"Білім және (немесе) біліктілік туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу және беру және олармен негізгі орта білім және жалпы орта білім жалпы орта білім және жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын, ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдарын қамтамасыз етуді жүзеге асыру жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 519 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 21 қыркүйектегі № 483 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 12 қазанда № 17539 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім және (немесе) біліктілік туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу және беру және олармен негізгі орта білім және жалпы орта білім жалпы орта білім және жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын, ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдарын қамтамасыз етуді жүзеге асыру жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 519 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 10079 болып тіркелген, 2013 жылғы 24 қыркүйектегі № 183 (28661) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың бланкiлерiне тапсырыс берудi ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу мен беру және олармен негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарын, ведомстволық бағынысты бiлiм беру ұйымдарын қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыру жөніндегі қағидаларды бекіту туралы";
1 тармақ келесі редакцияда жариялансын:
"1. Қоса беріліп отырған Бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың бланкiлерiне тапсырыс берудi ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу мен беру және олармен негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарын, ведомстволық бағынысты бiлiм беру ұйымдарын қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыру жөнiндегi қағидалар бекітілсін.";
Осы бұйрықпен бекітілген Бiлiм және (немесе) бiлiктiлiк туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың бланкiлерiне тапсырыс берудi ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу және беру және олармен негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарын, ведомстволық бағыныстағы бiлiм беру ұйымдарын қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыру жөніндегі қағидалардағы:
тақырыбы келесі редакцияда жариялансын:
"Бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың бланкiлерiне тапсырыс берудi ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу мен беру және олармен негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарын, ведомстволық бағынысты бiлiм беру ұйымдарын қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыру жөнiндегi қағидалар";
1 тараудың тақырыбы келесі редакцияда жариялансын:
"1 тарау. Жалпы ережелер";

О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 519 "Об утверждении Правил по организации заказа, хранению, учету и выдаче бланков документов государственного образца об образовании и (или) квалификации и обеспечение ими организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы высшего и послевузовского образования, подведомственных организаций образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 сентября 2018 года № 483. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 октября 2018 года № 17539
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 519 "Об утверждении Правил по организации заказа, хранению, учету и выдаче бланков документов государственного образца об образовании и (или) квалификации и обеспечение ими организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы высшего и послевузовского образования, подведомственных организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10079, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 24 сентября 2015 года № 183 (28059)) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил по организации заказа, хранению, учету и выдаче бланков документов государственного образца об образовании и обеспечению ими организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, подведомственных организаций образования и осуществлении контроля за их использованием";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила по организации заказа, хранению, учету и выдаче бланков документов государственного образца об образовании и обеспечению ими организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, подведомственных организаций образования и осуществлении контроля за их использованием.";
в Правилах по организации заказа, хранению, учету и выдаче бланков документов государственного образца об образовании и (или) квалификации и обеспечению ими организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования, образовательные программы высшего и послевузовского образования, подведомственных организаций образования, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила по организации заказа, хранению, учету и выдаче бланков документов государственного образца об образовании и обеспечению ими организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, подведомственных организаций образования и осуществлении контроля за их использованием";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";

1 және 2 тармақтар келесі редакцияда жариялансын:
"1. Осы Бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың бланкiлерiне тапсырыс берудi ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу мен беру және олармен негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарын, ведомстволық бағынысты бiлiм беру ұйымдарын қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыру жөнiндегi қағидалар (бұдан әрі - Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 22) тармақшасына сәйкес әзірленген".
2. Осы Қағидалар Бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың бланкiлерiне тапсырыс берудi ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу мен беру және олармен негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарын, ведомстволық бағынысты бiлiм беру ұйымдарын (бұдан әрі – білім беру ұйымдары) қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін белгілейді";
4 тармақ келесі редакцияда жариялансын:
"4. Министрлік бланкінің әрбір түрі үшін біріңғай сериясын белгілейді, банкнот фабрикасы реттік нөмірлеуді анықтайды.";
2 тараудың тақырыбы келесі редакцияда жариялансын:
"2 тарау. Негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарын, ведомстволық бағынысты бiлiм беру ұйымдарын қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырудағы бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың бланкiлерiне тапсырыс берудi ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу мен беру тәртібі";
6 тармақтың бірінші абзацы келесі редакцияда жариялансын:
"6. Негізгі орта, жалпы орта білімнің оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары Білім басқармаларына, ал жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары, сондай-ақ, республикалық білім беру ұйымдары Министрлікке:";
3 тараудың тақырыбы келесі редакцияда жариялансын:
"3 Тарау. Білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттар бланкілерінің пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырылуы";
20 тармақ келесі редакцияда жариялансын:
"Жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің беру бағдарламаларын іске асыратын және республикалық білім беру ұйымдары осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес нысанда ҰТО-ға, ал негізгі орта, жалпы орта білімнің оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының жауапты лауазымды тұлғалары, ол болмаған жағдайда оны алмастырушы тұлғаның қолы қойылған білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттар бланкілерінің пайдаланылуы туралы есепті тиісті оқу жылына сәйкес Білім басқармасына ағымдағы жылғы 1 тамызға дейін ұсынады";
22 тармақ келесі редакцияда жариялансын:

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила по организации заказа, хранению, учету и выдаче бланков документов государственного образца об образовании и обеспечению ими организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, подведомственных организаций образования и осуществлению контроля за их использованием (далее - Правила) разработан в соответствии с подпунктом 22) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Настоящие Правила устанавливают порядок организации заказа, хранения, учета и выдачи бланков документов государственного образца об образовании и обеспечению ими организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, подведомственных организаций образования (далее – организации образования), осуществления контроля за их использованием.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Министерство устанавливает единую серию для каждого вида бланка, порядковую нумерацию устанавливает Банкнотной фабрикой.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок организации заказа, хранения, учета и выдачи бланков документов государственного образца об образовании и обеспечению ими организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, подведомственных организаций образования, осуществления контроля за их использованием";
абзац первый пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы основного среднего и общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования подают в Управление образования, а организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования, а также республиканские организации образования в Министерство:";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Осуществление контроля за исполнением бланков документов государственного образца об образовании";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Ответственные должностные лица организаций образования, реализующих образовательные программы высшего и послевузовского образования, а также республиканские организации образования до 1 августа текущего года, подписанный руководителем организации образования, а в его отсутствие - лицом, его заменяющим, представляют в НЦТ, а организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего и общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования в Управление образования отчет об использовании бланков документов государственного образца об образовании в соответствующем учебном году по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:

"22. Пайдаланылмаған бланкілер білім беру ұйымдарында қалады, олардың саны қосымшаға сәйкес бланкілердің пайдаланылуы туралы есептерде және келесі жылдың өтінімінде көрсетіледі. Бланкілерді басқа оқу орындарына беруге қатаң тыйым салынады.";
26 тармақ келесі редакцияда жариялансын:
"26. Егер нысандардың мазмұны өзгеріс енгізілсе, білім беру ұйымдары басшысының шешімі негізінде білім беру ұйымдарында ескі нысандар жойылады және осы Қағиданың 7-қосымшасына сәйкес білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттар бланкілерін жою актісімен ресімделеді, ҰТО-да Министрлікте құрылған және осы Қағиданың 8-қосымшасына сәйкес білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттар бланкілерін жою актісімен комиссияның шешімі негізінде ресімделеді. Актіге кесілген және жапсырылған қағаз бетіне мемлекеттік нөмірлері және бланкілердің сериясы қоса беріледі, ал бланктін қалған бөліктері ұсақталады немесе өртеледі.";
осы қағиданың 1 қосымшасында:
оң жақ жоғарғы бұрышы келесі редакцияда жариялансын:
Бiлiм туралы мемлекеттiк
үлгiдегi құжаттардың
бланкiлерiне тапсырыс берудi
ұйымдастыру, оларды сақтау,
есепке алу мен беру және
олармен негізгі орта, жалпы орта
білімнің жалпы білім беретін
оқу бағдарламаларын және
техникалық және кәсіптік,
орта бiлiмнен кейінгі, жоғары
және жоғары оқу орнынан
кейiнгi бiлiмнің білім беру
бағдарламаларын iске асыратын
бiлiм беру ұйымдарын,
ведомстволық бағынысты бiлiм
беру ұйымдарын қамтамасыз
ету, сондай-ақ олардың
пайдаланылуын бақылауды
жүзеге асыру жөнiндегi
қағидаларға
1 қосымша
құжаттар бланкілерінің пайдаланылуы туралы есеп нысанының тақырыбы келесі редакцияда жариялансын:
"_______________________оқу жылындағы білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттар бланкілерінің пайдаланылуы туралы есеп";
________________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Осы қағидалардың 2 қосымшасының оң жақ жоғарғы бұрышы келесі редакцияда жариялансын:
Бiлiм туралы мемлекеттiк
үлгiдегi құжаттардың
бланкiлерiне тапсырыс берудi
ұйымдастыру, оларды сақтау,
есепке алу мен беру және
олармен негізгі орта, жалпы орта
білімнің жалпы білім беретін
оқу бағдарламаларын және
техникалық және кәсіптік,
орта бiлiмнен кейінгі, жоғары
және жоғары оқу орнынан
кейiнгi бiлiмнің білім беру
бағдарламаларын iске асыратын
бiлiм беру ұйымдарын,
ведомстволық бағынысты бiлiм
беру ұйымдарын қамтамасыз
ету, сондай-ақ олардың
пайдаланылуын бақылауды
жүзеге асыру жөнiндегi
қағидаларға
2 қосымша
Осы қағидалардың 3 қосымшасының оң жақ жоғарғы бұрышы келесі редакцияда жариялансын:
Бiлiм туралы мемлекеттiк
үлгiдегi құжаттардың
бланкiлерiне тапсырыс берудi
ұйымдастыру, оларды сақтау,
есепке алу мен беру және
олармен негізгі орта, жалпы орта
білімнің жалпы білім беретін
оқу бағдарламаларын және
техникалық және кәсіптік, орта
бiлiмнен кейінгі, жоғары және
жоғары оқу орнынан кейiнгi
бiлiмнің білім беру
бағдарламаларын iске асыратын
бiлiм беру ұйымдарын,
ведомстволық бағынысты бiлiм
беру ұйымдарын қамтамасыз
ету, сондай-ақ олардың
пайдаланылуын бақылауды
жүзеге асыру жөнiндегi
қағидаларға
3 қосымша

"22. Неиспользованные бланки остаются в организациях образования, их количество указывается в отчетах о движении бланков согласно приложению и заявке на следующий год. Передача бланков другой организации образования категорически запрещается.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. В случае внесения изменений в содержание бланков, бланки старого образца уничтожаются в организациях образования на основании решения руководителя организации образования и оформляются актом уничтожения бланков документов государственного образца об образовании по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, в НЦТ на основании решения комиссии, созданной в Министерстве, и оформляется актом уничтожения бланков документов государственного образца об образовании по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам. К акту прикладываются вырезанные и наклеенные на лист бумаги государственные номера и серии бланков, оставшиеся части бланков измельчаются или сжигаются.";
в приложении 1 к указанным Правилам:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам по организации
заказа, хранению, учету и
выдаче бланков документов
государственного образца
об образовании и обеспечению
ими организаций образования,
реализующих общеобразовательные
учебные программы основного
среднего, общего среднего
образования и образовательные
программы технического и
профессионального, послесреднего,
высшего и послевузовского
образования, подведомственных
организаций образования
и осуществлению контроля
за их использованием";
заголовок формы отчета об использовании бланков документов изложить в следующей редакции:
"Отчет об использовании бланков документов государственного образца об образовании
_______________________________________________________
(наименование организации образования)
в __________________________________________ учебном году";
правый верхний угол приложения 2 к указанным Правилам изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам по организации
заказа, хранению, учету и
выдаче бланков документов
государственного образца
об образовании и обеспечению
ими организаций образования,
реализующих общеобразовательные
учебные программы основного
среднего, общего среднего
образования и образовательные
программы технического и
профессионального, послесреднего,
высшего и послевузовского
образования, подведомственных
организаций образования и
осуществлению контроля
за их использованием";
правый верхний угол приложения 3 к указанным Правилам изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам по организации
заказа, хранению, учету и
выдаче бланков документов
государственного образца
об образовании и обеспечению
ими организаций образования,
реализующих общеобразовательные
учебные программы основного
среднего, общего среднего
образования и образовательные
программы технического и
профессионального, послесреднего,
высшего и послевузовского
образования, подведомственных
организаций образования и
осуществлению контроля
за их использованием";