Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында конкурстық негізде орналасатын басшы лауазымдар тізбесін және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында жоғары тұрған басшы лауазымдарға конкурс өткізу шарттары мен қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі № 671 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 9 қарашада № 17724 болып тіркелді.
"Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 33-бабы 1-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген:
1) Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында конкурстық негізде орналасатын басшы лауазымдар тізбесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында жоғары тұрған басшы лауазымдарға конкурс өткізу шарттары мен қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаментіне (А.Д. Дәрменов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 671 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарында конкурстық негізде орналасатын басшы лауазымдар тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, көліктегі) аумақтық органдарының лауазымдары:
1. Полиция департаментінің Көші-қон қызметі басқармасының бастығы;
2. алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 15.04.2020 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Перечня руководящих должностей в органах внутренних дел Республики Казахстан, замещаемых на конкурсной основе, Условия и Правила проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности в органах внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 671. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 ноября 2018 года № 17724.
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 33 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень руководящих должностей в органах внутренних дел Республики Казахстан, замещаемых на конкурсной основе согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Условия и Правила проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности в органах внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Департамент кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Дарменов А.Д.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел Республики Казахстан генерал-полковник полиции К. Касымов
Приложение 1
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 сентября 2018 года № 671
Перечень руководящих должностей в органах внутренних дел Республики Казахстан, замещаемых на конкурсной основе
1. Должности областных (городов республиканского значения, столицы, на транспорте) территориальных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
1) начальник Управления миграционной службы Департамента полиции;
2) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 15.04.2020 № 328 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 15.04.2020 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі аудандық (қалалардағы аудандардың) аумақтық органдарының лауазымдары:
1) Полиция департаментінің қаладағы, аудандағы көші-қон қызметі бөлімінің (бөлімшесінің) бастығы;
2) алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 15.04.2020 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 15.04.2020 № 328 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 671 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында жоғары тұрған басшы лауазымдарға конкурс өткізу шарттары мен қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында жоғары тұрған басшы лауазымдарға конкурс өткізу шарттары мен қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 33-бабының 1-1-тармағына сәйкес әзірленді және ішкі істер органдарында (бұдан әрі – ҚР ІІО) жоғары тұрған басшы лауазымдарға конкурс өткізу шарттары мен тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында жоғары тұрған басшы лауазымдарға конкурс (бұдан әрі – Конкурс) Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында конкурстық негізде орналасатын басшы лауазымдардың тізбесіне сәйкес бос лауазымдарға өткізіледі.
2-тарау. Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында жоғары тұрған басшы лауазымдарға конкурс өткізу шарттары мен қағидалары
3. Конкурсты өткізуге дайындалу және ұйымдастыру Қазақстан Республикасы ІІО кадр қызметтеріне жүктеледі.
4. Полиция департаменттерінің Көші-қон қызметі басқармасының бастығы және тіркеу-емтихан жұмысы бөлімі бастығының лауазымына конкурсты Ішкі істер министрлігі, қаланың, ауданның көші-қон қызметі бөлімі (бөлімшесі) бастығының және тіркеу-емтихан жұмысы бөлімшесінің бастығы лауазымына Полиция департаменті ұйымдастырады.
5. Конкурс мынадай түрлерден тұрады:
1) ІІО қызметкерлері арасында конкурс (бұдан әрі – ішкі конкурс);
2) басқа құқық қорғау органдары қызметкерлерінің арасындағы конкурс (бұдан әрі – ведомствоаралық конкурс).

Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 15.04.2020 № 328 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Должности районных (районов в городах) территориальных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
1) начальник отдела (отделения) миграционной службы города, района Департамента полиции;
2) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 15.04.2020 № 328 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 15.04.2020 № 328 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 сентября 2018 года № 671
Условия и Правила проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности в органах внутренних дел Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Условия и Правила проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности в органах внутренних дел Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1-1 статьи 33 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон) и определяют условия и порядок проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности в органах внутренних дел Республики Казахстан (далее - ОВД РК).
2. Конкурс на вышестоящие руководящие должности в органах внутренних дел Республики Казахстан (далее-Конкурс) проводится на вакантные должности в соответствии с Перечнем руководящих должностей в органах внутренних дел Республики Казахстан, замещаемых на конкурсной основе.
Глава 2. Условия и Правила проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности в органах внутренних дел Республики Казахстан
3. Подготовка и организация проведения конкурса возлагается на кадровые службы ОВД РК.
4. Конкурс на должности начальника Управления миграционной службы и начальника отдела регистрационно-экзаменационной работы Департаментов полиции организовывается Министерством внутренних дел, на должности начальника отдела (отделения) миграционной службы и начальника отделения регистрационно-экзаменационной работы города, района организовывается Департаментом полиции.
5. Конкурс состоит из следующих видов:
1) конкурс среди сотрудников ОВД РК (далее - внутренний конкурс);
2) конкурс среди сотрудников других правоохранительных органов (далее-межведомственный конкурс)

6. Жоғары тұрған бос басшы лауазымдарға кандидаттарды іріктеудің негізгі өлшемшарты "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарындағы кадр саясатын іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 желтоқсандағы № 998 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12679 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 998 бұйрық) бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарына (бұдан әрі-біліктілік талаптары) сәйкес келуі, ІІО қызметкерлерінің бәсекеге қабілеттілігі көрсеткішінің жоғары деңгейі болып табылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.10.2020 № 726 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ішкі істер органдарының қызметкерлері арасында конкурс өткізу шарттары мен тәртібі
7. Ішкі конкурс бірқатар бірізді кезеңдерді қамтиды:
1) конкурсты өткізу туралы хабарлама жариялау;
2) конкурстық комиссияны қалыптастыру (бұдан әрі – комиссия);
3) ішкі конкурсқа қатысуға ниет білдірген Қазақстан Республикасы ІІО қызметкерлерінен құжаттар қабылдау және оларды кадр қызметі қызметкерлерінің лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келуін алдын ала қарауы;
4) конкурстық комиссия кандидаттармен өткізетін әңгімелесу;
5) конкурстық комиссияның шешімі.
8. Конкурсты өткізу туралы хабарлама конкурс жариялаған ІІО интернет-ресурсында жарияланады.
9. Конкурсты өткізу туралы хабарлама мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) конкурс өткізетін мемлекеттік органның атауы, оның орналасқан орнын, пошталық мекенжайын, телефон және факс нөмірлерін, электрондық пошта мекенжайларын көрсете отырып;
2) негізгі функционалдық міндеттерді, еңбекақы мөлшері мен жағдайын белгілей отырып, бос лауазымдардың атауы;
3) біліктілік талаптарына сәйкес мемлекеттік орган айқындайтын конкурстың қатысушысына қойылатын негізгі талаптар;
4) ішкі конкурсты өткізу туралы хабарлама жариялағаннан кейін келесі жұмыс күнінен есептелетін құжаттарды қабылдау мерзімі;
5) осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген қажетті құжаттардың тізбесі;
6) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш (бұдан әрі - өтініш).
10. Ішкі конкурс Қазақстан Республикасы ІІО қызметкерлері қатарынан жүргізіледі, бұл ретте жоғары тұрған басшы лауазымына кадрлық резервте тұрған кандидаттарға басымдық беріледі.
11. Конкурсқа қатысу үшін хабарлама жарияланған күнінен кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей кандидат конкурс жариялаған ІІО кадр қызметіне өтініш береді.

6. Основным критерием отбора кандидатов на вакантные вышестоящие руководящие должности является соответствие квалификационным требованиям к категориям должностей органов внутренних дел Республики Казахстан (далее-квалификационные требования), высокий уровень показателя конкурентоспособности сотрудников ОВД, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года № 998 "О некоторых вопросах реализации кадровой политики в органах внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12679) (далее - приказ № 998).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.10.2020 № 726 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Условия и порядок проведения конкурса среди сотрудников органов внутренних дел
7. Внутренний конкурс включает в себя ряд последовательных этапов:
1) публикация объявления о проведении конкурса;
2) формирование конкурсной комиссии (далее - комиссия);
3) прием документов от сотрудников ОВД РК, изъявивших желание участвовать во внутреннем конкурсе, и их предварительное рассмотрение сотрудниками кадровой службы на соответствие квалификационным требованиям к должностям;
4) собеседование с кандидатами, проводимое конкурсной комиссией;
5) решение конкурсной комиссии.
8. Объявление о проведении конкурса публикуется на интернет-ресурсе ОВД РК, объявившего конкурс.
9. Объявление о проведении конкурса включает следующие сведения:
1) наименование государственного органа, проводящего конкурс, с указанием его местонахождения, почтового адреса, номеров телефонов и факса, адреса электронной почты;
2) наименование вакантных должностей с обозначением основных функциональных обязанностей, размера и условий оплаты труда;
3) основные требования к участнику конкурса, определяемые государственным органом в соответствии с квалификационными требованиями;
4) срок приема документов, который исчисляется со следующего рабочего дня после публикации объявления о проведении внутреннего конкурса;
5) перечень необходимых документов, указанных в пункте 12 настоящих Правил;
6) заявление по форме, согласно приложению к настоящим Правилам (далее-заявление).
10. Внутренний конкурс проводится из числа сотрудников ОВД РК, при этом приоритет отдается кандидатам, состоящим в кадровом резерве на вышестоящую руководящую должность.
11. Для участия в конкурсе не позднее пяти рабочих дней после дня публикации объявления кандидат подает в кадровую службу ОВД, объявившего конкурс, заявление.

12. Өтінішке:
1) жұмыстағы негізгі көрсеткіштер мен шынайы жетістіктерді айқындайтын қызметтік жұмыстың нәтижелерімен бірге қызметтік мінездеме (ерікті нысанда);
2) басшы құрам қатарынан қызметкерлердің ұсынымдары (ерікті нысанда);
3) № 998 бұйрығымен бекітілген (бұдан әрі - кәсіби құзыреттерді айқындау қағидалары мен әдістері) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарында кәсіби құзыреттерді, негізгі көрсеткіштерді және бәсекеге қабілеттілік көрсеткіш есебін айқындау қағидалары мен әдістеріне 7, 8-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша орындаушылық лауазымды атқарып отырған ішкі істер органдары қызметкерінің тиімділігін бағалау парағы немесе басқарушылық лауазымды атқарып отырған ішкі істер органдары қызметкерінің тиімділігін бағалау парағы;
4) кәсіби құзыреттерді айқындаудың қағидалары мен әдістеріне 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ішкі істер органдары қызметкерінің бәсекеге қабілеттігін бағалау парағы;
5) Қазақстан Республикасы ІІО кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығын өткізетін қызмет растаған қызметкердің кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығының деңгейін жыл сайын қорытынды тексеру анықтамасы (ерікті нысанда) қоса беріледі.
13. Осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген құжаттардың толық пакетін ұсынбаған жағдайда кадр қызметі кандидаттың конкурсқа қатысуға өтінішін қабылдаған күні қайтарады.
14. Кандидаттардың біліктілік талаптарына сәйкес келуіне құжаттарды қарау және зерделеу құжаттарды қабылдау аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
15. Қызметкерлер туралы толық және объективті ақпарат алу үшін кандидаттар тізімі тексеру үшін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей ІІО өзіндік қауіпсіздік қызметіне жолданады.
16. ІІО өзіндік қауіпсіздік қызметі кандидаттар туралы ақпаратты зерделеу нәтижелері бойынша кадр қызметіне әңгімелесу жүргізуге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті мәліметтер жолдайды.
17. Әңгімелесу өткізу күні мен уақыты туралы кандидатқа оны өткізгенге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабарланады. Хабарлау телефон арқылы электрондық мекенжайға және мобильді телефонға ақпарат жолдау арқылы жүзеге асырылады.
18. Конкурс жариялаған ІІО бос лауазымдарды атқаруға кандидаттарды іріктеуді жүзеге асыруға конкурстық комиссияны қалыптастырады.
19. Конкурстық комиссия конкурс жариялаған ІІО басшысының бұйрығымен құрылады.
20. Конкурстық комиссия кемінде бес мүшеден, оның ішінде төрағадан тұрады.
Конкурстық комиссияның хатшысы (кадр қызметінің өкілі) оның жұмысының ұйымдастырушылық қамтамасыз етілуін жүзеге асырады, оның мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге қатыспайды.
Конкурстық комиссияның төрағасы болып ІІО басшысының кадр қызметіне жетекшілік ететін орынбасары тағайындалады.

12. К заявлению прилагаются:
1) служебная характеристика с результатами служебной деятельности, отражающая основные показатели в работе и реальные достижения (в произвольной форме);
2) рекомендации сотрудников, из числа руководящего состава (в произвольной форме);
3) лист оценки эффективности сотрудника органа внутренних дел, замещающего исполнительскую должность или лист оценки эффективности сотрудника органа внутренних дел, замещающего управленческую должность по форме, согласно приложениям 7, 8 к Правилам и методами определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности в органах внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных приказом № 998 (далее - Правила и методы определения профессиональных компетенций);
4) лист оценки конкурентоспособности сотрудника органов внутренних дел по форме, согласно приложению 9 к Правилам и методам определения профессиональных компетенций;
5) справка ежегодной итоговой проверки уровня профессиональной служебной и физической подготовки сотрудника (в произвольной форме), заверенная службой проводящей профессиональную служебную и физическую подготовку в ОВД РК.
13. В случае предоставления неполного пакета документов, указанных в пункте 12 настоящих Правил, кадровая служба в день принятия возвращает заявление кандидату на участие в конкурсе.
14. Рассмотрение и изучение документов на соответствие кандидатов квалификационным требованиям, осуществляется в течении пяти рабочих дней со дня окончания приема документов.
15. Для получения полной и объективной информации о сотрудниках, списки кандидатов для проверки не позднее трех рабочих дней направляются в службу собственной безопасности ОВД.
16. Служба собственной безопасности ОВД по результатам изучения информации о кандидатах направляет соответствующие сведения в кадровую службу не позднее трех рабочих дней до дня проведения собеседования.
17. О дате и времени проведения собеседования кандидат уведомляется не позднее чем за три рабочих дня до его проведения. Уведомление осуществляется по телефону, посредством направления информации на электронные адреса и мобильные телефоны.
18. ОВД, объявивший конкурс, формирует конкурсную комиссию, которая осуществляет отбор кандидатов на занятие вакантной должности.
19. Конкурсная комиссия создается приказом руководителя ОВД, объявившего конкурс.
20. Конкурсная комиссия состоит не менее чем из пяти членов, в том числе председателя.
Секретарь конкурсной комиссии (представитель кадровой службы) осуществляет организационное обеспечение ее работы, не является ее членом и не принимает участие в голосовании.
Председателем конкурсной комиссии назначается заместитель руководителя ОВД, курирующий кадровую службу.

21. Конкурстық комиссияның құрамына конкурс өткізетін ІІО кадр, заң қызметтерінің, өзіндік қауіпсіздік бөліністерінің, құрылымдық бөліністерінің басшылары енгізіледі.
2-параграф. Басқа құқық қорғау органдары қызметкерлерінің арасында ведомствоаралық конкурс өткізу шарттары мен тәртібі
22. Конкурстық комиссияның оң қорытындысын алған ішкі конкурсқа қатысушылар болмаған жағдайда ведомствоаралық конкурс өткізіледі.
23. Ведомствоаралық конкурс өткізу туралы хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланады.
24. Хабарлама осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген мәліметтерді қамтиды.
25. Конкурсқа біліктілік талаптарына сәйкес келген жағдайда басқа құқық қорғау органдарының қызметкерлері қатысады.
26. Кандидат хабарлама жарияланған күннен кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей конкурс жариялаған ІІО-ның кадр қызметіне осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
27. Өтінішке:
1) Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) кадр қызметі растаған қызметтік тізім (ерікті нысанда);
3) білімі туралы құжаттардың көшірмелері;
4) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 13 наурыздағы №211 бұйрығымен бекітілген Ішкі істер органдарына қабылданатын адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздеріне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20123 болып тіркелген) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кадрларды есепке алу бойынша толтырылған жеке парағы.
Ескерту. 27-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 23.10.2023 № 758 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5) тиісті құқық қорғау органының уәкілетті қызметі куәландырған жұмыстағы негізгі көрсеткіштерді және шынайы жетістіктерді айқындайтын қызметтік жұмыс нәтижелерімен бірге қызметкердің қызметтік мінездемесі (ерікті нысанда);
6) тиісті құқық қорғау органының кадр қызметі растаған куәландырған құрам қатарынан қызметкерлердің ұсынымдары (ерікті нысанда);
7) тиісті құқық қорғау органының уәкілетті қызметі растаған кандидаттың қызмет орны бойынша беделін түсіретін мәліметтің болуы немесе болмауы туралы құқық қорғау органының тиісті бөлінісі қызметінің анықтамасы (ерікті нысанда);
8) құқық қорғау органының кадр қызметі растаған тәртіптік жазаларының болуы немесе болмауы туралы анықтама (ерікті нысанда);
9) тиісті құқық қорғау органының уәкілетті қызметі растаған кәсіби даярлығының деңгейін жыл сайын қорытынды тексеру анықтамасы (ерікті нысанда);

21. В состав конкурсной комиссии включаются руководители подразделений кадровой, юридической служб, собственной безопасности, структурных подразделений ОВД, проводящего конкурс.
Параграф 2. Условия и порядок проведения межведомственного конкурса среди сотрудников других правоохранительных органов
22. При отсутствии участников внутреннего конкурса, получивших положительное заключение конкурсной комиссии, проводится межведомственный конкурс.
23. Объявление о проведении межведомственного конкурса (далее-объявление) публикуется на интернет-ресурсе уполномоченного органа по делам государственной службы.
24. Объявление включает сведения, предусмотренные пунктом 9 настоящих Правил.
25. В конкурсе принимают участие сотрудники других правоохранительных органов при условии соответствия квалификационным требованиям.
26. Не позднее пяти рабочих дней после дня публикации объявления, кандидат подает в кадровую службу ОВД, объявившего конкурс, заявление по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
27. К заявлению прилагаются:
1) копия документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан;
2) послужной список, заверенный кадровой службой (в произвольной форме);
3) копии документов об образовании;
4) заполненный личный листок по учету кадров по форме, согласно приложению 2 к Правилам отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы внутренних дел, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 марта 2020 года № 211 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20123);
5) служебная характеристика сотрудника с результатами служебной деятельности, отражающая основные показатели в работе и реальные достижения, заверенная уполномоченной службой соответствующего правоохранительного органа (в произвольной форме);
6) рекомендации сотрудников, из числа руководящего состава, заверенная кадровой службой соответствующего правоохранительного органа (в произвольной форме);
7) справка службы соответствующего подразделения правоохранительного органа по месту службы кандидата о наличии или отсутствии компрометирующих сведений, заверенная уполномоченной службой соответствующего правоохранительного органа (в произвольной форме);
8) справка о наличии или отсутствии дисциплинарных взысканий (в произвольной форме), заверенная кадровой службой правоохранительного органа;
9) справка ежегодной итоговой проверки уровня профессиональной подготовленности, заверенная уполномоченной службой соответствующего правоохранительного органа (в произвольной форме);

10) құқық қорғау органының кадр қызметі растаған құқық қорғау органы қызметкерінің бәсекеге қабілеттігін бағалау парағы (болған жағдайда);
11) құқық қорғау органының кадр қызметі растаған құқық қорғау органы қызметкерінің тиімділігін бағалау парағы (болған жағдайда) қоса беріледі.
28. Осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген құжаттардың толық пакетін ұсынбаған жағдайда кадр қызметі кандидаттың конкурсқа қатысуға өтінішін қабылдаған күні қайтарады.
29. Кандидаттардың біліктілік талаптарына сәйкес келуіне құжаттарды қарау және зерделеу құжаттарды қабылдау аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
30. Жеке адам туралы толық және объективті ақпарат алу үшін кандидаттар тізімі тексеру үшін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей ІІО өзіндік қауіпсіздік қызметіне жолданады, сондай-ақ ақпарат кандидаттың жұмыс орны бойынша құқық қорғау органынан сұратылады.
31. ІІО не құқық қорғау органының өзіндік қауіпсіздік қызметі кандидаттың жұмыс орны бойынша кандидаттарды зерделеу нәтижелері бойынша кадр қызметіне әңгімелесу жүргізу күніне дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті ақпарат жолдайды.
32. Әңгімелесу өткізу күні мен уақыты туралы кандидатқа оны өткізгенге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабарланады. Хабарлама телефон арқылы қатысушылардың электрондық мекенжайына және мобильді телефонына ақпарат жолдау арқылы жүзеге асырылады.
3-тарау. Ішкі істер органдары қызметкерлерінің арасында және басқа құқық қорғау органдары қызметкерлерінің арасында әңгімелесу өткізу тәртібі
33. Әңгімелесуге жіберілген кандидаттар тізімі жалпыға көрінетін қолжетімді жерлерде ІІО ақпараттық стенділерінде, сондай-ақ оның интернет-ресурсында құжаттарды қарау аяқталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей орналастырылады.
34. Әңгімелесу кандидаттар тізімі жарияланған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
35. Кандидаттармен әңгімелесу хаттама түрінде ресімделеді және жазбаның техникалық құралдары (аудио және (немесе) бейне) арқылы тіркеледі.
36. Талқылау барысы және конкурстық комиссия қабылдаған шешім хаттама түрінде ресімделеді, оған конкурстық комиссияның төрағасы және конкурстық комиссияның мүшелері, сондай-ақ хаттама жасауды жүзеге асырған хатшы қол қояды.
37. Осы Қағидаларда көзделген барлық материалдар Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 29 қыркүйектегі № 263 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15997 болып тіркелген) бекітілген сақтау мерзімдерін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесіне сәйкес Қазақстан Республикасының ІІО кадр қызметінде сақталады.

10) лист оценки конкурентоспособности сотрудника правоохранительного органа, заверенная кадровой службой правоохранительного органа (при наличии);
11) лист оценки эффективности сотрудника правоохранительного органа, заверенная кадровой службой правоохранительного органа (при наличии).
Сноска. Пункт 27 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 23.10.2023 № 758 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. В случае предоставления неполного пакета документов, указанных в пункте 27 настоящих Правил, кадровая служба в день принятия возвращает заявление кандидату на участие в конкурсе.
29. Рассмотрение и изучение документов на соответствие кандидатов квалификационным требованиям, осуществляется в течении пяти рабочих дней со дня окончания приема документов.
30. Для получения полной и объективной информации о личности списки кандидатов для проверки не позднее трех рабочих дней направляются в службу собственной безопасности ОВД, также информация запрашивается в правоохранительном органе по месту работы кандидата.
31. Служба собственной безопасности ОВД либо правоохранительного органа по месту службы кандидата по результатам изучения кандидатов направляет соответствующую информацию в кадровую службу не позднее трех рабочих дней до дня проведения собеседования.
32. О дате и времени проведения собеседования кандидат уведомляется не позднее чем за три рабочих дня до его проведения. Уведомление осуществляется по телефону, посредством направления информации на электронные адреса и мобильные телефоны участников.
Глава 3. Порядок проведения собеседования среди сотрудников органов внутренних дел и среди сотрудников других правоохранительных органов
33. Список кандидатов, допущенных к собеседованию, размещается на информационных стендах ОВД в местах, доступных для всеобщего обозрения, а также на его интернет-ресурсе не позднее трех рабочих дней со дня окончания рассмотрения документов.
34. Собеседование проводится не позднее трех рабочих дней со дня опубликования списка кандидатов.
35. Собеседование с кандидатами оформляется в виде протокола и фиксируется с помощью технических средств (аудио и (или) видео) записи.
36. Ход обсуждения и принятое конкурсной комиссией решение оформляются в виде протокола, который подписывается председателем и членами конкурсной комиссии, а также секретарем, осуществляющим протоколирование.
37. Все материалы, предусмотренные настоящими Правилами, хранятся в кадровой службе ОВД РК в соответствии с Перечнем типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием сроков хранения, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 263 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15997).

38. Комиссия отырысы егер онда комиссия мүшелерінің жалпы санынан кемінде екіден үші қатысқан жағдайда заңды деп есептеледі. Болмаған комиссия мүшелерінің орнын ауыстыруға жол берілмейді.
39. Кандидат егер комиссия құрамынан қатысып отырғандардың көпшілігі оған дауыс берсе комиссияның оң қорытындысын алады. Дауыс берген кезде дауыс тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Конкурстық комиссияның хатшысы дауыс беруге қатыспайды.
40. ІІО кадр қызметі кандидаттарға отырыс өткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы хабарлайды. Хабарлау телефон арқылы, ақпаратты электрондық мекенжайға және мобильді телефондарға жолдау арқылы жүзеге асырылады.
41. ІІО басшысы не уәкілетті басшы жарияланған бос лауазымға комиссия ұсынған кандидатты тағайындайды.
42. Комиссия шешіміне жоғары тұрған ІІО-ға (жоғары тұрған лауазымды адамға) не сотқа Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте шағымдануға болады.
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарында жоғары
тұрған басшы лауазымдарға
конкурс өткізу қағидаларына
қосымша
нысан
_________________ бастығы
(ішкі істер органының,
________________________
атағы, тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)
Өтініш
Маған __________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
бос лауазымына орналасуға конкурсқа қатысуға рұқсат беруді сұраймын.
Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында бос лауазымды атқаруға
конкурс өткізу шарттарымен және тәртібімен таныстым, келісемін және оларды
орындауға міндеттенемін.
Ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығына жауапкершілік туралы ескертілдім.
________________ _________________________________________________
(қолы)             (тегі, аты (әкесінің аты болған жағдайда))
Байланыс деректері:
жұмыс және ұялы телефон нөмірі: __________________________________________
электрондық мекенжайы __________________________________________________
тұрғылықты мекенжайы ___________________________________________________
жұмыс мекенжайы _______________________________________________________
20 ___ жылғы "___" _________

38. Заседание комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей от общего числа членов комиссии. Замещение отсутствующих членов комиссии не допускается.
39. Кандидат получает положительное заключение комиссии, если за него проголосовало большинство присутствующих из состава комиссии. При равенстве голосов при голосовании решающим является голос председателя комиссии.
Секретарь конкурсной комиссии не принимает участие в голосовании.
40. Кадровая служба ОВД извещает кандидатов о принятом решении в течение трех рабочих дней со дня проведения заседания. Извещение осуществляется по телефону, посредством направления информации на электронные адреса и мобильные телефоны.
41. Руководитель либо уполномоченный руководитель ОВД назначает кандидата, рекомендованного комиссией на объявленную вакантную должность.
42. Решение комиссии может быть обжаловано вышестоящему ОВД (вышестоящему должностному лицу) либо в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение
к Правилам проведения
конкурса на вышестоящие
руководящие должности в
органах внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Начальнику
____________________________
(органа внутренних дел
____________________________
звание, фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Заявление
Прошу допустить меня к участию в конкурсе на занятие вакантной должности ____________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
С условиями и порядком проведения конкурса на занятие вакантной должности в органах
внутренних дел Республики Казахстан ознакомлен (ознакомлена), согласен (согласна) их выполнять.
Я предупрежден (а) об ответственности за подлинность представленных документов.
________________ _______________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при наличии))
Контактные данные:
номера рабочего и сотового телефонов _____________________________________________
электронный адрес ______________________________________________________________
домашний адрес проживания _____________________________________________________
рабочий адрес __________________________________________________________________
"____" ___________ 20___ года