"Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің жете тексеруді ұйымдастыруын сертификаттау және сертификат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 160 бұйрығына және "Ұшу құрамының, кабина экипажының адамдарына, ұшуға техникалық қолдау көрсетуді қамтамасыз ететін инженерлік техникалық құрамға және ұшу кезінде әуе кемесінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін персоналға экипаж мүшесінің куәлігін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 22 маусымдағы № 378 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 23 шілдедегі № 535 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 26 шілдеде № 19095 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің жете тексеруді ұйымдастыруын сертификаттау және сертификат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 160 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11379 болып тіркелген, 2015 жылғы 15 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің жете тексеруді ұйымдастыруын сертификаттау және сертификат беру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
5, 6 және 7 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қағидаларда мынадай терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:
1) әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің жете тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификаттық талаптары – Заңның 14-бабы 1-тармағының 41-60) тармақшасына сәйкес бекітілген әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің жете тексеруді ұйымдастыруы жөніндегі талаптар;
2) өтінім – өтініш берушінің әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің жете тексеруді ұйымдастыру бойынша сертификаттау рәсімінен өту үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға жазбаша өтініші;
3) өтініш беруші – әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің жете тексеруді ұйымдастыру бойынша сертификатын (бұдан әрі – жете тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификат) алу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға өтініш білдірген әуежай пайдаланушысы;
4) сертификаттық тексеру – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым жүзеге асыратын, өтініш берушінің сертификаттық талаптарға сәйкестігін, құралдарды, жабдықтарды, технологиялық процестерді, құжаттаманы, ұйымдық құрылымды және жете тексеруді жүзеге асыратын персоналдың құзыреттілігін тексеру;

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 160 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта" и в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 22 июня 2017 года № 378 "Об утверждении Правил выдачи удостоверения члена экипажа лицам летного состава, кабинного экипажа, инженерно-техническому составу, обеспечивающему техническое сопровождение полетов, и персоналу, обеспечивающему безопасность воздушного судна в полете"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 23 июля 2019 года № 535. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2019 года № 19095
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 августа 2019 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 160 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11379, опубликован 15 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах сертификации и выдачи сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункты 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"5. В Правилах используются следующие термины и определения:
1) сертификационные требования по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта - требования, по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта, утвержденные в соответствии с подпунктом 41-60) пункта 1 статьи 14 Закона;
2) заявка - письменное обращение заявителя в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации для прохождения процедуры сертификации по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта;
3) заявитель - эксплуатант аэропорта, обратившийся в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации для получения сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта (далее - сертификат по организации досмотра);
4) сертификационное обследование - осуществляемая уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации обследование средств, оборудования, технологических процессов, документации, организационной структуры, компетентности персонала, осуществляющих досмотр заявителя на соответствие сертификационным требованиям;

5) жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдар – жолаушыларды, қол жүгін, жүкті, багажды, поштаны, борттық қорды, әуе кемелерінің экипаж мүшелерін, авиациялық персоналды және әуежай ғимаратына келетін басқа да адамдарды жете тексеруді жүзеге асыру кезінде, дербес немесе қандай да бір жүйенің бөлігі ретінде пайдалануға арналған арнайы қондырғылар;
6) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын орнықты дамытуды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам.";
6. Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің жете тексеруді ұйымдастыру бойынша сертификаттауын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым жүргізеді.
7. Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің жете тексеруді ұйымдастыруын сертификаттау үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінде (Салық кодексі) айқындалатын тәртіппен және белгілі мөлшерде алым алынады. Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің жете тексеруді ұйымдастыру бойынша сертификаттау көрсетілген алым мемлекеттік бюджетке түскеннен кейін жүзеге асырылады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Сертификаттауды жүргізу және әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің жете тексеруді ұйымдастыруы бойынша сертификат беру тәртібі";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Сертификаттауды жүргізудің мынадай тәртібі белгіленеді:
1) өтініш берушінің азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға құжаттары қоса берілген өтінімді беруі;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның өтінім бойынша алдын ала бағалауы және шешім қабылдауы;
3) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның сертификаттық тексеру жүргізуі;
4) жете тексеруді ұйымдастыру бойынша шешім қабылдауы және сертификат беру (беруден бас тарту).";
10, 11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Өтініш беруші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің жете тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификатты алуға өтінім жібереді.
Өтінімге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес құжаттар қоса беріледі.
Өтініш беруші осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым өтінішті қабылдаудан бас тартады.

5) технические средства, применяемые при досмотре - специальные устройства, предназначенные для использования самостоятельно или как часть какой-либо системы при осуществлении досмотра пассажиров, ручной клади, груза, багажа, почты, бортовых запасов, членов экипажей воздушных судов, авиационного персонала и других лиц посещающих здание аэропорт;
6) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности.";
6. Сертификацию по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта проводит уполномоченная организация в сфере гражданской авиации.
7. За сертификацию по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта взимается сбор в порядке и размере, определяемом Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс). Сертификация по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта осуществляется после уплаты в государственный бюджет указанного сбора.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок проведения сертификации и выдачи сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Устанавливается следующий порядок проведения сертификации:
1) подача заявителем в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации заявки с документами;
2) предварительная оценка и принятие решения по заявке уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации;
3) проведение уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации сертификационного обследования;
4) принятие решения и выдача (отказ в выдаче) сертификата по организации досмотра.";
пункты 10, 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"10. Заявитель направляет в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации заявку на получение сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта (далее – заявка) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
К заявке прилагаются документы согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В случаях представления заявителем неполного пакета документов согласно приложению 2 к настоящим Правилам и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченная организация в сфере гражданской авиации отказывает в приеме заявки.

11. Келесі сертификаттау кезінде өтініш беруші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға мәлімделген өзгерістерге (өзгеріс болған немесе жаңартуға талап етілетін) қатысты құжаттары бар өтінімді ұсынады.
"12. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым ұсынылған құжаттарды қарайды және бес жұмыс күні мерзімінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес, нысан бойынша әуежайға авиациялық қауіпсіздік қызметінің жете тексеруді ұйымдастыруы жөніндегі сертификатты алуға өтінім бойынша шешім қабылдайды.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым оң шешім қабылдаған жағдайда сертификаттық тексеруді жүргізеді.
Сертификаттық тексеруді функцияларына авиациялық қауіпсіздік мәселелері кіретін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның авиациялық инспекторлары жүргізеді.
Сертификаттық тексеруге азаматтық авиация ұйымының авиациялық қауіпсіздік жөніндегі мамандарды тартуға рұқсат етіледі.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Өтініш беруші Заңның 14-бабы 1-тармағының 41-60) тармақшаларына сәйкес бекітілген әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің жете тексеруді ұйымдастыру бойынша сертификаттық талаптарға сәйкес келсе, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым жете тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификатты беру туралы шешім қабылдайды.";
26, 27 және 28-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым жете тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификаттың қолданылуын мынадай жағдайларда тоқтата тұрады:
1) әуежайды пайдаланушының әуежайдың қауіпсіздік қызметін жете тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификаттық талаптарды сақтамауы;
2) инспекторлық ұйғарымдарды орындамауы.
27. Жете тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификаттың қолданылуын тоқтатқан немесе кері шақыртқан жағдайда, әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің жете тексеруді жүзеге асыру жөніндегі қызметі тоқтатылады. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым әуежайды пайдаланушыны қабылданған шешімдер туралы дереу хабарлайды.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым сертификаттың қолданылуын тоқтату туралы шешімінде тоқтату себебін және жете тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификаттың қолданылуын тоқтатылатын мерзімді (алты айдан аспауы тиіс) көрсетеді.
Егер әуежайды пайдаланушы белгіленген мерзімде анықталған бұзушылықтарды жоймаса, онда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым жете тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификатты қайтарып алады.
Сертификаттың қолданылуын ттоқтату әуежай пайдаланушысын сертификаттың қолданылуын тоқтату немесе кері қайтарып алу туралы хабарламаны алған сәттен бастап күшіне енеді.

11. При последующих сертификациях заявитель представляет в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации заявку с документами, касающиеся заявляемым изменениям (по которым произошли изменения или требуется обновления).
12. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации рассматривает представленные документы и в срок пять рабочих дней принимает решение по заявке на получение сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. При положительном решении уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации проводится сертификационное обследование.
Сертификационное обследование проводится авиационными инспекторами уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, к функциям которых относятся вопросы авиационной безопасности.
Допускается привлекать к сертификационному обследованию специалистов по авиационной безопасности с организаций гражданской авиации.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации принимает решение о выдаче сертификата по организации досмотра, если заявитель соответствует сертификационным требованиям по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта, утвержденным в соответствии с подпунктом 41-60) пункта 1 статьи 14 Закона.";
пункты 26, 27 и 28 изложить в следующей редакции:
"26. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации приостанавливает действия сертификата по организации досмотра в случаях:
1) несоблюдение эксплуатантом аэропорта сертификационных требований по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта;
2) невыполнение инспекторских предписаний.
27. В случае приостановления действия сертификата по организации досмотра или его отзыва, деятельность по осуществлению досмотра службой авиационной безопасности аэропорта приостанавливается. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации незамедлительно информирует эксплуатанта аэропорта о принятом решений.
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации в решении о приостановлении действия сертификата указывает причину приостановления и срок (не превышающий шести месяцев), на который приостанавливается действие сертификата по организации досмотра.";
Если эксплуатант аэропорта в установленный срок не устранил выявленные нарушения, уполномоченная организация в сфере гражданской авиации отзывает сертификат по организации досмотра.
Отмена действия сертификата вступает в силу с момента получения эксплуатантом аэропорта извещения о приостановлении действия сертификата или отзыва сертификата.

28. Жете тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификаттың қолданылуын жаңғыртуды (ол тоқтатылған жағдайда) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым әуежайды пайдаланушының анықталған кемшіліктерді жойған және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым әуежайды пайдаланушыны тексергеннен кейін ғана жүзеге асыра алады.";
29-тармақ алып тасталсын;
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5-қосымшада:
Авиациялық қауіпсіздік қызметінің жете тексеруді ұйымдастыруы жөніндегі әуежайды сертификаттық тексеру бойынша нұсқамалық материалдың кестесінде:
5- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
5
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 24 қарашадағы № 1083 бұйрығымен бекітілген Авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау және қайта даярлау бағдарламасына сәйкес әзірленген әуежайдың АҚҚ авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау және қайта даярлау бағдарламасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12568 болып тіркелген, 2016 жылғы 1 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
";
9- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
9
Қазақстан Республикасының Үкіметі 2017 жылғы 23 қазанда № 673 ҚБП бекіткен Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының авиациялық қауіпсіздік бағдарламасына сәйкес әуе кемесінің бортында қару-жарақты, оқ-дәріні тасымалдау жөніндегі нұсқаулық.
";
6-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
7-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Ұшу құрамының, кабина экипажының адамдарына, ұшуға техникалық қолдау көрсетуді қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрамға және ұшу кезінде әуе кемесінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін персоналға экипаж мүшесінің куәлігін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 22 маусымдағы № 378 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15478 болып тіркелген, 2017 жылғы 7 қыркүйекте "Егемен Қазақстан" № 171 (29152) газетінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген ұшу құрамының, кабина экипажының адамдарына, ұшуға техникалық қолдау көрсетуді қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрамға және ұшу кезінде әуе кемесінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін персоналға экипаж мүшесінің куәлігін беру қағидалары осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

28. Возобновление действия сертификата по организации досмотра (в случае его приостановления) осуществляется уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации только после устранения эксплуатантом аэропортов выявленных недостатков и проведения уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации обследование эксплуатанта аэропорта. ";
пункт 29 исключить;
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в Приложении 5:
в таблице к инструктивному материалу по сертификационному обследованию аэропорта по организации досмотра службы авиационной безопасности:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"
5
Программа подготовки и переподготовки по авиационной безопасности САБ аэропорта, разработанная в соответствии с Программой подготовки и переподготовки по авиационной безопасности, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 1083 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12568, опубликован 6 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"
9
Инструкция по перевозке на борту воздушного судна оружия, боеприпасов в соответствии с Программой авиационной безопасности гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденной Правительством Республики Казахстан от 23 октября 2017 года № 673 ДСП.
";
приложение 6 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 7 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 22 июня 2017 года № 378 "Об утверждении Правил выдачи удостоверения члена экипажа лицам летного состава, кабинного экипажа, инженерно-техническому составу, обеспечивающему техническое сопровождение полетов, и персоналу, обеспечивающему безопасность воздушного судна в полете" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15478, опубликован 7 сентября 2017 года в газете "Казахстанская правда" № 171 (28550) следующее изменение:
Правила выдачи удостоверения члена экипажа лицам летного состава, кабинного экипажа, инженерно-техническому составу, обеспечивающему техническое сопровождение полетов, и персоналу, обеспечивающему безопасность воздушного судна в полете, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу.

3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2019 жылғы 1 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Р. Скляр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 23 шілдедегі
№ 535 бұйрығына
1-қосымша
Әуежайдың авиациялық
қауіпсіздік қызметінің жете
тексеруді ұйымдастыруын
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің жете тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификатты алуға арналған ӨТІНІМ
_____________________________________________________________________
(өтініш берушінің толық аты-жөні)
__________________________________________________________ мақсатында
(жете тексеруді ұйымдастыру сертификатын алу, қолдану мерзімін ұзарту)
сертификаттау жүргізуді сұраймын.
тексеруді жүзеге асырудың жоспарланған күні_________________
(ұзартылған/өзгерістер енгізілген кезде, тиісінше қолданыстағы сертификаттың
аяқталу мерзімі көрсетіледі)
өтініш беруші міндеттенеді:
1) сертификаттау рәсімдерін орындауға;
2) сертификаттық талаптарға жауап беруге;
3) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға жете тексеруді ұйымдастыру және
қамтамасыз етуді жүзеге асыру мүмкіндігін ұсыну.
Басшы __________________________________________________
(лауазымы/қолы/күні) М.О. (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 23 шілдедегі
№ 535 бұйрығына
2-қосымша
Әуежайдың авиациялық
қауіпсіздік қызметінің жете
тексеруді ұйымдастыруын
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификатын алуға арналған өтінім бойынша ШЕШІМ
20__ жылғы "__" ________________ №_____
__________________ әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің
(әуежай атауы)
тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификатын алуға арналған
____________________________________ өтінімін қарап,
(өтініш берушінің атауы)
Хабардар етеміз:
Сіздер ұсынған құжаттар
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы № 160 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11379 болып тіркелген, 2015 жылғы 15 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің жете тексеруді ұйымдастыруын сертификаттау және сертификат беру қағидаларына сәйкес келеді (сәйкес келмейді) (құжаттардың сәйкессіздігі жағдайында сәйкессіз пункт (-тер) көрсетіледі)
_____________________________________________
М.О.                         Уәкілетті ұйымның басшысы немесе оның
(бар болған жағдайда)       өкілеттік берген тұлғасы ______________ __________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 23 шілдедегі
№ 535 бұйрығына
3-қосымша
Әуежайдың авиациялық
қауіпсіздік қызметінің жете
тексеруді ұйымдастыруын
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Сертификаттық тексеру актісі
___________________________ 20___жылғы " __" _____________
(уәкілетті ұйым атауы)
бұйрыққа сәйкес мынадай құрамдағы комиссиямен:
Тексерушілер: ______________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
______________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
______________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
___________________________________ сертификаттық тексеру жүргізілді.
(заңды тұлғаның атауы)
Жалпы ережелер ______________________________________________________
Анықталған кемшіліктері _____________________________________________
Қорытынды ___________________________________________________________
Тексерушілер: ___________________ _________________________
(Т.А.Ә.)             (қолы)
___________________ _________________________
(Т.А.Ә.)             (қолы)
___________________ _________________________
(Т.А.Ә.)             (қолы)
Актімен таныстым:
Ұйым басшысы _______________________ ____________________________
(Т.А.Ә.)                         (қолы)
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 23 шілдедегі
№ 535 бұйрығына
4-қосымша
Әуежайдың авиациялық
қауіпсіздік қызметінің жете
тексеруді ұйымдастыруын
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
___________________________________________________________
Уәкілетті ұйымның атауы Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің жете тексеруді ұйымдастыру жөніндегі СЕРТИФИКАТЫ № ________________
Қолданыс мерзімінің өтуі:
Пайдаланушының атауы
Пайдаланушының мекенжайы:
Телефон:
Факс:
E-mail:
Байланыс ақпараты:
Осы сертификат ____________________________________ әуежайының
(әуежай атауы)
пайдаланушысына Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы № 160 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11379 болып тіркелген, 2015 жылғы 15 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің тексеруді ұйымдастыруын сертификаттау және сертификат беру қағидаларына сәйкес әуе кемесіндегі жолаушыларды, қол жүгін, жүкті, багажды, поштаны, борттық қорларды, экипаж мүшелерін, авиациялық персоналды тексеруді жүзеге асыруға құқық береді.
Инспекциялық бақылауды _______________________________________
(уәкілетті ұйымның атауы)
жүзеге асырады.
М.О. (бар болған жағдайда)       Уәкілетті ұйымның басшысы немесе
оның өкілеттік берген тұлғасы
____________ __________________________
(қолы)             (Т.А.Ә.)
Берілген күні 20___ жылғы "__" ___________________
___________________________________________________________
(әуежай пайдаланушысының атауы, №____ сертификкат)
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 23 шілдедегі
№ 535 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 22 маусымдағы
№ 378 бұйрығымен
бекітілген
Ұшу құрамының, кабина экипажының адамдарына, ұшуға техникалық қолдау көрсетуді қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрамға және ұшу кезінде әуе кемесінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін персоналға экипаж мүшесінің куәлігін беру қағидалары

3. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 августа 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Р. Скляр
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 23июля 2019 года № 535
Приложение 1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата по
организации досмотра
службой авиационной
безопасности аэропорта
форма
ЗАЯВКА
на получение сертификата по организации досмотра службой авиационной
безопасности аэропорта
Прошу провести сертификацию ____________________________________
(полное название заявителя)
с целью ________________________________________________________
(получения, продления срока действия сертификата по организации досмотра,
планируемая дата осуществления досмотра ________________________
при продлении/внесении изменений указывается соответственно срок окончания
действующего сертификата)
заявитель обязуется:
1) выполнять процедуры сертификации;
2) отвечать сертификационным требованиям;
3) предоставлять возможность уполномоченной организации в сфере
гражданской авиации осуществлять контроль за организацией и обеспечением досмотра
Руководитель __________________________________
(должность/подпись/дата)
М.П. (при наличии)
Приложение 2
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 23 июля 2019 года № 535
Приложение 3
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата по
организации досмотра
службой авиационной
безопасности аэропорта
Форма
Решение по заявке на получение сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта
№ _____ от "___"__________20__ г.
Рассмотрев заявку________________________________________________________
(наименование заявителя)
на получение сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности
аэропорта __________________________________ __________________________________
(наименование аэропорта)
Сообщаем:
Представленные вами документы соответствуют (не соответствуют) Правилам сертификации и выдачи сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 160 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11379, опубликован 15 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") (в случае не соответствия документов, указывается пункт/пункты несоответствия)
____________________________
МП (при наличии)
Руководитель уполномоченной организации либо лицо им уполномоченное ___________________ ________________ (Ф.И.О.) (подпись)
"___"__________ 20__ г.
Приложение 3
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 23 июля 2019 года № 535
Приложение 6
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата по
организации досмотра
службой авиационной
безопасности аэропорта
форма
Акт сертификационного обследования
В соответствии с приказом _______________________________________________
(наименование уполномоченной организации)
от "___" ___________ 20__ года _____ комиссией в составе:
Проверяющие: _______________________________________________________________
(Ф.И.О., должность)
____________________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность)
____________________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность)
Проведено сертификационное обследование _____________________________________
(наименование юридического лица)
Общие положения __________________________________________
Выявленные недостатки _____________________________________
Заключение _______________________________________________
Проверяющие: _________________________________________________ ______________
(Ф.И.О.)                               (подпись)
_______________________________________________________________ ______________
(Ф.И.О.)                               (подпись)
_______________________________________________________________ ______________
(Ф.И.О.)                               (подпись)
С Актом ознакомлен:
Руководитель организации либо лицо им уполномоченное
_______________________________________________________________ ____________
(Ф.И.О.)                               (подпись)
Приложение 4
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 23 июля 2019 года № 535
Приложение 7
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата по
организации досмотра
службой авиационной
безопасности аэропорта
форма
_________________________________________________
Наименование уполномоченной организации
СЕРТИФИКАТ
по организации досмотра службы авиационной
безопасности аэропорта
№ ___________
Дата истечения
срока действия:
Наименование эксплуатанта:
Адрес эксплуатанта:
Телефон:
Факс:
E-mail:
Контактная информация:
Настоящий сертификат удостоверяет в том, что эксплуатанту аэропорта
__________________________________________________________________________
(наименование аэропорта)
предоставлено право осуществлять досмотр пассажиров, ручной клади,
груза, багажа, почты, бортовых запасов, членов экипажей воздушных судов,
авиационного персонала, в соответствии Правилами сертификации и выдачи
сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности
аэропорта, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по
инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 160
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых
актов за № 11379, опубликован 15 июля 2015 года в информационно-правовой
системе "Әділет").
Инспекционный контроль осуществляет _____________________________________
(наименование уполномоченной организации)
МП (при наличии)             Руководитель уполномоченной организации
либо лицо им уполномоченное
____________ _____________________________________________________________________________
(подпись)                                     (Ф.И.О.)
Дата выдачи: "__" __________ 20__ г.
название эксплуатанта аэропорта, Сертификат №___)
Приложение 5
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 23 июля 2019 года № 535
Утверждены
приказом Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 22 июня 2017 года № 378
Правила выдачи удостоверения члена экипажа лицам летного состава, кабинного экипажа, инженерно-техническому составу, обеспечивающему техническое сопровождение полетов, и персоналу, обеспечивающему безопасность воздушного судна в полете

1-тарау. Жалпы бөлім
1. Осы Ұшу құрамының, кабина экипажының адамдарына, ұшуға техникалық қолдау көрсетуді қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрамға және ұшу кезінде әуе кемесінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін персоналға экипаж мүшесінің куәлігін беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 108-бабына және Халықаралық азаматтық авиация ұйымы (бұдан әрі – ИКАО) стандарттарына және ұсынатын практикасына сәйкес әзірленді және ұшу құрамының, кабина экипажының адамдарына, ұшуға техникалық қолдау көрсетуді қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрамға және ұшу әуе кемесінің кезінде қауіпсіздігін қамтамасыз ететін персоналға экипаж мүшесінің куәлігін (бұдан әрі – ЭМК) беру тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген құжаттар қоса берілген өтініш-хатты қабылдау www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
ЭМК беруді азаматттық әуе кемелерді пайдаланатын заңды тұлғаларға азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) "Азаматтарға арналған үкімет" мемелекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғам арқылы жүзеге асырады.
2-тарау. Ұшу құрамының, кабина экипажының адамдарына, ұшуға техникалық қолдау көрсетуді қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрамға және ұшу кезінде әуе кемесінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін персоналға ЭМК берудің тәртібі
3. ЭМК алу үшін пайдаланушы бірінші басшының немесе оны оны алмастырушы адамының қолы қойылған бланкіде хат-өтінімді ЭМК алу қажеттігінің негізімен және алфавиттік тәртіппен мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерінде жасалған қызметкерлер тізімімен осы қызметкерлер нақты жұмыс істейтін пайдаланушының немесе оның филиалының (өкілдігінің) тіркелген орны бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік органдарына алдын ала келісуге жібереді.
4. Хат-өтінімді Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік органдарым 20 жұмыс күн қарастырады және қарастыру нәтижесі бойынша хат-өтінімде көрсетілген әр қызметкерлердің аты-жөні бойынша, ЭМК беруге кедергі болуы мүмкін, ақпараттардың бары/жоғы туралы көрсетілген хат-өтінім ілеспе хатпен пайдаланушыға қайтарады.
5. ЭМК беруге кедергі болатын ақпарат жоқ болғанда пайдаланушы келесі құжаттарды қоса отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хат-өтінімді уәкілетті ұйымға www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жолдайды:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи удостоверения члена экипажа лицам летного состава, кабинного экипажа, инженерно-техническому составу, обеспечивающему техническое сопровождение полетов, и персоналу, обеспечивающему безопасность воздушного судна в полете (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 108 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", стандартами и рекомендуемой практикой Международной организации гражданской авиации (далее – ИКАО) и определяют порядок выдачи удостоверения члена экипажа (далее – УЧЭ) лицам летного состава, кабинного экипажа, инженерно-техническому составу, обеспечивающему техническое сопровождение полетов, и персоналу, обеспечивающему авиационную безопасность воздушного судна в полете.
2. Прием письма-заявки с приложением документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, осуществляется через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz.
Выдача УЧЭ осуществляется уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченная организация) юридическим лицам, эксплуатирующие гражданские воздушные суда, через Некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан"".
Глава 2. Порядок выдачи УЧЭ лицам летного состава, кабинного экипажа, инженерно-техническому составу, обеспечивающему техническое сопровождение полетов, и персоналу, обеспечивающему безопасность воздушного судна в полете
3. Для получения УЧЭ эксплуатант направляет письмо-заявку на бланке за подписью первого руководителя либо его замещающего лица, с указанием основания получения УЧЭ и списка сотрудников, составленного в алфавитном порядке на государственном, русском и английском языках на предварительное согласование органам национальной безопасности Республики Казахстан по месту регистрации эксплуатанта либо его филиала (представительства), в котором эти сотрудники фактически работают.
4. Письмо-заявка рассматривается органами национальной безопасности Республики Казахстан 20 рабочих дней, со дня ее поступления и возвращается эксплуатанту сопроводительным письмом, в котором указывается об отсутствии либо наличии сведений, которые могут препятствовать выдаче УЧЭ, поименно по каждому из сотрудников, указанных в письме-заявке.
5. При отсутствии сведений, препятствующих выдаче УЧЭ, эксплуатант направляет письмо-заявку, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в уполномоченную организацию через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz с приложением следующих документов:

1) лауазымға тағайындау туралы бұйрықтың электрондық көшірмесі;
2) ЭМК-ні алушының тегін, атын, әкесінің атын (бар болған кезде), лауазымын көрсете отырып, жеке қолы үлгісінің, мөлшері 9x12 түрлі-түсті (күңгірт) фотоның (jpg графикалық форматта бас киімсіз және нысанды киімде) электрондық көшірмесі;
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға нысан бойынша персонал туралы мәліметтер;
4) авиациялық персоналдың қолданыстағы куәлігінің электрондық көшірмесі (ұшу құрамының адамдарына, ұшуды техникалық қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрамға);
5) ИКАО-да тіркелген авиациялық оқу орталығында алынған сертификаттың электрондық көшірмесі (әуе кемесінің авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ететін персонал үшін);
6) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік органының келісу хатының электрондық көшірмесі.
Пайдаланушы осы тармақта көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда, уәкілетті ұйым хат-өтінімді қабылдаудан бас тартады.
6. Уәкілетті ұйым ұсынылған хат-өтінімді оның келіп түскен күнінен бастап 7 жұмыс күні қарастырады.
7. ЭМК 3 жылға беріледі және басқа адамға беруге тыйым салынады.
8. ЭМК беруден уәкілетті ұйым мынадай:
1) ЭМК алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) ЭМК беру үшін қажет ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) ЭМК алу үшін талап етілетін келісім туралы сұрау салуға Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік органдарының теріс қорытындысы бойынша бастартады.
9. Қазақстан Республикасы пайдаланушысында жұмыс істейтін, шет елдік авиация персоналының куәлігі бар ұшу экипажының мүшелеріне және инженерлі-техникалық құрамына ЭМК беруді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2010 жылғы 28 қарашадағы № 546 бұйрығымен бекітілген Авиациялық персоналдың шетел мемлекеттері берген куәліктерін тану ережесінің талаптарына сәйкес авиациялық персонал куәлігін уәкілетті ұйым танығаннан кейін, оларды мойындаудың мерзіміне осы Қағидаларға сәйкес уәкілетті ұйым жүзеге асырады.
10. Қазақстан Республикасында тіркелген пайдаланушы басқа мемлекетте тіркелген әуе кемелерін пайдаланған жағдайда шетелдік авиация персоналының куәлігі бар ұшу экипажының мүшелеріне және инженерлік-техникалық құрамына Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2010 жылғы 28 қарашадағы № 546 бұйрығымен бекітілген Авиациялық персоналдың шетел мемлекеттері берген куәліктерін тану ережесінің талаптарына сәйкес тіркелген мемлекетпен авиациялық персонал куәлігін мойындағанан кейін уәкілетті ұйым осы Қағидаларға сәйкес 1 жыл мерзімге ЭМК беруді жүзеге асырады.

1) электронная копия приказа о назначении на должность;
2) электронные копии образца личной подписи, цветного (матового) фото размером 9 х 12 (без головного убора и в форменной одежде в графическом формате .jpg), с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии), должности получателя УЧЭ;
3) сведения о персонале, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) электронная копия действующего свидетельства авиационного персонала (лицам, летного состава, инженерно-техническому составу, обеспечивающему техническое сопровождение полетов);
5) электронная копия сертификата, полученного в авиационном учебном центре, зарегистрированном в ИКАО (для персонала, обеспечивающего авиационную безопасность воздушного судна в полете);
6) электронная копия письма-согласования органа национальной безопасности Республики Казахстан.
В случаях представления эксплуатантом неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренных настоящим пунктом и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченная организация отказывает в приеме письма-заявки.
6. Уполномоченная организация рассматривает представленную письмо-заявку 7 рабочих дней, со дня ее поступления.
7. УЧЭ выдается на 3 года и не подлежит передаче другому лицу.
8. Уполномоченная организация отказывает в выдаче УЧЭ в случае:
1) установления недостоверности документов, представленных эксплуатантом для получения УЧЭ, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствия представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для выдачи УЧЭ, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) отрицательного ответа органа национальной безопасности Республики Казахстан на запрос о согласовании, который требуется для получения УЧЭ.
9. Выдача УЧЭ членам летного экипажа и инженерно-технического состава с иностранными свидетельствами авиационного персонала, работающих у эксплуатантов Республики Казахстан, осуществляется уполномоченной организацией, в соответствии с настоящими Правилами, после признания уполномоченной организацией свидетельств авиационного персонала, в соответствии с требованиями Правил признания свидетельств авиационного персонала, выданных иностранными государствами, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 ноября 2010 года № 546 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6690), на срок их признания.
10. Выдача УЧЭ членам летного экипажа с иностранными свидетельствами авиационного персонала, если эксплуатант, зарегистрированный в Республике Казахстан, эксплуатирует воздушные суда, зарегистрированные в другом государстве, осуществляется уполномоченной организацией, в соответствии с настоящими Правилами, после признания государством регистрации свидетельств авиационного персонала, в соответствии с требованиями Правил признания свидетельств авиационного персонала, выданных иностранными государствами, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 ноября 2010 года № 546 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6690), сроком на 1 год.

11. ЭМК жоғалтқанда немесе бүлдіргенде ЭМК-ні беру осы Қағидараға сәйкес жүзеге асырылады.
12. Экипаж мүшесін жұмыстан босату, оның басқа жұмысқа немесе басқа ұйымға ауысуы және ЭМК бүлдірілген жағдайда пайдаланушы берілген ЭМК-ні уәкілетті ұйымға қайтарады.
Ұшу құрамының, кабина
экипажының адамдарына,
ұшуға техникалық қолдау
көрсетуді қамтамасыз ететін
инженерлік-техникалық
құрамға және ұшу кезінде
әуе кемесінің қауіпсіздігін
қамтамасыз ететін персоналға
экипаж мүшесінің куәлігін
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
ЭМК алуға арналған өтінім-хат
1) ЭМК алуға негіздеме;
2) әліпбилік тәртіппен қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде жасалған қызметкерлер тізімі;
3) мынадай талаптарды сақтау туралы міндеттеме:
ЭМК көшірмелерін дайындауға және пайдалануға, әуежай аумағында өндірістік қызметке байланысты емес уақытта болуға рұқсат етілмейді;
өткізу және объектішілік режимнің, әуежайда қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты шекаралық, кеден және өзге де мемлекеттік органдардың талаптарын сақтауы;
ЭМК қолданылу мерзімінің өтуі бойынша, сондай-ақ авиакомпаниялардың авиациялық қауіпсіздігі жөніндегі және авиакомпаниялардың кадр бөлімшелерінің басшылары (инспекторы) қол қойған актіні жасау арқылы жұмыс орнын ауыстыру немесе жұмыстан босатылу кезінде тапсыру;
4) авиакомпанияның бірінші басшысының қолы;
5) орындаушының тегі, аты, әкесінің аты, қызметтік телефоны, электрондық мекенжайы.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға келісемін_______________________ 20 __ жылғы "___" _____________
Ұшу құрамының, кабина
экипажының адамдарына,
ұшуға техникалық қолдау
көрсетуді қамтамасыз ететін
инженерлік-техникалық
құрамға және ұшу кезінде
әуе кемесінің қауіпсіздігін
қамтамасыз ететін персоналға
экипаж мүшесінің куәлігін
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Хат-өтінімге қоса берілетін қызметкерлерлер туралы мәліметтер
№ р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Жынысы
Туған жылы, азаматтығы
Персонал жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
Атқаратын лауазымы
Тұрғылықты жері
Жеке қолы
1
2
3
4
5
6
7
1.
мемлекеттік тілде
орыс тілінде
ағылшын тілінде

11. При утере или порче УЧЭ выдача УЧЭ осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
12. При увольнении члена экипажа, переводе его на другую работу или в другую организацию, а также в случае порчи УЧЭ эксплуатант сдает выданное УЧЭ в уполномоченную организацию.
Приложение 1
к Правилам выдачи
удостоверения члена
экипажа лицам летного состава,
кабинного экипажа, инженерно-
техническому составу,
обеспечивающему техническое
сопровождение полетов, и
персоналу, обеспечивающему
безопасность воздушного
судна в полете
Форма
Письмо-заявка на получение УЧЭ
1) основания получения УЧЭ;
2) список сотрудников, составленный в алфавитном порядке на казахском, русском и английском языках;
3) обязательство о соблюдении следующих требований:
не допускается изготовление и использование ксерокопий УЧЭ, нахождение на территории аэропорта во время, не связанное с производственной деятельностью;
соблюдение пропускного и внутриобъектового режима, пограничных, таможенных и иных государственных органов, отвечающих за обеспечение безопасности в аэропорту;
сдача УЧЭ по истечению срока его действия, а также при смене места работы или при увольнении с составлением акта, за подписью руководителей (инспектора) по авиационной безопасности авиакомпании и подразделений кадров авиакомпании;
4) подпись первого руководителя авиакомпании;
5) фамилия имя отчество исполнителя, служебный телефон, электронный адрес.
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах _______________ "__" ____________ 20 __ года
Приложение 2
к Правилам выдачи
удостоверения члена
экипажа лицам летного состава,
кабинного экипажа, инженерно-
техническому составу,
обеспечивающему техническое
сопровождение полетов, и
персоналу, обеспечивающему
безопасность воздушного
судна в полете
Форма
Сведения о персонале, прилагаемые к письму-заявке
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Пол
Дата рождения, гражданство
Данные документов, удостоверяющих личность
Занимаемая должность
Место жительства
Личная подпись
1
2
3
4
5
6
7
1.
на государственном языке
на русском языке
на английском языке