"Медициналық қызметтер көрсету сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 173 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 11 ақпандағы № ҚР ДСМ-3 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 13 ақпанда № 18300 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 3 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-230/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.12.2020 № ҚР ДСМ-230/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 58-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Медициналық қызметтер көрсету сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 173 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №10880 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылы 12 мамырда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
2-тармақта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Қоғамдық денсаулық сақтау комитеті (бұдан әрі – ҚДСК) – өз құзыретінің шегінде қоғамдық денсаулық сақтау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы және медициналық қызметтердің сапасын бақылау салаларында басшылықты және реттеуді, халыққа өткізілетін өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша, тамақ өнімінің қауіпсіздігі саласындағы техникалық регламенттер мен нормативтік құжаттарда белгіленген талаптардың, сондай-ақ денсаулық сақтау аясындағы стандарттардың сақталуын бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын, салааралық үйлестіруді, реттеуші, іске асыру және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыратын, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның стратегиялық функцияларының орындалуына қатысатын денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган;".
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) тәуелсіз сарапшы – жоғары медициналық білімі бар және уәкілетті орган айқындаған, тәуелсіз сараптама жүргізуге үміткер жеке тұлғаларға қойылатын талаптарға сай келетін жеке тұлға;";
7) тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 173 "Об утверждении Правил организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 февраля 2019 года № ҚР ДСМ-3. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 февраля 2019 года № 18300. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-230/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 03.12.2020 № ҚР ДСМ-230/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии c пунктом 5 статьи 58 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 173 "Об утверждении Правил организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10880, опубликован 12 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг, утвержденных указанным приказом (далее -Правила):
в пункте 2:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) Комитет охраны общественного здоровья Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – КООЗ) – ведомство уполномоченного органа в области здравоохранения, осуществляющее в пределах своей компетенции руководство и регулирование в сферах охраны общественного здоровья, санитарно-эпидемиологического благополучия населения и контроля за качеством медицинских услуг, контроль и надзор за соблюдением требований, установленных техническими регламентами и нормативными документами по продукции и услугам, реализуемым населению, в области безопасности пищевой продукции, а также стандартов в области здравоохранения, осуществляющим межотраслевую координацию, регулятивные, реализационные и контрольно-надзорные функции, участвующим в выполнении стратегических функций уполномоченного органа в области здравоохранения;";
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) независимый эксперт – физическое лицо, имеющее высшее медицинское образование и соответствующее требованиям к физическим лицам, претендующим на проведение независимой экспертизы, определенным уполномоченным органом;";
подпункт 2) пункта 7 изложить в следующей редакции:

"2) пациентке мемлекет кепілдік берген көлемде және міндетті медициналық сақтандыру жүйесінде тегін медициналық көмек ұсыну туралы.";
29, 30 және 31-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Сыртқы сараптаманы ҚДСК мен оның аумақтық бөлімшелерінің мамандары және (немесе) тәуелсіз сарапшылары жүзеге асырады.";
30. Сыртқы сараптаманы сондай-ақ ҚДСК мен оның аумақтық бөлімшелері Кодекстің 58-бабының 4-тармағына сәйкес тәуелсіз сарапшыларды тарта отырып жүзеге асырады.";
31. Стационарлық және амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдарда сыртқы сараптамаға ана өлімінің барлық жағдайлары (жазатайым жағдайларды қоспағанда) жатады.";
Қағидаларға 1-қосымшада:
"амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар үшін бағалау индикаторы" деген бөлімде:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 18-1 жолмен толықтырылсын:
"
18-1
"Туберкулезбен сырқаттанудың жоғары қаупі бар халық топтарын (бактерияның бөлінуіне қарамастан туберкулезбен ауыратын науқастармен байланыста болған адамдар; өкпенің созылмалы обструктивті ауруларымен, қант диабетімен, алкоголизммен, нашақорлықпен, адамның иммун тапшылығы вирусымен/жүре пайда болған иммун тапшылығы синдромымен динамикалық бақылауда тұрған адамдар және иммундық супрессивті терапия қабылдайтын адамдар; өкпесінде кез келген этиологияның қалдық көрінісі бар адамдар; бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар) флюорографиялық зерттеп-қараумен қамту
Жылына 1 рет
Флюорографиялық зерттеп-қарауды жүргізу жоспары, флюорографиялық зерттеп-қарауды тіркеу журналы, есеп беру нысандары
Индикаторлардың мәні 100% жеткізілуі тиіс
";
реттік нөмірі 20 және 21-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
20
Туберкулезбен сырқаттанудың жоғары қаупі бар халық топтары (бактерияның бөлінуіне қарамастан туберкулезбен ауыратын науқастармен байланыста болған адамдар; өкпенің созылмалы обструктивті ауруларымен, қант диабетімен, алкоголизммен, нашақорлықпен, адамның иммун тапшылығы вирусымен/жүре пайда болған иммун тапшылығы синдромымен динамикалық бақылауда тұрған адамдар және иммундық супрессивті терапия қабылдайтын адамдар; өкпесінде кез келген этиологияның қалдық көрінісі бар адамдар; бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар) арасында флюорография әдісімен туберкулезбен ауыратын науқастарды анықтау көрсеткіші
Тоқсан сайын
Флюорографиялық зерттеп-қарауды тіркеу журналы, профилактикалық флюорографиялық зерттеп-қарау картасы (Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" бұйрығымен (бұдан әрі - № 907 бұйрық) бекітілген 052/е нысаны)

"2) о предоставлении пациенту бесплатной медицинской помощи в объеме, гарантированном государством и в системе обязательного медицинского страхования.";
пункты 29, 30 и 31 изложить в следующей редакции:
"29. Внешняя экспертиза осуществляется специалистами КООЗ и его территориальными подразделениями, (или) независимыми экспертами.";
30. КООЗ и его территориальными подразделениями, внешняя экспертиза осуществляется также с привлечением независимых экспертов в соответствии с пунктом 4 статьи 58 Кодекса.";
31. Внешней экспертизе подлежат все случаи материнской смертности (за исключением несчастных случаев) в организациях, оказывающих стационарную и амбулаторно-поликлиническую помощь.";
в приложении 1 к Правилам:
в разделе "индикаторы оценки для организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь":
дополнить строкой порядковый номер 18-1 следующего содержания:
"
18-1
Охват флюорографическим обследованием групп населения с высоким риском заболевания туберкулезом (лица, контактные с больным туберкулезом, независимо от бактериовыделения; лица, состоящие на динамическом наблюдении с хроническими обструктивными заболеваниями легких, сахарным диабетом, алкоголизмом, наркоманией, вирусом иммунодефицита человека/синдромом приобретенного иммунного дефицита и получающие иммуносупрессивную терапию; лица, имеющие остаточные явления в легких любой этиологии; лица, освободившиеся из мест лишения свободы)
1 раз в год
План проведения флюорографических обследований, журнал регистрации флюорографических обследований, отчетные формы
Значение индикатора стремится к 100 %
";
строки, порядковые номера 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"
20
Показатель выявляемости больных туберкулезом методом флюорографии среди групп населения с высоким риском заболевания туберкулезом (лица, контактные с больным туберкулезом, независимо от бактериовыделения; лица, состоящие на динамическом наблюдении с хроническими обструктивными заболеваниями легких, сахарным диабетом, алкоголизмом, наркоманией, вирусом иммунодефицита человека/синдромом приобретенного иммунного дефицита и получающие иммуносупрессивную терапию; лица, имеющие остаточные явления в легких любой этиологии; лица, освободившиеся из мест лишения свободы)
Ежеквартально
Журнал регистрации флюорографических обследований, карта профилактических флюорографических обследований (форма 052/у, утвержденная
Приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (далее - Приказ № 907);

Индикатордың мәні 1000 зерттеп-қаралғанға кемінде 2-ні құрайды
21
Микроскопия әдісімен зерттеліп-қаралған адамдардың арасында туберкулезге күдікті науқастарды анықтау көрсеткіші
Тоқсан сайын
Микроскопиялық зерттеп-қарауды тіркеу журналы, есеп беру нысандары, зертханалық тіркеу журналы (№ 907 бұйрықпен бекітілген ТБ 04/е нысаны), туберкулез микробактериясына қақырықты микроскопиялық зерттеуге жіберу (№ 907 бұйрықпен бекітілген ТБ 05/е нысаны)
Индикатордың мәні 5-10% құрайды
".
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Қоғамдық денсаулық сақтау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов

Значение индикатора составляет не менее 2 на 1000 обследованных
21
Показатель выявляемости больных с подозрением на туберкулез среди обследованных лиц методом микроскопии
Ежеквартально
Журнал регистрации микроскопических обследований, отчетные формы, лабораторный регистрационный журнал (форма ТБ 04/у, утвержденная Приказом № 907), направление на микроскопическое исследование мокроты на микобактерии туберкулеза (форма ТБ 05/у, утвержденная Приказом № 907)
Значение индикатора составляет 5-10%
".
2. Комитету охраны общественного здоровья Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов