"Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянның орнын толтыру мөлшерін айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 18-03/1058 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 7 қарашадағы № 453 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 20 желтоқсанда № 17974 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянның орнын толтыру мөлшерін айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 18-03/1058 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12888 болып тіркелген, 2016 жылғы 1 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянның орнын толтыру мөлшерін айқындау әдістемесінде:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Жануарлар дүниесі объектілеріне келтірілген зиян мөлшерін есептеу";
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жануарларды заңсыз алу немесе жануарларды абайсызда жою салдарынан келтірілген зиян мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
У = Т x К x Ко х Кн х Кк х Кв х N,
мұнда:
У – айлық есептік көрсеткішпен (бұдан әрі – АЕК) айқындалатын жануарларды заңсыз алу немесе жануарларды абайсызда жою салдарынан келтірілген зиян мөлшері;
Т – АЕК-мен айқындалатын әрбір дарақ немесе килограмм (балық бойынша) үшін зиянды өтеудің белгіленген мөлшері;
К, Ко, Кн, Кк, Кв - осы Әдістемеге қосымшада көрсетілген қайта есептеу коэффициенттерінің мәні;
N – жануарлар дүниесі объектілерінің нақты түрі дарақтарының немесе килограмының (балық бойынша) мөлшері.
4. Жануарлар дериваттарын немесе балықты және оның өнімдерін заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген зиян мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
У = Т x Кд x N, мұнда:
У – жануарлар дериваттарын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген зиян мөлшері (АЕК);
Т – АЕК-мен айқындалатын әрбір дарақ немесе килограмм (балық және оның өнімдері бойынша) үшін зиянды өтеудің белгіленген мөлшері;
Кд – осы Әдістемеге қосымшада көрсетілген қайта есептеу коэффициенттерінің мәні;
N – жануарлар дериваттарының саны.";
қайта есептеу коэффициенттерінің мәні осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 18-03/1058 "Об утверждении Методики определения размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира"
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 ноября 2018 года № 453. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2018 года № 17974
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 18-03/1058 "Об утверждении Методики определения размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12888, опубликован 1 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Методике определения размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, утвержденной указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Исчисление размера вреда, причиненного объектам животного мира";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Размер вреда вследствие незаконного изъятия животных или уничтожения животных по неосторожности исчисляется по формуле:
У = Т х К x Ко х Кн х Кк х Кв х N, где:
У – размер вреда, причиненного вследствие незаконного изъятия животных или уничтожения животных по неосторожности, определяемый в месячном расчетном показателе (далее – МРП);
Т – установленный размер возмещения вреда за каждую особь или килограмм (по рыбе), определяемый в МРП;
К, Ко, Кн, Кк, Кв – значения пересчетных коэффициентов, указанных в приложении к настоящей Методике;
N – количество особей или килограмм (по рыбе) конкретного вида объектов животного мира.
4. Размер вреда вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки дериватов животного происхождения или рыбы и их продукции исчисляется по формуле:
У = Т x Кд x N, где:
У - размер вреда, причиненного вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки дериватов животного происхождения (МРП);
Т - установленный размер возмещения вреда за каждую особь или килограмм (по рыбе и их продукции), определяемый в МРП;
Кд – значение пересчетного коэффициента, указанного в приложении к настоящей Методике;
N - количество дериватов животного происхождения.";
значения пересчетных коэффициентов изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3), және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі Ө. Шөкеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары-Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2018 жылғы 7 қарашадағы
№ 453 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасының
жануарлар дүниесін қорғау, өсімін
молайту және пайдалану саласындағы
заңнамасын бұзудан келтірілген
зиянның орнын толтыру мөлшерін
айқындау әдістемесіне қосымша
Қайта есептеу коэффициенттерінің мәні
Жануарлар дүниесі объектілеріне зиян келтіруге түрткі болған мән-жайлар
Коэффициенттер мәні
1.
Жануарлар дүниесі объектілерін қасақана жою, оның ішінде:
1.1
Жануарлар дүниесі объектілерін заңсыз алу (ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қоспағанда):
ересек жануар (балықтар үшін – кәсіпшілік мөлшер)
төл (балықтар үшін – кәсіпшілік емес мөлшер)
Коэффициент
"К"
1,5
1
1.2
Республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жануарлар дүниесі объектілерін заңсыз алу
Коэффициент
"Ко"
3
2.
Жануарлар дүниесі объектілерін абайсызда жою:
ересек жануар (балықтар үшін – кәсіпшілік мөлшер)
төл (балықтар үшін – кәсіпшілік емес мөлшер)
Коэффициент "Кн"
1,5
1
3.
Сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген жануарлар түрлерінің тізбесіне (Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына) енгізілген жануарлар дүниесі объектілерін немесе алуға тыйым салынған жануарларды жою
Коэффициент "Кк"
3
4.
Жануарлар дериваттарын немесе балықты және оның өнімдерін заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау:
ересек жануар
төл
Коэффициент "Кд"
1,5
0,5
5.
Шаруашылық қызметті жүзеге асыру кезінде аң аулау объектілерінің қасақана немесе немқұрайлылықтан жойылуына (өлуіне) түрткі болған әрекет (әрекетсіздік):
ересек жануар
төл
Коэффициент "Кв"
1
0,5

2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
У. Шукеев
Приложение
к приказу Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 7 ноября 2018 года № 453
Приложение
к Методике определения
размеров возмещения вреда,
причиненного нарушением
законодательства Республики
Казахстан в области охраны,
воспроизводства и использования
животного мира
Значения пересчетных коэффициентов
Обстоятельства, которые повлекли причинение вреда объектам животного мира
Значения коэффициентов
1.
Умышленное уничтожение объектов животного мира, в том числе:
1.1
Незаконное изъятие объектов животного мира (за исключением на особо охраняемых природных территориях):
взрослое животное (для рыб − промысловый размер)
молодняк (для рыб − непромысловый размер)
Коэффициент "К"
1,5
1
1.2
Незаконное изъятие объектов животного мира на особо охраняемых природных территориях республиканского и местного значения
Коэффициент "Ко"
3
2.
Уничтожение объектов животного мира по неосторожности:
взрослое животное (для рыб − промысловый размер)
молодняк (для рыб − непромысловый размер)
Коэффициент "Кн"
1,5
1
3.
Уничтожение объектов животного мира, занесенных в перечень редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных (Красную книгу Республики Казахстан) или животных, изъятие которых запрещено
Коэффициент "Кк"
3
4.
Незаконное приобретение, хранение, сбыт, ввоз, вывоз, пересылка, перевозка дериватов животного происхождения или рыбы и их продукции:
взрослое животное
молодняк
Коэффициент "Кд"
1,5
0,5
5.
Действия (бездействия), по причине которых произошло уничтожение (гибель) объектов охоты умышленно или по халатности при осуществлении хозяйственной деятельности:
взрослое животное
молодняк
Коэффициент "Кв"
1
0,5