Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің 2017 жылғы 25 қыркүйектегі № 228 "Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы аумағындағы азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және ветеринария саласындағы мамандар лауазымдарының тізбесін айқындау туралы" қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің 2018 жылғы 12 желтоқсандағы № 316 қаулысы. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 21 желтоқсанда № 5091 болып тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің 2019 жылғы 20 наурыздағы № 65 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің 20.03.2019 № 65 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек Кодексінің 18 - бабы 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31 - бабы 2-тармағына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің 2017 жылғы 25 қыркүйектегі № 228 "Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы аумағындағы азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және ветеринария саласындағы мамандар лауазымдарының тізбесін айқындау туралы" қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4334 тіркелген, 2017 жылғы 13 қазанында Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған) келесі өзгеріс енгізілсін:
жоғарыда көрсетілген қаулының қосымшасы осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда мазмұндалсын.
2. "Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің экономика және қаржы бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте қамтамасыз етсін:
1) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның мемлекеттік және орыс тіліндегі электрондық құжат және елтаңбалы мөрмен расталған қағаз тасығыш нысанындағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалы – Солтүстік Қазақстан аймақтық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін электрондық түрде жолдауды;

О внесении изменения в постановление акимата Есильского района Северо-Казахстанской области от 25 сентября 2017 года № 228 "Об определении перечня должностей специалистов в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности Есильского района Северо-Казахстанской области"
Постановление акимата Есильского района Северо-Казахстанской области от 12 декабря 2018 года № 316. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 21 декабря 2018 года № 5091. Утратило силу постановлением акимата Есильского района Северо-Казахстанской области от 20 марта 2019 года № 65
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Есильского района Северо-Казахстанской области от 20.03.2019 № 65 (вводится в действие с 01.01. 2019).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 18 Трудового Кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года, пунктом 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат Есильского района Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Есильского района Северо-Казахстанской области от 25 сентября 2017 года № 228 "Об определении перечня должностей специалистов в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности Есильского района Северо-Казахстанской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4334, опубликовано 13 октября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде) следующее изменение:
приложение к вышеуказанному постановлению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Коммунальному государственному учреждению "Отдел экономики и финансов акимата Есильского района Северо-Казахстанской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Республиканском государственном учреждении "Департамент юстиции Северо-Казахстанской области Министерства юстиции Республики Казахстан";
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на государственном и русском языках в форме электронного документа и бумажного носителя, заверенного гербовой печатью в Северо-Казахстанский региональный центр правовой информации – филиал Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде;

3) осы қаулыны ресми жариялағаннан кейін "Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің интернет-ресурсында орналастыруды.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы
Есіл ауданының әкімі
М.Әбішев
"КЕЛІСІЛДІ"
Солтүстік Қазақстан облысы
Есіл ауданы мәслихатының хатшысы
___________________ А.Бектасова
2018 жылғы "____" _____________
2018 жылғы "12" желтоқсандағы № 316 Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің қаулысына қосымша
2018 жылғы "25" қыркүйектегі № 228 Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің қаулысына қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы аумағындағы азаматтық қызметші болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және ветеринария саласындағы мамандар лауазымдарының тізбесі
1. Денсаулық сақтау мамандарының лауазымдары:
1) аудандық маңызы бар мемлекеттік қазыналық кәсіпорны аудандық аурухананың, аудандық емхананың, медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығының басшысы;
2) аудандық маңызы бар мемлекеттік қазыналық кәсіпорны басшысының орынбасары;
3) аудандық маңызы бар мемлекеттік қазыналық кәсіпорны дәріханасының (дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету бөлімінің) меңгерушісі;
4) біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты, санаты жоқ мамандар - барлық мамандықтағы дәрігерлер;
5) біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты, санаты жоқ мамандар - мейіргер, провизор (фармацевт);
6) біліктілігі орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты, санаты жоқ мамандар - фельдшер, акушер, зертханашы (медициналық), мейіргер, тiс дәрігері (дантист), тic технигі (тіс протездеу бөлімшесінің, кабинетінің зертханашысы), рентген зертханашысы, фармацевт, диеталық мейіргер;
7) бiлiктiлiгi орташа деңгейдегі санаты жоқ мамандар - медициналық тіркеуші;
8) біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты, санаты жоқ мамандар - психолог маман;
9) біліктілігі жоғары, орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты, санаты жоқ мамандар - әлеуметтік қызметкер;
10) біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі мамандар – биохимик.
2. Әлеуметтік қамтамасыз ету мамандарының лауазымдары:

3) размещение настоящего постановления на интернет – ресурсе коммунального государственного учреждения "Аппарат акима акимата Есильского района Северо-Казахстанской области" после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима района.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Есильского района
Северо-Кахахстанской области
М.Абишев
"СОГЛАСОВАНО"
Секретарь
Есильского районного маслихата
Северо-Казахстанской области
___________________А.Бектасова
" ___ " _________ 2018 года
Приложение к постановлениюакимата Есильского района Северо-Казахстанской области от "12" декабря 2018 года № 316
Приложение к постановлению акимата Есильского района Северо-Казахстанской области от "25" сентября 2017 года № 228
Перечень должностей специалистов в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности Есильского района Северо-Казахстанской области
1. Должности специалистов здравоохранения:
1) руководитель районной больницы, районной поликлиники, центра первичной медико – санитарной помощи государственного казенного предприятия районного значения;
2) заместитель руководителя государственного казенного предприятия районного значения;
3) заведующий аптекой (отделом лекарственного обеспечения) государственного казенного предприятия районного значения;
4) специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории - врачи всех специальностей;
5) специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории - медицинская (ий) сестра (брат), провизор (фармацевт);
6) специалисты среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории - фельдшер, акушер (ка), лаборант (медицинский), медицинская (ий) сестра (брат), зубной врач (дантист), зубной техник (лаборант зубопротезного отделения, кабинета), рентгенолаборант, фармацевт, диетическая сестра;
7) специалисты среднего уровня квалификации без категории - медицинский регистратор;
8) специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории - специалист психолог;
9) специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории- социальный работник;
10) специалисты высшего и среднего уровня квалификации - биохимик.
2. Должности специалистов социального обеспечения:

1) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекемесінің аудандық Халықты жұмыспен қамту орталығының басшысы;
2) аудандық маңызы бар ұйымның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын үйде қызмет көрсету бөлімшесінің меңгерушісі;
3) мемлекеттік мекеменің біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты, санаты жоқ маманы - әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант;
4) мемлекеттік мекеменің біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты, санаты жоқ маманы - арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік қызметкер;
5) мемлекеттік мекеменің біліктілігі жоғары, орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты, санаты жоқ маманы–жұмыспен қамту орталығының (қызметінің) құрылымдық бөлімшесінің маманы, қарттар мен мүгедектерге күтім жасау жөніндегі әлеуметтік қызметкер, психоневрологиялық аурулары бар жасы 18-ден асқан мүгедек балаларға күтім жасау жөніндегі әлеуметтік қызметкер;
6) ассистент.
3. Білім беру мамандарының лауазымдары:
1) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының басшысы (шағын жиынтықты мектеп, мектепке дейінгі ұйымнан, әдістемелік, психологиялық-әдістемелік-педагогикалық консультация кабинеттерінен басқа);
2) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорны (шағын жинақталған мектептен басқа) басшысының орынбасары;
3) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының - шағын жинақталған мектептің, мектепке дейінгі білім беру ұйымының, әдістемелік кабинеттің (орталық), психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация кабинеттерінің басшысы;
4) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының - шағын жинақты мектеп басшысының орынбасары;
5) біліктілігі жоғары деңгейлі жоғары, бірінші, екінші санатты, санаты жоқ мамандар - мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, арнайы (түзету) және мамандандырылған білім беру ұйымдарының барлық мамандықты мұғалімдері, оның ішінде мұғалім-дифектолог (олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), мұғалім-логопед, бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушы;
6) біліктілігі жоғары деңгейлі жоғары, бірінші, екінші санатты, санаты жоқ мамандар - аккомпаниатор (сүйемелдеуші) (негізгі қызметтердің), тәлімгер, тәрбиелеуші, тәрбиелеуші-ана, әдіскер (негізгі қызметтердің), дене тәрбиесі нұсқаушысы (негізгі қызметтердің), музыкалық жетекші (негізгі қызметтердің), қосымша білім беретін педагог, ұйымдастырушы педагог, педагог-психолог, әлеуметтік педагог, зертханашы, логопед, психолог;

1) руководитель Центра занятости населения районагосударственного учреждения районного значения;
2) заведующий отделением надомного обслуживания, являющийся структурным подразделением организации районного значения;
3) специалист высшего уровня квалификации государственного учреждения высшей, первой, второй категории, без категории - консультант по социальной работе;
4) специалист высшего уровня квалификации государственного учреждения высшей, первой, второй категории, без категории- социальный работник по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах;
5) специалист высшего, среднего уровня квалификации государственного учреждения высшей, первой, второй категории, без категории - специалист структурного подразделения центра (службы) занятости, социальный работник по уходу за престарелыми и инвалидами, социальный работник по уходу за детьми-инвалидами старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями;
6) ассистент.
3. Должности специалистов образования:
1) руководитель государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения (кроме малокомплектной школы, дошкольной организации образования, методического кабинета (центра), кабинета психолого-педагогической коррекции);
2) заместитель руководителя государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения (кроме малокомплектной школы);
3) руководитель государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения - малокомплектной школы, дошкольной организации образования, методического кабинета (центра), кабинета психолого-педагогической коррекции;
4) заместитель руководителя государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения - малокомплектной школы;
5) специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории - учителя всех специальностей организаций дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего образования, специальных (коррекционных) и специализированных организаций образования, в том числе учитель – дефектолог (олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), учитель - логопед, преподаватель - организатор начальной военной подготовки;
6) специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории – аккомпаниатор (основных служб), вожатый, воспитатель, мать - воспитатель, методист (основных служб), инструктор по физкультуре (основных служб), музыкальный руководитель (основных служб), педагог дополнительного образования, педагог - организатор, педагог - психолог, социальный педагог, лаборант, логопед, психолог;

7) біліктілігі жоғары, орташа деңгейлі санаты жоқ мамандар - хореограф (негізгі қызметтердің), жаттықтырушы-оқытушы;
8) біліктілігі орташа деңгейлі жоғары, бірінші, екінші санатты, санаты жоқ мамандар - мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, арнайы (түзету) және мамандандырылған білім беру ұйымдарының барлық мамандық мұғалімдері, аккомпаниатор (сүйемелдеуші) (негізгі қызметтердің), бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушы, тәлімгер, тәрбиелеуші, тәрбиелеуші-ана, әдіскер (негізгі қызметтердің), дене шынықтыру жетекшісі (негізгі қызметтердің), музыкалық жетекші (негізгі қызметтердің), қосымша білім беретін педагог, ұйымдастырушы педагог, зертханашы;
9) біліктілігі жоғары деңгейлі жоғары, бірінші, екінші санатты, санаты жоқ мамандар - барлық мамандықты дәрігерлер;
10) біліктілігі жоғары, орташа деңгейлі жоғары, бірінші, екінші санатты, санаты жоқ мамандар - мейірбике (мейіргер);
11) біліктілігі орташа деңгейлі жоғары, бірінші, екінші санатты, санаты жоқ мамандар - емдәмдік мейірбике;
12) кітапхананың, лагердің, интернаттың басшысы (меңгерушісі);
13) біліктілігі жоғары, орташа деңгейдегі мамандар - кітапханашы, музыкатанушы, барлық мамандықтар инженері, аккомпаниатор, музыкатанушы, хореограф;
14) біліктілігі жоғары деңгейдегі мамандар – көркемдік жетекші;
15) тәрбиешінің көмекшісі.
4. Мәдениет мамандарының лауазымдары:
1) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының басшысы;
2) ауылдық маңызы бар мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының басшысы;
3) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының әдістемелік кабинет, кітапхана меңгерушісі (басшысы);
4) мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының біліктілігі жоғары, орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санаттағы мамандары - аккомпаниатор, библиограф, кітапханашы, мәдени ұйымдастырушы (негізгі қызметтер), барлық атаудағы әдістемеші (негізгі қызметтер), музыкалық жетекші, режиссер,барлық атаудағы суретшілер (негізгі қызметтер);
5) мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының біліктілігі жоғары, орташа деңгейдегі санаты жоқ мамандары - аккомпаниатор, библиограф, кітапханашы, мәдени ұйымдастырушы (негізгі қызметтер), барлық атаудағы әдістемеші (негізгі қызметтер), музыкалық жетекші, редактор (негізгі қызметтер), режиссер, хореограф, барлық атаудағы суретшілер (негізгі қызметтер);

7) специалисты высшего, среднего уровня квалификации без категории – хореограф (основных служб), тренер - преподаватель;
8) специалисты среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории - учителя всех специальностей организаций дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего образования, специальных (коррекционных) и специализированных организаций образования, аккомпаниатор (основных служб), преподаватель - организатор начальной военной подготовки, вожатый, воспитатель, мать - воспитатель, методист (основных служб), инструктор по физкультуре (основных служб), музыкальный руководитель (основных служб), педагог дополнительного образования, педагог – организатор, лаборант;
9) специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории – врачи всех специальностей;
10) специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории - медицинская (ий) сестра (брат);
11) специалисты среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории - диетическая сестра;
12) руководитель (заведующий) библиотекой, лагерем, интернатом;
13) специалисты высшего, среднего уровня квалификации –библиотекарь,инженер всех специальностей, аккомпаниатор, музыковед, хореограф;
14) специалисты высшего уровня квалификации – художественный руководитель;
15) помощник воспитателя.
4. Должности специалистов культуры:
1) руководитель государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения;
2) руководитель государственного учреждения и государственного казенного предприятия сельского значения;
3) заведующий (руководитель) методическим кабинетом, библиотекой государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения;
4) специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории государственного учреждения и государственного казенного предприятия - аккомпаниатор, библиограф, библиотекарь, культорганизатор (основных служб), методист всех наименований (основных служб), музыкальный руководитель, режиссер, художники всех наименований (основных служб);
5) специалисты высшего, среднего уровня квалификации без категории государственного учреждения и государственного казенного предприятия - аккомпаниатор, библиограф, библиотекарь, культорганизатор (основных служб), методист всех наименований (основных служб), музыкальный руководитель, редактор (основных служб), режиссер, хореограф, художники всех наименований (основных служб);

6) мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі мамандары - дыбыс операторы.
5. Спорт мамандарының лауазымдары:
1) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының басшысы;
2) мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорны басшысының орынбасары;
3) біліктіліктегі жоғары және орташа деңгейдегі санаты жоқ мамандар - жаттықтырушы– оқытушы.
6. Ветеринария мамандарының лауазымдары:
1) аудандық маңызы бар мемлекеттік коммуналдық кәсіпорнының ветеринариялық станция басшысы;
2) аудандық маңызы бар мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны басшысының орынбасары;
3) мемлекеттік коммуналдық кәсіпорнының бірінші, екінші санаттағы, санатсыз біліктілік деңгейі жоғары мамандары - ветеринариялық дәрігер, зертхананың ветеринариялық дәрігері;
4) мемлекеттік коммуналдық кәсіпорнының санатсыз біліктілік деңгейі жоғары, орташа мамандары - зертханашы;
5) бірінші, екінші санаттағы, санатсыз біліктілік деңгейі орташа мамандар - ветеринариялық фельдшер, жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі техник, асыл тұқымды іс жөніндегі техник.

6) специалисты высшего и среднего уровня квалификации государственного учреждения и государственного казенного предприятия – звукооператор.
5. Должности специалистов спорта:
1) руководитель государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения;
2) заместитель руководителя государственного учреждения и государственного казенного предприятия;
3) специалисты высшего и среднего уровня квалификации без категории -тренер – преподаватель.
6. Должности специалистов ветеринарии:
1) руководитель ветеринарной станции государственного коммунального предприятия районного значения;
2) заместитель руководителя государственного коммунального предприятия районного значения;
3) специалисты высшего уровня квалификации государственного коммунального предприятия первой, второй категории, без категории - ветеринарный врач, ветеринарный врач лаборатории;
4) специалисты высшего, среднего уровня квалификации государственного коммунального предприятия без категории - лаборант;
5) специалисты среднего уровня квалификации первой, второй категории, без категории - ветеринарный фельдшер, техник по искусственному осеменению животных, техник по племенному делу.