"Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің "Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 және "Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2019 жылғы 4 қаңтардағы № 5 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 9 қаңтарда № 18161 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 275 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2023 № 275 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңы 7-бабының 6), 11), 13) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.06.2023 № 234 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13938 болып тіркелген, 2016 жылғы 28 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заң) 7-бабының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және жұмыссыздар, оқудан бос уақытта, денсаулыққа зиян келтірмейтін және оқу процесін бұзбайтын жұмыстарда студенттер және жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушылары және тоқтап тұруға байланысты жұмыспен қамтамасыз етілмеген адамдар үшін қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Еңбек биржасы" мемлекеттік интернет-ресурсы – еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасын қамтитын, Интернет желісінде жұмыс істейтін, халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларын көрсету мақсатында еңбек ресурстарын дамыту орталығы қолдап отыратын электрондық ақпараттық ресурс;";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" и от 14 июня 2016 года № 516 "О некоторых вопросах содействия занятости населения"
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 января 2019 года № 5. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 января 2019 года № 18161. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 275.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2023 № 275 (вводится в действие с 01.07.2023).
В соответствии с подпунктами 6), 11), 13) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.06.2023 № 234 (вводится в действие с 01.07.2023).
2. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516 "О некоторых вопросах содействия занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13938, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 28 июля 2016 года) следующие изменения:
в Правилах организации и финансирования общественных работ, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила организации и финансирования общественных работ (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" (далее – Закон "О занятости населения") и определяют порядок организации и финансирования общественных работ для безработных, студентов и учащихся старших классов общеобразовательных школ в свободное от учебы время, в работах, не причиняющих вреда здоровью и не нарушающих процесса обучения и лиц, не обеспеченных работой в связи с простоем.";
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) государственный интернет-ресурс "Биржа труда" – электронный информационный ресурс, содержащий единую информационную базу рынка труда, функционирующий в сети Интернет, который сопровождается центром развития трудовых ресурсов в целях оказания государственных мер содействия занятости населения;";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"12. Халықты жұмыспен қамту орталығы қоғамдық жұмыстарға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолдама береді.
Қоғамдық жұмыстарға қатысқысы келетін адамдар халықты жұмыспен қамту орталығына тіркелген күніне сәйкес кезектілік тәртібімен жіберіледі.
Қоғамдық жұмыстарға қатысқысы келетін адамдар қажетті құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім береді.";
1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында:
2-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) "Еңбек биржасы" мемлекеттік интернет-ресурсы – еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасын қамтитын, Интернет желісінде жұмыс істейтін, халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларын көрсету мақсатында еңбек ресурстарын дамыту орталығы сүйемелдейтін электрондық ақпараттық ресурс;";
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Әлеуметтік жұмыс орындары жұмыс берушілерде олардың меншік нысанына қарамастан ұйымдастырылады, бұл ретте салық және басқа да әлеуметтік аударымдарын тұрақты түрде жүргізетін, жалақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ жұмыс берушілердің қатысуына жол беріледі.
4. Жұмыс берушілер әлеуметтік жұмыс орындарын тұрақты жұмыс орындарынан бөлек және тұрақты жұмыс орындарына арналған бос орындардан тыс құрады. Әлеуметтік жұмыс орындары ауыр жұмыстарда, зиянды және (немесе) қауіпті еңбек жағдайлары бар жұмыстарда құрылмайды.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған жұмыссыздар мен әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастырған жұмыс берушілер туралы мәліметтер "Еңбек биржасы" мемлекеттік интернет-ресурсында орналастырылады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына (бұдан әрі – Бағдарлама) сәйкес экологиялық үстемеақылар бойынша төлемдерді есепке алмағанда, салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды және пайдаланылмаған еңбек демалысына өтемақыны ескергенде әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған жұмыссыздардың жалақысына субсидияның ай сайынғы мөлшері жалақының белгіленген мөлшерінен 35 %-ды құрайды, бірақ тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда айқындалған ең төменгі жалақы мөлшерінен аспайды.
Үкіметтік емес ұйымдар мүмкіндіктері шектеулі адамдар үшін құратын әлеуметтік жұмыс орындарының жалақысын субсидиялау мөлшерін жергілікті атқарушы органдар дербес белгілейді.
Орындалатын жұмыстың көлеміне және күрделілігіне қарай жұмыс беруші өз қаражаты есебінен, қажет болған жағдайда, нақты орындалған жұмыс үшін қосымша үстемеақылар белгілейді.

"12. Центр занятости населения выдает направление на общественные работы по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Лица, желающие участвовать в общественных работах, направляются в порядке очередности согласно дате их регистрации в центре занятости населения.
Лица, желающие участвовать в общественных работах, подают заявление по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, с приложением необходимых документов.";
приложения 1 и 2 изложить в новой редакции согласно приложениям 2 и 3 к настоящему приказу;
в Правилах организации и финансирования социальных рабочих мест, утвержденных указанным приказом:
подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) государственный интернет-ресурс "Биржа труда" – электронный информационный ресурс, содержащий единую информационную базу рынка труда, функционирующий в сети Интернет, который сопровождается центром развития трудовых ресурсов в целях оказания государственных мер содействия занятости населения;";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Социальные рабочие места организуются у работодателей независимо от их формы собственности, при этом к участию допускаются работодатели, которые регулярно производят налоговые и другие социальные отчисления, у которых отсутствует просроченная задолженность по заработной плате.
4. Работодатель создает социальные рабочие места отдельно вне постоянных рабочих мест и вне вакансий на постоянные рабочие места. Социальные рабочие места не создаются на тяжелых работах, работах с вредными и (или) опасными условиями труда.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Сведения о безработных, трудоустроенных на социальные рабочие места и работодателях, организовавших социальные рабочие места, размещаются в государственном интернет-ресурсе "Биржа труда".";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. В соответствии с Государственной программой развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017-2021 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746 (далее – Программа), ежемесячный размер субсидий на заработную плату безработным, трудоустроенным на социальные рабочие места, с учетом налогов, обязательных социальных отчислений и компенсации за неиспользованный трудовой отпуск без учета выплат по экологическим надбавкам составляет 35 % от установленного размера заработной платы, но не более размера минимальной заработной платы, определенной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Размер субсидирования заработной платы социальных рабочих мест, создаваемых неправительственными организациями для лиц с ограниченными возможностями, устанавливается местными исполнительными органами самостоятельно.
В зависимости от объема и сложности выполняемой работы работодатель за счет собственных средств, в случае необходимости, устанавливает дополнительные надбавки за фактически выполненную работу.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 919 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасы шеңберінде 2018 жылы мемлекет субсидиялайтын жұмыс орындарына жіберілген адамдарға Бағдарлама шеңберінде жасалған шарттардың мерзімі аяқталғанға дейін әлеуметтік жұмыс орындарындағы жұмыстарын жалғастыруға құқық беріледі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жастар практикасын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жастар практикасын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заң) 7-бабының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және жастар практикасын ұйымдастыру, қаржыландыру және оның шеңберінде алған кәсібі (мамандығы) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының оқуды аяқтаған кейінгі 3 жыл ішіндегі және жиырма тоғыз жастан аспаған түлектері қатарындағы жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Еңбек биржасы" мемлекеттік интернет-ресурсы – еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасын қамтитын, Интернет желісінде жұмыс істейтін, халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларын көрсету мақсатында еңбек ресурстарын дамыту орталығы сүйемелдейтін электрондық ақпараттық ресурс;";
3, 4 және 5-тармақтарды мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жастар практикасы жұмыс берушілерде олардың меншік нысанына қарамастан ұйымдастырылады, бұл ретте салық және басқа да әлеуметтік аударымдарын тұрақты түрде жүргізетін, жалақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ және бір жылдан астам қызмет ететін жұмыс берушілердің қатысуына жол беріледі.
4. Жастар практикасы уақытша жұмыс орындарын құру арқылы ұйымдастырылады және оның мынадай ерекшеліктері бар:
1) жастар практикасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына (бұдан әрі – Бағдарлама) сәйкес түлектер оқуды аяқтағаннан кейінгі 3 жыл ішінде алған кәсібі (мамандығы) бойынша бастапқы жұмыс тәжірибесін жинақтау үшін арналған;
2) жастар практикасына қатысушыларға еңбекақы төлеу республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамаларында тыйым салынбаған көздерден жүргізіледі;

Лицам, направленным на субсидируемые государством рабочие места в 2018 году в рамках Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017-2021 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 919, предоставляется право на продолжение занятия социальных рабочих мест в рамках Программы до окончания срока ранее заключенных договоров.";
в Правилах организации и финансирования молодежной практики, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила организации и финансирования молодежной практики (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" (далее – Закон "О занятости населения") и определяют порядок организации, финансирования молодежной практики и трудоустройства для безработных из числа выпускников организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования по полученной профессии (специальности), завершивших обучение в течение 3 лет, и не старше двадцати девяти лет.";
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) государственный интернет-ресурс "Биржа труда" – электронный информационный ресурс, содержащий единую информационную базу рынка труда, функционирующий в сети Интернет, который сопровождается центром развития трудовых ресурсов в целях оказания государственных мер содействия занятости населения;";
пункты 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. Молодежная практика организуется у работодателей независимо от их формы собственности, при этом к участию допускаются работодатели, которые регулярно производят налоговые и другие социальные отчисления, у которых отсутствует просроченная задолженность по заработной плате и действующие более одного года.
4. Молодежная практика организуется путем создания временных рабочих мест и имеет следующие особенности:
1) молодежная практика предназначена специально для получения выпускниками первоначального опыта работы по полученной профессии (специальности) в течение 3 лет после завершения обучения в соответствии с Государственной программой развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017-2021 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан 13 ноября 2018 года № 746 (далее – Программа);
2) оплата труда участников молодежной практики производится за счет средств республиканского или местного бюджетов, а также из источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;

3) жұмыс орындарының саны іс-жүзінде шектелмеген, жұмыс уақытша сипатта болады және оларды ұйымдастыру үшін тұрақты жұмыс орындары мен бос жұмыс орындары қолданылмайды.
5. "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңның 21-бабына сәйкес жастар практикасы алған кәсібі (мамандығы) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының оқуды аяқтаған кейінгі 3 жыл ішіндегі және жиырма тоғыз жастан аспаған түлектері қатарындағы жұмыссыздарға арналған.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Жастар практикасына жұмысқа орналастырылған жұмыссыздар мен жастар практикасын ұйымдастырған жұмыс берушілер туралы мәліметтер "Еңбек биржасы" мемлекеттік интернет-ресурсында орналастырылады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Халықты жұмыспен қамту орталығы ай сайын "Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі әзірлеген ведомстволық статистикалық байқаулардың нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 227 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13485 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша және мерзімдерде жастар практикасы бойынша есептілік жүргізеді және оны халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органға ұсынады және аталған есепте:
1) жастар практикасының шеңберінде құрылған жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған түлектердің саны туралы;
2) жастар практикасының шеңберінде құрылған жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған адамдар жалақысының орташа айлық мөлшері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 919 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасы шеңберінде 2018 жылы мемлекет субсидиялайтын жұмыс орындарына жіберілген адамдарға осы Бағдарлама шеңберінде жасалған шарттардың мерзімі аяқталғанға дейін әлеуметтік жұмыс орындарындағы жұмыстарын және жастар практикасын өтуді жалғастыруға құқық беріледі.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Түлектер қатарындағы жастар практикасына қатысушылардың жалақысын қаржыландыру алты айдан аспайтын мерзімде еңбек шартына сәйкес жүзеге асырылады.
Республикалық немесе жергілікті бюджеттерден айына субсидия беру мөлшері Бағдарламаға сәйкес айқындалады.
Жергілікті бюджет қаражаты есебінен жастар практикасына жіберілген жеке тұлғалардың еңбекақысын қоса қаржыландыру және субсидиялау жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша жүзеге асырылады.";
осы бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік кәсіптік бағдарлау жүргізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) количество рабочих мест не ограничено, работа носит временный характер и для ее организации не используются постоянные рабочие места и вакансии. Продолжительность молодежной практики составляет не более 6 месяцев.
5. В соответствии со статьей 21 Закона "О занятости населения", молодежная практика предназначена специально для безработных из числа выпускников организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования по полученной профессии (специальности), завершивших обучение в течение 3 лет, и не старше двадцати девяти лет.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Сведения о безработных, трудоустроенных на молодежную практику и работодателях, организовавших молодежную практику, размещаются в государственном интернет-ресурсе "Биржа труда".";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Центр занятости населения ежемесячно ведет и представляет в местный орган по вопросам занятости населения отчетность по молодежной практике по форме и срокам, утвержденными приказом исполняющего обязанности Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 227 "Об утверждении статистических форм ведомственных статистических наблюдений и инструкций по их заполнению, разработанных Министерством здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13485), и отражающий сведения:
1) о количестве выпускников, трудоустроенных на рабочие места, созданные в рамках молодежной практики;
2) о среднемесячном размере заработной платы лиц, трудоустроенных на рабочие места, созданные в рамках молодежной практики.
Лицам, направленным на субсидируемые государством рабочие места и молодежную практику в 2018 году в рамках Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017-2021 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 919, предоставляется право на продолжение занятия социальных рабочих мест и прохождение молодежной практики в рамках настоящей Программы до окончания срока ранее заключенных договоров.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Финансирование заработной платы участникам молодежной практики из числа выпускников осуществляется не более шести месяцев согласно трудовому договору.
Размер субсидии в месяц из республиканского или местного бюджетов в соответствии с Программой.
Софинансирование и субсидирование за счет средств местного бюджета оплаты труда физических лиц, направленных на молодежную практику, осуществляются по решению местных исполнительных органов.";
в Правилах проведения социальной профессиональной ориентации, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Әлеуметтік кәсіптік бағдарлау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заң) 7-бабының 13) тармақшасына сәйкес әзірленді және жұмыс іздеген адамдарға, жұмыссыздарға, өзін-өзі жұмыспен қамтығандарға және нәтижесіз жұмыспен қамтылғандарға, оралмандарға, сондай-ақ студенттерге, жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушыларына әлеуметтік кәсіптік бағдарлау жүргізу тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакция жазылсын:
"6) "Еңбек биржасы" мемлекеттік интернет-ресурсы – еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасын қамтитын, Интернет желісінде жұмыс істейтін, халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларын көрсету мақсатында еңбек ресурстарын дамыту орталығы сүйемелдейтін электрондық ақпараттық ресурс;";
16-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "Еңбек биржасы" мемлекеттік интернет-ресурсы бойынша бос орындардың болуын және қатысушы таңдаған кәсіп бойынша оның кейіннен жұмысқа орналасуы үшін кадрларға қажеттілікті айқындайды;";
2-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Өзін-өзі жұмыспен қамтығандарды және нәтижесіз жұмыспен қамтылғандарды, жұмыссыздарды, оралмандарды және жұмыс іздеген адамдарды әлеуметтік кәсіптік бағдарлау";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Халықты жұмыспен қамту орталығы жұмысқа орналасуға жәрдемдесу үшін жүгінген өзін-өзі жұмыспен қамтығандарды және нәтижесіз жұмыспен қамтылғандарды, жұмыссыздарды, оралмандарды және жұмыс іздеп жүрген адамдарды кәсіптік бағдарлауды дербес жүргізеді.";
15-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) іріктеу қорытындылары бойынша жұмыспен қамтудың жекеше агенттігімен жұмысқа орналасуға жәрдемдесу үшін жүгінген өзін-өзі жұмыспен қамтығандарға және нәтижесіз жұмыспен қамтылғандарға, жұмыссыздарға, оралмандарға және жұмыс іздеп жүрген адамдарға өтеулі негізде әлеуметтік кәсіптік бағдарлау жүргізу туралы шарт жасасады;".
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту және еңбек нарығын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін жіберуді;

"1. Настоящие Правила проведения социальной профессиональной ориентации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13) статьи 7 Закона Республики Казахстана от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" (далее – Закон "О занятости населения") и определяют порядок проведения социальной профессиональной ориентации для лиц, ищущих работу, безработных, самостоятельно занятых и непродуктивно занятых, оралманов, а также студентов, учащихся старших классов общеобразовательных школ.";
подпункт 6) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"6) государственный интернет-ресурс "Биржа труда" –электронный информационный ресурс, содержащий единую информационную базу рынка труда, функционирующий в сети Интернет, который сопровождается центром развития трудовых ресурсов в целях оказания государственных мер содействия занятости населения;";
подпункт 3) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"3) по государственному интернет-ресурсу "Биржа труда" определяет наличие вакансий и потребность в кадрах по выбранной участником профессии для дальнейшего его трудоустройства;";
заголовок параграфа 2 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Социальная профессиональная ориентация самостоятельно занятых и непродуктивно занятых, безработных, оралманов и лиц, ищущих работу";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Центр занятости населения самостоятельно проводит социальную профессиональную ориентацию самостоятельно занятых и непродуктивно занятых, безработных, оралманов и лиц, ищущих работу обратившихся, за содействием в трудоустройстве.";
подпункт 2) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"2) по итогам отбора составляет с частным агентством занятости договор о проведении социальной профессиональной ориентации самостоятельно занятых и непродуктивно занятых, безработных, оралманов и лиц, ищущих работу обратившихся, за содействием в трудоустройстве на возмездной основе;".
3. Департаменту занятости населения и развития рынка труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау жетекші вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің міндетін атқарушы
С. Жақыпова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2019 жылғы 4 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.06.2023 № 234 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2019 жылғы 4 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына
2-қосымша
Қоғамдық жұмыстарды
ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
__________________________
(ауданының, қаласының)
Халықты жұмыспен қамту
орталығына
__________________________
(кімнен)
Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру үшін жұмыс берушіден алдағы қаржы жылына арналған өтінім
______________________________________________________________
___________________________________________________________________
(жұмыс берушiнiң толық атауы, заңды мекенжайы, бизнес сәйкестендіру нөмірі (жеке сәйкестендіру нөмірі), байланыс жасайтын адамдар мен телефондары)
жұмыссыздар, оқудан бос уақытта студенттер және жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушылары және тоқтап тұруға байланысты жұмыспен қамтамасыз етілмеген адамдар үшін қоғамдық жұмыстар ұйымдастырылатын жұмыс берушілердің тізбесіне қосуды сұрайды.
Жұмыс берушілердің тізбесіне қосу мәселесі оң шешiм тапқан жағдайда жұмыссыздарға, оқудан бос уақытта студенттер мен жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушыларына және тоқтап тұруға байланысты жұмыспен қамтамасыз етілмеген адамдарға тiзбеге сәйкес мынадай жұмыс орындары ұсынылатын болады:
Р/с №
Жұмысқа кім ретінде қабылдау жоспарланып отыр
Жұмыс орындарының жоспарланған саны
Ай
Айлық жалақы мөлшерi, теңге
Төлемдердің жоспарлы мөлшерi, теңге
Басшы ___________________________________ __________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))             (қолы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2019 жылғы 4 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына
3-қосымша
Қоғамдық жұмыстарды
ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қоғамдық жұмыстарды қаржыландыруға арналған үлгiлiк шарт
_____________________ _____________
(қала, облыс, аудан)             (күнi)

3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра
труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
СОГЛАСОВАН
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство финансов
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 4 января 2019 года № 5
Сноска. Приложение 1 утратило силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.06.2023 № 234 (вводится в действие с 01.07.2023).
Приложение 2
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 4 января 2019 года № 5
Приложение 1
к Правилам организации
и финансирования
общественных работ
Форма
В центр занятости населения
___________________________
(района, города)
от ________________________
Заявка на предстоящий финансовый год от работодателя для организации общественных работ
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование работодателя, юридический адрес, бизнес-идентификационный номер (индивидуальный идентификационный номер),контактные лица и телефоны)
просит включить в перечень работодателей, где будут организованы общественные работы для безработных, студентов и учащихся старших классов общеобразовательных школ в свободное от учебы время и лиц, не обеспеченных работой в связи с простоем.
В случае положительного решения вопроса включения в перечень работодателей, безработных, студентов и учащихся старших классов общеобразовательных школ в свободное от учебы время и лиц, не обеспеченных работой в связи с простоем, будут предоставлены рабочие места в соответствии с приказом:
№ п/п
В качестве кого планируется принять на работу
Планируемое количество рабочих мест
Месяц
Размер месячной заработной платы, тенге
Планируемый размер выплат, тенге
Руководитель ______________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 3
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 4 января 2019 года № 5
Приложение 2
к Правилам организации и
финансирования
общественных работ
Форма
Типовой договор на финансирование общественных работ
______________________       ___________________
(город, область, район)             (дата)

1. Осы шарт бұдан әрi "Тапсырыс берушi" деп аталатын директоры
___________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты                   (бар болса)
___________________________________ Халықты жұмыспен қамту орталығы
(қала, облыс, аудан)
атынан директор ____________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса)
және бұдан әрi "Орындаушы" деп аталатын _____________________________
____________________________________________________________ атынан
(жұмыс берушiнiң атауы, заңды мекенжайы, байланыс телефоны)
__________________________________________________________ арасында
(лауазымы, тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13938 болып тіркелген) бекiтiлген Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына (бұдан әрi – Қағидалар) және ауданның (қаланың, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың және астананың) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органының 20__ жылғы _________ № ___ шешіміне сәйкес төмендегі туралы жасалды:
1. Шарттың мәнi
2. Жұмыссыздар, жазғы демалыс кезеңінде студенттер және жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушылары және тоқтап тұруға байланысты жұмыспен қамтамасыз етілмеген адамдар үшiн қоғамдық жұмыстарды Қағидаларға сәйкес қаржыландыру.
3. Шарттың сомасы _________________ теңгені құрайды.
(жазбаша)
2. Тараптардың мiндеттерi
4. "Тапсырыс берушi":
тараптарға қоғамдық жұмыстарды құру және қаржыландыру мәселелері жөнінде консультация беруге;
Орындаушымен қоғамдық жұмыстар ұйымдастыруға және қаржыландыруға арналған шарт жасасуға;
жұмыссыздың қоғамдық жұмысқа жұмысқа орналастырылғаны және қоғамдық жұмысқа қатысуды аяқтағаннан кейін (мерзімі аяқталғанға дейін) тұрақты жұмысқа орналастырылғаны туралы мәліметтерді жұмысқа орналастырудың жеке картасында көрсетуге;
Тараптардан қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыруға және қаржыландыруға арналған шарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге құқылы.
5. "Орындаушы":
Өзіне тікелей жүгінген адамдарды "Тапсырыс берушінің" жолдамасы бар адамдармен тең жағдайда жұмысқа қабылдауға;
Тапсырыс берушіден еңбек нарығының жағдайы туралы тегін ақпарат алуға құқылы.
6. "Тапсырыс берушi":
жұмыссыз, жазғы демалыс кезеңінде студенттер және жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушылары және тоқтап тұруға байланысты жұмыспен қамтамасыз етілмеген __________________ адамды олардың келiсiмi бойынша қоғамдық жұмыстарға жiберуге; (жазбаша)

1. Настоящий договор заключен между центром занятости населения
________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(город, область, район)
именуемый в дальнейшем "Заказчик" в лице директора __________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
и_________________________________________________________________________
(наименование работодателя, юридический адрес, контактный телефон)
именуемого в дальнейшем "Исполнитель" в лице _______________________________
__________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
в соответствии с Правилами организации и финансирования общественных работ, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516 (далее – Правила) (зарегистрированные в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13938), и решением местного органа по вопросам занятости населения района, (города, города областного значения, республиканского значения и столицы) №___ от "__" ________ 20__ года заключили настоящий договор о нижеследующем:
1. Предмет договора
2. Финансирования общественных работ для безработных, студентов и учащихся старших классов общеобразовательных школ в свободное от учебы время в работах, не причиняющих вреда здоровью и не нарушающих процесса обучения и лиц, не обеспеченных работой в связи с простоем согласно Правилам.
3. Сумма договора составляет: __________________________ тенге.
(прописью)
2. Права и обязанности сторон
4. "Заказчик" вправе:
консультировать стороны по вопросам организации и финансирования общественных работ;
заключать с Исполнителем договор на организацию и финансирование общественных работ;
отражать в индивидуальной карте трудоустройства сведения о трудоустройстве безработного на общественную работу и на постоянную
работу после завершения (до окончания срока) участия в общественной работе;
требовать от сторон своевременного и надлежащего исполнения договора на организацию и финансирование общественных работ.
5. "Исполнитель" вправе:
принимать на работу лиц, непосредственно обратившихся к нему, на равных условиях с лицами, имеющими направления "Заказчика";
получать от Заказчика бесплатную информацию о состоянии рынка труда.
6. "Заказчик" обязуется:
направить безработных, студентов и учащихся старших классов общеобразовательных школ в период летних каникул и лиц, не обеспеченных работой в связи с простоем (далее – лица) в количестве
____________________________________________________________ человек
(прописью)
с их согласия на участие в общественных работах;

Орындаушы ұсынған құжаттардың негізінде "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 26-тармағына сәйкес жасалған әлеуметтік келісімшартқа және 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) сәйкес адамдарға жалақыны уақтылы және толық көлемде аударуға міндеттенеді.
7. "Орындаушы":
1) адамдарға еңбек шартында айқындалған түрлер, мерзiмдер және шарттар бойынша жұмыс беруге
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________;
(тiзiп жазу)
2) адамдармен Еңбек кодексіне сәйкес еңбек шарттарын жасасуға;
3) қажет болған жағдайда қабылданған адамдарға өз қаражаты есебінен қосымша үстемеақы төлеуге;
4) әрбір адамға қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқама өткізуге;
5) қажет болған жағдайда адамдарды арнайы киіммен, құрал-саймандармен, жабдықтармен қамтамасыз етуге;
6) Еңбек кодексіне сәйкес тиісті еңбек жағдайларымен қамтамасыз етуге;
7) азаматтардың еңбек міндеттерін атқару кезінде денсаулығына зиян келтірілген жағдайда Еңбек кодексіне сәйкес зиянды өтеуге;
8) есепті айдың аяқталуына бес жұмыс күні қалғанда Тапсырыс берушіге осы Үлгілік шартқа қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоғамдық жұмыстарда жұмыс істейтін адамдар туралы мәліметтерді ұсынуға міндеттенеді.
3. Еңбекақы төлеу
8. Қоғамдық жұмыстарға қатысушы адамдарға еңбекақы төлеу Еңбек кодексіне сәйкес еңбек шарты негiзiнде жүргiзіледi және орындалатын жұмыстың санына, сапасына және күрделілігiне байланысты болады.
9. Қоғамдық жұмыстарға қатысқаны үшiн адамдарға есептелген еңбекақыға 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес салық салынады.
4. Тараптардың жауапкершiлiгi
10. Тараптар қоғамдық жұмыстарға ақы төлеуге арналған бюджеттiк қаражатты мақсатқа сай пайдаланбағаны үшiн 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне сәйкес жауаптылықта болады.
11. Шартты орындау барысында туындайтын барлық даулы мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шешіледі.
12. Шарт тараптардың бірінің бастамасы бойынша бұзылуы мүмкін, бұл ретте ол бұл туралы басқа тарапқа кемінде бір ай мерзім бұрын ескертуге міндетті.
13. Осы шартқа өзгерістер мен толықтырулар тараптардың келісімі бойынша енгізіледі.
5. Форс-мажорлық жағдайлар

на основании представленных Исполнителем документов своевременно и в полном объеме перечислять заработную плату лицам, в соответствии с заключенным социальным контрактом согласно пункту 26 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" и Трудовым кодексом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Трудовой кодекс).
7. "Исполнитель" обязуется:
1) предоставить лицам, работу по видам, срокам и условиям,
определенным трудовым договором
__________________________________________________________________
_________________________________________________________________ ;
(перечислить)
2) заключать с лицами трудовые договоры в соответствии с Трудовым кодексом;
3) производить, в случае необходимости, оплату дополнительных надбавок принятым лицам за счет собственных средств;
4) проводить с каждым лицом инструктаж по технике безопасности;
5) обеспечивать, при необходимости, специальной одеждой, инструментами, инвентарем;
6) обеспечивать соответствующие условия труда в соответствии с Трудовым кодексом;
7) возмещать ущерб лицам в случае причинения вреда здоровью во время выполнения трудовых обязанностей в соответствии с Трудовым кодексом;
8) представлять Заказчику за пять рабочих дней до окончания отчетного месяца сведения о лицах, работающих на общественных работах, по форме согласно Приложению к настоящему Типовому договору.
3. Оплата труда
8. Оплата труда лиц, участвующих в общественных работах, регулируется в соответствии с Трудовым кодексом на основании трудового договора и зависит от объема и сложности выполняемой работы.
9. Заработная плата, начисленная лицам за участие в общественных работах, облагается налогами в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
4. Ответственность сторон
10. За нецелевое использование бюджетных средств, предназначенных для оплаты общественных работ, стороны несут ответственность в соответствии с Уголовным кодексом Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.
11. Все спорные вопросы, возникающие при исполнении договора, разрешаются в соответствии с законами Республики Казахстан.
12. Договор может быть расторгнут по инициативе одной из сторон, при этом она обязана предупредить об этом другую сторону не менее чем в месячный срок.
13. Изменения и дополнения в настоящий договор вносятся по соглашению сторон.
5. Форс-мажорные обстоятельства

14. Тараптар осы Келісімшартқа қол қойылғаннан кейін туындаған өрт, жер сілкіну, су тасқыны және әскери әрекеттер сияқты төтенше жағдайларда немесе күшпен еңсеруге келмейтін жағдайларда (форс-мажор) міндеттемелерін толық немесе ішінара орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
15. Форс-мажорлық жағдайлар туындаған кезде, осы Келісімшартқа сәйкес қандай да болмасын міндеттемесінің орындалуы осындай жағдайдың туындауына орай мүмкін болмай қалған тарап, форс-мажорлық жағдай туындаған немесе тоқтатылған сәттен бастап үш жұмыс күнінің ішінде бұл туралы басқа Тараптарды жазбаша нысанда (осы келісімшарт бойынша өз міндеттемелерінің орындалмауы мүмкіндігін уәждемелеп және негіздеп) хабардар етеді.
16. Хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау Тараптарды мұндай хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау тиісті форс-мажорлық жағдайлардан тікелей туындаған жағдайларды қоспағанда, осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалмауы үшін жауапкершіліктен босатушы негіздеме ретінде, кез келген форс-мажорлық жағдайға сілтеме жасаудан шеттетеді. Форс-мажорлық жағдайлардың басталуы немесе тоқтауы туралы хабарлама форс-мажорлық жағдайлар жалпыға белгілі және көпшілік сипатта болған әрі дәлелдеуді қажет етпейтін жағдайларды қоспағанда, құжатпен не мұндай жағдайдарды растайтын тиісті органның және/немесе мекеменің шешімімен расталуға тиіс.
17. Осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалу мерзімі форс-мажорлық жағдайлар орын алған уақытқа, сондай-ақ осы жағдайлардан туындаған салдар уақыт кезеңіне қарай кейінге шегеріледі. Егер форс-мажорлық жағдайлардың туындауына байланысты осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің толық немесе ішінара орындалмауы _____ (кезеңі көрсетілсін) асатын болса, Тараптар осы Келісімшартты бұзуға құқылы.
6. Шарттың қолданылу мерзiмi
18. Шарттың қолданылу мерзiмi________________________________
19. Осы шарт қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
20. Шарт әрқайсысының заңдық күші бар екi данада екi тарап үшiн жасалған.
7. Тараптардың заңды мекенжайлары:
Тапсырыс берушi
_________ ауданының (қаласының)
Халықты жұмыспен қамту орталығы
заңды мекенжайы:
_____________________________
ЖСК_________________________
БСК _________________________
БСН (ЖСН)___________________
Коды ________________________
___________________ _________
(Тегі, аты, әкесінің (қолы)
аты (бар болса)
М.О.
Орындаушы
заңды мекенжайы:
____________________________
ЖСК________________________
БСК ________________________
БСН (ЖСН) __________________
Коды _______________________
__________________ _________
(Тегі, аты, әкесінің (қолы)
аты (бар болса)

14. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств в случае чрезвычайных обстоятельств или обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), наступивших после подписания настоящего договора, таких как: пожар, землетрясение, наводнения и стихийные явления, военные действия.
15. При возникновении обстоятельств форс-мажора Сторона, чье исполнение каких-либо обязательств в соответствии с настоящим договором оказалось невозможным в силу наступления таких обстоятельств, обязана в течение трех рабочих дней с момента наступления или прекращения обстоятельств форс-мажора уведомить об этом другие Стороны в письменной форме (мотивировав и обосновав невозможность исполнения своих обязательств по настоящему договору).
16. Не уведомление или несвоевременное уведомление лишает Сторону права ссылаться на любое обстоятельство форс-мажора, как на основание, освобождающее от ответственности за неисполнение обязательств по настоящему договору, за исключением случаев, когда такое не уведомление или несвоевременное уведомление прямо вызваны соответствующим обстоятельством форс-мажора. Уведомление о начале и прекращении обстоятельств форс-мажора должно подтверждаться документом либо свидетельством соответствующего органа и/или учреждения, подтверждающим такие обстоятельства, за исключением случаев, когда обстоятельства форс-мажора носят общеизвестный и массовый характер и не требуют доказательств.
17. Срок исполнения обязательств по настоящему договору отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства форс-мажора, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами. Если невозможность полного или частичного исполнения Сторонами обязательств по настоящему договору в связи с наступлением обстоятельств форс-мажора будет существовать свыше _____________ (указать период), то Стороны вправе расторгнуть настоящий договор.
6. Срок действия договора
18. Срок действия договора ___________________________________.
19. Настоящий договор вступает в силу со дня подписания.
20. Договор составлен в двух экземплярах для обеих сторон, каждый из которых имеет одинаковую юридическую силу.
7. Юридические адреса сторон:
Заказчик
Исполнитель
Центр занятости населения
_________________ района (города)
юридический адрес: _____________
_______________________________
ИИК __________________________
БИК __________________________
БИН (ИИН) ___________________
Код __________________________
______________________________
(Фамилия, имя, отчество) (подпись)
(при его наличии)
М.П.
_______________________________
юридический адрес: _____________
_______________________________
ИИК __________________________
БИК __________________________
БИН (ИИН) ____________________
Код ___________________________
______________________________
(Фамилия, имя, отчество) (подпись)
(при его наличии)