"Дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдарға және медициналық техникаға сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 18 қарашадағы № 736 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 19 сәуірдегі № ҚР ДСМ-43 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 24 сәуірде № 18579 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 27 қаңтардағы № ҚР ДСМ-10 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.01.2021 № ҚР ДСМ-10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексі 63-бабының 1-тармағына және 71-бабының 9-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Дәрілік заттарға, медициналық бұйымдарға және медициналық техникаға сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 18 қарашадағы № 736 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5926 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және басқа да орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған, № 5, 2010 жыл) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Дәрілік заттарға сараптама жүргізу қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Медициналық бұйымдарға сараптама жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау әлеуметтік даму министрілігінің "Дәрілік құралдарды, медициналық бұйымдарды және медицина техникасын сараптау ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны бәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және олардың тіркеу деректеріне қзгерістер енгізу кезінде сараптама жүргізуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымы болып айқындалсын.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Дәрілік заттарға сараптама жүргізу қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Медициналық мақсаттағы бұйымдарға және медициналық техникаға сараптама жүргізу қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2009 года № 736 "Об утверждении Правил проведения Экспертизы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-43. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 апреля 2019 года № 18579. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 января 2021 года № ҚР ДСМ-10.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 27.01.2021 № ҚР ДСМ-10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 63 и пунктом 9 статьи 71 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2009 года № 736 "Об утверждении Правил проведения экспертизы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5926, опубликован в 2010 году в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, № 5) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил проведения экспертизы лекарственных средств и медицинских изделий";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) Правила проведения экспертизы лекарственных средств согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила проведения экспертизы медицинских изделий согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Определить Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр экспертизы лекарственных средств и медицинских изделий" Министерства здравоохранения Республики Казахстан государственной экспертной организацией в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий для проведения экспертизы при государственной регистрации, перерегистрации и внесении изменений в регистрационное досье лекарственных средств и медицинских изделий.";
Правила проведения экспертизы лекарственных средств, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Правила проведения экспертизы изделий медицинского назначения и медицинской техники, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу.

3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Фармация комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күннің ішінде қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі оның көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде қосу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 19 сәуірдегі
№ ҚР ДСМ-43 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 18 қарашадағы
№ 736 бұйрығымен
бекітілген
Дәрілік заттарға сараптама жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Дәрілік заттарға сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 63-бабына сәйкес (бұдан әрі – Кодекс) әзірленді және дәрілік заттарға сараптама жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Дәрілік заттар сараптамасын Кодекстің 63-бабының 2-тармағына сәйкес дәрілік заттардың қауіпсізідігін, тиімділігі мен сапасын қамтамасыз ету бойынша денсаулық сақтау саласындағы өндірістік-шаруашылық қызметті жүзеге асыратын дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымы (бұдан әрі – мемлекеттік сараптама ұйымы) жүргізеді.
3. Сараптамаға Қазақстан Республикасында өндірілген, сондай-ақ оның аумағына әкелінетін дәрілік заттар жатады.
4. Құрамында әртүрлі активті заттары бар, бір атауы бар дәрілік заттарға сараптама жүргізілмейді. Экспорт үшін Қазақстан Республикасында өндірілген дәрілік заттарға сараптама Қазақстан Республикасының өндірушілерінің шешімі бойынша жүргізіледі.

3. Комитету фармации Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической служб Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Приложение 1
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 апреля 2019 года
№ ҚР ДСМ-43
Утверждены
приказом Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 ноября 2009 года № 736
Правила проведения экспертизы лекарственных средств
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения экспертизы лекарственных средств (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 63 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения экспертизы лекарственного средства.
2. Экспертиза лекарственных средств в соответствии с пунктом 2 статьи 63 Кодекса проводится государственной экспертной организацией в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий (далее – государственная экспертная организация), осуществляющим производственно-хозяйственную деятельность в области здравоохранения по обеспечению безопасности, эффективности и качества лекарственных средств.
3. Экспертизе подлежат произведенные в Республике Казахстан, а также ввозимые на ее территорию лекарственные средства.
4. Экспертиза не проводится на лекарственные средства под одним наименованием, имеющим разный состав активных веществ. Экспертиза на лекарственные средства, произведенные в Республике Казахстан для экспорта проводится по решению производителей Республики Казахстан.

5. Сараптамаға өтініш бергенге дейін өтініш беруші өзінің бастамасы бойынша мемлекеттік сараптама ұйымында дәрілік затты тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу кезінде сараптама жүргізумен байланысты мәселелер бойынша шартты негізде ғылыми және тіркеу алды консультациясын алады.
6. Қан және қан компоненттерінің дәрілік препараттарына сараптама жүргізу үшін мемлекеттік сараптама ұйымы қан қызметі саласында қызметті жүзеге асыратын бейінді ұйымдардан мамандарды тартады.
7. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) биоаналогтық дәрілік препарат (биоаналог, биотектес дәрілік препарат, биосимиляр) – тіркелген биологиялық бірегей дәрілік препараттың немесе референттік дәрілік препараттың әсер етуші затының нұсқасын қамтитын және ол бойынша сапа, биологиялық белсенділік, қауіпсіздік және тиімділік көрсеткіштері бойынша салыстырып зерттеулердің негізінде ұқсастығы (тектестігі) көрсетілген биологиялық дәрілік препарат;
2) биоқолжетімділік – белсенді әсер ететін зат дәрілік түрден сіңірілетін және әсер ету орнында қолжетімді болатын жылдамдық пен дәреже;
3) биологиялық дәрілік препарат – әсер етуші заты биологиялық көзден өндірілген немесе бөліп алынған және оның қасиеттерін сипаттау мен сапасын бақылау үшін өндірістік процесті және оны бақылау әдістерін бағалай отырып, талдаудың биологиялық және физикалық-химиялық әдістерін ұштастыру қажет болатын дәрілік препарат;
4) биотехнологиялық дәрілік препарат – биотехнологиялық процестердің және рекомбинанттық дезоксирибонуклеин қышқылы технологиясы, биологиялық активті ақуыздарды өндіруді кодтайтын гендердің бақыланатын экспрессиясы, гибридомдық технологиялар, моноклондық антиденелер немесе басқа да биотехнологиялық процестер пайдаланылатын әдістерді қолданудың көмегімен өндірілген дәрілік препарат;
5) биофармацевтикалық жіктеме жүйесі (бұдан әрі – БЖЖ) – белгілі бір қышқылдылық/сілтілілік көрсеткіші (pH) ортасында ерігіштігінің және ішек қабырғасы арқылы өту дәрежесінің негізінде белсенді әсер ететін заттар жіктемесінің ғылыми жүйесі;
6) биологиялық эквиваленттілік (биоэквиваленттілік) – тиісті дизайны бар ұқсас жағдайдағы бірдей молярлық дозада енгізу кезінде өзінің әсер ету орнында қолжетімді болып табылатын фармацевтикалық эквиваленттілік немесе фармацевтикалық альтернативалардың әсер етуші зат молекуласының белсенді бөлігі немесе әсер етуші заттармен жылдамдығы мен дәрежесінің елеулі айырмашылығының болмауы;
7) бірегей дәрілік препарат – қауіпсіздігін, сапасы мен тиімділігін растайтын клиникаға дейінгі (клиникалық емес) және клиникалық толық зерттеулердің нәтижелерін қамтитын дерекнама негізінде әлемдік фармацевтика нарығында бірінші болып тіркелген және орналастырылған жаңа әсер етуші заты бар дәрілік препарат;

5. До подачи заявления на экспертизу заявитель по собственной инициативе получает в государственной экспертной организации научные и предрегистрационные консультации по вопросам, связанным с проведением экспертизы.
6. Для проведения экспертизы лекарственных препаратов крови и компонентов крови государственная экспертная организация привлекает специалистов из профильных организаций, осуществляющих деятельность в сфере службы крови.
7. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) биоаналогичный лекарственный препарат (биоаналог, биоподобный лекарственный препарат, биосимиляр) – биологический лекарственный препарат, который содержит версию действующего вещества зарегистрированного биологического оригинального лекарственного препарата или референтного лекарственного препарата и по которому продемонстрировано сходство (подобие) на основе сравнительных исследований по показателям качества, биологической активности, безопасности и эффективности;
2) биодоступность – скорость и степень, с которой активное вещество всасывается из лекарственной формы и становится доступным в месте действия;
3) биологический лекарственный препарат – лекарственный препарат, действующее вещество которого произведено или выделено из биологического источника и для описания свойств и контроля качества которого необходимо сочетание биологических и физико-химических методов анализа с оценкой производственного процесса и методов его контроля;
4) биотехнологический лекарственный препарат – лекарственный препарат, произведенный при помощи биотехнологических процессов и применения методов с использованием технологии рекомбинантной дезоксирибонуклеиновой кислоты, контролируемой экспрессии генов, кодирующих выработку биологически активных белков, гибридомных технологий, моноклональных антител или других биотехнологических процессов;
5) биофармацевтическая система классификации (далее - БСК) – научная система классификации активных веществ на основе их растворимости в средах с определенным показателем кислотности/щелочности (pH) и степени проникания через стенку кишечника;
6) биологическая эквивалентность (биоэквивалентность) – отсутствие значимых различий по скорости и степени, с которыми действующее вещество или активная часть молекулы действующего вещества фармацевтических эквивалентов или фармацевтических альтернатив становятся доступными в месте своего действия при введении в одинаковой молярной дозе в схожих условиях в исследовании с надлежащим дизайном;
7) оригинальный лекарственный препарат – лекарственный препарат с новым действующим веществом, который был первым зарегистрирован и размещен на мировом фармацевтическом рынке на основании досье, содержащего результаты полных доклинических (неклинических) и клинических исследований, подтверждающих его безопасность, качество и эффективность;

8) "биовейвер" рәсімі - оған сәйкес қайта өндірілген дәрілік заттың (генерик) баламалығын анықтау "Еріту" сынағы пайдаланылатын организмнен тыс (ин-витро) салыстырмалы зерттеулердің жіктемесі мен нәтижелерінің биофармацевтикалық жүйесінің негізінде жүргізілетін және тез босап шығатын қатты дәрілік нысандар үшін қолданылатын рәсім (биофармацевтикалық жіктеме жүйесі бойынша 1 және 3 класс);
9) гибридті дәрілік препарат - биоқолжетімділікті зерттеу көмегімен оның биоэквиваленттілігін растау мүмкін болмағанда, сондай-ақ бірегей препаратпен салыстырғанда осы препаратта әсер етуші заттың (заттардың), қолданылуы, дозалануы, дәрілік түрі немесе енгізу жолы өзгеріске ұшыраған жағдайда қайта өндірілген дәрілік препараттың анықтамасына тұспа-тұс келмейтін дәрілік препарат;
10) гомеопатиялық дәрілік препарат – Қазақстан Республикасы және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақ фармакопеяларының талаптарына сәйкес немесе олар болмаған жағдайда, гомеопатиялық фармакопеялардың талаптарына сәйкес гомеопатиялық шикізат пайдаланыла отырып, гомеопатиялық технология бойынша өндірілген дәрілік препарат;
11) дәрілік зат – затты не заттардың құрамасын білдіретін немесе қамтитын, адам организмімен байланысқа түсетін, адамның ауруларын емдеуге, олардың профилактикасына немесе оның физиологиялық функцияларын фармакологиялық, иммунологиялық не метаболизмдік әсер ету арқылы қалпына келтіруге, түзетуге немесе өзгертуге немесе адамның аурулары мен жай-күйінің диагностикасына арналған зат;
12) дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытынды – мәлімделген дәрілік заттың сараптау нәтижелерінен және мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу мүмкіндігі туралы немесе тиісті рәсімдерді жүргізуден бас тарту туралы ұсынымдардан тұратын құжат;
13) дәрілік заттардың құрамының ұтымсыз комбинациясы – болжамды фармологиялық қасиеттері мен әсеріне сәйкес келмейтін дәрілік заттардың құрамы;
14) дәрілік затты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық (қосымша парақ) – тұтынушыға арналған ақпараттан тұратын және қаптамадағы дәрілік препаратқа қоса берілетін құжат;
15) дәрілік заттардың сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжат (бұдан әрі – дәрілік заттардың сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжат) – дәрілік заттардың сапасына, сондай-ақ қауіпсіздігі мен сапасының бірдей параметрлерін қамтамасыз ететін оны анықтау әдістемелеріне қойылатын талаптар кешенін белгілейтін құжат;

8) процедура "биовейвер" – процедура, в соответствии с которой определение эквивалентности воспроизведенного лекарственного средства (генерика) проводится на основании биофармацевтической системы классификации и результатов сравнительных исследований вне организма (ин-витро) с использованием испытания "Растворение" и применяется для твердых лекарственных форм немедленного высвобождения (1 и 3 класс по биофармацевтической системе классификации);
9) гибридный лекарственный препарат - лекарственный препарат, не подпадающий под определение воспроизведенного лекарственного препарата при невозможности подтверждения его биоэквивалентности с помощью исследований биодоступности, а также в случае, если в данном препарате произошли изменения действующего вещества (веществ), показаний к применению, дозировки, лекарственной формы или пути введения по сравнению с оригинальным препаратом;
10) гомеопатический лекарственный препарат – лекарственный препарат, произведенный по гомеопатической технологии с использованием гомеопатического сырья в соответствии с требованиями фармакопей Республики Казахстан и (или) Евразийского экономического союза или в случае их отсутствия в соответствии с требованиями гомеопатических фармакопей;
11) лекарственное средство – средство, представляющее собой или содержащее вещество либо комбинацию веществ, вступающее в контакт с организмом человека, предназначенное для лечения, профилактики заболеваний человека или восстановления, коррекции или изменения его физиологических функций посредством фармакологического, иммунологического либо метаболического воздействия, или для диагностики заболеваний и состояния человека;
12) заключение о безопасности, эффективности и качестве лекарственного средства – документ, содержащий результаты экспертизы заявленного на государственную регистрацию, перерегистрацию или внесение изменений в регистрационное досье лекарственного средства;
13) нерациональная комбинация состава лекарственных средств – состав лекарственного средства, не соответствующий предполагаемым фармакологическим свойствам и действию;
14) инструкция по медицинскому применению лекарственного средства (листок-вкладыш) – документ, содержащий информацию для потребителя и сопровождающий лекарственный препарат в упаковке;
15) нормативный документ по качеству лекарственного средства – документ, устанавливающий требования к контролю качества лекарственного средства в пострегистрационный период на основании проведенной экспертизы лекарственного средства при его регистрации и содержащий спецификацию, описание аналитических методик и испытаний лекарственного средства или ссылки на такие испытания, а также соответствующие критерии приемлемости для показателей качества;

16) дәрілік субстанциялардың және олардың қоспаларының стандартты үлгілері – сыналатын дәрілік заттардың сараптамасын өткізу кезінде пайдаланылатын салыстырмалы заттар;
17) дәрілік затты өндіруші ұйым – өндірісті немесе өндірістің бір немесе бірнеше кезеңін жүзеге асыратын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
18) дәрілік өсімдік шикізаты – дәрілік заттарды өндіру үшін пайдаланылатын жаңадан алынған немесе кептірілген өсімдіктер, балдырлар, саңырауқұлақтар немесе қыналар не олардың бүтін немесе ұсақталған бөліктері;
19) дәрілік заттардың жалпы сипаттамасы – дәрілік препаратты қауіпсіз және тиімді қолдану туралы медицина қызметкерлеріне арналған ақпараттан тұратын дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеу кезінде уәкілетті орган бекіткен құжат;
20) жақсы зерделенген медициналық қолдануымен дәрілік препарат – оның әсер етуші заты медициналық қолдану барысында жақсы зерделенген, бұл ретте оның тиімділігі танылған және тіркеуден кейінгі және (немесе) эпидемиологиялық зерттеулер туралы жарияланған деректерге егжей-тегжелі библиографиялық сілтемелермен расталған және осы дәрілік препаратты (әсер етуші заттар) әсер етуші заттың бірінші жүйелі және құжаттамаланған қолдану күнінен бастап кемінде 10 жыл өткен дәрілік препарат;
21) жоғары технологиялық дәрілік препарат - гендік-терапиялық дәрілік препарат, соматикалық жасушалар немесе тіндік инженерия препаратының негізінде дәрілік препарат болып табылатын дәрілік препарат;
22) иммунологиялық дәрілік препарат (иммундық-биологиялық дәрілік препарат) – белсенді немесе белсенді емес иммунитетті қалыптастыруға немесе иммунитеттің бар-жоғын диагностикалауға немесе аллергия тудыратын заттарға иммунологиялық қарсылықтың өзіндік жүре пайда болған өзгерісін диагностикалауға (табуға) арналған дәрілік препарат;
23) қауіптерді басқару жоспары - қауіптерді басқару жүйесінің егжей-тегжейлі сипаттамасы;
24) қауіпсіздігі бойынша мерзімді жаңартылатын есеп – дәрілік препараттың тіркеуден кейінгі кезең ішінде белгілі бір уақыт кезеңінде тіркеу куәлігін ұстаушысының дәрілік препараттың "пайда-қауіп" арақатынасын бағалау үшін ұсынылатын есеп;
25) қайта өндірілген дәрілік препарат (генерик) – әсер етуші заттардың сандық және сапалық құрамы да, дәрілік нысаны да бірегей дәрілік препаратпен бірдей болатын және бірегей дәрілік препаратқа биобаламалылығы биоқолжетімділікті тиісті зерттеулермен расталатын дәрілік препарат. Түрлі тұздар, эфирлер, изомерлер, изомерлер қоспалары, әсер етуші заттың жиынтығы немесе туындылары, егер олардың қауіпсіздігі мен тиімділігі айтарлықтай ерекшеленбесе, нақ сол әсер етуші зат болып танылады. Заттары тез босап шығатын, ішуге арналған түрлі дәрілік нысандар биоқолжетімділікті зерттеулер шеңберінде дәл сол дәрілік нысан болып танылады;

16) стандартные образцы лекарственных субстанций и их примесей – вещества сравнения, используемые при проведении экспертизы испытуемых лекарственных средств;
17) производитель лекарственных средств – организация, осуществляющая деятельность по производству лекарственных средств и имеющая лицензию на производство лекарственных средств;
18) лекарственное растительное сырье – свежие или высушенные растения, водоросли, грибы или лишайники либо их части, цельные или измельченные, используемые для производства лекарственных средств;
19) общая характеристика лекарственного средства - документ, утверждаемый уполномоченным органом при государственной регистрации лекарственного средства, содержащий информацию для медицинских работников о безопасном и эффективном применении лекарственного препарата;
20) лекарственный препарат с хорошо изученным медицинским применением – лекарственный препарат, действующее вещество которого хорошо изучено в ходе медицинского применения, при этом признаны его эффективность и приемлемая степень безопасности, подтвержденные подробными библиографическими ссылками на опубликованные данные о пострегистрационных и (или) эпидемиологических исследованиях, и прошло не менее 10 лет с даты первого систематического и документированного применения действующего вещества (действующих веществ) данного лекарственного препарата;
21) высокотехнологический лекарственный препарат – лекарственный препарат, являющийся генотерапевтическим лекарственным препаратом, лекарственным препаратом на основе соматических клеток или препаратом тканевой инженерии;
22) иммунологический лекарственный препарат (иммунобиологический лекарственный препарат) – лекарственный препарат, предназначенный для формирования активного или пассивного иммунитета или диагностики наличия иммунитета, или диагностики (выработки) специфического приобретенного изменения иммунологического ответа на аллергизирующие вещества;
23) план управления рисками – подробное описание системы управления рисками;
24) периодический обновляемый отчет по безопасности – отчет держателя регистрационного удостоверения лекарственного препарата за определенный период времени в течение пострегистрационного периода предоставляемый для оценки соотношения "польза – риск" лекарственного препарата;
25) воспроизведенный лекарственный препарат (генерик) – лекарственный препарат, который имеет такой же количественный и качественный состав действующих веществ и ту же лекарственную форму, что и оригинальный лекарственный препарат, и биоэквивалентность которого оригинальному лекарственному препарату подтверждается соответствующими исследованиями биодоступности. Различные соли, эфиры, изомеры, смеси изомеров, комплексы или производные действующего вещества признаются одним и тем же действующим веществом, если их безопасность и эффективность существенно не отличаются. Различные лекарственные формы для приема внутрь с немедленным высвобождением веществ признаются в рамках исследований биодоступности одной и той же лекарственной формой;

26) Медициналық қолдануға арналған (ІСН) (АйСиЭйч) дәрілік препараттарды тіркеуге қойылатын техникалық талаптарды үйлестіру жөніндегі халықаралық конференция өңірлерінің елдері – ІСН (АйСиЭйч) құрылтайшыларының және (немесе) тұрақты мүшелерінің құрамына кіретін мемлекеттер, реттеуші органдар (Еуропалық одақ елдері, Америка Құрама Штаттары, Жапония, Швейцария, Канада) (бұдан әрі – ICH (АйСиЭйч) өңірлерінің елдері);
27) Мемлекеттік сараптама ұйымының сараптама кеңесі (бұдан әрі - Сараптама кеңесі) - дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың тиімділігі, қауіпсіздігі мен сапасы жөнінде сараптама, теріс қорытынды беру негізі (себептері) нәтижесінде туындаған даулы мәселелерді қарау жөніндегі мемлекеттік сараптама ұйымында құрылатын алқалы орган;
28) орфандық (сирек кездесетін) дәрілік препарат – жиілігі Қазақстан Республикасында ресми айқындалған деңгейден аспайтын, орфандық (сирек кездесетін) ауруларды диагностикалауға, этиопатогенетикалық немесе патогенетикалық емдеуге арналған дәрілік препарат;
29) өндірістік алаң – дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды өндірушінің дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды өндірудің бүкіл процесін немесе оның белгілі бір сатыларын орындауға арналған, аумақтық жағынан оқшауланған кешені;
30) өтініш беруші – әзірлеуші, өндіруші-ұйым, дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу деректеріне өзгерістер енгізуді жүргізуге өтініш, құжаттар және материалдарды ұсынуға және сеніп тапсырушының сенімхатында қарастырылған әрекеттерді орындауға уәкілетті өндіруші, тіркеу куәлігінің ұстаушысы немесе олардың сенімді тұлғасы;
31) радиофармацевтикалық дәрілік препарат – әсер етуші зат ретінде немесе әсер етуші заттың құрамында, қолдануға дайын күйінде бір немесе бірнеше радионуклидті (радиоактивті изотоптарды) қамтитын дәрілік препарат;
32) референттік дәрілік препарат – салыстыру препараты ретінде пайдаланылатын және дәрілік препараттың қасиеттері сол бойынша айқындалатын (нормаланатын) эталон болып табылатын дәрілік препарат;
33) тиісті өндірістік практика – тіркеу дерекнамасының талаптарына және олардың тағайындалуына сәйкес стандарттар бойынша дәрілік заттардың өндірісі мен сапасын бақылауға кепілдік беретін сапамен қамтамасыз ету жүйесінің құрамдас бөлігі;
34) тіркеу дерекнамасы - сараптамаға берілген өтінішке ұсынылатын белгілі бір мазмұндағы құжаттар мен материалдар жиынтығы;

26) страны региона Международной конференции по гармонизации технических требований к регистрации лекарственных препаратов для медицинского применения (ICH) (АйСиЭйч) – государства, регуляторные органы которых входят в состав учредителей и постоянных членов ICH (страны Европейского союза, Соединенные Штаты Америки, Япония, Швейцария, Канада) (далее – страны региона ICH (АйСиЭйч));
27) Экспертный совет государственной экспертной организации (далее – Экспертный совет) – коллегиальный орган, создаваемый в государственной экспертной организации по рассмотрению спорных вопросов в результатах экспертизы, оснований (причин) выдачи отрицательных заключений по эффективности, безопасности и качеству лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники и принятию окончательного решения;
28) орфанный (редкий) лекарственный препарат – лекарственный препарат, предназначенный для диагностики, этиопатогенетического или патогенетического лечения орфанных (редких) заболеваний, частота которых не превышает официально определенного уровня в Республике Казахстан;
29) производственная площадка – территориально обособленный комплекс производителя лекарственных средств, медицинских изделий, предназначенный для выполнения всего процесса производства лекарственных средств, медицинских изделий или его определенных стадий;
30) заявитель – разработчик, производитель, держатель регистрационного удостоверения или их доверенное лицо, уполномоченное подавать заявление, документы и материалы и выполнять действия, предусмотренные доверенностью доверителя на проведение экспертизы при регистрации, перерегистрации и внесении изменений в регистрационное досье лекарственных средств;
31) радиофармацевтический лекарственный препарат – лекарственный препарат, содержащий в готовом для применения состоянии один или несколько радионуклидов (радиоактивных изотопов) в качестве действующего вещества или в составе действующего вещества;
32) референтный лекарственный препарат – лекарственный препарат, который используется в качестве препарата сравнения и является эталоном, по которому определяются (нормируются) свойства лекарственного препарата;
33) надлежащая производственная практика – составная часть системы обеспечения качества, гарантирующая производство и контроль качества лекарственных средств по стандартам в соответствии с их предназначением и требованиями регистрационного досье;
34) регистрационное досье – комплект документов и материалов установленного содержания, представляемый к заявлению на экспертизу;

35) тіркеу куәлігін ұстаушы – оның атына дәрілік препаратқа тіркеу куәлігі берілген заңды тұлға;
36) тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу - тіркеу куәлігінің қолданылу кезінде өтініш беруші тіркеу дерекнамасына енгізетін, дәрілік заттың, медициналық бұйымның қауіпсіздігіне, тиімділігі мен сапасына әсер етпейтін және осы Қағидаларға сәйкес сараптама жасалуға жататын өзгерістер;
37) фармацевтикалық субстанция (активті фармацевтикалық субстанция) – дәрілік препараттарды өндіруге және дайындауға арналған дәрілік зат;
38) эквиваленттігін зерттеу - ин-виво (организмді ішінен) және (немесе) ин-витро (организмнен тыс) зерттеуді пайдалану кезінде генерик пен бірегей дәрілік зат арасындағы баламалығын айқындайтын зерттеу.
2-тарау. Дәрілік заттарға сараптама жүргізу үшін тіркеу деренамасын ұсыну тәртібі
8. Дәрілік затқа сараптама жүргізу үшін өтініш беруші мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу кезінде сараптама жүргізуге мемлекеттік сараптама ұйымымен шарт жасасады және Өтініш берушілерге қызмет көрсету орталығына (бұдан әрі – ӨҚО) мынадай құжаттар мен материалдарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәрілік заттарға сараптама жүргізу үшін өтініш (бұдан – өтінішті);
2) электрондық жеткізгіште тіркеу дерекнамасы;
Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының өндірушілері сараптамаға ұсынатын құжаттардың тізбесі;
Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жалпы техникалық құжат форматында ұсынылатын құжаттардың тізбесі;
3) кемінде алты ай қалдық жарамдылық мерзімімен үш реттік зертханалық сынақ жүргізуге жеткілікті мөлшерде дәрілік заттардың үлгілерін, химиялық заттардың стандартты үлгілерін, биологиялық препараттардың стандартты үлгілерін, микроорганизмдердің тест-штаммдарын, жасушалар өсірінділерін (зертханалық сынауларды жүргізуді талап ететін жағдайларды қоспағанда);
4) дәрілік заттарға зертханалық сынақ жүргізген кезде қолданылатын арнайы реагенттерді, шығыс материалдарын;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік сараптама ұйымының есептік шотына сараптама жүргізуге арналған соманы төлегенін растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады.
Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының өндірушілері сараптама үшін ұсынатын құжаттардың тізбесін немесе осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Жалпы техникалық құжат форматында ұсынылатын құжаттардың тізбесіне қоса бере отырып дәрілік заттарға сараптама жүргізуге өтінішті қалыптастыруды өтініш беруші жеке пароль бойынша мемлекеттік сараптама ұйымының ақпараттық жүйесінде жүзеге асырады.

35) держатель регистрационного удостоверения – юридическое лицо, на имя которого выдано регистрационное удостоверение на лекарственный препарат;
36) внесение изменений в регистрационное досье – изменения, вносимые заявителем в регистрационное досье в течение действия регистрационного удостоверения, не влияющие отрицательно на безопасность, эффективность и качество лекарственного средства и подлежащие экспертизе в соответствии с настоящими Правилами;
37) фармацевтическая субстанция (активная фармацевтическая субстанция) – лекарственное средство, предназначенное для производства и изготовления лекарственных препаратов;
38) исследование эквивалентности – исследование, которое определяет эквивалентность между генериком и оригинальным (референтным) лекарственным средством при использовании исследований ин-виво (внутри организма) и (или) ин-витро (вне организма).
Глава 2. Порядок предоставления регистрационного досье для проведения экспертизы лекарственных средств
8. Для проведения экспертизы в целях государственной регистрации, перерегистрации и внесения изменений в регистрационное досье лекарственного средства заявитель заключает с государственной экспертной организацией договор на проведение экспертизы и предоставляет в Центр обслуживания заявителей государственной экспертной организации (далее – ЦОЗ) следующие документы и материалы:
1) заявление на проведение экспертизы лекарственного средства (далее – заявление) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) регистрационное досье на электронном носителе:
перечень документов, предоставляемых для экспертизы производителями Республики Казахстан по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
перечень документов, предоставляемых в формате Общего технического документа, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) образцы лекарственных средств, стандартные образцы химических веществ, стандартные образцы биологических препаратов, тест-штаммы микроорганизмов, культуры клеток, в количествах, достаточных для трехкратных лабораторных испытаний с остаточным сроком годности не менее шести месяцев (за исключением случаев, не требующих проведения лабораторных испытаний);
4) специфические реагенты, расходные материалы, применяемые при проведении лабораторных испытаний лекарственных средств;
5) копию документа, подтверждающего оплату заявителем суммы для проведения экспертизы на расчетный счет государственной экспертной организации.
Формирование заявления на проведение экспертизы лекарственных средств с приложением перечня документов, предоставляемых для экспертизы производителями Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящим Правилам или перечня документов, предоставляемых в формате Общего технического документа согласно приложению 3 к настоящим Правилам осуществляется заявителем в информационной системе государственной экспертной организации по индивидуальному паролю.

9. Дәрілік заттардың түріне байланысты тіркеу деренмасының ұсынылатын материалдарының тізбесі осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес келеді.
10. Осы Қағидалардың 8-қосымшасында көзделген құжаттарды қабылдағаннан кейін ӨҚО маманы бір жұмыс күні ішінде:
1) бағдарламалық жасақтамада өтінішті тіркеуді жүзеге асырады;
2) сараптамаға берілген дәрілік заттар туралы мемлекеттік сараптама ұйымының сайтында ақпаратты (саудалық атауы, халықаралық патенттелмеген атауы, дәрілік түрі, дозасы, концентрациясы, өндіруші ұйым, елі) орналастырады;
3) дәрілік заттың зертханалық сынауларының әдістемесін әдістемесін қайта өндіруге қажетті дәрілік заттардың үлгілері, химиялық заттардың стандартты үлгілері, биологиялық препараттардың стандартты үлгілері, микроорганизмдердің тест-штаммдары, жасушалар өсірінділері, арнайы реагенттер, шығыс материалдары үлгілерінің қалдық жарамдылық мерзімін тексереді және деректерді бағдарламалық жасақтамаға енгізеді.
Сақтау шарттарын сақтау үшін (температурлық режим, ылғалдылық) дәрілік заттардың, соның ішінде есірткі заттары, психотроптық заттар мен прекурсорлардың үлгілері тікелей сынақ зертханасына ұсынылады.
11. Сол бір дәрілік препараттың әртүрлі дәрілік нысанын сараптауға өтініш беруші өтінішті және әр дәрілік нысанға тіркеу дерекнамасын ұсынады.
12. Дозалануы, концентрациясы, толтырылу көлемі әртүрлі бір дәрілік түрдегі дәрілік препаратты сараптамаға бір уақытта берген жағдайда өтініш беруші бір өтініш және әр дозалануына, концентрацияға, толтырылу көлеміне және қаптамадағы дозалар мөлшеріне қаптамалар макеттері мен заттаңбалар қосымшасы берілген тіркеу дерекнамасын, сондай-ақ бақылау әдістемелерінде айырмашылық болған жағдайда сапасы жөніндегі нормативтік құжатты ұсынады.
13. Отандық өндіруші эквиваленттілігіне зерттеу деректерісіз сараптамаға қайта өндірілген, биоаналогтық дәрілік препараттарды ұсынған жағдайда өтініш беруші тіркеу дерекнамасында хаттама жобасын және клиникалық зерттеулерді есебін ұсыну жөнінде еркін нысанда кепілдіктік хат ұсынады. Бұл ретте зерттеу жүргізу мерзімі тіркеу кезінде сараптама жүргізу мерзіміне кірмейді.
14. Орфандық дәрілік препараттарды сараптау кезінде өтініш беруші Кодекстің 85-бабының 3-тармағында белгіленген тәртіпке сәйкес оның нәтижесі болып табылатын дәрігердің қатаң қадағалауымен дәрілік препараттың қолданылуын сақтаумен және жағымсыз реакциялары, маңызды жағымсыз реакциялары туралы және дәрілік препараттың тиімділігінің жоқ екені туралы карта-хабарламаны дереу ұсынумен "пайда-қауіп" арақатынасын қайта бағалау үшін негіз болып табылатын зерттеулер бағдарламасын ұсынады.

9. Перечень предоставляемых материалов регистрационного досье в зависимости от вида лекарственного средства соответствует приложению 4 настоящих Правил.
10. Специалист ЦОЗ в течение одного рабочего дня после приема документов, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил:
1) осуществляет регистрацию заявления в программном обеспечении;
2) размещает информацию на официальном сайте государственной экспертной организации о поданных на экспертизу лекарственных средствах (торговое наименование, международное непатентованное наименование, лекарственная форма, дозировка, концентрация, организация-производитель, страна);
3) проверяет остаточный срок годности образцов лекарственных средств, стандартных образцов химических веществ, стандартных образцов биологических препаратов, тест-штаммов микроорганизмов, культур клеток, специфических реагентов, расходных материалов, необходимых для воспроизводимости методик лабораторных испытаний лекарственного средства и вносит данные в программное обеспечение.
Для соблюдения условий хранения (температурный режим, влажность) образцы лекарственных средств, в том числе наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров предоставляются непосредственно в испытательную лабораторию.
11. На экспертизу различных лекарственных форм одного и того же лекарственного препарата заявитель представляет заявления и регистрационные досье на каждую лекарственную форму.
12. При условии одновременной подачи на экспертизу лекарственного препарата в одной лекарственной форме, с различной дозировкой, концентрацией, объемом заполнения заявитель представляет одно заявление и регистрационное досье с приложением макетов упаковок и этикеток на каждую дозировку, концентрацию, объем заполнения и количество доз в упаковке, а также нормативного документа по качеству в случае различия в методиках контроля.
13. В случае предоставления воспроизведенного, биоаналогичного лекарственного препарата отечественным производителем на экспертизу без данных исследований эквивалентности, заявитель в регистрационном досье предоставляет проект протокола и гарантийное письмо в произвольной форме о предоставлении отчета клинических исследований. При этом срок проведения исследований не входит в срок проведения экспертизы при регистрации.
14. При экспертизе орфанных лекарственных препаратов заявитель предоставляет программу исследований, результаты которых будут являться основанием для переоценки соотношения "польза-риск", с соблюдением применения лекарственного препарата под строгим наблюдением врача и немедленным предоставлением карт-сообщений о нежелательных реакциях, серьезных нежелательных реакциях и об отсутствии эффективности лекарственного препарата в соответствии с порядком установленным пунктом 3 статьи 85 Кодекса.

15. Өтініш беруші құжаттардың толық емес пакетін ұсынған жағдайда, сондай-ақ осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген жағдайларды сақтамаған жағдайда ӨҚО маманы өтінішті қабылдаудан бас тартады.
3-тарау. Дәрілік заттарға сараптама жүргізу тәртібі
1-параграф. Дәрілік заттарға сараптама жүргізу кезеңдері
16. Дәрілік заттың сараптамасы мынадай кезеңдерден тұрады:
1) бастапқы сараптама (тіркеу дерекнамасының валидациясы);
2) мамандандырылған сараптама;
3) зертханалық сынау.
17. Сараптама Денсаулық сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесінің "Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді басқару жүйесінің" бірыңғай дерекқорымен интеграцияланған мемлекеттік сараптама ұйымының электрондық бағдарламасы пайдаланылып жүргізіледі.
2-параграф. Дәрілік заттың бастапқы сараптамасын (тіркеу дерекнамасының валидациясы) жүргізу тәртібі
18. Өтінішті қабылдағаннан кейін сарапшы осы Қағидалардың 6-тарауында көзделген мерзімдерде дәрілік заттың бастапқы сараптамасын (тіркеу дерекнамасын валидациялау) жүргізеді.
19. Дәрілік заттың бастапқы сараптамасы кезінде (тіркеу дерекнамасын валидациялау) дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасын дәлелдеуге қатысты тіркеу дерекнамасында өтініш беруші ұсынған құжаттардың толықтығы, жинақтылығы және ресімдеу дұрыстығына бағалау жүргізіледі.
20. Тіркеу дерекнамасының құжаттарына ескертулер болған жағдайда өтініш берушіге анықталған ескертулер мен алпыс күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде оларды жою қажеттілігі көрсетілген, электрондық-цифрлық қолтаңбасымен куәландырылыған хат ақпараттық жүйе арқылы жіберіледі.
21. Ескертулер жойылмаған кезде мемлекеттік сараптама ұйымы дәрілік заттың сараптамасының тоқтатылғаны туралы өтініш берушіге хабарландыру жібереді (еркін нысанда).
22. Дәрілік заттың бастапқы сараптамасының (тіркеу дерекнамасын валидациялау) нәтижелері бойынша анықталған ескертулер ескеріле отырып осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес дәрілік заттың бастапқы сараптамасының (тіркеу дерекнамасын валидациялау) есебі немесе осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес дәрілік заттың тіркеу дерекнамасына енгізілетін дәрілік заттың бастапқы сараптамасының (тіркеу дерекнамасын валидациялау) есебі жасалады.
3-параграф. Дәрілік заттардың мамандандырылған сараптамасын жүргізу тәртібі
23. Дәрілік заттың бастапқы сараптамасының (тіркеу дерекнамасын валидациялау) оң нәтижесі осы Қағидалардың 6-тарауында көзделген мерзімдерде дәрілік заттың мамандандырылған сараптамасын жүргізу үшін негіз болып табылады.

15. В случаях представления заявителем неполного пакета документов, а также не соблюдения условий, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил специалист ЦОЗ отказывает в приеме заявления.
Глава 3. Порядок проведения экспертизы лекарственных средств
Параграф 1. Этапы проведения экспертизы лекарственных средств
16. Экспертиза лекарственного средства состоит из следующих этапов:
1) начальная экспертиза (валидация регистрационного досье);
2) специализированная экспертиза;
3) лабораторные испытания.
17. Экспертиза проводится с использованием электронной программы государственной экспертной организации, интегрированной с единой базой данных "Система управления лекарственного обеспечения" Единой информационной системы здравоохранения.
Параграф 2. Порядок проведения начальной экспертизы (валидации регистрационного досье) лекарственного средства
18. После приема заявления экспертом проводится начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) лекарственного средства в сроки, предусмотренные главой 6 настоящих Правил.
19. При начальной экспертизе (валидации регистрационного досье) лекарственного средства проводится оценка полноты, комплектности и правильности оформления документов, представленных заявителем в регистрационном досье в отношении доказательств безопасности, эффективности и качества лекарственного средства.
20. В случае наличия замечаний к документам регистрационного досье заявителю через информационную систему направляется письмо, заверенное электронно-цифровой подписью, с указанием выявленных замечаний и необходимости их устранения в срок, не превышающий шестьдесят календарных дней.
21. При не устранении замечаний государственная экспертная организация направляет заявителю уведомление (в произвольной форме) о прекращении экспертизы лекарственного средства.
22. По результатам начальной экспертизы (валидации регистрационного досье) лекарственного средства с учетом выставленных замечаний составляется отчет начальной экспертизы (валидации регистрационного досье) лекарственного средства согласно приложению 5 к настоящим Правилам или отчет начальной экспертизы (валидации регистрационного досье) изменений, вносимых в регистрационное досье лекарственного средства согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Параграф 3. Порядок проведения специализированной экспертизы лекарственных средств
23. Положительный результат начальной экспертизы (валидации регистрационного досье) лекарственного средства является основанием для проведения специализированной экспертизы лекарственного средства в сроки, предусмотренные главой 6 настоящих Правил.

24. Дәрілік заттың мамандандырылған сараптамасы тіркеу дерегінің құжаттарындағы деректердің сапасын, қауіпсіздігін, тиімділігін және оларды пайда-қауіп арақатынасын бағалауды, соның ішінде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес Дәрілік заттарды ұтымды емес комбинацияларының тізбесіне сәйкес дәрілік заттардың үлгілерін зертханалық сынау нәтижелерін, сондай-ақ дәрілік заттардың құрамында әсер етуші заттардың комбинацияларының ұтымдылығын бағалауды қамтиды.
25. Дәрілік заттың мамандандырылған сараптамасын штаттан тыс бейінді сарапшыларды тарту арқылы (қажет болған кезде) мемлекеттік сараптама ұйымының сарапшылар тобы жүзеге асырады.
26. Мамандандырылған сараптама кезеңінде тіркеу дерекнамасының құжаттарын зерделеу нәтижелері бойынша өтініш беруші дәрілік заттың қауіпсізідігі, тиімділігі мен сапасы бойынша жиынтық сұрау салуды (еркін нысанда) жібереді.
Электрондық-цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған жиынтық сұрау салу ақпараттық жүйе арқылы жіберіледі.
27. Өтініш беруші күнтізбелік алпыс күн ішінде мемлекеттік сараптама ұйымының сұрау салуына жауапты және қажетті материалдарды жібереді.
Алдыңғы сұрау салуға жауапта өтініш беруші ұсынған мәліметтерге қатысты қосымша сұрақтар туындаған жағдайда, өтініш беруші сұрау салуды алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде мемлекеттік сараптама ұйымының сұрау салуына жауапты және қажетті материалдарды жібереді.
28. Өтініш беруші осы Қағидалардың 27-тармағына сәйкес белгіленген мерзімде мемлекеттік сараптама ұйымының сұрау салуына жауап, толық емес жауап және қажетті материалдарды ұсынбаған кезде дәрілік препаратты бағалау бойынша сарапшылардың жиынтық есебі жасалады және материалдар дәрілік затты сараптамасынан бас тарту және тоқтату туралы шешім қабылдау үшін Сараптама кеңесіне жіберіледі.
Сараптама кеңесі ай сайын келіп түскен материалдарды қарайды және шешім нәтижесін өтініш берушіге күнтізбелік он күн ішінде жіберіледі.
29. Мамандандырылған сараптама нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәрілік препаратты бағалау жөніндегі сарапшылардың Жиынтық есебі және осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістер кезінде дәрілік препаратты бағалау бойынша сарапшылардың Жиынтық есебі жасалады. Дәрілік препаратты бағалау бойынша сарапшылардың есебінде дәрілік препараттың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасының барлық аспектілері көрсетіледі.

24. Специализированная экспертиза лекарственного средства включает оценку качества, безопасности, эффективности и соотношения польза-риск лекарственного средства на основании анализа и экспертизы данных в документах регистрационного досье, в том числе результатов лабораторных испытаний образцов лекарственного средства, а также оценку рациональности комбинации действующих веществ в составе лекарственного средства в соответствии с Перечнем нерациональных комбинаций лекарственных средств согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
25. Специализированная экспертиза лекарственного средства осуществляется группой экспертов государственной экспертной организации с привлечением (при необходимости) внештатных профильных экспертов.
26. По результатам изучения документов регистрационного досье на этапе специализированной экспертизы заявителю направляется сводный запрос (в произвольной форме) по безопасности, эффективности и качеству лекарственного средства.
Сводный запрос, заверенный посредством электронно-цифровой подписи направляется через информационную систему.
27. Заявитель в течение шестидесяти календарных дней направляет ответ и необходимые материалы на запрос государственной экспертной организации.
В случае возникновения дополнительных вопросов, касающихся сведений, представленных заявителем в ответе на предшествующий запрос, заявитель в течение тридцати календарных дней с момента получения запроса направляет ответ и необходимые материалы на дополнительный запрос государственной экспертной организации.
28. При не предоставлении заявителем ответов на запрос государственной экспертной организации в установленный срок согласно пункту 27 настоящих Правил, а также предоставлении неполного ответа и необходимых материалов составляется отрицательный сводный отчет экспертов по оценке лекарственного препарата и материалы направляются в Экспертный совет для принятия решения об отказе и прекращении экспертизы лекарственного средства.
Экспертный совет рассматривает поступившие материалы ежемесячно и результаты решения направляются заявителю в течение десяти календарных дней.
29. По результатам специализированной экспертизы составляется Сводный отчет экспертов по оценке лекарственного препарата по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам и Сводный отчет экспертов по оценке лекарственного препарата при изменениях, вносимых в регистрационное досье согласно приложению 9 к настоящим Правилам. В отчете экспертов по оценке лекарственного препарата отражаются все аспекты безопасности, эффективности и качества лекарственного препарата.

4-параграф. Дәрілік заттарға зертханалық сынаулар жүргізу тәртібі
30. Мамандандырылған сараптаманың оң есебі жағдайында осы Қағидалардың 6-тарауында көзделген мерзімдерде дәрілік заттың зертханалық сынауы жүргізіледі.
31. Дәрілік заттың зертханалық сынаулары дәрілік заттың қауіпсіздігі мен сапасы көрсеткіштерінің сәйкестігін растау мақсатында мемлекеттік сараптама ұйымының сынақ зертханаларында жүзеге асырылады және мыналарды қамтиды:
1) дәрілік заттардың үлгілерін сынау;
2) талдау әдістемелерінің қайта жаңартылуын айқындау.
Физикалық-химиялық, биологиялық зерттеулер кешенін пайдалана отырып дәрілік заттардың үлгілерінің сынау әсер ететін және қосымша қоспалардың сандық және сапалық құрамын, сондай-ақ биологиялық қауіпсіздік дәрежесін (микробиологиялық тазалығы, уыттылығы, пирогенділігі) айқындауға бағытталған.
Дәрілік заттардың сапасын бақылау бойынша талдау әдістемесінің қайта жаңартуды айқындау сапа жөніндегі нормативтік құжатта көзделген олардың сәйкестігін растау мақсатында жүзеге асырылады.
32. Зертханалық сынақ мына жағдайларда жүргізілмейді:
1) тиісті өндірістік практика жағдайларында өндірілген және кемінде сегіз жыл Қазақстан Республикасының фармацевтикалық нарығында бар дәрілік заттың қауіпсіздігіне фармакологиялық қадағалау нәтижелері бойынша (дәрілік заттың сапасына жарнама болмаған жағдайда) дәрілік заттың тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту;
2) ICH (АйСиЭйч) өңір елдерінде өндірілген дәрілік заттың сараптамасы;
3) Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы қайта біліктілік берген дәрілік заттардың сараптамасы;
4) Қазақстан Республикасында өндірілген дәрілік заттарды тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімінің ұзартылуы.
33. Зертханалық сынақ нәтижелері бойынша ескертулер анықталған жағдайда өтініш берушіге анықталған ескертулер көрсетілген және күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімде оларды жою қажеттілігі көрсетілген хат жіберіледі.
34. Осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес белгіленген мерзімдерде мемлекеттік сараптама ұйымының берген хатына өтініш беруші жауап ұсынбаған жағдайда және зертханалық сынақтардың теріс нәтижелерінің жағдайында дәрілік заттың сараптамасынан бас тарту және тоқтату туралы шешім қабылдау үшін материалдар Сараптама кеңесіне жіберіледі.
35. Дәрілік затты зертханалық сынау нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сынақ зертханасы сынау хаттамасын жасайды.

Параграф 4. Порядок проведения лабораторных испытаний лекарственных средств
30. В случае положительного отчета специализированной экспертизы проводятся лабораторные испытания лекарственного средства в сроки, предусмотренные главой 6 настоящих Правил.
31. Лабораторные испытания лекарственного средства осуществляются в испытательных лабораториях государственной экспертной организации в целях подтверждения соответствия показателей безопасности и качества лекарственного средства и включают:
1) испытание образцов лекарственного средства;
2) определение воспроизводимости методик анализа.
Испытание образцов лекарственных средств с использованием комплекса физико-химических, биологических исследований направлено на определение количественного и качественного содержания действующих и вспомогательных веществ, примесей, а также степени биологической безопасности (микробиологическая чистота, токсичность, пирогенность).
Определение воспроизводимости методик анализа по контролю качества лекарственного средства осуществляется в целях подтверждения их соответствия, предусмотренных нормативным документом по качеству.
32. Лабораторные испытания не проводятся при:
1) продлении срока действия регистрационного удостоверения лекарственного средства (в случае отсутствия рекламаций на качество лекарственного средства и по результатам фармаконадзора на безопасность лекарственного средства), произведенного в условиях надлежащей производственной практики и присутствующего на фармацевтическом рынке Республики Казахстан не менее восьми лет;
2) экспертизе лекарственного средства, произведенного в странах региона ICH (АйСиЭйч);
3) экспертизе лекарственных средств, преквалифицированных Всемирной организацией здравоохранения;
4) продлении срока действия регистрационного удостоверения лекарственного средства, произведенного в Республике Казахстан.
33. В случае выявления замечаний по результатам лабораторных испытаний заявителю направляется письмо с указанием выявленных замечаний и необходимости их устранения в срок, не превышающий девяноста календарных дней.
34. При не предоставлении заявителем ответов выставленные в письме государственной экспертной организации замечания в установленный срок согласно пункту 33 настоящих Правил и отрицательных результатах лабораторных испытаний материалы направляются в Экспертный совет для принятия решения об отказе и прекращении экспертизы лекарственного средства.
35. По результатам лабораторных испытаний лекарственного средства испытательной лабораторией составляется протокол испытаний по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.

36. Мемлекеттік сараптама ұйымының сынақ зертханасында дәрілік заттардың үлгілерін зертханалық сынақ жүргізу мүмкін болмаған жағдайда, соның ішінде олар орфандық, есірткі, психотроптық немесе олардың құнының жоғары болуына байланысты жоғары шығынды нозологияларды емдеуге арналған дәрілер санатына жатқызылған жағдайда Қазақстан Республикасының аумағына көрсетілген үлгілерді тасымалдау және (немесе) сақтау шарттарын сақтау мүмкін болмауы, арнайы жабдықтың және шығыс материалдарының болмауы салдарынан сараптама ұйымының өкілдерінің қатысуымен өндірушінің сапаны бақылау зертханасында немесе өндіруші пайдаланатын байланыс зертханасында және егер өнімнің сапасы жөніндегі нормативтік құжаттар өндірушінің ауқымды шығындарымен, үлгілердің қымбат болуымен, арнайы жабдықтарды және қосымша қаражатты, айрықша тасымалдау шарттарын талап ететін үлгілермен байланысты сынақтар белгіленген жағдайда зертханалық сынақтар өндірушінің сапаны бақылау зертханасында немесе өндіруші пайдаланатын келісімшарттық зертханада сараптама ұйымының мамандарының қатысуымен жүргізіледі.
Зертханалық сынақ нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес өндіруші пайдаланатын өндірушінің сапаны бақылау зертханасында немесе келісімшарттық зертханада Зертханалық сынақ жүргізу нәтижелері туралы есеп жасалады.
4-тарау. Дәрілік заттарға жүргізілген сараптама нәтижелерін қалыптастыру тәртібі
37. Өтініш беруші сараптаманың аяқталуына қарай (бастапқы сараптамасы (тіркеу дерекнамасының валидациясы), мамандандырылған сараптама және зертханалық сынақ) сараптама жүргізу мерзіміне кірмейтін күнтізбелік отыз күн ішінде мемлекеттік сараптама ұйымымен дәрілік препарат туралы жалпы (әкімшілік) мәліметтерді, қорытынды құжаттарды (сапа жөніндегі нормативтік құжатты, медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықты және қаптама макеттерін, заттаңба, стикерлердің таңбалануын) келіседі.
Келісу жеке кабинет арқылы жеке пароль бойынша электрондық түрде немесе келісу парағын ұсыну арқылы жүзеге асырылады.
38. Дәрілік затқа жүргізілген сараптама нәтижелері бойынша мемлекеттік сараптама ұйымы осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес сараптамаға мәлімделген дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытындыны және осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес тіркеу дерекнамасына енгізілген өзгерістердің сараптамасына мәлімделген дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытындыны құрады.
39. Мемлекеттік сараптама ұйымы сараптама жүргізген мемлекеттік органға басшының (немесе уәкілетті тұлғаның) және сараптама жүргізген жауапты тұлғаның электрондық-цифрлық қолы қойылған:
дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытындыны;

36. В случаях невозможности проведения лабораторных испытаний образцов лекарственных средств в испытательной лаборатории государственной экспертной организации, в том числе при их отнесении к категории орфанных, наркотических, психотропных или предназначенных для лечения высокозатратных нозологий вследствие их высокой стоимости, невозможности соблюдения условий транспортировки указанных образцов на территорию Республики Казахстан и (или) их хранении, отсутствии специального оборудования и расходных материалов в экспертной организации и в случаях, если нормативными документами по качеству продукции установлены испытания, связанные с большими затратами средств производителя, дороговизной образцов, с образцами, требующими особых условий транспортировки, специфического оборудования и вспомогательных средств лабораторные испытания проводятся в присутствии представителей экспертной организации в лаборатории контроля качества производителя или в контрактной лаборатории, используемой производителем.
По результатам лабораторных испытаний составляется Отчет о результатах проведения лабораторного испытания в лаборатории контроля качества производителя или в контрактной лаборатории, используемой производителем согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Глава 4. Порядок формирования результатов проведенной экспертизы лекарственных средств
37. По окончании экспертизы (начальной экспертизы (валидации регистрационного досье), специализированной экспертизы и лабораторных испытаний) заявитель в течение тридцати календарных дней, не входящих в срок проведения экспертизы согласовывает с государственной экспертной организацией общие (административные) сведения о лекарственном препарате, итоговые документы (нормативный документ по качеству, инструкцию по медицинскому применению и маркировки макетов упаковки, этикеток, стикеров).
Согласование осуществляется в электронном виде по индивидуальному паролю через личный кабинет или путем предоставления листа согласования.
38. По результатам проведенной экспертизы лекарственного средства государственная экспертная организация составляет заключение о безопасности, эффективности и качестве лекарственного средства, заявленного на экспертизу согласно приложению 12 к настоящим Правилам и заключение о безопасности эффективности и качестве лекарственного средства заявленного на экспертизу изменений, вносимых в регистрационное досье согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
39. Государственная экспертная организация направляет в электронном виде с электронно-цифровой подписью руководителя (или уполномоченного лица) и ответственных лиц, проводивших экспертизу, в государственный орган:
заключение о безопасности, эффективности и качестве лекарственного средства;

дәрілік заттың жалпы сипаттамасын, Кодекстің 75-бабының 5-тармағында белгіленген тәртіпке сәйкес әзірленетін қазақ және орыс тілдерінде дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықты (қосымша парақ) және мемлекеттік сараптама ұйымымен келісілген сапа жөніндегі нормативтік құжатты;
қазақ және орыс тілдерінде, сараптама ұйымымен келісліген дәрілік заттың қаптама макеттерін, заттаңба, стикерлердің таңбалануын ұсынады.
40. Дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы туралы қорытынды күнтізбелік жүз сексен күнге жарамды. Қорытындының қолданылу мерзімі өткен жағдайда өтініш беруші осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген дәрілік затқа сараптама жүргізуге өтінішті, құжаттар мен материалдарды қайта береді.
41. Әртүрлі сауда атауларымен экспорт үшін және елдің ішкі нарығына өндірілетін отандық өндірістің дәрілік заттары үшін сараптама қауіпсіздік, тиімділік және сапа туралы бір қорытынды беру арқылы жүргізіледі.
42. Дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы теріс қорытынды беруге:
1) осы Қағидаларда белгілеген мерзімде сараптама жүргізу процесінде өтініш берушіге ескертулер берілгеннен кейін тіркеу дерекнамасының толық жиынтығын ұсынбау;
2) өтініш берушінің дұрыс мәлімет бермеуі;
3) дәрілік затты қолдануға байланысты қолайлы болып табылмайтын болуы мүмкін қауіптерге күтілетін пайданың қатынасы;
4) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясы немесе Қазақстан Республикасы аумағында қолданыста деп танылған фармакопеялармен регламенттелген немесе бұрын тіркелген аналогтармен салыстырғанда сапа және қауіпсіздік көрсеткіштерінің едәуір төмен болуы;
5) дәрілік зат құрамында Қазақстан Республикасында қолдануға тыйым салынған заттар мен материалдардың болуы;
6) құрамында консерванттардың қатты дәрілік нысандарының болуы;
7) сараптама кезеңдерінің бірінің теріс нәтижелер және (немесе) бейінді ұйымдардың сарапшыларының теріс қорытындысын алуы;
8) өндірісті және сапасын қамтамасыз ету жүйесін бағалау нәтижелері бойынша мәлімделген өнімнің қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасын қамтамасыз ететін жағдайларға өндірістің нақты жағдайлары мен сапаны қамтамасыз ету жүйесінің сәйкес келмеуі;
9) өтініш беруші Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес өндіріс жағдайларын және сапаны қамтамасыз ету жүйесін бағалау мақсатында кәсіпорынға (өндіріс алаңында) баруды ұйымдастырудан бас тартуы;
10) дәрілік заттардың ұтымсыз комбинацияларын анықтау;

общую характеристику лекарственного средства, зарегистрированную инструкцию по медицинскому применению лекарственного препарата (листок-вкладыш) на казахском и русском языках, разрабатываемую в соответствии с порядком установленным пунктом 5 статьи 75 Кодекса и согласованную экспертной организацией;
макеты упаковок, этикеток, стикеров лекарственного средства, на казахском и русском языках, согласованные экспертной организацией.
40. Заключение о безопасности, эффективности и качестве лекарственного средства действительно сто восемьдесят календарных дней. В случае истечения срока действия заключения, заявитель повторно подает заявление, документы и материалы на проведение экспертизы лекарственного средства, предусмотренных в пункте 8 настоящих Правил.
41. Для лекарственных средств отечественного производства, производимых для экспорта и внутреннего рынка страны под разными торговыми названиями, экспертиза проводится с выдачей одного заключения о безопасности, эффективности и качестве.
42. Основаниями выдачи отрицательного заключения о безопасности, эффективности и качестве лекарственного средства являются:
1) непредставление полного комплекта регистрационного досье после выдачи замечаний заявителю в процессе проведения экспертизы в сроки, установленные настоящими Правилами;
2) представление заявителем недостоверных сведений;
3) отношение ожидаемой пользы к возможным рискам, связанным с применением лекарственного препарата, не является благоприятным;
4) более низкие показатели качества и безопасности, регламентированные Государственной фармакопеей Республики Казахстан или фармакопеями, признанными действующими на территории Республики Казахстан, или в сравнении с ранее зарегистрированными аналогами;
5) наличие в составе лекарственного средства веществ и материалов, запрещенных к применению в Республике Казахстан;
6) наличие в составе твердых лекарственных форм консервантов;
7) получение отрицательных результатов одного из этапов экспертизы и (или) отрицательных заключений экспертов профильных организаций;
8) несоответствие фактических условий производства и системы обеспечения качества условиям, обеспечивающим заявленную безопасность, эффективность и качество по результатам оценки производства и системы обеспечения качества;
9) отказ заявителя от организации посещения предприятия (производственной площадки) с целью оценки условий производства и системы обеспечения качества, в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
10) выявление нерациональных комбинаций лекарственных средств;

11) өтініш берушінің дәрілік препараттың клиникалық тиімділігі мен қауіпсіздігі дәлелдемеуі;
12) дәрілік препараттың сапасы расталмаған;
13) дәледенген "пайда-қауіп" қолайсыз қатынасы немесе анықталған тіркеуден кейінгі кезеңде жалпы сипатттамада бекітілген сипатталған дәрілік препаратты қолдану шарттарын сақтау кезінде терапиялық тиімділігінің болмауы;
14) "пайда-қауіп" қолайсыз арақатынасын көрсететін фармакологиялық қадағалау деректері бойынша анықталған, соның ішінде дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында бекітілген көрсетілген деректермен салыстыру бойынша жағымсыз реакцияларды репортирлеу жиілігінің елеулі асырылу жиіліктері;
15) мәлімделген препараттың сапалық және сандық құрамының сәйкессіздігі немесе оның тіркелу сәтіне мәлімделген нарықта оның айналысқа түсу кезеңіне дәрілік препараттың сапасының сәйкессіздігі;
16) тіркеу куәлігінің ұстаушысының фармакологиялық қадағалау бойынша және тіркеу рәсімі шеңберінде міндеттемелерді орындамауы;
17) енгізілетін өзгерістер дәрілік препараттың "пайда-қауіп" қатынасына теріс ықпал ету негіз болып табылады.
43. Дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы теріс қорытындысы немесе сараптама жүргізу басталғаннан кейін өтініш беруші сараптамаға берілген өтінішті кері қайтарып алған жағдайда өтініш берушіге сараптама жұмыстарын жүргізу құны қайтарылмайды.
44. Мемлекеттік сараптама ұйымы сараптама нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес дәрілік препараттың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы бойынша жиынтық есепті қалыптастырады, оның жарты бөлігін мемлекеттік сараптама ұйымының интернет-ресурсына орналастырады.
45. Сараптама рәсімі аяқталғаннан кейін мемлекеттік сараптама ұйымы сараптама нәтижесінің (мемлекеттік сараптама ұйымының сұрау салуы бойынша өтініш беруші ұсынған қосымша материалдар, тіркеу дерекнамасының валидация бойынша есебі, мамандандырылған сараптаманың сарапшылар есебі, сынақ зертханасының хаттамалары,бастапқы сараптаманың қорытындысы (тіркеу дерекнамасының валидацмясы) құжаттары мен материалдарынан, қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытындыдан тұратын тіркеу дерекнамасының, медициналық қолдану жөніндегі бекітілген нұсқаулық, нөмірі тағайындалған дәрілік заттардың сапасы жөніндегі нормативтік құжат, бекітілген қаптама макеттерінің, заттаңбалардың, стикерлердің электрондық мұрағатта сақталатын электрондық архив данасын қалыптастырады.
Тіркеу куәлігінің қолданылуы кезінде архивтік тіркеу дерекнамасы сараптама нәтижелерінің құжаттары мен материалдарынан тұратын өзгеріс енгізуге берілген тіркеу дерекнамасымен толықтырылады.
Тіркеу дерекнамасы он жыл ішінде электрондық жеткізгіште электрондық архивте сақталады.

11) заявителем не доказана клиническая эффективность и безопасность лекарственного препарата;
12) качество лекарственного препарата не подтверждено;
13) доказанное неблагоприятное соотношение "польза-риск" или выявленное отсутствие терапевтической эффективности при соблюдении условий применения лекарственного препарата, описанных в утвержденной общей характеристике лекарственного препарата в пострегистрационный период;
14) установленные по данным фармаконадзора факты, указывающие на неблагоприятное соотношение "польза-риск", в том числе значительное превышение частоты репортирования нежелательных реакций по сравнению с данными, указанными в утвержденной общей характеристике лекарственного препарата;
15) несоответствие качественного и количественного состава препарата заявленному или неоднократное несоответствие качества лекарственного препарата в период его обращения на рынке заявленному на момент его регистрации;
16) невыполнение держателем регистрационного удостоверения обязательств по фармаконадзору или обязательств в рамках процедуры регистрации;
17) вносимые изменения оказывают отрицательное влияние на соотношение "польза-риск" лекарственного препарата.
43. В случаях отрицательного заключения о безопасности, эффективности и качестве лекарственного средства или отзыва заявителем заявления на экспертизу после начала проведения экспертизы, стоимость проведения экспертных работ заявителю не возвращается.
44. По результатам экспертизы государственная экспертная организация формирует сводный отчет по безопасности, эффективности и качеству лекарственного препарата в соответствии с приложением 14 к настоящим Правилам, часть которого размещает на интернет-ресурсе государственной экспертной организации.
45. После завершения процедуры экспертизы государственная экспертная организация формирует электронный архивный экземпляр регистрационного досье, содержащий документы и материалы результата экспертизы (дополнительные материалы, представленные заявителем по запросу государственной экспертной организации, заключение начальной экспертизы (валидации регистрационного досье), заключительный сводный отчет экспертов по критической оценке лекарственного препарата, протоколы испытательной лаборатории), заключение о безопасности, эффективности и качестве, зарегистрированную инструкцию по медицинскому применению, нормативный документ по качеству лекарственных средств, зарегистрированные макеты упаковок, этикеток, стикеров, хранящиеся в электронном архиве.
Во время действия регистрационного удостоверения архивное регистрационное досье, дополняется регистрационным досье, поданным на внесение изменений, содержащим документы и материалы результатов экспертизы.
Регистрационное досье хранится в электронном архиве на электронном носителе в течение десяти лет.

5-тарау. Дәрілік затқа сараптама жүргізу ерекшеліктері
46. Мемлекеттік сараптама ұйымы мен өтініш берушінің арасында сараптама жүргізу кезеңінде туындайтын түсіндіру немесе нақтылауды өтініш берушінің электрондық-цифрлық қол қоюымен ақпараттық жүйе және мемлекеттік сараптама ұйымы арқылы өтініш берушінің жеке паролі бойынша электрондық құжатты қалыптастыру жолымен немесе қағаз жеткізгіштерде ӨҚО арқылы жүзеге асырылады.
Өтініш беруші сұратылып жатқан құжаттарды ұсыну кезінде сараптама тоқтатыла тұрады.
47. Сараптама шеңберінде мемлекеттік сараптама ұйымы дәрілік препараттың жалпы сипаттамасының, медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтардың (қосымша парақ), қаптама макеттерінің таңбалануы, заттаңбалар, стикерлердің қазақ тіліне аудармасының теңтүпнұсқалығын тексеруді жүзеге асырады.
48. Қазақстан Республикасы үшін ұсынылатын бірегей дәрілік препараттың медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулығындағы (қосымша парақ) ақпарат дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында жазылған ақпаратқа сәйкес келеді.
Дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында, Дәрілік препараттың медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулығында (қосымша парақ) қосымша заттар, дәрілік препараттағы олардың номиналды құрамы, сондай-ақ осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес дәрілік препараттың қолданылуын шектеу туралы ақпарат көрсетіледі.
49. Дәрілік препараттың жалпы сипаттамасы, Дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулығы (қосымша парақ) қайта өндірілген, биоаналогтық дәрілік препараттың және медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық бірегей дәрілік препараттың жалпы сипаттамасына сәйкес келеді. Қайта өндірілген, биоаналогтық дәрілік препараттың медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта кеңеюі немесе дозалау режимі немесе енгізу жолдары жағына қолданылуы бойынша бірегей дәрілік препараттан айырмашылық болған жағдайда тиісті клиникалық зерттеулер нәтижелері ұсынылады.
50. Бірегей препараттың тіркеу куәлігінің ұстаушысы өндірушінің немесе тіркеу куәлігі ұстаушысының елінде дәрілік препараттың жалпы сипаттамасын жаңартқаннан кейін күнтізбелік тоқсан күн ішінде медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулыққа өзгерістер енгізуге өтініш береді.
51. Мемлекеттік сараптама ұйымы бірегей дәрілік препараттың нұсқаулығына өзгерістер енгізілгеннен кейін немесе халықаралық дереккөз бен фармакологиялық қадағалау нәтижелері бойынша бірегей дәрілік препараттың жалпы сипаттамасындағы өзгерістер туралы анықталған кезде ақпараттық ресурстар арқылы генерик препараттардың тіркеу куәлігін ұстаушыларының барлығына күнтізбелік тоқсан күн ішінде және қалған жағдайларда он екі ай ішінде тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу рәсімі арқылы медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулыққа (қосымша парақ) тиісті өзгерістер енгізу қажеттігі туралы хабардар етеді. Бірегей препараттың тіркеу куәлігінің ұстаушысы фармакологиялық қадағалау және ресми халықаралық дереккөз нәтижесінде анықталған сәйкессіздіктер бойынша мемлекеттік сараптама ұйымының хабарламасының (еркін түрде жазылған) негізінде медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулыққа өзгерістер енгізеді.

Глава 5. Особенности проведения экспертизы лекарственного средства
46. Разъяснения или уточнения, возникающие в период проведения экспертизы между государственной экспертной организацией и заявителем, осуществляются через ЦОЗ путем формирования электронного документа по индивидуальному паролю заявителя через информационную систему с электронно-цифровой подписью заявителя и государственной экспертной организации или на бумажных носителях.
На время предоставления заявителем запрашиваемых документов экспертиза приостанавливается.
47. В рамках экспертизы государственная экспертная организация осуществляет проверку аутентичности перевода на казахский язык общей характеристики лекарственного средства, инструкции по медицинскому применению (листок-вкладыш), маркировки макетов упаковки, этикеток, стикеров.
48. Информация в инструкции по медицинскому применению (листок-вкладыш) оригинального лекарственного препарата, предлагаемой для Республики Казахстан соответствует информации, изложенной в общей характеристике лекарственного препарата.
В общей характеристике лекарственного средства, инструкции по медицинскому применению лекарственного препарата (листок-вкладыш) отражается информация о вспомогательных веществах, номинальном их содержании в лекарственных препаратах, а также ограничения применения лекарственного препарата согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
49. Общая характеристика лекарственного средства, инструкция по медицинскому применению (листок-вкладыш) воспроизведенного, биоаналогичного лекарственного препарата соответствует общей характеристике оригинального лекарственного препарата. В случае отличия в инструкции по медицинскому применению (листок-вкладыш) воспроизведенного, биоаналогичного лекарственного препарата от оригинального препарата по показаниям к применению в сторону расширения, или режима дозирования или пути введения предоставляются результаты соответствующих клинических исследований.
50. Держатель регистрационного удостоверения оригинального препарата подает заявление на внесение изменений в инструкцию по медицинскому применению (листок-вкладыш) в течение девяноста календарных дней после обновления общей характеристики лекарственного средства в стране производителя или держателя регистрационного удостоверения.
51. Государственная экспертная организация после внесения изменений в инструкцию оригинального лекарственного препарата или при выявлении по международным источникам и результатам фармаконадзора об изменениях в общей характеристике оригинального лекарственного препарата извещает через информационные ресурсы всех держателей регистрационных удостоверений генерических препаратов о необходимости внесения соответствующих изменений в инструкцию по медицинскому применению (листок-вкладыш) и общую характеристику лекарственного средства через процедуру внесения изменений в регистрационное досье в течение девяноста календарных дней после внесения изменений в инструкцию оригинального препарата информации по безопасности и в течении двенадцати месяцев в остальных случаях. Держатель регистрационного удостоверения оригинального препарата вносит изменения в инструкцию по медицинскому применению (листок-вкладыш) и общую характеристику лекарственного средства на основании уведомления (в произвольной форме) от государственной экспертной организации по несоответствиям, выявленным в результате фармаконадзора и по официальным международным источникам в течение девяноста календарных дней.

52. Осы Қағидалардың 50 және 51-тармақтарында көрсетілген шартты орындамаған кезде мемлекеттік сараптама ұйымы тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімін тоқтату қажеттігі туралы дәрілік заттар, медициналық бұйымдар айналысы саласындағы мемлекеттік органды хабардар етеді (бұдан әрі - мемлекеттік орган).
53. Мерзімсіз тіркеу куәлігі бар дәрілік заттарға мемлекеттік сараптама ұйымы өтініш беруші мен мемлекеттік сараптама ұйымы арасындағы шарт негізінде мемлекеттік сараптама ұйымының шығыстарын өтеумен бірге фармакологиялық қадағалау негізінде "пайда-қауіп" арақатынасын мерзімдік бағалауды жүзеге асырады.
54. Тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістер сараптамасы тіркеу куәлігінің қолданылу кезеңінде дәрілік заттарға жүзеге асырылады және дәрілік препарттың пайда-қауіп арақатынасына теріс әсер етпейді.
55. Өзгерістер осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес дәрілік заттардың тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістер тізбесіне сәйкес жіктеледі:
1) жаңа тіркеуді талап етпейтін - (дәрілік препараттың сапасы, қауіпсіздігі, тиімділігіне елеусіз әсер ететін немесе әсер етпейтін елеусіз өзгерістер және дәрілік препараттың тіркеу куәлігінің қолданылу кезеңінде берілген тіркеу дерекнамасы материалдарының мазмұнына түзетулер енгізуге қатысты) ІА типті өзгерістерге;
2) жаңа тіркеуді қажет етпейтінін (ІА және ІІ типті өзгерістер болып табылмайтын елеусіз өзгерістер) - ІБ типті өзгерістерге;
3) дәрілік препаратты жаңадан тіркеуді қажет етпейтін және оның сапасына, қауіпсіздігі мен тиімділігіне елеулі әсер ететін тіркеу дерекнамасының материалдарына енгізілетін кез келген өзгерістер - ІІ типті өзгерістерге;
4) тіркелген (қайта тіркелген) дәрілік препаратты қолданғанда қоғам денсаулығына келетін қауіпті анықтаған жағдайда өтініш беруші енгізетін дәрілік препаратты пайдалану қауіпсіздігімен байланысты жедел уақытша шектеулер-дәрілік заттың қауіпсіздігіне қатысты жедел өзгерістерге жіктеледі. Тіркеу куәлігінің ұстаушысы жиырма төрт сағат ішінде енгізілетін шектеулер туралы мемлекеттік органға хабарлайды. Егер осы ақпаратты алғаннан кейін жиырма төрт сағат ішінде мемлекеттік органнан наразылық келіп түспесе, қауіпсіздігімен байланысты жедел шектеулер қабылданған болып саналады. Шектеулерді іске асыру мерзімдерін тіркеу куәлігінің ұстаушысы мен мемлекеттік орган келіседі.
Қауіпсіздікпен байланысты жедел шектеулерге адамның өмірі мен денсаулығына қаупі болған кезде мемлекеттік орган бастама жасайды.
Жедел шектеулерді енгізуге қатысты өзгерістер енгізуге берілген өтінішті (тіркеу куәлігінің ұстаушысы немесе мемлекеттік орган бастама жасаған) тіркеу куәлігінің ұстаушысы хабардар етілген сәттен бастап күнтізбелік алпыс күннен кешіктірмей қарауға ұсынылады.

52. При невыполнении условия, указанного в пунктах 50 и 51 настоящих Правил, государственная экспертная организация уведомляет (в произвольной форме) государственный орган в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий (далее – государственный орган) о необходимости приостановления действия регистрационного удостоверения.
53. На лекарственные средства, имеющие бессрочное регистрационное удостоверение государственная экспертная организация осуществляет периодическую оценку соотношения "польза-риск" на основании фармаконадзора.
54. Экспертиза изменений, вносимых в регистрационное досье, осуществляется на лекарственное средство в период действия регистрационного удостоверения и не оказывает отрицательного влияния на соотношение польза-риск лекарственного препарата.
55. Изменения классифицируются в соответствии с Перечнем изменений, вносимых в регистрационное досье лекарственного средства согласно приложению 16 к настоящим Правилам на:
1) изменения типа IA - не требующие новой регистрации (незначительные изменения, которые оказывают незначительное влияние или не оказывают влияния на качество, безопасность и эффективность лекарственного препарата, и касаются внесения поправок в содержание материалов регистрационного досье, поданных в период действия регистрационного удостоверения лекарственного препарата);
2) изменения типа IБ - не требующие новой регистрации (незначительные изменения, которые не являются изменениями типа IA и типа II);
3) изменения типа II - любые изменения к материалам регистрационного досье, не требующие новой регистрации лекарственного препарата и которые могут оказывать значительное влияние на его качество, безопасность и эффективность;
4) срочные изменения, касающиеся безопасности лекарственного средства - срочные временные ограничения, связанные с безопасностью использования лекарственного препарата, которые внедряются заявителем в случае выявления риска для общественного здоровья при применении зарегистрированного (перерегистрированного) лекарственного препарата. Держатель регистрационного удостоверения в течение двадцати четырех часов уведомляет о вводимых им ограничениях государственный орган. Если в течение двадцати четырех часов после получения этой информации от государственного органа не поступило возражений, экстренные ограничения, связанные с безопасностью, считаются принятыми. Сроки реализации ограничений оговариваются держателем регистрационного удостоверения и государственным органом.
Экстренные ограничения, связанные с безопасностью инициируются государственным органом при наличии риска для жизни и здоровья человека.
Заявление на внесение изменений, касающихся введения экстренных ограничений (инициированных держателем регистрационного удостоверения или государственным органом), подается держателем регистрационного удостоверения на рассмотрение не позднее, чем в течение шестидесяти календарных дней с момента уведомления.

56. Сараптамаға әрбір нақты өзгеріс, олар бір уақытта енгізілген жағдайда жатады.
57. Осы Қағидаларда жіктелмеген өзгерістер енгізілген жағдайда өтініш беруші өзгерістер жіктемесі жөніндегі ұсыныстарды алу мақсатында консультациялар рәсімі арқылы мемлекеттік сараптама ұйымына жүгінеді.
Мемлекеттік сараптама ұйымы сұрау салу алынғаннан кейін күнтізбелік отыз күн ішінде өтініш берушіге электрондық және (немесе) қағаз жеткізгіште жауап жіберіледі.
58. ІА типті өзгерістер енгізу кезінде:
1) ІА типті өзгерістер мамандандырылған сараптаманы жүргізбей мемлекеттік сараптама ұйымының бағалауына жатады. Өтініш беруші осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес тиісті өзгерістерді енгізілген күннен бастап он екі ай ішінде енгізілген өзгерістерді құжаттарды растайтын ұсынады;
2) өтініш беруші дәрілік затты үздіксіз бақылау мақсатында дереу хабарлауды қажет ететін IА типтегі өзгерістер жағдайында мемлекеттік сараптама ұйымына хабарлайды;
3) тіркеу куәлігінің ұстаушысы бір өтініш шеңберінде бір тіркеу куәлігіне қатысты ІА типті бірнеше елеусіз өзгеріс жөнінде көрсетеді;
4) мемлекеттік сараптама ұйымы төлем жүргізілген сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде ІА типті өзгерістерге бағалау жүргізеді және осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу мақсаттарында сараптамаға мәлімделген дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы туралы өзінің қорытындысы туралы тіркеу куәлігінің ұстаушысын хабардар етеді;
5) тіркеу куәлігі деректерін өзгертуді талап ететін өзгерістер енгізілген жағдайда мемлекеттік орган тіркеу куәлігі қолданылуының қалдық мерзіміне бұрынғы нөмірмен жаңа тіркеу куәлігін береді.
59. IБ типті өзгерістер енгізген кезде:
1) өтініш беруші осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес құжаттарды ұсынады;
2) тіркеу куәлігінің ұстаушылары бір өтініш шеңберінде бір тіркеу куәлігіне қатысты IБ типті бірнеше өзгерістер туралы хабарлай алады немесе осындай топтама осы Қағидаларға 16-қосымшада санамаланған шарттарға сәйкес келген жағдайда бір тіркеу куәлігімен байланысты ІА типті басқа өзгерістермен ІБ типті бір немесе бірнеше өзгерістерді топтастыра алады;
3) тіркеу куәлігінің деректерін өзгертуді талап ететін өзгерістер енгізілген жағдайда мемлекеттік орган тіркеу куәлігі қолданылуының қалдық мерзіміне бұрынғы нөмірімен жаңа тіркеу куәлігін береді.

56. Экспертизе подлежит каждое конкретное изменение, даже при условии одновременного их внесения.
57. В случае внесения изменения, которое не классифицировано в настоящих правилах, заявитель обращается в государственную экспертную организацию через процедуру консультации с целью получения рекомендации по классификации изменения.
Государственная экспертная организация в течение тридцати календарных дней после получения запроса направляет ответ заявителю в электронном и (или) бумажном виде.
58. При внесении изменений типа IА:
1) изменения типа IА подлежат оценке государственной экспертной организацией без проведения специализированной экспертизы. Заявитель представляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилами и документы, подтверждающие внесенные изменения в течение двенадцати месяцев с даты внесения соответствующих изменений в соответствии с приложением 16 к настоящим Правилам;
2) заявитель извещает государственную экспертную организацию в случае изменений типа IА, требующее немедленного извещения с целью непрерывного контроля лекарственного средства;
3) держатель регистрационного удостоверения в рамках одного заявления указывает о нескольких незначительных изменениях типа IА, касающихся одного регистрационного удостоверения;
4) государственная экспертная организация в течение тридцати календарных с момента поступления оплаты проводит оценку изменений типа IА и уведомляет держателя регистрационного удостоверения о своем заключении о безопасности эффективности и качестве лекарственного средства заявленного на экспертизу для целей внесения изменений в регистрационное досье по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
5) в случае внесения изменений, требующих изменения данных регистрационного удостоверения, государственным органом выдается новое регистрационное удостоверение под прежним номером на остаточный срок действия регистрационного удостоверения.
59. При внесении изменений типа IБ:
1) заявитель представляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и документы согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
2) держатели регистрационного удостоверения в рамках одного заявления могут уведомить о нескольких изменениях типа IБ, касающихся одного регистрационного удостоверения, или сгруппировать одно или несколько изменений типа IБ с другими изменениями типа IА, связанными с одним регистрационным удостоверением, при условии, что такая группировка соответствует условиям, перечисленным в приложении 16 к настоящим Правилам;
3) в случае внесения изменений требующих изменения данных регистрационного удостоверения, государственным органом выдается новое регистрационное удостоверение под прежним номером на остаточный срок действия регистрационного удостоверения.

60. ІА типті және ІБ типті басқа да бірізді өзгерістерге әкелетін ІБ типті өзгерістер енгізілген жағдайда І типті барлық бірізді өзгерістерді қамтитын бір өтініш беріледі.
61. ІІ типті елеулі өзгерістер енгізілген жағдайда:
1) өтініш беруші осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес құжаттарды ұсынады;
2) өтініш ІІ типті бір өзгерістен тұрады. Егер ІІ типті бірнеше өзгерісті енгізу қажет болса, жекелеген өтініштер әрбір өзгеріске қатысты беріледі, әрбір өтініш басқа өтінішке сілтемелерді қамтиды;
3) егер ІІ типті өзгеріс ІІ типті басқа да бірізді өзгерістерге әкелсе, бір өтініште ІІ типті осындай бірізді өзгерістер арасында сәйкестіктер сипатталуымен бірге барлық бірізді өзгерістер қамтылады.
Мемлекеттік сараптама ұйымы ІІ типті өзгерістер енгізген кезде өтініш қабылдағаннан кейін күнтізбелік тоқсан күн ішінде құжаттарға сараптама жүргізеді.
62. Жаңадан тіркеуді қажет етпейтін тіркеу дерекнамасына І және ІІ типті енгізілетін өзгерістер кезінде дәрілік заттарға енгізілетін өзгерістерді бағалау бойынша жиынтық есеп осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
63. Жүргізілген сараптама нәтижелері бойынша мемлекеттік сараптама ұйымы осы Қаиғдаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу дерекнамасында енгізілетін өзгерістерді сараптауға мәлімделген дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы туралы қорытынды қалыптастырады.
6-тарау. Дәрілік затқа сараптама жүргізу мерзімдері
64. Қазақстан Республикасында немесе ICH (АйСиЭйч) өңір елдерінде өндірілген дәрілік заттарды қоспағанда дәрілік затқа сараптама күнтізбелік екі жүз он күннен аспайтын мерзімде жүргізіледі, соның ішінде:
1) дәрілік заттың бастапқы сараптамасы (тіркеу дерекнамасының валидациясы) - күнтізбелік отыз күн;
2) мамандандырылған сараптама - күнтізбелік тоқсан күн (оның ішінде медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың, қаптама макеттері таңбалануының, заттаңбалардың, стикерлердің қазақ тіліне аудармасы немесе теңтүпнұсқалығын тексеру күнтізбелік жиырма күн ішінде);
3) зертханалық сынаулар - күнтізбелік жетпіс күн;
4) қауіпсіздік, тиімділік және сапа туралы қорытындыны қалыптастыру - күнтізбелік жиырма күн.
65. Тіркеу дерекнамасының қолданылу мерзімін ұзарту кезінде дәрілік заттың сараптамасы күнтізбелік жүз жиырма күн ішінде жүргізіледі, соның ішінде:
1) дәрілік заттың бастапқы сараптамасы (тіркеу дерекнамасының валидациясы) - күнтізбелік жиырма күн;

60. В случае внесения изменения типа IБ, влекущего за собой другие последовательные изменения типа IА и типа IБ, подается одно заявление, содержащее все последовательные изменения типа I.
61. В случае внесения значительных изменений типа II:
1) заявитель представляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и документы согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
2) заявление содержит одно изменение типа II. В случае внесения нескольких изменений типа II, отдельное заявление подается относительно каждого изменения, каждое заявление содержит ссылки на другое заявление;
3) в случае если изменение типа II приводит к другим последовательным изменениям типа II, одно заявление включает все последовательные изменения вместе с описанием соответствий между такими последовательными изменениями типа II.
Государственная экспертная организация при внесении изменений типа II в течение девяноста календарных дней после принятия заявления проводит экспертизу документов.
62. Сводный отчет по оценке вносимых изменений лекарственного препарата при изменениях, вносимых в регистрационное досье типа I и II, не требующих новой регистрации составляется по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
63. По результатам проведенной экспертизы государственная экспертная организация составляет заключение о безопасности эффективности и качестве лекарственного средства заявленного на экспертизу изменений, вносимых в регистрационное досье по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Глава 6. Сроки проведения экспертизы лекарственного средства
64. Экспертиза лекарственного средства, за исключением лекарственных средств, произведенных в Республике Казахстан или странах региона ICH (АйСиЭйч), проводится в срок, не превышающий двухсот десяти календарных дней, в том числе:
1) начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) лекарственного средства - тридцать календарных дней;
2) специализированная экспертиза - девяносто календарных дней (в том числе, проверка аутентичности или перевод на казахский язык инструкции по медицинскому применению, маркировки макетов упаковки, этикеток, стикеров, в течение двадцати календарных дней);
3) лабораторные испытания - семьдесят календарных дней;
4) формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве – двадцать календарных дней.
65. Экспертиза лекарственного средства при продлении срока действия регистрационного удостоверения проводится в течение ста двадцати календарных дней, в том числе:
1) начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) лекарственного средства - двадцать календарных дней;

2) мамандандырылған сараптама - күнтізбелік тоқсан күн, соның ішінде зертханалық сынаулар (оның ішінде медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың, қаптама макеттері таңбалануының, заттаңбалардың, стикерлердің қазақ тіліне аудармасы немесе теңтүпнұсқалығын тексеру күнтізбелік он бес күн ішінде);
3) қауіпсіздік, тиімділік және сапа туралы қорытындыны қалыптастыру – күнтізбелік тоқсан күн.
66. Тіркеу дерекнамасына ІА типті енгізілетін өзгерістердің сараптамасы күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде жүргізіледі, оның ішінде:
1) дәрілік заттың бастапқы сараптамасы (тіркеу дерекнамасының валидациясы) - күнтізбелік он күн;
2) медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың, қаптама макеттері таңбалануының, заттаңбалардың, стикерлердің қазақ тіліне аудармасы немесе теңтүпнұсқалығын тексеру - күнтізбелік он күн;
3) қауіпсіздік, тиімділік және сапа туралы қорытындыны қалыптастыру - күнтізбелік он күн.
67. Тіркеу дерекнамасына ІБ типті және ІІ типті енгізілетін өзгерістердің сараптамасы зертханалық сынақ жүргізу кезеңімен күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімде жүргізіледі, оның ішінде:
1) дәрілік заттың бастапқы сараптамасы (тіркеу дерекнамасының валидациясы) - күнтізбелік он бес күн;
2) мамандандырылған сараптама - күнтізбелік алпыс бес күн, оның ішінде зертханалық сынаулар (оның ішінде медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың, қаптама макеттері таңбалануының, заттаңбалардың, стикерлердің қазақ тіліне аудармасы немесе теңтүпнұсқалығын тексеру – күнтізбелік он күн ішінде);
3) қауіпсіздік, тиімділік және сапа туралы қорытындыны қалыптастыру - күнтізбелік он күн.
68. Тіркеу дерекнамасына ІБ типті және ІІ типті енгізілетін өзгерістердің сараптамасы зертханалық сынау жүргізу кезеңінсіз күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімде жүргізіледі, оның ішінде:
1) дәрілік заттың бастапқы сараптамасы (тіркеу дерекнамасының валидациясы - күнтізбелік он күн;
2) мамандандырылған сараптама - күнтізбелік қырық күн (оның ішінде медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың, қаптама макеттері таңбалануының, заттаңбалардың, стикерлердің қазақ тіліне аудармасы немесе теңтүпнұсқалығын тексеру күнтізбелік он күн ішінде);
3) қауіпсіздік, тиімділік және сапа туралы қорытындыны қалыптастыру - күнтізбелік он күн.
69. Қазақстан Республикасында өндірілген дәрілік затқа сараптама күнтізбелік жүз сексен күн ішінде жүргізіледі, оның ішінде:
1) дәрілік заттың бастапқы сараптамасы (тіркеу дерекнамасының валидациясы) - күнтізбелік жиырма күн;

2) специализированная экспертиза - девяноста календарных дней, в том числе лабораторные испытания (в том числе, подтверждение аутентичности или перевод на казахский язык инструкции по медицинскому применению, макетов маркировки упаковки, этикеток, стикеров, в течение пятнадцати календарных дней);
3) формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве – десять календарных дней.
66. Экспертиза изменений, вносимых в регистрационное досье типа ІА проводится в срок, не превышающий тридцать календарных дней из них:
1) начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) лекарственного средства – десять календарных дней;
2) подтверждение аутентичности или перевод на казахский язык инструкции по медицинскому применению, макетов маркировки упаковки, этикеток, стикеров – десять календарных дней;
3) формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве – десять календарных дней.
67. Экспертиза изменений, вносимых в регистрационное досье типа ІБ и типа II проводится в срок, не превышающий девяносто календарных дней с этапом проведения лабораторных испытаний, в том числе:
1) начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) лекарственного средства – пятнадцать календарных дней;
2) специализированная экспертиза – шестьдесят пять календарных дней, в том числе лабораторные испытания (в том числе, подтверждение аутентичности или перевод на казахский язык инструкции по медицинскому применению, макетов маркировки упаковки, этикеток, стикеров – десять календарных дней);
3) формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве – десять календарных дней.
68. Экспертиза изменений, вносимых в регистрационное досье типа ІБ и типа II проводится в срок не превышающий шестидесяти календарных дней без этапа проведения лабораторных испытаний, в том числе:
1) начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) лекарственного средства – десять календарных дней;
2) специализированная экспертиза – сорок календарных дней (в том числе, подтверждение аутентичности или перевод на казахский язык инструкции по медицинскому применению, макетов маркировки упаковки, этикеток, стикеров, в течение десяти календарных дней);
3) формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве – десять календарных дней.
69. Экспертиза лекарственного средства, произведенного в Республике Казахстан, проводится в течение ста восьмидесяти календарных дней, в том числе:
1) начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) лекарственного средства – двадцать календарных дней;

2) мамандандырылған сараптама - күнтізбелік тоқсан бес күн, (оның ішінде медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың, қаптама макеттері таңбалануының, заттаңбалардың, стикерлердің қазақ тіліне аудармасы немесе теңтүпнұсқалығын тексеру күнтізбелік жиырма күн ішінде);
3) зертханалық сынаулар - күнтізбелік елу күн;
4) қауіпсіздік, тиімділік және сапа туралы қорытындыны қалыптастыру - күнтізбелік он бес күн.
70. Тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту кезінде Қазақстан Республикасында өндірілген дәрілік заттың сараптамасы күнтізбелік жүз күн ішінде жүргізіледі, оның ішінде:
1) дәрілік заттың бастапқы сараптамасы (тіркеу дерекнамасының валидациясы) - күнтізбелік он бес күн;
2) мамандандырылған сараптама - күнтізбелік жетпіс күн, (оның ішінде медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың, қаптама макеттері таңбалануының, заттаңбалардың, стикерлердің қазақ тіліне аудармасы немесе теңтүпнұсқалығын тексеру күнтізбелік он бес күн ішінде);
3) қауіпсіздік, тиімділік және сапа туралы қорытындыны қалыптастыру - күнтізбелік он бес күн.
71. Қазақстан Республикасында өндірілген дәрілік затқа тіркеу дерекнамасына ІА типті енгізілетін өзгерістерге сараптама күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде жүргізіледі, оның ішінде:
1) дәрілік заттың бастапқы сараптамасы (тіркеу дерекнамасының валидациясы) - күнтізбелік он күн;
2) қауіпсіздік, тиімділік және сапа туралы қорытындыны қалыптастыру (оның ішінде медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың, қаптама макеттері таңбалануының, заттаңбалардың, стикерлердің қазақ тіліне аудармасы немесе теңтүпнұсқалығын растау) - күнтізбелік жиырма күн.
72. Қазақстан Республикасында өндірілген дәрілік затқа арналған тіркеу дерекнамасына ІБ типті және ІІ типті енгізілетін өзгерістердің сараптамасы зертханалық сынау жүргізу кезеңімен күнтізбелік тоқсан күн ішінде жүргізіледі, оның ішінде:
1) дәрілік заттың бастапқы сараптамасы (тіркеу дерекнамасының валидациясы) - күнтізбелік он бес күн;
2) мамандандырылған сараптама - күнтізбелік алпыс күн, оның ішінде зертханалық сынаулар (оның ішінде медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың, қаптама макеттері таңбалануының, заттаңбалардың, стикерлердің қазақ тіліне аудармасы немесе теңтүпнұсқалығын растау күнтізбелік он күн ішінде);
3) қауіпсіздік, тиімділік және сапа туралы қорытындыны қалыптастыру - күнтізбелік он бес күн.
73. Қазақстан Республикасында өндірілген дәрілік заттың тіркеу дерекнамасына ІБ типті және ІІ типті енгізілетін өзгерістердің сараптамасы зертханалық сынақ кезеңдерісіз күнтізбелік алпыс күн ішінде жүргізіледі, соның ішінде:

2) специализированная экспертиза – девяноста пять календарных дней (в том числе, проверка аутентичности или перевод на казахский язык инструкции по медицинскому применению, маркировки макетов упаковки, этикеток, стикеров в течение двадцати календарных дней);
3) лабораторные испытания – пятьдесят календарных дней;
4) формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве – пятнадцать календарных дней.
70. Экспертиза лекарственного средства, произведенного в Республике Казахстан, при продлении срока действии регистрационного удостоверения проводится в течение ста календарных дней, в том числе:
1) начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) лекарственного средства – пятнадцать календарных дней;
2) специализированная экспертиза – семьдесят календарных дней (в том числе подтверждение аутентичности или перевод на казахский язык инструкции по медицинскому применению, макетов маркировки упаковки, этикеток, стикеров в течение пятнадцати календарных дней);
3) формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве – пятнадцать календарных дней.
71. Экспертиза изменений, вносимых в регистрационное досье типа ІА для лекарственного средства, произведенного в Республике Казахстан, проводится в срок, не превышающий тридцать календарных дней из них:
1) начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) лекарственного средства – десять календарных дней;
2) формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве (в том числе, подтверждение аутентичности или перевод на казахский язык инструкции по медицинскому применению, макетов маркировки упаковки, этикеток, стикеров) – двадцать календарных дней.
72. Экспертиза изменений, вносимых в регистрационное досье типа ІБ и типа II для лекарственного средства, произведенного в Республике Казахстан, проводится в течение девяносто календарных дней с этапом проведения лабораторных испытаний, в том числе:
1) начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) лекарственного средства – пятнадцать календарных дней;
2) специализированная экспертиза – шестьдесят календарных дней, в том числе лабораторные испытания (в том числе, подтверждение аутентичности или перевод на казахский язык инструкции по медицинскому применению, макетов маркировки упаковки, этикеток, стикеров, в течение десяти календарных дней);
3) формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве – пятнадцать календарных дней.
73. Экспертиза изменений, вносимых в регистрационное досье типа ІБ и типа II для лекарственного средства, произведенного в Республике Казахстан, проводится в течение шестидесяти календарных дней без этапа проведения лабораторных испытаний, в том числе:

1) дәрілік заттың бастапқы сараптамасы (тіркеу дерекнамасының валидациясы) - күнтізбелік он күн;
2) мамандандырылған сараптама - күнтізбелік қырық күн, (оның ішінде медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың, қаптама макеттері таңбалануының, заттаңбалардың, стикерлердің қазақ тіліне аудармасы немесе теңтүпнұсқалығын растау күнтізбелік он күн ішінде);
3) қауіпсіздік, тиімділік және сапа туралы қорытындыны қалыптастыру - күнтізбелік он күн.
74. ІCH (АйСиЭйч) өңір елдерінде өндірілген дәрілік затқа сараптама күнтізбелік жүз сексен күн ішінде жүргізіледі, оның ішінде:
1) дәрілік заттың бастапқы сараптамасы (тіркеу дерекнамасының валидациясы) - күнтізбелік отыз күн;
2) мамандандырылған сараптама - күнтізбелік жүз жиырма күн, (оның ішінде медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың, қаптама макеттері таңбалануының, заттаңбалардың, стикерлердің қазақ тіліне аудармасы немесе теңтүпнұсқалығын растау күнтізбелік жиырма күн ішінде);
3) қауіпсіздік, тиімділік және сапа туралы қорытындыны қалыптастыру - күнтізбелік отыз күн.
75. ІCH (АйСиЭйч) өңір елдерінде өндірілген дәрілік затқа сараптама күнтізбелік жүз сексен күн ішінде жүргізіледі, оның ішінде:
1) дәрілік заттың бастапқы сараптамасы (тіркеу дерекнамасының валидациясы) - күнтізбелік жиырма күн;
2) мамандандырылған сараптама - күнтізбелік жетпіс күн, (оның ішінде медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың, қаптама макеттері таңбалануының, заттаңбалардың, стикерлердің қазақ тіліне аудармасы немесе теңтүпнұсқалығын растау күнтізбелік он бес күн ішінде);
3) қауіпсіздік, тиімділік және сапа туралы қорытындыны қалыптастыру - күнтізбелік он күн.
76. ІCH (АйСиЭйч) өңір елдерінде өндірілген дәрілік заттарға ІА типті тіркеу құжатына енгізілетін өзгерістердің сараптамасы күнтізбелік отыз күн ішінде жүргізіледі, соның ішінде:
1) дәрілік заттың бастапқы сараптамасы (тіркеу дерекнамасының валидациясы) - күнтізбелік он күн;
2) қауіпсіздік, тиімділік және сапа туралы қорытындыны қалыптастыру (оның ішінде медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың, қаптама макеттері таңбалануының, заттаңбалардың, стикерлердің қазақ тіліне аудармасы немесе теңтүпнұсқалығын растау) - күнтізбелік жиырма күн.
77. ІCH (АйСиЭйч) өңір елдерінде өндірілген дәрілік заттардың тіркеу дерекнамасына ІБ типті және ІІ типті енгізілетін өзгерістер сараптамасы зертханалық сынақты жүргізу кезеңдерісіз күнтізбелік алпыс күн ішінде жүргізіледі, соның ішінде:

1) начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) лекарственного средства – десять календарных дней;
2) специализированная экспертиза – сорок календарных дней (в том числе, подтверждение аутентичности или перевод на казахский язык инструкции по медицинскому применению, макетов маркировки упаковки, этикеток, стикеров в течение десяти календарных дней);
3) формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве – десять календарных дней.
74. Экспертиза лекарственных средств, произведенных в странах региона ICH (АйСиЭйч) проводится в течение ста восьмидесяти календарных дней, в том числе:
1) начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) лекарственного средства – тридцать календарных дней;
2) специализированная экспертиза – сто двадцать календарных дней (в том числе, проверка аутентичности или перевода на казахский язык инструкции по медицинскому применению, маркировки макетов упаковки, этикеток, стикеров, в течение двадцати календарных дней);
3) формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве – тридцать календарных дней.
75. Экспертиза лекарственных средств, произведенных в странах региона ICH (АйСиЭйч), при продлении срока действия регистрационного удостоверения проводится в течение ста календарных дней, в том числе:
1) начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) лекарственного средства – двадцать календарных дней;
2) специализированная экспертиза – семьдесят календарных дней (в том числе, подтверждение аутентичности или перевода на казахский язык инструкции по медицинскому применению, макетов маркировки упаковки, этикеток, стикеров, в течение пятнадцати календарных дней);
3) формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве – десять календарных дней.
76. Экспертиза изменений, вносимых в регистрационное досье типа ІА для лекарственных средств, произведенных в странах региона ICH (АйСиЭйч) проводится в течение тридцати календарных дней, из них:
1) начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) лекарственного средства – десять календарных дней;
2) выдача заключения о безопасности, эффективности и качестве (в том числе, подтверждение аутентичности или перевод на казахский язык инструкции по медицинскому применению, макетов маркировки упаковки, этикеток, стикеров) – двадцать календарных дней.
77. Экспертиза изменений, вносимых в регистрационное досье типа ІБ и типа II для лекарственных средств, произведенных в странах региона ICH (АйСиЭйч), проводится в течение шестидесяти календарных дней без этапа проведения лабораторных испытаний, в том числе:

1) дәрілік заттың бастапқы сараптамасы (тіркеу дерекнамасының валидациясы) - күнтізбелік он күн;
2) мамандандырылған сараптама - күнтізбелік қырық күн, (оның ішінде медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың, қаптама макеттері таңбалануының, заттаңбалардың, стикерлердің қазақ тіліне аудармасы немесе теңтүпнұсқалығын растау күнтізбелік он күн ішінде);
3) қауіпсіздік, тиімділік және сапа туралы қорытындыны қалыптастыру - күнтізбелік он күн.
78. Дәрілік заттардың жеделдетілген сараптамасы күнтізбелік жүз жиырма күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі, соның ішінде:
1) бастапқы сараптама – күнтізбелік жиырма күннен аспайтын;
2) зертханалық сынау - күнтізбелік елу күннен аспайтын;
3) мамандандырылған сараптама - күнтізбелік қырық күннен аспайтын, соның ішінде дәрілік заттың жалпы сипаттамасының, медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың (қосымша парақша), қаптама макеттері таңбалануының, заттаңбалардың, стикерлердің аудармасының теңтүпнұсқалығын растау (күнтізбелік он күн аспайтын);
4) қауіпсіздік, тиімділік және сапа туралы қорытындыны, дәрілік заттардың сараптамасының қорытынды құжаттарының жобаларын қалыптастыру – күнтізбелік он күннен аспайтын.
79. Дәрілік заттың сараптамасын жүргізу мерзімдеріне:
1) тіркеу дерекнамасының толық жинақталмауын толықтыру уақыты;
2) өтініш берушінің сараптаманың кез келген кезеңінде сұрау салу бойынша құжаттар мен материалдарды ұсыну уақыты;
3) өндіруші ұйымның өндіріс талаптары мен сапаны қамтамасыз ету жүйесіне, клиникаға дейінгі және (немесе) клиникалық зерттеулер жүргізу талаптарына, тіркеу куәлігін ұстаушының фармакологиялық қадағалау жүйесіне бағалау жүргізуді ұйымдастыру уақыты;
4) осы Қағидалардың 13-тармағымен айқындалған шарттарды сақтау кезінде клиникалық зерттеулердің есебін ұсыну мерзімдері. Бұл ретте есепті ұсыну мерзімдері бекітілген клиникалық зерттеулер хаттамасында көрсетілген жоспарланған клиникалық зерттеулер аяқталған күннен бастап күнтізбелік жүз сексен күннен аспайды;
5) Сараптама кеңесін ұйымдастыру және өткізу;
6) өтініш берушімен қорытынды құжаттарды келісу кірмейді.
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Дәрілік затқа сараптама жүргізуге өтініш*
1.
Саудалық атауы
қазақ тілінде
орыс тілінде
ағылшын тілінде
2.
Экспортқа саудалық атауы (отандық өндіру-шілер үшін)
қазақ тілінде
орыс тілінде
ағылшын тілінде
елі
3.
Халықаралық патенттелмеген атауы (ХПА)
қазақ тілінде
орыс тілінде
ағылшын тілінде
4.
Дәрілік түрі
қазақ тілінде
орыс тілінде
5.
Дозасы/ концентрациясы (Бар болса, толтыры-лады. Көлемі қаптамасына толтырылады)
Концентрациясы сұйық, жұмсақ және газ тәріздес дәрілік түрлер үшін көрсетіледі
6.
Анатомия- терапиялық- химиялық жіктемесі
Код
Қазақ тіліндегі атауы
Орыс тіліндегі атауы
7.
Дәрілік зат түрі (тиісті дәрілік препаратқа толтырылады)

1) начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) лекарственного средства – десять календарных дней;
2) специализированная экспертиза – сорок календарных дней (в том числе, подтверждение аутентичности или перевод на казахский язык инструкции по медицинскому применению, макетов маркировки упаковки, этикеток, стикеров, в течение десяти календарных дней);
3) формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве – десять календарных дней.
78. Ускоренная экспертиза лекарственного средства проводится в сроки, не превышающие ста двадцати календарных дней, в том числе:
1) начальная экспертиза - не более двадцати календарных дней;
2) лабораторные испытания - не более пятидесяти календарных дней;
3) специализированная экспертиза - не более сорока календарных дней, в том числе подтверждение аутентичности перевода маркировки макетов упаковки, этикеток, стикеров, общей характеристики лекарственного средства, инструкции по медицинскому применению (листок-вкладыш) (не более десяти календарных дней)
4) формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве лекарственного средства, проектов итоговых документов экспертизы лекарственных средств - не более десяти календарных дней.
79. В сроки проведения экспертизы лекарственного средства не входит:
1) время восполнения некомплектности регистрационного досье;
2) время предоставления заявителем документов и материалов по запросу на любом из этапов экспертизы;
3) время организации проведения оценки условий производства и системы обеспечения качества организации-производителя, условий проведения доклинических и (или) клинических исследований, системы фармаконадзора держателя регистрационного удостоверения;
4) сроки предоставления отчета клинических исследований при соблюдении условий, определенных пунктом 13 настоящих Правил. При этом сроки предоставления отчета не превышают ста восьмидесяти календарных дней с даты запланированного завершения клинического исследования, указанной в утвержденном протоколе клинического исследования;
5) организация и проведение Экспертного совета;
6) согласования заявителем итоговых документов.
Приложение 1
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Форма
Заявление на проведение экспертизы лекарственного средства*
1.
Торговое название
на казахском языке
на русском языке
на английском языке
2.
Торговое название на экспорт (для отечественных производителей)
на казахском языке
на русском языке
на английском языке
страна
3.
Международное непатентованное название
на казахском языке
на русском языке
на английском языке
4.
Лекарственная форма
на казахском языке
на русском языке
5.
Дозировка/ концентрация (Заполняется при наличии. Объем заполняется в упаковке)
Концентрация указывается для жидких, мягких и газообразных лекарственных форм
6.
Анатомо-терапевтическо-химическая классификация
Код
Наименование на казахском языке
Наименование на русском языке
7.
Тип лекарственного средства (заполняется для соответствующего лекарственного препарата)

1)
БІРЕГЕЙ ДӘРІЛІК ПРЕПАРАТ
Бір компонентті
Көп компонентті
Биологиялық дәрілік препарат
Балк-продукт
GMP жағдайында емес өндірілген активті фармацевтикалық субстанция немесе дәрілік өсімдік шикізат
2)
ҚАЙТА ӨНДІРІЛГЕН ДӘРІЛІК ПРЕПАРАТ
Бір компонентті
Көп компонентті
Балк-продукт
БІРЕГЕЙ ДӘРІЛІК ПРЕПАРАТ:
Дәрілік препараттың атауы, дозасы, дәрілік түрі
Тіркеу куәлігінің ұстаушысы (оның атына тіркеу куәлігі берілген компания ), тіркеу күні, тіркеу куәлігінің нөмірі, бірегей дәрілік препарат тіркелген мемлекет
Баламалығына зерттеуде пайдаланылатын отандық өндірушілер үшін референтті дәрілік препарат (егер ондай зерттеу жүргізілсе):
Дәрілік препараттың атауы, дозасы, дәрілік түрі
Тіркеу куәлігінің ұстаушысы (оның атына тіркеу куәлігі берілген компания), тіркеу күні, тіркеу куәлігінің нөмірі, референттік дәрілік препарат тіркелген мемлекет
Бірегей препараттан айырмашылығы болған кезде референттік препаратты пайдалану негіздемесін сәйкес келтіру
Ескертпе: Бөлімді баламалыққа зерттеулерде пайдаланылатын әрбір дәрілік препаратқа толтыру қажет.
3)
Биоаналогты дәрілік препарат (Биоаналог)
Балк-продукт
Бірегей биологиялық дәрілік препарат:
Дәрілік препараттың атауы, дозасы, дәрілік түрі
Тіркеу куәлігінің ұстаушысы (оның атына тіркеу куәлігі берілген компания), тіркеу күні, тіркеу куәлігінің нөмірі, бірегей дәрілік препарат тіркелген мемлекет
Референттік биологиялық дәрілік препарат:
Дәрілік препараттың атауы, дозасы, дәрілік түрі
Тіркеу куәлігінің ұстаушысы (оның атына тіркеу куәлігі берілген компания ), тіркеу күні, тіркеу куәлігінің нөмірі, референттік дәрілік препарат тіркелген мемлекет
Референтті биологиялық препаратпен салыстырғандағы айырмашылық (егер осындайлар болса):
бастапқы материалдағы айырмашылық;
өндіру процесіндегі айырмашылық;
қолдануға қойылатын басқа да көрсетілімдер;
дәрілік түріндегі айырмашылық;
басқа дозалар;
(активті фармацевтикалық субстанциялардың сандық өзгерістері);
қадағалап-қараудың басқа да тәсілдері;
басқа да айырмашылықтар ___________________________________
_____________________________________
4)
ГИБРИДТІ ДӘРІЛІК ПРЕПАРАТ
Бір компонентті
Көп компонентті
Балк-продукт
Бірегей дәрілік препарат:
Дәрілік препараттың атауы, дозасы, дәрілік түрі
Тіркеу куәлігінің ұстаушысы, тіркеу күні, тіркеу куәлігінің нөмірі, бірегей дәрілік препарат тіркелген мемлекет
Бірегей дәрілік препаратпен салыстырғандағы айырмашылық:
активті фармацевтикалық субстанцияның өзгеруі;
басқа дәрілік түрі;
басқа дозалануы (активті фармацевтикалық субстанциялардың сандық өзгеруі);
енгізудің басқа да тәсілдері;
басқа фармакокинетика (басқа да қолжетімділікті қоса алғанда);
қолдануға қойылатын басқа да көрсетілімдер;
басқа да айырмашылықтар
____________________________________
_____________________________________

1)
Оригинальный лекарственный препарат
Однокомпонентный
Многокомпонентный
биологический лекарственный препарат
Балк-продукт
Активная фармацевтическая субстанция, произведенная не в условиях GMP или лекарственное растительное сырье
2)
Воспроизведенный лекарственный препарат
Однокомпонентный
Многокомпонентный
Балк-продукт
Оригинальный лекарственный препарат:
наименование лекарственного препарата, дозировка, лекарственная форма
держатель регистрационного удостоверения (компания, на имя которой выдано регистрационное удостоверение), дата регистрации, номер регистрационного удостоверения, государство, где зарегистрирован оригинальный лекарственный препарат
Референтный лекарственный препарат для отечественного производителя, который использовался в исследованиях эквивалентности (если таковые проводились):
наименование лекарственного препарата, дозировка, лекарственная форма
держатель регистрационного удостоверения (компания, на имя которой выдано регистрационное удостоверение), дата регистрации, номер регистрационного удостоверения, государство, где зарегистрирован референтный лекарственный препарат
привести обоснования использования референтного препарата при его отличии от оригинального препарата
Примечание. Раздел необходимо заполнять для каждого лекарственного препарата, который использовался в исследованиях эквивалентности.
3)
Биоаналогичный лекарственный препарат (Биоаналог)
Балк-продукт
Оригинальный биологический лекарственный препарат:
наименование лекарственного препарата, дозировка, лекарственная форма
держатель регистрационного удостоверения (компания, на имя которой выдано регистрационное удостоверение), дата регистрации, номер регистрационного удостоверения, государство, где зарегистрирован оригинальный лекарственный препарат
Референтный биологический лекарственный препарат:
наименование лекарственного препарата, дозировка, лекарственная форма
держатель регистрационного удостоверения, дата регистрации, номер регистрационного удостоверения, государство, где зарегистрирован референтный лекарственный препарат
различия по сравнению с референтным биологическим лекарственным препаратом (если таковые имеются):
различия в исходном материале;
различия в производственном процессе;
другие показания к применению;
различия в лекарственной форме;
другая дозировка;
(количественные изменения активной фармацевтической субстанции);
другой способ введения;
другие отличия
___________________________________
_____________________________________
4)
Гибридный лекарственный препарат
Однокомпонентный
Многокомпонентный
Балк-продукт
Оригинальный лекарственный препарат:
наименование лекарственного препарата, дозировка, лекарственная форма
держатель регистрационного удостоверения, дата регистрации, номер регистрационного удостоверения, государство, где зарегистрирован оригинальный лекарственный препарат
Различия по сравнению с оригинальным лекарственным препаратом:
изменения активной фармацевтической субстанции;
другая лекарственная форма;
другая(ие) дозировка(и) (количественные изменения активной фармацевтической субстанции);
другой (ие) способ(ы) введения;
другая фармакокинетика (включая другую биодоступность);
другое показание к применению;
другие отличия
____________________________________
_____________________________________

5)
ҚҰРАМДАС ДӘРІЛІК ПРЕПАРАТ
белгілі комбинация
жаңа комбинация
Балк-продукт
Бірегей дәрілік препарат (белгілі комбинация жағдайында)
Дәрілік препараттың атауы, дозасы, дәрілік түрі
Тіркеу куәлігінің ұстаушысы, тіркеу күні, тіркеу куәлігінің нөмірі, бірегей дәрілік препарат тіркелген мемлекет
6)
ЖАҚСЫ ЗЕРДЕЛЕНГЕН МЕДИЦИНАЛЫҚ ҚОЛДАНУМЕН ДӘРІЛІК ПРЕПАРАТ
Балк-продукт
Дәрілік препараттың атауы, дозасы, дәрілік түрі
Тіркеу куәлігінің ұстаушысы, тіркеу күні, тіркеу куәлігінің нөмірі.
7)
РАДИОФАРМАЦЕВТИКАЛЫҚ ДӘРІЛІК ПРЕПАРАТ
Балк-продукт
радиофармацевтикалық жиынтық
радионикулид прекурсоры
радионуклид көзі (бастапқы және қайталама) (болған кезде)
генератор
8)
ГОМЕОПАТИЯЛЫҚ ДӘРІЛІК ПРЕПАРАТ
жаңа гомеопатиялық препарат
фармакопея және монографияға енгізілген гомеопатиялық препарат
9)
ӨСІМДІК ДӘРІЛІК ПРЕПАРАТ
Өсімдіктің биноминалды ғылыми атауы (тегі, түрі, әртүрлі болуы)
Шикізаттың шығу көзі (зертханалық коды)
Өндірілетін өсімдіктің бөлігі
Өсімдік тектес субстанцияның атауы (анықтамасы) және басқа да атаулары (басқа да Фармакопеяларда көрсетілген синонимдер)
10)
ОРФАНДЫ ДӘРІЛІК ПРЕПАРАТ
Дәрілік препаратқа Қазақстан Республикасында немесе басқа да елдерде орфандық дәрілік препарат статусы тағайындалған ба
жоқ
қарау процесінде
Иә
Күні
Орфанды дәрілік препараттың тіркеу куәлігінің нөмірі
Орфанды дәрілік препарат статусын тағайындауға ұсынылған өтінішінен бас тартылды:
Күні
Шешімнің нөмірі
Статус тағайындауға ұсынылған өтініш кері қайтарылды: күні
8.
Өтініш берушінің елінде босату нысаны
Дәрігердің рецептісі бойынша
Дәрігердің рецептісіз
9.
Енгізу тәсілдері
10.
Енгізу құрылғылары бойынша ақпарат
11.
Қаптамасы (шектерінің тізімдері толтырылады)
Түрі (бастапқы немесе қайталама)
Атауы
Өлшемі (бар болса)
Көлемі (бар болса)
Қаптамадағы бірлік саны
Қысқаша сипаттамасы
1.
Бастапқы
2.
Қайталама
3
Қайталама қаптаманың штрих коды (GTIN) (Джитин)
Әрбір дозалануына/концентрацияға штрих кодты көрсету
12.
Толық сапалық және сандық құрамы (шектерінің тізімі толтырылады)
Заттың типі (белсенді немесе қосымша)
Атауы
Дәрілік түрдің бірлігіне саны
Сапаны реттейтін нормативтік құжат немесе шығарылған жылы көрсетілген Фармакопея
Өндіруші, өндіріс алаңының елі мен мекенжайы (белсенді заттар үшін)
Есірткілерді бақылау жөніндегі халықаралық комитет бақылайды (бар болса белгіленеді)
Улы заттардың болуы (бар болса белгіленеді)
Жабайы өсетін немесе өсірілетін (дәрілік өсімдік шикізаты үшін) және өндірілетін орны
Адам немесе жануар тектес белгілер (бар болса, белгіленеді)
1.
Белсенді
II кесте
III кесте
IV кесте
1-тізім
2-тізім
2.
Қосымша
13.
Активті дәрілік субстанцияның атауы
14.
Дәрілік затты сақтау мерзімі
ұсынылатын сақтау мерзімі
ұсынылатын қолдану кезеңі (контейнерді алғаш ашқаннан кейін)
ұсынылатын қолдану кезеңі (еріту немесе араластырылығаннан кейін)
15.
Тасымалдау шарттары
16.
Сақтау шарттары
ұсынылатын сақтау шарттары
қаптаманы алғаш ашқаннан кейін ұсынылатын сақтау шарттары
17.
Өндіруші елде және басқа елдерде тіркеу
1.
Ел атауы
Тіркеу куәлігінің № (бар болса көрсетіледі)
Берілген күні
Қолданылу мерзімі
2.
18.
Өнертабысқа және пайдалы модельге қорғау құжатының болуы, тауарлық белгісі
Қорғау құжатының атауы
Қорғау құжатының №
Берілген күні
Беру мерзімі
19.
Өндіріс

5)
Комбинированный лекарственный препарат
известная комбинация
новая комбинация
Балк-продукт
Оригинальный лекарственный препарат (в случае известной комбинации)
наименование лекарственного препарата, дозировка, лекарственная форма
держатель регистрационного удостоверения, дата регистрации, номер регистрационного удостоверения, государство, где зарегистрирован оригинальный лекарственный препарат
6)
Лекарственный препарат с хорошо изученным медицинским применением
Балк-продукт
наименование лекарственного препарата, дозировка, лекарственная форма
держатель регистрационного удостоверения, дата регистрации, номер регистрационного удостоверения.
7)
Радиофармацевтический лекарственный препарат
Балк-продукт
радиофармацевтический набор
прекурсор радионуклида
источник радионуклида (первичный и вторичный) (при наличии)
генератор
8)
Гомеопатический лекарственный препарат
новый гомеопатический препарат
гомеопатический препарат, включенный в фармакопеи и монографии
9)
Растительный лекарственный препарат
биноминальное научное название растения (род, вид, разновидность)
источник происхождения сырья (лабораторный код)
части производящего растения
название (определение) субстанции растительного происхождения и другие названия (синонимы, указанные в Фармакопеях)
10)
Орфанный лекарственный препарат
Присвоен ли лекарственному препарату статус орфанного лекарственного препарата в Республике Казахстан
Нет
В процессе рассмотрения
Да
Дата
номер регистрационного удостоверения орфанного лекарственного препарата
Отказано в присвоении статуса орфанного лекарственного препарата
Дата
Номер решения
Заявление на присвоение статуса отозвано: дата
8.
Форма отпуска в стране заявителя
По рецепту врача
Без рецепта врача
9.
Способы введения
10.
Информация по устройствам ввода
11.
Упаковка (заполняется список значений)
Вид (первичная или вторичная)
Наименование
Размер (при наличии)
Объем (при наличии)
Кол-во единиц в упаковке
Краткое описание
1.
Первичная
2.
Вторичная
3
Штрих-код вторичной упаковки (GTIN) (Джитин)
Указать штрих-код для каждой дозировки/концентрации
12.
Полный качественный и количественный состав (заполняется список значений)
Тип вещества (активное или вспомогательное)
Наименование
Количество на единицу лекарственной формы
Нормативный документ, регламентирующий качество или Фармакопея с указанием года издания
Производитель, страна и адрес производственной площадки (для активных веществ)
Контролируется международным комитетом по контролю за наркотиками (отмечается при наличии)
Наличие ядовитых веществ (отмечается при наличии)
Дикорастущее или культивируемое (для лекарственного растительного сырья) и место произрастания
Признак человеческого или животного происхождения (отмечается при наличии)
1.
Активное
II таб.
III таб.
IV таб.
1 список
2 список
2.
Вспомогательное
13.
Наименование активной фармацевтической субстанции
14.
Срок хранения лекарственного средства
предлагаемый срок хранения
предлагаемый период применения (после первого вскрытия контейнера)
предлагаемый период применения (после растворения или разведения)
15.
Условия транспортирования
16.
Условия хранения
предлагаемые условия хранения
предлагаемые условия хранения после первого вскрытия упаковки
17.
Регистрация в стране-производителе и других странах
1.
Название страны
№ регистрационного удостоверения (указывается при наличии)
Дата выдачи
Срок действия
2.
18.
Наличие охранного документа на изобретение или полезную модель, товарный знак
Название охранного документа
№ охранного документа
Дата выдачи
Срок выдачи
19.
Производство

1) Толығымен осы өндірісте
2) Ішінара осы өндірісте
3) Толығымен басқа өндірісте
20.
Дәрілік препарат өндіруші(лер)сі және өндіріс учаске(лер)сі (дәрілік препараттың бөлігі болып табылатын кез келген компонент өндірісі учаскелерін қоса (оның ішінде дәрілік түр ерітіндісі)
Өндірушінің типі
Атауы, елі (қазақ, орыс, ағылшын тілдерінде)
Рұқсат құжатының №, күні мен мерзімі
Заңды мекен-жайы
Нақты мекенжайы
Телефон, факс, e-mail
Басшының Т.А.Ә., лауазымы
Байланыстағы адамның Т.А.Ә., лауазымы
1)
Өндіруші
2)
Лицензияны ұстаушы
Өндіруші елдің уәкілетті органдары өндіріске берген лицензияның деректері
3)
Тіркеу куәлігін ұстаушы
4)
Қаптаушы кәсіпорын

1) Полностью на данном производстве
2) Частично на данном производстве
3) Полностью на другом производстве
20.
Производитель (и) лекарственного препарата и участок (и) производства (включая участки производства любого компонента (в том числе растворителя лекарственной формы), который является частью лекарственного препарата)
Тип производителя
Наименование, страна (на казахском, русском, английском языках)
№, дата и срок действия разрешительного документа
Юридический адрес
Фактический адрес
Телефон, факс, e-mail
Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность руководителя
Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность контактного лица
1)
Производитель
2)
Держатель лицензии
Данные по лицензии на производство, выданная уполномоченным органом страны производителя
3)
Держатель регистрационного удостоверения
4)
Предприятие-упаковщик

* Өтініштің осы нысаны Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 18 қарашадағы № 735 бұйрығымен бекітілген Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және олардың тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласында уәкілетті орган беретін тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту кезінде де және тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістер кезінде ұсынылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5935 болып тіркелген).
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының өндірушілері сараптама үшін ұсынған құжаттардың тізбесі
р/с №
Құжаттар атауы
1
2
І бөлім Жалпы құжаттама*
IA1.
GMP сертификаты (соңғы инспекция күні мен нәтижелері көрсетілген нотариат куәландырған)(бар болса)
I А2.
Фармацевтикалық қызметке мемлекеттік лицензияның көшірмесі (нотариат куәландырған)
I А3.
Лицензияға қосымша (өсімдік шикізаты үшін - отандық өндірушілер үшін дайындауға рұқсат алу)
I А4.
Егер өндірістік процесте бірнеше өндіруші қатысатын болса, IА2, ІА3, ІА4 тармақтарының құжаттары өндірістің барлық қатысушыларына ұсынылады
I А5.
Өндіріс құқығына лицензиялық шарт (келісім) (бірегей препаратқа патенттің қолданылу мерзімінің аяқталуына қарай)
I А6-1
Бірегей дәрілік заттың өнертабыс немесе пайдалы модельге қорғау құжатының нотариат куәландырған көшірмесі (қорғау құжатының патент иеленушісі ұсынады);
I А6-2
Өнертабыс немесе пайдалы моделге үшінші тұлғалардың айрықша құқықтарының бұзылмауы туралы кепілдік хат (генерикалық препаратты сараптама кезінде ұсынылады)
I А7.
Активті заттың сапасын растайтын құжат (өндірушіден субстанцияны талдау туралы сертификат, Еуропалық Фармакопея монографияларына сәйкестік сертификаты, талдау хаттамасы, аналитикалық паспорт)
I А8.
Үш өнеркәсіптік сериясы дайын өнімінің сапасын растайтын құжат (талдау сертификаты, талдау хаттамасы), оның бір сериясы тіркеуге берілген дәрілік заттың үлгісінің сериясымен тұспа тұс келеді
I А 9.
Өндірушіден жануар тектес заттарға беретін прион қауіпсіздігі туралы құжат
I А 10.
Қазақстан Республикасының тіркеу куәлігінің көшірмесі (тіркеу куәлігінің қолданыс мерзімін ұзарту кезінде)
I.В.1.
Дәрілік заттың жалпы сипаттамасы (ДЗЖС)
I.В.2.
Медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың жобасы электрондық түрде "doc (док)" форматта

* Данная форма заявления предоставляется также при продлении срока действия регистрационного удостоверения, выдаваемого уполномоченным органом в области здравоохранения Республики Казахстан в соответствии с Правилами государственной регистрации, перерегистрации и внесения изменений в регистрационное досье лекарственного средства, изделий медицинского назначения и медицинской техники, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2009 года № 735 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5935) и при изменениях, вносимых в регистрационное досье.
Приложение 2
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Перечень документов, предоставляемых для экспертизы производителями Республики Казахстан
№ п/п
Наименование документов
1
2
Часть I Общая документация*
IA1.
Сертификат GMP (с указанием даты и результатов последней инспекции нотариально засвидетельствованные) при наличии
I А2.
Копия государственной лицензии на фармацевтическую деятельность (нотариально засвидетельствованные)
I А3.
Приложение к лицензии (для растительного сырья - разрешение на заготовку для отечественных производителей)
I А4.
Если в производственном процессе участвует несколько производителей документы пунктов IА2, ІА3, ІА4 предоставляются на всех участников производства
I А5.
Лицензионный договор (соглашение) на право производства (до истечения срока действия патента на оригинальный препарат)
I А6-1
нотариально засвидетельствованная копия охранного документа на изобретение или полезную модель оригинального лекарственного средства (предоставляется патентообладателем охранного документа);
I А6-2
гарантийное письмо о ненарушении исключительных прав третьими лицами на изобретение или полезную модель (предоставляется при экспертизе генерического лекарственного препарата)
I А7.
Документ, подтверждающий качество активного вещества (сертификат анализа субстанции от производителя, сертификат соответствия монографии Европейской Фармакопеи, протокол анализа, аналитический паспорт)
I А8.
Документ, подтверждающий качество готового продукта трех промышленных серий (сертификат анализа, протокол анализа), одна серия которого совпадает с серией образца лекарственного средства, поданного на регистрацию
I А 9.
Документ о прионовой безопасности на вещества животного происхождения от производителя
I А 10.
Копия - регистрационного удостоверения Республики Казахстан (при продлении срока действия регистрационного удостоверения)
I.В.1.
Общая характеристика лекарственного средства (ОХЛС)
I.В.2.
Проект инструкции по медицинскому применению (листок-вкладыш) в электронном виде в формате "doc (док)"

1.В.3.
Қазақ және орыс тілдеріндегі бастапқы және қайталама қаптама, стикерлер, заттаңбалар үшін таңбалау мәтіні
1.В.4.
тұтынушы қаптамасының, заттаңбалардың, стикерлердің түрлі-түсті макеттері электронды түрде "jpeg (джипег)" форматта
I.С
Тіркеу куәлігі ұстаушысының фармакологиялық қадағалау жүйесінің қысқаша сипаттамасы:
тіркеу куәлігі ұстаушысының өз иелігінде аса ірі фармакалогиялық бақылау жүйесі үшін жауапты тұлғасының бар болуы туралы ақпаратты;
аса ірі фармакалогиялық қадағалау жүйесі үшін жауапты тұлғаның байланыс деректерін;
Тіркеу куәлігі ұстаушысының фармакалогиялық қадағалау жүйесін дәрілік заттардың тіркеуден кейінгі қауіпсіздігін бақылау бойынша мақсаттары мен міндеттерін орындау үшін иеленуі туралы қолы қойылған декларацияны;
фармакалогиялық қадағалаужүйесінің мастер-файлдары қайда сақталғаны туралы мекенжайына сілтеме,(мекенжайын) қамтиды.
I.D
Қазақстан Республикасының аумағында айқындалған жағымсыз реакцияларды жинақтау мен тіркеу үшін фармакологиялық қадағалауда жауапты білікті тұлғаның бар екенін растайтын құжат
II бөлім. Химиялық, фармацевтикалық және биологиялық құжаттама *
II
Мазмұны
II А
Құрамы
II А 1
Дәрілік препараттың сандық және сапалық құрамы (белсенді, қосымша заттар, таблетка қабығының немесе капсула корпусының құрамы)
II А 2
Қаптаманың сипаттамасы
II А 3
Фармацевтикалық әзірлеме (бастапқы қаптамасын таңдау негіздемесі, құрамы)
II В
Өндіріс туралы мәліметтер:
II В 1
Өндірістік формула
II В 2
Өндіріс технологиясының сипаттамасы
II В 3
Өндіріс процесіндегі бақылау (операциялық бақылау)
II В 4
Өндірістік процестердің бастапқы сараптамасы
II С
Шығыс материалдарын бақылау әдістері
II С 1
Белсенді субстанция
II С 1.1
Белсенді заттарға сапа сертификаты
II С 2
Қосымша заттар
II С 2.1
Қосымша заттарға сапа сертификаты
II С 3
Қаптама материалы (бастапқы және қайталама қаптама)
II С 3.1
Қаптама материалының олардың сапасын регламенттейтін құжаттар қоса берілген сапа сертификаттары
II D
Аралық өнімдер сапасын бақылау әдістері (қажет болғанда)
II Е
Орыс тіліне түпнұсқалық аудармасы бар дайын өнімнің сапа спецификациясы және бақылау әдістемесі
II E 1
Электрондық түрде дәрілік заттың сапасы мен қауіпсіздігін бақылау бойынша бекітілген нормативтік құжат, "doc (құжат)" форматта, оған түсіндірме жазба
II E 2
дәрілік препараттың сынақ әдістерінің бастапқы сараптамасы (фармакопеялық әдістерінен басқа) (қайта тіркеу кезінде қосымша Қазақстан Республикасында бекітілген сапа жөніндегі нормативтік құжаттың көшірмесі)
II F
Кемінде үш өнеркәсіптік немесе тәжірибелік-өнеркәсіптік (пилоттық) серияларда тұрақтылық сынағы нәтижелері
II G
Еріту бейіні туралы мәліметтер (дозаланған қатты дәрілік түріне арналған)
II Н
Жануарлардың бақылау деректері
II K
Генетикалық өзгерген организмдерден тұратын препараттарға арналған қоршаған орта үшін ықтимал қауіпсіздік жөніндегі деректер
II L
Қауіпсіздік жөніндегі мерзімдік жаңартылатын есеп (қайта тіркеу кезінде)
II M.
Сапасын растайтын қосымша ақпарат (қажет болғанда)
III бөлім. Фармакологиялық және токсикологиялық құжаттама
III.
Мазмұны
III А.
Уыттылығы жөніндегі деректер (жедел және созылмалы), (медициналық иммундық-биологиялық препарат - бір реттік енгізу және қайталау дозаларын енгізу кезіндегі уыттылық)
III В.
Репродуктивтік функциясына әсері
III С.
Эмбриоуыттылығы мен тератогенділігі жөніндегі деректер
III D.
Мутагендігі жөніндегі деректер
III Е.
Канцерогендігі жөніндегі деректер
III F.
Фармакодинамикасы (медициналық гендік-биологиялық препараттарға арналған – реактогенділік зерттеу нәтижелері)
III G.
Фармакокинетикасы (медициналық иммундық-биологиялық препараттарға арналған - спецификалық белсенділік реагенттері)
III H.
Салған жердің тітіркену әсері туралы деректер (медициналық иммундық-биологиялық препараттарға арналған - вакциналар иммуногендігілігінің нәтижелері )
III Q.
Қауіпсіздікті растайтын қосымша ақпарат (қажет болғанда)
IV бөлім. Клиникалық құжаттама
IV.
Мазмұны
IV А.
Клиникалық фармакология жөніндегі деректер (фармакодинамика, фармакокинетика)
IV В
Клиникалық, иммунологиялық тиімділігі
IV С
Диагностикалық тиімділігі
IV D
Клиникалық сынақтар нәтижелері, ғылыми жарияланымдар, есептер
IV D 1
Тіркеуден кейінгі тәжірибе деректері (бар болса)
IV Q
Тиімділігін растайтын қосымша ақпарат
Ескерту:

1.В.3.
Текст маркировки для первичной и вторичной упаковок, стикеров, этикеток на казахском и русском языках
1.В.4.
Цветные макеты потребительских упаковок, этикеток, стикеров в электронном виде в формате "jpeg (джипег)"
I.С
Краткая характеристика системы фармаконадзора держателя регистрационного удостоверения включает:
информацию о том, что держатель регистрационного удостоверения имеет в своем распоряжении ответственное лицо за глобальный фармаконадзор;
контактные данные ответственного лица за глобальный фармаконадзор;
декларацию, подписанную держателем регистрационного удостоверения о том, что он имеет систему фармаконадзора для выполнения задач и обязанностей по пострегистрационному контролю безопасности лекарственных средств;
ссылку на место (адрес), где хранится мастер-файл системы фармаконадзора.
I.D
Документ, подтверждающий о наличии квалифицированного лица, ответственного за фармаконадзор для сбора и регистрации побочных реакций, выявляемых на территории Республики Казахстан
Часть II Химическая, фармацевтическая и биологическая документация*
II
Содержание
II А
Состав
II А 1
Качественный и количественный состав лекарственного препарата (активные, вспомогательные вещества, состав оболочки таблетки или корпуса капсулы)
II А 2
Описание упаковки
II А 3
Фармацевтическая разработка (обоснование выбора состава, первичной упаковки)
II В
Сведения о производстве:
II В 1
производственная формула
II В 2
описание технологии производства
II В 3
контроль в процессе производства (операционный контроль)
II В 4
первичная экспертиза производственных процессов
II С
методы контроля исходных материалов
II С 1
активная субстанция
II С 1.1
сертификаты качества на активные вещества
II С 2
вспомогательные вещества
II С 2.1
сертификаты качества на вспомогательные вещества
II С 3
упаковочный материал (первичная и вторичная упаковка)
II С 3.1
сертификаты качества упаковочного материала с приложением документов, регламентирующих их качество
II D
методы контроля качества промежуточных продуктов (при необходимости)
II Е
cпецификация качества и методики контроля готового продукта с аутентичным переводом с языка производителя на русский язык
II E 1
нормативный документ производителя по контролю качества и безопасности лекарственного средства в электронном виде в формате "doc (док)", пояснительная записка к нему
II E 2
первичная экспертиза методик испытаний лекарственного препарата (кроме фармакопейных методик) (при перерегистрации дополнительно копию нормативного документа по качеству, утвержденный в Республике Казахстан)
II F
результаты испытания стабильности не менее чем на трех промышленных или опытно-промышленных (пилотных) сериях
II G
сведения о профиле растворения (для твердых дозированных лекарственных форм)
II Н
данные контроля на животных
II K
данные по вероятной опасности для окружающей среды для препаратов, содержащих генетически измененные организмы
II L
периодический обновляемый отчет по безопасности (при перерегистрации)
II M.
дополнительная информация, подтверждающая качество (при необходимости)
Часть III. Фармакологическая и токсикологическая документация
III.
Содержание
III А.
Данные по токсичности (острой и хронической), (медицинский иммунобиологический препарат - токсичность при однократном введении и введении повторных доз)
III В.
Влияние на репродуктивную функцию
III С.
Данные по эмбриотоксичности и тератогенности
III D.
Данные по мутагенности
III Е.
Данные по канцерогенности
III F.
Фармакодинамика (для медицинских генно-биологических препаратов – результаты исследования реактогенности)
III G.
Фармакокинетика (для медицинских иммунобиологических препаратов – результаты специфической активности)
III H.
Данные о местно-раздражающем действии (для медицинских иммунобиологических препаратов – результаты исследования иммуногенности)
III Q.
Дополнительная информация, подтверждающая безопасность (при необходимости)
Часть IV. Клиническая документация
IV.
Содержание
IV А.
Данные по клинической фармакологии (фармакодинамика, фармакокинетика)
IV В
Клиническая, иммунологическая эффективность
IV С
Диагностическая эффективность
IV D
Результаты клинических испытаний, научные публикации, отчеты
IV D 1
Данные пострегистрационного опыта (при наличии)
IV Q
Дополнительная информация, подтверждающая эффективность
Примечание:

* Өтініштің осы нысаны Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 18 қарашадағы № 735 бұйрығымен бекітілген Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және олардың тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласында уәкілетті орган беретін тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту кезінде осы тізбенің I және II бөліктері ұсынылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5935 болып тіркелген).
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Жалпы техникалық құжат форматында тіркеу деректері құжаттарының тізбесі
р/с№
Құжаттардың атауы
1-модуль.*
1.1.
Жалпы құжаттама

* При продлении срока действия регистрационного удостоверения, выдаваемого уполномоченным органом в области здравоохранения Республики Казахстан в соответствии с Правилами государственной регистрации, перерегистрации и внесения изменений в регистрационное досье лекарственного средства, изделий медицинского назначения и медицинской техники, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2009 года № 735 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5935) предоставляются части I и II данного перечня.
Приложение 3
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Перечень документов, предоставляемых для экспертизы в формате Общего технического документа
№ п/п
Наименование документов
Модуль 1.*
1.1.
Общая документация

1.2.1
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы ұсынымына сәйкес фармацевтикалық өнімге сертификат (нотариат куәландырған).
Болмаған кезде ұсынылады:
Өндіруші елде тіркелуі туралы сертификат (тіркеу куәлігі) (нотариат куәландырған)
GMP сертификаты (соңғы инспекция күні мен нәтижелері көрсетілген) (нотариат куәландырған)
Еркін сатуға рұқсат беретін сертификат (экспорт)
1.2.2.
Тауардың шығарылу сертификаты (отандық өндірушілер үшін)

1.2.1
Сертификат на фармацевтический продукт согласно рекомендации Всемирной организации здравоохранения (нотариально засвидетельствованный).
При отсутствии предоставляются:
Сертификат (регистрационное удостоверение) о регистрации в стране-производителе (нотариально засвидетельствованный)
Сертификат GMP (с указанием даты и результатов последней инспекции) (нотариально засвидетельствованный)
Сертификат, разрешающий свободную продажу (экспорт)
1.2.2.
Сертификат происхождения товара (для отечественных производителей)

1.2.3.
Өндіру құқығына лицензиялық шарт (келісім) (бірегей препаратқа патенттің қолдану мерзімі аяқталғанға дейін)
1.2.4.
басқа елдерде ДЗ тіркелгені туралы куәлігінің нөмірі мен күні көрсетілген мәліметтер (немесе сертификаттың немесе тіркеу куәлігінің көшірмесі)
1.3.
Дәрілік заттың жалпы сипаттамасы және медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтар, таңбалануы (түрлі-түсті макеттер) (қосымша парақша)
1.3.1.
Дәрілік препараттың соңғы қайта қаралған күні қойылған қысқаша сипаттамасы
1.3.2.
Өндіруші ұйым куәландырған бекітілген дәрілік заттарды медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық (Тәуелсіз мемлекеттер достастығы елдерінің өндіруші – ұйымдары үшін)
1.3.3.
Дәрілік заттың медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың жобасы (қосымша парақша)
1.3.4
Бастапқы және қайталама қаптамалардың, заттаңбалардың, стикерлердің қазақ және орыс тілдеріндегі таңбалау мәтіні
1.3.5.
Тұтыну қаптамасының, заттаңбалардың, стикерлердің электрондық түрде jpeg (джипег) форматында 1:1 масштабты түрлі-түсті макеттер
1.4.
Сарапшылар туралы ақпарат
1.4.1.
Сапа жөніндегі сараптама туралы ақпарат
1.4.2.
Клиникаға дейінгі деректерді сараптау туралы ақпарат
1.4.3.
Клиникалық деректер бойынша сараптау туралы ақпарат
1.5.
Өтініштердің әртүрлі типтеріне қойылатын арнайы талаптар
1.6.
Қоршаған орта үшін ықтимал қауіптілікті бағалау
1.6.1
Құрамында гендік түрлендірілген организмдері бар немесе содан алынған дәрілік препараттар
1.7.
Қазақстан Республикасында өтініш берушінің фармакологиялық қадағалауға қатысты ақпараты
1.7.1
Тіркеу куәлігі ұстаушысының фармакологиялық бақылау жүйесінің қысқаша сипаттамасында төмендегі элементтер болуы тиіс:
- тіркеу куәлігі ұстаушысының өз иелігінде аса ірі фармакологиялық бақылау жүйесі үшін жауапты тұлғасы барлығы туралы ақпарат;
- аса ірі фармакологиялық бақылау жүйесі үшін жауапты тұлғаның байланыс деректері;
- Тіркеу куәлігі ұстаушысының фармакологиялық бақылау жүйесін дәрілік заттардың тіркеуден кейінгі қауіпсіздігін бақылау бойынша мақсаттары мен міндеттерін орындау үшін иеленуі туралы қолы қойылған декларация;
- мекенжайына сілтеме (мекенжайы), фармакологиялық бақылау жүйесінің мастер-файлдары қайда сақталады
1.7.2
Қазақстан Республикасының аумағында фармакологиялық қадағалауға жауапты адамы бар екендігін растайтын құжат
2-модуль.*
Жалпы техникалық құжаттың резюмесі
2.1.
2.3.4.5-бөліктерінің мазмұны
2.2.
Жалпы техникалық құжаттағы кіріспе
2.3.
Сапа жөніндегі жалпы есеп
2.4.
Клиникаға дейінгі деректерге шолу
2.5.
Клиникалық деректерге шолу
2.6.
Клиникаға дейінгі деректер есебі
2.6.1.
Мәтін форматындағы фармакологиялық деректер есебі

1.2.3.
Лицензионный договор (соглашение) на право производства (до истечения срока действия патента на оригинальный препарат)
1.2.4.
Сведения о регистрации лекарственного средства в других странах с указанием номера и даты регистрационного удостоверения (или копии сертификата или регистрационного удостоверения)
1.3.
Общая характеристика лекарственного средства и инструкция по медицинскому применению (листок-вкладыш), маркировка (цветные макеты)
1.3.1.
Краткая характеристика лекарственного препарат с датой последнего пересмотра
1.3.2.
Утвержденная инструкция по медицинскому применению лекарственного средства (для организаций-производителей стран Содружества Независимых Государств), заверенная организацией-производителем
1.3.3.
Проект инструкции по медицинскому применению лекарственного средства (листок-вкладыш)
1.3.4
Текст маркировки первичной и вторичной упаковок, этикеток, стикеров на казахском и русском языках
1.3.5.
Цветные макеты потребительских упаковок, этикеток, стикеров в электронном виде в формате jpeg (джипег) в масштабе 1:1
1.4.
Информация об экспертах
1.4.1.
Информация об эксперте по качеству
1.4.2.
Информация об эксперте по доклиническим данным
1.4.3.
Информация об эксперте по клиническим данным
1.5.
Специальные требования к разным типам заявлений
1.6.
Оценка потенциальной опасности для окружающей среды
1.6.1
Лекарственные препараты, содержащие или полученные из геномодифицированных организмов
1.7.
Информация относительно фармаконадзора заявителя в Республике Казахстан
1.7.1
Краткая характеристика системы фармаконадзора держателя регистрационного удостоверения включает:
доказательство того, что держатель регистрационного удостоверения имеет в своем распоряжении ответственное лицо за глобальный фармаконадзор;
контактные данные ответственного лица за глобальный фармаконадзор;
декларацию, подписанную держателем регистрационного удостоверения о том, что он имеет систему фармаконадзора для выполнения задач и обязанностей по пострегистрационному контролю безопасности лекарственных средств;
ссылку на место (адрес), где хранится мастер-файл системы фармаконадзора.
1.7.2
Документ, подтверждающий, что заявитель имеет ответственное лицо за фармаконадзор на территории Республики Казахстан
Модуль 2.*
Резюме общего технического документа
2.1.
Содержание частей 2.3.4.5
2.2.
Введение в общий технический документ
2.3.
Общий отчет по качеству
2.4.
Обзор доклинических данных
2.5.
Обзор клинических данных
2.6.
Отчет доклинических данных
2.6.1.
Отчет фармакологических данных в текстовом формате

3.2.S.1.1.
Атауы**
3.2.S.1.2.
Құрылымы**
3.2.S.1.3.
Жалпы қасиеті**
3.2.S.2.
Өндіріс
3.2.S.2.1.
Өндіруші**
3.2.S.2.2.
Өндірістік үдеріс және бақылау үдерісін сипаттау
3.2.S.2.3.
Бастапқы материалдарды бақылау
3.2.S.2.4.
Сыни кезеңдерді және аралық өнімді бақылау
3.2.S.2.5.
Процестің және/немесе оны бағалаудың бастапқы сараптамасы
3.2.S.2.6.
Өндірістік процесті әзірлеу
3.2.S.3.
Сипаттамасы **
3.2.S.3.1.
Құрылымының дәлелдемесі және сипаттамалар
3.2.S.3.2.
Қоспалар **
3.2.S.4.
Белсенді заттарды бақылау **
3.2.S.4.1.
Ерекшелігі **
3.2.S.4.2.
Аналитикалық әдістемелері**
3.2.S.4.3.
Аналитикалық әдістемелердің бастапқы сараптамасы
3.2.S.4.4.
Сериялардың талдаулары **
3.2.S.4.5.
Негізделген ерекшеліктер
3.2.S.5.
Стандартты үлгілер немесе заттар
3.2.S.6.
Қаптама/тығындау жүйесі **
3.2.S.7.
Тұрақтылық **
3.2.S.7.1.
Тұрақтылыққа қатысты түйіндеме және қорытындылар **
3.2.S.7.2.
Тұрақтылықты тіркеуден кейін зерделеу хаттамасы және тұрақтылыққа қатысты міндеттемелер**
3.2.S.7.3.
Тұрақтылық туралы деректер **
3.2.Р.
Дәрілік препарат
3.2.Р.1.
Дәрілік препараттың сипаттамасы және құрамы
3.2.Р.2.
Фармацевтикалық әзірлеме
3.2.Р.2.1.
Дәрілік препараттың құрамдас заттары
3.2.Р.2.1.1.
Дәрілік субстанция
3.2.Р.2.1.2.
Қосымша заттар
3.2.Р.2.2.
Дәрілік препарат
3.2.Р.2.2.1.
Құрамын әзірлеу
3.2.Р.2.2.2.
Қалдықтары
3.2.Р.2.2.3.
Физика-химиялық және биологиялық қасиеттер
3.2.Р.2.3.
Өндірістік үдерісті әзірлеу
3.2.Р.2.4.
Қаптама/тығындау жүйесі
3.2.Р.2.5.
Микробиологиялық сипаттамалар
3.2.Р.2.6.
Үйлесімділігі
3.2.Р.3.
Өндіріс
3.2.Р.3.1.
Өндіруші (лер)
3.2.Р.3.2.
Сериясына құрамы
3.2.Р.3.3.
Өндірістік үдеріс және бақылау үдерісін сипаттау
3.2.Р.3.4.
Сыни кезеңдерді және аралық өндірісті бақылау
3.2.Р.3.5.
Процесті және/немесе оны бағалаудың бастапқы сараптамасы
3.2.Р.4.
Қосымша заттарды бақылау
3.2.Р.4.1.
Ерекшеліктері
3.2.Р.4.2.
Аналитикалық әдістемелері
3.2.Р.4.3.
Аналитикалық әдістемелердің бастапқы сараптамасы
3.2.Р.4.4.
Ерекшеліктердің негіздемесі
3.2.Р.4.5.
Адам және жануар тектес қосымша заттар
3.2.Р.4.6.
Жаңа қосымша заттар
3.2.Р.5.
Дәрілік препаратты бақылау
3.2.Р.5.1.
Ерекшеліктер
3.2.Р.5.2.
Аналитикалық әдістемелер
Сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі электрондық түрде doc форматта бекітілген нормативтік құжат (қайта тіркеу кезінде қосымша Қазақстан Республикасында бекітілген нормативтік құжаттың көшірмесі)
3.2.Р.5.3.
Аналитикалық әдістемелердің бастапқы сараптамасы
3.2.Р.5.4.
Сериялардың талдауы
3.2.Р.5.5.
Қоспалардың сипаттамасы
3.2.Р.5.6.
Ерекшеліктердің негіздемесі
3.2.Р.6.
Стандартты үлгілер мен заттар

3.2.S.1.1.
Название**
3.2.S.1.2.
Структура**
3.2.S.1.3.
Общие свойства**
3.2.S.2.
Производство
3.2.S.2.1.
Производитель**
3.2.S.2.2.
Описание производственного процесса и его контроль
3.2.S.2.3.
Контроль исходных материалов
3.2.S.2.4.
Контроль критических этапов и промежуточной продукции
3.2.S.2.5.
Первичная экспертиза процесса и/или его оценка
3.2.S.2.6.
Разработка производственного процесса
3.2.S.3.
Характеристика**
3.2.S.3.1.
Доказательство структуры и характеристики
3.2.S.3.2.
Примеси**
3.2.S.4.
Контроль активного вещества**
3.2.S.4.1.
Спецификация**
3.2.S.4.2.
Аналитические методики**
3.2.S.4.3.
Первичная экспертиза аналитических методик
3.2.S.4.4.
Анализы серий**
3.2.S.4.5.
Обоснование спецификации
3.2.S.5.
Стандартные образцы или вещества
3.2.S.6.
Система упаковка/укупорка**
3.2.S.7.
Стабильность**
3.2.S.7.1.
Резюме относительно стабильности и выводы**
3.2.S.7.2.
Протокол пострегистрационного изучения стабильности и обязательства относительно стабильности**
3.2.S.7.3.
Данные о стабильности**
3.2.Р.
Лекарственный препарат
3.2.Р.1.
Описание и состав лекарственного препарата
3.2.Р.2.
Фармацевтическая разработка
3.2.Р.2.1.
Составные вещества лекарственного препарата
3.2.Р.2.1.1.
Лекарственная субстанция
3.2.Р.2.1.2.
Вспомогательные вещества
3.2.Р.2.2.
Лекарственный препарат
3.2.Р.2.2.1.
Разработка состава
3.2.Р.2.2.2.
Излишки
3.2.Р.2.2.3.
Физико-химические и биологические свойства
3.2.Р.2.3.
Разработка производственного процесса
3.2.Р.2.4.
Система упаковка/укупорка
3.2.Р.2.5.
Микробиологические характеристики
3.2.Р.2.6.
Совместимость
3.2.Р.3.
Производство
3.2.Р.3.1.
Производитель (и)
3.2.Р.3.2.
Состав на серию
3.2.Р.3.3.
Описание производственного процесса и контроля процесса
3.2.Р.3.4.
Контроль критических этапов и промежуточной продукции
3.2.Р.3.5.
Первичная экспертиза процесса и/или его оценка
3.2.Р.4.
Контроль вспомогательных веществ
3.2.Р.4.1.
Спецификации
3.2.Р.4.2.
Аналитические методики
3.2.Р.4.3.
Первичная экспертиза аналитических методик
3.2.Р.4.4.
Обоснование спецификаций
3.2.Р.4.5.
Вспомогательные вещества человеческого и животного происхождения
3.2.Р.4.6.
Новые вспомогательные вещества
3.2.Р.5.
Контроль лекарственного препарата
3.2.Р.5.1.
Спецификация (и)
3.2.Р.5.2.
Аналитические методики
Утвержденный нормативный документ по контролю качества и безопасности в электронном виде в формате doc (при перерегистрации дополнительно копию утвержденного нормативного документа в Республике Казахстан)
3.2.Р.5.3.
Первичная экспертиза аналитических методик
3.2.Р.5.4.
Анализы серий
3.2.Р.5.5.
Характеристика примесей
3.2.Р.5.6.
Обоснования спецификации(й)
3.2.Р.6.
Стандартные образцы и вещества

5.3.1.
Биофармацевтикалық зерттеулер туралы есептер: биожетімділік жөніндегі зерттеулер есебі; биожетімділік және биоэквиваленттілік жөніндегі салыстырмалы зерттеулер есебі; ин-витро ин-виво зерттеулері корреляциясы жөніндегі есеп; биоаналитикалық және аналитикалық әдістер жөніндегі есеп;
5.3.2.
Адамның биоматериалдарын пайдалану кезіндегі фармакокинетикасы жөніндегі зерттеулер есептері: ақуыздармен байланысу зерттеулерінің есебі; бауыр метаболизмі мен өзара әрекеттесулері зерттеулерінің есебі; басқа да адам биоматериалдарын пайдаланатын зерттеулер жөніндегі есеп.

5.3.1.
Отчеты о биофармацевтических исследованиях: отчет исследований по биодоступности; отчет сравнительных исследований по биодостпуности и биоэквивалентности; отчет по корреляции исследований ин-витро ин-виво; отчет по биоаналитическим и аналитическим методам;
5.3.2.
Отчеты исследований по фармакокинетике при использовании биоматериалов человека: отчет исследований связывания с белками; отчет исследований печеночного метаболизма и взаимодействий; отчет по исследованиям с использованием биоматериалов человека.

5.3.3.
Адамдағы фармакокинетикалық зерттеулер туралы есептер: дені сау еріктілер фармакокинетикасы зерттеулері және бастапқы көтере алушылық зерттеулерінің есебі; емделушілер фармакокинетикасы зерттеулерінің және бастапқы көтере алушылық зерттеулерінің есебі; фармакокинетикалық зерттеулердің ішкі факторы зерттеулерінің есебі; фармакокинетикалық зерттеулердің сыртқы факторы зерттеулерінің есебі; әртүрлі популяциядағы фармакокинетика зерттеулерінің есебі;

5.3.3.
Отчеты о фармакокинетических исследованиях у человека: отчет исследований фармакокинетики у здоровых добровольцев и исследованию первичной переносимости; отчет исследований фармакокинетики у пациентов и исследованию первичной переносимости; отчет исследований внутреннего фактора фармакокинетических исследований; отчет исследований внешнего фактора фармакокинетических исследований; отчет исследований фармакокинетики в различных популяциях;

5.3.4.
Адамдағы фармакодинамикалық зерттеулер туралы есептер: дені сау еріктілер фармакодинамикасы және фармакокинетикасы/фармакодинамикасы зерттеулерінің есебі; емделушілер фармакодинамикасы және фармакокинетикасы/фармакодинамикасы зерттеулерінің есебі;
5.3.5.
Тиімділік пен қауіпсіздікті зерттеу туралы есептер: мәлімделген көрсеткіштер бойынша бақыланатын клиникалық зерттеулер есебі; бақыланбайтын клиникалық зерттеулер есебі; кез келген формалдық интеграцияланған талдаулар, метаталдаулар және айқаспалы талдауларды қоса, бір зерттеуден астам деректер талдауының есебі; басқа зерттеулер бойынша есептер

5.3.4.
Отчеты о фармакодинамических исследованиях у человека: отчет исследований фармакодинамики и фармакокинетики/фармакодинамики у здоровых добровольцев; отчет исследований фармакодинамики и фармакокинетики/фармакодинамики у пациентов;
5.3.5.
Отчеты об исследовании эффективности и безопасности: отчет контролируемых клинических исследований по заявленным показаниям; отчет неконтролируемых клинических исследований; отчеты анализа данных более чем одного исследования, включая любые формальные интегрированные анализы, метаанализы и перекрестные анализы; отчеты по другим исследованиям

5.3.6.
Тіркеуден кейінгі қолдану тәжірибесі туралы есептер
5.3.7.
Жеке тіркеу нысандарының үлгілері және пациенттердің жеке тізімдері
5.4.
Пайдаланылған әдебиет дереккөздерінің көшірмесі
Ескерту:
* Өтініштің осы нысаны Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 18 қарашадағы № 735 бұйрығымен бекітілген Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және олардың тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласында уәкілетті орган беретін тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту кезінде осы тізбенің I-II бөліктері ұсынылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5935 болып тіркелген).
**3.2.S. бөлімінде берілуі қажет мәліметтердің ең аз көлемі Егер құжаттаманың жекелеген бөліктеріне дерек қосылмай қалған болса, тиісті бөлімде негіздеме ұсыну қажет. Жануар тектес препараттар үшін 3.2.S бөлімде мынадай қосымша ақпарат берілуі тиіс: шикізат алынған жануардың түріне, жылына, рационына қатысты деректер, дәрілік затты өндіру үшін шикізат алынған тіндер сипаты (санаты) туралы, приондар құрамына қатысты оның қауіптілігі тұрғысынан алынған деректер; экстрагенттер, температура режимі және т.б. көрсетілген шикізат өңдеудің технологиялық сызбасы және т.б.; бастапқы өнімді бақылау әдістері, соңғы өнімде приондарды анықтау әдістерін қоса (қажет болғанда). Модулдердің мынадай бөлімдерін орыс тіліне аудармасымен ағылшын тілінде 3, 4, 5-модулдерінің құжаттарын ұсынуға жол беріледі: ерекшеліктер (3.2.P.5.1.), аналитикалық әдістемелер (3.2.Р.5.2.), ерекшеліктердің негіздемесі (3.2.Р.5.6.).
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Дәрілік заттың түріне байланысты тіркеу дерекнамасының ұсынылатын материалдардың тізбесі
1. Қайта өндірілген дәрілік препарат
1.1 Осы фармацевтикалық әзірлемелер қайта өнідірілген дәрілік препарттар үшін бірегей немесе референтті препараттармен салыстырмалы түрде ұсынылады. Фармакологиялық қасиеттері мен дәірілк түрлеріне байланысты генериктің тіркеу дерегінде Қазақстан Республикасының өндірушілері үшін ұсынылатын құжаттардың ОТҚ форматының 5-модулінде немесе Тізбенің IV бөлігіндегі (бұдан әрі - Тізбе) бірегей препаратпен (референтті) генериктің баламалығын дәлелдеу үшін:
1) салыстырмалы фармакокинетикалық зерттеулер есебі (биобаламалылығын зерттеу);

5.3.6.
Отчеты о пострегистрационном опыте применения
5.3.7.
Образцы индивидуальных регистрационных форм и индивидуальные списки пациентов
5.4.
Копия использованных литературных источников
Примечание:
* При продлении срока действия регистрационного удостоверения, выдаваемого уполномоченным органом в области здравоохранения Республики Казахстан в соответствии с Правилами государственной регистрации, перерегистрации и внесения изменений в регистрационное досье лекарственного средства, изделий медицинского назначения и медицинской техники, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2009 года № 735 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5935) предоставляются части I-II данного перечня.
**Минимальный объем сведений, необходимый для представления в разделе 3.2.S.
Если отдельные части документации не включены в досье, в соответствующем разделе необходимо представить обоснование.
Для препаратов животного происхождения в разделе 3.2.S необходимо представить следующие дополнительные сведения: данные относительно вида, возраста, рациона животных, от которых получено сырье; данные о характере (категории) ткани, из которой получено сырье для производства лекарственного препарата, с точки зрения его опасности относительно содержания прионов; технологическая схема обработки сырья с указанием экстрагентов и технологических параметров; методы контроля качества сырья, включая методы выявления прионов в лекарственном препарате (при необходимости).
Допускается предоставление документов Модулей 3, 4, 5 на английском языке с переводом на русский язык следующих разделов Модуля: спецификации (3.2.P.5.1.), аналитические методики (3.2.Р.5.2.), обоснование спецификаций (3.2.Р.5.6.).
Приложение 4
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Перечень предоставляемых материалов регистрационного досье в зависимости от вида лекарственного средства
1. Воспроизведенный лекарственный препарат
1.1 Для воспроизведенных лекарственных препаратов данные фармацевтической разработки представляются в сравнении с оригинальным или референтным препаратом.
Для доказательства эквивалентности генерика с оригинальным (референтным) препаратом в Модуле 5 формата ОТД или части IV Перечня документов, предоставляемых для экспертизы производителями Республики Казахстан (далее - Перечень) в регистрационном досье генерика в зависимости от фармакологических свойств и лекарственной формы предоставляются:
1) отчет сравнительных фармакокинетических исследований (исследования биоэквивалентности);

2) салыстырмалы фармакодинамикалық клиникалық зерттеулер есебі;
3) терапиялық баламалылығының салыстырмалы зерттеулер есебі;
4) ин-витро зерттеулерінің салыстырмалы есебі беріледі.
Баламалықты зерттеуді таңдау негіздемесі:
1) биологиялық сұйықтықта (плазма, несеп) активті заттардың өлшенетін концентрациясын алу мүмкін болатын дәрілік заттар үшін салыстырмалы фармакаокинетикалық зертеулер есептері ұсынылады;
2) тиісті биологиялық сұйықтықта өлшенетін активті заттардың өлшенетін концентрациясын алу мүмкін емес дәрілік заттар үшін салыстырмалы фармакодинамикалық клиникалық зерттеулер есептері ұсынылады;
3) фармакокинетикалық бейінді айқындау мүмкін емес дәрілік заттар үшін активті заттардың қолайлы фармакодинамикалық түпкі нүктесін табу үшін салыстырмалы клиникалық зерттеулердің терапиялық баламалығы есептері ұсынылады;
4) биофармацевтикалық жіктеме жүйесі (БЖЖ) бойынша 1 және 3 класс субстанциясынан тұратын тез босап шығатын ауыз арқылы қолдануға арналған жүйелі әсер ететін дәрілік заттар үшін биовейвер рәсімі.
2.2. Өндірісінің Қазақстан Республикасының, ICH өңір елдерінің, Халықаралық фармацевтикалық инспекциялардың ынтымақтастық жүйесі (PIC/S) тиісті өндірістік практикасына сәйкестігін растайтын құжаты бар өтініш берушіденорганизм ішіндегі (ин-виво) баламалылығының зерттеулерінің есебін беру төмендегі жағдайларда талап етілмейді:
1) референтті препарат сияқты активті заттардың бірдей сапалық және сандық құрамы бар су ерітіндісі түрінде ішке қабылдауға арналған концентрациясында референтті препараттармен салыстыруға болатын бірдей және ұқсас қосымша заттармен дәрілік заттар (венаішіне, тері астына немесе бұлшықет ішіне). Бұл ретте кейбір қосымша заттар (атап айтқанда буферлі ерітінділер, консерванттар, антиоксиданттар) осы концентрацияда дәрілік заттың қауіпсіздігі және (немесе) тиімділігіне әсер етпейтін кез келген тәсілмен дәлелдеген жағдайда ерекшеленеді (мыналарды қоспағанда –темір, аминқышқылдар препараттары, туынды крахмал, желатиндер, кешенді құрамдасатын препараттар);
2) ішке қабылдауға арналған дәрілік заттар және референтті препарат сияқты активті заттардың бірдей сапалық және сандық құрамы бар су ерітіндісі түрінде ішке қабылдауға арналған концентрациясында референтті препараттармен салыстыруға болатын бірдей және ұқсас қосымша заттармен дәрілік заттар;
3) егер ерітінді осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының талаптарына сәйкес келсе су ерітіндісін дайындауға арналған ұнтақ түріндегі дәрілік заттар;

2) отчет сравнительных фармакодинамических клинических исследований;
3) отчет сравнительных исследований терапевтической эквивалентности;
4) отчет сравнительных ин-витро исследований;
Обоснование выбора исследования эквивалентности проводится:
1) для лекарственных средств, для которых возможно получить измеряемые концентрации активного вещества в биологической жидкости (плазма, моча), представляются отчеты сравнительных фармакокинетических исследований;
2) для лекарственных средств, для которых невозможно получить измеряемые концентрации активного вещества в соответствующей биологической жидкости, представляются отчеты сравнительных фармакодинамических клинических исследований;
3) для лекарственных средств, для которых невозможно определить фармакокинетический профиль, найти приемлемые фармакодинамические конечные точки активного вещества, представляются отчеты сравнительных клинических исследований терапевтической эквивалентности;
4) процедура биовейвер для лекарственных средств системного действия для орального применения с немедленным высвобождением, содержащих субстанции класса I и III биофармацевтической системы классификации (БСК).
2.2. От заявителя, имеющего документ, подтверждающий соответствие производства надлежащей производственной практике Республики Казахстан, стран-регионов ICH, Международной системы сотрудничества фармацевтических инспекций (РIС/S) не требуется предоставление отчетов исследований эквивалентности внутри организма (ин виво) при условии, что:
1) лекарственные средства для парентерального применения (внутривенно, подкожно или внутримышечно) в виде водных растворов, содержащих одинаковый качественный и количественный состав активного вещества, что и референтный препарат, с одинаковыми или подобными вспомогательными веществами в сравниваемых с референтным препаратом концентрациях. При этом, некоторые вспомогательные вещества (в частности буферные растворы, консерванты, антиоксиданты) отличаются при условии доказательства любым способом, что в данных концентрациях они не влияют на безопасность и (или) эффективность лекарственного средства (исключение – препараты железа, аминокислот, производные крахмала, желатина, комплексообразующие препараты);
2) лекарственные средства для приема внутрь и применяемые в форме водных растворов, содержащие одинаковый качественный и количественный состав активного вещества, что и референтный препарат, с одинаковыми или подобными вспомогательными веществами в сравниваемых референтных препаратах;
3) лекарственные средства в форме порошков для приготовления водных растворов, если раствор отвечает требованиям подпунктов 1) или 2) настоящего пункта;

4) газ болып табылатын дәрілік заттар;
5) референтті препарат сияқты активті заттардың бірдей сапалық және сандық құрамы бар су ерітіндісі түрінде дайындалған концентрациясында референтті препараттармен салыстыруға болатын бірдей және ұқсас қосымша заттармен құлаққа және мұрынға арналған дәрілік заттар Бұл ретте кейбір қосымша заттар (атап айтқанда буферлі ерітінділер, консерванттар, тығыздығын түзейтін заттар немесе қойылтқыштар) осы концентрацияда дәрілік заттың қауіпсіздігі және (немесе) тиімділігіне әсер етпейтін кез келген тәсілмен дәлелдеген жағдайда ерекшеленеді;
6) референтті препарат сияқты активті заттардың бірдей сапалық және сандық құрамы бар су ерітіндісі түрінде концентрациясында референтті препараттармен салыстыруға болатын бірдей және ұқсас қосымша заттармен жергілікті әсер ететін дәрілік заттар;
7) референтті препарат сияқты активті заттардың бірдей сапалық және сандық құрамы бар су ерітіндісі түрінде концентрациясында референтті препараттармен салыстыруға болатын бірдей және ұқсас қосымша заттарды берудің бірдей құрылғының көмегімен қолданылатын су ертінідісі болып табылатын және небулайзермен ингаляцияға арналған немесе мұрынға тамызуға арналған спрей ретіндегі дәрілік заттар. Бұл ретте кейбір қосымша заттар (атап айтқанда буферлі ерітінділер, консерванттар, антиоксиданттар) осы концентрацияда дәрілік заттың қауіпсіздігі және (немесе) тиімділігіне әсер етпейтін кез келген тәсілмен дәлелдеген жағдайда ерекшеленеді (мыналарды қоспағанда – құрамында гормондары бар препараттар, обструктивті әсеріне қарсы препарттар);
8) референтті препарат сияқты активті заттардың бірдей сапалық және сандық құрамы бар концентрациясында референтті препараттармен салыстыруға болатын бірдей және ұқсас қосымша заттары бар ректалды немесе қынаптық қолдануға арналған су ерітіндісі түрінде жүйелі әсер ететін дәрілік заттар осы концентрацияда дәрілік заттың қауіпсіздігі және (немесе) тиімділігіне әсер етпейтін кез келген тәсілмен дәлелдеген жағдайда ерекшеленеді;
9) Қазақстан Республикасына өндірістік және технологиялық процестерді толықтай көшіру (трансферттеу) жағдайында өндірілген дәрілік заттар.
2.3. егер биожетімділіктегі болуы мүмкін айырмашылық генериктің референс-препаратқа терапиялық баламалы еместігіне әкелуі мүкін қауіп болған кезде ин-виво баламалығының дәлелдемесі ұсынылады;

4) лекарственные средства, которые являются газами;
5) ушные или глазные лекарственные средства, изготовленные в виде водных растворов, содержащих одинаковый качественный и количественный состав активных веществ, что и референтный препарат, с одинаковыми или подобными вспомогательными веществами в сравниваемых с референтным препаратом концентрациях. При этом, некоторые вспомогательные вещества (в частности буферные растворы, консерванты, вещества, корректирующие плотность, или загустители) могут отличаться при условии доказательства любым способом, что в данных концентрациях они не влияют на безопасность и (или) эффективность лекарственного средства;
6) лекарственные средства местного действия в виде водных растворов, содержащих одинаковый качественный и количественный состав активных веществ, что и референтный препарат, с одинаковыми или подобными вспомогательными веществами в сравниваемых с референтным препаратом концентрациях;
7) лекарственные средства, которые являются водными растворами и предназначены для ингаляций небулайзером или в виде назальных спреев, применяемые с помощью практически одинаковых устройств доставки лекарственного средства и содержащие одинаковый качественный и количественный состав активных веществ, такие же вспомогательные вещества в сравнимых концентрациях, что и референтный препарат. При этом некоторые вспомогательные вещества могут отличаться при условии доказательства любым способом, что в данных концентрациях они не влияют на безопасность и (или) эффективность лекарственного средства (исключение – препараты, содержащие гормоны, препараты с противообструктивным действием);
8) лекарственные средства системного действия в виде водных растворов для ректального или вагинального применения, содержащих одинаковый качественный и количественный состав активных веществ, что и референтный препарат, с одинаковыми или подобными вспомогательными веществами в сравниваемых с референтным препаратом концентрациях, некоторые вспомогательные вещества могут отличаться при условии доказательства любым способом, что в данных концентрациях они не влияют на безопасность и (или) эффективность лекарственного средства;
9) лекарственные средства произведены в условиях полного переноса (трансфера) производственных и технологических процессов в Республику Казахстан.
2.3. Заявитель предоставляет доказательства эквивалентности ин-виво в случае, когда существует риск того, что возможные различия в биодоступности могут привести к терапевтической неэквивалентности генерика референс-препарату:

1) егер оларға бір немесе бірнеше мынадай өлшемшарттар қолданылса тез босап шығатын ауызға қолдануға арналған жүйелі әсер ететін дәрілік заттар:
терапиялық әсердің төмен спектрі (тиімділігі/қауіпсіздік шегі), - жауап;
белсенді заттармен немесе олардың түрлерімен (ертіндіге қатысы жоқ) байланысты биоқолжемділігі немесе биобаламалығы бойынша құжаттамамен расталған проблемалар;
олар туралы асқазан-ішек жолының өтуіне (бұдан әрі - АІЖ), АІЖ сіңірілуне, осылайша АІЖ-дегі активті заттардың абсорбциясына және (немесе) тұрақтылығына әсер ететін қосымша заттар туралы белгілі активті заттардың полиморфизм әсер етуі мүмкін биобаламалығы туралы деректер;
2) ауыз арқылы немесе ішу арқылы қолдануға арналмаған жүйелі әсер ететін дәрілік заттар (трансдермальды пластырлер, суппозиторийлер, никотинді шайнайтын сағыздар, тестостерон гелдері және трансдермалды контрацептивтер сияқты);
3) модификацияланып босап шығатын жүйелі әсер ететін дрілік заттар (пролонгацияланған, ұзақ босап шығатын);
4) ин-виво зерттеуді жүргізуді талап ететін бір активті заттарға арналған бекітілген комбинациясы бар жүйелі әсер ететін дәрілік заттар;
5) су еретінідісі болып табылмайтын жүйелі абсорбациясыз атап айтқанда ауыз арқылы, мұрынға арналған, офтальмологиялық, дерматологиялық, ректалды немесе қынаптық қолдануға арналған жүйелі емес әсер ететін дәрілік заттар; осындай жағдайда баламалығы салыстырмалы клиникалық зерттеулердің терапиялық балабамалығын немесе фармакодинамикалық зерттеулер, дерматофармакокинетикалық зерттеулер және (немесе) ин-витро зерттеулерін жүргізу жолымен дәлелденеді;
6) оның активті заттары басқа тұзбен, эфирмен немесе тіркелген препараттың туынды активті зат берілген генерик үшін фармакинетикте, фармакодинамикада және (немесе) генерик уыттылығында өзгерістердің жоқ екеніні дәлелдейтін тиісті клиникаға дейінгі және (немесе) клиникалық зерттеулер/биобалмалығының зерттеулері есептері ұсынылады, осныдай дәлелдер ұсынылмаған жағдайда осы зат жаңа активті зат ретінде қаралады.
2.4. Ішке қабылдауға арналған тез босатылатын қатты дәрілік түрдегі генериктер үшін және активті заттардың концентрациясы организмнің (қан плазмасы, несеп) биологиялық сұйықтықта өлшенеді, биобаламалықты зерттеудің деректері ұсынылады.
Ішке қабылдауға арналған тез босатылатын қатты дәрілік түрдегі, активті заттардың концентрациясын организмнің биологиялық сұйықтығында өлшеу мүмкін емес генериктер үшін салыстырмалы фармакодинамикалық клиникалық зертеулердің немесе салыстырмалы терапиялық баламалығын зерттеулер деректері ұсынылады.

1) лекарственные средства системного действия для орального применения с немедленным высвобождением, если к ним применены один или несколько следующих критериев:
узкий спектр терапевтического действия (предел эффективность/безопасность), крутой наклон кривой доза - ответ;
документально подтвержденные проблемы по биодоступности или бионеэквивалентности, связанные с активным веществом или ее формами (не имеющих отношения к растворению);
данные о том, что на биоэквивалентность могут влиять полиморфизм активного вещества, вспомогательные вещества, о которых известно, что они влияют на прохождение в желудочно-кишечном тракте (далее – ЖКТ), проницаемость в ЖКТ и, таким образом, на абсорбцию и (или) стабильность активного вещества в ЖКТ;
2) лекарственные средства системного действия, не предназначенные для орального или парентерального применения (такие, как трансдермальные пластыри, суппозитории, никотиновые жевательные резинки, гели тестостерона и трансдермальные контрацептивы);
3) лекарственные средства системного действия с модифицированным (пролонгированным, замедленным) высвобождением;
4) лекарственные средства системного действия с фиксированной комбинацией, в которых как минимум для одного активного вещества требуется проведение исследования ин-виво;
5) лекарственные средства несистемного действия, в частности для орального, назального, офтальмологического, дерматологического, ректального или вагинального применения, без системной абсорбции, которые не являются водными растворами; в таком случае эквивалентность доказывают путем проведения, сравнительных клинических исследований терапевтической эквивалентности или фармакодинамических исследований, дерматофармакокинетических исследований и (или) исследований ин-витро;
6) для генерика, активное вещество которого представлено другой солью, эфиром или производным активного вещества зарегистрированного препарата, предоставляются отчеты соответствующих доклинических и (или) клинических исследований/исследований биоэквивалентности, доказывающие отсутствие изменений в фармакокинетике, фармакодинамике и (или) токсичности генерика, в случае непредставления таких доказательств, данное вещество рассматривается как новое активное вещество.
2.4. Для генериков в твердых лекарственных формах немедленного высвобождения для приема внутрь и концентрация активного вещества, которых измеряется в биологических жидкостях организма (плазма крови, моча) предоставляются данные исследований биоэквивалентности.
Для генериков в твердых лекарственных формах немедленного высвобождения для приема внутрь, концентрацию активного вещества которого невозможно измерить в биологических жидкостях организма, предоставляются данные сравнительных фармакодинамических клинических исследований или исследований сравнительной терапевтической эквивалентности.

2.5. биовейвер рәсімі бойынша тіркелетін генериктерге тіркеу материалдары:
2.5.1. I және III класының субстанциялары жағдайында БЖЖ мынадай жағдайларда қанағаттандырылады:
1) жақсы ертілетін және толықтай абсорбацияланатын дәрілік заттардың субстанциялары дәлелденген (БЖЖ I и III класса);
2) өте жылдам (> 85 % 15 минут ішінде) немесе бірдей ерітілуі (85 % 30 минут ішінде) тестіленетін және референтті дәрілік заттардың ин-витросы талап етілетін жағдайларда көрсетілген;
3) биоқолжетімділікке әсер ететін, референтті препараттармен сандық және сапалық бірдей қосымша заттар.
5-модульдің 5.3.1-бөлімінде ин-витро ерітіндісін зерттеудің толық құжаттамасы ұсынылады:
1) адамның қатысуымен салыстырмалы фармакинетикалық зерттеулердің баламасы ретінде биовейвер рәсімінің негіздемесі: қауіптерді бағалау, фармацевтикалық баламалықты дәлелдеу, зерттелетін және референтті препараттағы әсер ететін заттардың, технологиялық процестің, қосалқы заттардың сипаттамасы олар биоқолжетімділікке әсер етеді, генерикте және референтті препаратта сапасы мен саны бірдей болып табылады;
2) зерттеу хаттамасы, әсер ететін заттың абсорбациясының (сіңірлуінің) хаттамасы;
3) препараттардың тестіленетін (өндіру сериясы, күні, жарамдылық мерзімі, сериялар көлемі, әсер ететін зхаттардың сандық көлемі) және референтті (референттік препараттың көзі, сериясы, жарамдылық мерзімі, сериялар көлемі, әсер ететін зхаттардың сандық көлемі ) сериялары туралы ақпарат;
4) зерттеудің ин-витроның эксперименталды жағдайларды таңдау сипаттамасы және негіздемесі (еріту, сынауды іріктеу әдістері үшін ортаны дайындау жағдайлары, талдамалық әдісті сипаттау және сынауды дайындау);
5) бастапқы деректері бар әрбір ортада айқындау әдістемесін валидациялау;
6) әрбір орта үшін сынауларды алудың барлық уақытша нүктелерде хроматограммалар;
7) қорытынды статистика: пиктердің, алаңдардың, концентрациясының, кестесінің, ұқсас факторды есептеу есептелген деректері
Процедура биовейвер рәсімі зерттелетін және референтті препараттаға әсер ететін заттар бірдей болған жағдайда қолданылады, препаратта әсер ететін заттардың әртүрлі тұздарынан тұрады, олар БЖЖ I және III класына жатады (жылда еру және толық абсорбция).
Ұқсас факторды бағалау мынадай жағдайлар ескеріле отырып жүргізіледі:
1) нүктенің кемінде үш уақытша нүкте (нөлді қоспағанда);
2) екі прапарат үшін бірдей уақытша нүкте;
3) әр препарат үшін әрбір уақытша нүкте үшін он екі жеке мән;
4) кез келген препарат үшін еріту > 85% бірден аспайтын орташа мәні;

2.5. Регистрационные материалы на генерики, регистрируемые по процедуре биовейвер:
2.5.1. В случае субстанций класса I и III БСК удовлетворяют следующим условиям:
1) доказано, что субстанция лекарственного средства хорошо растворима и полностью абсорбируется (класса I и III БСК);
2) очень быстрая (> 85 % в течение 15 мин) или одинаковая растворимость (85 % в течение 30 мин) ин-витро тестируемого и референтного лекарственных средств продемонстрирована в требуемых условиях;
3) вспомогательные вещества, которые влияют на биодоступность, одинаковы количественно и качественно с референтным препаратом.
В разделе 5.3.1 модуля 5 предоставляется полная документация исследования растворения ин-витро:
1) обоснование процедуры биовейвер, как альтернативы сравнительных фармакокинетических исследований с участием человека: оценка рисков, доказательства фармацевтической эквивалентности, описание действующего вещества исследуемого и референтном препарате, технологического процесса, вспомогательные вещества, которые могут влиять на биодоступность являются качественно и количественно одинаковыми в генерике и в референтном препарате;
2) протокол исследования, данные абсорбции (проникаемости) действующего вещества;
3) информация о сериях тестируемого (серия, дата производства, срок годности, объем серии, количественное определение действующего вещества) и референтного (источник референтного препарата, серия, срок годности, количественное определение действующего вещества) препаратов;
4) описание и обоснование выбора экспериментальных условий ин-витро исследования (условия подготовки сред для растворения, метод отбора проб, описание аналитической метода и пробоподготовки);
5) валидация методик определения в каждой среде с первичными данными;
6) хроматограммы во всех временных точках забора проб для каждой среды;
7) итоговая статистика: рассчитанные данные площадей пиков, концентрации, графики, расчет фактора подобия
Процедура биовейвер применяется в случае идентичности действующего вещества в исследуемом и референтном препарате, также, когда препараты содержат различные соли действующего вещества, которых относятся к I и III классам БСК (высокая растворимость и полная абсорбция).
Оценка фактора подобия производится с учетом следующих условий:
1) минимум три временные точки (за исключением нулевой);
2) временные точки одинаковы для обоих препаратов;
3) двенадцать индивидуальных значений для каждой временной точки для каждого препарата;
4) не более одного среднего значения > 85% растворения для любого препарата;

5) стандартты ауытқу немесе кез келген препараттың ауытқу коэффициенті бірінші нүкте үшін 20% төмен және екіншіден бастап соңғы уақытша нүктеге дейін 10% төмен болмауы тиіс.
2.5.2. Қосымша дозалау жағдайында мынадай жағдайларда қанағаттандырылады:
1) дәрілік заттың әртүрлі дозасы үшін бірдей өндірістік процесс;
2) дәрілік заттардың әртүрлі дозасының бірдей сапалы құрамы (активті және қосымша заттар);
3) сандық барабар құрамы, яғни әрбір толықтыру санының активті заттар саны арасындағы қатынасы барлық дозасы үшін бірдей (үлдір қабықпен қапталған, бояғыштар және дәмдеуіш қоспалардың компоненттерін қоспағанда).
Егер осы тармақтың 1) және 2) немесе 1) және 3) тармақшалардың жағдайы дәрілік заттардың әртүрлі дозасының сандық құрамының барабарлығына айырмашылық болмаған кезде орындалған болып саналады, олар үшін биовейвер қаралатын биобаламалығы және дозасында пайдаланылатын дәрілік заттардың дозасына қатысты орындалады:
1) таблетканың ядросы немесе капсуланың құрамының салмағынан 5% аз активті заттың (заттардың) саны;
2) таблетканың ядросы немесе капсуланың құрамына кіретін әртүрлі қосымша заттардың бірдей сандық құрамы;
3) толықтырғыштың саны активті заттардың санының өзгеруіне сәйкес өзгереді; таблетка ядросында немесе капсуланың құрамы басқа қосымша заттардың саны қаралатын әртүрлі дозалар үшін бірдей болуы тиіс.
2.6. Биобаламалығын қосымша зерттеуден бас тарту дұрыстығы ин-витро ерітіндінің тиісті деректері расталады:
1) сходство растворения ин-витро ерітудің бірдей болуы рН барлық жағдайлары үшін және зерттецлерде пайдаланылатын дәрілік заттың партияларымен, зерттеулердегі пайдаланылған, яғни қосымша дозалар мен биобаламалығын зерттеу үшін дәрілік заттардың дозасы арасындағы демонстрациялау қажет;
2) рН мәндер кезінде, егер дәрілік заттың барлық дозасы үшін тиісті ерітуге қол жеткізілмесе, онда ин-витро ерітіндісі әртүрлі доза үшін әртүрлі болады; бұл ретте референтті дәрілік заттың тиісті дозасымен салыстыруды жүргізе отырып препарат құрамының есебінен емес осындай айырмашылық дәрілік субстанция есебінен туындайтынын растау қажет.
2. Гибридті дәрілік препарат
Гибридті дәрілік препаратты мемлекеттік тіркеу үшін мынадай деректер ұсынылады:
1-модулде немесе Тізбенің I бөлімі өтініш беруші оны тіркеу үшін өтініш берілген препарат тиісті референтті препаратқа қатысты гибридті препарат болып табылады деп қысқаша ақпарат, қорытынды негіздеме мен фактілерді ұсынады, Қорытынды препарат туралы, активті фармацевтикалық субстанциялары, дәрілік түрі, дозасы, қолдануға көрсетілімдері, референтті препаратпен салыстырғанда қолодану тәсілі, сондай-ақ қажет болған кезде осы препараттың биоқолжетімділігі және биобаламалығы туралы мәлімет туралы ақпараттан тұрады.
Белгілі бір жағдайларда қауіпті басқару жоспары талап етіледі.
Белгілі бір элементтер болмаған жағдайда тиісті бөлімде оның болмауы жөнінде негіздеме ұсыну керек.
Клиникаға дейінгі және клиникалық деректер шолуында мынадай элементтерге ерекше көңіл бөлінеді:
Фармацевтикалық нарықта сатуға жататын препарат серияларында активті заттардың қоспасының бейінінің түйіндемесі (және сәйкесінше жағдайларда сақтау кезінде қалыптасатын болуы мүмкін өнімдердің бүлінуі);
Тіркеуге осы өтінімнің шеңберінде активті заттар бойынша әдеби жарияланымдарды жаңарту; осы талап рецензияланатын журналдарда мақаланың сілтемесі арқылы орындалады;
Бұрын белгілі болмаған немесе препараттың сипаттамасынан туындайтын және/немесе оның терапиялық тобының дәрілік препаратының жалпы сипаттамасында әрбір тармақ клиникаға дейінгі және клиникалық шолуларда/ жарияланған әдебиеттен дәлелдердің түйіндемесе және бекіту және/немесе қосымша зерттеулердің нәтижелерінен талдау жүргізу керек;
мәлімделген препарттың қауіпсіздігі және/немесе тиімділігі бейінін дәлелдейтін қосымша ақпаратты ұсыну керек, осындай референтті препараттан ерекшеленбейді (өзінің клиникаға дейінгі және (немесе) клиникалық зерттеулердің түйіндемесі).

5) относительное стандартное отклонение или коэффициент вариации любого препарата должно быть меньше 20% для первой точки и меньше 10% начиная со второй до последней временной точки.
2.5.2. В случае дополнительной дозировки, удовлетворяют следующим условиям:
1) одинаковый производственный процесс для разных дозировок лекарственного средства;
2) одинаковый качественный состав (активное и вспомогательные вещества) разных дозировок лекарственного средства;
3) количественно пропорциональный состав, то есть соотношение между количеством каждого наполнителя к количеству активного вещества должно быть одинаково для всех дозировок (за исключением компонентов покрытия оболочек капсул, красителей и вкусовых добавок).
При наличии разницы в пропорциональности количественного состава разных дозировок лекарственного средства, условие подпункта 3) настоящего пункта считается выполненным, если условия подпунктов 1) и 2) или 1) и 3) настоящего пункта выполняются относительно дозировки лекарственного средства, используемого в исследовании биоэквивалентности и дозировок, для которых рассматривается биовейвер:
1) количество активного вещества (веществ) составляет менее 5% от веса ядра таблетки, или веса содержимого капсулы;
2) одинаковый количественный состав различных вспомогательных веществ, входящих в ядро таблетки, или содержимое капсулы для разных дозировок;
3) количество наполнителя изменяется в соответствии с изменением количества активного вещества; количество других вспомогательных веществ в ядре таблетки или содержимого капсулы должно быть одинаковым для рассматриваемых разных дозировок.
2.6. Адекватность отказа от дополнительных исследований биоэквивалентности подтверждается соответствующими данными растворения ин-витро:
1) сходство растворения ин-витро необходимо продемонстрировать для всех условий рН и с партиями лекарственного средства, использованных в исследовании, то есть между дополнительной дозой и дозой лекарственной средства для исследования биоэквивалентности;
2) при значениях рН, когда не удается достичь надлежащего растворения для всех дозировок лекарственного средства, то растворение ин-витро бывает различным для разных дозировок; при этом необходимо подтвердить, что такая разница возникает за счет лекарственной субстанции, а не за счет состава препарата, проведя сравнение с соответствующей дозировкой референтного лекарственного средства.
2. Гибридный лекарственный препарат
Для государственной регистрации гибридного лекарственного препарата предоставляют следующие данные:
В Модуле 1 или Части I Перечня заявитель представляет краткую информацию, обобщающую обоснования и факты, что препарат, для регистрации которого подается заявление, является гибридным препаратом по отношению к соответствующему референтному препарату. Обобщение содержит информацию о препарате, активной фармацевтической субстанции, лекарственной форме, дозировках, показаниях к применению, способе применения по сравнению с референтным препаратом, а также, при необходимости, сведения о биодоступности и биоэквивалентности данного препарата.
В определенных случаях требуется план управления рисками.
В случае отсутствия определенных элементов следует представить обоснование их отсутствия в соответствующем разделе.
В обзоре доклинических и клинических данных уделяется особое внимание следующим элементам:
резюме профиля примесей активного вещества (и в соответствующих случаях, возможных продуктов разложения, образующихся при хранении) в сериях препарата, который подлежит реализации на фармацевтическом рынке;
обновление литературных публикаций по активному веществу в рамках настоящей заявки на регистрацию; данное требование выполняется путем ссылок на статьи в рецензируемых журналах;
каждый пункт в общей характеристике лекарственного препарата, ранее не известный или вытекающий из характеристик препарата и/или его терапевтической группы, следует проанализировать в доклинических и клинических обзорах/резюме и подкрепить доказательствами из опубликованной литературы и/или из результатов дополнительных исследований;
следует представить дополнительную информацию, доказывающую, что профили безопасности и/или эффективности заявленного препарата не отличаются от таковых у референтного препарата (резюме собственных доклинических и (или) клинических исследований).

Гибридті дәрілік препараттың клиникаға дейінгі және (немесе) клиникалық зерттеулер нәтижелерін 4 және 5-модулдердің бөлімдеріне немесе Тізбенің III, IV бөлімдеріне қосу керек.
Қайта өндірілген дәрілік препараттар мен гибридті препараттар үшін қажетті қосымша зерттеулерді жүргізу:
1) әртүрлі тұздар/күрделі эфирлер/кешендер/олардың туындылары (молекуланың сол бір активті бөлігінде) қауіпсіздік/тиімділік бейініне елеулі ықпал ететін (жаңа активті зат ретінде қарау керек) молекуланың активті бөлігінің фармакокинетикасында, фармакодинамикасында және/немесе уыттылығында ешқандай өзгерістер жоқ екені туралы дәлелді ұсынады;
2) қолданудың басқа тәсілі/ басқа дәрілік түрі (ішке қолдану, артерия ішіне, венаішіне, бұлшықет ішіне, тері астына және басқа да енгізу әдістері арқылы айырмашлықты жүргізу қажет) өзге де дәрілік түрін енгізудің жаңа енгізу жолы (сол бір енгізу тәсілі кезінде) клиникалық деректер (қауіпсіздік/тиімділік), егер осы қолданылса фармакокинетикалық зерттеу, тиісті клиникаға дейінгі деректер (мысалы жеке қабылдау алмауы) ұсынады;
3) сол бір енгізу жолдары/дәрілік түрі және қолдануға көрсетілімдер кезінде басқа да дозасы салыстырмалы биожетімділікті зерттеу ұсынылады;
4) дозасының интервалын сақтау кезінде биоқолжетімділіктен тыс препараттар ұқсас плазма/қан концентрациясында қол жеткізуге арналған салыстырмалы биоқолжетімділікті зерттеу ұсынады.
3. Биологиялық препараттар
3.1 Адамның қаны мен плазмасынан алынған дәрілік препарттар үшін өтініш беруші плазмаға жеке мастер-файлмен қосымшамен сүймелденетін толық дәрілік препарттың тіркеу дерегі ұсынылады.
Қан плазмасына мастер-файл дәрілік препарттың тіркеу құжатынан бөлек және дәрілік препартардың немесе медициналық бұйымдардың бір бөлігі болып табылатын субфракциялар немесе аралық фракциялар, қосымша заттардың компонеттері немесе активті заттарды өндіру кезінде шығыфс метриалдар және (немесе) шикізат ретінде павйдалнылған адамның барлық плазмасының сипаттамасы туралы барлық маңызды егжей-тегжейлі мәліметінен тұратын өз бетінше құжат болып табылады;
Егер тіркеу құжатына плазмадан алынған компоненттен, онда шығыс материал (шикізат) ретінде пайдаланылған плазма үшін иесінің мастер-файлға сілтеме көзделеді.

Результаты доклинических и (или) клинических исследований гибридного лекарственного препарата следует включать в соответствующие разделы Модулей 4 и 5 или Части III, IV Перечня.
Проведение дополнительных исследований, необходимых для воспроизведенных лекарственных препаратов и гибридных препаратов:
1) различные соли/сложные эфиры/комплексы/их производные (с одной и той же активной частью молекулы) предоставляют доказательства того, что нет никаких изменений в фармакокинетике активной части молекулы, фармакодинамике и/или токсичности, которые существенно влияют на профиль безопасности/эффективности (иначе следует рассматривать как новое активное вещество);
2) другой способ применения/другая лекарственная форма (для парентерального введения, необходимо проводить различия между внутриартериальным, внутривенным, внутримышечным, подкожным и другими методами введения) новый путь введения иная лекарственная форма (при том же способе введения) предоставляют клинические данные (безопасность/эффективность), исследования фармакокинетики, соответствующие доклинические данные (например, местная переносимость), если это применимо;
3) другая дозировка при том же пути введения/лекарственной форме и показаниям к применению предоставляют исследования сравнительной биодоступности;
4) сверхбиодоступные препараты при сохранении интервала дозирования, но со снижением дозы, предназначенные для достижения сходной концентрации в плазме/крови предоставляют исследования сравнительной биодоступности.
3. Биологические препараты
3.1 Для лекарственных препаратов, полученных из крови или плазмы человека заявитель предоставляет полное регистрационное досье лекарственного препарата, которое сопровождается приложением отдельного мастер-файла на плазму.
Мастер-файл на плазму крови является самостоятельным документом, отдельным от регистрационного досье лекарственного препарата и содержащим все значимые подробные сведения о характеристиках всей плазмы крови человека, использованной в качестве исходного материала и (или) сырья при производстве субфракций или промежуточных фракций, компонентов вспомогательных веществ или активных веществ, являющихся частью лекарственных препаратов или медицинских изделий;
каждый центр или учреждение, фракционирующие (перерабатывающие) плазму человека подготавливают и поддерживают в обновленном состоянии набор подробной значимой информации, указанной в мастер-файле на плазму крови;
если регистрационное досье относится к компоненту, полученному из плазмы, то для использованной плазмы в качестве исходного материала (сырья) предусматривается ссылка на мастер-файл владельца.

3.1.1 Иесінің мастер-файлі шығыс материал (шикізат) ретінде пайдаланылған плазма туралы мынадай ақпараттан тұрады:
инспекция және осы қызметтің түрін енгізуге арнайы рұқсат туралы деректерді қоса алғанда қан (плазма) жинау жүргізіледі, сондай-ақ қан (плазма) дайындау жүргізілетін өңірде қан арқылы берілетін инфекциялар туралы эпидемиологиялық деректердің қан (плазма) алынатын орталықтар мен мекемелер туралы ақпарат;
осы орталықтар немесе мекемелердің инспекциялық және реттеуші статусын қоса алғанда плазманың донациясы мен пулдарын бақылау жүргізілетін орталықтар немесе мекмелер туралы ақпарат;
дайын дәрілік препаратқа дейін және керісінше қан (плазманы) жинайтын мекемеден әрбір донацияның жолын қадағалауға мүмкіндік беретін әсер ететін жүйелерді сипаттау;
плазманың сапасы және оның қауіпсіздігі:
сапның мемлекеттік фармакопея мақалалрына (монографиларына) сәйкес келуі;
бақылау әдістері туралы ақпаратты және плазма пулдары жағдайында – пайдаланылған әдістердің осы валидациясын қоса алғанда инфекция қоздырғыштардың бар-жоғы туралы жиналған қанды (плазманы) және олардың плазмаларын бақылау;
пайдаланылған антикоагулянттар ертінділері туралы ақпартты қоса алғанда қан және плазманы жинау үшін контейнерлердің техникалық сипаттамасы;
плазманы сақтау және тасымалдау талаптары;
өндіріс үшін және (немесе) карантин кезеңі үшін пайдаланылатын кез келген материалды сақтау рәсімі;
плазма пулының сипаттамасы;
плазмадан алынған дәрілік препарттың өндірушісі және (немесе) плазманы фракциялайтын және (немесе) қайта өңдейтін орталықтар немесе мекемелер және қанды (плазманы) жинау және бақылау бойынша орталықтар немесе мекемелер арасындағы өзара іс-қимылдың белгіленген жүйесін сипаттау, сондай-ақ плазмаға оның келісілген ерекшелігі.
Плазмаға масетр-файлда оған осы дәрілік препарат тіркелген болып табылуына қарамастан қолданылатын дәрілік препараттың тізбесінен тұрады, тіркеу процесінде немесе клиникалық зерттеулер сатысында.
3.1.2 Плазмаға мастер-файл жыл сайынғы жаңартуға және қайта сараптамаға жатады.
Плазмаға мастер-файлда өзгерістер енгізу кезінде ол өзгерістер енгзіу рәсіміне сәйкес сараптамаға жатады.
Медициналық қолдану үшін вакциналарға қатысты шығыс материалдарға және шикізатқа қойылатын талаптар вакциналық антигеннің мастер файлымен алмастырылады. Адамның тұмау профилактикасы үшін вакцилара болып табылмайтын вакциналар жағдайында осы вакцинаның активті заттар болып табылатын әрбір антиген үшін вакциналық антигеннің мастер файлы ұсынылады. Вакциналық антигеннің мастер-файлы 3 "Сапа" модулінің тиісті бөлігінен (Активті фармацевтикалық субстанция) алынған мына ақпарттан тұрады.
Активті зат:
мемлекеттік фармакопеялардың мақаларына (монографияларына) сәйкестігі туралы мәліметті қоса алғанда жалпы ақпарт;
активті заттың өндірушісі туралы ақпарат: өндірісті процесс туралы ақпарат, шығыс материалдар мен шикізат туралы, трансмиссивті ерін энцефалопатиясына қатысты арнайы шаралар және бөгде инфекциялық агенттердің қауіпсіздігін бағалау, үй-жайлар мен жабдықтар туралы ақпарат;
активті заттың сипаттамасы;
активті заттың сапасын бақылау;
стандартты үлгілер мен материалдар;
активті заттардың бастапқы қаптау және тығындау жүйесі;
активті заттың тұрақтылығы.
3.1.3 Жаңа вакциналық антигеннен тұратын жаңа вакциналар үшін жаңа вакциналық антигендерден тұратын өтініш беруші егер вакциналық антигеннің мастер-файлы осындай вакциналық антигені жоқ жаңа вакцина бөлігі болып табылатын әрбір вакциналық антигенге вакциналық антигеннің барлық мастер-файладарын қоса алғанда толық тіркеу құжаты ұсынылады. Көрсетілген талаптар сонымен қатар тіркелген вакциналардың бір немесе одан да көп антиген бөліктері болып табылуына қарамастан вакциналық антигендердің жаңа комбинациясынан тұратын әрбір вакцинаға қолданылады. Вакциналық антиген мастер-фацлына өзгерістер енгізу кезінде мастер-файл өзгерістер енгізу рәсіміне сәйкес сараптамаға жатады.

3.1.1 Мастер-файл владельца содержит следующую информацию о плазме, использованной как исходный материал (сырье):
происхождение плазмы:
информация о центрах или учреждениях, в которых проводится сбор крови (плазмы), включая данные об инспекции и представление специального разрешения на ведение данного вида деятельности, а также эпидемиологические данные об инфекциях, передающихся через кровь в регионе, где производится заготовка крови (плазмы);
информация о центрах или учреждениях, в которых проводится контроль донаций и пулов плазмы, включая инспекционный и регуляторный статус этих центров или учреждений;
критерии отбора (исключения) доноров крови (плазмы);
описание действующей системы, позволяющей отследить путь каждой донации от учреждения, где собирают кровь (плазму), до готового лекарственного препарата и наоборот;
качество плазмы и ее безопасность:
соответствие качества статьям (монографиям) государственных фармакопей;
контроль собранной крови (плазмы) и ее пулов на наличие возбудителей инфекций, включая информацию о методах контроля и в случае пулов плазмы - данные валидации использованных методик;
технические характеристики контейнеров для сбора крови и плазмы, включая информацию об использованных растворах антикоагулянтов;
условия хранения и транспортировки плазмы;
процедура хранения любого материала, используемого для производства и (или) период карантина;
характеристика пула плазмы;
описание установленной системы взаимодействия между производителем лекарственного препарата, полученного из плазмы, и (или) центром или учреждением, фракционирующим и (или) перерабатывающим плазму, и центром или учреждением по сбору и контролю крови (плазмы), а также согласованные ими спецификации на плазму.
Мастер-файл на плазму также содержит перечень лекарственных препаратов, на которые он распространяется, независимо от того, являются ли эти лекарственные препараты зарегистрированными, находятся в процессе регистрации или в стадии клинических исследований.
3.1.2 Мастер-файл на плазму подлежит ежегодному обновлению и повторной экспертизе.
При внесении изменений в мастер-файл на плазму он подлежит экспертизе в соответствии с процедурой внесения изменений.
3.2 В отношении вакцин для медицинского применения требования к исходным материалам и сырью заменяются мастер файлом вакцинного антигена. В случае вакцины, не являющейся вакциной для профилактики гриппа человека, предоставляется мастер файл вакцинного антигена для каждого антигена, который является активным веществом этой вакцины.
3.2.1 Мастер-файл вакцинного антигена содержит следующую информацию, извлеченную из соответствующей части (Активная фармацевтическая субстанция) модуля 3 "Качество".
Активное вещество:
общая информация, включая сведения о соответствии статье (монографии) государственных фармакопей;
информация о производителе активного вещества: информация о производственном процессе, исходных материалах и сырье, специальных мерах относительно трансмиссивных губчатых энцефалопатий и оценке безопасности посторонних инфекционных агентов, помещениях и оборудовании;
характеристика активного вещества;
контроль качества активного вещества;
стандартные образцы и материалы;
первичная упаковка и укупорочная система активного вещества;
стабильность активного вещества.
3.2.2 Для новых вакцин, которые содержат новый вакцинный антиген, заявитель подает полное регистрационное досье, включая все мастер-файлы вакцинного антигена на каждый вакцинный антиген, который является частью новой вакцины, если мастер-файл вакцинного антигена на такой вакцинный антиген отсутствует.
Указанные требования также применяются к каждой вакцине, которая состоит из новой комбинации вакцинных антигенов, независимо от того, является один или более антигенов частью вакцин, которые уже зарегистрированы.
При внесении изменений в мастер-файл на вакцинный антиген, мастер-файл подлежит экспертизе в соответствии с процедурой внесения изменений.

4. Биоаналогтық дәрілік препарат (биоаналог, биотектес дәрілік препарат, биосимиляр)
4.1. Биоаналогтық дәрілік препараттың сараптамасы үшін бірегей (референтті) биологиялық дәрілік затпен бірге салыстырмалы зерттеулердің деректер ұсынылады.
ЖТҚ форматының 1-модулінде немесе тіркеу дерегінің Тізбесінің І бөлігінде өтініш беруші сараптамаға берілетін дәрілік препарат бірегей (референтті) дәрілік препаратқа биоаналогты (биоұқсас) дәрілік препарат болып табылатынын көрсететін негіздер мен фактілердің түйіндемесін ұсынады. Түйіндеме дәрілік препарат, активті зат, дәрілік түрі, дозасы, қолдануға көрсетілімдер және бірегей (референтті) дәрілік препарат туралы ұқсас ақпаратпен салыстырғанда қолдану тәсілі туралы ақпараттан тұрады.
ЖТҚ форматының 1-модулінде тіркеу дерегі немесе Тізбенің І бөлігінде тіркеу дерегінің ұстаушысының фармакологиялық қадағалау жүйесі туралы қысқаша ақпаратпен бірге биоаналогты (биоұқсас) дәрілік препаратты сараптамаға мәлімделген қауіпті басқару жоспары ұсынылады.
4.2. биоаналогты дәрілік препараттың сапасы, қауіпсіздігі, тиімділігі және иммуногендігі оларды әзірлеу фазасында клиникаға дейінгі және клиникалық фазасында Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде сол бір эталондық референтті биологиялық дәрілік заттармен салыстырылады
ЖТҚ форматының 2, 3, 4 және 5-модулдерінде немесе биосимилярдың тіркеу дерегінің Тізбесінің II, III, IV бөліктері мынадай ақпараттан тұрады:
1) молекулярлық және биологиялық активті заттардың сипаттамасының ұқсастығын растау және эталондық биологиялық дәрілік зат (бастапқы құрылым және трансляциядан кейін модификация бойынша анағұрлым жоғары тәртіптің құрылымы бойынша бөліктер (атап айтқанда гликонысандарды қоса алғанда) биологиялық активті, тазалығы, қоспалары);
2) дайын препараттың сипаттамасының ұқсастығын растау (дәрілік түрі, сандық және сапалық құрамы, дозасы, қолдану тәсілі, сақтау шарттары, сақтау мерзімі, тұрақтылығы, қоспа бейіні) биосимиляр және эталондық биологиялық дәрілік зат; қоспалар бейінінде және биосимилярдың қосымша заттары және референтті препаратта айырмашылық жол беріледі, өтініш беруші жаңа технологияларды болуын назарға алады, мынадай өлшемшарттар бойынша қоспалардың бейіні, тұратылығы, үйлесімділігі (қосымша заттармен, ерітінділермен және қаптама материалдарымен), тұтастығы (биологиялық, сонымен қатар физикалық-химиялық деңгейде), белсенділігі және активті заттардың қолданылу күші бойынша таңдалған құрамына сәйке көрсетіледі;

4. Биоаналогичный лекарственный препарат (биоаналог, биоподобный лекарственный препарат, биосимиляр)
4.1. Для экспертизы биоаналогичного леарственного препарата предоставляются данные сравнительных исследований его с оригинальным (референтным) биологическим лекарственным средством.
В Модуле 1 формата ОТД регистрационного досье или Части I Перечня заявитель представляет резюме обоснований и фактов, показывающих, что лекарственный препарат, подаваемый на экспертизу, является биоаналогичным (биоподобным) лекарственным препаратом оригинальному (референтному) лекарственному препарату. Резюме содержит информацию о лекарственном препарате, активном веществе, лекарственной форме, дозировках, показаниях к применению и способе применения в сравнении с аналогичной информацией об оригинальном (референтном) лекарственном препарате.
В Модуле 1 формата ОТД регистрационного досье или Части I Перечня вместе с краткой информацией о системе фармаконадзора держателя регистрационного удостоверения представляется план управления рисками на заявляемый на экспертизу биоаналогичный (биоподобный) лекарственный препарат.
4.2. Качество, безопасность, эффективность и иммуногенность биоаналогичного лекарственного препарата на производственной, доклинической и клинической фазе его разработки сравниваются с одним и тем же эталонным референтным биологическим лекарственным средством в соответствии с правилами исследования биологических лекарственных средств в рамках Евразийского экономического союза.
В Модулях 2, 3, 4 и 5 формата ОТД или Части II, III, IV Перечня регистрационного досье биосимиляра содержится следующая информация:
1) подтверждение сходства молекулярных и биологических характеристик активных веществ биосимиляра и эталонного биологического лекарственного средства (детали по первичной структуре и структурам более высокого порядка, посттрансляционным модификациям (включая, в частности гликоформы), биологической активности, чистоте, примесям);
2) подтверждение сходства характеристик готового препарата (лекарственная форма, количественный и качественный состав, дозировка, способ применения, условия хранения, срок хранения, стабильность, профиль примесей) биосимиляра и эталонного биологического лекарственного средства; допускается различие в профиле примесей и вспомогательных веществах биосимиляра и референтного препарата, заявителем принимается во внимание наличие новейших технологий, демонстрируется соответствие выбранного состава по таким критериям, как профиль примесей, стабильность, совместимость (со вспомогательными веществами, растворителями и материалами упаковки), целостность (как на биологическом, так и физико-химическом уровне), активность и сила действия активного вещества;

3) эталондық биологиялық дәрілік затты таңдау өлшемшарттары;
4) оның қауіпсізідіг мен тиімділігіне әлеуетті әсер ететін биосимилярды әзірлеу кезінде айыршалықытар жағдайында оның айырмашылығын сипаттау үшін жануарлар жүргізілген зерттеулер мен клиникалық зерттерулер бойынша қосымша деректер ұсынылады;
5) балк-өнімі және дайын дәрілік түрі, сақтау үшін контейнерлерді толықтыру, модификация реакциялары, жинау, жасушылар экспресиялары және банктері, жасушылардың культурлары/ашуы, жинау, тазалау векторларының әзірлемесімен бастай отырып өндірістік процес бойынша деректердің толық сипаттамасы және пакеті;
6) дәрілік түрі, қаптау/тығындау құрамы мен жүйесі (микроб ластануының алдын алу үшін олардың тұтастығын қоса алғанда) айқындау және валидациялау үшін фармацевтикалық әзірлеме барысында жүргізілетін зерттеулер;
7) эталондық биологиялық дәрілік зат үшін белгілі дәрілік заттың маңызды сапалық көрсеткіштерін айқындайтын және бақылайтын биосимилярдың ерекшелігі (осындай сәйкестендіру; тазалық; белсенділігі; өлшемдері, заряды жоспарында молекулярлық гетерогенділігі және гидрофобдылығы, мұнда олардың айқындылығы мүмкін; сиалирлеу дәрежесі; жекелеген полипептидті тізбектердің саны; функционалдық аяны гликозилирлеу; агрегация деңгейі; ақуыз және ДНК иесінің жасушасы сияқты қоспалар);
8) тұрақтылық зерттеуі;
9) клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеулердің нәтижелері (клиникаға дейінгі зерттеулер негізінде қауіптердің бағалауына негізделген тәсілдер жатады, және онда мүмкін емес жануарларға зерттеу жүргізуді болдырмау керек): рецептормен немесе жасушалар талдауларымен байланысты ин-витро зерттеу (мысалы, жасушалар пролиферациясының талдауы немесе цитоуыттылық талдауы) қажетті клиникаға дейінгі зерттеулер болып табылады; сәйкес келетін жануарлар түріне ин-виво зерттеу (онда эталондық биологиялық дәрілік заттың фармакодинамикалық және (немесе) уыттылық белсенділігі зерделенді; ("доза-әсер" дозасынан әсерінің қисық байланысы), бастапқы қауіпсіз дозасын айқындау және кейіннен клиникалық зерттеулерде дозалардың арттыру схемалары, фармакологиялық қауіпсіздікті зерттеу; токсикокинетиканы бағалауды қоса алғанда көп реттік енгізу кезінде уыттылықтың бір рет зерттеу нәтижелері, иммундық жауаптарды айқындау және сипаттамасы, соның ішінде антидене титрлері, гомологиялық эндогенді ақуыздарымен және нейтрализиленген қабілеттілігінің реактивтілігі; жеке қабылдауын бағалау; репродуктивті уыттылық, геноуыттылығы, мутагенділігі және канцерогенділігі (қажет болған кезде) бағалауды қамтитын уыттылық зерттеулердің деректері көп реттік енгізу кезінде уыттылық зерттеу нәтижелері, жеке қабылдауды зерттеу нәтижелерін ұсыну талап етіледі әлеуетті қауіпті анықтайды және (немесе) эталондық биологиялық дәрілік заттың уыттылық қасиеті белгілі болса (мысалы репродуктивті функциялардың сипаты және күрделілігі);

3) критерии выбора эталонного биологического лекарственного средства;
4) в случае различий при разработке биосимиляра, которые обладают потенциальным воздействием на его безопасность или эффективность, предоставляются дополнительные данные по исследованиям на животных и клиническим исследованиям для того, чтобы охарактеризовать различия;
5) полное описание и пакет данных по производственному процессу, начиная с разработки векторов экспрессии и банков клеток, культуры/брожения клеток, сбора, очистки, реакций модификации, наполнения контейнеров для балк-продукта и готовой лекарственной формы, хранения;
6) исследования, проводимые в ходе фармацевтической разработки для определения и валидации лекарственной формы, состава и системы упаковки/укупорки (включая их целостность для предотвращения микробного загрязнения);
7) спецификация биосимляра, отражающая и контролирующая важные качественные показатели лекарственного средства, известные для эталонного биологического лекарственного средства (такие как идентификация; чистота; активность; молекулярная гетерогенность в плане размеров, заряда и гидрофобности, где возможно их определение; степень сиалирования; количество отдельных полипептидных цепей; гликозилирование функциональной области; уровни агрегации; примеси, такие как белок и ДНК клетки-хозяина);
8) исследования стабильности;
9) результаты доклинических (неклинических) исследований (в основе доклинических исследований лежит подход, основанный на оценке рисков, и, там где возможно, следует избегать проведения исследований на животных): ин-витро исследования связывания с рецептором или клеточные анализы (например, анализ пролиферации клеток или анализ цитотоксичности) являются необходимыми доклиническими исследованиями; ин-виво исследования на подходящем виде животных (на котором была изучена фармакодинамическая и (или) токсикологическая активность эталонного биологического лекарственного средства); кривая зависимости эффекта от дозы ("доза-эффект"), определение начальной безопасной дозы и схем повышения дозы в последующих клинических исследованиях, исследования фармакологической безопасности; результаты как минимум одного исследовании токсичности при многократном введении, включая оценку токсикокинетики, определение и характеристики иммунных ответов, в том числе титры антител, перекрестная реактивность с гомологичными эндогенными белками и нейтрализующая способность; оценка местной переносимости; данные токсикологических исследований, включающие оценку репродуктивной токсичности, генотоксичности, мутагенности и канцерогенности (при необходимости) требуется предоставлять в тех случаях, когда результаты исследования токсичности при многократном введении, исследования местной переносимости выявляют потенциальные риски и (или) когда известны токсикологические свойства эталонного биологического лекарственного средства (например, известные побочные эффекты эталонного биопрепарата на репродуктивную функцию);

10) клиникалық зерттеулер нәтижелері (референтті препараттың сипаты мен күрделілігі, физикалық-химиялық, биологиялық зерттеулердегі ұқсастық дәрежесі клиникалық зерттеулерді жоспарлауға әсер етеді):
Фармакокинетикалық зерттеулер (бір реттік енгізу кезінде фармакокинетикалық зерттеулер; дозасы мен уақытына байланысты көп реттік енгізу кезінде фармакокинетикалық зерттеулер; референтті препаратты биосимиляр мен референтті препараттың фармакинетикалық салыстыру өзіне сіңіруді, биоқолжетімділікті, шығару сипаттамасын қамтиды (клиренс және (немесе) ішінара шығару кезеңі));
Фармакодинамикалық зерттеулер (фармакодинамикалық әсерлер сәйкес келетін жариялымы және клиникаға дейінгі зерттеулерде доза-әсердің қисықтығына қарай қисықтың күрделі бөлігінен дозаларды қолданумен бағаланады);
қолайсыз құбылыстардың/жағымсыз әсерлердің түрі, жиілігі және күрделілігін бағалауды қоса алғанда салыстырмалы клиникалық зерттеулер;
нысаналы топта иммуногенділікті зерттеу (қалыптасатын антидененің жиілігі мен типін салыстыру, биосимиляр мен референтті препараттың иммунды жауабына әлеуетті клиникалық салдарлар; иммуногенділігі иммундық жауабы және иммундық жағымсыз әсері жоғары қаупі бар пациенттерге зерттеледі; әдістерді таңдау, бағалау және сипаттауды қоса алғанда антиденелерді айқындау стратегиясының негіздемесі ұсынылады, сынауларды іріктеу уақытын белгілеу, соның ішінде бастапқы деңгейде көлемдер, өңдеу және сынауларды сақтау, сондай-ақ деректердің талдаудың статистикалық әдістері; антиденелерді айқындаудың талдамалық әдістері белгіленген мақсаттарды айқындаудың талдамалық әдістері жеткілікті әдістердің сезімталдығына скринингілік талдау жүргізіледі, нейтралдау антиденелерді айқындау жүргізіледі; иммуногенділікке зерттеулер кезінде бақылау кезеңі емдеудің жоспарланған ұзақтығына антиденені қалыптастырудың болжанатын уақыты сәйкес келеді және 12 айдан кем емес, зерттеудің басқа ұзақтығы кезінде негіздеме ұсынылады; пантиденелердің титрлерін қалыптастырудың елеулі жағдайлары кезінде, олардың белгілі бір уақыт ішінде тұрақтылығы, иммундық жауаптың және клиникалық салдардың сипатының әлеуетті өзгерісі тіркеуден кейінгі кезеңге дейін және одан кейін талап етіледі);
негізгі клиникалық деректер түпкілікті өндірістік процесі, яғни мемлекеттік тіркеуге өтініш беру арқылы өндірілген дәрілік заттарды пайдаланумен алынады;
осы талаптардан кез келген ауытқулар үшін өтініш беруші негіздеме ұсынады және қажет болған жағдайда қосымша фармакинетикалық зерттеулердің деректері түпкілікті және одан бұрынғы құрамымен дәрілік заттардың салыстырмалы фармакинетикалық бейіндерін ұсынады

10) результаты клинических исследований (характер и сложность референтного препарат, степень сходства, наблюдаемая в физико-химических, биологических исследованиях будут влиять на планирование клинических исследований):
фармакокинетические исследования (фармакокинетические исследования при однократном введении; фармакокинетические исследования при многократном введении при наличии зависимости фармакокинетики от дозы и времени; фармакокинетическое сравнение биосимиляра и референтного препарата включает всасывание, биодоступность, характеристики выведения (клиренс и (или) период полувыведения));
фармакодинамические исследования (фармакодинамические эффекты оцениваются на подходящей популяции и с применением доз из крутой части кривой зависимости доза-эффект в доклинических исследованиях; фармакодинамические маркеры выбираются в зависимости от их клинической значимости);
сравнительные клинические исследования, включая оценку вида, частоты и тяжести нежелательных явлений/побочных реакций;
исследования иммуногенности на целевой группе (сравнение частоты и типа образующихся антител и потенциальные клинические последствия иммунного ответа для биосимиляра и референтного препарата; иммуногенность исследуется на популяции пациентов с самым высоким риском иммунного ответа и иммунных побочных реакций; предоставляется обоснование стратегии определения антител, включая выбор, оценку и характеристику методов, установление времени отбора проб, в том числе на исходном уровне, объемы, обработку и хранение проб, а также статистические методы анализа данных; аналитические методы определения антител валидируются для намеченной цели, проводится скрининговый анализ достаточной чувствительности метода, проводится определение нейтрализующих антител; период наблюдения при исследованиях на иммуногенность соответствует планируемой длительности лечения и предполагаемого времени образования антител, и не меньше 12 месяцев, при другой длительности исследования представляется обоснование; при значимых случаях образования титров антител, их стойкость в течение определенного времени, потенциальные изменения характера иммунного ответа и клинические последствия требуется исследовать в до- и после регистрационный период);
основные клинические данные получаются с использованием лекарственного средства, произведенного путем окончательного производственного процесса, т.е. лекарственного средства, на которое подается заявление на государственную регистрацию;
для любых отклонений от этих требований заявитель представляет обоснование, и при необходимости, данные дополнительных фармакокинетических исследований, сравнивающих фармакокинетические профили лекарственного средства с окончательным и более ранним составом;

11) қауіпсіздік ерекшеліктері (маңызды анықталған және эталондық препараттың қаупісіздіктің әлеуетті проблемаларын, дәрілік зат және (немесе) биосимилярдың класы) және тіркеуден кейінгі кезеңінде биосимилярдың фармакологиялық қадағалау жоспары (қауіпсіздік ерекшелігіне, басқару жоспарына және қауіптерді төмен болуы, соның ішінде пациенттер және (немесе) емдеуші дәрігерлер үшін қалыптастыру материалдарына негізделген әдістердің сипаттамасымен);
12) бір терапиялық көрсеткіштен басқаға тиімділігі мен қауіпсіздігі бойынша эксртаполирлеу деректері: егер референтті препарат қолдануға бірден асатын көрсетілімдері бар, биосимилярдың клиникалық зерттеулер жүргізілмеген қолдануға басқа да көрсетілімдер бойынша биосимилярдың тиімділігі мен қауіпсіздігінің клиникалық зерттеулерінің болмау негіздемесін ұсынады; негзідемесінде клиникалық қолдану тәжірибесін айқындайды, әрбір көрсетілімдер (оның сенімділігінің дәрежесін қоса алғанда) және тартылған рецептілер үшін референтті препараттың активті заттарының қолданылу механизмдері; дәлеледер болған кезде, қолдануға әртүрлі көрсетілімдер кезінде референтті препараттың әсер ететін заттардың әртүрлі активті орталықтарды қолдануға немесе зерттеуге алынған жасушалардың әртүрлі рецеторлары немесе препараттың қауіпсіздіктің бейіні қолдануға әртүрлі көрсетілімдер үшін ерекшеленеді, клиникалық зерттеулердің деректері ұсынылады; қауіпсіздік бойынша деректерді экстраполирлеу үшін пациентпен байланысты (қосалқы аурулар және иммундық статус), аурулармен байланысты факторлар (реакциялар, осындай зерттеуге алынған жасушалардың ұқсастығы) назарға алынады; осындац деректердің көлемі биосимилярмен және әлеуетті түрде белгісіз болып қала беретіндердің тұспа-тұс келуін белгілеу кезінде алынған дәлелелдердің жиынтығы аясында қаралады.
5. Құрамдас дәрілік заттар
Бір дәрілік түрде бұрын белгілі болған активті затардың екі немесе одан да көп комбинациясынан тұратын жаңа дәрілік препараттар үшін толық тіркеу дерегі ұсынылады (1-5-модулдер, Тізбесінің I-IV бөліктері). 3-модул немесе ІІ бөлік өндіріс туралы мәліметті, сапаны бақылаудығ құрамдас дәрілік препараттар құрамына кіретін әрбір активті заттардың өндірушілерін қамтиды, мәлімделген активті заттардың комбинациясын клиникаға дейінгі және клиникалық зерттеулердің нәтижелері ұсынылады
6. Жақсы зерделенген медициналық қолдануымен дәрілік заттар.
Тиімділігі расталған және жеткілікті қауіпсіздік деңгейімен (оларға мысалы табиғат тектес шикізатынан дәрілік препараттар, (қайың деготі, жыланның уыты, арашаруашылығының өнімдері, медициналық сүлік,сарысу, минералдар және т.б.), олар медициналық қолдануда жақсы зерделенген активті заттар, дәрумендер және дәрумен-минералды кешендер олардың фармакологиялық белсенділігі табиғат тектес биологиялық активті заттар, антисептиктер кешені (су тотығы, йод, жасыл бриллиант және т.б.), инъекцияға арналған су, адсорбенттер (активтендірілген көмір және т.б.), карминативті дәрілік препараттар, тітіркендіретін дәрілік препарат) 1, 2 және 3-модулдер және Тізбенің I, II бөліктері ұсынылады. 4 және 5-модулдерде немесе Тізбенің III, IV бөліктері егжей-тегжейлі ғылыми библиографияда клиниға дейін және клиникалық сипаттама көрсетіледі.
Жақсы зерделенген медициналық қолдануды растау үшін: Для подтверждения хорошо изученного медицинского применения представляются данные по:
медициналық практикада активті затты пайдаланатын уақыты;
активті затты пайдаланудың сандық аспектілер;
өтініш бергенге дейін соңғы 5 жыл ішінде активті заттарды пайдаланудың ғылыми жариялымның және өзектілігі жиілігі (ғылыми көздерде жариялымға сілтеме);
ғылыми бағалаудың келісілуі.
Жақсы зерделенген әртүрлі активті заттардың қолданылуын айқындау үшін уақыттың әртүрлі кезеңіне бағалау талап етіледі. Жақсы зерделеген медициналық қолдануды айқындау үшін қажетті уақыт кезеңі дәрілік затты қолданудың бастапқы жүйелі және құжаттау күнінен бастап кемінде 10 жылды құрайды, олар үшін биобаламалығы және (немесе ) клиникалық зерттеулер жүргізу талап етілетін жақсы зерделенген қолданумен дәрілік препараттардың санатына жатады. 2) зерттеу алды-және теркеуден кейінгі зерттеулерді ескере отырып тиісті әдебиетті шолуға сілтемеден тұрады және эпидемиологиялық зерттеулер нәтижелеріне қатысты жарияланған ғылыми әдебиетке және әсіресе салыстырмалы эпидемиологиялық зерттеулер нәтижелеріне қатысты оң және теріс барлық құжаттаманың, өтініш беруші ұсынған тіркеу дерегнің материалдары қауіпсіздік пен тиімділікті бағалаудың барлық аспектілерін қамтиды. Дәлелдердің басқа да көздеріне библиографиялық сілтеме (тіркеуден кейінгі зерттеулер, эпидомиологиялық зерттеулер), бақылау және сынау әдістеріне қатысты деректерден басқа, дәрілік препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігінің дәлелі болып табылады, бұл тіркеу дерегінде осы ақпарат көздерін пайдалану нақты түсіндірілген және негізделген

11) спецификацию безопасности (с описанием важных выявленных и потенциальных проблем безопасности эталонного биопрепарата, класса лекарственного вещества и (или) биосимиляра) и план фармаконадзорабиосимиляра в пострегистрационный период (с описанием планируемых пострегистрационных мероприятий и методов, основывающихся на спецификации безопасности, плана управления и минимизации рисков, в том числе образовательные материалы для пациентов и (или) лечащих врачей);
12) экстраполирование данных по эффективности и безопасности с одного терапевтического показания на другое: если референтный препарат имеет более одного показания к применению, заявитель предоставляет обоснование отсутствия клинических исследований эффективности и безопасности биосимиляра по другим показаниям к применению, по которым не проведены клинические исследования биосимиляра; в обосновании отражается опыт клинического применения, доступность данных литературы, механизмов действия активного вещества референтного препарата для каждого показания (включая степень их достоверности) и вовлеченных рецепторов; при наличии доказательств, что при разных показаниях к применению вовлекаются различные активные центры действующего вещества референтного препарата или различные рецепторы клетки мишени или что профиль безопасности препарата различается для разных показаний к применению, предоставляются данные клинических исследований; для экстраполирования данных по безопасности следует принять во внимание факторы, связанные с пациентом (сопутствующее лечение, сопутствующие заболевания и иммунный статус), факторы, связанные с заболеванием (реакции, сходные с таковыми клеток мишеней); объем таких данных рассматривается в свете совокупности доказательств, полученных при установлении сопоставимости биосимиляра и потенциальных остающихся неопределенностей.
5. Комбинированные лекарственные препараты
Для новых лекарственных препаратов, представляющих собой комбинацию двух или более ранее известных активных веществ в одной лекарственной форме, представляется полное регистрационное досье (Модули 1-5, Части I-IV Перечня). Модуль 3 или Часть II включает сведения о производстве, контроле качества, производителе каждого активного вещества, входящего в состав комбинированных лекарственных препаратов. В Модулях 4 и 5 или Частях III, IV Перечня представляются результаты доклинических и клинических исследований заявляемых комбинаций активных веществ.
6. Лекарственные средства с хорошо изученным медицинским применением.
К лекарственным препаратам с подтвержденной эффективностью и приемлемым уровнем безопасности (к которым относятся, например, лекарственные препараты из сырья природного происхождения (деготь березовый, змеиный яд, продукты пчеловодства, медицинские пиявки, желчь, минералы и др.), активное вещество которых хорошо изучено в медицинском применении, витамины и витаминно-минеральные комплексы, а также лекарственные препараты, фармакологическую активность которых определяет комплекс биологически активных веществ природного происхождения, растворы антисептиков (перекись водорода, йод, бриллиантовый зеленый и др.), вода для инъекций, адсорбенты (уголь активированный и т.д.), карминативные лекарственные препараты, лекарственные препараты из группы раздражающих и обволакивающих средств) представляются Модули 1, 2 и 3 и Части I, II Перечня. В Модулях 4 и 5 или Части III, IV Перечня в подробной научной библиографии указываются доклинические и клинические характеристики.
Для подтверждения хорошо изученного медицинского применения представляются данные по:
времени, в течение которого используется активное вещество в медицинской практике;
количественным аспектам использования активного вещества;
частоте научных публикаций и актуальности использования активного вещества в течение последних 5 лет перед подачей заявления (со ссылкой на публикации в научных источниках);
согласованности научных оценок.
Для определения хорошо изученного применения различных активных веществ требуется оценка за различные периоды времени. Период времени, необходимый для определения хорошо изученного медицинского применения активного вещества, составляет не менее 10 лет с даты первого систематического и документированного применения лекарственного средства. Биологические лекарственные препараты и лекарственные препараты, для которых требуется проведение исследований биоэквивалентности и (или) клинических исследований, не относятся к категории лекарственных препаратов с хорошо изученным применением.
2) материалы регистрационного досье, представленные заявителем, включают все аспекты оценки безопасности и эффективности, содержат ссылку на обзор соответствующей литературы с учетом пред- и пострегистрационных исследований и опубликованной научной литературы относительно результатов эпидемиологических исследований и особенно сравнительных эпидемиологических исследований, всю документацию, как положительную, так и отрицательную. Библиографическая ссылка на другие источники доказательств (пострегистрационные исследования, эпидемиологические исследования), кроме данных, касающихся методов контроля и испытаний, является доказательством безопасности и эффективности лекарственного препарата при условии, что в регистрационном досье четко объяснено и обосновано использование этих источников информации;

3) кейбір зерттеулердің болмауына қарамастан қауіпсіздік және/немесе тиімділіктің қол жеткізілетін дәлелденген жеткілікті негіздемесі;
4) клиникаға дейінгі және/немесе клиникалық шолуларда кез келген ұсынылған деректердің маңызын түсіндіру, бұл тіркелген дәрілік препаратқа қатысты, ерекшелігі олар тіркеуге ұсынылады. Мәлімделген дәрілік препаратты олардың бар айырмашылығына қарамастан тіркелген дәрілік препаратқа ұқсас деп санауға бола ма;
5) тіркеуден кейінгі тәжірибені пайдалану осындай активті заттан тбасқа да дәрілік препараттарды пайдалану туралы ақпараттан тұрады;
6) шетелдік өндірушілер өтінішті бергенге дейін соңғы 5 жыл ішінде дәрілік препарттың қауіпсіздігі бойынша мерзімді жағартылатын есеп.
7. Өсімдік дәрілік препарттар
Өсімдіктен жасалған дәрілік заттарды сараптау үшін тиісті фармакологиялық, токсикологиялық және клиникалық зерттеулердің нәтижелерін ұсынады. Клиникаға дейінгі (клиникалық емес) және (немесе) клиникалық зерттулер бойынша материалдар мен құжаттар:
ерекше белсенділіктің клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеулер материалдары;
жіті және созылмалы уыттылықты зерттеу материалдары;
жергілікті-тірікендіру әсері туралы деректер;
аллергиялық қасиеттері туралы деректер;
өндіруше елде немесе басқа да елдерде клиникалық қолдану тәжірибесі.
Бұл ретте дәрілік препараттың сапалық аспектілеріне қатысты материалдар толық көлемде ұсынылады.
Дәрілік өсімдік шикізатын, фито шайларды жинау үшін олардың құрамына кіретін дәрілік өсімдіктер бойынша ғылыми әдебиеттік шолу ұсынылады.
8. Гомеопатиялық препараттар
Гомеопатиялық препарттарға сараптама үшін өтініш беруші 4 және 5-модулдер немесе Тізбенің III және IV бөліктері бойынша мынадай ақпаратты қамтитын құжаттармен материалдарды ұсынады:
Көптеген жыл қолдану тәжірибесі бар препарттар үшін (кемінде 30 жыл): қолданудың мәлімделген саласында гомеопатиялық препарттардың тиімділігі мен қауіпсіздігі туралы ғылыми әдебиет деректерінің шолуы;
Фармакопеяларда және монографияларда айтылған жаңа гомеопатиялық препарттар үшін: 4-модул үшін немесе Тізбенің ІІІ бөлігі үшін токскологиялық зерттеулердің деректері ұсынылады, қолданудың клиникалық тәжірибесінің деректері; 5-модул үшін немесе Тізбенің VI бөлігі үшін клиникалық зерттеулердің деректері (осы қосымшалардың талаптарына сәйкес) және әртүрлі дозаларды іріктеу негіздемесі ұсынылады.
Дәрілік зат гомеопатиялық препарат болып табылатыны көрсете отырып, дәрілік препараттың жалпы сипаттамасы және медициналық қолдану жөніндегі нұқсаулығы (қосымша парақ)
Кез келген ақпараттың болмауы негізделеді.

3) обоснование доказанного приемлемого уровня безопасности и/или эффективности, несмотря на отсутствие некоторых исследований;
4) в доклинических и/или клинических обзорах объяснить значимость любых представленных данных, касающихся уже зарегистрированного лекарственного препарата, отличного от того, который предлагается к регистрации. Представляется обоснование по поводу того, можно ли заявленный лекарственный препарат считать подобным уже зарегистрированному лекарственному препарату, несмотря на существующие различия;
5) пострегистрационный опыт использования содержит информацию об использовании других лекарственных препаратов, содержащих те же активные вещества;
6) периодический обновляемый отчет по безопасности лекарственного препарата за последние 5 лет до подачи заявления зарубежными производителями.
7. Растительные лекарственные препараты
Для экспертизы лекарственных препаратов растительного происхождения предоставляются результаты соответствующих фармакологических, токсикологических и клинических исследований. Материалы и документы по доклиническим (неклиническим) и (или) клиническим исследованиям включают:
материалы доклинических (неклинических) исследований специфической активности;
материалы исследования острой и хронической токсичности;
данные о местно-раздражающем действии;
данные об аллергизирующих свойствах;
опыт клинического применения в стране-производителе или других странах.
При этом материалы относительно качественных аспектов лекарственного препарата предоставляются в полном объеме.
Для сборов лекарственного растительного сырья, фито-чаев предоставляется обзор научной литературы по лекарственным растениям, входящих в их состав.
8. Гомеопатические препараты
Для экспертизы гомеопатических препаратов заявитель представляет документы и материалы, включающие следующую информацию по Модулям 4 и 5 или Частям III и IV Перечня:
для препаратов, имеющих многолетний опыт применения (не менее 30 лет): обзор данных научной литературы об эффективности и безопасности гомеопатического препарата в заявляемой области применения;
для новых гомеопатических препаратов, не упоминаемых в фармакопеях и монографиях: для Модуля 4 или Части III Перечня представляются данные токсикологических исследований, обоснование подбора различных потенций, данные клинического опыта применения; для Модуля 5 или Части VI Перечня представляются данные клинических исследований (в соответствии с требованиями настоящего приложения) и обоснование подбора различных дозировок.
общая характеристика лекарственного препарата и инструкцию по медицинскому применению (листок-вкладыш) с указанием, что лекарственное средство является гомеопатическим препаратом.
Отсутствие любой информации обосновывается.

9. Дәрумендер, минералдар
Құрамында дәрумендер және (немесе) дәрумендер және (немесе) дәрумендер мен минералдар кешнін білдіретін дәрілік заттарды сараптау үшін өтініш беруші төмендегі құжаттар мен материалдардың бірі ұсынылады:
1) сарапшы туралы ақпартты қоса алғанда сарапшының есебімен бірге дәрілік заттардың қауіпсіздігі бойынша деректердің библиографиялық шолуы;
2) мәлімделген препаратға ғылыми жариялымдар;
3) жіті және (немесе) созылмалы уыттылығын зерттеу деректері.
10. Радиофармацевтикалық препараттар
Радиофармацевтикалық препарттар және оларды прекурсорларын сараптау үшін 3-модулде немесе Тізбенің II бөлігінде мынадай ерекше ақпаратты қамтитын құжаттар мен материалдарды ұсынады:
1) өндіруші жеткізгеннен кейін радиоактивті белгімен қамтылатын радиофармацевтикалық жинақта активті затқа тасымалдау немесе радионулидті байланыстыру үшін жиынтықтың бөлігі қабылданады. Радиофармацевтикалық жиынтықтың өндірісі бойынша егжей-тегжейлі деректер және радиоактивті дәрілік препаратын өндіруге арналған ұсынылатын түпкі өңдеу деректерін қамтитын радиофармацевтикалық жиынтық өндірісінің әдісін сипаттау. Радионуклидтің талап етілетін ерекшілігі ҚР Мемлекеттік фармакопеясының жалпы немесе жекеше мақалаларының (монографияларының) қолданылса не Қазақстан Республикасының аумағында әрекет ету танылған осындай мақалалардың (монографиялардың) – фармакопеялардың мақалалары (монографиялары) сәйкес сипатталады.
Қосымша радиоактивті белгінің, сондай-ақ радиоактивті белгінің байланыстыру құрылымын енгізу үшін қажетті барлық байланыс құрылғысын сипаттау керек.
Радионуклидтің ядролық реакцияларға талдау жүргізіледі.
Генератордың негізгі сонымен қосымша радионуклидттер активті заттар деп саналады;
2) радионуклид табиғаты туралы мәлімет, изотоптың түпнұсқалығы, болуы мүмкін қоспалар, тасығыштар, қолдану және ерекшелік белсенділігі;
3) шығыс материалдар сәулеленуге арналған нысаналы материалдарды қамтиды;
4) химиялық/радиохимиялық жиілікті қарау және оның байланысы биобөлінуімен;
5) радионуклид жиілігін сипаттау, радиохимиялық жиілігі және ерекше белсенділігі;
6) генераторлар үшін радионуклидтердің негізгі және қосымшасының егжей-тегжейлі сынау деректері ұсынылады. Элюатор генераторлар үшін негізгі радионуклидтердің сынауы және генератор жүйесінің басқа да компоненттерін сынау ұсынылады;
7) молекуланың белсенді бөлігі массасының негізінде активті заттардың құрамы радиофармацевтикалық жиынтыққа ғана қолданылады. Радионуклидтер үшін радио белсенділігі күні көрсетілген, егер уақыт және сағат жиілігі қажет болса беккереляларда көрсетіледі. Радио белсенділігінің типі көрсетіледі;

9. Витамины, минералы
Для экспертизы лекарственных средств, содержащих витамины и (или) представляющих собой комплекс витаминов и (или) витаминов и минералов, заявитель представляет один из нижеследующих документов и материалов:
1) библиографический обзор данных по безопасности лекарственных средств, вместе с отчетом эксперта, включая информацию об эксперте;
2) научные публикации на заявляемый препарат;
3) данные исследований острой и (или) хронической токсичности.
10. Радиофармацевтические препараты
Для экспертизы радиофармацевтических препаратов и их прекурсоров в Модуле 3 или Части II Перечня представляются документы и материалы, включающие следующую специфическую информацию:
1) в радиофармацевтическом наборе, который снабжается радиоактивной меткой после поставки производителем, за активное вещество принимают часть набора, предназначенную для переноса или связывания радионуклида. Описание метода производства радиофармацевтического набора включает подробные данные по производству набора и данные рекомендуемой окончательной обработки для производства радиоактивного лекарственного препарата. Требуемые спецификации радионуклида описываются в соответствии, если применимо, с общей или частной статьей (монографией) Государственной Фармакопеи РК, либо при отсутствии таких статей (монографий) – статьям (монографиям) фармакопей, признанных действующими на территории Республики Казахстан.
В дополнение, следует описать все соединения, необходимые для введения радиоактивной метки, а также структуру соединения с радиоактивной меткой.
Анализируются ядерные реакции радионуклидов.
Как материнский, так и дочерний радионуклиды генератора считаются активными веществами;
2) сведения о природе радионуклида, подлинности изотопа, возможных примесях, носителе, применении и специфической активности;
3) исходные материалы включают целевые материалы для облучения;
4) рассмотрение химической/радиохимической чистоты и ее связь с биораспределением;
5) описание радионуклидной чистоты, радиохимической чистоты и специфической активности;
6) для генераторов представляются подробные данные испытаний материнских и дочерних радионуклидов. Для генераторов-элюатов представляются испытания материнских радионуклидов и других компонентов системы генератора;
7) содержание активных веществ на основании массы активной части молекулы применяется только к радиофармацевтическим наборам. Для радионуклидов радиоактивность выражается в беккерелях, с указанием даты и, если необходимо, времени и часового пояса. Указывается тип радиоктивности;

8) радиофармацевтикалық жиынтық болып табылатын дәрілік препараттың ерекшелігі радио белсенділік белгімен радиохимиялық және радионулидті байланыс жиілігіне тиісті бақылу радиоактивті белгіні енгізгеннен кейін препараттың қасиетін қамтиды. Радио белсенді белгінің енгізу үшін қажетті кез келген материал түпнұсқалығын белгілеуге және сандық айқындауға жатады;
9) изотопты генераторлар, изотопты жиынтықтар және радио белсенді білгісі бар дәрілік препарттар үшін тұрақтылығы туралы ақпарат. Укөп реттік пайдалану үшін контейнерлерде радиофармацевтикалық дәрілік препаттарды пайдалану кезінде тұрақтылық көрсетіледі.
4-модулде немесе Тізбенің ІІІ бөлігінде радиациялық дозиметриялардың аспектілері көрсетіледі (ағза/тінге сәулелену әсері). Сәулеленудің тұмшаланған дозасының көрсеткіші енгізудің белгілі бір жолы кезінде өлшеу бірліктерінің халықаралық танылған пайдаланылған жүйені көрсетумен есептеледі.
5-модулде немесе Тізбенің IV бөлігінде егер қолданылатын болса клиникалық сынаулардың нәтижелері ұсынылады немесе олардың болмауының негіздемесінің клиникалық шолулар келтіріледі ( 2-модул).
Радио белсенді белгінің енгізу үшін ғана арналған радиофармацевтикалық прекурсор жағдайында ең алдымен радио белсенді белгісімен конъюгаттың in vivo диссоциациясы немесе радио белсенді белгінің енгізудің жеткіліксіз тиімділігінің болуы мүмкін салдары туралы ақпарат ұсынылады, яғни пациенттерге еркін радионуклид әсерімен байланысты. Қосымша қауіп факторларына қатысты тиісті ақпарат ұсынылады, яғни аурухана персоналы және қоршаған ортаға радио белсенді әсері ұсынылады.
Ішінара мынадай ақпарат ұсынылады:
3-модулдің немесе Тізбенің ІІ бөлігі ережесінің жоғарыда көрсетілген егер қолданылса радиофармацевтикалық прекурсорларды тіркеу кезінде қолданылады.
4-модулде немесе Тізбенің ІІІ бөлігінде бір реттік және көп реттік енгізу кезінде уыттылыққа қатысты тиісті зертханалық практика қағидаларына сәйкес жүргізілген клиникаға дейінгі зерттеулер нәтижелері ұсынылады.
Радинуклидтердің мутагенділігін зерттеу осы нақты жағдайда қолданылады деп есептелмейді.
Химиялық уыттылыққа және тиісті "суық" нуклид (құрамында радио белсенді заттар жоқ) бөлуге қатысты ақпарат ұсынылады.
5-модулде немесе Тізбенің IV бөлігінде радио белсенділік белгісін енгізуге ғана арналған радиофармацевтикалық прекурсоры жағдайында елеулі болып саналмайтын өз бетінше прекурсорды пайдаланумен клиникалық зерттеулер барысында алынған клиникалық ақпарат.
Тиісті тасығышқа молекулаға қосылу кезінде радиофармацевтикалық прекурсордың клиникалық тиімділігін растайтын ақпаратты ұсынылады.

8) спецификации лекарственного препарата, являющегося радиофармацевтическим набором, включают испытания свойств препарата после введения радиоактивной метки, соответствующие контроли на радиохимическую и радионуклидную чистоту соединения с радиоактивной меткой. Любой материал, необходимый для введения радиоактивной метки подлежит установлению подлинности и количественному определению;
9) информация о стабильности для изотопных генераторов, изотопных наборов и лекарственных препаратов с радиоактивной меткой. Указывается стабильность при использовании радиофармацевтических лекарственных препаратов в контейнерах для многоразового использования.
В Модуле 4 или Части III Перечня указываются аспекты радиационной дозиметрии (действие излучения на орган/ткань). Показатель поглощенной дозы излучения рассчитывается с указанием системы использованных международно признанных единиц измерения при определенном пути введения.
В Модуле 5 или Части IV Перечня, если применимо, представляются результаты клинических испытаний или приводится в клинических обзорах (Модуль 2) обоснование их отсутствия.
В случае радиофармацевтического прекурсора, предназначенного только для введения радиоактивных меток, прежде всего представляется информация о возможных последствиях недостаточной эффективности введения радиоактивных меток или диссоциации in vivo конъюгата с радиоактивной меткой, т.е. вопросы, связанные с действием свободного радионуклида на пациентов. В дополнение, представляется соответствующая информация относительно факторов риска, т.е. радиоактивного воздействия на персонал больницы и окружающую среду.
В частности представляется следующая информация:
Положения Модуля 3 или Части II Перечня применяются при регистрации радиофармацевтических прекурсоров, как указано выше, если применимо.
В Модуле 4 или Части III Перечня относительно токсичности при однократном и многократном введении представляются результаты доклинических исследований, проведенные в соответствии с правилами надлежащей лабораторной практики.
Исследования на мутагенность радионуклидов не считаются применимыми в данном конкретном случае.
Представляется информация относительно химической токсичности и распределения соответствующего "холодного" (не содержащего радиоактивных веществ) нуклида.
В Модуле 5 или Части IV Перечня клиническая информация, полученная в ходе клинических исследований с использованием прекурсора самого по себе, не считается значимой в случае радиофармацевтического прекурсора, предназначенного исключительно для введения радиоактивной метки.
Представляется информация, подтверждающая клиническую эффективность радиофармацевтического прекурсора при присоединении к молекулам соответствующего носителя.

11. Орфандық дәрілік препараттар
Орфандық препараттар сараптамасы кезінде қауіпсіздік туралы оң қорытынды мынадай жағадйларда өтініш берушінің міндеттемелріне сәйкес беріледі:
1) "пайда-қауіп" арақатынасын қайта бағалау үшін негіз болып табылатын нәтижелер зерттеудің белгілі бір бағдарлаамаларының мерзімінде орындалады;
2) дәрілік препаратты дәрігердің қатаң бақылауымен қолдану;
3) орфандық препаратты қолдану кезінде туындаған кез келген жағымсыз әсер туралы және қабылданған шаралар туралы мемлекеттік органды дереу хабардар ету.
Алға қойлыған талаптарды орындау кезеңінде сараптама ұйымы осылайша тіркелген орфандық препарат үшін "пайда-қауіп" арақатынасын жыл сайынғы қайта бағалау үшін белгілі бір бағдарламаны жүргізу туралы өтініш берушіден алынған ақпаратты мемлекеттік органға ұсынады. Осылайша тіркелген орфандық препарат туралы медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық және басқа да медициналық ақпарат деректердің жеткіліксіздігі туралы нұсқаудан тұрады.
12. Жоғары технологиялық дәрілік препарттар
Жоғары технологиялық дәрілік препарттарға арналған тіркеу дерегінің материалдары №78 Қағидалардың 4-бөліміне сәйкес келеді.
13. Трансфер
Өндірістік және технологиялық процестерді толықтай көшіру (трансферттеу) негізінде Қазақстан Республикасының өндірушілері өндіретін дәрілік заттарды сараптау кезінде қосымша мынадай құжаттарды ұсынады:
1) отандық өндірушілер мен шетелдік өндірушілер арасындағы өндірістік және технологиялық процестерді көшіру туралы шарт;
2) трансферт жобасын, трансферт масштабы, күрделі параметрлерді, алынған негізгі және қосымша алаңдарды, трансферттің қорытыды тұжырымдамасын қамтитын жүргізілген трансферт нәтижелері бойынша есеп;
3) отандық өндірістік алаңның өндірістік процестерін валидациялау туралы;
4) отандық алаңда пайдаланылатын процеске немесе дайын өнімге ықпал етпейтін шығыс шикізаты (активті субстанциялар, қосымша заттар) ретінде растау туралы;
5) отандық өндірістік алаңда өндірілетін препараттар және шетелдік өндірушілердің препарттарының сапасын бақылау бойынша бір ерекшелік бойынша жүзеге асырылады (бірдей қоспа бейіні, ерітіндінің фармакокинетикалық бейіні (қатты дәрілік түрлер үшін) және ин-витро зерттеуі));
6) Қазақстаннан тыс өндірістік алаңда өндірілген дәрілік препараттардың биобаламалығын немесе клиникалық зерттеулердің есептері (негіздеме болмаған жағдайда).
Өндірістік және технологиялық процестерді толықтай көшіру (трансферттеу) кезінде өтініш беруші Қазақстаннан тыс өндірістік алаңның сапасын қамтамасыз ету жүйесі және өндірістік жағдайларда Қазақсатн Республикасында өндірістік алаңда өндірістік жағдайлардың және сапаны қамтамасыз ету жүйесінің толық сәйкестігін қатмамасыз етеді.

11. Орфанные лекарственные препараты
При экспертизе орфанных препаратов положительное заключение о безопасности выдается под обязательство заявителя на условиях:
1) выполнения в определенные сроки определенной программы исследований, результаты которых будут являться основанием для переоценки соотношения "польза-риск";
2) применения лекарственного препарата под строгим наблюдением врача;
3) немедленного уведомления государственного органа о любых побочных действиях, возникших при применении орфанного препарата, и предпринятых мерах.
В период выполнения поставленных условий экспертная организация предоставляет в государственный орган информацию, получаемую от заявителя о проведении определенной программы исследований для ежегодной переоценки соотношения "польза-риск" для зарегистрированного таким образом орфанного препарата. Инструкция по медицинскому применению и другая медицинская информация о зарегистрированном таким образом орфанном препарате содержит указания о недостаточности данных.
12. Высокотехнологические лекарственные препараты
Материалы регистрационного досье для высокотехнологических лекарственных препаратов соответствуют разделу 4 Правил № 78
13. Трансфер
При экспертизе лекарственных препаратов, производимых производителями Республики Казахстан на основе полного переноса (трансфера) производственных и технологических процессов, к регистрационному досье дополнительно предоставляются следующие документы:
1) договор о переносе производственных и технологических процессов между отечественным производителем и зарубежным производителем;
2) отчет по результатам проведенного трансфера, включающего описание проекта трансфера, масштаб трансфера, критические параметры, полученные основной и дополнительной площадками, заключительные выводы трансфера;
3) о валидации производственных процессов на отечественной производственной площадке;
4) о подтверждении того, что качество исходного сырья (активной субстанции, вспомогательных веществ), используемого на отечественной площадке не влияет на процесс или готовый продукт;
5) по контролю качества препаратов, производимых на отечественной производственной площадке, и препаратов зарубежного производителя осуществляется по одной спецификации (одинаковый профиль примесей, фармакокинетический профиль растворения (для твердых лекарственных форм) и ин-витро исследования);
6) отчеты исследований биоэквивалентности или клинических исследований лекарственных препаратов, произведенных на производственных площадках вне Казахстана (в случае отсутствия – обоснование).
При полном переносе (трансфере) производственных и технологических процессов заявитель обеспечивает полное соответствие условий производства и системы обеспечения качества на производственной площадке в Республике Казахстан условиям производства и системе обеспечения качества производственной площадки вне Казахстана.

14. Қайта тіркеу
1. Өтініш беруші тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі өткенге дейін 180 күн бұрын қайта тіркеу мақсатында сараптамаға өтініш береді.
2. Қазақстан Республикасының өндірушілеріне дәрілік заттарды мемлекеттік қайта тіркеу кезінде сараптамаға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Тізбенің I және II бөліктері, шетелдік өндірушілерге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 1-3-модульдер ұсынылады.
Қазақстан Республикасының өндірушілеріне осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Тізбенің IV бөлігінен және шетелдік өндірушілер үшін осы Қаиғдаларға 3-қосымшаға сәйкес 5-модулден қосымша ұсынылады:
1) тиімділік пен қауіпсіздіктің тіркеуден кейінгі клиникалық зерттеулердің есептері;
2) өндірушінің тілінен негізгі бөлімдерін орыс тіліне қысқаша теңтүпнұсқалы аудармамен Қазақстан Республикасының фармацевтикалық нарығында дәрілік препараттың соңғы 5 жыл ішінде қауіпсіздік бойынша мерзімділік есеп.
3. Биологиялық дәрілік заттарды, соның ішінде биосимилярды мемлекеттік қайта тіркеу кезінде сараптамаға:
1) өндірушінің тілінен негізгі бөлімдерін орыс тіліне қысқаша теңтүпнұсқалы аудармамен Қазақстан Республикасының фармацевтикалық нарығында дәрілік препараттың соңғы 5 жыл ішінде қауіпсіздік бойынша мерзімділік есеп;
2) қауіптерді басқару жоспарын мониторингтеу нәтижелері және биологиялық дәрілік заттарды қолдану кезінде, соның ішінде мыналарды нәтижесінде алынған Қазақстан Республикасында иммуногенділігінің қауіптерді азайту нәтижелері:
Дәрілік заттарды қауіпсіздігі мен тиімділігінің тіркеуден кейінгі бақылайтын зерттеулер (активті мониторинг әдістерімен, ретроспективті және (немесе) проспективті зерттеулер, бақылау немесе когортты жағдайлар әдісімен);
белгілі бір биологиялық дәрілік заттармен ем алатын Пациенттердің тіркелімін талдау;
маркетингтен кейінгі клиникалық зерттеулер;
Қазақстан Республикасында биологиялық дәрілік заттарды қолданумен байланысты қауіптерді төмендету мақсатында дәрігерлерді, фармацевтерді және пациенттердің хабардарлығын арттыру бойынша оқыту іс-шараларын жүргізу.
4. Осы Қағидалардың талаптары күшіне енгенге дейін Қазақстан Республикасында тіркелген (сыртқы қолдануға арналған дәрілік түрлерінде, суппозиториилерде (ректалды, қынаптық) биосимилярларды қоспағанда) биосимилярларды мемлекеттік қайта тіркеу кезінде сараптау үшін тіркеу үшін ретінде тіркеу дерегі ұсынылады.
15. Тіркеу дерегіне өзгерістер енгізу

14. Перерегистрация
1. Заявитель подает заявление на экспертизу в целях перерегистрации не менее чем за 180 дней до истечения срока действия регистрационного удостоверения.
2. На экспертизу при государственной перерегистрации лекарственного средства производителями Республики Казахстан предоставляются части I и II Перечня приложения 2 к настоящим Правилам, зарубежными производителями предоставляются Модули 1-3 согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Дополнительно производителями Республики Казахстан из Части IV Перечня согласно приложению 2 к настоящим Правилам и зарубежными производителями из Модуля 5 согласно приложению 3 к настоящим Правилам предоставляются:
1) отчеты пострегистрационных клинических исследований эффективности и безопасности (при наличии);
2) периодический отчет по безопасности за последние 5 лет нахождения лекарственного препарата на фармацевтическом рынке Республики Казахстан с кратким аутентичным переводом с языка производителя на русский язык основных разделов.
3. На экспертизу при государственной перерегистрации биологического лекарственного средства, в том числе биосимиляра, предоставляются:
1) периодический отчет по безопасности за последние 5 лет нахождения лекарственного препарата на фармацевтическом рынке Республики Казахстан с кратким аутентичным переводом с языка производителя на русский язык основных разделов;
2) результаты мониторинга плана управления рисками и минимизации риска, иммуногенности, при применении биологического лекарственного средства, в том числе в Республике Казахстан, полученных в результате:
пострегистрационных наблюдательных исследований безопасности и эффективности лекарственных средств (методом активного мониторинга, методом случай – контроль или когортных ретроспективных и (или) проспективных исследований);
анализа Регистров пациентов, получающих лечение определенным биологическим лекарственным средством;
постмаркетинговых клинических исследований;
проведения обучающих мероприятий по повышению информированности врачей, фармацевтов и пациентов с целью снижения рисков, связанных с применением биологического лекарственного средства в Республике Казахстан.
4. Для экспертизы при государственной перерегистрации биосимиляров (за исключением биосимиляров в лекарственных формах для наружного применения, суппозиториях (ректальные, вагинальные)), зарегистрированных в Республике Казахстан до вступления в силу требований настоящих Правил, предоставляется регистрационное досье как для регистрации.
15. Внесение изменений в регистрационное досье

1. IA, IБ және II типтегі тіркеу дерегіне өзгерістер енгізу кезінде өтініш беруші енгізілетін өзгерістердің қажеттілігі мен дұрыстығының негіздемесінен тұратын түсіндірме жазба ұсынады.
2. Тіркеу дерегіне II типті өзгерістер енгізу кезінде:
- Б.I тармағы бойынша Тізбенің I, II бөліктерінің құжаттарының тізбесі ұсынылады (I А7 жаңартылған бөлімдер – активті заттың сапасын растайтын құжат (өндірушіден субстанцияларды талдау сертификаты, Еуропалық Фармакопея монографияларының сәйкестік сертификаты, талдау хаттамасы, талдау паспорты) II С 1 – енгізілетін өзгерістерге сәйкес активті субстанциялар) немесе 3-қосымшаның 3-модулі (енгізілетін өзгерістерге сәйкес жаңартылған 3.2.S бөлімдері);
- Б.II тармағы бойынша I бөліктің құжаттарының тізбесі ұсынылады (жаңартылған I А8 бөлімі – үш өнеркәсіптік сериялардың дайын өнімінің сапасын растайтын құжат (талдау сертификаты, талдау хаттамасы), оның бір сериясы енгізілетін өзгерістерге сәйкес тіркеуге берілген дәрілік заттың үлгісінің сериясымен тұспа-тұс келеді) және Тізбенің II немесе 3-қосымшаның 3-модулі (енгізілетін өзгерістерге сәйкес жаңартылған 3.2.P бөлімдері).
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Дәрілік заттың (тіркеу дерекнамасының валидациясы) бастапқы сараптамасының есебі
1. Дәрілік заттың (тіркеу дерекнамасының валидациясы) бастапқы сараптамасы жүргізілді
1)
Сарапшының тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса)
2)
Сарапшы лауазымы
2. Дәрілік зат туралы ақпарат
1)
Өтінімнің нөмірі және күні
2)
Препараттың саудалық атауы
3)
Халықаралық патенттелмеген атауы (бұдан әрі – ХПА)
4)
Дәрілік түрі
5)
Дозасы
6)
Концентрациясы
7)
Енгізу тәсілі
3. Қаптамасы
Қаптама атауы
Қаптама түрі (бастапқы, қайталама)
Көлемі
Қаптамадағы бірліктер саны
1)
2)
4. Өндіруші туралы деректер
Ұйымның типі немесе өндіріс учаскесі
Ұйымның атауы
Елі
Заңды мекенжайы
1)
Өтініш беруші
2)
Өндіруші
3)
Қаптаушы
4)
Тіркеу куәлігін ұстаушы
5. Босату тәртібі
1)
Босату шарттары :
(қажеттісін сызу)
рецепт бойынша
рецептісіз
6. Қазақстан Республикасында көрсетілген саудалық атауымен активті заттардың басқа да құрамымен басқа дәрілік препарат бұрын тіркелген.
1)
жоқ
иә
7. Ұсынылған құжаттардың толықтығын, тіркеу деректері жиынтықталымын және дұрыс ресімделуін бағалау
1)
Тіркеу деректері бөлімдерге бөлінген, беттері нөмірленген, құжаттар тізбесі құрастырылған
жоқ
иә
2)
Құжаттар жиынтығы бекітілген тізбеге сәйкес келеді
жоқ
иә
3)
Түрлі түсті қаптама макеттерінің болуы және оларды өтініш берушінің мөрімен растау фактісі, дәрілік препараттың қаптамасының Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 16 сәуірдегі № 227 бұйрығымен бекітілген Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы таңбалау қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1108 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 227 бұйрық)
жоқ
иә

1. При внесений изменений в регистрационное досье типа IA, IБ или II заявителем предоставляется пояснительная записка, содержащая обоснование необходимости и достоверности вносимых изменений.
2. При внесений изменений в регистрационное досье типа II:
- по пунктам Б.I предоставляется перечень документов Части I, II Перечня (обновленные разделы I А7 - Документ, подтверждающий качество активного вещества (сертификат анализа субстанции от производителя, сертификат соответствия монографии Европейской Фармакопеи, протокол анализа, аналитический паспорт) и II С 1 - активная субстанция в соответствии с вносимыми изменениями) или Модуля 3 Приложения 3 (обновленные разделы 3.2.S в соответствии с вносимыми изменениями);
- по пунктам Б.II предоставляется перечень документов Части I (обновленный раздел I А8 - Документ, подтверждающий качество готового продукта трех промышленных серий (сертификат анализа, протокол анализа), одна серия которого совпадает с серией образца лекарственного средства, поданного на регистрацию в соответствии с вносимыми изменениями) и II Перечня или Модуль 3 Приложения 3 (обновленные разделы 3.2.P в соответствии с вносимыми изменениями).
Приложение 5
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Форма
Отчет начальной экспертизы (валидации регистрационного досье) лекарственного средства
1. Проведена начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) лекарственного средства
1)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) эксперта
2)
Должность эксперта
2. Информация о лекарственном средстве
1)
Номер и дата заявки
2)
Торговое наименование препарата
3)
Международное непатентованное название (далее – МНН)
4)
Лекарственная форма
5)
Дозировка
6)
Концентрация
7)
Способ введения
3. Упаковка
Наименование упаковки
Вид упаковки (первичная, вторичная)
Объем
Количество единиц в упаковке
1)
2)
4. Данные о производителе
Тип организации или участок производства
Наименование организации
Страна
Юридический адрес
1)
Заявитель
2)
Производитель
3)
Упаковщик
4)
Держатель регистрационного удостоверения
5. Порядок отпуска
1)
Условия отпуска:
(необходимое отметить)
по рецепту
без рецепта
6. В Республике Казахстан под указанным торговым наименованием ранее зарегистрирован другой лекарственный препарат с другим составом активных веществ
1)
нет
да
7. Оценка полноты, комплектности регистрационного досье и правильности оформления представленных документов
1)
Досье сформировано по разделам, страницы пронумерованы, опись документов составлена
нет
да
2)
Комплект документов соответствует утвержденному перечню
нет
да
3)
Наличие цветных макетов упаковок и факт заверения их печатью заявителя, соответствие упаковки лекарственного препарата Правилам маркировки лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 16 апреля 2015 года № 227 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11088) (далее – Приказ № 227)
нет
да

4)
Қаптама, затбелгі, стикерлердің макеттерінің үлгілерін таңбалау мәтіні № 227 бұйрыққа сәйкес келеді
жоқ
иә
8. Дәрілік препараттың құрамын бағалау
1)
Дәрілік препараттың құрамында тыйым салынған бояуыштардың және басқа да қосымша заттардың болуы
жоқ
иә
2)
Дәрілік препараттың құрамында қаннан, адамның және жануардың ағзасынан және тіндерінен алынған заттардың болуы
жоқ
иә
3)
Құрамында есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың болуы (бар болса, Кестені, позициясын көрсету)
жоқ
иә
9. Дәрілік препараттың атауын онда мынадай белгілердің мәнінің болмауына бағалау:
1)
бұрын тіркелген дәрілік препараттармен және әдепсіз айтылатын сөздердің графикалық ұқсастықтары
жоқ
иә
2)
препараттың нағыз құрамы мен әсеріне қатысты шатастыруға апаратын қабілеттері
жоқ
иә
3)
ХПА ұқсастықтары және/немесе химиялық құрамы немесе әсері басқаша дәрілік препаратқа арналған олармен атауларының ұқсастығы
жоқ
иә
10. Дәрілік препараттың фармакологиялық әсері туралы мәліметтерді бағалау
1)
Дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың құрылымына және ресімделуі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 414 бұйрығымен бекітілген Дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықты жасау және ресімдеу қағидаларына сәйкес келуі (Нормативтік құқықтық актілердің тізілімінде № 11495 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 414 бұйрық)
11. Қорытынды:
1)
одан арғы сараптамадан бас тарту (негіздемесімен)
2)
сараптаманы жалғастыру
Құрылымдық бөлімшенің басшысы
__________ _______________________________
қолы тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса)
Сарапшы:
__________ _______________________________
қолы тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса)
Күні _____________
Мөр орны
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Дәрілік заттың тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістердің (тіркеу дерекнамасының валидациясы) бастапқы сараптамасының есебі
1. Дәрілік заттың тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістердің (тіркеу дерекнамасының валидациясы) бастапқы сараптамасы жүргізілді
1)
Сарапшының тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса)
2)
Сарапшы лауазымы
2. Мәлімделген өзгерістер мыналар болып табылады:
І типті: І А типті, ІБ типті,
Енгізілетін өзгерістерді көрсету
ІІ типті
Енгізілетін өзгерістерді көрсету
3. Дәрілік зат туралы ақпарат
1)
Өтінімнің нөмірі және күні
2)
Препараттың саудалық атауы
3)
Халықаралық патенттелмеген атауы
4)
Дәрілік түрі
5)
Дозалануы
6)
Концентрациясы
7)
Енгізу тәсілі
8)
Өндіруші ұйым

4)
Текст маркировки образцов макетов упаковки, этикеток, стикеров соответствует Приказу № 227
нет
да
8. Оценка состава лекарственного препарата
1)
Наличие в составе лекарственного препарата запрещенных красителей и других вспомогательных веществ
нет
да
2)
Наличие в составе лекарственного препарата веществ, полученных из крови, органов и тканей человека и животных
нет
да
3)
Наличие в составе наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров (при наличии указать Таблицу, позицию)
нет
да
9. Оценка названия лекарственного препарата на предмет отсутствия в нем:
1)
сходство с ранее зарегистрированными лекарственными препаратами и слов с неблагозвучными выражениями
нет
да
2)
способности ввести в заблуждение относительно истинного состава и действия препарата
нет
да
3)
сходства МНН и/или сходные с ними названия для лекарственного препарата другого химического состава или действия
нет
да
10. Оценка сведений о фармакологическом действии лекарственного препарата
1)
Соответствие структуры и оформления инструкции по медицинскому применению лекарственного препарата Правилам составления и оформления инструкции по медицинскому применению лекарственных средств и изделий медицинского назначения, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 414 (зарегистрирован в Реестре государственнной регистрации нормативных правовых актов под № 11495)
11. Заключения:
1)
отказать в дальнейшей экспертизе (с обоснованием)
2)
продолжить экспертизу
Руководитель структурного подразделения __________ __________________________
подпись       Фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Эксперт __________ ________________________________________________________
подпись             Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Дата ______________
Место печати
Приложение 6
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Форма
Отчет начальной экспертизы (валидации регистрационного досье) изменений, вносимых в регистрационное досье лекарственного средства
1. Проведена начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) изменений, вносимых в регистрационное досье лекарственного средства
1)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) эксперта
2)
Должность эксперта
2. Заявленные изменения являются:
типа I: типа I А, типа I Б
Указать вносимые изменения
типа II
Указать вносимые изменения
3. Информация о лекарственном средстве
1)
Номер и дата заявки
2)
Торговое наименование препарата
3)
Международное непатентованное название
4)
Лекарственная форма
5)
Дозировка
6)
Концентрация
7)
Способ введения
8)
Организация-производитель

9)
Тіркеу куәлігінің №
4. Қаптамасы
Қаптаманың атауы
Қаптама түрі (бастапқы, қайталама)
Көлемі
Қаптамадағы бірліктер саны
1)
2)
5. Өндіруші туралы деректер
Ұйымның типі немесе өндіріс учаскесі
Ұйымның атауы
Елі
Заңды мекенжайы
1)
Өтініш беруші
2)
Өндіруші
3)
Қаптаушы
6. Енгізілетін өзгерістердің тізбесі
1)
Құжаттың атауы
Бұрынғы редакциясы
Жаңа редакциясы
7. Ұсынылған құжаттардың толықтығын, тіркеу деректері жиынтықталымын және дұрыс ресімделуін бағалау
1)
Тіркеу деректері бөлімдерге бөлінген, беттері нөмірленген, құжаттар тізбесі құрастырылған
жоқ
иә
2)
Құжаттар жиынтығы бекітілген тізбеге сәйкес келеді
жоқ
иә
8. Қорытынды:
1)
одан арғы сараптамадан бас тарту (негіздемесімен)
2)
сараптаманы жалғастыру
Құрылымдық бөлімшенің басшысы
__________ __________________________________
қолы тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса)
Сарапшы:
__________ _________________________________
қолы тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса)
Күні _____________
Мөр орны
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Дәрілік заттардың оңтайлы емес комбинацияларының тізбесі
Дәрілік заттардың атауы, олардың комбинациялары
1.
Дәрумендердің қабынуға қарсы препараттармен және транквилизаторлармен бекітілген комбинациялары
2.
Атропин/атропин тәрізді дәрілік заттардың анальгетиктермен және антипиретиктермен бекітілген комбинациялары
3.
Йохимбиннің тестостеронмен және витаминдермен бекітілген комбинациялары
4.
Темірдің йохимбинмен бекітілген комбинациялары
5.
Антигистаминді дәрілік заттардың диареяға қарсы дәрілік заттармен бекітілген комбинациялары
6.
Пенициллиннің сульфонамидтермен бекітілген комбинациялары
7.
Дәрумендердің анальгетиктермен бекітілген комбинациялары
8.
Хинолондардың кез келген дәрілк заттармен бекітілген комбинациялары, сыртқа қолдануға арналған препараттарды қоспағанда
9.
Кортикостероидтардың ішке қабылдауға арналған дәрілік заттармен бекітілген комбинациялары
10.
Хлорамфениколдың ішке қабылдауға арналған дәрілік заттармен бекітілген комбинациялары
11.
Дәрумендердің туберкулезге қарсы препараттармен бекітілген комбинациялары, изониазидтің пиридоксин гидрохлоридімен (В6 витамині) комбинациясын қоспағанда
12.
Стероидты анаболиктердің басқа дәрілік заттармен комбинациялары
13.
Седативті/ұйқы тудыратын/анксиолитикалық дәрілік заттардың анальгетиктермен-антипиретиктермен/стероидты емес қабынуға қарсы дәрілермен бекітілген комбинациялары
14.
Протонды помпаның Н2-гистаминорецептор/тежегіш антагонистерінің антацидтермен бекітілген комбинациялары
15.
Бірден артық антигистаминді дәрілік затты қамтитын бекітілген комбинациялар
16.
Антигельминтті дәрілік заттардың іш жүргізушілермен бекітілген комбинациялары
17.
Бронх кеңейткіш әсері бар дәрілердің орталық әсерлі жөтелге қарсы дәрілік заттармен және/немесе антигистаминді дәрілермен бекітілген комбинациялары
18.
Муколитиктердің/қақырық түсіретін дәрілердің жөтелге қарсы дәрілік заттармен және/немесе антигистаминді дәрілермен бекітілген комбинациялары
19.
Іш жүргізгіштердің және/немесе спазмолитикалық дәрілік заттардың ферментті препараттармен бекітілген комбинациялары
20.
Құсуға қарсы дәрілік заттардың, допаминді рецепторлардың тежегіштерінің жүйелі абсорбциясы бар дәрілік заттармен бекітілген комбинациялары
21.
Орталық әсерлі жөтелге қарсы дәрілік заттардың антигистаминді дәрілік заттармен бекітілген комбинациялары
22.
АІЖ-нан жүйелі қан ағысына сіңірілетін кез келген дәрілік заттармен пектин және/немесе қамтитын дәрілермен бекітілген комбинациялар, пектиннің және/немесе каолиннің жүйелі абсорбциясыз дәрілік заттармен комбинацияларын қоспағанда
23.
Диареяға қарсы дәрілік заттардың электролиттермен бекітілген комбинациялары
24.
Оксифенбутазонның немесе фенилбутазонның кез келген басқа дәрілік заттармен бекітілген комбинациялары
25.
Анальгиннің кез келген басқа дәрілік заттармен бекітілген комбинациялары
26.
Стероидты емес қабынуға қарсы дәрілердің/парацетамолдың/анальгиннің атропин тәрізді дәрілік заттармен/спазмолитиктермен бекітілген комбинациялары
27.
Стероидты емес қабынуға қарсы дәрілердің/парацетамолдың/анальгиннің опиодты анальгетиктермен/опиодты-опиодты емес анальгетиктермен бекітілген комбинациялары
28.
Бір немесе одан да көп стероидты емес қабынуға қарсы дәрілердің бекітілген комбинациялары
29.
Парацетамолдың барбитураттармен, транквилизаторлармен және басқа дәрілік заттармен, бауыр цитохромалық жүйесінің фермент индукторларымен бекітілген комбинациялары.
30.
Парацетамолдың стероидты емес қабынуға қарсы дәрілік заттармен бекітілген комбинациялары
31.
Пенициллиннің парентеральді дәрілік түрлердегі стрептомицинмен бекітілген комбинациялары
32.
Құрамында амилаз, протеаза және липаза бар панкреатиннің немесе пакреалипазаның кез келген басқа ферменттермен, о.і. бұқа өтімен, гемицеллюлозамен бекітілген комбинациялары
33.
Нитрофурантоин мен триметопримнің бекітілген комбинациялары
34.
Барбитураттардың басқа дәрілік заттармен бекітілген комбинациялары
35.
ОЖЖ бәсеңдететін дәрілік заттардың ОЖЖ стимуляторларымен бекітілген комбинациялары
36.
Барбитураттардың гиосциаминмен және/немесе гиосцинмен, белладоннамен және басқа атропин тәрізді дәрілік заттармен бекітілген комбинациялары
37.
Барбитураттардың эрготаминмен бекітілген комбинациялары
38.
Галоперидолдың кез келген антихолинергиялық дәрілік заттармен бекітілген комбинациялары
39.
Антибактериялық және антипротозойлық дәрілік заттардың бекітілген комбинациялары
40.
Лоперамид гидрохлоридінің фуразолидонмен бекітілген комбинациялары
41.
Антибактериалды дәрілік заттар мен пробиотиктердің, пребиотиктердің бекітілген комбинациялары
42.
Ципрогептадиннің лизинмен немесе пептонмен бекітілген комбинациялары
43.
Нестероидты қабынуға қарсы заттардың/ ацетилсалицил қышқылының және антацидттердің/H2-блокатордың/протон помпасының ингибиторларының бекітілген комбинациялары
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Дәрілік препаратты бағалау бойынша сарапшылардың жиынтық есебі

9)
№ регистрационного удостоверения
4. Упаковка
Наименование упаковки
Вид упаковки (первичная, вторичная)
Объем
Количество единиц в упаковке
1)
2)
5. Данные о производителе
Тип организации или участок производства
Наименование организации
Страна
Юридический адрес
1)
Заявитель
2)
Производитель
3)
Упаковщик
6. Перечень вносимых изменений
1)
Наименование документа
Старая редакция
Новая редакция
7. Оценка полноты, комплектности регистрационного досье и правильности оформления представленных документов
1)
Досье сформировано по разделам, страницы пронумерованы, опись документов составлена
нет
да
2)
Комплект документов соответствует утвержденному перечню
нет
да
8. Заключение:
1)
отказать в дальнейшей экспертизе (с обоснованием)
2)
продолжить экспертизу
Руководитель структурного подразделения _________ ___________________________
подпись       Фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Эксперт __________ ________________________________________________________
подпись                   Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Дата ______________
Место печати
Приложение 7
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Перечень нерациональных комбинаций лекарственных средств
Название лекарственного средства, их комбинации
1.
Фиксированные комбинации витаминов с транквилизаторами
2.
Фиксированные комбинации атропина/атропиноподобных лекарственных веществ с анальгетиками и антипиретиками
3.
Фиксированные комбинации йохимбина с тестостероном и витаминами
4.
Фиксированные комбинации железа с йохимбином
5.
Фиксированные комбинации антигистаминных лекарственных средств с антидиарейными лекарственными средствами
6.
Фиксированные комбинации пенициллинов с сульфонамидами
7.
Фиксированные комбинации витаминов с анальгетиками (за исключением парацетамола с витамином С, ацетилсалициловой кислоты с витамином С)
8.
Фиксированные комбинации хинолонов с любыми другими лекарственными средствами, за исключением препаратов для наружного применения
9.
Фиксированные комбинации кортикостероидов с любыми другими лекарственными средствами для приема внутрь
10.
Фиксированные комбинации хлорамфеникола с любыми другими лекарственными средствами для приема внутрь
11.
Фиксированные комбинации витаминов с противотуберкулезными препаратами, за исключением изониазида с пиридоксин гидрохлоридом (витамином В6)
12.
Комбинации стероидных анаболиков с другими лекарственными средствами
13.
Фиксированные комбинации седативных/снотворных/анксиолитических лекарственных средств с анальгетиками-антипиретиками/ нестероидными противовоспалительными средствами
14.
Фиксированные комбинации антагонистов Н2-гистаминорецепторов/ингибиторов протонной помпы с антацидами
15.
Фиксированные комбинации, содержащие более чем одно антигистаминное лекарственное вещество
16.
Фиксированные комбинации антигельминтных лекарственных средств со слабительными
17.
Фиксированные комбинации лекарств с бронхорасширяющим действием с противокашлевыми лекарственными средствами центрального действия и/или антигистаминными средствами
18.
Фиксированные комбинации муколитиков/отхаркивающих средств с противокашлевыми лекарственными средствами и/или антигистаминными средствами
19.
Фиксированные комбинации слабительных и/или спазмолитических лекарственных средств с ферментными препаратами
20.
Фиксированные комбинации противорвотных лекарственных средств ингибиторов допаминовых рецепторов с лекарственными веществами, имеющими системную абсорбцию
21.
Фиксированные комбинации противокашлевых лекарственных средств центрального действия с антигистаминными лекарственными средствами
22.
Фиксированные комбинации, содержащие пектин и/или каолин с любыми лекарственными веществами, которые всасываются в системный кровоток из желудочно-кишечного тракта, за исключением комбинаций пектина и/или каолина с лекарственными веществами без системной абсорбции
23.
Фиксированные комбинации противодиарейных лекарственных средств с электролитами
24
Фиксированные комбинации оксифенбутазона или фенилбутазона с любыми другими лекарствами
25.
Фиксированные комбинации анальгина с любыми другими лекарственными средствами
26.
Фиксированные комбинации нестероидных противовоспалительных лекарственных средств/парацетамола/анальгина с атропиноподобными лекарственными средствами/спазмолитиками
27.
Фиксированные комбинации нестероидных противовоспалительных лекарственных средств/парацетамола/анальгина с опиодными анальгетиками/опиодными-неопиодными анальгетиками
28.
Фиксированные комбинации двух и более нестероидных противовоспалительных лекарственных средств
29.
Фиксированные комбинации парацетамола с барбитуратами, транквилизаторами и другими лекарственными средствами, индукторами ферментов цитохромной системы печени.
30.
Фиксированные комбинации парацетамола (выше 200 милиграмм в разовой дозе) с нестероидными противовоспалительными лекарственными средствами, за исключением лекарственных препаратов кратковременного применения
31.
Фиксированные комбинации пенициллинов со стрептомицином в парентеральных лекарственных формах
32.
Фиксированные комбинации панкреатина или пакреалипазы, содержащих амилазу, протеазу и липазу, с любыми другими ферментами, в том числе бычьей желчью, гемицеллюлозой
33.
Фиксированные комбинации нитрофурантоина и триметоприма
34.
Фиксированные комбинации барбитуратов с другими лекарственными средствами, за исключением растительного происхождения
35.
Фиксированные комбинации лекарственных средств, угнетающих центральную нервную систему со стимуляторами центральной нервной системы
36.
Фиксированные комбинации барбитуратов с гиосциамином и/или гиосцином, белладонной и другими атропиноподобными лекарственными средствами
37.
Фиксированные комбинации барбитуратов с эрготамином
38.
Фиксированные комбинации галоперидола с любыми антихолинергическими лекарственными средствами
39.
Фиксированные комбинации антибактериальных и антипротозойных лекарственных средств
40.
Фиксированные комбинации лоперамида гидрохлорида с фуразолидоном
41.
Фиксированные комбинации антибактериальных лекарственных средств и пробиотиков, пребиотиков
42.
Фиксированные комбинации ципрогептадина с лизином или пептоном
43.
Фиксированные комбинации нестероидных противовоспалительных средств/парацетамола/ацетилсалициловой кислоты и антацидов/H2-блокаторов/ингибиторов протонной помпы
Приложение 8
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Форма
Сводный отчет экспертов по оценке лекарственного препарата

1. Дәрілік зат тіркеу деренамасына сараптама жүргізілді
1.
Сарапшының тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса) және сарапшылардың лауазымы
2.
Ғылыми дәрежесі, атағы
3.
Өтінімнің №
4.
Күні
5.
Препараттың саудалық атауы
6.
Халықаралық патенттелмеген атауы (бұдан әрі - ХПА)
7.
Дәрілік препарат мыналар болып табылады
бірегей
қайта өндірілген
биоұқсас (биосимиляр)
гибридті
биологиялық
құрамдас
жақсы зерделенген медициналық қолдануымен дәрілік препарат
Радиофармацевтикалық дәрілік препарат немесе прекурсор
гомеопатиялық дәрілік препарат
өсімдік дәрілік препарат
орфандық дәрілік препарат
GMP жағдайында емес өндірілген белсенді фармацевтикалық субстанция
Дәрілік балк-өнім
Биологиялық балк- өнім
Дәрілік табиғи шикізат (фармакопеялық емес)
Ин-витро генерикалық препараттардың сулы ерітінділерін зерттеу
Өндірістік және технологиялық процестер трансферін енгізу
8.
Генерик үшін түпнұсқалық дәрілік препарат атауын көрсету
9.
Дәрілік түрі
10.
Дозалануы
11.
Концентрациясы
12.
Фармацевтикалық топ
13.
Анатомиялық-терапиялық-химиялық жіктемеге сәйкес коды (бұдан әрі - Анатомиялық-терапиялық-химиялық)
14.
Босату нысаны
рецепт бойынша
рецептісіз
2. Қаптамасы
Қаптама атауы
Қаптама түрі (бастапқы, Қайталама)
Өлшемі
Көлемі
Қаптамадағы бірліктер саны
Қысқаша сипаттамасы
1.
2.

1. Проведена экспертиза регистрационного досье лекарственного средства
1.
Фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность экспертов
2.
Ученая степень, звание
3.
№ заявки
4.
Дата
5.
Торговое наименование препарата
6.
Международное непатентованное название (далее - МНН)
7.
Лекарственный препарат является
Оригинальный лекарственный препарат
Воспроизведенный лекарственный препарат
Биоподобный лекарственный препарат (Биосимиляр)
Гибридный лекарственный препарат
Биологический лекарственный препарат
Комбинированный лекарственный препарат
Лекарственный препарат с хорошо изученным медицинским применением
Радиофармацевтический лекарственный препарат или прекурсор
Гомеопатический лекарственный препарат
Растительный лекарственный препарат
Орфанный лекарственный препарат
Активная фармацевтическая субстанция, произведенная не в условиях GMP
Лекарственный балк-продукт
Биологический балк-продукт
Лекарственное природное сырье (не фармакопейное)
Исследования водных растворов генерических препаратов ин-витро
Внедрение трансфера производственных и технологических процессов
8.
Для генерика указать название оригинального лекарственного препарата
9.
Лекарственная форма
10.
Дозировка
11.
Концентрация
12.
Фармакотерапевтическая группа
13.
Код в соответствии с анатомо-терапевтическо-химической классификацией (далее - Анатомо-терапевтическо- химическая)
14.
Форма отпуска
по рецепту без рецепта
2. Упаковка
Наименование упаковки
Вид упаковки (первичная, вторичная)
Размер
Объем
Количество единиц в упаковке
Краткое описание
1.
2.

2) Дәрілік өсімдік шикізаты үшін
Жинақ құрамына кіретін өсімдіктердің ботаникалық латын атаулары
Дәрілік заттар сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжат немесе Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясы және Қазақстан Республикасы аумағында қолданысы мойындалған шетелдік фармакопеялар
Жабайы өсетін немесе өсірілген
Өсірілген жері
1.
2.
6. Дәрілік зат құрамына кіретін белсенді субстанциялардың өндірушілері
Дәрілік зат құрамына кіретін заттың атауы
Өндірушінің орыс және ағылшын тілдеріндегі атауы
Елі*
Өндіріс алаңының орыс және ағылшын тілдеріндегі мекенжайы
1.
2.
7. Дәрілік зат құрамында "Есiрткi, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" 1998 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бақылауға алынатын заттар болған жағдайда:
1)
бақылауға алынатын заттарға жататыны туралы қорытынды (халықаралық патенттелмеген атауын, саудалық атауын, химиялық атауын, бақыланатын заттарға жататыны жөніндегі құрылымдық формуласын зерттеу негізінде, мұндай изомерлердің болуы осы нақты химиялық белгі аясында болуы мүмкін жағдайларда (егер ондайлар арнайы жоққа шығарылмаса) зат ІІ кестенің есірткілік дәрілерінің стереоизомері, жоғарыда қарастырылғандай, изомерлер тұздарын қоса, мұндай тұздардың болуы мүмкін барлық жағдайларда ІІ кестеде тізбеленген барлық есірткілік дәрілердің тұзы; мұндай тұздардың болуы мүмкін болғанда, II кесте және IIІ кесте психотропты заттарының тұзы болып табылуы тұрғысынан Тізім Кестелері позициясының көрсетілуімен
2)
Шектен тыс тұтыну қаупінің дәрежесін ғылыми-негізді айқындау: шектен тыс тұтынудың жоғары қаупі, немесе шектен тыс тұтыну жоқ немесе елеусіз болып табылады;
жеткілікті мөлшерде рұқсат етілетін дәрілік заттардағы есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың құрамын айқындау;
3)
Шектен тыс тұтыну үшін жеткілікті мөлшердегі бақылаудағы затты жеңіл қолжетімді тәсілмен шығару мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы қорытынды
4)
Препаратқа қатысты кейбір бақылау шараларының алып тасталуы туралы қорытынды
8. Субстанцияның шығу тегі, Қазақстан Республикасында тіркелуі, сапасы туралы
мәліметтерді талдау және пайдаланылу мүмкіндігі туралы тұжырымдар
(GMP сертификаты болмағанда)
____________________________________________________________________

2) Для лекарственного растительного сырья
Ботанические латинские названия растений, входящих в состав сбора
Нормативный документ по контролю качества и безопасности лекарственных средств, или Государственная фармакопея Республики Казахстан и зарубежные фармакопеи, признанные действующими на территории Республики Казахстан
Дикорастущее или культивируемое
Место произрастания
1.
2.
6. Производители активных субстанций, входящих в состав лекарственного средства
Наименование вещества, входящего в состав лекарственного средства
Наименование производителя на русском и английском языках
Страна*
Адрес производственной площадки на русском и английском языках
1.
2.
7. В случае наличия в составе лекарственного средства вещества, подлежащего контролю в соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 июля 1998 года "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими":
1)
Заключение о принадлежности к подконтрольным веществам (на основании изучения международного непатентованного наименования, торгового названия, химического названия, структурной формулы о принадлежности к подконтрольным веществам с указанием позиции Таблиц Списка, является ли вещество стереоизомером наркотических средств Таблицы II, в тех случаях, когда существование таких изомеров возможно в рамках данного конкретного химического обозначения (если таковые определенно не исключены), солью всех наркотических средств, перечисленных в Таблице II, включая соли изомеров, как предусмотрено выше, во всех случаях, когда существование таких солей возможно;
солью психотропных веществ Таблицы II и Таблицы III, когда существование таких солей возможно
2)
научно-обоснованное определение степени риска злоупотребления: высокий риск злоупотребления, или риск злоупотребления отсутствует, или является незначительным;
определение максимально допустимого содержания наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в лекарственных средствах;
3)
заключениео возможности или невозможности извлечения легкодоступным способом подконтрольного вещества в количествах, достаточных для злоупотребления
4)
заключение в том, что в отношении препарата сняты некоторые меры контроля
8. Анализ сведений о происхождении, регистрации в Республике Казахстан, качестве
и выводы о возможности использования субстанции (при отсутствии сертификата GMP)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________

9. Пайдаланылатын қосымша заттарды пайдалануға болатыны туралы тұжырымдармен
сапасы, саны туралы мәліметтерді
талдау____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
10. Өндіріс туралы қорытынды (өндірістік формула, өндіріс технологиясының
сипаттамасы, өндіріс үдерісіндегі бақылау, өндіріс үдерістерінің валидациясы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
11. Дайын өнімнің сипаттамасы (дайын өнімге берілген сапа сертификатында немесе
өндіруші ұйым төлқұжатында ұсынылған параметрлердің нормативтік құжаттамада
сипатталған сапаны бақылау әдістемесіне сәйкестілігі, ұсынылған үлгілер
серияларының сертификатта көрсетілген серияларға
сәйкестігі)_______________________________________________________
12. Сақтау және тасымалдау кезінде дәрілік зат сапасының сақталуын қамтамасыз ету
үшін олардың жеткілікті болуы тұрғысынан таңбалануы және қаптамасы туралы
қорытынды (қосымша жазбалар қажеттілігі), бастапқы және Қайталама қаптамаға
берілген ерекшеліктің болуы. Қаптаманың гигиеналық қорытындысы
(отандық өндірушілер үшін)
____________________________________________________________________
13. Дәрілік заттың атауында бар-жоғы туралы қорытынды:
1) бұрын тіркелген дәрілік препараттармен және жағымсыз сөздердің графикалық
ұқсастықтары _____________________________________________________________;
2) препараттың нағыз құрамы мен әсеріне қатысты шатасуларға әкелу
қабілеттілігі_______________________________________________________________;
3) химиялық құрамы немесе әсері басқа дәрілік заттар үшін ХПА атауының ұқсастығы
және/немесе соған ұқсас аталуы._____________________________________________
14. Дайын өнім ерекшелігі___________________________________________________
15. Дәрілік затқа фирма ұсынған химиялық, фармацевтикалық және биологиялық
(ин витро) баламалылық деректері туралы қорытынды____________________________
16. Дәрілік заттың тұрақтылығы туралы қорытынды, мәлімделген сақтау мерзімінің
кейінгі қолданылу кезеңінің
негізділігі___________________________________________________

9. Анализ сведений о качестве, количестве с выводами о допустимости использования
используемых вспомогательных веществ
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
10. Заключение о производстве (производственная формула, описание технологии
производства, контроль в процессе производства, первичная экспертиза производственных процессов)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
11. Характеристика готового продукта (соответствие представленных параметров в
сертификате качества на готовую продукцию или в паспорте организации-производителя
описанным методикам контроля качества в нормативной документации, соответствие серий
представленных образцов сериям, указанным в сертификате)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
12. Заключение о маркировке и упаковке на предмет их достаточности для
обеспечения сохранения качества лекарственного средства во время хранения и
транспортировки, (необходимость дополнительных надписей), наличие спецификаций на
первичную и вторичную упаковку. Гигиеническое заключение на упаковку (для отечественных производителей)
________________________________________________________________________________
13. Заключение о наличии или отсутствии в названии лекарственного средства:
1) графических сходств с ранее зарегистрированными лекарственными препаратами и слов с неблагозвучными выражениями;
2) способности ввести в заблуждение относительно истинного состава и действия препарата;
3) сходства МНН и/или сходные с ними названия для лекарственного средства другого химического состава или действия.
14. Спецификация готового продукта _________________________________________
_______________________________________________________________________________
15. Заключение о данных химической, фармацевтической и биологической (ин витро)
эквивалентности, представленных фирмой на лекарственное средство __________________
________________________________________________________________________________
16. Заключение о стабильности лекарственного средства, обоснованность заявленного срока хранения
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________

17. Дәрілік заттың медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтардың, қаптамалар
макеттері мен заттаңбаларының жобаларын талдау және бағалау, дәрілік зат сапасы мен
қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжат жобасында және жоғарыда аталған
жобаларда көрсетілген сақтау және тасымалдау шарттары нұсқауларының сәйкестілігін
тексеру___________________________________________________________________
18. Дәрілік затты сақтау және тасымалдау шарттары туралы қорытынды және дәрілік
зат сапасының сақталуын қамтамасыз ету мақсатында қосымша талаптарды енгізу
қажеттілігі_________________________________________________________________
19. Өндірушінің Дәрілік зат сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік
құжатын және дайын өнім сапасын бақылау әдістемелерін
талдау____________________________________________________________________
20. Қазақстан Республикасында тіркелген аналогтармен салыстыру.
Негізгі сапа көрсеткіштерінің салыстырмалы
сипаттамасы_______________________________________________________________
21. Өтініште, талдамалы нормативтік құжатта және қаптама макетінде мәлімделген
құраммен салыстырып, медициналық қолдануы жөніндегі нұсқаулықта көрсетілген
белсенді және қосымша заттардың сапалық және сандық құрамының сенімділігін
талдау ____________________________________________________________________
22. Компоненттерінің фармакологиялық үйлесімділігін бағалау, қайта өндірілген
дәрілік зат тіркелген жағдайда бірегей препарат құрамымен салыстыру
жүргізу ___________________________________________________________________
23. * Клиникаға дейінгі: уыттылығын (жедел, созылмалы, LD50, LD100),
канцерогенділігін, эмбриоуыттылығын, тератогенділігін, мутагенділігін, жергілікті-тітіркендіретін әсерін, иммундық жүйеге ықпалын, спецификалық фармакологиялық (биологиялық) белсенділігін зерттеулер бойынша құжаттаманы талдау.
Ескерту: биосимилярлар сараптамасы, салыстыру зерттеулерінің барлық кезеңдерінде пайдаланылған салыстыру - препартын көрсету керек (фармацевтикалық әзірлеуден клиникалық зерттеулерге дейін): атауы, белсенді зат, өндіруші, өндіруші-ел, сериясы, жарамдылық мерзімі
__________________________________________________________________________
24. * Клиникалық зерттеулер құжаттамасын талдау (клиникалық зерттеулер фазалары, постмаркетингтік зерттеулер, хаттамалар мен есептер, Этикалық комиссия қорытындылары).
Бұл орайда зерттеу жүргізетін орынды, күнді, демеушіні, зерттеудің мақсатын, дизайнын, ұзақтығын, сыналушылардың санын, жынысын, жасын, препаратты дозалау режимін, клиникалық зерттеулер жүргізу үдерісіндегі жағымсыз әсерлер мониторингін, есептің хаттамаға сәйкестігін, "қауіп-пайда" арақатынасы туралы қорытындыны көрсету қажет.
Ескерту: биосимилярлардың сараптамасы, салыстыру зерттеулерінің барлық
кезеңдерінде пайдаланылған салыстыру -препаратын көрсету керек (фармацевтикалық
әзірлеуден клиникалық зерттеулерге дейін): атауы, белсенді зат, өндіруші, өндіруші-ел,сериясы, жарамдылық мерзімі.

17. Анализ и оценка проектов инструкции по медицинскому применению
лекарственного средства, макетов упаковок и этикеток, проверка на идентичность указаний
условий хранения и транспортирования, указанных в проекте нормативного документа по
контролю качества и безопасности лекарственного средства и вышеуказанных проектах
________________________________________________________________________________
18. Заключение об условиях хранения и транспортирования лекарственного средства
и необходимость введения дополнительных требований с целью обеспечения сохранения качества лекарственного средства
________________________________________________________________________________
19. Анализ нормативного документа производителя по контролю качества и
безопасности лекарственного средства и методик контроля качества готового продукта
_______________________________________________________________________________
20. Сравнение с аналогами, зарегистрированными в Республике Казахстан.
Сравнительная характеристика основных показателей качества
________________________________________________________________________________
21. Анализ достоверности качественного и количественного состава активных и
вспомогательных веществ, указанных в инструкции по медицинскому применению,
сравнивая с заявленным составом в заявлении, аналитическом нормативном документе и макете упаковки
________________________________________________________________________________
22. Оценка фармакологической совместимости компонентов, в случае регистрации
воспроизведенного лекарственного средства провести сравнение с составом оригинального препарата
________________________________________________________________________________
23. * Анализ документации по доклиническим исследованиям: токсичности (острая,
хроническая, LD50, LD100), канцерогенности, эмбриотоксичности, тератогенности,
мутагенности, местно-раздражающего действия, влияния на иммунную систему,
специфической фармакологической (биологической) активности.
Примечание: при экспертизе биосимиляров указать препарат сравнения,
использованный на всех этапах сравнительных исследований (от фармацевтической
разработки до клинических исследований): название, активное вещество, производитель,
страна-производитель, серия, срок годности
______________________________________________________________________________
24. * Анализ документации клинических исследований (фазы клинических
исследований, постмаркетинговые исследования, протоколы и отчеты, заключения
Этической комиссии). При этом необходимо указать место, дату, спонсора проведения
исследования, цель, дизайн, длительность исследования, количество, пол возраст
испытуемых, режим дозирования препарата, мониторинг побочных действий в процессе
проведения клинических исследований, соответствие отчета протоколу, заключение о соотношении "польза-риск".
Примечание: при экспертизе биосимиляров указать препарат-сравнения,
использованный на всех этапах сравнительных исследований (от фармацевтической
разработки до клинических исследований): название, активное вещество, производитель,
страна-производитель, серия, срок годности.

25. Шығу тегін (адам мен жануар қаны, ағзалары мен тіндері) және иммунобиологиялық препараттардың спецификалық белсенділігін бағалау
__________________________________________________________________________
26. * Мәлімделген науқастардың жас топтарына қатысты клиникалық зерттеулер
нәтижелері бойынша дәрілік зат қауіпсіздігі мен тиімділігін, қолданылу өрсетілімдерін
таңдау негізділігін, қарсы көрсетілімдерін, препаратты қолдану кезіндегі ақтандыруларды, жағымсыз әсерлер бейінін ағалау__________________________________________________________________________
27. Дәрілік препаратты мемлекеттік қайта тіркеуге өтінім бергенде ғана олтырылады.____________________________________________________________________
Қауіпсіздігі туралы мерзімді жаңартылатын есептердегі - қауіпсіздік бейінінің талдауы,
жаңа жағымсыз әсерлерін, қолдануға болмайтын жағдайларын дәрілік препараттың қысқаша
сипаттамасына және медицинада қолданылуы туралы нұсқаулықтарға енгізу немесе
препаратты қайта тіркеуден бас тарту, басқа елдердегі препаратты тіркеудің статусы өзгеруі,
қауіпсіздік түсінігі бойынша реттегіш органдар немесе өндірушілер қабылдаған шаралар
туралы жаңартылған деректер, препараттың қауіпсіздігі бойынша ақпараттағы өзгерістер, сату
көлемі, есеп беру кезеңіндегі препарат қабылдаған емделушілер саны, жағымсыз әсерлердің
тізімі және жеке дара жағдайлардың сипаттамасын және құрама кестелерді, әсерін тіркеу
куәлігінің ұстаушысы анықтаған жағымсыз әсерлердің жеке дара біліну жағдайларын, бұрын
компания тіркемеген күрделі жағымсыз әсерлердің сипаты мен мөлшерін зерттеу - деректері
негізінде дәрілік заттардың қауіпсіздігі мен тиімділігін бағалау. Қауіпсіздігі туралы мерзімді
жаңартылатын есептердегі деректер негізінде қауіпсіздігін жалпы бағалау және қауіпсіздік
бейінін сақтау немесе өзгерту туралы және медицинада қолданылуы туралы нұсқаулықтарға
жаңа жағымсыз әсерлерін, қолдануға болмайтын жағдайларын енгізу немесе препаратты қайта
тіркеуден бас тарту туралы қорытынды.
Ескерту: талаптарға сәйкес биосимиляр препарттарының мерзімдік жаңартылатын
есебі _________________________________________________:
Биологиялық дәрілік заттарды, оның ішінде биосимилярды мемлекеттік қайта тіркеу
сараптамасына Тізбенің 1-3-бөліктері, 5-бөліктен ұсынылады:
1) қауіпсіздігі туралы мерзімді жаңартылатын есептер немесе мерзімді есеп
__________________________________________________________________________
2) төмендегілердің нәтижесінде: оның ішінде Қазақстан Республикасында биологиялық дәрілік заттарды қолданған кезде қауіптерді және қауіпті неғұрлым азайту, иммуногенділігін басқару жоспары мониторингінің нәтижелері:
дәрілік заттардың қауіпсіздігі мен тиімділігін тіркеуден кейінгі бақылау зерттеулері (белсенді мониторинг әдісімен, иликогорттық ретроспективтік және/немесе проспектілі зерттеулердің жағдай-бақылау әдісімен) _______________________
белгілі бір биологиялық дәрілік заттардың ем қабылдайтын пациенттерінің тізілімін
талдауы___________________________________________________________________
постмаркетингтік клиникалық зерттеулер _________________________________
Қазақстан Республикасында биологиялық дәрілік заттарды қолдануға байланысты қауіпті төмендету мақсатымен дәрігер, фармацевтерді және емделушілердің хабардар болуын жоғарылату бойынша оқыту шараларын жүргізу

25. Оценка источника происхождения (кровь, органы и ткани человека и животных) и
специфической активности для иммунобиологических препаратов
_______________________________________________________________________________
26. * Оценка безопасности и эффективности лекарственного средства по результатам
клинических исследований в отношении заявленных возрастных групп больных,
обоснованности выбора показаний к применению, противопоказаний, предостережений при
применении препарата, профиля побочных действий __________________________________
________________________________________________________________________________
27. Заполняется только при подаче на заявления государственную перерегистрацию лекарственного препарата
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Оценка безопасности и эффективности лекарственного средства на основе данных
периодически обновляемых отчетов о безопасности - анализ профиля безопасности,
внесении новых побочных действий, противопоказаний в краткую характеристику
лекарственного препарата и инструкцию по медицинскому применению или отказе в
перерегистрации препарата, изменения в регистрационном статусе препарата в других
странах, обновленные данные о мерах, принятых регуляторным органом или производителем
по соображениям безопасности, изменения в информации по безопасности препарата, объем
продаж, количество пациентов, получивших препарат за отчетный период, изучение
описания индивидуальных случаев и перечня побочных действий и сводных таблиц,
индивидуальных случаев проявления побочных действий выявленных держателем
регистрационного удостоверения, характер и количество серьезных побочных действий и
ранее не зарегистрированных компанией. Общая оценка безопасности на основе данных
периодически обновляемых отчетов о безопасности и заключение о сохранении или
изменении профиля безопасности, внесении новых побочных действий, противопоказаний в
инструкцию по медицинскому применению или отказе в перерегистрации препарата.
Примечание: проведение экспертизы препаратов-биосимиляров в соответствии с требованиями:
На экспертизу при государственной перерегистрации биологического лекарственного
средства, в том числе биосимиляра, предоставляются Части I-III Перечня, из Части V:
1) периодически обновляемый отчет по безопасности или периодический отчет
________________________________________________________________________________
2) результаты мониторинга Плана управления рисками и минимизации риска,
иммуногенности, при применении биологического лекарственного средства, в том числе в
Республике Казахстан, полученных в результате:
пострегистрационных наблюдательных исследований безопасности и эффективности
лекарственного средства (методом активного мониторинга, методом случай контроль или
когортных ретроспективных и/или проспективных исследований) ______________________
анализа Регистров пациентов, получающих лечение определенным биологическим лекарственным средствам
________________________________________________________________________________
постмаркетинговых клинических исследований ______________________________________
проведения обучающих мероприятий по повышению информированности врачей,
фармацевтов и пациентов с целью снижения рисков, связанных с применением
биологического лекарственного средства в Республике Казахстан.

28. "Қауіп-пайда" арақатынасын - препаратты қолдану кезіндегі қолдануға болмайтын жағдайларды, ескертулер және сақтандыруларды есепке алумен дәрілік заттың қауіпсіздігі мен тиімділігін бағалау. Балаларға, жүкті және емшек сүтімен қоректендіретін әйелдерге, егде жасқа, бүйрек және бауыр жеткіліксіздігі бар пациенттерге ерекше назар аудару талап
етіледі.____________________________________________________________________
29. Медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық сараптамасы дәрілік препараттың қысқаша сипаттамасымен салыстырылып жүргізіледі. Дәрілік заттың медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта көрсетілген қолданылу көрсетілімдерінің сәйкестігі немесе сәйкессіздігі, жағымсыз әсерлері, қарсы көрсетілімдері, айрықша нұсқаулары, дәрілермен өзара әрекеттесулері, артық дозалануы, дәрілік препараттың қысқаша сипаттамасы туралы
қорытынды жасалады _______________________________________________________
30. Дәрілік заттың атауында бар-жоғы туралы қорытынды:
1) бұрын тіркелген дәрілік препараттармен және жағымсыз сөздердің графикалық
ұқсастықтары______________________________________________________________
2) препараттың нағыз құрамы мен әсеріне қатысты шатасуларға алып баруға
қабілеттілік________________________________________________________;
3) Химиялық құрамы немесе әсері басқа дәрілік заттар үшін ХПА атауының ұқсастығы
және/немесе соған ұқсас атауы __________________________.
31. Анатомиялық-терапиялық-химиялық (бұдан әрі - АТХ) жіктемесіне кодтың дұрыс
берілуін, фармакотерапиялық тобының АТХ жіктемесінің кодына, фармакологиялық
әсеріне, қолданылу көрсетілімдеріне сәйкестігін бағалау. АТХ коды мен
фармакотерапиялық тобы дұрыс мәлімделмеген жағдайда сарапшы ұсынымын көрсету
талап етіледі _______________________________________________________________
32. Мәлімделген дозалардың дұрыстығын және фармакокинетикалық параметрлеріне сай (жартылай шығарылу кезеңі, қан плазмасы ақуыздарымен байланысу дәрежесі, бауыр ферменттерінің белсенділігіне ықпалы, бактерияға қарсы препараттар жағдайында бактериостатикалық/бактерицидтік концентрациясының сақталу уақыты) дозалау режимін тексеру. Балаларға, егде жастағыларға, бүйрек және бауыр функциясы бұзылған науқастарға ұсынылатын дозаларға ерекше назар аудару талап етіледі.
__________________________________________________________________________
33. Өтініште, дәрілік препараттың қысқаша сипаттамасында, медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта, қаптама макеттерінде көрсетілген мәлімделген сақтау мерзімінің нормативтік құжатта көрсетілген сақтау мерзімімен сәйкестігін тексеру.

28. Оценка безопасности и эффективности лекарственного средства с учетом
соотношения "польза-риск" - противопоказания, предупреждения и предостережения при
применении препарата. Требуется обратить особое внимание на детский возраст,
беременных и кормящих женщин, пожилой возраст, пациентов с почечной и печеночной недостаточностью
________________________________________________________________________________
29. Экспертиза инструкции по медицинскому применению проводится в сравнении с
краткой характеристикой лекарственного препарата. Делается заключение о соответствии
или несоответствии показаний к применению, побочных действий, противопоказаний,
особых указаний, лекарственных взаимодействий, передозировки, указанных в инструкции
по медицинскому применению лекарственного средства, краткой характеристике лекарственного препарата
________________________________________________________________________________
30. Заключение о наличии или отсутствии в названии лекарственного средства:
1) графических сходств с ранее зарегистрированными лекарственными препаратами и
слов с неблагозвучными выражениями ______________________________________________
2) способности ввести в заблуждение относительно истинного состава и действия препарата
________________________________________________________________________________
3) сходства МНН и/или сходные с ними названия для лекарственного средства другого химического состава или действия
________________________________________________________________________________
31. Оценка правильности присвоения кода Анатомо-терапевтическо-химической
(далее – АТХ) классификации, соответствия фармакотерапевтической группы коду АТХ
классификации, фармакологическому действию, показаниям к применению. В случае
неправильно заявленных АТХ кода и фармакотерапевтической группы, требуется указать рекомендуемые экспертом
________________________________________________________________________________
32. Проверка адекватности заявленных доз и режима дозирования согласно
фармакокинетическим параметрам (периода полувыведения, степени связывания с белками
плазмы крови, влияние на активность печеночных ферментов, время сохранения
бактериостатической/бактерицидной концентрации в случае антибактериальных
препаратов). Требуется обратить особое внимание на дозы, рекомендуемые детям, пожилым,
больным с нарушениями функции почек и печени
________________________________________________________________________________
33. Проверка соответствия заявленного срока хранения, указанного в заявлении, в
краткой характеристике лекарственного препарата, инструкции по медицинскому
применению, макетах упаковки со сроком хранения, указанным в нормативном документе

34. Медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкестігі.
35. Фармакологиялық бақылау және қауіпті басқару жүйесінің егжей-тегжейлі сипаттамасы:
1) Тіркеу куәлігін ұстаушының фармакологиялық бақылау жүйесінің қысқаша сипаттамасында төмендегі элементтер болуы тиіс:
тіркеу куәлігі ұстаушысының өз иелігінде ірі фармакологиялық бақылауға жауапты тұлғасы болуына дәлел
__________________________________________________________________________
жаһандық фармакологиялық қадағалауға жауапты тұлғаның қосылу
деректері____________
дәрілік заттардың қауіпсіздігін тіркеуден кейінгі бақылаудың мақсаттары мен
міндеттерін орындауға арналған фармакологиялық бақылау жүйесінің бары туралы
тіркеу куәлігінің ұстаушының қолы қойылған декларациясы__________________
Фармакологиялық қадағалау жүйесінің мастер-файлының сақталу орнына
(мекенжайына) сілтеме_______
2) Қазақстан Республикасында жергілікті фармакологиялық қадағалау жүйесінің
жауапты тұлғасы: Қазақстан Республикасында орналасқан фармакологиялық қадағалау
жүйесінің жауапты тұлғасының тағайындалғанын растайтын
құжат_________________________________
Қазақстан Республикасында фармакологиялық бақылауға жауапты тұлғаның байланыс
деректері _________________________________________________________________
3) Тіркеуге/қайта тіркеуге немесе өзгерістер енгізуге өтінім берілген (ерекше бақылауды талап ететін түпнұсқалық препараттар, биосимилярлар, вакциналар, қан препараттары, генерик препараттар үшін) дәрілік заттарды медициналық қолдануда қауіпті басқару жоспары _________________________.
Қорытынды:
оң
теріс (негіздемесімен)
Ескерту: тіреу куәлігінің қолданыс мерзімін ұзарту кезінде * бөлімдері толтырылады
Сарапшыға құжаттардың келіп түскен күні
Құжаттар сараптамасының аяқталған күні
Сараптама қорытындысында келтірілген барлық деректердің сенімді және қазіргі заман талаптарына сәйкес екенін жеке қолымды қоюмен растаймын.
Сарапшының тегі, аты-жөні, әкесінің аты
(бар болса)_______________
Қолы__________________________
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістер кезінде дәрілік препаратты бағалау бойынша сарапшылардың жиынтық есебі
1.
Сарапшының тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса) және сарапшының лауазымы
2.
Ғылыми дәрежесі, атағы
3.
Өтінімнің №
4.
Күні
5.
Препараттың саудалық атауы
6.
Халықаралық патенттелмеген атауы
7.
Дәрілік препарат
бірегей дәрілік препарат
қайта өндірілген дәрілік препарат
биоұқсас (биосимиляр) дәрілік препарат
гибридті дәрілік препарат
биологиялық дәрілік препарат
құрамдас дәрілік препарат
жақсы зерделенген медициналық қолдануымен дәрілік препарат
Радиофармацевтикалық дәрілік препарат немесе прекурсор
гомеопатиялық дәрілік препарат
өсімдік дәрілік препарат
орфандық дәрілік препарат
GMP жағдайында емес өндірілген белсенді фармацевтикалық субстанция
Дәрілік балк-өнім
Биологиялық балк- өнім
Дәрілік табиғи шикізат (фармакопеялық емес)
Ин-витро генерикалық препараттардың сулы ерітінділерін зерттеу
Өндірістік және технологиялық процестер трансферін енгізу
8.
Қайта өндірілген дәрілік препарат немесе биосимиляр үшін бірегей дәрілік препарат атауын көрсету
9.
Дәрілік түрі
10.
Дозалануы
11.
Концентрациясы
12.
Фармацевтикалық топ
13.
Анатомиялық-терапиялық-химиялық жіктемеге сәйкес коды
14.
Босату нысаны
рецепт бойынша
рецептісіз

34. Соответствие представленной инструкции по медицинскому применению
действующему законодательству Республики Казахстан.
35. Детальное описание системы фармаконадзора и управления рисками:
1) Краткая характеристика системы фармаконадзора держателя регистрационного
удостоверения должна включать следующие элементы:
доказательство того, что держатель регистрационного удостоверения имеет в своем
распоряжении ответственное лицо за глобальный фармаконадзор
________________________________________________________________________________
контактные данные ответственного лица за глобальный фармаконадзор
________________________________________________________________________________
декларация, подписанная держателем регистрационного удостоверения о том, что он
имеет систему фармаконадзора для выполнения задач и обязанностей по
пострегистрационному контролю безопасности лекарственных средств
________________________________________________________________________________
ссылка на место (адрес), где хранится мастер-файл системы фармаконадзора
________________________________________________________________________________
2) Ответственное лицо за локальный фармаконадзор в Республике Казахстан:
документ, подтверждающий назначение ответственного лица за фармаконадзор в Республике Казахстан
________________________________________________________________________________
контактные данные ответственного лица за фармаконадзор в Республике Казахстан
________________________________________________________________________________
3) План управления рисками при медицинском применении лекарственного средства,
заявленного на регистрацию/перерегистрацию или внесение изменений (для оригинальных
препаратов, биосимиляров, вакцин, препаратов крови, генерическим препаратам требующего особого контроля)
Примечание:
* - отмеченные разделы заполняются при продлении срока действия регистрационного удостоверения
Заключение:
положительное отрицательное
(с обоснованием)
Дата поступления документов эксперту
Дата завершения экспертизы документов
Все данные, приведенные в экспертном заключении, достоверны и соответствуют современным требованиям, что подтверждаю личной подписью.
Фамилия, имя, отчество (при наличии), экспертов
____________________________
Подпись ____________________
Дата
Приложение 9
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Форма
Сводный отчет экспертов по оценке лекарственного препарата при изменениях, вносимых в регистрационное досье
1.
Фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность эксперта
2.
Ученая степень, звание
3.
№ заявки
4.
Дата
5.
Торговое наименование препарата
6.
Международное непатентованное название
7.
Лекарственный препарат
Оригинальный лекарственный препарат
Воспроизведенный лекарственный препарат
Биоподобный лекарственный препарат (Биосимиляр)
Гибридный лекарственный препарат
Биологический лекарственный препарат
Комбинированный лекарственный препарат
Лекарственный препарат с хорошо изученным медицинским применением
Радиофармацевтический лекарственный препарат или прекурсор
Гомеопатический лекарственный препарат
Растительный лекарственный препарат
Орфанный лекарственный препарат
Активная фармацевтическая субстанция, произведенная не в условиях GMP
Лекарственный балк-продукт
Биологический балк-продукт
Лекарственное природное сырье (не фармакопейное)
исследования водных растворов генерических препаратов ин-витро
внедрение трансфера производственных и технологических процессов
8.
Для воспроизведенного лекарственного препарат или биосимиляра указать название оригинального лекарственного препарата
9.
Лекарственная форма
10.
Дозировка
11.
Концентрация
12.
Фармакотерапевтическая группа
13.
Код в соответствии с анатомо-терапевтическо-химической классификацией
14.
Форма отпуска
по рецепту
без рецепта

2. Қаптамасы
Қаптама атауы
Қаптама түрі (бастапқы, қайталама)
Өлшемі
Көлемі
Қаптамадағы бірліктер саны
1.
3. Өндіруші туралы деректер
Ұйым типі немесе өндіріс учаскесі
Ұйым атауы
Елі
Заңды мекенжайы
1.
Өтініш беруші
2.
Өндіруші
3.
Қаптаушы
4.
Өндіріс учаскесі
5.
Тіркеу куәлігін ұстаушы
4. Өндіруші елде және басқа елдерде тіркеу
Ел атауы
Тіркеу куәлігі №
Берілген күні
Қолданыс мерзімі
1.
2.
5. 1) Дәрілік заттың құрамы және оның ұтымдылығы мен ингредиенттерінің үйлесімділігі туралы қорытынды (консерванттарды, препараттар қабығының құрамдас заттарын және басқаларын қоса алғанда, дәрілік субстанциялар мен қосымша заттарды көрсету):
Атауы
Дәрілік түр бірлігінің саны
Дәрілік заттар сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжат немесе Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясы және Қазақстан Республикасы аумағында қолданысы мойындалған шетелдік фармакопеялар
1.
Дәрілік субстанция (-лар):
2.
Қосымша заттар:
3.
Таблетка қабығының немесе капсула корпусының құрамы:
2) Дәрілік өсімдік шикізаты үшін
Жинақ құрамына кіретін өсімдіктердің
ботаникалық латын атаулары
Дәрілік заттар сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжат немесе Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясы және Қазақстан Республикасы аумағында қолданысы мойындалған шетелдік фармакопеялар
Жабайы өсетін немесе өсірілген
Өсірілген жері
1.
2.
5. Дәрілік зат құрамына кіретін белсенді субстанциялардың өндірушілері
Дәрілік зат құрамына кіретін заттың атауы
Өндірушінің орыс және ағылшын тілдеріндегі атауы
Елі*
Өндіріс алаңының орыс және ағылшын тілдеріндегі мекенжайы
1.
2.
6.1) Дәрілік заттың құрамы және оның ұтымдылығы мен ингредиенттерінің үйлесімділігі туралы қорытынды (консерванттарды, препараттар қабығының құрамдас заттарын және басқаларын қоса алғанда, дәрілік субстанциялар мен қосымша заттарды көрсету):
Атауы
Дәрілік түр бірлігінің саны
Дәрілік заттар сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжат немесе Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясы және Қазақстан Республикасы аумағында қолданысы мойындалған шетелдік фармакопеялар
1.
Дәрілік субстанция (-лар):
2.
Қосымша заттар:
3.
Таблетка қабығының немесе капсула корпусының құрамы:
3) Дәрілік өсімдік шикізаты үшін
Жинақ құрамына кіретін өсімдіктердің ботаникалық латын атаулары
Дәрілік заттар сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжат немесе Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясы және Қазақстан Республикасы аумағында қолданысы мойындалған шетелдік фармакопеялар
Жабайы өсетін немесе өсірілген
Өсірілген жері
1.
2.

2. Упаковка
Наименование упаковки
Вид упаковки (первичная, вторичная)
Размер
Объем
Количество единиц в упаковке
1.
3. Данные о производителе
Тип организации или участок производства
Наименование организации
Страна
Юридический адрес
1.
Заявитель
2.
Производитель
3.
Упаковщик
4.
Участок производства
5.
Держатель регистрационного удостоверения
4. Регистрация в стране-производителе и других странах
Название страны
№ регистрационного удостоверения
Дата выдачи
Срок действия
1.
2.
5. 1) Состав лекарственного средства (указать лекарственные субстанции и вспомогательные вещества, включая консерванты, составные вещества оболочки препаратов):
Наименование
Количество на единицу лекарственной формы
Нормативный документ по контролю качества и безопасности лекарственных средств, или Государственная фармакопея Республики Казахстан, зарубежные фармакопеи, признанные действующими на территории Республики Казахстан
1.
Лекарственная(ые) субстанция (и):
2.
Вспомогательные вещества:
3.
Состав оболочки таблетки или корпуса капсулы:
2) Для лекарственного растительного сырья
Ботанические латинские названия растений, входящих в состав сбора
Нормативный документ по контролю качества и безопасности лекарственных средств, или Государственная фармакопея Республики Казахстан и зарубежные фармакопеи, признанные действующими на территории Республики Казахстан
Дикорастущее или культивируемое
Место произрастания
1.
2.
6. Производители активных субстанций, входящих в состав лекарственного средства
Наименование вещества, входящего в состав лекарственного средства
Наименование производителя на русском и английском языках
Страна*
Адрес производственной площадки на русском и английском языках
1.
2.
7. 1) Состав лекарственного средства (указать лекарственные субстанции и вспомогательные вещества, включая консерванты, составные вещества оболочки препаратов):
Наименование
Количество на единицу лекарственной формы
Нормативный документ по контролю качества и безопасности лекарственных средств, или Государственная фармакопея Республики Казахстан, зарубежные фармакопеи, признанные действующими на территории Республики Казахстан
1.
Лекарственная(ые) субстанция (и):
2.
Вспомогательные вещества:
3.
Состав оболочки таблетки или корпуса капсулы:
2) Для лекарственного растительного сырья
Ботанические латинские названия растений, входящих в состав сбора
Нормативный документ по контролю качества и безопасности лекарственных средств, или Государственная фармакопея Республики Казахстан и зарубежные фармакопеи, признанные действующими на территории Республики Казахстан
Дикорастущее или культивируемое
Место произрастания
1.
2.

8. Дәрілік зат құрамына кіретін белсенді субстанциялардың өндірушілері
Дәрілік зат құрамына кіретін заттың атауы
Өндірушінің орыс және ағылшын тілдеріндегі атауы
Елі*
Өндіріс алаңының орыс және ағылшын тілдеріндегі мекенжайы
1.
2.
9. Өзгерістер типі
1) 17-қосымшаға сәйкес өзгерістер типі
Енгізілетін өзгерістер
Бұрынғы редакция
Жаңа редакция
10. Сапа, қауіпсіздік және тиімділік аспектілері бойынша тіркеу дерекнамасын бағалау___________________________________________________________________
Ұсынымдар:
1)
_______типтегі мәлімделген өзгерістер дәрілік заттардың сапасына, қауіпсіздігіне және тиімділігіне әсер етеді (типін көрсету). Мәлімделген өзгерістер тіркеуге ұсынылуы мүмкін. Өзгерістердің мәлімделген типі бойынша өзгерістерді енгізу талаптары сақталған.
2)
_______типтегі мәлімделген өзгерістер дәрілік заттардың сапасына, қауіпсіздігіне және тиімділігіне әсер етеді (типін көрсету). Мәлімделген өзгерістер тіркеуге ұсынылмауы мүмкін.
3)
Мәлімделген өзгерістерге сәйкес тіркеу дерекнамасының құжаттары 17-қосымшаға сәйкес толық көлемде ұсынылмаған немесе мәлімделген өзгерістердің типі бойынша өзгерістер енгізу талаптары сақталмаған. Сарапшының сұрау салуы бойынша қосымша материалдар ұсынылғаннан кейін құжаттарды қайта қарау қажет:
Құжаттардың сарапшыға келіп түскен күні _______________
Құжаттар сараптамасының аяқталған күні_______________
Сараптау қорытындысында келтірілген барлық деректердің дұрыс және заманауи
талаптарға сәйкес келетінін жеке қол қоюмен растаймын.
Сарапшының тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса) ______________
Қолы _______________
Күні
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
_________________________________________________________________
Мемлекеттік сараптама ұйымының атауы
_________________________________________________________________
Сынақ зертханасының аккредиттеу аттестаты (№, қолданылу мерзімі)
_________________________________________________________________
Сараптама ұйымының (сынақ зертханасы) мекенжайы, телефоны
Сынақ хаттамасының № _______ жылғы "___"_________
Беті __/Парақтар саны__
Өтініш беруші (атауы, мекенжайы):__________________________________
Өнім атауы: ______________________________________________________
Сынақ түрі:_______________________________________________________
Негіздеме: ________________________________________________________
Дайындаушы/өндіруші фирма, елі____________________________________
Сериясы, партиясы: _______ Өндірілген күні:____ Жарамдылық мерзімі:____
_______________________________________________________________
Сынақтың басталу күні және аяқталу күні _____________________________
Үлгілердің саны:___________________________________________________
Өнімге сапа бойынша нормативтік құжаттың белгісі: ____________________
Сынақ әдістеріне сапа бойынша нормативтік құжаттың белгісі__________________________________________________________
Сынақ нәтижелері
Көрсеткіштер атаулары
НҚ талаптары
Нақты алынған нәтижелер
0С және ылғалдылығы (%)
1
2
3
4
Қорытынды: Ұсынылған үлгілер нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келеді/сәйкес
келмейді және әдістемелер жаңартылады/жаңартылмайды (қажет болса, көрсету). (қажеттісін сызу керек)
Әдістемелер мынадай көрсеткіштер бойынша қайта өндірілмейді ________________________
Уәкілетті адамдардың қолдары
____________ _________ ________________________________
(лауазымы) (қолы) тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса)
____________ _________ ________________________________
(лауазымы) (қолы) тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса)
____________ _________ ________________________________
(лауазымы) (қолы) тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Өндірушінің сапасын бақылау зертханасында немесе өндіруші пайдаланатын келісімшарттық зертханада зертханалық сынақ жүргізу нәтижелері туралы есеп

8. Производители активных субстанций, входящих в состав лекарственного средства
Наименование вещества, входящего в состав лекарственного средства
Наименование производителя на русском и английском языках
Страна*
Адрес производственной площадки на русском и английском языках
1.
2.
9. Тип изменений
1) тип изменений в соответствии с приложением 17
вносимые изменения
Старая редакция
Новая редакция
10. Оценка регистрационного досье по аспектам качества, безопасности и эффективности
_______________________________________________________________________________
Рекомендации:
1)
Заявленные изменения типа _______(указать тип) не оказывают влияния на качество, безопасность и эффективность лекарственных средств. Заявленное изменение рекомендуется к регистрации. Соблюдены условия для внесения изменений по заявленному типу изменений.
2)
Заявленные изменения типа ___________ (указать тип) оказывают влияние на качество, безопасность и эффективность лекарственных средств. Заявленное изменение не рекомендуется к регистрации.
3)
В соответствии с заявленными изменениями не предоставлены документы регистрационного досье в полном объеме согласно приложению 17 или не соблюдены условия для внесения изменений по заявленному типу изменений. Необходимо рассмотреть документы повторно после предоставления дополнительных материалов по запросу эксперта:
Дата поступления документов эксперту _______________________
Дата завершения экспертизы документов ______________________
Все данные, приведенные в экспертном заключении, достоверны и соответствуют современным требованиям, что подтверждаю личной подписью.
Фамилия, имя, отчество (при наличии), экспертов
_______________
Подпись _______________
Дата
Приложение 10
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Форма
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
__________________________________________________________________________
Наименование государственной экспертной организации
__________________________________________________________________________
Аттестат аккредитации испытательной лаборатории (№, срок действия)
__________________________________________________________________________
Адрес, телефон экспертной организации (испытательной лаборатории)
Протокол испытаний № ________ от "____" ____________ года
Страница ____ /Количество листов __
Заявитель (наименование, адрес):
__________________________________________________________________________
Наименование продукции:
__________________________________________________________________________
Вид испытаний:
__________________________________________________________________________
Основание:
__________________________________________________________________________
Фирма изготовитель/производитель, страна:
__________________________________________________________________________
Серия, партия:
____________
Дата производства:
__________
Срок годности:
_____________
Дата начала и дата окончания испытаний:
_________________________________________________________________________
Количество образцов:
________________________________________________________________________
Обозначение нормативного документа по качеству на продукцию:
________________________________________________________________________
Обозначение нормативного документа по качеству на методы испытаний:
________________________________________________________________________
Результаты испытаний
Наименование показателей
Требования нормативного документа по качеству
Фактически полученные результаты
0С и влажность (%)
1
2
3
4
Заключение: Представленные образцы соответствуют/не соответствуют требованиям нормативных документов и методики воспроизводятся/не воспроизводятся (указывать при необходимости). (нужное подчеркнуть)
Методики не воспроизводятся по следующим показателям
_____________________________
Подписи уполномоченных лиц
_______________ _______________ __________________________________________
(должность)             (подпись)             Фамилия, имя, отчество (при наличии)
_______________ _______________ _________________________________________
(должность)             (подпись)             Фамилия, имя, отчество (при наличии)
_______________ _______________ _________________________________________
(должность)             (подпись)             Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место для печати
Приложение 11
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Форма
Отчет о результатах проведения лабораторного испытания в лаборатории контроля качества производителя или в контрактной лаборатории, используемой производителем

1. Түйіндеме
Дәрілік заттың атауы
Өндірістік алаңның атауы, мекенжайы, деректемелері
Бақылау зертханасының және/немесе сапаны бақылаудың келісімшарттық зертханасының атауы, мекенжайы, деректемелері
Зертханалық сынақ өткізуге негіздеме
Мемлекеттік тіркеу кзеінде сараптамаға лицензиялардың (бар болса), сертификаттардың, өтінімдердің нөмірі
Сапаны бақылау зертханасының қызметіне түйіндеме
Зертханалық сынақ өткізу
Дәрілік заттардың серияларын өткізуге шығару
Өзгелер (қажеттісін көрсету)
Зертханалық сынақ өткізу күні
Сарапшының Т.А.Ә. (бар болса) (комиссия мүшелерінің), лауазымы
2. Кіріспе ақпарат
Сапаны бақылау зертханасының қысқаша сипаттамасы
Сынақ өткізудің құжатттамаланған рәсімдерінің болуы
Сынақ өткізудің құжатттамаланған рәсімдерінің талаптарының орындалуы
Зертханалық сынақтарды өткізу мақсаты
Сынақ объектілері
Зертханалық сынақ өткізуге қатысатын сапаны бақылау зертханасының персоналы
Өндірістің талаптарына және сапаны қамтамасыз ету жүйесіне бағалау жүргізгенге дейін өндіруші ұйымның және/ немесе сапаны бақылау зертханасының ұсынған құжаттары
3. Зертханалық сынақты жүргізуді бақылау және оның нәтижелері
Нормативтік құжатқа сілтеме
Өндірістің нөмірі, сериясы, күні
Көрсеткіш
Сапа жөніндегі нормативтік құжаттың талаптары
Іс жүзіндегі нәтижелері
Т 0С ылғалдылығы
Сәйкес келеді/сәйкес келмейді
4. Қосымша
Зертханалық сынақ жүргізу барысында таңдалған құжаттар мен үлгілер (бастапқы деректер, сынақ хаттамалары)
5. Ұсыныстар мен қорытынды
Ұсыныстар
Қорытынды
Ескерту:
*Зертханалық сынақ жүргізу нәтижелері туралы есепке өндірушінің сапасын бақылау зертханасында немесе өндіруші пайдаланатын келісімшарттық зертханада өткізілген талдау сертификатының және (немесе) сынақ хаттамасының көшірмесін қоса беру қажет. Есепке қоса берілетін барлық қосымшалар оның ажырамас бөлігі болып табылады.
Комиссия басшысы
_________ __________________________________________
(қолы) тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы
Комиссия мүшелері: _________ __________________________________________
(қолы) тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы
_________ __________________________________________
(қолы) тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы
"__________" _______________20_____ж.
Келісілді:
__________________ ___________ ______________________
(лауазымы) (қолы) тегі, аты және әкесінің аты (бар болса),
__________________ ____________ _____________________
(лауазымы) (қолы) тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
12-қосымша
Сараптамаға мәлімделген дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытынды

1. Резюме
Наименование лекарственного средства
Наименование, адрес реквизиты производственной площадки
Наименование, адрес, реквизиты лаборатории контроля качества и/или контрактной лаборатории контроля качества
Основание проведения лабораторного испытания
Номера лицензии (при наличии), сертификатов, заявок на экспертизу при государственной регистрации
Резюме деятельности лаборатории контроля качества
Проведение лабораторных испытаний
Выпуск в реализацию серии лекарственного средства
Иное (необходимо указать)
Дата(ы) проведения лабораторного испытания
Ф.И.О. (при наличии) экспертов (членов комиссии), должность
2. Вводная информация
Краткое описание лаборатории контроля качества
Наличие документированных процедур проведения испытаний
Выполнение требований документированных процедур проведения испытаний
Цель проведения лабораторного испытания
Объекты испытания
Персонал лаборатории контроля качества, участвующий в проведении лабораторного испытания
Документы, поданные организацией-производителем и/или лабораторией контроля качества до проведения оценки условий производства и системы обеспечения качества
3. Наблюдения и результаты проведения лабораторного испытания
Ссылка на нормативный документ
Номер серии, дата производства
Показатель
Требования нормативного документа
Фактические результаты
С, влажность
Соответствует/не соответствует
4. Приложения
Документы (первичные данные, протоколы испытаний) и образцы, отобранные в ходе проведения лабораторного испытания
5. Рекомендации и заключения
Рекомендации
Заключение
Примечание:
*К отчету о результатах проведения лабораторного испытания необходимо приложить копию сертификата анализа и (или) протокола испытаний на продукцию лаборатории контроля качества производителя или контрактной лаборатории, используемой производителем. Все приложения к отчету являются неотъемлемой его частью.
Руководитель комиссии:
____________ _____________________________________________________________
(подпись)             Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность
члены комиссии: ____________ ______________________________________________
(подпись)       Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность
____________ ___________________________________________________
(подпись)             Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность
"____" _______________________20____ г.
Согласовано: ___________ _________ _________________________________________________
(должность) (подпись)       Фамилия, имя, отчество (при наличии)
___________ _________ _________________________________________________
(должность) (подпись)       Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 12
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Заключение о безопасности, эффективности и качестве лекарственного средства, заявленного на экспертизу

1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медицина техникасы сараптау ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасына сараптама нәтижелерін хабарлайды:
Өтінімнің нөмірі мен күні
Дәрілік заттың саудалық атауы (дәрілік түрін, дозасын, концентрациясы мен толтырылу көлемін, қаптамадағы дозаларының мөлшерін көрсете отырып - дәрілік препарат үшін)
Өндіруші ұйым, өндіруші ел
Бастапқы сараптаманың қорытындысы (тіркеу дерекнамасының валидациясы) (оң немесе теріс)
Сынақ зертханасының қорытындысы: күні және хаттаманың № (оң немесе теріс)
Мамандандырылған сараптама қорытындысы (оң немесе теріс)
2. Қорытынды (оң): Сараптамаға ұсынылған дәрілік затқа тіркеу дерекнамасының материалдары мен құжаттары (дәрілік түрі, дозасы, концентрациясы және толтыру көлемі, қаптамадағы дозалардың саны көрсетілген дәрілік заттың сауда атауы) дәрілік заттың қауіпсіздік, тиімділік және сапа талаптарына сәйкес келеді, тиісті материалдармен және өткізілген сынақтармен расталған.
Қорытынды (теріс): Сараптамаға ұсынылған дәрілік затқа тіркеу дерекнамасының материалдары мен құжаттары (дәрілік түрі, дозасы, концентрациясы және толтыру көлемі, қаптамадағы дозалардың саны көрсетілген дәрілік заттың сауда атауы) дәрілік заттың қауіпсіздік, тиімділік және сапа талаптарына сәйкес келмейді, тиісті материалдармен және өткізілген сынақтармен расталмаған.
Мемлекеттік сараптама ұйымының басшысы:
______ _____________________________________
қолы тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Күні __________
Мөр орны
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістердің сараптамасына мәлімделген дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы туралы қорытынды
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медицина техникасы сараптау ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасына сараптамаға тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістердің әсері туралы сараптама нәтижелерін хабарлайды:
Өтінімнің нөмірі мен күні
Дәрілік заттың саудалық атауы (дәрілік түрін, дозасын, концентрациясы мен толтырылу көлемін, қаптамадағы дозаларының мөлшерін көрсете отырып - дәрілік препарат үшін)
Өндіруші ұйым, өндіруші ел
Енгізілетін өзгерістер І А типіне, І Б типіне, ІІ типіне жатқызылған
Дәрілік заттың бастапқы сараптаманың қорытындысы (тіркеу дерекнамасының валидациясы) (оң немесе теріс)
Сынақ зертханасының қорытындысы: хаттаманың күні және № (оң немесе теріс)
Мамандандырылған сараптама қорытындысы (оң немесе теріс)

1. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр экспертизы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники" Министерства здравоохранения Республики Казахстан сообщает результаты экспертизы на безопасность, эффективность и качество лекарственного средства:
Номер и дата заявки
Торговое название лекарственного средства (с указанием лекарственной формы, дозировки, концентрации и объема заполнения, количества доз в упаковке - для лекарственного препарата)
Организация-производитель, страна-производитель
Заключение начальной экспертизы (валидация регистрационного досье) (положительное или отрицательное)
Заключение испытательной лаборатории: дата и № протокола, (положительное или отрицательное)
Заключение специализированной экспертизы (положительное или отрицательное)
2. Заключение (положительное): Материалы и документы регистрационного досье на лекарственное средство (торговое название лекарственного средства с указанием лекарственной формы, дозировки, концентрации и объема заполнения, количества доз в упаковке), предоставленные для экспертизы, соответствуют установленным требованиям, безопасность, эффективность и качество лекарственного средства подтверждены соответствующими материалами и проведенными испытаниями.
Заключение (отрицательное): Материалы и документы регистрационного досье на лекарственное средство (торговое название лекарственного средства с указанием лекарственной формы, дозировки, концентрации и объема заполнения, количества доз в упаковке), предоставленные для экспертизы, не соответствуют установленным требованиям, безопасность, эффективность и качество лекарственного средства не подтверждены соответствующими материалами и проведенными испытаниями.
Руководитель государственной экспертной организации:
__________ ___________________________________________________________________
подпись                         Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата ______________
Место печати
Приложение 13
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Форма
Заключение о безопасности эффективности и качестве лекарственного средства заявленного на экспертизу изменений, вносимых в регистрационное досье
1. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр экспертизы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники" Министерства здравоохранения Республики Казахстан сообщает результаты экспертизы о влиянии вносимых изменений в регистрационное досье на безопасность, эффективность и качество лекарственного средства:
Номер и дата заявки
Торговое наименование лекарственного средства (с указанием лекарственной формы, дозировки, концентрации и объема заполнения, количества доз в упаковке - для лекарственного препарата)
Организация производитель, страна-производитель
Вносимые изменения отнесены к типу І А, типу I Б, типу II
Заключение начальной экспертизы (валидации регистрационного досье) лекарственного средства (положительное или отрицательное)
Заключение испытательной лаборатории: дата и № протокола, (положительное или отрицательное)
Заключение специализированной экспертизы (положительное или отрицательное)

2. Қорытынды (оң): Дәрілік затқа тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістердің сараптамасына ұсынылған материалдар мен құжаттар (дәрілік түрі, дозасы, концентрациясы және толтыру көлемі, қаптамадағы дозалардың саны көрсетілген дәрілік заттың сауда атауы) дәрілік заттың қауіпсіздік, тиімділік және сапа талаптарына сәйкес келеді, тиісті материалдармен және өткізілген сынақтармен расталған.
Қорытынды (теріс): Дәрілік затқа тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістердің сараптамасына ұсынылған материалдар мен құжаттар (дәрілік түрі, дозасы, концентрациясы және толтыру көлемі, қаптамадағы дозалардың саны көрсетілген дәрілік заттың сауда атауы) дәрілік заттың қауіпсіздік, тиімділік және сапа талаптарына сәйкес келмейді, тиісті материалдармен және өткізілген сынақтармен расталмаған.
Мемлекеттік сараптама ұйымының басшысы:
______ ___________________________________
қолы тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Күні __________
Мөр орны
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Күні________Мөр орны
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медицина техникасын сараптау ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр экспертизы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники" Министерства здравоохранения Республики Казахстан
__________________
Дәрілік препараттың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы бойынша жиынтық есеп
"Препараттың атауы", өндіруші, елі
Құпия ақпарат есептен жойылды
1. Рәсім туралы анықтамалық ақпараты
1.1. Тіркеу дерекнамасын беру
2. Ғылыми талқылау
2.1. Сапа аспектілері
2.1.1 Белсенді фармацевтикалық субстанциялар: шығу тегі туралы мәліметтерді, сапасы мен субстанцияларды пайдалану мүмкіндігі туралы қорытындыны талдау
2.1.2. Қосымша заттар: сапа, пайдалануға болатыныны туралы қорытындымен саны туралы мәліметті талдау
2.1.3 Дәрілік препарат
Өндіріс туралы қорытынды
Сапа ерекшелігі
Тұрақтылығы
2.2. Клиникаға дейінгі аспектілері
2.3. Клиникалық аспектілері
2.4. Қауіп-пайданы бағалау
2.5. Фармакологиялық қадағалау
Фармакологиялық қадағалау жүйесін сипаттау
Қауіптерді басқару жоспары
2.6. Бостау шарттары
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
15-қосымша
Қосымша заттар, дәрілік препараттарда олардың рұқсат етілген шекті мөлшері, сондай-ақ дәрілік препаратты қолданудың шектеуі туралы ақпарат
р/с №
Қосымша заттардың атауы
Енгізу жолы
Қосымша заттардың рұқсат етілген шекті мөлшері
Медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта көрсетілуі тиіс ақпарат
Комментарийлер**
1
2
3
4
5
6
1.
Апротинин
Жергілікті
*
Аса жоғары сезімталдық немесе ауыр аллергиялық реакция
2.
Арахис майы
Жергілікті, ауыз арқылы, парентеральді
*
Жаңғаққа немесе сояға аллергиялық реакциясы бар адамдарға қолдануға болмайды
Тазартылған арахис майының құрамында ақуыз болуы мүмкін
3.
Аспартам (Е951)
Ауыз арқылы
*
Құрамында фенилаланин бар, фенилкетонурbясы бар адамдарға қолдануға болмайды
Фенилкетонуриясы бар адамдарға зиянын тигізуі мүмкін
4.
Азобояғыштар:

2. Заключение (положительное): Материалы и документы, предоставленные на экспертизу изменений, вносимых в регистрационное досье лекарственного средства, (торговое название лекарственного средства с указанием лекарственной формы, дозировки, концентрации и объема заполнения, количества доз в упаковке), соответствуют установленным требованиям, влияние на безопасность, эффективность и качество лекарственного средства подтверждены соответствующими материалами и проведенными испытаниями.
Заключение (отрицательное): Материалы и документы, предоставленные на экспертизу изменений, вносимых в регистрационное досье лекарственного средства, (торговое название лекарственного средства с указанием лекарственной формы, дозировки, концентрации и объема заполнения, количества доз в упаковке), не соответствуют установленным требованиям, влияние на безопасность, эффективность и качество лекарственного средства не подтверждены соответствующими материалами и проведенными испытаниями.
Руководитель государственной экспертной организации:
_________ _____________________________________________________________________
подпись                         Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата ______________
Место печати
Приложение 14
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Форма
Дата __________
Место печати
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медицина техникасын сараптау ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр экспертизы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники" Министерства здравоохранения Республики Казахстан
__________________
Сводный отчет по безопасности, эффективности и качеству лекарственного препарата
Наименование препарата, производитель, страна
Из отчета удалена конфиденциальная информация
1. Справочная информация о процедуре
1.1. Подача регистрационного досье
2. Научное обсуждение
2.1 Аспекты качества
2.1.1 Активная фармацевтическая субстанция: анализ сведений о происхождении, качестве и выводы о возможности использования субстанции
2.1.2 . Вспомогательные вещества: анализ сведений о качестве, количестве с выводами о допустимости использования
2.1.3 Лекарственный препарат заключение о производстве спецификация качества стабильность
2.2. Доклинические аспекты
2.3 Клинические аспекты
2.4 Оценка польза-риск
2.5 Фармаконадзор Описание системы фармаконадзора План управления рисками
2.6 Условия отпуска
Приложение 15
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Информация о вспомогательных веществах, номинальном их содержании в лекарственных препаратах, а также ограничения применения лекарственного препарата
№ п/п
Наименование вспомогательных веществ
Путь введения
Допустимые пределы содержания вспомогательных веществ
Информация, подлежащая отражению в инструкции по медицинскому применению
Коммента-рии**
1
2
3
4
5
6
1.
Апротинин
Местное
*
Гиперчувствительность или серьезная аллергическая реакция
2.
Арахисовое масло
Местное, пероральное, парентеральное
*
Противопоказаны лицам с аллергической реакцией на орехи или сою
Очищенное арахисовое масло может содержать белок
3.
Аспартам (Е951)
Пероральное
*
Содержит фенилаланин, противопоказан людям с фенилкетонурией
Может нанести вред лицам с фенилкетонурией
4.
Азокрасители:

1) Е 102 Тартразин
2) Е 110 Күн батар түсті сары (FCF)
3) Е 122
Азорубин, Кармоизин
4) Е 124 Понсо 4R (нарттай қызыл 4R),
Қызыл кошениль А
5) Е 151 Бриллиантты қара BN, қара PN
Ауыз арқылы
*
Аллергиялық реакциялар
Е 102, Е 110, Е 122 - балалар үшін дәрілік препараттарды қолдануға тыйым салынған
5.
Эритрозин (E127)
Ауыз арқылы
0 - 0,1 мг/кг
Қалқанша без патологиясы бар пациенттерге препаратты тағайындауға және қолдануға болмайды
Балаларға арналған дәрілік препараттарда қолдануға тыйым салынады.
6.
Перуан бальзамы
Жергілікті
*
Теріге реакциялары болуы мүмкін
7.
Бензалконий хлориді
Офтальмологи ялық дәрілік түрлері
*
Ириттер болуы мүмкін;
Жұмсақ жанаспалы линзаларға тигізіп алмау керек; Қолданар алдында жанаспалы линзаларды алып қою және препаратты тамызғаннан кейін кемінде 15 минут күте тұру керек;
8 жасқа дейінгі балаларға қолданылмайды
Бензалконий хлориді жұмсақ жанаспалы линзаларды түссіздендіреді
Жергілікті
*
Теріге реакциялары
Ингаляциялық
10 мкг/1 дозада
Бронхтың түйілуі
8.
Бензой қышқылы және бензоаттар:
1) Е210 бензой қышқылы
2) Е211 натрий бензоаты
3) Е212 калий бензоаты
Жергілікті
*
Терінің, көздің және шырышты қабықтардың тітіркенуі
Парентеральді
*
Жаңа туған балаларға қарсы көрсетілімдер бар
Жаңа туған нәрестелерде сарғаюдың пайда болу қаупі жоғары
9.
Бензил спирті
Парентеральді
Тәулігіне 90 мг/кг аз дозада
Шала туған нәрестелерге, жаңа туған нәрестелерге және 3 жасқа дейінгі балаларға қарсы көрсетілімдер бар; жағымсыз әсері - Анафилактоидты қ реакциялар;
Препарат құрамындағы бензил спиртінің мөлшері (мг/мл)
3 жасқа дейінгі балаларда уытты және аллергиялық реакция жағдайлары болуы мүмкін
Тәулігіне 90 мг/кг дозада
Шала туған нәрестелерге, жаңа туған нәрестелерге және 3 жасқа дейінгі балаларға қарсы көрсетілімдер бар; бензил спиртін тәулігіне 90 мг/кг және одан жоғары дозаларда қолданғанда өлімге әкелетін уытты реакциялар жоғарылайды
10.
Бергамот майы Бергаптен
Жергілікті
*
Ультракүлгін сәулелерге (табиғи сәулеге де және жасанды сәулеге де) сезімталдық жоғарылайды
Май құрамында бергаптен болса, падаланылмайды
11.
Бронопол
Жергілікті
*
Жергілікті теріге реакциялары (жұқпалы дерматиттер)
12.
Бутилгидроксианизол Е320
Жергілікті
*
Жергілікті теріге реакциялары (жұқпалыдермат иттер), көздің және шырышты қабықтардың тітіркенуі
13.
Бутилгидрокситолуол Е321
Жергілікті
*
Жергілікті теріге реакциялары (жұқпалы дерматиттер), көздің және шырышты қабықтардың тітіркенуі
14.
Полиэтоксилде нген костор майы;
полиэтоксилден ген гидрогенизделг ен костор майы
Парентеральді
*
Ауыр аллергиялық реакциялар
Ауыз арқылы
*
Асқазан-ішек жолының бұзылулары және диарея
Жергілікті
*
Теріге реакциялары
15.
Цетостеарил спирті; цетил спирті
Жергілікті
*
Жергілікті теріге реакциялары (жұқпалы дерматиттер)
16.
Хлоркрезол
Жергілікті
Парентеральді
*
Аллергиялық реакциялар
17.
Диметилсульфоксид
Жергілікті
*
Терінің тітіркенуі
18.
Этанол
Ауыз арқылы және парентеральді
100 мг-ден аз бір реттік дозадағы этанол мөлшері
Препараттың құрамындағы этанолдың мөлшері төмен деңгейде
100 мг-ден аз бір реттік дозадағы этанол мөлшері

1) Е 102 Тартразин
2) Е 110 Желтый закат (FCF)
3) Е 122 Азорубин, Кармоизин
4) Е 124 Понсо 4R (пунцовый 4R), Кошениль красная А
5) Е 151 Бриллиантовый черный BN, черный PN
Пероральное
*
Аллергические реакции
Е 102, Е 110, Е 122 - запрещены к применению в лекарственных препаратах для детей
5.
Эритрозин (E127)
Пероральное
0 - 0,1 мг/кг
препарат нельзя назначать и применять пациентам с патологией щитовидной железы
запрещен к применению в лекарственных препаратах для детей
6.
Перуанский бальзам
Местное
*
Возможны кожные реакции
7.
Бензалкония хлорид
Офтальмологические лекарственные формы
*
Возможны ириты;
избегать контакта с мягкими контактными линзами;
удалить контактные линзы перед применением и выждать не менее 15 минут после закапывания препарата;
не применяется у детей до 8 лет
Бензалкония хлорид обесцвечивает мягкие контактные линзы
Местное
*
Кожные реакции
Ингаляционное
10 мкг/в 1 дозе
Бронхоспазм
8.
Кислота бензойная и бензоаты:
1) Е210 кислота бензойная
2) Е211 натрия бензоат
3) Е212 калия бензоат
Местное
*
Раздражения кожи, глаз и слизистых оболочек
Парентеральное
*
Противопоказано новорожденным детям
Высокий риск развития желтухи у новорожденных
9.
Бензиловый спирт
Парентеральное
При дозе менее 90 мг/кг/сут
Противопоказано недоношенным, новорожденным и детям до 3 лет;
побочное действие - анафилактоидные реакции;
количество бензилового спирта в препарате (мг/мл)
Возможны случаи токсических и аллергических реакций у детей до 3 лет
При дозе 90 мг/кг/сут
Противопоказано недоношенным, новорожденным и детям до 3 лет;
при применении бензилового спирта в дозах 90 мг/кг/сут и выше повышается риск фатальных токсических реакций
10.
Масло бергамота Бергаптен
Местное
*
Повышается чувствительность к ультрофиолетовым лучам (как к натуральным, так и искусственным лучам)
Не используется при наличии бергаптена в масле
11.
Бронопол
Местное
*
Местные кожные реакции (контактные дерматиты)
12.
Бутилгидроксианизол Е320
Местное
*
Местные кожные реакции (контактные дерматиты), раздражения глаз и слизистых оболочек
13.
Бутилгидрокситолуол Е321
Местное
*
Местные кожные реакции (контактные дерматиты), раздражения глаз и слизистых оболочек
14.
Масло касторовое полиэтоксилированное;
масло касторовое полиэтоксилированное гидрогенизированное
Парентеральное
*
Серьезные аллергические реакции
Пероральное
*
Нарушения желудочно-кишечного тракта и диарея
Местное
*
Кожные реакции
15.
Спирт цетостеари-ловый;
спирт цетиловый
Местное
*
Местные кожные реакции (контактные дерматиты)
16.
Хлоркрезол
Местное Парентеральное
*
Аллергические реакции
17.
Диметилсульфоксид
Местное
*
Раздражения кожи
18.
Этанол
Пероральное и парентеральное
Содержание этанола в разовой дозе менее 100 мг
Препарат содержит низкий уровень этанола
Содержащие этанола, менее 100 мг в разовой дозе

Бір реттік дозада этанол 100 мг-ден 3 г-ге дейін
алкоголизммен, эпилепсиямен ауыратын адамдар үшін, балаларға, жүкті және емшек сүтімен қоректендіретін әйелдерге, бауыр аурулары бар науқастарға қарсы көрсетілімдер бар
Ауыз арқылы және парентеральді
Препараттың бір ретті дозасында 3 г
алкоголизммен, эпилепсиямен ауыратын адамдар үшін, балаларға, жүкті және емшек сүтімен қоректендіретін әйелдерге, бауыр аурулары бар науқастарға қарсы көрсетілімдер бар көлікті немесе қауіпті механизмдерді басқару қабілетіне әсер етеді; басқа дәрілік заттарға әсер етеді және әсерін өзгертеді
Осы дәрілік заттағы этил спиртінің мөлшері басқа дәрілік заттарға әсер етуі және әсерлерін өзгертуі мүмкін
19.
Формальдегид
Жергілікті
*
Жергілікті теріге реакцияларының жағдайы болуы мүмкін (жұқпалы дерматиттер)
Ауыз арқылы
*
Асқазан-ішек жолының бұзылулары және диарея
20.
Фруктоза
Ауыз арқылы
*
Препаратты тағайындар алдында фруктозаның адамның жеке өзіне жағуы не жақпауын анықтап алу қажет; тұқым қуалайтын фруктоза жақпайтын бар науқастарға қарсы көрсетілімдер бар
Парентеральді
5 г
Препараттың бір реттік дозасында фруктоза мөлшері;
қант диабеті бар пациентерге тағайындамау керек
Ішке қабылдау үшін сұйық дәрілік түрлері, шайнайтын таблеткалар
*
Тіске зиянын тигізеді
Екі немесе одан көп апта ұзақ пайдаланған кезде
21.
Галактоза
Парентеральді
*
Тұқым қуалайтын галактоза жақпаушылығы, галактоземиясы бар адамдарға қарсы көрсетілімдер бар
Ауыз арқылы
*
Тұқым қуалайтын галактоза жақпаушылығы, галактоземиясы немесе глюкоза-галактоза мальабсорбцияс ы бар адамдарға қарсы көрсетеілімдер бар
Ауыз арқылы, парентеральді
5 г
Препараттың бір реттік дозасының г-дегі галактоза мөлшері;
қант диабеті бар науқастарға абайлап тағайындау керек
22.
Глюкоза
Ауыз арқылы
*
Глюкоза-галактоза мальабсорбцияс ы бар адамдарға қарсы көрсетілімдер бар
Ауыз арқылы және парентеральді
5 г
Препараттың бір реттік дозасының г-дегі глюкоза мөлшері;
қант диабеті бар науқастарға абайлап тағайындау керек
Ішке қабылдауға арналған ерітінді, соратын шайнайтын таблеткалар
*
Тістің зақымдануына әсерін тигізеді
Бұл ақпарат нұсқаулыққа енгізілуі тиіс, ұзақ қолданғанда (екі және одан асатын апта)
23.
Глицерол
Ауыз арқылы
10 г/1 дозада
Жағымсыз реакциялары: бас ауыру, асқазан-ішек жолының бұзылулары, диарея
Ректальді
1 г
Әлсірететін әсер
24.
Гепарин (қосымша зат ретінде)
Парентеральді
*
Аллергиялық реакциялар, қанның ұюының төмендеуі:
гепаринге аллергиялық реакциясы бар адамдарға қарсы көрсетілімдер бар
25.
Гидрогенизделг ен глюкоза шәрбаты (немесе сұйық мальтит)
Ауыз арқылы
*
Тұқым қуалайтын фруктоза жақпайтын бар адамдарға қарсы көрсетілімдер бар
10 г
Орташа босаңсытатын әсер береді;
Гидрогенизделге н глюкоза калориясы - 2,3 ккал/г көрсетеді
26.
Инвертті қант
Ауыз арқылы
Тұқым қуалайтын фруктоза жақпаушылығы немесе глюкоза-галактоза мальабсорбцияс ы бар адамдарға қолдануға болмайды
5 г
Препараттың г-дегі глюкоза мен фруктоза мөлшері;
Қант диабеті бар науқастарға абайлап тағайындау керек
Ішке қабылдауға арналған ерітінді, соратын шайнайтын таблеткалар
*
Тістің зақымдануына әсерін тигізеді
Ұзақ уақыт қолданғанда (екі және одан көбірек апта)
27.
Лактит Е 966
Ауыз арқылы
*
Тұқым қуалайтын фруктоза, галактоза жақпаушылығы, галактоземиясы немесе глюкоза-галактоза мальабсорбцияс ы бар адамдарға қолдануға болмайды
10 г
Орташа босаңсытатын әсер; лактиттің калориясы - 2,3 ккал/г
28.
Лактоза
Ауыз арқылы
*
Тұқым қуалайтын фруктоза, галактоза жақпаушылығы, Lapp-лактаза ферментінің тапшылығы, глюкоза-галактоза мальабсорбцияс ы бар адамдарға қарсы көрсетілімдер бар
5 г
Препараттың бір реттік дозасындағы г лактоза мөлшері көрсетіледі; қант диабеті бар науқастарға абайлап тағайындау керек
29.
Ланолин (Тоқыма майы)
Жергілікті
*
Жергілікті теріге реакциялары (жұқпалы дерматит)
30.
Е 965 Мальтит;
Е 953 Изомальтитол;
Сұйық мальтит (гидрогениздел г ен глюкоза шәрбаты)
Ауыз арқылы
*
Тұқым қуалайтын фруктоза жақпайтын адамдарға қолдануға болмайды
10 г
Орташа босаңсытатын әсер; Гидрогенизделге н глюкоза калориясы - 2,3 ккал/г
31.
Маннитол (маннит) Е421
Ауыз арқылы
10 г
Орташа босаңсытатын әсер
32.
Сынаптың органикалық қосылыстары:

от 100 мг до 3 г этанола в разовой дозе
Противопоказано:
для лиц страдающих алкоголизмом, эпилепсией, детям, беременным и кормящим женщинам, больным с заболеваниями печени
Пероральное и парентеральное
3 г в разовой дозе препарата
Противопоказано:
для лиц страдающих алкоголизмом, эпилепсией, детям, беременным и кормящим женщинам и больным с заболеваниями печени; влияет на способность управления транспортными средствами или опасными механизмами; влияет и изменяет действия других лекарств
Количество этилового спирта в этих лекарственных препаратах может влиять и изменять действия других лекарств
19.
Формальдегид
Местное
*
Возможны случаи местных кожных реакций (контактные дерматиты)
Пероральное
*
Нарушения желудочно-кишечного тракта и диарея
20.
Фруктоза
Пероральное
*
Перед назначением препаратов следует установить переносимость фруктозы; противопоказано больным с наследственной непереносимостью фруктозы
Парентеральное
5 г
Количество фруктозы в г в разовой дозе препарата;
не назначать пациентам с сахарным диабетом
Жидкие лекарственные формы для приема внутрь, таблетки жевательные
*
Наносят вред зубам
При длительном использовании в течение двух или более недель
21.
Галактоза
Парентеральное
*
Противопоказано лицам с наследственной непереносимостью галактозы, галактоземией
Пероральное
*
Противопоказано лицам с наследственной непереносимостью галактозы, галактоземией или мальабсорбцией глюкозогалактозы
Пероральное Парентеральное
5 г
Количество галактозы в г в разовой дозе препарата;
осторожно назначать больным с сахарным диабетом
22.
Глюкоза
Пероральное
*
Противопоказано лицам с мальабсорбцией глюкозы-галактозы
Пероральное Парентеральное
5 г
Количество глюкозы в г в разовой дозе препарата;
осторожно назначать больным с сахарным диабетом
Растворы для приема внутрь Сосательные жевательные таблетки
*
Оказывает повреждающее действие на зубы
Данная информация включается в инструкцию, при длительном применении (две и более недель)
23.
Глицерол
Пероральное
10 г/в 1 дозе
Побочные реакции: головная боль, нарушения желудочно-кишечного тракта, диарея
Ректальное
1 г
Послабляющее действие
24.
Гепарин (в качестве вспомогательного вещества)
Парентеральное
*
Аллергические реакции, снижение свертываемости крови: противопоказано лицам с аллергической реакцией на гепарин
25.
Сироп гидрогенизированной глюкозы (или мальтит жидкий)
Пероральное
*
Противопоказано лицам с наследственной непереносимостью фруктозы
10 г
Умеренное послабляющее действие; указывается калорийность гидрогенизированной глюкозы - 2,3 ккал/г
26.
Сахар инвертный
Пероральное
Противопоказано лицам с наследственной непереносимостью фруктозы или мальабсорбцией глюкозы-галактозы
5 г
Количество глюкозы и фруктозы в г в разовой дозе препарата;
осторожно назначать больным с сахарным диабетом
Растворы для приема внутрь; сосательные жевательные таблетки
*
Оказывает повреждающее действие на зубы
При длительном применении (две и более недели)
27.
Лактит Е 966
Пероральное
*
Противопоказано лицам с наследственной непереносимостью фруктозы, галактозы, галактоземией или мальабсорбцией глюкозы-галактозы
10 г
Умеренное послабляющее действие; указывается калорийность лактита - 2,3 ккал/г
28.
Лактоза
Пероральное
*
Противопоказано лицам с наследственной непереносимостью галактозы, дефицитом фермента Lapp (ЛАПП)-лактазы, мальабсорбцией глюкозы-галактозы
5 г
Указывается количество лактозы в г в разовой дозе препарата;
осторожно назначать больным с сахарным диабетом
29.
Ланолин (Шерстяной жир)
Местное
*
Местные кожные реакции (контактный дерматит)
30.
Е 965 Мальтит;
Е 953 Изомальтитол;
Мальтит жидкий (сироп гидрогенизированной глюкозы)
Пероральное
*
Противопоказано лицам с наследственной непереносимостью фруктозы
10 г
Умеренное послабляющее действие; указывается калорийность гидрогенизированной глюкозы - 2,3 ккал/г
31.
Маннитол (маннит) Е421
Пероральное
10 г
Умеренное послабляющее действие
32.
Органические соединения ртути:

1) тиомерсал
2) фенилсынап нитраты
3) фенилсынап ацетаты
4) фенилсынап бораты
Офтольмалоги я-лық дәрілік түрлер
*
Аллергиялық реакциялар
Жергілікті
*
Жергілікті тері реакциялары (жұқпалы дерматит), тері пигментациясын ың бұзылуы
Парентеральді
*
Аллергиялық реакциялар
33.
Парагидроксиб ензоат-тар және олардың эфирлері:
1) этилпарагид-рок сибензоат (Е 214)
2) пропилпарагид-роксибензоат (Е 216)
3) натрий пропилпарагид-роксибензоаты (Е 217)
4) метилпарагид-роксибензоат (Е 218)
5) натрий метилпарагид-роксибензоаты (Е 219)
Ауыз арқылы; офтольмалоги ялық дәрілік түрлер; жергілікті
*
Баяу типті аллергиялық реакциялар
Парентеральді ;
ингалациялық
*
Баяу типті аллергиялық реакциялар, бронхтың түйілуі
34.
Фенилаланин
Жергілікті, Ауыз арқылы, парентеральді
*
Фенилкетонурия сы бар адамдарға қарсы көрсетілімдер бар
35.
Калий
Парентеральді
Бір реттік дозадағы калий мөлшері 1 ммольден аз
Препараттың бір реттік дозасындағы калийдің ммоль (немесе мг) мөлшері көрсетілген
Нұсқаулықта калий мөлшеріне қатысты ақпарат препараттағы жалпы калий мөлшеріне негізделген;
Бір реттік дозада 1 ммольден төмен (39 мг) болу калийден бос препараттар деп септеледі; бұл әсіресе педиатриялық практикадақолданғанда маңызды, онда калий төмен деңгейде тағайындалуы тиіс
Ауыз арқылы, парентеральді
Бір реттік дозадағы калий мөлшері 1 ммоль
Препараттың бір реттік дозасындағы калийдің ммоль (немесе мг) мөлшері көрсетіледі; бүйрек функциясы төмендеген немесе калийдің аспен бірге түсуі бақыланатын адамдарға абайлап тағайындау керек
Вена ішіне енгізу
30 ммоль/л
Инъекция жасалған жердің ауыруы
36.
Пропиленглико
ль және оның эфирлері
Жергілікті
*
Терінің тітіркенуі
Ауыз арқылы, парентеральді
400 мг/кг - ересектер үшін 200 мг/кг - балалар үшін
Алкогольдің әсеріне ұқсас әсерлер
37.
Күнжүт майы
Барлық енгізу жолдары
Ауыр аллергиялық реакциялардың сирек жағдайлары
38.
Натрий
Парентеральді
Препараттың бір реттік дозасындағы натрий мөлшері 1 ммольден аз
Препараттың бір реттік дозасындағы натрийдің ммоль (немесе мг) мөлшері көрсетіледі
Нұсқаулықта натрий мөлшеріне қатысты ақпарат препараттағы жалпы натрий мөлшеріне негізделген;
Бір реттік дозада 1 ммольден аз (23 мг) болу натрийден бос препараттар деп есептеледі; бұл әсіресе педиатриялық практикада қолданғанда маңызды, онда натрий төмен деңгейде тағайындалуы тиіс
Парентеральді ;
Ауыз арқылы
Бір реттік дозадағы натрий мөлшері 1 ммоль
Препараттың бір реттік дозасындағы натрийдің ммоль (немесе мг) мөлшері көрсетіледі;тұзсыз диета сақтайтын адамдарға тағайындағанда сақ болу керек
39.
Сорбин қышқылы және оның тұздары
Жергілікті
*
Жергілікті теріге реакциялары (жұқпалы дерматит)
40.
Сорбитол Е420
Ауыз арқылы парентеральді
*
Тұқым қуалайтын фруктоза жақпаушылығы бар адамдарға қарсы көрсетілімдер бар
Ауыз арқылы
10 г
Орташа босаңсытатын әсер;

1) тиомерсал
2) фенил-ртути нитрат
3) фенил-ртути ацетат
4) фенил-ртути борат
Офтольмалогические лекарственные формы
*
Аллергические реакции
Местное
*
Местные кожные реакции (контактный дерматит), нарушение пигментации кожи
Парентеральное
*
Аллергические реакции
33.
Парагидроксибензоаты и их эфиры:
1) этилпара-гидроксибензоат (Е 214)
2) пропил-парагид- роксибензоат (Е 216)
3) натрия пропилпарагидроксибензоат (Е 217)
4) метил-парагидроксибензоат (Е 218)
5) натрия метилпарагидроксибензоат (Е 219)
Пероральное; офтольмалогические лекарственные формы;
местное
*
Аллергические реакции замедленного типа
Парентеральное; ингалационное
*
Аллергические реакции замедленного типа, бронхоспазм
34.
Фенилаланин
Местное, пероральное, парентеральное
*
Противопоказано лицам с фенилкетонурией
35.
Калий
Парентеральное
Содержание калия менее 1 ммоль в разовой дозе
Указывается количество калия в ммоль (или мг) в разовой дозе препарата
В инструкции информация относительно содержания калия основывается на общем содержании калия в препарате;
менее 1 ммоль (39 мг) в разовой дозе, считаются препаратами свободными от калия; особенно важно, при применении в педиатрической практике, где назначаются препараты с низким уровнем калия
Парентеральное Пероральное
Содержание калия 1 ммоль в разовой дозе
Указывается количество калия в ммоль (или мг) в разовой дозе препарата; осторожно назначать лицам со сниженной функцией почек или у которых контролируется поступление калия с пищей
Внутривенное введение
30 ммоль/л
Боль в месте инъекции
36.
Пропилен-гликоль и его эфиры
Местное
*
Раздражение кожи
Пероральное Парентеральное
400 мг/кг - для взрослых 200 мг/кг - для детей
Эффекты, подобные действию алкоголя
37.
Масло кунжутное
Все пути введения
Редкие случаи серьезных аллергических реакций
38.
Натрий
Парентеральное
Содержание натрия менее 1 ммоль в разовой дозе препарата
Указывается количество натрия в ммоль (или мг) в разовой дозе препарата
В инструкции информация относительно содержания натрия основывается на общем содержании натрия в препарате;
препараты содержащие натрия менее 1 ммоль (23 мг) в разовой дозе, считаются препаратами свободными от натрия; Особенно это важно, при применении в педиатрической практике, где назначаются препараты с низким уровнем натрия
Парентеральное; пероральное
Содержание натрия 1 ммоль в разовой дозе
Указывается количество натрия в ммоль (или мг) в разовой дозе препарата; осторожно при назначении лицам, соблюдающим бессолевую диету
39.
Кислота сорбиновая и ее соли
Местное
*
Местные кожные реакции (контактный дерматит)
40.
Сорбитол Е420
Пероральное Парентеральное
*
Противопоказаны пациентам с наследственной непереносимостью фруктозы
Пероральное
10 г
Умеренное послабляющее действие;

сорбитолдың калориясы - 2,6 ккал/г
41.
Соя майы, гидрогенизделген соя майы
Барлық енгізу жолдары
*
Жергілікті теріге реакциялары (жұқпалы дерматит)
42.
Стеарил спирті
Жергілікті
*
Жергілікті теріге реакциялары (жұқпалы дерматит)
43.
Сукроза
Ауыз арқылы
*
Тұқым қуалайтын фруктоза жақпаушылығы, глюкоза-галактоза мальабсорбцияс ы бар, сукраза-изомальтаза ферменті тапшы адамдарға қарсы көрсетітімдер бар
5 г
Препараттың бір реттік дозасындағы сукрозаның грамм мөлшері көрсетіледі; қант диабеті бар науқастарға абайлап тағайындау керек
Ішке қабылдауға арналған ерітінді; соратын шайнайтын таблеткалар
*
Тісті зақымдайтын әсер береді
Бұл ақпарат дәрілік препарат ұзақ уақыт (екі және одан астам апта) қолдануға арналған жағдайда нұсқаулыққа енгізілуі тиіс.
44.
Сульфиттер, метабисульфит терді қоса алғанда:
1) күкірт диоксиді Е 220
2) натрий сульфиті Е 221
3) натрий бисульфиті Е 222
4) натрий метабисульфиті Е 223
5) калий метабисульфиті Е 224
6) калий бисульфиті Е 228
Ауыз арқылы; парентеральді; ингаляциялық
*
Ауыр аллергиялық реакциялар және бронхтың түйілуі
45.
Бидай крахмалы
Ауыз арқылы
*
Бидай крахмалына аллергиялық реакциялары бар адамдарға қарсы көрсетілімдер бар
Бидай крахмалының құрамында Глютен (белгілері) болуы мүмкін
46.
Ксилитол
Ауыз арқылы
10 г
Орташа босаңсытатын әсер; ксилитолдың калориясы - 2,4 ккал/г
Пайдаланылатын қысқартулар:
мг - миллиграм;
кг - килограмм;
мкг - микрограмм;
г - грамм;
ккал - килокалорий;
ммоль-милимоль;
л-литр.
Ескерту:
* Қосымша заттардың сандық мөлшеріне қарамастан, 5-бағанда көрсетілген ақпарат медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта көрсетіледі.
** 6-бағанда көрсетілген ақпарат дәрілік затқа мамандандырылған сараптама жүргізетін сарапшыларға арналған
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
16-қосымша
Дәрілік заттың тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістердің тізбесі
А. Әкімшілік өзгерістер
А.1 Тіркеу куәлігі ұстаушысының атауы және (немесе) мекенжайының өзгеруі
Шарттар
Құжаттар және деректер
Рәсім
1
1, 2
IA
Шарттар
1. Тіркеу куәлігінің ұстаушысы заңды тұлға болып табылады.
Құжаттама
1. Жаңа атауы немесе мекенжайы көрсетілген тиісті уәкілетті органнан (мысалы салық органынан) құжат.
2. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпарат.
А. 2 Дәрілік препараттың (саудалық) атауын өзгерту
Шарттар
Құжаттар және деректер
Рәсім
а) Дәрілік препараттар
2
IB
Шарттар
Құжаттама
1. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпарат.
А. 3 Белсенді фармацевтикалық субстанция немесе қосымша заттар атауының өзгеруі
Шарттар
Құжаттар және деректер
Рәсім
1
1, 2
IA
Шарттар
1. Фармацевтикалық субстанция/қосымша заттар өзгермейді.
Құжаттама
1. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының (бұдан әрі - ДДҰ) бекіту туралы куәлігі немесе Халықаралық патенттелмеген атауының тізбесінің көшірмесі. Егер өзгерістің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Фармакопеясына сәйкес келетінін растау қолданылатын болса. Өсімдіктен жасалған өсімдік тектес дәрілік препараттардың атауы Қазақстан Республикасының құжаттарына сәйкес келетіндігі туралы декларация.
2. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпарат.
А. 4 Атауы және (немесе) мекенжайының өзгеруі: өндірушінің (егер сапаны бақылау бойынша алаңдардың қолданылуын қоса алғанда), немесе белсенді фармацевтикалық субстанциялардың мастер- файлын ұстаушының (бұдан әрі - БФСМФ) , немесе белсенді фармацевтикалық субстанцияның, шығыс материалдарының, реактивтерді немесе белсенді фармацевтикалық субстанцияны өндіруге пайдаланатын аралық өнімдердің жеткізушісінің (техникалық дерекнамада көрсетілген болса), егер тіркеу дерекнамасында Ph. Eur. сәйкестік сертификаты болмаса немесе жаңа қосымша заттарды өндірушінің (техникалық дерекнамада көрсетілген болса)
Шарттар
Құжаттар және деректер
Рәсім
1
1, 2, 3
IA
Шарттар
1. Өндірістік алаң және өндірістік операциялардың бірде біреуі өзгермейді.
Құжаттама
1. Жаңа атауы және (немесе) мекенжайы көрсетілген уәкілетті органнан (мысалы, салық органынан) алынған ресми құжат.
2. Дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзетулер.
3. БФСМФ ұстаушының атауы өзгерген кезде- жаңартылған "қол жеткізуге рұқсат ету".
А. 5 Шығару алаңдарын және сапаны бақылау жөніндегі алаңдарды қоса алғанда дәрілік препаратты өндірушінің атауы және (немесе) мекенжайының өзгеруі
Шарттар
Құжаттар және деректер
Рәсім
а) Өндіруші/импортер жауап беретін әрекеттерге серияларды шығару қосылмайды
1
1, 2
IA
Шарттар
1. Өндіріс процесінде, алаңның нақты орналасу орнында, дәрілік заттың сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжатта өзгерістер жоқ.
Құжаттама
1. Өндіріске берілген түзетілген рұқсатнаманың көшірмесі (бар болса) немесе жаңа атауы және (немесе) мекенжайы көрсетілетін тиісті уәкілетті органнан (мысалы, салық органы) ресми құжат.
2. Егер дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпаратты қоса алғанда, дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзетулер қолданылса.
А.6
Анатомиялық-химиялық жіктеме (бұдан әрі - АТХ) кодының өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
1
1, 2
IA
Шарттар
1. ДДҰ АТХ кодын бекіту немесе өзгертуіне байланысты өзгерістер.
Құжаттама
1. ДДҰ Бекіту туралы куәлігі немесе АТХ кодтары тізбесінің көшірмесі.
2. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпарат.
А.7
Өндірістік алаңды алып тастау (соның ішінде белсенді фармацевтикалық субстанция, аралық өнімдер, дәрілік препарат, қаптаушы, өндіруші, серияны шығаруға, сериялардың сапасын бақылауға жауапты немесе негізгі материалдардың, реактивтер немесе қосалқы заттардың жеткізушісі үшін (егер дерекнамада көрсетілсе))
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
1, 2
1, 2
IA
Шарттар
1. Сол бір функцияларды жүзеге асыратын және алып тастауға жататын бұрын мақұлданған өндірістік алаңнан/өндірушіден кемінде біреуі қалады. Егер Қазақстан Республикасында қолданылатын болса, серияларды шығаруға жауап беретін, Қазақстан Республикасында серияны шығару мақсатында өнімді сынауды сертификаттауға қабілетті кемінде бір өндіруші қалады.
2. Алып тастау өндірістің күрделі кемшіліктері салдары болып табылмайды.
Құжаттама
1. Өзгерістер енгізу туралы өтініш нысанында тіркеу туралы өтініште санамаланған "ағымдағы" және "ұсынылатын" өндірушілерді анық белгілеу қажет.
2. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпаратты қоса алғанда, дерекнаманың тиісті бөліміне (деріне) түзетулер.
A.8 Белсенді фармацевтикалық субстанцияны өндірушінің тиісті өндірістік практика қағидаларына сәйкестігін верификациялау үшін аудит күнін өзгерту
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
-
1
IA
Құжаттама
1. Қазақстан Республикасының тиісті өндірістік практика қағидаларына белсенді фармацевтикалық субстанция өндірушісінің сәйкестігін верификациялау туралы нұсқаудан тұратын дәрілік препаратты өндірушінің жазбаша растауы.
Б. Сапаның өзгерістері
Б.I Активті фармацевтикалық субстанция
Б.I. а) Өндіріс
Б.I.а.1 Белсенді фармацевтикалық субстанция өндірісінің немесе белсенді фармацевтикалық субстанциялардың өндірушісінің өзгеруі процесінде пайдаланылатын (егер сапаны бақылау бойынша алаң қолданылса қоса алғанда) егер тіркеу дерекнамасында Еуропалық Фармакопеяның сәйкестік сертификаты болмаса белсенді фармацевтикалық субстанцияны, бастапқы материалдың/ реактивтің/белсенді фармацевтикалық субстанцияның өндірушісін өзгерту.
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Ұсынылатын өндіруші мақұлданған өндірушінің фармацевтикалық тобына жатады
1, 2, 3

указывается калорийность сорбитола - 2,6 ккал/г
41.
Масло соевое,
Масло соевое гидрогенизированное
Все пути введения
*
Местные кожные реакции (контактный дерматит)
42.
Стеариловый спирт
Местное
*
Местные кожные реакции (контактный дерматит)
43.
Сукроза
Пероральное
*
Противопоказано лицам с наследственной непереносимостью фруктозы, мальабсорбцией глюкозы-галактозы, дефицитом фермента сукразы-изомальтазы
5 г
Указывается количество сукразы в граммах в разовой дозе препарата;
осторожно назначать больным с сахарным диабетом
Растворы для приема внутрь;
сосательные, жевательные таблетки
*
Повреждающее действие на зубы
Данная информация включается в инструкцию, когда лекарственный препарат предназначен для длительного применения (две и более недель)
44.
Сульфиты, включая метабисульфиты:
1) серы диоксид Е 220
2) натрия сульфит Е 221
3) натрия бисульфит Е 222
4) натрия метабисульфит Е 223
5) калия метабисульфит Е 224
6) калия бисульфит Е 228
Пероральное;
парентеральное;
ингаляционное
*
Серьезные аллергические реакции и бронхоспазм
45.
Пшеничный крахмал
Пероральное
*
Противопоказан лицам с аллергическими реакциями на пшеничный крахмал
Пшеничный крахмал может содержать Глютен (следы)
46.
Ксилитол
Пероральное
10 г
Умеренное послабляющее действие;
указывается калорийность ксилитола - 2,4 ккал/г
Используемые сокращения:
мг – миллиграмм;
кг – килограмм;
мкг – микрограмм;
г – грамм;
ккал – килокалорий;
ммоль – милимоль;
л – литр.
Примечание:
* Независимо от количественного содержания вспомогательных веществ, информация, указанная в колонке 5, отражается в инструкции по медицинскому применению.
** Информация, указанная в колонке 6, предназначена для экспертов при проведении специализированной экспертизы лекарственного средства.
Приложение 16
к Правилам экспертизы
лекарственных средств
Перечень изменений, вносимых в регистрационное досье лекарственного средства
А. Административные изменения
А.1 Изменение названия и (или) адреса держателя регистрационного удостоверения
Условия
Документы и данные
Процедура
а) Держатель регистрационного удостоверения не меняется
1
1, 2
IA
б) Смена держателя регистрационного удостоверения
2, 3, 4
IB
Условия
1. Держателем регистрационного удостоверения является юридическое лицо.
Документация
1. Документ от соответствующего уполномоченного органа (например, налогового органа), в котором указано новое название или адрес.
2. Пересмотренная информация о лекарственном препарате (обновленная краткая характеристика лекарственного препарата, инструкция по медицинскому применению (листок-вкладыш), маркировка).
3. Краткая характеристика системы фармаконадзора от нового держателя регистрационного удостоверения (ДРУ) должна включать следующие элементы:
- информация о том, что держатель регистрационного удостоверения имеет в своем распоряжении ответственное лицо за глобальный фармаконадзор;
- контактные данные ответственного лица за глобальный фармаконадзор;
- декларация, подписанная держателем регистрационного удостоверения о том, что он имеет систему фармаконадзора для выполнения задач и обязанностей по пострегистрационному контролю безопасности лекарственных средств;
- ссылка на место (адрес), где хранится мастер-файл системы фармаконадзора.
4. Договорные взаимоотношения между производителем и ДРУ на право осуществления деятельности по фармаконадзору.
А. 2 Изменение (торгового) наименования лекарственного препарата
Условия
Документы и данные
Процедура
а) Лекарственные препараты
1
1, 2, 3, 4, 5
IB
Условия
1. Следует избегать путаницы с названиями существующих медицинских препаратов или же с Международным непатентованным названием МНН, если же наименование общепринятое, изменение должно быть произведено в следующем порядке: от общепринятого названия к фармакопейному или к МНН
Документация
1. Мотивированное обоснование необходимости изменения названия препарата.
2. Пересмотренная информация о лекарственном препарате (обновленная краткая характеристика лекарственного препарата, инструкция по медицинскому применению (листок-вкладыш), маркировка).
3. Копия документа, выданного компетентными органами страны-производителя, который удостоверяет изменение его названия.
4. Подписанная декларация о том, что место, способ, состав, нормативный документ, регламентирующий качество препарата остались без изменения.
5. Ведомость изменений к утвержденному нормативному документу по контролю качества и безопасности ЛС.
А. 3 Изменение наименования активной фармацевтической субстанции или вспомогательного вещества
Условия
Документы и данные
Процедура
1
1, 2
IA
Условия
1. Фармацевтическая субстанция/вспомогательное вещество не изменяется.
Документация
1. Свидетельство Всемирной организации здравоохранения (далее – ВОЗ) об утверждении или копия перечня Международного непатентованного наименования. Если применимо, подтверждение того, что изменение соответствует Государственной Фармакопее Республики Казахстан. Декларация, что наименование растительных лекарственных препаратов растительного происхождения соответствует документам Республики Казахстан.
2. Пересмотренная информация о лекарственном препарате.
А. 4 Изменение названия и (или) адреса: производителя (включая, если применимо, площадок по контролю качества), или держателя мастер- файла активной фармацевтической субстанции (далее- МФАФС), или поставщика активной фармацевтической субстанции, исходных материалов, реактивов или промежуточных продуктов, используемых в производстве активной фармацевтической субстанции (если указано в техническом досье), если в регистрационном досье отсутствуют сертификаты соответствия Ph. Eur., или производителя нового вспомогательного вещества (если указано в техническом досье)
Условия
Документы и данные
Процедура
1
1, 2, 3
IA
Условия
1. Производственная площадка и ни одна из производственных операций не изменяется.
Документация
1. Официальный документ от уполномоченного органа (например, налогового органа), в котором указано новое название и (или) адрес.
2. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
3. При изменении названия держателя МФАФС — обновленное разрешение на доступ.
А. 5 Изменение названия и (или) адреса производителя лекарственного препарата, включая выпускающие площадки и площадки по контролю качества
Условия
Документы и данные
Процедура
а) Действия, за которые отвечает производитель/импортер, не включают выпуск серий
1
1, 2, 3
IA
Условия
1. Нет изменения в производственном процессе, фактическом месте расположения площадки, в нормативном документе по контролю качества и безопасности лекарственного средства.
Документация
1. Копия исправленного разрешения на производство (при наличии) или официальный документ от соответствующего уполномоченного органа, в котором упоминается новое название и (или) адрес.
2. Если применимо, поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая пересмотренную информацию о лекарственном препарате.
3. Обновленная краткая характеристика лекарственного препарата, инструкция по медицинскому применению (листок-вкладыш), маркировка.
А. 6
Изменение кода анатомо-терапевтическо-химической (далее - АТХ) классификации
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
1
1, 2
IA
Условия
1. Изменение вследствие утверждения или изменения ВОЗ кода АТХ.
Документация
1. Свидетельство ВОЗ об утверждении или копия перечня кодов АТХ.
2. Пересмотренная информация о лекарственном препарате (обновленная краткая характеристика лекарственного препарата).
А. 7
Исключение производственной площадки (в том числе для активной фармацевтической субстанции, промежуточных продуктов, лекарственного препарата, упаковщика, производителя, ответственного за выпуск серии, контроля качества серий или поставщика исходного материала, реактива или вспомогательного вещества (если указаны в досье)
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
1, 2
1, 2
IA
Условия
1. Остается не менее одной ранее одобренной производственной площадки/производителя, осуществляющих те же функции, что и подлежащие исключению. Если применимо, в Республике Казахстан остается, по меньшей мере, один производитель, отвечающий за выпуск серий, способный сертифицировать испытание продукта в целях выпуска серий в Республике Казахстан.
2. Исключение не является следствием критических недостатков производства.
Документация
1. В форме заявления о внесении изменений необходимо четко обозначить "текущих" и "предлагаемых" производителей, перечисленных в заявлении о регистрации.
2. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая пересмотренную информацию о лекарственном препарате.
A. 8 Изменения даты аудита для верификации соответствия производителя активной фармацевтической субстанции правилам надлежащей производственной практики
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
-
1
IA
Документация
1. Письменное подтверждение производителя лекарственного препарата, содержащее указание о верификации соответствия производителя активной фармацевтической субстанции Правилам надлежащей производственной практики Республики Казахстан.
Б. Изменения качества
Б.I Активная фармацевтическая субстанция
Б.I. а) Производство
Б.I.а.1 Изменение производителя исходного материала/реактива/промежуточного продукта, используемого в процессе производства активной фармацевтической субстанции или изменение производителя активной фармацевтической субстанции (включая, если применимо, площадки по контролю качества) активной фармацевтической субстанции, если в регистрационном досье отсутствует сертификат соответствия Европейской Фармакопи.
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Предлагаемый производитель принадлежит к той же фармацевтической группе, что и одобренный производитель
1, 2, 3

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
IA
б) БФСМФ негізделген белсенді фармацевтикалық субстанцияның жаңа өндірушісін енгізу
-
-
II
в) Ұсынылатын өндіруші биожетімділікке әсер ететін білікті немесе физика-химиялық қасиеттерді талап ететін қоспалардың сапалық және(немесе) сандық бейіні сияқты белсенді фармацевтикалық субстанция сапасының маңызды көрсеткіштерін өзгерте алатын синтез тәсілін немесе өндіріс шарттарын тез айыруды пайдаланады
-
-
II
г) Вирустық қауіпсіздікті және (немесе) Трансмиссивті ерін энцефалопатиясының (бұдан әрі - ТКЭ) қаупін бағалауды талап ететін материалдың жаңа өндірушісі
-
-
II
д) Өзгеріс биологиялық/иммунологиялық дәрілік препараттың өндірісінде пайдаланылатын биологиялық белсенді фармацевтикалық субстанцияға немесе негізгі материал/реактив/аралық өнімді қозғайды
-
-
II
е) Белсенді фармацевтикалық субстанция сапасын бақылау тәртібін өзгерту: серияны бақылау/сынау жүзеге асырылатын алаңды ауыстыру немесе қосу.
2, 4
1, 5
IA
ж) БФСМФ жоқ және белсенді фармацевтикалық субстанция бойынша дерекнаманың тиісті бөлігін айтарлықтай жаңартуды талап ететін белсенді фармацевтикалық субстанцияның жаңа өндірушісін енгізу
-
-
II
з) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Фармакопеясының әдісін пайдаланумен белсенді фармацевтикалық субстанцияны стерильдеу бойынша баламалы алаңды қосу
-

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
IA
б) Внесение нового производителя активной фармацевтической субстанции, обоснованной МФАФС
-
-
II
в) Предлагаемый производитель использует резко отличающийся способ синтеза или условия производства, которые меняют важные показатели качества активной фармацевтической субстанции, такие как качественный и (или) количественный профиль примесей, требующий квалификации, или физико-химические свойства, влияющие на биодоступность
-
-
II
г) Новый производитель материала, требующего оценки вирусной безопасности и (или) риска Трансмиссивной губчатой энцефалопатии (далее – ТГЭ)
-
-
II
д) Изменение затрагивает биологическую активную фармацевтическую субстанцию или исходный материал/реактив/промежуточный продукт, использующийся в производстве биологического/иммунологического лекарственного препарата
-
-
II
е) Изменение порядка контроля качества активной фармацевтической субстанции: смена или добавление площадки, на которой осуществляется контроль/испытание серий
2, 4
1, 5
IA
ж) Внесение нового производителя активной фармацевтической субстанции, не имеющей МФАФС и требующей существенного обновления соответствующего раздела досье по активной фармацевтической субстанции
-
-
II
з) Включение альтернативной площадки по стерилизации активной фармацевтической субстанции с использованием метода Государственной Фармакопеи Республики Казахстан
-

1. Негізгі материалдар және реактивтердің спецификациялары (ішкі өндірістік бақылауды, барлық материалдарды талдау әдістерін қоса алғанда) бұрын мақұлданғанмен бірдей. Спецификациялары (ішкі өндірістік бақылауды, барлық материалдарды талдау әдістерін қоса алғанда), дайындау тәсілдері (серия мөлшнрін қоса алғанда) және аралық өнімдер мен белсенді фармацевтикалық субстанция синтезінің толық тәсілі бұрын мақұлданғанмен бірдей.
2. Белсенді фармацевтикалық субстанция биологиялық/иммунологиялық немесе стерильді болып табылмайды.
3. Егер өндірістік процесте адам немесе жануар тектес материалдар пайдаланылса, өндіруші медициналық және ветеринариялық қолдануға арналған дәрілік препараттар арқылы жануарлардың кеуекті энцефалопатиясы агенттерінің берілу қаупін төмендету бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Фармакопеясына сәйкестігін және вирустық қауіпсіздікті бағалауды талап етуге қатысты жаңа жеткізушіні пайдаланбайды.
4. Әдіс трансфері ескіден жаңа алаңға сәтті жүргізілді.
5. Белсенді фармацевтикалық субстанция бөлшектерінің өлшеміне спецификация және тиісті талдамалық әдіс өзгермейді.
Құжаттама

1. Спецификации исходных материалов и реактивов (включая внутрипроизводственные контроли, методы анализа всех материалов) идентичны ранее одобренным. Спецификации (включая внутрипроизводственный контроль, методы анализа всех материалов), способы приготовления (включая размер серии) и подробный способ синтеза промежуточных продуктов и активных фармацевтических субстанций идентичны ранее одобренным.
2. Активная фармацевтическая субстанция не является биологической/ иммунологической или стерильной.
3. Если в процессе производства используются материалы человеческого или животного происхождения, производитель не использует нового поставщика, в отношении которого требуется оценка вирусной безопасности и соответствие Государственной Фармакопее Республики Казахстан по минимизации риска передачи агентов губчатой энцефалопатии животных посредством лекарственных препаратов для медицинского и ветеринарного применения.
4. Трансфер метода со старой на новую площадку произведен успешно.
5. Спецификация на размер частиц активной фармацевтической субстанции и соответствующий аналитический метод не изменяются.
Документация

1. Егер дерекнаманың тиісті бөлімін (дерін) түзету қолданылса.
2. Тіркеу куәлігі ұстаушысының немесе тиісінше БФСМФ ұстаушының декларациясы, синтез тәсілінің сапасын (немесе өсімдік тектес дәрілік препараттар үшін (тиісінше)): дайындау әдісін, географиялық көзін, өсімдік тектес фармацевтикалық субстанция өндірісін және өндіріс процесін) бақылау рәсімдері және белсенді фармацевтикалық субстанция және негізгі материал/реактив/аралық өнім спецификациялары белсенді фармацевтикалық субстанцияны өндіру процесінде (егер қажет болса) бұрын мақұлданғаннан айырмашылығы жоқ.

1. Если применимо, поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Декларация держателя регистрационного удостоверения или держателя МФАФС соответственно, что процедуры контроля качества способа синтеза (или для растительных лекарственных препаратов (соответственно): метода приготовления, географического источника, производства растительной фармацевтической субстанции и процесса производства) и спецификации активной фармацевтической субстанции и исходного материала/реактива/промежуточного продукта в процессе производства активной фармацевтической субстанции (если применимо) не отличаются от ранее одобренных.

3. Не материалдың кез-келген көзі үшін ТКЭ бойынша Еуропалық Фармакопеяға сәйкестік сертификаты, немесе (егер қажет болса) ТКЭ қаупіне ұшыраған материалдың көзі бұрын уәкілетті органмен зерттелгендігі туралы құжатты растау; және оның медициналық және ветеринариялық қолдануға арналған дәрілік препараттар арқылы жануарлардың кеуекті энцефалопатиясының агенттерін беру қаупін азайту бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Фармакопеясына сәйкестігі. Мына деректерді ұсыну қажет: өндірушінің атауы, материал алынған жануарлардың және тіннің түрі; жануарлардың шыққан елі, оны пайдалану және бұрын қолданылуы.

3. Либо сертификат соответствия Европейской Фармакопеи по ТГЭ для любого нового источника материала, либо (если применимо) документальное подтверждение того, что источник материала, подверженный риску ТГЭ, ранее исследовался уполномоченным органом; и было подтверждено его соответствие Государственной Фармакопее Республики Казахстан по минимизации риска передачи агентов губчатой энцефалопатии животных посредством лекарственных препаратов для медицинского и ветеринарного применения. Необходимо представить следующие сведения: название производителя; вид животных и ткани, из которых получен материал; страна происхождения животных, его использование и приемлемость в прошлом.

4. Серияны (салыстырмалы кесте форматында) ағымдағы және ұсынылған өндірушілерден/алаңдардан белсенді фармацевтикалық субстанцияның кемінде екі сериясының (кемінде, тәжірибелік-өнеркәсіптік) талдау деректері.
5. Өтініш нысанының 2.5-бөлімінде көрсетілгендей өзгерістер енгізу туралы өтініштің нысанында тіркеу туралы өтініште көрсетілген "ағымдағы" және "ұсынылатын" өндірушілерді анық көрсету қажет.
6. Егер белсенді фармацевтикалық субстанция негізгі материал ретінде қолданылатын болса, өтініште көрсетілген өндіріске лицензияны әрбір ұстаушы білікті тұлғаның (БТ) және серияны шығаруға жауапты ретінде өтініште көрсетілген өндіріске лицензияны әрбір ұстаушы білікті тұлғаның (БТ) декларациясы. Декларацияда өтініште көрсетілген белсенді фармацевтикалық субстанцияны өндіруші өз қызметін негізгі материалдарға қатысты Қазақстан Республикасының Тиісті өндірістік практика қағидаларына сәйкес іске асыратынын көрсету қажет. Белгілі бір жағдайлар кезінде бір декларацияны (Б.ІІ.б.1 өзгерістерге ескертуді қараңыз) ұсынуға жол беріледі.

4. Данные анализа серий (в формате сравнительной таблицы), по меньшей мере, двух серий (по меньшей мере, опытно-промышленных) активной фармацевтической субстанции от текущих и предлагаемых производителей/площадок.
5. В форме заявления о внесении изменений необходимо четко обозначить "текущих" и "предлагаемых" производителей, как указано в разделе 2.5 формы заявления.
6. Если активная фармацевтическая субстанция используется в качестве исходного материала, декларация квалифицированного лица каждого держателя лицензии на производство, указанного в заявлении, и квалифицированного лица каждого держателя лицензии на производство, указанного в заявлении в качестве ответственного за выпуск серий. В декларациях необходимо указать, что производитель(и) активной фармацевтической субстанции, указанный(е) в заявлении, осуществляет(ют) свою деятельность в соответствии с Правилами надлежащей производственной практики Республики Казахстан в отношении исходных материалов. При определенных обстоятельствах допускается представлять одну декларацию (см. примечание к изменению Б.II.б.1).

7. Белсенді фармацевтикалық субстанция өндірушісінің ТК ұстаушысын өндірістік процестегі кез келген өзгерістері, белсенді фармацевтикалық субстанция ерекшелігі және талдамалық әдістемелер туралы кепілхат (қажет болған кезде).
8. Ұсынылатын алаң қарастырылатын дәрілік түр, дәрілік препарат немесе өндірістік операцияға қатысты тиісті түрде лицензияланғаны туралы растау.
Б.I.а.2 Белсенді фармацевтикалық субстанцияның өндірістік процесінің өзгерістері
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Белсенді фармацевтикалық субстанцияның өндірістік процесінің елеусіз өзгерістері

7. Гарантийное письмо (при необходимости) производителя активной фармацевтической субстанции оповещать держателя регистрационного удостоверения о любых изменениях процесса производства, спецификаций и аналитических методик активной фармацевтической субстанции.
8. Подтверждение того, что предлагаемая площадка должным образом лицензирована в отношении рассматриваемой лекарственной формы, лекарственного препарата или производственной операции.
Б.I.а.2 Изменения процесса производства активной фармацевтической субстанции
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Незначимое изменение процесса производства активной фармацевтической субстанции

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
1, 2, 3
IA
б) Дәрілік препараттың сапасына, қауіпсіздігіне немесе тиімділігіне айтарлықтай әсер ете алатын белсенді фармацевтикалық субстанцияның өндірістік процесінің елеулі өзгерістері
-
-
II
в) Өзгеріс биологиялық/иммунологиялық субстанцияға немесе дәрілік препараттың сапасы, қауіпсіздігі немесе тиімділігіне айтарлықтай әсер ететін және хаттамаға байланысты емес биологиялық/ иммунологиялық дәрілік препаратты өндіру кезінде химиялық синтез жолымен алынған басқа затты пайдалануды қозғайды.
-
-
II
г) Өзгеріс дәрілік препаратты, атап айтқанда: географиялық көзді, өндіру немесе дайындау тәсілін қозғайды
-
-
II
д) БФСМФ жабық бөлігінің елеусіз өзгерісі
-

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
1, 2, 3
IA
б) Значимое изменение процесса производства активной фармацевтической субстанции, которое может оказать существенное влияние на качество, безопасность или эффективность лекарственного препарата
-
-
II
в) Изменение затрагивает биологическую/ иммунологическую субстанцию или использование другого вещества, полученного путем химического синтеза, при производстве биологического/иммунологического лекарственного препарата, которое может оказать существенное влияние на качество, безопасность или эффективность лекарственного препарата и не связано с протоколом
-
-
II
г) Изменение затрагивает растительный лекарственный препарат, а именно: географический источник, способ производства или приготовления
-
-
II
д) Незначимое изменение закрытой части МФАФС
-

1, 2, 3, 4
IB
Шарттар
1. Қоспалар немесе физика-химиялық қасиеттердің сапалық немесе сандық бейінінің жағымсыз өзгерістері жоқ.
2. Синтез тәсілі сол қалпында қалады, яғни аралық өнімдер өзгермейді және процеске жаңа реактивтер, катализаторлар немесе еріткіштер енгізілмейді. Географиялық көзі, өсімдік шикізатын дайындау және дәрілік өсімдік препараттарын өндіру тәсілі өзгермейді.
3. Белсенді фармацевтикалық субстанция және аралық өнімдердің ерекшеліктері өзгермейді.
4. Өзгеріс толығымен БФСМФ (егер қолданылса) ашық бөлігінде ("өтініш беруші" бөлігінде) сипатталады.
5. Белсенді фармацевтикалық субстанция биологиялық/иммунологиялық субстанция болып табылмайды.
6. Өзгеріс географиялық көзі, өсімдік шикізатын дайындау және дәрілік өсімдік препараттарын өндіру тәсілін қозғамайды.

1, 2, 3, 4
IB
Условия
1. Нежелательное изменение качественного или количественного профиля примесей или физико-химических свойств отсутствует.
2. Способ синтеза остается тем же, то есть промежуточные продукты не изменяются и в процесс не вводятся новые реактивы, катализаторы или растворители. Географический источник, приготовление растительного сырья и способ производства лекарственных растительных препаратов не изменяются.
3. Спецификации активной фармацевтической субстанции и промежуточных продуктов не изменяются.
4. Изменение полностью описывается в открытой части (части "заявителя") МФАФС (если применимо).
5. Активная фармацевтическая субстанция не является биологической/ иммунологической субстанцией.
6. Изменение не затрагивает географический источник, способ производства или приготовления лекарственного растительного препарата.

7. Өзгеріс БФСМФ жабық бөлігін қозғамайды.
Құжаттама
1. Ағымдағы және жаңа процесті тікелей салыстыруды қоса алғанда дерекнаманың тиісті бөлігіне (теріне)түзету.
2. Серияны талдау деректері (салыстырмалы кесте түрінде), мақұлданған және ұсынылған процестер көмегімен өндірілген, кемінде екі серия (кемінде тәжірибелік-өндірістік).
3. Белсенді фармацевтикалық субстанцияның бекітілген спецификациясының көшірмелері.

7. Изменение не затрагивает закрытой части МФАФС.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая прямое сравнение текущего и нового процессов.
2. Данные анализа серий (в формате сравнительной таблицы), по меньшей мере, двух серий (по меньшей мере, опытно-промышленных), произведенных с помощью одобренного и предлагаемого процессов.
3. Копии утвержденных спецификаций активной фармацевтической субстанции.

4. Тіркеу куәлігін ұстаушысының немесе тиісінше БФСМФ ұстаушысының қоспалар немесе физика-химиялық қасиеттердің сапалық және сандық саласының өзгерісі жоқ, синтез тәсілі, белсенді фармацевтикалық субстанция және аралық өнімдер спецификациясы өзгермейді.
Ескерту
Б.I.а.2.б) Химиялық синтез жолымен алынған белсенді фармацевтикалық субстанцияның айтарлықтай өзгерістері синтез тәсілінің өзгерістері немесе биожетімділікке әсер ететін біліктілікті немесе физика-химиялық қасиеттерді талап ететін қоспалардың сапалық және (немесе) сандық саласы сияқты белсенді фармацевтикалық субстанция сапасының маңызды көрсеткіштерін білдіреді.
Б.I.а.3 Белсенді фармацевтикалық субстанцияны өндіру процесінде пайдаланылатын белсенді фармацевтикалық субстанция немесе аралық өнім сериясы көлемінің (серия көлемінің диапазонын қоса) өзгерісі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Тіркелген көлеммен салыстырғанда 10 есеге дейін серия көлемін ұлғайту

4. Декларация держателя регистрационного удостоверения или держателя МФАФС соответственно, что изменение качественного и количественного профиля примесей или физико-химических свойств отсутствует, способ синтеза, спецификации активной фармацевтической субстанции и промежуточных продуктов не изменяются.
Примечание
к Б.I.а.2.б) Под значительными изменениями активных фармацевтических субстанций, полученных путем химического синтеза, подразумеваются изменения способа синтеза или условий производства, которые способны изменить важные показатели качества активной фармацевтической субстанции, такие как качественный и (или) количественный профиль примесей, требующий квалификации, или физико-химические свойства, влияющие на биодоступность.
Б.I.а.3 Изменение размера серии (включая диапазоны размера серии) активной фармацевтической субстанции или промежуточного продукта, используемого в процессе производства активной фармацевтической субстанции
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Увеличение размера серии вплоть до 10 раз по сравнению с зарегистрированным размером

1. Өндіріс әдістерінің барлық өзгерістері тек қана ірілендіру немесе кішірейту үшін қажетті мысалы, басқа көлемдегі жабдықтарды пайдалануды қозғайды.
2. Ұсынылатын серия көлемінің кемінде екі сериясының ерекшеліктеріне сәйкес сынақ нәтижелерін ұсыну қажет.
3. Қарастырылатын дәрілік препарат биологиялық/иммунологиялық дәрілік препарат болып табылмайды.
4. Өзгеріс процестің қалпына келуіне жағымсыз әсер етпейді.
5. Өзгеріс өндіріс барысында немесе тұрақтылықтың бұзылуынан пайда болған жағдайлардың салдары болмауы тиіс.
6. Белсенді фармацевтикалық субстанция/аралық өнімнің спецификациясы өзгермейді.
7. Белсенді фармацевтикалық субстанция стерильді емес.
8. Серия көлемі тіркеу кезінде немесе ІА түрінің өзгерісі болып табылмайтын одан кейінгі өзгерістен кейін қарастырылған серия көлемінің 10-еселік диапазоны шегінде болады.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөлігін (терін) түзету.
2. Сынақтан өткен сериялардың сериялар нөмірлерінің ұсынылған серия көлемі бар.
3. Серияны (салыстырмалы кесте түрінде), кемінде бекітілген және ұсынылған көлемде өндірілген белсенді фармацевтикалық субстанция немесе тиісінше аралық өнімнің бір өндірістік сериясының талдау деректері. Сұраныс бойынша келесі екі толық өндіріс сериялары бойынша деректерді ұсыну қажет; ұстаушы егер талдау нәтижелері спецификациясына сәйкес келмесе хабарлауы және әрекеттер жоспарын ұсынуға тиіс.
4. Белсенді фармацевтикалық субстанцияның (және егер қолданбалы болса, аралық өнімнің) мақұлданған ерекшеліктерінің көшірмелері.
5. Тіркеу куәлігі ұстаушысының немесе тиісінше БФСМФ ұстаушысының өндіріс әдістерінің өзгерістері тек қана ірілендіру немесе кішірейту, мысалы, басқа өлшемді жабдықтарды қозғайтыны туралы декларациясы; өзгеріс процестің қалпына келуіне жағымсыз әсер етпейді, өзгеріс өндіріс барысында немесе тұрақтылықтың бұзылуынан пайда болған жағдайлардың салдары болмауы тиіс, белсенді фармацевтикалық субстанция/аралық өнімнің спецификациясы өзгермейді.
Б.I.а.4 Белсенді фармацевтикалық субстанцияны өндіру кезінде пайдаланылатын ішкі өндірістік немесе жарамдылық өлшемшарттарының өзгерістері
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Жарамдылықтың ішкі өндірістік сынақтарын күшейту
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Жарамдылықтың жаңа ішкі өндірістік сынақтарын немесе өлшемшарттарын қосу
1, 2, 5, 6
1, 2, 3, 4, 6
IA
в) Елеусіз ішкі өндірістік сынақтарды алып тастау

1. Все изменения методов производства затрагивают лишь необходимые для укрупнения или разукрупнения, например, использование оборудование другого размера.
2. Необходимо представить результаты испытаний согласно спецификациям не менее двух серий предлагаемого размера серии.
3. Рассматриваемый лекарственный препарат не является биологическим/иммунологическим лекарственным препаратом.
4. Изменение не влияет нежелательным образом на воспроизводимость процесса.
5. Изменение не должно быть следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства, или нарушения стабильности.
6. Спецификации активной фармацевтической субстанции/промежуточных продуктов не изменяются.
7. Активная фармацевтическая субстанция не является стерильной.
8. Размер серии находятся в пределе 10-кратного диапазона размера серии, предусмотренного при регистрации или после последующего изменения, не являвшегося изменением IA типа.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Номера серий испытанных серий имеют предлагаемый размер серии.
3. Данные анализа серий (в формате сравнительной таблицы), по меньшей мере, одной промышленной серии активной фармацевтической субстанции или промежуточного продукта соответственно, произведенной в утвержденном и предлагаемом размере. По запросу необходимо представить данные по следующим двум полным промышленным сериям; держатель обязан сообщить, если результаты анализа не укладываются в спецификацию и предложить план действий.
4. Копии одобренных спецификаций активной фармацевтической субстанции (и промежуточных продуктов, если применимо).
5. Декларация держателя регистрационного удостоверения или держателя МФАФС соответственно, что все изменения методов производства затрагивают лишь необходимые для укрупнения или разукрупнения, например, использование оборудование другого размера; изменение не влияет нежелательным образом на воспроизводимость процесса; изменение не является следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства, или нарушения стабильности; спецификации активной фармацевтической субстанции/промежуточных продуктов не изменяются.
Б.I.а.4 Изменение внутрипроизводственных испытаний или критериев приемлемости, использующихся при производстве активной фармацевтической субстанции
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Ужесточение внутрипроизводственных критериев приемлемости
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Добавление новых внутрипроизводственных испытаний или критериев приемлемости
1, 2, 5, 6
1, 2, 3, 4, 6
IA
в) Исключение незначимого внутрипроизводственного испытания

1, 2, 7
1, 2, 5
IA
г) Белсенді фармацевтикалық субстанцияның біріккен сапасына әсер ете алатын жарамдылықтың мақұлданған ішкі өндірістік өлшемшарттарын кеңейту
II
д) Белсенді фармацевтикалық субстанцияның біріккен сапасына әсер ете алатын жарамдылықтың мақұлданған ішкі өндірістік өлшемшарттарын алып тастау
II
е) Қауіпсіздік немесе сапа мақсатында ішкі өндірістік сынақтарды қосу немесе ауыстыру
1, 2, 3, 4, 6
IB
Шарттар
1. Өзгеріс спецификацияның (мысалы, тіркеу немесе ІІ түрдегі өзгерістерді енгізу барысында) қолданылу өлшемшартарын талдау мақсатында бұрын жүргізілген сараптама нәтижелері бойынша қабылданған қандай да бір міндеттеменің салдары болып табылмайды.
2. Өзгеріс өндіріс барысында туындаған күтпеген жағдайлардың, мысалы, жаңа біліктілігі жоқ қоспа, қоспа жиынтықтары мөлшерінің шектерін өзгерту салдары болып табылмайды.
3. Кез келген өзгеріс жарамдылықтың қолданыстағы мақұлданған өлшемшарттар диапазонына сәйкес келуі тиіс.
4. Талдамалық әдістеме өзгермейді немесе елеусіз өзгереді.
5. Сынақтың бір де бір әдісі жаңа стандартты емес әдіснамаға немесе жаңадан пайдаланылатын стандартты әдіснамаға негізделмеген.
6. Сынақтың жаңа әдісі биологиялық/иммунологиялық/иммундық химиялық немесе белсенді фармацевтикалық субстанция үшін биологиялық реактив пайдаланылатын әдіс болып табылмайды (стандартты фармакопеялық микробиологиялық әдістерді қоспағанда).
7. Спецификация параметрі шекті параметрді, мысалы, мыналардың кез-келгенін қозғамайды: сандық анықтамасы, қоспалар (егер белгілі бір еріткіш белсенді фармацевтикалық субстанция өндірісінде пайдаланылмайтын болса), кез келген шектік физикалық сипаттама, мысалы, бөлшектер өлшемі, тығыздауға дейінгі және одан кейінгі сеппелі тығыздығы, шынайылыққа сынақ, су, сынақтар жиілігін өзгертуге кез келген сұраныс.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөлігін(терін) түзету.
2. Ағымдағы және ұсынылатын ішкі өндірістік сынақтардың салыстырмалы кестесі.
3. Жаңа фармакопеялық емес талдамалық әдістеменің егжей-тегжейлі сипаттамасы және бастапқы сараптама жөніндегі деректер (тиісті жағдайларда).
4. Екі өнеркәсіптік серияның талдау деректері (тиісті негіздемелер болмаған жағдайда биологиялық белсенді фармацевтикалық субстанция үшін - үш өнеркәсіптік серия) - спецификацияның барлық параметрлері бойынша белсенді фармацевтикалық субстанция.
5. Тіркеу куәлігінің ұстаушысының немесе сәйкесінше БФСМФ ұстаушының тарапынан ішкі өндірістік параметрлер елеусіз немесе ескіргендігін растайтын қауіптер негіздемесі/бағалау.

1, 2, 7
1, 2, 5
IA
г) Расширение одобренных внутрипроизводственных критериев приемлемости, которые существенно влияют на совокупное качество активное фармацевтической субстанции
II
д) Исключение внутрипроизводственного испытания, которое может существенно повлиять на совокупное качество активной фармацевтической субстанции
II
е) Добавление или замена внутрипроизводственного испытания из соображений безопасности или качества
1, 2, 3, 4, 6
IB
Условия
1. Изменение не является следствием какого-либо обязательства, принятого по результатам ранее проведенных экспертиз с целью анализа критериев приемлемости спецификации (например, в ходе регистрации или внесения изменений II типа).
2. Изменение не является следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства, например, новая неквалифицированная примесь, изменение пределов содержания суммы примесей.
3. Любое изменение должно укладываться в диапазон действующих одобренных критериев приемлемости.
4. Аналитическая методика не изменяется или изменяется незначительно.
5. Ни один новый метод испытания не основан на новой нестандартной методологии или стандартной методологии, используемой по-новому.
6. Новый метод испытания не является биологическим/иммунологическим/иммунохимическим или методом, в котором используется биологический реактив для биологической активной фармацевтической субстанции (за исключением стандартных фармакопейных микробиологических методов).
7. Параметр спецификации не затрагивает критический параметр, например, любой из следующих: количественное определение, примеси (если только определенный растворитель однозначно не используется в производстве активной фармацевтической субстанции), любая критическая физическая характеристика, например, размер частиц, насыпная плотность до и после уплотнения, испытание на подлинность, вода, любой запрос на изменение частоты испытаний.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Сравнительная таблица текущих и предлагаемых внутрипроизводственных испытаний.
3. Подробное описание нового нефармакопейной аналитической методики и данные первичной экспертизы (в соответствующих случаях).
4. Данные анализа двух промышленных серий (для биологических активных фармацевтических субстанций, в отсутствие должных обоснований, — три промышленные серии) активной фармацевтической субстанции по всем параметрам спецификации.
5. Обоснование/оценка рисков со стороны держателя регистрационного удостоверения или держателя МФАФС соответственно, подтверждающие, что внутрипроизводственные параметры являются незначимыми или устаревшими.

6. Тіркеу куәлігінің ұстаушысының немесе тиісінше БФСМФ ұстаушысының тарапынан жаңа ішкі өндірістік сынақтар немесе шегінің негіздемесі.
Б.I.а.5 Тұмаудың маусымдық, препандемиялық немесе пандемиялық профилактикасының белсенді фармацевтикалық субстанциясының өзгерісі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Тұмаудың профилактикасы үшін маусымдық, препандемиялық немесе пандемиялық штаммдары ауыстыру
II
Б.I. б) Активті фармацевтикалық субстанция сапасын бақылау
Б.I.б.1 Белсенді фармацевтикалық субстанцияның өндірісі процесінде пайдаланылатын белсенді фармацевтикалық субстанция, негізгі материал/аралық өнім/реактив спецификациясы және (немесе) жарамдылық өлшемшарттарының өзгерісі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Ресми бақылау органымен серияны шығаруға жататын дәрілік препараттар спецификациясының жарамдылық өлшемшарттарын күшейту
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Спецификация жарамдылығының өлшемшарттарын күшейту
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
в) Спецификацияға жаңа параметрді және оған сәйкес келетін сынақ әдісін қосу
1, 2, 5, 6, 7
1, 2, 3, 4, 7
IA
г) Спецификацияның елеусіз параметрін алып тастау (мысалы, ескірген параметрді алып тастау)
1, 2, 8
1, 2, 6
IA
д) Белсенді фармацевтикалық субстанция және (немесе) дәрілік препараттың біріккен сапасына әсер ете алатын спецификация параметрін алып тастау
II
е) Белсенді фармацевтикалық субстанция спецификациясының жарамдылық өлшемшарттарі мақұлданған диапазонынан шығатын өзгеріс
II
g) Белсенді фармацевтикалық субстанция және (немесе) дәрілік препараттың біріккен сапасына әсер ете алатын негізгі материалдарға/аралық өнімдерге жарамды спецификацияның мақұлданған өлшемшарттарды кеңейту
II
h) Қауіпсіздік немесе сапа ерекшелігіне жаңа параметрді және оған сәйкес келетін сынақ әдісін қосу немесе алмастыру (биологиялық және иммунологиялық субстанциядан басқа)
1, 2, 3, 4, 5, 7
IB
i) Егер белсенді фармацевтикалық субстанцияға Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Фармакопеясында мақала болмаса, спецификацияның өз деректерін ресми емес фармакопея немесе үшінші ел фармакопеясы деректеріне өзгерту
1, 2, 3, 4, 5, 7
IB
Шарттар
1. Өзгеріс спецификация (мысалы, тіркеу немесе ІІ түрдегі өзгерістерді енгізу барысында) жарамдылығы өлшемшарттарын талдау мақсатында бұрын жүргізілген сараптама нәтижелері бойынша қабылданған қандай да бір міндеттемелердің салдары болып табылмайды.
2. Өзгеріс өндіріс барысында туындаған күтпеген жағдайлардың, мысалы, жаңа біліктілігі жоқ қоспа, қоспа жиынтықтары мөлшерінің шектерін өзгерту салдары болып табылмайды.

6. Обоснование со стороны держателя регистрационного удостоверения или держателя МФАФС соответственно новых внутрипроизводственных испытаний и пределов.
Б.I.а.5 Изменение активной фармацевтической субстанции сезонной, препандемической или пандемической вакцины для профилактики гриппа
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Замена штамма(ов) сезонной, препандемической или пандемической вакцины для профилактики гриппа
II
Б.I. б) Контроль качества активной фармацевтической субстанции
Б.I.б.1 Изменение параметров спецификации и (или) критериев приемлемости активной фармацевтической субстанции, исходного материала/промежуточного продукта/реактива, используемых в процессе производства активной фармацевтической субстанции
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Ужесточение критериев приемлемости спецификации лекарственных препаратов, подлежащих выпуску серий официальным контрольным органом
1, 2, 3, 4
1, 2
IAНУ
б) Ужесточение критериев приемлемости спецификации
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
в) Добавление в спецификацию нового параметра и соответствующего ему метода испытания
1, 2, 5, 6, 7
1, 2, 3, 4, 7
IA
г) Исключение незначительного параметра спецификации (например, исключение устаревшего параметра)
1, 2, 8
1, 2, 6
IA
д) Исключение параметра спецификации, который может существенно повлиять на совокупное качество активной фармацевтической субстанции и (или) лекарственного препарата
II
е) Изменение, выходящее за одобренный диапазон критериев приемлемости спецификаций активной фармацевтической субстанции
II
g) Расширение одобренных критериев приемлемости спецификации на исходные материалы/промежуточные продукты, которые существенно влияют на совокупное качество активной фармацевтической субстанции и (или) лекарственного препарата
II
h) Добавление или замена (исключая биологическую и иммунологическую субстанцию) параметра спецификации и соответствующего ему метода испытания из соображений безопасности или качества
1, 2, 3, 4, 5, 7
IB
i) Если на активную фармацевтическую субстанцию отсутствует статья Государственной Фармакопее Республики Казахстан, изменение собственных данных спецификации на данные неофициальной фармакопеи или фармакопеи третьей страны
1, 2, 3, 4, 5, 7
IB
Условия
1. Изменение не является следствием любого обязательства, принятого по результатам ранее проведенных экспертиз с целью пересмотра критериев приемлемости спецификации (например, в ходе регистрации лекарственного препарата или внесении изменений II типа).
2. Изменение не является следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства, например, новой неквалифицированной примеси, изменения пределов содержания суммы примесей.

3. Кез-келген өзгеріс жарамдылықтың қолданыстағы мақұлданған өлшемшарттар диапазонына сәйкес келуі тиіс.
4. Талдамалық әдістеме өзгермейді немесе елеусіз өзгереді.
5. Сынақтың бір де бір әдісі жаңа стандартты емес әдіснамасына немесе жаңадан пайдаланылатын стандартты әдіснамаға негізделмеген.
6. Сынақтың жаңа әдісі биологиялық/иммунологиялық/иммундық химиялық немесе белсенді фармацевтикалық субстанция үшін биологиялық реактив пайдаланылатын әдіс болып табылмайды (стандартты фармакопеялық микробиологиялық әдістерден басқа).
7. Кез-келген материалдың өзгерісі геноуытты қоспаға қатысты емес. Егер Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Фармакопеясының тиісті мақала шегіне сәйкес келетін қалған еріткіштерден басқа, белсенді фармацевтикалық субстанция қолданылса, кез келген жаңа қоспаны бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Фармакопеясына сәйкес келуі тиіс.
8. Спецификация параметрі шектік параметрді, мысалы, мыналардың кез-келгенін: сандық анықтамасы, қоспалар (егер белгілі бір еріткіш белсенді фармацевтикалық субстанция өндірісінде пайдаланылмайтын болса), кез келген шектік физикалық сипаттама, мысалы, бөлшек көлемі, тығыздауға дейінгі және кейінгі көлемдік тығыздық, шынайылыққа сынақ, су, сынақтар жиілігін өзгертуге кез келген сұранысқа қатысты емес.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөлігіне(теріне) түзету.
2. Ағымдағы және ұсынылатын спецификациялардың салыстырмалы кестесі.
3. Кез келген жаңа аналитикалық әдістемені толық сипаттау және валидация бойынша деректер (тиісті жағдайларда).
4. Спецификацияның барлық параметрлері бойынша белсенді фармацевтикалық субстанцияның екі өндірістік серияны (тиісті негіздемелер болмаған жағдайда биологиялық белсенді фармацевтикалық субстанция үшін - үш өндірістік серия) талдау деректері.
5. Тиісті жағдайларда қолданыстағы және ұсынылатын спецификацияларға сәйкес келетін кемінде тәжірибелік-өнеркәсіптік сериядан алынған құрамында белсенді фармацевтикалық субстанция бар дәрілік препараттың еруінің салыстырмалы кинетикасы тестінің деректері. Дәрілік өсімдік тектес препараттарға қатысты салыстырмалы ыдырау деректері жеткілікті болуы мүмкін.
6. Тіркеу куәлігі ұстаушысының немесе тиісінше БФСМФ ұстаушысының тарапынан ішкі өндірістік параметрлер елеусіз немесе ескіргендігін растайтын қауіптер негіздемесі/бағасы.
7. Тіркеу куәлігінің ұстаушысының немесе тиісінше БФСМФ ұстаушысының тарапынан жаңа спецификацияның параметрлері немесе жарамдылық өлшемшарттары.
Б.I.б.2 Белсенді фармацевтикалық субстанцияның өндірісі процесінде пайдаланылатын белсенді фармацевтикалық субстанция, негізгі материал/аралық өнім/реактив талдамалық әдістемесінің өзгерісі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Мақұлданған талдамалық әдістеменің елеусіз өзгерістері

3. Любое изменение должно укладываться в диапазон текущих одобренных критериев приемлемости.
4. Аналитическая методика не изменяется или изменяется незначительно.
5. Ни один новый метод испытания не основан на новой нестандартной методологии или стандартной методологии, используемой по-новому.
6. Новый метод испытания не является биологическим/ иммунологическим/ иммунохимическим или методом, в котором используется биологический реактив для биологической активной фармацевтической субстанции (за исключением стандартных фармакопейных микробиологических методов).
7. Изменение любого материала не затрагивает генотоксичную примесь. Если вовлечена активная фармацевтическая субстанция, за исключением остаточных растворителей, которые должны соответствовать пределам соответствующей статье Государственной Фармакопее Республики Казахстан, контроль любой новой примеси должен соответствовать Государственной Фармакопее Республики Казахстан.
8. Параметр спецификации не затрагивает критический параметр, например, любой из следующих: количественное определение, примеси (если только определенный растворитель однозначно не используется в производстве активной фармацевтической субстанции), любая критическая физическая характеристика, например, размер частиц, насыпная плотность до и после уплотнения, испытание на подлинность, вода, любой запрос на пропуск испытания.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Сравнительная таблица текущих и предлагаемых спецификаций.
3. Подробное описание любой новой аналитической методики и данные первичной экспертизы (в соответствующих случаях).
4. Данные анализа двух промышленных серий (в отсутствие обоснования обратного для биологических активной фармацевтических субстанций — три серии) соответствующей активной фармацевтической субстанции по всем параметрам спецификации.
5. В соответствующих случаях данные теста сравнительной кинетики растворения лекарственного препарата, содержащего активную фармацевтическую субстанцию, по меньшей мере, из опытно-промышленной серии, соответствующую действующим и предлагаемым спецификациям. В отношении лекарственных растительных препаратов достаточны данные сравнительной распадаемости.
6. Обоснование/оценка рисков со стороны держателя регистрационного удостоверения или держателя МФАФС соответственно, подтверждающие, что внутрипроизводственный параметр является незначимым или устаревшим.
7. Обоснование со стороны держателя регистрационного удостоверения или держателя МФАФС соответственно новых параметра спецификации и критериев приемлемости.
Б.I.б.2 Изменение аналитической методики активной фармацевтической субстанции или исходного материала/промежуточного продукта/ реактива, используемых в процессе производства активной фармацевтической субстанции
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Незначимые изменения одобренной аналитической методики

1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Егер оған баламалы талдамалық әдістеме мақұлданған болса, белсенді фармацевтикалық субстанцияның өндірісі процесінде пайдаланылатын белсенді фармацевтикалық субстанция, негізгі материал/аралық өнім/реактив талдамалық әдістемені шығару
7
1
IA
в) Белсенді фармацевтикалық субстанцияның біріккен сапасына айтарлықтай әсер ететін реактивтің талдамалық әдістемесіне өзге өзгерістер (алмастыру немесе қосуды қоса)
1, 2, 3, 5, 6
1, 2
IA
г) Биологиялық/иммунологиялық/иммундық химиялық сынақ әдісі немесе биологиялық белсенді фармацевтикалық субстанция үшін биологиялық реактив пайдаланылатын әдістің айтарлықтай өзгерісі немесе ауысуы
II
д) Белсенді фармацевтикалық субстанция немесе негізгі материал/аралық өнімнің талдамалық әдістемесіне өзге өзгерістер (алмастыру немесе қосуды қоса алғанда)
1, 2
IB
Шарттар

1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Исключение аналитической методики активной фармацевтической субстанции или исходного материала/промежуточного продукта/ реактива, если альтернативная ей аналитическая методика уже одобрена
7
1
IA
в) Прочие изменения аналитической методики (включая замену или добавление) реактива, которая не оказывает значимого влияния на совокупное качество активной фармацевтической субстанции
1, 2, 3, 5, 6
1, 2
IA
г) Существенное изменение или замена биологического/иммунологического/иммунохимического метода испытания или метода, в котором используется биологический реактив для биологической активной фармацевтической субстанции
II
д) Прочие изменения аналитической методики (включая добавление или замену) активной фармацевтической субстанции или исходного материала/промежуточного продукта
1, 2
IB
Условия

1. Дерекнаманың тиісті бөлігін(терін) түзету.
2. Материал (мысалы, өткізгіштігі бойынша салыстырмалы деректер, мысалы, O2, CO2, ылғалдылық және т.б. үшін) азық-түлік өнімдерімен жанасатын пластикалық материалдар және нысандар туралы тиісті фармакопеялық талаптарға сәйкестігін растауды қоса жаңа қаптама туралы қажетті деректер.
3. Тиісті жағдайларда азық-түлік өнімдерімен жанасатын пластикалық материалдар және нысандар туралы тиісті фармакопеялық талаптарға сәйкестігін растауды қоса, ішіндегісі мен қаптама материалының арасында өзара әрекеттесу жоқ екендігін (мысалы, ұсынылатын материалдың оның ішіндегісімен компоненттердің алмасуының жоқтығы, дәрілік препараттың компоненттері қаптамаға өтпейді) растау қажет.
4. Тіркеу куәлігі ұстаушысының немесе БФСМФ ұстаушысының талап етілетін тұрақтылық зерттеулері ҚР құжаттарына сәйкес басталды (серия нөмірлерін көрсетумен); және (тиісті жағдайларда) өзгерістер енгізу сәтіне оның қарауында тұрақтылық бойынша талап етілетін ең аз қанағаттанарлық деректер болды; және қолда бар деректер қандай да бір мәселе туралы куәландырды. Мұндай зерттеулерді аяқтағаннан кейін егер нәтижелері спецификацияға сәйкес болмаса немесе жарамдылық мерзімінің/қайта сынау кезеңінің соңына спецификациясына әлеуетті сәйкес болмаса, оларды жедел ден қою жоспарымен қатар уәкілетті органға ұсыну қажет.
5. ҚР құжаттарына сәйкес тұрақтылықтың тиісті зерттеулері басталды және өтініш беруші өзгерістерді енгізу сәтінде тұрақтылықтың тиісті параметрлері екіден кем емес тәжірибелік-өнеркәсіптік немесе өндірістік серияларға талданған, оның қарауында қанағаттанарлық нәтижелер, кем дегенде, тұрақтылықты 3-айлық зерттеу бар. Дегенмен, егер ұсынылатын қаптама тіркелгенмен салыстырғанда барынша тұрақты болса, онда тұрақтылық бойынша үш айлық деректер талап етілмейді. Мұндай зерттеулерді аяқтағаннан кейін егер нәтижелері спецификацияға сәйкес болмаса немесе жарамдылық мерзімінің/қайта сынау кезеңінің соңына спецификациясына әлеуетті тұрғыдан сәйкес болмаса, оларды ден қою жоспарымен қатар уәкілетті органға ұсыну қажет.
6. Бірінші қаптаманың қолданыстағы және ұсынылатын спецификациясын салыстыру (егер қажет болса).
Б.I.в.2 Белсенді фармацевтикалық субстанцияның бірінші қамтамасының ерекшеліктер параметрлері және (немесе) жарамдылық өлшемшарттарының өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Спецификация жарамдылығы өлшемшарттарын күшейту
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Спецификацияға жаңа параметр және оған сәйкес келетін сынақ әдісін қосу
1, 2, 5
1, 2, 3, 4, 6
IA
в) Спецификацияның елеусіз параметрін алып тастау (мысалы, ескірген параметрді алып тастау)
1, 2
1, 2, 5
IA
г) Қауіпсіздігі немесе сапасына қатысты спецификация параметрін қосу немесе алмастыру
1, 2, 3, 4, 6
IB
Шарттар

1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Необходимые данные о новой упаковке (например, сравнительные данные по проницаемости, например, для O2, CO2, влаги и т.д.), включая подтверждение того, что материал соответствует соответствующим фармакопейным требованиям о пластических материалах и объектах, контактирующих с пищевыми продуктами.
3. В соответствующих случаях необходимо представить подтверждение того, что взаимодействие между содержимым и упаковочным материалом не происходит (например, отсутствует перемещение компонентов предлагаемого материала в его содержимое, компоненты лекарственного препарата не переходят в упаковку), включая подтверждение того, что материал соответствует соответствующим фармакопейным требованиям о пластических материалах и объектах, контактирующих с пищевыми продуктами.
4. Декларация держателя регистрационного удостоверения или держателя МФАФС, что требуемые исследования стабильности начаты в соответствии с установленными требованиями (с указанием номеров серий); и что (в соответствующих случаях) на момент введения изменений в его распоряжении находились требуемые минимальные удовлетворительные данные по стабильности; и что имеющиеся данные не свидетельствовали о какой-либо проблеме. Необходимо также представить подтверждение того, что исследования будут завершены, и что если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности/периода повторного испытания, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.
5. Результаты исследований стабильности, проведенных в соответствии с установленными требованиями, по значимым параметрам стабильности не менее чем на двух опытно-промышленных или промышленных сериях, охватывающих не менее трех месяцев, и подтверждение того, что указанные исследования будут завершены, и если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности/периода повторного испытания, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.
6. Сравнение действующих и предлагаемых спецификаций первичной упаковки (если применимо).
Б.I.в. 2 Изменение параметров спецификации и (или) критериев приемлемости первичной упаковки активной фармацевтической субстанции
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Ужесточение критериев приемлемости спецификации
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Добавление в спецификацию нового параметра и соответствующему ему метода испытаний
1, 2, 5
1, 2, 3, 4, 6
IA
в) Исключение несущественного параметра спецификации (например, исключение устаревшего параметра)
1, 2
1, 2, 5
IA
г) Добавление или замена параметра спецификации из соображений безопасности или качества
1, 2, 3, 4, 6
IB
Условия

1. Егер ол бұрын қаралмаған және кейін бақылау шарасы ретінде мақұлданған болмаса, өзгеріс спецификация (мысалы, тіркеу немесе ІІ түрдегі өзгерістерді енгізу барысында) жарамдылығы өлшемшарттарын талдау мақсатында бұрын жүргізілген сараптама нәтижелері бойынша қабылданған қандай да бір міндеттің салдары болып табылмайды.
2. Өзгеріс қаптаушы материалды өндіру барысында немесе белсенді фармацевтикалық субстанцияны сақтаған кезде туындаған, мысалы, жаңа біліктілігі жоқ қоспа, қоспа жиынтықтары мөлшерінің шектерін өзгерту салдары болып табылмайды.
3. Кез-келген өзгеріс жарамдылықтың қолданыстағы мақұлданған өлшемшарттар диапазонына сәйкес болуы керек.
4. Талдамалық әдістеме өзгермейді немесе елеусіз өзгереді.
5. Сынақтың бір де бір әдісі жаңа стандартты емес әдіснамасына немесе жаңадан пайдаланылатын стандартты әдіснамасына негізделмеген.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөлігіне(теріне) түзету.
2. Ағымдағы және ұсынылатын спецификациялардың салыстырмалы кестесі.
3. Кез келген жаңа талдамалық әдістеменің толық сипаттамасы және жөніндегі деректер (тиісті жағдайларда).
4. Екі серия қаптама материалдарының барлық спецификация параметрлері бойынша талдау деректері.
5. Тіркеу куәлігі ұстаушысының немесе тиісінше БФСМФ ұстаушысының тарапынан ішкі өндірістік параметрлер елеусіз немесе ескіргендігін растайтын қауіптер негіздемесі/бағасы.
6. Тіркеу куәлігі ұстаушысының немесе тиісінше БФСМФ ұстаушысының тарапынан спецификациялардың жаңа параметрінің және тиімділік өлшемшарттарының негіздемесі
Б.I.в3 Белсенді фармацевтикалық субстанцияның бірінші қаптамасының талдамалық сынақ әдістемесінің өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Бекітілген талдамалық әдістеменің елеусіз өзгерістері
1, 2, 3
1, 2
IA
б) Талдамалық әдістеменің басқа да өзгерістері (толықтыруды немесе алмастыруды қоса)
1, 3, 4
1, 2
IA
в) Егер оған баламалы әдістеме бұрын бекітілген болса, талдамалық әдістемені алып тастау
5
1
IA
Шарттар
1. ҚР құжаттарына сәйкес жаңартылған талдамалық әдістеме кем дегенде алдыңғыға баламалы екенін растайтын қажетті бастапқы сараптама жүргізілді.
2. Талдау әдісі өзгерген жоқ (мысалы, бағана ұзындығының немесе температураның өзгеруі, бірақ бағананың немесе әдістің басқа түрі емес).
3. Сынақтың бір де бір әдісі жаңа стандартты емес әдіске немесе жаңадан пайдаланылатын стандартты әдіске негізделмеген.
4. Белсенді фармацевтикалық субстанция биологиялық/ иммунологиялық болып табылмайды.
5. Спецификация параметрі үшін баламалы талдамалық әдістеме мақұлданды, бұл ретте мұндай әдістеме IA-хабарлама арқылы қосылмаған.
Құжаттама
1. Талдамалық әдістеменің сипаттамасын, бастапқы сараптамасы бойынша мәліметтер түйіндемесін қоса алғанда дерекнаманың тиісті бөлімін(дерін) түзету.
2. Бастапқы сараптаманың салыстырмалы нәтижелері немесе негіздеме болса, ағымдағы және ұсынылатын сынақтар баламалы екенін растайтын салыстырмалы талдау нәтижелері. Егер жаңа талдамалық әдістеме қосылатын болса, осы талап қолданылмайды.
Б.I. д) Жоба алаңы және тіркеуден кейінгі өзгерістер хаттамасы
Б.I.д.1 Жаңа жоба алаңын енгізу немесе соған қатысты белсенді фармацевтикалық субстанцияның мақұлданған жоба алаңын кеңейту
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Тиісті ішкі өндірістік бақылау және (немесе) талдамалық әдістемені қоса, белсенді фармацевтикалық субстанция өндірісінің процесінің бір операциялық бірлігі
1, 2, 3
II
б) негізгі материалдарды/аралық өнімнің және (немесе) белсенді фармацевтикалық субстанцияның талдамалық әдістемелері
1, 2, 3
II
Құжаттама
1. Жобалау алаңы тиісті белгіленген талаптар мен халықаралық ғылыми нұсқаулықтар негізінде әзірленді. Өнімді әзірлеу, процесті және талдамалық әдістеме зерттеулерінің нәтижелері (мысалы, қауіптерді бағалау және тиісінше көп өлшемді зерттеулерді қоса, жоба алаңын тиісті зерттеуді қалыптастыратын түрлі параметрлердің өзара әрекеттесуі), тиісті жағдайларда белсенді фармацевтикалық субстанция сапасының шектік көрсеткіштеріне материалдар мен параметрлердің сапа көрсеткіштерінің тұтас механикалық түсінігіне қол жеткізілді.
2. Ауыспалыны және оның ұсынылатын диапазондарын қоса (материалдар қасиеттері және өндіріс процесінің параметрлері) кесте түріндегі жоба алаңын сипаттау.
3. Дерекнаманың тиісті бөлігін(терін) түзету.
Б.I.д.2 Белсенді фармацевтикалық субстанцияны қозғайтын өзгерістерді басқару тіркеуден кейінгі хаттамасын енгізу.
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
1, 2, 3
II
Құжаттама
1. Ұсынылатын өзгерістердің егжей-тегжейлі сипаттамасы.
2. Белсенді фармацевтикалық субстанцияға қатысты өзгерістерді басқару хаттамасы.
3. Дерекнаманың тиісті бөлігін (терін) түзету.
Б.I.д.3 Белсенді фармацевтикалық субстанцияны қозғайтын өзгерістерді басқару тіркеуден кейінгі хаттамасын шығару
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
1
1, 2
IA
Шарттар
1. Белсенді фармацевтикалық субстанцияны қозғайтын өзгерістерді басқару тіркеуден кейінгі хаттамасын шығару, кездейсоқ жағдайлардың салдары немесе хаттамада сипатталған өзгерістерді енгізу барысында спецификацияға сәйкессіздік салдары болып табылмайды және тіркеу дерекнамасына қосылған бекітілген деректерге әсер етпейді.
Құжаттама
1. Ұсынылатын алып тастау негіздемесі.
2. Дерекнаманың тиісті бөлігін(терін) түзету.
Б.I.д.4 Өзгерістерді басқарудың бекітілген хаттамасының өзгерістері
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Өзгерістерді басқару хаттамасының елеулі өзгерістері
II
б) Хаттамада сипатталған стратегияны өзгертпейтін өзгерістерді басқару хаттамасының елеусіз өзгерістері
1
IB
Құжаттама
1. Қолданыстағы бекітілген жарамдылық өлшемшарттарының диапазонына сәйкес келетін кез-келген өзгерістер декларациясы. Одан басқа, биологиялық/иммунологиялық дәрілік препараттарға қатысты үйлесімділікті бағалау талап етілмейтіні туралы декларация.
Б.I.д.5 Өзгерістерді басқарудың бекітілген хаттамасымен қарастырылған өзгерістерді іске асыру
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Өзгерістерді жүзеге асыру қосымша қосалқы деректерді талап етпейді
1

1. Изменение не является следствием какого-либо обязательства, принятого по результатам ранее проведенных экспертиз с целью анализа критериев приемлемости спецификации (например, в ходе регистрации лекарственного препарата или внесения изменений II типа), если только оно ранее не рассмотрено и одобрено в качестве меры последующего наблюдения.
2. Изменение не является следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства упаковочного материала или при хранении активной фармацевтической субстанции.
3. Любое изменение должно укладываться в диапазон текущих одобренных критериев приемлемости.
4. Аналитическая методика не изменяется или изменяется незначительно.
5. Ни один новый метод испытания не основан на новой нестандартной методологии или стандартной методологии, используемой по-новому.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Сравнительная таблица текущих и предлагаемых спецификаций.
3. Подробное описание любой новой аналитической методики и данные первичной экспертизы (в соответствующих случаях).
4. Данные анализа двух серий упаковочного материала по всем параметрам спецификации.
5. Обоснование/оценка рисков со стороны держателя регистрационного удостоверения или держателя МФАФС соответственно, подтверждающие, что внутрипроизводственный параметр является незначимым или устаревшим.
6. Обоснование со стороны держателя РУ или держателя МФАФС соответственно новых параметра спецификации и критериев приемлемости.
Б.I.в. 3 Изменение аналитической методики испытания первичной упаковки активной фармацевтической субстанции
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Незначительные изменения утвержденной аналитической методики
1, 2, 3
1, 2
IA
б) Прочие изменения аналитической методики (включая добавление или замену)
1, 3, 4
1, 2
IA
в) Исключение аналитической методики, если альтернативная ей методика уже утверждена
5
1
IA
Условия
1. Согласно соответствующим документам Республики Казахстан, проведена необходимая первичная экспертиза, подтверждающая то, что обновленная аналитическая методика, по меньшей мере, эквивалентна предыдущей.
2. Метод анализа не изменился (например, изменение длины колонки или температуры, но не другой вид колонки или метод).
3. Ни один новый метод испытаний не основан на новых нестандартных методах или стандартных методах, используемых по-новому.
4. Активная фармацевтическая субстанция/лекарственный препарат не являются биологическими/иммунологическими.
5. В отношении параметра спецификации сохраняется аналитическая методика, при этом такая методика не была добавлена посредством IA/уведомления.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая описание аналитической методологии, резюме данных первичной экспертизы.
2. Сравнительные результаты первичной экспертизы или, при наличии обоснования, сравнительные результаты анализа, подтверждающие то, что текущее и предлагаемое испытание эквивалентны. Настоящее требование не применяется, если добавляется новая аналитическая методика.
Б.I. г) Стабильность
Б.I.г. 1 Изменение периода повторного испытания/периода хранения или условий хранения активной фармацевтической субстанции, если в регистрационном досье отсутствует сертификат соответствия Европейской Фармакопеи, охватывающий период повторного испытания
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Период повторного испытания/период хранения
1. Сокращение
1
1, 2, 3
IA
2. Увеличение периода повторного испытания путем экстраполяции данных по стабильности, не соответствующей документам Республики Казахстан (*)
II
3. Увеличение периода хранения биологической/иммунологической активной фармацевтической субстанции, не соответствующие одобренной программе изучения стабильности
II
4. Увеличение или введение периода повторного испытания/периода хранения, подтвержденного данными естественного хранения
1, 2, 3
IB
б) Условия хранения
1. Изменение условий хранения активное фармацевтической субстанции на более строгие
1
1, 2, 3
IA
2. Изменение условий хранения биологических/иммунологических активных фармацевтических субстанций, если исследования стабильности проведены не в соответствии с текущим утвержденным протоколом стабильности
II
3. Изменение условий хранения активной фармацевтической субстанции
1, 2, 3
IB
в) Изменение утвержденной программы изучения стабильности
1, 2
1, 4
IA
Условия
1. Изменение не являются следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства, или изменения стабильности.
2. Изменения не приводят к расширению критериев приемлемости испытуемых параметров, исключению параметра стабильности или снижению частоты испытаний.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье. Необходимо представить результаты соответствующих исследований стабильности в реальном времени, проведенных в соответствии с соответствующими руководствами по стабильности не менее чем на двух (для биологических лекарственных препаратов — трех) опытно-промышленных или промышленных сериях активной фармацевтической субстанции, упакованной с помощью зарегистрированного упаковочного материала, и охватывающих весь предлагаемый период повторного испытания или предлагаемые условия хранения.
2. Подтверждение того, что исследования стабильности проведены в соответствии с текущей одобренной программой. Результаты исследования должны подтверждать, что соответствующие одобренные спецификации продолжают соблюдаться.
3. Копии утвержденных спецификаций на активную фармацевтическую субстанцию.
4. Обоснование предлагаемых изменений.
(*) Примечание
период повторного испытания не применим к биологическим/иммунологическим активным фармацевтическим субстанциям
Б.I. д) Проектное поле и протокол пострегистрационных изменений
Б.I.д.1 Введение нового проектного поля или расширение одобренного проектного поля активной фармацевтической субстанции, затрагивающее
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) одну операционную единицу процесса производства активной фармацевтической субстанции, включая соответствующие внутрипроизводственные контроли и (или) аналитические методики
1, 2, 3
II
б) аналитические методики исходных материалов/промежуточных продуктов и (или) активной фармацевтической субстанции
1, 2, 3
II
Документация
1. Проектное поле было разработано на основании соответствующих установленных требований и международных научных руководств. Результаты исследований разработки продукта, процесса и аналитической методологии (например, взаимодействие различных параметров, формирующих подлежащее изучению проектное поле, включая оценку рисков и многомерные исследования соответственно), в соответствующих случаях подтверждающие то, что достигнуто целостное механистическое понимание показателей качества материалов и параметров процесса на критические показатели качества активной фармацевтической субстанции.
2. Описание проектного поля в табличном виде, включая переменные (свойства материалов и параметры процесса производства) и их предлагаемые диапазоны.
3. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
Б.I.д.2 Введение пострегистрационного протокола управления изменениями, затрагивающими активную фармацевтическую субстанцию
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
1, 2, 3
II
Документация
1. Подробное описание предлагаемого изменения.
2. Протокол управления изменениями, затрагивающими активную фармацевтическую субстанцию.
3. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
Б.I.д. 3 Исключение пострегистрационного протокола управления изменениями, затрагивающими активную фармацевтическую субстанцию
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
1
1, 2
IA
Условия
1. Исключение пострегистрационного протокола управления изменениями, затрагивающими активную фармацевтическую субстанцию, не является следствием непредвиденных ситуаций или несоответствия спецификации в ходе введения изменений, описанных в протоколе, и никак не влияет на утвержденные сведения, включенные в регистрационное досье.
Документация
1. Обоснование предлагаемого исключения.
2. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
Б.I.д. 4 Изменения утвержденного протокола управления изменениями
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Значимые изменения протокола управления изменениями
II
б) Незначимые изменения протокола управления изменениями, которые не изменяют стратегию, описанную в протоколе
1
IB
Документация
1. Декларация, что любое изменение должно укладываться в диапазон действующих утвержденных критериев приемлемости. Помимо этого, декларация того, что в отношении биологических/иммунологических лекарственных препаратов не требуется оценка сопоставимости.
Б.I.д. 5 Реализация изменений, предусмотренных утвержденным протоколом управления изменениями
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Реализация изменения не требует дополнительных вспомогательных данных
1

1, 2, 4
IAНУ
б) Өзгерістерді жүзеге асыру қосымша деректерді талап етеді
1, 2, 3, 4
IB
в) Биологиялық/иммунологиялық дәрілік препараттың өзгерістерін іске асыру
1, 2, 3, 4, 5
IB
Шарттар
1. Ұсынылған өзгеріс бекітілген өзгерістерді басқару хаттамасымен толық сәйкес жүзеге асырылған.
Құжаттама
1. Өзгерістерді басқарудың бекітілген хаттамасына сілтеме.
2. Өзгеріс өзгерістерді басқару бекітілген хаттамасына сәйкестігін және зерттеу нәтижелері хаттамада келтірілген тиімділік өлшемшарттарын қанағаттандыратынын білдіретін декларация. Бұдан бөлек, биологиялық/иммунологиялық дәрілік препараттарға қатысты үйлесімділікті бағалау талап етілмейтіні туралы декларация.
3. бекітілген Өзгерістерді басқару хаттамасына сәйкес жүргізілген зерттеулер нәтижелері.
4. Дерекнаманың тиісті бөлігін(терін) түзету.
5. Белсенді фармацевтикалық субстанцияға бекітілген спецификация көшірмелері.
Б.II Дәрілік препарат
Б.II. а) Сыртқы түрі және құрамы
Б.II.а.1 Дәрілік препаратты өндіру кезінде пайдаланылатын сияны ауыстыру немесе қосуды қоса алғанда мөр бедерлері, оймаланған немесе басқа белгілерді өзгерту немесе қосу
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Мөр бедерлерін, оймаланған немесе басқа белгілерді өзгерту
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Бірдей дозаға бөлуге арналған бөлу белгісін/сызығын өзгерту
1, 2, 3
IB
Шарттар
1. Дәрілік препараттың спецификациясы шығаруға және жарамдылық мерзімінің аяқталуына байланысты өзгермейді (сыртқы түрін қоспағанда).
2. Барлық сиялар қолданыстағы фармацевтикалық заңнамаға сәйкес болуы тиіс.
3. Бөлетін белгісі/сызығы бірдей дозаға бөлуге арналмаған.
4. Дозанының айырмашылығын анықтау үшін пайдаланылатын дәрілік препараттың белгілері толығымен алынып тасталмаған.
Құжаттама
1. Егжей-тегжейлі графикалық немесе ағымдағы және жаңа сыртқы түрі баяндалатын сипаттама, сондай-ақ дәрілік препарат туралы ақпаратты тиісті қарастыруды қоса, дерекнаманың тиісті бөлігін(терін) түзету.
2. Тиісті жағдайларда дәрілік препараттың үлгілері.
3. Қасиеттер эквиваленттілігін/дозалау дұрыстығын растайтын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Фармакопеясы бойынша тиісті сынақтар нәтижелері.
Б.II.а.2 Дәрілік түрдің нысанын және көлемін өзгерту
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Дереу босап шығатын таблеткалар, капсулалар, суппозийторийлер және пессарийлер
1, 2, 3, 4
1, 4
IAНУ
б) Босап шығуы кейінге қалдырылған, модификацияланған немесе ұзаққа босап шығатын дәрілік түрлер және бірдей дозаға бөлуге арналған сызығы бар таблеткалар

1, 2, 4
IA
б) Реализация изменения требует дополнительных вспомогательных данных
1, 2, 3, 4
IB
в) Реализация изменения биологического/ иммунологического лекарственного препарата
1, 2, 3, 4, 5
IB
Условия
1. Предложенное изменение осуществлено в полном соответствии с утвержденным протоколом управления изменениями.
Документация
1. Ссылка на утвержденный протокол управления изменениями.
2. Декларация, что изменение соответствует утвержденному протоколу управления изменениями и что результаты исследования удовлетворяют критериям приемлемости, оговоренные в протоколе. Помимо этого, декларация того, что в отношении биологических/иммунологических лекарственных препаратов не требуется оценка сопоставимости.
3. Результаты исследований, проведенных в соответствии с утвержденным протоколом управления изменениями.
4. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
5. Копия утвержденных спецификаций на активную фармацевтическую субстанцию.
Б.II Лекарственный препарат
Б.II. а) Внешний вид и состав
Б.II.а. 1 Изменение или добавление оттисков, гравировки или иных знаков, включая замену или добавление чернил, используемых при производстве лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Изменения оттисков, гравировки или иных знаков
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Изменение рисок/линий разлома, предназначенных для разделения на равные дозы
1, 2, 3
IB
Условия
1. Спецификации лекарственного препарата на выпуск и на конец срока годности не изменяются (за исключением внешнего вида).
2. Все чернила должны соответствовать действующему фармацевтическому законодательству.
3. Риски/линии разлома, не предназначены на разделение на равные дозы.
4. Знаки лекарственного препарата, используемые для различения дозировок, полностью не удалены.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая подробное графическое или повествовательное описание текущего и нового внешнего вида, а также соответствующий пересмотр информации о лекарственном препарате.
2. В соответствующих случаях образцы лекарственного препарата.
3. Результаты соответствующих испытаний по Государственной Фармакопее Республики Казахстан, подтверждающие эквивалентность свойств/правильность дозирования.
Б.II.а. 2 Изменение формы или размеров лекарственной формы
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Таблетки, капсулы, суппозитории и пессарии с немедленным высвобождением
1, 2, 3, 4
1, 4
IA
б) Лекарственные формы с отсроченным, модифицированным или пролонгированным высвобождением и таблетки с риской, предназначенной для разделения на равные дозы

1, 2, 3, 4, 5
IB
в) Толтыру көлемі басқа радиофармацевтикалық дәрілік препарат үшін жаңа жинақты қосу
II
Шарттар
1. Егер қолданылатын болса өзгертілген дәрілік препараттың еру бейіні ескімен үйлесімді. Еруге қатысты сынақ жүргізу мүмкіндігі болмағанда жаңа дәрілік препараттың ыдырау уақыты өзгермегенмен салыстырғанда.
2. Дәрілік препараттың шығаруға және жарамдылық мерзімінің соңына спецификациясы өзгермеген (дәрілік түрдің көлемінен басқасы).
3. Сандық және сапалы құрамы және орташа салмағы өзгермеген.
4. Өзгеріс бірдей дозаға бөлуге арналған белгісі бар таблеткаларға қатысты емес.
Құжаттама
1. Егжей-тегжейлі графикалық немесе ағымдағы және жаңа сыртқы түрі баяндалған сипаттамасы, сондай-ақ дәрілік препарат туралы ақпаратты тиісті қарастыруды қоса, дерекнаманың тиісті бөлігін(терін) түзету.
2. Кемінде тәжірибелік-өнеркәсіптік сериялары ағымдағы және ұсынылатын көлеммен ерудің салыстырмалы деректері (салыстыру жағынан елеулі айырмашылықтардың жоқтығы - Дәрілік препараттардың биоэквиваленттілік зерттеулерін жүргізу қағидаларын қараңыз (бұдан әрі - биоэквиваленттілік зерттеулерін жүргізу қағидалары)). Өсімдіктен жасалған дәрілік препараттарға қатысты салыстырмалы ыдырау деректері қолданылуы мүмкін.
3. Биоэквиваленттілік зерттеулерін жүргізу қағидаларына сәйкес жаңа зерттеу нәтижелерін ұсынбау негіздемесі.
4. Тиісті жағдайларда дәрілік препараттың үлгілері.
5. Қасиеттерінің эквиваленттілігін/дозалау дұрыстығын растайтын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Фармакопеясы бойынша тиісті сынақтар нәтижелері.
(*) Ескерту
Б.II.а.2.в) үшін, дәрілік препарат "дозасының" кез келген өзгерісі тіркеуді кеңейту туралы өтініш беруді талап етеді.
Б.II.а.3 Дәрілік препараттың (қосымша заттардың) құрамын өзгерту
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Дәмдеуіш қоспалар (хош иістендіргіштер) немесе бояғыштардың құрамын өзгерту
1. Қосу, алып тастау немесе алмастыру
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11
1, 2, 4, 5, 6
IAНУ
2. Құрамын ұлғайту немесе азайту
1, 2, 3, 4, 11
1, 2, 4
IA
б) Басқа қосымша заттар
1. Дәрілік препараттың қосымша заттарының мөлшерлік құрамын елеусіз өзгерту
1, 2, 4, 8, 9, 10
1, 2, 7
IA
2. Дәрілік препараттың сапасы, қауіпсіздігі және тиімділігіне әсер ете алатын бір немесе одан да көп қосымша заттардың сапалық немесе сандық өзгерістері
II
3. Биологиялық/иммунологиялық препарат қозғайтын өзгеріс
II

1, 2, 3, 4, 5
IB
в) Добавление нового набора для радиофармацевтического лекарственного препарата с другим объемом заполнения
II
Условия
1. Профиль растворения измененного лекарственного препарата сопоставим со старым, если применимо. При невозможности проведения испытания растворения время распадаемости нового лекарственного препарата в сравнении со неизмененным.
2. Спецификации лекарственного препарата на выпуск и на конец срока годности не изменились (за исключением размеров лекарственной формы).
3. Качественный и количественный состав и средняя масса не изменились.
4. Изменение не затрагивает таблетки с риской, предназначенной для разделения лекарственной формы на равные дозы.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая подробное графическое отображение текущего и предлагаемого положения, а также пересмотр информации о лекарственном препарате соответственно.
2. Сравнительные данные растворения не менее чем одной опытно-промышленной серии с текущими и предлагаемыми размерами (отсутствие значительных различий с точки зрения сопоставимости — см. Правила проведения исследований биоэквивалентности лекарственных препаратов (далее — Правила проведения исследований биоэквивалентности). В отношении лекарственных растительных препаратов приемлемы данные сравнительной распадаемости.
3. Обоснования непредставления результатов нового исследования биоэквивалентности согласно Правилам проведения исследований биоэквивалентности.
4. В соответствующих случаях образцы лекарственного препарата.
5. Результаты соответствующих испытаний по Государственной Фармакопее Республики Казахстан, подтверждающие эквивалентность свойств/правильность дозирования.
(*) Примечание
Для Б.II.а. 2.в), любое изменение "дозировки" лекарственного препарата требует подачи заявления о расширении регистрации.
Б.II.а. 3 Изменение состава (вспомогательных веществ) лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Изменение состава вкусовых добавок (ароматизаторов) или красителей
1. Добавление, исключение или замена
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9
1, 2, 4, 5, 6
IA
2. Увеличение или уменьшение содержания
1, 2, 3, 4
1, 2, 4
IA
б) Прочие вспомогательные вещества
1. Любая незначительная коррекция количественного состава вспомогательных веществ лекарственного препарата
1, 2, 4, 8, 9, 10
1, 2, 7
IA
2. Качественные или количественные изменения одного или более вспомогательных веществ, существенно влияющие на качество, безопасность или эффективность лекарственного препарата
II
3. Изменение, затрагивающее биологический/ иммунологический препарат
II

4. Вирустық қауіпсіздік деректерін және (немесе) ТКЭ қаупін бағалауды талап ететін адам немесе жануар тектес материалдарды пайдалануды білдіретін кез келген жаңа қосымша зат
II
5. Биоэквиваленттілікті зерттеу нәтижелерімен негізделген өзгеріс
II
6. Бір қосымша затты мөлшері ұқсас, функционалдық сипаттамалары бірдей, ұқсас қосымша заттармен алмастыру
1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
IB
Шарттар
1. Дәрілік түрдің функционалдық сипаттамаларының өзгерісі, мысалы, ыдырау уақыты, еру бейіні жоқ.
2. Жалпы салмақты ұстап тұру үшін құрамын елеусіз түзетуді қазіргі уақытта дәрілік препараттың негізгі бөлігін құрайтын қосымша затпен жүзеге асыру қажет.
3. Дәрілік препараттың спецификациясы сыртқы түрі/дәмі/иісіне қатысты жаңартылған және қажет болған жағдайда түпнұсқалыққа сынақ жүргізу жоққа шығарылған.
4. ҚР құжаттарына сәйкес тұрақтылықты тиісінше зерттеу басталды (серия нөмірлерін көрсете отырып); кемінде екі тәжірибелік-өнеркәсіптік немесе өнеркәсіптік серияларда тұрақтылықтың тиісті параметрлері талданған; өтініш берушінің қарамағында тұрақтылықты кемінде 3 ай зерттеудің қанағаттанарлық нәтижелері бар (ІА типті өзгерістерді енгізген кезде және ІВ типті өзгерістер туралы хабарлама); тұрақтылық бейіні қазіргі уақытта бекітілген бейінмен ұқсас. Зерттеулердің аяқталуын және егер жарамдылық мерзімінің аяқталуына қарай нәтижелер спецификацияға кіретінін немесе спецификацияға потенциалды кірмейтінін растау оларды ұсынылатын іс-қимылдар жоспарымен бірге уәкілетті органға дереу ұсынады.
5. Барлық жаңа компоненттер тағам өнеркәсібінде пайдаланылатын бояғыштарға және дәмдеуіш қоспаларға қатысты ҚР тиісті құжаттарының талаптарын қанағаттандыруы тиіс.
6. Жаңа компоненттің ешбірі медициналық және ветеринариялық қолдануға арналған дәрілік препараттар арқылы жануарлардың кеуекті энцефалопатия агенттерін тарату қаупін азайту бойынша немесе қолданыстағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Фармакопеясының талаптарына сәйкестігін бағалауға немесе вирустық қауіпсіздік деректерін бағалауды талап ететін адам немесе жануар тектес материалдарды пайдалануды білдіреді.
7. Тиісті жағдайларда өзгерістер доза арасындағы айырмашылықтарға әсер етпейді және балаларға арналған дәрілік препараттың дәмдік қасиетіне жағымсыз әсер етпейді.

4. Любое новое вспомогательное вещество, предполагающее использование материалов человеческого или животного происхождения, требующих оценки данных вирусной безопасности и (или) риска ТГЭ
II
5. Изменение, обоснованное результатами исследования биоэквивалентности
II
6. Замена одного вспомогательного вещества сходным вспомогательным веществом с теми же функциональными характеристиками в аналогичном количестве
1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
IB
Условия
1. Изменения функциональных характеристик лекарственной формы, например, времени распадаемости, профиля растворения отсутствуют.
2. Всякую незначительную коррекцию состава для поддержания общей массы необходимо осуществлять вспомогательным веществом, составляющим в настоящее время основную часть лекарственного препарата.
3. Спецификация лекарственного препарата обновлена в части внешнего вида/запаха/вкуса и, при необходимости, исключено испытание на подлинность.
4. Начаты соответствующие исследования стабильности в соответствии с установленными требованиями (с указанием номеров серий); проанализированы соответствующие параметры стабильности не менее чем на двух опытно-промышленных или промышленных сериях; в распоряжении заявителя находятся удовлетворительные результаты, по меньшей мере, 3-месячного изучения стабильности (на момент введения изменений IA типа и уведомления об изменениях IB типа); профиль стабильности схож с утвержденным в настоящее время профилем. Подтверждение того, что исследования будут завершены, и что если результаты на конец срока годности не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий. Кроме того, в соответствующих случаях необходимо провести испытание фотостабильности.
5. Все новые компоненты должны удовлетворять требованиям соответствующих документов Республики Казахстан, касающихся красителей, используемых в пищевой промышленности, и вкусовых добавок.
6. Ни один новый компонент не предполагает использование материалов человеческого или животного происхождения, требующих оценки данных вирусной безопасности или соответствия действующим требованиям Государственной Фармакопее Республики Казахстан по минимизации риска передачи агентов губчатой энцефалопатии животных посредством лекарственных препаратов для медицинского и ветеринарного применения.
7. В соответствующих случаях изменения не влияют на различия между дозировками и не оказывают негативного влияния на вкусовые свойства лекарственных препаратов, предназначенных для детей.

8. Жаңа дәрілік препараттың екеуден кем емес тәжірибелік-өнеркәсіптік серияларының еру бейіні өзгермегенмен салыстыруға жарамды (салыстырмалылық тұрғысынан қарағанда елеулі айырмашылықтар жоқ - биоэквиваленттілік зерттеулерін жүргізу қағидаларын қараңыз. Дәрілік өсімдік тектес препараттармен еру сынағын жүргізу мүмкін болмағанда жаңа дәрілік препараттың ыдырау уақыты өзгермегенмен салыстыруға жарамды.
9. Өзгеріс тұрақсыздық салдары емес және (немесе) қауіпсіздігіне, яғни дозалар арасындағы айырмашылықтарға әсер етпеуі тиіс.
10. Қарастырылып отырған дәрілік препарат биологиялық/иммунологиялық дәрілік препарат болып табылмайды.
Құжаттама
1. Барлық жаңа бояғыштарды шынайылыққа сынау әдістері (егер қолданылса), сондай-ақ тиісінше дәрілік препараттар туралы ақпаратты қайта қарастыруды қоса, дерекнаманың тиісті бөлігін(терін) түзету.
2. ҚР құжаттарына сәйкес тұрақтылықтың талап етілетін зерттеулері басталғанын (серия нөмірлерін көрсете отырып); және (тиісті жағдайларда) өзгерістер енгізген кезде оның қарамағында тұрақтылық бойынша талап етілетін ең төменгі қанағаттанарлық деректер болғанын; және қолда бар деректердің қандай да бір проблема туралы куәландырмағанын білдіретін декларация. Сондай-ақ, зерттеулердің аяқталатынын растайтын дерек ұсыну қажет және егер нәтижелер спецификацияда болмаса немесе жарамдылық мерзімі аяқталуына қарай спецификацияда потенциалды болмаса, оларды ұсынылатын іс-қимылдар жоспарымен бірге дереу уәкілетті органға ұсынады.
3. Екеуден кем емес тәжірибелік-өнеркәсіптік немесе өнеркәсіптік серияларда тұрақтылықтың маңызды параметрлері бойынша ҚР құжаттарына сәйкес жүргізілген тұрақтылық зерттеулерінің нәтижелері және көрсетілген зерттеулер аяқталатынын растау және егер нәтижелер спецификацияда болмаса немесе жарамдылық мерзімі аяқталуына қарай спецификацияда потенциалды болмаса, оларды ұсынылатын іс-қимылдар жоспарымен бірге дереу уәкілетті органға ұсынады.
4. Тиісті жағдайларда жаңа дәрілік препараттың үлгілері.
5. Материалдың кез келген жаңа көзі үшін ТКЭ бойынша Еуропалық Фармакопеяға сәйкестігі сертификаты, немесе (егер қажет болса) ТКЭ қаупіне ұшыраған материалдың көзін бұрын уәкілетті орган зерттегендігі туралы құжатты растау; және оның медициналық және ветеринариялық қолдануға арналған дәрілік препараттар арқылы жануарлардың кеуекті энцефалопатиясы агенттерінің берілу қаупін төмендету бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Фармакопеясының қолданыстағы мақаласына сәйкестігін растау. Материалдың әрбір осындай түрі үшін мына мәліметтерді ұсыну қажет: өндірушінің атауы; материал алынған жануарлардың және тіннің түрі, жануарлардың шыққан елі және оны пайдалану.

8. Профиль растворения не менее чем двух опытно-промышленных серий нового лекарственного препарата сопоставим со неизмененным (отсутствие значительных различий с точки зрения сопоставимости — см. Правила проведения исследований биоэквивалентности). При невозможности проведения испытания растворения с лекарственными растительными препаратами время распадаемости нового лекарственного препарата сопоставимо со неизмененным.
9. Изменение не является следствием нестабильности и (или) не должно сказываться на безопасности, т.е. различиях между дозировками.
10. Рассматриваемый лекарственный препарат не является биологическим/иммунологическим лекарственным препаратом.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая методы испытания на подлинность всех новых красителей (если применимо), а также пересмотр информации о лекарственном препарате соответственно.
2. Декларация, что начаты требуемые исследования стабильности в соответствии с установленными требованиями (с указанием номеров серий); и что (в соответствующих случаях) на момент введения изменений в его распоряжении находились требуемые минимальные удовлетворительные данные по стабильности; и что имеющиеся данные не свидетельствовали о какой-либо проблеме. Необходимо также представить подтверждение того, что исследования будут завершены, и что если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.
3. Результаты исследований стабильности, проведенных в соответствии с установленными требованиями, по значимым параметрам стабильности не менее чем на двух опытно-промышленных или промышленных сериях, охватывающих не менее 3 месяцев, и подтверждение того, что указанные исследования будут завершены, и если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.
4. В соответствующих случаях образцы нового лекарственного препарата.
5. Либо сертификат соответствия Европейской Фармакопеи по ТГЭ на любой новый источник материала, либо (если применимо) документальное подтверждение того, что источник материала, подверженный риску ТГЭ, ранее проверен уполномоченным органом; и было подтверждено его соответствие действующей статье Государственной Фармакопее Республики Казахстан по минимизации риска передачи агентов губчатой энцефалопатии животных посредством лекарственных препаратов для медицинского и ветеринарного применения. Для каждого такого рода материала необходимо представить следующие сведения: название производителя; вид животных и ткани, из которых получен материал; страна происхождения животных и его использование.

6. Тиісті жағдайларда жаңа қосымша зат дәрілік препарат спецификациясының талдамалық әдістемелерімен өзара әрекеттеспейтінін растайтын деректер.
7. Тиісті фармацевтикалық әзірлеме арқылы (тұрақтылық және микробқа қарсы консервациялау мәселелерін қоса, егер қажет болса) қосымша заттардың алмасуының/таңдауының негіздемесін және т.б. ұсыну қажет.
8. Жаңа және ескі құрамдағы дәрілік препараттың екеуден кем емес тәжірибелік-өнеркәсіптік серияларында қатты дәрілік түрлердің еру бейінінің салыстырмалы деректері. Өсімдік тектес дәрілік препаратқа қатысты салыстырмалы ыдырау деректері жеткілікті болуы мүмкін.
9. Биоэквиваленттілік зерттеулерін жүргізу қағидаларына сәйкес биоэквиваленттілік жаңа зерттеулерін жүргізу нәтижелерін ұсынбау негіздемесі.
Б.II.а.4 Ішке қабылдауға арналған дәрілік түр қабығы салмағының өзгеруі немесе капсула қабығы салмағының өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Ішке қабылдауға арналған қатты дәрілік түр
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Қабығы босап шығудың негізгі факторы болып табылатын босап шығуы кейінге қалдырылған, модификацияланған немесе ұзақ босап шығатын дәрілік түрлер
II
Шарттар
1. Жаңа дәрілік препараттың кемінде екі тәжірибелік-өнеркәсіптік серияларының еру бейіні ескімен салыстыруға жарамды. Өсімдік тектес дәрілік препараттармен еру сынағын жүргізу мүмкін болмағанда жаңа дәрілік препараттың ыдырау уақыты ескімен салыстыруға жарамды.
2. Қабық босап шығу механизмінің негізгі факторы болып табылмайды.
3. Дәрілік препараттың спецификациясы тек салмағы өлшеміне қатысты жаңартылған (егер қажет болса).
4. Кемінде екі тәжірибелік-өнеркәсіптік немесе өнеркәсіптік серияларда ҚР құжаттарына сәйкес тұрақтылықтың тиісті зерттеулері басталды; өтініш берушінің қарамағында өзгерістер енгізу сәтінде тұрақтылығы бойынша кемінде 3 айлық қанағаттанарлық деректер бар; зерттеулердің аяқталатынын растау. Егер нәтижелер спецификацияда болмаса немесе жарамдылық мерзімі аяқталуына қарай спецификацияда потенциалды болмаса, оларды ұсынылатын іс-қимылдар жоспарымен бірге дереу уәкілетті органға ұсынады.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөлігін(терін) түзету.
2. ҚР құжаттарына сәйкес тұрақтылықтың қажет етілген зерттеулері басталғанын (серия нөмірлерін көрсете отырып); және (тиісті жағдайларда) өзгерістерді енгізген кезде оның қарауында тұрақтылығы бойынша ең төменгі қанағаттанарлық деректер болғанын білдіретін; және қолда бар деректер қандай да бір мәселе барын куәландырмайтынын білдіретін декларация. Сондай-ақ зерттеулердің аяқталатынын растайтын дәлелдер ұсыну қажет және егер нәтижелер спецификацияда болмаса немесе жарамдылық мерзімі аяқталуына қарай спецификацияда потенциалды болмаса, оларды ұсынылатын іс-қимылдар жоспарымен бірге дереу уәкілетті органға ұсынады. Бұдан бөлек, тиісті жағдайларда фототұрақтылығына сынақ жүргізу қажет.
Б.II.а.5 Доза бірлігіне (яғни дозаға) белсенді фармацевтикалық субстанция мөлшері өзгермеген кезде бір дозалы, толық енгізілетін парентеральді дәрілік препарат концентрациясының өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
II
Б.II.а.6 Еріткіші /сұйылтқышы бар контейнерді қаптамадан алып тастау
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
1, 2
IB
Құжаттама

6. В соответствующих случаях данные, подтверждающие то, что новое вспомогательное вещество не взаимодействует с аналитическими методиками спецификации лекарственного препарата.
7. Необходимо посредством надлежащей фармацевтической разработки (включая вопросы стабильности и противомикробного консервирования, если применимо) представить обоснование смены/выбора вспомогательных веществ и т.д.
8. Сравнительные данные профиля растворения твердых лекарственных форм не менее чем на двух опытно-промышленных сериях лекарственного препарата нового и старого составов. В отношении лекарственных растительных препаратов достаточны данные сравнительной распадаемости.
9. Обоснования непредставления результатов нового исследования биоэквивалентности в соответствии с Правилами проведения исследований биоэквивалентности.
Б.II.а. 4 Изменение массы оболочки лекарственных форм для приема внутрь или изменение массы оболочки капсулы
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Твердые лекарственные формы для приема внутрь
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Лекарственные формы с отсроченным, модифицированным или пролонгированным высвобождением, в которых оболочка является ключевым фактором высвобождения
II
Условия
1. Профиль растворения не менее чем двух опытно-промышленных серий нового лекарственного препарата сопоставим со старым. При невозможности проведения испытания растворения с лекарственными растительными препаратами время распадаемости нового лекарственного препарата в сравнении со старым.
2. Оболочка не является ключевым фактором механизма высвобождения.
3. Спецификация лекарственного препарата обновлена лишь в части массы и размеров (если применимо).
4. Начаты соответствующие исследования стабильности в соответствии с установленными требованиями не менее чем на двух опытно-промышленных или промышленных сериях; в распоряжении заявителя на момент введения изменений находятся удовлетворительные, по меньшей мере, 3-месячные данные по стабильности; подтверждение того, что исследования будут завершены. Если результаты не укладываются в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Декларация, что начаты требуемые исследования стабильности в соответствии с установленными требованиями (с указанием номеров серий); и что (в соответствующих случаях) на момент введения изменений в его распоряжении находились требуемые минимальные удовлетворительные данные по стабильности; и что имеющиеся данные не свидетельствовали о какой-либо проблеме. Необходимо также представить подтверждение того, что исследования будут завершены, и что если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий. Кроме того, в соответствующих случаях необходимо провести испытание фотостабильности.
Б.II.а. 5 Изменение концентрации однодозного, полностью вводимого парентерального лекарственного препарата при неизменности содержания активной фармацевтической субстанции на единицу дозы (т.е. дозировки)
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
II
Б.II.а. 6 Исключение контейнера с растворителем/разбавителем из упаковки
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
1, 2
IB
Документация

1. Дәрілік препаратты қауіпсіз және тиімді қолдану мақсатында еріткішті/сұйылтқышты алудың баламалы тәсілдерін көрсетуді қоса, жоққа шығару негіздемесі.
2. Дәрілік препарат туралы қайта қарастырылған ақпарат.
Б.II. б) Өндіріс
Б.II.б.1 Дәрілік препараттар өндірісінің ішінара немесе барлық процестері үшін жаңа өндіріс алаңдарды ауыстыру
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Екінші қаптама бойынша алаң
1, 2
1, 3, 8
IAНУ
б) Бірінші қаптама бойынша алаң
1, 2, 3, 4, 5
1, 2, 3, 4, 8, 9
IAНУ
в) Биологиялық/иммунологиялық дәрілік препараттар үшін немесе серияларды шығару, серия және екінші қаптама сапасын бақылауды қоспағанда, күрделі өндірістік процестердің көмегімен өндірілген дәрілік түрлер үшін өндірістік операциялар жүзеге асырылатын алаң
6
II
г) Бастапқы немесе өнімге арнайы инспекция жүргізуді талап ететін алаң
II
д) Серияларды шығару, серияларды, бірінші және екінші қаптама сапасын бақылауды қоспағанда, стерильді емес дәрілік препараттар үшін кез келген өндірістік операциялар жүзеге асырылатын алаң
6
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
IB
е) серияларды шығару, серия және екінші қаптама сапасын бақылауды қоспағанда, асептикалық әдістерді пайдалана отырып өндірілген (биологиялық/иуммунологиялық дәрілік препарттарды қоспағанда) стерильді дәрілік препараттармен бірге кез келген өндірістік операциялар жүзеге асырылатын алаң
6

1. Обоснование исключения, включая указание на альтернативные способы получения растворителя/разбавителя в целях безопасного и эффективного применения лекарственного препарата.
2. Пересмотренная информация о лекарственном препарате.
Б.II. б) Производство
Б.II.б. 1 Замена производственной площадки для части или всех процессов производства лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Площадка по вторичной упаковке
1, 2
1, 3, 8
IA
б) Площадка по первичной упаковке
1, 2, 3, 4, 5
1, 2, 3, 4, 8, 9
IA
в) Площадка, на которой осуществляются производственные операции для биологических/иммунологических лекарственных препаратов или лекарственных форм, произведенных с помощью сложных производственных процессов, за исключением выпуска серий, контроля качества серий и вторичной упаковки
II
г) Площадка, требующая проведения первичной или продукт специфичной инспекции
II
д) Площадка, на которой осуществляются любые производственные операции для нестерильных лекарственных препаратов, за исключением выпуска серий, контроля серий, первичной и вторичной упаковки
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
IB
е) Площадка, на которой осуществляются любые производственные операции со стерильными лекарственными препаратами, производящимися с использованием асептических методов (исключая биологические/ иммунологические лекарственные препараты), за исключением выпуска серий, контроля качества серий и вторичной упаковки

1, 2, 3, 4, 5, 7, 8
IB
Шарттар
1. Соңғы үш жылда ҚР немесе тиісті өндірістік практиканы (GMP) өзара қабылдау туралы қолданыстағы келісім жасалған елмен жүргізілген қанағаттанарлық инспекция.
2. Алаң белгіленген тәртіппен лицензияланған (қарастырылатын дәрілік түрді немесе дәрілік препаратты өндіру үшін).
3. Қарастырылатын дәрілік препарат стерильді емес.
4. Тиісті жағдайларда, мысалы, суспензия немесе эмульсияға қатысты бастапқы сараптама сызбасы бар немесе ағымдағы хаттамаға сәйкес кемінде үш өнеркәсіптік сериямен жаңа алаңның бастапқы сараптамасы сәтті жүргізілді.
5. Қарастырылатын дәрілік препарат биологиялық/иммунологиялық емес.
6. ҚР аумағында орналасқан алаңға өндіріс орнын көшіру болжанбайды.
Құжаттама
1. Дәрілік түрдің немесе қарастырылатын дәрілік препаратты өндіру үшін ұсынылатын алаңның белгіленген тәртіппен лицензияланғанын растау.
2. Тиісті жағдайларда валидациялық зерттеулерде пайдаланылған серия нөмірлерін, серияның тиісті көлемін және серияны өндіру күнін (3) көрсету қажет және бастапқы сараптама немесе өткізуге жататын бастапқы сараптама хаттамасы (сызбаны) бойынша деректерді ұсыну керек.
3. Өзгерістер енгізу туралы өтініште дәрілік препараттың "ағымдағы" және "ұсынылатын" өндірушілерін айқын көрсету керек (өтініш нысанының 2.5-бөліміне сәйкес).
4. Шығару және жарамдылық мерзімінің аяқталуына бекітілген спецификациялар көшірмелері (егер қажет болса).
5. Өндірістік процесті имитациялайтын бір өнеркәсіптік серияның және екі тәжірибелік-өнеркәсіптік серияның (немесе екі өнеркәсіптік серия) талдау деректері және алдыңғы өндірістік алаңда жүргізілген үш сериямен салыстырмалы деректер. Сұрату бойынша келесі екі толық өнеркәсіптік сериялар бойынша деректерді ұсыну қажет; егер талдау нәтижелері спецификацияларға сыймаса хабарлау қажет және іс-қимылдар жоспарын ұсыну керек.
6. Бөлшектер өлшемі бойынша орналастырудың микроскоптық нәтижелерін қоса алғанда, бастапқы сараптама деректері және фармацевтикалық субстанция ерімеген жағдайда болатын олардың жұмсақ және сұйық дәрілік түрлердің морфологиясы.
7. Егер жаңа өндірістік алаңда негізгі материал ретінде белсенді фармацевтикалық субстанция қолданылса, - белсенді фармацевтикалық субстанция бастапқы материалдарға арналған Қазақстан Республикасының тиісті өндірістік практика қағидаларына сәйкес өндірілгендігін растайтын, серияны шығаруға жауапты уәкілетті тұлғаның декларациясы.
8. Дерекнаманың тиісті бөлігін (терін) түзету.
9. Егер өндірістік алаң және бастапқы қаптау жүргізілетін алаң ерекшеленетін болса,өлшенбеген препаратты тасымалдау және сақтау шарттарын сипаттау және валидациялау қажет (bulk).
Ескерту:

1, 2, 3, 4, 5, 7, 8
IB
Условия
1. Наличие сертификата надлежащей производственной практики (GMP) производственной площадки передающей и принимающей стороны.
2. Площадка лицензирована в установленном порядке (для производства рассматриваемой лекарственной формы или лекарственного препарата).
3. Рассматриваемый лекарственный препарат не является стерильным.
4. В соответствующих случаях, например, в отношении суспензий или эмульсий, имеется схема первичной экспертизы или в соответствии с текущим протоколом успешно проведена первичная экспертиза новой площадки с не менее чем тремя промышленными сериями.
5. Рассматриваемый лекарственный препарат не является биологическим/ иммунологическим.
Документация
1. Подтверждение того, что предлагаемая площадка лицензирована в установленном порядке для производства лекарственной формы или рассматриваемого лекарственного препарата.
2. В соответствующих случаях необходимо указать номера серий, соответствующие размер серии и дату производства серий (3), использованные в валидационном исследовании, и представить данные первичной экспертизы или протокол (схему) первичной экспертизы, подлежащий подаче.
3. В форме заявления о внесении изменений необходимо четко указать "текущих" и "предлагаемых" производителей лекарственного препарата (согласно разделу 2.5 формы заявления).
4. Копии утвержденных спецификаций на выпуск и конец срока годности (если применимо).
5. Данные анализа одной промышленной серии и двух опытно-промышленных серий, имитирующих процесс производства (или две промышленные серии) и сравнительные данные с тремя сериями, произведенными на предыдущей производственной площадке. По запросу необходимо представить данные по следующим двум полным промышленным сериям; необходимо сообщить, если результаты анализа не укладываются в спецификацию, и предложить план действий.
6. Соответствующие данные первичной экспертизы, включая результаты микроскопии распределения по размерам частиц и их морфологии мягких и жидких лекарственных форм, в которых фармацевтическая субстанция находится в нерастворенном состоянии.
7. Если на новой производственной площадки в качестве исходного материала используется активная фармацевтическая субстанция, — декларация уполномоченного лица площадки, ответственного за выпуск серий, что активная фармацевтическая субстанция произведена в соответствии с Правилами надлежащей производственной практике Республики Казахстан для исходных материалов.
8. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
9. Если производственная площадка и площадка, на которой осуществляется первичная упаковка, различаются, необходимо описать и валидировать условия транспортировки и хранения нерасфасованного препарата (bulk).
Примечания:

Өзгеріс болса немесе GMP өзара мақұлдау туралы келісім жасалмаған Қазақстан Республикасынан тысқары елдегі жаңа өндірістік алаңда, хабарламаны бергенге дейін ұстаушыларға уәкілетті органнан кеңес алу ұсынылады және инспекция күнін, инспекцияланатын өнімдер санатын, қадағалау ведомствосын және басқа мәліметтерді қоса, соңғы 2-3 жылда барлық алдыңғы инспекциялар және (немесе) барлық жоспарланған инспекциялар туралы мәліметтерді ұсыну қажет.
Белсенді фармацевтикалық субстанцияға әсер ететін уәкілетті тұлғалардың декларациясы.
Өндіріске лицензияны ұстаушылар бастапқы материалдар ретінде тек қана GMP сәйкес өндірілген белсенді фармацевтикалық субстанцияны пайдалануға міндетті, сондықтан өндіріске әр лицензияны ұстаушы бастапқы материалдар ретінде GMP сәйкес өндірілген белсенді фармацевтикалық субстанцияны пайдаланатынын декларациялауға міндетті. Бұдан басқа, серияны сертификаттауға жауапты уәкілетті тұлға әр серияға жалпы жауапкершілікті алатын болғандықтан, серияны шығаратын алаң жоғарыда көрсетілгеннен ерекшеленсе, серияны сертификаттауға уәкілетті тұлға қосымша декларацияны ұсынуға тиіс.
Көптеген жағдайларға өндіріске тек бір ұстаушы тартылған, сондықтан тек қана бір декларация қажет. Алайда, бірнеше өндіріске лицензияны ұстаушылар тартылса, бірнеше декларацияны берудің орнына, бір уәкілетті орган қол қойған бір декларацияны беруге жол беріледі. Бұған мына жағдайларда рұқсат етіледі:
декларацияда тартылған барлық тұлғалар қол қою қажет деп көрсетілген болса.
Б.II.б.2 Импортерді, серияны шығару туралы және дәрілік препараттың сапасын бақылау бойынша сынақтардың келісімдерін өзгерту
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Сапаны бақылау/серия сынамасы іске асырылатын алаңды ауыстыру немесе қосу
2, 3, 4, 5
1, 2, 5
IA
б) Биологиялық/иммунологиялық дәрілік препараттар серияларын шығаруға жауапты өндірушіні биологиялық/ иммунологиялық әдіс болып табылатын, алаңда жүзеге асырылатын сынақтардың кез келген әдістемесін алмастыру және қосу
II
в) Серияны шығаруға жауапты өндірушіні ауыстыру немесе қосу
1. Сапаны бақылаудан/серияны сынауды қоспағанда
1, 2, 5
1, 2, 3, 4
IA
2. Сапаны бақылауды/серияны сынауды қоса алғанда
1, 2, 3, 4, 5
1, 2, 3, 4
IA
3. Сапаны бақылауды/ биологиялық/иммунологиялық дәрілік препаратты сынауды қоса алғанда және алаңда жүзеге асырылатын сынақ әдістерінің бірі биологиялық/иммунологиялық/ иммунохимиялық болып табылады
II
Шарттар

При изменении или новой производственной площадке в стране за пределами Республики К, с которой не заключено соглашение о взаимном признании GMP, держателям до подачи уведомления рекомендуется проконсультироваться с уполномоченным органом и представить сведения о всех предыдущих инспекциях за последние 2–3 года и (или) всех запланированных инспекциях, включая даты инспекций, категории инспектируемых продуктов, надзорное ведомство и прочие сведения. Декларации уполномоченного лица, затрагивающие активную фармацевтическую субстанцию.
Держатели лицензий на производство обязаны в качестве исходных материалов использовать исключительно активные фармацевтические субстанции, произведенные в соответствии с GMP, поэтому каждый держатель лицензии на производство обязан продекларировать, что он в качестве исходного материала использует активную фармацевтическую субстанцию, произведенную в соответствии с GMP. Кроме того, поскольку уполномоченное лицо, ответственное за сертификацию серии, берет на себя общую ответственность за каждую серию, если площадка, выпускающая серию, отличается от указанной выше, уполномоченное лицо, ответственное за сертификацию серии, должно представить дополнительную декларацию.
Во многих случаях вовлечен лишь один держатель лицензии на производство, поэтому потребуется лишь одна декларация. Однако, если вовлечены несколько владельцев лицензий на производство, вместо подачи нескольких деклараций допускается подать одну декларацию, подписанную одним уполномоченным лицом. Это допустимо при условии того, что:
в декларации четко указано, что она подписана от лица всех вовлеченных уполномоченных лиц.
Б.II.б.2 Изменение импортера, соглашений о выпуске серий и испытаний по контролю качества лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Замена или добавление площадки, на которой осуществляется контроль качества/испытание серий
1, 2, 3
1, 2, 5
IA
б) Замена или добавление производителя, ответственного за выпуск серий биологического/ иммунологического лекарственного препарата и любых методов испытаний, осуществляемых на площадке, являющихся биологическим/ иммунологическим методом
II
в) Замена или добавление производителя, ответственного за выпуск серий
1. За исключением контроля качества/ испытание серий
1, 3
1, 2, 3, 4
IA
2. Включая контроль качества/испытание серий
1, 2, 3,
1, 2, 3, 4
IA
3. Включая контроль качества/испытание биологического/иммунологического лекарственного препарата и один из методов испытаний, осуществляемый на площадке является биологическим/ иммунологическим/ иммунохимическим
II
Условия

1. Алаң белгіленген тәртіпте лицензияланған.
2. Дәрілік препарат биологиялық/иммунологиялық дәрілік препарат болып табылмайды.
3. Ескіден жаңа алаңға немесе жаңа сынақ зертханасына технологияны трансферттеу сәтті жүргізілді.
Құжаттама
1. Өндіріске лицензия көшірмесі немесе олар болмаса - соңғы үш жылда тиісті уәкілетті орган берген GMP сертификаты.
2. Өзгерістер енгізу туралы өтініште дәрілік препараттың "ағымдағы" және "ұсынылатын" өндірушілерін айқын көрсету керек (өтініш нысанының 2.5-бөліміне сәйкес).
3. Сериялар сертификациясына жауапты уәкілетті тұлғаның декларациясы, онда тіркеу дерекнамасында көрсетілген белсенді фармацевтикалық субстанция өндірушісі (лері) бастапқы материалдарға арналған Қазақстан Республикасының тиісті өндірістік практика қағидаларына сәйкес жұмыс істейді. Белгілі бір жағдайларда бір декларацияны ұсынуға жол беріледі (Б.II.б.1 өзгертуге ескертуді қараңыз).
3. Дәрілік препарат туралы ақпаратты қоса алғанда, дерекнаманың тиісті бөлігін (терін) түзету.
Б.II.б.3 Дәрілік препараттың өндірісінде пайдаланылатын аралық өнімді қоса алғанда дәрілік препараттың өндірістік процесінің өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Өндірістік процестің елеусіз өзгерістері
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
1, 3, 4, 5, 6, 7, 8
IA
б) Дәрілік препараттың сапасына, қауіпсіздігіне және тиімділігіне елеулі әсер ететін өндірістік процестің елеулі өзгерістері
II
в) Дәрілік препарат биологиялық/иммунологиялық болып табылады және өзгеріс салыстыруды талап етеді.
II
г) Стандартты емес терминальді стерильдеу әдісін енгізу
II
д) Белсенді фармацевтикалық субстанцияға қатысты пайдаланылатын артықшылығын енгізу немесе ұлғайту
II
е) Ішке қабылдауға арналған су суспензиясының өндірістік процесінің елеусіз өзгерісі
1, 2, 4, 6, 7, 8
IB
Шарттар
1. Қоспалардың сапалық немесе сандық саласын немесе физика-химиялық қасиеттерінің өзгерісі.
2. Өзгеріс ішке қабылдауға арналған қатты дәрілік түрге/ дереу босап шығатын ішуге арналған ерітіндіге қатысты дәрілік түрге қатысты және қарастырылатын дәрілік препарат биологиялық/иммунологиялық немесе өсімдік тектес болып табылмайды.
3. Оның жекелеген сатыларын қоса, өндіріс принциптері өзгермейді, мысалы, аралық өнімдерді өңдеу, өндіріс процесінде пайдаланылатын қандай да бір еріткіштердің өзгерістері жоқ.
4. Қазіргі уақытта тіркелген өндіріс процесі ішкі өндірістік бақылаумен қадағаланады (жарамдылық өлшемшарттарын кеңейту және шығару) және мұндай өлшемшарттарды өзгерту талап етілмейді.

1. Площадка лицензирована в установленном порядке.
2. Лекарственный препарат не является биологическим/иммунологическим лекарственным препаратом.
3. Трансфер технологи со старой на новую площадку или новую испытательную лабораторию произведен успешно.
Документация
1. Копия лицензий на производство или в их отсутствие — сертификат GMP, выданный в течение трех последних лет соответствующим уполномоченным органом.
2. В форме заявления о внесении изменений необходимо указать "текущих" и "предлагаемых" производителей лекарственного препарата (согласно разделу 2.5 формы заявления).
3. Декларация уполномоченного лица, ответственного за сертификацию серии, в которой указывается, что производитель(и) активной фармацевтической субстанции, указанной в регистрационном досье, работает в соответствии с Правилами надлежащей производственной практики Республики Казахстан для исходных материалов. При определенных обстоятельствах допускается представлять одну декларацию (см. примечание к изменению Б.II.б.1).
4. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая информации о лекарственном препарате.
Б.II.б.3 Изменение процесса производства лекарственного препарата, включая промежуточный продукт, используемый в производстве лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Незначимые изменения процесса производства
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
1, 3, 4, 5, 6, 7, 8
IA
б) Значимые изменения процесса производства, оказывающие существенное влияние на качество, безопасность и эффективность лекарственного препарата
II
в) Лекарственный препарат является биологическим/иммунологическим, и изменение требует оценки сопоставимости
II
г) Введение нестандартного терминального метода стерилизации
II
д) Введение или увеличение избытка, используемого в отношении активной фармацевтической субстанции
II
е) Незначимое изменение процесса производства водной суспензии для приема внутрь
1, 2, 4, 6, 7, 8
IB
Условия
1. Изменения качественного или количественного профиля примесей или физико-химических свойств отсутствуют.
2. Изменение касается твердой лекарственной формы для приема внутрь/раствора для приема внутрь с немедленным высвобождением и рассматриваемый лекарственный препарат не является биологическим/иммунологическим или растительным.
3. Принцип производства, включая отдельные его этапы, не изменяются, например, обработка промежуточных продуктов, отсутствуют изменения каких-либо растворителей, используемых в процессе производства.
4. Зарегистрированный в настоящее время процесс производства контролируется внутрипроизводственными контролями, и изменение таких контролей (расширение или исключение критериев приемлемости) не требуется.

5. Дәрілік препараттың немесе аралық өнімдердің спецификациялары өзгермейді.
6. Жаңа процесс нәтижелері бойынша барлық аспектілер тұрғысынан бірдей дәрілік препараттың сапасы, қауіпсіздігі мен тиімділігі қалыптасады.
7. Қазақстан Республикасының тиісті құжаттарына сәйкес кемінде бір тәжірибелік немесе өнеркәсіптік серияда тұрақтылықты зерттеудің кемінде 3 айлық қанағаттанарлық нәтижелері бар. Зерттеулердің аяқталатынын растау және егер нәтижелер спецификацияда болмаса немесе жарамдылық мерзімі аяқталуына қарай спецификацияда потенциалды болмаса, оларды ұсынылатын іс-қимылдар жоспарымен бірге дереу уәкілетті органға ұсынады .
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөлігін (терін) түзету.
2. Белсенді фармацевтикалық субстанция ерімеген күйде болатын жұмсақ және сұйық дәрілік түрге қатысты; морфологияның көзге көрінетін өзгерістерін тексеру мақсатында бөлшектер микроскопиясын қоса алғанда, тиісті өзгерістің бастапқы сараптамасы; тиісті тәсілмен алынған бөлшектер өлшемі бойынша (дисперстік) орналастыру туралы салыстырмалы деректер.
3. Қатты дәрілік түрлерге қатысты: алдыңғы процестің көмегімен өндірілген соңғы үш серияның салыстырмалы деректері және бір репрезентативтік өнеркәсіптік серияның еру бейінінің деректері. Сұрату бойынша келесі екі толық өнеркәсіптік сериялар бойынша деректер ұсыну қажет, егер нәтижелер спецификацияға сыймаса іс-қимылдар жоспарын ұсыну қажет. Дәрілік өсімдік препараттарына қатысты салыстырмалы ыдырау деректері жеткілікті.
4. Қазақстан Республикасының биоэквиваленттілік зерттеулерін жүргізу қағидаларына сәйкес биоэквиваленттілік жаңа зерттеулерінің нәтижелерін ұсынбау негіздемесі.
5. Дәрілік препараттың сапасына әсер етпейтін процесс параметрлері өзгерген жағдайда бұрын жүргізілген қауіптерді мақұлданған бағалау барысында қол жеткізілгені туралы декларация.
6. Шығару және жарамдылық мерзімінің аяқталуына спецификациялар көшірмелері.
7. Мақұлданған және ұсынылған процестің көмегімен өндірілген кемінде бір серияның серияларды талдау деректері (салыстырмалы кесте форматында). Сұрату бойынша келесі екі толық өнеркәсіптік сериялар бойынша деректер ұсыну қажет; егер талдау нәтижелері спецификацияға сыймаса хабарлау қажет және іс-қимылдар жоспарын ұсыну керек.
8. Қазақстан Республикасының құжаттарына сәйкес (сериялар нөмірлерін көрсете отырып) тұрақтылықтың тиісті зерттеулері басталғанын және кемінде бір тәжірибелік-өнеркәсіптік немесе өнеркәсіптік серияда тұрақтылықтың қажетті параметрлері зерттелгенін және хабарлау сәтінде өтініш берушінің қарауында, кем дегенде, тұрақтылықты 3-айлық зерттеудің қанағаттанарлық нәтижелері бар екендігін білдіретін декларация. Зерттеулердің аяқталатынын растау және егер нәтижелер спецификацияда болмаса немесе жарамдылық мерзімі аяқталуына қарай спецификацияда потенциалды болмаса, оларды ұсынылатын іс-қимылдар жоспарымен бірге дереу уәкілетті органға ұсынады.
Б.II.б.4 Дәрілік препарат сериясы (серия көлемі диапазондарын қоса алғанда) көлемінің өзгерісі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Мақұлданғанмен салыстырғанда 10 есеге дейін ірілендіру

5. Спецификации лекарственного препарата или промежуточных продуктов не изменяются.
6. По результатам нового процесса должен образовываться идентичный с точки зрения всех аспектов качества, безопасности и эффективности лекарственного препарата.
7. Согласно соответствующим документам Республики Казахстан начаты соответствующие исследования стабильности не менее чем на одной опытной или промышленной серии; в распоряжении заявителя находятся удовлетворительные результаты, по меньшей мере, 3-месячного изучения стабильности. Подтверждение того, что исследования будут завершены, и если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. В отношении мягких и жидких лекарственных форм, в которых активная фармацевтическая субстанция находится в нерастворенном состоянии: надлежащая первичная экспертиза изменения, включая микроскопию частиц в целях проверки видимых изменений морфологии; сравнительные данные о распределении по размеру частиц (дисперсности), полученные надлежащим способом.
3. В отношении твердых лекарственных форм: данные профиля растворения одной репрезентативной промышленной серии и сравнительные данные трех последних серий, произведенных с помощью предыдущего процесса. По запросу необходимо представить данные по следующим двум полным промышленным сериям или сообщить, если результаты не укладываются в спецификацию и предложить план действий. В отношении лекарственных растительных препаратов достаточны данные сравнительной распадаемости.
4. Обоснования непредставления результатов нового исследования биоэквивалентности в соответствии с Правилами проведения исследований биоэквивалентности РК.
5. При изменении параметра(ов) процесса, которые считаются не оказывающими влияние на качество лекарственного препарата, декларация, что это достигнуто в ходе ранее проведенной одобренной оценки рисков.
6. Копии спецификаций на выпуск и конец срока годности.
7. Данные анализа серий (в формате сравнительной таблицы), по меньшей мере, одной серии, произведенной с помощью одобренного и предлагаемого процесса. По запросу необходимо представить данные по следующим двум полным промышленным сериям; следует сообщить, если результаты анализа не укладываются в спецификацию и предложить план действий.
8. Декларация, что начаты соответствующие исследования стабильности в соответствии с документами Республики Казахстан (с указанием номеров серий) и изучены необходимые параметры стабильности, по меньшей мере, на одной опытно-промышленной или промышленной серии и на момент уведомления в распоряжении заявителя находились удовлетворительные результаты, по меньшей мере, 3-месячного изучения стабильности; и профиль стабильности аналогичен текущей зарегистрированной ситуации. Представлено подтверждение того, что исследования будут завершены, и что если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.
Б.II.б.4 Изменение размера серии (включая диапазоны размера серии) лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Укрупнение вплоть до 10 раз по сравнению с одобренным

1, 2, 3, 4, 5, 7
1, 4
IA
б) 10 есеге дейін кішірейту
1, 2, 3, 4, 5, 6
1, 4
IA
в) Өзгеріс биологиялық/иммунологиялық дәрілік препараттың салыстырмалығын талдауды талап етеді немесе серия өлшемінің өзгеруі биоэквиваленттілігін жаңадан зерттеуді талап етеді
II
г) Өзгеріс кешенді өндірістік процестердің көмегімен өндірілген барлық қалған дәрілік түрлерді қозғайды
II
д) Тез босап шығатын дәрілік түр сериясының мақұлданған өлшеммен салыстырғанда 10 еседен аса ірілендіру (ішке қабылдауға арналған)
1, 2, 3, 4, 5, 6
IB
е) Биологиялық/иммунологиялық дәрілік препараттың өндіріс масштабы өндірістік процесті өзгертусіз ұлғайды/азайды (мысалы, желінінің қайталануы)
1, 2, 3, 4, 5, 6
IB
Шарттар

1, 2, 3, 4, 5, 7
1, 4
IA
б) Разукрупнение до 10 раз
1, 2, 3, 4, 5, 6
1, 4
IA
в) Изменение требует анализа сопоставимости биологического/иммунологического лекарственного препарата или изменение размера серии требует нового исследования биоэквивалентности
II
г) Изменение затрагивает все остальные лекарственные формы, производящиеся с помощью комплексных процессов производства
II
г) Укрупнение более 10 раз по сравнению с одобренным размером серии лекарственных форм с немедленным высвобождением (для приема внутрь)
1, 2, 3, 4, 5, 6
IB
д) Масштаб производства биологического/ иммунологического лекарственного препарата увеличился/уменьшился без изменения процесса производства (например, дублирование линии)
1, 2, 3, 4, 5, 6
IB
Условия

1. Өзгеріс дәрілік препараттың өнімділігі және (немесе) сапа тұрақтылығына әсер етпейді.
2. Өзгеріс дереу босап шығатын ішке қабылдауға арналған стандартты дәрілік түрге немесе стерильді емес сұйық дәрілік түрге әсер етеді.
3. Өндіріс әдістерінің және (немесе) өндірісішілік бақылаулардың кез келген өзгерістері серия өлшемін өзгерту үшін қажет , мысалы, басқа өлшемдегі жабдықты пайдалану.
4. Бастапқы сараптама сызбасы бар немесе ағымдағы хаттамаға сәйкес қолданыстағы талаптарға сай жаңа өлшеммен кемінде үш өнеркәсіптік серияларда өндірістің бастапқы сараптамасы сәтті жүргізілді.
5. Қарастырылатын дәрілік препарат биологиялық/иммунологиялық емес.
6. Өзгеріс өндіру барысында туындаған күтпеген жағдайлар немесе тұрақтылықты өзгерту салдарлары болмауы тиіс.
7. Сериялар өлшемі тіркеу кезінде қарастырылған немесе ІА типті өзгеріс болып табылмайтын кейінгі өзгерістен кейін 10 еселік диапазонға сәйкес келеді.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөлігін(терін) түзету.
2. Тіркелген және ұсынылатын өлшемде өндірілген кемінде бір өнеркәсіптік серия бойынша сериялардың талдау деректері (салыстырмалы кесте форматында). Сұрату бойынша келесі екі толық өнеркәсіптік сериялар бойынша деректер ұсыну қажет; ТК ұстаушы егер талдау нәтижелері спецификацияға сыймаса хабарлауға міндетті және іс-қимылдар жоспарын ұсынуы тиіс.
3. Шығаруға және жарамдылық мерзімінің аяқталуына мақұлданған спецификациялар көшірмелері.
4. Тиісті жағдайларда валидациялық зерттеуде пайдаланылған сериялардың өлшеміне және оларды өндіру күніне (3) сәйкес келетін сериялар нөмірін көрсету қажет немесе бастапқы сараптама хаттамасын (сызбасын) ұсынуы тиіс.
5. Бастапқы сараптама нәтижелерін ұсыну қажет.
6. Кемінде үш айды қамтитын кемінде бір тәжірибелік немесе өнеркәсіптік серияның елеулі тұрақтылық параметрлері бойынша Қазақстан Республикасының құжаттарына сәйкес жүргізілген тұрақтылықты зерттеу нәтижелері; мұндай зерттеулер аяқталатынын растау және егер нәтижелер спецификацияда болмаса немесе жарамдылық мерзімі аяқталуына қарай спецификацияда әлеуетті болмаса, оларды ұсынылатын іс-қимылдар жоспарымен бірге дереу уәкілетті органға ұсынады. Биологиялық/иммунологиялық дәрілерге қатысты: үйлесімділігін бағалау талап етілмейтіні туралы қажет еместігінің декларациясы.
Б.II.б.5 Дәрілік препаратты өндіру кезінде пайдаланылатын ішкі өндірістік сынақтар немесе жарамдылық өлшемшарттарының өзгерісі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Жарамдылықтың ішкі өндірістік өлшемшарттарын күшейту

1. Изменение не влияет на воспроизводимость и (или) постоянство качества лекарственного препарата.
2. Изменение затрагивает стандартные лекарственные формы для приема внутрь с немедленным высвобождением или нестерильные жидкие лекарственные формы.
3. Любые изменения методов производства и (или) внутрипроизводственных контролей необходимы лишь для изменения размера серии, например, использование оборудование другого размера.
4. Имеется схема первичной экспертизы или в соответствии с текущим протоколом успешно проведена первичная экспертиза производства не менее чем на трех промышленных сериях с новым размером в соответствии с применимыми требованиями.
5. Рассматриваемый лекарственный препарат не является биологическим/ иммунологическим.
6. Изменение не должно быть следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства, или изменения стабильности.
7. Размер серии укладывается в 10-кратный диапазон, предусмотренный при регистрации, или после последующего изменения, не являвшегося изменением IA типа.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Данные анализа серий (в формате сравнительной таблицы), по меньшей мере, одной промышленной серии, произведенной в зарегистрированном и предлагаемом размерах. По запросу необходимо представить данные по следующим двум полным промышленным сериям; держатель РУ обязан сообщить, если результаты анализа не укладываются в спецификацию, и предложить план действий.
3. Копии одобренных спецификаций на выпуск и конец срока годности.
4. В соответствующих случаях необходимо указать номера серий, соответствующие размеру серии и дате их производства (3), использованных в валидационном исследовании, или представить протокол (схему) первичной экспертизы.
5. Необходимо представить результаты первичной экспертизы.
6. Результаты исследований стабильности, проведенные в соответствии с документами РК, по значимым параметрам стабильности, по меньшей мере, на одной опытной или промышленной серии, охватывающей, по меньшей мере, три месяца; подтверждение того, что такие исследования будут завершены, и что если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий. В отношении биологических/иммунологических средств: декларация, что оценка сопоставимости не требуется.
Б.II.б. 5 Изменение внутрипроизводственных испытаний или критериев приемлемости, использующихся при производстве лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Ужесточение внутрипроизводственных критериев приемлемости

1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Жаңа сынақтарды немесе жарамдылық өлшемшарттарын қосу
1, 2, 5, 6
1, 2, 3, 4, 5, 7
IA
в) Елеусіз ішкі өндірістік сынақтарды алып тастау
1, 2, 7
1, 2, 6
IA
г) Дәрілік препараттың жиынтық сапасына елеулі әсер ететін ішкі өндірістік сынақтарды алып тастау
II
д) Дәрілік препараттың жиынтық сапасына елеулі әсер ететін мақұлданған ішкі өндірістік жарамдылық өлшемшарттарын кеңейту
II
е) Қауіпсіздік немесе сапа мәнінен ішкі өндірістік сынақтарды қосу немесе ауыстыру

1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Добавление новых испытаний или критериев приемлемости
1, 2, 5, 6
1, 2, 3, 4, 5, 7
IA
в) Исключение несущественного внутрипроизводственного испытания
1, 2, 7
1, 2, 6
IA
г) Исключение внутрипроизводственного испытания, которое может существенно повлиять на совокупное качество лекарственного препарата
II
д) Расширение одобренных внутрипроизводственных критериев приемлемости, которые существенно влияют на совокупное качество лекарственного препарата
II
е) Добавление или замена внутрипроизводственного испытания из соображений безопасности или качества

1, 2, 3, 4, 5, 7
IB
Шарттар
1. Өзгеріс спецификацияның (мысалы, тіркеу немесе ІІ түрдегі өзгерістерді енгізу барысында) қолданылуының өлшемшарттарын талдау мақсатында бұрын жүргізілген сараптама нәтижелері бойынша қабылданған қандай да бір міндеттің салдары болып табылмайды.
2. Өзгеріс өндіріс барысында пайда болған кездейсоқ жағдайлардың салдары болып табылмайды, мысалы, жаңа біліктілігі жоқ қоспа, қоспа жиынтығы мөлшері шегінің өзгерісі.
3. Кез келген өзгеріс жарамдылықтың ағымдағы мақұлданған өлшемшарттарының диапазонына сәйкес келуі тиіс.
4. Талдамалық әдістеме өзгермейді немесе елеусіз өзгереді.
5. Бірде-бір жаңа сынақ әдісі жаңа стандартты емес әдіске немесе жаңадан пайдаланылатын стандартты әдістемеге негізделмеген.
6. Сынақтың жаңа әдісі биологиялық/иммунологиялық/иммундық химиялық немесе белсенді фармацевтикалық субстанция үшін биологиялық реактив пайдаланылатын әдіс болып табылмайды (стандартты фармакопеялық микробиологиялық әдістерден басқа).
7. Ішкі өндірістік сынақ күрделі параметрлерді бақылауды қозғамайды, мысалы:
сандық анықтамасы
қоспалар (егер тек қана белгілі бір еріткіш өндірісте пайдаланылмаса)
кез-келген қатер шегіндегі физикалық сипаттама (бөлшек көлемі, тығыздауға дейінгі және кейінгі сеппе тығыздылығы және т.б.)
түпнұсқалық сынамасы (қолайлы баламалы бақылау жоқ болса)
микробиологиялық бақылау (егер тек қана ол белгілі бір дәрілік түрге қатысты талап етілмесе)
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөлігін(терін) түзету.
2. Ішкі өндірістік және жарамдылық өлшемшарттарының ағымдағы және ұсынылатын ерекшеліктердің салыстырмалы кестесі.
3. Жаңа талдамалық әдістеменің егжей-тегжейлі сипаттамасы және бастапқы сараптама бойынша деректер (сәйкес жағдайларда).
4. Дәрілік препараттың барлық спецификациялық параметрлерінің екі өндірістік серияларды талдау деректері (биологиялық белсенді фармацевтикалық субстанция үшін қажетті негіздеме болмаса - үш серия).
5. Тиісті жағдайларда ағымдағы және жаңа өндірісішілік сынақтарды пайдалана отырып өндірілген кемінде бір тәжірибелік-өнеркәсіптік серияларда дәрілік препараттың еру бейінінің салыстырмалы деректері. Дәрілік өсімдік препараттарына қатысты салыстырмалы ыдырау деректері жеткілікті болуы мүмкін.
6. Ішкі өндірістік сынақтарды растайтын негіздеме/қауіптерді бағалау елеусіз немесе ескірген болып табылады.
7. Жаңа ішкі өндірістік сынақтары және жарамдылық өлшемшарттарының негіздемесі.
Б.II. в) Қосымша заттардың сапасын бақылау
Б.II.в.1 Қосымша заттардың спецификация параметрлерін және (немесе) тиімділік өлшемшарттарын өзгерту
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Жарамдылық спецификациясы өлшемшарттарын күшейту

1, 2, 3, 4, 5, 7
IB
Условия
1. Изменение не является следствием какого-либо обязательства, принятого по результатам ранее проведенных экспертиз с целью анализа критериев приемлемости спецификации (например, в ходе регистрации или внесения изменений II типа).
2. Изменение не является следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства, например, новая неквалифицированная примесь, изменение пределов содержания суммы примесей.
3. Любое изменение должно укладываться в диапазон текущих одобренных критериев приемлемости.
4. Аналитическая методика не изменяется или изменяется незначительно.
5. Ни один новый метод испытания не основан на новой нестандартной методологии или стандартной методологии, используемой по-новому.
6. Новый метод испытания не является биологическим/ иммунологическим/ иммунохимическим или методом, в котором используется биологический реактив для биологической активной фармацевтической субстанции (за исключением стандартных фармакопейных микробиологических методов).
7. Внутрипроизводственное испытание не затрагивает контроль критического параметра, например:
количественное определение
примеси (если только определенный растворитель однозначно не используется в производстве)
любую критическую физическую характеристику (размер частиц, насыпную плотностью до и после уплотнения)
испытание на подлинность (в отсутствие подходящего альтернативного контроля)
микробиологический контроль (если только он не требуется в отношении определенной лекарственной формы)
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Сравнительная таблица текущих и предлагаемых внутрипроизводственных испытаний и критериев приемлемости.
3. Подробное описание новой аналитической методики и данные первичной экспертизы (в соответствующих случаях).
4. Данные анализа двух промышленных серий (в отсутствие должных обоснований для биологических активных фармацевтических субстанций - три серии) лекарственного препарата по всем параметрам спецификации.
5. В соответствующих случаях сравнительные данные профиля растворения лекарственного препарата не менее чем на одной опытно-промышленной серии, произведенной с использованием текущих и новых внутрипроизводственных испытаний. В отношении лекарственных растительных препаратов достаточны данные сравнительной распадаемости.
6. Обоснование/оценка рисков, подтверждающие, что внутрипроизводственное испытание является несущественным или устарело.
7. Обоснование нового внутрипроизводственного испытания и критериев приемлемости.
Б.II. в) Контроль качества вспомогательных веществ
Б.II.в.1 Изменение параметров спецификации и (или) критериев приемлемости вспомогательного вещества
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Ужесточение критериев приемлемости спецификации

1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Жарамдылықтың жаңа спецификация параметрлерін және оған сәйкес келетін сынақтар әдістерін қосу
1, 2, 5, 6, 7
1, 2, 3, 4, 6, 8
IA
в) Елеусіз спецификация параметрін жоққа шығару (мысалыескірген параметрді алып тастау)
1, 2
1, 2, 7
IA
г) Спецификациялардың мақұлданған жарамдылық өлшемшарттарынен шығатын өзгерістер
II
д) Дәрілік препараттың жиынтық сапасына елеулі әсер ете алатын спецификация параметрін жоққа шығару
II
е) Қауіпсіздігі немесе сапасына қатысты оған сәйкес келетін сынақ әдісі мен спецификация параметрін қосу немесе алмастыру (биологиялық және иммунологиялық препаратты қоспағанда)
1, 2, 3, 4, 5, 6, 8
IB
g) Егер қосымша затқа ҚР Мемлекеттік Фармакопеясы мақаласы болмаса, ресми емес фармакопеяға немесе үшінші елдің фармакопеясына спецификацияның өз деректерінің өзгерістері
1, 2, 3, 4, 5, 6, 8
IB
Шарттар

1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Добавление в спецификацию нового параметра спецификации и соответствующего ему метода испытаний
1, 2, 5, 6, 7
1, 2, 3, 4, 6, 8
IA
в) Исключение несущественного параметра спецификации (например, исключение устаревшего параметра)
1, 2
1, 2, 7
IA
г) Изменение, выходящее за одобренные критерии приемлемости спецификаций
II
д) Исключение параметра спецификации, который может существенно повлиять на совокупное качество лекарственного препарата
II
е) Добавление или замена (исключая биологический и иммунологический препарат) параметра спецификации и соответствующего ему метода испытаний из соображений безопасности или качества
1, 2, 3, 4, 5, 6, 8
IB
g) Если на вспомогательное вещество отсутствует статья Государственной Фармакопее РК, изменение в собственных данных спецификации на неофициальную фармакопею или фармакопею третьей страны
1, 2, 3, 4, 5, 6, 8
IB
Условия

1. Өзгеріс спецификация (мысалы, тіркеу немесе ІІ түрдегі өзгерістерді енгізу барысында) жарамдылығы өлшемшарттарын талдау мақсатында бұрын жүргізілген сараптама нәтижелері бойынша қабылданған қандай да бір міндеттемелердің салдары болып табылмайды.
2. Өзгеріс өндіріс барысында пайда болған кездейсоқ жағдайлардың салдары болып табылмайды, мысалы, жаңа біліктілігі жоқ қоспа, қоспа жиынтығы мөлшері шегінің өзгерісі.
3. Кез-келген өзгеріс жарамдылықтың ағымдағы мақұлданған өлшемшарттарының диапазонына сәйкес келуі тиіс.
4. Талдамалық әдістеме өзгермейді немесе елеусіз өзгереді.
5. Бірде-бір жаңа сынақ әдісі жаңа стандартты емес әдіске немесе жаңадан пайдаланылатын стандартты әдістемеге негізделмеген.
6. Сынақтың жаңа әдісі биологиялық/иммунологиялық/иммундық химиялық немесе белсенді фармацевтикалық субстанция үшін биологиялық реактив пайдаланылатын әдіс болып табылмайды (стандартты фармакопеялық микробиологиялық әдістерден қоспағанда).
7. Өзгерістің геноуытты қоспаға қатысты емес.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөлігін(терін) түзету.
2. Ағымдағы және ұсынылатын спецификациялардың салыстырмалы кестесі.
3. Жаңа талдамалық әдістеменің егжей-тегжейлі сипаттамасы және бастапқы сараптама бойынша деректер (сәйкесінше жағдайларда).
4. Спецификацияның барлық параметрлері бойынша қосымша заттың екі өнеркәсіптік серияларының талдау деректері (биологиялық белсенді фармацетикалық субстанция үшін қажетті негіздеме болмаса - үш серия).
5. Тиісті жағдайларда ағымдағы және ұсынылатын спецификацияға сәйкес келетін құрамында қосымша заттар бар кемінде бір тәжірибелік-өнеркәсіптік сериялардың дәрілік препаратының салыстырмалы еру кинетикасының тест деректері. Дәрілік өсімдік препараттарына қатысты салыстырмалы ыдырау деректері жеткілікті болуы мүмкін.
6. ҚР биоэквиваленттілік зерттеулерін жүргізу қағидаларына сәйкес биоэквиваленттілік жаңа зерттеулері нәтижелерін ұсынбау негіздемесі.
7. Параметр елеусіз немесе ескіргенін растайтын негіздеме/қауіптерді бағалау.
8. Жаңа спецификация параметрінің және қолданылу өлшемшарттарының негіздемесі.
Б.II.в.2 Қосымша заттар үшін талдамалық әдістеменің өзгерісі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Мақұлданған талдамалық әдістеменің елеусіз өзгерісі
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Егер оған баламалы әдіс мақұлданған болса талдамалық әдістемені алып тастау
5
1
IA
в) Биологиялық реактив пайдаланылатын әдісті немесе биологиялық/ иммунологиялық/иммунохимиялық сынақ әдістерін ауыстыру
II
г) Талдамалық әдістеменің өзге өзгерістері (қосуды немесе ауыстыруды қоса алғанда)
1, 2
IB
Шарттар

1. Изменение не является следствием какого-либо обязательства, принятого по результатам ранее проведенных экспертиз с целью анализа критериев приемлемости спецификации (например, в ходе регистрации лекарственного препарата или внесении изменений II типа).
2. Изменение не является следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства, например, новой неквалифицированной примеси, изменения пределов содержания суммы примесей.
3. Любое изменение должно укладываться в диапазон текущих одобренных критериев приемлемости.
4. Аналитическая методика не изменяется или изменяется незначительно.
5. Ни один новый метод испытания не основан на новой нестандартной методологии или стандартной методологии, используемой по-новому.
6. Новый метод испытания не является биологическим/ иммунологическим/ иммунохимическим или методом, в котором используется биологический реактив для биологической активной фармацевтической субстанции (за исключением стандартных фармакопейных микробиологических методов).
7. Изменение не касается генотоксичной примеси.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Сравнительная таблица текущих и предлагаемых спецификаций.
3. Подробное описание любого новой аналитической методики и данные первичной экспертизы (в соответствующих случаях).
4. Данные анализа двух промышленных серий (в отсутствие должных обоснований для биологических активных фармацевтических субстанций — три серии) вспомогательного вещества по всем параметрам спецификации.
5. В соответствующих случаях данные теста сравнительной кинетики растворения лекарственного препарата, по меньшей мере, одной опытно-промышленной серии, содержащей вспомогательное вещество, соответствующего текущей и предлагаемой спецификациям. В отношении лекарственных растительных препаратов достаточны данные сравнительной распадаемости.
6. Обоснования непредставления результатов нового исследования биоэквивалентности в соответствии с Правилами проведения исследований биоэквивалентности РК.
7. Обоснование/оценка рисков, подтверждающие то, что параметр является несущественным или устарел.
8. Обоснование нового параметра спецификации и критериев приемлемости.
Б.II.в. 2 Изменение аналитической методики для вспомогательного вещества
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Незначимые изменения одобренной аналитической методики
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Исключение аналитической методики, если альтернативная ей методика уже одобрена
5
1
IA
в) Замена биологического/иммунологического/ иммунохимического метода испытаний или метода, в котором используется биологический реактив
II
г) Прочие изменения аналитической методики (включая добавление или замену)
1, 2
IB
Условия

1. Тиісті құжаттарға сәйкес жаңартылған талдамалық әдістеме, кемінде алдындағыға эквивалентті екенін растайтын қажетті валидациялық зерттеу жүргізілді.
2. Қоспа жиынтығы мөлшерінің шегі өзгерген жоқ, жаңа біліктілігі жоқ қоспалар табылған жоқ.
3. Талдау әдісі өзгерген жоқ (мысалы, бағана немесе температура ұзындығының өзгеруі, бірақ бағананың немесе әдістің басқа түрі емес).
4. Жаңа сынақ әдісі биологиялық/иммунологиялық/ иммунохимиялық немесе биологиялық реактив пайдаланылатын әдіс болып табылмайды (стандартты фармакопеялық микробиологиялық әдістерді қоспағанда).
5. Спецификация параметрі үшін баламалы талдамалық әдістеме мақұлданды, бұл ретте мұндай әдістеме IA-хабарлама арқылы қосылмаған.
Құжаттама
1. Талдамалық әдіснаманың сипаттамасын, бастапқы сараптама деректерінің түйіндемесін, қоспаларға қарастырылған ерекшеліктерді (егер қолданылса) қоса алғанда дерекнаманың тиісті бөліміне (бөлімдеріне) түзету.
2. Бастапқы сараптаманың салыстырмалы нәтижелері, немесе негіздеме болған жағдайда ағымдағы және ұсынылатын сынақтар эквивалентті екенін растайтын салыстырмалы талдау нәтижелері. Егер жаңа талдамалық әдістеме қосылатын болса, осы талап қолданылмайды.
Б.II.в.3 Қосымша затты немесе ТКЭ қаупімен реактивті алу көзінің өзгерісі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) ТКЭ қаупі бар материалдан өсімдік тектес немесе шығу тегі синтетикалық материалға
1. Биологиялық/иммунологиялық белсенді фармацевтикалық субстанция немесе биологиялық/ иммунологиялық дәрілік препарат өндірісінде пайдаланылмайтын қосымша заттар немесе реактивтер үшін
1
1
IA
2. Биологиялық/иммунологиялық белсенді фармацевтикалық субстанция немесе биологиялық/ иммунологиялық дәрілік препарат өндірісінде пайдаланылатын қосымша заттар немесе реактивтер үшін
1, 2
IB
б) ТКЭ қаупімен материалдың өзгерісі немесе енгізу немесе ТКЭ қаупімен материалды ТКЭ бойынша сәйкестік сертификаты жоқ ТКЭ қаупімен басқа материалға ауыстыру
II
Шарттар
1. Қосымша заттар және дәрілік препараттың шығаруға және жарамдылық мерзімінің аяқталуына спецификациялар өзгермейді.
Құжаттама
1. Толығымен өсімдік тектес немесе шығу тегі синтетикалық материалды өндірушінің немесе тіркеу куәлігін ұстаушысының декларациясы.
2. Материалдардың эквиваленттілігін зерттеу және дайын материал өндірісіне әсері және дәрілік препараттың сипаттамасына (мысалы, еру сипаттамасы) әсері.
Б.II.в.4 Фармакопеялық емес қосымша заттардың (егер ол тіркеу дерекнамасында сипатталған болса) немесе жаңа қосымша заттың синтезінің немесе алуының өзгерісі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Фармакопеялық емес қосымша заттардың немесе жаңа қосымша заттың синтезінің немесе алуының елеусіз өзгерісі
1, 2

1. Согласно соответствующим документам, проведены необходимые валидационные исследования, подтверждающие то, что обновленная аналитическая методика, по меньшей мере, эквивалентна предыдущей.
2. Пределы содержания суммы примесей не изменились, новые неквалифицированные примеси не обнаружены.
3. Метод анализа не изменился (например, изменение длины колонки или температуры, но не другой вид колонки или метод).
4. Новый метод испытания не является биологическим/ иммунологическим/ иммунохимическим или методом, в котором используется биологический реактив (за исключением стандартных фармакопейных микробиологических методов).
5. Альтернативная аналитическая методика для параметра спецификации уже одобрена, при этом такая методика была включена не с помощью IA/-уведомления.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая описание аналитической методологии, резюме данных первичной экспертизы, пересмотренные спецификации на примеси (если применимо).
2. Сравнительные результаты первичной экспертизы или, при наличии обоснования, сравнительные результаты анализа, подтверждающие то, что текущее и предлагаемое испытание эквивалентны. Данное требование не применяется, если добавляется новая аналитическая методика.
Б.II.в. 3 Изменение источника получения вспомогательного вещества или реактива с риском ТГЭ
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Из материала с риском ТГЭ на материал растительного или синтетического происхождения
1. Для вспомогательных веществ или реактивов, не используемых в производстве биологической/иммунологической активной фармацевтической субстанции или биологического/иммунологического лекарственного препарата
1
1
IA
2. Для вспомогательных веществ или реактивов, используемых в производстве биологической/иммунологической активной фармацевтической субстанции или биологического/иммунологического лекарственного препарата
1, 2
IB
б) Изменение или введение материала с риском ТГЭ или замена материала с риском ТГЭ на другой материал с риском ТГЭ, не имеющий сертификат соответствия по ТГЭ
II
Условия
1. Спецификации на выпуск и конец срока годности вспомогательного вещества и лекарственного препарата не изменяются.
Документация
1. Декларация производителя или держателя регистрационного удостоверения материала, что они полностью растительного или синтетического происхождения.
2. Исследование эквивалентности материалов и влияние на производство готового материала и влияние на характеристики (например, характеристики растворения) лекарственного препарата.
Б.II.в. 4 Изменение синтеза или получения нефармакопейного вспомогательного вещества (если описан в регистрационном досье) или нового вспомогательного вещества
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Незначимое изменение синтеза или получения нефармакопейного вспомогательного вещества или нового вспомогательного вещества
1, 2

1, 2, 3, 4
IA
б) Спецификациялар өзгереді немесе дәрілік препараттың сапасына әсер ете алатын қосымша заттардың физика-химиялық қасиеттерінің өзгерісі бар
II
в) Қосымша зат - биологиялық/иммунологиялық зат
II
Шарттар
1. Синтез тәсілі және спецификациялар бірдей және қоспалар бейінінің сандық және сапалық өзгерістері немесе физика-химиялық қасиеттері жоқ (қалдық еріткіштерді қоспағанда, оларды бақылау ҚР құжаттарында көрсетілген шеткі құрамға сәйкес жүзеге асырылады).
2. Адъюванттарды қоспағанда.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөлігін(терін) түзету.

1, 2, 3, 4
IA
б) Изменяются спецификации или имеется изменение физико-химических свойств вспомогательного вещества, которые влияют на качество лекарственного препарата
II
в) Вспомогательное вещество — биологическое/иммунологическое вещество
II
Условия
1. Способ синтеза и спецификации идентичны и отсутствуют качественные и количественные изменения профиля примесей (исключая остаточные растворители, при условии того, что их контроль осуществляется в соответствии с предельным содержанием, указанным в документах РК) или физико-химических свойств.
2. Исключая адъюванты.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.

2. Ескі және жаңа процестердің көмегімен өндірілген қосымша заттардың кемінде екі серия бойынша (кемінде тәжірибелік-өнеркәсіптік) сериялардың талдау деректері (алыстырмалы кесте форматында).
3. Тиісті жағдайларда кемінде екі серияның (кемінде тәжірибелік-өнеркәсіптік) дәрілік препаратының салыстырмалы еру кинетикасының тест деректері. Дәрілік өсімдік препараттарына қатысты салыстырмалы ыдырау деректері жеткілікті болуы мүмкін.

2. Данные анализа серий (в формате сравнительной таблицы), по меньшей мере, двух серий (по меньшей мере, опытно-промышленных) вспомогательного вещества, произведенных с помощью старого и нового процессов.
3. В соответствующих случаях данные теста сравнительной кинетики растворения лекарственного препарата, по меньшей мере, двух серий (по меньшей мере, опытно-промышленных). В отношении лекарственных растительных препаратов достаточны данные сравнительной распадаемости.

4. Қосымша заттардың мақұлданған және жаңа (егер қолданылса) спецификацияларының көшірмесі.
Б.II. г) Дәрілік препараттың сапасын бақылау
Б.II.г.1 Дәрілік препараттың спецификация параметрлерінің және (немесе) жарамдылық өлшемшарттарының өзгерісі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Спецификацияның қолданылу өлшемшарттарын күшейту
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Ресми бақылау органымен серияны шығаруға жататын дәрілік препараттардың спецификациясының қолданылу өлшемшарттарын күшейту
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
в) Спецификацияға жаңа параметрді және оған сәйкес келетін сынақ әдісін қосу

4. Копия одобренной и новой (если применимо) спецификаций вспомогательного вещества.
Б.II. г) Контроль качества лекарственного препарата
Б.II.г. 1 Изменение параметров спецификации и (или) критериев приемлемости лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Ужесточение критериев приемлемости спецификации
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Ужесточение критериев приемлемости спецификации лекарственных препаратов, подлежащих выпуску серий официальным контрольным органом
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
в) Добавление в спецификацию нового параметра и соответствующего ему метода испытаний

1, 2, 5, 6, 7
1, 2,3, 4, 5, 7
IA
г) Елеусіз спецификация параметрін алып тастау (мысалы, ескірген параметрді алып тастау)
1, 2
1, 2, 6
IA
д) Спецификациялардың мақұлданған жарамдылық өлшемшарттарынен тыс өзгерістер
II
е)Дәрілік препараттың жиынтық сапасына елеулі әсер ете алатын спецификация параметрін алып тастау
II
ж) Қауіпсіздігі немесе сапасына қатысты спецификация параметрін және оған сәйкес келетін сынақтар әдісін қосу немесе алмастыру (биологиялық және иммунологиялық препаратты қоспағанда)

1, 2, 5, 6, 7
1, 2, 3, 4, 5, 7
IA
г) Исключение несущественного параметра спецификации (например, исключение устаревшего параметра)
1, 2
1, 2, 6
IA
д) Изменение, выходящее за одобренные критерии приемлемости спецификаций
II
е) Исключение параметра спецификации, который может существенно повлиять на совокупное качество лекарственного препарата
II
ж) Добавление или замена (исключая биологический и иммунологический препарат) параметра спецификации и соответствующего ему метода испытаний из соображений безопасности или качества

1, 2, 3, 4, 5, 7
IB
з) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Фармакопеясының жаңартылған жалпы бабының ережесіне сәйкес келтіру мақсатында дәрілік препаратқа дерекнаманы жаңарту (*)
1, 2, 3,4, 7, 8
1,2
IA
и) Ағымдағы тіркелген әдістемесін ауыстыру мақсатында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Фармакопеясының "Дозалаудың біртектілігі", не Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Фармакопеясының "Салмағының біртектілігі" не "Құрамының біртектілігі" мақаласы енгізіледі

1, 2, 3, 4, 5, 7
IB
з) Обновление досье с целью соответствия положениям обновленной общей статьи Государственной Фармакопее Республики Казахстан на лекарственный препарат (*)
1, 2, 3, 4, 7, 8
1, 2
IA
и) Вводится статья Государственной Фармакопеи Республики Казахстан "Однородность дозирования" в целях замены текущего зарегистрированного метода, либо статья Государственной Фармакопеи Республики Казахстан "Однородность массы", либо "Однородность содержимого"

1, 2, 10
1, 2, 4
Шарттар
1. Спецификацияны қолдану өлшемшарттарын (мысалы, дәрілік препаратты тіркеу немесе ІІ түрдегі өзгерістерді енгізу барысында) талдау мақсатында бұрын жүргізілген сараптама нәтижелері бойынша қабылданған қандай да бір міндеттемелердің салдары болып табылмайды.
2. Өзгеріс өндіріс барысында туындаған, мысалы, жаңа біліктілігі жоқ қоспа, қоспа жиынтықтары құрамы шегін өзгерту күтпеген жағдайлардың салдары болып табылмайды.

1, 2, 10
1, 2, 4
IA
Условия
1. Изменение не является следствием какого-либо обязательства, принятого по результатам ранее проведенных экспертиз с целью пересмотра критериев приемлемости спецификации (например, в ходе регистрации лекарственного препарата или внесении изменений II типа), если только обосновывающая документация не была ранее проверена и утверждена в рамках другой процедуры.
2. Изменение не является следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства, например, новой неквалифицированной примеси, изменения пределов содержания суммы примесей.

3. Кез келген өзгеріс жарамдылықтың ағымдағы мақұлданған өлшемшарттар диапазонына сәйкес келуі тиіс.
4. Талдамалық әдістеме өзгермейді немесе елеусіз өзгереді.
5. Сынақтың бір де бір әдісі жаңа стандартты емес әдістемеге немесе жаңадан пайдаланылатын стандартты әдістемеге негізделмеген.
6. Сынақтың жаңа әдісі биологиялық/иммунологиялық/иммунохимиялық немесе белсенді фармацевтикалық субстанция үшін биологиялық реактив пайдаланылатын әдіс болып табылмайды (стандартты фармакопеялық микробиологиялық әдістерді қоспағанда).
7. Өзгеріс қандай да бір қоспаларды (геноуыттыны қоса) немесе ерітуді қозғамайды.
8. Өзгеріс қолданыстағы Фармакопеяға сәйкес келтіру мақсатында микробиологиялық бақылаулардың жарамдылық өлшемшарттарын жаңартуды қозғайды, ал бұрын тіркелген микробиологиялық бақылаулардың жарамдылық өлшемшарттары белгілі бір дәрілік түрге қатысты фармакопеялық талаптардан бөлек спецификацияға кірген қандай да бір қосымша бақылауларды қамтымайды.
9. Ішкі өндірістік сынақ қатер шегіндегі параметрлерді қозғамайды, мысалы:
сандық анықтамасы
қоспалар (егер тек қана белгілі бір еріткіш өндірісте пайдаланылмаса)
кез-келген қатер шегіндегі физикалық сипаттама (бөлшек көлемі, тығыздауға дейінгі және кейінгі сеппе тығыздылығы және т.б.)
сынамадан өткізуге кез келген сұраным.
10. Ұсынылатын бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Фармакопеясы мақаласының кестесіне толық сәйкес келеді және егер соңғысы мақалада көрсетілсе, салмағының немесе ішіндегісінің біртектілігі құбылуы көмегімен дозалау біртектілігі сынамасының баламалы ұсыныстарын қамтымайды.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөлігін(терін) түзету.
2. Ағымдағы және ұсынылатын спецификациялардың салыстырмалы кестесі.
3. Жаңа талдамалық әдістемеде кез келгенін толық сипаттау және бастапқы бойынша деректер (сәйкес жағдайларда)

3. Любое изменение должно укладываться в диапазон текущих одобренных критериев приемлемости.
4. Аналитическая методика не изменяется или изменяется незначительно.
5. Ни один новый метод испытания не основан на новой нестандартной методологии или стандартной методологии, используемой по-новому.
6. Новый метод испытания не является биологическим/ иммунологическим/ иммунохимическим или методом, в котором используется биологический реактив для биологической активной фармацевтической субстанции (за исключением стандартных фармакопейных микробиологических методов).
7. Изменение не затрагивает какие-либо примеси (включая генотоксичные) или растворение.
8. Изменение затрагивает обновление критериев приемлемости микробиологических контролей в целях соответствия действующей Фармакопее, а зарегистрированные ныне критерии приемлемости микробиологических контролей не включают какие-либо дополнительные контроли, включенные в спецификацию, помимо фармакопейных требований в отношении определенной лекарственной формы
9. Параметр спецификации не затрагивает критический параметр, например:
количественное определение
примеси (если только определенный растворитель однозначно не используется в производстве лекарственного препарата)
любую критическую физическую характеристику (прочность или хрупкость таблеток, не покрытых оболочкой, размеры)
любой запрос на пропуск испытания
10. Предлагаемый контроль полностью соответствует таблице статьи Государственной Фармакопее Республики Казахстан и не включает альтернативные предложения испытания однородности дозирования с помощью вариации массы или однородности содержания, если последние указаны в статье.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Сравнительная таблица текущих и предлагаемых спецификаций.
3. Подробное описание любого новой аналитической методики и данные первичной экспертизы (в соответствующих случаях).

4. Спецификацияның барлық параметрлері бойынша дәрілік препараттың екі өнеркәсіптік серияларының талдау деректері (биологиялық белсенді фармацевтикалық субстанциялар үшін қажетті негіздемелердің болмауы)
5. Тиісті жағдайларда ағымдағы және ұсынылатын спецификацияға сәйкес келетін кемінде бір тәжірибелік-өнеркәсіптік сериялардың дәрілік препаратының салыстырмалы еру кинетикасының тест деректері. Дәрілік өсімдік препараттарына қатысты салыстырмалы ыдырау деректері жеткілікті болуы мүмкін.

4. Данные анализа двух промышленных серий (в отсутствие должных обоснований для биологических активных фармацевтических субстанций — три серии) лекарственного препарата по всем параметрам спецификации.
5. В соответствующих случаях данные теста сравнительной кинетики растворения лекарственного препарата, по меньшей мере, одной опытно-промышленной серии, соответствующие текущей и предлагаемой спецификациям. В отношении лекарственных растительных препаратов достаточны данные сравнительной распадаемости.

6. Параметр елеусіз болып табылатынын растайтын негіздеме/қауіптерді бағалау параметрі.
7. Жаңа спецификация параметрлерінің және жарамдылық өлшемшарттарының негіздемесі.
(*) Ескерту
егер тіркелген дәрілік препараттың дерекнамасында "ағымдағы басылым" айтылса, ҚР Мемлекеттік Фармакопеясының жаңартылған мақаласы туралы уәкілетті органдарға хабарлау қажет. Осыған байланысты мұндай өзгеріс техникалық дерекнамада жаңартылған фармакопеялық мақала жайлы айтылмағанда қолданылады, ал өзгеріс жаңартылған нұсқауға қосу мақсатында іске асырылады.
Б.II.г.2 Дәрілік препараттың талдамалық әдістемесінің өзгерісі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Бекітілген талдамалық әдістеменің елеусіз өзгерістері

6. Обоснование/оценка рисков, подтверждающие, что параметр является незначимым.
7. Обоснование нового параметра спецификации и критериев приемлемости.
(*) Примечание
если в досье зарегистрированного лекарственного препарата упоминается "текущее издание" необходимость в уведомлении уполномоченных органов об обновленной статье Государственной Фармакопее РК. В связи с этим такое изменение применяется при отсутствии упоминания обновленной фармакопейной статьи в техническом досье, а изменение осуществляется в целях включения упоминания обновленной версии.
Б.II.г.2 Изменение аналитической методики лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Незначительные изменения утвержденной аналитической методики

1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Егер бұған баламалы әдістеме мақұлданған болса, талдамалық әдістеменің болмауы
4
1
IA
в) Биологиялық/ иммунологиялық/ иммунохимиялық сынақты немесе биологиялық реактив немесе бекітілген хаттамамен қамтылмаған биологиялық салыстыру препаратты алмастыру пайдаланылатын әдісті өзгерту (ауыстыру)
II
г) Талдамалық әдістеменің өзге өзгерістері (қосуды немесе ауыстыруды қоса)
1, 2
IB
д) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Фармакопеясының жаңартылған жалпы мақаласына сәйкес келу мақсатында талдамалық әдістемені жаңарту
2, 3, 4, 5
1
IA
е) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Фармакопеясына сәйкестігін көрсету және ескірген өзінің талдамалық әдістемесін және оның нөмірін алып тастау мақсатында (*)
2, 3, 4, 5
1
IA
Шарттар

1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Исключение аналитической методики, если альтернативная ей методика уже одобрена
4
1
IA
в) Изменение (замена) биологического/ иммунологического/ иммунохимического испытания или метода, в котором используется биологический реактив, или замена биологического препарата сравнения, не охваченного утвержденным протоколом
II
г) Прочие изменения аналитической методики (включая добавление или замену)
1, 2
IB
д) Обновление аналитической методики в целях соответствия обновленной общей статье Государственной Фармакопее Республики Казахстан
2, 3, 4, 5
1
IA
е) В целях отражения соответствия Государственной Фармакопее Республики Казахстан и исключения упоминания устаревшей собственной аналитической методики и ее номера (*)
2, 3, 4, 5
1
IA
Условия

1. Тиісті құжаттарға сәйкес жаңартылған талдамалық әдістеме кемінде алдыңғыға эквивалентті екенін растайтын қажетті валидациялық зерттеулер жүргізілді.
2. Қоспа жиынтығы құрамының шектері өзгерген жоқ, жаңа біліктілігі жоқ қоспалар табылған жоқ.
3. Талдау әдісі өзгерген жоқ (мысалы, бағана ұзындығының немесе температураның өзгеруі, бірақ бағананың немесе әдістің басқа түрі емес).
4. Жаңа сынақ әдісі биологиялық/иммунологиялық/иммунохимиялық сынақ әдісі немесе биологиялық реактив пайдаланылатын әдіс болып табылмайды (стандартты фармакопеялық микробиологиялық әдістерді қоспағанда).
5. Тіркелген талдамалық әдістеме Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясының жалпы мақаласына сілтеме береді, ал кез келген өзгерістер елеусіз болып табылады және техникалық дерекнаманың жаңартылуын талап етеді.
Құжаттама
1. Талдамалық әдістеменің сипаттамасын, бастапқы сараптама деректерінің түйіндемесін, қоспаларға қарастырылған спецификацияларды (егер қолданылса) қоса алғанда, дерекнаманың тиісті бөліміне түзету енгізу.
2. Бастапқы сараптаманың салыстырмаы нәтижелері, немесе негіздеме болған жағдайда ағымдағы және ұсынылатын сынақтар эквивалентті екенін растайтын салыстырмалы талдау нәтижелері. Егер жаңа талдамалық әдістеме қосылатын болса, осы талап қолданылмайды.
(*) Ескерту
егер тіркелген дәрілік препараттың дерекнамасында "ағымдағы басылым" туралы айтылса, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Фармакопеясының жаңартылған мақаласы туралы уәкілетті органдарға хабарлау қажет.
Б.II.г.3 Дәрілік препаратты өндірген кезде параметрлер бойынша шығару немесе нақты уақытта шығаруды енгізуді қозғайтын өзгерістер
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
Б.II. д) Қаптау-тығындау жүйесі
Б.II.д.1 Дәрілік препараттың бастапқы қаптамасының өзгерісі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Сапалық және сандық құрамы
1. Қатты дәрілік түрлер
1, 2, 3
1, 2, 3, 4, 6
IA
2. Жұмсақ және стерильді емес дәрілік түрлер
1, 2, 3, 5, 6
IB
3. Стерильді дәрілік препараттар және биологиялық/иммунологиялық дәрілік препараттар
II
4. Өзгеріс бір мезгілде сақтау шарттары және (немесе) жарамдылық мерзімін қысқарту өзгерістері барысында қорғаныс қасиеттері төмен қаптаманы қозғайды
II
б) Контейнер түрін өзгерту немесе жаңа контейнерді қосу
1. Қатты, жұмсақ және стерильді емес сұйық дәрілік түрлер
1, 2, 3, 5, 6, 7
IB
2. Стерильді дәрілік препараттар және биологиялық/иммунологиялық дәрілік препараттар
II
3. Дозалауды немесе дәрілік түрді толық жоққа шығаруға әкелмейтін бастапқы қаптамадан контейнерді алып тастау
4
1, 8
IA
Шарттар

1. Согласно соответствующим документам, проведены необходимые валидационные исследования, подтверждающие, что обновленная аналитическая методика, по меньшей мере, эквивалентна предыдущей.
2. Пределы содержания суммы примесей не изменились, новые неквалифицированные примеси не обнаружены.
3. Метод анализа не изменился (например, изменение длины колонки или температуры, но не другой вид колонки или метод).
4. Новый метод испытания не является биологическим/ иммунологическим/ иммунохимическим или методом, в котором используется биологический реактив (за исключением стандартных фармакопейных микробиологических методов).
5. Зарегистрированная аналитическая методика уже ссылается на общую статью Государственной Фармакопее РК, а любые изменения являются незначимыми и требуют обновления технического досье.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая описание аналитической методологии, резюме данных первичной экспертизы, пересмотренные спецификации на примеси (если применимо).
2. Сравнительные результаты первичной экспертизы или, при наличии обоснования, сравнительные результаты анализа, подтверждающие то, что текущее и предлагаемое испытание эквивалентны. Настоящее требование не применяется, если добавляется новая аналитическая методика.
(*) Примечание
если в досье зарегистрированного лекарственного препарата упоминается "текущее издание" необходимость в уведомлении уполномоченных органов об обновленной статье Государственной Фармакопее Республики Казахстан отсутствует.
Б.II.г.3 Изменение, затрагивающее введение выпуска в реальном времени или выпуска по параметрам при производстве лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
II
Б.II. д) Упаковочно-укупорочная система
Б.II.д.1 Изменение первичной упаковки лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Качественный и количественный состав
1. Твердые лекарственные формы
1, 2, 3
1, 2, 3, 4, 6
IA
2. Мягкие и нестерильные жидкие лекарственные формы
1, 2, 3, 5, 6
IB
3. Стерильные лекарственные препараты и биологические/иммунологические лекарственные препараты
II
4. Изменение затрагивает упаковку, обладающую меньшими защитными свойствам при одновременных изменениях условий хранения и (или) сокращении срока годности
II
б) Изменение вида контейнера или добавление нового контейнера
1. Твердые, мягкие и нестерильные жидкие лекарственные формы
1, 2, 3, 5, 6, 7
IB
2. Стерильные лекарственные препараты и биологические/иммунологические лекарственные препараты
II
3. Исключение контейнера первичной упаковки, которое не приводит к полному исключению дозировки или лекарственной формы
4
1, 8
IA
Условия

1. Өзгеріс тек қана қаптаманың/контейнердің бір түріне әсер етеді (мысалы, блистерді блистерге өзгерту).
2. Елеулі қасиеттер бойынша ұсынылатын қаптамалық материал мақұлданғанға кемінде эквиваленттілігі.
3. Белгіленген талаптарға сәйкес тұрақтылықтың тиісті зерттеулері басталды және өтініш беруші өзгерістерді енгізу сәтінде тұрақтылықтың тиісті параметрлері кемінде екі тәжірибелік-өнеркәсіптік немесе өнеркәсіптік серияларға талданған, оның қарауында қанағаттанарлық нәтижелер, кеміндетұрақтылықтың 3-айлық зерттеуі бар. Алайда егер ұсынылатын қаптама мақұлданғанмен салыстырғанда тұрақтырақ болса, онда тұрақтылық бойынша үш айлық деректер талап етілмейді. Мұндай зерттеулерді аяқтағаннан кейін егер нәтижелері спецификацияға кірмесе немесе әлеуетті жарамдылық мерзімінің/қайта сынау кезеңінің соңына кірмесе, оларды дереу әрекет ету жоспарымен қатар уәкілетті органға ұсыну қажет.
4. Дәрілік препараттың қалған шығарылу түрі дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында көрсетілген дозалау және емдеу ұзақтығы бойынша ұсынымдарды орындау үшін жеткілікті болуы тиіс.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөлігін түзету.
2. Жаңа қаптама туралы қажетті деректер (мысалы, өткізгіштігі бойынша салыстырмалы деректер, мысалы, O2, CO2, ылғал және т.б. үшін).
3. Тиісті жағдайларда материалдың тағамдық өнімдермен жанасатын пластикалық материалдар және нысандар туралы тиісті фармакопеялық талаптарға немесе ҚР заңнамасына сәйкестігін растауды қоса, ішіндегісі мен қаптама материалының арасында өзара әрекеттесу жоқ екендігін (мысалы, ұсынылатын материалдың оның ішіндегісімен компоненттердің алмасуының болмауы, дәрілік препараттың компоненттері қаптамаға өтпейді) растау қажет.
4. ҚР құжаттарына сәйкес (сериялар нөмірін көрсете отырып) тұрақтылықтың тиісті зерттеулері басталғанын және өзгерістерді енгізу сәтінде өтініш берушінің қарауында тұрақтылық бойынша ең төменгі қанағаттанарлық деректер болғандығын; және қолда бар деректердің қандай да бір мәселе туындағанын куәландырмайтыны туралы декларация. Сондай-ақ, зерттеудің аяқталатынын растау қажет және егер нәтижелер спецификацияға кірмесе немесе жарамдылық мерзімінің соңына қарай спецификацияда болмаса, оларды ұсынылатын іс-қимылдар жоспарымен бірге уәкілетті органға ұсынады.

1. Изменение затрагивает только один и тот же вид упаковки/контейнера (например, блистер на блистер).
2. По значимым свойствам предлагаемый упаковочный материал по меньшей мере эквивалентен одобренному.
3. Начаты соответствующие исследования стабильности в соответствии с установленными требованиями и заявителем на момент введения изменений проанализированы соответствующие параметры стабильности не менее чем на двух опытно-промышленных или промышленных сериях, в его распоряжении находятся удовлетворительные результаты, по меньшей мере, 3-месячного изучения стабильности. Однако, если предлагаемая упаковка более устойчива по сравнению с одобренной, то трехмесячные данные по стабильности не требуются. Исследования завершаются, если их результаты не укладываются в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, их необходимо немедленно представить уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.
4. Оставшая(ие)ся форма(ы) выпуска лекарственного препарата должна(ы) быть достаточна(ы) для выполнения рекомендаций по дозированию и продолжительности лечения, указанных в общей характеристике лекарственного препарата.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Необходимые данные о новой упаковке (например, сравнительные данные по проницаемости, например, для O2, CO2, влаги и т.д.).
3. В соответствующих случаях необходимо представить подтверждение того, что взаимодействие между содержимым и упаковочным материалом не происходит (например, отсутствует перемещение компонентов предлагаемого материала в его содержимое, компоненты лекарственного препарата не переходят в упаковку), включая подтверждение того, что материал соответствует соответствующим фармакопейным требованиям или законодательству Республики Казахстан о пластических материалах и объектам, контактирующим с пищевыми продуктами.
4. Декларация, что начаты требуемые исследования стабильности в соответствии с установленными требованиями (с указанием номеров серий); и что (в соответствующих случаях) на момент введения изменений в распоряжении заявителя находились требуемые минимальные удовлетворительные данные по стабильности; и что имеющиеся данные не свидетельствовали о какой-либо проблеме. Необходимо также представить подтверждение того, что исследования будут завершены, и что если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.

5. ҚР құжаттарына сәйкес жүргізілген тұрақтылық зерттеулері нәтижелері тұрақтылықтың маңызды параметрлері бойынша кемінде 3 айды қамтитын кемінде екі тәжірибелік-өнеркәсіптік немесе өнеркәсіптік серияларда және көрсетілген зерттеулердің аяқталатынын растау және егер нәтижелер спецификацияға кірмесе немесе жарамдылық мерзімінің соңына қарай спецификацияда болмаса, оларды ұсынылатын іс-қимылдар жоспарымен бірге уәкілетті органға ұсынады.
6. Бастапқы қаптаманың (егер қажет болса) ағымдағы және ұсынылатын спецификацияларын салыстыру.
7. Тиісті жағдайларда жаңа контейнердің/тығындаудың
8. Қаптаманың қалған өлшемі (дері) дозалау режиміне және емдеу ұзақтығына сәйкес келетінін білдіретін декларация және дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында келтірілген дозалау бойынша ұсыныстарды орындау үшін жеткілікті.
Ескерту
Б.II.Д.1.б) үшін - егер өзгеріс "жаңа дәрілік түрдің қалыптасуына" әкелсе, онда мұндай өзгеріс тіркеуді кеңейту туралы өтініш беруді талап етеді.
Б.II.д.2 Дәрілік препараттың бастапқы қаптамасының спецификация параметрлерінің және (немесе) жарамдылық өлшемшарттарының өзгерісі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Спецификация жарамдылық өлшемшарттарын күшейту
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Спецификацияға жаңа параметрді және оған сәйкес келетін талдамалық әдістемені қосу
1, 2, 5
1, 2, 3, 4, 6
IA
в) Спецификацияның елеусіз параметрін алып тастау (мысалы, ескірген параметрді алып тастау)
1, 2
1, 2, 5
IA
г) Қауіпсіздігі немесе сапасы тұрғысынан спецификация параметрін қосу немесе алмастыру
1, 2, 3, 4, 6
IB
Шарттар
1. Өзгеріс спецификация (мысалы, тіркеу немесе ІІ түрдегі өзгерістерді енгізу барысында) жарамдылығы өлшемшарттарын талдау мақсатында бұрын жүргізілген сараптама нәтижелері бойынша қабылданған қандай да бір міндеттің салдары болып табылмайды.
2. Өзгеріс өндіріс барысында пайда болған кездейсоқ жағдайлардың салдары болып табылмайды.
3. Кез-келген өзгеріс жарамдылықтың ағымдағы мақұлданған өлшемшарттарының диапазонына кіруі керек.
4. Талдамалық әдістеме өзгермейді немесе елеусіз өзгереді.
5. Бірде-бір жаңа сынақ әдісі жаңа стандартты емес әдіске немесе жаңадан пайдаланылатын стандартты әдістемеге негізделмеген.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөлігін (терін) түзету.
2. Ағымдағы және ұсынылатын спецификациялардың салыстырмалы кестесі.
3. Жаңа талдамалық әдістеменің егжей-тегжейлі сипаттамасы және валидация бойынша деректер (тиісті жағдайларда).
4. Спецификацияның барлық параметрі (көрсеткіші) бойынша қаптама материалының екі сериясының талдау деректері.

5. Результаты исследований стабильности, проведенных в соответствии с установленными требованиями, по значимым параметрам стабильности не менее чем на двух опытно-промышленных или промышленных сериях, охватывающих не менее 3 месяцев, и подтверждение того, что указанные исследования будут завершены, и если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.
6. Сравнение текущих и предлагаемых спецификаций первичной упаковки (если применимо).
7. В соответствующих случаях образцы нового контейнера/укупорки.
8. Декларация, что оставший(е)ся размер(ы) упаковки соответствуе(ю)т режиму дозирования и продолжительности лечения и достаточны для выполнения рекомендаций по дозированию, приведенных в общей характеристике лекарственного препарата.
Примечание
Для Б.II.Д.1.б) — если изменение приводит к "образованию новой лекарственной формы", то такое изменение требует подачи заявления о расширении регистрации.
Б.II.д.2 Изменение параметров спецификации и (или) критериев приемлемости первичной упаковки лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Ужесточение критериев приемлемости спецификации
1, 2, 3, 4
1, 2
IA
б) Добавление в спецификацию нового параметра и соответствующей ему аналитической методики
1, 2, 5
1, 2, 3, 4, 6
IA
в) Исключение несущественного параметра спецификации (например, исключение устаревшего параметра)
1, 2
1, 2, 5
IA
г) Добавление или замена параметра спецификации из соображений безопасности или качества
1, 2, 3, 4, 6
IB
Условия
1. Изменение не является следствием какого-либо обязательства, принятого по результатам ранее проведенных экспертиз с целью анализа критериев приемлемости спецификации (например, в ходе регистрации лекарственного препарата или внесении изменений II типа).
2. Изменение не является следствием непредвиденных ситуаций, возникших в ходе производства.
3. Любое изменение должно укладываться в диапазон текущих одобренных критериев приемлемости.
4. Аналитическая методика не изменяется или изменяется незначительно.
5. Ни один новый метод испытания не основан на новой нестандартной методологии или стандартной методологии, используемой по-новому.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Сравнительная таблица текущих и предлагаемых спецификаций.
3. Подробное описание новой аналитической методики и данные первичной экспертизы(в соответствующих случаях).
4. Данные анализа двух серий упаковочного материала по всем параметрам (показателям) спецификации.

1. Жаңартылған талдамалық әдістеме, кем дегенде, алдындағыға эквивалентті екенін растайтын қажетті бастапқы сараптама жүргізілді.
2. Талдау әдісі өзгерген жоқ (мысалы, бағана ұзындығының немесе температураның өзгеруі, бірақ бағананың немесе әдістің басқа түрі емес).
3. Бір де бір жаңа сынақ әдісі жаңа стандартты емес әдістемеге немесе жаңадан пайдаланылатын стандартты әдістемеге негізделмеген.
4. Белсенді фармацевтикалық субстанция /дәрілік препарат биологиялық/иммунологиялық емес.
5. Спецификациясы параметрі үшін баламалы талдамалық әдістеме мақұлданды, бұл ретте мұндай әдістеме IA-хабарлама арқылы қосылмаған.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөлігін түзету.
2. Бастапқы сараптаманың салыстырмалы нәтижелері, немесе негіздеме болса, ағымдағы және ұсынылатын сынақтар баламалы екенін растайтын салыстырмалы талдау нәтижелері. Егер жаңа талдамалық әдістеме қосылатын болса, осы талап қолданылмайды.
Б.II.д.4 Бастапқы қаптама немесе тығындаудың (бастапқы қаптаманың) түрінің немесе көлемінің өзгерісі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Стерильді емес дәрілік препараттар
1, 2, 3
1, 2, 4
IA
б) Пішінінің немесе өлшемінің өзгеруі жеткізуге, қолдануға, қауіпсіздікке немесе дәрілік препараттың тұрақтылығына әсер ете алатын қаптама материалдарының негізгі көрсеткіштеріне әсер етеді
II
в) Стерильді дәрілік препараттар
1, 2, 3, 4
IB
Шарттар
1. Бастапқы қаптаманың сандық және сапалық құрамы өзгерген жоқ.
2. Өзгеріс жеткізуге, қолдануға, қауіпсіздікке немесе дәрілік препараттың тұрақтылығына әсер ете алатын қаптама материалдарының негізгі көрсеткіштеріне әсер етпейді.
3. Бос кеңістікті немесе ҚР құжаттарына сәйкес тұрақтылығы бойынша үстіңгі бетін/көлемін өзгерткен кезде тұрақтылықтың тиісті зерттеулері басталды; және екеуден кем емес тәжірибелік-өнеркәсіптік (биологиялық/иммунологиялық дәрілік препараттар үшін - үш серияда) немесе өнеркәсіптік серияларда тиісті тұрақтылық параметрлері талданды; өтініш берушінің қарауында қанағаттанарлық нәтижелер, кем дегенде, тұрақтылықты (биологиялық/иммунологиялық дәрілік препараттар үшін - алты айлық) 3 айлық зерттеуі бар. Сондай-ақ, зерттеудің аяқталатынын растау қажет және егер нәтижелер спецификацияға кірмесе немесе жарамдылық мерзімінің соңына қарай спецификацияда болмаса, оларды ұсынылатын іс-қимылдар жоспарымен бірге уәкілетті органға ұсынады.
Құжаттама

1. Согласно соответствующим документам, проведенная необходимая первичная экспертиза, подтверждающая то, что обновленная аналитическая методика, по меньшей мере, эквивалентна предыдущей.
2. Метод анализа не изменился (например, изменение длины колонки или температуры, но не другая колонка или метод).
3. Ни один новый метод испытания не основан на новой нестандартной методологии или стандартной методологии, используемой по-новому.
4. Активная фармацевтическая субстанция/лекарственный препарат не являются биологическими/иммунологическими.
5. Альтернативная аналитическая методика для параметра спецификации уже одобрена, при этом такая методика была включена не с помощью IA/-уведомления.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Сравнительные результаты первичной экспертизы или, при наличии обоснования, сравнительные результаты анализа, подтверждающие то, что текущее и предлагаемое испытание эквивалентны. Настоящее требование не применяется, если добавляется новая аналитическая методика.
Б.II.д. 4 Изменение формы или размеров первичной упаковки или укупорки (первичной упаковки)
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Нестерильные лекарственные препараты
1, 2, 3
1, 2, 4
IA
б) Изменение формы или размеров затрагивает ключевые показатели упаковочного материала, которые существенно влияют на доставку, применение, безопасность или стабильность лекарственного препарата
II
в) Стерильные лекарственные препараты
1, 2, 3, 4
IB
Условия
1. Качественный и количественный состав первичной упаковки не изменился.
2. Изменение не затрагивает ключевые показатели качества упаковочного материала, которые влияют на доставку, применение, безопасность или стабильность лекарственного препарата.
3. При изменении свободного пространства или отношения поверхность/объем согласно соответствующим документам Республики Казахстан по стабильности начаты соответствующие исследования стабильности; проанализированы соответствующие параметры стабильности не менее чем на двух опытно-промышленных (для биологических/иммунологических лекарственных препаратов — трех сериях) или промышленных сериях; в распоряжении заявителя находятся удовлетворительные результаты, по меньшей мере, 3-месячного изучения стабильности (для биологических/иммунологических лекарственных препаратов — шестимесячного). Подтверждение того, что исследования будут завершены, и что если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.
Документация

1. Контейнер немесе тығындау материалының сипаттамасын, толық сызбасын және құрамын қоса алғанда, дерекнаманың тиісті бөлімін түзету, сондай-ақ дәрілік препарат туралы ақпаратты қайта қарау.
2. Тиісті жағдайларда жаңа контейнер/тығындау үлгілері.
3. Терминальді стерилизациялауға ұшыраған стерильді препараттарға қайта бастапқы сарапатама зерттеулер жүргізілді. Тиісті жағдайларда бастапқы сараптама зерттеулерде пайдаланылған сериялар нөмірін көрсету керек.
4. Бос кеңістікті немесе көлемге үстіңгі бетіне қатысты белгінген талаптарға сәйкес тұрақтылық зерттеуді талапт ету басталғаны (сериялардың нөмірлері көрсетілген) және (тиісті жағдайларда) ІА типті өзгеріс туралы хабарлама тарату және ІВ типті өзгеріс туралы хабарлама беру сәтінде оның қарауында тұрақтылықты зерттеудің қанағаттанарлық нәтижелер болатынын; қолда бар деректердің қандай да бір мәселені көрсетпейтіні туралы декларация. Сондай-ақ, зерттеудің аяқталатынын растау қажет және егер нәтижелер спецификацияға кірмесе немесе жарамдылық мерзімінің соңына қарай спецификацияда болмаса, оларды ұсынылатын іс-қимылдар жоспарымен бірге уәкілетті органға ұсынады.
Б.II.д.5 Дәрілік препарат қаптамасының көлемінің өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Қаптамадағы дәрілік түр бірлігі санының өзгерісі (мысалы, таблеткалар, ампулалар және т.б.)
1. Өзгеріс қаптама мөлшерінің мақұлданған диапазонына орналасады
1, 2
1, 3
IAНУ
2. Өзгеріс қаптама мөлшерінің мақұлданған диапазонына орналаспайды
1, 2, 3
IB
б) Қаптама өлшемінің өзгерісі
3
1, 2
IA
в) Стерильді көп дозалы (немесе ішінара шығарумен бір дозалы) парентеральді дәрілік препараттардың және биологиялық/иммунологиялық көп дозалы парентеральді дәрілік препараттардың номиналдық массасының/ номиналдық көлемінің өзгеруі
II
г) Парентальді емес көп дозалы (немесе ішінара шығарумен бір дозалы) дәрілік препараттардың номиналдық массасының/номиналдық көлемінің өзгеруі
1, 2, 3
IB
Шарттар
1. Қаптаманың жаңа өлшемі дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында көрсетілген дозалау режиміне және емдеу ұзақтығына сәйкес болуы тиіс.
2. Бастапқы қаптама материалы өзгерген жоқ.
3. Қалған шығару түрлері дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында көрсетілген дозалау режиміне және емдеу ұзақтығы бойынша ұсынымдарды орындауға мүмкіндік береді.
Құжаттама
1. Дәрілік препарат туралы ақпаратты қайта қарастыруды қоса, дерекнаманың тиісті бөлігін түзету.

1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая описание, подробный чертеж и состав материала контейнера или укупорки, а также пересмотр информации о лекарственном препарате.
2. В соответствующих случаях образцы нового контейнера/укупорки.
3. Проведены повторные валидационные исследования стерильных препаратов, подвергающихся терминальной стерилизации. В соответствующих случаях необходимо указать номера серий, использованных в валидационных исследованиях.
4. При изменении свободного пространства или отношения поверхности к объему декларация, что начаты требуемые исследования стабильности в соответствии с установленными требованиями (с указанием номеров серий); и что (в соответствующих случаях) на момент реализации уведомления об изменении IA типа и подачи уведомления об изменении IB типа в его распоряжении находятся удовлетворительные результаты изучения стабильности; и что имеющиеся данные не указывают на какие-либо проблемы. Необходимо также представить подтверждение того, что исследования будут завершены, и что если результаты не будут укладываться в спецификации или потенциально не укладываться в спецификации на конец срока годности, их немедленно представят уполномоченному органу наряду с предлагаемым планом действий.
Б.II.д.5 Изменение размера упаковки лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Изменение количества единиц лекарственной формы (например, таблеток, ампул и т.д.) в упаковке
1. Изменение укладывается в одобренный диапазон размеров упаковок
1, 2
1, 3
IA
2. Изменение не укладывается в одобренный диапазон размеров упаковок
1, 2, 3
IB
б) Изменение размера(ов) упаковки(ок)
3
1, 2
IA
в) Изменение номинальной массы/номинального объема стерильных многодозных (или однодозных с частичным извлечением) парентеральных лекарственных препаратов и биологических/иммунологических многодозных парентеральных лекарственных препаратов
II
г) Изменение номинальной массы/номинального объема непарентеральных многодозных (или однодозных с частичным извлечением) лекарственных препаратов
1, 2, 3
IB
Условия
1. Новый размер упаковки должен соответствовать режиму дозирования и продолжительности лечения, указанным в общей характеристике лекарственного препарата.
2. Материал первичной упаковки не изменяется.
3. Оставшиеся формы выпуска позволяют выполнить рекомендации по дозированию и длительности лечения, указанные в общей характеристике лекарственного препарата.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая пересмотр информации о лекарственном препарате.

2. Қаптаманың жаңа/қалған өлшемдері дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында көрсетілген дозалау режиміне және емдеу ұзақтығына сәйкес келетінін білдіретін негіздеме.
3. ҚР тиісті құжаттарына сәйкес тұрақтылыққа әсер етуі күтілетін болса, тұрақтылық зерттеулері басталатындығы туралы декларация. Деректерді (ұсынылған іс-қимылдар жоспарымен), тек олар спецификацияға кірмесе ұсыну қажет.
Ескерту:
Б.II.д.5.в) және г) үшін - егер өзгеріс дәрілік препарат "дозасының" өзгеруіне әкелсе, онда мұндай өзгеріс кеңейту туралы өтініш беруді талап етеді.
Б.II.д.6 дәрілік препаратқа тікелей әсер етпейтін (мысалы, алмалы-салмалы қалпақшалар түсі, ампуладағы түсті кодтық сақиналар, инені қорғайтын қақпақшаны өзгерту (басқа пластикті пайдалану)) қаптаманың қандай да бір бөлшегінің (бастапқы) өзгерісі
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Дәрілік препарат туралы ақпаратқа қатысты өзгеріс
1
1
IAНУ
б) Дәрілік препарат туралы ақпаратқа қатысты емес өзгеріс
1
1
IA
Шарттар
1. Өзгеріс жеткізуге, қолдануға, қауіпсіздікке немесе дәрілік препараттың тұрақтылығына әсер ете алатын қаптама материалдарының бір бөлігіне әсер етпейді.
Құжаттама
1. Дәрілік препарат туралы ақпаратты қайта қарастыруды қоса, дерекнаманың тиісті бөлігін түзету.
Б.II.д.7 Қаптама немесе құрылғы компоненттерінің жеткізушісін өзгерту (егер дерекнамада көрсетілсе)
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
а) Жеткізушіні алып тастау
1
1
IA
б) Жеткізушіні ауыстыру немесе қосу
1, 2, 3, 4
1, 2, 3
IA
в) Дозаланған ингаляторлар спейсерлерін жеткізушілердің кез келген өзгеруі
II
Шарттар
1. Қаптама компонентін немесе бұйым алып тасталмайды.
2. Қаптама компоненттерінің сапалық және сандық құрамы/эскиздің бұйымдары мен ерекшеліктері өзгермейді.
3. Сапаны бақылау спецификациялары мен әдістері, кемінде эквивалентті.
4. Стерильдеу әдісі және оның шарттары өзгермейді (егер қолданылса).
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөлігін түзету.
2. Дәрілік препаратқа қоса берілетін медициналық бұйымдарға қатысты Қазақстан Республикасында медициналық бұйымдардың тіркелуін растау
3. Ағымдағы және ұсынылатын спецификациялардың салыстырмаы кестесі (егер қолданылса).
Б.II.д.8 Бастапқы және қайталама қаптаманың таңбалану дизайнын өзгерту
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрлері
1
1,2
IA
Шарттар
1. Қаптама компоненттерінің сапалық және сандық құрамы/эскиздің бұйымдары мен спецификациясы өзгермейді.
Құжаттама
1. Дерекнаманың тиісті бөлігін(терін) түзету.

2. Обоснование, что новая/остающиеся размеры упаковок соответствуют режиму дозирования и продолжительности лечения, указанным в общей характеристике лекарственного препарата.
3. Декларация, что если ожидается влияние на стабильность, согласно соответствующим установленным требованиям будут начаты исследования стабильности. Данные необходимо представить (с предлагаемым планом действий), лишь если они не укладываются в спецификации.
Примечание:
Для Б.II.д.5.в) и г) — если изменение приводит к изменению "дозировки" лекарственного препарата, то такое изменение требует подачи заявления о расширении.
Б.II.д. 6 Изменение какой-либо составляющей (первичной) упаковки, непосредственно не соприкасающейся с лекарственным препаратом (например, цвет съемных колпачков, цветные кодовые кольца на ампулах, изменение колпачка, защищающего иглу (использование другого пластика))
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Изменение, затрагивающее информацию о лекарственном препарате
1
1
IA
б) Изменение, не затрагивающее информацию о лекарственном препарате
1
1
IA
Условия
1. Изменение не затрагивает части упаковочного материала, которые влияют на доставку, применение, безопасность или стабильность лекарственного препарата.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая пересмотр информации о лекарственном препарате.
Б.II.д.7 Изменение поставщика компонентов упаковки или устройства (если указано в досье)
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Исключение поставщика
1
1
IA
б) Замена или добавление поставщика
1, 2, 3, 4
1, 2, 3
IA
в) Любое изменение поставщиков спейсеров дозированных ингаляторов
II
Условия
1. Исключение компонента упаковки или изделия не происходит.
2. Качественный и количественный состав компонентов упаковки/ изделия и спецификации эскиза не изменяются.
3. Спецификации и методы контроля качества, по меньшей мере, эквивалентны.
4. Метод стерилизации и ее условия не изменяются (если применимо).
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.
2. Подтверждение регистрации медицинского изделия в Республике Казахстан в отношении медицинских изделий, прилагаемых к лекарственному препарату.
3. Сравнительная таблица текущих и предлагаемых спецификаций (если применимо).
Б.II.д. 8 Изменение дизайна маркировки первичной и вторичной упаковки
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
1
1,2
IA
Условия
1.Качественный и количественный состав компонентов упаковки/ изделия и спецификации эскиза не изменяются.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье.

1, 2, 3, 5, 6
1, 2, 3
IAНУ
2. Препараттың фармацевтикалық субстанциясын (мысалы, небулайзер) жеткізіп беруге елеулі әсер етуі мүмкін дозаланған ингалятордың немесе басқа құрылғының спейсерлері
II
б) Бұйымдарды алып тастау
4
1, 4
IAНУ
в) Бастапқы қаптаманың бөлігі болып табылатын бұйымды қосу немесе ауыстыру
II
Шарттар
1. Ұсынылатын өлшейтін бұйым мақұлданған қолдану тәсіліне сәйкес қаралатын дәрілік препараттың қажетті дозасын дәл өлшеу қажет.

1, 2, 3, 5, 6
1, 2, 3
IA
2. Спейсеры дозирующих ингаляторов или другого устройства, который может оказать существенное влияние на доставку фармацевтической субстанции препарата (например, небулайзер)
II
б) Исключение изделия
4
1, 4
IA
в) Добавление или замена изделия, являющегося частью первичной упаковки
II
Условия
1. Предлагаемое измеряющее изделие должно точно отмеривать необходимую дозу рассматриваемого лекарственного препарата согласно одобренному способу применения, следует представить результаты таких исследований.

2. Дәрілік препаратпен бірлескен жаңа бұйым.
3. Өзгеріс дәрілік препарат туралы ақпаратты айтарлықтай өзгертпеуі қажет.
4. Дәрілік препаратты нақты дозалауды жалғастыруға болады.
5. Медициналық бұйым дәрілік препаратты ерітуші ретінде пайдаланылмайды.
6. Егер өлшеу функциясы қаралған болса, ол сол бұйымның дерекнамасына енгізілуі қажет.
Құжаттама
1. Нақты эскиз және бұйым материалының құрамы мен өнім берушіні қоса алғанда, егер қолданылса, дерекнаманың тиісті бөлігіне түзету жасау, сондай-ақ дәрілік препарат туралы ақпаратты тиісті түрде қайта қарау.
2. Медициналық бұйымның Қазақастан Республикасында тіркелгендігін растау.
3. Жаңа бұйымның үлгілері қолданылатын болса.
4. Бұйымды алып тастауға негіздеме.
Ескерту:
Б.IV.1.в) үшін - егер өзгерістер "жаңа дәрілік нысанның пайда болуына" алып келсе, онда мұндай өзгеріс тіркеуді кеңейту туралы өтініш беруді талап етеді.
Б. V Өзге реттеуші рәсімдермен негізделген тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу
Б.V. a) ПФМ/МФВА
Б.V.a.1 Дәрілік препараттың тіркеу дерекнамасына жаңа, жаңартылған немесе түзетілген плазманың мастер-файлын (2-кезеңдегі ПФМ рәсімі) қосу
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсімлар түрі
а) Дәрілік препараттың қасиетіне әсер ететін плазманың жаңа мастер-файлын бірінші қосу
II
б) Дәрілік препараттың қасиетіне әсер етпейтін плазманың жаңа мастер-файлын бірінші қосу
1, 2, 3, 4
IB
в) Плазманың жаңартылған/түзетілген мастер-файлын қосу: өзгерістер дәрілік препараттың қасиетіне әсер етеді
1, 2, 3, 4
IB
г) Плазманың жаңартылған/түзетілген мастер-файлын қосу: өзгерістер дәрілік препараттың қасиетіне әсер етпейді
1
1, 2, 3, 4
IAНУ
Шарттар
1. Жаңартылған немесе өзгертілген ПМФ-ға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігіне сертификат берілді.
Құжаттама
1. ПМФ сертификаты және сараптама есебі тіркелген дәрілік препаратқа толығымен қолданылатындығына декларация, ПМФ ұстаушысы ТК ұстаушысына (егер ТК ұстаушысы мен ПМФ ұстаушысы бір адам болмаса) ПМФ сертификаты, сараптама есебі және ПМФ дерекнамасы, ПМФ сертификаты және сараптама есебі осы дәрілік препарат үшін бұдан бұрынғы ПМФ құжаттамасын ауыстырады.
2. ПМФ сертификаты және сараптама есебі.
3. Сертификатталған ПМФ арқылы барлық енгізілетін өзгерістерді сипаттайтын және ерекше қауіптер өнімін бағалауды қосқанда дәрілік препараттың әлеуетті әсерін бағалайтын сарапшы декларациясы.
4. Өзгерістер енгізу туралы өтініш нысанында тіркеу дерекнамасындағы ПМФ-ның (код нөмірі) "қолданыстағы" және "ұсынылатын" сертификатын айқын сипаттау қажет. Егер қолданылса, өзгерістер енгізу туралы өтініш нысанында тіпті өтініш мәні болып табылмаса да, дәрілік препаратқа сілтейтін барлық басқа ПМФ-ны айқын атап көрсеткен қажет.

2. Новое изделие совместимо с лекарственным препаратом.
3. Изменение не должно приводить к значимому изменению информации о лекарственном препарате.
4. Лекарственный препарат можно продолжать точно дозировать.
5. Медицинское изделие не используется в качестве растворителя лекарственного препарата.
6. Если предусмотрена измерительная функция, она должна быть включена в досье такого изделия.
Документация
1. Поправка к соответствующему(им) разделу(ам) досье, включая подробный эскиз и состав материала изделия и поставщика, если применимо, а также соответствующий пересмотр информации о лекарственном препарате.
2. Подтверждение регистрации медицинского изделия в Республике Казахстан.
3. Образцы нового изделия, если применимо.
4. Обоснование исключения изделия.
Примечание:
Для Б.IV.1.в) — если изменение приводит к "образованию новой лекарственной формы", то такое изменение требует подачи заявления о расширении регистрации.
Б. V Внесения изменений в регистрационное досье, обусловленные иными регуляторными процедурами
Б.V. a) МФП/МФВА
Б.V.a.1 Включение нового, обновленного или исправленного мастер-файла плазмы в регистрационное досье лекарственного препарата (процедура МФП 2-го этапа)
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Первое включение нового мастер-файла плазмы, влияющего на свойства лекарственного препарата
II
б) Первое включение нового мастер-файла плазмы, не влияющего на свойства лекарственного препарата
1, 2, 3, 4
IB
в) Включение обновленного/исправленного мастер-файла плазмы: изменения влияют на свойства лекарственного препарата
1, 2, 3, 4
IB
г) Включение обновленного/исправленного мастер-файла плазмы: изменения не влияют на свойства лекарственного препарата
1
1, 2, 3, 4
IA
Условия
1. На обновленный или измененный МФП выдан сертификат соответствия законодательству Республики Казахстан.
Документация
1. Декларация, что сертификат МФП и экспертный отчет полностью применимы к зарегистрированному лекарственному препарату, держатель МФП представил держателю РУ (если держатель РУ и держатель МФП не являются одним и тем же лицом) сертификат МФП, экспертный отчет и досье на МФП, сертификат МФП и экспертный отчет заменяют предыдущую документацию на МФП для данного лекарственного препарата.
2. Сертификат МФП и экспертный отчет.
3. Декларация эксперта, характеризующая все вводимые с помощью сертифицированного МФП изменения и оценивающая их потенциальное влияние на лекарственные препараты, включая оценки продукт-специфичных рисков.
4. В форме заявления о внесении изменений необходимо четко отразить "действующий" и "предлагаемый" сертификат МФП (номер кода) в регистрационном досье. Если применимо, в форме заявления о внесении изменений также следует четко перечислить все прочие МФП, на которые ссылается лекарственный препарат, даже если они не являются предметом заявления.

Б.V.a.2 Дәрілік препараттың тіркеу дерекнамасына жаңа, жаңартылған немесе түзетілген вакцина антигеннің мастер-файлын (2-кезеңдегі ПФМ рәсімін) қосу
Шарттар
Талап етілетін құжаттама
Рәсім түрі
а) Вакцина антигенінің жаңа мастер-файлын бірінші қосу
II
б) Вакцина антигенінің жаңартылған/түзетілген мастер-файлын қосу: өзгерістер дәрілік препараттың қасиетіне әсер етеді
1, 2, 3, 4
IB
в) Вакциналық антигеннің жаңартылған/түзетілген мастер-файлын қосу: өзгерістер дәрілік препараттың қасиетіне әсер етпейді
1
1, 2, 3, 4
IA
Шарттар
1.Жаңартылан немесе өзгертілген ПМФ-ға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігіне сертификат берілді.
Құжаттама
1. МФВА сертификаты және сараптама есебі тіркелген дәрілік препаратқа толығымен қолданылатындығына декларация, МФВА ұстаушысы ТК ұстаушысына (егер ТК ұстаушысы мен МФВА ұстаушысы бір адам болмаса) МФВА сертификаты, сараптама есебі және МФВА дерекнамасы, МФВА сертификаты және сараптама есебі осы дәрілік препарат үшін бұдан бұрынғы МФВА құжаттамасын ауыстырады.
2. МФВА сертификаты және сараптама есебі.
3. Сертификатталған МФВА арқылы барлық енгізілетін өзгерістерді сипаттайтын және ерекше қауіптер өнімін бағалауды қосқанда дәрілік препараттың әлеуетті әсерін бағалайтын сарапшы декларациясы.
4. Өзгерістер енгізу туралы өтініш нысанында тіркеу дерекнамасындағы МФВА-ның (код нөмірі) "қолданыстағы" және "ұсынылатын" сертификатын айқын сипаттау қажет. Егер қолданылса, өзгерістер енгізу туралы өтініш нысанында тіпті өтініш мәні болып табылмаса да, дәрілік препарат сілтеме жасайтын барлық басқа МФВАанық санамаланған.
Б.V. б) Сараптама комитетіне жүгіну
Б.V.б.1 Сараптама комитетінің қорытындысын жүзеге асыруға бағытталған сапа жөніндегі құжаттаманы жаңарту
Шарттар
Талап етілетін құжаттамалар
Рәсім түрі
а) Өзгерістер сараптама комитетінің қорытындысын жүзеге асырады
1
1, 2
IA
б) Сапа жөніндегі құжаттаманы үйлестіру сараптама комитеті қорытындысының бөлігі болмаған және жаңарту оны үйлестіруге бағытталған
II
Шарттар
1. Нәтиже одан арғы сараптаманы талап етпейді.
Құжаттама
1. Қоса беріліп отырған ілеспе хатқа өзгерістер енгізу туралы өтініш: сараптама комитетінде қаралатын қорытындыға сілтеме.
2. Құжаттамада сараптама комитетіне жүгіну рәсімі барысында енгізілген өзгерістерді нақты белгілеу қажет.
В. Қауіпсіздік, тиімділік және фармакологиялық қадағалау өзгерістері
В.I Медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттар
В.I.1 Сараптама комитетінің қорытындысын жүзеге асыруға бағытталған дәрілік препарат жалпы сипаттамасының, белгіленуінің өзгеруі
Шарттар
Талап етілетін құжаттамалар
Рәсім түрі
а) Дәрілік препарат сараптама комитетіне жүгіну рәсімін қамтиды
1
1, 2, 3
IA
б) Дәрілік препарат сараптама комитетіне жүгіну рәсімін қамтымайды, алайда өзгерістер сараптама комитетінің қорытындысын жүзеге асырады, ТК ұстаушының жаңа, қосымша мәліметтері
1, 2, 3
IB
в) Дәрілік препарат сараптама комитетіне жүгіну рәсімімен қамтылмады, алайда өзгерістер сараптама комитетінің қорытындысын жүзеге асырады, ТК ұстаушы жаңа, қосымша мәліметтерді ұсынды
1, 3
II
Шарттар
3. Өзгерістер уәкілетті орган талап еткен тұжырымдаманы жүзеге асырады және қосымша мәліметтер беруді және (немесе) бұдан кейін сараптама жүргізуді талап етпейді.
Құжаттама
1. Қоса беріліп отырған ілеспе хатқа өзгерістер енгізу туралы өтініш: дәрілік препараттың, белгіленуі немесе қосымша бетке арналған жалпы сипаттамасы бірге тігілген сараптама комитетінің қорытындысын қарауға сілтеме.

Б.V.a. 2 Включение нового, обновленного или исправленного мастер-файла вакцинного антигена (далее - МФВА)в регистрационное досье лекарственного препарата (процедура МФВА 2-го этапа)
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Первое включение нового мастер-файла вакцинного антигена
II
б) Включение обновленного/исправленного мастер-файла вакцинного антигена: изменения влияют на свойства лекарственного препарата
1, 2, 3, 4
IB
в) Включение обновленного/исправленного мастер-файла вакцинного антигена: изменения не влияют на свойства лекарственного препарата
1, 2, 3, 4
IA
Условия
1.
Документация
1. Декларация, что сертификат МФВА и экспертный отчет полностью применимы к зарегистрированному лекарственному препарату, держатель МФВА представил держателю регистрационного удостоверения (если держатель регистрационного удостоверения и держатель МФВА не являются одним и тем же лицом) сертификат МФВА, экспертный отчет и досье на МФВА, сертификат МФВА и экспертный отчет заменяют предыдущую документацию на МФВА для данного лекарственного препарата.
2. Сертификат МФВА и экспертный отчет.
3. Декларация эксперта, характеризующая все вводимые с помощью сертифицированного МФВА изменения и оценивающая их потенциальное влияние на лекарственные препараты, включая оценки продукт-специфичных рисков.
4. В форме заявления о внесении изменений необходимо четко отразить "действующий" и "предлагаемый" сертификат МФВА (номер кода) в регистрационном досье. Если применимо, в форме заявления о внесении изменений также следует четко перечислить все прочие МФВА, на которые ссылается лекарственный препарат, даже если они не являются предметом заявления.
Б.V. б) Обращение в экспертный комитет
Б.V.б.1 Обновление досье по качеству, направленное на реализацию заключения экспертного комитета
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Изменение реализует заключение экспертного комитета
1
1, 2
IA
б) Гармонизация досье по качеству не являлась частью заключения экспертного комитета, и обновление направлено на его гармонизацию
II
Условия
1. Результат не требует дальнейшей экспертизы.
Документация
1. Приложенное к сопроводительному письму заявления о внесении изменений: ссылка на рассматриваемое заключение экспертного комитета.
2. В досье необходимо четко обозначить изменения, внесенные в ходе процедуры обращения в экспертный комитет.
В. Изменение безопасности, эффективности и фармаконадзора
В.I Лекарственные препараты для медицинского применения
В.I.1 Изменение общей характеристики лекарственного препарата, маркировки, направленные на реализацию заключения экспертного комитета
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Лекарственный препарат охвачен процедурой обращения в экспертный комитет
1
1, 2, 3
IA
б) Лекарственный препарат не охвачен процедурой обращения в экспертный комитет, но изменения реализует заключение экспертного комитета, новые дополнительные данные держателем РУ не представлены
1, 2, 3
IB
в) Лекарственный препарат не охвачен процедурой обращения в экспертный комитет, но изменения реализует заключение экспертного комитета, держатель РУ представил новые дополнительные данные
1, 3
II
Условия
1. Изменение реализует формулировку, затребованную уполномоченным органом, и не требует подачи дополнительных сведений и (или) дальнейшей экспертизы.
Документация
1. Приложенное к сопроводительному письму заявления о внесении изменений: ссылка на рассматриваемое заключение экспертного комитета с приобщенной общей характеристикой лекарственного препарата, маркировкой или инструкцией по медицинскому применению.

2. Дәрілік препараттың, белгілеу және қоса беріліп отырған жалпы сипаттамасының тиісті бөлімдері сараптама комитетінің қорытындысына бірге тігілгендерге ұқсастығына декларация.
3. Дәрілік препарат туралы ақпаратты қайта қарау.
В.I.2 Дәл сол референттік дәрілік препараттың өзгерісін бағалағаннан кейін жаңадан өндірілген/гибридті/биоұқсас дәрілік препараттың, белгілеу жалпы сипатамасын өзгерту
Шарттар
Талап етілетін құжаттамалар
Рәсім түрі
а) ТК ұстаушыдан жаңа қосымша мәліметтерді талап етпейтін өзгерістерді жүзеге асыру
1, 2
IB
б) Мынадай өзгерістерді негіздейтін ТК ұстаушыдан жаңа қосымша деректерді ұсынуды қажет ететін өзгерістерді жүзеге асыру (мысалы, салыстыру)
II
Құжаттама
1. Ілеспе хатқа қоса беріліп отырған өзгерістер енгізу туралы өтініш: ұлттық уәкілетті органның сұранысы (егер қолданылса).
2. Дәрілік препарт туралы ақпаратты қайта қарау.
В.I.3 ТК немесе тіркеуден кейін қауіпсіздікті зерттеуге әсер ететін рәсім нәтижесін жүзеге асыруға бағытталған медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттың, дәрілік препарттың белгіленуінің жалпы сипаттамасын өзгерту
Шарттар
Талап етілетін құжаттамалар
Рәсім түрі
а) Уәкілетті орган мақұлдаған тұжырымды енгізу
1
1, 2
IA
б) Мынадай өзгерістерді дәлелдейтін ТК ұстаушының жаңа қосымша деректерді ұсынуын талап ететін өзгерістерді енгізу
2
II
Шарттар
3. Өзгерістер уәкілетті орган талап еткен тұжырымды жүзеге асырады және қосымша мәліметтер және/немесе бұдан кейін сараптаманы талап етпейді.
Құжаттама
1. Ілеспе хатқа қоса беріліп отырған өзгерістер енгізу туралы өтініш: уәкілетті органның мақұлдауына/бағалауына сілтеме.
2. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпарат.
В.I.4 Сапа, клиникалыққа дейінгі, клиникалық немесе фармакологиялық қадағалау деректері бойынша жаңа деректер болғандықтан (салдарынан) дәрілік препараттың жалпы сипаттамасының айтарлықтай өзгерісінен тұжырымдалған өзгерістер
Шарттар
Талап етілетін құжаттамалар
Рәсім түрі
II
Ескерту
Егер жаңа деректер В.I.13 өзгерісіне сәйкес берілсе, бұл өзгерістер қолданылмайды. Осындай жағдайларда дәрілік препараттың, белгілеудің жалпы сипаттамасының өзгеруі В.I.13 өзгерісін қолдану саласына түседі.
В.I.5 Дәрілік препараттың босатылу шарттарын өзгерту
Шарттар
Талап етілетін құжаттамалар
Рәсім түрі
а) Референтті дәрілік препараттың босатылу шарттарын өзгерткеннен кейін жаңадан өндірілген/гибридті/биоаналог дәрілік препараттар.
1, 2
IB
б) Босатылу шарттарын өзгертудің өзге себептері
II
Құжаттама
1. Өзгерістер енгізу туралы өтініштің ілеспе хатына беріліп отырған референтті дәрілік препараттың босатылу шарттарын өзгерісті растау.
2. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпарат.
В.I.6 Қолданылу көрсетілімдерінің өзгерісі
Шарттар
Талап етілетін құжаттамалар
Рәсім түрі
а) Қолдануға жаңа көрсетілімді енгізу немесе бұдан бұрын мақұлданғанды өзгерту
II
б) Қолдануға көрсетілімдерді алып тастау
IB
Ескерту
егер қолданылуын қосу немесе өзгерту сараптама комитетінің қорытындысын жүзеге асыру немесе сол референтті дәрілік препараттың өзгерсіне сараптама жасағаннан кейін жаңадан өндірілген/гибридті/биоұқсас дәрілік препарат туралы ақпаратты өзгерткеннен кейін болса, сәйкесінше В.I.1 және В.I.2 өзгерістері қолданылады.
В.I.7 Алып тастау:
Шарттар
Талап етілетін құжаттамалар
Рәсім түрі
а) дәрілік түрінің
1, 2
IB
б) дозаның
1, 2
IB
Құжаттама

2. Декларация, что соответствующие разделы предлагаемых общей характеристики лекарственного препарата, маркировки и идентичны приобщенным к заключению экспертного комитета.
3. Пересмотренная информация о лекарственном препарате.
В.I.2 Изменение общей характеристики лекарственного препарата, маркировки воспроизведенного/ гибридного/ биоаналогичного лекарственного препарата после оценки того же изменения референтного лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Реализация изменения(й), в отношении которого(ых) от держателя регистрационного удостоверения не требуется представлять новые дополнительные данные
1, 2
IB
б) Реализация изменения(й), требующих представления держателем РУ новых дополнительных данных, обосновывающих такие изменения (например, сопоставимость)
II
Документация
1. Приложенное к сопроводительному письму заявления о внесении изменений: запрос национального уполномоченного органа (если применимо).
2. Пересмотренная информация о лекарственном препарате.
В.I.3 Изменение(я) общей характеристики лекарственного препарата, маркировки лекарственного препарата для медицинского применения, направленное(ые) на реализацию результата процедуры, затрагивающей ПООБ или пострегистрационное исследование безопасности
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Внесение формулировки, согласованной уполномоченным органом
1
1
IA
б) Внесение изменений, требующих представления держателем РУ новых дополнительных данных, обосновывающих такие изменения
2
2, 3, 4
II
Условия
1.Изменение реализует формулировку, затребованную уполномоченным органом, и не требует подачи дополнительных сведений и (или) дальнейшей экспертизы.
2.Безопасность применения препарата должна сохраняться и подтверждаться данными клинических исследований, клинической безопасности. Должны быть представлены их подтверждения.
Документация
1. Приложенное к сопроводительному письму заявления о внесении изменений: ссылка на соглашение/оценку уполномоченного органа.
2. Объяснения причины добавления нового/новых предостережения (ий) побочных действий и заявление того, что безопасность применения препарата сохраняется.
3. Пересмотренная информация о лекарственном препарате (обновленная краткая характеристика лекарственного препарата, инструкцию по медицинскому применению (листок-вкладыш)).
4. Периодически обновляемый отчет по безопасности (ПООБ) или пострегистрационные исследование безопасности, отражающие вносимые изменения.
В.I.4 Изменения, заключающиеся в значимом изменении общей характеристики лекарственного препарата вследствие новых данных по качеству, доклиническим, клиническим данным или данным фармаконадзора
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
II
Примечание:
это изменение не применяется, если новые данные поданы в соответствии с изменением В.I.13. В таких случаях изменение общей характеристики лекарственного препарата, маркировки и попадает под сферу применения изменения В.I.13.
В.I.5 Изменение условий отпуска лекарственного препарата
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Воспроизведенных/гибридных/биоаналогичных лекарственных препаратов после изменения условий отпуска референтного лекарственного препарата
1
1, 2
IB
б) Иные причины изменения условий отпуска
1
2, 3, 4, 5
II
Условия
1. Безопасность применения препарата должна сохраняться
Документация
1. Подтверждение изменения условий отпуска референтного лекарственного препарата, приложенное к сопроводительному письму заявления о внесении изменений.
2. Пересмотренная информация о лекарственном препарате (обновленная общая характеристика лекарственного препарата, инструкция по медицинскому применению (листок-вкладыш), маркировка).
3.Объяснения причины изменения условий отпуска и заявление того, что безопасность применения препарата сохраняется.
4.Данные клинических исследований, пострегистрационных исследований; данные фармаконадзора.
5.Документ, подтверждающий изменение условий отпуска в стране-производителя (от регуляторного органа).
В.I. 6 Изменение(я) показания(й) к применению
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Включение нового показания к применению или изменение ранее одобренного
2
1, 2, 3
II
б) Исключение показания к применению
1
1,2
IB
Условия
1. Безопасность применения препарата должна сохраняться и подтверждаться данными ретроспективных исследований, клинической безопасности и качества.
2. Безопасность применения препарата должна сохраняться и подтверждаться данными клинических исследований, клинической безопасности. Должны быть представлены их подтверждения.
Документация
1.Объяснения причины удаления или добавления показания и заявление того, что безопасность применения продукта сохраняется.
2. Обновленная общая характеристика лекарственного препарата, инструкция по медицинскому применению (листок-вкладыш).
3. Данные клинических исследований, пострегистрационных исследований; данные фармаконадзора.
Примечание
Если добавление или изменение показания к применению происходит вследствие реализации заключения экспертного комитета или изменений информации о лекарственном препарате воспроизведенного/гибридного/ биоаналогичного лекарственного препарата после экспертизы того же изменения референтного лекарственного препарата, применяются изменения В.I.1 и В.I.2 соответственно.
В.I.7 Исключение:
Условия
Требуемая документация
Процедура
а) лекарственной формы
1, 2
IB
б) дозировки
1, 2
IB
Документация

1. Шығарылымның қалған түрі дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында сипатталған дозалау және емдеу ұзақтығы бойынша ұсынымдарды орындауға арналған декларация.
2. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпарат.
Ескерту
егер қаралатын дәрілік түрі немесе дозалау жекелеген дәрілік препарат түрінде тіркелген болса, онда осындай дәрілік түрдің немесе дозаны алып тастау өзгеріс енгізу емес, өтініштен алып тастау болып есептеледі.
В.I.8 Медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттың фармакологиялық қадағалау жүйесінің түйіндемесін енгізу немесе өзгерту (*)
Шарттар
Талап етілетін құжаттамалар
Рәсім түрі
а) Фармакологиялық қадағалау жүйесіне түйіндеме енгізу, фармакологиялық қадағалау жөніндегі білікті маманның өзгеруі (байланыс ақпараттарын қосқанда) және (немесе) фармакологиялық қадағалау жүйесі мастер-файлының (ФЖМФ) орналасуын өзгерту
IA
Құжаттама
1. Фармакологиялық қадағалау жүйесінің түйіндемесі немесе маңызды элементтерді жаңарту (сәйкесінше):
Өтініш беруші өзінің құзіретінде фармакологиялық қадағалауға жауапты білікті маман бар екендігін растайтын және ҚР фармакологиялық қадағалаудың тиісті тәжірибесіндегі қағидаларда айтылған мақсаттар мен міндеттерді орындауда қажетті тәсілдерді меңгергендігі туралы өтініш беруші қол қойған бекітуі.
ҚР фармакологиялық қадағалау жөніндегі білікті тұлға туралы байланыс ақпараты, онда фармакологиялық қадағалау жөніндегі білікті тұлға орналастырылады және өзінің міндеттерін орындайды.
ФЖМФ орналасу орны.
2. ФЖМФ нөмірі (бар болса)
Ескерту
осы өзгеріс фармакологиялық қадағалау жүйесін нақтырақ сипаттайтын тіркеу дерекнамасының техникалық бөлігінде болуына қарамастан, ФЖМФ-ны енгізуді қамтиды.
Байланыс ақпаратын (телефон және факс нөмірлері, пошта және электрондық пошта мекенжайы) және ФЖМФ-ның орналасу орнын (көше, қала, индекс, ел) қосқанда фармакологиялық қадағалау жөніндегі байланысушы тұлғаның өзгеруі тек ҚР Тізілімі арқылы ғана жаңартуға жол беріледі (өзгерістерді енгізу қажетінсіз).
егер ТК ұстаушы жоғарыда аталған ақпаратты Қазақстан Республикасының Тізілімі арқылы жаңарту мүмкіндігіне жүгінсе, ол тіркеу дерекнамасында бұл деректердің жаңартылған ақпараты Қазақстан Республикасының Тізіліміне енгізілгендігін көрсетуі қажет.
В.I.9 Фармакологиялық қадағалау жүйесін толық сипаттауға (ФЖТС) сәйкес фармакологиялық қадағалаудың тиісті жүйесін өзгерту
Шарттар
Талап етілетін құжаттамалар
Рәсім түрі
а) Фармакологиялық қадағалау жөніндегі білікті тұлғаны және (немесе) байланыс ақпаратын және (немесе) резервтеу шарасын өзгерту
1
1
IA
б) Фармакологиялық қадағалауды орындау мақсатында қауіпсіздіктің деректер қоры мен (немесе) негізгі келісімшартты өзгерту және (немесе) фармакологиялық қадағалауды жүргізу орнының өзгеруі

1. Декларация, что оставшая(ие)ся форма(ы) выпуска достаточна(ы) для выполнения рекомендаций по дозированию и длительности лечения, описанных в общей характеристике лекарственного препарата.
2. Пересмотренная информация о лекарственном препарате.
Примечание
Если рассматриваемая лекарственная форма или дозировка была зарегистрирована в виде отдельного лекарственного препарата, то исключение такой лекарственной формы или дозировки будет считаться не внесением изменений, а изъятием из обращения.
В.I. 8 Введение или изменение резюме системы фармаконадзора лекарственного препарата для медицинского применения (*)
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Введение резюме системы фармаконадзора, изменений квалифицированного лица по фармаконадзору (включая контактную информацию) и (или) изменение месторасположения мастер-файла системы фармаконадзора (далее - МФСФ)
1, 2
IA
Документация
1. Резюме системы фармаконадзора или обновление значимых элементов (соответственно):
Подтверждение того, что заявитель имеет в своем распоряжении квалифицированное лицо, ответственно за фармаконадзор, и утверждение, подписанное заявителем, что заявитель обладает необходимыми способами выполнения задач и обязанностей в соответствии с установленными требованиями действующего законодательства в сфере обращения лекарственных средств.
Контактная информация квалифицированного лица по фармаконадзору РК, в которых располагается квалифицированное лицо по фармакондзору и выполняет свои задачи Месторасположение МФСФ
2. Номер МФСФ (при наличии)
Примечание:
Данное изменение охватывает введение МФСФ независимо от наличия в технической части регистрационного досье Подробного описания системы фармаконадздора.
Изменения контактного лица по фармаконадзору, включая контактную информацию (номера телефонов и факсов, почтовый адрес и адрес электронной почты) и изменения месторасположения МФСФ (улица, город, индекс, страна) допускается обновлять исключительно посредством Реестра Республики Казахстан (без необходимости внесения изменений).
Если держатель регистрационного удостоверения прибегает к возможности обновления упомянутой выше информации посредством Реестра Республики Казахстан, он должен указать в регистрационном досье, что обновленная информация этих данных включена в Реестр РК.
В.I. 9 Изменение существующей системы фармаконадзора согласно подробному описанию системы фармаконадзора (далее - ПОСФ)
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Изменение квалифицированного лица по фармаконадзору, и (или) контактной информации, и (или) процедуры резервирования
1
1
IA
б) Изменение базы данных безопасности и (или) основных контрактных соглашений в целях выполнения фармаконадзорных обязательств и (или) изменение места проведения фармаконадзорной деятельности

1, 2, 3
1
IA
в) Фармакологиялық қадағалау жүйесінің қызметіне әсер етпейтін ФЖТС-ның басқа да өзгерістері (мысалы, негізгі сақтау орны/мұрағаттың орналасу орнының өзгеруі, әкімшілік өзгерістер)
1
1
IA
г) Сол ТК ұстаушысының басқа дәрілік препаратының ФЖТС сараптама нәтижелері бойынша ФЖТС-ға өзгерістер енгізу
4
1, 2
IA
Шарттар
1. Фармакологиялық қадағалау жүйесінің өзі өзгермейді.
2. Деректер қоры жүйесі валидациядан өтті (егер қажет болса).

1, 2, 3
1
IA
в) Иные изменения ПОСФ, не влияющие на функционирование системы фармаконадзора (например, изменение местоположения главного хранилища/архива, административные изменения)
1
1
IA
г) Внесение изменений в ПОСФ по результатам экспертизы ПОСФ другого лекарственного препарата того же держателя РУ
4
1, 2
IA
Условия
1. Сама система фармаконадзора не изменяется.
2. Система базы данных прошла первичную экспертизу (если применимо).

3. Деректерді басқа бір деректер қоры жүйесінен ауыстыру валидацияланды (егер қолданылса).
4. ФЖТС-дағы тура сол өзгерістер тура сол ТК ұстаушысының барлық дәрілік препараттары үшін енгізілген (ФЖТС-тың бірдей соңғы нұсқасы).
Құжаттама
1. ФЖМЖ-ның соңғы нұсқасы және егер, қолданылса, спецификалық толықтыру препараттың соңғы нұсқасы. Фармакологиялық қадағалау жөніндегі білікті тұлғаның өзгеруіне қатысты оларға мыналар кіруі тиіс: а) фармакологиялық қадағалау жөніндегі жаңа білікті маманның қысқаша өмірбаяны; б) фармакологиялық қадағалау жөніндегі жаңа білікті маман және ұстаушы қол қойған олардың қабілеттері және жағымсыз реакциялар туралы хабарлау жолдары туралы және осыдан шығатын қалған өзгерістерді сипаттайтын, мысалы, ұйымдастырушылық сызбадағы фармакологиялық қадағалау жөніндегі жаңа білікті маман мен ұстаушы туралы ереже.
Егер фармакологиялық қадағалау жөніндегі білікті маман және (немесе) фармакологиялық қадағалау жөніндегі байланыс ақпараты ең басында ФЖТС-ға енгізілмеген немесе ФЖТС-да болмаған болса, қайта қаралған ФЖТС-ны беру талап етілмейді, тек өтініш нысанын ғана ұсыну қажет.
2. Өзгерістер мақұлданған өтініш/рәсім және дәрілік препаратқа сілтеме
В.I.10 Медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттардың қауіпсіздігі жөніндегі мерзімді есебін (ҚМЕ) беру жиілігі және (немесе) күнін өзгерту
Шарттар
Талап етілетін құжаттамалар
Рәсім түрі
1
1, 2
IA
Шарттар
1. ҚМЕ-ні берудің жиілігі және (немесе) күнін өзгерту Ұлттық уәкілетті органмен мақұлданады.
Құжаттама
1. Ілеспе хатқа қоса беріліп отырған өзгерістер енгізу туралы өтініш: уәкілетті органның мақұлдауына сілтеме.
2. ҚМЕ-ні берудің қайта қаралған жиілігі және (немесе) күні.
Ескерту
бұл өзгеріс ҚМЕ циклі есепті күндер тізбесіне көрсетілген сілтемені үздік көрсету арқылы және ҚМЕ-ні беру қажеттілігі кезінде тіркеу дерекнамасында көрсетілген болса ғана қолданылады.
В.I.11 Қауіптерді басқару жоспарын қосқанда тіркеу міндеттемелері мен шарттарын енгізу немесе өзгерту
Шарттар
Талап етілетін құжаттамалар
Рәсім түрі
а) Уәкілетті орган мақұлдаған тұжырымды жүзеге асыру
1
1, 2
IA
б) Уәкілетті органның сараптамасын қажет ететін ТК ұстаушысының жаңа қосымша деректер ұсынуды талап ететін өзгерістерді жүзеге асыру (*)
II
Шарттар
1. Өзгеріс уәкілетті орган талап еткен әрекетті жүзеге асырады және қосымша мәліметтер беруді және (немесе) алдағы уақытта сараптама жасауды талап етпейді.
Құжаттама
1. Ілеспе хатқа қоса беріліп отырған өзгерістер енгізу туралы өтініш: уәкілетті органның тиісті шешіміне сілтеме.
2. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпарат.
Ескерту
бұл өзгеріс енгізілетін өзгеріс қауіптерді басқару жоспарын қосқанда тек шарттар және (немесе) тіркеу міндеттемелерін және ерекше жағдайлар мен шартты тіркеу кезіндегі шарттар мен (немесе) тіркеу міндеттемелеріне әсер еткен жағдайда ғана қамтиды.
(*)
уәкілетті орган талап еткен қауіптерді басқару жоспарын енгізу үнемі маңызды сараптаманы талап етеді.
В.I.12 Қосымша мониторинг жүргізуге жататын дәрілік препараттар тізбесіне кіретін дәрілік препараттарға қатысты қара белгіні немесе түсіндірме нұсқауларды қосу немесе алып тастау.
Шарттар
Талап етілетін құжаттамалар
Рәсім түрі
1
1, 2
IA
Шарттар

3. Перенос данных из других систем баз данных валидирован (если применимо).
4. Те же изменения в ПОСФ введены для всех лекарственных препаратов того же держателя РУ (одинаковая окончательная версия ПОСФ).
Документация
1. Последняя версия ПОСФ и, если применимо, последняя версия препарат-специфичного дополнения. Они должны в отношении изменения квалифицированного лица по фармаконадзору включать а) краткую биографию нового квалифицированного лица по фармаконадзору, б) новое положение держателя и квалифицированного лица по фармаконадзору об их способности и путях уведомления о нежелательных реакциях, подписанное новым квалифицированным лицо по фармаконадзору и держателем, и отражающее остальные вытекающие изменения, например, в организационной схеме.
Если квалифицированное лицо по фармаконадзору и (или) контактная информация квалифицированного лица по фармаконадзору изначально не были включены в ПОСФ или ПОСФ не существует, подача пересмотренного ПОСФ не требуется, необходимо представить только форму заявления.
2. Ссылка на заявление/процедуру и лекарственный препарат, в отношении которого изменения были одобрены.
В.I. 10 Изменение частоты и (или) даты подачи периодического отчета по безопасности (ПООБ) лекарственных препаратов для медицинского применения
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
1
1, 2
IA
Условия
1. Изменение частоты и (или) даты подачи ПОБ согласовано национальным уполномоченным органом.
Документация
1. Приложенное к сопроводительному письму заявления о внесении изменений: ссылка на соглашение уполномоченного органа.
2. Пересмотренная частота и (или) дата подачи ПООБ.
Примечание
данное изменение применяется, лишь если цикл ПОБ указан в регистрационном досье способами, отличными от указания ссылки на перечень отчетных дат, и при необходимости подачи ПОБ.
В.I.11 Введение или изменения обязательств и условий регистрации, включая план управления рисками
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
а) Реализация формулировки, согласованной с уполномоченным органом
1
1, 2
IA
б) Реализация изменений, требующих представления держателем РУ новых дополнительных данных, нуждающихся в экспертизе уполномоченным органом (*)
II
Условия
1. Изменение реализует действие, затребованное уполномоченным органом, и не требует подачи дополнительных сведений и (или) дальнейшей экспертизы.
Документация
1. Приложенное к сопроводительному письму заявления о внесении изменений: ссылка на соответствующее решение уполномоченного органа.
2. Пересмотренная информация о лекарственном препарате.
Примечание
это изменение охватывает лишь ситуацию, в которой вводимое изменение затрагивает исключительно условия и (или) обязательства регистрации, включая план управления рисками и условия и (или) обязательства регистраций при исключительных обстоятельствах и условной регистрации.
(*)
введение плана управления рисками, затребованное уполномоченным органом, всегда требует существенной экспертизы.
В.I. 12 Включение или исключение черного символа или пояснительных указаний в отношении лекарственных препаратов, входящих в перечень лекарственных препаратов, подлежащих дополнительному мониторингу
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
1
1, 2
IA
Условия

1. Дәрілік препарат қосымша мониторинг жүргізуге жататын (сәйкесінше) дәрілік препараттар тізбесіне қосылды немесе алып тасталды.
Құжаттама
1. Ілеспе хатқа қоса беріліп отырған өзгерістер енгізу туралы өтініш: қосымша мониторинг жүргізуге жататын дәрілік препараттар тізбесіне сілтеме.
2. Дәрілік препарат туралы қайта қаралған ақпарат.
Ескерту
бұл өзгеріс қара белгіні немесе түсіндірме нұсқауларды қосу немесе алып тастау басқа реттеуші рәсім шеңберінде жасалмаған жағдайды қамтиды (мысалы, дәрілік препарат туралы ақпаратқа әсер ететін ұзарту немесе өзгерту рәсімі).
В.I.13 Уәкілетті органның зерттеуіне беруді қосатын осы Толықтырулардың басқа бөлімдерінде сипатталмаған басқа өзгерістер (*)
Шарттар
Талап етілетін құжаттамалар
Рәсім түрі
II
Ескерту
егер уәкілетті орган берілген деректерге жүргізген сараптаманы дәрілік препарат, белгілеудің жалпы сипаттамасының өзгеруіне алып келсе, бұл өзгерістер дәрілік препараттың, белгілеудің жалпы сипаттамасына тиісті түзетулерді қамтиды.
(*)
осы өзгерістер осы Толықтырулардың басқа кез-келген бөліміне сәйкес әдетте ІВ түріндегі өзгерістер ретінде қабылдануы мүмкін болатын өзгерістерге қолданылмайды.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 19 сәуірдегі
№ ҚР ДСМ-43 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 19 қарашадағы
№ 736 бұйрығымен
бекітілген
Медициналық бұйымдарға сараптама жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық бұйымдарға сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 63-бабына сәйкес (бұдан әрі - Кодекс) әзірленді және медициналық бұйымдарға сараптама жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Медициналық бұйымдарға Кодекстің 63-бабының 2-тармағына сәйкес дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымы (бұдан әрі – мемлекеттік сараптама ұйымы) жүргізеді.
3. Сараптамаға Қазақстан Республикасында өндірілген, сондай-ақ оның аумағына әкелінетін медициналық бұйымдар жатады.
4. Сараптамаға өтініш бергенге дейін өтініш беруші өзінің бастамасы бойынша мемлекеттік сараптама ұйымында медициналық бұйымдарға сараптама жүргізумен байланысты мәселелер бойынша шартты негізде ғылыми және тіркеу алды консультациясын алады.

1. Лекарственный препарат включен или исключен из перечня лекарственных препаратов, подлежащих дополнительному мониторингу (соответственно).
Документация
1. Приложенное к сопроводительному письму заявления о внесении изменений: ссылка на перечень лекарственных препаратов, подлежащих дополнительному мониторингу.
2. Пересмотренная информация о лекарственном препарате (обновленная общая характеристика лекарственного препарата, инструкция по медицинскому применению (листок-вкладыш)).
Примечание
данное изменение охватывает ситуацию, при которой включение или исключение черного символа или пояснительных указаний не производится в рамках другой регуляторной процедуры (например, процедуры продления или изменения, затрагивающей информацию о лекарственном препарате).
В.I. 13 Прочие изменения, не описанные в других разделах настоящего Дополнения, включающих подачу исследований уполномоченному органу (*)
Условия
Требуемая документация
Вид процедуры
II
Примечание
если экспертиза уполномоченным органом поданных данных приводит к изменению общей характеристики лекарственного препарата, маркировки, данным изменением охватываются соответствующие поправки к общей характеристике лекарственного препарата, маркировке.
(*)
Данное изменение не применяется к изменениям, которые приняты в качестве изменений IB типа по умолчанию в соответствии с любым другим разделом настоящего Дополнения.
Приложение 2
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 апреля 2019 года
№ ҚР ДСМ-43
Утверждены
приказом Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 ноября 2009 года № 736
Правила проведения экспертизы медицинских изделий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения экспертизы медицинских изделий (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 63 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения экспертизы медицинских изделий.
2. Экспертиза медицинских изделий в соответствии с пунктом 2 статьи 63 Кодекса проводится государственной экспертной организацией в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий (далее – государственная экспертная организация).
3. Экспертизе подлежат произведенные в Республике Казахстан, а также ввозимые на ее территорию медицинские изделия.
4. До подачи заявления на экспертизу медицинского изделия заявитель по собственной инициативе получает в государственной экспертной организации научную и предрегистрационную консультацию на договорной основе по вопросам, связанным с проведением экспертизы медицинского изделия

5. Қан қызметінде қолданылатын медициналық бұйымдарға сараптама жүргізу үшін мемлекеттік сараптама ұйымы қан қызметі саласында қызметті жүзеге асыратын бейінді ұйымдардан мамандарды тартады.
6. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) in vitro диагностикасына арналған медициналық бұйымдар - жеке немесе өзара үйлесімді медициналық мақсаттарда,сондай-ақ тағайындауы бойынша (арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді қоса алғанда) көрсетілген бұйымды қолдану үшін қажетті керек-жарағымен бірге қолданылатын және өндірушінің адамның физиологиялық және патологиялық жағдайына, туа біткен патологиясына, белгілі бір клиникалық жағдайға және ауруға бейімділігіне, әлеуетті рецепиентпен тінінің үйлесімдігіне, терапиялық әсерінің реакциясын болжауға, терапиялық құралдарды таңдауға және (немесе) емін бақылауға қатысты ақпарат алу үшін адамның биологиялық материалдарының үлгілерін in vitro зерттеу кезінде қолдануға арналған аспаптар, аппараттар, құралдар, жабдықтар, материалдар, реагенттер, калибраторлар, бақылау материалдары және өзге де бұйымдар;
2) медициналық бұйымның атауы – медициналық бұйымның моделін, алуан түрлілігін, модификациясын айқындайтын ауызша белгісі;
3) медициналық бұйымдардың жинақтауыштары – медициналық бұйымдар немесе оның керек-жарағы болып табылмайтын бұйым, соның ішінде өндірушінің құрамында немесе олармен үйлесімділікте қолданылатын медициналық бұйымдарға арналған блоктар, бөлшектер, бұйымдардың элементтері, материалдар, қосалқы бөлшектер;
4) медициналық бұйымдардың жиыны (жинақ) – көрсетілген медициналық бұйымдардың тізбесін көрсете отырып, бірыңғай тағайындауы және таңбалануы бар медициналық бұйымдардың жиынтығы;
5) медициналық бұйымның керек-жарағы – өздігінен медициналық бұйым болып табылмайтын, медициналық бұйыммен бірге олардың функционалдық мақсатына сәйкес қолдану үшін өндіруші арнайы тағайындаған бұйым;
6) медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі – адам өміріне, денсаулығына және қоршаған ортаға зиян келтіру мүмкіндігімен байланысты жол берілмейтін қауіптің болмауы;
7) медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі туралы қорытынды – өтінім берілген медициналық бұйымдарды сараптау нәтижелерін және оларды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу немесе олардан бас тарту туралы ұсынымдарды қамтитын құжат;
8) медициналық бұйымдарға қоса берілетін шығыс материал – медициналық бұйымдардың функционалдық мақсатына сәйкес манипуляция жүргізуді қамтамасыз ететін медициналық бұйымдарды пайдалану кезінде жұмсалатын бұйым мен материалдар;

5. Для проведения экспертизы медицинского изделия, применяемых применяемого в службе крови государственная экспертная организация привлекает специалистов из профильных организаций, осуществляющих деятельность в сфере службы крови.
6. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) медицинские изделия для диагностики in vitro – любые инструменты, аппараты, приборы, оборудование, материалы, реагенты, калибраторы, контрольные материалы и прочие изделия, применяемые в медицинских целях отдельно или в сочетании между собой, а также вместе с принадлежностями, необходимыми для применения указанных изделий по назначению, включая специальное программное обеспечение, и предназначенные производителем медицинского изделия для применения при исследованиях invitro образцов биологических материалов человека для получения информации относительно физиологического или патологического состояния, врожденной патологии, предрасположенности к определенному клиническому состоянию или болезни, совместимости тканей с потенциальным реципиентом, прогнозирования реакций на терапевтические воздействия, выбора терапевтических средств и (или) контроля лечения;
2) наименование медицинского изделия – словесное обозначение медицинского изделия, определяющее модель, разновидность, модификацию, тип;
3) комплектующее к медицинским изделиям – изделие, не являющееся медицинским изделием или принадлежностью к ним, в том числе блоки, части, элементы изделия, материалы, запасные части, предназначенные производителем медицинского изделия для применения в составе или совместно с ними;
4) набор (комплект) медицинских изделий - совокупность медицинских изделий, имеющих единое назначение и маркировку, с указанием перечня указанных медицинских изделий.
5) принадлежность к медицинским изделиям – изделие, не являющееся медицинским изделием, предназначенное производителем для совместного применения с одним или несколькими медицинскими изделиями для использования в соответствии с их назначением;
6) безопасность медицинского изделия – отсутствие недопустимого риска при использовании медицинского изделия, связанного с причинением вреда жизни, здоровью человека, а также окружающей среде;
7) заключение о безопасности, эффективности и качестве медицинского изделия – документ, содержащий результаты экспертизы заявленных медицинских изделий;
8) расходный материал к медицинским изделиям – изделия и материалы, расходуемые при использовании медицинского изделия, обеспечивающие проведение манипуляций в соответствии с функциональным назначением медицинского изделия;

9) медициналық бұйымды өндіруші (дайындаушы) – медициналық бұйымдарды әзірлеуге және өндіруге жауапты және оны медициналық бұйымдарды осы адам немесе оның атынан басқа адам (тұлға) әзірледі ме және (немесе)өндірді ме оған байланысты емес өз атынан оны қолжетімді ететін, оның қауіпсіздігіне, сапасына, тиімділігіне жауап беретін және оның атына Қазақстан Республикасының тіркеу куәлігі берілген дара кәсіпкер ретінде тіркелген заңды немесе жеке тұлға;
10) медициналық бұйымның сапасы – медициналық бұйымның қасиеттері мен сипаттамалары жиынтығының оны пайдалануға арналған мақсаттарға сәйкестік дәрежесі;
11) медициналық бұйымның сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжат (бұдан әрі – нормативтік құжат) – медициналық бұйымның сапасына, қауіпсіздігіне, тасымалдануы мен сақталуына, сондай-ақ сынаулар әдістемесіне қойылатын талаптардың кешенін белгілейтін құжаттар (халықаралық, өңірлік), ұлттық стандарратр, ұйымдастыру стандарттары;
12) медициналық бұйымның тиімділігі – медициналық бұйымды өндіруші белгілеген мақсаттарға қол жеткізуді қамтамасыз ететін және оны пайдалану практикасымен расталған, медициналық бұйымның қасиеттері мен сипаттамаларының жиынтығы;
13) Мемлекеттік сараптама ұйымының сараптама кеңесі (бұдан әрі - Сараптама кеңесі) - медициналық бұйымдардың тиімділігі, қауіпсіздігі мен сапасы жөнінде сараптама, теріс қорытынды беру негізі (себептері) нәтижесінде туындаған даулы мәселелерді қарау және түпкілікті шешім қабылдау жөніндегі мемлекеттік сараптама ұйымында құрылатын алқалы орган;
14) модель – медициналық бұйымның бір бірлігінің әріптік, цифрлық немесе әріптік-цифрлық белгілері;
15) модификация – жетілдіру, кеңейту мақсаттарында негізгі бұйым базасында дайындалған не медициналық мақсаттарда қолдану арналған және негізгі бұйыммен жалпы конструктивті белгілері бар медициналық бұйымдардың әртүрі, орындау нұсқалары;
16) өндірістік алаң – медициналық бұйымның немесе оның белгілі бір дәрежесінің өндірісінің барлық процесін орындауға арналған аумақтық ерекше кешен;
17) өндірушінің уәкілетті өкілі – медициналық бұйымдардың өндірушінің сенімхатымен Қазақстан Республикасының аумағында медициналық бұйымдар айналысы саласы мәселелері бойынша оның мүддесін білдіруге және медициналық бұйымдарға қойылатын Қазақстан Республикасының міндетті талаптарын орындауға өкілетті Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын дара кәсіпкер ретінде тіркелген заңды немесе жеке тұлға;

9) производитель медицинского изделия – субъект в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, ответственный за разработку и изготовление медицинского изделия, делающий его доступным для использования от своего имени независимо от того, разработано и (или) изготовлено этим лицом или от его имени другим лицом (лицами), и несущий ответственность за его безопасность, качество и эффективность;
10) качество медицинского изделия – степень соответствия совокупности свойств и характеристик медицинского изделия целям его предназначенного использования;
11) нормативный документ по качеству медицинского изделия (далее – нормативный документ) – документы (международные, региональные), национальные стандарты, стандарты организации, устанавливающие комплекс требований к качеству, безопасности, транспортировке и хранению медицинских изделий, а также к методикам испытаний;
12) эффективность медицинского изделия – совокупность свойств и характеристик медицинского изделия, обеспечивающих достижение целей предназначения, установленных производителем медицинского изделия и подтвержденных практикой его использования;
13) Экспертный совет государственной экспертной организации (далее – Экспертный совет) – коллегиальный орган, создаваемый в государственной экспертной организации по рассмотрению спорных вопросов в результатах экспертизы, оснований (причин) выдачи отрицательных заключений по эффективности, безопасности и качеству лекарственных средств, медицинских изделий и принятию окончательного решения;
14) модель - буквенное, цифровое или буквенно-цифровое обозначение одной единицы медицинского изделия;
15) модификация – разновидность медицинского изделия, имеющая общие с основным медицинским изделием конструктивные признаки, разработанные на базе основного изделия с целью его усовершенствования, расширения либо специализации применения в медицинских целях;
16) производственная площадка – территориально обособленный комплекс производителя медицинских изделий, предназначенный для выполнения всего процесса производства медицинских изделий или его определенных стадий;
17) уполномоченный представитель производителя – юридическое или физическое лицо, зарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя, являющееся резидентом Республики Казахстан, уполномоченные доверенностью производителя медицинского изделия представлять его интересы по вопросам обращения медицинского изделия на территории Республики Казахстан в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения;

18) өтініш беруші – мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу үшін медициналық бұйымдарға сараптама жүргізуге өтініш беруге, құжаттар мен материалдар ұсынуға өкілетті әзірлеуші, өндіруші (дайындаушы), тіркеу куәлігінің ұстаушысы немесе олардың өкілі;
19) типтік мөлшерлі қатар – бірыңғай конструкциясы, бір тектес материалдан жалпы технологиялық процесі, мөлшерімен, диаметрімен, тереңдігімен, салмағымен, көлемімен, түсімен және түрімен ерекшеленетін жалпы функцоналдық тағайындауы бар бұйымдардың қатары;
20) тіркеу деректері – сараптамаға өтінішпен бірге ұсынылатын, белгілі бір мазмұндағы құжаттар мен материалдардың жиынтығы;
21) тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу – осы Қағидаларға сәйкес өтініш беруші тіркеу деректеріне тіркеу куәлігінің қолданыс мерзімі ішінде енгізетін, медициналық бұйымдардың қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына әсер етпейтін және сараптауға жатқызылатын өзгерістер.
2-тарау. Медициналық бұйымның сараптамасын жүргізу үшін тіркеу деректерін ұсыну тәртібі
7. Медициналық бұйымдарға сараптама жүргізу үшін өтініш беруші мемлекеттік сараптама ұйымымен сараптама жүргізуге шарт жасайды және Өтініш берушілердің қызмет көрсету орталығына (бұдан әрі – ӨҚО) мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасында медициналық бұйымдарға сараптама жүргізуге өтініш;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес медициналық бұйымдарды сараптама үшін тіркеу деректерінің құжаттарының тізбесінен тұратын тіркеу деректері;
3) кемінде алты ай жарамдылықтың қалдық мерзімімен үш реттік сынау үшін жеткілікті санында медициналық бұйымдардың зертханалық сынаудың әдістемесін қайта жаңарту үшін қажетті медициналық бұйымдардың үлгілерін, химиялық заттардың стандартты үлгілерін, микроорганизмдердің, жасуша культураларының, арнайы реагенттерді, шығыс материалдарын медициналық бұйымдарды үлгілері, стандарты үлгілері;
4) сараптама жүргізу үшін соманы мемлекеттік сараптама ұйымының есеп шотына көрсетілетін қызметті алушының төлемақы жүргізгенін растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады.
8. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес медициналық бұйымдарға сараптама жүргізуге тіркеу дерегінің құжатының тізбесіне қосымша берілетін медициналық бұйымдарға сараптама жүргізуге өтінішті қалыптастыру мемлекеттік сараптама ұйымының ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) жеке пароль бойынша жүзеге асырылады.
9. Осы Қаиғдалардың 7-тармағында көзделген құжаттарды қабылдағаннан кейін бір жұмыс күні ішінде ӨҚО маманы:

18) заявитель – производитель (изготовитель) или их представитель, уполномоченное подавать заявление, документы и материалы на проведение экспертизы медицинского изделия для регистрации, перерегистрации, внесения изменений в регистрационное досье;
19) типоразмерный ряд – ряд изделий из однородного материала, с единой конструкцией, общим технологическим процессом, общим функциональным назначением, отличающихся размерами, диаметрами, глубиной, весом, объемом, цветом и формой;
20) регистрационное досье – комплект документов и материалов установленного содержания, представляемый к заявлению на экспертизу медицинского изделия;
21) внесение изменений в регистрационное досье – изменения, вносимые заявителем в регистрационное досье в течение действия регистрационного удостоверения, не влияющие на безопасность, эффективность и качество медицинского изделия и подлежащие экспертизе в соответствии с настоящими Правилами;
Глава 2. Порядок предоставления регистрационного досье для проведения экспертизы медицинского изделия
7. Для проведения экспертизы медицинского изделия заявитель заключает с государственной экспертной организацией договор на проведение экспертизы и предоставляет в Центр обслуживания заявителей государственной экспертной организации (далее – ЦОЗ) следующие документы:
1) заявление на проведение экспертизы медицинского изделия по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) регистрационное досье, содержащее перечень документов регистрационного досье для экспертизы медицинского изделия согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) образцы медицинского изделия, стандартные образцы химических веществ, тест-штаммов микроорганизмов, культур клеток, специфических реагентов, расходных материалов, необходимых для воспроизводимости методик лабораторных испытаний медицинского изделия в количествах, достаточных для трехкратных испытаний с остаточным сроком годности не менее шести месяцев;
4) копию документа, подтверждающего оплату заявителем суммы для проведения экспертизы на расчетный счет государственной экспертной организации.
8. Формирование заявления на проведение экспертизы медицинского изделия с приложением перечня документов регистрационного досье для экспертизы медицинского изделия согласно приложению 2 к настоящим Правилам осуществляется в информационной системе государственной экспертной организации (далее – информационная система) по индивидуальному паролю.
9. Специалист ЦОЗ после приема документов, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил в течение одного рабочего дня:

1) ақпараттық жүйесінде өтінішті тіркеуді жүзеге асырады;
2) электрондық тіркеу деректерін ақпараттық жүйесіне жүктеуді жүзеге асырады;
3) медициналық бұйымдардың үлгілерінің жарамдылықтың қалдық мерзімін, медициналық бұйымдардың зертханалық сынау әдістемесін қайта өндіру үшін қажетті химиялық заттардың стандартты үлгілерін, микроорганизмдердің, жасуша культураларының, арнайы реагенттердің, шығыс материалдарының тест-штамдарды тексереді.
Үлгілерді сақтаудың ерекше шарттарын (температуралық режим, ылғалдылығы) сақтау қажет болған кезде үлгілер тікелей сынау зертханасына қолма қол ұсынылады.
10. Бір тіркеу дерегіне медициналық бұйымдардың бірнеше модификациясын қосу мынадай жағдайлар кезінде мүмкін:
1) медициналық бұйымның модификациясын өндіруді бір өндіруші жүзеге асырады және оның жалпы конструктивті белгілері бар;
2) медициналық бұйымның модификациясы қолданудың әлеуетті қаупінің бір сыныбына жатады;
3) медициналық бұйымның модификациясының жалпы функционалдық тағайындауы бар;
4) медициналық бұйымның модификациясының бір қолдану аясы бар;
5) медициналық бұйымның модификациясының бірыңғай пайдалану қағидалары және сервситік қызмет көрсету қағидалары бар.
11. Өтініш беруші құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған жағдайда, сондай-ақ осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген талаптарды сақтамаған жағдайда ӨҚО маманы өтініш қабылдаудан бас тартады.
3-тарау. Медициналық бұйымға сараптама жүргізу тәртібі
1-параграф. Медициналық бұйымға сараптама жүргізу кезеңдері
12. Медициналық бұйымдар сараптамасы мынадай кезеңдерден тұрады:
1) бастапқы сараптама (тіркеу деректерінің валидациясы);
2) медициналық бұйымдардың зертханалық сынауы (аппараттар, құралдар немесе жабдықтар болып табылатын медициналық бұйымдарды қоспағанда);
3) мамандандырылған сараптама;
13. Сараптама Денсаулық сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесінің "Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді басқару жүйесінің" бірыңғай дерекқорымен интеграцияланған мемлекеттік сараптама ұйымының ақпараттық жүйесі бағдарламасы пайдаланылып жүргізіледі.
2-параграф. Медициналық бұйымды тіркеу деректерінің бастапқы сараптамасын жүргізу (тіркеу дерекнамасының валидациясы) тәртібі
14. Өтініш қабылданғаннан кейін сарапшы осы Қағидалардың 6-тарауында көзделген мерзімдерде медициналық бұйымдар (тіркеу дерекнамасының валидациясын) бастапқы сараптамасын өткізеді.
15. Медициналық бұйымдардың (тіркеу дерекнамасының валидациясының) бастапқы сараптамасы кезінде медициналық бұйымдар қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасын дәлелдеуге қатысты тіркеу дерекнамасында өтініш беруші ұсынған құжаттардың толықтығына, жиынтығына және дұрыс ресімделуіне бағалау, сондай-ақ осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес зертханалық сынақ үшін медициналық бұйымдардың үлгілеріне қойылатын талаптарға сәйкестігіне зертханалық сынақ жүргізу үшін медициналық бұйымдардың үлгілері мен стандартты үлгілерге тексеру жүргізіледі.

1) осуществляет регистрацию заявления в информационной системе;
2) осуществляет загрузку электронного регистрационного досье в информационную систему;
3) проверяет остаточный срок годности образцов медицинского изделия, стандартных образцов химических веществ, тест-штаммов микроорганизмов, культур клеток, специфических реагентов, расходных материалов, необходимых для воспроизводимости методик лабораторных испытаний медицинского изделия и вносит данные в информационную систему.
Для соблюдения условий хранения (температурный режим, влажность) образцы медицинского изделия предоставляются нарочно непосредственно в испытательную лабораторию.
10. Включение в одно регистрационное досье нескольких модификаций медицинского изделия, возможно при следующих условиях:
1) производство модификаций медицинского изделия осуществляется одним производителем и имеют общие конструктивные признаки;
2) модификации медицинского изделия относится к одному классу потенциального риска применения;
3) модификации медицинского изделия имеют общее функциональное назначение;
4) модификации медицинского изделия имеют одну область применения;
5) модификации медицинского изделия имеют единые правила эксплуатации и правила сервисного обслуживания.
11. В случаях представления заявителем неполного пакета документов, а также не соблюдения условий, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил специалист ЦОЗ отказывает в приеме заявления.
Глава 3. Порядок проведения экспертизы медицинского изделия
Параграф 1. Этапы проведения экспертизы медицинского изделия
12. Экспертиза медицинского изделия состоит из следующих этапов:
1) начальная экспертиза (валидация регистрационного досье);
2) лабораторные испытания медицинского изделия (за исключением медицинских изделий являющихся аппаратами, приборами или оборудованием);
3) специализированная экспертиза.
13. Экспертиза проводится с использованием информационной системы государственной экспертной организации, интегрированной с единой базой данных "Система управления лекарственного обеспечения" Единой информационной системой здравоохранения.
Параграф 2. Порядок проведения начальной экспертизы (валидации регистрационного досье) медицинского изделия
14. После приема заявления экспертом проводится начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) медицинского изделия в сроки, предусмотренные главой 6 настоящих Правил.
15. При начальной экспертизе (валидации регистрационного досье) медицинского изделия проводится оценка полноты, комплектности и правильности оформления документов, представленных заявителем в регистрационном досье в отношении доказательств безопасности, эффективности и качества медицинского изделия, а также проверки образцов медицинского изделия и стандартных образцов для проведения лабораторных испытаний на соответствие условиям, предъявляемым к образцам медицинского изделия для лабораторных испытаний согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

16. Тіркеу дерекнамасына ескертулер болған жағдайда өтініш берушіге анықталған кемшіліктер және күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімде оларды жою қажеттілігі көрсетіле отырып хат жіберіледі.
17. Ескертулер жойылмаған жағдайда жауап ұсынылған кезде ссы Қағидалардың 16-тармағында айқындалған белгіленген тәртіпте мемлекеттік сараптама ұйымы медициналық бұйымдар сараптамасы тоқтатылғаны туралы өтініш берушіге хабарлама (еркін түрде жазылған) жібереді.
18. Бастапқы сараптаманың (тіркеу дерекнамасы валидациясының) нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес сараптамаға ұсынылған медициналық бұйымдардың бастапқы сараптамасының (тіркеу дерекнамасы валидациясының) есебі немесе осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес медициналық бұйымдарды тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістердің бастапқы сараптамасының (тіркеу дерекнамасы валидациясының) есебі жасалады.
3-параграф. Медициналық бұйымға зертханалық сынақ жүргізу тәртібі
19. Бастапқы сараптаманың (тіркеу дерекнамасының валидациясының) оң есебі болған жағдайда осы Қағидалардың 6-тарауында көзделген мерзімдерде медициналық бұйымдардың зертханалық сынағы жүргізіледі.
20. Аппараттар, құралдар немесе жабдықтар болып табылатын медициналық бұйымдарды қоспағанда медициналық бұйымдардың үлгілерінің зертханалық сынағы нормативтік құжатта мәлімделген медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі мен сапасын сәйкестігін растау мақсатында мемлекеттік сараптама ұйымы сынақ зертханаларында жүзеге асырылады және:
1) медициналық бұйымдардың үлгілерін сынау;
2) талдау әдістерін қайта өндіруді айқындауды қамтиды.
Медициналық бұйымдардың үлгілерінің сынағы медициналық бұйымдардың қауіпсізідігі мен сапасының көрсеткіштерінің сәйкестігін растау мақсатында физикалық-химиялық, биологиялық және техникалық сынақ жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
Медициналық бұйымдардың үлгілерінің сынағы кезінде биологиялық қауіпсізідігі немесе медициналық бұйымдардың қауіпсізідігі мен сапасын растайтын биологиялық әсерін бағалау, физикалық және механикалық көрсеткіштері, функционалдық, техникалық және физикалық-химиялық көрсеткіштері айқындалады.
Медициналық бұйымдардың сапасын бақылау бойынша талдау әдістемесінің қайта өндірілуін айқындау өндірушінің нормативтік құжатында көзделген олардың сәйкестігін растау мақсатында жүзеге асырылады.
21. Зертханалық сынақ Қазақстан Республикасының фармацевтика нарығында қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына кемінде он жыл рекламациясыз, ISO (ИСО) 13485 немесе GMP (ДжиЭмПи) талаптарына сәйкес өндірілген медициналық бұйымдар болған жағдайда тіркеу дерекнамасының қолданылу мерзімін ұзарту кезінде жүргізілмейді. .

16. В случае наличия замечаний в регистрационном досье заявителю направляется письмо с указанием выявленных замечаний и необходимости их устранения в срок, не превышающий шестьдесят календарных дней.
17. При не устранении замечаний и непредставлении ответа в установленные сроки, предусмотренные пунктом 16 настоящих Правил, государственная экспертная организация направляет заявителю уведомление (в произвольной форме) о прекращении экспертизы медицинского изделия.
18. По результатам начальной экспертизы (валидации регистрационного досье) составляется отчет начальной экспертизы (валидации регистрационного досье) медицинского изделия, представленных на экспертизу согласно приложению 4 к настоящим Правилам или отчет начальной экспертизы (валидации регистрационного досье) изменений, вносимых в регистрационное досье медицинского изделия согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Параграф 3. Порядок проведения лабораторных испытаний медицинского изделия
19. В случае положительного отчета начальной экспертизы (валидации регистрационного досье) проводятся лабораторные испытания образцов медицинского изделия в сроки, предусмотренные главой 6 настоящих Правил.
20. Лабораторные испытания образцов медицинского изделия, за исключением медицинских изделий являющихся аппаратами, приборами или оборудованием, осуществляются в испытательных лабораториях государственной экспертной организации в целях подтверждения соответствия показателям безопасности и качества медицинского изделия заявленным в нормативном документе производителя и включают:
1) испытания образцов медицинского изделия;
2) определение воспроизводимости методик анализа.
Испытания образцов медицинского изделия осуществляются путем проведения физико-химических, биологических и технических испытаний в целях подтверждения соответствия показателей безопасности и качества медицинского изделия.
При испытании образцов медицинского изделия определяется биологическая безопасность или оценка биологического действия, физические и механические показатели, функциональные, технические и физико-химические показатели, подтверждающие безопасность и качество медицинского изделия.
Определение воспроизводимости методик анализа по контролю качества медицинского изделия осуществляется в целях подтверждения их соответствия, предусмотренных нормативным документом производителя.
21. Лабораторные испытания не проводятся при продлении срока действия регистрационного удостоверения в случае присутствия на фармацевтическом рынке Республики Казахстан медицинского изделия, произведенного в условиях ISO (ИСО) 13485 или GMP (ДжиЭмПи), не менее десяти лет без рекламаций на их безопасность, эффективность и качество.

22. Зертханалық сынақ нәтижелері бойынша ескертулер анықталған жағдайда өтініш берушіге анықталған ескертулер көрсетілген және күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімде оларды жою қажеттілігі көрсетілген хат жіберіледі.
23. Өтініш беруші осы Қағидалардың 22-тармағына сәйкес белгіленген мерзімде мемлекеттік сараптама ұйымы хатта берген ескертулеріне жауап ұсынбаған және зертханалық материалдардың теріс нәтижелері жағдайында материалдар медициналық бұйымдарды сараптаудан бас тарту және тоқтату туралы шешім қабылдау үшін Сараптама кеңесіне жіберіледі.
24. Медициналық бұйымдарды зертханалық сынау нәтижелері бойынша сынақ зертханасы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сынау хаттамасын жасайды.
25. Зертханалық сынақ өндірушінің сапаны бақылау зертханасында немесе тасымалдаудың ерекше шарттарын талап ететін үлгілерімен және арнайы жабдықтар мен қосалқы құралдар талап етілетін сынақ жүргізу қажеттілігі жағдайларында сараптама ұйымының өкілдерінің қатысуымен өндіруші пайдаланатын келісімшарттық зертханада жүргізіледі.
Сынақ нәтижелері бойынша өндірушінің сапаны бақылау зертханасында немесе өндіруші пайдаланатын келісімшарттық зертханада осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес зертханалық сынақ жүргізу нәтижелері туралы есеп жасалады.
4-параграф. Медициналық бұйымдардың мамандандырылған сараптама жүргізу тәртібі
26. Зертханалық сынақтың оң нәтижесі жағдайында осы Қағидалардың 6-тарауында көзделген мерзімде медициналық бұйымдар мамандандырылған сараптамасы жүргізіледі
27. Мамандандырылған сараптама:
1) медициналық бұйымдар қауіпсіздігін, тиімділігі мен сапасын бағалауды;
2) тіркеу дерекнамасына енгізілген өзгерістердің медициналық бұйымдар қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына әсерін бағалауды;
3) медициналық бұйымдар әзірлеу және өндіру туралы деректерді талдау (өндіру процестерінің схемалары, өндірудің негізгі кезеңдері, қаптамасы, түпкі өнімді сынау және шығару рәсімі);
4) өндіріс шарттарын бағалау және медициналық бұйымдар мемлекеттік тіркеу кезінде сапаны қамтамасыз ету жүйесінің нәтижелері бойынша есептерді талдау;
5) медициналық бұйымдарға кіретін шығу тегі жануарлар немесе адамдардың барлық материалдарды талдау негізінде медициналық бұйымдардың биологиялық қауіпсіздігінің талдауы, сондай-ақ көздерді (донорларды) іріктеу, материалды, процессингті, сақтауды, тестілеуді, тестілеуді валидациялау рәсімдерін іріктеу, сондай-ақ жануарлар мен адамдардың шығу тегінің субстанцияларының, тіндерінің, жасушаларының, микроорганизмдер мен вирустардың культураларымен айналысы туралы ақпаратты;

22. В случае выявления замечаний по результатам лабораторных испытаний заявителю направляется письмо с указанием выявленных замечаний и необходимости их устранения в срок, не превышающий девяноста календарных дней.
23. При не предоставлении заявителем ответа на выставленные в письме государственной экспертной организации замечания в установленный срок, предусмотренный пунктом 22 настоящих Правил и отрицательных результатах лабораторных испытаний, материалы направляются в Экспертный совет для принятия решения об отказе и прекращения экспертизы медицинского изделия.
24. По результатам лабораторных испытаний медицинского изделия испытательной лабораторией составляется протокол испытаний по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
25. Для образцов медицинского изделия, требующих особых условий транспортировки и проведения испытаний с использованием специфического оборудования и вспомогательных средств лабораторные испытания проводятся в лаборатории контроля качества производителя или в контрактной лаборатории, используемой производителем в присутствии представителей государственной экспертной организации.
По результатам испытаний составляется отчет о результатах проведения лабораторного испытания в лаборатории контроля качества производителя или в контрактной лаборатории, используемой производителем согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Параграф 4. Порядок проведения специализированной экспертизы медицинского изделия
26. В случае положительного отчета начальной экспертизы (валидации регистрационного досье) и положительного результата лабораторных испытаний проводится специализированная экспертиза медицинского изделия в сроки, предусмотренные главой 6 настоящих Правил.
27. Специализированная экспертиза проводится путем изучения документов регистрационного досье на предмет их безопасности, эффективности и качества, включающая:
1) оценку безопасности, эффективности и качества медицинского изделия;
2) оценку влияния вносимых в регистрационное досье изменений на безопасность, эффективность и качество медицинского изделия;
3) анализ данных о разработке и производстве медицинского изделия (схемы процессов производства, основных стадий производства, упаковки, испытаний и процедуры выпуска конечного продукта);
4) анализ отчетов по результатам оценки условий производства и системы обеспечения качества при государственной регистрации медицинского изделия;
5) анализ биологической безопасности медицинского изделия на основе анализа всех материалов животного или человеческого происхождения, входящих в медицинское изделие, а также информации о подборе источников (доноров), отборе материала, процессинге, хранении, тестировании, а также обращения с тканями, клетками, субстанциями животного или человеческого происхождения, культурами микроорганизмов и вирусов;

6) қауіпсіздік класы 2б (қауіп дәрежесі жоғары) және қауіпсіздік класы 3 (қауіп дәрежесі аса жоғары) медициналық бұйымдар клиникалық практикада қолданылуының клиникалық сынақтарының, қан және оның компоненттерін жинауға, сақтауға, қайта құюға арналған медициналық бұйымдар, қауіп класына байланысты емес in-vitro (ин витро) диагностикасы үшін медициналық бұйымдар клиникалық-зертханалық сынауы есебін талдауды;
7) тіркеу деректерінде мәлімделген медициналық бұйымдардың құрамына кіретін медициналық бұйымдар тұрақтылығының талдауы;
8) өндіруші ұйымның нормативтік құжатында, стандарттарында (ұлттық, өңірлік, халықаралық) көрсетілген қауіпсіздік пен сапа көрсеткіштерінің сәйкестігі сараптамасын;
9) сынақ зертханасының хаттамасын талдауды, сынақ зертханасының нәтижелерін талдауды;
10) деректерді талдау негізінде оның верификациясы және валидациясы туралы, соның ішінде кәсіпорында және мульти орталық зерттеулер кезінде, операциялық жүйелерді сәйкестендіру және таңбалау туралы деректерді бағдарламалық қамтамасыз ету валидациясын зерделеуді;
11) стерильдеу тәсілдерін, сапаны бақылау ұсынылатын әдістерді және стерильдеудің химиялық тәсілін қолдану кезінде стерильдеу заттарының қалдығын айқындауды негіздейтін медициналық бұйымдарды, материалдарды стерильдеу рәмідері мен әдістерін талдауды;
12) медициналық бұйымдар құрамындағы дәрілік заттың қауіпсіздігі мен тиімділігін талдау, оның медициналық бұйымдардың жұмысына ықпал етуін, дәрілік заттың медициналық бұйымдардың үйлесімділігін (in vitro) (ин витро) диагностикасы үшін медициналық бұйымдарды қоспағанда);
13) медициналық бұйымдар қолданудың әлеуетті қаупінің дәрежесіне байланысты класына қатысты өтініште және тіркеу деректерінің құжатында көрсетілген деректердің дұрыстығын бағалауды;
14) медициналық бұйымды медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық жобасы мәтінінің өндіруші ұйым нұсқаулығының түпнұсқасына сәйкестігін және нұсқаулық жобасының Кодекстің 75-бабының 5-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықты құру және ресімдеу тәртібіне және дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың жалпы сипаттамасына сәйкес ресімделуін талдауды;
15) медициналық бұйымды пайдалану құжатындағы ақпаратты бағалауды;
16) медициналық бұйымдардың қаптамалары мен заттаңбаларының макеттерінің, стикерлерінің үлгілеріндегі ақпараттың Қазақстан Республикасының дәрілік заттар, медициналық бұйымдар айналысы саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестігіне талдауды;

6) анализ отчета клинических испытаний, опыта применения в клинической практике медицинского изделия класса 2б (с повышенной степенью риска), класса 3 (с высокой степенью риска), медицинского изделия, предназначенных для забора, хранения, переливания крови и ее компонентов, клинико-лабораторных испытаний медицинского изделия для invitro (ин витро) диагностики независимо от класса риска;
7) анализ заявленной в регистрационном досье стабильности медицинского изделия и (или) лекарственного средства, входящего в состав медицинского изделия, стабильности реагентов и расходного материала входящих в комплектацию медицинских изделий для invitro (ин витро) диагностики закрытого типа;
8) экспертизу соответствия показателей безопасности и качества, указанных в нормативном документе производителя, стандартам (национальным, региональным, международным);
9) анализ протокола испытательной лаборатории, оценку результатов лабораторных испытаний;
10) изучение валидности программного обеспечения на основе анализа данных о его верификации, в том числе информации о его разработке и тестировании на предприятии и при мультицентровых исследованиях, данных об идентификации и маркировке операционной системы;
11) анализ процедуры и методов стерилизации медицинского изделия, материалов, обосновывающих способ стерилизации, предлагаемых методов контроля качества и определения остатков стерилизующего вещества при применении химического способа стерилизации;
12) анализ безопасности и эффективности лекарственного средства в составе медицинского изделия, его влияния на функциональность медицинского изделия, совместимости лекарственного средства с медицинским изделием (за исключением медицинского изделия для диагностики invitro (ин витро);
13) оценку достоверности данных, указанных в заявлении и документах регистрационного досье, относительно класса в зависимости от степени потенциального риска применения медицинского изделия;
14) анализ соответствия текста проекта инструкции по медицинскому применению медицинского изделия оригиналу инструкции от организации-производителя и оформления проекта инструкции в соответствии с порядком составления и оформления инструкции по медицинскому применению и общей характеристики лекарственных средств и медицинских изделий, утверждаемый уполномоченным органом согласно пункту 5 статьи 75 Кодекса;
15) оценку информации, содержащейся в эксплуатационном документе медицинского изделия;
16) анализ информации, содержащейся на образцах макетов упаковки, этикеток, стикеров медицинского изделия в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий;

17) өндірушінің ұсынған жазатайым оқиғалардың бар-жоғы туралы мәліметтерін талдау және медициналық бұйымдардыңнарығынан пікірлерді, медициналық бұйымдар пайдаланумен байланысты қолайсыз оқиғалар және (немесе) жазатайым оқиғалар туралы, медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі туралы хабарламаны, әрбір осындай жағдайларда өндірушілердің осы проблемаларды қарау тәсілдерін және оларды шешу жолдарын, көрсетілген жағдайларға жауап ретінде қабылданған түзету әрекетінің сипаттамасын, сондай-ақ сату деңгейінің ара қатынасын және айналыстағы медициналық бұйымдар болған жазатайым оқиғалар мен оларға берілген пікірлердің саны туралы мәліметтерді қамтитын олардың қауіпсіздігі, тиімділігі, сапасы мәніне тіркеу дерекнамасын зерделеу арқылы жүргізіледі.
28. Мамандандырылған сараптама жүргізу кезеңінде өтініш берушіге ескертулер болған кезде анықталған ескертулер және оларды күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімде жою қажеттілігі көрсетіле отырып хат жіберіледі.
29. Алдыңғы сұрау салуға жауап ретінде өтініш беруші ұсынған мәліметтерге қатысты қосымша сұрақтар туындаған жағдайда өтініш беруші сұрату алған сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде мемлекеттік сараптама ұйымының қосымша сұратуына жауапты және қажетті материалды жібереді.
30. 28 және 29-тармақтарда көзделген мерзімдерде мемлекеттік сараптама ұйымының сұрау салуына өтініш беруші жауап ұсынбаған жағдайда, сондай-ақ толық емес жауап және қажетті материалдарды ұсынбаған жағдайда медициналық ы бұйымдар сараптамасынан бас тарту және тоқтату туралы шешім қабылдау үшін Сараптама кеңесіне жіберіледі.
Сараптама кеңесі келіп түскен материалдарды ай сайын қарайды және шешім нәтижелерін күнтізбелік он күн ішінде жібереді.
31. Мамандандырылған сараптама нәтижелерінің оң есебі жағдайында осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес медициналық бұйымдар мамандандырылған сараптамасының сараптама есебі немесе осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасының тіркеу дерекнамасына мәлімделген өзгерістердің ықпал етуі жөнінде мамандандырылған сараптаманың сараптама есебі жасалады.
4-тарау. Медициналық бұйымдардың жүргізілген сараптама нәтижелерін қалыптастыру тәртібі
32. Өтініш беруші сараптаманың аяқталуына қарай сараптама жүргізу мерзіміне кірмейтін күнтізбелік отыз күн ішінде медициналық бұйымдар туралы мәліметтерді, қорытынды құжаттарды (сапа жөніндегі нормативтік құжаттарды, медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтарды және қаптама макеттері таңбалануын, заттаңбаларды, стикерлерді) мемлекеттік сараптама ұйымымен келіседі.
Келісу жеке кабинет арқылы жеке пароль бойынша электронды түрде немесе келісу парағын ұсыну арқылы жүзеге асырылады.
Медициналық бұйымдар туралы мәлімет күнтізбелік отыз күн ішінде өтініш берушімен келісілмеген жағдайда қауіпсіздік туралы қорытынды оның келісімінсіз қалыптастырылады.

17) анализ представленных производителем сведений о наличии или об отсутствии сообщений о несчастных случаях и отзывах с рынка медицинского изделия, о неблагоприятном событии (инциденте), связанном с использованием медицинского изделия, уведомлений по безопасности медицинского изделия, подхода к рассмотрению этих проблем и их решения производителями в каждом из таких случаев, описания корректирующих действий, предпринятых в ответ на указанные случаи, а также соотношения уровня продаж и количества несчастных случаев и отзывов медицинского изделия из обращения.
28. В период проведения специализированной экспертизы при наличии замечаний заявителю направляется письмо с указанием выявленных замечаний и необходимости их устранения в срок, не превышающий шестьдесят календарных дней.
29. В случае возникновения дополнительных вопросов, касающихся сведений, представленных заявителем в ответе на предшествующий запрос, заявитель в течение тридцати календарных дней с момента получения запроса направляет ответ и необходимые материалы на дополнительный запрос государственной экспертной организации.
30. При не предоставлении заявителем ответов на письмо государственной экспертной организации, а также предоставлении неполного ответа и необходимых материалов в сроки, предусмотренные пунктами 28 и 29, материалы специализированной экспертизы направляются на Экспертный совет для принятия решения об отказе и прекращения экспертизы медицинского изделия.
Экспертный совет рассматривает поступившие материалы ежемесячно и результаты решения государственная экспертная организация направляет заявителю в течение десяти календарных дней.
31. В случае положительного отчета специализированной экспертизы составляется экспертный отчет специализированной экспертизы медицинского изделия согласно приложению 8 к настоящим Правилам или экспертный отчет специализированной экспертизы о влиянии вносимых изменений в регистрационное досье на безопасность, эффективность и качество медицинского изделия по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Глава 4. Порядок формирования результатов проведенной экспертизы медицинского изделия
32. По окончании экспертизы заявитель в течение тридцати календарных дней, не входящих в срок проведения экспертизы согласовывает с государственной экспертной организацией сведения о медицинском изделии и итоговые документы (инструкцию по медицинскому применению и маркировки макетов упаковки, этикеток, стикеров).
Согласование осуществляется в электронном виде по индивидуальному паролю через личный кабинет или путем предоставления листа согласования.
В случае несогласования заявителем в течение тридцати календарных дней сведений о медицинском изделии, заключение о безопасности формируется без его согласования.

33. Медициналық бұйымдар жүргізілген сараптама нәтижелері бойынша мемлекеттік сараптама ұйымы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес сараптамаға мәлімделген медициналық бұйымдар қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытындыны және осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес мемлекеттік сараптама ұйымының басшысы немесе уәкілетті адамы қол қойған тіркеу дерекнамасына енгізілген өзгерістер кезінде медициналық бұйымдар қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытындыны құрады.
34. Мемлекеттік сараптама ұйымы электрондық түрде мемлекеттік органға:
1) медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы туралы қорытындыны;
2) Кодекстің 75-бабының 5-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен медицналық қолдану жөніндегі нұсқаулықты құру және ресімдеу тәртібіне және дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың жалпы сипаттамасына сәйкес әзірленген және сараптама ұйымымен келісілген мемлекеттік және орыс тілдерінде медициналық бұйымдардың медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықты;
3) мемлекеттік және орыс тілдерінде сараптама ұйымымен келісілген медициналық бұйымдардың қаптамасы, заттаңбасы, стикерлері макеттерінің таңбалануын жібереді.
35. Сараптама нәтижелері бойынша мемлекеттік сараптама ұйымы осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы жиынтық есепті қалыптастырады, оның жарты бөлігін мемлекеттік сараптама ұйымының интернет-ресурсына орналастырады.
36. Медициналық бұйымдар қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы туралы қорытынды күнтізбелік жүз сексен күн ішінде жарамды. Медициналық бұйымдар қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы туралы қорытындының қолданылу мерзімі өткен жағдайда өтініш беруші осы Қағидаларда сәйкес қайта сараптама жүргізу үшін өтінішті, құжаттарды және материалдарды береді.
37. Медициналық бұйымдар қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы теріс қорытынды:
1) осы Қағидаларда белгілеген мерзімде сараптама жүргізу процесінде өтініш берушіге ескертулер берілгеннен кейін тіркеу дерекнамасының толық жиынтығы ұсынылмаған;
2) өтініш беруші дұрыс мәлімет бермеген;
3) сараптама кезеңдерінің бірінің теріс нәтижесін алған және (немесе) бейінді ұйымдардың сарапшыларының теріс қорытындысын алғанда;
4) өндірісті және сапасын қамтамасыз ету жүйесін бағалау нәтижелері бойынша мәлімделген өнімнің қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасын қамтамасыз ететін жағдайларға өндірістің нақты жағдайлары мен сапаны қамтамасыз ету жүйесінің сәйкес келмеген;

33. По результатам проведенной экспертизы медицинского изделия государственная экспертная организация составляет заключение о безопасности, эффективности и качестве медицинского изделия, заявленных на экспертизу по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам и заключение о безопасности эффективности и качестве медицинского изделия при изменений, вносимых в регистрационное досье согласно приложению 11 к настоящим Правилам, подписанное руководителем государственной экспертной организации или уполномоченным лицом.
34. Государственная экспертная организация направляет в электронном виде в государственный орган:
1) заключение о безопасности, эффективности и качестве медицинского изделия;
2) инструкцию по медицинскому применению медицинского изделия на казахском и русском языках, разрабатываемую в соответствии с порядком составления и оформления инструкции по медицинскому применению и общей характеристики лекарственных средств и медицинских изделий, зарегистрированную уполномоченным органом согласно пункту 5 статьи 75 Кодекса и согласованную экспертной организацией;
3) макеты упаковок, этикеток, стикеров медицинского изделия, согласованных государственной экспертной организацией на казахском и русском языках.
35. По результатам экспертизы государственная экспертная организация формирует сводный отчет по безопасности, эффективности и качеству медицинского изделия в соответствии с приложением 12 к настоящим Правилам, часть которого размещает на интернет-ресурсе государственной экспертной организации.
36. Заключение о безопасности, эффективности и качестве медицинского изделия действительно в течение ста восьмидесяти календарных дней. В случае истечения срока действия заключения о безопасности, эффективности и качестве медицинского изделия, заявитель повторно подает заявление, документы и материалы для проведения экспертизы в соответствии с настоящими Правилами.
37. Отрицательное заключение о безопасности, эффективности и качестве медицинского изделия выдается в случаях:
1) непредставление полного комплекта регистрационного досье после выдачи замечаний заявителю в процессе проведения экспертизы в сроки, установленные настоящими Правилами;
2) представления заявителем недостоверных сведений;
3) получение отрицательных результатов одного из этапов экспертизы и (или) отрицательных заключений экспертов профильных организаций;
4) несоответствия фактических условий производства и системы обеспечения качества условиям, обеспечивающим заявленную безопасность, эффективность и качество медицинского изделия, по результатам оценки производства и системы обеспечения качества;

5) өтініш беруші Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің талаптарына сәйкес өндіріс жағдайларын және сапаны қамтамасыз ету жүйесін бағалау мақсатында кәсіпорынға (өндіріс алаңында) баруды ұйымдастырудан бас тартқан жағдайда беріледі.
38. Медициналық бұйымдар қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы теріс қорытындысы немесе сараптама басталғаннан кейін өтініш беруші сараптамаға берілген өтінішті кері шақыртып алған жағдайда өтініш берушіге сараптама жұмыстарын жүргізу құны қайтарылмайды.
39. Сараптама рәсімі аяқталғаннан кейін мемлекеттік сараптама ұйымы сараптама нәтижесінің (мемлекеттік сараптама ұйымының сұрау салуы бойынша өтініш беруші ұсынған қосымша материалдар, тіркеу дерекнамасының валидация бойынша есебі, мамандандырылған сараптаманың сарапшылар есебі, сынақ зертханасының хаттамалары) құжаттары мен материалдарынан, қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытындыдан тұратын тіркеу дерекнамасының, медициналық бұйымдарды медициналық қолдану жөніндегі бекітілген нұсқаулық, бекітілген қаптама макеттерінің, заттаңбалардың, стикерлердің электрондық мұрағатта сақталатын электрондық архив данасын қалыптастырады.
Тіркеу куәлігінің қолданысы кезінде архивтік тіркеу дерекнамасы сараптама нәтижелерінің құжаттары мен материалдарынан тұратын өзгеріс енгізуге берілген тіркеу дерекнамасымен толықтырылады.
Тіркеу дерекнамасы сараптама нәтижелеріне қарамастан құпиялық талаптарының сақталуымен электрондық архивте сақталады.
Медициналық бұйымдар тіркеу дерекнамасы он жыл электрондық жеткізгіште сақталады.
5-тарау. Медициналық бұйымға сараптама жүргізу ерекшеліктері
40. Мемлекеттік сараптама ұйымы мен өтініш берушінің арасында сараптама жүргізу кезеңінде туындайтын түсіндіру немесе нақтылауды өтініш берушінің электрондық-цифрлық қол қоюымен ақпараттық жүйе және мемлекеттік сараптама ұйымы арқылы өтініш берушінің жеке паролі бойынша электрондық құжатты қалыптастыру жолымен немесе қағаз жеткізгіштерде ӨҚО арқылы жүзеге асырылады.
41. Медициналық бұйымдардың сараптамасы кезінде мемлекеттік сараптама ұйымы Кодекстің 83-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бектікен Қолданудың әлеуетті тәуекелінің дәрежесіне қарай медициналық бұйымдардың жіктемесі қағидаларына сәйкес мәлімделген класына сәйкестігін белгілейді.
42. Мерзімсіз тіркеу куәлігі бар медициналық бұйымдарға қатысты мемлекеттік сараптама ұйымы үздіксіз қауіпсіздік мониторингінің негізінде өтініш беруші мен мемлекеттік сараптама ұйымының арасындағы шарттың негізінде өтініш берушінің жыл сайынғы шығыстарды өтеуімен пайда/қауіп арақатынасын кезеңдік бағалауды жүзеге асырады.

5) отказа заявителя от организации посещения предприятия (производственной площадки) с целью оценки условий производства и системы обеспечения качества, в соответствии с требованиями законодательных актов Республики Казахстан.
38. В случаях отрицательного заключения о безопасности, эффективности и качестве медицинского изделия или отзыва заявителем заявления на экспертизу после начала проведения экспертизы, стоимость проведения экспертных работ заявителю не возвращаются.
39. После завершения процедуры экспертизы государственная экспертная организация формирует электронный архивный экземпляр регистрационного досье, содержащий документы и материалы результата экспертизы (дополнительные материалы, представленные заявителем по запросу государственной экспертной организации, заключения начальной экспертизы, специализированной экспертизы, протоколы испытательной лаборатории), заключение о безопасности, эффективности и качестве, зарегистрированную инструкцию по медицинскому применению медицинского изделия, зарегистрированные макеты упаковок, этикеток, стикеров и хранящийся в электронном архиве.
Во время действия регистрационного удостоверения архивное регистрационное досье, дополняется копиями регистрационных удостоверений о внесении изменений со всеми приложенными документами заявителя в электронном виде.
Регистрационное досье хранится в электронном архиве с соблюдением требований конфиденциальности независимо от результатов экспертизы.
Регистрационное досье медицинского изделия на электронном носителе хранится десять лет.
Глава 5. Особенности проведения экспертизы медицинского изделия
40. Разъяснения или уточнения, возникающие в период проведения экспертизы между государственной экспертной организацией и заявителем, осуществляются через ЦОЗ путем формирования электронного документа по индивидуальному паролю заявителя через информационную систему с электронно-цифровой подписью заявителя и государственной экспертной организации или на бумажных носителях.
41. При проведении экспертизы медицинского изделия государственная экспертная организация устанавливает соответствие заявленного класса в зависимости от степени потенциального риска применения в соответствии с Правилами классификации медицинских изделий в зависимости от степени потенциального риска применения, утверждаемыми уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 83 Кодекса.
42. В отношении медицинского изделия, имеющего бессрочное регистрационное удостоверение, государственной экспертной организацией осуществляется периодическая оценка соотношения польза/риск на основании непрерывного мониторинга безопасности.

43. Медициналық бұйымдар өнімдерінің керек-жарақтарына сараптама және оларды Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеу қажеттілігі өтініш беруші мен мемлекеттік сараптама ұйымы арасында жасалған шартқа сәйкес мемлекеттік сараптама ұйымы жүзеге асырады.
44. Тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістердің сараптамасы тіркеу куәлігінің қолданылу кезеңіне медициналық бұйымдарға жүзеге асырылады және медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі мен сапасын төмендетпейді.
45. Өзгерістер осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес тіркеу куәлігінің қолданылу кезеңіне медициналық бұйымдардың қолданылу кезеңіне медициналық бұйымдарды тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістердің тізбесіне сәйкес жіктеледі, көрсетілген тізбеге қосылмағандар осы Қағидаларға сәйкес жаңа тіркеуге жатады.
46. Өтініші беруші екі ай ішінде өндіруші енгізген өзгерістерді бекіткеннен кейін осы қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысанда медициналық бұйымдарға сараптама жүргізуге өтініш береді.
47. Медициналық бұйымдарды тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу туралы өтінішке осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес тіркеу куәлігінің қолданылу кезеңіне медициналық бұйымдарды тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістердің тізбесіне сәйкес өзгерістер енгізу үшін қажетті құжаттар мен материалдар қоса беріледі.
48. Мемлекеттік сараптама ұйымы сараптама нәтижелерінің негізінде осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық бұйымдардың қауіпсіздігіне, тиімділігі мен сапасына тіркеу дерекнамасында енгізілген өзгерістердің әсері туралы құрылымдық бөлімшенің басшысы мен сараптама жүргізген сарапшы қол қойған мамандандырылған сараптаманың сараптама есебін құрады.
49. Медициналық бұйымдардың өндірушісі немесе өндірушінің уәкілетті өкілі Кодекстің 85-бабының 3-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен фармакологиялық қадағалау және медициналық бұйымдардың қауіпсіздік, сапа және тиімділік мониторингін жүргізу тәртібіне сәйкес жүргізілген қауіпсіздік мониорингінің негізінде екі ай ішінде тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізеді.
6-тарау. Медициналық бұйымға сараптама жүргізу мерзімдері
50. Медициналық бұйымдарға сараптама жүргізу мерзімдері:
1) 1 қауіпсіздік класы және 2а қауіпсіздік класындағы медициналық бұйымдардың сараптамасы кезінде - күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімді, оның ішінде:
бастапқы сараптама (тіркеу дерекнамасының валидациясы) - күнтізбелік он күн;
зертханалық сынақ - күнтізбелік отыз күн;
мамандандырылған сараптама - күнтізбелік қырық күн (оның ішінде медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың, қаптама макеттері таңбалануының, заттаңбалардың, стикерлердің қазақ тіліне аудармасы немесе теңтүпнұсқалығын тексеру күнтізбелік он күн ішінде);
қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытындыны қалыптастыру - күнтізбелік он күн;

43. Экспертиза принадлежности продукции к медицинским изделиям и необходимости ее государственной регистрации в Республике Казахстан осуществляется государственной экспертной организацией в соответствии с договором, заключенным между заявителем и государственной экспертной организацией.
44. Экспертиза изменений, вносимых в регистрационное досье, осуществляется на медицинское изделие в период действия регистрационного удостоверения и не снижает безопасность и качество медицинских изделий.
45. Изменения классифицируются в соответствии с перечнем изменений, вносимых в регистрационное досье медицинского изделия в период действия регистрационного удостоверения согласно приложению 13 к настоящим Правилам. Изменения, не включенные в указанный перечень, подлежат новой регистрации в соответствии с настоящими Правилами.
46. Заявитель в течение двух месяцев после утверждения вносимых изменений производителем подает заявление на проведение экспертизы медицинского изделия по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
47. К заявлению о внесении изменений в регистрационное досье медицинского изделия прилагаются документы и материалы, необходимые для внесения изменений, согласно Перечню изменений, вносимых в регистрационное досье медицинского изделия в период действия регистрационного удостоверения согласно приложению13 к настоящим Правилам.
48. Государственная экспертная организация на основании результатов экспертизы составляет экспертный отчет специализированной экспертизы о влиянии вносимых изменений в регистрационное досье на безопасность, эффективность и качество медицинского изделия по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, подписанный руководителем структурного подразделения и экспертом, проводившим экспертизу.
49. Производитель или уполномоченный представитель производителя медицинского изделия в течение двух месяцев вносит изменения в регистрационное досье на основании мониторинга безопасности проводимого в соответствии с порядком проведения фармаконадзора и мониторинга безопасности, качества и эффективности медицинских изделий, утверждаемый уполномоченным органом согласно пункту 3 статьи 85 Кодекса.
Глава 6. Сроки проведения экспертизы медицинского изделия
50. Сроки проведения экспертизы медицинского изделия составляют:
1) при экспертизе медицинского изделия класса 1 и класса 2а в сроки, не превышающие девяноста календарных дней, в том числе:
начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) - десять календарных дней;
лабораторные испытания - тридцать календарных дней;
специализированная экспертиза - сорок календарных дней (в том числе, подтверждение аутентичности или перевод на казахский язык маркировки макетов упаковок, этикеток, стикеров, инструкции по медицинскому применению, в течение десяти календарных дней);
формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве - десять календарных дней;

2) 2б қауіпсіздік класының (қауіп дәрежесі жоғары) және 3 қауіпсіздік класы (қауіп дәрежесі аса жоғары) медициналық бұйымдардың сараптамасы кезінде - күнтізбелік жүз алпыс күннен аспайтын мерзімде, оның ішінде:
бастапқы сараптама (тіркеу дерекнамасының валидациясы) - күнтізбелік жиырма күн;
зертханалық сынақ - күнтізбелік алпыс күн;
мамандандырылған сараптама - күнтізбелік жетпіс күн (оның ішінде медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың, қаптама макеттері таңбалануының, заттаңбалардың, стикерлердің қазақ тіліне аудармасы немесе теңтүпнұсқалығын тексеру күнтізбелік он күн ішінде);
қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытындыны қалыптастыру - күнтізбелік он күн;
3) медициналық бұйымдар (зертханалық сынақ жүргізусіз) тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімде, оның ішінде:
бастапқы сараптама (тіркеу дерекнамасының валидациясы) - күнтізбелік он күн;
мамандандырылған сараптама - күнтізбелік қырық күн (оның ішінде медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың, қаптама макеттері таңбалануының, заттаңбалардың, стикерлердің қазақ тіліне аудармасы немесе теңтүпнұсқалығын тексеру күнтізбелік он күн ішінде);
қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытындыны қалыптастыру - күнтізбелік он күн;
4) медициналық бұйымдардың тіркеу дерекнамасына I типті өзгерістер енгізу (зертханалық сынақ жүргізумен) күнтізбелік сексен күннен аспайтын мерзімде, оның ішінде:
бастапқы сараптама (тіркеу дерекнамасының валидациясы) - күнтізбелік он күн;
зертханалық сараптама - күнтізбелік жиырма күн;
мамандандырылған сараптама - күнтізбелік қырық күн (оның ішінде медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың, қаптама макеттері таңбалануының, заттаңбалардың, стикерлердің қазақ тіліне аудармасы немесе теңтүпнұсқалығын тексеру күнтізбелік он күн ішінде);
қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытындыны қалыптастыру - күнтізбелік он күн;
5) медициналық бұйым сараптамасы (класына қарамастан) күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады, оның ішінде:
бастапқы сараптама (тіркеу дерекнамасының валидациясы) - күнтізбелік он күн;
мамандандырылған сараптама - күнтізбелік жетпіс күн;
қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытындыны қалыптастыру - күнтізбелік он күн.
51. Медициналық бұйымдарға сараптама жүргізу мерзімдеріне:
1) тіркеу дерекнамасының жинақтауышын толықтыру уақыты;
2) белгіленген мерзімдерде сараптама жүргізу кезінде сұрау салу бойынша өтініш берушінің құжаттар мен материалдарды ұсыну уақыты;

2) при экспертизе медицинского изделия класса 2б (с повышенной степенью риска) и класса 3 (с высокой степенью риска) - в сроки, не превышающие ста шестидесяти календарных дней, в том числе:
начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) - двадцать календарных дней;
лабораторные испытания - шестьдесят календарных дней;
специализированная экспертиза - семьдесят календарных дней (в том числе, подтверждение аутентичности или перевод на казахский язык маркировки макетов упаковок, этикеток, стикеров, инструкции по медицинскому применению, в течение десяти календарных дней);
формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве - десять календарных дней;
3) внесение изменений в регистрационное досье медицинского изделия (без проведения лабораторных испытаний) в сроки, не превышающие шестидесяти календарных дней, в том числе:
начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) - десять календарных дней;
специализированная экспертиза - сорок календарных дней (в том числе, подтверждение аутентичности или перевод на казахский язык маркировки макетов упаковок, этикеток, стикеров, инструкции по медицинскому применению, в течение десяти календарных дней;
формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве - десять календарных дней.
4) внесение изменений типа I в регистрационное досье медицинского изделия (с проведением лабораторных испытаний) в сроки, не превышающие восьмидесяти календарных дней, в том числе:
начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) - десять календарных дней;
лабораторные испытания - двадцать календарных дней;
специализированная экспертиза - сорок календарных дней (в том числе, подтверждение аутентичности или перевод на казахский язык маркировки макетов упаковок, этикеток, стикеров, инструкции по медицинскому применению, в течение десяти календарных дней);
формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве - десять календарных дней;
5) экспертиза медицинского изделия (не требующих проведения лабораторных испытаний независимо от класса) осуществляется в сроки, не превышающие девяноста календарных дней, в том числе:
начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) - десять календарных дней;
специализированная экспертиза - семьдесят календарных дней;
формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве - десять календарных дней.
51. В сроки проведения экспертизы медицинского изделия не входят:
1) время восполнения некомплектности регистрационного досье;
2) время предоставление заявителем документов и материалов по запросу при проведении экспертизы в установленные сроки;

3) өндірісті дайындау және олардың жағдайын бағалау уақыты;
4) өтініш берушінің қортынды құжаттарды келісуі;
5) Сараптама кеңесін ұйымдастыру және өткізу уақыты кірмейді.
Медициналық бұйымдарға
сараптама жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Медициналық бұйымға сараптама жүргізуге өтініш*
1.
Тіркеу түрі
қазақ тілінде
орыс тілінде
2.
Медициналық бұйымдардың жаһандық номенклатурасының номенклатуралық коды (бар болса)
3.
Қазақстан Республикасының медициналық бұйымдарының номенклатурасының коды
4.
Медициналық қолданылу саласы
қазақ тілінде
орыс тілінде
5.
Тағайындалуы
қазақ тілінде
орыс тілінде
6.
Медициналық бұйымның типі (қажеттісін белгілеу)
Жабық жүйе:
●ИӘ
●ЖОҚ
Өндірушіден негіздеме (тіркеу деректерінің бетін көрсету)
7.
Қысқаша техникалық сипаттамасы (бағдарламалық қамтамасыз ету болған кезде бағдарламалық қамтамасыз ету деректері қосылады)
қазақ тілінде
орыс тілінде
8.
Қолданылуының әлеуетті қаупіне байланысты класы (қажеттісін белгілеу)
1 класс - қауіп дәрежесі төмен
2 а класы – қауіп дәрежесі орташа
2 б класы – қауіп дәрежесі жоғары
3 класс – қауіп дәрежесі аса жоғары
9.
Медициналық бұйым болып табылады (қажеттісін белгілеу)
Өлшеу құралы
стерильді
Балк
in vitro (IVD) диагностикасы үшін медициналық бұйым
Жиын (жиынтық)
Аппарат
Құрал
Жабдық
10.
Құрамында дәрілік зат бар ма
иә
жоқ
11.
Медициналық бұйымның жинақтауыштары
Атауы
Моделі
Өндіруші
Елі
1.
Негізгі блок
(болған кезде)
2.
Керек-жарақтары (болған кезде)
3.
Қосымша жинақтауыштары (болған кезде)
4.
Бағдарламалық қамтамасыз еу (болған кезде)
5.
Шығыс материалдары (болған кезде)
12.
Қаптама
Түрі (бастапқы немесе қайталама)
Атауы
Өлшем
Көлемі
Қаптамадағы бірліктерінің саны
Қысқаша сипаттама
1.
Бастапқы
2.
Қайталама
13.
Сақтау мерзімі
Ай/жыл саны
Пайдаланудың кепілдікті мерзімі құралдың/ аппаратардың/жабдықтардың
Ай/жыл саны
14.
Тасымалдау шарттары
15.
Сақтау шарттары
16.
Өндіруші елде және басқа елдерде тіркелуі
1.
Елдің атауы
Тіркеу куәлігінің №
(бар болса көрсетіледі)
Берілген күні
Қолданыс мерзімі
17.
Өндіріс
Толығымен осы өндірісте
Ішінара осы өндірісте
Толығымен басқа өндірісте
18.
Медициналық бұйымдардың өндіруші (лер) және өндіріс учаскесі (медициналық бұйымдардың бөлігі болып табылатын кез келген компонентінің өндіріс учаскелерін қоса алғанда)
Өндірушінің типі

3) время подготовки и оценки условий производства;
4) согласование заявителем итоговых документов;
5) организация и проведение Экспертного совета.
Приложение 1
к Правилам проведения
экспертизы медицинского изделия
Форма
Заявление на проведение экспертизы медицинского изделия*
1.
Торговое наименование
на казахском языке
на русском языке
2.
Номенклатурный код Глобальной номенклатуры медицинских изделий
(при наличии)
3.
Код Номенклатуры медицинских изделий Республики Казахстан
4.
Область медицинского применения
на казахском языке
на русском языке
5.
Назначение
на казахском языке
на русском языке
6.
Тип медицинской изделий (необходимое указать)
Закрытая система:
Да
Нет
обоснование от производителя (указать страницу регистрационного досье)
7.
Краткая техническая характеристика (при наличии программного обеспечения включаются данные программного обеспечения)
на казахском языке
на русском языке
8.
Класс в зависимости от степени потенциального риска применения (необходимое отметить)
Класс 1 - с низкой степенью риска
Класс 2а - со средней степенью риска
Класс 2б - с повышенной степенью риска
Класс 3 - с высокой степенью риска
9.
Медицинское изделие является (необходимое отметить)
Средство измерения
Стерильное
Балк
Медицинское изделие для in vitro (IVD) диагностики
Набор (комплект)
Аппарат
Прибор
Оборудование
10.
В составе имеется лекарственное средство
Да
Нет
11.
Комплектация медицинского изделия
Наименование
Модель
Производитель
Страна
1.
Основной блок (при наличии)
2.
Принадлежности (при наличии)
3.
Дополнительные комплектующие (при наличии)
4.
Программное обеспечение (при наличии)
5.
Расходные материалы (при наличии)
12.
Упаковка
Вид (первичная или вторичная)
Наименование
Размер
Объем
Количество единиц в упаковке
Краткое описание
1.
Первичная
2.
Вторичная
13.
Срок хранения
количество месяцев/лет
Гарантийный срок эксплуатации приборов/ аппаратов/оборудовании
количество месяцев/лет
14.
Условия транспортирования
15.
Условия хранения
16.
Регистрация в стране-производителе и других странах
1.
Название страны
№ регистрационного удостоверения (указывается при наличии)
Дата выдачи
Срок действия
17.
Производство
Полностью на данном производстве
v
Частично на данном производстве
Полностью на другом производстве
18.
Производитель (и) медицинского изделия и участок (и) производства (включая участки производства любого компонента, который является частью медицинского изделия
Тип производителя

Атауы, елі 1,2 (қазақ, орыс, ағылшын тілдерінде)
Рұқсат беру құжатының №, күні және қолданыс мерзімі
Заңды мекенжайы
Нақты мекенжайы
Телефон, факс, e-mail
Басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) лауазымы
Байланыстағы тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) лауазымы
1.
Өндіруші
2.
Қазақстан Республикасында өндірушінің уәкілетті өкілі
3.
Қазақстан Республикасының аумағында жағымсыз жағдайларды (оқиғаларды) мониторингтеу жөніндегі уәкілетті өкілдің байланыс деректері
4.
Өндірістік алаң
5
Өтініш беруші
Сенімхат бойынша деректер
19.
Қазақстан Республикасында берілген тіркеу куәлігінің № ( тіркеу куәлігінің қолданыс мерзімін ұзарту кезінде)
20.
Тіркеу деректеріне енгізілетін өзгерістер (өзгерістер енгізу – өтініш типі кезінде толтырылады) (енгізілетін өзгерістерді көрсету)
Өзгерістер енгізілгенге дейінгі редакция
Енгізілетін өзгерістер
21.
Сараптама жүргізу үшін жасалған шарттардың деректері
1.
Шарт №
2.
Жасалған күні
3.
Қолданыс мерзімі
22.
Сараптама жүргізгені үшін ақы төлеуді жүзеге асыратын субъект
1.
Заңды тұлғаның атауы
2.
елі
3.
Заңды мекенжайы
4.
Нақты мекенжайы
5.
Тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса )
6.
Телефон
7.
Факс
8.
Электрондық мекенжайы
9.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
10.
Жеке сәйкестендіру нөмірі
11.
Банк
12.
Есеп айырысу шоты
13.
Валюталық шот
14.
Код
15.
Банктік сәйкестендіру коды
Өтініш беруші: ________________________________________________
Тіркеу деректеріндегі және өтініштегі ақпараттардың дұрыстығына және сәйкестігіне, медициналық бұйымдардың үлгілерін ұсынуға, үш реттік талдау үшін жеткілікті мөлшерде стандартты үлгілерін беруге, арнайы реганттерді, сынау өткізу кезінде шығыс материалдарын (айрықша жағдайларда және қайтару жағдайларында), сондай-ақ сараптамаға ұсынылатындарының нормативтік құжатқа сәйкес келетініне кепілдік беремін.
Тіркеу деректеріндегі барлық өзгерістер туралы хабарлап отыруға, сондай-ақ медициналық бұйымды қолдану кезінде бұрын медициналық бұйымды медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықта көрсетілмеген жағымсыз әсерлері анықталған жағдайда, өтініш пен материалдарды жинақтап беруге міндеттенемін.
Күні
өтініш берушінің тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса)
Қолы, мөрі (бар болса)
Ескерту :
* Өтініштің осы нысаны Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 18 қарашадағы № 735 бұйрығымен бекітілген Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және олардың тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласында уәкілетті орган беретін тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту кезінде де және тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістер кезінде ұсынылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5935 болып тіркелген).
Елі ИСО 3166 ҚР МБ бірыңғай жіктемесі бойынша
шетелдік кәсіпорындар үшін ағылшын тіліндегі атауы міндетті түрде
.
Медициналық бұйымдарға
сараптама жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Медициналық бұйымдарға сараптама үшін тіркеу деректері құжаттарының тізбесі*
р/с №
Құжаттың атауы
Ескертпе
1 класы
2а класы
2б класы
3 класы
In vitro диагностикасына арналған МБ (қолданудың әлеуетті тәуекелі класына байланысты емес)
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Өндіруші елде немесе өндіруші алаңда тіркелгенін куәландыратын құжат (тіркеу куәлігі, Еркін сату сертификаты (FreeSale), Орыс тіліне тең түпнұсқалы аудармасымен, нотариат куәландырған (Қазақстан Республикасында алғаш өндірілген МБ қоспағанда)экспортқа арналған сертификат және т.б.)
+
+
+
+
+
Халықаралық куәландыру нормаларына немесе ҚР белгіленген куәландыру нормаларына сәйкес
Формат: PDF
2.
Өндіруші елде өндіру құқығына рұқсат беру құжатының көшірмесі қосымшасымен (бар болса)
+
+
+
+
+
Халықаралық куәландыру нормаларына немесе ҚР белгіленген куәландыру нормаларына сәйкес
Формат: PDF
3.
Басқа елдердегі тіркелуін куәландыратын құжаттың көшірмесі (бар болса)
+
+
+
+
+
Өндіруші немесе оның уәкілетті өкілі куәландырады
Формат: PDF
4.
Медициналық бұйымдардың өндірушісінің сапа менеджменті жүйесіне сертификаттардың көшірмесі (ISO 13485, GMP не тиісті өңірлік немесе ұлттық стандарт)
- (стериль-діден басқа)
- (стерильдіден басқа)
+
+
+
Халықаралық куәландыру нормаларына немесе ҚР белгіленген куәландыру нормаларына сәйкес
Формат: PDF
5.
Медициналық бұйымның ұлттық немесе халықаралық нормативтік құжаттардың нормативтік талаптарына сәйкестігін растайтын құжат (Сәйкестік декларациясы; Сәйкестік сертификаты), нотариус куәландырған, орыс тіліне тең түпнұсқалы аудармасымен
+
+
+
+
+
Халықаралық куәландыру нормаларына немесе ҚР белгіленген куәландыру нормаларына сәйкес
Формат: PDF
6.
Медициналық бұйымды қолданудың ықтимал қаупінің қауіпсіздік класын растайтын құжат (Сәйкестік декларациясы; өндіруші берген негіздеме хат және т.б.)
+
+
+
+
+
Өндіруші немесе оның уәкілетті өкілі куәландырады
Формат: PDF
7.
МБ құрамына кіретін дәрілік дәрілік заттар туралы деректер (дәрілік заттың құрамы,саны,дәрілік заттың медициналық бұйыммен үйлесімділігі туралы деректер, дәрілік заттың сапасын растайтын құжат)
+
+
+
+
-
Өндіруші немесе оның уәкілетті өкілі куәландырады
Формат: PDF
8.
Сынақтардың нәтижелері мен қорытындыларының орыс тіліне тең түпнұсқалы аудармасымен токсикологиялық және гигиеналық сынақтардың есебі (хаттамасы)
+
+
+
+
+
9.
Сынақтар нәтижелері мен қорытындыларының орыс тіліне теңтүпнұсқалы аудармасымен техникалық сынақтар туралы есеп (хаттама)
+
+
+
+
+
Өндіруші немесе оның уәкілетті өкілі куәландырады
Формат: PDF
10.
In vitro диагностикасы үшін, соның ішінде жабық типтегі In vitro диагностикасы үшін медициналық бұйымның жинақтауышына кіретін медициналық бұйымдардың ерекшелігіне және сезімталдығына сынақ есебі
+
+
+
+
+
Өндіруші немесе оның уәкілетті өкілі куәландырады
Формат: PDF
11.
Сынақтар нәтижелері мен қорытындыларының орыс тіліне теңтүпнұсқалы аудармасымен сақтау мерзімін негіздейтін тұрақтылықты зерттеу туралы есеп (МБ үшін, соның ішінде құрамын кіретін МБ стерильді жинақтаушы)
+
+
+
+
+
Өндіруші немесе оның уәкілетті өкілі куәландырады
Формат: PDF
12.
Жабық типтегі In vitro диагностикасы үшін медициналық бұйымның жинақтауышына кіретін реагенттерге және шығыс материалдарға тұрақтылықты зерттеу туралы есеп
+
Өндіруші немесе оның уәкілетті өкілі куәландырады
Формат: PDF
13.
Сынақтар нәтижелері мен қорытындыларының орыс тіліне тең түпнұсқалы аудармасымен клиникалық (клиникалық-зертханалық) сынақтар (зерттеулер) туралы немесе қолда бар клиникалық нәтижелердің деректері (қолданылуы, пікірлер, ғылыми жарияланымдар)
-
+(ДЗ болған кезде)
+
+
+
Өндіруші немесе оның уәкілетті өкілі куәландырады
Формат: PDF
14
Қолайсыз және жағымсыз оқиғалардың мониторингі туралы ақпарат (жаңадан әзірленген және жобаланған МБ үшін ақпарат ұсынылмайды):

Наименование, страна 1,2 (на казахском, русском, английском языках)
№, дата и срок действия разрешительного документа
Юридический адрес
Фактический адрес
Телефон, факс, e-mail
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность руководителя
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность контактного лица
1.
Производитель
2.
Уполномоченный представитель производителя в Республике Казахстан
3.
Контактные данные уполномоченного лица по мониторингу неблагоприятных событий (инцидентов) на территории Республики Казахстан
4.
Производственная площадка
5
Заявитель
Данные по доверенности
19.
№ регистрационного удостоверения выданного в Республике Казахстан ( при продлении срока действия регистрационного удостоверения)
20.
Изменения, вносимые в регистрационное досье (заполняются при типе заявки – внесение изменений) (указать вносимые изменения)
Редакция до внесения изменений
Вносимые изменения
21.
Данные по договору на проведение экспертизы
1.
№ договора
2.
Дата заключения
3.
Срок действия
22.
Субъект, осуществляющий оплату за проведение экспертизы
1.
Наименование юридического лица
2.
Страна
3.
Юридический адрес
4.
Фактический адрес
5.
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
6.
Телефон
7.
Факс
8.
Электронный адрес
9.
Бизнес-идентификационный номер
10.
Индивидуальный идентификационный номер
11.
Банк
12.
Расчетный счет
13.
Валютный счет
14.
Код
15.
Банковский идентификационный код
Заявитель: ___________________________________________________________________________
Гарантирую: достоверность информации, адекватность переводов методик контроля качества, эксплуатационного документа, инструкции по медицинскому применению медицинского изделия , представление до начала лабораторных испытаний образцов медицинского изделия , стандартные образцы в количествах, достаточных для трехкратного анализа, специфические реагенты, расходные материалы, применяемые при проведении испытаний (в исключительных случаях и на условиях возврата), а также их соответствие нормативным документам, представленным на экспертизу.
Обязуюсь осуществлять поставку медицинского изделия в Республику Казахстан, соответствующие требованиям, указанным в регистрационном досье, и сопровождать медицинское изделие инструкцией по медицинскому применению/ руководством по эксплуатации на государственном и русском языках, с соблюдением достоверности и аутентичности переводов.
Гарантирую сохранение безопасности и качества медицинского изделия в течение всего срока использования, при соблюдении условий транспортирования и хранения в соответствии с требованиями завода-производителя.
Обязуюсь сообщать обо всех изменениях в регистрационное досье, а также представлять заявление и материалы при обнаружении побочных воздействий при применении медицинского изделия , ранее не указанных в инструкции по медицинскому применению медицинского изделия /руководстве по эксплуатации медицинского изделия.
Дата
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Заявителя
Подпись, печать (при наличии)
Примечание:
* Данная форма заявления предоставляется также при продлении срока действия регистрационного удостоверения, выдаваемого уполномоченным органом в области здравоохранения Республики Казахстан в соответствии с Правилами государственной регистрации, перерегистрации и внесения изменений в регистрационное досье лекарственного средства, изделий медицинского назначения и медицинской техники, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2009 года № 735 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5935) и при изменениях, вносимых в регистрационное досье.
Страна вводится по единому классификатору ГК РК ИСО 3166
Наименование на английском языке обязательно для зарубежных предприятий
Приложение 2
к Правилам проведения
экспертизы медицинского изделия
Перечень документов регистрационного досье для экспертизы медицинского изделия *
№ п/п
Наименование документа
Класс 1
Класс 2а
Класс 2б
Класс 3
Медицинское изделие для диагностики in vitro (IVD) (независимо от класса потенциального риска применения)
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Документ, удостоверяющий регистрацию в стране производителе или производственной площадке (регистрационное удостоверение, Сертификат свободной продажи (FreeSale), Сертификат на экспорт) с аутентичным переводом на русский язык, заверенный нотариально (за исключением медицинских изделий, впервые произведенных в Республике Казахстан)
+
+
+
+
+
В соответствии с международными нормами заверения или нормами заверения установленными в Республике Казахстан формат: PDF
2.
Копия разрешительного документа на право производства в стране-производителе (при наличии) с приложением с аутентичным переводом на русский язык
+
+
+
+
+
В соответствии с международными нормами заверения или нормами заверения установленными в Республике Казахстан
формат: PDF
3.
Перечень документов, удостоверяющих регистрацию в других странах с указанием номера и даты выдачи (при наличии) с аутентичным переводом на русский язык
+
+
+
+
+
Заверяется производителем или его уполномоченным представителем формат: PDF
4.
Копии сертификатов на систему менеджмента качества производителя медицинских изделий ISO 13485, GMP либо соответствующий региональный или национальный стандарт) с аутентичным переводом на русский язык
-
(кроме стерильных)
-
(кроме стерильных)
+
+
+
формат: PDF
5.
Декларация о соответствии требованиям безопасности и эффективности медицинского изделия или эквивалентный документ (при наличии) с аутентичным переводом на русский язык
+
+
+
+
+
формат: PDF
6.
Документ, подтверждающий класс в зависимости от степени потенциального риска применения (Декларация соответствия; письмо-обоснование от производителя) с аутентичным переводом на русский язык
+
+
+
+
+
Заверяется производителем или его уполномоченным представителем формат: PDF
7.
Данные о лекарственных средствах в составе медицинского изделия (состав лекарственного средства, количество, данные о совместимости лекарственного средства с медицинским изделием, документ, подтверждающий качество лекарственного вещества) с аутентичным переводом на русский язык
-
+
+
+
-
Заверяется производителем или его уполномоченным представителем формат: PDF
8.
Отчет (протокол) токсикологических и гигиенических испытаний с аутентичным переводом на русский язык результатов и выводов испытаний для медицинского изделия и комплектующих контактирующих со слизистой или с кожным покровом
+
+
+
+
-
Заверяется производителем или его уполномоченным представителем формат: PDF
9.
Отчет (протокол) о технических испытаниях с аутентичным переводом на русский язык результатов и выводов испытаний
+
+
+
+
+
Заверяется производителем или его уполномоченным представителем формат: PDF
10.
Отчет испытаний на специфичность и чувствительность медицинского изделия назначения для in vitro (IVD) диагностики, в том числе входящих в комплектацию медицинского изделия для in vitro (IVD) диагностики закрытого типа
+
Заверяется производителем или его уполномоченным представителем формат: PDF
11.
Отчет об исследованиях стабильности, обосновывающий срок хранения (для медицинских изделий, в том числе входящих в состав стерильных комплектующих), с аутентичным переводом на русский язык результатов и выводов испытаний
+
+
+
+
+
Заверяется производителем или его уполномоченным представителем формат: PDF
12.
Отчет об исследованиях стабильности на реагенты и расходный материал входящих в комплектацию медицинского изделия для in vitro (IVD) диагностики закрытого типа
+
Заверяется производителем или его уполномоченным представителем формат: PDF
13.
Данные о клинических (клинико-лабораторных) испытаниях (исследованиях) с аутентичным переводом на русский язык результатов и выводов испытаний или имеющиеся клинические данные (применение, отзывы, научные публикации)
-
+ (при наличии лекарственного средства)
+
+
+
Заверяется производителем или его уполномоченным представителем формат: PDF
14.
Информация о мониторинге неблагоприятных и нежелательных событий (информация не предоставляется для вновь разработанных и спроектированных медицинского изделия) с аутентичным переводом на русский язык:

+ (1 және 2 кластардан басқа)
Өндіруші немесе оның уәкілетті өкілі куәландырады
Медициналық бұйымдарға анықтама құру**
Атауы
Өндіруші (дайындаушы), елі
Өндірістік алаң, елі
Өндірушінің уәкілетті өкілі, елі
Жинақтауыштары
Қолданы аясы, тағайындау
Қысқаша техникалық сипаттамасы
Құрамдас бөлшектерінің атауы
моделі
өндіруші
елі
Негізгі блок (бар болса)
Тиістілігі (бар болса)
Жинақтауыштар (бар болса)
Шығыс материалдары (бар болса)
Бағдарламалық қамтамасыз ету (бар болса)
Ескерту:
* * осы тізбе Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 18 қарашадағы № 735 бұйрығымен бекітілген Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және олардың тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласында уәкілетті орган беретін тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту кезінде де және тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістер кезінде ұсынылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5935 болып тіркелген).
Медициналық бұйымдарға
сараптама жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Зертханалық сынақтар үшін медициналық мақсаттағы бұйымдардың үлгілеріне қойылатын талаптар
1. Өтініш беруші тіркеуге өтініш бергенге дейін зертханалық зерттеулер кезінде үш еселік талдау жүргізу үшін қажетті көлемді есептеуді жүзеге асырады.
2. Зертханалық сынақтарды жүргізу үшін ұсынылатын медициналық мақсаттағы бұйымдардың үлгілерінің саны нормативтік құжаттарға қойылатын талаптарға сәйкес айқындалады, оған сәйкес сынақ өткізу жоспарланады.
3. Конструкциясы, құрамы және дайындау технологиясы бойынша тіркеу мақсатында сынақ жүргізу үшін ұсынылатын медициналық мақсаттағы бұйымдардың үлгілері тұтынушыға өткізуге арналған өнім сияқты болуы тиіс.
4. Құрамы бойынша ұсынылатын үлгілердің саны осы жиынтықта жеке түрлерінің (маркалары, модельдері) қасиетінің айырмашылығын ескере отырып бір тектес мәлімделген өнімнің барлық жиынтығын айқындауға тиіс.
5. Типтік өлшемдік қатарымен ғана айырмашылығы бар бір тектес өнімдер үшін қатыстылық қатарының ірі, орташа және ең кіші үлгілері ұсынылуы мүмкін.

1 и 2а клас-сов)
заверяется производителем (его уполномоченным представителем)
Составление справки на медицинское изделие **
Наименование
Производитель (изготовитель), страна
Производственная площадка, страна
Уполномоченный представитель производителя, страна
Комплектность
Область применения, назначение
Краткая техническая характеристика
Наименование составных частей
Модель
Производитель
Страна
Основной блок (при наличии)
Принадлежности (при наличии)
комплектующие (при наличии)
Расходные материалы (при наличии)
Программное обеспечение (при наличии)
Примечание:
* Данный перечень предоставляется также при продлении срока действия регистрационного удостоверения, выдаваемого уполномоченным органом в области здравоохранения Республики Казахстан в соответствии с Правилами государственной регистрации, перерегистрации и внесения изменений в регистрационное досье лекарственного средства, изделий медицинского назначения и медицинской техники, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2009 года № 735 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5935).
Приложение 3
к Правилам проведения
экспертизы медицинского изделия
Форма
Условия, предъявляемые к образцам медицинского изделия для лабораторных испытаний
1. Заявитель до подачи заявления на экспертизу осуществляет расчет количества образцов, необходимых для проведения трехкратного анализа при лабораторных испытаниях.
2. Количество образцов медицинского изделия, предоставляемых для проведения лабораторных испытаний, определяется согласно требованиям нормативных документов, на соответствие которым планируется проведение испытаний.
3. При определении количества запрашиваемых образцов учитывается однородность заявленной продукции, представительность по составу и количеству, соответствие образцов идентификационным признакам продукции, отражающим его качественные характеристики.
4. Количество предоставляемых образцов по составу отражает всю совокупность однородной заявленной продукции, с учетом различия свойств отдельных типов (марок, моделей) такой совокупности.
5. Для однородной продукции, отличающейся только типоразмерным рядом, предоставляются образцы самого крупного, среднего и самого малого представителя ряда.

6. Медициналық мақсаттағы бұйымдардың мәлімделген жекеше түрлерінің айырмашылығы кезінде түс гаммасы бойынша ғана бір түсті гамма үлгілерін ұсыну жеткілікті.
7. Сынақ жүргізілгеннен кейін медициналық бұйымдардың үлгілері қайтарылмайды.
Медициналық бұйымдарға
сараптама жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Сараптамаға ұсынылған медициналық мақсаттағы бұйымдар немесе медициналық техниканың (тіркеу дерекнамасының валидациясы) бастапқы сараптамасының есебі
Сараптамаға ұсынылған медициналық мақсаттағы бұйымдардың немесе медициналық техниканың (тіркеу дерекнамасының валидациясы) бастапқы сараптамасы жүргізілді (қажеттісін көрсету)
1.
Сарапшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2.
Өтінімнің № мен күні
3.
Құжаттардың бастапқы сараптамаға түскен күні
4.
Медициналық мақсаттағы бұйымның және/немесе медициналық техниканың саудалық атауы
5.
Медициналық мақсаттағы бұйымдар немесе медициналық техниканы тағайындау
6.
Қолдану аясы
7.
Қолданудың әлеуетті қаупінің дәрежесіне байланысты класс
8.
Өтініш беруші
Өндіруші туралы деректер:
Ұйымның типі немесе өндірістік учаске
Ұйымның атауы
Елі
Заңды мекенжайы
1.
Өндіруші
2.
Өндірістік алаң
3.
Өндірушінің уәкілетті өкілі
4.
Қаптамашы (қажет болған кезде)
5.
Қазақстан Республикасында аумағында қолайсыз оқиғалардың (инциденттердің) мониторингі жөніндегі уәкілетті тұлғаның байланыс деректері

6. При отличии отдельных видов заявленного медицинского изделия только по цветовой гамме, достаточно предоставление образцов одной цветовой гаммы.
7. Образцы медицинского изделия после проведения испытаний не возвращаются.
Приложение 4
к Правилам проведения
экспертизы медицинского изделия
Форма
Отчет начальной экспертизы (валидации регистрационного досье) медицинского изделия, представленных на экспертизу
Проведена начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) медицинского изделия предоставленных на экспертизу
1.
Фамилия, имя, отчество (при наличии) эксперта
2.
№ заявки и дата
3.
Дата поступления документов на начальную экспертизу
4.
Торговое наименование медицинского изделия
5.
Назначение медицинского изделия
6.
Область применения
7.
Класс в зависимости от степени потенциального риска применения
8.
Заявитель
Данные о производителе:
Тип организации или участок производства
Наименование организации
Страна
Юридический адрес
1.
Производитель
2.
Производственная площадка
3
Уполномоченный представитель производителя
4.
Упаковщик (при необходимости)
5
Контактные данные уполномоченного лица по мониторингу неблагоприятных событий (инцидентов) на территории Республики Казахстан

1. Тіркеу дерекнамасын жинақтаудың бастапқы сараптамасы және ұсынылған құжаттардың ресімделуін дұрыстығының бастапқы сараптамасы (дерекнаманың жинақталмауы және құжаттардың дұрыс ресімделмеуі бойынша ескертулер көрсетіледі).
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2. Өндіруші (дайындаушы) елде және басқа елдерде тіркеу:
Елі
Тіркелгенін куәландыратын құжат №
Берілген күні
Сарапшының ескертпесі
3. Өтініштерде және тіркеу деректерінің құжаттарында көрсетілген қолданылуының әлеуетті қаупіне байланысты медициналық мақсаттағы бұйымдардың класының сәйкестігі:
Өтінішке сәйкес қауіпсіздік класы
Тіркеу дерекнамасының құжаттарына сәйкес қауіпсіздік класы
Класын көрсету жөнінде тіркеу дерекнамасының құжатының атауы
Сарапшының ескертпесі
4. Зертханалық сынақтар үшін ұсынылған үлгілердің сәйкестігі:
Үлгілердің атауы (көлемі, мөлшері және т.б. көрсетілген)
Сериясы
Ұсынылған үлгілердің саны (өлшем бірлігі: құты, дана, қаптама және т.б.)
Жарамдылық мерзімі
Өнім үлгілерінің жарамдылығының қалдық мерзімі
Сақтау шарттары (тасымалдау)
Қаптама (типі)
5. Қаптама, затбелгілердің, стикерлердің жобаларын таңбалау мәтіндерін бағалау заңнама талаптарына сәйкестігін бағалау:
__________________________________________________________________
6. Ұсынылған стандартты үлгілердің өндірушінің нормативтік құжаттарына сәйкестігі (нормативтік құжатта оларды қолдану туралы көрсетілген кезде)
Стандартты үлгілердің атауы
Ұсынылған стандартты үлгілердің саны (өлшем бірлігі: құты, дана, қаптама және т.б.)
Жарамдылық мерзімі
Өнім үлгілерінің жарамдылығының қалдық мерзімі
Сақтау шарттары (тасымалдау)
Қаптама (типі)
7. Қорытынды:
Одан арғы сараптамадан бас тарту (негіздемемен)
Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сараптамасын жалғастыру
Құрылымдық бөлімшенің басшысы _______ ________________________________
қолы       Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Сарапшы ________ ________________________________
қолы       Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Күні ________
Медициналық бұйымдарға
сараптама жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Медициналық бұйымның тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістердің бастапқы сараптамасының есебі
Тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу кезінде сараптамаға ұсынылған медициналық бұйымның бастапқы сараптама жүргізілді
1.
Сарапшының (бастапқы сараптама маманының) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2.
Өтінім № мен күні
3.
Құжаттардың бастапқы сараптамаға түскен күні
4.
Медициналық бұйымның саудалық атауы
5.
Медициналық бұйымдар тағайындау
6.
Қолдану аясы
7.
Қолданудың әлеуетті қаупінің дәрежесіне байланысты класс
8.
Өтініш беруші
Өндіруші туралы деректер:
Ұйымның типі немесе өндірістік учаске
Ұйымның атауы
Елі
Заңды мекенжайы
1.
Өндіруші
2.
Өндірістік алаң
3.
Өндірушінің уәкілетті өкілі
4.
Қаптамашы (қажет болған кезде)
5.
ҚР аумағында қолайсыз оқиғалардың (инциденттердің) мониторингі жөніндегі уәкілетті тұлғаның байланыс деректері

1. Начальная экспертиза комплектности регистрационного досье и правильности оформления представленных документов (указываются замечания по некомплектности досье и неправильности оформления документов).
________________________________________________________________________
2. Регистрация в стране-производителе (изготовителе) и других странах:
Страна
№ документа, удостоверяющего регистрацию
Дата выдачи
Примечание эксперта
3. Соответствие класса медицинского изделия в зависимости от степени потенциального риска применения, указанного в заявлении и документах регистрационного досье:
Класс в соответствии с заявлением
Класс в соответствии с документами регистрационного досье
Наименование документа в регистрационном досье об указании класса
Примечание эксперта
4. Соответствие представленных образцов для лабораторных испытаний:
Наименование образцов (с указанием объемов, размеров)
Серия
Количество представленных образцов (в единицах измерения: флаконы, штуки, упаковки)
Срок годности
Остаточный срок годности образцов продукции
Условия хранения (транспортирования)
Упаковка (тип)
5. Оценка текста маркировки проектов макетов упаковки, этикеток, стикеров на соответствие требованиям законодательства:
____________________________________________________________________________
6. Соответствие представленных стандартных образцов нормативным документам производителя (при указании об их применении в нормативном документе):
Наименование стандартных образцов
Количество представленных стандартных образцов (в единицах измерения: флаконы, штуки, упаковки)
Срок годности
Остаточный срок годности образцов продукции
Условия хранения (транспортирования)
Упаковка (тип)
7. Заключение:
Отказать в дальнейшей экспертизе (с обоснованием)
Продолжить экспертизу медицинского изделия
Руководитель структурного подразделения
_______ ________________________________________________________________________
подпись                         Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Эксперт _______ __________________________________________________________
подпись             Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Дата ______________
Приложение 5
к Правилам проведения экспертизы
медицинского изделия
Форма
Отчет начальной экспертизы (валидации регистрационного досье) изменений, вносимых в регистрационное досье медицинского изделия
Проведена начальная экспертиза (валидация регистрационного досье) медицинского изделия предоставленных на экспертизу при внесении изменений в регистрационное досье
1.
Фамилия, имя, отчество (при наличии) эксперта
2.
№ заявки и дата
3.
Дата поступления документов на начальную экспертизу
4.
Торговое наименование медицинского изделия
5.
Назначение медицинского изделия
6.
Область применения
7.
Класс в зависимости от степени потенциального риска применения
8.
Заявитель
Данные о производителе:
Тип организации или участок производства
Наименование организации
Страна
Юридический адрес
1.
Производитель
2.
Производственная площадка
3
Уполномоченный представитель производителя (при наличии)
4.
Упаковщик (при необходимости)
5
Контактные данные уполномоченного лица по мониторингу неблагоприятных событий (инцидентов) на территории Республики Казахстан

1. Тіркеу деректерін жинақтаудың валидациясы және ұсынылған құжаттардың ресімделуін дұрыстығының валидациясы (деректердің жинақталмауы және құжаттардың дұрыс ресімделмеуі бойынша)_______________________________________________________
2. Өндіруші (дайындаушы) елде және басқа елдерде тіркеу
Елі
Тіркелгенін куәландыратын құжат №
Берілген күні
Сарапшының ескертпесі
3. Өтініштерде және тіркеу деректерінің құжаттарында көрсетілген қолданылуының әлеуетті қаупіне байланысты медициналық бұйымдардың класының сәйкестігі:
Өтінішке сәйкес қауіпсіздік класы
Тіркеу деректерінің құжаттарына сәйкес қауіпсіздік класы
Өтініш берілген қауіпсіздік класының ҚР заңнама талаптарына сәйкестігі
Сарапшының ескертпесі
4. Зертханалық сынақтар үшін ұсынылған үлгілердің сәйкестігі:
Үлгілердің атауы (көлемі, мөлшері және т.б. көрсетілген)
Сериясы
Ұсынылған үлгілердің саны (өлшем бірлігі: құты, дана, қаптама және т.б.)
Жарамдылық мерзімі
Өнім үлгілерінің жарамдылығының қалдық мерзімі
Сақтау шарттары (тасымалдау)
Қаптама (типі)
5. Қаптама, затбелгілердің, стикерлердің жобаларын таңбалау мәтіндерін бағалау заңнама талаптарына сәйкестігін бағалау:____________________________________________
6. Енгізілетін өзгерістердің типі
Өзгерістер енгізілгенге дейін редакция
Өзгерістер енгізілгеннен кейінгі редакция
7. Ұсынылған стандартты үлгілердің өндірушінің нормативтік құжаттарына сәйкестігі (нормативтік құжатта оларды қолдану туралы көрсетілген кезде)
Стандартты үлгілердің атауы
Ұсынылған стандартты үлгілердің саны (өлшем бірлігі: құты, дана, қаптама)
Жарамдылық мерзімі
Өнім үлгілерінің жарамдылығының қалдық мерзімі
Сақтау шарттары (тасымалдау)
Қаптама (типі)
8. Қорытынды:
Одан арғы сараптамадан бас тарту (негіздемемен)
Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сараптамасын жалғастыру
Құрылымдық бөлімшенің басшысы ______ __________________________________
қолы             Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Сарапшы _______ __________________________________
қолы             Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Күні ________
Медициналық бұйымдарға
сараптама жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
__________________________________________________________________
Мемлекеттік сараптама ұйымының атауы
__________________________________________________________________
Сынақ зертханасының аккредиттеу аттестаты (№, жарамдылық мерзімі)
__________________________________________________________________
Сараптама ұйымының мекенжайы, телефоны (сынақ зертханасының)
Сынақ хаттамасының _______ жылғы "___" _________ №_________
__ бет / Парақ саны__
Өтініш берушінің (заңды тұлға үшін (атауы)/ жеке тұлға үшін Т.А.Ә.
(бар болса) және мекенжайы):______________________________________________
Өнімнің атауы: ___________________________________________________
Сынақ түрі _______________________________________________________
Негіздеме: ________________________________________________________
Дайындаушы фирма/өндіруші, елі ___________________________________
Сериясы, партиясы _______
Өндірген күні ____
Жарамдылық мерзімі________________________________________________________
Сынақтың басталған күні мен аяқталған күні___________________________
Үлгілер саны______________________________________________________
Өнімге берілген нормативтік құжаттың белгіленуі ______________________
Сынақ әдістеріне берілген нормативтік құжаттың белгіленуі______________
Сынақ нәтижелері
Көрсеткіштер атауы
Нормативтің құжаттың талаптары
Нақты алынған нәтижелер
Т 0С ылғалдылығы
1
2
3
4
Қорытынды: Ұсынылған үлгілер нормативтік құжат талаптарына сәйкес келеді/сәйкес
келмейді және әдістемелер жаңартылады/жаңартылмайды (қажет болғанда көрсету).
(қажеттісінің астын сызу)
Әдістемелер төмендегі көрсеткіштер бойынша қайта шығарылмайды__________
__________________________________________
Уәкілетті адамдардың қолдары
____________ ________ _______________________________
(лауазымы) (қолы) тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса)
____________ _________ ______________________________
(лауазымы) (қолы) тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса)
____________ _________ ______________________________
(лауазымы) (қолы) тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны
Медициналық бұйымдарға
сараптама жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Өндірушінің сапаны бақылау зертханасында немесе өндіруші пайдаланатын келісімшарттық зертханада зертханалық сынақ жүргізу нәтижелері туралы есеп
1 Түйіндеме
Медициналық бұйымдардың атауы
Өндірістік алаңның атауы, мекенжайы, деректемелері
Бақылау зертханасының немесе өндіруші пайдаланатын келісімшарттық зертхананың атауы, мекенжайы, деректемелері
Зертханалық сынақ өткізуге негіздеме
Мемлекеттік тіркеу кезінде сараптамаға лицензиялардың (бар болса), сертификаттардың, өтінімдердің нөмірі
Сапа бақылауы зертханасының қызметіне түйіндеме
Сынақ зертханаларын өткізу
Медициналық бұйымдарды серияларын саудада өткізуге шығару
Өзгелер (қажеттісін көрсету)
Сынақ зертханасын өткізу күні
Сарапшының Т.А.Ә. (комиссия мүшелерінің), лауазымы

1. Начальная экспертиза комплектности регистрационного досье и правильности оформления представленных документов (указываются замечания по некомплектности досье, необходимости предоставления образцов медицинского изделия и правильности оформления документов).
________________________________________________________________________________
2. Регистрация в стране-производителе (изготовителе) и других странах:
Страна
№ документа, удостоверяющего регистрацию
Дата выдачи
Примечание эксперта
3. Соответствие класса медицинского изделия в зависимости от степени потенциального риска применения, указанного в заявлении и документах регистрационного досье:
Класс в соответствии с заявлением
Класс в соответствии с документами регистрационного досье
Наименование документа в регистрационном досье об указании класса
Примечание эксперта
4. Соответствие представленных образцов для лабораторных испытаний:
Наименование образцов (с указанием объемов, размеров)
Серия
Количество представленных образцов (в единицах измерения: флаконы, штуки, упаковки)
Срок годности
Остаточный срок годности образцов продукции
Условия хранения (транспортирования)
Упаковка (тип)
5. Оценка текста маркировки проектов макетов упаковки, этикеток, стикеров на соответствие требованиям законодательства:
___________________________________________________________________________
6. Тип вносимых изменений
Редакция до внесения изменения
Редакция после внесения изменений
7. Соответствие представленных стандартных образцов нормативным документам производителя (при указании об их применении в нормативном документе):
Наименование стандартных образцов
Количество представленных стандартных образцов (в единицах измерения: флаконы, штуки, упаковки)
Срок годности
Остаточный срок годности образцов продукции
Условия хранения (транспортирования)
Упаковка (тип)
8. Заключение:
Отказать в дальнейшей экспертизе (с обоснованием)
Продолжить экспертизу
Руководитель структурного подразделения
_______ ________________________________________________________________________
подпись                         Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Эксперт _______ __________________________________________________________
подпись             Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Дата ______________
Приложение 6
к Правилам проведения экспертизы
медицинского изделия
Форма
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
__________________________________________________________________________
Наименование государственной экспертной организации
__________________________________________________________________________
Аттестат аккредитации испытательной лаборатории (№, срок действия)
__________________________________________________________________________
Адрес, телефон экспертной организации (испытательной лаборатории)
Протокол испытаний № ________ от "____" ____________ года
Страница ____ /Количество листов __
Заявитель (для юридического лица (наименование)/ для физического лица Ф.И.О. (при наличии) и адрес):
_______________________________________________________________________________
Наименование продукции:
_______________________________________________________
Вид испытаний:
________________________________________________________________
Основание:
___________________________________________________________________
Фирма изготовитель/производитель, страна:
________________________________________
Серия, партия:
____________
Дата производства:
___________
Срок годности:
___________
Дата начала и дата окончания испытаний:
__________________________________________
Количество образцов:
___________________________________________________________
___________________________
Обозначение нормативного документа по качеству на методы испытаний:
________________________________________________________________________________
Результаты испытаний
Наименование показателей
Требования нормативного документа
Фактически полученные результаты
Т0С и влажность (%)
1
2
3
4
Заключение: Представленные образцы соответствуют/не соответствуют требованиям нормативных документов и методики воспроизводятся/не воспроизводятся (указывать при необходимости). (Нужное подчеркнуть)
Методики не воспроизводятся по следующим показателям ____________________________
Подписи уполномоченных лиц
__________ __________________ ____________________________________________
(должность)       (подпись)             (Фамилия, имя отчество (при наличии)
__________ __________________ ____________________________________________
(должность)       (подпись)             (Фамилия, имя отчество (при наличии)
__________ __________________ _____________________________________________
(должность)       (подпись)             (Фамилия, имя отчество (при наличии)
Место для печати
Приложение 7
к Правилам проведения экспертизы
медицинского изделия
Форма
Отчет о результатах проведения лабораторного испытания в лаборатории контроля качества производителя или в контрактной лаборатории, используемой производителем*
1. Резюме
Наименование медицинского изделия
Наименование, адрес реквизиты производственной площадки
Наименование, адрес, реквизиты лаборатории контроля качества и/или контрактной лаборатории контроля качества
Основание проведения лабораторного испытания
Номера лицензии (при наличии), сертификатов, заявок на экспертизу
Резюме деятельности лаборатории контроля качества
Проведение лабораторных испытаний
Выпуск в реализацию серии медицинского изделия
Иное (необходимо указать)
Дата(ы) проведения лабораторного испытания
Ф.И.О. (при наличии) экспертов (членов комиссии), должность

2. КІРІСПЕ АҚПАРАТ
Сапаны бақылау зертханасының қысқаша сипаттамасы
Сынақ өткізудің құжатттамаланған рәсімдерінің болуы
Сынақ өткізудің құжатттамаланған рәсімдерінің талаптарының орындалуы
Зертханалық сынақтарды өткізу мақсаты
Сынақ объектілері
Зертханалық сынақ өткізуге қатысатын сапаны бақылау зертханасының персоналы
Өндірістің талаптарына және сапаны қамтамасыз ету жүйесіне бағалау жүргізгенге дейін өндіруші ұйымның және/ немесе сапаны бақылау зертханасының ұсынған құжаттары
3. БАҚЫЛАУ ЖӘНЕ ЗЕРТХАНАЛЫҚ СЫНАҚ ЖҮРГІЗУ НӘТИЖЕЛЕРІ
Нормативтік құжатқа сілтеме
Өндірістің нөмірі, сериясы, күні
Көрсеткіш
НҚ талаптары
Іс жүзіндегі нәтижелері
Т 0С ылғалдылығы
Сәйкес келеді/сәйкес келмейді
4. ҚОСЫМША
Зертханалық сынақ жүргізу барысында таңдалған құжаттар мен үлгілер (бастапқы деректер, сынақ хаттамалары)
5. ҚОРЫТЫНДЫ
Оң
Теріс (негіздемемен)
Ескерту:
*Зертханалық сынақ жүргізу нәтижелері туралы есепке өндірушінің сапасын бақылау
зертханасында немесе өндіруші пайдаланатын келісімшарттық зертханада өткізілген талдау
сертификатының және (немесе) сынақ хаттамасының көшірмесін қоса беру қажет. Есепке қоса
берілетін барлық қосымшалар оның ажырамас бөлігі болып табылады.
Комиссия басшысы ______ ___________________________________________
(қолы) (тегі, аты және әкесінің аты) (бар болса)
Комиссия мүшелері: _____ __________________________________________
(қолы) (тегі, аты және әкесінің аты) (бар болса)
______ ____________________________________________
(қолы)       (тегі, аты және әкесінің аты) (бар болса)
"____" _________20_____ж.
Келісілді:
_________________ ____________________________________________
(лауазымы)             (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты, лауазымы)
_________________ ____________________________________________
(лауазымы)             (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты, лауазымы)
Медициналық бұйымдарға
сараптама жүргізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Медициналық бұйымдардың мамандандырылған сараптамасының сараптама есебі
1.
Сарапшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2.
Ғылыми дәрежесі, атағы
3.
Өтінім № және күні
4.
Құжаттың мамандандырылған сараптамаға түскен күні
5.
Медициналық бұйымның саудалық атауы
6.
GDMN коды (бар болса)
7.
Қазақстан Республикасының медициналық бұйымдарының номенклатурасының коды
8.
Медициналық бұйымдардың техникалық сипаттамасы
9.
Медициналық бұйымдарды тағайындау
10.
Қолдану аясы
Медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасын сипаттайтын тіркеу дерекнамасының құжаттарына сараптама жүргізілді.

2. Вводная информация
Краткое описание лаборатории контроля качества
Наличие документированных процедур проведения испытаний
Выполнение требований документированных процедур проведения испытаний
Цель проведения лабораторного испытания
Объекты испытания
Персонал лаборатории контроля качества, участвующий в проведении лабораторного испытания
Документы, поданные организацией-производителем и/или лабораторией контроля качества до проведения оценки условий производства и системы обеспечения качества
3. Наблюдения и результаты проведения лабораторного испытания
Ссылка на нормативный документ
Номер серии, дата производства
Показатель
Требования нормативного документа по качеству
Фактические результаты
Т, влажность
Соответствует/ не соответствует
4. Приложения
Документы (первичные данные, протоколы испытаний) и образцы, отобранные в ходе проведения лабораторного испытания
5. Заключение
Положительное
Отрицательное ( с обоснованием)
Примечание
*К отчету о результатах проведения лабораторного испытания прилагается копия сертификата анализа и (или) протокола испытаний на продукцию лаборатории контроля качества производителя или контрактной лаборатории, используемой производителем. Все приложения к отчету являются неотъемлемой его частью.
Руководитель комиссии _______________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя отчество (при наличии)
члены комиссии: _____________ _______________________________________
(подпись)       (Фамилия, имя отчество (при наличии)
_____________ ______________________________________________________
(подпись)                   (Фамилия, имя отчество (при наличии)
"______" _______________________20____ г.
Согласовано:
___________ ___________ _____________________________________
(должность)       (подпись)       Фамилия, имя отчество (при наличии)
___________ ___________ _____________________________________
(должность)       (подпись)       Фамилия, имя отчество (при наличии)
Приложение 8
к Правилам проведения экспертизы
медицинского изделия
Форма
Экспертный отчет специализированной экспертизы медицинского изделия
1.
Фамилия, имя, отчество (при наличии ) эксперта
2.
Ученая степень, звание
3.
№ заявки и дата
4.
Дата поступления документов на специализированную экспертизу
5.
Торговое наименование медицинского изделия
6.
Код GMDN (при наличии)
7.
Код Номенклатуры медицинских изделий Республики Казахстан
8.
Техническая характеристика медицинского изделия
9.
Назначение медицинского изделия
10.
Область применения
Проведена экспертиза документов регистрационного досье, характеризующих безопасность, эффективность и качество медицинского изделия .

1. Медициналық бұйымдардың өндірушісі, соның ішінде медициналық бұйымдар болып табылатын шығыс материалдары мен жинақтауыштар туралы деректер:
Ұйымның типі немесе өндірістік учаске
Ұйымның атауы
Елі
Заңды мекенжайы
1.
Өндіруші
2.
Өндірістік алаң
3.
Өндірушінің уәкілетті өкілі
4.
Қаптамашы (қажет болған кезде)
5.
Қазақстан Республикасы аумағында қолайсыз оқиғалардың (инциденттердің) мониторингі жөніндегі уәкілетті тұлғаның байланыс деректері

1. Данные о производителе медицинского изделия , в том числе расходных материалов и комплектующих, являющихся медицинскими изделиями
Тип организации или участок производства
Наименование организации
Страна
Юридический адрес
1.
Производитель
2.
Производственная площадка
3
Уполномоченный представитель производителя (при наличии)
4.
Упаковщик (при необходимости)
5
Контактные данные уполномоченного лица по мониторингу неблагоприятных событий (инцидентов) на территории Республики Казахстан

2. Өндіруші (дайындаушы) елде және басқа елдерде тіркеу
Елі
Тіркелгенін куәландыратын құжат №
Берілген күні
Сарапшының ескертпесі
3. Қазақстан Республикасының дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы заңнама талаптарына сәйкес қолданудың әлеуетті қауіп дәжересіне байланысты өтініштерде және тіркеу деректерінің құжаттарында көрсетілген медициналық бұйымдардың қауіпсіздік класының дұрыстығын бағалау:
Өтінішке сәйкес қауіпсіздік класы
Тіркеу деректерінің құжаттарына сәйкес қауіпсіздік класы
Өтініш берілген қауіпсіздік класының ҚР заңнама талаптарына сәйкестігі
Сарапшының ескертпесі
4. Медициналық бұйымдардың өндірушісі, соның ішінде медициналық мақсаттағы бұйымдар болып табылатын шығыс материалдары мен жинақтауыштардың қауіпсіздігі мен тиімділігі мен сапасын айқындайтын көрсеткіштер жүйесінің сипаттамасы:
1) Өндіруші ұйымдар, соның ішінде медициналық бұйымдар болып табылатын шығыс материалдары мен жинақтауыштардың ISO, GMP сапаны бақылау жүйесі:
Құжаттың атауы
құжаттың № мен берілген күні
Жарамдылық мерзімі
Сарапшының ескертпесі
2) Медициналық бұйымдар болып табылатын шығыс материалдары мен жинақтауыштардың сапасы (техникалық талаптары, ұйымның стандарты):
Құжаттың атауы
құжаттың № және берілген мерзімі
Жарамдылық мерзімі
Сарапшының ескертпесі
3) Медициналық бұйымдардың ұлттық немесе халықаралық нормативтік құжаттарға сәйкестігін растау (сәйкестік декларациясы; сәйкестік сертификаты):
Құжаттың атауы
құжаттың № және берілген мерзімі
Жарамдылық мерзімі
Сарапшының ескертпесі
4) Өндірушінің елінде (есептер, қорытындылар) сынақ өткізу барысында (токсикологиялық, техникалық, клиникалық) және Қазақстан Республикасында (бастапқы сараптама, зертханалық сынақ) сараптаманың алдыңғы кезеңдерін өткізу барысында алынған ұсынылған деректердің талдауы:
Құжаттың атауы
құжаттың № және берілген мерзімі
Жарамдылық мерзімі
Сарапшының ескертпесі
5) Медициналық бұйымдардың тұрақтылығы туралы қорытынды, мәлімделген сақтау мерзімінің негізділігі:
Мәлімделген сақтау мерзімі
Ұсынылған есептің тұрақтылығы туралы талдауы
Сарапшының ескертпесі

2. Регистрация в стране-производителе (изготовителя) и других странах
Страна
№ документа, удостоверяющего регистрацию
Дата выдачи
Примечание эксперта
1
3. Оценка достоверности указанного в заявлении и документах регистрационного досье класса медицинского издели\ в зависимости от степени потенциального риска применения, в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в сфере обращения лекарственных средств, медицинских изделий :
Класс в соответствии с заявлением
Класс в соответствии с документами регистрационного досье
Соответствие заявляемого класса требованиям законодательства Республики Казахстан
Примечание эксперта
4. Характеристики системы показателей, определяющих безопасность, эффективность и качество медицинского изделия , в том числе расходных материалов и комплектующих, являющихся медицинскими изделиями :
1) система управления качеством ISO, GMP организации-производителя, в том числе расходных материалов и комплектующих, являющихся медицинскими изделиями :
Наименование документа
№ документа и дата выдачи
Срок действия
Примечание эксперта
2) качество медицинского изделия , в том числе расходных материалов и комплектующих, являющихся медицинскими изделиями (технические условия, стандарт организации):
Наименование документа
№ документа и дата выдачи
Срок действия
Примечание эксперта
3) подтверждение соответствия медицинского изделия требованиям национальных или международных нормативных документов (Декларация соответствия; Сертификат соответствия):
Наименование документа
№ документа и дата выдачи
Срок действия
Примечание эксперта
4) анализ представленных данных, полученных в ходе проведения испытаний (токсикологических, технических, клинических) в стране производителе (отчеты, заключения) и в ходе проведения предыдущих этапов экспертизы в Республике Казахстан (начальная экспертиза, лабораторные испытания):
Наименование документа
Анализ полноты и качества информации в документе
Примечание эксперта
5) заключение о стабильности медицинского изделия , обоснованность заявленного срока хранения:
Заявленный срок хранения
Анализ представленного отчета о стабильности
Примечание эксперта

6) медициналық бұйымдардың медициналық нұсқаулығы жөніндегі нұсқаулықтың жобасын, соның ішінде медициналық бұйымдар болып табылатын шығыс материалдары мен жинақтауыштарды бағалау:
Талдау
Сарапшының бағасы
1
Медициналық бұйымдарға нұсқаулық жобасының мәтінінің мазмұнының толықтығы
12.
Өндірушінің нұсқаулығының түпнұсқасына жоба мәтінінің сәйкестігі
33
Қазақстан Республикасының дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы заңнама талаптарына нұсқаулық жобасының мәтінінің ресімделуінің сәйкестігі
4.4
Медициналық бұйымдарды қолдану бойынша пайдалануға беру құжатындағы ақпарат

6) оценка проекта инструкции по медицинскому применению медицинского изделия , в том числе расходных материалов и комплектующих, являющихся медицинскими изделиями и эксплуатационного документа
Анализ
Оценка эксперта
1.
Полнота содержания текста проекта инструкции на медицинского изделия
2.
Соответствие текста проекта оригиналу инструкции от производителя
3.
Соответствие оформления текста проекта инструкции требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий
4.
Информация, содержащаяся в эксплуатационном документе медицинского изделия

7) Қаптама және затбелгі макеттерін ресімдеуді бағалау
Талдау
Сарапшының бағасы
1.
Қазақстан Республикасының дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар мен айналысы саласындағы заңнама талаптарына таңбалау макеті мәтінінің ресімделуінің сәйкестігі
2.
Медициналық бұйымдарды стандарттау жөніндегі құжатта медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық жобасында көрсетілген сақтау және тасымалдау талаптарының нұсқауының бірдей болуы
8) Медициналық бұйымдардың әзірлемесі және өндірісі туралы деректерді талдау (өндіріс процесінің схемалары, өндірістің, қаптаманың, және сынақтардың негізгі кезеңдері және соңғы өнімді шығару рәсімдері). Қауіпсіз және сапалы өнімді өндірудің әзірлемесінің, технологиялық процестің және сапаны бақылаудың сәйкестігі туралы қорытынды
Талдау
Сарапшының бағасы
1.
Өндірісті инспекциялау есебінің талдауын қоса алғанда әзірлеу және өндіру туралы өтініш беруші ұсынған деректерді бағалау (бар болса);
2.
Қауіпсіз және сапалы өнімнің өндірісіне әзірлеу, технологиялық процестер мен сапаны бақылау сәйкестігі туралы қорытынды
9) Медициналық бұйымдарға кіретін жануарлар немесе адам тектес барлық материалдарды талдау негізінде медициналық бұйымдардың биологиялық қауіпсізідігін талдау, сондай-ақ алу көздерін (донорларды) іріктеу, материалдарды таңдау, процессинг, сақтау, тестілеу, тестілеу рәсімдерінің бастапқы сараптамасы, сондай-ақ жануарлар немесе адамдардың тіндерімен, жасушаларымен, субстанциялармен жұмыс істеу, микрорганизмдер мен вирустардың культураларымен жұмыс сітеу туралы ақпарат (бар болса)
Талдау
Сарапшының бағасы
1.
Өтініш берушінің биологиялық қауіпсіздік талдауы бойынша ұсынған деректерін бағалау
10) Оның верификациясы мен бастапқы сараптамасы туралы деректерді талдау, соның ішінде кәсіпорында және мультиорталық зерттеулерде оның әзірлемесі және тестілеу туралы ақпарат, операциялық жүйелерді сәйкестендіру және таңбалау туралы деректердің негізінде бағдарламалық қамтамасыз етудің бастапқы сараптамасын зерделеу
Талдау
Сарапшының бағасы
1.
Өтініш берушінің ұсынған деректерін бағалау
11) Медициналық бұйымдарды стерилдеу рәсімдері мен әдістерін, стерилдеуді негіздейтін тәсілдердің материалдарын, ұсынылатын сапаны бақылау әдістерін талдау және стерильдеудің химиялық тәсілін қолдану кезінде стерильдейтін заттардың қалдықтарын айқындау
Талдау
Сарапшының бағасы
1.
Өтініш берушінің ұсынған деректерін бағалау
12) Медициналық бұйымдар құрамындағы дәрілік заттардың қауіпсіздігі мен тиімділігін талдау, оның медициналық бұйымдардың жұмыс істеуіне әсері, дәрілік заттың, медициналық бұйымдармен үйлесімділігі in vitro (IVD) диагностикасы үшін медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы қоспағанда). Дәрілік зат дәрілік заттың өндіруші мемлекетінде тіркелуге және қолдануға рұқсат етілген болуға тиіс.
Талдау
Сарапшының бағасы
1.
Өтініш берушінің ұсынған деректерін бағалау

7) Оценка оформления макетов упаковок и этикеток
Анализ
Оценка эксперта
1.
Соответствие оформления текста макета маркировки требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере обращения лекарственных средств, медицинских изделий
2.
Идентичность указаний условий хранения и транспортирования, указанных в документе по стандартизации медицинского изделия и проекте инструкции по медицинскому применению
8) Анализ данных о разработке и производстве медицинского изделия (схемы процессов производства, основных стадий производства, упаковки, испытаний и процедуры выпуска конечного продукта). Заключение о соответствии разработки, технологического процесса и контроля качества производству безопасной и качественной продукции
Анализ
Оценка эксперта
1.
Оценка представленных заявителем данных о разработке и производстве, включая анализ отчета инспектирования производства (при наличии);
2.
Заключение о соответствии разработки, технологического процесса и контроля качества производству безопасной и качественной продукции
9) Анализ биологической безопасности медицинского изделия на основе анализа всех материалов животного или человеческого происхождения, входящих в медицинское изделие , а также информации о подборе источников (доноров), отборе материала, процессинге, хранении, тестировании, первичной экспертизы процедур тестирования, а также обращения с тканями, клетками, субстанциями животного или человеческого происхождения, культурами микроорганизмов и вирусов (при наличии)
Анализ
Оценка эксперта
1.
Оценка представленных заявителем данных по анализу биологической безопасности
10) Изучение первичной экспертизы программного обеспечения на основе анализа данных о его верификации и первичной экспертизы, в том числе информации о его разработке и тестировании на предприятии и при мультицентровых исследованиях, данных об идентификации и маркировке операционной системы
Анализ
Оценка эксперта
1.
Оценка представленных заявителем данных
11) Анализ процедуры и методов стерилизации медицинского изделия , материалов, обосновывающих способ стерилизации, предлагаемых методов контроля качества и определения остатков стерилизующего вещества при применении химического способа стерилизации
Анализ
Оценка эксперта
1.
Оценка представленных заявителем данных
12) Анализ безопасности и эффективности лекарственного средства в составе медицинского изделия , его влияния на функциональность медицинского изделия , совместимости лекарственного средства с медицинским изделием (за исключением медицинских изделий для диагностики in vitro (IVD). Информация о регистрации лекарственного средствав государстве – производителе лекарственного средства
Анализ
Оценка эксперта
1.
Оценка представленных заявителем данных

13) Медициналық бұйымдардыңнарығынан жазатайым оқиғалары мен пікірлер туралы, медициналық бұйымдарды пайдаланумен байланысты қолайсыз оқиғалармен және (немесе) жазатайым оқиғалар туралы, медициналық бұйымдар қауіпсіздігі бойынша хабарлама, осы проблемаларды қараудағы тәсілдер мен оларды өндірушімен осындай әрбір жағдайда шешу жолдарын қарастыру, түзететін әрекетті сипаттау, көрсетілген жағдайлар бойынша қабылданған жауаптар, сондай-ақ сату деңгейімен медициналық бұйымдардың жазатайым оқиғалары мен пікірлерінің санының деңгейінің қатынасы
Талдау
Сарапшының бағасы
1.
Өтініш берушінің ұсынған деректерін бағалау
14) Сату алды кезеңінде Медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі мен тиімділігі бойынша деректерді жинау және талдау жоспарын бағалау және қауіптерді талдау туралы есеп
Талдау
Сарапшының бағасы
1.
Өтініш берушінің ұсынған деректерін бағалау
6. Сарапшының қорытындысы
1.
Оң
2.
Теріс (негіздемесімен)
Сараптама қорытындысында келтірілген барлық деректер дұрыс және белгіленген
талаптарға сәйкес келеді, оны қол қою арқылы растаймын.
Құрылымдық бөлімшенің басшысы
________ _________________________________________
қолы тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Сарапшы ________ _________________________________________
Қолы тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Күні "____" ______ 20___ ж.
Мөр орны
Медициналық бұйымдарға
сараптама жүргізу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Тіркеу дерекнамасына мәлімделген өзгерістердің медициналық бұйымдар қауіпсіздігіне, тиімділігі мен сапасына әсері туралы мамандандырылған сараптаманың сараптама есебі
1.
Сарапшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2.
Ғылыми дәрежесі, атағы
3.
Өтінімнің № мен күні
4.
Құжаттардың мамандандырылған сараптамаға түскен күні
5.
Медициналық бұйымның саудалық атауы
Енгізілген өзгерістердің медициналық бұйымдардың қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына ықпалы жөнінде толық көлемде сараптау жүргізді.
Сараптама жүргізу барысында анықталды:
Өзгерістер енгізілгенге дейін редакция
Енгізілетін өзгерістер
Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына енгізілетін өзгерістердің ықпалы
Өзгерістер (қажеттісін көрсету керек)
Талдау (ықпал етеді/ықпал етпейді) Теріс қорытынды кезінде негіздеме көрсетіледі
Сарапшының қорытындысы:
1.
оң
2.
теріс (негіздемесімен)
Сараптама қорытындысында келтірілген барлық деректер дұрыс және белгіленген талаптарға сәйкес келеді, оны қол қою арқылы растаймын.
Құрылымдық бөлімшенің басшысы
________ ___________________________________
қолы тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Сарапшы ________ _________________________________________
Қолы тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Күні "____" ______ 20___ ж. Мөр орны
Медициналық бұйымдарға
сараптама жүргізу
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Сараптамаға берілген медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытынды

13) Анализ представленных производителем сведений о наличии или об отсутствии сообщений о несчастных случаях и отзывах с рынка медицинского изделия , о нежелательных событиях и (или) несчастных случаях, связанных с использованием медицинского изделия , уведомлений по безопасности медицинского изделия , подхода к рассмотрению этих проблем и их решения производителями в каждом из таких случаев, описания корректирующих действий, предпринятых в ответ на указанные случаи, а также соотношения уровня продаж и количества несчастных случаев и отзывов медицинского изделия из обращения
Анализ
Оценка эксперта
1.
Оценка представленных заявителем данных
14) Оценка Плана сбора и анализа данных по безопасности и эффективности медицинского изделия на постпродажном этапе и отчета об анализе рисков
Анализ
Оценка эксперта
1.
Оценка представленных заявителем данных
5. Заключение эксперта
1.
Положительное
2.
Отрицательное (с обоснованием)
Все данные, приведенные в экспертном заключении, достоверны и соответствуют установленным требованиям, что подтверждаю личной подписью
Руководитель структурного подразделения _______ _____________________________
подпись Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Эксперт _______ ___________________________________________________________
подпись       Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Дата ______________
Место печати
Приложение 9
к Правилам проведения экспертизы
медицинского изделия
Форма
Экспертный отчет специализированной экспертизы о влиянии вносимых изменений в регистрационное досье на безопасность, эффективность и качество медицинского изделия
1.
Фамилия, имя, отчество (при наличии) эксперта
2.
Ученая степень, звание
3.
№ заявки и дата
4.
Дата поступления документов на специализированную экспертизу
5.
Торговое наименование медицинского изделия
Проведена экспертиза документов регистрационного досье, характеризующих влияние на безопасность, эффективность и качество вносимых изменений в регистрационное досье, на медицинское изделие .
В ходе проведения экспертизы установлено:
Редакция до внесения изменений
Вносимое изменение
Влияние вносимых изменений на безопасность, эффективность и качество медицинского изделия :
Изменение (указать нужное)
Анализ (влияет/не влияет) При отрицательном заключении указывается обоснование
Заключение эксперта:
1.
Положительное
2.
Отрицательное (с обоснованием)
Все данные, приведенные в экспертном заключении, достоверны и соответствуют установленным требованиям, что подтверждаю личной подписью
Руководитель структурного подразделения
_______ ________________________________________________________________________
подпись                         Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Эксперт _______ __________________________________________________________
подпись             Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Дата ______________
Место печати
Приложение 10
к Правилам проведения
экспертизы медицинского изделия
Форма
Заключение о безопасности, эффективности и качестве медицинского изделия , заявленных на экспертизу

1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медицина техникасы сараптау ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны Қазақстан Республикасында тіркеу деректерін тіркеу, қайта тіркеу кезінде медициналық бұйымның қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасына қатысты сараптама нәтижелерін хабарлайды:
Медициналық бұйымның саудалық атауы
Өндіруші ұйым, өндіруші ел
Өндірістік алаң, ел
Уәкілетті өкіл, ел
Типі (медициналық бұйымның (МБ)
Түрі (тіркеу, қайта тіркеу)
Қолданудың әлеуетті қаупі дәрежесіне байланысты қауіпсіздік класы
Медициналық мақсаттағы бұйымның/ медициналық техниканың жиынтықталымы (жиынтықтаушылар саны болса) (кесте)
Бастапқы сараптаманың қорытындысы (оң немесе теріс)
Сынақ зертханасының қорытындысы: күні және хаттаманың № (оң немесе теріс)
Мамандандырылған комиссия қорытындысы (медициналық бұйымды мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге ұсыну / ұсынбау)
Кесте
Медициналық бұйымдардың жинақтауыштары
Атауы
Моделі
Өндіруші
Елі
2. Қорытынды
(оң) Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге ұсынылған медициналық бұйымға қатысты тіркеу деректерінің материалдары мен құжаттары медициналық бұйымның қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы жөніндегі белгіленген талаптарға сәйкес келеді, тиісті материалдармен және жүргізілген сынақтармен расталған.
(теріс) Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге ұсынылған тіркеу деректерінің медициналық бұйымына жүргізілген сараптама медициналық бұйымның төмендегі көрсеткіштер бойынша қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы жөніндегі талаптарға сәйкес келмейді.
Мемлекеттік сараптама ұйымының басшысы (немесе уәкілетті адам)
_______ ________________________________________
қолы тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Күні __________ Мөр орны
Медициналық бұйымдарға
сараптама жүргізу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу енгізу кезінде медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытынды
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медицина техникасы сараптау ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны Қазақстан Республикасында тіркеу деректерін тіркеу, қайта тіркеу кезінде медициналық мақсаттағы бұйымның/медициналық техниканың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасына қатысты сараптама нәтижелерін хабарлайды:
Медициналық бұйымның саудалық атауы
Өндіруші ұйым, өндіруші ел
Өндірістік алаң, ел
Уәкілетті өкіл, ел
Енгізілген өзгерістер
Бастапқы сараптаманың қорытындысы (оң немесе теріс)
қорытынды: күні және хаттаманың № (оң немесе теріс)
Мамандандырылған сараптама қорытындысы (медициналық бұйымды мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге ұсыну / ұсынбау)
Қорытынды
(оң) Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге ұсынылған медициналық бұйымға қатысты тіркеу деректерінің материалдары мен құжаттары медициналық бұйымның қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы жөніндегі белгіленген талаптарға сәйкес келеді, тиісті материалдармен және жүргізілген сынақтармен расталған.
(теріс) Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге ұсынылған тіркеу деректерінің медициналық бұйымына жүргізілген сараптама медициналық мақсаттағы бұйымның/медициналық техниканың төмендегі көрсеткіштер бойынша қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы жөніндегі талаптарға сәйкес келмейді.
Енгізілетін өзгерістер тіркелмеген.
Мемлекеттік сараптама ұйымы басшысы (немесе уәкілетті адам)
_______ ______________________________________
қолы тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Күні __________ Мөр орны
Медициналық бұйымдарға
сараптама жүргізу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медицина техникасын сараптау ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр экспертизы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники" Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы бойынша жиынтық есеп
"Медициналық бұйымның атауы", өндіруші, елі
Есептен құпия ақпарат алынып тасталды
Мазмұны:

1. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный Центр экспертизы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники" Министерства здравоохранения Республики Казахстан сообщает результаты экспертизы на безопасность, эффективность и качество медицинского изделия :
Торговое наименование медицинского изделия
Организация-производитель, страна-производитель
Производственная площадка, страна
Уполномоченный представитель, страна
Вид экспертизы
Класс в зависимости от степени потенциального риска применения
Код Номенклатуры медицинских изделий Республики Казахстан
Комплектация медицинского изделия / (при наличии – количество комплектующих) (Таблица)
Заключение начальной экспертизы (валидации регистрационного досье) (положительное, отрицательное)
Заключение лабораторных испытаний: дата и № протокола (положительное, отрицательное)
Заключение специализированной экспертизы (рекомендовать/не рекомендовать медицинское изделие )
Таблица
Комплектация медицинского изделия
Наименование
Модель
Производитель
Страна
2. Заключение:
(положительное) Материалы и документы регистрационного досье на медицинское изделие , предоставленные на экспертизу, соответствуют установленным требованиям по безопасности, эффективности и качеству медицинского изделия , подтверждены соответствующими материалами и проведенными испытаниями. Медицинское изделие может быть зарегистрировано в Республике Казахстан сроком на 5 лет/бессрочно.
(отрицательное) Материалы и документы регистрационного досье на медицинское изделие , предоставленные на экспертизу, не соответствуют установленным требованиям по безопасности, эффективности и качеству медицинского изделия , подтверждены соответствующими материалами и проведенными испытаниями и не может быть зарегистрирован в Республике Казахстан.
Руководитель государственной экспертной организации (или уполномоченное лицо)
__________ ____________________________________________________________________
подпись                         Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Дата ______________
Место печати
Приложение 11
к Правилам проведения экспертизы
медицинского изделия
Форма
Заключение о безопасности эффективности и качестве медицинского изделия при изменений, вносимых в регистрационное досье
1. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный Центр экспертизы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники" Министерства здравоохранения Республики Казахстан сообщает результаты экспертизы о влиянии вносимых изменений в регистрационное досье на безопасность, эффективность и качество медицинского изделия :
Торговое наименование медицинского изделия
Организация производитель, страна-производитель
Производственная площадка, страна
Уполномоченный представитель, страна
Вносимые изменения
Заключение начальной экспертизы (валидации регистрационного досье) (положительное или отрицательное)
Заключение лабораторных испытаний: дата и № протокола (положительное или отрицательное)
Заключение специализированной экспертизы (рекомендовано/не рекомендовано внесение изменений в регистрационное досье)
2. Заключение:
(положительное) Материалы и документы на медицинское изделие, предоставленные для внесения изменений в регистрационное досье, соответствуют установленным требованиям, влияние на безопасность, эффективность и качество медицинского изделия подтверждены соответствующими материалами и проведенными испытаниями.
Вносимые изменения зарегистрированы с выдачей (без выдачи) нового регистрационного удостоверения.
(отрицательное) Материалы и документы на медицинское изделие, предоставленные для внесения изменений в регистрационное досье, не соответствуют установленным требованиям, оказывают отрицательное влияние на безопасность, эффективность и качество медицинского изделия.
Вносимые изменения не зарегистрированы.
Руководитель государственной экспертной организации (или уполномоченное лицо)
_______ _______________________________________________________________
подпись                   Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Дата ____________
Место печати
Приложение 12
к Правилам проведения
экспертизы медицинского изделия
Форма
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медицина техникасын сараптау ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр экспертизы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники" Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Сводный отчет по безопасности, эффективности и качеству медицинского изделия
"Наименование медицинского изделия", производитель, страна
Из отчета удалена конфиденциальная информация
Содержание

1. Медициналық бұйымның қолданылу аясы
2. Медициналық бұйымның тағайындалуы
3. Медициналық бұйымның қысқаша техникалық сипаттамасы
4. Қауіпсіздік класы
5. Өндіруші туралы ақпарат
6. Шешім (қорытынды)
7. Тіркеу туралы ақпарат
8. IVD (АйВиДи) үшін сақтау талаптары
Медициналық бұйымдарға
сараптама жүргізу қағидаларына
13-қосымша
Тіркеу куәлігінің қолданылу кезеңінде медициналық бұйымдардың тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістердің тізбесі
Өзгерістер
Шарттар/ескертулер
Өзгеріс енгізуге қажетті құжаттар мен материалдардың тізбесі
1
2
3
1. Медициналық бұйымдардың өндірушісі/өндірістік алаңы туралы мәліметтің өзгеруі
Негізгі шарты - өндіріске берілетін жаңа лицензияны өндіруші елінің (дайындаушының) өкілетті органы беруі тиіс. Өндіріс орны өзгерген жоқ. Сынақ әдістерін қосқанда өндірістік процесте немесе спецификацияларда өзгерістер жоқ.
1. Енгізілген өзгерістерімен өндіруші елінде медициналық бұйымның тіркелгенін растайтын құжат (тіркеу куәлігі,нотариат растаған, Еркін сауда жасауға берілген сертификат (FreeSale) Экспортқа берілген сертификат )
2. Өндіруші елдің өкілетті органынан өзгерістер енгізуді (өзгеріс енгізу күнін көрсете отырып) растайтын құжат.
3. Өндіріс талаптарының ұлттық және/немесе халықаралық стандарттарға сәйкестігін растайтын құжат, (GMP; ISO; (Халықаралық растау нормаларына сәйкес)
4. Нотариат растаған Медициналық техниканың ұлттық немесе халықаралық нормативтік құжаттарға сәйкестігін растайтын құжат, қолданудың әлеуетті қаупі дәрежесіне байланысты емес класы (Сәйкестік декларациясы; Сәйкестік сертификаты);
5. Қазақстан Республикасы тіркеу куәлігінің көшірмесі;
6. Өндірістік процесс және дайын өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін бақылау өзгерістер енгізу күні көрсетіле отырып, өзгеріссіз қалатынын растайтын өндірушінің хаты;
7. Медициналық бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулықтардың жобалары/ медициналық техникан пайдалану жөніндегі нұсқаулық; (cd электрондық жеткізгіште doc форматында)
8. Таңбалау макеті (cd) электрондық жеткізгіште, jpec форматында)
9. Құжаттардың тізімдемесі
2. Заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру туралы, оның атауының өзгеруі туралы, дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің атының, тұрғылықты мекенжайының өзгеруі туралы мәліметті қоса алғанда уәкілетті өкілі туралы мәліметтің өзгеруі
Медициналық бұйымдардың тиімділігіне және қауіпсіздігіне әсер ететін тіркеу куәлігіне өзгерістер енгізу
1. өндірушінің уәкілетті өкіл өкілеттілігін растайтын құжаттың көшірмесі
2. Қазақстан Республикасы тіркеу куәлігінің көшірмесі;

1. Область применения медицинского изделия
2. Назначение медицинского изделия
3. Краткая техническая характеристика медицинского изделия
4. Класс безопасности
5. Информация о производителе
6. Решение (заключение)
7. Информация по регистрации
8. Условия хранения для IVD (Айвиди)
Приложение 13
к Правилам проведения
экспертизы медицинского изделия
Перечень изменений, вносимых в регистрационное досье медицинского изделия в период действия регистрационного удостоверения
Изменение
Условия/замечания
Перечень документов и материалов, необходимых для внесения изменений
1
2
3
1. Изменение сведений о производителе/производственной площадке медицинского изделия
Основное условие - новая лицензия на производство выданная уполномоченным органом страны производителя (изготовителя)
Место производства не изменилось.
Нет изменений в производственном процессе или спецификациях, включая методы испытания.
1. Документ, удостоверяющий регистрацию медицинского изделия в стране производителе (регистрационное удостоверение, нотариально засвидетельствованный Сертификат свободной продажи (FreeSale), Сертификат на экспорт) с внесенными изменениями
2. Документ, подтверждающий внесение изменений (с указанием даты внесения изменения) от уполномоченного органа страны– производителя
3. Нотариально засвидетельствованный документ, подтверждающий соответствие условий производства национальным и/или международным стандартам GMP; ISO
4. Нотариально засвидетельствованный документ, подтверждающий соответствие медицинского изделия национальным или международным нормативным документам, класс в зависимости от степени потенциального риска применения (Декларация соответствия; Сертификат соответствия)
5. Копия регистрационного удостоверения выданного в Республике Казахстан
6. Письмо производителя, удостоверяющее, что производственный процесс и контроль за качеством и безопасностью готового продукта остаются без изменений, с указанием даты внесения изменений
7.Проекты инструкций по применению медицинского изделия / руководство по эксплуатации (на электронном носителе CD в формате DOC
8.Макет маркировки (на электронном носителе CD в формате JPEG)
9. Опись документов
2. Изменение сведений об уполномоченном представителе, включая сведения о реорганизации юридического лица, об изменении его наименования, изменении фамилии, имени, отчества (при наличии) адреса места жительства индивидуального предпринимателя
Внесение изменений в регистрационное удостоверение не влияет на эффективность и безопасность медицинского изделия
1. Копия документа, подтверждающего полномочия уполномоченного представителя производителя
2. Копия регистрационного удостоверения

3. Өзгерістерді растайтын құжат
4. Құжаттар тізімдемесі
3. Медициналық бұйымдардың атауының өзгеруі
Медициналық бұйымдардың функционалдық сипаттамаларына әсер етпейтін медициналық бұйымдар атауын өзгерту қажеттілігінің дәледенген негіздемесі
1. Бекітілген нысандағы өзгерістер енгізуге қатысты өтініш; (cd) электрондық жеткізгіште doc форматында)
2. Нотариат растаған енгізілген өзгерістерімен өндіруші елінде медициналық бұйымның тіркелгенін растайтын құжат (тіркеу куәлігі, Еркін сауда жасауға берілген сертификат (FreeSale) Экспортқа берілген сертификат)
3. Қазақстан Республикасы тіркеу куәлігінің көшірмесі;
4. Медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың функционалдық сипаттамаларына әсер етпейтін медициналық мақсаттағы бұйымдар және/немесе медициналық техниканың атауын өзгерту қажеттілігінің дәледенген негіздемесі бар хат
5. Медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулықтардың жобалары/ медициналық техникан пайдалану жөніндегі нұсқаулық; (cd) электрондық жеткізгіште doc форматында)
6. Таңбалау макеті (cd) электрондық жеткізгіште jpeg форматында)
7. Медициналық мақсаттағы бұйымдардың және/немесе медициналық техниканың тағайындалуы бойынша қолдануға қажетті керек-жарақтарымен бірге жалпы түрінің фото бейнесі (өлшемі кемінде 18х24 сантиметр)
8. Құжаттар тізімдемесі
4. Керек-жарақтардың және (немесе) жиынтықтаушылардың және (немесе) шығыс материалдарының бағдарламалық қамтамасыз етудің жаңару (жаңа нұсқасын орнату) құрамының өзгеруі
Медициналық бұйымдардың функционалдық сипаттамаларына әсер етуінің болмауы
1. Бекітілген нысанда өзгерістер енгізуге өтініш (cd) электрондық жеткізгіште doc(док) форматында)
2. Қазақстан Республикасы тіркеу куәлігінің көшірмесі
3. Өндірушінің (шығарушының) медициналық бұйымдардың функционалдық сипаттамаларына әсерінің жоқ екенін растайтын жинақтауыштың жаңа тізбесінде көрсетілген және жинақтауыштың құрамында өзгерістің қажеттілігінің дәледенген негіздемесі бар хат in-vitro диагностикасы үшін медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың анықталған аналиттерінің спекртін кеңейтуді қоса алғанда)
4. Медициналық бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулық жобалары/қазақ және орыс тілдерінде пайдалану құжаты
5. Бекітілген нысан бойынша жинақтаушы және шығыс материалдардың тізбесін көрсете отырып жаңартылған өзіндік ерекшелік.
6. Құжаттардың тізімдемесі
7. Медициналық бұйымдар болып табылатын жинақтауыш қосылған жағдайда - медициналық бұйымдардың үлгілері (стерильді жағдайда барлық жинағы беріледі)
5. Қолданылуын; қолданылу саласы бойынша өзгерту көрсеткіштері; жағымсыз әсерлері
Медициналық бұйымдарды қолдану қауіпсіздігі сақталуы және зерттеулер деректерімен, клиникалық қауіпсіздік және сапа мәліметтерімен расталуы тиіс

3. Документы, подтверждающие изменения
4. Опись документов
3. Изменение наименования медицинского изделия
Мотивированное обоснование необходимости изменения наименования медицинского изделия , не влияющего на функциональные и технические характеристики
1. Заявление на внесение изменений по утвержденной форме (на электронном носителе CD в формате DOC
2. Нотариально засвидетельствованный документ, удостоверяющий регистрацию медицинской техники/ медицинского изделия в стране производителе (регистрационное удостоверение, Сертификат свободной продажи (FreeSale), Сертификат на экспорт) с внесенными изменениями
3. Копия регистрационного удостоверения выданного в Республике Казахстан.
4. Письмо производителя (изготовителя), содержащее мотивированное обоснование необходимости изменения наименования медицинского изделия , не влияющего на функциональные и технические характеристики медицинского изделия
5. Проекты инструкций по применению медицинского изделия / эксплуатационный документ (на электронном носителе CD в формате DOC
6. Макет маркировки (на электронном носителе CD в формате JPEG
7 . Фотографические изображения общего вида медицинского изделия вместе с принадлежностями, необходимыми для применения по назначению (размером не менее 18 x 24 сантиметра)
8. Опись документов
4. Изменение состава принадлежностей и (или) комплектующих и (или) расходных материалов, обновление (установка новой версии) программного обеспечения
Отсутствие влияния на функциональные характеристики медицинского изделия
1. Заявление на внесение изменений по утвержденной форме (на электронном носителе CD в формате DOC
2. Копия регистрационного удостоверения выданного в Республике Казахстан
3. Письмо производителя (изготовителя), содержащее мотивированное обоснование необходимости изменения в составе комплектующих и указанием нового перечня комплектующих, подтверждающих отсутствие влияния на функциональные характеристики медицинского изделия (включая расширение спектра выявляемых аналитов медицинского изделия для in vitro (IVD) диагностики).
4. Проекты инструкций по применению медицинского изделия /эксплуатационный документ на казахском и русском языке
5. Обновленная спецификация с указанием перечня комплектующих и расходных материалов по утвержденной форме
6. Опись документов
7. В случае добавления комплектующего, являющегося медицинским изделием – образцы медицинского изделия (в случае стерильного предоставляется весь комплект) и нормативный документ
8. Результаты валидации и верификации программного обеспечения
5. Изменение показаний по применению; области применения; противопоказаний;
побочных эффектов
Безопасность применения медицинского изделия должна сохраняться и подтверждаться данными клинических исследований по безопасности и эффективности

1. Бекітілген нысандағы өзгерістер енгізуге өтініш (cd) электрондық жеткізгіште word форматында)
2. Қазақстан Республикасы тіркеу куәлігінің көшірмесі
3. Өндірістік процестің және дайын өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін бақылаудың өзгеріссіз қалатынын растайтын өндірушінің хаты
4. Медициналық бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулық жобалары (қажет болғанда) (cd) электрондық жеткізгіште doc форматында)
5. Бұрын бекітілген нұсқаулық
6. Қаптамалардың, затбелгілердің, стикерлердің түрлі түсті макеттері (cd) электрондық жеткізгіште jpeg форматында)
7. Енгізілетін өзгерістерді айқындайтын клиникалық сынақтар нәтижелері
8. Құжаттардың тізімдемесі
6. Жинақтаушылардың, керек-жарақтардың, шығыс материалдарының өндірушісінің ауысуы
Жинақтаушы және/немесе шығыс материалдарының техникалық сипаттамасы және сапасын бақылау дайын өнімнің сапасын төмендетпеуге тиіс
1. Бекітілген нысандағы өзгерістер енгізуге қатысты өтініш; (doc) (док) форматында cd(сд) электрондық жеткізгіште)
2. Нотариат куәландырған өндірістің ұлттық және/немесе халықаралық стандарттар талаптарына сәйкестігін растайтын құжат (GMP) ; (ISO)
3. Қазақстан Республикасы тіркеу куәлігінің көшірмесі
4. Өндірістік процес пен дайын өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін бақылау өзгеріссіз қалатынын растайтын өндірушінің хаты;
5. Медициналық бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулық жобалары (қажет болғанда) (doc форматында cd электрондық жеткізгіште)
6. Құжаттардың тізімдемесі
7. Медициналық бұйымның сақтау мерзімін ұлғайту/төмендету
Мерзімі өзгеруінің дәлелді негіздемесі
1. Бекітілген нысандағы өзгерістер енгізуге қатысты өтініш; (doc) (док) форматында cd (сд) электрондық жеткізгіште)
2. Қазақстан Республикасы тіркеу куәлігінің көшірмесі
3. Өндірістік процес және дайын өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін бақылау өзгеріссіз қалатынын куәландыратын өндірушінің хаты
4. Тұрақтылығы жөніндегі деректер (медициналық мақсаттағы бұйымдар үшін) кемінде 3 серияда) (жарамдылық мерзімін негіздейтін есеп)
5. Медициналық бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулық жобалары (қажет болғанда) (cd) электрондық жеткізгіште docформатында)
6. Қаптама, заттаңба, стикерлердің түрлі түсті макеттері (jpeg форматында cd электрондық жеткізгіште)
7. Құжаттардың тізімдемесі
8. Сақтау шарттарының өзгеруі
Сақтау шарттары өзгеруінің дәлелді негіздемесі
1. Бекітілген нысандағы өзгерістер енгізуге өтініш (cd) электрондық жеткізгіште doc(док) форматында)
2. Қазақстан Республикасы тіркеу куәлігінің көшірмесі

1. Заявление на внесение изменений по утвержденной форме (на электронном носителе CD в формате Word
2. Копия регистрационного удостоверения выданного в Республике Казахстан
3. Письмо производителя (изготовителя), содержащее мотивированное обоснование необходимости вносимых изменений
4. Проекты инструкций по применению медицинского изделия согласно установленному законодательству (на электронном носителе CD в формате DOC
5. Ранее утвержденная инструкция
6. Цветные макеты упаковок, этикеток, стикеров (при необходимости) (на электронном носителе CD в формате JPEG
7. Результаты клинических испытаний, отражающие вносимые изменения
8. Опись документов
6. Смена производителей комплектующих, принадлежностей, расходных материалов
Технические характеристики и контроль качества комплектующих и/или расходных материалов не должны снижать качество готового продукта
1. Заявление на внесение изменений по утвержденной форме (на электронном носителе CD в формате DOC
2. Нотариально засвидетельствованный документ, подтверждающий соответствие условий производства национальным и/или международным стандартам GMP; ISO комплектующих и/или расходных материалов
3. Копия регистрационного удостоверения выданного в Республике Казахстан
4. Письмо производителя, удостоверяющее, что производственный процесс и контроль за качеством и безопасностью готового продукта остаются без изменений
5. Проекты инструкций по применению медицинского изделия (при необходимости) (на электронном носителе CD в формате DOC
6. Опись документов
7. Образцы и аналитическую экспертизу
7. Увеличение/ уменьшение срока хранения медицинского изделия
Мотивированное обоснование изменения срока
1. Заявление на внесение изменений по утвержденной форме (на электронном носителе CD в формате DOC
2. Копия регистрационного удостоверения выданного в Республике Казахстан
3. Письмо производителя, удостоверяющее, что производственный процесс и контроль за качеством и безопасностью готового продукта остаются без изменений
4. Данные по стабильности не менее чем на трех сериях) (отчет обосновывающий срок годности)
5. Проект инструкции по применению медицинского изделия (при необходимости): (на электронном носителе CD в формате DOC
6. Цветные макеты упаковок, этикеток, стикеров (на электронном носителе CD в формате JPEG
7. Опись документов
8.Изменение условий хранения
Мотивированное обоснование изменения условий хранения
1. Заявление на внесение изменений по утвержденной форме (на электронном носителе CD в формате DOC
2. Копия регистрационного удостоверения выданного в Республике Казахстан

3. Белгіленген заңнамаға сәйкес өндірушінің фирмалық бланкінде сақтау шарттарының өзгерісі туралы өндірушінің (дайындаушының) негіздеме хаты
4. Тұрақтылық бойынша деректер (медициналық бұйымдар үшін ) кемінде үш сериясы)
5. Медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулық жобалары (қажет болғанда) (cd) электрондық жеткізгіште doc форматында)
6. Қаптама, заттаңба, стикерлердің түрлі түсті макеттері (cd) электрондық жеткізгіште jpeg форматында)
7. Құжаттардың тізімдемесі
9. Медициналық бұйымның дайын өнімінің сапасын бақылау рәсімдерінің өзгеруі
Сапаны бақылау рәсімдеріне өзгерістердің дәлелді негіздемесі
1. Бекітілген нысандағы өзгерістер енгізуге өтініш (cd) электрондық жеткізгіште word форматындағы)
2. Қазақстан Республикасы тіркеу куәлігінің көшірмесі
3. Өндірістік процестің өзгеріссіз қалатынын куәландыратын өндірушінің хаты
4. Мәлімделген бақылау рәсімі дайын өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін төмендетпейтінін кәландыратын өндірушінің хаты
5. Соңғы өнімнің сапасын регламенттейтін енгізілген өзгерістерімен нормативтік құжаттама, нотариат куәландырған соңғы өнімді бақылау әдістемесі мен талдау сертификаты
6. Зертханалық сынақтар жүргізуге арналған үлгілер, стандартты үлгілер (қажет болғанда)
7. Құжаттардың тізімдемесі
10. Медициналық бұйымдардың қаптамасын өзгерту:
медициналық бұйымның бастапқы қаптамасы;
қайталама және/немесе топптық қаптама, көліктік, аралық
Медициналық бұйымдардың тұрақтылығына, сапасына қаптама өзгерістерінің ықпал етуі/ықпал етпеуі туралы дәлелденген негіздеме; медициналық бұйымның қаптаманың өзара әсері
1. Бекітілген нысандағы өзгерістер енгізуге өтініш; (cd) электрондық жеткізгіште doc форматында)
2. Қазақстан Республикасы тіркеу куәлігінің көшірмесі
3. Енгізілген өзгерістер бастапқы қаптамаға қатысты медициналық бұйымдардың тұрақтылығына, сапасына әсер ететінін/әсер етпейтінін куәландыратын өндірушінің хаты
4. Енгізілген өзгерістермен нормативтік құжаттама
5. Жаңа және ескі үлгідегі қаптама, заттаңба, стикерлердің түрлі түсті макеттері (cd электрондық жеткізгіште jpeg форматындағы)
6. Медициналық техникаға арналған фото
7. Стерильді медициналық мақсаттағы бұйымдарға арналған үлгілер, бастапқы қаптама өзгерген кезде зертханалық сынау өткізуге арналған стандартты үлгілер (бар болғанда)
8. Құжаттардың тізімдемесі
11. Таңбалауға пайдаланылатын бояуды қосу немесе өзгертуді қосқандағы бедерлердің, бетін тегістеудің немесе басқа таңбалаулардың, мөртабандардың және жазбалардың өзгеруі.
Таңбалауға өзгерістер енгізудің дәлелді негіздемесі

3. Письмо-обоснование производителя (изготовителя) об изменении условий хранения на фирменном бланке производителя согласно установленному законодательству
4. Данные по стабильности (для медицинских изделий ) не менее чем на трех сериях)
5. Проект инструкции по применению медицинского изделия (при необходимости); (на электронном носителе CD в формате DOC
6. Цветные макеты упаковок, этикеток, стикеров (на электронном носителе CD в формате JPEG
7. Опись документов
9. Изменение в процедуре контроля качества готового продукта медицинского изделия
Мотивированное обоснование изменения в процедуре контроля качества
1. Заявление на внесение изменений по утвержденной форме (на электронном носителе CD в формате Word
2. Копия регистрационного удостоверения выданного в Республике Казахстан
3. Письмо производителя, удостоверяющее, что производственный процесс остается без изменений
4. Письмо производителя, удостоверяющее, что заявленная процедура контроля не снижает качество и безопасность готового продукта
5. Нормативная документация с внесенными изменениями, регламентирующая качество конечного продукта, нотариально засвидетельствованный сертификат анализа и методики контроля конечного продукта
6. Образцы, стандартные образцы для проведения лабораторных испытаний (при необходимости)
7. Опись документов
10. Изменение упаковки медицинского изделия:
первичной упаковки медицинского изделия;
вторичной и/или групповой упаковки, транспортной, промежуточной
Мотивированное обоснование о влиянии/ не влиянии изменения упаковки на стабильность, качество медицинского изделия; взаимодействия упаковок- медицинского изделия
1. Заявление на внесение изменений по утвержденной форме (на электронном носителе CD в формате DOC
2. Копия регистрационного удостоверения выданного в Республике Казахстан
3. Письмо производителя, удостоверяющее о том, что вносимые изменения, относительно первичной упаковки влияют/не влияют на стабильность, качество медицинского изделия
4. Нормативная документация, с внесенными изменениями
5. Цветные макеты упаковок, этикеток, стикеров нового и старого образца (на электронном носителе CD в формате JPEG
6. Фото медицинского изделия
7. Образцы для стерильных медицинских изделий , стандартные образцы для проведения лабораторных испытаний при изменении первичной упаковки (при необходимости)
8. Опись документов
11. Изменение оттисков, грунтовки или других маркировок, штампов и надписей, включая добавление или изменения краски, используемых для маркировки медицинского изделия.
Мотивированное обоснование внесения изменений в маркировку

1. Бекітілген нысандағы өзгерістер енгізуге қатысты өтініш; (cd) электрондық жеткізгіште word форматында)
2. Қазақстан Республикасы тіркеу куәлігінің көшірмесі
3. Енгізілетін өзгерістер туралы өндірушісінің негіздеме хат
4. Жаңа және ескі үлгідегі қаптама, заттаңба, стикерлердің түрлі түсті макеттері (cd) электрондық жеткізгіште jpeg форматында)
5. Медициналық техникаға арналған фото
6. Құжаттардың тізімдемесі

1. Заявление на внесение изменений по утвержденной форме (на электронном носителе CD в формате Word
2. Копия регистрационного удостоверения выданного в Республике Казахстан
3. Письмо-обоснование производителя о вносимых изменениях
4. Цветные макеты упаковок, этикеток, стикеров старого и нового образца (на электронном носителе CD в формате JPEG
5. Фото медицинского изделия
6. Опись документов