Қарақия ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Маңғыстау облысы Қарақия аудандық мәслихатының 2018 жылғы 1 ақпандағы № 15/178 шешімі. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2018 жылғы 22 ақпанда № 3531 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына сәйкес, Қарақия аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Қарақия ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. "Қарақия аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі (аппарат басшысы Р.Ибраева) осы шешім Маңғыстау облысының әділет департаментінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, оның Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Е.Есенқосов
Аудандық мәслихаттың хатшысы А.Мееров
"КЕЛІСІЛДІ"
"Қарақия аудандық ауыл шаруашылығы
және ветеринария бөлімі" мемлекеттік
мекемесінің басшысы
Шынбергенов Ахмет Тұрғалиұлы
____________________
01 ақпан 2018 жыл
Қарақия аудандық мәслихатының
2018 жылғы 1 ақпандағы № 15/178
шешімімен бекітілді
Қарақия ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Осы Қарақия ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 1736 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Каракиянскому району на 2018-2019 годы
Решение Каракиянского районного маслихата Мангистауской области от 1 февраля 2018 года № 15/178. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 22 февраля 2018 года № 3531
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Каракиянский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый план по управлению пастбищами и их использованию по Каракиянскому району на 2018-2019 годы.
2. Государственному учреждению "Аппарат Каракиянского районного маслихата" (руководитель аппарата Р.Ибраева) после государственной регистрации настоящего решения в Департаменте юстиции Мангистауской области обеспечить его официальное опубликование в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и в средствах массовой информации.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Е.Есенқосов
Секретарь районного маслихата А. Мееров
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель государственного
учреждения "Каракиянский районный
отдел сельского хозяйства и ветеринарии"
Шынбергенов Ахмет Тургалиевич
01 февраля 2018 год
Утвержден решением
Каракиянского районного маслихата от 1 февраля 2018
года № 15/178
План по управлению пастбищами и их использованию по Каракиянскому району на 2018-2019 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Каракиянскому району на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) и заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).

2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
3. Жоспар:
1) осы Жоспардың 1 қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы Жоспардың 2 қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 3 қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) осы Жоспардың 4 қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5 қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6 қосымшасына сәйкес аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7 қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
4. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп - қараудың жай - күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері және малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер ескеріле отырып қабылданды.
5. Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қарақия ауданында 6 ауыл (Құрық, Жетібай, Мұнайшы, Сенек, Бостан, Құланды) және 1 ауылдық округ (Болашақ) бар.
6. Қарақия ауданы аумағының жалпы көлемі – 6 429 700 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 5 027 305,7 га.

2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
4. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах и сведений о сервитутах для прогона скота.
5. По административно-территориальному делению в Каракиянском районе имеются 6 аула (Курык, Жетыбай, Мунайшы, Сенек, Бостан, Куланды) и 1 сельский округ (Болашак).
6. Общая площадь территории Каракиянского района - 6 429 700 га, из них пастбищные земли - 5 027 305,7 га.

7. Жер санаттары бойынша
1) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер – 2 954 529, 84 га;
2) елдi мекендердiң жерi – 327 332,10 га;
3) өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 64 582,22 га;
4) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерi, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жер – 3 086 551,6 га;

7. По категориям земли:
1) земли сельскохозяйственного назначения - 2 954 529, 84 га;
2) земли населенных пунктов - 327 332,10 га;
3) земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения - 64 582,22 га;
4) земли особо охраняемых природных территорий, земли оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения – 3 086 551,6 га;

5) орман қорының жерi – 0 га;
6) су қорының жерi – 116 711,0 га;
7) босалқы жер – 1 230 290,0 га.
8. Қарақия ауданы Маңғыстау облысының оңтүстік бөлігінде орналасқан. Ауданның жер бедері негізінен жазық, солтүстік-шығыс бөлігі Үстірт аумағында орналасқан. Мұнда Қазақстандағы теңіз деңгейінен төмен жатқан барлық ойыстар орналасқан. Жерді пайдалану аймағы құрғақ аймақтарда орналасқан. Аумақтың басым бөлігінде жусан, жантақ, сораң шөп сияқты шөптер және басқа да шөптердің түрлері өседі. Мал жаюға арналған табиғи өсімдіктер аумағы ауданның барлығында таралған.

5) земли лесного фонда – 0 га;
6) земли водного фонда – 116 711,0 га;
7) земли запаса - 1 230 290,0 га.
8. Каракиянский район расположен на южной части Мангистауской области. Рельеф земли района в основном плоский, северо-восточная часть распространяется на территории Устюрт. Здесь расположены все углубления Казахстана находящиеся ниже уровня моря. Зона землепользования расположена в сухой зоне. На большей части территории растут такие растения как полынь, верблюжья колючка, болотная трава и другие виды растений. Площадь естественной растительности для скота распространяется по всему району.

9. Қарақия ауданының климаты континенттік. Каспий теңізінің тек қана
ауданның жағалық өңірі климатына ғана әсері бар. Қыс айларында ауданның орташа температурасы –50 -100 С, ал жаз айларында +250 -350 С. Қыста қар ұзақ жатпайды. Жауын - шашынның орташа мөлшері – 10-12 мм, ал жылдық – 100-150 мм құрайды. Жыл бойы желді болып тұрады.
10. Жер беті сулары Каспий теңізінің шығыс айдынынан және жазда қарасуларға бөлініп қалатын сортаң сулы өзеннен (Қарақия ойысындағы Ащыағар өзені) және тұзды Қарашек көлінен тұрады. Ауданда ауыл шаруашылығын сумен қамтамасыз етуге жер асты сулары пайдаланылады.

9. Климат Каракиянского района континентальный. Каспийское море влияет только на климат прибрежного района. Средняя температура района в зимние месяца –50 -100 С , а в летние месяца +250 -350 С. Зимой снег длится недолго. Средний размер осадков составляет – 10-12 мм, а годовой – 100-150 мм. В течение года наблюдается ветреная погода.
10. Поверхностные воды состоят из восточного склона Каспийского моря и летом отделенных из солончаковых водных рек (река Ашыагар в впадине Каракия) и соленного озера Карашек. Водоснабжение для сельского хозяйства в районе используется из подземных вод.

11. Ауданда ауыл шаруашылықтың негізгі саласы болып мал шаруашылығы, өсімдік шаруашылығы, бау-бақша дақылдарын өсіру табылады. Ауданның өндірістік - экономикалық дамуына оның қалаға жақын орналасуы әсер етуде.
12. Қазіргі таңда ауданда 9 706 бас түйе, 1 710 бас ірі қара мал, 53 892 бас ұсақ мал, 9 453 бас жылқы, 3 218 бас құс бар.
13. Қарақия ауданы бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы мәліметтер:
Ауыл, ауылдық округтер атауы
Түйе
Жылқы
Ірі қара мал
Ұсақ мал (қой,ешкі)
Құс
1
Құрық

11. Основной отраслью сельского хозяйства в районе является животноводство, растениеводство, выращивание бахчевых культур. На производственно-экономическое развитие района влияет его близкое расположение к городу.
12. В настоящее время в районе верблюдов 9 706 голов, 1 710 голов крупного рогатого скота, 53 892 голов мелкого рогатого скота, 9 453 голов лошади, птицы 3 218 голов.
13. Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Каракиянскому району:
Наименование сел, сельских округов
Верблюд
Лощадь
Крупно-рогатый скот
Мелко-рогатый скот (овца, коза)
Птица
1
Курык

15. Жайылым өнімділігін анықтау үшін геоботаникалық зерттеулердің деректері қолданылды. Жайылымдардың құрғақ массада орташа өнімділігі 1,5 -2,0 центнер/гектар құрайды. Шабылған шөп пен жасанды шабылған шөптің
қосалқы азығы қыстау кезеңінде қолданылады.
16 Жайылым сыйымдылығын анықтау, жайылым кезеңінде оның өнімділігі туралы деректер негізінде жүргізілді. Шамамен алғанда, мал азығының келесі нормалары алынды (орта есеппен бір бас малға): ірі қара мал - 4 кг, ұсақ қара мал - 2 кг, жылқы және түйе - 6 кг. Жайылым кезеңінің ұзақтылығы 180-200 күнді құрайды. Осылайша, жайылым өнімін, жануарлардың жасыл азықты бір күнде қажет ету көлемін, жайылым кезеңінің ұзақтылығын біле отырып, жайылымның сыйымдылығын анықтауға болады.
17. Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері:
ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі, сонымен қатар жайылым кезеңінің ұзақтығы;
топырақ климаттық аймаққа, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай – ақ жайылым айналымына тәуелді;
далада – 160-180 күн;
шөлейтте – 160-180 күн.
Сүтті ірі қара малды жаю ұзақтығы – ең кіші, ал етті ірі қара мал үшін, қой, жылқы, түйелер үшін – максималды және қар жамылғысының тереңдігі мен тығыздығына және басқа да факторларға байланысты.
Малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
18. Малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
Қарақия ауданы бойынша малды айдап өту жолы 130 км құрайды.
Ескерту: аббревиатуралардың ажыратылып жазылуы:
га – гектар;
С – Цельсия көрсеткіші;
мм – миллиметр;
кг – килограмм;
км - километр.
Қарақия аудандық мәслихатының
2018 жылға 01 ақпандағы № 15/178
шешіміне 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауыл, ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу кезеңі
Шалғай жайылымға малдардың қайтарылу кезеңі
1
Құрық
наурыздың екінші жартысы
қарашаның бірінші он күндігі
2
Жетыбай
наурыздың екінші жартысы
қарашаның бірінші он күндігі
3
Мұнайшы
наурыздың екінші жартысы
қарашаның бірінші он күндігі
4
Сенек
наурыздың екінші жартысы
қарашаның бірінші он күндігі
5
Бостан
наурыздың екінші жартысы
қарашаның бірінші он күндігі
6
Құланды
наурыздың екінші жартысы
қарашаның бірінші он күндігі
7
Болашақ
наурыздың екінші жартысы
қарашаның бірінші он күндігі
Қарақия аудандық мәслихатының
2018 жылға 01 ақпандағы № 15/178
шешіміне 8 қосымша
Иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер
р/с
Шаруа қожалықтарының атауы
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқы
Түйе
1
Теміров Нұрлыбай
"Темір " шқ
9
73
17
12
2
Таңбаев Марат
"Нұр" шқ
-
68
16
17
3
Нысанов Қойшыбай
"Нысан" шқ
-

15. Для определения продуктивности пастбищ использовались данные геоботанических исследований. Средняя урожайность пастбищ на сухую массу составляет 1,5 - 2,0 центнер/гектар. Вспомогательные запасы травы и запасы кошения используются в зимний период.
16. Определение пастбищного потенциала, было основано на данных о его производительности в период пастбищ. Приблизительно были получены следующие нормы кормов для скота (в среднем для одного скота): крупно рогатый скот - 4 кг, мелко рогатый скот -2 кг, лошадь и верблюд – 6 кг. Продолжительность пастбищного периода составляет 180-200 дней. Таким образом, можно определить вместительность пастбища, зная пастбищный продукт, необходимость на один день корма для животных, продолжительность пастбищного периода.
17. Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах:
календарный график о выпасе сельскохозяйственных животных и перегона сезонных маршрутов устанавливающий использование пастбищ, также продолжительность пастбищеоборота;
почва зависит от климатического региона, видов сельскохозяйственных животных, а также от пастбищеоборота;
степной -160-180 дней,
пустынной – 160-180 дней.
Выпас крупного рогатого скота молочной породы минимальная, а крупного рогатого скота мясной породы, овец, лошадей, верблюдов максимальная и зависит от глубины и плотности снежного покрова и других факторов.
18. Сведений о сервитутах для прогона скота.
Скотопрогонная трасса по Каракиянскому району занимает 130 км.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
га – гектар;
С – показатель Цельсия;
мм – миллиметр;
кг – килограмм;
км – километр.
Приложение 7 к решению
Каракиянского районного маслихата
от 01 февраля 2018 года № 15/178
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сел, сельских округов
Период выпаса на отдаленных пастбищ
Период возврата с отдаленных пастбищ
1
Курык
вторая половина марта
первая декада ноября
2
Жетыбай
вторая половина марта
первая декада ноября
3
Мунайшы
вторая половина марта
первая декада ноября
4
Сенек
вторая половина марта
первая декада ноября
5
Бостан
вторая половина марта
первая декада ноября
6
Куланды
вторая половина марта
первая декада ноября
7
Болашак
вторая половина марта
первая декада ноября
Приложение 8 к решению
Каракиянского районного маслихата
от 01 февраля 2018 года № 15/178
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищ пользователей, физических и (или) юридических лиц
Наименование крестьянских хозяйств
Крупно рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Верблюды
1
Темиров Нурлыбай
кх "Темир"
9
73
17
12
2
Танбаев Марат
кх "Нур"
-
68
16
17
3
Нысанов Койшыбай
кх "Нысан"
-