2018-2019 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды қолдану Жоспарын бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан мәслихатының 2018 жылғы 5 ақпандағы № 19-15 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 23 ақпанда № 4576 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабы 1) тармақшасына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2018-2019 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды қолдану Жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы
ауданы мәслихатының
XІХ сессиясының төрағасы И. Шаймерденов
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы
ауданы мәслихатының хатшысы Е. Әділбеков
Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы мәслихатының 2018 жылғы 5 ақпандағы № 19-15 шешімімен бекітілді
2018-2019 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы 2018-2019 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңдарына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 сәуірде № 15090 тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырдағы № 11064 тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар қамтиды:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по району имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы
Решение маслихата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 5 февраля 2018 года № 19-15. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 23 февраля 2018 года № 4576
В соответствии подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", маслихат района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по району имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
XIX сессии маслихата
района имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области И. Шаймерденов
Секретарь маслихата
района имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области Е. Адильбеков
Утвержден
решением маслихата
района имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
от 5 февраля 2018 года № 19-15
План по управлению пастбищами и их использованию по району имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по району имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участников и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ғабит Мүсірепов атындағы ауданында 17 ауылдық округ, аудан орталығы Новоишим ауылы және 66 ауылдық елді мекен орналасқан.
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданның жалпы көлемі – 1 108 678 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 257 999 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 965 375 га;
елді мекен жерлері – 92 420 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 5 367 га;
қордағы жерлер – 22 592 га.
Ауданның климаттық зонасы күрт континенталды әдетте жылдық және тәуліктік температураның жоғары ауытқуымен білінеді. Бұл ауданның ерекше жағымсыз ауа райы көктемгі және күзгі қатқағы болып табылады.

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных на пастбищах.
По административно-территориальному делению в районе имени Габита Мусрепова имеются 17 сельских округов, районный центр село Новоишимское и 66 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории района имени Габита Мусрепова – 1 108 678 га, из них пастбищные земли – 257 999 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 965 375 га;
земли населенных пунктов – 92 420 га;
земли промышленности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения – 5 367 га;
земли запаса – 22 592 га.
Климат района резко континентальный, часто выражается, прежде всего, большими колебаниями годовых и суточных температур. Неблагоприятной особенностью климата данного района является наличие весенних и осенних заморозков.

Жылдық орташа жауыны ауытқымалы 284-тен 434 мм және орташа түсімі 380 мм.
Аудан аумағы құрғақ далалы аймақта орналасқан, онда шымдық топырақ түзілу тарамын, ал аймақтық топырақ күрең-қызғылт болып келеді. Аймақтық топырақтан басқа интрааймақты топырақ кеңінен таралған: шалғындау-қызғылт, шалғын-қызғылт, шалғынды-қызғылт. Топырақтың құнарлы қабатының қалыңдығы 47-59 см.
Ауданда 17 ветеринарлық пункттер, 64 мал көмінділері, 9 сібір-жарасын көму, 14 қолдан ұрықтандыру пункттері бар.

Среднегодовое количество осадков колеблется от 284 до 434 мм и в среднем составляет 380 мм.
Территория района расположена в зоне сухих степей, где получил распространение дерновый тип почвообразования, а зональными почвами являются темно-каштановые. Кроме зональных почв получили широкое распространение интразональные почвы: луговато-каштановые, лугово-каштановые, луговые каштановые. Толщина плодородной почвы 47-59 см.
В районе действует 17 ветеринарных пунктов, 64 скотомогильников, 9 сибирско-язвенных захоронений, 14 пунктов искусственного осеменения.

Қазіргі уақытта Ғабит Мүсірепов атындағы ауданда ірі қара мал 33 461 бас, ұсақ мал 32 962 бас, 11 444 бас жылқы саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы бойынша барлығы 177 395 га жайылымдық алқаптары бар. Елдімекен шегіндегі жайылымдары 74 499 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 5 826 га жайылымдық алқаптар бар.
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы жайылымдарының көлемі ауылшаруашылық жануарларының мал басын толық қамтамасыз етеді. Ауыл шаруашылығы жануарларын бағатын отардағы мал жайылымы жоқ.
Солтүстік Қазақстан облысы

В настоящее время в районе имени Габита Мусрепова насчитывается крупного рогатого скота 33 461 голова, мелкого рогатого скота 32 962 головы, 11 444 головы лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по району Габита Мусрепова имеются всего 177 395 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 74 499 га пастбищ, в землях запаса имеются 5 826 га пастбищных угодий.
Площадь пастбищ района имени Габита Мусрепова полностью обеспечивает поголовье сельскохозяйственных животных. Отгонные пастбища для выпаса сельскохозяйственных животных отсутствуют.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по району имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области

183
Олег Михайлович Чекмарев
184
Рафаил Балтышевич Шакин
185
Иван Иванович Шаламов
186
Андрей Евгеньевич Шаповалов
187
Мақсат Амантайұлы Шәріпов
188
Серікжан Рахымжанұлы Шаяхметов
189
Сәуле Амангелдіқызы Шегебаева
190
Владимир Николаевич Яресько
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы аудан бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы аудан бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы аудан бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы аудан бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы аудан бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ атауы
2018 жыл
2019 жыл
Алқаптардың нөмірлері
Алқаптардың нөмірлері
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Андреев
25 сәуірден бастап
24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыздан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусымды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыздан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
2
Бірлік
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
3
Возвышен
25 тамыз дан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусымды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыздан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусымды қоса бір рет мал жаю
4
Дружба
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 сәуірден бастап
24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
5
Көкалажар
25 сәуірден бастап
24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыздан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусымды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыздан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
6
Қырымбет
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 маусымнан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
7
Ломоносов
25 тамыз дан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусымды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыздан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусымды қоса бір рет мал жаю
8
Нежинка
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусымды қоса бір рет мал жаю
25 сәуірден бастап
24 маусымды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
9
Новоишим
25 сәуірден бастап
24 маусымды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыздан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусымды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыздан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
10
Новоселов
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 маусымнан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
11
Рузаев
25 тамыз дан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусымды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыздан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусымды қоса бір рет мал жаю
12
Салқынкөл
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусымды қоса бір рет мал жаю
25 сәуірден бастап
24 маусымды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
13
Тахтаброд
25 сәуірден бастап
24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыздан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусымды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыздан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
14
Червонный
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусым
ды қоса бір рет мал жаю
25 маусым
нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз
дан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 маусымнан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
15
Чистопол
25 тамыз дан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусымды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыздан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусымды қоса бір рет мал жаю
16
Шөптікөл
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 сәуірден бастап
24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
17
Шұқыркөл
25 сәуірден бастап
24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыздан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап
25 сәуірден бастап
24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап
24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап
22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын алқап

183
Чекмарев Олег Михайлович
184
Шакин Рафаил Балтышевич
185
Шаламов Иван Иванович
186
Шаповалов Андрей Евгеньевич
187
Шарипов Максат Амантаевич
188
Шаяхметов Серикжан Рахимжанович
189
Шегебаева Сауле Амангельдиновна
190
Яресько Владимир Николаевич
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по району имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
на 2018 – 2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по району имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
на 2018 – 2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по району имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
на 2018 – 2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по району имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
на 2018 – 2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по району имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
на 2018 – 2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
2018 год
2019 год
Наименование сельского округа
номера полей
номера полей
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Андреевский
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
2
Бирликский
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
3
Возвышенский
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание 25 июня по 24 августа
однократное стравливание 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
4
Дружбинский
однократное стравливание 25 июня по 24 августа
однократное стравливание 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
5
Кокалажарский
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
6
Кырымбетский
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
7
Ломоносовский
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
8
Нежинский
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
9
Новоишимский
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
10
Новосельский
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
11
Рузаевский
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
12
Салкынкольский
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
13
Тахтабродский
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
14
Червонный
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
15
Чистопольский
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
16
Шоптыкольский
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
17
Шукыркольский
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле

Сонымен қатар жайылым кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймақ зонасына байланысты, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ-селеулі-бетегелі-жусанды далада 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара, ұсақ мүйізді малдар, жылқы және түйелер үшін максималды қар жамылғысының қалыңдығымен тереңдігіне және басқада факторларға байланысты.
Ескерту.
Аббревиатураның шешуі:
га - гектар;
мм - миллиметр;
см - сантиметр;
а/о - ауылдық округ.

В связи с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищных угодий, длительность пастбищного периода составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.
Примечание.
Расшифровка аббревиатуры:
га - гектар;
мм - миллиметр;
см – сантиметр;
с.о. - сельский округ.