"Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің iшкi тәртiптеме қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 17 қарашадағы № 819 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 5 қазандағы № 694 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 8 қарашада № 17716 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің iшкi тәртiптеме қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 17 қарашадағы № 819 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2014 жылғы 19 желтоқсанда № 9984 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 13 қаңтарда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің iшкi тәртiптеме қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарды мекемелерге қабылдау тәртiбi";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Күдіктілерді, айыпталушыларды, сотталғандарды және қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі балалар үйлеріндегі балаларды тамақтандырудың және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етудің заттай нормаларын және сотталғандардың киім нысандары үлгілерін, сондай-ақ Қамауға алу немесе бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеуден босатылатын адамдардың тұрғылықты жеріне немесе жұмысына жету үшін ақысыз жол жүрумен, тамақпен немесе ақшамен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 1255 қаулысына (бұдан әрі - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 1255 қаулысы) сәйкес сотталғандар киім-кешек мүлкімен, кереуетпен және төсек жабдықтарымен қамтамасыз етіледі.
Жатын үй-жайында көзге көрінетін жерде сотталғандардың жатын орындарының орналасу схемасы орнатылады.
Өзіне өзі қызмет көрсете алмайтын және арнаулы жүрiп-тұру құралдарынсыз (кресло-арбалар) жүріп-тұра алмайтын І және ІІ топ мүгедектері мүмкіндік болған жағдайда жатақхана ғимараттарының бірінші қабаттарында тұрады.
Жатын орындары ауыстырылмайды және перделенбейді.
Кереуетті жинау үлгісі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген.
Түнгі ауысымдағы жұмыстан кейін демалып жатқандар мен төсек тартып жатқан ауруы бойынша босатылғандардан басқа сотталғандарға күн тәртіптемесімен ұйықтауға бөлінбеген уақытта жатын орындарын пайдалануға жол берілмейді.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Сотталғандар мен мекемелер персоналының өзара қарым-қатынасы";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Мекемелердегі күн тәртібі";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 ноября 2014 года № 819 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка учреждений уголовно-исполнительной системы"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 октября 2018 года № 694. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 ноября 2018 года № 17716
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 ноября 2014 года № 819 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка учреждений уголовно-исполнительной системы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 19 декабря 2014 года за № 9984, опубликован 13 января 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнение:
в Правилах внутреннего распорядка учреждений уголовно-исполнительной системы, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок приема осужденных к лишению свободы в учреждениях";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Осужденные обеспечиваются вещевым имуществом, кроватью и постельными принадлежностями в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 1255 "Об утверждении натуральных норм питания и материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых, осужденных и детей, находящихся в домах ребенка учреждений уголовно-исполнительной системы и образцов формы одежды осужденных, а также Правил обеспечения бесплатным проездом, продуктами питания или деньгами на путь следования лиц, освобождаемых от отбывания наказания в виде ареста или лишения свободы, к месту жительства или работы" (далее - постановление Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 1255).
В спальном помещении на видном месте устанавливается схема размещения осужденных на спальных местах.
Инвалиды І и ІІ группы, которые не способны к самообслуживанию и передвижению без специальных средств передвижения (кресла-коляски), при наличии возможности проживают на первых этажах зданий общежитий.
Спальные места не меняются и не занавешиваются.
Образец заправок кровати установлен по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Осужденным не допускается пользоваться спальным местом в неотведенное распорядком дня время для сна, кроме отдыхающих после работы в ночную смену и имеющим освобождение по болезни с постельным режимом.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Взаимоотношения осужденных и персонала учреждений";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Распорядок дня в учреждении";
пункт 19 изложить в следующей редакции:

"19. Күн тәртiбi көзге түсетiн жерге (плацқа, камераларда, жасақ, карантин бөлімшесінің үй-жайларына) iлiнедi, персоналға және сотталғандардың назарына жеткiзiледi. Күн тәртібі үлгiсі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген.
Жаппай іс-шараларды өткізу орны мен тәртібі (тексеру, дене шынықтыру, жұмысқа тарату, спорттық іс-шаралар) мекеме бастығының бұйрығымен бекітіледі.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Тамақ қоректік сипаттары мен құндылығы бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 1255 қаулысымен бекітілген Күдіктілерді, айыпталушыларды, сотталғандарды және қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің балалар үйлеріндегі балаларды тамақтандырудың және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етудің заттай нормаларына сәйкес дайындалады және санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды ескере отырып, берiледi.";
34-36-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Мекемеде сотталғандардың бар-жоғын тексеру күн сайын таңертең және кешке күн тәртiбiнде белгiленген сағатта жүзеге асырылады. Қажет болған жағдайларда сотталғандарға қосымша тексеріс жүргізіледі. Біруақытта сотталғандардың сыртқы түрі және киімнің белгіленген нысанға сәйкестігі тексеріледі.
Қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерде ұсталатындарды қоспағанда, сотталғандар омырауға және қолға тағатын айырым белгілері бар киімдер киеді. Сотталғандарға арналған омырауға және қолға тағатын айыру белгілерінің үлгілері осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген.
Қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерде сотталғандар қатаң стильдегі азаматтық киім киеді.
35. Тексеру плацта жасақтар бойынша сапқа тұрғызу арқылы жүргізіледі. Сотталғандарды карточкалары бойынша салыстырып тексеру, содан кейін сотталғандардың жалпы санын есептеу жүргізіледі.
Сотталғанның тегі оқылған кезде, ол "Мен" немесе "Я" деген сөздермен дыбыс береді, екі метрден аспайтын қашықтықта қызметкердің алдына келіп, жеке басын карточкадағы фотосуретпен салыстыру үшін бас киімін шешеді, (қысқы кезеңнен басқа) және атын және әкесінің атын (болған кезде) анық және түсінікті түрде атайды. Содан кейін саптың қарама-қарсы жағындағы өз орнына өтеді.
Сапқа тұрғызудан түнгі ауысымдағы жұмыстан кейін демалып жатқандар, төсек тартып жатқан ауруы бойынша босатылған сотталғандар, сондай-ақ тастап кетуі мүмкін емес жұмыстардағы сотталғандар босатылады. Мұндай адамдардың бар-жоғын тексеру олар орналасқан орындарда жүргiзiледі.
Өзіне өзі қызмет көрсете алмайтын және арнаулы жүрiп-тұру құралдарынсыз (кресло-арбалар) жүріп-тұра алмайтын І және ІІ топ мүгедектердің бар-жоғын тексеру, медициналық қорытынды болу кезде оқшауланған учаскеде жүзеге асырылады.
Емдеу-профилактикалық мекемелерінде сотталғандарды тексеру оқшауланған учаскелер не палаталар бойынша жүргізіледі.

"19. Распорядок дня вывешивается на видном месте (на плацу, в камерах, в помещениях отрядов, карантинного отделения), доводится до сведения персонала и осужденных. Образец распорядка дня установлен по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Место и порядок проведения массовых мероприятий (проверка, физическая зарядка, развод на работу, спортивные мероприятия) утверждаются приказом начальника учреждения.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Пища по питательным свойствам и калорийности приготавливается в соответствии с натуральными нормами питания и материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых, осужденных и детей, находящихся в домах ребенка учреждений уголовно-исполнительной системы, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 1255, и подается с учетом санитарно-эпидемиологических требований.";
пункты 34-36 изложить в следующей редакции:
"34. Проверки наличия осужденных в учреждении осуществляются ежедневно утром и вечером в часы, определенные распорядком дня. В необходимых случаях проверки осужденных проводятся дополнительно. Одновременно проверяется внешний вид осужденных и одежда на соответствие установленной формы одежды.
Осужденные, за исключением содержащихся в учреждениях минимальной безопасности, носят на одежде нагрудные и нарукавные отличительные знаки. Образцы нагрудных и нарукавных отличительных знаков для осужденных установлены по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
В учреждениях минимальной безопасности осужденные носят гражданскую одежду строгого стиля.
35. Проверки проводятся - на плацу, путем построения по отрядам. Проводится сверка осужденных по карточкам, а затем, количественный подсчет общего числа осужденных.
При зачитывании фамилии осужденного, он откликается словами "Мен" или "Я", прибывает к месту перед сотрудником на расстояние не более двух метров, для сверки его личности с фотографией на карточке снимает головной убор (кроме зимнего периода) и произносит четко и внятно свое имя и отчество (при его наличии). После чего переходит в противоположную сторону строя на свое место.
От построения освобождаются осужденные, отдыхающие после работы в ночную смену, имеющие освобождение по болезни с постельным режимом, а также занятые на работах, оставление которых невозможно. Наличие таких лиц проверяется в местах их нахождения.
Проверки наличия инвалидов І и ІІ группы, которые не способны к самообслуживанию и передвижению без специальных средств передвижения (кресла-коляски), при наличии медицинского заключения, осуществляются в локальном участке.
Проверки осужденных в лечебно-профилактических учреждениях производятся по изолированным участкам либо палатам.

36. Қолайсыз ауа-райы (жауын-шашын, қар, боран, бұршақ), сондай-ақ ауа температурасы - 25 градус және одан төмен болған кезде сотталғандарды тексеру және дене шынықтырулары күн тәртібіне сәйкес тұрғын үй-жайларда жасақ бойынша өткiзiледi.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың тамақ өнiмдерiн және бiрiншi кезекте қажетті заттарды сатып алуы, сотталғандардың сауқат, сәлемдеме, бандерольдер алуы, қосымша қызметтер көрсету, мекемелерде пайдалануға тыйым салынған заттар мен құжаттарды алу тәртібі";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Сотталғандардың өз қаражатынан төленетiн қосымша қызметтер олардың мекеме бастығының атына берген жазбаша өтініші бойынша және мекеме аумағында көрсетiледi.
Қосымша қызмет көрсету үшін мекеме әкімшілігі тиісті маманды (жұмыскер) шақыртады.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Сотталғандардың мекенжайына келіп түскен сауқат, сәлемдеме және бандерольдер олардың ішіндегілерінің тiзбесi мен салмағы сәлемдемелер мен бандерольдерді беруді есепке алу журналына тіркеледі, оның нысаны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 20 ақпандағы № 36 қбпү бұйрығымен бекітілген Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдардың мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі қызметті ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту жүргізу қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14922 болып тіркелген) (бұдан әрі - ҚАЖ мекемелерінде ұсталатын адамдардың мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі қызметті ұйымдастыру қағидалары) көрсетілген.
Бiр сауқаттың немесе бандерольдің ең жоғары салмағы Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 29 шілдедегі № 65 бұйрығымен бекітілген Пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14370 болып тіркелген) (бұдан әрі - Пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидалары) сәйкес айқындалады.
Бiр сәлемдеменiң салмағы бiр сауқатқа белгiленген салмақтан аспауы тиiс.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Тәртiптiк изоляторларда ұсталған сотталғандарға сауқат және бандерольдер жазалау шарасын өтегеннен кейін тапсырылады, ӨББА-ға және ӨЖ-ге сотталғандарға мекеме әкiмшiлiгi камерада тапсырады. Мекеме әкiмшiлiгi сауқат және бандерольдердің ішіндегілердің сақталуын қамтамасыз етедi, алайда ішіндегі заттардың ұзақ уақыт сақтау салдарынан табиғи бұзылуына жауапты болмайды.";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың хат жазысуы, ақшалай аударымдарды жiберуі және алуы, бас бостандығынан айыруға сотталғандардың кездесулері, бас бостандығынан айыруға сотталғандардың телефон арқылы сөйлесуі";

36. При неблагоприятных погодных условиях (дождь, град, буран, ураган), а также при температуре воздуха минус 25 градусов и ниже, проверки и физическая зарядка осужденных проводятся согласно распорядку дня в помещениях поотрядно.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Приобретение осужденными к лишению свободы продуктов питания и предметов первой необходимости, получение осужденными посылок, передач и бандеролей, предоставление дополнительных услуг, порядок изъятия запрещенных к использованию в учреждениях вещей и документов";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Дополнительные услуги, оплачиваемые осужденными за счет собственных средств, предоставляются по их письменному заявлению на имя начальника учреждения и оказываются на территории учреждения.
Для оказания дополнительной услуги администрацией учреждения приглашается соответствующий специалист (работник).";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. Перечень и вес содержимого посылок, передач и бандеролей регистрируются в журнале учета выдачи посылок, передач, бандеролей, поступивших в адрес осужденных, и их вложений, форма которого указана в Правилах организации деятельности по осуществлению контроля и надзора за поведением лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, и производства досмотров и обысков, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года № 36 дсп (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14922) (далее - Правила организации деятельности по осуществлению контроля и надзора за поведением лиц, содержащихся в учреждениях УИС).
Максимальный вес одной посылки или бандероли определяется согласно Правилам предоставления услуг почтовой связи, утвержденным приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 65 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14370) (далее - Правила предоставления услуг почтовой связи).
Не допускается превышение веса одной передачи, установленного веса одной посылки.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. Посылки и бандероли осужденным, содержащимся в дисциплинарных изоляторах, вручаются после отбытия меры взыскания, осужденным к ПЛС и СК вручаются администрацией учреждения в камере. Администрация учреждения обеспечивает сохранность содержимого посылок и бандеролей, однако за естественную порчу содержимого в силу длительного хранения не несет ответственности.";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Переписка осужденных к лишению свободы, отправление и получение денежных переводов, свидания осужденных к лишению свободы, телефонные переговоры осужденных к лишению свободы";

64, 65-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Сотталғандардың өз қаражаты есебiнен хаттарды, олардың санын шектеусiз алуы және жiберуi тек мекеме әкiмшiлiгi арқылы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 21 тамыздағы № 86 қбпү бұйрығымен бекітілген Сотталғандар жіберетін және алатын хат-хабарға бақылау жүргізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9754 болып тіркелген) (бұдан әрі - Сотталғандар жіберетін және алатын хат-хабарға бақылау жүргізу қағидалары) сәйкес жүргiзiледi. Мекеменің әрбiр оқшауланған учаскесiнде, ал кәмелетке толмағандарды ұстауға арналған орташа қауіпсіз мекемелерде мекеме әкiмшiлiгi белгiлеген орында пошта жәшiктерi iлiнедi, олардан демалыс және мереке күндерiнен басқа күндерi күн сайын соған уәкiлеттi лауазымды тұлғалар хаттарды жiберу үшiн алып отырады. Толық қауіпсіз мекемелерде, жалғыз адамдық камераларда және мекемелердің қауiпсiз орындарында сотталғандар хаттарын жiберу үшiн мекеме әкiмшiлiгiне бередi.
Мекемелерде лауазымды адамдардың заңсыз әрекеттеріне сотталғандардың шағымдар беруіне арналған арнайы пошта жәшіктерінің жұмыс істеуі қамтамасыз етіледі. Аптасына бір рет жиілігімен прокурор мекеме әкімшілігі өкілінің қатысуымен жүгінулерді алады, ол туралы тиісті акті толтырады. Арнайы пошта жәшіктері мекеме аумағында және үй-жайларда сотталғандарға қолжетімді жерде орнатылады.
65. Мекемеден кетiп қалған сотталғандардың атына келген хаттар 3 тәулiктен кешiктiрiлмей оның жаңа тұрғылықты жеріне жолданады.
Сотталғандардың басқа мекемелерде ұсталатын адамдарға жолданған хаттары, сондай-ақ басқа мекемелерден келіп түскен хаттар осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Сотталғандардың хаттарын тіркеу журналына тіркеледі.";
66-тармақ алып тасталсын;
68-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"68. Сотталғандарға келiп түскен ақшалай аударымдар мекеменің ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына аударылады. Пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларында көзделген сотталғандардың атына жіберуге тыйым салынған заттар мен заттектерді хат-хабарлардан мекеме қызметкерлері коммиссиялық түрде тиісті акті (еркін нысанда) толтыру арқылы алады, оның бір данасы жіберушінің атына жолданады.
Табылған ақша, бағалы заттар, сондай-ақ Тізбеде көзделмеген басқа да заттар, бұйымдар және заттектер алып қойылады, олар бойынша Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 481-бабына сәйкес шешім қабылданады.
Жақын туыстарына және өзге де адамдарға аударым жiберу үшiн сотталған мекемедегі ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы өзiнiң ақшасының нақты сомасын аудару туралы өтiнiштi толтырады. Өтiнiштердi қабылдауды мекеме әкімшілігінің уәкiлеттi лауазымды адамдары жүзеге асырады. Ақша аударымының жөнелтiлгенi туралы түбiртекке сотталғанның қолы қойылып хабарланады, ол оның жеке iсiне тiгiледi.";
6-тараудың 2-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 64, 65 изложить в следующей редакции:
"64. Получение и отправление осужденными за счет собственных средств писем без ограничения их количества производится только через администрацию учреждения в соответствии с Правилами проведения контроля отправляемой и получаемой осужденными корреспонденции, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 августа 2014 года № 86 ДСП (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9754) (далее – Правила проведения контроля отправляемой и получаемой осужденными корреспонденции). В каждом изолированном участке учреждения, а в учреждениях средней безопасности для содержания несовершеннолетних в установленном администрацией учреждения месте, вывешиваются почтовые ящики, из которых ежедневно, кроме выходных и праздничных дней, уполномоченными на то должностными лицами письма изымаются для отправления. В учреждениях полной безопасности, одиночных камерах и безопасных местах учреждений, письма для отправления осужденные передают администрации учреждений.
В учреждениях обеспечивается функционирование специальных почтовых ящиков для подачи осужденными обращений на неправомерные действия должностных лиц. С периодичностью один раз в неделю обращения изымаются прокурором с участием представителей администрации учреждения, о чем составляется соответствующий акт. Специальные почтовые ящики устанавливаются на территории и в помещениях учреждений, доступных для осужденных местах.
65. Письма, поступившие на имя осужденного после его убытия из учреждения, не позднее трех суток отправляются по новому месту нахождения.
Письма осужденных, адресованные содержащимся в других учреждениях лицам, а также поступившие из других учреждений, регистрируется в Журнале регистрации писем осужденных по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.";
пункт 66 исключить;
пункт 68 изложить в следующей редакции:
"68. Денежные переводы, поступившие осужденным, зачисляются на контрольные счета наличности временного размещения денег учреждения. Предметы и вещества, запрещенные к пересылке в адреса осужденных, предусмотренные Правилами предоставления услуг почтовой связи, поступившие в корреспонденциях изымаются сотрудниками учреждения комиссионно, с составлением акта (в произвольной форме), один экземпляр которого направляется отправителю.
Обнаруженные деньги, ценности, а также другие предметы, изделия и вещества, не предусмотренные Перечнем - изымаются, и по ним принимается решение в соответствии со статьей 481 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях".
Для отправления перевода близким родственникам и иным лицам осужденный пишет заявление с просьбой перевести конкретную сумму в счет средств, имеющихся у него на контрольном счете наличности временного размещения денег учреждения. Прием заявлений осуществляется уполномоченными на то должностными лицами администрации учреждений. Осужденному сообщается об отправлении денежного перевода под роспись на квитанции, которая приобщается к его личному делу.";
заголовок параграфа 2 главы 6 изложить в следующей редакции:

"2-параграф. Сотталғандардың өтiнiштерiн қабылдау, есепке алу және қарастыру";
70-72-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"70. Сотталғандар тек өз атынан ғана өтiнiш береді.
71. Сотталғандардың өтiнiштері адресатқа мекеме әкiмшiлiгi арқылы жөнелтiледi.
Лауазымды адам сотталғаннан өтінішті алғаннан кейін оны жасақ бастығына береді.
Жасақ бастығы сотталғанға өтініштерді қабылдау, есепке алу және адресатқа жөнелту тәртібін түсіндіріп, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 13 тамыздағы № 508 бұйрығымен бекітілген Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидасына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9729 болып тіркелген) 17-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Сотталғандарды жеке мәселелерi бойынша қабылдау журналына тиісті жазба жасайды және өтінішті мекеменің кеңсесіне (хатшылығы) мақсаты бойынша жолдау үшін береді.
Өтініштер адресатқа келiп түскен күнінен бастап үш жұмыс күнiнен кешiктiрiлмейтiн мерзiмде жiберiледi, бұл туралы сотталған қол қою арқылы хабарланады.
Басқа мекемеге ауыстыру, кешiрiм жасау, жазаны өтеуден шартты түрде мерзiмiнен бұрын босату, жазаның өтелмеген бөлiгiн жазаның неғұрлым жеңіл түрiмен ауыстырутуралы, сондай-ақ үкімді орындауға байланысты басқа да өтініштер (өтінішхаттар) ҚАК-тің 162-бабына сәйкес материалдарды өтінішке қосу және келіп түскен күннен он күн ішінде мақсаты бойынша одан әрі жөнелту үшін мекеменің арнайы есеп қызметтеріне беріледі.
Жазаны орындайтын мекемелер мен органдардың қызметiн бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға жолдаған өтініштер (шағымдар) бақылауға жатпайды және бiр тәулiктен кешiктiрiлмей (демалыс және мереке күндерін қоспағанда) адресатқа жiберiледi.
72. Қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы арыздар мен хабарларды қабылдауды және тіркеуді Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 89 бұйрығымен бекітілген Қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы арызды, хабарды немесе баянатты қабылдау және тіркеу, сондай-ақ Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9744 болып тіркелген) сәйкес мекеменің кезекші қызметі жүзеге асырады.";
75-тармақ алып тасталсын;
76, 77-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Сотталғандарға: сәлемдеме алу құқығымен ұзақтығы екі сағат қысқа мерзімді, ұзақтығы 2 тәулік ұзақ мерзімді мекеме аумағында кездесулер беріледі. Кәмелетке толмаған сотталғандарды ұстауға арналған орташа қауіпсіз мекемелерде сотталғандарға бұдан басқа ұзақтығы 5 тәулікке дейін мекеме аумағынан тыс жерде тұрумен ұзақ мерзімді кездесу беріледі. Сотталғанның немесе кездесуге келген адамның жазбаша өтініші бойынша кездесу бір тәулікке немесе кездесу ұзақтығы қысқаруы мүмкін. Бұл ретте, кездесу толықтай пайдаланылған болып саналады.
Сотталғанның асырап алған және кәмелетке толмаған балаларына онымен кездесу олардың заңды өкiлдерiнiң еріп жүруiмен берiледi.

"Параграф 2. Прием, учет и рассмотрение обращений осужденных";
пункты 70-72 изложить в следующей редакции:
"70. Осужденные обращаются только от своего имени.
71. Обращения осужденных направляются адресату через администрацию учреждения.
Должностное лицо при получении обращения от осужденного передает его начальнику отряда.
Начальник отряда, разъяснив осужденному порядок приема, учета и направления обращений адресату, делает соответствующую запись в Журнале приема осужденных по личным вопросам по форме согласно приложению 17 к Правилам проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 августа 2014 года № 508 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9729), и передает обращение в канцелярию (секретариат) учреждения для направления по назначению.
Обращения направляются адресату в срок не позднее трех рабочих дней со дня их поступления, о чем осужденный информируется под роспись.
Обращения (ходатайства) о переводе в другое учреждение, помиловании, условно-досрочном освобождении от отбывания наказания, замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания, а также другие связанные с исполнением приговора обращения передаются в службы специального учета учреждения для приложения материалов в соответствии со статьей 162 УИК и дальнейшего направления по назначению в течении десяти дней со дня их получения.
Обращения (жалобы), адресованные в государственные органы, осуществляющие контроль и надзор за деятельностью учреждений и органов, исполняющих наказания, контролю не подлежат и не позднее одних суток (за исключением выходных и праздничных дней) направляются адресату.
72. Прием, регистрация заявлений и сообщений об уголовных правонарушениях осуществляется дежурной службой учреждения согласно Правилам приема и регистрации заявления, сообщения или рапорта об уголовных правонарушениях, а также ведения Единого реестра досудебных расследований, утвержденным приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 89 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9744).";
пункт 75 исключить;
пункты 76, 77 изложить в следующей редакции:
"76. Осужденным с правом получения передач предоставляются свидания: краткосрочные продолжительностью два часа, длительные на территории учреждения продолжительностью двое суток. В учреждениях средней безопасности для содержания несовершеннолетних осужденным кроме того предоставляются длительные свидания с проживанием вне учреждения продолжительностью до пяти суток. По письменному заявлению осужденного или лица, прибывшего на свидание, свидание может предоставляться на одни сутки или продолжительность свидания может быть сокращена. При этом свидание считается использованным полностью.
Усыновленным и несовершеннолетним детям осужденного свидания с ним предоставляются в сопровождении их законными представителями.

77. Ұзақ мерзімді кездесулер, бактерия бөлетін туберкулезбен ауыратын сотталғандардан басқа, әйелімен (күйеуімен), жақын туысқандарымен, сотталғанмен некеде тұрмайтын, олардың ортақ кәмелетке толмаған балаларымен келген адамдарға беріледі.";
89-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"89. Кездесуге келген адам сотталғанға мекемеде осы Қағидаларда көзделмеген заттар, бұйымдар және заттектерді беруге ниетi бар деп санауға жеткiлiктi негiздер болған кезде, мекеме қызметкері мұндай адамға өзiне тиесiлi заттар мен киiмдердi тексеруге келiскен жағдайда ғана кездесу берiлетiнiн хабарлайды. Тексеру кезінде сотталғандардың сауқат, сәлемдемелер мен бандерольдер арқылы және мекеменің дүкендерінен алуға, өздерінде болуға рұқсат етiлетiн заттар мен нәрселердің тiзбесiнде жасырынған заттар мен құндылықтар табылған жағдайда немесе тексеруден бас тартқан кезде ол адам кездесуге жiберiлмейдi.
Тексеру тәртібі ҚАЖ мекемелерінде ұсталатын адамдардың мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі қызметті ұйымдастыру қағидаларымен регламенттеледі.";
100-тармақтың қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
101, 102-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"101. Телефон арқылы сөйлесулер, оның ішінде техникалық мүмкіндіктер болған кезде бейнебайланыс жүйесін пайдаланумен, сотталғанның жазбаша өтiнiшi бойынша берiледi, онда абоненттiң мекенжайы, телефон нөмiрi және 15 минут сөйлесу ұзақтығы көрсетiледi. Телефон арқылы сөйлесулер сотталғандардың немесе олардың жұбайы (зайыбы), жақын туыстарының жеке қаражаттары есебінен төленеді. Телефон арқылы сөйлесулер алдында мекеме қызметкері сотталғанды сөйлесу бақыланатыны туралы ескертеді және жеке өзі өтініште көрсетілген телефонның нөмірін тереді.
102. Телефон арқылы сөйлесулер, оның ішінде техникалық мүмкіндіктер болған кезде бейнебайланыс жүйесін пайдаланумен, сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін мекеме бастығы не оны алмастыратын адамның атына сотталғанның жазбаша өтiнiшi негiзiнде, кезектілігі және кестеге сәйкес ұсынылады.
Тәуліктің кешкі уақытында жұбайы (зайыбы), жақын туысы қайтыс болған немесе науқастың өміріне қатер төндіретіндей қатты ауырған; оның отбасына айтарлықтай материалдық залал келтірген дүлей зілзала болған жағдайларда телефон арқылы сөйлесулерді кезекші мекеме басшылығынан жауапты адамның келісімі бойынша ұсынады.
Жоғарыда көрсетілген себептер бойынша ерекше мән-жайлардың бары қайтыс болу туралы куәлікпен, денсаулық сақтау органдарының және жергілікті атқарушы органдардың анықтамаларымен расталады.
Телефон арқылы сөйлесу жүргiзiлгеннен кейiн мекеменің сөйлесулерді жүргiзуге жауапты қызметкерi өтiнiшке болған не қандай да бiр себеппен болмай қалған телефон арқылы сөйлесу туралы тиiстi белгi қояды. Осыдан кейін өтініш тіркеледі және тиісті номенклатуралық іске енгізіледі.";
104-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

77. Длительные свидания, кроме осужденных больных туберкулезом с бактериовыделением, предоставляются с правом совместного проживания с супругом (супругой), близкими родственниками, а также с лицами, не состоящими в браке с осужденными, прибывшими на свидание с их совместными несовершеннолетними детьми.";
пункт 89 изложить в следующей редакции:
"89. При наличии достаточных оснований того, что лицо, прибывшее на свидание, передаст осужденному предметы, изделия и вещества, хранение которых в учреждении не предусмотрено настоящими Правилами, сотрудник учреждения объявляет такому лицу о том, что свидание будет предоставлено лишь при согласии на досмотр принадлежащих ему вещей и одежды. В случае обнаружения скрытых от досмотра предметов, изделий или веществ, не предусмотренных Перечнем вещей и предметов, которые осужденным разрешается иметь при себе, получать в посылках, передачах, бандеролях и приобретать в магазинах учреждений, или отказа от досмотра, лицо к свиданию не допускается.
Порядок досмотра регламентируется Правилами организации деятельности по осуществлению контроля и надзора за поведением лиц, содержащихся в учреждениях УИС.";
пункт 100 на русском языке изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"100. Все заявления о предоставлении свиданий регистрируются в журнале регистрации заявлений о предоставлении свиданий по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам и приобщаются к материалам личного дела осужденного. Журнал ведется контролером по надзору в комнате свиданий.";
пункты 101, 102 изложить в следующей редакции:
"101. Телефонные разговоры, в том числе с использованием систем видеосвязи при наличии технических возможностей, предоставляются по письменному заявлению осужденного, в котором указывается адрес, номер телефона абонента и продолжительностью разговора 15 минут. Телефонные переговоры оплачиваются из личных средств осужденных или их супруга (супруги), близких родственников. Перед началом телефонных переговоров сотрудник учреждения предупреждает осужденного о контроле за переговорами и лично набирает номер телефона, указанный в заявлении.
102. Телефонные разговоры, в том числе с использованием систем видеосвязи при наличии технических возможностей, предоставляются с 9.00 до 18.00 часов, на основании письменного заявления осужденного на имя начальника учреждения либо лица, его замещающего, согласно очередности и графика.
В вечернее время суток в случаях смерти или тяжелой болезни супруга (супруги), близкого родственника, угрожающей жизни больного; стихийного бедствия, причинившего значительный материальный ущерб его семье, телефонные разговоры предоставляются дежурным по согласованию с ответственным от руководства учреждения.
Наличие исключительных обстоятельств по вышеуказанным причинам подтверждается свидетельством о смерти, справками органов здравоохранения и местных исполнительных органов.
После проведения телефонного разговора сотрудником учреждения, ответственным за проведением переговоров, проставляется соответствующая отметка в заявлении о состоявшемся либо не состоявшемся по какой-либо причине телефонном разговоре. После этого заявление регистрируется и вносится в соответствующее номенклатурное дело.";
пункт 104 изложить в следующей редакции:

"104. Жазаны өтеудің қатаң жағдайларында ұсталатын сотталғандарға, сондай-ақ тәртiптiк изоляторға, жалғыз адамдық камераға және уақытша оқшаулау үй-жайларында қамалған сотталғандарға жұбайы (зайыбы), жақын туысы қайтыс болған немесе науқастың өміріне қатер төндіретіндей қатты ауырған, оның отбасына айтарлықтай материалдық залал келтірген дүлей зілзала болған айрықша жағдайларда телефон арқылы сөйлесуге рұқсат беріледі.
Жоғарыда көрсетілген себептер бойынша ерекше мән-жайлардың бары қайтыс болу туралы куәлікпен, денсаулық сақтау органдарының және жергілікті атқарушы органдардың анықтамаларымен расталады.
Осы телефон арқылы сөйлесулерді ұсынған кезде мекеме әкімшілігі сотталғанның қауіпсіздігін және оқшаулануын қамтамасыз етеді.";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Сотталғандарға мекеменің шегiнен тыс жерге шығулар беру тәртiбi";
107-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"107. Мекеменің шегінен тыс жерге қысқа мерзімге шығулар жұбайы (зайыбы), жақын туысы қайтыс болған немесе науқастың өміріне қатер төндіретіндей қатты ауырған, оның отбасына айтарлықтай материалдық залал келтірген дүлей зілзалаға байланысты, бару-қайту жолына қажет (бес тәулiктен аспайтын) уақытты есептемегенде, жеті тәуліктен аспайтын мерзімге беріледі.
Қысқа мерзiмді шығуға рұқсат беру туралы өтiнiшке айрықша жеке мән-жайлардың барын растайтын құжаттар ҚАК-нің 113-бабында көрсетілген: денсаулық сақтау органдарының, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының анықтамалары және берiлген жерi бойынша iшкi iстер органдары куәландырған басқа да ресми құжаттар, сотталғанның босатылғаннан кейін еңбекке және тұрмыстық орналасу мәселелерiн алдынала шешу үшiн берген өтiнiшi және еңбекке және тұрмыстық орналастыру жөнiндегi аға инспектордың дәлелдi ұсынымхаты қоса берiледi.";
114-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"114. Сотталған белгiленген жерге келгеннен соң бiр тәулiк iшiнде iшкi iстер органдарының кезекшi бөлiмiне, ал ауылдық жерлерде учаскелік полиция инспекторына келеді, куәлiгiне келгенi туралы белгi жасатады, келу мақсатын, болатын жерi мен мерзiмiн, кететiн күнін хабарлайды. Шығу уақыты аяқталғаннан кейін сотталған сол iшкi iстер органында куәлiгiне мекемеге кеткенi туралы белгi қойдырып алады. Мекемеге түнгi уақытта немесе таңертең ерте кететін кезде белгi кететін күннiң алдындағы күнi қойылады. Келген және кеткен күні туралы белгiлер iшкi iстер органының мөрiмен куәландырылады.";
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау.Сотталғандардың қатаң жағдайларда жазасын өтеу тәртібі, сотталғандарды тәртіптік изоляторларда, жалғыз адамдық камераларда және уақытша оқшаулау үй-жайларында, қауіпсіз орында, мекемелердегі камераларда ұстау шарттары";
121-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"104. Осужденным, находящимся в строгих условиях отбывания наказания, а также водворенным в дисциплинарный изолятор, одиночную камеру и помещение временной изоляции, телефонный разговор разрешается в исключительных случаях: смерть или тяжелая болезнь супруга (супруги), близкого родственника, угрожающие жизни больного; стихийное бедствие, причинившее значительный материальный ущерб его семье.
Наличие исключительных обстоятельств по вышеуказанным причинам подтверждается свидетельством о смерти, справками органов здравоохранения и местных исполнительных органов.
Администрация учреждения обеспечивает безопасность и изоляцию осужденного при предоставлении данного телефонного разговора.";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Порядок предоставления осужденным выездов за пределы учреждения";
пункт 107 изложить в следующей редакции:
"107. Краткосрочные выезды за пределы учреждения предоставляются на срок не более семи суток, не считая времени, необходимого для проезда в оба конца (не свыше пяти суток), в связи со смертью или тяжелой болезнью супруга (супруги), близкого родственника, угрожающей жизни больного, стихийным бедствием, причинившим значительный материальный ущерб его семье.
К обращению о разрешении краткосрочного выезда прилагаются документы, подтверждающие наличие исключительных личных обстоятельств, указанных в статье 113 УИК: справки органов здравоохранения, органов местного самоуправления и другие официальные документы, удостоверенные органами внутренних дел по месту их выдачи, заявление осужденного для предварительного решения вопросов трудового и бытового устройства после освобождения и мотивированное ходатайство старшего инспектора по трудовому и бытовому устройству.";
пункт 114 изложить в следующей редакции:
"114. В суточный срок по прибытии к месту назначения осужденный является в дежурную часть органов внутренних дел, а в сельской местности - к участковому инспектору полиции, получает в удостоверении отметку о прибытии, сообщает цель приезда, срок и место пребывания, дату убытия. По окончании выезда осужденный в том же органе внутренних дел получает в удостоверении отметку об убытии в учреждение. При убытии в учреждение в ночное время или рано утром, отметка производится в день, предшествующий отъезду. Отметки о дате прибытия и убытия заверяются печатью органа внутренних дел.";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Порядок отбывания наказания осужденных в строгих условиях, условия содержания осужденных в дисциплинарных изоляторах, одиночных камерах и помещениях временной изоляции, безопасном месте, в камерах учреждений";
пункт 121 изложить в следующей редакции:

"121. Қатаң жағдайда жазасын өтейтіндер тұратын үй-жайларды санитарлық тазартуды онда ұсталатын сотталғандар жасақ бастығы бекіткен кесте бойынша жүргізіледі.";
мынадай редакциядағы 123-1-тармақпен толықтырылсын:
"123-1. Қатаң жағдайда жазасын өтейтін сотталғандар тек сейілдеу кезiнде ғана темекi тартады. Сотталғандарға тиесiлi темекi бұйымдары, оттықтар мен сiрiңкелер осы үй-жайдағы сақтау камерасында арнайы жабдықталған шкафта (жәшiкте) сақталады.";
124-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"124. Тәртіптік изоляторда, жалғыз адамдық камерада және уақытша оқшаулау үй-жайларында ұстау мерзімі аталған үй-жайға қамау күнінен бастап есептеледі.
Жазалау тәртібінде жалғыз адамдық камераларға ауыстырылған немесе тәртiптiк изоляторға, уақытша оқшаулау үй-жайларына жабылған сотталғандарға шай, сүлгi, сабын, тiс тазалайтын ұнтақ, паста, тiс щеткасы, мерзімдік басылым баспалары мен кітаптардан басқа, өздерiнде бар тамақ өнімдерін, жеке заттарын өздерiмен бiрге алуға жол берілмейді.
Кәмелетке толмағандарды қоспағанда, сотталғандарға өздерімен бірге темекі бұйымдарын және сіріңкелер алуға рұқсат етіледі.
Жалғыз адамдық камераларда, тәртіптік изоляторда ұсталатын сотталғандар тек сейілдеу кезiнде темекi тартады. Сотталғандарға тиесiлi шай, темекi бұйымдарын мен сiрiңке тәртіптік изолятор мен жалғыз адамдық камералардың үй-жайлардағы сақтау камерасында арнайы жабдықталған шкафта (жәшiкте) сақталады. Шай ас таратылатын уақытта ыстық сумен бiрге берiледi. Ыдыс тамақтанудан кейін камерадан алынады. Темекi бұйымдарын және сiрiңке күн тәртiбiне сәйкес сотталғандарды сейілге шығару кезінде берiледi.";
126-тармақтың қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
133-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"133.Тәртiптiк изоляторлардың және уақытша оқшаулау үй-жайларының камераларында кезекшiлiк және тазалау жұмыстары кезек бойынша әрбiр сотталғанға, ал жалғыз адамдық камераларда онда ұсталатын адамдарға жүктеледi. Сотталғандардың кезекшiлігі осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тәртіпте қамтамасыз етіледі.";
134-тармақтың қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
153-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"121. Санитарную уборку помещений на строгих условиях отбывания наказания производят содержащиеся там осужденные по графику, утверждаемому начальником отряда.";
дополнить пунктом 123-1 в следующей редакции:
"123-1. Осужденные, отбывающие наказание в строгих условиях, курят только во время прогулки. Табачные изделия, зажигалки и спички, принадлежащие осужденным, хранятся в специально оборудованном шкафу (ящике) в камере хранения данного помещения.";
пункт 124 изложить в следующей редакции:
"124. Срок содержания в дисциплинарном изоляторе, одиночной камере и в помещении временной изоляции исчисляется со дня фактического водворения в указанное помещение.
Осужденным, переведенным в одиночные камеры или водворенным в дисциплинарный изолятор, помещение временной изоляции в порядке взыскания, не допускается брать с собой имеющиеся у них продукты питания, личные вещи, кроме чая, полотенца, мыла, зубного порошка, пасты, зубной щетки, изданий периодической печати и книг.
Осужденным, за исключением несовершеннолетних, допускается брать с собой табачные изделия и спички.
Осужденные, содержащиеся в одиночных камерах, дисциплинарном изоляторе, курят только во время прогулки. Чай, табачные изделия и спички, принадлежащие осужденным, хранятся в специально оборудованном шкафу (ящике) в камере хранения помещений дисциплинарного изолятора и одиночных камер. Чай выдается во время раздачи пищи вместе с кипяченой водой. Посуда после приема пищи из камер изымается. Табачные изделия и спички выдаются во время вывода осужденных на прогулку согласно распорядку дня.";
пункт 126 на русском языке изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"126. При приеме осужденных в дисциплинарные изоляторы, одиночные камеры и помещения временной изоляции они подвергаются полному обыску, после чего, переодеваются в одежду, закрепленную за этими помещениями.";
пункт 133 изложить в следующей редакции:
"133. Дежурство и уборка в камерах дисциплинарных изоляторов и помещениях временной изоляции возлагается поочередно на каждого осужденного, а в одиночных камерах на лиц, в них содержащихся. Дежурство осужденных обеспечивается в порядке, по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.";
пункт 134 на русском языке изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"134. В случаях перевода осужденных из дисциплинарных изоляторов, одиночных камер и помещений временной изоляции в лечебно-профилактические учреждения по причинам, не связанным с умышленным причинением себе какого-либо повреждения и симуляцией болезни, срок их нахождения в лечебно-профилактических учреждениях органов уголовно-исполнительной системы засчитывается в срок отбывания взысканий.";
пункт 153 изложить в следующей редакции:

"153. Сотталғандарды дәрiгердiң қабылдауына (медициналық тексеруге) алдын ала жазу бақылау қызметі кезекшiлiгінің ауысымы және сотталғандарды салыстырып тексеру кезiнде сотталғандардың өтініші бойынша жүзеге асырылады. Ауруханаға жатқызылған жағдайда сотталған мекеменің медициналық санитарлық бөлiмiнің стационарына ауыстырылады.";
9-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-тарау. Өмір бойына бас бостандығынан айыруға және өлім жазасына, сондай-ақ қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерде ұсталатын сотталғандардың жазаны өтеу ерекшеліктері";
158-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) жұмыс уақытында мекеме әкімшілігіне хабарламай жұмыс объектісін тастап кетуге жол берілмейді. Сотталғандар еңбек келісімшартарында көрсетілген объектілерде жұмысқа ораналастырылады және жұмысын атқарады.";
160-162-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"160. Жеңілдетілген жағдайларда қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерде жазасын өтеп жатқан сотталғандарға жеке басын зерделегеннен кейін, жеңілдетілген жағдайға ауыстыру сәтінен бастап кемінде 3 ай өткеннен кейін мекеме орналасқан елдi мекеннiң шегiнде жалға алынған немесе меншікті тұрғын алаңында өзінің жұбайымен (зайыбымен), жақын туыстарымен бірге тұруға рұқсат берiледі. Қауіпсіздігі барынша төмен мекемелер аумағынан тыс жерде тұруға рұқсат берумекеме комиссиясы шешімінің негізінде осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мекеме аумағында немесе одан тыс жерде жалға алынған немесе меншікті тұрғын алаңында өз отбасымен тұруға арналған қаулысымен ресімделеді. Сотталғандар режимдi бұзған жағдайда, осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мекемеден тыс жерде жалға алынған немесе меншікті тұрғын алаңында өз отбасымен тұру құқығынан айыру туралы қаулы шығарылады.
161. Қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерде жеңілдетілген жағдайларда жазасын өтеп жатқан сотталғандар жатақханаларда немесе камераларда тұрады. Оларға ҚАК-тың 143-бабы төртінші бөлігінде санамаланғаннан басқа:
1) апта сайын бір қысқа мерзімді және бір ұзақ мерзімді кездесуге;
2) мекеме орналасқан елдi мекеннiң шегiнде жалға алынған немесе меншікті тұрғын алаңында өзінің жұбайымен (зайыбымен), жақын туыстарымен бірге тұруға жол беріледі. Бұл ретте, олар айына төрт рет мекемеге тіркеу үшін келіп тұрады, оның жиілігі мекеме бастығы бекіткен кестемен белгіленеді және сағат 21-00-ден 07-00 дейін тұрғылықты жерінде болады. Мекемелер әкімшілігінің өкілі сотталғандар тұрып жатқан тұрғын үй-жайларға тәуліктің кез келген уақытта келеді.
162. Отбасы бар сотталғандарға мекеме орналасқан елдi мекеннiң шегiнде тұруға мынадай жағдайларда:

"153. Предварительная запись осужденных на прием к врачу (медицинский осмотр) осуществляется по обращению осужденных при смене дежурства контролерской службой и проведении сверок осужденных. При госпитализации, осужденный переводится в стационар медицинской санитарной части учреждения.";
заголовок главы 9 изложить в следующей редакции:
"Глава 9. Особенности отбывания наказания осужденных к пожизненному лишению свободы и смертной казни, а также содержащихся в учреждениях минимальной безопасности";
подпункт 8) пункта 158 изложить в следующей редакции:
"8) в рабочее время без уведомления администрации учреждения покидать рабочие объекты. Осужденные трудоустраиваются и выполняют работы на объектах, указанных в трудовых договорах.";
пункты 160-162 изложить в следующей редакции:
"160. Осужденным, отбывающим наказание в учреждении минимальной безопасности в облегченных условиях, после изучения личности, но не ранее чем по истечении 3 месяцев с момента перевода на облегченные условия, разрешается проживание с супругом (супругой), близкими родственниками на арендованной или собственной жилой площади в пределах населенного пункта, где располагается учреждение. Разрешение на проживание с семьей вне территории учреждения минимальной безопасности оформляется постановлением на проживание со своей семьей на арендованной или собственной жилой площади на территории учреждения или за ее пределами по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам, на основании решения комиссии учреждения. В случае нарушения осужденными режима, выносится постановление об отмене права проживать вне учреждения со своей семьей на арендованной или собственной жилой площади по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
161. Осужденные, отбывающие наказание в облегченных условиях в учреждениях минимальной безопасности, проживают в общежитиях или в камерах. Им, помимо перечисленного в части четвертой статьи 143 УИК, допускается:
1) еженедельно одно краткосрочное и одно длительное свидания;
2) проживать с супругом (супругой), близкими родственниками на арендованной или собственной жилой площади в пределах населенного пункта, где располагается учреждение. При этом они являются для регистрации в учреждение четыре раза в месяц, периодичность которой устанавливается графиком, утверждаемым начальником учреждения и находятся по месту проживания с 21-00 часов до 07-00 часов. Жилые помещения, в которых проживают осужденные, посещаются в любое время представителем администрации учреждения.
162. Проживание в пределах населенного пункта, где располагается учреждение, допускается осужденным, имеющим семьи, при наличии:

1) Сотталғанмен бiрге тұратын барлық кәмелетке толған отбасы мүшелерi қол қойған сотталғанның өтініші, онда олардың ҚАК-тың 143-бабы талаптарымен танысқаны көрсетіледі;
2) арызданушының және отбасы мүшелерінің тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат (мекенжай анықтамасы) және тұрғын үйге құқық белгілейтін құжаттардың немесе тұрғын алаңды, тұрғын үй-жайды жалға алу келісімшартының, неке, туу туралы куәліктердің көшірмелері. Жоғарыда көрсетілген құжаттарды салыстыру үшін өтінішті беру кезінде олардың түпнұсқалары ұсынылады;
3) сотталғанның тұрғын алаңда тұру мүмкіндігіне, алаңы тұрғын үй заңнамасында отбасының әрбір мүшесіне белгіленген нормативтерін сақтауына, сондай-ақ бiр бөлмеге әр жынысты адамдарды (ерлi-зайыптылардан басқа) тұрғызуға жол бермеуіне мекеме қызметкерлерінің комиссиялық тексеру актісі;
4) қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерден тыс аумақта отбасымен тұруға қаулы шыққаннан кейiн учаскелiк полиция инспекторының оның учаскесінде қадағалаудағы адамның тұратынынан хабардар екендігі туралы анықтамасы;
5) сотталғанның қауіпсіздігі барынша төмен мекеме аумағынан тыс тұратын кезеңдегі мінез-құлық қағидаларымен және шектеулермен танысқаны туралы қолхаты;
6) жұмыс орнынан берілген мінездеме;
7) еңбек келісімшарты болған жағдайда жол беріледі.
Сотталған және оның туыстары ұсынған құжаттарды қабылдауды мекеменің жауапты қызметкері жүзеге асырады, ол оны мекеме комиссиясының кезекті отырысына ұсынады.
Жалға алынған немесе меншікті тұрғын алаңында отбасымен бірге тұру құқығын ұзарту не бас тарту мәселесін мекеме комиссиясы тоқсан сайын, режимді бұзған жағдайда дереу қарастырады.";
10-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-тарау.Мекемелердің шегінен тыс жерде тұру құқығы берілген жеңілдікті жағдайларда жазаны өтейтін сотталғандардың мінез-құлық тәртібі";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
8-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
10-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

1) заявления осужденного, которое подписывается всеми совершеннолетними членами семьи, с которыми совместно будет проживать осужденный, в котором также указывается, что они ознакомились с требованиями статьи 143 УИК;
2) документа, подтверждающего регистрацию по месту жительства заявителя и членов семьи (адресная справка), копии правоустанавливающих документов на жилье или договора аренды жилой площади, жилого помещения, копии свидетельства о браке, рождении. Для сверки копий вышеуказанных документов при подаче заявления предоставляются их оригиналы;
3) акта комиссионного обследования жилой площади сотрудниками учреждения на возможность проживания осужденного, соблюдение нормативов площади, установленных жилищным законодательством на каждого члена семьи, а также не допущение заселения в одной комнате лиц разного пола (кроме супругов);
4) после вынесения постановления на проживание с семьей вне территории учреждения минимальной безопасности, справки от участкового инспектора полиции о его уведомлении в проживании на участке поднадзорного лица;
5) подписки об ознакомлении осужденного с правилами поведения и ограничениями на период проживания вне территории учреждения минимальной безопасности;
6) характеристики с места работы;
7) трудового договора.
Прием предоставленных осужденным и его родственниками документов осуществляется ответственным сотрудником учреждения, который представляет их на очередное заседание комиссии учреждения. Вопросы продления либо отмены права проживания с семьей на арендованной или собственной жилой площади рассматриваются комиссией учреждения ежеквартально, в случае нарушения режима незамедлительно.";
заголовок главы 10 изложить в следующей редакции:
"Глава 10. Порядок поведения осужденных, отбывающих наказание в льготных условиях, которым предоставлено право проживания за пределами учреждений";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 5 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 8 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 10 изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 5 қазандағы
№ 694 бұйрығына
1-қосымша
Қылмыстық-атқару жүйесі
мекемелерінің iшкi тәртіптеме
қағидаларына
1-қосымша
нысан
Жеке істе құжаттардың барын тексеруге арналған салыстыру АКТІСІ
20__жылғы "__"_______ ____________
Бойынша ҚАЖД __ мекемесі
Бiз төменде қол қойғандар _________________________________________________________
(лауазымы, атағы, аты-жөнi көрсетiлсін)
_________ бойынша ҚАЖД __________ мекемесінен,
_________ бойынша ҚАЖД __________ мекемесіне келген
________________________________________________________________________________
(жеке iсiнде кемшiлiктер, аурулары, киiмiнiң маусымға сәйкестігі көрсетiледi)
________________________________________________________________________________
сотталған _______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған жылы, бабы, мерзiмi)
қабылдау кезінде осы актiнi жасадық.
_____________________________ ___
(лауазымы, атағы, аты-жөнi)
Ескертпе: актi 3 данада жасалады, бiрiншi данасы ҚАЖД-ға, екiншi данасы сотталған
келген мекемеге және үшiншiсi сотталғанның жеке iсiне тiгiледi.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 5 қазандағы
№ 694 бұйрығына
2-қосымша
Қылмыстық-атқару жүйесі
мекемелерінің iшкi тәртіптеме
қағидаларына
3-қосымша
нысан
Сотталғандардың күн тәртібі үлгiсі
Ұйқыдан тұру - таңғы сағат 6-да.(жексенбі және мереке күндері ұйқыдан тұру бір сағатқа
кеш жүзеге асырылады)
Дене шынықтыру - 15 минутқа дейiн.
Дәретхана, төсек жинау - 10 минутқа дейiн.
Таңертеңгi және кешкi тексеру 40 минутқа дейiн.
Таңғы ас - 30 минутқа дейiн.Жұмысқа тарату - 30 минутқа дейiн.
Жұмыс уақыты - еңбек заңнамасына сәйкес.
Түскi үзiлiс - 1 сағатқа дейiн.
Жұмыстан қайту, кешкi туалет - 30 минутқа дейiн.
Кешкi ас - 30 минутқа дейiн.
Жеке уақыты – күн тәртібінде белгіленбеген іс-шаралардан бос уақыт.
Тәрбие іс-шаралары - 1 сағатқа дейiн.
Мәдени-бұқаралық жұмыс, мектептегi, КТУ-дағы оқу - жеке кесте бойынша.
Ұйқыға дайындалу - 15 минутқа дейiн.
Ұйқы (үзiлiссiз) - 8 сағат.
Ескертпе:

2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан генерал-полковник полиции
К. Касымов
Приложение 1
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 октября 2018 года № 694
Приложение 1
к Правилам внутреннего
распорядка учреждений
уголовно-исполнительной системы
Форма
АКТ
сверки наличия документов в личном деле
"___"_______ 20___ года учреждение- ___ ДУИС по ____
Мы нижеподписавшиеся __________________________________________________________
(указать должность, звание, фамилию, инициалы)
Составили настоящий акт о том, что при приеме осужденного __________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения, статья, срок)
в учреждение ___ ДУИС по ___ из учреждения- ___ ДУИС по____
________________________________________________________________________________
(указать недостатки в личном деле, заболевания, соответствие одежды по сезону)
О чем составлен настоящий акт. ____________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы)
Примечание: акт составляется в 3-х экземплярах: первый экземпляр в ДУИС, второй
экземпляр в учреждение, откуда прибыл осужденный, и третий подшивается в личное дело осужденного.
Приложение 2
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 октября 2018 года № 694
Приложение 3
к Правилам внутреннего
распорядка учреждений
уголовно-исполнительной системы
Форма
Образец распорядка дня осужденных
Подъем - в 6 часов утра (в воскресенье и праздничные дни подъем
осуществляется на один час позже).
Физзарядка - до 15 минут. Туалет, заправка коек - до 20 минут.
Утренняя и вечерняя проверка - до 40 минут.
Завтрак - до 30 минут.
Развод на работу - до 30 минут.
Рабочее время - в соответствии с трудовым законодательством.
Обеденный перерыв - до 1 часа.
Cъем с работы, вечерний туалет - до 30 минут.
Ужин - до 30 минут.
Личное время - время свободное от мероприятий, необозначенных в распорядке дня.
Воспитательные мероприятия - до 1 часа.
Культурно-массовая работа, учеба в школе, ПТУ - по отдельному графику.
Подготовка ко сну - до 15 минут.
Сон (непрерывный) - 8 часов.
Примечание:

1. Күн тәртiбi әр мекемеде жергiлiктi жағдайларға, күннiң ұзақтығына, жыл маусымына қарай жасалады.
2. Егер сотталғандар өндiрiсте бiрнеше ауысыммен жұмыс iстеген жағдайда, күн тәртiбi әр ауысым үшiн жасалады.
3. Емдеу-профилактикалық мекемелерiнде, карантин бөлiмшесiнде, жазаны өтеудiң қатаң жағдайында, жалғыз адамдық камераларда, тәртiптiк изоляторларда, уақытша оқшаулау үй-жайларында, сондай-ақ камералық ұстау жағдайларында ұсталатын сотталғандардың күн тәртiбi жеке белгiленедi.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 5 қазандағы
№ 694 бұйрығына
3-қосымша
Қылмыстық-атқару жүйесі
мекемелерінің iшкi тәртіптеме
қағидаларына
5-қосымша
нысан
Сотталғандарды жеке мәселелері бойынша қабылдау журналы ______________________________________________________________________________ (қабылдауды жүзеге асыратын лауазымды адамның лауазымы, атағы және тегi)
___________________ басталды
___________________ аяқталды
р/с
Қабылдау күні
Қабылдауға келген адамның тегі, аты-жөні
Қойылған сұрақтардың мазмұны
Қабылданған шешімдер
Орындалуы туралы белгі
1
2
3
4
5
6
Ескертпе: Журнал екi бөлiмнен тұрады, нөмірленген, бау өткiзiлген, мөрленген және мекеменің кеңсе жұмыскерiнiң қолымен расталған болады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 5 қазандағы
№ 694 бұйрығына
4-қосымша
Қылмыстық-атқару жүйесі
мекемелерінің iшкi тәртіптеме
қағидаларына
8-қосымша
нысан
Сотталғандардардың өздерiнде болуға, сауқаттар, сәлемдемелер мен бандерольдер арқылы және мекемелердің дүкендерiнен сатып алуға рұқсат етiлетiн заттар мен нәрселердің тізбесі
1) темекi бұйымдары, сіріңке, қолшамы және өзге де бейімделген құралдары жоқ оттықтар (кәмелетке толмаған сотталғандардан басқа);
2) белгiленген үлгiдегi киiм, бас киiм, шарф, аяқ киiм және төсек-орын жабдықтары, қолғап немесе биялай, бөлмеде киетін аяқ киім (бір дана) және, іш киiм (жылы және қарапайым), тұтастай қара, қою көк немесе қою қоңыр түсті футболка, свитер, спорт костюмі, спорт аяқ киімі бір жиынтықтан, (спорт костюмдері мен аяқ киім спорттық іс-шараларда қолданылады);
3) бет орамал, белдiк, шұлық-ұйық бұйымдары, колготка, жiп, сүлгi;
4) жуыну жабдықтары (иiс, шаруашылық сабындары, кір жуатын ұнтақ, дәретхана қағазы, тiс щеткасы, тiс ұнтағы, тiс пастасы, су сабын, шомылуға арналған гель, крем, қырынуға арналған көбік, металдан басқа тарақ, жөке немесе ысқыш, шарикті, гельді дезодорант);
5) үш бұрышты орамал, рейтуз, белдiк, бюстгальтерлер, дәке, гигиеналық пакеттер, резеңкеден жасалған шаш қыстырғыш, мақта, спирттік негізде емес косметикалық қажеттіліктер, пластмассалық бигудилар (әйел үшін);

1. Распорядок дня составляется в каждом учреждении исходя из местных условий, продолжительности светового дня, времени года.
2. В случае если осужденные работают на производстве в несколько смен, распорядок составляется для каждой смены.
3. Распорядок дня осужденных, содержащихся в лечебно-профилактических учреждениях, карантинном отделении, строгих условиях отбывания наказания, одиночных камерах, дисциплинарных изоляторах, помещениях временной изоляции, а также с камерным условием содержания устанавливается отдельно.
Приложение 3
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 октября 2018 года № 694
Приложение 5
к Правилам внутреннего
распорядка учреждений
уголовно-исполнительной системы
Форма
Журнал приема осужденных по личным вопросам
_____________________________________________________________________
(должность, звание и фамилия должностного лица осуществляющего прием)
Начат ______________________
Окончен ____________________
№ п/п
Дата приема
Фамилия, инициалы лица, явившегося на прием
Содержание поставленных вопросов
Принятое решение
Отметка об исполнении
1
2
3
4
5
6
Примечание: Журнал состоит из двух частей, пронумеровывается, прошнуровывается, опечатывается и заверяется подписью работника канцелярии учреждения.
Приложение 4
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 октября 2018 года № 694
Приложение 8
к Правилам внутреннего
распорядка учреждений
уголовно-исполнительной системы
Перечень вещей и предметов, которые осужденным разрешается иметь при себе, получать в посылках, передачах, бандеролях и приобретать в магазинах учреждений
1) табачные изделия, спички, зажигалки без фонариков и иных приспособлений (кроме несовершеннолетних осужденных);
2) одежда, головной убор, шарф, обувь и постельные принадлежности установленного образца, перчатки или варежки, тапочки комнатные (одну пару), нательное белье (теплое и простое), футболки, свитер, спортивный костюм однотонного черного, темно-синего либо темно-коричневого цвета, спортивная обувь по одному комплекту (спортивные костюм и обувь используются на спортивных мероприятиях);
3) платки носовые, поясные ремни, чулочно-носочные изделия, колготки, нитки, полотенца;
4) туалетные принадлежности (туалетное, хозяйственное мыло, стиральный порошок, туалетная бумага, зубная щетка, зубной порошок, зубная паста, шампунь, гель для душа, кремы, пена для бритья, расческа кроме металлической, мочалка или губка, дезодорант шариковый, гелевый);
5) косынки, рейтузы, пояса, бюстгальтеры, марля, гигиенические пакеты, заколки, выполненные на резиновой основе, вата, косметические принадлежности не на спиртовой основе, бигуди пластмассовые (для лиц женского пола);

6) жасақ бастықтарының есебінде сақталатын электр немесе механикалық ұстара, қауiпсiз ұстара (бiр рет қолданылатын), тырнақ алатын құрал;
7) етiк щеткасы және киiм щеткасы, аяқ киiм кремi;
8) көзілдірік, сабын және тiс щеткасының қаптары;
9) алюминий немесе тамақ өнімдеріне арналған пластикалық негіздегі ыдыс (кружка, қасық, тәрелке), электр шәйнегі, зауытта жасалған электр су қайнатқыштар, олар жасақтың тамақтану бөлмелерінде сақталады;
10) үстел ойындары (шашка, шахмат, домино, нард, тоғыз құмалақ);
11) оқулықтар, оқушы дәптерi, пошта конверті, ашық хаттар, маркалар, қарындаш, автоқаламсап, сия және стерженьдер;
12) кітапхананың оқу залында пайдалануға болатын көркем және өзге де әдебиеттер;
13) соттың үкімдері мен ұйғарымдарының көшірмелері, ақша мен бағалы заттарды сақтауға берілген түбіртектер, фотокарточкалар, фотоальбомдар;
14) бағалы емес металдардан жасалған денеге тағатын кресттер және табынатын заттар;
15) балдақ, ағаш қолтаяқ, протездер, мүгедектерге арналған арбалар, оправасы бағалы емес металдардан жасалған көзілдіріктер, контактiлiк линзалар және оларды күтiп-баптау құралдары (дәрiгердiң рұқсаты бойынша);
16) телефонның Smаrt-карталары, банктік төлемкарталары;
17) жеке заттарды сақтайтын бөлмелерде сақталатын киім-кешек қабы немесе сөмке;
18) мекеменің медициналық бөлімінде сақталатын дәрігерлерінің тағайындауы бойынша дәрілік препараттар;
19) бала күтіміне арналған заттар (өздерімен бірге 3 жасқа дейінгі балалары бар әйелдерге дәрігердің рұқсатымен);
20) жылытуды қажет етпейтін тамақ өнімдері (қайнатуды немесе пісіруді қажет етпейтін тез дайындалатын азықтық концентраттар), шай, ерігіш кофе, құрғақ және қоюлатылған сүт, табиғи шырын, балшырын, қантсыз және спиртсіз негіздегі шәрбат, металл немесе шыны ыдыстағы емес алкогольсіз ішімдіктер;
21) бір адамға 0,5 литр есебінен өсімдік май және кемінде 0,75 килограмм есебінен аспайтын тоң май;
22) бір адамға кемінде 1 килограмм есебінен жемістер мен көкөністер;
23) бір адамға кемінде 1 килограмм есебінен шұжық бұйымдары (ысталған және жартылай ысталған), шошқа майы, ірімшік;
24) бір адамға кемінде 2 банка есебінен консервіленген ботқа, ет және өсімдік (көкөніс, жеміс) консервілері;
25) нан өнімдері, кондитерлік өнімдер, кремделген кондитерлік өнімдерді қоспағанда;
26) тұздықтар, майонез, бал.
Ескертпе:
1. Көрсетiлген тiзбе мекемелердің дүкендерiнде қамтамасыз етiледi. Сотталғандар көрсетілген азық-түліктердің сақталу тәртібін бұзған, сондай-ақ бүлінген жағдайда бұзылған азық-түліктер тәркіленеді және жойылады;

6) бритва электрическая либо механическая, бритвы безопасные (разового использования), приспособление для стрижки ногтей, хранящиеся под учетом начальников отряда;
7) сапожные щетки и щетки для одежды, крем для обуви;
8) футляры для очков, мыла и зубных щеток;
9) посуда на алюминиевой или пластиковой основе, предназначенная для пищевых продуктов (кружка, ложка, тарелка), электрочайник, электрокипятильники заводского изготовления, которые хранятся в комнатах для приема пищи отряда;
10) настольные игры (шашки, шахматы, домино, нарды, тоғызқұмалақ);
11) учебники, ученические тетради, почтовые конверты, открытки, марки, простые карандаши, авторучки, чернила и стержни;
12) художественную и иную литературу, пользоваться которыми возможно в читальном зале библиотеки;
13) копии приговоров и определений судов, квитанций на сданные для хранения денег, вещей и ценностей, фотокарточки, фотоальбомы;
14) нательные крестики и предметы культа, изготовленные из недрагоценных металлов;
15) костыли, деревянные трости, протезы, инвалидные коляски, очки с оправой из недрагоценных металлов, контактные линзы и средства по уходу за ними (по разрешению врачей);
16) телефонные Smart-карты, банковские платежные карточки;
17) вещевой мешок или сумку, которые хранятся в комнатах для хранения личных вещей;
18) лекарственные препараты по назначению врача, которые хранятся в медицинской части учреждения;
19) предметы ухода за детьми (с разрешения врача женщинам, имеющим при себе детей в возрасте до 3 лет);
20) продукты питания, не требующие тепловой обработки (пищевые концентраты быстрого приготовления, не требующие кипячения или варки), чай, растворимый кофе, сухое и сгущенное молоко, соки натуральные, нектары, сиропы без сахарной и спиртовой основы, безалкогольные напитки не в стеклянной таре или металлической посуде;
21) масло животного происхождения из расчета не более 0,75 килограмма и растительного происхождения 0,5 литра на одного человека;
22) фрукты и овощи из расчета не более 1 килограмма на одного человека;
23) колбасные изделия (копченные и полукопченные), сало, сыр из расчета не более 1 килограмма на одного человека;
24) консервированные каши, мясные и растительные (овощные, фруктовые) консервы из расчета не более 2 банок на одного человека;
25) хлебная продукция, кондитерские изделия, за исключением кремовых кондитерских изделий;
26) соусы, майонез, мед.
Примечание:
1. Указанный перечень обеспечивается в магазинах учреждений. В случае нарушения осужденными правил хранения указанных продуктов а также порчи, испорченные продукты изымаются и уничтожаются.

2. Басқа мекемеге ауыстыру кезiнде сотталғандар өзiмен бiрге тек жеке заттарын, тамақ өнiмдерiн және бiрiншi кезекте қажетті заттарын алады.
3. Сотталғанға тиесілі тамақ өнiмдерiнiң, бiрiншi кезекте қажетті заттардың, аяқ киiмнiң, киiмдердiң және басқа да өндiрiстiк тауарлардың жалпы салмағы қоймадағыны қоса есептегенде 35 килограмнан, сонымен қатар кофе мен шай 2 килограмнан, сигарет пен папирос кемінде 20 қорап, темекі (табак) 2 килограмнан аспауы тиіс.
4. Сотталғандардың осы тiзбеде көрсетiлмеген тамақ өнімдерін, бiрiншi кезекте қажеттi заттарды, өндiрiстiк тауарларды және өзге де заттар мен бұйымдарды сақтауларына жол берiлмейдi, тамақ өнімдерінің, заттар мен нәрселердің осы тізбесі түбегейлі болып табылады.
5. Жұмысқа орналасқан сотталғандарға мекеме бастығының рұқсатымен өндірістік қажеттілікке байланысты жұмыс орнында міндетті түрде мүлік тізбесіне енгізілетін өзге де заттарды, құралдар мен материалдарды пайдалануға рұқсат етіледі.
6. Сотталғандардың меншігіндегі музыкалық аспаптар сақтау үшін қоймаға тапсырылады немесе клубтарға сақтауға беріледі. Оларды арнайы бөлінген үй-жайларда күн тәртібінде белгіленген уақытта пайдалануға рұқсат етіледі.
7. Жалпы пайдаланудағы айналар монша үй-жайында және жасақтар мен камералардың жуынатын бөлмелерінде орнатылады (ТИ мен ЖАК-ден басқа).
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 5 қазандағы
№ 694 бұйрығына
5-қосымша
Қылмыстық-атқару жүйесі
мекемелерінің iшкi тәртіптеме
қағидаларына
10-қосымша
нысан
Сотталғандардың хаттарын тiркеу журналы
Жолданған/ келіп түскен күні
Сотталғанның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Адресаттың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мекенжай
Ескертпе
Ескертпе: Журнал екі бөлімнен тұрады: бірінші бөлімде сотталғандар жолдаған хаттар, екінші бөлімде сотталғандардың атына келіп түскен хаттар тіркеледі.

2. При переводе в другое учреждение осужденные берут с собой только личные вещи, продукты питания и предметы первой необходимости.
3. Общий вес принадлежащих осужденному продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, включая находящиеся на складе не может превышать 35 килограмм, в том числе кофе и чая не более 2 килограмм, сигарет или папирос не более 20 пачек, табак не более 2 килограмм.
4. Хранение осужденными продуктов питания, предметов первой необходимости, промышленных товаров и иных предметов и вещей, не указанных в настоящем перечне, не допускается, данный перечень продуктов питания, предметов и вещей является исчерпывающим.
5. С разрешения начальника учреждения трудоустроенным осужденным в связи с производственной необходимостью разрешается пользоваться на рабочих местах иными предметами, инструментами и материалами, которые в обязательном порядке вносятся в описях имущества.
6. Музыкальные инструменты, имеющиеся в собственности осужденных, сдаются на склад для хранения, либо передаются на сохранность в клубы. Пользование ими разрешается в специально отведенных помещениях во время, установленное распорядком дня.
7. Зеркала общего пользования устанавливаются в помещениях бани и умывальных комнатах в отрядах и камерах (за исключением ДИЗО и ОК).
Приложение 5
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 октября 2018 года № 694
Приложение 10
к Правилам внутреннего
распорядка учреждений
уголовно-исполнительной системы
Форма
Журнал регистрации писем осужденных
Дата направления/поступления
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) осужденного
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) адресата
Адрес
Примечание
Примечание: Журнал состоит из двух частей: в первой части регистрируются направляемые осужденными письма, во второй части – письма, поступившие на имя осужденных.