"Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 50 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 1 маусымдағы № 233 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 16 шілдеде № 17205 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.10.2018 № 436 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 50 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14815 болып тіркелген, 2017 жылғы 2 наурызда Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Инвестициялық саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі баспа және электрондық түрдегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;

О внесении изменения в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 50 "Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники"
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 июня 2018 года № 233. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июля 2018 года № 17205. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 26.10.2018 № 436 (вводится в действие с 01.01.2019).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 50 "Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14815, опубликован 2 марта 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
Правила субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту инвестиционной политики Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;

4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары-
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Ө. Шөкеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
______________ Д. Абаев
2018 жылғы "____" ____________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________ Б. Сұлтанов
2018 жылғы "____" __________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Т. Сүлейменов
2018 жылғы "____" ____________
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 1 маусымдағы
№ 233 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2017 жылғы 1 ақпандағы
№ 50 бұйрығымен
бекітілген
Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 41) тармақшасына сәйкес әзірленді және кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау (бұдан әрі – субсидиялау) тәртібін айқындайды.
2. Субсидиялау тиісті қаржы жылына арналған бюджетте көзделген қаражат есебінен және шегінде жүзеге асырылады. Тиісті қаржы жылына көзделген бюджет қаражаты толық игерілген жағдайда жұмыс органы өтінімдер қабылдауды тоқтата тұру туралы ұсынысты субсидиялар қаражатын бөлу жөніндегі комиссияның қарауына енгізеді.

4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
У. Шукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
______________ Д. Абаев
от "____" ____________ 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
от "____" __________ 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Т. Сулейменов
от "____" ____________ 2018 года
Приложение
к приказу Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 июня 2018 года№ 233
Утверждены приказом
Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 февраля2017 года № 50
Правила субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники(далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и определяют порядок субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники (далее – субсидирование).
2. Субсидирование осуществляется за счет и в пределах средств, предусмотренных в бюджете на соответствующий финансовый год. В случае полного освоения бюджетных средств, предусмотренных на соответствующий финансовый год, рабочий орган выносит предложение о приостановлении приема заявок на рассмотрение комиссии по распределению средств субсидий.

3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) ауыл шаруашылығы жануарлары – адамдар өсіретін, ауыл шаруашылығы өндірісіне тікелей қатысы бар жануарлар (ірі қара мал, ұсақ мал, жылқы, түйе, шошқа және құс);
3)кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шарты (бұдан әрі – субсидиялау шарты) – қаражаттарды аударудың тәртібі мен шарттарын, тараптардың жауапкершілігін, қарыз алушылардың тізбесін көздейтін, жұмыс органы мен қаржы институты арасында жасалатын жазбаша келісім, оған сәйкес жұмыс органы қарыз алушының қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялайды;
4) қаржы институттары – екінші деңгейдегі банктер, қазақстандық қаржы институттары арқылы банктік операцияларды жүргізетін шетелдік және халықаралық қаржы институттары, банктік операцияларды жүзеге асыру құқығына лицензиялары бар кредиттік ұйымдар, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешен саласындағы лизингтік компаниялар мен кредиттік серіктестіктер;
5) қарыз алушы – ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірумен және/немесе өңдеумен, тамақ өнімдерін өндірумен айналысатын шаруа (фермер) қожалықтарын қоса алғанда, меншік нысанына қарамастан жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы өнімдерін дайындау, сақтау, тасымалдау және өткізу бойынша қызметтерді көрсететін, қаржы институттарымен қарыз шартын жасасқан жеке немесе заңды тұлға;
6) қарыз шарты – оның талаптары бойынша қаржы институты кредит/лизинг ұсынатын қаржы институты мен қарыз алушы арасында жасалатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы қарыз шарты, сондай-ақ темекі, алкогольдік өнімді, қару мен оқ-дәріні өндірумен және (немесе) саудалаумен, ойын бизнесімен байланысты қаржылық қызметке, сондай-ақ ислам қаржыландыруына жататын ақшаны инвестициялаудан пайыздар түрінде сыйақы алуға бағытталмаған ислам қағидаттарындағы қаржыландыру шарттары;

3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) сельскохозяйственные животные – культивируемые человеком животные (крупный рогатый скот, мелкий рогатый скот, лошади, верблюды, свиньи и птица), имеющие непосредственное отношение к сельскохозяйственному производству;
3) договор субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники (далее – договор субсидирования) – письменное соглашение, заключаемое между рабочим органом и финансовым институтом, предусматривающее порядок и условия перечисления средств, ответственность сторон, перечень заемщиков, в соответствии с которым рабочий орган субсидирует часть ставки вознаграждения по договору займа заемщика;
4) финансовые институты – банки второго уровня, иностранные и международные финансовые институты, проводящие банковские операции через казахстанские финансовые институты, кредитные организации, имеющие лицензии на право осуществления банковских операций, а также лизинговые компании и кредитные товарищества в сфере агропромышленного комплекса;
5) заемщик – физическое или юридическое лицо независимо от формы собственности, включая крестьянское (фермерское) хозяйство, занимающееся производством и/или переработкой сельскохозяйственной продукции, производством пищевой продукции, а также физическое или юридическое лицо, оказывающее услуги по заготовке, хранению, транспортировке и реализации сельскохозяйственной продукции, заключившее с финансовым институтом договор займа;
6) договор займа – договор займа в сфере агропромышленного комплекса, заключаемый между финансовым институтом и заемщиком, по условиям которого финансовый институт предоставляет кредит/лизинг, а также договора финансирования на исламских принципах не направленные на финансирование деятельности, связанной с производством и (или) торговлей табачной, алкогольной продукцией, оружием и боеприпасами, игорным бизнесом, а также на получение вознаграждения в виде процентов от инвестирования денег, относящихся к исламскому финансированию;

7) қызмет көрсетуші банк – қарыз шарттары бойынша субсидияларды аударуға және есептен шығаруға арналған қаржы институтының арнайы ағымдағы шотын жүргізу бойынша функцияларды жүзеге асыруға қаржы институты уәкілеттік берген (заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге құқығы жоқ лизингтік компаниялар мен ауылдық кредиттік серіктестіктер үшін) екінші деңгейдегі банк;
8) субсидиялар қаражатын бөлу жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссия) – жұмыс органының, қаржы институттары мен мүдделі салалық қоғамдық ұйымдардың өкілдері қатысатын, облыс, республикалық маңызы бар қала немесе астана әкімінің орынбасарлары басқаратын, оның мүшелері "Атамекен" Қазақстан Республикасы ұлттық кәсіпкерлер палатасының өңірлік кәсіпкерлер палатасымен келісілуі мүмкін алқалық орган.
Облыстар, республикалық маңызы бар қала әкімдіктерінің ауыл шаруашылығы басқармалары және Астана қаласының инвестициялар және кәсіпкерлікті дамыту басқармасы субсидиялар қаражатын бөлу жөніндегі комиссиялар жанындағы жұмыс органдары (бұдан әрі – жұмыс органы) болып табылады;
9) сыйақы мөлшерлемесі – қарызды/лизинг мәнін пайдаланғаны үшін қаржы институтына тиесілі пайыздық мәндегі төлем, оның ішінде исламдық қаржыландыру қағидаттарында жасасқан қарыз шарты бойынша қарыз алушы төлейтін кірістілік мөлшерлемесі;
10) технологиялық жабдық – тікелей және қосалқы мақсаттағы жабдықтардан тұратын, оларды қолданбаусыз толық технологиялық цикл қамтамасыз етілмейтін, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру мен өңдеу жөніндегі жабдықтар.
2-тарау. Субсидиялар алу шарттары
4. Осы Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған субсидиялау шартын субсидиялау шартында көрсетілген талаптарда субсидиялау жалғастырылады.
5. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға арналған өтінім (бұдан әрі – өтінім) жұмыс органына берілгенге дейін 4 (төрт) жылдан ерте емес жасалған қолданыстағы қарыз шарттары субсидиялауға жатады.
6. Комиссия мақұлдаған қарыз шартын субсидиялау мынадай шарттар сақталған кезде жүзеге асырылады:
1) теңгемен жылдық 17 (он жеті) %-дан артық емес және шетелдік валютамен жылдық 7 (жеті) %-дан артық емес бекітілген номиналды сыйақы мөлшерлемесімен жасалған;
2) нысаналы мақсаты негізгі құралдарды сатып алу, құрылыс, айналым қаражаттарын толықтыру, ауыл шаруашылығы жануарларын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит/лизинг болып табылады;

7) обслуживающий банк – банк второго уровня, уполномоченный финансовым институтом (для лизинговых компаний и сельских кредитных товариществ, не имеющих права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц) осуществлять функции по ведению специального текущего счета финансового института, предназначенного для перечисления и списания субсидий по договорам займа;
8) комиссия по распределению средств субсидий (далее – комиссия) –коллегиальный орган, возглавляемый заместителем акима области, города республиканского значения или столицы, с участием представителей рабочего органа, финансовых институтов и заинтересованных отраслевых общественных организаций, члены которого могут быть согласованы с региональной палатой предпринимателей Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
Управления сельского хозяйства акиматов областей, города республиканского значения и управление по инвестициям и развитию предпринимательства города Астаны являются рабочими органами при комиссиях по распределению средств субсидий (далее – рабочий орган);
9) ставка вознаграждения – плата, причитающая финансовому институту за пользование займом/предметом лизинга в процентном выражении, в том числе ставка доходности оплачиваемая заемщиком по договору займа, заключенного на принципах исламского финансирования;
10) технологическое оборудование – оборудование по производству и переработке сельскохозяйственной продукции, состоящее из оборудования прямого назначения и вспомогательного, без применения которых не может быть обеспечен полный технологический цикл.
Глава 2. Условия получения субсидий
4. Договор субсидирования, заключенный до введения в действие настоящих Правил, продолжает субсидироваться на указанных в договоре субсидирования условиях.
5. Субсидированию подлежат действующие договора займа, заключенные не ранее 4 (четырех) лет до подачи заявки на субсидирование ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники (далее – заявка) рабочему органу по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Субсидирование договора займа, одобренного комиссией осуществляется при соблюдении следующих условий:
1) заключен с фиксированной номинальной ставкой вознаграждения не более 17 % (семнадцати) годовых в тенге и не более 7 % (семи) в иностранной валюте;
2) целевым назначением является приобретение основных средств, строительство, пополнение оборотных средств, кредит/лизинг на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования;

3) сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттік және/немесе бюджеттік бағдарламалары бойынша субсидияланбауы тиіс;
4) қарыздың/лизингтің қаржыландыру көзі бюджеттің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты болмауы тиіс;
5) жұмыс органына өтінім берілген күнге негізгі борышты және сыйақыны өтеу бойынша орындалмаған міндеттемелері жоқ.
Жаңа, бұрын пайдаланылмаған ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдық субсидиялауға жатады. Қайтарымды лизинг, сублизинг шарттары бойынша субсидиялау жүзеге асырылмайды.
7. Субсидиялауды жүзеге асыру үшін қаржы институты немесе қарыз алушы жұмыс органына беру үшін Мемлекеттік корпорацияға мынадай құжаттарды береді:
1) өтінім;
2) негізгі борыш пен сыйақыны өтеу кестесі қоса берілген, қаржы институты мен қарыз алушы арасында жасалған қарыз шартының қаржы институты растаған көшірмесі;
3) сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын немесе субсидияланбайтын бөліктерінің есептемелерімен жаңартылған өтеу кестесінің жобасы (мөлшерлеменің субсидияланатын немесе субсидияланбайтын бөліктерінің есептемелерімен бірге редакцияланатын электрондық форматта жұмыс органына жолданады);
4) кредит алғаны туралы қарыз алушының несиелік шотынан үзінді-көшірме (екінші деңгейдегі банктер үшін) немесе қарыздың аударылғанын/лизинг мәнін бергендігін растайтын құжат;
5) қарыз алушының субсидиялау бағдарламасына қатысуына қаржы институтының келісім хаты (қарыз алушы өз бетінше өтінім берген кезде).
8. Ол бойынша субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған қарыз шарты субсидиялау бағдарламасына қайтадан қатысуға жіберілмейді.
9. Қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қарыздарды кепілдендіру және сақтандыру, негізгі құралдарды (оның ішінде биологиялық активтерді) сатып алу кезінде олардың құнын арзандатуды субсидиялау, жаңа өндірістік қуаттылықтар құруға не қолданыстағыларын кеңейтуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде агроөнеркәсіптік кешен субъектілері шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша мемлекеттік қолдау бағдарламаларымен қатар жүреді.
3-тарау. Субсидияларды есептеу тәртібі
10. Комиссия мақұлдаған қарыз шарты бойынша субсидияларды есептеу осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, өтінім мақұлданған күннен бастап қарыз шартының қолданылу мерзімінің соңына дейін жүзеге асырылады.
11. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау:
1) ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықты сатып алуға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға қарыз шарты бойынша теңгемен жылдық 10 (он) %-ға және шетелдік валютамен жылдық 2 (екі) %-ға;

3) ставка вознаграждения не должна субсидироваться по другим государственным и/или бюджетным программам Республики Казахстан;
4) источником финансирования займа/лизинга не должны быть средства бюджета и Национального фонда Республики Казахстан;
5) отсутствуют неисполненные обязательства по погашению основного долга и вознаграждения на дату подачи заявки рабочему органу.
Субсидированию подлежат новая, ранее неиспользованная сельскохозяйственная техника и оборудование. Субсидирование не осуществляется по договорам возвратного лизинга, сублизинга.
7. Для осуществления субсидирования финансовый институт или заемщик подает в Государственную корпорацию для передачи рабочему органу следующие документы:
1) заявку;
2) заверенную финансовым институтом копию договора займа с приложением графика погашения основного долга и вознаграждения, заключенного между финансовым институтом и заемщиком;
3) проект обновленного графика погашения с расчетами субсидируемой или не субсидируемой частей ставки вознаграждения (с расчетами субсидируемой или не субсидируемой частей ставки в электронном редактируемом формате направляется в Рабочий орган);
4) выписку из ссудного счета заемщика о получении кредита (для банков второго уровня) или документ, подтверждающий перечисление займа/передачу предмета лизинга;
5) письмо-согласие финансового института на участие заемщика в программе субсидирования (при подаче заявки заемщиком самостоятельно).
8. Договор займа, по которому было принято решение о прекращении субсидирования, к повторному участию в программе субсидирования не допускается.
9. Субсидирование ставки вознаграждения по договору займа совмещается с государственными программами поддержки по гарантированию и страхованию займов, субсидированию на удешевление стоимости при приобретении основных средств (в том числе биологических активов), возмещению части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса при инвестиционных вложениях, направленных на создание новых либо расширение действующих производственных мощностей.
Глава 3. Порядок расчета субсидий
10. Расчет субсидий по договору займа, одобренному комиссией, осуществляется с даты одобрения заявки до конца срока действия договора займа, за исключением случаев указанных в пункте 13 настоящих Правил.
11. Субсидирование ставки вознаграждения осуществляется:
1) на 10 % (десять) годовых в тенге и на 2 % (два) годовых в иностранной валюте по договору займа на приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также на приобретение сельскохозяйственных животных;

2) негізгі құралдарды сатып алуға қарыз шарты бойынша (ұн, минералды сулар және алкогольсіз сусындар өндіру бойынша негізгі құралдарды сатып алуға арналған қарыздарды қоспағанда) теңгемен жылдық 10 (он) %-ға және шетелдік валютамен жылдық 2 (екі) %-ға;
3) айналым қаражаттарын толықтыруға теңгемен жылдық 5 (бес) %-ға және шетелдік валютамен жылдық 1 (бір) %-ға жүзеге асырылады. Сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін жергілікті бюджеттен теңгемен жылдық 10 (он) %-ға және шетелдік валютамен жылдық 2 (екі) %-ға дейін ұлғайтуға жол беріледі.
Бұл ретте осы тармақтың 1) және 2) тармақшалары бойынша қарыз алушы үшін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігі кемінде теңгемен және шетелдік валютамен жылдық 4 (төрт) % мөлшерінде белгіленеді.
Осы тармақтың 3) тармақшасы бойынша қарыз алушы үшін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігі кемінде теңгемен 7 (жеті) % және шетелдік валютамен жылдық 3 (үш) % мөлшерінде белгіленеді.
12. Қаржы институты шетелдік валютамен берген қарыз шарты бойынша субсидиялау жұмыс органы субсидиялар сомасын қаржы институттарына аударуы күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша теңгемен жүзеге асырылады.
Оң бағамдық айырмашылық пайда болған жағдайда, оны болашақ субсидиялар есебіне қосып есептейді, ал теріс бағамдық айырмашылық жағдайында, оны қарыз алушы төлейді. Қаржы институты теріс курстық айырмашылықтың пайда болғаны туралы қарыз алушыны дереу хабардар етеді.
13. Қарыз шартының талаптары өзгерген жағдайда, бұрын мақұлданған және жылдар бойынша есептелген субсидиялар сомасы артпайды, субсидиялау мерзімдері ұзартылмайды.
14. Сыйақы сомасы азайған жағдайда, субсидиялар сомаларын азаю жағына қайта есептеу әр жыл бойынша жеке-жеке жүргізіледі.
4-тарау. Субсидиялауды жүзеге асыру тәртібі
15. Субсидиялауға арналған өтінімдерді қабылдау тиісті жылғы 1 ақпаннан бастап жүзеге асырылады.
16. Жұмыс органы тиісті жылдың 20 қаңтарына дейін облыс, республикалық маңызы бар қала және астана әкімінің шешімімен бекітілетін, құрамында комиссия төрағасы, төрағаның орынбасары, мүшелері және хатшысы бар комиссия құрады. Комиссияның сандық құрамы тақ болуы және жеті адамнан кем болмауы тиіс. Комиссия хатшысы комиссияның мүшесі болып табылмайды.
Өтінімдер болған кезде комиссия отырысы айына кемінде бір рет шақырылады.
17. Егер комиссия отырысына мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, комиссияның шешімі заңды болып есептеледі.
18. Жұмыс органы осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген өтінімді және құжаттарды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мыналарды:

2) на 10 % (десять) годовых в тенге и на 2 % (два) годовых в иностранной валюте по договору займа на приобретение основных средств (за исключением займов на приобретение основных средств по производству муки, минеральных вод и безалкогольных напитков);
3) на 5 % (пять) годовых в тенге и на 1% (один) годовых в иностранной валюте на пополнение оборотных средств. Допускается увеличение субсидируемой части ставки вознаграждения из местного бюджета до 10 % (десяти) годовых в тенге и 2 % (двух) годовых в иностранной валюте.
При этом по подпунктам 1) и 2) настоящего пункта не субсидируемая часть ставки вознаграждения для заемщика устанавливается в размере не менее 4 % (четырех) годовых в тенге и иностранной валюте.
По подпункту 3) настоящего пункта не субсидируемая часть ставки вознаграждения для заемщика устанавливается в размере не менее 7 %(семи) годовых в тенге и 3% (три) в иностранной валюте.
12. По договору займа, выданного финансовым институтом в иностранной валюте, субсидирование осуществляется в тенге по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату перечисления сумм субсидий рабочим органом в финансовые институты.
В случае возникновения положительной курсовой разницы ее засчитывают в счет будущих субсидий, а в случае отрицательной курсовой разницы ее оплачивает заемщик. Финансовый институт незамедлительно уведомляет заемщика об образовании отрицательной курсовой разницы.
13. В случае изменения условий договора займа, ранее одобренная и начисленная по годам сумма субсидий не увеличивается, срок субсидирования не продлевается.
14. В случае уменьшения суммы вознаграждения производится перерасчет суммы субсидий в сторону уменьшения, отдельно по каждому году.
Глава 4. Порядок осуществления субсидирования
15. Прием заявок на субсидирование осуществляется с 1 февраля соответствующего года.
16. Рабочий орган до 20 января соответствующего года создает комиссию в составе председателя, заместителя председателя, членов и секретаря комиссии, утверждаемую решением акима области, города республиканского значения и столицы. Количественный состав комиссии должен быть нечетным и состоять не менее чем из семи человек. Секретарь комиссии не является ее членом.
Заседание комиссии при наличии заявок созывается не реже одного раза в месяц.
17. Решение комиссии признается легитимным, если на заседании комиссии присутствует не менее двух третей от общего числа членов.
18. Рабочий орган, в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты получения заявки и документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил, осуществляет:

1) құжаттардың осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеруді;
2) осы Қағидалардың шарттарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытынды ресімдеуді жүзеге асырады, әрбір қарыз шарты бойынша тиесілі субсидиялар көлемдерінің есебін жүргізеді. Жұмыс органының қорытындысы ұсынымдық сипатқа ие;
3) комиссия отырысын ұйымдастырады.
19. Комиссияның бір отырысы шеңберінде өтінімдерді қарау мынандай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) бірінші кезекте ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықты сатып алуға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға арналған өтінімдер;
2) екінші кезекте осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген агроөнеркәсіптік кешен саласындағы қызмет түрлерінің басымдылығына сәйкес негізгі құралдарды сатып алуға арналған өтінімдер;
3) үшінші кезекте осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген агроөнеркәсіптік кешен саласындағы қызмет түрлерінің басымдылығына сәйкес қарыз алушылардың айналым қаражатын толықтыруға арналған өтінімдер қаралады.
20. Қызмет түрлерінің басымдылығы комиссияның бір отырысы шеңберінде келесі кезектіліктегі субсидиялауға арналған өтінімдерді қанағаттандыруға көшкенге дейін жоғары тұрған кезектіліктің қажеттілігін толық қанағаттандыруды көздейді.
21. 19-тармаққа сәйкес өтінімдерді қарау өтінім жұмыс органына келіп түскен күнге жақын комиссия отырысында кезек тәртібімен жүзеге асырылады және өтінім жұмыс органына келіп түскен күнмен айқындалады.
22. Комиссия:
өтінімдерді мақұлдау немесе мақұлдаудан бас тарту туралы;
осы Қағидалардың 44-тармағына сәйкес қарыз шартының талаптарын өзгертуді мақұлдау немесе мақұлдаудан бас тарту туралы;
тиісті қаржы жылына көзделген бюджет қаражатын толық игерген жағдайда жұмыс органы ұсынысының негізінде өтінімдер қабылдауды тоқтату туралы шешім қабылдайды. Бұл ретте, жұмыс органы өтінімдер қабылдауды тоқтата тұру туралы комиссия шешімі шығарылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде бұл туралы жазбаша түрде қаржы институттарын хабардар етеді және өзінің интернет-ресурсында хабарландыру орналастырады.
23. Өтінімдер қабылдауды тоқтата тұру туралы шешім қабылданғаннан кейін комиссия қарауына түскен өтінімдер қаржы институтына немесе қарыз алушыға қараусыз қайтарылады.
24. Жұмыс органы өтінімді мақұлдаудан бас тарту туралы комиссия шешімі шығарылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде комиссия отырысының хаттамасынан үзінді-көшірмені қоса бере отырып, бұл туралы Мемлекеттік корпорация арқылы жазбаша түрде қаржы институтын немесе қарыз алушыны жазбаша хабардар етеді.
Қаржы институты өтінім берген жағдайда, қаржы институты Мемлекеттік корпорация хабарлама берген күннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінімді мақұлдаудан бас тарту жөніндегі комиссия шешімі туралы өзінің қарыз алушысын жазбаша хабардар етеді.

1) проверку соответствия документов требованиям, установленным настоящими Правилами;
2) оформление заключения о соответствии или несоответствии условиям настоящих Правил, производит расчет объемов причитающихся субсидий по каждому договору займа. Заключение рабочего органа имеет рекомендательный характер;
3) организует заседания комиссии.
19. Рассмотрение заявок в рамках одного заседания комиссии, осуществляется в следующей очередности:
1) в первую очередь рассматриваются заявки на приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также на приобретение сельскохозяйственных животных;
2) во вторую очередь заявки на приобретение основных средств в соответствии с приоритетностью видов деятельности в сфере агропромышленного комплекса, указанных в приложении 2 к настоящим Правилам;
3) в третью очередь заявки на пополнение оборотных средств заемщиков, в соответствии с приоритетностью видов деятельности в сфере агропромышленного комплекса, указанных в приложении 2 к настоящим Правилам.
20. Приоритетность видов деятельности предполагает полное удовлетворение потребности вышестоящей очередности до перехода к удовлетворению заявок на субсидирование следующей очередности в рамках одного заседания комиссии.
21. Рассмотрение заявок согласно пункту 19 осуществляется на ближайшем от даты поступления рабочему органу заявки заседании комиссии в порядке очередности и определяется датой поступления заявки рабочему органу.
22. Комиссия принимает решение:
об одобрении или отказе в одобрении заявок;
об одобрении или отказе изменения условий договора займа согласно пункту 44 настоящих Правил;
о прекращении приема заявок, в случае полного освоения бюджетных средств, предусмотренных на соответствующий финансовый год на основании предложения Рабочего органа. При этом, Рабочий орган в течение 2 (двух) рабочих дней, со дня вынесения решения комиссии о приостановлении приема заявок, письменно уведомляет об этом финансовые институты и размещает объявление на своем интернет-ресурсе.
23. Заявки, поступившие на рассмотрение комиссии после принятия решения о приостановлении приема заявок, возвращаются финансовому институту или заемщику без рассмотрения.
24. Рабочий орган в течение 2 (двух) рабочих дней, со дня вынесения решения комиссии об отказе в одобрении заявки, через Государственную корпорацию письменно уведомляет об этом финансовый институт или заемщика, с приложением выписки из протокола заседания комиссии.
В случае подачи заявки финансовым институтом, то финансовый институт в течение 2 (двух) рабочих дней после выдачи уведомления Государственной корпорацией письменно уведомляет своего заемщика о решении комиссии об отказе в одобрении заявки.

25. Комиссия шешімі оның мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылданады және хаттама түрінде ресімделеді. Өтінімі қаралатын қарыз алушыны білдіретін немесе өтінім берген қаржы институтын білдіретін комиссия мүшелері дауыс беруге қатыспайды.
26. Комиссияның хаттамалық шешімі:
1) қаржы институтының немесе қарыз алушының атауын және орналасқан жерін;
2) мақұлданған немесе бас тартылған қарыз алушылардың атаулы тізбесін, бас тарту себептерін;
3) қарыз алушының әрбір шарты бойынша қарыз сомасын;
4) әрбір қарыз алушы бойынша әрбір қарыз шартының қолданыс мерзімін;
5) қарыз алушының әрбір қарыз шарты бойынша субсидиялау мерзімін;
6) қарыз алушының әрбір қарыз шарты бойынша нысаналы мақсатын;
7) қарыз алушының әрбір қарыз шарты бойынша субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесінің пайызын;
8) қарыз алушының әрбір қарыз шарты бойынша субсидияның жалпы сомасын қамтиды.
27. Жұмыс органы комиссия отырысын өткізгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күн ішінде комиссия мүшелерінің қолдарын алады және хаттамаға қол қойылғаннан кейін бір күндік мерзімде комиссия отырысының хаттамасынан үзінді-көшірменің түпнұсқасын қоса бере отырып, қаржы институтына немесе қарыз алушыға беру үшін Мемлекеттік корпорацияға комиссияның шешімі туралы хат жолдайды.
Жұмыс органы қарыз алушылардың субсидиялар алуға арналған өтінімдерін қарастыру туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында ай сайын жаңартады.
28. Субсидиялау үшін қаражаттар беру осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалатын субсидиялау шартына сәйкес жүзеге асырылады.
29. Субсидиялау шарты қаржы институты немесе қарыз алушы Мемлекеттік корпорациядан субсидиялау бойынша оң шешімі туралы комиссия отырысының хаттамасынан үзінді-көшірменің түпнұсқасын алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жұмыс органы мен қаржы институты арасында жасалады.
30. Қаржы институты субсидиялау шартына қол қойылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жұмыс органына субсидиялау шартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялауға бюджеттен қаражат аударуға арналған өтінімді (бұдан әрі – аударуға арналған өтінім) және субсидиялау шартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялардың нақты пайдаланылғаны туралы есепті (аударуға арналған бірінші өтінімді берген жағдайда, субсидиялардың нақты пайдаланылғаны туралы есеп талап етілмейді) жолдайды.
31. Жұмыс органы 3 (үш) жұмыс күні ішінде мыналарды:
1) аударуға арналған өтінім сомасының субсидиялау шартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарыз алушыларды субсидиялау кестесіне сәйкестігін;
2) субсидиялау шартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялардың нақты пайдаланылғаны туралы есепті тексеруді жүзеге асырады (аударуға арналған бірінші өтінімді берген жағдайда, субсидиялардың нақты пайдаланылғаны туралы есеп талап етілмейді).
32. Қаржы институты жасалған субсидиялау шарттары бойынша субсидиялар сомаларын жұмыс органының аударуы үшін арнайы банктік шот ашады, ал мұндай мүмкіндік болмаған жағдайда қызмет көрсетуші банкте арнайы шот ашады.

25. Решение комиссии принимается большинством голосов ее членов и оформляется в виде протокола. Члены комиссии, представляющие заемщика, чья заявка рассматривается, или представляющие финансовый институт, подавший заявку, в голосовании не участвуют.
26. Протокольное решение комиссии включает:
1) наименование и местонахождение финансового института или заемщика;
2) поименный перечень одобренных или отклоненных заемщиков, причины отклонения;
3) сумма займа по каждому договору заемщика;
4) срок действия каждого договора займа по каждому заемщику;
5) срок субсидирования по каждому договору займа заемщика;
6) целевое назначение по каждому договору займа заемщика;
7) процент субсидируемой ставки вознаграждения по каждому договору займа заемщика;
8) общая сумма субсидий по каждому договору займа заемщика.
27. Рабочий орган в течение 3 (трех) рабочих дней после проведения заседания комиссии собирает подписи членов комиссии и в однодневный срок после подписания протокола направляет письмо о решении комиссии в Государственную корпорацию для выдачи в финансовый институт или заемщику с приложением оригинала выписки из протокола заседания комиссии.
Рабочий орган ежемесячно обновляет информацию о результатах рассмотрения заявок заемщиков на получение субсидий на своем интернет-ресурсе.
28. Предоставление средств для субсидирования осуществляется в соответствии с договором субсидирования, заключаемым по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
29. Договор субсидирования заключается между рабочим органом и финансовым институтом в течение 7 (семи) рабочих дней с даты получения финансовым институтом или заемщиком от Государственной корпорации оригинала выписки из протокола заседания комиссии о положительном решении по субсидированию.
30. Финансовый институт в течение 3 (трех) рабочих дней с даты подписания договора субсидирования направляет рабочему органу заявку на перечисление средств из бюджета на субсидирование (далее – заявка на перечисление) по форме, согласно приложению 1 к договору субсидирования и отчет о фактическом использовании субсидий по форме, согласно приложению 2 к договору субсидирования (в случае подачи первой заявки на перечисление отчет о фактическом использовании субсидий не требуется).
31. Рабочий орган в течение 3 (трех) рабочих дней осуществляет проверку:
1) соответствия суммы заявки на перечисление графику субсидирования заемщиков по форме, согласно приложению 3 к договору субсидирования;
2) отчета о фактическом использовании субсидий по форме, согласно приложению 2 к договору субсидирования (в случае подачи первой заявки на перечисление отчет о фактическом использовании субсидий не требуется).
32.Финансовый институт открывает специальный банковский счет для перечисления рабочим органом сумм субсидий по заключенным договорам субсидирования, а в случае отсутствия такой возможности, открывает специальный счет в обслуживающем банке.

33. Қаржы институты арнайы банктік шоттағы ақшалай қаражатты тек қарыз алушының қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін төлеу үшін пайдаланады.
34. Қаржы институты қарыз алушыдан сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігін алған кезде қарыз шартына өтеу кестесіне сәйкес сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін арнайы шоттан есептен шығаруды жүзеге асырады.
35. Қарыз шарты бойынша төлем күні келген және қаржы институтының арнайы банктік шотында сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін төлеу үшін қаражат болмаған жағдайда, қарыз алушы өз қаражаты есебінен сыйақының толық мөлшерлемесін төлеуді жүзеге асырады. Қаржы институты төлем күні келгенге дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні бұрын қарыз алушыға толық сыйақы мөлшерлемесін меншікті қаражат есебінен төлеу қажеттілігі туралы хат/хабарлама жолдайды. Жұмыс органы сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін қаржы институтының арнайы банктік шотына қаражатты аудару арқылы өтейді. Мұндай жағдайда қаржы институты қарыз алушының есептік шотына сыйақының субсидияланатын мөлшерлемесін аудару арқылы қарыз алушыға бұрын төленген сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеуді жүзеге асырады.
36. Жұмыс органы жасалған субсидиялау шартына сәйкес сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін қаржы институтының арнайы банктік шотына тоқсан сайын аванстық төлеммен, алдындағы тоқсанның соңғы айында аударады.
37. Жұмыс органы осы Қағидалардың 31-тармағына сәйкес аударуға арналған өтінімді тексергеннен кейін бір жұмыс күні мерзімінде тиісті төлем шоттарын қазынашылық органдарына жолдайды.
38. Субсидиялауды тоқтату мынадай жағдайларда комиссия шешімі бойынша жүзеге асырылады:
1) қарыз шарты бойынша қаражатты мақсатты пайдаланбау;
2) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша қарыз алушының шоттарына тыйым салу;
3) қарыз алушы қарыз шарты бойынша қаржы институты алдындағы міндеттемесін толық өтеуі;
4) бюджеттік субсидияларды алудан бас тарту туралы қарыз алушының жазбаша өтінімі;
5) қарыз шартын бұзу.
39. Комиссияның шешімісіз субсидиялауды тоқтату қарыз алушы негізгі борышты және/немесе сыйақыны өтеу бойынша міндеттемелерін мерзімі өтуінің бірінші күнінен бастап 90 (тоқсан) күнтізбелік күннен артық мерзімде орындамаған жағдайда жүзеге асырылады. Қаржы институты осы факті анықталған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде бұл туралы жұмыс органын жазбаша хабардар етеді.
40. Жұмыс органы қаржы институты ұсынған хаттың негізінде көрсетілген ақпаратты алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарыз алушыны субсидиялауды тоқтату туралы қаржы институтын хабардар етеді.

33. Финансовый институт использует денежные средства на специальном банковском счете только на оплату субсидируемой части ставки вознаграждения заемщику по договору займа.
34. Финансовый институт при получении от заемщика не субсидируемой части ставки вознаграждения осуществляет списание со специального счета субсидируемой части ставки вознаграждения в соответствии с графиком погашения к договору займа.
35. В случае наступления даты платежа по договору займа и отсутствия средств на специальном банковском счете финансового института для оплаты субсидируемой части ставки вознаграждения, заемщик осуществляет оплату полной ставки вознаграждения за счет собственных средств. Финансовый институт направляет письмо/уведомление заемщику не менее чем за 5 (пять) рабочих дней до наступления даты платежа о необходимости оплаты полной ставки вознаграждения за счет собственных средств. Субсидируемую часть ставки вознаграждения рабочий орган возмещает путем зачисления средств на специальный банковский счет финансовому институту. В таком случае финансовый институт производит возмещение заемщику ранее оплаченной, субсидируемой части ставки вознаграждения путем перечисления субсидируемой ставки вознаграждения на расчетный счет заемщика.
36. Рабочий орган согласно заключенному договору субсидирования перечисляет авансовым платежом ежеквартально на специальный банковский счет финансовому институту субсидируемую часть ставки вознаграждения, в последнем месяце предшествующего квартала.
37. Рабочий орган в срок один рабочий день после проверки заявки на перечисление согласно пункту 31 настоящих Правил направляет соответствующие счета к оплате в органы казначейства.
38. Прекращение субсидирования осуществляется по решению комиссии в следующих случаях:
1) нецелевого использования средств по договору займа;
2) ареста счетов заемщика по решению суда, вступившему в законную силу;
3) полного погашения заемщиком обязательств перед финансовым институтом по договору займа;
4) письменного заявления заемщика об отказе в получении бюджетных субсидий;
5) расторжения договора займа.
39. Прекращение субсидирования без решения комиссии осуществляется в случае неисполнения заемщиком обязательств по погашению основного долга и/или вознаграждения сроком более 90 (девяноста) календарных дней, с даты первого дня просрочки. Финансовый институт в течение 3 (трех) рабочих дней с момента обнаружения данного факта письменно информирует об этом рабочий орган.
40. Рабочий орган на основе письма, представленного финансовым институтом, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения указанной информации уведомляет финансовый институт о прекращении субсидирования заемщика.

41. Қарыз алушыға субсидиялауды ұсынудан бас тарту "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабының 2-тармағында көзделген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
42. Арнайы шотта пайдаланылмаған қаражат қалдығы пайда болған жағдайда оларды:
1) қарыз алушы бағдарламадан алынып тасталған кезде, қаржы институты комиссия шешім қабылдағаннан кейін бір ай ішінде;
2) қолданыстағы қарыз шартының талаптары өзгерген, сондай-ақ негізгі берешегі мерзімінен бұрын өтелген жағдайда қаржы институты тоқсан сайынғы есептілікті ұсынғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
3) қарыз алушы негізгі берешегінің және/немесе сыйақы мөлшерлемесінің жоспарлы төлемін өтеу бойынша міндеттемелерін қатарынан 90 (тоқсан) күнтізбелік күннен артық мерзімде орындамаған кезде жұмыс органынан қарыз алушыны субсидиялауды тоқтату туралы ақпарат алынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қайтару қамтамасыз етіледі.
Бұл ретте, ағымдағы қаржы жылы жүргізілген төлемдерді қайтару орындалмаған міндеттемелердің сомасын ұлғайту және шығыстардың бюджеттік сыныптауышының тиісті кодтары бойынша кассалық шығыстарды азайту жолымен жұмыс органының кассалық шығыстарын қалпына келтіру арқылы жүзеге асырылады. Өткен жылдардың төлемдерін қайтарған жағдайда қайтарылатын сома төлемдер жүргізілген тиісті бюджеттің кірісіне есептеледі.
43. Қарыз шарты бойынша қарыз алушы негізгі борышты мезгілінен бұрын ішінара өтеген жағдайда, қаржы институты нақты есептелген сыйақы бойынша есептелген субсидияларды аударуды жүргізеді.
44. Комиссия мақұлдаған қарыз шартының талаптары (сыйақы мөлшерлемесі, сыйақыны төлеу мерзімдері, негізгі борышты және/немесе сыйақыны төлеу бойынша мерзімді кейінге қалдыру) өзгерген жағдайда, қаржы институты қарыз шартының талаптарын өзгерту бойынша шешім қабылдайды және шешім қабылдағаннан кейін екі күндік мерзімде қаржыландыру шарттарын өзгерту жөніндегі қабылданған шешімнің, негізгі борышты, сыйақыны және субсидиялар көлемін өтеудің жаңартылған кестесінің көшірмесі қоса берілген хатты жұмыс органына жолдайды.
Қолданыстағы қарыз шартының талаптарын тек қарыз берушінің келісімімен ғана өзгертуге болады.
45. Жұмыс органы қолданыстағы қарыз шартының талаптарын өзгерту туралы хатты алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
1) Қағидалардың шарттарына сәйкес негізгі борышты, сыйақыны өтеудің жаңартылған кестесін есептеудің және субсидияларды есептеудің дұрыстығын тексеруді;
2) тексеріс нәтижелері туралы қорытындыларды рәсімдеуді жүзеге асырады. Жұмыс органының қорытындылары ұсынымдық сипатта болады;

41. Отказ в предоставлении субсидирования заемщика осуществляется по основаниям, предусмотренным пунктом 2 статьи 19-1 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах".
42. В случае образования остатка неиспользованных средств на специальном счете обеспечивается их возврат:
1) при исключении из программы заемщика, финансовым институтом в течение одного месяца после принятия решения комиссией;
2) при изменении условий действующего договора займа, а также досрочном погашении основного долга финансовым институтом в течение 5 (пяти) рабочих дней после предоставления ежеквартальной отчетности;
3) при неисполнении заемщиком обязательств по погашению планового платежа основного долга и/или вознаграждения сроком более 90 (девяноста) календарных дней подряд в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения информации от рабочего органа о прекращении субсидирования заемщика.
При этом, возврат платежей, произведенных в текущем финансовом году, осуществляется восстановлением кассовых расходов рабочего органа путем увеличения суммы невыполненных обязательств и уменьшения кассовых расходов по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов. В случае возврата платежей прошлых лет сумма возврата зачисляется в доход соответствующего бюджета, из которого были произведены выплаты.
43. В случае частичного досрочного погашения основного долга заемщиком по договору займа, финансовый институт производит зачисление субсидий, рассчитанных по факту начисленного вознаграждения.
44. В случае изменения условий одобренного комиссией договора займа (ставка вознаграждения, сроки выплаты вознаграждения, предоставление отсрочки по выплате основного долга и/или вознаграждения), финансовый институт принимает решение по изменению условий договора займа, и в двухдневный срок после принятия решения направляет рабочему органу письмо с приложением копии принятого решения по изменению условий финансирования, обновленного графика погашения основного долга, вознаграждения и объема субсидий.
Изменение условий действующего договора займа возможно только при согласии заемщика.
45. Рабочий орган в течение 5 (пяти) рабочих дней, со дня получения письма об изменении условий действующего договора займа, осуществляет:
1) проверку правильности расчета обновленного графика погашения основного долга, вознаграждения и расчета субсидий, в соответствии с условиями Правил;
2) оформление заключения о результатах проверки. Заключения рабочего органа имеют рекомендательный характер;

3) комиссия отырысын шақыруды жүзеге асырады;
4) комиссия отырысын өткізгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде комиссия мүшелерінің қолдарын алады және хаттамаға қол қойылғаннан кейін бір күндік мерзімде комиссия отырысының хаттамасынан үзінді-көшірменің түпнұсқасын қоса бере отырып, қаржы институтына немесе қарыз алушыға комиссияның шешімі туралы хат ұсынады.
5-тарау. Есептілік
46. Қаржы институты жұмыс органына субсидиялау шартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялардың нақты пайдаланылғаны туралы есепті мынадай мерзімдерде ұсынады:
тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-сына дейін;
жылдың қорытындысы бойынша есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-іне дейін (келесі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат).
47. Жұмыс органы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне субсидиялау шартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялардың нақты пайдаланылғаны туралы есепті мынадай мерзімдерде ұсынады:
тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-ына дейін;
жылдың қорытындысы бойынша есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-ына дейін (келесі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат).
48. Жұмыс органы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыс, республикалық маңызы бар қала және астана әкімінің орынбасарымен келісілген, кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауды іске асыру туралы мәліметтерді мынадай мерзімдерде ұсынады:
тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-ына дейін;
жылдың қорытындысы бойынша есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-ына дейін (келесі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат).
49. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі жыл сайын 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 112-бабының 4-тармағына сәйкес бюджеттік бағдарламаны іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есептерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне жолдайды.
Кредиттер және технологиялық
жабдықтың, ауыл шаруашылығы
малын сатып алудың лизингі,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
техникасының лизингі
бойынша сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға арналған өтінім
Қаржы институты: ____________________________________________________
(қаржы институтының атауы)
Қарыз алушы:________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (ол бар болса), тегі
немесе заңы тұлғаның толық атауы)
Кімге:_______________________________________________________________
(атауы)

3) созыв заседания комиссии;
4) в течение 3 (трех) рабочих дней после проведения заседания комиссии собирает подписи членов комиссии и в однодневный срок после подписания протокола предоставляет письмо о решении комиссии в финансовый институт или заемщику с приложением оригинала выписки из протокола заседания комиссии.
Глава 5. Отчетность
46. Финансовый институт предоставляет рабочему органу отчет о фактическом использовании субсидий по форме, согласно приложению 2 к договору субсидирования, в следующие сроки:
ежеквартально, до 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
по итогам года (информация по состоянию на 1 января следующего года) до 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
47. Рабочий орган предоставляет Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан отчет о фактическом использовании субсидий по форме, согласно приложению 2 к договору субсидирования, в следующие сроки:
ежеквартально до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
по итогам года (информацию по состоянию на 1 января следующего года) до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
48. Рабочий орган предоставляет Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан сведения о реализации субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники, согласованные с заместителем акима области, города республиканского значения и столицы, по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, в следующие сроки:
ежеквартально, до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
по итогам года (информацию по состоянию на 1 января следующего года) до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
49. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан направляет ежегодно в Министерство финансов Республики Казахстан отчеты о результатах мониторинга реализации бюджетной программы в соответствии с пунктом 4 статьи 112 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года.
Приложение 1
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
по кредитам и лизингу
технологического оборудования,
на приобретение сельскохозяйственных
животных, а также лизингу
сельскохозяйственной техники
Форма
Заявка на субсидирование ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники
Финансовый институт: ______________________________________________________
(наименование финансового института)
аемщик: ________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или
полное наименование юридического лица)
Кому:__________________________________________________________________________
(наименование)

1) қарыз алушының кредит және лизинг шарттары бойынша басқа мемлекеттік және/немесе бюджеттік бағдарламалар бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау түрінде қолдау көрсетілмейтіні;
2) қаржылық берешегін және жеделдетілген сауықтыру рәсімін қайта құрылымдау жағдайларын қоспағанда, қарыз алушының қызметі ұйымдық-құқықтық нысанын өзгерту, тарату немесе банкротқа ұшырау сатысында тұрмағаны, сондай-ақ қызметі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тоқтатылмағаны;
3) қарыз шарты республикалық бюджет және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық қор қаражаты есебінен қаржыландырылмағаны;
4) нысаналы мақсаты негізгі құралдарды сатып алу, салу, айналым қаражатын толықтыру, ауыл шаруашылығы жануарларын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит/лизинг болып табылатыны;
5) қарыз алушы айналым қаражатын толықтыруға, негізгі құралдарды сатып алуға және салуға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техниканы және технологиялық жабдықты лизингке алуға алғашқы кредит шарттарының көшірмелерін ұсынғаны (егер қарыз шартының мақсаты бұрын қарызға алынған қаражатты мерзімінен бұрын толық немесе ішінара өтеу болған жағдайда ұсынылады);
6) кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы жануарларын, ауыл шаруашылығы техникасын сатып алудың лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға жұмыс органына өтінім берілген күнге негізгі борышты және сыйақыны өтеу бойынша орындалмаған міндеттемелердің жоқтығы;
7) қарыз шарты кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау бағдарламасына бұрын қатыспағандығы және одан алынып тасталмағаны расталады.
Қарыз алушының аты, әкесінің аты (ол бар болса), тегі және
________________________________________________________________
қолы (мөр (бар болса) орны)
Қаржы институты басшысының немесе оны алмастыратын
адамның аты, әкесінің аты (ол бар болса), тегі және қолы
________________________________________________________________
(мөр (бар болса) орны)
Қаржы институты өтінім берген күн 20___ жылғы "_____"__________ .
Өтінімнің қабылданған күні 20___ жылғы "_____"________.
Өтінімді қабылдаған адамның аты, әкесінің аты (ол бар болса), тегі және
телефон нөмірі _______________________________________________
---------------------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Талон
Кредиттер және технологиялық жабдықтың лизингі, ауыл шаруашылығы жануарларын
сатып алуға лизинг, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша
сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға арналған №___________________
өтінім 20___ жылғы "_____"_________
_____ сағат ____ минутта қарауға қабылданды.
_________ _________________________________________________________________
(қолы) (өтінімді қабылдаған жауапты адамның аты, әкесінің аты (ол бар болса), тегі)
Кредиттер және технологиялық
жабдықтың, ауыл шаруашылығы
малын сатып алудың лизингі,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
техникасының лизингі бойынша
сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы басым қызмет түрлері

1) по кредитным и лизинговым договорам заемщика не оказывается поддержка в виде субсидирования ставки вознаграждения по другим государственным и/или бюджетным программам;
2) деятельность заемщика не находится в стадии изменения организационно-правовой формы, ликвидации или банкротства, а также деятельность не приостановлена в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев реструктуризации финансовой задолженности и ускоренной реабилитационной процедуры;
3) договор займа не профинансирован за счет средств республиканского бюджета и (или) Национального фонда Республики Казахстан;
4) целевым назначением является приобретение основных средств, строительство, пополнение оборотных средств, кредит/лизинг на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования;
5) заемщик предоставил копии первичных кредитных договоров на пополнение оборотных средств, приобретение основных средств и строительство, а также на получение в лизинг сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования (предоставляется, если целью договора займа было полное досрочное или частичное погашения ранее заимствованных средств);
6) отсутствие неисполненных обязательств по погашению основного долга и вознаграждения на дату подачи заявки на субсидирование ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, сельскохозяйственной техники рабочему органу;
7) договор займа, ранее не участвовал в программе субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники и не был исключен из нее.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заемщика
________________________________________________________________________________
(место печати (при наличии))
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись руководителя финансового института или лица, его замещающего
________________________________________________________________________________
(место печати)
Дата подачи заявки финансовым институтом "___"_______20___ года.
Дата принятия заявки "____"_____________20__года.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и номер телефона лица, принявшего заявку
_______________________________________________________________________________
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
Талон
Заявка на субсидирование ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования,
на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники
№___________________ принята к рассмотрению "__" ______ 20__года ______часов ____ минут.
_________ ______________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица,
принявшего заявку)
Приложение 2
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
по кредитам и лизингу
технологического оборудования,
на приобретение сельскохозяйственных
животных, а также лизингу
сельскохозяйственной техники
Приоритетные виды деятельности в сфере агропромышленного комплекса

1. Ет өндіру және/немесе өңдеу.
2. Сүт өндіру және/немесе өңдеу.
3. Азық өндіру.
4. Өсімдік майын және май-тоң май өнімдерін өндіру.
5. Майлы және дәнді-бұршақты дақылдарды өндіру және/немесе өңдеу.
6. Көкөніс және жеміс-жидек өнімдерін өндіру және/немесе өңдеу.
7. Картоп және қант қызылшасын өндіру және/немесе өңдеу.
8. Ауыл шаруашылығы терілерін және жүн өңдеу.
9. Басқа ауыл шаруашылығы дақылдарын өндіру және/немесе сақтау.
10. Ауыл шаруашылығы шикізатын өңдеудің және тамақ өнеркәсібінің басқа түрлері.
Кредиттер және технологиялық
жабдықтың, ауыл шаруашылығы
малын сатып алудың лизингі,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
техникасының лизингі бойынша
сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Субсидиялау шарты
________ қаласы                                     20__ жылғы "___"__________
Бұдан әрі "Жұмыс органы" деп аталатын ________ облысының (қаласының) ауыл шаруашылығы басқармасы немесе Астана қаласының инвестициялар және кәсіпкерлікті дамыту басқармасы атынан 20__ жылғы ____________ № _______ сенімхаттың негізінде әрекет ететін ____________ бір тараптан, және бұдан әрі "Қаржы институты" деп аталатын ________ атынан _________ негізінде әрекет ететін __________________, екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар", ал жеке алғанда "Тарап" деп аталатындар, төмендегілер туралы осы кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шартын (бұдан әрі – шарт) жасасты.
1-тарау. Терминдер мен айқындамалар
1. Осы шартта Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 3-тармағында көрсетілген ұғымдар пайдаланылады.
2-тарау. Шарттың нысанасы
2. Осы шарт қаржы институтына ақша қаражаттарын аудару тәртібі мен талаптарын, қаржы институтының қарыз алушының сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін есептен шығаруы процесін жұмыс органның мониторингтеуі талаптарын, Тараптардың жауапкершілігін және өзге талаптарды көздейді.
3-тарау. Шарттың талаптары
3. Осы шарт бойынша жұмыс органы шартта айқындалатын талаптармен осы шартқа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарыз алушыларды субсидиялау кестесіне (бұдан әрі – субсидиялау кестесі) сәйкес "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер" тиісті кіші бюджеттік бағдарламасы бойынша бөлінген ақша сомасы шегінде субсидиялауды жүзеге асыруға міндеттенеді.

1. Производство и/или переработка мяса.
2. Производство и/или переработка молока.
3. Кормопроизводство.
4. Производство растительного масла и масложировой продукции.
5. Производство и/или переработка масличных и зернобобовых культур.
6. Производство и/или переработка овощной и плодово-ягодной продукции.
7. Производство и/или переработка картофеля и сахарной свеклы.
8. Переработка сельскохозяйственных шкур и шерсти.
9. Производство и/или хранение других сельскохозяйственных культур.
10. Другие виды переработки сельскохозяйственного сырья и пищевой промышленности.
Приложение 3
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
по кредитам и лизингу
технологического оборудования,
на приобретение сельскохозяйственных
животных, а также лизингу
сельскохозяйственной техники
Форма
Договор субсидирования
город ___________                         "___"__________ 20__ года
Управление сельского хозяйства ________________ области (города) или управление по инвестициям и развитию предпринимательства города Астаны, именуемое в дальнейшем "Рабочий орган", в лице ______________ _______________, действующего на основании доверенности №_______ от___________20__ года, с одной стороны, и ____________, именуемое в дальнейшем "Финансовый институт", в лице _____________, действующего на основании ________________, с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона", заключили настоящий договор субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники (далее – договор) о нижеследующем.
Глава 1. Термины и определения
1. В настоящем договоре используются понятия, указанные в пункте 3 Правил субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники (далее – Правила).
Глава 2. Предмет договора
2. Настоящий договор предусматривает порядок и условия перечисления денежных средств финансовому институту, условия мониторинга рабочим органом процесса списания финансовым институтом субсидируемой части ставки вознаграждения заемщика, ответственность Сторон и иные условия.
Глава 3. Условия договора
3. По настоящему договору рабочий орган обязуется на условиях, определяемых договором, осуществить субсидирование в пределах сумм денег, выделенных по соответствующей бюджетной программе "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования" согласно графику субсидирования заемщиков (далее – график субсидирования) по форме, согласно приложению 3 к настоящему договору.

4. Қаржы институты сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін алу үшін жұмыс органына осы шартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға бюджеттен қаражат аударуға өтінім (бұдан әрі – аударуға арналған өтінім), осы шартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялардың нақты пайдаланылғаны туралы есеп (аударуға арналған бірінші өтінімді берген жағдайда, субсидиялардың нақты пайдаланылғаны туралы есеп талап етілмейді) жолдайды, бұл ретте субсидия сомасы субсидиялау кестесіне сәйкес айқындалады.
5. Жұмыс органы 3 (үш) жұмыс күні ішінде аударуға арналған өтінім сомасының субсидиялау кестесіне сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
6. Жұмыс органы субсидиялау кестесіне сәйкес болған кезде тиісті қаржы жылына көзделген сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін қаржы институтының арнайы банктік шотына, алдыңғы тоқсанның соңғы айында тоқсандық аванстық төлеммен аударады. Бұл үшін жұмыс органы өтінімді тексергеннен кейін бір күндік мерзім ішінде тиісті төлем шоттарын қазынашылық органдарына жолдайды.
7. Қаржы институты қарыз алушыдан сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігін алған кезде, сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін қарыз шартына өтеу кестесіне сәйкес арнайы банктік шоттан есептен шығаруды жүзеге асырады.
8. Қарыз шарты бойынша төлем күні келген және қаржы институтының арнайы банктік шотында пайыздық сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін төлеу үшін қаражат болмаған жағдайда, қарыз алушы толық пайыздық сыйақы мөлшерлемесін өз қаражаты есебінен өтеуді жүзеге асырады.
Жұмыс органы пайыздық сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін қаржы институтының арнайы банктік шотына қаражатты аудару арқылы өтейді. Мұндай жағдайда қаржы институты қарыз алушыға қарыз алушының есептік шотына субсидияланатын пайыздық сыйақы мөлшерлемесін аудару арқылы бұрын төлеген пайыздық сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтейді.
4-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
9. Жұмыс органы:
1) осы шартта белгіленген, Тараптар үшін көзделген міндеттемелерді орындау мерзімдерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және олардың уақтылы орындалуын талап етуге;
2) қаржы институтынан қарыз алушының өтеу кестесіне сәйкес төлемдерді жүзеге асыру бойынша қаржы институтының алдындағы міндеттемелерді орындау барысы туралы құжаттар мен ақпараттарды сұратуға;

4. Финансовый институт для получения субсидируемой части ставки вознаграждения направляет рабочему органу заявку на перечисление средств из бюджета на субсидирование ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники (далее – заявка на перечисление) по форме, согласно приложению 1 к настоящему договору, отчет о фактическом использовании субсидий по форме, согласно приложению 2 к настоящему договору (в случае подачи первой заявки на перечисление отчет о фактическом использовании субсидий не требуется), при этом сумма субсидий определяется согласно графику субсидирования.
5. Рабочий орган в течение 3 (трех) рабочих дней осуществляет проверку соответствия суммы заявки на перечисление к графику субсидирования.
6. При соответствии графику субсидирования, рабочий орган перечисляет на специальный счет финансовому институту ежеквартальным авансовым платежом субсидируемую часть ставки вознаграждения, предусмотренную в соответствующем финансовом году, в последнем месяце предшествующего квартала. Для этого рабочий орган в течение однодневного срока после проверки заявки на перечисление направляет соответствующие счета к оплате в органы казначейства.
7. Финансовый институт при получении от заемщика не субсидируемой части ставки вознаграждения осуществляет списание со специального счета субсидируемой части ставки вознаграждения в соответствии с графиком погашения к договору займа.
8. В случае наступления даты платежа по договору займа и отсутствия средств на специальном банковском счете финансового института для оплаты субсидируемой части процентной ставки вознаграждения, заемщик осуществляет оплату полной процентной ставки вознаграждения за счет собственных средств. Субсидируемую часть процентной ставки вознаграждения рабочий орган возмещает путем зачисления средств на специальный банковский счет финансовому институту. В таком случае финансовый институт производит возмещение заемщику ранее оплаченной, субсидируемой части процентной ставки вознаграждения, путем перечисления субсидируемой процентной ставки вознаграждения на расчетный счет заемщика.
Глава 4. Права и обязанности сторон
9. Рабочий орган вправе:
1) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств, установленных настоящим договором, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения;
2) запрашивать от финансового института документы и информацию о ходе исполнения заемщиком обязательств перед финансовым институтом, по осуществлению выплат согласно графику погашений;

3) өзінің құқықтарын және өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру үшін қаржы институтынан қажетті ақпаратты, оның ішінде коммерциялық және банк құпиясы қамтылған мәліметтерді, субсидиялау рәсіміне қатысатын қарыз алушы туралы құжаттар мен ақпаратты сұратуға және оларды алуға;
4) қаржы институтынан алынған кез келген ақпаратты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне ұсынуға;
5) белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар немесе өтінімдердің сомалары сәйкес келмеген жағдайда осы шарттың 4-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы институтына пысықтауға қайтаруға құқылы.
10. Жұмыс органы:
1) шартта көзделген мерзімдерде субсидия сомасын қаржы институтының арнайы шотына аударуға;
2) бюджетте қаражат болмаған жағдайда қаржы институтын субсидияны аударудың мүмкін еместігі туралы хабардар етуге;
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне субсидиялау шартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялардың нақты пайдаланылғаны туралы есепті мынадай мерзімде:
тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдын 30-ына дейін;
жылдың қорытындылары бойынша (келесі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат) есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-ына дейін беруге.
4) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыс, республикалық маңызы бар қала және астана әкімінің орынбасарларымен келісілген, кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау бағдарламасын іске асыру туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне мынадай мерзімде ұсынуға:
тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-ына дейін;
жылдың қорытындысы бойынша (келесі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат) есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-ына дейін беруге.
5) осы шартта белгіленген мерзімдерде аударуға арналған өтінім сомасы мен субсидиялау кестесінің сәйкестігін тексеруді жүзеге асыруға міндетті. Өтінім деректері сәйкес келмеген жағдайда, осы факті туралы қаржы институтын хабардар етуге;
6) сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін есептен шығару үшін субсидиялардың нақты пайдаланылғаны туралы есептерді тексеруді жүзеге асыруға міндетті.
11. Қаржы институты:
1) қарыз алушыны субсидиялауды тоқтату жағдайын қоспағанда, жұмыс органынан осы шарттың шеңберінде көзделген сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін уақтылы аударуды талап етуге;
2) қарыз алушыларды субсидиялауға арналған қаражаттың жеткіліксіздігі туралы жұмыс органын хабардар етуге;

3) запрашивать и получать необходимую информацию у финансового института для реализации своих прав и возложенных на него обязанностей, в том числе сведения, содержащие коммерческую и банковскую тайны, документы и информацию о заемщике, участвующем в процедуре субсидирования;
4) предоставлять Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан любую информацию полученную от финансового института;
5) в случае представления документов, не соответствующих установленным формам или несоответствия суммы заявок, в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты получения документов, вернуть на доработку финансовому институту, указанных в пункте 4 настоящего договора.
10. Рабочий орган обязуется:
1) в сроки, предусмотренные договором, перечислять суммы субсидий на специальный счет финансового института;
2) в случае отсутствия средств в бюджете уведомить финансовый институт о невозможности перечисления субсидий;
3) предоставлять Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан отчет о фактическом использовании субсидий по форме, согласно приложению 2 к договору субсидирования, в следующие сроки:
ежеквартально до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
по итогам года (информация по состоянию на 1 января следующего года) до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
4) предоставлять Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан сведения о реализации программы по субсидированию ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники, согласованные с заместителем акима области, города республиканского значения и столицы по форме, согласно приложению 4 к Правилам, в следующие сроки: ежеквартально, до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
по итогам года (информация по состоянию на 1 января следующего года) до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
5) в сроки, установленные настоящим договором, осуществлять проверку соответствия сумм заявки на перечисление и графика на субсидирования. В случае несоответствия данных заявки, уведомить финансовый институт о данном факте;
6) осуществлять проверку отчетов о фактическом использовании субсидий для списания субсидируемой части ставки вознаграждения.
11. Финансовый институт вправе:
1) требовать от рабочего органа своевременного перечисления субсидируемой части ставки вознаграждения, предусмотренной в рамках настоящего договора, за исключением случая прекращения субсидирования заемщика;
2) уведомить рабочий орган о недостаточности средств, для субсидирования заемщиков;

3) қаржы институттарының ішкі нормативтік құжаттарында белгіленген тәртіппен қарыз алушының міндеттемелерін өтеу кестесіне өзгерістер енгізуге;
4) қарыз алушыны субсидиялауды тоқтату туралы хабардар етуге құқылы.
12. Қаржы институты:
1) жұмыс органына субсидиялау шартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялардың нақты пайдаланылғаны туралы есепті мынадай мерзімдерде;
тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-сына дейін;
жыл қорытындылары бойынша (келесі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат) есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-іне дейін беруге;
2) қарыз алушының негізгі борышты және/немесе сыйақыны өтеу бойынша мерзімі 90 (тоқсан) күнтізбелік күннен асатын орындалмаған міндеттемелері болған жағдайда, осы факті анықталған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде бұл туралы жұмыс органын жазбаша хабардар етуге;
3) қолданыстағы қарыз шартының талаптары (сыйақы мөлшерлемесі, сыйақыны төлеу мерзімдері, негізгі борышты және/немесе сыйақыны төлеу бойынша мерзімді кейінге қалдыру) өзгерген жағдайда, жұмыс органына қаржыландыру шарттарын өзгерту жөнінде қабылданған шешімнің көшірмесін, негізгі борышты, сыйақыны және субсидиялар көлемін өтеудің жаңартылған кестесін қоса бере отырып, хат жолдауға;
4) жұмыс органына осы шартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялауға бюджеттік қаражат аударуға арналған өтінім ұсынуға;
5) қарыз шарты бойынша төлем күні келген және қаржы институтының арнайы банктік шотында сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін төлеу үшін қаражат болмаған жағдайда, төлем күні келгенге дейін кемінде
5 (бес) жұмыс күні бұрын қарыз алушыға толық сыйақы мөлшерлемесін өз қаражаты есебінен төлеу қажеттілігі туралы хат/хабарлама жолдауға;
6) оң бағамдық айырмашылық пайда болған жағдайда, оны болашақ субсидиялар есебіне қосып есептеуге міндетті. Теріс бағамдық айырмашылық жағдайында бұл туралы қарыз алушыны дереу хабардар етуге міндетті.
5-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
13. Осы шарт бойынша Тараптар осы шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және/немесе тиісінше орындамағаны үшін осы шартқа және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
6-тарау. Форс-мажорлық мән-жайлар
14. Егер орындаудың мүмкін еместігі форс-мажорлық мән-жайлардың салдары болып табылса, Тараптар осы шарт бойынша міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
15. Форс-мажорлық мән-жайлар басталған кезде, осы шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауының мүмкін болмауы туындаған Тарап олар туындаған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осындай мән-жайлар туралы екінші Тарапты уақтылы хабардар етуі тиіс. Бұл ретте форс-мажорлық мән-жайлардың сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталуы тиіс.

3) вносить изменения в графики погашения обязательств заемщика в порядке, установленном внутренними нормативными документами финансовых институтов;
4) уведомить заемщика о прекращении субсидирования.
12. Финансовый институт обязан:
1) предоставлять рабочему органу отчет о фактическом использовании субсидий по форме, согласно приложению 2 к договору субсидирования, в следующие сроки:
ежеквартально, до 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
по итогам года (информация по состоянию на 1 января следующего года) до 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
2) в случае наличия неисполненных заемщиком обязательств по погашению основного долга и/или вознаграждения сроком более 90 (девяноста) календарных дней, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента обнаружения данного факта письменно информировать об этом рабочий орган;
3) в случае изменения условий действующего договора займа (ставка вознаграждения, сроки выплаты вознаграждения, предоставление отсрочки по выплате основного долга и/или вознаграждения), направлять рабочему органу письмо с приложением копии принятого решения по изменению условий финансирования, обновленный график погашения основного долга, вознаграждения и объема субсидий;
4) представлять рабочему органу заявку на перечисление средств из бюджета на субсидирование по форме, согласно приложению 1 к настоящему договору;
5) в случае наступления даты платежа по договору займа и отсутствия средств на специальном банковском счете финансового института для оплаты субсидируемой части ставки вознаграждения, направлять письмо/уведомление заемщику не менее чем за 5 (пять) рабочих дней до наступления даты платежа о необходимости оплаты полной ставки вознаграждения за счет собственных средств;
6) в случае возникновения положительной курсовой разницы засчитывать в счет будущих субсидий. В случае отрицательной курсовой разницы незамедлительно уведомлять заемщика об образовании отрицательной курсовой разницы.
Глава 5. Ответственность сторон
13.Стороны по настоящему договору несут ответственность за неисполнение и/или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего договора, в соответствии с настоящим договором и законами Республики Казахстан.
Глава 6. Форс-мажорные обстоятельства
14. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему договору, если невозможность исполнения явилась следствием форс-мажорных обстоятельств.
15. При наступлении форс-мажорных обстоятельств, Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему договору, должна своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента их наступления известить другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления форс-мажорных обстоятельств должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов.

16. Уақтылы хабарлау болмаған кезде, Тарап екінші Тарапқа хабарламаудан немесе уақтылы хабарламаудан келтірілген залалдың орнын толтыруға міндетті.
17. Форс-мажорлық мән-жайлардың басталуы осы шарттың орындалу мерзімін олардың қолданыс кезеңіне ұлғайтуға әкеліп соғады.
18. Егер мұндай мән-жайлар қатарынан үш айдан артық жалғасатын болса, онда Тараптардың кез келгені осы шарт бойынша міндеттемелерін одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
7-тарау. Қорытынды ережелер
19. Хат-хабар тиісті түрде ресімделсе (хат-хабар бланкінде берілген немесе мөрмен бекемделген, басшының қолы қойылған және оның тіркеу нөмірі, күні болған жағдайда, ол тиісті түрде ресімделген болып саналады), қолма-қол табысталса, қатысушы Тараптың мекенжайына почта арқылы (хабарламасы бар тапсырыс хатпен) немесе курьерлік байланыс арқылы жеткізілсе, ол тиісті түрде ұсынылған немесе жолданған болып саналады.
20. Осы шарт талаптарының, оның ішінде осы шарттың қолданылу мерзімінің кез келген өзгертілуі, тоқтатылуы, Комиссияның оң шешімінің тұпнұсқасын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде, егер осы шартта өзгеше көзделмесе, Тараптардың уәкілетті өкілдерінің қолдары қойылған Тараптардың қосымша келісімімен ресімделеді.
21. Осы Шарт бойынша туындайтын барлық наразылықтар Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы шартқа сәйкес қойылуы тиіс.
Бұл ретте Тараптар дауларды, наразылықтарды міндетті түрде сотқа дейінгі тәртіппен шешу туралы уағдаласты. Барлық жағдайларда қолданылатын заңнама Қазақстан Республикасының заңнамасы болып табылады.
22. Осы шарт барлық Тараптардың уәкілетті өкілдері қолдарын қойған күннен бастап күшіне енеді және субсидиялау кестесіне сәйкес қарыз шарттарының мерзімі аяқталғанға дейін қолданылады.
23. Осы шартта реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
24. Осы шарт заңды күші бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде 4 (төрт) данада, Тараптардың әрқайсысы үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде бір-бірден екі данада жасалды. Осы шарттың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндері арасында қайшылықтар туындаған жағдайда, Тараптар шарттың орыс тіліндегі мәтінін басшылыққа алады.
25. Осы Шартқа 1, 2 және 3-қосымшалар оның ажырамас бөлігі болып табылады.
26. Тараптардың мекенжайлары, банктік деректемелері, қолтаңбалары:
Жұмыс орган:
Қаржы институты немесе қарыз алушы:
Кредиттер және технологиялық
жабдықтың, ауыл шаруашылығы
малын сатып алудың лизингі,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
техникасының лизингі бойынша
сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау шартына
1-қосымша
Нысан
Субсидиялауға бюджеттен қаражат аударуға арналған өтінім
20 ____ "____" __________
Осымен _____________________________________ қаржы институты "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер" тиісті бюджеттік кіші бағдарламасы шеңберінде _______________ облысының, республикалық маңызы бар қаланың және астананың Ауыл шаруашылығы басқармасынан 20___ жылғы ______________ № _____ субсидиялау шартына сәйкес бюджеттен қаржы институтының № ________________________ шотына __________________ кезеңі үшін _____________________ теңге сомасында қаражат аударуды сұрайды.
Қаржы институтының басшысы ______________________________________________
(қолы, аты, әкесінің аты (ол бар болса), тегі)
Мөр (бар болса) орны
Кредиттер және технологиялық
жабдықтың, ауыл шаруашылығы
малын сатып алудың лизингі,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
техникасының лизингі бойынша
сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау шартына
2-қосымша
Нысан
20 ___ жылғы ____ тоқсан үшін субсидиялардың нақты пайдаланылғаны туралы есеп Есепті кезең: 20 ___ жылғы ____ тоқсан
Индексі: № 1-ГС нысан
Кезеңділігі: тоқсандық
Ұсынатын тұлғалар тобы: қаржы институты, _______________________ облысының, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ауыл шаруашылығы басқармасы.
Қайда ұсынылады:_____________ облысының, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ауыл шаруашылығы басқармасына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне.

16. При отсутствии своевременного извещения, Сторона обязана возместить другой Стороне вред, причиненный не извещением или несвоевременным извещением.
17. Наступление форс-мажорных обстоятельств влечет увеличение срока исполнения настоящего договора на период их действия.
18. Если такие обстоятельства будут продолжаться более трех месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему договору.
Глава 7. Заключительные положения
19. Корреспонденция считается должным образом представленной или направленной, когда она оформлена надлежащим образом (корреспонденция считается должным образом оформленная, когда она представлена на бланке или скреплена печатью, подписана руководителем и имеет регистрационный номер, дату), вручена лично, доставлена по почте (заказным письмом с уведомлением) или курьерской связью по адресу участвующей Стороны.
20. Любое изменение, прекращение условий настоящего договора, в том числе срока действия настоящего договора, оформляются в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты получения финансовым институтом оригинала положительного решения комиссии дополнительным соглашением Сторон, подписываются уполномоченными представителями Сторон, если иное не предусмотрено настоящим договором.
21. Все претензии, возникающие по настоящему договору, должны быть предъявлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим договором. При этом Стороны договорились об обязательном досудебном порядке решения споров, претензий. Применимым законодательством во всех случаях будет являться законодательство Республики Казахстан.
22. Настоящий договор вступает в силу с даты подписания уполномоченными представителями всех Сторон и действует до конца срока договоров займа в соответствии с графиком субсидирования.
23. Вопросы, не урегулированные настоящим договором, регулируются законодательством Республики Казахстан.
24. Настоящий договор составлен в 4 (четырех) экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по два экземпляра по одному на государственном и русском языках для каждой из Сторон. В случае возникновения разночтений между текстами настоящего договора на государственном и русском языках, Стороны руководствуются текстом Договора на русском языке.
25. Приложения 1, 2 и 3 к настоящему договору являются его неотъемлемой частью.
26. Адреса, банковские реквизиты, подписи Сторон:
Рабочий орган:
Финансовый институт или заемщик:
Приложение 1
к Договору субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники
Форма
Заявка на перечисление средств из бюджета на субсидирование
"____" __________20__года
Настоящим, финансовый институт ___________________________ в рамках соответствующей бюджетной подпрограммы "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования" просит управление сельского хозяйства _________ области, города республиканского значения и столицы согласно договору на субсидирование от "____" __________ 20___ года № _____ перечислить средства из бюджета на счет финансового института № _________________________ в сумме _______________________ тенге за ____________________ период.
Руководитель финансового института
_______________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати (при наличии)
Приложение 2
к Договору субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники
Форма
Отчет о фактическом использовании субсидий за____ квартал 20___года
Отчетный период ___ квартал 20___ года
Индекс: форма № 1-ГС
Периодичность: квартальная
Круг лиц представляющих: финансовый институт, управление сельского хозяйства _________ области, города республиканского значения и столицы.
Куда представляется: Управлению сельского хозяйства _________ области, города республиканского значения и столицы, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.

Ұсыну мерзімі: қаржы институты тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-сына дейін және жылдың қорытындысы бойынша (келесі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат) есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-іне дейін __________ облысының, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ауыл шаруашылығы басқармасына береді. ______________ облысының, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ауыл шаруашылығы басқармасы тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-ына дейін және жылдың қорытындысы бойынша есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-ына дейін (келесі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне береді.
Қарыз алушының атауы
ЖСН/
БСН
Қарыз шартының № және күні
Қарыз шартының сомасы, теңге
Қарыз шартының бүкіл қолданылу мерзімі бойынша барлық көзделген субсидия,
теңге
Барлық аударылған субсидиялар, теңге
Ауытқу (+, -) (+) артық төлем, (-) жетіспеу, теңге
Пайдаланылмаған субсидияларды облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың ауыл шаруашылығы басқармасына қайтару (нақты), теңге
Қаржы институтының арнайы шотындағы субсидиялардың қалдығы
(11-баған –
13-баған),
теңге
Облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың ауыл шаруашылығы басқармасы қаржы институтына
Қаржы институты қарыз алушыға
барлығы
оның ішінде есепті кезеңде
барлығы
оның ішінде есепті кезеңде

Срок представления: финансовый институт предоставляет управлению сельского хозяйства _________ области, города республиканского значения и столицы ежеквартально, до 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом и по итогам года (информация по состоянию на 1 января следующего года) до 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом. Управление сельского хозяйства _________ области, города республиканского значения и столицы ежеквартально предоставляет Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан, ежеквартально до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом и по итогам года (информация по состоянию на 1 января следующего года) до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Наименование заемщика
И И Н /
Б И Н
№ и дата договора займа
Сумма договора займа, тенге
Всего предусмотрено субсидий за весь срок действия договора займа, тенге
Всего перечислено субсидий, тенге
Отклонение (+, -) (+) переплата, (-) недостаток, тенге
Возврат неиспользованных субсидий управлению сельского хозяйства области, города республиканского значения и столицы (факт), тенге
Остаток субсидий, находящийся на специальном счете финансового института (графа11 -графа13), тенге
Управлением сельского хозяйства области, города республиканского значения и столицы финансовому институту
Финансовым институтом заемщику
Всего
в том числе за отчетный период
Всего
в том числе за отчетный период

1. "20___жылғы ____ тоқсан үшін субсидиялардың нақты пайдаланылғаны туралы есеп" нысанын қаржы институты жұмыс органына тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-сына дейін және жылдың қорытындысы бойынша (келесі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат) есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-іне дейін ұсынады.
2. Жұмыс органы тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-ына дейін және жылдың қорытындысы бойынша (келесі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат) есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-ына дейін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне береді.
3. Нысан мынадай түрде толтырылады:
"№" деген 1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
"Қарыз алушының атауы" деген 2-бағанда субсидиялауға мақұлданған қарыз алушы көрсетіледі;
"ЖСН/БСН" деген 3-бағанда қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"Шарттың № және күні" деген 4-бағанда қарыз шартының нөмірі және күні көрсетіледі;
"Қарыз шартының сомасы, теңге" деген 5-бағанда жасалған қарыз шартының жалпы сомасы және осы көрсеткіштің өлшем бірлігі көрсетіледі;
"Қарыз шартының бүкіл қолданылу мерзімі ішінде көзделген барлық субсидия, теңге" деген 6-бағанда қарыз шартының бүкіл қолданылу мерзіміне көзделген субсидия сомасы және осы көрсеткіштің өлшем бірлігі көрсетіледі;
"Барлық аударылған субсидиялар, теңге" деген 7, 8, 9 және 10-бағандарда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ауыл шаруашылығы басқармасы қаржы институтына және қаржы институты есепті кезең үшін қарыз алушыға аударған субсидиялар қаражатының жалпы нақты көлемі және осы көрсеткіштің өлшем бірлігі көрсетіледі;
"Ауытқу (+, -) (+) артық төлем, (-) жетіспеу, теңге" деген 11 және 12-бағандарда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ауыл шаруашылығы басқармасы қаржы институтына және қаржы институты қарыз алушыға аударған жалпы нақты субсидия көлемдері арасындағы айырмашылық (11-баған = 7-баған - 9-баған), оның ішінде есепті кезең үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ауыл шаруашылығы басқармасы қаржы институтына және қаржы институты қарыз алушыға аударған субсидиялар арасындағы айырмашылық (12-баған = 8-баған - 10-баған) және осы көрсеткіштің өлшем бірлігі көрсетіледі;
"Пайдаланылмаған субсидияларды жұмыс органына қайтару (нақты), теңге" деген 13-бағанда қаржы институты облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ауыл шаруашылығы басқармасының есебіне аударған пайдаланылмаған субсидиялардың нақты сомасы және осы көрсеткіштің өлшем бірлігі көрсетіледі;

1. Форма "Отчет о фактическом использовании субсидий за ____ квартал 20___года" представляется финансовым институтом рабочему органу ежеквартально, до 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом и по итогам года (информация по состоянию на 1 января следующего года) до 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом и итогам года (информация по состоянию на 1 января следующего года) до 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
2. Рабочий орган предоставляет Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан, ежеквартально до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом и по итогам года (информацию по состоянию на 1 января следующего года) до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
3. Форма заполняется следующим образом:
в графе 1 "№" указывается порядковый номер;
в графе 2 "Наименование заемщика" указывается заемщик, одобренный к субсидированию;
в графе 3 "ИИН/БИН" указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер заемщика;
в графе 4 "№ и дата договора займа" указывается номер и дата договора займа;
в графе 5 "Сумма договора займа, тенге" указывается общая сумма заключенного договора займа, и единица измерения данного показателя;
в графе 6 "Всего предусмотрено субсидий за весь срок действия договора займа, тенге" указывается предусмотренная сумма субсидий на весь срок действия договора займа, и единица измерения данного показателя;
в графах 7, 8, 9 и 10 "Всего перечислено субсидий, тенге" указывается общий фактический объем перечисленных средств субсидий управлением сельского хозяйства области, города республиканского значения и столицы финансовому институту и за отчетный период финансовым институтом заемщику, и единица измерения данного показателя;
в графах 11 и 12 "Отклонение (+, -) (+) переплата, (-) недостаток, тенге" указывается разница между общими фактическими объемами перечисленных субсидий управлением сельского хозяйства области, города республиканского значения и столицы финансовому институту и финансовым институтом заемщику (графа 11 = графа 7 - графа 9), в том числе за отчетный период разница между перечисленными субсидиями управлением сельского хозяйства области, города республиканского значения и столицы финансовому институту и финансовым институтом заемщику (графа 12 = графа 8 - графа 10), и единица измерения данного показателя;
в графе 13 "Возврат неиспользованных субсидий рабочему органу (факт), тенге" указывается фактическая сумма неиспользованных субсидий, перечисленная финансовым институтом на счет управления сельского хозяйства области, города республиканского значения и столицы, и единица измерения данного показателя;

"Қаржы институтының арнайы шотындағы субсидиялардың қалдығы (11-баған - 13-баған), теңге" деген 14-бағанда субсидиялар сомасы, қарыз шарттары бойынша есептелген және есептен шығарылған субсидиялардың сомасы және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ауыл шаруашылығы басқармасына қайтарылған пайдаланылмаған субсидиялардың нақты сомасы арасындағы айырмашылық (14 баған = 11-баған - 13-баған) және осы көрсеткіштің өлшем бірлігі көрсетіледі.
Кредиттер және технологиялық
жабдықтың, ауыл шаруашылығы
малын сатып алудың лизингі,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
техникасының лизингі бойынша
сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
"Келісілді"
__________ облысының,
республикалық маңызы бар
қала және астана әкімінің
орынбасары____________
__________________________
(аты, әкесінің аты (ол бар
болса), тегі)
__________________________
(қолы)
20__ жылғы "____"
_________________________
20 ___ жылғы ____ тоқсан үшін кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау бағдарламасының іске асырылуы туралы мәліметтер
20__ жылғы "____" _________
Мемлекеттік органның атауы ________________________________________________
Жоғарыда тұрған бюджеттен алынған қаражат сомасы __________________________
__________________________________________________________________________
Жергілікті бюджет қаражаты ________________________________________________
__________________________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламаның атауы)
__________________________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) коды)
Агроөнеркәсіптік кешен субъектісінің атауы
БСН
Қаржы институтының атауы
Қарыз шартының нысаналы мақсаты
Қарыз шартының сомасы, мың теңге
Агроөнеркәсіптік кешен субъектісінің қаржылық институтқа өтінім берген уақытындағы негізгі борышың сомасы, мың теңге
Жалпы сыйақы мөлшерлемесі, %
Субсидияланған сыйақы мөлшерлемесі, %
Қарыз шартының барлық мерзіміне субсидияланған сыйақы сомасы, мың теңге
Барлық аударылған субсидия, мың теңге
Жалпы саны, бірлік
Шарттар
Кәсіпорындар
Ауыл шаруашылығы өнімін өңдеуші кәсіпорындар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1 2
13
14
Жиыны
Жұмыс органы ________________________________________________ ____________
Мөр (бар болса) орны (аты, әкесінің аты (ол бар болса), тегі)                   (қолы)

в графе 14 "Остаток субсидий, находящийся на специальном счете финансового института (графа 11 - графа 13), тенге" указывается разница между суммой субсидий, перечисленных и списанных субсидий по договорам займа, и фактической суммой неиспользованных субсидий, возвращенных управлению сельского хозяйства области, города республиканского значения и столицы (графа 14 = графа 11 - графа 13), и единица измерения данного показателя.
Приложение 4
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения по
кредитам и лизингу
технологического оборудования,
на приобретение сельскохозяйственных
животных, а также лизингу
сельскохозяйственной техники
Форма
"Согласовано"
Заместитель акима _____ области,
города республиканского значения и
столицы __________________________
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
____________________________
(подпись)
"____" ______________ 20__ года
Сведения о реализации программы субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники за____ квартал 20___года
"____" ___________ 20__ года
Наименование государственного органа _______________________________________
Полученная сумма средств из вышестоящего бюджета ________________________________
_______________________________________________________________________________
Средства из местного бюджета ____________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование бюджетной программы)
_______________________________________________________________________________
(код бюджетной программы (подпрограммы)
Наименование субъектов агропромышленного комплекса
БИН
Наименование финансового института
Целевое назначение договора займа
Сумма договора займа, тысяч тенге
Сумма основного долга на момент подачи заявки субъектом агропромышленного комплекса в финансовый институт, тысяч тенге
Общая ставка вознаграждения, %
Субсидируемая ставка вознаграждения, %
Субсидируемая сумма вознаграждения на весь срок договора займа, тысяч тенге
Всего перечислено субсидий, тысяч тенге
Общее количество, единиц
договоров
предприятий
предприятий по переработке сельскохозяйственной продукции
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Итого:
Рабочий орган ______________________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Место печати (при наличии)