Дене шынықтыру және спорт саласындағы кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2018 жылғы 19 қыркүйектегі № 263 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 11 қазанда № 17526 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өзгерістер енгізілетін дене шынықтыру және спорт саласындағы кейбір бұйрықтар тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) қолданысқа енген күннен кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2018 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 263 бұйрығымен бекітілген
Өзгерістер енгізілетін дене шынықтыру және спорт саласындағы кейбір бұйрықтар тізбесі
1. "Спортшыларға, жаттықтырушыларға, дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарға және дене шынықтыру-спорттық ұйымдарға "Үздік" номинациясындағы атақтарды беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 28 маусымдағы № 297 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9680 болып тіркелген, 2014 жылғы 15 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
осы бұйрықпен бекітілген Спортшыларға, жаттықтырушыларға, дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарға және дене шынықтыру-спорттық ұйымдарға "Үздік" номинациясындағы атақтарды беру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Конкурсты өткізудің тәртібі";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Бағалау өлшемі";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы в сфере физической культуры и спорта
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 19 сентября 2018 года № 263. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 октября 2018 года № 17526.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень приказов в сфере физической культуры и спорта, в которые вносятся изменения.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр А. Мухамедиулы
Утвержден
приказом Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 19 сентября 2018 года № 263
Перечень некоторых приказов в сфере физической культуры и спорта, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 28 июня 2014 года № 297 "Об утверждении Правил присвоения званий в номинации "Лучший" спортсменам, тренерам, специалистам в области физической культуры и спорта и физкультурно-спортивным организациям" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9680, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 15 сентября 2014 года) следующие изменения:
в Правилах присвоения званий в номинации "Лучший" спортсменам, тренерам, специалистам в области физической культуры и спорта и физкультурно-спортивным организациям, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок проведения конкурса";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Критерии оценки";
пункт 18 изложить в следующей редакции:

"18. Ауылдық жердегі үздік спорттан нұсқаушы-әдіскер" номинациясындағы атақ ЖАО-ның ұсынысы бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында дене шынықтыру мен спорттың дамуына үлес қосқаны үшін нұсқаушы-әдіскерлерге беріледі.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Марапаттау рәсімі".
2. "Спорт түрлерін, спорт салаларын тану және спорт түрлерінің тізілімін қалаптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 28 қазандағы № 55 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9912 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 19 желтоқсанда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорт түрлерін, спорт салаларын тану және спорт түрлерінің тізілімін қалаптастыру қағидаларында:
орыс тіліндегі мәтіндегі 5-тармаққа өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Спорт түрінен аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорттық федерациялардың өтініштерінің негізінде уәкілетті орган Тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Уәкілетті орган Тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы шешім қабылдаған жағдайда, уәкілетті орган бұл туралы дене шынықтыру және спорт мәселелері жөніндегі облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына, дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шешім қабылдаған күннен бастап, он жұмыс күні ішінде хабарлайды.".
3. "Спорттық іс-шараларды өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 4 қарашадағы № 74 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9930 болып тіркелген, 2014 жылғы 23 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорттық іс-шараларды өткізу қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының чемпионаты – бұл облыстардың жартысынан астам, республикалық маңызы бар қалалар және астана спортшыларының (командаларының) қатысуымен өткізілетін республикалық спорттық жарыс;";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Спорттық жарыстарды өткізу";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Қазақстан Республикасы Президентінің Кубогы немесе жүлдесі үшін жарыстарды өткізу";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"18. Звание в номинации "Лучший инструктор – методист по спорту в сельской местности" присваивается инструктору-методисту за вклад в развитие физической культуры и спорта на территории соответствующей административно-территориальной единицы, по представлению МИО.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Церемония награждения".
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 октября 2014 года № 55 "Об утверждении Правил признания видов спорта, спортивных дисциплин и формирования реестра видов спорта" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9912, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 19 декабря 2014 года) следующие изменения:
в Правилах признания видов спорта, спортивных дисциплин и формирования реестра видов спорта, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"5. Признание вида спорта, спортивной дисциплины осуществляется уполномоченным органом на основании заявления аккредитованных республиканских и (или) региональных спортивных федераций по виду спорта, целями которых являются развитие одного или нескольких видов спорта.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Уполномоченный орган вносит изменения и дополнения в Реестр на основании заявления аккредитованных республиканских и (или) региональных спортивных федераций по виду спорта.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. В случае принятия уполномоченным органом решения о внесении изменений и дополнений в Реестр, уполномоченный орган уведомляет об этом местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы по вопросам физической культуры и спорта, юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере физической культуры и спорта, в течение десяти рабочих дней с момента принятия решения.".
3. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 4 ноября 2014 года № 74 "Об утверждении Правил проведения спортивных мероприятий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9930, опубликованный в информационно- правовой системе "Әділет" от 23 декабря 2014 года) следующие изменения:
в Правилах проведения спортивных мероприятий, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) чемпионат Республики Казахстан – это республиканское спортивное соревнование, проводящееся при участии в нем спортсменов (команд) более половины областей, городов республиканского значения, столицы;";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Проведение спортивных соревнований";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Проведение спортивных соревнований на Кубок или призы Президента Республики Казахстан";
пункт 21 изложить в следующей редакции:

"21. Спорт түрлері бойынша аккредиттелген спорт федерациялары облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының келісімі бойынша спорттық жарыстардың басталуына дейін кемінде 3 (үш) ай бұрын уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) спорт түрінің Қазақстан Республикасында және халықаралық аренада дамуының жай-күйі, спорттық жарысқа қатысатын облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың), спортшылардың саны, спорттық жарысқа қатысушылардың жалпы саны және қатысушы елдер саны (халықаралық спорттық жарыстар үшін) туралы ақпарат;
2) спорттық жарыс ережесінің (регламентінің) жобасы;
3) жергілікті атқарушы органның қолдау хаты.";
4-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Белгілі спортшылардың, жаттықтырушылардың, спорт немесе қоғам қайраткерлерінің құрметіне немесе олардың жүлдесі үшін республикалық спорттық жарыстар өткізу";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Құрметіне немесе жүлдесі үшін республикалық спорттық жарыстар өткізілетін белгілі спортшылар, жаттықтырушылар, спорт немесе қоғам қайраткерлері, оның дене шынықтыру және спорт саласына қосқан ауқымды үлесін ескере отырып айқындалады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Белгілі спортшылардың, жаттықтырушылардың, спорт немесе қоғам қайраткерлерінің құрметіне немесе жүлдесі үшін республикалық спорттық жарыстар өткізу мақсатында аккредиттелген спорт федерациялары уәкілетті органға республикалық спорттық жарыс басталғанға дейін кемінде 2 (екі) ай бұрын мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өмірбаян (белгілі спортшылар, жаттықтырушылар, спорт және қоғам қайраткерлері үшін);
2) спортшының спорттағы жетістігі, жаттықтырушының, спорт немесе қоғам қайраткерлерінің дене шынықтыру және спорт саласына қосқан үлесі туралы ақпарат;
3) белгілі спортшылардың, жаттықтырушылардың, спорт немесе қоғам қайраткерлерінің немесе оның мұрагерінің (мұрагерлерінің) жазбаша келісімі;
4) аккредиттелген спорт федерациясының белгілі спортшының, жаттықтырушының, спорт және қоғам қайраткерлерінің дене шынықтыру және спорт саласын дамытуға қосқан үлесін растайтын хаты;
5) белгілі спортшылардың, жаттықтырушылардың, спорт немесе қоғам қайраткерлерінің құрметіне немесе олардың жүлдесі үшін спорттық жарыстардың ережесі (регламенті).";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Белгілі спортшылардың, жаттықтырушылардың, спорт немесе қоғам қайраткерлерінің құрметіне немесе олардың жүлдесі үшін облыстық спорттық жарыстар өткізу";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"21. Республиканские аккредитованные спортивные федерации по видам спорта по согласованию с местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы не менее чем за 3 (три) месяца до начала спортивного соревнования представляют в уполномоченный орган следующие документы:
1) информацию о состоянии развития вида спорта в Республике Казахстан и на международной арене, о количестве областей (городов республиканского значения и столицы), о спортсменах, которые принимают участие в спортивном соревновании, о количестве всех участников спортивного соревнования, о количестве стран-участниц (для международного спортивного соревнования);
2) проект положения (регламента) спортивного соревнования;
3) ходатайство местного исполнительного органа.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Проведение республиканских спортивных соревнований в честь или на призы выдающихся спортсменов, тренеров, спортивных и общественных деятелей";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Выдающиеся спортсмены, тренера, спортивные или общественные деятели, в честь или на призы которого проводится республиканское спортивное соревнование, определяются исходя из его весомого вклада в развитие отрасли физической культуры и спорта.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. В целях проведения республиканского спортивного соревнования в честь или на призы выдающихся спортсменов, тренеров, спортивных или общественных деятелей, аккредитованные спортивные федерации представляют в уполномоченный орган не менее чем за 2 (два) месяца до начала республиканских спортивных соревнований следующие документы:
1) биографию (для выдающихся спортсменов, тренеров, спортивных и общественных деятелей);
2) информацию о спортивных достижениях спортсмена, вкладе тренера, спортивных или общественных деятелей в отрасль физической культуры и спорта;
3) письменное согласие выдающихся спортсменов, тренеров, спортивных или общественных деятелей или его наследника (наследников);
4) письмо аккредитованной спортивной федерации, подтверждающее вклад выдающегося спортсмена, тренера, спортивных или общественных деятелей в развитие отрасли физической культуры и спорта;
5) положение (регламент) спортивного соревнования в честь или на призы выдающегося спортсмена, тренера, спортивных или общественных деятелей.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Проведение областных спортивных соревнований в честь или на призы выдающихся спортсменов, тренеров, спортивных или общественных деятелей";
пункт 28 изложить в следующей редакции:

"28. Құрметіне немесе жүлдесі үшін облыстық спорттық жарыстар өткізілетін белгілі спортшылар, жаттықтырушылар, спорт немесе қоғам қайраткерлері оның дене шынықтыру және спорт саласына қосқан ауқымды үлесін ескере отырып айқындалады.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Белгілі спортшылардың, жаттықтырушылардың, спорт немесе қоғам қайраткерлерінің құрметіне немесе жүлдесі үшін облыстық спорттық жарыстар өткізу мақсатында аккредиттелген спорт федерациялары облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органына облыстық спорттық жарыс басталғанға дейін кемінде 2 (екі) ай бұрын мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өмірбаян (белгілі спортшылар, жаттықтырушылар, спорт және қоғам қайраткерлері үшін);
2) спортшының спорттағы жетістігі, жаттықтырушының, спорт немесе қоғам қайраткерлерінің дене шынықтыру және спорт саласына қосқан үлесі туралы ақпаратты қамтитын аккредиттелген спорт федерациясының хаты;
3) белгілі спортшылардың, жаттықтырушылардың, спорт немесе қоғам қайраткерлерінің немесе оның мұрагерінің (мұрагерлерінің) жазбаша келісімі;
4) аккредиттелген спорт федерациясының белгілі спортшының, жаттықтырушының, спорт және қоғам қайраткерлерінің дене шынықтыру және спорт саласын дамытуға қосқан үлесін растайтын хаты;
5) белгілі спортшылардың, жаттықтырушылардың, спорт немесе қоғам қайраткерлерінің құрметіне немесе олардың жүлдесі үшін спорттық жарыстардың ережесі (регламенті).";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Оқу-жаттығу жиындарын өткізу".
4. "Спорт резерві мен жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдары түрлерінің тізбесін және олардың қызметі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 22 қарашадағы № 106 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10012 болып тіркелген, 2015 жылы 26 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакция жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"1. Мыналар бекітілсін:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорттық ұйымдар түрлерінің тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінің, мүгедектерге арналған спорт мектептері қызметінің қағидалары;

"28. Выдающийся спортсмен, тренер, спортивный или общественный деятель, в честь или на призы которого проводится областное спортивное соревнование, определяются исходя из его весомого вклада в развитие отрасли физической культуры и спорта.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. В целях проведения областного спортивного соревнования в честь или на призы выдающихся спортсменов, тренеров, спортивных или общественных деятелей аккредитованные спортивные федерации представляют в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы не менее чем за 2 (два) месяца до начала областного спортивного соревнования следующие документы:
1) биографию (для выдающихся спортсменов, тренеров, спортивных и общественных деятелей);
2) письмо аккредитованной спортивной федерации, содержащее информацию о спортивных достижениях спортсмена, вкладе тренера, спортивных или общественных деятелей в отрасль физической культуры и спорта;
3) письменное согласие выдающихся спортсменов, тренеров, спортивных или общественных деятелей или его наследника (наследников);
4) письмо аккредитованной спортивной федерации, подтверждающее вклад выдающегося спортсмена, тренера, спортивных или общественных деятелей в развитие отрасли физической культуры и спорта;
5) положение (регламент) спортивного соревнования в честь или на призы выдающего спортсмена, тренера, спортивных или общественных деятелей.";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Проведение учебно-тренировочных сборов".
4. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2014 года № 106 "Об утверждении перечня видов физкультурно-спортивных организаций и правил их деятельности, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10012, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 26 января 2015 года) следующие изменения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) Перечень видов физкультурно-спортивных организаций, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для инвалидов, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 2 к настоящему приказу;

3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Олимпиада резервін даярлау орталықтары қызметінің қағидалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Олимпиадалық даярлау орталықтары қызметінің қағидалары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын жоғары спорт шеберлігі мектептері қызметінің қағидалары;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер дене даярлығы клубтары қызметінің қағидалары;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу жиыны процесі жүзеге асырылатын спорт клубтарының, мүгедектерге арналған спорт клубтары қызметінің қағидалары;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесін жүзеге асырылатын кәсіпқой спорт клубтары қызметінің қағидалары;
9) осы бұйрыққа 8-1-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшы-мүгедектерді даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесін жүзеге асырылатын дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығының қызметі қағидалары.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процессі жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдары түрлерінің тізбесінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорттық ұйымдар түрлерінің тізбесі";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінің, мүгедектерге арналған спорт мектептерінің қызметі қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінің, мүгедектерге арналған спорт мектептері қызметінің қағидалары";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"1. Осы Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінің, мүгедектерге арналған спорт мектептері қызметінің қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінің, мүгедектерге арналған спорт мектептерінің (бұдан әрі – спорт мектептері) қызметі тәртібін айқындайды.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Мақсаттары мен міндеттері";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Оқушыларды қабылдау, ауыстыру және оқудан шығару тәртібі";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Оқу-жаттығу үдерісін ұйымдастыру";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) Правила деятельности Центров подготовки олимпийского резерва, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила деятельности Центров олимпийской подготовки, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Правила деятельности школ высшего спортивного мастерства, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Правила деятельности детско-юношеских клубов физической подготовки, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Правила деятельности спортивных клубов, спортивных клубов для инвалидов, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Правила деятельности профессиональных спортивных клубов, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) Правила деятельности Центра спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями, в котором осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов-инвалидов высокого класса согласно приложению 8-1 к настоящему приказу.";
в Перечне видов физкультурно-спортивных организаций, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденном указанным приказом:
в заголовок вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для инвалидов, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
в пункт 1 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Цели и задачи";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок зачисления, перевода и отчисления учащихся";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Организация учебно-тренировочного процесса";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

"24. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, республикалық және халықаралық спорттық жарыстарға қатысуға жіберілген спорт мектептерінің командалары мен оқушыларын дайындау үшін спорт мектептері қаржыландыру шегінде тікелей осы елді мекенде орналасқан оқу-жаттығу жиындарында өтетін ұзақтығы он сегіз күнтізбелік күнге дейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жарыстарын, ұзақтығы жиырма бір күнтізбелік күнге дейін республикалық және ұзақтығы жиырма төрт күнтізбелік күнге дейін халықаралық спорттық жарыстарға көшпелі оқу-жаттығу жиындары мен жиындар, сондай-ақ жарыс маусымы аяқталған соң қалпына келтіру жиындарын өткізеді, олардың жалпы саны жылына жүз елу күнтізбелік күннен аспауы тиіс.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Жинақтау тәртібі, топтардың толықтырылуы, оқу-жаттығу жұмысының тәртібі";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Медициналық қамтамасыз ету";
1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт
мектептерінің, мүгедектерге
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
1-қосымша";
1-1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт
мектептерінің, мүгедектерге
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
1-1-қосымша";
2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт
мектептерінің, мүгедектерге
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
2-қосымша";
3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт
мектептерінің, мүгедектерге
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
3-қосымша";
3-1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт
мектептерінің, мүгедектерге
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
3-1-қосымша";
4-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт
мектептерінің, мүгедектерге
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
4-қосымша";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды оқу-жаттығу жиыны үдерісінде даярлауда жүзеге асырылатын Олимпиада резервін даярлау орталығының қызметін ұйымдастыру қағидаcында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Олимпиада резервін даярлау орталықтары қызметінің қағидалары";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Олимпиада резервін даярлау орталықтарының қызметінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – Жергілікті орган) құратын Олимпиада резервін даярлау орталықтарының (бұдан әрі – Орталық) қызметі тәртібін айқындайды.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Мақсаттары, міндеттері, функциялары";

"24. Для подготовки команд и учащихся спортивных школ, допущенных к участию в областных, городов республиканского значения и столицы, в республиканских и международных соревнованиях, спортивные школы в пределах финансирования проводят выездные учебно-тренировочные сборы и сборы, проводящиеся на выездных и не выездных учебно-тренировочных сборах, расположенных непосредственно в данном населенном пункте продолжительностью до восемнадцати календарных дней к областным, городов республиканского значения и столицы, до двадцати одного календарного дня к республиканским и до двадцати четырех календарных дней к международным соревнованиям, а также восстановительные сборы по окончанию соревновательного сезона, общее количество которых не превышает сто пятьдесят календарных дней в году.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"5. Порядок комплектования, наполняемость групп, режим учебно-тренировочной работы";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Медицинское обеспечение";
в правый верхний угол приложения 1 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в правый верхний угол приложения 1-1 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в правый верхний угол приложения 2 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в правый верхний угол приложения 3 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в правый верхний угол приложения 3-1 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
правый верхний угол приложения 4 изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Правилам деятельности
детско-юношеских спортивных
школ для инвалидов, в которых
осуществляется учебно-
тренировочный процесс
по подготовке спортивного
резерва и спортсменов
высокого класса";
в Правилах деятельности Центра подготовки олимпийского резерва, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила деятельности Центров подготовки олимпийского резерва, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила деятельности Центров подготовки олимпийского резерва, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса (далее - Правила) определяют порядок деятельности Центров подготовки олимпийского резерва (далее - Центр), создаваемых местными исполнительными органами в области физической культуры и спорта (далее - Местный орган).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Цели, задачи, функции";

7-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Олимпиадалық даярлау орталықтарына, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың құрама командаларына және Қазақстан Республикасының штаттағы құрамасына қабылдау үшін спортшы-кандидаттарды іріктеу мен дайындау;";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Контингентті қалыптастыру тәртібі";
9-тармақтың 1), 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Олимпиада резервін даярлау орталықтарындағы спорт түрлерінен спортшылардың жасөспірімдер, жеткіншектер мен жастар жасындағы және Қазақстан Республикасы чемпионаттарының (біріншіліктерінің) немесе халықаралық жарыстардың жеңімпаздары мен жүлдегерлері болып табылатын спортшылар, сондай-ақ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың құрама командаларының құрамына кіретін спортшылар;
2) спорт түрлерінің ерекшелігін ескере отырып, Жергілікті органның келісімі бойынша Олимпиадалық даярлау орталықтарындағы спорт түрлерінен спортшылардың жасөспірімдер, жеткіншектер мен жастар жасындағы көрсетілген жасынан 3 жылдан асқан спортшылар қабылданады;";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Бір спорт түріне барлық жас санаттарынан (жасөспірімдер, жеткіншектер және жастар) Жергілікті органның келісімі бойынша Орталық директоры жасөспірімдер, жеткіншектер және жастар санаты бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың құрама командаларының аға жаттықтырушысы болып табылатын бір аға жаттықтырушыны тағайындайды.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Оқу-жаттығу жұмысын ұйымдастыру";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Жаттықтырушылар кеңесі";
қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын
Олимпиада резервін даярлау
орталықтары қызметінің
қағидаларына қосымша";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды оқу-жаттығу жиыны үдерісінде даярлауда жүзеге асырылатын Олимпиадалық даярлау орталығының қызметін ұйымдастыру қағидаcында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Олимпиадалық даярлау орталықтары қызметінің қағидалары";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
"1. Осы Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Олимпиадалық даярлау орталықтары қызметінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – Уәкілетті орган) құратын Олимпиадалық даярлау орталықтарының (бұдан әрі – Орталық) қызметі тәртібін айқындайды.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Мақсаттары, міндеттері, функциялары";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Контингентті қалыптастыру тәртібі";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Оқу-жаттығу жұмысын ұйымдастыру";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Олимпиадалық даярлау орталығының жаттықтырушылар кеңесі";
қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды
даярлау жөніндегі оқу-жаттығу
процесі жүзеге асырылатын
Олимпиадалық даярлау
орталықтары қызметінің
қағидаларына қосымша";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды оқу-жаттығу жиыны үдерісінде даярлауда жүзеге асырылатын Жоғары спорт шеберлігі мектептері қызметінің қағидасында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын жоғары спорт шеберлігі мектептері қызметінің қағидалары";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 2) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"2) отбор и подготовка спортсменов-кандидатов для зачисления в Центры олимпийской подготовки, сборные команды областей, городов республиканского значения и столицы и штатные национальные команды Республики Казахстан;";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок формирования контингента";
подпункты 1), 2) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"1) спортсмены, юношеского, юниорского и молодежного возрастов по видам спорта в Центрах подготовки олимпийского резерва и являющиеся победителями или призерами чемпионатов (первенств) Республики Казахстан или международных соревнований, а также спортсмены, входящие в сборные команды областей, городов республиканского значения, столицы;
2) с учетом специфики видов спорта по согласованию с Местным органом зачисляются спортсмены, превышающие молодежный возраст на 3 года указанных в юношеском, юниорском и молодежном возрастах спортсменов по видам спорта в Центрах подготовки олимпийского;";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. На один вид спорта по каждой возрастной категории (юношеский, юниорский и молодежный) директором Центра по согласованию с Местным органом назначается один старший тренер сборной команды области, города республиканского значения, столицы по юношескому, юниорскому и молодежному возрастам.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Организация учебно-тренировочной работы";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Тренерский совет";
правый верхний угол приложения изложить в следующей редакции:
"Приложение
к Правилам деятельности
Центров подготовки
олимпийского резерва,
в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного
резерва и спортсменов
высокого класса";
в Правилах деятельности Центра олимпийской подготовки, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила деятельности Центров олимпийской подготовки, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила деятельности Центров олимпийской подготовки, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса (далее – Правила) определяют порядок деятельности Центров олимпийской подготовки (далее – Центр), создаваемых уполномоченным органом в области физической культуры и спорта (далее – Уполномоченный орган).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Цели, задачи, функции";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок формирования контингента";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Организация учебно-тренировочной работы";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Тренерский совет Центра олимпийской подготовки";
правый верхний угол приложения изложить в следующей редакции:
"Приложение
к Правилам деятельности
Центров олимпийской
подготовки, в которых
осуществляется учебно-
тренировочный процесс
по подготовке спортивного
резерва и спортсменов
высокого класса";
в Правилах деятельности школ высшего спортивного мастерства, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

5. "Жарыстар түрлерінің, оқу-жаттығу жиындарының тізбесін және олардың сыныптамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 14 мамырдағы № 179 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11437 тіркелген, 2015 жылы 9 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Жарыстар түрлерінің, оқу-жаттығу жиындарының тізбесі және олардың сыныптамасы осы Өзгерістер енгізілетін дене шынықтыру және спорт саласындағы кейбір бұйрықтар тізбесінің қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
6. "Дене шынықтыру және спорт саласындағы азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидаларын және шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 10 маусымдағы № 157 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13894 болып тіркелген, 2016 жылы 21 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Дене шынықтыру және спорт саласындағы азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары және шарттарында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Дене шынықтыру және спорт саласындағы республикалық ұйымдардың бірінші басшылары мен олардың орынбасарлары болып табылатын қызметшілерді дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган жанындағы аттестаттау комиссиясы аттестаттаудан өткізеді.
Дене шынықтыру және спорт саласындағы облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандық ұйымдардың бірінші басшылары мен олардың орынбасарлары болып табылатын қызметшілерді тиісті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың жергілікті атқарушы органдары жанындағы аттестаттау комиссиясы аттестаттаудан өткізеді.".
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-тармақтың күшін жою көзделген - ҚР Туризм және спорт министрінің 28.05.2025 № 74 (16.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. "Қазақстан Республикасында спорт түрлерін саралау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 26 шілдедегі № 216 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15509 болып тіркелген, 2017 жылы 4 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасындағы спорт түрлерін саралау қағидаларында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. "Кадр әлеуетінің болуы" өлшемшарты бойынша саралау дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың дене шынықтыру және спорт саласында жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) куәландырған жаттықтырушының қолданыстағы біліктілік санатын растайтын бұйрықтардың көшірмелері негізінде жүзеге асырылады.".
Өзгерістер енгізілетін
дене шынықтыру және спорт
саласындағы кейбір бұйрықтар
тізбесіне қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2015 жылғы 14 мамырдағы
№ 179 бұйрығына қосымша
Жарыстар түрлерінің, оқу-жаттығу жиындарының тізбесі және олардың сыныптамасы
Жарыстар сыныптамасы
Жарыстар түрлері
Ескертулер
1
2
3

5. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 мая 2015 года № 179 "Об утверждении Перечня видов соревнований, учебно-тренировочных сборов и их классификаций" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11437, опубликованный 9 июля 2015 года в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет") следующее изменение:
Перечень видов спортивных соревнований, учебно-тренировочных сборов и их классификация изложить в редакции согласно приложению к настоящему Перечню некоторых приказов в сфере физической культуры и спорта, в которые вносятся изменения.
6. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 10 июня 2016 года № 157 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации гражданских служащих в сфере физической культуры и спорта" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13894, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 21 июля 2016 года) следующее изменение:
в Правилах и условиях проведения аттестации гражданских служащих в сфере физической культуры и спорта, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Служащие, являющиеся первыми руководителями республиканских организаций в сфере физической культуры и спорта, и их заместители, аттестуются аттестационной комиссией при уполномоченном органе в области физической культуры и спорта.
Служащие, являющиеся первыми руководителями областных, городов республиканского значения, столицы, районных организаций в сфере физической культуры и спорта, и их заместители, аттестуются аттестационными комиссиями при соответствующих местных исполнительных органах областей, городов республиканского значения, столицы, районов.".
Примечание ИЗПИ!
Пункт 7 утрачивает силу приказом Министра туризма и спорта РК от 28.05.2025 № 74 (вводится в действие с 16.06.2025).
7. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 26 июля 2017 года № 216 "Об утверждении Правил ранжирования видов спорта в Республике Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15509, опубликованный в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов 4 сентября 2017 года) следующее изменение:
в Правилах ранжирования видов спорта в Республике Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Ранжирование по критерию "Наличие кадрового потенциала" осуществляется на основании копии приказов, подтверждающих действующую квалификационную категорию тренера, заверенных уполномоченным органом в области физической культуры и спорта (далее – уполномоченный орган) или местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы в области физической культуры и спорта (далее – местный исполнительный орган).".
Приложение
к Перечню некоторых приказов
в сфере физической культуры и
спорта, в которые вносятся
изменения
Приложение к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 14 мая 2015 года № 179
Перечень видов соревнований, учебно-тренировочных сборов и их классификаций
Классификация соревнований
Виды соревнований
Примечания
1
2
3

1-бөлім. Спорттық жарыстар
1-кіші бөлім. Халықаралық жарыстар
1. Кешенді спорттық бұқаралық iс-шаралар
1.1. Олимпиада ойындары (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі.Ұйымдастырушы - Халықаралық Олимпиада комитеті (ХОК)
1.2. Азия ойындары (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы – Азия Олимпиада комитеті (АОК)
1.3. Континентальді, өңірлік ойындар
Екі жылда бір рет өткізіледі.
ХОК қарауымен
1.4. "Азия балалары" халықаралық спорттық ойындары
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - Спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялар
1.5. Дүниежүзілік Универсиада (жазғы, қысқы)
Екі жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Халықаралық студенттер одағы
1.6. Паралимпиада ойындары (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы – Паралимпиадалық комитет, ХОК қарауымен
1.7. Арнайы ойындар (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы – Арнайы Олимпиада комитеті (Спешиал Олимпикс)
1.8. Сурдлимпиада ойындары (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы – Сурдлимпиада комитеті
1.9. Дүниежүзілік көшпенділер ойындары
Екі жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - Дүниежүзілік Түрік кеңесі
1.10. Азия Паралимпиада ойындары (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - Азия Олимпиада кеңесі
1.11. Жағажай Азия ойындары
Екі жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Азия
Олимпиада кеңесі
1.12. Жасөспірімдер Олимпиада ойындары (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі. ХОК қарауымен
1.13. Жасөспірімдер Азия ойындары (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі.Ұйымдастырушы -Азия Олимпиада кеңесі
1.14. Дүниежүзілік әскери өнер ойындары
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - Жекпе-жектер бойынша халықаралық федерациялар
1.15. Жабық жайдағы және жекпе-жек өнері бойынша Азия ойындары
Төрт жылда бір рет өткізіледі.Ұйымдастырушы – Жекпе жектер бойынша халықаралық федерациялар
2. Спорт түрлері бойынша жарыстар
2.1. Әлем чемпионаттары
Жыл сайын өткізіледі, ережеге сәйкес. Ұйымдастырушы - Спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялар (спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялардың ережелеріне сәйкес жеке түрлерде екі, үш, төрт жылда бір рет өткізіледі)
2.2. Студенттер арасындағы Әлем чемпионаты (жазғы, қысқы)
Екі жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы – Спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялар, Халықаралық студенттер одағы
2.3. Олимпиада ойындарына іріктеу турнирлері (жазғы, қысқы)
Ережеге сәйкес өткізіледі.
Ұйымдастырушы – Спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялар

Раздел 1. Спортивные соревнования
Подраздел 1. Международные соревнования
1. Комплексные спортивно-массовые мероприятия
1.1. Олимпийские игры (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Международный Олимпийский комитет (МОК)
1.2. Азиатские игры (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Олимпийский Азиатский комитет (ОАК)
1.3. Континентальные, региональные игры
Проводятся один раз в два года, под патронажем МОК
1.4. Международные спортивные игры "Дети Азии"
Проводятся один раз в четыре года. Организаторами являются Международные Федерации по видам спорта
1.5. Всемирная Универсиада (летняя, зимняя)
Проводятся один раз в два года. Организатором является Международный студенческий союз
1.6. Паралимпийские игры (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Паралимпийский комитет Под патронажем МОК
1.7. Специальные игры (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Специальный Олимпийский комитет (Спешиал Олимпикс)
1.8. Сурдлимпийские игры (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Сурдлимпийский комитет
1.9. Всемирные игры кочевников
Проводятся один раз в два года. Организатором является Всемирный Тюркский Совет
1.10. Азиатские Паралимпийские игры (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Олимпийский Совет Азии
1.11. Пляжные Азиатские игры
Проводятся один раз в два года. Организатором является Олимпийский Совет Азии
1.12. Юношеские Олимпийские игры (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года, под патронажем МОК
1.13. Юношеские Азиатские игры (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Олимпийский Совет Азии
1.14. Всемирные игры боевых искусств
Проводятся один раз в четыре года. Организаторами являются Международные федерации по единоборствам
1.15. Азиатские игры в закрытых помещениях и по боевым искусствам
Проводится один раз в четыре года. Организаторами являются Международные федерации по единоборствам
2. Соревнования по видам спорта
2.1. Чемпионаты мира
Проводятся ежегодно, согласно регламенту. Организаторами являются Международные Федерации по видам спорта (В отдельных видах могут проводиться раз в два, три, четыре года согласно правил международных федераций по видам спорта)
2.2. Чемпионат мира среди студентов (летний, зимний)
Проводятся один раз в два года. Организаторами являются Международные Федерации по видам спорта, Международный студенческий Союз
2.3. Отборочные турниры к Олимпийским играм (зимним, летним)
Проводятся согласно регламенту (положению). Организатором является Международные Федерации по видам спорта

2.4. Әлем чемпионаттарына іріктеу турнирлері (спорт түрлері бойынша)
Ережеге сәйкес өткізіледі. Ұйымдастырушы – Спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялар
2.5. Спорт түрлерінен барлық жас топтарына арналған Азия чемпионаттары
Жыл сайын өткізіледі. Ұйымдастырушы – Спорт түрлерінен Азия федерациялары
2.6. Әлем Кубоктері (Әлем Кубогінің кезеңдері; "Гран при" жарыстары)
Ережеге сәйкес өткізіледі. Ұйымдастырушы – Спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялар
2.7. Азия Кубоктері (Азия Кубогінің кезеңдері; Азия "Гран-при" жарыстары)
Ережеге сәйкес өткізіледі. Ұйымдастырушы – Спорт түрлері бойынша Азия федерациялары
2.8. Еуропа Кубоктері
(Еуропа Кубогінің кезеңдері; Еуропа "Гран-при" жарыстары)
Ережеге сәйкес өткізіледі. Ұйымдастырушы – Спорт түрлері бойынша Еуропа федерациялары
2.9. "А" санатындағы Халықаралық жарыстар (турнирлер)
Ережеге сәйкес өткізіледі. Ұйымдастырушы – Спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялар, Ұйымдастырушы ел
2.10. Халықаралық жарыстар (турнирлер)
Ережеге сәйкес өткізіледі. Ұйымдастырушы – халықаралық, республикалық, облыстық, қалалық спорттық ұйымдар, қатысушы мемлекеттер саны 5 (бес) мемлекеттен кем емес
2.11. Халықаралық матчтық кездесулер
Ережеге сәйкес өткізіледі. Ұйымдастырушы – халықаралық, республикалық, облыстық, қалалық спорттық ұйымдар
2.12. Рейтингтік жарыстар (турнирлер)
Ережеге сәйкес өткізіледі. Ұйымдастырушы – Спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялар, Ұйымдастырушы ел
2-кіші бөлім. Республикалық жарыстар
3. Кешенді спорттық-бұқаралық iс-
шаралар
3.1. Қазақстан Республикасының
Спартакиадасы (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы – Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
3.2. Қазақстан Республикасының Универсиадасы (жазғы, қысқы)
Екі жылда бір рет өткізіледі.Ұйымдастырушы – Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган, Білім беру саласындағы уәкілетті орган
3.3 Қазақстан Республикасы Президентінің жүлдесіне халық спорты ойындары
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
3.4. Қазақстан Республикасының оқушылар спартакиадасы Қазақстан Республикасы мектеп және колледж оқушыларының жазғы спартакиадасы
Екі жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - Білім беру саласындағы уәкілетті орган
3.5. Қазақстан Республикасының "Ақ бидай" ауыл спорты ойындары
Төрт жылда бір рет өткізіледі.Ұйымдастырушы - Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган

2.4. Отборочные турниры к чемпионатам мира (по видам спорта)
Проводятся согласно регламенту (положению). Организаторами являются Международные Федерации по видам спорта
2.5. Чемпионаты Азии по видам спорта для всех возрастных групп
Проводятся ежегодно. Организаторами являются Азиатские федерации по видам спорта
2.6. Кубок мира (Этапы Кубка мира; Соревнования "Гран-при")
Проводятся согласно регламенту (положению). Организаторами являются Международные Федерации по видам спорта
2.7. Кубок Азии (Этапы Кубка Азии; Соревнования "Гран-при" Азии)
Проводятся согласно регламенту (положению). Организаторами являются Азиатские Федерации по видам спорта
2.8. Кубок Европы (Этапы Кубка Европы; Соревнования "Гран-при" Европы)
Проводятся согласно регламенту (положению). Организатором является Европейские Федерации по видам спорта
2.9. Международные соревнования (турниры) категории "А"
Проводятся согласно регламенту (положению). Организаторами являются Международные Федерации по видам спорта, страна-организатор
2.10. Международные соревнования (турниры)
Проводятся согласно регламенту (положению). Организаторами являются Международные, республиканские, областные, городские спортивные организации, при участии не менее 5 (пяти) стран
2.11. Международные матчевые встречи
Проводятся согласно регламенту (положению). Организаторами являются Международные, республиканские, областные, городские спортивные организации
2.12. Рейтинговые соревнования (турниры)
Проводятся согласно регламенту (положению). Организаторами являются Международные Федерации по видам спорта, страна-организатор
Подраздел 2. Республиканские соревнования
3. Комплексные спортивно-массовые мероприятия
3.1. Спартакиада Республики Казахстан (летняя, зимняя)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
3.2. Универсиада Республики Казахстан (летняя, зимняя)
Проводятся один раз в два года. Организаторами являются Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта, Уполномоченный орган в области образования
3.3. Игры народного спорта на призы Президента Республики Казахстан
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
3.4. Спартакиада школьников Республики Казахстан Спартакиада школьников и учащихся колледжей Республики Казахстан (летняя, зимняя)
Проводятся один раз в два года. Организатором является Уполномоченный орган в области образования
3.5. Сельские спортивные игры "Ак бидай" Республики Казахстан
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта

3.6. Қазақстан Республикасының ардагерлер спартакиадасы
Төрт жылда бір рет өткізіледі.Ұйымдастырушы – Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
3.7. Қазақстан Республикасы ауыл жасөспірімдерінің ойындары (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы – Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
3.8. Қазақстан Республикасының ауыл спартакиадасы (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі.Ұйымдастырушы – Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
3.9. Қазақстан Республикасының Ұлттық спорт түрлерінен фестивалі
Төрт жылда бір рет өткізіледі.Ұйымдастырушы - Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
3.10. Қазақстан Республикасының Жастар спорт ойындары (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
3.11. Қазақстан Республикасының Паралимпиада ойындары (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі.Ұйымдастырушы - Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
3.12. Қазақстан Республикасының Сурдлимпиада ойындары (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі.Ұйымдастырушы - Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган, Қазақстан Республикасының Сурдлимпиада федерациясы
3.13. Қазақстан Республикасының Арнайы олимпиадасы (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі.Ұйымдастырушы - Арнайы Олимпиада комитеті (Спешиал Олимпикс)
3.14. Бұқаралық ақпарат құралдары қызметкерлері арасындағы республикалық спартакиада
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
3.15. Мемлекеттік қызметшілер арасындағы республикалық спартакиада
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
3.16. Қазақстан Республикасы Парламентінің жүлдесіне жекпе-жек фестивалі
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
3.17. Кәсіподақ ұйымдары арасындағы чемпионаттар және спартакиадалар
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
4. Спорт түрлері бойынша жарыстар
4.1. Барлық жас топтары үшін спорттың барлық түрлері бойынша Қазақстан Республикасының чемпионаты
Жыл сайын өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
4.2. Спорттың барлық түрлері бойынша Қазақстан Республикасының Кубоктері
Жыл сайын өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган

3.6. Спартакиада ветеранов Республики Казахстан
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
3.7. Сельские юношеские игры Республики Казахстан (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
3.8. Сельская спартакиада Республики Казахстан (летняя, зимняя)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
3.9. Фестиваль национальных видов спорта Республики Казахстан
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
3.10. Молодежные спортивные игры Республики Казахстан (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
3.11. Паралимпийские игры Республики Казахстан (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
3.12. Сурдлимпийские игры Республики Казахстан (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организаторами являются Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
Сурдлимпийская федерация Республики Казахстан
3.13. Специальная Олимпиада Республики Казахстан (летняя, зимняя)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Специальный Олимпийский комитет (Спешиал Олимпикс)
3.14. Республиканская спартакиада среди сотрудников средств массовой информации
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
3.15. Республиканская спартакиада среди государственных служащих
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
3.16. Фестиваль единоборств на призы Парламента Республики Казахстан
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
3.17. Чемпионаты и Спартакиады среди профсоюзов
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
4. Соревнования по видам спорта
4.1. Чемпионат Республики Казахстан по всем видам спорта для всех возрастных групп
Проводятся ежегодно.
Организатором является Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
4.2. Кубки Республики Казахстан по всем видам спорта
Проводятся ежегодно.
Организатором является Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта

4.3. Республикалық турнирлер
Спорттық-бұқаралық іс-шаралардың күнтізбесіне сәйкес өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
4.4. Матчтық кездесулер
Спорттық-бұқаралық іс-шаралардың күнтізбесіне сәйкес өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
4.5. Спорт түрлері және жастары бойынша Қазақстан Республикасы спорттық қоғамдары мен ұйымдарының чемпионаттары және кубоктері
Жыл сайын өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Қоғамдар және ұйымдардың орталық кеңесі
3-кіші бөлім. Облыстық жарыстар
5. Кешенді спорттық-бұқаралық iс-шаралар
5.1. Қазақстан Республикасының Спартакиадасы, ІІ кезең (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі.Ұйымдастырушы - Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
5.2. Қазақстан Республикасының халық спорты ойындары, ІІ кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
5.3. Қазақстан Республикасының оқушылар спартакиадасы Қазақстан Республикасының мектеп және колледж оқушыларының жазғы спартакиадасы, ІІ кезең (жазғы, қысқы)
Екі жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органы
5.4. Қазақстан Республикасының "Ақ бидай" ауыл спорты ойындары, ІІ кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Облыстрдың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
5.5. Қазақстан Республикасының ардагерлер спартакиадасы, ІІ кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
5.6. Қазақстан Республикасы ауыл жасөспірімдерінің ойындары, ІІ кезең (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
5.7. Қазақстан Республикасының ауыл спартакиадасы, ІІ кезең (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
5.8. Қазақстан Республикасының Ұлттық спорт түрлерінен фестивалі, ІІ кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы

4.3. Республиканские турниры
Проводятся согласно календарю спортивно-массовых мероприятий. Организатором является Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
4.4. Матчевые встречи
Проводятся согласно календарю спортивно-массовых мероприятий. Организатором является Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
4.5. Чемпионаты и Кубки спортивных обществ и организаций Республики Казахстан по видам спорта и возрастам
Проводятся ежегодно.
Организатором является Центральные советы обществ и организаций
Подраздел 3. Областные соревнования
5. Комплексные спортивно-массовые мероприятия
5.1. Спартакиада Республики Казахстан, ІІ этап (летняя, зимняя)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту области, города республиканского значения, столицы
5.2. Игры народного спорта Республики Казахстан, ІІ этап
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту области, города республиканского значения, столицы
5.3. Спартакиада школьников Республики Казахстан
Спартакиада школьников и учащихся колледжей Республики Казахстан, ІІ этап (летняя, зимняя)
Проводятся один раз в два года. Организатором является Местный исполнительный орган образования области, города республиканского значения, столицы
5.4. Сельские спортивные игры "Ак бидай" Республики Казахстан, ІІ этап
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту области, города республиканского значения, столицы
5.5. Спартакиада ветеранов Республики Казахстан, ІІ этап
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту области, города республиканского значения, столицы
5.6. Сельские юношеские игры Республики Казахстан, ІІ этап (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту области, города республиканского значения, столицы
5.7. Сельская спартакиада Республики Казахстан, ІІ этап (летняя, зимняя)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту области, города республиканского значения, столицы
5.8. Фестиваль национальных видов спорта Республики Казахстан, ІІ этап
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту области, города республиканского значения, столицы

5.9. Қазақстан Республикасының Жастар спорт ойындары, ІІ кезең (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
5.10. Қазақстан Республикасының Паралимпиада ойындары, ІІ кезең (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган
5.11. Қазақстан Республикасының Сурдлимпиада ойындары, ІІ кезең (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Облыстардың, республикалық маңызы бар қалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
5.12. Қазақстан Республикасының Арнайы олимпиадасы, ІІ кезең (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
6. Спорт түрлері бойынша жарыстар
6.1. Барлық жас топтары үшін спорттың барлық түрлері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың қалалары чемпионаттары
Жыл сайын өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
6.2. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың турнирлері, матчтық кездесулері
Спорттық-бұқаралық іс-шаралардың күнтізбесіне сәйкес өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
4-кіші бөлім. Аудандық жарыстар
7. Кешенді спорттық-бұқаралық iс-шаралар
7.1. Қазақстан Республикасының Спартакиадасы, І кезең (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Аудандардың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган
7.2. Қазақстан Республикасының халық спорты ойындары, І кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Аудандардың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган
7.3. Қазақстан Республикасының оқушылар спартакиадасы Қазақстан Республикасы мектеп және колледж оқушыларының спартакиадасы, І кезең (жазғы, қысқы)
Екі жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Ауданның білім беру жергілікті атқарушы органы
7.4. Қазақстан Республикасының "Ақ бидай" ауыл спорты ойындары, І кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Аудандардың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган
7.5. Қазақстан Республикасының ардагерлер спартакиадасы, І кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Аудандардың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган

5.9. Молодежные спортивные игры Республики Казахстан, ІІ этап (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту области, города республиканского значения, столицы
5.10. Паралимпийские игры Республики Казахстан, ІІ этап (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту области, города республиканского значения, столицы
5.11. Сурдлимпийские игры Республики Казахстан, ІІ этап (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту области, города республиканского значения, столицы
5.12. Специальная Олимпиада Республики Казахстан, ІІ этап (летняя, зимняя)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту области, города республиканского значения, столицы
6. Соревнования по видам спорта
6.1. Чемпионаты областей и городов республиканского значения, столицы по всем видам спорта для всех возрастных групп
Проводятся ежегодно.
Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту области, города республиканского значения, столицы
6.2. Областные, городов республиканского значения, столицы турниры, матчевые встречи
Проводятся согласно календарю спортивно-массовых мероприятий. Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту области, города республиканского значения, столицы
Подраздел 4. Районные соревнования
7. Комплексные спортивно-массовые мероприятия
7.1. Спартакиада Республики Казахстан, І этап (летняя, зимняя)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту района
7.2. Игры народного спорта Республики Казахстан, І этап
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту района
7.3. Спартакиада школьников Республики Казахстан Спартакиада школьников и учащихся колледжей Республики Казахстан, І этап (летняя, зимняя)
Проводятся один раз в два года. Организатором является Местный исполнительный орган образования района
7.4. Сельские спортивные игры "Ак бидай", І этап
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту района
7.5. Спартакиада ветеранов Республики Казахстан, І этап
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту района

7.6. Қазақстан Республикасы ауыл жасөспірімдерінің ойындары, І кезең (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Аудандардың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган
7.7. Қазақстан Республикасының ауыл спартакиадасы, І кезең (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Аудандардың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган
7.8. Қазақстан Республикасының Ұлттық спорт түрлерінен фестивалі, І кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Аудандардың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган
7.9. Қазақстан Республикасының Жастар спорт ойындары, І кезең (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Аудандардың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган
7.10. Қазақстан Республикасының Паралимпиада ойындары, І кезең (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Аудандардың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган
7.11. Қазақстан Республикасының Сурдлимпиада ойындары, І кезең (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Аудандардың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган
7.12. Қазақстан Республикасының жазғы Арнайы олимпиадасы, І кезең (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Аудандардың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган
8. Спорт түрлері бойынша жарыстар
8.1. Дене шынықтыру ұжымдарындағы, спорт мектептеріндегі, оқу орындарындағы, ұйымдардағы, мекемелердегі жарыстар (спартакиада, біріншілік, турнир, ойындар, кубок)
Спорттық-бұқаралық іс-шаралардың күнтізбесіне сәйкес өткізіледі.
Ұйымдастырушы - Дене шынықтыру ұжымдарының кеңесі, спорт мектептері
2-бөлім. Оқу-жаттығу жиындары
9. Халықаралық жарыстарға даярлау бойынша оқу-жаттығу жиындары
9.1. Әлем, Еуропа, Азия чемпионаттарына, Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада, Азия, жағажай ойындарына және кешенді жарыстарға даярлау бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының оқу-жаттығу жиындары
24 күнтізбелік күнге дейін өткізіледі. Ұйымдастырушы - Дене шынықтыру және спорт бойынша уәкілетті орган, Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган, қатысушылардың максимальді саны дене шынықтыру және спорт бойынша уәкілетті органмен, Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органмен белгіленеді
9.2. Студенттер арасындағы Дүниежүзілік Универсиадаға, әлем, Еуропа, Азия чемпионаттарына даярлау бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының оқу-жаттығу жиындары
24 күнтізбелік күнге дейін өткізіледі. Ұйымдастырушы - халықаралық жарыстарға қатысу үшін командаларды бағыттайтын ұйымдар, білім беру саласындағы уәкілетті орган, қатысушылар саны барлық спорт түрлерінен жарысқа қатысуға жіберілетін спортшылардың екі құрамынан артық емес; жекпе-жек түрлерінен спортшылар үш құрамнан артық емес

7.6. Сельские юношеские игры Республики Казахстан, І этап
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту района
7.7. Сельская спартакиада Республики Казахстан, І этап (летняя, зимняя)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту района
7.8. Фестиваль национальных видов спорта Республики Казахстан, І этап
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту района
7.9. Молодежные спортивные игры Республики Казахстан, І этап
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту района
7.10. Паралимпийские игры Республики Казахстан, І этап (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту района
7.11. Сурдлимпийские игры Республики Казахстан, І этап (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту района
7.12. Специальная Олимпиада Республики Казахстан, І этап (летняя, зимняя)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Местный исполнительный орган по физической культуре и спорту района
8. Соревнования по видам спорта
8.1. Соревнования в коллективах физической культуры, спортивных школах, учебных заведениях, организациях, учреждениях (спартакиада, первенство, турнир, игры, кубок)
Проводятся согласно календарю спортивно-массовых мероприятий. Организаторами являются Советы коллективов физической культуры, спортивные школы
Раздел 2. Учебно-тренировочные сборы
9. Учебно-тренировочные сборы по подготовке к международным соревнованиям
9.1. Учебно-тренировочные сборы сборных команд Республики Казахстан по подготовке к чемпионатам мира, Европы, Азии, Олимпийским, Азиатским, Паралимпийским, Сурдлимпийским, пляжным играм и комплексным соревнованиям
Проводятся до 24 календарных дней. Организаторами являются Уполномоченный орган по физической культуре и спорту, местные исполнительные органы по физической культуре и спорту областей, городов республиканского значения, столицы, максимальное число участников устанавливается уполномоченным органом по физической культуре и спорту, местными исполнительными органами по физической культуре и спорту областей, городов республиканского значения, столицы
9.2. Учебно-тренировочные сборы сборных команд Республики Казахстан по подготовке к Всемирной Универсиаде и чемпионатам мира, Европы, Азии среди студентов
Проводятся до 24 календарных дней.  Организаторами являются организации направляющие команды для участия в международных соревнованиях, Уполномоченный орган в сфере образования, количество участников не более двойного состава спортсменов, допускаемых к участию в соревнованиях по всем видам спорта; не более тройного состава спортсменов по видам единоборств

9.3. Халықаралық жарыстарға даярлау бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының арнайы оқу-жаттығу жиындары (жалпы дене даярлығы, арнайы дене даярлығы, спортшылардың жай-күйін тексеру, қалпына келтіру үшін)
18 күнтізбелік күнге дейін өткізіледі.
Дене шынықтыру және спорт бойынша уәкілетті орган, Ұйымдастырушы - Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган, қатысушылардың максимальді саны дене шынықтыру және спорт бойынша уәкілетті органмен, Облыстардың,
республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органмен белгіленеді
9.4. Халықаралық жарыстарға спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу жиындары
18 күнтізбелік күнге дейін өткізіледі. Ұйымдастырушы -халықаралық жарыстарға қатысу үшін командаларды бағыттайтын ұйымдар
10. Республикалық жарыстарға даярлау бойынша оқу-жаттығу жиындары
10.1. Қазақстан Республикасының спартакиадасына және республикалық кешенді жарыстарға даярлау бойынша оқу-жаттығу жиындары
21 күнтізбелік күнге дейін өткізіледі.
Ұйымдастырушы - республикалық маңызы бар қалалардың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган, қатысушылар саны барлық спорт түрлерінен жарысқа қатысуға жіберілетін спортшылардың екі құрамынан артық емес; жекпе-жек түрлерінен спортшылар үш құрамнан артық емес
10.2. Қазақстан Республикасының Кубогі, чемпионаттарына даярлау бойынша оқу-жаттығу жиындары
21 күнтізбелік күнге дейін өткізіледі.
Ұйымдастырушы - халықаралық жарыстарға қатысу үшін командаларды бағыттайтын ұйымдар, қатысушылар саны барлық спорт түрлерінен жарысқа қатысуға жіберілетін спортшылардың екі құрамынан артық емес; жекпе-жек түрлерінен спортшылар үш құрамнан артық емес
10.3. Қазақстан Республикасының республикалық турнирлері мен жарыстарына даярлау бойынша оқу-жаттығу жиындары
18 күнтізбелік күнге дейін өткізіледі.
Ұйымдастырушы - халықаралық жарыстарға қатысу үшін командаларды бағыттайтын ұйымдар, қатысушылар саны барлық спорт түрлерінен жарысқа қатысуға жіберілетін спортшылардың бір жарым құрамынан артық емес; жекпе-жек түрлерінен спортшылар үш құрамнан артық емес
10.4. Республикалық жарыстарға, турнирлерге, біріншіліктерге даярлау бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың құрама командаларының оқу-жаттығу жиындары:

9.3. Специальные учебно-тренировочные сборы сборных команд Республики Казахстан по подготовке к международным соревнованиям (для общей физической подготовки, специальной физической подготовки, проведения обследований спортсменов, восстановительные)
Проводятся до 18 календарных дней. Организаторами являются Уполномоченный орган по физической культуре и спорту, местные исполнительные органы по физической культуре и спорту областей, городов республиканского значения, столицы, максимальное число участников устанавливается уполномоченным органом по физической культуре и спорту, местными исполнительными органами по физической культуре и спорту областей, городов республиканского значения, столицы
9.4. Учебно-тренировочные сборы спортсменов по подготовке к международным соревнованиям
Проводятся до 18 календарных дней.  Организаторами являются Организации направляющие для участия команды в этих соревнованиях, Допускается увеличение на 30 % от состава, допускаемого к участию в соревнованиях
10. Учебно-тренировочные сборы по подготовке к республиканским соревнованиям
10.1. Учебно-тренировочные сборы по подготовке к Спартакиаде Республики Казахстан и республиканским комплексным соревнованиям
Проводятся до 21 календарных дней. Организаторами являются Местные исполнительные органы по физической культуре и спорту, столицы городов республиканского значения, столицы, количество участников не более двойного состава спортсменов, допускаемых к участию в соревнованиях по всем видам спорта; не более тройного состава спортсменов по видам единоборств
10.2. Учебно-тренировочные сборы по подготовке к чемпионатам, Кубкам Республики Казахстан
Проводятся до 21 календарных дней. Организаторами являются Организации направляющие для участия команды в этих соревнованиях, количество участников не более двойного состава спортсменов, допускаемых к участию в соревнованиях по всем видам спорта; не более тройного состава спортсменов по видам единоборств
10.3. Учебно-тренировочные сборы по подготовке к республиканским соревнованиям и турнирам, первенствам Республики Казахстан
Проводятся до 18 календарных дней. Организаторами являются Организации направляющие для участия команды в этих соревнованиях, количество участников не более полуторного состава спортсменов, допускаемых к участию в соревнованиях по всем видам спорта; не более тройного состава спортсменов по видам единоборств
10.4. Учебно-тренировочные сборы сборных команд областей и городов республиканского значения, столицы по подготовке к республиканским соревнованиям, турнирам, первенствам:

1) жалпы және арнайы дене даярлығы – 18 күнтізбелік күнге дейін;
2) спортшылардын жай-күйін тексеру үшін – 7 күнтізбелік күнге дейін;
3) қалпына келтіру – 12 күнтізбелік күнге дейін.
18 күнтізбелік күнге дейін өткізіледі.
Ұйымдастырушы - халықаралық жарыстарға қатысу үшін командаларды бағыттайтын ұйымдар, қатысушылар саны барлық спорт түрлерінен жарысқа қатысуға жіберілетін спортшылардың екі құрамынан артық емес; жекпе-жек түрлерінен спортшылар үш құрамнан артық емес
Қысқартылған сөздердің мағынасы:
ХОК – Халықаралық Олимпиада комитеті
АОК – Азия Олимпиада комитеті

1) для общей физической и специальной подготовки – до 18 календарных дней;
2) для проведения обследований спортсменов – до 7 календарных дней;
3) восстановительные – до 12 календарных дней.
Проводятся до 18 календарных дней. Организаторами являются Организации направляющие для участия команды в этих соревнованиях, количество участников не более двойного состава спортсменов, допускаемых к участию в соревнованиях по всем видам спорта; не более тройного состава спортсменов по видам единоборств