Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің "Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдаудың (жалға берудің) үлгілік шартын бекіту туралы" 2015 жылғы 17 наурыздағы № 211 және "Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 17 наурыздағы № 212 бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 24 шілдедегі № 67 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 26 шілдеде № 19091 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің "Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдаудың (жалға берудің) үлгілік шартын бекіту туралы" 2015 жылғы 17 наурыздағы № 211 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлердiң мемлекеттiк тіркелімінде № 10479 тіркелді, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 27 наурызда жарияланды) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдаудың (жалға берудің) үлгілік шартында:
9-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) объектіні қабылдау-тапсыру актісін бекіткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде осы шарт бойынша мәліметтердің мемлекеттік мүлік тізіліміне (бұдан әрі - тізілім) енгізілуін қамтамасыз етуге міндетті";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Жалға алушы:
1)__________________________________________ кешіктірмей ай сайын
(жалдау ақысын төлеу мерзімдері)
жалдау ақысын, сондай-ақ басқа да жалдау төлемдерін (айыппұлдарды, өсімақыларды) енгізуге;
2) төлем тапсырмасына немесе жалдау төлемін төлегендігі туралы түбіртектегі "төлемнің мақсаты" жолына мынадай мәліметтерді:
жалға алушының жеке сәйкестендіру нөмірін немесе бизнес жеке сәйкестендіру нөмірін;
тізілімнің веб-порталы беретін мүліктік жалдауға (жалға алуға) шартының сәйкестендіргішін енгізуге;
3) жалдау ақысын (айыппұлдарды, өсімпұлдарды) енгізгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде тізілімнің веб-порталында шарт бойынша есеп айырысуға салыстыруды жүргізуге;
4) қабылданған объектіні шартта көзделген мақсаттарда ғана пайдалануға;
5) объектіні тиісті тәртіпте ұстауға, объектіге немесе онда орналасқан инженерлік коммуникацияларға зақым келтіруі мүмкін әрекеттерді жасамауға;
6) объектіні дұрыс жағдайда ұстауға, өз есебінен ағымдағы жөндеу жүргізуге және мүлікті ұстау бойынша шығыстарды көтеруге, сондай-ақ тараптармен келісілген мерзімдерде күрделі жөндеу жүргізуге;
7) жалға алушының кінәсінен, сол сияқты табиғи тозуға байланысты объектінің жекелеген элементтері істен шыққан жағдайда, жөндеу жұмыстарын өз қаражаты есебінен жүргізуге;

О внесении изменений в приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 211 "Об утверждении типового договора имущественного найма (аренды) государственного имущества" и от 17 марта 2015 года № 212 "Об утверждении Правил передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду)"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 июля 2019 года № 67. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2019 года № 19091
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 211 "Об утверждении типового договора имущественного найма (аренды) государственного имущества" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10479, опубликован 27 марта 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Типовом договоре имущественного найма (аренды) государственного имущества, утвержденном указанным приказом:
подпункт 5) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"5) в течение трех рабочих дней после утверждения акта приема-передачи объекта обеспечить включение сведений по настоящему договору в реестр государственного имущества (далее – реестр).";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Наниматель обязан:
1) вносить ежемесячно арендную плату, а также другие арендные платежи (штрафов, пени) не позднее ________________________________;
(сроки внесения арендной платы)
2) вносить в платежное поручение или квитанцию об оплате арендного платежа следующие сведения в поле "назначение платежа":
индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер нанимателя;
идентификатор договора имущественного найма (аренды), присваиваемый веб-порталом реестра;
3) производить на веб-портале реестра сверку расчетов по договору в течение пяти рабочих дней после внесения арендной платы (штрафов, пени);
4) использовать принятый объект исключительно в целях, предусмотренных договором;
5) содержать объект в надлежащем порядке, не совершать действий, способных вызвать повреждение объекта или расположенных в нем инженерных коммуникаций;
6) поддерживать объект в исправном состоянии, производить за свой счет текущий ремонт и нести расходы по содержанию имущества, а также производить капитальный ремонт в согласованные сторонами сроки;
7) в случае выхода из строя отдельных элементов объекта, инженерного оборудования, как по вине нанимателя, так и в силу естественного износа, производить ремонтные работы за свой счет;

8) жалға берушінің алдын ала жазбаша рұқсатынсыз объектіні, онда орналасқан желілер мен коммуникацияларды қайта жоспарлауды немесе қайта жабдықтауды жүзеге асырмауға;
9) объектіге және объект орналасқан жер учаскесіне жалға берушінің, санитариялық-элидемиологиялық қадағалау қызметі және объектіні пайдалану мен қолдану тәртібіне қатысты нормалардың сақталуын бақылайтын басқа да мемлекеттік органдардың өкілдерін кедергісіз жіберуге, олар белгілеген мерзімдерде тіркелген бұзушылықтарды жоюға;
10) шарт бойынша өз құқықтарын кепілге бермеуге, оларды шаруашылық серіктестіктердің, акционерлік қоғамдардың жарғылық капиталына салым немесе өндірістік кооперативке жарна ретінде салмауға;
11) осы шарттың аяқталу мерзіміне дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей тізілімнің веб-порталында электрондық нысанда шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға өтініш береді. Мұндай өтініштің болмауы жалға берушіге объектіні өзге заңды немесе жеке тұлғаларға мүліктік жалдауға (жалға алуға) негіз болады;
12) шартты бұзған немесе шарттың қолданылу мерзімі аяқталған жағдайда, жалға алушы мен баланс ұстаушы қолдарын қойған және жалға беруші бекіткен қабылдау-тапсыру актісі бойынша баланс ұстаушыға күнтізбелік он күн ішінде объектіні қайтаруды қамтамасыз етуге;
13) жалға алушының кінәсінен объекті пайдалануға жарамсыз жағдайға келтірілген жағдайда, өз қаражаты есебінен қалпына келтіру жұмыстарын жүзеге асыруға;
14) объектіні жұмыс істемейтін немесе қанағаттанарлықсыз техникалық күйінде (нормативтік көрсеткіштерден асатын тозумен) қайтарған жағдайда, шығынды өтеуге міндетті.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Тендер өткізбестен мүліктік жалдауға (жалға алуға) берілген жылжымайтын мүлік бойынша жалдау ақысының мөлшері, базалық мөлшерлемесі мен қолданылатын коэффициенттер мөлшері өзгертілген жағдайда, жалға берушінің талабы бойынша қайта қаралады.
Тендер өткізу арқылы мүліктік жалдауға (жалға алуға) берілген жылжымайтын мүлік бойынша жалдау ақысының есебі, егер жалға алушы тендерде ұсынған жалдау ақысының мөлшері Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 212 бұйрығымен бекітілген (Нормативтiк құқықтық актiлердiң мемлекеттiк тізілімінде № 10467 болып тіркелген) Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға беру қағидаларының 49-тармағына сәйкес есептелген жалгерлік ақысының мөлшерінен төмен болған жағдайда жалға берушінің талабына сәйкес өткізіледі.
Жалдау ақысының мөлшері өзгерген кезде жалға беруші жалға алушыны жалдау ақысын енгізудің кезекті мерзіміне дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей хабардар етеді.".

8) не осуществлять без предварительного письменного разрешения наймодателя перепланировку или переоборудование объекта, расположенных в нем сетей и коммуникаций;
9) беспрепятственно допускать на объект и земельный участок, на котором находится объект, представителей наймодателя, служб санитарно-эпидемиологического надзора и других государственных органов, контролирующих соблюдение норм, касающихся порядка использования и эксплуатации объекта, в установленные ими сроки устранять зафиксированные нарушения;
10) не передавать свои права по договору в залог, не вносить их в качестве вклада в уставный капитал хозяйственных товариществ, акционерных обществ или взноса в производственный кооператив;
11) не позднее десяти рабочих дней до срока завершения настоящего договора на веб-портале реестра в электронной форме подать заявление о продлении срока действия договора. Отсутствие такового заявления дает основание наймодателю передать объект в имущественный наем (аренду) другим юридическим или физическим лицам;
12) при расторжении или истечении срока договора обеспечить возврат объекта в течение десяти календарных дней балансодержателю по акту приема-передачи, подписанному нанимателем и балансодержателем и утвержденному наймодателем;
13) в случае приведения объекта в состояние, непригодное для использования по вине нанимателя, осуществить восстановительные работы за счет собственных средств;
14) возместить ущерб в случае возврата объекта в нерабочем или неудовлетворительном техническом состоянии (с износом, превышающим нормативные показатели).";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Размер арендной платы по недвижимому имуществу, переданному в имущественный найм (аренду) без проведения тендера, пересматривается по требованию наймодателя в случае изменения базовой ставки арендной платы и размеров применяемых коэффициентов.
Расчет арендной платы по недвижимому имуществу, переданному в имущественный найм (аренду) путем проведения тендера, пересматривается по требованию наймодателя в случае, если размер арендной платы, предложенной нанимателем на тендере меньше размера арендной платы, проводится в соответствии с пунктом 49 Правил передачи государственного имущества в имущественный наем, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 212 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10467).
При изменении размера арендной платы наймодатель уведомляет нанимателя не позднее тридцати календарных дней до очередного срока внесения арендной платы.".

2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің "Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 17 наурыздағы № 212 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлерiнiң мемлекеттiк тізілімінде № 10467 тіркелді, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 3 сәуірде жарияланды) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. Мемлекеттік активтерді басқару саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 24 шілдедегі
№ 67 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 17 наурыздағы
№ 212 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік мүлікті мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң) 74-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру тәртібін айқындайды.

2. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 212 "Об утверждении Правил передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10467, опубликован 3 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду), утвержденные указанным приказом изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту политики управления государственными активами в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
инистерство финансов
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 24 июля 2019 года № 67
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 марта 2015 года № 212
Правила передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду) (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 74 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" (далее – Закон) и определяют порядок передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду).

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жалға беруші - Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган) не жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты, сондай-ақ аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі;
2) жалдаушы (жалға алушы) - егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалар;
3) кепілдік жарнасы - тендерге қатысу үшін жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлға енгізетін ақшалай сома;
4) қатысушы - тендерге қатысу үшін белгіленген тәртіппен тіркелген жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлға;
5) мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі - бірыңғай оператор) - "Мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай операторды айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 15 шілдедегі № 802 қаулысына бойынша айқындалған, өзіне мемлекеттік мүлікті ұйымдастыру және есепке алу саласында бірыңғай техникалық саясатты іске асыру жөніндегі міндеттер, сондай-ақ Заңның 14-бабына сәйкес мемлекеттiк мүлік жөніндегі уәкiлеттi орган бекiткен тiзбеге сәйкес мемлекеттiк мүлік жөніндегі уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiнiң активтерін басқару мен пайдалану жөніндегі функциялар жүктелген жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлға;
6) мүліктік жалдау (жалға алу) объектісі (бұдан әрі - объект) - Су шаруашылығы құрылыстарын, жер учаскелерін, тұрғын үй қорын және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне бекітіліп берілген мүлікті, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери мүлкі мен пайдаланылмайтын әскери мүлкін, мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының дене шынықтыру-сауықтыру және спорт құрылыстарын қоспағанда, мемлекеттік меншіктегі жылжымалы және жылжымайтын мүлік (заттар).
Ақша, бағалы қағаздар және мемлекеттің мүліктік құқықтары мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру шартының объектісі (нысанасы) болып табылмайды;
7) тендер - бұл жалға беруші өзі ұсынған бастапқы шарттар негізінде жалға берушіге объекті үшін ең көп жалдау ақысын ұсынатын тендерге жалғыз қатысушымен немесе қатысушылардың бірімен шарт жасасуға міндеттенетін тізілімнің веб-порталын пайдалана отырып, электрондық форматта өткізілетін объектілерді мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру жөніндегі сауда-саттық нысаны;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) наймодатель – уполномоченный орган по государственному имуществу или местный исполнительный орган (исполнительный орган финансируемый из местного бюджета) либо по согласованию с собранием местного сообщества аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, а также аким города районного значения, села, поселка, сельского округа;
2) наниматель (арендатор) – физические и негосударственные юридические лица, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан;
3) гарантийный взнос – денежная сумма, вносимая физическим или негосударственным юридическим лицом для участия в тендере;
4) участник – физическое или негосударственное юридическое лицо, зарегистрированное в установленном порядке для участия в тендере;
5) единый оператор в сфере учета государственного имущества (далее – единый оператор) – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, определенное в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июля 2011 года № 802 "Об определении единого оператора в сфере учета государственного имущества", на которое возложены задачи по реализации единой технической политики в сфере организации и учета государственного имущества, а также функции по управлению и эксплуатации активами территориальных подразделений уполномоченного органа по государственному имуществу, согласно перечню, утверждаемому уполномоченным органом по государственному имуществу в соответствии со статьей 14 Закона;
6) объект имущественного найма (аренды) (далее – объект) – движимое и недвижимое имущество (вещи), находящиеся в государственной собственности, за исключением водохозяйственных сооружений, земельных участков, жилищного фонда и имущества, закрепленного за Национальным Банком Республики Казахстан, военного имущества и неиспользуемого военного имущества Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений государственных организаций среднего образования.
Деньги, ценные бумаги и имущественные права государства не являются объектом (предметом) договора имущественного найма (аренды);
7) тендер – это форма торгов по предоставлению в имущественный наем (аренду) объектов, проводимая с использованием веб-портала реестра в электронном формате, при которых наймодатель обязуется на основе принятых им исходных условий заключить договор с единственным участником или участником тендера, предложившим наибольшую сумму арендной платы за объект;

8) баланс ұстаушы - объект жедел басқару немесе шаруашылық жүргізу құқығында бекітілген мемлекеттік заңды тұлға;
9) мемлекеттік мүлік тізілімі (бұдан әрі - тізілім) - Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының, Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жедел басқаруындағы мүлікті және Мемлекеттік материалдық резервті қоспағанда, мемлекеттік мүлікті есепке алудың автоматтандырылған бірыңғай ақпараттық жүйесі;
10) тізілімнің веб-порталы - www.gosreestr.kz мекенжайы бойынша Интернет желісінде орналастырылған, тізілімге бірыңғай қол жеткізу нүктесін ұсынатын интернет-ресурс.
11) Ұлттық почта операторы - "Пошта туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңында көзделген міндеттемелер жүктелген, акцияларының бақылау пакеті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, пошта саласындағы уәкілетті орган айқындайтын пошта операторы;
12) шарт - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 211 бұйрығымен (Нормативтiк құқықтық актiлердiң мемлекеттiк тіркелімінде № 10479 тіркелді) бекітілген мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдаудың (жалға берудің) үлгілік шартына сәйкес жалға беруші және жалдаушы (жалға алушы) арасында жасалған, мемлекеттік мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру шарты;
13) шарттың сәйкестендірушісі - тізілімнің веб-порталы беретін, шарттың бiрегей нөмiрі;
14) электрондық құжат - ақпарат электрондық-цифрлық нысанда берілген және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
15) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігі мен мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар терімі.
3. Заңның 74-бабының 3-тармағына сәйкес, (республикалық мүлікті жалдауға (жалға алуға)) мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының дене шынықтыру-сауықтыру және спорт құрылыстарын қоспағанда, мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган береді.
Коммуналдық мүлікті мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының дене шынықтыру-сауықтыру және спорт құрылыстарын қоспағанда, жергілікті атқарушы орган немесе жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты (коммуналдық мүлікті жалдауға (жалға алуға) мүлікті жалға (жалдауға) береді.

8) балансодержатель – государственное юридическое лицо, за которым объект закреплен на праве оперативного управления или хозяйственного ведения;
9) реестр государственного имущества (далее – реестр) – единая информационная автоматизированная система учета государственного имущества, за исключением имущества, находящегося в оперативном управлении специальных государственных органов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, и государственного материального резерва;
10) веб-портал реестра – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет по адресу www.gosreestr.kz, предоставляющий единую точку доступа к реестру;
11) Национальный оператор почты – оператор почты, определяемый уполномоченным органом в области почты, созданный в организационно-правовой форме акционерного общества, контрольный пакет акций которого принадлежит национальному управляющему холдингу, на которого возложены обязательства, предусмотренные Законом Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О почте";
12) договор – договор имущественного найма (аренды) государственного имущества, заключенный между наймодателем и нанимателем (арендатором) в соответствии с типовым договором имущественного найма (аренды) государственного имущества, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 211 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10479);
13) идентификатор договора – уникальный номер договора, присваиваемый веб-порталом реестра;
14) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
15) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. В соответствии с пунктом 3 статьи 74 Закона республиканское имущество в имущественный наем (аренду) передает уполномоченный орган по государственному имуществу (наймодатель (арендодатель) республиканского имущества), за исключением физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений государственных организаций среднего образования.
Коммунальное имущество в имущественный наем (аренду) передает местный исполнительный орган или по согласованию с собранием местного сообщества аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа (наймодатель (арендодатель) коммунального имущества), за исключением физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений государственных организаций среднего образования.

"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабы 1-3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері басқаруына берілген аудандық коммуналдық мүлікті жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз мүліктік жалдауға (жалға алуға) береді.
4. Баланс ұстаушы артық және пайдаланылмайтын объектілерді мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру үшін жалға берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша объект туралы ақпарат береді.
Объект туралы ақпараттың дұрыстығын баланс ұстаушы қамтамасыз етеді.
Объект туралы ақпаратты жалға беруші ол ұсынылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды.
Объект туралы ақпаратты қараудың нәтижелері бойынша жалға беруші мынадай:
1) объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру туралы;
2) жалға беруші объектінің заңды жағдайы бойынша өзге шешім қабылдаған жағдайда, объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруден бас тарту туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
5. Жалға беруші баланс ұстаушы осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес ұсынған ақпаратты қарау нәтижелері бойынша немесе мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты өткізетін мемлекеттік мүліктің мақсатқа сай пайдаланылуын бақылау нәтижелері бойынша объектіні мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру туралы шешім қабылдағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде тізілімнің веб-порталына мынадай:
1) объектінің атауын, қысқаша сипаттамасын, санын, орналасқан жерін, нысаналы мақсатын мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру мерзімін көрсете отырып, объект туралы;
2) объект иесі мен баланс ұстаушы туралы (пошта мекенжайы, телефон, факс, электронды пошта мекенжайы);
3) объектіні тендер өткізу немесе тендер өткізбей мүліктік жалға (жалдауға) беру тәсілі туралы ақпапаттың орналастырылуын қамтамасыз етеді.
6. Шарт талаптары тиісті түрде орындалған кезде шарттың қолданылу мерзімін ұзарту құқығымен үш жылдан аспайтын мерзiмге жасалады.
Шарттың қолданылу мерзімін ұзарту негізгі шартқа қосымша келісім жасасу жолымен және кейіннен ұзарту құқығымен үш жылдан аспайтын мерзімге жүзеге асырылады.
Негізгі шартқа қосымша келісім, егер шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін кемінде он жұмыс күні бұрын шарт мерзімін ұзарту туралы баланс ұстаушы жалға берушіге бас тарту себептерін көрсете отырып шарттың қолданылу мерзімін ұзартудан жазбаша түрде бас тартуды ұсынбаса, жалға алушының шарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтініші және жалға берушінің шешімі негізінде жасалады.
Жалға алушының шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға өтініші тізілімнің веб-порталында электронды нысанда объектінің атауын, оның баланс ұстаушысын көрсете отырып, шарт аяқталғанға дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей рәсімделеді.
Шартқа қосымша келісім тізілімнің веб-порталында электронды нысанда жасалады және шарттың қолданылу мерзімі өткенге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей ЭЦҚ пайдалана отырып, жалға беруші мен жалға алушы қояды.

В соответствии с подпунктом 1) пункта 1-3 статьи 35 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимы города районного значения, села, поселка, сельского округа предоставляют переданное в управление районное коммунальное имущество в имущественный наем (аренду) физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа.
4. Балансодержатель для передачи излишних и неиспользуемых объектов в имущественный наем (аренду) предоставляет наймодателю информацию об объекте по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Достоверность информации об объекте обеспечивается балансодержателем.
Информация об объекте рассматривается наймодателем в течение пяти рабочих дней со дня ее предоставления балансодержателем.
По результатам рассмотрения информации об объекте наймодателем принимается одно из следующих решений:
1) о сдаче объекта в имущественный наем (аренду);
2) об отказе в сдаче объекта в имущественный наем (аренду), в случае принятия наймодателем иного решения по юридической судьбе объекта.
5. Наймодатель в течение пяти рабочих дней после принятия решения о сдаче объекта в имущественный наем (аренду) по результатам рассмотрения информации, предоставленной балансодержателем в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил или по результатам контроля целевого использования государственного имущества, проводимого уполномоченным органом по государственному имуществу или местным исполнительным органом либо аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа обеспечивает размещение на веб-портале реестра следующей информации:
1) об объекте с указанием наименования, краткой характеристики, количества, места расположения, целевого назначения, срока предоставления в имущественный наем (аренду);
2) о собственнике и балансодержателе объекта (почтовый адрес, телефон, факс, адрес электронной почты);
3) о способе передачи объекта в имущественный наем (аренду) путем проведения тендера или без проведения тендера.
6.  Договор заключается на срок не более трех лет с правом продления срока действия договора при надлежащем выполнении условий договора.
Продление срока действия договора осуществляется путем заключения дополнительного соглашения к основному договору и на срок не более трех лет с правом последующего продления.
Дополнительное соглашение к основному договору заключается на основании заявления нанимателя о продлении срока действия договора и решения наймодателя, если не менее чем за десять рабочих дней до истечения срока договора, балансодержатель не предоставил наймодателю письменный отказ в продлении срока действия договора с указанием причины отказа.
Заявление нанимателя на продление срока действия договора оформляется не позднее десяти рабочих дней до завершения договора на веб-портале реестра в электронной форме с указанием наименования объекта, его балансодержателя.
Дополнительное соглашение к договору заключается в электронном формате на веб-портале реестра и подписывается наймодателем и нанимателем с использованием ЭЦП не позднее трех рабочих дней до истечения срока действия договора.

Заңның 74-бабының 7-тармағына сәйкес Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалға (жалдауға) беру шарты осы Заңның 105, 106, 120, 145-баптарында және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында тікелей көзделген жағдайларда жалдаушыға (жалға алушыға), жалға (жалдауға) берілген мемлекеттік мүлікті иеліктен шығару туралы талапты көздеуі мүмкін.
2-тарау. Мемлекеттік мүлікті мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру тәртібі
1-параграф. Объектiлердi тендер өткізбей мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру
7. Мынадай:
1) курстық сабақтар, конференциялар, семинарлар, концерттер, көрмелер мен спорттық іс-шаралар өткізу үшін білім беру, ғылым, мәдениет және спорт ұйымдарының үй-жайлары (оның аудандарына қарамастан) мен жабдықтары (оның құнына қарамастан) сағат бойынша берілген;
2) кандидатқа, саяси партияға не олар сенiм бiлдiрген адамдарға сайлаушылармен кездесулер өткiзу және сайлау алдындағы үгiттер жүргізу үшін үй-жайлар берілген;
3) тауарларды жеткізуге, жұмыстарды орындауға және объектілердің баланс ұстаушыларына қызметтер көрсетуге байланысты мемлекеттік сатып алу (мемлекеттік тапсырыс) туралы шарттар жасаған өнім берушілерге не егер мемлекеттік сатып алу (мемлекеттік тапсырыс) туралы шартта өнім берушілерге үй-жайлар және жабдықтар ұсыну қарастырылған жағдайда, осы объектіде орналасқан мемлекеттік заңды тұлғаларға үй-жайлар мен жабдықтар берілген;
4) ауданы жүз шаршы метрге дейінгі үй-жайларды, ғимараттар мен құрылыстарды, қалдық құны жүз елу еселенген айлық есептік көрсеткіштен аспайтын өзге де мүлікті (автокөлік құралдары, жабдықтар, жиһаз, ұйымдастыру техникасы) берілген;
5) банкоматтар мен мультикассалар орнатуға арналған алаңдар берілген;
6) Ұлттық почта операторы қызметі ауылдарда, ауылдық округтерде жүзеге асырылған;
7) аудандық коммуналдық мүлікке тиесілі және аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің басқаруына объектілер берілген;
8) орта білім беру ұйымдарында білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарттар жасасқан өнім берушілерге үй-жайлар (олардың алаңына қарамастан) мен жабдықтар (оның құнына қарамастан) берілген жағдайларда, объектілерді мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру тендер өткізбей жүзеге асырылады.
8. Осы Қағидалардың 7-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көзделген объектілерді мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруге екі немесе одан да көп өтінім берілген жағдайда, оларды мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру тендер өткізу арқылы жүзеге асырылады.

В соответствии с пунктом 7 статьи 74 Закона договор имущественного найма (аренды) государственного имущества может предусматривать условие об отчуждении государственного имущества, переданного в наем (аренду), нанимателю (арендатору) в случаях, прямо предусмотренных статьями 105, 106, 120 и 145 Закона и иными законами Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду)
Параграф 1. Передача объектов в имущественный наем (аренду) без проведения тендера
7. Предоставление в имущественный наем (аренду) объектов без проведения тендера осуществляется в следующих случаях:
1) предоставления по часам помещений (независимо от их площади) и оборудования (независимо от его стоимости) организаций образования, научных, культурных и спортивных организаций для проведения курсовых занятий, конференций, семинаров, концертов, выставок и спортивных мероприятий;
2) предоставления помещений кандидату, политической партии либо их доверенным лицам для встреч с избирателями и проведения предвыборной агитации;
3) предоставления помещений и оборудования поставщикам, заключившим договоры о государственных закупках (государственного задания), связанных с поставкой товаров, выполнением работ и оказанием услуг балансодержателям объектов либо государственным юридическим лицам, размещенным на этом объекте, в случае, если договором о государственных закупках (государственного задания) предусматривается предоставление помещений и оборудования поставщикам;
4) предоставления помещений, зданий и сооружений площадью до ста квадратных метров, иного имущества (автотранспортные средства, оборудования, мебель, оргтехника) остаточная стоимость которого не превышает ста пятидесятикратного месячного расчетного показателя;
5) предоставления площадей для установки банкоматов и мультикасс;
6) осуществления деятельности Национального оператора почты в селах, сельских округах;
7) предоставления объектов, относящихся к районному коммунальному имуществу и переданных в управление акимам города районного значения, села, поселка, сельского округа;
8) предоставления помещений (независимо от их площади) и оборудования (независимо от его стоимости) поставщикам, заключившим договоры о закупках услуг по организации питания обучающихся в организациях среднего образования.
8. В случае подачи двух и более заявок на предоставление в имущественный наем (аренду) объектов, предусмотренных подпунктами 4) и 5) пункта 7 настоящих Правил, передача их в имущественный наем (аренду) осуществляется с проведением тендера.

Осы Қағидалардың 7-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көзделген объектілерді мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруге екі немесе одан көп өтінім берілген жағдайда жалға беруші осы объектілерді тендер өткізу арқылы мүлікті жалдауға (жалға алуға) беру туралы ақпаратты осындай шешім қабылданғаннан кейін жеті жұмыс күні ішінде тізілімнің веб-порталына орналастыруды қамтамасыз етеді.
9. Объектіні тендер өткізбей мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруге арналған өтінімнің негізінде (бұдан әрі - өтінім) жүзеге асырылады.
Өтінім объектінің атауын, оның баланс ұстаушысын, сондай-ақ жеке немесе заңды тұлға өкілінің өкілеттігін куәландыратын құжаттың көшірмесін (сканерленген) қоса, объектіге қажеттіліктің негіздемесін көрсете отырып, тізілімнің веб-порталында жасалады.
Осы Қағидалардың 7-тармағының 3) және 8) тармақшаларында көрсетілген объектілер бойынша тізілім веб-порталында өнім беруші мемлекеттік мүлікті (үй-жайлар мен жабдықтарды) ұсынуды көздейтін шарттарда көрсетілген қатысушылардың ғана өтінімдерін қабылдайды.
10. Кандидатқа, саяси партияға не олар сенiм бiлдiрген адамдарға сайлаушылармен кездесулер өткiзу және сайлау алдындағы үгiттер жүргізу үшін үй-жайлар беру жалға берушінің атына ерікті нысандағы жазбаша өтініштің негізінде жүзеге асырылады.
Жалға беруші өтініш келіп түскен сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде кандидатты, саяси партияны немесе олардың сенiм бiлдiрген адамдарын жылжымайтын мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру шартын жасасуға дайындығы туралы хабардар етеді.
Осы Қағидалардың 9-тармағының екінші бөлігінің талаптары кандидатқа, саяси партияға немесе олар сенiм бiлдiрген адамдарға сайлаушылармен кездесулер өткiзу және сайлау алдындағы үгiттер жүргізу үшін үй-жай беру жағдайларына қолданылмайды.
11. Жалға беруші Қағидалардың 7-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген объектілерді қоспағанда, объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру өтінімін бес жұмыс күні ішінде қарайды.
Жалға беруші Қағидалардың 7-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көзделген объектілерді жалдауға (жалға алуға) беру туралы өтінімді бірінші өтінім түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды.
Жалға беруші объектілерді жалдауға (жалға алуға) беру туралы өтінімді (өтінімдерді) қарау нәтижелері бойынша мынадай:
1) объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру туралы;

В случае проведения тендера в связи с подачей двух и более заявок на предоставление в имущественный наем (аренду) объектов, предусмотренных подпунктами 4) и 5) пункта 7 настоящих Правил, путем проведения тендера наймодатель обеспечивает размещение сведений о передаче этих объектов в имущественный наем (аренду) путем проведения тендера на веб-портале реестра в течение семи рабочих дней после принятия такого решения.
9. Предоставление объекта в имущественный наем (аренду) без проведения тендера, осуществляется на основании заявления на предоставление объекта в имущественный наем (аренду) (далее – заявление) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Заявление оформляется в электронной форме на веб-портале реестра с указанием наименования объекта, его балансодержателя, а также обоснования потребности в объекте с приложением копии (сканированного) документа, удостоверяющего полномочия представителя юридического или физического лица (доверенности).
По объектам, указанным в подпунктах 3) и 8) пункта 7 настоящих Правил, веб-портал реестра принимает заявки только участников, указанных в договорах, предусматривающих предоставление государственного имущества (помещений и оборудования) поставщикам.
10. Предоставление помещений кандидату, политической партии либо их доверенным лицам для встреч с избирателями и проведения предвыборной агитации осуществляется на основании их письменного заявления в произвольной форме на имя наймодателя.
Наймодатель в течении двух рабочих дней с момента поступления заявления уведомляет кандидата, политическую партию либо их доверенных лиц о готовности заключить договор имущественного найма (аренды) на недвижимое имущество.
Требования части второй пункта 9 настоящих Правил не распространяются на случаи предоставления помещений кандидату, политической партии либо их доверенным лицам для встреч с избирателями и проведения предвыборной агитации.
11. Наймодатель рассматривает заявление на предоставление в имущественный наем (аренду) объектов, за исключением указанных в подпунктах 4) и 5) пункта 7 настоящих Правил в течение пяти рабочих дней.
Наймодатель рассматривает заявление на предоставление в имущественный наем (аренду) объектов, указанных в подпунктах 4) и 5) пункта 7 настоящих Правил в течение пяти рабочих дней со дня поступления первой заявки.
По результатам рассмотрения заявления (заявлений) на предоставление в имущественный наем (аренду) объектов наймодатель принимает одно из следующих решений:
1) о сдаче объекта в имущественный найм (аренду);

2) осы тарауға сәйкес осы Қағидалардың 7-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген объектілерді мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруге екі және одан көп өтінім берілген жағдайда, тендер өткізу туралы;
3) объектінің заңды жағдайы бойынша жалға беруші өзге шешім қабылдаған немесе өтінімде көрсетілген объектінің осы Қағидалардың 7-тармағының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруден бас тарту туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
12. Жалға алушымен шарт мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тізілімнің веб-порталында электронды түрде жасалады және ЭЦҚ пайдалана отырып жалға беруші мен жалға алушы қол қояды және шарттың сәйкестендіргішін көрсете отырып, тізілім веб-порталында тіркеледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптары жалға беруші мен кандидат немесе саяси партия не олар сенiм бiлдiрген адамдар арасында Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің талаптарына сәйкес жазбаша нысанда қағаз жеткізгіште жасалатын, жылжымайтын мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру шарттарына қолданылмайды.
2-параграф. Тендер өткізуге дайындық
13. Тендерге дайындалу және оны өткiзу кезiнде жалға берушi:
1) тендер комиссиясын қалыптастырады;
2) тендер өткiзу мерзімін айқындайды;
3) тендер құжаттамасын дайындайды;
4) тізілімнің веб-порталында тендер өткізу туралы хабарламаны жариялайды;
5) шарт жобасын дайындауды жүзге асырады;
6) тендер комиссиясы отырысының хаттамаларына қол қояды;
7) тендер жеңімпазымен шарт жасасуды қамтамасыз етеді.
14. Тендерлік құжаттама:
1) тендер объектiсiнің нысаналы мақсатын көрсете отырып, ол туралы мәлiметтерді;
2) өтiнiмнің және онымен бiрге ұсынылатын құжаттардың мазмұны бойынша талаптарды;
3) тендер шарттарын;
4) тендер өткiзу тәртiбiн;
5) шарттың жобасын қамтиды.
15. Тендердің ұйымдастырушысы ретінде жалға беруші әрекет етеді.
16. Тендер комиссиясының құрамына жалға берушiнiң, баланс ұстаушының, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының және өзге де ұйымдардың өкiлдерi енгiзiледі. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты құратын тендер комиссиясының құрамына жергілікті қоғамдастық жиналысының өкілдері де кіреді.
Тендер комиссиясы мүшелерінің саны кемінде бес адамды құрайды. Жалға берушiнiң өкiлi комиссия төрағасы болып табылады. Комиссияның құрамын жалға берушi бекiтедi.
Тендер комиссиясының хатшысы жалға берушiнiң өкiлi болып табылады және комиссия мүшесі болып табылмайды.
Тендерлік комиссия мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысса, тендерлік комиссияның отырыстары заңды болып табылады.

2) о проведении тендера в соответствии с настоящей главой, в случае подачи двух и более заявлений на предоставление в имущественный наем (аренду) объектов, указанных в подпунктах 4) и 5) пункта 7 настоящих Правил;
3) об отказе в сдаче объекта в имущественный наем (аренду), в случае принятия наймодателем иного решения по юридической судьбе объекта или несоответствие объекта, указанного в заявлении, требованиям пункта 7 настоящих Правил.
12. Договор с нанимателем заключается в электронном формате на веб-портале реестра и подписывается наймодателем и нанимателем с использованием ЭЦП в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения о сдаче в имущественный наем (аренду) и регистрируется на веб-портале реестра с указанием идентификатора договора.
Условия части первой настоящего пункта не распространяются на договора имущественного найма (аренды) на недвижимое имущество между наймодателем и кандидатом или политической партией, либо их доверенными лицами, которые заключаются в письменной форме на бумажном носителе в соответствии с условиями Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Параграф 2. Подготовка к проведению тендера
13. При подготовке и проведении тендера наймодатель:
1) формирует тендерную комиссию;
2) определяет сроки проведения тендера;
3) готовит тендерную документацию;
4) публикует извещение о проведении тендера на веб-портале реестра;
5) осуществляет подготовку проекта договора;
6) подписывает протоколы заседания тендерной комиссии;
7) обеспечивает заключение договора с победителем тендера.
14. Тендерная документация содержит:
1) сведения об объекте тендера с указанием его целевого назначения;
2) требования по содержанию заявки и представляемых вместе с ней документов;
3) условия тендера;
4) порядок проведения тендера;
5) проект договора.
15. В качестве организатора тендера выступает наймодатель.
16. В состав тендерной комиссии включаются представители наймодателя, балансодержателя, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и иных организаций. В состав тендерной комиссии, создаваемой аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, включаются также представители собрания местного сообщества.
Число членов тендерной комиссии составляет не менее пяти человек. Председателем комиссии является представитель наймодателя. Состав комиссии утверждается наймодателем.
Секретарь тендерной комиссии является представителем наймодателя и не является членом комиссии.
Заседания тендерной комиссии являются правомочными, если на них присутствует не менее две трети членов тендерной комиссии.

17. Тендер комиссиясы жалға беруші белгілеген мерзімде және тендерлiк құжаттаманың негізінде:
1) тендердің шарттары мен тендерге қатысушыға қойылатын талаптарды айқындайды;
2) осы Қағидалардың 49-тармағына сәйкес есептелген жалдау төлемінің мөлшерлемесінен төмен болмайтын жалдау төлемінің ең төменгі мөлшерлемесін (жалға алушының ұйымдық-құқықтық нысанын ескеретін коэффициент қолданбастан) белгілейді;
3) кепілдік жарнасының мөлшерін бекітеді. Тендерге қатысуға арналған кепілдік жарна жылжымайтын мүлік объектісі берілген кезде жалдаушының қызмет түрі мен ұйымдық-құқықтық нысанын ескеретін коэффициенттерді пайдаланбай есептелетін объект үшін айлық жалдау төлемі мөлшерінде және ғимараттағы үй-жайдың бір бөлігін мүліктік жалға беру кезінде жалпы пайдалану орындарына қол жеткізу ескерілмей белгіленеді. Өзге мүлік берілген кезде кепілдік жарна айлық жалдау төлемі мөлшерінде белгіленді.
18. Жалға беруші тізілімнің веб-порталында тендер өткізу туралы хабарламаның тендер өткізілгенге дейін кемінде күнтізбелік он бес күн бұрын қазақ және орыс тілдерінде жариялануын қамтамасыз етеді.
19. Тендер өткiзу туралы хабарлама мынадай мәліметтерді:
1) жалға берушінің атауын;
2) тендер өткізу шарттарын және тендерге қатысушыға қойылатын талаптарды;
3) тендер объектiсiнiң қысқаша сипаттамасын;
4) тендер өткiзіу күнін, уақытын;
5) тендерге қатысуға өтінімдi қабылдау мерзiмдерiн;
6) мүлiктiк жалдау (жалға алу) мерзiмiн және жалдау төлемінің бастапқы мөлшерлемесінің мөлшерін;
7) жалдау ақысы төлемдерінің кезеңділігін;
8) кепiлдiк жарнаның мөлшерiн, мерзiмi мен оны енгiзу үшін банк деректемелерін;
9) тендерге қатысу үшiн қажеттi құжаттар тiзбесiн;
10) шартты жасасу мерзімін;
11) тендер объектісімен танысу мекенжайын, мерзімдері мен шарттарын қамтиды.
20. Бірыңғай оператор:
1) тізілім веб-порталының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді, сондай-ақ сауда-саттыққа қатысушылардың кепілдік жарналарын қабылдайды;
2) тізілім веб-порталында ЭЦҚ қолдану арқылы жалға берушінің қолы қойылған кепілдік жарнаны аударуға берілген өтініш негізінде жалға берушінің тиісті бюджет сыныптамасының кодына тендерде жеңген қатысушының кепілдік жарнасын аударады;
3) тендердің басқа қатысушыларына, сондай-ақ олар кепілдік жарналарын қайтару жөніндегі өтінішке тізілім веб-порталында қол қойған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тендерге қатысуға өтінім бермеген адамдарға кепілдік жарналарын қайтарады.
21. Қатысушылар тендер өткiзу туралы хабарламада көрсетiлген мөлшерде, мерзiмдерде және тәртiппен, бірыңғай оператордың шотына кепiлдiк жарна енгiзедi.
Бір кепілдік жарна бір объектіге арналған тендерге қатысуға мүмкіндік береді.
Кепілдік жарнаны қатысушы не қатысушының атынан кез келген жеке және заңды тұлға енгізеді. Кепілдік жарнаны енгізген кезде төлем құжатында төлем мәнінде жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі - ЖСН) немесе қатысушының бизнес сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі - БСН) көрсету қажет.
Кепiлдiк жарнаның мөлшерi хабарлама жарияланғаннан кейiн өзгертiлмейдi.
Кепілдік жарна тендер жеңімпазының тендер нәтижелерi туралы хаттамаға сәйкес шарт жасасу мiндеттемелерiн қамтамасыз ету болып табылады.
Кепілдік жарна тендер жеңімпазының ұсыныстарына жауап беретін талаптарда шартқа қол қойылмаған жағдайда, жеңімпазға қайтарылмайды.
Осы Қағидалардың 41-тармағын қоспағанда, барлық басқа жағдайларда қатысушы ЭЦҚ пайдалана отырып қол қойған тізілім веб-порталы арқылы қалыптастырылған кепілдік жарнаны қайтару туралы өтініш негізінде тендерге қатысушының өтінімде көрсетілген деректемелеріне сәйкес кепілдік жарналарды бірыңғай оператор үш жұмыс күні ішінде қайтарады.

17. Тендерная комиссия в установленный наймодателем срок и на основе тендерной документации:
1) определяет условия тендера и требования к участнику тендера;
2) устанавливает минимальную ставку арендной платы, которая не может быть ниже ставки арендной платы, рассчитанной в соответствии с пунктом 49 настоящих Правил (без применения коэффициента, учитывающего организационно-правовую форму нанимателя);
3) утверждает размер гарантийного взноса. Гарантийный взнос для участия в тендере при предоставлении объекта недвижимости устанавливается в размере месячной арендной платы за объект, рассчитанной без применения коэффициентов, учитывающих вид деятельности и организационно-правовую форму нанимателя и без учета доступа к местам общего пользования при передачи в имущественный наем части помещений в здании. При предоставлении иного имущества гарантийный взнос устанавливается в размере месячной арендной платы.
18. Наймодатель обеспечивает публикацию извещения о проведении тендера на веб-портале реестра не менее чем за пятнадцать календарных дней до его проведения на казахском и русском языках.
19. Извещение о проведении тендера включает следующие сведения:
1) наименование наймодателя;
2) условия проведения тендера и требования к участнику тендера;
3) краткую характеристику объекта тендера;
4) дату, время проведения тендера;
5) сроки принятия заявки на участие в тендере;
6) срок имущественного найма (аренды) и размер стартовой ставки арендной платы;
7) периодичность оплаты арендного платежа;
8) размер гарантийного взноса, сроки и банковские реквизиты для его внесения;
9) перечень документов, необходимых для участия в тендере;
10) срок заключения договора;
11) адрес, сроки и условия ознакомления с объектом тендера.
20. Единый оператор:
1) обеспечивает функционирование веб-портала реестра, а также принимает гарантийные взносы участников торгов;
2) на основании заявления на перечисление гарантийного взноса, подписанного наймодателем с использованием ЭЦП на веб-портале реестра, перечисляет гарантийный взнос участника, победившего в тендере, на соответствующий код бюджетной классификации наймодателя;
3) возвращает гарантийные взносы другим участникам тендера, а также лицам, не подавшим заявки на участие в тендере в течение трех рабочих дней с даты подписания ими на веб-портале реестра заявлений на возврат гарантийных взносов.
21. Участники вносят гарантийный взнос в размере, сроки и порядке, указанные в извещении о проведении тендера на счет единого оператора.
Один гарантийный взнос дает возможность участия в тендере на один объект.
Гарантийный взнос вносится участником либо от имени участника любым физическим и юридическим лицом. При внесении гарантийного взноса, в платежном документе необходимо в значении платежа указывать индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), или бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) участника.
Размер гарантийного взноса после опубликования извещения не меняется.
Гарантийный взнос является обеспечением обязательств победителя тендера заключение договора в соответствии с протоколом о результатах тендера.
Гарантийный взнос не возвращается победителю в случае не подписания договора на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
Во всех остальных случаях, за исключением пункта 41 настоящих Правил, гарантийные взносы возвращаются единым оператором в течение трех рабочих дней с даты проведения тендера, на основании подписанного участником с использованием ЭЦП заявления на возврат гарантийного взноса, формируемого веб-порталом реестра, на реквизиты, указываемые участником тендера в заявке.

22. Баланс ұстаушының өтініші бойынша тендердің шарттары өзгерген не тендерді болмаған жағдайда, жалға беруші тендерді өткізгенге дейін кемінде үш жұмыс күні бұрын өзгерістер немесе тендердің болмайтын туралы хабарламаны тізілім веб-порталында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды.
Тендерге қатысуға өтінім берген тұлғаларға тендер шарттарын өзгерту не тендердің болмайтыны туралы хабарлама жарияланғанға дейін кепілдік жарнаны тізілім веб-порталында ЭЦҚ пайдалана отырып қол қойылған кепілдік жарнаны қайтаруға өтініш негізінде қайтарылады.
23. Тендер өткiзу туралы хабарлама жарияланғаннан кейiн жалға берушi тізілім веб-порталы арқылы объект туралы ақпаратқа қол жеткiзуiн қамтамасыз етеді, ал баланс ұстаушы объектіні қарауға қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
3-параграф. Тендер өткізу
24. Тендерге қатысушыларды тізілім веб-порталында тiркеу тендер өткiзу туралы хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және тендер өткiзiлгенге дейін бес минут бұрын аяқталады, содан кейін қатысушы берген өтінішін қайтарып ала алмайды.
25. Тендерге қатысу үшін қатысушы:
1) жеке тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер үшін: ЖСН, тегін, атын және әкесінің атын (болса);
2) заңды тұлғалар үшін: БСН, толық атауын, бірінші басшының тегін, атын және әкесінің атын (болса);
3) кепілдік жарнаны қайтару үшін екінші деңгейдегі банктегі есеп айырысу шотының деректемелерін;
4) байланыс деректерін (пошталық мекен-жайы, телефонын, электрондық пошта, мекенжайын) көрсете отырып, тізілім веб-порталында алдын ала тіркелу қажет.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде қатысушы бір жұмыс күні ішінде тізілім веб-порталына енгізілген деректерді өзгертеді.
26. Қатысушы ретінде тіркелу үшін тізілім веб-порталында қатысушының ЭЦҚ-мен қол қойылған, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) ұсыну бойынша тендерге қатысуға өтінімді (бұдан әрі - өтінім) тіркеу қажет.
27. Қатысушылар тізілім веб-парағында арнайы бөлінген электрондық конвертке жүктелетін тендерлік шарттарға келісімі мен бағалық ұсынысты қамтитын өтінімді тендер өткізу туралы хабарламада көрсетілген қатысушыға (жалға алушыға) қойылатын талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттардың электрондық (сканерленген) көшірмелерін қоса тіркейді.
28. Қатысушылардың өтінімдері мен оларға қоса берілетін электрондық (сканерленген) құжаттардың көшірмелері тізілім веб-порталында сақталады және тендер өткізу туралы хабарламада көрсетілген күн мен уақытқа дейін жүктеу және қарау үшін қолжетімсіз болады.
29. Қатысушының осы Қағидалардың 27-тармақтарында көрсетілген талаптарды сақтамауы, сондай-ақ тендерді өткізу туралы хабарламада көрсетілген кепілді жарнаның бірыңғай оператордың шотына түспеуі тізілім веб-порталының өтінімді қабылдаудан бас тартуы үшін негіз болып табылады.

22. В случае изменения условий тендера либо отмены тендера по ходатайству балансодержателя наймодатель публикует на веб-портале реестра на казахском и русском языках извещение об изменениях или отмене тендера не менее чем за три рабочих дня до его проведения.
Лицам, подавшим заявки на участие в тендере до опубликования извещения об изменении условий тендера либо отмене тендера, гарантийный взнос возвращается на основании заявления на возврат гарантийного взноса, подписанного с использованием ЭЦП на веб-портале реестра.
23. После публикации извещения о проведении тендера, наймодатель обеспечивает доступ к информации об объекте через веб-портал реестра, а балансодержатель обеспечивает доступ к осмотру объекта.
Параграф 3. Проведение тендера
24. Регистрация участников тендера на веб-портале реестра производится со дня публикации извещения о проведении тендера и заканчивается за пять минут до проведения тендера, по истечении которых участники не могут отозвать поданную заявку.
25. Для участия в тендере участнику необходимо предварительно зарегистрироваться на веб-портале реестра с указанием:
1) для физических лиц и индивидуальных предпринимателей: ИИН, фамилии, имени и отчества (при наличии);
2) для юридических лиц: БИН, полного наименования, фамилии, имени и отчества (при наличии) первого руководителя;
3) реквизитов расчетного счета в банке второго уровня для возврата гарантийного взноса;
4) контактных данных (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты).
При изменении вышеуказанных данных участник в течение одного рабочего дня изменяет данные, внесенные на веб-портал реестра.
26. Для регистрации в качестве участника на веб-портале реестра необходимо зарегистрировать заявку на участие в тендере по предоставлению в имущественный наем (аренду) государственного имущества по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – заявка), подписанную ЭЦП участника.
27. Участники регистрируют заявку, содержащую согласие с тендерными условиями и ценовое предложение, загружаемое в электронный конверт на специально отведенной веб-странице реестра, с приложением электронных (сканированных) копий документов, подтверждающих соответствие требованиям к участнику (нанимателю), указанным в извещении о проведении тендера.
28. Заявки и прилагаемые к ним электронные (сканированные) копии документов участников хранятся на веб-портале реестра и не доступны для загрузки и просмотра до времени и даты, указанных в извещении о проведении тендера.
29. Основанием для отказа веб-порталом реестра в принятии заявки является несоблюдение участником требований, указанных в пункте 27 настоящих Правил, а также не поступление гарантийного взноса, указанного в извещении о проведении тендера, на счет единого оператора.

30. Бірыңғай оператордың шотына кепілдік жарна түскені туралы мәліметтер болған жағдайда, тізілім веб-порталы өтінімді қабылдауды жүзеге асырады. Бірыңғай оператордың шотына кепілді жарнаның түскені туралы мәлімет болмаған жағдайда, тізілім веб-порталы қатысушының өтінімін кері қайтарады.
Тізілім веб-порталы қатысушының тізілім веб-порталында көрсетілген электрондық мекенжайына өтінімді қабылдау не өтінімді қабылдаудан бас тарту себептері туралы электрондық хабарлама жібереді.
31. Тендер тізілім веб-порталында "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" 2001 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сейсенбі жұма аралығында өтеді. Тендер Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша сағат 10:00-ден бастап сағат 13:00-ге дейінгі кезеңде басталады және тендер өткізілген күні аяқталады.
32. Егер тендер басталған сәтте қатысушылардың тіркелген өтініштері болмаса, тізілім веб-порталы автоматты түрде тендер өтпеген деп таниды.
33. Тізілім веб-порталы тендер өткізу хабарламада көрсетілген тендердің күні мен уақыты келген бойда өтінімдерді автоматты түрде ашады.
34. Тендерге жіберілген қатысушыларды анықтау үшін өтінімдер мен құжаттардың электрондық (сканерленген) көшірмелерін жалға беруші тізілім веб-порталында қарайды.
Қатысушы тендер өткізу туралы хабарламада көрсетілген талаптарға сәйкес келмесе, жалға беруші қатысушыны себептерін көрсете отырып, тендерге қатысуға жібермейді.
35. Тендер өткiзу кезінде жалғыз қатысушы немесе объект үшін жалдау төлемінің ең жоғары сомасын ұсынған және тендер өткізу туралы хабарламада көрсетілген талаптарға жауап беретін тендерге қатысушы тендер жеңімпазы деп жарияланады.
Қатысушылар ұсынған жалдау төлемақысының сомасы сәйкес (тең) болған жағдайда, өтінімді бұрын тіркеген қатысушы жеңімпаз болып танылады.
36. Тізілім веб-порталында баға белгілеу ұсыныстарын автоматты түрде салыстыруды және тендерді қорытындылауды жүргізеді.
Тендердің нәтижелері туралы хаттама осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылғаннан кейін веб-порталда автоматты түрде орналастырылады.
4-параграф. Тендердің нәтижелерін ресімдеу
37. Жалға беруші тендер өткізілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей шарттың жобасын жасайды және оны жеңімпазға тізілім веб-порталы арқылы жібереді.
38. Шарт электронды форматта тізілім веб-порталында жасалады және оған жалға беруші мен жұмыс беруші ЭЦҚ пайдалана отырып, тендер өкізілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қол қояды және шарт сәйкестендіргішін көрсете отырып, веб-порталда тіркеледі.

30. В случае наличия сведений о поступлении гарантийного взноса на счет единого оператора, веб-портал реестра осуществляет принятие заявки. При отсутствии сведений о поступлении гарантийного взноса на счет единого оператора, веб-портал реестра отклоняет заявку участника.
Веб-портал реестра направляет автоматически на электронный адрес участника, указанный на веб-портале реестра, электронное уведомление о принятии заявки либо причинах отказа в принятии заявки.
31. Тендер на веб-портале реестра проводится со вторника по пятницу, за исключением выходных и праздничных дней, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года "О праздниках в Республике Казахстан". Тендер начинается в период с 10:00 до 13:00 часов по времени города Нур-Султан и заканчивается в день проведения тендера.
32. Если на момент начала тендера отсутствуют зарегистрированные заявки участников, тендер веб-порталом реестра признается несостоявшимся автоматически.
33. Веб-портал реестра автоматически по наступлению даты и времени тендера, указанных в извещении о проведении тендера, производит вскрытие заявок.
34. Заявки и прилагаемые к ним электронные (сканированные) копии документов рассматриваются наймодателем на веб-портале реестра в целях определения участников, допущенных к тендеру.
При несоответствии участника требованиям, указанным в извещении о проведении тендера, наймодатель не допускает участника к тендеру с указанием причины.
35. При проведении тендера победителем признается единственный участник или участник тендера, предложивший наибольшую сумму арендной платы за объект, и отвечающий требованиям, указанным в извещении о проведении тендера.
В случае совпадения (равенства) сумм арендной платы, предложенные участниками, победителем, признается участник, ранее зарегистрировавший заявку.
36. Веб-порталом реестра производится автоматическое сопоставление ценовых предложений и подведение итогов тендера.
Протокол об итогах тендера размещается на веб-портале автоматически после их подведения по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Параграф 4. Оформление результатов тендера
37. Наймодатель в срок не позднее двух рабочих дней с даты проведения тендера формирует проект договора и посредством веб-портала реестра направляет его победителю.
38. Договор заключается в электронном формате на веб-портале реестра и подписывается наймодателем и нанимателем с использованием ЭЦП в течение пяти рабочих дней с даты проведения тендера и регистрируется на веб-портале с указанием идентификатора договора.

39. Егер жеңімпаз белгіленген мерзімде шартқа қол қоймаса, жалға беруші ЭЦҚ пайдалана отырып, тізілім веб-порталында жасалатын тендердің нәтижелерін жою туралы актіге қол қояды.
40. Кемінде бір жыл мерзімге жасалған жылжымайтын мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру шарты құқықтық кадастрда мемлекеттік тіркеуге жатады.
Шарттарды құқықтық кадастрда мемлекеттік тіркеу жалға алушының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
41. Енгізілген кепілдік жарнаның сомасы жасалған шарт бойынша тендер объектісін пайдаланғаны үшін төлем есебіне жеңімпазға есептеледі.
3-тарау. Қабылдау-тапсыру актісі бойынша объектіні беру
42. Шартқа қол қойылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде баланс ұстаушы объектіні жалға алушы қол қоятын және жалға беруші бекітетін қабылдау-тапсыру актісі бойынша жалға алушыға береді.
Шартты бұзған немесе қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін жалға алушы объектіні баланс ұстаушыға, жалға алушы қол қоятын және жалға беруші бекітетін қабылдау-тапсыру актісі бойынша шартты бұзу күні немесе шарттың әрекет ету мерзімі аяқталған күннен кешіктірмей қайтарады.
Жалға беруші объектіні қабылдау-тапсыру актісін бекіткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде ол бойынша тізілімге мәліметтер қосады.
43. Қабылдау-тапсыру актісінде:
1) акт жасалған жер мен күні;
2) өкiлдерге оларға сәйкес тараптардың мүдделерiн бiлдiруге уәкiлеттiк берілген құжаттардың атауы мен деректемелері;
3) объектіні беру жүргізілетін шарттың нөмiрi мен қол қойылған күнi;
4) берiлетiн объектiнiң атауы, орналасқан жері, анықталған ақаулардың тiзбесімен бірге, оның техникалық сипаттамасы мен жай-күйі көрсетіледі.
44. Қабылдау-тапсыру актісіне тараптардың өкілдері қол қояды және мөрмен (болса) бекітіледі.
45. Қабылдау-тапсыру актісі қазақ және орыс тілдерінде үш данада жасалады, олардың біреуі жалға берушіге, баланс ұстаушыға, біреуі жалға алушыға беріледі.
4-тарау. Объектіні қосалқы жалға беру және ажырамайтын жақсартуларды өндіру
46. Жалға алушы шарттың талаптарына сәйкес мүлікті пайдаланады.
47. Жалға алынатын объектілерді қосалқы жалдауға тапсыру баланс ұстаушының және жалға берушінің жазбаша рұқсатымен жүзеге асырылады.
Жалға алынатын объектілерді қосалқы жалдауға тапсыруға рұқсаттар алу үшін жалға алушы баланс ұстаушы мен жалға берушіге қосалқы жалдау шарттары мен мерзімдерін көрсете отырып, жазбаша түрде тиісті өтініш береді.
Жалға беруші мен баланс ұстаушы жалға алушының жалға алынатын объектілерді қосалқы жалдауға тапсыру туралы өтінішін он бес жұмыс күні ішінде қарайды және мынадай:

39. В случае не подписания победителем договора в установленные сроки, наймодателем подписывается с использованием ЭЦП акт об отмене результатов тендера, формируемый на веб-портале реестра.
40. Договор имущественного найма (аренды) на недвижимое имущество, заключенный на срок не менее одного года, подлежит государственной регистрации в правовом кадастре.
Государственная регистрация в правовом кадастре договоров осуществляется за счет средств нанимателя.
41. Сумма внесенного гарантийного взноса засчитывается победителю в счет платы за пользование объектом тендера по заключенному договору.
Глава 3. Передача объекта по акту приема-передачи
42. В течение пяти рабочих дней после подписания договора объект передается балансодержателем нанимателю по акту приема-передачи, который подписывается балансодержателем, нанимателем и утверждается наймодателем.
При расторжении или истечении срока договора наниматель возвращает объект балансодержателю не позднее даты расторжения договора или срока истечения договора, по акту приема-передачи, который подписывается балансодержателем, нанимателем и утверждается наймодателем.
Наймодатель в течение трех рабочих дней после утверждения акта приема-передачи объекта включает сведения по нему в реестр.
43. В акте приема-передачи указываются:
1) место и дата составления акта;
2) наименование и реквизиты документов, в соответствии с которыми представители уполномочены представлять интересы сторон;
3) номер и дата подписания договора, в соответствии с которым производится передача объекта;
4) наименование передаваемого объекта, его место расположения, технические характеристики и состояние, с перечнем выявленных неисправностей.
44. Акт приема-передачи подписывается представителями сторон и заверяется печатями (при наличии).
45. Акт приема-передачи составляется в трех экземплярах на казахском и русском языках, один из которых хранится у наймодателя, один у балансодержателя и один передается нанимателю.
Глава 4. Передача объекта в субаренду и производство неотделимых улучшений
46. Наниматель пользуется имуществом в соответствии с условиями договора.
47. Сдача арендуемых объектов в субаренду осуществляется с письменных разрешений балансодержателя и наймодателя.
Для получения разрешений на сдачу арендуемых объектов в субаренду наниматель предоставляет балансодержателю и наймодателю соответствующее письменное обращение с указанием условий и сроков субаренды.
Наймодатель и балансодержатель рассматривают обращение нанимателя о сдаче арендуемых объектов в субаренду в течение пятнадцати рабочих дней и принимают одно из следующих решений:

1) жалға алынатын объектілерді қосалқы жалдауға беруге келісу туралы;
2) қосалқы жалдау шарттары мен мерзімдері жалдау шартымен сәйкес келмеген жағдайда, жалға алынатын объектілерді қосалқы жалдауға беруден бас тарту туралы шешімдердің біреуін қабылдайды.
48. Жалға алынған объекті үшін залал келтірмей ажыратылмайтын объектінің ажырамас жақсартуларын жалға алушының өз қаражаты есебінен жүргізуі баланс ұстаушы мен жалға берушінің жазбаша рұқсаттарымен жүзеге асырылады.
Жалға алушы жүргізген объектілердің ажыратуға келетін жақсартулары, егер шартта өзгеше көзделмесе, оның меншігі болып табылады.
Жалға алушы жүргізген объектілердің ажырамас жақсартуларының құны жалға беруші мен баланс ұстаушының келісімі бойынша тиісті бюджет қаражаты есебінен өтеледі.
Ажырамас жақсартуларды жүзеге асыруға рұқсат алу үшін жалға алушы баланс ұстаушы мен жалға берушіге объектінің ажырамас жақсартуларын жүргізуге тиісті өтінішті мынадай:
1) жалға алушының өтінімін;
2) енгізілетін ажырамас жақсартулардың қысқаша сипаттамасын, оларды жүргізу қажеттігінің негіздемесін, оларды жүзеге асырудың жоспарланған мерзімі көрсетілген жалпы түсіндірме жазбаның құрамындағы жобалау-сметалық құжаттаманы, сондай-ақ құнының жиынтық сметалық есебін;
3) жаңадан салынатын объектілер үшін есептеулерді, көлемді-жоспарланған, конструктивті және инженерлік жобалық шешімдердің сызбаларын;
Жалға беруші және баланс ұстаушы өтініш жіберілген сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде жалға алушының объектінің ажырамас жақсартуларын жүзеге асыруға ұсынған өтінімін, оған қоса берілген құжаттарды қарайды және мынадай:
1) жалға алушының объектінің ажырамас жақсартуларын жүзеге асыруға келісуі туралы;
2) экономикалық тұрғыдан орынсыз болған, болжанған құнмен және оларды жүзеге асырудың жоспарланған мерзімімен келіспеген жағдайларда, сондай-ақ объектінің ажырамас жақсартулары құнын өтеуге баланс ұстаушыда қаражат болмаған кезде, жалға алушының объектінің ажырамас жақсартуларын жүзеге асыруынан бас тарту туралы шешімдердің біреуін қабылдайды.
Жалға берушінің рұқсатын алғаннан кейін жалға алушы объектінің ажырамас жақсартуларын жүргізуге кіріседі.
Жалға алушы жүргізген объектінің ажырамас жақсартуларының құнын өтеу үшін жалға алушы орындалған жұмыстар күнінен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірмей жалға берушіге мынадай құжаттарды:
1) жалға алушының өтемақы алуға өтінімін;
2) баланс ұстаушының объектінің ажырамас жақсартуларын жүргізуге жазбаша рұқсатын;
3) объектілерді реконструкциялаудан және техникалық қайта жарақтандырудан кейін объектіні пайдалануға беруге рұқсат ететін құжаттаманы (мемлекеттік комиссия актілері, объектіні пайдалануға беру жөніндегі жұмыс комиссиясының актілері);

1) о согласовании сдачи арендуемых объектов в субаренду;
2) об отказе в сдаче арендуемых объектов в субаренду, в случае несоответствия условий и сроков субаренды договору аренды.
48. Производство за счет собственных средств нанимателя неотделимых улучшений объекта, не отделимые без вреда для арендованного объекта, осуществляется с письменных разрешений балансодержателя и наймодателя.
Отделимые улучшения объектов, произведенные нанимателем, являются его собственностью, если иное не предусмотрено договором.
Стоимость неотделимых улучшений объекта, произведенных нанимателем с разрешения наймодателя и балансодержателя, компенсируется за счет средств соответствующего бюджета.
Для получения разрешения на осуществление неотделимых улучшений наниматель предоставляет балансодержателю и наймодателю соответствующее обращение на проведение неотделимых улучшений объекта с приложением следующих документов:
1) заявки нанимателя;
2) проектно-сметной документации в составе общей пояснительной записки, в которой дается краткая характеристика вносимых неотделимых улучшений, обоснования необходимости их проведения, планируемый срок их осуществления, а также сводного сметного расчета стоимости;
3) расчетов и чертежей объемно-планировочных, конструктивных и инженерных проектных решений для вновь возводимых объектов.
Наймодатель и балансодержатель в течение тридцати календарных дней с момента направления обращения рассматривают представленную заявку нанимателя на осуществление неотделимых улучшений объекта, приложенные к нему документы и принимают одно из следующих решений:
1) о согласовании на осуществление неотделимых улучшений объекта нанимателем;
2) об отказе в осуществлении нанимателем неотделимых улучшений объекта, в случаях экономической нецелесообразности, несогласия с предполагаемой стоимостью и планируемым сроком их осуществления, а также отсутствие средств у балансодержателя на компенсацию стоимости неотделимых улучшений объекта.
После получения разрешения наймодателя наниматель приступает к проведению неотделимых улучшений объекта.
Для компенсации стоимости неотделимых улучшений объекта, произведенных нанимателем, нанимателю необходимо не позднее тридцати рабочих дней с даты выполненных работ представить наймодателю соответствующее обращение с приложением следующих документов:
1) заявку нанимателя на получение компенсации;
2) письменное разрешение балансодержателя на проведение неотделимых улучшений объекта;
3) документацию, разрешающую ввод в эксплуатацию объекта после реконструкции и технического переоснащения объектов (акты государственной комиссии, акты рабочей комиссии по вводу в эксплуатацию объекта);

4) орындалған жұмыстардың актілерін қоса, тиісті өтініш береді.
Ұсынылған құжаттарды қараудың қорытындысы бойынша жалға беруші тиісті шешім қабылдайды, ол туралы ақпарат тізілімге енгізіледі.
5-тарау. Жалдау ақысы
49. Мемлекеттік заңды тұлғалардың балансында тұрған мемлекеттік тұрғын емес қордың объектілерін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жылдық жалдау ақысының мөлшерлемесін есептеу осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес тұрғын емес үй-жайдың салыну үлгісі, түрі, жайлылық дәрежесі, аумақтық орналасуы, жалдаушы қызметінің түрі, жалдаушының ұйымдық-құқықтық нысаны ескерілетін, қолданылатын коэффициенттердің базалық мөлшерлемесі мен мөлшерлері негізінде анықталып, мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Ап = Рбс х S х Кт х Кк х Кск х Кр х Квд х Копф,
мұнда:
Ап - жылына мемлекеттік заңды тұлғалардың балансында тұрған мемлекеттік тұрғын емес қор объектілерін жалдау ақысының мөлшерлемесі;
Рбс - 1 шаршы метрге жалдау ақысының базалық мөлшерлемесі жылына теңгемен;
S - жалға алынатын аудан, шаршы метр;
Кт - құрылыс үлгісі ескерілетін коэффициент;
Кк - тұрғын емес үй-жайдың түрі ескерілетін коэффициент;
Кск - жайлылық дәрежесі ескерілетін коэффициент;
Кр - аумақтық орналасуы ескерілетін коэффициент;
Квд - жалға алушы қызметінің түрі ескерілетін коэффициент;
Копф - жалға алушының ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны ескерілетін коэффициент;
Жабдықтарды, автокөлік құралдары мен басқа да тұтынылмайтын заттарды мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жылдық жалдау ақысының мөлшерлемесін есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Ап = С х Nam/100 х Кп
мұнда:
Ап - жылына жабдықтар, көлік құралдары мен басқа да тұтынылмайтын заттар үшін жалдау ақысының мөлшерлемесі;
С - бухгалтерлік есепке алу деректері бойынша жабдықтардың қалдық құны;
Тозуы 100 процент есептелген жабдықтарды, көлік құралдары мен басқа да тұтынылмайтын заттарды мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде қалдық құны бастапқы (қалпына келтіру) құнынан 10 процент мөлшерінде қабылданады;
Nam - "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 271-бабына сәйкес амортизацияның шекті нормалары;
Кп - төмендету коэффициенті (жабдықтар мен көлік құралдары алпыс проценттен аса тозуы кезінде - 0,8 мөлшерінде, сауда-сатып алу (делдалдық) қызметті қоспағанда, өндірістік қызметті ұйымдастыру және халыққа қызмет көрсету саласын дамыту үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне беру кезінде - 0,5 мөлшерінде қолданылады).
Мемлекеттік заңды тұлғалардың балансындағы мемлекеттік тұрғын емес қор объектілерін, сондай-ақ жабдықтарды, көлік құралдарын және басқа да тұтынылмайтын заттарды сағат бойынша мүліктік жалдауға (жалға алуға) ұсыну кезінде жалдау ақысын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:

4) акт выполненных работ.
По итогам рассмотрения представленных документов наймодатель принимает соответствующее решение, информация о котором включается в реестр.
Глава 5. Арендная плата
49. Расчет ставки годовой арендной платы при предоставлении в имущественный наем (аренду) объектов государственного нежилого фонда, находящихся на балансе государственных юридических лиц определяется на основании базовых ставок и размеров применяемых коэффициентов, учитывающих тип строения, вид нежилого помещения, степень комфортности, территориальное расположение, вид деятельности нанимателя, организационно-правовую форму нанимателя согласно приложению 5 к настоящим Правилам и осуществляется по формуле:
Ап = Рбс х S х Кт х Кк х Кск х Кр х Квд х Копф,
где:
Ап – ставка арендной платы объектов государственного нежилого фонда, находящихся на балансе государственных юридических лиц в год;
Рбс – базовая ставка арендной платы за 1 квадратный метр, тенге в год;
S – арендуемая площадь, квадратный метр;
Кт – коэффициент, учитывающий тип строения;
Кк – коэффициент, учитывающий вид нежилого помещения;
Кск – коэффициент, учитывающий степень комфортности;
Кр – коэффициент, учитывающий территориальное расположение;
Квд – коэффициент, учитывающий вид деятельности нанимателя;
Копф – коэффициент, учитывающий организационно-правовую форму нанимателя.
Расчет ставки годовой арендной платы при предоставлении в имущественный наем (аренду) оборудования, автотранспортных средств и других непотребляемых вещей, осуществляется по формуле:
Ап = С х Nam/100 х Кп,
где:
Ап – ставка арендной платы за оборудование, транспортные средства и другие непотребляемые вещи, в год;
С – остаточная стоимость оборудования по данным бухгалтерского учета.
При сдаче в имущественный наем (аренду) оборудования, транспортных средств и других непотребляемых вещей, с начисленным износом 100 процентов остаточная стоимость принимается в размере 10 процентов от первоначальной (восстановительной) стоимости;
Nam – предельные нормы амортизации в соответствии со статьей 271 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
Кп – понижающий коэффициент (применяется при износе оборудования, транспортных средств и других непотребляемых вещей более шестидесяти процентов – в размере 0,8, при предоставлении субъектам малого предпринимательства для организации производственной деятельности и развития сферы услуг населения, за исключением торгово-закупочной (посреднической) деятельности, – в размере 0,5).
Расчет арендной платы при предоставлении в имущественный наем (аренду) по часам объектов государственного нежилого фонда, а также оборудования, автотранспортных средств и других непотребляемых вещей, находящихся на балансе государственных юридических лиц, осуществляется по следующей формуле:

Ач = Ап/12/Д/24,
мұнда:
Ач - сағатына мемлекеттік заңды тұлғалардың балансындағы мемлекеттік тұрғын емес қор объектілері, жабдығы, көлік құралдары және басқа да тұтынылмайтын заттар үшін жалдау ақысының мөлшерлемесі;
Ап - жылына мемлекеттік заңды тұлғалардың балансындағы мемлекеттік тұрғын емес қордың объектілері, жабдығы, көлік құралдары және басқа да тұтынылмайтын заттары үшін жалдау ақысының мөлшерлемесі;
Д - объектілерді мүліктік жалдауға беру жүзеге асырылатын айдағы күндер саны.
Ғимараттағы үй-жайлардың бір бөлігін жалдағаны үшін төленетін ақыны есептеу кезінде мүліктік жалдауға (жалға алуға) берілген ауданның 25 % мөлшерінде осы аудандарды жалға алушының жалпы пайдаланымдағы орындарға қол жеткізуі ескерілуі қажет.
Түскі ас залдары бар мемлекеттік заңды тұлғалардың асханаларын мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде, жалдау есебіне түскі ас залдарының алаңы мүліктік жалға берілмейтіндіктен, тек тағам блогының алаңы мен қосалқы үй-жайлар қосылады.
Орта білім беретін мемлекеттік заңды тұлғалардағы мүліктік жалға (жалдауға) берілетін үй-жайлардың жалдау ақысының мөлшерлемесін есептеу, орта білім беру ұйымдарында білім алушыларға тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасқан өнім беруші жазбаша өтініш берген кезде бір оқу жылына жүргізіледі.
50. Төлем жалға алынған барлық мүлік үшін тұтастай немесе оның құрамдас бөліктерінің әрқайсысы бойынша жеке, мерзімді немесе бір жолғы енгізілетін төлемдердің шартта көзделетін тіркелген сомасымен белгіленеді.
51. Мүліктік жалдау (жалға алу) төлеміне коммуналдық қызметтер үшін төлемдер, ағымды және күрделі жөндеуге аударымдар, объектіге қызмет көрсеткені үшін төлемдер қосылмайды. Бұл төлемдерді жалға алушы тікелей ведомстволық күзетке, пайдалану, коммуналдық, санитариялық қызметтерге төлейді.
52. Шарттың қолданылуы ішінде объектіні мүліктік жалға (жалдауға) алғаны үшін жалдау төлемінің мөлшері Жалға берушінің талабы бойынша:
1) жалдау ақысының базалық мөлшерлемесі мен қолданылатын коэффициенттердің мөлшері өзгерген жағдайда, тендер өткізбей мүліктік жалдауға (жалға алуға) берілген жылжымайтын мүлік бойынша;
2) егер жалға алушы тендерге ұсынған жалдау ақысының мөлшері осы Қағидалардың 49-тармағына сәйкес есептелген жалдау ақысының мөлшерінен кем болған жағдайда тендер өткізу жолымен мүліктік жалдауға (жалға алуға) берілген жылжымайтын мүлік бойынша қайта қаралады.
53. Шарттың қолданылуы ішінде жылжымайтын мүлікке жатпайтын жабдықтарды, автокөлік құралдарын және басқа да объектілерді мүліктік жалдауға (жалға алуға) жалдау ақысының мөлшерін жалға беруші мен жалға алушы қайта қарамайды.

Ач=Ап/12/Д/24,
где:
Ач – ставка арендной платы за объекты государственного нежилого фонда, оборудование, транспортные средства и другие непотребляемые вещи, находящиеся на балансе государственных юридических лиц, в час;
Ап – ставка арендной платы за объекты государственного нежилого фонда, оборудование, транспортные средства и другие непотребляемые вещи, находящиеся на балансе государственных юридических лиц, в год;
Д – количество дней в месяце, в котором осуществляется передача объектов в имущественный наем.
При расчете платы за наем части помещений в здании необходимо учитывать доступ к местам общего пользования нанимателем этих площадей в размере 25 % от передаваемой в имущественный наем (аренду) площади.
При передаче в имущественный наем (аренду) столовых государственных юридических лиц, в которых имеются обеденные залы, в расчет аренды включается площадь пищеблока и подсобные помещения, так как площади обеденных залов в имущественный наем не предоставляются.
Расчет ставки арендной платы передаваемых в имущественный наем (аренду) помещений, находящихся в государственных юридических лицах среднего образования, производится за учебный год, при подаче письменного заявления поставщика, заключившего договор о закупках услуг по организации питания обучающихся в организациях среднего образования.
50. Плата устанавливается за все нанятое имущество в целом или отдельно по каждой из его составных частей в твердой сумме платежей, вносимых периодически или единовременно, которая предусматривается в договоре.
51. В плату за имущественный наем (аренду) не включаются платежи за коммунальные услуги, отчисления на текущий и капитальный ремонт, платежи за обслуживание объекта. Эти платежи оплачиваются нанимателем непосредственно ведомственной охране, эксплуатационным, коммунальным, санитарным службам.
52. В течение действия договора размер арендной платы за имущественный наем (аренду) объекта пересматривается по требованию наймодателя:
1) по недвижимому имуществу, переданнному в имущественный найм (аренду) без проведения тендера, в случае изменения базовой ставки арендной платы и размеров применяемых коэффициентов;
2) по недвижимому имуществу, переданнному в имущественный найм (аренду) путем проведения тендера, в случае, если размер арендной платы, предложенной нанимателем на тендере меньше размера арендной платы, рассчитанной в соответствии с пунктом 49 настоящих Правил.
53. В течение действия договора размер арендной платы за имущественный наем (аренду) оборудования, автотранспортного средства и других объектов, не относящимся к недвижимому имуществу, наймодателем и нанимателем не пересматриваются.

54. Республикалық меншікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруден түсетін жалдау ақысы республикалық бюджетке, коммуналдық меншіктен түсетін жалдау төлемақысы жергілікті бюджетке, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің басқаруына берілген аудандық коммуналдық мүліктен түсетін жалдау төлемақысы жергілікті өзін-өзі басқару органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына аударылады.
Мемлекеттік мүлікті мүлiктiк
жалдауға (жалға алуға)
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Нысан туралы ақпарат
________________________________________________________________________________
(мемлекеттік заңды тұлғаның атауы) артық және пайдаланылмайтын объектілерді мүліктік
жалға (жалдауға) беру мақсатында жалға берушіге
________________________________________________________________________________
объект туралы мынадай ақпаратты береді:
1. Мүліктік жалдау (жалға алу) объектісі (- лері) туралы мәліметтер):
р/с
Мәліметтер
1
атауы
2
қысқаша сипаттамасы (саны, өлшем бірлігі)
3
орналасқан жері
4
нысаналы мақсаты
5
мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру мерзімі
6
жылжымайтын мүлік бойынша:
құрылыс түрі (кеңсе, өндірістік, қойма, гараж, қазандық, спорт құрылыстары (стадиондар, спорт залдары, спорт алаңдары) және өзге де құрылыстар (ғимараттар)
тұрғын емес үй-жайдың түрі (жеке тұрған құрылыс, жапсарлас жанаса салынған бөлігі, астыңғы (жартылай жертөле) бөлігі, жертөле бөлігі, басқалары (шатыр, шатырдың іші, тамбур, мансард, лоджия, ашық спорт ғимараттары және басқалар)
инженерлік-техникалық құрылғылардың (электр энергиясы, кәріз, сумен жабдықтау, жылыту) болуы не болмауы туралы)
7
көлік құралдары, жабдықтар және басқа жылжымайтын мүлікке жатпайтын объектілер бойынша:
бастапқы құны (теңгемен)
қалдық құны (теңгемен)
есептелген тозу (теңгемен)
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 212 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10467 болып тіркелген) бекітілген мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға беру қағидаларының 7-тармағының 3) және 8) тармақшаларында көрсетілген объектілер бойынша жеткізушілерге мемлекеттік мүлікті (Үй-жайлар мен жабдықтарды) беруді көздейтін шарттардың көшірмелері.
(қолы) мемлекеттік заңды тұлғаның атауы және (мемлекеттік заңды тұлға басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болса).
20 __ жылғы "___" ____________
Мемлекеттік мүлікті мүлiктiк
жалдауға (жалға алуға)
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Объектіні мүліктік жалға (жалдауға) беруге Өтінім
1. Мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында жарияланған мемлекеттік мүлікті
мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру туралы хабарламаны қарап және Мемлекеттік мүлікті
мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларымен танысып,
________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы және
заңды тұлға басшысының немесе сенімхат негізінде әрекет ететін өкілінің тегі, аты, әкесiнiң
аты (болған жағдайда) төменде көрсетілген объектіні жалға алуға ниет білдіреді.
Мүліктік жалдау (жалға алу) объектісі (-лері) туралы мәліметтер:
Мүліктік жалдау (жалға алу) объектісінің атауы, сондай-ақ жалдау ақысы төлемдерінің кезеңділігі
Мүліктік жалдау (жалға алу) объектісінің баланс ұстаушысының атауы және деректемелері
Мүліктік жалдау (жалға алу) объектісі
_____________________________________________________________________ үшін қажет.
(объектіге қажеттілік негіздемелері көрсетіледі)

54. Арендная плата от сдачи в имущественный наем (аренду) республиканского имущества перечисляется в республиканский бюджет, от коммунального имущества в местный бюджет, от районного коммунального имущества, переданного в управление акиму города районного значения, села, поселка, сельского округа на контрольный счет наличности местного самоуправления.
Приложение 1
к Правилам передачи
государственного
имущества в имущественный
наем (аренду)
Форма
Информация об объекте
_____________________________________________________________
(наименование государственного юридического лица)
в целях передачи излишних и неиспользуемых объектов в имущественный наем (аренду)
предоставляет наймодателю________________________________ следующую информацию об объекте:
1. сведения об объекте (-ах) имущественного найма (аренды):
№ п/п
Сведения
1
наименование
2
краткая характеристика ( количество, единицу измерения)
3
место расположение
4
целевое назначение
5
срок предоставления в имущественный наем (аренду)
6
по недвижимому имуществу:
тип строения (офисное, производственное, складское, гаражное, котельная, спортивные сооружения (стадионы, спортивные залы, спортивные площадки) и прочие строения (сооружения);
вид нежилого помещения (отдельно стоящее строение, встроено-пристроенная часть, цокольная (полуподвальная) часть, подвальная часть, прочее (крыша, чердак, тамбур, мансарда, лоджия, открытые спортивные сооружения и другое);
о наличии либо отсутствии инженерно-технических устройств (электрическая энергия, канализация, водоснабжение, отопление);
7
по транспортным средствам, оборудованию и другим объектам, не относящимся к недвижимому имуществу:
первоначальная стоимость (в тенге)
остаточную стоимость (в тенге)
начисленный износ (в тенге)
2. копии договоров, предусматривающих предоставление государственного имущества (помещений и оборудования) поставщикам по объектам, указанным в подпунктах 3) и 8) пункта 7 Правил передачи государственного имущества в имущественный наем, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 212 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10467).
(подпись) наименование государственного юридического лица и (фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя государственного юридического лица.
"___" ____________ 20 __ года.
Приложение 2
к Правилам передачи
государственного
имущества в имущественный
наем (аренду)
Форма
Заявление на предоставление объекта в имущественный наем (аренду)
1. Рассмотрев опубликованную на веб-портале реестра государственного имущества
информацию о предоставлении в имущественный наем (аренду) государственного имущества,
и ознакомившись с Правилами передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду)
________________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование
юридического лица и фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя или
представителя юридического лица, действующего на основании доверенности) желает
получить в аренду нижеследующий объект.
Сведения об объекте (-ах) имущественного найма (аренды):
Наименование объекта имущественного найма (аренды), а также периодичность оплаты арендного платежа
Наименование и реквизиты балансодержателя объекта имущественного найма (аренды)
Объект имущественного найма (аренды) требуется для
______________________________________________________________.
(указываются обоснования потребности в объекте)

2. Өзім(із) туралы мынадай мәліметтерді ұсынамын (-мыз):
Заңды тұлғалар үшін:
Атауы
________________________________________________________________________________
БСН
________________________________________________________________________________
Басшының тегі, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
________________________________________________________________________________
Мекенжайы: _______________________________________________________________
Телефон (факс) нөмірі:______________________________________________________
Шарт жасасу үшін банк деректемелері:
ЖСК _____________________________________________________________________
БСК ______________________________________________________________________
Банктің атауы ______________________________________________________________
Кбе ______________________________________________________________________
Өтінішке:
1) ________________________________________________________________________
2) _______________________________________________________________________
3) ________________________________________________________________________
4) ____________________________________________________________ қоса беріледі.
Жеке тұлғалар үшін: тегі, аты, әкесiнiң аты (болса):_______________________________
ЖСН _____________________________________________________________________
Паспорт деректері __________________________________________________________
Мекенжайы:_______________________________________________________________
Телефон (факс) нөмірі:______________________________________________________
Шарт жасасу үшін банк деректемелері:
ЖСК _____________________________________________________________________
БСК ______________________________________________________________________
Банктің атауы ______________________________________________________________
Кбе ______________________________________________________________________
Өтінішке:
1)________________________________________________________________________
2)________________________________________________________________________
3)____________________________________________________________ қоса беріледі.
(қолы) (жеке тұлғаның тегі, аты, әкесiнiң аты (болса) немесе заңды тұлға атауы және
заңды тұлға басшысының немесе сенімхат негізінде әрекет ететін өкілінің тегі, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
20__ жылғы "___" ____________
Өтінімді мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталы қабылдады.
20__ жылғы "___" ____________ сағат "___" минут.
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН-жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК-жеке сәйкестендіру коды;
БСК-банктік сәйкестендіру коды;
БСН-бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Кбе-бенефициардың коды.
Мемлекеттік мүлікті мүлiктiк
жалдауға (жалға алуға)
беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) ұсыну бойынша тендерге қатысуға ӨТІНІМ

2. Представляю (-ем) сведения о себе:
Для юридического лица:
Наименование ___________________________________________________________
БИН ___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя _______________________
Адрес: _________________________________________________________________
Номер телефона (факса): __________________________________________________
Банковские реквизиты для заключения договора:
ИИК___________________________________________________________________
Наименование банка _____________________________________________________
Кбе ___________________________________________________________________
К заявлению прилагаются:
1) _____________________________________________________________________
2) _____________________________________________________________________
3) ____________________________________________________________________
4) ____________________________________________________________________
Для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) __________________________________
ИИН__________________________________________________________________
Паспортные данные
______________________________________________________________________
Адрес: ________________________________________________________________
Номер телефона (факса): ________________________________________________
Банковские реквизиты для заключения договора:
ИИК__________________________________________________________________
БИК__________________________________________________________________
Наименование банка ____________________________________________________
Кбе ___________________________________________________________________
К заявлению прилагаются:
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица и (фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя юридического лица или представителя, действующего на основании доверенности)
"___" ____________ 20 __ года.
Заявление принята веб-порталом реестра государственного имущества
"__" _______ 20__ года ____ часов ____ минут.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
БИК – банковский идентификационный код;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
Кбе – код бенефициара.
Приложение 3
к Правилам передачи
государственного
имущества в имущественный
наем (аренду)
Форма
ЗАЯВКА
на участие в тендере по предоставлению в имущественный наем (аренду)
государственного имущества

1. Мемлекеттік мүлікті мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру туралы жарияланған
хабарламаны қарап және мемлекеттік мүлікті мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларымен танысып,
________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы және
заңды тұлға басшысының немесе сенімхат негізінде әрекет ететін өкілінің тегі, аты, әкесiнiң
аты (болған жағдайда) www.gosreestr.kz мемлекеттік мүлік тізілімінің
веб-порталында ___________20____жылғы "___" _______ _____________
болатын тендерге қатысуға ниет білдіреді.
2. Мен (біз) тендерге қатысу үшін мемлекеттік мүлікті есепке
алу саласындағы бірыңғай оператордың арнайы транзиттік шотына жалпы
сомасы _______ (_________________) теңге
(саны) (жазбаша сомасы цифрмен)
______ кепілдік жарнаны (жарналарды) енгіздім (к)."; (саны)
Кепілдік жарнасы енгізілген мүліктік жалдау (жалға алу)
объектілері туралы мәлімет:
р/с
Мүліктік жалдау (жалға алу) объектісінің атауы, сондай-ақ жалдау ақысы төлемдерінің кезеңділігі
Аударуға жататын кепілдік жарнаның сомасы, теңге
1
2
Жиыны
Енгізілген кепілдік жарналар туралы мәлімет:
р/с
Кепілдік жарнаның мақсаты және тендерге қатысу үшін кепілдік жарнасы енгізілген мүліктік жалдау (жалға алу) объектісінің атауы
Төлем құжатының №
Төлем құжатының күні
Кепілдік жарнаның сомасы, теңге
1
2
Жиыны
3. Қатысушыға қойылатын талаптарға мен (біз) сәйкес емес екенім (із) анықталған жағдайда, мен (біз) тендерге қатысу құқығынан айырылуыма (мызға), мен (біз) қол қойған тендер нәтижелері туралы хаттама және мемлекеттік мүлікті мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру шарты жарамсыз деп танылуына келісемін (-міз).
4. Егер мен (біз) тендердің жеңімпазы(дар)ы деп танылған жағдайда, тендер өткізілген күні тендердің нәтижелері туралы хаттамаға қол қою және тендер өткізілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік мүлікті мүлiктiк жалдау (жалға алу) шартына қол қою міндеттемесін өзіме қабылдаймын (- мыз).
5. Мен (біз) енгізген кепілдік жарнаның сомасы мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдау (жалға алу) шартына белгіленген мерзімде қол қойылмаған жағдайда қайтарылмайтындығына және жалға берушіде қалатынына келісемін (-міз).
6. Осы өтінім тендер нәтижелері туралы хаттамамен бірге мемлекеттік мүлікті мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру шарты жасалғанға дейін қолданылатын шарт күшіне ие.
7. Өзім(із) туралы мынадай мәліметтерді ұсынамын (-мыз):
Заңды тұлғалар үшін:
Атауы ____________________________________________________________________
БСН ______________________________________________________________________
Басшының тегі, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
________________________________________________________________________________
Мекенжайы: _______________________________________________________________
Телефон (факс) нөмірі: ______________________________________________________
Кепілдік жарнаны қайтаруға арналған банктік реквизиттер:
ЖСК _____________________________________________________________________
БСК ______________________________________________________________________
Банктің атауы ______________________________________________________________
Кепілдік жарнаны төлеген тұлғаның ЖСН/БСН Кбе
________________________________________________________________________________
Өтінімге мыналар:

1. Рассмотрев опубликованное извещение о предоставлении в имущественный наем
(аренду) государственного имущества, и ознакомившись с правилами передачи
государственного имущества в имущественный наем (аренду)
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование
юридического лица и фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя или
представителя юридического лица, действующего на основании доверенности)
желает принять участие в тендере, который состоится "___" _______ 20 __ года на веб-портале
реестра государственного имущества www.gosreestr.kz.
2. Мною (нами) внесен (-о) ___ гарантийный (-х) взнос (-ов) для
(количество)
участия в тендере общей суммой _______(_______________________) тенге
(цифрами)       (сумма прописью)
на специальный транзитный счет единого оператора в сфере учета государственного имущества.
Сведения об объектах имущественного найма (аренды), по которым внесен гарантийный взнос:
№ п/п
Наименование объекта имущественного найма (аренды), а также периодичность оплаты арендного платежа
Сумма гарантийного взноса, подлежащая перечислению, тенге
1
2
Итого
Сведения о внесенных гарантийных взносах:
№ п/п
Назначение гарантийного взноса и наименование объекта имущественного найма (аренды), по которому внесен гарантийный взнос для участия в тендере
№ платежного документа
Дата платежного документа
Сумма гарантийного взноса, тенге
1
2
Итого
3. Согласен (-ы) с тем, что в случае обнаружения моего (нашего) несоответствия требованиям, предъявляемым к участнику тендера (нанимателю), я (мы) лишаюсь (-емся) права участия в тендере, подписанный мной (нами) протокол о результатах тендера и договор имущественного найма (аренды) государственного имущества будут признаны недействительными.
4. В случае, если я (мы) буду (-ем) определен (-ы) победителем (-ями) тендера, принимаю (-ем) на себя обязательства подписать договор имущественного найма (аренды) в течение пяти рабочих дней со дня проведения тендера.
5. Согласен (-ы) с тем, что сумма внесенного мною (нами) гарантийного взноса не возвращается и остается у наймодателя в случае не подписания договора имущественного найма (аренды) государственного имущества в установленные сроки.
6. Настоящая заявка вместе с протоколом о результатах тендера имеет силу договора, действующего до заключения договора имущественного найма (аренды) государственного имущества.
7. Представляю (-ем) сведения о себе:
Для юридического лица:
Наименование _____________________________________________________________
БИН ______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя _________________________
Адрес: ____________________________________________________________________
Номер телефона (факса): ____________________________________________________
Банковские реквизиты для возврата гарантийного взноса
ИИК _____________________________________________________________________
БИК _____________________________________________________________________
Наименование банка _______________________________________________________
Кбе _____________________________________________________________________
ИИН /БИН лица, оплатившего гарантийный взнос:
К заявке прилагаются:

1) ________________________________________________________________________
2) ________________________________________________________________________
3) ____________________________________________________________ қоса беріледі.
Жеке тұлғалар үшін:
тегі, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда):
________________________________________________________________________________
ЖСН _____________________________________________________________________
Паспорт деректері __________________________________________________________
Мекенжайы: _______________________________________________________________
Телефон (факс) нөмірі: ______________________________________________________
Кепілдік жарнаны қайтаруға арналған банктік реквизиттер:
ЖСК _____________________________________________________________________
БСК ______________________________________________________________________
Банктің атауы ______________________________________________________________
Кепілдік жарнаны төлеген тұлғаның ЖСН/БСН Кбе
________________________________________________________________________________
Өтінімге мыналар:
1) ________________________________________________________________________
2)________________________________________________________________________
3)____________________________________________________________ қоса беріледі.
(жеке тұлғаның қолы, тегі, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның
атауы және заңды тұлға басшысының немесе сенімхат негізінде әрекет ететін өкілінің тегі,
аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда) 20__ жылғы "___" ____________
Өтінімді мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталы қабылдады.
20__ жылғы "__" _______ сағат "___" минут.
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН-жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК-жеке сәйкестендіру коды;
БСК-банктік сәйкестендіру коды;
БСН-бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Кбе-бенефициардың коды.
Мемлекеттік мүлікті мүлiктiк
жалдауға (жалға алуға)
беру қағидаларына
4-қосымша
Тендердің қорытындысы туралы хаттама
Күні мен уақыты
Объектінің атауы___________________________________________________________
Тендер шарттары___________________________________________________________
Баланс ұстаушының атауы ___________________________________________________
Тендерді ұйымдастырушының (жалға берушінің) атауы
________________________________________________________________________________
Тендерді ұйымдастырушының (жалға берушінің) мекен-жайы
________________________________________________________________________________
Жалға беруші тендерге жібермеген қатысушылар:
Қатысушының атауы
БСН (ЖСН)
Ауытқу себебі
Жалға беруші тендерге жіберген қатысушылар мынадай баға ұсыныстарын ұсынды:
Қатысушының атауы
БСН (ЖСН)
Объект үшін жалдау ақысының сомасы
Өтінімді беру күні мен уақыты (хронология бойынша)

1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
Для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии)_____________________________________
ИИН ____________________________________________________________________
Паспортные данные _______________________________________________________
Адрес: ___________________________________________________________________
Номер телефона (факса): ____________________________________________________
Банковские реквизиты для возврата гарантийного взноса
ИИК_____________________________________________________________________
БИК_____________________________________________________________________
Наименование банка _______________________________________________________
Кбе ______________________________________________________________________
ИИН /БИН лица, оплатившего гарантийный взнос:
К заявке прилагаются:
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица и (фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя юридического лица или представителя, действующего на основании доверенности)
"___" ____________ 20 __ года.
Заявка принята веб-порталом реестра государственного имущества
"__" _______ 20__ года ____ часов ____ минут.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
БИК – банковский идентификационный код;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
Кбе – код бенефициара.
Приложение 4
к Правилам передачи
государственного
имущества в имущественный
наем (аренду)
Форма
Протокол об итогах тендера
Дата и время
Наименование объекта ___________________________________________
Условия тендера ________________________________________________
Наименование балансодержателя __________________________________
Наименование организатора тендера (наймодателя) ___________________
Адрес организатора тендера (наймодателя) _________________________
Участники не допущенные наймодателем к тендеру:
Наименование участника
БИН (ИИН)
Причина отклонения
Участниками, допущенными к тендеру наймодателем, представлены следующие ценовые предложения:
Наименование участника
БИН (ИИН)
Сумма арендной платы за объект
Дата и время подачи заявки (по хронологии)

1. Тендер жеңімпазы болып белгіленсін: (жеңімпаз қатысушысының БСН/ЖСН атауы).
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 212 бұйрығымен бекітілген (Нормативтiк құқықтық актiлердiң мемлекеттiк тізілімінде № 10467 болып тіркелген) Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға беру қағидаларында белгіленген мерзімде жалға берушімен (жеңімпаз қатысушысының БСН/ЖСН атауы) шарт жасассын.
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН-жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН-бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
Мемлекеттік мүлікті мүлiктiк
жалдауға (жалға алуға)
беру қағидаларына
5-қосымша
Тұрғын емес үй-жайдың салыну үлгісі, түрі, қолайлылық дәрежесі, аумақтық орналасуы, жалдаушы қызметінің түрі, жалдаушының ұйымдық-құқықтық нысаны ескерілетін коэффициенттердің қолданылатын базалық мөлшерлемесі мен мөлшерлері
Базалық мөлшерлемелер
Әкімшілік-аумақтық бірлік
Базалық мөлшерлеменің мөлшері
1
Нұр-Сұлтан және Алматы қалалары

1. Определить победителем тендера: (БИН /ИИН наименование участника победителя).
2. Наймодателю в сроки, установленные Правилами передачи государственного имущества в имущественный наем, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 212 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10467), заключить договор с (БИН /ИИН наименование участника победителя).
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер.
Приложение 5
к Правилам передачи
государственного
имущества в имущественный
наем (аренду)
Базовая ставка и размеры применяемых коэффициентов, учитывающих тип строения, вид нежилого помещения, степень комфортности, территориальное расположение, вид деятельности нанимателя, организационно-правовую форму нанимателя
Базовая ставка
Административно-территориальная единица
Размер базовой ставки
1
города Нур-Султан и Алматы

Тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген 2,5 айлық есептік көрсеткіш
2
ауыл, кент, ауылдық округ, қаладағы аудан, қала, аудан, облыс
Тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген 1,5 айлық есептік көрсеткіш
Коэффициенттер түрі
Коэффициент мөлшері
1
Құрылыс үлгісін ескеретін коэффициент (Кт):
1.1 кеңселік
1
1.2 өндірістік
0,8
1.3 қойма, гараж, қазандық
0,6
1.4 спорттық құрылыстар (стадиондар, спорт залдары, спорттық алаңдар)
0,7
1.5 басқа құрылыстар (ғимараттар)
0,9
2
Тұрғын емес үй-жайдың түрін ескеретін коэффициент (Кк)
2.1 жеке тұрған құрылыс
1
2.2 жапсарлас-жанаса салынған бөлігі
0,9
2.3 астыңғы (жартылай жертөле) бөлігі
0,7
2.4 жертөле бөлігі
0,6
2.5 басқа (шатыр, шатырдың іші, тамбур, мансард, лоджия, ашық спорттық құрылыстар және басқа)
0,7
3
Қолайлылық дәрежесін ескеретін коэффициент (Кск)
3.1 барлық инженерлік-техникалық құрылғылары бар үй-жайлар үшін (электр энергиясы, кәріз, сумен жабдықтау, жылу) коммуникациялардың қандай да бір түрлері жоқ болса, әрбір түрге 0,1-ге азаяды
1,0
4
Аумақтық орналасуы ескерілетін коэффициент (Кр):
4.1 Нұр-Сұлтан және Алматы қалалары үшін
республикалық мүлік үшін - 3;
коммуналдық мүлік үшін - 3
4.2 Облыстар мен Шымкент, Байқоңыр қалаларының әкімшілік орталығы үшін
2
4.3 облыстық маңызы бар қалалар үшін
1,5
4.4 аудан орталықтары үшін
1
4.5 кент, ауыл
0,5
5
Жалдаушының қызмет түрін ескеретін коэффициент (Квд):
5.1 банктердің, Ұлттық почта операторының есеп айырысу-кассалық орталықтары үшін, банкоматтар, төлем терминалдары (мультикассалар) үшін (қол жеткізілуі шектеулі республикалық заңды тұлғалардың ғимараттарында 0,5-ке төмендету коэффициенті қолданылады)
2,5
5.2 брокерлік қызметті жүзеге асыру және кеден қызметтерін көрсету, айырбастау пункттері және қызметі бағалы қағаздар нарығымен байланысты ұйымдар, сақтандыру, инвестициялық компаниялар, нотариалдық кеңселер, адвокаттық кеңселер үшін
3,0
5.3. сауда, қонақ үй қызметтерін ұйымдастыру үшін, сату автоматтары үшін
2,5
5.4 қылмыстық-атқарушылық жүйенің ғимараттарында және оқу орындарының жатақханаларында сауда қызметтерін ұйымдастыру үшін
1,9
5.5 қоғамдық тамақтануды ұйымдастыру үшін (асхана, буфет)
1,5
5.6 мынадай:
ғылым және жоғары білім беру
орта білім және қосымша білім беру, мектепке дейінгі білім беру салаларында қызметтерді ұйымдастыру үшін
1,1
0,9
0,8
5.7 денсаулық сақтау, мәдениет және спорт салаларында қызметтерді ұйымдастыру үшін
1,0
5.8 ұялы байланыс, интернет желісі саласында қызмет ету үшін (телекоммуникация жабдықтарын орналастыру және басқа)
5,0

2,5 месячного расчетного показателя, установленного Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год
2
село, поселок, сельский округ, район в городе, город, район, область
1,5 месячного расчетного показателя, установленного Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год
Вид коэффициентов
Размер коэффициента
1
Коэффициент, учитывающий тип строения (Кт):
1.1 офисное
1
1.2 производственное
0,8
1.3 складское, гаражное, котельная
0,6
1.4 спортивные сооружения (стадионы, спортивные залы, спортивные площадки)
0,7
1.5. прочие строения (сооружения)
0,9
2
Коэффициент, учитывающий вид нежилого помещения (Кк)
2.1 отдельно стоящее строение
1
2.2 встроено-пристроенная часть
0,9
2.3 цокольная (полуподвальная) часть
0,7
2.4 подвальная часть
0,6
2.5 прочее (крыша, чердак, тамбур, мансарда, лоджия, открытые спортивные сооружения и другое)
0,7
3
Коэффициент, учитывающий степень комфортности (Кск)
3.1 для помещений со всеми инженерно-техническими устройствами (электрическая энергия, канализация, водоснабжение, отопление) при отстутствии каких-либо видов коммуникаций уменьшается на 0,1 за каждый вид
1,0
4
Коэффициент, учитывающий территориальное расположение (Кр):
4.1 для городов Нур-Султан и Алматы
для республиканского имущества – 3; для коммунального имущества – 2
4.2 для административного центра области и городов Шымкент, Байконыр
2
4.3 для городов областного значения
1,5
4.4 для районного центра
1
4.5 поселок, село
0,5
5
Коэффициент, учитывающий вид деятельности нанимателя (Квд):
5.1 для расчетно-кассовых центров банков, Национального оператора почты, банкоматов, терминалов оплаты (мультикасс) (в зданиях государственных юридических лиц с ограниченным доступом применяется понижающий коэффициент - 0,5)
2,5
5.2 для брокерской деятельности и оказания таможенных услуг, обменных пунктов и организаций, деятельность которых связана с рынком ценных бумаг, страховых, инвестиционных компаний, нотариальных контор, адвокатских контор
3,0
5.3 для организации торговли, гостиничных услуг, торговых автоматов
2,5
5.4 для организации торговли в зданиях уголовно-исполнительной системы и общежитиях учебных заведений
1,9
5.5 для организации общественного питания (столовая, буфет)
1,5
5.6 для организации услуг в области:
науки и высшего образования среднего и дополнительного образования дошкольного образования
1,1
0,9
0,8
5.7 для организации услуг в области здравоохранения, культуры и спорта
1,0
5.8 для организации услуг в сфере сотовой связи, сети интернет (размещение телекоммуникационного оборудования и другое)
5,0

5.9 өткізу жүйесі бар (қол жетімділігі шектеулі) мемлекеттік заңды тұлғалардың ғимараттарында қызметкерлердің тамақтануын ұйымдастыру, тұрмыстық қызметтерді көрсету
0,5
5.10 оқу орындарында (мектептерде, гимназияларда, лицейлерде, колледждерде және спорттық мектептерде) қоғамдық тамақтануды ұйымдастыру (асхана, буфет) үшін
0,5
5.11. 5.1-5.10-тармақтарында көрсетілген қызмет түрлерін қоспағанда өзге қызмет түрлері үшін
1,9
6
Жалдаушының ұйымдастырушылық-құқықтық нысанын ескеретін коэффициент (Копф):
6.1 сауда (делдалдық) қызметті қоспағанда, өнеркәсіп қызметін ұйымдастыру және халыққа қызмет көрсету саласын дамытуға шағын кәсіпкерлік субъектілері үшін
0,9
6.2 мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер) үшін
0,8
6.3 қайырымдылық және қоғамдық бірлестіктер, коммерциялық емес ұйымдар үшін
0,5
6.4 қалғандары үшін
1,0

5.9 для организации питания сотрудников, оказания бытовых услуг в зданиях государственных юридических лиц с пропускной системой (ограниченным доступом)
0,5
5.10 для организации общественного питания (столовая, буфет) в учебных заведениях (школах, гимназиях, лицеях, колледжах и спортивных школах) и общежитиях учебных заведений
0,5
5.11 для иных видов деятельности, за исключением видов деятельности, указанных в пунктах 5.1-5.10.
1,9
6
Коэффициент, учитывающий организационно-правовую форму нанимателя (Копф):
6.1 для субъектов малого предпринимательства для организации производственной деятельности и развития сферы услуг населению, за исключением торгово-посреднической деятельности
0,9
6.2 для контролируемых государством акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью)
0,8
6.3 для благотворительных и общественных объединений, некоммерческих организаций
0,5
6.4 для остальных
1,0