"Оқу-жаттығу процесі, спорт резервін және жоғары дәрежедегі споршыларды даярлау жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдары үшін үлгілік штаттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 30 мамырдағы № 155 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2018 жылғы 25 қыркүйектегі № 271 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 11 қазанда № 17528 болып тіркелді
"Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 40) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Оқу-жаттығу процесі, спорт резервін және жоғары дәрежедегі споршыларды даярлау жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдары үшін үлгілік штаттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 30 мамырдағы № 155 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15301 болып тіркелген, 2017 жылғы 12 шілдеде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыптың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
1-тармағының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оқу-жаттығу процесі, спорт резервін және жоғары дәрежедегі споршыларды даярлау жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдары үшін үлгілік штаттарда:
тақырыптың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
"Басқарушы персонал" деген бөлім:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 2-1 және12-2-жолдармен толықтырылсын:
"
2-1.
Филиалдың басшысы
1 бірлік
2-2.
Филиал басшысының орынбасары
1 бірлік
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 5-1-жолмен толықтырылсын:
"
5-1.
Бөлімінің немесе қызметтің басшысы
қызметтік қажеттілігіне сәйкес белгіленеді
";
"Негізгі персонал" деген бөлімде:
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8.
Медициналық бике/аға (мамандандырылған) (массаж бойынша)
ОДО және ОРДО басқа спорт түрі бойынша әр бөлімшеге 1 бірлік
ОДО және ОРДО спорт түрі бойынша әр бөлімшеге 2 бірліктен кем емес
";
реттік нөмірі 12-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
12.
Әдіскер
ОДО және ОРДО басқа спорт түрі бойынша әр бөлімшеге 1 бірлік
ОДО және ОРДО спорт түрі бойынша әр бөлімшеге 2 бірліктен кем емес
";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 мая 2017 года № 155 "Об утверждении Типовых штатов для физкультурно-спортивных организаций, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс, подготовка спортивного резерва и спортсменов высокого класса"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 сентября 2018 года № 271. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 октября 2018 года № 17528
В соответствии с подпунктом 40) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 мая 2017 года № 155 "Об утверждении Типовых штатов для физкультурно-спортивных организаций, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс, подготовка спортивного резерва и спортсменов высокого класса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15301, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан 12 июля 2017 года) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"Об утверждении Типовых штатов для физкультурно-спортивных организаций, в которых осуществляются учебно-тренировочный процесс, подготовка спортивного резерва и спортсменов высокого класса";
пункт 1 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"1. Утвердить прилагаемые Типовые штаты для физкультурно-спортивных организаций, в которых осуществляются учебно-тренировочный процесс, подготовка спортивного резерва и спортсменов высокого класса.";
в Типовых штатах для физкультурно-спортивных организаций, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс, подготовка спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"Типовые штаты для физкультурно-спортивных организаций, в которых осуществляются учебно-тренировочный процесс, подготовка спортивного резерва и спортсменов высокого класса";
раздел "Управленческий персонал":
дополнить строками, порядковые номера 2-1 и 2-2, следующего содержания:
"
2-1.
Руководитель филиала
1 единица
2-2.
Заместитель руководителя филиала
1 единица
";
дополнить строкой, порядковый номер 5-1, следующего содержания:
"
5-1.
Руководитель отдела или службы
устанавливается в соответствии со служебной необходимостью
";
в разделе "Основной персонал":
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"
8.
Медицинская(ий) сестра/брат (специализированная(ый) (по массажу)
1 единица на каждое отделение по виду спорта, кроме ЦОП и ЦПОР
не более 2 единиц на каждое отделение по виду спорта в ЦОП и ЦПОР
";
строку, порядковый номер 12, изложить в следующей редакции:
"
12.
Методист
1 единица на каждое отделение по виду спорта, кроме ЦОП и ЦПОР
не более 2 единиц на каждое отделение по виду спорта в ЦОП и ЦПОР
";

мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 12-1-жолмен толықтырылсын:
"
12-1.
Жүргізуші (көлік бар жағдайда)
көліктің әр түріне 1 бірлік
";
"Әкімшілік персонал" деген бөлімде:
реттік нөмірлері 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
13.
Бухгалтер
жеке спорт базасы бар ДСҰ басқа
2 бірліктен кем емес
жеке спорт базасы бар ДСҰ
4 бірліктен кем емес
14.
Экономист
жеке спорт базасы бар ДСҰ басқа
2 бірліктен кем емес
жеке спорт базасы бар ДСҰ
4 бірліктен кем емес
15.
Заңгер
ОДО басқа 1 бірлік
ОДО 2 бірліктен кем емес
16.
Аудармашы
ОДО басқа 1 бірлік
ОДО 2 бірліктен кем емес
17.
Бағдарламашы немесе фото және бейне аппаратурасының, көшіргіш-көбейткіш машинаның, байланыс жүйесінің, компьютер құрылғысына қызмет көрсету жөніндегі компьютерлік техника (бағдарлама) операторы
қызметтік қажеттілігіне сәйкес белгіленеді
18.
Инспектор
қызметтік қажеттілігіне сәйкес белгіленеді
19.
Мемлекеттік сатып алу жөніндегі менеджер
жеке спорт базасы бар ДСҰ басқа
1 бірлік
жеке спорт базасы бар ДСҰ 2 бірліктен кем емес
";
"Өз меншігінде спорттық базасы бар ДСҰ арналған қосымша штаттық бірліктер" деген бөлімде:
реттік нөмірлері 23, 24 және 25-жолдар алып тасталсын;
реттік нөмірі 27-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
27.
Бас инженер
техникалық қажеттілігіне сәйкес белгіленеді
";
реттік нөмірі 32-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
32.
Спорттық ғимараттың басшысы (меңгерушісі)
әрбір жеке тұрған спорттық ғимаратқа
1 бірлік
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 34-1 және 34-2-жолдармен толықтырылсын:
"
34-1.
Шаруашылық қызмет көрсететін құрылымдық бөлімшенің (қонақ үй, фитнес-орталығы, мұз айдыны, бюро, гараж, іс жүргізу, сақтау камерасы, кеңсе, қазандық, қойма, шаруашылық) басшысы
1 бірлік
34-2.
Медициналық кешенің басшысы (меңгерушісі)
1 бірлік
";
реттік нөмірлері 35, 36 және 37-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
35.
Механик
техникалық қажеттілігіне сәйкес белгіленеді
36.
Техник
техникалық қажеттілігіне сәйкес белгіленеді
37.
Инженер
техникалық қажеттілігіне сәйкес белгіленеді
";
реттік нөмірлері 40, 41 және 42-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
40.
Әкімші
әрбір жеке тұрған жатақхана, қонақ үй немесе асхана ғимаратына 1 бірлік
41.
Кезекші әкімші
әрбір жеке тұрған жатақхана, қонақ үй немесе асхана ғимаратына
5 бірлікке дейін
42.
Кассир (ДСҰ халыққа ақылы қызметтерді көрсету кезінде)
күндізгі жұмыс кестесімен бес күндік жұмыс аптасы кезінде жеке орналасқан халыққа қызмет көрсететін әрбір аймаққа (спортық арена, фитнес, жаттығу залы, бассейн, спорт түрлері бойынша секциялар, қонақ үй, асхана)
1 бірлік
бір кассирдың жұмыс уақыты еңбек заңнамасының нормаларынан асып кеткен жағдайда жұмыстың ауысым кестесі кезінде, жеке орналасқан халыққа қызмет көрсететін әрбір аймаққа (спортық арена, фитнес, жаттығу залы, бассейн, спорт түрлері бойынша секциялар, қонақ үй, асхана)
2 бірлік
";
реттік нөмірі 44-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
44.
Күзетші
көрермендерге арналған мінбелері жоқ спорттық ғимаратқа 3 бірлікке дейін
көрермендерге арналған мінбелері бар спорттық нысанындарда әр кіру/шығу кіреберісіне 4 бірлікке дейін
";
реттік нөмірі 46-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
46.
Үй-жайларды тазалаушы

дополнить строкой, порядковый номер 12-1, следующего содержания:
"
12-1.
Водитель (при наличии транспорта)
1 единица на каждый вид транспорта
";
в разделе "Административный персонал":
строки, порядковые номера 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19, изложить в следующей редакции:
"
13.
Бухгалтер
не более 2 единиц, кроме ФСО с собственной спортивной базой
не более 4 единиц в ФСО с собственной спортивной базой
14.
Экономист
не более 2 единиц, кроме ФСО с собственной спортивной базой
не более 4 единиц в ФСО с собственной спортивной базой
15.
Юрист
1 единица, кроме ЦОП
не более 2 единиц в ЦОП
16.
Переводчик
1 единица, кроме ЦОП
не более 2 единиц в ЦОП
17.
Программист или оператор фото-, видеоаппаратуры, копировально-множительных машин, систем связи, компьютерной техники (программ) по обслуживанию компьютерных устройств
устанавливается в соответствии с технической необходимостью
18.
Инспектор
устанавливается в соответствии со служебной необходимостью
19.
Менеджер по государственным закупкам
1 единица, кроме ФСО с собственной спортивной базой
не более 2 единиц в ФСО с собственной спортивной базой
";
в разделе "Дополнительные штатные единицы для ФСО с собственной спортивной базой":
строки, порядковые номера 23, 24 и 25, исключить;
строку, порядковый номер 27, изложить в следующей редакции:
"
27.
Главный инженер
устанавливается в соответствии с технической необходимостью
";
строку, порядковый номер 32, изложить в следующей редакции:
"
32.
Руководитель (заведующий) спортивным сооружением
1 единица на каждое отдельно стоящее спортивное сооружение
";
дополнить строками, порядковыми номерами 34-1 и 34-2, следующего содержания:
"
34-1.
Руководитель структурного подразделения, занятого хозяйственным обслуживанием (гостиница, фитнес-центр, ледовый каток, бюро, гараж, делопроизводство, камера хранения, канцелярия, котельная, склад, хозяйство)
1 единица
34-2.
Руководитель (заведующий) медицинским комплексом
1 единица
";
строки, порядковые номера 35, 36 и 37, изложить в следующей редакции:
"
35.
Механик
устанавливается в соответствии с технической необходимостью
36.
Техник
устанавливается в соответствии с технической необходимостью
37.
Инженер
устанавливается в соответствии с технической необходимостью
";
строки, порядковые номера 40, 41 и 42, изложить в следующей редакции:
"
40.
Администратор
1 единица на каждые общежитие, гостиницу, столовую
41.
Дежурный администратор
до 5 единиц на каждые общежитие, гостиницу, столовую
42.
Кассир (при оказании в ФСО платных услуг населению)
1 единица на каждую расположенную отдельно зону обслуживания населения (спортивная арена, фитнес, тренажерный зал, бассейн, секции по видам спорта, гостиница, столовая) при пятидневной рабочей неделе с дневным графиком работы
2 единицы на каждую расположенную отдельно зону обслуживания населения (спортивная арена, фитнес, тренажерный зал, бассейн, секции по видам спорта, гостиница, столовая) при сменном графике работы, когда время работы одного кассира превышает нормы трудового законодательства
";
строку, порядковый номер 44, изложить в следующей редакции:
"
44.
Охранник
до 3 единиц на здание, спортивное сооружение без трибун для зрителей
до 4 единиц на каждый вход/выход в спортивных сооружениях с трибунами для зрителей
";
строку, порядковый номер 46, изложить в следующей редакции:
"
46.
Уборщица помещений
Штатная единица должности уборщицы помещений устанавливается из расчета

Үй-жайларды тазалаушы тазалаушы лауазымының штаттық бірлігі жинайтын 250 шаршы метрінің әр алаңына 0,5 штат бірлігі есебінен, бірақ кемінде 1 бірліктен белгіленеді
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 46-1-жолмен толықтырылсын:
"
46-1.
Аула сыпырушы
Аула сыпырушы лауазымының штаттық бірліктерінің саны сыпырылатын учаске алаңына қарай белгіленеді
";
"Жұмыстың ерекшілігі бар ДСҰ арналған қосымша штаттық бірліктер" деген бөлім:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 49-1-жолмен толықтырылсын:
"
49-1.
Жаттықтырушы-сервисмен
техникалық қажеттілігіне сәйкес белгіленеді
";
реттік нөмірі 54-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
54.
Қару-жарақ шебері
ДСҰ атудың әрбір түріне 1 бірлік
";
"Спортшылардың дайындығы бейініне сәйкес келетін лауазымдардың қосымша штаттық бірліктері" деген бөлімде:
"Мұз спорт сарайы, сырғанау мұз айдыны, жеңіл атлетика манежі, велотрек, көпфункционалдық спорт кешені, дене шынықтыру-сауықтыру кешені, ипподром, шаңғы-биатлон стадионы бар ДСҰ үшін" деген кіші бөлімінде:
тақырып мына редакцияда жазылсын:
"Мұз спорт сарайы, жекпе-жек сарайы, сырғанау мұз айдыны, жеңіл атлетика манежі, велотрек, көпфункционалды спорт кешені, дене шынықтыру-сауықтыру кешені, ипподром, шаңғы-биатлон стадионы бар ДСҰ үшін";
реттік нөмірлері 84, 85, 86 және 89-жолдар алып тасталсын;
реттік нөмірі 91-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
91.
Слесарь-сантехник
техникалық қажеттілігіне сәйкес белгіленеді
";
реттік нөмірлері 92 және 97-жолдар алып тасталсын;
реттік нөмірі 98-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
98.
Ағаш ұстасы
техникалық қажеттілігіне сәйкес белгіленеді
";
реттік нөмірі 100-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
100.
Кастелянша
қызметтік қажеттілігіне сәйкес белгіленеді
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 101, 102, 103, 104 және
105-жолдармен толықтырылсын:
"
101.
Шебер
техникалық қажеттілігіне сәйкес белгіленеді
102.
Ғимаратқа кешенді қызмет көрсету бойынша жұмысшы
техникалық қажеттілігіне сәйкес белгіленеді
103.
Аспазшы
техникалық қажеттілігіне сәйкес белгіленеді
104.
Наубайшы
техникалық қажеттілігіне сәйкес белгіленеді
105.
Ас үй қызметкері
техникалық қажеттілігіне сәйкес белгіленеді
".
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;

0,5 штатной единицы должности на каждые 250 квадратных метров убираемой площади, но не менее 1 штатной единицы
";
дополнить строкой, порядковым номером 46-1, следующего содержания:
"
46-1.
Дворник
Количество штатных единиц должности дворника устанавливается в зависимости от площади убираемого участка
";
в разделе "Дополнительные штатные единицы для ФСО со спецификой работы":
дополнить строками, порядковые номера 49-1, следующего содержания:
"
49-1.
Тренер-сервисмен
устанавливается в соответствии с технической необходимостью
";
строку, порядковый номер 54, изложить в следующей редакции:
"
54.
Оружейный мастер
1 единица на каждый вид стрельбы в ФСО
";
в разделе "Дополнительные штатные единицы должностей, соответствующие профилю подготовки спортсменов":
в подразделе "для ФСО, имеющих на балансе ледовый дворец спорта, раскаточный каток, легкоатлетический манеж, велотрек, многофункциональный спортивный комплекс, физкультурно-оздоровительный комплекс, ипподром, лыжно-биатлонный стадион":
заголовок изложить в следующей редакции:
"для ФСО, имеющих на балансе ледовый дворец спорта, дворец единоборств, раскаточный каток, легкоатлетический манеж, велотрек, многофункциональный спортивный комплекс, физкультурно-оздоровительный комплекс, ипподром, лыжно-биатлонный стадион";
строки, порядковые номера 84, 85, 86 и 89, исключить;
строку, порядковый номер 91, изложить в следующей редакции:
"
91.
Слесарь-сантехник
устанавливается в соответствии с технической необходимостью
";
строки, порядковые номера 92 и 97, исключить;
строку, порядковый номер 98, изложить в следующей редакции:
"
98.
Плотник
устанавливается в соответствии с технической необходимостью
";
строку, порядковый номер 100, изложить в следующей редакции:
"
100.
Кастелянша
устанавливается в соответствии со служебной необходимостью
";
дополнить строками, порядковые номера 101, 102, 103, 104 и 105, следующего содержания:
"
101.
Мастер
устанавливается в соответствии с технической необходимостью
102.
Рабочий по комплексному обслуживанию и ремонту зданий
устанавливается в соответствии с технической необходимостью
103.
Повар
устанавливается в соответствии с технической необходимостью
104.
Пекарь
устанавливается в соответствии с технической необходимостью
105.
Кухонный рабочий
устанавливается в соответствии с технической необходимостью
".
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін күнтізбелік екі күн ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы тармақпен көзделген іс-шара орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шараның орындалуы туралы мәлімет ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы

2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы