Ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 2 шілдедегі № 118 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 11 шілдеде № 19012 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 13.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және банк секторының өтімділігін және ақша нарығындағы сыйақы мөлшерлемелерін реттеу мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Екінші деңгейдегі банктерге (бұдан әрі - банк):
1) банктің ұлттық валютадағы қысқа мерзімді міндеттемелері үшін 2,0 (екі бүтін оннан нөл) пайыз;
2) банктің ұлттық валютадағы ұзақ мерзімді міндеттемелері үшін 0,0 (нөл бүтін оннан нөл) пайыз;
3) банктің шетел валютасындағы қысқа мерзімді міндеттемелері үшін 3,0 (үш бүтін оннан нөл) пайыз;
4) банктің шетел валютасындағы ұзақ мерзімді міндеттемелері үшін 1,0 (бір бүтін оннан нөл) пайыз мөлшерінде ең төмен резервтік талаптардың нормативтері белгіленсін.
2. Соттың банкті қайта құрылымдауды жүргізу туралы заңды күшіне енген шешімі бар банктерге соттың қайта құрылымдауды тоқтату туралы шешімі заңды күшіне енгенге дейін ең төмен резервтік талаптардың нормативтері банктің барлық міндеттемелері үшін 0,0 (нөл бүтін оннан нөл) пайыз мөлшерінде белгіленсін.
3. "Ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 20 наурыздағы № 39 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10985 болып тіркелген, 2015 жылғы 18 мамырда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Ақша-кредит саясаты департаменті (Тутушкин В.А.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;

Об установлении нормативов минимальных резервных требований
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июля 2019 года № 118. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июля 2019 года № 19012.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 13 августа 2019 года.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и в целях регулирования ликвидности банковского сектора и ставок вознаграждения на денежном рынке Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить банкам второго уровня (далее – банк) нормативы минимальных резервных требований в размере:
1) 2,0 (две целых ноль десятых) процента для краткосрочных обязательств банка в национальной валюте;
2) 0,0 (ноль целых ноль десятых) процента для долгосрочных обязательств банка в национальной валюте;
3) 3,0 (три целых ноль десятых) процента для краткосрочных обязательств банка в иностранной валюте;
4) 1,0 (одна целая ноль десятых) процента для долгосрочных обязательств банка в иностранной валюте.
2. Установить банкам, в отношении которых имеется вступившее в законную силу решение суда о проведении реструктуризации банка, до вступления в законную силу решения суда о прекращении реструктуризации нормативы минимальных резервных требований в размере 0,0 (ноль целых ноль десятых) процентов для всех обязательств банка.
3. Признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 39 "Об установлении нормативов минимальных резервных требований" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10985, опубликовано 18 мая 2015 года в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет").
4. Департаменту денежно-кредитной политики (Тутушкин В.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 5-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
5. Сыртқы коммуникациялар департаменті - Ұлттық Банктің баспасөз қызметі (Адамбаева А.Р.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.Е. Әбілқасымоваға жүктелсін.
7. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және 2019 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк Төрағасы Е. Досаев

3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 5 настоящего постановления.
5. Департаменту внешних коммуникаций - пресс-службе Национального Банка (Адамбаева А.Р.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абылкасымову М.Е.
7. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 13 августа 2019 года.
Председатель
Национального Банка
Е. Досаев