Бесқарағай ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Бесқарағай аудандық мәслихатының 2018 жылғы 5 сәуірдегі № 22/9-VI шешімі. Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Бесқарағай ауданындағы Әділет басқармасында 2018 жылғы 24 сәуірде № 5-7-121 тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8, 13-баптарына сәйкес, Бесқарағай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Бесқарағай ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы,
Бесқарағай аудандық мәслихатының хатшысы
Қ. Садықов
Бесқарағай аудандық мәслихатының
2018 жылғы 5 сәуірдегі № 22/9-VI
шешімімен бекітілген
Бесқарағай ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018 -2019 жылдарға арналған жоспар

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Бескарагайскому району на 2018-2019 годы
Решение Бескарагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 5 апреля 2018 года № 22/9-VI. Зарегистрировано Управлением юстиции Бескарагайского района Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 24 апреля 2018 года № 5-7-121
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Бескарагайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Бескарагайскому району на 2018-2019 годы согласно приложения.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии,
секретарь Бескарагайского районного маслихата
К. Садыков
Утвержден решением
Бескарагайского районного
маслихата от 5 апреля
2018 года № 22/9-VI
План по управлению пастбищами и их использованию по Бескарагайскому району на 2018-2019 годы

Осы Бесқарағай ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 15090 нөмірімен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 11064 нөмірімен тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Бескарагайскому району на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың қосымшаға сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы Жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложения настоящего Плана;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложения 2 настоящего Плана;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложения 3 настоящего Плана;

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложения  4 настоящего Плана;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложения 5 настоящего Плана;

6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7 қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе, согласно приложения 6 настоящего Плана;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложения 7 настоящего Плана;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Бесқарағай ауданында 10 ауылдық округтер, 32 ауылдық елді мекендер бар, олардан 33 ауылдық мекендер және Семей қаласының әкімшілік бағынысындағы Шаған кенті.
2017 жылғы 1 қарашаға жер есебінің мәліметтері бойынша Бесқарағай ауданының жалпы көлемі 1 140,9 мың га құрайды. Ауданның барлық жер қоры нысаналы бағыттарына қатысты санаттары бойынша жерлердің бөлінісі:
р/с №
Жерлер санаттарының атауы
Көлемі
(мың. га)
%
1.
Ауыл шаруашылығы маңызындағы жерлер

По административно-территориальному делению в Бескарагайском районе имеются 10 сельских округов, имеется 33 населенных пунктов, из них 32 сельских населенных пункта, и поселок Чаган, который административно подчинен городу Семей.
По данным учета земель на 1 ноября 2017 года площадь Бескарагайского района составляет 1 140,9 тысяч га. В зависимости от целевого назначения весь земельный фонд района распределяется по категориям:
№ п/п
Наименование категории земель
Площадь
(тыс. га)
%
1
Земли сельскохозяйственного назначения

1 140,9
100,0
Ауданның аумағы күртконтиненталды болып келетін құрғақ далада тұр, қысы қатал, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы +2,6 градус, қаңтар айында орташа температура -16,8 градус, шілде айында +20,3 градус. Жеке жылдарда жазда +42 градусқа дейін көтеріледі, қыста - 45 градусқа дейін төмендейді.
Жауынның орташа жылдық түсімі 217-298 мм, олардың көбірек түсуі жаз айларына келеді.
Ауданның өсімдік жамылғысы негізінен бірлескен жусанды-селеулі-бетегелі болып келеді. Оның доминанттарынан басқа шөп арасында зопник, подмаренник, качим, қоңырбас, алып қияқ және басқа да өсімдіктер кездеседі.
Ауданның топырақ қабаты негізінен қызғылт аймақты топырақ болып келеді. "Балапан" бөктері қоңыр-қызғылт аймақты, сол жақ жағалау бөлігі –ашық қызғылт аймақты топырақ алып жатыр.
Топырақ қабатына тән сипаты едәуір "жеңіл" топырақтың едәуір "жеңіл" механикалық құрамының таралуы (құмдауыт және құмды).
Ауылдық округтердің елді мекендерінде 8 ветеринарлық пункттер, 15 мал сою пункттері мен алаңдары, 23 мал қорымдары бар.
Қазіргі уақытта ауданда мүйізді ірі қара 34 334 бас, мүйізді ұсақ мал 46 681 бас және 9 892 бас жылқы саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Бесқарағай ауданында барлығы 568,3 мың га жайылым алқаптары бар, оның ішінде ауыл шаруашылығы маңызындағы жерлерде 364,9 мың га, елді-мекен шегіндегі жайылымдар 114,4 мың га жайылым саналады, босалқы жерлерде 23,1 мың га.
Ауылдық округтерде жеке қосалқы шаруашылығындағы мал санының өсуіне байланысты 55 мың га жайылым алқаптарының жетіспеушілігі байқалуда.
Бұл мәселелерді шешу үшін мемлекеттік қордан жайылымдық алқаптарды ұтымды бөлу және елді мекен, ауыл шаруашылық мақсатындағы және Бесқарағай ауданының қордағы жерлерінен бөлу есебінен ұлғайту қажет.
Сондай-ақ ветеринарлық-санитарлық обьектілермен қамтамасыз ету үшін ауылдық округтерде ұрықтандыру пункттері мен малдарды шомылдыру үшін жеткіліксіз орындардың құрылысын жоспарлау қажет.
Бесқарағай ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Р/с
Ауылдық округі
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
1.
Бесқарағай а/о
сәуірдің екінші он күндігі
қазанның екінші он күндігі
2.
Баскөл а/о
сәуірдің екінші он күндігі
қазанның екінші он күндігі
3.
Беген а/о
сәуірдің екінші он күндігі
қазанның екінші он күндігі
4.
Глуховка а/о
сәуірдің екінші он күндігі
қазанның екінші он күндігі
5.
Долон а/о
сәуірдің екінші он күндігі
қазанның екінші он күндігі
6.
Ерназар а/о
сәуірдің екінші он күндігі
қазанның екінші он күндігі
7.
Жетіжар а/о
сәуірдің екінші он күндігі
қазанның екінші он күндігі
8.
Канонерка а/о
сәуірдің екінші он күндігі
қазанның екінші он күндігі
9.
Қарабас а/о
сәуірдің екінші он күндігі
қазанның екінші он күндігі
10.
М-Владимировка а/о
сәуірдің екінші он күндігі
қазанның екінші он күндігі

1 140,9
100,0
Территория района находится в сухостепной зоне, характеризующейся резко континентальным климатом. Зима суровая. Лето сухое, жаркое. Среднегодовая температура воздуха +2,6 градуса, при средней температуре воздуха в январе -16,8 градусов, в июле +20,3 градуса. В отдельные годы летом температура воздуха повышается до +42 градусов, зимой понижается до - 45 градусов.
Среднегодовое количество осадков составляет 217-298 мм, при этом наибольшее их количество приходится на летние месяцы.
Растительный покров территории района представлен, в основном, полынно-ковыльно-типчаковыми ассоциациями. Кроме ее доминантов, в травостое в небольшом количестве участвуют зопник, подмаренник, качим, тонконог, волоснец гигантский и другие растения.
Почвенный покров района, в основном представлен почвами каштановой подзоны. Увал "Балапан" занят почвами темно-каштановой подзоны, а левобережная часть – светло-каштановой подзоны.
Характерной чертой почвенного покрова является значительное распространение почв "легкого" механического состава (супесчаных и песчаных).
В населенных пунктах сельских округов имеется 8 ветеринарных пунктов, 15 убойных пунктов и площадок, 23 скотомогильника.
В настоящее время в районе насчитывается крупного рогатого скота 34 334  голов, мелкого рогатого скота 46 681 голов, 9 892 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Бескарагайскому району имеются всего 568,3 тыс. га пастбищных угодий, в том числе: на землях сельскохозяйственного назначения 364,9 тыс. га, в черте населенных пунктов числится 114,4 тыс. га пастбищ, в землях запаса имеются 23,1 тыс. га пастбищных угодий.
В сельских округах в связи с ростом поголовья скота на личных подворьях ощущается недостаток 55 тыс. га пастбищных угодий.
Для решения этих проблем необходимо увеличить площади пастбищ за счет земель сельскохозяйственного назначения и земель запаса Бескарагайского района.
Также, для обеспечения ветеринарно – санитарными объектами запланировать строительство недостающих мест для купания животных и пунктов осеменения в сельских округах.
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по Бескарагайскому
району на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, определяющие сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
1.
Бескарагайский с/о
вторая декада апреля
вторая декада октября
2.
Баскольский с/о
вторая декада апреля
вторая декада октября
3.
Бегенский с/о
вторая декада апреля
вторая декада октября
4.
Глуховский с/о
вторая декада апреля
вторая декада октября
5.
Долонский с/о
вторая декада апреля
вторая декада октября
6.
Ерназаровский с/о
вторая декада апреля
вторая декада октября
7.
Жетижарский с/о
вторая декада апреля
вторая декада октября
8.
Канонерский с/о
вторая декада апреля
вторая декада октября
9.
Карабасский с/о
вторая декада апреля
вторая декада октября
10.
М-Владимировский с/о
вторая декада апреля
вторая декада октября

Сонымен қатар жайылымның кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймақ зонасына байланысты, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ - селеулі - бетегелі -жусанды далада 180-210 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара, мүйізді ұсақ малдар және жылқы үшін максималды қар жамылғысының қалыңдығымен тереңдігіне және басқада факторларға байланысты.
Ескерту: қысқартулардың түсіндірмесі:
га – гектар;
мм - миллиметр;
см - сантиметр;
а /о - ауылдық округ.

Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ и составляет 180 – 210 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей и связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
га – гектар
оС – показатель Цельсия;
мм - миллиметр;
см - сантиметр;
с/о - сельский округ.