"Нотариаттық іс жүргізу жөніндегі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 32 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 150 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 2 сәуірде № 18450 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Нотариаттық іс жүргізу жөніндегі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 32 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7445 болып тіркелген, 2012 жылғы 26 мамырда "Егемен Қазақстан" газетінде № 269-273 (27347) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабының 3) тармақшасына сәйкес,
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Нотариаттық іс жүргізу жөніндегі ережеде:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік нотариус жұмыстан босатылған немесе ауысқан кезде іс жүргізуді ұйымдастыру және дұрыс жүргізу, нотариаттық мұрағаттық құжаттарды сақтау, есебін жүргізу және пайдалану аумақтық әділет органының бұйрығымен басқа мемлекеттік нотариусқа жүктеледі.
Жекеше нотариустың лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған жағдайда аумақтық әділет органы мен аумақтық нотариаттық палата осы Ережеде көзделген тәртіппен, нотариустың іс жүргізуіндегі құжаттарды басқа нотариусқа беру бойынша шаралар қолданады.
Жеке практикамен айналысатын нотариустың лицензиясының күші тоқтатылған кезде нотариустың лицензиясының күшін тоқтату туралы бұйрыққа қол қойған күннен бастап он жұмыс күні мерзімде аумақтық әділет органы мен нотариаттық палата құжаттарды басқа нотариусқа немесе жекеше нотариаттық мұрағатқа беру бойынша шаралар қолданады.
Аумақтық нотариаттық палата мүшелігінен шыққанда, нотариустың нотариаттық палата мүшелігінен шығу туралы өтініші келіп түскен күннен бастап он жұмыс күн мерзімде, аумақтық әділет органы мен нотариаттық палата аяқталған және ресімделген істерді жекеше нотариаттық мұрағатқа қабылдау-тапсыруды жүзеге асырады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Құжаттар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 703 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларына сәйкес ресімделеді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Құжаттарды қабылдау, тіркеу және жіберу";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Істер номенклатурасын жасау";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Істерді қалыптастыру";

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 32 "Об утверждении Правил по нотариальному делопроизводству"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 марта 2019 года № 150. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2019 года № 18450
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 32 "Об утверждении Правил по нотариальному делопроизводству" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 7445, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 26 мая 2012 года, № 154-156 (26973-26975) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) статьи 32 Закона Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате";
в Правилах по нотариальному делопроизводству, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. "Общие положения";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При увольнении или переводе государственного нотариуса организация и правильное ведение делопроизводства, хранение, учет и использование нотариальных архивных документов приказом территориального органа юстиции возлагается на другого государственного нотариуса.
В случае приостановления действия лицензии частного нотариуса, территориальный орган юстиции и территориальная нотариальная палата принимают меры по передаче документов, находящихся в производстве нотариуса, другому частному нотариусу в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
При прекращении действия лицензии нотариуса, занимающегося частной практикой, территориальный орган юстиции и территориальная нотариальная палата в течение десяти рабочих дней, со дня подписания приказа о прекращении действия лицензии нотариуса, принимают меры по передаче документов другому нотариусу или в частный нотариальный архив.
При выходе из членов территориальной нотариальной палаты, территориальный орган  юстиции совместно с нотариальной палатой в течение десяти рабочих, со дня поступления заявления нотариуса о выходе из состава членов нотариальной палаты, осуществляет прием-передачу завершенных и оформленных дел в частный нотариальный архив.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Документы оформляются в соответствии с Правилами документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 703.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Прием, регистрация и отправление документов";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Составление номенклатуры дел";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Формирование дел";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:

5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Істерді ресімдеу. Істердің тізбесін жасау";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Құжаттарды сақтау";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Нотариаттық іс жүргізу құжаттары қалыптастырылған орны бойынша 10 жыл бойы нотариуста сақталады.
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 29 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №7444 болып тіркелген) Нотариустың үй-жайына қойылатын талаптарда белгіленген нотариаттық іс жүргізу құжаттарын сақтау үшін жағдайлар болған кезде, нотариаттық іс жүргізу құжаттары нотариустың кәсіби қызметін жүзеге асырудың бүкіл кезеңінде олардың қалыптасқан орны бойынша сақталады.";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Істерді жекеше нотариаттық немесе мемлекеттік мұрағатқа тапсыру. Мұрағаттық құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету";
41, 42, 43, 44, 45- тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Жекеше нотариус он жыл сақтау мерзімі өткеннен кейін және сақтау үшін жағдай болмаған кезде сақтау кезеңінен кейінгі күнтізбелік жыл ішінде аяқталған және ресімделген істерді жеке нотариаттық мұрағатқа сақтауға береді.
Заңының 12-бабына сәйкес өз қызметін тоқтатқан, сондай-ақ нотариаттық палата мүшелігінен шыққан жекеше нотариус бір ай мерзімде аяқталған және ресімделген істерді басқа жекеше нотариусқа немесе тиісті нотариаттық округтің жекеше нотариаттық мұрағатына сақтауға береді.
Аяқталған және ресімделген істерді жекеше нотариаттық мұрағатқа сақтауға беру мерзімі екі айдан артық емес мерзімге ұзартылады.";
42. Істерді табыстау тұрақты және уақытша (он жылдан жоғары) сақтау істері тізбесі және істер номенклатурасы бойынша жүзеге асырылады.
43. Жекеше нотариус тұрақты, уақытша (жетпіс бес жыл) сақтау мерзіміндегі аяқталған және ресімделген істерді:
жер учаскелерін иеліктен шығару туралы шарттарды;
тұрғын үйлерді, пәтерлерді иеліктен шығару туралы шарттарды (олардың негізінде куәландырылған құжаттар);
аяқталған мұрагерлік істерді;
ерлі-зайыптылардың ортақ мүлкіндегі үлеске меншік құқығы туралы куәліктерді (егер мұндай куәлік нотариаттық кеңседе жасалған мұрагерлік іске байланысты тірі зайыбына берілген болса, ол мұрагерлік іске тігіледі);
нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу тізілімдерін жекеше нотариаттық мұрағатқа береді.
Нотариаттық куәландырылған өсиет, оның ішінде құпия өсиеттер, сондай-ақ аяқталмаған мұрагерлік іс жекеше нотариаттық мұрағатқа тапсырылмайды.
44. Нотариус лицензиясының күші тоқтатылған немесе нотариус нотариаттық палата мүшелігінен шыққан жағдайда нотариаттық куәландырылған өсиеттер, оның ішінде құпия өсиеттер, өсиеттерді есепке алудың алфавиттік кітаптары, мұрагерлік істерді есепке алудың алфавиттік кітаптары, сондай-ақ аяқталмаған мұрагерлік істер он жұмыс күні ішінде аумақтық әділет органы мен нотариаттық палатаның бірлескен шешімі бойынша басқа нотариусқа беріледі.
Жекеше нотариус лицензиясының күші тоқтатыла тұрған жағдайда, нотариустың іс жүргізуіндегі құжаттар он жұмыс күні ішінде аумақтық әділет органы мен нотариаттық палатаның бірлескен шешімі бойынша басқа нотариусқа беріледі.
Құжаттарды беру туралы осы Ережеге 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдау-тапсыру актісі жасалады.

"Глава 5. Оформление дел. Составление описи дел";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Хранение документов";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Документы нотариального делопроизводства хранятся по месту их формирования в течение десяти лет.
При наличии условий для хранения документов нотариального делопроизводства, установленных Требованиями к помещению нотариуса, утвержденными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 29, (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 7444), они хранятся по месту их формирования на весь период осуществления профессиональной деятельности нотариуса.";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Передача дел в частный нотариальный или государственный архив. Обеспечение сохранности архивных документов";
пункты 41, 42, 43, 44, 45 изложить в следующей редакции:
"41. Частный нотариус по истечении десяти лет хранения и при отсутствии условий для хранения передает в течение календарного года, следующего за истекшим периодом хранения, в частный нотариальный архив завершенные и оформленные дела на хранение.
Частный нотариус, прекративший свою деятельность в соответствии со статьей 12 Закона, а также вышедший из членов территориальной нотариальной палаты, в течение десяти рабочих дней передает завершенные и оформленные дела на хранение другому нотариусу или в частный нотариальный архив соответствующего нотариального округа.
Допускается продление срока передачи завершенных и оформленных дел на хранение в частный нотариальный архив, но не более чем на два месяца.
42. Передача дел осуществляется по описям дел постоянного и временного (свыше десяти лет) хранения и номенклатуре дел.
43. Частный нотариус передает в частный нотариальный архив завершенные и оформленные дела постоянного, временного (семьдесят пять лет) срока хранения:
договора об отчуждении земельных участков;
договора об отчуждении жилых домов, квартир (документы, на основании которых они удостоверены);
оконченные наследственные дела;
свидетельства о праве собственности на долю в общем имуществе супругов (если такое свидетельство выдано пережившему супругу в связи с заведенным в нотариальной конторе наследственным делом, которые подшивается в наследственное дело);
реестры регистрации нотариальных действий.
Не подлежат сдаче в частный нотариальный архив нотариально удостоверенные завещания, в том числе секретные, а также неоконченное наследственное дело.
44. В случае прекращения действия лицензии частного нотариуса или выходе частного нотариуса из членов территориальной нотариальной палаты, нотариально удостоверенные завещания, в том числе секретные завещания, алфавитные книги учета завещаний, алфавитные книги учета наследственных дел, а также неоконченные наследственные дела, в течение десяти рабочих дней, передаются другому частному нотариусу, по совместному решению территориального органа юстиции и территориальной нотариальной палаты.
В случае приостановления действия лицензии частного нотариуса, документы, находящиеся в производстве нотариуса, в течение десяти рабочих дней передаются другому частному нотариусу, по совместному решению территориального органа юстиции и территориальной нотариальной палаты.
О произведенной передаче документов составляется акт приема-передачи документов по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.

45. Заңының 29-1-бабына сәйкес нотариаттық құжаттарды сақтау және сақтауды қамтамасыз ету үшін жекеше нотариаттық мұрағаттар жұмыс істейді.
Жекеше нотариаттық мұрағаттар аумақтық нотариаттық палаталардың филиалдары болып табылады.
Жекеше нотариаттық мұрағатта осы Ереженің 43-тармағының 1-бөлігінде көрсетілген құжаттар сақталады.";
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Істерді жою";
9-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-тарау. Нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу тізілімін жүргізу.
Нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу тізілімінде өшіруге және қарындашпен жазуға жол берілмейді. Өзгертулер, ескертулер, түзетулер жекеше немесе мемлекеттік нотариустың қолымен және мөрімен бекітіліп, күні қойылады.
Нотариаттық іс-әрекеттерді нөмірлеу кезінде қате табылған жағдайда, анықталған өзгертулер, түзетулер, ескертпелер туралы анықтама жасалады және осы Ереженің 13-қосымшасына сәйкес нысан бойынша нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу тізілімінің соңында тігіледі.
БНАЖ электрондық тізіліміндегі өзгертулер мен қателіктер "Ескертпе" бағанында ескертіледі";
59-тармақ алып тасталсын;
10-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-тарау. Шетелде іс-әрекет етуге арналған құжаттарды ресімдеу";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Шетелде іс-әрекет етуге арналған құжаттарға қол қойған кезде нотариаттық іс-әрекет жасау үшін келген тұлға құжаттағы тиісті жолға тегін, атын, әкесінің атын (бар болған жағдайда) жеке басын куәландыратын құжатында көрсетілгендей кезектілікпен жазып, содан кейін көрсетілген жеке мәліметтерінен кейін қолын қояды.";
11-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-тарау. Нотариустың мөрі, мөртабаны және бланкісі";
70, 71-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"70. Мөр:
мемлекеттік нотариус қызметінен босатылған;
нотариаттық округтен тыс нотариус қызметінің аумағын өзгерткенде;
жекеше нотариустың лицензиясының қолданысы тоқтатылған кезде;
нотариустың жеке басын растайтын құжатының деректері өзгергенде;
пайдалануға жарамсыз болған жағдайларда жойылады.
71. Мөрді:
жекеше нотариус лицензиясының қолданысын тоқтата тұру туралы бұйрықпен танысқан кезден бастап оның лицензиясының күші тоқтатыла тұрған кезеңде;
мемлекеттік нотариус демалыста (оның ішінде бала күтіміне байланысты) жүрген кезеңде бұйрықпен танысқан кезден бастап бір жұмыс күні ішінде аумақтық әділет органына сақтауға тапсырады.
Мемлекеттік немесе жекеше нотариустың мөрі нотариустың қатысуымен конвертке салынады, нотариустың, лауазымды адамның қолдары қойылады және аумақтық әділет органының мөрімен бекітіледі.
Мөрі бар конвертті ашу нотариустың қатысуымен жүргізіледі.";

45. Для хранения и обеспечения сохранности нотариальных документов в соответствии со статьей 29-1 Закона функционируют частные нотариальные архивы.
Частные нотариальные архивы являются филиалами территориальных нотариальных палат.
В частном нотариальном архиве хранятся документы, указанные в части 1 пункта 43 настоящих Правил.";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Уничтожение дел";
заголовок главы 9 изложить в следующей редакции:
"Глава 9. Ведение реестра регистрации нотариальных действий. Регистрация нотариальных действий";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. Подчистки и записи карандашом в реестре регистрации нотариальных действий не допускаются. Поправки, оговорки, исправления скрепляются подписью и печатью частного или государственного нотариуса с проставлением даты.
При обнаружении ошибки при нумерации нотариальных действий, составляется справка о выявленных поправках, исправлениях, оговорках в реестре регистрации нотариальных действий и подшивается в конце реестра регистрации нотариальных действий по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
В электронном реестре ЕНИС поправки и ошибки оговариваются в графе "Примечание".";
пункт 59 исключить;
заголовок главы 10 изложить в следующей редакции:
"Глава 10. Оформление документов, предназначенных для совершения действий за границей";
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. При подписании документов, предназначенных для совершения действий за границей, лицо, которое обратилось за совершением нотариального действия, пишет в документе в строку свою фамилию, имя, отчество (при его наличии) в той последовательности, как указано в документе, удостоверяющем личность, с проставлением подписи.";
заголовок главы 11 изложить в следующей редакции:
"Глава 11. Печать, штампы и бланки нотариуса"
пункты 70, 71 изложить в следующей редакции:
"70. Печать уничтожается в случаях:
освобождения от должности государственного нотариуса;
изменения территории деятельности нотариуса за пределы нотариального округа;
прекращения действия лицензии частного нотариуса;
изменения данных, удостоверяющих личность нотариуса;
замены в связи с непригодностью для применения.
71. Печать сдается на хранение в территориальный орган юстиции:
частным нотариусом на период приостановления действия лицензии со дня ознакомления с приказом о приостановлении действия его лицензии;
государственным нотариусом на период нахождения в отпуске (в том числе по уходу за ребенком) в течение одного рабочего дня со дня ознакомления с приказом.
Печать государственного или частного нотариуса в присутствии нотариуса помещается в конверт, который скрепляется подписями нотариуса, должностного лица и печатью территориального органа юстиции.
Вскрытие конверта с печатью производится в присутствии нотариуса.";

79, 80-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"79. Бланкілер Қазақстан Республикасының аумағында әрекет жасау үшін арналған нотариаттық іс-әрекеттерді жасаған кезде ғана пайдаланылады.
Шетелде іс-әрекеттер жасауға және Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан шет мемлекеттердің дипломатиялық мекемелеріне ұсынуға арналған, сондай-ақ жекеше немесе мемлекеттік нотариустың істерінде қалатын, пайдаланылған бланкінің нөмірі көрсетілетін шарттар мен құжаттардың даналары бланкіде ресімделуге жатпайды және стандартты А4 форматындағы қағаз беттерінде жасалады.
80. Аумақтық әділет органы және аумақтық нотариаттық палата дайындаушыдан алынған, берілген, қайтарылған, пайдаланылмаған, бүлінген, техникалық ақауы бар, нөмірі бірдей бланкілердің есебін жүргізеді.";
84-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"84. Аумақтық әділет органы немесе аумақтық нотариаттық палата осы Ережеге 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бүлінген бланкілерді жояды және бүлінген бланкілерді жою туралы акт жасайды.";
12-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Мұрагерлік істерді қалыптастыру және ресімдеу.
Өсиетхаттарды есепке алу";
88-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"88. Жекеше нотариус не мемлекеттік нотариаттық кеңсеге түскен мұраның ашылғаны туралы куәландыратын алғашқы құжатты нотариустың алуы мұрагерлік іс бойынша іс жүргізуді бастауға негіз болады. Мұндай арыздарға: мұраны қабылдау туралы өтініш, мұраға құқық туралы куәлік беру туралы өтініш, мұрадан бас тарту туралы өтініш, тірі зайыбының ерлі-зайыптылардың ортақ мүлкіндегі үлеске меншік құқығы туралы куәлік беру туралы өтініші жатады.";
91, 92, 93, 94, 95, 96-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"91. Мұрагерлік істің нөмірі араб цифрларымен белгіленеді және Мұрагерлік істерді есепке алу кітабында тіркелуіне сәйкес берілген мұрагерлік істің реттік нөмірінен және мұрагерлік істі ашу жылынан тұрады: "20/2019, мұнда 20 - мұрагерлік іске байланысты келіп түскен және мұрагерлік істі қалыптастыруға негіз болған алғашқы құжаттың Мұрагерлік істерді есепке алу кітабында тіркелуіне сәйкес мұрагерлік істің реттік нөмірі, 2019 - мұрагерлік іс ашылған жыл".
Мұрагерлік іс бойынша іс жүргізуді бастауға негіз болған құжат Мұрагерлік істерді есепке алу кітабында 1 және 2 бағанда бір уақытта тіркеледі. Мұрагерлік істерді есепке алу кітабының 1 бағанында жазылған құжаттың нөмірі тіркелетін құжаттың реттік нөмірі, Мұрагерлік істерді есепке алу кітабының 2 бағанында жазылған құжаттың нөмірі мұрагерлік істің реттік нөмірі болып табылады.

пункты 79, 80 изложить в следующей редакции:
"79. Бланки используются только при совершении нотариальных действий, предназначенных для совершения действий на территории Республики Казахстан.
Не подлежат оформлению на бланке и составляются на стандартных листах бумаги форматов А 4 документы, предназначенные для совершения действия за границей и предъявления в дипломатические учреждения иностранных государств, расположенных на территории Республики Казахстан, а также экземпляры договора и документов, которые остаются в делах частного или государственного нотариуса с указанием номера использованного бланка.
80. Территориальный орган юстиции и территориальная нотариальная палата ведет учет бланков, полученных от изготовителя, выданных, возвращенных, неиспользованных, испорченных, с техническим браком, с одинаковыми номерами.";
пункт 84 изложить в следующей редакции:
"84. Территориальный орган юстиции и (или) территориальная нотариальная палата уничтожают испорченные бланки и составляют акт об уничтожении испорченных бланков по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам.";
заголовок главы 12 изложить в следующей редакции:
"Глава 12. Формирование и оформление наследственных дел.
Учет завещаний.";
пункт 88 изложить в следующей редакции:
"88. Основанием для начала производства по наследственному делу является получение нотариусом заявления свидетельствующего об открытии наследства, частным нотариусом либо поступившего в государственную нотариальную контору. К таким заявлениям относятся: заявление о принятии наследства, заявление о выдаче свидетельства о праве на наследство, заявление об отказе от наследства, заявление пережившего супруга о выдаче свидетельства о праве собственности на долю в общем имуществе супругов.";
пункты 91, 92, 93, 94, 95, 96 изложить в следующей редакции:
"91. Номер наследственного дела обозначается арабскими цифрами и состоит из порядкового номера, присвоенного наследственному делу в соответствии с регистрацией в Книге учета наследственных дел, и года заведения наследственного дела: "20/2019, где 20 – порядковый номер наследственного дела в соответствии с регистрацией в Книге учета наследственных дел первого документа, поступившего к наследственному делу и послужившему основанием для формирования наследственного дела, 2019 - год заведения наследственного дела".
Документ, послуживший основанием для начала производства по наследственному делу, регистрируется одновременно в графах 1 и 2 Книги учета наследственных дел. Номер, под которым данный документ записан в графе 1 Книги учета наследственных дел, является порядковым номером регистрируемого документа, номер, под которым документ записан в графе 2 Книги учета наследственных дел, является порядковым номером наследственного дела.

92. Мұрагерлік іске реттік нөмір берілгеннен кейін іс осы Ереженің 22-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Мұрагерлік істерді есепке алудың алфавиттік кітабында және БНАЖ-да тіркеледі.
93. Мұраны қабылдау туралы, мұраға құқығы туралы куәлікті беру туралы, мұралық мүлік есебінен шығындарды төлеу туралы өтініштер істер номенклатурасына (нарядтар) сәйкес жеке мұрагерлік істерде қалыптастырылады, олардың әрқайсысы индекс алады.
Мұрагерлік іске көрсетілген өтініш бойынша мұраны ресімдеуге байланысты барлық құжаттар тігіледі.
Қалыптастырылған мұрагерлік іс жеке номенклатуралық іс болып табылады. Істің мұқабасында номенклатуралық индекске таяқша арқылы мұрагерлік істің нөмірі қойылады (№1-15/27/2019).
Егер мұрагерлік іс ағымдағы жылдың іс жүргізуінде аяқталмаған болса, ол келесі жылға сол нөмірмен өтеді және қайта тіркелуге жатпайды.
94. Жекеше немесе мемлекеттік нотариустың мұрагерлік істі тиесілігі бойынша басқа нотариусқа беруі мынадай тәртіппен жүргізіледі:
мұрагерлік істегі құжаттар тігіледі;
құжаттардың ішкі тізімдемесі жасалады;
мұқабаның көшірмесімен қоса, мұрагерлік істің көшірмесі түсіріледі.
Мұрагерлік істің түпнұсқасын ілеспе хатпен бірге нотариус не нотариустың көмекшісі тапсырыс хатпен (тапсырыс бандеролімен) не курьер арқылы тиесілігі бойынша басқа нотариусқа жібереді.
95. Мұрагерлік іс бойынша іс жүргізуді бастауға негіздеме болған құжаттан басқа, Мұрагерлік істерді есепке алу кітабында мұрагерлік іс бойынша келіп түскен барлық өтініштер тіркеледі.
Реттік нөмірі берілген мұрагерлік іске байланысты басқа да өтініштер келіп түскен кезде, олар Мұрагерлік істерді есепке алу кітабында тіркеледі. Бұл ретте мұрагерлік істерді есепке алу кітабының 2-бағанында осы Ереженің 21-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш (құжат) келіп түскен мұрагерлік істің нөмірі қойылады.
96. Мұрагерлік істі тиесілігі бойынша берген жекеше немесе мемлекеттік нотариустың істерінде қабылдау - тапсыру актісі, ілеспе хатпен және почта байланысы операторының хабарламасы бар мұрагерлік істің көшірмесі, ал мұрагерлік істі курьер немесе нотариус не нотариустың көмекшісі жеткізген жағдайда нотариустың немесе аумақтық әділет органының оны алғаны туралы белгісі сақталады.
Мұрагерлік істі немесе оның көшірмесін тиесілігі бойынша тапсыру мұрагерлік істі немесе оның көшірмесін тапсырып отырған нотариус оны тапсыруға негіздеме болған (мұрагердің өтініші, нотариустың сұрау хаты) құжатты алған соң жеті жұмыс күні ішінде жүргізеді.";

92. После присвоения наследственному делу порядкового номера дело регистрируется в Алфавитной книге учета наследственных дел по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам и в ЕНИС.
93. Заявления о принятии наследства, о выдаче свидетельства о праве на наследство, об оплате расходов за счет наследственного имущества формируются в отдельные наследственные дела, каждое из которых получает индекс, соответствующий номенклатуре дел (нарядов).
В наследственное дело подшиваются все документы, связанные с оформлением наследства по указанному заявлению.
Сформированное наследственное дело является отдельным номенклатурным делом. На обложке дела к номенклатурному индексу, через дробь присваивается номер наследственного дела (Дело № 1-15/27/2019).
Если наследственное дело не закончено производством в текущем году, то оно переходит в следующий год под тем же номером и перерегистрации не подлежит.
94. Передача частным или государственным нотариусом наследственного дела по принадлежности другому нотариусу производится в следующем порядке:
подшиваются документы, находящиеся в наследственном деле;
составляется внутренняя опись документов;
снимается копия наследственного дела, включая копию обложки.
Подлинное наследственное дело с сопроводительным письмом направляется нотариусом либо помощником нотариуса другому нотариусу по принадлежности заказным письмом (заказной бандеролью) либо курьером.
95. Помимо документа, послужившего основанием для начала производства по наследственному делу, в Книге учета наследственных дел регистрируются все поступившие к наследственному делу заявления.
При поступлении иных заявлений к наследственному делу, которому уже присвоен порядковый номер, они регистрируются в Книге учета наследственных дел. При этом в графе 2 Книги учета наследственных дел проставляется номер наследственного дела, к которому поступило заявление (документ) по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
96. В делах частного или государственного нотариуса, передавшего наследственное дело по принадлежности, хранится акт приема - передачи, копия наследственного дела с сопроводительным письмом и уведомлением оператора почтовой связи, а в случае доставки наследственного дела курьером или нотариусом либо помощником нотариуса – отметка нотариуса или территориального органа юстиции о его получении.
Передача наследственного дела или его копии по принадлежности осуществляется в течение семи рабочих дней со дня получения нотариусом, передающим наследственное дело или его копию, документа, послужившего основанием для передачи (заявления наследника, запрос нотариуса).";

99, 100-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"99. Аяқталған мұрагерлік іс мұраға құқығы туралы қосымша куәлік берілгенде немесе бұрын берілген мұраға құқығы туралы куәліктің күші жойылғанда мұраға құқығы туралы жаңа куәлік берілген жағдайда қайта басталады. Бұл ретте, Мұрагерлік істерді есепке алу кітабында мұрагерлік істің қайта басталуына негіздеме болған өтініш тіркеледі. Жаңа құжаттар мұрагерлік істің соңына орналастырылады, істің мұқабасына, ішкі тізімдемесіне, куәландырушы парағына тиісті өзгерістер енгізіледі.
Мұраға құқығы туралы қосымша куәлікті бұрын мұраға құқығы туралы куәлікті берген нотариус береді.
Нотариус лицензиясының күші тоқтатыла тұрған жағдайда мұраға құқығы туралы қосымша куәлікті құжаттар тапсырылған нотариус береді.
Бұрын мұраға құқығы туралы куәлікті берген нотариустың лицезиясының күші тоқтатылғанда немесе нотариус нотариаттық палата мүшелігінен шыққан жағдайда және мұрағатқа істерді сақтауға тапсырылған кезде мұраға құқығы туралы қосымша куәлікті мүдделі тұлға жүгінген нотариус береді. Бұл ретте, нотариус мұрағаттан мұрагерлік істің көшірмесін сұратады және аталған құжаттардың негізінде мұраға құқығы туралы қосымша куәлікті береді.
100. Аяқталған мұрагерлік істі сақтауға дайындаған кезде құжаттар осы Ереженің 39-тармағына сәйкес мынадай тәртіппен:
мұраға құқығы туралы куәлік;
мұраны қабылдау туралы, мұраға құқығы туралы куәлікті беру туралы немесе мұрадан бас тарту туралы өтініштер;
мұра берушінің қайтыс болғаны туралы куәліктің көшірмесі;
БНАЖ арқылы "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қорынан мұра берушінің тіркелген орны туралы мәлімдеме;
мұрагерлер мен мұра берушінің туысқандық қатынастарын растайтын құжаттарының көшірмелері, мұраға негіздеме (өсиет, туысқандық деңгейі туралы, бала асырап алу туралы, мұра берушінің асырауында тұрғаны туралы құжаттар);
мұрагерлердің шеңберін анықтау үшін жасалған нотариустың сұрау салулары және оларға жауаптар;
мұрагерлік істің бар-жоқ екендігі туралы ақпараттық анықтама;
мұраның мұра берушіге тиістілігін растайтын құжаттары (құқығын белгілеуші құжаттары);
мұрагерлік іске қоса берілген өзге де құжаттар тігіледі.";
101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110 - тармақтармен мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"101. Барлық мұрагерлерге мұраға құқық туралы куәлік берілгеннен кейін мұрагерлік іс бойынша іс жүргізу аяқталды деп есептеледі және іс сақтау үшін ресімделеді.
102. Нотариустың мөрленген конвертінде құпия өсиет салынған конверт, құпия өсиетті қабылдау туралы куәліктің көшірмесі, құпия өсиеттің күшін жою туралы өтініш, өсиет қалдырушы оны жойған жағдайда "құпия өсиетті сақтау конверттері" ісіне орналастырылады.
Құпия өсиеттің тұтастығын қамтамасыз ету үшін олар (құжаттарды механикалық зақымдалмаған ұстауға мүмкіндік беретін арнайы құралдармен жабдықталған қатты материалдан жасалған қысқыштармен, мөлдір файлдармен және т.б.) папкаларға орналастырылады.
Бір құпия өсиетке қатысты барлық құжаттар бірге топтастырылады және нөмірленеді, бірақ тігілмейді.
Сақтау конвертінің өзінен басқа, іске Құпия өсиетті қабылдау туралы куәліктің данасы орналастырылады.

пункты 99, 100 изложить в следующей редакции:
"99. Оконченное наследственное дело возобновляется при выдаче дополнительного свидетельства о праве на наследство или нового свидетельства о праве на наследство в случае отмены ранее выданного свидетельства о праве на наследство. При этом в Книге учета наследственных дел регистрируются заявления, послужившие основанием для возобновления наследственного дела. Новые документы помещаются в конец наследственного дела, вносятся необходимые изменения в обложку дела, во внутреннюю опись, в лист-заверитель.
Дополнительное свидетельство о праве на наследство выдается нотариусом, ранее выдавшим свидетельство о праве на наследство.
В случае приостановления действия лицензии нотариуса дополнительное свидетельство о праве на наследство выдается нотариусом, которому переданы документы.
В случае прекращения действия лицензии нотариуса или выходе нотариуса из членов нотариальной палаты, ранее выдавшего свидетельство о праве на наследство и передачи дел на хранение в архив, дополнительное свидетельство о праве на наследство выдается нотариусом, к которому обратилось заинтересованное лицо. При этом нотариус запрашивает из архива копию наследственного дела и на основании указанных документов выдает дополнительное свидетельство о праве на наследство.
100. При подготовке законченного наследственного дела к хранению, документы подшиваются по правилам пункта 39 настоящих Правил в следующем порядке:
свидетельство о праве на наследство;
заявления о принятии наследства, о выдаче свидетельства о праве на наследство, или об отказе от наследства;
копия свидетельства о смерти наследодателя;
сведения, полученные через ЕНИС из государственной базы данных "Физические лица" о месте регистрации наследодателя;
копии документов, подтверждающих родственные отношения наследников с наследодателем, основание наследования (завещание, документы о степени родства, об усыновлении, о нахождении на иждивении наследодателя);
запросы нотариуса, сделанные для установления круга наследников, и ответы на них;
информационная справка об отсутствии наследственного дела;
документы, подтверждающие принадлежность наследства наследодателю (правоустанавливающие документы);
иные приобщенные к наследственному делу документы.";
дополнить пунктами 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110 следующего содержания:
"101. Производство по наследственному делу считается оконченным и дело оформляется для хранения, после выдачи свидетельства о праве на наследство всем наследникам.
102. Конверт с секретным завещанием в запечатанном нотариусом конверте, экземпляр свидетельства о принятии секретного завещания, заявление об отмене секретного завещания, в случае его отмены завещателем помещаются в дело "Конверты хранения секретного завещания".
Для обеспечения целостности секретного завещания они помещаются в папки из твердого материала, оснащенные специальными средствами, позволяющими содержать в них документы без механического повреждения (с зажимами, прозрачными файлами).
Все документы, относящиеся к одному секретному завещанию, группируются вместе и нумеруются, но не прошиваются.
Помимо самого конверта хранения в дело помещается экземпляр Свидетельства о принятии секретного завещания.

103. Нотариус қабылдаған құпия өсиеттер, Өсиеттерді есепке алудың алфавиттік кітабында, нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу тізілімінде және БНАЖ электрондық тізілімінде "құпия" деген белгімен тіркеледі. Құпия өсиетті ашқаннан кейін алфавиттік кітапта өсиетті ашу күні туралы белгі қойылады.
104. Құпия өсиет және оған қатысты құпия өсиетті қабылдау туралы куәлік, құпия өсиеттің конвертін ашқан кезде істен алынады, олардың орнына құжаттарды алып қою себебі мен күні туралы мәліметтері бар, құжатты алып қою туралы анықтама осы Ереженің 24-қосымшасына сәйкес нысаны бойынша орналастырылады.
105. Құпия өсиеті бар конвертті ашу жөніндегі іс жүргізуді бастау үшін, өсиет қалдырушының қайтыс болуы туралы куәлікті, құпия өсиетті ашу және жария ету туралы өтінішті оның құпия өсиеті сақталатын нотариустың алуы негіз болып табылады.
106. Нотариус "Құпия өсиет" жеке ісін ашады. "Құпия өсиет" жеке ісінің нөмірі араб цифрларымен белгіленеді және нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу тізілімінде құпия өсиетті ашу және жария ету хаттамасы тіркелген нөмірден және жеке іс ашылған жылдан тұрады: "20/2019, мұнда 20 – құпия өсиетті ашу және жария ету хаттамасы нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу тізілімінде тіркелген нөмір, 2019 – жеке іс ашылған жыл".
107. Құпия өсиетті жасаған тұлғаның заңды мұрагерлеріне, нотариус тұратын жерлері белгілі болса, тапсырыс хат арқылы құпия өсиетті ашу және жария ету күні, орны және уақыты туралы мәліметтерді көрсете отырып, осы Ереженің 25-қосымшасына сәйкес нысан бойынша хабарлама жібереді. Хабарламаны тапсыру туралы ескертпе нотариустың ісінде сақталады.
108. Құпия өсиет ісіне, конвертті ашуға және нақты құпия өсиеттің мәтінін жария етуге қатысты, құпия өсиет орналастырылған конвертті, құпия өсиетті қабылдау туралы куәлікті, құпия өсиеттің түпнұсқасын (немесе өсиет қалдырушы нотариусқа берген конверттен алынған кез келген өзге де салым), құпия өсиетті ашу және жария ету хаттамасының түпнұсқасын, сақтау конвертін қоса алғандағы барлық құжаттар орналастырылады.
109. Өсиет бойынша мұрагерлерге құпия өсиетті ашу және жария ету туралы хаттаманың көшірмесін бергеннен кейін нақты құпия өсиет бойынша іс жүргізу аяқталды деп есептеледі және тұрақты сақтау үшін дайындалады.
110. Егер өсиет бойынша мұрагерлер құпия өсиетті ашу және жария ету туралы хаттаманың көшірмесін конвертті ашқан және құпия өсиет мәтінін жария еткен кезден бастап бір жыл ішінде алмаса, құпия өсиет ісі бойынша іс аяқталуы және уақытша сақтау үшін дайындалуы мүмкін.";

103. Принятые нотариусом секретные завещания регистрируются в Алфавитной книге учета завещаний, в реестре регистрации нотариальных действий и электронном реестре ЕНИС с пометкой "секретное". После вскрытия секретного завещания в алфавитной книге проставляется отметка о дате вскрытия завещания.
104. Секретное завещание и относящееся к нему свидетельство о принятии секретного завещания изымаются из дела при вскрытии конверта секретного завещания, на их место помещается справка об изъятии документа по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам, содержащая сведения о причине и дате изъятия документов.
105. Основанием для начала производства по вскрытию конверта с секретным завещанием является получение нотариусом, у которого хранится секретное завещание свидетельства о смерти завещателя, заявления о вскрытии и оглашении секретного завещания.
106. Нотариус формирует индивидуальное дело "Секретное завещание". Номер индивидуального дела "Секретное завещание" обозначается арабскими цифрами и состоит из номера, под которым зарегистрирован протокол вскрытия и оглашения секретного завещания в реестре регистрации нотариальных действий, и года заведения индивидуального дела: "20/2019, где 20 – номер, под которым протокол вскрытия и оглашения секретного завещания зарегистрирован в реестре регистрации нотариальных действий, 2019 – год заведения индивидуального дела".
107. Наследникам по закону лица, совершившего секретное завещание, местонахождения которых известно нотариусу заказным письмом направляется извещение о вскрытии секретного завещания по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам, в котором содержатся сведения о дате, месте и времени вскрытия и оглашения секретного завещания. Уведомление о вручении извещения хранится в деле нотариуса.
108. В дело секретного завещания помещаются все документы, связанные с вскрытием конверта и оглашением текста конкретного секретного завещания, включая конверт хранения, конверт, в который было помещено секретное завещание, свидетельство о принятии секретного завещания, подлинник секретного завещания (или любое иное вложение, изъятое из конверта, переданного нотариусу завещателем), подлинник протокола вскрытия и оглашения секретного завещания.
109. Производство по конкретному секретному завещанию считается оконченным, и дело готовится для постоянного хранения после выдачи наследникам по завещанию копии протокола о вскрытии и оглашении секретного завещания.
110. Производство по делу секретного завещания окончено и дело подготовлено для временного хранения, если наследниками по завещанию копия протокола о вскрытии и оглашении секретного завещания не получена в течение года со дня вскрытия конверта и оглашения текста секретного завещания.";

Ережеге 20, 21, 22 - қосымшалар, осы бұйрықтың 1, 2, 3 қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
24, 25 -қосымшалармен, осы бұйрықтың 4, 5 - қосымшаларына сәйкес толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
____________________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2019 жылғы 29 наурыздағы
№ 150 бұйрығына
1-қосымша
Нотариаттық іс жүргізу
жөніндегі ережеге
5-қосымша
"Бекітемін"
(облыстың немесе қаланың
атауы)
Әділет департаментінің бастығы
немесе нотариустың аты-жөні,
лицензияны берген күні, нөмірі,
_____________ тегі, аты-жөні
қолы
20__ жылғы "__" ___________
___________ № _____________
(күні) (индексі)
_____ жылғы
Үлгілік істер номенклатурасы
1. Іс жүргізу, әкімшілік-шаруашылық мәселелер
Істің индексі
Істің (томның, бөліктің) тақырыбы
Істің (томның, бөліктің) саны
Істі (томды, бөлікті) сақтау мерзімі және тізбесі бойынша тармақ нөмірі
Ескертпе
1-1
Статистикалық есептеулер
үнемі
1-2
Нотариаттық кеңсенің жұмысын тексерудің нәтижелері туралы анықтамалар мен актілер
5 жыл
1-3
Жеке құрамы бойынша бұйрықтар мен басқа да құжаттар
75 жыл
1-4
Әділет органдары мен нотариаттық палатамен хат алмасу
5 жыл
1-5
Мекемелермен, ұйымдармен және азаматтармен хат алмасу
5 жыл
1-6
Нотариаттық кеңсенің қаржылық және шаруашылық қызметінің құжаттары
5 жыл
Қаржылық шаруашылық қызметті құжаттық тексеру аяқталған жағдайда, даулар, әртүрлі келісулер пайда болған жағдайда, тергеу және сот істері түпкілікті шешім шығарылғанға дейін сақталады.
1-7
Нотариаттық кеңсенің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі өтініштер және ұсыныстар және оларға жауаптар
СТК 5 жыл
1-8
Нотариаттық кеңсенің істер номенклатурасы
үнемі
1-9
Мұрағатқа тапсырылған құжаттамалық материалдардың тізбесі
үнемі

приложения 20, 21, 22 к Правилам, изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 24, 25 согласно приложениям 4, 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
"Согласован"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 марта 2019 года № 150
Приложение 5
к Правилам по
нотариальному делопроизводству
форма
"Утверждаю"
Руководитель
Департамента юстиции
(наименование области или
города) или фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
нотариуса, дата, номер лицензии
___________________ фамилия,
инициалы подпись
_____ "__"______20__год
___________№_____________
(дата) (индекс)
Примерная номенклатура дел
1. Делопроизводство, административно-хозяйственные вопросы
Индекс дела
Заголовок дела (тома, части)
Количество дел (томов, частей)
Срок хранения дела (тома, части) и номер пункта по перечню
Примечание
1-1
Статистические отчеты
постоянно
1-2
Справки и акты о результатах проверки работы нотариальной конторы
5 лет
1-3
Приказы и другие документы по личному составу
75 лет
1-4
Переписка с органами юстиции и нотариальной палатой
5 лет
1-5
Переписка с учреждениями, организациями и гражданами
5 года
1-6
Документы финансовой и хозяйственной деятельности нотариальной конторы
5 лет
при условии завершения документальной ревизии финансово-хозяйственной деятельности.
В случае возникновения споров, разногласий, следственных и судебных дел-сохраняются до вынесения окончательного решения
1-7
Заявления и предложения по организации работы нотариальной конторы и ответы на них
5 лет ЭПК
1-8
Номенклатура дел нотариальной конторы
постоянно
1-9
Описи документальных материалов, сданных в архив
постоянно

2-23
Өсиеттерді есепке алу алфавиттік кітабы
75 жыл
2-24
Атқарушылық жазба
3 жыл
Ескертпе:
2-21), 2-22), 2-23) тармақшаларда көрсетілген кітаптар баулануы тиіс.
Парақтардың саны аумақтық әділет органының немесе аумақтық нотариаттық палата қызметкерінің қолтаңбасымен куәландырылады.
Басшы қызметінің
атауы ________________
нотариус қолтаңбасының таратып жазылуы
күні
Келісілді
Келісілді
(облыс немесе қала атауы) Әділет департаменті СТК (СК) хаттамасымен (хаттаманың күні мен нөмірі)
Жекеше ұлттық мұрағаттың СКО хаттамасымен (хаттаманың күні мен нөмірі)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2019 жылғы 29 наурыздағы
№ 150 бұйрығына
2-қосымша
Нотариаттық іс жүргізу
жөніндегі ережеге
20-қосымша
"Бекітемін"
(облыстың немесе қаланың
атауы)
Әділет департаментінің бастығы
немесе
_______________ облыстың
(қаланың)
аумақтық нотариаттық
палатасының
төрағасы тегі, аты-жөні қолы
20__ жылғы "__" _____
Жекеше нотариустың тегі және
аты-жөні немесе нотариаттық
кеңсенің атауы
Бүлінген бланкілерді жою туралы акті
Бланкілердің бүлінуіне байланысты оларды іс жүзінде маңызын жоғалтқан ретінде жою:
Негіздеме: әділет департаменті басшысының "... тексеру туралы" (күнгі) № ____ бұйрығы (немесе өзге де құжаты: жұмыс жоспары, жоғары тұрған органның тапсырмасы және басқа да негізде).
Мына құрамда комиссия жасады:
Комиссияның төрағасы _______________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қызметі
Комиссия мүшелері:
1. _________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қызметі
2. _________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қызметі
___________________________________________________________________
Қорғауға жататын баспалық бланкілік өнімдердің мына түрлерінің бүлінген даналары жоюға іріктелді:
Рет №№
Қорғауға жататын баспалық бланкілік өнім түрлерінің атауы
Қорғауға жататын баспалық бланкілік өнім даналарының сериясы мен нөмірлері
Қорғауға жататын бүлінген баспалық бланкілік өнімдердің даналарының саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
Қорғауға жататын бүлінген баспалық бланкілік өнімдердің даналарының
санының барлығы _________________________ данада (лар) жасалынды:
1-нші данасы: № істе
2-нші данасы: (мекенжай)
Комиссияның төрағасы _____________ қолының таратылып жазылуы
(қолы)
Комиссия мүшелері ______________ қолының таратылып жазылуы
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2019 жылғы 29 наурыздағы
№ 150 бұйрығына
3-қосымша
Нотариаттық іс жүргізу
жөніндегі ережеге
21-қосымша
Мұрагерлік істерді есепке алу кітабы
Келіп түскен құжаттың р/б №
Мұрагерлік істің нөмірі
Құжаттың келіп түскен күні
Мұра берушінің
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Мұра берушінің
қайтыс болған күні
Өтініш берушінің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Құжаттың қысқаша мазмұны
Мұраға құқығы туралы куәліктің берілген күні мен тізілім нөмірі
Істі мұрағатқа шығару күні, іс нөмірі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Бағандарды толтыру үлгісі
Келіп түскен құжаттың р/б №
Мұрагерлік істің нөмірі
Құжаттың келіп түскен күні
Мұра берушінің
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Мұра берушінің
қайтыс болған күні
Өтініш берушінің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Құжаттың қысқаша мазмұны
Мұраға құқығы туралы куәліктің берілген күні мен тізілім нөмірі
Істі мұрағатқа шығару күні, іс нөмірі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Түсіндірме
1 бағанға мұрагерлік іске байланысты келіп түскен барлық өтініштердің реттік нөмірлері жазылады.
2-бағанда іс бойынша іс жүргізуді бастау үшін негіз болған нақты мұрагерлік іс бойынша келіп түскен бірінші өтініш ғана тіркеледі. Тіркеу мұрагерлік істің реттік (тіркеу) нөмірі болып табылатын реттік нөмір қою арқылы жүргізіледі.
6-бағанда мұрагер туралы деректер көрсетіледі: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).
Егер мұрагерлік іс бойынша іс жүргізуді бастау үшін негіз болған құжатты нотариус өкіл арқылы алса, бұл бағанда мұрагердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қатар, құжаттарды нотариусқа мұрагердің атынан тікелей берген заңды немесе уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2019 жылғы 29 наурыздағы
№ 150 бұйрығына
4-қосымша
Нотариаттық іс жүргізу
жөніндегі ережеге
22-қосымша
Мұрагерлік істерді алфавиттік есепке алу кітабы
Қайтыс болған адамның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Қайтыс болған күні
Мұрагерлік істің нөмірі
ескертпе
1
2
3
4
-
______________А
______________Б
______________В
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2019 жылғы 29 наурыздағы
№ 150 бұйрығына
5- қосымша
Нотариаттық іс жүргізу
жөніндегі ережеге
24-қосымша
Құжатты алып қою туралы анықтама
20__ жылы "__" __________ құпия өсиетті ашуды тағайындалуына байланысты
______________________________________________________________,
(өсиет қалдырушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) )
"Құпия өсиеттер" істерінен мен, нотариус
______________________________________________________________,
(нотариустың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
іс парағы алынды.
______________________________________________________________.
(алынған парақтардың нөмірі көрсетіледі)
Күні                   Қолы
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2019 жылғы 29 наурыздағы
№ 150 бұйрығына
6-қосымша
Нотариаттық іс жүргізу
жөніндегі ережеге
25-қосымша
Құпия өсиетті ашу туралы хабарлама
Мен,__________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
______________________________________________________________
(жекеше нотариусқа мемлекеттік лицензия берген орган және нөмірі, берілген күні,
мемлекеттік нотариаттық кеңсенің немесе жекеше нотариустың нотариаттық
округының атауы)
нотариусы
Сізге 20___ жылдың "___"__________________ құпия өсиет жасаған
_______________________________________________________________
құпия өсиет жасаған тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі
қайтыс болу туралы куәлігі ұсынылғанын хабарлаймын.

2-23
Алфавитная книга учета завещаний
75 лет
2-24
Исполнительная надпись
3 года
Примечание:
Книги, указанные в подпунктах 2-21), 2-22), 2-23) прошнуровываются.
Количество листов заверяется подписью работника органа
юстиции или территориальной нотариальной палаты.
Наименование должности
руководителя __________________________
Расшифровка подписи нотариуса
дата
Согласована
Согласована
протоколом ЦЭК (ЭК) Департамента юстиции (наименование области или города) (дата и номер протокола)
протоколом ЭПК частного нотариального архива (дата и номер протокола)
Приложение 2
к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 марта 2019 года № 150
Приложение 20
к Правилам по
нотариальному делопроизводству
форма
"Утверждаю"
Начальник Департамента
юстиции (наименование области
или города) или Председатель
территориальной нотариальной
палаты _____________________
области (города)
___________________________
инициалы и фамилия подпись
"__" ___________ 20__ г.
Фамилия и инициалы частного
нотариуса или наименование
государственной нотариальной конторы
Акт об уничтожении испорченных бланков
В связи с порчей бланков, произвести их уничтожение как утратившие практическое значение:
Основание: приказ руководителя департамента юстиции от (дата) №____________________
"О проведении проверки ..." (или иной документ: план работы, поручение вышестоящего органа и другие основании).
Составлен комиссией в составе:
Председатель комиссии __________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность
Члены комиссии: 1.______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность
2. _____________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность
_______________________________________________________________________________
Отобраны к уничтожению испорченные экземпляры следующих видов печатно-бланочной продукции, подлежащей защите:
№№ п.п.
Наименование вида печатно-бланочной продукции, подлежащей защите
Серия и номера экземпляров печатно-бланочной продукции, подлежащей защите
Количество экземпляров испорченных печатно-бланочной продукции, подлежащей защите
Примечание
1
2
3
4
5
Итого ____________________________ испорченных экземпляров печатно-бланочной
(цифрами и прописью)
продукции, подлежащей защите.
Составлен в ____ экземпляре (ах):
1-й экземпляр: в деле №
2 экземпляр: (адресат)
Председатель комиссии __________________________________________________
Расшифровка подписи                   (подпись)
Члены комиссии ________________________________________________________
Расшифровка подписи                   (подпись)
Приложение 3
к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 марта 2019 года № 150
Приложение 21
к Правилам по нотариальному
делопроизводству
Книга учета наследственных дел
№ п/п поступившего документа
Номер наследственного дела
Дата поступления документа
фамилия, имя, отчество (при его наличии). наследодателя
Дата смерти наследодателя
фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Краткое содержание документа
Дата выдачи и реестровый номер свидетельства о праве на наследство
Дата списания дела в архив, номер дела
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Образец заполнения граф
№п/п поступившего документа
Номер наследственного дела
Дата поступления документа
Ф.И.О. наследодателя
Дата смерти наследодателя
Ф.И.О. заявителя
Краткое содержание документа
Дата выдачи и реестровый номер свидетельства оправе на наследство
Дата списания дела в архив, номер дела
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Пояснение.
В графе 1 записываются порядковые номера всех заявлений, поступивших к наследственным делам.
В графе 2 регистрируется только первое, поступившее по конкретному наследственному делу заявление, послужившее основанием для начала производства по делу. Регистрация производится путем проставления порядкового номера, который одновременно является порядковым (регистрационным) номером наследственного дела.
В графе 6 указываются данные о наследнике: фамилия, имя, отчество (при его наличии). Если документ, послуживший основанием для начала производства по наследственному делу, получен нотариусом через представителя, в этой графе помимо фамилии, имени, отчества (при наличии) наследника указываются фамилия, имя, отчество (при наличии) законного или уполномоченного представителя, непосредственно предоставившего документы нотариусу от имени наследника.
Приложение 4
к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 марта 2019 года № 150
Приложение 22
к Правилам по нотариальному
делопроизводству
Форма
Алфавитная книга учета наследственных дел
№ п/п
фамилия, имя, отчество (при его наличии). умершего
дата смерти
номер наследственного дела
примечание
1
2
3
4
______________А
______________Б
______________В
Приложение 5
к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 марта 2019 года № 150
Приложение 24
к Правилам по нотариальному
делопроизводству
Форма
Справка об изъятии документа
В связи с назначенным на "__" __________ 20__ года вскрытием секретного завещания, совершенного
_______________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии) завещателя)
из дела "Секретные завещания" мною, нотариусом
_______________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии) нотариуса)
изъяты листы дела
_______________________________________________________________________________.
(указываются номера изъятых листов)
Дата
Подпись
Приложение 6
к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 марта 2019 года № 150
Приложение 25
к Правилам по нотариальному
делопроизводству
форма
Извещение о вскрытии секретного завещания
Куда
Кому
Я, ________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии)),
нотариус___________________________________________________________________
(наименование государственной нотариальной конторы или нотариального округа
частного нотариуса, номер, дата выдачи и орган, выдавший государственную лицензию
частного нотариуса)
сообщаю Вам, что "__" ___________ 20__ года представлено свидетельство о смерти
____________________________________________________________________________
(указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) лица, совершившего секретное завещание)
совершившего секретное завещание.

Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 1151-1- бабының 4-тармағына сәйкес құпия өсиет жасаған адамның қайтыс болу туралы куәлік көрсеткен кезде, нотариус куәлікті ұсынылған күннен бастап он күннен кешіктірмей құпия өсиет конвертін ашады.
20___ жылы " " __________ ____сағат____ минутта мына мекенжайда
______________________________________________________
құпия өсиетті жариялау және ашу
______________________________________________________________
құпия өсиет жасаған тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі
жүргізілетінін Сізге хабарлаймын.
Сізге заң бойынша мұрагер ретінде құпия өситетті ашуға және жариялауға келуді ұсынамын.
Нотариусқа Сіз заң бойынша өсиет қалдырушының мұрагері екендігін растайтын және жеке басын анықтайтын құжат ұсыну міндетті болып табылады.
Күні Қолы

В соответствии с пунктом 4 статьи 1151-1 Гражданского кодекса Республики Казахстан по
представлении свидетельства о смерти лица, совершившего секретное завещание, нотариус
не позднее чем через десять дней со дня представления свидетельства вскрывает конверт с секретным завещанием.
Извещаю Вас о том, что в ___ часов ___ минут __________________ 20__ года по адресу
_____________________________________________________________________________
состоится вскрытие и оглашение секретного завещания
_____________________________________________________________________________.
(указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) лица, совершившего секретное завещание)
Предлагаю Вам прибыть на вскрытие и оглашение секретного завещания в качестве наследника по закону.
Предъявление нотариусу документов, удостоверяющих личность и подтверждающих Вашу принадлежность к наследникам завещателя по закону, является обязательным.
Дата
Подпись