"Авиация персоналы куәлiктерiн беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 750 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 23 шілдедегі № 543 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 25 шілдеде № 19089 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Авиация персоналы куәліктерін беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 750 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8782 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2014 жылғы 1 ақпандағы № 22 (28246) санында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Авиация персоналы куәліктерін беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) авиациялық персонал – әуе кемелерінің ұшуын, әуе тасымалдарын және авиациялық жұмыстарды орындау және қамтамасыз ету, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету, әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету, әуе қозғалысын басқару бойынша көрсетілетін қызметті жүзеге асыратын, арнайы және (немесе) кәсіптік даярлығы бар жеке тұлғалар;
2) авиациялық персонал куәлігі – авиациялық персоналдың біліктілігі мен өкілеттігін растайтын құжат;
3) авиациялық персонал куәліктерін беру тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) –авиациялық персонал куәліктерін беру туралы жазба жазылатын құжат;
4) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – азаматтық және эксперименттік авиация қызметі мен әуе кеңістігін пайдалану саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы ұйым;
5) азаматтық авиация ұйымы (бұдан әрі – АА ұйымы) – азаматтық авиация саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
6) бақылаудағы әуе кемесінің командирі – уәкілетті ұйым үшін қолайлы бақылау әдістемесі мен пайдаланушының стандартты рәсімдеріне сәйкес, әуе кемесі командирінің/нұсқаушының бақылауымен әуе кемесі командирінің (бұдан әрі – ӘКК) функциялары мен міндеттерін орындайтын екінші пилот;

О внесении изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 сентября 2013 года № 750 "Об утверждении Правил выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 23 июля 2019 года № 543. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2019 года № 19089
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 августа 2019 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 сентября 2013 года № 750 "Об утверждении Правил выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8782, опубликован 1 февраля 2014 года в газете "Казахстанская правда" № 22 (27643) следующие изменения:
в Правилах выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) авиационный персонал – физические лица, имеющие специальную и (или) профессиональную подготовку, осуществляющие деятельность по выполнению и обеспечению полетов воздушных судов, воздушных перевозок и авиационных работ, техническому обслуживанию воздушных судов, организации и обслуживанию воздушного движения, управлению воздушным движением;
2) свидетельство авиационного персонала – документ, подтверждающий квалификацию и полномочия авиационного персонала;
3) реестр выдачи свидетельств авиационного персонала (далее – Реестр) – документ, в котором производится запись о выдаче свидетельств авиационного персонала;
4) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченная организация) – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
5) организация гражданской авиации (далее – организация ГА) – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в сфере гражданской авиации;
6) командир воздушного судна под наблюдением – второй пилот, выполняющий под наблюдением командира воздушного судна/инструктора обязанности и функции командира воздушного судна (далее – КВС) в соответствии со стандартными процедурами эксплуатанта и методикой наблюдения, приемлемой для уполномоченной организации;

7) біліктілік белгісі – куәлікке жазылған немесе оған қатысы бар, оның бөлігі болып табылатын осы куәлікке қатысты ерекше жағдайлар, құқықтар немесе шектеулері көрсетілетін жазба;
8) өтініш беруші – авиациялық персонал куәлігін алу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға жүгінген жеке немесе заңды тұлға (азаматтық авиация ұйымы);
9) ұшу экипажының мүшесі – ұшу уақыты барысында әуе кемесін басқаруға қатысты міндеттер жүктелген, авиациялық персоналдың қолданыстағы куәлігі бар, авиациялық персоналға жататын тұлға.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Авиациялық персонал куәлігі берілген күннен бастап, ал мерзімін ұзартқан жағдайда оны уәкілетті ұйымның ұзартқан күнінен бастап бес жылдан аспайтын кезеңге жарамды болып табылады.
Авиациялық персонал куәлігінің қолданылу мерзімі онда қамтылған Авиациялық персонал куәлігінің қолданылу мерзімін шектейтін біліктілік белгілері мен медициналық қорытындының жарамдылығы бойынша анықталады.
Біліктілік белгісінің әрекет ету мерзімі біліктілік тексеру күнінен бастап, ал әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал үшін Авиациялық персонал куәлігіне біліктілік белгісін енгізу күнінен бастап саналады.
Егер Авиациялық персонал куәлігін ұзартуға арналған құжаттар оның мерзімі аяқталғанға дейін жиырма екі жұмыс күні бұрын берілсе, оның қолданылу мерзімі үзілмейді. Мұндай жағдайда уәкілетті ұйым Авиациялық персонал куәлігін оны берген күннен бастап (бірінші рет ұзартқанда) немесе оның қолданылуы аяқталған күннен бастап (екінші рет және келесі ұзарту кезінде) ұзартады.
Егер осы тармақтың талаптары орындалмайтын болса, Авиациялық персонал куәлігінің қолданылу мерзімі Авиациялық персонал куәлігін ұзартудың жаңа күнімен анықталады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Құжаттарды қабылдау және Авиациялық персонал куәліктерін беру немесе қолданылу мерзімін ұзарту, сондай-ақ біліктілік туралы және арнайы белгілерді енгізуді "электрондық үкімет" веб-порталы және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы арқылы уәкілетті ұйым жүзеге асырады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Азаматтық авиацияға мемлекеттік авиациядан жұмысқа қабылданған ұшу экипажы мүшелеріне куәлік беруді уәкілетті ұйым ол АОО-да қайта даярлаудан өткен соң ғана жүзеге асырады.
Ұшу экипажы мүшелеріне Куәліктер білімі, іскерлігі және бұрын игерген әуе кемелерінің типтеріндегі дағдыларын есепке ала отырып беріледі.";

7) квалификационная отметка – запись, сделанная в свидетельстве или имеющая к нему отношение, являющаяся его частью, в которой указываются особые условия, права или ограничения, относящиеся к этому свидетельству;
8) заявитель – физическое или юридическое лицо (организация гражданской авиации), обратившееся в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации для получения свидетельства авиационного персонала;
9) член летного экипажа – лицо, относящееся к авиационному персоналу, имеющее действующее свидетельство авиационного персонала, на которого возложены обязанности, связанные с управлением воздушным судном в течение полетного времени.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Свидетельство авиационного персонала является действительным со дня его выдачи, в случае продления, со дня даты его продления уполномоченной организацией в течение периода, не превышающего пяти лет.
Срок действия Свидетельства авиационного персонала определяется по действительности содержащихся в нем квалификационных отметок и медицинскому заключению, ограничивающими срок действия Свидетельства авиационного персонала.
Срок действия квалификационной отметки отсчитывается от даты квалификационной проверки, а для персонала по техническому обслуживанию воздушных судов от даты внесения квалификационной отметки в Свидетельстве авиационного персонала.
Срок действия Свидетельства авиационного персонала не прерывается, если документы на продление представлены за двадцать два рабочих дня до даты окончания срока его действия. В этом случае уполномоченная организация продлевает Свидетельство авиационного персонала от даты его выдачи (при первом продлении) или даты окончания его действия (при втором и последующих продлениях).
Если условия настоящего пункта не будут выполнены, то срок действия Свидетельства авиационного персонала определяется новой датой продления Свидетельства авиационного персонала.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Прием документов и выдача Свидетельств авиационного персонала или продления срока действия, а также внесения квалификационных и специальных отметок осуществляется уполномоченной организацией посредством веб-портала "электронного правительства" и через Некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан".";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Выдача Свидетельства членов летного экипажа, принятому на работу в гражданскую авиацию из государственной авиации, осуществляется уполномоченной организацией только после прохождения им переподготовки в АУЦ.
Свидетельства членов летного экипажа выдаются с учетом знания, умения и навыков на ранее освоенных типах воздушных судов.";

24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналының куәлігін беру немесе куәліктің қолдану мерзімін ұзартуды, әуе кемелерін бірігіп пайдаланушылардың (бұдан әрі – коммерциялық емес ұйым), коммерциялық емес ұйымдардың тұрақты әрекет ететін комиссиясының ұсынуы және шешімінің негізінде уәкілетті ұйым жүзеге асырады.";
25. Жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналының куәлігін беру немесе куәліктің қолдану мерзімін ұзарту кезінде, уәкілетті ұйым осы куәліктің XII (Ratings) және XIII (SpecialRemarks) тармақтарына біліктілік және арнайы белгілер енгізбейді.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Авиациялық персонал куәлігін толтыру және ресімдеу тәртібі:
1) I тармақта мемлекеттің атауы (жартылай қалың қаріппен) көрсетіледі;
2) II тармақта Авиациялық персонал куәлігінің атауы (қалың қаріппен) көрсетіледі;
3) III тармақта Авиациялық персонал куәлігіне уәкілетті ұйымның берген сериялық нөмірі (араб цифрларымен) көрсетіледі;
4) IV тармақта қазақ тілінде немесе ағылшын тілінде Авиациялық персонал куәлігі иесінің аты-жөні, тегі (әкесін көрсету міндетті талап емес), туған күні (күні, айы, жылы) көрсетіледі. Туған күні араб цифрларымен көрсетіледі;
5) V тармақта Авиациялық персонал куәлігі иесінің мекенжайы көрсетіледі, ол "Қазақстан Республикасы" немесе "Republic of Kazakhstan" жазбасымен шектелуі мүмкін, пластик карточка түріндегі Авиациялық персонал куәлігінде V тармақ қолданылмайды;
6) VI тармақта Авиациялық персонал куәлігі иесінің азаматтығы ағылшын тілінде көрсетіледі;
7) VII тармақта Авиациялық персонал куәлігінің иесі өз қолын қояды. Осы бетте қойылған қолдың үстіне Авиациялық персонал куәлігі иесінің бас киімсіз бет-пішінін түсірген фотосуреті (түрлі-түсті, күңгірт, көлемі 3,5 х 4,5 болатын, бұрышы оң жақта) желімделеді. Фотосуреті мен жеке қолы Авиациялық персонал куәлігін берген уәкілетті ұйымның мөрімен куәландырылады, пластик карточка түріндегі куәлікте уәкілетті ұйымның мөрі қойылмайды;
8) VIII тармақта Авиациялық персонал куәлігін берген Қазақстан Республикасының Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымының атауы көрсетіледі;
9) IX тармақта Авиациялық персонал куәлігінің жарамдылық мерзімі, сондай-ақ уәкілетті ұйымның лауазымды тұлғасының тегі жазылады және оның қолы қойылады, пластик карточка түріндегі Авиациялық персонал куәлігінде Авиациялық персонал куәлігінің тек куәліктің қолданылу мерзімі ғана көрсетіледі. Қойылған қолы уәкілетті ұйымның мөрімен куәландырылады. Авиациялық персонал куәлігінің жарамдылық күні осы Қағидалардың 6-тармағындағы талаптармен анықталады;

пункты 24 и 25 изложить в следующей редакции:
"24. Выдача или продление срока действия Свидетельства персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов, осуществляется уполномоченной организацией на основании представления и решения постоянно действующей квалификационной комиссии некоммерческих организаций, объединяющих эксплуатантов воздушных судов (далее – некоммерческая организация).
25. При выдаче или продлении срока действия Свидетельства персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов, уполномоченная организация не вносит в данное Свидетельство квалификационные и специальные отметки в пункты XII (Ratings) и XIII (Special Remarks).";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Порядок заполнения и оформления Свидетельства авиационного персонала:
1) в пункте I указывается название государства (жирным шрифтом);
2) в пункте II указывается название Свидетельства авиационного персонала (жирным шрифтом);
3) в пункте III указывается серийный номер Свидетельства авиационного персонала, присвоенный ему уполномоченной организацией (арабскими цифрами);
4) в пункте IV указывается фамилия, имя, отчество (указание отчества является не обязательным требованием) обладателя Свидетельства авиационного персонала на государственном или английском языках, дата рождения (число, месяц, год). Дата рождения указывается арабскими цифрами;
5) в пункте V указывается адрес обладателя Свидетельства авиационного персонала, который может быть органичен записью "Қазақстан Республикасы" или "Republic of Kazakhstan", в Свидетельстве авиационного персонала в виде пластиковой карточки пункт V не применяется;
6) в пункте VI указывается гражданство обладателя Свидетельства авиационного персонала на английском языке;
7) в пункте VII обладатель ставит свою подпись. На этой же странице над подписью приклеивается фотография (цветная, матовая, размером 3,5 х 4,5 см, с уголком справа) в фас без головного убора. Фотография и личная подпись заверяется печатью уполномоченной организацией, выдавшей Свидетельство авиационного персонала, в Свидетельстве авиационного персонала в виде пластиковой карточки печать уполномоченной организацией, выдавшей Свидетельство авиационного персонала, не ставится;
8) в пункте VIII указывается название уполномоченной организаций в сфере гражданской авиации, которая выдала Свидетельство авиационного персонала;
9) в пункте IX указывается срок действия Свидетельства авиационного персонала, а также фамилия должностного лица уполномоченной организации и ставится его подпись, в Свидетельстве авиационного персонала в виде пластиковой карточки указывается только срок действия Свидетельства авиационного персонала. Подпись заверяется печатью уполномоченной организации. Дата, с которой Свидетельство авиационного персонала является действительным, определяется требованиями пункта 6 настоящих Правил;

10) Авиациялық персонал куәлігінің Х тармағында Авиациялық персонал куәлігін берген уәкілетті ұйымның лауазымды тұлғасының қолы және куәлікті беру күні қойылады;
11) XI тармақта Авиациялық персонал куәлігін берген уәкілетті ұйымның мөрі қойылады, пластик карточка түріндегі куәлікте иесінің тегі, аты, туған күні және Авиациялық персонал куәлігінде нөмірі бар 2 жолдан тұратын магнитті машинаоқитын аймақ қойылады;
12) XII (Rating) тармақта:
бір ұшқыш басқаратын ұшақтардың ұшқыштарының куәліктерінде әуе кемесінің класы мен түрі көрсетіледі;
ұшақ пилотының куәлігінде құрал бойынша ұшуға рұқсат SE (IR) бір қозғалтқышты немесе МE (IR) көп қозғалтқышты ұшақ үшін көрсетіледі (желілік немесе коммерциялық пилот Авиациялық персонал куәлігінің иесі үшін міндетті);
ұшақ пилоты немесе мен көп мүшелі экипажы бар тікұшақтар пилоты куәліктерінде ӘК-інің типі, сондай-ақ берілген біліктілігіне қарай (КВС (PIC) лауазымы немесе екінші пилот (Co-Pilot) көрсетіледі;
штурмандар, бортинженерлер куәліктерінде ӘК-нің типі көрсетіледі;
ӘҚҚ диспетчері куәлігінде куәлік иесі жұмысқа жіберілген біліктілік белгісінің санаттары көрсетіледі;
авиациялық станция (теңіз қондырғысында орналасқан) операторы куәлігінде куәлік иесі жұмысқа жіберілген теңіз қондырғысының тік ұшақ айлағының атауы көрсетіледі;
әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналының куәлігінде әуе кемелерінің және қозғалтқышының типі көрсетіледі, қабылданған халықаралық қысқартуларға сәйкес әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналы санатының бірі "А", "В1", "В2", немесе "С";
жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналы куәлігінде В3 санаты және әуе кемесінің түрі немесе типі, күштік қондырғысы көрсетілмей, көрсетіледі;
жеңіл және аса жеңіл авиацияның авиациялық персоналының жазбасы коммерциялық емес ұйымның лауазымды тұлғасының қолымен, және коммерциялық емес ұйымның мөрімен расталатын куәліктерді қоспағанда, куәліктердің "Ratings" бөліміндегі жазбалар уәкілетті ұйымның лауазымды тұлғасымен және уәкілетті ұйымның мөрімен расталады;
пластик түріндегі пилот куәлігінің қосымшасында "Ratings" бөліміндегі жазбалар емтихан алушының қолымен расталады.
13) Авиациялық персонал куәлігінің XIII (Special Remarks) тармағына мынадай деректер енгізіледі:
нұсқаушылық жұмысқа рұқсаттама;
радиотелефон байланысында қолданылатын ағылшын тілін меңгеру деңгейі туралы белгі;

10) в пункте Х ставится подпись должностного лица уполномоченной организации, выдавшей Свидетельство авиационного персонала и дата выдачи Свидетельства авиационного персонала;
11) в пункте XI ставится печать уполномоченной организации, выдавшей Свидетельство авиационного персонала, в Свидетельстве авиационного персонала в виде пластиковой карточки ставится магнитная машиносчитываемая зона, включающая 2 строки, содержащая фамилию, имя, дату рождения владельца и номер свидетельства;
12) в пункте XII (Ratings):
в Свидетельстве пилота самолетов, управляемых одним пилотом, указывается вид или класс воздушного судна;
в Свидетельстве пилота самолетов, указывается допуск к полетам по приборам SE (IR) для однодвигательного или МE (IR) для многодвигательного самолета (обязательно для обладателя Свидетельства авиационного персонала линейного или коммерческого пилота);
в Свидетельстве пилота самолетов или вертолетов с многочленным экипажем указывается тип ВС, а также должность, в зависимости от присвоенной квалификации (КВС (PIC) или второй пилот (Co-Pilot);
в Свидетельстве штурмана, бортинженера указывается тип ВС;
в Свидетельстве диспетчера ОВД указывается категории квалификационных отметок, по которым допущен к работе обладатель Свидетельства;
в Свидетельстве оператора авиационной станций (расположенной на морской установке) указывается наименование вертодрома морской установки, на которой допущен к работе обладатель Свидетельства;
в Свидетельстве персонала по техническому обслуживанию воздушных судов указываются типы воздушных судов и двигателя, одна из категорий персонала по техническому обслуживанию воздушных судов "А", "В1", "В2", или "С" в соответствии с принятыми международными сокращениями.
в Свидетельстве персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов указываются категория В3 и вид или тип воздушного судна без указания силовой установки.
Записи в разделе "Ratings" Свидетельств заверяются подписью должностного лица уполномоченной организации и печатью уполномоченной организации, за исключением Свидетельств авиационного персонала легкой и сверхлегкой авиации, записи в которых заверяются подписью должностного лица некоммерческой организации, и печатью некоммерческой организации.
В приложении к Свидетельству пилотов в виде пластиковой карточки записи в разделе "Ratings" заверяются подписью экзаменатора.
13) в пункт XIII (Special Remarks) Свидетельства авиационного персонала вносятся следующие данные:
допуск к инструкторской работе;
отметка об уровне владения английским языком, используемым в радиотелефонной связи;

"А", "В1", "В2" және "С" санатты Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналы үшін Қосымшаның жеке нөмірі (XV тармақ) және оның берілген күні, бұл ретте жазбалар уәкілетті ұйымның лауазымды тұлғасының қолымен расталмайды.
Авиациялық персонал куәлігінің XII және XIII тармақтарын толтыру үлгілері осы Қағидаларға 18-қосымшада келтірілген.
14) Куәліктің XIV (The place of work) тармағында куәліктің иесі жұмыс істейтін АА ұйымының атауы көрсетіледі, онда әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналы куәлігінің иесі үшін персоналдың жұмыс орны туралы деректер енгізілмейді.
15) Уәкілетті ұйым "В3" санатын алмағанда, "А", "В1", "В2" және "С" санатты Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналы куәлігіне нөмірі, берілген куәліктің санаты (санаттары), куәлік жарамды болып табылатын шектеулер мен талаптар көрсетілетін қосымша береді. "А", "В1", "В2" санатты әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналының қолданыстағы куәлігін жаңа санатпен немесе қосымша санатпен толықтыруға және олардың иесіне қойылатын талаптар осы Қағидаларға 19-қосымшада, әуе кемелерінің рейтингі бойынша талаптар осы Қағидаларға 20-қосымшада келтірілген.
"А", "В1", "В2" және "С" санатты Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналының куәліктері куәліктің қосымшасынсыз (XV тармақ) жарамсыз болып табылады.
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналы куәліктерінің қосымшасындағы ақпарат (XV тармақ) орыс және ағылшын тілдерінде, ауыспалы деректер – мемлекеттік немесе ағылшын тілінде басылып жазылады.
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналы куәліктерінің қосымшасы (XV тармақ) көгілдір түсті А4 нысанындағы қағазда басылады.
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналы куәліктерінің қосымшасы (XV тармақ) бүлінген немесе жоғалған жағдайда өтініш берушінің өтініші негізінде қайта беріледі.
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналы куәліктерінің қосымшасының (XV тармақ) мазмұнына өзгерістер енгізілген жағдайда, иесіне берілген санат/қосымша санат дәрежесінің өзгеруін, сондай-ақ шектеулер енгізу немесе оны алуды қоса алғанда, уәкілетті ұйым қосымшаға жаңа нөмір береді және куәліктің XIII "Special Remarks" тармағына қосымша берілгені туралы жаңа белгі қояды.";
39 және 40-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Бір ұшқыш басқаратын ұшулар үшін куәландырылған ұшақтарға класс жөніндегі біліктілік белгілері белгіленеді және оның құрамына :
бір қозғалтқышты, құрлықтағы (поршенді – SEP (land), газ турбиналы – SET (land));
бір қозғалтқышты, гидроұшақ (поршенді – SEP (seа), газ турбиналы – SET (seа));
көп қозғалтқышты, құрлықтағы (поршенді – MEP (land)), газ турбиналы – MET (land));
көп қозғалтқышты, гидроұшақ (поршенді – MEP (seа), газ турбиналы – MET (seа)) кіреді.
Ескерту. Осы тармақтың талаптары уәкілетті ұйымның негізгі құрылымның шеңберінде класс туралы басқа классификациялық белгілерді енгізуін жоққа шығармайды.

для персонала по техническому обслуживанию воздушных судов категорий "А", "В1", "В2" и "С" индивидуальный номер Приложения (пункт XV) и дата его выдачи, при этом записи подписью должностного лица уполномоченной организации не заверяются.
Примеры заполнения пунктов XII и XIII свидетельств авиационного персонала, приведены в приложении 18 к настоящим Правилам.
14) в пункт XIV (The place of work) Свидетельства авиационного персонала указывается наименование организации ГА, где работает обладатель Свидетельства авиационного персонала.
Для обладателей Свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов данные о месте работы персонала, не вносятся.
15) уполномоченная организация выдает приложение к Свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов категорий "А", "В1", "В2" и "С", за исключением категории "В3", в котором указываются индивидуальный номер приложения, категория (категории) выданного Свидетельства, ограничения и условия, при которых Свидетельство является действительным. Требования для дополнения новой категорий или подкатегорий в существующее свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов категорий "А", "В1", "В2" или их обладателям приводится в приложении 19 к настоящим Правилам, требования по рейтингам воздушных судов приведены в приложении 20 к настоящим Правилам.
Свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов категорий "А", "В1", "В2" и "С" без приложения к Свидетельству (пункт XV) является не действительным.
Информация в приложении к Свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов (пункт XV) печатается на русском и английском языках, переменные данные - на государственном или английском языках.
Приложения к Свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов (пункт XV) печатается на бумаге голубого цвета формата А4.
Приложение к Свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов (пункт XV) может быть выдано повторно в случае его порчи или утери на основании заявления заявителя.
При внесении изменений в содержание приложения к Свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов (пункта XV), включая изменение статуса присвоенных ее обладателю категорий/подкатегорий, а также введения или снятия ограничений, уполномоченная организация присваивает новый номер приложению и делает новую отметку о выдаче приложения в пункт XIII Свидетельства "Special Remarks".";
пункты 39 и 40 изложить в следующей редакции:
"39. Квалификационные отметки о классе устанавливаются для самолетов, сертифицированных для полетов с одним пилотом, и включают:
с одним двигателем, сухопутный (поршневой – SEP (land), газотурбинный – SET (land);
с одним двигателем, гидросамолет (поршневой–SEP (seа), газотурбинный – SET (seа);
многодвигательный, сухопутный (поршневой – MEP (land), газотурбинный – MET (land);
многодвигательный, гидросамолет (поршневой–MEP (seа), газотурбинный – MET (seа).
Примечание. Положения этого пункта не исключают введение уполномоченной организацией в рамках основной структуры других классификационных отметок о классе.

40. Әуе кемелерінің түрі туралы біліктілік белгілері төмендегілер үшін белгіленеді:
1) кемінде екі ұшқышы бар, ең аз экипажымен ұшуға арналған сертификатталған әуе кемесі;
2) көтергіш күші артатын жүйесі бар әуе кемесі мен тікұшақ;
3) куәлікті беретін уәкілетті ұйым мұны қажет деп тапқан кезде, кез келген әуе кемесі.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Жеңіл және өте жеңіл авиацияның авиациялық персоналының біліктілік деңгейін коммерциялық емес ұйымның тұрақты жұмыс істейтін біліктілік комиссиясы анықтайды.
Коммерциялық емес ұйымның біліктілік комиссиясының құрамы уәкілетті ұйымдармен келісіледі.";
49 және 50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету бойынша персонал куәліктеріне кәсіби және арнайы белгілер енгізу үшін әуе кемелері мынадай топтар бойынша анықталады:
1) 1-топ: құрама қозғалтқышты қондырғылары бар тікұшақтар, ең көп пайдаланылатын ұшу биіктігі 29000 футтан артық ұшақтар сияқты, көп қозғалтқышты ӘК, ұшақты қашықтан электр басқару жүйесімен жабдықталған ӘК және Уәкілетті ұйым анықтайтын ӘК типті біліктілік белгілерін енгізуді талап ететін басқа ӘК.
2) 2-топ: 1-топқа жатпайтын басқа ӘК, олар келесі топ бөліктеріне тиесілі:
1) 2а-топ бөлігі: бір турбобұрандалы қозғалтқышы бар ұшақтар;
2) 2b-топ бөлігі: бір реактивті қозғалтқышы бар тікұшақтар;
3) 2с-топ бөлігі: бір поршенді қозғалтқышы бар тікұшақтар;
4) 3-топ: 1-топта көрсетілмеген, поршенді қозғалтқышы бар ұшақтар.
5) максималды салмағы 2250 кг және төмен массалы герметикалық емес жеңіл поршенді әуе кемелері.
50. "В1" немесе "В2" санаттары бойынша Куәлікке біліктілік белгісін "Ratіngs" бағанға енгізу үшін өтініш беруші төмендегі құжаттарды ұсынады:
1) Осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес әуе кемелерінің түрлерін, қозғалтқышын және оны иеленетін үміткердің Куәлік санатын көрсете отырып, әуе кемелеріне қызмет көрсету бойынша қызметкердің өтініші;
2) әуе кемелерінің түріне практикалық және теориялық элементтерден өткендігі туралы құжаттардың көшірмелері, ал қажет болған жағдайда практикалық тағлымдамадан өту туралы жазбалар. Егер сертификат қайсысы өткізгеніне сәйкес ТО және РАТ уәкілетті ұйымымен расталған болса, практикадан өту нәтижесі жөніндегі сертификатты ұсыну рұқсат етіледі.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

40. Квалификационные отметки о типе воздушного судна устанавливаются для:
1) воздушного судна, сертифицированного для полета с минимальным экипажем, состоящего как минимум, из двух пилотов;
2) вертолета или воздушного судна с системой увеличения подъемной силы;
3) любого воздушного судна, когда уполномоченная организация считает это необходимым.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Уровень квалификации авиационного персонала легкой и сверхлегкой авиации определяется постоянно действующими квалификационными комиссиями некоммерческих организаций.
Состав квалификационной комиссии некоммерческой организации согласовывается с уполномоченной организацией.";
пункты 49 и 50 изложить в следующей редакции:
"49. Для целей внесения квалификационных отметок в Свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов, воздушные суда квалифицируются по следующим группам:
1) группа 1: многодвигательные воздушные суда, в том числе, вертолеты с составными двигательными установками, самолеты с максимальной эксплуатационной высотой полета более 29000 футов, воздушные суда, оборудованные электродистанционной системой управления и другие воздушные суда, требующие внесения квалификационных отметок типа воздушного судна, определяемые уполномоченной организацией;
2) группа 2: другие воздушные суда, не относящиеся к группе 1, принадлежащие следующим подгруппам:
подгруппа 2а: самолеты с одним газотурбинным двигателем;
подгруппа 2b: вертолеты с одним газотурбинным двигателем;
подгруппа 2с: вертолеты с одним поршневым двигателем;
3) группа 3: самолеты с поршневым двигателем, не указанные в группе 1;
негерметичные легкие поршневые воздушные суда с максимальной взлетной массой равной 2250 кг и ниже.
50. Для внесения в Свидетельство квалификационной отметки в графу "Ratings" по категориям "В1" или "В2" заявитель предоставляет следующие документы:
1) заявление для свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно Приложению 14 к настоящим Правилам с указанием типов воздушных судов, двигателя и категории Свидетельства, на которую претендует ее обладатель;
2) копии документов о прохождении практического и теоретического элементов курса обучения на тип воздушного судна, а при необходимости, записей по практической стажировке. Допускается предоставление сертификата по результатам прохождения практической стажировки, если сертификат одобрен уполномоченной организацией применительно к той организации ТО и РАТ, которая ее проводит.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:

"52. Уәкілетті ұйым "С" санаты біліктілік белгілерді әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналына ТО және РАТ мекемелерінің хаты негізінде енгізеді ТО және РАТ мекемелері "С" санатты персоналды әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетудің өзінің негізгі жоспарланған жұмыстарын орындау үшін сертификатталған қызметкерлердің қажеттілік не жеткіліктік қағидатын басшылыққа ала отырып сұратады.";
57-тармағы алып тасталсын;
58, 59 және 60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Уәкілетті ұйым төмендегі жағдайларда Авиациялық персонал куәлігінің қолданысын тоқтады (тану туралы шешім)
1) әуе кемесінің ұшу жарамдылығына әсер ететін жұмыс орындау технологиясын сақтамау;
2) тексеру кезінде анықталған жеткіліксіз кәсіби дайындық;
3) ұшуды қамтамасыз ету және орындау кезінде, әуе қозғалысына қызмет көрсету және техникалық қызмет көрсету кезінде белгіленген талаптарды бір рет өрескел бұзу;
4) алкогольді, наркологиялық мастық (осыған ұқсас) жағдайында әуе қозғалысын басқару, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету, әуе қозғалысын басқару қызметтерін орындау.
Авиациялық персонал куәлігінің қолданысын тоқтату, осы Авиациялық персонал куәліктерінің біліктілік белгілерінің әсерін де сол уақытта тоқтатады. Куәлігі уақытша тоқтатылған тұлғаға акт ұсынылған сәттен бастап Авиациялық персонал куәлігінің қолдану мерзімі күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспауы тиіс.
59. Куәліктің қолданысын тоқтатқан өкіметті ұйымның лауазымдық тұлғасы осы қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәліктің қолдану негіздемесі, күні және оны жасау орны, актіні жасаған лауазымдық тұлғаның аты-жөні, Авиациялық персонал куәлігі мерзімі тоқтатылған тұлға туралы мәлімет көрсетіледі.
60. Авиациялық персонал куәлігін қолданылуын тоқтату туралы актіге оны жасаған уәкілетті ұйымның лауазымдық тұлғасы, куәлік иесі немесе қол астындағы көрсетілген қызметкері бар АА мекемесінің басшысы қол қояды.";
63, 64 және 65-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Уәкілетті ұйым төмендегі жағдайларда Авиациялық персонал куәлігін қайтарып алады (тану туралы шешім);

"52. Уполномоченная организация вносит квалификационные отметки категории "С" персоналам по техническому обслуживанию воздушных судов на основании письма организация ТО и РАТ. Организация ТО и РАТ запрашивает персонал категории "С", руководствуясь принципом необходимости и достаточности сертифицирующего персонала для выполнения собственных планируемых работ по базовому (периодическому) техническому обслуживанию воздушных судов.";
пункт 57 исключить;
пункты 58, 59 и 60 изложить в следующей редакции:
"58. Уполномоченная организация приостанавливает действие Свидетельства авиационного персонала (решение о признании), в случаях:
1) несоблюдения технологии выполнения работ, влияющих на летную годность воздушного судна;
2) недостаточной профессиональной подготовки, выявленной при проверках;
3) разового грубого нарушения установленных требований при обеспечении и выполнении полетов, обслуживании воздушного движения и технического обслуживания;
4) выполнения деятельности, связанной с управлением воздушным судном, техническим обслуживанием воздушных судов, обслуживанием воздушного движения в состоянии алкогольного, наркотического опьянения (их аналогов).
Приостановление действия Свидетельства авиационного персонала одновременно приостанавливает действие квалификационных отметок в этих Свидетельствах авиационного персонала.
Срок приостановления действия Свидетельства авиационного персонала, не должен превышать 30 (тридцать) календарных дней с момента вручения акта лицу, чье Свидетельство временно приостановлено.
59. Должностное лицо уполномоченной организации, приостановившее действие Свидетельства, оформляет акт (инспекторское предписание) по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам, в котором указываются основание приостановления действия Свидетельства авиационного персонала, дата и место его составления, должность, фамилия и инициалы должностного лица, составившего акт, сведения о лице, у которого приостановлено действие Свидетельства.
60. Акт о приостановлении действия Свидетельства авиационного персонала подписывается составившим его должностным лицом уполномоченной организации, обладателем Свидетельства авиационного персонала или руководителем организации ГА, в чьем подчинении находится указанный авиационный персонал.
В случае, если кем-либо из указанных лиц акт не подписан, должностное лицо делает в нем соответствующую запись.";
пункты 63, 64 и 65 изложить в следующей редакции:
"63. Уполномоченная организация отзывает Свидетельство авиационного персонала (решение о признании), в случаях:

1) Авиациялық персонал куәлігін ұсынған құжаттарды бұрмалау жолымен алу (тану туралы шешім);
2) Қызметтік міндеттерін орындауға қатысты жазбалар мен оларға қатысты мәліметтерді бұрмалау жолымен;
3) сот шешімімен.
64. Уәкілетті ұйым Авиациялық персонал куәлігі иесіне немесе көрсетілген тұлға өз бағынысындағы АА мекемесінің басшысына шешім қабылданған сәттен бастап 3 жұмыс күні мерзімі ішінде куәлікті қайтарып алу туралы хабарламайды. Авиациялық персонал куәлігі иесі немесе көрсетілген тұлға өз бағынысындағы АА мекемесінің басшысы хабарламаны алған сәттен бастап кідірместен куәлікті уәкілетті ұйымға қайтарады. Егер Авиациялық персонал куәлігі куәлік белгіленген мерзімде қайтарылмаған жағдайда, куәлік заңда белгіленген тәртіпте сот арқылы қайтарылады.
65. Уәкілетті ұйым авиациялық қызметкерлердің Авиациялық персонал куәлігін қайтару туралы шешім қабылданған жағдайда, берілген куәліктер тізілімнің "Ескертпе" бағанында Авиациялық персонал куәлігін қайтару туралы күні жазба көрсетіле отырып жазылады.".
1, 2, 4, 5, 6, 13, 16, 17 және 20-қосымшалар осы бұйрықтың 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшаларына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2019 жылғы 1 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі Р. Скляр
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 23 шілдедегі
№ 543
бұйрығына 1-қосымша
Авиация персоналы
куәліктерін беру және
қолданылу мерзімін ұзарту
қағидаларының
1-қосымшасы
Нысаны
Кітап тәрізді куәлік
IV.
……………………………………
Куәлік иесінің аты жөні/Last and first name of holder
……………………………………
IVa...................................................
Туған күні, айы, жылы/Date of birth
V. ……………………………………
Мекен жайы /Address
VI. ……………………………………
Азаматтығы / Nationality
IX. Жарамды / Validity
- Куәліктің басымдылықтарын медициналық сертификаты жарамды болса куәліктің иесі қолдана алады. /The privileges of the licence shall be exercised only if the holder has a valid medical certificate for the required privilege.
- Осы куәліктің иесіне II, XII және XIII тармақтарда көрсетілген міндеттемелерді орындауға құқық берілді./The Licence holder is granted to exercise the duties and act as prescribed the II, XII and XIII.
X. ……………………………………
Лауазымды тұлғаның қолы/Signature of issuing officer
"……"………………….20……ж.
(берілген күнi/date of issue)
IX. КУӘЛIКТI ҚOЛДАНУ МЕРЗIМI LICENCE VALIDITY
_________________________________________
Қoлдану мерзімі ұзартылды
Licence validity is prolonged
"………"……………………………………20…….ж.
till дейiн
…………………………………MO………………….
(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
__________________________________________
Қoлдану мерзімі ұзартылды
Licence validity is prolonged
"………"……………………………………20…….ж.
till дейiн
…………………………………MO………………….
(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
___________________________________________
Қoлдану мерзімі ұзартылды
Licence validity is prolonged
"………"……………………………………20…….ж.
till дейiн
…………………………………MO………………….
(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
___________________________________________
Қoлдану мерзімі ұзартылды
Licence validity is prolonged
"………"…………………………………20…….ж.
till дейiн
…………………………………MO………………….
(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
2.
IX. КУӘЛIКТI ҚOЛДАНУ МЕРЗIМI LICENCE VALIDITY
____________________________
Қoлдану мерзімі ұзартылды
Licence validity is prolonged
"………"………………20….ж.
till дейiн
…………………………MO……
(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
____________________________
Қoлдану мерзімі ұзартылды
Licence validity is prolonged
"………"……………20…….ж.
till дейiн
………………………MO………
(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
____________________________
Қoлдану мерзімі ұзартылды
Licence validity is prolonged
"………"……………20…….ж.
till дейiн
………………………MO………
(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
____________________________
Қолдану мерзімі ұзартылды
Licence validity is prolonged
"………"……………20…….ж.
till дейiн
………………………MO………
(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
3.
XII. БIЛIКТIЛIК БЕЛГІЛЕРI RATINGS
Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised
……………………20…….ж, ……………………
(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)
M.O.
Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised
…………………20…….ж, ……………………
(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)
M.O.
Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised
…………………20…….ж, ……………………
(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)
M.O.
12
XII. БIЛIКТIЛIК БЕЛГІЛЕРI RATINGS
Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised
……………… 20…….ж, ………
(жiберiлiм уақыты/effective date)
( қолы/signature)
M.O.…….
Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised
…………………20…….ж, ……
(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)
M.O.
Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised
…………………20…….ж, ……
(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)
M.O.
13
XIII. ЕРЕКШЕ БЕЛГIЛЕР SPECIAL REMARKS
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
20.
XIII. ЕРЕКШЕ БЕЛГIЛЕР SPECIAL REMARKS
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
21.
XIV. ӨЗГЕ МӘЛІМЕТТЕР OTHER DETAILS
Жұмыс орны The place of work
………………………………………………………..
……………………………………………………….
……………………………………………………….
……………………………………………………….
……………………………………………………….
……………………………………………………….
……………………………………………………….
……………………………………………………….
………………………………………………………..
………………………………………………………..
28
XIV. ӨЗГЕ МӘЛІМЕТТЕР OTHER DETAILS
Жұмыс орны The place of work
………………………………
………………………………
………………………………
………………………………
………………………………
………………………………
………………………………
………………………………
………………………………
29
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 23 шілдедегі
№ 543
бұйрығына 2-қосымша
Авиация персоналы
куәліктерін беру және
қолданылу мерзімін ұзарту
қағидаларының
2-қосымшасы
Нысаны
Пластик кәртішкесі түріндегі куәлік
Пластик кәртішкесі түріндегі куәлікке қосымшасы
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 23 шілдедегі
№ 543
бұйрығына 3-қосымша
Авиация персоналы
куәліктерін беру және
қолданылу мерзімін ұзарту
қағидаларының
4-қосымшасы
Нысаны
Нысан
Ұшқыш куәлігінің немесе біліктілік бағасының қолданылу мерзімін ұзартуға өтініш

1) получения Свидетельства авиационного персонала (решения о признании) путем фальсификации представленных им документов;
2) фальсификации записей и связанных с ними данных, относящихся к выполнению служебных обязанностей;
3) по решению суда.
64. Уполномоченная организация уведомляет в письменной форме об отзыве Свидетельства, лицо, являющееся обладателем Свидетельства авиационного персонала или руководителя организации ГА, в чьем подчинении находится указанное лицо, в срок 3 рабочих дня с момента принятия решения.
Обладатель Свидетельства авиационного персонала или руководитель организации ГА, в чьем подчинении находится обладатель Свидетельства, незамедлительно возвращает Свидетельство авиационного персонала в уполномоченную организацию, с момента получения уведомления.
Если в установленный срок Свидетельство авиационного персонала не возвращено, возврат свидетельства осуществляется через суд в установленном законодательством порядке.
65. В случае решения уполномоченной организации об отзыве Свидетельства авиационного персонала в Реестре выданных Свидетельств авиационного персонала в графе "Примечание" делается запись об отзыве Свидетельства с указанием даты.";
приложения 1, 2, 4, 5, 6, 13, 16, 17 и 20 изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 августа 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр индустрии
инфраструктурного развития Республики Казахстан
Р. Скляр
Приложение 1
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 23 июля 2019 года № 543
Приложение 1
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Форма
Свидетельство книжного типа
IV. ……………………………………………………….
Куәлік иесiнің аты жөні/Last and first name of holder
……………………………………………………………
IVa.................................................................................
Тұған күні, айы, жылы/Date of birth
V. …………………………………………………………
Мекен жайы /Address
VI. ………………………………………………………..
Азаматтығы / Nationality
IX. Жарамды / Validity
- Куәліктің басымдылықтарын медициналық сертификаты жарамды болса куәліктің иесі қолдана алады. /The privileges of the licence shall be exercised only if the holder has a valid medical certificate for the required privilege.
- Осы куәліктің иесіне II, XII және XIII тармақтарда көрсетілген міндеттемелерді орындауға құқық берілді./The Licence holder is granted to exercise the duties and act as prescribed the II, XII and XIII.
X. ……………………………………………
Лауазымды тұлганың қолы/Signature of issuing officer
"……"………………………….20……ж.
(берлiген күнi/date of issue)
IX. КУӘЛIКТI ҚOЛДАНУ МЕРЗIМI LICENCE VALIDITY
_______________________________________
Қoлдану мерзімі ұзартылды
Licence validity is prolonged
"………"……………………………………20…….ж.
till дейiн
…………………………………MO………………….
(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
__________________________________________
Қoлдану мерзімі ұзартылды
Licence validity is prolonged
"………"……………………………………20…….ж.
till дейiн
…………………………………MO………………….
(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
___________________________________________
Қoлдану мерзімі ұзартылды
Licence validity is prolonged
"………"……………………………………20…….ж.
till дейiн
…………………………………MO………………….
(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
___________________________________________
Қoлдану мерзімі ұзартылды
Licence validity is prolonged
"………"…………………………………20…….ж.
till дейiн
…………………………………MO………………….
(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
2.
IX. КУӘЛIКТI ҚOЛДАНУ МЕРЗIМI LICENCE VALIDITY
_______________________________________
….
Қoлдану мерзімі ұзартылды
Licence validity is prolonged
"………"……………………………………20…….ж.
till дейiн
…………………………………MO………………….
(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
_______________________________________
Қoлдану мерзімі ұзартылды
Licence validity is prolonged
"………"……………………………………20…….ж.
till дейiн
…………………………………MO………………….
(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
_______________________________________
Қoлдану мерзімі ұзартылды
Licence validity is prolonged
"………"……………………………………20…….ж.
till дейiн
…………………………………MO………………….
(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
_______________________________________
Қoлдану мерзімі ұзартылды
Licence validity is prolonged
"………"…………………………………20…….ж.
till дейiн
…………………………………MO………………….
(қызметі/licensing officer) (қолы/signature)
3.
XII. БIЛIКТIЛIК БЕЛГІЛЕРI RATINGS
______________________________________
Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised
……………………20…….ж, ……………………
(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)
M.O.
_______________________________________
Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised
…………………20…….ж, ……………………
(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)
M.O.
_______________________________________
Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised
…………………20…….ж, ……………………
(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)
M.O.
12
XII. БIЛIКТIЛIК БЕЛГІЛЕРI RATINGS
_______________________________________
Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері
Category, class, type of aircraft, duties exercised
………………… 20…….ж, ……………………
(жiберiлiм уақыты/effective date) ( қолы/signature)
M.O.…….
_______________________________________
Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері Category, class, type of aircraft, duties exercised
…………………20…….ж, ……………………
(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)
M.O.
_______________________________________
Әуе ұшағының, санаты, сыныбы,түрі,міндеттемелері
Category, class, type of aircraft, duties exercised
…………………20…….ж, ……………………
(жiберiлiм уақыты/effective date) (қолы/signature)
M.O.
13
XIII. ЕРЕКШЕ БЕЛГIЛЕР SPECIAL REMARKS
___________________________________________
___________________________________________
___________________________________________
____________________________________________
20.
XIII. ЕРЕКШЕ БЕЛГIЛЕР SPECIAL REMARKS
___________________________________________
___________________________________________
___________________________________________
___________________________________________
21.
XIV. ӨЗГЕ МӘЛІМЕТТЕР OTHER DETAILS
Жұмыс орны The place of work
………………………………………………………..
……………………………………………………….
……………………………………………………….
……………………………………………………….
……………………………………………………….
……………………………………………………….
……………………………………………………….
……………………………………………………….
………………………………………………………..
28
XIV. ӨЗГЕ МӘЛІМЕТТЕР OTHER DETAILS
Жұмыс орны The place of work
………………………………………………………..
……………………………………………………….
……………………………………………………….
……………………………………………………….
……………………………………………………….
……………………………………………………….
……………………………………………………….
……………………………………………………….
………………………………………………………..
29
Приложение 2
к приказу Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 23 июля 2019 года № 543
Приложение 2
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Форма
Свидетельство в виде пластиковой карточки
Приложение к свидетельству в виде пластиковой карточки
IX
Validity:
XIII
Remarks:
Language Proficiency:
(language(s) / level / validity date)
XII
Ratings, certificates and privileges
Class/Type IR
Remarks and Restrictions
Instructors
Examiners
I.
Logo
Aviation Administration of Kazakhstan
II. ATTACHMENT
to the airline transport
pilot licence
III. ATPL (A) №00001
IV. Last and first name of holder
____________________
IX. The licence holder is granted to exercise the duties and act as prescribed under the item II and
XII.LICENCE VALIDITY………..
X. Licensed Officer
XI. Stamp
Signature
XII.
Examiners signature
Examiners certificate
no
Valid
until
Date of
IR test
Date of
Rating test
Rating
XII.
Examiners signature
Examiners certificate
no
Valid
until
Date of
IR test
Date of
Rating test
Rating
XII.
Examiners signature
Examiners certificate
no
Valid
until
Date of
IR test
Date of
Rating test
Rating
Приложение 3
к приказу Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 23 июля 2019 года № 543
Приложение 4
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Форма
Заявление для выдачи, продления свидетельства пилота или квалификационной отметки

1. Өтініш берушінің ақпараты (Өтініш беруші толтырады)
Лауазымы………………….. Аты ……………………. Тегі………………………………
Туған күні (күн, ай, жыл) …………………….. Ұлты…………………………..
Туған жері …………………………….. Елі ……………………………
Тұрақты мекенжайы ……………………………………………………………………….....
……………………………………………………..Пошталық индексі……………………
Телефон номері ……………………. Альтернативтік телефон номері…………………
E-mail:………………………………………………………………………………………
Жеке сәйкестендірілген нөмері……………………….
Ақпараттық жүйесіндегі заңмен қорғауға жататын құпия мәліметтерді пайдалануға келісемін _______________"____" _________________ 20 __ жылғы
(қолы)
2. Жіберілімдер үшін мекенжай (Өтініш беруші толтырады)
Почталық мекенжайы ………………………………………………………………………………
……………………………… Пошталық индексі………………………
3. Медициналық жарамдылық (Өтініш беруші толтырады)
Медициналық сертификаттың класы
Соңғы медициналық тексерілу күні
Мерзімі аяқталу күні
Тек уәкілетті ұйымы үшін
4. Уәкілетті ұйыммен берілген куәліктің детальдары (Өтініш беруші толтырады)
Куәлікті берген ұйым
Куәліктің түрі/класы
Куәліктің номері
Куәліктің қолданылу мерзімі
5. Біліктілік белгісі (Өтініш беруші толтырады)
Әр түріндегі және /немесе класы туралы (LPC) біліктілік дағдыларды лицензиялау жөніндегі біліктіліктің соңғы тексеру немесе (RevalidationbyExperience) тәжірибесінің қайта растау күні, сондай-ақ емтихан қабылдаушы куәлігінің номері енгізілсін.
Біліктілік бағасы
Ұшқыш немесе көп мүшелі экипаждың ұшқышы (MP)
Тестілеу күні
Ұшуды құралдар бойынша тестілеу күні (IR) (егерде қолданылса)
Біліктілік бағаның қолданылу мерзімі аяқталу күні
Емтихан қабылдаушының куәлік номері және оның тегі
Тек уәкілетті ұйым үшін
6 Бастапқы алуға өтініш (Өтініш беруші толтырады)
Бастапқы алуға өтінішті беріп отырмын:
Әуе кемесінің класы туралы біліктілік бағасы (нұсқауларды қоса отырып көрсету): ........................ ..: сухопутты (land):
поршенді – SEP (land)
газо-турбинді - SET (land)
Әуе кемесінің түрі туралы біліктілік бағасы (нұсқауларды қоса отырып): Екі ұшқыштан тұратын экипаждың ұшуына арналған сертификатталған әуе кемесі
Көтерілу күшін жоғарлату жүйесі бар әуе кемесі (нұсқауларды қоса отырып):
тікұшақ:
1) Бір ұшқышпен (SP)
Көп мүшелі экипаждың ұшқышы (MP)
және сол және басқа ұшқыш (SP / MP)
Ұшудың крейсерлік деңгейіндегі ауысымды ұшқыш
Көрінуі шектеулі жағдайындағы ұшулар (CatII / III)
Тек қана екінші ұшқыш
2) ӘКК ретіндегі ұшақтағы (тікұшақтағы) ұшудың жалпы сағат уақыты (PIC).............................

1. Информация заявителя (Заполняется заявителем)
Должность………………………….... Имя ………………………………….
Фамилия………………………………………………………………………..
Дата рождения (день, месяц, год) …………………………………………..
Национальность………………………………………………………………..
Место рождения…………………………….. Страна ………………………
Постоянный адрес …………………………………………………………….
Почтовый индекс………………………………………………………………
Номер телефона…………………………. Альтернативный номер телефона………………………………………………………………………..
E-mail:…………………………………………………………………………..
Индивидуальный идентификационный номер…………………….
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую Законом тайну, содержащихся в информационных системах
_______________________ "___"_____________20____года.
2. Адрес для корреспонденции (Заполняется заявителем)
Почтовый адрес…………………………………………………………………
……………………………………..Почтовый индекс…………………………
3. Медицинская пригодность (Заполняется заявителем)
Класс медицинского сертификата
Дата последнего медицинского осмотра
Дата истечения срока
Только для уполномоченной организации
4. Детали свидетельства, выданного уполномоченной организацией (Заполняется заявителем)
Орган, выдавший свидетельство
Тип/Класс свидетельства
Номер свидетельства
Срок действия свидетельства
5. Квалификационная отметка (Заполняется заявителем)
Внесите дату последней проверки квалификации лицензирования навыков (LPC) или повторное подтверждение опыта (Revalidation by Experience) для каждого типа и / или квалификационной отметки о классе, а также номер свидетельства экзаменатора.
Квалификационная отметка
Пилот или Пилот многочленного экипажа (MP)
Дата тестирования
Дата теста полета по приборам (IR) (если применимо)
Дата истечения срока действия квалификационной отметки
Номер свидетельства экзаменатора и его фамилия
Только для уполномоченной организации
6А. Заявление первоначальную выдачу (Заполняется заявителем)
Я подаю заявку на первоначальную выдачу:
Квалификационной отметки о классе воздушного судна
(просьба указать, включая варианты): ........................: сухопутный (land):
поршневой – SEP (land)
газотурбинный - SET (land)
Квалификационной отметки о типе воздушного судна (включая варианты):
воздушное судно, сертифицировано для полета с экипажем из двух пилотов ;
воздушное судно с системой увеличения подъемной силы (включая варианты): ;
вертолет: ;
1) Один пилот (SP) ;
Пилот многочленного экипажа (MP) ;
и тот и другой пилот (SP / MP) ;
Сменный пилот на крейсерском этапе полета ;
Полеты в условиях ограниченной видимости (Cat II / III)
; ………..
Только второй пилот
;
2) Общее время полета на самолетах (вертолетах) в качестве КВС (PIC)............................. часов

3) Сондай-ақ ревалдеуді
немесе (SPA/SPH) SE үшін
(IR) құралдар бойынша ұшудың біліктілік бағасының қолданылу мерзімін ұзартуды сұраймын
ME
немесе MPA/MPH (нұсқауларды қоса отырып): .........................................,,,,,,,.
6В. Растау немесе тестілеу (Өтініш беруші толтырады)
Жоғарыда көрсетілген әуе кемесінің класы берілуі үшін дағдылану тексеру
немесе әуе кемесінің түрі туралы біліктілік бағалау тестін аяқтадым
IR құралдар бойынша ұшудың біліктілік бағасын қоса отырып IR
Дағдыларды тексеру күні: ............................; Әуе кемесінің түрі және тіркелуі:
............. .................................................. ................
Кешендік жаттықпаның біркелкі номері (FSTD): ..............................................
.................................................. .............................................
Емтихан қабылдаушының тегі : .............................................. Емтихан қабылдаушының номері:…………..
Ескерту: талап берушілер емтихан қабылдаушының тиісті үлгісіндегі есебі алынбағанға дейін куәліктер берілмейтіні туралы хабарландырылады.
7А. Біліктілік бағасын жаңартуға арналған өтініш (Өтініш беруші толтырады)
Біліктілік бағасын жаңартуға өтінішті беріп отырмын :
Әуе кемесінің түрі туралы
Әуе кемесінің класы туралы біліктілік бағасы (нұсқауларды қоса отырып)
ұшақ
көтерілу күшін жоғарлату жүйесі бар әуе кемесі (нұсқауларды қоса отырып)
тікұшақ
(IR) құралдары бойынша ұшуларға рұқсатты қоса отырып
Бір ұшқышпен (SP)
Көп мүшелі экипаждың ұшқышы (MP)
және сол және басқа ұшқыш (SP / MP)
екінші ұшқыш
Көрінуі шектеулі жағдайындағы ұшулар (CatII / III)
Ұшудың крейсерлік деңгейіндегі ауысымды ұшқыш
Тек (SPA) үшін (IR) құралдары бойынша рұқсатты жаңарту: (SPA) SE
ME
үшін құралдары бойынша ұшудың біліктілік бағасы; ревалидация
жаңарту
Жаңартылуы туралы куәлікке қол қойылды және біліктілік бағасы ..................................... ................... дейін жарамды (күні) немесе
Уәкілетті ұйымды біліктілік белгісі расталған куәлікті қайта беруін сұраймын
7В. Біліктілігін тексеруді растау (Өтініш берушімен толтырылады)
Мен жоғарыда көрсетілген әуе кемесінің класын жаңарту үшін біліктілік тексеруді аяқтадым
немесе біліктілік белгілер
IR енгізе отыра
Біліктілікті тексерген күні: ............................ …
Әуе кемесінің типі мен тіркеу:...................,
Сәйкестендіру нөмірі (FSTD): ..............................................
Емтихан алушының аты-жөні: ............................................... ................ Емтихан алушының нөмірі:
Мен жоғарыда көрсетілген әуе кемесінің класын беру үшін дағдыларын тексеруді аяқтадым
немесе әуе кемесінің типі туралы біліктілік белгісі
аспаптар бойынша ұшуларды біліктілік белгілерін енгізе отыра IR
Біліктілікті тексеру күні: ............................ Әуе кемелерін тіркеу және типі: .............
.................................................. ................
Кешендік жаттығу құрылғысының сәйкестендіру нөмірі (FSTD): ..............................................
.................................................. .............................................
Емтихан алушының тегі: ........................................... Емтихан алушының нөмірі:
Ескерту: емтихан алушы актінің тиісті нысаны (есебі) алынбағанша, куәлік берілмейтінін
Өтініш берушілер ескертіледі.
8. Өтініш беруші декларациясы (Өтініш берушімен толтырылады)
1) Осы үлгіде ұсынылған ақпараттың дұрыс екенін мәлімдеймін.
2) Мен барлық басқарушы нұсқауларды толығымен қарастырдым және өтінімді алу үшін барлық қажетті құжаттарды ұсындым.
Қолы:………………….. Күні………………………….
9. Дағдыларды тексеру туралы есеп (уәкілетті ұйымның инспекторы немесе емтихан алушы)
1. Емтихан алушы немесе инспектордың өтініші
Мен бұл өтініш берушінің тіркеу журналын және /немесе оқу журналын қарап шықтым, яғни бұл тұлға куәлікті алу үшін тиісті талаптарға сай екенін куәландырамын
Біліктілік белгілері
рұқсаттар
куәлікті тану
Мен ұшу кітапшасын/ бұл үміткердің дайынды туралы жазуларды төменде көрсетілген нәтижелермен рәсімдер мен талаптарға тиісті сәйкестігін тексердім:
мақұлданды
қабыл алынбады – қабыл алмау жайлы ескерту (түпнұсқасы қоса беріліп отыр)
Мен өтініш беруші радиотелефон байланысын жүргізу үшін тілдік талаптарға сәйкес екенін тексердім:
ағылшын тілі.
Қолы ................................................. ............... Күні......... ..................................................
Тегі Аты Әкесінің аты (бар болса) (әрі қарай) емтихан алушының (бас әріптер)
................................................ ....... …………
Ұшуды тексеру актісі қоса беріліп тұр
10. Уәкілетті ұйымның рұқсаты (Уәкілетті ұйыммен толтырылады)
1. Өтінім үшін құжаттар ретке келтірілген, куәлік
біліктілік белгісі
рұқсат беру
немесе куәлікті тану
берілуі мүмкін.
Куәлік
біліктілік белгісі
рұқсат беру
немесе берілетін куәлікті тану
______________________________
2. Өтінімде келесі құжаттама жоқ, сондай-ақ ол өтініш берушіге қайтарылады.
Жоқ құжаттама: ____________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
ТАӘ, тексеруді жүргізген лауазымдық тұлғаның лауазымы және уәкілетті ұйымның қолы,
___________________________________________ __________________
(Т.А.Ә. және лауазымы) (қолы)
Күні ____________________________ (дд / мм / гггг)
11. Уәкілетті ұйыммен беріледі (Уәкілетті ұйыммен толтырылады)
Берілген:
Куәлік ____________________ Әрекет ету мерзімінің аяқталу күні ___________
Біліктілік белгі________ Әрекет ету мерзімінің аяқталу күні __________
Рұқсат ____________________ Әрекет ету мерзімінің аяқталу күні ___________
Куәлікті тану______________ Әрекет ету мерзімі __________________
ТАӘ, куәлікті берген уәкілетті ұйымның лауазымдық тұлғаның қолы және лауазымы,
_______________________________________________________ __________________
(Т.А.Ә. және лауазымы) (қолы)
7В. Біліктілігін тексеруді растау (Өтініш берушімен толтырылады)
Мен жоғарыда көрсетілген әуе кемесінің класын жаңарту үшін біліктілік тексеруді аяқтадым
немесе біліктілік белгілер
IR енгізе отыра
Біліктілікті тексерген күні: ............................ …
Әуе кемесінің типі мен тіркеу:...................,
Сәйкестендіру нөмірі (FSTD): ..............................................
Емтихан алушының аты-жөні: ............................................... ................ Емтихан алушының нөмірі:
Мен жоғарыда көрсетілген әуе кемесінің класын беру үшін дағдыларын тексеруді аяқтадым
немесе әуе кемесінің типі туралы біліктілік белгісі
аспаптар бойынша ұшуларды біліктілік белгілерін енгізе отыра IR
Біліктілікті тексеру күні: ............................ Әуе кемелерін тіркеу және типі: .............
.................................................. ................
Кешендік жаттығу құрылғысының сәйкестендіру нөмірі (FSTD): ..............................................
.................................................. .............................................
Емтихан алушының тегі: ........................................... Емтихан алушының нөмірі:
Ескерту: емтихан алушы актінің тиісті нысаны (есебі) алынбағанша, куәлік берілмейтінін Өтініш берушілер ескертіледі.
8. Өтініш беруші декларациясы (Өтініш берушімен толтырылады)
1) Осы үлгіде ұсынылған ақпараттың дұрыс екенін мәлімдеймін.
2) Мен барлық басқарушы нұсқауларды толығымен қарастырдым және өтінімді алу үшін барлық қажетті құжаттарды ұсындым.
Қолы:………………….. Күні………………………….
9. Дағдыларды тексеру туралы есеп (уәкілетті ұйымның инспекторы немесе емтихан алушы)
1. Емтихан алушы немесе инспектордың өтініші
Мен бұл өтініш берушінің тіркеу журналын және /немесе оқу журналын қарап шықтым, яғни бұл тұлға куәлікті алу үшін тиісті талаптарға сай екенін куәландырамын
Біліктілік белгілері
рұқсаттар
куәлікті тану
Мен ұшу кітапшасын/ бұл үміткердің дайынды туралы жазуларды төменде көрсетілген нәтижелермен рәсімдер мен талаптарға тиісті сәйкестігін тексердім:
мақұлданды
қабыл алынбады – қабыл алмау жайлы ескерту (түпнұсқасы қоса беріліп отыр)
Мен өтініш беруші радиотелефон байланысын жүргізу үшін тілдік талаптарға сәйкес екенін тексердім:
ағылшын тілі. Қолы ................................................. ............... Күні......... ..................................................
Т.А.Ә. емтихан алушының (бас әріптер) ................................................ ....... ……………
Ұшуды тексеру актісі қоса беріліп тұр
10. Уәкілетті ұйымның рұқсаты (Уәкілетті ұйыммен толтырылады)
1. Өтінім үшін құжаттар ретке келтірілген, куәлік
біліктілік белгісі
рұқсат беру
немесе куәлікті тану
берілуі мүмкін.
Куәлік
біліктілік белгісі
рұқсат беру
немесе берілетін куәлікті тану
____________________________________
2. Өтінімде келесі құжаттама жоқ, сондай-ақ ол өтініш берушіге қайтарылады.
Жоқ құжаттама: ____________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
ТАӘ, тексеруді жүргізген лауазымдық тұлғаның лауазымы және уәкілетті ұйымның қолы,
_______________________________________________________ __________________
(Т.А.Ә. және лауазымы) (қолы)
Күні ______________________________ (дд / мм / гггг)
11. Уәкілетті ұйыммен беріледі (Уәкілетті ұйыммен толтырылады)
Берілген:
Куәлік ____________________ Әрекет ету мерзімінің аяқталу күні ___________
Біліктілік белгі________ Әрекет ету мерзімінің аяқталу күні __________
Рұқсат ____________________ Әрекет ету мерзімінің аяқталу күні ___________
Куәлікті тану______________ Әрекет ету мерзімі __________________
ТАӘ, куәлікті берген уәкілетті ұйымның лауазымдық тұлғаның қолы және лауазымы,
_______________________________________________________ __________________
(Т.А.Ә. және лауазымы) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 23 шілдедегі
№ 543
бұйрығына 4-қосымша
Авиация персоналы
куәліктерін беру және
қолданылу мерзімін ұзарту
қағидаларының
5-қосымшасы
Нысан
Штурман куәлігінің немесе біліктілік белгісінің қолданылу мерзімін ұзарту, беруге өтініш
1. Өтініш берушінің ақпараты (Өтініш берушімен толтырылады)
Лауазымы…………………..Аты ……………………. Тегі………………………………
Туған күні (күн, ай, жыл) …………………….. Ұлты…………………………..
Туған жері…………………………….. Ел ……………………………………
Тұрақты мекен жайы …………………………………………………………………
……………………………………………………Пошталық индекс………………………
Телефон нөмірі…………………………. Телефонның баламалы нөмірі ………………
E-mail:…………………………………………………………………………………………
Пошталық мекенжайы
Пошталық индекс
ЖЕКЕ СӘЙКЕСТЕНДІРІЛГЕН НӨМЕРІ………
Заңмен қорғалатын құпиядан тұратын ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді пайдалануға келісемін _____________________________ " " _______________20 ж.
(қолы)
…………
2. Өтініш берушінің декларациясы (Өтініш берушімен толтырылады )
Бұл ретте мен әуе кемесінің типі, штурманның уәкілеттігі туралы біліктілік белгілерін .....................................(әуе кемесінің типі) енгізу үшін қажетті құжаттарды және өзімнің штурман куәлігін (бар болған жағдайда) қоса беріп өтініш беремін.
Бұл нысанда келтірілген деректер дұрыс екендігін растаймын.
Өтініш берушінің қолы ................................................ ................ Күні……………………

3) Я также прошу ревалидировать
или продлить срок действия
квалификационной отметки полетов по приборам (IR) для (SPA/SPH) SE
; ME
;
или MPA/MPH (указать варианты): ...................................................
6В. Подтверждение или тестирование (Заполняется заявителем)
Я завершил тест проверки навыков для выдачи вышеуказанного класса
воздушного судна
;
или квалификационной отметки о типе воздушного судна
;
включая квалификационную отметку полетов по приборам IR
;
Дата проверки навыков: ............................; Тип и регистрация
воздушного судна: ............. .................................................. ................
Идентификационный номер комплексного тренажера...................... .
…………………………………………………………………………….
Фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее – Ф.И.О.) экзаменатора:
.............................. Номер экзаменатора:………………..
Примечание: Заявители уведомляются о том, что свидетельство не будет выдаваться до тех пор, пока соответствующая форма отчета экзаменатора не будет получена.
7А. Заявление на возобновление квалификационной отметки (Заполняется заявителем)
Я подаю заявку на возобновление квалификационной отметки:
о типе воздушного судна
;
квалификационной отметки о классе воздушного судна
(включая варианты);
самолет
; воздушное судно с системой увеличения подъемной силы
; вертолет
,
включая допуск к полетам по приборам (IR)
;
С одним пилотом (SP) ; Пилот многочленного экипажа (MP)
;
и тот и другой пилот (SP / MP)
;
второй пилот
; полеты в условиях ограниченной видимости (Cat II / III)
;
сменный пилот на крейсерском этапе полета
;
Возобновление допуска к полетам по приборам (IR) только для (SPA):
квалификационная отметка полетов по приборам для (SPA) SE
;
ME
; ревалидация
; возобновление
;
Свидетельство о восстановлении подписано и квалификационная
отметка действительна до ............... (дата) или
Я прошу уполномоченную организацию повторной выдачи свидетельства с подтвержденной квалификационной отметкой
.
7В. Подтверждение проверки квалификации (Заполняется заявителем)
Я завершил квалификационную проверку для возобновления вышеуказанного класса воздушного судна
или квалификационной отметки
, включая IR
Дата проверки квалификации: ............................ …
Тип и регистрация воздушного судна: ...................
Идентификационный номер (FSTD): ..............................................
Ф.И.О. экзаменатора: .............................................
Номер экзаменатора: ………….
_________________________________________________________________________________________
Я завершил проверку навыков для выдачи вышеуказанного класса воздушного судна
;
или квалификационной отметки о типе воздушного судна
;
включая квалификационную отметку полетов по приборам IR
.
Дата проверки квалификации: ............................ Тип и регистрация
воздушных судов: ............. .................................................. ................
Идентификационный номер комплексного тренажера (FSTD):
..............................................
...........................................................................................
Ф.И.О. экзаменатора: ...........................................
Номер экзаменатора: …………..
Примечание: Заявители уведомляются о том, что свидетельство не будет выдаваться до тех пор, пока соответствующая форма акта (отчета) экзаменатора не будет получена.
8. Декларация заявителя (Заполняется заявителем)
1) Я заявляю, что информация, предоставленная в этой форме, верна.
2) Я полностью рассмотрел все руководящие указания и представил все необходимые документы для подачи заявки.
Подпись:………………….. Дата:………………………….
9. Отчет о проверке навыков (Экзаменатор или инспектор уполномоченной организации)
1. Экзаменатор или заявление инспектора
Я лично просмотрел журнал регистрации и / или учебный журнал этого заявителя и удостоверяю, что данное лицо удовлетворяет соответствующим требованиям для получения: свидетельства
;
квалификационной отметки
;
разрешения
;
признание свидетельства
.
Я лично проверил летную книжку/ записи о подготовке этого претендента в соответствии с соответствующими процедурами и требованиями с результатами, указанными ниже:
Одобрено
Отклонено - уведомление об отказе (оригинал прилагается)
Я лично проверил, что заявитель соответствует требованиям к языку для ведения радиотелефонной связи:
английский язык.
Подпись ................................................. ............... Дата.......... ............ .
Ф.И.О. экзаменатора (заглавные буквы) ............... ....... ………………..
Акт летной проверки прилагается
10. Разрешение уполномоченной организации (Заполняется уполномоченной организацией)
1. Документы по заявке в порядке, свидетельство
;
квалификационная отметка
; разрешение
;
или признание свидетельства
могут быть выданы.
Свидетельство
, квалификационная отметка
, разрешение
или
признание свидетельства
, которое выдается ____________________________________
2. В заявке отсутствует следующая документация, и она будет возвращена заявителю.
Отсутствующая документация: ___ ______________________________
_____________________________________________________________
Ф.И.О. должность и подпись должностного лица уполномоченной
организации, проводившего проверку
___________________________________ __________________
(Ф.И.О. и должность) (подпись)
Дата ______________________________ (дд / мм / гггг)
11. Выдача уполномоченной организацией (Заполняется уполномоченной организацией)
Выдано:
Свидетельство ____________Дата истечения срока действия _____
Квалификационная отметка__ Дата истечения срока действия ___
Разрешение _______________Дата истечения срока действия _____
Признание свидетельства __________ Срок действия ___________
Ф.И.О. должность и подпись должностного лица уполномоченной организацией, по выдаче свидетельств
________________________________ _______________________
(Ф.И.О. и должность) (подпись)
Приложение 4
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 23 июля 2019 года № 543
Приложение 5
к Правилам выдачи и
продления срока действия
свидетельств авиационного персонала
Форма
Заявление для выдачи, продления срока действия свидетельства штурмана или квалификационной отметки
1. Информация заявителя (Заполняется заявителем)
Должность………………..………… Имя…………………….……….…………
Фамилия……………………………………………………………………………
Дата рождения (день, месяц, год) ………………………………………………
Национальность……………………………………………………………………
Место рождения…………………… Страна …………………………………….
Постоянный адрес …………………………………………………………………
Почтовый индекс……………………………………………………………………
Номер телефона……………… Альтернативный номер телефона……………..
E-mail:………………………………………………………………………………..
Почтовый адрес…………………………………………………………………….
Почтовый индекс…………………………………………………………………..
Индивидуальный идентификационный номер ………………………………….
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах _______________ "____" _________________ 20 __ года
(подпись)
2. Декларация заявителя (Заполняется заявителем)
Настоящим я подаю заявление на включение...................................... (тип воздушного судна) в квалификационные отметки о типе воздушного судна, полномочий штурмана и прикладываю необходимые документы и мое свидетельство штурмана (если имеется).
Я подтверждаю, что данные, приведенные в этой форме верны.
Подпись заявителя ....................... ................ Дата……………….

3. Медициналық жарамдылығы (Өтініш берушімен толтырылады)
Медициналық сертификаттың класы
Медициналық тексерудің соңғы күні
Мерзімнің аяқталу күні
Тек қана уәкілетті ұйым үшін
4. Теориялық білімдердің деңгейін тексеру (Емтихан алушымен толтырылады)
Мен азаматтық авиацияның уәкілетті ұйымның тұлғасы ретінде жазбаша түрде штурман куәлігіне енгізілген әуе кемелері жайлы біліктілік белгілерге қатысты теориялық білімдерінің деңгейін тексеруге лайықты түрде қол қоямын, осы ретпен менің ……………………………………
.................................................. ...................................... осы нысандағы тестілеуден өткенімді және аяқтағанымды растаймын.
Оның куәлігін авиациялық бағалауда ............................... .......... (ұшақ типі) енгізу үшін, сондай-ақ өтініш беруші сол әуе кемесінде штурманның қызметтерін орындауға құзыретті екенін
Қолы ................................................. ............... Күні.......... ..................................................
Емтихан алушының Тегі Аты Әкесінің аты (бар болса) (бұдай-Т. А. Ә.)
................................................ ....... ……………
Компания .......................................... ...................................................................................
Компаниядағы лауазымы ............................................... .......................................................
5. ӘК типіне қарай біліктілік тексеру (Емтихан алушымен толтырылады)
Мен азаматтық авиацияның уәкілетті ұйымның тұлғасы ретінде жазбаша түрде, әуе кемесінде тәжірибелік дағдыларының деңгейін тексеруге лайықты түрде куәландырамын, яғни ӘК немесе бекітілген жаттығу құрылғысында
.................................................. .................................................. инженерлер тобындағы өтініш беруші қанағаттанарлық түрде орындады және бөтен адамның көмегінсіз аталған шарттарға, тексеру рәсімдеріне, іс-әрекетерге немесе жаттығуларға сәйкес менің қолым соларға қарсы тұр
Мәтін мазмұны
Тестілеуді сертификаттау
Тест күні
Ұшақтың тіркеу нөмірі немесе жаттығу құрылғысының коды
Емтихан алушының Т.А.Ә.
Емтихан алушының қолы
Күні
Лицензия нөмірі
Әуежай қызметтерінде ұшу алдындағы дайындық
ӘК ұшу алдындағы дайындық: ӘК сыртқы жағынан тексеру
Талап етілген құжаттардың бартта бар болуы
Бақылау тізбелерін пайдалану
Қалыпты навигациялық рәсімдер
Навигациялық әдістерді білу
Навигациялық әдістерді үйлестіру
Экипаж мүшелерімен өзара әрекеттесу
Авариялық рәсімдер
Ұшудан кейінгі тексеру, істен шығуларды және жарамсыздықтарды анықтау және кемелік құжаттарды дұрыс ресімдеу
Экипаждың ресурстарын басқару (CRM)
Ескерту: Егер жоғарыда көрсетілген тізімде нақты әуе кемесінің типі үшін сынаудың маңызды бабы болмаған жағдайда, бұл элемент жоғарыдағы бос бағанға қосылады.

3. Медицинская пригодность (Заполняется заявителем)
Класс медицинского сертификата
Дата последнего медицинского осмотра
Дата истечения срока
Только для уполномочен ной организации
4. Проверка уровня теоретических знаний (Заполняется экзаменатором)
Я, будучи лицом, должным образом назначенным уполномоченной организацией в письменной форме подписать проверку уровня теоретических знаний в отношении квалификационных отметок о воздушных судах, включенных в свидетельство штурмана, настоящим удостоверяют, что я удовлетворен тем, что .................................................. ...................................... завершил и прошел тест этой формы ..................................
Для включения ............................................. .......... (тип самолета) в авиационной оценке его свидетельства, и что заявитель компетентен выполнять функции штурмана на этом воздушном судне.
Подпись ................................................... Дата.......... ...................
Фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее – Ф.И.О.) экзаменатора
……………………………………………………………………..............................
Компания .......................................... .............................................
Должность в компании ............................................................
5. Квалификационная проверка по типу ВС (Заполняется экзаменатором)
Я, будучи лицом, должным образом, назначенным в письменной форме уполномоченной организацией на проведение проверки уровня практических навыков на воздушном судне, настоящим удостоверяю, что на ВС или утвержденном авиационным тренажере .................................................. . в группе штурманов заявитель выполнил удовлетворительно и без посторонней помощи в соответствии с изложенными условиями, процедуры, проверки, действия или упражнения, против которых стоит моя подпись.
Содержание теста
Сертификация теста
Дата теста
Регистрационный номер самолета или код тренажера
Ф.И.О. экзаменатора
Подпись экзаменатора
Дата
Номер лицензии
Предполетная подготовка в службах аэропорта
Предполетная подготовка на ВС: внешний осмотр ВС
Наличие на борту требуемых документов
Проверка и подготовка навигационного оборудования к полету
Использование контрольных перечней
Нормальные навигационные процедуры
Знание навигационных методовs
Координация навигационных методов
Взаимодействия с членами экипажа
Аварийные процедуры
Послеполетный осмотр, умение выявлять отказы и неисправности и правильно оформить судовую документацию
Управление ресурсами экипажа (CRM)
Примечание: Если в приведенном выше списке не содержится важная статья испытания для конкретного типа воздушного судна, этот элемент добавляется в свободную графу выше.

6. Дағдыларды тексеру бойынша есеп (Уәкілетті ұйымның инспекторы немесе емтихан алушы )
1. Емтихан алушы немесе инспектордың өтініші
Мен бұл өтініш берушінің тіркеу журналын және /немесе оқу журналын қарап шықтым, яғни бұл тұлға куәлікті алу үшін тиісті талаптарға сай екенін куәландырамын
Біліктілік белгілері
рұқсаттар
куәлікті тану
Мен ұшу кітапшасын/ бұл үміткердің дайынды туралы жазуларды төменде көрсетілген нәтижелермен рәсімдер мен талаптарға тиісті сәйкестігін тексердім:
мақұлданды
қабыл алынбады – қабыл алмау жайлы ескерту (түпнұсқасы қоса беріліп отыр)
Мен өтініш беруші радиотелефон байланысын жүргізу үшін тілдік талаптарға сәйкес екенін тексердім:
ағылшын тілі.
Қолы ................................................. ............... Күні......... ..................................................
Т.А.Ә. емтихан алушының
7. Уәкілетті ұйымның рұқсаты (уәкілетті ұйымның инспекторы немесе емтихан алушы)
1. Өтінім бойынша құжаттар ретке келтірілген, куәлік
біліктілік белгісі
рұқсат беру
немесе куәлікті тану
берілуі мүмкін.
Куәлік
біліктілік белгісі
рұқсат беру
немесе берілетін куәлікті тану
____________________________________
2. Өтінімде келесі құжаттама жоқ, сондай-ақ ол өтініш берушіге қайтарылады.
Жоқ құжаттама: ____________________________________________________ ______________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________
ТАӘ, тексеруді жүргізген лауазымдық тұлғаның лауазымы және уәкілетті ұйымның қолы,
_______________________________________________________ __________________
(Т.А.Ә. және лауазымы) (қолы)
Күні ______________________________ (дд / мм / гггг)
8. Уәкілетті ұйыммен беріледі (Уәкілетті ұйыммен толтырылады)
Берілген:
Куәлік ____________________ Әрекет ету мерзімінің аяқталу күні ___________
Біліктілік белгісі________ Әрекет ету мерзімінің аяқталу күні __________
Рұқсат ____________________ Әрекет ету мерзімінің аяқталу күні ___________
Куәлікті тану ______________ Әрекет ету мерзімі __________________
ТАӘ, куәлікті берген уәкілетті ұйымның лауазымдық тұлғаның қолы және лауазымы,
_______________________________________________________ __________________
(Т.А.Ә. және лауазымы) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 23 шілдедегі
№ 543
бұйрығына 5-қосымша
Авиация персоналы
куәліктерін беру және
қолданылу мерзімін ұзарту
қағидаларының
6-қосымшасы
Нысан
Бортинженер куәлігінің немесе біліктілік белгісінің қолданылу мерзімін ұзарту, беруге өтініш
1. Өтініш берушінің ақпараты (Өтініш берушімен толтырылады)
Лауазымы…………………..Аты ……………………. Тегі………………………………
Туған күні (күн, ай, жыл) …………………….. Ұлты…………………………..
Туған жері…………………………….. Ел ……………………………………
Тұрақты мекенжайы …………………………………………………………………
……………………………………………………Пошталық индекс……………………
Телефон нөмірі…………………………. Телефонның баламалы нөмірі ………………
E-mail:………………………………………………………………………………………
Пошталық мекенжайы
Пошталық индекс
ЖЕКЕ СӘЙКЕСТЕНДІРІЛГЕН НӨМЕРІ………
Заңмен қорғалатын құпиядан тұратын ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді пайдалануға келісемін _____________________________ " ____" _______________20 ж.
(қолы) …………
2. Өтініш берушінің декларациясы (Өтініш берушімен толтырылады )
Бұл ретте мен әуе кемесінің типі, штурманның уәкілеттігі туралы біліктілік белгілерін .(әуе кемесінің типі) енгізу үшін қажетті құжаттарды және менің штурман куәлігін (бар болған жағдайда) қоса беріп өтініш беремін.
Бұл нысанда келтірілген деректер дұрыс екендігін растаймын.
Өтініш берушінің қолы ................................................ ................ Күні……………………

6. Отчет о проверке навыков (Экзаменатор или инспектор уполномоченной организации)
1. Экзаменатор или заявление инспектора
Я лично просмотрел журнал регистрации и / или учебный журнал этого заявителя и удостоверяю, что данное лицо удовлетворяет соответствующим требованиям для получения:
свидетельства
;
квалификационной отметки
;
разрешения
;
признания свидетельства
.
Я лично проверил летную книжку/ записи о подготовке этого претендента в соответствии с соответствующими процедурами и требованиями с результатами, указанными ниже:
Одобрено
Отклонено - уведомление об отказе (оригинал прилагается)
Я лично проверил, что заявитель соответствует требованиям к языку для ведения радиотелефонной связи:
английский язык.
Подпись. …………………………….Дата..................................
Ф.И.О. экзаменатора........................... .......
7. Разрешение уполномоченной организацией (Заполняется уполномоченной организацией)
1. Документы для заявки в порядке, свидетельство
квалификационная отметка
разрешения или сертификат
могут быть выданы
Свидетельство
квалификационная отметкотметка
разрешение
или признание
свидетельства, которое выдается ____________________
2. В заявке отсутствует следующая документация, и она
будет возвращена заявителю
Отсутствующая документация: ______________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
ФИО, должность и подпись должностного лица уполномоченной организации, проводившего
проверку_________________________________________________________
(Ф.И.О. и должность) (подпись)
Дата _________________ (дд / мм / гггг)
8. Выдача уполномоченной организацией
(Заполняется уполномоченной организацией)
Выдано:
Свидетельство______ Дата истечения срока
действия _________
Квалификационная отметка_______________
Дата истечения срока действия __________
Разрешение ____________________________
Дата истечения срока действия __________
Признание свидетельства __________________
Срок действия ______________________
ФИО, должность и подпись должностного лица уполномоченной организации, по выдаче свидетельств
_________________________ ___________________
(Ф.И.О. и должность) (подпись)
Приложение 5
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 23 июля 2019 года № 543
Приложение 6
к Правилам выдачи и
продления срока действия
свидетельств авиационного персонала
Форма
Заявление для выдачи, продления срока действия свидетельства бортинженера или квалификационной отметки
1. Информация заявителя (Заполняется заявителем)
Должность……………………….…….. Имя ………….…………….
Фамилия……………………………………………………………….
Дата рождения (день, месяц, год) ………………………………….
Национальность……………………………………………………..
Место рождения…………………………………………………….
Страна …………………………………………………………….…
Постоянный адрес ………………………………………………….
Почтовый индекс……………………………………………………
Номер телефона…………………………. Альтернативный номер телефона……………………
E-mail:………………………………………………………………..
Почтовый адрес……………………………………………………..
Почтовый индекс……………………………………………………
Индивидуальный идентификационный номер …………….……………….
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах
_______________ "____" _________________ 20 __ года
(подпись)
2. Декларация заявителя (Заполняется заявителем)
Настоящим я подаю заявление на включение...................................... (тип воздушного судна) в квалификационную отметку о типе воздушного судна, полномочий бортинженера (бортмеханика) и прикладываю необходимые документы и мое свидетельство бортинженера (если имеется).
Я подтверждаю, что данные, приведенные в этой форме верны.
Подпись заявителя ................................................ ................ Дата………………………….

3. Медициналық жарамдылығы (Өтініш берушімен толтырылады)
Медициналық сертификаттың класы
Медициналық тексерудің соңғы күні
Мерзімнің аяқталу күні
Тек қана уәкілетті ұйым үшін
4. Теориялық білімдердің деңгейін тексеру (Емтихан алушымен толтырылады)
Мен азаматтық авиацияның уәкілетті ұйымның тұлғасы ретінде жазбаша түрде штурман куәлігіне енгізілген әуе кемелері жайлы біліктілік белгілерге қатысты теориялық білімдерінің деңгейін тексеруге лайықты түрде қол қоямын, осы ретпен менің …………………………………………
.................................................. ...................................... осы нысандағы тестілеуден өткенімді және аяқтағанымды растаймын.
Оның куәлігін авиациялық бағалауда ............................... .......... (ұшақ типі) енгізу үшін, сондай-ақ өтініш беруші сол әуе кемесінде штурманның қызметтерін орындауға құзыретті екенін куәландырамын.
Қолы ................................................. ............... Күні.......... ..................................................
Емтихан алушының Тегі Аты Әкесінің аты (бар болса) ....................................... ....... ……………
Компания .......................................... ...................................................................................
Компаниядағы лауазымы ............................................... .......................................................
5. ӘК типі туралы біліктілік белгі алатын Өтініш білдірушінің ӘК типіндегі ұшулар тәжірибесі (Өтініш берушімен толтырылады)
ӘК типі ............................................... .................................
Ұшуда бортинженерлердің (бортмеханик)жұмыс тәжірибесі:
(бастапқы типте кемінде 50 сағат, бұдан әрі 25 сағат)…………………….сағаттар
Бекітілген жаттығу құрылғысында жұмыс тәжірибесі:
(бастапқы типте кемінде 50 сағат
Содан кейінгі типтерде 25 сағат) ............................... сағат
Типтегі ең аз жалпы ұшу:
Бастапқы 100 сағат содан кейін 50 сағат
6. ӘК типіне қарай біліктілік тексеру (Емтихан алушымен толтырылады)
Мен азаматтық авиацияның уәкілетті ұйымның тұлғасы ретінде жазбаша түрде, әуе кемесінде тәжірибелік дағдыларының деңгейін тексеруге лайықты түрде куәландырамын, яғни ӘК немесе бекітілген жаттығу құрылғысында
.................................................. .................................................. инженерлер тобындағы өтініш беруші қанағаттанарлық түрде орындады және бөтен адамның көмегінсіз аталған шарттарға, тексеру рәсімдеріне, іс-әрекеттерге немесе жаттығуларға сәйкес менің қолым соларға қарсы тұр
Мәтін мазмұны
Тестілеуді сертификаттау
Тест күні
Ұшақтың тіркеу нөмірі немесе жаттықтыру құрылғысының коды
Емтихан алушының Т.А.Ә.
Емтихан алушының қолы
Күні
Лицензия нөмірі
ӘК ұшу алдында тексері және даярлау
Кемелік құжаттаманы тексеру
Жабдықтың және ӘК жүйелерінің жарамдылығын тексеру
Экипаж кабинасы мен жолаушы салонын сыртқы тексеру
Құжаттаманың ресімделуін тексеру
Бақылау тексерудің және бақылау картасының парағын дұрыс пайдалануын тексеру
Шағын газда қозғалтқыштардың жұмысы және қосу үрдісіндегі параметрлерді бақылау
Отын жүйесінің, ПОС, СКВ, басқару, тежеу мен жермен жүру алдында ӘК гидро жүйесін пайдалану рәсімдері
Экипаж мүшелерімен өзара әрекеттесу
Ұшудың берілген жылдамдығын ұстау және ұшақ жүйелері мен қозғалтқыштарының жұмысын бақылау
Ұшудың берілген жылдамдығын ұстау және ұшақ жүйелері мен қозғалтқыштарының жұмысын бақылау
Істен шығуларды жою
Авариялық рәсімдер
Ұшудан кейінгі тексеру, істен шығуларды және жарамсыздықтарды анықтау және кемелік құжаттарды дұрыс ресімдеуді білу
Экипаждың ресурстарын басқару (CRM)
Ескерту: Егер жоғарыда көрсетілген тізімде нақты әуе кемесінің типі үшін сынаудың маңызды бабы болмаған жағдайда, бұл элемент жоғарыдағы бос бағанға қосылады.

3. Медицинская пригодность (Заполняется заявителем)
Класс медицинского сертификата
Дата последнего медицинского осмотра
Дата истечения срока
Только для уполномоченной организации
4. Проверка уровня теоретических знаний (Заполняется экзаменатором)
Я, будучи лицом, должным образом назначенным уполномоченной организацией в письменной форме подписать проверку уровня теоретических знаний в отношении квалификационных отметок о воздушных судах, включенных в свидетельство бортинженера (бортмеханика), настоящим удостоверяю, что я удовлетворен тем, что ……… ...................................... завершил и прошел тест ...............................
Для включения ............................................. .......... (тип самолета) в его свидетельство, и что заявитель компетентен выполнять функции бортинженера (бортмеханика) на этом воздушном судне.
Подпись ................................................. ............... Дата.......... ..................................................
Фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее – Ф.И.О.) экзаменатора (заглавные буквы) .......................................... .......……………..
Компания .......................................... .................................................................
Должность в компании ............................................... .....................................
5. Опыт полетов на типе ВС, на который заявитель получает квалификационную отметку о типе ВС (Заполняется заявителем)
Тип ВС ...............................................
.................................
Опыт работы бортинженером
(бортмехаником) в полете:
(Минимум 50 часов на начальном
типе 25 часов в дальнейшем)…………
.часов
Опыт работы на
Утвержденном
тренажере:
(Максимум 50 часов на начальном типе
25 часов на последующих типах) ........
часов
Минимальный
Общий налет
На типе:
100 часов
Первоначально
50 часов
Впоследствии
6. Квалификационная проверка по типу ВС (Заполняется экзаменатором)
Я, будучи лицом, должным образом, назначенным в письменной форме уполномоченной организацией на проверку уровня практических навыков на воздушном судне, настоящим удостоверяю, что на ВС или утвержденном авиационным тренажере .................................................. ................................................. в группе инженеров заявитель выполнил удовлетворительно и без посторонней помощи в соответствии с изложенными условиями, процедуры проверки, действия или упражнения, против которых стоит моя подпись
Содержание теста
Сертификация теста
Дата теста
Регистрационный номер самолета или код тренажера
Ф.И.О. экзаменатора
Подпись экзаменатора
Дата
Номер лицензии
Предполетный осмотр и подготовка ВС
Проверка судовой документации
Проверка исправности оборудования и систем ВС.
Внутренний осмотр кабины экипажа и пассажирского салона
Проверка и оформление документации
Правильность использования листа контрольного осмотра и контрольной карты
Контроль параметров в процессе запуска и работе двигателей на малом газе
Процедуры эксплуатации топливной системы, ПОС, СКВ, управления, торможения и гидросистемы ВС перед выруливанием
Взаимодействия с членами экипажа
Контроль работу двигателей и систем самолета и выдерживание заданной скорости полета.
Контроль работу двигателей и систем самолета и выдерживание заданной скорости полета
Устранение неисправностей
Аварийные процедуры
Послеполетный осмотр, умение выявлять отказы и неисправности и правильно оформить судовую документацию
Управление ресурсами экипажа (CRM)
Примечание: Если в приведенном выше списке не содержится важная статья испытания для конкретного типа воздушного судна, этот элемент добавляется в свободную графу выше.

7. Дағдыларды тексеру бойынша есеп (Уәкілетті ұйымның инспекторы немесе емтихан алушы )
1. Емтихан алушы немесе инспектордың өтініші
Мен бұл өтініш берушінің тіркеу журналын және /немесе оқу журналын қарап шықтым, яғни бұл тұлға куәлікті алу үшін тиісті талаптарға сай екенін куәландырамын
Біліктілік белгілері
рұқсаттар
куәлікті мойындау
Мен ұшу кітапшасын/ бұл үміткердің дайынды туралы жазуларды төменде көрсетілген нәтижелермен рәсімдер мен талаптарға тиісті сәйкестігін тексердім:
мақұлданды
қабыл алынбады – қабыл алмау жайлы ескерту (түпнұсқасы қоса беріліп отыр)
Қолы ................................................. ............... Күні......... ..................................................
Емтихан алушының Тегі Аты Әкесінің аты (бар болса) (әрі қарай)
8. Уәкілетті ұйымның рұқсаты (Уәкілетті ұйымның инспекторы немесе емтихан алушы)
1. Өтінім бойынша құжаттар ретке келтірілген, куәлік
біліктілік белгісі
рұқсат беру
немесе куәлікті тану берілуі мүмкін. Куәлік
біліктілік белгісі
рұқсат беру
немесе берілетін куәлікті тану
____________________________________
2. Өтінімде келесі құжаттама жоқ, сондай-ақ ол өтініш берушіге қайтарылады.
Жоқ құжаттама: ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
ТАӘ, тексеруді жүргізген лауазымдық тұлғаның лауазымы және уәкілетті ұйымның қолы,
_______________________________________________________ __________________
(Т.А.Ә. және лауазымы) (қолы)
Күні ______________________________ (дд / мм / гггг)
9. Уәкілетті ұйыммен беріледі (Уәкілетті ұйыммен толтырылады)
Берілген:
Куәлік ____________________ Әрекет ету мерзімінің аяқталу күні ___________
Біліктілік белгісі________ Әрекет ету мерзімінің аяқталу күні __________
Рұқсат ____________________ Әрекет ету мерзімінің аяқталу күні ___________
Куәлікті тану ______________ Әрекет ету мерзімі __________________
ТАӘ, куәлікті берген уәкілетті ұйымның лауазымдық тұлғаның қолы және лауазымы,
_______________________________________________________ __________________
(Т.А.Ә. және лауазымы) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 23 шілдедегі
№ 543
бұйрығына 6-қосымша
Авиация персоналы
куәліктерін беру және
қолданылу мерзімін ұзарту
қағидаларының
13-қосымшасы
Кәсіби әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету сертификаттары үшін өтініштер
ӘК техникалық қызмет көрсету бойынша куәлікке өтініш және куәлікке қатысты іс-әрекет куәлігі (алғашқы рет/ өзгертулер мен толықтырулар енгізу / қайта жаңғырту немесе ұзарту)
Өтініш беруші туралы мәліметтер
Тегі мен инициалдары ……………………
Мекенжайы…………………
Азаматтығы ……………… Туған күні мен туған жері…………………………
AML куәлігінің детальдары (егер қолданылса)
№ …… куәлік берілген күні ……
Куәлікке №........... қосымшалар
Жұмыс орны туралы мәліметтер:
Ұйым атауы……………….
Мекенжайы…………………
ӘК ТҚ бойынша ұйымның мақұлдау сертификатының № ………………
Тел………………… Факс……………
Өтініш келесі мақсатпен (сәйкес боксты көрсетіңіз):
Алғашқы беру өзгерістер/толықтырулар енгізу куәлікті
жаңғырту (ұзарту)
Рейтингі А В1 В2 В3 С
Газотурбинді қозғалтқышы бар ұшақ
Поршеньді қозғалтқышы бар ұшақ
Газо-турбиндалы қозғалтқышы бар тікұшақ
Поршеньді қозғалтқышы бар тікұшақ
Авиациялық және радиоэлектрондық жабдық
Максималды ұшу салмағы 2250 кг кем емес
Герметикалы емес поршеньдік ӘК
ұшу салмағы 2250 кг кем емес
ауыр ӘК
ауыр емес басқа ӘК
ӘК түрлерін жазу/Рейтинг жазуы/ шектеулерді алу (егер қолданылса):
………………………………….…………………………………………………………………
Мен, жоғарыда көрсетілгенге сәйкес осы нысанды алғашқы рет/ өзгерістер мен толықтырулар енгізу үшін/ жаңғырту немесе ұзарту үшін қолданғым келеді және осы нысанға өтініш берген сәтте енгізілген ақпарат биязы екендігін растаймын.
Осымен, мен басқа мемлекеттерде берілген куәлік менде ешқашан болмағанын және ол кері қайтарылып тоқтатылмағанын растаймын.
Сонымен қатар кез келген биязы емес ақпарат мені куәлік иегері болу құқықтан айыратынын түсінемін.
Қолы ………………………. Аты…………………………. Күні………………………………
Мен келесі несиелерді талап еткім келеді (егер қолдануға болса ): …………………………
Уәкілетті ұйыммен мақұлданған оқыту ұйымда оқытуға несиелік тәжірибе ………………
Емтиханға эквивалентті сертификаттарға емтихандық несиелер.
…………………………….
Сәйкес сертификаттарды қоса беруіңізді өтінеміз.
Ұсынымдар (толтыруға міндетті емес): осымен өтінім білдіруші ӘК техникалық қызмет көрсету бойынша тәжірибесі мен білімдеріне Қазақстан Республикасындағы сәйкес талаптарға сай болуын растайды және уәкілетті ұйым куәлік беруге немесе оған жазбаларды жазуға ұсынылады.
Қолы …………………… Аты………………………………
Лауазымы……………………………Күні……………………………
Тек қана уәкілетті ұйымдары персоналының жазбалары үшін.
Осымен өтінім беруші ӘК ТҚ жөніндегі маманының куәлігін беруге, ұзартуға және оған жаңа жазбаларды жазуға Қазақстан Республикасының қолданыстағы талаптарына сай екендігін растайды.
Қолы …………………… Т.А.Ж. Күні……………………………
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 23 шілдедегі
№ 543
бұйрығына 7-қосымша
Авиация персоналы
куәліктерін беру және
қолданылу мерзімін ұзарту
қағидаларының
16-қосымшасы
Нысан
Авиациялық персоналдың үлгісі сертификатына қосымша парақ
I. Logo Aviation
Administration of
Kazakhstan
II. ATTACHMENT to the airline transport pilot licence
III. ATPL (A) №0001
IV. Name of holder in full
____________________
IX. The licence holder is granted to exercise the duties and
act as prescribed under the item II and
XII.
LICENCE VALIDITY………..
X. Licensed Officer
XI. Stamp
Signature
XII. Ratings
Туре:
Position:
Valid uпtil:
ATPL (A) №0001
XIII. Special remarks
IV. Other details Place of works
ATPL (A) №0001
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 23 шілдедегі
№ 543
бұйрығына 8-қосымша
Авиация персоналы
куәліктерін беру және
қолданылу мерзімін ұзарту
қағидаларының
17-қосымшасы
Нысан
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша персонал куәлігіне қосымша парақ
XV. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша персонал куәлігіне қосымша
Қосымша нөмірі ХХ ХХ ХХ (нөмірлеу ұсынылады – жылы және нөмірі тәртіп бойынша, нөмірлеу жыл басынан қайта басталады).
1. ӘК ТП куәлігі иегерінің тегі, аты.
2. Осы қосымша берілген куәліктің нөмірі.

7. Отчет о проверке навыков (Экзаменатор или инспектор уполномоченной организации)
1. Экзаменатор или заявление инспектора
Я лично просмотрел журнал регистрации и / или учебный журнал этого заявителя и удостоверяю, что данное лицо
удовлетворяет соответствующим требованиям для получения:
свидетельства
;
квалификационной отметки
;
разрешения
;
признания свидетельства
.
Я лично проверил летную книжку/ записи о подготовке этого претендента в соответствии с соответствующими процедурами и требованиями с результатами, указанными ниже:
Одобрено
Отклонено - уведомление об отказе (оригинал прилагается)
Подпись ............................. ............... Дата.......... ..................................................
Ф.И.О. экзаменатора (заглавные буквы) ................................................ ....... ………………..
8. Разрешение уполномоченной организацией (Заполняется уполномоченной организацией)
1. Документы для заявки в порядке, свидетельство
, квалификационная отметка
разрешения
или признание свидетельства
могут быть выданы.
Свидетельство
квалификационная отметка
разрешение
или
признание свидетельства
которое
выдается
______________________
2. В заявке отсутствует следующая документация, и она
будет возвращена заявителю
Отсутствующая документация:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ф.И.О, должность и подпись должностного лица уполномоченной организации, проводившего проверку_________________________________ ____________________ (Ф.И.О. и должность) (подпись)
Дата _______________________ (дд / мм / гггг)
9. Выдача уполномоченной организацией (Заполняется уполномоченной организацией)
Выдано:
Свидетельство __________________
Дата истечения срока действия ____________
Квалификационная отметка______________
Дата истечения срока действия _________
Разрешение ____________________________
Дата истечения срока действия _________
Признание свидетельства _____________________
Срок действия __________________
Ф.И.О, должность и подпись должностного лица уполномоченной организации, по выдаче свидетельств
(Ф.И.О. и должность) (подпись)
Приложение 6
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 23 июля 2019 года № 543
Приложение 13
к Правилам выдачи и
продления срока действия
свидетельств авиационного персонала
Форма
Заявление для свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов
Заявление для свидетельства по техническому обслуживанию ВС и действий в отношении свидетельства (впервые/ внесения изменений или дополнений / возобновление или продление)
Данные заявителя
Фамилия и инициалы ……………………
Адрес…………………
Гражданство ……………… Дата и место рождения …………………………
Индивидуальный идентификационный номер………………….
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах _________________ "____" ____________ 20 __ года
(подпись)
Детали свидетельства AML (если применимо)
Свидетельство № …………………………… Дата выдачи …………………..
№ приложения к свидетельству………………………………………………..
Детали о месте работы:
Название организации………………………………………………………….
Адрес…………………………………………………………………………….
Номер одобрительного сертификата организации по ТО ВС ………………
Тел………………………………… Факс………………………………………
Заявление с целью (отметьте соответствующий бокс):
первоначальная выдача
внесение изменений/дополнений
Возобновление (продление) свидетельства
Рейтинг
А
В1
В2
В3
С
Самолет с газотурбинными двигателями
Самолет с поршневыми двигателями
Вертолет с газотурбинными двигателями
Вертолет с поршневыми двигателями
Авиационное и радиоэлектронное оборудование
Негерметичные поршневые ВС с максимальной
взлетной массой менее 2250 кг
Тяжелые ВС
ВС иные, чем тяжелые
Запись типа ВС/ Запись рейтинга/ Снятие ограничений (если применимо): ………………………………….…………………………………………………………………………………
Я желаю применить эту форму для выдачи свидетельства впервые /внесения изменений или дополнений/ возобновления или продления, как мною отмечено выше и подтверждаю, что информация, внесенная в эту форму на момент подачи заявления корректна.
Настоящим я подтверждаю, что никогда не имел свидетельство, выпущено в других странах, которое было отозвано или приостановлено в любой из них.
Я также понимаю, что любая некорректная информация может лишить меня права обладания свидетельством AML.
Подпись ………………………. Имя…………………………. Дата……………………………………….
Я желаю затребовать следующие кредиты (если применимо): ……………………………..
Кредитный опыт для обучения в обучающей организации, одобренной уполномоченной организацией …………………………….
Экзаменационные кредиты для сертификатов, эквивалентных экзамену.…………………………….
Пожалуйста, приложите соответствующие сертификаты.
Рекомендации (не обязательно к заполнению): настоящим подтверждается, что заявитель отвечает соответствующим требованиям Республики Казахстан по знаниям и опыту технического обслуживания ВС и рекомендуется, чтобы уполномоченная организация выдал свидетельство или сделал в нем записи.
Подпись …………………… Имя ………………………………
Должность……………………………Дата……………………
Только для записей персонала уполномоченной организации.
Настоящим подтверждается, что заявитель отвечает действующим требованиям Республики Казахстан по выдаче, продлению свидетельства персонала по ТО ВС и внесению в него новых записей.
Подпись ……………………
……………………………………………………………….
Фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее – Ф.И.О.) Дата……………………………
Приложение 7
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 23 июля 2019 года № 543
Приложение 16
к Правилам выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала
Форма
Вкладыш в свидетельство авиационного персонала
I.
Logo
Aviation
Administration of
Kazakhstan
II. ATTACHMENT to the airline transport pilot licence
III. ATPL (A) №0001
IV. Name of holder in full
____________________
IX. The licence holder is granted to
exercise the duties and act as
prescribed under the item II and
XII.
LICENCE VALIDITY………..
X. Licensed Officer
XI. Stamp
Signature
XII. Ratings
Туре:
Position:
Valid uпtil:
ATPL (A) №0001
XIII. Special remarks
IV. Other details
Place of works
ATPL (A) №0001
Приложение 8
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 23 июля 2019 года № 543
Приложение 17
к Правилам выдачи и
продления срока действия
свидетельств авиационного персонала
Форма
Вкладыш к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов
XV. Приложение к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов
Номер приложения ХХ ХХ ХХ (рекомендуется нумерация – год и номер по порядку, нумерация с начала года начинается заново).
1. Фамилия, имя обладателя свидетельства по ТО ВС.
2. Номер свидетельства, к которому выдано данное приложение.

3. Шарты.
3.1 Куәлікке оның иегері қол қояды.
3.2 Осы қосымшаның "Санаттары/Categories" бөліміне енгізілген санаттар туралы белгілер өздігінен оның иегеріне ӘК пайдалануға рұқсат беру туралы сертификат шығаруға рұқсат бермейді.
3.3 Барлық санаттар үшін "Ratings" бөліміне енгізілген жазбалары бар куәлік 1ИКАО қосымшасының мақсаттарына сәйкес келеді.
3.4 Осы куәліктің иегерінің құқықтары Қазақстан Республикасының ұлттық қағидаларында сипатталған.
3.5 Куәлік осы Қосымшаның (5-тармақ) "Шектеулер / Limitations" бағанында айқындалған күнге дейін қолданыста болады, егер осы уақытқа дейін куәлік тоқтатылмаса немесе кері қайтарылмаса. Егер шектеулер болмаса куәліктің қолданылу мерзімі 5 жылға тең.
3.6 ӘК ТҚ жөніндегі куәліктің ұстаушысы өз уәкілеттілігін мыналарға қатысты қолдана алады:
a) ұшуға жарамдылықты қолдау бойынша Қазақстан Республикасында қолданылатын талаптарға және ӘҚ ТҚ бойынша ұйымдарға қойылатын талаптарға сәйкес, және
b) егер өз уәкілеттігін қолдану кезінде:
●
Өткен 2 жылдық кезең ішінде оның тиісті ӘК түріне ТҚ бойынша 6 ай тәжірибесі болса, немесе
●
Бастапқы 2 жылдық кезең ішінде оған тиісті құқықтарды бастапқы беру мақсатында куәлікке тиісті ӘК түрінің рейтингін енгізу үшін барлық талаптарды, және
c) егер оның ӘК рейтингі болса; және
d) егер ол техникалық құжаттамалар мен процедуралар жазылған тілде (тілдерде) түсінікті деңгейде оқи, жаза және сөйлей алса.
3.7 Куәлік осы Қосымшасыз қолданылмайды.
3.8 Қосымшаның жеке нөмірі куәліктің "SpecialRemarks" бөлімінде көрсетіледі.
4. куәліктің санаты
Санаттар
А
В1
В2
С
Газтурбиналы қозғалтқыштары бар ұшақтар
Қолданылмайды
Қолданылмайды
Поршенді қозғалтқыштары бар ұшақтар
Қолданылмайды
Қолданылмайды
Газтурбиналы қозғалтқыштары бар тікұшақтар
Қолданылмайды
Қолданылмайды
Поршенді қозғалтқыштары бар тікұшақтар
Қолданылмайды
Қолданылмайды
ӘК авиациялық және радиоэлектронды жабдығы
Қолданылмайды
Қолданылмайды
Қолданылмайды
Қолданылмайды
Көпқозғалтқышты ӘК
Қолданылмайды
Қолданылмайды
Қолданылмайды
Көпқозғалтқыштыдан басқа ӘК
Қолданылмайды
Қолданылмайды
Қолданылмайды
5. Шектеулер: (егер шектеулер болмаса, олар көрсетіледі / егер болмаса "жоқ" деп жазылады).
Уәкілетті ұйымның жауапты тұлғасының қолы мен мөрі.
Қосымшаны беру күні. ҚР ИДМ Азаматтық авиация комитетінің мөрі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 23 шілдедегі
№ 543
бұйрығына 9-қосымша
Авиация персоналы
куәліктерін беру және
қолданылу мерзімін ұзарту
қағидаларының
20-қосымшасы
ӘК рейтингі бойынша талаптар.
ӘК тобы

3. Условия.
3.1 Свидетельство подписывается его обладателем.
3.2 Отметки о категориях, внесенные в раздел "Категории/Categories" настоящего Приложения сами по себе не разрешают ее обладателю выпускать сертификат о допуске к эксплуатации ВС.
3.3 Свидетельство с внесенными записями в раздел "Ratings" для всех категорий, соответствуют целям Приложения 1 ИКАО.
3.4 Права обладателя этого свидетельства описаны в национальных правилах Республики Казахстан.
3.5 Свидетельство остается действительным до даты, определенной в графе "Ограничения / Limitations" настоящего Приложения (пункт 5), если до этого свидетельство не будет приостановлено или отозвано. Если ограничений нет, срок действия свидетельства равен 5 годам со дня его выдачи.
3.6 Держатель свидетельства персонала по ТО ВС может применять свои полномочия:
в соответствии с применимыми требованиями Республики Казахстан по поддержанию летной годности и требованиями, предъявляемыми к организациям по ТО ВС, и
если на момент применения своих полномочий:
в предшествующий 2-х летний период он/она имеет либо 6 месяцев опыта в ТО соответствующего типа ВС, либо
в первоначальный 2-х летний период он/она выполнил все требования для внесения рейтинга соответствующего типа ВС в свидетельство с целью начальной выдачи ему соответствующих прав, и
если он/она имеет рейтинг ВС; и
если он/она может читать, писать и говорить на понятном уровне языка (языков), на котором написана техническая документация и процедуры.
3.7 Свидетельство является не действительным без данного Приложения.
3.8 Индивидуальный номер приложения указывается в разделе "SpecialRemarks" свидетельства.
4.Категории свидетельства
Категории
А
В1
В2
С
Самолеты с газотурбинными двигателями
Не применимо
Не применимо
Самолеты с поршневыми двигателями
Не применимо
Не применимо
Вертолеты с газотурбинными двигателями
Не применимо
Не применимо
Вертолеты с поршневыми двигателями
Не применимо
Не применимо
Авиационное и радиоэлектронное оборудование ВС
Не применимо
Не применимо
Не применимо
Многодвигательные ВС
Не применимо
Не применимо
Не применимо
ВС иные, чем многодвигательные
Не применимо
Не применимо
Не применимо
5. Ограничения: (если ограничения есть, то они указываются / если ограничений нет, то пишется "нет").
Подпись и печать ответственного лица уполномоченной организации.
Дата выдачи приложения.
Печать Уполномоченной организации
Приложение 9
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 23 июля 2019 года № 543
Приложение 20
к Правилам выдачи и
продления срока действия
свидетельств авиационного персонала
Требования по рейтингам ВС.
Группа ВС

"В1"/"В3" санатты куәлік
"В2" санатты куәлік
"С" санатты куәлік
1-топ
- Множылвигателді ӘК
- Множылвигателді тікұшақтар
- FL290 эшелонынан жоғары сертификатталған тікұшақтар
- Электрлік алыстан басқару жүйесімен жабдықталған ӘК
- Уәкілетті ұйым айқындаған басқа да ӘК
("В1" үшін)
ӘК ТҮРІНІҢ ЖЕКЕ РЕЙТИНГІ
ӘК түрі бойынша оқу:
- Теория + емтихан
- Тәжірибелік элементті бағалау
Оған қоса
Тәжірибелік тағылымдама (куәліктің қосымша санаты бойынша бірінші ӘК үшін)
ӘК ТҮРІНІҢ ЖЕКЕ РЕЙТИНГІ
ӘК түрі бойынша оқу:
- Теория + емтихан
- Тәжірибелік элементті бағалау
Оған қоса
Тәжірибелік тағылымдама (куәліктің қосымша санаты бойынша бірінші ӘК үшін)
ӘК ТҮРІНІҢ ЖЕКЕ РЕЙТИНГІ
ӘК түрі бойынша оқу:
- Теория + емтихан
См. (**)
2 тап
Кіші топтар:
2a: Бір газ турбиналы қозғалтқыштары бар ұшақтар См.(*)
2b: Бір газ турбиналы қозғалтқыштары бар тікұшақтар См.(*)
2c: Поршинді қозғалтқыштары бар тікұшақтар См.(*)
(*)1-топта сыныпталғандарды алып тастағанда.
("В1.1", "В1.3", "В1.4" үшін)
ӘК ТҮРІ БОЙЫНША ЖЕКЕ РЕЙТИНГ
(ӘК түрі бойынша оқу+ практикалық тәжірибе (OJT)) немесе (ӘК түрі бойынша емтихан + практикалық тәжірибе)
ҚОСЫМША ТОПТЫҢ ТОЛЫҚ РЕЙТИНГІ
(ӘК түрі бойынша оқу+ практикалық тәжірибе (OJT)) немесе (ӘК түрі бойынша емтихан + практикалық тәжірибе) осы қосымша топта берілген кемінде 3 ӘК
Өндіруші ҚОСЫМША ТОБЫНЫҢ РЕЙТИНГІ (ӘК түрі бойынша оқу+ практикалық тәжірибе (OJT)) немесе (ӘК түрі бойынша емтихан + практикалық тәжірибе) осы қосымша топта берілген кемінде 2 ӘК
ӘК ТҮРІ БОЙЫНША ЖЕКЕ РЕЙТИНГ
(ӘК түрі бойынша оқу+ практикалық тәжірибе немесе (ӘК түрі бойынша емтихан + практикалық тәжірибе)
ҚОСЫМША ТОПТЫҢ ТОЛЫҚ РЕЙТИНГІ
Практикалық тәжірибені көрсетуге негізделген
Өндіруші ҚОСЫМША ТОБЫНЫҢ РЕЙТИНГІ
Практикалық тәжірибені көрсетуге негізделген
ӘК ТҮРІ БОЙЫНША ЖЕКЕ РЕЙТИНГ
ӘК түрі бойынша оқу немесе ӘК түрі бойынша емтихан
ҚОСЫМША ТОПТЫҢ ТОЛЫҚ РЕЙТИНГІ
осы қосымша топта берілген кемінде 3 ӘК бойынша ӘК түрі бойынша оқу немесе ӘК түрі бойынша емтихан
Өндіруші ҚОСЫМША ТОБЫНЫҢ РЕЙТИНГІ осы қосымша топта берілген кемінде 2 ӘК бойынша ӘК түрі бойынша оқу немесе ӘК түрі бойынша емтихан
3-топ. Поршенді ұшақтар (1-топта сыныпталғандарды алып тастағанда)
(В1.2 үшін)
ӘК ТҮРІ БОЙЫНША ЖЕКЕ РЕЙТИНГ
(ӘК түрі бойынша оқу+ практикалық тағылымдама (OJT)) немесе (ӘК түрі бойынша емтихан + практикалық тәжірибе)
3 ҚОСЫМША ТОПТЫҢ ТОЛЫҚ РЕЙТИНГІ
Практикалық тәжірибені көрсетуге негізделген
Ограничения:
Саңылаулы ұшақтар
Металл ұшақтар
Композитті ұшақтар
Ағаш ұшақтар
Құбырлы металл және матадан жасалған ұшақтар
ӘК ТҮРІ БОЙЫНША ЖЕКЕ РЕЙТИНГ
(ӘК түрі бойынша оқу+ практикалық тағылымдама (OJT)) немесе (ӘК түрі бойынша емтихан + практикалық тәжірибе)
3 ҚОСЫМША ТОПТЫҢ ТОЛЫҚ РЕЙТИНГІ
Практикалық тәжірибені көрсетуге негізделген
ӘК ТҮРІ БОЙЫНША ЖЕКЕ РЕЙТИНГ
ӘК түрі бойынша оқу немесе ӘК түрі бойынша емтихан
3 ҚОСЫМША ТОПТЫҢ ТОЛЫҚ РЕЙТИНГІ
Практикалық тәжірибені көрсетуге негізделген
2250 кг тең және аз МТОМ максималды ұшу массасымен жеңіл авиацияның саңылаусыз поршенді ӘК
("В3" үшін)
(ӘК түрі бойынша емтихан + практикалық тәжірибе)
Қолданылмайды
Қолданылмайды

Свидетельство категорий "В1"/"В3"
Свидетельство категории "В2"
Свидетельство категории "С"
Группа 1
Многодвигательные ВС--- Многодвигательные вертолеты
--- Самолеты, сертифицированные выше эшелона FL290
--- ВС, оборудованные электродистанционной системой управления
--- Другие ВС, которые определены уполномоченной организацией
(Для "В1")
Индивидуальный РЕЙТИНГ ТИПА ВС
Обучение на тип ВС: --- Теория + экзамен
--- Оценка практического элемента
Плюс
Практическая стажировка (для первого ВС в подкатегории свидетельства)
Индивидуальный РЕЙТИНГ ТИПА ВС
Обучение на тип ВС:
--- Теория + экзамен
--- Оценка практического элемента
Плюс
Практическая стажировка (для первого ВС в подкатегории свидетельства)
Индивидуальный РЕЙТИНГ ТИПА ВС
Обучение на тип ВС--- теория + экзамен
См. (**)
Группа 2
Подгруппы:
2a: Самолеты с одним газотурбинным двигателем См.(*)
2b: Вертолеты с одним газотурбинным двигателем См. (*)
2c: Вертолеты с одним поршневым двигателем (*)
(*) Исключая те, которые классифицированы
в группе 1.
(Для "В1.1", "В1.3", "В1.4")
Индивидуальный РЕЙТИНГ ТИПА ВС
(Обучение на тип ВС + практическая стажировка (OJT)) или (экзамен на тип ВС + практический опыт)
Полный РЕЙТИНГ ПОДГРУППЫ
(обучение на тип ВС+ практическая стажировка (OJT)) или (экзамен на тип ВС +практический опыт) по крайней мере на 3-х представленных в этой подгруппе ВС
РЕЙТИНГ ПОДГРУППЫ
производителя (обучение на тип ВС + практическая стажировка (OJT)) или (экзамен на тип ВС +практический опыт) по крайней мере на 2-х представленных в этой подгруппе ВС)
Индивидуальный РЕЙТИНГ ТИПА ВС
Обучение на тип ВС + практическая стажировка) или (экзамен на тип ВС + практический опыт)
Полный РЕЙТИНГ ПОДГРУППЫ
базирующийся на демонстрации практического опыта
РЕЙТИНГ ПОДГРУППЫ производителя
базирующийся на демонстрации практического опыта
Индивидуальный РЕЙТИНГ ТИПА ВС
Обучение на тип ВС или экзамен на тип ВС
Полный РЕЙТИНГ ПОДГРУППЫ
обучение на тип ВС или экзамен по крайней мере по 3-м типам ВС, представленным в этой подгруппе
РЕЙТИНГ ПОДГРУППЫ производителя
обучение на тип ВС по крайней мере на 2-а типа ВС, представленных в этой подгруппе производителя ВС
Группа 3. Поршневые самолеты
(исключая те, которые классифицированы в группе 1)
(для В1.2)
Индивидуальный РЕЙТИНГ ТИПА ВС
(обучение на тип ВС +практическая стажировка (OJT)) или (экзамен на тип ВС + практический опыт)
Полный РЕЙТИНГ 3-й ПОДГРУППЫ
базирующийся на демонстрации практического опыта Ограничения:
Герметичные самолеты
Металлические самолеты
Композитные самолеты
Деревянные самолеты
Металлические трубчатые и тканевые самолеты
Индивидуальный РЕЙТИНГ ТИПА ВС
(обучение на тип ВС + практическая стажировка (OJT)) или (экзамен на тип ВС + практический опыт)
Полный РЕЙТИНГ 3-й ПОДГРУППЫ
базирующийся на демонстрации практического опыта
Индивидуальный РЕЙТИНГТИПА ВС
Обучение на тип ВС или экзамен на тип ВС
Полный РЕЙТИНГ 3-й ПОДГРУППЫ
базирующийся на демонстрации практического опыта
Негерметичным поршневые ВС легкой авиации с максимальной взлетной массой МТОМ равной и ниже 2250 кг
(для "В3")
(экзамен на тип ВС + практический опыт)
Не применимо
Не применимо