Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (10-шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 21 қазандағы № 560 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 24 қазанда № 19508 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-1)-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (10-шығарылым) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. "Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (10-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 10 сәуірдегі № 126-ө-м бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7618 болып тіркелген, 2012 жылғы 12 маусымда № 84 (2092) "Заң газеті" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі А.А. Сарбасовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Нурымбетов
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
20 жылғы 21 қазандағы
№ 560 бұйрығына
қосымша
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (10-шығарылым)
1-тарау. Кіріспе
1. Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы(10-шығарылым) (бұдан әрі - БТБА) сағаттар мен техникалық тастар өндірісі, сағаттарды жөндеу тұралы жұмыстарын көздейді.
2. БТБАҚазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі әзірледі.
3. Тарифтік-біліктілік сипаттамалар осы БТБА-да көрсетілген өндірістер мен жұмыс түрлері бар ұйымдардың меншік нысанына және ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, олардағы жұмыстарды тарификациялаған және жұмысшыларға біліктілік разрядтарын белгілеген кезде қолданылады.

Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 10)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 октября 2019 года № 560. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 октября 2019 года № 19508
В соответствии с подпунктом 16-1) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 10) согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Признать утратившим силу приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 10 апреля 2012 года № 126-ө-м "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 10)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7618, опубликован в газете "Юридическая газета" 12 июня 2012 года № 84 (2266)).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Б. Нурымбетов
Приложение
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 21 октября 2019 года № 560
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 10)
Глава 1. Введение
1. Единый тарифно–квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 10) (далее - ЕТКС) содержит работы по производству часов и технических камней, ремонту часов.
2. ЕТКС разработан Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Тарифно-квалификационные характеристики применяются при тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим в организациях независимо от формы их собственности и организационно-правовых форм, где имеются производства и виды работ, указанные в настоящем ЕТКС.

2-тарау. Сағаттар мен техникалық тастар өндірісі, сағаттарды жөндеу жұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Есепші-таразшы,1-разряд
4. Жұмыс сипаттамасы:
сағат және тас өндірісінің материалдарын, жартылай фабрикаттарын, дайын бөлшектері мен құрама бірліктерін барлық жүйелердегі таразыларда өлшеу және есептеу;
сағат және техникалық тастарды қарапайым есептеу құрылғыларын (белгілі бір ұя саны бар кассетаны, шкалалы бұрыштар мен аударма кестелерін) қолданып және қолмен шыныда, линолеумде, картонда пинцеттің немесе пышақтың көмегімен есептеу;
бөлшектер мен бұйымдарды орау;
қажетті құжаттаманы ресімдеу.
5. Мыналарды:
түрлі үлгідегі таразылардың және қолданылатын құрылғылардың құрылымын, олардың нысаны мен реттеу ережесін;
таразы көрсетілімдерінің дұрыстығын анықтау тәсілдерін;
бөлшектер мен тастардың атаулары мен индекстерін;
есептеу және өлшеу кезінде бөлшектер мен бұйымдарды ұстау ережесін;
есептеу кезінде тастардың санын тіркеудің тәртібін;
құжаттамаларды ресімдеу ережесін;
бөлшектер мен тастарды орау ережесін білуге тиіс.
2-параграф. Есепші -таразшы,2-разряд
6. Жұмыс сипаттамасы:
қалыпты және шағын калибрлі механикалық қол сағаттарының, электрондық-механикалық қол сағаттарының, автоматты есептегіштердегі шағын қоңыраулы сағаттардың салмағы әртүрлі ұсақ сағат бөлшектерін (винттерді, трибтерді, бушондарды, анкерлік шанышқыларды, шайбалар мен тастарды) есептеу мен өлшеу;
барлық үлгідегі электрондық және автоматты есептегіштердегі, сондай-ақ техникалық таразылардағы сағат және техникалық тастарды есептеу;
қажетті құжаттаманы ресімдеу.
7. Мыналарды:
электрондық және автоматты есептегіштерің жұмысының мақсаты мен қағидасын;
түрлі конструкциядағы техникалық таразылардың нысаны мен жұмыс істеу принципін;
оларды реттеу тәсілдерін, автоматты есептегіштер көрсетілімдерінің дұрыстығын анықтау тәсілдерін;
келесі операцияларға немесе қоймаға табыстау кезінде бөлшектер мен бұйымдарды тасымалдау ережесін;
құжаттарды ресімдеу ережесін білуге тиіс.
3-параграф. Жуу машиналарын реттеуші, 4-разряд
8. Жұмыс сипаттамасы:
ультрадыбыстық және арнаулы жуу машиналарын реттеу;
ультрадыбыстық генераторлардың жұмысын және жуудың технологиялық процесін бақылау;
жуу машиналарын жөндеу жөніндегі алдын ала жұмыстарды жүргізу.
9. Мыналарды:
қызмет көрсететін жуу машиналарының құрылымын, оларды реттеу, бөлшектеу және құрастыру ережесін;
түрлі ақауларды жою тәсілдерін және қызмет көрсететін жуу машиналарына ағымдағы жөндеу жүргізуді;
күрделілігі әртүрлі бөлшектерді ультрадыбыстық өңдеу режимдерін, жуу ерітінділерінің құрамын білуге тиіс.

Глава 2. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по производству часов и технических камней, ремонту часов
Параграф 1. Весовщик–счетчик, 1 разряд
4. Характеристика работ:
подсчет и взвешивание материалов, полуфабрикатов, готовых деталей и сборочных единиц часового и камневого производства на весах всех систем;
счет часовых и технических камней на приспособлениях с применением простых счетных устройств (кассет с определенным количеством гнезд, угольников со шкалами и переводными таблицами) и вручную на стекле, линолеуме, картоне с помощью пинцета или ножа;
упаковка деталей и изделий;
оформление необходимой документации.
5. Должен знать:
устройство весов различных типов и применяемых приспособлений, их назначение и правила регулировки;
способы определения правильности показаний весов;
наименование и индексы деталей и камней;
правила обращения с деталями и изделиями при подсчете и взвешивании;
порядок фиксирования количества камней при счете;
правила оформления документов;
правила упаковки деталей и камней.
Параграф 2. Весовщик – счетчик, 2 разряд
6. Характеристика работ:
подсчет и взвешивание различных по весу мелких часовых деталей (винтов, трибов, колес, бушонов, анкерных вилок, шайб и камней) наручных механических часов нормального и малого калибра, электронно-механических наручных часов, малогабаритных будильников на автоматических счетчиках;
счет часовых и технических камней на электронных и автоматических счетчиках всех типов, а также на технических весах;
оформление необходимой документации.
7. Должен знать:
назначение и принцип работы автоматических и электронных счетчиков;
технических весов различных конструкций и способы их регулировки;
способы определения правильности показаний автоматических счетчиков;
правила транспортировки деталей при передаче их на последующие операции или в кладовую;
правила оформления документов.
Параграф 3. Наладчик моечных машин, 4 разряд
8. Характеристика работ:
наладка и регулировка ультразвуковых и специальных моечных машин;
контроль за работой ультразвуковых генераторов и технологическим процессом мойки;
проведение профилактических работ по ремонту моечных машин.
9. Должен знать:
устройство, правила наладки, регулировки, разборки и сборки обслуживаемых моечных машин;
способы устранения различных неисправностей и проведение текущего ремонта обслуживаемых моечных машин;
режимы ультразвуковой обработки деталей различной сложности, составы моющих растворов.

4-параграф. Жуу машиналарын реттеуші, 5-разряд
10. Жұмыс сипаттамасы:
түрлі үлгідегі автоматты жуу машиналары мен арнаулы жуу агрегаттарын реттеу;
жуу ерітінділерінің гермикалылығын және жай-күйін тексеру;
жуудың технологиялық процесін сипаттайтын жабдықтарды бақылау;
жуу машиналары мен жуу агрегаттарына қызмет көрсету және жуу жөніндегі профилактикалық жұмыстарды жүргізу.
11. Мыналарды:
жуу машиналары мен арнаулы жуу агрегаттарының құрылымын, олардың кинематикалық, электр және басқа да схемаларын;
жуу процесінің режимдері мен жуу ерітінділерінің құрамын;
қызмет көрсететін машиналар мен агрегаттардың құрамды бөліктерін реттеу, бөлшектеу;
жуу және құрастыру ережесін;
жуу машиналары мен арнаулы, жуу агрегаттарының түрлі ақауларын жою және ағымдағы жөндеу ережесін білуге тиіс.
5-параграф. Құрастыру автоматтарын, жартылай автоматтар мен автоматты желілерді реттеуші, 4-разряд
12. Жұмыс сипаттамасы:
автоматты желілердівалы бар бұрама бастарды, айналмасы бар құлақшаларды, браслеттерді түрлі орындау манипуляторлары екі түрден аспайтын және құрастыруға арналған автоматтар мен жартылай автоматтарды реттеу;
автоматтар мен жартылай автоматтарды, автоматты желілердің негізгі механизмдерін жұмыс процесінде реттеу және оларды ағымдағы жөндеуге қатысу.
13. Мыналарды:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымын, реттеу және дәлдігін тексеру ережесін;
күрделі бақылау-өлшеу құралы мен аспаптарының құрылымын және оларды қолдану ережесін;
орындалатын жұмыс шегіндегі механика мен электротехника негіздерін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
6-параграф. Құрастыру автоматтарын, жартылай автоматтар мен автоматты желілерді реттеуші, 5-разряд
14. Жұмыс сипаттамасы:
үш түрлі орындау манипуляторлары бар, сағат тастарын, штифтерді престеуге арналған жартылай автоматтарды, трибтері бар дөңгелектерді, айналмасы бар баланс осьтерін құрастыруға арналған автоматтарды, конвейерлер мен автоматтандырылған желілерді реттеу;
қызмет көрсететін жабдықты реттеу кезінде қажетті техникалық есептерді орындау;
қызмет көрсететін жабдықтың, қолданылатын құрылғылар мен жабдықтың тез тозатын бөліктеріне арналған эскиздерді жасау.
15. Мыналарды:
қызмет көрсетілетін жабдықтың кинематикалық және электр схемаларын;
құрылымын, реттеу және дәлдігін тексеру ережесін;
күрделі бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарды реттеу ережесін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді;
механика мен электротехника негіздерін білуге тиіс.
7-параграф. Құрастыру автоматтарын, жартылай автоматтар мен автоматты желілерді реттеуші, 6-разряд

Параграф 4. Наладчик моечных машин, 5 разряд
10. Характеристика работ:
наладка и регулировка автоматических моечных машин различных типов и специальных моющих агрегатов;
проверка герметичности и состояния моющих растворов;
контроль за приборами, характеризующими технологический процесс мойки;
проведение профилактических работ по обслуживанию и ремонту моечных машин и моющих агрегатов.
11. Должен знать:
устройство, кинематические, электрические и иные схемы автоматических моечных машин и специальных моющих агрегатов;
режимы процесса мойки и составы моющих растворов;
требования, предъявляемые к процессу мойки;
правила наладки, регулировки, разборки, очистки и сборки составных частей обслуживаемых машин и агрегатов;
правила устранения различных неисправностей и проведения текущего ремонта моечных машин и моющих агрегатов.
Параграф 5. Наладчик сборочных автоматов, полуавтоматов и автоматических линий, 4 разряд
12. Характеристика работ:
наладка и регулировка автоматов и полуавтоматов для сборки заводных головок с валом, ушек с ободком, браслетов и автоматических линий, имеющих не более двух видов манипуляторов различного исполнения;
подналадка основных механизмов автоматов, полуавтоматов и автоматических линий в процессе работы и участие в их текущем ремонте.
13. Должен знать:
устройство, правила наладки и проверки на точность обслуживаемого оборудования;
устройство и правила применения сложного контрольно-измерительного инструмента и приборов;
основы механики и электротехники в пределах выполняемой работы;
основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 6. Наладчик сборочных автоматов, полуавтоматов и автоматических линий, 5 разряд
14. Характеристика работ:
наладка и регулировка автоматов и полуавтоматов для запрессовки часовых камней, штифтов, автоматов для сборки колес с трибами, осей баланса с ободом, конвейеров и автоматических линий, имеющих три вида манипуляторов различного исполнения;
выполнение технических расчетов, необходимых при наладке обслуживаемого оборудования;
составление эскизов на быстроизнашивающиеся детали обслуживаемого оборудования, применяемых приспособлений и инструмента.
15. Должен знать:
кинематические и электрические схемы;
устройство, правила наладки и проверки на точность обслуживаемого оборудования;
правила наладки и регулировки сложного контрольно-измерительного инструмента и приборов;
основные сведения о параметрах обработки;
теоретические основы механики и электротехники.
Параграф 7. Наладчик сборочных автоматов, полуавтоматов и автоматических линий, 6 разряд

16. Жұмыс сипаттамасы:
төрт түрлі орындау манипуляторлары бар көп позициялы құрастыру автоматтарын, автоматтандырылған желілерді, күрделі механикалық, электрлі және электрондық схемалары бар бақылау автоматтарын реттеу;
сағаттарды құрастыруға арналған жабдықтың жаңа үлгілерін реттеу, олардың оңтайлы жұмыс режимін белгілеу;
қызмет көрсететін жабдықтың құрастыру бірліктерінің тозуын, ыңғайлау, және ауыстыруды айқындау.
17. Мыналарды:
қызмет көрсетілетін жабдықтың кинематикалық, электрлі және вакуумдық схемаларын;
автоматтардың, жартылай автоматтардың және автоматтандырылған желілердің конструкциясын қызмет көрсетілетін жабдықты реттеу және дәлдігін тексеру ережесін, ақауларын анықтау және жою тәсілдерін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
8-параграф. Құрастыру автоматтарын, жартылай автоматтар мен автоматты желілерді реттеуші, 7-разряд
18. Жұмыс сипаттамасы:
төрттен астам орындау манипуляторлары бар, сағаттар мен уақыт құралы үлгісіндегі механизмдерді құрастыруға арналған автоматтандырылған желілерді, күрделі механикалық, электрлі және электрондық схемалары бар бақылау құрылғыларын реттеу.
19. Мыналарды:
қызмет көрсетілетін автоматтандырылған желілердің, бақылау құрылғыларының, уақыт құралы үлгісіндегі жабдықтар мен манипуляторлардың құрылымын;
күрделі бақылау-өлшеу жабдығы мен аспаптардың құрылымын;
қызмет көрсетілетін жабдықтың барлық жүйелерінің диагностикасы және оның механикалық бөлігінің ақауларын жөндеу жөніндегі жұмысты орындау.
20. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім талап етіледі білуге тиіс.
9-параграф. Механикалық сағаттарды жөндеу жөніндегі сағатшы, 2-разряд
21. Жұмыс сипаттамасы:
механикалық үстелге қойылатын және гирлі сағаттарды дербес жөндеу;
сағаттың жүруін бұзатын себептерді анықтау және жою;
ірі габаритті механикалық қоңыраулы сағаттардың, ірі габаритті балансты және маятникті дабылсыз сағаттардың тораптарын операциялық жөндеу кезінде бөлшектеу, қарапайым және күрделілігі орташа тораптарын бөлшектеу, тазалау және құрастыру;
жөнделетін сағаттардың жаңа құрастыру бірліктері мен бөлшектерін, оларды ауыстыра отырып іріктеу және реттемелеу.
22. Мыналарды:
ірі габаритті механикалық қоңыраулы сағаттардың, ірі габаритті балансты және маятникті дабылсыз сағаттарды операциялық жөндеу кезінде бөлшектеу және құрастыру бөлшектеу және құрастыру ретін;
бөлшектенетін құрастыру біліктерінің құрылымын;
нысанын және өзара әрекетін;
арнаулы бақылау-өлшеу аспабының нысанын және оны қолдану ережесін;
қолданылатын майлардың сұрпын және сағат механизмінің майланатын жерлерін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.

16. Характеристика работ:
наладка и регулировка многопозиционных сборочных автоматов, автоматических линий, имеющих четыре вида манипуляторов различного исполнения, контрольных автоматов со сложными механическими, электрическими и электронными схемами;
наладка новых образцов оборудования для сборки часов, установление оптимальных режимов его работы;
определение износа, подгонка и замена сборочных единиц обслуживаемого оборудования.
17. Должен знать:
кинематические, электромеханические и вакуумные схемы обслуживаемого оборудования;
конструкцию, способы и правила проверки на точность автоматов, полуавтоматов и автоматических линий;
способы выявления и устранения неполадок в работе обслуживаемого оборудования;
основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 8. Наладчик сборочных автоматов, полуавтоматов и автоматических линий, 7 разряд
18. Характеристика работ:
наладка и регулировка автоматических линий, предназначенных для сборки механизмов часов и механизмов приборов часового типа и имеющих свыше четырех видов манипуляторов различного исполнения, контрольных устройств со сложными механическими, электрическими и электронными схемами.
19. Должен знать:
устройство обслуживаемых автоматических линий и контрольных устройств, приборов часового типа и манипуляторов;
устройство сложного контрольно-измерительного инструмента и приборов;
приемы выполнения работ по диагностике всех систем обслуживаемого оборудования и ремонту неисправностей его механической части.
20. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.
Параграф 9. Часовщик по ремонту механических часов, 2 разряд
21. Характеристика работ:
индивидуальный ремонт механических настольных и гиревых часов;
выявление и устранение причин, вызывающих нарушение хода часов;
разборка узлов, чистка и сборка простых и средней сложности узлов механизмов крупногабаритных механических будильников, крупногабаритных балансовых и маятниковых часов без боя при операционном ремонте;
подбор и подгонка новых сборочных единиц и деталей ремонтируемых часов с их заменой.
22. Должен знать:
последовательность разборки и сборки крупногабаритных механических будильников и крупногабаритных балансовых и маятниковых часов без боя при индивидуальном ремонте;
устройство, назначение и взаимодействие разбираемых сборочных единиц механизмов;
технические требования, предъявляемые к качеству собираемых сборочных единиц часов;
назначение и правила применения специального контрольно-измерительного инструмента;
сорта применяемых масел и места смазки часового механизма;
основные сведения о параметрах обработки.

23. Жұмыс үлгілері:
1) ірі габаритті механикалық қоңыраулы сағаттар - операциялық жөндеу кезінде ангренажды бөлшектеу, тазалау, құрастыру және бақылау;
2) ірі габаритті балансты және маятникті дабылсыз - толық дербес жөндеу.
10-параграф. Механикалық сағаттарды жөндеу жөніндегі сағатшы, 3-разряд
24. Жұмыс сипаттамасы:
ірі габаритті механикалық қоңыраулы сағаттарды, ірі габаритті балансты және маятникті дабылсыз сағаттарды, механикалық қол және қалта сағаттарды дербес жөндеу;
күрделі емес бөлшектерді әзірлеу;
ірі габаритті механикалық қоңыраулы сағаттар мен дабылсыз сағаттардың тораптарын операциялық жөндеу кезінде құрастыру;
сағаттың түрлі ақауларын жою;
бөлшектенетін сағаттардың құрастыру бірліктері мен бөлшектерін ауыстыру және реттемелеу;
механикалық қол және қалта сағаттардың тораптарын бөлшектеу, қарапайым және күрделілігі орташа тораптарын операциялық жөндеу кезінде құрастыру.
25. Мыналарды:
дербес жөндеу кезінде ірі габаритті механикалық қоңыраулы сағаттардың, қол және қалта сағаттардың күрделі емес құрылғыларды бөлшектеу және құрастыру жөніндегі операциялардың ретін;
операциялық жөндеу кезінде қалыпты және шағын калибрлі механикалық қол сағаттар мен қалта сағаттарды құрастыру реттілігін;
ірі габаритті балансты және маятникті дабылсыз сағаттарды бөлшектеу және құрастыру бөлшектеу және құрастыру ретін;
сағат жүрісін бұзатын себептерді және оларды жою әдістерін;
жаңа бөлшектерді қорландыруды және саңылаударды футерлеуді;
бақылау-өлшеу және жұмыс құралдарының құрылымын және қолдану тәсілдерін, өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
26. Жұмыс үлгілері:
дербес жөндеу:
1) ірі габаритті қоңыраулы сағаттар мен дабылсыз механикалық сағаттар - толық жөндеу, құлыпты, бұрау пружинасын түзеу, тісті барабанға қою, винттерді, штифті және пружиналы собачкалар мен басқа да бөлшектерді дайындау;
2) ірі габаритті түрлі маркадағы механикалық сағаттар - вал барабанының, аудару рычагінің, секундік дөңгелектің және басқа да бөлшектерді жасай отырып реставрациялау;
операциялық жөндеу:
1) ірі габаритті қоңыраулы сағаттар мен дабылсыз механикалық сағаттар-жүруді қосу және реттеу, баланыс пен триб осьтерін жалтырату, дөңгелектерді жөндеу, жиналған сағаттарды бақылау;
2) қалыпты және шағын калибрлі механикалық қол сағаттар мен қалта сағаттар, күрделі емес конструциялар, қалта сағаттар - механизмнің болат бөлшектерін жетілдіру, ремонтуарды құрастыру, баланстың тербеліс кезеңін белгілеу.
11-параграф. Механикалық сағаттарды жөндеу жөніндегі сағатшы, 4-разряд
27. Жұмыс сипаттамасы:
отандық және шетелде жасалған дабылды пружиналы қозғағышы бар және гирлі механизмді механикалық қабырға сағаттарды, шағын габаритті механикалық қоңыраулы сағаттарды, қалыпты калибрлі қол және қалта сағаттарды дербес жөндеу;
дабылды бұзатын себептерді анықтау және жою;
баланс осьтерін жасау;
спиральді түзеу, рычагтер мен пружиналарды кесу;
операциялық жөндеу кезінде қалыпты калибрлі қол және қалта сағаттардың күрделі тораптарын құрастыру;
ось саңылауларын реттеу;
сағаттардың жиналатын құрастыру бірліктерінің өзара әрекетін және жүруді реттеу.

23. Примеры работ:
1) будильники крупногабаритные механические - разборка, чистка, мойка, сборка и контроль ангренажа при операционном ремонте;
2) крупногабаритные балансовые и маятниковые часы без боя - полный индивидуальный ремонт.
Параграф 10. Часовщик по ремонту механических часов, 3 разряд
24. Характеристика работ:
индивидуальный ремонт крупногабаритных механических будильников, крупногабаритных балансовых и маятниковых часов, наручных механических и карманных часов несложных конструкций;
изготовление несложных деталей;
сборка сложных узлов механизмов крупногабаритных механических будильников и часов без боя при операционном ремонте;
устранение различных дефектов часов;
замена и подгонка сборочных единиц и деталей ремонтируемых часов;
разборка узлов, сборка простых и средней сложности узлов механизмов наручных механических и карманных часов несложных конструкций при операционном ремонте.
25. Должен знать:
последовательность операций по разборке и сборке крупногабаритных механических будильников, наручных и карманных часов несложных конструкций при индивидуальном ремонте;
последовательность сборки наручных механических часов нормального и малого калибров и карманных часов несложных конструкций при операционном ремонте;
причины, вызывающие нарушение хода часов и методы их устранения;
припасовку новых деталей и футеровку отверстий;
устройство и способ применения контрольно-измерительного и рабочего инструмента;
основные сведения о параметрах обработки.
26. Примеры работ:
индивидуальный ремонт:
1) будильники крупногабаритные и часы механические без боя - полный ремонт, исправление замков, заводной пружины, вставка зуба в барабан, изготовление винтов, собачек со штифтами и пружинами и иных деталей;
2) часы крупногабаритные механические различных марок - реставрация с изготовлением деталей вала барабана, переводного рычага, секундного колеса и так подобнее;
операционный ремонт:
1) будильники крупногабаритные и часы механические без боя - отладка и пуск хода, полировка осей баланса и трибов, ремонт колес, контроль собранных часов;
2) часы наручные механические нормального и малого калибров, карманные несложной конструкции - доводка стальных деталей механизма, сборка ремонтуара, установка периода колебаний баланса.
Параграф 11. Часовщик по ремонту механических часов, 4 разряд
27. Характеристика работ:
индивидуальный ремонт и регулировка настенных механических часов с боем с пружинными двигателями отечественного и иностранного производства и с гиревым механизмом, малогабаритных механических будильников, карманных и наручных часов нормального калибра;
выявление и устранение причин, вызывающих нарушение боя;
изготовление осей баланса;
правка спирали, выпиловка рычагов и пружинок;
сборка сложных узлов механизмов карманных и наручных часов нормального калибра при операционном ремонте;
регулировка осевых зазоров;
отладка взаимодействия собираемых сборочных единиц часов и регулировка хода.

28. Мыналарды:
дербес жөндеу кезінде механикалық қабырға сағаттарын, шағын габаритті механикалық қоңыраулы сағаттарды бөлшектеу және құрастыру жөніндегі операциялардың ретін;
операциялық жөндеу кезінде қалыпты және шағын калибрлі механикалық қол сағаттары мен қалта сағаттарын құрастыру реттілігін;
жасалатын бөлшектерді термиялық өңдеу ережесін;
жөнделетін сағаттардың жүрісін бұзатын себептерді және оларды жою әдістерін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
29. Жұмыс үлгілері:
дербес жөндеу:
1) қалыпты және шағын калибрлі механикалық қол сағаттары-сағат тастарын ауыстыра отырып толық жөндеу,баланс осьтерін жасау, брегеттелген спиральді іріктеу және реттеу, спиральді баланс колодкасына қою;
2) дабылды механикалық қабырға сағаттары - толық жөндеу, құлыпты жасай отырып, ескі пружинаны қайта есу, валикті қайрау;
операциялық жөндеу:
1) қалыпты калибрлі қол және қалта сағаттары - балансты түзеу;
2) жүрісін реттеу;
3) баланс осін, тастарды ауыстыру;
4) ангренажды құрастыру;
5) жиналған сағаттарда тексеру.
12-параграф. Механикалық сағаттарды жөндеу жөніндегі сағатшы, 5-разряд
30. Жұмыс сипаттамасы:
үстелге қоятын, төртінші дабылды, пружиналы қозғағышы бар және гирлі механизмді механикалық сағаттарды, шағын калибрлі механикалық қосымша құрылғылары бар (орталық секунд тілі, дабыл құрылғысы, күнтізбе, автобұрау) қол сағаттарын, бір тілді секундомерлерді, арнаулы нысандағы сағаттарды дербес жөндеу және реттеу;
тозған бөлшектерді жөндеу және жасау;
операциялық жөндеу кезінде шағын калибрлі механикалық қол сағаттары механизмдерінің күрделі тораптарын құрастыру;
ось саңылауларын реттеу;
жиналатын құрастыру бірліктерінің өзара әрекетін және сағаттың жүруін реттеу;
сағат тастарын ауыстыру;
анкерлік айырды монтаждау, балансты түзеу және теңгермелеу.
31. Мыналарды:
дербес жөндеу кезінде үстелге қоятын, төртінші дабылды механикалық сағаттарды, қалыпты және шағын калибрлі механикалық қол сағаттарын бөлшектеу және құрастыру жөніндегі операциялардың ретін;
операциялық жөндеу кезінде қалыпты және шағын калибрлі механикалық қол сағаттарын құрастырудың технологиялық реттілігін;
түрлі токарьлық операцияларды орындауды білуге тиіс.
32. Жұмыс үлгілері:
дербес жөндеу:
1) үстелге қоятын, төртінші дабылды механикалық сағаттар-толық жөндеу;
күрделі кобаны және күрделі конфигурациялы рычагты жасау;
2) қосымша құрылғылары бар, механикалық қол сағаттары - жаңа анкерлік айырды іріктеп және реттей отырып механизмді реставрациялау;
толық жөндеу;
дәлдігін реттеу;
3) бір тілді секундомер сағаттар-толық жөндеу, дөңгелектер мен трибтерді жасау;
операциялық жөндеу:
шағын калибрлі механикалық қол сағаттары - жүрісін реттеу;
механизмді іске қосу;
жиналған сағаттарда тексеру.

28. Должен знать:
последовательность операций разборки и сборки настенных механических часов с боем разных типов и малогабаритных механических будильников при индивидуальном ремонте;
последовательность сборки карманных и наручных часов нормального калибра при операционном ремонте;
правила термической обработки изготовляемых деталей;
причины, вызывающие нарушение хода ремонтируемых часов и методы их устранения;
основные сведения о параметрах обработки.
29. Примеры работ:
индивидуальный ремонт:
1) часы наручные механические нормального калибра - полный ремонт с заменой часовых камней, изготовление осей баланса, подборка и приладка брегетированной спирали, вставка спирали в колодку баланса;
2) часы настенные механические с боем - полный ремонт, перевивка старой пружины с изготовлением замка, вытачка валика;
операционный ремонт:
1) часы карманные и наручные нормального калибра - правка баланса;
2) регулировка хода;
3) замена оси баланса, камней;
4) сборка ангренажа;
5) проверка собранных часов.
Параграф 12. Часовщик по ремонту механических часов, 5 разряд
30. Характеристика работ:
индивидуальный ремонт и регулировка настольных механических часов с четвертным боем с пружинным или гиревым механизмами, наручных механических часов малого калибра, наручных механических часов с дополнительными устройствами (центральной секундной стрелкой, сигнальным устройством, календарем, авто-под-заводом), одно-стрелочных секундомеров, часов специального назначения;
ремонт и изготовление изношенных деталей;
сборка сложных узлов механизмов наручных механических часов малого калибра при операционном ремонте;
регулировка осевых зазоров;
отладка взаимодействия собираемых сборочных единиц, отладка и регулировка хода часов;
замена часовых камней;
монтаж анкерной вилки, правка и уравновешивание баланса.
31. Должен знать:
последовательность операций разборки и сборки настольных механических часов с четвертным боем, наручных механических часов нормального и малого калибров при индивидуальном ремонте;
технологическую последовательность сборки наручных механических часов малого калибра при операционном ремонте;
выполнение различных токарных операций.
32. Примеры работ:
индивидуальный ремонт:
1) часы настольные механические с четвертным боем - полный ремонт;
изготовление сложной скобы и рычага сложной конфигурации;
2) часы наручные механические с дополнительными устройствами - реставрация механизма с подбором и подгонкой новой анкерной вилки;
полный ремонт;
регулировка на точность;
3) часы с одно-стрелочным секундомером - полный ремонт, изготовление колес и трибов;
операционный ремонт:
часы наручные механические малого калибра - наладка хода;
пуск механизма в ход;
проверка собранных часов.

13-параграф. Механикалық сағаттарды жөндеу жөніндегі сағатшы, 6-разряд
33. Жұмыс сипаттамасы:
арнаулы сағат түрлері мен уақыт құралдарының, хронометрлердің, екі тілді секундомерлердің күрделі конструкцияларын дербес жөндеу және реттеу;
жетіспейтін және тозған бөлшектерді 6-7-квалитетке дейінгі шектеумен жасау.
34. Мыналарды:
дербес жөндеу кезінде арнаулы сағат түрлері мен уақыт құралдарын, хронометрлерді, екі тілді секундомерлерді бөлшектеу және құрастыру жөніндегі операциялардың ретін;
оларды толық құрастыруды және бөлшектеуді;
құрастыру бірліктері мен бөлшектердің өзара әрекетін жүру дәлдігін реттеуді;
дайын сағаттар мен уақыт құралдарына және олардың дайындау технологиясына қойылатын техникалық талаптарды білуге тиіс.
35. Жұмыс үлгілері:
1) уақыт құралдары мен арнаулы нысандағы күрделі конструкциялы сағаттар - толық жөндеу және жүруін бақылау;
2) екі тілді секундомерлер, хронометрлер - жұлдызшаны жасай отырып толық жөндеу және жүруін бақылау.
14-параграф. Минералдарды кесуші, 2-разряд
36. Жұмыс сипаттамасы:
яшманы, кварцитті, топазды және басқа да жұмсақ минералдардың барлық түрлерін тас кесетін станоктарда блоктарға, тақталарға, сондай-ақ тақталарды дайындамаларға кесу;
тас кесетін станоктарды реттеу, оларды жұмысқа дайындау;
кесу жылдамдығын реттеу;
олардың мөлшері мен дайындалатын тақталар мен дайындамалардың сапасын бақылау.
37. Мыналарды:
тас кесетін станоктардың құрылымы туралы негізгі мәліметтерді;
өңделетін минералдардың физикалық қасиеттері мен олардың сапасын анықтау әдістерін;
кесетін құралдарға қойылатын техникалық талаптарды;
минералдарды кесудің оңтайлы әдістерін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
15-параграф. Минералдарды кесуші, 3-разряд
38. Жұмыс сипаттамасы:
агатты, ситаллды және қаттылығы орташа басқа да минералдарды тас кесетін станоктарда және жартылай автоматтарда берілген мөлшердегі тақталарға, тақталарды дайындамаларға кесу;
тас кесетін станоктар мен жартылай автоматтарды реттеу;
оларды жұмысқа дайындау;
алмазды дискілерді түзеу;
есептік және бөлу механизмдерін, кесуші құралдарды орнату;
дайындалатын тақталар мен дайындамалардың мөлшерін және сапасын бақылау.
39. Мыналарды:
тас кесетін станоктарда және жартылай автоматтардың құрылымын және реттеу тәсілдерін;
өңделетін минералдардың негізгі физикалық қасиеттерін;
қолданылатын бақылау-өлшеу құралдарының құрылымын және олардың жұмыс принципін;
дайындама сапасына қойылатын техникалық талаптарды;
минералдарды тақталар мен дайындамаларға кесудің оңтайлы әдістерін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.

Параграф 13. Часовщик по ремонту механических часов, 6 разряд
33. Характеристика работ:
индивидуальный ремонт и регулировка сложных конструкций специальных видов часов и приборов времени, хронометров, двух-стрелочных секундомеров;
изготовление недостающих и изношенных деталей с допуском по 6-7 квалитетам.
34. Должен знать:
последовательность операций разборки и сборки сложных конструкций специальных видов часов и приборов времени при индивидуальном ремонте, их полную сборку и разборку;
взаимодействие сборочных единиц и деталей;
регулировку на точность хода;
технические требования, предъявляемые к готовым часам и приборам времени и технологию их изготовления.
35. Примеры работ:
1) приборы времени и часы специального назначения сложной конструкции - полный ремонт и контроль хода;
2) секундомеры двух-стрелочные, хронометры - полный ремонт с изготовлением звездочки и контроль хода.
Параграф 14. Резчик минералов, 2 разряд
36. Характеристика работ:
резка на камнерезных станках яшмы, кварцита, топаза и иных мягких минералов всех видов на блоки, плитки, а также плиток на заготовки;
наладка камнерезных станков, подготовка их к работе;
регулировка скоростей резания;
контроль за размерами и качеством изготовляемых плиток и заготовок.
37. Должен знать:
основные сведения об устройстве камнерезных станков и способы их наладки;
основные физические свойства обрабатываемых минералов и методы определения их качества;
технические требования, предъявляемые к режущим инструментам;
оптимальные методы резки минералов;
основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 15. Резчик минералов, 3 разряд
38. Характеристика работ:
резка на камнерезных станках и полуавтоматах агата, ситалла и иных минералов средней твердости на плитки заданных размеров и плиток на заготовки;
наладка камнерезных станков и полуавтоматов;
подготовка их к работе;
правка алмазоносных дисков;
установка расчетных и делительных механизмов, режущих инструментов;
контроль за размерами и качеством изготовляемых плиток и заготовок.
39. Должен знать:
устройство и способы наладки камнерезных станков и полуавтоматов;
основные физические свойства обрабатываемых минералов;
устройство и принцип работы применяемого контрольно-измерительного инструмента;
технические требования, предъявляемые к качеству заготовок;
оптимальные методы резки минералов на плитки и заготовки;
основные сведения о параметрах обработки.

16-параграф. Минералдарды кесуші, 4-разряд
40. Жұмыс сипаттамасы:
корундты және басқа да қаттылығы жоғары минералдарды тас кесетін жартылай автоматтар мен автоматтарда өлшемді тегіс параллелді тақталарға, шаршы және тік бұрышты дайындамаларға алмазды дискілер пакетімен кесу;
алмазды дискілерді құрастыру, берілген кесу тереңдігіне орнату және ыңғайлау;
дайындалатын тақталар мен дайындамалардың мөлшерін және сапасын кесу процесінде бақылау;
полярлеу аспаптарының көмегімен полубульді белгілеу;
тас кесетін жартылай автоматтар мен автоматтарды реттеу.
41. Мыналарды:
қызмет көрсететін тас кесетін жартылай автоматтар мен автоматтардың құрылымын және реттеу тәсілдерін;
өңделетін минералдардың негізгі физикалық қасиеттерін;
дайындамалар барынша көп шығуы үшін минералдарды тақталар мен дайындамаларға кесудің оңтайлы әдістерін;
кесетін құралды түзеу әдісін және дайындамаларды техникалық бақылауды;
қолданылатын бақылау-өлшеу құралдарының құрылымын және олардың жұмыс принципін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді;
дайындама сапасына қойылатын техникалық талаптарды;
минералдардың өңделуінің кристаллографиялық негізгі бағыттарын анықтау әдістерін білуге тиіс.
17-параграф. Пружина есуші, 2-разряд
42. Жұмыс сипаттамасы:
түрлі сағат үлгілеріне арналған спиральді пружиналарды арнаулы станоктерде иілген қалыпта ұстай отырып есу;
дайындаманың берілген ұзындығын кесу;
салмаларды пружина дайындамаларының ішкі және сыртқы ұштары саңылауларын штампылау, дайындама ұшын жалтырату;
күршекті майыстыру, салманы пружинаның сыртқы ұшына бекіту немесе пісіру;
пружинаны айналма сәтінде тексеру және оларды сұрыптау.
43. Мыналарды:
пружина есуге арналған престің, станоктер мен құрылғылардың құрылымын және оларды пайдалану, айналма сәтін анықтау ережесін;
бақылау-өлшеу құралының нысанын және қолдану ережесін;
пружиналардың жарамдылығын анықтау, аспаптардың көмегімен және оларды топтар бойынша сұрыптау ережесін білуге тиіс.
18-параграф. Пружина есуші, 3-разряд
44. Жұмыс сипаттамасы:
рояльді және жаншылған сымнан жартылай автоматтарда пружиналардың әртүрлі үлгілерін есу;
дайындалған пружиналардың сапасын тексеру;
жартылай автоматтарда жұмыс процесінде реттеу және реттемелеу.
45. Мыналарды:
қызмет көрсетілетін жартылай автоматтардың құрылымын, оларды реттеу және реттемелеу тәсілдерін;
бақылау-өлшеу және жұмыс құралының құрылымын және қолдану тәсілдерін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
19-параграф. Сағат бөлшектері тістерін жылтыратушы, 2-разряд
46. Жұмыс сипаттамасы:
ірі габаритті балансты және маятникті сағаттарға арналған триб тістерін реттелген жылтырату станоктерінде шекті 10 квалитет бойынша "Rz 1,6 - Rz 0,4"бұдыр қабатпен жылтырату.

Параграф 16. Резчик минералов, 4 разряд
40. Характеристика работ:
резка на камнерезных полуавтоматах и автоматах корунда и иных минералов повышенной твердости на мерные плоскопараллельные плитки, на квадратные и прямоугольные заготовки пакетом алмазоносных дисков;
сборка, установка и настройка пакета алмазоносных дисков на требуемую глубину резания;
контроль за размерами и качеством изготовляемых плиток и заготовок в процессе резки;
разметка полу-булей при помощи поляризационных приборов;
наладка камнерезных полуавтоматов и автоматов.
41. Должен знать:
устройство и способы наладки обслуживаемых камнерезных полуавтоматов и автоматов;
основные физические свойства обрабатываемых минералов;
оптимальные методы резки минералов на плитки и плиток на заготовки для максимального выхода заготовок;
способы правки режущего инструмента и технического контроля заготовок;
устройство и принцип работы применяемого контрольно-измерительного инструмента;
основные сведения о параметрах обработки;
технические требования, предъявляемые к качеству заготовок;
методы определения основных кристаллографических направлений обрабатываемости минералов.
Параграф 17. Навивщик пружин, 2 разряд
42. Характеристика работ:
навивка спиральных пружин для различных типов часов на специальных станках с выдержкой в завитом состоянии;
рубка заготовок заданной длины, штамповка накладки и отверстий под внутренние и наружные концы пружинных заготовок;
полировка концов заготовок;
загиб крючка, приклепывание или приваривание накладки к наружному концу пружины;
проверка пружин на крутящий момент и их сортировка.
43. Должен знать:
устройство и правила применения прессов, станков и приспособлений для навивки пружин и определения крутящего момента;
назначение и правила применения контрольно-измерительного инструмента;
правила определения годности пружин с помощью приборов и сортировка их по группам.
Параграф 18. Навивщик пружин, 3 разряд
44. Характеристика работ:
навивка различных типов пружин из рояльной и плющеной проволоки на специальных полуавтоматах;
проверка качества изготовленных пружин;
наладка и подналадка полуавтоматов в процессе работы.
45. Должен знать:
устройство, способы наладки и подналадки обслуживаемых полуавтоматов;
устройство и способы применения контрольно-измерительного и рабочего инструмента;
основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 19. Зубополировщик деталей часов, 2 разряд
46. Характеристика работ:
полирование зубьев трибов для крупногабаритных балансовых и маятниковых часов с крупным зубом с допуском по 10 квалитету с шероховатостью поверхности "Rz 1,6 - Rz 0,4" на налаженных зубополировальных станках.

47. Мыналарды:
жылтырату станоктерінің құрылымы мен әрекет ету принциптері туралы негізгі мәліметтерді;
бөлшектерді өңдеуге қойылатын тараптарды;
бақылау-өлшеу құралының нысанын және оны қолдану ережесін;
тістерді жылтырату тәсілдерін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
20-параграф. Сағат бөлшектері тістерін жылтыратушы, 3-разряд
48. Жұмыс сипаттамасы:
ұсақ тісті триб тістерін реттелген жылтырату станоктерінде шекті 8-9 квалитеттері бойынша "Rz 0,8 - Rz 0,20" бұдыр қабатпен жылтырату;
жылтырату станоктерін реттемелеу.
49. Мыналарды:
жылтырату станоктерінің құрылымы мен оларды реттемелеу тәсілдерін;
арнаулы құрылғылар мен бақылау-өлшеу құрылымын және оны қолдану тәсілдерін;
қолданылатын көмекші материалдар мен жылтырататын пасталарды;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
50. Жұмыс үлгілері:
1) анкерлік, секундтық, шағын габаритті қоңыраулы сағаттардың вексельдің доңғалағының трибтері - тістерді жылтырату;
2) ірі габаритті электрондық-механикалық сағаттардың, қоңыраулы сағаттардың трибтері - тістерді жылтырату;
3) алғашқы, қайталама электрлі сағаттардың секундтық трибтері- тістерді жылтырату.
21-параграф. Сағат бөлшектері тістерін жылтыратушы, 4-разряд
51. Жұмыс сипаттамасы:
барлық маркадағы қолсағаттарының анкерлік, минуттық, секундтық және орталық триб тістерін реттелген жылтырату станоктерінде шекті 7-8 квалитеттері бойынша "Rz 0,4 - Rz 0,10" бұдыр қабатпен жылтырату.
52. Білуге тиіс:
жылтырату станоктер мен түрлі үлгідегі автоматтардың кинематикалық схемаларын;
күрделі және дәл құрылғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарының нысанын және қолдану жағдайларын;
жылтырату дискілерін қайрау тәсілдерін;
жылтырату станоктері мен автоматтарын реттеу тәсілдерін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
22-параграф. Сағат бөлшектері тістерін фрезерлеуші, 2-разряд
53. Жұмыс сипаттамасы:
сағаттар мен уақыт құралдарының трибтері мен бөлшектеріндегі әртүрлі модульдер тістерін реттелген фрезер станоктері мен автоматтарында 5 дәлдік деңгейі бойынша "Rz 6,3 - Rz 1,6" үстіңгі қабат бұдырымен кесу.
54. Мыналарды:
фрезерлеу станоктері мен жартылай автоматтарының құрылымы мен әрекет ету принципі туралы негізгі мәліметтерді;
бақылау-өлшеу құралдарының нысаны мен қолданылу ережесін;
өңделетін бөлшектерге қойылатын талаптарды;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
55. Жұмыс үлгілері:
1) механикалық қоңыраулы сағаттардың дабыл трибтері - тістерін кесу;
2) еденге қойылатын сағаттардың - тістерін кесу.
23-параграф. Сағат бөлшектері тістерін фрезерлеуші, 3-разряд

47. Должен знать:
основные сведения об устройстве и принципе действия зубополировальных станков;
требования, предъявляемые к обработке деталей;
назначение и правила применения контрольно-измерительного инструмента;
способы полирования зубьев;
основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 20. Зубополировщик деталей часов, 3 разряд
48. Характеристика работ:
полирование зубьев трибов с мелким зубом с допуском по 8-9 квалитетам с шероховатостью поверхности "Rz 0,8 - Rz 0,20" на налаженных зубополировальных станках;
подналадка зубополировальных станков.
49. Должен знать:
устройство и способы подналадки зубополировальных станков;
устройство и способы применения специальных приспособлений и контрольно-измерительного инструмента;
применяемые вспомогательные материалы и полирующие пасты;
основные сведения о параметрах обработки.
50. Примеры работ:
1) трибы анкерные, секундные, вексельных колес малогабаритных будильников - полирование зубьев;
2) трибы крупногабаритных электронно-механических часов, будильников - полирование зубьев;
3) трибы секундные первичных и вторичных электрических часов - полирование зубьев.
Параграф 21. Зубополировщик деталей часов, 4 разряд
51. Характеристика работ:
полирование зубьев трибов анкерных, минутных, секундных и центральных наручных часов всех марок с мелким зубом с допусками по 7-8 квалитетам с шероховатостью поверхности "Rz 0,4 - Rz 0,10" на налаженных зубополировальных станках и автоматах.
52. Должен знать:
кинематические схемы зубо-полировальных станков и автоматов различных типов;
устройство, назначение и условия применения сложных и точных приспособлений и контрольно-измерительных приборов;
способы заточки полировальных дисков;
способы наладки зубополировальных станков и автоматов;
основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 22. Зубофрезеровщик деталей часов, 2 разряд
53. Характеристика работ:
нарезание зубьев различных модулей на трибах и колесах часов и приборов времени по 5 степени точности с шероховатостью поверхностей "Rz 6,3 - Rz 1,6" на налаженных зубофрезерных автоматах и полуавтоматах.
54. Должен знать:
основные сведения об устройстве и принципе действия зубо-фрезерных автоматов и полуавтоматов;
назначение и правила применения контрольно-измерительного инструмента;
требования, предъявляемые к обрабатываемым деталям;
основные сведения о параметрах обработки.
55. Примеры работ:
1) трибы сигнальных валиков механических будильников-нарезание зубьев;
2) трибы счета четвертей напольных часов - нарезание зубьев.
Параграф 23. Зубофрезеровщик деталей часов, 3 разряд

56. Жұмыс сипаттамасы:
сағаттар мен уақыт құралдарының трибтері мен бөлшектеріндегі әртүрлі модульдер тістерін реттелген фрезер станоктері мен автоматтарында 4 дәлдік деңгейі бойынша "Rz 6,3 - Rz 0,8" үстіңгі қабат бұдырымен кесу.
57. Мыналарды:
фрезерлеу станоктері мен жартылай автоматтарының құрылымын;
бақылау-өлшеу мен кесу құралдарының, арнаулы құрылғыларды қолдану тәсілдерін және олардыңқұрылымын;
тістерді фрезерлеу тәсілдерін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
58. Жұмыс үлгілері:
1) барлық үлгідегі қол сағаттарының өткізу және аралық дөңгелектері-тістерін кесу;
2) механикалық қоңыраулы сағаттар минуттық трибтерінің анкерлік, әрекет етуші дөңгелектері - тістерін кесу;
3) еденге қойылатын және қабырға сағаттарының минуттық трибтерінің анкерлік, әрекет етуші дөңгелектері - тістерін кесу;
4) еденге қойылатын сағаттардың өткізу және аралық, жүру, көтеру, сағаттық дөңгелектері; аралық, жүру және вексельдік трибтері - тістерін кесу;
5) қайталама электр сағаттардың минуттық дөңгелектері - тістерін кесу;
6) электрондық-механикалық сағаттардың орталық дөңгелектері, трибтері - тістерін кесу;
7) бірінші аралық электр сағаттардың трибтері - тістерін кесу.
24-параграф. Сағат бөлшектері тістерін фрезерлеуші, 4-разряд
59. Жұмыс сипаттамасы:
сағаттар мен уақыт құралдарының трибтері мен бөлшектеріндегі әртүрлі модульдер тістерін реттелген фрезер станоктері мен автоматтарында 3 дәлдік деңгейі бойынша "Rz 6,3 - Rz 0,8" үстіңгі қабат бұдырымен кесу.
60. Мыналарды:
фрезерлік автоматтар мен жартылай автоматтардың кинематикалық схемаларын;
оларды реттемелеу ережесін;
күрделі және дәл арнаулы құрылғылар мен құралдардың құрылымын;
нысаны мен қолданылу шарттарын;
арнаулы фрез конструкциясын және оны қайрау ережесін;
кесу режимін анықтау ережесін;
жылтырату станоктері мен автоматтарын реттеу тәсілдерін;
автоматтар мен жартылай автоматтарды реттемелеу ережесін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
61. Жұмыс үлгілері:
1) барлық үлгідегі қалта және қол сағаттарының анкерлік дөңгелектері, анкерлік, секундтық, орталық дабыл трибтері - тістерін кесу;
2) шағын габаритті қоңыраулы сағаттардың секундтық, сағаттық, анкерлік, дабыл дөңгелектері, анкерлік және дабыл дөңгелектерінің трибтері - тістерін кесу;
3) уақыт аспаптарына арналған трибтер-тістерін кесу.
25-параграф. Сағат бұйымдарын лактаушы, 2-разряд
62. Жұмыс сипаттамасы:
ірі габаритті балансты және маятникті сағаттардың, қоңыраулы сағаттардың бөлшектерін (қаптамасын, тілдерін, циферблаттарын) қолмен және пульверизатормен лактау;
бөлшектерді жабуға дайындау;
кептіру камерасындағы температураны реттеу.

56. Характеристика работ:
нарезание зубьев различных модулей на трибах и колесах часов и приборов времени по 4 степени точности с шероховатостью поверхностей "Rz 6,3 - Rz 0,8" на налаженных зубофрезерных автоматах и полуавтоматах.
57. Должен знать:
устройство зубофрезерных автоматов и полуавтоматов;
устройство и способ применения специальных приспособлений, контрольно-измерительного и режущего инструмента;
способы фрезерования зубьев;
основные сведения о параметрах обработки.
58. Примеры работ:
1) колеса передаточные, промежуточные наручных часов всех типов - нарезание зубьев;
2) колеса анкерные, боевые, трибы минутные механических будильников - нарезание зубьев;
3) колеса промежуточные, анкерные, трибы релейные, трибы минутные настольных и настенных часов - нарезание зубьев;
4) колеса передаточные, промежуточные, хода, подъемные, часовые, трибы промежуточные, хода, вексельные напольных часов - нарезание зубьев;
5) колеса минутные вторичных электрических часов - нарезание зубьев;
6) колеса центральные, трибы электронно-механических часов - нарезание зубьев;
7) трибы промежуточных первичных электрических часов - нарезание зубьев.
Параграф 24. Зубофрезеровщик деталей часов, 4 разряд
59. Характеристика работ:
нарезание зубьев различных модулей на трибах и колесах часов и приборов времени по 3 степени точности с шероховатостью поверхностей "Rz 6,3 - Rz 0,8" на налаженных зубофрезерных автоматах и полуавтоматах.
60. Должен знать:
кинематическую схему;
правила подналадки зубофрезерных автоматов и полуавтоматов;
устройство, назначение и условия применения сложных и точных специальных приспособлений и инструмента;
конструкцию специальных фрез и правила их заточки;
правила определения режимов резания;
правила подналадки автоматов и полуавтоматов;
основные сведения о параметрах обработки.
61. Примеры работ:
1) колеса анкерные, трибы анкерные, секундные, центральные наручных и карманных часов всех типов - нарезание зубьев;
2) колеса секундные, боевые, часовые, анкерные, трибы анкерные и боевых колес будильников малогабаритных - нарезание зубьев;
3) трибы для приборов времени - нарезание зубьев.
Параграф 25. Лакировщик деталей часов, 2 разряд
62. Характеристика работ:
лакирование деталей (кожухи, стрелки, циферблаты) внешнего оформления часов крупногабаритных балансовых и маятниковых, будильников вручную и пульверизатором;
подготовка деталей под покрытие;
регулировка температуры в сушильной камере.

63. Мыналарды:
қарапайым құрылғылардың құрылымын және оларды қолдану ережесін;
бөлшектерді жалтырату тәсілдерін;
арнаулы лактар мен ацетонның қасиеттері мен нысанын;
кептіру камерасындағы температураны реттеу тәсілдерін білуге тиіс.
26-параграф. Сағат бұйымдарын лактаушы, 3-разряд
64. Жұмыс сипаттамасы:
механикалық, электрондық-механикалық қол және қалта сағаттары мен арнаулы уақыт құралдарының сыртқы әрлеу бөлшектерін (тілдерін, циферблаттарын) жартылай автоматтарда немесе пульверизатормен біркелкі лактау;
бөлшектерді бояумен жабудың алдында химиялық майсыздандыру.
65. Мыналарды:
бөлшектерді біркелкі лактау тәсілдерін;
қызмет көрсететін жартылай автоматтардың жұмыс істеу принципін;
арнаулы лактар мен ацетонның қасиеттері мен нысанын;
кептіру камерасындағы температуралық режимді білуге тиіс.
27-параграф. Сағат бұйымдарын лактаушы, 4-разряд
66. Жұмыс сипаттамасы:
жартылай автоматтарда немесе пульверизаторыбар механикалық қол, электрондық-механикалық, қалта сағаттарының және уақыттың арнайы аспаптарының сыртын безендіру бөлшектерін (циферблаттарды) аэрография әдісімен түрлі тонда лактау.
67. Мыналарды:
аэрография әдісімен түрлі тонда лактау тәсілдерін;
қызмет көрсетілетін арнайы жартылай автоматтардың құрылысын білуге тиіс.
28-параграф. Сағат бөлшектеріне сызым кесуші, 2-разряд
68. Жұмыс сипаттамасы:
сағат бөлшектерінің тұтас және бітеу саңылауларында сыртқы және ішкі сызымдарды реттелген сызым кесу және сызым салу станоктерінде арнаулы құрылғыларды қолдана отырып, диаметрі 3 миллиметрге дейін 4-5 дәлдік дәрежелері бойынша кесу және салу;
технологиялық карта бойынша кесу режимін белгілеу;
сызым кесу және сызым салу станоктерін реттемелеу.
69. Мыналарды:
сызым кесу және сызым салу станоктерінің құрылымын және жұмыс принципін;
сызым кесу және сызым салу станоктерін реттемелеу ережесін;
арнаулы құрылғылардың атауын, нысанын және оларды қолдану шарттарын;
бақылау-өлшеу, сызым кесу және сызым салу құралының құрылымын және қолдану ережесін;
өндеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
29-параграф. Сағат бөлшектеріне сызым кесуші, 3-разряд
70. Жұмыс сипаттамасы:
сағат бөлшектерінің тұтас және бітеу саңылауларында сыртқы және ішкі сызымдарды реттелген сызым кесу және сызым салу станоктерінде арнаулы құрылғыларды қолдана отырып, диаметрі 3 миллиметрге дейін 3-4 дәлдік дәрежелері бойынша кесу және салу;
сызым кесу және сызым салу станоктерін реттеу;
технологиялық карта бойынша кесу режимінің кезектілігін анықтау.
71. Мыналарды:
сызым кесу және сызым салу станоктерінің құрылымын және жұмыс принципін;
реттемелеу ережесін, арнаулы құрылғылардың, бақылау-өлшеу, сызым кесу және сызым салу құралының құрылымын және оларды қолдану тәсілдерін;
кесу стандарттарын, сызба кесу құралының геометриясын және оны қайрау ережесін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.

63. Должен знать:
устройство и правила применения простых приспособлений;
способы лакирования деталей;
свойства и назначение специальных лаков и ацетона;
способы регулировки температуры в сушильной камере.
Параграф 26. Лакировщик деталей часов, 3 разряд
64. Характеристика работ:
лакирование однотонное, эмалирование деталей (стрелки, циферблаты) внешнего оформления часов наручных механических, электронно-механических, карманных и специальных приборов времени на специальных полуавтоматах или пульверизатором;
химическое обезжиривание деталей перед покрытием.
65. Должен знать:
способы однотонного лакирования деталей;
принцип действия обслуживаемых специальных полуавтоматов;
свойства и назначение специальных лаков, эмалевых красок и ацетона;
температурный режим сушильной камеры.
Параграф 27. Лакировщик деталей часов, 4 разряд
66. Характеристика работ:
лакирование разнотонное методом аэрографии деталей (циферблаты) внешнего оформления часов наручных механических, электронно-механических, карманных и специальных приборов времени на специальных полуавтоматах или пульверизатором.
67. Должен знать:
способы разнотонного лакирования методом аэрографии;
устройство обслуживаемых специальных полуавтоматов.
Параграф 28. Резьбонарезчик деталей часов, 2 разряд
68. Характеристика работ:
нарезка и накатка наружной и нарезка внутренней резьбы в сквозных и глухих отверстиях деталей часов диаметром до 3 миллиметров по 4-5 степеням точности на налаженных резьбонарезных и резьбонакатных станках с применением специальных приспособлений;
установка режимов резания по технологической карте;
подналадка резьбонарезных и резьбонакатных станков.
69. Должен знать:
устройство, принцип работы, правила подналадки резьбонарезных и резьбонакатных станков;
наименование, назначение и условия применения специальных приспособлений;
устройство и правила применения контрольно-измерительного, резьбонарезного и резьбонакатного инструмента;
основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 29. Резьбонарезчик деталей часов, 3 разряд
70. Характеристика работ:
нарезка и накатка наружной и нарезка внутренней резьбы в сквозных и глухих отверстиях деталей часов диаметром до 3 миллиметров по 3-4 степеням точности на резьбонарезных и резьбонакатных станках с применением специальных приспособлений;
наладка резьбонарезных и резьбонакатных станков;
определение технологической последовательности режимов резания по технологической карте.
71. Должен знать:
устройство, принцип действия, правила наладки и проверки на точность резьбонарезных и резьбонакатных станков;
устройство и способы применения специальных приспособлений, контрольно-измерительного, резьбонарезного и резьбонакатного инструмента;
стандарты на резьбу, геометрию и правила заточки резьбонарезного инструмента, его прочность и режимы резания;
основные сведения о параметрах обработки.

30-параграф. Сағат және тас өндірісінің бақылаушысы, 2-разряд
72. Жұмыс сипаттамасы:
сағаттардың қарапайым бөлшектері мен құрастыру бірліктерін механикалық өңдеуден кейін, қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектерін қымбат емес металдармен гальваникалық жабудан кейін қарапайым бақылау-өлшеу құралдарын: штангенциркульді, калибр-тығындарды, калибр-скобаны, лупаны қолдана отырып операция аралық бақылау және қабылдау;
сағат механизмдерін құрастыру кезінде: ірі габаритті балансты, маятникті, электронды-механикалық және барлық үлгідегі қоңыраулы сағаттардың қарапайым бөлшектерін түпкілікті қабылдау;
сағаттардың: ірі габаритті балансты, маятникті, электронды-механикалық және барлық үлгідегі қоңыраулы сағаттардың бұрандасын бақылау-сынау стансасында бақылау;
өнімді қабылдау нәтижелері жөніндегі құжаттарды ресімдеу.
73. Мыналарды:
сағаттарды құрастыру ережесін;
өнімді қабылдау құжаттамасын ресімдеу ережесін;
сағат механизмінің жекелеген құрама бірліктерінің және қолданылатын бақылау-өлшеу құралының нысанын және әрекет ету принципін;
қарапайым операцияларды орындауға қойылатын техникалық талаптарды;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
74. Жұмыс үлгілері:
1) механикалық қол, қалыпты және шағын калибрлі электрондық-механикалық, балансты, маятникті сағаттар мен қоңыраулы сағаттар - винтерді, колонкаларды, штифтер мен басқа да бөлшектерді механикалық өңдеуден кейін бақылау және қабылдау;
2) ірі габаритті, үстелге қоятын, қабырға, балансты, маятникті сағаттар мен барлық үлгідегі қоңыраулы сағаттар-бұрандасын бақылау және құжаттаманы ресімдеу.
31-параграф. Сағат және тас өндірісінің бақылаушысы, 3-разряд
75. Жұмыс сипаттамасы:
техникалық тастардың, күрделілігі орташа бөлшектер мен құрастыру бірліктердің дайындамаларын механикалық өңдеуден кейін, күрделі бөлшектер мен мен құрастыру бірліктерін қымбат емес металдармен және лакпен гальваникалық жабудан кейін универсальдік және арнаулы бақылау-өлшеу құралдарымен айла бұйымдарды: индикаторды, микрометрді, микросферометрді, арнаулы калибрлер мен радиальді соғуды анықтауға арналған аспаптарды қолдана отырып операция аралық бақылау және қабылдау;
қарапайым және күрделігі орташа бөлшектердің термиялық өңдеуден кейінгі қаттылығын, беріктігін және серпімділігін айқындау;
бөлшектерді дайындама операцияларынан кейін (кесу, тесу, майыстыру, тазалау, айшықтау) бақылау және қабылдау.
сағат механизмдерін: ірі габаритті балансты, маятникті, электрондық-механикалық және қоңыраулы сағаттарды құрастыру кезінде күрделілігі орташа бөлшектер мен дайындамаларды түпкілікті қабылдау;
сағаттардың: механикалық қол, электронды-механикалық және қалта сағаттарының, секундомерлердің, арнаулы уақыт аспаптарының бұрандасын бақылау-сынау стансасында бақылау.

Параграф 30. Контролер часового и камневого производства, 2 разряд
72. Характеристика работ:
межоперационный контроль и приемка простых деталей, сборочных единиц после механической обработки, простых и средней сложности деталей, сборочных единиц часов после гальванопокрытий недрагоценными металлами с применением простого контрольно-измерительного инструмента: штангенциркуля, калибров-пробок, калибров-скоб, лупы;
окончательная приемка простых деталей при сборке механизмов часов: крупногабаритных балансовых, маятниковых, электронно-механических и будильников всех типов;
контроль заводки часов: крупногабаритных балансовых, маятниковых и электронно-механических и будильников на контрольно-испытательной станции;
оформление документации по результатам приемки продукции.
73. Должен знать:
правила комплектования часов;
правила оформления документации приемки продукции;
назначение и принцип действия отдельных сборочных единиц часового механизма и применяемого контрольно-измерительного инструмента;
технические требования, предъявляемые к выполнению простых операций;
основные сведения о параметрах обработки.
74. Примеры работ:
1) часы наручные механические, электронно-механические нормального и малого калибров, крупногабаритные балансовые, маятниковые часы и будильники - контроль и приемка винтов, колонок, штифтов и иных деталей после механической обработки;
2) часы крупногабаритные настольные, настенные балансовые, маятниковые и будильники всех типов - контроль заводки и оформление документации.
Параграф 31. Контролер часового и камневого производства, 3 разряд
75. Характеристика работ:
межоперационный контроль и приемка заготовок технических камней, деталей и сборочных единиц средней сложности после механической обработки, сложных деталей и сборочных единиц часов после гальванических покрытий недрагоценными металлами и лаками с применением универсальных и специальных контрольно-измерительных инструментов и приспособлений: индикаторов, микрометров, микро-сферо-метров, специальных калибров и приборов для определения радиального биения;
определение твердости, прочности и упругости простых и средней сложности деталей после термической обработки;
контроль и приемка деталей после заготовительных операций (вырубки, пробивки, гибки, зачистки, чеканки);
окончательная приемка заготовок и деталей средней сложности при сборке механизмов часов: крупногабаритных балансовых, маятниковых, электронно-механических и будильников;
контроль заводки часов: наручных механических, электронно-механических, карманных, секундомеров, специальных приборов времени на контрольно-испытательной станции.

76. Мыналарды:
сағаттардың дайындамаларын, бөлшектері мен құрастыру бірліктерін бақылау және қабылдаудың техникалық шарттарын;
сағаттардың бақыланатын бөлшектерінің, дайындамалары мен құрастыру бірліктерін өңдеудің технологиялық процесі бойынша қосалқы операцияларды;
сағат бөлшектерін әртүрлі жабу және термиялық өңдеу түрлерін бақылау тәсілдерін;
дайындама ақауларының түрлерін;
бақылау-өлшеу құралдарының, жабдықтың, автоматтандырылған бақылау-өлшеу қондырғыларының құрылымын;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
77. Жұмыс үлгілері:
1) цилиндрлі қабаты жылтыратылған импульсті тастар дайындамасы- өңдеу сапасын бақылау;
2) тұтас тесігі бар тастар дайындамасы (тесікті және сыртқы контуры өңделгеннен кейін) - проекторда бақылау;
3) беті мен бүйір беттерін өңдегеннен кейінгі палет дайындамасы - бетінің өңделу сапасын және олардың ұштасу сапасын бақылау;
4) салмалы тастардың, өкшелік пен басқа да арнаулы бұйымдардың дайындамасы - операцияаралық бақылау;
5) сағат және аспап тастары - дайындамалардың геометриялық мөлшерін контактілі өлшегіш көмегімен бақылау;
6) тұтас тесігі бар сағат тастарын (тесік тесілгеннен кейін)-дайындамаларды позициялар бойынша сұрыптай отырып проекторда бақылау;
7) механикалық қол, қалыпты және шағын калибрлі электрондық-механикалық сағаттар - бөлшектерді механикалық операциялардан кейін геометриялық өлшемі бойынша бақылау және қабылдау;
8) ірі габаритті, үстелге қоятын, қабырға, балансты, маятникті сағаттар мен қоңыраулы сағаттар - сыртқы түріне қарай бақылау және қабылдау, бұранда кілтінің әрекетін, кнопкаларын, сағаттың жүру дәлдігін құрастыру цехында тексеру;
9) механикалық қол, қалыпты және шағын калибрлі электрондық-механикалық сағаттар - винттерін, трибтерін, колонкаларын термөңдеуден кейінгі беріктігі бойынша бақылау және қабылдау;
10) механикалық қол, ірі габаритті механикалық және электрондық-механикалық сағаттар - плотиналарын, мостыларын, дөңгелектерін, анкерлік айырларын, салмаларын кесу сапасын бақылау және қабылдау;
11) қалта сағаттары, секундомерлер-сағаттардың толық бұрандасын тексеру және паспортын ресімдеу.
32-параграф. Сағат және тас өндірісінің бақылаушысы, 4-разряд
78. Жұмыс сипаттамасы:
механикалық қол және электрондық-механикалық, қалта сағаттарының, секундомерлердің, арнаулы уақыт аспаптарының қарапайым және күрделі тастарын, бөлшектері мен құрастыру бірліктерін механикалық өңдеуден кейін күрделі құралдар мен бақылау-өлшеу құралдарын: тегіс микрометрді, есептегіш тілдік құрылғысы бар үстелүсті микрометрлерін, күрделі калибрлерді қолдана отырып бақылау және түпкілікті қабылдау;
күрделі сағат бөлшектерін бақылау және қабылдау, шлифтерді дайындау және термиялық өңдеуден кейін микроқұрылымдарды тексеру;
бағалы металдармен гальваникалық жабудан кейін бөлшектерді қабылдау және бақылау;
сағат механизмдерін: механикалық қол және электрондық-механикалық, қалта сағаттарын, секундомерлердің, арнаулы уақыт аспаптарын құрастыру кезінде қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектерді бақылау және түпкілікті қабылдау;
механизмдерді және дайын сағат өнімдерін: ірі габаритті балансты, маятникті, электрондық-механикалық және қоңыраулы сағаттарды құрастыру кезінде күрделі бөлшектерді бақылау және түпкілікті қабылдау;
сағаттардың бақылау-сынау станциясындағы қозғалысының есебін жүргізу;
бақылау-өлшеу құралдары мен жабдықтардың дұрыстығын жұмыс орнында калибрі немесе эталонды бөлшегі бойынша тексеру;
тегіс цилиндрлі және коникалық калибрлерді, сызбалы калибрлерді үш сымды: индикаторды, микрометрді, соңғы өлшемді қолдана отырып бақылау және қабылдау.

76. Должен знать:
технические условия на контроль и приемку заготовок, деталей и сборочных единиц механизмов часов;
смежные операции по технологическому процессу обработки контролируемых деталей, заготовок и сборочных единиц часов;
способы контроля различных видов покрытий и термической обработки деталей часов;
виды брака заготовок;
устройство контрольно-измерительных приборов, инструмента, автоматизированных контрольно-измерительных установок;
основные сведения о параметрах обработки.
77. Примеры работ:
1) заготовки импульсных камней после полирования цилиндрических поверхностей - контроль качества обработки;
2) заготовки камней со сквозными отверстиями (после обработки отверстия и наружного контура) - контроль на проекторе;
3) заготовки палет после обработки плоскостей и боковых граней - контроль качества обработки поверхностей и качества сопряжения между ними;
4) заготовки накладных камней, подпятников и иных специальных изделий - межоперационный контроль;
5) камни часовые и приборные - контроль геометрических размеров заготовок с помощью контактных измерителей;
6) камни часовые со сквозными отверстиями (после сверления отверстий) - контроль заготовок на проекторе с рассортировкой по позициям;
7) часы наручные механические, электронно-механические нормального и малого калибров - контроль и приемка деталей после механических операций по геометрическим размерам;
8) часы и будильники крупногабаритные механические балансовые, маятниковые, электронно-механические - контроль и приемка по внешнему виду, проверка действия ключей заводки, кнопок и точности хода часов в сборочном цехе;
9) часы наручные механические, электронно-механические нормального и малого калибров - контроль и приемка винтов, трибов, колонок по твердости после термообработки;
10) часы наручные механические и электронно-механические, крупногабаритные механические и электронно-механические - контроль и приемка качества вырубки плотин, мостов, колес, вилок анкерных, накладок;
11) часы карманные, секундомеры - контроль полной заводки часов и оформление паспорта.
Параграф 32. Контролер часового и камневого производства, 4 разряд
78. Характеристика работ:
контроль и окончательная приемка простых и сложных камней, деталей и сборочных единиц средней сложности часов наручных механических и электронно-механических, карманных, секундомеров, специальных приборов времени после механической обработки с применением сложных приборов и контрольно-измерительных инструментов: микрометров гладких, микрометров настольных со стрелочным отсчетным устройством, сложных калибров;
контроль и приемка сложных деталей часов, изготовление шлифов и проверка микроструктуры после термической обработки;
контроль и приемка деталей часов после гальванопокрытий драгоценными металлами;
контроль и окончательная приемка простых и средней сложности деталей при сборке механизмов часов: наручных механических, электронно-механических, карманных, секундомеров и специальных приборов времени;
контроль и окончательная приемка сложных деталей при сборке механизмов и готовой продукции часов: крупногабаритных балансовых, маятниковых, электронно-механических и будильников;
ведение учета движения часов на контрольно-испытательной станции;
проверка исправности контрольно-измерительного инструмента и приборов на рабочем месте по калибру или эталонной детали;
контроль и приемка всевозможных гладких цилиндрических и конических калибров, резьбовых калибров с применением трех проволочек, индикаторов, микрометров гладких, концевых мер.

79. Мыналарды:
дайын сағаттарды, сондай-ақ сағат механизмін құрастыру кезінде құрастыру бірліктері мен күрделілігі орташа бөлшектерді қабылдау жөніндегі бақылау операцияларының орындалу тәсілдерін;
өңдеу жұмыстарының орындалу тәсілдерін, өңделетін материалдардың қасиеттерін;
металды штампылау және түзеу тәсілдерін;
бақыланатын өнімнің есебін жүргізу жөніндегі құжаттаманы ресімдеу ережесін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді;
су өткізбеу, шаңнан қорғауды сынауға арналған арнаулы қондырғыларда қызмет көрсету тәсілдерін білуге тиіс.
80. Жұмыс үлгілері:
1) агренаждық және салмалы сағат тастары - жұмыс істейтін және жұмыс істемейтін беткі қабаттың өңделу сапасын бақылау;
2) дайын балансты тастар - оливтелген саңылаудың өңделу және формасының сапасын бинокулярлық микроскоп пен проекторды қолданып бақылау;
3) тұтас саңылауы бар сағат тастарын дайын тастар -саңылаудың ішкі және сыртқы диаметрін, оның орталықтандырылуын және формасын проекторды қолданып бақылау;
4) импульсті тастар - бетінің мөлшерін және өңделу сапасын бақылау;
5) салмалы тастар - жұмыс бетінің өңделу сапасын бақылау;
6) агатты жән ситалл коникалық өкшеліктер - коникалық батырудың жылтырату сапасын микросфераметрде бақылау;
7) агатты және ситалл коникалық және сферикалық өкшеліктер - жылтырату сапасын және кратер формасын момнокулярлық және инокулярлық микорскоптарды қолданып бақылау;
8) дайын агат призмалар - барлық параметрлері бойынша толық бақылау;
9) ірі габаритті, механикалық балансты, маятникті электрондық-механикалық сағаттар мен қоңыраулы сағаттар - винттерін, триберді, колонкаларын құрастыру цехында сыртқы түріне қарай бақылау және бақылау;
10) қалыпты және шағын калибрлі механикалық қол сағаттар, электрондық-механикалық, қалта сағаттары мен секундомерлер - жылтырату операцияларынан кейін осьтерді, трибтерді, тегіс бөлшектерді, сыртқы әрлеу бөлшектерін бақылау және қабылдау;
11) қалыпты және шағын калибрлі механикалық қол сағаттары-сағат корпустарының су өткізбеуін және шаңнан қорғалуын бақылау;
12) қалыпты және шағын калибрлі механикалық, электрлі-механикалық қол сағаттары - егелімдерді бақылау, тастардың плотиналар мен көпірлерде престелуі бойынша мөлшерін бақылау, баланстардың, анкерлік айырманың секундтық, анкерлік, аралық, дөңгелектердің құрастыру сапасын, ралиальды соғу сапасын бақылау;
13) механикалық қол қалыпты және шағын калибрлі электрондық-механикалық сағаттар, қалта сағаттары, секундомерлер - сандар мен белгілер басылғаннан кейін циферблаттарды бақылау және қабылдау;
14) механикалық қол, қалыпты және шағын калибрлі электрондық-механикалық сағаттар - тәуліктік жүруін хролометр бойынша түсіре отырып алдын ала және түпкілікті тұтастай бақылау, приборларда сағаттардың сәттік тәуліктік жүруін, сағаттардың сыртқы түрін және стандарт талаптарына сәйкестігін бақылау, құрастыру цехында бұйымдарды түпкілікті қабылдау.

79. Должен знать:
способы выполнения контрольных операций по приемке готовых часов, а также сборочных единиц и деталей средней сложности при сборке часового механизма;
способы выполнения отделочных работ;
свойства обрабатываемых материалов;
способы штамповки и правки металлов;
правила оформления документации по учету контролируемой продукции;
основные сведения о параметрах обработки;
способы обслуживания специальных установок для испытания на водонепроницаемость, пыле-защищенность.
80. Примеры работ:
1) камни агренажные и накладные часовые - контроль качества обработки рабочих и нерабочих поверхностей;
2) камни балансовые готовые - контроль качества обработки и формы оливированного отверстия с применением бинокулярного микроскопа и проектора;
3) камни со сквозными отверстиями готовые - контроль наружного и внутреннего диаметра отверстия, его центричности и формы с применением проектора;
4) камни импульсные-контроль размеров и качества обработки поверхностей;
5) камни накладные - контроль качества обработки рабочей плоскости;
6) подпятники агатовые и ситалловые конические - контроль на микро-сферо-метре качества шлифовки конического углубления;
7) подпятники агатовые и ситалловые конические и сферические - контроль качества полирования и формы кратера с применением монокулярных и бинокулярных микроскопов;
8) призмы агатовые готовые - полный контроль по всем параметрам;
9) часы и будильники крупногабаритные механические балансовые и маятниковые, электронно-механические - полная приемка по внешнему виду и точности хода механизма в сборочном цехе и на контрольно-испытательной станции, оформление документации;
10) часы наручные механические нормального и малого калибров, электронно-механические, карманные и секундомеры - контроль и приемка осей, трибов, плоских деталей, деталей внешнего оформления после полировальных операций;
11) часы наручные механические нормального и малого калибров - контроль корпусов часов на водонепроницаемость, пыле - защищенность;
12) часы наручные механические нормального и малого калибров, электронно-механические-контроль расточек, контроль размеров по запрессовке камней в плотинах, мостах, контроль качества сборки балансов, вилок анкерных, колес секундных, анкерных, промежуточных, контроль радиальных биений;
13) часы наручные механические нормального и малого калибров, электронно-механические, карманные и секундомеры - контроль и приемка циферблатов после печати цифр, знаков;
14) часы наручные механические нормального и малого калибров, электронно-механические - предварительный и окончательный сплошной контроль часов со съемом суточных ходов по хронометру, контроль мгновенного суточного хода часов на приборах, внешнего вида часов и механизмов на соответствие требованиям стандарта, окончательная приемка изделий в сборочном цехе.

33-параграф. Сағат және тас өндірісінің бақылаушысы, 5-разряд
81. Жұмыс сипаттамасы:
механикалық қол және электрондық-механикалық, қалта сағаттарының, секундомерлердің, арнаулы уақыт аспаптарының күрделі және ерекше күрделі бөлшектері мен құрастыру бірліктерін механикалық өңдеуден кейінгі, күрделі электрлік және оптикалық аспаптарда: бинокулярлы микроскопта, инструментальдік микроскопта, проекторда бақылау және түпкілікті қабылдау;
сағат механизмдерін: механикалық қол және электрондық-механикалық, қалта сағаттарын, секундомерлердің, арнаулы уақыт аспаптарының құрастырмалы механизмдері мен дайын өнімдерін бақылау және түпкілікті қабылдау;
күрделі және арнайы өлшеу құралының дұрыстығын тексеру, үстіңгі қабат бұдырлығын аспаптарда тексеру, ұзындықтың шет өлшемдерін тексеру, арбитраждық өлшемдер жүргізу.
82. Мыналарды:
сағаттардың күрделі және ерекше күрделі құрастыру бірліктері мен бөлшектерін қабылдау жөніндегі бақылау операцияларының орындалу тәсілдерін;
дайын өнімді және құрастырылған сағат механизмдерін тексеру тәсілдерін;
дайын өнімді сынау мен жүру дәлдігін тексеру тәсілдерін;
құрастыру бірліктері мен бөлшектердің сағат механизмі жұмысындағы нысанын;
арнаулы және әмбебап бақылау-өлшеу жабдығының және күрделі электрлі, оптикалық құралдардың нысаны мен жұмыс принципін;
оларды қолдану ережесін;
сағат механизмдері мен құрастыру бірліктерінің кинематикалық схемаларын және жұмыс приципін;
балансты және спиральды реттеу мәнін;
сағаттардың әртүрлі жағдайлардағы жүруін тексеру тәсілдерін;
сағаттардың жүру дәлдігін реттеу тәсілдерін;
дайын өнімді бақылау мен қабылдаудың статистикалық әдістерін білуге тиіс.
83. Жұмыс үлгілері:
1) дайын палеттер-мөлшерін және беткі қабаттың өңделу сапасын түпкілікті бақылау;
2) қалыпты және шағын калибрлі механикалық, электрондық-механикалық-бақылау қол сағаттары - құрастыруды бақылау және түпкілікті қабылдау, баланстарды, анкерлік айырларды, барабандарды бақылау, платиналар мен көпірлердің құрастыру бірліктерін бақылау және түпкілікті қабылдау;
3) механикалық қол қалыпты және шағын калибрлі электрондық-механикалық сағаттар, қалта сағаттары және секундомерлер - сынақтан өтетін сағаттарды жарамсыздықтан шығару, сағаттардықабылдау және өткізу, цехке қайтарымды тапсыру;
4) электрондық-механикалық қол сағаттары мен арнаулы уақыт құралдары - адымдық микроқозғағышты, электрондық блокты, интегралдысхемалар мен басқа да күрделі құрастыру бірліктерін бақылау және түпкілікті қабылдау, құрастырылған сағаттарды стенділер мен қондырғылардағы арнаулы электрондық аспаптың көмегімен бақылау.

Параграф 33. Контролер часового и камневого производства, 5 разряд
81. Характеристика работ:
контроль и окончательная приемка сложных и особо сложных деталей и сборочных единиц часов наручных механических и электронно-механических, карманных, секундомеров, специальных приборов времени после механической обработки с проверкой на сложных электрических и оптических приборах: микроскопе бинокулярном, микроскопе инструментальном, проекторе;
контроль и окончательная приемка собранных механизмов и готовой продукции часов: наручных механических и электронно-механических, карманных, секундомеров и специальных приборов времени;
проверка исправности сложного и специального измерительного инструмента, проверка шероховатости поверхностей деталей на приборах, проверка концевых мер длины, проведение арбитражных измерений.
82. Должен знать:
способы выполнения контрольных операций по приемке сложных и особо сложных сборочных единиц и деталей часов;
способы проверки готовой продукции и собранных механизмов часов;
способы испытания и проверки готовой продукции на точность хода;
технические требования к принимаемой продукции;
назначение сборочных единиц и деталей в работе механизма часов;
устройство, назначение и принцип работы специального и универсального контрольно-измерительного инструмента, а также сложных электрических и оптических приборов;
правила пользования ими;
кинематические схемы и принцип действия механизма часов и отдельных сборочных единиц;
значение регулировки баланса и спирали;
способы проверки хода часов в различных положениях;
способы регулировки точности хода часов;
статистические методы приемки и контроля готовой продукции.
83. Примеры работ:
1) палеты готовые-окончательный контроль размеров и качества обработки поверхностей;
2) часы наручные механические нормального и малого калибров, электронно-механические-контроль и окончательная приемка сборки, контроль балансов, анкерных вилок, барабанов, контроль и окончательная приемка сборочных единиц платин, мостов;
3) часы наручные механические нормального и малого калибров, электронно-механические, карманные и секундомеры - разбраковка часов, проходящих испытания, прием и сдача часов, выдача возврата в цех;
4) часы наручные электронно-механические и специальные приборы времени-контроль и окончательная приемка шагового микродвигателя, электронного блока, интегральных схем и иных сложных сборочных единиц, контроль собранных часов с помощью специальных электронных приборов на стендах и установках.

34-параграф. Сағат және тас өндірісінің бақылаушысы, 6-разряд
84. Жұмыс сипаттамасы:
сағат механизмдерінің 3-6 квалитеттер бойынша өңделген ерекше күрделі және ерекше дәл бөлшектерін және құрастыру бірліктерін, сағаттардың судан қорғау және су өткізбейтін сыртқы өңделуін механикалық өңдеуден кейінгі, күрделі механикалық,оптикалық, электрондық аспаптар мен олардың комбинацияларын қолдана отырып бақылау және түпкілікті қабылдау;
құрастырудың күрделі операцияларын бақылау және түпкілікті қабылдау, сағаттарды аналогты-цифрлық индикациямен, дыбыс белгісімен, арнаулы уақыт құралдарын, автоматтандырылған жұмыс орындарын технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесін қолдана отырып бақылау;
алынған нәтижелерді бақылау және сапаны басқарудың статистикалық әдістерін ескере отырып өңдеу.
85. Мыналарды:
сағат және тас өндірісінің бақыланатын бұйымдарының стандарттарын, техникалық жағдайларын;
конструкторлық және технологиялық құжаттамасын, бөлшектердің, құрастыру бірліктері ақауларының ықтимал себептерін;
сағаттардың жұмыс істемеу себебін;
дыбыс белгісінің цифрлық және аналогты индикациясы мен реттемесінің дәлдігі мен үйлесімділігін сынау және тексеру тәсілдерін;
технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесі мен бақылаушылардың автоматтандырылған жұмыс орындарының нысанын және жұмыс принципін;
дайын өнімді бақылау мен басқарудың статистикалық әдістерін білуге тиіс.
86. Жұмыс үлгілері:
1) геометриялық параметрлерді - проектордағы шаш айналымдарының, бұрандалы (спиральдік) пружинаның адымын, нысанын проекторда проекторлық сызбаны енгізу әдісімен бақылау, плющенкалардың мөлшерін бақылау;
2) корпустық сақина, айналма, су өткізбейтін сағаттардың қақпағы - механикалық өңдеуден кейінгі мөлшерлерін бақылау;
3) "ПМТ-3", "МИМ-7", "МИМ-8" үлгісіндегі аспаптарда термоөңдеу сапасын бақылау – қаттылығын және микроқұрылымын анықтау;
4) спиралдерді, баланс тораптарын "Класс-О-Матик-жөнге салу" үлгісіндегі аспаптарда тексеру - бағдарламаны орнату, ішкі айналманы қалыптастыру, топтарға бөлу, гистограмманы құру;
5) аналогты-цифрлық индикациялы сағаттар, сигналдық сағаттар, сигналдық құрылғы-құрастыру операциясын бақылау, сынау және түпкілікті қабылдау;
6) бөлшектердің, құрастыру бірліктері мен бұйымдардың сапасын статистикалық әдіспен бақылау.
35-параграф. Сағат шыныларын сүртуші, 1-разряд
87. Жұмыс сипаттамасы:
түрлі формадағы және беткі сағат шыныларын сүрту және оларды тараға салу, бақылауға тапсыру.
88. Мыналарды:
сағат шыныларын сүрткілеуге қойылатын техникалық талаптарды;
сағат шыныларын сүрту тәсілдерін;
қолданылатын сүрту материалын;
оның сапасы мен қолданылу жарамдылығы мерзімін;
сағат шыныларын тасымалдау кезінде оларды тараға орналастыру тәсілін білуге тиіс.

Параграф 34. Контролер часового и камневого производства, 6 разряд
84. Характеристика работ:
контроль и окончательная приемка особо сложных и особо точных деталей, обработанных по 3-6 квалитетам и сборочных единиц механизмов часов, внешнего оформления водозащитных и водонепроницаемых часов после механической обработки с использованием сложных механических, оптических, электронных приборов и их комбинаций;
контроль сложных операций сборки и окончательная приемка и испытание часов с аналого-цифровой индикацией, звуковым сигналом, специальных приборов времени с применением автоматизированных систем управления технологическим процессом, автоматизированных рабочих мест;
осуществление контроля и обработка полученных результатов с учетом статистических методов управления качеством.
85. Должен знать:
стандарты, технические условия, конструкторскую и технологическую документацию контролируемых изделий камневого и часового производства;
возможные причины дефектов деталей, сборочных единиц;
причины отказа в работе часов;
способы испытаний и проверки на точность и согласованность числовой и аналоговой индикации и настройки звукового сигнала;
назначение и принцип работы автоматизированных систем управления технологическим процессом и автоматизированных рабочих мест контролеров, статистические методы контроля и управления качеством продукции.
86. Примеры работ:
1) контроль геометрических параметров - шага, формы, числа витков волоска, заводной (спиральной) пружины на проекторе методом вкручивания проекторного чертежа; контроль размеров плющенки;
2) кольцо корпусное, ободок, крышка корпуса для водонепроницаемых часов - контроль сопрягаемых размеров после механической обработки;
3) контроль качества термообработки на приборах типов "ПМТ-3", "МИМ-7", "МИМ-8" - определение твердости и микроструктуры;
4) проверка спиралей, узла баланса на приборах типа "Класс – О - Матик– настройка" программы, формирование внутреннего витка, раскладка на группы; построение гистограммы;
5) часы с аналого-цифровой индикацией, часы с сигналом, сигнальное устройство - контроль операций сборки, окончательная приемка и испытания;
6) контроль качества деталей, сборочных единиц и изделий статистическими методами.
Параграф 35. Протирщик часовых стекол, 1 разряд
87. Характеристика работ:
протирка часовых стекол различных форм и поверхностей;
укладка их в тару и сдача на контроль.
88. Должен знать:
способ протирки часовых стекол;
технические требования, предъявляемые к протирке часовых стекол;
применяемый протирочный материал;
качество и срок его годности;
способ укладки часовых стекол в тару при их транспортировке.

36-параграф. Сағаттарды құрастырушы, 1-разряд
89. Жұмыс сипаттамасы:
ірі габаритті механикалық қоңыраулы сағаттардың, гирлі маятникті сағаттар механизмдерінің қарапайым және күрделілігі орташа тораптарын бөлшекті құрастыру кезінде жиналатын құрастыру бірліктері мен бөлшектерінің өзара әрекетін реттей отырып құрастыру.
90. Мыналарды:
сағат механизмінің қарапайым құрастыру бірліктерін құрастыру кезектілігін;
қарапайым жұмыс және көмекші құралдың атауын және нысанынбілуге тиіс.
91. Жұмыс үлгілері:
1) ірі габаритті механикалық қоңыраулы сағаттар-жүру және дабыл пружиналарын бұрау, кілттерді, тілдерді ауыстыру кнопкаларын орнату, цапфтарды майлау, көлік сақинасын тістету, шыныларды сүрту;
2) маятникті - гирлі сағаттар-дөңгелектерін майлау, тіл механизмін құрастыру, мех тартпаларын орнату, механизмді кронштейнге бекіту, әткеншек пен алқаны бекіту, тілдерді орнату.
37-параграф. Сағаттарды құрастырушы, 2-разряд
92. Жұмыс сипаттамасы:
ірі габаритті механикалық қоңыраулы сағаттардың, гирлі маятникті сағаттар механизмдерінің күрделі тораптарын бөлшекті құрастыру кезінде құрастыру бірліктері мен бөлшектерін іріктей отырып құрастыру;
шағын габаритті механикалық қоңыраулы сағаттардың, ірі габаритті балансты және маятникті сағаттар механизмдерінің қарапайым және күрделігі орташа тораптарын құрастыру;
жиналатын құрастыру бірліктерінің өзара әрекетін реттеу;
ірі габаритті механикалық сағаттар мен қоңыраулы сағаттар спиралінің ұзындығын анықтау (баланс ауытқуларының кезеңін белгілеу).
93. Мыналарды:
сағат механизмдерін құрастырудың орындалатын операцияларының кезектілігін;
орындалатын жұмысқа қойылатын техникалық талаптарды;
сағат механизміндегі құрастыру бірліктері мен бөлшектерді монтаждау тәсілдерін;
спираль саңылаулары мен ұзындығын реттеу тәсілін;
жұмыс және көмекші құралдың атауын және нысанын;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
94. Жұмыс үлгілері:
1) механикалық қоңыраулы сағаттар-рамканы, механизмді құрастыру;
ангренажды құрастыру және тексеру;
орталық винттерді, регуляторларды, балансты, тілдерді ауыстыру кнопкасын, циферблатты, механизмді корпусқа, механизмді уақытша орнату;
тіл механизмі бөлшектерін, дабыл пружинасын орнату;
балғаның дабыл пружинасымен өзара әрекетін реттеу;
дабылды реттеу;
ұсақ және орташа жөндеу;
минуттық тілді престеу;
аспаптағы механизмді майлау, спиральды штифтеу;
дөңгелек ілмектерін тексеру;
2) ірі габаритті балансты және маятникті сағаттар-барабанды, көтеру жұдырығын, колонкаларды, механизмді корпусқа орнату, қосуды тексеру және реттеу, дөңгелек жүйесін құрастыру, спиральді түзеу, жүруді және дабылды реттеу;
механизмді ұсақ және орташа жөндеу;
колонкаларды платинаға бұрау;
механизмді майлау;

Параграф 36. Сборщик часов, 1 разряд
89. Характеристика работ:
сборка простых и средней сложности узлов механизмов крупногабаритных механических будильников, гиревых маятниковых часов при расчлененном сборочном процессе с отладкой взаимодействия собираемых сборочных единиц и деталей.
90. Должен знать:
последовательность сборки простых сборочных единиц часового механизма;
наименование и назначение простого рабочего и вспомогательного инструмента.
91. Примеры работ:
1) будильники механические крупногабаритные - завод пружины хода и боя, установка ключей, кнопок перевода стрелок, смазка цапф, перекусывание транспортного кольца, протирка стекол;
2) часы маятниковые гиревые - смазка колес, сборка стрелочного механизма, установка тяг мехов, крепление механизма к кронштейну, крепление качалки и подвески, установка стрелок.
Параграф 37. Сборщик часов, 2 разряд
92. Характеристика работ:
сборка сложных узлов механизмов крупногабаритных механических будильников и гиревых маятниковых часов при расчлененном сборочном процессе с подбором сборочных единиц и деталей;
сборка простых и средней сложности узлов механизмов малогабаритных механических будильников, крупногабаритных балансовых и маятниковых часов;
отладка взаимодействия собираемых сборочных единиц;
определение длины спирали (установка периода колебаний баланса) крупногабаритных механических часов и будильников.
93. Должен знать:
устройство и назначение собираемых сборочных единиц механизма часов;
последовательность выполняемых операций сборки механизма часов;
технические требования, предъявляемые к выполняемой работе;
способы монтажа сборочных единиц и деталей в механизме часов;
способы регулировки зазоров и длины спирали;
назначение и правила применения рабочего и вспомогательного инструмента;
основные сведения о параметрах обработки.
94. Примеры работ:
1) будильники механические - сборка рамки, механизма;
сборка и проверка ангренажа;
установка центровых винтов, регуляторов, баланса, кнопки перевода стрелок, циферблата, механизма в корпус, механизма на время;
установка деталей стрелочного механизма, пружины запора боя;
отладка взаимодействия молотка с пружиной запора боя;
наладка боя;
ремонт мелкий и средний;
напрессовка минутника;
смазка механизма на приборе, заштифтовка спирали;
проверка зацепления колес;
2) часы крупногабаритные балансовые и маятниковые - установка барабана, кулачков подъема, колонок, механизма в корпус, проверка и отладка пуска, сборка колесной системы, правка спирали, отладка хода и боя;
мелкий и средний ремонт механизма;
привертывание колонок к платине;
смазка механизма;

3) маятникті гирлі сағаттар - дөңгелек саңылаулары мен трибтерді орнату;
көкектің бұрылу кронштейнін бекіту және оны реттеу.
38-параграф. Сағаттарды құрастырушы, 3-разряд
95. Жұмыс сипаттамасы:
шағын габаритті механикалық қоңыраулы сағаттардың, ірі габаритті балансты және маятникті сағаттар механизмдерінің күрделі тораптарын құрастыру;
осьтік және радиальды саңылауларды анықтау және реттеу, сағат механизмінің құрастыру бірліктері мен бөлшектерін іріктеу;
механикалық және электрондық-механикалық қол сағаттарының, қалта сағаттарының, электрондық-механикалық қоңыраулы сағаттардың, ірі габаритті электрондық-механикалық сағаттар механизмдерінің қарапайым және күрделігі орташа тораптарын құрастыру;
механизмдерді жинаулы түрінде реттеу және реттемелеу;
ірі габаритті электрондық-механикалық қоңыраулы сағаттарды және гирлі маятникті сағаттарды құрастыру ақауларын түзеу.
96. Мыналарды:
ірі габаритті балансты және маятникті сағаттардың, механикалық қоңыраулы сағаттардың механизмінің құрылымын және жұмыс принципін;
құрастыру бірліктері мен бөлшектерінің қалыпты және шағын калибрлі механикалық және электрондық-механикалық қол, қалта сағаттары механизмі жұмысындағы өзара әрекетін;
осьтік және радиальды саңылауларды реттеу тәсілдерін;
арнаулы құрылғылар мен құралдардың құрылымын және пайдалану ережесін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді.
97. Жұмыс үлгілері:
1) механикалық қоңыраулы сағаттар - дабыл механизмін, балансты көпірді регулятормен, ангрренажды, циферблат астын құрастыру;
механизм жұмысын тексеру;
палеттерді орнату және сілтілеу;
анкерлік айырды монтаждау;
спиральды орнату және оны колонкаға оймыштау;
спиральды түзеу және тартпаны орнату;
механизм жүрісін реттеу;
дабыл тілін, шыныны, механизмді циферблатпен корпусқа орнату;
дабылды реттеу және қоңыраулы сағатты түпкілікті құрастыру;
корпустағы реттеу;
баланстың ауытқу кезеңін белгілеу;
2) электрондық-механикалық қоңыраулы сағаттар - электрондық блокты, циферблатты панельмен орнату;
3) қалыпты және шағын калибрлі механикалық қол сағаттары - палеттерді қою және реттеу;
механизмді майлау;
барабанды, балансты, ремонтуарды құрастыру;
анкерлік айырды монтаждау;
баланстың теңгерімділігін бақылау;
спиральды колонкаға штифтеу;
регуляторды баланс көпіріне орнату;
циферблат винттерін платинаға, колонка винтін баланс көпіріне бұрау;
спиральдың сыртқы қисық ұшын дайындау және тексеру;
тартпаны тексеру;
баланс пен регулятор салмасын орнату;
баланстың ауытқу кезеңін белгілеу;
спиральды баланс осіне престеу;
циферблатты сағат дөңгелегімен және сағат тілімен жинақтау;
платинаны орталық дөңгелекпен және минуттық тіл трибімен құрастыру;
тіл трибін қыспалау;
тастарды көпірден алу;

3) часы маятниковые гиревые - установка зазоров колес и трибов;
крепление кронштейна поворота кукушки и его отладка.
Параграф 38. Сборщик часов, 3 разряд
95. Характеристика работ:
сборка сложных узлов механизмов малогабаритных механических будильников, крупногабаритных балансовых и маятниковых часов;
определение и регулировка осевых и радиальных зазоров, подбор деталей и сборочных единиц механизма часов;
сборка простых и средней сложности узлов механизмов наручных механических и электронно-механических часов, карманных часов, электронно-механических будильников, крупногабаритных электронно-механических часов;
регулировка и дорегулировка механизмов в собранном виде;
исправление дефектов сборки крупногабаритных механических будильников и гиревых маятниковых часов.
96. Должен знать:
устройство и принцип работы механизма часов крупногабаритных балансовых и маятниковых, механических будильников;
взаимодействие сборочных единиц и деталей в работе механизма часов наручных механических и электронно-механических нормального и малого калибров, карманных;
последовательность и приемы сборки сборочных единиц и деталей механизма часов;
способы регулирования осевых и радиальных зазоров;
устройство и способ применения специальных приспособлений и инструмента;
основные сведения о параметрах обработки.
97. Примеры работ:
1) будильники механические - сборка механизма боя, балансового моста с регулятором, ангренажа, под-циферблатника;
проверка работы механизма;
установка и защелачивание паллет;
монтаж анкерной вилки;
установка спирали и зачеканка ее в колонку;
правка спирали и установка выкачки;
регулировка хода механизма;
установка сигнальной стрелки, стекла, механизма с циферблатом в корпус;
наладка боя и окончательная сборка будильника;
регулировка в корпусе;
наладка спирали, установка периода колебаний баланса;
2) будильники электронно-механические - установка электронного блока, циферблата с панелью;
3) часы наручные механические нормального и малого калибров - вставка и регулировка палет;
смазка механизма;
сборка барабана, баланса, ремонтуара;
монтаж анкерной вилки;
контроль уравновешивания баланса;
заштифтовка спирали в колонку;
установка регулятора на балансовый мост;
ввертывание винтов циферблата в платину, винта колонки в балансовый мост;
изготовление и проверка внешней концевой кривой спирали;
проверка выкачки;
установка накладок баланса и регулятора;
установка периода колебаний баланса;
напрессовка спирали на ось баланса;
комплектование циферблата с часовым колесом и часовой стрелкой;
сборка платины с центральным колесом и трибом минутной стрелки;
обжимка стрелочного триба, выбивание камней из мостов;

4) дәлдігі екінші сыныптық қосымша құрылғысы жоқ механикалық қол сағаттары-механизмді бөлшектеумен, тазалаумен, құрастырумен және реттеумен байланысты кепілді жөндеу;
5) ірі габаритті балансты және маятникті сағаттар – платинаны, платинаны корпуспен және қақпақпен, айналманы шынымен және механизммен, ангренажды жайма жүрумен құрастыру;
сағат механизмін бөлшектеу;
балансты, балас тормозын, баланс көпірін қою;
спиральды тегістік бойынша түзеу;
минуттықты престеу, ұсақ жөндеу;
баланс салмасын бұрау;
6) маятникті гирлі сағаттар – жүруді, көтеру рычагін, дабылды, мехтарды реттеу;
механизмді жүргізу, ұсақ және күрделі жөндеубілуге тиіс.
39-параграф. Сағаттарды құрастырушы, 4-разряд
98. Жұмыс сипаттамасы:
механикалық және электрондық-механикалық қол сағаттарының, қалта сағаттарының, электрондық-механикалық қоңыраулы сағаттардың, ірі габаритті электрондық-механикалық сағаттар механизмдерінің қарапайым және күрделі тораптарын құрастыру;
жиналатын құрастыру бірліктерінің өзара әрекетін реттеу;
шағын габаритті механикалық қоңыраулы сағаттар мен ірі габаритті балансты және маятникті құрастыру ақауларын түзеу;
сағат механизмін корпусқа орнату;
дөңгелек жүйесінің ілмегін тексеру;
сағатты майлау және майлауды тексеру.
99. Мыналарды:
қалыпты және шағын калибрлі механикалық және электрондық-механикалық қол сағаттарының, қалта сағаттарының құрылымын;
ірі габаритті электрондық-механикалық сағаттар мен қоңыраулы сағаттардың құрылымын;
кинематикалық және электрлі схемаларын;
сағаттың құрастыру бірліктері мен бөлшектерінің нысанын;
баланстан тісті ауыспаға өту тәсілін;
баланс магниттерін магниттеу ережесі мен тәсілдерін;
қолданылатын құралдардың, құрылғылардың, күрделі және дәл аспаптардың нысанын және қолдану шарттарын;
қолданылатын май сұрыптары мен сағат механизмінің майланатын жерлерін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді.
100. Жұмыс үлгілері:
1) шағын габаритті механикалық қоңыраулы сағаттар-механизмді циферблат астымен құрастыру;
механизмнің жүру дәлдігін реттеу;
балансты монтаждау;
қисық сымды бұру;
тізелікті дайындау;
спиральды түзеу;
пружинаны престеу;
механизмнің жүрісін реттеу;
механизмді жүргізу;
баланстың осьтік саңылауын реттеу;
балансты механизмге, механизмді корпусқа орнату;
сағат механизмін тәуліктік тексеру және бөлшектеу, ұсақ жөндеу, кепілді жөндеу;
2) электрондық-механикалық қоңыраулы сағаттар - механизмді құрастыру және блок тірегін майлау;
блокты, циферблатты, тілдерді, шыныны, механизмді корпусқа орнату;
механизмді реттеу, ұсақ жөндеу;
3) қалыпты және шағын калибрлі механикалық қолсағаттары-ремонтуарды, ангренажды құрастыру;
циферблат пен тілдерді, механизмді корпусқа, регулятор мен колонка рычагін баланс көпіріне, автозаводты механизмге орнату;
палеттерді реттеу;
баланстағы, рожкадағы, копьедегі саңылауларды белгілеу және бақылау;
балансты тегістік бойынша түзеу;
спиральды колодкаға штифтеу;
спиральдың сыртқы және ішкі айналымын тістету;
спиральды түзеу;
құрастыру ақауларын жою, күнтізбелік құрылғыны құрастыру және бақылау;
жүру дәлдігін тексеру және реттеу;
механизм мен амортизаторларды тазалау және майлау;
спиральды желімдеу;
механизмді жүруге қосу;
соғуға қарсы құрылғыны механизмге және көпірге орнату, регуляторды баланс көпіріне орнату;

4) часы наручные механические второго класса точности без дополнительных устройств - гарантийный ремонт, связанный с разборкой, чисткой, сборкой и регулировкой механизма;
5) часы крупногабаритные балансовые и маятниковые - сборка платины, платины с корпусом и крышкой, ободка со стеклом и механизмом, ангренажа с приставным ходом;
разборка механизма часов;
постановка баланса, тормоза баланса, моста баланса;
правка спирали по плоскости;
напрессовка минутника, мелкий ремонт;
привертывание накладки баланса;
6) часы маятниковые гиревые - наладка хода, рычагов подъема, боя, мехов;
пуск механизма, ремонт мелкий и сложный.
Параграф 39. Сборщик часов, 4 разряд
98. Характеристика работ:
сборка сложных узлов механизмов наручных механических и электронно-механических часов, карманных часов, электронно-механических будильников, крупногабаритных электронно-механических часов;
отладка взаимодействия собираемых сборочных единиц;
исправление дефектов сборки малогабаритных механических будильников и крупногабаритных балансовых и маятниковых часов;
сборка противо-ударных устройств наручных механических часов;
установка механизма часов в корпус;
проверка зацепления колесной системы;
смазка часов и проверка смазки.
99. Должен знать:
устройство наручных механических и электронно-механических часов нормального и малого калибров, карманных часов;
устройство, кинематическую и электрическую схемы электронно-механических крупногабаритных часов и будильников;
назначение сборочных единиц и деталей часов;
способ передачи движения от баланса к зубчатой передаче;
правила и методы намагничивания магнитов баланса;
устройство, назначение и условия применения используемых приборов, приспособлений, сложных и точных инструментов;
сорта применяемых масел и места смазки часового механизма;
основные сведения о параметрах обработки.
100. Примеры работ:
1) будильники механические малогабаритные - сборка механизма с под-циферблатником;
регулировка точности хода механизма;
монтаж баланса;
отвод кривой;
изготовление колена;
правка спирали;
напрессовка пружины;
наладка хода;
пуск механизма;
регулировка осевого зазора баланса;
установка баланса в механизм, механизма в корпус;
суточные испытания и разборка механизма часов, мелкий ремонт, гарантийный ремонт;
2) будильники электронно-механические - сборка механизма и смазка опор блока;
установка блока, циферблата, стрелок, стекла, механизма в корпус;
регулировка механизма, мелкий ремонт;
3) часы наручные механические нормального и малого калибров - сборка ремонтуара, ангренажа;
установка циферблатов и стрелок, механизма в корпус, регулятора и рычага колонки на балансовый мост, авто-под-завода в механизм;
регулировка и наладка паллет;
установка и контроль зазора в копье, рожках, балансе;
правка баланса по плоскости;
заштифтовка спирали в колодку;
выкус внутреннего и внешнего витка спирали;
правка спирали;
устранение дефектов сборки, сборка и контроль календарного устройства;
проверка и регулировка точности хода;
чистка и смазка механизма и амортизаторов;
приклейка спирали;
пуск механизма в ход;
сборка, установка противо-ударного устройства в механизмы и мосты;

4) дәлдігі екінші сыныптық қосымша құрылғысы жоқ механикалық қол сағаттары - механизмді бөлшектеумен, тазалаумен, құрастырумен және реттеумен байланысты кепілді жөндеу;
5) ірі габаритті балансты және маятникті сағаттар – механизмді бекітпе платинаға циферблатпен бұрау;
механизмді сәттік тәуліктік жүруі бойынша реттеу;
орта және күрделі жөндеу;
айналманы шынымен және редуктор механизмімен құрастыру;
дабыл механизмін сағат және жарты сағат бойынша реттеу;
спиральдың қисық ұшын дайындау;
қақпақ пен кнопканы орнату;
редуктордың құрастырылуын және реттелуін тексеру;
6) электрондық механикалық қол сағаттары - ремонтуарды, ангренажды, күнтізбелік және тілдік құрылғыларды құрастыру;
рычагті колонкамен өткізу және орталық дөңгелектерді, минуттық тіл трибін, пружина мен кулистерді, механизмді корпусқа, батарейкаларды орнату;
ангренаж саңылауларын бақылау;
7) ірі габаритті электрондық-механикалық сағаттар - ангренажды және баланс тіреуін құрастыру;
блоктарды, механизмді панельге және кожухты орналастыру;
кнопканы престеу;
баланс тіреуі мен дөңгелек жүйесін майлаубілуге тиіс.
Параграф 40. Сағаттарды құрастырушы, 5-разряд
101. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі үлгідегі сағат механизмдерінің күрделі тораптарын құрастыру;
сағат механизмі бөлшектері мен құрастыру бірліктерінің осьтік саңылауларын реттеу;
өзгертуші жүйені құрастыру және реттеу;
электрондық механикалық қол сағаттары механизмін реттеу;
электрондық-механикалық қоңыраулы сағаттардың, ірі габаритті электрондық-механикалық сағаттардың құрастыру ақауларын жою.
102. Мыналарды:
жиналатын сағат механизмдерінің құрылымын, кинематикалық және электрлі схемаларын;
сағаттың құрастыру бірліктерінің сағат механизмі жұмысындағы өзара әрекеті мен нысанын;
адымдық микроқозғағыштың, блок пен қоректендіру көзінің электрлі параметрлерін;
сағат механизмін құрастырудың кезектілігін;
құрастыру бірліктерін сағат механизмінде монтаждау тәсілдерін;
дөңгелек жүйесінің сағат механизміндегі құрастыру бірліктерінің әрекет етуі ақауларының себептерін, оларды жою тәсілдерін;
қолданылатын құрылғылардың, құралдар мен аспаптардың құрылымын;
электрондық-механикалық қол сағаттарының адым қозғағышы магниттерін магниттеудің ережесі мен тәсілдерін.
103. Жұмыс үлгілері:
1) электрондық-механикалық қоңыраулы сағаттар-фиксаторды реттеу, балансты, контактіні, элементтерді, сигналдық дөңгелекті, зуммерді, ауыстыру валын, механизмді панельге орнату;
сигналды және саңылауды тексеру;
орташа және күрделі жөндеу, кепілді жөндеу;
2) қалыпты және шағын калибрлі механикалық қол сағаттары - құрастыру ақауларын анықтау және оларды жою;
анкерлік айырды механизмге орнату және реттеу;
күнтізбені жинау сапасын, автобұрауды бақылау, баланстың ауытқу амплитудасын қосуды бақылау және тексеру;
сағаттың жүру дәлдігін тексеру және реттеу;
сағаттарды ангренаж бен ремонтуарды құрастыру, майлау, қосу, амплитуда, сағаттың тәуліктік жүру ақаулары бойынша сұрыптау;

4) часы наручные механические второго класса точности с дополнительными устройствами - гарантийный ремонт, связанный с разборкой, чисткой, сборкой и регулировкой механизма;
5) часы крупногабаритные балансовые и маятниковые - привертывание механизма к платине крепежной с циферблатом;
регулировка механизма по мгновенному суточному ходу;
средний и сложный ремонт;
сборка ободка со стеклом и механизмом редуктора;
наладка механизма боя по часам и получасам;
изготовление концевой кривой спирали;
установка крышки и кнопки;
проверка сборки и регулировка редуктора;
6) часы наручные электронно-механические - сборка ремонтуара, ангренажа, календарного и стрелочного устройств;
установка рычага с колонкой, передаточного и центрального колес, триба минутной стрелки, пружин кулачка и кулисы, механизма в корпус, батарейки;
контроль зазоров ангренажа;
7) часы крупногабаритные электронно-механические - сборка ангренажа и опор баланса;
установка блоков, механизма на панель и кожух;
напрессовка кнопки;
смазка опор баланса и колесной системы.
Параграф 40. Сборщик часов, 5 разряд
101. Характеристика работ:
сборка особо сложных узлов механизмов различных типов часов;
регулировка осевых зазоров деталей и сборочных единиц механизма часов;
сборка и отладка системы преобразователя;
регулировка механизма наручных электронно-механических часов;
исправление дефектов сборки электронно-механических будильников и крупногабаритных электронно-механических часов.
102. Должен знать:
устройство, кинематические и электрические схемы собираемых часовых механизмов;
взаимодействие и назначение сборочных единиц в работе механизма часов;
электрические параметры шагового микродвигателя, блока и источника питания;
последовательность сборки часовых механизмов;
способы монтажа сборочных единиц в механизме часов;
причины неисправности зацепления колесной системы и взаимодействия сборочных единиц в механизме часов;
способы устранения, устройство применяемых приспособлений, приборов и инструмента;
правила и способы намагничивания магнитов шагового двигателя наручных электронно-механических часов.
103. Примеры работ:
1) будильники электронно-механические - наладка фиксатора, постановка баланса, контактов, элементов, сигнального колеса, зуммера, вала перевода, механизма на панель, пуск механизма;
проверка сигнала и зазора;
средней сложности и сложный ремонт, гарантийный ремонт;
2) часы наручные механические нормального и малого калибров-выявление и устранение дефектов сборки;
установка анкерной вилки в механизм и регулировка;
контроль качества сборки календаря, автоподзавода, контроль пуска и проверка амплитуды колебания баланса;
проверка и регулировка точности хода часов;
сортировка часов по дефектам сборки ангренажа и ремонтуара, дефектам смазки, пуска, амплитуды, суточного хода часов;

3) дәлдігі бірінші сыныптық, қосымша құрылғысы жоқ механикалық қол сағаттары (күнтізбе, автобұрау және тағы басқа)-механизмді бөлшектеумен, тазалаумен, құрастырумен және реттеумен байланысты кепілді жөндеу;
4) электрондық-механикалық қол сағаттары-күнтізбе жұмыс істеген кездегі трибте айналу сәтін бақылау;
күнтізбені, ремонтуарды, аударманы, адым қозғағыштарын құрастырудың, айналу сәті мен адым қозғағыштың жұмыс қабілетіндегі ақауларды жою;
төменгі ток түсіргішті платинаға орнату;
қоректендіру элементін ауыстыру;
катушканың электр параметрлерін бақылау;
электрондық блокты орнату;
жүруді реттеу;
циферблаттар мен тілдерді орнату;
кварцты генератор блогін ауыстыру;
5) ірі габаритті электрондық-механикалық сағаттар-фиксаторды реттеу;
балансты орнату және штифтеу;
механизмді қосу;
ұсақ және күрделілігі орташа жөндеу;
кепілді жөндеу;
құрастыру ақауларын анықтау және жекелеген бөлшектер мен құрастыру бірліктерін ауыстыра және олардың жұмысын реттей отырып жоюбілуге тиіс.
41-параграф. Сағаттарды құрастырушы, 6-разряд
104. Жұмыс сипаттамасы:
қалыпты және шағын калибрлі механикалық, электрондық-механикалық, дәлдігі жоғарылатылған және бірінші сыныптық қосымша құрылғысы бар қол сағаттары механизмін құрастыру ақауларын анықтаумен және анықталғандарын жоюмен байланысты жұмыстарды орындау;
қос тілді секундомердерді, хроноскоптар мен арнаулы уақыт құралдарын толық құрастыру;
түрлі үлгідегі сағаттардың сынақ партияларын құрастыру;
механизмдегі құрастыру ақауларын жойғаннан кейін, сағаттардың жүру дәлдігін реттеу.
105. Мыналарды:
қалыпты және шағын калибрлі механикалық, электрондық-механикалық, дәлдігі жоғарылатылған және бірінші сыныптық қосымша құрылғысы бар (автобұрау, күнтізбе, сигналдық құрылғы), қол сағаттарының, секундомердердің,хроноскоптар мен арнаулы уақыт құралдарының сағат механизмдерінің құрылымын;
сағат жүрісінің дәлдігін реттеу тәсілдерін;
сағат механизмдерін құрастыру ақауларының себептерін;
электрондық-механикалық сағаттардың электр шынжырларын тексеру тәсілдерін;
катушкалардың қарсылығын, элементтің кернеуі мен электр қозғау күшін тексеру тәсілдерін;
адымдық қозғағыш магниттерінің коэрцетивтік күшін;
электрондық блок катушкалары саңылаулары мен құрастырушы бұйымдардың магниттік индукциясын;
кварцті генератор блоктарының кернеу амплитудасын;
кіші және үлкен амплитуда кезіндегі ток шығынын өлшеу тәсілдерін білуге тиіс.
106. Жұмыс үлгілері:
1) қалыпты және шағын калибрлі механикалық қол сағаттары - құрастыру ақауларын анықтау және жекелеген бөлшектер мен құрастыру бірліктерін ауыстыра және олардың жұмысын реттей отырып жою;

3) часы наручные механические первого класса точности с дополнительными устройствами (календарь, авто-под-завод и иные устройства) - гарантийный ремонт, связанный с полной разборкой, чисткой, сборкой и регулировкой механизма;
4) часы наручные электронно-механические - контроль момента вращения на трибе при срабатывании календаря;
исправление дефектов и контроль сборки календаря, ремонтуара, перевода, шаговых двигателей, момента вращения и работоспособности шагового двигателя;
сборка шагового двигателя;
приклепка нижнего токосъемника к платине, замена элемента питания;
контроль электрических параметров катушки;
установка электронного блока;
регулировка хода;
установка циферблатов и стрелок;
замена блока кварцевого генератора;
5) часы крупногабаритные электронно - механические - наладка фиксатора;
установка и заштифтовка баланса;
пуск механизма;
мелкий и средней сложности ремонт;
гарантийный ремонт;
выявление и устранение дефектов сборки с заменой отдельных сборочных единиц, деталей и регулировкой их работы.
Параграф 41. Сборщик часов, 6 разряд
104. Характеристика работ:
выполнение работ, связанных с определением и устранением выявленных дефектов сборки в собранном механизме наручных механических, электронно-механических часов нормального и малого калибров повышенного и первого класса точности с дополнительными устройствами;
полная сборка двух-стрелочных секундомеров, хроноскопов и специальных приборов времени;
сборка опытных партий часов различных моделей;
регулировка часов на точность хода после устранения дефектов сборки в механизме.
105. Должен знать:
устройство часовых механизмов всех типов наручных механических и электронно-механических часов нормального и малого калибров, имеющих дополнительные устройства (авто-под-завод, календарь, сигнальное устройство), секундомеров, хроноскопов и специальных приборов времени;
способы регулировки часов на точность хода;
причины дефектов сборки часовых механизмов;
способы проверки электрической цепи электронно-механических часов;
способы проверки сопротивлений катушек, напряжения и электродвижущую силу элемента;
коэрцетивную силу магнитов шагового двигателя;
магнитную индукцию в зазорах катушек электронного блока и комплектующих изделий;
способы замера амплитуды напряжения блоков кварцевого генератора, расхода тока при малой и большой амплитуде.
106. Примеры работ:
1) часы наручные механические нормального и малого калибров - выявление причин и исправление дефектов сборки с заменой бракованных деталей и сборочных единиц и регулировкой точности хода после устранения дефектов сборки;

2) электрондық-механикалық қол сағаттары-құрастыру ақауларын жекелеген бөлшектер мен құрастыру бірліктерін ауыстыра отырып жою;
механизмді реттеу;
адымдық қозғағышты реставрациялау;
3) дәлдік сыныбы жоғарылатылған электрондық-механикалық және механикалық қол сағаттары - механизмді толық бөлшектеумен, тазалаумен, құрастырумен, реттеумен байланысты кепілді жөндеу.
42-параграф. Сағаттардың құрастыру бірліктерін құрастырушы, 2-разряд
107. Жұмыс сипаттамасы:
сағаттардың қарапайым құрастыру бірліктерін престерде, потансаларда және қолмен құрастыру;
сағаттардың хромдалған корпустарын шаңнан қорғайтын сызымды қақпақпен, сызымды сақинамен құрастыру;
шыныларды желімдеу және оларды корпусқа престеу;
дөңгелектердің құрастыру бірліктерін трибтермен, ірі габаритті балансты және маятникті, электрондық-механикалық, қалта сағаттарының, секундомерлердің, ірі габаритті механикалық қоңыраулы сағаттардың баланстарын арнаулы құрылғыларда немесе орталықтарды бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалана отырып, 0,03 миллиметрден асатын соғу шектемесімен тексеру және түзеу.
108. Мыналарды:
сағаттардың қарапайым құрастыру бірліктеріндегі дөңгелектерді тексеруге және түзеуге арналған престердің, потансалардың және арнаулы құрылғылардың құрылымын, әрекет ету принципін және қолдану тәсілін;
жинақталатын бөлшектердің, сағаттардың құрастыру бірліктерінің нысанын, оларға қойылатын техникалық талаптарды;
сағат бөлшектерін құрастыру, престеу, түзеу және тексеру тәсілдері мен әдістерін, құрастыру бірліктерін бөлшектеу тәсілдерін;
бақылау-өлшеу құралдарының нысанын және қолдану тәсілін;
сағатты құрастыру сапасын бақылау кезеңділігін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
109. Жұмыс үлгілері:
1) механикалық қоңыраулы сағаттар - барабанды, циферблат астын құрастыру, анкерлік айырды валикпен және жақшамен құрастыру;
2) қалыпты және шағын калибрлі механикалық қол сағаттары - барабан корпусын пружинамен, қақпақпен, валмен құрастыру, кілтті, құлақшаны, браслет тақтасын, бұранда басын, корпус сақинасын құлақшамен және қақпақпен құрастыру;
бұранда кілтінің валын бұранда басымен бұрандалау;
3) қалта сағаттары, секундомерлер, арнаулы уақыт құралдары - дөңгелекті муфтамен, аралық дөңгелекті трибпен, корпусты қақпақпен құрастыру;
спираль колонкасы винтін баланс көпіріне бұрап орналастыру;
4) ірі габаритті балансты және маятникті сағаттар-дөңгелектің, барабанның жүру, соғу тораптарын құрастыру;
шыныны корпусқа орнату;
5) ірі габаритті электрондық-механикалық сағаттар мен қоңыраулы сағаттар - дөңгелекті осьпен, пружинамен, втулкамен құрастыру;

2) часы наручные электронно-механические - выявление и исправление дефектов сборки с заменой бракованных деталей, регулировка механизма, реставрация шагового двигателя;
3) часы наручные электронно-механические и механические повышенного класса точности - гарантийный ремонт, связанный с полной разборкой, чисткой, сборкой, регулировкой механизма.
Параграф 42. Сборщик сборочных единиц часов, 2 разряд
107. Характеристика работ:
сборка простых сборочных единиц часов на прессах, потансах и вручную;
сборка хромированных корпусов часов с резьбовой пылевлагозащитной крышкой, резьбовым кольцом;
проклеивание стекол и запрессовка их в корпус;
выверка и правка по биению сборочных единиц колес с трибами, балансов часов крупногабаритных балансовых и маятниковых, электронно-механических, карманных и секундомеров, крупногабаритных механических будильников на специальном приспособлении или в центрах с применением контрольно-измерительных приборов с допуском на биение свыше 0,03 миллиметра.
108. Должен знать:
устройство, принцип действия и способ применения используемых прессов, потансов и специальных приспособлений для выверки и правки колес в сборочных единицах часов;
назначение собираемых деталей, сборочных единиц часов и технические требования, предъявляемые к ним;
способы и приемы сборки, запрессовки деталей часов, правки и выверки сборочных единиц и деталей часов, разборки сборочных единиц;
назначение и способы применения контрольно-измерительных приборов;
периодичность контроля качества сборки часов;
основные сведения о параметрах обработки.
109. Примеры работ:
1) будильники механические - сборка барабана, под-циферблатника; сборка анкерной вилки с валиком и скобкой;
2) часы наручные механические нормального и малого калибров - сборка корпуса барабана с пружиной, крышкой и валом;
сборка замка, ушек, полотен браслета, заводной головки, кольца корпусного с ушками и крышкой;
свинчивание вала заводного ключа с заводной головкой;
3) часы карманные, секундомеры, специальные приборы времени - сборка колеса с муфтой, промежуточного колеса с трибом, корпуса с крышкой;
ввертывание винта колонки спирали в мост баланса;
4) часы крупногабаритные балансовые и маятниковые - сборка узлов ходового, боевого, колес, барабана;
вставка стекла в корпус;
5) часы и будильники крупногабаритные электронно-механические - сборка колеса с осью, пружиной, втулкой;

6) үстелге қоятын, қабырғалық балансты, маяникті, ірі габаритті, электрондық-механикалық сағаттар, қоңыраулы сағаттар-тулкаларды, штифтерді, колонкаларды, сағат тастарын престеу.
43-параграф. Сағаттардың құрастыру бірліктерін құрастырушы, 3-разряд
110. Жұмыс сипаттамасы:
сағаттардың күрделілігі орташа құрастыру бірліктерін престерде, потансаларда және қолмен құрастыру;
әртүрлі материал бөлшектерінен сағаттардың күрделі корпустарын құрастыру;
сағаттардың алтындатылған корпустарын құрастыру;
корпус сақинасын қақпақпен және прокладкамен іріктеу әдісімен құрастыру;
фасонды шыныны корпусқа бекітпемен престеу;
ірі габаритті сағаттардың баланстарын теңгермелеу;
дөңгелектердің құрастыру бірліктерін трибтермен, қол, қалта сағаттарының, секундомерлердің баланстарын арнаулы аспаптар мен құрылғыларда 0,03 миллиметрден асатын соғу шектемесімен тексеру және түзеу.
111. Мыналарды:
пайдаланылатын престерді, құрылғыларды реттеу тәсілдерін;
сағат механизмінің әрекет ету принципін;
орындалатын операцияларға қойылатын техникалық талаптарды;
сағаттардың құрастыру бірліктерін өңдеу операцияларының кезектілігін;
бақылау-өлшеу құралдарының құрылымын;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
112. Жұмыс үлгілері:
1) қалыпты және шағын калибрлі механикалық қол сағаттары - дөңгелекті храповиктермен құрастыру, браслеттердің барлық түрлерін құрастыру;
үстіңгі салманы бушонмен жинақтау;
регулятор торабын (штиф пен регулятор құлпын престеу) құрастыру;
колонканы жылжымалы сақинаға престеу;
2) электрондық-механикалық қол сағаттары - жақтарды отырғызу және ток түсіргішті жүрекшеге жапсыру;
башмактарды статорға орнату;
дабыл дөңгелегін дискімен құрастыру;
3) қалта сағаттары, секундомерлер, арнаулы уақыт құралдары – баланс тормозын пружинамен құрастыру;
4) ірі габаритті балансты және маятникті сағаттар – пружинаны және ілмекті барабанға орнату;
корпус сақинасын қақпақпен құрастыру;
5) ірі габаритті электрондық-механикалық сағаттар мен қоңыраулы сағаттар-платаны винтпен, пружинамен, регулятормен құрастыру;
катушканы реле пластинкасымен, якорьмен, құлыппен, пружинамен құрастыру;
вексельді осьті трибпен құрастыру;
көпірді фиксатормен құрастыру;
магнит сымдарды жапсыру;
6) қол, қалта сағаттары, секундомерлер, кіші габаритті қоңыраулы сағаттар-втулкаларды, штифтерді, колонкаларды, сағат тастарын пластиналарға, көпірлерге, рычагтерге престеу;
7) қол сағаттары - барабан көпірін құрастыру;
8) электрондық-механикалық кварцті қол сағаттарының адымдық қозғағыштары - платаны статормен құрастыру (желімдеу, жаныштау);
штифті статорға престеу;
капсуланы құрастыру;

6) часы настенные, настольные балансовые и маятниковые, крупногабаритные электронно-механические, будильники - запрессовка втулок, штифтов, колонок, часовых камней.
Параграф 43. Сборщик сборочных единиц часов, 3 разряд
110. Характеристика работ:
сборка средней сложности сборочных единиц часов на прессах, потансах и вручную;
сборка сложных корпусов часов из деталей различных материалов;
сборка позолоченных корпусов часов;
сборка корпусного кольца с крышкой и прокладкой методом подбора;
запрессовка фасонного стекла в корпус с закреплением;
уравновешивание балансов часов крупногабаритных;
выверка и правка по биению сборочных единиц колес с трибами, балансов часов наручных, карманных и секундомеров на специальных приборах и приспособлениях с допуском на биение свыше 0,03 миллиметра.
111. Должен знать:
способы подналадки используемых прессов, приспособлений;
принципы действия часового механизма;
технические требования, предъявляемые к выполняемым операциям;
последовательность операций обработки сборочной единицы часов;
устройство контрольно-измерительных приборов;
основные сведения о параметрах обработки.
112. Примеры работ:
1) часы наручные механические нормального и малого калибров - сборка колес с храповиками;
сборка браслетов всех видов;
комплектование верхней накладки с бушоном;
сборка узла регулятора (запрессовка штифта и замка регулятора), запрессовка колонки в кольцо подвижной колонки;
2) часы наручные электронно-механические - посадка щечек и приклейка токосъемника к сердечнику;
установка башмаков в статор;
сборка колеса сигнального с диском;
3) часы карманные, секундомеры и специальные приборы времени - сборка тормоза баланса с пружиной;
4) часы крупногабаритные балансовые и маятниковые - установка пружины и зацепа в барабан;
сборка корпусного кольца с крышкой;
5) часы и будильники крупногабаритные электронно-механические - сборка платы с винтом, пружиной, регулятором;
сборка катушки с пластиной реле, якорем, замком, пружиной;
сборка оси вексельной с трибом;
сборка моста с фиксатором;
приклеивание магнито-проводов;
6) часы наручные, карманные, секундомеры, будильники малогабаритные - запрессовка втулок, штифтов, колонок, часовых камней в пластины, мосты, рычаги;
7) часы наручные - сборка барабанного моста;
8) шаговые двигатели электронно-механических кварцевых наручных часов - сборка платы со статором (приклеивание, приклепка);
запрессовка штифта в статор;
сборка капсулы;

9) автокөліктердегі кварцты сағаттар - роторды құрастыру (трибті оське престеу, магнитті желімдеу);
10) механикалық, электрондық-механикалық кварцті қол сағаттары- секунд тілдерін втулкамен құрастыру;
циферблатты салмалы белгілермен құрастыру;
11) сағат үлгісіндегі механизм - спиральды колодкаға оймыштау;
12) кіші габаритті қоңыраулы сағаттардың сигналдық құрылғысы- магнитті вибраторға желімдеу.
44-параграф. Сағаттардың құрастыру бірліктерін құрастырушы, 4-разряд
113. Жұмыс сипаттамасы:
сағаттардың күрделі құрастыру бірліктерін арнаулы құрылғыларды қолдана отырып құрастыру;
сағаттардың құрастыру бірліктерін ыңғайлау және реттеу;
қол сағаттарының баланстарын теңгермелеу.
114. Мыналарды:
сағаттарының күрделі құрастыру бірліктерінің құрылымын, нысанын және әрекет ету принципін;
қолданылатын құрылғыларды реттеу ережесін;
сағаттардың күрделі құрастыру бірліктерін құрастыру кезінде қолданылатын дәл ыңғайлау және реттеу әдістерін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
115. Жұмыс үлгілері:
1) қалыпты және шағын калибрлі механикалық қол сағаттары - анкерлік айырдағы палеттерді реттеу және сілтілеу;
қума муфтаны құрастыру және реттеу;
қос роликті құрастыру (импульсті тасты, штифті престеу), осьті престегеннен кейін анкерлік айырды түзеу;
қос роликті баланс осіне престеу;
2) электрондық-механикалық кварцті қол сағаттары - магниттерді магнит сымға желімдеу;
трибтің фрикциондық тораптары - дөңгелекті айналу сәтінде тексере отырып селективтік құрастыру;
ретор трибін адымдық қозғағыш магнитімен құрастыру;
аударма көпірінің торабын айналу және қосылу беріктігін тексере отырып құрастыру.
45-параграф. Сәулеленетін бояулармен сурет салушы, 2-разряд
116. Жұмыс сипаттамасы:
сағаттардың сыртқы әрлеу бөлшектерін сәулеленетін массамен және бояумен қолмен жабу және түсірілген қабатты қаламның, кистінің және рейсфедердің көмегімен түзеу;
дайын өнімдерді кептіру.
117. Мыналарды:
сағаттардың сыртқы әрлеу бөлшектеріне жанатын массаны қаламның, кистінің және рейсфедердің немесе құрылғылардың көмегімен қолмен түсіру тәсілдерін;
жанатын массаның, бояудың қасиеттерін, құрамы мен сұрпын, олармен жұмыс істеу ережесін;
тарту құрылғыларын қолдану ережесін;
бөлшектерді өңдеуге қойылатын техникалық талаптарды;
лупаны пайдалану, өңдеудің сыртқы ақауларын анықтау және оларды жою ережесін;
қолданылатын арнаулы құрылғылардың құрылымын және оларды қолдану ережесінбілуге тиіс.
46-параграф. Сәулеленетін бояулармен сурет салушы, 3-разряд
118. Жұмыс сипаттамасы:
сағаттардың сыртқы әрлеу бөлшектерін жанатын массамен жартылай автоматтарда жабу;
бастапқы материалдардан жанатын массаны дайындау;
жұмыста пайдаланылатын жартылай автоматты реттеу.

9) часы автомобильные кварцевые - сборка ротора (запрессовка триба на ось, приклейка магнита);
10) часы наручные механические, электронно-механические кварцевые - сборка стрелки секундной с втулкой;
сборка циферблата с накладными знаками;
11) механизм часового типа - зачеканка спирали в колодку;
12) сигнальное устройство малогабаритных будильников - приклеивание магнита к вибратору.
Параграф 44. Сборщик сборочных единиц часов, 4 разряд
113. Характеристика работ:
сборка сложных сборочных единиц часов с применением специальных приспособлений;
отладка и регулировка сборочных единиц часов;
уравновешивание балансов часов наручных.
114. Должен знать:
конструкцию, назначение и принцип действия сложных сборочных единиц часов;
правила наладки применяемых приспособлений;
методы точной отладки и регулировки, применяемые при сборке сложных сборочных единиц часов;
основные сведения о параметрах обработки.
115. Примеры работ:
1) часы наручные механические нормального и малого калибров-регулировка и защелачивание палет в анкерной вилке;
сборка и регулировка обгонной муфты;
сборка двойного ролика (запрессовка импульсного камня, штифта), правка анкерной вилки после запрессовки оси;
запрессовка двойного ролика на ось баланса;
2) часы наручные электронно-механические кварцевые - приклеивание магнитов к магнито-проводу;
селективная сборка фрикционных узлов триб-колесо с проверкой момента кручения;
сборка триба ретора с магнитом шагового двигателя;
окончательная сборка шагового двигателя, сборка узла моста переводного с проверкой вращения и прочности соединения.
Параграф 45. Рисовальщик светящимися красками, 2 разряд
116. Характеристика работ:
покрытие вручную светящейся массой и краской деталей внешнего оформления часов и подправка нанесенного слоя с помощью пера, кисти и рейсфедера;
сушка готовых изделий.
117. Должен знать:
способы нанесения светящейся массы вручную на детали внешнего оформления часов с помощью пера, кисти, рейсфедера или приспособлений;
свойства, состав и сорта светящейся массы, красок и правила обращения с ними;
правила пользования вытяжными устройствами;
технические требования, предъявляемые к отделке деталей;
правила пользования лупой, определения внешних дефектов отделки и их устранение;
устройство и правила применения используемых специальных приспособлений.
Параграф 46. Рисовальщик светящимися красками, 3 разряд
118. Характеристика работ:
покрытие светящейся массой деталей внешнего оформления часов на полуавтоматах;
приготовление светящейся массы из исходных материалов;
наладка используемого в работе полуавтомата.

119. Мыналарды:
жұмыста пайдаланылатын жартылай автоматтардың құрылымын және жұмыс принципін;
сағаттардың сыртқы әрлеу бөлшектерін жанатын массаны түсіру тәсілдерін;
жанатын массаны сақтау ережесін;
тарту құралының нысанын және жұмыс принципін білуге тиіс.
47-параграф. Сәулелендіруші, 2-разряд
120. Жұмыс сипаттамасы:
реттелген сәулелендіру станоктерінде және жартылай автоматтарда тегістеу айналымдарымен декоративтік сурет түсіру жолымен бөлшектердің бетін (қалыпты және шағын калибрлі механикалық қол сағаттардың бұрама, барабандық дөңгелектерінің үстіңгі бетін) алдын ала және түпкілікті өңдеу.
121. Мыналарды:
қызмет көрсететін сәулелендіру станоктер мен жартылай автоматтардың жұмыс істеу принципін;
бөлшектерді тегістеу айналымдарымен сәулелендіру тәсілдерін;
тегістеу айналымдарын қолданылатын тегістеуші және жылтыратушы пасталардың нысанын;
абразивтің бұдырлығы мен қаттылығы бойынша іріктеу ережесін;
айналмалардың сыртқы түрі мен бетінің бұдырлығына қарай олардың тозуын анықтау ережесін;
бақылау-өлшеу және жұмыс құралының құрылымын және оларды қолдану ережесін;
бақылаудың кезеңділігін, беттің бұдырлығын және олардың сызбадағы мағынасын білуге тиіс.
48-параграф. Сәулелендіруші,3-разряд
122. Жұмыс сипаттамасы:
қымбат металдармен гальванді жабудан кейінгі реттелген жартылай автоматтарда сәулелендіру щеткасымен декоративтік сәулелі қиыршық түсіру жолымен бөлшектердің бетін (қалыпты және шағын калибрлі механикалық әртүрлі үлгідегі қол сағаттардың циферблаттарын) алдын ала және түпкілікті өңдеу.
123. Мыналарды:
қызмет көрсететін сәулелендіру жартылай автоматтарының құрылымын;
қолданылатын жылтыратушы эмульсиялардың нысанын;
сәулелендіруге арналған щеткаларды іріктеу және орнату ережесін;
щеткалардың сыртқы түрі мен өңдеу бетінің тазалығына қарай олардың тозуын анықтау ережесін білуге тиіс.
49-параграф. Спиральдарға арналған сымды айналма соғушы, 2-разряд
124. Жұмыс сипаттамасы:
ірі габаритті механикалық және электрондық-механикалық сағаттар мен қоңыраулы сағаттарға арналған, шекті 6-8-квалитеттер бойынша реттелген айналма соғу станогі спираліне арналған сымды айналма (тарту) соғу.
125. Мыналарды:
қызмет көрсететін станоктердің құрылымы мен жұмыс істеу принципі туралы негізгі мәліметтерді;
бақылау-өлшеу құралының нысаны мен қолдану ережесін;
жіңішке дөңгелек болат сымды тегіс лента етіп илемдеу тәсілін;
өңделетін бөлшектің нысанын;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
50-параграф. Спиральдарға арналған сымды айналма соғушы, 3-разряд
126. Жұмыс сипаттамасы:
қалыпты және шағын калибрлі қол сағаттарына, қалта секундомерлері мен шағын габаритті механикалық қоңыраулы сағаттарға шекті 2-6 квалитеттер бойынша реттелген айналма соғу станогі спираліне арналған сымды айналма (тарту) соғу;
станоктерді жеңіл реттеу.

119. Должен знать:
устройство и принцип действия используемых в работе полуавтоматов;
способы нанесения светящейся массы на различные детали внешнего оформления часов;
правила хранения светящейся массы;
назначение и принцип работы вытяжных устройств.
Параграф 47. Лучевальщик, 2 разряд
120. Характеристика работ:
предварительная и окончательная обработка поверхностей деталей (верхняя поверхность заводных, барабанных колес часов наручных механических нормального и малого калибров) путем нанесения декоративных лучевых рисок на налаженных лучевальных станках и полуавтоматах шлифовальными кругами.
121. Должен знать:
принцип действия обслуживаемых лучевальных станков и полуавтоматов;
способы лучевания деталей шлифовальными кругами;
назначение применяемых шлифующих и полирующих паст;
правила выбора шлифовальных кругов по зернистости и твердости абразива;
правила определения износа кругов по их внешнему виду и шероховатости поверхностей;
устройство и правила применения контрольно-измерительного и рабочего инструмента;
периодичность контроля, шероховатость поверхности и ее обозначение на чертежах.
Параграф 48. Лучевальщик, 3 разряд
122. Характеристика работ:
предварительная и окончательная обработка поверхностей деталей (циферблаты различных типов часов наручных механических нормального и малого калибров) после гальванопокрытия драгоценными металлами путем нанесения декоративных лучевых рисок на налаженных полуавтоматах щетками для лучевания.
123. Должен знать:
устройство обслуживаемых лучевальных полуавтоматов;
способы лучевания деталей щетками, назначение применяемых полирующих эмульсий;
правила выбора и установки щеток для лучевания;
правила определения износа щеток по их внешнему виду и по чистоте обрабатываемой поверхности.
Параграф 49. Вальцовщик проволоки для спиралей, 2 разряд
124. Характеристика работ:
вальцовка проволоки для спиралей на налаженных вальцовочных станках с допуском по 6-8 квалитетам для часов крупногабаритных и будильников механических и электронно-механических.
125. Должен знать:
основные сведения об устройстве и принципе действия обслуживаемых станков;
назначение и правила применения контрольно-измерительного инструмента;
способы прокатки тонкой круглой стальной проволоки в плоскую ленту;
назначение обрабатываемой детали;
основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 50. Вальцовщик проволоки для спиралей, 3 разряд
126. Характеристика работ:
вальцовка проволоки для спиралей на налаженных вальцовочных станках с допуском по 2-5 квалитетам для часов наручных нормального и малого калибров, карманных секундомеров и малогабаритных механических будильников;
подналадка станков.

127. Мыналарды:
айналма соғу станоктерінің құрылымын және оларды жеңіл реттеу тәсілдерін;
бақылау-өлшеу құралының нысаны мен қолдану шарттарын;
бақылаудың кезеңділігін;
түрлі металдан жасалған жіңішке дөңгелек сымды тегіс лента етіп илемдеу тәсілін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
51-параграф. Спиральдарға арналған сымды айналма соғушы, 4-разряд
128. Жұмыс сипаттамасы:
қалыпты және шағын калибрлі қол сағаттарына шекті 0-2-квалитеттер және 0,005 миллиметрдөңгелектік бойынша реттелген айналма соғу станогі спираліне арналған сымды айналма (тарту) соғу;
сымдауыш станоктарды реттеу.
129. Мыналарды:
айналма соғу станоктерінің құрылымын және айналма соғу станоктерін реттеу ережесін;
бақылау-өлшеу құралының құрылымын;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
52-параграф. Спиральдарға арналған материалды сымдаушы, 2-разряд
130. Жұмыс сипаттамасы:
ірі габаритті балансты механикалық және электрондық-механикалық сағаттар мен қоңыраулы сағаттардың спиральдеріне арналған дөңгелек материалды реттелген сымдауыш станоктарда шекті 6-8-квалитеттер бойынша алмаз сымдауыш арқылы сымдау (тарта жону).
131. Мыналарды:
қызмет көрсетілетін станоктардың құрылымы туралы негізгі мәліметтер мен олардың әрекет ету принциптерін;
бақылау-өлшеу құралының нысанын және оларды қолдану ережесін;
жіңішке дөңгелек болат сымды тегіс лента етіп илемдеу тәсілін;
өңделетін бөлшектің нысанын;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
53-параграф. Спиральдарға арналған материалды сымдаушы, 3-разряд
132. Жұмыс сипаттамасы:
ірі габаритті балансты қалыпты және шағын калибрлі қол сағаттардың, қалта секундомерлері мен шағын габаритті механикалық қоңыраулы сағаттардың спиральдеріне арналған реттелген сымдауыш станоктарда шекті 2-5-квалитеттер бойынша сымдау (тарта жону);
сымдауыш станоктарды шамалы реттеу.
133. Мыналарды:
сымдауыш станоктардың құрылымын және оларды реттеу тәсілдерін;
бақылау-өлшеу құралының құрылымын және оны қолдану тәсілін;
өңделетін бөлшектерге қойылатын талаптарды;
спиральдерге арналған материалды алмаз сымдауыштар арқылы сымдау тәсілдерін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
54-параграф. Спиральдарға арналған материалды сымдаушы, 4-разряд
134. Жұмыс сипаттамасы:
ірі габаритті балансты қалыпты және шағын калибрлі қол сағаттардың, спиральдеріне арналған реттелген сымдауыш станоктарда шекті 0-1-квалитеттер бойынша сымдау (тарта жону);
станоктарды реттеу.

127. Должен знать:
устройство и способы подналадки вальцовочных станков;
назначение и условия применения контрольно-измерительного инструмента;
периодичность контроля;
способы прокатки тонкой круглой проволоки из различных металлов в плоскую ленту;
основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 51. Вальцовщик проволоки для спиралей, 4 разряд
128. Характеристика работ:
вальцовка проволоки для спиралей на налаженных вальцовочных станках с допуском по 0 - 1 квалитетам для часов наручных нормального и малого калибров;
наладка станков.
129. Должен знать:
устройство, кинематические схемы и правила наладки вальцовочных станков;
устройство контрольно-измерительного инструмента;
основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 52. Волочильщик материала для спиралей, 2 разряд
130. Характеристика работ:
волочение (протяжка) круглого материала через алмазные волоки с допуском по 6-8 квалитетам на налаженных волочильных станках для спиралей крупногабаритных балансовых механических и электронно-механических часов и будильников;
волочение стальной или латунной пружинной проволоки на специальных станках через комплект алмазных волок с постепенно уменьшающимися диаметрами рабочих отверстий;
регулировка волочильных станков.
131. Должен знать:
основные сведения об устройстве обслуживаемых станков и принцип их действия;
способы подбора и замены алмазных волок;
наименования и маркировку обрабатываемых материалов;
режимы волочения через алмазные волоки в зависимости от марок и диаметров проволоки;
способы определения необходимого количества проходов;
порядок волочения по переходам;
выбор смазки для алмазных волок;
назначение и правила применения контрольно-измерительного инструмента;
основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 53. Волочильщик материала для спиралей, 3 разряд
132. Характеристика работ:
волочение (протяжка) круглого материала через алмазные волоки с допуском по 2-6 квалитетам на налаженных волочильных станках для спиралей наручных часов нормального и малого калибров, карманных часов, секундомеров и малогабаритных механических будильников;
подналадка волочильных станков.
133. Должен знать:
устройство и способы подналадки волочильных станков;
устройство и способ применения контрольно-измерительного инструмента;
требования, предъявляемые к обрабатываемым деталям;
способы волочения материала для спиралей через алмазные волоки;
основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 54. Волочильщик материала для спиралей, 4 разряд
134. Характеристика работ:
волочение (протяжка) круглого материала через алмазные волоки с допуском по 0 - 2 квалитетам и допуском круглости 0,005 миллиметра для спиралей наручных часов нормального и малого калибров на налаженных волочильных станках;
наладка волочильных станков.

135. Мыналарды:
сымдауыш станоктардың кинематикалық схемаларын және оларды реттеу тәсілдерін;
олардың дәлдігін тексеру ережесін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
55-параграф. Спиральдарды орамалдаушы, 2-разряд
136. Жұмыс сипаттамасы:
ірі габаритті механикалық сағаттар мен қоңырау сағаттарға, электрондық-механикалық қабырға және үстелге қоятын сағаттар мен қоңыраулы сағаттарға арналған спиральдерді орау құрылғыларында қолмен немесе механикаландырылған тәсілмен орама қадамының шегін 0,008 миллиметрді орамалау, бөлектеу және визуалды бақылау.
137. Мыналарды:
орау құрылғыларының нысанын және қолдану жағдайларын;
белгілі бір мөлшердегі спиральдерді орамалау тәсілдерін;
спираль дайындауда қолданылатын өңделетін материалдардың атаулары мен маркировкасын;
сағат механизміндегі спиральдың нысанын білуге тиіс.
56-параграф. Спиральдарды орамалдаушы, 3-разряд
138. Жұмыс сипаттамасы:
қалыпты және шағын калибрлі қол сағаттарына, қалта, шағын габаритті механикалық сағаттар мен қоңыраулы сағаттарға арналған спиральдерді орау құрылғыларында қолмен немесе механикаландырылған тәсілмен орама қадамының шегін 0,005-тен 0,008 миллиметрге дейін орамалау, бөлектеу және визуальды бақылау.
139. Мыналарды:
орау құрылғыларының әрекет ету принципін және қолдану ережесін;
мөлшері әртүрлі спиральдерді орамалау тәсілдерін;
спираль дайындауға қолданылатын материалдардың механикалық қасиеттерінбілуге тиіс.
57-параграф. Спиральдарды орамалдаушы, 4-разряд
140. Жұмыс сипаттамасы:
қалыпты және шағын калибрлі қол сағаттарына арналған спиральдарды орау құрылғыларында қолмен немесе механикаландырылған тәсілмен орама қадамының шегін 0,005 миллиметрге дейін орамалау, бөлектеу және визуальдік бақылау.
141. Мыналарды:
орау құрылғыларының құрылымын және реттеу ережесін;
проектордың нысанын және спиральды тексеру кезіндегі оны қолдану тәсілін білуге тиіс.
58-параграф. Тастар мен сағат бөлшектерінжинаушы, 1-разряд
142. Жұмыс сипаттамасы:
сағат бөлшектерін блокқа қолмен және вибробункерлік құрылғыларда жинау;
бөлшектерді блоктарда блокты жылыта отырып желімдеуіш заттардың көмегімен және преске қыса отырып бекіту;
бөлшектерді өңдеуден кейін бөлу;
сағат тастарының дайындамасы мен диаметрі 0,15 миллиметрден астам втулкаларды цилиндрлік, коникалық және баспалдақты сым мен синтетикалық талшыққа қолмен және бөлшектерді блоктауға, бөлуге арналған арнаулы құрылғыларда тізу және қайта тізу;
тізілетін тас дайындамалары тесіктеріне сәйкес қажетті жіп диаметрін таңдау;
құрылғылардағы қыспаның және қышқылда ерітпелеу арқылы сымның ұштарын дайындау;
бөлшектерді арнаулы құрылғыларға және сымға ілу, гальваникалық жабу үшін ваннаға салу, жабын салынғаннан кейін оларды түсіру;

135. Должен знать:
кинематические схемы и способы наладки волочильных станков;
правила проверки их на точность;
основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 55. Завивальщик спиралей, 2 разряд
136. Характеристика работ:
завивка, разборка и визуальный контроль спиралей на завивальных приспособлениях вручную или механизированным способом с допуском шага витка свыше 0,008 миллиметра для крупногабаритных механических часов и будильников, электронно-механических настенных и настольных часов и будильников.
137. Должен знать:
назначение и условия применения завивальных приспособлений;
способы завивки спиралей определенных размеров;
наименования и маркировку обрабатываемых материалов, применяемых для изготовления спиралей;
назначение спиралей в механизме часов.
Параграф 56. Завивальщик спиралей, 3 разряд
138. Характеристика работ:
завивка, разборка и визуальный контроль спиралей на завивальных приспособлениях вручную или механизированным способом с допуском шага витка от 0,005 до 0,008 миллиметров для часов наручных нормального и малого калибров, карманных, малогабаритных механических будильников и секундомеров.
139. Должен знать:
принцип действия и правила применения завивальных приспособлений;
способы завивки спиралей различных размеров;
механические свойства материалов, применяемых для изготовления спиралей.
Параграф 57. Завивальщик спиралей, 4 разряд
140. Характеристика работ:
завивка, разборка и визуальный контроль спиралей на завивальных приспособлениях вручную или механизированным способом с допуском шага витка до 0,005 миллиметра для наручных часов нормального и малого калибров.
141. Должен знать:
устройство и правила наладки завивальных приспособлений;
назначение и способ применения проектора при проверке спиралей.
Параграф 58. Наборщик деталей часов и камней, 1 разряд
142. Характеристика работ:
набор на блоки деталей часов вручную и на вибробункерных устройствах;
крепление деталей на блоках при помощи склеивающих веществ с нагревом блока и прижимом на прессе;
разблокировка деталей после обработки;
нанизывание и перенанизывание заготовок часовых камней и втулок со сквозными отверстиями диаметром свыше 0,15 миллиметров на цилиндрическую, коническую и ступенчатую проволоки и синтетические волокна вручную и на специальных приспособлениях для блокировки и разблокировки деталей;
подбор необходимого диаметра проволоки в соответствии с отверстием нанизываемых заготовок камней;
подготовка концов проволоки при помощи обжима в приспособлениях и травления в кислотах;
навешивание деталей на специальные приспособления и проволоку, загрузка в ванны для нанесения гальванического покрытия, снятие их после нанесения покрытия.

143. Мыналарды:
бөлшектерді блоктаудың, бөлудің тәртібін;
әртүрлі блоктардың нысанын және оларда бөлшектерді бекіту тәсілдерін;
қолданылатын блоктау массасының құрамын;
блоктауға, бөлуге арналған арнаулы құрылғыларды пайдалану ережесін;
сымның диаметрін анықтау ережесін және тізілетін дайындамалар мен жүргізілетін операцияларға қарай оларға қойылатын талаптарды;
дайындамаларды сымға және синтетикалық талшықтарға тізу әдісін;
қолданылатын өлшеу-бақылау құралының нысанын және құрылымын;
бөлшектерді ілуге және ваннаға салуға арналған айлабұйымдардың нысанын және қолдану шарттарын білуге тиіс.
59-параграф. Тастар мен сағат бөлшектерін жинаушы,2-разряд
144. Жұмыс сипаттамасы:
сағат бөлшектерін, тастар мен олардың дайындамаларын қолмен немесе арнаулы құрылғыларда белгілі жағдайға бағдарлай отырып жинау;
дайындаманың құрылғыға беріктігін қамтамасыз ететін прокладкаларды дайындау және іріктеу, сағат тастарының дайындамасы мен диаметрі 0,065 миллиметрден 0,15 миллиметрге дейін втулкаларды цилиндрлік, коникалық және баспалдақты сым мен синтетикалық талшыққа қолмен және бөлшектерді блоктауға, бөлуге арналған арнаулы құрылғыларды тізу және қайта тізу.
145. Мыналарды:
қызмет көрсететін жабдықтың жұмыс істеу принципін;
дайындамаларды сымға тізуге арналған арнаулы құрылғылардың құрылымын;
күрделілі орташа және күрделі конфигурациялы бөлшектерді блоктаудың тәсілі мен әдістерін;
блоктау сапасына қойылатын техникалық талаптарды;
тастар мен желімдегіш заттарды дайындау үшін қолданылатын минералдардың қасиетін;
сым мөлшерінің алынатын саңылау сапасына әсерін білуге тиіс.
60-параграф. Тастар мен сағат бөлшектерін жинаушы,3-разряд
146. Жұмыс сипаттамасы:
тастарды жауапты қабатты өңдеуге арналған әртүрлі типтегі арнаулы құрылғыларда белгілі бір жағдайға бағдарлай отырып жинау;
сағат бөлшектерін, тастар мен олардың дайындамаларын қолмен немесе арнаулы құрылғыларда белгілі жағдайға бағдарлай отырып жинау;
желімдегіш заттарды іріктеу және жасау;
сағат тастарының диаметрі 0,065 миллиметрге дейінгі дайындамасын коникалық және цилиндрлік сым мен синтетикалық талшыққа қолмен және арнаулы құрылғыларда тізу және қайта тізу.
147. Мыналарды:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын;
желімдегіш заттарды дайындаудың тәсілін және рецептін;
күрделі өлшеу-бақылау құралын қолдану ережесін;
блоктау және тастарды тізу операцияларымен қосалқы технологиялық процесс операциялары кешенін білуге тиіс.
61-параграф. Тастар мен сағат бөлшектерін сұрыптаушы, 2-разряд
148. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым сағат бөлшектерін, сағаттар мен техникалық тастардың дайындамаларын механикалық елек көмегімен, линиялық сызық мөлшері бойынша арнаулы аспаптар мен құралдарды қолдана отырып сұрыптау;
сағаттардың бөлшектері мен құрастыру бірліктерін механикалық өңдеуден және бағалы емес металдармен гальваникалық жабудан кейін, олардың сыртқы түріне қарай лупаның көмегімен сұрыптау;
сұрыпталатын бұйымдарға арналған құжаттарды ресімдеу.

143. Должен знать:
порядок блокировки и разблокировки деталей;
назначение различных блоков и способы крепления деталей на них;
состав применяемой блокировочной массы;
правила пользования приспособлениями для блокировки и разблокировки;
правила определения диаметра проволоки и требования, предъявляемые к ней, в зависимости от нанизываемых заготовок и проводимых операций;
приемы нанизывания заготовок на проволоку и синтетические волокна;
назначение и устройство применяемого контрольно-измерительного инструмента;
назначение и условия применения приспособлений для подвески и погружения деталей в ванны.
Параграф 59. Наборщик деталей часов и камней, 2 разряд
144. Характеристика работ:
набор деталей часов, камней и их заготовок вручную или на специальных приспособлениях с ориентацией в определенном положении;
нанизывание и перенанизывание заготовок часовых камней и втулок со сквозными отверстиями диаметром от 0,065 миллиметра до 0,15 миллиметров на цилиндрическую, коническую и ступенчатую проволоки и синтетические волокна вручную и на специальных приспособлениях.
145. Должен знать:
принцип действия обслуживаемого оборудования;
устройство специальных приспособлений для нанизывания заготовок на проволоку;
способы и приемы блокировки деталей средней сложности и сложной конфигурации;
технические требования, предъявляемые к качеству блокировки;
свойства минералов, применяемых для изготовления камней и склеивающих веществ;
влияние размеров проволоки на качество получаемых отверстий.
Параграф 60. Наборщик деталей часов и камней, 3 разряд
146. Характеристика работ:
набор камней с ориентацией в определенном положении на специальных приспособлениях различных типов для обработки ответственных поверхностей;
приготовление и подбор прокладок, обеспечивающих необходимую прочность крепления заготовок в приспособлениях;
подбор и составление склеивающих веществ;
нанизывание и перенанизывание заготовок часовых камней со сквозными отверстиями всех типов диаметром до 0,065 миллиметра на коническую и цилиндрическую проволоки, синтетические волокна вручную и на специальных приспособлениях.
147. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
способы и рецептуру приготовления склеивающих веществ;
устройство и правила применения сложного контрольно-измерительного инструмента;
комплекс операций технологического процесса, смежных с операциями блокировки и нанизывания камней.
Параграф 61. Сортировщик деталей часов и камней, 2 разряд
148. Характеристика работ:
сортировка простых часовых деталей, заготовок часовых и технических камней по форме с помощью механических сит, по линейным размерам с применением специальных приборов и инструмента;
сортировка деталей и сборочных единиц часов по внешнему виду после механической обработки и гальванического покрытия недрагоценными металлами при помощи лупы;
оформление документов на сортируемые изделия.

149. Мыналарды:
сұрыпталатын бұйымдарға арналған техникалық шарттарды, бақылау-сұрыптау аспаптарының түрлерін;
нысанын және оларды қолдану ережесін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді;
сұрыпталатын бұйымдарға арналған құжаттарды ресімдеу ережесін білуге тиіс.
150. Жұмыс үлгілері:
1) сағат және техникалық тастардың цилиндрлі және шаршылы дайындамалары - формасы мен мөлшері бойынша сұрыптау;
2) сағат және техникалық тастардың дайындамалары-тақталарды жолақтар мен шаршыларға кескеннен кейін жарамды дайындамаларды, кесінділер мен түйіршіктерді іріктеу;
3) дөңгелек дайындамалары - қалыңдығына қарай сұрыптау;
4) қалыпты және шағын калибрлі механикалық, электрондық-механикалық, қол сағаттары, ірі габаритті сағаттар мен басқа да арнаулы уақыт құралдары- механикалық өңдеуден кейін сыртқы әрлеу бөлшектері мен құрастыру бірліктерін көзбен немесе лупаның көмегімен сұрыптау;
5) қалыпты және шағын калибрлі қол сағаттары, ірі габаритті сағаттар мен басқа да арнаулы уақыт құралдары-бөлшектерді саңылау диаметрін калибрмен - тегіс тығынмен тексере отырып сұрыптау.
62-параграф. Тастар мен сағат бөлшектерін сұрыптаушы, 3-разряд
151. Жұмыс сипаттамасы:
сағаттардың күрделігі орташа және күрделі бөлшектері мен құрастыру бірліктерін, бағалы емес металдармен гальваникалық жабудан кейін, олардың радиальді және сыртқы соғуы, геометриялық формалардан ауытқулары бойынша құрылғыны бинокулярлық микроскоптың көмегімен сұрыптау;
бөлшектерді сағат проекторында контурын тексере отырып, сондай-ақ автоматтандырылған бақылау-өлшеу қондырғылары мен арнаулы аспаптарда сұрыптау.
152. Мыналарды:
сұрыптау операцияларын орындаудың әдістері мен тәсілдерін;
бақылау - сұрыптау аспаптарының құрылымы мен жұмыс принципін, бұйымдардың нысанын;
түрлері, нысаны және оларды қолдану ережесін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
153. Жұмыс үлгілері:
1) сағат және техникалық тастардың дайындамалары - саңылауларды бітегеннен, жылтыратудан және сыртқы диаметрін өңдегеннен кейін сұрыптау;
2) өкшеліктер дайындамалары - ақаулардан, кесінділер мен сынықтардан жарамды дайындамаларды іріктеу;
3) механикалық, электрондық-механикалық, қол сағаттары - платиналар мен көпірлердің құрастыру бірліктерін бинокулярлық микроскоптың көмегімен тастың сыртқы түріне қарай, қисық, жарықтардың болуын тексере отырып сұрыптау, анкерлік айырлардың, анкерлік дөңгелектердің, фиксатордың геометриялық формасын тексере отырып, сағат проекторында сызба бойынша сұрыптау, балансты "баланс-о-тест" үлгісіндегі аспаптарда теңгерімділік дәрежесі бойынша сұрыптау;

149. Должен знать:
технические условия на сортируемые изделия;
виды, назначение и правила применения контрольно-сортировочных приборов;
основные сведения о параметрах обработки;
правила оформления документации на сортируемые изделия.
150. Примеры работ:
1) заготовки цилиндрические и квадратные камней часовых и технических - сортировка по форме и размерам;
2) заготовки часовых и технических камней - отбор годных заготовок, обрезков и крошки после резки плиток на полоски и квадратики;
3) заготовки колес - сортировка по толщине;
4) часы наручные механические и электронно-механические нормального и малого калибров, часы крупногабаритные и иные специальные приборы времени - сортировка деталей и сборочных единиц внешнего оформления по внешнему виду после механической обработки невооруженным глазом или при помощи лупы;
5) часы наручные нормального и малого калибра, крупногабаритные и иные специальные приборы времени - сортировка деталей с проверкой диаметров отверстий калибром - гладкой пробкой.
Параграф 62. Сортировщик деталей часов и камней, 3 разряд
151. Характеристика работ:
сортировка средней сложности и сложных деталей и сборочных единиц часов после гальванического покрытия недрагоценными металлами по радиальному и торцевому биению, отклонениям от геометрических форм при помощи бинокулярного микроскопа с приспособлением;
сортировка деталей на часовом проекторе с проверкой контура, а также на автоматизированных контрольно-измерительных установках и специальных приборах;
сортировка спиралей и балансов методом селекции.
152. Должен знать:
методы и приемы выполнения сортировочных операций;
назначение, устройство и принцип действия контрольно-сортировочных инструментов и приборов;
назначение изделий;
основные сведения о параметрах обработки.
153. Примеры работ:
1) заготовки камней часовых и технических - сортировка после прошивки отверстий, полирования и обработки наружного диаметра, сортировка по диаметру, глубине масленки и закатки сферы;
2) заготовки подпятников - отбор годных заготовок от брака, обрезков, сколов;
3) часы наручные механические и электронно-механические - сортировка на бинокулярном микроскопе сборочных единиц платин и мостов по внешнему виду камней с проверкой наличия перекосов, трещин, сколов, сортировка на часовом проекторе по чертежу с проверкой геометрических форм вилок анкерных, колес анкерных, фиксаторов, сортировка баланса на приборах типа "баланс-о-тест" на группы по степени уравновешенности;

4) қалыпты және шағын калибрлі механикалық, электрондық-механикалық, қол сағаттары, ірі габаритті сағаттар мен басқа да арнаулы уақыт құралдары - баланстың құрастыру бірліктерін, трибтерді дөңгелекпен сыртқы және радиалды соғуын тексере отырып,цапф бетінің бұдырлығын құрылғылы бинокулярлық микроскопта сұрыптау.
63-параграф. Тастар мен сағат бөлшектерін сұрыптаушы, 4-разряд
154. Жұмыс сипаттамасы:
сағаттар мен тастардың ерекше күрделі бөлшектері мен құрастыру бірліктерін механикалық өңдеуден және құрастырудан кейін, өңдеу сапасына қойылатын техникалық талаптарға сәйкес әмбебап бақылау-өлшеу құралдары мен арнаулы аспаптарды қолдана отырып сұрыптау;
сағаттардың бөлшектері мен құрастыру бірліктерін бағалы металдармен гальваникалық жабудан кейін сұрыптау.
155. Мыналарды:
сағаттар мен тастардың бөлшектерін өңдеу және құрастыру жұмыстарынан кейінгі сұрыптауды орындау тәсілдерін;
гальванды жабу режимін;
гальванды жабуды бақылау әдістерін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
156. Жұмыс үлгілері:
1) сағат және техникалық тастар-дайын тастарды саңылауының өңделу сапасына, формасына және оливаж сапасына қарай сұрыптау;
2) механикалық қол сағаттары - платиналар мен көпірлердің құрастыру бірліктерін тастарды престеу мөлшері бойынша сұрыптау;
3) электрондық-механикалық кварцты сағаттар - адым қозғағышын жұмыс істеуіне, ток тұтынуына және сыртқы түріне қарай сұрыптау.
64-параграф. Тастарды жуушы, 1-разряд
157. Жұмыс сипаттамасы:
сағат дайындамалары мен техникалық тастарды қышқылды-сілтілі және басқа да ерітінділерде жуу және майсыздандыру;
жуудың температуралық режимі мен уақытын қадағалау, жуылған тас дайындамаларын кептіру және арнаулы тараға буып түю;
берілген рецепт бойынша жуу ерітінділерін дайындау, жуу және майсыздандыру процесінде ерітінділердің концентрациясын өзгерту және ауыстыру.
158. Мыналарды:
сағат дайындамалары мен техникалық тастарды жуудың сапасына қойылатын техникалық талаптарды;
қышқылдардың, сілтілердің және басқа да ерітінділердің қасиеттерін;
жуу ерітінділерін дайындау ережесін;
сағат дайындамалары мен техникалық тастарды жуудың әдістері мен қышқылдар мен сілтілерді бейтараптандыру әдістерін;
жуу процесінің режимін;
сағат дайындамалары мен техникалық салынған еріткіштерді қыздыру температурасын;
сағат дайындамалары мен техникалық тастардың сапасыз жуылу себептерін және оны жою тәсілдерін білуге тиіс.
65-параграф. Тастарды жуушы, 2-разряд
159. Жұмыс сипаттамасы:
сағат дайындамалары мен техникалық тастарды жуу және майсыздандыру;
арнаулы жуу жабдығын қолдана отырып тастарды операцияаралық жуу.

4) часы наручные механические и электронно-механические нормального и малого калибров и иные специальные приборы времени - сортировка сборочных единиц балансов, трибов с колесами с проверкой торцевого и радиального биения, шероховатости поверхности цапф на бинокулярном микроскопе с приспособлениями.
Параграф 63. Сортировщик деталей часов и камней, 4 разряд
154. Характеристика работ:
сортировка особо сложных сборочных единиц, деталей часов и камней после механической обработки и сборки в соответствии с техническими требованиями, предъявляемыми к качеству их обработки, с применением универсальных контрольно-измерительных инструментов и приборов;
сортировка деталей и сборочных единиц часов после гальванопокрытия драгоценными металлами.
155. Должен знать:
способы выполнения сортировки деталей часов и камней после отделочных и сборочных работ;
режимы гальванопокрытий;
способы контроля гальванических покрытий;
основные сведения о параметрах обработки.
156. Примеры работ:
1) камни часовые и технические - сортировка готовых камней по качеству обработки отверстий, по форме и качеству оливажа;
2) часы наручные механические - сортировка сборочных единиц платин и мостов по размеру запрессовки камней;
3) часы электронно-механические кварцевые - сортировка шагового двигателя по функционированию, току потребления и внешнему виду.
Параграф 64. Промывщик камней, 1 разряд
157. Характеристика работ:
промывка и обезжиривание заготовок часовых и технических камней в кислотно-щелочных и иных растворителях;
наблюдение за температурным режимом и временем промывки, сушка и упаковка промытых заготовок камней в специальную тару;
приготовление моющих растворов по установленной рецептуре, изменение их концентрации и чередование растворов в процессе промывки и обезжиривания.
158. Должен знать:
технические требования, предъявляемые к качеству промывки заготовок часовых и технических камней;
свойства кислот, щелочей и иных растворителей;
правила приготовления моющих растворов;
методы промывки заготовок часовых и технических камней и нейтрализации кислот и щелочей;
режимы процесса промывки;
температуру нагрева растворителей с загруженными заготовками часовых и технических камней;
причины и способы устранения некачественной промывки часовых и технических камней.
Параграф 65. Промывщик камней, 2 разряд
159. Характеристика работ:
промывка и обезжиривание часовых и технических камней;
межоперационные промывки камней с применением специального моющего оборудования.

160. Мыналарды:
сағат және техникалық тастарды жуу сапасына қойылатын техникалық талаптарды;
жуу ерітінділерін дайындау тәсілін;
жуу жабдығының жұмыс принципін және реттеу ережесін;
ерітінділердің концентрациясын өзгертудің тәртібін және оларды жуу барысында ауыстыруды білуге тиіс.
66-параграф. Тастарды жылтыратып тегістеуші, 2-разряд
161. Жұмыс сипаттамасы:
сағат және техникалық тастардың қарапайым және күрделілігі орташа дайындамаларының беттері мен паздарын шлифтеу станоктарында кремний карбиді, бор карбиді мен алмаз ұнтақтарымен 7-9-квалитеттер шегі бойынша "Rz 6,3 - Rz 0,8" қабат бұдырлығымен, бекітілген және бекітілмеген абразивті түйірмен және түрлі жұмсартушы, салқындатушы ерітінділерді пайдалана отырып жылтыратып тегістеу;
станоктарға тегістеші мен құрылғыларды өңделетін таспен орнату, абразив супензияларын, жұмсартушы және салқындатушы ерітінділерді дайындау және беру;
жылтыратып тегістеу процесінде және оны аяқтағаннан кейін тастарды өңдеудің мөлшері мен сапасын контактілік және оптикалық аспаптар мен бақылау-өлшеу құралдарын қолдана отырып тексеру.
162. Мыналарды:
қызмет көрсететін станоктардың құрылымы мен жұмыс принципі туралы негізгі мәліметтерді;
сағат және техникалық тастар дайындалатын минералдардың негізгі физикалық қасиеттерін;
қолданылатын абразивтік материалдардың қасиеттерін;
дайындамаларға, тастарды желімдеу сапасына қойылатын техникалық талаптарды;
тегістегіш пен құрылғылардың сапасын тексеру әдістерін;
жұмсартушы және салқындатушы ерітінділердің нысанын және қасиеттерін;
неғұрлым кең таралған және арнаулы құрылғылардың, бақылау-өлшеу құралының нысанын және қолдану шарттарын;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
163. Жұмыс үлгілері:
1) тұтас саңылауы бар корунд тастар - орталықсыз тегістеп жылтырату;
2) тастар мен втулка ұштарының, салмаларының агат дайындамалары - орталықсыз тегістеп жылтырату;
3) агаттан, кварцтен және яшмадан жасалған пазды, тегіс және призмалы жастықшалар дайындамалары - беттері мен қыр шеттерін тегістеп жылтырату;
4) тастар мен втулкалардың, өкшеліктер тастарының цилиндрлі салмалы агат дайындамалары - беттерін тегістеп жылтырату;
5) сағат тастарының цилиндрлы корунд дайындамалары - беттерін тегістеп жылтырату;
6) корунд тақталар - беттерін тегістеп жылтырату;
7) циферблатты сағаттарға арналған агаттан, кварцтен және яшмадан жасалған жастықшалар - пазды тегістеп жылтырату.
67-параграф. Тастарды жылтыратып тегістеуші, 3-разряд
164. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі сағат және техникалық тастардың беттерін, саңылаулары мен фасонды беттерін 7-квалитет шегі бойынша "Rz 6,3 - Rz 0,8" қабат бұдырлығымен жылтыратып тегістеу;

160. Должен знать:
технические требования, предъявляемые к качеству промывки часовых и технических камней;
способы приготовления моющих растворов;
принцип работы и правила наладки моющего оборудования;
порядок изменения концентрации растворов и чередование их в процессе промывки.
Параграф 66. Шлифовщик камней, 2 разряд
161. Характеристика работ:
шлифование плоскостей и пазов простых и средней сложности заготовок часовых и технических камней с допуском по 7-9 квалитетам с шероховатостью поверхностей "Rz 6,3 - Rz 0,8" на шлифовальных станках шлифовальными порошками карбида кремния, карбида бора и алмаза с применением шлифовальников с закрепленным и незакрепленным абразивным зерном и различных смачивающих и охлаждающих жидкостей;
установка на станках шлифовальников и приспособлений с обрабатываемыми камнями, подготовка и подача абразивных суспензий, смачивающих и охлаждающих жидкостей;
проверка размеров и качества обработки камней в процессе шлифования и по окончании его с применением контактных и оптических приборов и контрольно-измерительного инструмента.
162. Должен знать:
основные сведения об устройстве и принцип действия обслуживаемых шлифовальных станков;
основные физические свойства минералов, из которых изготавливаются часовые и технические камни;
свойства применяемых абразивных материалов;
технические требования, предъявляемые к заготовкам, качеству наклеивания камней;
методы определения качества шлифовальников и приспособлений;
назначение и свойства смачивающих и охлаждающих жидкостей;
назначение и условия применения наиболее распространенных и специальных приспособлений, контрольно-измерительного инструмента;
основные сведения о параметрах обработки.
163. Примеры работ:
1) заготовки корундовых камней со сквозными отверстиями- бесцентровое шлифование;
2) заготовки агатовые наконечников, накладных камней и втулок-бесцентровое шлифование;
3) заготовки из агата, кварцита и яшмы подушек с пазом, плоских и призм- шлифование плоскостей и боковых граней;
4) заготовки агатовые цилиндрические накладных камней, втулок, подпятников - шлифование плоскостей;
5) заготовки корундовые цилиндрические часовых камней - шлифование плоскостей;
6) плитки корундовые - шлифование плоскостей;
7) подушки из агата, кварцита и яшмы для циферблатных часов-шлифование паза.
Параграф 67. Шлифовщик камней, 3 разряд
164. Характеристика работ:
шлифование плоскостей, отверстий и фасонных поверхностей сложных часовых и технических камней с допуском по 7 квалитету с шероховатостью поверхностей "Rz 6,3 - Rz 0,8";

сағаттық және техникалық тастардағы сфериялық және коникалық дәл оймаларды арнаулы шлифтеу станоктары мен автоматтарда 8-9-квалиттер шегі бойынша "Rz 3,2 - Rz 0,4" қабат бұдырлығымен жылтыратып тегістеу;
пайдаланылатын жабдықты реттемелеу;
тастардың мөлшері мен өңделуін контактілік және оптикалық аспаптар мен бақылау-өлшеу құралдарын қолдана отырып тексеру.
165. Мыналарды:
арнаулы станоктар мен автоматтардың құрылымы мен жұмыс принципін;
бақылау-өлшеу құралдарының, аспаптар мен құрылғылардың нысаны мен қолдану ережесін;
тастардың параметрлерін техникалық бақылау ережесін;
тастар дайындалатын минералдардың негізгі физикалық қасиеттерін;
сағат бетін өңдеу формаларын;
қолданылатын абразивтік материалдардың, жұмсартушы және салқындатушы ерітінділердің қасиеттерін және олардың өңделетін беттерді жылтыратып тегістеу процесі мен бұдырлығына әсер ету тиімділігін;
коникалық оймаларды жылтыратып тегістеуге арналған түрлі байламдар мен алмазды бұрғыдағы алмазды шпилькалардың сапасын тексеру әдістерін;
жылтыратып тегістеу операциясына дейін және одан кейін дайындамаларға қойылатын техникалық талаптарды;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
166. Жұмыс үлгілері:
1) тұтас саңылауы бар корунд тастар дайындамасы - орталықсыз тегістеп жылтырату;
2) тастар мен втулка ұштарының, салмаларының агат дайындамалары-орталықсыз тегістеп жылтырату;
3) агаттан, кварцтен және яшмадан жасалған пазды, тегіс және призмалы жастықшалар дайындамалары - беттері мен қыр шеттерін тегістеп жылтырату;
4) тастар мен втулкалардың, өкшеліктер тастарының цилиндрлі салмалы агат дайындамалары - беттерін тегістеп жылтырату.
68-параграф. Тастарды жылтыратып тегістеуші, 4-разряд
167. Жұмыс сипаттамасы:
ерекше күрделі сағат және техникалық тастардың беттері мен фасонды беттерін 6-7-квалитеттер шегі бойынша "Rz 6,3 - Rz 0,8" қабат бұдырлығымен жылтыратып тегістеу;
сағаттар мен техникалық тастардағы сфериялық және коникалық дәл оймаларды арнаулы шлифтеу станоктарда, жартылай автоматтар мен автоматтарда 7-квалитет шегі бойынша "Rz 0,4 – Rz 0,005" қабат бұдырлығымен жылтыратып тегістеу;
пайдаланылатын жабдықты реттеу;
тас сынамаларын алу, сынама мөлшерін анықтату, статистикалық бақылау картасын толтыру.
168. Мыналарды:
арнаулы станоктардың жартылай автоматтар мен автоматтардың кинематикалық схемаларын, дәлдігін тексеру және реттеу ережесін;
қолданылатын бақылау-өлшеу құралдарының, әмбебап және арнаулы құрылғылардың құрылымын;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
169. Жұмыс үлгілері:
1) балансты корунд тастар - сфериялық бетін тегістеп жылтырату (сфера айналмасы);

шлифование точных сферических и конических углублений в камнях часовых и технических с допуском по 8-9 квалитетам с шероховатостью поверхностей "Rz 3,2 - Rz 0,4" на специальных шлифовальных станках и автоматах;
подналадка используемого оборудования;
проверка размеров и качества обработки камней с применением контактных и оптических измерительных инструментов и приборов.
165. Должен знать:
устройство, принцип действия специальных шлифовальных станков и автоматов;
назначение и правила применения контрольно-измерительных инструментов, приборов, приспособлений;
методы технического контроля параметров камней;
основные физические свойства минералов, из которых изготавливаются камни;
формы обработки поверхностей;
свойства применяемых абразивных материалов, смачивающих и охлаждающих жидкостей и их влияние на эффективность процесса шлифования и шероховатость обрабатываемых поверхностей;
методы проверки качества алмазоносных шпилек на различных связках и алмазных сверл для шлифования конических углублений;
технические требования, предъявляемые к заготовкам до и после выполнения операции шлифования;
основные сведения о параметрах обработки.
166. Примеры работ:
1) заготовки корундовых камней со сквозными отверстиями- бесцентровое шлифование;
2) заготовки агатовые наконечников накладных камней, втулок-бесцентровое шлифование;
3) заготовки из агата, кварцита и яшмы подушек с пазом, подушек плоских и призм - шлифование плоскостей и боковых граней;
4) заготовки агатовые цилиндрические накладных камней, втулок, подпятников - шлифование плоскостей.
Параграф 68. Шлифовщик камней, 4 разряд
167. Характеристика работ:
шлифование плоскостей и фасонных поверхностей особо сложных часовых и технических камней с допуском по 6-7 квалитетам с шероховатостью поверхностей "Rz 6,3 - Rz 0,8";
шлифование сложных сферических и конических углублений в часовых и технических камнях с допуском по 7 квалитету с шероховатостью поверхностей "Rz 0,4 - Rz 0,005" на специальных шлифовальных станках, полуавтоматах и автоматах;
наладка используемого оборудования;
взятие проб камней, определение размеров пробы, заполнение карт статистического контроля.
168. Должен знать:
кинематические схемы, способы проверки на точность и правила наладки специальных шлифовальных станков, полуавтоматов и автоматов;
устройство применяемого контрольно-измерительного инструмента, универсальных и специальных приспособлений;
основные сведения о параметрах обработки.
169. Примеры работ:
1) камни корундовые балансовые - шлифование сферической поверхности (закатка сферы);

2) импультсты корунд тастар - тегістеп жылтырату және сегмент бетін жұқа тегістеп жылтырату;
3) сыртқы контуры сымда тегістелгеннен кейінгі тұтас саңылауы бар корунд тастар - сыртқы контуры бойынша жеткеру (түпкілікті өңдеу);
4) амортизациялық құрылғысы бар сағаттарға арналған салма корунд тастар - сыртқы контуры бойынша жеткеру (түпкілікті өңдеу);
5) тұтас саңылауы бар корунд тастар-саңылауды жұқалап тегістеп жылтырату, кірме оқ пішіндес фасканы жеткізу;
6) корунд палеттер - беттері мен қыр шеттерін тегістеп жылтырату;
7) корунд және агат өкшеліктер-коникалық оймаларды тегістеп жылтырату.
69-параграф. Тастарды тесуші, 1-разряд
170. Жұмыс сипаттамасы:
шыныны, "Моос" шкаласы бойынша қаттылығы 4 дейінгі жарамды тастарды бұрғылау станоктарында арнаулы эмульсияларды қолданып, бақылау-өлшеу құралымен өлшей отырып тесіп бұрғылау.
171. Мыналарды:
бұрғылау станогының құрылымы туралы негізгі мәліметтерді;
шынының және жарамды тастардың қасиеттерін;
қолданылатын бақылау-өлшеу және кесу құралын қолдану ережесін білуге тиіс.
70-параграф. Тастарды тесуші, 2-разряд
172. Жұмыс сипаттамасы:
"Моос" шкаласы бойынша қаттылығы 4 жоғары жарамды тастарды, сондай-ақ жартылай бағалы және бағалы тастарды зергерлік бұйымдар үшін тесіп бұрғылау.
173. Мыналарды:
бұрғылау станогының принципін;
бағалы және жартылай бағалы тастардың қасиеттерін;
бұрғыға алмаз ұнтағын салу ережесін;
тастарды тесіп бұрғылау және одан да кейінгі сапасын белгілеу тәсілін;
алмаз ұнтағын үнемді пайдалану тәсілдерін;
тастарды дайындауға қойылатын техникалық талаптарды;
қолданылатын абразивтер мен эмульсиялардың құрамын білуге тиіс.
71-параграф. Тастарды тесуші, 3-разряд
174. Жұмыс сипаттамасы:
арнаулы құрылғыларға арналған техникалық тастар дайындамасында диаметрі 1 миллиметрден артық тұтас тесіктерді көп шпиндельді бұрғылап тесу станоктары мен жартылай авттоматтарда тесу, оларды реттемелу;
алмазды суспензия дайындау;
бұрғылап тесу станоктары мен жартылай авттоматтар шпиндельдеріне диаметрі 0,06 миллиметрден артық бұрғыларды бекіту және салыстырып тексеру;
тасы бар бұрғылар мен тас ұстағышты шпиндельдерді станоктар мен жартылай авттоматтарға орнату;
станоктардағы тас ұстағыштарды ауыстыру;
бұрғылау барысында тозған бұрғыларды ауыстыру.
175. Мыналарды:
бұрғылап тесу станоктары мен жартылай авттоматтардың құрылымы мен реттемелеу тәсілдерін;
шпиндельдер мен тас ұстағыштардың осін дәл орталықтандыру әдістерін;
техникалық тас дайындамаларына қойылатын техникалық талаптарды;
бұрғылар мен тас жапсырмаларын тас ұстағыштарға бекіту үшін қолданылатын желімдеуіш заттардың құрамы мен қасиеттерін;
бақылау-өлшеу құралының, арнаулы құрылғылардың нысанын және оларды қолдану ережесін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.

2) камни корундовые импульсные - шлифование и тонкое шлифование плоскости сегмента;
3) камни корундовые часовые со сквозными отверстиями после шлифования наружного контура на проволоке - доводка по наружному контуру;
4) камни корундовые накладные для часов с амортизационным устройством - доводка (окончательная обкатка) по наружному контуру;
5) камни корундовые часовые со сквозными отверстиями - тонкое шлифование (располировка) отверстий, наведение заходной пулевидной фаски;
6) палеты корундовые - тонкое шлифование плоскостей и боковых граней;
7) подпятники корундовые и агатовые-шлифование конических углублений.
Параграф 69. Сверловщик камней, 1 разряд
170. Характеристика работ:
сверление стекла, поделочных камней, имеющих твердость до 4 по шкале "Мооса" на сверлильных станках с применением специальных эмульсий и промером контрольно-измерительным инструментом.
171. Должен знать:
основные сведения об устройстве сверлильного станка;
свойства стекла и поделочных камней;
правила применения используемого контрольно-измерительного и режущего инструмента.
Параграф 70. Сверловщик камней, 2 разряд
172. Характеристика работ:
сверление поделочных камней, имеющих твердость свыше 4 по шкале "Мооса", а также полудрагоценных и драгоценных камней для ювелирных изделий.
173. Должен знать:
принцип действия сверлильного станка;
свойства драгоценных и полудрагоценных камней;
правила заправки сверла алмазным порошком;
способы определения качества камней до и после сверления;
способы экономного расходования алмазного порошка;
технические требования, предъявляемые к изготовлению камней;
состав применяемых абразивов и эмульсий.
Параграф 71. Сверловщик камней, 3 разряд
174. Характеристика работ:
сверление сквозных отверстий диаметром свыше 0,1 миллиметра в заготовках технических камней для специальных изделий на многошпиндельных сверлильных станках и полуавтоматах, их под-наладка;
приготовление алмазоносной суспензии;
крепление и выверка сверл диаметром свыше 0,06 миллиметров шпинделях сверлильных станков и полуавтоматов;
установка шпинделей со сверлами и камне-держателей с камнями в станки и полуавтоматы;
смена на станках камне-держателей с камнями;
замена в процессе сверления изношенных сверл.
175. Должен знать:
устройство и способы под-наладки сверлильных станков и полуавтоматов;
методы точного центрирования осей шпинделей и камне-держателей;
технические требования, предъявляемые к заготовкам технических камней;
состав и свойства склеивающих веществ, применяемых для крепления сверл и наклейки камней на камне-держатели;
назначение и правила применения контрольно-измерительного инструмента, специальных приспособлений;
основные сведения о параметрах обработки.

72-параграф. Тастарды тесуші, 4-разряд
176. Жұмыс сипаттамасы:
арнаулы құрылғыларға арналған техникалық тастар дайындамасында диаметрі 0,1 миллиметрге дейінгі тұтас тесіктерді көп шпиндельді бұрғылап тесу станоктары мен жартылай авттоматтарда тесу, оларды реттемелу;
бұрғылап тесу станоктары мен жартылай авттоматтар шпиндельдеріне диаметрі 0,06 миллиметрден артық бұрғыларды бекіту және салыстырып тексеру.
177. Мыналарды:
түрлі үлгідегі бұрғылап тесу станоктары мен жартылай авттоматтардың кинематикасын, олардың дәлдігін тексеру ережесін және оларды реттеу тәсілдерін;
тастарды жапсыру сапасын бақылау ережесін;
алмазды суспензияның оңтайлы құрамын және оны дайындау тәсілдерін;
бақылау-өлшеу құралының, арнаулы құрылғылардың құрылымын;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
73-параграф. Тастарды іріктеуші, 3-разряд
178. Жұмыс сипаттамасы:
корунд және агат приборлық тастарына түрлі үлгідегі станокта алмаз жеткізушімен және алмазды құралмен сфериялық және коникалық ойықтарды іріктеу;
тастарды шекті 8-9- квалитеттер бойынша "Rz 3,2 - Rz 0,4" қабат бұдырлығымен өңдеу;
арнаулы станоктар мен автоматтарды шамалы реттемелеу;
тастардың өңделу мөлшері мен сапасын контактілік және оптикалық құралдарды, бақылау-өлшеу құралын пайдалана отырып тексеру.
179. Мыналарды:
қызмет көрсетілетін станоктер мен автоматтардың құрылымы туралы негізгі мәліметтерді, олардың әрекет ету принциптері мен шамалы реттеу тәсілдерін;
бақылау-өлшеу құралы мен аспаптарының құрылымын;
тастар жасалатын материалдардың физикалық қасиеттерін;
түрлі байламдардағы алмаз шпилькалар мен коникалық ойықтарды іріктеуге арналған алмаз бұрғының сапасын тексеру әдістерін;
дайындамаларға іріктеуші орындайтын операцияға дейін және одан кейін қойылатын талаптарды;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
180. Жұмыс үлгілері:
1) корунд немесе агат төлкелер - майсауыт іріктеу;
2) корунд немесе агат табантіреулер-түрлі радиустағы бір-бірімен қосарланған сферикалық ойықтарды іріктеу.
74-параграф. Тастарды іріктеуші, 4-разряд
181. Жұмыс сипаттамасы:
корунд және агаттан жасалған сағат тастарына іріктеуші станоктар мен автоматтарда сфериялық және коникалық ойықтарды іріктеу;
тастарды шекті 7 квалитет бойынша "Rz 0,4 - Rz 0,05" қабат бұдырлығымен өңдеу;
майсауыт мөлшерін бақылау нәтижесі бойынша құралдың тозуын қалпына келтіру үшін станоктер мен автоматтарды кезеңдік реттемелеу;
тастардың сынамасын алу, сынама мөлшерін анықтау, статистикалық бақылау картасын толтыру.
182. Мыналарды:
сағат астарындағы ойықтарды іріктеу ережесін және олардың мөлшерін бақылау әдістерін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді;
іріктеу станоктер мен автоматтардың жұмыс принципін, құрылымын, оларды реттемелеудің тәсілдерін білуге тиіс.

Параграф 72. Сверловщик камней, 4 разряд
176. Характеристика работ:
сверление сквозных отверстий диаметром до 0,1 миллиметра в заготовках технических камней для специальных изделий на многошпиндельных сверлильных полуавтоматах и автоматах, их наладка;
крепление и выверка сверл диаметром свыше 0,06 миллиметров в шпинделях сверлильных полуавтоматов и автоматов.
177. Должен знать:
кинематику, правила проверки на точность и способы наладки сверлильных полуавтоматов и автоматов различных типов;
правила контроля качества наклейки камней;
оптимальный состав и способы приготовления алмазоносной суспензии;
устройство контрольно-измерительного инструмента и специальных приспособлений;
основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 73. Выборщик камней, 3 разряд
178. Характеристика работ:
выборка сферических и конических углублений в приборных камнях из корунда и агата на станках различных типов алмазоносным и алмазным инструментом;
обработка камней с допуском по 8-9 квалитетам с шероховатостью поверхностей "Rz 3,2 - Rz 0,4";
подналадка специальных станков и автоматов;
проверка размеров и качества обработки камней с применением контактных и оптических приборов и контрольно-измерительного инструмента.
179. Должен знать:
устройство, принцип действия и способы подналадки обслуживаемых станков и автоматов;
устройство контрольно-измерительного инструмента и приборов;
основные физические свойства материалов, из которых изготовляются камни;
методы проверки качества алмазоносных шпилек на различных связках и алмазных сверл для выборки конических углублений;
технические требования, предъявляемые к заготовкам до и после выполняемой выборщиком операции;
основные сведения о параметрах обработки.
180. Примеры работ:
1. втулки корундовые или агатовые - выборка масленки;
2. подпятники корундовые или агатовые - выборка двух сопряженных друг с другом сферических углублений различных радиусов.
Параграф 74. Выборщик камней, 4 разряд
181. Характеристика работ:
выборка сферических и конических углублений в часовых камнях из корунда и агата на выборочных станках и автоматах;
обработка камней с допуском по 7 квалитету с шероховатостью поверхностей "Rz 0,4 - Rz 0,05";
периодическая подналадка станков и автоматов для компенсации износа инструмента по результатам контроля размеров масленки;
взятие проб камней, определение размеров пробы, заполнение карт статистического контроля.
182. Должен знать:
правила выборки углублений в часовых камнях и методы контроля их размеров;
основные сведения о параметрах обработки;
принцип работы, устройство и способы подналадки выборочных станков и автоматов.

183. Жұмыс үлгілері:
1) корунд сағаттық тастары: барлық мөлшердегі агренаждық және баланстық - майсауытын іріктеу;
2) корунд немесе агат табантіреулер - түрлі радиустағы бір-бірімен қосарланған сферикалық ойықтарды іріктеу.
75-параграф. Техникалық тастарды желімдеуші, 1-разряд
184. Жұмыс сипаттамасы.
инелердің корунд салмасын сақина тесігіне қолмен пинцеттің және предметтік шынының көмегімен желімдеу.
185. Мыналарды:
инелердің корунд салмасы мен сақина тесігінің мөлшерін;
қолданылатын желімнің қасиеттерін;
корунд салмасын сақина тесігіне желімдеу сапасына қойылатын техникалық талаптарды;
желімдеу сапасын тексеру тәсілдерін білуге тиіс.
76-параграф. Техникалық тастарды желімдеуші, 2-разряд
186. Жұмыс сипаттамасы:
корунд тастарының дайындамаларын эмаль шликерімен желімдеу;
эмальді шар диірменде ұнтақтау және тарту;
эмаль ұнтағының гранулометриялық құрамын тексеру және анықтау;
эмаль шликерін белгілі бір пропорцияларда жасау;
эмальды кептіру және балқыту;
эмальды плавик қышқылында еріту.
187. Мыналарды:
эмальды шар диірменде тарту процесін;
эмаль ұнтағының гранулометриялық құрамын анықтау әдістерін;
плавик қышқылының техникалық шарттарын, оның химиялық қасиетін және силикатқа, корундке, парафинге және басқа да материалдарға әсерін;
тас дайындамаларын онда жуу тәсілдерін;
сағат тастарының дайындамаларын жабуға арналған эмаль шликерінің құрамын;
эмальді кептіру және балқыту режимін білуге тиіс.
77-параграф. Техникалық тастарды жылтыратушы, 2-разряд
188. Жұмыс сипаттамасы:
сағат және техникалық тастарды түрлі жылтырату станоктерінде алмаздың, темір қышқылының және хром қышқылының микроұнтақтарымен, жұмсақ және жартылай қатты жылтыратушы, түрлі жұмсартушы және салқындатушы ерітінділерді қолдана отырып шекті 8-9 квалитеттер бойынша "Rz 0,8" қабат бұдырымен жылтырату;
түрлі үлгідегі жылтырату станоктарын реттеу және жұмысқа дайындау;
станоктарға жылтыратқыштар мен құрылғыларды өңделетін тастармен орнату;
абразивті суспензияларды, жұмсартушы және салқындатушы ерітінділерді дайындау және беру;
жылтырату процесінде тас бетінің мөлшерін және өңдеу сапасын бақылау.
189. Мыналарды:
қызмет көрсетілетін жылтырату станоктарының құрылымын, жұмыс принципін және реттеу әдістерін;
сағат пен техникалық тастар әзірленетін минералдардың негізгі физикалық қасиеттерін;
жылтырату ұнтақтарының қасиеттерін;
дайындамалар мен дайын тастарға қойылатын техникалық талаптарды;
қолданылатын абразивтік материалдардың, жылтыратқыш үлгілерінің, жұмсартушы және салқындатушы ерітінділердің өңделетін қабаттың сапасына әсерін;
өңделген қабаттың сапасын бақылау әдістерін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.

183. Примеры работ:
1) камни корундовые часовые: агренажные и балансовые всех размеров - выборка масленки;
2) подпятники и втулки корундовые или агатовые - выборка конических или сферических углублений.
Параграф 75. Склейщик технических камней, 1 разряд
184. Характеристика работ:
вклеивание корундовых вставок игл в отверстия оправок вручную при помощи пинцета и предметного стекла.
185. Должен знать:
размеры корундовых вставок игл и отверстий в оправках;
свойства применяемых клеев;
технические требования, предъявляемые к качеству вклеивания корундовых вставок в оправки;
способы проверки качества вклеивания.
Параграф 76. Склейщик технических камней, 2 разряд
186. Характеристика работ:
склеивание заготовок корундовых камней шликером эмали;
дробление и помол эмали на шаровой мельнице;
проверка и определение гранулометрического состава порошка эмали;
составление в определенных пропорциях шликера эмали;
сушка и оплавление эмали;
растворение эмали в плавиковой кислоте.
187. Должен знать:
процесс помола эмали на шаровой мельнице;
методы определения гранулометрического состава порошка эмали;
технические условия на плавиковую кислоту, ее химические свойства и степень воздействия на силикаты, корунд, воск, парафин и иные материалы;
пособы промывки в ней заготовок камней;
состав шликера эмали, применяемого для покрытия заготовок часовых камней;
режимы сушки и оплавления эмали.
Параграф 77. Полировщик технических камней, 2 разряд
188. Характеристика работ:
полирование поверхностей часовых и технических камней с допуском по 8-9 квалитетам с шероховатостью поверхностей "Rz 0,8" на полировальных станках различных типов микропорошками алмаза, окиси железа и окиси хрома с применением мягких и полутвердых полировальных и различных смачивающих и охлаждающих жидкостей;
наладка и подготовка к работе полировальных станков различных типов;
установка на станках полировальников и приспособлений с обрабатываемыми камнями;
подготовка и подача абразивных суспензий, смачивающих и охлаждающих жидкостей;
проверка размеров и качества обработки поверхностей камней в процессе полирования.
189. Должен знать:
устройство, принцип действия и способы наладки обслуживаемых полировальных станков;
основные физические свойства минералов, из которых изготовляются часовые и технические камни;
свойства полировальных порошков;
технические требования, предъявляемые к заготовкам и готовым камням;
влияние применяемых абразивных материалов, типов полировальников, смачивающих и охлаждающих жидкостей на качество обрабатываемых поверхностей;
методы контроля качества обработанных поверхностей;
основные сведения о параметрах обработки.

190. Жұмыс үлгілері:
1) агат втулкалар - бетін жылтырату;
2) агат жіп өткізгіш көздері - сфераны және паз бетін жылтырату;
3) жабдықтарға арналған салмалы агат тастар мен тегіс жастықшалар - беттерін жылтырату;
4) коникалық және сфериялық агат ұштар - жұмысшы бетін жылтырату;
5) агат таяқшалар - цилиндрлік бетін жылтырату;
6) агаттан, кварциттен және яшмадан жасалған пазды жастықшалар - пазбетін жылтырату.
78-параграф. Техникалық тастарды жылтыратушы, 3-разряд
191. Жұмыс сипаттамасы:
сағат және техникалық тастардың беті мен фасонды қабатын түрлі жылтырату станоктері жартылай автоматтарда алмаздың, темір қышқылының және хром қышқылының микроұнтақтарымен, қатты және жұмсақ жылтыратушы, түрлі жұмсартушы және салқындатушы ерітінділерді қолдана отырып шекті 7-8 квалитеттер бойынша "Rz 0,4 - Rz 0,2"қабат бұдырымен жылтырату;
түрлі үлгідегі жылтырату станоктары мен жартылай автоматтарды реттеу және жұмысқа дайындау;
тастарды өңдеудің мөлшері мен сапасын контактілі және оптикалық аспаптар мен бақылау-өлшеу құралдарын пайдалана отырып тексеру.
192. Мыналарды:
қызмет көрсетілетін жылтырату станоктары мен жартылай автоматтардың құрылымын, жұмыс принципін және реттеу әдістерін;
сағат пен техникалық тастар әзірленетін минералдардың негізгі физикалық қасиеттерін;
алмаз бен жылтырату ұнтақтарының қасиеттерін;
тастарды құрылғыға жапсыру сапасына қойылатын техникалық талаптарды;
жылтыратқышпен құрылғылардың сапасын анықтау әдістерін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
193. Жұмыс үлгілері:
1) агат втулкалар - тесіктерін жылтырату;
2) балансты корунд тастар - сфераны фаскі түсіре отырып жылтырату;
3) импульсті корунд тастар-сегмент пен сыртқы щеттер тегістіктерін жылтырату;
4) сағаттардың амортизациялы балансына арналған салмалы корунд тастар-цилиндрлі бетін жылтырату;
5) сағаттардың және аспаптардың цилиндрлі корунд тастары-коникалық және сферикалық оймаларды жылтырату;
6) корунд және агат өкшеліктер - паз бетін жылтырату;
7) таразыларға арналған корунд және агат призмалар - ұстара ұштарын жылтырату.
79-параграф. Техникалық тастарды жылтыратушы, 4-разряд
194. Жұмыс сипаттамасы:
сағат және техникалық тастардың беті мен фасонды қабатын түрлі жылтырату автоматтары мен жартылай автоматтарда алмаз микроұнтақтарымен, қатты және жартылай қатты және жұмсақ жылтыратушы, жұмсартушы және салқындатушы түрлі ерітінділерді қолдана отырып шекті 6-7-квалитеттер бойынша "Rz 0,1 - Rz 0,05" қабат бұдырымен жылтырату;
барлық үлгідегі жылтырату автоматтары мен жартылай автоматтарды реттеу және жұмысқа дайындау.

190. Примеры работ:
1) втулки агатовые - полирование плоскостей;
2) глазки агатовые ните-водителей - полирование сферы и поверхности паза;
3) камни агатовые накладные для приборов и подушки плоские-полирование плоскостей;
4) наконечники агатовые конические и сферические- полирование рабочей поверхности;
5) палочки агатовые - полирование цилиндрической поверхности;
6) подушки из агата, кварцита и яшмы с пазом- полирование поверхностей паза.
Параграф 78. Полировщик технических камней, 3 разряд
191. Характеристика работ:
полирование плоскостей и фасонных поверхностей часовых и технических камней с допуском по 7-8 квалитетам с шероховатостью поверхностей "Rz 0,4 - Rz 0,2" на полировальных станках различных типов микропорошками алмаза, окиси железа и окиси хрома с применением твердых и мягких полировальников и различных смачивающих и охлаждающих жидкостей;
подналадка и подготовка к работе полировальных станков и полуавтоматов различных типов;
проверка размеров и качества обработки камней с применением контактных и оптических приборов и контрольно-измерительного инструмента.
192. Должен знать:
устройство, принцип действия и способы наладки обслуживаемых полировальных станков и полуавтоматов;
основные физические свойства минералов, из которых изготавливаются часовые и технические камни;
свойства алмазных и полировальных порошков;
технические требования, предъявляемые к качеству наклейки камней на приспособления;
методы определения качества полировальников и приспособлений;
основные сведения о параметрах обработки.
193. Примеры работ:
1) втулки агатовые - полирование отверстий;
2) камни корундовые балансовые - полирование сферы с наведением фаски;
3) камни корундовые импульсные - заполирование кромок плоскостей сегмента и торцовых кромок;
4) камни корундовые накладные для амортизированного баланса часов - полирование цилиндрической поверхности;
5) камни корундовые цилиндрические часовые и приборные - полирование плоскостей;
6) подпятники корундовые и агатовые - полирование конических и сферических углублений;
7) призмы для весов агатовые и корундовые - полирование граней лезвия.
Параграф 79. Полировщик технических камней, 4 разряд
194. Характеристика работ:
полирование плоскостей и фасонных поверхностей часовых и технических камней с допуском по 6-7 квалитетам и с шероховатостью поверхностей "Rz 0,1 - Rz 0,05" на полировальных автоматах и полуавтоматах различных типов микропорошками алмаза с применением твердых, полутвердых и мягких полировальников и различных смачивающих и охлаждающих жидкостей;
наладка и подготовка к работе полировальных полуавтоматов и автоматов всех типов.

195. Мыналарды:
барлық үлгідегі жылтырату автоматтары мен жартылай автоматтардың құрылымын, жұмыс принципін және реттеу әдістерін;
өңделетін минералдардың негізгі физикалық қасиеттерін;
орындалатын операциядан кейін дайындамалар мен дайын тастарға қойылатын техникалық талаптарды;
тастардың берілген диаметрдегі тесік нысанының дұрыс формасын алу әдісін білуге тиіс;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
196. Жұмыс үлгілері:
1) импульсты корунд тас дайындамалары-цилиндрлік бетін және сегмент тегістігін жылтырату;
2) балансты және агренажды корунд тастар дайындамалары - тегіс бетін және саңылауды жылтырату;
3) корунд палеттер дайындамалары - беттерін жылтырату;
4) тұтас тесігі бар корунд сағаттар мен втулкалардың дайындамалары - саңылаудың жылтырын кетіру және жылтырату;
5) импульсті корунд тастар-сегмент пен сыртқы щеттер тегістіктерін жылтырату;
6) сағаттың және втулканың корунд тастары-саңылау мен сыртқы щеттер тегістіктерін жылтырату;
7) корунд палеттер-импульстік беттерін жылтырату;
8) кратері ұшының дөңгелету 0,1 миллиметрге дейін радиусы бар, когникалық корунд өкшеліктер - коникалық оймаларды жылтырату.
80-параграф. Тіс фрезерлеу автоматтары мен жартылай автоматтарын реттеуші, 4-разряд
197. Жұмыс сипаттамасы:
тіс фрезерлеу автоматтары мен жартылай автоматтарын сағат бөлшектеріндегі ұсақ модульдердің тістерін 5 дәлдік деңгейі бойынша кесу үшін реттеу;
өңдеу және кесу режимдерінің кезектілігін белгілеу;
кесетін және өлшейтін құралды, аспаптар мен айлабұйымдарды технологиялық және нұсқамалық карталар бойынша іріктеу;
кесетін құралды, құрылғыларды және өңделетін бөлшектерді индикатор бойынша тексере отырып орнату;
станоктерді жөндеуге қатысу.
198. Мыналарды:
қызмет көрсететін автоматтар мен жартылай автоматтардың құрылымын;
олардың дәлдігін тексеру ережесін;
кесуші құралдың геометриясын;
әмбебап және арнаулы құрылғылар мен құралдардың, күрделі бақылау-өлшеу құралының құрылымын және қолдану ережесін;
орындалатын жұмыс шегіндегі металлдар технологиясын;
шестерняларды іріктеу ережесін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
81-параграф. Тіс фрезерлеу автоматтары мен жартылай автоматтарын реттеуші, 5-разряд
199. Жұмыс сипаттамасы:
тіс фрезерлеу автоматтары мен жартылай автоматтарын сағат бөлшектеріндегі ұсақ модульдердің тістерін 4 дәлдік деңгейі бойынша кесу үшін реттеу;
кесетін және өлшейтін құралды, арнаулы айлабұйымдарды түрлі тегістіктерде тексере отырып орнату.
200. Мыналарды:
қызмет көрсететін автоматтар мен жартылай автоматтардың құрылымын және кинематикалық схемасын;
оларды реттеу және дәлдігін тексеру ережесін;
арнаулы құрылғылар мен құралдардың, бақылау-өлшеу құралының конструктивтік ерекшелігін;
кесетін құралдың геометриясын және оны қайрау мен орнату ережесін;
тісті ілмектеу элементтері мен оларды бақылау әдістерін білуге тиіс.

195. Должен знать:
устройство, принцип действия и способы наладки полировальных полуавтоматов и автоматов всех типов;
основные физические свойства обрабатываемых минералов;
технические требования, предъявляемые к заготовкам и готовым камням после выполняемой операции;
приемы получения правильной формы оливированного отверстия камней заданного диаметра;
основные сведения о параметрах обработки.
196. Примеры работ:
1) заготовки корундовых импульсных камней-полирование цилиндрической поверхности и плоскости сегмента;
2) заготовки корундовых балансовых и ангренажных камней- полирование плоскости и отверстия;
3) заготовки корундовых палет - полирование плоскостей;
4) заготовки корундовых часовых камней со сквозными отверстиями и втулок - располирование и полирование отверстий;
5) камни корундовые импульсные - полирование плоскости сегмента;
6) камни корундовые часовые и сквозные и втулки корундовые-заполирование кромок отверстий и наружных кромок;
7) палеты корундовые-полирование и заполирование импульсных поверхностей;
8) подпятники корундовые конические, имеющие радиус закругления вершины кратера до 0,1 миллиметра - полирование конических углублений.
Параграф 80. Наладчик зубофрезерных автоматов и полуавтоматов, 4 разряд
197. Характеристика работ:
наладка зубо-фрезерных автоматов и полуавтоматов для нарезания зубьев мелких модулей на деталях часов по 5 степени точности;
установление последовательности обработки и режимов резания;
подбор режущего и измерительного инструмента, приборов и приспособлений по технологической и инструкционной картам;
установка приспособлений, режущего инструмента и обрабатываемых деталей с выверкой по индикатору;
участие в ремонте станков.
198. Должен знать:
устройство обслуживаемых зубо-фрезерных автоматов и полуавтоматов;
правила проверки их на точность;
геометрию режущего инструмента;
устройство и правила применения универсальных и специальных приспособлений и приборов, сложного контрольно-измерительного инструмента;
основы технологии металлов в пределах выполняемой работы;
правила подбора шестерен;
основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 81. Наладчик зубофрезерных автоматов и полуавтоматов, 5 разряд
199. Характеристика работ:
наладка зубо-фрезерных автоматов и полуавтоматов для нарезания зубьев мелких модулей на деталях часов по 4 степени точности;
установка режущего инструмента, специальных приспособлений с выверкой в различных плоскостях.
200. Должен знать:
устройство и кинематические схемы обслуживаемых зубо-фрезерных автоматов и полуавтоматов;
правила наладки и проверки их на точность;
конструктивные особенности специальных приспособлений и контрольно-измерительных приборов;
геометрию режущего инструмента, правила его заточки и установки;
элементы зубчатого зацепления и методы их контроля.

82-параграф. Тіс фрезерлеу автоматтары мен жартылай автоматтарын реттеуші, 6-разряд
201. Жұмыс сипаттамасы:
тіс фрезерлеу автоматтары мен жартылай автоматтарын сағат бөлшектеріндегі ұсақ модульдердің тістерін 3 дәлдік деңгейі бойынша кесу үшін реттеу;
кесетін және өлшейтін құралды, арнаулы құрылғыларды түрлі тегістіктерде тексере отырып орнату;
қызмет көрсетілетін жабдықты реттеу кезінде қажетті есептерді орындау.
202. Мыналарды:
қызмет көрсететін автоматтар мен жартылай автоматтардың құрылымын және кинематикалық схемасын;
оларды реттеу және дәлдігін тексеру ережесін;
арнаулы құрылғылар мен құралдардың, бақылау-өлшеу құралының құрылымын;
қызмет көрсететін жабдықтың жұмыс режимін;
металл кесу теориясының негіздерін білуге тиіс.
83-параграф. Үстелге қойылатын станоктар мен престерді реттеуші, 4-разряд
203. Жұмыс сипаттамасы:
құрастыру бірліктерінің мөлшері мен отырғызылуын 8-9-квалитеттер бойынша сақтай отырып орындайтын бір үлгідегі үстелге қойылатын токар, фрезер, бұрғылау, резьба кесетін, тегістейтін, жылтырататын станоктерді, престер мен құрылғыларды реттеу;
станоктерді, пресстер мен құрылғыларды жұмысқа дайындау;
ақауларын жою;
оларды қажетті мөлшерге реттеу;
кесетін құралдар мен пуансондарды қайрау және орнату;
бақылау-өлшеу құралдарын ыңғайлау.
204. Мыналарды:
қызмет көрсететін станоктерді, престер мен құрылғылардың құрылымын, оларды реттеу және дәлдігін тексеру ережесін;
құрылғылардың құрылымын және оларды қолдану ережесін;
бақылау-өлшеу құралдарын қолдану шарттарын;
өңделетін материал мен ресстерде престелетін бөлшектерге орай құралды қолдану жағдайларын;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
84-параграф. Үстелге қойылатын станоктар мен престерді реттеуші, 5-разряд
205. Жұмыс сипаттамасы:
тілдер мен циферблаттарға баспа түсіруге арналған, үстелге қойылатын барлық үлгідегі металл кесуші жартылай автоматтар мен құрастыру бірліктерінің мөлшері мен отырғызылуын 6-7-квалитеттер бойынша сақтай отырып орындайтын түрлі үлгідегі үстелге қойылатын престерді реттеу;
өңдеу және престеу режимін белгілеу.
206. Мыналарды:
үстелге қойылатын барлық үлгідегі металл кесуші станоктер мен престердің конструктивтік ерекшеліктерін және дәлдігін тексеру ережесін;
жабдықтың жұмыс режимін анықтамалар мен паспорттары бойынша анықтау ережесін;
қызмет көрсететін жабдықты реттеу әдісін;
металл кесу теориясының негіздерін;
дайындалатын бөлшектер мен құрастыру бірліктеріне қойылатын техникалық талаптарды білуге тиіс.
85-параграф. Фольганы өңдеуші, 3-разряд
207. Жұмыс сипаттамасы:
ірі габаритті балансты және маятникті сағаттар мен қоңыраулы сағаттар циферблаттарында қарапайым белгілерді (циферблат нүктелерін, шаблондарды және тағы басқа) басу үшін үстіңгі бетін кейіннен жалтыратып өңдей отырып өңдеу, майсыздандыру;
жарық сезгіш эмульсияларды, арнаулы ерітінділерді, пасталарды, мастикаларды дайындау.

Параграф 82. Наладчик зубофрезерных автоматов и полуавтоматов, 6 разряд
201. Характеристика работ:
наладка зубо-фрезерных автоматов и полуавтоматов для нарезания зубьев мелких модулей на деталях часов по 3 степени точности;
установка режущего инструмента, специальных приспособлений с точной выверкой в различных плоскостях;
выполнение необходимых расчетов при наладке обслуживаемого оборудования.
202. Должен знать:
устройство и кинематические схемы обслуживаемых зубо-фрезерных автоматов и полуавтоматов;
правила наладки и проверки их на точность;
конструкцию универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных приборов;
режимы работы обслуживаемого оборудования;
основы теории резания металлов.
Параграф 83. Наладчик настольных станков и прессов, 4 разряд
203. Характеристика работ:
наладка однотипных настольных токарных, фрезерных, сверлильных, резьбонарезных, шлифовальных, полировальных станков, настольных прессов и приспособлений по сборке сборочных единиц с соблюдением размеров и посадок по 8-9 квалитетам;
подготовка станков, прессов и приспособлений к работе;
устранение неисправностей;
наладка и регулировка их на необходимые размеры;
заточка и установка режущего инструмента и пуансонов;
настройка контрольно-измерительных приборов.
204. Должен знать:
устройство, правила наладки и проверки на точность обслуживаемых станков и прессов;
устройство и правила применения приспособлений;
условия применения контрольно-измерительных приборов;
условия применения инструмента в зависимости от обрабатываемого материала и запрессовываемых деталей на прессах;
основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 84. Наладчик настольных станков и прессов, 5 разряд
205. Характеристика работ:
наладка настольных металлорежущих станков всех типов, настольных полуавтоматов для нанесения печати на стрелки и циферблаты и настольных прессов по сборке сборочных единиц с соблюдением размеров и посадок по 6-7 квалитетам;
установление режимов обработки и запрессовки.
206. Должен знать:
конструктивные особенности обслуживаемых настольных металлорежущих станков и прессов и правила проверки их на точность;
правила определения режимов работы оборудования по справочникам и паспортам;
приемы наладки обслуживаемого оборудования;
основы теории резания металлов;
технические требования, предъявляемые к изготовляемым деталям и сборочным единицам.
Параграф 85. Травильщик фольги, 3 разряд
207. Характеристика работ:
травление, обезжиривание фольги с последующей отделкой поверхности оксидированием и лакированием для печатания простых знаков (точек циферблатов, шаблонов и так подобное) на циферблатах крупногабаритных балансовых и маятниковых часов и будильников;
приготовление светочувствительных эмульсий и специальных растворов, паст, мастик.

208. Мыналарды:
фольганы өңдеу, майсыздандыру процестерін, фольганы жарық сезгіш эмульсиямен жабу;
оны бекіту және термоөңдеу тәсілдерін;
қышқылдармен, химикаттармен жұмыс істеу ережесі мен режимін;
арнаулы эмульсияларды, ерітінділерді, пасталарды, мастикаларды дайындау тәсілдерін білуге тиіс.
86-параграф. Фольганы өңдеуші, 4-разряд
209. Жұмыс сипаттамасы:
ірі габаритті балансты және маятникті сағаттар мен қоңыраулы сағаттардың, арнаулы уақыт құралдарының циферблаттарында күрделі белгілерді (жазуларды, суреттерді, сандарды) жоғары дәлдікпен басу үшін болат матрицаларды, шаблондарды, тарафареттерді, фольганы өңдеу, майсыздандыру.
210. Мыналарды:
фольгада суреттерді, сандарды, шкалаларды өңдеу әдісімен салу тәсілдерін;
фотобаспа бойынша өңделетін гальваникалық жабу тәсілдерін;
фольганы жарық сезгіш эмульсиямен жабу, оны бекіту және термоөңдеу тәсілдерін;
өңдеуден кейін эмульсияны кетіру тәсілдерін;
өңделетін бөлшектер фонын алудың және түрлі бояуларды түсіру тәсілдерін;
бөлшектерді ретушьтеу тәсілдерін;
қолданылатын химикаттардың қасиеттерін және олармен жұмыс істеу ережесін білуге тиіс.
87-параграф. Циферблаттарды басушы, 2-разряд
211. Жұмыс сипаттамасы:
ірі габаритті балансты және маятникті сағаттар мен қоңыраулы сағаттардың циферблаттарын трафарет бойынша басу;
трафаретті рамкаға орналастыру;
бояуды жасау;
бояуды валикпен жағу.
212. Мыналарды:
трафарет рамкаларының құрылымын;
арнаулы трафареттердің көмегімен сандар мен бөліністерді қарапайым циферблаттарда басу тәсілін;
қолданылатын бояулардың құрамын және оны жасау тәсілін білуге тиіс.
88-параграф. Циферблаттарды басушы, 3-разряд
213. Жұмыс сипаттамасы:
түрлі сағат үлгілеріне арналған циферблаттар мен шкалаларды арнаулы станоктар мен жартылай автоматтарда басу;
бояуды матрицаға көшіруге арналған желатин алмұрттарын дайындау;
бір түсті бірнеше бояудан композициялық бояу жасау;
циферблаттарды кептіру;
баспа сандар контурын тушпен және бояумен ретуштеу;
станоктар мен жабдықтарды реттемелеу.
214. Мыналарды:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымын, жұмыс істеу принципін және реттемелеу тәсілдерін;
циферблаттарды үстелге орнату тәсілін, қолданылатын бояулардың құрамын, сұрпын, қасиеттерін және оларды дайындау тәсілдерін;
матрицаларды скребпен (ракулмен) тазалау ережесін;
циферблат бетін басуға дайындау ережесін;
циферблаттарды басқаннан кейін кептіру ережесін;
баспа сандар контурын тушпен және сандарды бояумен ретуштеу ережесін және әдісін;
циферблаттарды еріткішпен және сумен жуу тәсілдерін;
қолданылатын еріткіш пен туштің қасиеттерін, сұрпын және санын;
дайын циферблаттарға қойылатын талаптарды, оларды бақылау тәсілдерін білуге тиіс.

208. Должен знать:
процессы травления и обезжиривания фольги;
способы покрытия фольги светочувствительной эмульсией, ее закрепления и термообработки;
режим работы и правила обращения с кислотами, химикатами;
способы приготовления специальных растворов, эмульсий, паст и мастик.
Параграф 86. Травильщик фольги, 4 разряд
209. Характеристика работ:
травление, обезжиривание стальных матриц, шаблонов, трафаретов, фольги с последующей отделкой поверхности оксидированием и лакированием для печатания с повышенной точностью сложных знаков (надписи, изображения, цифры) на циферблатах крупногабаритных балансовых и маятниковых часов, будильников и специальных приборов времени.
210. Должен знать:
способы получения на фольге изображений, цифр шкал, надписей методом травления;
способы гальванических покрытий, подвергающихся травлению по фотопечати;
способы покрытия фольги светочувствительной эмульсией, ее закрепления и термообработки;
способы удаления эмульсии после травления;
способы получения фона обрабатываемых деталей и нанесения различных красок;
способы ретуширования деталей;
свойства применяемых химикатов и правила обращения с ними.
Параграф 87. Печатник циферблатов, 2 разряд
211. Характеристика работ:
печатание по трафарету циферблатов крупногабаритных балансовых и маятниковых часов и будильников;
установка трафарета на рамку;
составление краски;
нанесение краски валиком.
212. Должен знать:
устройство трафаретных рамок;
способы печатания цифр и делений на простых циферблатах при помощи специальных трафаретов;
способы приготовления и состав применяемых красок.
Параграф 88. Печатник циферблатов, 3 разряд
213. Характеристика работ:
печатание циферблатов и шкал для различных типов часов на специальных станках и полуавтоматах;
изготовление желатиновых груш для перенесения краски на матрицы;
приготовление композиционных красок из нескольких одноцветных;
сушка циферблатов;
ретуширование контура печатных цифр тушью и краской;
подналадка станков и оборудования.
214. Должен знать:
устройство, принцип действия и способы подналадки обслуживаемого оборудования;
способы установки циферблатов на подставки, состав, сорта, свойства применяемых красок и способы их приготовления;
правила зачистки матриц скребком (ракелем);
правила подготовки поверхности циферблата под печатание;
правила и режимы сушки циферблатов после печатания;
правила и приемы ретуширования контура печатных цифр тушью и закраски цифр красками;
способы промывки циферблатов растворителем и водой;
свойства, сорта и количество применяемых растворителей и туши;
требования, предъявляемые к готовым циферблатам, способы их контроля.

89-параграф. Циферблаттарды басушы, 4-разряд
215. Жұмыс сипаттамасы:
сағаттар мен уақыт құралдарының барлық үлгілеріне арналған түрлі нысандағы және конструкциядағы циферблаттарды реставрациялау;
циферблаттарды күмістеуге және алтындауға дайындау;
баспа станоктарын, жартылай автоматтар мен құрылғыларды реттеу.
216. Мыналарды:
баспа станоктарының құрылымын және кинематикалық схемасын;
арнаулы құрылғылар мен жабдықтың құрылымын және қолдану жағдайларын;
циферблаттарды, дайындау үшін қолданылатын металдар мен материалдардың қасиеттерін;
дәнекер мен оның қасиетін;
баспа станоктары мен жартылай автоматтарды реттеу тәсілдерін білуге тиіс.
90-параграф. Шыныларды прессеуші, 2-разряд
217. Жұмыс сипаттамасы:
ірі габаритті балансты және маятникті сағаттар мен шағын габаритті қоңыраулы сағаттардың органикалық шынысын реттелген престер мен арнаулы құрылғыларды алдын ала қыздыра отырып қалыптау;
шыныны кесу.
218. Мыналарды:
қызмет көрсететін престердің құрылымын;
қолданылатын құрылғылар мен бақылау-өлшеу құралының нысанын және қолдану ережесін;
шынын қыздыру және суыту тәсілдері мен температуралық режимін;
шыны кептіру тәсілдерін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
91-параграф. Шыныларды прессеуші, 3-разряд
219. Жұмыс сипаттамасы:
түрлі формадағы сағат шыныларын (механикалық және электрондық механикалық қол сағаттары, қалта сағаттары мен секундомерлер) пневматикалық, гидравликалық престерде және жылытпалы пресс-потанстарда құрғақ әдіспен қалыптау;
шыныға белгі салу, кесу, штампылау, корпусқа орнату.
220. Мыналарды:
шыны дайындауға қойылатын негізгі талаптарды;
қызмет көрсететін пресстердің құрылымын;
бақылау-өлшеу құралының құрылымын және қолдану ережесін;
шынының физикалық қасиеттерін;
корпус формаларын, шыныны өңдеу (қалыптау) режимін;
өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді білуге тиіс.
92-параграф. Электрондық және кварцты сағаттарды жөндеу жөніндегі сағатшы, 3-разряд
221. Жұмыс сипаттамасы:
электрондық және кварцты сағаттардың қоректендіру элементтерін, шыныларын, корпусын, құлақшаларын, сақтандырғыштар мен басқа да бөлшектерін ауыстыру;
шнурды және штепсель айырын жөндеу және ауыстыру;
басқару кнопкаларын жөндеу, жарамсыз контактілерді жою;
сағаттардың механикалық бөлшектерін жуу және майлау.
222. Мыналарды:
электрондық және кварцты сағаттардың жұмыс принципін;
сағаттардың жекелеген элементтерінің ақауларын анықтауәдістерін;
электрондық блоктардың жекелеген элементтерінің сипаттамасын;
қоректендіру элементтері мен басқару кнопкаларының сапасыз контактілерінен туындаған ақауларды анықтау әдістерін;
сағаттардың қоректендіру элементтерін тексеруге арналған өлшеу құралдарын пайдалану ережесін;
қолданылатын құрал мен құрылғының нысанын және қолдану ережесін;
электротехника мен радиотехника негіздерін білуге тиіс.

Параграф 89. Печатник циферблатов, 4 разряд
215. Характеристика работ:
реставрация циферблатов разных форм и конструкций для всех типов часов и приборов времени;
подготовка циферблатов для серебрения и золочения;
наладка печатных станков, полуавтоматов и приспособлений.
216. Должен знать:
устройство и кинематическую схему печатных станков;
устройство и условия применения специальных приспособлений и инструмента;
свойства металлов и материалов, употребляемых для изготовления циферблатов;
припой и его свойства;
способы наладки печатных станков и полуавтоматов.
Параграф 90. Прессовщик стекол, 2 разряд
217. Характеристика работ:
формовка органического стекла крупногабаритных балансовых и маятниковых часов и малогабаритных будильников на налаженных прессах в специальных приспособлениях с предварительным подогревом;
обрезка стекла.
218. Должен знать:
устройство обслуживаемых прессов;
назначение и правила применения используемых приспособлений и контрольно-измерительного инструмента;
способы и температурный режим нагрева и охлаждения стекла;
способы сушки стекла;
основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 91. Прессовщик стекол, 3 разряд
219. Характеристика работ:
формовка сухим методом часовых стекол различных форм (стекла наручных механических и электронно-механических, карманных часов и секундомеров) на пневматических, гидравлических прессах и пресс-потансах с подогревом;
разметка, резка, штамповка стекла, установка стекла в корпус.
220. Должен знать:
технические требования, предъявляемые к изготовлению стекол;
устройство и способы применения контрольно-измерительного инструмента;
физические свойства стекол;
формы корпусов;
режимы обработки (формовки) стекол;
основные сведения о параметрах обработки.
Параграф 92. Часовщик по ремонту электронных и кварцевых часов, 3 разряд
221. Характеристика работ:
замена элементов питания, стекол, корпусов, ушек, предохранителей и иных деталей электронных и кварцевых часов;
замена и ремонт шнура и штепсельной вилки;
ремонт кнопок управления и устранение неисправных контактов;
промывка и смазка механических деталей часов.
222. Должен знать:
принцип работы электронных и кварцевых часов;
методы выявления неисправностей отдельных элементов часов;
характеристику отдельных элементов электронных блоков;
методы обнаружения неисправностей, вызванных некачественными контактами элементов питания и кнопок управления;
правила пользования измерительными приборами для проверки элементов питания часов;
назначение и правила применения используемого инструмента и приспособлений;
основы электротехники и радиотехники.

93-параграф. Электрондық және кварцты сағаттарды жөндеу жөніндегі сағатшы, 4-разряд
223. Жұмыс сипаттамасы:
сағат пен минутты көрсететін, қол және үстелге қоятын 4-қатарлы электрондық сағаттарды бөлшектеу, жөндеу, реттеу және құрастыру;
электрондық блок элементтерінің ақауларын арнаулы стендтерде анықтау және оларды жою;
сигналдық құрылғылы электр схемасындағы ақауларды жою;
электрондық сағаттардың микросхемасындағы ақауларды анықтау;
электрондық және кварцты сағаттардың жүру дәлдігін аспаптар бойынша тексеру;
уақыттың дәлдігін белгілеу.
224. Мыналарды:
қол және үстелге қоятын 4 қатарлы электрондық сағаттардың құрылымын, оларды жөндеу ерекшеліктерін;
электрондық сағат ақауларының негізгі түрлерін және оларды анықтауды, сағаттарды бөлшектеу, жөндеу мен реттеуді жүргізу реттілігі мен тәсілдерін;
қолданылатын бақылау-өлшеу аппаратурасының нысанын және қолдану ережесін;
электротехника мен радиотехника негіздерін білуге тиіс.
94-параграф. Электрондық және кварцты сағаттарды жөндеу жөніндегі сағатшы, 5-разряд
225. Жұмыс сипаттамасы:
сағат пен минут, секундты көрсететін, қол және үстелге қоятын 6-қатарлы электрондық сағаттарды бөлшектеу, жөндеу, реттеу және құрастыру;
біліктілігі анағұрлым жоғары сағатшының басшылығымен кварцты сағаттардың генераторын, резонаторын бөлшектеу, жөндеу және реттеу;
сағаттардың жүруін арнаулы стендтер мен аспаптарда демпфермен реттеу;
электрондық сағаттардың электр схемаларындағы ақауларды анықтау;
жарамсыз микросхемаларды, генераторлар мен резонаторларды ауыстыру;
жөнделген сағаттардың сапасын аспаптардың көмегімен тексеру.
226. Мыналарды:
қол және үстелге қоятын 6-қатарлы электрондық сағаттардың құрылымын, оларды жөндеу ерекшеліктерін;
электрондық блоктардың принципті схемасын және оларды қалпына келтіру технологиясын;
күрделі бақылау-өлшеу құралдарының құрылымын және қолдану ережесін;
жөнделген сағаттарға қойылатын талаптарды білуге тиіс.
95-параграф. Электрондық және кварцты сағаттарды жөндеу жөніндегі сағатшы, 6-разряд
227. Жұмыс сипаттамасы:
сағат пен минут, секундты, аптаның күнін, жылды және басқа да көрсететін, 8 және одан жоғары қатарлы электрондық сағаттарды бөлшектеу, жөндеу, реттеу және құрастыру;
кварцты сағаттардың генераторы, резонаторын бөлшектеу, жөндеу және реттеу және құрастыру;
сағаттардың жекелеген бөлшектерін жасау;
сағат тастарын ось саңылауын реттей отырып ауыстыру.
228. Мыналарды:
электрондық және кварцты сағаттардың принципті және монтаждау схемаларын;
электрондық блоктарды жөндеуді жүргізудің әдістері мен тәсілдерін;
электрондық және кварцты сағаттарды бөлшектеу, жөндеу операцияларының реттілігін;
электрондық және кварцты сағаттарды бөлшектеу, жөндеу ережесін;
құрастыру бірліктері мен дайын сағаттарға қойылатын техникалық талаптардыбілуге тиіс.

Параграф 93. Часовщик по ремонту электронных и кварцевых часов, 4 разряд
223. Характеристика работ:
разборка, ремонт, регулировка и сборка наручных и настольных 4 разрядных, показывающих часы и минуты, электронных часов;
выявление неисправностей элементов электронных блоков на специальном стенде и их замена;
устранение неисправностей в электрической схеме с сигнальным устройством;
выявление неисправностей в микро-схемах электронных часов;
проверка точности хода электронных и кварцевых часов по приборам;
установка точного времени.
224. Должен знать:
устройство, особенности ремонта наручных и настольных 4 разрядных электронных часов;
основные виды неисправностей электронных часов, их выявление, последовательность и способы проведения разборки, ремонта и регулировки часов;
назначение и правила пользования применяемой контрольно-измерительной аппаратурой;
основы электротехники и радиотехники.
Параграф 94. Часовщик по ремонту электронных и кварцевых часов, 5 разряд
225. Характеристика работ:
разборка, ремонт, регулировка и сборка наручных и настольных 6 разрядных, показывающих часы, минуты и секунды, электронных часов;
разборка, ремонт, регулировка генераторов, резонаторов и сборка кварцевых часов под руководством часовщика более высокой квалификации;
регулировка хода часов демпфером с изменением длины спирали на специальных стендах и приборах;
выявление неисправностей в электрических схемах электронных часов;
замена неисправных микросхем, резисторов и резонаторов;
контроль качества отремонтированных часов с помощью приборов.
226. Должен знать:
устройство, особенности ремонта наручных и настольных 6 разрядных электронных часов;
принципиальные схемы электронных блоков и технологию их восстановления;
устройство и правила пользования сложными контрольно-измерительными приборами;
технические требования, предъявляемые к отремонтированным часам.
Параграф 95. Часовщик по ремонту электронных и кварцевых часов, 6 разряд
227. Характеристика работ:
разборка, ремонт, регулировка и сборка 8 и выше разрядных электронных часов, показывающих часы, минуты, секунды, дни недели, год;
разборка, ремонт, регулировка генераторов, резонаторов и сборка кварцевых часов;
изготовление отдельных деталей часов;
замена часовых камней с регулировкой осевых зазоров.
228. Должен знать:
принципиальные и монтажные схемы электронных блоков электронных и кварцевых часов;
методы и способы проведения ремонта электронных блоков;
последовательность операций разборки и сборки электронных и кварцевых часов;
правила ремонта и регулировки электронных и кварцевых часов;
технические требования, предъявляемые к сборочным единицам и готовым часам.

229. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім талап етіледі.
96-параграф. Электрондық және кварцты сағаттарды жөндеу жөніндегі сағатшы, 7-разряд
230. Жұмыс сипаттамасы:
сағат индексациясы жылжытылған, аналогты-цифрлық кварц сағаттарды, сондай-ақ үш күнтізбелі, сигналдық құрылғылы, есептеу дискреттілігі 0,01 секунд (минут, секунд, секундтың ондық үлесі) таймерлі, цифрлық индексті, сағаттары, минуттары, секундтары в 12-24-сағаттық шкаладағы, күнді көрсететін сағаттарды бөлшектеу, ақауларын анықтау, жөндеу, реттеу және құрастыру;
күрделі жүйелі: екі және мәңгілік күнтізбелі, сигналдық құрылғысы бар кварцты сағаттарды бөлшектеу, ақауларын анықтау, жөндеу, реттеу және құрастыру;
жөнделген сағаттардың сапасын аспаптар мен диагностика жүйелерінде бақылау.
231. Мыналарды:
адымды қозғағышы бар аналогты-цифрлық кварц сағаттардың, күрделі жүйелі электрондық және кварцты сағаттардың жұмыс принципін, құрылымын, жөндеу ерекшеліктерін;
электрондық блоктардың принципті және монтаждау схемаларын;
күрделі бақылау-өлшеу құралдарының құрылымын және қолдану ережесінбілуге тиіс;
жөнделген сағаттарға қойылатын талаптарды білуге тиіс.
232. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім талап етіледі.
97-параграф. Электрондық-механикалық сағат блоктарын электр монтаждаушы, 3-разряд
233. Жұмыс сипаттамасы:
сағаттардың ілмелі радиоэлементтерін монтаждау және дәнекерлеу;
ілмелі элементтерді құрылғылардың көмегімен пішіндеу және кесу;
платтар мен панельдерді қалайылау;
конденсаторларды лакпен жабу.
234. Мыналарды:
сағаттардың электрондық блок схемасынакіретін радиоэлементтер туралы негізгі мәліметтерді;
радиоэлементтерді монтаждау схемасы бойынша монтаждау тәсілдерін;
қолданылатын материалдардың негізгі қасиеттерін;
бақылау-өлшеу құралдары менаспаптардың, құрылғылардың құрылымын және оларды қолдану міндеттерін білуге тиіс.
98-параграф. Электрондық-механикалық сағат блоктарын электр монтаждаушы, 4-разряд
235. Жұмыс сипаттамасы:
шықпасыз радиобөлшектер мен жартылай өткізгіш аспаптардың (транзисторлар мен тағы басқа) электрондық блоктарында технологиялық процес талаптарына сәйкес монтаждау және дәнекерлеу;
жүргізілген монтаж бен дәнекерлеру қосындыларын техникалық құжаттамаға сәйкес тексеру;
қосындылардың жекелеген элементтерін бөлшектеу және оларды ауыстыру.
236. Мыналарды:
сағаттардың электрондық блоктарының құрылымын, нысанын және жұмыс принципін;
жұмсалатын материалдардың шығыс нормасын;
жартылай өткізгіш аспаптар мен интегралды микросхемаларды статикалық электр әсерінен қорғау әдістерін;
радиоэлементтерді дәнекерлеуге қойылатын талаптарды;
қолданылатын бақылау-өлшеу құралдарының, әмбебап және арнаулы құрылғылардың құрылымы мен нысанын;
электротехника мен радиотехника жөніндегі негізгі мәліметтерді білуге тиіс.

229. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.
Параграф 96. Часовщик по ремонту электронных и кварцевых часов, 7 разряд
230. Характеристика работ:
разборка, определение неисправности, ремонт, регулировка и сборка кварцевых аналого-цифровых со смещенной индикацией часов, а также часов с тройным календарем, сигнальным устройством, секундомером с дискретностью отсчета 0,01 секунды (минуты, секунды, десятые доли секунды), таймером (минуты, секунды, минуты программы), цифровой индикацией часов, минут, секунд в 12 – 24 часовых шкалах, датой;
разборка, ремонт, регулировка и сборка кварцевых часов сложных систем: с двойным и вечным календарями, с сигнальным устройством и иное;
контроль качества отремонтированных часов на приборах и системах диагностики.
231. Должен знать:
принцип работы, устройство, особенности ремонта кварцевых аналого-цифровых с шаговым двигателем часов, кварцевых и электронных часов сложных систем;
принципиальные и монтажные схемы электронных блоков;
устройство и правила пользования сложными контрольно-измерительными приборами и инструментом;
технические требования, предъявляемые к отремонтированным часам.
232. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.
Параграф 97. Электромонтажник блоков электронно-механических часов, 3 разряд
233. Характеристика работ:
монтаж и пайка навесных радиоэлементов часов;
формовка и обрезка выводов навесных элементов при помощи приспособлений;
лужение плат и панелей;
покрытие конденсаторов лаком.
234. Должен знать:
основные сведения о радиоэлементах, входящих в схему электронного блока часов;
способы монтажа радиоэлементов по монтажным схемам;
основные свойства применяемых материалов;
устройство и назначение применяемых приспособлений, инструментов и контрольно-измерительных приборов.
Параграф 98. Электромонтажник блоков электронно-механических часов, 4 разряд
235. Характеристика работ:
монтаж и пайка в электронных блоках без-выводных радиодеталей и полупроводниковых приборов (транзисторов и так далее) в соответствии с требованиями технологического процесса;
проверка проведенного монтажа и паяных соединений в соответствии с технической документацией;
демонтаж отдельных элементов соединений и их замена.
236. Должен знать:
конструкцию, назначение и принцип работы электронных блоков часов;
нормы расхода используемых материалов;
методы защиты полупроводниковых приборов и интегральных микросхем от воздействия статического электричества;
требования, предъявляемые к пайке радиоэлементов;
устройство и назначение применяемых контрольно-измерительных приборов и инструмента;
основные сведения по электротехнике и радиотехнике.

99-параграф. Электрондық-механикалық сағат блоктарын электр монтаждаушы, 5-разряд
237. Жұмыс сипаттамасы:
сағаттың электрондық блоктарының тәжірибелік және эксперименталдық үлгілерін монтаждау;
блоктың электр параметрлерін тексеру;
электрондық блоктарды реттеу, ыңғайлау және жөндеу;
істен шыққан радиоэлементтерді бөлшектеу және оларды жарамдысымен ауыстыру.
238. Мыналарды:
сағаттың электрондық блоктарының электрлі және монтаждау схемаларын;
орындалатын жұмыстың сапасын бақылау әдістерін;
элемент беттерін монтаждау операцияларына дайындау тәсілдері мен флюстен тазарту тәсілдерін;
радиоэлементтер параметрлерін өлшеу тәсілдерін;
жартылай өткізгіштер мен кварцты резонаторларды дәнекерлеуге қойылатын талаптарды білуге тиіс.

Параграф 99. Электромонтажник блоков электронно-механических часов, 5 разряд
237. Характеристика работ:
монтаж опытных и экспериментальных образцов электронных блоков часов;
проверка электрических параметров блока;
регулировка, настройка и ремонт электронных блоков;
демонтаж вышедших из строя радиоэлементов и замена их годными.
238. Должен знать:
электрические и монтажные схемы электронных блоков часов;
методы контроля качества выполняемых работ;
способы подготовки поверхности элементов к монтажным операциям и способы очистки от флюса;
способы измерения параметров радиоэлементов;
требования, предъявляемые к пайке полупроводниковых приборов и кварцевых резонаторов.