"Авария, өрт, табиғи апат салдарын жою кезінде және басқа да төтенше оқиғалар кезінде қоғамдық тәртіпті сақтауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 1 маусымдағы № 502 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 21 маусымдағы № 567 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 26 маусымда № 18898 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Авария, өрт, табиғи апат салдарын жою кезінде және басқа да төтенше оқиғалар кезінде қоғамдық тәртіпті сақтауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 1 маусымдағы № 502 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 11561 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2015 жылғы 19 желтоқсанда № 242 (28720) болып жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Авариялар, өрт, стихиялық зардаптар салдарын жою кезінде және басқа да төтенше жағдайлар кезінде қоғамдық тәртіпті сақтауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықта:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) ПП – патрульдік полиция;";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Өрт салдарын жою кезінде ішкі істер органдары мен мемлекеттік өртке қарсы қызмет қызметкерлерінің өзара іс-қимыл жасасуының негізгі бағыттары";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Авариялардың, стихиялық зардаптардың салдарын жою кезінде және басқа да төтенше жағдайлар кезінде патрульдік полиция бөліністері мен қалалық және аудандық буындағы азаматтық қорғау органдарының өзара іс-қимыл жасасуын ұйымдастыру және жүзеге асыру бойынша негізгі бағыттар";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. ПП қызметкерлері басқа ІІО қызметтерімен бірлесіп, зардап шегушілерге көмек көрсету, қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ ТЖ аймағында бұзақылық фактілерін болдырмау мақсатында бекітілген бағыттар бойынша патрульдеуді жүргізеді.":
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. ІІО бөліністеріне:
1) ПП қызметкерлерінің мүдделі қызметтерге жүктелген функцияларды орындауына көмек көрсету үшін уақтылы шығуды ұйымдастыру (ІІО кезекші бөлімі кезекшісінің немесе ТЖД БДКҚ кезекшісінің хабарламасы бойынша) және ТЖ орнынан кету уақытын ТЖ жою басшысы белгілейді;
2) жүргізушілер мен азаматтарды қауіптілік және сақтықтың қажетті шаралары туралы ескерту;

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июня 2015 года № 502 "Об утверждении Инструкции по организации охраны общественного порядка при ликвидации последствий аварий, пожаров, стихийных бедствий и при других чрезвычайных ситуациях"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 июня 2019 года № 567. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июня 2019 года № 18898
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июня 2015 года № 502 "Об утверждении Инструкции по организации охраны общественного порядка при ликвидации последствий аварий, пожаров, стихийных бедствий и при других чрезвычайных ситуациях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах № 11561, опубликован "Казахстанская правда" от 19 декабря 2015 года № 242 (28118) следующие изменения:
в Инструкции по организации охраны общественного порядка при ликвидации последствий аварий, пожаров, стихийных бедствий и при других чрезвычайных ситуациях, утвержденный указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общее положение";
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) ПП – патрульная полиция;";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Основные направления взаимодействия сотрудников органов внутренних дел и государственной противопожарной службы при ликвидации последствий пожаров";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Основные направления по организации и осуществлению взаимодействия подразделений патрульной полиции и органов гражданской защиты городских и районных звеньев при ликвидации последствий аварий, стихийных бедствий и других чрезвычайных ситуациях";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Сотрудники ПП совместно с другими службами ОВД в целях оказания помощи пострадавшим, охраны общественного порядка и обеспечения дорожной безопасности, а также исключения фактов мародерства в зоне ЧС проводят патрулирование по закрепленным маршрутам.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. На подразделения ОВД возлагаются:
1) организация своевременного выезда сотрудников ПП на места ЧС (по сообщению дежурного дежурной части ОВД или дежурного ЕДДС ДЧС) для оказания содействия заинтересованным службам в выполнении возложенных на них функций и время убытия с места ЧС определяет руководитель ликвидации ЧС;
2) предупреждение водителей и граждан об опасности и необходимых мерах предосторожности;

3) құзыреттілік бөлігінде ЖКО фактісін тіркеу және орнын күзету, ТЖ аймағында қозғалысты уақытша шектеу және зақымдалған көлік құралдарын эвакуациялау;
4) республикалық және халықаралық маңызы бар трассаларда ТЖ туралы бар ақпаратты, оның ішінде жолдың белгілі бір учаскелерінде көлік құралдарының қозғалысы уақытша шектелгені туралы, сондай-ақ қолайсыз жол-климаттық жағдайларда және жол жүрісі қауіпсіздігіне қауіпті басқа да жағдайларда ТЖД БДКҚ-ге уақтылы беру;
5) ПП жасақшаларының қажетті санын ТЖ болған орындарға қою;
6) жолдарда ТЖ жою, оларды түбіне дейін жою бойынша жұмыстарды жүргізу барысында қоғамдық тәртіпті сақтауды және жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
7) АҚО күштері мен құралдарының ТЖ орнына қысқа және қауіпсіз қозғалыс бағытын белгілеу, сондай-ақ олардың кедергісіз жүруін ұйымдастыру;
8) жолдарда жағдай қиындаған кезде ПП бөліністерінің жеке құрамын қызмет өткерудің күшейтілген түріне көшіру;
9) ТЖ орнына АҚО күштері мен құралдарын кедергісіз жүруін ұйымдастыру;
10) ауа-райы жағдайы нашарлаған сәттен бастап немесе дауылды ескерту алған кезде, сондай-ақ осы жолдың учаскесінде автокөлік пен адамдардың қозғалысы туралы ақпарат алған кезде өтіп жатқан құралдарды есепке алу және тіркеу жүктеледі.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Республикалық маңызы бар трассаларда ТЖ-ны жоюға тартылатын күштер мен құралдардың құрамын ТЖ-ны жою басшысы айқындайды. Күштердің құрамына ПП және ІІО басқа да қызметтердің қызметкерлері, ТЖД азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері, егер ТЖ аймағында немесе жақын жерде болса ТЖК трассалық медициналық-құтқару пункттерінің қызметкерлері кіреді. Құтқару жұмыстарын жүргізу үшін жылжымалы техникалық құралдармен және байланыс құралдарымен азаматтық қорғау органдары қамтамасыз етеді.".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;

3) фиксация факта и охрана места ДТП в части компетенции, временное ограничение движения в зоне ЧС и эвакуация поврежденных транспортных средств;
4) своевременная передача имеющейся информации о ЧС на трассах республиканского и международного значения в ЕДДС ДЧС, в том числе о временном ограничении движения транспортных средств в определенных участках дороги, а также при неблагоприятных дорожно-климатических условиях и в других случаях, угрожающих безопасности дорожного движения;
5) выставление необходимого количества нарядов ПП в местах, где произошла ЧС;
6) организация охраны общественного порядка и обеспечение безопасности дорожного движения в ходе проведения работ по ликвидации ЧС на дорогах, вплоть до ее ликвидации;
7) определение кратчайшего и безопасного маршрута движения к месту ЧС сил и средств ОГЗ, а также организацию их беспрепятственного проезда;
8) при осложнении обстановки на дорогах перевод личного состава подразделений ПП на усиленный вариант несения службы;
9) организация беспрепятственного проезда к месту ЧС сил и средств ОГЗ;
10) учет и регистрация проходящих транспортных средств с момента ухудшения погодных условий или при получении штормового предупреждения, а также при получении информации о перемещении автотранспорта и людей на данном участке дороги.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Состав сил и средств, привлекаемых к ликвидации ЧС на трассах республиканского значения, определяется руководителем ликвидации ЧС. В состав сил входят сотрудники ПП и другие службы ОВД, сотрудники органов гражданской защиты ДЧС, работники трассовых медико-спасательных пунктов КЧС, если имеются в зоне ЧС или поблизости. Технические средства передвижения и средства связи для проведения спасательных работ обеспечивается органами гражданской защиты.".
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;

4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі Е. Тургумбаев

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев