Қобда ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Қобда аудандық мәслихатының 2018 жылғы 2 наурыздағы № 141 шешімі. Ақтөбе облысы Қобда аудандық Әділет басқармасында 2018 жылғы 27 наурызда № 3-7-160 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Қобда аудандық мәслихатының 2018 жылғы 26 қарашадағы № 188 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Қобда аудандық мәслихатының 26.11.2018 № 188 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына және Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Қобда аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Қобда ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. "Қобда аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімді Қобда ауданының Әділет басқармасында мемлекеттік тіркеуді;
2) осы шешімді мерзімді баспа басылымдарында және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оны алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы
Г. Балгарина
Аудандық мәслихат хатшысы Ж. Ерғалиев
2018 жылғы 2 наурыз № 141
Қобда аудандық мәслихатының
шешімімен бекітілді
Қобда ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Қобда ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Кобдинскому району на 2018-2019 годы
Решение маслихата Кобдинского района Актюбинской области от 2 марта 2018 года № 141. Зарегистрировано Управлением юстиции Кобдинского района Актюбинской области 27 марта 2018 года № 3-7-160. Утратило силу решением маслихата Кобдинского района Актюбинской области от 26 ноября 2018 года № 188
Cноска. Утратило силу решением маслихата Кобдинского района Актюбинской области от 26.11.2018 № 188 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Кобдинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый план по управлению пастбищами и их использованию по Кобдинскому району на 2018-2019 годы.
2. Государственному учреждению "Аппарат Кобдинского районного маслихата" в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Управлении юстиции Кобдинского района;
2) направление настоящего решения на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и Эталонном контрольном банке нормативно правовых актов Республики Казахстан.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
районного маслихата
Г. Балгарина
Секретарь районного маслихата Ж. Ергалиев
Утвержден решением Кобдинского районного маслихата № 141 от 2 марта 2018 года
План по управлению пастбищами и их использованию по Кобдинскому району на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Кобдинскому району на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы жоспардың 7 қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қобда ауданда 16 ауылдық округтер, 31 ауылдық елді - мекендер орналасқан.
Қобда ауданының жалпы көлемі 1402980 га, оның ішінде жайылымдық жерлер-1166414 га, суландырылған (ылғалды) жерлер-487591 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 733301 га;
елді мекен жерлері - 162837 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер -1988 га;
су қорының жерлері-5000 га;
босалқы жер қордағы жерлер-490469 га.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По администиративно-территориальному делению в Кобдинском районе имеются 16 сельских округов, 31 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Кобдинского района 1402980 га, из них пастбищные земли – 1166414 га, орошаемые земли – 487591 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 733301 га;
земли населенных пунктов - 162837 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 1988 га;
земли водного фонда -5000 га
земли запаса - 490469 га.

Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -14; -35°С, шілде айында – +24; +38°С. Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық 214 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 118 түрлері. Олардың ішінде ең көп тараған түрі бидайлы және күрделі гүлділер шөптері.
Топырағы қызылқоңыр, оңтүстікте сортаң топырақты жерлер кездеседі. Топырақтың құнарлы қабаттың қалыңдығы 40-50 см.
Ауданда 14 мал дәрігерлік пункті, 8 қашырым пункті және 16 мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Қобда ауданында мүйізді ірі қара 33711 бас, ұсақ мал 94494 бас, 8071 бас жылқы, 34 бас түйе, 163 бас шошқа және 42244 құс саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Қобда ауданы бойынша барлығы 1 474 898 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 212 362 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 783 763 га жайылымдық алқаптар бар.
Қобда ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды басқару жөніндегі
Жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қобда ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды басқару жөніндегі
Жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Қобда ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды басқару жөніндегі
Жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың, соның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым обьектілері белгіленген карта
Қобда ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды басқару жөніндегі
Жоспарға 4 қосымша
Жайылым пайдалнушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Қобда ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды басқару жөніндегі
Жоспарға 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қобда ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды басқару жөніндегі
Жоспарға 6 қосымша
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қобда ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Қобда
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
2
Беғалы
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
3
Бұлақ
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
4
Талдысай
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
5
Бестау
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
6
Білтабанов ат.
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
7
Жарсай
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
8
Жарық
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
9
Терісаққан
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
10
Жиренқопа
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
11
Ақырап
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
12
Өтек
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
13
Қызылжар
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
14
Сарбұлақ
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
15
Сөгәлі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
16
И. Құрманов ат.
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі

Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -14; -35°С, в июле +24; +38°С. Средний размер осадков составляет -30 мм, а годовой- 214 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 118 видов. Самые распространенные из них зерновые и астроцветные травы.
Почвы светлокаштановые, на юге встречаются солончаковые земли. Толщина плодородной почвы 40-50 см.
В районе действуют 14 ветеринарных пунктов, 8 пунктов для искусственного осеменения и 16 скотомогильников.
В настоящее время в Кобдинском районе насчитывается крупного рогатого скота 33711 голов, мелкого рогатого скота 94494 голов, 8071 голов лощадей, свиней 163 голов, 34 голов верблюдов и 42244 птиц.
Для обеспечения животных Кобдинского района имеется в наличии 1474898 га пастбищ. В населенных пунктах имеется 212362 га пастбищ, землях запаса 783763 га пастбищ.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использования по Кобдинскому району на 2018-2019 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использования по Кобдинскому району на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использования по Кобдинскому району на 2018-2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных обьектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использования по Кобдинскому району на 2018-2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оростилеьным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), сотавленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использования по Кобдинскому району на 2018-2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использования по Кобдинскому району на 2018-2019 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кобдинскому району на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, определяюшие сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
Примечание
1
Кобда
Первая половина апреля
Вторая декада октября
2
Бегалы
Первая половина апреля
Вторая декада октября
3
Булак
Первая половина апреля
Вторая декада октября
4
Талдысай
Первая половина апреля
Вторая декада октября
5
Бестау
Первая половина апреля
Вторая декада октября
6
им.Билтабанова
Первая половина апреля
Вторая декада октября
7
Жарсай
Первая половина апреля
Вторая декада октября
8
Жарык
Первая половина апреля
Вторая декада октября
9
Терисаккан
Первая половина апреля
Вторая декада октября
10
Жиренкопа
Первая половина апреля
Вторая декада октября
11
Акрап
Первая половина апреля
Вторая декада октября
12
Отек
Первая половина апреля
Вторая декада октября
13
Кызылжар
Первая половина апреля
Вторая декада октября
14
Сарбулак
Первая половина апреля
Вторая декада октября
15
Сугала
Первая половина апреля
Вторая декада октября
16
им. И. Курманова
Вторая половина апреля
Вторая декада октября

Сонымен қатар жайылымның кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймақ зонасына байланысты, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ - селеулі - бетегелі –жусанды далада 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара, ұзақ мүйізді малдар, жылқы және түйелер үшін максималды қар жамылғысың қалыңдыңымен тереңдігіне және басқада факторларға байланысты.
Ескерту: аббревиатураның шешуі:
С – Цельсия көрсеткіші;
га-гектар;
мм-милиметр;
см-сантиметр;
РФ-Ресей Федерациясы;
а/о-ауылдық округ.

Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в умеренно сухих на ковыльно – типчаково – полынных степях – составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей и верблюдов связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
С – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм - милиметр;
см - сантиметр;
РФ – Российская Федерация;
с/о - сельский округ.