Дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды дайындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 22 сәуірдегі № ҚР ДСМ-45 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 24 сәуірде № 18581 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-286/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 20.12.2020 № ҚР ДСМ-286/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 68-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды дайындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Фармация комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі оның көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 22 сәуірдегі
№ ҚР ДСМ-45 бұйрығымен
бекітілген
Дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды дайындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды дайындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды дайындау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил изготовления лекарственных препаратов и медицинских изделий
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-45. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 апреля 2019 года № 18581. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-286/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 20.12.2020 № ҚР ДСМ-286/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 68 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила изготовления лекарственных препаратов и медицинских изделий.
2. Комитету фармации Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 22 апреля 2019 года
№ ҚР ДСМ-45
Правила изготовления лекарственных препаратов и медицинских изделий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила изготовления лекарственных препаратов и медицинских изделий (далее – Правила) определяют порядок изготовления лекарственных препаратов и медицинских изделий.

2. Дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды дайындауды дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды дайындауға тиісті лицензиясы бар, дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілер жүзеге асырады.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) дәрілік препараттарды дайындау – дәріханаларда дәрілік препараттарды дайындаумен, фармацевтикалық қолдануға арналған фармацевтикалық субстанцияларды (активті фармацевтикалық субстанцияларды) сатып алумен, дайындалған дәрілік препараттарды сақтаумен, олардың сапасын бақылаумен, ресімдеумен және өткізумен байланысты фармацевтикалық қызмет;
2) медициналық бұйымдарды дайындау – дәріханаларда, медициналық бұйымдар дүкендерінде және оптика дүкендерінде медициналық бұйымдарды дайындаумен байланысты фармацевтикалық қызмет;
3) тиісті өндірістік практика – дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды өндіру кезінде өндірісті ұйымдастыруға, өндірістік процеске және бақылау жасауға қойылатын талаптарды белгілейтін дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы ұлттық стандарт;
4) стерильдік дәрілік препараттар – тірі организмдердің болмауына стерильдеу үдерісінен өткен белгілі бір дәрілік нысандағы дәрілік заттар.
4. Дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды дайындау Тиісті өндірістік практика жағдайларында өндірілген дәрілік субстанцияларды қоспағанда Қазақстан Республикасында тіркелген дәрілік заттардың негізінде жүзеге асырылады.
5. Дәріхана, медициналық бұйымдардың дүкені және оптика дүкені жағдайында дайындалатын дәрілік препараттарды және медициналық бұйымдарды дайындау технологиясы Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясының жалпы баптарының, жеке фармакопеялық баптарының, Қазақстан Республикасының аумағында қолданылады деп танылған шетелдік фармакопеялардың, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Құрамында дәрілік препараттарды дайындау құқығы бар дәріханасы жоқ медициналық ұйымдарда дәрілік препараттарды дайындауға және (немесе) өлшеп-орауға, дәрілік препараттарды бір қаптамадан екіншісіне салуға, затбелгілерді ауыстыруға жол берілмейді.
2-тарау. Дәрілік препараттарды дайындау тәртібі
7. Дәрілік препараттар мынадай жағдайлар:
1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 мамырдағы № 373 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11465 болып тіркелген) Рецептілерді жазу қағидаларына сәйкес рецептілерді дұрыс жазу, жазылған дозалардың науқастың жасына сәйкестігі қағидаларының, бір жолғы босату нормаларының дәрілік препараттың құрамына кіретін ингредиенттер үйлесімділігінің сақталуы;

2. Изготовление лекарственных препаратов и медицинских изделий осуществляется субъектами в сфере обращения лекарственных средств, медицинских изделий, имеющими соответствующую лицензию на изготовление лекарственных препаратов и медицинских изделий.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) изготовление лекарственных препаратов – фармацевтическая деятельность, связанная с изготовлением лекарственных препаратов в аптеках, с приобретением фармацевтических субстанций (активных фармацевтических субстанций) для фармацевтического применения, хранением, контролем качества, оформлением и реализацией изготовленных лекарственных препаратов;
2) изготовление медицинских изделий – фармацевтическая деятельность, связанная с изготовлением медицинских изделий в аптеках, магазинах медицинских изделий и магазинах оптики;
3) надлежащая производственная практика – национальный стандарт в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, устанавливающий требования к организации производства, производственного процесса и проведения контроля при производстве лекарственных средств и медицинских изделий;
4) стерильные лекарственные препараты – лекарственные средства в определенной лекарственной форме, прошедшие процесс стерилизации на отсутствие живых организмов.
4. Изготовление лекарственных препаратов и медицинских изделий осуществляется на основе лекарственных средств, зарегистрированных в Республике Казахстан, за исключением лекарственных субстанций, произведенных в условиях надлежащей производственной практики.
5. Технология изготовления лекарственных препаратов и медицинских изделий, изготавливаемых в условиях аптеки, магазина медицинских изделий и магазина оптики осуществляется в соответствии с требованиями общих статей Государственной фармакопеи Республики Казахстан, отдельных фармакопейных статей, зарубежных фармакопей, признанных действующими на территории Республики Казахстан, нормативных документов, утвержденных уполномоченным органом в области здравоохранения.
6. В медицинских организациях, не имеющих в составе аптеки с правом изготовления лекарственных препаратов, не допускается изготовление и (или) расфасовка лекарственных препаратов, перекладывание лекарственных препаратов из одной упаковки в другую, замена этикеток.
Глава 2. Порядок изготовления лекарственных препаратов
7. Лекарственные препараты изготавливаются с учетом следующих условий:
1) соблюдением правил выписывания рецептов в соответствии с Правилами выписывания, учета и хранения рецептов, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 373 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11465), соответствия прописанных доз возрасту больного, норм единовременного отпуска, совместимости ингредиентов, входящих в состав лекарственного препарата;

2) дәрілік препараттарды дайындау технологиясының сақталуы;
3) дәрілік препаратты тиісінше таңбалау мен қаптамалауды қамтамасыз ету;
4) пациентке дәрілік препарат туралы қарапайым түсінікпен, объективті ақпарат және олардың қолданылуы мен сақталуы туралы кеңес бере отырып, дәрілік препараттың тиісінше босатылуын қамтамасыз ету ескеріле отырып дайындалады.
8. Дәрілік препараттарды дайындау:
1) дәрігерлердің рецептілері бойынша;
2) медициналық ұйымдардың талаптары бойынша;
3) дәріханаішілік дайындамалар түрінде;
4) дәрілік заттарды және дәрілік өсімдік шикізатын өлшеп-орап жүзеге асырылады.
9. Дәрілік препараттарды дайындау кезінде дәріханада дәрілік препараттарды (оның ішінде гомеопатикалық дәрілерді) дайындау кезінде осы Қағидаларға 1, 2-қосымшаларға сәйкес ықтимал нормалар шегіндегі ауытқуларға, қышқылдық-сілтілік теңгерім шамасын өлшеу кезінде жіберілетін қателерге жол беріледі.
10. Дәріханада дайындалған дәрілік препараттарды стерильдеу, сақтау және жарамдылық мерзімдері шарттары осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес белгіленген.
11. Дәрілік препараттар дәріханадан медициналық ұйымдарға тек өкілеттік берілген медициналық персоналға Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделген сенімхат бойынша беріледі.
12. Асептикалық жағдайларда мынадай стерильдік дәрілік препараттар:
1) жаңа туған нәрестелерге арналған дәрілік препараттар;
2) инъекциялар мен инфузияларға арналған ерітінділер;
3) дене қуыстарына енгізілетін, құрамында микроорганизмдер болмайтын ирригациялық ерітінділер;
4) жаңа туған нәрестелер мен бір жасқа дейінгі балаларға арналған сұйық дәрілік препараттар;
5) құрамында антибиотиктер және микробтарға қарсы басқа да заттар бар, сондай-ақ жараларға және күйген жерлерге жағуға арналған сұйық дәрілік нысан түріндегі препараттар;
6) көзге арналған тамшы дәрілер, шаюға және қоюға арналған офтальмалогиялық ерітінділер;
7) қаныққан ерітінділер (оның ішінде гомеопатикалық сұйылтулар);
8) дәріханаішілік дайындамалар түріндегі сұйық дәрілік препараттар дайындалады.
13. Стерильдік дәрілік препараттарды олардың құрамына кіретін дәрілік заттардың химиялық үйлесімділігі, стерильдеу технологиясы мен режімі туралы деректер болмаған кезде дайындауға жол берілмейді.
14. Бір жұмыс орнында құрамында әртүрлі атаулары немесе атауы бір, бірақ түрлі концентрациялардағы дәрілік заттар бар бірнеше стерильдік ерітінділерді бір мезгілде дайындауға жол берілмейді.
15. Инъекциялар мен инфузияларға арналған ерітінділерді дайындаудың жекелеген сатыларын бақылау нәтижелері осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ұсынылатын нысан бойынша инъекциялар мен инфузияларға арналған ерітінділерді дайындаудың жекелеген сатыларын бақылау нәтижелерін тіркеу журналында тіркеледі. Журнал нөмірленуі, тігілуі, дәріхана басшысының қолымен расталуы және дәріхана мөрімен бекітілуі тиіс.

2) соблюдением технологии изготовления лекарственных препаратов;
3) обеспечением лекарственного препарата соответствующей маркировкой и упаковкой;
4) обеспечением надлежащего отпуска лекарственного препарата с предоставлением пациенту объективной информации о лекарственных препаратах доступными понятиями по их применению и хранению.
8. Изготовление лекарственных препаратов осуществляется:
1) по рецептам врачей;
2) по требованиям медицинских организаций;
3) в виде внутриаптечной заготовки.
9. При изготовлении лекарственных препаратов допускаются отклонения, в пределах норм, допустимых при изготовлении лекарственных препаратов (в том числе гомеопатических) в аптеке, допустимой погрешности при измерении величины кислотно-щелочного баланса согласно приложениям 1, 2 к настоящим Правилам.
10. Условия стерилизации, хранения и сроков годности лекарственных препаратов, изготовленных в аптеке, установлены согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
11. В медицинские организации лекарственные препараты из аптеки отпускаются только уполномоченному медицинскому персоналу по доверенности, оформленной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
12. В асептических условиях изготавливаются стерильные лекарственные препараты, такие как:
1) лекарственные препараты для новорожденных;
2) растворы для инъекций и инфузий;
3) ирригационные растворы, вводимые в полости, не содержащие микроорганизмов;
4) жидкие лекарственные препараты для новорожденных и детей до одного года;
5) препараты в виде жидкой лекарственной формы, содержащие антибиотики и другие антимикробные вещества, а также предназначенные для нанесения на раны и ожоговые поверхности;
6) капли глазные, офтальмологические растворы для орошений и примочки;
7) концентрированные растворы (в том числе гомеопатические разведения);
8) жидкие лекарственные препараты в виде внутриаптечной заготовки.
13. Не допускается изготовление стерильных лекарственных препаратов при отсутствии данных о химической совместимости входящих в них лекарственных веществ, технологии и режиме стерилизации.
14. Не допускается одновременное изготовление на одном рабочем месте нескольких стерильных растворов, содержащих лекарственные вещества с различными наименованиями или одного наименования, но в разных концентрациях.
15. Результаты контроля отдельных стадий изготовления растворов для инъекций и инфузий регистрируются в журнале регистрации результатов контроля отдельных стадий изготовления растворов для инъекций и инфузий по прилагаемой форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам. Журнал пронумеровывается, прошнуровывается, заверяется подписью руководителя аптеки и скрепляется печатью аптеки.

16. Механикалық қоспалардың болмауына стерильдік ерітінділерді бақылау стерильдеуге дейін және одан кейін жүргізіледі.
Дәріханаларда сауыттардағы (бөтелкелердегі) ерітінділер көлемін және олардың тығындалу сапасы тексеріледі.
Қолмен тексерген кезде "қаусырылған" металл қалпақшасы айналуына, сауытты (бөтелкені) төңкерген кезде ерітінді төгілуіне жол берілмейді.
17. Ерітіндісі бар сауыттар тығындалғаннан кейін қақпағына жазу, мөртаңба басу жолымен немесе атауы мен концентрациясы көрсетілген металл жетондарды пайдалана отырып таңбаланады.
18. Ерітінділерді стерильдеу дайындаудың басынан бастап үш сағаттан кешіктірілмей маманның (фармацевтің немесе провизордың) бақылауымен жүргізіледі.
Ерітінділерді қайта стерильдеуге жол берілмейді.
Стерильдеу параметрлерін тіркеу осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бастапқы дәрілік заттарды, дайындалған дәрілік препараттарды, қосалқы материалдарды ыдыстарды стерильдеу режімін тіркеу журналында жүргізіледі. Журнал нөмірленеді, тігіледі, дәріхана басшысының қолымен расталады және дәріхана мөрімен бекітіледі.
19. Дәріханада дайындалатын концентраттардың, жартылай фабрикаттардың және дәрілік препараттардың дәріханаішілік дайындамаларының номенклатурасын бақылау-талдау қызметін көрсету туралы шарт жасасқан, аккредиттелген сынақ зертханасы жыл сайын бекітеді. Аталған тізбеге белгіленген жарамдылық мерзімдері, толық химиялық бақылауға арналған талдау әдістемесі бар, құрамында үйлесімді активті және қосалқы заттар бар дәрілік препараттар енгізіледі.
3-тарау. Медициналық бұйымдарды дайындау тәртібі
20. Медициналық бұйымдар мынадай жағдайлар:
1) бұйымдарды дайындаушының берген нұсқаулықтары мен ақпаратына сәйкес оларды мақсатына сай қолданған кезде (пайдаланғанда) олар қауіпсіздікті қамтамасыз етіледі және пациенттердің, пайдаланушылардың және басқа тұлғалардың денсаулық жағдайына қауіп төндірмейді;
2) оларды сақтау және тасымалдау кезінде сипаттамалары сақталады;
3) пациенттерге, пайдаланушыларға және басқа тұлғаларға инфекция жұқтыру қаупін, сондай-ақ бұйымдардың өзара контаминациялануын болдырмайды немесе барынша азайту ескеріле отырып дайындалады.
21. Медициналық бұйымдардың техникалық сипаттамасы мен функционалдық қасиеттері медициналық бұйымның дайындаушы көрсеткен қызмет ету мерзімі кезінде сыртқы факторлардың әсерлерінен нашарламайды және бұйымдарды қалыпты жағдайда дайындаушының пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарына сәйкес пайдаланғанда пациенттердің, пайдаланушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне қатер төндірмейді.
22. Дәрілік заттарды енгізуге арналған медициналық бұйымдар, медициналық бұйымдардың функционалдық қасиеттері ескеріліп, осы дәрілік заттардың тағайындалуына, қолдану және сақтау шарттарына сәйкес осы дәрілік заттармен үйлесімделеді.

16. Контроль стерильных растворов на отсутствие механических включений проводится до и после стерилизации.
В аптеках проверяется объем растворов во флаконах (бутылках) и качество их укупорки.
Не допускается прокручивание металлического колпачка "под обкатку" при проверке вручную и выливание раствора при опрокидывании флакона (бутылки)).
17. Флаконы с растворами после укупорки маркируются путем надписи, штамповки на крышке или с использованием металлических жетонов с указанием наименования и концентрации.
18. Стерилизация растворов проводится не позднее трех часов от начала изготовления, под контролем специалиста (фармацевта или провизора).
Не допускается повторная стерилизация растворов.
Регистрация параметров стерилизации производится в журнале регистрации режима стерилизации исходных лекарственных веществ, изготовленных лекарственных препаратов, вспомогательных материалов, посуды по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Журнал пронумеровывается, прошнуровывается, заверяется подписью руководителя аптеки и скрепляется печатью аптеки.
19. Номенклатура концентратов, полуфабрикатов и внутриаптечной заготовки лекарственных препаратов, изготовляемых в аптеке, ежегодно утверждается аккредитованной испытательной лабораторией, с которой заключен договор о контрольно-аналитическом обслуживании. В данный перечень включают лекарственные препараты, содержащие совместимые активные и вспомогательные вещества, на которые имеются методики анализа для полного химического контроля с установленными сроками годности.
Глава 3. Порядок изготовления медицинских изделий
20. Медицинские изделия изготавливаются с учетом следующих условий:
1) при использовании их по назначению (при эксплуатации) в соответствии с инструкциями и информацией, представляемыми изготовителем изделий, обеспечиваются безопасность и не подвергаются риску состояние здоровья пациентов, пользователей;
2) сохраняются их характеристики при хранении и транспортировке;
3) исключаются или максимальным образом уменьшаются риск инфицирования пациентов, пользователей, а также контаминации самих изделий.
21. Технические характеристики и функциональные свойства медицинских изделий не ухудшаются в течение срока службы медицинского изделия, указанного изготовителем, под действием внешних факторов, и не подвергаются угрозе здоровье и безопасность пациентов, пользователей при нормальной эксплуатации изделий в условиях, соответствующих инструкциям по эксплуатации изготовителя.
22. Медицинские изделия, предназначенные для введения лекарственных средств, имеют совместимость с этими лекарственными средствами с учетом функциональных свойств медицинских изделий согласно назначению, условий применения и хранения этих лекарственных средств.

23. Медициналық оптиканы дайындау нақты пациентке жазылып берілген рецептіге сәйкес оптикалық линзаларды өңдеуге арналған станоктарда жүргізіледі.
24. Дайындалған көзілдіріктердің дәлдігін арнайы жабдықта (диоптриметр) клиенттің қатысуымен рецепт деректерімен сәйкестігіне міндетті түрде тексеру жүргізіледі.
Дәрілік препараттарды
және медициналық бұйымдарды
дайындау қағидаларына
1-қосымша
Дәріханаларда дәрілік препараттарды (оның ішінде гомеопатикалық дәрілерді) дайындау кезіндегі рұқсат етілген ауытқу нормалары
1. Ұнтақтарды, оның ішінде ұнтақ дозаторлармен өлшеп-орау кезінде жекелеген дозалар массасында рұқсат етілген ауытқулар бір ұнтақтың жазылып берілген дозасына айқындалады.
Гомеопатиялық тритурацияның жалпы массасындағы ықтимал ауытқулар жазылып берілген тритурация массасына айқындалады.
Жазылып берілген масса, г
Ауытқулар, %
1
2
0,1-ге дейін
±15
0,1-ден 0,3-ке дейін
±10
0,3 - ден 1-ге дейін
±5
1-ден 10-ға дейін
±3
10-нан 100-ге дейін
±3
100-ден 250-ге дейін
±2
250-ден жоғары
±0,3
2. Гомеопатикалық түйіршіктердің (оның ішінде өлшеп-орау кезінде) жалпы массасында рұқсат етілген ауытқулар, бір қаптама үшін:
Жазылып берілген масса, г
Ауытқулар, %
1
2
1-ге дейін
±5
1-ден жоғары 100-ге дейін
±3
3. Суппозиторийлер мен пилюльдердің жекелеген дозалары массасындағы рұқсат етілген ауытқулар:
1) таразыға тарту арқылы 10-нан кем емес суппозиторийлердің немесе пилюльдердің орташа салмағын (0,01 г-ға дейінгі дәлдікпен) анықтайды. Кемінде 10 дана дайындалған жағдайда барлық суппозиторийлер өлшенеді.
2) суппозиторийлер мен пилюльдер массасындағы орташа салмақтан ауытқуларды ең төменгі 5 данадан іріктеп алып, әрбір суппозиторий мен пилюльдерді жеке өлшеу арқылы анықтайды.
3) орташа массадан рұқсат етілген ауытқулар:
суппозиторийлер үшін ± 5%-дан;
массасы 0,3 г-ға дейінгі пилюльдер үшін ± 10%-дан;
0,3 г-нан жоғары пилюльдер үшін ± 5%-дан аспайды.
4. Ұнтақтардағы, пилюльдердегі және суппозиторийлердегі жекелеген дәрілік заттардың (ысылап немесе құю тәсілімен дайындау кезінде) жазылып берілген дозалар массасындағы рұқсат етілген ауытқулар осы дәрілік препараттарға кіретін әрбір заттың дозасына төмендегідей анықталады:
Жазылып берілген масса, г
Ауытқулар, %
1
2
0,02-ге дейін
±20
0,02-ден жоғары 0,05-ке дейін
±15
0,05-тен жоғары 0,2-ге дейін
±10
0,2-ден жоғары 0,3-ке дейін
±8
0,3-тен жоғары 0,5-ке дейін
±6
0,5-тен жоғары 1-ге дейін
±5
1-ден жоғары 2-ге дейін
±4
2-ден жоғары 5-ке дейін
±3
5-тен жоғары 10-ға дейін
±2
10-нан жоғары
±1
5. Масса-көлем тәсілімен дайындау кезіндегі сұйық дәрілік препараттардың жалпы көлеміндегі, сондай-ақ 7, 9 тармақшалардағы рұқсат етілген ауытқулар, концентраттар мен құрғақ заттектерді пайдалану арқылы дайындау кезіндегі сұйық дәрілік препараттар үшін қарастырылғанын ескерген жөн:
Жазылып берілген масса, мл
Ауытқулар, %
1
2
10-ға дейін
±10

23. Изготовление медицинской оптики производится на станках, специально предназначенных для обработки оптических линз в соответствии с рецептом, выписанным к конкретному пациенту.
24. В обязательном порядке проводится проверка точности изготовленных очков на специальном оборудовании (диоптриметр) в присутствии клиента, на соответствие с данными рецепта.
Приложение 1
к Правилам изготовления
лекарственных препаратов и
медицинских изделий
Нормы отклонений, допустимые при изготовлении лекарственных препаратов (в том числе гомеопатических) в аптеке
1. Отклонения, допустимые в массе отдельных доз при расфасовке порошков, в том числе порошковыми дозаторами, определяются на прописанную дозу одного порошка.
Отклонения, допустимые в общей массе гомеопатических тритураций, определяются на прописанную массу тритураций.
Прописанная масса, г
Отклонения %
1
2
До 0,1
±15
Свыше 0,1 до 0,3
±10
Свыше 0,3 до 1
±5
Свыше 1 до 10
±3
Свыше 10 до 100
±3
Свыше 100 до 250
±2
Свыше 250
±0,3
2. Отклонения, допустимые в общей массе гранул гомеопатических (в том числе при фасовке) для одной упаковки:
Прописанная масса, г
Отклонения %
1
2
До 1
±5
Свыше 1 до 100
±3
3. Отклонения, допустимые в массе отдельных доз суппозиториев и пилюль:
1) определяют среднюю массу взвешиванием (с точностью до 0,01 г) не менее 10 суппозиториев или пилюль. При изготовлении менее 10 штук взвешивают все суппозитории;
2) отклонения в массе суппозиториев и пилюль от средней массы определяют взвешиванием каждого суппозитория или пилюли с минимальной выборкой 5 штук;
3) не допускается превышение допустимых отклонений от средней массы:
для суппозиториев ± 5 %;
для пилюль с массой до 0,3 г ± 10 %;
для пилюль массой свыше 0,3 г ± 5 %.
4. Отклонения, допустимые в массе прописанных доз отдельных лекарственных веществ в порошках, пилюлях и суппозиториях (при изготовлении методом выкатывания или выливания) определяются на дозу каждого вещества, входящего в эти лекарственные препараты:
Прописанная масса, г
Отклонения %
1
2
До 0,02
±20
Свыше 0,02 до 0,05
±15
Свыше 0,05 до 0,2
±10
Свыше 0,2 до 0,3
±8
Свыше 0,3 до 0,5
±6
Свыше 0,5 до 1
±5
Свыше 1 до 2
±4
Свыше 2 до 5
±3
Свыше 5 до 10
±2
Свыше 10
±1
5. Отклонения, допустимые в общем объеме жидких лекарственных препаратов при изготовлении массо-объемным способом, а также в подпунктах 7, 9 следует иметь в виду, что отклонения предусмотрены для жидких лекарственных препаратов при изготовлении с использованием как концентратов, так и сухих веществ:
Прописанный объем, мл
Отклонения, %
1
2
До 10
±10

10-нан жоғары 20-ға дейін
±8
20-дан жоғары 50-ге дейін
±4
50-ден жоғары 150-ге дейін
±3
150-ден жоғары 200-ге дейін
±2
200-ден жоғары
±1
6. Дәріханаішілік дайындама түрінде дайындалатын инъекцияға арналған ерітінділерді өлшеп-орау кезіндегі рұқсат етілген ауытқулар:
Жазылып берілген масса, мл
Ауытқулар, %
1
2
50-ге дейін
±10
50-ден жоғары
±5
Сұйықтықты өлшеген кезде (және өлшеп-орауда) құйылып ағылудан кейін тамшылап ағуға уақыт беріледі: тұтқыр сұйықтық үшін - бір минут бойы, тұтқыр емес сұйықтық үшін – үш минут бойы.
7. Масса-көлем тәсілімен дайындау кезінде сұйық дәрілік заттардағы жекелеген дәрілік заттар құрамын айқындау кезіндегі рұқсат етілген ауытқулар:
Жазылып берілген масса, г
Ауытқулар, %
1
2
0,02-ге дейін
±20
0,02-ден жоғары 0,1-ге дейін
±15
0,1-ден жоғары 0,2-ге дейін
±10
0,2-ден жоғары 0,5-ке дейін
±8
0,5-тен жоғары 0,8-ге дейін
±7
0,8-ден жоғары 1-ге дейін
±6
1-ден жоғары 2-ге дейін
±5
2-ден жоғары 5-ке дейін
±4
5-тен жоғары
±3
8. Масса бойынша тәсілмен дайындау кезінде сұйық дәрілік заттар массасындағы рұқсат етілген ауытқулар:
Жазылып берілген масса, г
Ауытқулар, %
1
2
10-ға дейін
±10
10-нан жоғары 20-ға дейін
±8
20-дан жоғары 50-ге дейін
±5
50-ден жоғары 150-ге дейін
±3
150-ден жоғары 200-ге дейін
±2
200-ден жоғары
±1
9. Салмақ бойынша дайындау кезіндегі сұйық дәрілік препараттар және жақпа майлар құрамына енетін жекелеген дәрілік заттар массасындағы рұқсат етілген ауытқулар:
Жазылып берілген масса, г.
Ауытқулар, %
1
2
0,1-ге дейін
±20
0,1-ден жоғары 0,2-ге дейін
±15
0,2-ден жоғары 0,3-ке дейін
±12
0,3-тен жоғары 0,5-ке дейін
±10
0,5-тен жоғары 0,8-ге дейін
±8
0,8-ден жоғары 1-ге дейін
±7
1-ден жоғары 2-ге дейін
±6
2-ден жоғары 10-ға дейін
±5
10-нан жоғары
±3
Масса немесе масса-көлем тәсілі бойынша дайындау кезіндегі сұйық дәрілік препараттардың, сондай-ақ жақпа майлардың құрамындағы жекелеген дәрілік препараттардың рұқсат етілген ауытқулары пайыз түріндегі концентрациясына емес, сол дәрілік затқа кіретін заттың жазылып берілген массасына осы қосымшаның 7, 9-тармақшаларына сәйкес анықталады.
10 мл 2% поликарпин гидрохлориді ерітіндісін дайындағанда ±10% ауытқуына рұқсат етілетін 0,2 г өлшенген массасы алады. Талдау кезінде кемінде 0,18 г және 0,22 г жоғары емес поликарпин гидрохлориді алынғанын анықтағаны жеткілікті.
10. Жақпа майлардың жалпы массасындағы рұқсат етілген ауытқулар:
Жазылып берілген масса, г
Ауытқулар, %
1
2
5-ке дейін
±15
5-тен жоғары 10-ға дейін
±10
10-нан жоғары 20-ға дейін
±8
20-дан жоғары 30-ға дейін
±7
30-дан жоғары 50-ге дейін
±5
50-ден жоғары 100-ге дейін
±3
100-ден жоғары
±2
11. Концентраттар құрамында дәрілік заттар болған кездегі рұқсат етілген ауытқулар:
20%-ға дейін болғанда белгіленген пайыздан ± 2%-дан жоғары емес; 20%-дан жоғары болғанда белгіленген пайыздан ± 1%-дан жоғары емес.
Осы тармақта концентраттарда оларды масса-көлем тәсілімен, сонымен қатар масса бойынша тәсілімен дайындағанда концентраттарды (пайыз бойынша) рұқсат етілген ауытқулар көрсетілген.

Свыше 10 до 20
±8
Свыше 20 до 50
±4
Свыше 50 до 150
±3
Свыше 150 до 200
±2
Свыше 200
±1
6. Отклонения, допустимые при фасовке растворов для инъекций, изготовляемых в виде внутриаптечной заготовки:
Прописанный объем, мл
Отклонения, %
1
2
До 50
±10
Свыше 50
±5
При отмеривании (и фасовке) жидкостей после слива струей дается выдержка на слив капель: для невязких жидкостей – в течение одной минуты, для вязких – в течение трех минут.
7. Отклонения, допустимые при определении содержания отдельных лекарственных веществ в жидких лекарственных препаратах при изготовлении массо-объемным способом:
Прописанная масса, г
Отклонения %
1
2
До 0,02
±20
Свыше 0,02 до 0,1
±15
Свыше 0,1 до 0,2
±10
Свыше 0,2 до 0,5
±8
Свыше 0,5 до 0,8
±7
Свыше 0,8 до 1
±6
Свыше 1 до 2
±5
Свыше 2 до 5
±4
Свыше 5
±3
8. Отклонения, допустимые в массе жидких лекарственных препаратов при изготовлении способом по массе:
Прописанная масса, г
Отклонения %
1
2
До 10
±10
Свыше 10 до 20
±8
Свыше 20 до 50
±5
Свыше 50 до 150
±3
Свыше 150 до 200
±2
Свыше 200
±1
9. Отклонения, допустимые в массе входящих отдельных лекарственных веществ в жидких лекарственных препаратах при изготовлении способом по массе, и в мазях:
Прописанная масса, г
Отклонения %
1
2
До 0,1
±20
Свыше 0,1 до 0,2
±15
Свыше 0,2 до 0,3
±12
Свыше 0,3 до 0,5
±10
Свыше 0,5 до 0,8
±8
Свыше 0,8 до 1
±7
Свыше 1 до 2
±6
Свыше 2 до 10
±5
Свыше 10
±3
Отклонения, допустимые в определении содержания входящих отдельных лекарственных веществ в жидких лекарственных препаратах при изготовлении способом по массе или массо-объемным способом, а также в мазях, определяются не на концентрацию в процентах, а на прописанную массу входящего вещества в эти лекарственные препараты согласно подпунктам 7, 9 настоящего Приложения.
При изготовлении 10 мл 2 % раствора пилокарпина гидрохлорида берут массу навески 0,2 г, для которой допускается отклонение +-10 %. При анализе достаточно установить, что было взято не менее 0,18 г и не более 0,22 г пилокарпина гидрохлорида.
10. Отклонения, допустимые в общей массе мазей:
Прописанная масса, г
Отклонения %
1
2
До 5
±15
Свыше 5 до 10
±10
Свыше 10 до 20
±8
Свыше 20 до 30
±7
Свыше 30 до 50
±5
Свыше 50 до 100
±3
Свыше 100
±2
11. Отклонения, допустимые в концентратах при содержании лекарственного вещества:
до 20 % не более ± 2 % от обозначенного процента;
свыше 20 % не более ± 1 % от обозначенного процента.
В данном пункте указаны отклонения от концентрации (в процентах), допустимые в концентратах при изготовлении их как массо-объемным способом, так и способом по массе.

12. Гомеопатикалық тритурацияларда, сұйық дәрілік заттар ерітінділері мен қоспаларындағы рұқсат етілген ауытқулар:
1) дәрілік зат құрамы 10% болғанда (бастапқы ондық қоспа - Д 1) белгіленген пайыздан ± 5%-дан жоғары емес;
2) дәрілік зат құрамы 1% болғанда (екінші ондық қоспа - Д 2) белгіленген пайыздан ± 5%-дан жоғары емес;
3) дәрілік зат құрамы 0,1% болғанда (үшінші ондық қоспа - Д 3) белгіленген пайыздан ± 10%-дан жоғары емес.
Бұл тармақта концентраттар мен жартылай фабрикаттар түрінде дайындағанда гомеопатикалық тритурацияларда, ерітінділермен сұйық дәрілік препараттар концентрациясынан (пайыз түрінде) рұқсат етілген ауытқулар көрсетілген.
Дәріханаішілік дайындама сериялары түрінде дайындалған, тексерілетін дәрілік препараттардағы рұқсат етілген ауытқуларды анықтау кезінде осы қосымшаның 1-10-тармақтарында, сондай-ақ дәріханада әртүрлі дәрілік препараттарды дайындау мен сапаны бақылауды регламенттейтін нормативтік қолданыстағы құжаттамада келтірілген ауытқу нормаларын пайдалану керек.
Дәріханаішілік дайындама сериялары түрінде дәрілік препараттарды дайындағанда құрамына енетін жекелеген заттар массасындағы рұқсат етілетін ауытқулар осы сериядағы талап етілетін көлемді (немесе массаны) дайындау үшін алынып (препараттың бір жүктемесімен бір сыйымдылықтан), құрамға енгізілген әрбір заттың салмағына айқындалады.
2 л 0,9% натрий хлориді ерітіндісін дайындағанда ± 3% ауытқуға ықтимал 18 г құрамға кіретін заттың массасын алады. Химиялық бақылау кезінде кемінде 17,46 г және 18,54 г жоғары емес натрий хлориді алынғанын анықтау жеткілікті.
Дәріханаішілік дайындама түрінде дайындалған және тексеру үшін дәріханадан алынған дәрілік препараттар кіретін жекелеген заттардың салмағындағы ықтимал ауытқулар жоғарыдағы 2 және 3-тармақтарды көрсетілгендей анықталады.
Тексеруге "0,9% натрий хлориді ерітіндісі - 200 мл" жазба бойынша алынған дәрілік препараттарды қараудағы химиялық бақылау кезінде ерітінді құрамында кемінде 1,71 г-нан және 1,89 г-нан аспайтын натрий хлориді бар екенін анықтау жеткілікті (осы қосымшаның 7-тармағына сәйкес ± 5% ауытқу).
13. Гомеопатикалық дәріханада дербес жазба бойынша дайындалатын дәрілік препараттарды тексеру кезінде 1-4, 8-10-тармақтарда келтірілеген ауытқу нормаларын пайдалану керек.
Дәрілік препараттарды
және медициналық бұйымдарды
дайындау қағидаларына
2-қосымша
Қышқылдық-сілтілік теңгерім шамасын өлшеген кездегі рұқсат етілген нормалары
Өлшеу әдісі
Өлшеу кезіндегі (қышқылдық-сілтілік теңгерімді өлшеуді тазартылған сумен немесе инъекцияға арналған сумен салыстырып жүргізеді) қышқылдық – сілтілік теңгерім бірлігіндегі ең үлкен қателік

12. Отклонения, допустимые в гомеопатических тритурациях, растворах и разведениях жидких лекарственных препаратов:
1) при содержании лекарственного вещества 10 % (первое десятичное разведение – Д1) не более ± 5 % от обозначенного процента;
2) при содержании лекарственного вещества 1 % (второе десятичное разведение – Д2) не более ±5 % от обозначенного процента;
Д3) при содержании лекарственного вещества 0,1 % (третье десятичное разведение – Д3) не более ±10 % от обозначенного процента.
В данном пункте указаны отклонения от концентрации (в процентах), допустимые в гомеопатических тритурациях, растворах и разведениях жидких лекарственных препаратов при изготовлении их в виде концентратов и полуфабрикатов.
При определении допустимых отклонений в проверяемых лекарственных препаратах, изготовленных в виде серий внутриаптечной заготовки, следует пользоваться нормами отклонений, приведенных в подпунктах 1 – 10 данного приложения, а также в действующей нормативной документации, регламентирующей изготовление и контроль качества различных лекарственных препаратов в аптеке.
При изготовлении лекарственных препаратов в виде серий внутриаптечной заготовки отклонения, допустимые в массе входящих отдельных веществ, определяются на массу входящего каждого вещества, взятую для изготовления требуемого объема (или массы) данной серии (в одной емкости от одной загрузки препарата).
При изготовлении 2 л 0,9 % раствора натрия хлорида берут массу входящего вещества 18 г, для которой допускается отклонение ± 3 %. При химическом контроле достаточно установить, что было взято не менее 17,46 г, и не более 18,54 г натрия хлорида.
Отклонения, допустимые в массе входящих отдельных веществ в лекарственных препаратах, изготовленных в виде серий внутриаптечной заготовки и изъятых из аптеки для проверки, определяются как указано выше в пункте 2 и пункте 3.
При рассмотрении изъятого на проверку лекарственного препарата по прописи "раствора натрия хлорида 0,9 % - 200 мл" при химическом контроле достаточно установить, что в растворе содержится не менее 1,71 г и не более 1,89 г натрия хлорида (отклонение ± 5 % согласно пункта 7 данного приложения).
13. При проверке лекарственных препаратов, изготовляемых в гомеопатической аптеке по индивидуальным прописям, следует пользоваться нормами отклонений, приведенными в пунктах 1 - 4, 8 - 10 данного приложения.
Приложение 2
к Правилам изготовления
лекарственных препаратов и
медицинских изделий
Норма допустимой погрешности при измерении величины кислотно-щелочного баланса
Метод измерения
Максимальная погрешность в единицах кислотно-щелочного баланса при измерении (измерения кислотно-щелочного баланса проводят в сравнении с водой очищенной или водой для инъекций)

5%; 10%; 20%; 25% Глюкоза ерітіндісі
Глюкоза (сусызға шаққанда) 50 г; 100 г; 200 г; 250 г
Хлорсутекті қышқылдың ерітіндісі 0,1 М-ден рН 3,0-4,1
Натрий хлориді 0,26 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
120оС – 8 мин.
8
Калий хлориді 5% глюкозаның 0,5% немесе 1% ерітіндісі
Глюкоза (сусызға шаққанда) 50 г
Калий хлориді 5 г немесе 10 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
60
120оС – 8 мин.
9
10% глюкозаның тұзды ерітіндісі
Глюкоза (сусызға шаққанда) 10 г
Калий хлориді 2 г
Кальций хлориді
(сусызға шаққанда) 0,4 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
90
120оС – 8 мин.
10
Глюкозаның цитратты ерітіндісі
Глюкоза (сусызға шаққанда) 22,05 г Лимон қышқылы 7,3 г
Натрий цитраты (сусызға шаққанда) 16, 18 г (сулы 22 г)
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
120оС – 8 мин.
11
0,5%; 1%; 2% Дибазол ерітіндісі
Дибазол 5 г; 10 г; 20 г Хлорсутекті қышқылдың ерітіндісі 0,1 М-10 мл
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
60-үшін 0,5% және 1%
30-үшін 2%
120оС – 8 мин.
12
0,1%; 0,25%; 0,3% Дикаин ерітіндісі
Дикаин 1 г; 2,5 г; 3 г Хлорсутекті қышқылдың ерітіндісі 0,1 М-10 м
Инъекцияға арналған су 1л-ге дейін
30
Жабылатын шкафта
120оС – 8 мин.
13
1%; 2% Дикаин ерітіндісі
Дикаин 10 г; 20 г
Натрий тиосульфаты 0,5 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
90
Жабылатын шкафта
120оС – 8 мин.
14
1%; 2% Димедрол ерітіндісі
Димедрол 10 г; 20 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
15
"Дисоль" ерітіндісі
Натрий хлориді 6 г
Натрий ацетаты 2 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
120оС – 8 мин.
16
Қан алмастырушы Петров сұйықтығы
Натрий хлориді 15 г

Раствор Глюкозы 5 %; 10 %; 20 %; 25 %
Глицерина (в пересчете на безводную) 50 г; 100 г; 200 г; 250 г
Раствора кислоты хлороводородной 0,1 М до рН 3,0-4,1
Натрия хлорида 0,26 г
Воды для инъекций до 1 л
30
1200С – 8 мин.
8
Раствор глюкозы 5 % с калия хлоридом 0,5 % или 1 %
Глюкозы (в пересчете на безводную) 50 г
Калия хлорида 5 г или 10 г
Воды для инъекций до 1 л
60
1200С – 8 мин.
9
Раствор глюкозы 10 % солевой
Глюкозы (в пересчете на безводную) 10 г
Калия хлорида 2 г
Кальция хлорида (в пересчете на безводный) 0,4 г
Воды для инъекций до 1 л
90
1200С – 8 мин.
10
Раствор глюкозы цитратный
Глюкозы (в пересчете на безводную) 22,05 г
Кислоты лимонной 7,3 г
Натрия цитрата (в пересчете на безводный) 16, 18 г (водного 22 г)
Воды для инъекций до 1 л
30
1200С – 8 мин.
11
Раствор дибазола 0,5 %; 1 %; 2 %
Дибазола 5 г; 10 г; 20 г
Раствора кислоты
хлороводородной 0,1 М-10 мл
Воды для инъекций до 1 л
60-для 0,5 % и 1 % 30-для 2 %
1200С – 8 мин.
12
Раствор дикаина 0,1 %; 0,25 %; 0,3 %
Дикаина 1 г; 2,5 г; 3 г
Раствора кислоты хлороводородной 0,1 М - 10 м
Воды для инъекций до 1 л
30
В запирающемся шкафу
1200С – 8 мин.
13
Раствор дикаина 1 %; 2 %
Дикаина 10 г; 20 г
Натрия тиосульфата 0,5 г
Воды для инъекций до 1 л
90
В запирающемся шкафу
1200С – 8 мин.
14
Раствор димедрола 1 %; 2 %
Димедрола 10 г; 20 г
Воды для инъекций до 1 л
30
В защищенном от света месте
1200С – 8 мин.
15
Раствор "Дисоль"
Натрия хлорида 6 г
Натрия ацетата 2 г
Воды для инъекций до 1 л
30
1200С – 8 мин.
16
Жидкость Петрова кровезаменяющая
Натрия хлорида 15 г

0,25%; 0,5%; 1%; 5%; 10% Кальций хлорид ерітіндісі
Кальций хлориді 2,5 г; 5 г; 10 г; 50 г; 100 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
120оС – 8 мин.
21
№ 1 кардиоплегиялық ерітінді
Натрий хлориді 4,5 г
Калий хлориді 2,22 г
Магний хлориді (сусызға шаққанда) 0,4 г
Кальций глюконаты 0,3 г
Глюкоза (сусызға шаққанда) 1 г
Маннит 18 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
6 ай
120оС – 8 мин.
22
№ 3 кардиоплегиялық ерітінді
Натрий хлориді 4,5 г
Калий хлориді 1,125 г
Магний хлориді (сусызға шаққанда) 3,232 г
Кальций глюконаты 0,3 г
Глюкоза (сусызға шаққанда) 1 г
Маннит 19 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
12 ай
120оС – 8 мин.
23
"Квартасоль" ерітіндісі
Натрий гидрокарбонаты 1 г
Натрий ацетаты 2,6 г
Натрий хлориді 4,75 г
Калий хлориді 1,5 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
90
120оС – 8 мин.
24
5% Аминокапрон қышқылының ерітіндісі
Аминокапрон қышқылы 50 г Натрий хлориді 9 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
25
5%; 10% Аскорбин қышқылы ерітіндісі
Аскорбин қышқылы 50 г;100 г
Натрий гидрокарбонаты 23,85 г; 47,70 г
Сусыз натрий сульфиті 2 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
26
1% Глютамин қышқылының ерітіндісі
Глютамин қышқылы 10 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
27
1% Никотин қышқылының ерітіндісі
Никотин қышқылы 10 г
Натрий гидрокарбонаты 7 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
60
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
28

Раствор кальция 0,25 %; 0,5 %; 1 %; 5 %; 10 %
Кальция хлорида 2,5 г; 5 г; 10 г; 50 г; 100 г
Воды для инъекций до 1 л
30
1200С – 8 мин.
21
Раствор кардиоплегический № 1
Натрия хлорида 4,5 г
Калия хлорида 2,22 г
Магния хлорида (в пересчете на безводный) 0,4 г
Кальция глюконата 0,3 г
Глюкозы (в пересчете на безводную) 1 г
Маннита 18 г
Воды для инъекций до 1 л
6 мес.
1200С – 8 мин.
22
Раствор кардиоплегический № 3
Натрия хлорида 4,5 г
Калия хлорида 1,125 г
Магния хлорида (в пересчете на безводный) 3,232 г
Кальция глюконата 0,3 г
Глюкозы (в пересчете на безводную) 1 г
Маннита 19 г
Воды для инъекций до 1 л
12 мес.
1200С – 8 мин.
23
Раствор "Квартасоль"
Натрия гидрокарбоната 1 г
Натрия ацетата 2,6 г
Натрия хлорида 4,75 г
Калия хлорида 1,5 г
Воды для инъекций до 1 л
90
1200С – 8 мин.
24
Раствор кислоты аминокапроновой 5 %
Кислоты аминокапроновой 50 г
Натрия хлорида 9 г
Воды для инъекций до 1 л
30
В защищенном от света месте
1200С – 8 мин.
25
Раствор кислоты аскорбиновой 5 %; 10 %
Кислоты аскорбиновой 50 г; 100 г
Натрия гидрокарбоната 23,85 г; 47,70 г
Натрия сульфита безводного 2 г
Воды для инъекций до 1 л
30
В защищенном от света месте
1200С – 8 мин.
26
Раствор кислоты глютаминовой 1 %
Кислоты глютаминовой 10 г
Воды для инъекций до 1 л
30
В защищенном от света месте
27
Раствор кислоты никотиновой 1 %
Кислоты никотиновой 10 г
Натрия гидрокарбоната 7 г Воды для инъекций до 1 л
60
В защищенном от света месте
1200С – 8 мин.
28

5%; 10%; 20% Натрий бромиді ерітіндісі
Натрий бромиді 50 г; 100 г; 200 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
33
3%; 4%; 5%; 7% Натрий гидрокарбонаты ерітіндісі
Натрий гидрокарбонаты 30 г; 40 г; 50 г; 70 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
120оС – 8 мин.
34
3%; 4%; 5%; 7%; 8,4% Натрий гидрокарбонаты ерітіндісі тұрақтандырылған
Натрий гидрокарбонаты 30 г; 40 г; 50 г; 70 г; 84 г
Трилон Б 0,1 г (3-5% ерітінді үшін)
0,2 г (7-8, 4% ерітінді үшін)
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
120оС – 8 мин.
35
4%; 5%; 6% натрий ерітіндісі гидроцитрат
Натрий гидроцитриты 40 г; 50 г; 60 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
120оС – 8 мин.
36
5%; 10%; 20% Натрий йодиді ерітіндісі
Натрий йодиді 50 г; 100 г; 200 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
37
3% Натрий парааминосалицилаты ерітіндісі
Натрий парааминосалициалаты 30 г
Сусыз натрий сульфиті 5 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
7
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
38
Натрий салицилаты ерітіндісі 3%; 10%
Натрий салицилаты 30 г; 100 г
Натрий метабисульфиті 1 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
39
0,45%; 0,9%; 5,85%; 10% Натрий хлориді ерітіндісі
Натрий хлориді 4,5 г; 9 г; 58,5 г; 100 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
90
120оС – 8 мин.
40
4%; 5% Натрий цитраты ерітіндісі
Натрий цитраты (сусызға шаққанда 40 г; 50 г)
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
120оС – 8 мин.
41
1%; 2%; 2,5%; 5% Никотинамид ерітіндісі
Никотинамид 10 г; 20 г; 25 г; 50 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
42
0,25%; 0,5%; 1%; 2% Новокаин ерітіндісі
Новокаин 2,5 г; 5 г; 10 г; 20 г

Раствор натрия бромида 5 %; 10 %; 20 %
Натрия бромида 50 г; 100 г; 200 г
Воды для инъекций до 1 л
30
В защищенном от света месте
1200С – 8 мин.
33
Раствор натрия гидрокарбоната 3 %;4 %; 5 %; 7 %
Натрия гидрокарбоната 30 г; 40 г; 50 г; 70 г
Воды для инъекций до 1 л
30
1200С – 8 мин.
34
Раствор натрия гидрокарбоната 3 %; 4 %; 5 %; 7 %; 8,4 % стабилизированный
Натрия гидрокарбоната 30 г; 40 г; 50 г; 70 г; 84 г
Трилона Б 0,1 г (для 3-5 % раствора) 0,2 г (для 7-8,4 % раствора)
Воды для инъекций до 1 л
30
1200С – 8 мин.
35
Раствор натрия гидроцитрата 4 %; 5 %; 6 %
Натрия гидроцитрита 40 г; 50 г; 60 г
Воды для инъекций до 1 л
30
1200С – 8 мин.
36
Раствор натрия йодида 5 %; 10 %; 20 %
Натрий йодида 50 г; 100 г; 200 г
Воды для инъекций до 1 л
30
В защищенном от света месте
1200С – 8 мин.
37
Раствор натрия парааминосалицилата 3 %
Натрия параамино- салициалата 30 г
Натрия сульфита безводного 5 г
Воды для инъекций до 1 л
7
В защищенном от света месте
1200С – 8 мин.
38
Раствор натрия салицилата 3 %; 10 %
Натрия салицилата 30 г; 100 г
Натрия метабисульфита 1 г
Воды для инъекций до 1 л
30
В защищенном от света месте
1200С – 8 мин.
39
Раствор натрия хлорида 0,45 %; 0,9 %; 5,85 %; 10 %
Натрия хлорида 4,5 г; 9 г; 58,5 г; 100 г
Воды для инъекций до 1 л
90
1200С – 8 мин.
40
Раствор натрия цитрата 4 %; 5 %
Натрия цитрата (в пересчете на сухое вещество) 40 г; 50 г
Воды для инъекций до 1 л
30
1200С – 8 мин.
41
Раствор никотинамида 1 %; 2 %; 2,5 %; 5 %
Никотинамида 10 г; 20 г; 25 г; 50 г
Воды для инъекций до 1 л
30
В защищенном от света месте
1200С – 8 мин.
42
Раствор новокаина 0,25 %; 0,5 %; 1 %; 2 %
Новокаина 2,5 г; 5 г; 10 г; 20 г

Хлорсутекті қышқылдың ерітіндісі 0,1 М дейін рН 3,8-4,5
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
43
2%; 5%; 10% Новокаин ерітіндісі
Новокаин 20 г; 50 г; 100 г
Хлорсутекті қышқылдың ерітіндісі 0,1 М 4 мл; 6 мл; 8 мл
Натрий тиосульфаты 0,5 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
90
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
44
5%; 10% Норсульфазол-натрий ерітіндісі
Норсульфазол-натриі (құрғақ затқа шаққанда) 50 г; 100 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
5%-30
10%-10
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
45
2% Папаверин гидрохлориды ерітіндісі
Папаверин гидрохлориды 20 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
46
Рингер ерітіндісі
Натрий хлориді 9 г
Калий хлориді 0,2 г
Кальций хлориді 0,2 г
Натрий гидрокарбонаты 0,2 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
120оС – 8 мин.
47
Рингер-ацетат ерітіндісі
Натрий хлориді 5,26 г
Натрий ацетаты (сусызға шаққанда) 4,10 г
Кальций хлориді (сусызға шаққанда) 0,28 г
Магний хлориді (сусызға шаққанда) 0,14 г
Калий хлориді 0,37 г
Хлорсутекті қышқылдың сұйытылған ерітіндісі (8%) 0,2 мл
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
120оС – 8 мин.
48
Рингер-Локк ерітіндісі (препаратты жеке дайындалған және стерильденген ерітінділердің теңдей көлемін араластыру арқылы алады олардың бірі натрий гидрокарбонаты ерітіндісі, екіншісі тұздары бар глюкоза)
Натрий хлориді 9 г
Калий хлориді 0,2 г
Кальций хлориді 0,2 г
Натрий гидрокарбонаты 0,2 г
Глюкоза (сусызға шаққанда) 1 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
Әр ерітіндінің сақтау мерзімі 30 тәулік
120оС – 8 мин.
49
0,5% Эванс көгінің ерітіндісі
Эванс көгі (сусызға шаққанда) 5 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
120оС – 8 мин.
50
0,5%; 1% Спазмолитин ерітіндісі
Спазмолитин 5 г; 10 г
Хлорсутекті қышқылдың ерітіндісі 0,1 М - 20 мл
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
51
5%; 10% Ерігіш стрептоцид ерітіндісі
Ерігіш стрептоцид (сусызға шаққанда) 50 г; 100 г
Натрий тиосульфаты 1 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
52
0,25%; 0,5%; 1%; 2%; 5% Тримекаин ерітіндісі
Тримекаин (сусызға шаққанда) 2,5 г; 5 г; 10 г; 20 г; 50 г
Натрий хлориді 8,5 г; 8 г; 7 г; 5 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде 5% Тримекаин ерітіндісін изотоникаламайды
120оС – 8 мин.
53
"Трисоль" ерітіндісі
Калий хлориді 1 г
Натрий хлориді 5 г
Натрий гидрокарбонаты 4 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
120оС – 8 мин.
54
0,9% Натрий хлоридімен 0,1% ерігіш фурагин ерітіндісі
10% ерігіш фурагиннің ерітіндісі 90% натрий хлоридімен - 10 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
7
Жарықтан қорғалған жерде
100оС – 30 мин.
55
"Хлосоль" ерітіндісі

Раствора кислоты хлороводородной 0,1 М до рН 3,8-4,5
Воды для инъекций до 1 л
30
В защищенном от света месте
1200С – 8 мин.
43
Раствор новокаина 2 %; 5 %; 10 %
Новокаина 20 г; 50 г; 100 г
Раствор кислоты хлороводородной 0,1 М - 4 мл; 6 мл; 8 мл
Натрия тиосульфата 0,5 г
Воды для инъекций до 1 л
90
В защищенном от света месте
1200С – 8 мин.
44
Раствор норсульфазол–натрия 5 %; 10 %
Норсульфазол-натрия (в пересчете на сухое вещество) 50 г; 100 г
Воды для инъекций до 1 л
5 % - 30
10 % - 10
В защищенном от света месте
1200С – 8 мин.
45
Раствор папаверина гидрохлорида 2 %
Папаверина гидрохлорида 20 г
Воды для инъекций до 1 л
30
В защищенном от света месте
1200С – 8 мин.
46
Раствор Рингера
Натрия хлорида 9 г
Калия хлорида 0,2 г
Кальция хлорида 0,2 г
Натрия гидрокарбоната 0,2 г
Воды для инъекций до 1 л
30
1200С – 8 мин.
47
Раствор Рингера-ацетата
Натрия хлорида 5,26 г
Натрия ацетата (в пересчете на безводный) 4,10 г
Кальция хлорида (в пересчете на безводный) 0,28 г
Магния хлорида (в пересчете на безводный) 0,14 г
Калия хлорида 0,37 г
Кислоты хлороводородной разведенной (8 %) 0,2 мл
Воды для инъекций до 1 л
30
1200С – 8 мин.
48
Раствор Рингера-Локка (препарат получают путем смешивания равных объемов двух отдельно приготовленных и простерилизованных растворов, один из которых раствор натрия гидрокарбоната, другой – глюкозы с солями)
Натрия хлорида 9 г
Калия хлорида 0,2 г
Кальция хлорида 0,2 г
Натрия гидрокарбоната 0,2 г
Глюкозы (в пересчете на безводную) 1 г
Воды для инъекций до 1 л
Срок хранения каждого из растворов 30 суток
1200С – 8 мин.
49
Раствор синьки Эванса 0,5 %
Синьки Эванса (в пересчете на безводную) 5 г
Воды для инъекций до 1 л
30
1200 С – 8 мин.
50
Раствор спазмолитина 0,5 %; 1 %
Спазмолитина 5 г; 10 г
Раствора кислоты
хлороводородной 0,1 М - 20 мл
Воды для инъекций до 1 л
30
В защищенном от света месте
1200С – 8 мин.
51
Раствор стрептоцида растворимого 5 %; 10 %
Стрептоцида растворимого (в пересчете на сухое вещество) 50 г; 100 г
Натрия тиосульфата 1 г
Воды для инъекций до 1 л
30
В защищенном от света месте
1200С – 8 мин.
52
Раствор тримекаина 0,25 %; 0,5 %; 1 %; 2 %; 5 %
Тримекаина (в пересчете на безводный) 2,5 г; 5 г; 10 г; 20 г; 50 г
Натрия хлорида 8,5 г; 8 г; 7 г; 5 г
Воды для инъекций до 1 л
30+
В защищенном от света месте Раствор тримекаина 5 % не изотонируют
1200С – 8 мин.
53
Раствор "Трисоль"
Калия хлорида 1 г
Натрия хлорида 5 г
Натрия гидрокарбоната 4 г
Воды для инъекций до 1 л
30
1200С – 8 мин.
54
Раствор фурагина растворимого 0,1 %
с натрия хлоридом 0,9 %
Фурагина растворимого 10 % с
натрия хлоридом 90 % - 10 г
Воды для инъекций до 1 л
7
В защищенном от света месте
1000С – 30 мин.
55
Раствор "Хлосоль"

Калий хлориді 1,5 г
Натрий хлориді 4,75 г
Натрий ацетаты 3,6 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
120оС – 8 мин.
56
10%; 20% Этазол-натрий
Этазол-натрий (құрғақ затқа шаққанда) 100 г; 200 г
Натрий сульфиті (сусыз) 3,5 г
Натрий гидроцитраты 1 г; 2 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
180
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
57
2%; 3%; 5% Эфедрин гидрохлориді
Эфедрин гидрохлориді 20 г; 30 г; 50 г
Инъекцияға арналған су 1 л-ге дейін
30
Жарықтан қорғалған жерде
120оС – 8 мин.
Стерильдеудің қанығу уақыты 100 миллилитрге дейінгі көлемдегі ерітінділер үшін көрсетіледі. Ерітінді көлемі артқан сайын стерильдеу уақытын Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясының "Стерильдеу" бабына сәйкес арттырады.

Калия хлорида 1,5 г
Натрия хлорида 4,75 г
Натрия ацетата 3,6
Воды для инъекций до 1 л
30
1200С – 8 мин.
56
Раствор этазолнатрия 10 %; 20 %
Этазол-натрия (в пересчете на сухое вещество) 100 г; 200 г
Натрия сульфита (безводного) 3,5 г
Натрия гидроцитрата 1 г; 2 г
Воды для инъекций до 1 л
180
В защищенном от света месте
1200С – 8 мин.
57
Раствора эфедрина гидрохлорида 2 %; 3 %; 5 %
Эфедрина гидрохлорида 20 г; 30 г; 50 г
Воды для инъекций до 1 л
30
В защищенном от света месте
1200С – 8 мин.
Время стерилизационной выдержки указано для растворов объемом до 100 миллилитров. С увеличением объема раствора время стерилизации увеличивают в соответствии со статьей "Стерилизация" Государственной фармакопеи Республики Казахстан.

4. Жақпа майлары
р/с №
Дәрілік препараттың атауы мен құрамы
Жарамды мерзімі тәулікпен
Сақтау t 3-5оС
Стерильдеу режимі (температурасы, уақыты)
Ескертулер
1
2
3
4
5
6
1. Жақпа майлары
1
Құрамында анальгин мен натрия цитрат бар жақпа май
Құрамы:
Анальгин 5 г
Натрия цитрат 10 г
Эмульгатор Т-2 14 г
Вазелин майы 12 г
Вазелин 20 г
Глицерин 3 г
Тазартылған су 36 г
90
Жарықтан қорғалған жерде
2
5% Димедрол жақпа майы
Құрамы № 1:
Димедрол 5 г
Вазелин 86,5 г
Сусыз ланолин 9,5 г
30
Жарықтан қорғалған жерде
Негіздің осы құрамын егер 5% димедрол жақпа майын жағып бергенде негіз көрсетілмесе қолдану керек. Үстірт әсерге ие.
3
5% Димедрол жақпа майы
№ 2 Құрам
Димедрол 5 г
Күнбағыс майы
Тазартылған су
Сусыз ланолин 31,6 г-нан
30
Жарықтан қорғалған жерде
Ішке өтетін резорбтивтік әсерге ие.
4
10% Теофиллин жақпа майы
Құрамы:
Теофиллин 10 г
Эмульгатор Т-2 9 г
Вазелин 54 г
Тазартылған су 27 г
Димексид 10г
1 год
Жарықтан қорғалған жерде
5
0,2% Фурациллин жақпа майы
Құрамы:
Фурацилин 0,2 г
Вазелин майы 0,6 г
Вазелин 99,2 г
30
Жарықтан қорғалған жерде
2. Көз жақпа майлары
6
Көз жақпа майларына арналған негіз 100 г
Құрамы:
Сусыз ланолин 10 г
Көз жақпа майларына арналған сортты вазелин 90 г
30
Жарықтан қорғалған жерде
7

4. Мази
№ п/п
Наименование и состав лекарственной формы
Срок годности в сутках
Хранение 30-50С
Условия стерилизации
Примечание
1
2
3
4
5
6
1. Мази
1
Мазь, содержащая анальгин и натрия цитрат
Состав: Анальгин 5 г
Натрия цитрата 10 г
Эмульгатора Т-2 14 г
Масла вазелинового 12 г
Вазелина 20 г
Глицерина 3 г
Воды очищенной 36 г
90
В защищенном от света месте
2
Мазь димедроловая 5 %
Состав № 1:
Димедрола 5 г
Вазелина 86,5 г
Ланолина безводного 9,5 г
30
В защищенном от света месте
Данный состав основы следует использовать, если при выписывании мази димедроловой 5 % не указана основа. Обладает поверхностным действием.
3
Мазь димедроловая 5 %
Состав № 2
Димедрола 5 г
Масла подсолнечного
Воды очищенной
Ланолина безводного по 31,6 г
30
В защищенном от света месте
Обладает проникающим, резорбтивным действием.
4
Мазь теофиллиновая 10 %
Состав:
Теофиллина 10 г
Эмульгатора Т-2 9 г
Вазелина 54 г
Воды очищенной 27 г
Димексида 10 г
1 год
В защищенном от света месте
5
Мазь фурациллиновая 0,2 %
Состав:
Фурацилина 0,2 г
Масла вазелинового 0,6 г
Вазелина 99,2 г
30
В защищенном от света месте
2. Мази глазные
6
Основа для глазных мазей 100 г
Состав:
Ланолина безводного 10 г
Вазелина сорта для глазных мазей 90 г
30
В защищенном от света месте
7

1% немесе 2% Пилокарпин жақпа майы
Құрамы:
Пилокарпин гидрохлориді 0,1 г
немесе 0,2 г
Көз жақпа майларына арналған негіз 10 г
30
Жарықтан қорғалған жерде, жабылатын шкафта
Асептикалық жағдайда дайындалады
8
0,5% немесе 1% Тиамин жақпа майы
Құрамы:
Тиамин бромиді 0,05 г немесе 0,1 г
Көз жақпа майларына арналған негіз 10 г
30
Жарықтан қорғалған жерде
Асептикалық жағдайда дайындалады
Көз майына арналған негізді сусыз ланолин мен көз майына арналған вазелин сортын фарфор ыдыста сумен булап қыздыру арқылы балқыту жолымен алады. Балқыған негізді бірнеше қабат дәке арқылы сүзеді, стерильденген құрғақ шыны банкаларға құйып, пергамент қағазымен орап байлайды және жақпа майдың көлеміне қарай ауа стерилизаторында 180оС температурада 30-40 минут немесе 200оС температурада 15-25 минут стерильдейді.

Мазь пилокарпиновая 1 % или 2 %
Состав:
Пилокарпина гидрохлорида 0,1 г или 0,2 г
Основы для глазных мазей 10 г
30
В защищенном от света месте, в запирающемся шкафу
Готовят в асептических условиях
8
Мазь тиаминовая 0,5 % или 1 % Состав:
Тиамина бромида 0,05 г или 0,1 г
Основы для глазных мазей 10 г
30
В защищенном от света месте
Готовят в асептических условиях
Основу для глазных мазей получают путем сплавления ланолина безводного и вазелина сорта для глазных мазей в фарфоровой чашке при нагревании на водяной бане. Расплавленную основу процеживают через несколько слоев марли, фасуют в сухие простерилизованные стеклянные банки, обвязывают пергаментной бумагой и стерилизуют в воздушном стерилизаторе при температуре 180оС в течение 30-40 минут или при температуре 200оС в течение 15-25 минут в зависимости от объема мази.