2018-2019 жылдарға арналған Тимирязев ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Тимирязев аудандық мәслихатының 2018 жылғы 26 ақпандағы № 21/5 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 16 наурызда № 4606 болып тіркелді
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8-бабына сәйкес Тимирзев аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімге қоса берілген 2018-2019 жылдарға арналған Тимирязев ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың
XXI сессиясының төрағасы Н. Усенков
Аудандық мәслихаттың
Хатшысы С. Мұстафин
Тимирязев аудандық мәслихатының 2018 жылғы 26 ақпандағы № 21/5 шешіміне
1-қосымша
2018-2019 жылдарға арналған Тимирязев ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Тимирязев ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 сәуірде №15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 15 мамырда №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Тимирязев ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Тимирязевскому району на 2018-2019 годы
Решение Тимирязевского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 26 февраля 2018 года № 21/5. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 16 марта 2018 года № 4606
В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Тимирязевский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый к настоящему решению План по управлению пастбищ и их использованию по Тимирязевскому району на 2018-2019 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
XXI сессии
районного маслихата Н. Усенков
Секретарь
районного маслихата С. Мустафин
Приложение
к решению Тимирязевского районного маслихата от 26 февраля 2018 года № 21/5
План по управлению пастбищами и их использованию по Тимирязевскому району на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Тимирязевскому району на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Тимирязевского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3 к настоящему Плану;

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар:
жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер;
ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер;
иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер;
ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Тимирязев ауданында 16 ауылдық округ және 24 ауылдық елді мекен орналасқан.
Тимирязев ауданының жалпы көлемі 451 167 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдық жерлер – 116 496 га.
Тимирязев ауданының санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 371 228 га;
елді мекен жерлері – 35 211 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 2 288 га;
қордағы жерлер – 40 121 га.
Тимирязев ауданының климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы күшті желдермен ұзақ, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – минус19 градус Цельсий (бұдан әрі – °С), максималды минус 35°С дейін барады, ауаның жылдық орташа температурасы шілде айында – плюс 23°С, максималды плюс 32°С дейін барады. Жауынның орташа түсімі – 250-350 миллиметрді құрайды.
Тимирязев ауданының өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен 115 түрі бар. Олардың ішінде дәнділер, күрделігүлділер, шаршыгүлділер ең көп тараған.
Тимирязев ауданының топырақ жамылғысы әртүрлі. Топырақтың біразы кәдімгі қара топырақ болып табылады. Кәдімгі қара топырақты аз алқапты салыстырғанда қызғылт және шалғынды қара жерлер орналасқан. Топырақтың құнарлы қабатының қалыңдығы 45-60 сантиметр.

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом:
сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц;
данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Тимирязевском районе имеются 16 сельских округов и 24 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Тимирязевского района 451 167 гектар (далее – га), из них пастбищные земли – 116 496 га.
По категориям земли Тимирязевского района подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 371 228 га;
земли населенных пунктов – 35 211 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 2 288 га;
земли запаса – 40 121 га.
Климат Тимирязевского района резко континентальный, зима продолжительная с сильными ветрами, лето жаркое и сухое. Среднегодовая температура воздуха в январе – минус 19 градусов по Цельсию (далее – °С), максимально достигает до минус 35°С, среднегодовая температура воздуха в июле – плюс 23°С, максимально достигает до плюс 32°С. Среднегодовое количество осадков составляет – 250-350 миллиметров.
Растительный покров Тимирязевского района разнообразный, включает примерно 115 видов растений. Наиболее распространенные из них злаково-разнотравные, сложноцветные, крестоцветные.
Почвенный покров Тимирязевского района разнообразный. Преобладающими почвами являются черноземы обыкновенные. С меньшей площадью в сравнении с черноземами обыкновенными размещаются каштановые и лугово-черноземные. Толщина плодородной почвы 45-60 сантиметров.

Ауданда 15 мал дәрігерлік пункті және 16 мал көмінділері бар.
2018 жылғы 01 қаңтардағы жағдай бойынша Тимирязев ауданында ірі қара мал 11 949 бас, ұсақ мал 15 633 бас, 4 735 бас жылқы саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Тимирязев ауданы бойынша барлығы 116 496 га жайылымдық алқаптары бар, оның ішінде:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде 69 766 га;
елді мекен шегіндегі жайылымдары 25 571 га саналады;

В районе действуют 15 ветеринарных пунктов и 16 скотомогильников.
По состоянию на 01 января 2018 года в Тимирязевском районе насчитывается крупного рогатого скота 11 949 голов, мелкого рогатого скота 15 633 голов, 4 735 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Тимирязевскому району имеются всего 116 496 га пастбищных угодий, в том числе:
на землях сельскохозяйственного назначения 69 766 га;
в черте населенного пункта числится 25 571 га пастбищ;

қордағы жерлерде 3 686 га жайылымдық алқаптар бар.
Тимирязев ауданы жайылымдарының көлемі ауыл шаруашылығы жануарларының басын толық қамтамасыз етеді.
Тимирязев ауданында мал шаруашылығы үшін пайдаланылатын шалғайдағы жайылымдар жоқ.
2018-2019 жылдарға арналған Тимирязев ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Тимирязев ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы(картасы)
Тимирязев ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) қоса берілген жер учаскелерін пайдаланушылар тізімі
Схема бойынша №
Жер пайдаланушылардың атауы
Целинный ауылдық округі
1
"Тем-Лан СК" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
2
"Дрегер В.В." ҚС нысанындағы фермер қожалығы
Докучаев ауылдық округі
3
"Атамекен Агро Тимирязево" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
4
"Карбаев А." фермер қожалығы
Құртай ауылдық округі
5
"Атамекен Агро Тимирязево" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
6
"Куцеволов В.П." фермер қожалығы
Дмитриев ауылдық округі
7
"Жаркынколь" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
8
"Бырлик" шаруа қожалығы
9
"Абдрахманов Б.С." шаруа қожалығы
10
"Атамекен Агро Тимирязево" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Интернационал ауылдық округі
11
"Атамекен Агро Тимирязево" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
12
"Ной Север" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
13
"Бади" фермер қожалығы
14
"Аяжанова Л.М." фермер қожалығы
15
"Талап и К" фермер қожалығы
16
"Сальникова Н.В." фермер қожалығы
Ақжан ауылдық округі
17
"АФ Солтустик Байлык" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
18
"Низам" шаруа қожалығы
19
"Первышин А.Ю." шаруа қожалығы
20
"Барабаш Михаил Андреевич" шаруа қожалығы
21
"Грабовский А.Л." фермер қожалығы
22
"Раймкулов А.Т." шаруа қожалығы
23
"Байгужин С.З." шаруа қожалығы
24
"Мадюк О.А." шаруа қожалығы
Тимирязев ауылдық округі
25
"Залевский М.И." шаруа қожалығы
26
"Штыма В.И." фермер қожалығы
Хмельницкий ауылдық округі
27
"Сагат СК" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
28
"Узденбаев Б.Д." шаруа қожалығы
Москворецк ауылдық округі
29
"Москворецкое" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Дзержинский ауылдық округі
30
"Москворецкое" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
31
"Ерназ – Агро" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
32
"Аман и К" фермер қожалығы
33
"Райымбек и К" фермер қожалығы
34
"Алан и К" шаруа қожалығы
35
"Филиппов В.А." шаруа қожалығы
36
"ННИ" фермер қожалығы
37
"Анар" шаруа қожалығы
Ақсуат ауылдық округі
38
"Куанышбек и К" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
39
"Аман и К" фермер қожалығы
40
"Аксуат – Зерно" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
41
"Агро-2005" фермер қожалығы
Есіл ауылдық округі
42
"Ишимское" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
43
"Олжас и К" фермер қожалығы
44
"Адалхан" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
45
"Вайс и К" фермер қожалығы
46
"Озимковский Т.Б." шаруа қожалығы
Ленин ауылдық округі
47
"Москворецкое" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
48
"Қазақстан Бидайы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
49
"Джунусов Н.Т." шаруа қожалығы
50
"Ахметов К.Б" шаруа қожалығы
51
"Серикбаев К.С." шаруа қожалығы
Мичурин ауылдық округі
52
"Мичуринское" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Белоградов ауылдық округі
53
"Малик и К" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
54
"Елимай и М" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Комсомол ауылдық округі
55
"Кайнат" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
56
"Уак и К" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
2018-2019 жылдарға арналған Тимирязев ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
2018-2019 жылдарға арналған
Тимирязев ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
2018-2019 жылдарға арналған
Тимирязев ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
2018-2019 жылдарға арналған
Тимирязев ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
2018-2019 жылдарға арналған Тимирязев ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік график
Ауылдық округтің атауы
Жылдар
Танап нөмірлері
I
II
III
IV
1
Ақсуат
2018
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
демалатын танап
2019
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
2
Дмитриев
2018
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
2019
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
3
Докучаев
2018
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
2019
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
4
Дзержинский
2018
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
2019
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
5
Интернационал
2018
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
демалатын танап
2019
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
6
Құртай
2018
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
2019
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
7
Есіл
2018
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
2019
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
8
Комсомол
2018
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
2019
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
9
Ленин
2018
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
демалатын танап
2019
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
10
Мичурин
2018
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
2019
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
11
Белоградов
2018
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
2019
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
12
Москворецк
2018
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
2019
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
13
Тимирязев
2018
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
демалатын танап
2019
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
14
Ақжан
2018
демалатын танап
с 25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
2019
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
15
Хмельницкий
2018
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
2019
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
16
Целинный
2018
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
2019
демалатын танап
25 сәуірден 24 маусымға дейін
бір мәрте малды оттату
25 маусымнан 24 тамызға дейін
бір мәрте малды оттату
25 тамыздан 22 қазанға дейін
бір мәрте малды оттату

в землях запаса имеются 3 686 га пастбищных угодий.
Площадь пастбищ Тимирязевского района полностью обеспечивает поголовье сельскохозяйственных животных.
Отгонных пастбищ в Тимирязевском районе, которые используются для ведения животноводства, не имеется.
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по Тимирязевскому
району на 2018-2019 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Тимирязевского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ Тимирязевского района
№ по схеме
Наименование землепользователей
Целинный сельский округ
1
Товарищество с ограниченной ответственностью "Тем-Лан СК"
2
Фермерское хозяйство в форме ПТ "Дрегер В.В."
Докучаевский сельский округ
3
Товарищество с ограниченной ответственностью "Атамекен Агро Тимирязево"
4
Фермерское хозяйство "Карбаев А."
Куртайский сельский округ
5
Товарищество с ограниченной ответственностью "Атамекен Агро Тимирязево"
6
Фермерское хозяйство "Куцеволов В.П."
Дмитриевский сельский округ
7
Товарищество с ограниченной ответственностью "Жаркынколь"
8
Крестьянское хозяйство "Бырлик"
9
Крестьянское хозяйство "Абдрахманов Б.С."
10
Товарищество с ограниченной ответственностью "Атамекен Агро Тимирязево"
Интернациональный сельский округ
11
Товарищество с ограниченной ответственностью "Атамекен Агро Тимирязево"
12
Товарищество с ограниченной ответственностью "Ной Север"
13
Фермерское хозяйство "Бади"
14
Фермерское хозяйство "Аяжанова Л.М.
15
Фермерское хозяйство "Талап и К"
16
Фермерское хозяйство "Сальникова Н.В."
Акжанский сельский округ
17
Товарищество с ограниченной ответственностью "АФ Солтустик Байлык"
18
Крестьянское хозяйство "Низам"
19
Крестьянское хозяйство "Первышин А.Ю."
20
Крестьянское хозяйство "Барабаш Михаил Андреевич"
21
Фермерское хозяйство "Грабовский А.Л."
22
Крестьянское хозяйство "Раймкулов А.Т."
23
Крестьянское хозяйство глава "Байгужин С.З."
24
Крестьянское хозяйство "Мадюк О.А."
Тимирязевский сельский округ
25
Крестьянское хозяйство "Залевский М.И."
26
Фермерское хозяйство "Штыма В.И."
Хмельницкий сельский округ
27
Товарищество с ограниченной ответственностью "Сагат СК"
28
Крестьянское хозяйство "Узденбаев Б.Д."
Москворецкий сельский округ
29
Товарищество с ограниченной ответственностью "Москворецкое"
Дзержинский сельский округ
30
Товарищество с ограниченной ответственностью "Москворецкое"
31
Товарищество с ограниченной ответственностью "Ерназ – Агро"
32
Фермерское хозяйство "Аман и К"
33
Фермерское хозяйство "Райымбек и К"
34
Крестьянское хозяйство "Алан и К."
35
Крестьянское хозяйство "Филиппов В.А."
36
Фермерское хозяйство "ННИ"
37
Крестьянское хозяйство "Анар"
Аксуатский сельский округ
38
Товарищество с ограниченной ответственностью "Куанышбек и К"
39
Фермерское хозяйство "Аман и К"
40
Товарищество с ограниченной ответственностью "Аксуат – Зерно"
41
Фермерское хозяйство "Агро-2005"
Есильский сельский округ
42
Товарищество с ограниченной ответственностью "Ишимское"
43
Фермерское хозяйство "Олжас и К"
44
Товарищество с ограниченной ответственностью "Адалхан"
45
Фермерское хозяйство "Вайс Н.Э."
46
Крестьянское хозяйство "Озимковский Т.Б."
Ленинский сельский округ
47
Товарищество с ограниченной ответственностью "Москворецкое"
48
Товарищество с ограниченной ответственностью "Казахстан Бидайы"
49
Крестьянское хозяйство "Джунусов Н.Т."
50
Крестьянское хозяйство "Ахметов К.Б"
51
Крестьянское хозяйство "Серикбаев К.С."
Мичуринский сельский округ
52
Товарищество с ограниченной ответственностью "Мичуринское"
Белоградовский сельский округ
53
Товарищество с ограниченной ответственностью "Малик и К"
54
Товарищество с ограниченной ответственностью "Елимай и М"
Комсомольский сельский округ
55
Товарищество с ограниченной ответственностью "Кайнат"
56
Товарищество с ограниченной ответственностью "Уак и К"
Приложение 2
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по Тимирязевскому
району на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по Тимирязевскому
району на 2018-2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по Тимирязевскому
району на 2018-2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по Тимирязевскому
району на 2018-2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставленные пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по Тимирязевскому
району на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Годы
Номера полей
I
II
III
IV
1
Аксуатский
2018
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
2019
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
2
Дмитриевский
2018
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
2019
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
3
Докучаевский
2018
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
2019
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
4
Дзержинский
2018
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
2019
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
5
Интернациональный
2018
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
2019
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
6
Куртайский
2018
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
2019
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
7
Есильский
2018
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
2019
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
8
Комсомольский
2018
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
2019
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
9
Ленинский
2018
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
2019
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
10
Мичуринский
2018
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
2019
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
11
Белоградовский
2018
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
2019
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
12
Москворецкий
2018
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
2019
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
13
Тимирязевский
2018
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
2019
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
14
Акжанский
2018
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
2019
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
15
Хмельницкий
2018
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
2019
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
16
Целинный
2018
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
2019
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября

Топырақ-климаттық аймаққа, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлеріне, сондай-ақ жайылым жерлердің өнімділігіне байланысты, жайылым кезеңінің ұзақтығы 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы ірі қара малдар, ұсақ малдар, жылқылар үшін қар жамылғысының қалыңдығы мен тереңдігіне және басқа да факторларға байланысты.

В связи с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищных угодий, длительность пастбищного периода составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.