"Мемлекеттік мәдениет ұйымдарының азаматтық қызметшілерін аттестаттаудан өткізудің қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 189 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2018 жылғы 15 тамыздағы № 210 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 6 қыркүйекте № 17347 болып тіркелді
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 139-бабы 7-тармағына және "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 15) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік мәдениет ұйымдарының азаматтық қызметшілерін аттестаттаудан өткізудің қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрiнiң 2016 жылғы 29 маусымдағы № 189 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеудің тiзiлiмiнде № 14035 болып тiркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 15 тамызда жарияланған) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік мәдениет ұйымдарының азаматтық қызметшілерін аттестаттаудан өткізудің қағидалары мен шарттарында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Республикалық мәдениет ұйымдарының бірінші басшылары болып табылатын қызметшілер мен олардың орынбасарлары мәдениет саласындағы уәкiлеттi орган жанындағы аттестаттау комиссиясымен аттестаттаудан өткізіледі.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың жергілікті атқарушы органдарының мәдениет ұйымдарының бірінші басшылары болып табылатын қызметшілер мен олардың орынбасарлары облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың жергілікті атқарушы органдары жанындағы тиісті аттестаттау комиссияларымен аттестаттаудан өткізіледі.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Аттестация кезінде жүктілігі жөнінде медициналық қорытынды ұсынған жүкті әйелдерден басқа барлық қызметшілер аттесттаттауға жатады.
Қызметшілер азаматтық қызметте болған әрбiр кейінгі үш жыл өткен соң, бiрақ осы лауазымға орналасқан күнінен бастап бір жылдан бұрын емес мерзімде аттестаттауға жатады.
Бұл ретте аттестаттау көрсетілген мерзім басталған күнінен бастап алты айдан кешіктірілмей өткізілуі тиіс.
Оқу демалысындағы, еңбек ақысы сақталмайтын демалыстағы (алты айдан аспайтын), жүктілігі және бала (балалар) тууына, жаңа туған баланы асырап алуға, баланың үш жасқа дейін оларға күтім жасауға байланысты демалыстағы қызметшілер жұмысқа шыққаннан кейін алты айдан ерте емес мерзімде аттестатталады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 189 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации гражданских служащих государственных организаций культуры"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 15 августа 2018 года № 210. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 сентября 2018 года № 17347
В соответствии с пунктом 7 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года и подпунктом 15) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 189 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации гражданских служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14035, опубликован 15 августа 2016 года в Информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах и условиях проведения аттестации гражданских служащих государственных организаций культуры, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Служащие, являющиеся первыми руководителями республиканских организаций культуры, и их заместители, аттестуются аттестационной комиссией при уполномоченном органе в области культуры.
Служащие, являющиеся первыми руководителями организаций культуры местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов и их заместители, аттестуются соответствующими аттестационными комиссиями при местных исполнительных органах областей, городов республиканского значения, столицы, районов.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Аттестации подлежат все служащие, за исключением беременных женщин, предоставивших медицинское заключение о беременности в период аттестации.
Служащие подлежат аттестации по истечении каждых последующих трех лет пребывания на гражданской службе, но не ранее одного года со дня занятия ими данной должности.
При этом аттестация проводится не позднее шести месяцев со дня наступления указанного срока.
Служащие, находившиеся в учебном отпуске, отпуске без сохранения заработной платы (превышающем шесть месяцев), в отпуске в связи с беременностью и рождением ребенка (детей), усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет, аттестуются не ранее, чем через шесть месяцев после выхода на работу.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Аттестаттау мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) аттестаттауды өткізуге дайындық;
2) қызметшілерді тестілеу;
3) қызметшілермен аттестаттау комиссиясы өткізетін әңгімелесу;
4) аттестаттау комиссиясының шешім шығаруы.";
7-тармақтың 1), 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) аттестаттауға жататын қызметшілерге қажетті құжаттарды дайындау (хабарлама, тікелей басшыдан қызметтік мінездеме сұрату, аттестаттау парағы);
2) аттестаттау өткізу кестелерін, тестілеу мен әңгімелесудің сұрақтары мен жауаптарын әзірлеу;";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қызметшіні тағайындауға уәкілетті тұлға кадр қызметінің ұсынымы бойынша:
1) аттестаттауға жататын қызметшілер тізімін;
2) аттестаттау өткізу кестесін;
3) аттестаттау комиссиясының құрамын;
4) қызметшінің атқарып отырған, үміттеніп отырған лауазымына біліктілік сипаттамаларымен қарастырылған білім деңгейін анықтайтын тест сұрақтары мен жауаптарын;
5) қызметшінің функционалдық міндеттеріне қатысты әңгімелесу үшін сұрақтар мен жауаптарды бекітеді.";
мынадай редакциядағы 17-1-ден 17-4-ке дейінгі тармақтармен толықтырылсын:
"17-1. Тестілеу және әңгімелесу аттестатталушы қызметшінің таңдауы бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде жүргізіледі.
17-2. Тест сұрақтары жыл сайын, 1 ақпаннан кешіктірмей әзірленеді және бекітіледі.
Басшылар үшін тест сұрақтарының саны 80, ал қызметшілер үшін – 60 сұрақты құрайды.
Тест сұрақтары жауаптарының біреуі дұрыс болатын кемінде үш нұсқаны қамтуға тиіс.
17-3. Тестiлеу нәтижелерi балмен бағаланады және тестілеу өткізілген күннен кейінгі жұмыс күнiнен кешіктірмей хабарланады.
Әрбiр тест сұрақтарының дұрыс жауабы бір балмен бағаланады.
17-4. Тестілеу нәтижелерін оң деп тану үшін негіз болып табылатын дұрыс тест жауаптарының шекті деңгейі тест сұрақтарының жалпы санынан басшылар үшін 80 %, ал қызметшілер үшін 70% дұрыс тест жауаптарын құрайды.
Тестілеу кезеңінің шекті деңгейіне жетпеген қызметшілер әңгімелесуге өткізілмейді және қайта аттестаттаудан өтуге жатады.";
18-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Қағидалардың 5-1-тармағында көрсетілген жағдайды қоспағанда, қайта аттестаттауға жатады;";
мынадай редакциядағы 19-1-тармақпен толықтырылсын:
"19-1. Аттестаттау комиссиясымен атқаратын лауазымына сәйкес еместігі туралы шешімді қабылдау аттестаттаудың теріс нәтижесі болып табылады.
Басшы мен қызметшінің аттестаттаудағы теріс нәтижесі оны лауазымынан төмендету үшін, ал егер ол ұсынылған лауазымға орналасудан бас тартқан жағдайда, жұмыстан босату үшін негіз болып табылады.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Аттестация включает в себя следующие этапы:
1) подготовка к проведению аттестации;
2) тестирование служащих;
3) собеседование со служащим, проводимое аттестационной комиссией;
4) вынесение решения аттестационной комиссией.";
подпункты 1), 2) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"1) подготовку необходимых документов на служащих, подлежащих аттестации (уведомление, запрос служебной характеристики от непосредственного руководителя, аттестационный лист);
2) разработку графиков проведения аттестации, вопросов и ответов к тестированию и собеседованию;";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Лицом, уполномоченным назначать служащего, по представлению кадровой службы утверждаются:
1) список служащих, подлежащих аттестации;
2) график проведения аттестации;
3) состав аттестационной комиссии;
4) вопросы и ответы к тестированию, определяющие уровень знаний, предусмотренных квалификационными характеристиками к занимаемой служащими должности, на которую они претендуют;
5) вопросы и ответы для собеседования, касающихся функциональных обязанностей служащего.";
дополнить пунктами с 17-1 по 17-4 следующего содержания:
"17-1. Тестирование и собеседование проводится на казахском или русском языках по выбору аттестуемого служащего.
17-2. Тестовые вопросы разрабатываются и утверждаются ежегодно не позднее 1 февраля.
Для руководителей число тестовых вопросов составляет 80, а для служащих – 60 вопросов.
Тестовые вопросы должны содержать не менее трех вариантов ответов с одним правильным.
17-3. Результаты тестирования оцениваются баллами и объявляются не позднее чем на следующий рабочий день после дня проведения тестирования.
Правильный ответ на каждый тестовый вопрос оценивается одним баллом.
17-4. Пороговый уровень правильных тестовых ответов, являющийся основанием для признания результатов тестирования положительными, составляет для руководителей 80 %, а для служащих - 70 % правильных тестовых ответов от общего количества тестовых вопросов.
Служащие, не преодолевшие пороговый уровень на этапе тестирования, на собеседование не допускаются и подлежат повторной аттестации.";
подпункт 2) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"2) подлежит повторной аттестации, за исключением случая, указанного в пункте 5-1 настоящих Правил;";
дополнить пунктом 19-1 в следующей редакции:
"19-1. Принятие аттестационной комиссией решения о несоответствии занимаемой должности является отрицательным результатом аттестации.
Отрицательный результат аттестации служащих является основанием для понижения его в должности, а в случае его отказа от занятия предложенной должности, основанием для увольнения.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:

"23. Аттестаттау комиссиясы кадр қызметінің ұсынысы бойынша басшымен құрылады және мүшелерінің тақ саны мен комиссия хатшысынан тұрады. Комиссияның құрамына комиссия төрағасы, төрағаның орынбасары және комиссия мүшелері енгізіледі. Төраға және төрағаның орынбасары комиссия мүшелерінің ішінен тағайындалады. Аттестаттау комиссиясының хатшысы болып кадр қызметінің қызметкері тағайындалады.".
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу және ресми жариялау үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы тармақпен көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы

"23. Аттестационная комиссия создается руководителем по представлению кадровой службы и состоит из нечетного количества членов и секретаря комиссии. В состав комиссии включаются председатель комиссии, заместитель председателя и члены комиссии. Председатель и заместитель председателя назначаются из членов комиссии. Секретарем аттестационной комиссии назначается работник кадровой службы.".
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы