Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (39 - шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 4 қарашадағы № 589 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 7 қарашада № 19569 болып тіркелді
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (39-шығарылым) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. "Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (39-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 27 ақпандағы № 80-ө-м бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8360 болып тіркелген, 2014 жылғы 21 мамырда № 98 (28322) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі А.Ә. Сарбасовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Нурымбетов
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2019 жылғы 4 қарашадағы
№ 589 бұйрығына
қосымша
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (39-шығарылым)
1-тарау. Кіріспе
1. Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (39 шығарылымы) (бұдан әрі – БТБА (39 шығарылымы)) целлюлоза, қағаз, картон және олардан бұйым өндіру жұмыстарын көздейді.
2. БТБА-ны (39 шығарылымы) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі әзірледі.
3. Тарифтік-біліктілік сипаттамалары осы БТБА-да (39 шығарылымы) көрсетілген өндірістер мен жұмыс түрлері бар ұйымдардың меншік нысанына және ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, олардағы жұмысшылардың жұмыстарын тарификациялаған және біліктілік разрядтарын белгілеген кезде қолданылады.

Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 39)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 ноября 2019 года № 589. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 ноября 2019 года № 19569
В соответствии с подпунктом 16-1) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 39) согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Признать утратившим силу приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 февраля 2013 года № 80-ө-м "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 39)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8360, опубликован в газете "Казахстанская правда" 21 мая 2014 года № 98 (27719).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Б. Нурымбетов
Приложение
к приказу Министра
труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 4 ноября 2019 года № 589
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 39)
Глава 1. Введение
1. Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 39) (далее – ЕТКС (выпуск 39)) содержит работы по производству целлюлозы, бумаги, картона и изделий из них.
2. ЕТКС (выпуск 39) разработан Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Тарифно-квалификационные характеристики применяются при тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим в организациях независимо от формы их собственности и организационно-правовых форм, где имеются производства и виды работ, указанные в настоящем ЕТКС (выпуск 39).

2-тарау. Целлюлоза, қағаз, картон және олардан бұйымдар өндіру бойынша жұмыстарға арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары
Параграф 1. Ағартушы, 2-разряд
4. Жұмыс сипаттамасы:
шығыс бактарына химикаттарды және басқа да ағарту заттарын салу;
ролды толтыру және түсіру;
массаны жуу;
ауа сүзгісін, суды сүзгіден өткізетін тор мен қаптардың жай-күйін, бункердегі судың деңгейін бақылау;
қалдық хлорды, "pH" ортаны анықтау.
5. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың және бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылысы;
целлюлозаны ағарту, байыту және қышқылдату режимі.
Параграф 2. Ағартушы, 3-разряд
6. Жұмыс сипаттамасы:
қалдық хлорды, "pH" ортаны анықтау;
жалпы өнімділігі тәулігіне 200 тоннадан астам аппаратурада целлюлозаны, жоғары сапалы целлюлозаны хлордың қос тотығын пайдалана отырып, біліктілігі анағұрлым жоғары ағартушының басшылығымен ағарту, байыту және қышқылдату режимі;
шығыс бактарына химикаттар мен басқа да ағартушы заттарды салу;
массаның температурасын, концентрациясын ағарту және қышқылдауды сатылар бойынша реттеу және "pH" ортаны, пластина тәрізді жылу алмастырғышқа айналма және таза судың түсуін реттеу, массаны вакуум-сүзгіде ағарту кезеңдері бойынша жуу;
біліктілігі анағұрлым жоғары ағартушының басшылығымен реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысын бақылау;
ағарту кезеңдері бойынша материалдарды салу және химикаттарды мөлшерлеу;
өнімділігі тәулігіне 120 тоннаға дейін аппаратурада ағарту процессін жүргізу;
массаның, бу мен судың берілуін және реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының көмегімен кезеңдері бойынша ағарту процессін реттеу;
кезеңдер арасында целлюлозаны жуу дәрежесін, талшықтың шұңқырын бақылау;
ағарту процессінің соңын айқындау және массаны түсіру;
аппаратураны іске қосу және тоқтату;
торды ауыстыру және жабдықты жуу;
целлюлоза, химикаттарды, бу мен суды жұмсаудың шекті нормаларын сақтау;
ағарту кезеңдері бойынша лабораторлық талдау.
7. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың, реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылысы;
целлюлозаны ағарту, байыту және қышқылдату режимі.
Параграф 3. Ағартушы, 4-разряд
8. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары ағартушының басшылығымен жалпы өнімділігі тәулігіне 200 тоннадан астам аппаратурада ағарту және қышқылдауды сатылар бойынша массаның температурасын, концентрациясын реттеу және "pH" ортаны, пластина тәрізді жылу алмастырғышқа айналма және таза судың түсуін реттеу, массаны вакуум-сүзгіде ағарту технологиялық процессін реттеу;

Глава 2. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по производству целлюлозы, бумаги, картона и изделий из них
Параграф 1. Отбельщик, 2 разряд
4. Характеристика работ:
загрузка в расходные баки химикатов и иных отбеливающих веществ;
загрузка и спуск роллов, промывка массы;
наблюдение за воздушными фильтрами, состоянием сеток и мешков, фильтрующих воду, и уровнем воды в бункерах;
определение остаточного хлора, "pH" среды.
5. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры;
режим отбелки, облагораживания и кисловки целлюлозы.
Параграф 2. Отбельщик, 3 разряд
6. Характеристика работ:
определение остаточного хлора, "pH" среды;
отбелка, кисловка и облагораживание целлюлозы на аппаратуре суммарной производительностью свыше 200 тонн в сутки и отбелка, очистка высококачественной целлюлозы с применением двуокиси хлора под руководством отбельщика более высокой квалификации;
загрузка в расходные баки химикатов и иных отбеливающих веществ;
регулирование по ступеням отбелки и кисловки температуры, концентрации массы, "pH" среды, поступления оборотной и свежей воды на пластинчатые теплообменники, промывка массы на вакуум-фильтрах по ступеням отбелки;
наблюдение за работой регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры под руководством отбельщика более высокой квалификации;
загрузка материалов и дозировка химикатов по ступеням отбелки;
ведение процесса отбелки на аппаратуре производительностью до 120 тонн в сутки;
регулирование подачи массы, пара, воды и процесса отбелки по ступеням с помощью регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
наблюдение за степенью промывки целлюлозы между ступенями, за промоями волокна;
определение конца процесса отбелки и спуск массы;
пуск и останов аппаратуры;
смена сеток и промывка оборудования;
соблюдение удельных норм расхода целлюлозы, химикатов, пара и воды;
лабораторный анализ по ступеням отбелки.
7. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
технологический режим отбелки, облагораживания и кисловки целлюлозы.
Параграф 3. Отбельщик, 4 разряд
8. Характеристика работ:
регулирование технологического процесса по ступеням отбелки и кисловки температуры, концентрации массы, "pH" среды, поступление оборотной и свежей воды на пластинчатые теплообменники, промывка массы на вакуум-фильтрах по ступеням отбелки на аппаратуре суммарной производительностью свыше 200 тонн в сутки под руководством отбельщика более высокой квалификации;

целлюлозаны, ағаш массаны және басқа да талшықты материалдарды роллда үздіксіз мұнаралық тәсілмен және жалпы өнімділігі тәулігіне 120-200 тоннаға дейін аппаратураның вакуум-сүзгісінде ағарту, қышқылдау және байыту процессін өздігінен жүргізу;
біліктілігі анағұрлым төмен ағартушының жұмысына басшылық жасау;
материалдарды салу және химикаттарды сатылары бойынша мөлшерлеу;
массаның, бу мен судың берілуін және реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының көмегімен кезеңдері бойынша ағарту процессін реттеу;
ағарту аппаратурасын іске қосу және тоқтату;
торды ауыстыру және жабдықты жуу;
талшықты материалдарды, химикаттарды, су мен буды жұмсаудың шекті нормаларын сақтау;
ағарту кезеңдері бойынша лабораторлық талдау.
9. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтыңқұрылысы;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының схемасы;
жабдықты басқару пульті арқылы іске қосу ережесі;
химикатты жұмсаудың шекті нормасы;
температуралық режим және технологиялық процесс уақыты;
лабораторлық талдау жүргізу.
Параграф 4. Ағартушы, 5-разряд
10. Жұмыс сипаттамасы:
мақта-мата материалынан жасалған жартылай массаны, целлюлозаны оттегі-сілті тәсілімен ағарту кезінде, аспалы жағдайда газ тәрізді ағарту реагенттермен және сынақ құрылғыларында ағарту процессін жүргізу;
целлюлозаны, ағаш массаны және басқа да талшықты материалдарды роллда үздіксіз мұнаралық тәсілмен және жалпы өнімділігі тәулігіне 200 тоннадан астам аппаратурада ағарту, қышқылдау және байыту процессін жүргізу;
материалдарды салу және химикаттарды сатылары бойынша мөлшерлеу;
массаның, бу мен судың берілуін және реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының көмегімен кезеңдері бойынша ағарту процессін реттеу;
целлюлозаны сатылардың арасында жуу дәрежесін, талшықтың шұқырлығын бақылау;
ағарту процессінің аяқталуын анықтау және массаны түсіру;
ағарту аппаратурасын іске қосу және тоқтату;
торды ауыстыру және жабдықты жуу;
целлюлоза, химикаттар, бу мен суды жұмсаудың шекті нормасын сақтау;
ағарту сатылары бойынша лабораторлық талдау;
біліктілігі анағұрлым төмен ағартушының жұмысына басшылық жасау.
11. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының схемасы;
жабдықты басқару пультімен іске қосу ережесі;
химикаттарды жұмсаудың шекті нормасын;
температуралық режим және технологиялық процесс уақыты;
лабораторлық талдау жүргізу.
Химиялық өңделуге тиіс жоғары сапалы целлюлозаны ағарту және тазалау кезінде 1 разрядқа жоғары тарификацияланады.
12. Техникалық және кәсіптік (ортаарнайы, орта кәсіптік) білім талап етіледі.
Параграф 5. Ағаш булаушы, 2-разряд

самостоятельное ведение процесса отбелки, кисловки и облагораживания целлюлозы, древесной массы и иных волокнистых материалов в роллах, непрерывным башенным способом и в вакуум-фильтрах на аппаратуре суммарной производительностью свыше 120 до 200 тонн в сутки;
руководство отбельщиками более низкой квалификации;
загрузка материалов и дозировка химикатов по ступеням;
регулирование подачи массы, пара, воды и процесса отбелки по ступеням с помощью контрольно-измерительной и регулирующей аппаратуры;
пуск и останов отбельной аппаратуры;
смена сеток и промывка оборудования;
соблюдение удельных норм расхода волокнистых материалов, химикатов, пара и воды;
лабораторный анализ по ступеням отбелки.
9. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
схему регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
правила пуска оборудования с пульта управления;
удельные нормы расхода химикатов;
температурный режим и время технологического процесса;
проведение лабораторных анализов.
Параграф 4. Отбельщик, 5 разряд
10. Характеристика работ:
ведение процесса отбелки полумассы из хлопковых материалов и при отбелке целлюлозы кислородно-щелочным способом, во взвешенном состоянии газообразными белящими реагентами и на экспериментальных установках;
отбелка, кисловка и облагораживание целлюлозы, древесной массы и иных волокнистых материалов в роллах или непрерывным башенным способом на аппаратуре суммарной производительностью свыше 200 тонн в сутки;
загрузка материалов и дозировка химикатов по ступеням отбелки;
регулирование подачи массы, пара, воды и процесса отбелки по ступеням с помощью регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
наблюдение за степенью промывки целлюлозы между ступенями, за промоями волокна;
определение окончания процесса отбелки и спуск массы;
пуск и останов отбельной аппаратуры;
смена сеток и промывка оборудования;
соблюдение удельных норм расхода целлюлозы, химикатов, пара и воды;
лабораторный анализ по ступеням отбелки;
руководство отбельщиками более низкой квалификации.
11. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
схему регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
правила пуска оборудования с пульта управления;
удельные нормы расхода химикатов;
температурный режим и время технологического процесса;
проведение лабораторных анализов.
При отбелке и очистке высококачественной целлюлозы, предназначенной для химической переработки, тарифицируется на 1 разряд выше.
12. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.
Параграф 5. Древопар, 2 разряд

13. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті ағаш булаушының басшылығымен балансты булау процесін жүргізу;
балансты қазандыққа салу;
буланған балансты түсіру;
қазандықтарды байқауға және келесі булауға дайындауға қатысу.
14. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмыс істеу принципі мен булаудың технологиялық процессі;
буланған баланс және ағаш массасының сапалық көрсеткіштері.
Параграф 6. Ағаш булаушы, 3-разряд
15. Жұмыс сипаттамасы:
балансты булау процесін жүргізу;
конденсациялық құрылғылардың бу қысымын және жұмысын қадағалау;
баланстың сапасын сыртқы белгілеріне қарай айқындау;
қазандықтарды байқауға және келесі булауға дайындауға қатысу;
сапалы массаның шығуын қамтамасыз ету.
16. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылымы;
баланстың және буланған ағаш массасының сапасына қойылатын талаптар;
буланған баланс және ағаш массасының сапалық көрсеткіштеріне әсер ететін факторлар.
Параграф 7. Арматуралаушы, 3-разряд
17. Жұмыс сипаттамасы:
катушка цилиндрлерінің жоғарғы және төменгі саңылауларын металл арматурамен ажыратып, керновкалап және біліктей отырып арматуралау жөніндегі арматуралау немесе сығымдау машиналарында қағаз патрондарды, конустар мен цилиндрлерді арматуралау;
патрондарды, цилиндрлер мен сақиналарды машинаға жақындату;
металл сақиналарды салу және қағаз патрондарды немесе цилиндрлерді машиналардың қоректендіру бункерлеріне немесе лотоктарға қалау;
сақиналарды, патрондарды және цилиндрлерді механикалық түрде реттеу;
арматуралау үшін сақиналарды сұрыптау;
қызмет көрсететін машиналар мен жекелеген тораптардың жұмысын қадағалау;
жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою;
техникалық бекітілген шарттарға немесе мемлекеттік стандарттарға сәйкес шығарылатын бұйымдардың сапасын бақылау.
18. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы;
шығарылатын бұйымның техникалық шарттары немесе мемлекеттік стандарттары;
ақаулық түрлері, себептері және олардың алдын алу тәсілдері.
Параграф 8. Балауыз, желім массасын және сіңдіру қоспасын қайнатушы, 1-разряд
19. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті пісірушінің басшылығымен балауыз және желім массасын пісіру процесін жүргізу;
балауыз және желім массасының қажетті температурасын қолдау.
20. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы туралы негізгі мәліметтер;
балауыз, желім және сіңдіру қоспасын пісіру тәсілі.
Параграф 9. Балауыз, желім массасын және сіңдіру қоспасын қайнатушы, 3-разряд
21. Жұмыс сипаттамасы:
блгіленген рецептураға сәйкес балауыз және желім массасын пісіру процесін жүргізу;
химикат алу, оларды рецептура бойынша өлшеу, пісіру қазандығында араластыру және салу;
пісіру сапасын бақылау және температуралық режимді реттеу;
қазандықтарды келесі пісіруге дайындау;
ерітіндіні сіңдіру агрегатына айдау;
қоспа деңгейін реттеу;
жабдықтың, желдеткіш құрылғысының және коммуникацияларының жұмысын қадағалау;
агрегатты тазалау және майлау.

13. Характеристика работ:
ведение процесса пропарки баланса под руководством древопара более высокой квалификации;
загрузка баланса в котлы;
выгрузка пропаренного баланса;
участие в осмотре и подготовке котлов к следующей пропарке.
14. Должен знать:
принцип действия обслуживаемого оборудования и технологический процесс пропарки;
качественные показатели пропаренного баланса и древесной массы.
Параграф 6. Древопар, 3 разряд
15. Характеристика работ:
ведение процесса пропарки (пропитки) баланса;
наблюдение за давлением пара и работой конденсационных устройств;
определение качества баланса по внешним признакам;
осмотр и подготовка котлов к следующей варке;
обеспечение выхода качественной массы.
16. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
требования к качеству баланса и выработанной древесной массы;
технологический режим пропарки и факторы, влияющие на качественные показатели пропаренного баланса и древесной массы.
Параграф 7. Армировщик, 3 разряд
17. Характеристика работ:
армирование бумажных патронов, конусов и цилиндров на армировочных или опрессовочных машинах по армировке верхнего и нижнего отверстий цилиндров ровничной катушки металлической арматурой с разбортовкой ее, керновкой и завальцовкой;
подвозка патронов, цилиндров и колец к машине;
загрузка металлических колец и укладка бумажных патронов или цилиндров в питательные бункера машин или лоток;
регулирование механической подачи колец, патронов и цилиндров;
сортировка колец для армировки;
наблюдение за работой обслуживаемых машин и отдельных узлов;
устранение мелких неполадок в работе оборудования;
контроль за качеством выпускаемых изделий в соответствии с установленными техническими условиями или государственными стандартами.
18. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технические условия или государственные стандарты на выпускаемые изделия;
виды брака, причины и способы предупреждения его.
Параграф 8. Варщик восковой, клеевой массы и пропиточной смеси, 1 разряд
19. Характеристика работ:
ведение процесса варки восковой и клеевой массы под руководством варщика более высокой квалификации;
поддержание необходимой температуры восковой и клеевой массы.
20. Должен знать:
основные сведения об устройстве обслуживаемого оборудования;
способ варки воска, клея и пропиточной смеси.
Параграф 9. Варщик восковой, клеевой массы и пропиточной смеси, 3 разряд
21. Характеристика работ:
ведение процесса варки восковой, клеевой массы и пропиточной смеси в соответствии с установленной рецептурой;
получение химикатов, взвешивание их по рецептуре, размешивание и загрузка в варочный котел;
контроль за качеством варки и регулирование температурного режима;
подготовка котлов к следующей варке;
перекачивание раствора в пропиточный агрегат;
регулирование уровня смеси;
наблюдение за работой оборудования, вентиляционных установок и коммуникаций;
чистка и смазка агрегата.

22. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
құбыржолдар мен бақылау-өлшеу аппаратурасы жүйесі;
негіз қағаздың, химикаттардың қасиеті;
балауыз желім массасын және сіңдіру қоспасын пісіру рецептурасы;
сіңдіру ерітіндісін жасау технологиясы;
балауыз және желім массасының сапалық көрсеткіштері.
Параграф 10. Басу-ою агрегатының машинисі, 3-разряд
23. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен бүрілген картоннан жасалған жәшіктерге арналған дайындамалар мен бөлшектерге жазу және ою;
бүрмеленген жәшіктердің дайындамаларында клапан оюға арналған пышақ орнату;
оюдың дұрыстығын, өлшемін бақылау;
оюдың шектерін реттеу;
дайындаманың басқа көлеміне ауысқан кезде пышақ механизмін қайта баптауға және реттеуге қатысу;
бүгу машинасы болған жағдайда - жәшік дайындамаларын бүгу машинасына жеткізетін таратқыштың жұмысын және олардың бүгілу дұрыстығын бақылау;
дайындамалары бар стеллажды машинаға жеткізу;
дайындамалардың стандарт емес пішімін жарамсыз деп тану;
машинаның астынан үнемі қиындыларды іріктеу.
24. Білуге тиіс:
басу-ою агрегатының негізгі тораптары мен бүктеу машинасының құрылысы және олардың өзара әрекеттесуі;
жеткізу механизмін, бағыттаушы бүгу машинасын және шахтаны дайындаманың түрі мен жәшіктің мөлшеріне байланысты орнату және реттеу ережесі.
Параграф 11. Басу-ою агрегатының машинисі, 4-разряд
25. Жұмыс сипаттамасы:
бүрілген картоннан жасалған жәшіктерге арналған дайындамалар мен бөлшектерге жазу және ою;
жәшік клапанын ою, бұрыштарын релелеу, клапандарын шабу үшін бүгу құрылғысын, клишені белгіленген форматта орнатуға қатысу;
машинаның жылдамдығын, дайындаманың берілуін, оюдың тереңдігін реттеу;
бояу дайындау және оның білікке берілуін реттеу;
механикалық үстелді ол дайындамадан босаған кезде көтеруге және түсіруге қатысу;
мөлшерді белгілеген кезде және машинаның жұмысы кезінде пышақ механизмін қайта баптау және реттеу;
машина жұмысындағы ақаулықтарды түзету, жөндеуге қатысу.
26. Білуге тиіс:
басу-ою агрегатының негізгі тораптары мен бүктеу машинасының құрылысы және олардың өзара әрекеттесуі;
жеткізу механизмін, бағыттаушы бүгу машинасын және шахтаны дайындаманың түрі мен жәшіктің мөлшеріне байланысты орнату және реттеу ережесі;
ою пышақтарын сызбалар бойынша орнату ережесі.
Параграф 12. Басу-ою агрегатының машинисі, 5-разряд
27. Жұмыс сипаттамасы:
бүрілген картоннан жасалған жәшіктерге арналған дайындамалар мен бөлшектерге жазу және ою;
жәшік клапанын ою, бұрыштарын релелеу, клапандарын шабу үшін бүгу құрылғысын, клишені белгіленген форматта орнатуға қатысу;
дайындаманы жіберу механизмін орнату;
басу-ою агрегатын бүгу машинасымен бір агрегатқа біріктірген кезде - бүгу құрылғысын орнату;
клапан ою үшін дайындаманы машинаға қолмен немесе автомат арбамен жеткізу;
механикалық үстелді ол дайындамадан босаған кезде орнату, көтеру және түсіру;
мөлшерді белгілеген кезде және машинаның жұмысы кезінде пышақ механизмін қайта баптау және реттеу;
агрегат жылдамдығын реттеу, оның жұмысындағы ақаулықтарды жою.

22. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
систему трубопроводов и контрольно-измерительной аппаратуры;
свойства бумаги-основы, химикатов;
рецептуру варки восковой клеевой массы и пропиточной смеси;
технологию приготовления пропиточного раствора;
качественные показатели восковой и клеевой массы.
Параграф 10. Машинист печатно-высекального агрегата, 3 разряд
23. Характеристика работ:
нанесение печати и высечка заготовок и деталей для ящиков из гофрированного картона под руководством машиниста более высокой квалификации;
установка ножей для высечки клапанов у заготовок гофрированных ящиков;
наблюдение за правильностью, размерами высечки;
регулирование ограничителей высечки;
участие в переналадке и регулировании ножевого механизма при переходе на иные размеры заготовок;
при наличии сгибальной машины - наблюдение за работой распределителя подачи заготовок ящиков в сгибальную машину и правильностью их перегибания;
подача стеллажей с заготовками к машине;
отбраковка нестандартного раскроя заготовок;
периодический отбор обрезов из-под машины.
24. Должен знать:
устройство основных узлов печатно-высекального агрегата и сгибальной машины и их взаимодействие;
правила установки и регулирования подающего механизма, направляющих сгибальной машины и шахты в зависимости от вида заготовок и размеров ящиков.
Параграф 11. Машинист печатно-высекального агрегата, 4 разряд
25. Характеристика работ:
нанесение печати и высечка заготовок и деталей для ящиков из гофрированного картона на печатно-высекальной машине;
участие в установке сгибающего устройства, клише по заданным форматам для высечки клапанов ящика, релевки углов, обрубки клапанов;
регулирование скорости машины, подачи заготовок, глубины высечки;
приготовление краски и регулирование ее подачи на валы;
участие в подъеме и опускании механического стола по мере разгрузки его от заготовок;
переналадка и регулирование ножевого механизма при установке размеров и в процессе работы машины;
устранение неполадок в работе машины, участие в ремонте.
26. Должен знать:
устройство основных узлов и механизмов печатно-высекальной машины и сгибочного механизма, их взаимодействие;
правила установки и регулирования подающего механизма, направляющих сгибочного механизма и шахты в зависимости от вида заготовок и размеров изделий;
правила установки высекальных ножей по чертежам.
Параграф 12. Машинист печатно-высекального агрегата, 5 разряд
27. Характеристика работ:
нанесение печати и высечка заготовок и деталей для ящиков из гофрированного картона на печатно-высекальном агрегате;
установка клише, ножей для высечки клапанов гофрированных ящиков различных размеров, релевки углов, обрубки клапанов;
установка механизма подачи заготовок;
при соединении печатно-высекального агрегата со сгибальной машиной в одном агрегате - установка сгибающих устройств;
подача вручную или автоматической кареткой заготовок в машину для высечки клапанов;
установка, подъем и опускание механического стола по мере разгрузки его от заготовок;
переналадка и регулирование ножевого механизма при установке размеров и в процессе работы агрегата;
регулирование скорости агрегата, устранение неполадок в его работе.

28. Білуге тиіс:
іске қосу механизмінің құрылысы;
басу-ою агрегаты мен бүгу машинасының кинематикалық схемасы;
бөлшектер мен тораптардың өзара әрекеттесуі және олардың мақсаты;
өнімнің әр түрлі түрлерін өндіру үшін агрегатты қайта баптау, клишені орнату ережесі;
дайындаманың түрі мен бұйымның мөлшеріне байланысты ою пышақтары мен жеткізу механизмін сызбалар бойынша орнату, бағыттаушы бүгу машинасы мен шахтаны реттеу ережесі.
Параграф 13. Битумдеу машинасының машинисі, 2-разряд
29. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті машинистің басшылығымен қағазды битумдеу технологиялық процесін жүргізу;
қағаз орамдарын жылжыту және оларды бір немесе екі домалатып машинаға орнату;
жаңа қағаз орамын салу және битуммен бұлауды толтыру;
битумделген қағаз орамдарын түсіру және оларды түтік машиналарына апару.
30. Білуге тиіс:
қағазды битумдеудің технологиялық процесі;
негіз қағаз орамдарын және битумделген қағаз орнату және түсіру ережесі.
Параграф 14. Битумдеу машинасының машинисі, 4-разряд
31. Жұмыс сипаттамасы:
қағаз ыдыс жасауға арналған қағазды балқытылған битуммен жабу процесін жүргізу;
қағаз орамымен машинаны толтыру;
сіңдіру үшін біліктер арқылы қағазды жіберу;
бұлаудағы құйманы және балқытылған битум температурасын реттеу;
битумделген қағазды сығымдағыш, кептіргіш цилиндр, тоңазытқыш арқылы жіберу;
битумдеу сапасын, кептіру және тегістеу температуралық режимін, жабдықтар мен бақылау-өлшеу аппаратурасының жағдайын қадағалау;
машинаны баптау.
32. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымы мен жұмыс принципі;
битумдеу технологиялық процесі;
битумделген қағаздың сапалық көрсеткіштері.
Параграф 15. Блондтау машинасының машинисі, 2-разряд
33. Жұмыс сипаттамасы:
қағаз таспаны өрнектеу арқылы блондтау машинасында қағаз шілтер жасау;
катушкаларды орнату және қағаз таспаны машинаға салу;
оюлау және матрицалық біліктердің жай-күйін, шілтерді формат бойынша өрнектеу, кесу, орау және кесу сапасын қадағалау;
қалдықтарды жою.
34. Білуге тиіс:
блондтау машинасының құрылымы мен реттеу тәсілдері;
түрлі конфигурациялы қораптардағы қағаз шілтердің түрлері;
өрнектеу және кесу сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 16. Бояу құрастырушы, 2-разряд
35. Жұмыс сипаттамасы:
түсті суспензиялар жасау;
тығыздықты мөлшерлеу машинасына бояуды жіберу;
бояуды дірілді електен өткізу;
даяр ерітінділерді өндіріске жіберу, ерітінділер мен түсті суспензияларды араластыру және сүзгілеу;
бояу араластырғыштар мен басқа да жабдықтарды тазалау және жуу;
суспензиялар мен бояу машиналарына суспензиялар мен желім ерітінділерін тасымалдау.

28. Должен знать:
устройство пускового механизма;
кинематическую схему печатно-высекального агрегата и сгибальной машины;
взаимодействие узлов и деталей и их назначение;
правила переналадки агрегата для выработки различных видов продукции, приладки клише;
правила установки высекальных ножей и подающего механизма по чертежам, регулирования направляющих сгибальной машины и шахты в зависимости от вида заготовок и размеров изделий.
Параграф 13. Машинист битумировочной машины, 2 разряд
29. Характеристика работ:
ведение технологического процесса битумирования бумаги под руководством машиниста более высокой квалификации;
подкатка рулонов бумаги и установка их на машину на один или два раската;
заправка нового слоя бумаги и заливка битума в ванны;
съем рулонов битумированной бумаги и отвозка их к трубочным машинам.
30. Должен знать:
технологический процесс битумирования бумаги;
правила установки и съема рулонов бумаги-основы и битумированной бумаги.
Параграф 14. Машинист битумировочной машины, 4 разряд
31. Характеристика работ:
ведение процесса покрытия расплавленным битумом бумаги для изготовления бумажной тары;
заправка рулонов бумаги-основы в машину;
пропуск бумаги через валы с битумом для пропитки;
регулирование заливки в ванны и температуры расплавленного битума;
пропуск полотна битумированной бумаги через пресс, сушильный цилиндр, холодильник и накат;
наблюдение за качеством битумирования, температурным режимом сушки и накатом, состоянием оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры;
наладка машины.
32. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
технологический процесс битумирования;
качественные показатели битумированной бумаги.
Параграф 15. Машинист блондочной машины, 2 разряд
33. Характеристика работ:
изготовление бумажных кружев (блонды) на блондочной машине путем тиснения бумажной ленты;
установка катушек и заправка бумажной ленты в машину;
наблюдение за состоянием гравировочного и матричного валов, за качеством тиснения, вырубки, намотки и разрезки кружев по форматам;
удаление отходов.
34. Должен знать:
устройство и способы регулирования блондочной машины;
ассортимент бумажных кружев для коробок различной конфигурации;
требования к качеству тиснения и вырубки.
Параграф 16. Краскосоставитель, 2 разряд
35. Характеристика работ:
приготовление цветных суспензий;
отпуск красок на машины с дозировкой плотности;
пропуск красок через вибросито;
спуск приготовленных растворов в производство, размешивание и фильтрация растворов и цветных суспензий;
чистка и мытье краскомешалок и иного оборудования;
транспортировка суспензий и клеевых растворов к красильным машинам.

36. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылымы мен жұмыс принципі;
түсті суспензиялар жасау технологиялық режимі;
материалдар мен даяр суспензиялардың сапалық көрсеткіштері.
Параграф 17. Бояу құрастырушы, 3-разряд
37. Жұмыс сипаттамасы:
реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасын пайдалана отырып берілген технологиялық режимге сәйкес сегіз түсті суретке дейін тұсқағазды басу үшін бояу құрастыру;
арнайы техникалық қағаз (гидрофильді, шағын релъефті, жылдамдық өлшейтін) жасауға арналған борлау, казеин желім, ерітінді үшін қағаз, суспензия және желім ерітіндісін бояу ерітінділерін берілген бояу тұпнұсқаға қарай жасау;
жетілген ерітіндіні араластыру;
жабдықтың жарамдылығын қадағалау;
материалдардың, желім, ерітінді мөлшерін есептеу;
бояйтын машиналарға суспензияны тасымалдау;
діріл електерін, құбыржолдарды және барлық ыдыстарды шаю.
38. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылымы;
борланған суспензиялар мен желім ерітінді жасау технологиялық режимі;
түрлі үлгідегі бояу машиналарына ерітіндіні механикалық айдау жүйесі.
Параграф 18. Бояу құрастырушы, 4-разряд
39. Жұмыс сипаттамасы:
ерітінділерді қағаз түстері және сегіз бояу суреттен асатын қағазды берілген түпнұсқа бойынша жасау;
көбейту аппараттарына арналған бес түсті көбейту қағазының таспаларының бояуын жасау;
бояу сапасының концентрациясын бақылау;
улы заттарды, қышқылдар мен сілтілерді пайдалана отырып қажет консистенция ерітіндісін араластырылған бояулардан жасау;
латексті казеин желімді борлау үшін суспензия жасауда автоматты аппаратурада араластыру;
аппараттарда жекелеген компоненттерді мөлшерлеуді есептеу, жасау және термобелсенді және қорғау қабаты эмульсиясын құрастыру;
бояу, эмульсия араластыру процесін реттеу.
40. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылымы;
құбыржолдардың тәсімі;
реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысы;
түрлі концентрациядағы желімдейтін және бақса да ерітінділерді жасаудың технологиялық режимі;
барлық компоненттердің химиялық қасиеті мен оларды өлшеу.
Параграф 19. Бояу құрастырушы, 5-разряд
41. Жұмыс сипаттамасы:
қағаз және поливинилхлоридті негіздегі тұсқағаздарды басуға арналған бояу жасау;
жоғары жиіліктегі диссольверлер мен араластырғыштарда қорғау және перламутр лак жасау;
өнімнің түр-түсіне қарай күрделі колер жасауда қоспа мөлшерін есептеу;
улы заттар мен еріткіштерді пайдалана отырып араластырылған бояудан қажет консистенция ертіндісін жасау;
жоғары жиіліктегі тұсқағаз басу машинасының жұмыс процесінде эталонға сәйкес баспа бояуларының түрлерін таңдау;
бар суреттердің жаңа түстерін таңдау, жаңа суреттердің дизайны және олардың түсті шешімдері;
тиражды жіберу алдында бояу рецептураларын қалпына келтіру.

36. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
технологический режим приготовления цветных суспензий;
качественные показатели материалов, готовых суспензий.
Параграф 17. Краскосоставитель, 3 разряд
37. Характеристика работ:
составление красок для печати обоев до восьми красочных рисунков согласно заданному технологическому режиму с использованием регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
приготовление растворов по заданному оригиналу окраски бумаги, суспензий и клеевых растворов для мелования, казеинового клея, растворов для изготовления специальных технических бумаг (гидрофильной, малорельефной, скоростемерной и иных бумаг);
разведение растворов после созревания;
наблюдение за исправным состоянием оборудования;
учет расхода материалов, количества клея, растворов;
транспортировка суспензии к красильным машинам;
промывка вибросит, трубопроводов и всех емкостей.
38. Должен знать:
устройство оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры;
технологический режим приготовления мелованной суспензии и клеевых растворов;
систему механической перекачки растворов к красильным машинам разного типа.
Параграф 18. Краскосоставитель, 4 разряд
39. Характеристика работ:
приготовление растворов по заданному оригиналу окраски бумаги или расцветок обоев свыше восьми красочных рисунков;
изготовление красок для угольных лент специальной пятицветной копировальной бумаги для множительных аппаратов;
контроль концентрации качества красок;
приготовление из размешанных красок растворов нужной консистенции с применением токсичных веществ, кислот и щелочей;
смешивание на автоматической аппаратуре казеинового клея с латексом при приготовлении суспензии для мелования;
расчет дозировки, приготовление отдельных компонентов в аппаратах и составление эмульсий термореактивного и защитного слоев;
регулирование процесса смешения красок, эмульсий.
40. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
схему трубопроводов;
работу регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
технологический режим приготовления проклеивающих и иных растворов различных концентраций;
химические свойства всех компонентов и дозировку их.
Параграф 19. Краскосоставитель, 5 разряд
41. Характеристика работ:
приготовление красок для печати обоев бумажных и на основе с поливинилхлоридным покрытием;
приготовление защитного и перламутрового лака на высокоскоростных диссольверах и мешалках;
расчет количества добавок при составлении сложных колеров при большом ассортименте продукции;
приготовление из размешанных красок растворов нужной консистенции с применением токсичных веществ и растворителей;
подбор колористики печатных красок в соответствии с эталоном в процессе работы на высокоскоростной обойно-печатной машине;
подбор новых колористик существующих рисунков, дизайн новых рисунков и колористические решения к ним;
восстановление рецептур красок по оттискам перед пуском тиражей.

42. Білуге тиіс:
баспа технологиясының негіздері мен дизайн;
негізгі бояу, лактардың рецептурасы;
қағаз және поливинилхлоридті қабат сапасын жақсартатын қолданылатын еріткіштердің, бояулардың, лак және түрлі қоспа негіздерінің сипаттамалары;
барлық компоненттердің химиялық қасиеттері мен олардың мөлшерлемелері;
қызмет көрсетілетін жабдықтар мен бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылымы.
Параграф 20. Бояу үйлестіруші, 3-разряд
43. Жұмыс сипаттамасы:
берілген үлгі бойынша қағаз массасына рең беру үшін белгілі бір мөлшерде араластырылған бояулардан ерітінді жасау;
бояғыштарды таңдау және оларды бояу араластырғышқа салу;
боялған массаны бақылау;
бояғыш концентрациясын айқындау жөніндегі талдауларды орындау.
44. Білуге тиіс:
бояғыштардың қасиеттері мен массаны біркелкі бояуды қамтамасыз ететін бояйтын ерітінділер жасау тәсілдері, бояудың біркелкілігіне әсер ететін факторлар.
Параграф 21. Бұдырлаушы, 2-разряд
45. Жұмыс сипаттамасы:
бұдырлау-таптау машинасында патрондар мен конустарды бұдырлау процессін жүргізу;
машинаның бункеріне патрондарды немесе конусты белгіленген бағытта салу;
бұдырлау және тапату механизмдерінің жұмысын реттеу;
өнімнің сапасын бақылау;
конустың сабын шпульдік-бақылау ұршығы немесе қапсырма шегесі бойынша тексеру;
машинаның жекелеген тораптарының ұсақ ақаулықтарын жою;
машинаны тазалау және майлау.
46. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен жұмыс қағидаты;
машинаны реттеу ережесі;
өндірілетін бұйымдардың техникалық шарттары;
ақаулықтардың түрлері мен пайда болу себептері және олардың алдын алу және жою тәсілдері.
Параграф 22. Бүрмелеу агрегатының машинисі, 2-разряд
47. Жұмыс сипаттамасы:
декоративтік бұйымдардың сфальцтелген және сфальцтелмеген қағаз дайындамаларын гармошка ретінде құрғақ бедерлі білікпен бүрмелеу станогында бүру;
бүру сапасын бақылау;
жұмыс процессіндегі ақаулықтарды түзету.
48. Білуге тиіс:
станоктың құрылысы және жұмыс қағидаты;
өңделетін дайындаманың түрлері мен мақсаты;
қағаздың қасиеттері;
бүрмелеу кезіндегі ақаулықтардың түрлері және олардың алдын алу шаралары.
Параграф 23. Бүрмелеу агрегатының машинисі, 3-разряд
49. Жұмыс сипаттамасы:
көп қабатты бүрмеленген картон мен орауға арналған сортты қағаздан жасалған бүрмені жасау;
қағаз орамасын машинаға жеткізу;
қағаз жайманы желімдеу аппаратының бұрмасына, кедір-бұдыр білікке, картон мен қағаз жайманы желімдеу машинасына салу;
астауға силикат желім толтыру;
желімдеу аппараттарын, кедір-бұдыр білікті реттеу;
ұзыннан бойлап кесу пышағы мен релені ені бойынша, ал көлденең кесу пышағын белгіленген өлшем бойынша орнату және баптау;
желімдеу машинасының, тасымалдау білігінің жұмысын, картонды, бүрмені желімдеу және жасау, дайындаманы кесу, жиектерін кесу сапасын, силикат желімнің біркелкі түсуін, плита мен кептіру таспасының температурасын бақылау;
пішімді уақтылы іріктеу;
көлденең кесу пышағының жылдамдығын, картон мен қағаздың керілуін реттеу;
жөндеуге қатысу;
жабдықты күту.

42. Должен знать:
основы технологии глубокой печати и дизайн;
рецептуры основных красок, лаков;
характеристики используемых растворителей, красок, основы лака и различных добавок, улучшающих качество печати по бумаге и поливинилхлоридному слою;
химические свойства всех компонентов и их дозировку;
устройство обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры.
Параграф 20. Колорист, 3 разряд
43. Характеристика работ:
приготовление растворов из размешанных в определенной дозировке красок для придания бумажной массе окраски по заданным образцам;
подбор красителей и загрузка их в краскосмесители;
контроль окрашенной массы;
выполнение анализов по определению концентрации красителей.
44. Должен знать:
свойства красителей и способы приготовления красящих растворов, обеспечивающих равномерную окраску массы, и факторы, влияющие на однородность окраски.
Параграф 21. Рифлевщик, 2 разряд
45. Характеристика работ:
ведение процесса рифлевки патронов и конусов на рифлевочно-обкаточных машинах;
укладка в бункер машин патронов или конусов в установленном направлении;
регулирование работы механизмов рифлевки и обкатки;
контроль качества продукции;
проверка насадки конуса по шпульно-контрольному веретену или скобе;
устранение мелких неполадок отдельных узлов машины;
чистка и смазка машин.
46. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
правила регулировки машин;
технические условия на выпускаемые изделия;
виды и причины возникновения брака и способы предупреждения и устранения их.
Параграф 22. Машинист гофрировального агрегата, 2 разряд
47. Характеристика работ:
гофрирование на гофрировальном станке сухими рельефными валами, сфальцованными в гармошку и несфальцованных бумажных заготовок декоративных изделий, установка валов и заправка станка;
контроль качества гофрирования;
устранение неполадок в процессе работы.
48. Должен знать:
устройство и принцип работы станка;
виды и назначение обрабатываемых заготовок;
свойства бумаги;
виды брака при гофрировании и меры его предупреждения.
Параграф 23. Машинист гофрировального агрегата, 3 разряд
49. Характеристика работ:
изготовление многослойного гофрированного картона и гофры из бумаги оберточных сортов;
подвозка рулонов бумаги к машине;
заправка бумажного полотна в направляющие клеящих аппаратов и рифленых валов, картона и бумажного полотна в склеивающую машину;
наполнение силикатным клеем ванны;
регулирование клеящих аппаратов, рифленых валов;
установка и наладка продольно-резальных ножей и релевки по ширине заготовок и поперечно-резальных ножей по заданным размерам;
наблюдение за работой склеивающей машины, ножей, транспортирующих валов, качеством склейки и изготовления картона, гофры, резки заготовок, обрезки кромки, равномерностью поступления силикатного клея, температурой плит и сушильной ленты;
своевременный отбор кромки;
регулирование скорости поперечно-резальных ножей, натяжения картона и бумаги;
участие в ремонте;
уход за оборудованием.

50. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
машинаның кинематикалық схемасы;
картон мен қағазды машинаға салу тәртібі;
бүрме картонды жасау үшін қолданылатын қағаз бен материалдың негізгі қасиеттері;
дайын картонды пішу;
картонның сапасына қойылатын талаптар;
бүрме картонның әр түрлі түрлерін жасауға арналған агрегат машинасын қайта баптау ережесі.
Параграф 24. Бүрмелеу агрегатының машинисі, 4-разряд
51. Жұмыс сипаттамасы:
көп қабат бүрмеленген картонды жұмыс жылдамдығы минутына 100 метрге дейінгі бүрмелеу агрегатында жасау;
агрегаттың барлық тораптарын: толтыру стенділерін, бүрмелеу басұшын, желімдеу машинасы мен көлденең-кесу пышағын тексеру және жарамдылығын қарау;
агрегат жұмысының жылдамдығын, бу қысымы мен силикат желімнің берілуін, картон мен қағаз жаймасының керілуін реттеу;
картон мен қағаз жаймасын бүрмелеу басұшына салу;
астауға силикат желім толтыру;
плита мен кептіру камерасының температурасын, желімнің картон жаймасына дұрыс жағылуын және қабаттардың желімделу сапасын, кептіру тасымалдауыштарының жұмысын, бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері мен олардың жұмысқа жарамдылығын бақылау;
қабаттарының саны әр түрлі бүрме картонды жасау үшін агрегатты қайта баптау;
агрегатты желім мен шаңның жиналуынан тазалау;
агрегатты жөндеуге қатысу және оны баптау.
52. Білуге тиіс:
тұтастай бүрмелеу агрегатының кинематикалық схемасы;
барлық тораптар мен механизмдердің өзара әрекеттесуі, олардың мақсаты мен реттеу ережесі;
картон мен қағаздық сорты, олардың сапасы мен ылғалдылығы;
картон мен қағазды агрегатқа салу, желімді бүрмеге жағу, бүрмеленген картонның әр түрлі түрлерін жасауға арналған агрегатты пайдалану және баптау ережесі;
бүрмеленген картонның техникалық шарттары.
Жұмыс жылдамдығы минутына 100 метрден астам бүрмелеу агрегатына қызмет көрсеткен кезде - 5-разряд.
Параграф 25. Білік оюшы, 3-разряд
53. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті оюшының басшылығымен азот қышқылын өңдеу процесін пайдалана отырып, қыздырылған матрица молеттелген сығымдағышта оны илемдеу арқылы матрицаны қолмен және молет жасау;
тұсқағазды өрнектеу және бір уақытта басып шығаруда қолданылатын суретті білікте қыздырылған молетпен станокта рельефті тегістеу;
қажет маркадағы болатты таңдау, матрица және молет дайындамаларын токарлық станокта жасау;
матрицада суретті пуансондармен және гравштихельмен қолмен ою;
матрицаны сулау;
молетті молеттелген сығымда азот қышқылымен өңдей отырып сығымдау және молетті сулау;
суретті тегістейтін станокта тегістеу, білік пен рельефке мастика немесе қышқыл төзімді қабат жағу, азот қышқылымен өңдеу, берілген суретті сығымдау режимін іріктеу;
үлкен раппорттардың жіктерін пуансонмен бітеу, блинтті фигураларды (конгревті фонда немесе ішкі білікте) бөлу;
білікті немесе сурет рельефін таңбалау және түпкілікті жетілдіру;
пуансондар мен аударғыштар жасау және сулау;
баспалы суреттерді болат білікте өңдеу;
құрғақ гофр торларын және суреттерді тегістеу станогында қайта сығымдау.

50. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
кинематическую схему машины;
порядок заправки картона и бумаги в машину;
основные свойства бумаги и материалов для изготовления гофрированного картона;
раскрой готового картона;
требования, предъявляемые к качеству картона;
правила переналадки машины агрегата для выработки различных видов гофрированного картона.
Параграф 24. Машинист гофрировального агрегата, 4 разряд
51. Характеристика работ:
изготовление многослойного гофрированного картона на гофрировальном агрегате с рабочей скоростью до 100 метров в минуту;
осмотр и проверка исправности всех узлов агрегата: заправочных стендов, гофрировальной головки, склеивающей машины и продольно-поперечно-резальных ножей;
регулирование скорости работы агрегата, давления пара и подачи силикатного клея, натяжения полотна картона и бумаги;
заправка полотна бумаги и картона в гофрировальную головку;
наполнение ванн силикатным клеем;
наблюдение за температурой плит и сушильной ленты, правильностью нанесения клея на полотно картона и качеством склеивания слоев, за работой сушильных транспортеров, показаниями контрольно-измерительных приборов и их исправностью;
переналадка агрегата для выработки гофрировального картона с различным количеством слоев;
очистка агрегата от скопления клея и пыли;
участие в ремонте агрегата и наладка его.
52. Должен знать:
кинематическую схему всего гофрировального агрегата;
взаимодействие всех узлов и механизмов, их назначение и правила регулирования;
сортность картона и бумаги, их качество и влажность;
правила заправки картона и бумаги в агрегат, нанесения клея на гофру, эксплуатации и наладки агрегата для выработки различных видов гофрированного картона;
технические условия на гофрированный картон.
При обслуживании гофрировального агрегата с рабочей скоростью свыше 100 метров в миниуту - 5 разряд.
Параграф 25. Гравер валов, 3 разряд
53. Характеристика работ:
изготовление матриц вручную и молета путем накатки его на молетированном прессе закаленной матрицей под давлением, с применением процесса травления азотной кислотой под руководством гравера более высокой квалификации;
накатка на станке закаленным молетом рельефа на рисунчатом вале, применяемом для тиснения и одновременной печати обоев;
подборка стали нужной марки, изготовление заготовок матриц и молетов на токарном станке;
гравирование рисунка на матрице вручную пуансонами и гравштихелями;
закалка матрицы;
прессование молета на молетированном прессе с травлением азотной кислотой и закалка молета;
накатка рисунка на накатном станке, нанесение мастики или кислотоупорного слоя на вал и рельеф, травление азотной кислотой, подбор режима прессования для заданного рисунка;
доделка пуансонами стыков больших раппортов, разделка блинтовых (конгревного фона или внутреннего на вале) фигур;
маркировка и окончательная доводка вала или рельефа рисунка;
изготовление и закалка пуансонов и переводников;
травление печатных рисунков на стальных валах;
перепрессовка сеток и рисунков сухих гофр с застоновом на накатном станке.

54. Білуге тиіс:
оятын суреттер мен әдістер;
молеттелген сығымдағыш пен илемдеу станогының құрылымы;
біліктерді орнату және тегістеу тәсілдері;
білік, матрица және молет, пуансон және ауыстырғыш жасау үшін қолданылатын болат маркалары, оларды термоөңдеу технологиясы;
рельефті сығымдау, болат баспа біліктерді тегістеу және өңдеуде туындайтын ақаулық түрлері, оларды жою тәсілдері.
Молетпентегістелген майлы және құрғақ гофрларға арналған сурет жасауда 1 разрядқа жоғары тарифтеледі.
Параграф 26. Білік оюшы, 5-разряд
55. Жұмыс сипаттамасы:
молеттің жапсарласқан жерін пуансонмен өңдеуді талап ететін терең қысым суреттерді жасау;
токарлық станокта матрицалардың, молеттің дайындамасын жасау, тұсқағаздарды өрнектеу және бір уақытта басып шығаруда қолданылатын суреттеу білігінде станокта рельефті тегістеу;
суретті ою, матрицаны шыңдау, молетті сығымдау және шыңдау, суреттерді білікте тегістеу;
білік пен рельефке мастика және қышқыл төзімді қабатты жағу, азот қышқылымен өңдеу, берілген суретті сығымдау режимін таңдау;
білік және сурет рельефін таңбалау және түпкілікті жетілдіру;
пуансондар мен аударғыштарды жасау және шыңдау, баспа суреттерін болат біліктерде өңдеу;
құрғақ гофр торлары мен суреттерін илемдеу станогында қайта сығымдау.
56. Білуге тиіс:
сурет жасау технологиясы;
ою әдістері, білік жасауда қолданылатын жабдықтың құрылымы;
білік, матрица және молет, пуансон және ауыстырғыш жасау үшін қолданылатын болат маркалары, оларды термоөңдеу технологиясы;
рельефті сығымдау, болат баспа біліктерді тегістеу және өңдеуде туындайтын ақаулық түрлері, оларды жою тәсілдері.
Көп бояумен өрнектеу және күрделі: "шілтерлі", "муарлық", "көлеңкелі" және оларға ұқсас оюға арналған сурет жасауда 1 разрядқа жоғары тарифтеледі.
Параграф 27. Вакуум-қалыптау машинасының кептірушісі, 3-разряд
57. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары кептірушінің басшылығымен жұмыртқа салуға арналған төсемелерді кептіру процессін жүргізу;
кептіру камерасындағы температураны, газ бен ауаның қысымын бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика көрсеткіштері бойынша бақылау;
кептіру камерасындағы температураны реттеу;
газ шілтердің, түтікн сорғының, желдеткіш жүйесінің және қорғану құралдарының жұмысын бақылау;
газ қыздырғыштың жұмысын есепке алу;
жабдықты тазалау және оны шағын жөндеуге қатысу.
58. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен жұмыс қағидаты;
бақылау-өлшеу және реттеу аппаратурасын пайдалану ережесі;
жұмыртқа салуға арналған төсемелерді кептіру технологиялық процессі;
температураның кептіру процессіне және ылғалдың төсеменің сапасына тигізетін әсері.

54. Должен знать:
рисунки и методы гравирования;
конструкцию молетированного пресса и накатного станка;
способы установки и накатки валов;
применяемые марки стали для изготовления валов, матриц и молетов, пуансонов и переводников, технологию их термообработки;
виды дефектов, возникающие при прессовке рельефа, накатке и травлении стальных печатных валов, и способы их устранения.
При изготовлении рисунков, накатываемых молетом с застоновом для масляных и сухих гофр, тарифицируется на 1 разряд выше.
Параграф 26. Гравер валов, 5 разряд
55. Характеристика работ:
изготовление рисунков глубокого давления, требующих доделки пуансонами мест стыковки молета;
изготовление заготовок матриц, молета на токарном станке, накатка на станке рельефа на рисунчатом вале, применяемом для тиснения и одновременной печати обоев;
гравирование рисунка, закалка матрицы, прессование и закалка молета, накатка рисунка на валах;
нанесение мастики и кислотоупорного слоя на вал и рельеф, травление азотной кислотой, подбор режима прессования для заданного рисунка;
маркировка и окончательная доводка вала и рельефа рисунка;
изготовление и закалка пуансонов и переводников, травление печатных рисунков на стальных валах;
перепрессовка сеток и рисунков сухих гофр с застоновом на накатном станке.
56. Должен знать:
технологию изготовления рисунков, методы гравирования;
конструкцию оборудования, применяемого для изготовления валов;
применяемые марки стали для изготовления валов, матриц, пуансонов и переводников, технологию их термообработки;
виды дефектов, возникающих при прессовке рельефа, накатке и травлении стальных печатных валов, и способы их устранения.
При изготовлении рисунков для многокрасочного тиснения и сложных орнаментов "кружевных", "муаровых", "теневых" и им подобных тарифицируется на 1 разряд выше.
Параграф 27. Сушильщик вакуум-формующей машины, 3 разряд
57. Характеристика работ:
ведение процесса сушки прокладок для упаковки яиц под руководством сушильщика более высокой квалификации;
наблюдение за температурой, давлением газа и воздуха в сушильной камере непрерывного действия по показаниям контрольно-измерительных приборов и автоматики;
регулирование температуры в сушильной камере;
наблюдение за работой газовой горелки, дымососов, системы вентиляции и средств защиты;
учет работы газового нагревателя;
чистка оборудования и участие в мелком ремонте его.
58. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
правила применения контрольно-измерительной и регулирующей аппаратуры;
технологический процесс сушки прокладок для упаковки яиц;
влияние температуры на процесс сушки и влажности на качество прокладок.

Параграф 28. Вакуум-қалыптау машинасының кептірушісі, 4-разряд
59. Жұмыс сипаттамасы:
үздіксіз жұмыс істейтін кептіру камераларында бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша жұмыртқа салуға арналған төсемелерді кептіру процессін жүргізу;
камераның температурасы мен ылғалдық дәрежесін реттеу;
тасымалдауыштың, бүріккіштің жұмысын және әткеншекке арналған түсіргішті бақылау;
қалыптаудан кейін төсеменің ылғалдығын бақылау;
машинаның формасы мен қаптамасын ауыстыруға және жөндеуге қатысу.
60. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
жасалатын өнімнің сапалық көрсеткіштері, коммуникация схемасы;
жұмыртқа салуға арналған төсемелерді кептіру технологиялық процессі;
бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және пайдалану ережесі.
Параграф 29. Вакуум-қалыптау машинасының машинисі, 4-разряд
61. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен жұмыртқаға арналған төсемені вакуум-қалыптау машинасында құю процессін жүргізу;
машинаның барлық тораптарының, реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысын бақылау;
өндірілетін өнімнің саны мен сапасын бақылау;
машинаның жекелеген тораптарын іске қосу және тоқтату;
қалыптаудан кейін төсеменің салмағын бақылау.
62. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен жұмыс қағидаты;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмыс қағидасы;
оны басқару пультінен іске қосу және тоқтату ережесі;
дайын өнімнің техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарты.
Параграф 30. Вакуум-қалыптау машинасының машинисі, 5-разряд
63. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыртқаға арналған төсемені вакуум-қалыптау машинасында құю процессін жүргізу;
машина астауына түсетін массаның концентрациясын, ұнтақталу дәрежесі мен басқа да сапалық көрсеткіштерін бақылау;
төсеменің сапалық көрсеткіштеріне байланысты вакуум мен ауа дәрежесін реттеу;
машинаның барлық тораптары мен механизмдерін белгіленген режимге шикізаттың сапасы мен өңделетін өнімнің түржиынына байланысты баптау және реттеу.
64. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен баптау ережесі, коммуникация схемасы;
жұмыртқаға арналған төсемені жасаудың технологиялық процессі;
бастапқы шикізат пен жартылай дайын өнімдердің сапалық көрсеткіштері;
жекелеген факторлардың өндіріс технологиясына тигізетін әсері;
жартылай дайын өнімдерді, толтыру және желімдеу материалдарын жұмсаудың шекті нормасы.
Параграф 31. Гильза жасау машинасының машинисі, 2-разряд
65. Жұмыс сипаттамасы:
битумделген, патрон қағаз бен рольдік картоннан гильза жасау процессіне қатысу;
тығырықты автоматқа орнату және толтыру, араны реттеу, бұйымдарды кесу, өнімді алу;
дайын бұйымдарды қабылдау және ақауларын анықтау;
ақаулы гильзаларды шығарушы;
автоматты баптауға қатысу;
гильзаны орау және желімдеу;
желімді жеткізу және гильзаны кептіруге жіберу;
станокта немесе дискілі арада гильзаны тығырықтың немесе ораманың форматы бойынша сақиналап кесу.

Параграф 28. Сушильщик ваккум-формующей машины, 4 разряд
59. Характеристика работ:
ведение процесса сушки прокладок для упаковки яиц в сушильных камерах непрерывного действия по показаниям контрольно-измерительных приборов;
регулирование температуры и влажности воздуха в камере;
наблюдение за работой транспортеров, спрысков и сбросов прокладок на качели;
контроль влажности прокладок после формовки;
участие в смене и ремонте форм и одежды машин.
60. Должен знать:
конструкцию обслуживаемого оборудования;
качественные показатели изготовляемой продукции, схему коммуникаций;
технологический процесс изготовления прокладок для упаковки яиц;
устройство и правила применения контрольно-измерительных приборов.
Параграф 29. Машинист вакуум-формующей машины, 4 разряд
61. Характеристика работ:
ведение процесса отлива прокладок для яиц на вакуум-формующей машине под руководством машиниста более высокой квалификации;
наблюдение за работой всех узлов машины, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратурой;
контроль за качеством и количеством вырабатываемой продукции;
пуск и останов отдельных узлов машины;
контроль за весом прокладок после формовки.
62. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
принцип работы регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
правила включения и выключения ее с пульта управления;
технические условия и государственные стандарты на готовую продукцию.
Параграф 30. Машинист вакуум-формующей машины, 5 разряд
63. Характеристика работ:
ведение процесса отлива прокладок для упаковки яиц на вакуум-формующей машине;
контроль концентрации, степени помола и иных качественных показателей массы, поступающей в ванну машины;
регулирование степени вакуума и воздуха в зависимости от качественных показателей прокладок;
наладка и регулирование всех узлов и механизмов машины на заданный режим в зависимости от качества сырья и ассортимента вырабатываемой продукции.
64. Должен знать:
конструкцию и правила наладки обслуживаемого оборудования, схему коммуникаций;
технологический процесс изготовления прокладок для яиц;
качественные показатели исходного сырья и полуфабрикатов;
влияние отдельных факторов на технологию производства;
удельные нормы расхода полуфабрикатов, наполняющих и проклеивающих материалов.
Параграф 31. Машинист машины по изготовлению гильз, 2 разряд
65. Характеристика работ:
участие в процессе изготовления гильз из битумированной, патронной бумаги и ролевого картона;
установка, заправка бобин в автомат, регулирование пилы, обрезка изделий, съем продукции;
прием и отбраковка готовых изделий;
относка бракованных гильз;
участие в наладке автомата;
намотка и клейка гильз;
подноска клея и относка гильз для сушки;
разрезка на станке или дисковой пиле гильз на кольца по формату бобин или рулонов.

66. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
жартылай дайын өнімдердің сапасы және мемлекеттік стандарт пен техникалық шарттар бойынша өнімнің сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 32. Гильза жасау машинасының машинисі, 3-разряд
67. Жұмыс сипаттамасы:
битумделген, патрон қағаз бен рольдік картоннан нақты белгіленген диаметрлі сауыттарға арналған гильзаны жасау процессін жүргізу;
желімнің битум ерітіндісін техникалық шарттар бойынша дайындау;
сапасын бақылау;
автоматты баптау және күту;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасын пайдалану.
68. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдық пен бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылысы;
ерітінді компоненттерінің құрамы;
дайын өнімге қойылатын техникалық талаптар.
Параграф 33. Гуммирлеу агрегатының машинисі, 2-разряд
69. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен қағаз және этикетка қабаттарды, жолақтар мен фольганы гуммирлеу;
желімді қағазға немесе қағаз жаймаға гуммирлеу агрегатында жағу;
ішпекті гуммирлеу таспасымен жартылай автоматта гуммирлеу және оларды жинаққа құрастыру;
кептіру камераларының, қазандықтың, әперу құрылғысының температурасын, желімнің консистенциясын, оның берілу жылдамдығы мен қағаз жайманың керілуін реттеу;
желім пленкасының біркелкі жағылуын және жабысу, бүрмеленген картоннан жасалған изотермиялық жәшіктердің құрастырылу сапасын бақылау;
желімді пісіру.
70. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін барлық тораптардың құрылысы;
изотермиялық жәшіктерді жабыстыру, желім дайындау, қағаз орамасын толтыру және алу кезінде көтеру механизмдерін пайдалану ережесі;
жасалатын бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 34. Гуммирлеу агрегатының машинисі, 4-разряд
71. Жұмыс сипаттамасы:
қағазды, қағаз қабаттарын, жолақ пен фольганы гуммирлеу процессін жүргізу;
қағаз орамасын агрегат стендіне орау;
клишені баспа мөлшеріне байланысты орнату;
қағаз орамасына жазу мен желімді гуммирлеу агрегатында жағу;
желімнің, бояудың берілу жылдамдығын және қағаз жайманың керілуін реттеу;
қыздыру-кептіру камерасының жұмысын, оған ыстық ауаның берілуін және оның араласуын, жылу режимін автоматты түрде реттеу аспабын, гуммирленген қағаздың білікке оралуын, баспа сапасы мен желімді қағаз жаймаға жағуды бақылау;
агрегатты баптау.
72. Білуге тиіс:
гуммирлеу агрегатының кинематикалық схемасы;
агрегаттың барлық тораптары мен бөлшектерінің өзара әрекеттесуі, олардың мақсаты мен реттеу тәсілдері;
жылу арматурасын пайдалану ережесі;
желімнің тұтқырлығын және жарылуға беріктігін айқындау тәсілдері;
қағазды агрегатқа салу және тежегіш айлабұйымдарды реттеу, клишені баптау және орнату тәсілдері;
баспа және қағаз жаймасының гуммирленуі сапасына қойылатын талаптар.

66. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
качество полуфабрикатов и требования, предъявляемые к качеству продукции по государственному стандарту и техническим условиям.
Параграф 32. Машинист машины по изготовлению гильз, 3 разряд
67. Характеристика работ:
ведение процесса изготовления из битумированной, патронной бумаги и ролевого картона гильз для футляров точно установленных диаметров;
подготовка по техническим условиям битумных растворов клея;
контроль качества;
наладка и уход за автоматом;
пользование регулирующей и контрольно-измерительной аппаратурой.
68. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры;
состав компонентов растворов;
технические требования, предъявляемые к готовой продукции.
Параграф 33. Машинист гуммировального агрегата, 2 разряд
69. Характеристика работ:
гуммирование бумажных и этикетных листов, полос и фольги под руководством машиниста более высокой квалификации;
нанесение клея на бумагу или бумажное полотно на гуммировальном агрегате;
склеивание вкладышей гуммированной лентой на полуавтомате и сборка их в комплект;
регулирование температуры нагрева сушильных камер, котлов, подающего устройства, консистенции клея, скорости подачи его и натяжения бумажного полотна;
наблюдение за равномерностью нанесения клеевой пленки и качеством склейки, сборки изотермических ящиков из гофрированного картона;
варка клея.
70. Должен знать:
устройство всех узлов обслуживаемого оборудования;
правила склеивания изотермических ящиков, приготовления клея, использования подъемных механизмов при заправке и снятии рулонов бумаги;
требования, предъявляемые к качеству изготавливаемых изделий.
Параграф 34. Машинист гуммировального агрегата, 4 разряд
71. Характеристика работ:
ведение процесса гуммирования бумаги, бумажных листов, полос и фольги;
заправка рулонов бумаги на стенд агрегата;
установка клише в зависимости от размеров печати;
нанесение печати и клея на рулоны бумаги на гуммировальном агрегате;
регулирование скорости подачи клея, краски и натяжения бумажного полотна;
контроль за работой нагревательно-сушильной камеры, подачей в нее горячего воздуха и его смешиванием, за приборами автоматического регулирования теплового режима, намоткой гуммированной бумаги на валы, за качеством печати и нанесением клея на бумажное полотно;
наладка агрегата.
72. Должен знать:
кинематическую схему гуммировального агрегата;
взаимодействие всех узлов и деталей агрегата, их назначение и способы регулирования;
правила пользования тепловой арматурой;
способы определения вязкости клея и прочности его на скалывание;
способы заправки бумаги в агрегат и регулирования тормозных приспособлений, приладки и установки клише;
требования, предъявляемые к качеству печати и гуммирования бумажного полота.

Параграф 35. Дефибрерге баланс салушы, 3-разряд
73. Жұмыс сипаттамасы:
механизацияланған және автоматталған құралдармен дефибрерлерге баланстарды жіберу;
қалаудың белгіленген ережесін сақтай отырып қолмен шахталарға немесе қораптарға балансты сұрыптау және қалау;
баланстың автоматты желідегі транспортерлерге түсуін және одан шахталарға дефибрерлер мен резервтегі ыдыстарға түсуін реттеу;
сапасыз баланстарды сұрыптай отырып баланстарды қалау;
жабдықтарды іске қосу және тоқтату;
жабдықтың, реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйін қадағалау.
74. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы;
баланстарды дефибрерлерге жіберетін және салатын реттегіш және бақылау-өлшеу аппаратурасын басқару тәсімдері;
баланстың сапасына қойылатын талаптар;
баланстарды және дефибрер қораптарын қолмен шахтаға қалау ережесі;
ағаш массасының сапасы.
Параграф 36. Дефибрерлік тастарды орнатушы, 2-разряд
75. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары орнатушының басшылығымен дефибрерлік тастарды орнату;
өңделген дефибрерлік тастардан шайбаларды алу және жаңа тастарды дайындай отырып, құйып және бекіте отырып, білікке жаңа тасты орнату жұмыстарына қатысу.
76. Білуге тиіс:
дефибрерлік тастың құрылысы мен пайдаланудың негізгі ережелері;
өңделген тастардан шайбаларды алып тастау процессі, оларды білікке орнату және бекіту ережесі.
Параграф 37. Дефибрерлік тастарды орнатушы, 4-разряд
77. Жұмыс сипаттамасы:
жаңа тастарды дайындай отырып, құйып және бекіте отырып, білікке жаңа тасты орнату;
рафинерлік және сырғыма тастарды күкірт құя отырып шыңдау;
жұмсақ және қаттылығы орташа дефибрерлік тастарды жартылай таза шыңдау және жону.
78. Білуге тиіс:
дефибрерлік тастардың құрамы мен шыңдау ережесі;
ағаш майын өндіру технологиясы бойынша негізгі мәліметтер.
Параграф 38. Дефибрерші, 2-разряд
79. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті дефибрершінің басшылығымен өнімділігі тәулігіне 60 тоннаданастам 100 тоннаға дейін ағаш массасын өндіру процесін жүргізу;
дефибрердің, массаның температурасын, концентрациясы мен ұнтақтау жұмысын, дефибрер бұлауынан жоңқаларды уақытында тазалауды қадағалау;
жоңқа сапасын бақылау;
шаржыны ауыстыруға қатысу;
электр энергиясының берілген шығу нормасын сақтау.
80. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс істеу принципі;
оны күту тәсілдері;
реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасын басқару тәсімі;
балансты және ағаш массасының сапасына қойылатын талаптар;
өнімнің сапасын бақылау әдістері.
Параграф 39. Дефибрерші, 3-разряд
81. Жұмыс сипаттамасы:

Параграф 35. Загрузчик балансов в дефибреры, 3 разряд
73. Характеристика работ:
подача балансов к дефибрерам механизированными и автоматизированными средствами;
сортировка и укладка балансов в шахты или коробки дефибреров вручную с соблюдением установленных правил укладки;
регулирование поступления балансов с транспортеров на автоматическую линию и с нее в шахты дефибреров и резервные емкости;
укладка балансов с предварительной отсортировкой некачественных балансов;
пуск и останов оборудования;
наблюдение за состоянием оборудования, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры.
74. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
схему управления регулирующей и контрольно-измерительной аппаратурой по подаче и загрузке балансов в дефибреры;
требования, предъявляемые к качеству балансов;
правила укладки балансов в шахты и коробки дефибреров вручную;
качество древесной массы.
Параграф 36. Насадчик дефибрерных камней, 2 разряд
75. Характеристика работ:
насадка дефибрерных камней под руководством насадчика более высокой квалификации;
участие в работе по удалению шайб с отработанных дефибрерных камней и насадке на валы новых камней с подготовкой их, заливкой и закреплением.
76. Должен знать:
устройство и основные правила эксплуатации дефибрерных камней;
процесс удаления шайб с отработанных камней, правила насадки их на валы и крепление.
Параграф 37. Насадчик дефибрерных камней, 4 разряд
77. Характеристика работ:
насадка на валы новых дефибрерных камней с подготовкой, заливкой и закреплением;
ковка рафинерных и бегунных камней с заливкой серой;
получистая ковка и теска дефибрерных камней мягкой и средней твердости.
78. Должен знать:
состав и правила ковки дефибрерных камней;
основные сведения по технологии выработки древесной массы.
Параграф 38. Дефибрерщик, 2 разряд
79. Характеристика работ:
ведение процесса производства древесной массы с суммарной производительностью дефибреров свыше 60 до 100 тонн в сутки под руководством дефибрерщика более высокой квалификации;
наблюдение за работой дефибреров, температурой, концентрацией и размолом массы, своевременным удалением щепы из ванн дефибреров;
контроль качества щепы;
участие в замене шарошек;
соблюдение установленных норм расхода электроэнергии.
80. Должен знать:
принцип действия обслуживаемого оборудования;
способы ухода за ним;
схему управления регулирующей и контрольно-измерительной аппаратурой;
требования, предъявляемые к качеству балансов и древесной массы;
методы контроля качества продукции.
Параграф 39. Дефибрерщик, 3 разряд
81. Характеристика работ:

анағұрлым жоғары білікті дефибрершінің басшылығымен өнімділігі тәулігіне 100 тоннаданастам 300 тоннаға дейін ағаш массасын өндіру процесін жүргізу;
дефибрердің, массаның температурасын, концентрациясы мен ұнтақтау жұмысын, дефибрер бұлауынан жоңқаларды уақытында тазалауды қадағалау;
жоңқа сапасын бақылау;
шаржыны ауыстыруға қатысу;
электр энергиясының берілген шығу нормасын сақтау;
сомалық өнімділігі тәулігіне 60 тоннаға дейін дефибрер шығару технологиялық режимге сәйкес дефибрирлеу процесін жүргізу;
шахталарға дефибрерлердің дұрыс слаынуын, реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының және май жүйесінің жұмысын, белгіленген дефибрирлеу температурасын, масса концентрациясы мен басқа да жұмыс көрсеткіштерді қадағалау;
тозған шаржыларды ауыстыру, тастарды кесу;
дефибрерлеу моторларының, сорғы, жоңқа тұтқыш және өзге де жабдықтардың жұмысын қадағалау;
технологиялық режим талаптарына сәйкес массаның сапасын бақылау;
әрбір дефибрерден ағаш массасының біркелкі алынуын қадағалау және массаны қағаз фабрикаға айдау.
82. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы, оны күту тәсілдері;
реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасын басқару тәсімі;
баланстың және ағаш массасының сапасына қойылатын талаптар;
шахталарға жіберу ережесі;
өнімнің сапасын бақылау әдістері.
Параграф 40. Дефибрерші, 4-разряд
83. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті дефибрершінің басшылығымен өнімділігі тәулігіне 300 тоннадан жоғары ағаш массасын өндіру процесін жүргізу;
дефибрердің, массаның температурасын, концентрациясы мен ұнтақтау жұмысын, дефибрер бұлауынан жоңқаларды уақытында тазалауды қадағалау;
жоңқа сапасын бақылау;
шаржыны ауыстыруға қатысу;
электр энергиясының берілген шығу нормасын сақтау;
сомалық өнімділігі тәулігіне 60 тоннадан астам 100 тоннаға дейін дефибрер шығару технологиялық режимге сәйкес дефибрирлеу процесін жүргізу;
шахталарға дефибрерлердің дұрыс салынуын, реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының және май жүйесінің жұмысын, белгіленген дефибрирлеу температурасын, масса концентрациясы мен басқа да жұмыс көрсеткіштерді қадағалау;
тозған шаржыларды ауыстыру, тастарды кесу;
дефибрерлеу моторларының, сорғы, жоңқа тұтқыш және өзге де жабдықтардың жұмысын қадағалау;
технологиялық режим талаптарына сәйкес массаның сапасын бақылау;
әрбір дефибрерден ағаш массасының біркелкі алынуын қадағалау және массаны қағаз фабрикаға айдау.

ведение процесса производства древесной массы с суммарной производительностью дефибреров свыше 100 до 300 тонн в сутки под руководством дефибрерщика более высокой квалификации;
наблюдение за работой дефибреров, температурой, концентрацией и размолом массы, своевременным удалением щепы из ванн дефибреров;
контроль качества щепы;
участие в замене шарошек;
соблюдение установленных норм расхода электроэнергии;
ведение процесса дефибрирования в соответствии с технологическим режимом с суммарной производительностью дефибреров до 60 тонн в сутки;
наблюдение за правильной загрузкой балансов в шахты дефибреров, работой регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры и масляной системы, установленной температурой дефибрирования, концентрацией массы и иными показателями работы;
смена изношенных шарошек, насечка камней;
наблюдение за нагрузкой дефибрерных моторов, работой насосов, щепколовок и прочего оборудования;
контроль качества массы согласно требованиям технологического режима;
соблюдение равномерного съема древесной массы с каждого дефибрера и перекачка массы на бумажную фабрику.
82. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, способы ухода за ним;
схему управления регулирующей и контрольно-измерительной аппаратурой;
требования, предъявляемые к качеству балансов и древесной массы;
правила загрузки в шахты;
методы контроля качества продукции.
Параграф 40. Дефибрерщик, 4 разряд
83. Характеристика работ:
ведение процесса производства древесной массы с суммарной производительностью дефибреров свыше 300 тонн в сутки под руководством дефибрерщика более высокой квалификации;
наблюдение за работой дефибреров, температурой, концентрацией и размолом массы, своевременным удалением щепы из ванн дефибреров;
контроль качества щепы;
участие в замене шарошек;
соблюдение установленных норм расхода электроэнергии;
ведение процесса дефибрирования в соответствии с установленным технологическим режимом с суммарной производительностью дефибреров свыше 60 до 100 тонн в сутки;
наблюдение за правильной загрузкой балансов в шахты дефибреров, работой регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры и масляной системы, установленной температурой дефибрирования, концентрацией массы и иными показателями работы;
смена изношенных шарошек, насечка камней;
наблюдение за нагрузкой дефибрерных моторов, работой насосов, щепколовок и прочего оборудования;
контроль качества массы согласно требованиям технологического режима;
соблюдение равномерного съема древесной массы с каждого дефибрера и перекачка массы на бумажную фабрику.

84. Білуге тиіс:
реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасын және өзге де жабдықтың жұмыс принципі, құрылымы;
дефибрерлердің өнімділігі;
тас маркалары, оларды кесу және білікке отырғызу ережесі, оларды пайдалану шарттары;
баланстың және ағаш массасының сапасына қойылатын талаптар мен шахталарға жіберу ережесі;
өнімнің сапасын бақылау әдістері мен ағаш массасының сапалық көрсеткіштері.
Параграф 41. Дефибрерші, 5-разряд
85. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті дефибрершінің басшылығымен өнімділігі тәулігіне 100 тоннадан астам 300 тоннаға дейін ағаш массасын өндіру процесін жүргізу;
белгіленген дефибрирлеу температурасын, массаныңконцентрациясы мен өзге де жұмыс көрсеткіштер,реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының және май жүйесінің жұмысын,шахталарға дефибрерлердің дұрыс салынуын бақылау;
тозған шаржыларды ауыстыру, тастарды кесу;
дефибрерлеу моторларының, сорғы, жоңқа тұтқыш және өзге де жабдықтардың жұмысын қадағалау;
технологиялық режим талаптарына сәйкес массаның сапасын бақылау;
әрбір дефибрерден ағаш массасының біркелкі алынуын қадағалау және массаны қағаз фабрикаға айдау.
86. Білуге тиіс:
реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының және өзге де жабдықтыңжұмыс принциптері, құрылымы;
дефибрерлердің өнімділігі;
тас маркалары, оларды кесу және білікке отырғызу ережесі, оларды пайдалану шарттары;
баланстың және ағаш массасының сапасына қойылатын талаптар;
шахталарға жіберу ережесі, өнімнің сапасын бақылау әдістері мен ағаш массасының сапалық көрсеткіштері.
Параграф 42. Дефибрерші, 6-разряд
87. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті дефибрершінің басшылығымен өнімділігі тәулігіне 300 тоннадан асатын ағаш массасын өндіру процесін жүргізу;
шахталарға дефибрерлердің дұрыс салынуын, реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының және май жүйесінің жұмысын, белгіленген дефибрирлеу температурасын, масса концентрациясы мен басқа да жұмыс көрсеткіштерді қадағалау;
тозған шаржыларды ауыстыру, тастарды кесу;
дефибрерлеу моторларының, сорғы, жоңқа тұтқыш және өзге де жабдықтардың жұмысын қадағалау;
технологиялық режим талаптарына сәйкес массаның сапасын бақылау;
әрбір дефибрерден ағаш массасының біркелкі алынуын қадағалау және массаны қағаз фабрикаға айдау.
88. Білуге тиіс:
реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының және өзге де жабдықтыңжұмыс принциптері, құрылымы;
дефибрерлердің өнімділігі;
тас маркалары, оларды кесу және білікке отырғызу ережесі, оларды пайдалану шарттары;
баланстың және ағаш массасының сапасына қойылатын талаптар және оларды шахталарға жіберу ережесі;
өнімнің сапасын бақылау әдістері мен ағаш массасының сапалық көрсеткіштері.

84. Должен знать:
устройство, принцип работы регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры и прочего оборудования;
производительность дефибреров;
марки камней, правила их насечки и насадки на вал, условия их эксплуатации;
требования, предъявляемые к качеству древесной массы, балансов и правила их загрузки в шахты;
методы контроля качества и качественные показатели древесной массы.
Параграф 41. Дефибрерщик, 5 разряд
85. Характеристика работ:
ведение процесса производства древесной массы с суммарной производительностью дефибреров свыше 100 до 300 тонн в сутки;
наблюдение за правильной загрузкой балансов в шахты дефибреров, работой регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры и масляной системы, установленной температурой дефибрирования, концентрацией массы и иными показателями работы;
смена изношенных шарошек, насечка камней;
наблюдение за нагрузкой дефибрерных моторов, работой насосов, щепколовок и прочего оборудования;
контроль качества массы согласно требованиям технологического режима;
соблюдение установленных норм расхода электроэнергии, равномерного съема древесной массы с каждого дефибрера и перекачка массы на бумажную фабрику.
86. Должен знать:
устройство, принцип работы регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры и прочего оборудования;
производительность дефибреров;
марки камней, правила их насечки и насадки на вал, условия их эксплуатации;
требования, предъявляемые к качеству древесной массы, балансов и правила их загрузки в шахты;
метод контроля качества и качественные показатели древесной массы.
Параграф 42. Дефибрерщик, 6 разряд
87. Характеристика работ:
ведение процесса производства древесной массы с суммарной производительностью дефибреров свыше 300 тонн в сутки;
наблюдение за правильной загрузкой балансов в шахты дефибреров, работой регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры и масляной системы, установленной температурой дефибрирования, концентрацией массы и инымми показателями работы;
смена изношенных шарошек, насечка камней;
наблюдение за нагрузкой дефибрерных моторов, работой насосов, щепколовок и прочего оборудования;
контроль качества массы согласно требованиям технологического режима;
соблюдение установленных норм расхода электроэнергии, равномерного съема древесной массы с каждого дефибрера и перекачка массы на бумажную фабрику.
88. Должен знать:
устройство, принцип работы регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры и прочего оборудования;
производительность дефибреров;
марки камней, правила их насечки и насадки на вал, условия их эксплуатации;
требования, предъявляемые к качеству древесной массы, балансов и правила их загрузки в шахты;
метод контроля качества и качественные показатели древесной массы.

89. Техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білім талап етіледі.
Параграф 43. Диффузорды түсіруші, 3-разряд
90. Жұмыс сипаттамасы:
диффузорларды тиеу және түсіру;
сілтілендіру процессінде фибраны өңдеу;
диффузорды хлорлы мырышты ерітіндіні сору және айдауға дайындауға қатысу.
91. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
диффузорларды тиеу және түсіру режимі;
ерітіндіні сору тәсілдері.
Параграф 44. Жазу машинасының машинисі, 3-разряд
92. Жұмыс сипаттамасы:
тұсқағазды белгіленген ұзындыққа жазу;
қағаз жайманы жазу машинасына орау;
ұршықты толтыру, тұсқағаз бөліктерін орау, ұршықтан алу, бандерольдеу және арбаға салу;
тұсқағаз жаймасы машинаның жазу құрылғысы арқылы өткен кезде тұсқағаздың сапасын бақылау және тұсқағазды сорты бойынша сұрыптау;
басылған тұсқағаздың тығырығын орнату және машинаға салу.
93. Білуге тиіс:
машинаның құрылысы мен жұмыс қағидаты;
ұзындығы әр түрлі бөліктерді жазу тәсілдері;
тұсқағаздардың артикулы және оларға сорттылықтың техникалық шарттарын белгілеу;
тұсқағаздарды таңбалаудың дұрыстығы.
Параграф 45. Жасанды барқыт агрегатының машинисі, 2-разряд
94. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті машинистің басшылығымен жұмыс нұсқаулығына сәйкес түкті өңдеу технологиялық процесін жүргізу;
бояу ерітінділерін жасау, берілген түске бояу, сығу, кептіру және түкті елеу;
поливинил желім жасау, оны қажетті температураға және консистенцияға дейін қыздыру;
картон немесе қағаз парақтарын станокта гуммирлеу.
95. Білуге тиіс:
түкті бояу және кептіруге арналған жабдықтардың (центрифуга, гуммирлеу машинасы мен кептіру камерасы) құрылымы, реттеу тәсілдері;
бояу түстері;
бұйымның барлық түріне арналған картон және қағаз түрлері мен рецептурасы.
Параграф 46. Жасанды барқыт агрегатының машинисі, 4-разряд
96. Жұмыс сипаттамасы:
электростатикалық алаңда түк қабатын қағазбен жабу арқылы агрегатта жасанды барқыт және велюр жасау;
қағаз жайманы гуммирлеу;
түгі мен түсінің сапасын тексеру;
электростатикалық алаң бағытын реттеу;
қағазға түк қабатын біркелкі етіп жағу, кептіру, қағазды тазалау процесін қадағалау;
кептірілген жайманың даяр болу деңгейін айқындау;
жасанды барқыт, велюрді орамға орау сапасын қадағалау;
кептіру шкафындағы агрегаттың, ауаның температурасын, шаң тұтқыштардың жылдамдығын реттеу және агрегатты баптау.
97. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтар мен бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылымы мен жұмыс принципі;
жасанды барқыт, велюр жасау технологиясы;
оларды орамға орау ережесі;
түрлі бұйымдарды бояу түстері;
жасанды барқыт, велюр жасау сапасына қойылатын талаптар.

89. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.
Параграф 43. Разгрузчик диффузоров, 3 разряд
90. Характеристика работ:
загрузка и разгрузка диффузоров;
переборка фибры в процессе выщелачивания;
участие в подготовке диффузора к загрузке и перекачке растворов хлористого цинка.
91. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
режим загрузки и выгрузки диффузоров;
способы перекачки растворов.
Параграф 44. Машинист катальной машины, 3 разряд
92. Характеристика работ:
скатка обоев на куски установленной длины;
заправка бумажного полотна в катальную машину;
заправка веретена, намотка куска обоев, съем с веретена, обандероливание и укладка на тележку;
контроль за качеством обоев во время прохождения полотна обоев через раскатную горку машины и рассортировка обоев по сортам;
установка и заправка на машину бобин отпечатанных обоев.
93. Должен знать:
устройство и принцип работы машины;
приемы скатки кусков различной длины;
артикулы обоев и установленные на них технические условия сортности;
правильность маркировки обоев.
Параграф 45. Машинист агрегата искусственного бархата, 2 разряд
94. Характеристика работ:
ведение технологического процесса обработки ворса в соответствии с рабочей инструкцией под руководством машиниста более высокой квалификации;
приготовление растворов красок, окрашивание в установленный цвет, отжим, сушка и просеивание ворса;
приготовление поливинилового клея, подогрев его до необходимой температуры и консистенции;
гуммирование листов картона или бумаги на станке.
95. Должен знать:
устройство, способы регулирования оборудования для приготовления окраски и сушки ворса (центрифуги, гуммировальной машины и сушильных камер);
цвет окраски;
размеры листов картона и бумаги для всех видов изделий и рецептуру красителей.
Параграф 46. Машинист агрегата искусственного бархата, 4 разряд
96. Характеристика работ:
изготовление искусственного бархата и велюра на агрегате путем покрытия бумажного полотна слоем ворса в электростатическом поле;
гуммирование бумажного полотна;
проверка качества цвета и ворса;
регулирование направления электростатического поля;
наблюдение за процессом равномерного покрытия бумажного полотна слоем ворса, сушкой, чисткой бумаги;
определение степени готовности высушенного полотна;
наблюдение за качеством намотки искусственного бархата, велюра в рулоны;
регулирование скорости агрегата, температуры воздуха в сушильном шкафу, пылеуловителей и наладка агрегата.
97. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры;
технологию изготовления искусственного бархата, велюра;
правила намотки их в рулоны;
цвета окрашивания для каждого вида изделий;
требования, предъявляемые к качеству изготовления искусственного бархата, велюра.

Параграф 47. Желім қайнатушы, 2-разряд
98. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті желім қайнатушының басшылығымен белгіленген рецептура бойынша қағаз, картон және бұйым массасының бетін желімдеу үшін ерітінді жасау және желім қайнату процесін жүргізу;
химикаттарды желім қайнататын аппаратураға жіберу және салу;
желімнің даярлық деңгейін айқындау;
бұйымдардың бетін жапсыру үшін желімнің қажетті температурасын ұстап отыру.
99. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы мен жұмыс принципі;
химикаттардың қасиеті;
ерітінді жасау тәсілдері;
желім рецептурасы мен қайнату технологиясы;
бетін жапсыру және қағаз, картон және олардан жасалған бұйымдар массасын жапсырудың негізгі принциптері.
Параграф 48. Желім қайнатушы, 3-разряд
100. Жұмыс сипаттамасы:
бетін жапсыру және қағаз, картон және олардан жасалған бұйымдар массасын жапсыру үшін су және сілті клейстерлеу крахмалды желімді қайнату;
топырақ ерітінділерін, каолинді суспензия және пасталар жасау;
химикаттарды араластырғыштар мен еріткіштерге жеткізу;
жасалған ерітінділерді өндіріске айдау.
101. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылымы мен жұмыс принципі;
желім қайнату және топырақ және квасц ерітінділерін жасау тәсілдері;
желім рецептурасы.
Параграф 49. Желім қайнатушы, 4-разряд
102. Жұмыс сипаттамасы:
картографиялық желімдеу, фото салу, литографиялық және басқа да жауапты техникалық қағаз түрлерін желімдеуге арналған тұзды қышқыл және желімдердегі меламинді формальдегин шайыр ерітінділерін, сондай-ақ баритаждау және арнайы қағаздың бетін желімдеуге арналған желім ерітінділерін жасау;
берілген технология және рецептура бойынша қайнату режимін реттеу;
канифоль, сода, казеин, парафин, сұйық шыны жасау.
103. Білуге тиіс:
желім қайнататын қызмет көрсетілетін жабдықтың, реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылымы мен жұмыс істеу принципі;
желім жасау өндірісінің тәсімі;
жасалатын желімнің сапалық көрсеткіштері;
желімнің түрлерінің рецептурасы мен бұйымның түрлерін жасау технологиясы.
Параграф 50. Желім қайнатушы, 5-разряд
104. Жұмыс сипаттамасы:
жоғары шайырлы желімді қайнату процесін жүргізу;
парафинді коалин және парафинді стеарин эмульсиясын, желатин ерітіндісін, арнайы ерітінді жасау;
ерітінді концентрациясын айқындау жөніндегі есептеулерді орындау;
ерітінді сапасын айқындау жөніндегі талдауларды орындау.
105. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы;
құбыржолдардың тәсімдері;
қағаз желімдеу процесі мен стандартты концентрацияның желімдейтін және толтыратын ерітінділерін жасаудың технологиялық режимі.
Параграф 51. Желімдеу-ию машинасының машинисі, 3-разряд

Параграф 47. Клеевар, 2 разряд
98. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления растворов и варки клея для поверхностной проклейки и проклейки в массе бумаги, картона и изделий из них по установленной рецептуре под руководством клеевара более высокой квалификации;
подача и загрузка химикатов в клееварочную аппаратуру;
определение степени готовности клея;
поддержание необходимой температуры клея для поверхностной проклейки изделий.
99. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
свойства химикатов;
способы приготовления растворов;
рецептуру клеев и технологию варки;
основные принципы поверхностной проклейки и проклейки в массе бумаги, картона и изделий из них.
Параграф 48. Клеевар, 3 разряд
100. Характеристика работ:
варка крахмального клея водной и щелочной клейстеризации для поверхностной проклейки и проклейки в массе бумаги, картона и изделий из них;
приготовление рабочих растворов глинозема, каолиновой суспензии и паст;
доставка химикатов к мешалкам и растворителям;
перекачка приготовленных растворов в производство.
101. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
способы варки клеев и приготовления растворов глинозема и квасцов;
рецептуру клеев.
Параграф 49. Клеевар, 4 разряд
102. Характеристика работ:
приготовление растворов меламино-формальдегидной смолы в соляной кислоте и клеев для проклейки картографической, фотоподложки, литографской и иных ответственных видов технических бумаг, а также клеевых растворов для баритажа и поверхностной проклейки специальных бумаг;
регулирование режима варки по заданной технологии и рецептуре;
приготовление канифоли, соды, казеина, парафина, жидкого стекла.
103. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования для варки клея, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
схему производства для приготовления клея;
качественные показатели приготовляемого клея;
рецептуру разных видов клея и технологию их изготовления для каждого вида изделий.
Параграф 50. Клеевар, 5 разряд
104. Характеристика работ:
ведение процесса варки высокосмоляного клея;
приготовление парафино-каолиновой и парафино-стеариновой эмульсии, растворов желатина, спецрастворов;
проведение расчетов по определению концентрации растворов;
выполнение анализов по определению качества растворов.
105. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
схему трубопроводов;
процесс проклейки бумаг и технологический режим приготовления проклеивающих и наполняющих растворов стандартной концентрации.
Параграф 51. Машинист клеильно-загибочной машины, 3 разряд

106. Жұмыс сипаттамасы:
таспаның жиегін ию және желімдеу, машинада майлау;
машинаға қағаз тығырық салу;
машинаның жұмысы мен таспаның майлану және иілу сапасын бақылау;
машинаның ақаулығын жою және оны майлау.
107. Білуге тиіс:
таспаны желімдеу, майлау және июдің технологиялық схемасы;
машинаның құрылысы және оның жұмыс қағидаты.
Параграф 52. Желімдеу-кептіру машинасының кептірушісі, 3-разряд
108. Жұмыс сипаттамасы:
қағазды кептіру процессін жүргізу;
машинаның кептіру бөлігіне түскен ауа температурасын реттеу;
оралатын қағаздың сапасын бақылау;
жайманың қабатқа жазылуын реттеу;
қағаз білігін орнату және алуға, желім астауын жууға және машина қаптамасын ауыстыруға қатысу.
109. Білуге тиіс:
машинаның құрылысы;
қағазды желімдеу және баритаждау технологиялық режимі;
ылғалдың жазуға тигізетін әсері.
Параграф 53. Желімдеу-кептіру машинасының машинисі (желімдеуші), 5-разряд
110. Жұмыс сипаттамасы:
баритаждау, гуммирлеу, қағаздың бетін желімдеу процестерін жүргізу;
технологиялық режимнің сақталуын, өңделетін қағаздың сапасын, желімнің, бояудың, электр энергиясы мен будың жұмсалуын бақылау;
қағаздың біркелкі кептірілуін, жайманың керілуі мен жабдықтың жұмысқа жарамды күйін бақылау;
қағазды кептіру процессін реттеу;
машинаның керек-жарақтарын ауыстыру;
машинаны жуу;
өнімді есепке алу.
111. Білуге тиіс:
машинаның құрылысы;
қапталатын және дайын қағазға, желім мен бояуға қойылатын техникалық талаптар;
қағазды желімдеу режимі;
ақаулықтар мен оларды жою тәсілдері.
Параграф 54. Желімдеу-кептіру машинасының ораушысы, 2-разряд
112. Жұмыс сипаттамасы:
қағаз жайманы орауышқа салу;
орауды реттеу және қағаз жайманы керу;
өтпелі ақаулықтарды белгілеу және шартты белгілермен үзу;
дайын өнімді орау, орауыштан алу және өлшеу;
қағазды, желім ерітіндісін, бояуды жеткізу және әкету;
машинаны, щетка мен шұғаны жууға қатысу.
113. Білуге тиіс:
орауыштың құрылысы;
желімдеудің және қағаз баритажының технологиялық режимі;
ақаулықтарды жою тәсілдері.
Параграф 55. Желімдеу-кептіру машинасының престеушісі, 2-разряд
114. Жұмыс сипаттамасы:
престе қағаз желімдеу процессін жүргізу;
престердің жұмысы мен пресс шұғаны реттеу;
қағаз білігін жазғышқа салу және қағаз салу;
астаудағы желімнің деңгейі мен температурасын бақылау және астауға желім ерітіндісін салу;
ақаулығын түзету;
қағаз жасайтын білік пен рейкаларды тазалау;
желімдеу астамын жуу;
машинаның қаптамасын ауыстыруға қатысу.
115. Білуге тиіс:
қағазды желімдеу режимі.
Параграф 56. Желімдеуші, 1-разряд
116. Жұмыс сипаттамасы:
бұйымдарды жинақтау үшін жекелеген бөлшектерді дайындау және желімдеу;
бұйымдарды электр үтікпен үтіктеу, балқыманы сіңдіру және даяр өнімді ілгіштерге ілу.

106. Характеристика работ:
загиб и склейка кромок ленты и промасливание ее на машине;
заправка машины бумажными бобинами;
наблюдение за работой машины и качеством промасливания и загиба ленты;
устранение неисправностей машины и ее смазка.
107. Должен знать:
технологическую схему склейки, промасливания и загиба ленты;
конструкцию машины и принцип ее работы.
Параграф 52. Сушильщик клеильно-сушильной машины, 3 разряд
108. Характеристика работ:
ведение процесса сушки бумаги;
регулирование температуры воздуха, поступающего в сушильную часть машины;
наблюдение за качеством наматываемой бумаги;
регулирование натяжения полотна на накате;
участие в установке и съеме валиков бумаги, промывке клеевой ванны и смене одежды машины.
109. Должен знать:
устройство машины;
технологический режим проклейки и баритажа бумаги;
влияние влажности на накат.
Параграф 53. Машинист клеильно-сушильной машины (клейщик), 5 разряд
110. Характеристика работ:
ведение процесса баритажа, гуммирования, поверхностной проклейки бумаг;
контроль за соблюдением технологических режимов, качеством обрабатываемой бумаги, расходом клея, краски, электроэнергии и пара;
наблюдение за равномерностью сушки бумаги, натяжением полотна и исправным состоянием оборудования;
регулирование процесса сушки бумаги;
смена одежды машины;
промывка машины;
учет выработки.
111. Должен знать:
устройство машины;
технические условия, предъявляемые к покрываемым и готовым бумагам, клею и краске;
режим проклейки бумаги;
дефекты и способы их устранения.
Параграф 54. Накатчик клеильно-сушильной машины, 2 разряд
112. Характеристика работ:
заправка бумажного полотна на накат;
регулирование намотки и натяжки бумажного полотна;
отметка проходящих дефектов и обрывов условными обозначениями;
упаковка, снятие с наката и взвешивание готовой продукции;
подвозка и отвозка бумаги, клеевых растворов, краски;
участие в промывке машины, щеток, сукон.
113. Должен знать:
устройство наката;
технологический режим проклейки и баритажа бумаг;
способы устранения дефектов.
Параграф 55. Прессовщик клеильно-сушильной машины, 2 разряд
114. Характеристика работ:
ведение процесса проклейки бумаги на прессах;
регулировка работы прессов и прессового сукна;
укладка валиков бумаги на раскат и заправка бумаги;
наблюдение за уровнем и температурой клея в ванне и наполнение ванны клеевым раствором;
уборка брака;
чистка бумаговедущих валиков и реек;
мойка клеевой ванны;
участие в смене одежды машин.
115. Должен знать:
режим проклейки бумаги.
Параграф 56. Клеильщик, 1 разряд
116. Характеристика работ:
подготовка и склейка отдельных деталей для комплектования изделий;
проглаживание изделий электрическим утюгом, пропитка плавом и раскладка готовой продукции на вешала.

117. Білуге тиіс:
бөлшектерді желімдеу ережесі мен даяр бұйымдардың техникалық шарттары.
Арнайы бұйымдардың бөлшектерін желімдеуде 1 разрядқа жоғары тарифтеледі.
Параграф 57. Жоңқадан жасалған ағаш масса өндірісінің операторы, 3-разряд
118. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен жоңқаны жуу процессін жүргізу;
жоңқаны бөтен қоспалардан тазалау, жуу және ұнтақтау аппаратурасына жіберу, жоңқаны жууға арналған суды, бу мен химикаттарды жіберу жөніндегі жабдыққа қызмет көрсету;
шығын бункеріне шнек тасымалдауышпен жоңқа толтыруды бақылау;
қызмет көрсетілетін учаскеде бақылау-өлшеу және реттеу аппаратурасының жұмысын бақылау;
жоңқаны жуу жабдығын нұсқаулыққа сәйкес іске қосу және тоқтату;
жұмыс орнын тазалау.
119. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың мақсаты, құрылысы мен пайдалану ережесі;
жоңқаны жуудың технологиялық схемасы;
жоңқаны жуу технологиялық режимінен ауытқу себептері және оларды жою тәсілдері;
жоңқаның сапасын бақылау әдістері;
суды, буды және химикаттарды жұмсаудың шекті нормасы;
мемлекеттік стандарт бойынша өнімнің сапалық көрсеткіштері.
Параграф 58. Жоңқадан жасалған ағаш масса өндірісінің операторы, 4-разряд
120. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен термомеханикалық ағаш массаны екі сатылы ағарту процессін жүргізу;
ағаш массаны, химикаты бар шығын ыдысы мен мөлшерлеу агрегаттарын ағарту жабдығына қызмет көрсету;
ыдыстарға химикат толтыруды бақылау;
жабдықтар мен ыдысты кірден тазарту, жабдықты сырттай тексеру;
бақылау-өлшеу және реттеу аппаратурасының жұмысын бақылау;
электронды-есептеу машиналарінің көмегімен ағарту технологиялық процессін реттеу;
термомеханикалық ағаш массасының сапасын бақылау;
жұмыс орнын тазалау.
121. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың мақсаты, құрылысы мен пайдалану ережесі;
ағаш массасын ағарту, тазалау және қоюлату процессін автоматты реттеу және бақылау схемасы және суды, химикаттарды өткізу схемасы, қызмет көрсетілетін учаскенің бұрандасы, сақтандыру клапандарының схемасы;
термомеханикалық ағаш массасын ағартудың технологиялық режимі;
ағарту, тазалау және қоюлатудың технологиялық режимнен ауытқу себептері және оларды түзету тәсілдері;
ағаш массасын ағарту, тазалау және қоюлатуды бақылау әдістері;
химикатты, су мен буды жұмсаудың шекті нормасы, мемлекеттік стандарт бойынша өнімнің сапалық көрсеткіштері.
Параграф 59. Жоңқадан жасалған ағаш масса өндірісінің операторы, 5-разряд
122. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен жоңқадан термомеханикалық және химиялық-термомеханикалық ағаш массасын жасау процессін жүргізу;
екі сатылы ұнтақталған жоңқаға, рафинерге арналған агрегаттарға, массаны сұрыптау, тазалау, қоюлату және сақтау жабдықтарына, қалдықтарды қайта өңдеу, қалыптасатын буды жылу рекуперациялау жабдықтарына қызмет көрсету;
электронды-есептеу машиналарінің көмегімен технологиялық параметрлерді реттеу;
массаның концентрациясын ұнтақталу дәрежесін, ақтығын, костриктілігін сыртқы белгілері бойынша және бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен анықтау;
жабдық пен ыдысты массаның қалдығынан жуу;
ұнтақталу тізбегін бумен қыздыру;
майлау гидравликалық жүйесін қыздыру;
жұмыс орнын тазалау.

117. Должен знать:
правила склейки деталей и технические условия на изготовление изделия.
При склейке деталей для специальных изделий тарифицируется на 1 разряд выше.
Параграф 57. Оператор производства древесной массы из щепы, 3 разряд
118. Характеристика работ:
ведение процесса промывки щепы под руководством оператора более высокой квалификации;
обслуживание оборудования по очистке щепы от посторонних включений, промывке и подаче на размалывающую аппаратуру, по подаче воды, пара и химикатов для промывки щепы;
контроль за наполнением расходных бункеров щепой шнековыми транспортерами;
контроль за работой контрольно-измерительной и регулирующей аппаратуры на обслуживаемом участке;
подготовка и пуск оборудования по промывке щепы согласно инструкции;
уборка рабочего места.
119. Должен знать:
назначение, устройство и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования;
технологическую схему промывки щепы;
причины отклонений технологических режимов промывки щепы и способы их устранения;
методы контроля качества щепы;
удельные нормы расхода воды, пара, химикатов;
качественные показатели продукции по государственному стандарту.
Параграф 58. Оператор производства древесной массы из щепы, 4 разряд
120. Характеристика работ:
ведение процесса двухступенчатой отбелки термомеханической древесной массы под руководством оператора более высокой квалификации;
обслуживание оборудования по отбелке древесной массы, расходных емкостей с химикатами и дозирующих агрегатов;
контроль за наполнением емкостей химикатами;
промывка оборудования и емкостей от грязи, внешний осмотр оборудования;
контроль за работой контрольно-измерительной и регулирующей аппаратуры;
регулировка технологического процесса отбелки с помощью электронно-вычислительных машин;
контроль за качеством термомеханической древесной массы;
уборка рабочего места.
121. Должен знать:
назначение, устройство и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования;
схему автоматического регулирования и контроля процесса отбелки, очистки и сгущения древесной массы и схему трубопроводов воды, химикатов, вентилей, предохранительных клапанов обслуживаемого участка;
технологический режим отбелки термомеханической древесной массы;
причины отклонений технологических режимов отбелки, очистки, сгущения и способы их устранения;
методы контроля отбелки, очистки и сгущения древесной массы;
удельные нормы расхода химикатов, пара и воды, качественные показатели продукции по государственному стандарту.
Параграф 59. Оператор производства древесной массы из щепы, 5 разряд
122. Характеристика работ:
ведение технологического процесса производства термомеханической и химико-термомеханической древесной массы из щепы под руководством оператора более высокой квалификации;
обслуживание агрегатов для пропарки щепы, рафинеров двухступенчатого размола, оборудования по сортированию, очистке, сгущению и хранению массы, переработке отходов, теплорекуперации получающегося пара;
регулирование технологических параметров с помощью электронно-вычислительных машин;
определение концентрации, степени помола, белизны, костричности массы по внешним признакам и контрольно-измерительным приборам;
промывка оборудования и емкостей от остатков массы;
разогрев линий размола паром;
разогрев смазочных гидравлических систем;
уборка рабочего места.

123. Білуге тиіс:
термомеханикалық ағаш массасы цехының жабдықтарының мақсаты, құрылысы мен пайдалану ережесі;
ағаш массасын автоматты реттеу және өндіру процессін кезеңдері бойынша бақылау схемасы;
ағаш массасын жоңқадан жасау технологиялық режимі;
технологиялық режимдердің ауытқу себептері және оларды түзету тәсілдері;
жоңқаны, химикаттарды, бу мен суды жұмсаудың шекті нормасы;
ағаш массасының сапасын өндіріс кезеңдері бойынша бақылау әдістері;
өнімнің мемлекеттік стандарт бойынша сапалық көрсеткіштері.
Параграф 60. Жоңқадан жасалған ағаш масса өндірісінің операторы, 6-разряд
124. Жұмыс сипаттамасы:
жоңқадан термомеханикалық және химиялық-термомеханикалық ағаш массасын жасау процессін жүргізу;
жоңқаны, суды, буды және химикаттарды мөлшерлеу;
электронды-есептеу машиналарінің көмегімен ұнтақтың концентрациясы мен массаның ақтығын реттеу;
реттеуші аппаратураның жұмысын бақылау және ағаш массасының ұнтақталуын, ағартылуын, сұрыпталуын, тазалануы мен қоюлатылуын бақылау;
берілетін жоңқаның сапасын, судың ұнтақтауға жіберілуін, химикаттың жұмсалуын есептеу;
жоңқаны ұнтақтау, ағаш массасын ағарту және сұрыптау режимінің барлық басқа көрсеткіштерін сақтау;
ағаш массасын айдау және қабылдау және жұмсау ыдыстарындағы деңгейін бақылау;
жабдық жұмысындағы технологиялық ақаулықтарды анықтау және жою;
жабдықтың, бақылау-өлшеу және реттеу аппаратурасының жай-күйін бақылау;
жабдықты басқару пультінен қосу;
жоспарланатын өнімді мемлекеттік стандарт бойынша шығуын қамтамасыз ету.
125. Білуге тиіс:
жабдықтың мақсаты, құрылысы мен басқару пультінен іске қосу ережесі;
ағаш массасы өндірісін өндіріс кезеңдері бойынша автоматты реттеу және бақылау схемасы және су, бу, химикат, сорғы, сақтандыру клапандарының бұрандаларын өткізу схемасы;
өндірістің технологиялы режимі;
технологиялық режимдердің ауытқу себептері және оларды түзету тәсілдері;
жоңқаны, химикаттарды, бу мен суды жұмсаудың шекті нормасы;
ағаш массасының сапасын, жоңқаның ұнтақталуын бақылау әдістері;
өнімнің мемлекеттік стандарт бойынша сапалық көрсеткіштері.
Параграф 61. Картон және қағаз орамдарын жинаушы, 2-разряд
126. Жұмыс сипаттамасы:
конус және қысқыш гайка орната отырып картон немесе қағаз орамын штангіге жинау;
штангіге бекіту және жинау стендісіне гофрленген қақпақтарды және желімдейтін машинаны көтергіш механизм арқылы бекіту;
штангісіз жинауда – орамдарды конустармен бекіту және олардың орналасуын реттеу;
картон немесе қағаз орамдарын жинайтын жерге жақындату және оларды ашу;
жинау стенділерін және автотиегіштерді тазарту;
кесінділерді жинап тастау.

123. Должен знать:
назначение, устройство и правила эксплуатации оборудования цеха термомеханической древесной массы;
схему автоматического регулирования и контроля процесса производства древесной массы по стадиям;
технологический режим производства древесной массы из щепы;
причины отклонения технологических режимов и способы их устранения;
удельные нормы расхода щепы, химикатов, пара, воды;
методы контроля качества древмассы по стадиям производства;
качественные показатели продукции по государственному стандарту.
Параграф 60. Оператор производства древесной массы из щепы, 6 разряд
124. Характеристика работ:
ведение процесса производства термомеханической и химико-термомеханической древесной массы из щепы;
дозировка щепы, пара, воды и химикатов;
регулирование с применением электронно-вычислительных машин концентрации помола и белизны массы;
наблюдение за работой регулирующей аппаратуры и контроль за размолом, отбелкой, сортированием, очисткой и сгущением древесной массы;
проведение расчетов количества подаваемой щепы, подачи воды на размол, расхода химикатов;
соблюдение всех прочих показателей режима размола щепы, отбелки и сортировки древесной массы;
контроль за перекачкой и уровнями в приемных и расходных емкостях древесной массы;
выявление и устранение технологических неполадок в работе оборудования;
наблюдение за состоянием оборудования, контрольно-измерительной и регулирующей аппаратуры;
включение оборудования с пульта управления;
обеспечение выхода планируемой продукции по государственному стандарту.
125. Должен знать:
назначение, устройство и правила включения с пульта управления оборудования;
схему автоматического регулирования и контроля процесса производства древесной массы по стадиям производства и схему трубопроводов воды, пара, химикатов, насосов, вентилей предохранительных клапанов;
технологический режим производства;
причины отклонений от технологических режимов и способы их устранения;
методы контроля размола щепы, качества древесной массы;
удельные нормы расхода щепы;
качественные показатели продукции по государственному стандарту.
Параграф 61. Заправщик рулонов картона и бумаги, 2 разряд
126. Характеристика работ:
заправка рулонов картона или бумаги на штангу с установкой конуса и зажимной гайки;
закрепление на штанге и установка на заправочные стенды гофрировальной головки и склеивающей машины при помощи подъемного механизма;
при бесштанговой заправке - закрепление рулонов конусами и регулировка их положения;
накат, подвоз рулонов картона или бумаги к месту заправки и их распаковка;
чистка заправочных стендов и автопогрузчика;
отвоз или относ обрезков.

127. Білуге тиіс:
жинағыш стенділердің көтергіш механизмдерінің құрылымы мен өзара іс-әрекеті;
авто немесе электр тиегіштерді жүргізу ережесі;
өңделетін картон мен қағаздың сұрыптылығы;
штангісіз жинауда – механикалық конустардың, тежегіш айлабұйымдардың құрылымы;
осьтік және көлденең бағыттарды реттеу, жылжыту ережесі.
Авто немесе электр тиегіштерде жұмыс істегенде – 3-разряд.
Параграф 62. Картон мен фибраны бояушы, 2-разряд
128. Жұмыс сипаттамасы:
картон мен фибраның қабаттарын бояу, тазалау және қаттау;
картон мен фибраның қабаттарын жеткізу, оларды бояуға дайындау;
бояу дайындау;
жабдықты жуу және тазалау.
129. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
бояуға қойылатын талаптар және оларды дайындау тәсілдері;
картон мен фибраны бояу режимі.
Чемоданға арналған дайындаманы бояу кезінде - 3-разряд.
Параграф 63. Картон мен фибраны престеуші, 2-разряд
130. Жұмыс сипаттамасы:
картонды гидравликалық немесе механикалық престе престеу процессін жүргізу;
картонды жіберу және оны преске салу;
фибраны жеткізу, салу және түсіру;
гидравликалық немесе механикалық престе престеу;
төсеменің жай-күйін бақылау, оларды тазалау және картон қабаттарын тазалау;
престеуден кейін буманы түсіру және салу;
сорғының жұмысын, қысым мен температураны бақылау.
131. Білуге тиіс:
престің құрылысы;
бақылау-өлшеу аппаратурасы;
престелген картонның сапалық көрсеткіштері (ылғалдық пайызы);
фибраны престеу мен сулаудың технологиялық режимі.
Параграф 64. Картон мен фибраны престеуші, 3-разряд
132. Жұмыс сипаттамасы:
фибраны престеу процессін жүргізу;
қысым мен температураны реттеу;
престің жұмысы мен жай-күйін бақылау;
фибраны престерге таратып бөлу;
престеу режимін фибраның маркасы мен ылғалдығына байланысты белгілеу;
фибраны жібіту процессін бақылау.
133. Білуге тиіс:
сорғы, аккумулятор және пресс құрылғысының құрылысы;
фибраны жібіту.
Параграф 65. Картон, фибра және басқа да материалдарды пішуші, 2-разряд
134. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті ораушының басшылығымен қорап, папка, блокнот, дәптер, альбом және басқа да бұйым бөлшектерінің даяр шаблондарын бір уақытта ию сызығын сыза отырып қағаз кесетін, роликті, сызатын машиналарда, циркульды арамен пішу;
пішім сапасы мен дәлдігін бақылау;
дайындамалар мен бұйымдарды қалау және орау.
135. Білуге тиіс:
пішу машиналары мен олардың арнайы айлабұйымдарының құрылымы;
шикізат түрлері мен оның қасиеттері;
талшықты картонға жіберілуін айқындау тәсілдері;
пішу технологиясы.

127. Должен знать:
устройство и взаимодействие подъемных механизмов заправочных стендов;
правила вождения авто- или электропогрузчиков;
сортность перерабатываемого картона и бумаги;
при бесштанговой заправке - устройство механических конусов, тормозного приспособления;
правила регулирования, передвижения осевого и продольного направления.
При работе с авто- или электропогрузчиком - 3 разряд.
Параграф 62. Окрасчик картона и фибры, 2 разряд
128. Характеристика работ:
окраска листов картона и фибры, зачистка и укладка их;
подноска листов картона и фибры, подготовка их к окраске;
приготовление красителя;
чистка и промывка оборудования.
129. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к красителям, и способы их приготовления;
режим окраски картона и фибры.
При окраске заготовок для чемоданов – 3разряд.
Параграф 63. Прессовщик картона и фибры, 2 разряд
130. Характеристика работ:
ведение технологического процесса прессования картона на гидравлических или механических прессах;
подача картона и загрузка его в прессы;
подноска, загрузка и выгрузка фибры;
прессование на гидравлических или механических прессах;
наблюдение за состоянием прокладок, чистка их и очистка листов картона;
выгрузка и укладывание кип после прессования;
наблюдение за работой насосов, давлением и температурой.
131. Должен знать:
устройство пресса;
контрольно-измерительную аппаратуру;
качественные показатели (процент влажности) прессованного картона;
технологический режим прессования и мочки фибры.
Параграф 64. Прессовщик картона и фибры, 3 разряд
132. Характеристика работ:
ведение процесса прессования фибры;
регулирование давления и температуры;
наблюдение за работой и состоянием прессов;
распределение фибры по прессам;
установление режима прессования в зависимости от марки и влажности фибры;
наблюдение за процессом размочки фибры.
133. Должен знать:
устройство и принцип работы насосной, аккумуляторной и прессовой установок;
правила размочки фибры.
Параграф 65. Закройщик картона, фибры и других материалов, 2 разряд
134. Характеристика работ:
раскрой картона по готовым шаблонам на детали для коробок, папок, блокнотов, тетрадей, альбомов и иных изделий с одновременным прочерчиванием линий сгиба на роликозакройных, чертильных машинах, циркульной пиле, на бумагорезальных, роликовых и релевочно-резальных машинах под руководством закройщика более высокой квалификации;
контроль качества и точности закроя;
укладка и упаковка заготовок и изделий.
135. Должен знать:
устройство закройных машин и специальных приспособлений к ним;
ассортимент сырья и его свойства;
способы определения направления волокон в картоне;
технологию закроя.

Параграф 66. Картон, фибра және басқа да материалдарды пішуші, 3-разряд
136. Жұмыс сипаттамасы:
жайма кесетін, бума кесетін, ролик пішетін, сызатын, қағаз кесетін, роликті (арнайы бояуы немесе релелі аппараттары бар) және релелі кесетін машиналарда қораптардың, бұйымдардың берілген бөлшектеріне дәл тықсырып даяр шаблондар бойынша барлық ықтимал материалдарды пішу;
шабадандар мен шылапшындардың берілген мөлшері бойынша фибраны белгілеу және пішу;
картонның, қағаз және өзге де материалдардың тығыздығына қарай және берілген мөлшеріне сәйкес пышақтарды, қосымша айлабұйымдар мен шектеуліктерді орнату және реттеу;
материалдарды кесу, ию сызығының тереңдігі бойынша сызбалар мен релелі аппараттарды тексеру;
пішілген бөлшектерден бақылау жинақтау;
кесілген фибраны есептеу және өлшеу;
бөлшектердің үлгілерін сұрыптау, бөлшектермен қалдықтарды жинау;
қораптардың бөлшектерінің жібек және барқыт маталарын қолмен немесе электр пышақпен пішу;
машинада кесуге матаны дайындау;
маталарды төсеу және бөлшектерді шаблондар бойынша белгілеу;
материалдарды барынша үнемді пішуді, бөлшектердің берілген санын қамтамасыз ету үшін материалдардың қажеттігін есептеу;
бөлшектерді пішу сапасын бақылау.
137. Білуге тиіс:
пішу машиналары мен олардың арнайы айлабұйымдарының құрылымы мен реттеу тәсілдері;
шикізат түрлері мен оның қасиеттері;
талшықты картонға және қағазға жіберілуін айқындау тәсілдері;
фибра және дайындамалардың маркалары;
пішудің оңтайлы жолдары;
фибраның техникалық шарттары.
Параграф 67. Картон, фибра және басқа да материалдарды пішуші, 4-разряд
138. Жұмыс сипаттамасы:
жайма кесетін, бума кесетін, ролик пішетін, сызатын, қағаз кесетін, роликті (арнайы бояуы немесе релелі аппараттары бар) және релелі кесетін машиналарда қораптардың, бұйымдардың екі-үш және одан да көп берілген бөлшектеріне дәл тықсырып картонажды бұйымдардың бөлшектеріне барлық ықтимал материалдарды (картон, қағаз, әшекейлеп басылған, таспалы, жібек және барқыт мата және олардың орнын алмастырғыштарды) пішу;
берілген мөлшерлерге сәйкес және материалдардың тығыздығына қарай сызба, релелі аппараттарды орнату;
пішілген бөлшектерден түрлі күрделіктегі бұйым үлгілерін жинақтау;
картоннан жасалған бұйым бөлшектерінен матаны пішу үшін шаблондар жасау;
бұйымның түсіне және түріне қарай материалдарды таңдау;
бөлшектерді барынша үнемді пішуді, бөлшектердің берілген санын қамтамасыз ету үшін материалдың қажеттілігін есептеу;
таспа жиектерінің бөлшектерін, бұйымдарды пішу сапасын бақылау.

Параграф 66. Закройщик картона, фибры и другихматериалов, 3 разряд
136. Характеристика работ:
раскрой всевозможных материалов по готовым шаблонам на детали без допусков с точной подгонкой к одной заданной детали коробки, изделия на листорезальных, стопорезальных, роликозакройных (со специальными чернильными или релевочными аппаратами), чертильных, бумагорезальных, роликовых и релевочно-резальных машинах;
разметка и раскрой фибры по заданным размерам для чемоданов и тазов;
установка и регулировка ножей, дополнительных приспособлений и ограничителей в соответствии с заданными размерами и в зависимости от плотности картона, бумаги и иных материалов;
выверка чертильных и релевочных аппаратов по глубине прорези материалов, точности и глубине нанесения линий перегиба;
контрольная сборка закроенных деталей;
счет и взвешивание отрезанной фибры;
сортировка образцов для деталей, уборка деталей и отходов;
раскрой шелковых и бархатных тканей на детали для коробок вручную или электроножом;
подготовка тканей к резке на машинах;
настил тканей и разметка деталей по шаблонам;
расчет наиболее экономичного раскроя материалов, потребности материалов для обеспечения заданного количества деталей;
контроль качества закроя деталей.
137. Должен знать:
устройство и способы регулирования закройных машин и специальных приспособлений к ним;
ассортимент сырья и его свойства;
способы определения направления волокон в картоне и бумаге, нитей основы в тканях;
марки фибры и заготовок;
рациональные приемы раскроя;
технические условия на фибру.
Параграф 67. Закройщик картона, фибры и другихматериалов, 4 разряд
138. Характеристика работ:
раскрой всевозможных материалов (картона, бумаги, листов с красочной печатью, ленточных, шелковых и бархатных тканей и их заменителей) на детали для картонажных изделий с точной подгонкой к двум-трем и более заданным деталям коробок, изделий или рисункам на листорезальных, роликозакройных, стопорезальных машинах со специальными аппаратами, бумагорезальных, роликовых, релевочно-резальных машинах;
установка и регулировка чертильных, релевочных аппаратов в соответствии с заданными размерами и в зависимости от плотности материалов;
контрольная сборка из закроенных деталей опытных образцов изделий любой сложности;
изготовление шаблонов для раскроя тканей на детали к изделиям из картона;
подбор материалов по оттенкам цвета и видам изделий;
расчеты наиболее экономичного раскроя деталей, потребности материалов для обеспечения заданного количества деталей;
контроль качества раскроя деталей, изделий и проклейки краев лент.

139. Білуге тиіс:
пішу машиналары мен олардың арнайы айлабұйымдарының құрылымы мен қолдану принципі;
пішу және түрлі күрделіктегі картон қорап жасау технологиясы;
шикізат, шаблон түрлері, олардың құрылымдары,
шикізат шығындарының нормалары;
пішу сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 68. Картонажды өндіріс автоматшысы, 1-разряд
140. Жұмыс сипаттамасы:
агрегатқа (машинаға) қызмет көрсету кезінде анағұрлым қарапайым операцияларды орындау;
материалдарды картонаж өндірісі автоматтарына салу, қалау;
қораптарды пішу, парақтардың шетін ию, этикеткаларды желімдеу;
жасалатын бұйымдарды алу және ақауларын шығару;
даяр өнімді қалау.
141. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жекелеген тораптардың құрылымы;
материалдарды салу және даяр өнімді қалау ережесі;
жасалатын бөлшектер мен бұйымдардың мөлшері;
дайындамалар мен бұйымдардың түрлері.
Параграф 69. Картонажды өндіріс автоматшысы, 2-разряд
142. Жұмыс сипаттамасы:
түрлі жүйедегі автоматтар мен жартылай автоматтарда ішкі пакеттерін жасау, манжетін, түбін құрастыру және оларды орау;
манжеттер мен түптерін формаларға қолмен ілу;
картоп қораптар мен қорап кесетін машиналар жасау жөніндегі агрегаттарға қызмет көрсету;
картон орамын жайма пішетін машинаға салу, июге, формалауға және қақпағы бар қораптарды желімдеуге арналған жаймаларды кейіннен толтыру;
даяр өнімдерді жәшіктерден алу, қоймалау;
гофрленген картоннан жасалған жәшіктерді тігетін автоматтарда тігу;
гильза кесетін автоматқа қызмет көрсету;
шикізаттың тығыздығына және сымның кесілуіне қарай сымның созылуын, тігу аппараттарын реттеу;
жетек станогында жинамалы қораптарды орау;
даярланатын бұйымдардың сапасын қадағалау;
даяр бұйымдардың сапасын бақылау.
143. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
агрегат және машина бөлшектері мен тораптарының қызметі және өзара іс-әрекеті;
жасалатын қораптардың өлшемі;
қолданылатын материалдардың негізгі қасиеті;
жасалатын бұйымның түр-түрі;
даяр бұйымның сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 70. Картонажды өндіріс автоматшысы, 3-разряд
144. Жұмыс сипаттамасы:
түрлі жүйедегі автоматтарда көркем қораптар, қаттамалы футляр, сыртқы пакет кешенін жасау;
қағаз ұстағандарды және бөтелкелерді түбімен және корпусын құрастыру;
қақпақтың немесе түбінің қабырғаларын бүктеу және желімдеу;
қағаз корпустан жасалған құрастырмалы қораптарды және металл бөлшектерді түрлі жүйедегі автоматтарда және жартылай автоматтарда орау;
орама қағаздан жағатын-орайтын және кесетін агрегатта гильза жасау;
көркем қорап жасау жөніндегі автоматты желіге қызмет көрсету: қораптарды этикеткалау, құрастыру және кептіру;
қағаз жайманың созылуын, дайындамалар мен бұйымдарды жіберу жылдамдығын, кептіру камерасының температурасын, кесу тазалығын реттеу;
баспа формасының суретін салу;
бояу, желім, поливинил-ацетатты эмульсия құрастыру және жасау;
біліктер мен пышақтарды орнату;
ақаулы бұйымдарды сұрыптау, дайын бұйымдарды түсіру, жинап алу;
дайындалатын бұйымдар мен мөрлерінің сапасын қадағалау;
автоматтар мен жартылай автоматты баптау және реттеу.

139. Должен знать:
устройство, принцип действия закройных машин и специальных приспособлений к ним;
технологию закроя и изготовления картонных коробок любой сложности;
ассортимент сырья, шаблонов, конструкцию их;
нормы расхода материалов;
требования, предъявляемые к качеству закроя.
Параграф 68. Автоматчик картонажного производства, 1 разряд
140. Характеристика работ:
выполнение наиболее простых операций при обслуживании агрегата (машины);
заправка, укладка материалов в автоматы картонажного производства;
нарезка кроя коробок, загибка края листов, наклеивание этикеток;
съем изготавливаемых изделий и отбраковка дефектных;
укладка готовой продукции.
141. Должен знать:
устройство отдельных узлов обслуживаемого оборудования;
правила заправки материалов и укладки готовой продукции;
размеры изготовляемых деталей и изделий;
виды заготовок и изделий.
Параграф 69. Автоматчик картонажного производства, 2 разряд
142. Характеристика работ:
изготовление внутренних пакетов, сборка манжета, донышка и их закатка на автоматах и полуавтоматах различных систем;
навеска манжетов и донышек на формы вручную;
обслуживание агрегата (машины) по изготовлению картонных коробок и коробкопрорезальных машин;
заправка рулона картона в машину для раскроя на листы, последующая заправка прикроенных листов для загибки, формования и склеивания коробок с крышками;
съем, складирование готовых изделий в ящики;
сшивка ящиков из гофрированного картона на сшивальных автоматах;
обслуживание гильзорезального автомата;
регулирование натяжения проволоки, швейных аппаратов в зависимости от плотности сырья и сечения проволоки;
закатка комбинированных коробок на приводном станке;
наблюдение за качеством изготавливаемых изделий;
контроль качества готовых изделий.
143. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
назначение и взаимодействие частей и узлов агрегата и машины;
размеры изготавливаемых коробок;
основные свойства применяемых материалов;
ассортимент изготавливаемых изделий;
требования, предъявляемые к качеству готовых изделий.
Параграф 70. Автоматчик картонажного производства, 3 разряд
144. Характеристика работ:
комплексное изготовление художественных коробок, складных (пачечных) футляров, наружных пакетов на автоматах разных систем;
сборка бумажных стаканов и бутылок из донышка и корпуса;
фальцевание и склеивание боковых стенок низка или крышки;
закатка комбинированных коробок из бумажного корпуса и металлических деталей-крышек на автоматах и полуавтоматах различных систем;
изготовление гильз из рулонной бумаги на мазально-закаточно-резальном агрегате;
обслуживание автоматической линии по изготовлению художественных коробок: этикетирование, сборка и сушка коробок;
регулирование натяжения бумажного полотна, скоростей подачи заготовок и изделий, температуры сушильной камеры, чистоты реза;
нанесение рисунка печатной формой;
составление и приготовление красок, клея, поливинил-ацетатной эмульсии;
установка валиков и ножей;
съем, укладка готовых изделий, отбраковка дефектных;
наблюдение за качеством изготавливаемых изделий и печати;
подналадка и регулирование автоматов и полуавтоматов.

145. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, баптау және реттеу тәсілі;
қолданылатын материалдардың негізгі қасиеті және түр-түрі;
бояу, желім, эмульсия жасау және құрастыру тәсілдері;
жасалатын бұйымның сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 71. Картонажды өндіріс автоматшысы, 4-разряд
146. Жұмыс сипаттамасы:
бір немесе екі плинтусты қораптар жасау;
плинтусты түбіне немесе қақпағына жапсыру;
түрлі күрделіктегі жайылмалы плинтус қораптардың түбін немесе қақпағын автоматтарда құрастыру;
автоматы агрегатта қағаз гильзаларды кешенді жасау: жағу, кесу, этикеткалау және кептіру;
кептіру камерасының температуралық режимін, кесу тазалығын, өзі орағышқа ауа жіберу, желім немесе эмульсия дайындамалары мен бөлшектеріне жағу қабатының қалыңдығын, дайындамаларды жіберу жылдамдығын реттеу;
тайындамаларды жіберетін дүкендерді, тізбектерді олардың мөлшеріне қарай есептеу және орнату;
поливинилацетатты эмульсияны рецептура бойынша жасау;
дайындалатын бұйымдардың сапасын қадағалау;
автомат жұмыстарын баптау және реттеу.
147. Білуге тиіс:
автоматтардың құрылысы, баптау және реттеу тәсілдері;
біліктер мен пышақтардың мөлшері;
жасалатын бұйымдардың түр-түрі;
қолданылатын материалдардың негізгі қасиеті;
ақаулық себептері мен оларды жою шаралары;
жасалатын бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 72. Картонаждық бұйымдарды престеуші, 1-разряд
148. Жұмыс сипаттамасы:
қағаз және пергамент дайындамадан капсюльдік престе бүрме капсюль жасау;
қолмен түзету қалыптарында қағаз сақиналарды фасондау;
қалыпты қыздыру температурасын реттеу;
қалыпқа немесе пресс ұяшығына орналастырған кезде сақина суретінің дұрыс орналасуын бақылау;
револьвер дискінің ұяшығына дайындама бумасын салу;
жасалатын бұйымдардың сапасын бақылау.
149. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
капсюл материалдарының түржиыны;
қалыпты қыздыру температурасын реттеу тәсілдері.
Параграф 73. Картонаждық бұйымдарды престеуші, 2-разряд
150. Жұмыс сипаттамасы:
құрастырмалы қалыпталған қораптарды түбінің құрсауынан және этикеткадан жартылай автомат карусель престерде жасау;
баспа суретіне сәйкес құрсауды түбімен қосу, құрсауды жапсырма түбіне сәйкес пресс-қалыптың ұяшықтарына толтыру;
өздігінен салу құндағына этикетка салу;
престің, өздігінен салудың жұмысын, сотанды қыздыру температурасын реттеу;
металл қақпақтарды құрастыру және жартылай автоматта қалыптау;
гуммирленген этикетканы дәлме-дәл орталықтай отырып, қораптың ішінара нығыздалған бөлшегіне престе салу (механикалық өздігінен салусыз және өздігінен түсірусіз) және қалыпталған қораптарды пресс-қалыптан түсіру;
қажет болған жағдайда – этикетканың үстіне сақтандыру қағаз төсемесін салу;
штамптың жай-күйін және штамптау сапасын бақылау.

145. Должен знать:
устройство, способы подналадки и регулирования обслуживаемого оборудования;
ассортимент и свойства применяемых материалов;
способы составления и приготовления красок, клея, эмульсий;
требования, предъявляемые к качеству изготавливаемых изделий.
Параграф 71. Автоматчик картонажного производства, 4 разряд
146. Характеристика работ:
изготовление плинтусовых коробок с одним или двумя плинтусами;
приклеивание плинтуса к низку или крышке;
сборка низка или крышки складных плинтусовых коробок различной сложности на автоматах;
комплексное изготовление бумажных гильз на агрегате автоматического действия: намазка, навивка, резка, этикетирование и сушка;
регулирование температурного режима сушильной камеры, чистоты реза, подачи воздуха для самонаклада, толщины слоя нанесения клея или эмульсии на заготовки и детали, скорости подачи заготовок;
расчет и установка магазинов, цепей, подающих заготовки в зависимости от их размеров;
составление поливинилацетатной эмульсии по рецептуре;
наблюдение за качеством изготавливаемых изделий;
наладка и регулирование работы автоматов.
147. Должен знать:
устройство, способы наладки и регулирования автоматов;
размеры валиков и ножей;
ассортимент изготавливаемых изделий;
основные свойства применяемых материалов;
причины брака и меры их устранения;
требования, предъявляемые к качеству изготавливаемых изделий.
Параграф 72. Прессовщик картонажных изделий, 1 разряд
148. Характеристика работ:
изготовление гофрированных капсюлей из бумажных и пергаментных заготовок на капсюльных прессах;
фасонировка бумажных колец на ручных оправочных формах;
регулирование температуры нагрева форм;
наблюдение за правильным расположением рисунка кольца при установке на форму или в гнезда пресса;
закладка пачки заготовок в гнезда револьверного диска;
контроль качества изготавливаемых изделий.
149. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
ассортимент материалов капсюлей;
способы регулирования температуры нагрева форм.
Параграф 73. Прессовщик картонажных изделий, 2 разряд
150. Характеристика работ:
изготовление сборных штампованных коробок из ободка донышка и этикетки на полуавтоматических карусельных прессах;
соединение ободка с донышком в соответствии с рисунком печати, заправка ободка со вставленными доньями в гнезда пресс-форм;
заправка кассеты самонаклада этикетками;
регулирование работы пресса, самонаклада, температуры нагрева пуансона;
сборка и штамповка металлических крышек на полуавтоматах;
накладка с точной центровкой гуммированных этикеток на частично отпрессованную деталь коробки на прессах (без механического самонаклада и самосъема) и одновременный съем отштампованных коробок с пресс-форм;
в необходимых случаях - накладка поверх этикетки предохранительной бумажной прокладки;
контроль за состоянием штампов, качеством штамповки.

151. Білуге тиіс:
пресс пен айлабұйымдардың құрылысы, реттеу тәсілдері;
сотанды қыздыру температурасы;
қорап, этикетканың түржиыны және престелген қорап жасау сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 74. Картонаждық бұйымдарды престеуші, 3-разряд
152. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі бөлшектерді, жиналмалы сауытты тигельді, конгрев престерде, жинау және бүру қалыптарымен қалыптау әдісімен пішу процессін жүргізу;
дайындамалардың сфералық бетіндегі үйіндіні желімделген қалыпты декоративті өңдеу үшін престе ірі рельефті өрнектеу әдісімен қалыптау;
контуры бойынша кесу, рельефті сурет пен бүгу сызығын, тілік пен бұрыш ойығын салу;
алдын ала басылған материалдан пішім жасау кезінде – ойма мен бедерді баспа суреті бойынша дәлме-дәл қиыстырып келтіру;
преске қағаз, картон қабатын, баспа этикеткасын, жиналмалы буманың дайындамасын және тағы басқа салу;
қалыпты пресс тақташасына бекіту;
қалыптың бүктегіш және кесу пластиналарын қысым мен тілік тереңдігіне реттеу;
матрицаны қалыптың суретіне дәлме-дәл сәйкес келетіндей жасау және баптау;
қабаттарды өздігінен салу кезінде – жеткізуші механизмдерді реттеу;
қалыңдығы әртүрлі материалдармен жұмыс кезінде престі реттеу;
дайындаманы престеу сапасын бақылау.
153. Білуге тиіс:
әр түрлі материалдармен жұмыс жүргізу кезінде қағаздың берілу механизмін реттеу тәсілдері, пресс пен қалыптың құрылысы;
матрицаны желімдеу техникасы;
пішілетін материалдардың қасиеттері;
қалыпталған бөлшектердің сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 75. Картонажшы, 1-разряд
154. Жұмыс сипаттамасы:
картоннан, қағаздан және басқа да материалдардан жасалған қарапайым конфигурациялы бұйымдар жасау;
дайындамаларды тігісінен және бүктейтін жерінен бүгу, қолмен релелеу, жапсырмалар мен бөлгіштерді қою, гофрланған картоннан жасалған жәшіктерді қағазбен желімдеу;
парақтарды инемен белгілері бойынша түйреу және түйрелген парақтарды кейіннен кесу үшін жапсыру;
суреттер басылған этикеткалары бар парақтарды іріктеу;
түйреген және жапсырған кезде суреттердің жылжып кетуін болдырмау;
бөлшектерді майлау;
этикеткаларды қораптарға жапсыру;
жасалатын бұйымдардың сапасын бақылау;
қорап дайындамаларын белгілері бойынша бүктеу;
дайындамаларды жылжыту, қалау.
155. Білуге тиіс:
бөлшектердің қызметі және қолданылатын шикізат түрлері;
жасалатын бұйымдар мен бөлшектердің сапасына қойылатын талаптар;
дайындамалардың мөлшерлері;
бүктеу орындалу техникасы;
бүктеу сапсына қойылатын талаптар.
Параграф 76. Картонажшы, 2-разряд
156. Жұмыс сипаттамасы:
борланған қағазбен, бір немесе екі плинтусты көркем этикеткамен бөлінген орташа күрделіктегі жаппай өндірілетін қораптарды, футлярларды, пеналдар мен басқа да картонажды бұйымдарды кешенді жасау немесе желім қораптар мен басқа да бұйымдар жасауда жекелеген операцияларды орындау;
қарапайым бөлшектерді станокта формалау;
картонажды бұйымдар жасау сапасын бақылау.

151. Должен знать:
устройство, способы регулирования пресса и приспособлений;
температуру нагрева пуансона;
ассортимент коробок, этикеток и требования, предъявляемые к качеству изготовления прессованных коробок.
Параграф 74. Прессовщик картонажных изделий, 3 разряд
152. Характеристика работ:
ведение процесса закроя сложных деталей, складных футляров на тигельных, конгревных прессах методом штампования наборными или гравировочными штампами;
формование горок сферической поверхности на заготовках методом крупнорельефного тиснения на прессах для декоративной отделки клеевых коробок;
обрубка по контуру, нанесение рельефного рисунка и линий сгибов, просеча прорезей и углов;
при производстве закроя из предварительно напечатанного материала - точная подгонка высечки и тиснений по рисунку печати;
заправка пресса листами бумаги, картона, печатными этикетками, заготовками складных пачек и так далее;
крепление штампов к доске пресса;
регулирование биговочных и ножевых пластин штампа на глубину давления и прорезов;
изготовление и наладка матриц в точном соответствии с рисунком штампа;
при работе с самонакладом листов - регулирование подающих механизмов;
регулирование пресса при работе с материалами разной толщины;
контроль качества прессования заготовок.
153. Должен знать:
устройство и способы регулирования механизма подачи бумаги, пресса и штампа при работе с различными материалами;
технику выклейки матриц;
свойства закраиваемых материалов;
требования, предъявляемые к качеству штампованных деталей.
Параграф 75. Картонажник, 1 разряд
154. Характеристика работ:
изготовление изделий простой конфигурации из картона, бумаги и иных материалов;
сгибание заготовок по шву и линиям сгиба, релевка вручную, вставка вкладышей и перегородок, склейка ящиков из гофрированного картона бумагой;
наколка листов на иглы по меткам и склейка наколотых листов по ребру для последующей высечки;
подбор листов с напечатанными этикетками по рисункам;
предупреждение смещений рисунка при наколке и склейке;
смазывание деталей;
наклейка этикеток на коробки;
контроль качества изготовляемых изделий;
фальцовка заготовок коробок по разметке;
относка, укладка заготовок.
155. Должен знать:
назначение деталей и ассортимент потребляемого сырья;
требования, предъявляемые к качеству изготавливаемых изделий и деталей;
размеры заготовок;
технику выполнения фальцовки;
требования, предъявляемые к качеству фальцовки.
Параграф 76. Картонажник, 2 разряд
156. Характеристика работ:
комплексное изготовление коробок, футляров, пеналов и иных картонажных изделий массового производства средней сложности с отделкой мелованной бумагой, художественными этикетками с одним или двумя плинтусами или выполнение отдельных операций при изготовлении клеевых коробок и иных изделий;
формовка простых деталей на станке;
контроль качества изготовления картонажных изделий.

157. Білуге тиіс:
бөлшектердің қызметі;
операцияларды орындау техникасы;
қолданылатын материалдардың түрлері,
картонажды бұйымдар жасау сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 77. Картонажшы, 3-разряд
158. Жұмыс сипаттамасы:
борланған, түсті, қола қағазбен және басқа да материалдармен, бір немесе екі плинтусты блондамен желімделген орташа күрделіктегі күрделі көркем қораптарды, футлярларды, пеналдар мен басқа да жаппай өндірілетін қағаз, картонажды бұйымдарды кешенді жасау;
бөлшектерді құрастыру және безендіруде, суретін қиыстырып дәл тықсыруды талап ететін түрлі конфигурациядағы желім қораптар жасауда жекелеген операцияларды орындау;
конвейерлерде қораптар жасау;
жасалатын бұйымдардың сапасын бақылау.
159. Білуге тиіс:
картонажды бұйымдарды безендіру ережесі;
қолданылатын материалдардың түрлері;
жасалатын бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 78. Картонажшы, 4-разряд
160. Жұмыс сипаттамасы:
конвейерде қымбат тұратын материалдарды жапсырып көркем ерекше күрделі қораптар, түрлі конфигурациялы картондарды кешенді жасау;
ерекше тапсырыс бойынша, экспортқа және көрмелерге түрлі конфигурациялы және күрделіктегі бұйымдар жасау;
жасалатын бұйымдардың сапасын бақылау.
161. Білуге тиіс:
қолданылатын материалдар мен бұйымдардың түрлері,
сызбалар бойынша бұйымдардың жаңа түрлерін жасау әдістері;
жасалатын бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 79. Клапан дайындаушы, 1-разряд
162. Жұмыс сипаттамасы:
қағаз қаптардың клапандарын дайындау;
талап етілетін мөлшердегі тоқыма бауды орау, кесу;
тоқыма баудың белгілі бір мөлшерін орамдарға байлау;
балқымаларды клапандарға біркелкі жағу және оларды сіңдіру;
түтіктерді игіш станоктарға апару, станокқа салу, клапанды кесу және оны ию;
станоктың жұмысын реттеу.
163. Білуге тиіс:
станоктың құрылымы мен жасалатын бұйымның техникалық шарттары.
Параграф 80. Колчедан, күкірт пештеріне және турмаларға салушы, 2-разряд
164. Жұмыс сипаттамасы:
колчедан мен күкіртті пештерге салу;
турмаларға әк тасты, колчедан және күкіртті жіберу;
турмаларға салу, оларды тазалау;
күкірт пен колчеданды пештерге, әктің турмаға біркелкі түсуін қадағалау;
колчедан тұқылын арбаларға және вагоншаларға салу;
оларды белгіленген жерлерге апару және түсіру.
165. Білуге тиіс:
күкірт, колчедан және әк тастың сапалық көрсеткіштері;
күкірт және колчедан пештер мен турмаларға салу және тазалау ережесі;
тұқылдарды тастайтын жерлер;
от қауіпті жүктерді салу және түсіру тәсілдері.
Параграф 81. Колчедан уатушы, 2-разряд

157. Должен знать:
назначение деталей;
технику выполнения операций;
ассортимент потребляемых материалов;
требования, предъявляемые к качеству изготовления картонажных изделий.
Параграф 77. Картонажник, 3 разряд
158. Характеристика работ:
комплексное изготовление сложных художественных коробок, футляров, пеналов и иных изделий из бумаги, картона массового производства с оклейкой мелованной, цветной, бронзированной бумагой и иными материалами, блондой с одним или двумя плинтусами;
выполнение отдельных операций при изготовлении клеевых коробок любой конфигурации, требующих точной подгонки деталей при сборке и оформлении, с подгонкой рисунка;
изготовление коробок на конвейерах;
контроль качества изготавливаемых изделий.
159. Должен знать:
правила изготовления оформления картонажных изделий;
ассортимент потребляемых материалов;
требования, предъявляемые к качеству изготавливаемых изделий.
Параграф 78. Картонажник, 4 разряд
160. Характеристика работ:
комплексное изготовление художественных особо сложных коробок, картона любой конфигурации с отделкой и выклейкой дорогостоящими материалами на конвейере;
изготовление изделий любой конфигурации и сложности по особому заказу, на экспорт и для выставок;
контроль качества изготавливаемых изделий.
161. Должен знать:
ассортимент потребляемых материалов и изделий;
методы выполнения новых видов изделий по чертежам;
требования, предъявляемые к качеству изготавливаемых изделий.
Параграф 79. Заготовщик клапанов, 1 разряд
162. Характеристика работ:
заготовка клапанов для бумажных мешков;
размотка, намотка и разрезка тесьмы требуемых размеров;
вязка определенного количества тесьмы в пачки;
нанесение равномерного слоя плава на клапаны и пропитка их;
подноска трубок к загибочному станку, заправка в станок, вырезка клапана и загиб его;
регулировка работы станка.
163. Должен знать:
устройство станка и технические условия на изготовляемые изделия.
Параграф 80. Загрузчик колчеданных, серных печей и турм, 2 разряд
164. Характеристика работ:
загрузка колчедана и серы в печи;
подача к турмам известкового камня, колчедана и серы в печи;
загрузка турм, чистка их;
наблюдение за равномерным поступлением серы и колчедана в печи, известняка - на турмы;
погрузка колчеданных огарков в тележки и вагонетки;
отвозка и выгрузка их в установленных местах.
165. Должен знать:
качественные показатели серы, колчедана и известкового камня;
правила загрузки и чистки серных и колчеданных печей и турм;
места свалки огарков;
способы погрузки и разгрузки огнеопасных грузов.
Параграф 81. Дробильщик колчедана, 2 разряд

166. Жұмыс сипаттамасы:
уатқышта колчеданды уату;
колчеданды құйғышқа апару және салу;
уатқышқа, елегішке, біліктеу диірмендеріне түсетін колчеданның ағынын бағыттау және реттеу;
берілген шикіқұрамның құрамын бақылау.
167. Білуге тиіс:
уатқышты қолдану принципі;
колчеданды салу ережесі.
Параграф 82. Күкірт қышқылын қалпына келтіруші, 2-разряд
168. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары қалпына келтірушінің басшылығымен күкірт қышқылын қалпына келтіру процессін жүргізу;
қышқылды құюды бақылау;
сульфит сілтісін таңдау және сору;
қышқыл құятын цистерналарды тексеру, цимол тұндырғышта цимол жинақтау;
жабдықты іске қосу және тоқтату;
жабдықтар мен коммуникацияны тазалаушы.
169. Білуге тиіс:
жабдықтар мен коммуникацияның мақсаты мен құрылысы;
қалпына келтірудің технологиялық процессі.
Параграф 83. Күкірт қышқылын қалпына келтіруші, 3-разряд
170. Жұмыс сипаттамасы:
қысым түсетін ыдыстан күкірт ангидридін сору арқылы ыстық күйде қалпына келтіру технологиялық процессін жүргізу;
күкірт ангидридін сұйылта отырып қалпына келтіру;
қалпына келтіру жүйесіне мұнара қышқылының түсуін және пісіру қышқылының жұмсалуын бақылау;
цимол тұндырғышта цимол жинақтау;
қышқыл цистерналарын тексеру;
жабдықты іске қосу және тоқтату;
жабдықтың, коммуникацияның, реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйін бақылау;
жабдық пен коммуникацияны тазалау.
171. Білуге тиіс:
қысыммен жұмыс істейтін қызмет көрсетілетін жабдықтың, коммуникацияның, тығын арматурасы мен бақылау-өлшеу аппаратурасының мақсаты, құрылысы;
қышқылды қалпына келтіру технологиялық процессі;
қышқылдың сапалық көрсеткіштері.
Параграф 84. Қабаттау машинасының машинисі, 3-разряд
172. Жұмыс сипаттамасы:
көп қабатты қатайтылған қағазды қабаттау машинасында жасау;
қағазды дайындау, машинаға орнату және салу;
машинаның жылдамдығын реттеу;
кесу тазалығын бақылау, қабаттардың саны мен қабатталған қағаздың енін бақылау;
қағаз кесуге арналған пышақтарды қайрау;
қызмет көрсетілетін машинаны баптау;
өндірілетін өнімнің сапасын бақылау.
173. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін машинаның құрылысы мен баптау ережесі;
өндірілетін өнімнің сапасына қойылатын талаптар;
көп қабатты қатайтылған қағазды жасау технологиясы;
ақаулықтың түрлері және оның алдын алу және жою шаралары.
Параграф 85. Қабықты престеуші, 2-разряд
174. Жұмыс сипаттамасы:
қабықты сығу процессін жүргізу;
шикі қабықты преске жіберу;
престе ұнтақтау және сығу үшін қабықты салу;
гидропрестің барлық тораптарының жұмысын, қабықтың преске берілуі біркелкілігін және престелген қабықтың шығуын бақылау;
престелген қабықты түсіру;
престің жұмысын реттеу және шағын ақаулықтарды жою.

166. Характеристика работ:
дробление колчедана в дробилке;
подвозка и загрузка в воронки колчедана;
направление и регулирование потока поступающего колчедана к дробилке, в грохот, в вальцовые мельницы;
контроль состава заданной шихты.
167. Должен знать:
принцип действия дробилки;
правила загрузки колчедана.
Параграф 82. Регенераторщик сернистой кислоты, 2 разряд
168. Характеристика работ:
ведение процесса регенерации сернистой кислоты под руководством регенераторщика более высокой квалификации;
наблюдение за закачкой кислоты;
отбор и перекачка сульфитного щелока;
проверка кислотных цистерн, сбор цимола в цимолоотстойниках;
пуск и останов оборудования;
чистка оборудования и коммуникаций.
169. Должен знать:
назначение и устройство оборудования и коммуникаций;
технологический процесс регенерации.
Параграф 83. Регенераторщик сернистой кислоты, 3 разряд
170. Характеристика работ:
ведение технологического процесса горячей регенерации путем поглощения сернистого ангидрида в емкостях, находящихся под давлением;
регенерация сернистого ангидрида со сжижением;
наблюдение за поступлением башенной кислоты в систему регенерации и расходованием варочной кислоты;
сбор цимола в цимолоотстойниках;
проверка кислотных цистерн;
пуск и останов оборудования;
наблюдение за состоянием оборудования, коммуникаций, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
чистка оборудования и коммуникаций.
171. Должен знать:
назначение, устройство обслуживаемого оборудования, работающего под давлением, коммуникаций, запорной арматуры и контрольно-измерительной аппаратуры;
технологический процесс регенерации кислоты;
качественные показатели кислоты.
Параграф 84. Машинист наслаивающей машины, 3 разряд
172. Характеристика работ:
изготовление многослойной крепированной бумаги на наслаивающей машине;
подготовка, установка и заправка бумаги в машину;
регулирование скорости машины;
наблюдение за чистотой резания, количеством слоев и шириной наслоенной бумаги;
заточка ножей для резки бумаги;
наладка обслуживаемой машины;
контроль за качеством выпускаемой продукции.
173. Должен знать:
устройство и правила наладки обслуживаемой машины;
требования, предъявляемые к качеству выпускаемой продукции;
технологию изготовления многослойной крепированной бумаги;
виды брака и меры по его предупреждению и устранению.
Параграф 85. Прессовщик коры, 2 разряд
174. Характеристика работ:
ведение процесса отжима коры;
подача сырой коры к прессам;
загрузка коры для дробления и отжима в прессе;
наблюдение за работой всех узлов гидропресса, равномерностью подачи коры к прессу и выходом прессованной коры;
выгрузка прессованной коры;
регулирование работы и устранение мелких неполадок пресса.

175. Білуге тиіс:
престің құрылысы мен жұмыс қағидаты;
престелген қабықтың ылғалдығы.
Параграф 86. Қағаз бен картонды дымқылдатушы, 1-разряд
176. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары дымқылдаушының басшылығымен қағаз бен картонды дымқылдау;
қағаз немесе картон орамасын машинаға жеткізу және орнату;
жайманы салу;
дымқылдауды реттеу;
дымқыл ораманы алу және оларды жеткізу;
қағаздың тұтас бетінің тегістігін сақтау.
177. Білуге тиіс:
дымқылдау станогының құрылысы;
оны пайдалану ережесі;
негіз сапасы мен дымқылдау дәрежесі;
қағазды желімдеу ережесі.
Параграф 87. Қағаз бен картонды дымқылдатушы, 2-разряд
178. Жұмыс сипаттамасы:
металлографикалық баспаға арналған қағаз бен бедерді дымқылдау;
қағазды дайындау және өздігінен жазуға салу;
қағазды тасымалдау жүйесіне салу;
қағазды машинаның қабылдау үстеліне қабылдау, балқыту, итеру;
біліктілігі анағұрлым жоғары дымқылдаушының нұсқаулығымен қосымша жұмыстарды орындау;
жайма мен жіпті ауыстыру;
машинаны майлау.
179. Білуге тиіс:
баспаның дымқылдау процессіне қоятын талаптары;
есепті қабылдау;
машинаның іске қосу және тоқтату құрылғысы;
қабаттарды қолмен жазуды қабылдау.
Параграф 88. Қағаз бен картонды дымқылдатушы, 4-разряд
180. Жұмыс сипаттамасы:
ақша бұйымдарын металлографиялық басуға арналған қағазды белгіленген режимге сәйкес дәлме-дәл дымқылдау;
қағаздың ылғалдығы мен деформациясының белгіленген салмағын қамтамасыз ету;
ерітіндіні дымқылдайтын су температурасын және өздігінен жазу жұмысын реттеу;
шұғаны толтыру және ауыстыру;
жайманың ылғалдығын бақылау.
181. Білуге тиіс:
металлографиялық баспа операциясы;
сіңірудің әр түрлі топтарына арналған қағазды дымқылдау режимі;
дымқылдау процессінің баспа мен престеу сапасына тигізетін әсері.
Параграф 89. Қағаз бен қағаз бұйымдарын сіңдіруші, 2-разряд
182. Жұмыс сипаттамасы:
қағаз орамасына, қағаз стакандарға, құйма және басқа да бұйымдарға әр түрлі жүйелі сіңдіру машиналарында парафин, лак пен май сіңдіру технологиялық процессін;
картон орауыштар мен папье-машеден жасалған дайындамаларға батыру арқылы май сіңдіру;
қағаз орамасын, жібек қағазды салу және алу;
аспаның сыртқы қабатын реттеу;
стаканды климерге қолмен ілу немесе конвейер формасы;
тегіс бөлшектерді жаншыма арқылы өткізу және оларды сіңдіру;
жібек қағазға балауыз массаны біркелкі жағуды және балауыз қабатының конвейерде өтуін бақылау;
сіңдіру білігін, астау мен эмульсияны қажетті температураға дейін қыздыру үшін астау мен бакқа ыстық су құю және жұмыстан кейін оны ағызу;
аспалы қабатты рейкаларды стеллаждар бойынша жылжыту;
фибраны дайындау, ашу және вакуум-резервуарға салу;
фибраны сүрту және өлшеу;
сіңдіру ерітінділерін дайындау;
фибраны престе желімдеу;
бұйымға парафин мен май жағу сапасын, балқыту температурасын кептіру камерасындағы температураны бақылау;
арнайы бекітілген нұсқаулық бойынша ротопленканы кептіру процессін бақылау;
жібек қағазға балауыз масса қабатын тегіс жағылуын және балауыз қабатының конвейерге өтуін, кептірудің температуралық режимін бақылау;
сіңдіру машинасы мен машинаға белгіленген барлық айлабұйымдарды ыстық сумен жуу;
желімделген фибраны кесуге жеткізу.

175. Должен знать:
устройство и принцип работы пресса;
влажность прессованной коры.
Параграф 86. Увлажнительщик бумаги и картона, 1 разряд
176. Характеристика работ:
увлажнение бумаги и картона с помощью увлажнителей различных систем под руководством увлажнительщика более высокой квалификации;
подкатка к машине и установка рулонов бумаги или картона;
заправка полотна;
регулирование увлажнения;
съем увлажненных рулонов и отвозка их;
соблюдение равномерности увлажнения бумаги по всему полотну.
177. Должен знать:
устройство увлажнительного станка;
правила эксплуатации его;
качество основы и степень увлажнения;
правила склейки бумаги.
Параграф 87. Увлажнительщик бумаги и картона, 2 разряд
178. Характеристика работ:
увлажнение бумаги и оттисков для металлографской печати;
подготовка и закладка бумаги в самонаклад;
накладывание бумаги на транспортирующую систему;
прием бумаги на приемном столе машины, расплавление, сталкивание ее;
выполнение вспомогательных работ по указанию увлажнительщика более высокой квалификации;
смена полотна и ниток;
смазка машины.
179. Должен знать:
требования печати к процессу увлажнения;
прием счета;
пусковое и остановочное устройство машины;
прием ручного наклада листов.
Параграф 88. Увлажнительщик бумаги и картона, 4 разряд
180. Характеристика работ:
увлажнение бумаги для металлографской печати денежных изделий в точном соответствии с установленным режимом;
обеспечение заданного привеса влаги и деформации бумаги;
регулирование температуры воды, увлажняющего раствора и работы самонаклада;
заправка и смена сукон;
контроль влажности полотна.
181. Должен знать:
операции металлографской печати;
режимы увлажнения бумаги для различных групп впитываемости;
влияние процесса увлажнения на качество печати и прессования.
Параграф 89. Пропитчик бумаги и бумажных изделий, 2 разряд
182. Характеристика работ:
ведение технологического процесса пропитки рулонов бумаги, бумажных стаканов, литых и иных изделий парафином, лаком и маслом на пропиточных машинах различных систем;
пропитка маслом картонных катушек и заготовок из папье-маше путем окунания;
заправка и снятие рулонов бумаги, бумаги-шелковки;
регулирование покровного слоя привеса;
навеска вручную стаканов на климера или формы конвейера;
пропуск плоских деталей через вальцы и их пропитка;
наблюдение за нанесением ровного слоя восковой массы на бумагу-шелковку и прохождением листов восковки на конвейере;
заливка горячей воды в ванну и бак для разогрева пропиточного вала, ванны и эмульсии до требуемой температуры и слив ее после работы;
передвижка реек с навесными листами ротопленки по стеллажам;
заготовка, раскрой фибры и загрузка ее в вакуум-резервуары;
протирка и взвешивание фибры;
приготовление пропиточных растворов;
склеивание фибры в прессах;
контроль за качеством нанесения парафина и масла на изделия, температурой плавления и температурой в сушильной камере;
контроль процесса сушки ротопленки по специально утвержденной инструкции;
наблюдение за нанесением ровного слоя восковой массы на бумагу-шелковку и прохождением листов восковки на конвейере, за температурным режимом сушки;
промывка горячей водой пропиточной машины и всех приспособлений, установленных на машине;
подвозка склеенной фибры на обрезку.

183. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
ротопленканы, фибра мен бұйымды сіңдіру өндірістік процессінің технологиясы;
май, қағаз, парафиннің түрлері;
ұзын талшықты негіз қағаздың қасиеттері;
сілті қағаз бен балауыздың техникалық шарттар;
бұйымның сіңдірілуіне қойылатын талаптар;
эмульсияның құрамына кіретін химикаттар;
технологиялық желдеткіштің жұмыс схемасы.
Параграф 90. Қағаз бен қағаз бұйымдарын сіңдіруші, 3-разряд
184. Жұмыс сипаттамасы:
құйма қағаз бұйымдарға машинада қысыммен және вакуумда сіңдіру процессін жүргізу;
арнайы техникалық қағазға эмульсия мен ұзын талшықты қағаз негізін сіңдіру;
сіңдіру ерітіндісін дайындау;
эмульсияны, астауды және сіңдіру білігін ыстық сумен қажетті температураға дейін қыздыру;
эмульсияны бөшкеге құю;
эмульсияның астаудағы белгілі бір деңгейін сақтау;
ерітіндіні сіңдіру және бұйымның сіңдірілу процессін реттеу;
эмульсияның температурасы мен бөлменің ылғалдығын бақылау;
негізге жағылған массаның салмағын үнемі анықтап отыру;
сіңдірудің аяқталғанын анықтау;
өндірістік журнал жүргізу.
185. Білуге тиіс:
сіңдіру аппаратының құрылысы мен схемасы;
машинаның құрылысы;
сіңдіруге арналған ерітіндіні дайындаудың технологиялық процессі;
ротопленканы сіңдіру өндірістік процестің технологиясы;
ұзын талшықты негіз қағаздың қасиеттері;
эмульсияның құрамы;
сіңдірілген бұйымның техникалық шарттары.
Параграф 91. Қағаз бен қағаз бұйымдарын сіңдіруші, 4-разряд
186. Жұмыс сипаттамасы:
жарыққа сезімтал, диазотипті және көшірме қағазды сіңдіру процессін жүргізу;
фибраны вакуум астында және қысыммен сіңдіру;
сіңдіруге арналған таспа орамасын салу және сіңдірілген ораманы алу;
бояу білікшелерінің басын қысу механизмдерімен реттеу;
эмульсия немесе бояудың біркелкі жағылуын бақылау және жиектеу мөлшерін сақтау;
кептіру пешіндегі температураны және қағаздың кептірілу дәрежесін бақылау;
фибраны қалыңдығы мен бетінің сапасы бойынша іріктеу;
сіңдіру үшін фибраны көлемі бойынша дайындау;
сіңдіруге арналған негіз фибраның жасалуын бақылау;
сіңетін ерітіндіні дайындау;
фибраны глицерин ерітіндісімен ылғалдату;
фибраны кептіру және каландрлеу;
фибраны сортимент бойынша кесу;
талдауға сынама іріктеу.
187. Білуге тиіс:
машина мен престің құрылысы;
таспа матаның қасиеттері;
жарыққа сезімтал, диазотипті және көшірме қағаз бен фибраның, сондай-ақ қолданылатын бояғыштар мен химикаттардың негізі;
сіңдіру операциясының жүйелілігі;
желімдеу технологиялық процессі;
сіңдіру заттарының қасиеттері;
мемлекеттік стандарт бойынша дайын өнімнің сапалық көрсеткіштері;
қағаз бен химикаттарды жұмсау нормасы.

183. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технологию производственного процесса пропитки ротопленки, фибры и изделий;
виды масел, бумаги, парафина;
свойства длинноволокнистой бумаги-основы;
технические условия на бумагу-шелковку и восковку;
требования, предъявляемые к качеству пропитки изделий;
химикаты, входящие в состав эмульсии;
схему работы технологической вентиляции.
Параграф 90. Пропитчик бумаги и бумажных изделий, 3 разряд
184. Характеристика работ:
ведение процесса пропитки литых бумажных изделий на машине под давлением и вакуумом;
пропитка эмульсией специальных технических бумаг и основы длинноволокнистой бумаги;
приготовление пропиточных растворов;
разогрев эмульсии, ванны и пропиточного вала горячей водой до требуемой температуры;
заливка эмульсии в бачок;
поддержание определенного уровня эмульсии в ванне;
регулирование процесса поглощения раствора и пропитки изделий;
наблюдение за температурой эмульсии, за температурой и влажностью помещения;
периодическое определение привеса нанесенной массы на основу;
определение окончания пропитки;
ведение производственного журнала.
185. Должен знать:
конструкцию и схему пропиточного аппарата;
устройство машины;
технологический процесс приготовления раствора для пропитки;
технологию производственного процесса пропитки ротопленки;
свойства длинноволокнистой бумаги-основы;
состав эмульсии;
технические условия на пропитанные изделия.
Параграф 91. Пропитчик бумаги и бумажных изделий, 4 разряд
186. Характеристика работ:
ведение процесса пропитки и сушки светочувствительных, диазотипных и копировальных бумаг;
пропитка фибры под вакуумом и давлением;
заправка рулонов лент для пропитки и снятие пропитанных рулонов;
регулирование положения красящих валиков прижимными механизмами;
наблюдение за равномерностью слоя эмульсии или краски и соблюдение размера кромки;
наблюдение за температурой в сушильной печи и степенью сушки бумаги;
подбор фибры по толщине и качеству поверхности;
заготовка фибры для пропитки по размерам;
наблюдение за изготовлением фибры-основы для пропитки;
подготовка пропитывающих растворов;
увлажнение фибры раствором глицерина;
сушка и каландрирование фибры;
обрезка фибры по сортиментам;
отбор проб на анализ.
187. Должен знать:
устройство машины и пресса;
свойства ленточной ткани;
основы светочувствительной, копировальной, диазотипной бумаги и фибры, а также применяемых красителей и химикатов;
последовательность операции пропитки;
технологический процесс склейки;
свойства пропитывающих веществ;
качественные показатели готовой продукции по государственному стандарту;
нормы расхода бумаги и химикатов.

Параграф 92. Қағаз бен қағаз жіпті ораушы, 1-разряд
188. Жұмыс сипаттамасы:
қағазды орау, сорты бойынша сұрыптау және қатарлап салу;
штангадағы тығынды немесе ораманы нығайту;
барабанды орнату және мөлшерін тарқатылатын қағаздың көлеміне сәйкес тексеру.
189. Білуге тиіс:
қағаздың сорты мен стандарты және оған сәйкес келетін барабан диаметрі.
Параграф 93. Қағаз бен қағаз жіпті ораушы, 2-разряд
190. Жұмыс сипаттамасы:
қажетті диаметрі тығырыққа машинада жіпті орау процессін басқару;
жіпті жұмыс орнына жеткізу және патрондарды жеткізу;
машинаға салу және оны іске қосу;
жіптің оралуын, оралған тығырықтың көлемін бақылау;
собығын ауыстыру, кесілген жерлерін ауыстыру және оралған өнімді тапсыру.
191. Білуге тиіс:
машинаны іске қосу және тоқтату ережесі;
жіптің сапалық көрсеткіштері.
Параграф 94. Қағаз бояу машинасының машинисі (бояушы), 2-разряд
192. Жұмыс сипаттамасы:
қағаз жаймасын бір жақты қаптау машинасына және екі жақты қаптау машинасының климаттық арнасына салу;
қағаз жаймасын ылғалдату процессін жүргізу;
щетка мен шұғаны салу;
қағаз бумасының кептіру камерасына керілуін, қабатталуы мен орау процессінің жылдамдығын реттеу;
дайын өнімді алу;
кесілген жерлерін жоюға қатысу.
193. Білуге тиіс:
бояу машиналарының құрылысы;
қағаз-негіздің құрылысы; қаптау құрылысы;
орау ережесі;
бояудың сорты.
Параграф 95. Қағаз бояу машинасының машинисі (бояушы), 3-разряд
194. Жұмыс сипаттамасы:
қағаз жаймасын екі жақты қаптау машинасының жұмыс жылдамдығы минутына 100 метрден астам және термореактивті және қорғаныш эмульсиямен біржақты бес-алты қабат қапталған кептіру бөлігіне біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен салу;
ауаның үстіңгі және төменгі ауа арнасы арқылы берілуін, вакуумды, сору үстелінің жұмысын, дөңгелекті тізбектің қозғалысын, бұру біліктерін, алдын ала және соңғы кептіру бөлігінің желдеткіштерін дроссельдеуші механизмдермен реттеу;
қағазды көркемдік өнім баспасы ретінде қағаз бояу машинасында бояу;
щетка, шұға, қағаз жайманы керу біліктерінің жұмысын және бояу аппаратының алдындағы тежеу құрылғысын және бояу құрамын жазу қабатын реттеу;
қағаз жайманың екі жағына да жамылғыны тегістеп жағу;
температураны реттеу;
қағаз-негізді жұмсаудың белгіленген нормасын сақтау;
машина жұмыс істеп тұрған кезде кезекті қағаз орамасын жабыстыру және қағаз жаймасының кесілген жерін тоқтату;
дайын өнімнің сапасын, жабдықтың, реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйін бақылау.

Параграф 92. Перемотчик бумаги и бумажной пряжи, 1 разряд
188. Характеристика работ:
перемотка бумаги, сортировка и укладка в стопы по сортам;
укрепление втулки или рулона на штанге;
установка и проверка размеров барабана в соответствии с размерами разматываемой бумаги.
189. Должен знать:
сортность и стандарты бумаги и соответствующие им диаметры барабанов.
Параграф 93. Перемотчик бумаги и бумажной пряжи, 2 разряд
190. Характеристика работ:
ведение процесса перемотки пряжи на машине на бобины требуемого диаметра;
подвозка пряжи к рабочему месту и подноска патронов;
заправка и пуск машины;
наблюдение за перемоткой пряжи, объемом намотанных бобин;
смена початков, ликвидация обрывов и сдача перемотанной продукции.
191. Должен знать:
правила пуска и останова машины;
качественные показатели пряжи.
Параграф 94. Машинист бумагокрасильной машины (красильщик), 2 разряд
192. Характеристика работ:
заправка бумажного полотна в машину одностороннего покрытия и в климатический канал машины двухстороннего покрытия;
ведение процесса увлажнения полотна бумаги;
установка щеток и сукон;
регулирование натяжения полотна бумаги в сушильной камере, на накате и скорости процесса намотки;
съем готовой продукции;
участие в ликвидации обрывов.
193. Должен знать:
устройство красильных машин;
свойства бумаги-основы;
устройство наката;
правила намотки;
сорта красок.
Параграф 95. Машинист бумагокрасильной машины (красильщик), 3 разряд
194. Характеристика работ:
заправка бумажного полотна в сушильную часть машины двухстороннего покрытия, работающей со скоростью свыше 100 метров в минуту и одностороннего пяти-шестислойного покрытия термореактивной и защитной эмульсиями под руководством машиниста более высокой квалификации;
регулирование подачи воздуха дросселирующими механизмами между верхними и нижними воздушными каналами, вакуума, работы присосного стола, движения роликовых цепей, поворотных валов, вентиляторов предварительной и окончательной сушильной части;
контроль влажности бумажного полотна;
крашение бумаги на бумагокрасильных машинах под печать художественной продукции;
регулирование работы щеток, сукон, валиков натяжения бумажного полотна и тормозного устройства перед красочным аппаратом и слоя наноса красящего состава;
равномерное распределение покровной массы по обеим сторонам бумажного полотна;
регулирование температуры;
соблюдение установленных норм расхода бумаги-основы;
склейка последующих рулонов бумаги на ходу машины и ликвидация обрывов бумажного полотна;
контроль качества готовой продукции, состояния оборудования, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры.

195. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың, коммуникацияның, бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылысы;
қағазды бояу кезінде қолданылатын суспензияны дайындау тәсілдері, құрамы мен сапасы;
қағаз-негіздің, суспензияның құрамдас компоненттерінің қасиеттері және оларды бекіту дәрежесі;
дайын өнімнің сапалық көрсеткіштері.
Параграф 96. Қағаз бояу машинасының машинисі (бояушы), 4-разряд
196. Жұмыс сипаттамасы:
қағазды жұмыс жылдамдығы минутына 100 метрге дейін екі жақты қаптау машинасында және бір жағы қапталған борланған қағаз, термореактивті және техникалық қағаздың басқа да түрлерін жасайтын машинада бояу процессін жүргізу;
щетка, шұға, қағаз жайманы керу біліктерінің жұмысын және бояу аппаратының алдындағы тежеу құрылғысын және бояу құрамын жазу қабатын реттеу;
қағаз жайманың екі жағына да жамылғыны тегістеп жағу;
температураны реттеу;
қағаз-негізді жұмсаудың белгіленген нормасын сақтау;
машина жұмыс істеп тұрған кезде кезекті қағаз орамасын жабыстыру және қағаз жаймасының кесілген жерін тоқтату;
дайын өнімнің сапасын, жабдықтың, реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйін бақылау.
197. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың, коммуникацияның, бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылысы;
қағазды бояу кезінде қолданылатын суспензияны дайындау тәсілдері, құрамы мен сапасы;
қағаз-негіздің, суспензияның құрамдас компоненттерінің қасиеттері және оларды бекіту дәрежесі;
дайын өнімнің сапалық көрсеткіштері.
Параграф 97. Қағаз бояу машинасының машинисі (бояушы), 5-разряд
198. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыс жылдамдығы минутына 100 метрден астам 500 метрге дейін екі жақты қаптау машинасында және термореактивті және қорғаныш эмульсиямен біржақты бес-алты қабат қапталған қағазды бояу процессін жүргізу;
щетка, шұға, қағаз жайманы керу біліктерінің жұмысын және бояу аппаратының алдындағы тежеу құрылғысын және бояу құрамын жазу қабатын реттеу;
қағаз жайманың екі жағына да жамылғыны тегістеп жағу;
температураны реттеу;
қағаз-негізді жұмсаудың белгіленген нормасын сақтау;
машина жұмыс істеп тұрған кезде кезекті қағаз орамасын жабыстыру және қағаз жаймасының кесілген жерін тоқтату;
дайын өнімнің сапасын, жабдықтың, реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйін бақылау.
199. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың, коммуникацияның, бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылысы;
қағазды бояу кезінде қолданылатын суспензияны дайындау тәсілдері, құрамы мен сапасы;
қағаз-негіздің, суспензияның құрамдас компоненттерінің қасиеттері және оларды бекіту дәрежесі;
дайын өнімнің сапалық көрсеткіштері.

195. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, коммуникаций, контрольно-измерительной аппаратуры;
способы приготовления, состав и качество суспензий, применяемых для крашения бумаги;
свойства бумаги-основы, составных компонентов суспензий и степень закрепления их;
качественные показатели на готовую продукцию.
Параграф 96. Машинист бумагокрасильной машины (красильщик), 4 разряд
196. Характеристика работ:
ведение процесса крашения бумаги на машинах двухстороннего покрытия со скоростью до 100 метров в минуту и машин, вырабатывающих мелованную бумагу одностороннего покрытия, термореактивную и иные виды технических бумаг;
регулирование работы щеток, сукон, валиков натяжения бумажного полотна и тормозного устройства перед красочным аппаратом и слоя наноса красящего состава;
равномерное распределение покровной массы по обеим сторонам бумажного полотна;
регулирование температуры;
соблюдение установленных норм расхода бумаги-основы;
склейка последующих рулонов бумаги на ходу машины и ликвидация обрывов бумажного полотна;
контроль качества готовой продукции, состояния оборудования, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры.
197. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, коммуникаций, контрольно-измерительной аппаратуры;
способы приготовления, состав и качество суспензий, применяемых для мелования и крашения бумаги;
свойства бумаги-основы, составных компонентов суспензий и степень закрепления их;
качественные показатели на готовую продукцию.
Параграф 97. Машинист бумагокрасильной машины (красильщик), 5 разряд
198. Характеристика работ:
ведение процесса крашения бумаги на машинах двухстороннего покрытия со скоростью свыше 100 метров в минуту до 500 метров в минуту и одностороннего пяти-шестислойного покрытия термореактивной и защитной эмульсиями;
регулирование работы щеток, сукон, валиков натяжения бумажного полотна и тормозного устройства перед красочным аппаратом и слоя наносящего красящего состава;
равномерное распределение покровной массы по обеим сторонам бумажного полотна;
регулирование температуры;
соблюдение установленных норм расхода бумаги-основы;
склейка последующих рулонов бумаги на ходу машины и ликвидация обрывов бумажного полотна;
контроль качества готовой продукции, состояния оборудования, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры.
199. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, коммуникаций, контрольно-измерительной аппаратуры;
способы приготовления, состав и качество суспензий, применяемых для мелования и крашения бумаги;
свойства бумаги-основы, составных компонентов суспензий и степень закрепления их;
качественные показатели на готовую продукцию.

Параграф 98. Қағаз бояу машинасының машинисі (бояушы), 6-разряд
200. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыс жылдамдығыминутына 500 метрденастам екі жақты қаптау машинасында бояу процессін жүргізу;
щетка, шұға, қағаз жайманы керу біліктерінің жұмысын және бояу аппаратының алдындағы тежеу құрылғысын және бояу құрамын жазу қабатын реттеу;
қағаз жайманың екі жағына да жамылғыны тегістеп жағу;
температураны реттеу;
қағаз-негізді жұмсаудың белгіленген нормасын сақтау;
машина жұмыс істеп тұрған кезде кезекті қағаз орамасын жабыстыру және қағаз жаймасының кесілген жерін тоқтату;
дайын өнімнің сапасын, жабдықтың, реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйін бақылау.
201. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың, коммуникацияның, бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылысы;
қағазды бояу кезінде қолданылатын суспензияны дайындау тәсілдері, құрамы мен сапасы;
қағаз-негіздің, суспензияның құрамдас компоненттерінің қасиеттері және оларды бекіту дәрежесі;
дайын өнімнің сапалық көрсеткіштері.
Параграф 99. Қағаз бұйымдарды құрастырушы, 1-разряд
202. Жұмыс сипаттамасы:
бүрмеленген картоннан жасалған қораптар мен басқа да жұмсақ ыдыстарға арналған мұқаба мен төсемелерді белгіленген өлшемдер бойынша құрастыру;
дайындамаларды түсі мен баспа тәсілі бойынша таңдаусыз қағаз бұйымдарын жасау;
дайындамаларды алу, қайшымен кесу, желімдеу, жабыстыру, қоса жапсыру, үлгіге сәйкес суретін салу;
аралық жапсырмаларды және басқа да жапсырма бөлшектерді дайындау, құрастыру, орай бұйымдарына салу;
картоннан жасалған қарапайым конфигурациялы орама бұйымдарды кешенді жасау.
203. Білуге тиіс:
шикізат, қораптар мен олардың бөлшектерінің түржиыны;
бұйымдардың түрлері;
аралық жапсырмалар мен төсемелерді құрастыру тәсілдері;
оларды жасау және құрастыру сапасына қойылатын талаптар;
қолданылатын материалдардың (қағаз, мата, жіп) қасиеттері.
Параграф 100. Қағаз бұйымдарды құрастырушы, 2-разряд
204. Жұмыс сипаттамасы:
құрамдалған қораптардың және қағаз, картон және металл бөлшектерден (түбі, қақпағы, қалпақша) жасалған басқа да бұйымдарды құрастыру;
дайындамаларды түсі мен баспа тәсілі бойынша таңдап қағаз-декоративтік бұйымдарды жасау; дайындамаларды алу, кесу, таңдау, желімдеу, жабыстыру, қоса жапсыру, үлгіге сәйкес суретін салу;
ішкі бетін үтіктеу үшін және қылауларын жою үшін қағаз корпусын машинада жиектеу;
үтіктеуші роликті реттеу;
фольгадан жасалған түбін, қақпағын, қалпақшасын қағаз цилиндрге қолмен жапсыру;
мойнын автоматта және жартылай автоматта жеткізу (бұйралау);
құрастыру жылжыту және жиектеу сапасын бақылау.

Параграф 98. Машинист бумагокрасильной машины (красильщик), 6 разряд
200. Характеристика работ:
ведение процесса крашения бумаги на машинах двухстороннего покрытия со скоростью свыше 500 метров в минуту;
регулирование работы щеток, сукон, валиков натяжения бумажного полотна и тормозного устройства перед красочным аппаратом и слоя наноса красящего состава;
равномерное распределение покровной массы по обеим сторонам бумажного полотна;
регулирование температуры;
соблюдение установленных норм расхода бумаги-основы;
склейка последующих рулонов бумаги на ходу машины и ликвидация обрывов бумажного полотна;
контроль качества готовой продукции, состояние оборудования, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры.
201. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, коммуникаций, контрольно-измерительной аппаратуры;
способы приготовления, состав и качество суспензий, применяемых для мелования и крашения бумаги;
свойства бумаги-основы, составных компонентов суспензий и степень закрепления их;
качественные показатели на готовую продукцию.
Параграф 99. Сборщик бумажных изделий, 1 разряд
202. Характеристика работ:
сборка переплетов и прокладок для ящиков из гофрированного картона и иной мягкой тары по заданным размерам;
изготовление бумажных изделий без подборки заготовок по цвету и способу печати;
получение заготовок, подрезка ножницами, склейка, приклейка, наклейка, вклейка, подрисовка согласно образцу;
подготовка, сборка, укладка перегородок и иных вкладных деталей в упаковочные изделия;
комплексное изготовление картонных упаковочных изделий простой конфигурации.
203. Должен знать:
ассортимент сырья, коробок и деталей к ним;
виды изделий;
приемы сборки переплетов и прокладок;
требования, предъявляемые к качеству их изготовления и сборки;
свойства применяемых материалов (бумаги, ткани, клея, ниток).
Параграф 100. Сборщик бумажных изделий, 2 разряд
204. Характеристика работ:
сборка комбинированных коробок и иных изделий из бумажных, картонных и металлических деталей (доньев, крышек, колпачков);
изготовление бумажно-декоративных изделий с подборкой заготовок по цвету и способу печати; получение, подрезка или вырезка заготовок, подборка, склейка, приклейка, наклейка, вклейка и подрисовка согласно образцу;
разбортовка бумажных корпусов на машине для выглаживания внутренней поверхности и устранение заусениц;
регулирование выглаживающего ролика;
вставка вручную доньев, крышек, колпачков, прокладок из фольги в бумажные цилиндры;
подкатка (подвивка) горловин на автоматах и полуавтоматах;
контроль качества сборки, подкатки и разбортовки.

205. Білуге тиіс:
жабдықтың құрылысы, жұмыс қағидаты мен реттеу тәсілдері;
құрама қораптардың және қағаз-декоративтік дайындамалардың түржиыны, олардың бөлшектерінің мөлшері мен формасы;
дайындамаларды түсі мен баспа тәсілдері бойынша таңдау ережесі;
үтіктеу, жылжыту және құрастыру сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 101. Қағаз бұйымдарды құрастырушы, 3-разряд
206. Жұмыс сипаттамасы:
макеттер мен күрделі қағаз-декоративтік бұйымдарды жасау;
дайындамалар мен жартылай дайын өнімдерді макетке сәйкес түсі, басу тәсілі мен бұйымның сипаты бойынша таңдау;
жартылай дайын өнімдерді желімдеу, қолмен немесе станокта тігу, бұйымды ресімдеу бойынша жекелеген операцияларды макетке сәйкес орындау;
металл бөлшектерді құйма қағаз бұйымдардың жекелеген тораптарына мата мен резинасын жабыстыра отырып, монтаждау, бекіту және бейімдеу;
бөлшектердің герметикалығын тексеру;
қол бұранда прессін пайдалана отырып, металл түпті құрастыру;
металл мойын, түбі, сақиналар мен манжет кешенін дайын шараның көлемі бойынша таңдау;
бөлшектердің сапасын тексеру, жіктері мен қылауларын тазалау, тойтармасын бедерлеп соғу;
мойнын зиг-заг машинада жаныштау;
ілмектеу станогына манжетті ілмектеу;
чемодан корпусының жиегін станокта қолмен құндақтау;
бұрыштарын бекіту;
ағаш рамаларды қайрай отырып, жасау және орнату;
ілмегін қақпаққа қағу, қақпағын ілу;
корпусы мен қақпағын ішінен желімдеу;
құлыптардың жұмысын тексеру.
207. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы және оны реттеу тәсілдері;
зиг-машинаның және ілмектеу станоктың құрылысы;
қағаз-декоративтік бұйымдардың технологиялық процессі;
қағаз-декоративтік бұйымдардың негізгі өлшемдері;
материалдарды пішудің ережесі;
чемоданды құрастыру ережесі;
жасалатын шараның және дайын чемоданның техникалық шарттары, ақаулықтардың түрлері мен оларды жою тәсілдері.
Параграф 102. Қағаз бұйымдарды құрастырушы, 4-разряд
208. Жұмыс сипаттамасы:
ағаш бөлшектер мен резина төсемелерді құрастыру және құма қағаз бұйымдарға желімдеу;
бөлшектерді құрастыру үшін қиыстыру;
бұйымдарды қиыстыру, пішу, түзету және желімдеу бойынша барлық операцияларды өндіру.
209. Білуге тиіс:
жекелеген тораптарды техникалық шарттарға сәйкес желімдеу операцияларының бірізділігі;
желімдердің түрлері.
Параграф 103. Қағаз бұйымдарды ораушы, 2-разряд
210. Жұмыс сипаттамасы:
цилиндрлердің түптерін, қақпақтарын жабу немесе жоғарғы бөлігін орайтын жартылай автоматта жылжыту;
бекітілген техникалық шарттарға сәйкес таспалы шылапшынның ернеуіндегі металл сақинаның шеткі жағын орау;
қағазды немесе картонды гильзаға, патронға, цилиндрлерге жетектеу гильза орайтын станокта, машинада және арнайы айлабұйымда орау;
жартылай автоматтарды, гильза орайтын станокты, машинаны және айлабұйымдарды жұмысқа дайындау;
жұмыс орнына цилиндрлерді, түптерін немесе металл сақиналарды жеткізу;
оралатын қағазды, картонды немесе этикеткаларды гуммирлеу;
орайтын біліктерді, пышақтарды гильзаның, патронның, цилиндрдің немесе сақинаның мөлшеріне қарай іріктеу және орнату;
желім қабатының қалыңдығын реттеу;
гильзаларды, патрондарды дәл және таза сақиналап кесу;
желім жасау, оны қыздыру, желімделген дайындамаларды сығымдау, оларды кептіру;
гильзаларды, патрондарды, цилиндрлер мен сақиналарды біліктерден алу және оларды мөлшеріне қарай қалау;
машиналар мен айлабұйымдардың жұмысындағы ақаулықтарды жою, оларды тазалау және майлау;
шығарылатын бұйымдардың сапасына бақылау.

205. Должен знать:
устройство, принцип работы и способы регулировки оборудования;
ассортимент комбинированных коробок и бумажно-декоративных заготовок, размеры и форму деталей для них;
правила подбора заготовок по цвету и способу печати;
требования, предъявляемые к качеству глажения, подкатки и сборки.
Параграф 101. Сборщик бумажных изделий, 3 разряд
206. Характеристика работ:
изготовление макетов и сложных бумажно-декоративных изделий;
подборка заготовок и полуфабрикатов согласно макету по цвету, способу печати и характеру изделия;
склейка полуфабрикатов, шитье вручную или на станках, выполнение отдельных операций по оформлению изделия в соответствии с макетом;
монтаж, крепление и приспособление металлических деталей с наклейкой тканей и резины к отдельным узлам литых бумажных изделий;
проверка деталей на герметичность;
сборка металлического донышка при помощи ручного винтового пресса;
подбор комплекта металлических горловин, донышек колец и манжет по размеру готового таза;
проверка качества деталей, зачистка швов и заусениц, подчеканка заклепок;
завальцовка горловин на зиг-машине;
зацежовка манжет на зацежовочном станке;
свивка бортов корпуса чемодана вручную на станке;
прикрепление уголков;
изготовление и установка деревянных рамок с опиловкой их;
прибивка навесок к крышке, навеска крышки;
внутренняя склейка корпуса и крышек;
проверка работы замков.
207. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования и способы регулировки его;
устройство зиг-машины и зацежовочного станка;
технологический процесс изготовления бумажно-декоративных изделий;
основные размеры бумажно-декоративных изделий;
правила раскроя материалов;
правила сборки чемоданов;
технические условия на изготовляемые тазы и готовые чемоданы, виды брака и способы их устранения.
Параграф 102. Сборщик бумажных изделий, 4 разряд
208. Характеристика работ:
сборка и вклейка деревянных деталей и резиновых прокладок в литые бумажные изделия;
подгонка деталей для сборки;
производство всех операций по подгонке, раскраиванию, правке и склеиванию изделий.
209. Должен знать:
последовательность операций по склейке отдельных узлов в соответствии с техническими условиями;
виды клеев.
Параграф 103. Закатчик бумажных изделий, 2 разряд
210. Характеристика работ:
закатка донышек, крышек или подкатка верхней части цилиндров на закаточном полуавтомате;
закатка верхнего края металлического кольца горловины ленточного таза в соответствии с утвержденными техническими условиями;
закатывание бумаги или картона в гильзы, патроны, цилиндры на приводном гильзозакаточном станке, машине и специальном приспособлении;
подготовка полуавтоматов, гильзозакаточного станка, машины и приспособлений к работе;
доставка к месту работы цилиндров, донышек или металлических колец;
гуммирование закатываемой бумаги, картона или этикеток;
подбор и установка закаточных валиков, ножей в зависимости от размера гильз, патронов, цилиндров или колец;
регулирование толщины клеевого слоя;
резка гильз, патронов на кольца, обеспечивая точность и чистку реза;
приготовление клея, подогрев его, прессовка склеенных заготовок, их сушка;
съем гильз, патронов, цилиндров и колец с валиков и укладка их по размерам;
устранение мелких неполадок в работе машин и приспособлений, их чистка и смазка;
контроль за качеством выпускаемых изделий.

211. Білуге тиіс:
бұйым жасауда қолданылатын шикізат және материалдар туралы негізгі мәліметтер;
жартылай автоматтың, машинаның, гильза орайтын станокта және айлабұйымдарды пайдалану ережесі мен олардың жұмысындағы ақаулықтарды жою тәсілдері;
өлшеу құралы;
бұйымдардың түр-түрі мен мөлшерлері;
шығарылатын бұйымдардың сапасына қойылатын техникалық талаптар.
Параграф 104. Қағаз біліктерді теруші, 3-разряд
212. Жұмыс сипаттамасы:
мөлшері бойынша дайындалған қағазды өзекке белгіленген техникалық шарттарға сәйкес білік толық терілгенге дейін теру;
көлемі әр түрлі біліктерді орау;
ескі қағаз біліктерді көлемі бойынша бөлшектеу;
білікті гидропреске орнату;
кейіннен жетілдіре отырып престеу.
213. Білуге тиіс:
престің құрылысы;
білікті жинақтау технологиясы және дайын біліктердің техникалық шарттары.
Параграф 105. Қағаз жасайтын (картон жасайтын) машинаның машинисі (торшы), 4-разряд
214. Жұмыс сипаттамасы:
торының ені 2,5 метрге дейін қағаз жасайтын машинада және торының ені 3 метрден астам қағаз жасайтын машинада ағартуға арналған құрылғымен қағазды құю процессін және құрамдалған картон жасайтын машинаның жоғарғы торына қызмет көрсету кезінде торының ені 3 метрге дейін картон жасайтын машинада картон құю процессін жүргізу;
бақылау-өлшеу аппаратурасының көрсеткіштері бойынша торда қағаз (картон) бетін қалыптау барысын, сыртқы белгілері мен талдау нәтижелерін, беттің престе сығылуын, кептіру бөлігіндегі температурасын, кептіру цилиндрлері бетінің тазалығы мен конденсаттың бұрылуын бақылау;
қағаз жасау машинасының арнайы құрылғысында борлау процессін жүргізу;
машинаның барлық тораптарының жұмысын, өндірілетін өнімнің саны мен сапасын бақылау;
торға түсетін массаның концентрациясын, ұнтақталу дәрежесі мен басқа да сапалық көрсеткіштерін бақылау;
сору жәшіктері мен сору білігіндегі діріл режимі мен вакуумды реттеу;
машинаның барлық тораптары мен механизмдерін шикізаттың сапасы мен өңделетін өнімнің түржиынына байланысты белгіленген режимге баптау және реттеу;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысын бақылау;
каландрдың қалыпты жұмысы мен өңдеу сапасын, жазу жұмысы мен дайын өнімді орау сапасын бақылау.
215. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
коммуникация схемасы;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмыс қағидасы;
оны басқару пультімен іске қосу және сөндіру ережесі;
бастапқы шикізат пен жартылай дайын өнімнің сапалық көрсеткіштері;
жекелеген факторлардың өндіріс технологиясына тигізетін әсері;
жартылай дайын өнімдерді, толықтырушы және желімдеу материалдарын, суды, буды, электр энергиясы мен машина құралдарын жұмсаудың шекті нормасы;
дайын өнімнің техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарттары.

211. Должен знать:
основные сведения о сырье и материалах, употребляемых при изготовлении изделий;
устройство, правила эксплуатации и способы устранения мелких неполадок в работе полуавтомата, машины, гильзозакаточного станка и приспособлений;
измерительный инструмент;
ассортимент и размеры изделий;
технические требования, предъявляемые к качеству вырабатываемых изделий.
Параграф 104. Наборщик бумажных валов, 3 разряд
212. Характеристика работ:
набор подготовленной по размерам бумаги на стержень до полного набора вала по установленным техническим условиям;
наматывание валов разных размеров;
разборка старых бумажных валов по размерам;
установка вала на гидропресс;
прессовка с последующим добором.
213. Должен знать:
устройство пресса;
технологию наборки валов и технические условия на готовые валы.
Параграф 105. Машинист бумагоделательной (картоноделательной) машины (сеточник), 4 разряд
214. Характеристика работ:
ведение процесса отлива бумажного полотна на бумагоделательной машине с шириной сетки до 2,5 метров и установкой для мелования на бумагоделательной машине с шириной сетки свыше 3 метров и отлива картона на картоноделательной машине с шириной сетки до 3 метров и при обслуживании верхней сетки комбинированной картоноделательной машины;
наблюдение за ходом формования полотна бумаги (картона) на сетке по показаниям контрольно-измерительной аппаратуры, внешним признакам и результатам анализов, за отжимом полотна на прессах, за температурой в сушильной части, чистотой поверхности сушильных цилиндров и отводом конденсата;
ведение процесса мелования на специальной установке бумагоделательной машины;
наблюдение за работой всех узлов машины, количеством и качеством вырабатываемой продукции;
контроль концентрации, степени помола и иных качественных показателей массы, поступающей на сетку;
регулирование режима тряски и вакуума в отсасывающих ящиках и отсасывающем вале;
наладка и регулирование всех узлов и механизмов машины на заданный режим в зависимости от качества сырья и ассортимента вырабатываемой продукции;
наблюдение за работой регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
контроль за нормальной работой каландра и качеством отделки, за работой наката и качеством намотки готовой продукции.
215. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
схему коммуникаций;
принцип работы регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
правила включения и выключения ее с пульта управления;
качественные показатели исходного сырья и полуфабрикатов;
влияние отдельных факторов на технологию производства;
удельные нормы расхода полуфабрикатов, наполняющих и проклеивающих материалов, воды, пара, электроэнергии и одежды машин;
технические условия и государственные стандарты на готовую продукцию.

Параграф 106. Қағаз жасайтын (картон жасайтын) машинаның машинисі (торшы), 5-разряд
216. Жұмыс сипаттамасы:
торының ені 2,5 метрден бастап 4,5 метрге дейін, жұмыс жылдамдығы минутына 150 метрден астам қағаз жасайтын машинада, қосымша құю құрылғысы бар машинада, сондай-ақ конденсаторлық, кабельдік (жоғары және төменвольтті), филиграндық, офсеттік, шай орайтын, форзацтық, картографиялық, терең басуға арналған, жазуға арналған, № 1, 2 және 3, типографиялық, қағаз-қалтаға, дәптерге, көшірме жасауға арналған, су сорғыш, калькаға, пергаментке, борлауға арналған негіз, эстамптық, перфокарта жасайтын, автоматтарда өнімдерді орауға арналған қағаздарды және қағаздың басқа да техникалық маңызды түрлерін жасайтын машинада қағаз жасау және картон жасайтын, көп цилиндрлі, торының ені 3 метрден астам және төсемінің еніне байланыссыз жеті және одан да көп цилиндрі бар дөңгелек тор машинада, сондай-ақ электр оқшаулағыш, матрицалық, төсеме, төбе жабыны және төсеуге арналған картон жасау кезінде картон құю процессін жүргізу;
машинаның барлық тораптарының жұмысын, өңделетін өнімнің саны мен сапасын бақылау;
сору жәшіктері мен сору біліктерінде діріл және вакуум режимдерін реттеу;
қағаз (картон) жаймасының қалыптасу барысын бақылау-өлшеу аппаратурасының көрсеткіштері бойынша, сыртқы түрі мен талдау қорытындысы бойынша бақылау, жайманың нығыздауышта нығыздалуын, кептіру бөлігіндегі температураны, кептіру цилиндрлері бетінің тазалығын және конденсаттың бұрылуын бақылау;
концентрацияны, ұнтақталу дәрежесі мен торға түсетін массаның сапалық көрсеткіштерін бақылау;
каландрдың қалыпты жұмысы мен өңдеу сапасын, дайын өнімді илеу жұмысы және орау сапасын бақылау;
жайманың үзілуін тоқтату;
жұмысқа басшылық жасау және машинаның керек-жарақтарын ауыстыру және жөндеуге қатысу;
машинаның жекелеген тораптарын іске қосу және тоқтату;
машинаның барлық тораптары мен механизмдерін шикізат сапасы мен өңделетін өнім түржиынына байланысты белгілі бір режимге баптау және реттеу;
реттеуші және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысын бақылау.
217. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
коммуникация схемасы;
реттеуші және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмыс қағидаты;
басқару пультімен іске қосу және сөндіру ережесі;
бастапқы шикізат пен жартылай дайын өнімдердің сапалық көрсеткіштері;
жекелеген факторлардың өндіріс технологиясына тигізетін әсері;
жартылай дайын өнімдерді, толтырушы және желімдеуші материалдарды, суды, буды, электр энергиясы мен машинаның керек-жарақтарын жұмсаудың шекті нормасы;
дайын өнімнің техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарты.

Параграф 106. Машинист бумагоделательной (картоноделательной) машины (сеточник), 5 разряд
216. Характеристика работ:
ведение процесса отлива бумажного полотна на бумагоделательной машине с шириной сетки свыше 2,5 метров до 4,5 метров и рабочей скоростью свыше 150 метров в минуту, на машине с дополнительным наливным устройством, а также на машине, вырабатывающей бумаги: конденсаторную, кабельные (высоко- и низковольтную), филигранную, офсетную, чанную, форзацную, картографическую, для глубокой печати, писчую, типографскую № 1, 2, и 3 мешочную, тетрадную, копировальную, промокательную, основу для кальки, пергамента и мелования, эстампную, перфокарточную, для упаковки продуктов на автоматах и иные ответственные виды технических бумаг и отлива картона на картоноделательной многоцилиндровой круглосеточной машине с шириной сетки свыше 3 метров и на машинах, имеющих семь и более цилиндров независимо от ширины полотна, а также при выработке электроизоляционного, матричного, прокладочного, кровельного и стелечного картона;
наблюдение за работой всех узлов машины, количеством и качеством вырабатываемой продукции;
регулирование режима тряски и вакуума в отсасывающих ящиках и отсасывающем вале;
наблюдение за ходом формования полотна бумаги (картона) на сетке по показаниям контрольно-измерительной аппаратуры, внешним признакам и результатам анализов, за отжимом полотна на прессах, за температурой в сушильной части, чистотой поверхности сушильных цилиндров и отводом конденсата;
контроль концентрации, степени помола и иных качественных показателей массы, поступающей на сетку;
наблюдение за нормальной работой каландра и качеством отделки, за работой наката и качеством намотки готовой продукции;
ликвидация обрывов полотна;
руководство работой и участие в смене и ремонте одежды машины;
пуск и останов отдельных узлов машины;
наладка и регулирование всех узлов и механизмов машины на заданный режим в зависимости от качества сырья и ассортимента вырабатываемой продукции;
наблюдение за работой регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры.
217. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
схему коммуникаций;
принцип работы регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
правила включения и выключения ее с пульта управления;
качественные показатели исходного сырья и полуфабрикатов;
влияние отдельных факторов на технологию производства;
удельные нормы расхода полуфабрикатов, наполняющих и проклеивающих материалов, воды, пара, электроэнергии и одежды машин;
технические условия и государственные стандарты на готовую продукцию.

Параграф 107. Қағаз жасайтын (картон жасайтын) машинаның машинисі (торшы), 6-разряд
218. Жұмыс сипаттамасы:
қағаз жаймасын жылдамдығына байланыссыз торының ені 4,5 минутына ден астам машинада, жұмыс жылдамдығы 300 метрден астам торының ені 3,5 метрден астам екі-төрт торлы үстелдік машинада және жоғары сортты ақшаға арналған, бедерлі, құжатқа арналған және құрамында мақта-матасы бар қағазды құю кезінде, картон жасайтын, көп цилиндрлі торының ені 6 метрден астам машинада және екі және одан да көп қабатты картон жаймасын көп цилиндрлі торының ені 4,5 метрден астам, жұмыс жылдамдығы минутына 200 метрден және 90 метрден астам үстелді машинада құю процессін жүргізу;
машинаның барлық тораптарының жұмысын, өңделетін өнімнің саны мен сапасын бақылау;
концентрацияны, ұнтақталу дәрежесі мен торға түсетін өзге де массаның сапалық көрсеткіштерін бақылау;
сору жәшіктері мен сору біліктерінде діріл және вакуум режимдерін реттеу;
қағаз (картон) жаймасының қалыптасу барысын бақылау-өлшеу аппаратурасының көрсеткіштері бойынша, сыртқы түрі мен талдау қорытындысы бойынша бақылау, жайманың нығыздауышта нығыздалуын, кептіру бөлігіндегі температураны, кептіру цилиндрлері бетінің тазалығын және конденсаттың бұрылуын бақылау;
қағаз жасайтын машинаның арнайы құрылғысында борлау процессін жүргізу;
қағаз жайманың үзілуін тоқтату;
машинаның жекелеген тораптарын іске қосу және тоқтату;
каландрдың қалыпты жұмысы мен өңдеу сапасын, дайын өнімді илеу жұмысы және орау сапасын бақылау;
жұмысқа басшылық жасау және машинаның керек-жарақтарын ауыстыру және жөндеуге қатысу;
машинаның барлық тораптары мен механизмдерін шикізат сапасы мен өңделетін өнім түржиынына байланысты белгілі бір режимге баптау және реттеу;
реттеуші және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысын бақылау.
219. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысының режимі мен құрылысы;
коммуникация схемасы;
реттеуші және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмыс қағидаты;
басқару пультімен іске қосу және сөндіру ережесі;
бастапқы шикізат пен жартылай дайын өнімдердің сапалық көрсеткіштері;
жекелеген факторлардың өндіріс технологиясына тигізетін әсері;
жартылай дайын өнімдерді, толтырушы және желімдеуші материалдарды, суды, буды, электр энергиясы мен машинаның керек-жарақтарын жұмсаудың шекті нормасы;
дайын өнімнің техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарты.
220. Техникалық және кәсіптік (ортаарнайы, орта кәсіптік) білім талап етіледі.

Параграф 107. Машинист бумагоделательной (картоноделательной) машины (сеточник), 6 разряд
218. Характеристика работ:
ведение процесса отлива бумажного полотна на бумагоделательной машине с шириной сетки свыше 4,5 метров независимо от скорости, машине с сеткой шириной свыше 3,5 метров и с рабочей скоростью свыше 300 метров в минуту, двух- и четырехсеточной столовой машине и при выработке денежной, узорной, документной и хлопкосодержащей бумаги высшего сорта и отлива картонного полотна на картоноделательной многоцилиндровой машине с шириной сетки свыше 6 метров и для производства двухслойного и более слоев картона, многоцилиндровой машине с шириной сетки свыше 4,5 метров и с рабочей скоростью свыше 90 метров в минуту, столовой машине с рабочей скоростью свыше 200 метров в минуту;
наблюдение за работой всех узлов машины, количеством и качеством вырабатываемой продукции;
контроль концентрации, степени помола и иных качественных показателей массы, поступающей на сетку;
регулирование режима тряски и вакуума в отсасывающих ящиках и отсасывающем вале;
наблюдение за ходом формования полотна бумаги (картона) на сетке по показаниям контрольно-измерительной аппаратуры, внешним признакам и результатам анализов, за образованием водяного знака, за отжимом полотна на прессах, за температурой в кривой сушильной части, чистотой поверхности сушильных цилиндров и отводом конденсата;
ведение процесса мелования на специальной установке бумагоделательной машины;
ликвидация обрывов полотна бумаги;
пуск и останов отдельных узлов машины;
наблюдение за нормальной работой каландра и качеством отделки, за работой наката и качеством намотки готовой продукции;
руководство работой и участие в смене и ремонте одежды машины;
наладка и регулирование всех узлов и механизмов машины на заданный режим в зависимости от качества сырья и ассортимента вырабатываемой продукции;
наблюдение за работой регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры.
219. Должен знать:
устройство и режим работы обслуживаемого оборудования;
схему коммуникаций;
принцип работы регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
правила включения и выключения ее с пульта управления;
качественные показатели исходного сырья и полуфабрикатов;
влияние отдельных факторов на технологию производства;
удельные нормы расхода полуфабрикатов, наполняющих и проклеивающих материалов, воды, пара, электроэнергии и одежды машины;
технические условия и государственные стандарты на готовую продукцию.
220. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.

Параграф 108. Қағаз (картон) жасайтын машинаның кептірушісі, 3-разряд
221. Жұмыс сипаттамасы:
қағазды торының ені 4,5 метрге дейін қағаз жасайтын машиналарда, торының ені 3,5 метрге дейін және жұмыс жылдамдығы минутына 350 метрге дейін машиналарда кептіру, картонды жұмыс жылдамдығы минутына 300 метрге дейін картон жасайтын машинада кептіру, торының ені 4,5 метр және жұмыс жылдамдығы минутына 250 метрге дейін көп цилиндрлі, дөңгелек торлы машиналарда процессін жүргізу;
жайманы машинаның кептіру бөлігіне салу;
кептіру шұғасы мен картон жаймасын керу және түзету;
кептіру цилиндрлеріндегі температура мен қысымды бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен бақылау;
кептіру цилиндрлерінің, тоңазытқыштар мен каландрдың, қабаттың жұмысын реттеу;
қаптау процессін және қабаттау жұмысын бақылау;
будың цилиндрге берілуін реттеу;
жайманың ылғалдығын және конденсаттау және желдету құрылғыларының жұмысын бақылау;
машинаның қаптамасын ауыстыруға және жөндеуге қатысу.
222. Білуге тиіс:
машинаның құрылысы, автоматизация схемасы, бақылау-өлшеу және реттеу аппаратурасы;
қағаз бен картон кептірудің технологиялық процессі;
ылғалдың қағаз бен картонды одан әрі өңдеуге тигізетін әсері.
Параграф 109. Қағаз (картон) жасайтын машинаның кептірушісі, 4-разряд
223. Жұмыс сипаттамасы:
қағазды торының ені 4,5 метрден астам машинада, торының ені 3,5 метрден астам жұмыс жылдамдығы минутына350 метрден астам 550 метрге дейін төрт және екі үстелді машинада, сондай-ақ ақша жасайтын, бедерлі, жоғары сортты құрамында мақта-матасы бар қағаз жасау кезінде, конденсаторлық, кабельдік (жоғары және төменвольтті), филиграндық, офсеттік, шай орайтын, форзацтық, картографиялық, терең басуға арналған, жазуға арналған, № 1, 2 және 3, типографиялық, қағаз-қалтаға, дәптерге, көшірме жасауға арналған, су сорғыш, калькаға, пергаментке, борлауға арналған негіз, эстамптық, перфокарта жасайтын, өнімдерді орауға арналған қағаздарды және қағаз бен картонның басқа да техникалық маңызды түрлерін жасайтын жұмыс жылдамдығы минутына300метр картон жасайтын машинада, көп цилиндрлі, торының ені 4,5 метр және жұмыс жылдамдығы минутына250метрден астам дөңгелек тор машинада кептіру процессін жүргізу;
жайманы машинаның кептіру камерасына салу;
кептіру шұғасы мен картон жаймасын керу және түзету;
кептіру цилиндрлеріндегі температура мен қысымды бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен бақылау;
кептіру цилиндрлерінің, тоңазытқыштар мен каландрдың, қабаттың жұмысын реттеу;
қаптау процессін және қабаттау жұмысын бақылау;
будың цилиндрге берілуін реттеу;
жайманың ылғалдығын және конденсаттау және желдету құрылғыларының жұмысын бақылау;
машинаның қаптамасын ауыстыруға және жөндеуге қатысу;
торды, кептіру және престеу шұғасын ауыстыру;
машинаның қаптамасын жөндеу.

Параграф 108. Сушильщик бумагоделательной (картоноделательной) машины, 3 разряд
221. Характеристика работ:
ведение процесса сушки бумаги на бумагоделательных машинах при ширине сетки до 4,5 метров, машинах с сеткой шириной до 3,5 метров и рабочей скоростью до 350 метров в минуту и картона на картоноделательных столовых машинах с рабочей скоростью до 300 метров в минуту, многоцилиндровых, круглосеточных машинах при ширине сетки 4,5 метров и с рабочей скоростью до 250 метров в минуту;
заправка полотна в сушильную часть машины;
натяжка и правка сушильных сукон и полотна картона;
наблюдение за температурой и давлением пара в сушильных цилиндрах по показаниям контрольно-измерительных приборов;
регулирование работы сушильных цилиндров, холодильника, каландров, наката;
наблюдение за процессом глазировки и работой наката;
регулирование подачи пара в цилиндры;
контроль влажности полотна и работы конденсационных и вентиляционных устройств;
участие в смене и ремонте одежды машин.
222. Должен знать:
устройство машины, схему автоматизации, контрольно-измерительную и регулирующую аппаратуру;
технологический процесс сушки бумаги и картона;
влияние влажности на процесс дальнейшей отделки бумаги и картона.
Параграф 109. Сушильщик бумагоделательной (картоноделательной) машины, 4 разряд
223. Характеристика работ:
ведение процесса сушки бумаги на бумагоделательных машинах при ширине сетки свыше 4,5 метров, машинах с сеткой шириной свыше 3,5 метров и рабочей скоростью свыше 350 до 550 метров в минуту, четырех- и двухсеточных столовых машинах, а также при выработке денежных, узорных, документных и хлопкосодержащих бумаг высших сортов и машинах, вырабатывающих бумаги: конденсаторную, кабельные (высоко- и низковольтную), филигранную, офсетную, чайную, форзацную, картографическую, для глубокой печати, писчую, типографскую № 1, 2, и 3, тетрадную, копировальную, промокательную, основу для кальки, пергамента и мелования, эстампную, перфокарточную, для упаковки продуктов и иные ответственные виды технических бумаг и картона на картоноделательных столовых машинах с рабочей скоростью свыше 300 метров в минуту, многоцилиндровых круглосеточных машинах при ширине сетки 4,5 метров и с рабочей скоростью свыше 250 метров в минуту;
заправка полотна в сушильную часть машины;
натяжка и правка сушильных сукон и полотна картона;
наблюдение за температурой и давлением пара в сушильных цилиндрах по показаниям контрольно-измерительных приборов;
регулирование работы сушильных цилиндров, холодильника, каландров, наката;
наблюдение за процессом глазировки и работой наката;
регулирование подачи пара в цилиндры;
контроль влажности полотна и работы конденсационных и вентиляционных устройств;
участие в смене и ремонте одежды машин;
смена сеток, сушильных и прессовых сукон;
ремонт одежды машин.

230. Жұмыс сипаттамасы:
ораманы жұмыс жылдамдығы минутына 550 метрге дейін қағаз жасайтын машинаның және торының ені 6 метрге дейін картон жасау машинасының орауышында орау процессін жүргізу;
қағаз жаймасының тоңазытқыш цилиндрлері, машина каландры, орауыш арқылы өтуін бақылау және орау сапасын бақылау;
қағазды, картонды орауышқа салу;
дайын қағаз орамасын алу және жаңа орама орау үшін білік орнату;
машинаның қаптамасын ауыстыруға қатысу;
қағаз бен картонның сапасын сыртқы түріне қарап бақылау;
кептірушіге көмектесу және оның басшылығымен жұмыс орындау.
231. Білуге тиіс:
орауыштың, тоңазытқыш пен каландрдың құрылысы;
қағазды, картонды орау ережесі;
қағаз бен картонның мемлекеттік стандарт бойынша сапалық көрсеткіштері.
Параграф 113. Қағаз (картон) жасайтын машинаның ораушысы, 3-разряд
232. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыс жылдамдығы минутына 550 метрден астам 700 метрге дейін қағаз жасайтын машинада қағаз орау процессін жүргізу, сондай-ақ конденсаторлық, кабельдік (жоғары және төменвольтті), филиграндық, офсеттік, шай орайтын, форзацтық, картографиялық, терең басуға арналған дәптерге, жазуға арналған, № 1, 2 және 3, типографиялық, қағаз-қалтаға, көшірме жасауға арналған, су сорғыш, калькаға, пергаментке, борлауға арналған негіз, эстамптық, перфокарта жасайтын, өнімдерді орауға арналған қағаздарды және қағаздың басқа да техникалық маңызды түрлерін жасайтын машинада қағаз жасау және торының ені 6 метрден астам және жұмыс жылдамдығы минутына 350 метрге дейін картон жасайтын машинада картон жасау процессін жүргізу;
қағаз жаймасының тоңазытқыш цилиндрлері, машина каландры, орауыш арқылы өтуін бақылау және орау сапасын бақылау;
қағазды, картонды орауышқа салу;
дайын қағаз орамасын алу және жаңа орама орау үшін білік орнату;
машинаның қаптамасын ауыстыруға қатысу;
қағаз бен картонның сапасын сыртқы түріне қарап бақылау;
кептірушіге көмектесу және оның басшылығымен жұмыс орындау;
кептіру жаймасын керу және түзету;
қағаз жайманың қозғалысын бақылау.
233. Білуге тиіс:
орауыштың, тоңазытқыш пен каландрдың құрылысы;
қағазды, картонды орау ережесі;
қағаз бен картонның мемлекеттік стандарт бойынша сапалық көрсеткіштері.
Параграф 114. Қағаз (картон) жасайтын машинаның ораушысы, 4-разряд
234. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыс жылдамдығы минутына 700 метрден астам қағаз жасайтын машиналардың және торының ені 6 метрден астам және жұмыс жылдамдығы минутына 350 метрден астам картон жасайтын машинаның орауыштарында орама жасау процессін жүргізу;
қағаз жаймасының тоңазытқыш цилиндрлері, машина каландры, орауыш арқылы өтуін бақылау және орау сапасын бақылау;
қағазды, картонды орауышқа салу;
дайын қағаз орамасын алу және жаңа орама орау үшін білік орнату;
машинаның қаптамасын ауыстыруға қатысу;
қағаз бен картонның сапасын сыртқы түріне қарап бақылау;
кептірушіге көмектесу және оның басшылығымен жұмыс орындау;
кептіру жаймасын керу және түзету;
қағаз жайманың қозғалысын бақылау.

230. Характеристика работ:
ведение процесса намотки рулонов на накате на бумагоделательных машинах с рабочей скоростью до 550 метров в минуту и картоноделательных машинах при ширине сетки до 6 метров;
наблюдение за прохождением бумажного полотна на холодильных цилиндрах, машинном каландре, накате и контроль качества намотки;
заправка бумаги, картона на накат;
снятие готовых рулонов бумаги и установка валов для намотки новых рулонов;
участие в смене одежды машин;
контроль качества бумаги и картона по внешнему виду;
помощь в работе сушильщику и выполнение работ под его руководством.
231. Должен знать:
устройство наката, холодильника и каландров;
правила намотки бумаги, картона;
качественные показатели бумаги и картона по государственному стандарту.
Параграф 113. Накатчик бумагоделательной (картоноделательной) машины, 3 разряд
232. Характеристика работ:
ведение процесса намотки рулонов на накате на бумагоделательных машинах с рабочей скоростью свыше 550 до 700 метров в минуту, а также машинах, вырабатывающих бумаги: конденсаторную, кабельные (высоко- и низковольтную), филигранную, офсетную, чайную, форзацную, картографическую, тетрадную для глубокой печати, писчую, типографскую № 1, 2 и 3, мешочную, копировальную, промокательную, основу для кальки, пергамента и мелования, эстампную, перфокарточную, для упаковки продуктов и иные ответственные виды технических бумаг и на картоноделательных машинах при ширине сетки свыше 6 метров со скоростью до 350 метров в минуту;
наблюдение за прохождением бумажного полотна на холодильных цилиндрах, машинном каландре, накате и контроль качества намотки;
заправка бумаги, картона на накат;
снятие готовых рулонов бумаги и установка валов для намотки новых рулонов;
участие в смене одежды машин;
контроль качества бумаги и картона по внешнему виду;
помощь сушильщику и выполнение работ под его руководством;
натяжка и правка сушильного полотна;
наблюдение за прохождением бумажного полотна.
233. Должен знать:
устройство наката, холодильника и каландров;
правила намотки бумаги, картона;
качественные показатели бумаги и картона по государственному стандарту.
Параграф 114. Накатчик бумагоделательной (картоноделательной) машины, 4 разряд
234. Характеристика работ:
ведение процесса намотки рулонов на накате на бумагоделательных машинах со скоростью свыше 700 метров в минуту и картоноделательных машинах с шириной сетки свыше 6 метров и со скоростью свыше 350 метров в минуту;
наблюдение за прохождением бумажного полотна на холодильных цилиндрах, машинном каландре, накате и контроль качества намотки;
заправка бумаги, картона на накат;
снятие готовых рулонов бумаги и установка валов для намотки новых рулонов;
участие в смене одежды машин;
контроль качества бумаги и картона по внешнему виду;
помощь в работе сушильщику и выполнение работ под его руководством;
натяжка и правка сушильного полотна;
наблюдение за прохождением бумажного полотна.

235. Білуге тиіс:
орауыштың, тоңазытқыш пен каландрдың құрылысы;
қағазды, картонды орау ережесі;
қағаз бен картонның мемлекеттік стандарт бойынша сапалық көрсеткіштері.
Параграф 115. Қағаз (картон) жасайтын машинаның престеушісі, 2-разряд
236. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыс жылдамдығы минутына 300 метрге дейін қағаз жасайтын машинаның және торының ені 6 метрге дейін және жұмыс жылдамдығы минутына 350 метрге дейін картон жасайтын машинаның нығыздау бөлігінде қағаз бен картонды құрғату процессін жүргізу;
қағаз жайманың престер арасында дұрыс керілуін бақылау;
пресс шұғаны керу және түзету;
шұғаны жуу және бүріккішті тазалау;
престің жұмысы мен жайманың өн бойындағы ылғалдықты бақылау.
237. Білуге тиіс:
машинаның пресс бөлігінің құрылысы және әрбір нығыздаудан кейінгі жайманың ылғалдық дәрежесі;
жайманы толтыру және шұғаның маркасы әдістері.
Параграф 116. Қағаз (картон) жасайтын машинаның престеушісі, 3-разряд
238. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыс жылдамдығы минутына 300 метрденастам 700 метрге дейін қағаз жасайтын машинаның нығыздау бөлігінде, сондай-ақ конденсаторлық, кабельдік (жоғары және төменвольтті), филиграндық, офсеттік, шай орайтын, форзацтық, картографиялық, терең басуға арналған, жазуға арналған, № 1, 2 және 3, типографиялық, қағаз-қалтаға, дәптерге, көшірме жасауға арналған, су сорғыш, калькаға, пергаментке, борлауға арналған негіз, асбесттік қағаз жаймасы мен былғары картонға, эстамптық, перфокарта жасайтын, автоматтарда өнімдерді орауға арналған қағаздарды және қағаздың басқа да техникалық маңызды түрлерін жасайтын машинада және торының ені 6 метрден астам және жұмыс жылдамдығы минутына 350 метрге дейіндөңгелек торлы картон жасайтын машинада қағаз бен картонды құрғату процессін жүргізу;
қағаз жайманың престер арасында дұрыс керілуін бақылау;
пресс шұғаны керу және түзету;
шұғаны жуу және бүріккішті тазалау;
престің жұмысы мен жайманың өн бойындағы ылғалдықты бақылау.
239. Білуге тиіс:
машинаның пресс бөлігінің құрылысы және әрбір нығыздаудан кейінгі жайманың ылғалдық дәрежесі;
жайманы толтыру және шұғаның маркасы әдістері.
Параграф 117. Қағаз (картон) жасайтын машинаның престеушісі, 4-разряд
240. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыс жылдамдығы минутына 700 метрге дейін қағаз жасайтын машинаның және торының ені 6 метрден астам және жұмыс жылдамдығы минутына 350 метрден астам картон жасайтын машинаның нығыздау бөлігінде қағаз бен картонды құрғату процессін жүргізу;
қағаз жайманың престер арасында дұрыс керілуін бақылау;
пресс шұғаны керу және түзету;
шұғаны жуу және бүріккішті тазалау;
престің жұмысы мен жайманың өн бойындағы ылғалдықты бақылау.

235. Должен знать:
устройство наката, холодильника и каландров;
правила намотки бумаги, картона;
качественные показатели бумаги и картона по государственному стандарту.
Параграф 115. Прессовщик бумагоделательной (картоноделательной) машины, 2 разряд
236. Характеристика работ:
ведение процесса обезвоживания бумаги и картона на прессовой части бумагоделательных машин с рабочей скоростью до 300 метров в минуту и картоноделательных машин при ширине сетки до 6 метров и со скоростью до 350 метров в минуту;
наблюдение за правильным натяжением бумажного полотна между прессами;
натяжка и правка прессовых сукон;
промывка сукон и прочистка спрысков;
контроль за работой прессов и за равномерной влажностью по всей ширине полотна.
237. Должен знать:
устройство прессовой части машины и влажность полотна после каждого пресса;
методы заправки полотна и марки сукон.
Параграф 116. Прессовщик бумагоделательной (картоноделательной) машины, 3 разряд
238. Характеристика работ:
ведение процесса обезвоживания бумаги и картона на прессовой части бумагоделательных машин с рабочей скоростью свыше 300 метров в минуту до 700 метров в минуту, а также машин, вырабатывающих бумаги: конденсаторную, кабельные (высоко- и низковольтную), филигранную, офсетную, чайную, форзацную, картографическую, для глубокой печати, писчую, типографскую № 1, 2 и 3, мешочную, тетрадную, копировальную, промокательную, основу для кальки, пергамента, мелования, асбестобумажного полотна и кожевенного картона, эстампную, перфокарточную, для упаковки продуктов и иные ответственные виды технических бумаг и картоноделательных круглосеточных машин с шириной сетки свыше 6 метров и со скоростью до 350 метров в минуту;
наблюдение за правильным натяжением бумажного полотна между прессами;
натяжка и правка прессовых сукон;
промывка сукон и прочистка спрысков;
контроль за работой прессов и за равномерной влажностью по всей ширине полотна.
239. Должен знать:
устройство прессовой части машины и влажность полотна после каждого пресса;
методы заправки полотна и марки сукон.
Параграф 117. Прессовщик бумагоделательной (картоноделательной) машины, 4 разряд
240. Характеристика работ:
ведение процесса обезвоживания бумаги и картона на прессовой части машины со скоростью свыше 700 метров в минуту и картоноделательных машинах с шириной сетки свыше 6 метров и со скоростью свыше 350 метров в минуту;
наблюдение за правильным натяжением бумажного полотна между прессами;
натяжка и правка прессовых сукон;
промывка сукон и прочистка спрысков;
контроль за работой прессов и за равномерной влажностью по всей ширине полотна.

241. Білуге тиіс:
машинаның пресс бөлігінің құрылысы және әрбір нығыздаудан кейінгі жайманың ылғалдық дәрежесі;
жайманы толтыру және шұғаның маркасы әдістері.
Параграф 118. Қағаз, картон және олардан жасалған бұйымдарды желімдеуші, 1-разряд
242. Жұмыс сипаттамасы:
пакеттерді, қап, футляр, конверт және басқа да жаппай өндіріс бұйымдарын желімдеу;
қағаздан, картоннан, фольгадан және басқа да материалдарда жасалған бұйымдарды, бөлшектерге желім жағу;
картон қабаттарын сұрыптары бойынша бөлшектеу, сұрыптау және оны желімдеу;
бұйымдарды желімдеу сапасын бақылау.
243. Білуге тиіс:
картон, қағаз, ротопленка, балауызды желімдеу ережесі;
бұйымдарды желімдеу сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 119. Қағаз, картон және олардан жасалған бұйымдарды желімдеуші, 2-разряд
244. Жұмыс сипаттамасы:
желім жағатын машинада және қолмен жайма қағаз, картон, қосалқы және декоративтік материалдарды жапсыру;
потальды картонға жапсыру;
картонды кептіру, ысқылау және пачкаға қалау;
сығымдау машинасындағы теңестіргіш катушканың цилиндріне белдемшелерін жапсыру;
сегменттерді болванкалардағы манжеттерге орау;
машинаның жұмысын реттеу және желімнің дұрыс жағылуын қадағалау;
балауыз бен ротопленканы қиыстыру, балқытылған парафинді, ал ротопленканы - желіммен үтіктеу;
техникалық шарттар бойынша жарамсыз парақтарды алдын ала іріктеу;
парақтарды есептеу және қораптарды қалау.
245. Білуге тиіс:
желімдеу-жағу машинасының құрылысы мен қызмет көрсету ережесі;
желімдеудің технологиялық режимі;
желімнің рецептурасы, түрлері мен қызметі.
Параграф 120. Қағаз, картон мен целлюлозаны кесуші, 1-разряд
246. Жұмыс сипаттамасы:
қағаздың кесілетін жерін қолмен кесу;
біліктілігі анағұрлым жоғары кесушінің басшылығымен жылдамдығы минутына700 метрге дейін станокта қағаз бен картонды көлденең кесу;
тығырық пен телеграф таспасын кесуге арналған қағаз орамасын жеткізу, орнату;
ораманы сыналап жару;
қағаз (картон) жайманы машинаға салу;
дайын өнімді алу және салу;
қалдықтарды тазалау;
телеграф таспасын тесу.
247. Білуге тиіс:
қағаз бен картонды кесу кезінде қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы.
Параграф 121. Қағаз, картон мен целлюлозаны кесуші, 2-разряд
248. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары кесушінің басшылығымен жылдамдығы минутына 700 метден астам 1800 метрге дейін станокта ротациялық кесу машинасында қағаз бен картонды көлденең кесу және ақша жасайтын, борлы, конденсаторлық, асбесттік, көшірме жасайтын, балауыз қағаз, ротопленка, филлиграндық, фольга, целлофан және басқа да жоғары сортты техникалық қағаз бен целлюлозаны қабаттарға кесу жылдамдығы минутына 100 метрге дейін болған кезде кесу;
пышақтың форматын белгілеу, ауыстыру, қайрау және түзету;
қағаз кесілген кезде желімдеу;
дайын өнімді алу, әкету және салу;
кесу тазалығын бақылау және белгіленген параметрлердің дәлдігін сақтау;
картонды жолақтап кесу;
жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою;

241. Должен знать:
устройство прессовой части машины и влажность полотна после каждого пресса;
методы заправки полотна и марки сукон.
Параграф 118. Клейщик бумаги, картона и изделий из них, 1 разряд
242. Характеристика работ:
склеивание пакетов, мешков, футляров, конвертов и иных изделий массового производства;
роспуск и нанесение клея на детали, изделия из бумаги, картона, фольги и иных материалов;
разборка, сортировка расслоя картона по сортам и его склейка;
контроль качества склейки и проклейки изделий.
243. Должен знать:
правила склеивания картона, бумаги, ротопленки, восковки;
требования, предъявляемые к качеству склейки изделий.
Параграф 119. Клейщик бумаги, картона и изделий из них, 2 разряд
244. Характеристика работ:
проклейка листовой бумаги, картона, вспомогательных и декоративных материалов на клеильно-мазальной машине и вручную;
наклейка потали на картон;
сушка, протирка и укладка картона в пачки;
наклейка поясков на цилиндр ровничной катушки на опрессовочной машине;
свивка сегментов в манжеты на болванках;
регулирование работы машины и наблюдение за чистотой нанесения клея;
подгонка восковки и ротопленки к подкладке, приутюживание расплавленным парафином, а ротопленки – клеем;
предварительная отсортировка непригодных по техническим условиям листов;
счет листов и укладка их в коробки.
245. Должен знать:
устройство и правила обслуживания клеильно-мазальной машины;
технологический режим проклейки и склейки;
рецептуру, виды и назначение клеев.
Параграф 120. Резчик бумаги, картона и целлюлозы, 1 разряд
246. Характеристика работ:
резка срывов бумаги вручную;
продольная и поперечная резка бумаги и картона на станках со скоростью до 700 метров в минуту под руководством резчика более высокой квалификации;
подкатка, установка рулонов бумаги на станках для резки на бобины и телеграфную ленту;
разбивка рулонов клиньями;
заправка бумажного (картонного) полотна в машину;
съем и укладка готовой продукции;
уборка отходов;
прокол телеграфной ленты.
247. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования при резке бумаги и картона.
Параграф 121. Резчик бумаги, картона и целлюлозы, 2 разряд
248. Характеристика работ:
продольная и поперечная резка бумаги и картона на станках со скоростью свыше 700 до 1800 метров в минуту на ротационных резальных машинах и резка бумаги: денежной, мелованной, конденсаторной, асбестовой, копировальной, восковки, ротопленки, филлигранной, фольги, целлофана и иных высокосортных технических бумаг и целлюлозы на листы при скорости резки до 100 метров в минуту под руководством резчика более высокой квалификации;
установка формата, смена, точка и правка ножей;
склейка бумаги при обрывах;
съем, отвозка и укладка готовой продукции;
наблюдение за чистотой реза и соблюдение точности заданных размеров;
резка картона на полосы;
устранение мелких неполадок в работе оборудования;

гильза диаметрі бойынша (0,15 - 0,3 миллиметр) қатаң белгіленген өлшемді қағаз гильза дайындауға арналған патрон қағазды жазу және кесу;
кесу жылдамдығы мен тазалығын реттеу;
машинаны баптау;
жайманың керілуін реттеу;
жабдықтың және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысын бақылау.
249. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
стандарт форматтар және қағаз, картон мен целлюлозаны кесу ережесі;
пышақты қайрау және түзету, форматын ауыстыру ережесі.
Параграф 122. Қағаз, картон мен целлюлозаны кесуші, 3-разряд
250. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары кесушінің басшылығымен жылдамдығы минутына1800 метрден астам станокта әр жерінде су белгілері қағаз бен картонды көлденең кесу:
форматты орнату;
пышақты ауыстыру, қайрау және түзету;
қағаз кесілген жерде желімдеу;
құйма қағаз бұйымдарын кептіргеннен кейін және өндіріс технологиясына сәйкес кесу, бұйымды калибрлеуден кейін қайталап кесу;
дайын өнімді алу, әкету және салу;
кесу тазалығын бақылау және белгіленген өлшемдердің дәлдігін сақтау;
картонды жолаққа кесу;
жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою;
жылдамдығы минутына700 метргедейін станокта қағаз бен картонды кесу және кесу жылдамдығы минутына100 метр болған кезде целлюлозаны қабаттап кесу процессін жүргізу;
кесу жылдамдығы мен тазалығын реттеу;
машинаны баптау, пышақтарды ауыстыру;
жабдықтың және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысын бақылау.
251. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың және бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылысы;
стандарт форматтар және қағазды (картонды) кесу ережесі;
пышақты қайрау және түзету және форматты ауыстыру ережесі.
Параграф 123. Қағаз, картон мен целлюлозаны кесуші, 4-разряд
252. Жұмыс сипаттамасы:
жылдамдығы минутына 700 метрден астам 1800 метрге дейін әр түрлі жүйелі станокта ротациялық кесу машинасында қағаз бен картонды кесу және ақша жасайтын, борлы, конденсаторлық, асбесттік, көшірме жасайтын, филлиграндық, балауыз қағаз, ротопленка, фольга, целлофан, бояу-бейнелеу өнімдеріне қажетті және басқа да жоғары сортты техникалық қағазды белгіленген форматты қабаттарға кесу және арнайы қағазды арнайы форматқа тілу;
кесу жылдамдығы мен тазалығын реттеу;
кесу сапасын бақылау;
машинаны баптау, форматты орнату, пышақты ауыстыру;
жайманың тартылуын реттеу;
жабдық пен бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысын бақылау;
жабдық жұмысындағы аздаған ақаулықтарды түзету;
біліктілігі анағұрлым төмен кесушілердің жұмысына басшылық жасау.
253. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың және бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылысы;
өнімнің сапасына, форматтың дәлдігіне, тілік тазалығына қойылатын талаптар;
ақаулықтардың түрлері және оның алдын алу және жою шаралары;
талшық бағыттарын ескере отырып, жазу ережесі.

раскрой и резка патронной бумаги для заготовок бумажных гильз со строго ограниченными размерами по диаметру гильзы, в размере (0,15 - 0,3 миллиметров);
регулирование скорости и чистоты резания;
наладка машины;
регулирование натяжения полотна;
наблюдение за работой оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры.
249. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
стандартные форматы и правила резки бумаги, картона и целлюлозы;
правила точки и правки ножей и смены форматов.
Параграф 122. Резчик бумаги, картона и целлюлозы, 3 разряд
250. Характеристика работ:
ведение процесса продольной и поперечной резки бумаги и картона на станках со скоростью свыше 1800 метров в минуту и резки бумаги с локальным водяным знаком под руководством резчика более высокой квалификации;
установка формата;
смена, точка и правка ножей;
склейка бумаги при обрывах;
обрезка литых бумажных изделий после сушки и в соответствии с технологией производства, вторичная обрезка после калибровки изделий;
съем, отвозка и укладка готовой продукции;
наблюдение за чистотой реза и соблюдение точности заданных размеров;
резка картона на полосы;
устранение мелких неполадок в работе оборудования;
ведение процесса резки бумаги и картона на станках со скоростью до 700 метров в минуту и резки целлюлозы на листы при скорости резки до 100 метров в минуту;
регулирование скорости и чистоты резания;
наладка машины, смена ножей;
наблюдение за работой оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры.
251. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры;
стандартные форматы и правила резки бумаги (картона);
правила точки и правки ножей и смены форматов.
Параграф 123. Резчик бумаги, картона и целлюлозы, 4 разряд
252. Характеристика работ:
резка бумаги и картона на машинах и станках различных систем со скоростью свыше 700 до 1800 метров в минуту, на ротационных резальных машинах и резка денежной, мелованной, конденсаторной, асбестовой, копировальной, филигранной бумаг, восковки, ротопленки, фольги, целлофана, красочно-изобразительной продукции, иных высокосортных технических бумаг на установленные форматы и подрезка спецбумаг на заданный формат;
регулирование скорости и чистоты резания;
наблюдение за качеством резки;
наладка машины, установка форматов, смена ножей;
регулирование натяжения полотна;
наблюдение за работой оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры;
устранение мелких неполадок в работе оборудования;
руководство резчиками более низкой квалификации.
253. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры;
требования, предъявляемые к качеству продукции, точности формата, чистоте реза;
виды брака и меры по предупреждению и устранению его;
правила раскроя с учетом направления волокон.

Жылдамдығы минутына 1800 метрден астам станокқа қызмет көрсету кезінде және әр жерінде су белгісі бар қағазды кесу кезінде 1 разрядқа жоғары тарификацияланады.
Параграф 124. Қағаз, картон, фибра және олардан жасалған бұйымдарды кептіруші, 2-разряд
254. Жұмыс сипаттамасы:
бұйымдарды әр түрлі жүйелі үздіксіз және тұрақты жұмыс істейтін кептіру камерасында біліктілігі анағұрлым жоғары кептірушінің басшылығымен кептіру процессін жүргізу;
қолмен құйылған қағазды, картонды, фибраны, қағаз жіпті, құйма қағаз және шпульдік-орауыш бұйымдарды кептіру камераларына салу;
кептіру камераларын, тасымалдауыштар мен басқа да жабдықтарды тазалау;
дайын бұйымдарды кептіру камераларынан алу және оларды орналастырып қою.
255. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
бұйымдарды салу және алу, орналастырып қою ережесі.
Параграф 125. Қағаз, картон, фибра және олардан жасалған бұйымдарды кептіруші, 3-разряд
256. Жұмыс сипаттамасы:
бұйымдарды әр түрлі жүйелі үздіксіз және тұрақты жұмыс істейтін кептіру камерасында технологиялық режимге сәйкес кептіру процессін жүргізу;
мемлекеттік белгісі бар қағаздарды желімдеуге дейін және одан кейін кептіру шкафтарында, кептіру цилиндрлерінде кептіру;
камераның температурасын және ауа ылғалдығын реттеу;
бақылау-өлшеу аппаратурасының көрсеткіштерін бақылау;
талшық пен бұйымдарды термоөңдеуге арналған Камераны дайындау;
бұйымды белгіленген режимге сәйкес термоөңдеу;
бу шығынының шекті нормасын сақтау;
қағазды қабылдау және тапсыру.
257. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен жұмыс қағидаты;
бақылау-өлшеу аппаратурасын пайдалану ережесі;
кептіру технологиялық процессі және ылғал мен тұнбаның бұйымның сапасына тигізетін әсері;
кептіру камераларына түсетін бұйымның қасиеттері;
коммуникация схемасы;
кептіру сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 126. Қағаз қап сынаушы, 2-разряд
258. Жұмыс сипаттамасы:
цементті сынау, толтыру, қаптарды өлшеу, орынжайға апару;
ашық қаптарды станокқа және жабықтарын қолмен сынайтын жерге апару;
сыналатын қаптарды және жарылған қаптарды цементтерін қайта салып бункерге көтеру;
қаптар ұстайтын соққылар санының кестесін жасау.
259. Білуге тиіс:
қаптарды сынау ережесі;
қаптардың сапасына қойылатын талаптар;
сынау кестесін жасау ережесі.
Параграф 127. Қағаз пакет дайындаушы, 1-разряд
260. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті дайындаушының басшылығымен пакеттерді дайындау;
қағазды шаблон бойынша белгілеу және кесу;
ағаш қалыпта қағаздың шетін ию;
оны желімдеу;
пакетті ыстық үтікпен сығымдау.
261. Білуге тиіс:
қағаз пакеттер жасау тәсілдері мен осы бұйымдарға техникалық талаптар.

При обслуживании станков со скоростью свыше 1800 метров в минуту и резке бумаги с локальным водяным знаком тарифицируется на 1 разряд выше.
Параграф 124. Сушильщик бумаги, картона, фибры и изделий из них, 2 разряд
254. Характеристика работ:
ведение процесса сушки изделий в сушильных камерах разных систем непрерывного и периодического действия под руководством сушильщика более высокой квалификации;
загрузка в сушильные камеры бумаги ручного отлива, картона, фибры, бумажной пряжи, литых бумажных и шпульно-катушечных изделий;
чистка сушильных камер, транспортеров и иного оборудования;
выгрузка готовых изделий из сушильных камер и укладывание их.
255. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
правила загрузки и выгрузки изделий и укладки их.
Параграф 125. Сушильщик бумаги, картона, фибры и изделий из них, 3 разряд
256. Характеристика работ:
ведение процесса сушки фибры, картона, литых бумажных изделий в сушильных камерах непрерывного или периодического действия согласно технологическому режиму;
сушка в сушильных шкафах, на сушильных цилиндрах гознаковских бумаг до и после проклейки;
регулирование температуры и влажности воздуха в камере;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительной аппаратуры;
подготовка камеры для термообработки волокна и изделий;
термообработка изделий согласно заданному режиму;
соблюдение удельных норм расхода пара;
прием и сдача бумаги.
257. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
правила пользования контрольно-измерительной аппаратурой;
технологический процесс сушки и влияние влажности и усадки на качество изделий;
свойства изделий, поступающих в сушильные камеры;
схему коммуникаций;
требования, предъявляемые к качеству сушки.
Параграф 126. Испытатель бумажных мешков, 2 разряд
258. Характеристика работ:
испытание, заполнение цементом, взвешивание, подноска мешков в помещение;
относка открытых мешков к станку и закрытых к месту ручного испытания;
подъем испытываемых мешков и разбитых мешков с пересыпкой цемента в бункер;
составление таблиц количества ударов, выдерживаемых мешками.
259. Должен знать:
правила испытания мешков;
требования к качеству мешков;
правила составления испытательных таблиц.
Параграф 127. Заготовщик бумажных пакетов, 1 разряд
260. Характеристика работ:
заготовка пакетов под руководством заготовщика более высокой квалификации;
разметка и нарезка бумаги по шаблону;
загибка края бумаги на деревянной колодке;
заклейка его;
запрессовка пакета горячим утюгом.
261. Должен знать:
приемы изготовления бумажных пакетов и технические требования на эти изделия.

Параграф 128. Қағаз пакет дайындаушы, 2-разряд
262. Жұмыс сипаттамасы:
пакеттерді, альбом, дәптер және блокноттарды қолмен дайындау;
қағазды сұрыптау, есептеу, ию, дәптерлерді мұқабасына желімдеу, бюварды қалау және орамдарға өлшеу;
дәптерлерді станоктарда бүктеу;
дәптерлерді станокпен және қолмен тігу;
қағаздан жасалған бұйымдарды түсіріп, оларды салу.
263. Білуге тиіс:
жасалатын бұйымдарға техникалық талаптар;
станокты пайдалану ережесі.
Параграф 129. Қағаз өндірісінде жабдықты баптаушы, 2-разряд
264. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары баптаушының басшылығымен жабдықты баптау;
жабдықты реттеу;
оны алдын ала тексеру;
оны бөлшектеу, тазалау, майлау және жекелеген айлабұйымдары мен құралдарын ауыстыру;
станоктың жұмысын жүйелі тексеру.
265. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс қағидаты, анағұрлым көбірек тозған бөлшектер мен тораптардың номенклатурасы;
айлабұйымдар мен құралдарды пайдалану ережесі;
жылдамдықты реттеу кестесі;
майлау жүйесі және майдың сорттары.
Параграф 130. Қағаз өндірісінде жабдықты баптаушы, 4-разряд
266. Жұмыс сипаттамасы:
кесу, тегістеу және картонаж жабдықтарды баптау және реттеу;
жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою;
престі, орау, бұру, байлау, таңбалау және өлшеу автоматтарын қоса алғанда автоматты орау тізбегін баптау;
шығарылатын өнімнің сапасын және жабдық жұмысының белгіленген технологиялық режимін бақылау;
қағаз орамасын тиімді ашу есептерін жүргізу;
біліктілігі анағұрлым жоғары баптаушының басшылығымен шпул орау, конус орау машиналары мен жартылай автоматтарды орау және реттеу.
267. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, баптау және слесарлық-жөндеу жұмыстары;
қолданылатын материалдардың сапасы мен түрлері;
мемлекеттік стандарттар бойынша дайын өнімнің сапалық көрсеткіштері.
Параграф 131. Қағаз өндірісінде жабдықты баптаушы, 5-разряд
268. Жұмыс сипаттамасы:
шпул орау, конус орау машиналары мен жартылай автоматтарды орау және реттеу;
машинаны белгіленген түржиынға өздігінен баптау, тексеру және қайта салу;
технологиялық процестің барысын, өндірілетін бұйымдардың сапасын бақылау және белгіленген жылдамдық режимін қамтамасыз ету;
тоғын тізбектің барлық тораптарының жұмысын бақылау және оларды реттеу;
жабдықты ағымдағы жөндеу;
жабдықты күрделі жөндеу үшін ақаулық ведомосін жасауға, жөндеуден кейін жабдықты қабылдауға қатысу;
жартылай дайын өнімдер мен материалдардың сапасын бақылау;
бұйымдарды жасаудың технологиялық процессі мен сапалық көрсеткіштерін және олардың мемлекеттік стандартқа сәйкестігін бақылау;
жабдықтың тиімді жұмыс істеуі бойынша және шикізат қалдығын қысқарту есебін жүргізу.

Параграф 128. Заготовщик бумажных пакетов, 2 разряд
262. Характеристика работ:
заготовка пакетов, альбомов, тетрадей и блокнотов вручную;
сортировка, счет, сгиб бумаги, вклеивание тетрадей в обложку, вкладывание бювара и отсчет в пачки;
фальцовка тетрадей на станке;
сшивка тетрадей на станке и вручную;
съем изделий из бумаги с укладкой их.
263. Должен знать:
технические условия на изготовление изделия;
правила эксплуатации станка.
Параграф 129. Наладчик оборудования в бумажном производстве, 2 разряд
264. Характеристика работ:
наладка оборудования под руководством наладчика более высокой квалификации;
регулировка оборудования;
профилактический осмотр его;
разборка, чистка, смазка и замена отдельных приспособлений и инструментов;
систематическая проверка работы станков.
265. Должен знать:
принцип работы обслуживаемого оборудования, номенклатуру узлов и деталей, подвергающихся наибольшему износу;
правила применения приспособлений и инструмента;
таблицы настройки скоростей;
системы смазок и сорта масел.
Параграф 130. Наладчик оборудования в бумажном производстве, 4 разряд
266. Характеристика работ:
наладка и регулировка резательного, шлифовального и картонажного оборудования;
устранение неисправностей в работе оборудования;
наладка автоматической упаковочной линии, включая пресс, оберточные, поворотные, обвязочные, маркировочные, весовые автоматы;
наблюдение за качеством выпускаемой продукции и установленным технологическим режимом работы оборудования;
проведение расчетов по оптимальному раскрою рулонов бумаги;
наладка и регулировка шпулезаверточных, конусозаверточных машин и полуавтоматов под руководством наладчика более высокой квалификации.
267. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, наладочные и слесарно-ремонтные работы;
качество и виды применяемых материалов;
качественные показатели готовой продукции по государственным стандартам.
Параграф 131. Наладчик оборудования в бумажном производстве, 5 разряд
268. Характеристика работ:
наладка и регулировка шпулезаверточных, конусозаверточных машин и полуавтоматов;
самостоятельная наладка, проверка и перезаправка машин на заданный ассортимент;
наблюдение за ходом технологического процесса, качеством вырабатываемых изделий и обеспечение установленного скоростного режима;
наблюдение за работой всех узлов поточной линии и регулировка их;
текущий ремонт оборудования;
участие в составлении дефектных ведомостей на капитальный ремонт оборудования, в приемке оборудования после ремонта;
контроль качества полуфабрикатов и материалов;
наблюдение за технологическим процессом изготовления изделий и качественными показателями их в соответствии с государственным стандартом;
проведение расчетов по оптимальной работе оборудования и сокращению отходов сырья.

269. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, жұмыс қағидаттары;
анағұрлым көбірек тозған бөлшектер мен тораптардың номенклатурасы;
айлабұйымдар мен құралдарды пайдалану ережесі;
жылдамдықты реттеу кестесі;
дайын өнімнің технологиясы және сапалық көрсеткіштері.
Параграф 132. Қағаз өндірісіндегі сұрыптаушы, 1-разряд
270. Жұмыс сипаттамасы:
макулатураны, қағаз ақаулықтарын, ескі-құсқы кесінділерін сұрыптау;
қағазы бақылау-сынау станоктарында сұрыптауға қатысу;
талшықты шикізат (ескі шүберек, макулатура, мақта-мата жәнеөзгеде шикізат) бумасын ашу;
шикізаттан бөтен заттарды (түйме, ілмектер, былғары, резина, скрепка және өзге де заттар) алып тастау;
шикізатты сапасы, түсі мен басқа да техникалық шарттары бойынша сұрыптау;
сұрыпталған шикізатты соңғы тексеруге жіберу.
271. Білуге тиіс:
талшықты материалдардың сапалық көрсеткіштері, сұрыптау ережесі.
Параграф 133. Қағаз өндірісіндегі сұрыптаушы, 2-разряд
272. Жұмыс сипаттамасы:
қағаз қабаттарын сорты мен форматы бойынша сұрыптау;
картонды, фибраны және олардан жасалған бұйымдарды (көшірме жасайтын қағаз, балауыз, ротопленка, қағаз, картон, фибрадан жасалған бұйымдар, қағаз қалталар және тағы басқа) орай отырып рол қағазды сорттары бойынша сұрыптау;
сұрыпталған өнімді бақылау және сұрыптау;
картонның, фибраның және олардан жасалған бұйымдардың енін микрометрмен тексеру;
дайын өнімді стеллажға салу;
өнеркәсіптік қағаздарды сорты, партиясы мен форматы бойынша сұрыптау;
жартылай дайын өнімдерді (жартылай массаны) және қатаң есептегі ақаулы қағаздарды әр түрлі қоқымнан сұрыптау;
қағазды бумаға есептеп салу, стеллаждарға салу, сортын және қағаздың шаршы метрінің массасын анықтау;
алғашқы ілеспе құжаттаманы ресімдеу;
қабықтау сапасын және транспортер арқылы өтетін теңгерімді бақылау;
ақаулы теңгерімді қабықшасы бойынша жою;
транспортердің жұмысын бақылау және жоңқаны сұрыптау;
тығындауды жою, тор тазалау;
цилиндрдің патрондарын, конус, фибра шараларын және металл арматурасын техникалық шарттар мен мемлекеттік стандартқа сәйкес сұрыптау;
ақаулы бұйымдарды іріктеу;
сұрыпталған бұйымдарды құндақтарға немесе қораптарға сорты, түсі мен топтары бойынша бекітілген нұсқаулыққа сәйкес және техникалық шарттарды сақтай отырып салу, есептеу (немесе өлшеу);
өнімді құндақтан алу және бұйымдарды "люлькаға" сорты, түсі, тобы мен түрлері бойынша іріктей отырып, агрегаттың сіңдіру "люлькасына" салу.
273. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы;
бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмыс қағидаты;
өнімнің техникалық шарттары, қағаздың ақаулықтары;
сұрыптау әдістері;
техникалық шарттар мен мемлекеттік стандартқа сәйкес шектеулер;
өндірілетін бұйымның түржиыны және оларға қойылатын талаптар;
жартылай дайын өнімдердің (жартылай массаның), қатаң есептегі қағаздардың, теңгерімдер мен жоңқаның сапалық көрсеткіштері;
бұйымдарды сұрыптау және салу жөніндегі нұсқаулық.

269. Должен знать:
конструкцию, принцип работы обслуживаемого оборудования;
номенклатуру узлов и деталей, подвергающихся наибольшему износу;
таблицы настройки скоростей;
качество и сорта применяемых материалов и полуфабрикатов;
технологию и качественные показатели готовой продукции.
Параграф 132. Сортировщик бумажного производства, 1 разряд
270. Характеристика работ:
сортировка макулатуры, бумажного брака, обрезков тряпья;
участие в сортировке бумаги на контрольно-испытательных станках;
распаковка кип волокнистого сырья (тряпья, макулатуры, хлопка и иного сырья);
удаление из сырья посторонних предметов (пуговиц, крючков, кожи, резины, скрепок и иных предметов);
сортировка сырья по качеству, цвету и прочим техническим условиям;
подача отсортированного сырья на контрольный просмотр.
271. Должен знать:
качественные показатели волокнистых материалов, правила сортировки.
Параграф 133. Сортировщик бумажного производства, 2 разряд
272. Характеристика работ:
сортировка листовых бумаг по сортам и форматам;
сортировка ролевой бумаги с перемоткой, картона, фибры и изделий из них (копировальной бумаги, восковки, ротопленки, деталей из бумаги, картона и фибры, бумажных мешков и иных изделий) по сортам;
контроль и счет отсортированной продукции;
проверка микрометром толщины картона, фибры и изделий из них;
укладка готовой продукции на стеллажи;
сортировка промышленных бумаг по сортам, партиям и форматам;
сортировка полуфабрикатов (полумассы) и бумажного брака строгого учета от различного сора;
отсчет бумаги в пачки, укладка на стеллажи, определение сортности и массы квадратного метра бумаги;
оформление первичной сопроводительной документации;
наблюдение за качеством окорки и проходящих по транспортеру балансов;
удаление отбракованного баланса на доокорку;
наблюдение за работой транспортера и сортировок щепы;
ликвидация заторов, чистка сит;
сортировка патронов цилиндров, конусов, фибровых тазов и металлической арматуры согласно техническим условиям и государственному стандарту;
отбор дефектных изделий;
укладка, счет (или взвешивание) отсортированных изделий в кассеты или коробки по сортам, цветам и группам в соответствии с утвержденной инструкцией и соблюдением технических условий;
выгрузка продукции из кассет в пропиточные "люльки" агрегата с подбором изделий в "люльки" по сортам, цвету, группам и видам.
273. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
принцип работы контрольно-измерительной аппаратуры;
технические условия на продукцию, дефекты бумаги;
методы сортировки;
допуски в соответствии с техническими условиями и государственными стандартами;
ассортимент вырабатываемых изделий и требования, предъявляемые к ним;
качественные показатели полуфабрикатов (полумассы), бумажного брака строгого учета, баланса и щепы;
инструкцию по сортировке и укладке изделий.

Параграф 134. Қағаз өндірісіндегі сұрыптаушы, 3-разряд
274. Жұмыс сипаттамасы:
қатаң есептегі қағаздарды және бедерлі қағаздардың барлық түрлерін сорты, партиясы мен сіңдіру тобы бойынша сұрыптау;
сұрыпталған қағазды бақылау және бумаға бөлу және оларды стеллажға салу;
қағаздың шаршы метрінің сорттылығы мен салмағын анықтау;
алғашқы ілеспе құжаттаманы ресімдеу;
қағаз қалтаны автоматты тоғын тізбегінде сұрыптау.
275. Білуге тиіс:
қағаздың ақаулықтары;
сұрыптау әдістері;
қағаз қалтаны автоматты тізбекте сұрыптау ережесі.
Параграф 135. Қағаз өндірісіндегі сұрыптаушы, 4-разряд
276. Жұмыс сипаттамасы:
әр жерінде қағаз белгілері бар қағазды аппаратта сұрыптау және тілу;
жалпы су белгілері бар қағазды сорты, партиясы және сіңдіру тобы бойынша сұрыптау;
сұрыпталған қағазды бақылау және бумаға бөлу және оларды стеллажға салу;
қағаздың шаршы метрінің сорттылығы мен салмағын анықтау;
алғашқы ілеспе құжаттаманы ресімдеу;
өнімнің сақталуына жауапкершілік.
277. Білуге тиіс:
қағаздың ақаулықтары;
жарыққа қарай отырып, сұрыптау әдістері.
Параграф 136. Қағаз өндірісіндегі сұрыптаушы, 5-разряд
278. Жұмыс сипаттамасы:
арнайы қағазды сұрыптау;
әрбір сорттың ілеспе құжаттамамен дұрыс ресімделуін бақылау;
арнайы қағаздарды сұрыптау жөніндегі нұсқаулық;
қолмен құйылған бедерлі қағаздарды кептірушілерден қабылдау;
арнайы қағазды сақтау, есепке алу және технологиялық операцияларға жіберу;
қағаз партияларын жинақтау және ресімдеу;
сұрыптаушылардың өнімін қабылдау және есепке алу, өңделетін және тапсырылатын өнімнің саны мен сапасы туралы ақпаратты беру;
өнімнің сақталуы үшін жауапкершілік.
279. Білуге тиіс:
дайын өнімге қойылатын талаптар;
қатаң есептегі қағазды есепке алу және сақтау ережесі.
Параграф 137. Қағаз цилиндрлерді ораушы, 2-разряд
280. Жұмыс сипаттамасы:
қағаз пішімдерден жасалған үлгі өлшемдері әр түрлі цилиндрлерді арнайы айлабұйымдар мен құрсауларды пайдалана отырып орау;
пішімдерін алдын ала желімдей отырып, орау машинасында патронға конус белдіктерін орау;
бұйымдарды стеллажда кептіру үшін арнайы тұғырларға орнату;
орау режимінің жылдамдығын және пішімнің құрсауға берілуін реттеу;
құрсау мен айлабұйымның дәлме дәл орнатылуын тексеру;
пішімдерді сұрыптау;
қағазды желімдеуіштің, тегістегіштің сапасын және пішім мен цилиндрдің көлемін белгіленген техникалық шарттарға сәйкес бақылау;
машинаның жекелеген ақаулықтарын жою, тазалау және майлау.
281. Білуге тиіс:
орау машинасының құрылысы, жұмыс қағидаты;
бұйымдардың техникалық шарттары;
қағаздың түржиыны, мөлшері мен тығыздығы;
өнімнің сыртқы түрі бойынша сапасы;
дайын өнімнің ақаулықтарының пайда болу себептері және оларды жою тәсілдері;
желім рецептурасы және оларды пішімге жағу ережесі;
шикізат пен жартылай дайын өнімнің қасиеттері мен жұмысқа жарамдылығы.
Үлгі өлшемдері әр түрлі цилиндрлерді орау кезінде - 3-разряд.

Параграф 134. Сортировщик бумажного производства, 3 разряд
274. Характеристика работ:
сортировка бумаг строгого учета и всех видов узорных бумаг по сортам, партиям и группе впитываемости;
контроль и отсчет сортированной бумаги в пачки и укладка их на стеллажи;
определение сортности и массы квадратного метра бумаги;
оформление первичной сопроводительной документации;
сортировка бумажных мешков на автоматической поточной линии.
275. Должен знать:
дефекты бумаги;
методы сортировки с просмотром на просвет и "под слово";
правила сортировки мешков на автоматической линии.
Параграф 135. Сортировщик бумажного производства, 4 разряд
276. Характеристика работ:
сортировка и подрез бумаг с локальным водяным знаком на аппарате;
сортировка бумаг с общим водяным знаком по сортам, партиям и группе впитываемости;
контроль и отсчет сортированной бумаги в пачки, укладка их на стеллажи;
определение сортности и массы квадратного метра бумаги;
оформление первичной сопроводительной документации;
ответственность за сохранность продукции.
277. Должен знать:
дефекты бумаги;
методы сортировки с просмотром на просвет.
Параграф 136. Сортировщик бумажного производства, 5 разряд
278. Характеристика работ:
сортировка специальных бумаг;
наблюдение за правильностью оформления каждого сорта сопроводительной документацией;
инструктаж по сортировке специальных бумаг;
прием узорчатой бумаги ручного отлива от сушильщиков;
хранение специальной бумаги, учет и выдача по счету на технологические операции;
комплектовка и оформление партий бумаг;
прием и учет выработки сортировщиц, представление данных о количестве и качестве обрабатываемой и сдаваемой бумаги;
ответственность за сохранность продукции.
279. Должен знать:
требования, предъявляемые к готовой продукции;
правила учета и хранения бумаги строгого учета.
Параграф 137. Намотчик бумажных цилиндров, 2 разряд
280. Характеристика работ:
намотка цилиндров разных типоразмеров из бумажных выкроек с применением специальных приспособлений и оправок;
намотка конусных поясков на патроны на намоточной машине с предварительным проклеиванием выкроек;
установка изделий на специальные стойки для просушки их в стеллажах;
регулирование скоростного режима намотки и подачи выкройки на оправку;
проверка точности установки оправок и приспособлений;
сортировка выкроек;
наблюдение за качеством клеителей, шлифовки бумаги и за размерами выкроек и цилиндров согласно установленным техническим условиям;
устранение мелких неполадок машины, чистка и смазка ее.
281. Должен знать:
устройство, принцип работы намоточной машины;
технические условия на изделия;
ассортимент, размеры и плотность бумаги;
качество продукции по внешним признакам;
причины возникновения и способы устранения дефектов готовой продукции;
рецептуру клеителей и правила нанесения их на выкройку;
свойства сырья и полуфабрикатов и их пригодность для работы.
При намотке цилиндров разных типоразмеров - 3 разряд.

Параграф 138. Қағаздан бұйым жасау машинасының машинисі, 1-разряд
282. Жұмыс сипаттамасы:
дайын бұйымдарды алу, бумаларға жинау, өлшеу және қоймаға апару;
ақаулы бұйымдарды сұрыптау;
қағазды алу және бумаларға түю және орауға жіберу;
машинаны тазалау.
283. Білуге тиіс:
дайын өнімге қойылатын талаптар;
машинаны күту ережесі.
Параграф 139. Қағаздан бұйым жасау машинасының машинисі, 2-разряд
284. Жұмыс сипаттамасы:
майлық, жөргек, гигиеналық пакеттер мен осыған ұқсас қағаздан жасалатын өзге де бұйымдарды біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен жасау;
қағаз орамасын машинаға жеткізу және оларды өңдеу;
қағаз ораманы машинаға салуға қатысу, қағаз жаймасының керілуін және қозғалысын реттеу, қағазды салу және мөлшері бойынша кесу, өрнек немесе перфорация салу;
қағаздан жасалған дайын бұйымдарды сұрыптау және орау машинасында орау;
желім дайындау және онымен орау машинасының астаушаларын толтыру;
орау парағының мөлшерін сақтау;
дайын өнімнің сапасын бақылау;
орау машинасын баптау.
285. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс қағидаты;
қағаз бен дайын бұйымға қойылатын талаптар;
бақылау-өлшеу аспаптарының қолданылу ережесі;
орау машинасын баптау ережесі;
ақаулықтардың түрлері және олардың алдын алу, жою тәсілдері.
Параграф 140. Қағаздан бұйым жасау машинасының машинисі, 3-разряд
286. Жұмыс сипаттамасы:
майлық, жөргек, гигиеналық пакеттер мен осыған ұқсас қағаздан жасалатын өзге де бұйымдарды жасау;
қағазды машинаға салу;
машинаның жылдамдығын реттеу, қағаздың керілуі мен оның оралу тығыздығын реттеу;
бұйымдардың мөлшері мен бүктелуін бақылау;
машинаның таспа пышағын қайрау бұрышы мен оның өн бойындағы біркелкілігін сақтай отырып, қайрау.
287. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
қағаздан жасалған бұйымдарды жасау технологиясы;
бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс қағидаты;
шикізат пен материалдарды жұмсаудың шекті нормасы;
машинаның жылдамдығын, қағаздың керілуін және оның оралу тығыздығын реттеу тәсілдері;
дайын өнімнің техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарты.
Параграф 141. Қағаздан бұйым жасау машинасының машинисі, 4-разряд
288. Жұмыс сипаттамасы:
сүлгі, дәретхана қағазы және осы сияқты бұйымдарды жасау;
қағазды ұзыннан және көлденеңнен кесу, бүгу, перфорация салу және бұйымның, полиэтилен пленканың, тоқылмаған материалдардың санын есептеу, сондай-ақ екі және одан да көп бояумен сурет салу;
машина тораптарының жұмысын бақылау және олардың арасындағы циклдерді реттеу;
қызмет көрсетілетін жабдықты баптау;
қағаз майлықтарды өнімділігі жоғары автомат желілерде біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен жасау;
қағаз майлықтарды полиэтилен пленкаға орау және гофротараға салу;
автомат желінің барлық тораптарын майлау;
қағаз, полиэтилен пленка және басқа да материалдарды салу.

Параграф 138. Машинист машины по производству изделий из бумаги, 1 разряд
282. Характеристика работ:
съем готовых изделий, складирование в пачки, взвешивание и относка их на склад;
сортировка брака;
съем и укладка бумаги в пачки и подача их на упаковку;
чистка машины.
283. Должен знать:
требования, предъявляемые к готовой продукции;
правила ухода за машиной.
Параграф 139. Машинист машины по производству изделий из бумаги, 2 разряд
284. Характеристика работ:
изготовление салфеток, детских пеленок, гигиенических пакетов и иных аналогичных изделий из бумаги под руководством машиниста более высокой квалификации;
подкатка рулонов бумаги к машине и их обработка;
участие в заправке полотна бумаги в машину, регулирование натяжения и хода полотна бумаги, складывание и разрезание бумаги по размерам, нанесение тиснения или перфорации;
сортировка и упаковка готовых изделий из бумаги на упаковочной машине;
подготовка клея и заполнение им ванночки упаковочной машины;
соблюдение размеров упаковочного листа;
контроль за качеством готовой продукции;
наладка упаковочной машины.
285. Должен знать:
принцип действия обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к бумаге и готовой продукции;
правила применения контрольно-измерительных приборов;
правила наладки упаковочной машины;
виды брака и меры по его предупреждению и устранению.
Параграф 140. Машинист машины по производству изделий из бумаги, 3 разряд
286. Характеристика работ:
изготовление салфеток, гигиенических пакетов и иных аналогичных изделий из бумаги;
заправка бумаги в машину;
регулирование скорости машины, натяжение бумаги и плотности ее намотки;
контроль за размерами и фальцеванием изделий;
заточка ленточного ножа машины с соблюдением угла и равномерности заточки по всей его длине.
287. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технологию производства изделий из бумаги;
принцип действия контрольно-измерительных приборов;
удельные нормы расхода сырья и материалов;
способы регулирования скорости машины, натяжения бумаги и плотности ее намотки;
технические условия и государственные стандарты на готовую продукцию.
Параграф 141. Машинист машины по производству изделий из бумаги, 4 разряд
288. Характеристика работ:
изготовление полотенец, туалетной бумаги и иных аналогичных изделий;
разрезание бумаги по размерам в продольном и поперечном направлениях, фальцевание, нанесение перфорации и счет количества изделий, а также полиэтиленовой пленки, нетканых материалов, нанесение рисунков в две и более красок;
наблюдение за работой узлов машины и регулирование циклов между ними;
наладка обслуживаемого оборудования;
изготовление салфеток бумажных на высокопроизводительных автоматических линиях под руководством машиниста более высокой квалификации;
упаковка бумажных салфеток в полиэтиленовые пленки и гофротару;
смазка всех узлов автоматической линии;
заправка бумаги, полиэтиленовой пленки и иных материалов.

289. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
дайын өнімдерге қойылатын талаптар;
бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және баптау ережесі;
машинаның жылдамдығы мен қағаздың орналасу жағдайын реттеу тәсілдері;
қызмет көрсетілетін жабдықтың баптау ережесі, май құбырларының, су құбырларының, пневмо құбырлардың схемасы;
майлау режимі;
қолданылатын материалдың, бояу мен желімнің сипаты.
Параграф 142. Қағаздан бұйым жасау машинасының машинисі, 5-разряд
290. Жұмыс сипаттамасы:
қағаз майлық және басқа да осы сияқты бұйымдарды өнімділігі жоғары автомат желілерде жасау;
полиэтилен пленканы, қағазды кесу;
екі және одан да көп бояумен сурет салу, суретті бедерлеу, бүктеу, полиэтилен пленкаға орау және гофротараға салу;
желінің жұмысын бақылау;
автомат желінің барлық тораптарының жұмысын реттеу;
бақылау-өлшеу аспаптарының жұмысын, май мен ауаның қысымын, судың салқындатылуын бақылау;
автомат желінің жұмысын өнімділігі жоғары режимде қамтамасыз ету.
291. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс қағидаты;
электронды, реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмыс қағидаты мен мақсаты;
үйлесімді жұмысқа қол жеткізу үшін желінің тораптарын реттеу және баптау тәсілдері;
май құбырларының, су құбырларының, пневмо құбырлардың схемасы;
қолданылатын материалдың, бояу мен желімнің сипаты.
Параграф 143. Қағаздан жасалған бөлшектер мен бұйымдарды жинақтаушы, 2-разряд
292. Жұмыс сипаттамасы:
тұсқағаздардың партияларын берілген түрлеріне, артикулдардың үлгілеріне, түстеріне және сұрыптарына қарай және құйылған қағаз бұйымдарды түрі бойынша жинақтау;
бұйымдарды есептеп қабылдау;
тұсқағаздарды түріне қарай бордюрларды, фриздарды іріктеу;
аралық қоймалардағы бөлшектердің жиынтықтарын сақтау және оларды жұмыс орындарын жіберу.
293. Білуге тиіс:
бөлшектерді жинақтау және сақтау ережесі;
өңдеудің техникалық шарттары;
бөлшектердің атауы және қызметі;
тұсқағаздардың артикулдары мен сұрыптары;
тұсқағаздардың бордюрлары мен фриздарын есептеу және ара қатынасы;
желімдеу мөлшері мен алаңын есептеу.
Параграф 144. Қағаздан жасалған бұйымдарды жылтыратушы, 1-разряд
294. Жұмыс сипаттамасы:
бұйым мен бөлшектердің бетін зімпара терімен жылтырату;
бұйымдарды айлабұйымға орнату және бетін парафин мен талькті пайдалана отырып немесе карборунд шеңберде жылтырату.
295. Білуге тиіс:
бұйымды жылтырату технологиясы;
зімпара тері мен карборунд шеңбердің нөмірлері;
жылтырату кезінде ақаулықтардың пайда болу себептері және оларды жою тәсілдері.
Параграф 145. Қағаздан жасалған бұйымдарды жылтыратушы, 2-разряд
296. Жұмыс сипаттамасы:
қағаздан жасалған бұйымдар мен бөлшектердің бетін жылтырату станоктарында жылтырату;
біліктің берілу жылдамдығын және пневмосорғыны реттеу;
жабдықты күту және оның жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою.

289. Должен знать:
конструкцию обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к готовой продукции;
устройство и правила настройки контрольно-измерительных приборов;
способы регулирования скорости машины и положения бумаги;
правила наладки обслуживаемого оборудования, схемы маслопроводов, водопроводов, пневмопроводов;
режим смазки;
характеристику используемых материалов, красок, клея.
Параграф 142. Машинист машины по производству изделий из бумаги, 5 разряд
290. Характеристика работ:
изготовление бумажных салфеток и иных аналогичных изделий на высокопроизводительных автоматических линиях;
разрезание полиэтиленовой пленки, бумаги;
нанесение рисунков в две и более красок, тиснение рисунка, фальцевание, упаковка изделий в полиэтиленовые пленки и гофротару;
наблюдение за работой линии;
регулирование работы всех узлов автоматической линии;
контроль работы контрольно-измерительных приборов, давления масла и сжатого воздуха, охлаждения воды;
обеспечение работы автоматической линии в высокоскоростном режиме.
291. Должен знать:
принцип действия обслуживаемого оборудования;
принцип работы и назначение электронной, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
способы регулирования и настройки узлов линии для достижения синхронной работы;
схему маслопроводов, водопроводов и пневмопроводов;
характеристику материалов, красок, клея.
Параграф 143. Комплектовщик деталей и изделий из бумаги, 2 разряд
292. Характеристика работ:
комплектование (отбор) партии обоев по заданному ассортименту, образцам артикулов, расцветкам и сортам и литых бумажных изделий по видам;
количественная приемка изделий;
подбор к обоям бордюров, фризов по существующему ассортименту обоев;
хранение комплектов деталей в промежуточном складе и выдача их на рабочие места.
293. Должен знать:
правила комплектования и хранения деталей;
технические условия на обработку;
наименование и назначение деталей;
артикулы и сорта обоев;
расчет и соотношение бордюров и фризов к обоям;
расчет количества и площади склейки.
Параграф 144. Полировщик изделий из бумаги, 1 разряд
294.Характеристика работ:
полирование поверхности изделий и деталей наждачной шкуркой;
установка изделий в приспособление и полировка поверхности с применением парафина и талька или на карборундовом круге.
295. Должен знать:
технологию полировки изделий;
номера наждачной шкурки и карборундовых кругов;
причины возникновения и способы устранения брака при полировке.
Параграф 145. Полировщик изделий из бумаги, 2 разряд
296. Характеристика работ:
полирование поверхности изделий из бумаги и деталей на полировочных станках;
регулирование скорости подачи валика и пневмоотсоса;
уход за оборудованием и устранение мелких неполадок в его работе.

297. Білуге тиіс:
жылтырату станоктарының құрылысы мен жұмыс қағидаты;
бұйымды жылтырату технологиясы;
жылтырату кезінде ақаулықтардың пайда болу себептері және оларды жою тәсілдері.
Параграф 146. Қағазды жазушы-сұрыптаушы, 1-разряд
298. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары жазушы-сұрыптаушының басшылығымен пергаменттік, жарыққа сезімтал, миллиметрлік, диазотипті, көшірме жасайтын және техникалық және боялған қағаздың басқа да түрлерін қажетті форматты жаймаға жазу;
жазу кезінде ақаулы жерлерін алып тастау.
299. Білуге тиіс:
станоктың құрылысы;
қағаздың ақаулықтары;
жекелеген бұйымдарға арналған жайманың көлемі.
Параграф 147. Қағазды жазушы-сұрыптаушы, 3-разряд
300. Жұмыс сипаттамасы:
азотты қосылыстар эмульсиясы, анилин бояғыштар мен хром тұз сіңдірілген пергаменттік, жарыққа сезімтал, миллиметрлік, диазотипті, көшірме жасайтын және техникалық және боялған қағаздың басқа да түрлерін орама мен қажетті форматты жаймаға жазу;
жазу кезінде ақаулы жерлерін анықтау және алып тастау;
бумадағы қабат санын есептеу.
301. Білуге тиіс:
станоктың құрылысы;
техникалық шарттар;
қағаздың ақаулықтары;
жекелеген бұйымдарға және бұйымның бөлшектеріне арналған жайманың көлемі.
Параграф 148. Қағазды, картон мен фибраны тегістеуші, 2-разряд
302. Жұмыс сипаттамасы:
картон орамадағы қағаздың жиектерін және фибра қабаттарының жиектерін тегістеу машинасында тегістеу немесе жиектелген бөлшектерді фаско-түсіру станогында тегістеу;
тегістеу тастарын орнату және реттеу;
қағаз бен картон жаймасының, шаң ұстағыштардың керілуін реттеу;
қағаз немесе картон орамасын ілу және оларды машинаға салу;
дөңгелек және түтік тәрізді фибраны әр түрлі жүйелі тегістеу станогында салу;
жайманың керілуі сапасын, ораманы орауды, шаң ұстағыштарды, қағаздың, картон мен фибраның тегістелуін бақылау, машинаны баптау.
303. Білуге тиіс:
тегістеу машинасының, шаң сорғыш және фаско-түсіргіш станоктың құрылысы мен баптау ережесі;
тегістелетін қағаз, картон мен фибраның түржиыны мен мақсаты;
машинаны баптау тәсілдері;
тегістеу сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 149. Қағазды өрнектеуші, 1-разряд
304. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары өрнектеушінің басшылығымен қағазды өрнектеу процессін жүргізу;
қағазды станокқа жеткізу, қағазды өлшеу және оны әкету;
біліктерді жуу;
станоктарды майлау.
305. Білуге тиіс:
станоктың құрылысы және өрнектеу қағазының сапалық көрсеткіштері.
Параграф 150. Қағазды өрнектеуші, 3-разряд
306. Жұмыс сипаттамасы:
қағазды станокта өрнектеу процессін жүргізу;
ағаш біліктерді және қағаздың дымқылдау дәрежесін реттеу;
қағаз таспаның біліктер арқылы өтуін бақылау.

297. Должен знать:
устройство и принцип работы полировочных станков;
технологию полировки изделий;
причины возникновения и способы устранения брака при полировке.
Параграф 146. Раскатчик-сортировщик бумаги, 1 разряд
298. Характеристика работ:
раскатка пергаментной, светочувствительной, миллиметровой, диазотипной, копировальной и иных видов технической и крашеной бумаги на полотна требуемых форматов под руководством раскатчика-сортировщика более высокой квалификации;
удаление дефектных мест в процессе раскатки.
299. Должен знать:
устройство станка;
дефекты бумаги;
размеры полотен для отдельных изделий.
Параграф 147. Раскатчик-сортировщик бумаги, 3 разряд
300. Характеристика работ:
раскатка пергаментной, светочувствительной, миллиметровой, диазотипной, копировальной и иных видов технической и крашеной бумаги, пропитанных эмульсиями азотистых соединений, анилиновыми красителями и хромовыми солями, в рулоны и на полотна требуемых форматов;
выявление и удаление дефектных мест в процессе раскатки;
подсчет листов в пачке.
301. Должен знать:
устройство станка;
технические условия;
дефекты бумаги;
размеры полотен для отдельных деталей и частей изделий.
Параграф 148. Шлифовщик бумаги, картона и фибры, 2 разряд
302. Характеристика работ:
шлифовка краев бумаги в рулонах картона и кромок листа фибры на шлифовальной машине или закроенных деталей на фаско-спускальном станке;
установка и регулировка шлифовальных камней;
регулирование натяжения полотна бумаги и картона, пылеуловителей;
навеска рулонов бумаги или картона и заправка их в машину;
заправка круглой и трубочной фибры на шлифовальных станках различных систем;
наблюдение за качеством натяжения полотна, намотки рулона, работы пылеуловителей, шлифовки бумаги, картона и фибры, наладка машины.
303. Должен знать:
устройство и правила наладки шлифовальной машины, пылеуловителей и фаско-спускального станка;
ассортимент и назначение шлифуемых бумаг, картона и фибры;
способы наладки машины;
требования, предъявляемые к качеству шлифовки.
Параграф 149. Филигранщик бумаги, 1 разряд
304. Характеристика работ:
ведение процесса филигранирования бумаги под руководством филигранщика более высокой квалификации;
подвозка бумаги к станкам, взвешивание бумаги и отвозка ее;
мойка валов;
смазка станков.
305. Должен знать:
устройство станка и качественные показатели филигранированной бумаги.
Параграф 150. Филигранщик бумаги, 3 разряд
306. Характеристика работ:
ведение процесса филигранирования бумаги на станках;
регулирование древесных валов и степени увлажнения бумаги;
наблюдение за пропуском бумажной ленты через валы.

307. Білуге тиіс:
станоктың құрылысы;
қағаздың физикалық-механикалық қасиеттері және дайын өнімнің сапалық көрсеткіштері.
Параграф 151. Қағазды полиэтилен пленкамен қаптауға арналған машинаның машинисі, 3-разряд
308. Жұмыс сипаттамасы:
қағаз жаймаға полиэтилен пленка мен басқа да қаптама материалдарды жабу үшін оны толтыру;
экструдерді полиэтиленмен және басқа да қаптама материалдармен толтыру;
қағаз орамасы мен тұсқағазды машина стенділеріне орнату;
қағаз және тұсқағаз жаймасының оралу сапасын, біліктерді салқындату үшін су жіберетін сорғының жұмысын бақылау.
309. Білуге тиіс:
көтеру механизмдерінің, толтыру стенділері мен су жіберетін сорғының құрылысы;
негіз қағаз бен тұсқағаздардың, полиэтилен мен басқа да қаптау материалдарының қасиеттері;
полиэтилен және басқа да пленкалармен қаптау технологиялық процессі.
Параграф 152. Қағазды полиэтилен пленкамен қаптауға арналған машинаның машинисі, 5-разряд
310. Жұмыс сипаттамасы:
қағазды полиэтилен пленкамен қаптау;
экструдерде полиэтиленді еріту технологиялық процессін жүргізу;
полиэтиленнің, бу мен судың жұмсалуын, сондай-ақ әр түрлі аймақтарда полиэтиленді балқыту температурасын белгіленген температуралық режимге және аспаптардың көрсеткіштер бойынша технологиялық процесті реттеу;
пленка жасау және оны қағаз және тұсқағаз жаймаға жағу;
бақылау анализдерін алу;
машина жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және оларды жою;
машинаның алмалы-салмалы біліктерін ауыстыруға басшылық жасау және қатысу.
311. Білуге тиіс:
машина мен бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылысы мен жұмыс қағидаты;
полиэтиленді еріту, пленка алу және оны қағаз және тұсқағаз жаймаға жағу технологиясы;
қызмет көрсетілетін машинаның жұмыс режимі;
полиэтилен мен басқа да қаптама материалдардың, негіз-қағаз бен тұсқағаздардың физикалық және химиялық қасиеттері.
Параграф 153. Қағазды полиэтилен пленкамен қаптау машинасының ораушысы, 2-разряд
312. Жұмыс сипаттамасы:
полиэтиленмен қапталған қағазды орауышқа орау процессін жүргізу:
қағаз жайманы орауышқа және жазғышқа салу;
экструдерге полиэтилен салу;
полиэтиленмен қапталған қағаз орамасын алу;
тамбурды орнату және әкету.
313. Білуге тиіс:
орауыштың, жазғыштың құрылысы және қағаз жаймасын орау ережесі.
Параграф 154. Қалдықтарды престеуші, 2-разряд
314. Жұмыс сипаттамасы:
қағаз және картон кесінділерді, ақауларды, ескі есептегі қағазды және мемлекеттік белгінің өнеркәсіптік қағаздарын, қағаз тозаңын бума етіп престеу;
топтар мен атаулар бойынша престеуді, нығыздалған тозаң мен ақаулықтарды бақылау;
буманы престен түсіру;
престеу режимін, электроконтактілі ауыстырып қосқыштарды, қалдықтардың берілу пневможүйесін бақылау;
престелген буманы тасымалдау және оларды қатарлап салу;
пресс жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды түзету.

307. Должен знать:
устройство станков;
физико-механические свойства бумаги и качественные показатели готовой продукции.
Параграф 151. Машинист машины для покрытия бумаги полиэтиленовой пленкой, 3 разряд
308. Характеристика работ:
заправка бумажного полотна для нанесения на него полиэтиленовой пленки и иных покровных материалов;
загрузка экструдера полиэтиленом и иным покровным материалом;
установка рулонов бумаги и обоев на стенды машины;
наблюдение за качеством намотки бумажного и обойного полотна, работой насосов, подающих воду для охлаждения валов.
309. Должен знать:
устройство подъемных механизмов, заправочных стендов и насосов, подающих воду;
свойства бумаги-основы и обоев, полиэтилена и иных покровных материалов;
технологический процесс нанесения полиэтиленовой и иной пленки.
Параграф 152. Машинист машины для покрытия бумаги полиэтиленовой пленкой, 5 разряд
310. Характеристика работ:
покрытие бумаги полиэтиленовой пленкой;
ведение технологического процесса плавления полиэтилена в экструдере;
регулирование расхода полиэтилена, пара, воды, а также температуры плавления полиэтилена в разных зонах в соответствии с установленным температурным режимом и технологическим процессом по показаниям приборов;
получение пленки и нанесение ее на бумажное и обойное полотно;
проведение контрольных анализов;
выявление неисправностей в работе машины и их устранение;
руководство и участие в замене съемных валов машины.
311. Должен знать:
устройство, принцип работы машины и контрольно-измерительной аппаратуры;
технологию плавления полиэтилена, получения пленки и нанесения ее на бумажное и обойное полотно;
режимы работы обслуживаемой машины;
физико-химические свойства полиэтилена и иных покровных материалов, бумаги-основы и обоев.
Параграф 153. Накатчик машины для покрытия бумаги полиэтиленовой пленкой, 2 разряд
312. Характеристика работ:
ведение процесса намотки бумаги с полиэтиленовым покрытием на накате;
заправка бумажного полотна на накате и раскатах;
загрузка экструдера полиэтиленом;
съем рулонов бумаги, покрытых полиэтиленовой пленкой;
установка и отвозка тамбуров.
313. Должен знать:
устройство наката, раскатов и правила намотки бумажного полотна.
Параграф 154. Прессовщик отходов, 2 разряд
314. Характеристика работ:
прессование бумажных и картонных обрезков, брака, бумаги строгого учета и промышленных бумаг государственного знака, бумажной пыли в кипы;
контроль прессовки по группам и наименованиям, чистоты запрессованного брака и пыли;
выгрузка кип из пресса;
наблюдение за режимом прессовки, за электроконтактными переключателями, пневмосистемой подачи отходов;
транспортировка прессованных кип и укладка их в штабеля;
устранение мелких неисправностей в работе пресса.

315. Білуге тиіс:
престің, контактілі ауыстырып қосқыштардың электр жүйесінің, пневмосепараторлардың құрылысы мен жұмыс қағидаты;
тасымалдауышты іске қосу және тоқтату ережесі;
престеу режимі;
буманың салмағы;
ақаулықтар мен тозаңның түрлері;
ақаулықтарды топтарға жіктеу.
Параграф 155. Қатайту машинасының машинисі, 2-разряд
316. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен қағазды қатайту процессін жүргізу;
машинаны іске қосқан кезде, ораманы ауыстырған кезде және қағаз үзілген кезде қағаз жаймасын толтыру;
қағаз орамасын ораудан алу және шұғаны түзету;
цилиндрдегі будың қысымын бақылау.
317. Білуге тиіс:
қатайту машинасының құрылысы;
қағазды кептіру процессі;
қатайтылған қағазға қойылатын талаптар.
Параграф 156. Қатайту машинасының машинисі, 3-разряд
318. Жұмыс сипаттамасы:
қағазды қатайту, бояу және кептіру процессін жүргізу;
қағаз орамасы мен фольганы жеткізу және орнату;
қағаз жаймасы мен фольганы негізгі біліктер арқылы және астауды қатайту цилиндріне толтыру;
қағаздың орамаға оралуын және цилиндрдегі қысымды бақылау.
319. Білуге тиіс:
машина мен бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылысы мен жұмыс қағидаты;
кептірудің температуралық режимі;
ерітіндінің құрамы;
қағазды қатайту технологиясы.
Параграф 157. Қорап үлгісін жасаушы, 5-разряд
320. Жұмыс сипаттамасы:
көркем қораптардың және күрделілігі мен пішіні әр түрлі басқа бұйымдардың үлгісін барлық бөлшектерін піше отырып кешенді жасау;
суретшінің суреті бойынша есеп жүргізу және сызбалар жасау;
бөлшектердің шаблонын жасау;
күрделілігі кез келген желімделген қораптардың сынама үлгілерін құрастыру.
321. Білуге тиіс:
шикізат түржиыны және қораптардың әр түрлі түрлерін жасау кезінде оның қасиеттері;
күрделілігі кез келген желімделген қораптарды жасау және көркем безендіру технологиясы.
Параграф 158. Қоюландырушы, 2-разряд
322. Жұмыс сипаттамасы:
қоюландырғышқа түсетін целлюлозаның, жартылай целлюлозаның және ағаш массасының концентрациясы дәрежесін технологиялық режимге сәйкес реттеу;
торды бумен үрлеу;
қоюландырғыштың жұмысын бақылау;
жабдықты іске қосу, тоқтату және тазалау;
жабдық жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды түзету.
323. Білуге тиіс:
қоюландырғыштың құрылысы және жұмыс қағидаты, целлюлозаның, жартылай целлюлозаның және ағаш массасының сапалық көрсеткіштері.
Химиялық қайта өңделуге тиіс целлюлозаны қоюландыру жөніндегі құрылғыға қызмет көрсету кезінде - 3-разряд.
Параграф 159. Құйма қағаз бұйымдарды құюшы, 2-разряд
324. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары құюшының басшылығымен құйма қағаз бұйымдарды құю процессін жүргізу;
құю аппаратының қабылдау воронкаларына масса мен пресс-формаға минералды талшық толтыру;
машинаның қаптамасын ауыстыруға дайындау және қатысу;
пресс-форманы тазалау.

315. Должен знать:
устройство и принцип работы пресса, электросистемы контактных переключателей, пневмосепараторов;
правила пуска и останова транспортера;
режим прессования;
вес кип;
виды брака и пыли;
классификацию брака по группам.
Параграф 155. Машинист креповой машины, 2 разряд
316. Характеристика работ:
ведение процесса крепирования бумаги под руководством машиниста более высокой квалификации;
заправка полотна бумаги при пуске машины, при смене рулонов и обрывах;
съем рулонов бумаги с наката и правка сукон;
наблюдение за давлением пара в цилиндрах.
317. Должен знать:
устройство креповой машины;
процесс сушки бумаги;
требования, предъявляемые к крепированной бумаге.
Параграф 156. Машинист креповой машины, 3 разряд
318. Характеристика работ:
ведение процесса крепирования бумаги, окраски и сушки;
подвозка и установка рулонов бумаги и фольги;
заправка полотна бумаги и фольги через ведущие валики и ванну на крепирующий цилиндр;
наблюдение за намоткой бумаги на накат и за давлением в цилиндрах.
319. Должен знать:
устройство и принцип работы машины и контрольно-измерительной аппаратуры;
температурный режим сушки;
состав раствора;
технологию крепирования бумаги.
Параграф 157. Модельер коробок, 5 разряд
320. Характеристика работ:
комплексное изготовление моделей художественных коробок и иных изделий любой сложности и конфигурации с раскроем всех деталей;
ведение расчетов и составление чертежей деталей по рисункам художника;
изготовление шаблонов деталей;
сборка опытных образцов клеевых коробок любой сложности.
321. Должен знать:
ассортимент сырья и его свойства при изготовлении различных видов коробок;
технологию изготовления и правила художественного оформления клеевых коробок любой сложности.
Параграф 158. Сгустительщик, 2 разряд
322. Характеристика работ:
регулирование степени концентрации целлюлозы, полуцеллюлозы и древесной массы, поступающих на сгуститель, в соответствии с технологическим режимом;
продувка сетки паром;
наблюдение за работой сгустителя;
пуск, останов и чистка оборудования;
устранение мелких неполадок в работе оборудования.
323. Должен знать:
устройство и принцип работы сгустителей и качественные показатели целлюлозы, полуцеллюлозы и древесной массы.
При обслуживании установок по сгущению целлюлозы, предназначенной для химической переработки - 3 разряд.
Параграф 159. Отливщик литых бумажных изделий, 2 разряд
324. Характеристика работ:
ведение процесса отлива литых бумажных изделий под руководством отливщика более высокой квалификации;
заполнение массой приемных воронок отливного аппарата и минеральным волокном пресс-форм;
подготовка и участие в смене одежды машин;
чистка пресс-форм.

325. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және құюдың технологиялық процесс.
Параграф 160. Құйма қағаз бұйымдарды құюшы, 4-разряд
326. Жұмыс сипаттамасы:
бұйымды құю және сығу аппаратында және пресс-қалыпта қалыптау процессін жүргізу;
жабдықтың жекелеген тораптарын жұмысқа дайындау;
түсетін массаның сапасын тексеру;
машинаның қаптамасын ауыстыру;
өңделетін бұйымның сапасын бақылау.
327. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен жұмыс схемасы;
массаның композициясы мен концентрациясы;
бұйымды құю технологиялық процессі;
өңделетін бұйымның сапасына қойылатын талаптар
Параграф 161. Құйма қағаз бұйымдарды өңдеуші, 2-разряд
328. Жұмыс сипаттамасы:
құйма қағаз бұйымдарды нитроэмальмен ішкі және сыртқы өңдеу (тазалау, бітеу, бояу);
бұйымдардың бетін өңдеуге дайындау.
329. Білуге тиіс:
құрылғылардың құрылысы және жұмыс қағидаты;
бұйымдарды өңдеу технологиясы;
бояудан кейін аралық операциялардың арасында ұстау мерзімі;
нитроэмальдің, еріткіштердің, олифа, бітеменің құрамы мен қасиеттері.
Параграф 162. Құйма қағаз бұйымдарын престеуші, 2-разряд
330. Жұмыс сипаттамасы:
құйма қағаз бұйымдарды әр түрлі типті аппараттарда престеу процессін жүргізу;
жабдықты жұмысқа дайындау;
құюдан кейін түсетін бұйымдардың сапасын тексеру;
бұйымдарды өлшеу және олардың сапасын техникалық шарттары бойынша анықтау.
331. Білуге тиіс:
престеу машиналарының құрылысы мен жұмыс қағидаты;
ауа және вакуум жүйелерін, бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
престеу процессін реттеу тәсілдері;
өнімнің техникалық шарттары.
Параграф 163. Қышқылдаушы, 2-разряд
332. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті қышқылдаушының басшылығымен сомалық өнімділігі тәулігіне 250 тоннаға дейін целлюлоза және жартылай целлюлоза өндірісі жөніндегі зауыттың қышқыл цехтары қышқылдарын жасау процесін жүргізу;
турмаларды дайындау және оларға әк тас немесе инертті ұштама салу;
жабдықтарды тазалау және бекітпелерді жою;
турмалардан түсетін қышқылдың мөлшері мен сапасын, еритін негіздерді, газдар шаятындар мен коммуникацияларды өңдеу жөніндегі күкірт, колчедан пештер мен аппараттардың жұмысын және жай-күйін қадағалау.
333. Білуге тиіс:
турмалар мен қышқыл цехы жабдықтарының құрылымы мен жұмыс принципі;
коммуникациялардың тәсімдері;
пісірілетін қышқыл және негіз жасаудың технологиялық режимі.
Параграф 164. Қышқылдаушы, 3-разряд
334. Жұмыс сипаттамасы:
сомалық өнімділігі тәулігіне 250 тоннадан жоғары целлюлоза және жартылай целлюлоза өндірісі жөніндегі зауыттың қышқыл цехтары қышқылдарын жасау процесін жүргізу;
турмаларды дайындау және оларға әк тас немесе инертті ұштама салу;
жабдықтарды тазалау және бекітпелерді жою;
турмалардан түсетін қышқылдың мөлшері мен сапасын, еритін негіздерді, газдар шаятындар мен коммуникацияларды өңдеу жөніндегі күкірт, колчедан пештер мен аппараттардың жұмысын және жай-күйін қадағалау;
анағұрлым жоғары білікті қышқылдаушының басшылығымен сомалық өнімділігі тәулігіне 250 тоннаға дейін целлюлоза және жартылай целлюлоза өндірісі жөніндегі зауыттың қышқыл цехтары қышқылдарын жасау процесін жүргізу;
түсетін күкірт немесе колчеданның және химикаттардың мөлшері мен сапасын қадағалау;
кесінділерді өлшеу;
күкірт пештерінде немесе колчедан пештердің қабаттарында ауаның жіберілуін, дұрыс жануын, еритін негіз жасау жөніндегі аппараттардың жұмысын реттеу;
селена жинау;
реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысын қадағалау.

325. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования и технологический процесс отлива.
Параграф 160. Отливщик литых бумажных изделий, 4 разряд
326. Характеристика работ:
ведение процесса формования изделий на отливных и отжимных аппаратах и пресс-формах;
подготовка к работе отдельных узлов оборудования;
проверка качества поступающей массы;
смена одежды машин;
контроль качества вырабатываемых изделий.
327. Должен знать:
устройство и схему работы обслуживаемого оборудования;
композицию и концентрацию массы;
технологический процесс отлива изделий;
требования, предъявляемые к качеству вырабатываемых изделий.
Параграф 161. Отделочник литых бумажных изделий, 2 разряд
328. Характеристика работ:
внутренняя и наружная отделка (зачистка, шпаклевка, окраска) литых бумажных изделий нитроэмалями;
подготовка поверхности изделий к отделке.
329. Должен знать:
устройство и принцип работы установок;
технологию отделки изделий;
сроки выдержки между промежуточными операциями после окраски;
состав и свойства нитроэмалей, растворителей, олифы, шпаклевок.
Параграф 162. Прессовщик литых бумажных изделий, 2 разряд
330. Характеристика работ:
ведение процесса прессования литых бумажных изделий на аппаратах различных типов;
подготовка оборудования к работе;
проверка качества поступающих после отлива изделий;
взвешивание и определение качества изделий по техническим условиям.
331. Должен знать:
устройство и принцип работы прессовых машин;
правила пользования воздушной и вакуумной системами и контрольно-измерительными приборами;
способы регулирования процесса прессования;
технические условия на продукцию.
Параграф 163. Кислотчик, 2 разряд
332. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления башенной кислоты кислотных цехов заводов по производству целлюлозы и полуцеллюлозы суммарной производительностью до 250 тонн в сутки под руководством кислотчика более высокой квалификации;
подготовка турм и загрузка их известковым камнем или инертной насадкой;
чистка оборудования и ликвидация закупорок;
наблюдение за количеством и качеством кислоты, поступающей из турм, за работой и состоянием серных, колчеданных печей и аппаратов по выработке растворимого основания, промывалок газа и коммуникаций.
333. Должен знать:
устройство и принцип работы турм и оборудования кислотного цеха;
схему коммуникаций;
технологический режим приготовления башенной и варочной кислоты и основания.
Параграф 164. Кислотчик, 3 разряд
334. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления башенной кислоты кислотных цехов заводов целлюлозы и полуцеллюлозы суммарной производительностью свыше 250 тонн в сутки;
подготовка турм и загрузка их известковым камнем или инертной насадкой;
чистка оборудования и ликвидация закупорок;
наблюдение за количеством и качеством кислоты, поступающей из турм, за работой и состоянием серных, колчеданных печей и аппаратов по выработке растворимого основания, промывалок газа и коммуникаций;
приготовление варочной кислоты и растворимого основания кислотных цехов заводов по производству целлюлозы и полуцеллюлозы производительностью до 250 тонн в сутки под руководством варщика более высокой квалификации;
наблюдение за количеством и качеством поступающей серы или колчедана и химикатов;
взвешивание среза;
регулирование подачи воздуха, тяги и правильного горения в серной печи или этажах колчеданной печи, работы аппаратов по приготовлению растворимого основания;
сбор селена;
наблюдение за работой регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры.

335. Білуге тиіс:
турмалар мен қышқыл цехы жабдықтарының құрылымы мен жұмыс принципі;
коммуникациялардың тәсімдері;
пісірілетін қышқыл және негіз жасаудың технологиялық режимі.
Параграф 165. Қышқылдаушы, 4-разряд
336. Жұмыс сипаттамасы:
сомалық өнімділігі тәулігіне 250 тоннадан жоғары целлюлоза және жартылай целлюлоза өндірісі жөніндегі зауыттың қышқыл цехтары қышқылдарын жасау процесін жүргізу;
түсетін күкірт немесе колчеданның және химикаттардың мөлшері мен сапасын қадағалау;
кесінділерді өлшеу;
күкірт пештерінде немесе колчедан пештердің қабаттарында ауаның жіберілуін, дұрыс жануын, еритін негіз жасау жөніндегі аппараттардың жұмысын реттеу;
селена жинау;
газ шайғыштың, коммуникациялардың, реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысын қадағалау;
сомалық өнімділігі тәулігіне 100 тоннаға дейін целлюлоза және жартылай целлюлоза өндірісі жөніндегі зауыттың қышқыл цехтары қышқылдарын жасау процесін жүргізу;
қышқыл бөлімінің барлық агрегаттарының: күкірт және колчедан пештердің, эксгаустерлердің, сорғылардың, жұтқыш камералардың, турмалардың, абсорберлердің, барботажды колонкалардың, еритін негіз жасауға арналған аппараттардың, газ тазалау және салқындату жөніндегі және өзге де жабдықтардың жұмысын реттеу;
газ құбырларға түсетін күкірттің, колчеданның, химикаттардың мөлшері мен сапасын, қышқылдың күштілігін бақылау;
химикаттар мен электр энергиясының шекті шығу нормасын сақтау.
337. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың, реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылымы;
қышқыл және негіз жасаудың технологиялық режимі;
химикаттар мен шикізаттарға арналған техникалық шарттары;
өңделетін қышқыл және негіздің сапалық көрсеткіштері.
Параграф 166. Қышқылдаушы, 5-разряд
338. Жұмыс сипаттамасы:
сомалық өнімділігі тәулігіне 250 тоннадан жоғары целлюлоза және жартылай целлюлоза өндірісі жөніндегі зауыттың қышқыл цехтары қышқылдарын жасау процесін жүргізу;
қышқыл бөлімінің барлық агрегаттарының: күкірт және колчедан пештердің, эксгаустерлердің, сорғылардың, жұтқыш камералардың, турмалардың, абсорберлердің, барботажды колонкалардың, еритін негіз жасауға арналған аппараттардың, газ тазалау және салқындату жөніндегі жабдықтардың жұмысын реттеу;
түсетін күкірттің, колчеданның, химикаттардың мөлшері мен сапасын, қышқылдың күштілігін бақылау;
химикаттар мен электр энергиясының шекті шығу нормасын сақтау;
жабдықтардың, қышқыл бөлімінің реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының, коммуникациялардың жай-күйін қадағалау.

335. Должен знать:
устройство и принцип работы турм и оборудования кислотного цеха;
схему коммуникаций;
технологический режим приготовления башенной и варочной кислоты и основания.
Параграф 165. Кислотчик, 4 разряд
336. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления варочной кислоты и растворимого основания кислотных цехов заводов суммарной производительностью свыше 250 тонн в сутки под руководством варщика более высокой квалификации;
наблюдение за количеством и качеством поступающей серы или колчедана и химикатов;
взвешивание среза;
регулирование подачи воздуха, тяги и правильного горения в серной печи или этажах колчеданной печи, работы аппаратов по приготовлению растворимого основания;
сбор селена;
наблюдение за работой промывалок газа, коммуникаций, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
приготовление варочной кислоты и растворимого основания кислотных цехов заводов по производству целлюлозы и полуцеллюлозы суммарной производительностью до 100 тонн в сутки;
регулирование работы всех агрегатов кислотного отдела: серных и колчеданных печей, эксгаустеров, насосов, поглотительных камер, турм, абсорберов, барботажных колонок, аппаратов для приготовления растворимого основания, оборудования по очистке и охлаждению газов и иных агрегатов;
контроль количества и качества поступающей серы, колчедана, химикатов, крепости кислоты и основания, давления в газопроводах;
соблюдение удельных норм расхода химикатов и электроэнергии.
337. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры кислотного отдела;
технологический режим приготовления кислоты и основания;
технические условия на сырье, химикаты;
качественные показатели вырабатываемой кислоты и основания.
Параграф 166. Кислотчик, 5 разряд
338. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления варочной кислоты и растворимого основания кислотных цехов заводов по производству целлюлозы и полуцеллюлозы суммарной производительностью до 250 тонн в сутки;
регулирование работы всех агрегатов кислотного отдела: серных и колчеданных печей, эксгаустеров, насосов, поглотительных камер, турм, абсорберов, барботажных колонок, аппаратов для приготовления растворимого основания, оборудования по очистке и охлаждению газов и иных агрегатов;
контроль количества и качества поступающей серы, колчедана, химикатов и электроэнергии;
соблюдение удельных норм расхода химикатов и электроэнергии;
наблюдение за состоянием оборудования, коммуникаций, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры.

339. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың, қышқыл бөлімінің реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылымы;
қышқыл және негіз жасаудың технологиялық режимі;
химикаттар шекті шығу нормалары мен химикаттарға арналаған техникалық шарттары;
өңделетін қышқыл және негіздің сапалық көрсеткіштері.
Химиялық өңдеуге арналған целлюлоза өңдейтін зауыттың қышқыл цехтарына қызмет көрсетуде 1 разрядқа жоғары тарифтеледі.
Параграф 167. Қышқылдаушы, 6-разряд
340. Жұмыс сипаттамасы:
сомалық өнімділігі тәулігіне 250 тоннадан жоғары целлюлоза және жартылай целлюлоза өндірісі жөніндегі зауыттың қышқыл цехтары қышқылдарын жасау процесін жүргізу;
қышқыл бөлімінің барлық агрегаттарының және пультпен басқарылатын жабдықтардың жұмысын реттеу;
жақын өндірістермен байланыс жасау;
үрлегіш газдардан қышқылды регенерациялау процесін жүргізу;
түсетін күкірттің, колчеданның, химикаттардың мөлшері мен сапасын, қышқылдың күштілігін бақылау;
химикаттар мен электр энергиясының шекті шығу нормасын сақтау;
жабдықтардың, қышқыл бөлімінің реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының, коммуникациялардың жай-күйін қадағалау;
төмендеу білікті қышқылдаушыны басқару.
341. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың, қышқыл бөлімінің реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылымы;
қышқыл және негіз жасаудың технологиялық режимі;
шикізаттың, химикаттың техникалық шарттары, өңделетін химикаттардың, су, электр энергиясының шекті нормалары;
қышқыл және негіздің сапалық көрсеткіштері.
342. Техникалық және кәсіптік (орта и арнайы, орта кәсіптік) білім талап етіледі.
Параграф 168. Қышқыл резервуарларын айналдыра қалаушы, 2-разряд
343. Жұмыс сипаттамасы:
қышқыл резервуарлардың: пісіру қазандықтарының, цистерналардың, бактардың, пештің және айналдыра қалануға және футерленуге тиіс өзге де жабдықтардың бетін тазалау және дайындау;
резервуарларды жөндеу, бетондау және қышқылға төзімді плиткалармен айналдыра қалау және футерлеу;
жұмыстарды біліктілігі анағұрлым жоғары айналдыра қалаушының басшылығымен орындау.
344. Білуге тиіс:
айналдыра қалау және футерлеу материалдарының сорттары мен техникалық шарттары;
жабдықты айналдыра қалау және футерлеу технологиялық процессі;
айналдыра қалау және футерлеудің ақаулықтарын анықтау әдістері.
Параграф 169. Қышқыл резервуарларын айналдыра қалаушы, 3-разряд
345. Жұмыс сипаттамасы:
қышқыл резервуарлардың: пісіру қазандықтарының, цистерналардың, бактардың, пештің және айналдыра қалануға және футерленуге тиіс басқа да жабдықтардың бетін тазалау және дайындау;
пісіру қазандықтарындағы, қышқыл бактарындағы және турмалардағы плиткаларды шабу;
резервуарларды жөндеу, бетондау және қышқылға төзімді плиткалармен айналдыра қалау және футерлеуге қатысу;
дайындау, айналдыра қалау және футерлеу жұмыстарын жүргізген кезде қосымша механизмдерді пайдалану;
жұмыстарды біліктілігі анағұрлым жоғары айналдыра қалаушының басшылығымен орындау.

339. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
технологический режим приготовления кислоты и растворов основания;
технические условия на химикаты и удельные нормы расхода химикатов, воды, электроэнергии;
показатели крепости кислоты и основания.
При обслуживании кислотных цехов заводов, вырабатывающих целлюлозу, предназначенную для химической переработки, тарифицируется на 1 разряд выше.
Параграф 167. Кислотчик, 6 разряд
340. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления варочной кислоты и растворимого основания кислотных цехов заводов по производству целлюлозы и полуцеллюлозы суммарной производительностью свыше 250 тонн в сутки;
регулирование работы всех агрегатов кислотного отдела и оборудования с пульта управления;
связь со смежными производствами;
ведение процесса регенерации кислоты из сдувочных газов;
контроль количества и качества поступающей серы, колчедана, химикатов, крепости кислоты и основания, давления в газопроводах;
соблюдение удельных норм расхода химикатов и электроэнергии;
наблюдение за состоянием оборудования, коммуникаций и контрольно-измерительной аппаратуры;
руководство кислотчиками низшей квалификации.
341. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
технологический режим приготовления кислоты и растворов основания;
технические условия на химикаты и удельные нормы расхода химикатов, воды, электроэнергии;
показатели кислоты и основания.
342. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.
Параграф 168. Обмуровщик кислотных резервуаров, 2 разряд
343. Характеристика работ:
очистка и подготовка поверхности кислотных резервуаров: варочных котлов, цистерн, баков, печей и иного оборудования, подлежащего обмуровке или футеровке;
ремонт, бетонирование и обмуровка или футеровка резервуаров кислотоупорными плитками;
выполнение работ под руководством обмуровщика более высокой квалификации.
344. Должен знать:
сорта и технические условия на обмуровочные и футеровочные материалы;
технологический процесс обмуровки и футеровки оборудования;
методы выявления дефектов обмуровки и футеровки.
Параграф 169. Обмуровщик кислотных резервуаров, 3 разряд
345. Характеристика работ:
очистка и подготовка поверхности кислотных резервуаров: варочных котлов, цистерн, баков, печей и иного оборудования, подлежащего обмуровке или футеровке;
вырубка плиток в варочных котлах, кислотных баках, турмах;
участие в бетонировании, обмуровке или футеровке резервуаров кислотоупорными плитками;
использование вспомогательных механизмов при производстве подготовительных, обмуровочных или футеровочных работ;
выполнение работ под руководством обмуровщика более высокой квалификации.

346. Білуге тиіс:
айналдыра қалау және футерлеу материалдарының сорттары мен техникалық шарттары;
жабдықты айналдыра қалау және футерлеу технологиялық процессі.
Параграф 170. Қышқыл резервуарларын айналдыра қалаушы, 4-разряд
347. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары айналдыра қалаушының басшылығымен резервуарларды жөндеу, бетондау, бетін қышқылға берік және термоберік плиткамен айналдыра қалау және футерлеу;
қышқыл резервуарлардың бетін тазалау және айналдыра қалауға және футерлеуге дайындау;
пісіру қазандықтарындағы, қышқыл бактарындағы, турмалардағы және қосымша жану камераларындағы плиткаларды шабу;
қажетті айналдыра қалау және футерлеу материалдарын таңдау;
дайындау, айналдыра қалау және футерлеу жұмыстарын жүргізген кезде қосымша механизмдер мен құралдарды пайдалану.
348. Білуге тиіс:
беті қышқылға берік материалмен айналдыра қалануға және футерленуге тиіс резервуарлар мен аппаратураның құрылысы, жұмыс қағидалары мен шарттары;
айналдыра қалау және футерлеу материалдарының сорттары мен техникалық шарттары;
айналдыра қалау және футерлеудің ақаулықтарын анықтау әдістері.
Параграф 171. Қышқыл резервуарларын айналдыра қалаушы, 5-разряд
349. Жұмыс сипаттамасы:
қышқыл резервуарлардың: пісіру қазандықтарының, цистерналардың, бактардың, пештің және айналдыра қалануға және футерленуге тиіс өзге де жабдықтардың бетін тазалау және дайындау;
қажетті айналдыра қалау және футерлеу материалдарын таңдау;
айналдыра қалаудың жай-күйін бақылау;
пісіру қазандықтарындағы, қышқыл бактарындағы, турмалардағы және қосымша жану камераларындағы плиткаларды шабу;
резервуарларды жөндеу, бетондау және қышқылға берік және термоберік плиткалармен айналдыра қалау және футерлеу;
дайындау, айналдыра қалау және футерлеу жұмыстарын жүргізген кезде қосымша механизмдерді пайдалану.
350. Білуге тиіс:
беті қышқылға берік материалмен айналдыра қалануға және футерленуге тиіс резервуарлар мен аппаратураның мақсаты, құрылысы мен жұмыс шарттары;
айналдыра қалау және футерлеу материалдарының сорттары мен техникалық шарттары;
айналдыра қалау және футерлеудің ақаулықтарын анықтау әдіс-тәсілдері.
Параграф 172. Мақта қайнатушы, 2-разряд
351. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті қайнатушының басшылығымен мақта қайнату;
қазандықтарды қайнатуға дайындау жұмысына қатысу;
мақта және ерітінділерді салу;
қазандықтарды босату;
өнімнің сапасын бақылау, жабдықтардың жай-күйін қадағалау.
352. Білуге тиіс:
ерітінді жасау технологиялық процесі және химикаттарды қазандыққа салу нормасы;
жартылай масса сапалық көрсеткіштері.
Параграф 173. Мақта қайнатушы, 3-разряд

346. Должен знать:
виды, сорта и технические условия на обмуровочные и футеровочные материалы;
технологический процесс обмуровки и футеровки оборудования.
Параграф 170. Обмуровщик кислотных резервуаров, 4 разряд
347. Характеристика работ:
ремонт, бетонирование, обмуровка и футеровка поверхностей резервуаров кислотоупорными или термостойкими плитками под руководством обмуровщика более высокой квалификации;
очистка и подготовка поверхности кислотных резервуаров к обмуровке и футеровке;
вырубка плиток в варочных котлах, кислотных баках, турмах и камерах дополнительного сгорания;
подбор соответствующих обмуровочных и футеровочных материалов;
пользование вспомогательными механизмами и средствами при производстве подготовительных, обмуровочных и футеровочных работ.
348. Должен знать:
устройство, принцип и условия работы резервуаров и аппаратуры, поверхность которых подвергается обмуровке и футеровке кислотоупорными материалами;
виды, сорта и технические условия на обмуровочные и футеровочные материалы;
способы выявления и устранения дефектов обмуровки и футеровки.
Параграф 171. Обмуровщик кислотных резервуаров, 5 разряд
349. Характеристика работ:
выполнение работ по очистке и подготовке поверхности кислотных резервуаров: варочных котлов, цистерн, баков, печей и иного оборудования, подлежащего обмуровке или футеровке;
подбор соответствующих обмуровочных и футеровочных материалов;
контроль за состоянием обмуровки;
вырубка плиток в варочных котлах, кислотных баках, турмах и камерах дополнительного сгорания;
ремонт, бетонирование, обмуровка и футеровка поверхностей резервуаров и аппаратуры кислотоупорными или термостойкими плитками;
пользование вспомогательными механизмами и средствами при производстве подготовительных, обмуровочных и футеровочных работ.
350. Должен знать:
назначение, устройство и условия работы резервуаров и аппаратуры, поверхность которых подвергается обмуровке и футеровке;
сорта и технические условия обмуровочных и футеровочных материалов;
способы и методы выявления и устранения дефектов обмуровки и футеровки.
Параграф 172. Варщик хлопка, 2 разряд
351. Характеристика работ:
варка хлопка под руководством варщика более высокой квалификации;
участие в работе по подготовке котлов к варке;
загрузка хлопка и растворов;
выгрузка котлов;
контроль качества продукции;
наблюдение за состоянием оборудования.
352. Должен знать:
технологический процесс приготовления растворов и нормы загрузки химикатов в котел;
качественные показатели полумассы.
Параграф 173. Варщик хлопка, 3 разряд

353. Жұмыс сипаттамасы:
сілтілерді ажыратуды есептеу;
қазандыққа сілті, қара сілті және су құю;
өлшегіштердің, құбыржолдардың, элеваторлардың, конденсаторлардың, транспортерлер мен шнекті тығыздағыштың жай-күйін қадағалау;
қазандық қақпақтарын жабу;
талшықты материалдарды дайындау құрылғыларында брикет жасау.
354. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылымы мен коммуникациялардың тәсімі;
қайнату, ағарту және шаю режимі;
қайнату және ағартуда талшықтың химикаттарға әсері;
мөлшерлегіш құрылғылармен пайдалану ережесі;
қайнату ерітінділерінің концентрациясын айқындау тәртібі.
Параграф 174. Мақта қайнатушы, 4-разряд
355. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті қайнатушының басшылығымен мақта материалдарын қайнату және ағарту технологиялық процесін жүргізу және реттеу;
қазандықтарды немесе қайнату-ағарту аппараттарын қайнатуға дайындау;
жұмысшы ерітінділерді дайындау;
мақта материалдарын салу, ерітінділерді құю, берілген температуралық режимге шығу;
жартылай массаның даярлық деңгейін және оның сапасын бақылау;
материалдардың, химикаттардың, бу, су, электр энергияның берілген шығу нормасын сақтау;
жабдықтардың және коммуникациялардың, автоматты және бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйін қадағалау;
жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою.
356. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың, реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылымы;
мақта материалдарының, химикаттардың негізгі қасиеті және олардың қайнату және ағарту процесіне әсері.
Параграф 175. Мақта қайнатушы, 5-разряд
357. Жұмыс сипаттамасы:
шар тәрізді қайнату қазандықтарында қысыммен мақта материалдарын қайнату немесе ақша немесе қағаздың арнайы түрлерін жасауға арналған қайнату ағарту аппараттарында қайнату, ағарту және шаю;
сапасы бойынша біркелкі талшық материалдар алу;
қайнату, ағарту, шаю технологиялық режимін, материалдардың, химикаттардың, бу, су және электр энергиясының шығу нормаларын сақтау;
түсетін шикізаттың, химикаттардың және даяр жартылай фабрикаттардың сапасын бақылау;
өңдеуді есептеу;
жабдықтың жай-күйін қадағалау және күту.
358. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың, реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылымы;
қайнату және ағартуда туындайтын химиялық процестері;
сілті және басқа да ерітінділердің концентрациясын айқындау әдістемесі;
жартылай фабрикаттың сапасын төмендету себептері мен оларды жою тәсілдері;
қайнату және ағарту процесін бақылау әдісі.
Параграф 176. Массаның композициясы мен концентрациясын реттеуші, 2-разряд
359. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыс жылдамдығы минутына 500 метрге дейін қағаз жасайтын және картон жасайтын машинада қағаз бен картонды жасауға арналған массаның композициясын жасау процессін жүргізу;
массаның композициясы мен концентрациясын автоматты реттеу аппаратының жұмысын реттеу және бақылау.

353. Характеристика работ:
расчет разводки щелоков;
заливка в котел щелочи, черных щелоков и воды;
наблюдение за состоянием мерников, трубопроводов, элеваторов, конденсаторов, транспортеров и шнекового уплотнителя;
закрывание крышек котлов;
изготовление брикетов в установке для подготовки волокнистых материалов.
354. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования и схему коммуникаций;
режим варки, отбелки и промывки;
влияние химикатов на волокно при варке и отбелке;
правила пользования дозировочными устройствами;
порядок определения концентрации растворов для варки.
Параграф 174. Варщик хлопка, 4 разряд
355. Характеристика работ:
ведение и регулирование технологического процесса варки и отбелки хлопковых материалов под руководством варщика более высокой квалификации;
подготовка к варке котлов или варочно-отбельных аппаратов;
подготовка рабочих растворов;
загрузка хлопковых материалов, заливка растворов, выход на заданный температурный режим;
контроль степени готовности полумассы и ее качества;
соблюдение установленных норм расхода материалов, химикатов, пара, воды, электроэнергии;
наблюдение за состоянием оборудования и коммуникаций, автоматической и контрольно-измерительной аппаратуры;
устранение неполадок в работе оборудования.
356. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
основные свойства хлопковых материалов, химикатов и влияние их на процесс сварки и отбелки.
Параграф 175. Варщик хлопка, 5 разряд
357. Характеристика работ:
варка хлопковых материалов в шаровых варочных котлах под давлением или варка, отбелка и промывка в варочно-отбельных аппаратах для изготовления денежных или специальных видов бумаги;
получение волокнистых материалов, однородных по качеству;
соблюдение установленного технологического режима варки, отбелки, промывки, норм расхода материалов, химикатов, пара, воды и электроэнергии;
контроль качества поступающего сырья, химикатов и готового полуфабриката;
учет выработки;
наблюдение и уход за состоянием оборудования.
358. Должен знать:
конструкцию обслуживаемого оборудования, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
химические процессы, протекающие при варке и отбелке;
методики определения концентрации щелочи и иных растворов;
причины понижения качества полуфабриката и способы их устранения;
метод контроля процесса варки и отбелки.
Параграф 176. Регулировщик композиции и концентрации массы, 2 разряд
359. Характеристика работ:
ведение процесса составления композиции массы для производства бумаги и картона на бумагоделательных и картоноделательных машинах со скоростью до 500 метров в минуту;
регулирование и наблюдение за работой аппаратов по автоматическому регулированию композиции и концентрации массы.

360. Білуге тиіс:
аппаратураның мақсаты мен жұмыс қағидаты;
өнімнің әр түрлі түрлерінің композициялар мен концентрациясына қойылатын талаптар.
Жұмыс жылдамдығы минутына 500 метрден астам қағаз жасайтын машиналарға қызмет көрсету - 3-разряд.
Параграф 177. Микстеуші, 2-разряд
361. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары микстеушінің басшылығымен жалпы өнімділігі тәулігіне 250 тоннаға дейін целлюлоза және жартылай целлюлоза өндіретін зауытта көк сілтіні шылау, каустиктеу, салқындату және ақ сілтіні сүзу процессін жүргізу;
лабораторлық деректердің, әктің техникалық көрсеткіштері мен бақылау өлшеу аппаратурасының көрсеткіштері негізінде әк пен көк сілтіні мөлшерлеу;
сілтінің температурасы мен қақты жууға арналған судың сапасын реттеу;
сүзілген ақ сілтінің мөлдірлігін бақылау;
сілтіні бөшкеде сақтау және одан соруды бақылау;
сода регенерациялық және пісіру цехтарымен байланыс жасау;
жабдықтың жай-күйін бақылау.
362. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
коммуникация схемасы;
сілтіні каустиктеу тәсімі;
әк пен көк сілтіні жұмсаудың шекті нормасы;
каустизация дәрежесі және ақ сілтіні ағарту жылдамдығына әсер ететін факторлар.
Параграф 178. Микстеуші, 3-разряд
363. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары микстеушінің басшылығымен жалпы өнімділігі тәулігіне 250 тоннадан астам целлюлоза және жартылай целлюлоза өндіретін зауытта көк сілтіні шылау, каустиктеу, салқындату және ақ сілтіні сүзу процессін жүргізу;
лабораторлық деректердің, әктің техникалық көрсеткіштері мен бақылау өлшеу аппаратурасының көрсеткіштері негізінде әк пен көк сілтіні мөлшерлеу;
сілтінің температурасы мен қақты жууға арналған судың сапасын реттеу;
сүзілген ақ сілтінің мөлдірлігін бақылау;
сілтіні бөшкеде сақтау және одан соруды бақылау;
сода регенерациялық және пісіру цехтарымен байланыс жасау;
жабдықтың жай-күйін бақылау;
көк сілтіні миксте немесе үздіксіз тәсілмен реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының көмегімен тәулігіне 100 тоннаға дейін целлюлоза және жартылай целлюлоза өндіретін зауытта каустиктеу технологиялық процессін өздігінен жүргізу;
аспаптардың көрсеткіштері бойынша және лабораториялық талдаулардың негізінде сілтілер мен химикаттарды мөлшерлеу;
көк сілтіні әктен тұндыру;
технологиялық процесті бақылау;
көк сілтіні еріту үшін айдау;
жабдықтың жай-күйін тексеру.
364. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс қағидаты;
коммуникация және сілтіні каустиктеу схемасы;
әк пен көк сілтіні жұмсаудың шекті нормасы;
каустизация дәрежесі және ақ сілтіні ағарту жылдамдығына әсер ететін факторлар.

360. Должен знать:
назначение и принцип работы аппаратуры;
требования к композиции и концентрации различных видов продукции.
При обслуживании бумагоделательных машин со скоростью свыше 500 метров в минуту - 3 разряд.
Параграф 177. Миксовщик, 2 разряд
361. Характеристика работ:
ведение процесса гашения и каустизации зеленого щелока, охлаждения и фильтрации белого щелока заводов по производству целлюлозы и полуцеллюлозы суммарной производительностью до 250 тонн в сутки под руководством миксовщика более высокой квалификации;
дозировка извести и зеленого щелока на основании лабораторных данных, технической характеристики извести и показаний контрольно-измерительной аппаратуры;
регулирование температуры щелока и качества воды на промывку шлама;
контроль за прозрачностью фильтрованного белого щелока;
наблюдение за хранением и откачкой щелоков из баков;
связь с содорегенерационным и варочным цехами;
наблюдение за состоянием оборудования.
362. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
схему коммуникаций;
схему каустизации щелока;
удельные нормы расхода извести и зеленого щелока;
факторы, влияющие на степень каустизации и скорость осветления белого щелока.
Параграф 178. Миксовщик, 3 разряд
363. Характеристика работ:
ведение процесса гашения и каустизации зеленого щелока, охлаждения и фильтрации белого щелока заводов по производству целлюлозы и полуцеллюлозы производительностью свыше 250 тонн в сутки под руководством миксовщика более высокой квалификации;
дозировка извести и зеленого щелока на основании лабораторных данных, технической характеристики извести и показаний, контрольно-измерительной аппаратуры;
регулирование температуры щелока и качества воды на промывку шлама;
контроль за прозрачностью фильтрованного белого щелока;
наблюдение за хранением и откачкой щелоков из баков;
связь с содорегенерационным и варочным цехами;
наблюдение за состоянием оборудования;
самостоятельное ведение технологического процесса каустизации зеленого щелока в миксах или непрерывным способом с помощью регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры на заводах по производству целлюлозы и полуцеллюлозы производительностью до 100 тонн в сутки;
дозировка щелоков и химикатов по показаниям приборов и на основании лабораторных анализов;
отстаивание зеленого щелока от извести;
контроль за технологическим процессом;
перекачка зеленых щелоков для растворения;
проверка состояния оборудования.
364. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
схему коммуникаций и каустизации щелока;
удельные нормы расхода извести и зеленого щелока;
факторы, влияющие на степень каустизации и скорость осветления белого щелока.

Параграф 179. Микстеуші, 4-разряд
365. Жұмыс сипаттамасы:
жалпы өнімділігі тәулігіне 100 тоннадан астам 250 тоннаға дейін целлюлоза және жартылай целлюлоза өндіретін зауытта көк сілтіні каустиктеу технологиялық процессін жүргізу;
оны әктен және басқа да кірден тұндыру;
көк сілтіні еріту үшін сору;
ақ сілті алу, ақ сілтіні сүзу өндірістік процессін бақылау;
сүзгі-престің, сорғы мен вакуум-сүзгінің жұмысын бақылау;
көк сілтіні миксте немесе үздіксіз тәсілмен реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының көмегімен каустиктеу процессін өздігінен жүргізу;
біліктілігі анағұрлым төмен микстеушінің жұмысына басшылық жасау.
366. Білуге тиіс:
коммуникация, реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының схемасы;
сульфат целлюлоза өндірісінің және сілтіні каустиктеу процессінің жалпы схемасы;
ақ және көк сілтінің құрамы;
химикаттар, су мен будың қажетті мөлшері және каустиктеу үшін жуу уақыты;
жасалатын сілтінің сапалық көрсеткіштері.
Жалпы өнімділігі тәулігіне 250 тоннадан астам целлюлоза және жартылай целлюлоза өндіретін зауытта көк сілтіні каустиктеу технологиялық процессін жүргізу кезінде 1 разрядқа жоғары тарификацияланады.
Параграф 180. Миллиметрлегішті басушы, 4-разряд
367. Жұмыс сипаттамасы:
миллиметрлегішті басу процессін жүргізу;
басу үшін орама орнату;
басылған ораманы алу;
баспа білігін баптау;
астаудағы бояуды сүзгіден өткізгеннен кейін оның деңгейін сақтау;
қағазға жағылатын тордың сапасын бақылау;
раклиді қайрау және машинаға орнату, миллиметрлегіш торды жағу кезінде оны реттеу.
368. Білуге тиіс:
машинаның құрылысы;
негіз қағаз бен қолданылатын бояудың қасиеттері.
Параграф 181. Ою-қалыптау машинасының машинисі, 1-разряд
369. Жұмыс сипаттамасы:
картон мен қағаздың бұрыштарын және басылған (қағаз) дайындаманың қалыбын кейіннен бүктей отырып, нығыздауышпен ою;
дәптер, блокнот, жолдың, карталардың, сызбалардың және тағы басқа бұйымдардың бұрыштарын станокта шабу;
кейіннен бүктей отырып, басындағы суретті қалыптау;
саңылау тесу (бұрғылау), қағаз шашақ, картон жолақтарын кесу;
картон дайындаманы қалыптау станогының матрицасына салу;
станоктың жұмысын реттеу;
дайындалатын бұйымның сапасын бақылау.
370. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
дайындамалар мен бұйымдардың түржиыны.
Параграф 182. Ою-қалыптау машинасының машинисі, 2-разряд
371. Жұмыс сипаттамасы:
көркем қорапша, сауыт, конверт, папка және басқа бұйымдарды жасау үшін қағаздан, картоннан және өзге материалдардан жасалған әр түрлі пішінді этикеткаларды, белгілерді, картонаж бөлшектерді қалыптардың көмегімен ою және ою-бомбылау престерында және оларды бомбыламай-ақ ою;
қағаздан, картоннан және фибрадан бұйымдарды механикалық шабу престерінде қалыптау-шабу;
қораптың, жәшіктің, бумалардың жиегінде әмбебап-салу станоктарында тілік, шлица тілу;
картонды айналдыра кесу және картон қабатын формат бойынша кесу;
шараның металл сақиналарының жігін нығыздау және шараның мойнына арналған металл пластиналарын қалыптау;
фибра дайындамаларында саңылау тесу;
чемоданға арналған фибра дайындамасын ию;
пуансонды қыздыру температурасын, ою бомбировкасы мен қадамын реттеу;
фаска бөлшектерін фрезерлеу станогында алу және саңылауларды бұрғылау станогында үңгілеу;
тіреудің орнын ауыстыру, пуансон мен матрицаларды ауыстыру, баптау;
бөлшектерді тазалау;
пышақтар мен қалыптарды орнату және оларды реттеу;
бұйымдарды ою сапасын бақылау;
жиналмалы қораптың жиектерін ою жұмыстарын біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен ою автоматында орындау;
картонды дайындау және өзі салынатын жапсырманы зарядтау;
штанцевалдау қалыбын орнатуға және реттеуге қатысу;
қорап пішімінің сапасын тексере отырып қабылдау;
механизмнің жұмысқа жарамды жай-күйін бақылау;
автоматты тазалау және майлау.

Параграф 179. Миксовщик, 4 разряд
365. Характеристика работ:
ведение технологического процесса каустизации зеленого щелока заводов по производству целлюлозы и полуцеллюлозы производительностью свыше 100 до 250 тонн в сутки;
отстаивание его от извести и иных загрязнений;
перекачка зеленых щелоков для растворения;
наблюдение за производственными процессами получения белых щелоков, фильтрации белых щелоков;
наблюдение за работой фильтр-прессов, насосов и вакуум-фильтров;
ведение процесса каустизации щелока в миксах или непрерывным способом с помощью регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
руководство миксовщиками более низкой квалификации.
366. Должен знать:
схему коммуникаций, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
общую схему производства сульфатной целлюлозы и процесса каустизации щелоков;
состав зеленых и белых щелоков;
потребное количество химикатов, воды, пара и время промывки на каустизацию;
качественные показатели вырабатываемых щелоков.
При ведении технологического процесса каустизации зеленых щелоков заводов по производству целлюлозы и полуцеллюлозы производительностью свыше 250 тонн в сутки тарифицируется на 1 разряд выше.
Параграф 180. Печатник миллиметровки, 4 разряд
367. Характеристика работ:
ведение процесса печатания миллиметровки;
установка рулонов для печатания;
снятие отпечатанных рулонов;
настройка печатного вала;
соблюдение уровня краски в ванне после предварительной ее фильтрации;
наблюдение за качеством сетки, наносимой на бумагу;
заточка и установка ракли на машину и регулирование ее работы в процессе нанесения миллиметровой сетки.
368. Должен знать:
конструкцию машины;
свойства бумаги-основы и применяемых красок.
Параграф 181. Машинист высекально-штамповочной машины, 1 разряд
369. Характеристика работ:
высечка прессом углов на картоне и бумаге и форм на отпечатанной (бумажной) заготовке с последующей биговкой;
вырубка углов тетрадей, блокнотов, полей, карт, чертежей и иных изделий на станках;
штамповка рисунка на головке с последующей биговкой;
пробивка (сверление) отверстий, нарезка бумажной бахромы, картонных полос;
закладка картонных заготовок в матрицы штамповочного станка;
регулирование работы станка;
контроль качества изготавливаемых изделий.
370. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
ассортимент заготовок и изделий.
Параграф 182. Машинист высекально-штамповочной машины, 2 разряд
371. Характеристика работ:
высечка этикеток, ярлыков, картонажных деталей различной конфигурации из бумаги, картона и иных материалов для изготовления художественных коробок, футляров, конвертов, папок и иных изделий на высекальных и высекально-бомбировочных прессах при помощи штампов с одновременной бомбировкой и без их бомбировки;
штамповка-вырубка изделий из картона, бумаги и фибры на механических вырубных прессах;
просекание прорезей, шлицев в крое коробок, ящиков, пачек на универсально-просекальных станках;
обрезка картона и разрезка листов картона по форматам;
запрессовка шва металлического кольца таза и штамповка металлических пластин для горловины таза;
пробивка отверстий в фибровых заготовках;
сгибание фибровых заготовок для чемоданов;
регулирование температуры нагрева пуансона, глубины бомбировки и шага высечки;
снятие на детали фаски на фрезерном станке и зенковка отверстий на сверлильном станке;
перестановка упоров, смена, наладка пуансонов и матриц;
зачистка деталей;
установка ножей, штампов и их регулирование;
контроль качества высечки изделий;
выполнение работ по высечке кроя складных коробок на высекальном автомате под руководством машиниста более высокой квалификации;
подготовка картона и зарядка самонаклада;
участие в установке и регулировании штанцевального штампа;
прием кроя коробок с проверкой качества;
наблюдение за исправным состоянием механизма;
чистка и смазка автомата.

372. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
престің прессін реттеу тәсілдері;
пуансонды қыздыру температурасы;
әр түрлі бөлшектерге арналған материалдар мен дайындамалардың қасиеттері мен олардың мақсаты;
ойылған бөлшектер мен қолданылатын материалдардың сапасына қойылатын талаптар;
автоматты тазалау және майлау ережесі;
ақаулықтың түрлері және оның алдын алу шаралары.
Параграф 183. Ою-қалыптау машинасының машинисі, 3-разряд
373. Жұмыс сипаттамасы:
қағаз, картон, жібек және барқыт матадан және оларды алмастырғыштардан сегмент, түбі мен басқа да күрделі қалыптарды ою таллерлік (конверттік) престе және механикалық түрде берілетін эксцентрикті престерде пышақ қалыбының (оймасының) немесе қалыптардың көмегімен ою;
көркем этикеткаларды сурет контуры бойымен дәлме-дәл ою;
престің таллерлік плитасына кесек тақтайды орнату;
престің қысу бөлігін реттеу;
ою сапасын, тазалығы мен тереңдігін бақылау;
жиналмалы қораптардың пішімін ою автоматында ою;
штанцевалдау қалыбын, өздігінен жапсыру мен қабат өткізгіш жүйені орнату, реттеу;
жабдық жұмысындағы ақаулықтарды түзету.
374. Білуге тиіс:
престің құрылысы, реттеу тәсілдері;
материалдардың қасиеттері және ою кезінде олармен жұмыс жүргізу ережесі;
әр түрлі бөлшектерге қолданылатын шикізат пен пышақ қалыптарының түржиыны;
ойылған бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар;
ақаулықтардың себептері және олардың алдын алу шаралары;
қалыптардың сапасына қойылатын техникалық талаптар;
автоматты реттеу ережесі.
Параграф 184. Ою-қалыптау машинасының машинисі, 4-разряд
375. Жұмыс сипаттамасы:
мемлекеттік стандартқа сәйкес бағдарламамен басқарылатын ою прессінде конверт дайындамасын ою;
ою қалыбын көтеру биіктігі бойынша престің тораптарын, механизмді тегістейтін дайындаманы итергішті, қалыпталатын бетті орнату және реттеу;
престі конверттің жаңа түріне ауыстырып салу;
бағдарламалық картаны таңдау және оны программаторға салу;
қағаздың таза беттерін итеру, оларды автомат дөңгелекті үстелдің рамасына орналастыру, конверт дайындамаларын шабу және бума етіп жинақтау;
гидравликалық жүйедегі қысымды реттеу, пресс жұмысындағы ақаулықтарды жою.
376. Білуге тиіс:
басқару жүйесі;
престі автоматты түрде майлау тәсімі;
гидравликалық және шоғырландыру жүйесінің жұмыс қағидаты;
пішіні әр түрлі дайындамаларды ою үшін престі қайта баптау ережесі;
машина тораптары жұмысының ақаулығының себептері және оларды жою тәсілдері;
жартылай дайын өнімдердің, оларды кейінгі өңдеуді ескергендегі техникалық шарттары (басылған қағаз беттері, конверт дайындамалары);
конверттерге қатысты қолданыстағы мемлекеттік стандарттар.

372. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
способы регулирования процесса прессовки;
температуру нагрева пуансона;
свойства материалов и заготовок для различных деталей и их назначение;
требования, предъявляемые к качеству высеченных деталей и применяемых материалов;
правила чистки и смазки автомата;
виды брака и меры по его предупреждению.
Параграф 183. Машинист высекально-штамповочной машины, 3 разряд
373. Характеристика работ:
высечка сегментов, донышек и иных деталей сложных форм из бумаги, картона, шелковых и бархатных тканей и их заменителей на высекальных таллерных (конвертных) прессах и эксцентриковых прессах с механической подачей при помощи ножевых форм (высечек) или штампов;
высечка художественных этикеток точно по контурам рисунка без допусков;
установка торцевой доски на таллерную плиту пресса;
регулирование прижимной части пресса;
контроль качества, чистоты и глубины высечки;
высечка кроя складных коробок на высекальном автомате;
установка, регулирование штанцевального штампа, самонаклада и листопроводящей системы;
устранение неполадок в работе оборудования.
374. Должен знать:
устройство, способы регулирования пресса;
свойства материалов и правила обращения с ними при высечке;
ассортимент сырья и ножевых форм, применяемых для различных деталей;
требования, предъявляемые к качеству высеченных изделий;
причины брака и меры его предупреждения;
технические требования, предъявляемые к качеству штампов;
приемы регулирования автомата.
Параграф 184. Машинист высекально-штамповочной машины, 4 разряд
375. Характеристика работ:
высечка заготовок конвертов в соответствии с государственным стандартом на высекальном прессе с программным управлением;
установка и регулировка узлов пресса по высоте подъема высекального штампа, выталкивателя заготовок, выравнивающего механизма, штампующей поверхности;
переналадка пресса на новый вид конвертов;
выбор программной карты и закладка ее в программатор;
сталкивание чистых листов бумаги, укладка их в раму автоматического роликового стола, вырубка и комплектовка в пачки заготовок конвертов;
регулирование давления в гидравлической системе, устранение неисправностей в работе пресса.
376. Должен знать:
систему управления;
схему автоматической смазки пресса;
принцип работы гидравлических и аккумулирующих систем;
правила переналадки пресса на высеку заготовок разных форматов;
причины неисправности работы узлов машины и способы их устранения;
технические условия на полуфабрикат (отпечатанные листы бумаги, заготовки конвертов) с учетом последующей их обработки;
действующие государственные стандарты на конверты.

Параграф 185. Папка жасайтын машинаның машинисі, 2-разряд
377. Жұмыс сипаттамасы:
ағаш массадан, шүберек жартылай массадан және картоннан папка жасайтын машинада біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен папка құю процессін жүргізу;
папка жасайтын машина тобының қалыпты жұмысын қамтамасыз ету;
араластыру бассейніндегі масса мен судың арақатынасын, жайма қалыңдығының біркелкілігі мен папканың ылғалдығын реттеу;
машинаның қаптамасын ауыстыру, майлау;
жабдықтың және бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйін бақылау.
378. Білуге тиіс:
машинаның құрылысы, жұмыс қағидаты;
папка құюдың технологиялық процессі;
дайын өнімнің техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарт бойынша сапалық көрсеткіштері.
Параграф 186. Папка жасайтын машинаның машинисі, 3-разряд
379. Жұмыс сипаттамасы:
картонның массалық түрлерін құю процессін жүргізу;
папка жасайтын машина тобының қалыпты жұмысын қамтамасыз ету;
араластыру бассейніндегі масса мен судың арақатынасын, жайма қалыңдығының біркелкілігі мен папканың ылғалдығын реттеу;
машинаның қаптамасын ауыстыру, майлау;
жабдықтың және бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйін бақылау.
380. Білуге тиіс:
машинаның құрылысы, жұмыс қағидаты;
папка құюдың технологиялық процессі;
дайын өнімнің техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарт бойынша сапалық көрсеткіштері.
Параграф 187. Папка жасайтын машинаның машинисі, 4-разряд
381. Жұмыс сипаттамасы:
электр оқшаулау, автомобильдік, матрицалық, құрылыс, контейнерлік, түптеу картонын құю процессін үргізу;
папка жасайтын машина тобының қалыпты жұмысын қамтамасыз ету;
араластыру бассейніндегі масса мен судың арақатынасын, жайма қалыңдығының біркелкілігі мен папканың ылғалдығын реттеу;
машинаның қаптамасын ауыстыру, майлау;
жабдықтың және бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйін бақылау.
382. Білуге тиіс:
машинаның құрылысы, жұмыс қағидаты;
папка құюдың технологиялық процессі;
дайын өнімнің техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарт бойынша сапалық көрсеткіштері.
Параграф 188. Паста жасаушы, 2-разряд
383. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары паста жасаушының басшылығымен паста дайындау процессін жүргізу;
пастаның құрамына кіретін химикаттарды жеткізу және тексеру;
оларды белгіленген пропорцияда өлшеу.
384. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
қабатты жаққаннан кейін икемді масса алу үшін пастаға және дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 189. Паста жасаушы, 3-разряд
385. Жұмыс сипаттамасы:
паста дайындау процессін жүргізу;
химикатты салуға дайындау;
жабдыққа химикаттарды толтырып салу;
пастаның әр түрлі компоненттерінен қажетті консистенцияны ұнтақтау және араластыру арқылы дайындау;
материалдар шығынының салыстырмалы нормасын сақтау;
жабдықтың және бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйін бақылау.

Параграф 185. Машинист папочной машины, 2 разряд
377. Характеристика работ:
ведение процесса отлива папки из древесной массы, тряпичной полумассы и картона на папочной машине под руководством машиниста более высокой квалификации;
обеспечение нормальной работы группы папочных машин;
регулирование количества массы и воды в мешальном бассейне, равномерности толщины полотна и влажности папки;
смена и починка одежды, смазка узлов машины;
наблюдение за состоянием оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры.
378. Должен знать:
устройство, принцип работы машины;
технологический процесс отлива папки;
качественные показатели готовой продукции по техническим условиям и государственному стандарту.
Параграф 186. Машинист папочной машины, 3 разряд
379. Характеристика работ:
ведение процесса отлива массовых видов картона;
обеспечение нормальной работы группы папочных машин;
регулирование количества массы и воды в мешальном бассейне, равномерности толщины полотна и влажности папки;
смена и починка одежды, смазка узлов машины;
наблюдение за состоянием оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры.
380. Должен знать:
устройство, принцип работы машины;
технологический процесс отлива папки, качественные показатели готовой продукции по техническим условиям и государственному стандарту.
Параграф 187. Машинист папочной машины, 4 разряд
381. Характеристика работ:
ведение процесса отлива электроизоляционного, автомобильного, матричного, строительного, контейнерного, переплетного картона;
обеспечение нормальной работы группы папочных машин;
регулирование количества массы и воды в мешальном бассейне, равномерности толщины полотна и влажности папки;
смена и починка одежды, смазка узлов машины;
наблюдение за состоянием оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры.
382. Должен знать:
устройство, принцип работы машины;
технологический процесс отлива папки;
качественные показатели готовой продукции по техническим условиям и государственному стандарту.
Параграф 188. Составитель пасты, 2 разряд
383. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления пасты под руководством составителя более высокой квалификации;
подноска и проверка химикатов, входящих в состав пасты;
взвешивание их в заданной пропорции.
384. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к пасте для получения эластичной массы и к качеству готовой продукции после нанесения покровного слоя.
Параграф 189. Составитель пасты, 3 разряд
385. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления пасты;
подготовка химикатов к загрузке;
загрузка оборудования химикатами;
приготовление из различных компонентов пасты нужной консистенции путем размола и перемешивания;
соблюдение удельных норм расхода материалов;
наблюдение за состоянием оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры.

386. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмыс қағидаты;
қолданылатын компоненттер мен пастаның жекелеген түрлерінің қасиеттері;
қабатты жаққаннан кейінгі дайын өнімнің сапалық көрсеткіштері.
Параграф 190. Пергаменттік машинаның кептірушісі, 2-разряд
387. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары кептірушінің басшылығымен пергаментті кептіру және жайманы машинаның кептіру бөлігіне және каландрға салу процессін жүргізу;
кептіру шұғасын түзету;
машинаны майлау және тазалау.
388. Білуге тиіс:
пергамент машинаның құрылысы;
бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмыс схемасы;
кептіру шұғаларын пайдалану ережесі.
Параграф 191. Пергаменттік машинаның кептірушісі, 3-разряд
389. Жұмыс сипаттамасы:
пергаментті және арнайы пергаменттік қағазды машинада кептіру процессін жүргізу;
қағаз жаймасын салуға қатысу;
кептіру шұғасын керу;
будың цилиндрге берілуін реттеу;
жайманың ылғалдығын және конденсаттың сорылуын бақылау;
машинаның қаптамасын ауыстыруға және жөндеуге қатысу;
буды жұмсаудың белгіленген нормасын және ылғалдық пайызын сақтау;
кептіру бөлігінде жайманың кесілген жерін жою.
390. Білуге тиіс:
машинаның құрылысы;
бақылау-өлшеу аппаратурасының схемасы;
пергамент өндірісінің технологиялық процессі;
негіз қағаздың сапасы;
пергаменттің мемлекеттік стандарты.
Параграф 192. Пергаменттік машинаның машинисі, 3-разряд
391. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен қағазды пергаменттеу процессін жүргізу;
күкірт қышқылын технологиялық режимге сәйкес дайындау;
қағаз жаймасын жазғаннан бастап кептіру камерасына дейін толтыруға қатысу;
нашар қышқылды айдау;
бүріккіш пен коммуникацияның қалыпты жұмысын бақылау;
сода ерітіндісін дайындау және оны астауға жіберу;
жабдықты тазалау.
392. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен жұмыс қағидаты;
қышқыл мен соданы дайындау тәсілдері;
химикаттарды жұмсаудың шекті нормасы;
айдалатын нашар қышқылдың технологиялық режимі;
ағынды сулардың құрамындағы күкірт қышқылы;
тығын арматурасының су құбырларында, қышқыл құбырларында орналасуы;
қышқылдың, сода ерітіндісінің, пергаменттің сапасын анықтау әдістері.
Параграф 193. Пергаменттік машинаның машинисі, 4-разряд
393. Жұмыс сипаттамасы:
жылдамдығы минутына 80 метрге дейін машинада және арнайы пергаменттеу қағазында пергаменттеу процессін жүргізу;
жайманы преске салу;
технологиялық режимге сәйкес престің қысымын реттеу;
жабдықтың жұмысын бақылау;
қағаз жайманың кесілуін тоқтату;
машинаның қаптамасын ауыстыруға қатысу;
бригаданың жұмысына басшылықты жүзеге асыру;
жабдықты іске қосу және тоқтату.

386. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования и принцип работы контрольно-измерительной аппаратуры;
свойства применяемых компонентов и отдельных видов паст;
качественные показатели готовой продукции после нанесения покровного слоя.
Параграф 190. Сушильщик пергаментной машины, 2 разряд
387. Характеристика работ:
ведение процесса сушки пергамента и заправка полотна в сушильную часть машины и каландры под руководством сушильщика более высокой квалификации;
правка сушильных сукон;
смазка и чистка машины.
388. Должен знать:
устройство пергаментной машины;
схему работы контрольно-измерительной аппаратуры;
правила эксплуатации сушильных сукон.
Параграф 191. Сушильщик пергаментной машины, 3 разряд
389. Характеристика работ:
ведение процесса сушки пергамента и специальной пергаментной бумаги на машинах;
участие в заправке полотна бумаги;
натяжение сушильных сукон;
регулирование подачи пара в цилиндры;
контроль влажности полотна и перекачки конденсата;
участие в смене и починке одежды машины;
соблюдение установленных норм расхода пара и процента влажности;
ликвидация обрыва полотна на сушильной части.
390. Должен знать:
устройство машины;
схему контрольно-измерительной аппаратуры;
технологический процесс производства пергамента;
качество бумаги-основы;
государственный стандарт на пергамент.
Параграф 192. Машинист пергаментной машины, 3 разряд
391. Характеристика работ:
ведение процесса пергаментации бумаги под руководством машиниста более высокой квалификации;
приготовление серной кислоты согласно технологическому режиму;
участие в заправке полотна бумаги от раската до сушильной части;
откачка слабой кислоты;
наблюдение за нормальной работой спрысков и коммуникаций;
приготовление содового раствора и подача его в ванну;
чистка оборудования.
392. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
способы приготовления кислоты и соды;
удельные нормы расхода химикатов;
технологический режим откачиваемой слабой кислоты;
содержание серной кислоты в сточных водах;
расположение запорной арматуры на водопроводах, кислотопроводах;
методы определения качества кислоты, содового раствора, пергамента.
Параграф 193. Машинист пергаментной машины, 4 разряд
393. Характеристика работ:
ведение процесса пергаментации бумаги на машинах со скоростью до 80 метров в минуту и при выработке специальной пергаментной бумаги;
заправка полотна в прессы;
регулирование прижима прессов согласно технологическому режиму;
наблюдение за работой оборудования;
устранение обрыва бумажного полотна;
участие в смене одежды машины;
осуществление руководства работой бригады;
пуск и останов оборудования.

394. Білуге тиіс:
жабдықтың, бақылау-өлшеу және реттеу аппаратурасының құрылысы және жұмыс қағидаты;
қағазды пергаменттеу тәсілдері;
шикізатты, жартылай дайын өнімдер мен химикатты жұмсаудың шекті нормасы;
шығарылатын пергаменттің мемлекеттік стандарты.
Жылдамдығы минутына 80 метрден астам пергаменттеу машинасына қызмет көрсеткен кезде 1 разрядқа жоғары тарификацияланады.
395. Техникалық және кәсіптік (ортаарнайы, орта кәсіптік) білім талап етіледі.
Параграф 194. Пергамент машинасының ораушысы, 2-разряд
396. Жұмыс сипаттамасы:
пергаментті орау;
пергаментті орауышқа салу;
тамбурды алу және орнату, тамбурды белгіленген орнына жеткізу;
пергаменттің сапасын бақылау;
машинаның қаптамасын алу, пресс біліктерін алуға қатысу;
орауыштағы жайманың үзілуін жою.
397. Білуге тиіс:
орауыштың құрылысы мен пергаментті орау ережесі;
пергаменттің мемлекеттік стандарты.
Параграф 195. Пергаменттік машинаның престеушісі, 2-разряд
398. Жұмыс сипаттамасы:
пергаменттік машина пресінде пергаменттеу процессін жүргізу;
негіз қағазды қышқыл астаулар арқылы барлық престерге жүйелі түрде құю;
пергаменттеу процессін дұрыс жүргізуді бақылау;
әрбір проесте бүріккіш жұмысын бақылау.
399. Білуге тиіс:
пергаменттік машинаның пресс бөлігі мен бүріккішінің құрылысы;
пергаменттеудің технологиялық процессі.
Параграф 196. Перфораторшы, 2-разряд
400. Жұмыс сипаттамасы:
перфорациялау станогында перфорациялау процессін жүргізу;
тығырықты станокқа орнату және перфорациялау үшін қағаз салу;
перфорацияның дәлдігін және оның орауыштағы метражын бақылау;
станокты баптау және реттеу, қағаз лентаны жоғары дәлдікпен перфорациялауды қамтамасыз ету.
401. Білуге тиіс:
станоктың құрылысы;
арнайы қағаздың техникалық шарттары.
Параграф 197. Пневмогидрожеткізу операторы, 2-разряд
402. Жұмыс сипаттамасы:
ескі-құсқы шүберектерді ролға біркелкі салуды қамтамасыз ету;
технологиялық жоңқаның пневмогидрожеткізу жүйесі мен пневмокөлік жүйелерін іске қосу және тоқтату;
судың пневмогидрожеткізгіште түсуін реттеу;
сигнализацияны бақылау.
403. Білуге тиіс:
пневмогидрожеткізу жүйесі сигнализацияның құрылысы;
ескі-құсқы шүберектердің әр түрлі сорттарының картонның сапасына тигізетін әсері;
майлы және сұйық ұнтақтың қасиеттері.
Параграф 198. Пресспат машинисі (торшы), 3-разряд
404. Жұмыс сипаттамасы:
целлюлоза мен өзге де жартылай дайын өнімдердің әр түрлі түрлерін жалпы өнімділігі тәулігіне 60 тоннаға дейін пресспатта құю және кептіру процессін жүргізу;
пресс бөлігінде құю және престеу кезінде қабатты қалыптастыру процессін бақылау;
алдын ала кептіру және ыстық престеудің температуралық режимін, салқындатушы құрылғыдан кейін целлюлоза жаймасының температурасын сақтау;
пресспатты баптау;
машинаның қаптамасын ауыстыру және жөндеуге қатысу;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының көмегімен пресспат жұмысын реттеу;
талшық, бу мен электр энергиясын жұмсаудың шекті нормасын сақтау.

394. Должен знать:
устройство и принцип работы оборудования, контрольно-измерительной и регулирующей аппаратуры;
способы пергаментации бумаги;
удельные нормы расхода сырья, полуфабрикатов, химикатов;
государственный стандарт на выпускаемый пергамент.
При обслуживании пергаментной машины со скоростью свыше 80 метров в минутутарифицируется на 1 разряд выше.
395. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.
Параграф 194. Накатчик пергаментной машины, 2 разряд
396. Характеристика работ:
намотка пергамента;
заправка пергамента на накат;
съем и установка тамбуров, отвозка тамбуров к установленному месту;
контроль за качеством пергамента;
участие в смене одежды машины, прессовых валов;
ликвидация обрыва полотна на накате.
397. Должен знать:
устройство наката и правила намотки пергамента;
государственный стандарт на пергамент.
Параграф 195. Прессовщик пергаментной машины, 2 разряд
398. Характеристика работ:
ведение процесса пергаментации на прессах пергаментной машины;
заправка бумаги-основы через кислотные ванны последовательно на все прессы;
контроль за правильным ведением процесса пергаментации;
наблюдение за работой спрысков на каждом прессе.
399. Должен знать:
устройство прессовой части и спрысков пергаментной машины;
технологический процесс пергаментации.
Параграф 196. Перфораторщик, 2 разряд
400. Характеристика работ:
ведение процесса перфорации на перфорационном станке;
установка бобин в станок и заправка бумаги для перфорации;
наблюдение за точностью перфорации и ее метражом на приемной катушке;
настройка и регулировка станка, обеспечение высокой точности перфорации бумажной ленты.
401. Должен знать:
устройство станка;
технические условия на специальную бумагу.
Параграф 197. Оператор пневмогидроподачи, 2 разряд
402. Характеристика работ:
обеспечение равномерной загрузки тряпья в роллы;
пуск и остановка системы пневмогидроподачи и систем пневмотранспорта технологической щепы;
регулирование поступления воды на пневмогидроподачу;
наблюдение за сигнализацией.
403. Должен знать:
устройство системы пневмогидроподачи и сигнализации;
влияние различных сортов тряпья на качество картона;
свойства жирного и садкого размола.
Параграф 198. Машинист пресспата (сеточник), 3 разряд
404. Характеристика работ:
ведение процесса отлива и сушки различных видов целлюлозы и иныхполуфабрикатов на пресспате суммарной производительностью до 60 тонн в сутки;
контроль процесса формования листа при отливе и прессования на прессовой части;
соблюдение температурного режима предварительной сушки и горячего прессования, температуры полотна целлюлозы после охлаждающей установки;
наладка пресспата;
участие в смене и ремонте одежды машин;
регулирование работы пресспата с помощью регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
соблюдение удельных норм расхода волокна, пара и электроэнергии.

405. Білуге тиіс:
пресспаттың құрылысы мен жұмыс қағидаты;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының схемасы;
целлюлоза жаймасын құю, престеу және кептіру технологиялық режимі;
талшық, бу мен электр энергиясын жұмсаудың шекті нормасы;
мемлекеттік стандарт бойынша целлюлозаның сапалық көрсеткіштері.
Параграф 199. Пресспат машинисі (торшы), 4-разряд
406. Жұмыс сипаттамасы:
целлюлоза мен өзге жартылай дайын өнімдердің әр түрлі түрлерін жалпы өнімділігі тәулігіне 60 таннадан астам 100 тоннаға дейін пресспатта және ақша және арнайы қағазға арналған мақта жартылай массаны өндіру кезінде құю және кептіру процессін жүргізу;
пресс бөлігінде құю және престеу кезінде қабатты қалыптастыру процессін бақылау;
алдын ала кептіру және ыстық престеудің температуралық режимін, салқындатушы құрылғыдан кейін целлюлоза жаймасының температурасын сақтау;
пресспатты баптау;
машинаның қаптамасын ауыстыру және жөндеуге қатысу;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының көмегімен пресспат жұмысын реттеу;
талшық, бу мен электр энергиясын жұмсаудың шекті нормасын сақтау.
407. Білуге тиіс:
пресспаттың құрылысы мен жұмыс қағидаты;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының схемасы;
целлюлоза жаймасын құю, престеу және кептіру технологиялық режимі;
талшық, бу мен электр энергиясын жұмсаудың шекті нормасы;
мемлекеттік стандарт бойынша сапалық көрсеткіштері.
Параграф 200. Пресспат машинисі (торшы), 5-разряд
408. Жұмыс сипаттамасы:
целлюлоза мен өзге де жартылай дайын өнімдердің әр түрлі түрлерін кептіру бөлігі бар, техникалық картонның арнайы түрлерін шығаратын жалпы өнімділігі тәулігіне 100 тоннадан астам 300 тоннаға дейін пресспатта және құю және кептіру процессін жүргізу;
пресс бөлігінде құю және престеу кезінде қабатты қалыптастыру процессін бақылау;
алдын ала кептіру және ыстық престеудің температуралық режимін, салқындатушы құрылғыдан кейін целлюлоза жаймасының температурасын сақтау;
пресспатты баптау;
машинаның қаптамасын ауыстыру және жөндеуге басшылық жасау және қатысу;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының көмегімен пресспат жұмысын реттеу;
талшық, бу мен электр энергиясын жұмсаудың шекті нормасын сақтау.
409. Білуге тиіс:
пресспаттың құрылысы мен жұмыс қағидаты;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының схемасы;
целлюлоза жаймасын құю, престеу және кептіру технологиялық режимі;
талшық, бу мен электр энергиясын жұмсаудың шекті нормасы;
мемлекеттік стандарт бойынша сапалық көрсеткіштері.
Параграф 201. Пресспат машинисі (торшы), 6-разряд
410. Жұмыс сипаттамасы:
целлюлоза мен басқа да жартылай дайын өнімдердің әр түрлі түрлерін жалпы өнімділігі тәулігіне 300 тоннадан астам пресспатта құю және кептіру процессін жүргізу;
пресс бөлігінде құю және престеу кезінде қабатты қалыптастыру процессін бақылау;
алдын ала кептіру және ыстық престеудің температуралық режимін, салқындатушы құрылғыдан кейін целлюлоза жаймасының температурасын сақтау;
пресспатты баптау;
машинаның қаптамасын ауыстыру және жөндеуге басшылық жасау және қатысу;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының көмегімен пресспат жұмысын реттеу;
талшық, бу мен электр энергиясын жұмсаудың шекті нормасын сақтау.

405. Должен знать:
устройство и принцип работы пресспатов;
схему регулирующей, контрольно-измерительной аппаратуры и коммуникаций;
технологический режим отлива, прессования и сушки целлюлозного полотна;
удельные нормы расхода волокна, пара и электроэнергии;
качественные показатели целлюлозы по государственному стандарту.
Параграф 199. Машинист пресспата (сеточник), 4 разряд
406. Характеристика работ:
ведение процесса отлива и сушки различных видов целлюлозы и иных полуфабрикатов на пресспатах с сушильной частью производительностью свыше 60 до 100 тонн в сутки и при выработке хлопковой полумассы для денежных и специальных бумаг;
контроль процесса формования листа при отливе и прессования на прессовой части;
соблюдение температурного режима предварительной сушки и горячего прессования температуры полотна целлюлозы после охлаждающей установки;
наладка пресспата;
регулирование работы пресспата с помощью регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
соблюдение удельных норм расхода волокна, пара и электроэнергии.
407. Должен знать:
устройство и принцип работы пресспатов;
схему регулирующей, контрольно-измерительной аппаратуры и коммуникаций;
технологический режим отлива, прессования и сушки целлюлозного полотна;
удельные нормы расхода волокна, пара и электроэнергии;
качественные показатели по государственным стандартам.
Параграф 200. Машинист пресспата (сеточник), 5 разряд
408. Характеристика работ:
ведение процесса отлива и сушки различных видов целлюлозы и иных полуфабрикатов на пресспатах с сушильной частью производительностью свыше 100 до 300 тонн в сутки и пресспатах, вырабатывающих специальные виды технических картонов;
контроль процесса формования листа при отливе и прессования на прессовой части;
соблюдение температурного режима предварительной сушки и горячего прессования, температуры полотна целлюлозы после охлаждающей установки;
наладка пресспата;
руководство и участие в смене и ремонте одежды машин;
регулирование работы пресспата с помощью регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
соблюдение удельных норм расхода волокна, пара и электроэнергии.
409. Должен знать:
устройство и принцип работы пресспатов;
схему регулирующей, контрольно-измерительной аппаратуры и коммуникаций;
технологический режим отлива, прессования и сушки целлюлозного полотна;
удельные нормы расхода волокна, пара и электроэнергии;
качественные показатели по государственным стандартам.
Параграф 201. Машинист пресспата (сеточник), 6 разряд
410. Характеристика работ:
ведение процесса отлива и сушки различных видов целлюлозы и иных полуфабрикатов на пресспатах производительностью свыше 300 тонн в сутки;
контроль процесса формования листа при отливе и прессования на прессовой части;
соблюдение температурного режима предварительной сушки и горячего прессования, температуры полотна целлюлозы после охлаждающей установки;
наладка пресспата;
руководство и участие в смене и ремонте одежды машин;
регулирование работы пресспата с помощью регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
соблюдение удельных норм расхода волокна, пара и электроэнергии.

411. Білуге тиіс:
пресспаттың құрылысы мен жұмыс қағидаты;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының схемасы;
целлюлоза жаймасын құю, престеу және кептіру технологиялық режимі; талшық, бу мен электр энергиясын жұмсаудың шекті нормасы;
мемлекеттік стандарт бойынша целлюлозаның сапалық көрсеткіштері.
Параграф 202. Пресспат престеушісі, 2-разряд
412. Жұмыс сипаттамасы:
бір-екі престі және қыздырушы кептіргіш цилиндрлі пресспаттарға қызмет көрсету;
целлюлоза жаймасы мен басқа да жартылай дайын өнімдерді преске салу;
біркелкі сығуды реттеу;
тор мен шұғаны түзету;
құм сауыт пен сұрыптау барабанындағы массаның қозғалу барысын бақылау;
пресспат қаптамасын ауыстыруға және жөндеуге қатысу;
пресспаттың ылғал бөлігінің бақылау-өлшеу аппаратурасын бақылау.
413. Білуге тиіс:
машинаның пресс бөлігінің құрылысы;
массаны торға жіберу тәсілдері;
тор мен престеу шұғасын реттеу ережесі мен тәсілдері.
Үш және одан да көп престі және кептіргіш цилиндрлерінің қыздырушы топтарының пресспаттарына қызмет көрсету кезінде - 3-разряд.
Параграф 203. Пресспатты кептіруші, 2-разряд
414. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары кептірушінің басшылығымен целлюлоза жаймасын кептіру процессін жүргізу;
целлюлоза жаймасы мен өзге де жартылай дайын өнімдерді кептіру шкафтары мен цилиндрге салу;
жайманы қабаттарға кесілуін реттеу;
машинаны тазалау және ақаулықтарын түзету;
целлюлоза жаймасын және өзге де жартылай дайын өнімдерді жалпы өнімділігі тәулігіне 100 тоннаға дейін кептіру бөлігі бар пресспатта кептіру;
слюдинит өндіру;
алдын ала кептіру жұмысын, ыстық престеу және салқындату құрылғысын бақылау;
будың кептіру шкафына немесе цилиндрге берілуін реттеу;
машинаның қаптамасын ауыстыруға және жөндеуге қатысу;
қабаттың кептіру бөлігінің қалыпты жағдайын, желдеткіш және конденсаттық құрылғылардың, реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысын бақылау;
буды жұмсаудың шекті нормасын сақтау.
415. Білуге тиіс:
пресспаттың кептіру бөлігінің құрылысы;
кептіру топтары мен цилиндрлердің арасында бөлу және конденсатты іріктеу схемасы;
жазу прессі мен салқындату құрылғысы жұмысының целлюлозаның сапасы мен оның одан әрі өңделуіне тигізетін әсері;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының схемасы;
целлюлозаны кептірудің технологиялық процессі, оның сапалық көрсеткіштері;
ылғалдығын айқындау және оның целлюлозаны кейіннен өңдеуге тигізетін әдістері.
Параграф 204. Пресспатты кептіруші, 3-разряд
416. Жұмыс сипаттамасы:
целлюлоза жаймасын және басқа да жартылай дайын өнімдерді жалпы өнімділігі тәулігіне 100 тоннадан астам 300 тоннаға дейін кептіру шкафы бар пресспатта кептіру;
алдын ала кептіру жұмысын, ыстық престеу және салқындату құрылғысын бақылау;
будың кептіру шкафына немесе цилиндрге берілуін реттеу;
машинаның қаптамасын ауыстыруға және жөндеуге қатысу;
қабаттың кептіру бөлігінің қалыпты жағдайын, желдеткіш және конденсаттық құрылғылардың, реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысын бақылау;
буды жұмсаудың шекті нормасын сақтау.

411. Должен знать:
устройство и принцип работы пресспата;
схему регулирующей, контрольно-измерительной аппаратуры и коммуникаций;
технологический режим отлива, прессования и сушки целлюлозного полотна;
удельные нормы расхода волокна, пара и электроэнергии;
качественные показатели целлюлозы по государственным стандартам.
Параграф 202. Прессовщик пресспата, 2 разряд
412. Характеристика работ:
обслуживание пресспатов с одним-двумя прессами и подогревательными сушильными цилиндрами;
заправка полотна целлюлозы и иных полуфабрикатов на пресс;
регулирование равномерного отжима;
правка сеток и сукна;
контроль за ходом массы на песочнице и сортировочном барабане;
участие в смене одежды и ремонте пресспата;
наблюдение за контрольно-измерительной аппаратурой мокрой части пресспата.
413. Должен знать:
устройство прессовой части машины;
способы подачи массы на сетку;
правила и способы регулирования сетки и прессовых сукон.
При обслуживании пресспатов с тремя и более прессами и подогревательными группами сушильных цилиндров - 3 разряд.
Параграф 203. Сушильщик пресспата, 2 разряд
414. Характеристика работ:
ведение процесса сушки целлюлозного полотна под руководством сушильщика более высокой квалификации;
заправка целлюлозного полотна и иных полуфабрикатов в сушильные шкафы и цилиндры;
регулирование резки полотна на листы;
чистка машины и уборка брака;
сушка целлюлозного полотна и иных полуфабрикатов на пресспатах с сушильной частью суммарной производительностью до 100 тонн в сутки;
выработка слюдинита;
наблюдение за работой предварительной сушки, горячего прессования и охлаждающей установки наката;
регулирование подачи пара в сушильный шкаф или цилиндры;
участие в смене и ремонте одежды машины;
наблюдение за исправным состоянием сушильной части наката, за работой вентиляционных и конденсационных устройств, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
соблюдение удельных норм расхода пара.
415. Должен знать:
устройство сушильной части пресспата;
схему парораспределения между сушильными группами и цилиндрами и отбора конденсата;
влияние работы сглаживающего пресса и охлаждающей установки на качество целлюлозы и ее дальнейшую переработку;
схему регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
технологический процесс сушки целлюлозы, качественные показатели ее;
методы определения влажности и влияние ее на дальнейшую переработку целлюлозы.
Параграф 204. Сушильщик пресспата, 3 разряд
416. Характеристика работ:
ведение процесса сушки целлюлозного полотна и иных полуфабрикатов на пресспатах с сушильными шкафами суммарной производительностью свыше 100 до 300 тонн в сутки;
наблюдение за работой предварительной сушки, горячего прессования и охлаждающей установки;
регулирование подачи пара в сушильный шкаф или цилиндры;
участие в смене и ремонте одежды машины;
наблюдение за исправным состоянием сушильной части пресспата, за работой вентиляционных и конденсационных устройств, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
соблюдение удельных норм расхода пара.

417. Білуге тиіс:
пресспаттың кептіру бөлігінің құрылысы;
кептіру топтары мен цилиндрлердің арасында бөлу және конденсатты іріктеу схемасы;
жазу прессі мен салқындату құрылғысы жұмысының целлюлозаның сапасы мен оның одан әрі өңделуіне тигізетін әсері;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының схемасы;
целлюлозаны кептірудің технологиялық процессі, оның сапалық көрсеткіштері;
ылғалдығын айқындау және оның целлюлозаны кейіннен өңдеуге тигізетін әдістері.
Параграф 205. Пресспатты кептіруші, 4-разряд
418. Жұмыс сипаттамасы:
целлюлоза жаймасын және басқа да жартылай дайын өнімдерді жалпы өнімділігі тәулігіне 300 тоннадан астам кептіру шкафы бар кептіру цилиндрлерінің саны он топқа дейін пресспатта кептіру процессін жүргізу;
алдын ала кептіру жұмысын, ыстық престеу және салқындату құрылғысын бақылау;
будың кептіру шкафына немесе цилиндрге берілуін реттеу;
машинаның қаптамасын ауыстыруға және жөндеуге қатысу;
қабаттың кептіру бөлігінің қалыпты жағдайын, желдеткіш және конденсаттық құрылғылардың, реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысын бақылау;
буды жұмсаудың шекті нормасын сақтау.
419. Білуге тиіс:
пресспаттың кептіру бөлігінің құрылысы;
кептіру топтары мен цилиндрлердің арасында бөлу және конденсатты іріктеу схемасы;
жазу прессі мен салқындату құрылғысы жұмысының целлюлозаның сапасы мен оның одан әрі өңделуіне тигізетін әсері;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының схемасы;
целлюлозаны кептірудің технологиялық процессі, оның сапалық көрсеткіштері;
ылғалдығын айқындау және оның целлюлозаны кейіннен өңдеуге тигізетін әдістері.
Целлюлоза жаймасын және басқа да жартылай дайын өнімдерді жалпы өнімділігі тәулігіне 300 тоннадан астам кептіру цилиндрлерінің саны он топқа дейін пресспатта кептіру кезінде - 5-разряд.
Параграф 206. Пресспаттың ораушысы, 2-разряд
420. Жұмыс сипаттамасы:
целлюлозаны орауышқа орау;
біліктерді алу және оларды стеллажға салу;
үзілген кезде папканы пресске салу;
пресспаттың қаптамасын ауыстыруға қатысу;
пресспатты жуу және тазалау.
421. Білуге тиіс:
пресспат орауышының құрылысы;
целлюлозаның сапалық көрсеткіштері.
Параграф 207. Пішіп кесуші, 2-разряд
422. Жұмыс сипаттамасы:
қағаз тығыздығын белгілі бір бөлшектерге орау және пішу;
бөлшектерді таңбалау және сұрыптау, штампылау, бөлшектерді есептеу және оларды орамдар бойынша бөлу.
423. Білуге тиіс:
электр пышақтың құрылымы;
бөлшектердің түрлері, жасалатын бұйымдардың техникалық шарттары мен сыртқы түріне қарай айқындалатын ақаулар.
Параграф 208. Релелеу машинасының машинисі, 3-разряд
424. Жұмыс сипаттамасы:
картоннан жасалған бөлшектерге релевка жағу;
пышақтың, релелеу муфтілерінің жұмысын белгіленген өлшем бойынша орнату және реттеу;
дайындаманы машинаға қолмен жеткізу;
релевканың сапасы мен тереңдігін бақылау;
мөлшерін белгілеу кезінде және машина жұмысы процессінде пышақ механизмін қайта баптау және реттеу;
дайындаманың стандарт емес пішімін жарамсыз деп тану;
машина жұмысында ақаулықтарды жою.

417. Должен знать:
устройство сушильной части пресспата;
схему парораспределения между сушильными группами и цилиндрами и отбора конденсата;
влияние работы сглаживающего пресса и охлаждающей установки на качество целлюлозы и ее дальнейшую переработку, схему регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
технологический процесс сушки целлюлозы;
качественные показатели ее;
методы определения влажности и влияния ее на дальнейшую переработку целлюлозы.
Параграф 205. Сушильщик пресспата, 4 разряд
418. Характеристика работ:
ведение процесса сушки целлюлозного полотна и иных полуфабрикатов на пресспатах с сушильными шкафами суммарной производительностью свыше 300 тонн в сутки с количеством до десяти групп сушильных цилиндров;
наблюдение за работой предварительной сушки, горячего прессования и охлаждающей установки;
регулирование подачи пара в сушильный шкаф или цилиндр;
участие в смене и ремонте одежды машины;
наблюдение за исправным состоянием сушильной части пресспата, за работой вентиляционных и конденсационных устройств, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
соблюдение удельных норм расхода пара.
419. Должен знать:
устройство сушильной части пресспата;
схему парораспределения между сушильными группами и цилиндрами и отбора конденсата;
влияние работы сглаживающего пресса и охлаждающей установки на качество целлюлозы и ее дальнейшую переработку, схему регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
технологический процесс сушки целлюлозы;
качественные показатели ее;
методы определения влажности и влияние ее на дальнейшую переработку целлюлозы.
При сушке целлюлозы и иных полуфабрикатов на пресспатах суммарной производительностью свыше 300 тонн в сутки с количеством свыше десяти групп сушильных цилиндров - 5 разряд.
Параграф 206. Накатчик пресспата, 2 разряд
420. Характеристика работ:
намотка целлюлозы на накат;
съем валиков и укладка их на стеллажи;
заправка папки на прессах во время обрывов;
участие в смене одежды пресспатов;
промывка и чистка пресспата.
421. Должен знать:
устройство наката пресспата;
качественные показатели целлюлозы.
Параграф 207. Закройщик-резак, 2 разряд
422. Характеристика работ:
размотка и раскрой полотна бумаги на определенные детали;
разборка и маркировка деталей, штамповка, счет деталей и раскладка их по пачкам.
423. Должен знать:
устройство электрического ножа; виды деталей;
технические условия на изготовляемые изделия и дефекты, определяемые по внешнему виду.
Параграф 208. Машинист релевочной машины, 3 разряд
424. Характеристика работ:
нанесение релевки на детали из картона;
установка и регулирование работы ножей, релевочных муфт по заданным размерам;
подача заготовок в машину вручную;
наблюдение за качеством и глубиной релевки;
переналадка и регулирование ножевого механизма при установке размеров и в процессе работы машины;
отбраковка нестандартного раскроя заготовок;
устранение неполадок в работе машин.

425. Білуге тиіс:
релелеу машинасының құрылысы;
бөлшектер мен тораптардың өзара әрекеттесуі, олардың мақсаты мен реттеу тәсілдері;
дайындамалардың барлық түрлеріне арналған қайта баптау және реттеу ережесі;
релевка сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 209. Рекордерлік машинаның машинисі, 3-разряд
426. Жұмыс сипаттамасы:
рекордерлік қағаз жасау процессін жүргізу;
қағаз орамасын орнату және ерітінді дайындау;
қағазды білік пен арнайы ерітінді құйылған астау арқылы өткізу;
қағаздың ылғалдығын реттеу;
ораудың дұрыстығын, рекордерге жазудың ылғалдығы мен сапасын бақылау.
427. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
негіз-қағаз бен қолданылатын ерітіндінің қасиеттері;
дайын өнімнің мемлекеттік стандарт бойынша сапалық көрсеткіштері.
Параграф 210. Сазбалшықты жасау жөніндегі аппаратшы, 3-разряд
428. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен күкірт қышқылын және нефелинді алюминий тотығын өндіру процесін жүргізу;
гидратты ұсақтау;
күкірт қышқылын және алюминий гидрат тотығын жеткізу және мөлшерлеу;
шикіқұрамды қазандыққа салу;
сынама алу;
алюминий тотығын лотоктарға жіберу, суытылған алюминий тотығын бөлу және оны тасымалдау.
429. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы;
алюминий тотығын жасаудың технологиялық процесі;
шикізат және химикаттардың шығу нормасы;
алюминий тотығының сапалық көрсеткіштері;
күкірт қышқыл алюминий тотығын қатайту шарттары.
Параграф 211. Сазбалшықты жасау жөніндегі аппаратшы, 4-разряд
430. Жұмыс сипаттамасы:
күкірт қышқылын және нефелинді алюминий тотығын өндіру процесін жүргізу;
ерітінді және қышқыл концентрациясын айқындау;
процестің температуралық режимін қадағалау;
алюминий тотығын кристалдау реакциясының аяқталуын айқындау;
жабдықтың жұмысын жөндеуге қатысу;
шикізат, химикат және даяр өнім шығарылымын есептеуді жүргізу.
431. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы;
коммуникация тәсімін;
алюминий тотығын жасаудың технологиялық режимі;
шикізат және химикаттардың шығу нормасы;
күкірт қышқылының, алюминий тотығы гидраты мен даяр өнімнің негізгі қасиеттері мен сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 212. Серпантин ораушы, 2-разряд
432. Жұмыс сипаттамасы:
серпантинді станокта орау процессін жүргізу;
таспаның боялған шеңберлерін жеткізуші;
түсі бойынша таңдау және оларды тығырыққа бекіту;
жазуға орнату, тығырықты орауышта салу;
серпантинді көлемі бойынша орау;
серпантинді орау режимінің жылдамдығын реттеу;
серпантиннің тығырықтарын сұрыптау;
таспаның қайта оралуын, серпантиннің оралатын тығырығының көлемі мен сапасын бақылау.

425. Должен знать:
устройство релевочной машины;
взаимодействие узлов и деталей, их назначение и способ регулирования;
правила переналадки и регулирования для разных видов заготовок;
требования, предъявляемые к качеству релевки.
Параграф 209. Машинист рекордерной машины, 3 разряд
426. Характеристика работ:
ведение процесса выработки рекордерной бумаги;
установка рулонов бумаги и приготовление растворов;
пропуск бумаги через валы и ванну со специальным раствором;
регулирование влажности бумаги;
контроль правильности намотки, влажности и качества записи на рекордер.
427. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
свойства бумаги-основы и применяемых растворов;
качественные показатели готовой продукции по государственному стандарту.
Параграф 210. Аппаратчик по приготовлению глинозема, 3 разряд
428. Характеристика работ:
ведение процесса производства сернокислого и нефелинового глинозема под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
размельчение гидрата;
доставка и дозировка серной кислоты и гидрата окиси алюминия;
загрузка шихты в котлы;
отбор пробы;
спуск глинозема в лотки, разбивка остывшего глинозема и транспортировка его.
429. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технологический процесс приготовления глинозема;
нормы расхода сырья и химикатов;
качественные показатели глинозема;
условия затвердения сернокислого глинозема.
Параграф 211. Аппаратчик по приготовлению глинозема, 4 разряд
430. Характеристика работ:
ведение процесса производства сернокислого и нефелинового глинозема;
определение концентрации растворов и кислоты;
наблюдение за температурным режимом процесса;
определение окончания реакции кристаллизации глинозема;
участие в ремонте оборудования;
ведение учета расхода сырья, химикатов и выпуска готовой продукции.
431. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительных приборов;
схему коммуникаций;
технологический режим приготовления глинозема;
нормы расхода сырья и химикатов;
основные свойства и требования к качеству серной кислоты, гидрата окиси алюминия и готовой продукции.
Параграф 212. Намотчик серпантина, 2 разряд
432. Характеристика работ:
ведение процесса намотки серпантина на станке;
подноска окрашенных кругов ленты;
подборка по цветам и закрепление в бобине;
установка на раскат, заправка на накате бобин;
наматывание серпантина по размеру;
регулирование скоростного режима намотки серпантина;
сортировка бобин серпантина;
наблюдение за перемоткой лент, объемом и качеством наматываемых бобин серпантина.

433. Білуге тиіс:
серпантин жасау жөніндегі станоктың құрылысы, жұмыс қағидаты;
бұйымның техникалық шарттары;
өнімнің сыртқы түрі бойынша сапасы;
дайын өнімнің ақаулықтарының пайда болу себептері және жою тәсілдері.
Параграф 213. Силикон жасайтын машинаның машинисі, 3-разряд
434. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен қағазға борлау құрылғысында ерітінді жағу процессін жүргізу;
қағаз орамасын дайындау және оны жазуға орнату;
желімді қағаз жаймаға жағу;
білікті гильзаны қабатқа орнату;
ерітіндіні арнайы технология бойынша дайындау;
қоспаны машинаға жеткізу;
қабатталған дайын ораманы алу;
қағаз жайманың ауа баптағышта қозғалу барысын және орауышта оралуын бақылау.
435. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
қағазды ерітіндімен қаптаудың технологиялық процессі;
қағаз бен дайын өнімді алу және орнату ережесі.
Параграф 214. Силикон жасайтын машинаның машинисі, 4-разряд
436. Жұмыс сипаттамасы:
қағазға борлау құрылғысында ерітінді жағу процессін жүргізу;
қағаз орамасын машинаға салу;
керу белдігінің көмегімен қағаз жаймасын керу;
борлау құрылғысы мен ылғалдау құрылғысын тексеру және іске қосу;
қағаз жаймасының керілуін, машинаның жылдамдығын, жылытушы будың қысымы мен температурасын, қағаздың ылғалдануын реттеу;
қағазды ерітіндімен қаптау сапасын бақылау;
қоспаның қағаз жаймаға жағылуын реттеу;
машинаның жұмысын бақылау.
437. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
қағазды ерітіндімен қаптаудың технологиялық процессі;
машинаны реттеу ережесі;
қағаздың сапалық көрсеткіштері.
Параграф 215. Скипидар құрылғысы аппаратшысы, 2-разряд
438. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен скипидарды ректификациялау процесін жүргізу;
флорентиналарға бак тұндырғышқа және бөлгішке қызмет көрсету;
ректификациялау жолымен немесе басқа да тәсілмен скипидарды тазалау;
шикі скипидарды ыдысқа құю;
өңделген скипидарды есептеу;
скипидардың сапасын, түсін, ара салмағын бақылау;
пісіру бөлімінен шикі скипидарды қабылдау, шикі скипидарды түсіру, цистерналардағы скипидарды шаю, сүзгілеу және қайта сығу.
439. Білуге тиіс:
скипидар құрылғыларды қолдану принципі;
шикі скипидарға қойылатын талаптар мен скипидарды тазарту процесі.
Параграф 216. Скипидар құрылғысы аппаратшысы, 3-разряд
440. Жұмыс сипаттамасы:
үздіксіз істейтін ректификациялау құрылғысында скипидарды ректификациялау процесін жүргізу;
иіссіздендірілген скипидардың түсуін бақылау;
құрылғыға скипидарды жіберу;
өңделетін өнімнің: пинен, карен немесе иіссіздендірілген скипидардың сапасын бақылау;
химиялық талдау жүргізу.

433. Должен знать:
устройство, принцип работы станка по изготовлению серпантина;
технические условия на изделия;
качество продукции по внешним признакам;
причины возникновения и способы устранения дефектов готовой продукции.
Параграф 213. Машинист силиконовой машины, 3 разряд
434. Характеристика работ:
ведение процесса покрытий бумаги раствором на меловальном устройстве под руководством машиниста более высокой квалификации;
подготовка рулонов бумаги и установка их на раскат;
нанесение клея на бумажное полотно;
установка гильзы с валом на накате;
подготовка растворов по специальной технологии;
подача смесей на машину;
снятие готового рулона с покрытием;
контроль за ходом бумажного полотна в камере кондиционирования и за намоткой на накате.
435. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технологический процесс покрытия бумаги раствором;
правила установки и съема бумаги и готовой продукции.
Параграф 214. Машинист силиконовой машины, 4 разряд
436. Характеристика работ:
ведение процесса покрытия бумаги раствором на меловальном устройстве;
заправка рулонов бумаги в машину;
натяжение полотна бумаги с помощью протягивающего ремня;
осмотр и включение меловальных устройств и увлажняющего устройства;
регулирование натяжения полотна бумаги, скорости машины, давления и температуры греющего пара, увлажнения бумаги;
наблюдение за качеством покрытия бумаги раствором;
регулирование нанесения смесей на бумажное полотно;
контроль за работой машины.
437. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технологический процесс покрытия бумаги;
правила регулирования машины;
качественные показатели силиконовой бумаги.
Параграф 215. Аппаратчик скипидарной установки, 2 разряд
438. Характеристика работ:
ведение процесса ректификации скипидара под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
обслуживание флорентины-бака-отстойника и разделителя;
очистка скипидара путем ректификации или иным способом;
разлив скипидара-сырца в тару;
учет выработанного скипидара;
контроль качества, цвета, удельного веса скипидара;
прием скипидара-сырца из варочного отдела, разгрузка разгонки скипидара-сырца, промывка, фильтрация и пережим скипидара в цистерны.
439. Должен знать:
принцип действия скипидарной установки;
требования, предъявляемые к скипидару-сырцу и процесс очистки скипидара.
Параграф 216. Аппаратчик скипидарной установки, 3 разряд
440. Характеристика работ:
ведение процесса ректификации скипидара на ректификационной установке непрерывного действия;
контроль за поступлением дезодорированного скипидара;
подача скипидара на установку;
контроль качества вырабатываемого продукта - пинена, карена или очищенного скипидара;
проведение химических анализов.

441. Білуге тиіс:
құрылғының, реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылымы;
ректификациялау процесі;
тазаланған скипидарға, пиненге, каренге қойылатын талаптар;
химиялық талдау жүргізу әдістері.
Параграф 217. Содашы, 2-разряд
442. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары содашының басшылығымен жалпы өнімділігі тәулігіне 100 тоннадан астам 250 тоннаға дейін целлюлоза және жартылай целлюлоза өндіру зауыттарының соданы қалпына келтіру агрегаттары мен сода пештерінде қара сілтішені күйдіру процессін жүргізу;
сульфат пен отынды пешке салу;
сілтішенің біркелкі түсуін және оның тұрақты деңгейін, газ құбырларында газдың сұйылтылуын бақылау;
сілтішені өткізуе арналған сорғыны және су сорғысын, ағынөзек пен пешті үнемі тексеру;
балқыманың еріткіштерінен жасыл сілтішені сору титрінің көлемін айқындау;
күл камераларын жеп қоюдан үнемі тазалау;
жабдықтың жай-күйі мен қалыпты жұмысын бақылау.
443. Білуге тиіс:
сілтіше мен су сорғыларды жіберуге арналған құрылғылардың, реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмыс қағидаты;
жабдықты іске қосу және тазалау тәсілдері;
сілтішені қалпына келтіру процессі.
Біліктілігі анағұрлым жоғары содашының басшылығымен жалпы өнімділігі тәулігіне 250 тоннадан астам целлюлоза және жартылай целлюлоза өндіру зауыттарының соданы қалпына келтіру агрегаттары мен сода пештерінде қара сілтішені күйдіру кезінде - 3-разряд.
Параграф 218. Содашы, 4-разряд
444. Жұмыс сипаттамасы:
жалпы өнімділігі тәулігіне 100 тоннаға дейін целлюлоза және жартылай целлюлоза өндіру зауыттарының соданы қалпына келтіру агрегаттары мен сода пештерінде қара сілтішені күйдіру процессін жүргізу;
күйдіру режимінің дұрыстығын, ауыз судың сапасы мен мөлшерін, газ құбырларының температурасын, балқыма мен жасыл сілтіше алуды, будың өндірілуін, сульфат шығынының қалпына келу пайызын, механизмнің, реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйін бақылау;
агрегаттың барлық бөліктерін іске қосуға дайындауға басшылық жасау.
445. Білуге тиіс:
соданы қалпына келтіру агрегаттарының, пеш пен жалпы қосымша жабдықтардың жұмыс қағидаты;
жабдықты басқару тәсілдері: автоматты, қашықтықтан және қолмен басқару;
соданы қалпына келтіру бөлімінің барлық жабдықтарын іске қосу және тоқтату ережесі;
сілтішені қалпына келтірудің технологиялық процесс.
Параграф 219. Содашы, 5-разряд
446. Жұмыс сипаттамасы:
жалпы өнімділігі тәулігіне 100 тоннадан астам 250 тоннаға дейін целлюлоза және жартылай целлюлоза өндіру зауыттарының соданы қалпына келтіру агрегаттары мен сода пештерінде қара сілтішені күйдіру процессін жүргізу;
күйдіру режимінің дұрыстығын, ауыз судың сапасы мен мөлшерін, газ құбырларының температурасын, балқыма мен жасыл сілтіше алуды, будың өндірілуін, сульфат шығынының қалпына келу пайызын, механизмнің, реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйін бақылау.

441. Должен знать:
устройство установки, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
процесс ректификации;
требования, предъявляемые к очищенному скипидару, пинену, карену;
методы проведения химических анализов.
Параграф 217. Содовщик, 2 разряд
442. Характеристика работ:
ведение процесса сжигания черного щелока в содорегенерационных агрегатах и содовых печах заводов по производству целлюлозы и полуцеллюлозы суммарной производительностью свыше 100 до 250 тонн в сутки под руководством содовщика более высокой квалификации;
загрузка сульфата и дров в печь;
наблюдение за равномерным поступлением щелока и его постоянным уровнем, подачей питательной воды и ее уровнем, разрежением газов в газоходах;
периодический осмотр насосов для подачи щелочи и водяных насосов, летки и печи;
определение объема титров перекачек зеленого щелока из растворителей плава;
регулярная чистка зольных камер от уноса;
наблюдение за состоянием и нормальной работой оборудования.
443. Должен знать:
принцип работы насосов для подачи щелока и водяных насосов, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
способы останова и чистки оборудования;
процесс регенерации щелока.
При сжигании черного щелока в содорегенерационных агрегатах и содовых печах заводов по производству целлюлозы и полуцеллюлозы суммарной производительностью свыше 250 тонн в сутки под руководством содовщика более высокой квалификации - 3 разряд.
Параграф 218. Содовщик, 4 разряд
444. Характеристика работ:
ведение процесса сжигания черного щелока в содорегенерационных агрегатах и содовых печах заводов по производству целлюлозы и полуцеллюлозы суммарной производительностью до 100 тонн в сутки;
наблюдение за правильным режимом горения, качеством и количеством питательной воды, температурой по газоходам, получением плава и зеленого щелока, выработкой пара, процентом восстановления потерь сульфата, состоянием механизма, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
руководство подготовкой к пуску всех частей агрегата.
445. Должен знать:
принцип работы содорегенерационного агрегата, печи и всего вспомогательного оборудования;
способы управления оборудованием: автоматическим, дистанционным и ручным;
правила пуска и останова всего оборудования содорегенерационного отдела;
технологический процесс регенерации щелока.
Параграф 219. Содовщик, 5 разряд
446. Характеристика работ:
ведение процесса сжигания черного щелока в содорегенерационных агрегатах и содовых печах заводов по производству целлюлозы и полуцеллюлозы суммарной производительностью свыше 100 до 250 тонн в сутки;
наблюдение за правильным режимом горения, качеством и количеством питательной воды, температурой по газоходам, получением плава и зеленого щелока, выработкой пара, процентом восстановления потерь сульфата, состоянием механизма, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры.

447. Білуге тиіс:
соданы қалпына келтіру агрегаттарының, пеш пен жалпы қосымша жабдықтардың жұмыс қағидаты;
жабдықты басқару тәсілдері: автоматты, қашықтықтан және қолмен басқару;
соданы қалпына келтіру бөлімінің барлық жабдықтарын іске қосу және тоқтату ережесі;
сілтішені қалпына келтірудің технологиялық процесс.
Параграф 220. Содашы, 6-разряд
448. Жұмыс сипаттамасы:
жалпы өнімділігі тәулігіне 250 тоннадан астам целлюлоза және жартылай целлюлоза өндіру зауыттарының соданы қалпына келтіру агрегаттары мен сода пештерінде қара сілтішені күйдіру процессін жүргізу;
күйдіру режимінің дұрыстығын, ауыз судың сапасы мен мөлшерін, га құбырларының температурасын, балқыма мен жасыл сілтіше алуды, будың өндірілуін, сульфат шығынының қалпына келу пайызын, механизмнің, реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйін бақылау.
449. Білуге тиіс:
соданы қалпына келтіру агрегаттарының, пеш пен жалпы қосымша жабдықтардың жұмыс қағидаты;
жабдықты басқару тәсілдері: автоматты, қашықтықтан және қолмен басқару;
соданы қалпына келтіру бөлімінің барлық жабдықтарын іске қосу және тоқтату ережесі;
сілтішені қалпына келтірудің технологиялық процесс.
450. Техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білім талап етіледі.
Параграф 221. Сульфат салушы, 2-разряд
451. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті салушының басшылығымен пешке сульфат салу;
сульфат уату процесін жүргізу;
шикіқұрам құрамын дайындау;
сульфат кептіру процесін жүргізу;
сульфатты бункерлерге апару;
жабдықтарды тазалау.
452. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы;
сульфаттың сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 222. Сульфат салушы, 3-разряд
453. Жұмыс сипаттамасы:
элеваторға сульфат салу;
шикіқұрам құрамын дайындау;
сульфатты кептіру;
сульфат уату және кептіру жабдықтарының жарамдылығын қадағалау.
454. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы мен қолдану принципі;
сульфаттың және шикіқұрамның құрамына қойылатын техникалық талаптар.
Параграф 223. Суретті біліктерді теруші, 4-разряд
455. Жұмыс сипаттамасы:
үш бояумен боялатын сурет, жолақ және штрихті тор және сурет салған кезде біліктегі суреті қопарындының контуры бойынша теру;
теру үшін немесе біліктегі сурет үшін жекелеген бөлшектер мен фигураларды станокта немесе қолмен жасау;
суретке арналған ағаш білікті дайындау және әрбір диаметрін келтіріп қайрау;
сурет контурының әрбір білігін калькадан ағашқа салу;
шляпа жасайтын шұғаны (фетрді) фигураға салу, білікті тегістеу станогында тегістеу, сілтілендіру және түпнұсқамен салыстыру.

447. Должен знать:
принцип работы содорегенерационного агрегата, печи и всего вспомогательного оборудования;
способы управления оборудования: автоматическим, дистанционным и ручным;
правила пуска и останова всего оборудования содорегенерационного отдела;
технологический процесс регенерации щелока.
Параграф 220. Содовщик, 6 разряд
448. Характеристика работ:
ведение процесса сжигания черного щелока в содорегенерационных агрегатах и содовых печах по производству целлюлозы и полуцеллюлозы суммарной производительностью свыше 250 тонн в сутки;
наблюдение за правильным режимом горения, качеством и количеством питательной воды, температурой по газоходам, получением плава и зеленого щелока, выработкой пара, процентом восстановления потерь сульфата, состоянием механизма, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры.
449. Должен знать:
принцип работы содорегенерационного агрегата, печи и всего вспомогательного оборудования;
способы управления оборудованием: автоматическим, дистанционным и ручным;
правила пуска и останова всего оборудования содорегенерационного отдела;
технологический процесс регенерации щелока.
450. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.
Параграф 221. Загрузчик сульфата, 2 разряд
451. Характеристика работ:
загрузка сульфата в печь под руководством загрузчика более высокой квалификации;
ведение процесса дробления сульфата;
подготовка состава шихты;
ведение процесса сушки сульфата;
подвозка сульфата к бункерам;
чистка оборудования.
452. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к качеству сульфата.
Параграф 222. Загрузчик сульфата, 3 разряд
453. Характеристика работ:
загрузка сульфата в элеватор;
подготовка состава шихты;
сушка сульфата;
наблюдение за исправным состоянием оборудования по дроблению и сушке сульфата.
454. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
технические требования, предъявляемые к сульфату и составу шихты.
Параграф 223. Наборщик рисунчатых валов, 4 разряд
455. Характеристика работ:
набор рисунка на вале по контурам отколотки при изготовлении рисунков до трех красок, полосовых и штриховых сеток и рисунков;
изготовление на станках и вручную отдельных деталей и фигур для наборки или рисунка на вале;
подготовка и обточка под каждый диаметр деревянного вала для рисунка;
отколотка с кальки на дерево каждого вала контуров рисунков;
вставка в фигуры шляпочного сукна (фетра), шлифовка вала на шлифовальном станке, прощелачивание и сверка с оригиналом.

456. Білуге тиіс:
фигура дайындамасының техникасы;
токарлық, бұрғылау және тегістеу станоктарында жұмыс істеу;
ағаштың, жездің қасиеттері және оларды өңдеу технологиясы;
тесу, жоңғылау, күйдіру ережесі.
Параграф 224. Суретті біліктерді теруші, 5-разряд
457. Жұмыс сипаттамасы:
үштен астам беске дейін бояумен боялатын сурет, қарапайым штрихті контур мен күрделі тор салған кезде біліктегі суреті қопарындының контуры бойынша теру;
теру үшін немесе біліктегі сурет үшін жекелеген бөлшектер мен фигураларды станокта немесе қолмен жасау;
суретке арналған ағаш білікті дайындау және әрбір диаметрін келтіріп қайрау;
сурет контурының әрбір білігін калькадан ағашқа салу;
шляпа жасайтын шұғаны (фетрді) фигураға салу, білікті тегістеу станогында тегістеу, сілтілендіру және түпнұсқамен салыстыру.
458. Білуге тиіс:
фигура дайындамасының, токарлық, бұрғылау және тегістеу станоктарында жұмыс істеу техникасы;
ағаштың, жездің қасиеттері және оларды өңдеу технологиясы;
тесу, жоңғылау, күйдіру ережесі.
Параграф 225. Суретті біліктерді теруші, 6-разряд
459. Жұмыс сипаттамасы:
контурлық орындаумен және фигураны қоршай отырып, жапсырмалармен және жарты тонмен, кейіннен құрғақ және май бүрмеде өңдей отырып немесе көшіру машинасында пленка сала отырып, бестен астам бояумен боялатын сурет салған кезде біліктегі суреті қопарындының контуры бойынша теру;
суретке арналған ағаш білікті дайындау және әрбір диаметрін келтіріп қайрау;
біліктегі суретті теру үшін жекелеген бөлшектер мен фигураларды станокта жасау;
сурет контурының әрбір білігін калькадан ағашқа салу;
біліктегі суреті қопарындының контуры бойынша теру;
шляпа жасайтын шұғаны (фетрді) фигураға салу, білікті тегістеу станогында тегістеу, сілтілендіру және түпнұсқамен салыстыру.
460. Білуге тиіс:
фигура дайындамасыныңтехникасы;
токарлық, бұрғылау және тегістеу станоктарында жұмыс істеу;
ағаштың, жездің қасиеттері және оларды өңдеу технологиясы;
тесу, жоңғылау, күйдіру ережесі.
Параграф 226. Сығу машинасының кесушісі, 2-разряд
461. Жұмыс сипаттамасы:
қағаз массаны белгіленген форматтағы қабатқа көлденең және тік кесу;
жайманы машинаға салу;
көлденең және тік кесу пышағының және қабаттау барабанының жұмысын бақылау;
пышақ жұмысын реттеу;
кесудің дәлдігін бақылау.
462. Білуге тиіс:
машинаның көлденең-тік кесу торабының құрылысы;
пышақ пен өздігінен салғыштың орналасуын реттеу ережесі;
жайманы кесудің ақаулықтарын жою тәсілдері.
Параграф 227. Сығу машинасының машинисі, 4-разряд
463. Жұмыс сипаттамасы:
массаны құрғату процессін жүргізу;
папканы ағаш массадан кесу;
машинаның автоматикасы мен пневматикасын баптау және реттеу;
машинаның барлық бөліктерінің жұмысын бақылау;
торға түсетін массаның концентрациясын бақылау;
жайманың құрғауын бақылау-өлшеу аппаратурасының көрсеткіштері, сыртқы түрі және талдау қорытындысы бойынша бақылау;
талшық пен машинаның керек-жабдықтарын жұмсаудың белгіленген нормасын сақтау;
машинаның қаптамасын ауыстыру және жөндеу.

456. Должен знать:
технику заготовки фигур;
работу на токарном, сверлильном и шлифовальном станках;
свойства дерева, латуни и технологию их обработки;
правила проточки, строжки, отжига.
Параграф 224. Наборщик рисунчатых валов, 5 разряд
457. Характеристика работ:
набор рисунка на вале по контурам отколотки при изготовлении рисунков свыше трех до пяти красок, летковых с выгородками, простой штриховой контурной и сложных сеток;
изготовление на станках и вручную отдельных деталей и фигур для набора рисунка на вале;
подготовка и обточка под каждый диаметр деревянного вала для рисунка;
отколотка с кальки на дерево каждого вала контуров рисунков;
вставка в фигуры шляпочного сукна (фетра), шлифовка вала на шлифовальном станке, прощелачивание и сверка с оригиналом.
458. Должен знать:
технику заготовки фигур, работу на токарном, сверлильном и шлифовальном станках;
свойства дерева, латуни и технологию их обработки;
правила проточки, строжки, отжига.
Параграф 225. Наборщик рисунчатых валов, 6 разряд
459. Характеристика работ:
набор рисунка на вале по контурам отколотки при изготовлении рисунков свыше пяти красок, с контурным исполнением и выгородкой фигуры, с накладками и полутонами, рисунков для последующей обработки на сухих и масляных гофрах или нанесение пленки на копировальной машине;
подготовка и обточка под каждый диаметр деревянного вала для рисунка;
изготовление на станках отдельных деталей и фигур для набора рисунка на вале;
отколотка с кальки на дерево каждого вала контуров рисунков;
набор рисунка на вале по контурам отколотки;
вставка в фигуры шляпочного сукна (фетра), шлифовка вала на шлифовальном станке, прощелачивание и сверка с оригиналом.
460. Должен знать:
технику заготовки фигур;
работу на токарном, сверлильном и шлифовальном станках;
свойства дерева, латуни и технологию их обработки;
правила проточки, строжки, отжига.
Параграф 226. Резчик на отжимной машине, 2 разряд
461. Характеристика работ:
поперечная и продольная резка полотна древесной массы на листы установленного формата;
заправка полотна в машину;
наблюдение за работой продольных и поперечных ножей и листоукладочного барабана;
регулирование работы ножей;
контроль за точностью резки.
462. Должен знать:
устройство продольно-поперечного резательного узла машины;
правила регулирования положения ножей и самоукладчика;
способы устранения дефектов резки полотна.
Параграф 227. Машинист отжимной машины, 4 разряд
463. Характеристика работ:
ведение процесса обезвоживания массы;
резка папки из древесной массы;
наладка и регулирование автоматики и пневматики машины;
наблюдение за работой всех частей машины;
контроль концентрации массы, поступающей на сетку;
наблюдение за ходом обезвоживания полотна по показаниям контрольно-измерительной аппаратуры, внешним признакам и результатам анализа;
соблюдение установленных норм расхода волокна и одежды машин;
смена и починка одежды машины.

464. Білуге тиіс:
машинаның құрылысы;
машинаны басқарудың пневматикалық және автоматикалық жүйесін баптау және реттеу ережесі;
ағаш массасы өндірісінің технологиялық режимі;
осы машинада өндірілетін ағаш массасының барлық маркаларының сапалық көрсеткіштері.
Параграф 228. Сығу машинасының престеушісі, 2-разряд
465. Жұмыс сипаттамасы:
ағаш массасының жаймасын престе құрғату;
жайманы преске және кесу торабына толтыру;
ағаш массасының жаймасының құрамындағы құрғақ заттарды және жайманың өн бойындағы біркелкі ылғалдылықты бақылау;
білікті престе нығыздауды реттеу;
престі іске қосу және тоқтату;
машинаның қаптамасын ауыстыруға қатысу.
466. Білуге тиіс:
машинаның ылғал және құрғақ бөлігінің құрылысы;
ағаш массасының әр түрлі маркаларының сапалық көрсеткіштері.
Параграф 229. Сілті булаушы, 2-разряд
467. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті булаушының басшылығымен өнімділігі тәулігіне 100 тоннаға дейін жартылай целлюлоза өндіретін зауыттардағы булау құрылғыларында сілтілер мен бардыларды булау процесін жүргізу;
сорғыларды, коммуникацияларды, сілті жинағыштардың қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
сілтіні айдау процесін қадағалау;
сілті деңгейін реттеу.
468. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың, коммуникациялар мен бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылымы;
булау құрылғысының технологиялық режимі.
Параграф 230. Сілті булаушы, 3-разряд
469. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті булаушының басшылығымен өнімділігі тәулігіне 100 тоннаға дейін целлюлоза және тәулігіне 100 тоннадан 250 тоннаға дейін жартылай целлюлоза өндіретін зауыттардағы булау құрылғыларында сілтілер мен бардыларды булау процесін жүргізу;
сорғыларды, коммуникацияларды, сілті жинағыштардың қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
сілтіні айдау процесін қадағалау және оның деңгейін реттеу;
зауыттың өзге де цехтарымен байланысты жүзеге асыру;
реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының көмегімен өнімділігі тәулігіне 100 тоннаға дейін жартылай целлюлоза өндірісі бойынша булау құрылғыларында сілтілер мен бардыларды булау;
қара сілтінің, барды, бу және судың конденсаторға жіберілуін реттеу;
корпустағы будың, температура мен қысымды бақылау;
сілті іріктеу және оның тығыздығын тексеру;
буланған сілтінің қажетті санын содорегенерациялық бөлумен қамтамасыз ету;
сілті, барды, бу, су, электр энергиясының белгіленген шығу нормаларын сақтау;
конденсаттың тазалығын және оны булау аппараттарынан шығаруды бақылау;
жабдықтардың, коммуникациялардың, реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйін және қалыпты жұмыс істеуін қадағалау;
жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою.

464. Должен знать:
конструкцию машины;
правила наладки и регулирования пневматической и автоматической системы управления машины;
технологический режим производства древесной массы;
качественные показатели всех марок древесной массы, вырабатываемой на данной машине.
Параграф 228. Прессовщик отжимной машины, 2 разряд
465. Характеристика работ:
обезвоживание полотна древесной массы на прессах;
заправка полотна в прессы и резательный узел;
контроль за содержанием сухого вещества в полотне древесной массы и за равномерной влажностью по всей ширине полотна;
регулирование запрессовки валов на прессах;
пуск и останов прессов;
участие в смене одежды машин.
466. Должен знать:
устройство мокрой и прессовой части машины;
качественные показатели различных марок древесной массы.
Параграф 229. Выпарщик щелоков, 2 разряд
467. Характеристика работ:
ведение процесса выпарки щелоков и барды на выпарных установках заводов по производству полуцеллюлозы суммарной производительностью до 100 тоннв сутки под руководством выпарщика более высокой квалификации;
обеспечение нормальной работы насосов, коммуникаций, щелокосборников;
наблюдение за процессом перекачки щелока;
регулирование уровня щелоков.
468. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, коммуникаций и контрольно-измерительной аппаратуры;
технологический режим выпарной установки.
Параграф 230. Выпарщик щелоков, 3 разряд
469. Характеристика работ:
ведение процесса выпарки щелоков и барды на установках по производству целлюлозы суммарной производительностью до 100 тонн в сутки и полуцеллюлозы суммарной производительностью свыше 100 тонн до 250 тонн в сутки под руководством выпарщика более высокой квалификации;
обеспечение нормальной работы насосов, коммуникаций, щелокосборников;
наблюдение за процессом перекачки щелока и регулирование его уровня;
осуществление связи с иными цехами завода;
выпаривание щелоков и барды на выпарных установках по производству полуцеллюлозы производительностью до 100 тонн в сутки при помощи регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
регулирование подачи черного щелока, барды, пара и воды на конденсаторы;
контроль за давлением свежего пара, температурой и давлением в корпусах;
отбор щелока и проверка его плотности;
обеспечение содорегенерационного отделения необходимым количеством упаренного щелока;
соблюдение установленных норм расхода щелока, барды, пара, воды, электроэнергии;
контроль за чистотой конденсата и отводом его из выпарных аппаратов;
наблюдение за состоянием и нормальной работой оборудования, коммуникаций, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
устранение неполадок в работе оборудования.

470. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың, коммуникациялар мен бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылымы;
сульфатты целлюлоза өндірісінің жалпы тәсімі;
булау құрылғысы жұмысының технологиялық режимі;
сода балқыту пешінің жұмысына сілті тығыздығының әсері;
әлсіз және қатты сілтілердің құрамы;
булауды оңтайлы жүргізу шарттары;
сілті, барды, бу, су, электр энергиясының шекті нормалары.
Параграф 231. Сілті булаушы, 4-разряд
471. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті булаушының басшылығымен өнімділігі тәулігіне 100 тоннадан астам 250 тоннаға дейін целлюлоза және тәулігіне 250 тоннадан астам жартылай целлюлоза өндіретін зауыттардағы булау құрылғыларында сілтілер мен бардыларды булау процесін жүргізу;
сорғыларды, коммуникацияларды, сілті жинағыштардың қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
сілтіні айдау процесін қадағалау;
зауыттың өзге де цехтарымен байланысты жүзеге асыру;
өнімділігі тәулігіне 100 тоннаға дейін целлюлоза және тәулігіне 100 тоннадан астам 250 тоннаға дейін жартылай целлюлоза өндірісі бойынша реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратураның көмегімен сілтілер мен бардыларды булау;
қара сілтінің, барды, бу және судың конденсаторға жіберілуін реттеу;
корпустағы будың, температура мен қысымды бақылау;
сілті іріктеу және оның тығыздығын тексеру;
буланған сілтінің қажетті санын содорегенерациялық бөлумен қамтамасыз ету;
сілті, барды, бу, су, электр энергиясының белгіленген шығу нормаларын сақтау;
конденсаттың тазалығын және оны булау аппараттарынан шығаруды бақылау;
жабдықтардың, коммуникациялардың, реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйін және қалыпты жұмыс істеуін қадағалау;
жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою.
472. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың, коммуникациялар мен бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылымы;
сульфатты целлюлоза өндірісінің жалпы тәсімі;
булау құрылғысы жұмысының технологиялық режимі;
сода балқыту пешінің жұмысына сілті тығыздығының әсері;
әлсіз және қатты сілтілердің құрамы;
булауды оңтайлы жүргізу шарттары;
сілті, барды, бу, су, электр энергиясының шекті нормалары.
Параграф 232. Сілті булаушы, 5-разряд
473. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті булаушының басшылығымен өнімділігі тәулігіне 250 тоннадан жоғары целлюлоза өндіретін зауыттардағы булау құрылғыларында сілтілер мен бардыларды булау процесін жүргізу;
сорғылардың, коммуникациялардың, сілті жинағыштардың қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
сілтіні айдау процесін қадағалау;
зауыттың өзге де цехтарымен байланысты жүзеге асыру;

470. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, коммуникаций, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
общую схему производства сульфатной целлюлозы;
технологический режим работы выпарной установки;
влияние плотности щелока на работу содоплавильных печей;
состав слабых и крепких щелоков;
условия рационального ведения выпарки;
удельные нормы расхода щелока, барды, пара, воды, электроэнергии.
Параграф 231. Выпарщик щелоков, 4 разряд
471. Характеристика работ:
ведение процесса выпарки щелоков и барды на выпарной установке по производству целлюлозы суммарной производительностью свыше 100 тонн до 250 тонн в сутки и полуцеллюлозы суммарной производительностью свыше 250 тонн в сутки под руководством выпарщика более высокой квалификации;
обеспечение нормальной работы насосов, коммуникаций, щелокосборников;
наблюдение за процессом перекачки щелока;
осуществление связи с иными цехами завода;
выпаривание щелоков и барды на выпарной установке по производству целлюлозы суммарной производительностью до 100 тонн в сутки и полуцеллюлозы суммарной производительностью свыше 100 тонн до 250 тонн в сутки с помощью регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
регулирование подачи черного щелока, барды, пара и воды на конденсаторы;
контроль за давлением свежего пара, температурой и давлением в корпусах;
отбор щелока и проверка его плотности;
обеспечение содорегенерационного отделения необходимым количеством упаренного щелока;
соблюдение установленных норм расхода щелока, барды, пара, воды, электроэнергии;
контроль за чистотой конденсата и отводом его из выпарных аппаратов;
наблюдение за состоянием и нормальной работой оборудования, коммуникаций, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
устранение неполадок в работе оборудования.
472. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, коммуникаций, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
общую схему производства сульфатной целлюлозы;
технологический режим работы выпарной установки;
влияние плотности щелока на работу содоплавильных печей;
состав слабых и крепких щелоков;
условия рационального ведения выпарки;
удельные нормы расхода щелока, барды, пара, воды, электроэнергии.
Параграф 232. Выпарщик щелоков, 5 разряд
473. Характеристика работ:
ведение процесса выпарки щелоков и барды на выпарной установке по производству целлюлозы суммарной производительностью свыше 250 тонн в сутки под руководством выпарщика более высокой квалификации;
обеспечение нормальной работы насосов, коммуникаций, щелокосборников;
наблюдение за процессом перекачки щелока;
осуществление связи с иными цехами завода;

реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының көмегімен өнімділігі тәулігіне 100 тоннадан астам 250 тоннаға дейін жартылай целлюлоза өндірісі бойынша реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратураның көмегімен тәулігіне 250 тоннадан жоғары жартылай целлюлоза өндіретін сілтілер мен бардыларды булау;
қара сілтінің, барды, бу және судың конденсаторға жіберілуін реттеу;
корпустағы будың, температура мен қысымды бақылау;
сілті іріктеу және оның тығыздығын тексеру;
буланған сілтінің қажетті санын содорегенерациялық бөлумен қамтамасыз ету;
сілті, барды, бу, су, электр энергиясының белгіленген шығу нормаларын сақтау;
конденсаттың тазалығын және оны булау аппараттарынан шығаруды бақылау;
жабдықтардың, коммуникациялардың, реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйін және қалыпты жұмыс істеуін қадағалау;
жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою.
474. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың, коммуникациялардың, реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылымы;
сульфатты целлюлоза өндірісінің жалпы тәсімі;
булау құрылғысы жұмысының технологиялық режимі;
сода балқыту пешінің жұмысына сілті тығыздығының әсері;
әлсіз және қатты сілтілердің құрамы;
булауды оңтайлы жүргізу шарттары;
сілті, барды, бу, су, электр энергиясының шекті нормалары.
Параграф 233. Сілті булаушы, 6-разряд
475. Жұмыс сипаттамасы:
өнімділігі тәулігіне 250 тоннадан жоғары целлюлоза өндіретін зауыттардағы булау құрылғыларында сілтілер мен бардыларды булау процесін жүргізу;
сорғылардың, коммуникациялардың, сілті жинағыштардың қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
қара сілтінің, барды, бу және судың конденсаторға жіберілуін реттеу;
корпустағы будың, температура мен қысымды бақылау;
сілті іріктеу және оның тығыздығын тексеру;
буланған сілтінің қажетті санын содорегенерациялық бөлумен қамтамасыз ету;
сілті, барды, бу, су, электр энергиясының белгіленген шығу нормаларын сақтау;
конденсаттың тазалығын және оны булау аппараттарынан шығаруды бақылау, жабдықтардың, коммуникациялардың, реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйін және қалыпты жұмыс істеуін қадағалау;
сілтіні айдау процесін, сорғылардың, коммуникациялардың, сілті жинағыштардың қалыпты жұмыс істеуін қадағалау;
жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою;
зауыттың өзге де цехтарымен байланысты жүзеге асыру;
төмендеу білікті булаушыны басқару.
476. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың, коммуникациялардың, реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылымы;
сульфатты целлюлоза өндірісінің жалпы тәсімі;
булау құрылғысы жұмысының технологиялық режимі;
сода балқыту пешінің жұмысына сілті тығыздығының әсері;
әлсіз және қатты сілтілердің құрамы;
булауды оңтайлы жүргізу шарттары;
сілті, барды, бу, су, электр энергиясының шекті нормалары.

выпаривание щелоков и барды на выпарной установке по производству целлюлозы суммарной производительностью свыше 100 тонн до 250 тонн в сутки и полуцеллюлозы суммарной производительностью свыше 250 тонн в сутки с помощью регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
регулирование подачи черного щелока, барды, пара и воды на конденсаторы;
контроль за давлением свежего пара, температурой и давлением в корпусах;
отбор щелока и проверка его плотности;
обеспечение содорегенерационного отделения необходимым количеством упаренного щелока;
соблюдение установленных норм расхода щелока, барды, пара, воды, электроэнергии;
контроль за чистотой конденсата и отводом его из выпарных аппаратов;
наблюдение за состоянием и нормальной работой оборудования, коммуникаций, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
устранение неполадок в работе оборудования.
474. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, коммуникаций, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
общую схему производства сульфатной целлюлозы;
технологический режим работы выпарной установки;
влияние плотности щелока на работу содоплавильных печей;
состав слабых и крепких щелоков;
условия рационального ведения выпарки;
удельные нормы расхода щелока, барды, пара, воды, электроэнергии.
Параграф 233. Выпарщик щелоков, 6 разряд
475. Характеристика работ:
ведение процесса выпарки щелоков и барды на выпарной установке по производству целлюлозы и полуцеллюлозы суммарной производительностью свыше 250 тонн в сутки с помощью регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
регулирование подачи черного щелока, барды, пара и воды на конденсаторы;
контроль за давлением свежего пара, температурой и давлением в корпусах;
отбор щелока и проверка плотности его;
обеспечение содорегенерационного отделения необходимым количеством упаренного щелока;
соблюдение установленных норм расхода щелока, барды, пара, воды, электроэнергии;
обеспечение нормальной работы насосов, коммуникаций, щелокосборников;
наблюдение за процессом перекачки щелока, состоянием и нормальной работой оборудования, коммуникаций, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
контроль за чистотой конденсата и отводом его из выпарных аппаратов;
устранение неполадок в работе оборудования;
осуществление связи с иными цехами завода;
руководство выпарщиками более низкой квалификации.
476. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, коммуникаций, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
общую схему производства сульфатной целлюлозы;
технологический режим работы выпарной установки;
влияние плотности щелока на работу содоплавильных печей;
состав слабых и крепких щелоков;
условия рационального ведения выпарки;
удельные нормы расхода щелока, барды, пара, воды, электроэнергии.

477. Техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білім талап етіледі.
Параграф 234. Тазалау жабдығының операторы, 1-разряд
478. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен жалпы өнімділігі тәулігіне 250 тоннаға дейін тазалау аппаратында массаны тазалау процессін жүргізу;
массаны тазалау және сорттау процессін бақылау;
жабдықтың жұмысын бақылау;
жабдықтар мен коммуникацияны жуу және тазалау.
479. Білуге тиіс:
тазалау жабдығының, сорғы мен коммуникацияның құрылысы мен мақсаты.
Параграф 235. Тазалау жабдығының операторы, 2-разряд
480. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен жалпы өнімділігі тәулігіне 250 тоннадан астам тазалау аппаратында немесе корд целлюлозасының екі тоғынында массаны тазалау процессін жүргізу;
массаны тазалау және сорттау процессін бақылау;
жабдықтар мен коммуникацияны жуу және тазалау;
массаны жалпы өнімділігі тәулігіне 100 тоннаға дейін тазалау аппаратында және мембраналық сұрыптауыштарда, центриклинерде, фортраптарда сүзу, тазалау және қоюлату процессін жүргізу;
массаның түсуін және оны сұрыптау кезектілігін реттеу;
сүзгінің, тазалау жабдығының жұмысын, массаның концентрациясын, тор мен електің жай-күйін бақылау;
оларды ауыстыруға қатысу;
жабдықты баптау;
бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысын бақылау.
481. Білуге тиіс:
тазалау аппаратурасы мен коммуникацияның барлық жүйелерінің құрылысы мен мақсаты;
айналымдағы және таза судың қозғалу схемасы;
тазалау аппаратурасына берілуге тиіс масса көлемі;
сұрыптау сатылары бойынша талшықты тазалау дәрежесі.
Параграф 236. Тазалау жабдығының операторы, 3-разряд
482. Жұмыс сипаттамасы:
жалпы өнімділігі тәулігіне 250 тоннаға дейін тазалау аппаратында массаны сүзу, тазалау және қоюлату процессін жүргізу;
массаның түсуін және оны сұрыптау кезектілігін реттеу;
сүзгінің, тазалау жабдығының жұмысын, массаның концентрациясын, тор мен електің жай-күйін бақылау;
оларды ауыстыруға қатысу;
жабдықты баптау;
бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысын бақылау.
483. Білуге тиіс:
тазалау аппаратурасы мен коммуникацияның барлық жүйелерінің құрылысы мен мақсаты;
айналымдағы және таза судың қозғалу схемасы;
тазалау аппаратурасына берілуге тиіс масса көлемі;
сұрыптау сатылары бойынша талшықты тазалау дәрежесі.
Параграф 237. Тазалау жабдығының операторы, 4-разряд
484. Жұмыс сипаттамасы:
жалпы өнімділігі тәулігіне 250 тоннадан астам тазалау аппаратында немесе корд целлюлозасының екі тоғынында массаны сүзу, тазалау және қоюлату процессін жүргізу;
массаның түсуін және оны сұрыптау кезектілігін реттеу;
сүзгінің, тазалау жабдығының жұмысын, массаның концентрациясын, тор мен електің жай-күйін бақылау;
оларды ауыстыруға қатысу;
жабдықты баптау;
бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысын бақылау.

477. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.
Параграф 234. Оператор очистного оборудования, 1 разряд
478. Характеристика работ:
ведение процесса очистки массы на очистной аппаратуре суммарной производительностью до 250 тонн в сутки под руководством оператора более высокой квалификации;
наблюдение за процессом очистки и сортирования массы;
наблюдение за работой оборудования;
промывка и чистка оборудования и коммуникаций.
479. Должен знать:
устройство и назначение очистного оборудования, насосов и коммуникаций.
Параграф 235. Оператор очистного оборудования, 2 разряд
480. Характеристика работ:
ведение процесса очистки массы на очистной аппаратуре суммарной производительностью свыше 250 тонн в сутки или на двух потоках кордной целлюлозы под руководством оператора более высокой квалификации;
наблюдение за процессом очистки, сортирования массы;
промывка и чистка оборудования и коммуникаций;
ведение процесса рафинирования, очистки и сгущения массы на аппаратуре суммарной производительностью до 100 тонн в сутки и на мембранных сортировках, центриклинерах, фортрапах;
регулирование поступления массы и периодичности ее сортирования;
наблюдение и контроль за работой рафинеров, очистного оборудования и концентрацией массы, состоянием сит и сеток;
участие в смене их;
наладка оборудования;
наблюдение за работой контрольно-измерительной аппаратуры.
481. Должен знать:
устройство и назначение очистной аппаратуры и всех систем коммуникаций;
схему движения оборотной и свежей воды;
количество массы, подлежащей подаче в очистную аппаратуру;
степень очистки волокна по ступеням сортирования.
Параграф 236. Оператор очистного оборудования, 3 разряд
482. Характеристика работ:
ведение процесса рафинирования, очистки и сгущения массы на очистной аппаратуре суммарной производительностью до 250 тонн в сутки;
регулирование поступления массы и периодичности ее сортирования;
наблюдение и контроль за работой рафинеров, очистного оборудования и концентрацией массы, состоянием сит и сеток;
участие в смене их;
наладка оборудования;
наблюдение за работой контрольно-измерительной аппаратуры.
483. Должен знать:
устройство и назначение очистной аппаратуры и всех систем коммуникаций;
схему движения оборотной и свежей воды;
количество массы, подлежащей подаче в очистную аппаратуру;
степень очистки волокна по ступеням сортирования.
Параграф 237. Оператор очистного оборудования, 4 разряд
484. Характеристика работ:
ведение процесса рафинирования, очистки и сгущения массы на очистной аппаратуре суммарной производительностью свыше 250 тонн в сутки или на двух потоках кордной целлюлозы;
регулирование поступления массы и периодичности ее сортирования;
наблюдение и контроль за работой рафинеров, очистного оборудования и концентрацией массы, состоянием сит и сеток;
участие в смене их;
наладка оборудования;
наблюдение за работой контрольно-измерительной аппаратуры.

485. Білуге тиіс:
тазалау аппаратурасы мен коммуникацияның барлық жүйелерінің құрылысы мен мақсаты;
айналымдағы және таза судың қозғалу схемасы;
тазалау аппаратурасына берілуге тиіс масса көлемі;
сұрыптау сатылары бойынша талшықты тазалау дәрежесі.
Химиялық қайта өңдеуге және электр оқшаулауыш қағаз өндіруге арналған целлюлозаны тазалау кезінде процесті өздігінен жүргізетін болса 1 разрядқа жоғары тарификацияланады.
Параграф 238. Таллоль құрылғысының аппаратшысы, 2-разряд
486. Жұмыс сипаттамасы:
сульфатты сабынды жинақтау жәшігіне жинау;
сабынды қазандыққа айдау;
күкірт қышқылын араластыру және оны сабынды ажыратуға жіберу;
қара сілтіні ажыратуға, таллольді пісіруге және пісірілген таллольді декантациялауға қатысу;
сульфатты сабынды қоюлату және ыдысқа салу;
бисульфат және инкрусты түсіру, таллольді кептіруге арналған бакқа қайта жіберу;
төмендеу білікті аппаратшының басшылығымен жұмыстарды орындау.
487. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылғысы;
таллоль майын өндіру технологиялық режимі;
сабынның сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 239. Таллоль құрылғысының аппаратшысы, 3-разряд
488. Жұмыс сипаттамасы:
тәулігіне 20 тоннаға дейін өндіретін құрылғыларда таллоль майын алу процесін жүргізу;
таллольды пісіру, пісірілген таллольді декантациялау;
пісіру режимін реттеу, қазандықтағы қышқылдың күштілігін, қысымды және температураны қадағалау.
489. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы мен қолдану принципі;
таллоль пісіру режимі;
одан әрі өңдеуге жіберілетін таллоль майының сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 240. Таллоль құрылғысының аппаратшысы, 4-разряд
490. Жұмыс сипаттамасы:
тәулігіне 20 тоннадан астам 40 тоннаға дейін өндіретін құрылғыларда таллоль майын екі сатылы пісіру және декантациялау процесін жүргізу;
пісірудің технологиялық режимін реттеу;
жинақтау багына сульфатты сабынды жинау;
булау станциясына сұйықтықты айдай отырып қара сілтіні ажырату;
таллоль майын шаю және кептіру, сақтау бактарына айдау;
ағымдағы зертханалық талдауларды орындау;
жабдықтардың, коммуникациялар мен бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысын қадағалау;
анағұрлым жоғары білікті аппаратшының басшылығымен таллоль майын алудың үздіксіз процесін жүргізу.
491. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың, коммуникациялар мен бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылымы;
таллоль шикі майын алудың технологиялық процесі;
сабынның және таллоль майының сапасына қойылатын талаптар;
химикаттар мен шикізаттардың шығу нормалары;
зертханалық талдау жүргізу әдістері.
Параграф 241. Таллоль құрылғысының аппаратшысы, 5-разряд

485. Должен знать:
устройство и назначение очистной аппаратуры и всех систем коммуникаций;
схему движения оборотной и свежей воды;
количество массы, подлежащей подаче в очистную аппаратуру;
степень очистки волокна по ступеням сортирования.
При очистке целлюлозы, предназначенной для химической переработки и для выработки электроизоляционной бумаги, тарифицируется на 1 разряд выше.
Параграф 238. Аппаратчик талловой установки, 2 разряд
486. Характеристика работ:
сбор сульфатного (неуплотненного) мыла в сборный ящик;
закачка мыла в котел;
разведение серной кислоты и подача ее на разложение мыла;
участие в отделении черного щелока, в варке таллоля и декантации сваренного таллоля;
сгущение и затаривание сульфатного мыла;
спуск бисульфата и инкрустов, пережим таллоля в бак для сушки;
выполнение работ под руководством аппаратчика более высокой квалификации.
487. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технологический режим производства таллового масла;
требования, предъявляемые к качеству мыла.
Параграф 239. Аппаратчик талловой установки, 3 разряд
488. Характеристика работ:
ведение процесса получения таллового масла на установках производительностью до 20 тонн в сутки;
варка таллоля, декантация сваренного таллоля;
регулирование режима варки, наблюдение за крепостью кислоты, давлением и температурой в котле.
489. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
режим варки таллоля;
требования, предъявляемые к качеству таллового масла, направляемого для дальнейшей переработки.
Параграф 240. Аппаратчик талловой установки, 4 разряд
490. Характеристика работ:
ведение процесса двухступенчатой варки и декантации таллового масла на установках производительностью свыше 20 тонн до 40 тонн в сутки;
регулирование технологического режима варки;
сбор сульфатного мыла в сборные баки;
отделение черного щелока с перекачкой жидкости на выпарную станцию;
промывка и сушка таллового масла, перекачка в баки для хранения;
выполнение текущих лабораторных анализов;
наблюдение за работой оборудования, коммуникаций и контрольно-измерительной аппаратуры;
ведение непрерывного процесса получения таллового масла под руководством аппаратчика более высокой квалификации.
491. Должен знать:
конструкцию обслуживаемого оборудования, коммуникаций и контрольно-измерительной аппаратуры;
технологический процесс получения таллового масла-сырца;
требования, предъявляемые к качеству мыла и таллового масла;
удельные нормы расхода химикатов и сырца;
методы проведения лабораторных анализов.
Параграф 241. Аппаратчик талловой установки, 5 разряд

492. Жұмыс сипаттамасы:
тәулігіне 40 тоннадан жоғары өндіретін құрылғыларда таллоль майын үздіксіз алу процесін жүргізу;
сульфат сабынын тұндыру, оған кейіннен сүзгілей отырып ыстық су араластыру, сабынға күкірт қышқылын салу;
сульфат сабынын, күкірт қышқылын, су, сода ерітіндісін, натрий бисульфатты мөлшерлеуді реттеу;
бақылау-өлшеу аспаптарының және талдау нәтижелері бойынша температуралық режимді, қысымды және басқа да көрсеткіштерді бақылау;
жартылай фабрикаттардың шығу нормасын сақтау;
жабдықтардың, коммуникациялар мен бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысын қадағалау.
493. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы және кинематикалық тәсімдері;
сабынның және таллоль майының сапасына қойылатын талаптар;
химикаттар мен шикізаттардың шығу нормалары;
зертханалық талдау жүргізу әдістері;
бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын теңшеу және реттеу ережесі.
Параграф 242. Талшық шикізатын қайнатушы, 2-разряд
494. Жұмыс сипаттамасы:
орама жабын және оқшаулау материалдарды өңдеуге арналған берілген режимге сәйкес талшықты шикізатты пісіру процесін жүргізу;
шар тәрізді пісіру қазандығына шикізатты салу;
химикаттарды мөлшерлеу, бөлу және қазандыққа құю;
бу қысымын реттеу;
қазандықты босату;
қазандықты келесі пісіруге дайындау.
495. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдық құрылымы;
пісірудің технологиялық режимі;
шикізат және даяр массаның сапалық көрсеткіштері.
Параграф 243. Талшықты материалдарды жуушы, 2-разряд
496. Жұмыс сипаттамасы:
пісірілген ескі-құсқы заттар мен өзге де талшықты материалдарды жуу және жартылай массаға өңдеу процессін жүргізу;
жартылай массалық ролды толтыруға дайындау;
жуушы және араластырушы ролды толтыру;
ескі-құсқы заттар мен өзге де талшықты материалдарды жуу және жартылай массаға өңдеу және жартылай массаны түсіру;
ролды тексеру және келесі салуға дайындау.
497. Білуге тиіс:
ролдың жабдықтары мен коммуникациясының құрылысы;
жартылай массаның сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 244. Талшықты материалдарды жуушы, 4-разряд
498. Жұмыс сипаттамасы:
пісірілген талшықты жартылай дайын өнімдерді жуу және ақша мен құжат жасайтын қағазды жасауға арналған жартылай массаға ұнтақтау;
ролдан жартылай масса шығару;
жартылай массаны жуу дәрежесі мен ұнтақтау сапасын белгіленген талаптарға сәйкес анықтау;
жабдықтың жұмысқа жарамдылығын бақылау.
499. Білуге тиіс:
бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен пайдалану ережесі;
өнім сапасын және талшық ұзындығын талдау әдістемесі;
жартылай массаның сапасының төмендеу себептері және оларды жою тәсілдері.

492. Характеристика работ:
ведение непрерывного процесса получения таллового масла на установках производительностью свыше 40 тонн в сутки;
отстаивание сульфатного мыла, разбавление его горячей водой с последующей фильтрацией, разложение мыла серной кислотой;
регулирование дозировки сульфатного мыла, серной кислоты, воды, содового раствора и бисульфата натрия;
контроль за температурным режимом, давлением и иными показателями по контрольно-измерительным приборам и результатам анализов;
соблюдение норм расхода полуфабрикатов;
наблюдение за работой оборудования, коммуникаций и контрольно-измерительной аппаратуры.
493. Должен знать:
конструкцию и кинематические схемы обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к качеству мыла и таллового масла;
удельные нормы расхода сырья и химикатов;
правила проведения лабораторных анализов;
правил настройки и регулирования контрольно-измерительных приборов и инструментов.
Параграф 242. Варщик волокнистого сырья, 2 разряд
494. Характеристика работ:
ведение процесса варки волокнистого сырья согласно заданному режиму для выработки рулонных кровельных и изоляционных материалов;
загрузка сырья в шаровой варочный котел;
дозировка, разведение химикатов и заливка их в котел;
регулирование давления пара;
разгрузка котла;
подготовка котла к следующей варке.
495. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технологический режим варки;
качественные показатели сырья и готовой массы.
Параграф 243. Промывальщик волокнистых материалов, 2 разряд
496. Характеристика работ:
ведение процесса промывки и переработки вареного тряпья и иных волокнистых материалов на полумассу;
подготовка полумассных роллов к загрузке;
загрузка промывных и мешальных роллов;
промывка и разработка тряпья и иных волокнистых материалов на полумассу и спуск полумассы;
осмотр и подготовка роллов к следующей загрузке.
497. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования и коммуникаций роллов;
требования, предъявляемые к качеству полумассы.
Параграф 244. Промывальщик волокнистых материалов, 4 разряд
498. Характеристика работ:
промывка и размол вареных волокнистых полуфабрикатов на полумассу для изготовления денежных и документных бумаг;
выпуск полумассы из ролла;
определение степени промывки и качества размола полумассы согласно установленным требованиям;
наблюдение за исправностью оборудования.
499. Должен знать:
назначение и правила пользования контрольно-измерительными приборами;
методику проведения анализов качества продукции и длины волокна;
причины понижения качества полумассы и способы их устранения.

Параграф 245. Таспаның орауын жазушы, 3-разряд
500. Жұмыс сипаттамасы:
боялған орамаларды толтыру және таспа жазу жартылай автоматында белгіленген ұзындық бойынша орауышқа таспаның әр түрлі түрлерін орау;
орау ленталарын сұрыптай отырып, олардың сапасын бақылау.
501. Білуге тиіс:
станоктың құрылысы шығарылатын өнімнің техникалық шарттары.
Параграф 246. Тегістеу машинасының кептірушісі, 2-разряд
502. Жұмыс сипаттамасы:
тегістеуішті кептіру процессін жүргізу;
кептіру цилиндріндегі бу көлемін реттеу;
тегістеуіштің ылғалдығын және кептіру цилиндріндегі бу қысымын бақылау;
кептіру аппараттарының жұмысын бақылау;
кептіру қонышын реттеу;
машинаның қаптамасын ауыстыруға қатысу.
503. Білуге тиіс:
кептіру аппараттарының құрылысы;
тегістеуішке құю, престеу және кептіру технологиялық процессі.
Параграф 247. Тегістеу машинасының машинисі, 4-разряд
504. Жұмыс сипаттамасы:
бөлу цилиндрінде қағаз таспаны құю процессін жүргізу;
тегістеу машинасының барлық тораптарының жұмысын, өндірілетін тегістіктің саны мен сапасын бақылау;
бөлу цилиндрінде түсетін массаның концентрациясын, ұнтақталу дәрежесі мен өзге де сапалық көрсеткіштерін бақылау;
бөлу цилиндрінде тегістеменің қалыптасу барысын бақылау, нөмірді реттеу;
тегістеу машинасының барлық тораптары мен механизмдерін баптау және реттеу;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысын бақылау.
505. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс режимі;
коммуникация схемасы;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмыс қағидаттары;
бастапқы шикізаттың сапалық көрсеткіштері;
жартылай дайын өнімдерді, шұғаны, суды, буды, электр энергиясын жұмсаудың шекті нормасы;
дайын өнімнің техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарты.
Параграф 248. Тегістеу машинасының ораушысы, 1-разряд
506. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары ораушының басшылығымен тегістеуішті орауышқа орау;
өңделген тегістеуіші бар орауышты орамадан алу, тегістеуішті орауышқа салу;
тегістегіш таспасының үзіктерін жою;
тегістеуішті айналдыру бөліміне жеткізу.
507. Білуге тиіс:
орау құрылысы және тегістеуішті өңдеу технологиясы.
Параграф 249. Тегістеу машинасының ораушысы, 2-разряд
508. Жұмыс сипаттамасы:
тегістеуішті орауышқа орау;
тегістеуіштің тығырығын орауыштан алуға қатысу;
тегістеуіштің таспасын төменгі кептіру қонышына салу және кептіру қоныштарын реттеу;
өңделген тегістеуіштен орауышты алуға қатысу, тегістеуішті орауышқа салу, тегістегіш таспасының үзіктерін жою.
509. Білуге тиіс:
орау құрылысы және тегістеуішті өңдеу технологиясы.
Параграф 250. Тегістеу машинасының престеушісі, 1-разряд

Параграф 245. Размотчик лент, 3 разряд
500. Характеристика работ:
заправка окрашенных рулонов и намотка различных видов лент на катушки по установленной длине на ленторазмоточном полуавтомате;
наблюдение за качеством наматываемых лент с отсортировкой их.
501. Должен знать:
устройство станка и технические условия на выпускаемые изделия.
Параграф 246. Сушильщик ровничной машины, 2 разряд
502. Характеристика работ:
ведение процесса сушки ровницы;
регулирование количества пара в сушильном цилиндре;
контроль влажности ровницы и давления пара в сушильном цилиндре;
наблюдение за работой сушильных аппаратов;
регулирование сушильных рукавов;
участие в смене одежды машины.
503. Должен знать:
устройство сушильных аппаратов;
технологические процессы отлива, прессования и сушки ровницы.
Параграф 247. Машинист ровничной машины, 4 разряд
504. Характеристика работ:
ведение процесса отлива бумажной ленты на делительном цилиндре;
наблюдение за работой всех узлов ровничной машины, количеством и качеством вырабатываемой ровницы;
контроль концентрации, степени помола и иных качественных показателей массы, поступающей на делительный цилиндр;
наблюдение за ходом формирования ровницы на делительном цилиндре, регулировка номера;
наладка и регулирование всех узлов и механизмов ровничной машины;
наблюдение за работой регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры.
505. Должен знать:
устройство и режим работы обслуживаемого оборудования;
схему коммуникаций;
принцип работы регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
качественные показатели исходного сырья;
удельные нормы расхода полуфабрикатов, сукон, воды, пара, электроэнергии;
технические условия и государственные стандарты на готовую продукцию.
Параграф 248. Намотчик ровничной машины, 1 разряд
506. Характеристика работ:
намотка ровницы на накат под руководством намотчика более высокой квалификации;
съем катушек с выработанной ровницей с наката, заправка ровницы на катушки;
ликвидация обрывов ленточек ровницы;
отвозка ровницы в крутильный отдел.
507. Должен знать:
устройство наката и технологию выработки ровницы.
Параграф 249. Намотчик ровничной машины, 2 разряд
508. Характеристика работ:
намотка ровницы на накат;
участие в съеме бобин ровницы с наката;
заправка ленточек ровницы на нижний сушильный рукав и регулирование сушильных рукавов;
участие в съеме катушек с выработанной ровницей, заправка ровницы на катушки, ликвидация обрывов ленточек ровницы.
509. Должен знать:
устройство наката и технологию выработки ровницы.
Параграф 250. Прессовщик ровничной машины, 1 разряд

510. Жұмыс сипаттамасы:
тегістеуішті престеу процессін жүргізу;
ылғал престерге, пресс қырнағышқа, қабылдау шұғасына және бөлгіш цилиндрге қызмет көрсету;
таспаны құюды және бүріккіштің жұмысын бақылау.
511. Білуге тиіс:
тегістеу машинасының құрылысы мен жұмыс қағидаты;
тегістеуішті құю технологиялық режим.
Параграф 251. Темекі сүзгісіне арналған қағазды жасау машинасының машинисі, 4-разряд
512. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен темекі сүзгісіне арналған қағазды сіңдіру процессін жүргізу;
қағаз орамасын стенділерге орнату және оны машинаға салу;
негіз-қағазды рилелеу;
орау және тығырықтарын алу.
513. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
қағаздың қасиеттері;
қағазды сіңдіру және кептіру режимі, дайын өнімнің сапа өлшемдері.
Параграф 252. Темекі сүзгісіне арналған қағазды жасау машинасының машинисі, 5-разряд
514. Жұмыс сипаттамасы:
темекі сүзгісіне арналған қағазды сіңдіру процессін жүргізу;
риле-аппаратты қажетті тереңдікке орнату;
қағаздың риле-аппарат арқылы кептіру камераларына өтуін бақылау;
қағаздың сіңдіру технологиялық режимінің сақталуын және дайын өнімнің сапасын бақылау;
негіз-қағазды жұмсаудың шекті нормасын сақтау;
қызмет көрсетілетін жабдықты баптау.
515. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен баптау ережесі;
негіз-қағаз бен рилеленген түрдегі қағаздың қасиеттері;
қағазды сіңдіру, рилелеу және кептіру режимі;
бақылау-өлшеу аспабының жұмыс қағидаты;
дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 253. Термодисперстік құрылғының машинисі, 5-разряд
516. Жұмыс сипаттамасы:
түсі мен құрамы бойынша талшықтың біртекті массасы жасалғанға дейін өнімділігі тәулігіне 150 тоннаға дейін диспергаторларда диспергация процессін жүргізу;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысын бақылау;
макулатураны мөлшерлеу;
қысымды, температураны және диспергаторда будың берілуін реттеу;
жабдықтың жай-күйін бақылау;
оны басқару пульті арқылы іске қосу және тоқтату.
517. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
су, бу құбырларының, сорғының, бұрандалардың схемасы;
диспергациялау технологиялық режимі;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмыс қағидаты;
өнімнің сапалық көрсеткіштері.
Өнімділігі тәулігіне 150 тоннадан астам диспергаторға қызмет көрсеткен кезде - 6-разряд.
Параграф 254. Тұсқағаз-баспа машинасының машинисі, 1-разряд
518. Жұмыс сипаттамасы:
бояуды машинаға жеткізу;
қағаз орамасын жазу және қағазды машинаға салуға қатысу;
астауды, шұға мен торды жуу.
519. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен қолданылатын бояулардың түрлері.

510. Характеристика работ:
ведение процесса прессования ровницы;
обслуживание мокрых прессов, прессового шабера, приемного сукна и делительного цилиндра;
наблюдение за отливом ленточек и работой спрысков.
511. Должен знать:
устройство и принцип работы ровничной машины;
технологический режим отлива ровницы.
Параграф 251. Машинист машины по изготовлению бумаги для табачных фильтров, 4 разряд
512. Характеристика работ:
ведение процесса пропитки бумаги для табачных фильтров под руководством машиниста более высокой квалификации;
установка рулонов бумаги на стенды и заправка ее в машину;
рилевание бумаги-основы;
намотка и снятие бобин.
513. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
свойства бумаги;
режим пропитки и сушки бумаги, параметры качества готовой продукции.
Параграф 252. Машинист машины по изготовлению бумаги для табачных фильтров, 5 разряд
514. Характеристика работ:
ведение процесса пропитки бумаги для табачных фильтров;
установка риле-аппаратов на нужную глубину;
наблюдение за пропуском бумаги через риле-аппарат в сушильные камеры;
контроль за соблюдением технологического режима пропитки бумаги и качеством готовой продукции;
соблюдение удельных норм расхода бумаги-основы;
наладка обслуживаемого оборудования.
515. Должен знать:
конструкцию и правила наладки обслуживаемого оборудования;
свойства бумаги-основы и бумаги в рилеванном виде;
режим пропитки, рилевания и сушки бумаги;
принцип действия контрольно-измерительных приборов;
требования, предъявляемые к качеству готовой продукции.
Параграф 253. Машинист термодисперсионной установки, 5 разряд
516. Характеристика работ:
ведение процесса диспергации до создания однородной массы волокна по цвету и составу на диспергаторах производительностью до 150 тонн в сутки;
наблюдение за работой регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
дозировка макулатуры;
регулирование давления, температуры и подачи пара в диспергаторе;
контроль за состоянием оборудования;
пуск и останов его с пульта управления.
517. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
схему трубопроводов воды, пара, насосов, вентилей;
технологический режим диспергации;
принцип работы регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
качественные показатели продукции.
При обслуживании диспергатора производительностью свыше 150 тонн в сутки - 6 разряд.
Параграф 254. Машинист обойно-печатной машины, 1 разряд
518. Характеристика работ:
подвозка красок к машине;
подкатка рулонов бумаги и участие в заправке бумаги в машину;
промывка ванны, сукон и сеток.
519. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования и виды применяемых красителей.

Параграф 255. Тұсқағаз-баспа машинасының машинисі, 2-разряд
520. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен жеті бояуға дейінгі суретті бар тұсқағаздарды басу;
ораманы орнату және баспаға арналған қағазды салу;
суретті білікті орнатуға және машина шұғасын керуге қатысу;
бояу құю және оның астаудағы деңгейін бақылау;
қағаз жаймасының керілуін реттеу;
баспаның дұрыстығын машинаның кері жағынан және ілу аппаратының жұмысын бақылау;
бояу аспаптарын құрастыру және бөлшектеу.
521. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
суретті біліктерді орнату тәсілдері және ілу аппараты жұмысының тәсімі;
негіз-қағаздың және бояудың қасиеттері және бояуды астауға құю деңгейі;
дайын кептіру режимі және өнімді жазу дұрыстығы.
Параграф 256. Тұсқағаз-баспа машинасының машинисі, 3-разряд
522. Жұмыс сипаттамасы:
үш түске дейін боялған бедерсіз тұсқағаздарды, бордюр, фриз, гобеленді басу;
құрғақ бедерлеу тәсілімен боялған қағаз жаймаға оны литографиялық бояумен баса отырып өрнек салу;
бедерлі және суретті біліктерді орнату, олардың қағазға басылуын, машина қозғалысы мен кептіру камерасындағы температураны реттеу;
бояу қабатының біркелкі жағылуын бақылау;
өнім сапасын бақылау;
жабдықты күту және оны баптау;
жеті бояудан астам бояумен боялған суретті тұсқағаздарды біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен басу.
523. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
бедерлі және суретті біліктерді орнату және салыстыру тәсілдері;
негіз-қағаз бен қолданылатын бояулардың қасиеттері.
Параграф 257. Тұсқағаз-баспа машинасының машинисі, 4-разряд
524. Жұмыс сипаттамасы:
барлық жүйе машиналарында үштен астам жеті түске дейін боялған тұсқағаздарды, бордюр, фриз, гобеленді бояусыз, боялған қағаздың үстінен, сондай-ақ мәрмәр қағазға басу;
суретті біліктерді орнату және салыстыру;
машинаның қозғалысын, машина шұғасы мен бояудың астауға құйылуын, кептіру камерасындағы температуралық режимді баспа технологиясына сәйкес реттеу;
бояу қабатының біркелкі жағылуын бақылау;
дайын өнімнің сапасын бақылау;
жабдықты күту және оны баптау.
525. Білуге тиіс:
машинаның құрылысы;
негіз-қағаз бен қолданылатын бояулардың қасиеттері;
суретті біліктерді орнату және салыстыру тәсілдері;
дайын өнімнің мемлекеттік стандарт бойынша сапалық көрсеткіштері.
Жеті бояудан артық бояулы суретті басу кезінде - 5-разряд.
Параграф 258. Тұсқағаз суреттерін ауыстырып салушы, 4-разряд
526. Жұмыс сипаттамасы:
суретті түпнұсқадан калькаға оның контурын суреттің түсіне сәйкес келетін әрбір білігі бойынша дәлме-дәл сақтай отырып, болат инемен ауыстыру;
суреттің түпнұсқасының суретіне сәйкес келетін әрбір білікті бояумен боямалау.

Параграф 255. Машинист обойно-печатной машины, 2 разряд
520. Характеристика работ:
печатание обоев с рисунками до семи красок под руководством машиниста более высокой квалификации;
установка рулонов и заправка бумаги для печати;
участие в установке рисунчатых валов и натяжении машинных сукон;
заливка красок и контроль уровня ее в ваннах;
регулирование натяжения полотна бумаги;
наблюдение за правильностью печати с обратной стороны машины и за работой вешательного аппарата;
сборка и разборка красочных приборов.
521. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
способ установки рисунчатых валов и схему работы вешательного аппарата;
свойства бумаги-основы и красок и уровень заливки красок в ванны;
режим сушки и правильность наката готовой продукции.
Параграф 256. Машинист обойно-печатной машины, 3 разряд
522. Характеристика работ:
печатание нерельефных обоев, бордюров, фризов, гобеленов до трех красок;
тиснение сухим рельефным способом рельефного рисунка на полотне загрунтованной бумаги с одновременным печатанием его литографской краской;
установка рельефных и рисунчатых валов, регулирование нажимов их на бумагу, хода машины и температуры в сушильной камере;
наблюдение за равномерным нанесением слоя красок;
контроль качества продукции;
уход за оборудованием и наладка его;
печатание обоев с рисунками свыше семи красок под руководством машиниста более высокой квалификации.
523. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
способы установки и сверки рельефных и рисунчатых валов;
свойства бумаги-основы и применяемых красителей.
Параграф 257. Машинист обойно-печатной машины, 4 разряд
524. Характеристика работ:
печатание на машинах всех систем обоев, бордюров, фризов и гобеленов свыше трех до семи красок по бумаге без грунта, по бумаге загрунтованной, а также мраморных бумаг;
установка и сверка рисунчатых валов;
регулирование хода машины, машинных сукон и заливки красок в ванны, температурных режимов в сушильной камере в соответствии с технологией печатания;
наблюдение за равномерным нанесением слоя красок;
контроль качества готовой продукции;
уход за оборудованием и наладка его.
525. Должен знать:
конструкцию машины;
свойства бумаги-основы и применяемых красок;
способы установки и сверки рисунчатых валов;
качественные показатели готовой продукции по государственному стандарту.
При печатании рисунков свыше семи красок - 5 разряд.
Параграф 258. Переводчик обойных рисунков, 4 разряд
526. Характеристика работ:
перевод рисунков с оригиналов на кальку стальной иглой с точным соблюдением контуров рисунка по каждому валу, соответствующему расцветке в рисунке;
затушевка краской каждого вала, соответствующего расцветке оригинала рисунка.

527. Білуге тиіс:
суретті ауыстыру техникасы;
раппортты біліктің айналасына біріктіру тәсілдері;
білікті кескішпен теру кезінде суреттің фигурасын үлкейту және кішірейту.
Параграф 259. Тұсқағазға сурет салушы, 4-разряд
528. Жұмыс сипаттамасы:
ерекше суреттер мен ұлттық тұтынудағы озық үлгілердің суреттерін қалпына келтіру;
баспа білігінің диаметріне сәйкес суретті кішірейту және үлкейту;
барлық шрифтілеу жұмыстарын орындау.
529. Білуге тиіс:
суретті біліктерді жасау және баспа және тұсқағаз машиналарында қолданылатын жоғары баспа тәсілінің техникасы.
Параграф 260. Тұсқағазға суретті толтырушы, 1-разряд
530. Жұмыс сипаттамасы:
негіз тұсқағазды жазу және баспаға беру;
бояуды жеткізу, қолмен салу станогында монтан басуға қатысу;
тұсқағазды кептіру және дайын өнімді домалату.
531. Білуге тиіс:
тұсқағазды орау тәсілдері;
дайын өнімді кептіру және орау тәсілдері.
Параграф 261. Тұсқағазға суретті толтырушы, 3-разряд
532. Жұмыс сипаттамасы:
көп бояулы тегіс ағаш формалы сурет салу арқылы тұсқағазды декоративті өңдеу.
533. Білуге тиіс:
торлы тұсқағазды баспаға беру үшін таңдау;
бояу жәшігін, түстері бойынша бояуларды дайындау және оларды жәшікте ысқылау тәсілдері;
бояуларға формаларды дәлме-дәл салу жүйелілігі;
бояуларға формаларды дәлме-дәл салу тәсілдері;
бір суреттің барлық формалы бояуларын түпнұсқа суреттің контурымен дәлме-дәл салу тәсілдері.
Параграф 262. Түбін желімдеу машинасының машинисі, 2-разряд
534. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен автоматтандырылған түбін желімдеу машинасында түп жасау процессін жүргізу;
түтіктерді тасымалдауышқа жіберу;
олардың дұрыс жүруін бақылау;
машинаның форматын ауыстыруға қатысу және машинаны баптау.
535. Білуге тиіс:
машинаның қызмет ету қағидаты;
жабық қаптарға қойылатын талаптар.
Параграф 263. Түбін желімдеу машинасының машинисі, 3-разряд
536. Жұмыс сипаттамасы:
түп жасау процессін жүргізу;
түптің қалыптасу процессін реттеу, желім жағу және қаптың дайын түбін қалыптастыру;
түтікті машинаға толтыру;
машинаның қалыпты жұмысын бақылау;
машинаның бөліктерін майлау;
форматты ауыстыруға басшылық жасау және қатысу;
пышақ орнату және машинаны баптау.
537. Білуге тиіс:
машинаның құрылысы мен жұмыс қағидаты;
жабық қаптарды өндірудің технологиялық процессі;
қаптардың техникалық шарттары.
Түптерді автоматты желіде жасау кезінде - 4-разряд.
Параграф 264. Түтік жасау машинасының машинисі (түтікші), 2-разряд
538. Жұмыс сипаттамасы:
қағаз орамасын көтеру және оны орау машинасына орнату;
қағазды орау және желімді астауға құю;
қағаз қозғалысын реттеу;
дайын қағаз түтігін бүгу станогына жеткізу;
станокқа орау, клапанды кесу және оны бүгу;
станок жұмысын реттеу.

527. Должен знать:
технику переводки рисунка;
приемы соединения раппорта на окружность вала;
увеличение и уменьшение фигур рисунка при наборке вала резчиком.
Параграф 259. Разрисовщик обоев, 4 разряд
528. Характеристика работ:
воспроизведение оригинальных рисунков и рисунков с лучших образцов товаров народного потребления;
уменьшение или увеличение рисунка в соответствии с диаметром печатного вала;
выполнение всевозможных шрифтовальных работ.
529. Должен знать:
технику изготовления рисунчатых валов и высокого способа печати, применяемого на печатных обойных машинах.
Параграф 260. Набойщик рисунков на обои, 1 разряд
530. Характеристика работ:
раскатка и подача обоев-основы под печать;
подноска красок, участие в печатании монтанов на ручном набойном станке;
сушка обоев и скатывание готовой продукции.
531. Должен знать:
способ подачи накатки обоев;
приемы сушки и скатки готовой продукции.
Параграф 261. Набойщик рисунков на обои, 3 разряд
532. Характеристика работ:
декоративная отделка обоев путем наложения ручным способом многокрасочной печати рисунка отдельными плоскими деревянными формами.
533. Должен знать:
подборку сетчатых обоев под печать;
способ подготовки красочного ящика, красок по расцветкам и растирание их в ящике;
последовательность наложения форм по краскам;
приемы точного наложения форм по краскам;
приемы точного наложения красок всех форм одного рисунка с контурами рисунка по оригиналу.
Параграф 262. Машинист дноклеильной машины, 2 разряд
534. Характеристика работ:
ведение процесса изготовления днищ на автоматизированной дноклеильной машине под руководством машиниста более высокой квалификации;
подача трубок на транспортеры;
наблюдение за правильным ходом их;
участие в смене формата и наладка машины.
535. Должен знать:
принцип действия машины;
требования, предъявляемые к закрытым мешкам.
Параграф 263. Машинист дноклеильной машины, 3 разряд
536. Характеристика работ:
ведение процесса изготовления днищ;
регулирование процесса формования днищ, намазка клея и образование готового днища мешка;
заправка трубок в машину;
наблюдение за нормальной работой машины;
смазывание частей машины;
руководство и участие в смене формата;
установка ножей и наладка машины.
537. Должен знать:
конструкцию и принцип работы машины;
технологический процесс производства закрытых мешков;
технические условия на мешки.
При изготовлении днищ на автоматической линии - 4 разряд.
Параграф 264. Машинист трубочной машины (трубочник), 2 разряд
538. Характеристика работ:
подъем рулонов бумаги и установка их на размоточные машины;
заправка бумаги и заливка клея в ванну;
регулирование хода бумаги;
подноска готовых бумажных трубок к загибочному станку;
заправка в станок, вырезка клапана и загиб его;
регулирование работы станка.

539. Білуге тиіс:
жабдықтың құрылысы және дайын өнімнің техникалық шарттары.
Параграф 265. Түтік жасау машинасының машинисі (түтікші), 3-разряд
540. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен түтік жасау процессін жүргізу;
қағазды орауға және желімді астауға құюға қатысу;
қағаздың қозғалуын және тұтастай ағын желісінің жұмысын реттеу.
541. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және желімделген қағаз қаптардың техникалық шарттары.
Параграф 266. Түтік жасау машинасының машинисі (түтікші), 4-разряд
542. Жұмыс сипаттамасы:
түтік жасау процессін жүргізу;
қағаз жаймасын салу және астауға желім құю;
машинаның барлық бөліктерінің қалыпты жұмыс істеуін және өңделетін түтіктің сапасын бақылау;
форматты ауыстыруға қатысу;
қызмет көрсетілетін жабдықты баптау.
543. Білуге тиіс:
түтік жасау машинасының мақсаты, құрылысы мен жұмыс қағидаты және қағаз қап жасау технологиясы;
қаптардың техникалық шарттары;
ақаулықтың себептері мен түрлері және олардың алдын алу және жою шаралары.
Параграф 267. Түтік жасау машинасының машинисі (түтікші), 5-разряд
544. Жұмыс сипаттамасы:
желімделген қағаз қаптарды жасау процессін басқару;
тоғын тізбектің барлық тораптарының қалыпты жұмысын және өндірілетін қаптың сапасын бақылау;
қызмет көрсетілетін жабдықты баптау.
545. Білуге тиіс:
тоғын тізбектің құрылысы;
желімделген қағаз қаптарды жасау технологиясы;
қаптарды жасаудың техникалық шарттары;
ақаулықтардың себептері, түрлері мен олардың алдын алу және жою шаралары.
Параграф 268. Тігу машинасының машинисі, 2-разряд
546. Жұмыс сипаттамасы:
бір қабатты картоннан орау қорабын тігу;
машинаға сым орау және оның керілуін реттеу;
тігу сапасын және машинаның жұмысқа жарамды жай-күйін бақылау.
547. Білуге тиіс:
сымдау-тігу машинасының құрылысы, оларды реттеу тәсілдері;
қорап түржиыны;
дайын өнімді тігу, орау және қатарлап реттеу ережесі;
бұйымды тігу сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 269. Тігу машинасының машинисі, 3-разряд
548. Жұмыс сипаттамасы:
жаппай өндірістегі пішілген бөлшектерден орау қорабын және бүрмеленген картоннан әр түрлі құрылымды жәшік тігу;
машинаға сым орау және оның керілуін реттеу;
тігу аппараттарын шикізаттың тығыздығына және сымның қимасына байланысты баптау;
тігу сапасын және машинаның жұмысқа жарамды жай-күйін бақылау;
бүрмеленген картоннан жәшік жабыстыру;
түсетін дайындамалардың сапасын бақылау;
бүрмеленген картонның қалыңдығына байланысты роликтердің арасындағы қашықтықты реттеу.

539. Должен знать:
устройство оборудования и технические условия на готовую продукцию.
Параграф 265. Машинист трубочной машины (трубочник), 3 разряд
540. Характеристика работ:
ведение процесса изготовления трубок под руководством машиниста более высокой квалификации;
участие в заправке бумаги и заливке клея в ванну;
регулирование хода бумаги и работы всех узлов поточной линии.
541. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования и технические условия на клееные бумажные мешки.
Параграф 266. Машинист трубочной машины (трубочник), 4 разряд
542. Характеристика работ:
ведение процесса изготовления трубок;
заправка полотна бумаги и заливка клея в ванну;
наблюдение за нормальной работой всех частей машины и за качеством вырабатываемых трубок;
участие в смене формата;
подналадка обслуживаемого оборудования.
543. Должен знать:
назначение, конструкцию и принцип работы трубочной машины и технологию производства бумажных мешков;
технические условия на мешки;
причины и виды брака и меры его предупреждения и устранения.
Параграф 267. Машинист трубочной машины (трубочник), 5 разряд
544. Характеристика работ:
ведение процесса изготовления клееных бумажных мешков;
наблюдение за нормальной работой всех узлов поточной линии и качеством вырабатываемых мешков;
наладка обслуживаемого оборудования.
545. Должен знать:
устройство поточной линии;
технологию производства клееных бумажных мешков;
технические условия на мешки;
причины, виды брака и меры его предупреждения и устранения.
Параграф 268. Машинист сшивальной машины, 2 разряд
546. Характеристика работ:
сшивка упаковочных коробок из однослойного картона;
заправка машины проволокой и регулирование ее натяжения;
наблюдение за качеством сшивки и исправным состоянием машины.
547. Должен знать:
устройство проволоко-сшивальных машин, способы их регулирования;
ассортимент коробок;
правила сшивки, упаковки и укладки готовой продукции в штабеля;
требования, предъявляемые к качеству сшивки изделий.
Параграф 269. Машинист сшивальной машины, 3 разряд
548. Характеристика работ:
сшивка упаковочных коробок из раскроенных деталей массового производства и ящиков из гофрированного картона на проволоко-сшивальных машинах различных конструкций;
заправка машины проволокой и регулирование ее натяжения;
наладка швейных аппаратов в зависимости от плотности сырья и сечения проволоки;
наблюдение за качеством сшивки и исправным состоянием машины;
склейка ящиков из гофрированного картона;
контроль за качеством поступающих заготовок;
регулирование расстояния между роликами в зависимости от толщины гофрированного картона.

549. Білуге тиіс:
сымдау-тігу және желімдеу машинасының құрылысы;
оларды шикізаттың тығыздығына және сымның қимасына байланысты реттеу тәсілдері;
қорап, жәшік және өзге де бұйымдардың шикізаттың түрлері, мөлшері мен мақсатына қарай түржиыны;
дайын өнімді тігу, бүктеу, желімдеу, орау ережесі;
бұйымды тігу және желімдеу сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 270. Ұзын талшықты қағаз машинасының кептірушісі, 2-разряд
550. Жұмыс сипаттамасы:
ұзын талшықты қағазды кептіру процессін жүргізу;
ылғал қағаз таспаны кептіру цилиндрлеріне, каландрға және орау барабандарына ауыстыру;
қағаздың керілуін және оны кептіру процессін бақылау;
кептіру цилиндрлері мен престерінің жылдамдығын, кептіру цилиндрлерінің температурасы реттеу, қағазды кептіруден кейін дымқылдату;
жасалған қағазды барабаннан алу;
тор мен шұғаны ауыстыруға қатысу.
551. Білуге тиіс:
машинаның құрылысы;
мақтаның, синтетикалық талшықтың техникалық сипаттамасы, олардың қасиеттері;
сіңдіруге арналған желімнің қасиеттері және кептірудің температуралық режимі;
ұзын талшықты қағаздың барлық түрлерінің сапалық көрсеткіштері;
қағазды кейіннен өңдеу кезінде оның ылғалдығының қағаздың сапасына тигізетін әсері.
Ұзын талшықты беріктігі тең қағазды жасау кезінде - 3-разряд.
Параграф 271. Ұзын талшықты қағаз машинасының машинисі, 3-разряд
552. Жұмыс сипаттамасы:
ұзын талшықты қағаз өндірісі бойынша машинаның кардотарау бөлігінде талшықты тарау процессін жүргізу;
жайманың өн бойында бірдей тығыздықты қамтамасыз ету үшін холстты орнату және тегістеу;
талшықты тарауды бақылау;
кардотаспаны қайрау үшін арқан дайындау және машинаны тозаңдандыру;
қайрау және машинаны тозаңдандыру;
таспаның мақта тарамын кардотарау машинасынан машинаның ылғал бөлігіне ауыстыру;
машинаның керек-жарақтарын жуу және ауыстыруға қатысу.
553. Білуге тиіс:
машинаның кардотарау бөлігінің құрылысы мен жұмыс қағидаты;
мақтаның техникалық сипаты;
ұзын талшықты қағаздың сапалық көрсеткіштері.
Параграф 272. Ұзын талшықты қағаз машинасының машинисі, 4-разряд
554. Жұмыс сипаттамасы:
ұзын бойлық-берік ұзын талшықты қағаз өндірісі процессін жүргізу;
желім құрамын машинаның астауына құю және желімді ұзын талшықты қағазға сіңдіру;
желімдеу дәрежесін, нығыздау процессі мен машинаның керек-жарақтарының жай-күйін бақылау;
біліктілігі анағұрлым төмен машинистердің жұмысына басшылық жасау;
машинаның керек-жарақтарын жууға және ауыстыруға қатысу.
555. Білуге тиіс:
машинаның құрылысы мен жұмыс қағидаты;
мақтаның техникалық сипаты;
сіңдіруге арналған желімнің қасиеттері;
ұзын талшықты қағаздың сапалық көрсеткіштері.
Беріктігі тең ұзын талшықты қағаз жасау кезінде 1 разрядқа жоғары тарификацияланады.

549. Должен знать:
устройство проволоко-сшивальных и склеивающих машин;
способы их регулирования в зависимости от плотности сырья и сечения проволоки;
ассортимент коробок, ящиков и иных изделий по видам сырья, размерам и назначению;
правила сшивки, фальцевания, склейки, упаковки готовой продукции;
требования, предъявляемые к качеству сшивки и склейки изделий.
Параграф 270. Сушильщик машины длинноволокнистой бумаги, 2 разряд
550. Характеристика работ:
ведение процесса сушки длинноволокнистой бумаги;
перевод мокрой бумажной ленты на сушильные цилиндры, каландры и намоточные барабаны;
наблюдение за натяжением и процессом сушки бумаги;
регулирование скоростей сушильных цилиндров и прессов, температуры сушильных цилиндров, увлажнения бумаги после сушки;
снятие изготовленной бумаги с барабана;
участие в смене сетки и сукон.
551. Должен знать:
устройство машины;
техническую характеристику хлопка, синтетических волокон, их свойства;
свойства клеевого состава для пропитки и температурный режим сушки;
качественные показатели всех видов длинноволокнистых бумаг;
влияние влажности на качество бумаги при дальнейшей обработке.
При выработке длинноволокнистых равнопрочных бумаг - 3 разряд.
Параграф 271. Машинист машины длинноволокнистой бумаги, 3 разряд
552. Характеристика работ:
ведение процесса прочеса волокна на кардочесальной части машины по производству длинноволокнистых бумаг;
установка и разравнивание холста для обеспечения прочеса одинаковой плотности по всей ширине полотна;
наблюдение за прочесом волокна;
приготовление канатиков для точки кардоленты и пропыловки машины;
точка и пропыловка ее;
перевод хлопкового прочеса ленты с кардочесальных машин на мокрую часть машины;
участие в промывке и смене одежды машин.
553. Должен знать:
конструкцию и принцип работы кардочесальной части машины;
техническую характеристику хлопка;
качественные показатели длинноволокнистых бумаг.
Параграф 272. Машинист машины длинноволокнистой бумаги, 4 разряд
554. Характеристика работ:
ведение процесса производства продольно-прочных длинноволокнистых бумаг;
подливка клеевого состава в ванну машины, пропитка клеевым составом длинноволокнистых бумаг;
контроль степени проклейки, процесса прессования и состояния одежды машин;
руководство работой машинистов более низкой квалификации;
участие в промывке и смене одежды машин.
555. Должен знать:
конструкцию и принцип работы машин;
техническую характеристику хлопка;
свойства клеевого состава для пропитки;
качественные показатели длинноволокнистых бумаг.
При выработке равнопрочных длинноволокнистых бумаг тарифицируется на 1 разряд выше.

Параграф 273. Ұнтақтаушы, 1-разряд
556. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары ұнтақтаушының басшылығымен ұнтақтау процессін жүргізу;
шикізатты тасымал құралдарына арту;
шикізатты ролға жеткізу;
шикізатты ролға ролшының нұсқауы бойынша біркелкі арту;
шикізатты үздіксіз ұнтақтау кезінде – гидрожіберу тасымалдауышына шүберек толтыру;
ролл барабандарын реттеуге және жапсыруға қатысу.
557. Білуге тиіс:
ролдың құрылысы мен жұмыс қағидаты;
шикізаттың түрлері мен сорттары.
Параграф 274. Ұнтақтаушы, 2-разряд
558. Жұмыс сипаттамасы:
қағаз бен картонның қарапайым түрлерін жасау кезінде талшықты ұнтақтау, пісірілген шүберекті және басқа да талшықты материалдарды жуу және жартылай массаға қайта өңдеу процессін жүргізу, сондай-ақ біліктілігі анағұрлым жоғары ұнтақтаушының басшылығымен өнімділігі тәулігіне 300 тоннаға дейін үздіксіз қолданыстағы ыстық ұнтақтау рафинерінде ұнтақтау;
жартылай дайын өнімдерді, толықтырғыш пен желімді ұнтақтау аппаратурасына: гидропульперге, конус диірменге, ролға, сырғымалар мен тағы басқа жіберу және тиеу;
конус диірмендерге өздігінен қызмет көрсету;
ұнтақталған массаны одан әрі өңдеу үшін әперуге қатысу және жартылай массаны түсіру;
жабдықты келесі тиеуге дайындау.
559. Білуге тиіс:
ұнтақтаушы аппаратурасының құрылыс;
талшықты материалдарды ұнтақтаудың технологиялық режимі;
жартылай массаның сапалық көрсеткіштері.
Параграф 275. Ұнтақтаушы, 3-разряд
560. Жұмыс сипаттамасы:
ақша жасайтын, бедерлі, құжатқа арналған, құрамында жоғары сортты мақта бар, конденсаторлық, филиграндық, картографиялық, фотоастарлық, литографиялық, шай орайтын, эстамптық, подпергаменттік, жазуға арналған, перфокарталық қағаз өндіруге арналған массаны дайындау процессін жүргізу, сондай-ақ біліктілігі анағұрлым жоғары ұнтақтаушының басшылығымен жалпы өнімділігі тәулігіне 300 тоннадан астам үздіксіз қолданыстағы ыстық ұнтақтау рафинерінде ұнтақтау;
жартылай дайын өнімдерді, толықтырғыш пен желімді ұнтақтау аппаратурасына жеткізу және тиеу;
ұнтақталған массаны одан әрі өңдеу үшін жіберу;
жабдықты жұмысқа дайындау;
картон өндірісіне арналған массаны дайындау процессін өздігінен жүргізу;
ролға пышақ салуды және үздіксіз жұмыс істеп тұрған аппаратураны реттеу;
ұнтақтау, толықтыру, желімдеу процессін, массаның түсін, композициясын, концентрациясы мен сапасын реттеу;
целлюлоза мен жартылай целлюлозаны алдын ала ыстық ұнтақтау және жуу құрылғысының алдында сұрыптау процессін жүргізу;
процестің автоматты реттелуін, сигналдық құрылғыларды және рафинер тоқтатқышының автоматты құрылғысын бақылау;
дайын ұнтақталған массаны одан әрі өңдеу үшін жеткізу;
жабдық жұмысының технологиялық режимін және электр энергиясын жұмсаудың шекті нормасын сақтау;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысы мен жай-күйін бақылау.

Параграф 273. Размольщик, 1 разряд
556. Характеристика работ:
ведение процесса размола волокна под руководством размольщика более высокой квалификации;
погрузка сырья на транспортные средства;
доставка сырья к роллам;
равномерная загрузка сырья в роллы по указанию рольщика;
при непрерывном процессе размола сырья - равномерная загрузка транспортера гидроподачи тряпьем;
участие в регулировании и присадке барабанов роллов.
557. Должен знать:
устройство и принцип работы роллов;
виды и сорта сырья.
Параграф 274. Размольщик, 2разряд
558. Характеристика работ:
ведение процесса размола волокна, промывки и переработки вареного тряпья и иных волокнистых материалов на полумассу при приготовлении массы для производства простых видов бумаги и картона, а также ведение размола на непрерывно действующих рафинерах горячего размола производительностью до 300 тонн в сутки под руководством размольщика более высокой квалификации;
подача и загрузка полуфабрикатов, наполнителей и клея в размалывающую аппаратуру: гидропульперы, конические мельницы, роллы, бегуны и иная аппаратура;
самостоятельное обслуживание конических мельниц;
участие в подаче размолотой массы для дальнейшей переработки и спуск полумассы;
подготовка оборудования к следующей загрузке.
559. Должен знать:
устройство размалывающей аппаратуры;
технологический режим размола волокнистых материалов;
качественные показатели полумассы.
Параграф 275. Размольщик, 3 разряд
560. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления массы для производства бумаги: денежной, узорной, документной, хлопкосодержащей высшего сорта, конденсаторной, филигранной, картографической, фотоподложки, литографской, чайной, эстампной, подпергамента, писчей, перфокарточной, а также ведение горячего размола на непрерывно действующих рафинерах суммарной производительностью свыше 300 тонн в сутки под руководством размольщика более высокой квалификации;
подача и загрузка полуфабрикатов, наполнителей клея в размалывающую аппаратуру;
подача размолотой массы для дальнейшей переработки;
подготовка оборудования к работе;
самостоятельное ведение процесса по приготовлению массы для производства картона;
регулирование присадки ножей в роллах и непрерывно действующей аппаратуре;
регулирование процесса размола, наполнения, проклейки, цвета, композиции, концентрации и качества массы;
ведение процесса предварительного горячего размола и сортирования целлюлозы и полуцеллюлозы перед промывной установкой;
наблюдение за автоматическим регулированием процесса, сигнальными устройствами и автоматическими устройствами останова рафинеров;
подача готовой размолотой массы для дальнейшей переработки;
соблюдение технологического режима работы оборудования и удельных норм расхода электроэнергии;
наблюдение за работой и состоянием регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры.

561. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының схемасы;
ыстық ұнтақтау, сұрыптау және жуу жабдығының жұмыс схемасын қоса алғанда массаны ұнтақтаудың технологиялық процессі;
рафинерлердің, массаны сұрыптаудың, целлюлозаны сүзгіде жуудың жұмыс режимі;
массаның сапалық көрсеткіштері.
Параграф 276. Ұнтақтаушы, 4-разряд
562. Жұмыс сипаттамасы:
типографиялық (№ 1 басқа), газеттік, форзацдық, мундштуктық, кабельдік, фибраға, калькаға арналған және жарыққа сезімтал қағазды; электр оқшаулауыш, матрицалық, борлау, сүзілген, төсемелік, жабындық, қаптама, су өткізбейтін ашық өңді картон жасауға арналған массаны дайындау жөніндегі талшықты ұнтақтау процессін жүргізу, сондай-ақ жалпы өнімділігі тәулігіне 300 тоннаға дейін үздіксіз қолданыстағы ыстық ұнтақтау рафинерінде ұнтақтау;
электронды сигнал беруші аспаптармен және реттеуішпен жабдықталған автоматтандырылған дайындау бөлімін орталықтандырылған басқару пультінен қызмет көрсету;
ролға пышақ салуды және үздіксіз жұмыс істеп тұрған аппаратураны реттеу;
ұнтақтау, толықтыру, желімдеу процессін, массаның түсін, композициясын, концентрациясы мен сапасын реттеу;
процестің автоматты реттелуін, сигналдық құрылғыларды және рафинер тоқтатқышының автоматты құрылғысын бақылау;
дайын ұнтақталған массаны кейін тағы өңдеу үшін жіберу;
жабдық жұмысының технологиялық режимін және электр энергиясын жұмсаудың шекті нормасын сақтау;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысы мен жай-күйін бақылау;
біліктілігі анағұрлым төмен ұнтақтаушының жұмысына басшылық жасау.
563. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының схемасы;
ыстық ұнтақтау, сұрыптау және жуу жабдығының жұмыс схемасын қоса алғанда массаны ұнтақтаудың технологиялық процессі;
рафинерлердің, массаны сұрыптаудың, целлюлозаны сүзгіде жуудың жұмыс режимі;
массаның сапалық көрсеткіштері.
Параграф 277. Ұнтақтаушы, 5-разряд
564. Жұмыс сипаттамасы:
ақша жасайтын, бедерлі, құжатқа арналған, құрамында мақта бар, конденсаторлық, филиграндық, картографиялық, подпергаменттік, пергаменттік, фотоастарлық, иллюстрациялық (литографиялық), шай орайтын, офсеттік, терең баспаға арналған, типографиялық № 1, жазуға арналған эстамптық және перфокарталық массаны дайындау процессін жүргізу;
жалпы өнімділігі тәулігіне 300 тоннадан астам үздіксіз қолданыстағы ыстық ұнтақтау рафинеріне қызмет көрсету;
ұнтақтау аппаратурасына пышақ салуды, ұнтақтау, толықтыру, желімдеу процессін, массаның түсін, композициясын, концентрациясы мен сапасын реттеу;
ұнтақтау процессін аспаптар бойынша бақылау;
дайын ұнтақталған массаны кейін тағы өңдеу үшін жіберу;
шектес өндірістермен байланыс жасау;
біліктілігі анағұрлым төмен ұнтақтаушының жұмысына басшылық жасау.

561. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
схему регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
технологический процесс размола массы, включая схему работы оборудования горячего размола, сортирования и промывки;
режим работы рафинеров, сортирования массы, промывки целлюлозы на фильтрах;
качественные показатели массы.
Параграф 276. Размольщик, 4 разряд
562. Характеристика работ:
ведение процесса размола волокна в размалывающей аппаратуре по приготовлению массы для производства бумаги: типографской (кроме № 1), газетной, форзацной, мундштучной, кабельной, основы для фибры, кальки и светочувствительной; картона: электроизоляционного, матричного, мелованного, фильтровального, прокладочного, кровельного, облицовочного, водонепроницаемого светлых тонов и на непрерывно действующих рафинерах горячего размола производительностью до 300 тонн в сутки;
обслуживание с центрального пульта управления автоматизированного подготовительного отдела, оснащенного электронными сигнализирующими приборами и регуляторами;
регулирование присадки ножей в роллах и непрерывно действующей аппаратуре;
регулирование процесса размола, наполнения, проклейки, цвета, композиции, концентрации и качества массы;
наблюдение за автоматическим регулированием процесса, сигнальными устройствами и автоматическими устройствами останова рафинеров;
подача готовой размолотой массы для дальнейшей переработки;
соблюдение технологического режима работы оборудования и удельных норм расхода электроэнергии;
наблюдение за работой и состоянием регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
руководство размольщиками более низкой квалификации.
563. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
схему регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
технологический процесс размола массы, включая схему работы оборудования горячего размола, сортирования и промывки;
режим работы рафинеров, оборудования по сортированию массы, фильтров по промывке целлюлозы;
качественные показатели массы.
Параграф 277. Размольщик, 5 разряд
564. Характеристика работ:
ведение процесса размола по приготовлению массы для производства бумаги: денежной, узорной, документной, хлопкосодержащей бумаги высшего сорта, конденсаторной, филигранной, картографической, подпергамента, пергамента, фотоподложки, иллюстрационной (литографской), чайной, офсетной, для глубокой печати, типографской № 1, писчей, чайной, эстампной и перфокарточной;
обслуживание непрерывно действующих рафинеров суммарной производительностью свыше 300 тонн в сутки;
регулирование присадки ножей размалывающей аппаратуры, процесса размола, наполнения, проклейки, цвета, композиции, концентрации и качества массы;
наблюдение за процессом размола по приборам;
подача готовой размолотой массы для дальнейшей переработки;
связь со смежными производствами;
руководство размольщиками более низкой квалификации.

565. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының схемасы;
ыстық ұнтақтау, сұрыптау және жуу жабдығының жұмыс схемасын қоса алғанда массаны ұнтақтаудың технологиялық процессі;
рафинерлердің, массаны сұрыптаудың, целлюлозаны сүзгіде жуудың жұмыс режимі;
массаның сапалық көрсеткіштері.
Параграф 278. Фибра бұйымдарды лактаушы, 2-разряд
566. Жұмыс сипаттамасы:
фибра бұйымдарға қолмен және станокта лак жағу;
лактауға арналған фибра бұйымдарды дайындау және лак жасау;
бұйымдарды кептіру.
567. Білуге тиіс:
лактың құрамы мен жасау әдістері, лактау технологиясы;
фибра бұйымдардың қасиеттері мен маркалары.
Параграф 279. Фибра және құятын қағаз бұйымдарды желімдеуші, 3-разряд
568. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті желімдеушінің басшылығымен фибра парақтарын желімдеу процесін жүргізу;
сығымдағыштағы құйылатын қағаз бұйымдарды желімдеу;
желімделген фибраны кесуге және тазаланған қағаз бұйымдарды ұстауға апару;
фибраны пакеттерге жинақтау;
кептіргеннен кейін қағаз бұйымдарды жылжыту, желім жағу;
бөлшектерді жөндеу.
569. Білуге тиіс:
сығымдағыштардың құрылымы; оларды басқару ережесі мен желімдеу процесін реттеу;
желім заттар;
желімдегеннен кейін қағаз бөлшектерді ұстау мерзімдері.
Параграф 280. Фибра және құятын қағаз бұйымдарды желімдеуші, 4-разряд
570. Жұмыс сипаттамасы:
сығымдағыштардағы фибра парақтарын желімдеу және кептіру процесін жүргізу;
желімдеу фибраларының жарамдылығын айқындау, фибраны қалыңдығы, сапасы, бетіне және қасиетіне қарай іріктеу;
желімдеуге арналған бакелит және басқа да шайырларды дайындау;
фибраның қасиетіне, желімнің қалыңдығы және сапалы көрсеткіштеріне қарай желімдеу режимін таңдау.
571. Білуге тиіс:
қыздырып сығымдағыштардың құрылымы;
желімдеудің технологиялық процесі;
фибра және желім шайырының қасиеті;
фибраның маркасына, қалыңдығына және сапалық көрсеткіштеріне қарай желімдеу режимі.
Параграф 281. Фибра жуушы, 2-разряд
572. Жұмыс сипаттамасы:
фибра жуу;
фибраның бетіндегі тұздарды жуу машинасында шаю және жуылған фибраны қатарлап реттеу;
машинаны бақылау.
573. Білуге тиіс:
машинаның жұмыс шарттары мен фибраның сапалық көрсеткіштері.
Параграф 282. Фибра июші, 3-разряд
574. Жұмыс сипаттамасы:
фибраны станокта ию;
фибра дайындамаларын қалыңдығы мен сапасына қарай іріктеу;
крандарды айлабұйымдарда ию;
бұлауды жұмысқа дайындау;
бұлауға жіберу және шылапшынның фибра корпусын қыздыру;
корпустың шетін сулау;
фибра корпустың ернеуін станокта ию, мойнына сым қою;
даярланатын өнімнің сапасын бақылау;
станокты баптау және реттеу.
575. Білуге тиіс:
станок пен бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылымы мен жұмыс істеу принципі;
шылапшын, шабадан және иілген қораптар жасау технологиялық режимі;
фибраның сұрыптары;
ақау себептері мен оларды жою тәсілдері.

565. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
схему регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
технологический процесс размола массы, включая схему работы оборудования горячего размола, сортирования и промывки;
режим работы рафинеров, сортирования массы, промывки целлюлозы на фильтрах;
качественные показатели массы.
Параграф 278. Лакировщик фибровых изделий, 2 разряд
566. Характеристика работ:
покрытие лаком фибровых изделий вручную и на станке;
приготовление лаков и подготовка фибровых изделий для лакировки;
сушка изделий.
567. Должен знать:
состав и методы приготовления лаков;
технологию лакирования;
свойства и марки фибровых изделий.
Параграф 279. Клейщик фибры и литых бумажных изделий, 3 разряд
568. Характеристика работ:
ведение процесса склейки листов фибры под руководством клейщика более высокой квалификации;
склейка литых бумажных изделий в прессах;
отвозка склеенной фибры на обрезку и очищенных бумажных изделий на выдержку;
комплектование фибры в пакеты;
подкатка литых бумажных изделий после сушки, намазка клеем;
ремонт деталей.
569. Должен знать:
конструкцию прессов, правила управления ими и регулирование процесса склейки;
клеевые вещества;
сроки выдержки бумажных деталей после склейки.
Параграф 280. Клейщик фибры и литых бумажных изделий, 4 разряд
570. Характеристика работ:
ведение процесса сушки и склеивания фибры в прессах;
определение пригодности фибры для склейки, подбор фибры по толщине, качеству, поверхности и свойствам;
приготовление бакелитовой и иных смол для склеивания;
подбор режима склеивания в зависимости от свойств фибры, толщины и качественных показателей клеев.
571. Должен знать:
устройство обогреваемых прессов;
технологический процесс склейки;
свойства фибры и клеевых смол;
режим склеивания в зависимости от марки, толщины и качественных показателей фибры.
Параграф 281. Мойщик фибры, 2 разряд
572. Характеристика работ:
мойка фибры;
смывание солей с поверхности фибры на моечной машине и укладка вымытой фибры в штабеля;
наблюдение за машиной.
573. Должен знать:
условия работы машины и качественные показатели фибры.
Параграф 282. Гибщик фибры, 3 разряд
574. Характеристика работ:
гнутье фибры на станке;
подборка фибровых заготовок по толщине и качеству;
гнутье кранцев на приспособлении;
подготовка ванны к работе;
подача в ванну и подогрев фибрового корпуса таза;
замочка края корпуса;
загибка горловины фибрового корпуса на станке, вставка проволоки в горловину;
контроль качества изготовляемой продукции;
наладка и регулировка станка.
575. Должен знать:
конструкцию и принцип работы станка и контрольно-измерительной аппаратуры;
технологический режим изготовления тазов, чемоданов и гнутых коробок;
сорта фибры;
причины брака и способы его устранения.

Параграф 283. Фибралаушы, 2-разряд
576. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары фибралаушының басшылығымен үздіксіз әдіспен фибралау процессін жүргізу;
фибра жаймасын пісу торабына салу және шикі фибраны хлорлы цинк ерітіндісі бар астауға салу;
фибраның астаудан астауға қозғалуын бақылау және оны түзету;
астаудағы ерітіндінің қыздырылуын бақылау;
жетекші біліктердің мойынтіректерін майлау;
мамут-сорғының жұмысын бақылау және оларды реттеу.
577. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
фибра өндірісінің технологиялық процессі;
шикізат пен химикаттарды жұмсаудың шекті нормасы;
дайын өнімнің техникалық шарттары.
Параграф 284. Фибралаушы, 3-разряд
578. Жұмыс сипаттамасы:
тұрақты және үздіксіз қызмет ететін фибралау процессін жүргізу;
ораманы жеткізу және орнату;
хлорлы мырыш ерітіндісін дайындау;
қағаз жаймасын толтыру;
фибралаушы цилиндрдің белгіленген температурасын, сіңдіру астауындағы ерітіндінің температурасын және престеуші цилиндрлердің бетін, оралуын, сіңдірілуін және престелуін бақылау;
орама мен ақаулықты өлшеу;
фибраны екіжақты каландрлеу;
қыздыруды, біліктің қысымы мен ылғалдату дәрежесін реттеу;
фибра жаймасының біліктер арқылы өтуін бақылау;
қаптау дәрежесін, біліктердің жай-күйін бақылау;
жарықты жинау және оны престеу;
жайманы техникалық шарттарға сәйкес жұқа қабаттарға кесу;
фибраны орамаларға орау және оларды алу;
фибра түтіктерін станокта алмалы-салмалы өзектен алу;
жиегін жатқызу;
дайын қабат фибраны сұрыптау.
579. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
фибра өндірісінің технологиялық процессі;
шикізат пен химикаттарды жұмсаудың шекті нормасы;
дайын өнімнің техникалық шарттары.
Параграф 285. Фибралаушы, 4-разряд
580. Жұмыс сипаттамасы:
шикі фибраны пісу торабына, хлорлы мырыш ерітіндісі құйылған астауға, алдын ала кептіру камерасына салу;
фибраны кептіру процессін жүргізу;
фибраны сілтілендіру технологиялық режимін, астаудың толтырылуын бақылау;
фибраға қажетті бояулар мен химикаттарды дайындау;
тоңазытқыш цилиндрдің жұмысын реттеу;
каландрлеу процессін және оралуын бақылау;
цилиндрге будың берілуін реттеу;
баяу хлорлы мырыш ерітіндісін мамут-сорғымен айдау;
будың цилиндрге берілуін реттеу;
жайманың ылғалдығын және конденсаттық ыдыстардың жұмысын бақылау;
қағазды, химикаттарды, буды, су мен ылғалдықтың белгіленген ылғалдығын жұмсаудың шекті нормасын сақтау;
жабдықты пайдалану ережесін сақтау.
581. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
шикізат пен химикаттарды жұмсаудың шекті нормалары;
бақылау-өлшеу аппаратурасының схемасы;
фибра өндірісінің технологиялық процессі және дайын өнімнің техникалық шарттары.

Параграф 283. Фибровщик, 2 разряд
576. Характеристика работ:
ведение процесса фибрования непрерывным способом под руководством фибровщика более высокой квалификации;
заправка полотна фибры в узел вызревания и фибры-сырца в ванны с раствором хлористого цинка;
наблюдение за движением фибры из ванны в ванну и ее правка;
наблюдение за подогревом раствора в ваннах;
смазка подшипников ведущих валиков;
наблюдение за работой мамут-насосов и регулировка их.
577. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технологический процесс производства фибры;
удельные нормы расхода сырья и химикатов;
технические условия на готовую продукцию.
Параграф 284. Фибровщик, 3 разряд
578. Характеристика работ:
участие в ведении процесса фибрования периодического и непрерывного действия;
подвозка и установка рулонов;
подготовка раствора хлористого цинка;
заправка полотна бумаги;
наблюдение за установленной температурой фибрирующего цилиндра, температурой раствора в пропитывающей ванне и поверхности прессующих цилиндров, за намоткой, пропиткой, прокаткой и прессованием;
взвешивание рулонов и брака;
двухстороннее каландрирование фибры;
регулирование нагрева, давления валов и степени увлажнения;
наблюдение за пропуском фибрового полотна через валы;
контроль степени глазировки, состояния валов;
уборка срыва и его прессование;
резка полотна на листы в соответствии с техническими условиями;
намотка фибры в рулоны и их снятие;
съем фибровых трубок с разъемного стержня на станке;
относка кромки;
сортировка готовой листовой фибры.
579. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технологический процесс производства фибры;
удельные нормы расхода сырья и химикатов;
технические условия на готовую продукцию.
Параграф 285. Фибровщик, 4 разряд
580. Характеристика работ:
заправка фибры-сырца на узел вызревания, в ванны с раствором хлористого цинка, в камеру предварительной сушки;
ведение процесса сушки фибры;
контроль за соблюдением технологического режима выщелачивания фибры, за наполнением ванн;
приготовление красителя и химикатов для фибры;
регулирование работы холодильного цилиндра;
наблюдение за процессом каландрирования и накатом;
регулирование подачи пара в цилиндры;
ведение перекачки слабого раствора хлористого цинка мамут-насосами;
регулирование подачи пара в цилиндры;
контроль влажности полотна и работы конденсационных горшков;
соблюдение удельных норм расхода бумаги, химикатов, пара, воды и установленного процента влажности;
соблюдение правил эксплуатации оборудования.
581. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
удельные нормы расхода сырья и химикатов;
схему контрольно-измерительной аппаратуры;
технологический процесс производства фибры и технические условия на готовую продукцию.

Параграф 286. Фибралаушы, 5-разряд
582. Жұмыс сипаттамасы:
фибралау процессін жүргізу;
фибра жаймасын сіңдіруші астауға, престеуші цилиндрге және кесу торабына салу;
фибра маркасы мен қағаздың сапасына (ерітіндінің концентрациясы мен температурасы, ерітінді құрамындағы хлорлы кальций және фибра машинасы цилиндрлерінің температурасы) байланысты фибралау шарттарын іріктеу;
сіңдіру, машинада фибралау процессін және шикі фибраның престеуші цилиндрге оралу сапасын бақылау;
қатпарларды, көпіршіктерді және басқа да ақаулықтарды жою;
қағаздың цилиндрге оралу сапасын бақылау;
жабдықтарды пайдалану ережесін, фибраны өндіру кезінде сапалық және сандық көрсеткіштерді, қағаз бен химикатты жұмсаудың шекті нормасын сақтау.
583. Білуге тиіс:
фибралау машинасының құрылысы;
фибра маркасы;
фибралаудың технологиялық процессі;
дайын өнінің техникалық шарттары;
шикізат пен химикатты жұмсаудың шекті нормасы.
Параграф 287. Фибраны егеуші, 2-разряд
584. Жұмыс сипаттамасы:
қалың фибраның жиегін кесу, оны дайындамаларға егеу;
түтіктерді, кесектерді егеулеу және түтіктердің ақаулы бөліктерін кесу;
таспалы егеуді қайрау, тістерін ажырату, араны станокқа орнату.
585. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
фибра ақаулықтарының түрлері және дайын өнімнің техникалық шарттары;
фибраны егеулеу ережесі.
Параграф 288. Фибра сілтілеу жөніндегі аппаратшы, 2-разряд
586. Жұмыс сипаттамасы:
түтікшелі және жайма фибраларды диффузорға салуға дайындау;
жайма фибраны пачкаларға қалау және оларды айылбастармен немесе қысқыштармен ілу;
түтікті фибраны кесік жерге орнату;
диффузорларға салу, хлорлы мырыш ерітінділерін айдау және сілтілеу процесінде фибраларды іріктеу;
диффузорларды босату.
587. Білуге тиіс:
түрлі маркадағы және қалыңдықтағы фибраларды салу нормасы мен шарттары;
фибра және ерітінділердің температуралық шарттары;
жабысып қалуды болдырмау үшін фибраларды іріктеу режимі.
Параграф 289. Фибра сілтілеу жөніндегі аппаратшы, 4-разряд
588. Жұмыс сипаттамасы:
фибраны сілтілеу процесін жүргізу;
диффузорларды салуға дайындау;
диффузорларға хлорлы мырыш құрамына байланысты қышқылдарға құю;
фибрада көбіктің болмауы үшін диффузор батареяларда сілтілеу процесін, концентрацияны және ерітіндіні төмендету жылдамдығын бақылау;
жайма және түтіктерді желімдеудің алдын алу үшін және біркелкі сілтілеу үшін диффузорлардағы фибраның жай-күйін қадағалау;
хлорлы мырыш ерітінділерді айдау;
диффузорлардан концентрациялау ерітіндісін іріктеу және оны булауға жіберу;
диффузорларды толтыру және түсіруге қатысу.
589. Білуге тиіс:
қызмет көрсету жабдықтарының, коммуникация жай-күйінің құрылымы мен жұмыс принципі;
фибраны сілтілеу процесі;
фибраға қойылатын талаптар;
диффузорлар дайындау ережесі.

Параграф 286. Фибровщик, 5 разряд
582. Характеристика работ:
ведение процесса фибрования;
заправка полотна фибры в пропитывающую ванну, прессующие цилиндры и узел вызревания;
подбор условий фибрования (концентрация и температура растворов, содержание хлористого кальция в растворе и температура цилиндров фибровой машины) в зависимости от марки фибры и качества бумаги;
наблюдение за процессом пропитки, фибрования на машине и качеством намотки фибры-сырца на прессующие цилиндры;
устранение складок, пузырей и иных дефектов;
наблюдение за качеством намотки бумаги на цилиндр;
соблюдение правил эксплуатации оборудования, качественных и количественных показателей при выработке фибры, удельных норм расхода бумаги, химикатов.
583. Должен знать:
устройство фибровой машины;
марки фибры;
технологический процесс фибрования;
технические условия на готовую продукцию;
удельные нормы расхода сырья и химикатов.
Параграф 287. Опиловщик фибры, 2 разряд
584. Характеристика работ:
обрезка кромок толстой фибры, распиловка ее на заготовки;
опиловка трубок, торцов и вырезка дефектных частей трубок;
точка ленточных пил, разводка зубьев, установка пилы на станок.
585. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
виды брака фибры и технические условия на готовую продукцию;
правила опиловки фибры.
Параграф 288. Аппаратчик по выщелачиванию фибры, 2 разряд
586. Характеристика работ:
подготовка трубочной и листовой фибры к загрузке в диффузоры;
укладка листовой фибры в пачки и подвеска их на пряжки или в зажимы;
установка трубочной фибры на торец;
загрузка диффузоров, перекачка растворов хлористого цинка и переборка фибры в процессе выщелачивания;
разгрузка диффузоров.
587. Должен знать:
нормы и условия загрузки фибры разных марок и толщины;
температурные условия фибры и растворов;
режим переборки фибры во избежание склеивания.
Параграф 289. Аппаратчик по выщелачиванию фибры, 4 разряд
588. Характеристика работ:
ведение процесса выщелачивания фибры;
подготовка диффузоров к загрузке;
заливка в диффузоры кислоты в зависимости от состава хлористого цинка;
контроль за процессом выщелачивания, скоростью снижения концентрации и раствором в диффузорных батареях для предупреждения образования пузырей в фибре;
наблюдение за состоянием фибры в диффузорах для предупреждения склеивания листов и трубок и для равномерного выщелачивания;
перекачка растворов хлористого цинка;
отбор концентрированного раствора из диффузоров и направление его на упаривание;
участие в загрузке и выгрузке диффузоров.
589. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования и состояния коммуникаций;
процесс выщелачивания фибры;
требования, предъявляемые к фибре;
правила подготовки диффузоров.

Параграф 290. Фибра түтіктерді біліктеуші, 3-разряд
590. Жұмыс сипаттамасы:
фибра түтіктерді біліктеу процесін жүргізу;
түтіктердің берілген партиясы үшін калибрлерді таңдай отырып илемдеу біліктері арқылы оларды бірнеше рет өткізіп түтіктерді өңдеу және калибрлеу;
түтіктердің мөлшеріне және сапасына қарай булау режимін таңдай отырып оларды булау жолымен түтіктерді пластификациялау;
түтіктерді калибрленген болат өзекшелерге кигізу;
біліктеу кезінде түтіктердің шығуына қарай илемдеу білігін реттеу және түтіктерден өзекшелерді алу;
біліктеу процесінде түтіктердің мөлшерін, формасын және сапасын бақылау.
591. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы мен жұмыс принципі;
түтіктердің мөлшері және сапалық көрсеткіштері;
фибраны бумен пластификациялаудың технологиялық процесі;
өзекшелердегі түтіктерді біліктеу режимдері;
даяр түтіктердің техникалық шарттары.
Параграф 291. Форма жасаушы, 4-разряд
592. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті жасаушының басшылығымен өрнекті және тегіс теңестіргіштер мен цилиндрлер жасау;
тор жиектерін белгілеу;
теңестіргіштер мен цилиндрлерге өрнекті және тегіс торларды тігу;
барлық нөмірдегі түрлі тігісті торларды жөндеу және тігу;
қағаз жасайтын үстелді және цилиндрлі машиналарда торларды жөндеу.
593. Білуге тиіс:
тегіс және өрнекті теңестіргіш цилиндрлер мен торларды тігу тәсілдері;
тор нөмірлері.
Параграф 292. Форма жасаушы, 5-разряд
594. Жұмыс сипаттамасы:
өрнекті және тегіс теңестіргіштер мен цилиндрлер жасау;
торларды, кесіктерді теңестіргіштер мен цилиндрлерде дәнекерлеу;
жалпы және жергілікті контрштампылар жасау;
торды жергілікті белгі бойынша белгілеу;
теңестіргіштер мен цилиндр негізіне тор тігу;
қағазды отырғызу және созғылау белгілері.
595. Білуге тиіс:
теңестіргіштер мен цилиндр, контрштампы жасау процесі;
өрнек жасау тәсілдері.
Параграф 293. Форма жасаушы, 6-разряд
596. Жұмыс сипаттамасы:
дөңгелек тор машиналардың тегістегіштері мен цилиндрлері үшін су белгілері бар торларды штампылау;
даяр қағаз сызбасы бойынша штампылаудан алдын торларды белгілеу, күйдіру;
тегістегіш және цилиндр шеңберінің ұзындығын есепке ала отырып торларды өрнегі бойынша кесу;
тегістегіштер мен цилиндрлердегі тор жиектерін газбен дәнекерлеу тігісімен біріктіру;
контрштампыға гарт құю;
құйылатын қағаз форматын цилиндрге орнату.
597. Білуге тиіс:
теңестіргіштер жасау процесі мен арнайы қағаз құю режимі;
торларды белгілеу және күйдіру ережесі.
598. Техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білім талап етіледі.
Параграф 294. Химикат жіберуші жұмысшы, 2-разряд
599. Жұмыс сипаттамасы:
химикаттарды, сұйылтылған газ: хлор, аммиак, күкірт газы құйылған цистерналарды қабылдау;
химикатты қайта сору және оны өндіріске жіберу;
химиялық талдау жүргізу үшін сынамаларды іріктеу.

Параграф 290. Вальцовщик фибровых трубок, 3 разряд
590. Характеристика работ:
ведение процесса вальцовки фибровых трубок;
отделка и калибровка трубок путем многократного пропуска их через прокатные вальцы с подбором калибра ручьев для данной партии трубок;
пластификация трубок путем пропаривания их с подбором режима пропаривания в зависимости от размеров и качества трубок;
надевание трубок на калиброванные стальные стержни;
регулирование прокатного стана по мере вытягивания трубки при вальцовке и съем трубок со стержней;
контроль за размерами, формой и качеством трубок в процессе вальцовки.
591. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
виды, размеры и качественные показатели трубок;
технологический процесс пластификации фибры пропаркой;
режимы вальцовки трубок на стержнях;
технические условия на готовые трубки.
Параграф 291. Изготовитель форм, 4 разряд
592. Характеристика работ:
изготовление узорных и гладких равнителей и цилиндров под руководством изготовителя более высокой квалификации;
обметка кромок сетки;
сшивка узорных и гладких сеток на ровнители и цилиндры;
починка и сшивка сеток всех номеров с различными швами;
ремонт сеток на столовых и цилиндрических бумагоделательных машинах.
593. Должен знать:
способы сшивки гладких и узорных ровнителей цилиндров и сеток;
номера сеток.
Параграф 292. Изготовитель форм, 5 разряд
594. Характеристика работ:
изготовление узорных и гладких ровнителей и цилиндров;
пайка сетки, торцов на ровнителях и цилиндрах;
изготовление общих и локальных контрштампов;
разметка сетки под локальный знак;
нашивка сеток на основы ровнителей и цилиндров;
определение усадки и вытяжки бумаги.
595. Должен знать:
процесс изготовления ровнителей и цилиндров, контрштампов;
способы нанесения узора.
Параграф 293. Изготовитель форм, 6 разряд
596. Характеристика работ:
штамповка сеток с водяными знаками для ровнителей и цилиндров круглосеточных машин;
разметка, отжиг сеток перед штамповкой по чертежу готовой бумаги;
подрезка сеток по узору с учетом длины окружности ровнителя и цилиндра;
соединение кромок сеток на ровнителях и цилиндрах газопаяным швом;
подливка контрштампа гартом;
установка формата отливаемой бумаги на цилиндрах.
597. Должен знать:
процесс изготовления ровнителей и режим отлива специальных бумаг;
правила разметки и отжига сеток.
598. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.
Параграф 294. Рабочий на подаче химикатов, 2 разряд
599. Характеристика работ:
прием химикатов, цистерн со сжиженными газами: хлором, аммиаком, сернистым газом;
перекачка химикатов и подача их в производство;
отбор проб для химического анализа.

600. Білуге тиіс:
цистернаның құрылысы, оларды іске қосу, сөндіру және қыздыру ережесі;
химиялық талдауға арналған сынамаларды іріктеу ережесі.
Параграф 295. Химиялық ағаш масса қайнатушы, 2-разряд
601. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті пісірушінің басшылығымен химиялық ағаш массасын пісіру;
қазандықтарға баланс салу;
ол сіңгеннен кейін қазандықтан алу және қазандықтарды келесі пісіруге дайындау;
сіңдіру ерітіндісін жасау және ерітіндіні қазандыққа тасымалдау.
602. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылымы мен жұмыс істеу принципі,
сіңдіру ерітіндісінің құрамы;
баланс салу және түсіру ережесі;
сіңдіру ерітіндісін жасау тәсілдері.
Параграф 296. Химиялық ағаш масса қайнатушы, 4-разряд
603. Жұмыс сипаттамасы:
балансты сіңдіру пісіру процесін жүргізу;
балансты вагоншаны сіңдіру қазандығына салу, сіңдіру ерітіндісін айдау;
сіңдіру сапасын айқындау;
қазандықтан балансты шығару;
қазандықты келесі пісіруге дайындау және байқау;
өңделген ерітіндіні түсіру;
химиялық ағаш массаның шығуын қамтамасыз ету;
қазандықтарды келесі пісіруге дайындауға қарау.
604. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың, коммуникациялардың құрылымы;
сіңдіру ерітіндісінің химиялық құрамы;
сіңдірілген баланстың сапалық көрсеткіштері;
ағашқа сіңдіру процесіне әсер ететін факторлар, және химиялық ағаш массасының сапалық көрсеткіштері.
Параграф 297. Хлорлаушы, 2-разряд
605. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары хлорлаушының басшылығымен ақ сыр ерітіндісін дайындау;
ағарту ерітіндісін дайындаудың жекелеген операцияларын орындау;
цистернадан хлорды шығару;
жабдықты күтіп ұстау.
606. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың мақсаты және коммуникация схемасы;
ақ сыр ерітіндісін дайындауға қажетті химикаттардың қасиеттері.
Параграф 298. Хлорлаушы, 3-разряд
607. Жұмыс сипаттамасы:
өнімділігі тәулігіне 250 тоннаға дейін целлюлоза зауыттарының ағарту бөлімдерінің ақ сыр ерітіндісін дайындау, сұйық хлордың хлораторға берілуін және әк сүтінің хлормен байытылуын реттеу;
цистернадан сұйық хлорды ыдыстарға түсіру және оның өндіріске берілуі жұмысына басшылық жасау;
ерітіндіні сақтау және өндіріске берілудің белгіленген режимін қамтамасыз ету;
әк сүті мен ақ сыр ерітіндісінің қаттылығын айқындау;
күкірт қышқылы мен натрий хлоратын езу және беру;
компрессорлық құрылғының сорғысының жұмысын реттеу;
реакторлар мен сору бағаналарындағы сұйылуды, ақ сырдық ағарту цехына берілуін бақылау;
химикатты, қысыңқы ауаны, суды, бу мен электр энергиясын жұмсау нормасын сақтау;
жабдықтың, реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйін және оның герметикалығын бақылау.

600. Должен знать:
устройство цистерн, правила подключения, отключения и подогрева их;
правила отбора проб для химического анализа.
Параграф 295. Варщик химической древесной массы, 2 разряд
601. Характеристика работ:
варка химической древесной массы под руководством варщика более высокой квалификации;
загрузка баланса в котлы;
выгрузка баланса из котлов после его пропитки и подготовка котлов к следующей варке;
приготовление пропиточного раствора и транспортировка раствора к котлам.
602. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
состав пропиточного раствора;
правила загрузки и выгрузки баланса;
способы приготовления пропиточного раствора.
Параграф 296. Варщик химической древесной массы, 4 разряд
603. Характеристика работ:
ведение процесса пропитки-варки балансов;
загрузка вагонеток с балансом в пропиточные котлы, перекачка пропиточного раствора;
определение качества пропитки;
выгрузка балансов из котлов;
осмотр и подготовка котлов к следующей варке;
спуск отработанного раствора;
обеспечение выхода качественной химической древесной массы;
осмотр котлов для подготовки их к следующей варке.
604. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования и коммуникаций;
химический состав пропиточного раствора;
качественные показатели пропитанного баланса;
факторы, влияющие на процесс пропитки древесины, и качественные показатели химической древесной массы.
Параграф 297. Хлорщик, 2 разряд
605. Характеристика работ:
приготовление белильного раствора под руководством хлорщика более высокой квалификации;
выполнение отдельных операций по приготовлению отбельного раствора;
выгрузка хлора из цистерн;
уход за оборудованием.
606. Должен знать:
назначение обслуживаемого оборудования и схему коммуникаций;
свойства химикатов для приготовления белильных растворов.
Параграф 298. Хлорщик, 3 разряд
607. Характеристика работ:
приготовление белильного раствора отбельных отделов целлюлозных заводов производительностью до 250 тонн в сутки, регулирование подачи жидкого хлора в хлораторы и насыщение хлором известкового молока;
руководство работой по выгрузке жидкого хлора из цистерн в емкости и подачей его в производство;
обеспечение установленного режима хранения и подачи раствора в производство;
определение крепости известкового молока и белильного раствора;
разбавление и подача серной кислоты и хлората натрия в растворы;
регулирование работы насосов компрессорной установки;
наблюдение за разрежением в реакторах и поглотительных колонках, за подачей белильного раствора в отбельный цех;
соблюдение норм расхода химикатов, сжатого воздуха, воды, пара, электроэнергии;
наблюдение за состоянием оборудования, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры, герметичностью ее.

608. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың мақсаты мен құрылысы;
коммуникацияның, реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының схемасы;
ақ сыр ерітіндісінің сапалық көрсеткіштері мен химикатты, қысыңқы ауаны, суды, бу мен электр энергиясын жұмсау нормасы.
Өнімділігі тәулігіне 250 тоннадан астам целлюлоза зауыттарының жекелеген бөлімшелеріне қызмет көрсеткен кезде - 4-разряд.
Параграф 299. Хлорлаушы, 5-разряд
609. Жұмыс сипаттамасы:
реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының көмегімен хлор қос тотығының ақ сыр ерітіндісін дайындау процессін жүргізу;
натрий хлоратының, күкірт қышқылының, күкірттің газ тәрізді қос тотығының және реакторға түсетін және сіңіру бағанасына берілетін салқындатушы судың берілуін реттеу;
газ өткізгіштердегі қысымды бақылау;
ағарту ерітіндісін дайындау жөніндегі құрылғыларды іске қосу және тоқтату;
жабдықтың, реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйін, оның герметикалығын бақылау.
610. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және коммуникацияның, ақтау ерітіндісін дайындау жөніндегі реттеу және бақылау-өлшеу аппаратурасының схемасы;
хлор қос тотығын және өзге де ағарту ерітінділерін дайындау технологиялық процессі;
ерітінді жасау үшін қолданылатын негізгі реагенттерді бақылау схемасы және талдау әдістері;
химикаттарды, суды, бу мен электр энергиясын жұмсаудың шекті нормасы.
Параграф 300. Целлюлоза диффузоршысы, 2-разряд
611. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті диффузоршының басшылығымен тәулігіне 250 тоннаға дейін өнім беретін шаятын аппаратурада целлюлоза және жартылай целлюлозаны шаю процесін жүргізу;
массаны шаю құрылғысына салу;
массаны шаю және оны жуып шығару;
қара сілтіні қайнату цехына және сұрыптау бөліміне, таллоль сабынды өнімдерді өңдеу цехына, ыстық суды шаюға және каустизациялау цехына булауға айдау;
коммуникациялардың, реттейтін аппаратураның, жабдықтардың жай-күйін және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін қадағалау.
612. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың, реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының қызметі;
коммуникациялардың мен сорғыларды блоктау тәсімі;
жабдықтарды іске қосу және тоқтату тәртібі;
шаю технологиясы;
су, электр энергиясының шекті шығу нормасы.
Параграф 301. Целлюлоза диффузоршысы, 3-разряд
613. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті диффузоршының басшылығымен тәулігіне 250 тоннадан асатын өнім беретін үздіксіз шаятын аппаратурада целлюлоза және жартылай целлюлозаны шаю процесін жүргізу;
массаны шаю құрылғысына салу;
массаны шаю және оны жуып шығару;
кара сілтіні қайнату цехына және сұрыптау бөліміне, таллоль сабынды өнімдерді өңдеу цехына, ыстық суды шаюға және каустизациялау цехына булауға айдау;
осы бөлімдермен тұрақты байланысты жүзеге асыру;
коммуникациялардың, реттейтін аппаратураның, жабдықтардың жай-күйін және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін қадағалау;
тәулігіне 250 тоннаға дейін өнім беретін шаятын аппаратурада целлюлоза және жартылай целлюлозаны шаю процесін жүргізу;
диффузорларды түсіру, шаю және жуып тазартуды, сілтілердің күштілігін, судың температурасын және торшалардың тазалығын бақылау;
бұтанақ ұстағыштарға, вакуум сүзгілерге, қысым сүзгілеріне массаның жіберілуін, масса концентрациясын және сілті тығыздығын саты бойынша көп сатылы үздіксіз құрылғыларда реттеу;
ыстық судың тазалығын, шайылатын және араластырылатын судың және сілтінің шығынын, торшалардың тазалығын, целлюлозаны тазалау сапасын қадағалау;
булау және қайнату цехтарын берілген тығыздық пен температурада қара сілтімен және тазалау цехының таза жуылған целлюлозамен қамтамасыз ету;
целлюлозаны алдын ала ыстық ұнтақтау арқылы шайып ыстықтай ұнтақтауды және оны сұрыптауды бақылау;
бақылау-өлшеу аппаратурасының көрсеткіштері бойынша процесті реттеу;
жұмсау нормасын сақтау;
коммуникациялардың, реттейтін аппаратураның, жабдықтардың жай-күйін және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін қадағалау.

608. Должен знать:
назначение и устройство обслуживаемого оборудования;
схему коммуникаций, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
качественные показатели белильных растворов и нормы расхода химикатов, воды, пара, электроэнергии, сжатого воздуха.
При обслуживании отбельных отделов целлюлозных заводов производительностью свыше 250 тонн в сутки - 4 разряд.
Параграф 299. Хлорщик, 5 разряд
609. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления белильного раствора двуокиси хлора при помощи регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
регулирование подачи хлората натрия, серной кислоты, газообразной двуокиси серы и охлаждающей воды, поступающей в реакторы и подаваемой в поглотительные колонки;
наблюдение за давлением в газоходах;
пуск и останов установок по приготовлению отбеливающих растворов;
наблюдение за состоянием оборудования, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры, герметичностью ее.
610. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования и схему коммуникаций, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры по приготовлению отбеливающих растворов;
технологические процессы приготовления двуокиси хлора и иных отбеливающих растворов;
схему контроля и методы анализов основных реагентов, применяемых для растворов;
удельные нормы расхода химикатов, пара, воды, электроэнергии.
Параграф 300. Диффузорщик целлюлозы, 2 разряд
611. Характеристика работ:
ведение процесса промывки целлюлозы и полуцеллюлозы на промывной аппаратуре суммарной производительностью до 250 тонн в сутки под руководством диффузорщика более высокой квалификации;
загрузка массы в промывные установки;
промывка массы и вымывка ее;
перекачка: черных щелоков в варочный цех на выпарку и в отдел сортирования, таллового мыла в цех переработки продуктов, горячей воды на промывку и в цех каустизации;
наблюдение за состоянием оборудования, коммуникаций, регулирующей аппаратуры и показаниям контрольно-измерительных приборов.
612. Должен знать:
назначение обслуживаемого оборудования, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
схему коммуникаций и блокировки насосов;
порядок пуска и останова оборудования;
технологию промывки;
удельные нормы расхода воды, электроэнергии.
Параграф 301. Диффузорщик целлюлозы, 3 разряд
613. Характеристика работ:
ведение процесса промывки целлюлозы и полуцеллюлозы на промывной аппаратуре суммарной производительностью свыше 250 тонн в сутки и в аппаратах непрерывной промывки под руководством диффузорщика более высокой квалификации;
загрузка массы в промывные установки;
промывка массы и вымывка ее;
перекачка: черных щелоков в варочный цех на выпарку и в отдел сортирования, таллового мыла в цех переработки продуктов, горячей воды на промывку и в цех каустизации;
осуществление постоянной связи с этими отделами;
наблюдение за состоянием оборудования, коммуникаций, регулирующей аппаратуры и показаниями контрольно-измерительных приборов;
промывка целлюлозы и полуцеллюлозы на промывной аппаратуре суммарной производительностью до 250 тонн в сутки;
контроль за разгрузкой, промывкой и вымывкой диффузоров, крепостью щелоков, температурой воды и чистотой сеток;
регулирование подачи массы на сучколовители, вакуум-фильтры, фильтры давления, концентрации массы и плотности щелока по ступеням на многоступенчатой непрерывной установке;
наблюдение за чистотой горячей воды, расходом ее и щелока на промывку и разбавление, чистотой сеток, спрысков, за качеством промывки целлюлозы;
обеспечение выпарного и варочного цехов черными щелоками заданной плотности и температуры и очистного цеха - хорошо промытой целлюлозой;
контроль за горячим размолом целлюлозы и ее сортированием при промывке с предварительным горячим размолом;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительной аппаратуры;
соблюдение удельных норм расхода;
наблюдение за состоянием оборудования, коммуникаций, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры.

614. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың, реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмыс істеу принципі;
берілген тәсімдер бойынша массаны ыстықтай ұнтақтау технологиялық тәсімі бойынша түрлі шаятын аппараттарда шаю технологиясы;
массаның сапасы;
сілті тығыздығын айқындау;
су, бу, массаның, электр энергиясының шекті шығу нормасы.
Параграф 302. Целлюлоза диффузоршысы, 4-разряд
615. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті диффузоршының басшылығымен алдын ала ыстықтай ұнтақтайтын, химиялық өңдеуге арналған целлюлозаны өңдеуде, қағаз және электр оқшаулау және сүзгі картон өңдеуде істейтін шаятын аппаратурада шаю процесін жүргізу;
массаны шаю құрылғысына салу;
массаны шаю және оны жуып шығару;
қара сілтіні қайнату цехына және сұрыптау бөліміне, таллоль сабынды өнімдерді өңдеу цехына, ыстық суды шаюға және каустизациялау цехына булауға айдау;
осы бөлімдермен тұрақты байланысты жүзеге асыру;
коммуникациялардың, реттейтін аппаратураның, жабдықтардың жай-күйін және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін қадағалау;
тәулігіне 250 тоннадан жоғары өнім беретін шаятын аппаратурада целлюлоза және жартылай целлюлозаны шаю процесін жүргізу;
диффузорларды түсіру, шаю және жуып тазартуды, сілтілердің күштілігін, судың температурасын және торшалардың тазалығын бақылау;
бұтанақ ұстағыштарға, вакуум сүзгілерге, қысым сүзгілеріне массаның жіберілуін, масса концентрациясын және сілті тығыздығын саты бойынша көп сатылы үздіксіз құрылғыларда реттеу;
ыстық судың тазалығын, шайылатын және араластырылатын судың және сілтінің шығынын, торшалардың тазалығын, целлюлозаны тазалау сапасын қадағалау;
булау және қайнату цехтарын берілген тығыздық пен температурада қара сілтімен және тазалау цехының таза жуылған целлюлозамен қамтамасыз ету;
целлюлозаны алдын ала ыстық ұнтақтау арқылы шайып ыстықтай ұнтақтауды және оны сұрыптауды бақылау;
бақылау-өлшеу аппаратурасының көрсеткіштері бойынша процесті реттеу;
жұмсау нормасын сақтау;
коммуникациялардың, реттейтін аппаратураның, жабдықтардың жай-күйін және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін қадағалау.
616. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың, реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмыс істеу принципі;
берілген тәсімдер бойынша массаны ыстықтай ұнтақтау технологиялық тәсімі бойынша түрлі шаятын аппараттарда шаю технологиясы;
массаның сапасы;
сілті тығыздығын айқындау;
су, бу, массаның, электр энергиясының шекті шығу нормасы.

614. Должен знать:
принцип действия обслуживаемого оборудования, коммуникаций, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
технологию промывки на различных промывных аппаратах по установленным схемам и технологическую схему горячего размола массы;
качество массы;
определение плотности щелоков;
удельные нормы расхода массы, пара, воды, электроэнергии.
Параграф 302. Диффузорщик целлюлозы, 4 разряд
615. Характеристика работ:
ведение процесса промывки на промывной аппаратуре, работающей под давлением с предварительным горячим размолом и при выработке целлюлозы, предназначенной для химической переработки, при выработке ответственных видов бумаги и электроизоляционных и фильтр-картонов под руководством диффузорщика более высокой квалификации;
загрузка массы в промывные установки;
промывка массы и вымывка ее;
перекачка: черных щелоков в варочный цех на выпарку и в отдел сортирования, таллового мыла в цех переработки продуктов, горячей воды на промывку и в цех каустизации;
осуществление постоянной связи с этими отделами;
наблюдение за состоянием оборудования, коммуникаций, регулирующей аппаратуры и показаниями контрольно-измерительных приборов;
промывка целлюлозы и полуцеллюлозы на промывной аппаратуре суммарной производительностью свыше 250 тонн в сутки и в аппаратах непрерывной промывки;
контроль за разгрузкой, промывкой и вымывкой диффузоров, крепостью щелоков, температурой воды и чистотой сеток;
регулирование подачи массы на сучколовители, вакуум-фильтры, фильтры давления, концентрации массы и плотности щелока по ступеням на многоступенчатой непрерывной установке;
наблюдение за чистотой горячей воды, расходом ее и щелока на промывку и разбавление, чистотой сеток, спрысков, за качеством промывки целлюлозы;
обеспечение выпарного и варочного цехов черными щелоками заданной плотности и температуры и очистного цеха - хорошо промытой целлюлозой;
контроль за горячим размолом целлюлозы и ее сортированием при промывке с предварительным горячим размолом;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительной аппаратуры;
соблюдение удельных норм расхода;
наблюдение за состоянием оборудования, коммуникаций, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры.
616. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, коммуникаций, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
технологию промывки на различных промывных аппаратах по установленным схемам и технологическую схему горячего размола массы;
качество массы;
определение плотности щелоков;
удельные нормы расхода массы, пара, воды, электроэнергии.

Параграф 303. Целлюлоза диффузоршысы, 5-разряд
617. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті диффузоршының басшылығымен алдын ала ыстықтай ұнтақтайтын, химиялық өңдеуге арналған целлюлозаны өңдеуде, қағаз және электр оқшаулау және сүзгі картон өңдеуде істейтін шаятын аппаратурада шаю процесін жүргізу;
диффузорларды түсіру, шаю және жуып тазартуды, сілтілердің күштілігін, судың температурасын және торшалардың тазалығын бақылау;
бұтанақ ұстағыштарға, вакуум сүзгілерге, қысым сүзгілеріне массаның жіберілуін, масса концентрациясын және сілті тығыздығын саты бойынша көп сатылы үздіксіз құрылғыларда реттеу;
ыстық судың тазалығын, шайылатын және араластырылатын судың және сілтінің шығынын, торшалардың тазалығын, целлюлозаны тазалау сапасын қадағалау;
булау және қайнату цехтарын берілген тығыздық пен температурада қара сілтімен және тазалау цехының таза жуылған целлюлозамен қамтамасыз ету;
целлюлозаны алдын ала ыстық ұнтақтау арқылы шайып ыстықтай ұнтақтауды және оны сұрыптауды бақылау;
бақылау-өлшеу аппаратурасының көрсеткіштері бойынша процесті реттеу;
жұмсау нормасын сақтау;
коммуникациялардың, реттейтін аппаратураның, жабдықтардың жай-күйін және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін қадағалау.
618. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың, реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмыс істеу принципі;
қызметі, құрылымы, берілген тәсімдер бойынша массаны ыстықтай ұнтақтау технологиялық тәсімі бойынша түрлі шаятын аппараттарда шаю технологиясы;
массаның сапасы;
сілті тығыздығын айқындау;
су, бу, массаның, электр энергиясының шекті шығу нормасы.
Параграф 304. Целлюлозаны жуушы, 1-разряд
619. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары жуушының асшылығымен пісіру қазандығынан массаны алу және жуу;
резервуарға су жіберу, массаны сүзу және шаю;
массаны жуу және сілтіні түсіру;
сорғының жұмысын бақылау;
резервуарды, сүзгішті целлюлозаның кезекті партиясын қабылдауға дайындау.
620. Білуге тиіс:
коммуникация схемасы;
массаны жуудың технологиялық режимі.
Параграф 305. Целлюлозаны жуушы, 2-разряд
621. Жұмыс сипаттамасы:
тәулігіне 100 тоннаға дейін целлюлоза өндіретін целлюлоза зауытында целлюлозаны сүзгіште, жуу резервуарларында жуу процессін жүргізу;
массаны сорғымен айдау, сілтіні сору және конденсатты жинау;
массаны сүзгіден бұта ұстағыштарға берілуін реттеу;
талшықтың толық жуылуын, ыстық судың, тор мен бүріккіштің тазалығын бақылау;
буландыру және пісіру цехын тығыздығы мен температурасы қажетті мөлшердегі сілтімен қамтамасыз ету;
сілтіні іріктеу және оны спирт цехына жіберу.

Параграф 303. Диффузорщик целлюлозы, 5 разряд
617. Характеристика работ:
ведение процесса промывки целлюлозы на промывной аппаратуре, работающей под давлением с предварительным горячим размолом и при выработке особо высоких сортов целлюлозы, предназначенной для химической переработки и для ответственных видов бумаги и электроизоляционных и фильтр-картонов;
контроль за разгрузкой, промывкой и вымывкой диффузоров, крепостью щелоков, температурой воды и чистотой сеток;
регулирование подачи массы на сучколовители, вакуум-фильтры, фильтры давления, концентрации массы и плотности щелока по ступеням на многоступенчатой непрерывной установке;
наблюдение за чистотой горячей воды, расходом ее и щелока на промывку и разбавление, чистотой сеток, спрысков, за качеством промывки целлюлозы;
обеспечение выпарного и варочного цехов черными щелоками заданной плотности и температуры и очистного цеха - хорошо промытой целлюлозой;
контроль за горячим размолом целлюлозы и ее сортированием при промывке с предварительным горячим размолом;
регулирование процесса по показаниям контрольно-измерительной аппаратуры;
соблюдение удельных норм расхода;
наблюдение за состоянием оборудования, коммуникаций, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры.
618. Должен знать:
назначение, конструкцию, устройство основного оборудования, коммуникаций, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
технологию промывки на различных промывных аппаратах по установленным схемам и технологическую схему горячего размола массы;
качество массы;
определение плотности щелоков;
удельные нормы расхода массы, пара, воды, электроэнергии.
Параграф 304. Промывщик целлюлозы, 1 разряд
619. Характеристика работ:
выдувка-вымывка массы из варочного котла под руководством промывщика более высокой квалификации;
пуск воды в резервуары, сцежи и размывка массы в них;
вымывка массы и спуск щелоков;
наблюдение за работой насосов;
подготовка резервуаров, сцеж к приему следующей партии целлюлозы.
620. Должен знать:
схему коммуникаций;
технологический режим промывки массы.
Параграф 305. Промывщик целлюлозы, 2 разряд
621. Характеристика работ:
ведение процесса промывки целлюлозы в сцежах, вымывных резервуарах на целлюлозных заводах производительностью до 100 тонн в сутки целлюлозы;
перекачка массы насосами, откачка щелока и сбор конденсата;
регулирование подачи массы из сцежи на сучколовители;
наблюдение за полнотой отмывки волокна, за чистотой горячей воды, сеток, спрысков;
обеспечение выпарного и варочного цехов щелоками заданной плотности и температуры;
отбор щелоков и передача их в спиртоцех.

622. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың мақсаты, құрылысы мен құрылымы;
массаны жуу мен сілтіні таңдаудың технологиялық режимі;
кейінгі өңдеу үшін берілетін целлюлозаның сапалық көрсеткіштері.
Тәулігіне 100 тоннадан астам целлюлоза өндіретін немесе химиялық өңдеуге арналған целлюлозаны өндіретін целлюлоза зауытында целлюлозаны сүзгіште жуу кезінде - 3-разряд.
Параграф 306. Целлюлоза-қағаз өндірісінің бақылаушысы, 2-разряд
623. Жұмыс сипаттамасы:
сұрыпталған шүберек және макулатураны бақылау, қабылдау;
арнайы қағазды сынауға іріктеу және су сіңіру тобын айқындау;
өнімнің сапасын бақылау.
624. Білуге тиіс:
су сіңіруді есептеу тәртібі;
сіңіру тобы белгілерінің шарттары;
қолданыстағы мемлекеттік стандарттар мен бақыланатын шикізаттың техникалық шарттары;
шикізатты сақтау ережесі.
Параграф 307. Целлюлоза-қағаз өндірісінің бақылаушысы, 3-разряд
625. Жұмыс сипаттамасы:
шикізатты, химикаттар мен даяр өнімді (ағаш, қағаз, картон, фибра, картонажды және өзге де қағаздан, картоннан, фибрадан, құйылған қағаз бұйымнан, қағаз жіптен жасалған бұйымдар) бақылау, қабылдау және есептеу;
өнімнің сұрыптылығын белгілеу;
өндірістік қағаздың физикалық-механикалық көрсеткіштерін айқындау;
жасалатын қағаздың сапасы бойынша мәліметтер құрастыру;
қағаздың физикалық-механикалық көрсеткіштер бойынша мемлекеттік стандартқа сәйкессіздігі жағдайы туралы белгі беру;
ақауы бар шикізатты, бөлшектерді және даяр өнімді іріктеу;
қабылдау-тапсыру құжаттамасын ресімдеу;
тапсырыс берушіден кальканы қабылдау және ресімдеу, олардың сапасын және жай-күйін тексеру;
калькаларды тиражы, түрі және сұрыбы бойынша оларды аппараттарға жіберу үшін іріктей отырып бөлшектеу;
калькаларды өлшеу кестесі бойынша өлшеу.
626. Білуге тиіс:
даяр өнімге қолданыстағы мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттары;
қағазды сынау әдістері;
калькаларды өлшеу ережесі мен сапалық көрсеткіштері;
құжаттаманы ресімдеу тәртібі;
қоймалардағы даяр өнімді сақтау ережесі.
Параграф 308. Целлюлоза-қағаз өндірісінің бақылаушысы, 4-разряд
627. Жұмыс сипаттамасы:
роликті қағаздың сапасын катушкаға орағанда сыртқы түріне қарай, жапсыру және қағазды орағанда катушканың форматының сапасына қарай бақылау;
қағаз және көркем картонаж қағаздың жауапты сұрыптарын қабылдап алу және бақылау;
кесілген және құйылған қағаздың салмағын есептеу;
сынау үлгілерін іріктеу;
қатаң есептегі қағаз үлгілерін есептеу;
арнайы және ақшалай қағаздың сапасын физикалық-механикалық қасиетіне қарай бақылау;
қатаң есептегі сұрыпталған қағазды қолмен және парағын есептеу машинасында парақтап есептеу;
сұрыптағаннан кейін және есеп бақылаудан кейін қағаз есебін және сапасын тексеру;
қағазды тиісті сұрыбына дұрыс жатқызылуын тексеру;
арнайы мемлекеттік белгідегі қағазды құю және су белгілерінің оқылу бағытын тексеру;
ақшалай және арнайы қағаз парағының кемшілігін ақау түріне қарай бөлу.

622. Должен знать:
назначение, конструкцию и устройство обслуживаемого оборудования;
технологический режим промывки массы и отбора щелоков;
качественные показатели целлюлозы, передаваемой для дальнейшей переработки.
При промывке целлюлозы в сцежах на целлюлозных заводах производительностью свыше 100 тонн в сутки целлюлозы или по производству целлюлозы для химической переработки - 3 разряд.
Параграф 306. Контролер целлюлозно-бумажного производства, 2 разряд
623. Характеристика работ:
контроль, прием сортированного тряпья и макулатуры;
отбор на испытание специальных бумаг и определение группы впитываемости по привесу воды;
пооперационный контроль качества продукции.
624. Должен знать:
порядок расчета привеса воды;
условия обозначения групп впитываемости;
действующие государственные стандарты и технические условия на контролируемое сырье;
правила хранения сырья.
Параграф 307. Контролер целлюлозно-бумажного производства, 3 разряд
625. Характеристика работ:
контроль, прием и учет количества и качества сырья, химикатов и готовой продукции (древесины, бумаги, картона, фибры, картонажных и иныхизделий из бумаги, картона, фибры, литых бумажных изделий, бумажной пряжи);
установление сортности продукции;
определение физико-механических показателей промышленных бумаг;
составление сведений по качеству изготовляемой бумаги;
сигнализация о случаях несоответствия бумаги государственному стандарту по физико-механическим показателям;
отбраковка дефектного сырья, деталей и готовой продукции;
оформление приемо-сдаточной документации;
прием и оформление калек от заказчика, проверка качества и состояния их;
разборка калек по тиражу, видам и сортам с подборкой их для пропуска на аппаратах;
обмер калек по специальной обмерочной таблице.
626. Должен знать:
действующие государственные стандарты и технические условия на готовую продукцию;
методы испытания бумаги;
правила обмера и качественные показатели калек;
порядок оформления документации;
правила хранения готовой продукции на складах.
Параграф 308. Контролер целлюлозно-бумажного производства, 4 разряд
627. Характеристика работ:
контроль качества ролевых бумаг по внешнему виду при наматывании на катушки, качества склеек и формата катушек при перемотке бумаги;
прием и контроль ответственных сортов бумаги и художественной картонажной продукции;
весовой учет срезанной и отлитой бумаги;
отбор образцов для испытаний;
учет образцов бумаги строгого учета;
контроль качества специальных и денежных бумаг по физико-механическим свойствам;
полистный счет отсортированных листовых бумаг строгого учета вручную и на листосчетных машинах;
проверка качества и счета бумаги после сортировки и счет-контроля;
проверка правильности отнесения бумаги к соответствующему сорту и в брак;
проверка направления отлива и читаемости водяного знака по специальным гознаковским бумагам;
разбор листового брака денежных и специальных бумаг по видам дефектов.

628. Білуге тиіс:
аппаратура және парағын есептеу машинасының құрылымы мен жұмыс принципі;
ақаулар мен олардың пайда болу себептері;
қағаздың шектеулері мен сұрыптары;
даяр өнімнің қолданыстағы мемлекеттік стандарттары мен техникалық шарттары.
Параграф 309. Целлюлоза-қағаз өндірісінің бақылаушысы, 5-разряд
629. Жұмыс сипаттамасы:
қағаз жасау технологиялық процесін операциялар бойынша бақылау;
мемлекеттік белгісі бар арнайы қағаздарды партияларға жинақтау және ресімдеу және партиялардың санын есептеу;
жергілікті және жалпы белгілері бар сұрыпталған қағазды қолмен және парағын есептеу машинасында парақтап есептеу;
сұрыптағаннан кейін және есеп бақылаудан кейін қағаз есебін және сапасын тексеру;
қосымша құжаттарды ресімдеу.
630. Білуге тиіс:
қағаз жасау технологиялық процесі;
қағаздың мемлекеттік стандарттары мен техникалық шарттары.
Параграф 310. Целлюлоза-қағаз өндірісінің каландрлаушысы, 2-разряд
631. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті каландрлаушының басшылығымен минутына 500 метрге дейін жұмыс жылдамдығымен каландрда қағазды каландрлау;
қағаз орамын апару, орнату, түсіру;
қағаз жаймасын салуға қатысу;
тегістеу және тежегіш айлабұйымдардың жұмысын қадағалау;
ақауларды іріктеу.
632. Білуге тиіс:
каландрдың қолдану принципі;
қағаздың қасиеті;
қағаз салу және орам шешу жүйесі;
қағазды глазирлеу және бөлу сапасы.
Параграф 311. Целлюлоза-қағаз өндірісінің каландрлаушысы, 3-разряд
633. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті каландрлаушының басшылығымен минутына 500 метрге дейін жұмыс жылдамдығымен, сондай-ақ жоғары сұрыпты ақша, өрнекті, құжат, құрамында мақта бар жоғары сұрыпты қағазды, конденсаторлы, электр химиялық, фотокалька, табиғи қағаз калька және борланған қағазды глазирлеуде қағазды каландрлау;
жұмыс жылдамдығы минутына 280 метрге дейін каландрларда екі жақты және бір жақты борланған және техникалық қағазды каландрлау;
қағаз орамын орнату және біліктер арасындағы жаймаға салу;
біліктерді қыздыруды, қысымын және ылғалдану деңгейін реттеу;
қағаз таспаны біліктер арқылы жіберілуін қадағалау;
біліктерді глазирлеу деңгейін және жай-күйін бақылау;
техникалық шарттарға сәйкес орамдарды жаймаға орау және орамды шешу.
634. Білуге тиіс:
каландр құрылымы;
қағаздың қасиеті;
қағаз салу және орам шешу жүйесі;
қағазды глазирлеу және бөлу сапасы.
Параграф 312. Целлюлоза-қағаз өндірісінің каландрлаушысы, 4-разряд
635. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыс жылдамдығы минутына 280 метрден астам 500 метрге дейін каландрларда екі жақты және бір жақты борланған және техникалық қағазды каландрлау;
қағаз, картон және фибраны глазирлеу;
қағаз орамын орнату және біліктер арасындағы жаймаға салу;
біліктерді қыздыруды, қысымын және ылғалдану деңгейін реттеу;
қағаз таспаны біліктер арқылы жіберілуін қадағалау;
біліктерді глазирлеу деңгейін және жай-күйін бақылау;
техникалық шарттарға сәйкес орамдарды жаймаға орау және орамды шешу.

628. Должен знать:
устройство и принцип работы аппаратуры и листосчетной машины;
дефекты и причины возникновения их;
допуски и сортность бумаги; методы сортировки бумаги;
действующие государственные стандарты и технические условия на готовую продукцию.
Параграф 309. Контролер целлюлозно-бумажного производства, 5 разряд
629. Характеристика работ:
контроль технологического процесса изготовления бумаги по операциям;
комплектовка и оформление специальных гознаковских бумаг в партии и количественный учет партий;
полистный счет отсортированных листовых бумаг с локальными и общими водяными знаками вручную и на листосчетных машинах;
проверка качества и счета бумаги после сортировки и счет-контроля;
оформление сопроводительных документов.
630. Должен знать:
технологический процесс изготовления бумаги;
государственные стандарты и технические условия на бумагу.
Параграф 310. Каландровщик целлюлозно-бумажного производства, 2 разряд
631. Характеристика работ:
каландрирование бумаги на каландрах с рабочей скоростью до 500 мнтров в минуту под руководством каландровщика более высокой квалификации;
подноска, относка, установка, съем и отвозка рулонов бумаги;
участие в заправке полотна бумаги;
наблюдение за работой наката и тормозных приспособлений;
относка брака.
632. Должен знать:
принцип действия каландра;
свойства бумаги;
систему заправки бумаги и снятие рулонов;
качество глазирования и недостатки отделки бумаги.
Параграф 311. Каландровщик целлюлозно-бумажного производства, 3 разряд
633. Характеристика работ:
каландрирование бумаги на каландрах с рабочей скоростью до 500 метров в минуту, а также при глазировке денежной, узорной, документной, хлопкосодержащей бумаги высшего сорта, конденсаторной, электрохимической, фотокальки, натуральной бумажной кальки и мелованной бумаги под руководством каландровщика более высокой квалификации;
каландрирование двухсторонних и односторонних мелованных и технических бумаг на каландрах с рабочей скоростью до 280 метров в минуту;
установка рулона бумаги и заправка полотна между валами;
регулирование нагрева, давления валов и степени увлажнения;
наблюдение за пропуском бумажной ленты через валы;
контроль степени глазировки и состояния валов;
намотка полотна на рулон в соответствии с техническими условиями и снятие рулона.
634. Должен знать:
устройство каландра;
свойства бумаги;
систему заправки полотна бумаги и снятие рулонов;
качество глазировки и недостатки отделки бумаги.
Параграф 312. Каландровщик целлюлозно-бумажного производства, 4 разряд
635. Характеристика работ:
каландрирование двухсторонних и односторонних мелованных и технических бумаг на каландрах с рабочей скоростью свыше 280 до 500 метров в минуту;
глазирование бумаги, картона и фибры;
установка рулона бумаги и заправка полотна между валами;
регулирование нагрева, давления валов и степени увлажнения;
наблюдение за пропуском бумажной ленты через валы;
контроль степени глазировки и состояния валов;
намотка полотна на рулон в соответствии с техническими условиями и снятие рулона.

636. Білуге тиіс:
каландр құрылымы;
қағаздың қасиеті;
қағаздың ылғалдығының және өзге де шарттардың глазирлеу сапасына әсері;
қағаз салу жүйесі;
каландрлеуге қажетті қысым;
өңдеу кемшіліктері мен оларды жою тәсілдері;
даяр өнімнің техникалық шарттары.
Параграф 313. Целлюлоза-қағаз өндірісінің каландрлаушысы, 5-разряд
637. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті каландрлаушының басшылығымен минутына минутына 500 метрден асатын жұмыс жылдамдығымен, сондай-ақ жоғары сұрыпты ақша, өрнекті, құжат, құрамында мақта бар жоғары сұрыпты қағазды, конденсаторлы, электр химиялық, фотокалька, табиғи қағаз калька және борланған қағазды глазирлеуде қағазды каландрлау;
қағаз орамын орнату және біліктер арасындағы жаймаға салу;
біліктерді қыздыруды, қысымын және ылғалдану деңгейін реттеу;
қағаз таспаны біліктер арқылы жіберілуін қадағалау;
біліктерді глазирлеу деңгейін және жай-күйін бақылау;
техникалық шарттарға сәйкес орамдарды жаймаға орау және орамды шешу.
638. Білуге тиіс:
каландр құрылымы;
қағаздың қасиеті;
қағаздың ылғалдығының және өзге де шарттардың глазирлеу сапасына әсері;
қағаз салу жүйесі;
каландрлеуге қажетті қысым;
өңдеу кемшіліктері мен оларды жою тәсілдері;
даяр өнімнің техникалық шарттары.
Параграф 314. Целлюлоза қайнатушы, 3-разряд
639. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті қайнатушының басшылығымен тәулігіне 100 тоннаданастам 250 тоннаға дейін целлюлоза және жартылай целлюлоза өндіретін үздіксіз істейтін қайнату қазандықтары мен аппараттарына жоңқа, жарманың түсуін реттеу;
қайнату бөлімі коммуникацияларына қызмет көрсету, жабдықты күту;
анағұрлым жоғары білікті қайнатушының басшылығымен тәулігіне 100 тоннаға дейін үздіксіз істейтін қайнату қазандықтарына мен аппараттарына жоңқа, жарма салу және тығыздау;
қышқыл, сілті толтыру, бу жіберу;
циркуляциямен қамтамасыз ету, қысымды көтеру, ретімен қайнату процесін жүргізу, сынама алу және қазандықты үрлеу;
жабдықтың, коммуникациялардың, арматура және бақылау-өлшеу аспаптарының жай-күйін және дұрыс пайдаланылуын қадағалау;
сапалық көрсеткіштердің мемлекеттік стандартқа сәйкес сақталуы.
640. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың, коммуникациялардың, реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылымы;
қазандықтарды толтыру ережесі;
жоңқа, жармалардың сапалық көрсеткіштері.
Параграф 315. Целлюлоза қайнатушы, 4-разряд
641. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті қайнатушының басшылығымен тәулігіне 250 тоннадан сатын целлюлоза және жартылай целлюлоза өндіретін үздіксіз істейтін қайнату қазандықтары мен аппараттарына жоңқа, жарманың түсуін реттеу;
қайнату бөлімі коммуникацияларына қызмет көрсету, жабдықты күту;

636. Должен знать:
конструкцию каландров;
свойства бумаги;
влияние влажности бумаги и иных условий на качество глазировки;
систему заправки;
давление, необходимое для каландрирования;
недостатки отделки и способы их устранения;
технические условия на готовую продукцию.
Параграф 313. Каландровщик целлюлозно-бумажного производства, 5 разряд
637. Характеристика работ:
каландрирование двухсторонних и односторонних мелованных и технических бумаг на каландрах с рабочей скоростью свыше 500 метров в минуту, а также при глазировке денежной, узорной, документной, хлопкосодержащей бумаги высшего сорта, конденсаторной, электрохимической, фотокальки, кальки натуральной бумажной и мелованной бумаги;
установка рулона бумаги и заправка полотна между валами;
регулирование нагрева, давления валов и степени увлажнения;
наблюдение за пропуском бумажной ленты через валы;
контроль степени глазировки и состояния валов;
намотка полотна на рулон в соответствии с техническими условиями и снятие рулона.
638. Должен знать:
конструкцию каландров;
свойства бумаги;
влияние влажности бумаги и иных условий на качество глазировки;
систему заправки;
давление, необходимое для каландрирования;
недостатки отделки и способы их устранения;
технические условия на готовую продукцию.
Параграф 314. Варщик целлюлозы, 3 разряд
639. Характеристика работ:
регулирование поступления щепы, сечки из бункеров в варочные котлы и аппараты непрерывного действия суммарной производительностью целлюлозы и полуцеллюлозы свыше 100 до 250 тонн в сутки под руководством варщика более высокой квалификации;
обслуживание коммуникаций варочного отдела, уход за оборудованием;
наполнение и уплотнение котлов и аппаратов непрерывного действия суммарной производительностью до 100 тонн в сутки щепой, сечкой и иными волокнистыми материалами под руководством варщика более высокой квалификации;
закачка кислоты, щелока, пуск пара;
обеспечение циркуляции, подъем давления, последовательное ведение процесса варки, отбор проб и выдувка котла;
наблюдение за состоянием и правильной эксплуатацией оборудования, коммуникаций, арматуры и контрольно-измерительных приборов;
соблюдение качественных показателей в соответствии с государственным стандартом.
640. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, коммуникаций, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
правила загрузки котлов;
качественные показатели щепы, сечки.
Параграф 315. Варщик целлюлозы, 4 разряд
641. Характеристика работ:
регулирование поступления щепы, сечки из бункеров в варочные котлы и аппараты непрерывного действия суммарной производительностью целлюлозы и полуцеллюлозы свыше 250 тонн в сутки под руководством варщика более высокой квалификации;
обслуживание коммуникаций варочного отдела, уход за оборудованием;

анағұрлым жоғары білікті қайнатушының басшылығымен тәулігіне 100 тоннадан астам 250 тоннаға дейін үздіксіз істейтін қайнату қазандықтарына мен аппараттарына жоңқа, жарма салу және тығыздау;
қышқыл, сілті толтыру, бу жіберу;
циркуляциямен қамтамасыз ету, қысымды көтеру, ретімен қайнату процесін жүргізу, сынама алу және қазандықты үрлеу;
жабдықтың, коммуникациялардың, арматура және бақылау-өлшеу аспаптарының жай-күйін және дұрыс пайдаланылуын қадағалау;
сапалық көрсеткіштердің мемлекеттік стандартқа сәйкес сақталуы.
642. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың, коммуникациялардың, реттейтін және бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылымы;
қазандықтарды толтыру ережесі;
жоңқа, жармалардың сапалық көрсеткіштері;
қайнату технологиялық режимдері мен целлюлозаның сапасын көрсететін факторлар.
Параграф 316. Целлюлоза қайнатушы, 5-разряд
643. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті қайнатушының басшылығымен тәулігіне 250 тоннадан асатын целлюлоза және жартылай целлюлоза өндіретін үздіксіз істейтін қайнату қазандықтары мен аппараттарына жоңқа, жарманың түсуін реттеу;
қышқыл, сілті толтыру, бу жіберу;
циркуляциямен қамтамасыз ету, қысымды көтеру, ретімен қайнату процесін жүргізу, сынама алу және қазандықты үрлеу;
сапалық көрсеткіштердің мемлекеттік стандартқа сәйкес сақталуы;
қайнату бөлімі коммуникацияларына қызмет көрсету, жабдықты күту;
анағұрлым жоғары білікті қайнатушының басшылығымен тәулігіне 100 тоннаға дейін үздіксіз істейтін қайнату қазандықтарына мен аппараттарына жоңқа, жарма салу және тығыздау;
тәжірибелік құрылғыларға қызмет көрсету;
бақылау-өлшеу аппаратурасының көрсеткіштері бойынша қайнатуды бақылау;
жоңқаны, қамысты, сабанды, қышқыл, сілті, буды мөлшерлеу;
қазандықтағы қысым мен температураны реттеу;
газды кезең-кезеңімен үрлеу, қазандықтан сілтіні іріктеу;
қайнату режимінің барлық көрсеткіштерін сақтау;
жұмыс барысындағы техникалық ақаулықтарды анықтау және жою;
жабдықтың, коммуникациялардың, арматура және бақылау-өлшеу аспаптарының жай-күйін және дұрыс пайдаланылуын қадағалау;
басқару пультынан жабдықты қосу.
644. Білуге тиіс:
қайнату цехы жабдықтарын басқару пультынан қосу, олардың қызметі мен қосу ережесі;
өндіріс сатылары бойынша қайнату процесін автоматты реттеу және бақылау тәсімін және су, бу, қышқыл, предгидролизат, сорғы, вентиль, қорғау клапандарының тәсімдері;
қайнату технологиялық режимдері;
қазандықта болатын химиялық процестері;
целлюлозаның сапасын төмендететін күю және басқа да кемшіліктердің болу себептері;
сілтінің түсіне қарай қайнатуды бақылау әдістері,
ағаштың шығуының шекті нормасы,
мемлекеттік стандарт бойынша өнімнің көрсеткіштері.
Химиялық өңдеуге арналған целлюлозаны өңдеуде және электр оқшаулау қағазын өңдеуде 1 разрядтан жоғары разряд тарифтеледі.

наполнение и уплотнение котлов и аппаратов непрерывного действия суммарной производительностью целлюлозы и полуцеллюлозы свыше 100 до 250 тонн в сутки щепой, сечкой и иными волокнистыми материалами под руководством варщика более высокой квалификации;
закачка кислоты, щелока, пуск пара;
обеспечение циркуляции, подъем давления, последовательное ведение процесса варки, отбор проб и выдувка котла;
наблюдение за состоянием и правильной эксплуатацией оборудования, коммуникаций, арматуры и контрольно-измерительных приборов;
соблюдение качественных показателей в соответствии с государственным стандартом.
642. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, коммуникаций, регулирующей и контрольно-измерительной аппаратуры;
правила загрузки котлов;
качественные показатели щепы, сечки;
технологические режимы варки и факторы, определяющие качество целлюлозы.
Параграф 316. Варщик целлюлозы, 5 разряд
643. Характеристика работ:
наполнение и уплотнение варочных котлов и аппаратов непрерывного действия щепой, сечкой и иными волокнистыми материалами суммарной производительностью свыше 250 тонн в сутки под руководством варщика более высокой квалификации;
закачка кислоты, щелока, пуск пара;
обеспечение циркуляции, подъем давления, отбор проб и выдувка котла;
соблюдение качественных показателей в соответствии с государственным стандартом;
ведение процесса варки целлюлозы и полуцеллюлозы в котлах и аппаратах непрерывного действия и варки целлюлозы для химической переработки с водным предгидролизом суммарной производительностью до 100 тонн в сутки;
обслуживание опытных установок;
контроль варки по показаниям контрольно-измерительной аппаратуры;
дозировка щепы, тростника, соломы, кислоты, щелока, пара;
регулирование давления и температуры в котле;
периодическая сдувка газа, отбор щелоков из котла;
соблюдение всех прочих показателей режима варки;
выявление и устранение технических неполадок в работе;
наблюдение за состоянием оборудования, контрольно-измерительной и регулирующей аппаратуры;
включение оборудования с пульта управления.
644. Должен знать:
назначение, устройство и правила включения с пульта управления оборудования варочного цеха;
схему автоматического регулирования и контроля процесса варки по стадиям производства и схему трубопроводов воды, пара, кислоты, предгидролизата, насосов, вентилей, предохранительных клапанов;
технологический режим варки;
химические процессы, происходящие в котле;
причины образования подгаров и иных отклонений, понижающих качество целлюлозы;
методы контроля варки по цвету щелоков;
удельные нормы расхода древесины;
показатели продукции по государственному стандарту.
При выработке целлюлозы, предназначенной для химической переработки и для выработки электроизоляционной бумаги, тарифицируется на 1 разряд выше.

Параграф 317. Целлюлоза қайнатушы, 6-разряд
645. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті қайнатушының басшылығымен тәулігіне 100 тоннадан асатын целлюлоза және жартылай целлюлоза өндіретін үздіксіз істейтін қайнату қазандықтары мен аппараттарына жоңқа, жарманың түсуін реттеу;
реттейтін аппаратураның жұмысын қадағалау және бақылау-өлшеу аппаратурасының көрсеткіштері бойынша қайнатуды бақылау;
жоңқаны, қамысты, сабанды, қышқыл, сілті, буды мөлшерлеу;
қазандықтағы қысым мен температураны реттеу;
газды кезең-кезеңімен үрлеу, қазандықтан сілтіні іріктеу;
қайнату режимінің барлық көрсеткіштерін сақтау;
жабдықтың, коммуникациялардың, арматура және бақылау-өлшеу аспаптарының жай-күйін және дұрыс пайдаланылуын қадағалау;
мемлекеттік стандартқа сәйкес жоспарланатын өнімнің шығуын қамтамасыз ету;
төмендеу білікті қайнатушыны басқару.
646. Білуге тиіс:
қайнату цехы жабдықтарын басқару пультынан қосу, олардың қызметі мен қосу ережесі;
өндіріс сатылары бойынша қайнату процесін автоматты реттеу және бақылау тәсімін және су, бу, қышқыл, предгидролизат, сорғы, вентиль, қорғау клапандарының тәсімдері;
қазандықта болатын химиялық процестері;
целлюлозаның сапасын төмендететін күю және басқа да кемшіліктердің болу себептері;
сілтінің түсіне қарай қайнатуды бақылау әдістері, ағаштың шығуының шекті нормасы, мемлекеттік стандарт бойынша өнімнің сапалық көрсеткіштері.
647. Техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білім талап етіледі.
Параграф 318. Целлюлоза уатушы, 2-разряд
648. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары білікті уатушының басшылығымен шикі целлюлозаны ұсатқышта уату;
целлюлозаны ұсақтағышқа жіберуді реттеу.
649. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтарды қолдану принципі мен шикі целлюлозаны уату технологиялық процесі.
Параграф 319. Целлюлоза уатушы, 3-разряд
650. Жұмыс сипаттамасы:
шикі целлюлозаны шар тәрізді диірменде уату процесіне қатысу;
целлюлозаны шар тәрізді диірменге жіберу және реттеу.
651. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы;
құрғақ целлюлозаны уату технологиялық процесі;
целлюлозаны диірменге салу ережесі.
Параграф 320. Целлюлоза уатушы, 4-разряд
652. Жұмыс сипаттамасы:
шикі және құрғақ электродты целлюлозаны шар тәрізді диірменде және ұсатқышта уату процесіне қатысу;
целлюлозаны диірменге жіберу, жартылай ұсақталған целлюлозаны елеу;
целлюлозаны өлшеу және орау;
өнім өңдеу есебіне жүргізу;
жабдықты тазалау.
653. Білуге тиіс:
кептіру аппаратының, шар тәрізді диірмен және өзге де жабдықтардың құрылымы;
электродты целлюлозаны өңдеу технологиялық процесі;
өңделген өнімнің сапалық көрсеткіштері.

Параграф 317. Варщик целлюлозы, 6 разряд
645. Характеристика работ:
ведение процесса варки целлюлозы и полуцеллюлозы в котлах и аппаратах непрерывного действия и варки целлюлозы для химической переработки с водным предгидролизом, суммарной производительностью свыше 100 тонн в сутки;
наблюдение за работой регулирующей аппаратуры и контроль варки по показаниям контрольно-измерительной аппаратуры;
дозировка щепы, тростника, соломы, кислоты, щелока, пара;
регулирование давления и температуры в котле;
периодическая сдувка газа, отбор щелоков из котла;
соблюдение всех прочих показателей режима варки;
наблюдение за состоянием оборудования, контрольно-измерительной аппаратуры;
обеспечение выхода планируемой продукции по государственным стандартам;
руководство варщиками более низкой квалификации.
646. Должен знать:
назначение, устройство и правила включения с пульта управления оборудования варочного цеха;
схему автоматического регулирования и контроля процесса варки по стадиям производства и схему трубопроводов воды, пара, кислоты, предгидролизата, насосов, вентилей, предохранительных клапанов;
технологический режим варки;
химические процессы, происходящие в котле;
причины образования подгаров и иных отклонений, понижающих качество целлюлозы;
методы контроля варки по цвету щелоков;
удельные нормы расхода древесины;
качественные показатели продукции по государственному стандарту.
647. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.
Параграф 318. Дробильщик целлюлозы, 2 разряд
648. Характеристика работ:
дробление сырой целлюлозы в мельчителях под руководством дробильщика более высокой квалификации;
регулирование подачи целлюлозы на мельчители.
649. Должен знать:
принцип действия обслуживаемого оборудования и технологический процесс дробления сырой целлюлозы.
Параграф 319. Дробильщик целлюлозы, 3 разряд
650. Характеристика работ:
участие в процессе дробления сухой целлюлозы в шаровых мельницах;
загрузка и регулирование подачи целлюлозы в шаровые мельницы.
651. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технологический процесс дробления сухой целлюлозы;
правила загрузки целлюлозы в мельницы.
Параграф 320. Дробильщик целлюлозы, 4 разряд
652. Характеристика работ:
ведение процесса сушки и дробление сырой и сухой электродной целлюлозы в мельчителях и на шаровых мельницах;
загрузка целлюлозы в мельницы, просеивание полуразмолотой целлюлозы;
взвешивание и упаковка целлюлозы;
ведение учета выработки продукции;
чистка оборудования.
653. Должен знать:
устройство сушильного аппарата, шаровых мельниц и иного оборудования;
технологический процесс выработки электродной целлюлозы;
качественные показатели выработанной продукции.

Параграф 321. Целлюлозаны, қағаз бен олардан жасалған бұйымдарды алушы, 2-разряд
654. Жұмыс сипаттамасы:
целлюлоза, қағаз бен картонның барлық түрлерін, картоннан жасалған жәшіктердің дайындамасының кесілген бетін машинадан, агрегаттан алу;
іріктеу, сұрыптау және оларды стеллажға, шұға немесе чефер төсемелі арбаға салу, преске беруге арналған электрокараны преске немесе кейіннен өңдеу үшін жіберу;
картоннан жасалған жәшіктердің бумасын алу және іріктеу және оларды тігу машинасына жеткізу;
бүрмелеу агрегатының жұмысын бақылау және уақтылы алынуын және картоннан жасалған жәшіктердің тігу машинасына жеткізілуін қамтамасыз ету;
папка жасайтын машинада шұғаны реттеу;
машинаны жуу және тазалау.
655. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
целлюлоза, қағаз бен картон бетінің форматы, дайындама түржиыны, картоннан жасалған жәшіктерді пішу мөлшері және түрлері;
өнімді салу сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 322. Шабу машинасының машинисі, 1-разряд
656. Жұмыс сипаттамасы:
материалдарды жеткізу, буманы шабу;
материалдарды шабуға жеткізу;
шапқышты іске қосуға дайындауға және кендірді шабуға қатысу;
шабылған материалды қаптарға қабылдау.
657. Білуге тиіс:
кендірдің сапасы және шапқының құрылысы.
Параграф 323. Шабу машинасының машинисі, 2-разряд
658. Жұмыс сипаттамасы:
барлық жүйелі машинада сабанды, кендір мен шүберекті шабу;
шикізаттың шабу машинасына біркелкі берілуін және шабылуын бақылау;
артуды реттеу;
жабдықты жөндеу және пышақты ауыстыру жұмыстарына қатысу;
дезинтеграторлардың қалыпты жұмысын бақылау.
659. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
сигнализация тәсілдері;
пышақ орнату ережелері;
шикізаттың, жоңқаның, шапқы темір мен кендірдің сапалық көрсеткіштері;
талшықты шикізаттың сорт және түрлері;
шикізат пен шабу сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 324. Шабу машинасының машинисі, 3-разряд
660. Жұмыс сипаттамасы:
құрақты шабу, ағаш аралау, ағаш дайындамасы мен фанера өндірісінің жоңқасын ұсақтау;
шикізаттың шабу машинасына біркелкі берілуін және дезинтеграторлардың қалыпты жұмысын бақылау;
машинаны күту;
машинаның қаптамасын ауыстыруға қатысу.
661. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
сигнализация тәсілдері;
пышақ орнату тәсілдері;
шикізаттың сапалық көрсеткіштері.
Параграф 325. Шабу машинасының машинисі, 4-разряд
662. Жұмыс сипаттамасы:
ұзындығы 1 метрге дейін және диаметрі 40 сантиметрге дейін теңгерімді, осмол мен ағашты кез келген жүйелі шабу машинасында шабу;
шикізаттың шабу машинасына біркелкі берілуін және дезинтеграторлардың, тасымалдауыштың қалыпты жұмысын бақылау;
машинаны күту;
пышақты орнатуға қатысу.

Параграф 321. Съемщик целлюлозы, бумаги, картона и изделий из них, 2 разряд
654. Характеристика работ:
съем с машины, агрегата нарезанных листов целлюлозы, бумаги, картона всех видов, заготовок ящиков из картона;
отбор, сортировка, укладка их на стеллажи, тележки с суконной или чеферной прокладкой, электрокару для подачи к прессам или для последующей обработки;
съем и отбор стоп ящиков из картона с транспортера и подача их к сшивальным машинам;
наблюдение за работой гофрировального агрегата и обеспечение своевременного съема и подачи ящиков из картона к сшивальным машинам;
регулирование сукон на папочной машине;
промывка и чистка машин.
655. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
форматы листов целлюлозы, бумаги и картона, ассортимент заготовок, размеры раскроя и виды ящиков из картона;
требования, предъявляемые к качеству укладки продукции.
Параграф 322. Машинист рубительной машины, 1 разряд
656. Характеристика работ:
подвозка материалов, разрубка кип;
подача материала для рубки;
участие в подготовке к пуску рубки и рубке пеньки;
прием рубленого материала в мешки.
657. Должен знать:
качество пеньки и устройство рубки.
Параграф 323. Машинист рубительной машины, 2 разряд
658. Характеристика работ:
рубка соломы, пеньки и тряпья на машинах всех систем;
наблюдение за равномерностью подачи сырья в рубительную машину и рубку;
регулирование загрузки;
участие в работах по ремонту оборудования и смене ножей;
наблюдение за исправной работой дезинтеграторов.
659. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
способы сигнализации;
правила установки ножей;
качественные показатели сырья, щепы, сечки и пеньки;
виды и сорта волокнистого сырья;
требования, предъявляемые к сырью и качеству рубки.
Параграф 324. Машинист рубительной машины, 3 разряд
660. Характеристика работ:
рубка тростника, измельчение отходов лесопиления, лесозаготовок и фанерного производства:
наблюдение за равномерностью подачи сырья в рубительную машину, исправной работой дезинтеграторов, транспортеров;
уход за машиной;
участие в смене одежды машин.
661. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
способы сигнализации;
правила установки ножей;
качественные показатели сырья.
Параграф 325. Машинист рубительной машины, 4 разряд
662. Характеристика работ:
рубка балансов длиной до 1 метра и диаметром до 40 сантиметров, осмолов и дров на рубительных машинах всех систем;
наблюдение за равномерностью подачи сырья в рубительную машину, исправной работой дезинтеграторов, транспортеров;
уход за машиной;
участие в установке ножей.

663. Білуге тиіс:
жабдықтың құрылысы;
сигнализация тәсілдері;
пышақ орнату тәсілдері;
шикізаттың сапалық көрсеткіштері.
Ұзындығы 1 метрден астам және диаметрі 40 сантиметрден астам теңгерімді шабу кезінде - 5-разряд.
Параграф 326. Шпул орау және конусты машиналардың машинисі, 3-разряд
664. Жұмыс сипаттамасы:
қағаздан патрон мен конус және басқа да бұйымдарды жасау жөніндегі шпул орау және конус машиналарға қызмет көрсету;
машинаның кептіру барабандарының температурасы мен желім деңгейін бақылау;
шикізат пен желімдеу материалдарының сапасын анықтау;
қағаз жайманың кесілген жерлерін жою;
патрон салынған тор електі немесе бөшкелерді ауыстыру;
жасалатын бұйымдардың сапасын мемлекеттік стандарт пен техникалық шарттарға сәйкес бақылау;
дайын өнім мен қалдықты тапсыру.
665. Білуге тиіс:
жабдық пен оның жекелеген тораптарының құрылысы, мақсаты мен жұмыс қағидаты;
жасалатын өнімдердің түржиыны мен режимі;
олардың мемлекеттік стандарты мен техникалық шарттары.
327-параграф. Шүберек қайнатушы, 2-разряд
666. Жұмыс сипаттамасы:
шүберекті, зығыр өңдеу қалдықтары процесін жүргізу;
қазандықтарды пісіруге дайындау;
шүберек және зығыр қалдықтарын салу;
массаның дайындық деңгейін бақылау және оны қазандықтан алу;
жабдықтардың, коммуникациялар мен автоматты және бақылау-өлшеу аппаратураның жай-күйін қадағалау;
жұмыстағы ақаулықтарды жою.
667. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы;
шүберектің технологиялық процесі мен пісіру режимі;
массаның сапасына қойылатын талаптар.
Параграф 328. Эмульсия дайындаушы, 3-разряд
668. Жұмыс сипаттамасы:
массаны алдын ала фотожелатин ерітіндісі бар бөшкеде дайындап алып, бояу ұнтақтағышта титан ақ сырын дайындау;
химикаттарды рецептісі бойынша нақты өлшеу және эмульсия дайындау үшін оны араластырғышқа салу;
араластырғыштың жұмысын бақылау және эмульсияның даярлық дәрежесін анықтау;
жабдық пен бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйін бақылау.
669. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
фототаспаны, электрохимиялық қағазды сіңдірудің технологиялық процессі;
қолданылатын химикаттардың, негіз қағаз бен дайын ротопленканың қасиеттері.
Параграф 329. Эмульсия дайындаушы, 4-разряд
670. Жұмыс сипаттамасы:
таза затты техникалық өнімдегі қажетті химикаттардың пайыздық құрамы бойынша алдын ала есептеу негізінде лаборатория деректері бойынша эмульсия дайындау;
химикаттарды рецептіге сәйкес өлшеу, оны араластырғышқа салу;
өлшеуіштерді толтыру;
араластырғыштың жұмысын басқару және ерітіндінің даярлық дәрежесін анықтау;
жабдық пен бақылау-өлшеу аппаратурасының жай-күйін және эмульсияны сүзу процессін бақылау.

663. Должен знать:
устройство оборудования;
способы сигнализации;
правила установки ножей;
качественные показатели сырья.
При рубке балансов длиной свыше 1 метра, диаметром свыше 40 сантиметров - 5 разряд.
Параграф 326. Машинист шпулезаверточных и конусных машин, 3 разряд
664. Характеристика работ:
обслуживание шпулезаверточных и конусных машин по изготовлению патронов и конусов и иных изделий из бумаги;
контроль температуры сушильных барабанов машин и уровня клея;
определение качества сырья и склеивающих материалов;
ликвидация обрывов бумажного полотна;
смена сит или бачков с патронами;
контроль качества выпускаемых изделий в соответствии с государственными стандартами и техническими условиями;
сдача готовой продукции и отходов.
665. Должен знать:
устройство, назначение и принцип работы оборудования и его отдельных узлов;
ассортимент и режим изготовления выпускаемых изделий;
государственные стандарты и технические условия на них.
Параграф 327. Варщик тряпья, 2 разряд
666. Характеристика работ:
ведение процесса варки тряпья, отходов переработки льна;
подготовка котлов к варке;
загрузка тряпья и отходов переработки льна (вытряски);
контроль степени готовности массы и выгрузка ее из котла;
наблюдение за состоянием оборудования, коммуникаций, автоматической и контрольно-измерительной аппаратуры;
устранение неполадок в работе.
667. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технологический процесс и режим варки тряпья;
требования к качеству массы.
Параграф 328. Приготовитель эмульсии, 3 разряд
668. Характеристика работ:
приготовление на краскотерке титановых белил с предварительной подготовкой массы в бачке с раствором фотожелатина;
точное взвешивание химикатов по рецепту и загрузка их в мешалку для приготовления эмульсии;
наблюдение за работой мешалки и определение степени готовности эмульсии;
наблюдение за состоянием оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры.
669. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технологический процесс пропитки фотопленки, электрохимической бумаги;
свойства применяемых химикатов, бумаги-основы и готовой ротопленки.
Параграф 329. Приготовитель эмульсии, 4 разряд
670. Характеристика работ:
составление эмульсий на основе предварительных расчетов потребных химикатов по процентному содержанию в техническом продукте чистого вещества по данным лаборатории;
взвешивание химикатов согласно рецептам, загрузка их в мешалку;
наполнение мерников;
управление работой мешалки и определение степени готовности раствора;
наблюдение за состоянием оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры и процессом фильтрации эмульсии.

671. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және бақылау-өлшеу аппаратурасының схемасы;
қолданылатын химикаттардың, жарық қағаздардың, диазотипті қағаздардың, ақ түсті су өткізбейтін картонның қасиеті;
қаптама қабат жағудың технологиялық процессі және қағаздың әрбір түріне эмульсия дайындау технологиясы.
Параграф 330. Энсониттік машинаның машинисі, 2-разряд
672. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен энсонит жасауға арналған картонды желімдеудің технологиялық процессін жүргізу;
ораманы орнатуға және картонды машинаға салуға қатысу;
машинаның тежегіш бөлігіне қызмет көрсету және қажеттігі бойынша оны тоқтату.
673. Білуге тиіс:
машинаның жекелеген бөлігінің құрылысы;
картон жаймасын салу және орау ережесі.
Параграф 331. Энсониттік машинаның машинисі, 4-разряд
674. Жұмыс сипаттамасы:
энсонит жасауға арналған картонды желімдеудің технологиялық процессін жүргізу;
машинаның барлық тораптарын қарау және жұмысқа жарамдылығын тексеру;
картон орамасын орнату және оны машинаға салу;
машинаның жұмыс жылдамдығын, бу қысымын, желімнің берілуін, картон жаймасының керілуін реттеу;
бақылау-өлшеу аппаратурасының көрсеткіштерін бақылау;
дайын өнімнің мемлекеттік стандарт бойынша сапалық көрсеткіштерін сақтау.

671. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования и схему контрольно-измерительной аппаратуры;
свойства применяемых химикатов, светобумаги, диазотипных бумаг, водонепроницаемого картона светлых тонов;
технологический процесс нанесения покровного слоя и технологию приготовления эмульсии для каждого вида бумаги.
Параграф 330. Машинист энсонитной машины, 2 разряд
672. Характеристика работ:
ведение технологического процесса проклейки картона для выработки энсонита под руководством машиниста более высокой квалификации;
участие в установке рулонов и заправке картона в машину;
обслуживание тормозной части машины и останов ее по мере необходимости.
673. Должен знать:
устройство отдельных частей машины;
правила заправки и намотки полотна картона.
Параграф 331. Машинист энсонитной машины, 4 разряд
674. Характеристика работ:
ведение технологического процесса проклейки картона для выработки энсонита;
осмотр и проверка исправности всех узлов машины;
установка рулонов картона и заправка его в машину;
регулирование скорости работы машины, давления пара, подачи клея, натяжения полотна картона;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительной аппаратуры;
соблюдение качественных показателей готовой продукции по государственному стандарту.