Жезқазған қаласы жерлері бойынша 2018 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Қарағанды облысы Жезқазған қалалық мәслихатының 2018 жылғы 27 ақпандағы № 19/181 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 14 наурызда № 4650 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына сәйкес, Жезқазған қалалық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Жезқазған қаласы жерлері бойынша 2018 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы А. Досанов
Қалалық мәслихаттың хатшысы С. Медебаев
Жезқазған қалалық
мәслихатының
2018 жылғы 27 ақпандағы
№ 19/181 шешімімен бекітілді
Жезқазған қаласы жерлері бойынша 2018 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1 тарау. Кіріспе
1. Осы Жезқазған қаласы жерлері бойынша 2018 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі- жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданды.
2. Жоспарды әзірлеу үшін келесі ақпарат пайдаланылды:
Жезқазған қаласының жерінде соңғы геоботаникалық зерттеулер 1986 жылы Жезқазған ауылшаруашылық тәжірибе станциясында "Казгидрозем" Жезқазған институты филиалының геоботаникалық отрядымен жасалған жерлерін геоботаникалық зерттеп-қарау жөніндегі есеп;
"Жезқазған қаласының ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесімен берілген,ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер;
"Жезқазған қаласының ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесімен берілген, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер;
"Жезқазған қаласының ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесімен берілген,үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер.
3. Жезқазған қаласының индустриалдық бағытынескере отырып, ауыл шаруашылығы әлеуеті үлкен емес және қаланың қажеттілігін қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді, себебі мал шаруашылығы мен өсімдік шаруашылығының өнім негізінен жеке қосалқы шаруашылықтарда және ауылдық округтерде шығарылады.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию на землях города Жезказган на 2018 год
Решение Жезказганского городского маслихата Карагандинской области от 27 февраля 2018 года № 19/181. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 14 марта 2018 года № 4650
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Жезказганский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию на землях города Жезказган на 2018 год.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии А. Досанов
Секретарь городского маслихата С. Медебаев
Утвержден решением
Жезказганского городского
маслихата от 27 февраля
2018 года № 19/181
План по управлению пастбищами и их использованию на землях Жезказган на 2018 год
Глава 1. Введение
1. План по управлению пастбищами и их использованию на землях города Жезказган на 2018 год (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
2. Для разработки плана использована следующая информация:
данные полевого геоботанического обследования, проведенного на территории Жезказганской сельскохозяйственной опытной станции в 1986 году геоботаническим отрядом Жезказганского филиала института "Казгидрозем";
сведения о ветеринарно-санитарных объектах, предоставленные государственным учреждением "Отдел ветеринарии города Жезказган";
данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, представленные государственным учреждением "Отдел ветеринарии города Жезказган";
данные о количестве гуртов, отар, табунов, представленные государственным учреждением "Отдел ветеринарии города Жезказган";
иные данные, предоставленные государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
3. Учитывая индустриальную направленность города Жезказган, потенциал сельского хозяйства в городе невелик, продукция, как животноводства, так и растениеводства обеспечивается личными подсобными хозяйствами и тремя сельскими округами.

4. Қаланың әкімшілік аумақта ауыл шаруашылығы алқаптары ретінде пайдалану үшін жарамды жерді көлемі жеткілікті, сонымен қатар, өнеркәсіптің қарқынды дамуы халықты жұмыспен қамтамасыз ете отырып еңбек ресурстары алаңдатады.
5. Сонымен бірге, ауыл шаруашылығын дамыту, неғұрлым өзектіленіп келеді. Соңғы жылдары қаланың жерлерінде аграрлық секторында өнімдердің жалпы көлемінің тұрақты өсуі және агроөнеркәсіп кешені қарқынды дамуы байқалуда. Мал басы және мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы өнімінің негізгі түрлерін өндіру артты.
6. Қала аумағы 858 872 гектарды құрайды, оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер 538 148 гектар - 63 %, 8,7% астамы - елді мекендердің жерлері, орман және су қорының жерлері 983 гектар, су қоры 5 231 гектар, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерi, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жер- 2263 гектар, босалқы жерлер - 228 630 гектар, өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер 8 179 гектар құрайды.
7. Саланы тұрақты дамытудың құрамдасы ауыл шаруашылығы маңызы бар жерлерді ұтымды пайдалану болып табылады.
8. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерді ұтымды пайдалану - жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың ауыл шаруашылығы өнімін өндіру процесінде жер пайдалану мақсаттарын жүзеге асыруда жерді қорғауды және табиғи факторлармен өзара оңтайлы әрекеттесуді есепке ала отырып, топырақтың құнарлылығы мен жердің мелиоративтік жай-күйінің айтарлықтай нашарлауына әкеліп соқтырмайтын тәсілдерімен жоғары дәрежеге жетуді қамтамасыз ету.
9. Жайылым пайдаланушылар үшін жайылымдарды оларды тоздырмай тиімді пайдалану басты міндеті болып табылады.
10. Осыған байланысты, 2018 жылға жайылымдарды басқару және оларды пайдалану бойынша жоспары, азықтық қажеттілігін және жайылымдардың тозу процесін алдын алуды қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін ауыл шаруашылығы құрылымдары мен тұрғындар үшін жайылым айналымдарның схемалары дайындалды.
2 тарау. Жалпы мәліметтер
11. Жезқазған қаласының жерлері Қарағанды облысында орналасқан және Жезқазған қаласының аумағын және 3 ауылдық округті қамтиды- Талап ауылдық округі- орталығы Талап ауылы, Кеңгір ауылдық округі - орталығы Кеңгір ауылы, Сарыкеңгір ауылдық округі - орталығы Малшыбай ауылы. Ауылдық округтер жерлері негізінен Ұлытау ауданының жерлерінен пайдалануға алынған жерлер. Жезқазған қаласының жерлері Ұлытау ауданымен шектесіп жатыр.
12. Ауылдық округтер жерлері негізінен Ұлытау ауданының жерлерінен пайдалануға алынған жерлер. Жезқазған қаласының жерлері Ұлытау ауданымен шектесіп жатыр.

4. На административной территории города имеется достаточное количество земель, пригодных для использования в качестве сельскохозяйственных угодий, кроме того, интенсивное развитие промышленности отвлекает трудовые ресурсы, обеспечивая занятость населения.
5. Вместе с тем, развитие сельского хозяйства, приобретает все большую актуальность. За последние годы в аграрном секторе земель города наблюдается устойчивый рост объемов валовой продукции и динамичное развитие агропромышленного комплекса. Увеличилось поголовье скота и производство основных видов продукции животноводства и растениеводства.
6. Земли города составляет 858 872 гектар, из них земли сельскохозяйственного назначения 538 148 гектар, что составляет 63 %, земли населенных пунктов составляют 74 538 гектар, что составляет 8,7 %, земли лесного фонда 983 гектар, водного фонда-5 231 гектар, особо охраняемых природных территорий составляют 2 263 гектар, земли запаса составляют 228 630 гектар, земли промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, национальной безопасности, обороны и иного не сельскохозяйственного назначения составляют 8 179 гектар.
7. Составляющей устойчивого развития отрасли является рациональное использование земель сельскохозяйственного значения.
8. Рациональное использование земель сельскохозяйственного назначения - это обеспечение собственниками земельных участков и землепользователями в процессе производства сельскохозяйственной продукции максимального эффекта в осуществлении целей землепользования с учетом охраны земель и оптимального взаимодействия с природными факторами способами, не приводящими к существенному снижению плодородия почв и мелиоративного состояния земель.
9. Для пастбищепользователей эффективное использование пастбищ без их деградации является главной задачей.
10. В связи с этим, разработан План по управлению пастбищами и их использованию на 2018 год, схема пастбищеоборотов для сельскохозяйственных формирований и населения, что позволит обеспечить потребность в кормах и предотвратить процесс деградации пастбищ.
Глава 2. Общие сведения
11. Земли города Жезказган расположены в Карагандинской области и включают территорию города Жезказган и 3 сельских округа - Талапский сельский округ с центром в селе Талап, Кенгирский сельский округ - центр село Кенгир, Сарыкенгирский сельский округ- центр село Малшыбай.
12. Земли сельских округов даны в пользование из земель Улытауского района. Земли города Жезказган граничат с Улытауским районом.

13. 2017 жылғы 1 қараша жағдайы бойынша Жезқазған қаласының жер қоры 858 872 гектарды құрайды; ауыл шаруашылығы алқаптары жерлері – 538 148 гектар, оның ішінде жайылымы – 534 446 гектарды құрайды.
14. 2018 жылғы 1 қаңтар жағдайына үй шаруашылығы санағы нәтижелері бойынша қала аумағында 5 239 үй шаруашылығы есептеледі, олардың 365 үй шаруашылығында мал мен құс ұстайды. Заңды тұлға құрмастан қызметін жүзеге асыратын 238 шаруа қожалығытіркелген.
15. Малды жартылай қорада ұстайды. Жайылым кезеңі сәуір айының соңы - мамыр айының басында басталып, қазан айының соңы қараша айының басында аяқталады. Қыста малды қорада ұстайды. Қорада ұстау кезеңіне түбегейлі жақсартылған жерлерде табиғи шабындық жем шөптері біртіндеп дайындалады.
3 тарау. Климат
16. Климаттық жағдайлар Орталық Қазақстанның табиғи ландшафтарын қалыптастыру және дамытудың, оның ішінде топырақ жамылғысын құру және дамытуда маңызды фактор болып табылады.
17. Жезқазған қаласы жерлері шөлейт зонада күрт айқын континентальды климатымен орналасқан, аздаған жауын-шашынды, жазы құрғақ және ыстық, қысы қатты суық, аязды, күшті желді және аздаған қар жабындысы бар болып келеді. Қаңтар айы өте суық ай, ауаның орташа айлық температурасы -15º -16º, ең ыстық ай шілде, ауаның орташа айлық температурасы +23º+24º С. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 128 күн. Жезқазған қаласының орташа жылдық жауын-шашын мөлшері метеостанция деректеріне сәйкес-150 мм. Желдің басым бағыты - шығыс, солтүстік және солтүстік-шығыстан.
18. Климатты сипаттайтын аса маңызды көрсеткіштер: ауаның орташа айлық температурасы, ауаның орташа жылдық температурасы болып табылады. Климаттың кенет континенттілігі оның маусымда ең жоғары мәні мен ақпан айында шамамен 40ºС құрайтын ең төменгі мәнінің арасындағы ауа температурасының үлкен амплитудасын негіздейді. Сондай-ақ бір тәулік ішінде ауа температурасы амплитудасының ауытқуы өте маңызды. Ауаның көп жылдық орташа температурасы +2,8 ºС. Аумақтың жылумен қамтамасыз етілуі жеткілікті. Вегетациялық кезеңнің ұзақтығы көпжылдық бақылаулар бойынша 165 күнді құрайды.
19. Көпжылдық мәлімет бойынша орташа жылдық жауын-шашын мөлшері 150 миллиметрді құрайды, оны климаттың қуаңшылықты айғақтайды.
20. Неғұрлым ылғал жылдары жауын-шашын 183 миллиметрге дейін, неғұрлым қуаңшылық жылдары жауын-шашын мөлшері– 100-200 миллиметрді құрайды.

13. По состоянию на 1 ноября 2017 года земельный фонд города Жезказган составляет 858872 гектар, из них 538 148 гектар земли сельскохозяйственного назначения, пастбища составляют 534 446 гектар.
14. По состоянию на 1 января 2018 года по данным похозяйственного учета на административной территории насчитывается 5 239 домохозяйств, из которых 365 домохозяйств имеют скот и птицу. Зарегистрировано 238 крестьянских хозяйств, осуществляющих деятельность без образования юридического лица.
15. Содержание скота в основном полустойловое. Пастбищный период начинается в конце апреля- начале мая и заканчивается в октябре-начале ноября. Зимнее содержание стойловое. Корма на стойловый период частично заготавливаются с природных сенокосов.
Глава 3. Климат
16. Климатические условия являются важнейшим фактором формирования и развития естественных ландшафтов Центрального Казахстана, в том числе в формировании и развитии почвенного покрова.
17. Земли города Жезказгана расположена в зоне полупустыни с резко выраженным континентальным климатом, для которого характерны большие амплитудные колебания температуры как по сезонам года, так и в течение суток, с суровой, продолжительной зимой. Климат резко континентальный, характеризуется небольшим количеством осадков, сухим и жарким летом, суровой холодной зимой, сильными ветрами и небольшим снежным покровом. Январь самый холодный месяц, среднемесячная температура воздуха -15º-16 ºС, самый жаркий месяц июль, среднемесячная температура воздуха +23º+24 ºС. Продолжительность безморозного периода 128 дней. Среднегодовое количество осадков согласно данных метеостанции города Жезказган составляет 150 мм. Господствующее направление ветров восточное, северное и северо-восточное.
18. Весьма важными показателями, характеризующими климат, являются: среднемесячные температуры воздуха, среднегодовые температуры воздуха. Резкая континентальность климата обуславливает большую амплитуду температуры воздуха между максимальным значением ее в июле и минимальным значением в январе, которая составляет примерно 40ºС. Весьма значительны также амплитуды колебания температуры воздуха в течение суток. Средняя многолетняя температура воздуха составляет +2,8ºС. Обеспеченность территории теплом достаточная. Продолжительность вегетационного периода по многолетним наблюдениям составляет 165 дней.
19. По многолетним данным среднегодовое количество осадков составляет 150 миллиметров, что свидетельствует о засушливости климата.
20. В наиболее влажные годы количество осадков выпадает до 183 миллиметров в год, в наиболее засушливые годы количество осадков составляет 100 - 200 миллиметров в год.

21. Жауын-шашынның түсуі маусымдық сипат алады. Ең көп жауын-шашын маусым – тамыз айларында түседі. Жазғы жауын-шашын көбінесе нөсерлік сипатқа ие, ақ жауын сирек болады.
22. Қысқы жауын-шашын орташа жылдық жауын-шашынның шамамен 20% құрайды. Қысқы айларда желдің орташа жылдамдығы секундына 4-6 метр. Тұрақты соғатын желқолайсыз климаттық фактор болып табылады.
23. Климаттық жағдайлардың деректері: маусымдық және тәуліктік температуралардың кенет ауытқуы, атмосфералық жауын-шашынның аз мөлшері және ауаның едәуір құрғақ болуы жылу сүйгіш және ылғал сүйгіш ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру үшін қолайсыз болып табылады және плакор учаскелерде ерекше құрғақ далалық өсімдік жамылғысының дамуына негіздейді.
4 тарау. Жер бедері
24. Жезқазған қаласы жерлері ұсақ шоқылар шегінде орналасқан, ол бұзылған таулы аймақты білдіреді. Аумақ жер бедерінің сипаты бойынша өте біркелкі емес. Оның шегінде: ұсақ шоқылар, әлсіз бөлшектелген жазықтар мен өзен аңғарлары ерекшеленеді. Аумақтың батыс жағы тегіс, аз шоқылы болып келеді, шығыс бөлігінде тегіс аз шоқылы аумақ қабатталған тегістікке ауысады. Ауылдық округ аумағының бүкіл батыс бөлігі шоқылардан тұрады. Аумақтың шығыс бөлігінің жер бедері тегіс, ал шоқылар арасы жыра, жылға кең алаңды алып жатыр. Мұнда суармалы егістікті дамыту үшін жер бедері бойынша ең жарамды участоктер орналасқан. Қалған аймақ жайылым үшін пайдалануға ғана жарамды. Жезді және Қаракенгір өзендерінің аңғары- бұл ауылдың негізгі жайылымдық алқабы орналасқан тегіс жазық.
25. Қала жерлері бедерін келесі түрлеріне бөлуге болады:
1) ұсақ шоқылар және аласа таулар;
2) белесті-жонды және шамалы белесті жазықтар;
3) өзендер мен бұлақтар алаптары.
26. Кең шоқыаралық кеңістікті уақытша ағын сулар арналарымен тілімделген шамалы белесті жазықтар алады. Жазықтардың учаскелері көптеген қойнаулармен жәнежер бедерінің белестігін күшейтетін тереңдігі 2-4 метр жылғалармен тілімделген.
27. Белесті-жонды жазықтар өте жиі кездеседі, онда ешбір заңдылық пен тәртіпсіз биіктейді, кейде осы алқаптарды айдауды айтарлықтай қиындатады.
5 тарау. Өсімдік
28. Әкімшілік аумақтың табиғи өсімдіктері біршама біркелкі және негізінен даланың дәнді шөптерімен, аласа таулы аймақтармен жазықтықтың кей жерлерінде түрлі шөптермен ұсынылған. Күлгін-қызғылт топырақ аумақтарында бетегелі-селеулі және селеулі-бетегелі өсімдіктерінің түрлі даму дәрежесі және даланың түрлі шөптерінің проекциялық жамылғысы дамыған зоналық қоңыр топырақтарда бетегелі-бозды-жусанды өсімдіктер дамыған.

21. Выпадение осадков носит сезонный характер. Максимум осадков выпадает в июне – августе. Летние осадки чаще носят ливневый характер, редко - обложной.
22. Зимние осадки составляют примерно 20% среднегодового количества осадков. Средняя скорость ветра в зимние месяцы 4 - 6 метров в секунду. Постоянно дующие ветры являются неблагоприятным климатическим фактором.
23. Данные климатические условия: резкие колебания сезонных и суточных температур, незначительное количество атмосферных осадков и значительная сухость воздуха, являются неблагоприятными для возделывания теплолюбивых и влаголюбивых сельскохозяйственных культур обуславливают развитие специфического сухостепного растительного покрова на плакорных участках.
Глава 4. Рельеф
24. Земли города Жезказгана расположена в зоне Центрального Казахского мелкосопочника, которая представляет собой разрушенную горную страну. Поверхность представлена сглаженным мелкосопочником, в восточной части сглаженный мелкосопочник переходит в платообразную равнину. Вся западная часть территории представлена сопками. Восточная часть территории имеет более сглаженный рельеф, а межсопочные и ложбины более обширны. Здесь расположены участки, наиболее пригодные по рельефу для развития земледелия. Остальная территория пригодна для использования как пастбища. Долина рек Жезды и Каракенгир представляет собой довольно выравненный участок где расположены основные пастбищные массивы округов
25. Земли города можно разделить на следующие типы рельефа:
1) мелкосопочник и невысокие горы;
2) волнисто - увалистые и слабоволнистые равнины;
3) долины рек и ручьев.
26. Обширные межсопочные пространства занимают слабоволнистые равнины, расчлененные руслами временных водотоков. Участки равнин расчленены многочисленными выположенными ложбинами и потяжинами глубиной в 2 - 4 метра, которые усиливают волнистость рельефа.
27. Довольно часто встречаются волнисто - увалистые равнины, на которых без всякой закономерности и порядка возвышаются холмы, иногда довольно значительные, затрудняющие распашку этих массивов.
Глава 5. Растительность
28. Естественная растительность административной территории довольно однообразна и представлена главным образом степными злаками, местами разнотравьем по понижениям и на равнинных участках. Растительность низкорослая и разряженная, образует незамкнутый покров. Иногда на поверхности почв встречаются микропонижения занятые луговыми почвами. Они ясно выделяются на окружающем фоне ярким луговым растением- брунец, пырей- реже солодка. В селькохозяйственном отношении перечисленные растительные комплексы используется для пастьбы овец, лошадей и верблюдов. На зональных бурых почвах развита типчаково - ковыльная и ковыльково – типчаковая-полынная растительность разной степени развития.

29. Шабындықтарда келесі түрлер басым болып келеді: өсімдіктер қысқа және жұқа болып келеді, тұйықтау жамылғы қалыптастырады. Кейде топырақтың бетін кішігірм жайылымдық топырақ алып жатқаны кездеседі. Онда қоршаған орта фонында шалғынды өсімдік-брунец, бидайық- мия тамыры айқын байқалады, сұлыбас, қылтан селеу, қалқан селеу, қызыл селеу, бетеге, қоңырбас, жусанның әр түрі: австриялық жусан, суық жусан, даланың түрлі шөбінен – түйнекті фломис, сасыр, қымбат мыңжапырақ, нағыз қызылбояу және басқа түрлері. Шөлге және аязға қарамай өсетін.
30. Қосымша жер үсті ылғалдандырумен топырақта жазық баурайлардың төменгі үштен бір бөлігінде, шоқыаралық аңғарларының түбі бойынша осындай өсімдік өсіп-өнеді, бірақ аса дамыған, жоғары жобалық жабынмен және алуан түрлі шөптің көп қатысуымен келеді.
31. Шөптесін өсімдіктерден басқа шоқылар баурайы мен шоқыаралық аңғарларда шаңқұрай тобылғысы, қараған сияқты бұталар өседі. Аймақтық топырақта мынадай өсімдік қауымдастығы басым: бетегелі-селеулі, бетегелі-қалқан селеулі, бетегелі-суық жусанды, бетегелі-бозды-бетегелі және басқалары.
32. Өсімдіктің негізгі түрі– бетегелі-бозды-жусанды, қараған мен тобылғы жиі кездеседі. Проекциялық жамылғы 40-50% құрайды. Шоқыаралық төмен жерлерде, жоғары ылғалдандыру жағдайында тұрған өзендер мен бұлақтардың жайылмаларында шалғынды өсімдік: жатаған бидайық, тимофеев, жалаң мия, ақ суоты, қылтанақсыз арпабас, дәрілік қандышөп, шалғындық бұршақ, бес жапырақты жоңышқа және басқа да өсімдіктер өсіп-жетіледі. Шабындық шөп өте тығыз, проекциялық жамылғы 90% жетуі мүмкін. Сортаңданған шабындықта және шалғынды-қызыл қоңыр топырақтарда зор сабақты дақылдар: ши және жауқияқ басым келеді.
33. Сортаң және қатты сортаң топырақта өсімдіктер сирек. Мұнда қара жусан, марсель қараматауы, жаушалғын басым. Сортаң беті тұз сүйгіш өсімдіктер: ақмамық, сүйелденген алабота, түрлі ащышөп, ши өскен.
34. Округ аумағында селеулі жайылым барлық жерде тараған, мынадай өсімдік қауымдастығын: бетегелі-селеулі, қылқан селеу-бетегелі, қылқан селеу-бозды-бетегелі және басқаларынқұрайтын қылқан селеу және бетегежиі кездеседі.
35. Жусанды және жусанды-астық тұқымдас топтар: бетегелі-суық жусанды, бетегелі-әртүрлі жусанды және басқалары да кеңінен таралған.
36. Шалғынды-қызыл қоңыр топырақта жау қияқты-бетегелі, жауқияқты астық тұқымдас өсімдіктер қауымдастығы тараған. Артық ылғалдану орындарында шалғындық және шалғындық-батпақты топырақтарда шалғынды астықтың қатысуымен қияқ тұқымдастар қауымдастығы кездеседі.
6 тарау. Гидрография, гидрология және сулану

29. В травостое преобладают следующие виды: брунец, пырей, овсец, ковыль - волосатик, ковыль, типчак Травостой двух, трехъярусный. Типчак хорошо отрастает после вытаптывания скотом. Осенью дает хорошую отаву. Отличается высокой засухоустойчивостью и морозостойкостью.
30. На почвах с дополнительным поверхностным увлажнением в нижней трети пологих склонов, по днищам межсопочных долин произрастает та же растительность, но более развитая, с большим проективным покрытием и с большим участием разнотравья.
31. Кроме травянистой растительности по склонам сопок и в межсопочных долинах произрастают кустарники: таволга зверобоелистная, карагана. На зональных почвах преобладают следующие растительные ассоциации: типчаково - ковыльковые, типчаково - тырсовые, типчаково - холоднополынные, типчаково - разнотравные и другие.
32. Основной тип растительности – типчаково – ковыльно - полынный, часто присутствует карагана и таволга. Проективное покрытие составляет 40 - 50%. В межсопочных понижениях, поймах речек и ручьев, находящихся в условиях повышенного увлажнения развивается луговая растительность: пырей ползучий, тимофеевка, солодка голая, полевица белая, костер безостый, кровохлебка лекарственная, мышиный горошек, клевер пятилистный и другие растения. Травостой весьма сомкнутый, проективное покрытие может достигать 90%. На засоленных луговых и лугово - каштановых почвах в травостое преобладают грубостебельные злаки: чий и волоснец.
33. На солонцах и сильносолонцеватых почвах растительность изрежена. Здесь преобладают полынь черная, камфоросма марсельская, вострец. Поверхность солончаков занята солелюбивой растительностью: бескильница, лебеда бородавчатая, различные солянки, чий.
34. Ковыльные пастбища на территории округов распространены повсеместно, наиболее часто встречаются ковыль тырса и ковылок, образующие следующие растительные асоциации: ковылково - типчаковые, тырсово - разнотравные и другие.
35. Широкое распространение получили полынные и полынно - злаковые группировки: типчаково - холоднополынные, типчаково - разнополынные и другие.
36. На лугово - каштановых почвах распространенны волоснецово - типчаковые, волоснецово - злаковые ассоциации растительности. В местах избыточного увлажнения на луговых и лугово - болотных почвах встречаются осоковые ассоциации, иногда с участием луговых злаков.
Глава 6. Гидрография, гидрология и обводненность

37. Гидрография Жыланды, Қаракеңгір өзендерімен, бірнеше шағын өзендер мен ағындар, құдықтар мен бұлақтар ұсынылған.Өзен аңғарының ені 0,5-1 шаршы метр, өзен арнасы бірқатар қатпарлы, иреңі көп өзеннің жарнама тармағына ыдырайды, өзендер көктем кезінде еріген қар суымен, жазғы кезеңде жер асты суларының есебінен қоректенеді.
Жезқазған қаласы шегінде Кеңгір су қоймасы орналасқан, Қаракеңгір өзенімен толықтырылады, Талап ауылдық округінде Жезді су қоймасы орналасқан.
38. Қаланың жерасты сулары жергілікті жердің бәрінде бар да, жарылған болып келеді. Олардың нәр алатын көзі атмосфералық жауындар, сондай-ақ еріген қар сулары.
39. Жерасты суларының химиялық құрамдары тұзсыз, жұмсақ және күрделі болып келеді. Қаланың барлық аумағына қатысты екі түрлі түрі сипатты: гидрогеологиялық – өзен алқаптарында және еңісі – басқа бөлігінде. Жерасты суларының бағыты биіктіктің еңістігіне байланысты байқалады. Тегіс жерлердегі жерасты сулары жылдамдығын азайтып және жер биіктігіне жақын келеді.
40. Негізгі ауыл шаруашылықты сумен жабдықтау жер беті суларымен жабдықтайды, ал елді мекендерді ауыз сумен жабдықтау жерасты суларын пайдалану есебінен ұйымдастырылған. Жерасты суларының кемердің жоғарғы жағы мал жайылымы ретінде кеңінен пайдаланылады, ал кемерде жерасты сулары жер биіктігіне жақын тұр.
41. Барлық ауылдық округтарда гидрографиялық жүйе дамыған.
42. Жыланды, Қаракеңгір, Жезді өзеннің ағысы қатты болып келеді. Оның құйылым үлесі барлық құйылымның 96% құрайды. Көктемгі су тасқыны кезінде олар 15-20 есеге ұлғаяды. Осы уақытта жылдық құйылымның 80% дейін құрайды. Тыныш күндері өзеннің лайлылығы он есеге дейін азаяды (литрге тұз 150-500 миллиграмм).
43. Су режимі көктемгі жағасынан асып-тасып жататындығымен және көптеген жазғы және күзгі су тасқындарымен сипатталады.
44. Су көздері санының жеткіліктілігіне байланысты жайылым жерлерді толық қамтамайды.
7 тарау. Геоботаника
45. Жезқазған қаласының жерінде соңғы геоботаникалық зерттеулер 1986 жылы Жезказған ауыл шаруашылық тәжірибе станциясында "Казгидрозем" Жезқазған институты филиалының геоботаникалық отрядымен жасалған.
46. Жезқазған қаласының жерлері шөлейт зонада орналасқан, қоңыр, күлгін-қызғылт топырақ белдем тармағында құрғақ дала аймағында орналасқан және Орталық Қазақстанның шет аймағына жатады.
47. Алуан түрлі жер бедері және осының салдарынан түсетін жауын-шашынның әркелкі бөлінуі, сондай-ақ топырақ құрайтын жыныстардың зор алуан түрлілігі топырақтың барынша әртүрлі болуын негіздейді.
8 тарау. Топырақ
48. Жайылым алқаптардың жерлердегі топырақтардың ең көп тараған түрі күңгірт – коңыр топырақтар, қызғылт топырақтар , олардың түрлері гумус қабатының қаттылығына қарай, гумустың құрамына қарай, қоректік элементтерінің құрамына қарай (азот, фосфор, калий), сортаңдық процестерінің даму деңгейіне қарай, химизм бойынша әртүрлі тұздардың жату тереңдігіне қарай, карбонаттар мен гипстердің саны мен жату тереңдігіне қарай, механикалық құрамына қарай, қаңқалық және тастылық дәрежесіне қарай ажыратылады. Қызыл-қоңыр түсті топырақ құрамында гумусы ( 0,6 ден 2,02 %) төмен болып сипатталады. Топырақ жамылғысының белсенді қабаты негізінен кішігірім таужыныстарын қосу арқылы орташа сазды айырмашылықпен ұсынылған.

37. Гидрография представлена реками Жиланды, Каракенгир, Жезды, рядом небольших речек и ручейков, колодцев и родников. Ширина долины реки 0,5-1 км, русло реки распадается на ряд извилистых протоков, питание реки происходит за счет весенних вод во время снеготаяния, в летний период реки питаются за счет подземных вод.
В черте города Жезказган расположено Кенгирское водохранилище, которое питается за счет реки Каракенгир, в Талапском сельском округе расположено Жездинское водохранилище .
38. Подземные воды на административной территории города преимущественно трещинные, формируются повсеместно. Источником их питания являются атмосферные осадки, а также талые воды снежников.
39. По химическому составу грунтовые воды пресные, от мягких до жестких, местами встречаются засоленные. Для всей территории города характерны два типа режима: гидрогеологический - в долинах рек, и склоновый - на остальной части. Направление движения подземных вод совпадает с уклоном поверхности. В равных частях подземные воды теряют скорость и довольно близко подходят к земной поверхности.
40. Основное сельскохозяйственное водоснабжение базируется на поверхностных водах, а питьевое водоснабжение организовано за счет подземных вод. Подземные воды на террасах подходят близко к земной поверхности.
41. Гидрографическая сеть развита во всех сельских округах.
42. Реки Жыланды, Каракенгир, Жезды являются типичными реками с быстрым течением. Их сток составляет около 96% всего стока. В период весеннего половодья он увеличивается в 15-20 раз. В это время проходит до 80% годового стока. В межсезонном периоде мутность уменьшается в десятки раз. Вода в реках весной пресная (150-500 миллиграмм соли на литр).
43. Водный режим этих рек характеризуется весенним половодьем.
44. Наличие водных источников в полной мере не обеспечивают полную обводненность пастбищных угодий.
Глава 7. Геоботаника
45. На землях города Жезказган последнее полевое геоботаническое обследование проводилось на территории Жезказганской сельскохозяйственной опытной станции в 1986 году геоботаническим отрядом Жезказганского филиала института "Казгидрозем" .
46. Административная территория земель города Жезказгана расположена в зоне полупустыни, в подзоне бурых, каштановых почв и относится к Центрально-Казахстанской провинции.
47. Разнообразный рельеф и вследствие этого весьма неравномерное распределение выпадающих осадков, а также большая пестрота почвообразующих пород обуславливают довольно большое разнообразие почв.
Глава 8. Почвы
48. Самыми распространенными почвами пастбищных угодий являются бурые почвы, каштановые почвы, их многочисленные разновидности, различающиеся по мощности гумусового горизонта, содержанию гумуса, по содержанию элементов питания (азота, фосфора, калия), по степени развития солонцового процесса, по глубине залегания различных по химизму солей, по количеству и глубине залегания карбонатов, гипса, по механическому составу, степени скелетности и каменистости. Зональным типом почв, распространенных на территории округа являются бурые почвы. Бурые почвы характеризуется невысоким содержанием гумуса (от 0,6 до 2,02%). Активный слой почвенного покрова предоставлен в основном среднесуглинистой разностью с включением мелкой гальки.

49. Маңайдағы ылди жерлерден су ағуға немесе топырақ суларының жақын жерлерде жатуына себеп болатындай жоғары ылғалдылық жағдайларында терең емес депрессиялар мен өзендердің маңындағы ояңдарда астарында әртүрлі сортаңды және тұзды деңгейдегі гидроморфты немесе жартылай гидроморфты топырақтар қалыптасатын шалғынды дәнді бозды-бедегелі өсімдіктер өседі. Бұлар шалғынды қара-қоңыр, шалғынды және шалғынды-сазды топырақтар. Аталмыш топырақтардың ашық - қара түсті гумус қабаттары болады. Гумустың құрамы автоморфты күңгірт – күрең топырақтарда басымдырақ болады. Бұл топырақтар шалғынды немесе шалғынды күңгірт – күрең сортаң жерлерде, ал кейде шалғынды сораң немесе сораң жерлерде кездеседі.
9 тарау. Жер қорының жағдайы және пайдалану
1 параграф. Жер қорын жер санаттары бойынша бөлу
50. 2017 жылғы 1 қарашаға жерді есепке алу мәліметтері бойынша Жезқазған қалаға бекітілген алаңы 858 872 гектар құрайды. Нысаналы мақсатына қарай бүкіл жер қоры санаттар бойынша бөлінеді.
51. Кестеге қарағанда қаланың ауданы 858 872 гектар құрайды, ауылшаруашылығы мақсатындағы жерлер 538 148 гектар, -63 % құрайды, ал елді мекен жерлері қала аумағының7 4 538 гектар, 8,7% алып жатыр, орман қоры жерлері 983 гектар, жер үлесіне 0,1 % келеді, су қоры жерлері 5 231 гектар -0,6 % құрайды, босалқы жерлер 22 8630 гектар, үлесі 26,7 %, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерi, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жер-2263 гектар, -0,3 %, өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына өзге де жер 8 179 гектар құрайды, үлесі 0,9 %.
52. Жезқазған қаласы ауыл шаруашылығында пайдалану жерлері 121 623 гектардықұрайды. Барлық ауыл шаруашылығында пайдалану жерлері дерлік жеке тұлғалардың тұрақты, уақытша өтеулі ұзақ мерзімдік жер пайдалануда тұр.
53. Ауыл шаруашылығында пайдалану жерлерінен шаруа қожалығын жүргізу үшін –99,1% (120 630 гектар) және бақ шаруашылығын жүргізу үшін және саяжай құрылысының жерлері 0,9% (993 гектар) құрайды.
54. Жезқазған қаласы, Талап, Малшыбай ауылдық елді мекендердің жерлері 74538 гектарды құрайды, барлық аумағының 8,7% құрайды.
55. Елді мекендер жерлерінің құрамына тұрғын үй құрылысы – 342 гектар, өзіндік қосалқы шаруашылығын жүргізу үшін 180 гектар.
56. Қоғамдық-іскерлік құрылыс – 1 181 гектар, өндірістік құрылыс – 6513 гектар, автомобиль-көліктік порт – 965 гектар жерлері, темір жол көлігі – 201 гектар жері, байланыс – 7 гектар жері, бұл тіректер, әуе желілер, жер асты байланыс желілерімен, қосалқы және олардың жұмыс істеуі үшін қажетті басқа да құрылыстар үшін жерлер, қорғаныс және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатындағы – 493 гектар жерлер кіреді.

49. В условиях повышенного увлажнения, являющегося следствием стекания воды с окружающих склонов или близкого залегания грунтовых вод, в неглубоких депрессиях и приозерных понижениях развивается луговая злаково-разнотравная растительность, под которой формируются почвы гидроморфного и полугидроморфного ряда, разной степени солонцеватости и засоления. Это лугово-каштановые, луговые и лугово-болотные почвы. Данные почвы имеют более темно- окрашенный, более выраженный верхний гумусовый горизонт, содержание гумуса, как правило, значительно превышает содержание его в автоморфных темно-каштановых почвах. Часто эти почвы залегают в комплексе с луговымиили лугово-каштановыми солонцами, иногда в комплексе с солончаками луговыми или типичными.
Глава 9. Состояние земельного фонда города и его использование
Параграф 1. Распределение земельного фонда по категориям земель
50. По данным земельного баланса на 1 ноября 2017 года площадь, закрепленная за землями города, составляет 858 872 гектара. В зависимости от целевого назначения весь земельный фонд земель города распределяется по категориям.
51. Из таблицы следует, что земли города составляют 858 872 гектар, из них земли сельскохозяйственного использования - 538 148 гектар, что составляет 63%, земли населенных пунктов составляют 74 538 гектар, что составляет 8,7 %, земли лесного фонда 983 гектар - 0,1 %, водного фонда-5 231 гектар -0,6 %, особо охраняемых природных территорий составляют 2 263 гектар – 0,3 % земли запаса составляют 228 630 гектар - 26,7%, земли промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, национальной безопасности, обороны и иного несельскохозяйственного назначения составляют 8 179 гектар -0,9%.
52. Земли сельскохозяйственного использования города Жезказган составляют 121 623 гектара. Практически все земли сельскохозяйственного использования находятся во временном возмездном долгосрочном землепользовании физических лиц.
53. Из земель сельскохозяйственного использования 99,1% (120 630 гектара) земли для ведения крестьянских хозяйств, 0,9% (993 гектар) земли для садоводства и дачного строительства.
54. Земли населенных пунктов–город Жезказган, село Малшыбай, Талап составляют 74 538 гектара, это 8,7% от всей площади земель города Жезказган.
55. В том числе, в состав земель населенных пунктов входят земли жилой застройки – 342 гектара, земли общественно- деловой застройки – 1 181 гектаров, земли для личного подсобного хозяйства- 180 гектар.
56. Земли промышленности 8 179 гектаров, земли производственной застройки 6 513 гектаров, земли автомобильного транспорта – 965 гектаров, земли железнодорожного транспорта – 201 гектар, земли связи и энергетики – 7 гектар, это земли, занятые опорами воздушных линий, подземными линиями связи, подстанциями и другими сооружениями, необходимыми для их функционирования, земли обороны и иного несельскохозяйственного назначения – 493 гектара.

57. Елді мекендердің жерлері құрамына ауыл шаруашылығы жерлері, құрылыс салынған жерлер, көшелер, алаңдар, адамдардың өмір сүру сапасына маңызды суы бар және басқа жерлер кіреді.
58. Орман қорының жерлері 983 гектар жерді алып жатыр, бұл қаланың барлық аумағының 0,1 % құрайды.
59. Су қорының жерлері 5 231 гектар ауданды құрайды, қала жерінің аумағының 0,6% құрайды. Су қорын Кеңгір, Жезді су қоймасы, Қаракеңгір, Жезді өзендер, су қорғау белдеулер құрайды. Қаланың су қорлары техникалық қажеттіліктер, малды суару үшін пайдаланылады.
60. Ауылшаруашылығына жарамды дерлік барлық жерлержер пайдаланушыларға бекітілген. Елді мекендердің жерлері, әсіресе жайылымдық алқаптар өте қарқынды пайдаланылады.
2 параграф. Жер қорын алқаптар бойынша бөлу
61. Жезқазған қала жерлерінде ауыл шаруашылығы жерлері 538 148 гектарды құрайды. Ауыл шаруашылығы жерлерінің негізгі бөлігін жайылым алып жатыр және ауыл шаруашылығы алқаптарынан 98,9% (532 747 гектар) құрайды. Сонымен қатар, егістіктер – 486 гектар, көпжылдық өсінділер – 230 гектар, бақшалар үшін – 16 гектар, шабындықтар- 784 гектар, тыңайған жер- 183 гектар, басқа алқаптар- 3 702 гектар.
3 параграф. Елді мекендердің аумақтарын пайдалану
62. Жезқазған қаласы жерлерінің жалпы ауданы 858 872 гектарды құрайды, оның ішінде Жезқазған қаласы аумағы 176 097 гектар, сыртта пайдаланудағы жерлер 682 775 гектар, олардың ішінде ауыл шаруашылық мақсаттағы жерлері 829 473 гектарды құрайды, құрылыстар 1782 гектарды, су –астында 7 937 гектарды, бұталар және басқа да жерлер 309 гектарды, жолдар, бүлінген жерлер 19 371 гектар құрайды.
63. Қала бойынша жайылымдар қажеттілігінің есебі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылым аумағының жалпы ауданына көтерме түсіру нормаларының шегін бекіту туралы" бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 11064 тіркеді), геоботаникалық тексеру материалдарының негізінде жасалған.
64. Жайылымның үлкен аумақтары елді мекендерге жақын орналасқан, жер пайдаланушы субъектілеріне жар пайдалануға берілген, осыған байланысты, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелеріне тексеру жүргізу аясында 2018 жылы пайдаланбайтын жайылымдарды анықтап және оны жер пайдаланушылардан тұрғындардың қажеттіліктері үшін әрі қарай алып алу үшін анықтау қажет.

57. В земли населенных пунктов вошли сельскохозяйственные угодья, земли занятые постройками, улицами, площадями, земли под водой и прочие земли, необходимые для организации жизнеобеспечения населения.
58. Земли лесного фонда занимают 983 гектара, это 0,1% от территории земель города, используются для ведения лесного хозяйства.
59. Земли водного фонда занимают площадь 5 231 гектар, что составляет 0,6 % от общей площади. Водный фонд представлен Кенгирским, Жездинским водохранилищами, реками Каракенгир, Жезды, в состав водного фонда переведены водоохранные полосы водных объектов, водные запасы которых частично используются для технических нужд и для водопоя скота.
60. Почти все земли, пригодные для сельскохозяйственного использования, закреплены за землепользователями. Используются земли населенных пунктов, особенно пастбищные угодья.
Параграф 2. Распределение земельного фонда по угодьям
61. Площадь сельскохозяйственных угодий на землях города Жезказган с сельскими округами составляет 538 148 гектаров. Основную часть сельскохозяйственных угодий занимают пастбища и составляют 532 747 гектар, 98,9% от сельскохозяйственных угодий. Кроме того, пашни – 486 гектара, многолетние насаждения – 230 гектаров, сенокосы- 784 гектара, под огороды – 16 гектаров, залежи – 183 гектара, прочие угодья 3 702 гектара.
Параграф 3. Использование территории земель города
62. Общая площадь земель города Жезказган с сельскими округами составляет 858 872 гектара, из них площадь города Жезказган 176 097 гектаров, площадь запредельных территорий 682 775 гектара, в том числе сельскохозяйственные угодья – 829 473 гектара, под постройками находится 1 782 гектаров, под водой –7 937 гектаров, кустарники и прочие угодья составляют 309 гектаров, под дорогами, нарушенными землями, прочими угодьями находится 19 371 га.
63. Расчет потребности в пастбищах проведен согласно норм нагрузки в соответствии с Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064), на основании материалов геоботанических обследований.
64. Большие площади пастбищ, находящиеся вблизи населенных пунктов, предоставлены в землепользование хозяйствующим субъектам, в связи с чем, в рамках проведения ревизии земельных участков сельскохозяйственного назначения в 2018 году необходимо определить неиспользуемые хозяйствами участки пастбищ для последующего отчуждения у землепользователей и перераспределения для нужд населения.

65. Елді мекендерде ауыл шаруашылығы жерлерін пайдалануда жайылым айналымын сақтау қажет, ол азық түлік базасын жақсартуға жағдай жасайды.
Жазғы кезде малды жайылым азығымен қамтамасыз ету үшін сиыр басын және 6 айға дейінгі жас бұзауларды елді мекендерге жақын орналасқан жайылымдарда қалтыру ұсынылады. Алты жастан жоғары және жылқыларды алыс жайылымдарда жазғы лагерь ұйымдастыру ұсынылады.
10 тарау. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
66. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға:
1) Жезқазған қаласының аумағында кездесетін топырақтың жүйелі тізімі 1 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
2) жер қорының жер санаттары кестесі 2 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
3) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жезқазған қаласының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы 3 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
4) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жезқазған қаласының босалқы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы 4 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
5) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Кеңгір ауылдық аумағында жайылымдардың орналасу схемасы 5 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
6) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Сарыкеңгір ауылдлық аумағында жайылымдардың орналасу схемасы 6 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
7) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талап ауылдық аумағында жайылымдардың орналасу схемасы 7 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
8) Жезқазған қаласы жерлерінде жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы 8 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
9) Жезқазған қаласы босалқы жерлерінде жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы 9 қосымшаға сәйкес ұсынылды;

65. При использовании сельскохозяйственных угодий в населенных пунктах необходимо соблюдать пастбищеоборот, что улучшит состояние кормовой базы. Для обеспечения скота пастбищными кормами в летний период поголовье коров и молодняка до 6 месяцев предлагается оставить на выпасе на пастбищах, находящихся вблизи населенных пунктов. Для молодняка старшего возраста и лошадей рекомендуется организовать выпас на более отдаленных пастбищах.
Глава 10. План по управлению пастбищами и их использованию
66. План по управлению пастбищами и их использованию включает:
1) систематический список почв, встречающихся на территории земель города Жезказган представлен согласно приложению 1;
2) таблица земельного фонда по категориям земель представлен согласно приложению 2;
3) схема расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы – земли города Жезказган в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов представлена согласно приложению 3;
4) схема расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы – земли запаса города Жезказган в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов представлена согласно приложению 4;
5) схема расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы – земли Кенгирского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов представлена согласно приложению 5;
6) схема расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы – земли Сарыкенгирского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов представлена согласно приложению 6;
7) схема расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы – земли Талапского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов представлена согласно приложению 7;
8) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на землях города Жезказган представлена согласно приложению 8;
9) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на землях запаса города Жезказган представлена согласно приложению 9;

10) Кеңгір ауылдық округі жерлерінде жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы 10 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
11) Сарыкеңгір ауылдық округі жерлерінде жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы 11 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
12) Талап ауылдық округі жерлерінде жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы 12 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
13) Жезқазған қаласы жерлерінде жайылым пайдаланушылардың су көздерiне қол жеткізу схемасы 13 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
14) Жезқазған қаласы жерлерінде жайылым пайдаланушылардың су көздерiне қол жеткізу схемасы 14 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
15) Кеңгір ауылдық округі жайылым пайдаланушылардың су көздерiне қол жеткізу схемасы 15 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
16) Сарыкеңгір ауылдық округі жайылым пайдаланушылардың су көздерiне қол жеткізу схемасы 16 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
17) Талап ауылдық округі жайылым пайдаланушылардың су көздерiне қол жеткізу схемасы 17 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
18) Жезқазған қаласы жерлерінде жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы 18 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
19) Жезқазған қаласы босалқы жерлерінде жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы 19 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
20) Кеңгір ауылдық округінде жерлерінде жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы 20 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
21) Сарыкеңгір ауылдық округінде жерлерінде жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы 21 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
22) Талап ауылдық округінде жерлерінде жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы 22 қосымшаға сәйкес ұсынылды;

10) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на землях Кенгирского сельского округа представлена согласно приложению 10;
11) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на землях Сарыкенгирского сельского округа представлена согласно приложению 11;
12) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на землях Талапского сельского округа представлена согласно приложению 12;
13) схема доступа пастбищепользователей к водным источникам на землях города Жезказган представлена согласно приложению 13;
14) схема доступа пастбищепользователей к водным источникам на землях запаса города Жезказган представлена согласно приложению 14;
15) схема доступа пастбищепользователей к водным источникам на землях Кенгирского сельского округа представлена согласно приложению 15;
16) схема доступа пастбищепользователей к водным источникам на землях Сарыкенгирского сельского округа представлена согласно приложению 16;
17) схема доступа пастбищепользователей к водным источникам на землях Талапского сельского округа представлена согласно приложению 17;
18) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на землях города Жезказган представлена согласно приложению 18;
19) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на землях запаса города Жезказган представлена согласно приложению 19;
20) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на землях Кенгирского сельского округа представлена согласно приложению 20;
21) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на землях Сарыкенгирского сельского округа представлена согласно приложению 21;
22) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на землях Талапского сельского округа представлена согласно приложению 22;

23) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі 23 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
24) ветеринариялық-санитарлық объектілер туралы ақпарат 24 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
25) ауыл шаруашылығы мал басының саны туралы ақпарат 25 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
26) ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер 26 қосымшаға сәйкес ұсынылды.
Жезқазған қаласы жерлері
бойынша 2018 жылға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1 қосымша
Республикалық жүйелі тізім бойынша шифр
Топырақтың атауы
419
Ашық-қызғылт аз құнарлы топырақ
420
Ашық-қызғылт толықтай дамымаған топырақ
498
Орташа қуатты шалғынды-ашық-қызғылт топырақ
301
Күлгін қызғылт аз дамыған топырақ
506
Аз кебірлі орташа қуатты шалғынды –ашық-қызғылт топырақ
675
Кебірлер ұсақ ашық қызғылт
677
Кебірлер терең ашық- қызғылт
691
Кебірлер ұсақ шалғынды ашық- қызғылт
Жайылымның басым түрлері:
жусанды-баялышты;
көкпекті-баялышты;
селеулі - бетегелі бұталармен;
бетегелі-селеулі бұталармен;
бетегелі-селеулі-суық жусанды бұталармен;
бетегелі суық жусанды;
дәнді-аралас шөпті бұталармен;
чиево-жаушалғын;
жаушалғын қарағанмен;
қараған-бетегелі.
Жезқазған қаласы жерлері
бойынша 2018 жылға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына
2 қосымша
Жерлер санатының атауы
Алаңы (гектар)
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
538 148
Елді мекендер (қалалар, поселкелер және ауылдық елді мекендердің атауы)
75 438
Өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер
8 179
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерi, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жер
2 263
Орман қорының жерлері
983
Су қорының жерлері
5 231
Босалқы жерлер
228 630
Барлығы
858 872
Жезқазған қаласы жерлері бойынша
2018 жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына
3 қосымша
Жезқазған қаласы жерлерінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жезқазған қаласы жерлері бойынша 2018 жылға
арналған жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарына
4 қосымша
Жезқазған қаласы босалқы жерлерінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жезқазған қаласы жерлері бойынша
2018 жылға арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына
5 қосымша
Кеңгір ауылдық округі жерлерінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жезқазған қаласы жерлері бойынша
2018 жылға арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына
6 қосымша
Сарыкеңгір ауылдық округі жерлерінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жезқазған қаласы жерлері бойынша
2018 жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына
7 қосымша
Талап ауылдық округі жерлерінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жезқазған қаласы жерлері бойынша
2018 жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына
8 қосымша
Жезқазған қаласы жерлерінде жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым нысандары белгіленген картасы
Жезқазған қаласы жерлері бойынша
2018 жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына
9 қосымша
Жезқазған қаласы босалқы жерлерінде жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым нысандары белгіленген картасы
Жезқазған қаласы жерлері бойынша
2018 жылға арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына
10 қосымша
Кеңгір ауылдық округі жерлерінде жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым нысандары белгіленген картасы
Жезқазған қаласы жерлері бойынша
2018 жылға арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына
11 қосымша
Сарыкеңгір ауылдық округі жерлерінде жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым нысандары белгіленген картасы
Жезқазған қаласы жерлері бойынша
2018 жылға арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына
12 қосымша
Талап ауылдық округі жерлерінде жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым нысандары белгіленген картасы
Жезқазған қаласы жерлері бойынша
2018 жылға арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына
13 қосымша
Жезқазған қаласы жерлерінде жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Жезқазған қаласы жерлері бойынша 2018 жылға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
14 қосымша
Жезқазған қаласы босалқы жерлерінде жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу Схемасы
Жезқазған қаласы жерлері бойынша
2018 жылға арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына
15 қосымша
Кеңгір ауылдық округі жерлерінде жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қолжеткізу схемасы
Жезқазған қаласы жерлері бойынша 2018
жылға арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына
16 қосымша
Сарыкеңгір ауылдық округі жерлерінде жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Жезқазған қаласы жерлері бойынша
2018 жылға арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына
17 қосымша
Талап ауылдық округі жерлерінде жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Жезқазған қаласы жерлері бойынша 2018 жылға
арналған жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарына
18 қосымша
Жезқазған қаласы жерлерінде жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардын ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жезқазған қаласы жерлері бойынша
2018 жылға арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына
19 қосымша
Жезқазған қаласы босалқы жерлерінде жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардын ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жезқазған қаласы жерлері бойынша
2018 жылға арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына
20 қосымша
Кеңгір ауылдық округі жерлерінде жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардын ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жезқазған қаласы жерлері бойынша
2018 жылға арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына
21 қосымша
Сарыкеңгір ауылдық округі жерлерінде жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардын ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жезқазған қаласы жерлері бойынша 2018 жылға
арналған жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарына
22 қосымша
Талап ауылдық округі жерлерінде жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардын ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жезқазған қаласы жерлері бойынша 2018
жылға арналған жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарына
23 қосымша
Елді мекен
Маусымның басы
Маусымның аяғы
1
Жезқазған қаласы
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
2
Кеңгір ауылдықокругі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
3
Сарыкеңгір ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
4
Талап ауылдық округі
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
Жезқазған қаласы жерлері бойынша 2018
жылға арналған жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарына
24 қосымша
Аймақ
Ветеринарлықстанция
Мал бордақылауалаңдары
Ұрықтандырупункттері
Мал қорымдары
1
Жезқазған қаласы
1
0
0
1
2
Кеңгір ауылдық округі, Кеңгір ауылы
1
0
1
1
3
Сарыкеңгір ауылдық округі, Малшыбай ауылы
1
0
1
1
4
Талап ауылдық округі, Талап ауылы
1
0
1
1
Жезқазған қаласы жерлері бойынша 2018
жылға арналған жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарына
25 қосымша
Елді мекен
Ірі қара мал
Ірі қараның мал төлі
Жылқылар
Ұсақ мал
1
Жезқазған қаласы

23) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных представлен согласно приложению 23;
24) информация о ветеринарно-санитарных объектах представлена согласно приложению 24;
25) информация по численности поголовья сельскохозяйственных животных представлена согласно приложению 25;
26) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных представлены согласно приложению 26.
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию на землях города
Жезказган на 2018 год
Шифр по республиканскому систематическому списку
Название почвы
419
Светло- каштановые неполноразвитые почвы
420
Светло- каштановые малоразвитые почвы
498
Луговые светло-каштановые среднемощные почвы
301
Темно - каштановые малоразвитые почвы
506
Лугово - каштановые слабосолонцеватые среднемощные почвы
675
Солонцы средне каштановые мелкие
677
Солонцы каштановые глубокие
691
Солонцы луговые светло - каштановые мелкие
Преобладающие типы пастбищ:
полынно-боялычевые ;
кокпеково-полынные;
ковыльно - типчаковые с кустарниками;
типчаково - ковыльное с кустарниками;
типчаково – ковыльно - холоднополынные с кустарниками;
типчаково – холоднополынные;
злаково - разнотравные с кустарниками;
чиево – вострецовые;
вострецовые с караганой;
караганово - типчаковые.
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
на землях города Жезказган
на 2018 год
№ п/п
Наименование категории земель
Площадь (гектар)
1
Земли сельскохозяйственногго назначения
538 148
2
Земли населенных пунктов (городов, поселков и сельских населенных пунктов )
75 438
3
Земли промышленности, транспорта, связи для нужд космической деятельности , обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения
8 179
4
Земли особо охраняемых природных территорий
2 263
5
Земли лесного фонда
983
6
Земли водного фонда
5 231
7
Земли запаса
228 630
ВСЕГО
858 872
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию на землях города Жезказган
на 2018 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории земли города Жезказган в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию на землях города Жезказган
на 2018 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории земель запаса города Жезказган в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию на землях города Жезказган на
2018 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кенгирского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию на землях города
Жезказган на 2018 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Сарыкенгирского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию на землях города Жезказган
на 2018 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Талапского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 8
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию на землях города
Жезказган на 2018 год
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры на землях города Жезказган
Приложение 9
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию на землях города Жезказган
на 2018 год
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры на землях запаса города Жезказган
Приложение 10
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию на землях города
Жезказган на 2018 год
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры на землях запаса Кенгирского сельского округа
Приложение 11
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию на землях города Жезказган
на 2018 год
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры на землях запаса Сарыкенгирского сельского округа
Приложение 12
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию на землях города Жезказган на
2018 год
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры на землях запаса Талапского сельского округа
Приложение 13
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию на землях города Жезказган на
2018 год
Схема доступа пастбищепользователей к водным источникам на землях города Жезказган
Приложение 14
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию на землях города Жезказган
на 2018 год
Схема доступа пастбищепользователей к водным источникам на землях запаса города Жезказган
Приложение 15
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию на землях города Жезказган
на 2018 год
Схема доступа пастбищепользователей к водным источникам на территории Кенгирского сельского округа
Приложение 16
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию на землях города
Жезказган на 2018 год
Схема доступа пастбищепользователей к водным источникам на территории Сарыкенгирского сельского округа
Приложение 17
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию на землях города Жезказган
на 2018 год
Схема доступа пастбищепользователей к водным источникам на территории Талапского сельского округа
Приложение 18
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию на землях города
Жезказган на 2018 год
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории земли города Жезказган
Приложение 19
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию на землях города Жезказган
на 2018 год
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории земли запаса города Жезказган
Приложение 20
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию на землях города
Жезказган на 2018 год
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории земель Кенгирского сельского округа
Приложение 21
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию на землях города
Жезказган на 2018 год
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории земель Сарыкенгирского сельского округа
Приложение 22
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию на землях города Жезказган
на 2018 год
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории земель Талапского сельского округа
Приложение 23
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию на землях города
Жезказган на 2018 год
Населенный пункт, сельский округ
Начало сезона
Окончание сезона
1
Город Жезказган
Конец апреля-начало мая
Конец октября-начало ноября
2
Кенгирский сельский округ
Конец апреля-начало мая
Конец октября-начало ноября
3
Сарыкенгирский сельский округ
Конец апреля-начало мая
Конец октября-начало ноября
4
Талапский сельский округ
Конец апреля-начало мая
Конец октября-начало ноября
Приложение 24
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию на землях города Жезказган
на 2018 год
№ п/п
Наименование города, сельского округа
Ветеринарный пункт
Откормочные площадки
Пункты искусственного осеменения
Скотомогильники
1
Город Жезказган
1
-
1
1
2
Кенгирский сельский округ,
село Кенгир
1
-
1
1
3
Сарыкенгирский сельский округ,
село Малшыбай
1
-
1
1
4
Талапский сельский округ,
село Талап
1
-
1
1
Приложение 25
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию на землях города
Жезказган на 2018 год
№ п/п
Населенный пункт, сельский округ
Крупный рогатый скот
Молодняк крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
1
Город Жезказган