"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидасын және әскери-дәрігерлік сараптама органдары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 373 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 232 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 17 мамырда № 16898 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 716 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қорғаныс министрінің 21.12.2020 № 716 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 8-бабының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидасын және әскери-дәрігерлік сараптама органдары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 373 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11846 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 26 тамызда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
қазақ тіліндегі атауы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі атауы өзгермейді:
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидаларын және әскери-дәрігерлік сараптама органдары туралы ережені бекіту туралы";
қазақ тіліндегі 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді:
"1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидалары";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидаларында:
қазақ тіліндегі атауы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі атауы өзгермейді:
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидалары";
1-тараудың орыс тіліндегі атауына өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі атауы өзгермейді;
1-тарамақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді:
"1. Осы Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағида) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс), "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Әскерге шақыру учаскелеріне тіркелетін, әскери қызметке шақырылатын, әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлау үшін түсетін азаматтарды медициналық куәландыру";
3-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Әскери даярлық бойынша қосымша білім беру бағдарламалары бар жалпы орта білім беру ұйымдарына түсетін азаматтар мен тәрбиеленушілерді медициналық куәландыру";
4-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Орта техникалық және кәсіби, жоғары, жоғарыдан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын, оның ішінде шет мемлекеттерінің әскери оқу орындарына, сондай-ақ жоғары оқу орындары жанындағы әскери кафедраларға (факультеттерге) түсетін азаматтарды және әскери қызметшілерді медициналық куәландыру";
5-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін азаматтарды медициналық куәландыру";
72-тармақ алып тасталсын;
73-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 2 июля 2015 года № 373 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения об органах военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года № 232. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 мая 2018 года № 16898. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 716.
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 21.12.2020 № 716 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 12) статьи 8 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 2 июля 2015 года № 373 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения об органах военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11846, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" от 26 августа 2015 года) следующие изменения и дополнения:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в подпункт 1) пункта 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах проведения военно-врачебной экспертизы, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 1 на русском языке изложить в следующей редакции, заголовок на казахском языке не меняется:
"Глава 1. Общие положения";
в пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Медицинское освидетельствование граждан, приписываемых к призывным участкам, призываемых на воинскую службу, поступающих для подготовки по военно-техническим и иным специальностям";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Медицинское освидетельствование граждан, поступающих в организации общего среднего образования с дополнительными образовательными программами по военной подготовке и воспитанников";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Медицинское освидетельствование граждан и военнослужащих, поступающих в военные учебные заведения, в том числе иностранных государств, реализующие программы среднего технического и профессионального, высшего, послевузовского образования, а также на военные кафедры (факультеты) при высших учебных заведениях";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Медицинское освидетельствование граждан, поступающих на воинскую службу по контракту";
пункт 72 исключить;
часть первую пункта 73 изложить в следующей редакции:

"73. Медициналық куәландыруды облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, қалалар мен аудандардың жергілікті атқарушы органының тұрақты әрекет ететін медициналық комиссиясы, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларында (бұдан әрі – Әскери қызмет өткеру қағидалары) көзделген жағдайларда ҚР ҚК әскери-медициналық бөлімдері мен мекемелерінің штаттық емес тұрақты әрекет ететін гарнизондық ӘДК жүргізеді.";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Егер медициналық куәландыруға жолдамада ҚР ҚК түрінде және әскер тегінде әскери қызмет өткеру үшін, әскери-есептік мамандық бойынша оқуға (қызметке) жарамдылығын айқындау туралы көрсетілсе, келісімшарт бойынша әскери қызметке кіруге жарамды деп танылған азаматтарға қатысты штаттық емес тұрақты әрекет ететін ӘДК тиісті қорытынды шығарады.";
6-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Әскерге шақыру бойынша немесе келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерді, әскери оқуорындарының тыңдаушылары мен курсанттарын (кадеттерін) медициналық куәландыру";
103-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"103. Әскери қызметші әйелдерге жүктілігі және бала тууы бойынша демалысты әскери бөлім командирі (мекеме бастығы) 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және Әскери қызмет өткеру қағидаларына сәйкес тәртіпте және мерзімге береді. Бала күтімі бойынша демалыс аяқталғаннан кейін әскери қызметші әйелдер әскери қызметке жарамдылық санатын қайта қарауды қажет ететін денсаулық жағдайының өзгеруі жағдайларында ӘДК-ға жіберіледі.";
7-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Десанттық-шабуылдау әскерлері мен арнайы мақсатты бөлімдердің әскери қызметшілерін медициналық куәландыру";
111, 112, 113, 114, 115-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"111. Десанттық-шабуылдау әскерлерінде (бұдан әрі – ДШӘ), арнайы мақсаттағы бөлімдерде (бұдан әрі – АрнМақБ) әскери қызметке жарамдылығын айқындау үшін мерзімді әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерді медициналық куәландыру қызмет кезеңінде бір рет, ал келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретіндерге – он екі айда бір рет жүргізіледі. Бұл ретте арнайы мақсаттағы, теңіз жаяу әскері бөлімшелерінің, сондай-ақ десанттық-шабуылдау, барлау бөлімшелерінің әскери қызметшілері және парашютпен секірулер жасауға тартылатын адамдар медициналық куәландыруға жатады.
112. ДШӘ-ға (АрнМақБ-ға) әскери қызметке (әскери жиындарға) шақырылған азаматтарға және әскери оқу орындарынан, сондай-ақ қызметі бойынша ауыстыру кезінде басқа да әскер түрлері мен тектерінен келген әскери қызметшілерге медициналық куәландыру жүргізіледі.

"73. Медицинское освидетельствование проводится постоянно действующей медицинской комиссией местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, городов и районов, а также нештатными постоянно действующими гарнизонными ВВК военно-медицинских частей и учреждений ВС РК, в случаях предусмотренных Правилами прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 (далее – Правила прохождения воинской службы).";
пункт 76 изложить в следующей редакции:
"76. Если в направлении на медицинское освидетельствование указано об определении годности для прохождения воинской службы в виде и роде войск ВС РК, к обучению (службе) по военно-учетной специальности, в отношении граждан, признанных годными к поступлению на воинскую службу по контракту, нештатная постоянно действующая ВВК выносит соответствующее заключение.";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Медицинское освидетельствование военнослужащих, проходящих воинскую службу по призыву или контракту, слушателей и курсантов (кадетов) военных учебных заведений";
пункт 103 изложить в следующей редакции:
"103. Военнослужащим-женщинам отпуск по беременности и родам предоставляется командиром воинской части (начальником учреждения) в порядке и на срок, в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года и Правилами прохождения воинской службы. После окончания отпуска по уходу за ребенком, военнослужащие-женщины на ВВК направляются в случае изменения состояния здоровья, требующего пересмотра категории годности к воинской службе.";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Медицинское освидетельствование военнослужащих Десантно-штурмовых войск и частей специального назначения";
пункты 111, 112, 113, 114, 115 изложить в следующей редакции:
"111. Медицинское освидетельствование военнослужащих, проходящих срочную воинскую службу, для определения годности к воинской службе в Десантно-штурмовых войсках (далее – ДШВ), частях специального назначения (далее – ЧСН) проводится один раз за период службы, а проходящих воинскую службу по контракту – один раз в двенадцать месяцев. При этом медицинскому освидетельствованию подлежат военнослужащие подразделений специального назначения, морской пехоты, а также десантно-штурмовых, разведывательных подразделений и лица, привлекаемые к совершению парашютных прыжков.
112. Медицинское освидетельствование проводится – гражданам, призванным на воинскую службу (воинские сборы) в ДШВ (ЧСН) и военнослужащим, прибывающим из военных учебных заведений, а также при перемещении по службе из других видов и родов войск.

113. ДШӘ және АрнМақБ әскери қызметшілерін кезектен тыс медициналық куәландыру, егер оларды госпиталь ӘДК-сы куәландырмаған болса, ДШӘ-да (АрнМақБ-да) қызметке жарамдылық санатын өзгертуді көздейтін науқастанулар себебі бойынша әскери-медициналық мекемеден (медициналық ұйымнан) стационарлық емделуден келгеннен кейін жүргізіледі.
ДШӘ және АрнМақБ әскери қызметшілері кезектен тыс медициналық куәландыруға да әскери бөлім дәрігерінің, әскери-медициналық мекеме маман дәрігерінің қорытындысы негізінде әскери бөлім командирінің шешімімен жіберіледі.
ДШӘ және АрнМақБ әскери қызметшілерінде Талаптарға сәйкес ДШӘ-да (АрнМақБ-да) қызметке жарамдылық санатын дербес бағалау көзделген науқастанулар болған кезде "ДШӘ-да (АрнМБ-да) қызметке жарамды" деген қорытынды осы Қағиданың 95-тармағында мазмұндалған тәртіпке сәйкес шығарылады.
114. ДШӘ-да (АрнМақБ-да) қызметке жарамдылық парашютпен секірулер жасауға жарамдылықты көздейді. Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін және дене салмағы 90 кг-дан асатын ДШӘ және АрнМақБ әскери қызметшілерінің парашютпен секірулер жасауға жарамдылығы жеке айқындалады.
115. Егер әскери қызметшілер ДШӘ-дағы (АрнМақБ-дағы) қызметке жарамсыз болған жағдайларда, штаттық емес тұрақты әрекет ететін ӘДК әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытынды шығарады.";
8-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Әскери-теңіз күштерінің әскери қызметшілерін медициналық куәландыру";
9-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-тарау. Жауынгер жүзушілерді (сүңгуірлерді) медициналық куәландыру";
10-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-тарау. Радиоактивті заттармен, иондаушы сәулелену көздерімен, зымыран отынының компоненттерімен, электрмагниттік өрістер және лазерлік сәулелену көздерімен қызметке (жұмысқа) іріктелетін және қызмет өткеретін (жұмыс iстейтін) әскери қызметшілерді (ҚР ҚК қызметшілерін) медициналық куәландыру";
11-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-тарау. Запастағы азаматтарды әскери жиындарға немесе әскери қызметке (запастағы офицерлерді) шақыру кезінде және (немесе) есепке алу мақсатында медициналық куәландыру";
12-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"12-тарау. Әскери-дәрігерлік комиссиялардың қорытындылары";
152-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) ДШӘ және АрнМақБ әскери қызметшілеріне қатысты:
ДШӘ-да (АрнМақБ-да) қызметке жарамды;
__ айдан кейін қайта медициналық куәландырумен парашютпен секірулер жасауға уақытша жарамсыз;
кейіннен медициналық куәландырумен тексерілуге жатады;
ДШӘ-да (АрнМақБ-да) қызметке жарамсыз________________________;"; (әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетілсін)

113. Внеочередное медицинское освидетельствование военнослужащих ДШВ и ЧСН проводится по возвращению их из военно-медицинского учреждения (медицинской организации) после стационарного лечения по поводу заболеваний, предусматривающих изменение категории годности к службе в ДШВ (ЧСН), если они не освидетельствованы госпитальной ВВК.
Военнослужащие ДШВ и ЧСН на внеочередное медицинское освидетельствование направляются также по решению командира воинской части на основании заключения врача воинской части, врача-специалиста военно-медицинского учреждения.
При наличии у военнослужащих ДШВ и ЧСН заболеваний, по которым в соответствии с Требованиями предусматривается индивидуальная оценка категории годности к службе в ДШВ (ЧСН), заключение "Годен к службе в ДШВ (ЧСН)" выносятся согласно порядку, изложенному в пункте 95 настоящих Правил.
114. Годность к службе в ДШВ (ЧСН) предусматривает годность к совершению парашютных прыжков. Годность к совершению парашютных прыжков военнослужащих ДШВ и ЧСН, проходящих воинскую службу по контракту и имеющих массу тела более 90 кг, определяется индивидуально.
115. В случаях, если военнослужащие негодны к службе в ДШВ (ЧСН), нештатная постоянно действующая ВВК выносит заключение о категории годности к воинской службе.";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Медицинское освидетельствование военнослужащих Военно-морских сил";
заголовок главы 9 изложить в следующей редакции:
"Глава 9. Медицинское освидетельствование боевых пловцов (водолазов)";
заголовок главы 10 изложить в следующей редакции:
"Глава 10. Медицинское освидетельствование военнослужащих (служащих ВС РК), отбираемых для службы (работы) и проходящих службу (работающих) с радиоактивными веществами, ионизирующими источниками излучений, компонентами ракетного топлива, источниками электромагнитных полей и лазерных излучений";
заголовок главы 11 изложить в следующей редакции:
"Глава 11. Медицинское освидетельствование граждан, пребывающих в запасе, при призыве на воинские сборы или воинскую службу (офицеров запаса) и (или) в учетных целях";
заголовок главы 12 изложить в следующей редакции:
"Глава 12. Заключения военно-врачебных комиссий";
подпункт 10) пункта 152 изложить в следующей редакции:
"10) в отношении военнослужащих ДШВ и ЧСН:
годен к службе в ДШВ (ЧСН);
временно не годен к совершению парашютных прыжков с повторным медицинским освидетельствованием через __________ месяцев;
подлежит обследованию с последующим медицинским освидетельствованием;
не годен к службе в ДШВ (ЧСН), ________________________________;";
(указать категорию годности к воинской службе)

152-тармақ мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) есепке алу мақсатында куәландырылатын азаматтарға қатысты:
әскери қызметке жарамды;
шамалы шектеулермен әскери қызметке жарамды;
әскери қызметке шектеулі жарамды;
әскери қызметке бейбіт уақытта жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды;
әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз;
167-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) ДШӘ-да (АрнМақБ-да) қызметке жарамсыз деп танылған ДШӘ (АрнМақБ) әскери қызметшілеріне;";
13-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"13-тарау. Мемлекеттік авиацияның авиациялық персоналын медициналық куәландыру";
194-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жұмыс істеу үшін олардың денсаулық жағдайына анағұрлым жоғары медициналық талаптар қойылатын ұшқыштар құрамын ұшақтардың басқа типтеріне ауыстырған кезде.";
7) тармақша алып тасталсын;
205-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
14-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"14-тарау. Запастағы авиациялық персоналды есепке алу мақсатында медициналық куәландыру";
15-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"15-тарау. Дәрігерлік-ұшқыштар комиссиясының қорытындылары";
223-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) ұшу жұмысына (ұшуға үйретуге, ұшуға басшылық жасауға, парашютпен секірулерге және ұшуларға) жарамдылығын қалпына келтірген кезде.";
223-тармақтың 5) тармақшасы алып тасталсын;
16-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"16-тарау. Әскери қызметшілердің немесе азаматтардың науқастануларының, мертігулерінің, қаза табуының (қайтыс болуының) әскери қызметті (әскери жиындарды) өткерумен (міндеттерді орындаумен) байланысты себепті байланысын айқындау";
246-тармақта:
2), 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Қайтыс болуға әкеп соқтырған науқастану әскери қызмет міндеттерін орындау нәтижесінде алынған" деген қорытындысы, егер әскери қызметшілер аса қауіпті инфекцияның эпидемиялық ошағында болу уақытында жұқтырып алған науқастанулар салдарынан, ал медициналық персонал қатарынан куәландырылушылар одан басқа қызметтік міндеттерін орындау кезінде туберкулезді және АИТВ-инфекциясын жұқтыру салдарынан (науқастармен тікелей қатынастағы адамдар үшін) қайтыс болғанда шығарылады.
Әскери қызмет өткерген азаматтарға осындай қорытынды, әскери қызметтен босатылғаннан кейін аса қауіпті инфекцияның эпидемиялық ошағында болу уақытында жұқтырылған науқастану салдарынан, ал медициналық персонал қатарынан куәландырылушылар одан басқа қызметтік міндеттерін орындау кезінде туберкулезді және АИТВ-инфекциясын жұқтыру салдарынан (науқастармен тікелей қатынастағы адамдар үшін) қайтыс болғанда шығарылады.

пункт 152 дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) в отношении граждан, освидетельствуемых в учетных целях:
годен к воинской службе;
годен к воинской службе с незначительными ограничениями;
ограниченно годен к воинской службе;
не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время;
не годен к воинской службе с исключением с воинского учета;";
подпункт 4) пункта 167 изложить в следующей редакции:
"4) на военнослужащих ДШВ (ЧСН) признанных негодными к службе в ДШВ (ЧСН);";
заголовок главы 13 изложить в следующей редакции:
"Глава 13. Медицинское освидетельствование авиационного персонала государственной авиации";
в пункте 194:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) при переводе летного состава на другие типы самолетов, для работы на которых предъявляются более высокие медицинские требования к состоянию здоровья.";
подпункт 7) исключить;
подпункт 2) пункта 205 исключить;
заголовок главы 14 изложить в следующей редакции:
"Глава 14. Медицинское освидетельствование авиационного персонала, пребывающего в запасе, в учетных целях";
заголовок главы 15 изложить в следующей редакции:
"Глава 15. Заключения врачебно-летной комиссии";
в пункте 223:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) при восстановлении годности к летной работе (летному обучению, руководству полетами, парашютным прыжкам и полетам).";
подпункт 5) исключить;
заголовок главы 16 изложить в следующей редакции:
"Глава 16. Определение причинной связи заболеваний, увечий, гибели (смерти) у военнослужащих или граждан в связи с прохождением (исполнением обязанностей) воинской службы (воинских сборов)";
в пункте 246:
подпункты 2), 3) изложить в следующей редакции:
"2) "Заболевание, приведшее к смерти, получено в результате исполнения обязанностей воинской службы" выносится военнослужащим, если вследствие заболеваний, полученных при инфицировании во время пребывания в эпидемическом очаге особо опасной инфекции, а у освидетельствуемых из числа медицинского персонала, кроме того, вследствие заражения туберкулезом и ВИЧ-инфекцией при исполнении служебных обязанностей (для лиц, имеющих непосредственный контакт с больными) наступила смерть;
Гражданам, проходившим воинскую службу, такое заключение выносится, если после увольнения с воинской службы, вследствие заболеваний, полученных при инфицировании во время пребывания в эпидемическом очаге особо опасной инфекции в период прохождения воинской службы, а у освидетельствуемых из числа медицинского персонала и вследствие заражения туберкулезом, вирусным гепатитом, ВИЧ-инфекцией при исполнении служебных обязанностей (для лиц, имеющих непосредственный контакт с больными) наступила смерть.

3) "Қайтыс болуға әкеп соқтырған науқастану әскери қызмет өткеру кезеңінде алынған" деген қорытындысы әскери қызмет өткеретін әскери қызмет өткеру кезеңінде алған науқастану салдарынан қайтыс болған әскери қызметшілерге шығарылады.
Әскери қызмет өткерген азаматтарға осындай қорытынды әскери қызметтен шығарылғаннан кейін әскери қызмет өткеру кезеңінде алған науқастанулар салдарынан қайтыс болғанда шығарылады.";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) қайтыс болудың себепті байланысы туралы қорытындылар медициналық құжаттарды, әскери қызмет өткеру кезеңіндегі медициналық куәландыру деректерін, қайтыс болу туралы медициналық куәлікті және басқа да құжаттарды зерделегеннен кейін, қайтыс болудың себебі мен әскери қызмет өткеру кезеңінде (әскери қызмет міндеттерін орындау нәтижесінде) алған мертігу, науқастану арасында тікелей себеп-салдарлы байланыс болған кезде шығарылады.";
17-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"17-тарау. Қорытынды ережелер";
1-қосымшаның оң жақтағы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді:
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидаларына 1-қосымша";
2-қосымшаның оң жақтағы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді:
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидаларына 2-қосымша";
2-қосымшаның 9, 10-нысандары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әскери-дәрігерлік сараптама органдары туралы ережеде:
1-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Әскери-дәрігерлік, дәрігерлік-ұшқыштар комиссияларын ұйымдастыру және әскери-дәрігерлік сараптама органдарының жүйесі";
6-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өкілеттілігі шегінде бағынысты штаттық және штаттық емес (тұрақты және уақытша әрекет ететін) ӘДК (ДҰК):
ОӘДК ДҰК, ҚР ҚК Әуе қорғанысы күштері (бұдан әрі – ӘҚК) авиациялық медицина зертханаларының ДҰК, госпитальдық ӘДК (ДҰК), гарнизондық ӘДК, авиациялық персоналды даярлау бойынша әскери оқу орындарының ДҰК, орта техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі және жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орындарына, оқу орындарының әскери факультеттеріне (кафедраларына), әскери дайындық бойынша қосымша білім беру бағдарламалары бар жалпы орта білім беру ұйымдарына түсетін кандидаттарды медициналық куәландыру үшін ӘДК, Десанттық-шабуылдау әскерлерінің (бұдан әрі – ДШӘ) ӘДК-сы, Әскери-теңіз күштерінің (бұдан әрі – ӘТК) ӘДК-сы, ӘТК жүзушілерін (сүңгуірлерін) медициналық куәландыру үшін ӘДК, танкілерді және басқа да машиналарды су астында жүргізуге тартылатын әскери қызметшілерді медициналық куәландыру үшін ӘДК, радиоактивті заттармен, иондаушы сәулелену көздерімен, зымыран отынының құрамдастарымен, электрмагниттік өріс көздерімен байланысы бар әскери қызметшілерді медициналық куәландыру үшін ӘДК, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, қала және аудан жергілікті атқарушы органының медициналық комиссиялары.";
3-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Штаттық әскери-дәрігерлік комиссия";
4-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Штаттық емес әскери-дәрігерлік комиссиялар";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) "Заболевание, приведшее к смерти, получено в период прохождения воинской службы" выносится военнослужащим, проходившим воинскую службу, если вследствие заболевания, полученного в период прохождения воинской службы, наступила смерть;
Гражданам, проходившим воинскую службу, такое заключение выносится, если после увольнения с воинской службы, вследствие заболеваний, полученных в период прохождения воинской службы, наступила смерть.";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) заключения о причинной связи смерти выносятся после изучения медицинских документов, данных медицинского освидетельствования в период прохождения воинской службы, медицинского свидетельства о смерти и других документов, при наличии прямой причинно-следственной связи между причиной смерти и увечьем, заболеванием, полученным в период прохождения воинской службы (в результате исполнения обязанностей воинской службы).";
заголовок главы 17 изложить в следующей редакции:
"Глава 17. Заключительные положения";
в правый верхний угол приложения 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в правый верхний угол приложения 2 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
формы 9, 10 приложения 2 изложить в новой редакции согласно приложению настоящему приказу;
в Положении об органах военно-врачебной экспертизы, утвержденном указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Организация военно-врачебных, врачебно-летных комиссий и система органов военно-врачебной экспертизы";
подпункт 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) подчиненные в пределах полномочий штатные и нештатные (постоянно и временно действующие) ВВК (ВЛК):
ВЛК ЦВВК, ВЛК лаборатории авиационной медицины Сил воздушной обороны ВС РК (далее – СВО), госпитальные ВВК (ВЛК), гарнизонные ВВК, ВЛК военных учебных заведений по подготовке авиационного персонала, ВВК для медицинского освидетельствования кандидатов, поступающих в военные учебные заведения, реализующие программы среднего технического и профессионального, послесреднего и высшего образования, военные факультеты (кафедры) учебных заведений, в организации общего среднего образования с дополнительными образовательными программами по военной подготовке, ВВК Десантно-штурмовых войск (далее – ДШВ), ВВК Военно-морских сил (далее – ВМС), ВВК для медицинского освидетельствования пловцов (водолазов) ВМС, ВВК для медицинского освидетельствования военнослужащих, привлекаемых к подводному вождению танков и других машин, ВВК для медицинского освидетельствования военнослужащих, имеющих контакт с радиоактивными веществами, ионизирующими источниками излучений, компонентами ракетных топлив, источниками электромагнитных полей, медицинские комиссии местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, города и района.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Штатная военно-врачебная комиссия";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Нештатные военно-врачебные комиссии";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. Штаттық емес тұрақты (уақытша) әрекет ететін ӘДК:
әскери қызметшілерді;
әскери оқу орындарына түсетін азаматтарды;
келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін кандидаттарды;
әскерге шақыру бойынша әскери қызметке шақырылатын (айқындалатын) запастағы офицерлерді;
мемлекеттік авиацияның авиациялық персоналын;
әскери бөлімге келетін толықтыруды;
запастағы әскери міндеттілерді медициналық куәландыру үшін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ҚМ) гарнизондарында, әскери-медициналық мекемелерінде, әскери оқу орындарында құрылады.";
20-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) ДШӘ ӘДК;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) әскери оқу орындарының ДҰК болып табылады.";
8) тармақша алып тасталсын;
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Штаттық емес уақытша әрекет ететін ӘДК осы Ереженің 18-тармағында айқындалған құрамда:
ҚР ҚК Тыл және қару-жарақ бастығының бұйрығымен әскери оқу орындарына түсетін кандидаттарды түпкілікті медициналық куәландыру үшін;
ҚР ҚК Тыл және қару-жарақ бастығының немесе осы мекеме бастығының бұйрығымен республикалық (әскери) мектеп-интернаттарға (лицейлерге) түсетін кандидаттарды медициналық куәландыру үшін;
гарнизон бастығының, әскер тектері, оған теңестірілген және одан жоғары қолбасшысының бұйрығымен танкілерді және басқа да машиналарды су астында жүргізуге тартылатын, радиоактивті заттармен, иондаушы сәулелену көздерімен, зымыран отынының құрамдастарымен, электрмагниттік өріс көздерімен байланысы бар жауынгер жүзушілерді (сүңгуірлерді), әскери қызметшілерді (азаматтық персоналды), сондай-ақ оқу бөлімдеріне мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілерді медициналық куәландыру үшін тағайындалады.";
5-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Госпитальдық әскери-дәрігерлік комиссия";
24-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы әскери госпитальда (лазаретте) тексерілуде және емделуде жүрген әскери қызметшілерді, әскери міндеттілерді медициналық куәландыру;";
6-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Гарнизондық әскери-дәрігерлік комиссия";
26-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) медициналық куәландыру:
гарнизонның әскери қызметшілерін;
гарнизонның әскери бөлімдеріне келген толықтыруды;
әскери оқу орындарына түсетін кандидаттарды;
келісімшарт бойынша әскери қызметке түсетін кандидаттарды;
әскерге шақыру бойынша әскери қызметке шақырылатын запастағы офицерлерді;
науқастануы бойынша демалыстағы әскери қызметшілерді;";
7-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Дәрігерлік-ұшқыштар комиссиялары";
8-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Әскери-теңіз күштерінің әскери-дәрігерлік комиссиясы";
9-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-тарау. Десанттық-шабуылдау әскерлерінің әскери-дәрігерлік комиссиясы";

"17. Нештатные постоянно (временно) действующие ВВК (ВЛК) создаются в гарнизонах, военно-медицинских учреждениях, военных учебных заведениях Министерства обороны Республики Казахстан (далее – МО РК) для медицинского освидетельствования:
военнослужащих;
граждан, поступающих в военные учебные заведения;
кандидатов, поступающих на воинскую службу по контракту;
офицеров запаса, призываемых (определяемых) на воинскую службу по призыву;
авиационного персонала государственной авиации;
прибывающего в воинские части пополнения;
военнообязанных запаса.";
в пункте 20:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) ВВК ДШВ;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) ВЛК военных учебных заведений.";
подпункт 8) исключить;
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Нештатные временно действующие ВВК назначаются в составе определенным пунктом 18 настоящего Положения:
для окончательного медицинского освидетельствования кандидатов, поступающих в военные учебные заведения приказом начальника Тыла и вооружения ВС РК;
для медицинского освидетельствования кандидатов, поступающих в республиканские (военные) школы-интернаты (лицеи) приказом начальника Тыла и вооружения ВС РК или начальника данного учреждения;
для медицинского освидетельствования боевых плавцов (водолазов), военнослужащих (гражданского персонала), привлекаемых к подводному вождению танков и других машин, имеющих контакт с радиоактивными веществами, ионизирующими источниками излучений, компонентами ракетных топлив, источниками электромагнитных полей, а также военнослужащих, призванных на срочную воинскую службу в учебные части приказом начальника гарнизона, командующего родами войск им равных и выше.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Госпитальная военно-врачебная комиссия";
подпункт 1) пункта 24 изложить в следующей редакции:
"1) медицинское освидетельствование военнослужащих, военнообязанных, находящихся на обследовании и лечении в данном военном госпитале (лазарете);";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Гарнизонная военно-врачебная комиссия";
подпункт 1) пункта 26 изложить в следующей редакции:
"1) медицинское освидетельствование:
военнослужащих гарнизона;
пополнения, прибывшего в воинские части гарнизона;
кандидатов, поступающих в военные учебные заведения;
кандидатов, поступающих на воинскую службу по контракту;
офицеров запаса, призываемых на воинскую службу по призыву;
военнослужащих, находящихся в отпуске по болезни;";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Врачебно-летные комиссии";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Военно-врачебная комиссия Военно-морских сил";
заголовок главы 9 изложить в следующей редакции:
"Глава 9. Военно-врачебная комиссия Десантно-штурмовых войск";

40, 41, 42, 43-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"40. ДШӘ ӘДК-сы осы Ереженің 18-тармағында айқындалған құрамда ДШӘ қолбасшысының бұйрығымен құрылады және ДШӘ-дағы әскери-дәрігерлік сараптамаға әдістемелік басшылық жасауды жүзеге асырады.
41. ДШӘ ӘДК төрағасы әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша ОӘДК бастығына бағынады.
42. ДШӘ ӘДК-сына мыналар жүктеледі:
1) әскери қызметке (әскери жиындарға) шақырылған және (немесе) ДШӘ-да қызмет ету үшін басқа әскер түрлері мен тектерінен, әскери оқу орындарынан келген (жіберілген) азаматтардың, ДШӘ-да әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің, ДШӘ әскери-есептік мамандықтары бойынша оқыту үшін іріктелетін әскери қызметшілердің ДШӘ-дағы әскери қызметке жарамдылығын айқындау үшін медициналық куәландыруды ұйымдастыру, жүргізу;
2) әскери-медициналық мекемелерде, әскери бөлімдерде әскери-дәрігерлік сараптамаға қатысты бөлігінде емдеу-диагностикалау жұмысын ұйымдастыруды, жүргізуді және оның нәтижелерін бақылау;
3) ДШӘ-да әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерді медициналық куәландыру нәтижелерін талдау және медициналық куәландыру нәтижелері туралы есеп берулерді ДШӘ қолбасшылығы мен ОӘДК төрағасына ұсыну.
43. ДШӘ ӘДК-сы:
1) ДШӘ-дағы қызметке жарамдылығы немесе жарамсыздығы туралы қорытындылар шығарады;
2) қайта медициналық куәландыру нәтижелері бойынша ДШӘ-дағы қызметке жарамдылығы (жарамсыздығы) туралы өз қорытындыларын немесе басқа да ӘДК қорытындыларын (ОӘДК шығарған қорытындылардан басқа) қайта қарайды;
3) ДШӘ-да әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерді медициналық куәландыру мәселелері бойынша әдістемелік нұсқаулар мен ұсынымдар береді;
4) ДШӘ әскери бөлімдеріндегі әскери қызметшілерді медициналық куәландыруды ұйымдастыруды және оның тәртібін тексереді;
5) әскери бөлімдерден, ЖӘБО-дан, денсаулық сақтау ұйымдарынан әскери-дәрігерлік сараптама мәселелерін шешу үшін қажетті құжаттарды сұратады.";
10-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-тарау. Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, қала және аудан жергілікті атқарушы органының медициналық комиссиялары";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Азаматтардың әскери қызметке жарамдылық деңгейін айқындау үшін облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада, қалаларда және аудандарда жергілікті атқарушы органдардың шешімімен тұрақты негізде медициналық комиссиялар (бұдан әрі – медициналық комиссиялар) құрылады, олар:
1) әскерге шақыру жасына дейінгілерді;
2) әскерге шақырылушыларды;
3) әскери жиындарға және есепке алу мақсатында шақырылатын әскери міндеттілерді;

пункты 40, 41, 42, 43 изложить в следующей редакции:
"40. ВВК ДШВ создается приказом командующего ДШВ в составе определенным пунктом 18 настоящего Положения и осуществляет методическое руководство военно-врачебной экспертизой в ДШВ.
41. Председатель ВВК ДШВ по вопросам военно-врачебной экспертизы подчиняется начальнику ЦВВК.
42. На ВВК ДШВ возлагаются:
1) организация, проведение медицинского освидетельствования для определения годности к воинской службе в ДШВ граждан, призванных на воинскую службу (воинские сборы) и (или) прибывших (направленных) для службы в ДШВ из других видов и родов войск, военных учебных заведений, военнослужащих, проходящих воинскую службу в ДШВ, военнослужащих, отбираемых для обучения по военно-учетным специальностям ДШВ;
2) контроль в части, касающейся военно-врачебной экспертизы, за организацией, проведением и результатами лечебно-диагностической работы в военно-медицинских учреждениях, воинских частях;
3) анализ результатов медицинского освидетельствования военнослужащих, проходящих воинскую службу в ДШВ, и представление отчетов о результатах медицинского освидетельствования командованию ДШВ и председателю ЦВВК.
43. ВВК ДШВ:
1) выносит заключения о годности или негодности к службе в ДШВ;
2) пересматривает собственные заключения или заключения других ВВК (кроме заключений, вынесенных ЦВВК) о годности (негодности) к службе в ДШВ по результатам повторного медицинского освидетельствования;
3) выдает методические указания и рекомендации по вопросам медицинского освидетельствования военнослужащих, проходящих воинскую службу в ДШВ;
4) проверяет организацию и порядок медицинского освидетельствования военнослужащих в воинских частях ДШВ;
5) запрашивает из воинских частей, МОВУ, организаций здравоохранения документы, необходимые для разрешения вопросов военно-врачебной экспертизы.";
заголовок главы 10 изложить в следующей редакции:
"Глава 10. Медицинские комиссии местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, города и района";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Для определения степени годности граждан к воинской службе на постоянной основе в областях, городах республиканского значения, столице, городах и районах решением местных исполнительных органов создаются медицинские комиссии (далее – медицинские комиссии), которые проводят медицинское освидетельствование:
1) допризывников;
2) призывников;
3) военнообязанных, призываемых на воинские сборы и в учетных целях;

4) келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін, Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындарына, әскери кафедраларына, мамандандырылған ұйымдарына түсетін азаматтарды медициналық куәландыруды жүргізеді.".
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Тыл және қару-жарақ бастығының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасары генерал-майор Т.Ж. Жанжүменовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі генерал-полковник
С. Жасұзақов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
2018 жылғы 23 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
М. Әбілқасымова
2018 жылғы 27 сәуір
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2018 жылғы 18 сәуірдегі
№ 232 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде әскери-
дәрігерлік сараптаманы
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
9-нысан
Фотосуретке арналған орын
(қорғаныс істері жөніндегі
бөлімнің (басқарманың),
әскери бөлімнің елтаңбалы мөрі)
Келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін азаматты медициналық куәландыру картасы
1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған жылы ______________________________
________________________________________________________________________________
(запастағы әскери қызметшінің әскери атағы көрсетілсін)
2. Тұрғылықты жері (мекенжайы)
___________________________________________________

4) граждан, поступающих на воинскую службу по контракту, в военные учебные заведения, на военные кафедры, в специализированные организации Министерства обороны.".
2. Управлению начальника Тыла и вооружения Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в бумажном и электронном видах на казахском и русском языках в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан генерал-майора Жанжуменова Т.Ж.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
С. Жасузаков
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
_________________Е. Биртанов
23 апреля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
_______________М. Абылкасымова
27 апреля 2018 года
Приложение
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 18 апреля 2018 года № 232
Приложение 2
к Правилам проведения
военно-врачебной экспертизы
в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Форма 9
Место для фотографии
(гербовая печать отдела (управления)
по делам обороны, воинской части)
Карта медицинского освидетельствования гражданина, поступающего на воинскую
службу по контракту
1. Фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения _________________________
__________________________________________________________________________
(на военнослужащего запаса указать воинское звание)
2. Место жительства (адрес): _________________________________________________
__________________________________________________________________________

3. Соңғы 12 ай ішінде шалдыққан науқастанулары, оның ішінде инфекциялық науқастанулары
__________________________________________________________________
________________________________________________________________________
4. Дәрі-дәрмек құралдарын және басқа да заттарды көтере алмайтындығы (жоғары сезімталдығы) туралы мәліметтер
_________________________________________________
5. Диспансерлік есепте (қадағалауда) тұрғаны туралы мәліметтер __________________
6. Әскер тегі, әскери-есептік мамандығы (әскери лауазымы) _______________________
__________________________________________________________________________
7. Науқастанулармен есепте тұрғаны туралы мәліметтер: ________________________
(есепке алу белгісі, медициналық денсаулық сақтау ұйымының мөртаңбасы)
Психикалық ______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Наркологиялық (есірткі заттарына тестілеу нәтижелерімен) ______________________
_________________________________________________________________________
Туберкулез бойынша ______________________________________________________
_________________________________________________________________________
Тері-венерологиялық ______________________________________________________
_________________________________________________________________________
8. Тексеру нәтижелері
Тексерулер
Жүргізілген күні
Нәтижесі
Бойы/дене салмағы, ДСИ
Жалпы қан талдауы
Мерезге микропреципиат- ция реакциясы (микрореакция)
Жалпы несеп талдауы
ЭКГ зерттеулері
Кеуде қуысы органдарының флюорографиясы
Мұрынның қосалқы қуыстарының рентгенограммасы;
В, С вирусты гепатиттерінің маркерлеріне қан талдауы
АИТВ-ға қан талдауы
Көздің ішкі қысымын өлшеу
40 жастан асқандарға қантқа қан талдауы
Оң /сол қол динамометриясы
Есірткі заттарына зерттеу
Басқа да зерттеулер
9. Куәландыру нәтижелері
Қарап тексеру
Нәтижелері
Терапевт:
Шағымдар мен анамнездер
Эндокриндік жүйе
Жүрек-қан тамырлары жүйесі
Функционалдық сынама
тыныштықта
жүктемеден кейін
2 мин кейін
минутына тамыр соғысы
артериялық қан қысымы
Тыныс алу мүшелері
Ас қорыту мүшелері
Бүйрек
Көкбауыр
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері
Хирург:
Лимфа түйіндері
Сүйек-бұлшықет жүйесі
Перифериялық тамырлар
Несеп-жыныс жүйесі
Анус және тік ішек
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері
Невропатолог:
Бассүйек-ми жүйкелері
Қозғалыс аясы
Рефлекстер
Сезімталдығы
Вегетативті жүйке жүйесі
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері
Психиатр:
Қабылдау
Интеллектуалды-мнестикалық аясы
Эмоционалды-ерік аясы
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері
Окулист:
оң көз
сол көз
Түсті сезіну
Түзетусіз көру жітілігі
Түзетумен көру жітілігі
Скиаскопиялық рефракция
Бинокулярлық көру
Анық көрудің жақын нүктесі
Жас жолдары
Қабақтар мен конъюнктивалар
Көз алмаларының орналасуы мен қозғалмалығы
Көз қарашықтары мен олардың реакциясы
Оптикалық орта
Көздің түбі
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері
Оториноларинголог:
Сөйлеу
оң
сол
Мұрынмен тыныс алу
Сыбырлап сөйлеу
Құлақ барофункциясы
Вестибулярлық аппарат функциялары
Иіс сезу
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері
Стоматолог:
Тістүйіс
Ауыздың сілемейлі қабықшасы
Тістер (формула)
Қызыл иектер
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері
Дерматовенеролог:
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері
Басқа да маман дәрігерлер:
Диагнозы, қорытынды, күні, дәрігердің қолы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері

3. Перенесенные заболевания в т.ч. инфекционные заболевания за последние 12 месяцев
__________________________________________________________________________
4. Сведения о непереносимости (повышенной чувствительности) медикаментозных
средств и других веществ____________________________________________________
__________________________________________________________________________
5. Сведения о пребывании на диспансерном учете (наблюдении) __________________
__________________________________________________________________________
6. Род войск, военно-учетная специальность (воинская должность) _________________
7. Сведения о состоянии на учете по заболеваниям: ______________________________
(отметка об учете, штамп медицинской организации здравоохранения)
Психические _______________________________________________________________
Наркологические (с результатами тестирования на наркотические вещества) _________
___________________________________________________________________________
Туберкулезные ______________________________________________________________
Кожно-венерологические _____________________________________________________
8. Результаты исследований:
Исследования
Дата
проведения
Результат
Рост/масса тела, ИМТ
Общий анализ крови
Реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис
Общий анализ мочи
ЭКГ- исследование
Флюорография органов грудной клетки
Рентгенограмма придаточных пазух носа
Анализ крови на маркеры вирусных гепатитов В, С
Анализ крови на ВИЧ
Измерение внутриглазного давления
Анализ крови на сахар
старше 40 лет
Динамометрия
ручная правая/левая кисть
Исследование на наркотические вещества
Другие исследования
9. Результаты освидетельствования
Обследования
Результаты
Терапевт:
Жалобы и анамнез
Эндокринная система
Сердечно-сосудистая система
Функциональная проба
в покое
после нагрузки
через
2 мин
пульс в минуту
артериальное давление
Органы дыхания
Органы пищеварения
Почки
Селезенка
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Хирург:
Лимфатические узлы
Костно-мышечная система
Периферические сосуды
Мочеполовая система
Анус и прямая кишка
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Невропатолог:
Черепно-мозговые нервы
Двигательная сфера
Рефлексы
Чувствительность
Вегетативная нервная система
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Психиатр:
Восприятие
Интеллектуально-мнестическая сфера
Эмоционально-волевая сфера
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Окулист:
правый глаз
левый глаз
Цветоощущение
Острота зрения без коррекции
Острота зрения с коррекцией
Рефракция скиаскопически
Бинокулярное зрение
Ближайшая точка ясного зрения
Слезные пути
Веки и конъюнктивы
Положение и подвижность глазных яблок.
Зрачки и их реакция
Оптические среды
Глазное дно
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Оториноларинголог:
Речь
справа
слева
Носовое дыхание
Шепотная речь
Барофункция уха
Функции вестибулярного аппарата
Обоняние
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Стоматолог:
Прикус
Слизистая оболочка рта
Зубы (формула)
Десны
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Дерматовенеролог:
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Другие врачи-специалисты:
Диагноз, заключение, дата, подпись, фамилия, инициалы врача

10. Түпкілікті медициналық куәландыру кезінде _________________________________
(ӘДК атауы көрсетілсін)
Қазақстан Республика Қорғаныс министрінің 20___ жылғы "___" _______ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының ҚК-да, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет ету үшін адамдар денсаулық жағдайының сәйкес келуіне қойылатын талаптардың ______ бағаны ___ тармағының _____ тармақшасы негізінде ______
________________________________________________________________________________
М.О. Комиссия төрағасы
_____________________________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөнінің бірінші әріптері, тегі)
Комиссия хатшысы ______________________________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөнінің бірінші әріптері, тегі)
20____ ж. "______" ____________
Комиссияның пошталық мекенжайы
________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Ескертпе: Барлық тармақтарды толтыру міндетті.
10- нысан
Әскери бөлімнің (мекеменің)
бұрыштық мөртаңбасы
_______________________
бастығына (командиріне)
(әскери-медициналық мекеме
көрсетілсін)
Медициналық куәландыруға жолдама
1. _______________________________________________________________________
(медициналық куәландыру мақсаты, сондай-ақ ӘДК-ға (ДҰК-ға) жіберу себебі көрсетілсін: денсаулық жағдайы бойынша, әскери қызмет өткеру үшін жаңа келісімшарт жасасу, әскери қызметте болу уақытында шекті жасқа жетуі бойынша, ұйымдық-штаттық іс-шаралар бойынша алдағы уақытта әскери қызметтен босатылу және т.б.) ______________________________________үшін медициналық куәландырылуға
(емделуге немесе тексерілуге) жіберіледі
2. Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) ____________________________________
3. Әскери атағы
_________________________________________________________________
4.Туған жылы _____________________________________________________________
5. Әскери бөлім ___________________________________________________________
6. Мамандығы ____________________________________________________________
7. Әскери қызметке шақырылды (келісімшарт бойынша түсті) ____________________
__________________________________________________________________________
(қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім), әскери қызметке шақырылған, келісімшарт бойынша түскен айы мен жылы көрсетілсін)
8. Алдын ала диагнозы _____________________________________________________
9. Жолдану күні ___________________________________________________________
10. ӘДК (ДҰК) қорытындысын ______________________________________________
(әскери бөлімнің немесе кадр органының
_________________________________________________________
жолдауыңызды сұраймын. атауы мен пошталық мекенжайы)

10. Заключения ВВК при медицинском освидетельствовании
___________________________ ____________________________________ на основании
(указать наименование ВВК)
пункта ___ подпункта ___ графы ___
Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в
ВС, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных
приказом Министра обороны Республики Казахстан от "___" ______ 20___ года № ____,.
_______________________________
_________________________________________________________________
М.П.             Председатель комиссии ____________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал имени, фамилия)
Секретарь комиссии _______________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал имени, фамилия)
"______" _________ 20____ г.
Почтовый адрес комиссии: _____________________________________________________
Примечание: Заполнение всех пунктов обязательно.
Форма 10
Угловой штамп
воинской части
(учреждения)
Начальнику (командиру)
______________________
(указывается военно-
медицинское учреждение)
Направление на медицинское освидетельствование
1. Направляется на медицинское освидетельствование (лечение или обследование) для
__________________________________________________________________________
(указать цель медицинского освидетельствования, а также причину направления на
ВВК (ВЛК) - по состоянию здоровья, заключение нового контракта для прохождения
воинской службы, предстоящее увольнение с воинской службы, по достижении
предельного возраста пребывания на воинской службе, по организационно-штатным
мероприятиям и др.)
2. Фамилия, имя, отчество (при наличии) _______________________________________
3. Воинское звание __________________________________________________________
4. Дата рождения____________________________________________________________
5. Войсковая часть___________________________________________________________
6. Специальность ____________________________________________________________
7. Призван (поступил по контракту) на воинскую службу ___________________________
(указать управление (отдел)
____________________________________________________________________________
по делам обороны, месяц и год призыва, поступления на воинскую службу по контракту)
8. Предварительный диагноз: ___________________________________________________
9. Дата направления ___________________________________________________________
10. Заключение ВВК (ВЛК) прошу направить______________________________________
(наименование и почтовый адрес воинской части или кадрового органа)

11. Ерекше белгілер________________________________________________________
Командир (бастық) ________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөнінің бас әріптері, тегі) М.О (әскери бөлімнің (мекеменің) елтаңбалы мөртаңбасы)
Ескертпе: 1. Қарулы Күштердің қызметшілерін медициналық куәландыруға жіберген кезде медициналық куәландырудың мақсаты, жіберу себебі, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) туған жылы, лауазымы, мамандығы көрсетілсін. 3, 7-тармақтар толтырылмайды.
2. Әскери қызметшілерді ДШӘ-да, ӘТК-да және АМБ-да әскери қызмет өткеруіне жарамдылығын айқындау үшін медициналық куәландыруға жіберу кезінде 11-тармақта олардың арнайы мақсаттағы, теңіз жаяу әскері, десанттық-шабылдау және барлау бөлімшелеріне, жауынгерлік жүзушілерге және сүңгуірлер құрамына, сондай-ақ корабльдер мен кемелер экипажына тиесілігі не парашютпен секірулер жасауға, су астында танкілер мен басқа да машиналарды жүргізуге, сондай-ақ теңізге шығуға тартылатыны көрсетіледі.
3. Әскери оқу орындарының курсанттарын медициналық куәландыруға жіберген кезде 11-тармақта әскери қызмет өткеруге келісімшарт жасалған күні көрсетіледі.

11. Особые отметки____________________________________________________________
Командир (начальник)__________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал имени, фамилия)
М.П.
(гербовая печать
воинской части
(учреждения)
Примечание: 1. При направлении на медицинское освидетельствование служащих
Вооруженных Сил указывается цель медицинского освидетельствования, причину
направления, фамилию, имя, отчество (при наличии), дату рождения, должность,
специальность. Пункты 3, 7 не заполняются.
2. При направлении на медицинское освидетельствование военнослужащих, для
определения годности к службе в ДШВ, ВМС и ЧСН, в пункте 11 указывается их
принадлежность к подразделениям специального назначения, морской пехоты,
десантно-штурмовым и разведывательным подразделениям, боевым пловцам и водолазному
составу, а также экипажу кораблей и судов, либо сведения о привлечении военнослужащего
к парашютным прыжкам, подводному вождению танков и других машин, а также к выходу в
море.
3. При направлении на медицинское освидетельствование курсантов военных
учебных заведений, в пункте 11 указывается дата заключения контракта на прохождение
воинской службы.