"Экстернат нысанында оқыту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 61 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 2 қыркүйектегі № 392 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 3 қыркүйекте № 19334 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Экстернат нысанында оқыту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 61 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13110 болып тіркелген, "Әділет" нормативтік-құқықтық актілердің ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 24 ақпанда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
Осы бұйрықпен бекітілген Экстернат нысанында оқыту қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Экстернат нысанында оқыту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 46-10) тармақшасына сәйкес әзірленді және негізгі орта, жалпы орта, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында мәдениет және өнер, дене шынықтыру және спорт мамандықтары бойынша (бұдан әрі - білім беру ұйымдары) экстернат нысанында оқыту тәртібін айқындайды.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Экстернат нысанында оқу:
негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдарында:
1) денсаулығы туралы дәрігерлік-консультативтік комиссияның қорытындысы бар білім алушыға;
2) уақытша шетелде тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының балалары болып табылатын білім алушыларға;
3) барлық білім алу кезеңі аралығында оқытылған пәндер бойынша "4" және "5" деген бағалар алған білім алушыларға;
мәдениет және өнер, дене шынықтыру және спорт мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары):
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 24 маусымдағы № 181 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18896 болып тіркелген) бекітілген жеңімпаздарының мәдениет және өнер мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқуына рұқсат етілетін халықаралық, республикалық конкурстар мен фестивальдардың тізбесіне сәйкес халықаралық, республикалық конкурстардың және фестивальдардың жеңімпаздарына;
жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 61 "Об утверждении Правил обучения в форме экстерната"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 сентября 2019 года № 392. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 сентября 2019 года № 19334
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 61 "Об утверждении правил обучения в форме экстерната" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 13110, опубликован 24 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнение:
в Правилах обучения в форме экстерната, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила обучения в форме экстерната (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 46-10) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (далее – Закон) и определяют порядок обучения в форме экстерната в организациях основного среднего, общего среднего, высшего и (или) послевузовского образования, а также реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования по специальностям культуры и искусства, физической культуры и спорта (далее – организации образования).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Обучение в форме экстерната предоставляется:
в организациях основного среднего, общего среднего образования:
1) обучающимся, имеющим заключение врачебно-консультационной комиссии о состоянии здоровья;
2) обучающимся, детям граждан Республики Казахстан, временно проживающим за рубежом;
3) обучающимся, имеющим оценки "4" и "5" по всем изученным предметам на протяжении всего периода обучения;
в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования по специальностям культуры и искусства, физической культуры и спорта (далее – организации технического и профессионального, послесреднего образования):
победителям международных, республиканских конкурсов и фестивалей, согласно перечню международных, республиканских конкурсов и фестивалей, победители которых допускаются к обучению в форме экстерната в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования по специальностям культуры и искусства, утвержденному приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 24 июня 2019 года № 181 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18896);
в организациях высшего и (или) послевузовского образования:

1) денсаулығына байланысты білім беру ұйымына ұзақ уақыт бойы келе алмайтын ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар білім алушыларға және мүгедек білім алушыларға;
2) алдыңғы оқу кезеңінде "жақсы" және "үздік" үлгерімі бар, орташа балы 4,5 және одан жоғары білім алушыларға;
3) күндізгі оқу нысанында, "Болашақ" халықаралық стипендиясының иегерлерінен басқа, бір жылға дейінгі оқу мерзімімен шетелде оқитын білім алушыларға ұсынылады.";
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқу екінші және одан жоғары курстардың "үздік" оқитын білім алушыларына бір академиялық кезеңде, бірақ бір оқу жылынан аспайтын кезеңде ұсынылады.
8. Экстернат нысанында білім алу Заңның 5-бабының 5-1) тармақшасына сәйкес бекітілген орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім немесе жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 9-1 тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқуға рұқсат алуға өтінішті білім алушылар ағымдағы оқу жылы басталғанға дейін күнтізбелік жиырма күннен кешіктірмей ұсынады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Экстернат нысанында оқыту үшін негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары білім алушының денсаулығын және аралық, қорытынды аттестаттау нәтижелерін ескере отырып, ағымдағы оқу жылына арналған оқу жұмыс жоспарына сәйкес жеке оқу бағдарламасын және консультация беру кестесін құрады.";
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының экстерндерін аралық, қорытынды аттестаттауға жіберу туралы шешімді педагогикалық кеңес қабылдайды. Экстерндерді аралық, қорытынды аттестаттауға жіберу туралы бұйрықты негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымының басшысы ағымдағы оқу жылының 10 мамырынан кешіктірмей шығарады.
15. Консультациялар мен аралық аттестаттаулар ағымдағы оқу жылының қаңтар-сәуір айлары аралығында негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен бекітілген кесте бойынша өткізіледі.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) обучающимся с особыми образовательными потребностями и инвалидам, которые по состоянию здоровья в течение длительного времени не имеют возможности посещать учебные занятия;
2) обучающимся при условии успеваемости за предыдущие периоды обучения не ниже, чем на "хорошо" и "отлично" со средним баллом 4,5 и выше;
3) обучающимся очной формы обучения, находящимся на обучении за рубежом до одного года, за исключением обладателей международной стипендии "Болашак".";
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Обучающимся второго и старших курсов, успевающих на "отлично" обучение в организациях высшего, и (или) послевузовского образования, а также организации технического и профессионального, послесреднего образования в форме экстерната предоставляется на один академический период, но не более чем на один учебный год.
8. Получение образования в форме экстерната осуществляется в соответствии с государственными общеобязательными стандартами среднего, технического и профессионального, послесреднего или высшего образования, утвержденными согласно подпункту 5-1) статьи 5 Закона.";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Заявление на получение разрешения на обучение в форме экстерната в организациях технического и профессионального, послесреднего образования подается обучающимися не позднее двадцати календарных дней до начала текущего учебного года.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Для обучения в форме экстерната организация основного среднего, общего среднего, организация технического и профессионального, послесреднего образования составляет индивидуальную учебную программу и график консультаций в соответствии с рабочим учебным планом на текущий учебный год с учетом состояния здоровья обучающегося и итогов промежуточной, итоговой аттестаций.";
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. Решение о допуске к промежуточной, итоговой аттестации экстернов организаций основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования принимается педагогическим советом. Приказ о допуске к промежуточной, итоговой аттестации экстернов издается не позднее 10 мая текущего учебного года руководителем организации основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования.
15. Консультации и промежуточные аттестации проводятся с января по апрель текущего учебного года по графику, утвержденному приказом руководителя организации основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. Негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының аралық және (немесе) қорытынды аттестаттаудан өтпеген экстерндері экстернат нысанынан басқа нысанда жүзеге асырылатын қайта оқу жылына қалдырылады.".
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Техникалық және кәсіптік білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Ф.Н. Жақыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі

"17. Экстерны организаций основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, не прошедшие промежуточную и (или) итоговую аттестацию, оставляются на повторный год обучения, осуществляемое не в форме экстерната.".
2. Департаменту технического и профессионального образования, Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятиях, предусмотренных подпунктами 1), 2), и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Жакыпову Ф.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан