"Ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілеріне өз мүлкін теміржол, автомобиль және ішкі су көлігімен республикаішілік тасымалдауға жұмсалатын шығыстарды мемлекет есебінен өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2017 жылғы 26 тамыздағы № 69 қе бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының м.а. 2018 жылғы 28 тамыздағы № 68/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 17 қыркүйекте № 17377 болып тіркелді
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы 44-бабының 8-тармағына және 50-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілеріне өз мүлкін теміржол, автомобиль және ішкі су көлігімен республикаішілік тасымалдауға жұмсалатын шығыстарды мемлекет есебінен өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2017 жылғы 26 тамыздағы № 69 қе бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15747 болып тіркелген, 2017 жылғы 19 қазанда Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерді эталонды бақылау банкісінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілеріне мемлекет есебінен ақша төлеу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілеріне мемлекет есебінен ақша төлеу қағидалары бекітілсін.";
аталған бұйрықпен бекітілген Ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілеріне өз мүлкін теміржол, автомобиль және ішкі су көлігімен республикаішілік тасымалдауға жұмсалатын шығыстарды мемлекет есебінен өтеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды;

О внесении изменений в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 26 августа 2017 года № 69 нс "Об утверждении Правил возмещения военнослужащим органов национальной безопасности расходов за счет государства на внутриреспубликанские перевозки собственного имущества на железнодорожном, автомобильном и внутреннем водном транспорте"
Приказ и.о. Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 28 августа 2018 года № 68/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2018 года № 17377
В соответствии с пунктом 8 статьи 44 и пунктом 3 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 26 августа 2017 года № 69 нс "Об утверждении Правил возмещения военнослужащим органов национальной безопасности расходов за счет государства на внутриреспубликанские перевозки собственного имущества на железнодорожном, автомобильном и внутреннем водном транспорте" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15747, опубликованный 19 октября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил выплаты военнослужащим органов национальной безопасности денег за счет государства за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты военнослужащим органов национальной безопасности денег за счет государства за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан.";
Правила возмещения военнослужащим органов национальной безопасности расходов за счет государства на внутриреспубликанские перевозки собственного имущества на железнодорожном, автомобильном и внутреннем водном транспорте, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықпен Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілері таныстырылсын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының міндетін уақытша
атқарушы ұлттық қауіпсіздік
генерал-лейтенанты
С. Әбіш
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының міндетін
уақытша атқарушының
2018 жылғы 28 тамыздағы
№ 68 қе бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2017 жылғы 26 тамыздағы
№ 69 қе бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілеріне мемлекет есебінен ақша төлеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілеріне (бұдан әрі – әскери қызметшілер) мемлекет есебінен ақша төлеу қағидалары әскери қызметшілерге Қазақстан Республикасының (бұдан әрі - ҚР) шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін ақша төлеу тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалар сонымен қатар, әскери қызметтен шығарылған адамдарға да (мерзімді әскери қызметтен, ҚР азаматтығы тоқтатылуына байланысты, арнайы тексерістен бас тартқан кезде, теріс себептер бойынша, аттестаттау қорытындысы бойынша анықталған қызметіне сәйкес еместігі бойынша шығарылғандардан басқа) ҚР шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін қолданылады.
2-тарау. Қазақстан Республикасының шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін мемлекет есебінен ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілеріне ақша төлеу тәртібі
2. Жаңа қызмет орнына ауысу кезінде немесе басқа жергілікті жерде әскери есепке қою үшін ҚР шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін ақша төлеуге әскери қызметші және әскери қызметтен босатылған адам тасымалдау маршрутын көрсету арқылы еркін түрде баянат (өтініш) ұсынады.

3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. С настоящим приказом ознакомить военнослужащих органов национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Временно исполняющий обязанности
Председателя Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
генерал-лейтенант национальной безопасности
С. Абиш
Приложение
к приказу временно исполняющего
обязанности Председателя
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
от 28 августа 2018 года № 68 қе
Утверждены
приказом Председателя
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
от 26 августа 2017 года № 69 нс
Правила выплаты военнослужащим органов национальной безопасности денег за счет государства за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выплаты военнослужащим органов национальной безопасности денег за счет государства за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан определяют порядок выплаты военнослужащим органов национальной безопасности денег (далее – военнослужащие) за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан (далее – РК).
Действие настоящих Правил распространяется также на лиц, уволенных с воинской службы (за исключением уволенных со срочной воинской службы, в связи с прекращением гражданства РК, при отказе в специальной проверке, по отрицательным мотивам, по служебному несоответствию, выявленному по итогам аттестации), за перевозку собственного имущества в пределах РК.
Глава 2. Порядок выплаты военнослужащим органов национальной безопасности денег за счет государства за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан
2. Для осуществления выплаты денег при переводе к новому месту службы либо для постановки на воинский учет в другой местности за перевозку собственного имущества в пределах РК военнослужащим и лицом, уволенным с воинской службы, подается рапорт (заявление) в произвольной форме с указанием маршрута перевозки.

3. 2007 жылғы 5 шілдеде Қазақстан Республикасы Президентінің № 364 Жарғысымен бекітілген Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары Ішкі қызмет жарғысының 50-тармағына сәйкес баянат (өтініш) лауазымдар мен істерді қабылдаған немесе жеке құрамның тізімінен шығарылған күнінен бастап он күн аралығында келесі лауазымды тұлғалардың атына ұсынылады:
1) ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасына – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметінің директоры;
2) ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметінің директорына – Шекара қызметі Орталық аппаратының әскери қызметшілері және әскери қызметтен босатылған адамдары, ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің өңірлік басқарма бастықтары мен орталыққа бағыныштағы әскери бөлімдерінің командирлері;
3) ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының қаржы-экономикалық іс-қимылына жетекшілік ететін орынбасарына – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери қарсы барлау және әскери полиция әскери қызметшілері және әскери қызметтен босатылған адамдары;
4) ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің өңірлік басқарма бастықтарына – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің тиісті өңірлік басқармаларының әскери қызметшілері және әскери қызметтен босатылған адамдары және олардың бағыныштағы әскери бөлім командирлері;
5) ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі әскери бөлімдерінің командирлеріне – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі әскери бөлімдерінің тиісті әскери қызметшілері және әскери қызметтен босатылған адамдары.
4. ҚР шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін ақша төлеуге бұйрық жасауға жауапты мемлекеттік мекеменің құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – құрылымдық бөлімше) баянат (өтініш) тіркелген күннен бастап 5 күннен кешіктірмей баянатта (өтініште) көрсетілген мәліметтерді тексеруді жүзеге асырады.
Баянатта (өтініште) көрсетілген тасымалдау маршруты елді мекендердің нақты орналасуына сәйкес келмеген жағдайда, құрылымдық бөлімше өтініш берушіге оларды пысықтау үшін қайтарады. Өтініш беруші он күн ішінде құрылымдық бөлімшеге қайта өтініш жасайды, бұл ретте баянат (өтініш) бастапқы тіркелген күні берілген болып есептеледі.
Баянат (өтініш) негізінде құрылымдық бөлімше төлем мөлшерін белгілейді және ҚР шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін ақша төлеуге бұйрық жобасын дайындайды.
5. Құрылымдық бөлімше бір айлық есептік көрсеткіш көлемінде автомобильдік жолдың әр 20 шақырымына төлем мөлшерін аңықтап және формула бойынша есептейді:
,
мұнда: L - кету пунктінен белгіленген пунктке дейін километрмен автомобиль жолының ұзындығы;
20 км - тұрақты шама;
1 АЕК - тиісті қаржы жылына арналып бекітілген айлық есептік көрсеткіш мөлшері.

3. Рапорт (заявление) подается в течение десяти рабочих дней со дня принятия дел и должности в соответствии с пунктом 50 Устава внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований РК, утвержденного Указом Президента РК от 5 июля 2007 года № 364, либо исключения из списков части на имя следующих должностных лиц:
1) Председателя Комитета национальной безопасности РК – заместителем Председателя Комитета национальной безопасности РК – Директором Пограничной службы;
2) заместителя Председателя Комитета национальной безопасности РК– Директора Пограничной службы – военнослужащими и лицами, уволенными с воинской службы Центрального аппарата Пограничной службы, начальниками региональных управлений и командирами воинских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности РК центрального подчинения;
3) заместителя Председателя Комитета национальной безопасности РК, направляющего финансово-экономическую деятельность – военнослужащим и лицами, уволенными с воинской службы органов военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности РК;
4) начальников региональных управлений Пограничной службы Комитета национальной безопасности РК – военнослужащими и лицами, уволенными с воинской службы соответствующих региональных управлений и командирами воинских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности РК, находящимися в их подчинении;
5) командиров воинских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности РК – военнослужащими и лицами, уволенными с воинской службы соответствующих воинских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности РК.
4. Структурное подразделение государственного учреждения, ответственное за подготовку приказа на выплату денег за перевозку собственного имущества в пределах РК (далее – структурное подразделение), не позднее пяти рабочих дней со дня регистрации рапорта (заявления) осуществляет сверку сведений, указанных в рапорте (заявлении).
В случае несоответствия маршрута перевозки, указанного в рапорте (заявлении), фактическому расположению населенных пунктов, структурное подразделение возвращает их заявителю для доработки. Заявитель в течение десяти рабочих дней повторно обращается в структурное подразделение, при этом рапорт (заявление) считается поданным в день первичной регистрации.
На основании рапорта (заявления) структурное подразделение определяет размер выплаты и подготавливает проект приказа на выплату денег за перевозку собственного имущества в пределах РК.
5. Структурное подразделение определяет размер выплаты на каждые 20 километров автомобильной дороги в размере одного месячного расчетного показателя и рассчитывает по формуле:
,
где: L – протяженность автомобильной дороги от пункта убытия до пункта назначения в километрах;
20 км – постоянная величина;
1 МРП – размер месячного расчетного показателя, утвержденного на соответствующий финансовый год.

6. ҚР шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін ақша төлеу туралы бұйрық тасымалдау маршруты, арақашықтық және төлемнің мөлшері көрсетіліп, әскери қызметші әскери қызметті өткеріп жатқан жүрген, ал әскери қызметтен босатылған адамға әскери қызметтен шығар алдында қызмет өткерген мемлекеттік мекеменің уәкілетті лауазымды адамы шығарады.
ҚР шегінде өз мүлкін тасымалдағаны үшін ақша төлеу туралы бұйрық жарияланғаннан кейін құрылымдық бөлімше аталған бұйрықты немесе одан үзінді көшірмені қаржы бөлімшесіне төлемді жүзеге асыру үшін жолдайды.
7. Қаржы бөлімшесі ҚР шегінде өз мүлкін тасымалдағаны үшін әскери қызметшіге ақша төлеуді:
1) қаржыландыру жоспары бойынша қаражаттар болған кезде – ақшалай үлеспен бірге төлей отырып;
2) қаражаттар болмаған жағдайда – жеке қаржыландыру жоспарында тиісті өзгерістер енгізілгеннен кейін жүзеге асырады.
8. ҚР шегінде өз мүлкін тасымалдағаны үшін ақша төлеудің әскери қызметшіге немесе әскери қызметтен босатылған адамға тиістісі және оған төленбегені немесе аз мөлшерде төленгені Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексі 178-бабының 1-тармағында белгіленген жалпы талап қою мерзімінің шегінде төленуге жатады.

6. Приказ о выплате денег за перевозку собственного имущества в пределах РК с указанием маршрута перевозки, расстояния и размера выплаты издается уполномоченным должностным лицом государственного учреждения, в котором военнослужащий проходит воинскую службу, а лицо, уволенное с воинской службы, где проходил воинскую службу перед увольнением.
После издания приказа о выплате денег за перевозку собственного имущества в пределах РК структурным подразделением данный приказ либо выписка из него направляется в финансовое подразделение для осуществления выплаты.
7. Финансовое подразделение осуществляет выплату денег за перевозку собственного имущества в пределах РК:
1) при наличии средств по плану финансирования – одновременно с выплатой денежного довольствия;
2) при отсутствии средств – после внесения соответствующих изменений в индивидуальный план финансирования.
8. Выплата денег за перевозку собственного имущества в пределах РК, причитающихся военнослужащему или лицу, уволенному с воинской службы, и не выплаченных ему или выплаченных в меньшем размере, подлежит выплате в пределах общего срока исковой давности, установленной пунктом 1 статьи 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан.