"Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 13 тамыздағы № 528 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 14 ақпандағы № 72 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 19 ақпанда № 18324 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 14 мамырдағы № 206 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 14.05.2020 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 13 тамыздағы № 528 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 12066 болып тіркелген, 2015 жылғы 22 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" көрсетілетін мемлекеттік қызмет регламенті осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Б.Асыловаға жүктелсін.

О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 августа 2015 года № 528 "Об утверждении регламентов государственных услуг в сфере образования и науки"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 февраля 2019 года № 72. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 февраля 2019 года № 18324. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 мая 2020 года № 206.
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 14.05.2020 № 206 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 августа 2015 года № 528 "Об утверждении регламентов государственных услуг в сфере образования и науки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12066, опубликован 22 октября 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
регламент государственной услуги "Признание и нострификация документов об образовании", утвержденный указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электроном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Асылову Б.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 14 ақпандағы № 72
бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 13 тамыздағы
№ 528 бұйрығына 2-қосымша
"Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" көрсетілетін мемлекеттік қызмет регламенті
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" мемлекеттік көрсетілетін қызметтін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 сәуірдегі № 212 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркелу тізілімінде 2015 жылғы 3 маусымда № 11260 болып тіркелген) бекітілген "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының (бұдан әрі – Стандарт) 3-тармағына сәйкес, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Болон процесі және академиялық ұтқырлық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: қағаз түрінде.
3. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі:
– білім туралы құжаттарды тану/нострификациялау туралы куәлік;
- білім туралы құжаттарды тану/нострификациялау туралы куәлік телнұсқасы;
- Стандарттың 10-1-тармағында көрсетілген жағдайлар және негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) іс-қимыл тәртібінің сипаттамасы
4. Көрсетілетін қызметті алушының Мемлекеттік корпорацияға Стандарттың 9-тармағына сәйкес құжаттар топтамасын ұсынуы мемлекеттік қызметті көрсету рәсімінің (іс-қимылының) басталуына негіздеме болып табылады.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің құрамына кіретін әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) мазмұны:
Заңдастырылған немесе апостильденген білім туралы құжаттар үшін:
Астана қаласы Мемлекеттік корпорациясы бөлімшелеріне жүгінген кезде:
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға Стандарттың 9-тармағына сәйкес құжаттар топтамасын ұсынады. Құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді;

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 14 февраля 2019 года № 72
Приложение 2 к приказу
Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 13 августа 2015 года № 528
Регламент государственной услуги "Признание и нострификация документов об образовании"
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Признание и нострификация документов об образовании" (далее - государственная услуга) оказывается Республиканским государственным предприятиям на праве хозяйственного ведения "Центр Болонского процесса и академической мобильности" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – услугодатель), согласно пункту 3 Стандарта государственной услуги "Признание и нострификация документов об образовании", утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 апреля 2015 года № 212 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11260) (далее – Стандарт).
Прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
2. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
3. Результат оказываемой государственной услуги:
- удостоверение о признании/нострификации документов об образовании;
- дубликат удостоверения о признании/нострификации документов об образовании;
- мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10-1 Стандарта.
Глава 2. Описание порядка действий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
4. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является предоставление услугополучателем в Государственную корпорацию пакета документов согласно пункту 9 Стандарта.
5. Содержание каждой процедуры (действий), входящей в состав процесса оказания государственной услуги:
Для легализованных или апостилированных документов об образовании:
При обращении в подразделения Государственной корпорации города Астаны:
1) услугополучатель предоставляет в Государственную корпорацию пакет документов согласно пункту 9 Стандарта. День приема не входит в срок оказания государственной услуги;

2) Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттарды тіркейді (жиырма минуттан аспайды) және Мемлекеттік корпорация жинақтау бөлімінің инспекторына жолдайды, ол 1 (бір) жұмыс күні ішінде құжаттардың тізілімін жасап, құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге жеткізеді;
3) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтінішті тіркейді және оны жауапты орындаушыны анықтайтын жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысына жолдайды;
4) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері 5 (бес) жұмыс күні ішінде (қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасы білім беру мамандарын тарта отырып) шетелдік білім туралы құжатқа Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркелу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) Білім берудің барлық деңгейінің жалпыға міндеті білім беру стандарттарының (бұдан әрі – ҚР МЖБС) талаптарына сәйкестігін анықтау үшін сараптамалық бағалау немесе баламалығын анықтау бойынша сараптама жүргізеді.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың және деректердің (мәліметтердің) анық еместігі және сәйкес келмеуі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері 1 (бір) жұмыс күні ішінде Стандарттың 10-1 тармағына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап дайындайды;
5) көрсетілетін қызметті берушінің жетекшілік етуші орынбасары білім туралы құжатқа жасалған сараптамалық бағалау немесе баламалығы анықтау бойынша сараптамалық қорытындының нәтижесін келіседі не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапқа 1 (бір) жұмыс күн ішінде қол қояды;
6) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы шешімнің жобасын 1 (бір) жұмыс күні ішінде ресімдейді;
7) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы шешімге қол қояды;
8) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері 2 (екі) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәлікті ресімдейді және оны көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қол қоюға ұсынады;
9) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану және нострификациялау туралы куәлікке қол қояды;
10) көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәлікті не мемлекеттік қызметтен бас тару туралы дәлелді жауапты Мемлекеттік корпорацияның Астана қаласы бөлімшелеріне жеткізеді;

2) работник Государственной корпорации регистрирует документы (не более двадцати минут) и передает инспектору накопительного отдела Государственной корпорации, который составляет реестр документов и в течение 1 (одного) рабочего дня доставляет пакет документов услугодателю;
3) работник канцелярии услугодателя регистрирует заявление и перенаправляет его руководителю ответственного структурного подразделения, который определяет ответственного исполнителя в течение 1 (одного) рабочего дня;
4) ответственный работник услугодателя проводит экспертную оценку или экспертизу по выявлению эквивалентности зарубежного документа об образовании (при необходимости с привлечением специалистов организации образования Республики Казахстан) на соответствие требованиям Государственного общеобязательного стандарта образования Республики Казахстан всех уровней образования, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669) (далее – ГОСО РК) в течение 5 (пяти) рабочих дней.
При несоответствии и установлении недостоверности материалов и данных (сведений), представленных для получения государственной услуги, ответственный работник услугодателя в течение 1 (одного) рабочего дня готовит мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги согласно пунктом 10-1 Стандарта;
5) курирующий заместитель руководителя услугодателя согласовывает результат экспертной оценки или экспертного заключения по выявлению эквивалентности зарубежного документа об образовании либо подписывает мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в течение 1 (одного) рабочего дня.
6) ответственный работник услугодателя оформляет проект решения о признании или нострификации документа об образовании в течение 1 (одного) рабочего дня;
7) руководитель услугодателя подписывает решение о признании или нострификации документа об образовании в течение 1 (одного) рабочего дня;
8) ответственный работник услугодателя оформляет удостоверение о признании или нострификации документа об образовании и предоставляет на подпись руководителю услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней;
9) руководитель услугодателя подписывает удостоверение о признании или нострификации документа об образовании в течение 1 (одного) рабочего дня;
10) услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня доставляет готовое удостоверение о признании или нострификации документа об образовании либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в подразделение Государственной корпорации города Астаны;

11) Мемлекеттік корпорацияның білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәлікті не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты береді.
Басқа өңірлердің Мемлекеттік корпорациясы бөлімшелеріне жүгінген кезде:
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға Стандарттың 9-тармағына сәйкес құжаттар топтамасын ұсынады. Құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді;
2) Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттарды тіркейді (жиырма минуттан аспайды) және Мемлекеттік корпорация жинақтау бөлімінің инспекторына жолдайды, ол 1 (бір) жұмыс күні ішінде құжаттардың тізілімін жасап, құжаттар топтамасын пошталық байланыс арқылы көрсетілетін қызметті берушіге жолдайды. Бұл ретте құжаттардың жолда жүру уақыты 8 (сегіз) жұмыс күнін құрайды;
3) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтінішті тіркейді және оны жауапты орындаушыны анықтайтын жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысына жолдайды;
4) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері 5 (бес) жұмыс күні ішінде (қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасы білім беру мамандарын тарта отырып) шетелдік білім туралы құжаттың ҚР МЖБС талаптарына сәйкестігін анықтау үшін сараптамалық бағалау немесе баламалығын анықтау бойынша сараптама жүргізеді.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың және деректердің (мәліметтердің) анық еместігі және сәйкес келмеуі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері 1 (бір) жұмыс күні ішінде Стандарттың 10-1 тармағына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап дайындайды;
5) көрсетілетін қызметті берушінің жетекшілік етуші орынбасары білім туралы құжатқа жасалған сараптамалық бағалау немесе баламалығы анықтау бойынша сараптамалық қорытындының нәтижесін келіседі не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапқа 1 (бір) жұмыс күн ішінде қол қояды;
6) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы шешімнің жобасын 1 (бір) жұмыс күні ішінде ресімдейді;
7) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы шешімге қол қояды;
8) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері 2 (екі) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәлікті ресімдейді және оны көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қол қоюға ұсынады;
9) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәлікке қол қояды;

11) Государственная корпорация выдает удостоверение о признании или нострификации документа об образовании либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
При обращении в подразделения Государственной корпорации других регионов:
1) услугополучатель предоставляет в Государственную корпорацию пакет документов согласно пункту 9 Стандарта. День приема не входит в срок оказания государственной услуги;
2) работник Государственной корпорации регистрирует документы (не более двадцати минут) и передает инспектору накопительного отдела Государственной корпорации, который составляет реестр документов и в течение 1 (одного) рабочего дня отправляет пакет документов посредством почтовой связи услугодателю. При этом время следования документов в пути составляет 8 (восемь) рабочих дней;
3) работник канцелярии услугодателя регистрирует заявление и перенаправляет его руководителю ответственного структурного подразделения, который определяет ответственного исполнителя в течение 1 (одного) рабочего дня;
4) ответственный работник услугодателя проводит экспертную оценку или экспертизу по выявлению эквивалентности зарубежного документа об образовании (при необходимости с привлечением специалистов организации образования Республики Казахстан) на соответствие требованиям ГОСО РК в течение 5 (пяти) рабочих дней.
При несоответствии и установлении недостоверности материалов и данных (сведений), представленных для получения государственной услуги, ответственный работник услугодателя в течение 1 (одного) рабочего дня готовит мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги согласно пунктом 10-1 Стандарта;
5) курирующий заместитель руководителя услугодателя согласовывает результат экспертной оценки или экспертного заключения по выявлению эквивалентности зарубежного документа об образовании либо подписывает мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги для направления в Государственную корпорацию в течение 1 (одного) рабочего дня.
6) ответственный работник услугодателя оформляет проект решения о признании или нострификации документа об образовании в течение 1 (одного) рабочего дня;
7) руководитель услугодателя подписывает решение о признании или нострификации документа об образовании в течение 1 (одного) рабочего дня;
8) ответственный работник услугодателя оформляет удостоверение о признании или нострификации документа об образовании и предоставляет на подпись руководителю услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней;
9) руководитель услугодателя подписывает удостоверение о признании или нострификации документа об образовании в течение 1 (одного) рабочего дня;

10) көрсетілетін қызметті беруші 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде пошталық байланыс арқылы білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәлікті не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты Мемлекеттік корпорацияның өңірлік бөлімшелеріне жеткізеді;
11) Мемлекеттік корпорация білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәлікті не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты береді.
Қазақстан Республикасы қатысушы ел болып табылатын ресми құжаттарды легализациялауды жоюды көздейтін құқықтық көмек туралы халықаралық шарттарға (келісімдерге) қатысушы елдерде берілген білім туралы құжаттар үшін:
Астана қаласы Мемлекеттік корпорациясы бөлімшелеріне жүгінген кезде:
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға Стандарттың 9-тармағына сәйкес құжаттар топтамасын ұсынады. Құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді;
2) Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттарды тіркейді (жиырма минуттан аспайды) және Мемлекеттік корпорация жинақтау бөлімінің инспекторына жолдайды, ол 1 (бір) жұмыс күні ішінде құжаттардың тізілімін жасап, құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге жеткізеді;
3) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтінішті тіркейді және оны жауапты орындаушыны анықтайтын жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысына жолдайды;
4) білім туралы берілген құжаттар бойынша шетелдік деректер базасы арқылы білім туралы құжаттың берілу фактісін 1 (бір) жұмыс күні ішінде анықтау.
Шетелдік деректер базасында құжат туралы ақпарат болмаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші білім туралы құжаттың берілу фактісін растау және білім беру ұйымының білім беру қызметін жүзеге асыруға құқығы бар екенін анықтау мақсатында шетелдік білім беру ұйымына 1 (бір) жұмыс күні ішінде ресми сұрау жолдайды. Жауапты күту уақыты 13 (он үш) жұмыс күнінен аспайды.
Егер білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы көрсетілетін қызметті берушінің ресми сұрауына 13 (он үш) жұмыс күні ішінде жауап бермеген жағдайда, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығымен (Нормативтік құқтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5135 болып тіркелген) бекітілген Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 9 және 20-тармақтарына сәйкес қайта сұрау жолданады және өтінішті қарау мерзімі 10 (он) жұмыс күніне ұзартылады.
Өтініштерді қарау мерзімі ұзартылған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші шешім қабылданған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ХҚКО ЫАЖ-да мерзімді ұзартады және көрсетілетін қызметті алушыға мерзімді ұзарту себебін көрсете отырып еркін нысанда хабарлама жолдайды.

10) услугодатель в течение 8 (восьми) рабочих дней доставляет посредством почтовой связи готовое удостоверение о признании или нострификации документа об образовании либо мотивированный ответ об отказе в региональные подразделения Государственной корпорации;
11) Государственная корпорация выдает удостоверение о признании или нострификации документа об образовании либо мотивированный ответ об отказе.
Для документов об образовании, выданных в стране-участнице международного договора (соглашения) о правовой помощи, предусматривающей отмену легализации официальных документов, страной участницей которого является Республика Казахстан:
При обращении в подразделении Государственной корпорации города Астаны:
1) услугополучатель предоставляет в Государственную корпорацию пакет документов согласно пункту 9 Стандарта. День приема не входит в срок оказания государственной услуги;
2) работник Государственной корпорации регистрирует документы (не более двадцати минут) и передает инспектору накопительного отдела Государственной корпорации, который составляет реестр документов и в течение 1 (одного) рабочего дня доставляет пакет документов услугодателю;
3) работник канцелярии услугодателя регистрирует заявление и перенаправляет его руководителю ответственного структурного подразделения, который определяет ответственного исполнителя в течение 1 (одного) рабочего дня;
4) установление факта выдачи документа об образовании через зарубежную базу данных по выданным документам об образовании в течение 1 (одного) рабочего дня.
При отсутствии сведений о документе в зарубежной базе данных, услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня направляется официальный запрос в зарубежную организацию образования, с целью подтверждения факта выдачи документа об образовании и наличия у организации образования, выдавшей документ об образовании, права на осуществление образовательной деятельности. Время ожидания ответа не превышает 13 (тринадцати) рабочих дней.
В случае, если организация образования, выдавшая документ об образовании в течение 13 (тринадцати) рабочих дней не предоставляет ответ на официальный запрос услугодателя, то в соответствии с пунктами 9 и 20 Правил признания и нострификации документов об образовании, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5135) (далее - Правила) направляется повторный запрос и срок рассмотрения заявления продлевается на 10 (десять) рабочих дней.
При продлении срока рассмотрения заявления, услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня со дня принятия решения, продлевает срок в ИИС ЦОН и направляет письмо-уведомление в произвольной форме услугополучателю, с указанием причин продления срока.

9) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері 2 (екі) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәлікті ресімдейді және оны көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қол қоюға ұсынады;
10) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәлікке қол қояды;
11) көрсетілетін қызметті беруші 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде пошталық байланыс арқылы білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәлікті не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты Мемлекеттік корпорацияның өңірлік бөлімшелеріне жеткізеді;
12) Мемлекеттік корпорация білім туралы құжаттарды тану немесе нострификациялау туралы куәлікті не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты береді.
Білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәліктің телнұсқасын беру үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға Қағидалардың 34-тармағына сәйкес құжаттар топтамасын ұсынады. Құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді;
2) Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттарды тіркейді (жиырма минуттан аспайды) және Мемлекеттік корпорация жинақтау бөлімінің инспекторына жолдайды, ол 1 (бір) жұмыс күні ішінде құжаттардың тізілімін жасап, құжаттар топтамасын пошталық байланыс арқылы көрсетілетін қызметті берушіге жолдайды. Бұл ретте құжаттардың жолда жүру уақыты Мемлекеттік корпорацияның Астана қаласы бөлімшелері үшін 1 (бір) жұмыс күнін, ал басқа өңірлер үшін 8 (сегіз) жұмыс күнін құрайды;
3) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері өтінішті тіркейді және оны жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысына жолдайды, ол бреу фактісін анықтап білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәліктің телнұсқасын ресімдейтін жауапты орындаушыны анықтайды (отыз минуттан аспайды);
4) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері көрсетілетін қызметті алушының құжаттар пакетінің толықтығын тексереді және ХҚКО ЫАЖ базасында өтінішті қабылдайды (отыз минуттан аспайды);
5) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері 1 (бір) жұмыс күні ішінде беру фактісін анықтап білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәлітің телнұсқасын ресімдейді не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап дайындайды;
6) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәліктің телнұсқасына не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапқа қол қояды;

9) ответственный работник услугодателя оформляет удостоверение о признании или нострификации документа об образовании и предоставляет на подпись руководителю услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней;
10) руководитель услугодателя подписывает удостоверение о признании или нострификации документа об образовании в течение 1 (одного) рабочего дня;
11) услугодатель в течение 8 (восьми) рабочих дней доставляет посредством почтовой связи готовое удостоверение о признании или нострификации документа об образовании либо мотивированный ответ об отказе в региональные подразделения Государственной корпорации;
12) Государственная корпорация выдает удостоверение о признании или нострификации документа об образовании либо мотивированный ответ об отказе.
Выдача дубликата удостоверения о признании или нострификации документа об образовании:
1) услугополучатель предоставляет в Государственную корпорацию пакет документов согласно пункту 34 Правил. День приема не входит в срок оказания государственной услуги;
2) работник Государственной корпорации регистрирует документы (не более двадцати минут) и передает инспектору накопительного отдела Государственной корпорации, который составляет реестр документов и доставляет пакет документов услугодателю. При этом время следования документов в пути для подразделения Государственной корпорации города Астаны составляет 1 (один) рабочий день, для других регионов 8 (восьми) рабочих дней;
3) работник канцелярии услугодателя регистрирует заявление и перенаправляет руководителю ответственного структурного подразделения, который определяет ответственного исполнителя для проверки факта выдачи и оформления дубликата удостоверения о признании или нострификации документа об образовании (не более тридцати минут);
4) ответственный работник услугодателя проверяет полноту пакета документов услугополучателя и принимает заявление в базе ИИС ЦОН (не более тридцати минут);
5) ответственный работник услугодателя подтверждает факт выдачи и оформляет дубликат удостоверения о признании или нострификации документа об образовании или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в течение 1 (одного) рабочего дня;
6) руководитель услугодателя подписывает дубликат удостоверения о признании или нострификации документа об образовании или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в течение 1 (одного) рабочего дня;

7) көрсетілетін қызметті беруші 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде пошталық байланыс арқылы білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәлікті телнұсқасын не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты Мемлекеттік корпорацияның өңірлік бөлімшелеріне жеткізеді. Мемлекеттік корпорация Астана қаласы бөлімшелеріне 1 (бір) жұмыс күні ішінде;
8) Мемлекеттік корпорация білім туралы құжаттарды тану немесе нострификациялау туралы куәліктің телнұсқасын не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты береді.
6. Келесі рәсімдерді (іс-қимылды) орындалуына негіз болатын мемлекеттік қызметті көрсету бойынша рәсімнің (іс-қимылдың) нәтижесі:
1) көрсетілетін қызметті алушының өтінішін тіркеу;
2) оқу фактісін және білім беру ұйымының білім беру қызметін жүзеге асыруға құқығы бар екенін анықтау;
3) сараптамалық бағалау немесе сараптамалық қорытынды жүргізу;
4) шетелдік білім беру ұйымына жауап келмеген жағдай өтінішті қарау мерзімін ұзарту;
5) сараптамалық бағалау немесе сараптамалық қорытынды нәтижелерін қарау;
6) сараптамалық бағалау немесе сараптамалық қорытынды негізінде бұйрыққа қол қою;
7) куәлікті ресімдеу;
8) куәлікті бекіту;
9) білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәлікті немесе оның телнұсқасын не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты беру.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимыл тәртібінің сипаттамасы
7. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде мынадай құрылымдық функционалдық бірліктер қатысады:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері;
2) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімше басшысы;
3) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері;
4) көрсетілетін қызметті берушінің жетекшілік етуші орынбасары;
5) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы.
8. Көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушінің құрылымдық бөлiмшелері (қызметкерлері) арасындағы рәсімдер (іс-қимылдар) реттілігінің сипаттамасы осы Регламентке 1-қосымшаға сәйкес келтірілген.
4-тарау. Мемлекеттік корпорациямен өзара iс-қимыл тәртiбiнің, сондай-ақ мемлекеттiк қызмет көрсету процесiнде ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібінің сипаттамасы
10. Мемлекеттік корпорацияға жүгіну тәртібін сипаттау, көрсетілетін қызметті алушыға Мемлекеттік корпорация операторының қызмет көрсетуінің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты 20 (жиырма) минут;
1) 1-процесс – көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын ұсынады – кезекте тұрудың рұқсат етілген ең ұзақ уақыты 15 (он бес) минуттан аспайды;

7) услугодателя доставляет дубликат удостоверения о признании или нострификации документа об образовании либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в подразделения Государственной корпорации других регионов в течение 8 (восьми) рабочих дней. Для подразделения Государственной корпорации города Астаны в течение 1 (одного) рабочего дня;
8) Государственная корпорация выдает дубликат удостоверения о признании или нострификации документа об образовании либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6. Результаты процедуры по оказанию государственной услуги, которые служат основанием для начала выполнения следующих процедур:
1) регистрация заявления услугополучателя;
2) подтверждения факта обучения и наличия у организации образования, выдавшей документ образования, права на осуществления образовательной деятельности;
3) проведение экспертной оценки либо экспертного заключения;
4) продление сроков рассмотрения заявление в связи с отсутствием ответа из зарубежной организации образования;
5) рассмотрение результатов экспертной оценки либо экспертного заключения;
6) подписания приказа на основании экспертной оценки либо экспертного заключения;
7) оформление удостоверения;
8) утверждение удостоверения;
9) выдача удостоверения о признании или нострификации документа об образовании или его дубликат либо мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги.
Глава 3. Описание порядка взаимодействия структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
7. В процессе оказания государственной услуги участвуют следующие структурно-функциональные единицы:
1) работник канцелярии услугодателя;
2) руководитель ответственного структурного подразделения услугодателя;
3) ответственный работник услугодателя;
4) курирующий заместитель руководителя услугодателя;
5) руководитель услугодателя.
8. Описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (работниками) услугодателя при оказании государственной услуги приведено в приложении 1 к настоящему Регламенту.
Глава 4. Описание порядка взаимодействия с Государственной корпорацией, а также порядок использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги
10. Описание порядка обращения в Государственную корпорацию, максимальное допустимое время обслуживания оператором Государственной корпорации услугополучателя – 20 (двадцать) минут:
1) процесс 1 – для получения услуги услугополучатель подает пакет документов в Государственную корпорацию – максимально допустимое время ожидания в очереди – не более 15 (пятнадцать) минут;

2) 2-процесс – Мемлекеттік корпорация операторы келіп түскен құжаттарды тіркеп, көрсетілетін қызметті алушыға құжаттарды қабылдағаны жөнінде қолхат береді – көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің ең ұзақ уақыты 20 (жиырма) минуттан аспайды;
3) 3-процесс – Мемлекеттік корпорацияның өңірлік бөлімшелері құжаттар топтамасын пошталық байланыс арқылы көрсетілетін қызметті берушіге 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде, көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын Астана қаласының Мемлекеттік корпорациясына тапсырған кезде 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеткізеді;
4) 4-процесс – көрсетілетін қызметті беруші заңдастырылған немесе апостильденген білім туралы құжаттарды 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарап шешім шығарады.
Егер білім туралы құжат заңдастырылмаған немесе апостильденбеген болса 30 (отыз) жұмыс күні ішінде қаралады.
Білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туарлы куәліктің телнұсқасын беру туралы өтініш 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады;
5) 5-процесс – көрсетілетін қызметті беруші 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде пошталық байланыс арқылы білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәлікті немесе оның телнұсқасын не Стандарттың 10-1 тармағында көрсетілген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты Мемлекеттік корпорацияның өңірлік бөлімшелеріне жеткізеді. Астана қаласының Мемлекеттік корпорациясы бөлімшелері үшін 1 (бір) жұмыс күні ішінде;
6) 6-процесс – Мемлекеттік корпорация операторы көрсетілетін қызметті алушыға дайын куәлікті немесе оның телнұсқасын не Стандарттың 10-1 тармағында көрсетілген негіздер және жағдайлар бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту туралы жауапты береді.
11. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелері (қызметкерлері) рәсімдерінің (іс-қимылдардың) реттілігінің, сондай-ақ өзге де көрсетілетін қызметті берушілермен және (немесе) Мемлекеттік корпорациямен өзара іс-қимылының және мемлекеттік қызмет көрсету процесінде ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібінің толық толық сипаттамасы осы регламенттің 2-қосымшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығында көрсетіледі.
"Білім туралы құжаттарды
тану және нострификациялау"
көрсетілетін мемлекеттік
қызмет регламентіне
1-қосымшасы
Әрбір рәсiмнің (iс-қимылдың) ұзақтығын көрсете отырып, көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушінің құрылымдық бөлiмшелер (қызметкерлер) арасындағы рәсімдер (іс–қимылдар) реттілігінің сипаттамасы
1-рәсім
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтінішті тіркейді және оны жауапты орындаушыны анықтайтын жауапты құрылымдық бөлімше басшысына жолдайды (отыз минуттан аспайды)
2-рәсім
Егер білім туралы құжат заңдастырылмаған немесе апостильденбеген болса, шетелдік деректер базасы арқылы 1 (бір) жұмыс күні ішінде білім туралы құжаттың беру фактісі анықталады.
Шетелдік деректер базасында құжат туралы мәлімет болмаған жағдайда 1 (бір) жұмыс күні ішінде шетелдік білім беру ұйымына ресми сұрау жолданады.

2) процесс 2 – оператор Государственной корпорации регистрирует поступившие документы и выдает расписку услугополучателю о приеме соответствующих документов – максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – не более 20 (двадцати минут);
3) процесс 3 – Региональные подразделения Государственной корпорации в течение 8 (восьми) рабочих дней доставляет пакет документов посредством почтовой связи услугодателю, в случае подачи услугополучателем пакета документов в Государственную корпорацию города Астаны, в течение 1 (одного) рабочего дня;
4) процесс 4 – рассмотрение услугодателем легализованных или апостилированных документов об образовании и принятие решения о признании или нострификации по ним в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней.
В случае, если документ об образовании не легализован или апостилирован, в течение 30 (тридцати) рабочих дней;
Заявление о выдаче дубликата удостоверения о признании или нострификации документа об образовании рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней.
5) процесс 5 – услугодатель в течение 8 (восьми) рабочих дней доставляет в региональные подразделения Государственной корпорации посредством почтовой связи готовое удостоверение о признании или нострификации документа об образовании или его дубликат либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги. Для подразделения Государственной корпорации города Астаны в течение 1 (одного) рабочего дня;
6) процесс 6 – оператор Государственной корпорации выдает услугополучателю готовое удостоверение о признании или нострификации документа об образовании или его дубликат либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
11. Подробное описание последовательности процедур (действий), взаимодействий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги, а также описание порядка взаимодействия с иными услугодателями и (или) Государственной корпорацией и порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги отражается в справочнике бизнес-процессов оказания государственной услуги согласно приложению 2 к настоящему Регламенту.
Приложение 1
к Регламенту государственной услуги
"Признание и нострификация
документов об образовании"
Описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (работниками) услугодателя
Процедура 1
Работник канцелярии услугодателя регистрирует заявление и перенаправляет его руководителю ответственного структурного подразделения, который определяет ответственного исполнителя в течение 1 (одного) рабочего дня
Процедура 2
В случае, если документ об образовании не легализован или не апостилирован, устанавливается факт выдачи документа об образовании через зарубежную базу данных в течение 1 (одного) рабочего дня.
При отсутствии сведений о документе в зарубежной базе данных, направляет официальный запрос в зарубежную организацию образования в течение 1 (одного) рабочего дня.

Егер білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы 13 (он үш) жұмыс күні ішінде жауап бермеген жағдайда, Қағидалардың 9 және 20-тармақтарына сәйкес қайта сұрау жолданады және өтінішті қарау мерзімі 10 (он) жұмыс күніне ұзартылады.
Өтініштерді қарау мерзімі ұзартылған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші шешім қабылданған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ХҚКО ЫАЖ-да мерзімді ұзартады және көрсетілетін қызметті алушыға мерзімді ұзарту себебін көрсете отырып еркін нысанда хабарлама жолдайды.
4-рәсім
Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері 5 (бес) жұмыс күні ішінде (қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасы білім беру мамандарын тарта отырып) шетелдік білім туралы құжаттың ҚР МЖБС талаптарына сәйкестігін анықтау үшін сараптамалық бағалау немесе баламалығын анықтау бойынша сараптама жүргізеді.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың және деректердің (мәліметтердің) анық еместігі және сәйкес келмеуі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері 1 (бір) жұмыс күні ішінде Стандарттың 10-1 тармағына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап дайындайды
5-рәсім
Көрсетілетін қызметті берушінің жетекшілік етуші орынбасары білім туралы құжатқа жасалған сараптамалық бағалау немесе баламалығы анықтау бойынша сараптамалық қорытындының нәтижесін келіседі не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапқа 1 (бір) жұмыс күн ішінде қол қояды
6-рәсім
Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы шешімнің жобасын 1 (бір) жұмыс күні ішінде ресімдейді
7-рәсім
Көрсетілетін қызметті берушінің басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы шешімге қол қояды
8-рәсім
Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері 2 (екі) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәлік ресімдейді және оны көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қол қоюға ұсынады
9-рәсім
Көрсетілетін қызметті берушінің басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәлікке қол қояды
10-рәсім
Көрсетілетін қызметті беруші 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәлікті не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты Мемлекеттік корпорацияның өңірлік бөлімшелеріне жеткізеді. Мемлекеттік корпорация Астана қаласы бөлімшелеріне 1 (бір) жұмыс күні ішінде.
Білім туралы құжаты тану немес нострификациялау туралы куәліктің телнұсқасын беру үшін
1-рәсім
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері өтінішті тіркейді және оны жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысына жолдайды (отыз минуттан аспайды), ол бреу фактісін анықтап білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәліктің телнұсқасын ресімдейтін жауапты орындаушыны анықтайды
2-рәсім
Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасының толықтығын тексереді және ХҚКО ЫАЖ базасында өтінішті қабылдайды (отыз минуттан аспайды)
3-рәсім
Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері 1 (бір) жұмыс күні ішінде беру фактісін анықтап білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәлітің телнұсқасын ресімдейді не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап дайындайды
4-рәсім
Көрсетілетін қызметті берушінің басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәліктің телнұсқасына не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапқа қол қояды
5-рәсім
Көрсетілетін қызметті беруші 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде пошталық байланыс арқылы білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәліктің телнұсқасын не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты Мемлекеттік корпорацияның өңірлік бөлімшелеріне жеткізеді. Мемлекеттік корпорация Астана қаласы бөлімшелеріне 1 (бір) жұмыс күні ішінде.
Білім туралы құжаттарды
тану және нострификациялау"
көрсетілетін мемлекеттік
қызмет регламентіне
2-қосымша
"Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығы

В случае отсутствия ответа от организации образования, выдавшей документ об образовании в течение 13 (тринадцати) рабочих дней, то в соответствии с пунктами 9 и 20 Правил направляется повторный запрос, и срок рассмотрения заявления продлевается на 10 (десять) рабочих дней.
При продлении срока рассмотрения заявления, услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня со дня принятия решения продлевает срок в ИИС ЦОН и направляет письмо-уведомление в произвольной форме услугополучателю, с указанием причин продления срока
Процедура 3
Ответственный работник услугодателя проводит экспертную оценку или экспертизу по выявлению эквивалентности зарубежного документа об образовании (при необходимости с привлечением специалистов организации образования Республики Казахстан) на соответствие требованиям ГОСО РК в течение 5 (пяти) рабочих дней.
При несоответствии и установлении недостоверности материалов и данных (сведений), представленных для получения государственной услуги, ответственный работник услугодателя в течение 1 (одного) рабочего дня готовит мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги согласно пунктом 10-1 Стандарта
Процедура 4
Курирующий заместитель руководителя услугодателя согласовывает результат экспертной оценки или экспертного заключения по выявлению эквивалентности зарубежного документа об образовании либо подписывает мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в течение 1 (одного) рабочего дня
Процедура 5
Ответственный работник услугодателя оформляет проект решения о признании или нострификации документа об образовании в течение 1 (одного) рабочего дня
Процедура 6
Руководитель услугодателя подписывает решение о признании или нострификации документа об образовании в течение 1 (одного) рабочего дня
Процедура 7
Ответственный работник услугодателя оформляет удостоверение о признании или нострификации документа об образовании и предоставляет на подпись руководителю услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней
Процедура 8
Руководитель услугодателя подписывает удостоверение о признании или нострификации документа об образовании в течение 1 (одного) рабочего дня
Процедура 9
Услугодатель доставляет готовое удостоверение о признании или нострификации документов об образовании либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги посредством почтовой связи в региональные подразделения Государственной корпорации в течение 8 (восьми) рабочих дней. Для Государственной корпорации города Астаны в течение 1 (одного) рабочего дня
Для выдачи дубликата удостоверения о признании или нострификации документов об образовании
Процедура 1
Работник канцелярии услугодателя регистрирует заявление и перенаправляет руководителю ответственного структурного подразделения, который определяет ответственного исполнителя для проверки факта выдачи и оформления дубликата удостоверения о признании или нострификации документа об образовании (не более тридцати минут)
Процедура 2
Ответственный работник услугодателя проверяет полноту пакета документов услугополучателя, принимает заявление в базе ИИС ЦОН (не более тридцати минут) и передает документы руководителю ответственного структурного подразделения, который определяет ответственного работника для проверки факта выдачи и оформления дубликата удостоверения о признании или нострификации документа об образовании
Процедура 3
Ответственный работник услугодателя подтверждает факт выдачи и оформляет дубликат удостоверения о признании или нострификации документа об образовании либо готовит мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в течение 1 (одного) рабочего дня
Процедура 4
Руководитель услугодателя подписывает дубликат удостоверения о признании или нострификации документа об образовании или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в течение 1 (одного) рабочего дня
Процедура 5
Услугодателя доставляет посредством почтовой связи дубликат удостоверения о признании или нострификации документа об образовании либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги в подразделения Государственной корпорации других регионов в течение 8 (восьми) рабочих дней. Для подразделения Государственной корпорации города Астаны в течение 1 (одного) дня.
Приложение 2
к Регламенту государственной услуги
"Признание и нострификация
документов об образовании"
Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги "Признание и нострификация документов об образовании"