Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 958 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 15 қаңтарда № 18193 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1) "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру және қарап-тексеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 5 маусымдағы № 324 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15325 болып тіркелген, 2017 жылғы 21 шілдеде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінің ақпараттық құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру және қарап-тексеру қағидаларында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Медициналық куәландыруға сарапшының медициналық куәландыруы кіреді. Тұрақты медициналық тексеруді қажет ететін аурулар болған кезде тиісті мониторингті қамтамасыз ету үшін авиациялық медициналық сарапшы қосымша тексерулер мен ұсынымдар тағайындайды.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Медициналық куәландыру:
1) бастапқы медициналық сертификатты алу үшін;
2) медициналық сертификаттың мерзімін ұзарту үшін;
3) медициналық сертификатты жаңарту үшін (тоқтатылғаннан кейін) өткізіледі.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Медициналық сертификаттардың түрлері:
1) осы Қағидалардың 9-тармағының 1), 2) тармақшаларына қатысты тұлғаларға "1-кластық медициналық сертификат" беріледі;
2) осы Қағидалардың 9-тармағының 3), 4), 5) және 6) тармақшаларына қатысты тұлғаларға "2-кластық медициналық сертификат" беріледі;
3) осы Қағидалардың 9-тармағының 7) тармақшасына қатысты тұлғаларға "3-кластық медициналық сертификат" беріледі;
4) осы Қағидалардың 9-тармағының 8) тармақшасына жататын тұлғаларға "ЖАЖА медициналық сертфикаты" беріледі.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Медициналық сертификаттың қолдану мерзімін ұзарту үшін мынадай құжаттар ұсынылады:
1) өтініш;
2) алдыңғы медициналық сертификат;
3) алдыңғы медициналық куәландырудың есебі.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Сарапшы медициналық куәландыру алдында медициналық куәландыру жүргізуге арналған өтінішті тексереді және оған өтініш берушімен бірге қол қояды.
Өтінішке қол қойылғаннан кейін, сарапшы өтініштегі деректердің растығын денсаулық сақтау жүйесінің электрондық деректер базасы арқылы тексереді:

О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 958. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 января 2019 года № 18193
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан, следующие изменения и дополнение:
1) в приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 5 июня 2017 года № 324 "Об утверждении Правил медицинского освидетельствования и осмотра в гражданской авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15325, опубликован 21 июля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан):
в Правилах медицинского освидетельствования и осмотра в гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Медицинское освидетельствование включает в себя медицинское освидетельствование экспертом. При наличии заболевания, предусматривающего необходимость регулярных медицинских осмотров, авиационный медицинский эксперт назначает дополнительные осмотры и рекомендации для обеспечения надлежащего мониторинга.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Медицинское освидетельствование проводится:
1) для первоначального получения медицинского сертификата;
2) для продления медицинского сертификата;
3) для возобновления медицинского сертификата (после приостановления.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Виды медицинских сертификатов:
1) лицам, относящимся к подпункту 1) и 2) пункта 9 настоящих Правил, выдается "Медицинский сертификат 1 класса";
2) лицам, относящимся к подпунктам 3), 4), 5) и 6) пункта 9 настоящих Правил, выдается "Медицинский сертификат 2 класса";
3) лицам, относящимся к подпункту 7) пункта 9 настоящих Правил, выдается "Медицинский сертификат 3 класса";
4) лицам, относящимся к подпункту 8) пункта 9 настоящих Правил, выдается "Медицинский сертификат ЛиСЛА".";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Для продления действия медицинского сертификата подаются следующие документы:
1) заявление;
2) предыдущий медицинский сертификат;
3) отчет предыдущего медицинского освидетельствования.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Эксперт перед началом медицинского освидетельствования проверяет заявление на проведение медицинского освидетельствования и подписывает его вместе с заявителем.
После подписания заявления, эксперт проверяет достоверность фактов в заявлении посредством электронных баз данных системы здравоохранения Республики Казахстан:

1) Халықтың бекітіп берілген тіркелімі;
2) Диспансерлік науқастардың тіркелімі;
3) Стационарлық науқастардың тіркелімі;
4) "Емхана" автоматтандырылған ақпарат жүйесі.";
20-тармақ алып тасталсын;
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Сарапшы медициналық құжаттамаға медициналық тексеру деректерін, диагнозды, бейінді мамандар - консультант-дәрігерлердің ұсыныстарын жазады және осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепті толтырады. Медициналық тексеру деректерінің дұрыстығы сарапшының қолымен және жеке мөрімен расталады.
Сарапшылардың есептері 10 жыл бойы сақталады.
Диагноздардың коды МКБ-10 сәйкес жүргізіледі. Есепті ресімдеу кезінде түзетулерді жасауға тыйым салынады.
Есептің түпнұсқасы сарапшының мұрағатында сақталады, есептің көшірмесі (сарапшының мөрімен бекітілген) өтініш берушіге беріледі. Есептің электрондық көшірмесі сертификат беру күнінен 3 жұмыс күні ішінде уәкілетті органға бағалау жүргізуге беріледі. Медициналық сертификат есеп ресімделген және медициналық қорытынды шығарылған күні өтініш берушіге беріледі.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган 10 жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың талаптарына сәйкестікке медициналық куәландыру есебіне бағалау жүргізеді.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Медициналық куәландыру нәтижелері бойынша мынадай нысанда медициналық қорытынды шығарылады:
1) жұмысқа жарамды;
2) осы Қағидалардың 26-тармағына сәйкес шектеулермен жұмысқа жарамды;
3) кейіннен медициналық куәландыру жүргізумен емдеуді (сауықтыруды) қажет етеді;
4) жұмысқа жарамсыз.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап басталады.
Медициналық сертификат иесі өзінің медициналық сертификатын қалпына келтіру үшін медициналық куәландырудан оған ыңғайлы күні, бірақ қолданыстағы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі өткенге дейін, бірақ күнтізбелік 45 күннен артық емес өтуге құқылы.
Медициналық сертификаттардың қолданылу мерзімі:
1) 1-кластық медициналық сертификат бастапқы алған күннен бастап 12 ай бойы немесе алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап жарамды;
2) осы Қағидалардың 9-тармағының 3) тармақшасына қатысты тұлғаларға 2-кластық медициналық сертификат бастапқы алған күнінен бастап 12 ай бойы немесе алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап жарамды;
3) осы Қағидалардың 9-тармағының 4) және 5) тармақшаларына қатысты тұлғаларға 2-кластық медициналық сертификат бастапқы алған күнінен бастап 60 ай бойы немесе алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап және 40 жасқа толғанша жарамды; 40-49 жасында медициналық сертификат бастапқы алған күнінен бастап 24 ай бойы немесе алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап жарамды; 50 жасқа толғаннан кейін медициналық сертификат бастапқы алған күнінен баста 12 ай бойы немесе алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап жарамды;

1) Регистр прикрепленного населения;
2) Электронный регистр диспансерных больных;
3) Электронный регистр стационарных больных;
4) Автоматизированная информационная система "Поликлиника.";
пункт 20 исключить;
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Эксперт записывает в медицинскую документацию данные медицинского обследования, диагноз, рекомендации профильных специалистов – врачей-консультантов и заполняет отчет по форме согласно приложения 13 к настоящим Правилам. Достоверность данных медицинского обследования заверяется подписью и личной печатью эксперта.
Отчеты экспертов хранятся в течение 10 лет.
Кодирование диагнозов проводится согласно МКБ-10. При оформлении отчета не допускаются исправления.
Оригинал отчета хранится в архиве эксперта, копия отчета (заверенная печатью эксперта) предоставляется заявителю. Электронная копия отчета предоставляется в уполномоченный орган в течение 3 рабочих дней со дня выдачи сертификата для проведения оценки. Медицинский сертификат выдается заявителю в день оформления отчета и вынесения медицинского заключения.
Уполномоченный орган в течение 10 рабочих дней проводит оценку отчета медицинского освидетельствования на соответствие требованиям настоящих Правил.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. По результатам медицинского освидетельствования выносится медицинское заключение в следующих формулировках:
1) годен к работе;
2) годен к работе с ограничениями, согласно пункту 26 настоящих Правил;
3) нуждается в лечении (оздоровлении) с последующим медицинским освидетельствованием;
4) негоден к работе.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Срок действия медицинского сертификата начинается с даты окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата.
Обладатель медицинского сертификата проходит медицинское освидетельствование для продления действия своего медицинского сертификата в удобный для него день, но не более чем за 45 календарных дней до истечения срока действия действующего медицинского сертификата.
Сроки действия медицинских сертификатов:
1) медицинский сертификат 1 класса действителен в течение 12 месяцев со дня его первоначального получения или окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата;
2) медицинский сертификат 2 класса лиц, относящихся к подпункту 3) пункта 9 настоящих Правил, действителен в течение 12 месяцев со дня его первоначального получения или окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата;
3) медицинский сертификат 2 класса лиц, относящихся к подпунктам 4) и 5) пункта 9 настоящих Правил, действителен в течение 60 месяцев со дня его первоначального получения или окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата и до достижения возраста 40 лет; в возрасте 40-49 лет медицинский сертификат действителен в течение 24 месяцев со дня его первоначального получения или окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата; после достижения возраста 50 лет медицинский сертификат действителен в течение 12 месяцев со дня его первоначального получения или окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата;

4) осы Қағидалардың 9-тармағының 6) тармақшасына қатысты тұлғаларға 2-кластық медициналық сертификат бастапқы алған күнінен бастап 60 ай бойы немесе алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап жарамды;
5) осы Қағидалардың 9-тармағының 7) тармақшасына қатысты тұлғаларға 3-кластық медициналық сертификат бастапқы алған күнінен бастап 24 ай бойы 50 жасқа толғанға дейін немесе алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап жарамды; медициналық сертификат 50 жасқа толғаннан кейін бастапқы алған күнінен бастап 12 ай бойы немесе алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап жарамды;
6) осы Қағидалардың 9-тармағының 8) тармақшасына жататын тұлғаларға ЖАЖА медициналық сертфикаты бастапқы алған күнінен бастап 40 жасқа толғанға дейін 60 ай бойы немесе алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап жарамды; 40-49 жаста медициналық сертификат бастапқы алған күнінен бастап 24 ай бойы немесе алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап жарамды; 50 жасқа толғаннан кейін медициналық сертификат бастапқы алған күнінен бастап 12 ай бойы немесе алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап жарамды.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. 2-кластағы сарапшы 2, 3-кластағы және ЖАЖА медициналық сертификаттарды беруді, мерзімін ұзартуды және жаңартуды жүзеге асырады.";
44, 45, 46 және 47-тармақтар алып тасталсын;
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Егер тұрақты медициналық қарап-тексеруді қажет ететін Талаптармен рұқсат етілетін аурулар болса, медициналық қорытындының қолдану мерзімі тиісті мониторингті қамтамасыз ету мақсатында қысқартылуы мүмкін.
Медициналық қарап-тексеру кезінде шағымның болуы немесе болмауы тексерілушінің жеке қолымен бекітіледі. Медициналық қарап-тексеруден кейін авиациялық дәрігер медициналық кітапшада өз жазбаларын жеке қолымен және тегі көрсетілген жеке мөрімен куәландырады.";
Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру және қарап-тексеру қағидалары мынадай мазмұндағы
49-1-тармақпен толықтырылсын:
"49-1. Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясы әуе кемелерінің экипаждары және авиадиспетчерлер үшін қанның құрамында 0,2 промиллден (‰) астам алкогольдің болуына рұқсат етілмейді.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Медициналық қарап-тексеруді әуеайлақта (тікұшақ айлағында) және әуежайларда азаматтық авиация ұйымының денсаулық сақтау/медициналық бекетінің наркологиялық диспансерінде (ауруханада) арнайы дайындықтан өткен кезекші жұмыскері (дәрігер немесе орта медициналық қызметкер) немесе азаматтық авиация ұйымымен шарт негізінде аймақтық медициналық ұйымдар жүргізеді. Сонымен бірге, барлық медициналық қызметкерлерде наркологиялық диспансерде (ауруханада) арнайы дайындығы бар.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) медицинский сертификат 2 класса лиц, относящихся к подпункту 6) пункта 9 настоящих Правил, действителен в течение 60 месяцев со дня его первоначального получения или окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата;
5) медицинский сертификат 3 класса лиц, относящихся к подпункту 7) пункта 9 настоящих Правил, действителен в течение 24 месяцев со дня его первоначального получения или окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата и до достижения возраста 50 лет; после достижения возраста 50 лет медицинский сертификат действителен в течение 12 месяцев со дня его первоначального получения или окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата;
6) медицинский сертификат ЛиСЛА лиц, относящихся к подпункту 8) пункта 9 настоящих Правил, действителен в течение 60 месяцев со дня его первоначального получения или окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата и до достижения возраста 40 лет; в возрасте 40-49 лет медицинский сертификат действителен в течение 24 месяцев со дня его первоначального получения или окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата; после достижения возраста 50 лет медицинский сертификат действителен в течение 12 месяцев со дня его первоначального получения или окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Эксперт 2 класса осуществляет выдачу, продление и возобновление медицинского сертификата 2, 3 класса и ЛиСЛА.";
пункты 44, 45, 46 и 47 исключить;
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Если заболевание, которое допускается Требованиями, предусматривает необходимость регулярных медицинских осмотров, то срок действия медицинского заключения может быть сокращен с целью обеспечения надлежащего мониторинга.
Наличие или отсутствие жалоб при проведении медицинского обследования скрепляется подписью обследуемого. После медицинского обследования эксперт или авиационный врач заверяет записи своей подписью и личной печатью.";
дополнить пунктом 49-1 в Правилах медицинского освидетельствования и осмотра в гражданской авиации Республики Казахстан следующего содержания:
"49-1. Не допускается содержание алкоголя в крови для экипажей воздушных судов гражданской авиации и авиадиспетчеров Республики Казахстан более 0,2 промилле (‰).";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. Медицинский осмотр в аэропортах и аэродромах (вертодромах) проводится дежурным медицинским работником (врачом или медицинским работником со средним образованием) здравпункта/медпункта организации гражданской авиации или медицинской организацией по договору с организацией гражданской авиации. При этом медицинские работники имеют специальную подготовку в наркологическом диспансере (больнице).";
пункт 56 изложить в следующей редакции:

"56. Әуе кемесінің экипаж мүшелері медициналық қарап-тексеруден ұшулар алдында, бірақ ұшып шыққанға дейін кемінде 2 сағат бұрын өтеді; ұшып шығу 6 және одан артық сағатқа кешіктірілуіне байланысты әуе кемесінің экипаж мүшелері медициналық қарап-тексеруден қайта өтеді.
Жұмыс уақыты ішінде бірнеше рейс орындайтын әуе кемесінің экипажы мүшелері медициналық қарап-тексеруден алғашқы ұшып шығу алдында бір рет қана өтеді.
Резервтік экипаждар резервте жұмысқа кірісу алдында, сондай-ақ, егер медициналық қарап-тексеруден кейін 6 және одан артық сағат өтсе, ұшып шығу алдында медициналық қарап-тексеруден өтеді
Жұмыс уақыты ішінде бірнеше секіруді орындайтын парашюттік қызметтің нұсқаушылары (парашютшілер) медициналық қарап-тексеруден бір рет, алғашқы секірудің алдында кемінде 1 сағат бұрын өтеді.
Әуе қозғалысын ұйымдастыру (бұдан әрі – ӘҚҰ) авиадиспетчерлердің ауысымы кезекшілікке (ауысым) кірісу алдында, ауысым басталғанша кемінде 1 сағат бұрын медициналық қарап-тексеруден өтеді.
Осы Қағидалардың 53-тармағының 5) тармақшасына жататын тұлғалар ауысымы кезекшілікке (ауысым) кірісу алдында, ауысым басталғанша кемінде кемінде 1 сағат бұрын медициналық қарап-тексеруден өтеді.
Осы Қағидалардың 53-тармағының 6) тармақшасына жататын тұлғалар ауысымы кезекшілікке (ауысым) кірісу алдында, ауысым басталғанша кемінде кемінде 30 минут бұрын және кезекшіліктен (ауысым) соң 30 минут ішінде медициналық қарап-тексеруден өтеді.";
74,75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84 және 85-тармақтар алып тасталсын;
Қағидаларға берілген 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Қағидаларға берілген 3-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Қағидаларға берілген 8-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Қағидаларға берілген 14-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2) "Азаматтық авиацияда жолаушыларға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 6 маусымдағы № 329 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15323 болып тіркелген, 2017 жылы 20 шілдеде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінің ақпараттық құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиацияда жолаушыларға медициналық көмек көрсету қағидаларында:
4-тармақ алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Медициналық көмек көрсету кезінде, оның ішінде шетелдік авиажолаушыларға жарамдылық мерзімі өтіп кеткен медициналық заттар мен медициналық бұйымдарды, Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте тексеруден және тіркеуден өтпеген медициналық өлшеу құралдарын қолдануға, сондай-ақ науқастың қолындағы медициналық заттар мен медициналық бұйымдарды медициналық қызметкердің тағайындауынан басқа жағдайларды қоспағанда пайдалануға рұқсат етілмейді.
Науқаста бар және дәрігер тағайындаған медициналық құралдарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды пайдаланған кезде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Әуе кемесінің бортында медициналық көмек көрсету бланкісін (бұдан әрі - Әуе кемесінің бортында медициналық көмек көрсету бланкісі) жазба жазылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"56. Медицинский осмотр членов экипажа воздушного судна проводится перед началом полетов, но не ранее, чем за 2 часа до вылета; при задержке вылета на 6 часов и более члены экипажа воздушного судна проходят медицинский осмотр повторно.
Медицинский осмотр членов экипажа воздушного судна, выполняющего в течение рабочего времени несколько рейсов, проводится один раз в течение рабочего времени перед первым вылетом.
Резервные экипажи проходят медицинский осмотр перед заступлением в резерв, а также перед вылетом, если с момента прохождения осмотра прошло 6 часов и более.
Медицинский осмотр инструкторов парашютной службы (парашютистов), выполняющих в течение рабочего времени несколько прыжков, проводится один раз, но не ранее, чем за 1 час перед первым прыжком.
Смена авиадиспетчеров организации воздушного движения (далее - ОВД) проходит медицинский осмотр перед заступлением на дежурство, но не ранее, чем за 1 час до начала смены.
Лицам, относящимся к подпункту 5) пункта 53 настоящих Правил, медицинский осмотр проводится перед началом заступления на дежурство (смену), но не ранее, чем за 1 час до начала смены.
Лицам, относящимся к подпункту 6) пункта 53 настоящих Правил, медицинский осмотр проводится за 30 минут перед заступлением на дежурство (смену) и в течение 30 минут после окончания дежурства (смены).";
пункты 74,75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84 и 85 исключить;
приложение 2 к Правилам изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 3 к Правилам изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 8 к Правилам изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 14 к Правилам изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
2) в приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 июня 2017 года № 329 "Об утверждении Правил оказания медицинской помощи пассажирам в гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15323, опубликован 20 июля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан):
в Правилах оказания медицинской помощи пассажирам в гражданской авиации, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При оказании медицинской помощи, в том числе иностранным авиапассажирам, не допускается использование лекарственных средств и медицинских изделий с истекшим сроком годности, использование медицинских измерительных изделий, не прошедшим поверку и регистрацию в установленном законодательством порядке Республики Казахстан, а также медицинских средств и изделий медицинского назначения, имеющиеся у больного, за исключением случаев, если они назначены медицинским работником.
При использовании медицинских средств и изделий медицинского назначения, имеющихся у больного и назначенных врачом, делается запись в Бланке оказания медицинской помощи на борту воздушного судна по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – Бланк оказания медицинской помощи на борту воздушного судна).";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Бортта медициналық көмек қажет науқас жолаушы бар екендігі туралы хабарламаны алған кезде, медпункттің медициналық қызметкері әуе кемесінің тұрақта тұрған кезінде келіп, науқасқа тиісті көмек көрсетеді және жолаушының одан әрі қарай ұшуы/емханаға жатуы туралы шешімді қабылдайды.";
17-және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Әуе кемесінің бортында жұқпалы ауруларға, карантинді жұқпаларға, контагиозды вирусты геморрагиялық қалтырауға, безгекке және маңызды халықаралық мәні бар этиологиясы айқын емес ауруларға күдік тудыратын науқас адам, жолаушы/экипаж мүшесі қаза болуы анықталған жағдайларда алғашқы іс-шаралар жүргізіледі.
18. Әуе кемесінің бортындағы емдік дәрі-дәрмектер пайдаланылатын дәрігерге дейінгі медициналық көмек тиісті даярлықтан өткен әуе кемесінің кабиналық экипажы мүшелері немесе әуе кемесінде кабиналық экипажы қаралмаған кезде ұшу экипажы мүшелерімен көрсетіледі.";
22 және 23-тармақтар алып тасталсын;
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Дәрігерге дейінгі медициналық көмек жиынтығының дәрілік заттары тиісті даярлықтан өткен экипаж мүшелері береді.
Медициналық көмек жиынтығының дәрілік заттарын медициналық қызметкер (ауызша немесе жазбаша, не болмаса қашықтықтан) берген ұсыныс/кеңес бойынша қолданады.";
34 және 35-тармақ алып тасталсын;
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Медициналық көмек көрсету бланкісі екі данада жасалады. Түпнұсқасы науқасқа немесе оны ертіп жүрген тұлғаға беріледі, көшірмесі ұшуға арналған тапсырмаға тіркеліп, ұшып келгеннен кейін авиакомпанияға қайтарады.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Егер экипаж мүшелерінде немесе жолаушыларда ұшу алдында инфекциялық және паразитарлық аурулардың белгісі бар болса, олар әуе кемесі бортына жіберілмейді.
Әуе кемесінің кабиналық экипаж мүшелері немесе ұшу экипаж мүшелері жұқпалы және паразитарлық аурулардың белгілері туралы білімдері бар.";
Қағидаларға берілген 1-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Қағидаларға берілген 4-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Қағидаларға берілген 6-қосымша алып тасталсын;
Қағидаларға берілген 8-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:

"10. При получении сообщения о наличии на борту воздушного судна пассажира, нуждающегося в медицинской помощи, медицинский работник медпункта прибывает к воздушному судну во время его стоянки, оказывает соответствующую помощь и принимает решение о возможности дальнейшего полета/госпитализации пассажира.";
пункты 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"17. На борту воздушного судна проводятся первичные мероприятия в случаях выявления больного, смерти пассажира/члена экипажа, подозрительного на заболевания инфекционными болезнями, карантинными инфекциями, контагиозными вирусными геморрагическими лихорадками, малярией и инфекционными болезнями неясной этиологии, имеющими важное международное значение.
18. Доврачебная медицинская помощь с использованием лекарственных средств, находящихся на борту воздушного судна, оказывается членами кабинного экипажа или членами лҰтного экипажа воздушного судна, где не предусмотрено наличие кабинного экипажа, прошедшими соответствующую подготовку.";
пункты 22 и 23 исключить;
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Лекарственные средства комплекта доврачебной медицинской помощи предоставляются членами экипажа, прошедшими соответствующую подготовку.
Лекарственные средства комплекта медицинской помощи используются медицинскими работниками на борту воздушного судна либо по их рекомендации/консультации (устная или письменная или дистанционная).";
пункты 34 и 35 исключить;
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Бланк оказания медицинской помощи на борту воздушного судна составляется в двух экземплярах. Оригинал передается больному или лицу, сопровождающему его, копия прикладывается к заданию на полет и возвращается авиакомпании по прилету.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Если члены экипажа или пассажиры имеют симптомы инфекционных и паразитарных заболеваний перед полетом, то они не допускаются на борт воздушного судна.
Члены кабинного экипажа или члены летного экипажа воздушного судна, где кабинный экипаж не предусмотрен, обладают знаниями о симптомах инфекционных и паразитарных заболеваний.";
приложение 1 к Правилам изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 4 к Правилам изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 6 к Правилам исключить;
приложение 8 к Правилам изложить в редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
_________________
2018 жылғы 20 желтоқсаны
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2018 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 958 бұйрығына
1- қосымша
Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясындағы медициналық куәландыру және қарап-тексеру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Медициналық сертификат
Қазақстан Республикасы
Республика Казахстан
Republic of Kazakhstan
Медициналық сертификат класс
Медицинский сертификат класса
Medical certificate class
ХААҰ конвенцияға 1-қосымшаға сәйкес берілген
Выдано в соответствии с Приложением 1 к Конвенции ИКАО
Issued in accordance with Annex I Convention of ICAO
Настоящий сертификат является неотъемлемой частью свидетельства авиационного персонала/This certificate is an integral part of the license
Уәкілетті орган/Уполномоченный орган/Authority that issued or is to issue the aviation personnel licence:
__________________
Сертификат нөмірі:
Номер сертификата:
Certificate number:
Сертификаттың иесінің аты жөні/Фамилия, имя, отчество владельца сертификата/Last and first name of holder:
__________________
__________________
Туған жылы, айы, күні/Год, месяц, день рождения/Date of birth: __________________
Ұлты/Национальность/Nationality: __________________
Сертификат иесінің қолтаңбасы/Подпись держателя сертификата/Signature of holder:
__________________
Шектеулер/Ограничения/Limitations: __________________ Код/Code
Берілген күні/Дата выдачи/Date of issue:
__________________ (кк.аа.жж/дд.мм.гг./dd.​mm.​yy)
Вводится в действие с/Valid from:
__________________
бастап жарамды
(кк.аа.жж/дд.мм.гг./dd.​mm.​yy)
Сертификат беруші сарапшының қолы/Подпись
выдавшего сертификат эксперта/Signature of issuing, АМЕ:
__________________
Мөр/печать/Stamp:";
Сертификаттың аяқталу мерзімі/срок окончания сертификата/Expiry date of this certificate:
1 класс
(кк.аа.жж/дд.мм.гг./dd.​mm.​yy)
2 класс
(кк.аа.жж/дд.мм.гг./dd.​mm.​yy)
3 класс
(кк.аа.жж/дд.мм.гг./dd.​mm.​yy)
Соңғы қаралу мерзімі/дата последнего осмотра/ Last examination date:
Соңғы медициналық қаралу мерзімі/дата последнего медицинского осмотра/Last examination date:
(кк.аа.жж/дд.мм.гг./dd.​mm.​yy)
Электрокардиограмма/
Electrocardiogram
(кк.аа.жж/дд.мм.гг./dd.​mm.​yy)
Аудиограмма/Audiogram
(кк.аа.жж/дд.мм.гг./dd.​mm.​yy)
Көзді тексеру/Обследование Офтальмология/Ophtalmology
(кк.аа.жж/дд.мм.гг./dd.​mm.​yy)
Медициналық жарамдылықты төмендетуші жағдайлар/факторы снижающие медицинскую годность/Decrease in medical fitness:
Владельцы свидетельств авиационного персонала обращаются к эксперту в течение 24 часов с момента возникновения факторов, снижающих годность их здоровья, таких как:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице - министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
________________
от 20 декабря 2018 года
Приложение 1
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 29 декабря 2018 года № 958
Приложение 2
к Правилам медицинского
освидетельствования и осмотра
в гражданской авиации
Республики Казахстан
Форма
Медицинский сертификат
Қазақстан Республикасы
Республика Казахстан
Republic of Kazakhstan
Медициналық сертификат класс
Медицинский сертификат класса
Medical certificate class
ХААҰ конвенциясының 1-қосымшасына сәйкес берілген
Выдано в соответствии с Приложением 1 к Конвенции ИКАО
Issued in accordance with Annex I Convention of ICAO
Настоящий сертификат является неотъемлемой частью свидетельства авиационного персонала/This certificate is an integral part of the license
Құзыретті орган/Уполномоченный орган/Authority that issued or is to issue the aviation personnel licence:
_________________
Сертификат нөмірі:
Номер сертификата:
Certificate number:
Сертификаттың иесінің аты жөні/Фамилия, имя, отчество владельца сертификата/Last and first name of holder:
_________________
_________________
Туған жылы, айы, күні/Год, месяц, день рождения/Date of birth: _________________
Ұлты/Национальность/Nationality: _________________
Сертификат иесінің қолтаңбасы/Подпись держателя сертификата/Signature of holder:
_________________
Шектеулер/Ограничения/Limitations:_________
Код/Code
Берілген күні/Дата выдачи/Date of issue:
_________________
(кк.аа.жж/дд.мм.гг./dd.​mm.​yy)
Вводится в действие с/Valid from:
_________________
бастап жарамды
(кк.аа.жж/дд.мм.гг./dd.​mm.​yy)
Сертификат беруші сарапшының қолы/Подпись
выдавшего сертификат эксперта/Signature of issuing, АМЕ:
_________________
Мөр/печать/Stamp:";
Сертификаттың аяқталу мерзімі/срок окончания сертификата/Expiry date of this certificate:
1 класс
(кк.аа.жж/дд.мм.гг./dd.​mm.​yy)
2 класс
(кк.аа.жж/дд.мм.гг./dd.​mm.​yy)
3 класс
(кк.аа.жж/дд.мм.гг./dd.​mm.​yy)
Соңғы қаралу мерзімі/дата последнего осмотра/ Last examination date:
Соңғы медициналық қаралу мерзімі/дата последнего медицинского осмотра/Last examination date:
(кк.аа.жж/дд.мм.гг./dd.​mm.​yy)
Электрокардиограмма/
Electrocardiogram
(кк.аа.жж/дд.мм.гг./dd.​mm.​yy)
Аудиограмма/Audiogram
(кк.аа.жж/дд.мм.гг./dd.​mm.​yy)
Көзді тексеру/Обследование Офтальмология/Ophtalmology
(кк.аа.жж/дд.мм.гг./dd.​mm.​yy)
Медициналық жарамдылықты төмендетуші жағдайлар/факторы снижающие медицинскую годность/Decrease in medical fitness:
Владельцы свидетельств авиационного персонала обращаются к эксперту в течение 24 часов с момента возникновения факторов, снижающих годность их здоровья, таких как:

Ескертпе: екі жақты бланк, мөлшері – ұзындығы 295 мм, ені 105 мм; күрделі түрі - пішіні А7, екібетті, "ҚР картасының контуры, немесе KZ, немесе KAZ" сутаңбалары бар қағаз; ҚР картасының контурымен голограмманың диаметрі 12 мм, BARCODE өлшемі – жан жағы 30 см төртбұрыш.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2018 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 958 бұйрығына
3- қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясындағы
медициналық куәландыру және
қарап-тексеру қағидаларына
8-қосымша
Медициналық куәландырудағы медициналық тексеру көлемі
1. Терапевтік тексерулер:
ауыз қуысы, есінеу, тері қабаты, көрінетін сілекей, лимфалық түйін және қалқанша без, жалпы жас шамасына сәйкес;
тыныс алу органдары, қан айналым, ас қорыту және зәр шығару органдары.
2. Хирургиялық тексерулер:
антропометрия (бойы, дене салмағы, кеуде айналасы, қолдың динамометриясы); жалпы тексеру (дене бітімі, бұлшық еттің өсуі және тері асты майлары, мүсіні, жүрісі);
тері жағдайы, лимфа түйіні, қалқанша безі, сүт безі, аймақтық тамырлар, сүйектер, буындар, құрсақ қуысы, сыртқы жыныс ағзалары, артқы тесіктің айналасы (көрсетілімдер бойынша және тексерілушінің келісімімен - саусақпен тік ішекті тексеру).
3. Оториноларингологиялық тексеру:
сыртқы тексеру;
ішкі тексеру, алдыңғы және артқы риноскопия, отоскопия, фарингоскопия, мұрынның сезгіштігі мен тыныс алуын анықтау;
тістерінің, ауыз қуысының шырышты қабығының, қызыл иегінің жағдайы, тістем;
акуметрия (ауызша және ақырын сөйлеу);
статокинетикалық тұрақтылығын зерттеу (вестибулометрия) 3 минуттың ішінде Кориолистің үзіліссіз кумуляция жылдамдығы әдісімен (КҮсКЖ) немесе 2 минут аралығында Кориолистің үзіліспен кумуляция (бұдан әрі – КҮпКЖ) әдісімен өтініш берушіге – медициналық куәландыруда медициналық сертификатты создыру үшін, медициналық айғақ бойынша;
тоналдық аудиометрия медициналық сертификат алу үшін бастапқы медициналық куәландыруда; пилоттарға, авиадиспетчерлерге 40 жасқа дейін – 5 жылда 1 рет, 40 жасқа толған соң – 2 жылда 1 рет; есту қабілеті нашарлаған ауру анықталған жағдайда – 1 жылда 1 рет; бортсеріктерге – 5 жылда 1 рет; медициналық айғақ бойынша жүргізіледі.
4. Офтольмологиялық тексеру:
көру ағзасының анатомиялық жағдайы;
көру қабілеті;
түс ажырату;
қараңғыға бейімділік;
бинокулярлық көру;
түнгі көру;
бинокулярлық көру
түйісудің жақын нүктелері;
анық көрудің жақын нүктесі;
рефракцияны субъективтік және объективтік әдіспен зерттеу (скиаскопия немесе рефрактометрия);
периметрия;
көзішілік қан қысымы медициналық сертификат алу үшін медициналық куәландыруда, 40 жастан әр медициналық куәландыруда медициналық сертификатты создыру үшін.

Примечание: двусторонний бланк; размеры - длина 295 мм, ширина 105 мм; в сложенном виде - формат А7; бумага с водяными знаками "контур карты РК, или KZ, или KAZ"; диаметр голограммы с контуром карты Республики Казахстан - 12 мм; размеры BARCODE – квадрат со стороной 30 мм.
Приложение 3
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 29 декабря 2018 года № 958
Приложение 8
к Правилам медицинского
освидетельствования и осмотра
в гражданской авиации
Республики Казахстан
Объем медицинского обследования при медицинском освидетельствовании
1. Терапевтическое обследование:
полость рта, зев, кожные покровы, видимые слизистые, лимфатические узлы, щитовидная железа, соответствие общего вида возрасту;
органы дыхания, кровообращения, пищеварения и мочевыделения.
2. Хирургическое обследование:
антропометрия (рост, масса тела, окружность груди, динамометрия кистей); общий осмотр (телосложение, развитие мускулатуры и подкожно-жирового слоя, осанка, походка);
состояние кожи, лимфатических узлов, щитовидной железы, молочных желез, периферических сосудов, костей, суставов, органов брюшной полости, наружных половых органов, области заднего прохода (по показаниям и с согласия обследуемого - пальцевое исследование прямой кишки).
3. Оториноларингологическое обследование:
внешний осмотр:
внутренний осмотр, передняя и задняя риноскопия, отоскопия, фарингоскопия, определение носового дыхания и обоняния;
состояние зубов, слизистой оболочки полости рта, десен, прикус;
акуметрия (разговорная и шепотная речь);
исследование статокинетической устойчивости (вестибулометрия) проводится методом непрерывной кумуляции ускорений Кориолиса (НКУК) в течение 3 минут или методом прерывистой кумуляции ускорений Кориолиса (далее - ПКУК) в течение 2 минут заявителю - при первичном медицинском освидетельствовании для получения медицинского сертификата; по медицинским показаниям;
тональная аудиометрия проводится при первичном медицинском освидетельствовании для получения медицинского сертификата; пилотам, авиадиспетчерам до 40 лет - 1 раз в 5 лет, с 40 лет - 1 раз в 2 года; при установлении заболевания со снижением слуха – 1 раз в год; бортпроводникам – 1 раз в 5 лет; по медицинским показаниям.
4. Офтальмологическое обследование:
анатомическое состояние органа зрения;
острота зрения;
цветовое зрение;
темновая адаптация;
бинокулярное зрение;
ближайшая точка конвергенции;
ближайшая точка ясного зрения;
рефракция субъективным и объективным методом исследования (скиаскопия или рефрактометрия);
периметрия;
внутриглазное давление измеряется при медицинском освидетельствовании для получения медицинского сертификата, с 40 лет при каждом медицинском освидетельствовании для продления медицинского сертификата.

5. Неврологиялық тексеру;
сыртқы тексеру (тері тыртығы, сему, бұлшық еттің жыпылықтауы);
бас-ми нерві;
қозғалмалы, рефлекторлық, сезімтал аумақ, статика және үйлестіру;
вегативтік-нерв жүйесі (дермографизм, акроционаз, гипергидроз, тремор, ортоклиностатикалық бақылау);
психикалық-сезім аумағы.
6. Психологиялық тексеру:
пилот, авиадиспетчер мамандығы бойынша ААО түсуші үміткер тұлғаларға - медициналық сертификат алу үшін;
медициналық айғақ бойынша жүргізіледі.
7. Дерматовенерологиялық қарау медициналық куәландыруда және медициналық айғақ бойынша өткізіледі.
8. Гинекологиялық қарау медициналық куәландыруда және медициналық айғақ бойынша өткізіледі.
9. Зертханалық зерттеулер:
1) қан құрамын клиникалық талдау (гемоглобин, эритроциттер саны, лейкоциттер формуласы, эритроциттер тұнуының жылдамдығы) жылына 1 рет және медициналық айғақ бойынша;
2) зәр құрамына клиникалық талдау – медициналық куәландыруда және медициналық айғақ бойынша;
3) қан құрамындағы холестеринге талдау - медициналық куәландыруда медициналық сертификат алу үшін, 40 жастан бастап - жылына 1 рет және медициналық айғақ бойынша;
4) аш қарында қан құрамындағы қантқа – медициналық куәландыруда медициналық сертификат алу үшін, 40 жастан бастап – жылына 1 рет және медициналық айғақ бойынша;
5) билирубинге және оның фракциялары, аспартатаминотрансфераза (бұдан әрі - АСТ), аланинаминотрансфераза (бұдан әрі – АЛТ) ферменттеріне қанның биохимиялық зерттеулері авиациялық-химиялық жұмыстарды орындайтын пилоттарға - жылына 1 рет жүргізіледі;
6) қынаптың тазалық деңгейін анықтау үшін жағындыларды зерттеу медициналық куәландыруда және медициналық айғақ бойынша жүргізіледі;
7) мерезге қан құрамын зерттеу (жедел-әдіс саусақтан қан алумен) – жылына 1 рет жүргізіледі;
8) ағзадағы есірткі-және психобелсенді заттарды анықтау авиациялық медициналық орталықтарда, психоневрологиялық және/немесе наркологиялық ұйымдарда жылына 1 рет және медициналық айғақ бойынша жүргізіледі;
Ұшуларды медициналық қамтамасыз ету шаралар кешенін енгізген азаматтық авиация ұйымдарында Жұмыс орындарында психобелсенді заттарды қолдану қаупін туғызатын жағдайлардың алдын алу бойынша басшылыққа ((Doc 9654-AN/945, ИКАО құжаты) сәйкес есірткі- және психобелсенді заттарды анықтау уәкілетті органмен келісе отырып бекітілген шаралар кешеніне сәйкес жүргізіледі;
9) өзге де зертханалық зерттеулер медициналық айғақтар бойынша жүргізіледі.
10. Рентгенологиялық зерттеулер:
1) кеуде клеткасы ағзаларының флюорографиясы (кадр үлкейтілген флюорография) - жылына бір рет жүргізіледі;

5. Неврологическое обследование:
внешний осмотр (кожные рубцы, атрофии, фибриллярные подергивания);
черепно-мозговые нервы;
двигательная, рефлекторная, чувствительная сфера, статика и координация;
вегетативная нервная система (дермографизм, акроцианоз, гипергидроз, тремор, ортоклиностатическая проба);
эмоционально-психическая сфера.
6. Психологическое обследование проводится:
лицам, поступающим в АУЦ по специальности пилот, авиадиспетчер - для получения медицинского сертификата;
по медицинским показаниям.
7. Дерматовенерологический осмотр проводится по медицинским показаниям.
8. Гинекологический осмотр проводится при медицинском освидетельствовании и по медицинским показаниям.
9. Лабораторные исследования:
1) клинический анализ крови (гемоглобин, количество эритроцитов и лейкоцитарная формула, скорость оседания эритроцитов) – 1 раз в год и по медицинским показаниям;
2) клинический анализ мочи – при медицинском освидетельствовании и по медицинским показаниям;
3) анализ крови на холестерин - при медицинском освидетельствовании для получения медицинского сертификата, с 40 лет - 1 раз в год и по медицинским показаниям;
4) сахар крови натощак – при медицинском освидетельствовании для получения медицинского сертификата, с 40 лет - 1 раз в год и по медицинским показаниям;
5) биохимические исследования крови на билирубин и его фракции, ферменты аспартатаминотрансфераза (далее - АСТ), аланинаминотрансфераза (далее - АЛТ) проводятся пилотам, выполняющим авиационно-химические работы - 1 раз в год;
6) исследование мазка для определения степени чистоты влагалища проводится при медицинском освидетельствовании и по медицинским показаниям;
7) исследование крови на сифилис (экспресс-метод с забором крови из пальца) проводится - 1 раз в год;
8) определение нарко- и психоактивных веществ в организме проводится в авиационных медицинских центрах, психоневрологических и/или наркологических организациях 1 раз в год и по медицинским показаниям.
В организациях гражданской авиации, внедривших комплекс мер по медицинскому обеспечению полетов в соответствии с Руководством по предотвращению связанного с риском употребления психоактивных веществ на рабочих местах (Doc 9654-AN/945, документ ИКАО), определение нарко- и психоактивных веществ проводится в соответствии с установленным комплексом мероприятий, согласованного с уполномоченным органом;
9) прочие лабораторные исследования проводятся по медицинским показаниям.
10. Рентгенологические исследования:
1) флюорография (крупнокадровая флюорография) органов грудной клетки проводится - 1 раз в год;

2) мұрын қосалқылық қойнауына рентгенография (кадр үлкейтілген флюорография) – өтініш берушіге медициналық куәландыруда медициналық сертификат алу үшін және медициналық айғақ бойынша жүргізіледі;
3) басқа да рентгенологиялық зерттеулер (функционалдық бақылау арқылы екі кескінде омыртқаның рентгенографиясы, түрік ершігі әдісі, табан, әртүрлі орынның және т.б. компьютерлік және магниттік-резонанстық томографиясы) медициналық айғақ бойынша жүргізіледі.
11. Ультрадыбыстық зерттеу:
1) құрсақ қуысы ағзаларына, бүйрекке, қалқанбезге, жатыр және қосалқыларға (әйелдерге), қуықалды безіне (ерлерге) өтініш берушіге – медициналық куәландыруда медициналық сертификат алу үшін және медициналық айғақ бойынша жүргізіледі;
2) жүрекке (эхокардиография) өтініш берушіге медициналық куәландыруда медициналық сертификат алу үшін және медициналық айғақ бойынша жүргізіледі.
12. Тыныштық күйдегі ЭКГ (Вильсон бойынша 12 таралым) жылына 1 рет және медициналық айғақ бойынша жүргізіледі.
13. ЭКГ 20 рет отырып-тұрғызумен (Вильсон бойынша 12 таралым) өтініш берушіге – медициналық куәландыруда медициналық сертификат алу үшін және медициналық айғақ бойынша жүргізіледі:
14. Велоэргометриялық зерттеу немесе тредмил-тест – 1-класты медициналық сертификат алу немесе ұзарту үшін 40 жастан бастап жылына 1 рет; басқа өтініш берушілерге – медициналық айғақтар бойынша жүргізіледі;
15. Спирография өтініш берушіге медициналық куәландыруда медициналық сертификат алу үшін және медициналық айғақтар бойынша жүргізіледі.
16. ЭЭГ – өтініш берушіге медициналық сертификат алу үшін медициналық куәландыруда және медициналық айғақ бойынша жүргізіледі.
17. Кольпоскопия (әйелдерге) өтініш берушіге – медициналық сертификат алу үшін медициналық куәландыруда және медициналық айғақ бойынша жүргізіледі.
18. Фиброгастродуоденоскопия медициналық айғақ бойынша жүргізіледі;
19. Өзге де зерттеулер қатаң медициналық айғақтар болған жағдайда тексеру және/немесе консультация беру негіздемесін жазу арқылы жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2018 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 958 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясындағы
медициналық куәландыру және
қарап-тексеру қағидаларына
14-қосымша
Шектеу кодтары
Кодтар/Коды/Cods:
МСШ/ОМС/TML–медициналық сертификаттың қолданылу мерзімінің шектелуі/ограничение срока действия медицинского сертификата/restriction of the period of validity of the medical certificate;
КҚТ/КДР/VDL – алыс қашық үшін көру қабілетінің мәселелерін түзету /коррекция нарушения зрения для дальнего расстояния /Correction for defective distant vision;
АОЖКТ/КБСДР/VML – алыс, орта және жақын қашық үшін көру қабілетінің мәселелерін түзету/коррекция нарушения зрения для дальнего, среднего и близкого расстояния/correction for defective distant, intermediate and near vision
ЖКТ/КБР/VNL – жақын қашық үшін көру қабілетінің мәселелерін түзету/коррекция нарушения зрения для близкого расстояния /Correction for defective near vision;

2) рентгенография (крупнокадровая флюорография) придаточных пазух носа проводится - заявителю при медицинском освидетельствовании для получения медицинского сертификата и по медицинским показаниям;
3) другие рентгенологические исследования (рентгенография позвоночника в двух проекциях, с функциональными пробами, турецкого седла, стопы, компьютерная и магнитно-резонансная томография различных органов и т.п.) проводятся по медицинским показаниям.
11. Ультразвуковое исследование:
1) органов брюшной полости, почек, щитовидной железы, матки и придатков (женщинам), предстательной железы (мужчинам) проводится заявителю - при медицинском освидетельствовании для получения медицинского сертификата и по медицинским показаниям;
2) сердца (эхокардиография) проводится заявителю при медицинском освидетельствовании для получения медицинского сертификата и по медицинским показаниям.
12. ЭКГ в покое (12 отведений по Вильсону) проводится 1 раз в год и по медицинским показаниям.
13. ЭКГ с 20 приседаниями (12 отведений по Вильсону) заявителю - при медицинском освидетельствовании для получения медицинского сертификата и по медицинским показаниям.
14. Велоэргометрическое исследование или тредмил-тест проводятся при медицинском освидетельствовании заявителям для получения или продления медицинского сертификата 1 класса с 40 лет - 1 раз в год, остальным заявителям - по медицинским показаниям.
15. Спирография проводится при медицинском освидетельствовании заявителя для получения медицинского сертификата и по медицинским показаниям.
16. ЭЭГ проводится – заявителю при медицинском освидетельствовании для получения медицинского сертификата и по медицинским показаниям.
17. Кольпоскопия проводится заявителям (женщинам) - при медицинском освидетельствовании для получения медицинского сертификата и по медицинским показаниям.
18. Фиброгастродуоденоскопия проводится по медицинским показаниям.
19. Прочие медицинские обследования проводятся по строгим медицинским показаниям с записью обоснования к исследованию и/или консультации.
Приложение 4
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 29 декабря 2018 года № 958
Приложение 14
к Правилам медицинского
освидетельствования и осмотра
в гражданской авиации
Республики Казахстан
Коды ограничений
Кодтар/Коды/Cods:
МСШ/ОМС/TML–медициналық сертификаттың қолданылу мерзімінің шектелуі/ограничение срока действия медицинского сертификата/restriction of the period of validity of the medical certificate;
КҚТ/КДР/VDL – алыс қашық үшін көру қабілетінің мәселелерін түзету/коррекция нарушения зрения для дальнего расстояния /Correction for defective distant vision;
АОЖКТ/КБСДР/VML – алыс, орта және жақын қашық үшін көру қабілетінің мәселелерін түзету/коррекция нарушения зрения для дальнего, среднего и близкого расстояния/correction for defective distant, intermediate and near vision
ЖКТ/КБР/VNL – жақын қашық үшін көру қабілетінің мәселелерін түзету/коррекция нарушения зрения для близкого расстояния /Correction for defective near vision;

ӨАКТ/КДП/VXL – алыс қашық үшін өндіріс жағдайына байланысты көру қабілетінің мәселелерін түзету(3-кластық медициналық сертификат үшін ғана, ӘҚКК диспетчерлеріне)/коррекция нарушения зрения для дали, в зависимости от производственных условий (только для медицинского сертификата 3 класса, диспетчеров ОВД)/Correction for defective distant vision depending on the working environment (for 3 class only, ATCOs);
КЛТ/КИК/CCL – контакттық линзаларды қолдану жолымен ғана көру қабілетінің мәселелерін түзету/коррекция зрения с использованием только контактных линз/Correction by means of contact lenses only;
КҰ/ДП/VCL – күндізгі уақыт үшін ұшуларға ғана жарамды (күндізгі ұшулар)/действителен для полетов только в дневное время (дневные полеты)/ validbydayonly;
ЕБЖ/ВКП/OML – екінші ұшқыш немесе білікті екінші ұшқышпен ғана жарамды/действителен только как второй пилот или с квалифицированным вторым пилотом/Valid only as or with qualified co pilot;
ЕҰЖ/ДВП/OCL – екінші ұшқыш ретінде ғана жарамды/годен только как второй пилот/Valid only as co pilot;
ЖЖ/ДБП/OPL – жолаушыларсыз ғана жарамды/действителен только без пассажиров /Valid only without passengers;
ҚЕБ/БДУ/OSL – қауіпсіздікті қамтамасыз ететін ұшқыштың болуы немесе екеулік басқаруы бар әуе кемесіне жалғыз кабина мүшесі емес ретінде ғана жарамды/действителен только с безопасным пилотом и для воздушного судна с двойным управлением, не единственным членом кабинного экипажа/Valid only with safety pilot and in aircraft with dual controls, not for solo cabin crew.
ДӘК/ДВС/OAL – демонстрацияланған әуе кемесінің типіне ғана жарамды/годен для демонстрированного типа воздушного судна/restricted to demonstrated aircraft type;
БҚБ/УРУ/AHL – бекітілген қолмен басқару үшін ғана жарамды/ действителен только с утвержденным ручным управлением/valid only with approved hand controls.
ЕАБ/ВАС/ODL – ауысымындағы авиадиспетчер екінші авиадиспетчермен бірге жарамды/действителен со вторым авиадиспетчером в смене/valid only withsecond ATCOs.
Шектеулер түсіндірмесі:
TML медициналық сертификатты қолдану мерзіміне шектеу.
Медициналық қорытынды мерзімі онда көрсетілген мерзіммен шектеледі. Оның мерзімі медициналық куәландыруды өткен күннен басталады. Алдыңғы медициналық қорытындыдан қалған мерзім енді жарамсыз. Медициналық қорытындының иесі осында көрсетілген мерзімде мынадай медициналық куәландыруды өтеді және барлық ұсынымдарды орындайды.
VDL түзету линзаларын тағу және қосалқы көзілдіріктің болуы.
Алыстан көргіштік көру қабілеті мәселелеріндегі түзету: куәлік иесі куәліктің құқытары мен міндеттерін жүзеге асыру кезінде алыстан көргіштікті түзететін, сарапшы қолдануға келісім берген және медициналық куәландыру деректерімен расталған көзілдірік немесе жанаспа линза киеді. Жанаспа линзаны қолдануға сарапшы рұқсат етуге тиіс. Жанаспа линзалар сарапшы жазып берген запаста көзілдірік болғанда ғана қолданылады.
VML көп фокальді көзілдіріктерді тағу және қосалқы көзілдіріктің болуы
Алыс, орта және жақын қашықтықтағы көру қабілетінің мәселелерін түзету: куәлік иесі сарапшы қолдануға келісім берген және медициналық куәландыру деректерімен расталған алыстан, орташа және жақыннан көргіштікті түзететін көзілдірік немесе жанаспалы линза киеді. Көру қабілетін тек жақын қашықтыққа түзетуші тұтас оправалы көзілдірік пен жанаспалы линза қолданылмайды.
VNL өзімен бірге көруді түзейтін көзілдіріктің болуы және қосалқы көзілдіріктің болуы.
Жақыннан көргіштіктегі түзету: куәлік иесінің куәліктің міндеттері мен құқықтарын жүзеге асыру кезінде алыстан көргіштікті түзететін, сарапшы қолдануға келісім берген және медициналық куәландыру деректерімен расталған жақын қашықтық үшін көргіштікті түзейтін жақын жерде запаста көзілдірігі болады. Көру қабілетін тек жақын қашықтыққа түзетуші тұтас оправалы көзілдірік пен жанаспалы линза қолданылмайды.
VXL өндірістік жағдайларға қарай алысты көрудің бұзылуын түзету.
Алыстан көргіштікті түзететін жанаспалы линзалар ӘҚБ диспетчерінің жұмыс істеу аймағы (көру ұзақтығы) 100 см дейін арақашықтықта болса, қолданылмайды.
Көру қабілетінің алыстан көргіштікті түзетусіз стандартқа сәйкес келмейтін, бірақ көру қабілеті орта және жақын қашықтықта түзетусіз жұмыс істейтін стандарттарға сәйкес келетін өтініш берушілер егер олардың жұмыс аймағы орта және жақын қашықтықта болса (100 см дейін) түзетуші линзаларсыз жұмыс істейді. Шектеу тек ӘҚБ диспетчерінің 3-класына ғана қолданылады.
CCL Жанаспалы линзаларды ғана пайдаланып, көру қабілетін түзету.
Сарапшы қолдануға келісім берген және медициналық куәландыру деректерімен растаған барлық қашықтықтарға арналған түзету. Запаста сарапшы жазып берген көзілдірік болады. Шектеу тек бортсеріктердің медициналық сертификаттары үшін қолданылады.
VCL Күндізгі уақытта ғана ұшуға жарамды
Шектеу тек әртүрлі деңгейдегі түсті ажыратуда бұзылулары бар жеке пилоттарға ғана рұқсат етіледі және оларға тек күндізгі уақытта ғана өз міндеттерін атқаруға құқық береді.
OML Екінші пилот ретінде немесе білікті екінші пилотпен ғана жарамды
Бір құрамды экипажбен басқарылатын әуе кемелерін пайдалануды жүзеге асыратын пилоттар үшін қойылатын талаптарға сәйкес келмейтін, бірақ көп құрамды экипажбен басқарылатын әуе кемелерін пайдалануды жүзеге асыратын пилоттар үшін қойылатын талаптарға сәйкес келетін ұшу экипажының мүшелеріне қолданылады.
OCL Екінші пилот ретінде ғана жарамды.
Аталған шектеу OML шектеуінің жалғасы болып саналады және тек пилоттардың денсаулығы белгілі бір анықталған медициналық негіздермен бағаланып, ұшулар қауіпсіздігіне қатер келмейтін, сондай-ақ әуе кемесінің командирі емес, тек екінші пилот жағдайларында қолданылады.
OPL Жолаушыларсыз ғана жарамды.
Аталған шектеу пилот үшін қолайлы, бірақ жолаушыларды тасымалдау үшін қолайсыз болып табылатын ұшу қауіпсіздігіне белгілі бір ең төменгі қатер және қаңқа-бұлшықет жүйесінің немесе өзге де аурлары бар пилотқа қолданылады.
OAL- әуе кемесінің көрсетілген типі үшін жарамды.
AHL – бекітілген қолмен басқарумен ғана жарамды.
OSL – қауіпсіз пилотпен және қос тәсілмен басқарылатын әуе кемесі үшін ғана жарамды жалғыз кабина мүшесі емес жағдайда жұмыс үшін.
ODL – тең біліктілігі бар екі немесе одан көп авиадиспетчерлер ауысымындағы құрамда жарамды.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2018 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 958 бұйрығына
5-қосымша
Азаматтық авиацияда
жолаушыларға медициналық
көмек көрсету қағидаларына
1-қосымша
Жолаушының авиабилетін қайтаруға негіз болатын ұшудан шеттетуге арналған № _______ анықтама
___________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі, туған жылы, күні, айы)
ол денсаулық жағдайына байланысты ұшудан шеттелгені үшін берілді және ұша алмайды.
Рейс № ____________________________ Ұшу күні ________________________
Авиабилет қайтарылуы тиіс.
Диагноз: ___________________________________________________________
Медпункттің медициналық қызметкері _________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі, жылы, қолы, күні, айы)
Авиакомпания өкілі __________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі, жылы, қолы, күні, айы)
Авиакомпания өкілі __________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі, жылы, қолы, күні, айы
Мөр орны (бар болса).
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2018 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 958 бұйрығына
6-қосымша
Азаматтық авиацияда
жолаушыларға медициналық
көмек көрсету қағидаларына
4-қосымша
Әуе кемесі бортындағы борттық дәрі-дәрмек қобдишалары мен дефибриллятор жиынтықтарының саны және түрлері, әуе кемесі бортындағы борттық дәрі-дәрмек қобдишалары жиынтықтарының құрамы, борттық жиынтықтардың әуе кемесі бортындағы орналасуы

ӨАКТ/КДП/VXL – алыс қашық үшін өндіріс жағдайына байланысты көру қабілетінің мәселелерін түзету(3-кластық медициналық сертификат үшін ғана, ӘҚКК диспетчерлеріне)/коррекция нарушения зрения для дали, в зависимости от производственных условий (только для медицинского сертификата 3 класса, диспетчеров ОВД)/Correction for defective distant vision depending on the working environment (for 3 class only, ATCOs);
КЛТ/КИК/CCL – контакттық линзаларды қолдану жолымен ғана көру қабілетінің мәселелерін түзету/коррекция зрения с использованием только контактных линз/Correction by means of contact lenses only;
КҰ/ДП/VCL – күндізгі уақыт үшін ұшуларға ғана жарамды (күндізгі ұшулар)/действителен для полетов только в дневное время (дневные полеты)/ valid by day only;
ЕБЖ/ВКП/OML – екінші ұшқыш немесе білікті екінші ұшқышпен ғана жарамды/действителен только как второй пилот или с квалифицированным вторым пилотом/Valid only as or with qualified co pilot;
ЕҰЖ/ДВП/OCL – екінші ұшқыш ретінде ғана жарамды/годен только как второй пилот/Valid only as co pilot;
ЖЖ/ДБП/OPL – жолаушыларсыз ғана жарамды/действителен только без пассажиров /Valid only with out passengers;
ҚЕБ/БДУ/OSL – қауіпсіздікті қамтамасыз ететін ұшқыштың болуы немесе екеулік басқаруы бар әуе кемесіне жалғыз кабина мүшесі емес ретінде ғана жарамды/действителен только с безопасным пилотом и для воздушного судна с двойным управлением, не единственным членом кабинного экипажа/Valid only with safety pilot and in aircraft with dual controls, not for solo cabin crew.
ДӘК/ДВС/OAL – демонстрацияланған әуе кемесінің типіне ғана жарамды/годен для демонстрированного типа воздушного судна/restricted to demonstrated aircraft type;
БҚБ/УРУ/AHL – бекітілген қолмен басқару үшін ғана жарамды/ действителен только с утвержденным ручным управлением/valid only with approved hand controls.
ЕАБ/ВАС/ODL – ауысымындағы екінші авиадиспетчермен бірге жарамды/действителен со вторым авиадиспетчером в смене/valid only with second ATCOs.
Описание ограничений:
TML ограничение срока действия медицинского сертификата.
Срок действия медицинского сертификата ограничивается на период, указанный в сертификате. Период действия начинается от даты прохождения медицинского освидетельствования. Период, оставшийся от действия предыдущего медицинского сертификата более не действителен. Обладатель сертификата проходит следующее медицинское освидетельствование, как предписано и следует всем медицинским рекомендациям.
VDL Ношение корректирующих линз и наличие запасной пары очков.
Коррекция нарушения зрения для дальнего расстояния: при осуществлении прав и обязанностей свидетельства, обладатель свидетельства носит очки или контактные линзы, корректирующие нарушение зрения для дальнего расстояния, подтвержденные данными медицинского освидетельствования и согласованное для использования экспертом. Использование контактных линз разрешен экспертом. При использовании контактных линз, в наличии имеется запасная пара очков, прописанная экспертом.
VML Ношение многофокальных очков и наличие запасной пары очков
Коррекция нарушения зрения для дальнего, среднего и ближнего расстояний:
при осуществлении прав и обязанностей свидетельства, обладатель свидетельства носит очки или контактные линзы, корректирующие нарушение зрения для дальнего, среднего и ближнего расстояний, подтвержденные данными медицинского освидетельствования и согласованное для использования экспертом. Контактные линзы и очки с цельной оправой, корректирующие зрение только на ближнее расстояние не могут быть использованы.
VNL Иметь при себе корригирующие зрение очки и запасную пару очков в наличии.
Коррекция нарушения зрения для близкого расстояния: при осуществлении прав и обязанностей свидетельства, обладатель свидетельства имеет в непосредственной доступности, корректирующие нарушение зрения для близкого расстояния, подтвержденные данными медицинского освидетельствования и согласованное для использования экспертом. Контактные линзы и очки с цельной оправой, корректирующие зрение только на ближнее расстояние не могут быть использованы.
VXL Коррекция нарушения зрения для дали, в зависимости от производственных условий.
Корректирующие линзы при нарушении зрения для дальнего расстояния не используются, если рабочая зона диспетчера ОВД находится на расстоянии до 100 см. Заявители, не соответствующие стандартам по остроте зрения без коррекции на дальнее расстояние, но соответствующие по остроте зрения без коррекции на среднее и ближнее расстояния, могут работать без корректирующих линз, если рабочая зона их деятельности попадает в поле их зрения, находится на среднем и ближнем расстоянии (до 100 см). Ограничение применяется только для медицинского сертификата 3 класса, диспетчеров ОВД.
CCL Коррекция зрения с использованием только контактных линз.
Корректирующие нарушения зрения для всех расстояний, подтвержденные данными медицинского освидетельствования и согласованное для использования экспертом. В наличии имеется запасная пара очков, прописанная экспертом. Ограничение используется только для медицинских сертификатов бортпроводников.
VCL Действителен для полетов только в дневное время.
Ограничение дает разрешение частным пилотам с различной степенью нарушения цветовосприятия осуществлять право и обязанности своего свидетельства только в дневное время.
OML Действителен только как второй пилот или с квалифицированным вторым пилотом.
Применимо к членам летного экипажа, которые не соответствуют требованиям для пилотов, осуществляющих эксплуатацию воздушных судов, управляемых одночленным экипажем, но соответствуют требованиям для пилотов, осуществляющих эксплуатацию воздушных судов, управляемых многочленным экипажем.
OCL Годен только как второй пилот.
Данное ограничение является продолжением ограничения OML и применяется в случаях, когда по определенным медицинским основаниям, оценка здоровья пилота проводится, как не представляющее угрозу безопасности полетов, при выполнении полетов, как второй пилот, но не как командир воздушного судна.
OPL Действителен только без пассажиров.
Применение данного ограничения рассматривается при наличии у пилота проблемы скелетно-мышечной системы или прочего заболевания, который может представлять определенный минимальный риск для безопасности полетов, который является приемлемым для пилота, но не приемлемым для перевозки пассажиров.
OAL- годен для демонстрированного типа воздушного судна.
AHL - действителен только с утвержденным ручным управлением.
OSL - действителен только с безопасным пилотом и для воздушного судна с двойным управлением для работы при условии не единственным членом кабинного экипажа.
ODL – годен в составе смены двух или более авиадиспетчеров с равной квалификацией.
Приложение 5
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 29 декабря 2018 года № 958
Приложение 1
к Правилам оказания
медицинской помощи пассажирам
в гражданской авиации
Справка
об отстранении от полета № ___, служащая основанием для возвращения авиабилета пассажира
Дана ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, день, месяц, год рождения)
в том, что он (а) по состоянию здоровья отстранен (а) и лететь не может.
Рейс № ___________ Дата вылета _____________________________________
Авиабилет подлежит возврату.
Диагноз:___________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Медицинский работник
медпункта _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись, день, месяц, год)
Представитель авиакомпании _________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись, день, месяц, год)
Представитель авиакомпании _________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись, день, месяц, год).
Место печати (при наличии).
Приложение 6
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 29 декабря 2018 года № 958
Приложение 4
к Правилам оказания
медицинской помощи
пассажирам в гражданской
авиации
Количество и типы комплектов бортовых аптечек и дефибриллятора на
борту воздушного суда, состав комплектов бортовых аптечек на борту
воздушного суда, расположение комплектов бортовых аптечек на борту воздушного судна

1. Әуе кемесі бортындағы борттық дәрі-дәрмек қобдишалары мен дефибриллятор жиынтықтарының саны және түрлері
Жолаушылар креслоларының саны
Борттық жиынтықтардың түрлері
Дефибриллятор
Дәрігерге дейінгі медициналық көмек жиынтығы (дана)/ First aid kit
Медициналық көмек жиынтығы (дана)/ Medical kit
Әмбебап профилактикалық жиынтық (дана)/Universal precaution kit
Автоматттық сыртқы дебриллятор
Кабиналық экипаж мүшелерімен немесе кабиналық экипаж мүшелерінсіз
Кабиналық экипаж мүшелерімен және ұзақтығы екі сағаттан астам ұшқанда
Кабиналық экипаж мүшелерімен
Кабиналық экипаж мүшелерімен және ұзақтығы
екі сағаттан астам ұшқанда

1. Количество и типы комплектов бортовых аптечек и дефибриллятора на борту воздушного суда
Кол-во пассажирских кресел
Типы бортовых комплектов
Дефибриллятор
Комплект доврачебной медицинской помощи (шт)/
First aid kit
Комплект медицинской помощи (шт)/ Medical kit
Универсальный профилактический комплект (шт)/
Universal precaution kit
Автоматический наружный дебриллятор
с или без членов кабин-ного экипажа
с членами кабинного экипажа и при продолжитель-ности полета более двух часов
с членами кабинного экипажа
с членами кабинного экипажа и при продолжитель-ности полета более двух часов

өлшемі 7,5 см Х4,5 м дәке бинт
қауіпсіз түйреуіштері бар үшкіл таңғыш
өлшемі 10Х10 см күйікке қарсы таңғыш
өлшемі 7,4Х12 см компресс тартуға арналған зарарсыздандырылған таңғыш
өлшемі 10,4Х10,4 см зарарсыздандырылған дәке таңғыш
ені 2,5 см (орам) жабысқақ таспа
зарарсыздандырылған жабысқақ кесінділер (немесе ұқсас жабысқақ кесінділер )
қолға арналған тазартқыш құралдар және залалсыздандыратын сулықтар
қалқаншасы бар төсемшелер немесе көзге арналған таспа
өлшемі 10 см мұқал басты қайшылар
өлшемі 1,2 смХ4,6 м хирургиялық жабысқақ таспа
жарықшақтарды алуға арналған пинцеттер
бір рет пайдаланылатын қолғаптар (жұп)
термометрлер (сынабы жоқ)
жасанды тыныс алуға арналған кері қақпақшасы бар реанимациялық маска
дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету бойынша нұсқаулық (ағымдағы басылым)
медициналық көмек көрсету бланкісі 10 дана
ауруды әлсіз/орташа әсер ету арқылы басатын дәрі
құсуға қарсы дәрі
мұрынның бітелуіне қарсы дәрі
антацидті (қышқылға қарсы) дәрі
антигистамин дәрісі
диареяға қарсы дәрі
2. Әмбебап профилактикалық жиынтық мыналардын жинақталады:
азғана төгілген сұйықтықтың мөлшерін түйіршік гельге айналдыратын құрғақ ұнтақ
беткі қабаттарды тазартуға арналған бактерецидті залалсыздандырушы дәрі
теріні тазартуға арналған сулықтар
бетке/көзге арналған маскалар (жеке немесе құрамдастырылған)
қолғаптар (бір рет пайдаланатын)
қорғану алжапқышы
үлкен сіңіргіш сүлгі
қырғышы бар алу қасығы
биологиялық қауіпті қалдықтарға арналған қап
әмбебап профлактикалық жиынтықты қолдану жөніндегі ұсыным
Әуе кемесінің бортында жұқпалы немесе паразиттік ауру жұқтырған науқас анықталған жағдайдағы ұшу және кабина экипажының алгоритмі
медициналық көмек көрсету бланкісі 5 дана.
Қобди 2* былай жинақталады:
аэрозоль баллондардағы инсектицид
маска респираторы (инсектицидке берілген нұсқаулыққа сәйкес)
бір рет пайдаланатын медициналық резеңке бас киім - 1 дана
қорғану көзілдірігі - 1 дана
инсектицидті қолдану жөніндегі нұсқаулық
*- тропикалық климатты елдерге және бортта дезинсекция рәсімдерін жүргізуді талап ететін елдерге рейстерді орындау кезінде бортта қолданылады.
3. Медициналық құралдар жиынтығы:
ішіндегілердің тізбесі
медициналық көмек көрсету бланкісі 5 дана
стетоскоп
сфигмоманометр
ауыз-жұтқыншақпен тыныс алу түтікшелері (3 өлшем)
шприцтер (тиісті өлшемдерде)
инелер (тиісті өлшемдерде)
ішке құюға арналған катетерлер (тиісті өлшемдерде)
антисептикалық сулықтар
қолғаптар (бір рет пайдаланатын)
қолданылған инелерге арналған жәшік
несеп шығаратын катетер
ішке құю жүйесі
күретамырдың қанын тоқтатуға арналған бұрау
дәке тығын
жабысқақ таспа
хирургиялық маска
шұғыл көмек көрсетуге арналған кеңірдек катетері (немесе күретамырдың ішіне салынатын үлкен диаметрі канюля)
кіндікке арналған қысқыш
босандыруға арналған жиынтық
термометр (сынабы жоқ)
реанимациялық қызметтің негізгі карталары
қақпақшасы бар маска
электрлік қалта шам және батареялар

бинт марлевый размером 7,5смХ4,5м
повязка косыночная с булавками безопасными
повязка противоожоговая размером 10Х10см
повязка компрессная стерильная размером 7,4Х12см
повязка марлевая стерильная размером 10,4Х10,4см
лента клейкая шириной 2,5 см (рулон)
клейкие стерильные полоски (или аналогичные клейкие полоски)
очищающее средство для рук или дезинфицирующие салфетки
прокладка со щитком или лента для глаза
ножницы тупоконечные размером 10 см
лента клейкая хирургическая размером 1,2смХ4,6м
пинцеты для удаления осколков
одноразовые перчатки (пара)
термометры (не ртутные)
реанимационная маска с обратным клапаном для искусственного дыхания
руководство по оказанию доврачебной медицинской помощи (текущее издание)
бланк оказания медицинской помощи 10 шт.
болеутоляющее средство слабого/умеренного действия
противорвотное средство
средство против заложенности носа
антацидное (противокислотное) средство
антигистаминное средство
антидиарейное средство
2. Универсальный профилактический комплект комплектуется:
сухой порошок, который превращает небольшое количество пролитой жидкости в гранулированный гель
бактерицидное дезинфицирующее средство для очистки поверхностей
салфетки для очистки кожи
лицевая/глазная маска (отдельная или комбинированная)
перчатки (одноразовые)
защитный фартук
большое абсорбирующее полотенце
подборная ложка со скребком
мешок для биологически опасных отходов
рекомендация по применению
алгоритм экипажа в случае обнаружения инфекционного или паразитарного больного на борту в рейсе
бланк оказания медицинской помощи 5 шт.
Укладка 2* комплектуется:
инсектицид в аэрозольных баллонах
респиратор маски (согласно инструкции к инсектициду)
медицинская шапочка на резинке одноразовая - 1 шт.
защитные очки - 1 шт.
инструкция по применению инсектицида
*- используется на борту при выполнении рейсов в страны с тропическим климатом и страны, требующие проведения процедуры дезинсекции на борту.
3. Комплект медицинских средств комплектуется:
перечень содержимого
бланк оказания медицинской помощи на борту 5 шт.
стетоскоп
сфигмоманометр
дыхательные трубки ротоглоточные (3 размера)
шприцы (соответствующих размеров)
иглы (соответствующих размеров)
катетеры для внутривенного вливания (соответствующих размеров)
антисептические салфетки
перчатки (одноразовые)
ящик для использованных игл
мочевыводящий катетер
система внутривенного вливания
венозный кровеостанавливающий жгут
марлевый тампон
лента клейкая
хирургическая маска
трахеальный катетер (или внутривенозная канюля большого диаметра) для оказания неотложной помощи
зажим для пуповины
комплект для принятия родов
термометр (не ртутный)
основные карты реанимационной деятельности
маска с клапаном
карманный электрический фонарь и батарейки

адреналин 1:1000
антигистамин (енгізетін)
глюкоза 50% (немесе оның баламасы) (енгізетін: 50 мл)
нитроглицерин (таблетка түрінде немесе аэрозоль қаптамада)
ауру басатын негізгі дәрілер
тыныштандыратын антиконвульсанттар (енгізетін)
құсуға қарсы дәрілер (енгізетін)
бронхты инъекциялық кеңейткіш
атропин (енгізетін)
адренокортикалды стероид (енгізетін)
несеп айдайтын дәрі (енгізетін)
босануға қарсы қан кетумен күресетін дәрі
хлорлы натрий 0,9% (минимум 250 мл)
ацетилсалицил қышқылы (ауыз арқылы қабылдайтын аспирин)
ауыз арқылы бета-блокатор.
3. Борттық жиынтықтардың әуе кемесі бортындағы орналасуы
1. Дәрігерге дейінгі медициналық көмек, медициналық көмек жиынтықтары және әмбебап профилактикалық жиынтық жолаушылар кабинасында бортсеріктерге оңай қолжетімді жерлерге бірқалыпты қойылады. Әрбір жиынтық сенімді қаптамада, пломбаланған түрде сақталады.
2. Рейсті орындау кезінде барлық борттық дәрі қобдишалары пломбаланған түрде сақталады, рейсте оларды ашқан жағдайда, рейс аяқталғаннан кейін, әуе кемесі тұрақта тұрған уақытта, оларға пломба салу керек, ол үшін дәрі қобдишалары қосымша пломбалармен жасақталады.
3. Әуе кемесінің бортында борттық дәрі қобдишалары сақталатын орындар (жүк сөрелері/авариялық-құтқару жабдығының бөліктері) таңбаланады. Жүк сөрелеріндегі таңбалардың өлшемдері мен нысандары Ұшақ түріне техникалық қызмет көрсету бойынша нұсқаулықта берілген. Борттық дәрі қобдишалары төмендегі таңбаламаларға сәйкес таңбаланады:
Борттық қобдишаның атауы
Белгілеу атауы
Белгілеу түрі
Дәрігерге дейінгі медициналық көмек жиынтығы
"+" жасыл түсті белгісі
Медициналық көмек жиынтығы
"+" қызыл түсті белгісі
Әмбебап профилактикалық жиынтығы
биологиялық қауіптілік белгісі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2018 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 958 бұйрығына
7-қосымша
Азаматтық авиацияда
жолаушыларға медициналық
көмек көрсету қағидаларына
8-қосымша
Әуе кемесінің бортында жұқпалы немесе паразиттік ауру жұқтырған науқас анықталған жағдайдағы ұшу және кабина экипажының алгоритмі
Әуе кемесінің бортындағы жұқпалы немесе паразиттік аурулардан зардап шегуі мүмкін адамдарға, әсіресе, оларда тұмауға ұқсас белгілер мен симптомдар болса, ерекше көңіл бөлінеді.
1. Жұқпалы немесе паразиттік аурулардың белгілері бар жолаушы анықталған кездегі кабиналық экипаждың іс-әрекетінің тәртібі:
1) әуе кемесінің командиріне хабарлау;
2) егер медициналық мамандардың қолдауы жерден берілетін болса, онда жердегі қолдау қызметімен хабарласып, туындаған жағдай туралы ақпарат беру;

адреналин 1:1000
антигистамин (инъекционный)
глюкоза 50% (или ее эквивалент) (инъекционная: 50 мл)
нитроглицерин (в таблетках или аэрозольной упаковке)
основные болеутоляющие средства
седативные антиконвульсанты (инъекционные)
противорвотное средство (инъекционное)
инъекционный расширитель бронхов
атропин (инъекционный)
адренокортикальный стероид (инъекционный)
мочегонное средство (инъекционное)
лекарство для борьбы с противородовым кровотечением
хлористый натрий 0,9% (минимум 250 мл)
ацетилсалициловая кислота (аспирин для перорального использования)
пероральный бета-блокатор.
3. Расположение комплектов бортовых аптечек на борту воздушного судна
1. Комплект доврачебной медицинской помощи, медицинской помощи и универсальный профилактический комплект размещаются в пассажирской кабине воздушного судна равномерно, в легкодоступных для бортпроводников местах. Каждый комплект содержится в надежной упаковке, в опломбированном виде.
2. Во время выполнения рейса все бортовые аптечки хранятся в опломбированном виде, в случае вскрытия их на рейсе, по окончанию рейса во время стоянок воздушного судна, их необходимо опломбировать, для этого они укомплектовываются дополнительными пломбами.
3. Места хранения бортовых аптечек на борту воздушного судна (багажные полки/отсеки аварийно-спасательного оборудования) маркируются. Размер, формы маркеров на багажных полках указаны в Руководстве по техническому обслуживанию типа самолета. Бортовые аптечки маркируются соответственно:
Наименование бортовых аптечек
Наименование маркировки
Вид маркировки
Комплект доврачебной медицинской помощи
Зеленый знак "+"
Комплект медицинской помощи
Красный знак "+"
Универсальный профилактический комплект
Знак биологической опасности
Приложение 7
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 29 декабря 2018 года № 958
Приложение 8
к Правилам оказания
медицинской помощи
пассажирам в гражданской
авиации
Алгоритм действий членов кабинного и летного экипажа, в случае
обнаружения больного с признаками инфекционного и паразитарного заболевания
Уделяется особое внимание людям на борту воздушного судна, которые могут страдать инфекционным или паразитарным заболеванием, особенно если у них гриппоподобные признаки и симптомы.
1. Порядок действий кабинного экипажа при выявлении пассажира с признаками инфекционного или паразитарного заболевания:
1) проинформировать командира воздушного суда;
2) если имеется поддержка медицинских специалистов с земли, связаться со службой поддержки на земле и передать сообщение о возникшей ситуации;

3) егер медициналық қолдау жерден берілетін болса, не ӘК бортында медициналық қызметкер бар болса, экипаж мүшелері, қажет болған жағдайда, олардың медициналық ұсынымдарын орындайды;
4) егер медициналық қызметкерлердің қолдау жоқ болса:
науқас жолаушыны оқшауланған орынға, егер ондай орын бар болса ауыстырады. Науқас жолаушыны ауыстырғаннан кейін, басқа жолаушылар пайдаланбас үшін, межелі пунктте залалсыздандыру бригадасы келгенге дейін науқастың орны оқшауланады;
науқас жолаушыға қарау үшін, мүмкіндігінше, сол жолаушымен сөйлескен кабиналық экипаж мүшесінің бір адамын бөлу керек. Аса мұқият күтім қажет болған жағдайда экипаждың бір мүшесінен артық адам қажет болуы мүмкін;
мүмкіндік болса, тек науқас жолаушы ғана пайдаланатын жеке дәретхана бөлу керек. Егер ол мүмкін болмаса, әдетте адамдардың қолы тиетін дәретхана ішінің үстіңгі беттері (су краны, есік тұтқалары, қоқыс багының қақпағы, унитаз қақпағы және т. б.) науқас жолаушы дәретханаға әрбір барғаннан кейін тазалануы және дезинфекциялануы тиіс;
5) егер науқас жолаушы жөтелетін болса, одан тыныс алуға байланысты гигиена ережелерін сақтау сұралады: оны майлық/сүлгімен қамтамасыз етіп және оларды сөйлескенде, түшкіргенде немесе жөтелгенде ауызды және мұрынды жабу үшін пайдаланатындығы жөнінде нұсқама беріледі;
науқас жолаушыға тиісті қол гигиенасын сақтау ұсынылады. Егер қолында көрінетін кір болса, оларды сабындап сумен жуу керек майлық/сүлгіні қауіпсіз жою үшін гигиеналық пакет беру керек.
6) науқас жолаушыдан (хирургиялық және процедуралық) маска киіп жүретін жағдайда болса, оны киіп жүруін өтіну қажет. Пайдаланылған маска дымқылданған/ылғалданған бойда оны бірден жаңасына ауыстыру керек. Масканы ұстағаннан кейін (мысалы, оны лақтырып тастау үшін) қолды дереу мұқият жуу қажет. Бір рет пайдаланатын маскалар қайта пайдаланылмайды және пайдаланылғаннан кейін қауіпсіз жойылады;
7) егер жолаушыларға қызмет көрсетумен айналысатын экипаж мүшелеріне организм сұйықтықтарымен тікелей байланысу қаупі болатын болса, онда бір рет пайдаланатын қолғаптарды қолданады. Қолғап тиісті қол гигиенасын ауыстыра алмайды. Қолғапты абайлап шешіп, қауіпсіз жою керек. Қолғапты шешкеннен кейін қолды сабындап сумен жуып, құрамында спирт бар қолға арналған залалсыздандыру құралымен сүрту керек;
8) егер науқас жолаушы маска кие алмаса, науқасқа күтім жасау үшін бөлінген бортсерік немесе науқаспен тығыз байланыста болатын (кемінде 1 м) жолаушы медициналық (хирургиялық немесе процедуралық) масканы пайдаланады. Ауру жұқтыру (мысалы, бетті жиі ұстау немесе масканы түзету және шешу кезінде) қаупін шектеу үшін авиакомпания бортсеріктерге масканы пайдалану жөнінде оқытулар ұйымдастырады;

3) если имеется медицинская поддержка с земли, либо медицинский работник на борту, члены экипажа, при необходимости, выполняют их медицинские рекомендации;
4) если поддержка медицинских работников отсутствует:
переместить больного пассажира в изолированное место, если такое место есть. После перемещения больного пассажира изолируются места от использования другими пассажирами до прибытия дезинфекционной бригады в пункте назначения;
выделить одного члена кабинного экипажа для присмотра за больным пассажиром, желательно того, кто уже общался с этим пассажиром. При необходимости более тщательного ухода может потребоваться более одного члена экипажа;
если возможно, выделить отдельный туалет, используемый только больным пассажиром. Если это невозможно, поверхности в туалетах, к которым обычно прикасаются люди (водопроводный кран, дверные ручки, крышка мусорного бака, крышка унитаза и т.д.) очищаются и дезинфицироваться каждый раз после посещения туалета больным пассажиром;
5) если больной пассажир кашляет, попросить его соблюдать правила гигиены, связанные с дыханием:
обеспечить его салфетками/полотенцами и проинструктировать в отношении использования их для закрытия рта и носа при разговоре, чихании или кашле;
порекомендовать больному пассажиру соблюдать надлежащую гигиену рук. Если на руках видимая грязь, их следует вымыть водой с мылом;
выдать гигиенический пакет, для безопасного уничтожения салфеток/полотенец;
6) попросить больного пассажира надеть маску (хирургические или процедурные) и он в состоянии носить ее. Заменить использованную маску новой, как только она становится мокрой/влажной. После прикосновения к маске (например, для того, чтобы ее выбросить) необходимо немедленно тщательно вымыть руки. Одноразовые маски не используются повторно и безопасно уничтожаются после использования;
7) если существует риск прямого контакта с жидкостями организма, членам экипажа, занятым в обслуживании пассажиров, используются одноразовые перчатки. Перчатки не могут заменять надлежащую гигиену рук. Перчатки следует осторожно снимать и безопасно уничтожать. После снятия перчаток руки вымыть водой с мылом и протереть дезинфицирующим средством для рук на спиртовой основе;
8) если больной пассажир не может носить маску, бортпроводнику, выделенному для ухода за ним, или пассажиру, находящемуся в тесном контакте (менее 1 метра) с больным, используется медицинская (хирургическую или процедурную) маска. Авиакомпания организовывает соответствующее обучение бортпроводников их использованию для ограничения риска заражения (например, при более частом прикосновении к лицу или чтобы поправить и снять маску);

9) ластанған заттар (пайдаланылған орамалдар, бір рет пайдаланатын маскалар, оттегімен демалу маскасы мен түтіктер, киім-кешек, көрпелер, жастықтар, жеке пакеттегі заттар және т. б.) қысқышы және "Биологиялық қауіптілік" деген құлақшасы бар пакетке салынады. Ол болмаған кезде жабылатын пластикалық пакет пайдаланылады және оған "Биологиялық қауіптілік" құлақшасы ілінеді;
10) ертіп жүретін адамдардан (әйелінен, балаларынан, достарынан және т. б.) оларда аурудың қандай да бір ұқсас белгілерінің бар-жоқтығы сұралады;
11) келу елінің денсаулық сақтау органдары немесе жерден медициналық қолдау қызметі өзгені белгілемесе, онда науқас жолаушымен бір қатарда, оның алдындағы екі қатарда және оның артындағы екі қатарда (жалпы алғанда бес қатарда) отырған барлық жолаушыларға жеке деректерін енгізу арқылы денсаулық сақтау мақсатында жолаушының орналасқан жері туралы ақпарат картасын толтыру қағидалары жөнінде ақпарат беріледі;
12) межелі әуежайға келгеннен кейін науқас жолаушының қол жүгі әуе кемесінен жолаушымен бірге шығарылғанына көз жеткізу қажет.
2. Әуе кемесінің командирі ұшу уақытында әуе кемесінің бортындағы жолаушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігін қорғау үшін қажетті төтенше шараларды қолдану туралы шешімдерді қабылдауға уәкілетті.
3. Жұқпалы аурудың белгілері бар науқастың анықталуына байланысты оқиғаны әуе кемесінің бас декларациясының медициналық-санитариялық бөліміне жазу қажет.
4. Әуе кемесінің командирі кабиналық экипаждан әуе кемесінің бортында жұқпалы және паразиттік табиғатты аурулардың бар екендігін растайтын кез келген жағдайлар немесе адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп бар екендігі туралы ақпарат алғаннан кейін, авиадиспетчерлік қызметке хабарлайды.
5. Әуе кемесінің бортында жұқпалы және паразиттік ауруларға күдік тудыратын жағдайлар немесе адамдардың өмірі мен денсаулығы үшін басқа да қауіп бар екендігі анықталған кейін жолда келе жатқан әуе кемесінің ұшу экипажы ұшқыш байланысып отырған әуе қозғалысын басқару қызметінің бөліміне төменде көрсетілген деректерді береді:
әуе кемесінің тіркеу нөмірі;
ұшып шыққан әуежайы;
ұшып келетін әуежайы;
ұшып келудің есептік уақыты;
борттағы адамдар саны;
әуе кемесінің бортындағы ауруға күдікті адамдар саны;
егер ол белгілі болса, қоғамдық денсаулық үшін қауіптің табиғаты.

9) загрязненные предметы (использованные платки, одноразовые маски, кислородную маску и трубки, белье, подушки, одеяла, предметы из индивидуального пакета и т.д.) в пакет с зажимом и надписью "Биологическая опасность". При его отсутствии используется закрывающийся пластиковый пакет и прикрепить к нему ярлык "Биологическая опасность";
10) спросить сопровождающего (жену, детей, друзей и т.д.), нет ли у них каких-либо аналогичных симптомов;
11) проинформировать всех пассажиров, сидящих в одном ряду с больным пассажиром, в двух рядах перед ним и двух рядах за ним (в общей сложности пять рядов), о правилах заполнения карты информации о местонахождении пассажира в целях здравоохранения с внесением личных данных, если иное не установлено службой медицинской поддержки с земли, или органами здравоохранения страны пребывания;
12) по прибытию в аэропорт назначения убедиться, что ручная кладь больного пассажира вынесена с воздушного суда вместе с пассажиром.
2. Командир воздушного суда уполномочен принимать решения о применении чрезвычайных мер во время полета, необходимых для охраны здоровья и безопасности пассажиров на борту воздушного суда.
3. Событие, связанное с выявлением больного с признаками инфекционного заболевания, необходимо зафиксировать в разделе медико-санитарная часть Генеральной декларации воздушного судна.
4. Командир воздушного суда непосредственно после получения информации от кабинного экипажа о любых случаях, свидетельствующих о наличии заболевания инфекционной или паразитарной природы или риска для здоровья людей на борту воздушного суда, информирует авиадиспетчерскую службу.
5. После выявления случая подозрения на инфекционное или паразитарное заболевание или другого риска для общественного здоровья на борту воздушного суда летный экипаж находящегося в пути воздушного суда передает в отдел службы управления воздушным движением, с которым связан пилот, перечисленные ниже данные:
регистрационный номер воздушного суда;
аэропорт вылета;
аэропорт прилета;
расчетное время прибытия;
количество человек на борту;
количество человек с подозрением на заболевание на борту воздушного судна;
природа риска для общественного здоровья, если она известна.