Шемонаиха ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 23/3-VI шешімі. Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Шемонаиха аудандық Әділет басқармасында 2018 жылғы 17 сәуірде № 5-19-176 болып тіркелді. Күші жойылды -Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 2020 жылғы 5 тамыздағы № 55/9-VI шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 05.08.2020 № 55/9-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының  8, 13 - баптарына  сәйкес Шемонаиха аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Шемонаиха ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрайымы Г. Андронова
Шемонаиха аудандық мәслихатының хатшысы А. Боровикова
Шемонаиха аудандық
мәслихатының
2018 жылғы 29 наурыздағы
№ 23/3-VI шешімімен бекітілген
Шемонаиха ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Шемонаиха ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы"  Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 сәуірде № 15090 болып тіркелді), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 15 мамырда № 11064 болып тіркелді) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Шемонаихинскому району на 2018-2019 годы
Решение Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 29 марта 2018 года № 23/3-VI. Зарегистрировано Управлением юстиции Шемонаихинского района Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 17 апреля 2018 года № 5-19-176. Утратило силу - решением Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 5 августа 2020 года № 55/9-VI
Сноска. Утратило силу - решением Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 05.08.2020 № 55/9-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Шемонаихинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Шемонаихинскому району на 2018-2019 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Г. Андронова
Секретарь Шемонаихинского районного маслихата А. Боровикова
Утвержден
решением Шемонаихинского
районного маслихата
от 29 марта 2018 года № 23/3-VI
План по управлению пастбищами и их использованию по Шемонаихинскому району на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Шемонаихинскому району на 2018-2019 годы разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес, құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес, жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес, жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес, жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 6-қосымшасына сәйкес, ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
7) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Шемонаиха ауданы жер ресурстарының маңызды әлеуетін иеленген, облыстың агроөндірісі дамыған өңірдің бірі болып табылады. Шемонаиха ауданы экономикасының дамуының негізгі бағытының бірі ауыл шаруашылық өндірісі және оның құрамы мал өсіру болып табылады.
Ауданда сүтті мал өсіру дамыған, етті мал өсіру үлесі жалпы мал басына шаққанда көп емес. Саланың берік даму құрамы ауыл шаруашылық мақсаттағы жерлерді ұтымды пайдалану болып табылады.
Ауыл шаруашылық мақсаттағы жерлерді ұтымды пайдалану - бұл жер учаскелерінің меншік иелерінің және жер пайдаланушылардың жерлерді қорғуды және топырақтың құнарлылығын және жердің мелиоративтік жай-күйін айтарлықтай төмендетуге әкеліп соқтырмайтын тәсілдермен табиғи факторлармен тиімді арақатынастарды ескере отырып, ауыл шаруашылық өнімдерін өндіру үдерісінде жер пайдалану мақсаттарын жүзеге асырудағы ең жоғары әсерге қол жеткізуді қамтамасыз ету болып табылады.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Шемонаихинский район является одним из развитых агропромышленных регионов области обладающий значительным потенциалом земельных ресурсов. Основным направлением развития экономики Шемонаихинского района является сельскохозяйственное производство и его составляющей животноводства.
В районе развито молочное скотоводство, доля мясного скотоводства в общем поголовье незначительна. Составляющей устойчивого развития отрасли является рациональное использование земель сельскохозяйственного значения.
Рациональное использование земель сельскохозяйственного назначения - это обеспечение собственниками земельных участков и землепользователями в процессе производства сельскохозяйственной продукции максимального эффекта в осуществлении целей землепользования с учетом охраны земель и оптимального взаимодействия с природными факторами способами, не приводящими к существенному снижению плодородия почв и мелиоративного состояния земель.

Шемонаиха ауданы облыстың солтүстігіндегі аумақтың шағын бөлігін алып жатыр, оның алаңы 399,5 мың га, ол облыс алаңының 7,4% құрайды.
Әкімшілік-аумақтық бөлулерге сәйкес ауданда 35 елді мекен бар, оның ішінде бір қала, екі кент, 32 ауылдық елді мекен, 11 округтің шекаралары белгіленген (8 ауылдық округ, 2 кент және Шемонаиха қаласы).
Аудан климаты ауа температурасының тәуліктік және жылдық амплитудаларымен қатал-континенталды. Қысы қатаң, жазда ыстық.
Аудан шегінде үш табиғи-климаттық аймақтар бөлінген:
таулы жайылым - жазық дала, тау бөктері-далалық қоңыржай ылғалды, құрғақ дала.
Ауданның аумақтарында төрт өсімдік топтаулары бар:
тау шалғындық - далалық, ауданның шығыс бөлігінде, дымқыл бозды-бетегелі-дәнді шабындықтары ауданның солтүстік - шығыс бөліктерінде көрсетілген, қоңыржай дымқыл және бозды-бетегелі-дәнді далаланған шабындықтары және далалары ауданның орталық және батыс бөліктерінде орналасқан, Ертіс және Уба өзендердің аңғарларымен және олардың құйылуларымен көрсетілген.
Ауыл шаруашылық алқаптарды геоботаниялық тексеруге сәйкес, ауданның мал жайылымдарының басым типтері: көделі - бетегелі –жусанды, бұталылар, қылқанбозды- бетегелі – жусандар.
Аудан аумағының топырақ жамылғысы тау-орман ашық сұр күлгінденген топырақтардан ұсынылған, қара топырақ таралған (күлгінденген, сілтісізденген , оңтүстік және кәдімгі), қара-қоңыр топырақтар, жайылмалық  - шалғынды топырақ.
Ауданның басты су артериясы Уба болып табылады, аудан аумағында оған көп бұлақтар мен ұсақ өзендер құйылады.
Негізгі ауыл шаруашылығын сумен қамтамасыз ету жер үсті суларында негізделеді, су көздерінің жеткілікті санының болуы, жайылымдық алқаптардың толық сулануын қамтамасыз етеді.
Жерді есепке алудың мәліметтері бойынша ауданға бекітілген алаң 399,5 мың га құрайды. Нысаналы мақсатына қарай, ауданның барлық жер қоры санаттары бойынша бөлінеді:
ауылшаруашылық мақсаттағы жерлер– 230163 га;
елді мекендердің жерлері - 37685 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 5106 га;
орман қорының жерлері – 108023 га;
су қорының жерлері – 6527 га;
қор жерлері – 12035 га.
Малды бағу үшін, ауыл шаруашылық мақсаттағы жерлерге енетін жайылымдар, елді мекендердің жерлері және қор жерлері беріледі.
Ауыл шаруашылық мақсаттағы жерлер ауданның жалпы алаңының 58 % құрайды. Ауыл шаруашылық мақсаттағы барлық жерлер пайдаланылуда және жеке тұлғалардың, мемлекеттік емес және мемлекеттік кәсіпорындардың меншігінде.

Шемонаихинский район занимает относительно небольшую часть территории на севере области, его площадь 399,5 тыс. га, что составляет 7,4 % от площади области.
Согласно административно-территориального деления, в районе числится 35 населенных пунктов, из них один город, два поселка, 32 сельских населенных пункта, установлены границы 11 округов (8 сельских округов, 2 поселка и город Шемонаиха).
Климат района резко континентальный с большими суточными и годовыми амплитудами температуры воздуха. Зима суровая, лето жаркое.
В пределах района выделены три природно-климатические зоны:
горная лугово-степная, предгорно-степная умеренно влажная, сухостепная.
На территории района выделяются четыре растительные группировки:
горная лугово-степная, представлена в восточной части района, разнотравно-злаковые луга, представлены в северо-восточной части района, умеренно-влажные и разнотравно-злаковые остепненные луга и степи, представлены в центральной и западной части района, пойма представлена долинами рек Иртыша и Убы и их притоками.
Согласно геоботаническому обследованию сельскохозяйственных угодий, преобладающие типы пастбищ района: кустарниково-злаково-разнотравные, ковыльно-типчаково-полынные, иногда с кустарниками, тырсо-типчаковые с полынями.
Почвенный покров территории района представлен горно-лесными светлосерыми оподзоленными почвами, распространены черноземы (оподзоленные, выщелоченные, южные и обыкновенные), каштановые почвы, пойменно-луговые почвы.
Главной водной артерией района является река Уба, на территории района в нее впадает большое количество ручьев и мелких речек.
Основное сельскохозяйственное водоснабжение базируется на поверхностных водах, наличие достаточного количества водных источников обеспечивают полную обводненность пастбищных угодий.
По данным земельного учета площадь, закрепленная за районом, составляет 399,5 тыс.га. В зависимости от целевого назначения весь земельный фонд района распределяется по категориям:
(без таблицы) земли сельскохозяйственного назначения – 230163 га;
земли населенных пунктов - 37685 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической  деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 5106 га;
земли лесного фонда – 108023 га;
земли водного фонда – 6527 га;
земли запаса – 12035 га.
Для выпаса животных предоставляются пастбища, входящие в земли сельскохозяйственного назначения, земли населенных пунктов и земли запаса.
Земли сельскохозяйственного назначения занимают 58 % от всей площади района. Практически все земли сельскохозяйственного назначения находятся в пользовании и собственности физических лиц, негосударственных и государственных предприятий.

Елді мекендердің жерлерінің құрылымында ауыл шаруашылық алқаптар 28723 га құрайды-76 %, өзгелер-24 %. Ауыл шаруашылық алқаптардан ең үлкен салмағын жайылымдар құрайды 27065 га – 94 %, шабындықтар 677 га – 2 %, жеке қосалқы шаруашылық жүргізуге арналған жерлер 931 га – 2 % құрайды.
Қор жерлері санатына ауыл шаруашылық алқаптардың 11534 га енеді, оның ішінде 131 га шоғырлар, 514 га шабындық, 10883 га жайылым. Бұл сұраусыз және меншіктегі емес немесе жерлер пайдаланудағы емес жерлер, ауыл шаруашылық пайдалану мақсаттары үшін ауданның резерві болып табылады. Ауданның қор жерлерінде ұсақ контурлық жайылымдар бар, ол алыс, қол жетпейтін және өнімі төмен, мал бағуға ешқашан пайдаланылмаған учаскелер.
Ауыл шаруашылық пайдалануға жарамды барлық жерлер жер пайдаланушыларға бекітілген. Елді мекендердің жерлері, әсіресе жайылым алқаптары өте қарқынды пайдаланылып келеді.
Қазіргі кезде ауданда 80 164 бас ірі қара мал, 209 861 бас ұсақ мал, 31 474 бас жылқы, 11 бас түйе бар.
Ауданда 11 ветеринарлық пункт, жасанды тұқымдандыру үшін 18 пункті, 4 мал соятын пункті, 8 мал соятын алаңы, 16 мал қорымы жұмыс істейді.
1991 жылы елді мекендердің сызбасын бекіткенде, ауылдардың тыныс-тіршілігіне қажетті жер көлемі, сол кезеңдегі халықта бар мал басымен есептелген. Қазіргі уақытта ірі қара мал және ұсақ мал мен жылқы басының арту қарқыны белгіленіп отыр, ол округтерге бөлінген жайылым алқаптарының жетіспеушілігіне әкеліп соқтырды.
Округтер бойынша жайылымдарға қажеттілікті есептеу "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына сәйкес, геоботаникалық зерттеулердің материалдары негізінде жүргізілді.
Тұрғындардың барлық мал басына жайылымдардың қажеттілігін есептеу кезінде елді мекендерінің шекаралары шегінде азықпен қамтамасыз етілуі 84 % құрайды, тек қана Волчанка, Октябрь ауылдық округтерінде және Шемонаиха қаласында қолда бар мал басына шаққанда толық қамтамасыз етілген және тұрғындардың малын бағу үшін ауылдық округтерге қосымша 5,2 га жайылым бөлу қажет.
Қажеттілікті қамтамасыз ету үшін, ауыл шаруашылық мақсаттағы жерлер, елді мекендердің және қор жерлерінің арасындағы жерлерді қайта бөлу қажет.
Аудан аумағында шалғайдағы жайылымдар жоқ.
Елді мекендерде ауыл шаруашылық алқаптарды пайдалануда жайылым айналымдарды сақтау қажет, ол жем-шөп базасының жағдайын арттырады. Малды жаз кезінде жайылымдық жеммен қамтамасыз ету үшін, сиырлар мен жас төлдің басын 6 айға толғанша, елді мекеннің жанындағы жерге жайылымдарда қалдыру ұсынылады. Ересек жастағы төл мен жылқы үшін, алыс алаңдарда жазғы лагерлер ұйымдастыруға ұсыныс жасалады.
Астықтың жем-шөптік қасиетін төмендетуге және табиғи және егілген жайылымдардың астық алымын төмендетуге жол бермеу үшін, жайылымдарды пайдалану жүйесін қолдану қажет, яғни, жайылым айналымын енгізу керек.
Жайылым айналымы дегеніміз, жайылымдарды пайдаланудың және оларға күтім жасаудың, оны пайдаланудың мерзімдері мен әдістері белгілі бір тәртіппен (маусым ішінде, бір жыл немесе бірнеше жыл) өзгеріп отыратын жүйе. Ол үшін мерзім бойынша мал жаю ауысымы мен шабындықты кезекпен ауыстырып отырады, жайылымға демалуға мүмкіндік береді.
Жайылым айналымының сызбасын құрағанда негізі малды бағуға арналған орындарды пайдаланудың жылдағы ауысымы көзделеді (егер ағымдағы жылы малды бағу бірінші орыннан басталса, келесі жылы екіншіден, содан кейін үшіншіден басталады); көктемде мал жайылған мал бағатын орындар қатарын шабындыққа пайдаланып отыру; мерзімді шөпті шауып отыру (тұқым шашқан соң), қатты тапталған жайылымдарда қажетті агротехникалық іс-шараларды өткізе отырып, жиілеп демалыс беру керек.
Табиғи-климаттық жағдайлар мен жайылымдардың нығыздылығына қарай (әсіресе тұрғындармен пайдаланылатын жайылымдарға белсенді қатысты) жыл маусымының ағымында айдаулардың дәйекті түрде ауысуымен үш айдаулық сызбасын көздейтін, ауысымдық-маусымдық жайылым айналмасы пайдаланылады. Жайылым айналымының осындай сызбасында әр учаскені айдауларға бөлу керек: маусымның басы, ортасы және соңы үшін.
Шемонаиха ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шемонаиха ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шемонаиха ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
Оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шемонаиха ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шемонаиха ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шемонаиха ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Округтер
2018 жыл
2019 жыл
1 айдау
2 айдау
3 айдау
1 айдау
2 айдау
3 айдау
Вавилон ауылдық округі
мамырдың 1 тоқсаны- маусымның 3 тоқсаны
шілденің 1 тоқсаны- тамыздың 3 тоқсаны
қыркүйектің 1 тоқсаны- қазанның 3 тоқсаны
шілденің 1 тоқсаны- тамыздың 3 тоқсаны
қыркүйектің 1 тоқсаны-қазанның 3 тоқсаны
мамырдың 1 тоқсаны- маусымның 3 тоқсаны
Верх-Уба ауылдық округі
мамырдың 1 тоқсаны- маусымның 3 тоқсаны
шілденің 1 тоқсаны- тамыздың 3 тоқсаны
қыркүйектің 1 тоқсаны- қазанның 3 тоқсаны
шілденің 1 тоқсаны- тамыздың 3 тоқсаны
қыркүйектің 1 тоқсаны-қазанның 3 тоқсаны
мамырдың 1 тоқсаны- маусымның 3 тоқсаны
Волчанка ауылдық округі
мамырдың 1 тоқсаны- маусымның 3 тоқсаны
шілденің 1 тоқсаны- тамыздың 3 тоқсаны
қыркүйектің 1 тоқсаны- қазанның 3 тоқсаны
шілденің 1 тоқсаны- тамыздың 3 тоқсаны
қыркүйектің 1 тоқсаны-қазанның 3 тоқсаны
мамырдың 1 тоқсаны- маусымның 3 тоқсаны
Выдриха ауылдық округі
мамырдың 1 тоқсаны- маусымның 3 тоқсаны
шілденің 1 тоқсаны- тамыздың 3 тоқсаны
қыркүйектің 1 тоқсаны- қазанның
3 тоқсаны
шілденің
1 тоқсаны- тамыздың 3 тоқсаны
қыркүйектің 1 тоқсаны-қазанның
3 тоқсаны
мамырдың 1 тоқсаны- маусымның 3 тоқсаны
Зевакино ауылдық округі
мамырдың 1 тоқсаны- маусымның 3 тоқсаны
шілденің 1 тоқсаны- тамыздың 3 тоқсаны
қыркүйектің 1 тоқсаны- қазанның 3 тоқсаны
шілденің 1 тоқсаны- тамыздың 3 тоқсаны
қыркүйектің 1 тоқсаны-қазанның 3 тоқсаны
мамырдың 1 тоқсаны- маусымның 3 тоқсаны
Каменев ауылдық округі
мамырдың 1 тоқсаны- маусымның 3 тоқсаны
шілденің 1 тоқсаны- тамыздың 3 тоқсаны
қыркүйектің 1 тоқсаны- қазанның 3 тоқсаны
шілденің 1 тоқсаны- тамыздың 3 тоқсаны
қыркүйектің 1 тоқсаны-қазанның
3 тоқсаны
мамырдың 1 тоқсаны- маусымның 3 тоқсаны
Октябрь ауылдық округі
мамырдың 1 тоқсаны- маусымның 3 тоқсаны
шілденің 1 тоқсаны- тамыздың 3 тоқсаны
қыркүйектің 1 тоқсаны- қазанның 3 тоқсаны
шілденің 1 тоқсаны- тамыздың 3 тоқсаны
қыркүйектің 1 тоқсаны-қазанның 3 тоқсаны
мамырдың 1 тоқсаны- маусымның 3 тоқсаны
Разин ауылдық округі
мамырдың 1 тоқсаны- маусымның 3 тоқсаны
шілденің 1 тоқсаны- тамыздың 3 тоқсаны
қыркүйектің 1 тоқсаны- қазанның 3 тоқсаны
шілденің 1 тоқсаны- тамыздың 3 тоқсаны
қыркүйектің 1 тоқсаны-қазанның 3 тоқсаны
мамырдың 1 тоқсаны- маусымның 3 тоқсаны
Первомайский кенті
мамырдың 1 тоқсаны- маусымның 3 тоқсаны
шілденің 1 тоқсаны- тамыздың 3 тоқсаны
қыркүйектің 1 тоқсаны- қазанның 3 тоқсаны
шілденің 1 тоқсаны- тамыздың 3 тоқсаны
қыркүйектің 1 тоқсаны-қазанның 3 тоқсаны
мамырдың 1 тоқсаны- маусымның 3 тоқсаны
Усть-Таловка кенті
мамырдың 1 тоқсаны- маусымның 3 тоқсаны
шілденің 1 тоқсаны- тамыздың 3 тоқсаны
қыркүйектің 1 тоқсаны- қазанның 3 тоқсаны
шілденің 1 тоқсаны- тамыздың 3 тоқсаны
қыркүйектің 1 тоқсаны-қазанның 3 тоқсаны
мамырдың 1 тоқсаны- маусымның 3 тоқсаны
Шемонаиха қаласы
мамырдың 1 тоқсаны- маусымның 3 тоқсаны
шілденің 1 тоқсаны- тамыздың 3 тоқсаны
қыркүйектің 1 тоқсаны- қазанның 3 тоқсаны
шілденің 1 тоқсаны- тамыздың 3 тоқсаны
қыркүйектің 1 тоқсаны-қазанның 3 тоқсаны
мамырдың 1 тоқсаны- маусымның 3 тоқсаны

В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 28723 га – 76 %, прочие 24 %. Из сельскохозяйственных угодий наибольший удельный вес составляют пастбища 27065 га – 94 %, сенокосы 677 га – 2%, земли для ведения личного подсобного хозяйства составляет 931 га – 2 %.
В категории земель запаса числится 11534 га сельскохозяйственных угодий, из них 131 га залежи, 514 га сенокосов, 10883 га пастбищ. Это невостребованные и не представленные в собственность или пользование земли, являются резервом района для целей сельскохозяйственного использования. В землях запаса района находятся большое количество мелкоконтурных пастбищ, это удаленные, труднодоступные и низкопродуктивные участки, практически никогда не использовавшиеся для выпаса скота.
Почти все земли, пригодные для сельскохозяйственного использования, закреплены за землепользователями. Очень интенсивно используются земли населенных пунктов, особенно пастбищные угодья.
В настоящее время по району числится крупного рогатого скота 80 164 голов, мелкого рогатого скота 209 861 голов, 31 474 голов лошадей, 11 голов верблюдов.
В районе действуют 11 ветеринарных пунктов, 18 пунктов для искусственного осеменения, 4 убойных пункта, 8 убойных площадок, 16 скотомогильников.
Площади земель, необходимых для жизнедеятельности сел, при установлении черты населенных пунктов в 1991 году, рассчитывались на имеющееся в тот период поголовье скота у населения. В настоящее время отмечается тенденция роста поголовья крупного и мелкого рогатого скота и лошадей, что создает недостаток выделенных округам пастбищных угодий.
Расчет потребности в пастбищах по округам проведен согласно норм нагрузки согласно Приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", на основании материалов геоботанических обследований.
При расчете потребности в пастбищах на все поголовье скота у населения, обеспеченность пастбищными кормами в пределах границ населенных пунктов составляет 84 %, полная обеспеченность на имеющееся поголовье только в Волчанском, Октябрьском сельских округах и городе Шемонаиха, и для выпаса всего скота населения сельским округам необходимо дополнительно выделить 5,2 тыс. га пастбищ.
Для обеспечения потребности необходимо перераспределение площадей между землями сельскохозяйственного назначения, населенных пунктов и земель запаса.
Отгонных сезонных пастбищ на территории района нет.
При использовании сельскохозяйственных угодий в населенных пунктах необходимо соблюдать пастбищеобороты, что улучшит состояние кормовой базы. Для обеспечения скота пастбищными кормами в летний период поголовье коров и молодняка до 6-ти месяцев предлагается оставить на выпасе на пастбищах, находящихся вблизи населенных пунктов. Для молодняка старшего возраста и лошадей рекомендуется организовать летние лагеря на более отдаленных пастбищах.
Чтобы не допустить ухудшения кормового достоинства и снижения урожаев травостоя естественных и сеяных пастбищ, необходимо применять систему использования пастбищ, т. е. вводить пастбищеоборот.
Пастбищеоборотом называется такая система использования пастбищ и ухода за ними, при которой в определенном порядке (в течение сезона, через год или несколько лет) изменяются сроки и способы их использования. Для этого периодически чередуют выпас и сенокошение со сменой сроков пастьбы, предоставляют пастбищу отдых.
При составлении схемы пастбищеоборота обычно предусматривают ежегодную смену порядка использования загонов под выпас скота (причем если, например, в текущем году пастьба скота начиналась с первого загона, то в следующем году нужно начинать ее со второго, затем с третьего и т. д.); периодическое использование для сенокошения ряда загонов, на которых в предыдущем году начинали пастьбу весной; периодическое позднее скашивание (после обсеменения), а на сильно сбитых пастбищах периодическое предоставление полного отдыха с проведением необходимых агротехнических мероприятий.
Исходя из природно-климатических условий и сбитости пастбищ (что особенно актуально применительно к пастбищам, используемым населением), используется сменно-сезонный пастбищеоборот, который предусматривает трех-загонную схему с последовательной сменой загонов в течение сезонов года. При такой схеме пастбищеоборота каждый участок необходимо делить на загоны очередного стравливания: для начала, середины и конца сезона.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Шемонаихинскому району
на 2018-2019 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Шемонаихинскому району
на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Шемонаихинскому району
на 2018-2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Шемонаихинскому району
на 2018-2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Шемонаихинскому району
на 2018-2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Шемонаихинскому району
на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Округа
2018 год
2019 год
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Вавилонский сельский округ
1 декада мая
- 3 декада июня
1 декада июля
- 3 декада августа
1 декада
сентября -3 декада октября
1 декада июля
- 3 декада августа
1 декада сентября
-3 декада октября
1 декада мая
- 3 декада июня
Верх-Убинский сельский округ
1 декада мая
- 3 декада июня
1 декада июля
- 3 декада августа
1 декада
сентября -3 декада октября
1 декада июля
- 3 декада августа
1 декада сентября
-3 декада октября
1 декада мая
- 3 декада июня
Волчанский сельский округ
1 декада мая
- 3 декада июня
1 декада июля
- 3 декада августа
1 декада
сентября -3 декада октября
1 декада июля
- 3 декада августа
1 декада сентября
-3 декада октября
1 декада мая
- 3 декада июня
Выдрихинский сельский округ
1 декада мая
- 3 декада июня
1 декада июля
- 3 декада августа
1 декада
сентября -3 декада октября
1 декада июля
- 3 декада августа
1 декада сентября
-3 декада октября
1 декада мая
- 3 декада июня
Зевакинский сельский округ
1 декада мая
- 3 декада июня
1 декада июля
- 3 декада августа
1 декада
сентября -3 декада октября
1 декада июля
- 3 декада августа
1 декада сентября
-3 декада октября
1 декада мая
- 3 декада июня
Каменевский сельский округ
1 декада мая
- 3 декада июня
1 декада июля
- 3 декада августа
1 декада
сентября -3 декада октября
1 декада июля
- 3 декада августа
1 декада сентября
-3 декада октября
1 декада мая
- 3 декада июня
Октябрьский сельский округ
1 декада мая
- 3 декада июня
1 декада июля
- 3 декада августа
1 декада
сентября -3 декада октября
1 декада июля
- 3 декада августа
1 декада сентября
-3 декада октября
1 декада мая
- 3 декада июня
Разинский сельский округ
1 декада мая
- 3 декада июня
1 декада июля
- 3 декада августа
1 декада
сентября -3 декада октября
1 декада июля
- 3 декада августа
1 декада сентября
-3 декада октября
1 декада мая
- 3 декада июня
поселок Первомайский
1 декада мая
- 3 декада июня
1 декада июля
- 3 декада августа
1 декада
сентября -3 декада октября
1 декада июля
- 3 декада августа
1 декада сентября
-3 декада октября
1 декада мая
- 3 декада июня
поселок Усть-Таловка
1 декада мая
- 3 декада июня
1 декада июля
- 3 декада августа
1 декада
сентября -3 декада октября
1 декада июля
- 3 декада августа
1 декада сентября
-3 декада октября
1 декада мая
- 3 декада июня
город Шемонаиха
1 декада мая
- 3 декада июня
1 декада июля
- 3 декада августа
1 декада
сентября -3 декада октября
1 декада июля
- 3 декада августа
1 декада сентября
-3 декада октября
1 декада мая
- 3 декада июня