Ақтөбе облысы үшін 2018-2025 жылдарға арналған қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткiштерiн бекіту туралы
Ақтөбе облыстық мәслихатының 2018 жылғы 22 мамырдағы № 293 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 5 маусымда № 5924 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облыстық мәслихатының 2021 жылғы 17 мамырдағы № 44 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды – Ақтөбе облыстық мәслихатының 17.05.2021 № 44 шешімімен (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық Кодексінің 19-бабының 3) тармақшасына және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес, Ақтөбе облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Ақтөбе облысы үшін 2018-2025 жылдарға арналған қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Ақтөбе облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесіне (Н.Б. Аққұл) мүдделі мемлекеттік органдармен бірге 2018 жылдың 1 қыркүйегіне дейінгі мерзімде Ақтөбе облысы үшін 2018-2025 жылдарға арналған қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша шаралар жоспарын дайындап, бекіту ұсынылсын.
3. Облыс әкімінің орынбасары Қ.Ә. Бекеновке осы шешімнің орындалуын бақылауды жүзеге асыру ұсынылсын.
4. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың
сессия төрағасы
А. БОЛАТОВ
Облыстық мәслихаттың хатшысы С. ҚАЛДЫҒҰЛОВА

Об утверждении целевых показателей качества окружающей среды на 2018-2025 годы для Актюбинской области
Решение маслихата Актюбинской области от 22 мая 2018 года № 293. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 5 июня 2018 года № 5924. Утратило силу решением маслихата Актюбинской области от 17 мая 2021 года № 44
Сноска. Утратило силу решением маслихата Актюбинской области от 17.05.2021 № 44 (вводится в действие с 01.07.2021).
В соответствии с подпунктом 3) статьи 19 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года и статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Актюбинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить целевые показатели качества окружающей среды на 2018-2025 годы для Актюбинской области, согласно приложению.
2. Рекомендовать Государственному учреждению "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Актюбинской области" (Аккул Н.Б.) совместно с заинтересованными государственными органами в срок до 1 сентября 2018 года разработать и утвердить план мероприятий по достижению целевых показателей качества окружающей среды на 2018-2025 годы для Актюбинской области.
3. Рекомендовать заместителю акима области Бекенову К.А. осуществлять контроль за исполнением настоящего решения.
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
областного маслихата
А. БУЛАТОВ
Секретарь областного маслихата С. КАЛДЫГУЛОВА

2018 жылғы 22 мамырдағы № 293 облыстық мәслихаттың шешіміне қосымша
Ақтөбе облысы үшін 2018-2025 жылдарға арналған қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері
Зерттеу объектісі
Мақсатты көрсеткіштер
Бастапқы деректер
3 жылдан кейін (2020 жыл)
5 жылдан кейін (2022 жыл)
8 жылдан кейін (2025 жыл)
Атмосфералық ауа
Ақтөбе қаласы
Қала бойынша тұтас алғанда
күкіртті сутек (H2S)
жағдайлар саны > РЕШШ
3224
1000
500
100
Қала бойынша тұтас алғанда
күкіртті сутек (H2S)
жағдайлар саны
>10 РЕШШ

Приложение к решению областного маслихата от 22 мая 2018 года № 293
Целевые показатели качества окружающей среды на 2018-2025 годы для Актюбинской области
Объект обследования
Целевые показатели
Исходные данные
через 3 года (2020 год)
через 5 лет (2022 год)
через 8 лет (2025 год)
Атмосферный воздух
город Актобе
В целом по городу
сероводород (H2S)
число случаев >ПДК
3224
1000
500
100
В целом по городу
сероводород (H2S)
число случаев
>10 ПДК

302
100
50
5
Қала бойынша тұтас алғанда
озон (О3)
РЕШШо.т. үлестері
2
РЕШШот
≤ 1,7 РЕШШот
≤ 1,7 РЕШШот
≤ 1,5 РЕШШот
Қала бойынша тұтас алғанда
көміртек оксиді (СО)
РЕШШе.б. үлестері
10 РЕШШеб
8
РЕШШеб
5
РЕШШеб
3
РЕШШеб
Қала бойынша тұтас алғанда
күкірт диоксиді (SO2)
РЕШШе.б. үлестері
7,9 РЕШШеб
6,5 РЕШШеб
5,5 РЕШШеб
4
РЕШШеб
Қала бойынша тұтас алғанда
ұсақ дисперсті бөлшектер (PM 2,5)
РЕШШе.б. үлестері
3,4 РЕШШеб
2,5 РЕШШеб
2
РЕШШеб
1,5 РЕШШеб
Қала бойынша тұтас алғанда
азот диоксиді (NO2)
РЕШШе.б. үлестері
2,75 РЕШШеб
2,5 РЕШШеб
2
РЕШШеб
1,5 РЕШШеб
Қазгидромет жүйесінің № 2 қосыны (Рысқұлов көшесі, 4 "Г")
күкіртті сутек (H2S)
РЕШШе.б. үлестері
29,94 РЕШШеб
10
РЕШШеб
5
РЕШШеб
3
РЕШШеб
Кеңқияқ ауылы
мектеп аумағы
күкіртті сутек (H2S)
РЕШШеб үлестері
13,1 РЕШШеб
5 РЕШШеб
2 РЕШШеб
≤1 РЕШШеб
Жер үсті сулары
Елек өзені, өзен бойынша орташа
алты валентті хром (Cr 6+)
РЕШШ үлестері
4,15 РЕШШ

302
100
50
5
В целом по городу
озон (О3)
доли ПДКс.с.
2
ПДКсс
≤ 1,7 ПДКсс
≤ 1,7 ПДКсс
≤ 1,5 ПДКсс
В целом по городу
оксид углерода (СО) доли ПДКм.р.
10
ПДКмр
8
ПДКмр
5
ПДКмр
3
ПДКмр
В целом по городу
диоксид серы (SO2)
доли ПДКм.р.
7,9
ПДКмр
6,5
ПДКмр
5,5
ПДКмр
4
ПДКмр
В целом по городу
мелкодисперсные частицы (PM 2,5)
доли ПДКм.р.
3,4
ПДКмр
2,5
ПДКмр
2
ПДКмр
1,5
ПДКмр
В целом по городу
диоксид азота (NO2)
доли ПДКм.р.
2,75
ПДКмр
2,5
ПДКмр
2
ПДКмр
1,5
ПДКмр
Пост № 2 системы Казгидромета (улица Рыскулова, 4 "Г")
сероводород (H2S)
доли ПДКм.р.
29,94
ПДКмр
10
ПДКмр
5
ПДКмр
3
ПДКмр
село Кенкияк
район школы
сероводород (H2S)
доли ПДКм.р.
13,1
ПДКмр
5
ПДКмр
2
ПДКмр
≤1
ПДКмр
Поверхностные воды
река Илек, среднее по реке
шестивалентный хром (Cr 6+),
доли ПДК
4,15
ПДК

≤4,0 РЕШШ
≤3,0 РЕШШ
≤2,0
РЕШШ
Елек өзені, Алға қаласы, шламды тоғандардан 0,5 километр төмен
бор (3+)
РЕШШ үлестері
52,3 РЕШШ
35
РЕШШ
20
РЕШШ
10
РЕШШ
Коммуналдық қалдықтар
Ақтөбе облысы
қатты тұрмыстық қалдықтарды шығарумен тұрғындарды қамтамасыз ету, %
75%
77%
79%
80%
Ақтөбе облысы
қалдықтарды қайта өңдеу үшін (олардың түзілуіне), %
2,5%
10%
18%
30%
Ақтөбе облысы
қалдықтарды жинауды және сұрыптауды жүзеге асыратын, кәсіпкерлердің саны
14
20
30
36
Радон қауіптілігі
Байғанин ауданы, Қаражар ауылы
ЭТКБрадонның, мкЗв/сағ
282 мкЗв/сағ
250 мкЗв/сағ
220 мкЗв/сағ
200 мкЗв/сағ
Ақтөбе қаласы, № 27 орта мектеп
ЭТКБрадонның, мкЗв/сағ
375 мкЗв/сағ
280 мкЗв/сағ
220 мкЗв/сағ
200 мкЗв/сағ
"Көкжиде" құмы
Жер асты суларындағы мұнай өнімдерінің құрамы
РЕШШмұнай өнімдері үлесі
3,15 РЕШШ
2
РЕШШ
1,3
РЕШШ
≤1
РЕШШ
Шөлейттену
Байғанин ауданы
Жарқамыс ауылы
қорғау-рекреациялық екпе ағаштар құру (жасыл аймақ), гектарлар
-
6,275 гектар
8,0 гектар
8,0 гектар
Баршақұм ауылы
-
4 гектар
4 гектар
4 гектар
Жаңатаң ауылы
-
3 гектар
3 гектар
3 гектар
Қаражар ауылы
-
3 гектар
3 гектар
3 гектар
Кемерші ауылы
-
8 гектар
8 гектар
8 гектар
Белгілеулер мен қысқартулар:
РЕШШ – рұқсат етілген шекті шығарынды;
РЕШШо.т. – рұқсат етілетін орташа тәуліктік шекті шығарынды;
РЕШШе.б. – ең жоғарғы бір реттік рұқсат етілетін шекті шығарынды;
PM 2,5 – 2,5 микроннан аз диаметрі бар бөлшектер;
РЕШШмұнай өнімдері – рұқсат етілген шекті шығарынды мұнайөнімдері;
ЭТКБрадонның – радонның эквиваленттік тепе-теңдіктік көлемдік белсенділігі;
мкЗв/сағ – микро Зиверт сағат.

≤ 4,0 ПДК
≤ 3,0 ПДК
≤ 2,0 ПДК
река Илек, город Алга, 0,5 километра ниже шламовых прудов
бор (3+),
доли ПДК
52,3
ПДК
35
ПДК
20
ПДК
10
ПДК
Коммунальные отходы
Актюбинская область
обеспечение населения вывозом твердо-бытовых отходов, %
75%
77%
79%
80%
Актюбинская область
доля переработки отходов (к их образованию), %
2,5%
10%
18%
30%
Актюбинская область
количество предпринимателей, осуществляющих сбор и сортировку отходов
14
20
30
36
Радоноопасность
село Каражар, Байганинский район
ЭРОАрадона, мкЗв/час
282 мкЗв/час
250 мкЗв/час
220 мкЗв/час
200 мкЗв/час
город Актобе, средняя школа №27
ЭРОАрадона, мкЗв/час
375 мкЗв/час
280 мкЗв/час
220 мкЗв/час
200 мкЗв/час
Пески "Кокжиде"
Содержание нефтепродуктов в подземных водах
доля ПДКнефтепродукты
3,15
ПДК
2
ПДК
1,3
ПДК
≤1
ПДК
Опустынивание
Байганинский район
село Жаркамыс
создание защитно-рекреационных лесонасаждений (зеленой зоны), гектары
-
6,275 гектара
8,0 гектара
8,0 гектара
село Баршакум
-
4 гектара
4 гектара
4 гектара
село Жанатан
-
3 гектара
3 гектара
3 гектара
село Каражар
-
3 гектара
3 гектара
3 гектара
село Кемерши
-
8 гектара
8 гектара
8 гектара
Сокращения и обозначения:
ПДК – предельно допустимая концентрация;
ПДКс.с. – средне-суточная предельно допустимая концентрация;
ПДКм.р. – максимально-разовая предельно допустимая концентрация;
РМ 25 - частицы с диметром менее 2,5 микрон;
ПДКнефтепродукты - предельно допустимая концентрация нефтепродукты
ЭРОАрадона - эквивалентная равновесная объемная активность радона;
мкЗв/час – микро зиверт в час.