Сарқан ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Алматы облысы Сарқан аудандық мәслихатының 2018 жылғы 16 мамырдағы № 39-168 шешімі. Алматы облысы Әділет департаментінде 2018 жылы 29 мамырда № 4729 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы облысы Сарқан аудандық мәслихатының 2018 жылғы 07 желтоқсандағы № 51-213 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы облысы Сарқан аудандық мәслихатының 07.12.2018 № 51-213 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Сарқан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Сарқан ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Сарқан аудандық мәслихатының "Депутаттар өкілеттігі, заңдылық, заң тәртібін сақтау, әлеуметтік саясат, жастар және қоғамдық ұйымдармен байланыс жөніндегі" тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа еңгізіледі.
Сарқан аудандық мәслихатының
сессия төрағасы Ж. Игіман
Сарқан аудандық
мәслихатының хатшысы К. Абдрахманов
Сарқан аудандық мәслихатының 2018 жылғы 16 мамырдағы "Сарқан ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" № 39-168 шешіміне қосымша
Сарқан ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналғанжайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Сарқан ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің № 3-3/332 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдарды тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Сарканскому району на 2018-2019 годы
Решение Сарканского районного маслихата Алматинской области от 16 мая 2018 года № 39-168. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 29 мая 2018 года № 4729. Утратило силу решением Сарканского районного маслихата Алматинской области от 07 декабря 2018 года № 51-213
Сноска. Утратило силу решением Сарканского районного маслихата Алматинской области 07.12.2018 № 51-213 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Сарканский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Сарканскому району на 2018-2019 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Сарканского районного маслихата "По вопросам полномочия депутатов, законности, охраны правопорядка, социальной политики, взаимодействия с молодежными и общественными объединениями".
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
Сарканского районного
маслихата Ж. Игиман
Секретарь Сарканского
районного маслихата К. Абдрахманов
Приложение к решению Сарканского районного маслихата от 16 мая 2018 года № 39-168 "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Сарканскому району на 2018-2019 годы"
План по управлению пастбищами и их использованию по Сарканскому району на 2018-2019 годы
Настояший План по управлению пастбищами и их использованию по Сарканскому району на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1. осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкесқұқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдалынушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2. осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемасын;
3. осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын;
4. осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге,өзендерге,тоғандарға,апандарға,суару немесе суландыру каналдарына,құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5. осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6. осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес аудандық маңызы бар қала,ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңдытұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7. осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкесауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық обьектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды,жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшіліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Ауданның әкімшілік-аумақтық бөлінісі 12 ауылдық округтен, 36 ауылдықелді мекеннен тұрады.Әкімшілік орталығы Сарқан қаласы.
Сарқан ауданы Алматы облысының шығыс бөлігінде орналасқан және оңтүстік-батыста Ақсу ауданымен, шығыс және оңтүстік-шығыста Алакөл ауданыменшекараласады.
Климат тым континенттік, айтарлықтай суық, ал жаз ыстық. Қаңтарда ауаның жылдық температурасы-14,9 ºС, жазда +22,5 ºС. Жауын-шашынның орташа жылдық көлемі – 300 мм.
Сарқан ауданының жерлерініңжалпыкөлемі 2440409 гектар, оның ішінде жайылымдылық алқаптар 1703769 гектар (бұдан әрі – га).
Жерлер категория бойынша келесіндей бөлінеді:

1. схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категории земель, собствеников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2. приемлемую схему пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3. карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4. схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5. схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно 5 к настоящему Плану;
6. схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районого значения, селе, сельском округе, согласно приложеню 6 к настоящему Плану;
7. календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных обьектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах.
Администиративно-территориальное деление района состоит из 12 сельских округов, 36 сельских населенных пунктов. Административный центр город Саркан.
Сарканский район расположен в восточной части Алматинской области и граничит: на юго-западе Аксуским районом, на востоке и юго-востоке с Алакольским районом.
Климат резкоконтинентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое. В январе среднегодовая температура воздуха -14,9 ºС, в июле +22,5 ºС. Среднегодовой размер осадков – 300 мм.
Общая площадь земель Сарканского района 2440409 гектар, из них пастбищные земли 1703769 гектар (далее – га).
По категориям земли подразделяется на:

ауыл шаруашылығы санатындағы жерлер 495039,65 га;
елді мекен жерлері 55956,20 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер 8676,42 га;
орман қорының жерлері 38893 га;
су қорының жерлері 409 га;
босалқы жер қоры 1689037,73 га.
Аудан аумағында негізінен жусан, шырша, құмай, қамыс, бұта тараған.
21 тұқымдас және 66 түрге жататын гүл өсімдіктерінің кеңтарағанына шамамен 87 түрі есептеледі. Ең көп таралған үш тұқымдастар: дәнді, күрделі гүлділер және бұлдырлар.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 305 центнер/га құрайды.
Жайылымдар азықтарының қоры жайылымдық кезенде 180-200 күн ұзақтығы мен пайданылады.
Сарқан ауданында 50 ветеринариялық-санитариялық объектілер әрекет етеді, оның ішінде: 18 мал қорымы, 13 ветеринариялық пункт, 6 мал соятын орындары, 13 қолдан ұрықтандыру пунктер.
Сарқан ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Сарқан ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Сарқан ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Сарқан ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Сарқан ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Сарқан ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6-қосымша
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы

земли сельскохозяйственного назначения 495039,65 га;
земли населенных пунктов 55956,20 га;
земли промышленности, транспорта, связи, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения 8676,42 га;
земли лесного фонда 38893 га;
земли водного фонда 409 га;
земли запаса 1689037,73 га.
На территории района в основном распространены полынь, ель, сорго, тростники, кустарники.
Насчитывается примерно 87 видов широко распространенных цветковых растений, относящихся к 21 семействам и 66 родам. Наибольшее распространение получили три семейства: злаковые, сложноцветные и полевые.
Средняя урожайность пастбищных угодии составляет 305 центнер/га.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищной период продолжительностью 180-200 дней.
В Сарканском районе действует 50 ветеринарно-санитарных объектов из них: 18 скотомогильников, 13 ветеринарных пунктов, 6 убойных площадок, 13 пунктов искусственного осеменения.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сарканскому району на 2018-2019 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории администротивно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сарканскому району на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сарканскому району на 2018-2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сарканскому району на 2018-2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сарканскому району на 2018-2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сарканскому району на 2018-2019 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, селе, сельском округе

Сарқан ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс
2018
Наурыз айының І ші он күндігі
Мамыр айының ІІ ші он күндігі
Мамыр айының ІІ ші он күндігі
Қазан айының ІІ ші он күндігі
Қазан айының ІІ ші он күндігі
Қараша айының ІІІ ші он күндігі
Қараша айының ІІІ ші он күндігі
Наурыз айының І ші он күндігі
2019
Наурыз айының І ші он күндігі
Мамыр айының ІІ ші он күндігі
Мамыр айының ІІ ші он күндігі
Қазан айының ІІ ші он күндігі
Қазан айының ІІ ші он күндігі
Қараша айының ІІІ ші он күндігі
Қараша айының ІІІ ші он күндігі
Наурыз айының І ші он күндігі

Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сарканскому району на 2018-2019 года
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота из пастбищ
Весна
Лето
Осень
Зима
2018
І декада марта
ІІ декада
мая
ІІ декада
мая
ІІ декада октября
ІІ декада октября
ІІІ декада ноября
ІІІ декада ноября
І декада марта
2019
І декада марта
ІІ декада
мая
ІІ декада
мая
ІІ декада октября
ІІ декада октября
ІІІ декада ноября
ІІІ декада ноября
І декада марта