"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 19 шілдедегі № ҚР ДСМ-105 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 22 шілдеде № 19066 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.12.2020 № ҚР ДСМ-309/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексі 23-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5946 болып тіркелген, 2010 жылы № 7 Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдары актілерінің жинағында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйе - ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования и Методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 июля 2019 года № ҚР ДСМ-105. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июля 2019 года № 19066. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 21.12.2020 № ҚР ДСМ-309/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
В соответствии с пунктом 2 статьи 23 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования и Методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5946, опубликован в 2010 году в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 7) следующие изменения и дополнения:
в Правилах формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;

2) әкімшілік деректер - алғашқы статистикалық деректерді қоспағанда, әкімшілік дереккөздер қалыптастыратын жеке немесе заңды тұлға жөніндегі жеке-дара сандық және (немесе) сапалық деректер және шаруашылық бойынша есепке алу деректері;
3) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі - қор) - аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) денсаулық сақтау субъектілері - денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жекеше медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар;
6) емделіп шығу - пациентке стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын шарттарда емдеуге жатқызылған сәттен бастап жазылып шыққанға дейін көрсетілген медициналық қызметтер кешені;
7) жеке әріптес - "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік әріптестер ретінде әрекет ететін тұлғаларды қоспағанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасқан дара кәсіпкер, жай серіктестік, консорциум немесе заңды тұлға;
8) жұмыс органы - уәкілетті орган қызметін қамтамасыз ету үшін тарифтерді қалыптастыру мәселелері бойынша ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, сараптауға және ұсынуға жауапты заңды тұлға;
9) клиникалық-шығынды топтар (бұдан әрі - КШТ) - емдеу шығындары бойынша ұқсас клиникалық біртекті аурулардың топтары;
10) медициналық-экономикалық тариф (бұдан әрі - МЭТ) - тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде онкологиялық аурулары бар он сегіз жасқа дейінгі балаларға стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне төлеу үшін клиникалық хаттамалардың негізінде қалыптастырылатын бір емделіп шығу жағдайы үшін орташа құн;
11) мемлекеттік-жекешелік әріптестік - "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған белгілерге сәйкес келетін мемлекеттік әріптес пен жеке әріптес арасындағы ынтымақтастық нысаны;

2) административные данные – индивидуальные количественные и (или) качественные данные по физическому или юридическому лицу и данные похозяйственного учета, формируемые административными источниками, за исключением первичных статистических данных;
3) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
4) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроля за качеством медицинских услуг;
5) субъекты здравоохранения – организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью;
6) пролеченный случай – комплекс медицинских услуг, оказанных пациенту в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях с момента поступления до выписки;
7) частный партнер - индивидуальный предприниматель, простое товарищество, консорциум или юридическое лицо, за исключением лиц, выступающих государственными партнерами в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве", заключившие договор государственно-частного партнерства;
8) рабочий орган – юридическое лицо, ответственное за сбор, обработку, хранение, анализ и предоставление информации по вопросам тарифообразования для обеспечения деятельности уполномоченного органа;
9) клинико-затратные группы (далее – КЗГ) – клинически однородные группы заболеваний, сходные по затратам на их лечение;
10) медико-экономический тариф (далее – МЭТ) – средняя стоимость за один пролеченный случай, формируемая на основе клинических протоколов, для оплаты субъектам здравоохранения, оказывающим стационарную и (или) стационарозамещающую медицинскую помощь детям до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
11) государственно-частное партнерство – форма сотрудничества между государственным партнером и частным партнером, соответствующая признакам, определенным Законом Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве";

12) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі - МӘМС) -қордың активтері есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
13) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі - міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне қатысушылар арасындағы қатынастарды реттейтін, мемлекет белгілейтін нормалар мен қағидалардың жиынтығы;
14) МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициенті - бұл жеке әріптес пен денсаулық сақтау ұйымына төленуі тиіс тарифтің қорытынды сомасын түзету үшін қолданылатын коэффициент;
15) пайдалану шығыстары - пайдаланылатын жүйелерді, машиналарды, жабдықтарды, ғимараттар мен басқа да шығыстарды жұмысқа қабілетті жағдайда ұстаумен байланысты шығыстар;
16) пилоттық тестілеу - зерттеу, перспективаларды талдау және жаңа тарифтерді енгізу қауіптерін барынша төмендету мақсатында белгілі бір кезеңде медициналық қызметтердің белгілі бір түрлеріне ақы төлеуді қамтитын, әзірленген және бұрын қолданылмаған тарифтерді практикалық қолдану;
17) референтті субъект - тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және МӘМС жүйесінде тарифтерді әзірлеу және қайта қарау үшін ақпарат ұсынатын денсаулық сақтау субъектісі;
18) стационарлы науқастың медициналық картасы - "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) бекітілген және стационарда медициналық көмек көрсетудің сапасы мен көлемі, науқастың денсаулық жағдайы, сипатын көрсететін жазбалар жасауға арналған құжат;
19) тариф - тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде қызмет бірлігінің немесе медициналық қызметтер кешенінің есеп айырысу құны;
20) тарификатор - Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен медициналық қызметтерге арналған тарифтердің тізбесі;
21) тарифтерді қалыптастыру - тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге (медициналық қызмет көрсету кешені) жаңа тарифтерді әзірлеу және бекіту, қолданыстағы тарифтерді қайта қарау және бекіту процесі;
22) тарифті қайта қарау - тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерді көрсету бойынша міндеттемелерімен МӘМС табыс жүйесі мен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі бюджетінің тепе-теңдігін қамтамасыз ету үшін жаңа тарифтерді әзірлеу және бекіту, қолданыстағы тарифтерді қайта қарау мен бекіту процесіндегі уәкілетті органмен жүзеге асырылатын тариф өлшемінің жоғарылауы немесе төмендеуі;

12) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда;
13) система обязательного социального медицинского страхования – это совокупность норм и правил, устанавливаемых государством, регулирующих отношения между участниками системы обязательного социального медицинского страхования;
14) поправочный коэффициент для субъектов ГЧП – это коэффициент, который используется для корректировки итоговой суммы тарифа, подлежащей выплате частному партнеру и организации здравоохранения;
15) эксплуатационные расходы - издержки, связанные с поддержанием в работоспособном состоянии используемых систем, машин, оборудования, здания и прочие расходы;
16) пилотное тестирование – практическое применение разработанных и ранее не применявшихся тарифов, включающее оплату определенных видов медицинских услуг в определенный период, с целью исследования, анализа перспектив и минимизации рисков внедрения новых тарифов;
17) референтный субъект – субъект здравоохранения по предоставлению информации для разработки и пересмотра тарифов в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе ОСМС;
18) медицинская карта стационарного больного – документ, утвержденный приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6697) и предназначенный для записи данных о состоянии здоровья пациентов, отражающих характер, объем и качество оказанной медицинской помощи в стационаре;
19) тариф – расчетная стоимость единицы услуги или комплекса медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
20) тарификатор – утвержденный уполномоченным органом перечень тарифов на медицинские услуги согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
21) формирование тарифов – процесс разработки и утверждения новых, пересмотра и утверждения действующих тарифов на медицинские услуги (комплекс медицинских услуг), оказываемых в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе ОСМС;
22) пересмотр тарифа – повышение или снижение размера тарифа, осуществляемое уполномоченным органом в процессе разработки и утверждения новых, пересмотра и утверждения действующих тарифов для обеспечения сбалансированности бюджета гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и доходов системы ОСМС с обязательствами по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе ОСМС;

23) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі - ТМККК) - Кодекстің 34-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тізбе бойынша бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі;
24) төсек-күн тарифі - науқастың стационар жағдайында өткізген бір күні үшін ақы төлеуге арналған тариф;
25) электрондық денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті субъект -денсаулық сақтау жүйесінің ақпараттық инфрақұрылымын (электрондық денсаулық сақтау) және медициналық статистиканы жетілдіру бөлігінде құқықтық қатынастарға түсетін және қызметті жүзеге асыратын қолданыстағы заңнамаға сәйкес анықталатын ұйым (бұдан әрі - ақпараттандыру субъектісі).";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру мынадай тәртіпте анықталады:
1) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге (медициналық қызметтер кешеніне) арналған тарифтерді қалыптастыру бойынша жұмыс жоспарын (бұдан әрі - жоспар) бекіту;
2) референтті субъектілерді жұмыс органымен іріктеу және референтті субъектілердің тізімін уәкілетті органмен бекіту (денсаулық сақтау субъектісінің бастамасы бойынша тарифтерді есептеу және модельдеу жағдайларын қоспағанда);
3) тарифті есептеу үшін қаржы-экономикалық, статистикалық және клиникалық ақпараттарды жинақтау;
4) жоспар негізінде немесе денсаулық сақтау субъектісінің бастамасы бойынша тарифтерді есептеу және модельдеу;
5) уәкілетті органның шешімі негізінде тарифтерді пилоттық тестілеу;
6) тариф өлшемдерін қарау, келісу және бекіту;
7) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге (медициналық қызметтер кешеніне) тарифтерді қолдану мониторингі (бұдан әрі - мониторинг).";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жоспар жобасын жыл сайын жоспарланған жылдың алдындағы жылдың соңына дейін мыналарды ескере отырып жұмыс органы әзірлейді және уәкілетті орган бекітеді:
1) Қазақстан Республикасы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы басымдықтар;
2) Қазақстан Республикасында диагностика, емдеу және медициналық оңалтудың жаңа әдістерін енгізу;
3) медициналық ұйымдардың негізделген ұсыныстары;
4) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерді көрсету бойынша міндеттемелермен ТМККК бюджеті мен МӘМС жүйесі табыстарының теңгерімділігі.
Жоспар жобасын әзірлеу жаңа тарифтерді енгізу және қолданыстағы тарифтерді қайта қарау бойынша шараларды анықтау медициналық көмек нысандары бөлінісінде жүзеге асырылады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

23) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств по перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан, гражданам Республики Казахстан, оралманам, а также иностранцам и лицам без гражданства, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан, согласно пункту 1 статьи 34 Кодекса;
24) тариф за койко-день – тариф для оплаты за день, проведенный пациентом в условиях стационара;
25) уполномоченный субъект в области электронного здравоохранения – определяемая в соответствии с действующим законодательством организация, осуществляющая деятельность и вступающая в правоотношения в части совершенствования информационной инфраструктуры системы здравоохранения (электронного здравоохранения) и медицинской статистики (далее – субъект информатизации).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Формирование тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, определяется в следующем порядке:
1) утверждение плана работ по формированию тарифов на медицинские услуги (комплекс медицинских услуг), оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (далее – план);
2) отбор референтных субъектов рабочим органом и утверждение перечня референтных субъектов уполномоченным органом (за исключением случаев расчета и моделирования тарифов по инициативе субъекта здравоохранения);
3) сбор финансово-экономической, статистической и клинической информации для расчета тарифов;
4) расчет и моделирование тарифов на основе плана или по инициативе субъекта здравоохранения;
5) пилотное тестирование тарифов на основании решения уполномоченного органа;
6) рассмотрение, согласование и утверждение размера тарифов;
7) мониторинг применения тарифов на медицинские услуги (комплекс медицинских услуг), оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (далее – мониторинг).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Проект плана ежегодно разрабатывается рабочим органом и утверждается уполномоченным органом до конца года, предшествующего планируемому году, с учетом:
1) приоритетов в области здравоохранения согласно документам системы государственного планирования Республики Казахстан;
2) внедрения в Республике Казахстан новых методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации;
3) обоснованных предложений медицинских организаций;
4) сбалансированности бюджета ГОБМП и доходов системы ОСМС с обязательствами по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС.
Разработка проекта плана осуществляется в разрезе форм медицинской помощи с определением мероприятий по введению новых и пересмотру действующих тарифов.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"12. Референтті субъектілер осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген хабарламаны алғаннан кейінгі он жұмыс күні ішінде жұмыс органының сұрауы бойынша жұмыс органына құжаттармен (шарттар, шот фактура, қаржы құжаттары, ішкі құжаттар) мынадай негізденген қаржы-экономикалық және клиникалық ақпараттары ұсынады:
КШТ әзірлеу және (немесе) қайта қарау үшін:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "1 емделіп шығу жағдайына арналған тікелей нақты шығындар бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Денсаулық сақтау субъектісінің ауданы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
3) объектінің техникалық паспортының көшірмесі;
4) штаттық кестенің көшірмесі;
5) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төсек қоры туралы ақпарат;
6) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды (оның ішінде реагенттерді) тұтыну туралы ақпарат;
7) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындалған консультативтік-диагностикалық қызметтердің саны туралы ақпарат;
8) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындалған хирургиялық операциялар туралы ақпарат;
9) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анестезиология, реанимотология және қарқынды терапия бөлімшесіне түскен пациенттердің саны туралы ақпарат;
10) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес "Нақты бос емес ставкалар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
11) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша персоналға жұмсалатын шығыстар туралы ақпарат;
12) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес "Персоналға қатысы жоқ шығыстар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан.
Ауруханадан шығарылған стационарлық пациенттің медициналық картасын іріктеуді осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес ауруханадан шығарылған стационарлық науқастың медициналық картасының көшірмесін іріктеу формуласы бойынша уәкілетті органның келісімі бойынша жұмыс органы жүзеге асырады;
тарификаторды әзірлеу және (немесе) қайта қарау үшін:
1) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қызметтер құнының калькуляциясы;
2) осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес "Үстеме шығындарды есептеу үшін денсаулық сақтау субъектісі шығыстарының құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
МЭТ әзірлеу және (немесе) жетілдіру үшін:
1) осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес "Бір емделіп шыққан жағдайға арналған МЭТ есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;

"12. Референтные субъекты в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления, предусмотренного пунктом 11 настоящих Правил, предоставляют рабочему органу следующую финансово-экономическую, статистическую и клиническую информацию, подтверждаемую по запросу рабочего органа обосновывающими документами (договорами, счетами-фактурами, финансовыми документами, внутренними документами):
для разработки и (или) пересмотра КЗГ:
1) форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация по прямым фактическим затратам на 1 пролеченный случай" согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) форма, предназначенная для сбора административных данных "Площадь субъекта здравоохранения" согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) копия технического паспорта объекта;
4) копия штатного расписания;
5) информация о коечном фонде, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
6) информация о потреблении лекарственных средств и медицинских изделий (в том числе реагентов), по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
7) информация о количестве выполненных медицинских услуг, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
8) информация о выполненных хирургических операциях, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
9) информация о количестве пациентов, поступивших в отделения анестезиологии, реаниматологии и интенсивной терапии, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
10) форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о фактически занимаемых ставках" согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
11) информация о расходах на персонал, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
12) форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о расходах, не связанных с персоналом" согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Отбор медицинских карт стационарного больного выписанных пациентов осуществляется рабочим органом по согласованию с уполномоченным органом, по формуле отбора копий медицинских карт стационарного больного выписанных пациентов согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
для разработки и (или) пересмотра тарификатора:
1) калькуляция стоимости медицинских услуг, по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
2) форма, предназначенная для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов" согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
для разработки и (или) совершенствования МЭТ:
1) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет МЭТ на один пролеченный случай" согласно приложению 14 к настоящим Правилам;

2) осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес "Медициналық персоналдың жалақысы бойынша шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
3) осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес "Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
4) осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес "Пациенттерді тамақтандыруға жұмсалатын шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
5) осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес "Медициналық қызметтерге жұмсалатын шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
6) осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес "Үстеме шығындарды есептеу үшін денсаулық сақтау субъектісі шығыстарының құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
бір төсек-күн үшін тарифті әзірлеу және қайта қарау үшін:
осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі және төсек-күн бойынша ақпарат;
санитариялық авиацияның көліктік қызметтеріне арналған тарифті әзірлеу және қайта қарау үшін:
авиациялық көлік қызметін көрсететін қызмет көрсетушілердің баға ұсыныстары (3 баға ұсынысынан кем емес).";
мынадай мазмұндағы 19-1-тармақпен толықтырылсын:
"19-1. Жұмыс органы тарифтерді есептеу және модельдеу алдында алынған ақпаратқа олардың медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына және клиникалық хаттамаларға сәйкестігі және ТМКК берілген көлемі шеңберінде және МӘМС жүйесінде дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның саудалық атауына немесе дәрілік заттың халықаралық патенттелмеген атауына немесе медициналық бұйымның техникалық сипаттамасына арналған шекті бағаларына сәйкестігі мәніне талдау жасайды.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Тарифтерді есептеу нәтижелерін модельдеуді жұмыс органы үш жылдық мерзімде ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерді көрсетуге жоспарланған және нақты шығыстар туралы уәкілетті орган және қор ұсынған ақпараты ескере отырып тарифтерді есептеу мерзімінде мыналарды қоса жүзеге асырады:
1) жыл соңына дейін игеруді ескере отырып, ағымдағы қаржы жылы;
2) ағымдағы қаржылық жылдан кейінгі екі жыл.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Жаңа және (немесе) қайта қаралған тарифтерді пысықтау туралы шешім пысықтауды қажет ететін нақты қаржылық-экономикалық, статистикалық және клиникалық өлшемдерді қамтиды.
Қаржы жылы ішінде тарифтерді қайта қарау кезінде есепте ағымдағы қаржы жылының өткен есепті кезеңдеріндегі нақты орындалуы ескеріле отырып, деректер қолданылады.";

2) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат по заработной плате медицинского персонала" согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
3) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на лекарственные средства и медицинских изделий" согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
4) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на питание пациентов" согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
5) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на медицинские услуги" согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
6) форма, предназначенная для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов" согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
для разработки и пересмотра тарифа за один койко-день:
информация по объему финансирования и количеству койко-дней на очередной плановый период, по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
для разработки и пересмотра тарифа на транспортные услуги санитарной авиации:
ценовые предложения поставщиков, оказывающих авиационные транспортные услуги (не менее 3 ценовых предложений).";
дополнить пунктом 19-1 следующего содержания:
"19-1. Перед расчетом и моделированием тарифов рабочим органом выполняется анализ полученной информации на предмет соответствия стандартам организации оказания медицинской помощи и клиническим протоколам и соответствия предельным ценам на торговое наименование лекарственного средства или медицинского изделия, или международное непатентованное наименование лекарственного средства или техническую характеристику медицинского изделия в рамках ГОБМП и в системе ОСМС.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Моделирование результатов расчета тарифов осуществляется рабочим органом в сроки проведения расчета тарифов с учетом информации, предоставленной уполномоченным органом и фондом о фактических и планируемых (прогнозируемых) расходах на оказание медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС в трехлетнем периоде, включающем:
1) текущий финансовый год с учетом освоения до конца года;
2) два года, последующие за текущим финансовым годом.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Решение о доработке новых и (или) пересмотренных тарифов включает конкретные финансово-экономические, статистические и клинические параметры, требующие доработки.
При пересмотре тарифов в течение финансового года, в расчете применяются данные с учетом фактического исполнения за прошедшие отчетные периоды текущего финансового года.";

мынадай мазмұндағы 46-1-тармақпен толықтырылсын:
"46-1. Қор тоқсан сайын "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 5 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-10 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17353 болып тіркелген) тарифтерге сәйкестігі мәніне ақпараттық жүйелердегі тарифтерге талдау және мониторинг жүргізеді.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Тарифтерді жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды қамтитын мониторинг туралы есепті қор тоқсан сайын және ағымдағы жылдың қараша айында жыл қорытындылары бойынша әзірлейді және уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей тапсырады.";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымшаның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды (оның ішінде реагенттерді) тұтыну туралы ақпарат";
10-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
12-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
13-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
14-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
16-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
19-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
20-қосымша осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
21-қосымша осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) амбулаториялық-емханалық көмектің (бұждан әрі - АЕК) базалық кешенді жан басына шаққандағы нормативі - түзету коэффициенттерін есепке алмай, медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі - МСАК) пен консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі - КДК) нысандарында ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде амбулаториялық-емханалық қызметтер кешенін есептеу құны;
2) АЕК кешенді жан басына шаққандағы нормативінің кепілдік берілген компоненті - түзету коэффициенттерін есепке ала отырып, МСАК пен КДК нысандарында көрсетілген ТМККК шеңберіндегі және (немесе) МӘМС жүйесіндегі амбулаториялық-емханалық қызметтер кешенінің есептік құны;

дополнить пунктом 46-1 следующего содержания:
"46-1. Фонд ежеквартально проводит анализ и мониторинг тарифов в информационных системах на предмет их соответствия тарифам, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 сентября 2018 года №ҚР ДСМ-10 "Об утверждении тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №17353).";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Отчет о мониторинге, включающем предложения по совершенствованию тарифов формируется фондом ежеквартально и по итогам года в ноябре текущего года и предоставляется уполномоченному органу не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным.";
приложение 1 изложить в редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
заголовок приложения 4 изложить в следующей редакции:
"Информация о потреблении лекарственных средств и медицинских изделий (в том числе реагентов)";
приложение 10 изложить в редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 12 изложить в редакции, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 13 изложить в редакции, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 14 изложить в редакции, согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 16 изложить в редакции, согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 19 изложить в редакции, согласно приложению 7 к настоящему приказу;
приложение 20 изложить в редакции, согласно приложению 8 к настоящему приказу;
приложение 21 изложить в редакции, согласно приложению 9 к настоящему приказу;
в Методике формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденной указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящей Методике используются следующие понятия:
1) базовый комплексный подушевой норматив амбулаторно-поликлинической помощи (далее – АПП) – расчетная стоимость комплекса амбулаторно-поликлинических услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС в формах первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) и консультативно-диагностической помощи (далее – КДП) без учета поправочных коэффициентов;
2) гарантированный компонент комплексного подушевого норматива АПП – расчетная стоимость комплекса амбулаторно-поликлинических услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, оказанных в форме ПМСП и КДП с учетом поправочных коэффициентов;

3) АЕК көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі - АЕК КЖН) - АЕК КЖН кепілдік берілген компонентінен және КЖН ынталандырушы компонентінен тұратын "Бекітілген халық тіркелімі" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі - "БХТ" АЖ) тіркелген, МСАК субъектісіне бекітілген бір адамға шаққанда ТМККК шеңберіндегі және (немесе) МӘМС жүйесіндегі амбулаториялық-емханалық қызметтер кешенінің құны;
4) ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компоненті - түзету коэффициенттерін есепке ала отырып, бекітілген ауыл тұрғындарына көрсетілетін ТМККК шеңберіндегі және (немесе) МӘМС жүйесіндегі қызметтер кешенінің есеп айырысу құны;
5) ауыл тұрғындарына ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде қызметтер көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі - ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив) - құрамында ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компоненті мен кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компоненті бар, "БХТ" АЖ-да тіркелген бір ауыл тұрғынына есептегендегі ТМККК шеңберіндегі және (немесе) МӘМС жүйесіндегі қызметтер кешенінің құны;
6) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі - қор) - аударымдар мен жарналарды шоғырландыратын, сондай-ақ медициналық қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемде және талаптар бойынша медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтерін сатып алуды, төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
7) базалық мөлшерлеме - ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде өлшеу бірлігі үшін алынған қызметтер кешенінің есеп айырысу құны;
8) бір адамның иммун тапшылығы вирусын жұқтырғанға және (немесе) жұқтырылған иммун тапшылығы синдромымен ауыратын науқасқа кешенді тариф - Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен бір иммун тапшылығы вирусын (бұдан әрі - АИТВ) жұқтырғанға және (немесе) жұқтырылған иммун тапшылығы синдромымен (бұдан әрі - ЖИТС) ауыратын науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберіндегі АИТВ-ны жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратындарға медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
9) бір онкологиялық науқасқа кешенді тариф - Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен АХЖ-10 кодтары бойынша лимфа және қан жасау тіндерінің қатерлі ісіктерімен ауыратын және қан, қан жасау органдарының аурулары бар науқастарды және онкологиялық аурулары бар он сегіз жасқа дейінгі балаларды қоспағанда, "Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінде тіркелген, бір онкологиялық науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберіндегі медициналық қызметтер кешенінің құны;

3) комплексный подушевой норматив на оказание амбулаторно-поликлинической помощи (далее – КПН АПП) – стоимость комплекса амбулаторно-поликлинических услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в информационной системе "Регистр прикрепленного населения" (далее – ИС "РПН") к субъекту ПМСП, состоящая из гарантированного компонента КПН АПП и стимулирующего компонента КПН;
4) гарантированный компонент комплексного подушевого норматива на сельское население – расчетная стоимость комплекса услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, оказываемых прикрепленному сельскому населению, с учетом поправочных коэффициентов;
5) комплексный подушевой норматив на оказание услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС сельскому населению (далее – комплексный подушевой норматив на сельское население) – стоимость комплекса услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС в расчете на одного сельского жителя, зарегистрированного в ИС "РПН", состоящая из гарантированного компонента комплексного подушевого норматива на сельское население и стимулирующего компонента комплексного подушевого норматива;
6) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
7) базовая ставка – расчетная стоимость комплекса услуг, взятых за единицу измерения, в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
8) комплексный тариф на одного инфицированного вирусом иммунодефицита человека и (или) больного синдромом приобретенного иммунодефицита – стоимость комплекса медико-социальных услуг инфицированным вирусом иммунодефицита человека (далее – ВИЧ) и (или) больным синдромом приобретенного иммунодефицита (далее – СПИД) в рамках ГОБМП в расчете на одного ВИЧ-инфицированного и (или) больного СПИД, утвержденная уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
9) комплексный тариф на одного онкологического больного – стоимость комплекса медицинских услуг в рамках ГОБМП в расчете на одного онкологического больного, зарегистрированного в информационной системе "Электронный регистр онкологических больных", за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной тканей и болезней крови, кроветворных органов по кодам МКБ-10 и детей до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями, утвержденная уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;

10) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
11) емделіп шығу жағдайы - пациентке стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын шарттарда емдеуге жатқызылған сәттен бастап жазылып шыққанға дейін көрсетілген медициналық қызметтер кешені;
12) жеке әріптес - "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік әріптестер ретінде әрекет ететін тұлғаларды қоспағанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасқан дара кәсіпкер, жай серіктестік, консорциум немесе заңды тұлға;
13) жыныстық-жастық түзету коэффициенті - халықтың әр түрлі жыныстық-жастық санаттарының медициналық көмекті тұтыну деңгейіндегі айырмашылықтарды есепке алатын коэффициент;
14) кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компоненті (бұдан әрі - КЖНЫК) - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 429 бұйрығымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің жұмыскерлерін көтермелеу қағидаларымен (бұдан әрі - № 429 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11526 болып тіркелген) айқындалған тәртіпте түпкілікті нәтижеге қол жеткізілген индикаторлар негізінде МСАК көрсететін денсаулық сақтау субъектісінің қызметкерлерін ынталандыруға бағытталған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы құрамдаушысы;
15) клиникалық-шығынды топтар (бұдан әрі - КШТ) - емдеу шығындары бойынша ұқсас клиникалық біртекті аурулардың топтары;
16) коммуналдық және басқа шығыстар (бұдан әрі - КБШ) - жылуға, электр қуатына, ыстық және суық суға, банк қызметтеріне, байланыс қызметтеріне, кеңсе тауарларын сатып алуға, іссапар шығыстарына, ағымдағы жөндеуге, үй-жайды жалға алуға, шаруашылық тауарларды, жұмсақ мүккәмал және басқа тауарлар мен қызметтерді сатып алуға арналған шығыстар;
17) медициналық-экономикалық тариф (бұдан әрі - МЭТ) - ТМККК шеңберінде онкологиялық аурулары бар он сегіз жасқа дейінгі балаларға стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне ақы төлеу үшін клиникалық хаттамалар негізінде қалыптасатын бір емделіп шығу жағдайы үшін орташа құн;

10) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроля за качеством медицинских услуг;
11) пролеченный случай – комплекс медицинских услуг, оказанных пациенту в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях с момента поступления до выписки;
12) частный партнер - индивидуальный предприниматель, простое товарищество, консорциум или юридическое лицо, за исключением лиц, выступающих государственными партнерами в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве", заключившие договор государственно-частного партнерства;
13) половозрастной поправочный коэффициент – коэффициент, учитывающий различия в уровне потребления медицинской помощи разными половозрастными категориями населения;
14) стимулирующий компонент комплексного подушевого норматива (далее – СКПН) – стимулирующая составляющая комплексного подушевого норматива, направленная на стимулирование работников субъекта здравоохранения, оказывающего ПМСП, на основе достигнутых индикаторов конечного результата в порядке, определенном Правилами поощрения работников субъектов здравоохранения, оказывающих медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 429 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11526) (далее – приказ № 429);
15) клинико-затратные группы (далее – КЗГ) – клинически однородные группы заболеваний, сходные по затратам на их лечение;
16) коммунальные и прочие расходы (далее – КПР) – расходы на отопление, электроэнергию, горячую и холодную воду, банковские услуги, услуги связи, приобретение канцелярских товаров, командировочные расходы, текущий ремонт, аренду помещения, приобретение хозяйственных товаров, мягкого инвентаря, прочих товаров и услуг;
17) медико-экономический тариф (далее – МЭТ) – средняя стоимость за один пролеченный случай, формируемая на основе клинических протоколов, для оплаты субъектам здравоохранения, оказывающим стационарную и (или) стационарозамещающую медицинскую помощь детям до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями в рамках ГОБМП;

18) мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі - МЖӘ) - мемлекеттік әріптес пен жеке әріптес арасындағы "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен айқындалған белгілерге сәйкес келетін ынтымақтастық нысаны;
19) МСАК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы норматив - МСАК нысанындағы бір адамға есептегендегі шығындардың нормасы;
20) МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициенті - жеке әріптес пен денсаулық сақтау ұйымы төлеуі тиіс тарифтің қорытынды сомасын түзету үшін қолданылатын коэффициент;
21) пайдалану шығыстары - пайдаланылатын жүйелерді, машиналарды, жабдықтарды, ғимараттар мен басқа да шығыстарды жұмысқа қабілетті жағдайда ұстаумен байланысты шығыстар;
22) психикалық белсенді затты тұтынудан туындаған психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар бір науқасқа кешенді тариф - Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Наркологиялық науқастардың тіркелімі" кіші жүйесінде (бұдан әрі - ННТ) тіркелген психикалық белсенді затты тұтынудан туындаған психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар бір науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберіндегі психикалық белсенді затты тұтынудан туындаған психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастарға медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
23) психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар бір науқасқа кешенді тариф - Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Психикалық науқастардың тіркелімі" кіші жүйесінде (бұдан әрі - ПНТ) тіркелген психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар бір науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберіндегі психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастарға медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
24) тариф - ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде қызмет бірлігінің немесе медициналық қызметтер кешенінің есеп айырысу құны;
25) тарификатор - Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен медициналық қызметтердің тарифтері;
26) төсек-күн - науқастың стационар шарттарында өткізген күні;
27) туберкулезбен ауыратын бір науқасқа кешенді тариф - Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі" кіші жүйесінде (бұдан әрі - ТАНҰТ) тіркелген туберкулезбен ауыратын бір науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберіндегі туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;

18) государственно-частное партнерство (далее – ГЧП) – форма сотрудничества между государственным партнером и частным партнером, соответствующая признакам, определенным Законом Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве";
19) подушевой норматив на оказание ПМСП – норма затрат в расчете на одного человека в форме ПМСП;
20) поправочный коэффициент для субъектов ГЧП – это коэффициент, который используется для корректировки итоговой суммы тарифа, подлежащей выплате частному партнеру и организации здравоохранения;
21) эксплуатационные расходы - издержки, связанные с поддержанием в работоспособном состоянии используемых систем, машин, оборудования, здания и прочие расходы;
22) комплексный тариф на одного больного с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением психоактивных веществ – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением психоактивных веществ, в рамках ГОБМП в расчете на одного больного с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением психоактивных веществ, зарегистрированного в подсистеме "Регистр наркологических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных", утвержденная уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
23) комплексный тариф на одного больного с психическими и поведенческими расстройствами – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным с психическими и поведенческими расстройствами в рамках ГОБМП в расчете на одного больного с психическими и поведенческими расстройствами, зарегистрированного в подсистеме "Регистр психических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных", утвержденная уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
24) тариф – расчетная стоимость единицы услуги или комплекса медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
25) тарификатор – утвержденный уполномоченным органом перечень тарифов на медицинские услуги согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
26) койко-день – день, проведенный больным в условиях стационара;
27) комплексный тариф на одного больного туберкулезом – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным туберкулезом в рамках ГОБМП в расчете на одного больного туберкулезом, зарегистрированного в подсистеме "Национальный регистр больных туберкулезом" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных", утвержденная уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;

28) түзету коэффициенттері - осы Әдістемеге сәйкес тарифті түзету мақсатында уәкілетті орган қолданатын коэффициенттер;
29) учаскелік қызметтің ынталандырушы компоненті (бұдан әрі - УҚЫК) - кадрлардың біліктілігін арттыру сертификаты бар және артериялық гипертензия (бұдан әрі - АГ), созылмалы жүрек функциясының жеткіліксіздігі (бұдан әрі - СЖЖ), қант диабеті (бұдан әрі - ҚД) ауруларымен ауыратын, динамикалық бақылауды қажет ететін пациенттердің кемінде 10%-ын қамтумен және (немесе) жүкті әйелдердің, босанған әйелдердің, нәрестелер мен бес жасқа дейінгі балалардың 10%-ын қамтумен прогрессивті тәсіл бойынша патронаждық қызметтің әмбебап-прогрессивті моделін енгізген МСАК субъектілерінің қызметкерлерін ынталандыруға қосымша ақы;
30) шығын сыйымдылығы коэффициенті - КШТ-ның базалық мөлшерлеме құнына шығын дәрежесін айқындайтын коэффициент;
31) электрондық денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті субъект - қолданыстағы заңнамаға сәйкес анықталатын және осы ақпараттық денсаулық сақтау жүйесінің инфрақұрылымын (электрондық денсаулық сақтау) және медициналық статистиканы (бұдан әрі - ақпараттандыру субъектісі) жетілдіру бөлігінде қызметін жүзеге асыратын және құқықтық қатынастарға түсетін ұйым;
32) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі - диспансерлік науқастарды уақтылы анықтау, тұрақты байқау және сауықтыру бірыңғай ақпараттық жүйесі;
33) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Наркологиялық науқастардың тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі - ННТ) - психикалық белсенді затты тұтынудан туындаған психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
34) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Психикалық науқастардың тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі - ПНТ) - психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
35) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі - ТАНҰТ) - туберкулезбен ауыратын науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
36) "Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - ОНЭТ) - онкологиялық патологиясы бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі.";

28) поправочные коэффициенты – коэффициенты, применяемые уполномоченным органом с целью корректировки тарифа в соответствии с настоящей Методикой;
29) стимулирующий компонент участковой службы (далее – СКУС) – доплата на стимулирование работников субъектов ПМСП, имеющих сертификат повышения квалификации кадров и внедривших в работе программу управления заболеваниями (далее – ПУЗ) с охватом не менее 10% пациентов, нуждающихся в динамическом наблюдении с заболеваниями артериальной гипертензии (далее – АГ), хронической сердечной недостаточности (далее – ХСН), сахарным диабетом (далее – СД), и (или) прогрессивный подход по универсально-прогрессивной модели патронажной службы (далее – патронаж) с охватом не менее 10% беременных, родильниц, новорожденных и детей до пяти лет каждой категории;
30) коэффициент затратоемкости – коэффициент, определяющий степень затратности КЗГ к стоимости базовой ставки;
31) уполномоченный субъект в области электронного здравоохранения – определяемая в соответствии с действующим законодательством организация, осуществляющая деятельность и вступающая в правоотношения в части совершенствования информационной инфраструктуры системы здравоохранения (электронного здравоохранения) и медицинской статистики (далее – субъект информатизации);
32) информационная система "Электронный регистр диспансерных больных" – единая информационная система своевременного выявления, постоянного наблюдения и оздоровления диспансерных больных;
33) подсистема "Регистр наркологических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – РНБ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением психоактивных веществ;
34) подсистема "Регистр психических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – РПБ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с психическими и поведенческими расстройствами;
35) подсистема "Национальный регистр больных туберкулезом" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – НРБТ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных туберкулезом;
36) информационная система "Электронный регистр онкологических больных" (далее – ЭРОБ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с онкологической патологией.";

3-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) клиникалық хаттамаларға және "Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 8 желтоқсандағы № 931 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16141 болып тіркелген) сәйкес Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярға сәйкес дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды және шығыс материалдарын, сондай-ақ "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде, оның ішінде белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтардың жекелеген санаттарын амбулаториялық деңгейде тегін және (немесе) жеңілдікпен берілетін дәрілік заттармен және мамандандырылған емдік өнімдермен қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 29 тамыздағы № 666 бұйрығына (бұдан әрі - № 666 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15724 болып тіркелген) сәйкес жаңа туған нәрестенің дәрі қобдишасын, мамандандырылған емдік өнімдерін сатып алу (қамтамасыз ету);";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтердің тарифтеріне ақылы қызметтер кірмейді.";
4-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Әдістеменің 5-12-тармақтарына сәйкес МСАК және АЕК, оның ішінде АЕК КЖН бойынша интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмек фенилкетонуриямен ауыратын науқастарға арнаулы емдік тағамдар қамтамасыз ету үшін;";
12, 16 және 19-тармақтар алып тасталсын;
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Клиникалық хаттамалардың негізінде қалыптастырылатын бір емделіп шығу жағдайына арналған МЭТ тікелей және жанама шығыстарды табу арқылы мынадай формула бойынша анықталады:
Тмэт = Штікелей + Шүстеме, мұнда:
Тмэт - бір емделіп шығу жағдайына арналған МЭТ құны;
Штікелей - медициналық қызмет көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің негізгі медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен және осы Әдістеменің 3-тармағының 3) және 4) тармақшаларымен көзделген шығыстарды қамтитын клиникалық хаттамаларға сәйкес бір емделіп шығу жағдайына арналған тікелей шығындардың сомасы;
Шүстеме - медициналық қызмет көрсетуге тікелей қатыспайтын денсаулық сақтау субъектілерінің қызметкерлеріне қосымша (жанама) еңбекақы төлеуге осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен және осы Әдістеменің 3-тармағының 5) - 8) тармақшаларымен көзделген шығыстарды қамтитын емделіп шығу жағдайы бойынша жанама шығыстардың сомасы.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 3) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3) приобретение (обеспечение) лекарственных средств и медицинских изделий и расходных материалов в соответствии с клиническими протоколами и Казахстанским национальным лекарственным формуляром в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2017 года № 931 "Об утверждении Казахстанского национального лекарственного формуляра" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16141), а также аптечек новорожденного, специализированных лечебных продуктов в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 августа 2017 года № 666 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и изделий медицинского назначения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в том числе отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями) бесплатными и (или) льготными лекарственными средствами и специализированными лечебными продуктами на амбулаторном уровне" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15724) (далее – приказ № 666);";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. В тарифы на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и в системе ОСМС, не входят платные услуги.";
абзац второй пункта 4 изложить в следующей редакции:
"за оказание ПМСП и АПП, в том числе медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям за обеспечение специализированными лечебными продуктами для больных фенилкетонурией по КПН АПП в соответствии с пунктами 5-12 настоящей Методики;";
пункты 12, 16 и 19 исключить;
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. МЭТ на один пролеченный случай, формируемый на основе клинических протоколов, определяется путем нахождения прямых и накладных расходов по следующей формуле:
Тмэт=Pпрямые+Pнакладные, где:
Тмэт – стоимость МЭТ на один пролеченный случай;
Pпрямые – сумма прямых затрат на пролеченный случай согласно клиническим протоколам, которая включает затраты, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики на оплату труда основных медицинских работников субъектов здравоохранения, оказывающих медицинские услуги, и подпунктами 3) и 4) пункта 3 настоящей Методики;
Pнакладные – сумма накладных расходов по пролеченному случаю, которая включает затраты, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики на оплату вспомогательного (косвенного) труда работников субъектов здравоохранения, непосредственно не участвующих в оказании медицинских услуг, и подпунктами 5)-8) пункта 3 настоящей Методики.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:

"25. Емделіп шығу жағдайына арналған тікелей шығындар мынадай формула бойынша есептеледі:
Штікелей = Шжа + Шү + Штамақ + Шдз/ммб/мед.қызметтер, мұнда:
Шжа - бір жағдайды емдеуге қатысатын негізгі медицина қызметкерлерінің жалақысы бойынша шығыстар;
Шү - бір жағдай бойынша бюджетке төленетін салықтар және басқа да міндетті төлемдер бойынша шығыстар;
Штамақ - бір жағдайға арналған тамақтану бойынша шығыстар;
Шдз/мб/мед.қызметтер - бір жағдайға арналған дәрілік заттар, медициналық бұйымдар және медициналық қызметтер бойынша шығыстар.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Бір жағдай бойынша үстеме шығыстар мынадай формула бойынша есептеледі:
Күстеме = Шүстеме_мұ / ЖАмұ, мұнда:
ЖАж - осы Әдістеменің 3-тармағының 1 және 2-тармақшаларына сәйкес емдеу көрсететін негізгі медицина қызметкерлеріне жалақы төлеуге арналған шығыстардың сомасы.
Күстеме - үстеме шығыстар коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:
Күстеме = Шүстеме_мұ / ЖАмұ, мұнда:
Шүстеме_мұ - уәкілетті орган белгілеген медициналық ұйымдар бойынша үстеме шығыстардың орташа сомасы;
ЖАмұ - орта шығындар сомасы негізгі медицина медициналық ұйымның қызметкерлеріне жалақы төлеуге арналған шығыстардың орташа сомасы.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Емделіп шығу жағдайына арналған нақты шығындар мынадай формула бойынша айқындалады:
Қ = Шпациент + Шмұ, мұнда:
Қ - бір емделіп шығу жағдайының құны;
Шпациент - бір пациентке арналған нақты шығындар пациентті диагностикалауға және емдеуге бағытталған шығыстар жинынтығынан (дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар, медициналық қызметтер) тұрады;
Шмұ - шығындарды сатылы жатқызу әдісімен есептелген бір пациентке арналған медициналық ұйымның нақты шығындары мынадай формула бойынша есептеледі:
Шмұ = Қт/к_орт.без. х НОБҰ, мұнда:
Қт/к_орт.без. -медициналық көмек көрсету деңгейіне, i-ші КШТ АХЖ-10/9 КМ қарай тиісті бөлімшелердің төсек-күнінің орташа мөлшерленген құны:
Қт/қ_орт.без. =
мұнда:
Қ - i-ші КШТ әрбір АХЖ-10/9 КМ медициналық көмек көрсету деңгейіне қарай бөлімшелердің нақты құны:
ЖС - i-ші КШТ әрбір АХЖ-10/9 КМ бойынша медициналық көмек көрсету деңгейіне қарай жағдайлар саны;
НОБҰ - i-ші КШТ әрбір АХЖ-10/9 КМ медициналық көмек көрсету деңгейіне қарай науқастың орташа болу ұзақтығы.";
35, 39 және 43-тармақтар алып тасталсын;
5-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-параграф. Психикалық белсенді заттарды тұтынудан туындаған психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін тарифтерді қалыптастыру алгоритмі";
47-тармақ алып тасталсын;
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"25. Прямые затраты на пролеченному случаю рассчитываются по следующей формуле:
Р прямые = Рзп + Рн + Рпит + Рлс/ми/мед.услуги, где:
Рзп – расходы по заработной плате основных медицинских работников, участвующих в лечении одного случая;
Рн – расходы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по одному случаю;
Рпит – расходы по питанию на один случай;
Рлс/ми/мед.услуги – расходы по лекарственным средствам, медицинским изделиям и медицинским услугам на один случай.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Накладные расходы по одному случаю рассчитываются по следующей формуле:
, где:
– сумма расходов на оплату труда основных медицинских работников, оказывающих лечение согласно подпунктам 1 и 2 пункта 3 настоящей Методики.
– коэффициент накладных расходов, который определяется по следующей формуле:
где:
– средняя сумма накладных расходов по медицинским организациям, установленным уполномоченным органом;
– средняя сумма расходов на оплату труда основных медицинских работников медицинских организации.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Фактические затраты на пролеченный случай определяются по следующей формуле:
С = Рпациент + Рмо, где:
С – стоимость одного пролеченного случая;
Рпациент – фактические затраты на одного пациента представляют собой сумму расходов, направленных на диагностику и лечение пациента (лекарственные средства и медицинские изделия, медицинские услуги);
Рмо – фактические затраты медицинской организации на одного пациента, рассчитанные методом ступенчатого отнесения затрат, рассчитываются по следующей формуле:
Рмо = Ск/дсрвз х СДПБ, где:
средневзвешенная стоимость койко-дня соответствующих отделений в зависимости от уровня оказания медицинской помощи, МКБ-10/9 КМ i-ой КЗГ:
где:
С – фактическая стоимость отделений в зависимости от уровня оказания медицинской помощи каждой MКБ-10/9 КМ в i-й КЗГ:
Кл – количество случаев в зависимости от уровня оказания медицинской помощи по каждой МКБ-10/9 КМ в i-й КЗГ по стране;
СДПБ – средняя длительность пребывания больного в зависимости от уровня оказания медицинской помощи МКБ-10/9 КМ в i-ой КЗГ.";
пункты 35, 39 и 43 исключить;
заголовок параграфа 5 изложить в следующей редакции:
"Параграф 5. Алгоритм формирования тарифов за оказание медико-социальной помощи больным с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением психоактивных веществ";
пункт 47 исключить;
пункт 48 изложить в следующей редакции:

"48. Туберкулезбен ауыратын науқастарға ТМККК шеңберінде медициналық-әлеуметтік көмек үшін төлем:
1) туберкулезге қарсы препараттармен қамтамасыз етуді;
2) белсенді емес туберкулезбен және туберкулезбен ауыру қаупі жоғары адамдарға қалпына келтіру емін көрсетуді және оңалтуды, ол бойынша ақы төлеу бір төсек-күн үшін тариф бойынша жүзеге асырылады;
3) ақы төлеу бір төсек-күн үшін тариф бойынша стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсеткені үшін жүзеге асырылатын республикалық денсаулық сақтау ұйымдарын (бұдан әрі - туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі) қоспағанда, Денсаулық сақтау субъектілеріне туберкулезбен ауыратын бір науқасқа арналған кешенді тариф бойынша жүзеге асырылады.";
51 және 55-тармақтар алып тасталсын;
57-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ЖШНЖК(субъект) = (ЖШНорт.ЖКҚР * ЖТКЖК + ЖШНорт.ЖКҚР * (Кобл.тығыз. - 1) + ЖШНорт.ЖКҚР * (Кобл.жылу - 1) + ЖШНорт.ЖКҚР * (Кауыл.обл. - 1)) х Көңір ЖК + Vэкол.ЖК / Ссубъект / m, мұнда:"
58-тармақ алып тасталсын;
66-тармақта:
алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"КЖНауыл кепіл. = (КЖНмсак.баз.х ЖТКауыл+ КЖНмсак баз.х (Кобл.тығыз-1) + КЖНмсак баз х (Кобл.жылу-1) + КЖНмсак баз. х(Кобл.ауыл-1)) х Кауыл субъектісі + Vауыл_эколауыл/m + (Vск/сат_ауылауыл/m) + Vмектеп_ауылауыл/m+ Vтамақ_ауылауыл/m;";
жиырма төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Vтамақ.ауыл - № 666 бұйрыққа сәйкес амбулаториялық деңгейде фенилкетонуриямен ауыратын науқастар үшін мамандандырылған емдік өнімдермен қамтамасыз етумен байланысты шығындарға ақы төлеуге республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың шегінде көзделген жылдық қаражат көлемі;";
67-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 10-параграфпен толықтырылсын:
"10-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде пайдалануға берілген денсаулық сақтау субъектісі үшін медициналық қызмет көрсетуге арналған тарифтерге түзету коэффициентін қалыптастыру алгоритмі
68. МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициенті пайдалану шығыстарын өтеуге бағытталған ТМККК және/немесе МӘМС шеңберінде төлемдермен республикалық/жергілікті бюджеттерден операциялық (пайдалану) шығындарының өтемақыларын төлеудің қайталануын болдырмау үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде пайдалануға енгізілген денсаулық сақтау субъектісі үшін медициналық қызметтерге арналған тарифтерге түзетуші коэффициентті қалыптастыру алгоритмінде (бұдан әрі - Алгоритм) көрсетілген тарифтерге қолданылады.

"48. Оплата за оказанную медико-социальную помощь больным туберкулезом в рамках ГОБМП осуществляется по комплексному тарифу на одного больного туберкулезом субъектам здравоохранения, за исключением:
1) обеспечения противотуберкулезных препаратов;
2) оказания восстановительного лечения и реабилитации лицам с неактивным туберкулезом и с повышенным риском заболевания туберкулезом, оплата по которому осуществляется по тарифу за один койко-день;
3) республиканских организаций здравоохранения, оплата которым осуществляется за оказание стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи по тарифу за один койко-день (далее – субъект здравоохранения, оказывающий медико-социальную помощь больным туберкулезом).";
пункты 51 и 55 исключить;
абзац второй пункта 57 изложить в следующей редакции:
"ПНСП(субъект) = (ПНбаз.СПРК* ПВКСП+ ПНбаз.СПРК* (Кплотн.обл. – 1) + ПНбаз.СПРК *(Котопит.обл.– 1) + ПНбаз.СПРК *(Ксельск.обл.– 1)) х Крегион СП + Vэкол_СП/ Чсубъект/ m, где:";
пункт 58 исключить;
в пункте 66:
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"КПНгар.село = (КПНбаз.ПМСП х ПВКсело+ КПНбаз. ПМСП х (Кплотн.обл.–1) + КПНбаз.ПМСП х (Котопит.обл.–1)+ КПНбаз.ПМСП х (Ксельск.обл–1))х Ксубъектасела +Vэкол_село/Чсело/m+Vсп/сзт_село/Чсело/m+Vшкольн.село/Чсело/m+Vпит.село/Чсело/m;";
абзац двадцать четвертый изложить в следующей редакции:
"Vпит село – годовой объем средств, предусмотренный на оплату затрат в пределах выделенных средств из республиканского бюджета, связанных с обеспечением специализированными лечебными продуктами для больных фенилкетонурией на амбулаторном уровне в соответствии с приказом № 666;";
пункт 67 исключить;
дополнить параграфом 10 следующего содержания:
"Параграф 10. Алгоритм формирования поправочного коэффициента к тарифам на медицинские услуги для субъекта здравоохранения, введенного в эксплуатацию в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства
68. Поправочный коэффициент для субъектов ГЧП применяется к тарифам, отображенным в Алгоритме формирования поправочного коэффициента к тарифам на медицинские услуги для субъекта здравоохранения, введенного в эксплуатацию в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства (далее – Алгоритм), во избежание дублирования выплат компенсаций операционных (эксплуатационных) затрат из республиканского/местного бюджетов с выплатами в рамках ГОБМП и/или ОСМС, направленными на возмещение эксплуатационных расходов.

69. МЖӘ жобасы үшін тузету коэффициентін есептеу үшін қолданыстағы денсаулық сақтау субъектілерінің тарихи деректері бойынша талдау жүргізу қажет.
70. Денсаулық сақтау субъектілерінің тізбесін іріктеу және келісу, сондай-ақ денсаулық сақтау субъектілерінің саны мен атауын бекіту уәкілетті орган айқындаған ұйыммен жүргізіледі.
71. Денсаулық сақтау субъектілерінің бекітілген тізімі бойынша, уәкілетті орган айқындаған ұйым алдын ала коэффициентті есептеу үшін шығыстар туралы өткен жылғы ақпаратты баптар бойынша жинайды:
1) денсаулық сақтау субъектiсi жұмсаған шығыстар медициналық бөлiмге қосылады және ТМККК және/немесе МӘМС шеңберiнде көрсетілетін медициналық қызмет тарифi есебiнен денсаулық сақтау субъектiсiне өтеуге жатады;
2) жеке әріптестің шығындары шығындардың пайдалану бөлігіне қосылады және ТМККК және/немесе МӘМС тарифі есебінен жеке әріптеске төленеді;
Уәкілетті орган айқындаған ұйымның өткен жылғы баптар бойынша жинаған шығыстары тиісті құжатпен бекітіледі.
Уәкiлеттi орган айқындаған ұйым денсаулық сақтау субъектiлерi бойынша алдын ала коэффициентiн есептейдi:
1) алдын ала коэффициентті есептеу әрбiр денсаулық сақтау субъектiсi үшiн бөлек және осы Алгоритмнің 68-тармаққа және 71-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген нақты жалпы шығыстар туралы деректер негiзiнде жүзеге асырылады;
2) нақты медициналық және пайдалану шығыстары осы Әдістемеге 4-қосымша негізінде 68-тармаққа және 71-тармақтың 1) және 2) тармақшаларына сәйкес толтырылады;
3) денсаулық сақтау субъектісі үшін алдын ала коэффициент есептеу мынадай формула бойынша анықталады:
КПК(N) = ШпайдНШ , мұнда
КПК(N) - алдын ала коэффициент;
Шпайд - осы Әдістеменің 3-тармағына және 71-тармағының 2) тармақшасына сәйкес анықталатын медициналық ұйымның пайдалану шығыстарының жиынтығы;
Шнш - осы Алгоритмнің 3-тармағына және 71-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес анықталатын медициналық ұйымның нақты шығыстарының жиынтығы.
Уәкілетті орган айқындаған ұйым МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде пайдалануға енгізілген денсаулық сақтау субъектісі үшін түзету коэффициентін мынадай түрде жүргізеді:
1) денсаулық сақтау субъектілері үшін алынған алдын ала коэффициенттердің есептері негізінде мынадай формула бойынша және осы Әдістемеге 5-қосымшаның негізінде МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициентін есептеуді жүргізеді:
КП = (Кпк1+Кпк2+Кпк3+⋯+Кпк(N))/N , мұнда
КП - МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициенті;

69. Для расчета поправочного коэффициента для проекта ГЧП, необходимо провести анализ по историческим данным действующих субъектов здравоохранения.
70. Выбор и согласование перечня субъектов здравоохранения, а также утверждение количества и наименования субъектов здравоохранения проводится организацией, определенной уполномоченным органом.
71. По утвержденному перечню субъектов здравоохранения организация, определенная уполномоченным органом, производит постатейный сбор информации за прошлый год о расходах для расчета предварительного коэффициента:
1) расходы, понесенные субъектом здравоохранения, включаются в медицинскую часть расходов и подлежат возмещению субъекту здравоохранения за счет тарифа на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и/или ОСМС;
2) расходы, понесенные частным партнером, включаются в эксплуатационную часть расходов и подлежат выплате частному партнеру за счет тарифа ГОБМП и/или ОСМС;
Расходы, собранные постатейно за прошлый год организацией, определенной уполномоченным органом, утверждаются соответствующим документом.
72. Организация, определенная уполномоченным органом, производит расчет предварительного коэффициента по субъектам здравоохранения:
1) расчет предварительного коэффициента проводится для каждого субъекта здравоохранения отдельно и на основе данных о фактических общих расходах, отображенных в пункте 68 и в подпунктах 1) и 2) пункта 71 настоящего Алгоритма;
2) медицинские и эксплуатационные фактические расходы согласно пункту 68 и подпунктам 1) и 2) пункта 71 заполняются на основании приложения 4 настоящей Методики;
3) расчет предварительного коэффициента для субъекта здравоохранения, определяется по следующей формуле:
КПК(N)=Рэкс/Рфр, где
КПК(N)– предварительный коэффициент;
Рэкс – сумма эксплуатационных расходов медицинской организации, которая определяется в соответствии с пунктом 3 и подпунктом 2) пункта 71 настоящей Методики;
Рфр – сумма фактических расходов медицинской организации, которая определяется в соответствии с пунктом 3 и подпунктами 1) и 2) пункта 71 настоящего Алгоритма.
73. Организация, определенная уполномоченным органом, производит расчет поправочного коэффициента для субъекта здравоохранения, введенного в эксплуатацию в рамках реализации проекта ГЧП следующим образом:
1) на основании полученных расчетов предварительного коэффициента для субъектов здравоохранения, производится расчет поправочного коэффициента для субъектов ГЧП, по следующей формуле и на основании приложения 5 настоящей Методики:
КП = (Кпк1+Кпк2+Кпк3+⋯+Кпк(N))/N, где
КП – поправочный коэффициент для субъектов ГЧП;

КПК1, КПК2, КПК3 және КПКN - осы Алгоритмнің 72-тармағының 3) тармақшасы негізінде әрбiр денсаулық сақтау субъектiсi үшiн есептелген алдын ала коэффициент.
2) есептелген МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициенті МЖӘ жобасының шеңберіңде жұмыс істейтін денсаулық сақтау субъектісіне қолданылады;
3) МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициенті үтірден кейін төртінші таңбаға дейін дөңгелектенеді;
4) осы Алгоритмнің негізінде әрбір жаңа МЖӘ жобасы үшін өзінің жеке түзету коэффициенті есептеледі.
74. МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициентін ескере отырып, ТМККК және/немесе МӘМС шеңберінде көрсетілетін медициналық қызмет тарифінің сомасын бөлу мынадай түрде жүзеге асырылады:
1) осы Алгоритмнің 73-тармағына сәйкес есептелген ТМККК және/немесе МӘМС шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтің сомасы бекітілген МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициентіне (КП) көбейтіледі. Нәтижесінде алынған сома жеке әріптеске келтірілген пайдалану (операциялық) шығыстар есебінен (ішінара немесе толық) төленетін сома болып табылады;
2) осы Алгоритмнің 76-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жеке әріптеске төленуге жататын пайдалану шығындарының үлесін шегеріп тастағанда ТМККК және/немесе МӘМС шеңберінде көрсететін медициналық қызметтерге арналған тарифтің сомасы, денсаулық сақтау субъектісіне қолданыстағы рәсімдер мен қағидалар шеңберінде медициналық қамтамасыз ету үшін келтірілген шығындар есебінен өтеледі.
75. МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициентін бекіту мынадай түрде жүзеге асырылады:
1) МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде пайдалануға енгізілген денсаулық сақтау субъектісі үшін есептелген түзету коэффициенті уәкілетті орган айқындаған ұйымда бекітеді;
2) МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициентін қайта қарау тараптардың келісімімен, бірақ жылына бір реттен артық емес қайта есептелуге және бекітілуге жатады.";
1-қосымшаның 1-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"КЖНкепілАЕК = КЖНбаз.МСАК х ЖТКМСАК+ КЖНбазМСАК х (Кобл тығыз. - 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кобл жылу -1) + КЖНбаз.МСАК х (Ксубъекта МСАК-1)+ Vэкол_пмспМСАК/m + Vмектеп мсакМСАК/m + Vтамақ_ауылауыл/m".
1-қосымшаның 1-тармағының 10)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Vтамақ.МСАК - "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде, оның ішінде белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтардың жекелеген санаттарын амбулаториялық деңгейде тегін және (немесе) жеңілдікпен берілетін дәрілік заттармен және мамандандырылған емдік өнімдермен қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 29 тамыздағы № 666 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15724 болып тіркелген) сәйкес амбулаториялық деңгейде фенилкетонуриямен ауыратын науқастар үшін мамандандырылған емдік өнімдермен қамтамасыз етумен байланысты шығындарға ақы төлеуге республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың шегінде көзделген жылдық қаражат көлемі;";

КПК1, КПК2, КПК3 и КПКN – предварительный коэффициент рассчитанный для каждого субъекта здравоохранения, на основании подпункта 3) пункта 72 настоящего Алгоритма.
2) рассчитанный поправочный коэффициент для субъектов ГЧП применятся к субъекту здравоохранения, действующего в рамках реализации проекта ГЧП;
3) поправочный коэффициент для субъектов ГЧП округляется до четвертого знака после запятой;
4) для каждого нового проекта ГЧП рассчитывается свой индивидуальный поправочный коэффициент на основании настоящего Алгоритма.
74. Распределение суммы тарифа на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и/или ОСМС с учетом поправочного коэффициента для субъектов ГЧП осуществляется следующим образом:
1) сумма тарифа на медицинские услуги, оказываемых в рамках ГОБМП и/или ОСМС, умножается на утвержденный поправочный коэффициент для субъектов ГЧП (КП), рассчитанный в соответствии пунктом 73 настоящего Алгоритма. Полученная в результате сумма будет являться суммой, подлежащей выплате Частному партнеру в счет понесенных эксплуатационных (операционных) расходов (частично или полностью);
2) сумма тарифа на медицинские услуги, оказываемых в рамках ГОБМП и/или ОСМС за вычетом доли эксплуатационных затрат, подлежащих выплате частному партнеру согласно подпункту 1) настоящего пункта настоящего Алгоритма, возмещается субъекту здравоохранения в счет понесенных затрат на медицинское обеспечение субъекта здравоохранения в рамках существующих процедур и правил.
75. Утверждение поправочного коэффициента для субъектов ГЧП осуществляется следующим образом:
1) рассчитанный поправочный коэффициент для субъекта здравоохранения, введенного в эксплуатацию в рамках реализации проекта ГЧП утверждается в организации, определенной уполномоченным органом;
2) пересмотр поправочного коэффициента для субъектов ГЧП подлежит перерасчету и утверждению по согласованию сторон, но не чаще одного раза в год.";
абзац второй пункта 1 приложения 1 изложить в следующей редакции:
"КПНгар.АПП = КПНбаз.ПМСП х ПВКПМСП+ КПНбаз.ПМСП х (Кплотн.обл. - 1) + КПНбаз.ПМСП х (Котопит.обл.- 1) + КПНбаз.ПМСП х (Ксубъекта ПМСП-1) + Vэкол_пмсп/ ЧПМСП/m + Vшкольн.пмсп/ЧПМСП/m+ Vпит.пмсп/ЧПМСП/m";
подпункт 10) пункта 1 приложения 1 изложить в следующей редакции:
"10) Vпит ПМСП – годовой объем средств, предусмотренный на оплату затрат в пределах выделенных средств из республиканского бюджета, связанных с обеспечением специализированными лечебными продуктами для больных фенилкетонурией на амбулаторном уровне в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 августа 2017 года № 666 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и изделий медицинского назначения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в том числе отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями) бесплатными и (или) льготными лекарственными средствами и специализированными лечебными продуктами на амбулаторном уровне" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15724);";

осы бұйрыққа 10 және 11-қосымшаларға сәйкес 4 және 5-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды үйлестіру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л.М. Ақтаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының жүз қырық төртінші, жүз қырық бесінші, жүз жетпіс тоғызыншы, жүз сексен екінші, жүз сексен сегізінші, жүз тоқсаныншы, жүз тоқсан бірінші, жүз тоқсан төртінші, жүз тоқсан алтыншы, жүз тоқсан жетінші, екі жүз отызыншы, екі жүз отыз екінші абзацтарын, 2019 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының жиырмасыншы және отыз алтыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 19 шілдедегі
№ ҚР ДСМ-105 бұйрығына
1-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
1-қосымша
"1 емделіп шығу жағдайына арналған тікелей нақты шығындар бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан*
Индекс: 1-ТНШ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті субъектілер
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
тізбекті
Өңірдің атауы
Медициналық ұйымның атауы
Пациенттің ЖСН
Сырқатнама №
Емдеуге жатқызу күні
Шығу күні
Шығу бөлімшесінің атауы
Медициналық қызмет көрсетілген, ДЗ және/немесе МБ пайдаланылған (клиникалық бөлім, ота блогы, АРҚТБ) бөлім атауы
Негізгі диагноздың коды (АХЖ-10)
Операция (АХЖ-9)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Кестенің жалғасы:
Медициналық қызметтер
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар
Тарификатор бойынша қызметтің коды
Тарификатор бойынша атауы
Саны
ДЗ/МБ коды
ДЗ ХПА бойынша және МБ толық атауы
ДЗ/МБ шығару нысаны
Өлшем бірлігі (ДЗ үшін - милиграмм, миллилитр, грамм, МБ үшін - дана, сантиметр, метр, жұп, жинақ, жиынтық)
Бір реттік мөлшер (таблетка, капсула саны)
Күнделікті еселік
Күндер саны
Қаптамадағы саны
ДЗ/МБ бағасы
ДЗ/МБ шығындар сомасы
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24 = 23 / 22 * 19 * 20 * 21
Ескертпе:
* - "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген медициналық құжаттама № 066/е "Стационардан шыққан адамның статистикалық картасы" нысанына сәйкес толтырылады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:

дополнить приложениями 4 и 5 согласно приложениям 10 и 11 к настоящему приказу.
2. Департаменту координации обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридический службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев сто сорок четвертого, сто сорок пятого, сто семьдесят девятого, сто восемьдесят второго, сто восемьдесят восьмого, сто девяностого, сто девяносто первого, сто девяносто четвҰртого, сто девяносто шестого, сто девяносто седьмого, двести тридцатого, двести тридцать второго пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года, абзацев двадцатого и тридцать шестого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 1 июля 2019 года.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 июля 2019 года
№ ҚР ДСМ - 105
Приложение 1
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация по прямым фактическим затратам на 1 пролеченный случай"*
Индекс: 1-ПФЗ
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты
Куда представляется форма: Рабочий орган
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
№ сквозной
Наименование региона
Наименование медицинской организации
ИИН пациента
№ истории болезни
Дата госпитализации
Дата выписки
Наименование отделения выписки
Наименование места списания, где была применена медицинская услуга, использовано ЛС и/или МИ (клиническое отделение, операционный блок, ОАРИТ)
Код основного диагноза (МКБ-10)
Операция (МКБ-9)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
(продолжение)
Медицинские услуги
Лекарственные средства и медицинские изделия
Код услуги по тарификатору
Наименование по тарификатору
Количество
Код ЛС/МИ
Полное наименование ЛС по МНН и МИ
Форма выпуска ЛС/МИ
Единица измерения (для ЛС – миллиграмм, миллилитр, грамм, килограмм, для МИ – штук, сантиметр, метр, пара, набор, комплект)
Разовая доза (количество таблеток, капсул)
Кратность в день
Количество дней
Количество в упаковке
Цена ЛС/МИ
Сумма затрат на ЛС/МИ
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24=23/22
*19*20*21
Примечание:
* – заполняется согласно медицинской документаций форма № 066/у "Статистическая карта выбывшего из стационара" утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документаций организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственных нормативных правовых актов под № 6697).
Расшифровка аббревиатур:

АХЖ-9 - Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуі, 9 қайта қарау;
АХЖ-10 - Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуі, 10 қайта қарау;
ДЗ - дәрілік заттар;
ЖСН - жеке сәйкестендiру нөмiрі;
МБ - медициналық бұйымдар;
АРҚТБ - анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі;
ХПА - халықаралық патенттелмеген атауы.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы:
________________________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы:
________________________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: ____________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ________________________________________________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ___________________________________________
"1 емделіп шығу жағдайына арналған тікелей нақты шығындар бойынша ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 19 шілдедегі
№ ҚР ДСМ-105 бұйрығына
2-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
10-қосымша
"Персоналға қатысы жоқ шығыстар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан*
Индекс: 4-ПҚЖШ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті субъектілер
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Ерекшелік
Шығыстар бабының атауы
Жалпы шығын, теңге**

МКБ-9 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем 9 пересмотра;
МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра;
ЛС – лекарственные средства;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
МИ – медицинские изделия
ОАРИТ – отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии;
МНН – международное непатентованное название.
Руководитель субъекта здравоохранения: _______________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись) Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения:
__________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ____________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись):
Телефон исполнителя:____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Приложение 2
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 июля 2019 года
№ ҚР ДСМ- 105
Приложение 10
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о расходах, не связанных с персоналом"*
Индекс: 4-РНСП
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц представляющих информацию: Референтные субъекты
Куда представляется форма: Рабочий орган
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Специфика
Наименование статьи расходов
Всего затрат, тенге**

2 - 5-8 бағандар бойынша мысал:
5 бағана - шығарылым нысаны: таблетка, ампула, құты, ұнтақ;
6 бағана - өлшем бірліктері: дәрілік заттар үшін миллиграмм, миллилитр, грамм, медициналық бұйымдар үшін жұп, дана., сантиметр, метр;
7 бағана - дозалау: сан бойынша;
8 бағана - қаптамадағы саны: дана;
3 - Заттарға жұмсалатын шығындар сомасы (11 баған) 10 бағанды 8-ші бағанға бөліп, 9 бағанға көбейткендегі мәнге тең;
4 - Қызмет бірлігіне тиесілі жалақы 16 баған 15 бағанды 13 бағанға көбейту арқылы қалыптасады, өз кезегінде 15 баған 14 бағанды айлық жұмыс уақытының теңгеріміне сағат пен 60 минутқа бөлу арқылы қалыптасады. Жалақының айлық қоры "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысына сәйкес белгіленеді;
5 - Тікелей шығындар 11, 16, 17 және 18 бағандарды қосу арқылы шығарылады;
6 - 21 бағандағы қосымша шығындар 16, 17 және 18 бағандарды қосып, 20 бағанға көбейту арқылы анықталады;
7 - 19 және 21 бағандар қосындысы 22 бағандағы медициналық қызметтер бағасын құрайды.
Жаңа медициналық қызмет ұсынысын 1 бағандағы тарификаторға енгізу үшін медициналық қызмет кодының орнына "Жаңа медициналық қызмет" белгісі қойылады.
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар зерттеленетін кезеңге уәкілетті органның бұйрықтарына сәйкес шекті бағалары бойынша.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы:
________________________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы:
________________________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: ____________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ________________________________________________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ___________________________________________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 19 шілдедегі
№ ҚР ДСМ-105 бұйрығына
4-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
13-қосымша
"Үстеме шығындарды есептеу үшін денсаулық сақтау субъекті шығыстарының құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан* ________________________________________ мекеме атауы, өңір
Индекс: 5-ҮШЕ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті субъектілер
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Шығыстар бабы
Медициналық қызметтер тарификаторына сәйкес төленетін субреттеу және денсаулық сақтау басқармасымен келісімшарттар бойынша сомасы (алдыңғы жылдың жоспары), мың теңге
Медициналық қызметтер тарификаторына сәйкес төленетін субреттеу және денсаулық сақтау басқармасымен келісімшарттар бойынша сомасы (алдыңғы жылдың нақты шығыстары), мың теңге
Ауытқу, мың теңге
1
2
3
4

2 – Пример по графам 5-8:
гр.5 – форма выпуска: таблетка, ампула, флакон, порошок;
гр.6 – единица измерения: для лекарственных средств миллиграмм, миллилитр, грамм, для медицинских изделий пара, штук, сантиметр, метр;
гр.7 – дозировка: в цифрах;
гр.8 – количество в упаковке: штук.
3 – Сумма по расходным материалам (графа 11) образуется путем деления графы 10 на графу 8 и умножением на графу 9;
4 – Заработная плата на единицу услуги графа 16 формируется путем умножения графы 15 на графу 13, в свою очередь графа 15 формируется путем деления графы 14 на баланс рабочего времени в месяц в часах и на 60 минут. Месячный фонд заработной платы устанавливается в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий";
5 – Прямые расходы формируются путем сложения граф: 11, 16, 17 и 18;
6 – Накладные расходы графа 21 в тенге определяется путем сложения граф 16, 17 и 18 и умножения на графу 20;
7 – Сумма граф 19 и 21 образует стоимость медицинской услуги графа 22.
При предоставлении новой медицинской услуги для включения в тарификатор в графу 1 вместо кода медицинской услуги ставится отметка "Новая медицинская услуга".
Лекарственные средства и медицинские изделия по предельным ценам согласно подпункту 20) пункта 1 статьи 7 Кодекса за исследуемый период.
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: __________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Приложение 4
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 июля 2019 года
№ ҚР ДСМ - 105
Приложение 13
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов"*
________________________________________
наименование организации, регион
Индекс: 5-РНР
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц представляющих информацию: Референтные субъекты
Куда представляется форма: Рабочий орган
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Статьи расходов
Сумма по договорам субподряда и с управлением здравоохранения, возмещаемые по тарификатору медицинских услуг (план на предыдущий год), тыс. тенге
Сумма по договорам субподряда и с управлением здравоохранения, возмещаемые по тарификатору медицинских услуг (факт за предыдущий год), тыс. тенге
Отклонение, тыс. тенге
1
2
3
4

160
Басқа да ағымдағы шығындар
0
0
0
161
Ел iшiндегi іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерлерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
165
Атқарушылық құжаттарды, сот актiлерiн орындау
169
Өзге де ағымдағы шығындар (айыппұл, тұрақсыздық төлемі, комиссиялық төлемдер, кіріс жарналары; мемлекеттік баж салығы, бюджетке міндетті төлемдер мен салықтар, олар бойынша өсімпұлдар мен айыппұлдар (әлеуметтік салықтан өзге)
Амортизациялық шығындар (атын атап көрсету)
Күрделі шығыстар (атын атап көрсету)
Ескертпе:
* - денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік мәліметтеріне сәйкес.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы:
________________________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы:
________________________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: ____________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ________________________________________________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ___________________________________________
"Үстеме шығындарды есептеу үшін денсаулық сақтау субъекті шығыстарының құрылымы" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 19 шілдедегі
№ ҚР ДСМ-105 бұйрығына
5-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
14-қосымша
"Бір емделіп шыққан жағдайға арналған МЭТ есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан*
Индекс: 6-МЭТЕ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті субъектілер
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Медициналық ұйым ________________________________________________________
Емдеу ұзақтығы (төсек-күн) _________________________________________________
Оталар тізімі (коды мен атауы) _______________________________________________
МЭТ атауы
Тікелей шығындар, теңге
Үстеме шығындар (қосымша шығындар)
Бір рет емделіп шығу кезіндегі МЭТ бағасы, теңге**
Жалақы
Бюджетке төленетін міндетті төлемдер мен салықтар
Тамақтану
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар
Медициналық қызметтер
%
теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ескертпе:

160
Другие текущие затраты
0
0
0
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
169
Прочие текущие затраты (штрафы, неустойка, комиссионные платежи, вступительные взносы; государственная пошлина, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, пеня и штрафы по ним (кроме социального налога)
Амортизационные расходы (расшифровать)
Капитальные расходы (расшифровать)
Примечание:
* – согласно данным бухгалтерского учета и отчетности субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: _____________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: __________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Пояснение по заполнению формы "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов" приведены в пункте 17 настоящих Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Приложение 5
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 июля 2019 года
№ ҚР ДСМ- 105
Приложение 14
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Расчет МЭТ на один пролеченный случай"*
Индекс: 6-РМЭТ
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц представляющих информацию: Референтные субъекты
Куда представляется форма: Рабочий орган
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Медицинская организация ___________________________________________________
Длительность лечения (койко-дни) ____________________________________________
Перечень операции (код и наименование) ______________________________________
Наименование МЭТ
Прямые затраты, тенге
Накладные расходы (косвенные затраты)
Стоимость МЭТ на один пролеченный случай, тенге**
Заработная плата
Налоги и другие обязательные платежи в бюджет
Питание
Лекарственные средства и медицинские изделия
Медицинские услуги
%
тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Примечание:

* - 15, 16, 17, 18 және 19-қосымшаларға сәйкес;
** - 10 баған 3, 4, 5, 6, 7 және 9 бағандарды қосу арқылы қалыптасады.
Аббревиатуралардың толық жазылу:
МЭТ - медициналық-экономикалық тариф.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы: ______________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы: __________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _______________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: __________________________________________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: _____________________________________
"Бір емделіп шыққан жағдайға арналған МЭТ есебі" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 19 шілдедегі
№ ҚР ДСМ-105 бұйрығына
6-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
16-қосымша
"Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Индекс: 8-ДЗ/ММБЕ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті субъектілер
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
р/с
Құрылымдық бөлімшенің атауы (бөлімше, ота блогы, реанимация)
Фармакотерапевтік топ
Д З ( Х П А ) , М Б а т а у ы
Сипаттама дәрілік нысан және мөлшері (ДЗ үшін) техникалық ерекшелік (МБ үшін) (таблетка, капсула, драже, ампула)
Өлшем бірлігі (миллиграмм, миллилитр, сантиметр, дана, грамм)
ДЗ және МБ-ға шығындар
Пайдалану ықтималдығы %
Дәрілік препараттардың бір реттік мөлшері
Қолдану еселігі (күніне рет саны)
Қолдану ұзақтығы (төсек күн)
Өлшем бірлігі үшін баға, теңге*
ДЗ және МБ-ға шығындар сомасы, теңге**
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Негізгі ДЗ
Негізгі МБ
Қорытынды
Қосымша ДЗ
Қосымша МБ
Қорытынды
Ескертпе:
* - Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар зерттеленетін кезеңге уәкілетті органның бұйрықтарына сәйкес шекті бағалары бойынша;
** - 12 баған 7, 8, 9, 10 және 11 бағандарды көбейту арқылы қалыптасады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ДЗ - дәрілік заттар;
МБ - медициналық бұйымдар;
ХПА - халықаралық патенттелмеген атауы.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы: ______________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы:
________________________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _______________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: __________________________________________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: _____________________________________
"Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға шығындар есебі" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 19 шілдедегі
№ ҚР ДСМ-105 бұйрығына
7-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
19-қосымша
"Үстеме шығындарды есептеу үшін денсаулық сақтау субъекті шығыстарының құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан* ________________________________________ мекеме атауы, өңір
Индекс: 11-ҮШЕҮШҚ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті субъектілер
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Шығыстар бабы
Алдыңғы жылдың жоспары, мың теңге
Алдыңғы жылдың нақты шығыстар, мың теңге
Ауытқу, мың теңге
II
ШЫҒЫСТАР, барлығы:
0
0
0
оның ішінде:
110
Жалақы
0
0
0
оның ішінде: медициналық персонал
әкімшілік-шаруашылық персонал
120
Жұмыс берушілердің жарналары
0
0
0
оның ішінде: медициналық персонал
әкімшілік-шаруашылық персонал
140
Қорлар сатып алу, барлығы
0
0
0
141
Азық-түлік өнiмдерiн сатып алу
142
Дәрілік заттар және медициналық өзге де бұйымдарды сатып алу
143
Заттай мүлiктердi, басқа да киім нысанын және арнаулы киім-кешектер сатып алу, тігу және жөндеу
144
Отын, жанар-жағар май материалдарын сатып алу
149
Өзге де қорларды сатып алу
150
Қызметтер мен жұмыстарды сатып алу
0
0
0
151
Коммуналдық қызметтерге ақы төлеу: оның ішінде:
0
0
0
электр энергиясы
жылу
сумен жабдықтау мен канализация
152
Байланыс қызметтеріне ақы төлеу
153
Көлiктiк қызмет көрсетулерге ақы төлеу
154
Үй-жайды жалға алу төлемдері
159
Өзге де қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу
160
Басқа да ағымдағы шығындар
0
0
0
161
Ел iшiндегi іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерлерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
165
Атқарушылық құжаттарды, сот актiлерiн орындау
169
Өзге де ағымдағы шығындар (айыппұл, тұрақсыздық төлемі, комиссиялық төлемдер, кіріс жарналары; мемлекеттік баж салығы, бюджетке міндетті төлемдер мен салықтар, олар бойынша өсімпұлдар мен айыппұлдар (әлеуметтік салықтан өзге)
Амортизациялық шығындар (атын атап көрсету)
Күрделі шығыстар (атын атап көрсету)
Ескертпе:
* - денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік мәліметтеріне сәйкес.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы: ______________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы: __________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _______________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: __________________________________________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: _____________________________________
"Үстеме шығындарды есептеу үшін денсаулық сақтау субъекті шығыстарының құрылымы" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 19 шілдедегі
№ ҚР ДСМ-105 бұйрығына
8-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
20-қосымша
Кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі мен төсек-күн саны бойынша ақпарат ________________________________________ мекеме атауы, өңір
Шығыстар бабы
Кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі, мң теңге*
ШЫҒЫНДАР, барлығы:
0
оның ішінде:
110
Жалақы
0
оның ішінде: медициналық персонал
әкімшілік-шаруашылық персонал
120
Жұмыс берушілердің жарналары
0
оның ішінде: медициналық персонал
әкімшілік-шаруашылық персонал
140
Қорлар сатып алу, барлығы
0
141
Азық-түлік өнiмдерiн сатып алу
142
Дәрілік заттар және медициналық өзге де бұйымдарды сатып алу
143
Заттай мүлiктердi, басқа да киім нысанын және арнаулы киім-кешектер сатып алу, тігу және жөндеу
144
Отын, жанар-жағар май материалдарын сатып алу
149
Өзге де қорларды сатып алу
150
Қызметтер мен жұмыстарды сатып алу
0
151
Коммуналдық қызметтерге ақы төлеу, оның ішінде:
0
электр энергиясы
жылу
сумен жабдықтау мен канализация
152
Байланыс қызметтеріне ақы төлеу
153
Көлiктiк қызмет көрсетулерге ақы төлеу
154
Үй-жайды жалға алу төлемдері
159
Өзге де қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу
160
Басқа да ағымдағы шығындар
0
161
Ел iшiндегi іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерлерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
165
Атқарушылық құжаттарының, сот актiлерiнiң орындалуы
169
Өзге де ағымдағы шығындар (айыппұл, тұрақсыздық төлемі, комиссиялық төлемдер, кіріс жарналары; мемлекеттік баж салығы, бюджетке міндетті төлемдер мен салықтар, олар бойынша өсімпұлдар мен айыппұлдар (әлеуметтік салықтан өзге)
Төсек күн саны
Ескертпе:
* - даму жоспарына сәйкес және уәкілетті органмен/жергілікті атқарушы органдармен келісілген.
Денсаулық сақтау
субъектісінің басшысы: _____________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы: _____________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _______________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: __________________________________________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: _____________________________________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 19 шілдедегі
№ ҚР ДСМ-105 бұйрығына
9-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
21-қосымша
Тарифті әзірлеуге және (немесе) қайта қарауға өтініш

* – согласно приложениям 15, 16, 17, 18 и 19;
** – графа 10 формируется путем сложения граф 3, 4, 5, 6, 7 и 9.
Расшифровка аббревиатур:
МЭТ – медико-экономический тариф.
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: _____________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ____________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Пояснение по заполнению формы "Расчет МЭТ на один пролеченный случай" приведены в пункте 17 настоящих Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Приложение 6
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 июля 2019 года
№ ҚР ДСМ - 105
Приложение 16
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на лекарственные средства и медицинские изделия"
Индекс: 8-РЛС/МИ
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты
Куда представляется форма: Рабочий орган
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
№ п/п
Наименование структурного подразделения (отделение, операционный блок, реанимация)
Фармакотерапевтическая группа
Наименование ЛС (МНН), МИ
Характеристика лекарственная форма и дозировка (для ЛС) техническая спецификация (для МИ) (таблетка, капсула, драже, ампула)
Единица измерения (миллиграмм, миллилитр, сантиметр, штук, грамм)
Затраты на ЛС и МИ
Вероятность использования %
Разовая доза лекарственных препаратов
Кратность применения (кол-во раз в день)
Длительность применения (койко-дни)
Цена за единицу измерения, тенге*
Сумма затрат на ЛС и МИ тенге**
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Основные ЛС
Основные МИ
Итого
Дополнительные ЛС
Дополнительные МИ
Итого
Примечание:
* – Лекарственные средства и медицинские изделия по предельным ценам за исследуемый период согласно подпункту 20) пункта 1 статьи 7 Кодекса;
** – графа 12 формируется путем умножения граф 7, 8, 9, 10 и 11.
Расшифровка аббревиатур:
ЛС – лекарственные средства;
МИ – медицинские изделия;
МНН – международное непатентованное название.
Руководитель субъекта здравоохранения: __________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: _________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Пояснение по заполнению формы "Расчет затрат на лекарственные средства и медицинские изделия" приведены в пункте 17 настоящих Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Приложение 7
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 июля 2019 года
№ ҚР ДСМ - 105
Приложение 19
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов"*
________________________________________
наименование организации, регион
Индекс: 11-СРДРНР
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц представляющих информацию: Референтные субъекты
Куда представляется форма: Рабочий орган
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Статьи расходов
План на предыдущий год, тыс. тенге
Факт за предыдущий год, тыс. тенге
Отклонение, тыс. тенге
1
2
3
4
5=3-4
II
РАСХОДЫ, всего:
0
0
0
в том числе:
110
Заработная плата
0
0
0
в том числе: медицинского персонала
административно-хозяйственного персонала
120
Взносы работодателей
0
0
0
в том числе: медицинского персонала
административно-хозяйственного персонала
140
Приобретение запасов, всего
0
0
0
141
Приобретение продуктов питания
142
Приобретение лекарственных средств и прочих медицинских изделий
143
Приобретение, пошив и ремонт предметов вещевого имущества и другого форменного и специального обмундирования
144
Приобретение топлива, горюче-смазочных материалов
149
Приобретение прочих запасов
150
Приобретение услуг и работ
0
0
0
151
Оплата коммунальных услуг, в том числе:
0
0
0
электроэнергия
отопление
водоснабжение и канализация
152
Оплата услуг связи
153
Оплата транспортных услуг
154
Оплата за аренду помещения
159
Оплата прочих услуг и работ
160
Другие текущие затраты
0
0
0
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
169
Прочие текущие затраты (штрафы, неустойка, комиссионные платежи, вступительные взносы; государственная пошлина, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, пеня и штрафы по ним (кроме социального налога)
Амортизационные расходы (расшифровать)
Капитальные расходы (расшифровать)
Примечание:
* – согласно данным бухгалтерского учета и финансовой отчетности субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения:________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: _______________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Пояснение по заполнению формы "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов" приведены в пункте 17 настоящих Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Приложение 8
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 июля 2019 года
№ ҚР ДСМ - 105
Приложение 20
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Информация по объему финансирования и количеству койко-дней на очередной плановый период
________________________________________
наименование организации, регион
Статьи расходов
Объем финансирования на очередной плановый период, тыс. тенге*
РАСХОДЫ, всего:
0
в том числе:
110
Заработная плата
0
в том числе: медицинского персонала
административно-хозяйственного персонала
120
Взносы работодателей
0
в том числе: медицинского персонала
административно-хозяйственного персонала
140
Приобретение запасов, всего
0
141
Приобретение продуктов питания
142
Приобретение лекарственных средств и прочих медицинских изделий
143
Приобретение, пошив и ремонт предметов вещевого имущества и другого форменного и специального обмундирования
144
Приобретение топлива, горюче-смазочных материалов
149
Приобретение прочих запасов
150
Приобретение услуг и работ
0
151
Оплата коммунальных услуг, в том числе:
0
электроэнергия
отопление
водоснабжение и канализация
152
Оплата услуг связи
153
Оплата транспортных услуг
154
Оплата за аренду помещения
159
Оплата прочих услуг и работ
160
Другие текущие затраты
0
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
169
Прочие текущие затраты (штрафы, неустойка, комиссионные платежи, вступительные взносы; гос. пошлина, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, пеня и штрафы по ним (кроме социального налога)
Количество койко-дней
Примечание:
* – согласно плану развития и согласованный с уполномоченным органом/местными
исполнительными органами.
Руководитель субъекта
здравоохранения: _____________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: _________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Приложение 9
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 июля 2019 года
№ҚР ДСМ - 105
Приложение 21
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Заявление на разработку и (или) пересмотр тарифа

1. Өтініш берушінің мәліметтері:
1.1 Заңды тұлға:
1.1.1 Денсаулық сақтау субъектісінің атауы_____________________________________
1.1.2 Заңды мекенжайы ______________________________________________________
1.1.3 Басшысы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) ______________________
1.1.4 Байланыстар: (телефон, факс, электронды пошта мекенжайы) _________________
__________________________________________________________________________
1.2 Жеке тұлға:
1.2.1 Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) _______________________________
1.2.2 Мекенжайы___________________________________________________________
1.2.3 Байланыстар: (телефон, факс, электронды пошта мекенжайы) _________________
__________________________________________________________________________
2. Өтініш мақсаты (қажеттіні сызу қажет):
- КШТ тізіміне диагноз, ота/манипуляция кодын енгізу;
- КШТ тізімінен диагноз, ота/манипуляция кодын алып тастау;
- диагноз, ота/манипуляция кодының бағасын қайта қарау;
- КШТ бағасын қайта қарау;
- диагноз, ота/манипуляция кодын өзге КШТ тізіміне ауыстыру;
- тарификаторға жаңа қызмет түрін қосу;
- ағымдағы тарификатордан алып тастау;
- қызметтердің бағасын қайта қарау;
- басқа (қысқаша сипаттама).
3. Диагноз, ота/манипуляция атауы (код) _______________________________________
Ескерту :
- диагноз, ота/манипуляция коды - атауы мен кодын АХЖ-10/9 сәйкес келтіру
3. Қызмет атауы (код)_______________________________________________________
Ескерту:
- Қызметті шектеу мен қайта қарау жағдайында код пен атауды ағымдағы тарификаторға сәйкес көрсету;
- тарификатордың А, В және С бөліміне жаңа қызметті енгізу үшін атауы жалпы қабылданған халықаралық номенклатура мен кәсіптің бас штаттан тыс маманының келісімімен, өтініш берушінің түсіндіруіне сәйкес болуы қажет.
- тарификатордың D бөліміне жаңа қызметті қосу үшін атауы мен кодын АХЖ-9 сәйкес келтіру қажет.
4 Қызмет көрсету кезінде қолданылатын медициналық техниканың және/немесе медициналық бұйымдардың атауын Дәрілік заттардың, медициналық бұйымдар мен медициналық техниканың мемлекеттік тізілімінде сәйкестендіру (кестеге сәйкес*).
Тіркеу нөмірі
Түрі МТ/МБ
Тауарлық атауы
Тіркеу күні
Тіркеу мерзімі
Аяқталу күні
Өндіруші фирма
Өндіруші мемлекет
1
2
3
4
5
6
7
8
Ескерту:
* - дәрілік заттардың, медициналық бұйымдар мен медициналық техниканың мемлекеттік тізілімінде тіркелмеген аппараттарда немесе медициналық бұйымдарда жүргізілетін қызметтер үшін 2, 3, 7 және 8 бағандар толтырылады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АХЖ-9 - Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуі, 9 қайта қарау;

1. Данные заявителя:
1.1 Юридическое лицо:
1.1.1 Название субъекта здравоохранения __________________________________
1.1.2 Юридический адрес ________________________________________________
1.1.3 Руководитель (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) ________________
1.1.4 Контакты: (телефон, факс, адрес электронной почты) ____________________
______________________________________________________________________
1.2 Физическое лицо:
1.2.1 Фамилия, имя, отчество (при его наличии)_____________________________
1.2.2 Адрес____________________________________________________________
1.2.3 Контакты: (телефон, факс, адрес электронной почты) ___________________
_____________________________________________________________________
2. Цель обращения (нужное подчеркнуть):
- ввести в перечень КЗГ код диагноза, операции/манипуляции;
- исключить из перечня КЗГ код диагноза, операции/манипуляции;
- пересмотр стоимости кода диагноза, операции/манипуляции;
- пересмотр стоимости КЗГ;
- перенести в другую КЗГ код диагноза, операции/манипуляции;
- включить в тарификатор новую услугу;
- исключить из существующего тарификатора;
- пересмотр стоимости существующей услуги;
- прочее (краткое описание).
3. Наименование диагноза, операции/манипуляции (код)__________________
Примечание:
-код диагноза, операции/манипуляции – наименование и код привести в соответствие с МКБ-10/9.
3. Наименование услуги (код)___________________________
Примечание:
- код и наименование указывать согласно действующему тарификатору в случае пересмотра стоимости или исключения услуги;
- для включения новой услуги в раздел А, В и С тарификатора наименование должно соответствовать общепринятой международной номенклатуре или в интерпретации заявителя с согласования главного внештатного специалиста профиля.
- для включения новой услуги в раздел D тарификатора наименование и код привести в соответствие с МКБ-9.
4. Наименование медицинской техники и/или медицинских изделий, применяемых при проведении услуги, привести в соответствие с Государственным реестром лекарственных средств, медицинских изделий и медицинской техники (согласно таблице*).
Рег. номер
Тип МТ/МИ
Торговое название
Дата регистрации
Срок регистрации
Дата истечения
Фирма производитель
Страна производитель
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечание:
* – для услуг, проводимых на аппаратах или с применением медицинских изделий незарегистрированных в Государственном реестре лекарственных средств, медицинских изделий и медицинской техники заполняются графы 2, 3, 7 и 8.
Расшифровка аббревиатур:
МКБ-9 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем 9 пересмотра;

АХЖ-10 - Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуі, 10 қайта қарау;
КШТ - клиникалық-шығынды топтар;
МБ - медициналық бұйымдар;
МТ - медициналық техника.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 19 шілдедегі
№ ҚР ДСМ-105 бұйрығына
10-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге арналған
тарифтерді қалыптастыру
әдістемесіне 4-қосымша
Денсаулық сақтау субъектілерінің шығыстар құрылымы
мың. теңге
Шығыстар бабы
Алдыңғы жылғы жоспар
Алдыңғы жылғы факт
ШЫҒЫСТАРДЫҢ ЖАЛПЫ СОМАСЫ
I МЕДИЦИНАЛЫҚ ШЫҒЫСТАР

МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра;
КЗГ – клинико-затратные группы;
МИ – медицинские изделия;
МТ – медицинская техника.
Приложение 10
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 июля 2019 года
№ҚР ДСМ - 105
Приложение 4
к Методике формирования тарифов
на медицинские услуги, оказываемые
в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи и
в системе обязательного
социального медицинского страхования
Структура расходов для субъектов здравоохранения
тыс. тенге
Статьи затрат
План за предыдущий год
Факт за предыдущий год
ОБЩАЯ СУММА РАСХОДОВ
I МЕДИЦИНСКИЕ РАСХОДЫ

144
Отын, жанар-жағармай материалдарын сатып алу
149
Басқа қорларды сатып алу, оның ішінде:
тұрмыстық тауарлар
кеңсе тауарлары
авто бөлшектер
басқа (баптар бойынша жазу)
150
Қызметтер мен жұмыстарды сатып алу
151
Коммуналдық қызметтерді төлеу, оның ішінде:
электр қуаты
жылу
сумен жабдықтау және кәріз
152
Байланыс қызметтеріне ақы төлеу
153
Көлік қызметтеріне ақы төлеу
154
үй-жайларды жалға алғаны үшін ақы төлеу
159
Басқа қызметтер мен жұмыстарды төлеу, оның ішінде:
техникалық қызмет көрсету (электр желісі, шаруашылық жабдықтарын жөндеу, монтаждау жұмыстары, күзет сигнализациясы)
автомобильге техникалық қызмет көрсету және жөндеу
қызметкерлердің біліктілігін арттыру және оқыту
тұрмыстық және медициналық қалдықтарды кәдеге жарату
банктік қызметтер
Ұйымдастыру және медициналық жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу
ғимаратты, үй-жайларды тазалау
басқалар (баптар бойынша жазу)
160
Басқа ағымдағы шығындар
161
Ел ішіндегі іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
Алдын ала коэффициент (КАК)
ПАЙДАЛАНУ ШЫҒЫСТАРЫНЫҢ ЖАЛПЫ СОМАСЫ / ШЫҒЫСТАРДЫҢ ЖАЛПЫ СОМАСЫ
Ескерту:
1) шығыстардың жекелеген баптары болмаған кезде кестені тиісті жолдармен толықтыру қажет
2) көрсетілетін ақылы қызметтерден басқа шығыстарды көрсетіңіз
3) денсаулық сақтау ұйымының және жеке әріптестің нақты шығындарына сәйкес түзетуге жатады
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 19 шілдедегі
№ ҚР ДСМ-105 бұйрығына
11-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге арналған
тарифтерді қалыптастыру
әдістемесіне 5-қосымша
МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициентінің есептеулер үлгі
мың теңге
Жобаның атауы/параметрлері
1 қала
2 қала
3 қала
4 қала
БО 1
БО 2
БО 3
БО 4
Төсек саны
Ғимараттың жалпы ауданы
Салынған жылы
Корпустардың тозу пайызы
Жер учаскесі, га (факт)
I медициналық шығыстар
II пайдалану шығыстары
Денсаулық сақтау субъектілері үшін алдын ала коэффициенті (осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес)
ПК1)
ПК2)
ПК3)
ПКN)
МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициенті
КП=(КПК1+ КПК2+ КПК3+..+КПКN)/N

144
Приобретение топлива, горюче-смазочных материалов
149
Приобретение прочих запасов, в том числе:
хозяйственные товары
канцелярские товары
автозапчасти
другое (расписать по статейно)
150
Приобретение  услуг и работ
151
Оплата коммунальных услуг, в том числе:
электроэнергия
отопление
водоснабжение и канализация
152
Оплата услуг связи
153
Оплата транспортных услуг
154
Оплата за аренду помещения
159
Оплата прочих услуг и работ, в том числе:
техническое обслуживание (электросеть, ремонт хоз.оборудования, монтажная работа, охранная сигнализация)
тех.обслуживание и ремонт автомобилей
повышение квалификации и обучение сотрудников
утилизация бытовых и медицинских отходов
услуги банка
обслуживание и ремонт огр. и мед техники
уборка здания, помещений и другое
другое (расписать по статейно)
160
Другие текущие затраты
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
Предварительный коэффициент (КПК)
ОБЩАЯ СУММА ЭКСПЛУТАЦИОННЫХ РАСХОДОВ/ОБЩАЯ СУММА РАСХОДОВ
Примечание:
1) в случае отсутствия определенных статей расходов необходимо дополнить таблицу соответствующими строками
2) отображать расходы без учета оказанных платных услуг
3) подлежит корректировки согласно фактически понесенным затратам субъекта здравоохранения и частного партнера
Приложение 11
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 июля 2019 года
№ҚР ДСМ - 105
Приложение 5
к Методике формирования тарифов
на медицинские услуги, оказываемые
в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи и
в системе обязательного
социального медицинского страхования
Шаблон Расчета поправочного коэффициента для субъектов ГЧП
тыс. тенге
Наименование/Параметры проекта
Город 1
Город 2
Город 3
Город 4
БО 1
БО 2
БО 3
БО 4
Кол-во коек
Общая площадь зданий
Год постройки
% износа корпусов
Земельный участок, га (факт)
I МЕДИЦИНСКИЕ РАСХОДЫ
II ЭКСПЛУАТАЦИОННЫЕ РАСХОДЫ
Предварительный коэффициент для субъекта здравоохранения (согласно, Приложения 4 настоящей Методики)
(КПК1)
(КПК2)
(КПК3)
(КПКN)
Поправочный коэффициент для субъектов ГЧП
КП=(КПК1+ КПК2+ КПК3+..+КПКN)/N