Мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарын бейнебақылау жүйелерімен жарақтауға стандарттарды және оларға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 23 қаңтардағы № 49 және Қазақстан Республикасы Білім беру және ғылым министрінің 2019 жылғы 23 қаңтардағы № 32 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 25 қаңтарда № 18239 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарын бейнебақылау жүйелерімен жарақтауға стандарттар және оларға қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін ведомстволық интернет-ресурстарда орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаменті және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Э.А. Суханбердиеваға және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары Е.З. Тургумбаевқа жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі _________Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі _________Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"____"____________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар
министрлігі
"____"____________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 23 қаңтардағы № 32
және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы 23 қаңтардағы
№ 49 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарын бейнебақылау жүйелерімен жарақтауға стандарттар және оларға қойылатын талаптар

Об утверждении Стандартов и требований к оснащению организаций дошкольного и среднего образования системами видеонаблюдения
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 января 2019 года № 49 и Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 января 2019 года № 32. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2019 года № 18239.
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Стандарты и требования к оснащению организаций дошкольного и среднего образования системами видеонаблюдения.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на ведомственных интернет-ресурсах после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан и Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Суханбердиеву Э.А. и заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан Тургумбаева Е.З.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_________Е. Сагадиев
Министр внутренних делРеспублики Казахстан_________К. Касымов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"____"______________
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство информации и коммуникаций
Республики Казахстан
"____"______________
Утверждены
совместным приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 23 января 2019 года № 32
и Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 23 января 2019 года № 49
Стандарты и требования к оснащению организаций
дошкольного и среднего образования системами видеонаблюдения

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарын бейнебақылау жүйелерімен жарақтауға стандарттар және оларға қойылатын талаптар мемлекеттік мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарында орнатылатын бейнесигналдарды беруге арналған құрал-жабдықтар мен байланыс желілеріне стандарттарды және оларға қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Бейнебақылау жүйесі – объектінің жай-күйі және оның қауіпсіздігі туралы көрсетілімдерді алуға арналған техникалық, ақпараттық, бағдарламалық және пайдалану үйлесімділігі бар бірлесіп әрекет ететін техникалық құралдардың жиынтығы.
2-тарау. Мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарының бейнебақылау жүйелеріне стандарттар
3. Бейнебақылау жүйесі көрнекі ақпаратты арнайы бөлінген үй-жайында не орталықтандырылған күзет пунктінде (болған жағдайда) орналасқан техникалық құралға немесе жинауға, өңдеуге, көрсетуге және тіркеуге арналған техникалық құрал жиынтығына беруді қамтамасыз етеді.
4. Бейнебақылау жүйесі жұмысты автоматтандырылған режимде қамтамасыз етеді және Жедел басқару орталықтарының ақпараттық жүйелеріне қосылуды, не бейнені аумақтық полиция органдарының кезекші бөлімдеріне беру мүмкіндігін көздейді.
5. Бейнебақылау жүйесі білім беру ұйымдарының үй-жайларындағы және оған іргелес аумақтардағы ахуалға бақылау жүргізуге, жағдайды бағалауға және адамдар мен объектілерді сәйкестендіруге, сондай-ақ объектіге рұқсатсыз ену фактісін көзбен шолып растауға мүмкіндік береді.
6. Ақпаратты сақтау мерзімі кемінде 30 тәулікті құрауы тиіс.
7. Мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарында бейнебақылау жүйесімен:
1) ұйымға іргелес жатқан аумақтың периметрі;
2) бас және қосалқы кіру есіктері;
3) адамдар көп жиналатын үй-жайлар (орындар);
4) білім беру ұйымы басшысының (меншік иесінің) қарауы бойынша басқа да үй-жайлар жабдықталады.
8. Білім беру ұйымының үй-жайларындағы және оған іргелес аумақтағы жарықтандыру телекамералардың сезімталдығынан төмен болса, тәуліктің қараңғы уақытында көрінетін немесе инфрақызыл жарық диапазонының жарықтандырылуы (болған жағдайда) қосылады.
3-тарау. Мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарының бейнебақылау жүйелеріне қойылатын талаптар
9. Террористік тұрғыдан осал объектілер тізбесіне кірмейтін мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарының бейнебақылау жүйелері мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) бір және одан көп жазып алу режимінің болуы: қозғалыс детекторының жұмыс істеуі бойынша, сыртқы дабыл белгісі, сондай-ақ үздіксіз жазу, жоспар бойынша жазу, циклды жазу;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Стандарты и требования к оснащению организаций дошкольного и среднего образования системами видеонаблюдения определяют стандарты и требования к оборудованию и линиям связи для передачи видеосигнала, устанавливаемым в государственных организациях дошкольного и среднего образования.
2. Система видеонаблюдения – совокупность совместно действующих технических средств, обладающих технической, информационной, программной и эксплуатационной совместимостью, предназначенных для получения изображений о состоянии объекта и его безопасности.
Глава 2. Стандарты к системам видеонаблюдения организаций дошкольного и среднего образования
3. Система видеонаблюдения обеспечивает передачу визуальной информации с телекамер на техническое средство или совокупность технических средств сбора, обработки, отображения и регистрации полученной информации, установленные в специально выделенном помещении, либо на пункте централизованной охраны (при наличии).
4. Система видеонаблюдения обеспечивает работу в автоматизированном режиме и предусматривает возможность подключения к информационным подсистемам Центров оперативного управления, либо передачу видеоизображения в дежурные части территориальных органов полиции.
5. Система видеонаблюдения позволяет вести наблюдение за обстановкой в помещениях и прилегающих территориях организаций образования, оценивать ситуацию и идентифицировать лиц и объекты, а также визуально подтверждает факты несанкционированного проникновения на объект.
6. Срок хранения информации составляет не менее 30-ти суток.
7. В организациях дошкольного и среднего образования, системой видеонаблюдения оборудуются:
1) периметр территории, прилегающий к организации;
2) главные и запасные входы;
3) помещения (места) массового скопления людей;
4) другие помещения по усмотрению руководителя (собственника) организации образования.
8. В темное время суток, если освещенность помещений и прилегающих территорий организаций образования ниже чувствительности телекамер, включается освещение видимого или инфракрасного диапазона света (при его наличии).
Глава 3. Требования к системам видеонаблюдения организаций дошкольного и среднего образования
9. Системы видеонаблюдения организаций дошкольного и среднего образования, не входящих в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, соответствуют следующим требованиям:
1) наличие двух и более режимов записи: по срабатыванию детектора движения, внешнему сигналу тревоги, а также непрерывная запись, запись по планировщику, циклическая запись;

2) құрылғыны іске қосуға қол жетімділікті қорғау және архивті жоюдан және редакциялаудан қорғауды қамтамасыз ету;
3) бейнежазбаны нақты уақыт режимінде беру;
4) бірыңғай нақты уақыт жүйесімен жағдайларды үйлестіру;
5) бейнені сихронизациялаумен біруақытта бірнеше камерадан архивті қарау;
6) негізгі электр көзін сөндіру кезінде кемінде 1 сағат ішінде құрал-жабдықтың үздіксіз жұмыс істеуі;
7) барлық кіретін бейнеағындар үшін жазып алудың жылдамдығы – бір серверге кемінде 450 мегабит/бір секундта;
8) шығыс бейнеағынның жиынтық жылдамдығы – бір серверге кемінде 150 мегабит/бір секундта;
9) бір мониторда біруақытта 4 және одан көп бейнекамерадан бейне көрсету, сондай-ақ әрбір бейнекамерадан бейнеақпаратты толық экранды көрсету;
10) мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарының басшылары қолданушылардың жүйенің ресурстарына қолжетімділігі құқығын шектеу (жедел және архивтік бейнеақпарат, камераларды басқару және тағы басқалар);
11) адамдарды, көлік құралдарының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін және нейрондық жүйелер негізінде құрылған басқа да аналитикалық функцияларды айырып тану жүйелерімен біріктіру мүмкіндігінің болуы;
12) мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарының бейнебақылау жүйесі "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға сәйкес келеді;
13) Бейнебақылау телекамераларына талаптар:
ажырату қабілеті – кемінде 1920х1080 пиксель;
объектив: варифокалды, мегапиксельді;
қысу стандарты – Н.264, MJPEG;
бейнесигналды құрудың жылдамдығы – кемінде 25 fps;
қолдайтын желілік хаттамалар – TCP/IP, UDP/IP (Unicast, Multicast, IGMP), RTSP/RTP, NTP, SNMP v2c/v3;
қос ағынды қолдау (ағын сипаттамалары тәуелсіз күйге келтіріледі);
деректерді беру хаттамасын қолдау ONVIF профиль S;
ең төмен сезімталдық – кемінде 0,02 лк;
тағылықтан қорғау;
жұмыс температурасы: құрал-жабдық жергілікті ауа райы үшін қарастырылған климаттық орындауға сәйкес болуы тиіс. Жұмыс сипаттамалары климаттық факторлар - жоғары/төмен темпуратура, дымқылдық, жаңбыр, қар, қату, шаң, қырау, тұман, атмосфералық қысым әсеріне сәйкес сақтау;
инфрақызыл жарық – ұзақтығы кемінде 30 метр жарықдиодты
жарық әсерінің бұрышы камераның көру бұрышына сәйкес болуы тиіс, ішкі орындау бейнебақылау камералары үшін – қажет болған жағдайда.

2) защищенный доступ к настройкам устройства и обеспечение защиты архива от удаления и редактирования;
3) передача видеоизображения в режиме реального времени;
4) синхронизация событий с системой единого точного времени;
5) одновременный просмотр архива с нескольких камер с синхронизацией видео;
6) непрерывная работа оборудования при отключении основного электропитания в течение не менее 1 часа.
7) суммарная скорость записи для всех входных видеопотоков - не менее 450 мегабит/ в секунду на один сервер;
8) суммарная скорость выходных видеопотоков – не менее 150 мегабит/ в секунду на один сервер;
9) одновременное отображение на одном мониторе изображений от 4 видеокамер и более, а также полноэкранное отображение видеоинформации от каждой видеокамеры;
10) разграничение прав доступа пользователей к ресурсам системы (оперативной и архивной видеоинформации, управлению камерами и другие) осуществляется руководителями организаций дошкольного и среднего образования;
11) наличие возможности интеграции с системами распознавания лиц, государственных регистрационных номерных знаков транспортных средств и других аналитических функций, построенных на основе нейронных сетей;
12) система видеонаблюдения организаций дошкольного и среднего образования соответствует единым требованиям в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденным Постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832 "Об утверждении единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности";
13) требования к телекамерам видеонаблюдения:
разрешающая способность – не менее 1920х1080 пикселей;
объектив: варифокальный, мегапиксельный;
стандарт сжатия – Н.264, MJPEG;
скорость преобразования видеосигнала – не менее 25 fps;
поддерживаемые сетевые протоколы – TCP/IP, UDP/IP (Unicast, Multicast, IGMP), RTSP/RTP, NTP, SNMP v2c/v3;
поддержка двойного потока (характеристики потоков настраиваются независимо);
поддержка протокола передачи данных ONVIF;
минимальная чувствительность – не более 0,02 лк;
антивандальная защита;
рабочая температура: оборудование должно соответствовать климатическому исполнению, предусмотренному для местного климата. Сохранять рабочие характеристики под влиянием климатических факторов – повышенных/пониженных температур, влажности, дождя, снега, обледенения, пыли, инея, тумана, атмосферного давления;
инфракрасная подсветка – светодиодная с дальностью не менее 30 метров, угол действия подсветки должен соответствовать углу обзора камеры, для камер видеонаблюдения внутреннего исполнения – по мере необходимости.

14) Террористік тұрғыдан осал объектілер санатына жататын мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдары бейнебақылау жүйелерімен "Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысына сәйкес жабдықталады
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 20.12.2023 № 912 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 21.12.2023 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Ескертпе:
Варифокалды – жан-жақты шолу бұрышын кеңейтуге мүмкіндік беретін әмбебап құрал болып табылатын объектив (фокус қашықтықты басқару, бөлшектерді көруді үлкейту);
Н.264 – көрсетілімнің жоғары сапасын сақтау кезінде бейнеағымды қысудың жоғары дәрежесіне жеткізуге арналған бейнені қысудың лицензияланған стандарты;
MJPEG – бейнеқысымның кадрлық тәсілі, оның ерекшелігі JPEG көрсетілімін қысу алгоритмі көмегімен бейнеағынның әрбір жеке кадрын қысу болып табылады;
fps – бір секундта монитор немесе телевизор экранындағы кадрлардың саны;
TCP/IP – цифрлық түрде ұсынылған деректерді берудің желілік моделі;
RTSP/RTP – мультимедиялық деректермен жұмыс істейтін жүйелерде пайдалануға арналған қолданбалы хаттама;
ONVIF – қауіпсіздік жүйесінің деректерін берудің стандартты хаттамасы;
IP66 – бағдарланған желілік хаттама, TCP/IP хаттамаларының жиынтық негізі;
лк – жарықтандырудың өлшем бірлігі (1 люкс = 1 шаршы метрге 1 люмен).

14) организации дошкольного и среднего образования, подпадающие под категорию объектов, уязвимых в террористическом отношении, оборудуются системами видеонаблюдения в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305 "Об утверждении требований к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении".
Примечание:
Варифокальный – объектив, который является универсальным устройством, позволяющий расширить угол обзора местности (управление фокусным расстоянием, увеличение видимости деталей);
Н.264 – лицензированный стандарт сжатия видео, предназначенный для достижения высокой степени сжатия видеопотока при сохранении высокого качества изображения;
MJPEG – покадровый метод видеосжатия, основной особенностью которого является сжатие каждого отдельного кадра видеопотока с помощью алгоритма сжатия изображения JPEG;
fps – количество кадров в секунду на экране монитора или телевизора;
TCP/IP – сетевая модель передачи данных, представленная в цифровом виде;
RTSP/RTP – прикладной протокол, предназначенный для использования в системах работающих с мультимедийными данными;
ONVIF – стандартный протокол передачи данных системы безопасности;
IP66 – маршрутизированный сетевой протокол, основа стека протоколов TCP/IP;
лк – единица измерения освещенности (1 люкс = 1 люмену на квадратный метр).
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным совместным приказом Министра внутренних дел РК от 20.12.2023 № 912 и Министра просвещения РК от 21.12.2023 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).