Әйтеке би ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 2018 жылғы 2 наурыздағы № 191 шешімі. Ақтөбе облысы Әйтеке би ауданының Әділет басқармасында 2018 жылдың 19 наурызда № 3-2-140 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 2018 жылғы 23 қарашадағы № 233 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 23.11.2018 № 233 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына және Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Әйтеке би аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Әйтеке би ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары бекітілсін.
2. "Әйтеке би аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімді Әйтеке би ауданының Әділет басқармасында мемлекеттік тіркеуді;
2) осы шешімді Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы шешімді Әйтеке би ауданы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы шешімді оны алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Әйтеке би аудандық мәслихатының сессия төрағасы А. Т. Еренов
Әйтеке би аудандық мәслихатының хатшысы Е. Б. Таңсықбаев
2018 жылғы 2 наурыздағы № 191
Әйтеке би аудандық мәслихатының
шешімімен бекітілген
Әйтеке би ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
Осы, Әйтеке би ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173"Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 15090) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 11064) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процесін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Айтекебийскому району на 2018-2019 годы
Решение маслихата Айтекебийского района Актюбинской области от 2 марта 2018 года № 191. Зарегистрировано Управлением юстиции Айтекебийского района Актюбинской области 19 марта 2018 года № 3-2-140. Утратило силу решением маслихата Айтекебийского района Актюбинской области от 23 ноября 2018 года № 233
Сноска. Утратило силу решением маслихата Айтекебийского района Актюбинской области от 23.11.2018 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Айтекебийский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Айтекебийскому району на 2018-2019 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Государственному учреждению "Аппарат Айтекебийского районного маслихата" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Управлении юстиции Айтекебийского района;
2) направление настоящего решения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе акимата Айтекебийского района;
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования
Председатель сессии Айтекебийского районного маслихата
А. Т. Еренов
Секретарь Айтекебийского районного маслихата
Е. Б. Тансыкбаев
Утвержден
решением Айтекебийского
районного маслихата
2 марта 2018 года № 191
План по управлению пастбищами и их использованию по Айтекебийскому району на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Айтекебийскому району на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ"(зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Әйтеке би ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың 1- қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 2- қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы Жоспардың 3- қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (өзендерге, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасыосы Жоспардың 4- қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 5- қосымшасына сәйкес;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 6- қосымшасына сәйкес;
7) ауылшаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7- қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды,жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауылшаруашылығы жануарларын мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Әйтеке би ауданында 15 ауылдық округтер, 28 ауылдық елді мекендер орналасқан.
Әйтеке би ауданының жалпы көлемі 3588868 га, оның ішінде жайылымдық жерлер–3161073 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер–1115243 га
елді мекен жерлері–615914 га
өнеркәсiп,көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер–5601 га
орман қоры жерлері–19098 га
қордағы жерлер–1833012 га

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Айтекебийского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к вода источникам (рекам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и юридическими лицами.
По администиративно-территориальному делению в Айтекебийском районе имеются 15 сельских округов, 28 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Айтекебийского района 3588868 га, из них пастбищные земли – 3161073 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения–1115243 га
земли населенных пунктов – 615914 га
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения–5601 га
земли лесного фонда -19098 га
земли запаса – 1833012 га

Ауданның климаты тым континенттік, ауа –райы құбылмалы. Қысы суық –25° С, кейде -30-35С, жазы ыстық +22°С, кейде +30+35С жетеді. Жылдық орташа ылғалдылық 200 мм-ден 250мм құрайды. Жауынды жылдары орташа ылғалдылық 400 мм жетеді.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса 150 түрлері, селеулі-бетегелі-жусанды және бетегелі-жусанды өсімдіктер.
Топырағы негізінен қызыл қоңыр,оңтүстік жағында сортаңды жерлер кездеседі. Топырақтың құнарлы қабаттың қалыңдығы 20–22 см.
Ауданда 15 мал дәрігерлік пункті және 2 мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Әйтеке би ауданында 25893 бас қой мен ешкі, 14205 бас мүйізді ірі қара, 7481 бас жылқы малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Әйтеке би ауданы бойынша барлығы 845491 га жайылымдық алқаптары бар. Елді мекен шегінде 601878 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 1701636 га жайылымдық алқаптар бар.
Аббревиатура шешуі:
˚С- Цельсия көрсеткіші
га- гектар
мм- миллиметр
см- сантиметр
Әйтеке би ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы(картасы)
Әйтеке би ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
2- қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Әйтеке би ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Әйтеке би ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схема
Әйтеке би ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Әйтеке би ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
6- қосымша
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Әйтеке би ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
7- қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға
малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Ақтасты а/о
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
2
Басқұдық а/о
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
3
Жабасақ а/о
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
4
Ақкөл а/о
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
5
Жамбыл а/о
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
6
Аралтоғай а/о
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
7
Әйке а/о
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
8
Комсомол а/о
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
9
Қарабұтақ а/о
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
10
Қайрақты а/о
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
11
Қызылжұлдыз а/о
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
12
Сұлукөл а/о
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
13
Құмқұдық а/о
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
14
Сарат а/о
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
15
Үшқатты а/о
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі

Климат в этом районе очень континентальный, погода неустойчивая. Зима холодная -25 ° C, иногда -30-35 ° C, лето жаркое + 22 ° C, иногда + 30 + 35 ° C. Среднегодовая влажность составляет от 200 мм до 250 мм. В дождливые годы достигают 400 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 150 видов, представлена разнотравно-типчаково-ковыльной и типчаково-ковыльной растительностью.
Почвы светлокаштановые, на юге встречаются солончаковые земли. Толщина плодородной почвы 20-22 см
В районе действуют 15 ветеринарных пунктов и 2 скотомогильника.
В настоящее время в Айтекебийском районе насчитывается 25893 голов овец и коз, 14205 голов крупного рогатого, 7481 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Айтекебийскому району имеются всего 845491 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 601878 га пастбищ, в землях запаса имеются 1701636 га пастбищных угодий.
Расшифровка аббревиатуры:
˚С- показатель Цельсия
га- гектар
мм- миллиметр
см- сантиметр
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Айтекебийскому району
на 2018-2019 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании праваустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Айтекебийскому району
на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбище оборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Айтекебийскому району
на 2018-2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Айтекебийскому району
на 2018-2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Айтекебийскому району
на 2018-2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Айтекебийскому району
на 2018-2019 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Айтекебийскому району
на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, определяюшие сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
Примечание
1
Актастинский с/о
Первая половина апреля
Вторая декада октября
2
Баскудукский с/о
Первая половина апреля
Вторая декада октября
3
Жабасакский с/о
Первая половина апреля
Вторая декада октября
4
Аккольский с/о
Первая половина апреля
Вторая декада октября
5
Жамбылский с/о
Первая половина апреля
Вторая декада октября
6
Аралтогайский с/о
Первая половина апреля
Вторая декада октября
7
Айкенский с/о
Первая половина апреля
Вторая декада октября
8
Комсомольский с/о
Первая половина апреля
Вторая декада октября
9
Карабутакский с/о
Первая половина апреля
Вторая декада октября
10
Кайрактинский с/о
Первая половина апреля
Вторая декада октября
11
Кызылжулдызский с/о
Первая половина апреля
Вторая декада октября
12
Сулукольский с/о
Первая половина апреля
Вторая декада октября
13
Кумкудукский с/о
Первая половина апреля
Вторая декада октября
14
Саратский с/о
Первая половина апреля
Вторая декада октября
15
Ушкаттинский с/о
Первая половина апреля
Вторая декада октября