Маңғыстау облысы әкімдігінің 2010 жылғы 28 шілдедегі № 279 "Жергілікті маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2018 жылғы 5 қаңтардағы № 3 қаулысы. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2018 жылғы 30 қаңтарда № 3528 болып тіркелді. Күші жойылды-Маңғыстау облысы әкімдігінің 2020 жылғы 7 қазандағы № 166 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 07.10.2020 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкеc соблыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Маңғыстау облысы әкімдігінің 2010 жылғы 28 шілдедегі № 279 "Жергілікті маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 2080 болып тіркелген, 2010 жылғы 10 қыркүйектегі "Маңғыстау" газетінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жергілікті маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Маңғыстау облысының мәдениет басқармасы" мемлекеттік мекемесі (П.О. Сармурзина) осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, оның Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын, Маңғыстау облысы әкімдігінің интернет–ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Маңғыстау облысы әкімінің орынбасары М.Н. Сқақовқа жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Е. Тоғжанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
_______________А. Мұхамедиұлы
" 5 " қаңтар 2018 жыл
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2018 жылғы " 5 " қаңтар
№ 3 қаулысына
қосымша
Маңғыстау облысы әкімдігінің

О внесении изменения в постановление акимата Мангистауской области от 28 июля 2010 года № 279 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения"
Постановление акимата Мангистауской области от 5 января 2018 года № 3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 30 января 2018 года № 3528. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 7 октября 2020 года № 166
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 07.10.2020 № 166 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Мангистауской области от 28 июля 2010 года № 279 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2080, опубликовано в газете "Огни Мангистау" от 11 сентября 2010 года) следующее изменение:
Государственный список памятников истории и культуры местного значения, утвержденный указанным постановлением изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление культуры Мангистауской области" (Сармурзина П.О.) обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции, его официальное опубликование в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и в средствах массовой информации, размещение на интернет–ресурсе акимата Мангистауской области.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Мангистауской области Скакова М.Н.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Е. Тугжанов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
_____________Мухамедиулы А.
"5" января 2018 год
Приложение
к постановлению акимата
Мангистауской области
от "5" января 2018 года
№ 3
Утвержден
постановлением акимата
Мангистауской области

2010 жылғы "28" шілдедегі
№ 279 қаулысымен бекітілген
Жергілікті маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің орналасқан жері
1
2
3
4
Ақтау қаласы
1.
Тарас Григорьевич Шевченко ескерткіші, 1982 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ақтау қаласының 4 және 5 шағын аудандар арасындағы гүлзар
2.
Ақтау қаласының алғашқы қысқы клуб ғимараты, 1961 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ақтау қаласы, 3 шағын аудан, 66 үй
Бейнеу ауданы
3.
Борқұдық керуен-сарайы (Ерсары ахун мешіті), ХVI-XIX ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 40 км оңтүстік-батыс бағытта
4.
Қостам қорымы, ХVIII-ХХ ғасырлар
ансамбль
Сам ауылынан 10 км солтүстік бағытта
5.
Амантұрлы қорымы, ХVII-ХХ ғасырлар
ансамбль
Бейнеу ауылынан 35 км солтүстік-шығыс бағытта
6.
Борқұдық қорымы, ХVI-ХIХ ғасырлар
ансамбль
Бейнеу ауылынан 40 км оңтүстік-батыс бағытта
7.
Манашы қорымы, ХVII-ХIХ ғасырлар
ансамбль
Бейнеу ауылынан 25 км оңтүстік-шығыс бағытта
8.
Көркембай мешіті, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Бейнеу ауылынан 40 км оңтүстік-батыс бағытта
9.
Барақ қорымы, ХVII-ХVIII ғасырлар
ансамбль
Тұрыш ауылынан 13 км оңтүстік бағытта
10.
Асау қорымы, ХVII-ХVIII ғасырлар
ансамбль
Тұрыш ауылынан 13 км оңтүстік бағытта
11.
Атан-Таған қорымы, ХVII-ХIХ ғасырлар
ансамбль
Бейнеу ауылынан 9 км оңтүстік-батыс бағытта
12.
Шалғынбай күмбезтамы, XIX-ХХ ғасырлар қарсаңы
қала құрылысы және сәулет
Ақжігіт ауылынан 50 км оңтүстік бағытта
13.
Бесшымырау қорымы, ХVII-ХIХ ғасырлар
ансамбль
Ақжігіт ауылынан 42 км оңтүстік бағытта
14.
Мықтыбай (Рәзия) күмбезтамы, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Ақжігіт ауылынан 25 км оңтүстік-шығыс бағытта
15.
Құсшы-ата қорымы, ХV-ХIХ ғасырлар
ансамбль
Тұрыш ауылынан 35 км оңтүстік-шығыс бағытта
16.
Атақозы қорымы, X-XVIII ғасырлар
ансамбль
Бейнеу ауылынан 18 км оңтүстік-батыс бағытта
17.
Асалы күмбезтамы, ХIХ ғасырдың бірінші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Боранқұл ауылынан 58 км солтүстік-шығыс бағытта
18.
Көкетай күмбезтамы, ХIХ ғасырдың бірінші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Боранқұл ауылынан 50 км солтүстік-шығыс бағытта
19.
Алтықұлаш (Қызылқұлаш) қорымы, ХIХ ғасыр – ХХ ғасырдың басы
ансамбль
Боранқұл ауылынан 30 км оңтүстік бағытта
20.
Тасым –1 қорымы, XVIII – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Боранқұл ауылынан 35 км оңтүстік-батыс бағытта
21.
Белдеулі керуен-сарайы, XIV ғасыр
археология
Тұрыш ауылынан 17 км солтүстік-батыс бағытта, Бесқұдық жерінде
22.
Қосқұдық керуен-сарайы, XIV ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 65 км солтүстік-батыс бағытта, Есетбұлақ жерінде
23.
Аманжол күмбезтамы, ХІХ ғасырдың екінші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Бейнеу ауылынан 25 км оңтүстік бағытта
24.
Әжімұрат (Мәмішқазған) күмбезтамы,ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Тұрыш ауылынан 12 км оңтүстік-батыс бағытта
25.
Бернияз қорымы, ХІХ ғасырдың екінші жартысы – ХХ ғасырдың басы
ансамбль
Ақжігіт ауылынан 40 км оңтүстік-шығыс бағытта
26.
Дарханбай (Сары Шоңай) қорымы, ХVІІІ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
ансамбль
Ақжігіт ауылынан 40 км оңтүстік бағытта
27.
Есетмола қорымы, ХІV – ХІХ ғасырлар
ансамбль
Бейнеу ауылынан 65 км солтүстік-батыс бағытта
28.
Қосарқан (Шақан) қорымы, ХVІІІ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
ансамбль
Ақжігіт ауылынан 35 км батыс бағытта
29.

от "28" июля 2010 года
№ 279
Государственный список памятников истории и культуры местного значения
Наименование памятника
Вид памятника
Местонахождение памятника
1
2
3
4
город Актау
1.
Памятник Тарасу Григорьевичу Шевченко, 1982 год
градостроительство и архитектура
сквер между 4 - 5 микрорайонами города Актау
2.
Здание первого зимнего клуба города Актау, 1961 год
градостроительство и архитектура
город Актау, 3 микрорайон, 66 дом
Бейнеуский район
3.
Караван-сарай Боркудык (Мечеть Ерсары ахуна), ХVI- XIX века
археология
40 км на юго-запад от села Бейнеу
4.
Некрополь Костам, ХVIII-ХХ века
ансамбль
10 км на север от села Сам
5.
Некрополь Амантурлы, ХVII-ХХ века
ансамбль
35 км на северо-восток от села Бейнеу
6.
Некрополь Боркудык, XVI-XIX века
ансамбль
40 км на юго-запад от села Бейнеу
7.
Некрополь Манашы, ХVII-ХIХ века
ансамбль
25 км на юго-восток от села Бейнеу
8.
Мечеть Коркембай, XIX век
градостроительства и архитектура
40 км на юго-запад от села Бейнеу
9.
Некрополь Барак, ХVII-ХVIII века
ансамбль
13 км на юг от села Турыш
10.
Некрополь Асау, ХVII-ХVIII века
ансамбль
13 км на юг от села Турыш
11.
Некрополь Атан-Таган, ХVII-ХIХ века
ансамбль
9 км на юго-запад от села Бейнеу
12.
Мавзолей Шалгынбай, рубеж XIX -ХХ веков
градостроительства и архитектуры
50 км на югот села Акжигит
13.
Некрополь Бесшымырау, ХVII-ХIХ века
ансамбль
42 км на юг от села Акжигит
14.
Мавзолей Мыктыбай (Разия), начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
25 км на юго-восток от села Акжигит
15.
Некрополь Кусшы-ата, ХV-ХIХ века
ансамбль
35 км на юго-восток от села Турыш
16.
Некрополь Атакозы, X-XVIII века
ансамбль
18 км на юго-запад от села Бейнеу
17.
Мавзолей Асалы, первая половина ХIХ века
градостроительства и архитектуры
58 км на северо-восток от села Боранкул
18.
Мавзолей Кокетай, первая половина ХIХ века
градостроительства и архитектуры
50 км на северо-восток от села Боранкул
19.
Некрополь Алтыкулаш (Кызылкулаш), ХIХ век – начало ХХ века
ансамбль
30 км на юг от села Боранкул
20.
Некрополь Тасым – 1, XVIII-ХIХ века
ансамбль
35 км на юго-запад от села Боранкул
21.
Караван-сарай Белдеули, XIV век
археология
17 км на северо-запад от села Турыш, в местности Бескудык
22.
Караван-сарай Коскудык, XIV век
археология
65 км на северо-запад от села Бейнеу, в местности Есетбулак
23.
Мавзолей Аманжол, вторая половина ХІХ века
градостроительства и архитектуры
25 км на юг от села Бейнеу
24.
Мавзолей Ажимурат (Мамишказган), конец ХІХ века – начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
12 км на юго-запад от села Турыш
25.
Некрополь Бернияз, вторая половина ХІХ века – начало ХХ века
ансамбль
40 км на юго-восток от села Акжигит
26.
Некрополь Дарханбай (Сары Шонай), конец ХVІІІ века – начало ХХ века
ансамбль
40 км на юг от села Акжигит
27.
Некрополь Есетмола, ХІV – ХІХ века
ансамбль
65 км на северо-запад от села Бейнеу
28.
Некрополь Косаркан (Шакан), конец ХVІІІ века – начало ХХ века
ансамбль
35 км на запад от села Акжигит
29.

Қырғын – 1, 2 қорымдары, ХVІІІ ғасыр – ХХ ғасырдың басы
ансамбль
Тұрыш ауылынан 25 км батыс бағытта
30.
Сақау қорымы, ХІХ ғасыр – ХХ ғасырдың басы
ансамбль
Ақжігіт ауылынан 53 км оңтүстік-батыс бағытта
31.
Қалнияз қорымы, XVIII ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
ансамбль
Бейнеу ауылынан 24 км солтүстік-шығыс бағытта
32.
Иманбай күмбезтамы, ХІХ ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Төлеп ауылынан 25 км солтүстік-шығыс бағытта
33.
Тоқсанбай қонысы, қола дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 140 км солтүстік-шығыс бағытта
34.
Ырғызбай қорымы, XVIII-XIX ғасырлар
ансамбль
Боранқұл ауылынан 85,5 км шығыс бағытта
35.
Жансүгір күмбезтамы, XVIII-XX ғасырлар
ансамбль
Боранқұл ауылынан 88 км шығыс бағытта
36.
Есей қорымы, XVIII-XX ғасырлар
ансамбль
Боранқұл ауылынан 90 км шығыс бағытта
37.
Ескімола қорымы, XIX-XX ғасырлар
ансамбль
Боранқұл ауылынан 90,6 км шығыс бағытта
38.
Қалдыбай қорымы, XVIII-XX ғасырлар
ансамбль
Боранқұл ауылынан 83,4 км шығыс бағытта
39.
Күржімбай қорымы, XIX-XX ғасырлар
ансамбль
Боранқұл ауылынан 84,3 км шығыс бағытта
40.
Тілеміс қорымы, XVIII-XX ғасырлар
ансамбль
Боранқұл ауылынан 92,5 км шығыс бағытта
41.
Шақан қорымы, XIX-XX ғасырлар
ансамбль
Ақжігіт ауылынан 27 км батыс бағытта
42.
Жезді қорымы, XIX ғасыр-XX ғасырдың басы
ансамбль
Бейнеу ауылынан 106 км солтүстік-шығыс бағытта
43.
Амандық қорымы, XIX ғасыр
ансамбль
Ақжігіт ауылынан 49 км оңтүстік-шығыс бағытта
44.
Байтөбет қорған тобы, орта ғасыр
археология
Тұрыш ауылынан 32 км солтүстік-батыс бағытта
45.
Қаратүлей керуен сарайы, X-XIII ғасырлар
археология
Ақжігіт ауылынан 35 км оңтүстік бағытта
46.
Есен-Қазақ қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Ақжігіт ауылынан 59 км оңтүстік бағытта
47.
Үмбетай қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 30 км солтүстік-батыс бағытта
48.
Қаратүлейсор қорған тобы, ерте темір дәуірі
археология
Ақжігіт ауылынан 35,5 км оңтүстік бағытта
49.
Ағашқұдық қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 76 км солтүстік-шығыс бағытта
50.
Азамат қорған тобы, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 24 км солтүстік бағытта
51.
Азамат-2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 28 км солтүстік бағытта
52.
Азатай-2 қорғаны ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 28 км солтүстік бағытта
53.
Айтман қонысы, қола дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 134 км солтүстік-шығыс бағытта
54.
Ақжарбұлақ қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 62 км солтүстік бағытта
55.
Ақжігіт-2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 32 км солтүстік бағытта
56.
Ақпан ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 25 км солтүстік-батыс бағытта
57.
Ақпан-2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология

Некрополи Кыргын 1, 2, ХVІІІ век – начало ХХ века
ансамбль
25 км на запад от села Турыш
30.
Некрополь Сакау, ХІХ век – начало ХХ века
ансамбль
53 км на юго-запад от села Акжигит
31.
Некрополь Калнияз, конец XVIII века – начало ХХ века
ансамбль
24 км на северо-восток от села Бейнеу
32.
Мавзолей Иманбай, конец ХІХ века
градостроительства и архитектуры
25 км на северо-восток от села Толеп
33.
Поселение Токсанбай, эпоха бронзы
археология
140 км на северо-восток от села Бейнеу
34.
Некрополь Ыргызбай, XVIII-XIXвека
ансамбль
85,5 км к востоку от села Боранкул
35.
Некрополь Жансугир, XVIII-XX века
ансамбль
88 км к востоку от села Боранкул
36.
Некрополь Есей, XVIII-XX века
ансамбль
90 км к востоку от села Боранкул
37.
Некрополь Ескимола, XIX-XXвека
ансамбль
90,6 км к востоку от села Боранкул
38.
Некрополь Калдыбай, XVIII-XXвека
ансамбль
83,4 км к востоку от села Боранкул
39.
Некрополь Куржимбай, XIX-XXвека
ансамбль
84,3 км к востоку от села Боранкул
40.
Некрополь Тлемис, XVIII-XX века
ансамбль
92,5 км к востоку от села Боранкул
41.
Некрополь Шакан, XVIII-XIX века
ансамбль
27 км к западу от села Акжигит
42.
Некрополь Жезди, начало XIX века - XX век
ансамбль
106 км к северо-востоку от села Бейнеу
43.
Некрополь Амандык, XIX век
ансамбль
49 км к юго-востоку от села Акжигит
44.
Курганная группа Байтобет, средние века
археология
32 км на северо-западу от села Турыш
45.
Караван сарай Каратулей, Х-ХІІІ века
археология
35 км на юг от села Акжигит
46.
Курган Есен-Казах, ранний железный век
археология
59 км на юг от села Акжигит
47.
Курган Умбетай, ранний железный век
археология
30 км к северо-западу от села Турыш
48.
Курганная группа Каратулейсор, ранний железный век
археология
35,5 км к югу от села Акжигит
49.
Курган Агашкудык, ранний железный век
археология
76 км на северо-восток от села Бейнеу
50.
Курганная группа Азамат, ранний железный век
археология
24 км на север от села Турыш
51.
Курган Азамат- 2, ранний железный век
археология
28 км на север от села Турыш
52.
Курган Азатай-2, ранний железный век
археология
28 км на север от села Турыш
53.
Поселение Айтман, эпоха бронзы
археология
134 км на северо-восток от села Бейнеу
54.
Курган Акжарбулак, ранний железный век
археология
62 км к северо от села Бейнеу
55.
Курган Акжигит-2, ранний железный век
археология
32 км на юго-восток от села Бейнеу
56.
Святилище Акпан, ранний железный век
археология
25 км на северо-запад от села Турыш
57.
Курган Акпан-2, ранний железный век
археология

Тұрыш ауылынан 23,5 км солтүстік-батыс бағытта
58.
Аманқұл қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 25 км батыс бағытта
59.
Ашықтайпақ араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 39 км солтүстік-шығыс бағытта
60.
Ашықтайпақ қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 39 км солтүстік-шығыс бағытта
61.
Ашықтайпақ-2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 51 км солтүстік-шығыс бағытта
62.
Ашықтайпақ-3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 48 км солтүстік бағытта
63.
Ашықтайпақ оғыз форпосты, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 39,3 км солтүстік-шығыс бағытта
64.
Бекес қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 30 км оңтүстік бағытта
65.
Жаңасу қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 55 км оңтүстік-батыс бағытта
66.
Жарқұдық қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 34 км шығыс бағытта
67.
Қайнар қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан160 км солтүстік-шығыс бағытта
68.
Қайнар-2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 160,5 км солтүстік-шығыс бағытта
69.
Қайнар-3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 164 км солтүстік-шығыс бағытта
70.
Қайнар бекінісі, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 161 км солтүстік-шығыс бағытта
71.
Қарабұлақ қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 17,5 км солтүстік бағытта
72.
Қараңғыбұлақ қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 55 км солтүстік-шығыс бағытта
73.
Қаттаған қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 24 км батыс бағытта
74.
Көкбетті қорған тобы, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 37 км батыс бағытта
75.
Көкбетті-2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 43,5 км солтүстік-шығыс бағытта
76.
Құдас қорған тобы ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 87 км солтүстік-шығыс бағытта
77.
Құдас-2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 86 км солтүстік-шығыс бағытта
78.
Күш қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Төлеп ауылынан 14 км оңтүстік бағытта
79.
Манашы қорған тобы, қола дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 30 км оңтүстік бағытта
80.
Манашы-2 қорған тобы, қола дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 30 км оңтүстік бағытта
81.
Молқұдық қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 84,5 км солтүстік-шығыс бағытта
82.
Мыңсуалмас араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 48 км солтүстік-шығыс бағытта
83.
Мыңсуалмас қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 58,5 км солтүстік бағытта
84.
Мыңсуалмас бекінісі, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 59 км солтүстік бағытта
85.
Нәбір қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 25 км шығыс бағытта
86.
Өліқолтық қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 64 км оңтүстік-батыс бағытта
87.
Онқұдық қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 40 км солтүстік-батыс бағытта
88.
Онқұдық-2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология

23,5 км на северо-запад от села Турыш
58.
Курган Аманкул, ранний железный век
археология
25 км на запад от села Турыш
59.
Аран Ашыктайпак, средние века
археология
39 км на северо-восток от села Бейнеу
60.
Курган Ашыктайпак, ранний железный век
археология
39 км на северо-восток от села Бейнеу
61.
Курган Ашыктайпак-2, ранний железный век
археология
51 км на северо-восток от села Бейнеу
62.
Курган Ашыктайпак-3, ранний железный век
археология
48 км на север от села Бейнеу
63.
Огуз форпост Ашыктайпак, средние века
археология
39,3 км на северо-восток от села Бейнеу
64.
Курган Бекес, ранний железный век
археология
30 км на юг от села Бейнеу
65.
Курган Жанасу, ранний железный век
археология
55 км на юго-запад от села Бейнеу
66.
Курган Жаркудык, ранний железный век
археология
34 км на восток от села Бейнеу
67.
Курган Кайнар, ранний железный век
археология
160 км на северо-восток от села Бейнеу
68.
Курган Кайнар-2, ранний железный век
археология
160,5 км на северо-восток от села Бейнеу
69.
Курган Кайнар-3, ранний железный век
археология
164 км на северо-восток от села Бейнеу
70.
Форпост Кайнар, средние века
археология
161 км на северо-восток от села Бейнеу
71.
Курган Карабулак, ранний железный век
археология
17,5 км на север от села Бейнеу
72.
Курган Карангыбулак, ранний железный век
археология
55 км на северо-восток от села Бейнеу
73.
Курган Каттаган, ранний железный век
археология
24 км на запад от села Турыш
74.
Курганная группа Кокбетты, ранний железный век
археология
37 км на запад от села Турыш
75.
Курган Кокпекти, ранний железный век
археология
43,5 км на северо-восток от села Бейнеу
76.
Курганная группа Кудас, ранний железный век
археология
87 км на северо-восток от села Бейнеу
77.
Курган Кудас-2, ранний железный век
археология
86 км на северо-восток от села Бейнеу
78.
Курган Куш, ранний железный век
археология
14 км на юг от села Толеп
79.
Курганная группа Манаша, эпоха бронзы
археология
30 км на юг от села Бейнеу
80.
Курган Манаша - 2, эпоха бронзы
археология
30 км на юг от села Бейнеу
81.
Курган Молкудык, ранний железный век
археология
84,5 км на северо-восток от села Бейнеу
82.
Аран Мынсуалмас, средние века
археология
48 км на северо-восток от села Бейнеу
83.
Курган Мынсуалмас, ранний железный век
археология
58,5 км на север от села Бейнеу
84.
Крепость Мынсуалмас, средние века
археология
59 км к северу от села Бейнеу
85.
Курган Набир, ранний железный век
археология
25 км на восток от села Бейнеу
86.
Курган Оли колтык, ранний железный век
археология
64 км на юго-запад от села Бейнеу
87.
Курган Онкудык, ранний железный век
археология
40 км на северо-запад от села Турыш
88.
Курган Онкудык-2, ранний железный век
археология

Тұрыш ауылынан 29,5 км солтүстік-батыс бағытта
89.
Онқұдық-3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 27,5 км солтүстік-батыс бағытта
90.
Сайқұдық қорғаны, орта ғасыр
археология
Тұрыш ауылынан 23 км солтүстік-шығыс бағытта
91.
Сақау қорған тобы, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 100 км оңтүстік-шығыс бағытта
92.
Тоқсанбай араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 127,8 км солтүстік-шығыс бағытта
93.
Тоқсанбай-2 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 127,5 км солтүстік-шығыс бағытта
94.
Тоқсанбай-3 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 127,2 км солтүстік-шығыс бағытта
95.
Тоқсанбай-4 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 126,8 км солтүстік-шығыс бағытта
96.
Тоқсанбай-5 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 126,5 км солтүстік-шығыс бағытта
97.
Тоқсанбай-6 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 127,8 км солтүстік-шығыс бағытта
98.
Тоқсанбай-7 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 125,4 км солтүстік-шығыс бағытта
99.
Тоқсанбай-8 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 127,8 км солтүстік-шығыс бағытта
100.
Тоқсанбай-9 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 125,5 км солтүстік-шығыс бағытта
101.
Тоқсанбай-10 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 125,2 км солтүстік-шығыс бағытта
102.
Тоқсанбай-11 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 122 км солтүстік-шығыс бағытта
103.
Тоқсанбай-12 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 122,6 км солтүстік-шығыс бағытта
104.
Тоқсанбай-13 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 122,5 км солтүстік-шығыс бағытта
105.
Тоқсанбай-14 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 121,9 км солтүстік-шығыс бағытта
106.
Тоқсанбай-15 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 121,5 км солтүстік-шығыс бағытта
107.
Тоқсанбай қорған тобы, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 128 км солтүстік-шығыс бағытта
108.
Тоқсанбай-2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 126 км солтүстік-шығыс бағытта
109.
Тоқсанбай-3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 125,6 км солтүстік-шығыс бағытта
110.
Тоқсанбай қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 140 км солтүстік-шығыс бағытта
111.
Тұрлығұл қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 86 км оңтүстік-батыс бағытта
112.
Тұрлығұл-2 қорған тобы, қола дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 77 км оңтүстік-батыс бағытта
113.
Тұрыш қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 62,3 км солтүстік бағытта
114.
Ұялы қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 32,5 км солтүстік-шығыс бағытта
115.
Шаршы қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 39 км солтүстік-шығыс бағытта

29,5 км на северо- запад от села Турыш
89.
Курган Онкудык-3, ранний железный век
археология
27,5 км на северо-запад от села Турыш
90.
Курган Сайкудык, средние века
археология
23 км на северо- восток от села Турыш
91.
Курганная группа Сакау, средние века
археология
100 км на юго-восток от села Бейнеу
92.
Аран Токсанбай, средние века
археология
127,8 км на северо-восток от села Бейнеу
93.
Аран Токсанбай-2, средние века
археология
127,5 км на северо-восток от села Бейнеу
94.
Аран Токсанбай-3, средние века
археология
127,2 км на северо-восток от села Бейнеу
95.
Аран Токсанбай- 4, средние века
археология
126,8 км на северо-восток от села Бейнеу
96.
Аран Токсанбай- 5, средние века
археология
126,5 км на северо-восток от села Бейнеу
97.
Аран Токсанбай-6, средние века
археология
127,8 км на северо-восток от села Бейнеу
98.
Аран Токсанбай-7, средние века
археология
125,4 км на северо-восток от села Бейнеу
99.
Аран Токсанбай-8, средние века
археология
127,8 км на северо-восток от села Бейнеу
100.
Аран Токсанбай- 9, средние века
археология
125,5 км на северо-восток от села Бейнеу
101.
Аран Токсанбай-10, средние века
археология
125,2 км на северо-восток от села Бейнеу
102.
Аран Токсанбай-11, средние века
археология
122 км на северо-восток от села Бейнеу
103.
Аран Токсанбай-12, средние века
археология
122,6 км на северо-восток от села Бейнеу
104.
Аран Токсанбай-13, средние века
археология
122,5 км на северо-восток от села Бейнеу
105.
Аран Токсанбай-14, средние века
археология
121,9 км на северо-восток от села Бейнеу
106.
Аран Токсанбай-15, средние века
археология
121,5 км на северо-восток от села Бейнеу
107.
Курганная группа Токсанбай, ранний железный век
археология
128 км на северо-восток от села Бейнеу
108.
Курган Токсанбай-2, ранний железный век
археология
126 км на северо-восток от села Бейнеу
109.
Курган Токсанбай-3, ранний железный век
археология
125,6 км на северо-восток от села Бейнеу
110.
Курган Токсанбай, эпоха ранней бронзы
археология
140 км на северо-восток от села Бейнеу
111.
Курган Турлыгул, ранний железный век
археология
86 км на юго-запад от села Бейнеу
112.
Курганная группа Турлыгул-2, эпоха бронзы
археология
77 км на юго-запад от села Бейнеу
113.
Курган Турыш, ранний железный век
археология
62,3 км на север от села Бейнеу
114.
Курган Уялы, ранний железный век
археология
32,5 км на северо-восток от села Бейнеу
115.
Курган Шаршы, ранний железный век
археология
39 км на северо-восток от села Бейнеу

116.
Шетпе қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Шетпе-Бейнеу 248 км грейдер жолынан 300 м оңтүстік бағытта
117.
Шөмішті қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 30 км солтүстік-шығыс бағытта
118.
Шөміштікөл-2 араны, орта ғасыр
археология
Тұрыш ауылынан 33 км солтүстік бағытта
119.
Шөміштікөл-2а араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 85,7 км солтүстік-шығыс бағытта
120.
Шөміштікөл-3 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 85,9 км солтүстік-шығыс бағытта
121.
Шөміштікөл-4 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 86 км солтүстік-шығыс бағытта
122.
Шөміштікөл-5 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 86,3 км солтүстік-шығыс бағытта
123.
Шөміштікөл-6 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 86,5 км солтүстік-шығыс бағытта
124.
Шөміштікөл-7 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 87 км солтүстік-шығыс бағытта
125.
Шөміштікөл-8 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 87,4 км солтүстік-шығыс бағытта
126.
Шөміштікөл-9 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 87,7 км солтүстік-шығыс бағытта
127.
Шөміштікөл-10 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 87,9 км солтүстік-шығыс бағытта
128.
Шөміштікөл-11 араны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 88,3 км солтүстік-шығыс бағытта
129.
Шөміштікөл қорғаны, орта ғасыр
археология
Тұрыш ауылынан 35 км солтүстік бағытта
130.
Шөміштікөл-2 қорғаны, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 84,5 км солтүстік-шығыс бағытта
131.
Шөміштікөл-3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 85 км солтүстік-шығыс бағытта
132.
Шөміштікөл-4 қорған тобы, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 86,9 км солтүстік-шығыс бағытта
133.
Шөміштікөл-5 қорған тобы, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 88 км солтүстік-шығыс бағытта
134.
Шөміштікөл-6 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 88,8 км солтүстік-шығыс бағытта
135.
Шөміштікөл-7 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 89 км солтүстік-шығыс бағытта
136.
Шөміштікөл-8 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 38 км солтүстік бағытта
137.
Шөміштікөл оғыз форпосты, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 125,8 км солтүстік-шығыс бағытта
138.
Шөміштікөл-2 оғыз форпосты, орта ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 125,8 км солтүстік-шығыс бағытта
Қарақия ауданы
139.
Айтман қорымы, XIX – ХХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Сенек ауылынан 120 км солтүстік-шығыс бағытта
140.
Оғыланды қорымы, X – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Сенек ауылынан 95 км солтүстік-шығыс бағытта, Оғыланды жерінде
141.
Аққұл ишан мешіті, ХIХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Сенек ауылынан 17 км солтүстік-шығыс бағытта, Сайын жерінде
142.
Үшшоңқал қорымы, ХVIII – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Қызылсай ауылынан 95 км шығыс бағытта

116.
Курган Шетпе, ранний железный век
археология
300 м на юг от 248 км грейдерной дороги Шетпе-Бейнеу
117.
Курган Шомишты, ранний железный век
археология
30 км на северо-восток от села Турыш
118.
Аран Шомиштыколь - 2, средние века
археология
33 км на север от села Турыш
119.
Аран Шомиштыколь-2а, средние века
археология
85,7 км к северо-востоку от села Бейнеу
120.
Аран Шомиштыколь-3, средние века
археология
85,9 км на северо-восток от села Бейнеу
121.
Аран Шомиштыколь- 4, средние века
археология
86 км на северо-восток от села Бейнеу
122.
Аран Шомиштыколь-5, средние века
археология
86,3 км на северо-восток от села Бейнеу
123.
Аран Шомиштыколь-6, средние века
археология
86,5 км на северо-восток от села Бейнеу
124.
Аран Шомиштыколь-7, средние века
археология
87 км на северо-восток от села Бейнеу
125.
Аран Шомиштыколь-8, средние века
археология
87,4 км на северо-восток от села Бейнеу
126.
Аран Шомиштыколь-9, средние века
археология
87,7 км на северо-восток от села Бейнеу
127.
Аран Шомиштыколь-10, средние века
археология
87,9 км на северо-восток от села Бейнеу
128.
Аран Шомиштыколь-11, средние века
археология
88,3 км на северо-восток от села Бейнеу
129.
Курган Шомиштыколь, средние века
археология
35 км на север от села Турыш
130.
Курган Шомиштыколь-2, средние века
археология
84,5 км на северо-восток от села Бейнеу
131.
Курган Шомиштыколь-3, средние века
археология
85 км на северо-восток от села Бейнеу
132.
Курганная группа Шомиштыколь-4, ранний железный век
археология
86,9 км насеверо-восток от села Бейнеу
133.
Курганная группа Шомиштыколь-5, ранний железный век
археология
88 км на северо-восток от села Бейнеу
134.
Курган Шомиштыколь-6, ранний железный век
археология
88,8 км на северо-восток от села Бейнеу
135.
Курган Шомиштыколь-7, ранний железный век
археология
89 км на северо-восток от села Бейнеу
136.
Курганы Шомиштыколь- 8, ранний железный век
археология
38 км на север от села Турыш
137.
Огуз форпост Шомиштыколь, средние века
археология
125,8 км на северо-восток от села Бейнеу
138.
Огуз форпост-2 Шомиштыколь, средние века
археология
125,8 км на северо-восток от села Бейнеу
Каракиянский район
139.
Некрополь Айтман, XIX-XX века
градостроительства  и архитектуры
120 км на северо-восток от села Сенек
140.
Некрополь Огланды, X – XIX века
ансамбль
95 км на северо-восток от села Сенек, в местности Огланды
141.
Мечеть Аккул ишана, XIX век
градостроительства и архитектуры
17 км на северо-восток от села Сенек, в местности Сайын
142.
Некрополь Ушшонкал, ХVIII – ХIХ века
ансамбль
95 км на восток от села Кызылсай

143.
Алтынәлі қорымы, ХIХ – ХХ ғасырлар
ансамбль
Қызылсай ауылынан 15-20 км солтүстік-шығыс бағытта
144.
Жолболды қорымы, ХIХ – ХХ ғасырлар
ансамбль
Сайөтес ауылынан 137 км шығыс бағытта
145.
Шолым – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Қызылсай ауылынан 6 км солтүстік-солтүстік-шығыс бағытта
146.
Құсшы – ата қорымы, ХIХ – ХХ ғасырлар
ансамбль
Сенек ауылынан 195 км солтүстік-шығыс бағытта
147.
Ұлы Қырғын қорымы, ХIХ ғасыр
ансамбль
Қызылсай ауылынан 94 км солтүстік-шығыс бағытта
148.
Аман күмбезтамы, ХIХ – ХХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Сенек ауылынан 180 км шығыс бағытта
149.
Маңғытай күмбезтамы, ХIХ – ХХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Сенек ауылынан 190 км шығыс бағытта
150.
Қымыздық күмбезтамы, ХIХ – ХХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Жаңасу жерінде, Сенек ауылынан 170 кмшығыс бағытта
151.
Көкесем қорымы, ХIV – ХVIII – ХХ ғасырлар
ансамбль
Аққұдық елді мекенінен 70 км солтүстік-шығыс бағытта
152.
Балуанияз қорымы, ХVIII – ХХ ғасырлар
ансамбль
Аққұдық елді мекенінен 60 км солтүстік-шығыс бағытта
153.
Қаражар қорымы, ХIХ – ХХ ғасырлар
ансамбль
Аққұдық елді мекенінен 60 км солтүстік-шығыс бағытта
154.
Қарамола (Көбен) 1,2 қорымдары, ХIХ – ХХ ғасырлар
ансамбль
Аққұдық елді мекенінен 80 км солтүстік-шығыс бағытта
155.
Ерсары қайрағы, ХIII – ХIV ғасырлар
археология
Қызылсай ауылынан 28 км солтүстік-шығыс бағытта
156.
Таңбалы тас, ХIII – ХIV ғасырлар
археология
Сенек ауылынан 28 км шығыс бағытта
157.
Тасболат күмбезтамы, ХIХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Жетібай ауылынан 25 км оңтүстік-шығыс бағытта
158.
Дауысты-Дүкен қорымы, XVIII ғасыр - ХХ ғасырдың І жартысы
ансамбль
Сайөтес ауылынан 85 км солтүстік-шығыс бағытта
159.
Шейх-ата қорымы, ХVI – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Құрық ауылынан 50 км оңтүстік-шығыс бағытта
160.
Ұлы Кіндікті (Үлкенқұдық) діни-қабірлеу кешені, б.д.д. ІІ мыңжылдықтың ортасы
археология
Сенек ауылынан 35 км солтүстік бағытта
161.
Шынжыр – 1, 2 қорымдары, ХІХ ғасыр – ХХ ғасырдың басы
ансамбль
Жетібай ауылынан 25 км шығыс бағытта
162.
Әліке-Қанай қорымы, ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
ансамбль
Сайөтес ауылынан 83 км шығыс бағытта
163.
Бармақ қорымы, XIV-XVI ғасырлар және XVIII ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
ансамбль
Төлеп ауылынан 76 км оңтүстік бағытта
164.
Бірқарын қорымы, ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
ансамбль
Сайөтес ауылынан 186 км оңтүстік-шығыс бағытта
165.
Бесік – 3 ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Кызылсай ауылынан 18 км солтүстік-батыс бағытта
166.
Сауқұдық – 4 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Құрық ауылынан 23 км оңтүстік-шығыс бағытта
167.
Сауқұдық – 5 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Құрық ауылынан 32 км оңтүстік-шығыс бағытта

143.
Некрополь Алтынали, XIX – XX века
ансамбль
15-20 км на северо-восток от села Кызылсай
144.
Некрополь Жолболды, XIX – XX века
ансамбль
137 км на восток от села Сайотес
145.
Курган Шолым – 1, ранний железный век
археология
6 км на северо-северо-восток от села Кызылсай
146.
Некрополь Кусшы-ата, XIX – XX века
ансамбль
195 км на северо-восток от села Сенек
147.
Некрополь Улы Кыргын, ХIХ век
ансамбль
94 км на северо-восток от села Кызылсай
148.
Мавзолей Аман,XIX-XX века
градостроительства и архитектуры
180 км на восток от села Сенек
149.
Мавзолей Мангытай,XIX-XX века
градостроительства и архитектуры
190 км на восток от села Сенек
150.
Мавзолей Кымыздык,XIX-XX века
градостроительства и архитектуры
в местности Жанасу, 170 км на восток от села Сенек
151.
Некрополь Кокесем, XIV – XVIII – XX века
ансамбль
70 км на северо-восток  от населенного пункта Аккудык
152.
Некрополь Балуанияз, XVIII-XX века
ансамбль
60 км на северо-восток от населенного пункта Аккудык
153.
Некрополь Каражар, XIX – XX века
ансамбль
60 км на северо-восток от населенного пункта Аккудык
154.
Некрополи Карамола 1,2 (Кобен), XIX – XX века
ансамбль
80 км на северо-восток от населенного пункта Аккудык
155.
Ерсары кайрагы, XIII – XIV века
археология
28 км на северо-восток от села Кызылсай
156.
Танбалы тас, XIII – XIV века
археология
28 км на восток от села Сенек
157.
Мавзолей Тасболат, ХІХ век
градостроительства и архитектуры
25 км на юго-восток от села Жетыбай
158.
Некрополь Дауысты-Дукен, XVIII век – І половина ХХ века
ансамбль
85 км на северо-восток от села Сайотес
159.
Некрополь Шейх-ата, ХVІ – ХІХ века
ансамбль
50 км на юго-восток от села Курык
160.
Культово-погребальный комплекс Улы Киндикти (Улькенкудык), середина ІІ тысячелетия до н.э.
археология
35 км на север от села Сенек
161.
Некрополи Шынжыр – 1, 2, ХІХ век – начало ХХ века
ансамбль
25 км на восток от села Жетыбай
162.
Некрополь Алике-Канай, конец ХІХ века – начало ХХ века
ансамбль
83 км на восток от села Сайотес
163.
Некрополь Бармак, XIV – XVI века, конец XVIII века – начало ХХ века
ансамбль
76 км на юг от села Толеп
164.
Некрополь Биркарын, конец ХІХ века – начало ХХ века
ансамбль
186 км на юго-восток от села Сайотес
165.
Святилище Бесик – 3, Кандыбас ранний железный век
археология
18 км на северо-запад от села Кызылсай
166.
Каменная гробница Саукудык-4, ранний железный век
археология
23 км на юго-восток от села Курык
167.
Каменная гробница Саукудык-5, ранний железный век
археология
32 км на юго-восток от села Курык

168.
Уәлі
археология
Қызылсай ауылынан 15 км солтүстік-шығыс бағытта
169.
Сауқұдық – 6 тас қабірі, қола дәуірі
археология
Құрық ауылынан 21,5 км оңтүстік-шығыс бағытта
170.
Сауқұдық – 7 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Құрық ауылынан 18 км оңтүстік-шығыс бағытта
171.
Тасболат – 1 ғибадатханасы, тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 23 км оңтүстік-шығыс бағытта
172.
Тоқмақ – 2 тас қабірі, қола дәуірі
археология
Құрық ауылынан 70 км оңтүстік-шығыс бағытта
173.
Бескемпір – 1 қорғаны, б.д. орта ғасырлары
археология
Құрық ауылынан 55 км оңтүстік-шығыс бағытта
174.
Бисембай – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Мұнайшы ауылынан 30 км оңтүстік-шығыс-шығыс бағытта
175.
Бұрмаша – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 26 км солтүстік-шығыс- шығыс бағытта
176.
Бұрмаша – 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 22 км солтүстік-шығыс- шығыс бағытта
177.
Дәрмен – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Сазды елді мекенінен 13 км оңтүстік бағытта
178.
Жалғаной – 1 қорғаны, қола дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 24 км шығыс бағытта
179.
Жыланды қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Құрық ауылынан 5,5 км оңтүстік-шығыс бағытта
180.
Жыланды – 1 қорғаны, қола дәуірі
археология
Құрық ауылынан 14 км оңтүстік- оңтүстік-шығыс бағытта
181.
Керегемола – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 19 км оңтүстік бағытта
182.
Косуақ – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 3 км батыс бағытта
183.
Қызық – 1 қорғаны, б.д. орта ғасырлары
археология
Құрық ауылынан 36 км оңтүстік-шығыс бағытта
184.
Сәрсембай – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Құрық ауылынан 42 км оңтүстік-шығыс бағытта
185.
Үлкенқұдық – 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Сенек ауылынан 17 км солтүстік бағытта
186.
Әулие – 1 қабірі, ертетемірдәуірі
археология
Құрық ауылынан 27 км оңтүстік-шығыс бағытта
187.
Әулие – 2 қабірі, б.д. орта ғасырлары
археология
Құрық ауылынан 27 км оңтүстік-шығыс бағытта
188.
Жалғаной – 2 қабірі, б.д. орта ғасырлары
археология
Жетібай ауылынан 21 км солтүстік-шығыс бағытта
189.
Қаржау – 1 қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 5 км оңтүстік-шығыс бағытта
190.
Сауқұдық – 1 қабірі, қола дәуірі
археология
Құрық ауылынан 17 км оңтүстік-шығыс бағытта
191.
Сауқұдық – 2 қабірі, X – XI ғасырлар
археология
Құрық ауылынан 30 км оңтүстік-шығыс бағытта
192.
Сауқұдық – 3 қабірі, б.д. орта ғасырлары
археология
Құрық ауылынан 30,5 км оңтүстік-шығыс бағытта
193.
Бекберді – 1 қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Қызылсай ауылынан 9 км солтүстік-солтүстік-шығыс бағытта
194.
Бесік – 2 қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Қызылсай ауылынан 15 км солтүстік-батыс бағыты

168.
Каменная гробница Саукудык-6, бронзовый век
археология
21,5 км на юго-восток от села Курык
169.
Курган Каракиси – 1, ранний железный век
археология
15 км на северо-восток от села Кызылсай
170.
Каменная гробница Саукудык-7, ранний железный век
археология
18 км на юго-восток от села Курык
171.
Каменная гробница, святилище Тасбулат – 1, ранний железный век
археология
23 км на юго-восток от села Жетыбай
172.
Каменная гробница Токмак – 2, бронзовый век
археология
70 км на юго-восток от села Курык
173.
Курган Бескемпир – 1, средние века н.э.
археология
55 км на юго-восток от села Курык
174.
Курган Бисембай – 1, ранний железный век
археология
30 км на юго-восток от села Мунайшы
175.
Курган Бурмаша – 1, ранний железный век
археология
26 км на северо-восток от села Жетыбай
176.
Курган Бурмаша – 2, ранний железный век
археология
22 км на северо-восток  от села Жетыбай
177.
Курган Дармен – 1, ранний железный век
археология
13 км на юг от населенного пункта Сазды
178.
Курган Жалганой – 1, бронзовый век
археология
24 км на восток от села Жетыбай
179.
Курган Жыланды, ранний железный век
археология
5,5 км на юго-восток от села Курык
180.
Курган Жыланды – 1, бронзовый век
археология
14 км на юго-восток от села Курык
181.
Курган Керегемола – 1, ранний железный век
археология
19 км на юг от села Жетыбай
182.
Курган Косуак – 1, ранний железный век
археология
3 км на запад от села Жетыбай
183.
Курган Кызык – 1, средние века н.э.
археология
36 км на юго-восток от села Курык
184.
Курган Сарсембай – 1, ранний железный век
археология
42 км на юго-восток от села Курык
185.
Курган Улкенкудык – 2, ранний железный век
археология
17 км на север от села Сенек
186.
Могильник Аулие – 1, ранний железный век
археология
27 км на юго-восток от села Курык
187.
Могильник Аулие – 2, средние века н.э.
археология
27 км на юго-восток от села Курык
188.
Могильник Жалганой – 2, средние века н.э.
археология
21 км на северо-восток от села Жетыбай
189.
Могильник Каржау – 1, ранний железный век
археология
5 км на юго-восток от села Жетыбай
190.
Могильник Саукудык – 1, бронзовый век
археология
17 км на юго-восток от села Курык
191.
Могильник Саукудык – 2, X-XI века
археология
30 км на юго-восток от села Курык
192.
Могильник Саукудык – 3, средние века н.э.
археология
30,5 км на юго-восток от села Курык
193.
Могильник Бекберди – 1, ранний железный век
археология
9 км на северо-восток от села Кызылсай
194.
Могильник Бесик – 2, кара ранний железный век
археология
15 км на северо-запад от села Кызылсай

195.
Тоқмақ-2 қабірі, б.д. орта ғасыр
археология
Құрық ауылынан 58 км оңтүстік-шығыс бағытта
196.
Тоқмақ-3 қабірі, б.д. орта ғасыр
археология
Құрықауылынан 57 км оңтүстік-шығыс бағытта
197.
Шынжыр – 1 қабірі, ертетемірдәуірі
археология
Мұнайшы ауылынан 23 км оңтүстік-шығыс бағытта
198.
Тоқмақ-1 қонысы, энеолит заманы
археология
Құрық ауылынан 60 км оңтүстік-шығыс бағытта
199.
Ерсары қайрақтасы – 2 ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Сенек ауылынан 22 км солтүстік-батыс бағытта
200.
Ойранбасы – 1 ғибадатхана, ертетемірдәуірі
археология
Жетібай ауылынан 11 км оңтүстік бағытта
201.
Көбен жерасты мешіті, XIX ғасырдың аяғы-XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Қызылсай ауылынан 23,5 км солтүстік бағытта
202.
Ербасан қорымы, XIX ғасырдың аяғы-XX ғасырдың басы
ансамбль
Қызылсай ауылынан 30 км солтүстік бағытта
203.
Қаракісі – 2 қабірі, б.д. орта ғасыры
археология
Қызылсай ауылынан 17 км солтүстік-батыс бағытта
204.
Орыс қорымы, XVIII ғасырдың аяғы-XX ғасырдың басы
ансамбль
Сайөтес ауылынан 98 км шығыс бағытта
205.
Өтеәлі қорымы, XIX ғасырдың II жартысы
ансамбль
Сенек ауылынан 150 км шығыс бағытта
206.
Қадырберді қорымы, XIX ғасырдың ІІ жартысы-XX ғасырдың басы
ансамбль
Сенек ауылынан 90 км шығыс бағытта
Маңғыстау ауданы
207.
Қосмола күмбезтамы, Х – ХII ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Сайөтес ауылынан 50 км солтүстік бағытта
208.
Шерқала (Темір-Абдал) қорымы, XI – XIX ғасырлар
ансамбль
Шетпе ауылынан 20 км солтүстік-батыс бағытта
209.
Қызылқала қалашығы, Акмыш сайы, X – XVII ғасырлар
археология
Шетпе ауылынан 20 км солтүстік-батыс бағытта
210.
Көккүмбет күмбезтамы, X-XII ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Тұщықұдық ауылынан 7 км шығыс бағытта
211.
Патшалық қос оба, б.д.д. III - I ғасырлар
археология
Тұщықұдық ауылынан 8 км оңтүстік бағытта
212.
Аманқажы қорымы, XVI – XX ғасырлар
ансамбль
Шетпе ауылынан 30 км оңтүстік-батыс бағытта
213.
Мыңкісі қорымы, XVII – XX ғасырлар
ансамбль
Ақшымырау ауылынан 25 км шығыс бағытта
214.
Қаратам (Қазақбай) қорымы, XVI – XVIII ғасырлар
ансамбль
Таушық ауылынан 20 км шығыс бағытта
215.
Сырлытам қорымы, XX ғасырдың басы
ансамбль
Шетпе ауылынан 29,5 км оңтүстік-батыс бағытта
216.
Ешкіқырған қорымы, XVI – XX ғасырлар
ансамбль
Сайөтес ауылынан 25 км солтүстік-шығыс бағытта
217.
Қасым (Еліқажы) қорымы, XVII – XIX ғасырлар
ансамбль
Сайөтес ауылынан 25 км шығыс бағытта
218.
Қызан қорымы, XVI – XIX ғасыр
ансамбль
Қызан ауылынан 2 км шығыс бағытта
219.
Қалнияз қорымы, XIX ғасыр
ансамбль
Шетпе ауылынан 31 км оңтүстік-батыс бағытта.
220.
Ауызорпа қорымы, XV – XIX ғасырлар
ансамбль
Тиген елді мекенінен 17 км солтүстік-шығыс бағытта

195.
Могильник Токмак-2, средние века н.э.
археология
58 км на юго-восток от села Курык
196.
Могильник Токмак-3, средние века н.э.
археология
57 км на юго-восток от села Курык
197.
Могильник Шынжыр – 1, ранний железный век
археология
23 км на юго-восток от села Мунайшы
198.
Поселение Токмак-1,период энеолита
археология
60 км на юго-восток от села Курык
199.
Святилище Ерсары кайрактас-2, ранний железный век
археология
22 км на северо-запад от села Сенек
200.
Святилище Ойранбасы – 1, ранний железный век
археология
11 км на юг от села Жетыбай
201.
Подземная мечеть Кобен, конец ХІХ века – начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
23,5 км к северу от села Кызылсай
202.
Некрополь Ербасан, конец ХІХ века – началоХХвека
ансамбль
30 км к северу от села Кызылсай
203.
Некрополь Орыс, конец ХVIII века – начало ХХ века
ансамбль
98 км на восток от села Сайотес
204.
Могильник Каракиси-2, средние веска н.э.
археология
17 км на северо-запад от села Кызылсай
205.
Некрополь Отеали, ІІ половинаХІХ века
ансамбль
185 км на восток от села Сенек
206.
Некрополь Кадырберды, ІІ половина ХІХ века – начало ХХ века
ансамбль
110 км на юго-восток-восток от села Сенек
Мангистауский район
207.
Мавзолей Космола, X – XII века
градостроительства и архитектуры
50 км на от села Сайотес
208.
Некрополь Шеркала (Темир-Абдал), XI – XIX века
ансамбль
20 км на северо-запад от села Шетпе
209.
Городище Кызылкала, урочище Акмыш, X-XVII века
археология
20 км на северо-запад от села Шетпе
210.
Мавзолей Коккумбет, X – XII века
градостроительства и архитектуры
7 км на восток от села Тущыкудык
211.
Два царских кургана, I – III века до н.э.
археология
8 км на юг от села Тущыкудык
212.
Некрополь Аманкажы, XVI – XX века
ансамбль
30 км на юго-запад от села Шетпе
213.
Некрополь Мынкиси, XVII – XX века
ансамбль
25 км на восток от села Акшымырау
214.
Некрополь Каратам (Казакбай), XVI-XVIII века
ансамбль
20 км на восток от села Таучик
215.
Некрополь Сырлытам, начало XX века
ансамбль
29,5 км на юго-запад от села Шетпе
216.
Некрополь Ешкикырган, XVI – XX века
ансамбль
25 км на северо-восток от села Сайотес
217.
Некрополь Касым (Еликажы), XVII – XIX века
ансамбль
25 км на восток от села Сайотес
218.
Некрополь Кызан, XVI – XIX века
ансамбль
2 км на восток от села Кызан
219.
Некрополь Калнияз XIX век
ансамбль
31 км на юго-восток от села Шетпе
220.
Некрополь Ауызорпа, XV – XIX века
ансамбль
17 км на северо-восток от населенного пункта Тиген

221.
Бердалы қорымы, XVI – XX ғасырлар
ансамбль
Жармыш ауылынан 36 км шығыс бағытта
222.
Құлбарақ қорымы, XVIII – XIX ғасырлар
ансамбль
Тиген елді мекенінен 6 км оңтүстік-шығыс бағытта
223.
Құлмамбет қорымы, XVI – XVII ғасырлар
ансамбль
Шетпе ауылынан 12 км солтүстік-батыс бағытта
224.
Қырықкез қорымы, XVIII – XIX ғасырлар
ансамбль
Шайыр ауылынан 12 км солтүстік-шығыс бағытта
225.
Кәді қорымы, XIV – XX ғасырлар
ансамбль
Шайыр ауылынан 6 км солтүстік-батыс бағытта
226.
Қарабарақ қорымы, XIX – XX ғасырлар
ансамбль
Ақшымырау ауылынан 30 км оңтүстік-шығыс бағытта
227.
Өмір қорымы, XVIII ғасыр
ансамбль
Тұщықұдық ауылынан 5 км оңтүстік бағытта
228.
Шілкөз-Мейрам қорымы, XVI – XX ғасырлар
ансамбль
Шетпе ауылынан 15 км солтүстік бағытта
229.
Құнан қорымы, XV – XX ғасырлар
ансамбль
Жыңғылды ауылы
230.
Қарақұдық қорымы, XVI – XX ғасырлар
ансамбль
Ақшымырау ауылынан 8 км шығыс бағытта
231.
Нұрқара қошқартасы, IX – X ғасырлар
ансамбль
Ақшымырау ауылынан 5 км шығыс бағытта
232.
Олжа қорымы, XIX ғасыр
ансамбль
Қызан ауылынан 30 км солтүстік-шығыс бағытта
233.
Алаторпа қорымы, XIX ғасыр
ансамбль
Шетпе ауылынан 20 км шығыс бағытта
234.
Есалы қорымы, XIX-XX ғасырлар
ансамбль
Қызылсай ауылынан 25 км солтүстік бағытта
235.
Дауысты күмбезтамы, XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Сайөтес ауылынан 85 км шығыс бағытта
236.
Олжа қыз күмбезтамы, XVIII – XIX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Онды ауылынан 10 км оңтүстік-шығыс бағытта
237.
Шұбартай күмбезтамы, XIX – XX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Сайөтес ауылынан 180 км оңтүстік-шығыс-шығыс бағытта
238.
Айрақты тауындағы жартастағы бейнелер, XVII – XIX ғасырлар
археология
Шетпе ауылынан 18 км солтүстік бағытта
239.
Тасым қорымы, XVIII – XIX ғасырлар
ансамбль
Қызан ауылынан 26 км оңтүстік-батыс бағытта
240.
Қапам-ата қорымы, XI – XX ғасырлар
ансамбль
Тұщықұдық ауылынан 30 км батыс бағытта
241.
Тобықты жеріндегі Бекет-ата жерасты мешіті, XVIII – XIX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Тиген елді мекенінен 37 км солтүстік-шығыс бағытта
242.
Есен-ата қорымы, XII – XIII және XVIII – XIX ғасырлар
ансамбль
Бекі елді мекенінен 5 км оңтүстік-шығыс бағытта
243.
Ақжігіт күмбезтамы, XVIII – XIX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Шайыр ауылынан 5 км солтүстік-шығыс бағытта
244.
Теректі сайы
қала құрылысы және сәулет
Шайыр ауылынан 3 км шығыс бағытта
245.
Самал сайы, ерте темір дәуірі
археология
Шетпе ауылынан 15 км солтүстік-батыс бағытта
246.
Ағашты сайы
қала құрылысы және сәулет
Онды ауылынан 8 км оңтүстік-шығыс бағытта
247.
Шерқала - 1 тауы, қалашығы, X – XIII ғасырлар
археология
Шетпе ауылынан 17 км солтүстік-солтүстік-батыс бағытта

221.
Некрополь Бердалы, XVI – XX века
ансамбль
36 км на восток от села Жармыш
222.
Некрополь Кулбарак, XVIII – XIX века
ансамбль
6 км на юго-восток от населенного пункта Тиген
223.
Некрополь Кулмамбет, XVI – XVII века
ансамбль
12 км на северо-запад от села Шетпе
224.
Некрополь Кырыккез, XVIII – XIX века
ансамбль
12 км на северо-восток от села Шайыр
225.
Некрополь Кады, XIV – XX века
ансамбль
6 км на северо-запад от села Шайыр
226.
Некрополь Карабарак, XIX – XX века
ансамбль
30 км на юго-восток от села Акшымырау
227.
Некрополь Омир, XVIII век
ансамбль
5 км на юг от села Тущыкудык
228.
Некрополь Шилкоз-Мейрам, XVI – XX века
ансамбль
15 км на север от села Шетпе
229.
Некрополь Кунан, XV – XX века
ансамбль
село Жынгылды
230.
Некрополь Каракудык, XVI – XX века
ансамбль
8 км на восток от села Акшымырау
231.
Кошкартас Нуркара, IX – X века
ансамбль
5 км на восток от села Акшымырау
232.
Некрополь Олжа, XIX век
ансамбль
30 км на северо-восток от села Кызан
233.
Некрополь Алаторпа, XIX век
ансамбль
20 км на восток от села Шетпе
234.
Некрополь Есалы, XIX – XX века
ансамбль
23 км на север от села Кызылсай
235.
Мавзолей Дауысты, начало XX века
градостроительства и архитектуры
85 км на восток от села Сайотес
236.
Мавзолей Олжа кыз, XVIII – XIX века
градостроительства и архитектуры
10 км на юго-восток от села Онды
237.
Мавзолей Шубартай, XIX – XX века
градостроительства и архитектуры
180 км на юго-восток-восток от села Сайотес
238.
Наскальные изоброжения горы Айракты, XVII – XIX века
археология
18 км на север от села Шетпе
239.
Некрополь Тасым, XVIII – XIX века
ансамбль
26 км на юго-запад от села Кызан
240.
Некрополь Капам-ата, XI-XX века
ансамбль
30 км на запад от села Тущыкудык
241.
Подземная мечеть Бекет-ата в местности Тобыкты, XVIII-XIX века
градостроительства и архитектуры
37 км на северо-восток от населенного пункта Тиген
242.
Некрополь Есен-ата, XII – XIII и XVIII – XIX века
ансамбль
5 км на юго-восток от населенного пункта Беки
243.
Мавзолей Акжигит, XVIII – XIX века
градостроительства и архитектуры
5 км на северо-восток от села Шайыр
244.
Урочище Теректи
градостроительства и архитектуры
3 км на восток от села Шайыр
245.
Урочище Самал,
ранний железный век
археология
15 км на северо-восток от села Шетпе
246.
Урочище Агашты
градостроительства и архитектуры
8 км на юго-восток от села Онды
247.
Гора, городище Шеркала – 1, X – XIII века
археология
17 км на северо-северо-запад от села Шетпе

248.
Бәйте – 3 ғибадатханасы, б.д.д. IV – II ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 20 км солтүстік-шығыс бағытта
249.
Қызылтас (Дүйсенбай Бектұрұлы) мешіті, XIX ғасыр – XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Сайөтес ауылынан 70 км солтүстік бағытта
250.
Қызылтас (Ново - Александровская) бекінісі, 1834 – 1846 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Сайөтес ауылынан 70 км солтүстік бағытта
251.
Сонабай қорымы және жерасты мешіті, XVIII-XX ғасырлар
ансамбль
Ұштаған ауылынан 8 км солтүстік бағытта
252.
Төлеген-әулие жерасты мешіті, XVII ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Шайыр ауылынан 20 км солтүстік-батыс бағытта
253.
Алма қорымы, ХІХ – ХХ ғасырлар
ансамбль
Ұштаған ауылынан 35 км шығыс бағытта
254.
Бекбаулы ата қорымы, XVI – XVII және XVIII – XIX ғасырлар
ансамбль
Жыңғылды ауылынан 14 км солтүстік-батыс бағытта
255.
Күркіреуік қорымы, XVIII ғасырдың – ХХ ғасырдың басы
ансамбль
Жармыш ауылынан 7 км шығыс бағытта
256.
Мырзайыр қорымы, X – XIV ғасырлар және XVIII – XIX ғасырлар
ансамбль
Ұштаған ауылынан 12 км солтүстік-батыс бағытта
257.
Бәжі күмбезтамы, ХІХ ғасырдың аяғы –ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Ақшымырау ауылынан 9 км оңтүстік бағытта
258.
Қожакүмбет күмбезтамы, XIV – XV ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Бекі елді мекенінен 19 км шығыс бағытта
259.
Дорал Құлшық күмбезтамы, XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Жаңаөзен қаласынан 40 км солтүстік-батыс бағытта
260.
Үшкөз-Мейрам қорымы
ансамбль
Шетпе ауылының батыс беткейінде
261.
Әділ-ата қорымы, ХІХ ғасырдың бірінші жартысы – ХХ ғасырдың басы
ансамбль
Жармыш ауылынан 15 км солтүстік бағытта
262.
Жалғасбай күмбезтамы, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Жармыш ауылынан 15 км солтүстік-шығыс бағытта
263.
Қаракісі қорымы, XVIII ғасыр – ХХ ғасырдың І жартысы
ансамбль
Сайөтес ауылынан5 км оңтүстік бағытта
264.
Толыбай қорымы, XVIII ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың І жартысы
ансамбль
Сайөтес ауылынан 9 км батыс бағытта
265.
Бесбұлақ мешіті және қорымы, ХІХ ғасырдың ІІжартысы –ХХғасырдыңбасы
ансамбль
Сайөтес ауылынан 35 км солтүстік бағытта
266.
Шотан (Жаңасу) құдықтары жанындағы қорым, XVIII ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
ансамбль
Сайөтес ауылынан 36 км оңтүстік-шығыс бағытта
267.
Мешіт-су қорымы, XVIII ғасырдың аяғы –ХХ ғасырдың басы
ансамбль
Бейнеу ауылынан 115 км оңтүстік бағытта
268.
Сегізбай қорымы, ХІХ ғасыр – ХХ ғасырдың басы
ансамбль
Сайөтес ауылынан 65 км солтүстік бағытта
269.
Шилі қорымы, ХІХ ғасыр
ансамбль
Сайөтес ауылынан 70 км солтүстік бағытта
270.
Қаламқас қорымы, ХІХ ғасыр – ХХ ғасырдың І жартысы
ансамбль
Шебір ауылынан 46 км солтүстік бағытта
271.
Балға – 1 араны, б.д. орта ғасыры
археология
Сайөтес ауылынан 44 км оңтүстік- оңтүстік-шығыс бағытта

248.
Святилище Байте – 3, IV – II века д.н.э.
археология
20 км на северо-восток от села Сайотес
249.
Мечеть Кызылтас (Дуйсенбай Бектурулы), конец XIX века – начало XX века
градостроительства и архитектуры
70 км на север от села Сайотес
250.
Крепость Кызылтас (Ново-Александровская), 1834 – 1846 годы
градостроительства и архитектуры
70 км на север от села Сайотес
251.
Некрополь и подземная мечеть Сонабай, XVIII – XX века
ансамбль
8 км на север от села Уштаган
252.
Подземная мечеть Толеген-аулие, XVII век
градостроительства и архитектуры
20 км на северо-запад от села Шайыр
253.
Некрополь Алма, ХІХ – ХХ века
ансамбль
35 км на восток от села Уштаган
254.
Некрополь Бекбаулы ата, XVI – XVII века и XVIII – XIX века
ансамбль
14 км на северо-запад от села Жынгылды
255.
Некрополь Куркиреуик, XVIII век – начало ХХ века
ансамбль
7 км на восток от села Жармыш
256.
Некрополь Мырзайыр, X – XIV века и XVIII – XIX века
ансамбль
12 км на северо-запад от села Уштаган
257.
Мавзолей Бажи, конец XIX века – начало XX века
градостроительства и архитектуры
9 км на юг от села Акшымырау
258.
Мавзолей Кожакумбет, XIV – XV века
градостроительства и архитектуры
19 км на восток от населенного пункта Беки
259.
Мавзолей Дорал Кулшыка, начало XX века
градостроительства и архитектуры
40 км на северо-запад от города Жанаозен
260.
Некрополь Ушкоз-Мейрам
ансамбль
Западная окраина села Шетпе
261.
Некрополь Адил-ата, первая половина ХІХ века – начало ХХ века
ансамбль
15 км на север от села Жармыш
262.
Мавзолей Жалгасбай, начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
15 км от северо-восток от села Жармыш
263.
Некрополь Каракиси, XVIII век – I половина ХХ века
ансамбль
5 км на юг от села Сайотес
264.
Некрополь Толыбай, конец XVIII века - І половина ХХ века
ансамбль
9 км на запад от села Сайотес
265.
Мечеть и некрополь Бесбулак, ІІ половина ХІХ века – начало ХХ века
ансамбль
35 км на север от села Сайотес
266.
Некрополь близ колодцев Шотан (Жанасу), конец XVIII века – начало ХХ века
ансамбль
36 км на юго-восток от села Сайотес
267.
Некрополь Мешит-су, конец XVIII века – начало ХХ века
ансамбль
115 км на юг от села Бейнеу
268.
Некрополь Сегизбай, ХІХ век – начало ХХ века
ансамбль
65 км на север от села Сайотес
269.
Некрополь Шили, ХІХ век
ансамбль
70 км на север от села Сайотес
270.
Некрополь Каламкас, ХІХ век – І половина ХХ века
ансамбль
46 км на север от села Шебир
271.
Аран Балга – 1, средние века н.э.
археология
44 км на юго-восток от села Сайотес

272.
Балға – 2 араны, б.д. орта ғасыры
археология
Сайөтес ауылынан 43,5 км оңтүстік-оңтүстік- шығыс бағытта
273.
Балға – 3 араны, б.д. орта ғасыры
археология
Сайөтес ауылынан 42 км оңтүстік-оңтүстік- шығыс бағытта
274.
Балға – 4 араны, б.д. орта ғасыры
археология
Сайөтес ауылынан 45,5 км оңтүстік-оңтүстік- шығыс бағытта
275.
Балға – 5 араны, б.д. орта ғасыры
археология
Сайөтес ауылынан 46,7 км оңтүстік-оңтүстік- шығыс бағытта
276.
Бауырбас – 1 араны, б.д. орта ғасыры
археология
Сайөтес ауылынан 44 км оңтүстік-шығыс оңтүстік-шығыс бағытта
277.
Бауырбас – 2 араны, б.д. орта ғасыры
археология
Сайөтес ауылынан 46 км оңтүстік-оңтүстік- шығыс бағытта
278.
Бауырбас – 3 араны, б.д. орта ғасыры
археология
Сайөтес ауылынан 45 км оңтүстік-оңтүстік- шығыс бағытта
279.
Бауырбас – 4 араны, б.д. орта ғасыры
археология
Сайөтес ауылынан 47 км оңтүстік-оңтүстік- шығыс бағытта
280.
Тұзбайыр – 1 араны, б.д. орта ғасыры
археология
Сайөтес ауылынан 38 км солтүстік-солтүстік-шығыс бағытта
281.
Тұзбайыр – 2 араны, б.д. орта ғасыры
археология
Сайөтес ауылынан 38 км оңтүстік-батыс бағытта
282.
Тұзбайыр – 3 араны, б.д. орта ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 40 км оңтүстік-батыс бағытта
283.
Тұзбайыр – 4 араны, б.д. орта ғасыры
археология
Сайөтес ауылынан 39 км оңтүстік-батыс бағытта
284.
Тұзбайыр – 5 араны, б.д. орта ғасыры
археология
Сайөтес ауылынан 38 км оңтүстік-батыс-батыс бағытта
285.
Тұзбайыр – 6 араны, б.д. орта ғасыры
археология
Сайөтес ауылынан 37 км оңтүстік-батыс -батыс бағытта
286.
Тұзбайыр – 7 араны, б.д. орта ғасыры
археология
Сайөтес ауылынан 36,5 км оңтүстік-оңтүстік- батыс бағытта
287.
Тұзбайыр – 8 араны, б.д. орта ғасыры
археология
Сайөтес ауылынан 37 км оңтүстік-оңтүстік- батыс бағытта
288.
Бесбұлақ – 1 қалашығы, б.д. орта ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 38 км солтүстік-солтүстік-шығыс бағытта
289.
Уәлі – 1 қалашығы, X – XIII ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 60 км солтүстік-шығыс бағытта
290.
Барыс – 1 тас қабірі, ерте қола дәуірі
археология
Жармыш ауылынан 5,5 км солтүстік-батыс- батыс бағытта
291.
Қараман-ата-1 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Жыңғылды ауылынан 30 км оңтүстік бағытта
292.
Күркіреуік – 1 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Жармыш ауылынан 9 км шығыс бағытта
293.
Олжақыз – 1 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Онды ауылынан 11,5 км оңтүстік-шығыс бағытта
294.
Олжақыз – 2 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Онды ауылынан 11 км оңтүстік-шығыс бағытта
295.
Өтешөлген – 1 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 27 км солтүстік-шығыс бағытта
296.
Маната керуен сарайы, ХІV ғасыр
археология
Сайөтес ауылынан 37 км оңтүстік-батыс бағытта

272.
Аран Балга – 2, средние века н.э.
археология
43,5 км на юго-восток от села Сайотес
273.
Аран Балга – 3, средние века н.э.
археология
42 км на юго-восток от села Сайотес
274.
Аран Балга – 4, средние века н.э.
археология
45,5 км на юго-восток от села Сайотес
275.
Аран Балга – 5, средние века н.э.
археология
46,7 км на юго-восток от села Сайотес
276.
Аран Баурбас – 1, средние века н.э.
археология
44 км на юго-восток от села Сайотес
277.
Аран Баурбас – 2, средние века н.э.
археология
46 км на юго-восток от села Сайотес
278.
Аран Баурбас – 3, средние века н.э.
археология
45 км на юго-восток от села Сайотес
279.
Аран Баурбас - 4, средние века н.э.
археология
47 км на юго-восток от села Сайотес
280.
Аран Тузбаир – 1, средние века н.э.
археология
38 км на северо-восток от села Сайотес
281.
Аран Тузбаир – 2, средние века н.э.
археология
38 км на юго-запад от села Сайотес
282.
Аран Тузбаир – 3, средние века н.э.
археология
40 км на юго-запад от села Сайотес
283.
Аран Тузбаир – 4, средние века н.э.
археология
39 км на юго-запад от села Сайотес
284.
Аран Тузбаир – 5, средние века н.э.
археология
38 км на юго-запад от села Сайотес
285.
Аран Тузбаир – 6, средние века н.э.
археология
37 км на юго-запад от села Сайотес
286.
Аран Тузбаир – 7, средние века н.э.
археология
36,5 км на юго-запад от села Сайотес
287.
Аран Тузбаир – 8, средние века н.э.
археология
37 км на юго-запад от села Сайотес
288.
Городище Бесбулак – 1, средние века н.э.
археология
38 км на северо-восток от села Сайотес
289.
Городище Уали - 1, X-XIII века
археология
60 км на северо-восток от села Сайотес
290.
Каменная гробница Барыс - 1, эпоха ранней бронзы
археология
5,5 км на северо-запад от села Жармыш
291.
Каменная гробница Караман-ата-1, ранний железный век
археология
30 км на юг от села Жынгылды
292.
Каменная гробница Куркуреук-1, ранний железный век
археология
9 км на восток от села Жармыш
293.
Каменная гробница Олжакыз – 1, ранний железный век
археология
11,5 км на юго-восток от села Онды
294.
Каменная гробница Олжакыз – 2, ранний железный век
археология
11 км на юго-восток от села Онды
295.
Каменная гробница Отешолген-1, ранний железный век
археология
27 км на северо-восток от села Жетыбай
296.
Караван-сарай Маната, ХІV век
археология
37 км на юго-запад от села Сайотес

297.
Айғырлы бекінісі, б.д. орта ғасыры
археология
Таушық ауылынан 16,5 км оңтүстік-оңтүстік- батыс бағытта
298.
Аққорған бекінісі, б.д. орта ғасыры
археология
Шетпе ауылынан 7 км оңтүстік-оңтүстік- шығыс бағытта
299.
Бесбұлақ – 2 бекінісі, қола дәуірі
археология
Сайөтес ауылынан34 км солтүстік-солтүстік-шығыс бағытта
300.
Бірқарын бекінісі, б.д. орта ғасыры
археология
Жыңғылды ауылынан 14 км оңтүстік-батыс бағытта
301.
Кертті – 1 бекінісі, б.д. орта ғасыры
археология
Сазды елді мекенінен 33,5 км оңтүстік-оңтүстік- батыс бағытта
302.
Ақүйік – 1 қорғаны, ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Онды ауылынан 11 км оңтүстік-оңтүстік- батыс бағытта
303.
Бердалы – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жармыш ауылынан31 км оңтүстік-шығыс-шығыс бағытта
304.
Бөгерстем – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Сайөтес ауылынан21 км оңтүстік-батыс бағытта
305.
Бесік – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Кызылсай ауылынан 14 км  солтүстік-батыс бағытта
306.
Дүйсен – 3 қорғаны, б.д. орта ғасыры
археология
Ұштаған ауылынан 12 км солтүстік-солтүстік-шығыс бағытта
307.
Елік – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Ұштаған ауылынан 18 км солтүстік-шығыс бағытта
308.
Есен-ата – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бекі елді мекенінен 7 км оңтүстік бағытта
309.
Есен-ата – 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бекі елді мекенінен 7 км оңтүстік бағытта
310.
Есен-ата – 3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бекі елді мекенінен 7 км оңтүстік бағытта
311.
Есен-ата – 4 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бекі елді мекенінен 7 км оңтүстік бағытта
312.
Есекен – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жарма елді мекенінен 14 км оңтүстік-батыс бағытта
313.
Жиенәлі – 1 қорғаны, ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 31 км солтүстік-шығыс бағытта
314.
Қанторқалы – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бекі елді мекенінен 6 км оңтүстік-оңтүстік- шығыс бағытта
315.
Құлназар – 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Ұштаған ауылынан 19,5 км оңтүстік-батыс бағытта
316.
Құлшық – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жарма елді мекенінен 23 км оңтүстік-батыс бағытта
317.
Қыземшек – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 9,5 км оңтүстік-батыс-батыс бағытта
318.
Қыземшек – 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 10 км оңтүстік-батыс-батыс бағытта
319.
Қызылүйік – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Ұштаған ауылынан 6 км солтүстік-солтүстік-шығыс бағытта
320.
Қызылүйік – 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Ұштаған ауылынан 6,5 км солтүстік-шығыс- шығыс бағытта
321.
Масат – ата – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жарма елді мекенінен 9 км оңтүстік-шығыс бағытта

297.
Крепость Айгырлы, средние века н.э.
археология
16,5 км на юго-запад от села Таучик
298.
Крепость Аккорган, средние века н.э.
археология
7 км на юго-восток от села Шетпе
299.
Крепость Бесбулак – 2, эпоха бронзы
археология
34 км на северо-северо-восток от села Сайотес
300.
Крепость Биркарын, средние века н.э.
археология
14 км на юго-запад от поселка Жынгылды
301.
Крепость Кертти – 1, средние века н.э.
археология
33,5 км на юго-запад от населенного пункта Сазды
302.
Курган, святилище Акуюк – 1, ранний железный век
археология
11 км на юго-запад от села Онды
303.
Курган Бердалы – 1, ранний железный век
археология
31 км на юго-восток от села Жармыш
304.
Курган Богерстем – 1, ранний железный век
археология
21 км на юго-запад от села Сайотес
305.
Курган Бесик – 1, ранний железный век
археология
14 км на северо-запад от села Кызылсай
306.
Курган Дюсен – 3, средние века н.э.
археология
12 км на северо-восток от села Уштаган
307.
Курган Елик – 1, ранний железный век
археология
18 км на северо-восток от села Уштаган
308.
Курган Есен-ата – 1, ранний железный век
археология
7 км на юг от населенного пункта Беки
309.
Курган Есен-ата – 2, ранний железный век
археология
7 км на юг от населенного пункта Беки
310.
Курган Есен-ата – 3, ранний железный век
археология
7 км на юг от населенного пункта Беки
311.
Курган Есен-ата – 4, ранний железный век
археология
7 км на юг от населенного пункта Беки
312.
Курган Есикен – 1, ранний железный век
археология
14 км на юго-запад от населенного пункта Жарма
313.
Курган, святилище Жиенали – 1, ранний железный век
археология
31км на северо-восток от села Таучик
314.
Курган Канторкалы – 1, ранний железный век
археология
6 км на юго-восток от населенного пункта Беки
315.
Курган Кулназар – 2, ранний железный век
археология
19,5 км на юго-запад от села Уштаган
316.
Курган Кулшик – 1, ранний железный век
археология
23 км на юго-запад от населенного пункта Жарма
317.
Курган Кыземшек – 1, ранний железный век
археология
9,5 км на юго-запад от села Тущыкудык
318.
Курган Кыземшек – 2, ранний железный век
археология
10 км на юго-запад от села Тущыкудык
319.
Курган Кызылуюк – 1, ранний железный век
археология
6 км на северо-восток от села Уштаган
320.
Курган Кызылуюк – 2, ранний железный век
археология
6,5 км на восток-восток от села Уштаган
321.
Курган Масат-ата – 1, ранний железный век
археология
9 км на юго-восток от населенного пункта Жарма

322.
Масат – ата – 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жарма елді мекенінен 13 км оңтүстік-шығыс бағытта
323.
Масат – ата – 3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жарма елді мекенінен 17 км оңтүстік-шығыс бағытта
324.
Сарқұл – 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 10,5 км оңтүстік-батыс бағытта
325.
Саркұл – 3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 12 км оңтүстік-батыс бағытта
326.
Сисем – ата – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Сайөтес ауылынан 31 км солтүстік бағытта
327.
Соққы қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жарма елді мекенінен 18 км оңтүстік-оңтүстік-шығыс бағытта
328.
Тасбас – 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Ұштаған ауылынан19 км оңтүстік-батыс бағытта
329.
Тасбас – 3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Ұштаған ауылынан 22 км оңтүстік-батыс бағытта
330.
Төлеген - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 13 км оңтүстік-батыс бағытта
331.
Төлесін - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 6 км оңтүстік бағытта
332.
Төлесин – 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 7 км оңтүстік-батыс-батыс бағытта
333.
Төлесін -3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 7 км оңтүстік-батыс-батыс бағытта
334.
Төлесін – 4 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 7 км оңтүстік-батыс-батыс бағытта
335.
Шұқырой – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 13 км солтүстік-шығыс бағытта
336.
Шұқырой – 2 қорғаны, б.д. орта ғасыры
археология
Жетібай ауылынан 16 км солтүстік-шығыс бағытта
337.
Шұқырой – 3 қабірі, қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 21 км солтүстік-шығыс бағытта
338.
Дүйсен – 2 қабірі, б.д. орта ғасыры
археология
Ұштаған ауылынан 10,5 км солтүстік-солтүстік-шығыс бағытта
339.
Шұқырой – 4 қабірі, б.д. орта ғасыры
археология
Жетібай ауылынан 16 км солтүстік-шығыс бағытта
340.
Айғырлы – 1 қабірі, б.д. орта ғасыры
археология
Таушық ауылынан 17,5 км оңтүстік-батыс-батыс бағытта
341.
Бесмұрын – 1 қабірі, қола дәуірі
археология
Ұштаған ауылынан 13 км солтүстік бағытта
342.
Демесин – 1 қабірі, б.д. XI-XIII ғасырлары
археология
Ұштаған ауылынан 18 км солтүстік бағытта
343.
Дүйсен – 1 қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Ұштаған ауылынан 12 км солтүстік-солтүстік-шығыс бағытта
344.
Есікен – 2 қабірі, б.д. орта ғасыры
археология
Жарма елді мекенінен 19 км солтүстік-солтүстік-батыс бағытта
345.
Қарасазшоқы – 1 қабірі, қола дәуірі
археология
Бекі елді мекенінен 16 км оңтүстік-шығыс бағытта
346.
Құлназар қабірі, б.д. орта ғасыры
археология
Ұштаған ауылынан 16 км оңтүстік-оңтүстік- батыс бағытта

322.
Курган Масат-ата – 2, ранний железный век
археология
13 км на юго-восток от населенного пункта Жарма
323.
Курган Масат-ата – 3, ранний железный век
археология
17 км на юго-восток от населенного пункта Жарма
324.
Курган Саркул – 2, ранний железный век
археология
10,5 км на юго-запад от села Тущыкудык
325.
Курган Саркул – 3, ранний железный век
археология
12 км на юго-запад от села Тущыкудык
326.
Курган Сисем-ата – 1, ранний железный век
археология
31 км на север от села Сайотес
327.
Курган Соккы, ранний железный век
археология
18 км на юго-восток от населенного пункта Жарма
328.
Курган Тасбас – 2, ранний железный век
археология
19 км на юго-запад от села Уштаган
329.
Курган Тасбас – 3, ранний железный век
археология
22 км на юго-запад от села Уштаган
330.
Курган Толеген – 2, ранний железный век
археология
13 км на юго-запад от села Тущыкудык
331.
Курган Толесин – 1, ранний железный век
археология
6 км на юг от села Тущыкудык
332.
Курган Толесин – 2, ранний железный век
археология
7 км на юго-запад от села Тущыкудык
333.
Курган Толесин – 3, ранний железный век
археология
7 км на юго-запад от села Тущыкудык
334.
Курган Толесин – 4, ранний железный век
археология
7 км на юго-запад от села Тущыкудык
335.
Курган Шукырой – 1, ранний железный век
археология
13 км на северо-восток от села Жетыбай
336.
Курган Шукырой – 2, средние века н.э.
археология
16 км на северо-восток от села Жетыбай
337.
Курган, могильник Шукырой – 3, ранний железный век
археология
21 км на северо-восток от села Жетыбай
338.
Могила Дюсен – 2, средние века н.э.
археология
10,5 км на северо-восток от села Уштаган
339.
Могила Шукырой – 4, средние века н.э.
археология
16 км на северо-восток от села Жетыбай
340.
Могильник Айгырлы – 1, средние века н.э.
археология
17,5м на юго-запад от села Таучик
341.
Могильник Бесмурын – 1, бронзовый век
археология
13 км на север от села Уштаган
342.
Могильник Демесин – 1, XI – XIII века н.э.
археология
18 км на север от села Уштаган
343.
Могильник Дюсен – 1, ранний железный век
археология
12 км на северо-восток от села Уштаган
344.
Могильник Есикен – 2, средние века н.э.
археология
19 км на северо-запад от населенного пункта Жарма
345.
Могильник Карасазшокы – 1, бронзовый век
археология
16 км на юго-восток от населенного пункта Беки
346.
Могильник Кулназар, средние века н.э.
археология
16 км на юго-запад от села Уштаган

347.
Құлназар – 2 қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Ұштаған ауылынан 14 км оңтүстік-оңтүстік- батыс бағытта
348.
Көктөрткүл қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Жарма елді мекенінен 11 км оңтүстік бағытта
349.
Қолат қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Бекі елді мекенінен 10 км оңтүстік-шығыс бағытта
350.
Құлшық – 2 қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 34 км солтүстік-солтүстік-шығыс бағытта
351.
Құрман – 1 қабірі, б.д. орта ғасыры
археология
Жетібай ауылынан 7 км  солтүстік-шығыс- шығыс бағытта
352.
Құттымұрат – 1 қабірі, б.д. орта ғасыры
археология
Ұштаған ауылынан 22 км солтүстік-батыс бағытта
353.
Құттымұрат – 2 қабірі, б.д. орта ғасыры
археология
Ұштаған ауылынан 20 км солтүстік-батыс бағытта
354.
Онды - 1 қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Онды ауылынан 8 км оңтүстік-оңтүстік- батыс бағытта
355.
Сарқұл – 1  қабірі, қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 10,5 км оңтүстік-батыс бағытта
356.
Торым – 1 қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Жарма елді мекенінен 9 км оңтүстік-батыс-батыс бағытта
357.
Төлеген – 1 қабірі, қорымы, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 13 км оңтүстік-батыс бағытта
358.
Тұзбайыр – 1 қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Сазды елді мекенінен 25 км солтүстік бағытта
359.
Айғырлы – 4 үңгірі
археология
Таушық ауылынан 17,5 км оңтүстік-батыс-батыс бағытта
360.
Айғырлы – 2  ғибадатханасы
археология
Таушық ауылынан 17,5 км оңтүстік-батыс-батыс бағытта
361.
Айғырлы - 3 ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 17 км оңтүстік-батыс-батыс бағытта
362.
Арасанбұға ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Сайотес ауылынан 55 км солтүстік-шығыс бағытта
363.
Бәйте – 1 ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Сайотес ауылынан 51 км солтүстік-шығыс бағытта
364.
Бәйте – 2 ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Сайотес ауылынан 45 км солтүстік-шығыс бағытта
365.
Соққы ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Ұштаған ауылынан 33 км оңтүстік-шығыс бағытта
366.
Тасбас – 1 ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Ұштаған ауылынан 18 км оңтүстік-батыс бағытта
367.
Пысқын қорымы, XIX-XX ғасырлар
ансамбль
Сайөтес ауылынан 73 км солтүстік-шығыс бағытта
368.
Қошақ күмбезтамы, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Тұщықұдық ауылынан 20 км оңтүстік-батыс бағытта
369.
Айдар қорымы, XIX ғасыр
ансамбль
Төлеп ауылынан 51 км оңтүстік-шығыс бағытта
370.
Арыстанбұға қорымы, XIX ғасырдың II жартысы
ансамбль
Сайөтес ауылынан 51 км солтүстік-шығыс бағытта
371.
Ақшымырау қорымы, XIX ғасыр
ансамбль
Сайөтес ауылынан 42 км оңтүстік-шығыс бағытта
372.
Бекбай қорымы, XIX ғасыр-XX ғасырдың басы
ансамбль
Сайөтес ауылынан 9 км оңтүстік бағытта

347.
Могильник Кулназар – 2, ранний железный век
археология
14 км на юго-запад от села Уштаган
348.
Могильник Кокторткуль, ранний железный век
археология
11 км на юг от населенного пункта Жарма
349.
Могильник Колша, ранний железный век
археология
10 км на юго-восток от населенного пункта Беки
350.
Могильник Кулшик – 2, ранний железный век
археология
34 км на северо-восток от села Жетыбай
351.
Могильник Курман – 1, средние века н.э.
археология
7 км на северо-восток от села Жетыбай
352.
Могильник Куттымурат – 1, средние века н.э.
археология
22 км на северо-запад от села Уштаган
353.
Могильник Куттымурат – 2, средние века н.э.
археология
20 км на северо-запад от села Уштаган
354.
Могильник Онды – 1, ранний железный век
археология
8 км на на юго-запад от села Онды
355.
Могильник, курган Саркул – 1, ранний железный век
археология
10,5 км на юго-запад от села Тущыкудык
356.
Могильник Торым – 1, ранний железный век
археология
9 км на юго-запад от населенного пункта Жарма
357.
Могильник, курган Толеген – 1, ранний железный век
археология
13 км на юго-запад от села Тущыкудык
358.
Могильник Тузбаир – 1, ранний железный век
археология
25 км на север от населенного пункта Сазды
359.
Пещера Айгырлы – 4
археология
17,5 км на юго-запад от села Таучик
360.
Святилище Айгырлы – 2
археология
17,5км на юго-запад от села Таучик
361.
Святилище Айгырлы – 3, ранний железный век
археология
17 км на юго-запад от села Таучик
362.
Святилище Арасанбуга, ранний железный век
археология
55 км на северо-восток от села Сайотес
363.
Святилище Байте – 1, ранний железный век
археология
51 км на северо-восток от села Сайотес
364.
Святилище Байте – 2, ранний железный век
археология
45 км на северо-восток от села Сайотес
365.
Святилище Соккы, ранний железный век
археология
18 км на юго-восток от населенного пункта Жарма
366.
Святилище Тасбас – 1, ранний железный век
археология
18 км на юго-запад от села Уштаган
367.
Некрополь Пыскын, XIX-XXвека
ансамбль
73 км к северо-востоку от села Сайотес
368.
Мавзолей Кошак, XIX век
градостроительства и архитектуры
20 км к юго-западу от села Тущыкудык
369.
Некрополь Айдар, XІХвек
ансамбль
51 км на юго-восток от села Толеп
370.
Некрополь Арыстанбуга, ІІ половина ХІХ века
ансамбль
51 км на северо-восток от села Сайотес
371.
Некрополь Акшымырау, ХІХ век
ансамбль
42 км на юго-восток от села Сайотес
372.
Некрополь Бекбай, ХІХ век – начало ХХвека
ансамбль
9 км на юг от села Сайотес

373.
Есекен қорымы, XIX ғасырдың ІІ жартысы-XX ғасырдың басы
ансамбль
Ұштаған ауылынан 15,5 км оңтүстік бағытта
374.
Жарылғас қорымы, XVIII ғасырдың аяғы-XX ғасырдың басы
ансамбль
Қызан ауылынан 26 км батыс бағытта
375.
Жұлдызбай қорымы, XVIII ғасыр-XX ғасырдың басы
ансамбль
Сайөтес ауылынан 34 км оңтүстік-батыс бағытта
376.
Қарауылкүмбет қорымы, XVI-XVII ғасырлар
ансамбль
Онды ауылынан 19,5 км оңтүстік-шығыс бағытта
377.
Қошқар күмбезтамы, XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Жармыш ауылынан 23 км солтүстік-шығыс бағытта
378.
Қоғам қорымы, XII ғасыр, XIX ғасырдың ІІ жартысы-XX ғасырдың басы
ансамбль
Ақшымырау ауылынан 23,5 км оңтүстік-батыс бағытта
379.
Қызық қорымы, XIX ғасырдың II жартысы
ансамбль
Ақшымырау ауылынан 32,5 км шығыс бағытта
380.
Өтес қорымы, XIV-XVI ғасырлар және XVII-XX ғасырлар
ансамбль
Сайөтес ауылының оңтүстік беткейінде
381.
Сәубет қорымы, XIX ғасырдың аяғы-XX ғасырдың басы
ансамбль
Онды ауылынан 25 км оңтүстік-батыс бағытта
382.
Сазды қорымы (Нұрнияз ахун), XIX ғасырдың аяғы-XX ғасырдың басы
ансамбль
Ұштаған ауылынан 28 км шығыс бағытта
383.
Салпы қорымы, XIX ғасырдың аяғы-XX ғасырдың басы
ансамбль
Төлеп ауылынан 98 км оңтүстік-шығыс бағытта
384.
Сеңгірбай қорымы, XIX ғасыр
ансамбль
Ақшымырау ауылынан 18 км солтүстік-шығыс бағытта
385.
Сырым қорымы, XIX ғасырдың аяғы-XX ғасырдың басы
ансамбль
Жармыш ауылынан 16 км солтүстік бағытта
386.
Тасым күмбезтамы, XIX ғасырдың аяғы-XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Қызан ауылынан 31,5 км оңтүстік-батыс бағытта
387.
Төселбай қорымы, XX ғасырдың басы
ансамбль
Жармыш ауылынан 23 км солтүстік-шығыс бағытта
388.
Тілеміс қорымы, XIX ғасырдың II жартысы
ансамбль
Ұштаған ауылынан 13 км солтүстік-шығыс бағытта
389.
Тұрлығұл қорымы, XVIII-XX ғасырлар
ансамбль
Төлеп ауылынан 18 км оңтүстік бағытта
390.
Шарғұл қорымы, XIX ғасырдың аяғы-XX ғасырдың басы
ансамбль
Ақшымырау ауылынан 7 км оңтүстік-батыс бағытта
391.
Демесін қорымы, XIX-XX ғасырлар
ансамбль
Ұштаған ауылынан 19 км солтүстік-шығыс бағытта
392.
"Адай Ата - Отпан тау" тарихи-мәдени кешені, б.з.д. IV-II ғасырлар – б.з. XXI ғасыр
ансамбль
Жыңғылды ауылынан 15 км шығыс бағытта
393.
Сырлытам қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Шайыр ауылынан 34 км солтүстік-батыс бағытта, Таушық ауылынан 21км солтүстік-шығыс бағытта
394.
Алтынқазған діни-қабірлеу кешені, б.з.д. III-IV ғасырлар
археология
Таушық ауылынан 21 км шығыс бағытта
Мұнайлы ауданы
395.
Жаукен қорымы, XII – XIX ғасырлар
ансамбль
Баянды ауылынан 30 км солтүстік-шығыс бағытта
396.
Бөрілген қорымы, XVII – XX ғасырлар
ансамбль
Баянды ауылынан 35 км солтүстік-шығыс бағытта
397.
Өзбек қорымы, XIX – XX ғасырлар
ансамбль
Баянды ауылынан 20 км солтүстік бағытта

373.
Некрополь Есекен, ІІ половина XIX века – начало ХХвека
ансамбль
15,5 км на юг от села Уштаган
374.
Некрополь Жарылгас, конец XVIII века – началоХХ века
ансамбль
26 км на запад от села Кызан
375.
НекропольЖулдызбай, XVIII века – начало ХХвека
ансамбль
34 км на юго-запад от села Сайотес
376.
НекропольКарауылкумбет, XVI-XVII века
ансамбль
19,5 км на юго-восток от села Онды
377.
Мавзолей Кошкар, началоХХвека
градостроительства и архитектуры
23 км на северо-восток от села Жармыш
378.
НекропольКогам, ХІІвек, ІІ половинаХІХ века – начало XX века
ансамбль
23,5 км на юго-запад от села Акшымырау
379.
Некрополь Қызык, ІІ половинаХІХ века
ансамбль
32,5 км на восток от села Акшымырау
380.
Некрополь Отес, XIV-XVI века, XVII-XX века
ансамбль
на южной окраине от села Сайотес
381.
Некрополь Саубет, конец ХІХ века – начало ХХвека
ансамбль
25 км на юго-запад от села Онды
382.
Некрополь Сазды (Нурнияз ахун), конец ХІХ века – начало ХХ века
ансамбль
28 км на восток от села Уштаган
383.
Некрополь Салпы, конец ХІХ века – начало ХХ века
ансамбль
98 км на юго-восток от села Толеп
384.
Некрополь Сенгирбай, ХІХ век
ансамбль
18 км на северо-восток от села Акшымырау
385.
НекропольСырым, конец ХІХ века - началоХХвека
ансамбль
16 км на север от села Жармыш
386.
Мавзолей Тасым, конец ХІХ века – начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
31,5 км на юго-запад от села Кызан
387.
Некрополь Тоселбай, начало ХХ века
ансамбль
23 км на северо-восток от села Жармыш
388.
Некрополь Тилемис, ІІ половина ХІХ века
ансамбль
13 км на северо-восток от села Уштаган
389.
НекропольТурлыгул, XVIII- ХІХ века
ансамбль
18 км на юг от села Толеп
390.
Некрополь Шаргул, конец ХІХ века – начало ХХ века
ансамбль
7 км на юго-запад от села Акшымырау
391.
Некрополь Демесин, XIХ- ХХ века
ансамбль
19 км на северо-восток от села Уштаган
392.
Историко-культурный комплекс "Адай Ата - Отпан тау", IV-II века до нашей эры – XXI век нашей эры
ансамбль
15 км на восток от села Жынгылды
393.
Могильник Сырлытам, ранний железный век
археология
34 км на северо-запад от села Шайыр, 21 км на северо-восток от села Таучик
394.
Культово-погребальный комплекс Алтынказган, III-IVвека до нашей эры
археология
21 км на восток от села Таучик
Мунайлинский район
395.
Некрополь Жаукен, XII-XIX века
ансамбль
30 км на северо-восток от села Баянды
396.
Некрополь Борилген, XVII – XX века
ансамбль
35 км на северо-восток от села Баянды
397.
Некрополь Озбек, XIX – XX века
ансамбль
20 км на север от села Баянды

398.
Қатем (Хатам-ишан) қорымы, Х – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Баянды ауылынан 15 км солтүстік бағытта
399.
Бегеш қорымы, ХII – ХVI ғасырлар
ансамбль
Баянды ауылынан 25 км солтүстік бағытта
400.
Нұрмағанбет қорымы, ХVII – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Баянды аулынан 35 км солтүстік бағытта
401.
Жамбауыл қорымы, ХVII – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Баянды ауылынан 30 км солтүстік бағытта
402.
Жолжан қорымы, ХІХ – ХХ ғасырлар
ансамбль
Баянды ауылынан 45 км оңтүстік бағытта
403.
Бектемір - баба қорымы, ХIХ – ХХ ғасырлар
ансамбль
Маңғыстау ауылынан 50 км оңтүстік бағытта
404.
Қандыбас – 1 қабірі, б.д. орта ғасыры
археология
Шетпе ауылынан 32 км оңтүстік-батыс бағытта
405.
Шектібай қорымы, ХII – ХIV және ХIХ – ХХ ғасырлар
ансамбль
Маңғыстау ауылынан 30 км солтүстік-батыс бағытта
406.
Жұлдыз күмбезтамы, ХIХ – ХХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Батыр ауылынан 45 км оңтүстік-шығыс бағытта
407.
Шұқыр (Жиделі) қорымы, ХIII – ХIV және ХVIII – ХХ ғасырлары
ансамбль
Батыр ауылынан 65 км оңтүстік-шығыс бағытта
408.
Көкжал (Ұзынбас) бекінісі, ХVI – ХVII ғасырлар
археология
Баянды ауылынан 40 км шығыс бағытта
409.
Үшқұю бекінісі, б.д. орта ғасырлары
археология
Баянды ауылынан 38 км шығыс бағытта
410.
Ащысор – 1 араны, қола дәуірі
археология
Құрық ауылынан 7,5 км солтүстік бағытта
411.
Үшқұю қалашығы, б.д орта ғасыры
археология
Маңғыстау ауылынан 38 км шығыс бағытта
412.
Жамбаул – 1 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Сайын Шапағатов ауылынан 24 км солтүстік-шығыс бағытта
413.
Жамбаул – 2 тас қабірі, қола дәуірі
археология
Сайын Шапағатов ауылынан 23,5 км солтүстік-шығыс бағытта
414.
Мейіз – 2 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Сайын Шапағатов ауылынан 5,6 км оңтүстік-шығыс бағытта
415.
Есен – 1 қорғаны , ХII – ХIII ғасырлар
археология
Маңғыстау ауылынан 6 км солтүстік-шығыс бағытта
416.
Есен – 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Маңғыстау ауылынан 6 км солтүстік-шығыс бағытта
417.
Мейіз – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Сайын Шапағатов ауылынан 5 км оңтүстік-шығыс бағытта
418.
Ауыртас-1 қабірі, б.д. орта ғасыр
археология
Баянды ауылынан 45 км шығыс бағытта
419.
Желдімұрын-1 қабірі, ерте темір дәуірі, б.д. орта ғасыр
археология
Баянды ауылынан 55 км шығыс бағытта
420.
Үшқұю-1 қонысы, неолит кезеңі
археология
Баянды ауылынан 45 км шығыс бағытта
421.
Қожыр қорымы, XV-XIX ғасырлар
ансамбль
Маңғыстау ауылынан 15 км оңтүстік бағытта
422.
Бердібек қорымы, XVIII ғасыр–XX ғасырдың І жартысы
ансамбль
Ақтау қаласынан 19,5 км солтүстік-шығыс бағытта
Түпқараған ауданы
423.
Қошқар-ата қорымы, IХ – ХХ ғасырлар
ансамбль
Ақтау қаласынан 17 км солтүстік-батыс бағытта
424.
Абылғазы күмбезтамы, ХIХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласынан 3 км. оңтүстік бағытта

398.
Некрополь Катем (Хатам-ишан), X – XIX века
ансамбль
15 км на север от Баянды
399.
Могила Кандыбас – 1, средние века н.э.
археология
32 км на юго-запад от села Шетпе
400.
Некрополь Бегеш, XII –XVI века
ансамбль
25 км на север от села Баянды
401.
Некрополь Нурмаганбет, XVII – XIX века
ансамбль
35 км на север от села Баянды
402.
Некрополь Жамбаул, XVII – XIX века
ансамбль
30 км на север от села Баянды
403.
Некрополь Жолжан, ХІХ – ХХ века
ансамбль
35 км на север-запад от села Баянды
404.
Некрополь Бектемир-баба, XIX – XX века
ансамбль
45 км на северо-запад от села Курык
405.
Некрополь Шектибай, XII – XIV и XIX – XX века
ансамбль
30 км на юг от села Мангистау
406.
Мавзолей Жулдыз, XIX – XX века
градостроительства и архитектуры
35 км на юго-восток от села Батыр
407.
Некрополь Шукыр (Жидели), XIII – XIV и XVIII – XX века
ансамбль
65 км на юго-восток от села Батыр
408.
Крепость Кокжал (Узынбас), XVI – XVII века
археология
40 км на восток от села Баянды
409.
Крепость Ушкую, средние века н.э.
археология
40 км на восток от села Баянды
410.
Аран Ащысор – 1, бронзовый век
археология
7,5 км на север от села Курык
411.
Городище Ушкую, средние века н.э.
археология
38 км на восток от села Мангистау
412.
Каменная гробница Жамбаул – 1, ранний железный век
археология
24 км на северо-восток от села Сайын Шапагатов
413.
Каменная гробница Жамбаул – 2,  бронзовый век
археология
23,5 км на северо-восток от села Сайын Шапагатов
414.
Каменная гробница Меиз – 2,  ранний железный век
археология
5,6 км на юго-восток от села Сайын Шапагатов
415.
Курган Есен – 1, XII – XIII века
археология
6 км на северо-восток от села Мангистау
416.
Курган Есен – 2, ранний железный век
археология
6 км на северо-восток от села Мангистау
417.
Курган Меиз – 1, ранний железный век
археология
5 км на юго-восток от села Сайын Шапагатов
418.
Могильник Ауыртас-1, средние века н.э.
археология
45 км на восток от села Баянды
419.
Могильник Желдимурын-1, ранний железный век, средние века н.э.
археология
55 км на восток от села Баянды
420.
Поселение Ушкую-1, период неолита
археология
45 км на восток от села Баянды
421.
Некрополь Кожыр, XV-XIXвека
ансамбль
15 км на юг от села Мангистау
422.
Некрополь Бердибек, ХVIII век – І половинаХХ века
ансамбль
19,5 км на северо-восток от города Актау
Тупкараганский район
423.
Некрополь Кошкар-ата, IX – XX века
ансамбль
17 км на северо-запад города Актау
424.
Мавзолей Абылгазы, XIX век
градостроительства и архитектуры
3 км на юг от города Форт-Шевченко

425.
Ұзын-там (Қара-там) қорымы, ХII – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Форт-Шевченко қаласынан 17 км солтүстік-батыс бағытта
426.
Қаңға-баба қорымы, ХІ – ХII ғасырлар
ансамбль
Форт-Шевченко қаласынан 25 км шығыс бағытта
427.
Қаракөз күмбезтамы, ХVI – ХIХғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласынан 25 км шығыс бағытта
428.
Жалғыз там (Белторан) қорымы, ХІІ – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Форт-Шевченко қаласынан 45 км шығыс бағытта
429.
Ақшора қорымы, ХVI – ХХ ғасырлар
ансамбль
Форт-Шевченко қаласынан 40 км шығыс бағытта
430.
Мая қорымы, ХIV – ХIХғасырлар
ансамбль
Форт-Шевченко қаласынан 36 км шығыс бағытта
431.
Үштам қорымы, Х – ХVI ғасырлар
ансамбль
Форт-Шевченко қаласынан 55 км солтүстік-шығыс бағытта
432.
Кенті – баба қорымы, Х – ХVI ғасырлар
ансамбль
Форт-Шевченко қаласынан 55 км солтүстік-шығыс бағытта
433.
Сұлтан-епе жерасты мешіті, қорымы және сайы, б.д. Х– ХIХ ғасырлары, энеолит кезеңі
ансамбль
Форт-Шевченко қаласынан 57 км солтүстік-шығыс бағытта
434.
Қыстау, малқора және тұрмыс құрылыстары, ХVIІI ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласынан 30 км шығыс бағытта, Тамшалы жерінде
435.
Нұрқабай құдығы, ХIХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласынан 35 км шығыс бағытта
436.
Қосым қорымы, ХVII – ХХ ғасырлар
ансамбль
Форт-Шевченко қаласынан 9 км шығыс бағытта
437.
Есмамбет қорымы, ХVII – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Ақтау қаласынан 25 км солтүстік-батыс бағытта
438.
Демеу қорымы, ХVIII – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Форт-Шевченко қаласынан 3 км оңтүстік-батыс бағытта
439.
Сислам – ата қорымы, ХII – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Форт-Шевченко қаласынан 2 км оңтүстік бағытта
440.
Сағындық қорымы, ХVI – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Форт -Шевченко –Таушық жолында 25 км, Форт-Шевченко қаласынан 23 км шығыс бағытта
441.
Қарағашты- әулиеқорымы, Х – ХIХғасырлар
ансамбль
Форт-Шевченко қаласынан  47 км шығыс бағытта
442.
Қалипан қорымы, Х – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Ақшұқыр ауылынан 11 км солтүстік-солтүстік-батыс бағытта
443.
Жылқыбай қорымы, ХVII – ХIХғасырлар
ансамбль
Ақшұқыр ауылынан 40 км солтүстік-солтүстік-батыс бағытта
444.
Қайдауыл қорымы, ХVIII – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Ақтау– Қаражанбас жолында 60 км, Ақшұқыр ауылынан 43 км солтүстік-шығыс бағытта
445.
Айғыр қорымы, ХVII – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Ақтау– Қаражанбас жолында 70 км, Таушық ауылынан 23 км оңтүстік-шығыс бағытта
446.
Шат қорымы, ХVII – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Ақтау– Қаражанбас жолында 70 км, Таушық ауылының 20 км оңтүстік-батыс бағытта
447.
Долы-апа қорымы, ХII – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Ақтау – Қаражанбас жолында 95 км, Таушық ауылынан 5 км солтүстік-шығыс бағытта
448.
Қалалық байланыс торабының ғимараты (Қазпошта), 1912 жыл
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко  қаласы, С.Үргенішбайұлы көшесі, 1

425.
Некрополь Узун-там (Кара-там), XII – XIX века
ансамбль
17 км на северо-запад от города Форт-Шевченко
426.
Некрополь Канга-баба, XI-XIX века
ансамбль
25 км на восток от города Форт-Шевченко
427.
Мавзолей Каракоз, XVI-XIX века
градостроительства и архитектуры
25 км на восток от города Форт-Шевченко
428.
Некрополь Жалгыз там (Бельторан), XII-XIX века
ансамбль
45 км на восток от города Форт-Шевченко
429.
Некрополь Акшора, XVI-XX века
ансамбль
40 км на восток от города Форт-Шевченко
430.
Некрополь Мая, XIV-XIX века
ансамбль
36 км на восток от города Форт-Шевченко
431.
Некрополь Уштам, X – XVI века
ансамбль
55 км на северо-восток от города Форт-Шевченко
432.
Некрополь Кенты-баба, X – XVI века
ансамбль
55 км на северо-восток от города Форт-Шевченко
433.
Некрополь, подземная мечеть, урочище Султан-епе, X – XIX века н.э., период энеолита
ансамбль
57 км на северо-восток от города Форт-Шевченко
434.
Зимовка, загон и подворье, XVIIІ век
градостроительства и архитектуры
30 км на восток от города Форт-Шевченко, в местности Тамшалы
435.
Колодец Нуркабая, XIX век
градостроительства и архитектуры
35 км на восток от города Форт-Шевченко
436.
Некрополь Косым, XVII – XX века
ансамбль
9 км на восток от города Форт-Шевченко
437.
Некрополь Есмамбет, XVII – XIX века
ансамбль
25 км на северо-запад от города Актау
438.
Некрополь Демеу, XVIII – XIX века
ансамбль
3 км на юго-запад от города Форт-Шевченко
439.
Некрополь Сислам-ата, XII – XIX века
ансамбль
2км на юг от города Форт-Шевченко
440.
Некрополь Сагындык, XVI-XIX века
ансамбль
23 км на восток от города Форт-Шевченко
441.
Некрополь Карагашты-аулие, X – XIX века
ансамбль
47 км на восток города Форт-Шевченко
442.
Некрополь Калипан, X-XIX века
ансамбль
11 км на северо-северо-запад от села Акшукыр
443.
Некрополь Жылкыбай, XVII-XIX века
ансамбль
40 км на северо-северо-запад от села Акшукыр
444.
Некрополь Кайдауыл, XVIII-XIX века
ансамбль
60 км по трассе Актау – Каражанбас, 43 км на северо-восток от села Акшукыр
445.
Некрополь Айгыр, XVII-XIX века
ансамбль
70 км по трассе Актау – Каражанбас, 23 км на юго-восток от села Таучик
446.
Некрополь Шат, XVII-XIX века
ансамбль
70 км по трассе Актау – Каражанбас, 20 км на юго-запад от села Таучик
447.
Некрополь Долы-апа, XII-XIX века
ансамбль
95 км по трассе Актау – Каражанбас, 5 км на северо-восток от села Таучик
448.
Здание городского узла связи (Казпочта), 1912 год
градостроительства и архитектуры
город Форт-Шевченко, улица С.Ургенишбайулы, 1

449.
Екі сыныптық орыс-қазақ мектебінің ғимараты, 1909 жыл
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласы, Н. Оңғарбайұлы көшесі, 53
450.
Жиенәлі қорымы, ХVII – ХХ ғасырлар
ансамбль
Таушық ауылынан 15 км шығыс бағытта
451.
Данышпан қорымы, ХIV – ХVI ғасырлар
ансамбль
Таушық ауылынан 7 км шығыс бағытта
452.
Төменгі Түпқараған маягі, 1851 жыл
қала құрылысы және сәулет
Баутин ауылының шығыс беткейі, Түпқараған су шығанағының оңтүстік жағалауы
453.
З.Дубскийдін қызының үйі (Қызыл бұрыш ғимараты), 1910 жыл
қала құрылысы және сәулет
Баутин ауылы, З. Дубский көшесі, 23
454.
А. Шамониннің үйі (Баутин теңіз сауда портының ғимараты), 1889 жыл
қала құрылысы және сәулет
Баутин ауылы, З. Дубский көшесі, 21
455.
Бұрынғы тұрғын үй, ХIХ ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Баутин ауылы, З. Дубский көшесі, 15
456.
А.Е. Баутиннің мүсіні, 1927 жыл
қала құрылысы және сәулет
Баутин ауылы, З. Дубский көшесі, № 23 ғимаратының алдында
457.
Ә. Жангелдинге арналған обелиск, 1975 жыл
қала құрылысы және сәулет
Баутин ауылы, З. Дубский көшесі, № 23 ғимаратына қарсы теңіз беткейде
458.
Мұрын-жыраудың үйі (Мұрын Сенгірбекұлының мұражайы), 1908 жыл
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласы, Е. Өмірбаев көшесі, 10
459.
Шағын шіркеу, 1892 жыл
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласы, Н. Оңғарбайұлы көшесі, № 49 ғимараттың жанында
460.
Халық үйі (Мәдениет үйі), 1880-1882 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласы, Н. Оңғарбайұлы көшесі, 49
461.
Суат қорымы, ХVII – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Форт-Шевченко қаласынан 56 км шығыс бағытта
462.
Жоласқан қорымы, ХVI – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Ақтау қаласынан 50 км солтүстік-батыс бағытта
463.
Темір күмбезтамы, ХХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Ақтау – Форт-Шевченко жолында 44 км, Ақшұқыр ауылынан 30 км солтүстік бағытта
464.
Қалың – Арбат қорымы, Х – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Ақтау – Форт-Шевченко жолында 36 км
465.
Қарлыбас бекінісі, ХI – ХII ғасырлар
археология
Ақтау қаласынан 70 км солтүстік бағытта
466.
Саура сайы, бекінісі, қола дәуірі
археология
Саура жерінен 600 м солтүстік-батыс бағытта, Ақтау қаласынан 80 км солтүстік-батыс бағытта
467.
Тамшалы сайы, Қараған бекінісі, темір дәуірі – б.д. дейінгі орта ғасырдың аяғы
археология
Форт-Шевченко қаласынан 35 км шығыс бағытта, Тамшалы жерінде
468.
Айназар қорымы, ХIII – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Форт -Шевченко қаласынан 7 км шығыс бағытта
469.
Ишан-қожа қорымы мен жерасты мешіті, ХV – ХVIII ғасырлар
ансамбль
Форт-Шевченко қаласынан  30 км оңтүстік бағытта
470.
Саназар қорымы, ХVII – ХХ ғасырлар
ансамбль
Форт-Шевченко қаласынан 23 км солтүстік-шығыс бағытта
471.
Жоғарғы Түпқараған маягі, 1851 жыл
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласынан  10 км солтүстік бағытта

449.
Здание двухклассного русско-казахского училища, 1909 год
градостроительства и архитектуры
город Форт-Шевченко, улица Н.Онгарбаева, № 53
450.
Некрополь Жиенали, XVII – XX века
ансамбль
15 км на восток от села Таучик
451.
Некрополь Данышпан, XIV – XVI века
ансамбль
7 км на восток от села Таучик
452.
Нижний Тупкараганский маяк, 1851 год
градостроительства и архитектуры
Восточная окраина села Баутино, на южном побережье Тупкараганской бухты
453.
Дом дочери З.Дубского (Здание Красного уголка), 1910 год
градостроительства и архитектуры
село Баутино, улица З.Дубского, 23
454.
Дом А. Шамонина (Здание Баутинского морского торгового порта), 1889 год
градостроительства и архитектуры
село Баутино,улица З.Дубского, 21
455.
Бывший жилой дом, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
село Баутино, улица З.Дубского, 15
456.
Бюст А.Е. Баутина, 1927 год
градостроительства и архитектуры
село Баутино,улица З.Дубского, перед зданием № 23
457.
Обелиск в память А. Джангельдина, 1975 год
градостроительства и архитектуры
село Баутино, улица З.Дубского, напротив здания № 23 со стороны моря
458.
Дом Мурын-жырау (Музей Мурына Сенгирбекулы), 1908 год
градостроительства и архитектуры
город Форт-Шевченко,улица Е.Омирбаева, 10
459.
Часовня, 1892 год
градостроительства и архитектуры
город Форт-Шевченко,улица Н. Онгарбайулы, рядом со зданием № 49
460.
Народный дом (Дом культуры), 1880-1882 годы
градостроительства и архитектуры
город Форт-Шевченко,улица Н. Онгарбайулы, 49
461.
Некрополь Суат, XVII – XIX века
ансамбль
56 км на восток от города Форт-Шевченко
462.
Некрополь Жоласкан, XVI – XIX века
ансамбль
50 км на северо-запад от города Актау
463.
Мавзолей Темир, XX век
градостроительства и архитектуры
44 км по трассе Актау-Форт- Шевченко, 30 км на север от села Акшукур
464.
Некрополь Калын-Арбат, X – XIX века
ансамбль
36 км по трассе Актау-Форт- Шевченко, 18 км на северо-северо-запад от села Акшукур
465.
Крепость Карлыбас, XI – XII века
археология
70 км на север от города Актау
466.
Урочище, крепость Саура, бронзовый век
археология
600 м на северо-запад от местности Саура, 80 км на север-запад от города Актау
467.
Урочище Тамшалы, крепость Караган, железный век до н.э. конец средних веков
археология
35 км на восток от города Форт-Шевченко, в местности Тамшалы
468.
Некрополь Айназар, XIII – XIX века
ансамбль
7 км на восток от города Форт-Шевченко
469.
Некрополь и подземная мечеть Ишан-кожа, XV – XVIII века
ансамбль
30 км на юг от города Форт-Шевченко
470.
Некрополь Саназар, XVII – XX века
ансамбль
23 км на северо-восток от города Форт-Шевченко
471.
Верхний Тупкараганский маяк, 1851 год
градостроительства и архитектуры
10 км на север от города Форт-Шевченко

472.
З.Дубский бағы, ХIХ ғасыр аяғы
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласынан 10 км солтүстік бағытта
473.
Меретсай діни-қабірлеу кешені, б.д.д. IV – V ғасырлар
археология
Форт-Шевченко қаласынан 25 км солтүстік бағытта
474.
Түбежік – 1 діни-қабірлеу кешені, б.д.д. I – V ғасырлар, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 35 км солтүстік бағытта
475.
Түбежік – 2 діни-қабірлеу кешені, б.д.д. IV – I ғасырлар, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 30 км солтүстік бағытта
476.
Новопетровск бекінісінің қалдықтары, 1846 жыл
қала құрылысы және сәулет
Форт – Шевченко қаласының солтүстік беткейі, Қорғантас тауы
477.
Құсым қорымы, ХVI – ХIХ ғасырлар
ансамбль
Форт-Шевченко қаласынан 70 км оңтүстік-шығыс бағытта
478.
Қаңға – баба (Түбежік) бекінісі, б.д. орта ғасыры
археология
Форт-Шевченко қаласынан 25 км шығыс бағытта
479.
Жаңабай қорымы, XVIII – XIX ғасырлар
ансамбль
Форт-Шевченко қаласынан 29 км шығыс бағытта, Қаңға жерінде
480.
Төлекбай күмбезтамы, ХIХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласынан 33 км солтүстік-шығыс бағытта, Меретсай шатқалының етегінде
481.
Үйтолы жерасты мешіті, XVIII – XIX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Таушық ауылынан 2 км батыс бағытта
482.
Қостам – 1 күмбезтамы, XIV – XV ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Таушық ауылынан 9,5 км солтүстік-батыс бағытта
483.
Қазбайыр қорымы, XVI – XVIII ғасырлар және XIX ғасырдың II жартысы
ансамбль
Таушық ауылынан 13 км солтүстік-батыс бағытта
484.
Қарақабақ қалашығы, б.д. IX – X ғасырлары
археология
Таушық ауылынан 17 км солтүстік-солтүстік-шығыс бағытта
485.
Әжібай – 1 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Форт- Шевченко қаласынан 10 км оңтүстік-шығыс бағытта
486.
Белторан - 2 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 43 км шығыс бағытта
487.
Белторан - 3 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 43 км шығыс бағытта
488.
Бисембай тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 30 км шығыс бағытта
489.
Қаратас - 2 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 32 км шығыс бағытта
490.
Қаратас - 5 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 33 км шығыс бағытта
491.
Қосым тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 30 км оңтүстік-батыс-батыс бағытта
492.
Мая тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 35 км шығыс бағытта
493.
Сақақұдық – 2 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Қызылөзен ауылынан 8,5 км солтүстік-шығыс бағытта
494.
Түбежік - 4 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 30 км шығыс бағытта

472.
Сад З.Дубского, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
10 км на север от города Форт-Шевченко
473.
Культово-погребальный комплекс Меретсай, IV – V века до н.э.
археология
25 км на север от города Форт-Шевченко
474.
Культово-погребальный комплекс Тубежик – 1, IV – ІІ века до н.э. ранний железный век
археология
35 км на север от города Форт-Шевченко
475.
Культово-погребальный комплекс Тубежик – 2, IV – ІІ века до н.э. ранний железный век
археология
30 км на север от города Форт-Шевченко
476.
Развалины  Новопетровского  укрепления, 1846 год
градостроительства и архитектуры
Северная окраина города Форт-Шевченко, гора Коргантас
477.
Некрополь Кусым, ХVI – ХIХ века
ансамбль
70 км на юго-восток от города Форт-Шевченко
478.
Крепость Канга-баба (Тубежик), средние века н.э.
археология
25 км на восток от города Форт-Шевченко
479.
Некрополь Жанабай, XVIII – XIX века
ансамбль
29 км на восток от города Форт-Шевченко, в местности Канга
480.
Мавзолей Толекбай, ХIХ век
градостроительства и архитектуры
33 км на северо-восток от города Форт-Шевченко, на берегу каньона Меретсай
481.
Подземная мечеть Уйтолы, XVIII – XIX века
градостроительства и архитектуры
2 км на запад от села Таучик
482.
Мавзолей Костам – 1, XIV – XV века
градостроительства и архитектуры
9,5 км на северо-запад от села Таучик
483.
Некрополь Казбайыр, XVI – XVIII века, ІІ половина ХІХ века
ансамбль
13 км на северо-запад от села Таучик
484.
Городище Каракабак, IX – X века н.э.
археология
17 км на северо-восток от села Таучик
485.
Каменная гробница Ажибай – 1, ранний железный век
археология
10 км на юго-восток от города Форт- Шевченко
486.
Каменная гробница Белторан – 2, ранний железный век
археология
43 км на восток от города Форт- Шевченко
487.
Каменная гробница Белторан – 3, ранний железный век
археология
43 км на восток от города Форт- Шевченко
488.
Каменная гробница Бесимбай, ранний железный век
археология
30 км на восток от города Форт- Шевченко
489.
Каменная гробница Каратас – 2, ранний железный век
археология
32 км на восток от города Форт- Шевченко
490.
Каменная гробница Каратас – 5, ранний железный век
археология
33 км на восток от города Форт- Шевченко
491.
Каменная гробница Косым, ранний железный век
археология
30 км на юго-запад- запад от села Таучик
492.
Каменная гробница Мая, ранний железный век
археология
35 км на восток от города Форт-Шевченко
493.
Каменная гробница Сакакудык– 2, ранний железный век
археология
8,5 км на северо-восток от села Кызылозен
494.
Каменная гробница Тубежик-4, ранний железный век
археология
30 км на восток от города Форт-Шевченко

495.
Шақпақ-ата-3 тас қабірі, ерте қола дәуірі
археология
Таушық ауылынан 25 км солтүстік-батыс бағытта
496.
Әжібаба – 1 керуен сарайы, б.д. XI – XIIғасырлары
археология
Таушық ауылынан 18 км солтүстік бағытта
497.
Байлама бекінісі, б.д. орта ғасыры
археология
Таушық ауылынан 12, 5 км солтүстік- солтүстік-шығыс бағытта
498.
Борлы бекінісі, б.д. орта ғасыры
археология
Таушық ауылынан 40 км солтүстік-батыс-батыс бағытта
499.
Сағындық бекінісі, б.д. орта ғасыры
археология
Сайын ауылынан 21,5 км солтүстік-солтүстік-батыс бағытта
500.
Түпқараған бекінісі, б.д. орта ғасыры
археология
Форт-Шевченко қаласынан 15 км солтүстік бағытта
501.
Түлкілі бекінісі, б.д. орта ғасыры
археология
Қызылөзен ауылынан 40 км оңтүстік- оңтүстік-шығыс бағытта
502.
Дікілтас табыну-жерлеу кешені, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 30км шығыс бағытта
503.
Қосбайыр – 2, табыну-жерлеу кешені, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 15 км батыс бағытта
504.
Қосым-2 табыну-жерлеу кешені, ерте темір дәуірі, б.д. орта ғасыр
археология
Қызылөзен ауылынан 40 км оңтүстік-батыс-батыс бағытта
505.
Талшық - 1, табыну-жерлеу кешені, энеолит кезеңі, ерте темір дәуірі , б.д. орта ғасыры
археология
Форт-Шевченко қаласынан 10 км солтүстік бағытта
506.
Белторан - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Құрық ауылынан 43 км шығыс бағытта
507.
Қаратас - 3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 33 км солтүстік шығыс бағытта
508.
Қаратас - 4 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 32 км солтүстік шығыс бағытта
509.
Көкалы - 1 қорғаны, қола дәуірі
археология
Қызылөзен ауылынан 20 км солтүстік-шығыс- бағытта
510.
Көккүмбет қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 3 км солтүстік-шығыс бағытта
511.
Қосбайыр қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 12 км батыс бағытта
512.
Қосбайыр – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 12 км батыс бағытта
513.
Қосбайыр – 3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 15,5 км батыс бағытта
514.
Қызылтөбе – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 29 км солтүстік-батыс- батыс бағытта
515.
Қызылтөбе – 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 32 км солтүстік-батыс- батыс бағытта
516.
Нұрқабай - 1 қорғаны, б.д. орта ғасыры
археология
Форт-Шевченко қаласынан 35 км шығыс бағытта
517.
Нұрқабай - 2 қорғаны, б.д. орта ғасыры
археология
Форт-Шевченко қаласынан 34 км шығыс бағытта
518.
Нуркабай - 4 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 36 км шығыс бағытта
519.
Нұрыштам - 1 қорғаны, б.д. орта ғасыры
археология
Форт-Шевченко қаласынан 38 км шығыс бағытта

495.
Каменная гробница Шакпак-ата-3, бронзовый век
археология
25 км на северо-запад от села Таучик
496.
Караван-сарай Ажибаба – 1, XI-XII века н.э.
археология
18 км на север от села Таучик
497.
Крепость Байлама, средние века н.э.
археология
12, 5 км на северо-восток от села Таучик
498.
Крепость Борлы, средние века н.э.
археология
40 км на северо-запад от села Таучик
499.
Крепость Сагындык, средние века н.э.
археология
21,5 км на северо-запад от села Сайын
500.
Крепость Тупкараган, средние века н.э.
археологии
15 км на северо от города Форт- Шевченко
501.
Крепость Тулкили, средние века н.э.
археологии
40 км на юго-восток от села Кызылозен
502.
Культово-погребальный комплекс Дикилтас, ранний железный век
археологии
30 км на восток от города Форт- Шевченко
503.
Культово-погребальный комплекс Косбаир – 2, ранний железный век
археология
15 км на запад от села Таучик
504.
Культово-погребальный комплекс Косым-2, ранний железный век, средние века н.э.
археология
40 км наюго-запад-запад от села Кызылозен
505.
Культово-погребальный комплекс Талшик 1, энеолит, ранний железный век, средние века н.э.
археологии
10 км на северо от города Форт- Шевченко
506.
Курган Бельторан - 1, ранний железный век
археологии
43 км на восток от села Курык
507.
Курган Каратас - 3, ранний железный век
археологии
33 км на северо-восток от города Форт- Шевченко
508.
Курган Каратас - 4, ранний железный век
археологии
32 км на северо-восток от города Форт- Шевченко
509.
Курган Кокалы - 1, бронзовый век
археологии
20 км на северо-восток от села Кызылозен
510.
Курган Коккумбет, ранний железный век
археология
3 км на северо-восток от села Тущыкудык
511.
Курган Косбаир, ранний железный век
археология
12 км на запад от села Таучик
512.
Курган Косбаир – 1, ранний железный век
археология
12 км на запад от села Таучик
513.
Курган Косбаир – 3, ранний железный век
археология
15,5 км на запад от села Таучик
514.
Курган Кызылтобе – 1, ранний железный век
археология
29 км на северо-запад от села Таучик
515.
Курган Кызылтобе – 2, ранний железный век
археология
32 км на северо-запад от села Таучик
516.
Курган Нуркабай - 1, средние века н.э.
археологии
35 км на восток от города Форт- Шевченко
517.
Курган Нуркабай - 2, средние века н.э.
археологии
34 км на восток от города Форт- Шевченко
518.
Курган Нуркабай - 4, ранний железный век
археологии
36 км на восток от города Форт- Шевченко
519.
Курган Нурыштам - 1, средние века н.э.
археологии
38 км на восток от города Форт- Шевченко

520.
Тасмұрын қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Маңғыстау ауылынан 10 км солтүстік-шығыс бағытта
521.
Түбежік - 5 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 34 км шығыс бағытта
522.
Төлекбай - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 30 км шығыс бағытта
523.
Шақпақ-ата-1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 27 км солтүстік-батыс бағытта
524.
Үштам – 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Қызылөзен ауылынан 45 км шығыс бағытта
525.
Үштам – 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Қызылөзен ауылынан 44 км шығыс бағытта
526.
Қапамсай шеберханасы, палеолит
археология
Таушық ауылынан 24 км солтүстік-батыс бағытта
527.
Шытша – 1 мегалиты, қола дәуірі
археология
Таушық ауылынан 15 км солтүстік-солтүстік-батыс бағытта
528.
Шытша – 2 және 3 мегалиты, қола дәуірі
археология
Таушық ауылынан 15 км солтүстік- солтүстік -батыс бағытта
529.
Шытша – 4 мегалиты, қола дәуірі
археология
Таушық ауылынан 15 км солтүстік- солтүстік -батыс бағытта
530.
Шытша – 5 мегалиты, қола дәуірі
археология
Таушық ауылынан 15 км солтүстік- солтүстік -батыс бағытта
531.
Үштам – 3 менгірі, ерте темір дәуірі
археология
Қызылөзен ауылынан 46 км шығыс бағытта
532.
Қарамола – 1 қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 17 км солтүстік- солтүстік -батыс бағытта
533.
Қостам - 4 қабірі, орта ғасыр
археология
Форт- Шевченко қаласынан 37 км шығыс бағытта
534.
Саназар – 4 қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Форт- Шевченко қаласынан 24,5 км солтүстік-шығыс бағытта
535.
Түбежік - 5 қабірі, орта ғасыр
археология
Форт- Шевченко қаласынан 34 км шығыс бағытта
536.
Түлкілі – 2 қабірі, XIII – XIV ғасырлар, XVIII ғасыр
археология
Қызылөзен ауылынан 30 км оңтүстік-шығыс бағытта
537.
Шытша – 6 қабірі, ерте орта ғасырлар
археология
Таушық ауылынан 9 км солтүстік бағытта
538.
Үдек - 1 қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Қызылөзен ауылынан 20 км солтүстік бағытта
539.
Сақақұдық – 1 үңгірі, б.д. орта ғасырлар
археология
Қызылөзен ауылынан 6 км шығыс бағытта
540.
Борлы - 1 қонысы, қабірі, неолит-энеолит
археология
Форт-Шевченко қаласы 58 км шығыс- бағытта
541.
Борлы - 2 қонысы, неолит-энеолит
археология
Форт-Шевченко қаласы 58 км шығыс- бағытта
542.
Жанбұлақ - 1 қонысы, неолит-энеолит
археология
Форт-Шевченко қаласы 33 км шығыс бағытта
543.
Кетікқала қонысы, XIV ғасыр
археология
Форт-Шевченко қаласы 800м солтүстік-солтүстік-шығыс бағытта
544.
Қостам - 1 қонысы, ерте қола дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласы 45 км шығыс бағытта
545.
Қостам - 2, қонысы, қабірі. энеолит – ерте қола дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласы 44 км шығыс бағытта
546.
Қостам - 3, қонысы, қабірі. энеолит – ерте қола дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласы 46 км шығыс бағытта

520.
Курган Тасмурын, ранний железный век
археология
10 км на северо-восток от села Мангистау
521.
Курган Тубежик - 5, ранний железный век
археологии
34 км на восток от города Форт- Шевченко
522.
Курган Тулекбай - 1, ранний железный век
археологии
30 км на восток от города Форт- Шевченко
523.
Курган Шакпак-ата-1, ранний железный век
археология
27 км на северо-запад от селаТаучик
524.
Курган Уштам – 1 ранний железный век
археология
45 км на восток от села Кызылозен
525.
Курган Уштам – 2, ранний железный век
археология
44 км на восток от села Кызылозен
526.
Мастерская Капамсай, палеолит
археология
24 км на северо-запад от села Таучик
527.
Мегалиты Шытша – 1, бронзовый век
археология
15 км на северо-запад от села Таучик
528.
Мегалиты Шытша – 2  и 3, бронзовый век
археология
15 км на северо-запад от села Таучик
529.
Мегалиты Шытша – 4, бронзовый век
археология
15 км на северо-запад от села Таучик
530.
Мегалиты Шытша - 5, бронзовый век
археология
15 км на северо-запад от села Таучик
531.
Менгир Уштам – 3, ранний железный век
археология
46 км на восток от села Кызылозен
532.
Могильник Карамола – 1, ранний железный век
археология
17 км на северо-запад от села Таучик
533.
Могильник Костам - 4, средние века
археологии
37 км на восток от города Форт- Шевченко
534.
Могильник Саназар – 4, ранний железный век
археология
24,5 км на северо-восток от города Форт- Шевченко
535.
Могильник Тубежик - 5, средние века
археологии
34 км на восток от города Форт- Шевченко
536.
Могильник Тулкили – 2, XIII – XIV века, XVIII век
археология
30 км на юго-восток от села Кызылозен
537.
Могильник Шытша – 6, раннее средневековье
археология
9 км на север от села Таучик
538.
Могильник Удек - 1, ранний железный век
археологии
20 км на северо от села Кызылозен
539.
Пещера Сакакудык – 1, средние века н.э.
археология
6 км на восток от села Кызылозен
540.
Поселение, могильник Борлы - 1, неолит-энеолит
археологии
58 км на восток от города Форт- Шевченко
541.
Поселение Борлы - 2, неолит-энеолит
археологии
58 км на восток от города Форт- Шевченко
542.
Поселение Жанбулак - 1, неолит-энеолит
археологии
33 км на восток от города Форт- Шевченко
543.
Поселение Кетиккала, ХІV век
археология
800 м на северо-восток от города Форт-Шевченко
544.
Поселение Костам - 1, ранняя бронза
археологии
45 км на восток от города Форт- Шевченко
545.
Поселение, могильник Костам - 2, энеолит - ранняя бронза
археологии
44 км на восток от города Форт- Шевченко
546.
Поселение, могильник Костам - 3, энеолит- ранняя бронза
археологии
46 км на восток от города Форт- Шевченко

547.
Меретсай - 1 қонысы, энеолит- ерте қола дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласы 30 км шығыс бағытта
548.
Меретсай - 3 қонысы, энеолит- ерте қола дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласы 30 км шығыс бағытта
549.
Меретсай - 4 қонысы, энеолит- ерте қола дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласы 30 км шығыс бағытта
550.
Саназар – 1 қоныс, неолит-энеолит дәуірі
археология
Форт- Шевченко қаласынан 23 км солтүстік-шығыс бағытта
551.
Саназар – 2 қонысы, энеолит- ерте қола дәуірі
археология
Форт- Шевченко қаласынан 23,5 км солтүстік-шығыс бағытта
552.
Скалистый – 1 қонысы, неолит-энеолит дәуірі
археология
Ақшұқыр ауылынан 500 м солтүстік-батыс бағытта
553.
Скалистый – 2 қонысы, неолит-энеолит дәуірі
археология
Ақшұқыр ауылынан 1,5 км солтүстік-солтүстік-батыс бағытта
554.
Талшын – 1 қонысы, энеолит дәуірі
археология
Форт - Шевченко қаласынын 21 км солтүстік-шығыс бағытта
555.
Талшын – 2 қонысы, энеолит- ерте қола дәуірі
археология
Форт- Шевченко қаласынан 21,5 км солтүстік-шығыс бағытта
556.
Түбежік қонысы, неолит-энеолит
археология
Форт-Шевченко қаласы 32 км шығыс бағытта
557.
Түлкілі қонысы, неолит-энеолит дәуірі
археология
Саура жерінен 13 км оңтүстік- оңтүстік -батыс бағытта
558.
Шақпақ-ата-2 қонысы, неолитдәуірі
археология
Таушық ауылынан 27 км солтүстік-батыс бағытта
559.
Шақпақ-ата-5 қонысы, энеолит- ерте қола дәуірі
археология
Таушық ауылынан 25 км солтүстік-батыс бағытта
560.
Шақпақ-ата-6 қонысы, неолит-энеолитдәуірі
археология
Таушық ауылынан 24 км солтүстік-батыс бағытта
561.
Шақпақ-ата-7 қонысы, энеолитдәуірі
археология
Таушық ауылынан 26 км солтүстік-батыс бағытта
562.
Шақпақ-ата-8 қонысы, энеолитдәуірі
археология
Таушық ауылынан 26 кмсолтүстік-батыс бағытта
563.
Ақүйік ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 17,5 км оңтүстік-батыс-батыс бағытта
564.
Қаратас - 1 ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Форт- Шевченко қаласынан 33 км шығыс бағытта
565.
Қостам - 5 ғибадатханасы, энеолит- ерте қола дәуірі
археология
Форт- Шевченко қаласынан 40 км шығыс бағытта
566.
Қызылтөбе - 3 ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 28 км батыс бағытта
567.
Саназар – 3 ғибадатханасы, қола дәуірі
археология
Форт- Шевченко қаласынан 23,5 км солтүстік-шығыс бағытта
568.
Шақпақ-ата-4 тұрағы, энеолит
археология
Таушық ауылынан 25 км солтүстік-батыс бағытта
569.
Шебер Ідіріс Серікбайұлының тұрғын үйі, 1940 жыл
қала құрылысы және сәулет
Түпқараған ауданы,Форт-Шевченко қаласы, М.Әбдіхалықов көшесі, 58
570.
Үдек қорымы, XIV-XVIII ғасырлар
ансамбль
Таушық ауылынан 18,5 км батыс бағытта
Ескертпе.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
км – километр
м – метр
б.д.д. – біздің дәуірімізге дейінгі
б.д. – біздің дәуіріміздің

547.
Поселение Меретсай - 1, энеолит- ранняя бронза
археологии
30 км на восток от города Форт- Шевченко
548.
Поселение Меретсай - 3, энеолит- ранняя бронза
археологии
30 км на восток от города Форт- Шевченко
549.
Поселение Меретсай - 4, энеолит- ранняя бронза
археологии
30 км на восток от города Форт- Шевченко
550.
Поселение Саназар – 1, неолит-энеолит
археология
23 км на северо-восток от города Форт- Шевченко
551.
Поселение Саназар – 2, энеолит- ранняя бронза
археология
23,5 км на северо-восток от города Форт- Шевченко
552.
Поселение Скалистый – 1, неолит-энеолит
археология
500 м на северо-запад от села Акшукур
553.
Поселение Скалистый – 2, неолит-энеолит
археология
1,5 км на северо-запад от села Акшукур
554.
Поселение Талшын – 1, энеолит
археология
21 км на северо-восток от города Форт- Шевченко
555.
Поселение Талшын – 2, энеолит-ранняя бронза
археология
21,5 км на северо-восток от города Форт- Шевченко
556.
Поселение Тубежик, неолит-энеолит
археологии
32 км на восток от города Форт- Шевченко
557.
Поселение Тулкили, неолит-энеолит
археология
13 км на юго-восток от местности Саура
558.
Поселение Шакпак-ата-2, неолит
археология
27 км на северо-запад от села Таучик
559.
Поселение Шакпак-ата-5, энеолит- ранняя бронза
археология
25 км на северо-запад от села Таучик
560.
Поселение Шакпак-ата-6, неолит-энеолит
археология
24 км на северо-запад от села Таучик
561.
Поселение Шакпак-ата-7, энеолит
археология
26 км на северо-запад от села Таучик
562.
Поселение Шакпак-ата-8, энеолит
археология
26 км на северо-запад от села Таучик
563.
Святилище Акуюк, ранний железный век
археология
17,5 км на юго-запад от села Таучик
564.
Святилище Каратас - 1, ранний железный век
археологии
33 км на восток от города Форт- Шевченко
565.
Святилище Костам - 5, энеолит-ранняя бронза
археологии
40 км на восток от города Форт- Шевченко
566.
Святилище Кызылтобе - 3, ранний железный век
археологии
28 км на запад от села Таучик
567.
Святилище Саназар – 3, бронзовый век
археология
23,5 км на северо-восток от города Форт- Шевченко
568.
Стоянка Шакпак-ата-4, энеолит
археология
25 км на северо-запад от села Таучик
569.
Дом жилой мастер Идрис Серикбайулы, 1940 год
градостроительства и архитектуры
Тупкараганский район, город Форт–Шевченко, улица М. Абдыхалыкова, 58
570.
Некрополь Удек, XIV-XVIII века
ансамбль
18,5 км на запад от села Таучик
Примечание.
Расшифровка аббревиатур:
км – километр
м. – метр
д.н.э. – до нашей эры
н.э. – нашей эры