"Ұлттық бірыңғай тестілеуді және кешенді тестілеуді өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 204 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 10 мамырдағы № 196 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 23 мамырда № 16917 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ұлттық бірыңғай тестілеуді және кешенді тестілеуді өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 204 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15173 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 5 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық бірыңғай тестілеуді және кешенді тестілеуді өткізу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ақпараттық парақ – ҰБТ-ға немесе КТ-ға қатысуға өтініш беру кезінде ҰБТӨП немесе жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясы және ҰБТ немесе КТ нәтижелері бойынша сертификатпен бірге, сондай-ақ білім беру гранттарын тағайындау конкурсына қатысу үшін өтініш беру кезінде жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясы беретін, таңдаған бейіндік пәндер комбинациясына сәйкес берілетін парақ. Ақпараттық парақ: мамандықтар тізбесі, ағымдағы жылы бөлінген білім беру гранттарының саны және өткен жылғы білім беру гранттарын тағайындау конкурсының нәтижелері туралы ақпаратты қамтиды.
2) базалық жоғары оқу орындары – КТ-ны өткізуді жүзеге асыратын ЖОО-лар;
3) базалық ЖОО-лардың қабылдау комиссиясы – КТ-ны өткізуді жүзеге асыратын ЖОО жанындағы комиссия;
4) бейіндік пән – тереңдетіліп немесе жоғары деңгейде оқытылатын оқу пәні, оның мазмұны бейіндік білім беру стандарттарына және бірыңғай бейіндік емтихандардың (немесе жоғары деңгейдегі таңдау бойынша бірыңғай емтихандардың) талаптарына сәйкес келеді;
5) бейіндік пән – мамандықтар пәні бойынша терең академиялық білімін, практикалық ұғынуын толығырақ бағалауға және тұрақтылығына бағытталған пән;
6) жалпы бейіндік пән – ұқсас мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларының базалық пәндері бойынша академиялық білімді бағалауға бағытталған пән;
7) жауап парағы – түсуші тест тапсырмаларының жауаптарын белгілейтін ҰБТ немесе КТ нәтижелерін бағалауға арналған арнайы бланк;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 мая 2017 года № 204 "Об утверждении Правил проведения единого национального тестирования и комплексного тестирования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 мая 2018 года № 196. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 мая 2018 года № 16917
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 мая 2017 года № 204 "Об утверждении Правил проведения единого национального тестирования и комплексного тестирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15173, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан 5 июня 2017 года) следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения единого национального тестирования и комплексного тестирования, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) информационный лист – лист, выдаваемый ППЕНТ или приемной комиссией высшего учебного заведения при подаче заявления для участия в ЕНТ или КТ и вместе с сертификатом по результатам ЕНТ или КТ, а также приемной комиссией высшего учебного заведения при подаче заявления для участия в конкурсе на присуждение образовательного гранта в соответствии с выбранной комбинацией профильных предметов. Информационный лист содержит информацию: о перечне специальностей; количестве выделяемых образовательных грантов в текущем году и результатов конкурса предыдущего года по присуждению образовательных грантов;
2) базовые высшие учебные заведения – вузы, осуществляющие проведение КТ;
3) приемная комиссия базовых вузов – комиссия при вузе, осуществляющая проведение КТ;
4) профильный предмет – это учебный предмет, изучаемый углубленно или на повышенном уровне, его содержание соответствует профильным образовательным стандартам и требованиям единых профильных экзаменов (или единых экзаменов по выбору на повышенном уровне);
5) профилирующая дисциплина – дисциплина, направленная на более полную оценку и устойчивость углубленных академических знаний, практического понимания дисциплины по специальностям;
6) общепрофильная дисциплина – дисциплина, направленная на оценку академических знаний по базовым дисциплинам образовательных программ технического и профессионального, послесреднего образования по родственным специальностям;
7) лист ответов – специальный бланк, предназначенный для оценивания результатов ЕНТ или КТ, на котором поступающий отмечает ответы на тестовые задания;

8) жауап парақтарының көшірмесі – тестілеу нәтижелерін бағалауға арналған құжат болып табылмайтын ҰБТ-дан немесе КТ-дан кейін балдарды өз бетінше санауға арналған бланк;
9) желілік ЖОО-лар – КТ-ға құжаттарды қабылдауды жүзеге асыратын ЖОО-лар;
10) желілік ЖОО-лардың қабылдау комиссиясы – КТ-ға түсушілерден құжаттарды қабылдауды жүзеге асыратын ЖОО жанындағы комиссия;
11) КТ – ақпараттық-коммуникациялық технологиялар қолданылып, бірнеше оқу пәндері бойынша бір мезгілде өткізілетін ЖОО-ға түсуге арналған іріктеу емтихандарының бiр нысаны;
12) нұсқаларды тарату парағы – кітапша нұсқасының аудиториядағы белгілі бір орын нөміріне бекітілгендігі туралы ақпаратты қамтитын парақ;
13) отырғызу парағы – түсушілерді аудиторияда орындар бойынша бөлу парағы;
14) ҰБТ – жоғары оқу орындарына (бұдан әрі – ЖОО) түсуге арналған іріктеу емтихандарының бiр нысаны;
15) ҰБТӨП - ҰБТ өткізу пункті;
16) шекті балл – Білім беру грантын беру конкурсына қатысуға немесе ЖОО-ға ақылы негізде түсуге арналған тестілеудің әр пәні және барлық пәндері бойынша және кейбір мамандықтар мен ЖОО-лар бойынша жеке Үлгілік қағидалармен белгіленген балдардың минималды жиынтығы.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. ҰБТ-ға қатысу үшін түсуші ҰБТӨП-ке орталықтандырылған түрде берілетін білім беру ұйымына мынадай құжаттарды тапсырады:
1) "Білім беру ұйымдары білім беру қызметінде пайдаланатын қатаң есептіліктегі құжаттардың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 23 қазандағы № 502 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4991 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 502 бұйрық) бекітілген нысан бойынша белгіленген үлгідегі, жеке басын куәландыратын құжат бойынша толтырылған өтініш;
2) 3 x 4 көлеміндегі екі фотосурет;
3) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі.
Жасы 16-ға толмаған және жеке басын куәландыратын құжаты жоқ түсуші осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мектепті ағымдағы жылы бітіргені туралы фотосуреті бар анықтама береді.
ҰБТ-ға қатысу үшін мүгедек балалар және мүгедектер (көру, есту, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған) "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргiзу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) бекітілген мүгедектікті белгілеу туралы құжатты (бұдан әрі – мүгедектікті белгілеу туралы құжат) ұсынған кезде мемлекеттік комиссия төрағасының атына:

8) копия листа ответов – бланк, предназначенный для самостоятельного подсчета баллов после ЕНТ или КТ, который не является документом для оценивания результатов тестирования;
9) линейные вузы – вузы, осуществляющие прием документов на КТ;
10) приемная комиссия линейных вузов – комиссия при вузе, осуществляющая прием документов от поступающих на КТ;
11) КТ – одна из форм отборочных экзаменов для поступления в вузы, проводимого одновременно по нескольким учебным дисциплинам, с применением информационно-коммуникационных технологий;
12) лист распределения вариантов – лист, содержащий информацию с закреплением варианта книжек к определенному номеру места в аудитории;
13) посадочный лист – лист распределения поступающих по местам в аудитории;
14) ЕНТ – одна из форм отборочных экзаменов для поступления в высшие учебные заведения (далее - вузы);
15) ППЕНТ – пункт проведения ЕНТ;
16) пороговый балл – установленная Типовыми правилами минимальная сумма баллов по каждому предмету и по всем предметам или дисциплинам тестирования, и по отдельности для некоторых специальностей и вузов, предназначенная для участия в Конкурсе по присуждению образовательного гранта или зачисления в вуз на платной основе.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для участия в ЕНТ поступающий подает в организацию образования документы, которые централизованно передаются в ППЕНТ:
1) заявление установленного образца, по форме утвержденной приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 октября 2007 года № 502 "Об утверждении формы документов строгой отчетности, используемых организациями образования в образовательной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4991) (далее – приказ №502), заполненное по документу, удостоверяющему личность;
2) две фотокарточки размером 3 x 4;
3) копию документа, удостоверяющего личность.
Поступающий, который не достиг шестнадцати лет и не имеет документ, удостоверяющий личность, представляет справку с фотографией об окончании школы в текущем году по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Для участия в ЕНТ дети-инвалиды и инвалиды (с нарушениями зрения, слуха, функций опорно-двигательного аппарата) при предъявлении документа об установлении инвалидности (далее – документ об установлении инвалидности), утвержденного приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10589) дополнительно могут подать заявление в произвольной форме на имя председателя государственной комиссии о необходимости предоставления:

1) жеке аудиторияның;
2) көру, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған мүгедек балалар және мүгедектер үшін ҰБТ шеңберінде тапсырылатын пәндердің мұғалімі болып табылмайтын көмекші және (немесе) көру функциялары бұзылған мүгедек балалар және мүгедектер үшін ымдау тілін білетін маманның қажеттілігі туралы еркін нысандағы қосымша өтініш бере алады.
Жалпы орта білім беру ұйымдары ҰБТӨП-ке тіркеледі.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. КТ-ға қатысу үшін халықаралық алмасу желісі бойынша білім алған жалпы білім беретін мектеп түлектері үшін оқуға түсушінің туу туралы куәлігінің немесе түсушіні асырап алу туралы құжатының көшірмесін және ата-анасының немесе асырап алушының жеке басын куәландыратын құжатты ұсынғанда, өтінішті ата-анасы немесе асырап алушысы бере алады. Өтініш орта білім беру ұйымының ағымдағы оқу жылында халықаралық алмасу бағдарламалары бойынша білім алуға жіберу туралы бұйрықтан көшірме болғанда базалық ЖОО-ларда қабылданады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. КТ-ға қатысу үшін түсушілер желілік ЖОО-ның қабылдау комиссиясына мыналарды тапсырады:
1) осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке басын куәландыратын құжат бойынша толтырылған өтініш. Бұл ретте жеделдетілген оқу мерзімімен қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша ұқсас мамандықтарға түсетін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының бітірушілері өтініште таңдаған мамандығын көрсетеді;
2) 3 x 4 көлеміндегі екі фотосурет;
3) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) тестілеуге қатысу үшін ақы төлегені туралы түбіртек;
5) "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 907 бұйрық) бекітілген 086-У нысандағы медициналық анықтама.
КТ-ға қатысу үшін мүгедек балалар және мүгедектер (көру, есту, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған) бекітілген мүгедектікті белгілеу туралы құжатты ұсынған кезде мемлекеттік комиссия төрағасының атына:
1) жеке аудиторияның;
2) көру, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған мүгедек балалар және мүгедектер үшін КТ шеңберінде тапсырылатын пәндердің мұғалімі болып табылмайтын көмекші және (немесе) көру функциялары бұзылған мүгедек балалар және мүгедектер үшін ымдау тілін білетін маманның қажеттілігі туралы еркін нысандағы қосымша өтініш бере алады.

1) отдельной аудитории;
2) помощника, не являющимся учителем предметов, сдаваемых в рамках ЕНТ для детей-инвалидов и инвалидов с нарушением зрения, функций опорно-двигательного аппарата и (или) специалиста, владеющего жестовым языком для детей-инвалидов и инвалидов с нарушением слуха.
Организации общего среднего образования прикрепляются к ППЕНТ.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Для участия в КТ вместо выпускников общеобразовательных школ, обучавшихся по линии международного обмена школьников за рубежом, заявление могут подать родители или усыновители, с предъявлением копии свидетельства о рождении или документа об усыновлении поступающего и документа удостоверяющего личность родителя или усыновителя. Заявление принимается в базовых вузах при наличии соответствующей выписки из приказа организации среднего образования о направлении по программам международного обмена в текущем учебном году.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для участия, в КТ поступающие подают в приемную комиссию линейного вуза:
1) заявление по форме, согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам, заполненное по документу, удостоверяющему личность. При этом, выпускники организаций образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования и поступающие на родственные специальности по сокращенным образовательным программам с ускоренным сроком обучения, в заявлении указывают выбранную специальность;
2) две фотокарточки размером 3 x 4;
3) копию документа удостоверяющего личность;
4) квитанцию об оплате за участие в тестировании;
5) медицинскую справку по форме 086-У, утвержденную приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697) (далее – приказ № 907).
Для участия в КТ дети-инвалиды и инвалиды (с нарушениями зрения, слуха, функций опорно-двигательного аппарата) при предъявлении документа об установлении инвалидности дополнительно могут подать заявление в произвольной форме на имя председателя государственной комиссии о необходимости предоставления:
1) отдельной аудитории;
2) помощника, не являющимся учителем предметов, сдаваемых в рамках КТ для детей-инвалидов и инвалидов с нарушением зрения, функций опорно-двигательного аппарата и (или) специалиста, владеющего жестовым языком для детей-инвалидов и инвалидов с нарушением слуха.

6) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының күнтізбелік жылғы бітірушілері білімі туралы құжаттың орнына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім алған мамандығының (біліктілігінің) коды мен атауын көрсете отырып, өзі оқыған білім беру ұйымы беретін, ағымдағы жылы оқуды аяқтағандығы туралы анықтама;
7) жалпы орта (орта жалпы) білім немесе техникалық және кәсіптік (бастауыш кәсіптік немесе орта кәсіптік) немесе орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының өткен жылғы бітірушілері жалпы орта (орта жалпы) білім немесе техникалық және кәсіптік (бастауыш кәсіптік немесе орта кәсіптік) немесе орта білімнен кейінгі білімі туралы құжат (түпнұсқа).";
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Базалық және желілік ЖОО-лардың қабылдау комиссияларының құрамын ЖОО басшысы бекітеді.
Желілік ЖОО қабылдау комиссиясының функциялары:
1) түсушілерге таңдаған жоғары білім мамандықтары мәселелері бойынша консультация беру, тестілеу рәсімімен таныстыру;
2) түсушілердің құжаттарын қабылдауды және тексеруді ұйымдастыру;
3) тестілеуге кіруге рұқсаттамалар мен белгіленген үлгідегі № 502 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша ҰБТ немесе КТ сертификаттарын (бұдан әрі - сертификат) және ақпараттық парақтарды беруді қамтамасыз ету.
Базалық ЖОО қабылдау комиссиясының функциялары:
1) желілік ЖОО-ның техникалық хатшылары мен жауапты хатшыларына консультация беруді ұйымдастыру;
2) тестілеу өткізу үшін аудиториялық қорды қалыптастыру;
3) тестілеуге техникалық жабдықтардың жұмысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
4) сертификаттарды және ақпараттық парақтарды басып шығаруды және желілік ЖОО-ның жауапты хатшыларына беруді ұйымдастыру.";
10, 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. КТ күнтізбелік жылғы 14 - 18 шілде аралығында өткізіледі.
11. Шығармашылық дайындықты талап ететін мамандықтарға түсушілерді қоспағанда, түсушілер Қазақстан тарихы, математикалық сауаттылық, оқу сауаттылығы (оқу тілі) және екі бейіндік пән бойынша ҰБТ немесе КТ тапсырады.
Шығармашылық дайындықты талап ететін мамандықтарға түсуші тұлғалар Қазақстан тарихы және оқу сауаттылығы (оқу тілі) бойынша ҰБТ немесе КТ тапсырады.
Түсушілер ҰБТ-ны немесе КТ-ны қалауы бойынша қазақ немесе орыс немесе ағылшын тілінде тапсырады.
Бұл ретте ҰБТ-ны немесе КТ-ны ағылшын тілінде тапсыратын түсушілер үшін Қазақстан тарихы бойынша тестілеу қалауы бойынша қазақ немесе орыс тілінде өткізіледі. ҰБТ-ны және КТ-ны ағылшын тілінде тапсыратын түсушілер үшін ЖОО-дағы оқыту тілі Қазақстан тарихы бойынша тестілеу тапсыру тіліне сәйкес анықталады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

6) выпускники календарного года организаций технического и профессионального, послесреднего образования вместо документа об образовании, представляют справку о завершении обучения в текущем году, выдаваемую организацией образования, в которой он обучался с указанием кода и наименования специальности (квалификации) обучения, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
7) выпускники прошлых лет организаций общего среднего образования (среднего общего) или технического и профессионального (начального профессионального или среднего профессионального) или послесреднего образования представляют документ об общем среднем образовании (среднем общем) или техническом и профессиональном (начальном профессиональном или среднем профессиональном) или послесреднем образовании (подлинник).";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Состав приемной комиссии базовых и линейных вузов утверждается руководителем вуза.
Функции приемной комиссии линейных вузов:
1) консультирование поступающих по вопросам выбираемой специальности высшего образования, ознакомление с процедурой тестирования;
2) организация приема и проверки документов поступающих;
3) обеспечение выдачи пропусков на тестирование и сертификатов ЕНТ или КТ установленного образца, по форме, утвержденной приказом № 502 (далее – сертификат) и информационных листов.
Функции приемной комиссии базовых вузов:
1) организация консультирования технических секретарей и ответственных секретарей линейных вузов;
2) формирование аудиторного фонда для проведения тестирования;
3) организация и обеспечение работы технического оборудования к тестированию;
4) организация печати и передачи сертификатов и информационных листов ответственным секретарям линейных вузов.";
пункты 10, 11 изложить в следующей редакции:
"10. КТ проводится с 14 по 18 июля календарного года.
11. Поступающие сдают ЕНТ или КТ по истории Казахстана, математической грамотности, грамотности чтения (язык обучения) и двум профильным предметам, за исключением поступающих на специальности, требующие творческой подготовки.
Лица, поступающие на специальности, требующие творческой подготовки сдают ЕНТ или КТ по истории Казахстана и грамотности чтения (язык обучения).
Поступающие сдают ЕНТ или КТ по желанию на казахском или русском или английском языках.
При этом для поступающих, которые сдают ЕНТ или КТ на английском языке, тестирование по истории Казахстана проводится по желанию на казахском или русском языках. Для поступающих, сдающих ЕНТ или КТ на английском языке, язык обучения в вузе определяется согласно языку сдачи тестирования по истории Казахстана.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"13. Жалпы орта (орта жалпы) білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік (бастауыш кәсіптік немесе орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын меңгерген білім беру ұйымдарының бітірушілері үшін ҰБТ және КТ тест тапсырмаларының саны:
1) Қазақстан тарихы бойынша – 20;
2) математикалық сауаттылық бойынша – 20;
3) оқу сауаттылығы (оқу тілі) бойынша – 20;
4) бірінші бейіндік пән бойынша – 30;
5) екінші бейіндік пән бойынша – 30.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Шығармашылық мамандықтарға түсуші тұлғалар ҰБТ-ға немесе КТ-ға қатысу үшін өтінішті ҰБТӨП-те немесе алдағы оқуды жоспарлап отырған желілік ЖОО-да тапсырады.";
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
"16-1. ҰБТ-ға қатысу үшін өтініш білдіріп, бірақ рұқсаттамада көрсетілген күні тестілеуге қатыспаған түсушіге тестілеу тапсыру тіліне сәйкес аудиторияда орын болғанда, ҰБТ өткізу кезеңіндегі келесі күндердің бірінде мынадай дәлелді себептер бойынша қатысуға мүмкіндік беріледі:
1) № 907 бұйрықпен бекітілген № 035-1/у нысанға сәйкес денсаулық жағдайы бойынша дәрігерлік-консультациялық комиссия қорытындысы бар болғанда;
2) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексімен айқындалған жақын туыстарының қайтыс болғандығын растайтын құжаттары бар болғанда;
3) төтенше жағдайларда.
Бұл ретте түсуші мемлекеттік комиссияға осы тармақтың 1-бөлігінде көрсетілген растайтын құжаттармен қоса өтініш береді.
Тестілеуді тапсыруы ҰБТ өткізудің соңғы күні болып анықталған түсушілерге осы тармақтың 1-бөлігінде көрсетілген растайтын құжаттарды ұсынған кезде КТ шеңберінде тестілеуді тапсыру мүмкіндігі беріледі.";
17, 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Үлгілік қағидалардың 43-тармағында белгіленген шекті балды алмаған, нәтижелері жойылған түсушілер және ҰБТ мен КТ-ға қатыспаған адамдар үшін ЖОО-ға ақылы негізде түсу үшін күнтізбелік жылғы 15-19 тамыз аралығында ҰБТ және КТ қайта өткізіледі. Бұл ретте түсушілер күнтізбелік жылғы 25 шілде мен 3 тамыз аралығында желілік ЖОО-ның қабылдау комиссиясына келесі құжаттарды тапсырады:
1) осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке басын куәландыратын құжат бойынша толтырылған өтініш;
2) 3 x 4 көлеміндегі екі фотосурет;
3) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) тестілеуге қатысу үшін ақы төлегені туралы түбіртек;

"13. Для выпускников организаций образования, освоивших общеобразовательные учебные программы общего среднего (среднего общего) образования, образовательные программы технического и профессионального (начального профессионального или среднего профессионального), послесреднего образования, количество тестовых заданий ЕНТ и КТ составляет:
1) по истории Казахстана – 20;
2) по математической грамотности – 20;
3) по грамотности чтения (язык обучения) – 20;
4) по первому профильному предмету – 30.
5) по второму профильному предмету – 30.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Лица, поступающие на творческие специальности, подают заявление для участия в ЕНТ или КТ в ППЕНТ или в линейных вузах, где планируют дальнейшее обучение.";
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Поступающему, подавшему заявление для участия в ЕНТ, но не принявшему участие в тестировании в указанный в пропуске день, предоставляется возможность участия в один из последующих дней в период проведения ЕНТ при наличии места в аудитории с соответствующим языком тестирования по следующим уважительным причинам:
1) при наличии заключения врачебно-консультационной комиссии, согласно форме № 035-1/у, утвержденной приказом № 907, по состоянию здоровья;
2) при наличии документов, подтверждающих смерть близких родственников, перечень которых определен Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";
3) при чрезвычайных ситуациях.
При этом поступающий подает заявление в государственную комиссию с приложением подтверждающих документов, указанных в части 1 настоящего пункта.
Поступающим, день сдачи, которых определен в последний день проведения ЕНТ при предъявлении подтверждающих документов, указанных в части 1 настоящего пункта предоставляется возможность сдачи тестирования в рамках КТ.";
пункты 17, 18 изложить в следующей редакции:
"17. Для поступающих, не набравших пороговый балл, установленный в пункте 43 Типовых правил, поступающих с аннулированными результатами и лиц, не принявших участие в ЕНТ и КТ, повторно проводится ЕНТ и КТ для поступления в вузы на платной основе в период с 15 по 19 августа календарного года. При этом поступающие в период с 25 июля по 3 августа календарного года предоставляют в приемную комиссию линейного вуза следующие документы:
1) заявление по форме, согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам, заполненное по документу, удостоверяющему личность;
2) две фотокарточки размером 3 x 4;
3) копию документа удостоверяющего личность;
4) квитанцию об оплате за участие в тестировании;

5) № 907 бұйрықпен бекітілген 086-У нысанындағы медициналық анықтама.
ҰБТ-ға немесе КТ-ға қатысу үшін мүгедек балалар және мүгедектер (көру, есту, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған) бекітілген мүгедектікті белгілеу туралы құжатты ұсынған кезде мемлекеттік комиссия төрағасының атына:
1) жеке аудиторияның;
2) көру, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған мүгедек балалар және мүгедектер үшін ҰБТ немесе КТ шеңберінде тапсырылатын пәндердің мұғалімі болып табылмайтын көмекші және (немесе) көру функциялары бұзылған мүгедек балалар және мүгедектер үшін ымдау тілін білетін маманның қажеттілігі туралы еркін нысандағы қосымша өтініш бере алады.
6) орта (жалпы орта) немесе техникалық және кәсіптік (бастауыш кәсіптік немесе орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білімі туралы құжат (түпнұсқа).
18. Үлгілік қағидалардың 6 және 7-тармақтарында көзделген ҰБТ немесе КТ нәтижелері бойынша Үлгілік қағидалардың 43-тармағында белгіленген шекті балды алмаған адамдар ЖОО-ның күндізгі оқу бөліміне ақылы негізде қабылданады. Бұл адамдар үшін ЖОО-да білім алудың бірінші академиялық кезеңі аяқталғаннан кейін ҰБТ немесе КТ күнтізбелік жылы 20-24 қаңтар аралығында қайта өткізіледі. Үлгілік қағидалардың 8-тармағында көзделген тиісті адамдар ҰБТ-ға немесе КТ-ға қатысу үшін күнтізбелік жылғы 10-20 желтоқсан аралығында желілік ЖОО-ның қабылдау комиссиясына келесі құжаттарды тапсырады:
1) осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке басын куәландыратын құжат бойынша толтырылған өтініш;
2) 3 x 4 көлеміндегі екі фотосурет;
3) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) тестілеуге қатысу үшін ақы төлегені туралы түбіртек.";
24, 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Мемлекеттік комиссия төрағалары болып ҰБТ-ны немесе КТ-ны ұйымдастыру және өткізуді қамтамасыз ететін жоғары оқу орындарының басшылары (қалалық, аудандық білім бөлімдерінің (басқармаларының) басшылары) тағайындалады.
25. Мемлекеттік комиссияның құрамына әкімдік өкілдері, құқық қорғау органдарының, қоғамдық ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері кіреді. Мемлекеттік комиссия мүшелерінің саны бес адамды құрайды. Мемлекеттік комиссияның шешімдері отырысқа қатысушы мүшелер санынан қарапайым көпшілік дауыспен қабылданады және төраға мен білім беру ұйымдарының немесе білім (басқармаларының) бөлімдерінің білікті қызметкерлері қатарынан тағайындалған хатшының қолы қойылған отырыстар хаттамаларымен ресімделеді. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағаның дауысы шешуші болып саналады.
Мемлекеттік комиссия:

5) медицинскую справку по форме 086-У, утвержденную приказом № 907.
Для участия в ЕНТ или КТ дети-инвалиды и инвалиды (с нарушениями зрения, слуха, функций опорно-двигательного аппарата) при предъявлении документа об установлении инвалидности дополнительно могут подать заявление в произвольной форме на имя председателя государственной комиссии о необходимости предоставления:
1) отдельной аудитории;
2) помощника, не являющимся учителем предметов, сдаваемых в рамках ЕНТ или КТ для детей-инвалидов и инвалидов с нарушением зрения, функций опорно-двигательного аппарата и (или) специалиста, владеющего жестовым языком для детей-инвалидов и инвалидов с нарушением слуха.
6) документ о среднем (среднем общем) или техническом и профессиональном (начальном профессиональном или среднем профессиональном), послесреднем образовании (подлинник).
18. Лица, не набравшие пороговый балл, установленный в пункте 43 Типовых правил, по результатам ЕНТ или КТ, предусмотренные пунктами 6 и 7 Типовых правил, зачисляются в высшие учебные заведения по очной форме обучения на платной основе. Для данных лиц повторно проводится ЕНТ или КТ по завершении первого академического периода обучения в вузе в период с 20 по 24 января календарного года. Для участия в ЕНТ или КТ, предусмотренных пунктом 8 Типовых правил, соответствующие лица в период с 10 по 20 декабря календарного года предоставляют в приемную комиссию линейного вуза следующие документы:
1) заявление по форме, согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам, заполненное по документу, удостоверяющему личность;
2) две фотокарточки размером 3 x 4;
3) копию документа, удостоверяющего личность;
4) квитанцию об оплате за участие в тестировании.";
пункты 24, 25 изложить в следующей редакции:
"24. Председателями государственной комиссии назначаются руководители высших учебных заведений (руководители городских, районных (управлений) отделов образования), которые обеспечивают организацию и проведение ЕНТ или КТ.
25. В состав государственной комиссии входят представители акиматов, представители правоохранительных органов, общественных организаций, средств массовой информации. Количество членов государственной комиссии составляет пять человек. Решения государственной комиссии принимаются простым большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов и оформляются протоколами заседаний, которые подписываются председателем и секретарем, назначаемым из числа квалифицированных работников организаций или (управлений) отделов образования. В случае равенства голосов, решающим считается голос председателя.
Государственная комиссия:

1) ҰБТӨП-тегі немесе базалық ЖОО-дағы тестілеу өткізуге арналған аудиторлық қорды бекітеді;
2) құқық қорғау органдарының өкілдерімен бірлесіп, тестілеу басталғанға дейін ғимаратты терроризмге қарсы қорғалу мәніне тексеруді, сондай-ақ тестілеу өткізу кезеңінде қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
3) тестілеуге кіргізу барысында металліздегіштерді қолдануды және қоғамдық тәртіпті сақтауды ұйымдастырады;
4) тестілеу кезінде ұялы және радиоэлектрондық байланыс сигналдарын тұншықтыратын құралдардың қолданылуын, сондай-ақ, "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есеп құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 мамырдағы № 415 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11626 болып тіркелген) 135-қосымшасына сәйкес электромагниттік өрістің кернеулілігін өлшеу хаттамасын алуды ұйымдастарады;
5) ҰБТ және КТ өткізу кезінде кезекшілермен және медицина қызметкерімен жұмыстарды ұйымдастырады;
6) емтихан материалдары салынған қаптарды ашу рәсіміне қатысады;
7) тестілеуге кіргізу барысында тәркіленген тыйым салынған заттарды сақтауды қамтамасыз етеді;
8) мүгедектікті белгілеу туралы құжатты ұсынған кезде көру, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған мүгедек балалар және мүгедектер үшін ҰБТ немесе КТ шеңберінде тапсырылатын пәндердің мұғалімі болып табылмайтын көмекшіні және (немесе) көру функциялары бұзылған мүгедек балалар және мүгедектер үшін ымдау тілін білетін маманның берілуін ұйымдастырады;
9) дұрыс жауаптар кодтарының және ҰБТ мен КТ нәтижелерінің (апелляцияны есепке алмағандағы және алғандағы) жалпы шолу үшін ұсынылуын ұйымдастырады;
10) апелляциялық комиссияның жұмысы үшін жағдай жасауды қамтамасыз етеді;
11) сертификаттарды және осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес таңдаған бейіндік пәндер комбинациясына сәйкес ақпараттық парақтарды беру жұмыстарын ұйымдастырады;
12) осы Қағидалардың 16-1 тармағында көзделген дәлелді себептер бойынша тестілеуге қатыспаған түсушінің ҰБТ-ға қатысуы туралы шешім қабылдайды.";
мынадай мазмұндағы 25-1-тармақпен толықтырылсын:
"25-1. Жергілікті атқарушы органдар бітірушілерді ҰБТӨП-ке және кері жеткізуді, орналастыру мен тамақтандыруды ұйымдастырады (50 шақырымнан жақын қашықтықта тұратын бітірушілер тестілеу өткізілетін күні таңғы сағат 07.00-ден бастап; ҰБТӨП-тен 50 шақырымнан алыс қашықтықта тұратын бітірушілер тестілеу басталғанға дейін бір күн бұрын тасымалданады).";
35-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

1) утверждает аудиторный фонд для проведения тестирования в ППЕНТ или в базовых вузах;
2) совместно с представителями правоохранительных органов до начала тестирования организует проверку здания на предмет антитеррористической защищенности, а также обеспечение охраны общественного порядка в период проведения тестирования;
3) при запуске на тестирование организует использование металлоискателей и охрану общественного порядка;
4) организует использование устройств, подавляющих сигналы мобильной и радиоэлектронной связи, а также получение протокола измерения электромагнитного поля согласно приложению 135, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 415 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11626);
5) организует работу с дежурными и медицинским персоналом во время проведения ЕНТ и КТ;
6) присутствует при вскрытии мешков с экзаменационными материалами;
7) обеспечивает сохранность изъятых запрещенных предметов от поступающих во время запуска на тестирование;
8) организует предоставление помощника, не являющимся учителем предметов, сдаваемых в рамках ЕНТ или КТ для детей-инвалидов и инвалидов с нарушением зрения, функций опорно-двигательного аппарата и (или) специалиста, владеющего жестовым языком для детей-инвалидов и инвалидов с нарушением слуха при предъявлении документа об установлении инвалидности;
9) организует предоставление для общего обозрения кодов правильных ответов и результатов ЕНТ и КТ (без учета и с учетом апелляции);
10) обеспечивает условия для работы апелляционной комиссии;
11) организует выдачу сертификатов и информационных листов, в соответствии с выбранной комбинацией профильных предметов, согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам;
12) принимает решение об участии в ЕНТ поступающего не принявшим участие в тестировании по уважительным причинам, предусмотренными в пункте 16-1 настоящих Правил.";
дополнить пунктом 25-1 следующего содержания:
"25-1. Местные исполнительные органы организуют питание, проживание и подвоз выпускников в ППЕНТ и обратно (выпускники организации среднего образования, проживающие на расстоянии менее 50 километров от ППЕНТ перевозятся начиная с 07.00 часов в день тестирования; выпускники, проживающие на расстоянии более 50 километров - за день до начала тестирования).";
подпункт 10) пункта 35 изложить в следующей редакции:

"10) түсуші жауап парағының төменгі оң жақ бұрышындағы "Түсушінің қолы" деген 13-секторға қолын қояды";
мынадай мазмұндағы 35-1-тармақпен толықтырылсын:
"35-1. Бейіндік пәндерді таңдауды қоса алғанда жауап парағы секторларының дұрыс толтырылуын түсуші өзі қамтамасыз етеді.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. 40, 41 және 42-тармақтарда көрсетілген тұлғалардың тестілеу нәтижелері өңделмейді және жойылады.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. ҰБТ-дағы тест тапсырмаларының жауаптарын бағалау келесі түрде жүзеге асырылады:
бір дұрыс жауабы бар тапсырмаларда дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен бағаланады;
бір немесе бірнеше дұрыс жауабы бар (үш дұрыс жауаптан артық емес) тапсырмаларда:
бір дұрыс жауабы бар тапсырмаларда дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
бір дұрыс жауабы бар тапсырмаларда бір дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
бір дұрыс жауабы бар тапсырмаларда екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен;
екі дұрыс жауабы бар тапсырмаларда екі дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
екі дұрыс жауабы бар тапсырмаларда бір дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тапсырмаларда бір дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тапсырмаларда екі дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тапсырмаларда екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен;
үш дұрыс жауабы бар тапсырмаларда үш дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
үш дұрыс жауабы бар тапсырмаларда екі дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тапсырмаларда екі дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тапсырмаларда үш дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тапсырмаларда тек бір дұрыс жауапты не екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен бағаланады.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. КТ өткен жылдардағы жалпы орта (орта жалпы) білім беру ұйымдарының бітірушілері, техникалық және кәсіптік (бастауыш кәсіптік және орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының бітірушілері, халықаралық оқушылар алмасу желісі бойынша шетелде оқыған жалпы білім беретін мектеп бітірушілері, сондай-ақ оқу орындарын шетелде бітірген адамдар және ҰБТ-ға қатысу үшін өтініш білдіріп, бірақ осы Қағидалардың 16-1 тармағында көзделген, дәлелді себептер бойынша ҰБТ-ға қатыса алмаған тұлғалар үшін өткізіледі.";

"10) поступающий расписывается в нижнем правом углу листа ответов в секторе 13 "Подпись поступающего".";
дополнить пунктом 35-1 следующего содержания:
"35-1. Правильность заполнения секторов листа ответов, включая выбор профильных предметов, обеспечивается самим поступающим.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Результаты тестирования у лиц, указанных в пунктах 40, 41 и 42, не обрабатываются и подлежат аннулированию.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Оценивание ответов тестовых заданий ЕНТ осуществляется следующим образом:
в заданиях с одним правильным ответом при выборе правильного ответа оценивается в один балл;
в заданиях с одним или несколькими правильными ответами (не более трех правильных ответов):
с одним правильным ответом при выборе правильного ответа оценивается в два балла;
с одним правильным ответом при выборе одного правильного ответа и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с одним правильным ответом при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов;
с двумя правильными ответами при выборе двух правильных ответов оценивается в два балла;
с двумя правильными ответами при выборе одного правильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе одного правильного ответа и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе двух правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов;
с тремя правильными ответами при выборе трех правильных ответов оценивается в два балла;
с тремя правильными ответами при выборе двух правильных ответов оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе двух правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе трех правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе только одного правильного ответа либо выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. КТ проводится для выпускников организаций общего среднего образования (среднего общего) прошлых лет, выпускников организаций технического и профессионального (начального профессионального и среднего профессионального), послесреднего образования, выпускников общеобразовательных школ, обучавшихся по линии международного обмена школьников за рубежом, а также лиц, окончивших учебные заведения за рубежом и подавших заявления для участия в ЕНТ, но не принявших участия в тестировании по уважительным причинам, предусмотренными в пункте 16-1 настоящих Правил.";

мынадай мазмұндағы 60-1-тармақпен толықтырылсын:
"60-1. Жеделдетілген оқу мерзімімен қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша ұқсас мамандықтарға түсушілер үшін кітапшалар осы Қағидаларға 6-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нұсқаларды тарату парағымен таратылады.";
61-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) түсуші жауап парағының төменгі оң жақ бұрышындағы "Түсушінің қолы" деген 13-секторға қолын қояды.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Жеделдетілген оқу мерзімімен қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша ұқсас мамандықтарға түсушілер үшін жауап парағы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келесі тәртіппен толтырылады:
1) 1-секторда Т.А.Ә. (болған жағдайда) жазылады;
2) 2-секторда жоғарғы торкөздерге көлденеңінен түсушінің рұқсаттамасында көрсетілген түсушінің жеке коды (бұдан әрі – ТЖК) жазылады. Әр санның астындағы торкөздегі сандарға сәйкес дөңгелекшелер боялады;
3) 3 және 4-секторларда тестілеу кезінде түсушінің отыратын орнының нөмірі және кітапшасының нұсқасы боялады;
4) 5-секторда түсуші КТ тапсыратын лек пен аудитория нөмірі жазылады. Лек нөмірі емтихан болатын күн бойынша анықталады;
5) 6-секторда жалпы бейіндік пән бойынша тапсырмалардың жауаптары боялады;
6-сектордағы әр тапсырма берілген бес жауап нұсқасынан бір дұрыс жауапты таңдауды талап етеді. Таңдалған жауап сол пәннің секторында сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы белгіленеді;
6) 7-секторда бейіндік пән бойынша тапсырмалардың жауаптары боялады.
1-20 аралығындағы тапсырмалар берілген бес жауап нұсқасынан бір дұрыс жауапты таңдауды талап етеді, жауап сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы белгіленеді;
21-30 аралығындағы тапсырмалар дөңгелекшелерді толық бояу арқылы бір немесе бірнеше дұрыс жауапты (6-дан артық емес) таңдауды талап етеді; 31-40 аралығындағы жағдаяттық тапсырмалар сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы бір дұрыс жауапты таңдау арқылы белгіленеді;
7) 8-сектор боялмайды (жауап парағының нөмірі көрсетіледі);
8) "Назар аударыңыз" бағанына аса көңіл бөлінеді:
жауап парағы көк немесе қара түсті қаламмен толтырылады;
жауап парағын былғауға, умаждауға, жыртуға және корректор сұйықтықтарын пайдалануға, жауап парағын тестілеу аяқталғанға дейін аудиториядан шығаруға жол берілмейді;
9) түсуші жауап парағының төменгі оң жақ бұрышындағы "Түсушінің қолы" деген 9-секторға қолын қояды.";
мынадай мазмұндағы 62-1-тармақпен толықтырылсын:

дополнить пунктом 60-1 следующего содержания:
"60-1. Книжки для поступающих на родственные специальности по сокращенным образовательным программам с ускоренным сроком обучения раздаются в соответствии с листом распределения вариантов по форме, согласно приложению 6-1 к настоящим Правилам.";
подпункт 10) пункта 61 изложить в следующей редакции:
"10) поступающий расписывается в нижнем правом углу листа ответов в секторе 13 "Подпись поступающего".";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. Лист ответов для поступающих на родственные специальности по сокращенным образовательным программам с ускоренным сроком обучения, заполняется по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам в следующем порядке:
1) в сектор 1 вписывается Ф.И.О. (при его наличии);
2) в секторе 2 в верхних клетках по горизонтали заполняется индивидуальный код поступающего (далее - ИКТ), указанный на пропуске поступающего. Под каждой цифрой закрашиваются кружки, соответствующие цифрам, обозначенным в клетках;
3) в секторе 3 и 4 закрашиваются кружками номер места, где будет сидеть поступающий при сдаче тестирования и вариант его книжки;
4) в секторе 5 проставляются поток и номер аудитории, в которой поступающий будет сдавать КТ. Номер потока определяется по дате экзамена;
5) в секторе 6 закрашиваются ответы заданий по общепрофильной дисциплине;
Каждое задание в секторе 6 требует выбора единственно правильного ответа из пяти предложенных вариантов ответов. Выбранный ответ отмечается на секторе данного предмета путем полного закрашивания соответствующего кружка;
6) в секторе 7 закрашиваются ответы заданий по профилирующей дисциплине.
Задания с 1 по 20 требуют выбора единственно правильного ответа из пяти предложенных вариантов ответов, ответ отмечается путем полного закрашивания соответствующего кружка;
задания с 21 по 30 требуют выбора одного или несколько (не более 6) правильных ответов, путем полного закрашивания кружков; задания с 31 по 40 ситуационные задания с выбором одного правильного ответа, путем полного закрашивания соответствующего кружка;
7) сектор 8 (отображает номер листа ответов) не закрашивается;
8) особое внимание обращается на графу "Внимание":
лист ответов заполняется ручкой с синей или черной пастой;
не допускается пачкать, мять, рвать лист ответов и пользоваться корректирующими жидкостями, выносить лист ответов из аудитории до окончания тестирования;
9) поступающий расписывается в нижнем правом углу листа ответов в секторе 9 "Подпись поступающего".";
дополнить пунктом 62-1 следующего содержания:

"62-1. Бейіндік пәндерді таңдауды қоса алғанда жауап парағы секторларының дұрыс толтырылуын түсуші өзі қамтамасыз етеді.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Түсуші кітапшадағы нұсқа нөмірін жауап парағына (4-сектор) көшіріп жазады және кітапшаның мұқабасын толтырады. Нұсқаның төртінші саны түсушілердің (жеделдетілген оқу мерзімімен қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша ұқсас мамандықтарға түсушілерден басқа) кітапша мұқабасындағы матрицаның көмегімен анықталады және оны Министрлік өкілі тестілеу аяқталғанға дейін 20 минут қалғанда хабарлайды.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. КТ-дағы тест тапсырмаларының жауаптарын бағалау осы Қағидалардың 47-тармағына сәйкес жүргізіледі. Жеделдетілген оқу мерзімімен қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша ұқсас мамандықтарға түсушілер үшін КТ-дағы тест тапсырмаларының жауаптарын бағалау келесі түрде жүзеге асырылады:
бір дұрыс жауабы бар тапсырмаларда дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен бағаланады;
бір немесе бірнеше дұрыс жауабы бар (алты дұрыс жауаптан артық емес) тапсырмаларда:
бір дұрыс жауабы бар тапсырмаларда дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
бір дұрыс жауабы бар тапсырмаларда бір дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
бір дұрыс жауабы бар екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен;
екі дұрыс жауабы бар тапсырмаларда екі дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
екі дұрыс жауабы бар тапсырмаларда бір дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тапсырмаларда бір дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тапсырмаларда екі дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тапсырмаларда екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен;
үш дұрыс жауабы бар тапсырмаларда үш дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
үш дұрыс жауабы бар тапсырмаларда екі дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тапсырмаларда екі дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тапсырмаларда үш дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тапсырмаларда екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен;
төрт дұрыс жауабы бар тапсырмаларда төрт дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
төрт дұрыс жауабы бар тапсырмаларда үш дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен;
төрт дұрыс жауабы бар тапсырмаларда үш дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
төрт дұрыс жауабы бар тапсырмаларда төрт дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
төрт дұрыс жауабы бар тапсырмаларда екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен;
бес дұрыс жауабы бар тапсырмаларда бес дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
бес дұрыс жауабы бар тапсырмаларда төрт дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен;
бес дұрыс жауабы бар тапсырмаларда төрт дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
бес дұрыс жауабы бар тапсырмаларда бес дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
бес дұрыс жауабы бар тапсырмаларда екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен;
алты дұрыс жауабы бар тапсырмаларда алты дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
алты дұрыс жауабы бар тапсырмаларда бес дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен;
алты дұрыс жауабы бар тапсырмаларда бес дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
алты дұрыс жауабы бар тапсырмаларда алты дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
алты дұрыс жауабы бар тапсырмаларда екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен бағаланады.";
81-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"62-1. Правильность заполнения секторов листа ответов, включая выбор профильных предметов, обеспечивается самим поступающим.";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. Поступающий переписывает номер варианта с книжки на лист ответов (сектор 4) и заполняет титульный лист книжки. Четвертая цифра варианта определяется с помощью матрицы на титульном листе книжки и объявляется представителем Министерства за 20 минут до окончания тестирования, за исключением поступающих на родственные специальности по сокращенным образовательным программам с ускоренным сроком обучения.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. Оценивание ответов тестовых заданий КТ производится в соответствии с пунктом 47 настоящих Правил. Оценивание ответов тестовых заданий КТ для поступающих по сокращенным образовательным программам с ускоренным сроком обучения осуществляется следующим образом:
в заданиях с одним правильным ответом при выборе правильного ответа оценивается в один балл;
в заданиях с одним или несколькими правильными ответами (не более шести правильных ответов):
с одним правильным ответом при выборе правильного ответа оценивается в два балла;
с одним правильным ответом при выборе одного правильного ответа и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с одним правильным ответом при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов;
с двумя правильными ответами при выборе двух правильных ответов оценивается в два балла;
с двумя правильными ответами при выборе одного правильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе одного правильного ответа и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе двух правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов;
с тремя правильными ответами при выборе трех правильных ответов оценивается в два балла;
с тремя правильными ответами при выборе двух правильных ответов оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе двух правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе трех правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов;
с четырьмя правильными ответами при выборе четырех правильных ответов оценивается в два балла;
с четырьмя правильными ответами при выборе трех правильных ответов оценивается в один балл;
с четырьмя правильными ответами при выборе трех правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с четырьмя правильными ответами при выборе четырех правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с четырьмя правильными ответами при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов;
с пятью правильными ответами при выборе пяти правильных ответов оценивается в два балла;
с пятью правильными ответами при выборе четырех правильных ответов оценивается в один балл;
с пятью правильными ответами при выборе четырех правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с пятью правильными ответами при выборе пяти правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с пятью правильными ответами при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов;
с шестью правильными ответами при выборе шести правильных ответов оценивается в два балла;
с шестью правильными ответами при выборе пяти правильных ответов оценивается в один балл;
с шестью правильными ответами при выборе пяти правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с шестью правильными ответами при выборе шести правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с шестью правильными ответами при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов.";
пункт 81 изложить в следующей редакции:

"81. Республикалық апелляциялық комиссияның төрағасы мен құрамын, ҰБТӨП пен базалық ЖОО-дағы апелляциялық комиссияның төрағасын білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
ҰБТӨП пен базалық ЖОО-дағы апелляциялық комиссияның құрамын мемлекеттік комиссия төрағасы бекітеді.";
90, 91-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"90. ҰБТ немесе КТ нәтижелері бойынша әрбір түсушіге тестілеу аяқталғаннан кейін күнтізбелік үш күн ішінде ҰБТӨП немесе базалық ЖОО мемлекеттік комиссиямен бірлесіп беретін сертификат жазылады. Түсушіге сертификатпен бірге таңдаған бейіндік пәндер комбинациясына сәйкес ақпараттық парақ беріледі.
91. Сертификаттағы түсушінің Т. А. Ә. (бар болған жағдайда) толтыру жеке басын куәландыратын құжат бойынша жүргізіледі.";
осы бұйрыққа 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес Қағидаларға 1-1, 2-1, 6-1-қосымшалармен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 4, 5, 6, 7, 8-қосымшаларға сәйкес Қағидаларға 3, 6, 7, 8, 12-қосымшалар жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті (С.С. Ысмағұлова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне осы тармақтың 1), 2), және 3) тармақшаларында қарастырылған іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі А.Қ. Аймағамбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
______________Қ. Қасымов

"81. Председатель и состав Республиканской апелляционной комиссии, председатель апелляционной комиссии в ППЕНТ и в базовом вузе утверждается уполномоченным органом в области образования.
Состав апелляционной комиссии в ППЕНТ и в базовом вузе утверждается председателем государственной комиссии.";
пункты 90, 91 изложить в следующей редакции:
"90. По результатам ЕНТ или КТ каждому поступающему выписывается сертификат, который выдается ППЕНТ или базовым вузом совместно с государственной комиссией в течение трех календарных дней со дня завершения тестирования. Поступающему вместе с сертификатом выдается информационный лист в соответствии с выбранной комбинацией профильных предметов.
91. Заполнение Ф.И.О. (при его наличии) сертификата производится по документу, удостоверяющему личность.";
дополнить приложениями 1-1, 2-1, 6-1 к Правилам согласно приложению 1, 2, 3 к настоящему приказу;
приложения 3, 6, 7, 8, 12 к Правилам изложить в редакции согласно приложению 4, 5, 6, 7, 8 к настоящему приказу.
2. Департаменту высшего и послевузовского образования Министерства образования и науки Республики Казахстан (Исмагулова С.С.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Аймагамбетова А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
______________К. Касымов

2018 жылғы 10 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
______________Е. Біртанов
2018 жылғы 11 мамыр
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 10 мамырдағы
№ 196 бұйрығына
1-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
жәнекешенді тестілеуді өткізу
Қағидаларына
1-1-қосымша
Нысан
Кешенді тестілеуге қатысу үшін ӨТІНІШ
Жеке деректер
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда):
ЖСН / Туған күні:
Азаматтығы:
Ұлты:
Жынысы:
Е-mail:
Білімі туралы мәлімет
Облыс:
Аудан:
Оқу орны:
Оқу орнының атауы:
Бітірген жылы:
Тестілеу туралы ақпарат
Тестілеу тапсыру тілі:
"Қазақстан тарихы" пәнін тапсыру тілі:
Өтініш берушінің таңдаған оқу нысаны:
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (колледж) білімі бар, жеделдетілген оқу мерзімімен қысқартылған білім бағдарламалары бойынша ұқсас мамандықтарға түсушілер үшін қосымша ақпарат
Колледж мамандығы бойынша біліктілігі:
Жоғары білім мамандығы:
Жалпы бейіндік пән:
Бейіндік пән:
Тіркеуші ЖОО _____________________________________________________________
(код) (атауы)
Қабылдау комиссиясының техникалық хатшысы________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)) (қолы)
Өтінішпен таныстым және көрсеткен мәліметтердің дұрыс жазылғанын растаймын.
Өтініш беруші______________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 10 мамырдағы
№ 196 бұйрығына
2-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеу
және кешенді тестілеуді
өткізу Қағидаларына
2-1-қосымша
Нысан
Ақпараттық парақ
Бейіндік пәндер комбинациясы: _________________
Оқыту тілі: _________________
Мамандық
20__* гранттар саны
20__ жылғы конкурс нәтижесі
Шифр
Атауы
Жалпы конкурсқа гранттар саны*
1 орынға конкурс*
Шекті балл*
1
2
3
4
5
6
Ескерту: * Жалпы конкурс негізінде күндізгі толық (қысқартылған) оқу түрі бойынша ақпарат
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 10 мамырдағы
№ 196 бұйрығына
3-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеу
және кешенді тестілеуді
өткізу Қағидаларына
6-1-қосымша
Нысан
Нұсқаларды тарату парағы
Базалық ЖОО ______ _____________________________________________
(код)                         (атауы)
Лек____ Аудитория____
Тестілеу күні______________
Тапсыру тілі____________
Мен төменде қол қоюшы, отырғызу парағында көрсетілген менің орнымдағы кітап
нұсқасы менің кітаптағы нұсқама сәйкес келетінін растаймын.
Нұсқа №
Түсушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)(қолмен толтырылады)
Түсушінің қолы
Ескерту
1
2
"Ескерту" бағаны "Қосымша отырғызу", "Келмеді", "Жойылды", "Кіргізілмеді"
мәндерін қабылдайды
Министрлік өкілі________________________________ ______________
(қолы) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Аудитория кезекшісі ______________________ ____________________
(қолы) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 10 мамырдағы
№ 196 бұйрығына
4-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеу
және кешенді тестілеуді
өткізу Қағидаларына
3-қосымша
Нысан
ҰБТӨП/Базалық ЖОО _____________________________
РҰҚСАТТАМА
Пәндері:

10 мая 2018 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
______________Е. Биртанов
11 мая 2018 год
Приложение 1
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 мая 2018 года № 196
Приложение 1-1
к Правилам проведения единого
национального тестирования и
комплексного тестирования
Форма
Заявление для участия в комплексном тестировании
Персональные данные
Ф.И.О. (при его наличии):
ИИН / Дата рождения:
Гражданство:
Национальность:
Пол:
Е-mail:
Сведение об образовании
Область:
Район:
Учебные заведения:
Наименование учебного заведения:
Год окончания:
Информация о тестировании
Язык сдачи тестирования:
Язык сдачи предмета "История Казахстана"
Форма обучения, на которую претендует заявитель:
Дополнительная информация для лиц, имеющих техническое и профессиональное, послесреднее образование (колледжи), поступающих на родственные специальности по сокращенным образовательным программам с ускоренным сроком обучения
Квалификация по специальности колледжа:
Специальность высшего образования:
Общепрофильная дисциплина:
Профилирующая дисциплина:
Вуз регистрации ___________________________________________________________
(код)                               (наименование)
Технический секретарь приемной комиссии
______________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)) (подпись)
Ознакомившись с заявлением, подтверждаю, что указанные мною данные записаны верно
Заявитель ________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)) (подпись)
Приложение 2
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 10 мая 2018 года № 196
Приложение 2-1
к Правилам проведения
единого национального
тестирования и комплексного
тестирования
Форма
Информационный лист
Комбинация профильных предметов: _________________
Язык обучения: ________________
Специальность Количество грантов в 20__* Результаты конкурса 20___ года
Шифр Наименование Количество грантов на общий конкурс* Конкурс на
1 место*
Проходной балл*
1
2
3
4
5
6
Примечание: * Информация по очной полной (сокращенной) форме обучения по
общему конкурсу
Приложение 3
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 10 мая 2018 года № 196
Приложение 6-1
к Правилам проведения
единого национального и
комплексного тестирования
Форма
Лист распределения вариантов
Базовый вуз ______ _____________________________________________
(код)                         (наименование)
Поток____ Аудитория____
Дата тестирования______________
Язык сдачи ____________
Я нижеподписавшийся, подтверждаю, что вариант моей книжки соответствует
номеру моего места, указанному в посадочном листе
№ варианта
Ф.И.О. (при его наличии) поступающего (заполняет вручную)
Подпись поступающего
Примечание
1
2
Поле "Примечание" принимает значение "Досадка", "Не явился", "Аннулирован"
Представитель Министерства ______________ ________________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии))
Дежурный по аудитории ___________________ ________________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии))
Приложение 4
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 10 мая 2018 года № 196
Приложение 3
к Правилам проведения
единого национального
тестирования
и комплексного тестирования
Форма
ППЕНТ/Базовый вуз _____________________________________
ПРОПУСК
ИКТ:
Шифр специальности:
Язык сдачи тестирования:
Предметы:

1)
2)
3)
4)
5)
Емтихан күні:
Басталу уақыты:
Лек:
ӨТКІЗУ ОРНЫ:
Ғимарат:
Аудитория:
Мектеп директоры/Желілік ЖОО қабылдау комиссиясының жауапты хатшысы: _______________________________
Қолы Т .А.Ә. (бар болған жағдайда)
Тестілеу нәтижелері Ұлттық тестілеу орталығының www.testcenter.kz сайтында жарияланады
Түсушіге жадынама
Түсушіде өзімен бірге тестілеуге кіру рұқсаттамасы және жеке басын куәландыратын құжаттың түпнұсқасы (жеке куәлік немесе паспорт) болуы қажет. Жасы 16-ға толмаған және жеке басын куәландыратын құжаты жоқ түсуші мектепті ағымдағы жылы бітіргені туралы фотосуреті бар анықтама береді. Құжаттардың біреуі болмаған жағдайда түсуші тестілеуге жіберілмейді.
Түсушіде өзімен бірге қол жүгі, бөгде және тыйым салынған заттар (шпаргалкалар, оқулықтар мен әдістемелік әдебиеттер, калькулятор, фотоаппарат, ұялы байланыс құралдарын (пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), iPhone (Айфон), SmartPhone (Смартфон)), ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер), радио-электрондық байланыстың (Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), сымды және сымсыз құлаққаптар және басқалары) болса тестілеуге жіберілмейді.
Түсушіге тыйым салынады:
1) аудиториядан дәліз кезекшісінің міндетін атқаратын Министрлік өкілінің рұқсатынсыз және алып жүруінсіз шығуға;
2) сөйлесуге, орын ауыстыруға;
3) калькуляторды, анықтамалық әдебиеттерді (Менделеев және тұздардың ерігіштігі кестесінен басқасын), электрондық жазба кітапшаларын, түзету сұйықтығын және мобильдік байланыс құралдарын пайдалануға;
4) емтихан материалдарымен алмасуға;
5) емтихан материалдарын аудиториядан шығаруға;
6) емтихан материалдарын (жауап парағы мен кітапшалар) умаждау арқылы бүлдіруге;
7) корректор сұйықтығын қолдануға, беттерді жыртуға, бояу қарастырылмаған секторларды (жауап парағының нөмірі) бояуға.
Түсуші осы Қағидаларды бұзған жағдайда, Министрлік өкілі Аудиторияда тыйым салынған заттың тәркіленуі және аудиторияда тәртіп сақтау ережесін бұзған түсушіні аудиториядан шығару туралы акт жасайды және тестілеу нәтижелерін жояды.
Мен жадынамамен таныстым және наразылық білдірмеймін.
Рұқсаттамадағы мәліметтердің дұрыстығын растаймын.
Түсушінің қолы _____________________________________
Кесу сызығы
ҰБТӨП/Базалық ЖОО ______________________________
РҰҚСАТТАМА ТҮБІРТЕГІ
Пәндері:

1)
2)
3)
4)
5)
Дата тестирования:
Время начала:
Поток:
МЕСТО ПРОВЕДЕНИЯ:
Корпус:
Аудитория:
Директор школы/Ответственный секретарь
приемной комиссии линейного вуза:
_________ __________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии))
Результаты тестирования будут
опубликованы на сайте
Национального центра тестирования
www.testcenter.kz
Памятка поступающему:
Поступающий должен иметь при себе пропуск на тестирование и оригинал документа, удостоверяющего личность (удостоверение личности или паспорт). Поступающий, который не достиг шестнадцати лет и не имеет документ, удостоверяющий личность, представляет справку с фотографией об окончании школы в текущем году. При отсутствии одного из документов поступающий не допускается на тестирование.
Поступающий не допускается на тестирование при наличии ручной клади, посторонних и запрещенных предметов (шпаргалки, учебники и методическую литературу, калькулятор, фотоаппарат, мобильные средства связи (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), iPhone (Айфон), SmartPhone (Смартфон)), ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), использовать любые виды радиоэлектронной связи (Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), наушники проводные и беспроводные и прочее).
Поступающему не допускается:
1) выходить из аудитории без разрешения и сопровождения представителя Министерства, выполняющего функции дежурного по коридору;
2) переговариваться и пересаживаться с места на место;
3) пользоваться калькулятором, справочной литературой (кроме таблицы Менделеева и таблицы растворимости солей), электронными записными книжками, корректирующими жидкостями и средствами мобильной связи и другими электронными устройствами;
4) обмениваться экзаменационными материалами;
5) выносить экзаменационные материалы из аудитории;
6) осуществлять порчу экзаменационных материалов (листов ответов и книжек) путем их смятия;
7) использовать корректирующую жидкость, отрывать страницы, закрашивать сектора, не предусмотренные для этого (номер листа ответов).
При нарушении установленных требований, представителем Министерства составляется Акт обнаружения запрещенных предметов и удаления из аудитории поступающего, нарушившего правила поведения в аудитории и аннулируют результаты тестирования.
Я ознакомлен с памяткой и претензий не имею.
Подтверждаю, что данные на пропуске правильны.
Подпись поступающего ______________________________
Линия отреза
ППЕНТ/Базовый вуз _____________________________________
КОРЕШОК ПРОПУСКА
ИКТ:
Шифр специальности:
Язык сдачи тестирования:
Предметы:

1)
2)
3)
4)
5)
Емтихан күні:
Басталу уақыты:
Лек:
ӨТКІЗУ ОРНЫ:
Ғимарат:
Аудитория:
Мектеп директоры/Желілік ЖОО қабылдау комиссиясының жауапты хатшысы: _________________________________
Қолы Т .А.Ә. (бар болған жағдайда)
Тестілеу нәтижелері Ұлттық тестілеу орталығыныңwww.​tes​tcen​ter.​kz сайтында жарияланады
Түсушіге жадынама
Түсушіде өзімен бірге тестілеуге кіру рұқсаттамасы және жеке басын куәландыратын құжаттың түпнұсқасы (жеке куәлік немесе паспорт) болуы қажет. Жасы 16-ға толмаған және жеке басын куәландыратын құжаты жоқ түсуші мектепті ағымдағы жылы бітіргені туралы фотосуреті бар анықтама береді. Құжаттардың біреуі болмаған жағдайда түсуші тестілеуге жіберілмейді.
Түсушіде өзімен бірге қол жүгі, бөгде және тыйым салынған заттар (шпаргалкалар, оқулықтар мен әдістемелік әдебиеттер, калькулятор, фотоаппарат, ұялы байланыс құралдарын (пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), iPhone (Айфон), SmartPhone (Смартфон)), ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер), радио-электрондық байланыстың (Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), сымды және сымсыз құлаққаптар және басқалары) болса тестілеуге жіберілмейді.
Түсушіге тыйым салынады:
1) аудиториядан дәліз кезекшісінің міндетін атқаратын Министрлік өкілінің рұқсатынсыз және алып жүруінсіз шығуға;
2) сөйлесуге, орын ауыстыруға;
3) калькуляторды, анықтамалық әдебиеттерді (Менделеев және тұздардың ерігіштігі кестесінен басқасын), электрондық жазба кітапшаларын, түзету сұйықтығын және мобильдік байланыс құралдарын пайдалануға;
4) емтихан материалдарымен алмасуға;
5) емтихан материалдарын аудиториядан шығаруға;
6) емтихан материалдарын (жауап парағы мен кітапшалар) умаждау арқылы бүлдіруге;
7) корректор сұйықтығын қолдануға, беттерді жыртуға, бояу қарастырылмаған секторларды (жауап парағының нөмірі) бояуға.
Түсуші осы Қағидаларды бұзған жағдайда, Министрлік өкілі Аудиторияда тыйым салынған заттың тәркіленуі және аудиторияда тәртіп сақтау ережесін бұзған түсушіні аудиториядан шығару туралы акт жасайды және тестілеу нәтижелерін жояды.
Мен жадынамамен таныстым және наразылық білдірмеймін.
Рұқсаттамадағы мәліметтердің дұрыстығын растаймын.
Түсушінің қолы _____________________________________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 10 мамырдағы
№ 196 бұйрығына
5-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеу
және кешенді тестілеуді
өткізу Қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Емтихан материалдарын ашу туралы акт
ҰБТӨП/ Базалық ЖОО
______________________________________________________________________
(код) (атауы)
Лек _________________ Аудитория №______________
Мерзімі______________ Уақыт ____ Сағат____ минут
Біз, төменде қол қоюшылар, емтихан материалдары салынған қорапты аштық, емтихан
материалдарына санау жүргіздік. Санау нәтижесі төмендегі кестенің "Нақты саны" бағанында
көрсетілді.
Қолданылмаған артық кітапшалар емтихан процесі кезінде алынады.
Рр/с
Материалдар атауы
Жоспар бойынша
саны
Нақты саны
Таратылды
Қалдығы
Ескерту
11
Жауап парақтары
22
Кітапшалар
33
Жауап парағының көшірмелері
44
Жауап парағы үшін конверт
55
Емтихан материалдарын ашу туралы акт
66
Нұсқаларды тарату парағы ( ТжКБ бітірушілері үшін)
___________________ ________________________________________ ___________
(түсушінің ТЖК) (түсушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)) (қолы)
___________________ ________________________________________ ___________
(түсушінің ТЖК) (түсушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)) (қолы)
___________________ ________________________________________ __________
(түсушінің ТЖК) (түсушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)) (қолы)
_________________________________________ _________________
(Кезекшінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)) (қолы)
_________________________________________ _________________
(Кезекшінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 10 мамырдағы
№ 196 бұйрығына
6-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеу
және кешенді тестілеуді
өткізу Қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 10 мамырдағы
№ 196 бұйрығына
7-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеу
және кешенді тестілеуді
өткізу Қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 10 мамырдағы
№ 196 бұйрығына
8-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеу
және кешенді тестілеуді
өткізу Қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Ұлттық бірыңғай тестілеу және кешенді тестілеу кітапшаларын жою туралы акт
"_____"__________201__ жыл ___________________________________________
(ҰБТӨП / базалық ЖООатауы)
Негіздеме: "____"__________201__ жылғы
№______________бұйрықпен бекітілген Ұлттық бірыңғай және кешенді тестілеуді өткізу

1)
2)
3)
4)
5)
Дата тестирования:
Время начала:
Поток:
МЕСТО ПРОВЕДЕНИЯ:
Корпус:
Аудитория:
Директор школы/Ответственный секретарь
приемной комиссии линейного вуза:
_________ __________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии))
Результаты тестирования будут опубликованы
на сайте
Национального центра тестирования
www.testcenter.kz
Памятка поступающему:
Поступающий должен иметь при себе пропуск на тестирование и оригинал документа, удостоверяющего личность (удостоверение личности или паспорт). Поступающий, который не достиг шестнадцати лет и не имеет документ, удостоверяющий личность, представляет справку с фотографией об окончании школы в текущем году. При отсутствии одного из документов поступающий не допускается на тестирование.
Поступающий не допускается на тестирование при наличии ручной клади, посторонних и запрещенных предметов (шпаргалки, учебники и методическую литературу, калькулятор, фотоаппарат, мобильные средства связи (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), iPhone (Айфон), SmartPhone (Смартфон)), ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), использовать любые виды радиоэлектронной связи (Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), наушники проводные и беспроводные и прочее).
Поступающему не допускается:
1) выходить из аудитории без разрешения и сопровождения представителя Министерства, выполняющего функции дежурного по коридору;
2) переговариваться и пересаживаться с места на место;
3) пользоваться калькулятором, справочной литературой (кроме таблицы Менделеева и таблицы растворимости солей), электронными записными книжками, корректирующими жидкостями и средствами мобильной связи и другими электронными устройствами;
4) обмениваться экзаменационными материалами;
5) выносить экзаменационные материалы из аудитории;
6) осуществлять порчу экзаменационных материалов (листов ответов и книжек) путем их смятия;
7) использовать корректирующую жидкость, отрывать страницы, закрашивать сектора, не предусмотренные для этого (номер листа ответов).
При нарушении установленных требований, представителем Министерства составляется Акт обнаружения запрещенных предметов и удаления из аудитории поступающего, нарушившего правила поведения в аудитории и аннулируют результаты тестирования.
Я ознакомлен с памяткой и претензий не имею.
Подтверждаю, что данные на пропуске правильны.
Подпись поступающего ______________________________
Приложение 5
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 10 мая 2018 года № 196
Приложение 6
к Правилам проведения
единого национального и
комплексного тестирования
Форма
Акт вскрытия экзаменационных материалов
ППЕНТ/Базовый вуз
________________________________________________________________________________
(код)                                     (наименование)
Поток _______________             Аудитория №______________
Дата_________________             Время ____ часов ____ минут
Мы, нижеподписавшиеся, вскрыли коробку с экзаменационными материалами,
произвели подсчет экзаменационных материалов. Результаты подсчета отражены в
соответствующей графе "Фактическое количество" нижеуказанной таблицы.
Неиспользованные книжки выведены из экзаменационного процесса.
п/п
Наименование материала
Количество по плану
Количество по факту
Роздано
Остаток
Примечание
1
Листы ответов
2
Книжки
3
Копии листов ответов
4
Конверт для Листов ответов
5
Акт вскрытия экзаменационных материалов
6
Лист распределения вариантов (для выпускников ТиПО)
___________________ _______________________________________ _________________
(ИКТ поступающего) (Ф.И.О. поступающего (при его наличии)) (подпись)
___________________ _______________________________________ _________________
(ИКТ поступающего) (Ф.И.О. поступающего (при его наличии)) (подпись)
___________________ _______________________________________ _________________
(ИКТ поступающего) (Ф.И.О. поступающего (при его наличии)) (подпись)
_______________________________________ _________________
(Ф.И.О. дежурного (при его наличии))             (подпись)
_______________________________________ _________________
(Ф.И.О. дежурного (при его наличии))             (подпись)
Приложение 6
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 10 мая 2018 года № 196
Приложение 7
к Правилам проведения
единого национального и
комплексного тестирования
Форма
Приложение 7
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 10 мая 2018 года № 196
Приложение 8
к Правилам проведения
единого национального и
комплексного тестирования
Форма
Приложение 8
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 10 мая 2018 года № 196
Приложение 12
к Правилам проведения
единого национального и
комплексного тестирования
Форма
Акт об уничтожения книжек единого национального
тестирования и комплексного тестирования
"_____"__________201__ год       ___________________________________________
(наименование ППЕНТ/ Базового вуза)

ережесінің 52 және 79-тармақтарында
Комиссия құрамында:
Төраға (филиал жетекшісі/жауапты хатшы) _____________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Комиссия мүшелері 1.________________________________________________
(лауазымы Т.А.Ә. (болған жағдайда))
2.________________________________________________
(лауазымы Т.А.Ә. (болған жағдайда))
3._________________________________________________
(лауазымы Т.А.Ә. (болған жағдайда))
4._________________________________________________
(лауазымы Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Ұлттық бірыңғай және кешенді тестілеу кітапшалары жойылғандығы туралы осы актты құрды:
Лек нөмірі
Тестілеуге жіберілген кітапшалардың нақты саны
Жойылған кітапшалар саны
Кітапшалардың инвентарлық нөмірі
ҰТО-ға әкелінген кітапшалар саны (тестілеу нәтижелері жойылған түсушілердің, және де Республикалық апелляциялық комиссияның шешімімен балл қосылған түсушілердің кітапшалары)
1
2
Кітапшалардың жойылу жолы:
__________________________________________________________________________
(жою тәсілін көрсету-механикалық ұсақтау немесе өртеу) (жойылған орнын
көрсету)
Төраға (филиал жетекшісі/жауапты хатшы) ________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) қолы)
Комиссия мүшелері: 1.________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) қолы)
2.________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) қолы)
3.________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) қолы)
4.________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)) қолы)

Основание: пункты 52 и 79 Правил проведения единого национального тестирования и
комплексного тестирования, утвержденные приказом _________ от ________ №________
Комиссия в составе:
Председатель (руководитель филиала/Ответственный секретарь)____________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Члены комиссии: 1.____________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии)
2.____________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии)
3.___________________________________________ ________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии)
4.____________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии))
составила настоящий акт о том, что были уничтожены книжки единого национального
и комплексного тестирования:
Номер потока
Фактическое количество книжек, переданных на тестирование
Количество уничтоженных книжек
Инвентарные номера книжек
Количество книжек, доставленных в НЦТ (книжки поступающих, результаты тестирования, которых были аннулированы, а также поступающих, которым были добавлены баллы по решению Республиканской апелляционной комиссии)
1
2
Книжки уничтожены путем:
_________________________________________________________________________ в
(указать способ уничтожения - механическое измельчение или сжигание)
_________________________________________________________________________
(указать место уничтожения)
Председатель (руководитель филиала/Ответственный секретарь)_____________________
(Ф.И.О. (при его наличии)) подпись)
Члены комиссии: 1. ________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
2. ________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
3. ________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
4. ________________________________________________
(должность, Ф.И.О.(при его наличии), подпись