"Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 22 қазандағы № 68 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 4 желтоқсандағы № 470 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 7 желтоқсанда № 17893 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 22 қазандағы № 68 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9890 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 12 желтоқсанда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын жасау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Газ өнеркәсібін дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2018 жылғы 4 желтоқсандағы
№ 470 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2014 жылғы 22 қазандағы
№ 68 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидалары

О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 68 "Об утверждении Правил составления плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 4 декабря 2018 года № 470. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 декабря 2018 года № 17893
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 68 "Об утверждении Правил составления плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9890, опубликован 12 декабря 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан.";
Правила составления плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту развития газовой промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
Приложение
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 4 декабря 2018 года № 470
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 22 октября 2014 года № 68
Правила формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на
внутренний рынок Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Газ және газбен жабдықтау туралы" 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 18) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын (бұдан әрі – өнім беру жоспары) қалыптастыру тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидаларда мындай ұғымдар қолданылады:
1) жиынтық өтінім – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының уәкілетті органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жүгінуі;
2) өнім беруші – өнім беру жоспарына сәйкес Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру және өткізу міндеті Заңмен жүктелген сұйытылған мұнай газын өндіруші немесе оған меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутегі шикізатын қайта өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газының меншік иесі;
3) өтінім – сұйытылған мұнай газы сауда-саттығына қатысушының облыс, республикалық маңызы бар қала, астананың жергілікті атқарушы органына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жүгінуі, оларды:
газ желісі ұйымдары;
мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін сұйытылған мұнай газын шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылар;
сұйытылған мұнай газының сауда-саттығына қатысушылар ұсынады.
4) уәкілетті орган – газды өндіруді, тасымалдауды (тасуды), сақтауды және көтерме саудада өткізуді, сондай-ақ тауарлық және сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізуді және тұтынуды мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар Заңға сәйкес қолданылады.
4. Өнім беру жоспарына Қазақстан Республикасының ішкі нарығына электрондық сауда алаңдарынан тыс және осындай алаңдар арқылы өнім берушілер өткізуі міндетті болып табылатын сұйытылған мұнай газының көлемдері кіреді.
5. Заңның 27-1-бабының 11-тармағына сәйкес өнім беру жоспарының шеңберінде электрондық сауда алаңдарынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газын сатып алу құқығына:
1) Заңның 27-1-бабы 11-тармағының 1) тармақшасына сәйкес газ желісі ұйымдары;
2) Заңның 27-1-бабы 11-тармағының 3) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылар тізбесіне (бұдан әрі – тізбе) енгізілген өнеркәсіптік тұтынушылар ие болады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 9 января 2012 года "О газе и газоснабжении" (далее - Закон).
2. Правила определяют порядок формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан (далее – план поставки).
3. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) сводная заявка - обращение местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы в уполномоченный орган согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) поставщик – производитель сжиженного нефтяного газа или собственник сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего ему на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья, на которого Законом возложена обязанность поставки и реализации сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан в соответствии с планом поставки;
3) заявка – обращение в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы согласно приложению 2 к настоящим Правилам, которые предоставляют:
газосетевые организации;
промышленные потребители, использующие сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции;
участники торгов сжиженного нефтяного газа.
4) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование производства, транспортировки (перевозки), хранения и оптовой реализации газа, а также розничной реализации и потребления товарного и сжиженного нефтяного газа.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с Законом.
4. План поставки включает объемы сжиженного нефтяного газа, обязательные к реализации поставщиками на внутреннем рынке Республики Казахстан вне электронных торговых площадок и через такие площадки.
5. В соответствии с пунктом 11 статьи 27-1 Закона правом приобретения сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки вне электронных торговых площадок, обладают:
1) газосетевые организации в соответствии с подпунктом 1) пункта 11 статьи 27-1 Закона;
2) промышленные потребители, включенные в перечень промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции (далее – перечень), утверждаемый уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 3) пункта 11 статьи 27-1 Закона.

6. Электрондық сауда алаңдары арқылы өнім беру жоспарының шеңберінде өткізілетін сұйытылған мұнай газын сатып алу Заңның 6-бабының 18-1) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін Электрондық сауда алаңдары арқылы сұйытылған мұнай газы сауда-саттығын ұйымдастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылар тізбесіне енгізу тәртібі
7. Тізбеге енгізу үшін сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылар уәкілетті органға мынадай құжаттар мен мәліметтерді:
1) мұнай-газ-химия кәсіпорнының мүліктік кешеніне өтініш берушінің меншік құқығын растайтын құқық белгілеуші құжаттардың көшірмелері;
2) мұнай-газ-химия кәсіпорнын пайдалануға енгізу актісі;
3) мұнай-газ-химия кәсіпорнының жұмыс істеуі бойынша облыс, республикалық маңызы бар қала, астананың жергілікті атқарушы органдарының растау хаты;
4) жобалық құжаттамаға сәйкес әрбір қондырғы қуаты, өндірістің материалдық теңгерімі келтірілген технологиялық процестің сипаттамасы;
5) осы технология сипаттамасы келтірілген технология лицензиарларымен немесе технология мен технологиялық жабдықтарды жеткізушілермен келісімдер;
6) республика үшін әлеуметтік-экономикалық әсері (жұмыс орындары, бюджетке төлемдер, аралас салалар үшін мультипликативті әсер);
7) тұтынылатын сұйытылған мұнай газының, шығарылатын мұнай-газ-химия өнімдерінің (атауларын көрсете отырып) және мұнай-газ-химия өнімін өндіру процесінде химиялық өзгеріске түспеген сұйытылған мұнай газының көлемдері (жобалық қуаттарына сәйкес, айына және жылына мың тонна) бойынша ақпаратты қоса өтініш береді.
Өтініш беруші ұсынылатын құжаттар мен мәліметтердің дұрыс болуына кепілдік береді.
8. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген құжаттармен бірге өтінішті алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Өтініш беруші құжаттарды толық бермеген жағдайда, уәкілетті орган көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды бере отырып, оларды өтініш берушіге қайтарады.
Осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес құжаттар топтамасы толық берілген жағдайда, уәкілетті орган 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды қарайды, сондай-ақ осы құжаттар мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін сұйытылған мұнай газын пайдалану мәселелері жөніндегі комиссияға (бұдан әрі - Комисся) ұсынымдарын алу үшін жіберіледі.
Комиссия мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін сұйытылған мұнай газын пайдалану мәселелері бойынша ұсынымдар әзірлеу мақсатында уәкілетті орган жанында құрылады және оның құрамына химия өнеркәсібі саласындағы уәкілетті органның, "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, ғылыми-зерттеу ұйымдардың өкілдері, сондай-ақ мұнай-газ өңдеу және мұнай-газ-химия салаларындағы тәжірибелі мамандар кіреді.

6. Приобретение сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки через электронные торговые площадки, осуществляется в соответствии с Правилами организации и проведения торгов сжиженным нефтяным газом через электронные торговые площадки, утверждаемыми уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 18-1) статьи 6 Закона.
Глава 2. Порядок включения в перечень промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ для производства нефтегазохимической продукции.
7. Промышленные потребители, использующие сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции, для включения в перечень представляют в уполномоченный орган заявление с приложением следующих документов и сведений:
1) копии правоустанавливающих документов, подтверждающих право собственности заявителя на имущественный комплекс нефтегазохимического предприятия;
2) акт ввода в эксплуатацию нефтегазохимического предприятия;
3) письмо - подтверждение местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы по функционированию нефтегазохимического предприятия;
4) описания технологического процесса с приведением материального баланса производства, мощности каждой установки согласно проектной документации;
5) соглашение с лицензиарами технологии или поставщиками технологии и технологического оборудования с приведением описания данной технологии;
6) социально-экономический эффект для республики (рабочие места, платежи в бюджет, мультипликативный эффект для смежных отраслей);
7) по объемам (согласно проектным мощностям, тысяч тонн в месяц и в год) потребляемого сжиженного нефтяного газа, выпускаемой нефтегазохимической продукции (с указанием наименований) и сжиженного нефтяного газа, не подвергающийся химическому превращению в процессе производства нефтегазохимической продукции.
Заявитель гарантирует достоверность представляемых документов и сведений.
8. Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с даты получения заявления с документами, указанными в пункте 7 настоящих Правил, проверяет полноту представленных документов.
В случае представления заявителем неполного пакета документов, уполномоченный орган в указанный срок возвращает их заявителю с представлением мотивированного отказа в дальнейшем рассмотрении заявления.
В случае представления заявителем полного пакета документов в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил, уполномоченный орган в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней рассматривает представленные документы, которые также направляются для получения рекомендаций в комиссию по вопросам использования сжиженного нефтяного газа для производства нефтегазохимической продукции (далее – Комиссия).
Комиссия создается при уполномоченном органе в целях выработки рекомендаций по вопросам использования сжиженного нефтяного газа для производства нефтегазохимической продукции и состоит из представителей уполномоченного органа в сфере химической промышленности, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", научно-исследовательских организаций, а также опытных специалистов нефтегазоперерабатывающей и нефтегазохимической отраслей.

9. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттарды қарағаннан кейін Комиссияның ұсынымдарын ескере отырып, 7 (жеті) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша тізбені бекітеді және оны өзінің ресми интернет-ресурсында жариялайды немесе 3 (үш) жұмыс күні ішінде дәлелді бас тарту туралы хабарлама жібереді.
10. Өтініш берушіні тізбеге енгізуден бас тарту үшін негіздемелер:
1) өндірістің материалдық теңгерімінің жобалық құжаттамаға немесе мәлімделген технологиясына сәйкессіздігі;
2) технология лицензиарларымен немесе технология мен технологиялық жабдықтарды жеткізушілермен келісімдерге сәйкессіздігі;
3) егер өндірілетін мұнай-газ-химия өнімінің жоспарланған құны осындай өнімді өндіру үшін пайдаланылатын сұйытылған мұнай газы көлемінің құнынан төмен болса.
3-тарау. Өтінімдерді және жиынтық өтінімдерді қалыптастыру тәртібі
11. Газ желісі ұйымдарының, сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылардың сұйтылған мұнай газын беруге өтінімдері (бұдан әрі - өтінім) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дайындалады және жоспарланып отырған айдың алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік 35 (отыз бес) күннен кешіктірілмейтін мерзімде тиісті облыс, республикалық маңызы бар қала, астананың жергілікті атқарушы органына жіберіледі.
12. Газ желісі ұйымдары өз мұқтаждықтары үшін пайдаланатын сұйытылған мұнай газының көлемдері өтінімдерге енгізілмейді.
13. Сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылардың өтінімдерінде мұнай-газ-химия өнімін өндіру процесінде химиялық өзгеріске түспеген сұйытылған мұнай газының көлемдері (бар болған жағдайда) жеке көрсетіледі.
14. Осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген өтінімдерге оларда көрсетілген мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
15. Осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген өтінімдердің негізінде облыс, республикалық маңызы бар қала, астананың жергілікті атқарушы органы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жоспарланып отырған күнтізбелік айға сұйытылған мұнай газын жеткізуге жиынтық өтінім (бұдан әрі – жиынтық өтінім) әзірлейді.
16. Жиынтық өтінім электрондық сауда алаңдарынан тыс және осындай алаңдар арқылы тиісті өңірге жеткізу үшін қажетті көлемдер туралы ақпаратты қамтиды. Электрондық сауда алаңы арқылы беру үшін мәлімделген, жоспарланған айға арналған жиынтық өтінімде белгіленуі тиіс сұйытылған мұнай газы үлесінің мөлшерін уәкілетті орган жоспарланып отырған айдың алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік 40 (қырық) күннен кешіктірілмейтін мерзімде өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.

9. Уполномоченный орган после рассмотрения представленных согласно пункту 7 настоящих Правил документов и сведений с учетом рекомендаций Комиссии в течение 7 (семи) рабочих дней утверждает перечень по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, и размещает его на своем официальном интернет-ресурсе, либо в течение 3 (трех) рабочих дней направляет уведомление о мотивированном отказе.
10. Основаниями отказа для включения заявителя в перечень являются:
1) несоответствие материального баланса производства проектной документации или заявленной технологии;
2) несоответствие соглашениям с лицензиарами технологий или поставщиками технологии и технологического оборудования;
3) если планируемая стоимость выпускаемой нефтегазохимической продукции будет ниже стоимости объема сжиженного нефтяного газа, используемого для производства такой продукции.
Глава 3. Порядок формирования заявок и сводных заявок
11. Заявки на поставку сжиженного нефтяного газа (далее - заявка) газосетевых организаций, промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции, подготавливаются по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и направляются в соответствующий местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в срок не позднее чем за 35 (тридцать пять) календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому.
12. В заявки не включаются объемы сжиженного нефтяного газа, используемые газосетевыми организациями на собственные нужды.
13. В заявках промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции, отдельно указываются объемы сжиженного нефтяного газа, не подвергающиеся химическому превращению в процессе производства нефтегазохимической продукции (при наличии).
14. К заявкам, указанным в пункте 11 настоящих Правил, прикладываются копии документов, подтверждающих указанные в них сведения.
15. На основании заявок, указанных в пункте 11 настоящих Правил, местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы разрабатывается сводная заявка на поставку сжиженного нефтяного газа (далее – сводная заявка) на планируемый календарный месяц согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
16. Сводная заявка содержит информацию об объемах, необходимых для поставки в соответствующий регион вне электронных торговых площадок и через такие площадки. Размер доли сжиженного нефтяного газа, заявляемого для поставки через электронные торговые площадки, который должен быть установлен в сводной заявке на планируемый месяц, размещается уполномоченным органом на его официальном интернет-ресурсе в срок не позднее чем за 40 (сорок) календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому.

17. Жиынтық өтінім газ желісі ұйымдарының және сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылардың өтінімдері негізінде қалыптастырылады.
18. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органының қарауына мынадар өтінімдер қабылданбайды:
1) мәліметтер толық және (немесе) дұрыс болмаса;
2) ағымдағы айдың алдындағы айдағы сұйытылған мұнай газын өткізу туралы мәліметтерді ұсынбаған немесе қате мәлімет ұсынған газ желісі ұйымдарының;
3) сұйытылған мұнай газын өндіру, тасымалдау (тасу), сақтау, тиеп-жөнелту және өткізу мониторингі шеңберінде оларға қатысты Заңмен белгіленген, сұйытылған мұнай газын өткізу тәртібін бұзушылықты жоймау фактісі анықталған газ желісі ұйымдарының;
4) тізбеге енгізілмеген сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылардын өтінімдері.
19. Жиынтық өтінім дайындау үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы тиісті өңірдің жоспарланып отырған кезеңге сұйытылған мұнай газына деген қажеттілігін айқындайды, ол мынадай мәліметтерге негізделеді:
1) алдыңғы кезеңдердегі сұйытылған мұнай газын нақты тұтыну көлемдері;
2) мотор отыны ретінде сұйытылған мұнай газын пайдаланатын өңірде тіркелген жеңіл, жүк және жолаушы көлігінің саны және осындай көліктің сұйытылған мұнай газын тұтынуының есептелген көлемдері;
3) өңірде сұйытылған мұнай газын топтық резервуарлық қондырғылар арқылы және тұрмыстық баллондармен тұтынатын абоненттер саны;
4) сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушыларды қоспағанда, өнеркәсіптік тұтынушылардың сұйытылған мұнай газын тұтыну көлемдері;
5) тиісті өңірдің аумағында орналасқан және тізбеге енгізілген сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылардың сұйытылған мұнай газын тұтыну көлемдері.
20. Сұйытылған мұнай газын жеткізуге өтінімдерді қалыптастыру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Жиынтық өтінімдерді қалыптастыру жөніндегі комиссия) газ желісі ұйымдары ұсынған өтінімдерді осы Қағидалардың 19-тармағына және осы Қағидаларға 4-қосымшада келтірілген газ желісі ұйымдары үшін сұйытылған мұнай газы көлемдерін айқындау тетігіне сәйкес өңірдің сұйытылған мұнай газына деген қажеттілігін ескере отырып, олардың негізділігі мәніне қарайды.

17. Сводная заявка формируется на основании заявок газосетевых организаций и промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции.
18. Не принимаются к рассмотрению местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы заявки:
1) содержащие неполные и (или) недостоверные сведения;
2) газосетевых организаций, не представивших или предоставивших недостоверные сведения о реализации сжиженного нефтяного газа за месяц, предшествующий текущему;
3) газосетевых организаций, в отношении которых в рамках мониторинга производства, транспортировки (перевозки), хранения, отгрузки и реализации сжиженного нефтяного газа выявлены неустраненные нарушения порядка реализации сжиженного нефтяного газа, установленного Законом;
4) промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции, не включенных в перечень.
19. Для подготовки сводной заявки местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы определяется потребность соответствующего региона в сжиженном нефтяном газе на планируемый период, исходя из следующих сведений:
1) объемы фактического потребления сжиженного нефтяного газа в предыдущих периодах;
2) количество зарегистрированного в регионе легкового, грузового и пассажирского транспорта, использующего сжиженный нефтяной газ в качестве моторного топлива, и расчетные объемы потребления таким транспортом сжиженного нефтяного газа;
3) количество абонентов региона, потребляющих сжиженный нефтяной газ через групповые резервуарные установки и в бытовых баллонах;
4) объемы потребления сжиженного нефтяного газа промышленными потребителями, за исключением промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции;
5) объемы потребления сжиженного нефтяного газа промышленными потребителями, использующими сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции, включенными в перечень и расположенными на территории соответствующего региона.
20. Представленные заявки газосетевых организаций рассматриваются комиссией по формированию сводных заявок на поставку сжиженного нефтяного газа (далее – Комиссия по формированию сводных заявок) на предмет их обоснованности с учетом потребности региона в сжиженном нефтяном газе согласно пункту 19 настоящих Правил и в соответствии с механизмом определения объемов сжиженного нефтяного газа для газосетевых организаций, приведенным в приложении 4 к настоящим Правилам.

Жиынтық өтінімдерді қалыптастыру жөніндегі комиссия туралы ережені Заңның 6-бабының 18-5) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітеді.
21. Сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылар ұсынған өтінімдер осы Қағидалардың 19-тармағына сай өңірдің сұйытылған мұнай газына деген қажеттілігін ескере отырып, олардың негізділігі мәніне төмендегі өлшемшарттар негізінде қарастырылады:
1) өтінім берушілер сұрататын сұйытылған мұнай газ көлемдерінің тізбеде көрсетілген көлемдерге сәйкес келуі;
2) өтініш берушілердің алдыңғы өткен кезеңде сұйытылған мұнай газын тұтынуының нақты көлемдері.
22.Қалыптастырылған жиынтық өтінім сұйытылған мұнай газын беруге жиынтық өтінімдерді қалыптастыру жөніндегі комиссияның қарауына жатады.
23. Жиынтық өтінімді қарау нәтижелері бойынша сұйытылған мұнай газын жеткізуге жиынтық өтінімдерді қалыптастыру жөніндегі комиссия жиынтық өтінімді мақұлдау туралы немесе оны түзету қажеттігі туралы шешім қабылдайды.
24. Сұйытылған мұнай газын жеткізуге жиынтық өтінімдерді қалыптастыру жөніндегі комиссияның шешімімен мақұлданған жиынтық өтінім облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органының бекітуіне және жоспарланып отырған айдың алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік 25 (жиырма бес) күннен кешіктірілмейтін мерзімде Комиссия хаттамасымен қоса уәкілетті органға жолдауына жатады.
25. Уәкілетті органға облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органынан келіп түскен жиынтық өтінімдер Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Өнім беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссия) қарауына жатады.
Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссия туралы ереже Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 20 қыркүйектегі № 384 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 17494 нөмірімен тіркелген).
4-тарау. Өнім беру жоспарын қалыптастыру тәртібі
26. Қазақстан Республикасының ішкі нарығына электрондық сауда алаңдарынан тыс және осындай алаңдар арқылы сұйытылған мұнай газын беру жоспары осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының тиісті өтінімдерінің негізінде, жоспарланып отырған айдың алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік 25 (жиырма бес) күннен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органға өндірушілер және меншік иелері жіберетін жоспарланып отырған айға сұйытылған мұнай газын өндірудің болжамдық көлемдері ескеріле отырып, қалыптастырылады.

Положение о Комиссии по формированию сводных заявок утверждается уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 18-5) статьи 6 Закона.
21. Представленные заявки промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции, рассматриваются на предмет их обоснованности с учетом потребности региона в сжиженном нефтяном газе согласно пункту 19 настоящих Правил и исходя из следующих критериев:
1) соответствие запрашиваемых заявителем объемов сжиженного нефтяного газа объемам, указанным в перечне;
2) фактические объемы потребления заявителями сжиженного нефтяного газа в предыдущие периоды.
22. Сформированная сводная заявка подлежит рассмотрению Комиссией по формированию сводных заявок.
23. По результатам рассмотрения сводной заявки Комиссия по формированию сводных заявок принимает решение об одобрении сводной заявки либо о необходимости ее корректировки.
24. Сводная заявка, одобренная решением Комиссии по формированию сводных заявок, подлежит утверждению соответствующим местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы и направлению в уполномоченный орган с приложением протокола заседания Комиссии в срок не позднее чем за 25 (двадцать пять) календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому.
25. Поступившие в уполномоченный орган сводные заявки от местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы подлежат рассмотрению Комиссией по формированию плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан (далее – Комиссия по формированию плана поставки).
Положение о Комиссии по формированию плана поставки утверждено приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 сентября 2018 года № 384 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под номером 17494).
Глава 4. Порядок формирования плана поставки
26. План поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан вне электронных торговых площадок и через такие площадки формируется на основе сводных заявок местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы согласно приложению 5 к настоящим Правилам, с учетом прогнозных объемов производства сжиженного нефтяного газа на планируемый месяц, направляемых производителями и собственниками в уполномоченный орган в срок не позднее чем за 25 (двадцать пять) календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому.

27. Егер облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы осы Қағидалардың 24-тармағында көрсетілген мерзімде жиынтық өтінімді уәкілетті органға жібермесе, онда өнім беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссияның шешімімен тиісті өңірге арналған өнім беру жоспарында сұйытылған мұнай газын беру көлемдері ағымдағы ай деңгейінде белгіленеді.
28. Қазақстан Республикасының ішкі нарығына өткізу міндетті болып табылатын сұйытылған мұнай газының көлемі өнім беру жоспарында әрбір өнім беруші үшін сұйытылған мұнай газының өнім берушісі жалпы өндірген көлеміне пайыздық қатынаста белгіленеді. Пайыздық қатынас барлық өнім берушілер үшін бірыңғай болып белгіленеді.
Бұл ретте, егер өндірушінің есептік айдағы сұйытылған мұнай газын өндірудің нақты өндірілген көлемі жоспарланған көлемнен 110 (жүз он) пайыздан астам болса, онда есептік айдан кейінгі айға осындай өндірушінің сұйытылған мұнай газының нақты өндірілген көлемі мен жоспарланған көлем арасындағы айырмаға өсірілуге жатады.
29. Электрондық сауда алаңдарынан тыс және осындай алаңдар арқылы сұйытылған мұнай газын өткізудің пайыздық арақатынасы сұйытылған мұнай газын өндірудің жобалық қуаты айына (сұйытылған мұнай газын өндірудің жиынтық көлемі) үш жүз тоннадан аспайтын өнім берушілерді қоспағанда, барлық өнім берушілер үшін бірыңғай белгіленеді. Осындай өнім берушілердің сұйытылған мұнай газының барлық көлемі өнім беру жоспарының шеңберінде электрондық сауда алаңдары арқылы өткізуге жатады.
30. Электрондық сауда алаңдарынан тыс сұйытылған мұнай газын тиісті өңірлерге жеткізу үшін өнім берушілерді анықтау өнім берушілердің өндірістік қуаттарының географиялық орналасқан жеріне сүйене отырып, жүзеге асырылады.
31. Егер сұйытылған мұнай газын өндіру жөніндегі өндіруші көрсететін қызметтерді екі және одан да көп өздеріне меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутегі шикізатын өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газының меншік иесі пайдаланатын болса, онда мұндай өнім берушілердің арасында бөлу пропорционалды түрде жүзеге асырылады.
Бұл ретте өздеріне меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутегі шикізатын өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газының меншік иелерінің өнім беру жоспарының шеңберінде Қазақстан Республикасының ішкі нарығын қамтамасыз ету бойынша міндеттерін орындау үшін олардың сұйытылған мұнай газының көлемдерін шоғырландыруды және алушылар арасында бөлуді тиісті өндіруші жүргізеді.
Егер өндіруші сұйытылған мұнай газының екі немесе одан көп маркаларын өндіретін болса (меншік иесінің көмірсутегі шикізатынан сұйытылған мұнай газының екі немесе одан көп маркасы өндіріледі), онда мұндай өнім беруші оның өнім беру жоспарында көрсетілген барлық газ желісі ұйымдары үшін оларды өндіру көлеміне пропорционал түрде өндірілген сұйытылған мұнай газының барлық маркаларын жеткізуді жүзеге асырады.

27. В случае если в срок, указанный в пункте 24 настоящих Правил, местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы сводная заявка не направлена в уполномоченный орган, то решением Комиссии по формированию плана поставки в плане поставки для соответствующего региона устанавливаются объемы поставки сжиженного нефтяного газа на уровне текущего месяца.
28. Объем сжиженного нефтяного газа, обязательного для реализации на внутреннем рынке Республики Казахстан, устанавливается в плане поставки для каждого поставщика в процентном соотношении к общему объему производства сжиженного нефтяного газа поставщиком. Процентное соотношение устанавливается единое для всех поставщиков.
При этом в случае если фактический объем производства сжиженного нефтяного газа производителем в отчетном месяце составил более 110 (сто десять) процентов от планируемого объема, то объем поставки сниженного нефтяного газа таким производителем на месяц, следующий за отчетным, подлежит увеличению на разницу между фактическим и планируемым объемом выработки.
29. Процентное соотношение реализации сжиженного нефтяного газа вне электронных торговых площадок и через такие площадки устанавливается единое для всех поставщиков, за исключением производителей, проектная мощность производства сжиженного нефтяного газа которых (совокупный объем производства сжиженного нефтяного газа для которых) не превышает трехсот тонн в месяц. Весь объем сжиженного нефтяного газа таких поставщиков в рамках плана поставки подлежит реализации через электронные торговые площадки.
30. Определение поставщиков для поставки сжиженного нефтяного газа вне электронных торговых площадок в соответствующие регионы осуществляется, исходя из географического расположения производственных мощностей поставщиков.
31. Если услугами производителя по производству сжиженного нефтяного газа пользуются два и более собственника сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья, распределение осуществляется между такими собственниками пропорционально.
При этом для исполнения обязанности по обеспечению внутреннего рынка Республики Казахстан в соответствии с планом поставки собственниками сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья, консолидацию и распределение между получателями их объемов сжиженного нефтяного газа осуществляет соответствующий производитель.
В случае если производитель осуществляет производство двух и более марок сжиженного нефтяного газа (из углеводородного сырья собственника производится две и более марки сжиженного нефтяного газа), то таким поставщиком для всех газосетевых организаций, указанных для него в плане поставки, осуществляется поставка всех произведенных марок сжиженного нефтяного газа пропорционально объемам их производства.

32. Сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушыларға сұйытылған мұнай газын жеткізу үшін өнім берушілерді анықтау өнім берушілердің өндірістік қуатының географиялық орналасқан жеріне сүйене отырып, сондай-ақ қажет болған жағдайда сұйытылған мұнай газының құрамында қажетті фракциялардың бар болуын ескере отырып жүзеге асырылады.
Бұл ретте мұнай-газ-химия өнімдерін (терең өңдеу процесінде химиялық өзгеріске түспеген) шығару үшін тікелей шикізат ретінде пайдаланылмайтын сұйытылған мұнай газының фракциялары өнім беру жоспарының шеңберінде электрондық сауда алаңдарынан тыс осындай өнеркәсіптік тұтынушының пайдасына иеліктен шығарылмайды және тараптармен келісілген мерзімде және тәртіпте өндірушіге қайтаруға жатады.
33. Жергілікті атқарушы органдар Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген мәліметтерді ескере отырып, тиісті өңірдің сұйытылған мұнай газына деген қажетті көлемін Өнім беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссияның алдында қорғайды.
34. Өнім беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссияның шешімі негізінде Өнім беру жоспары қалыптастырылады.
35. Өнім беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссияның шешімі жоспарланып отырған айдың алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірілмейтін мерзімде шығарылады.
36. Өнім беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссия сұйытылған мұнай газын өндіруді, тасымалдауды (тасуды), сақтауды, тиеп-жөнелтуді және өткізуді мониторингтеу деректерінің негізінде жиынтық өтінімнің өзгеруі туралы дәлелді шешім қабылдайды және осы Қағидалардың 35-тармағында көрсетілген мерзімде бұл туралы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органын хабардар етеді.
Осы мақсаттар үшін Өнім беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссия, қажет болған жағдайда, газ желісі ұйымдарынан немесе сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылардан алдыңғы кезеңдерде сұйытылған мұнай газын көлемін өткізу және инфрақұрылымдары туралы мәліметтерді, сондай-ақ экономикалық және техникалық жағынан негізделген деңгейлерден асатын сұйытылған мұнай газының көлемдері бойынша есептеулерді сұратады.
37. Бұл жағдайда жиынтық өтінімді 5 (бес) күнтізбелік күн ішінде жиынтық өтінімді қалыптастыру жөніндегі тиісті комиссия түзетеді және оны облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы уәкілеттті органға жолдайды.
38. Егер облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы жиынтық өтінімді осы Қағидалардың 37-тармағында көрсетілген мерзімде уәкілеттті органға жібермесе, онда Өнім беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссияның шешімімен осындай жиынтық өтінімде көрсетілген барлық алушылар үшін сұйытылған мұнай газын беру көлемдерін пропорционалды түрде өзгерту жүргізіледі.

32. Определение поставщиков для поставки сжиженного нефтяного газа промышленным потребителям, использующим сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции, осуществляется с учетом географического расположения производственных мощностей поставщиков, а также при необходимости с учетом наличия требуемых фракций в составе сжиженного нефтяного газа.
При этом фракции сжиженного нефтяного газа, не используемые непосредственно в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции (не подвергающиеся химическому превращению в процессе глубокой переработки), не отчуждаются в пользу такого промышленного потребителя в рамках плана поставки вне электронных торговых площадок и подлежат возврату производителю в сроки и порядке, согласованные сторонами.
33. Местные исполнительные органы обосновывают объемы потребности соответствующего региона в сжиженном нефтяном газе перед Комиссией по формированию плана поставки с учетом сведений, указанных в пункте 19 настоящих Правил.
34. План поставки формируется на основании решения Комиссии по формированию плана поставки.
35. Решение комиссии по формированию плана поставки выносится в срок не позднее чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому.
36. Комиссия по формированию плана поставки на основании данных мониторинга производства, транспортировки (перевозки), хранения, отгрузки и реализации сжиженного нефтяного газа принимает мотивированное решение об изменении сводной заявки и в срок, указанный в пункте 35 настоящих Правил, уведомляет об этом соответствующий местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы.
Для этих целей Комиссия по формированию плана поставки при необходимости запрашивает у газосетевых организаций и промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции, сведения по инфраструктуре и объемам реализации сжиженного нефтяного газа в предыдущие периоды, а также расчеты по объемам сжиженного нефтяного газа, превышающим экономически и технически обоснованные уровни.
37. В этом случае сводная заявка в течение 5 (пяти) календарных дней корректируется соответствующей Комиссией по формированию сводных заявок и местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы и направляется в уполномоченный орган.
38. В случае если в срок, указанный пункте 37 настоящих Правил, местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы скорректированная сводная заявка не направлена в уполномоченный орган, то решением Комиссии по формированию плана поставки производится пропорциональное изменение объемов поставки сжиженного нефтяного газа для всех получателей, указанных в такой сводной заявке.

39. Уәкілетті орган өнім беру жоспарын өздеріне меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутек шикізатын қайта өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газын өндірушілерге, оның меншік иелеріне жоспарланып отырған айдың алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірілмейтін мерзімде жібереді және уәкілетті орган өзінің ресми интернет-ресурсында жариялайды.
40. Өнім берушіде газ желісі ұйымы немесе сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушы сұйытылған мұнай газын сатып алудан бас тартуына байланысты, электрондық сауда алаңдарынан тыс Қазақстан Республикасының ішкі нарығына өткізу үшін міндетті болып табылатын өнім беру жоспары шеңберінде көзделген сұйытылған мұнай газының тиеп-жөнелтілмеген көлемдері пайда болған жағдайда, мұндай өнім беруші уәкілетті органға күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде алдын ала хабар бере отырып, электрондық сауда алаңдары арқылы басқа тұлғаларға тиеп-жөнелтілмеген көлемдерді өткізуді жүзеге асырады.
41. Газ желісі ұйымы және сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушы сұйытылған мұнай газын сатып алудан бас тартқан жағдайда:
1) газ желісі ұйымы немесе сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушының уәкілетті адамы қол қойған сұйытылған мұнай газын сатып алудан бас тартуы туралы немесе ақысы төленгенді алудан бас тартуы туралы өнім берушінің мекенжайына хат;
2) өнім берушінің өнім беру шартын жасасу туралы, сұйытылған мұнай газына ақы төлеу немесе тиеп-жөнелту туралы жазбаша сұрауына газ желісі ұйымы немесе сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушы күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде ресми жауап жібереді;
3) 5 (бес) күнтізбелік күн өткен соң сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын газ желісі ұйымынан немесе өнеркәсіптік тұтынушыдан ресми жауап алмау сұйытылған мұнай газын сатып алудан бас тарту болып саналады.
42. Өнім берушіде Қазақстан Республикасының ішкі нарығында электрондық сауда алаңдары арқылы өткізу үшін міндетті сұйытылған мұнай газының тиеп-жөнелтілмеген көлемдері туындаған жағдайда, ол Заңның 6-бабының 18-1) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін электрондық сауда алаңдары арқылы сұйытылған мұнай газы сауда-саттығын ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларына сәйкес ережелерді сақтаған жағдайда, мұндай өнім беруші уәкілетті органды алдын ала хабардар ете отырып, тиеп-жөнелтілмеген көлемдерді өзге тұлғаларға өткізуді жүзеге асырады.

39. План поставки в срок не позднее чем за 5 (пять) календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому, направляется уполномоченным органом производителям, собственникам сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья и публикуется уполномоченным органом на его официальном интернет-ресурсе.
40. В случае возникновения у поставщика неотгруженных объемов сжиженного нефтяного газа, обязательного для реализации на внутреннем рынке Республики Казахстан вне электронных торговых площадок, предусмотренных в рамках плана поставки, в связи с отказом газосетевой организации или промышленного потребителя, использующего сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции, от приобретения сжиженного нефтяного газа, такой поставщик осуществляет реализацию неотгруженных объемов иным лицам через электронные торговые площадки с предварительным уведомлением уполномоченного органа в течение 2 (двух) календарных дней.
41. В случае отказа газосетевой организации и промышленного потребителя, использующего сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции, от приобретения сжиженного нефтяного газа направляют:
1) письмо в адрес поставщика, подписанное уполномоченным лицом газосетевой организации или промышленного потребителя, использующего сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции, об отказе от приобретения либо об отказе от получения оплаченного сжиженного нефтяного газа;
2) в течение 5 (пяти) календарных дней официальный ответ газосетевой организации или промышленного потребителя, использующего сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции, на письменный запрос поставщика о заключении договора поставки, об оплате либо отгрузке сжиженного нефтяного газа.
3) неполучение официального ответа от газосетевой организации или промышленного потребителя, использующего сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции, по истечении 5 (пяти) календарных дней, будет считаться отказом от приобретения сжиженного нефтяного газа.
42. В случае возникновения у поставщика неотгруженных объемов сжиженного нефтяного газа, обязательного для реализации на внутреннем рынке Республики Казахстан через электронные торговые площадки, при условии соблюдения им положений соответствии с Правилами организации и проведения торгов сжиженным нефтяным газом через электронные торговые площадки, утверждаемыми уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 18-1) статьи 6 Закона, такой поставщик осуществляет реализацию неотгруженных объемов иным лицам с предварительным уведомлением уполномоченного органа.

43. Заңның 27-1-бабының 14-тармағына сәйкес сұйытылған мұнай газын өндірушілер, өздеріне меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутек шикізатын өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газының меншік иелері өнім беру жоспарын орындауға міндетті.
Қазақстан Республикасының
ішкі нарығына сұйытылған
мұнай газы беру жоспарын
қалыптастыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Сұйытылған мұнай газын жеткізуге жиынтық өтінім ________ (жылғы) ________( айы) арналған жеткізілетін өңір_____________________
Өңірдің сұйытылған мұнай газына 20_____ жылғы қажеттілігі ______
тоннаны құрайды, оның ішінде электрондық сауда алаңдары арқылы ___% немесе
______ тонна, электрондық сауда алаңдарынан тыс ___% немесе ______ тонна,
оның ішінде:
тоннамен
р/с
Алушының атауы, орналасқан жері*
Алушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі
өнімнің сұратылатын көлемі
оның ішінде ары қарай өткізу түрлері бойынша бөле отырып
Автогазқұю станциялары арқылы
Газ толтыру пункттері арқылы (тұрмыстық баллондар)
Газ тарату қондырғылары арқы лы
меншік
бөгде
меншік
бөгде
1
2
3
4
5
6
7
8
9
оның ішінде ары қарай өткізу түрлері бойынша бөлумен бірге
Мұнай-газ-химия өнімін өндіру процесінде химиялық өзгеріске түспеген сұйытылған мұнай газының көлемі (бар болған жағдайда)
Түсіру орны:
газтолтыру станциясының орналасқан мекенжайы (аккредиттеу туралы куәлікте және/немесе сақтау (ауыстырып тиеу) шарты бойынша көрсетілген)
сыйымдылық газы
тұрмыстық тұтынушыларға
коммуналдық-тұрмыстық тұтынушыларға
өнеркәсіптік тұтынушыларға
10
11
12
13
14
Өңірге бөлінген жалпы көлем: __________________(тоннада)
Ескертпе:
- * алушының атауы, орналасқан жері - мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін сұйытылған мұнай газын шикізат ретінде пайдаланатын газ желісі ұйымдары немесе өнеркәсіптік тұтынушылар;
- сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін пайдаланатын өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін 2, 3, 4 және 13- бағандар толтырылады.
Қазақстан Республикасының
ішкі нарығына сұйытылған
мұнай газын беру жоспарын
қалыптастыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Сұйытылған мұнай газын жеткізуге газ желісі ұйымының, мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін сұйытылған мұнай газын шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушының және сұйытылған мұнай газы сауда-саттығына қатысушылардың өтінімі ________ (жылғы) ________(айы) арналған ____________
(алушының атауы)
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі ___________ орналасқан жері_____________ жеткізілетін
өңір__________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы көрсетіледі)
тоннамен
Өнімнің сұратылатын көлемі
Оның ішінде ары қарай өткізу түрлері бойынша бөле отырып
Автогазқұю станциялары арқылы
Газ толтыру пункттері арқылы (тұрмыстық баллондар)
Газ тарату қондырғылары арқы лы
сыйымдылық газы
меншік
бөгде
меншік
бөгде
тұрмыстық тұтынушылар ға
коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылар ға
өнеркәсіптік тұтынушыларға
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Мұнай-газ-химия өнімін өндіру процесінде химиялық өзгеріске түспеген сұйытылған мұнай газының көлемі (бар болған жағдайда)
Түсіру орны:
газтолтыру станцияның орналасқан мекенжайы (аккредиттеу туралы куәлікте және/немесе сақтау (ауыстырып тиеу) шарты бойынша көрсетілген)

43. Согласно пункту 14 статьи 27-1 Закона производители, собственники сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья, обязаны выполнять план поставки.
Приложение 1
к Правилам формирования плана
поставки сжиженного нефтяного
газа на внутренний рынок
Республики Казахстан
Форма
Сводная заявка на поставку сжиженного нефтяного газа в
_____________________ (наименование региона) на ________(месяц) ________
(года)
Потребность региона в сжиженном нефтяном газе на ______ 20__ года
составляет _____ тонн, из них через электронные торговые площадки ___% или
_____ тонн, вне электронных торговых площадках - ___% или _____ тонн, в том
числе:
в тоннах
№ п/п
Наименование получателя, местонахождение*
Бизнес-идентификационный номер получателя
Запрашиваемый объем поставки
в том числе с разбивкой по видам дальнейшей реализации
через Автогазозаправочные станции
через Газонаполнительные пункты (бытовые баллоны)
через Газораспределительные установки
собственные
сторонние
собственные
сторонние
1
2
3
4
5
6
7
8
9
в том числе с разбивкой по видам дальнейшей реализации
Объем сжиженного нефтяного газа, не подвергшийся химическому превращению в процессе производства нефтегазохимической продукции (при наличии)
Место разгрузки:
адрес газонаполнительной станции (указанный в свидетельстве об аккредитации и/или по договору хранения (перевалки))
емкостной газ
Бытовым потребителям
Коммунально-бытовым потребителям
Промышленным потребителям
10
11
12
13
14
Итого общий объем для региона: __________________(тонна)
Примечание:
* - наименование получателя, местонахождение - газосетевые организации или промышленные потребители, использующие сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции;
для промышленных предприятий, использующих сжиженный нефтяной газ для производства нефтегазохимической продукции заполняются графы 2, 3, 4 и 13.
Приложение 2
к Правилам формирования плана
поставки сжиженного нефтяного газа
на внутренний рынок
Республики Казахстан
Форма
Заявка на поставку сжиженного нефтяного газа газосетевых организаций,
промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в
качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции и
участников торгов сжиженного нефтяного газа
______________________________ Бизнес-идентификационный номер ____________,
(наименование получателя)
местонахождение ______________ на ________(месяц) ________года,
регион поставки _____________________________________________________________
(указывается наименование местного исполнительного органа)
в тоннах
Запрашиваемый объем поставки
в том числе, с разбивкой по видам дальнейшей реализации
через Автогазозаправочные станции
через Газонаполнительные пункты (бытовые баллоны)
через Газораспределительные установки
емкостной газ
собственные
сторонние
собственные
сторонние
Бытовым потребителям
Коммунально-бытовым потребителям
Промышленным потребителям
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Объем сжиженного нефтяного газа, не подвергшийся химическому превращению в процессе производства нефтегазохимической продукции (при наличии)
Место разгрузки:
адрес газонаполнительной станции (указанный в свидетельстве об аккредитации и/или по договору хранения (перевалки)).

* 50 текше метрден кем емес ыдыстарды сақтаудың жиынтықты көлемі бар, 1 жылдан артық мерзімге жекеменшік және/немесе жалға алынған автогазқұю станциялары, моноблоктар және/немесе газ толтыру пункттері бойынша құжаттар
Автогаз құю станцияларын, моноблокты және/немесе газ толтыру пункттерін жалдау шартының № және күні
Автогазқұю станцияларын , моноблокты және/немесе газ толтыру пункттерін пайдалануға қабылдау актісінің № және күні
қысыммен жұмыс істейтін ыдыстың көлемі, паспортының № және күні, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органға есепке қою күні
жекеменшік құқығына арналған актінің немесе моноблок орнату үшін жер учаскесін жалдау шартының № және күні
10
11
12
13
14
15
Ескертпе:

Документы по собственным и/или арендованным на срок более 1 года автогазозаправочным станциям, моноблокам и/или газонаполнительным пунктам, с суммарным объемом хранения сосудов не менее 50 куб. метров *
№ и дата договора аренды Автогазозаправочных станции, моноблока и/или Газонаполнительных пунктов
№ и дата акта приемки Автогазозаправочных станции, моноблока и/или Газонаполнительных пунктов в эксплуатацию
объем, № и дата паспорта сосуда, работающего под давлением, дата постановки на учет уполномоченным органом в области промышленной безопасности
№ и дата акта на право частной собственности или договора аренды земельного участка для установки моноблока
10
11
12
13
14
15
Примечание:

сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін пайдаланатын өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін 1 және 10 бағандар толтырылады.
- * мәлімделген өңірде газ толтыру станциясы болмаған кезде, газ желісі ұйымдары толтырады;
Қазақстан Республикасының
ішкі нарығына сұйытылған
мұнай газын беру жоспарын
қалыптастыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылар тізбесі
р/с №
Өнеркәсіптік тұтынушының атауы
Өнеркәсіптік тұтынушының орналасқан жері
Тұтынылатын сұйытылған мұнай газ көлемі (жобалық қуаты), мың тонна
Шығарылатын мұнай-газ-химия өнімдерінің атауы
Шығарылатын мұнай-газ-химия өнімдерінің көлемі (жобалық қуаты), мың тонна
Мұнай-газ-химия өнімін өндіру процесінде химиялық өзгеріске түспеген сұйытылған мұнай газының көлемі, мың тонна (бар болған жағдайда)
айына
жылына
айына
жылына
айына
жылына
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ескертпе: мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін сұйытылған мұнай газын шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылардың тізбесі мынадан тұрады:

для промышленных предприятий, использующих сжиженный нефтяной газ для производства нефтегазохимической продукции, заполняются графы 1 и 10;
* заполняются газосетевыми организациями при отсутствии газонаполнительной станции в заявляемом регионе;
Приложение 3
к Правилам формирования
плана поставки сжиженного
нефтяного газа на
внутренний рынок
Республики Казахстан
Форма
Перечень промышленных потребителей, использующих сжиженный
нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической
продукции
п/п №
Наименование промышленного потребителя
Местонахождение промышленного потребителя
Объем потребляемого сжиженного нефтяного газа (проектная мощность), тысяч тонн
Наименование выпускаемой нефтегазохимической продукции
Объем выпускаемой нефтегазохимической продукции (проектная мощность), тысяч тонн
Объем сжиженного нефтяного газа, не подвергшийся химическому превращению в процессе производства нефтегазохимической продукции, тысяч тонн (при наличии)
за месяц
за год
за месяц
за год
за месяц
за год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Примечание: перечень промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции содержит:

1) № р/с – реттік нөмірі;
2) өнеркәсіптік тұтынушының атауы - мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру кезінде шикізат ретінде пайдалану үшін сұйытылған мұнай газ сатып алатын заңды тұлғаның атауы;
3) өнеркәсіптік тұтынушының орналасқан жері – мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін сұйытылған мұнай газын шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушы орналасқан облыс, қала, аудан;
4) және 5) тұтынылатын сұйытылған мұнай газының көлемі - мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланылатын сұйытылған мұнай газының ай сайынғы және жылдық көлемі (өлшем бірлігі – мың тонна);
6) шығарылатын мұнай-газ-химия өнімінің атауы;
7) және 8) шығарылатын мұнай-газ-химия өнімінің көлемі – өндірілетін мұнай-газ-химия өнімінің ай сайынғы және жылдық көлемі (өлшем бірлігі – мың тонна);
9) және 10) мұнай-газ-химия өнімін өндіру процесінде химиялық өзгеріске түспеген сұйытылған мұнай газының көлемі - мұнай-газ-химия өнімін өндіру үшін терең өңдеу процесінде химиялық өзгеріске түспеген сұйытылған мұнай газының ай сайынғы және жылдық көлемі (өлшем бірлігі –мың тонна).
Қазақстан Республикасының
ішкі нарығына сұйытылған
мұнай газын беру жоспарын
қалыптастыру қағидаларына
4-қосымша
Газ желісі ұйымдары үшін сұйытылған мұнай газы көлемдерін айқындау тетігі
1. Газ желісі ұйымдары ұсынған өтінімдер мынадай өлшемшарттарға сүйене отырып қарастырылады:
1) өтініш беруші пайдаланатын сұйытылған мұнай газымен жабдықтау жүйелері объектілерінің қуаты (бұдан әрі - P1 көрсеткіші);
2) топтық резервуарлық қондырғылар арқылы сұйытылған мұнай газын өткізуді қоспағанда, сұйытылған мұнай газын өткен кезеңдерде өткізудің нақты көлемдері (бұдан әрі – P2 көрсеткіші);
3) сұйытылған мұнай газын тұрмыстық баллондарда өткізу (бұдан әрі – P3 көрсеткіші).
2. Әрбір өлшемшарт бойынша жалпы мәннен пайыздық арақатынастағы үлесі шығарылады. Газ желісі ұйымы көрсеткішінің қорытынды мәні пайыздық көрсеткіштердің орташа өлшенген мәні ретінде белгіленеді.
3. Топтық резервуарлық қондырғылар арқылы өткізілуі тиіс сұйытылған мұнай газының көлемдері өткен жылғы орташа айлық тұтынуды ескере отырып, толық көлемде белгіленеді.
4. Жалпы көлемнен үлес:
1) газ желісі ұйымының инфрақұрылымы артқан кезінде;
2) газ желісі ұйымының орташа айлық өткізу көлемі өскен кезінде арттыруға жатады.
5. P1 көрсеткішін бағалау кезінде газ желісі ұйымының пайдаланымдағы қуаттары жалпы көлемінің жиынтықты көрсеткіші көрсетіледі:

1) № п/п – порядковый номер;
2) наименование промышленного потребителя – наименование юридического лица, приобретающего сжиженный нефтяной газ для использования в качестве сырья в производстве нефтегазохимической продукции;
3) местонахождение промышленного потребителя – область, город, район в котором находится промышленный потребитель, использующий сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции;
4) и 5) объем потребляемого сжиженного нефтяного газа – месячный и годовой объем сжиженного нефтяного газа (единица измерения - тысяч тонн), который используется в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции;
6) наименование выпускаемой нефтегазохимической продукции;
7) и 8) объем выпускаемой нефтегазохимической продукции – месячный и годовой объем (единица измерения - тысяч тонн) производимой нефтегазохимической продукции;
9) и 10) объем сжиженного нефтяного газа, не подвергшийся химическому превращению в процессе производства нефтегазохимической продукции – месячный и годовой объем сжиженного нефтяного газа (единица измерения - тысяч тонн), не подвергшийся химическому превращению в процессе глубокой переработки для производства нефтегазохимической продукции.
Приложение 4
к Правилам формирования
плана поставки сжиженного
нефтяного газа на
внутренний рынок
Республики Казахстан
Механизм определения объемов сжиженного нефтяного газа для газосетевых
организаций
1. Представленные заявки газосетевых организаций рассматриваются исходя, из следующих критериев:
1) мощности эксплуатируемых заявителями объектов систем снабжения сжиженным нефтяным газом (далее – показатель P1);
2) фактических объемов реализации сжиженного нефтяного газа в предыдущие периоды, за исключением реализации сниженного нефтяного газа через групповые резервуарные установки (далее – показатель P2);
3) реализации сжиженного нефтяного газа в бытовых баллонах (далее – показатель P3).
2. По каждому из критериев выставляется доля в процентном соотношении от общего значения. Итоговое значение показателя газосетевой организации определяется как средневзвешенное значение показателей в процентном выражении.
3. Объемы сжиженного газа, необходимые для реализации через групповые резервуарные установки, выделяются в полном объеме с учетом среднемесячного потребления за прошедший год.
4. Доля от общего объема подлежит увеличению:
1) при увеличении инфраструктуры газосетевой организации;
2) при увеличении объема среднемесячной реализации газосетевой организации.
5. При оценке показателя P1 указывается суммарный показатель общего объема эксплуатируемых мощностей газосетевой организации:

1) газ толтыру станциялары;
2) газ толтыру пункттері;
3) автогазқұю станциялары.
Аталған қуаттың бар болуын растау үшін газ желісі ұйымдары құқық белгілеуші құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
6. P2 көрсеткішін бағалау кезінде топтық резервуарлық қондырғылар арқылы өткізілген сұйытылған мұнай газы көлемін қоспағанда, газ желісі ұйымының өткен тоқсандағы өткізуінің нақты көлемі көрсетіледі.
7. P3 көрсеткішін бағалау кезінде сұйытылған мұнай газын тұрмыстық баллондармен өткізетін газ желісі ұйымының нақты көлемі көрсетіледі.
8. Өлшемшарттардың әрқайсысының үлесі мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
P1 көрсеткіші – өңірдің газ желісі ұйымдары қуатының жалпы көлемінен үлес;
PГСО (көлем) – газ желісі ұйымдары қуатының нақты көлемі;
PГСО жалпы (көлемі) – өңірдің газ желісі ұйымдары қуатының жалпы көлемі;
мұндағы:
P2 көрсеткіші (%) – топтық резервуарлық қондырғылар арқылы өткізілген сұйытылған мұнай газы көлемін қоспағанда, газ желісі ұйымының өткен күнтізбелік үш айдағы өткізу көлемінің үлесі;
PГСО (реал көлемі) – топтық резервуарлық қондырғылар арқылы өткізілген сұйытылған мұнай газы көлемін қоспағанда, газ желісі ұйымының өткен күнтізбелік үш айдағы өткізуінің нақты көлемі;
PГСО жалпы (реал көлемі) – топтық резервуарлық қондырғылар арқылы өткізілген сұйытылған мұнай газы көлемін қоспағанда, газ желісі ұйымының өткен күнтізбелік үш айдағы өткізуінің жалпы көлемі.
мұндағы:
P3 көрсеткіші (%) – тұрмыстық баллондардағы сұйытылған мұнай газын өткізу үлесі;
PГСО (тб) – тұрмыстық баллондарда сұйытылған мұнай газын өткізу үшін инфрақұрылымның бар болуы (болған жағдайда =1, жоқ болса= 0);
PГСО жалпы (тб) – тұрмыстық баллондарда сұйытылған мұнай газын өткізу үшін инфрақұрылымы бар өңірдің газ желісі ұйымдарының жиынтық саны.
Тиісті өңірде арнайы автокөліктің, авариялық-диспетчерлік қызметтің, тұтынушылардың абонеттік есебі, тұрмыстық баллондардың газтолтыру цехінің және тұрмыстық баллондарды жөндеу және кәдеге жарату цехтарының бар болуы тұрмыстық баллондарда сұйытылған мұнай газын өткізу үшін инфрақұрылымы деп түсіндіріледі .
Аталған мүліктің болуын растау үшін газ желісі ұйымдары тиісті құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
9. Газ желісі ұйымы көрсеткішінің қорытынды мәні көрсеткіштердің пайыздық орташа сараланған мәні ретінде анықталады:
мұндағы:
10. Электрондық сауда алаңдарынан тыс өнім беру жоспарының шеңберінде газ желісі ұйымдарының өткізу көлемінің қорытынды мәні мына формула бойынша көлемдік мәнде анықталады:
мұндағы:
Vrco(ЖӨ)– әрбір газ желісі ұйымы үшін электрондық сауда алаңдарынан тыс жиынтық өтініммен белгіленген көлем;
Vжоспар- топтық резервуарлық қондырғылар арқылы өткізу үшін бөлінген сұйытылған мұнай газының көлемін қоспағанда, әрбір өңір үшін электрондық сауда алаңдарынан тыс жиынтық өтінімде көзделген жалпы көлем.
VГСО(ГРУ)– әрбір газ желісі ұйымы бөлінісінде топтық резервуарлық қондырғылар арқылы өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемдері.

1) газонаполнительные станции;
2) газонаполнительные пункты;
3) автогазозаправочные станции.
Для подтверждения наличия указанных мощностей газосетевые организации предоставляют копии правоустанавливающих документов.
6. При оценке показателя P2 указывается фактический объем реализации газосетевой организации за предыдущий квартал, за исключением объема реализации сжиженного нефтяного газа через групповые резервуарные установки;
7. При оценке показателя P3 указывается фактический объем реализации газосетевой организации, реализующей сжиженный нефтяной газ в бытовых баллонах.
8. Доля каждого из критериев рассчитывается по формулам:
где:
P1 показатель - доля от общего объема мощностей газосетевых организаций региона;
P ГСО (объем) - фактический объем мощностей газосетевой организации;
P ГСО общий (объем) - общий объем мощностей газосетевых организаций региона;
где:
P2 показатель (%) - доля объема реализации газосетевой организации региона за предыдущие три календарных месяца, за исключением объема реализации сжиженного нефтяного газа через групповые резервуарные установки;
P ГСО (объем реал) - фактический объем реализации газосетевой организации за предыдущие три календарных месяца, за исключением объема реализации сжиженного нефтяного газа через групповые резервуарные установки;
P ГСО общий (объем реал) - общий объем реализации газосетевыми организациями региона за предыдущие три календарных месяца, за исключением объема реализации сжиженного нефтяного газа через групповые резервуарные установки.
где:
P3 показатель (%) – доля реализация сжиженного нефтяного газа в бытовых баллонах;
P ГСО (бб) - наличие инфраструктуры для реализации сжиженного нефтяного газа в бытовых баллонах (в случае наличия =1, отсутствия= 0);
P ГСО общий (бб) - суммарное количество газосетевых организаций региона, имеющих в наличии инфраструктуры для реализации сжиженного нефтяного газа в бытовых баллонах.
Под инфраструктурой для реализации сжиженного газа в бытовых баллонах понимается в совокупности наличие в соответствующем регионе специального автотранспорта, аварийно-диспетчерской службы, абонентского учета потребителей, газонаполнительного цеха бытовых баллонов и цеха по ремонту и утилизации бытовых баллонов.
Для подтверждения наличия указанного имущества газосетевые организации предоставляют копии соответствующих документов.
9. Итоговое значение показателя газосетевой организации определяется как средневзвешенное значение показателей в процентном выражении:
где:
10. Итоговое значение объема реализации газосетевой организации в рамках плана поставки вне электронных торговых площадок определяется в объемном выражении по формуле:
где:
Vrco(сз)- объем, утвержденный сводной заявкой вне электронных торговых площадок для каждой газосетевой организации.
Vплан- общий объем, предусмотренный в сводной заявке вне электронных торговых площадок для каждого региона, за исключением объема сжиженного нефтяного газа, выделенного для реализации через групповые резервуарные установки.
Vrco (ГРУ)– объемы сжиженного нефтяного газа, реализуемые через групповые резервуарные установки в разрезе каждой газосетевой организации.

11. Газ желісі ұйымдары бойынша деректер:
1) өткен үш күнтізбелік ай үшін газ желісі ұйымдарының өткізу көлемдері бойынша;
2) газ желісі ұйымдарының растаушы құжаттарды ұсыну шамасына қарай жобалық қуаттары бойынша жаңартуға жатады.
Қазақстан Республикасының
ішкі нарығына сұйытылған
мұнай газын беру жоспарын
қалыптастыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының ішкі нарығына электрондық сауда алаңдарынан тыс сұйытылған мұнай газын беру жоспары ________(жыл) ________(ай)
тоннамен
р/с №
Өнім берушінің атауы, орналасқан жері
Жеткізу өңірі
Алушының атауы
Электрондық сауда алаңынан тыс алушы үшін берілетін сұйытылған мұнай газының көлемі, тонна
(Жүктеме деңгейі пайыздық қатынаста барлық өнім берушілер үшін бірыңғай белгіленеді)
Әрбір өңір үшін маркалары және партиялары бойынша бөлу арқылы
Түсіру орны
техникалық бутан
техникалық пропан-бутан
техникалық пропан
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ескертпе: Өнім беру жоспары мыналарды қамтиды:
1) № р/с – реттік нөмірі;
2) өнім берушінің атауы , мекенжайы – өздеріне меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутегі шикізатын өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газының меншік иелерінің, өндірушілердің тізбесі және олардың орналасқан жері;
3) жеткізу өңірі –өтінімдер бойынша сұйытылған мұнай газы жеткізілетін облыс, республикалық маңызы бар қала, астана;
4) алушының атауы - газ желісі ұйымдарының, мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін сұйытылған мұнай газын шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылардың тізбесі;
5) алушылар бөлінісінде электрондық сауда алаңдарынан тыс жеткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі,сондай-ақ жүктеме деңгейі пайыздық қатынаста барлық өнім берушілер үшін бірыңғай белгіленеді, тоннада;
6, 7), 8) –сұйытылған мұнай газы маркалары бойынша бөлу: техникалық бутан, техникалық пропан-бутан, техникалық пропан;

11. Данные по газосетевым организациям подлежат обновлению:
1) по объемам реализации газосетевыми организациями за предыдущие три календарных месяца;
2) по проектным мощностям по мере предоставления подтверждающих документов от газосетевых организаций.
Приложение 5
к Правилам формирования
плана поставки
сжиженного нефтяного
газа на внутренний рынок
Республики Казахстан
Форма
План поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок вне электронных торговых площадок Республики Казахстан на ________(месяц) ________(года)
в тоннах
П/п №
Наименование поставщика, местонахождение
Регион поставки
Наименование получателя
Объем сжиженного нефтяного газа к поставке для получателя вне Электронной торговой площадки, тонн
(Уровень загрузки в процентном соотношении устанавливаются единое для всех поставщиков.)
С разбивкой по маркам и партиям для каждого региона
Место разгрузки
бутан технический
пропан-бутан технический
пропан технический
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Примечание: План поставки содержит:
1) № п/п – порядковый номер;
2) наименование поставщика, местонахождение - перечень производителей, собственников сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья и их местонахождение;
3) регион поставки – область, город республиканского значения, столица, в которые по заявкам поставляется сжиженный нефтяной газ;
4) наименование получателя - перечень газосетевых организаций, промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции;
5) Объем сжиженного нефтяного газа к поставке вне электронных торговых площадок в разрезе получателей, а также уровень загрузки в процентном соотношении устанавливаются единое для всех поставщиков, в тоннах;
6, 7), 8) – разбивка по маркам сжиженного нефтяного газа: бутан технический, пропан-бутан технический, пропан технический;

9) түсіру орны – аккредиттеу туралы куәлікте көрсетілген немесе сақтау (ауыстырып тиеу) шарты бойынша газды сақтауды жүзеге асыратын газ толтыру станциясының орналасқан мекенжайы, ал мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін сұйытылған мұнай газын шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылар үшін – газды сақтауға арналған сыйымдылықтар;
Қазақстан Республикасының ішкі нарығына электрондық сауда алаңдары арқылы сұйытылған мұнай газын беру жоспары ________(жыл) ________(ай)
тоннамен
р/с №
Өнім берушінің атауы, орналасқан жері
Жеткізу өңірі
Электрондық сауда алаңы -арқылы алушы үшін берілетін сұйытылған мұнай газының көлемі, тонна
Әрбір өңір үшін маркалары және партиялары бойынша бөлу арқылы
техникалық бутан
техникалық пропан-бутан
техникалық пропан
1
2
3
4
5
6
7
Ескерпе: Өнім беру жоспары мыналарды қамтиды:

9) место разгрузки – адрес местонахождения газонаполнительной станции, указанной в свидетельстве об аккредитации, либо осуществляющей хранение (перевалку) газа по соответствующему договору хранения (перевалки), а для промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции - емкости для хранения газа.
План поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок через электронные торговые площадки Республики Казахстан на ________(месяц) ________(года)
в тоннах
П/п №
Наименование поставщика, местонахождение
Регион поставки
Объем сжиженного нефтяного газа к поставке для региона через электронную торговую площадку, тонн
С разбивкой по маркам и партиям для каждого региона
бутан технический
пропан-бутан технический
пропан технический
1
2
3
4
5
6
7
Примечание: План поставки содержит:

1) № р/с – реттік нөмірі;
2) өнім берушінің атауы, мекенжайы – өздеріне меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутегі шикізатын өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газының меншік иелерінің, өндірушілердің тізбесі және олардың орналасқан жері;
3) жеткізу өңірі –өтінімдер бойынша сұйытылған мұнай газы жеткізілетін облыс, республикалық маңызы бар қала, астана;
4) өңір бөлінісінде электрондық сауда алаңдары арқылы жеткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі, тоннада

1) № п/п – порядковый номер;
2) наименование поставщика, местонахождение - перечень производителей, собственников сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья и их местонахождение;
3) Регион поставки – область, город республиканского значения, столица, в которые поставляется сжиженный нефтяной газ;
4) Объем сжиженного нефтяного газа к поставке через электронные торговые площадки в разрезе региона, в тоннах.