Бейнеу ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Маңғыстау облысы Бейнеу аудандық мәслихатының 2018 жылғы 2 мамырдағы № 22/191 шешімі. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2018 жылғы 21 мамырда № 3609 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы" және 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына сәйкес, Бейнеу аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Бейнеу ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Бейнеу аудандық мәслихатының аппарат басшысы (Ж.Оспанов) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, оның Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Р.Тайшыбаев
Аудандық мәслихат хатшысы А.Ұлұқбанов
"КЕЛІСІЛДІ"
"Бейнеу аудандық жер қатынастары,
сәулет және қала құрылысы бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
Ж.Теміров
"2" мамыр 2018 жыл
"Бейнеу аудандық ауыл шаруашылығы
және ветериания бөлімі" мемлекеттік
мекемесінің басшысы
С.Қабиев
"2" мамыр 2018 жыл
Бейнеу аудандық мәслихатының
2018 жылғы 2 мамырдағы № 22/191
шешімімен бекітілген
Бейнеу ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған ЖОСПАР

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Бейнеускому району на 2018-2019 годы
Решение Бейнеуского районного маслихата Мангистауской области от 2 мая 2018 года № 22/191. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 21 мая 2018 года № 3609
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Бейнеуский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый план по управлению пастбищами и их использованию по Бейнеускому району на 2018-2019 годы.
2. Руководителю аппарата Бейнеуского районного маслихата (Ж.Оспанов) обеспечить государственную регистрацию настоящего решения в органах юстиции, его официальное опубликование в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и в средствах массовой информации.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Р.Тайшыбаев
Секретарь районного маслихата А.Улукбанов
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель государственного
учреждения "Бейнеуский районный отдел
земельных отношений, архитектуры и
градостроительства"
Ж.Темиров
"2" мая 2018 год
Руководитель государственного
учреждения "Бейнеуский районный
отдел сельского хозяйства и
ветерианарии"
С.Кабиев
"2" мая 2018 год
Утверждена решением Бейнеуского
районного маслихата от 2 мая
2018 года № 22/191
План по управлению пастбищами и их использованию по Бейнеускому району на 2018-2019 годы

1. Осы Бейнеу ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 1736 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Бейнеускому району на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) и заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).

2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
3. Жоспар:
1) осы Жоспардың 1 қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);

2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;

2) осы Жоспардың 2 қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 3 қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) осы Жоспардың 4 қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;

5) осы Жоспардың 5 қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6 қосымшасына сәйкес аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;

7) осы Жоспардың 7 қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
4. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп - қараудың жай - күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық - санитариялық объектілер туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, елді мекендердегі тұрғындардың малдарын жайылымдармен қамтамасыз етілуі туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері және малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер ескеріле отырып қабылданды.

7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
4. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно - санитарных объектах, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, обеспеченность пастбищами скота жителей населенных пунктов, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах и сведений о сервитутах для прогона скота.

5. Әкімшілік - аумақтық бөлініс бойынша Бейнеу ауданында 9 ауыл (Бейнеу, Сарға, Боранқұл, Ақжігіт, Тұрыш, Есет, Төлеп, Тәжен, Сыңғырлау) және 1 ауылдық округ (Сам) бар.
6. Бейнеу ауданы аумағының жалпы көлемі – 4 051 933 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 2 917 192,7 га.
7. Жер санаттары бойынша:
Жер санаттарының атауы
Көлемі, мың гектар
Оның ішінде
жайылым мың гектар
суландырылғаны мың гектар
1.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер

5. По административно - территориальному делению в Бейнеуском районе имеются 9 аула (Бейнеу, Сарга, Боранкул, Акжигит, Турыш, Есет, Толеп, Тажен, Сынгырлау) и 1 сельский округ (Сам).
6. Общая площадь территории Бейнеуского района – 4 051 933 га, из них пастбищные земли – 2 917 192,7 га.
7. По категориям земли:
Наименование категорий земель
площадь, тысячи гектаров
В том числе
пастбища тысячи гектаров
орошаемые тысячи гектаров
1.
Земли сельскохозяйственного назначения

15. Жайылым өнімділігін анықтау үшін геоботаникалық зерттеулердің деректері қолданылды. Жайылымдардың құрғақ массада орташа өнімділігі 1,5 -2,0 центнер/гектар құрайды. Шабылған шөп пен жасанды шабылған шөптің қосалқы азығы қыстау кезеңінде қолданылады.
16. Жайылым сыйымдылығын анықтау, жайылым кезеңінде оның өнімділігі туралы деректер негізінде жүргізілді. Шамамен алғанда, мал азығының келесі нормалары алынды (орта есеппен бір бас малға): ірі қара мал - 4 кг, ұсақ қара мал - 2 кг, жылқы және түйе - 6 кг. Жайылым кезеңінің ұзақтылығы 180 - 200 күнді құрайды. Осылайша, жайылым өнімін, жануарлардың жасыл азықты бір күнде қажет ету көлемін, жайылым кезеңінің ұзақтылығын біле отырып, жайылымның сыйымдылығын анықтауға болады.
17. Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері:
1) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі, сонымен қатар жайылым кезеңінің ұзақтығы;
2) топырақ климаттық аймаққа, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай – ақ жайылым айналымына тәуелді;
3) далада – 160 - 180 күн;
4) шөлейтте – 160 - 180 күн.
5) Сүтті ірі қара малды жаю ұзақтығы – ең кіші, ал етті ірі қара мал үшін, қой, жылқы, түйелер үшін – максималды және қар жамылғысының тереңдігі мен тығыздығына және басқа да факторларға байланысты.
18. Малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
Бейнеу ауданы бойынша малды айдап өту жолы 150 км құрайды.
Ескерту: аббревиатуралардың ажыратылып жазылуы:
га – гектар;
С – Цельсия көрсеткіші;
мм – миллиметр;
кг – килограмм;
км - километр.
Бейнеу ауданы бойынша 2018-2019
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын)
Бейнеу ауданы бойынша 2018-2019
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Бейнеу ауданы бойынша 2018-2019
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Бейнеу ауданы бойынша 2018-2019
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бейнеу ауданы бойынша 2018-2019
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Бейнеу ауданы бойынша 2018-2019
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Бейнеу ауданы бойынша 2018-2019
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауыл, ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу кезеңі
Шалғай жайылымға малдардың қайтарылу кезеңі
1.
Бейнеу
наурыздың екінші жартысы
қарашаның бірінші он күндігі
2.
Ақжігіт
наурыздың екінші жартысы
қарашаның бірінші он күндігі
3.
Сарға
наурыздың екінші жартысы
қарашаның бірінші он күндігі
4.
Боранқұл
наурыздың екінші жартысы
қарашаның бірінші он күндігі
5.
Есет
наурыздың екінші жартысы
қарашаның бірінші он күндігі
6.
Сыңғырлау
наурыздың екінші жартысы
қарашаның бірінші он күндігі
7.
Сам
наурыздың екінші жартысы
қарашаның бірінші он күндігі
8.
Төлеп
наурыздың екінші жартысы
қарашаның бірінші он күндігі
9.
Тәжен
наурыздың екінші жартысы
қарашаның бірінші он күндігі
10.
Тұрыш
наурыздың екінші жартысы
қарашаның бірінші он күндігі
Бейнеу ауданы бойынша 2018-2019
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер
Р/c
Шаруа қожалық атауы
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқы
Түйе
1.
"Жарылғас" Сәдіғұлов О.
-
53
5
4
2.
"Алтай" Кармысов А.
-

15. Для определения продуктивности пастбищ использовались данные геоботанических исследований. Средняя урожайность пастбищ на сухую массу составляет 1,5 - 2,0 центнер/гектар. Вспомогательные запасы травы и запасы кошения используются в зимний период.
16. Определение пастбищного потенциала, было основано на данных о его производительности в период пастбищ. Приблизительно были получены следующие нормы кормов для скота (в среднем для одного скота): крупно рогатый скот - 4 кг, мелко рогатый скот -2 кг, лошадь и верблюд – 6 кг. Продолжительность пастбищного периода составляет 180-200 дней. Таким образом, можно определить вместительность пастбища, зная пастбищный продукт, необходимость на один день корма для животных, продолжительность пастбищного периода.
17. Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах:
1) календарный график о выпасе сельскохозяйственных животных и перегона сезонных маршрутов устанавливающий использование пастбищ, также продолжительность пастбищеоборота;
2) почва зависит от климатического региона, видов сельскохозяйственных животных, а также от пастбищеоборота;
3) степной -160 - 180 дней,
4) пустынной – 160-180 дней.
5) Выпас крупного рогатого скота молочной породы минимальная, а крупного рогатого скота мясной породы, овец, лошадей, верблюдов максимальная и зависит от глубины и плотности снежного покрова и других факторов.
18. Сведений о сервитутах для прогона скота.
Скотопрогонная трасса по Бейнеускому району занимает 150 км.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
га – гектар;
С – показатель Цельсия;
мм – миллиметр;
кг – килограмм;
км – километр.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по
Бейнеускому району на 2018-2019
годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по
Бейнеускому району на 2018-2019
годы
Приемлемые схемы пастбище-оборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по
Бейнеускому району на 2018-2019
годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по
Бейнеускому району на 2018-2019
годы
Схемы доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтовым колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию по Бейнеускому району на
2018-2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по
Бейнеускому району на 2018-2019
годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по
Бейнеускому району на 2018-2019
годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сел, сельских округов
Период выпаса на отдаленных пастбищ
Период возврата с отдаленных пастбищ
1.
Бейнеу
вторая половина марта
первая декада ноября
2.
Акжигит
вторая половина марта
первая декада ноября
3.
Сарга
вторая половина марта
первая декада ноября
4.
Боранкул
вторая половина марта
первая декада ноября
5.
Есет
вторая половина марта
первая декада ноября
6.
Сынгырлау
вторая половина марта
первая декада ноября
7.
Сам
вторая половина марта
первая декада ноября
8.
Толеп
вторая половина марта
первая декада ноября
9.
Тажен
вторая половина марта
первая декада ноября
10.
Турыш
вторая половина марта
первая декада ноября
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по
Бейнеускому району на 2018-2019
годы
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищ пользователей, физических и (или) юридических лиц
Наименование крестьянских хозяйств
Крупно рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Верблюды
1.
"Жарылгас" Садигулов О.
-
53
5
4
2.
"Алтай" Кармысов А.
-