"Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 166 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 29 мамырдағы № 505 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 30 мамырда № 18748 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 166 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16448 болып тіркелген, 2018 жылғы 16 наурызда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қосылған құн салығы бойынша декларация (300.00-нысан)" Салық есептілігін жасау қағидаларында:
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Осы нысан Салық кодексінің 429, 431, 432, 433, 434-баптарына сәйкес қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомалары бойынша мәліметтерді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.";
57-тармақта:
екінші бөлімнің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) 300.09.001 І жолында 300.09.001 ІІ, 300.09.001 ІІІ, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 VI жолдарындағы ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, нөлдік мөлшерлемемен салық салынатын айналымдар бойынша қалыптасқан, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, қайтаруға ұсынылған ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі.
Бұл жол, сондай-ақ Салық кодексінің 433 және 434-баптарына сәйкес ҚҚС қайтару тәртібін қолданудан бас тартқан жағдайда толтырылады;";
екінші бөлімнің 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) 300.09.001 VI жолында Салық кодексінің 434-бабына сәйкес ҚҚС қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолданғаннан кейін қалған, Салық кодексінің 429-бабы 5-тармағына сәйкес қайтаруға жататын, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі. 300.09.001 жолының сомасы 300.00.032 жолына көшіріледі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларация (700.00-нысан)" Салық есептілігін жасау қағидаларында:
2-қосымшада:
Салық жеңілдігінің кодында:
9-реттік нөмірдің жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
9
Нұр-Сұлтан және Алматы қалаларының әуеайлақтарындағы ұшу-қону жолақтарын және әуежайларындағы терминалдарды қоспағанда, әуеайлақтардағы ұшу-қону жолақтары және әуежайлардағы терминалдар бойынша заңды тұлғалар.
";
көрсетілген бұйрыққа 56-қосымша осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес мынадай жаңа редакцияда жазылсын;

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 166 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления"
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 29 мая 2019 года № 505. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 мая 2019 года № 18748
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 166 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16448, опубликован 16 марта 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнение:
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Данная форма предназначена для детального отражения сведений по суммам НДС, предъявленным к возврату в соответствии со статьями 429, 431, 432, 433, 434 Налогового кодекса.";
в пункте 57:
подпункт 2) части второй изложить в следующей редакции:
"2) в строке 300.09.001 I указывается сумма превышения НДС, предъявленная к возврату, образовавшаяся по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, за исключением сумм превышения НДС, указанных в строках 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности.
Данная строка также заполняется в случае отказа от применения порядка возврата НДС в соответствии со статьями 433 и 434 Налогового кодекса;";
подпункт 7) части второй изложить в следующей редакции:
"7) в строке 300.09.001 VI указывается сумма превышения НДС, подлежащая возврату в соответствии с пунктом 5 статьи 429 Налогового кодекса, оставшаяся после применения упрощенного порядка возврата НДС, в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности.";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00)", утвержденных указанным приказом:
в приложении 2:
в Кодах налоговых льгот:
строку, порядковый номер 9, изложить в следующей редакции:
"
9
юридические лица по взлетно-посадочным полосам на аэродромах и терминалам аэропортов, за исключением взлетно-посадочных полос на аэродромах и терминалов аэропортов городов Нур-Султан и Алматы
";
приложение 56 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;

көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Ойын бизнесі салығы және тіркелген салық бойынша декларация (710.00-нысан)" Салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Ойын бизнесі салығы және тіркелген салық бойынша декларация (710.00-нысан)" Салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және ойын бизнесі салығын және тіркелген салықты есептеуге арналған, сондай-ақ қосылған құн салығы бойынша "Ойын бизнесі салығы және тіркелген салық бойынша декларация" Салық есептілігі нысанын жасау (бұдан әрі - декларация) тәртібін айқындайды. Декларацияны:
Салық кодексінің 534-бабына сәйкес ойын бизнесі саласында қызметті жүзеге асыратын, сондай-ақ қосылған құн салығын төлеуші болып табылатын заңды тұлғалар;
уәкілетті ұйымдар, сондай-ақ Салық кодексінің 544-бабына сәйкес тіркелген салық салынатын қызмет көрсету бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар жасайды.";
14-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) төлеушінің санаты.
А - Салық кодексінің 534-бабына сәйкес ойын бизнесі салығының төлеушісі;
В - Салық кодексінің 544-бабына сәйкес тіркелген салық төлеушісі;
С - Салық кодексінің 82 және 83-баптарына сәйкес қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою жүргізілген салық төлеуші.
Егер салық төлеуші бір мезгілде ойын бизнесі салығын және тіркелген салық төлеушісі болып табылса А және В торкөздерінің екеуі де белгіленеді;";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі. Егер декларацияны жеке тұлға тапсырған жағдайда жолда салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) декларацияны тапсыру күні – декларацияны мемлекеттік кірістер органына ұсыну күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыратын салық төлеуші ретінде тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;

в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на игорный бизнес и фиксированному налогу (форма 710.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на игорный бизнес и фиксированному налогу (форма 710.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по налогу на игорный бизнес и фиксированному налогу" (далее – декларация), предназначенной для исчисления налога на игорный бизнес и фиксированного налога, а также по налогу на добавленную стоимость. Декларация составляется:
юридическими лицами, осуществляющими деятельность в сфере игорного бизнеса, в соответствии со статьей 534 Налогового кодекса, а также являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость;
уполномоченными организациями, а также индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, осуществляющими деятельность по оказанию услуг, облагаемых фиксированным налогом в соответствии со статьей 544 Налогового кодекса.";
подпункт 7) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"7) категория плательщика.
А – плательщик налога на игорный бизнес в соответствии со статьей 534 Налогового кодекса;
В – плательщик фиксированного налога в соответствии со статьей 544 Налогового кодекса;
С – налогоплательщик по которому произведена постановка на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость в соответствии со статьей 82 и 83 Налогового кодекса.
В случае, если налогоплательщик одновременно является плательщиком налога на игорный бизнес и фиксированного налога отмечаются обе ячейки А и В;";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае если декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту регистрационного учета в качестве налогоплательщика, осуществляющего отдельные виды деятельности;

3-1) салық төлеушінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияны қабылдау күні – Салық кодексінің 206-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.";
мынадай мазмұндағы 21-1-тармақпен толтырылсын:
"21-1. "Ойын бизнесі бойынша қосылған құн салығы" бөлімінде:
710.01.013 жолында казино, ойын автоматтарының залдары, тотализаторлар және букмекерлік кеңселер қызметін көрсету бойынша қызметті жүзеге асыру нәтижесінде салық кезеңі үшін алынған кіріс мөлшерінде айқындалған салық салынатын айналым көрсетіледі;
710.01.014 жолында 710.01.013 жолында көрсетілген салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығы көрсетіледі;
710.01.015 жолында есепке жатқызуға рұқсат етілген және 710.01.014 жолында көрсетілген салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығынан 85 % мөлшерінде айқындалған қосылған құн салығы көрсетіледі;
710.01.016 жолында 710.01.014 және 710.01.015 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.".
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2019 жылғы 29 мамырдағы
№505 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2019 жылғы 12 ақпандағы
№ 166 бұйрығына
56-қосымша

3-1) указывается код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.";
дополнить пунктом 21-1 следующего содержания:
"21-1. В разделе "Налог на добавленную стоимость по игорному бизнесу":
в строке 710.01.013 указывается облагаемый оборот, определяемый в размере дохода, полученного за налоговый период в результате осуществления деятельности по оказанию услуг казино, зала игровых автоматов, тотализатора и букмекерской конторы;
в строке 710.01.014 указывается налог на добавленную стоимость по облагаемому обороту, отраженному в строке 710.01.013;
в строке 710.01.015 указывается налог на добавленную стоимость, разрешенный к отнесению в зачет и определяемый в размере 85 % от суммы налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту, указанному в строке 710.01.014;
в строке 710.01.016 указывается, исчисленная сумма налога на добавленную стоимость, которая определяется как разница строк 710.01.014 и 710.01.015.".
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр финансов Республики Казахстан
Приложение
к приказу Первого Заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан -
Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 мая 2019 года № 505
Приложение 56
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от "12" февраля 2018 года № 166