Ақпараттандыру, байланыс саласындағы, Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 4 маусымдағы № 114/НҚ және Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 6 маусымдағы № 52 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 7 маусымда № 18805 болып тіркелді.
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 3-тармағына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 23.05.2023 № 104/НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 23.05.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2) Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 23.05.2023 № 104/НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 23.05.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Ақпараттандыру саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Байланыс саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының сақталуына тексеру парағы бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Ақпараттандыру, байланыс саласындағы, Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1275 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 841 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12990 болып тіркелген, 2016 жылғы 16 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Ақпараттандыру, байланыс саласындағы, Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1275 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 841 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 456 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 40 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17675 болып тіркелген, 2018 жылғы 8 қарашадағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) бірлескен бұйрығының күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сфере информатизации, связи, за соблюдением законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи
Совместный приказ Министра цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 4 июня 2019 года № 114/НҚ и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 июня 2019 года № 52. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 июня 2019 года № 18805.
В соответствии с пунктом 3 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) исключен совместным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 23.05.2023 № 104/НҚ и Министра национальной экономики РК от 23.05.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
2) исключен совместным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 23.05.2023 № 104/НҚ и Министра национальной экономики РК от 23.05.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) Проверочный лист в сфере информатизации согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) Проверочный лист в области связи, согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) Проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу.
2. Признать утратившим силу:
1) Совместный приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1275 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 841 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области информатизации, связи, за соблюдением законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12990, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 16 февраля 2016 года);
2) Совместный приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 456 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 40 "О внесении изменений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1275 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 841 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области информатизации, связи, за соблюдением законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17675, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов электронном виде 8 ноября 2018 года).

3. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, қорғаныс және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
А. Жұмағалиев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Р. Дəленов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, қорғаныс
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің
2019 жылғы 4 маусымдағы
№114/НҚ және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 6 маусымдағы
№ 52 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Ақпараттандыру саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. 1-қосымша алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 23.05.2023 № 104/НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 23.05.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, қорғаныс
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің
2019 жылғы 4 маусымдағы
№114/НҚ және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 6 маусымдағы
№ 52 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Байланыс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары

3. Комитету телекоммуникаций Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение копии настоящего совместного приказа на интернет - ресурсе Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
цифрового развития, оборонной и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
____________ А. Жумагалиев
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Р. Даленов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра цифрового развития,
оборонной и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 4 июня 2019 года № 114/НҚ
и Министра национальной экономики Республики Казахстан
от 6 июня 2019 года № 52
Критерии оценки степени риска в сфере информатизации
Сноска. Приложение 1 исключено совместным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 23.05.2023 № 104/НҚ и Министра национальной экономики РК от 23.05.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к совместному приказу
Министра цифрового развития,
оборонной и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 4 июня 2019 года №114/НҚ
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 6 июня 2019 года № 52.
Критерии оценки степени риска в области связи

Ескерту. 2-қосымша алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 23.05.2023 № 104/НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 23.05.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, қорғаныс және
аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2019 жылғы 4 маусымдағы
№ 114/НҚ және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 6 маусымдағы
№ 52 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Мемлекеттік заңды тұлғаларға, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграцияланатын немесе мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды қалыптастыруға арналған меншік иелері мен операторларға, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің меншік иелері мен иеленушілеріне, дербес деректерді қамтитын базалардың меншік иелері мен операторларына, сондай-ақ субъект, меншік иесі және (немесе) оператор болып табылмайтын, бірақ олармен (онымен) байланысты мән-жайлармен немесе дербес деректерді жинау, өңдеу және қорғау жөніндегі құқықтық қатынастармен байланысты емес үшінші тұлғаларға қатысты ақпараттандыру саласындағы тексеру парағы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 23.05.2023 № 104/НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 23.05.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Тағайындау туралы акт
____________________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1.
техникалық құжаттаманың қағаз жеткізгіштерде түпнұсқаларының болуы туралы талаптың сақталуы
2.
"Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін электрондық ақпараттық ресурстарының сақталуы, қорғалуы, оларда іркіліс болған немесе бүлінген жағдайда қалпына келтірілуі бойынша талаптардың сақталуы
3.
электрондық ақпараттық ресурстардың резервтік көшірмелерін жасау және уақтылы өзектендірілуін бақылау жөніндегі талаптардың сақталуы
4.
АЖ-ны өнеркәсіптік пайдалануға қабылдау туралы акт, ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес оң сынақ нәтижесі бар акт, техникалық құжаттама сараптамасы және ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестік аттестаты бар болған жағдайда, мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерімен интеграциялайтын мемлекеттік емес ақпараттық жүйелердің талапты сақтауы
5.
электрондық ақпараттық ресурстарды алған ақпараттық жүйелердің меншік иелері мен иеленушінің ақпараттық жүйелерде қамтылған дербес деректерді қорғау бойынша талаптарды сақтауы
6.
Мүліктік және (немесе) моральдық зиян келтіру, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын іске асыруды шектеу мақсатында жеке тұлғалар туралы дербес деректерді қамтитын электрондық ақпараттық ресурстарды пайдалануға жол бермеу бойынша талаптарды сақтау
7.
дербес деректерді жинау, өңдеу шарттары бұзылған жағдайда, субъектінің және (немесе) оператордың, сондай-ақ үшінші тұлғаның өздерінің дербес деректерін бұғаттауды талап ету құқықтарын сақтау
8.
субъектінің меншік иесінен және (немесе) оператордан, сондай-ақ үшінші тұлғадан оларды жинау мен өңдеу заңсыз жүргізілген жағдайда, дербес деректер және оларды қорғау заңнамасының бұзылуына байланысты өздерінің дербес деректерін жою құқығының сақталуы
9.
субъектінің дербес деректерін жинауға және өңдеуге оның келісімін алғаны туралы дәлелдемені ұсыну міндеттемелерінің сақталуы
10.
уәкілетті органмен және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен келісілген техникалық тапсырманың болуы туралы талаптардың сақталуы
11.
"Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін құру және жасау кезінде бір жылдан аспайтын тәжірибелік пайдалануды жүргізу мерзімі туралы талаптардың сақталуы
Лауазымды тұлға (тұлғалар) ____________________________ ________
лауазымы             қолы
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы _____________________ ____________
лауазымы             қолы
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, қорғаныс және
аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2019 жылғы 4 маусымдағы
№ 114/НҚ және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 6 маусымдағы
№ 52 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Жеке тұлғаларға, мемлекеттік заңды тұлғаларға, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, байланыс операторларына қатысты байланыс саласындағы тексеру парағы

Сноска. Приложение 2 исключено совместным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 23.05.2023 № 104/НҚ и Министра национальной экономики РК от 23.05.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к совместному приказу
Министра цифрового развития,
оборонной и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 4 июня 2019 года № 114/НҚ
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 6 июня 2019 года № 52
Проверочный лист в сфере информатизации в отношении государственных
юридических лиц, субъектов квазигосударственного сектора, собственников и опера,
интегрируемых с информационными системами государственных органов
или предназначенных для формирования государственных электронных
информационных ресурсов, а также собственников и владельцев критически важных
объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры, собственников
и операторов баз, содержащие персональные данные, а также третьих лиц,
не являющееся субъектом, собственником и (или) оператором, но связанное с ними
(ним) обстоятельствами или правоотношениями по сбору, обработке и защите персональных данных
Сноска. Приложение 3 - в редакции cовместного приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 23.05.2023 № 104/НҚ и Министра национальной экономики РК от 23.05.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку ___________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ______________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля _______________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля ____________________________________________
Адрес места нахождения _______________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1.
соблюдение требования о наличии оригиналов технической документации на бумажных носителях
2.
соблюдение требований по сохранности, защиты, восстановлению электронных информационных ресурсов в случае сбоя или повреждения объектов информатизации "электронного правительства"
3.
соблюдение требований по резервному копированию и контролю за своевременной актуализацией электронных информационных ресурсов
4.
соблюдение требования негосударственными информационными системами, интегрирующих с информационными системами государственного органа при условии наличия акта о приемке в промышленную эксплуатацию ИС, акта с положительным результатом испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности, экспертизы технической документации и аттестата соответствия требованиям информационной безопасности
5.
соблюдение собственником и владельцем информационных систем требований, по защите персональных данных содержащихся в информационных системах, получивших электронные информационные ресурсы
6.
соблюдение требований по не допущению использования электронных информационных ресурсов, содержащих персональные данные о физических лицах, в целях причинения имущественного и (или) морального вреда, ограничения реализации прав и свобод граждан
7.
соблюдение прав требований субъекта от собственника и (или) оператора, а также третьего лица блокирования своих персональных данных в случае нарушения условий сбора, обработки персональных данных
8.
соблюдение прав субъекта требований от собственника и (или) оператора, а также третьего лица уничтожения своих персональных данных, сбор и обработка которых произведены с нарушением законодательства о персональных данных и их защите
9.
соблюдение обязательств предоставления доказательств о получении согласия субъекта на сбор и обработку его персональных данных
10.
соблюдение требования о наличии технического задания, согласованного с уполномоченным органом и уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности
11.
соблюдение требования о сроке проведения опытной эксплуатации не превышающий один год при создании и развитии объекта информатизации "электронного правительства";
Должностное (ые) лицо (а) ____________________________ ______________
должность подпись
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля _________________________ ____________
должность подпись
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4
к совместному приказу
Министра цифрового развития,
оборонной и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 4 июня 2019 года № 114/НҚ
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 6 июня 2019 года № 52
Проверочный лист в области связи в отношении физических лиц, государственных юридических лиц, субъектов квазигосударственного сектора, операторов связи

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 23.05.2023 № 104/НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 23.05.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган_________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тағайындау туралы акт _________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы ________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі _____________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы__________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
абоненттер туралы қызметтік ақпаратты жинауды және сақтауды жүзеге асыру бойынша міндеттердің сақталуы
2.
Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникациялар желісінде пайдаланылатын техникалық байланыс құралдарының пошта байланысының техникалық құралдарының электр магниттік сәулелену көзі болып табылатын радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылардың сәйкестігінің расталуы
3.
жұмылдыру дайындығы жөніндегі іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету жөніндегі талаптың сақталуы
4.
байланыс саласындағы қызметтерді көрсетуге арналған лицензияның болуы
5.
Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға арналған рұқсаттардың болуы
6.
байланыс қызметтерін көрсету бойынша қызметті бастағаны немесе тоқтатқаны туралы хабарламаның болуы
7.
радиоэлектрондық құралдарды және (немесе) жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалануды бастағаны немесе тоқтатқаны туралы хабарламаның болуы
8.
байланыс желілерінде жедел-іздестіру, қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын органдарға барлық байланыс желілерінде жедел-іздестіру, қарсы барлау іс-шараларын жүргізуде ұйымдастырушылық және техникалық мүмкіндіктерді қамтамасыз ету, сондай-ақ көрсетілген іс-шараларды жүргізу нысандары мен әдістерін жариялауды болдырмау жөнінде шаралар қабылдау бойынша міндеттердің сақталуы
9.
Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген, байланыс операторының деректерді таратуды өлшеу жүйесі мен қосылу ұзақтығын өлшеу жүйесі бар трафикті есепке алу жүйелерінің болуын растау үшін Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінен үзінді көшірменің, қолданыстағы тексеру сертификаттарының көшірмелерінің болуы туралы талаптың сақталуы
10.
байланыс операторының, қызмет провайдерінің, ведомстволық телекоммуникациялар желісі, арнайы тағайындалған телекоммуникациялар желісі, корпоративтік желі иелерінің бөлінген нөмірлеу ресурсының 50 пайыздан астамын бөлінген кезден бастап екі жыл ішінде пайдалану бойынша талапты сақтауы
11.

Сноска. Приложение 4 - в редакции cовместного приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 23.05.2023 № 104/НҚ и Министра национальной экономики РК от 23.05.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку ___________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ______________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля _______________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля ____________________________________________
Адрес места нахождения _______________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
соблюдение обязанностей по осуществлению сбора и хранения служебной информации об абонентах
2.
подтверждение соответствия технических средств связи, используемых на единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан, радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, являющихся источником электромагнитного излучения, технических средств почтовой связи
3.
соблюдение требования по обеспечению выполнения мероприятия по мобилизационной готовности
4.
наличие лицензии на предоставление услуг в области связи
5.
наличие разрешения на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан
6.
наличие уведомления о начале или прекращении деятельности по оказанию услуг связи
7.
наличие уведомления о начале или прекращении эксплуатации радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств
8.
соблюдение обязанностей по обеспечению органам, осуществляющим оперативно-розыскную, контрразведывательную деятельность на сетях связи, организационные и технические возможности проведения оперативно-розыскных, контрразведывательных мероприятий на всех сетях связи, а также принимать меры по недопущению раскрытия форм и методов проведения указанных мероприятий
9.
соблюдение требования о наличии выписки из реестра государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан, копии действующих сертификатов поверки для подтверждения наличия системы учета трафика, которая должна иметь систему измерения длительности соединений и систему измерения передачи данных оператора связи, внесенную в реестр государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан
10.
соблюдение требования по использованию оператором связи, провайдером услуги, владельцем ведомственной сети телекоммуникаций, сети телекоммуникаций специального назначения, корпоративной сети выделенного ресурса нумерации более чем на 50 процентов в течение двух лет с момента выделения
11.

нөмірлеу ресурсын алушының нөмірлеу ресурсын пайдалануы (нөмірлеу аймағын географиялық тұрғыдан айқындамайтын "DEF" кодындағы "Х1", "Х1Х2" индекстерін; көрсетілетін қызметтерге қол жеткізу кодтарын пайдалана отырып байланыс қызметтерін ұсынатын (Х1Х2Х3)/(Х1Х2Х3Х4) операторлар кодтары; "1UV (Х1(Х2))" шұғыл жедел, ақпараттық-анықтамалық және тапсырыс беру қызметтеріне қол жеткізу нөмірлерін, қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларының таңдау префикстерін бөлінген кезден бастап екі жыл ішінде 6 айдан астам (уәкілетті орган жүзеге асыратын тексеру нәтижелері бойынша) пайдалану бойынша талаптың сақталуы
12.
басқару орталығының Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жерүсті сегменттері мен коммутациялық тораптарды қамту бойынша талапты сақтауы
13.
тәуелсіз географиялық трассалар бойынша ұйымдастырылған тәуелсіз айналма жолдарды беру немесе сол тарату желілерінде ұйымдастырылатын трактілерге (арналарға) ауыстыру жолымен көліктік желілерді резервке қою бойынша талаптың сақталуы
14.
оған қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторы мәртебесін берген кезде қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының телекоммуникациялар желісі құрамында көліктік телекоммуникациялар желілерінің (магистральдық және аймақішілік байланыс желілерінің) болуы туралы талаптың сақталуы
15.
қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының телекоммуникациялар желілерінде басқа елдердің жалпы пайдалануындағы телекоммуникация желісімен халықаралық қосылуды ұйымдастыру үшін кемінде үш таратудың (екеуі өз желісінің бағытымен және біpeуі басқа елдің желісінің бағытында) шығуы (үш бағыт) бар желілік тораптардың болуы туралы талаптың сақталуы
16.
қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының телекоммуникациялар желісі құрамында жерүсті байланыс желілері бойынша көліктік желінің шетелдердің байланыс операторларының телекоммуникациялар желілерімен кемінде бір тоғысу нүктесінің болуы туралы талапты сақтауы
17.
қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының телекоммуникациялардың әмбебап қызметтерін қамтамасыз ететін желілерді дербес құруы (дамытуы) туралы талаптың сақталуы
18.
оған қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторы мәртебесін берген кезде қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының телекоммуникациялар желісі құрамында тактілі желілік синхрондау жүйесінің болуы
19.
оған қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторы мәртебесін берген кезде қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының телекоммуникациялар желісі құрамында қалааралық және халықаралық коммутация станцияларының болуы туралы талаптың сақталуы
20.
қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының телекоммуникациялар желісінің құрамында басқару жүйесінің және техникалық пайдалану жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүйелерінің болуы
21.
қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының телекоммуникация желілерімен кемінде алты облыстың (географиялық нөмірлеу аймағы), Астана және Алматы қалаларының аумағын қамтуы бойынша талаптың сақталуы
22.
қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының халықаралық коммутация орталықтарының кемінде екі басқа қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының халықаралық коммутация орталығымен байланыстың болуы, ал барлық автоматты қалааралық телефон станциялары кемінде екі халықаралық коммутация орталығымен байланыста болуы тиіс
23.
техникалық басшылар мен мамандардың білікті құрамын растау үшін тиісті білімі мен мамандығы бойынша кемінде үш жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар техникалық басшылар мен мамандардың біліктілік құрамы тізімінің, дипломдардың көшірмелерінің, жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтардың, еңбек кітапшаларының немесе еңбек шарттары көшірмелерінің, байланыс саласында даярлық және біліктілігін арттыру бойынша курстардан өткені туралы куәліктер немесе сертификаттардың болуы туралы талаптың сақталуы
24.
акционерлер (қатысушылар) арасында акциялар пакетін (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) бөлу жөніндегі ақпаратты растау үшін өтініш берушінің құрылтай құжаттары көшірмелерінің және бағалы қағаздарды ұстаушылар (серіктестік қатысушыларының) тізілімінің болуы туралы талаптың сақталуы
25.
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылардың техникалық сипаттамалары мен пайдалану жағдайларының Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға арналған рұқсатта және радиоэлектрондық құралдарды және (немесе) жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалануды бастағаны немесе тоқтатқаны туралы хабарламада жазылған талаптарға сәйкестігі туралы талаптың сақталуы
26.
пайдаланушыларға сапасы жағынан стандарттарға, техникалық нормаларға, байланыс қызметін көрсетуге арналған шарттың талаптарына, байланыс қызметінің сапа көрсеткіштеріне сәйкес келетін байланыс қызметтерін көрсету бойынша міндеттердің сақталуы
27.
Ұялы байланыс операторларының абоненттерге тегін қосылыстырды ұсынуды қамтамасыз ету бойынша талапты сақтауы
28.
зияткерлік қызметтер (лотерея, дауыс беру, телевикторина, викторина, анықтамалық ақпараттық қызметтер, танысу қызметтері) көрсетілген кезде тарифтелетін қосылудың басталуына дейін байланыс операторының абонентке аталған қосылыстың құны туралы хабарлама беру туралы талапты сақтауы
29.
ұялы байланыс қызметтерін көрсетуге байланысты ақпаратты абоненттерге ұсыну мақсатында ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсету жүйесін құру бойынша талаптың сақталуы
30.
байланыс операторының желісінде абонент алған байланыс қызметтерін, оларды пайдалану уақыты, ұқсас стандартты басқа желі абоненттерінің телефон нөмірлерімен қосылыстары туралы ақпараттарды автоматты түрде есепке алуды жүзеге асыру бойынша талаптың сақталуы
31.

соблюдение требования по использованию получателем ресурса нумерации (коды "DEF" и индексы "X1", "X1X2" в коде "DEF" не географически определяемых зон нумерации, коды операторов (Х1Х2Х3/(X1X2X3X4), предоставляющих услуги связи с использованием кодов доступа к услуге; номера доступа "1UV (X1(X2))" к экстренным оперативным, информационно-справочным и заказным службам; префиксы выбора операторов междугородной и (или) международной связи более чем 6 месяцев в течение двух лет с момента выделения (по результатам проверки, осуществляемой уполномоченным органом)
12.
соблюдение требования по содержанию наземных сегментов и коммутационных узлов, центр управления которыми расположен на территории Республики Казахстан
13.
соблюдение требования по резервированию транспортных сетей путем предоставления независимых обходных путей, организуемых по независимым географическим трассам, или замены на тракты (каналы), организуемые в тех же линиях передачи
14.
соблюдение требования о наличии в составе сети телекоммуникаций оператора междугородной и (или) международной связи транспортных сетей телекоммуникаций (магистральных и внутризоновых линий связи) на момент присвоения ему статуса оператора междугородной и (или) международной связи
15.
соблюдение требования о наличии на транспортных сетях телекоммуникаций оператора междугородной и (или) международной связи сетевых узлов, которые имеют не менее трех выходов (трех направлений) передачи (два в направлении своей сети и один в направлении сети другой страны) для организации международных соединений со сетью телекоммуникаций общего пользования других стран
16.
соблюдение требования о наличии в составе сети телекоммуникаций оператора междугородной и (или) международной связи не менее одной точки стыковки транспортной сети с сетями телекоммуникаций операторов связи зарубежных стран по наземным линиям связи
17.
соблюдение требования о самостоятельном создании (развитии) оператором междугородной и (или) международной связи сетей, обеспечивающих универсальные услуги телекоммуникаций
18.
наличие в составе сети телекоммуникаций оператора междугородной и (или) международной связи системы тактовой сетевой синхронизации на момент присвоения ему статуса оператора междугородной и (или) международной связи
19.
соблюдение требования о наличии в составе сети телекоммуникаций оператора междугородной и (или) международной связи коммутационных междугородных и международных станций на момент присвоения ему статуса оператора междугородной и (или) международной связи
20.
наличие в составе сети телекоммуникаций оператора междугородной и (или) международной связи систем обеспечения функционирования – системы управления и системы технической эксплуатации
21.
соблюдение требования об охвате сетями телекоммуникаций оператора междугородной и (или) международной связи территории не менее шести областей (географических зон нумерации), городов Астаны и Алматы
22.
наличие связи международных центров коммутации оператора междугородной и (или) международной связи не менее чем с двумя международными центрами коммутации других операторов междугородной и (или) международной связи, а все автоматические междугородные телефонные станции должны быть связаны не менее чем с двумя международными центрами коммутации
23.
соблюдение требования о наличии списка квалифицированного состава технических руководителей и специалистов, имеющих соответствующее образование и опыт практической работы по специальности не менее трех лет, копии дипломов, приказов о принятии на работу, копии трудовых книжек или трудовых договоров, свидетельства или сертификаты о прохождении курсов по подготовке и повышению квалификации в области связи для подтверждения квалифицированного состава технических руководителей и специалистов
24.
соблюдение требования о наличии копии учредительных документов заявителя и реестра держателей ценных бумаг (участников товарищества) для подтверждения информации по распределению пакетов акций (долей участия в уставном капитале) между акционерами (участниками)
25.
соблюдение требования о соответствии технических характеристик и условий эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств требованиям, изложенных в разрешении на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан и уведомлении о начале или прекращении эксплуатации радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств
26.
соблюдение обязанностей по предоставлению пользователям услуги связи, соответствующих по качеству стандартам, техническим нормам, условиям договора на предоставление услуг связи, показателям качества услуг связи
27.
соблюдение требования по обеспечению операторами связи предоставления абонентам бесплатных соединений
28.
соблюдение требования об уведомлении оператором связи абонента до начала тарифицируемого соединения о стоимости данного соединения при оказании интеллектуальных услуг (лотерея, голосование, телевикторина, викторина, справочно-информационные службы, службы знакомств)
29.
соблюдение требования по созданию системы информационно-справочного обслуживания в целях предоставления абонентам информации, связанной с оказанием услуг сотовой связи
30.
соблюдение требования по осуществлению автоматического учета информации о полученных абонентом услугах сотовой связи в сети оператора связи, времени пользования ими, соединениях с номерами телефонов абонентов других сетей аналогичного стандарта
31.

абоненттерге түнгі уақытта (сағат 22:00-ден 06:00-ға дейін) бұрын абонент сұратпаған, қысқа мәтіндік хабарламаларды және/немесе мультимедиялық хабарламалар арқылы ақпараттарды (жарнамалық сипаттағы таратуларды) жіберу бойынша лимитті орнату бойынша талаптың сақталуы (ұялы байланыс операторы үшін)
32.
байланыс операторының абонентке телефон байланысы қызметтерін көрсету кезінде оған өзге ақылы қызметтерді тықпалауға жол бермеу бойынша талаптың сақталуы
33.
абонент телефон байланысы қызметі сапасының нашарлағаны туралы өтінішті берген күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде сапасын қалпына келтіру бойынша қажетті шаралар қабылдау және абоненттік төлемді қайта есептеуді жүргізу бойынша талаптың сақталуы
34.
байланыс абоненттің кінәсінен болған абоненттік құрылғының нақты әрекетсіздігі кезеңінде абоненттік төлемдерді қайта есептеуді жүргізу бойынша талаптың сақталуы
35.
абонентті телефон желілеріндегі авариялар туралы және осы аварияларды жоюдың болжанатын мерзімі туралы хабардар ету бойынша талаптың сақталуы
36.
себептерін көрсете отырып, күнтізбелік 30 күн бұрын абоненттік нөмірді алмастыру туралы және (немесе) терминалды ажырату туралы абонентті хабардар ету бойынша талаптың сақталуы
37.
оларды қолданысқа енгізгенге дейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей хабардар ете отырып, абоненттің келісімімен байланыс қызметтеріне тариф шарттарын өзгерту туралы талаптың сақталуы
38.
уақтылы төлемегені үшін ажыратылған байланыс қызметіне қол жеткізуді, берешекті өтеген кезден бастап жиырма төрт сағат ішінде (абоненттен ақы төлегенін растауды алған немесе ұялы байланыс және Интернетке қол жеткізу қызметтері операторлары үшін абоненттің байланыс қызметіне ақы төлеу бойынша берешегін жойғаны туралы растаушы құжаттарды ұсынған кезден бастап) қалпына келтіру бойынша талаптың сақталуы
39.
байланыс операторының абонентке/пайдаланушыға байланыс қызметін көрсету кезінде олар өзге де қызметтерді алу шарттарын орындамаған жағдайда оның құқығын шектеуге жол бермеу бойынша талапты сақтауы
40.
байланыс операторы мен абоненттің арасында байланыс қызметін көрсету бойынша жария шарттың болуы
41.
олардың желісінде жұмыс істейтін абоненттік құрылғылардың сәйкестендіру кодының тізілімін жүргізу бойынша талаптың сақталуы (ұялы байланыс операторлары үшін)
42.
абоненттік құрылғының меншік иесінің өтініші бойынша өз желісінде сәйкестендіру коды бойынша абоненттік құрылғының жұмысын тоқтата тұру немесе қалпына келтіру бойынша талаптың сақталуы (ұялы байланыс операторлары үшін)
43.
абоненттерді байланыс құралдарын жартылай немесе толық ажыратумен байланысты оған профилактикалық қызмет көрсету туралы және осындай жұмыстарды жүргізу мерзімдері туралы аталған жұмыстар басталғанға дейін күнтізбелік үш күн бұрын хабардар ету бойынша талаптың сақталуы (ұялы байланыс операторлары үшін)
44.
тәулік бойғы режимде ағымдағы есеп шотындағы ақшаның балансын тексеру мүмкіндігін қамтамасыз ету бойынша талаптың сақталуы
45.
абонентке көрсетілген ұялы байланыс қызметтеріне артық төленген ақша қаражатын қайтару немесе абонент келісім берген кезде ұялы байланыс қызметтеріне аванс беру ретінде есептеу
46.
байланыс операторының техникалық мүмкіндік болған кезде байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт жасасудан бас тартуына жол бермеу бойынша шарттың сақталуы
47.
байланыс операторының бастамасы бойынша жаңа автоматтандырылған телефон станцияларының пайдалануға берілуіне және жергілікті телефон желілерінің реконструкциялануына байланысты пайдаланушыларды алдын ала хабардар ете отырып, абоненттік нөмірлерді тегін ауыстыру туралы талаптың сақталуы
48.
байланыс қызметтеріне кредиттік ақы төлеу тәсілі шарттарының сақталуы
49.
байланыс қызметтеріне аванстық ақы төлеу тәсілі шарттарының сақталуы
50.
үстем жағдайға ие байланыс операторының қосу шартын жасасудан бас тартуына не үстем жағдайға ие байланыс операторының байланыс желілерін қосуға немесе төсеуге көрінеу шектеуші шарттар белгілеуіне жол бермеу бойынша талаптың сақталуы
51.
ортақ пайдаланылатын телекоммуникациялар желісіне телекоммуникациялар желілерін қосу мерзімдерінің сақталуы
52.
байланыс операторларының трафикті өткізу және өзара есеп айырысу тәртібін қоса алғанда, телекоммуникациялар желілерін қосу деңгейлерін сақтауы
53.
тегін, атын және әкесінің атын (бар болған жағдайда), Интернетте жұмыс істеуді бастау және аяқтау уақытын, пайдаланушы жұмыс істеген компьютер иесінің нөмірін қамтитын пайдаланушыларды есепке алудың электрондық журналының болуы (елді мекендерде ұялы байланыс болмаған жағдайда) туралы талаптың сақталуы
54.
байланыс операторының соттың заңды күшіне енген шешімінде немесе Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынған ақпаратқа рұқсат бермеу туралы талапты сақтауы
55.
желілік мекенжайларды ауыстыруға тыйым салу туралы талаптың сақталуы
56.
ұялы байланыс операторының абоненттік нөмірлердің орталықтандырылған дерекқоры операторына ұялы байланыстың абоненттік нөмірлері туралы ақпаратты беру бойынша міндеттерді орындауы
57.
байланыс операторының және (немесе) байланыс желісі иесінің байланыс қызметтерін көрсету туралы тиісті шарты жасамай, байланыс қызметтерін көрсетуі, сол сияқты байланыс операторы өкілінің абоненттік нөмірлерді таратуы
58.
ұялы байланыс операторының Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға арналған рұқсатта көрсетілген елді мекендерді және (немесе) аумақтарды байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету бойынша міндеттемелерді орындауы
59.
радиожиілік спектрін бір жыл ішінде пайдаланбау
60.
ұялы байланыс операторының ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірлерді көшіруді және олардың мерзімдерін қамтамасыз ету бойынша міндеттерді орындауы
61.
Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің мемлекеттік бюджетке төленгендігін растайтын құжаттың болуы
62.
басқа жеке немесе заңды тұлғаларға өздеріне иелікке берілген жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) уақытша немесе тұрақты пайдалану құқығын беруге жол бермеу бойынша талаптың сақталуы
63.
пошта операторының пошта жәшіктерін орнату және олардан пошта жөнелтілімдерін алуды жүзеге асыру бойынша талаптарды сақтауы
64.
пошта жәшіктерінде пошта операторының логотипінің, берілген нөмірінің, хат-хабарларды жәшіктен алу жиілігі мен уақытының (алғашқы және соңғы алыну уақыты) болуы туралы талаптың сақталуы
65.
ауылдық жердегі пошта жәшіктерінде пошта операторының логотипінің, берілген нөмірінің, алыну уақытының, сондай-ақ алу жүзеге асырылмайтын күндерінің болуы туралы талаптың сақталуы
66.
Пошта операторының өндірістік объектілеріне кірер жерде өндірістік объектінің атауы және жұмыс режимі көрсетілген маңдайшаның, оның ішінде қалаларда орналасқан және жылжымалы график бойынша, түскі үзіліспен немесе демалыс күнімен жұмыс істейтін өндірістік объектілерде, сондай-ақ басқа график бойынша немесе демалыс күндерінсіз қызметтер ұсынатын жақын маңдағы өндірістік объектінің орналасқан жері және жұмыс режимі туралы мәтіндегі маңдайшаның және қазақ, орыс тілдерінде хабарландырудың болуы туралы талаптың сақталуы
67.
пошта операторының өндірістік объектісінің операция залында пошта операторының қызметтерін пайдаланушылар үшін көрнекі және қолжетімді жерде ақпараттық материалдың болуы туралы талаптың сақталуы
68.
пошта операторының өндірістік объектілерді меншікті атаулы құрылғылармен қамтамасыз ету бойынша талапты сақтауы
69.
пошта операторының пошта желілерінде пошта жөнелтілімдерін ашпай-ақ, ондағы тыйым салынған заттар мен нәрселерді анықтауға мүмкіндік беретін техникалық құралдар мен жабдықтарды орнату бойынша талаптарды сақтауы
70.
байланыс желілерінде жедел-іздестіру, қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын органдардың абоненттер туралы қызметтік ақпаратқа қол жеткізуін қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді сақтау, сондай-ақ цифрлық даму Министрінің бірлескен бұйрығымен бекітілген байланыс саласындағы тексеру парағын жедел-іздестіру, қарсы барлау іс-шараларын жүргізудің нысандары мен әдістерін ашуға жол бермеу жөнінде шаралар қабылдау
71.
байланыс желілері мен құралдарына қойылатын талаптарға сәйкес жедел-іздестіру, қарсы барлау іс-шараларын техникалық жүргізу үшін өзінің телекоммуникациялық жабдығының функцияларын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді сақтау
72.
абоненттердің ұялы байланыс желілерінде ұялы байланыс сигналын күшейткіштерді (қайталағыштарды, белсенді ретрансляторларды) пайдалану тәртібін сақтауы
Лауазымды тұлға (тұлғалар) ____________________________ _______________
лауазымы                         қолы
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы ________________________ _______________
лауазымы                         қолы
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, қорғаныс
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2019 жылғы 4 маусымдағы
№ 114/НҚ және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 6 маусымдағы
№ 52 бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Мемлекеттік заңды тұлғаларға, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграцияланатын немесе мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды қалыптастыруға арналған меншік иелері мен операларға, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің меншік иелері мен иелеріне қатысты Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы

соблюдение требования по установлению лимита по пересылке абонентам в ночное время (с 22:00 часов до 06:00) информации (рассылок рекламного характера) посредством коротких текстовых сообщений и/или мультимедийных сообщений, не запрошенной ранее абонентом (для сотовых операторов)
32.
соблюдение требования по недопущению навязывания оператором связи абоненту иных платных услуг при оказании ему услуг телефонной связи
33.
соблюдение требования по принятию в течение трех календарных дней со дня подачи абонентом заявления об ухудшении качества услуг телефонной связи необходимых мер по восстановлению качества и произведению перерасчета абонентской платы
34.
соблюдение требования по произведению перерасчета абонентской платы за период фактического бездействия абонентского устройства ввиду отсутствия связи по вине оператора связи
35.
соблюдение требования по информированию абонента об авариях на телефонных сетях и о предполагаемых сроках устранения этих аварий
36.
соблюдение требования по извещению абонента за 30 календарных дней о замене абонентского номера и (или) об отключении терминала с указанием причин
37.
соблюдение требования об изменении условий тарифа на услуги связи с согласия абонента, известив его об этом не позднее, чем за 30 календарных дней до введения их в действие
38.
соблюдение требования по возобновлению доступа к услугам связи, отключенным за несвоевременную оплату, в течение двадцати четырех часов с момента погашения задолженности (с момента получения подтверждения оплаты от абонента или представления абонентом документов, подтверждающих ликвидацию задолженности по оплате услуг связи для операторов сотовой связи и услуг доступа к Интернету)
39.
соблюдение требования по недопущению ограничения оператором связи прав абонента/пользователя при оказании ему услуг связи в случае неисполнения им условий получения иной услуги
40.
наличие публичного договора об оказании услуг связи между оператором связи и абонентом
41.
соблюдение требования по ведению реестра идентификационных кодов абонентских устройств, работающих в их сети (для сотовых операторов)
42.
соблюдение требования по приостановлению либо возобновлению по идентификационному коду работу абонентского устройства в своей сети по заявлению собственника абонентского устройства (для сотовых операторов)
43.
соблюдение требования по информированию абонентов о профилактическом обслуживании оборудования связи, связанном с его частичным или полным отключением, и о сроках проведения таких работ за три календарных дня до начала данных работ (для сотовых операторов)
44.
соблюдение требования по обеспечению возможности проверки баланса денег на текущем счете в круглосуточном режиме
45.
соблюдение требования по возвращению абоненту излишне уплаченных денежных средств за оказанные услуги связи или засчитывает их при согласии абонента в качестве авансирования услуг связи
46.
соблюдение требования по недопущению отказа оператора связи от заключения договора об оказании услуг связи при наличии технической возможности
47.
соблюдение требования о бесплатной замене абонентских номеров по инициативе оператора связи в связи с вводом в эксплуатацию новых автоматических телефонных станций и реконструкцией местных телефонных сетей с предварительным уведомлением пользователей
48.
соблюдение условий кредитного способа оплаты услуг связи
49.
соблюдение условий авансового способа оплаты услуг связи
50.
соблюдение требования по недопущению отказа доминирующего оператора связи от заключения договора присоединения либо установление доминирующим оператором связи заведомо ограничительных условий на присоединение или прокладку линий связи
51.
соблюдение сроков присоединения сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций общего пользования
52.
соблюдение операторами связи уровней присоединения сетей телекоммуникаций, включая пропуск трафика и порядок взаиморасчетов
53.
соблюдение требования о наличии электронного журнала учета пользователей, содержащий фамилию, имя и отчество (при его наличии) пользователя, время начала и окончания работы в Интернете, номер компьютера владельца на котором работал пользователь (в случаях отсутствия в населенных пунктах сотовой связи)
54.
соблюдение требования о не предоставлении оператором связи доступа к информации, запрещенной вступившим в законную силу решением суда или законами Республики Казахстан
55.
соблюдение требования о запрете подмены сетевых адресов
56.
выполнение оператором сотовой связи обязанности по предоставлению оператору централизованной базы данных абонентских номеров информации об абонентских номерах сотовой связи
57.
оказание оператором связи и (или) владельцем сети связи услуг связи, а равно распространения представителем оператора связи абонентских номеров без заключения соответствующего договора об оказании услуг связи
58.
выполнение оператором сотовой связи обязательств по обеспечению услугами связи населенных пунктов и (или) территорий, указанных в разрешении на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан
59.
неиспользование радиочастотного спектра в течение одного года
60.
выполнение оператором сотовой связи обязанности по обеспечению переноса абонентских номеров в сетях сотовой связи и их сроков
61.
наличие документа, подтверждающего уплату в государственный бюджет платы за использование радиочастотного спектра Республики Казахстан
62.
соблюдение требования по не допустимости передачи права во временное или постоянное использование присвоенных им полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) другим физическим или юридическим лицам
63.
соблюдение требований оператором почты по размещению почтовых ящиков и осуществление выемки почтовых отправлений из них
64.
соблюдение требования о наличии на почтовых ящиках логотипа оператора почты, присвоенного номера, частота и время выемки корреспонденции (начало первой и последней выемки)
65.
соблюдение требования о наличии на почтовых ящиках в сельской местности логотипа оператора почты, присвоенный номер, время выемки, а также дни, когда выемка не осуществляется
66.
соблюдение требования о наличии у входа в производственные объекты оператора почты вывески с указанием наименования производственного объекта и режима работы, в том числе размещенного объявления в производственных объектах, расположенных в городах и работающих по скользящему графику, с обеденным перерывом или с выходным днем о местонахождении и режиме работы ближайшего производственного объекта, предоставляющего услуги по другому графику или без выходных дней с текстом вывески и объявления на казахском и русском языках.
67.
соблюдение требования о наличии на видном и доступном для пользователей услуг оператора почты информационного материала в операционном зале производственного объекта оператора почты
68.
соблюдение требований по обеспечению производственных объектов оператора почты собственными именными устройствами
69.
соблюдение операторами почты требований по использованию на почтовых сетях технических средств и оборудований, позволяющих выявить запрещенные предметы и вещества в почтовых отправлениях без их вскрытия
70.
(соблюдение обязанностей по обеспечению органам, осуществляющим оперативно-розыскную, контрразведывательную деятельность на сетях связи, доступа к служебной информации об абонентах, а также принятию мер по недопущению раскрытия форм и методов проведения оперативно-розыскных, контрразведывательных мероприятий) проверочного листа в области связи
71.
(соблюдение обязанностей по обеспечению функций своего телекоммуникационного оборудования для технического проведения оперативно-розыскных, контрразведывательных мероприятий в соответствии с требованиями к сетям и средствам связи) проверочного листа в области связи
72.
соблюдение абонентами порядка эксплуатации усилителей сигнала сотовой связи (репитеров, активных ретрансляторов) в сетях сотовой связи
Должностное (ые) лицо (а) _________________________________ ____________
должность подпись
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля___________________________ _____________
должность подпись
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 5
к совместному приказу
Министра цифрового развития,
оборонной и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 4 июня 2019 года № 114/НҚ
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 6 июня 2019 года № 52
Проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан
об электронном документе и электронной цифровой подписи в отношении
государственных юридических лиц, субъектов квазигосударственного сектора,
собственников и опера, интегрируемых с информационными системами
государственных органов или предназначенных для формирования государственных
электронных информационных ресурсов, а также собственников и владельцев
критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 23.05.2023 № 104/НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 23.05.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Тағайындау туралы акт
____________________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1.
электрондық құжаттарды қабылдаудан бас тартуға жол бермеу бойынша талаптардың сақталуы
2.
куәландырушы орталықтың тіркеу куәліктерін иеленушілер туралы мәліметтерді қорғауды қамтамасыз етуі
3.
тіркеу куәлігін иеленушінің өзіне тиесілі электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтін құқыққа сыйымсыз қолжеткізуден және пайдаланудан қорғау үшін, сондай-ақ ашық кілттерді сақтау бойынша шараларды қолдануы
4.
электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтін басқа тұлғаларға беру бойынша тыйым салу туралы талаптың сақталуы
Лауазымды тұлға (тұлғалар) ____________________________ ________
лауазымы                   қолы
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы ________________________ ________________
лауазымы                   қолы
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)

Сноска. Приложение 5 - в редакции cовместного приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 23.05.2023 № 104/НҚ и Министра национальной экономики РК от 23.05.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку ___________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ______________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля _______________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля ____________________________________________
Адрес места нахождения _______________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1.
соблюдение требования по недопущению отказов в принятии электронных документов
2.
обеспечение удостоверяющим центром защиты сведений о владельцах регистрационных свидетельств
3.
принятие владельцем регистрационного свидетельства мер для защиты принадлежащего ему закрытого ключа электронной цифровой подписи от неправомерного доступа и использования, а также по хранению открытых ключей
4.
соблюдение требования о запрете по передаче закрытого ключа электронной цифровой подписи другим лицам
Должностное (ые) лицо (а) ____________________________ ____________
должность подпись
________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля _____________________ ______________
должность подпись
________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)