Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамына парашютпен секіргені үшін үстемеақы (қосымша ақы) төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 3 қыркүйектегі № 687 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 5 қыркүйекте № 19347 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.11.2020 № 618 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Мемлекеттік бюджет есебінен қамтылған барлық органдар үшін қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеудің бірыңғай жүйесін бекіту туралы" 2017 жылғы 16 қазандағы № 646қбпү қаулысының Жарлығының 29 қосымшасы 4 тармағы, "Азаматтық қызметшілерге мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысының 2-тармағы 4) - тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамына парашютпен секіргені үшін үстемеақы (қосымша ақы) төлеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.11.2020 № 618 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері бас қолбасшысының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік етуші орынбасарына жүктелсін.

Об утверждении Правил выплаты надбавки (доплаты) за прыжки с парашютом личному составу Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 3 сентября 2019 года № 687. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 сентября 2019 года № 19347.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра обороны РК от 10.11.2020 № 618 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
На основании пункта 4 приложения 29 постановления Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2017 года № 646дсп "Об утверждении единой системы оплаты труда работников для всех органов, содержащихся за счет государственного бюджета", подпункта 4) пункта 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты надбавки (доплаты) за прыжки с парашютом личному составу Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра обороны РК от 10.11.2020 № 618 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Управлению главнокомандующего Силами воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов на казахском и русском языках в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.

4. Бұйрық лауазымды тұлғаларына, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі генерал-майоры
Н. Ермекбаев
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2019 жылғы 3 қыркүйектегі
№ 687 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамына парашютпен секіргені үшін үстемеақы (қосымша ақы) төлеу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.11.2020 № 618 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамына парашютпен секіргені үшін үстемеақы (қосымша ақы) төлеу қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамына парашютпен секіргені үшін үстемеақы (қосымша ақы) төлеу тәртібін айқындайды.
2. Шетелде білім алатын, оның ішінде шетелде курстық даярлықтан өтетін жеке құрамға үстемеақы (қосымша ақы) төлеу қабылдаушы тараптың халықаралық шарттарына (келісімдерге, келісімшарттарға) сәйкес қабылданған ақшалай ризықты (стипендияларды) және басқа да төлемдерді қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелерге сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Парашютпен секіргені үшін үстемеақы (қосымша ақы) төлеу тәртібі
3. Үстемеақы (қосымша ақы) мынадай жағдайларда күнтізбелік жыл ішінде жауынгерлік (оқу-жаттығу) даярлық жоспары бойынша парашютпен секіргені үшін, сондай-ақ мәжбүрлі, оның ішінде катапульттену әдісімен парашютпен секіргені үшін төленеді:
1) ағымдағы жылы 1 – 6 ретке дейін парашютпен секірген кезде – күніне базалық лауазымдық айлықақыдан 1 (бір) процент мөлшерінде;
2) ағымдағы жылы 7 – 12 ретке дейін парашютпен секірген кезде – күніне базалық лауазымдық айлықақыдан 2 (екі) процент мөлшерінде;
3) ағымдағы жылы 13 – 25 ретке дейін парашютпен секірген кезде – күніне базалық лауазымдық айлықақыдан 4 (төрт) процент мөлшерінде;
4) ағымдағы жылы 26 – 50 ретке дейін парашютпен секірген кезде – күніне базалық лауазымдық айлықақыдан 6 (алты) процент мөлшерінде;
5) ағымдағы жылы 51 – 100 ретке дейін парашютпен секірген кезде – күніне базалық лауазымдық айлықақыдан 8 (сегіз) процент мөлшерінде;
6) ағымдағы жылы 101 рет және одан астам парашютпен секірген кезде – күніне базалық лауазымдық айлықақыдан 10 (он) процент мөлшерде.
Үстемеақы (қосымша ақы) төлеу және оны төлеу мөлшерін өзгерту тиісті секіру жасалған күннен бастап жүзеге асырылады және күнтізбелік жылдың соңына дейін осы мөлшерде төленеді.

4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2019 года.
Министр обороны
Республики Казахстан генерал-майор
Н. Ермекбаев
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 3 сентября 2019 года № 687
Правила выплаты надбавки (доплаты) за прыжки с парашютом личному составу Вооруженных Сил Республики Казахстан
Сноска. Правила в редакции приказа Министра обороны РК от 10.11.2020 № 618 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выплаты надбавки (доплаты) за прыжки с парашютом личному составу Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок выплаты надбавки (доплаты) за прыжки с парашютом личному составу Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Выплата надбавки (доплаты) военнослужащим, проходящим обучение за рубежом, в том числе проходящим курсовую подготовку за рубежом, осуществляется согласно обязательствам по обеспечению денежного довольствия (стипендий) и других выплат, принятых в соответствии с международными договорами (соглашениями, контрактами) принимающей стороной.
Глава 2. Порядок выплаты надбавки (доплаты) за прыжки с парашютом
3. Надбавка (доплата) выплачивается в течение календарного года за прыжки с парашютом, совершенные по плану боевой (учебной) подготовки, а также за совершение вынужденных парашютных прыжков, в том числе методом катапультирования, в следующих случаях:
1) при совершении от 1 до 6 прыжков с парашютом в текущем году – в размере 1 (одного) процента от базового должностного оклада в день;
2) при совершении от 7 до 12 прыжков с парашютом в текущем году – в размере 2 (двух) процентов от базового должностного оклада в день;
3) при совершении от 13 до 25 прыжков с парашютом в текущем году – в размере 4 (четырех) процентов от базового должностного оклада в день;
4) при совершении от 26 до 50 прыжков с парашютом в текущем году – в размере 6 (шести) процентов от базового должностного оклада в день;
5) при совершении от 51 до 100 прыжков с парашютом в текущем году – в размере 8 (восьми) процентов от базового должностного оклада в день;
6) при совершении от 101 и более прыжков с парашютом в текущем году – в размере 10 (десяти) процентов от базового должностного оклада в день.
Выплата надбавки (доплаты) и изменение размера ее выплаты осуществляется со дня совершения соответствующего прыжка и выплачивается в данном размере до конца календарного года.

4. 3-тармақта көрсетілген үстемеақы (қосымша ақы) мөлшері :
1) күніне базалық лауазымдық айлықақыдан 1 (бір) процентке – парашюттік-десанттық (әуе-десанттық) даярлық нұсқаушыларына;
2) күніне базалық лауазымдық айлықақыдан 2 (екі) процентке – парашюттік спорт түрлерінен "Спорт шебері" атағынан төмен емес спорттық атағы бар адамдарға қосымша ұлғайтылады.
Үстемеақының (қосымша ақының) жалпы мөлшері күніне базалық лауазымдық айлықақыдан 10 проценттен аспауға тиіс.
5. Үстемеақы (қосымша ақы) әскери бөлім командирінің (мекеме бастығының) бұйрығы негізінде онда өткен ай үшін ағымдағы айда секірген күнді және олардың кезектілігін көрсете отырып төленеді. Желтоқсанда үстемеақы (қосымша ақы) қараша және желтоқсан үшін төленеді.
Бұйрық шығару үшін негіздеме парашютпен секіргені туралы мәліметтер (жоспарлы кестелер, тізімдер, анықтамалар, сертификаттар, жарыстар (сайыстар) хаттамалары) болып табылады.
Үстемеақы (қосымша ақы) төлеу бойынша тиісті есептеуді жүргізу әскери бөлім командирі (мекеме бастығы) тағайындаған адамдарға жүктеледі.
6. Жауынгерлік (оқу-жаттығу) даярлық жоспарына қосымша үстемеақы (қосымша ақы) төлеумен жылына 50 ретке дейін парашютпен секіруге рұқсат етіледі:
1) оқу-жаттығуларда, көрнекі өнер көрсетулерде және оларға дайындалу бойынша жаттықтыруларда парашютпен секірген кезде;
2) арнайы, оқу-жаттығу, оқу-жаттықтыру (оқу-әдістемелік) және тексеру жиындарында парашютпен секірген кезде;
3) бақылау сабақтарында және әскерлерді тексеру (инспекциялау) кезінде парашютпен секірген кезде;
4) арнайы тапсырма бойынша парашютпен секірген кезде;
5) "қанат" типті парашюттік жүйемен парашютпен секірген кезде;
6) сынау және эксперименттік парашютпен секіру, парашюттік даярлық бағдарламаларын алдын ала сынап тексеру кезінде;
7) парашюттік спорттан жарыстарға дайындалу және оған қатысу кезінде.

4. Размер надбавки (доплаты), указанный в пункте 3 настоящих Правил, дополнительно увеличивается:
1) на 1 (один) процент от базового должностного оклада в день – Инструкторам парашютно-десантной (воздушно-десантной) подготовки;
2) на 2 (два) процента от базового должностного оклада в день – лицам, имеющим спортивное звание не ниже "Мастер спорта" по парашютным видам спорта.
Общий размер надбавки (доплаты)не должен превышать 10 процентов от базового должностного оклада в день.
5. Надбавка (доплата) выплачивается на основании приказа командира воинской части (начальника учреждения) с указанием в нем даты совершения прыжка (прыжков) и их очередности, в текущем месяце за прошедший. В декабре надбавка (доплата) выплачивается за ноябрь и декабрь.
Основанием для издания приказа являются сведения о совершении прыжка (прыжков) с парашютом (плановые таблицы, списки, справки, сертификаты, протоколы соревнований (состязаний).
Проведение соответствующих расчетов по выплате надбавки (доплаты) возлагается на лиц, назначенных командиром воинской части (начальником учреждения).
6. Дополнительно к плану боевой (учебной) подготовки допускается совершать до 50 прыжков с парашютом в год с выплатой надбавки (доплаты):
1) при совершении парашютных прыжков на учениях, показательных выступлениях и тренировках по подготовке к ним;
2) при совершении парашютных прыжков на специальных, учебных, учебно-тренировочных (учебно-методических) и поверочных сборах;
3) при совершении парашютных прыжков на контрольных занятиях и при проведении проверок (инспектировании) войск;
4) при совершении парашютных прыжков по специальному заданию;
5) при совершении парашютных прыжков с парашютными системами типа "крыло";
6) при совершении испытательных и экспериментальных парашютных прыжков, апробировании программ парашютной подготовки;
7) при совершении парашютных прыжков по плану подготовки и проведения соревнований (состязании).