"Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2019 жылғы 8 қарашадағы № 361 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 8 қарашада № 19576 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2016 жылғы 13 ақпандағы № 29 (28757) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларында:
2-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) генерациялаудың, технологиялық және техникалық минимумдардың жұмыс электр қуаттарының ведомосі - Жүйелік оператор ағымдағы және алдағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) әрбір тәулігіне жасайтын, оған энергия өндіруші ұйымдар ұсынған және Жүйелік оператормен келісілген генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, генерациялаудың ықтимал электр қуаттарының, энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының технологиялық және техникалық минимумдарының мәндері енгізілетін құжат;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) жөндеу қуаты - энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларын жөндеудің барлық түрлерінде (резервтен тыс жағдайда) бар белгіленген жиынтық электр қуаты;";
14), 15) және 16) тармақшалар алып тасталсын;
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) номиналды жоспарлы жөндеу кезеңі - тиісті күнтізбелік жыл шеңберінде ұзақтығы күнтізбелік бір жүз сексен күннен аспайтын үлгілік көлемде тиісті генерациялайтын қондырғыға жоспарлы жөндеу жүргізу үшін қажетті уақыт аралығы;";
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) сауда-саттықта сатылмайтын электр қуаты - осы Қағидалардың 11-тармағының 1, 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес жасалған энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы қолданыстағы шарттарда тиісті күнтізбелік жыл үшін көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемінің және тиісті аттестаттаудың нәтижелері бойынша тіркелген, энергия өндіруші ұйымы электр станцияларының өз қажеттіліктері электр қуаттары мәндерінің сомасына азайтылған, жиынтық шегерілетін электр қуатының сомасы, МВт;";
42) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"42) энергия өндіруші ұйымның өзі тұтынатын электр қуаты - энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін және жекелеген заңды тұлғалар болып табылмайтын кәсіпорындар мен бірлестіктердің тұтынуының электр қуатының және энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының меншікті, шаруашылық және өзге де қажеттіліктерінің электр қуатының сомасын білдіретін электр қуаты;";
мынадай редакциядағы 43) тармақшамен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 "Об утверждении Правил организации и функционирования рынка электрической мощности"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 8 ноября 2019 года № 361. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 ноября 2019 года № 19576
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 "Об утверждении Правил организации и функционирования рынка электрической мощности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 13 февраля 2016 года № 29 (28155)) следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) ведомость рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов – документ, составляемый Системным оператором на каждые сутки текущего и предстоящего расчетного периода (календарного месяца), в который включаются предоставленные энергопроизводящими организациями и согласованные Системным оператором значения рабочих электрических мощностей генерации, возможных электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций энергопроизводящих организаций;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) ремонтная мощность – совокупная установленная электрическая мощность находящихся во всех видах ремонта (в состоянии вне резерва) генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации;";
подпункты 14), 15) и 16) исключить;
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) номинальный плановый ремонтный период – отрезок времени, необходимый для проведения планового ремонта соответствующей генерирующей установки в типовом объеме, длительностью не более ста восьмидесяти календарных дней в рамках соответствующего календарного года;";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) не продаваемая на торгах электрическая мощность – сумма объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанных для соответствующего календарного года в действующих договорах о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, заключенных согласно подпунктам 1, 2), 3) и 4) пункта 11 настоящих Правил, и суммарной вычитаемой электрической мощности, уменьшенной на сумму значений электрических мощностей собственных нужд электрических станций энергопроизводящей организации, зафиксированных по результатам соответствующих аттестаций, в МВт;";
подпункт 42) изложить в следующей редакции:
"42) электрическая мощность собственного потребления энергопроизводящей организации – электрическая мощность, представляющая из себя сумму электрической мощности потребления предприятиями и объединениями, входящими в состав энергопроизводящей организации и не являющимися отдельными юридическими лицами, и электрической мощности собственных, хозяйственных и иных нужд электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации;";
дополнить подпунктом 43) в следующей редакции:

"43) генерацияның ықтимал электр қуаты - энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларын генерациялаудың жұмыс электр қуатының (белгіленген электр қуатының шектеулерін және жүйелік оператормен келісілген жоспарлы жөндеулерді ескере отырып) және құрамына кіретін гидравликалық электр станцияларына келетін (уәкілетті органның су қорын пайдалану мен қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы шығыстарға қойылған шарттар бойынша) энергия өндіруші ұйымның генерациясының тиісті жұмыс электр қуатының сол бөлігінің сомасы, МВт.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жүйелік оператор электр қуаты нарығын енгізу жылының алдындағы жылдың отызыншы қазанына дейін қуат нарығын тұтынушылардың тізбесін қалыптастырады және өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
Жүйелік оператордың интернет-ресурсында орналастырылған қуат нарығын тұтынушылардың тізбесін жүйелік оператор қуат нарығын тұтынушылар құрамының өзгеруі фактісі бойынша өзектендіреді. Бұл ретте өзектендіру он бесінші күннен кейін айына бір реттен жиі емес жүзеге асырылады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Алдағы және келесі күнтізбелік жылдарға электр қуатына деген болжамды сұранысты Жүйелік оператор Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінің (бұдан әрі - ҚР БЭЖ) аймақтары бойынша бөліп көрсете отырып, мынадай тәртіпте әзірлейді:
1) осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылы қуат нарығының тұтынушылары Жүйелік операторға жіберген тұтыну бойынша болжамды өтінімдерінде көрсетілген тұтыну қуатының аталған айға сәйкес келетін сомасы ҚР БЭЖ-нің Солтүстік және Оңтүстік аймақтарына кіретін облыстар үшін алдағы күнтізбелік жылдың әрбір айы үшін жеке есептеледі;
2) осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылы қуат нарығының тұтынушылары Жүйелік операторға жіберген тұтыну бойынша болжамды өтінімдерінде көрсетілген тұтыну қуатының аталған айға сәйкес келетін сомасы ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағына кіретін облыстар үшін алдағы күнтізбелік жылдың әрбір айы үшін жеке есептеледі;
3) осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес есептелген соманың көп бөлігі (бұдан әрі - ҚР БЭЖ-нің Солтүстік және Оңтүстік аймақтарының біріктірілген максимумы), сондай-ақ ҚР БЭЖ-нің Солтүстік және Оңтүстік аймақтарының біріктірілген максимумына сәйкес келетін ай (бұдан әрі - ҚР БЭЖ-нің Солтүстік және Оңтүстік аймақтары максимумының айы) анықталады;
4) осы тармақтың 2) тармақшасына сәйкес есептелген соманың көп бөлігі (бұдан әрі - ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының біріктірілген максимумы), сондай-ақ ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының біріктірілген максимумына сәйкес келетін ай (бұдан әрі - ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағы максимумының айы) анықталады;

"43) возможная электрическая мощность генерации – сумма рабочей электрической мощности генерации тепловых электрических станций энергопроизводящей организации (с учетом ограничений установленной электрической мощности и согласованных с системным оператором плановых ремонтов) и той части соответствующей рабочей электрической мощности генерации энергопроизводящей организации, которая приходится на входящие в ее состав гидравлические электрические станции (по условиям обеспечения заданных уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения расходов воды), в МВт.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Системный оператор до тридцатого октября года, предшествующего году введения рынка электрической мощности, формирует и размещает на своем интернет-ресурсе перечень потребителей рынка мощности.
Перечень потребителей рынка мощности, размещенный на интернет-ресурсе системного оператора, актуализируется системным оператором по факту изменения состава потребителей рынка мощности. При этом актуализация осуществляется не чаще, чем один раз в месяц после пятнадцатого числа.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Прогнозный спрос на электрическую мощность на предстоящий и последующий календарные годы разрабатывается Системным оператором в разбивке по зонам единой электроэнергетической системы Республики Казахстан (далее – ЕЭС РК) в следующем порядке:
1) отдельно для каждого месяца предстоящего календарного года рассчитывается сумма соответствующих данному месяцу мощностей потребления, указанных в прогнозных заявках на потребление, направленных Системному оператору потребителями рынка мощности в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил, для областей, входящих в Северную и Южную зоны ЕЭС РК;
2) отдельно для каждого месяца предстоящего календарного года рассчитывается сумма соответствующих данному месяцу мощностей потребления, указанных в прогнозных заявках на потребление, направленных Системному оператору потребителями рынка мощности в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил, для областей, входящих в Западную зону ЕЭС РК;
3) определяется наибольшая из сумм, рассчитанных в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта (далее – совмещенный максимум Северной и Южной зон ЕЭС РК), а также месяц, соответствующий совмещенному максимуму Северной и Южной зон ЕЭС РК (далее – месяц максимума Северной и Южной зон ЕЭС РК);
4) определяется наибольшая из сумм, рассчитанных в соответствии с подпунктом 2) настоящего пункта (далее – совмещенный максимум Западной зоны ЕЭС РК), а также месяц, соответствующий совмещенному максимуму Западной зоны ЕЭС РК (далее – месяц максимума Западной зоны ЕЭС РК);

5) ҚР БЭЖ-нің Солтүстік және Оңтүстік аймақтары максимумының айы үшін осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылы қуат нарығы тұтынушыларының Жүйелік операторға жіберген тұтыну жөніндегі болжамды өтінімдерінде көрсетілген тұтыну қуатының аталған айға және ҚР БЭЖ-нің аталған аймағына сәйкес келетін сома ретінде ҚР БЭЖ Солтүстік аймағының біріктірілген максимумы анықталады;
6) ҚР БЭЖ-нің Солтүстік аймағының біріктірілген максимумының он пайызға арттырылған мәні ретінде ҚР БЭЖ-нің Солтүстік аймағы бойынша алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамды сұраныс мәні анықталады;
7) ҚР БЭЖ-нің Солтүстік және Оңтүстік аймақтары максимумының айы үшін осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылы қуат нарығы тұтынушыларының Жүйелік операторға жіберген тұтыну жөніндегі болжамды өтінімдерінде көрсетілген тұтыну қуатының аталған айға және ҚР БЭЖ-нің аталған аймағына сәйкес келетін сома ретінде ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағының біріктірілген максимумы анықталады;
8) ҚР БЭЖ-нің Оңтүстік аймағының біріктірілген максимумының он пайызға арттырылған мәні ретінде ҚР БЭЖ-нің Оңтүстік аймағы бойынша алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамды сұраныс мәні анықталады;
9) ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының максимум айы үшін осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылы қуат нарығы тұтынушыларының Жүйелік операторға жіберген тұтыну жөніндегі болжамды өтінімдерінде көрсетілген тұтыну қуатының аталған айға және ҚР БЭЖ-нің аталған аймағына сәйкес келетін сомасы ретінде ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарының біріктірілген максимумы анықталады;
10) ҚР БЭЖ Батыс аймағының ең жоғарғы айы үшін осы айға және ҚР БЭЖ Батыс аймағының осы саласына сәйкес келетін, осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылда қуат нарығын тұтынушылар Жүйелік операторға жіберген тұтынуға арналған болжамды өтінімдерде көрсетілген тұтыну қуаттарының сомасы ретінде ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысының бірлескен максимумы айқындалады;
11) ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарының бірлескен максимумының он пайызға ұлғайтылған мәні ретінде ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстары бойынша жиынтығында алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамды сұраныстың мәні айқындалады;
12) ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының біріктірілген максимумының он пайызға арттырылған мәні ретінде ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының Маңғыстау облысы бойынша алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамды сұраныс мәні анықталады;

5) для месяца максимума Северной и Южной зон ЕЭС РК определяется совмещенный максимум Северной зоны ЕЭС РК как сумма соответствующих данному месяцу и данной зоне ЕЭС РК мощностей потребления, указанных в прогнозных заявках на потребление, направленных Системному оператору потребителями рынка мощности в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил;
6) определяется значение прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий календарный год по Северной зоне ЕЭС РК как значение совмещенного максимума Северной зоны ЕЭС РК, увеличенное на десять процентов;
7) для месяца максимума Северной и Южной зон ЕЭС РК определяется совмещенный максимум Южной зоны ЕЭС РК как сумма соответствующих данному месяцу и данной зоне ЕЭС РК мощностей потребления, указанных в прогнозных заявках на потребление, направленных Системному оператору потребителями рынка мощности в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил;
8) определяется значение прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий календарный год по Южной зоне ЕЭС РК как значение совмещенного максимума Южной зоны ЕЭС РК, увеличенное на десять процентов;
9) для месяца максимума Западной зоны ЕЭС РК определяется совмещенный максимум Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК как сумма соответствующих данному месяцу и данным областям Западной зоны ЕЭС РК мощностей потребления, указанных в прогнозных заявках на потребление, направленных Системному оператору потребителями рынка мощности в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил;
10) для месяца максимума Западной зоны ЕЭС РК определяется совмещенный максимум Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК как сумма соответствующих данному месяцу и данной области Западной зоны ЕЭС РК мощностей потребления, указанных в прогнозных заявках на потребление, направленных Системному оператору потребителями рынка мощности в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил;
11) определяется значение прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий календарный год в совокупности по Западно-Казахстанской и Атырауской областям Западной зоны ЕЭС РК как значение совмещенного максимума Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК, увеличенное на десять процентов;
12) определяется значение прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий календарный год по Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК как значение совмещенного максимума Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК, увеличенное на десять процентов;

13) электр қуатына болжамды сұраныс алдағы және келесі күнтізбелік жылдарға осы тармаққа сәйкес айқындалған ҚР БЭЖ Солтүстік аймағы бойынша, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағы бойынша, жиынтығында ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстары бойынша, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысы бойынша және ҚР барлық БЭЖ бойынша алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамды сұраныстардың мәнін; ҚР БЭЖ Солтүстік аймағы, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағы, ҚР БЭЖ Батыс аймағы Батыс Қазақстан және Атырау облыстары, ҚР БЭЖ Батыс аймағы Маңғыстау облыстарының бірлескен максимумдарының мәнін көрсете отырып әзірленеді.
Алдағы күнтізбелік жылға арналған электр қуатына болжамды сұраныстардың белгілі мәндері және біріктірілген максимумдардың мәндері алдағы және кейінгі күнтізбелік жылдарға арналған электр қуатына болжамды сұраныста тұтас жылға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.";
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Бірыңғай сатып алушыдан қуат нарығы тұтынушысының электр энергиясын тұтынуға техникалық шектеулерді енгізу, ауыстыру не алып тастау туралы хат (ресми бланкіде) түскен кезде Жүйелік оператор тиісінше осы тұтынушының электр энергиясын тұтынуға техникалық шектеулерді енгізеді, ауыстырады не алып тастайды.
10. Жүйелік оператор жыл сайын бесінші қарашаға дейін орталықтандырылған сауда нарығының операторын алдағы күнтізбелік жылдың желтоқсан айында күтілетін ҚР БЭЖ Солтүстік және Оңтүстік аймағын байланыстыратын электр беру желілерінің өткізу қабілеті туралы, сондай-ақ алдағы күнтізбелік жылдың желтоқсан айында күтілетін ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарын ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысымен байланыстыратын электр беру желілерінің өткізу қабілеті туралы жазбаша түрде хабардар етеді.";
3-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Бірыңғай сатып алушының электр қуаты нарығына қатысуы";
11, 12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Заңның 15-3-бабының 3-1-тармағына сәйкес электр қуатына болжамды сұранысты жабу үшін бірыңғай сатып алушы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттар жасасуды (басымдық тәртібімен):
1) пайдалануға жаңадан берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендерлер жеңімпаздарымен жүзеге асырады. Бұл ретте осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифті, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемін және мерзімдерін уәкілетті орган белгілейді;

13) прогнозный спрос на электрическую мощность разрабатывается на предстоящий и последующий календарные годы с указанием в нем определенных в соответствии с настоящим пунктом значений прогнозных спросов на электрическую мощность на предстоящий календарный год по Северной зоне ЕЭС РК, по Южной зоне ЕЭС РК, в совокупности по Западно-Казахстанской и Атырауской областям Западной зоны ЕЭС РК, по Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК и по всей ЕЭС РК; значений совмещенных максимумов ЕЭС РК, Северной зоны ЕЭС РК, Южной зоны ЕЭС РК, Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК, Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК.
Определенные значения прогнозных спросов на электрическую мощность на предстоящий календарный год и значения совмещенных максимумов указываются в прогнозном спросе на электрическую мощность на предстоящий и последующий календарные годы с точностью до целых.";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. При поступлении от единого закупщика письма (на официальном бланке) о вводе, переносе либо снятии технических ограничений на потребление электрической энергии потребителя рынка мощности Системный оператор, соответственно, вводит, переносит либо снимает технические ограничения на потребление электрической энергии данного потребителя.
10. Системный оператор ежегодно до пятого ноября в письменном виде информирует оператора рынка централизованной торговли об ожидаемой в декабре месяце предстоящего календарного года пропускной способности линий электропередачи, связывающих Северную и Южную зоны ЕЭС РК, а также об ожидаемой в декабре месяце предстоящего календарного года пропускной способности линий электропередачи, связывающих Западно-Казахстанскую и Атыраускую области Западной зоны ЕЭС РК с Мангистауской областью Западной зоны ЕЭС РК.";
заголовок параграфа 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Участие единого закупщика в рынке электрической мощности";
пункты 11, 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"11. В соответствии с пунктом 3-1 статьи 15-3 Закона для покрытия прогнозного спроса на электрическую мощность единый закупщик осуществляет заключение договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности (в порядке приоритетности):
1) с победителями тендеров на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию. При этом индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, устанавливаются уполномоченным органом;

2) уәкілетті органмен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімді жасаған жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жүзеге асырады. Бұл ретте осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифті, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемін және мерзімдерін уәкілетті орган белгілейді;
3) Заңның 15-5-бабы 6-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес ҚР БЭЖ-дегі тапшылықты жабу үшін жасалған және тиісті тұлғалар тобы талап етпеген көлемде - тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген энергия өндіруші ұйымдармен жүзеге асырады. Көлемі мен мерзімдері Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 19 желтоқсандағы № 515 бұйрығымен бекітілген Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұтынушылардың болжамды тапшылықты жабу үшін электр қуатын құруға қатысу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18004 болып тіркелген) сәйкес айқындалады;
4) тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген энергия өндіруші ұйымдарды қоспағанда, құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен - электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тариф бойынша жыл сайын алдағы күнтізбелік жылға жүзеге асырады. Осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі уәкілетті орган айқындаған тәртіппен айқындалады және ол энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін жылу электр орталықтарының генерациялайтын қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің деңгейі қойылған кезде) ең аз электр қуатының тиісті жыл ішіндегі жоспарлы ең жоғары мәнінің және осы энергия өндіруші ұйым өзі тұтынатын электр қуатының тиісті жыл ішіндегі ең жоғары мәнінің айырмасын білдіреді, бұл ретте:
осы көлемде жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың (олардың жылу жүктемісінің деңгейі қойылған кезде) ең аз электр қуаты ескерілмейді;
егер энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін жылу электр орталықтарының генерациялайтын қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің деңгейі қойылған кезде) ең аз электр қуатының тиісті жыл ішіндегі жоспарлы ең жоғары мәні осы энергия өндіруші ұйым өзі тұтынатын электр қуатының тиісті жыл ішіндегі ең жоғары мәнінен аспаса, осы көлем нөлге тең деп қабылданады;

2) с действующими энергопроизводящими организациями, которые заключили инвестиционное соглашение на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление с уполномоченным органом. При этом индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, устанавливаются уполномоченным органом;
3) с энергопроизводящими организациями, включенными в реестр групп лиц, в объеме, созданном для покрытия дефицита в ЕЭС РК в соответствии с подпунктами 1), 2) и 3) пункта 6 статьи 15-5 Закона и не востребованном соответствующей группой лиц. Объем и сроки определяются в соответствии с Правилами участия потребителей, включенных в реестр групп лиц, в создании электрической мощности для покрытия прогнозируемого дефицита, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 19 декабря 2018 года № 515 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18004);
4) ежегодно с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, за исключением энергопроизводящих организаций, включенных в реестр групп лиц, на предстоящий календарный год по предельному тарифу на услугу по поддержанию готовности электрической мощности. Объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, определяется в порядке, определенном уполномоченным органом, и представляет из себя разность планового максимального за соответствующий год значения минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) теплоэлектроцентралей, входящих в состав энергопроизводящей организации, и максимального за соответствующий год значения электрической мощности собственного потребления данной энергопроизводящей организации, при этом:
в данном объеме не учитывается минимальная электрическая мощность генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки), вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление;
данный объем принимается равным нулю в случае, если плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) теплоэлектроцентралей, входящих в состав энергопроизводящей организации, не превышает максимального за соответствующий год значения электрической мощности собственного потребления данной энергопроизводящей организации;

5) жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелері бойынша, осы сауда-саттықтың нәтижелері бойынша қалыптасқан бағалар бойынша және көлемдерде жыл сайын жиырма бесінші желтоқсанға дейін алдағы күнтізбелік жылға жүзеге асырады. Бұл ретте осы тармақшаға сәйкес аталған энергия өндіруші ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы барлық шарттардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің жиынтық көлемі осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес айқындалатын алдағы күнтізбелік жылға арналған электр қуатына болжамды сұраныстың көлемінің және осы тармақтың 1), 2) және 4) тармақшаларына сәйкес айқындалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемдерінің айырмасына тең болады.
Энергия өндіруші ұйымдардың сауда-саттығына жіберілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің жиынтық көлемі Сауда-саттық көлемінен аз болған жағдайларда, бірыңғай сатып алушы жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелері бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің жиынтық көлемінен аз жиынтық көлемінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды жасасады.
12. Осы Қағидалардың 11-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметке жеке тарифті, осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметті сатып алу көлемі мен мерзімдерін уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 қарашадағы № 416 бұйрығымен бекітілген Жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламаларын қарауға жіберу, оларды қарау және іріктеу, жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімдерді жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды тиісінше жасасуды және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемдері мен мерзімдерін белгілеу қағидаларына сәйкес белгілейді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16098 болып тіркелген).

5) ежегодно до двадцать пятого декабря с действующими энергопроизводящими организациями на предстоящий календарный год по результатам централизованных торгов электрической мощностью по ценам и в объемах, которые сложились по результатам данных торгов. При этом суммарный объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности всех договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых с данными энергопроизводящими организациями в соответствии с настоящим подпунктом (далее - Объемы торгов), равен разности объема прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий календарный год, определяемого в соответствии с пунктом 48 настоящих Правил, и объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности, определяемых в соответствии с подпунктами 1), 2) и 4) настоящего пункта.
Единый закупщик заключает договоры о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности с действующими энергопроизводящими организациями по результатам централизованных торгов электрической мощностью в суммарном объеме меньше Объемов торгов в случаях, когда суммарный объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности допущенных к торгам энергопроизводящих организаций меньше Объемов торгов.
12. Указанные в подпункте 2) пункта 11 настоящих Правил индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, устанавливаются уполномоченным органом согласно Правилам допуска на рассмотрение, рассмотрения и отбора инвестиционных программ модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 ноября 2017 года № 416 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16098).

Осы Қағидалардың 11-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 688 бұйрығымен бекітілген Бірыңғай сатып алушы құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасасатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемін айқындау қағидаларына сәйкес айқындалады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12510 болып тіркелген).
13. Бірыңғай сатып алушы жыл сайын Сауда-саттық көлемін, ҚР БЭЖ-нің аймақтарына тиесілі көлемін мына формулалар бойынша есептейді:
Ртендер.солт, Ртендер.оңт , Ртендер. (БҚО+А) , Ртендер. (М) - бірыңғай сатып алушы ҚР БЭЖ Солтүстік аймағының, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағының, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облысының жиынтығында, ҚР БЭЖ Маңғыстау облысының жаңадан пайдалануға енгізілетін генерациялаушы қондырғыларын салуға тендерлердің жеңімпаздарымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі қызметтерді сатып алу туралы шарттардың алдағы күнтізбелік жылға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі қызметтердің жиынтық көлемі, МВт-пен;
Ртізілім.солт , Ртізілім.оңт , Ртізілім. (БҚО+А) , Ртізілім. (М) - бірыңғай сатып алушы осы Қағидалардың 11-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ҚР БЭЖ Солтүстік аймағының, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағының, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарының жиынтығында, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысының тұлғалар тобы тізіліміне қосылған жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі қызметтерді сатып алу туралы шарттардың алдағы күнтізбелік жылға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің жиынтық көлемі;
Рсұраныс.солт , Рсұраныс.оңт , Рсұраныс (БҚО+А) , Рсұраныс. (М) - ҚР БЭЖ Солтүстік аймағы бойынша, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағы бойынша, жиынтығында ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстары бойынша, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысы бойынша жүйелік оператор бекіткен алдағы және кейінгі күнтізбелік жылдарға арналған электр қуатына болжамды сұранысқа сәйкес алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамды сұраныстардың мәні, МВт-пен;
РИС.солт , РИС.оңт , РИС. (БҚО+А) , РИС. (М) - бірыңғай сатып алушы уәкілетті органмен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға инвестициялық келісім жасасқан ҚР БЭЖ Солтүстік аймағының, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағының, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарының жиынтығында, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысының жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдарымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөнінде жасаған шарттарының алдағы күнтізбелік жылға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі қызметтердің жиынтық көлемі, МВт-пен;
РТМ.солт , РТМ.оңт , РТМ. (БҚО+А) , РТМ. (М) - бірыңғай сатып алушы құрамына жылу электр орталықтары кіретін, ҚР БЭЖ Солтүстік аймағы, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағы, ҚР БЭЖ аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстары жиынтығында, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысының жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасасқан электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарттардың алдағы күнтізбелік жылға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің жиынтық көлемі, МВт-пен;
Рсауда.солт , Рсауда.оңт, Рсауда. (БҚО+А) , Рсауда. (М) - ҚР БЭЖ Солтүстік аймағына, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағына, ҚР БЭЖ Батыс аймағының, жиынтығында Батыс Қазақстан және Атырау облыстырына, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысына келетін сауда-саттық көлемі, МВт-пен;
РSсауда - сауда-саттық көлемі, МВт.-пен;";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Указанный в подпункте 4) пункта 11 настоящих Правил объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, определяется в соответствии с Правилами определения объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности для договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 688 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12510).
13. Единый закупщик ежегодно рассчитывает Объемы торгов, в том числе приходящиеся на зоны и области зон ЕЭС РК, по следующим формулам:
Рторги.север = Рспрос.север - Ртендер.север - Рреестр.север - РИС.север - РТМ.север, Рторги.юг = Рспрос.юг - Ртендер.юг - Рреестр.юг - РИС.юг - РТМ.юг, Рторги. (ЗКО+А) = Рспрос. (ЗКО+А) - Ртендер. (ЗКО+А) - Рреестр. (ЗКО+А) - РИС. (ЗКО+А) - РТМ. (ЗКО+А), Рторги.(М) = Рспрос. (М) - Ртендер. (М) - Рреестр. (М) - РИС. (М) - РТМ. (М), РSторги = Рторги.север + Рторги.юг + Рторги.(ЗКО+А)+ Рторги.(М) ,где
Ртендер.север, Ртендер.юг , Ртендер. (ЗКО+А), Ртендер. (М) – суммарные объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности на предстоящий календарный год договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных единым закупщиком с победителями тендеров на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, Северной зоны ЕЭС РК, Южной зоны ЕЭС РК, Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК в совокупности, Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК, в МВт;
Рреестр.север, Рреестр.юг, Рреестр. (ЗКО+А), Рреестр. (М) – суммарные объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности на предстоящий календарный год договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, включенными в реестр групп лиц, Северной зоны ЕЭС РК, Южной зоны ЕЭС РК, Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК в совокупности, Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК в соответствии с подпунктом 3) пункта 11 настоящих Правил;
Рспрос.север, Рспрос.юг , Рспрос. (ЗКО+А), Рспрос. (М) – значения прогнозных спросов на электрическую мощность на предстоящий календарный год по Северной зоне ЕЭС РК, по Южной зоне ЕЭС РК, в совокупности по Западно-Казахстанской и Атырауской областям Западной зоны ЕЭС РК, по Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК согласно прогнозному спросу на электрическую мощность на предстоящий и последующий календарные годы, утвержденному Системным оператором, в МВт;
РИС.север , РИС.юг , РИС. (ЗКО+А) , РИС. (М) – суммарные объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности на предстоящий календарный год договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями Северной зоны ЕЭС РК, Южной зоны ЕЭС РК, Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК в совокупности, Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК, которые заключили инвестиционное соглашение на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление с уполномоченным органом, в МВт;
РТМ.север , РТМ.юг , РТМ.(ЗКО+А) , РТМ.(М) – суммарные объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности на предстоящий календарный год договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, Северной зоны ЕЭС РК, Южной зоны ЕЭС РК, Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК в совокупности, Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК, в МВт;
Рторги.север, Рторги.юг, Рторги. (ЗКО+А) , Рторги.(М) – Объемы торгов, приходящиеся на Северную зону ЕЭС РК, Южную зону ЕЭС РК, Западно-Казахстанскую и Атыраускую области Западной зоны ЕЭС РК в совокупности, Мангистаускую область Западной зоны ЕЭС РК, в МВт;
РSторги – Объемы торгов, в МВт.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:

"21. Қуат нарығын тұтынушы электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті көрсетуге арналған тиісті шарт бойынша жүктемені көтеруге электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметке ақы төлеу шарттарын бұзған жағдайда не қуат нарығын тұтынушы бірыңғай сатып алушымен электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті көрсетуге шарт жасаспаған жағдайда, бірыңғай сатып алушы қуат нарығының тұтынушысына және Жүйелік операторға осы қуат нарығының осы тұтынушысының электр энергиясын тұтынуға техникалық шектеулерді енгізу не ауыстыру туралы хатты (ресми бланкіде) Жүйелік оператордың осы іс-әрекеттерді жүзеге асыруының тиісті күні мен уақытын көрсете отырып жібереді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген бұзушылықтарды жою фактісі бойынша бірыңғай сатып алушы қуат нарығының тұтынушысына және Жүйелік операторға осы қуат нарығының осы тұтынушысының электр энергиясын тұтынуына техникалық шектеулерді алып тастау туралы хатты (ресми бланкіде) Жүйелік оператордың осы іс-әрекетті жүзеге асыруының тиісті күні мен уақытын көрсете отырып жібереді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген хаттарды бірыңғай сатып алушы электр қуаты нарығын тұтынушыға және Жүйелік операторға осы хаттарда көрсетілген іс-әрекеттерді Жүйелік оператордың жүзеге асыру уақытына дейін 72 сағаттан кешіктірмей жібереді.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Энергия өндіруші ұйымдар электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығында бірыңғай сатып алушыға аттестатталған электр қуатынан аспайтын көлемде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметін сатуды жүзеге асырады, бұл ретте мыналар шегеріп тасталады:
1) тендер негізінде жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуаты;
2) жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға жасалған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуаты;
3) есептік жылғы экспорттың максималды электр қуаты;
4) есептік жылы бөлшек сауда нарығы субъектілеріне жеткізілетін максималды электр қуаты;
5) электр қуатының мына екі мәндерінің ең жоғарғысы:
есептік жылы өз қажеттілігіне тұтынылатын электр қуатының максималды мәні;
есептік жылы энергия өндіруші ұйымдар құрамына кіретін жылу электр орталықтарының генерациялайтын қондырғыларының минималды электр қуатының максималды мәндері (олардың жылу жүктемелерінің берілген деңгейі кезінде).
Егер кезектен тыс аттестаттау өткізу нәтижесінде энергия өндіруші ұйымның аттестатталған электр қуатының мәні электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығы нәтижелері бойынша бірыңғай сатып алушымен жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметін сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының дайындығын қолдау қызметінің көлемінен аз болып шықса, онда энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметінің бұл көлемі аттестатталған мәнге дейін төмендетіледі.
Осы тармақтың 5) тармақшасында көрсетілген энергия өндіруші ұйымдардың меншікті тұтынуының электр қуатының есептік жылдағы ең жоғары мәні және энергия өндіруші ұйымдардың құрамына кіретін жылу электр орталықтарының генерациялайтын қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) есептік жылдағы ең жоғары электр қуатының мәні тиісті аттестаттаудың нәтижелері бойынша тіркелген, олардың құрамына кіретін электр станцияларының меншікті қажеттіліктерінің электр қуаттары мәндерінің сомасы шегеріле отырып есепке алынады.
Энергия өндіруші ұйымның жиынтық шегерілетін электр қуаты жоғарыда көрсетілген өзгеріс жоспарланып отырған есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) алдындағы есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) жиырмасыншы күнінен кешіктірілмейтін мерзімде бірыңғай сатып алушыға тиісті өтінім берген жағдайда, аттестатталған электр қуатының және энергия өндіруші ұйымның жиынтық электр қуатының айырмасы мәні шегінде өзгертілуге жатады.";

"21. В случае нарушения потребителем рынка мощности условий оплаты услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки по соответствующему договору на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки либо в случае не заключения потребителем рынка мощности договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки с единым закупщиком, единый закупщик направляет потребителю рынка мощности и Системному оператору письма (на официальном бланке) о вводе либо о переносе технических ограничений на потребление электрической энергии данного потребителя рынка мощности, с указанием соответствующих даты и времени осуществления Системным оператором данных действий.
По факту устранения нарушений, указанных в части первой настоящего пункта, единый закупщик направляет потребителю рынка мощности и Системному оператору письма (на официальном бланке) о снятии технических ограничений на потребление электрической энергии данного потребителя рынка мощности, с указанием соответствующих даты и времени осуществления Системным оператором данного действия.
Письма, указанные в части первой настоящего пункта, направляются единым закупщиком потребителю рынка электрической мощности и Системному оператору не позднее чем за 72 часа до времени осуществления Системным оператором действий, указанных в данных письмах.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Энергопроизводящие организации осуществляют реализацию услуги по поддержанию готовности электрической мощности единому закупщику на централизованных торгах электрической мощностью в объеме, не превышающем аттестованной электрической мощности, за вычетом:
1) электрической мощности генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию на тендерной основе;
2) электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление;
3) максимальной в расчетном году электрической мощности экспорта;
4) максимальной в расчетном году электрической мощности поставок субъектам розничного рынка;
5) наибольшего из следующих двух значений электрической мощности:
максимального в расчетном году значения электрической мощности собственного потребления;
максимального в расчетном году значения минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) теплоэлектроцентралей, которые входят в состав энергопроизводящих организаций.
В случае, если в результате проведения внеочередной Аттестации значение аттестованной электрической мощности энергопроизводящей организации окажется меньше объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенном с единым закупщиком по результатам централизованных торгов электрической мощностью, указанный объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации снижается до аттестованного значения.
Указанные в подпункте 5) настоящего пункта максимальное в расчетном году значение электрической мощности собственного потребления энергопроизводящих организаций и максимальное в расчетном году значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) теплоэлектроцентралей, которые входят в состав энергопроизводящих организаций, учитываются за вычетом суммы значений электрических мощностей собственных нужд входящих в их состав электрических станций, зафиксированных по результатам соответствующих аттестаций.
Суммарная вычитаемая электрическая мощность энергопроизводящей организации подлежит изменению в пределах значения разности аттестованной электрической мощности и суммарной электрической мощности энергопроизводящей организации, при условии подачи соответствующей заявки единому закупщику в срок не позднее двадцатого числа расчетного периода (календарного месяца), предшествующего расчетному периоду (календарному месяцу), в котором планируется вышеуказанное изменение.";

27, 28, 29 және 30-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Энергия өндіруші ұйым бірыңғай сатып алушымен осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт (шарттар) жасасады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген шартты (шарттарды) жасасу үшін энергия өндіруші ұйым 1 қарашаға дейін бірыңғай сатып алушыға осы шарттардың мынадай параметрлері туралы ақпарат жібереді: меншікті тұтынудың электр қуатының есептік жылдағы ең жоғары мәні, экспорттың электр қуатының есептік жылдағы ең жоғары және бөлшек сауда нарығы субъектілеріне жеткізудің есептік жылдағы ең жоғары электр қуатының есептік жылдағы ең жоғары мәні туралы.
28. Бірыңғай сатып алушымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы жасалған шарттар шеңберінде энергия өндіруші ұйым мыналарды жүзеге асырады:
1) генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын тұрақты әзірлікте ұстау;
2) Жүйелік оператордың тестілік командаларын орындау;
3) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында ұлғайтуды және азайтуды реттеуге қатысуға Жүйелік операторға күн сайын өтінімдер беру;
4) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес жиілік пен қуатты бастапқы және қайталама реттеу жүйелерін тұрақты әзірлікте ұстау (бұл ретте, энергия өндіруші ұйымды жиілік пен қуатты қайталама реттеуге тарту энергия өндіруші ұйымның келісімі бойынша жүргізіледі);
5) күн сайын, ағымдағы тәуліктің сағаты 11:00-ге дейін (Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша), Жүйелік операторға алдағы жоспарлау тәуліктеріне энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының генерациялаудың жұмыстық электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдарының мәндері туралы ақпарат беру, сондай-ақ осы электр станцияларының генерациялаушы жабдығының авариялық істен шығуы жағдайында энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының технологиялық және техникалық минимумдарының мәндері туралы ұсынылған ақпаратты түзету;
6) Жүйелік операторға генерацияның ағымдағы электр қуатының, желіге босатудың ағымдағы электр қуатының және меншікті тұтынудың ағымдағы электр қуатының мәні туралы ақпарат беру;
7) Жүйелік операторға жоспарлаудың тиісті тәуліктеріне берілген энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдарының мәндері туралы ақпарат бойынша айқындалатын техникалық мүмкіндік шегінде тұтынушылардың өтінімдеріне сәйкес генерациялау режимін сағаттық жоспарлау;

пункты 27, 28, 29 и 30 изложить в следующей редакции:
"27. Энергопроизводящая организация заключает с единым закупщиком договор (договоры) о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил.
Для заключения договора (договоров), указанного (указанных) в части первой настоящего пункта, энергопроизводящая организация до 1 ноября направляет единому закупщику информацию о следующих параметрах данных договоров: о максимальном в расчетном году значении электрической мощности собственного потребления, максимальной в расчетном году электрической мощности экспорта и максимальной в расчетном году электрической мощности поставок субъектам розничного рынка.
28. В рамках заключенных с единым закупщиком договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящая организация осуществляет:
1) поддержание в постоянной готовности электрической мощности генерирующих установок;
2) исполнение тестовых команд Системного оператора;
3) ежедневную подачу Системному оператору заявок на участие в регулировании на повышение и на понижение на балансирующем рынке электрической энергии;
4) поддержание в постоянной готовности систем первичного и вторичного регулирования частоты и мощности в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики (при этом, привлечение энергопроизводящей организации к вторичному регулированию частоты и мощности производится по согласованию с энергопроизводящей организацией);
5) ежедневное, до 11:00 часов текущих суток (по времени города Нур-Султана), предоставление Системному оператору информации о значениях рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, на предстоящие сутки планирования, а также корректирование предоставленной информации о значениях технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, в случае аварийного выбытия из работы генерирующего оборудования данных электрических станций;
6) предоставление Системному оператору телеметрической информации о значениях текущей электрической мощности генерации, текущей электрической мощности отпуска в сеть и текущей электрической мощности собственного потребления;
7) почасовое планирование режима генерации в соответствии с заявками потребителей в пределах технической возможности, определяемой по информации о значениях рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, предоставленной Системному оператору на соответствующие сутки планирования;

8) ай сайын, 28 күніне дейін, Жүйелік операторға алдағы есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) әрбір тәулігіне генерацияның ықтимал электр қуатының мәндері туралы ақпаратты ұсыну және осы ақпаратты жүйелік оператормен келісу (бірыңғай сатып алушымен осы Қағидалардың 11-тармағының 4) тармақшасына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасқан энергия өндіруші ұйымдар үшін, сондай-ақ тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін (құрамына қалаларды күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары ғана кіретін).
Жүйелік операторға берілген және осы тармақтың 8) тармақшасына сәйкес жүйелік оператормен келісілген энергия өндіруші ұйымның генерациясының ықтимал электр қуатының мәні көрсетілген мәндерге бір рет түзету жол берілетін жылыту кезеңі басталған (аяқталған) айды қоспағанда, олар берілген есеп айырысу кезең (күнтізбелік ай) ішінде түзетуге жатпайды, бұл ретте, осы түзету энергия өндіруші ұйымның тиісті хаты (Жүйелік оператордың атына) және жүйелік оператордың тиісті келісімі негізінде жүзеге асырылады және көрсетілген айдың жылыту кезеңі басталған (аяқталған) күннен басталатын бөлігі үшін ғана қолданылады.
Энергия өндіруші ұйым жүйелік операторға осы тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген мерзімде алдағы есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) әрбір тәулігіне генерациялаудың ықтимал электр қуатының мәндері туралы ақпаратты бермеген не осы тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген мерзімде көрсетілген ақпаратты (оны жүйелік операторға ұсынғаннан кейін) Жүйелік оператормен келіспеген жағдайда, жүйелік оператор энергия өндіруші ұйымның жиынтық электр қуаты сомасының және энергия өндіруші ұйымның тиісті күнтізбелік жылдың электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің шарттық көлемінің мәніне тең генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдардың ведомосіне энергия өндіруші ұйымның генерациясының ықтимал электр қуатының мәнін (алдағы күнтізбелік ай үшін) қосады.
Энергия өндіруші ұйым Жүйелік операторға оның құрамына кіретін электр станциялары генерациясының жұмыс электр қуатының мәні туралы ақпаратты алдағы тәуліктерге осы тармақтың 5) тармақшасында көрсетілген мерзімде ұсынбаған не осы ақпаратты жүйелік оператормен келіспеген жағдайда (оны жүйелік операторға ұсынғаннан кейін), жүйелік оператор энергия өндіруші ұйымның жиынтық электр қуаты сомасының және энергия өндіруші ұйымның тиісті күнтізбелік жылдың электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің шарттық көлемінің мәніне тең генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдардың ведомосіне энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялаудың жұмыс электр қуатының мәнін (алдағы тәуліктерге) қосады.

8) ежемесячное, до 28 числа, предоставление системному оператору информации о значениях возможной электрической мощности генерации на каждые сутки предстоящего расчетного периода (календарного месяца) и согласование данной информации с системным оператором (для энергопроизводящих организаций, которые заключили с единым закупщиком договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности согласно подпункту 4) пункта 11 настоящих Правил, а также для энергопроизводящих организаций (в состав которых входят только теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов в период прохождения осенне-зимнего периода), входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц).
Предоставленные системному оператору и согласованные с системным оператором согласно подпункту 8) настоящего пункта значения возможной электрической мощности генерации энергопроизводящей организации не подлежат корректировке в течение расчетного периода (календарного месяца), на который они предоставлены, за исключением месяца начала (завершения) отопительного периода, в течение которого допускается одноразовая корректировка указанных значений, при этом, данная корректировка осуществляется на основании соответствующего письма энергопроизводящей организации (на имя системного оператора) и соответствующего согласования системного оператора, и применяется только для той части указанного месяца, которая начинается со дня начала (завершения) отопительного периода.
В случае не предоставления энергопроизводящей организацией системному оператору информации о значениях возможной электрической мощности генерации на каждые сутки предстоящего расчетного периода (календарного месяца) в срок, указанный в подпункте 8) настоящего пункта, либо не согласования указанной информации (после ее предоставления системному оператору) с системным оператором в срок, указанный в подпункте 8) настоящего пункта, системный оператор включает значения возможной электрической мощности генерации энергопроизводящей организации (для предстоящего календарного месяца) в ведомость рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов равными значению суммы суммарной электрической мощности и договорного объема услуги по обеспечению электрической мощностью соответствующего календарного года энергопроизводящей организации.
В случае не предоставления энергопроизводящей организацией Системному оператору информации о значениях рабочей электрической мощности генерации электрических станций, входящих в ее состав, на предстоящие сутки в срок, указанный в подпункте 5) настоящего пункта, либо не согласования данной информации системным оператором (после ее предоставления системному оператору), системный оператор включает значения рабочей электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации (на предстоящие сутки) в ведомость рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов равными значению суммы суммарной электрической мощности и договорного объема услуги по обеспечению электрической мощностью соответствующего календарного года энергопроизводящей организации.

29. Жүйелік оператор тестілік команданы күнтізбелік айда үш реттен жиі емес береді. Бұл ретте, тестілік командалар арасында уақытша аралық үш күнтізбелік күннен кем бола алмайды.
Жүйелік оператор жедел байланыс арналары бойынша жоспарланған тестілік команда беру күніне дейін сегіз сағаттан кешіктірмей Жүйелік оператордың және осы энергия өндіруші ұйымның жедел журналдарына тиісті жазбалар енгізе отырып, жоспарланған тестілік команда беру күні туралы тиісті энергия өндіруші ұйымды хабардар етеді.
Тестілік командалар Жүйелік оператордың және тиісті энергия өндіруші ұйымдардың кезекші персоналының жедел журналдарында тіркеледі.
Тестілік командаларды Жүйелік оператор мына жағдайларда бермейді (болдырмайды):
1) егер тестілік команданы беруді жоспарлаған күні тиісті энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станциясы (электр станциялары) генерацияланушы қондырғылардың электр қуатының аттестациясынан өтіп жатса;
2) егер тестілік команданы беруді жоспарлаған күн тиісті энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станциясы (электр станциялары) арқылы табиғи қорғалатын су жіберуге дайындалу мен іске асыру күндерімен сәйкес келетін болса;
3) күнтізбелік жылдың қысқы айларының күндері: желтоқсан, қаңтар және ақпан айлары (осы Қағидалардың 11-тармағының 4) тармақшасына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасқан энергия өндіруші ұйымдар үшін ғана, сондай-ақ тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін (құрамына күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде қалаларды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары ғана кіретін) үшін Жүйелік оператордың тиісті энергия өндіруші ұйымы оның құрамына кіретін (кіретін) электр станциясы (Электр станциялары) орналасқан ауданда (аудандарда) қоршаған ауа температурасының аномалдық төмендеуінің жоспарланған күні туындауы не сақталуы туралы уақтылы (тиісті тестілік командасын беру уақытына дейін) хабарлама (электрондық пошта бойынша) болған жағдайда, азаматтық қорғау жөніндегі уәкілетті органнан және (немесе) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органнан тиісті дауылды ескертудің электрондық көшірмесін қоса бере отырып;
4) тестілік команданы беруді жоспарлаған күні Жүйелік оператор бақылайтын электр беру желілерінің (қималары) жүктемесінің асып кетуі қаупі туындаған жағдайда, бұл ретте, егер жүктеменің осы асып кетуі берілген тестілік команданы орындау ішінде туындаған болса, Жүйелік оператор аталған тестілік команданы жояды және оны берудің басқа күні мен уақытын белгілейді. Жүйелік оператордың тестілік команданы болдырмау туралы өкімін алған соң, энергия өндіруші ұйым ең қысқа мерзімде оның құрамына кіретін электр станцияларының бұрынғы режимдерін (көрсетілген қайта жүктемеге дейін) қалпына келтіруді қамтамасыз етеді.

29. Тестовые команды Системный оператор подает не чаще, чем три раза в календарный месяц. При этом, временной интервал между тестовыми командами не может быть менее трех календарных дней.
Не позднее, чем за восемь часов до даты планируемой подачи тестовой команды, Системный оператор по оперативным каналам связи уведомляет соответствующую энергопроизводящую организацию о дате планируемой подачи тестовой команды с внесением соответствующих записей в оперативные журналы Системного оператора и данной энергопроизводящей организации.
Тестовые команды и уведомления о тестовой команде фиксируются в оперативных журналах дежурного персонала Системного оператора и соответствующих энергопроизводящих организаций.
Тестовые команды не подаются (отменяются) Системным оператором:
1) если в день планируемой подачи тестовой команды электрическая станция (электрические станции), входящая (входящие) в состав соответствующей энергопроизводящей организации, проходит (проходят) аттестацию электрической мощности генерирующих установок;
2) если день планируемой подачи тестовой команды приходится на период проведения природоохранных попусков воды через электрическую станцию (электрические станции), входящую (входящие) в состав соответствующей энергопроизводящей организации;
3) в дни зимних месяцев календарного года: декабря, января и февраля месяцев (только для энергопроизводящих организаций, которые заключили с единым закупщиком договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности согласно подпункту 4) пункта 11 настоящих Правил, а для также энергопроизводящих организаций (в состав которых входят только теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов в период прохождения осенне-зимнего периода), входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц), при условии своевременного (до времени подачи соответствующей тестовой команды) уведомления (по электронной почте) соответствующей энергопроизводящей организацией Системного оператора о возникновении либо сохранении в день планируемой подачи тестовой команды аномального понижения температуры окружающего воздуха в районе (районах) нахождения электрической станции (электрических станций), входящей (входящих) в ее состав, с приложением электронной копии соответствующего штормового предупреждения от уполномоченного органа по гражданской защите и (или) уполномоченного органа в области охраны окружающей среды;
4) в случае возникновения в день планируемой подачи тестовой команды опасности перегруза контролируемых Системным оператором линий электропередачи (сечений), при этом, если данный перегруз возник в течение исполнения уже поданной тестовой команды, Системный оператор отменяет данную тестовую команду, и назначает другую дату и время ее подачи. После получения распоряжения Системного оператора об отмене исполнения тестовой команды, энергопроизводящая организация в кратчайшие сроки обеспечивает восстановление предыдущих (до указанного перегруза) режимов работы электрических станций, входящих в ее состав.

30. Жүйелік оператордың тестілік командаларын орындау кезінде генерациялайтын электр қуатының, желіге жіберілетін электр қуатының және энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының электр қуатын арттыру және азайту жылдамдықтарының мәндерін тіркеу Жүйелік оператордың диспетчерлік пункттеріне автоматты түрде трансляциялайтын телеметрия аспаптарының деректері бойынша бақылау жүргізіле отырып, электр энергиясын есепке алудың автоматтандырылған жүйесі өлшемдерінің деректері бойынша жүргізіледі.
Энергия өндіруші ұйым электр станциясының электр қуатын арттыру мен азайту жылдамдықтарын тіркеу Жүйелік оператор тиісті тестілік командасын берген соң он минуттан кейін басталады, ал соңы Жүйелік оператор тіркеген осы Қағидалардың 32-тармағында көрсетілген электр қуатының тиісті мәніне қол жеткізілгені туралы жедел ақпарат (бұдан әрі - қол жеткізілгені туралы ақпарат) электр станцияларынан келіп түскен уақытпен белгіленеді.
Генерацияның электр қуаты мен желіге жіберілетін электр қуатының мәндері тіркеле бастайтын уақыт Жүйелік операторға қол жеткізілгені туралы ақпарат келіп түскен уақыттан бастап есептеледі, бұл ретте тіркеу ұзақтығы бір сағатты құрайды. Схемалық-режимдік жағдай өзгерген кезде Жүйелік оператор тіркеу ұзақтығын өзгертеді.
Бұл ретте есеп айырысу кезең (күнтізбелік ай) шеңберінде екі тестілік команда бойынша телеметрия аспаптары көрсеткіштерінің +/- 1,0% диапазонында (электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің көрсеткіштерінен) электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің көрсеткіштерінен (бұдан әрі - ауытқу) жол берілетін ауытқуы қабылданады.
Егер ауытқу рұқсат етілген диапазоннан асып кеткен жағдайда, есепке тек қана электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің көрсеткіштері қабылданады.";
32 және 33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Энергия өндіруші ұйым Жүйелік оператордың тестілік командасы бойынша оның құрамына кіретін электр станцияларын генерациялаудың ағымдағы электр қуатының өзгеруін қамтамасыз етеді, бұл ретте:
1) Жүйелік оператор арттыруға тестілік команда берген жағдайда энергия өндіруші ұйым оның құрамына кіретін электр станциялары генерациялайтын электр қуатының ағымдағы жиынтық мәнін мына формула бойынша айқындалатын мәнге дейін жеткізуді қамтамасыз етеді:
осы Қағидалардың 11-тармағының 4) тармақшасына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасаспаған энергия өндіруші ұйымдар үшін, тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдарды (құрамына күзгі-қысқы кезең өту кезеңінде қалаларды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары ғана кіретін) қоспағанда:
Рөзг = (Р∑ + Рқамт) - Ржөнд - Ршектеу , онда
Рөзг - оған дейін энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының генерацияланатын электр қуатының ағымдағы жиынтық мәні өзгертілетін генерациялайтын электр қуатының мәні, МВт;
Р∑ - тиісті күнтізбелік жылдың жиынтық электр қуаты, МВт;
Рқамт - электр қуатымен қамтамасыз ету қызметінің шартты көлемі.
Ржөнд - жөндеу қуаты (тестілік командасын орындаған уақытта), МВт;
Ршектеу - энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының не осы электр станцияларының қазандықтарының жұмысындағы қазандықтардың авариялық тоқтауына байланысты, сондай-ақ энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы белгіленген электр қуатының маусымдық шектеулеріне байланысты жүйелік операторға берілген, энергия өндіруші ұйымнан тестілік команданы беру уақыты (сағаты) ішінде барлық қолданыстағы жөндеу өтінімдерінде көрсетілген энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларын генерациялаудың электр қуатының ағымдағы жиынтық шектеулері мәндерінің сомасы, МВт-пен;
осы Қағидалардың 11-тармағының 4) тармақшасына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасқан энергия өндіруші ұйымдар үшін, сондай-ақ тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін (құрамына күзгі-қысқы кезең өту кезеңінде қалаларды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары ғана кіретін):
Рөзг = min((Р∑ + Рқамт.);Ржұмыс)
Рөзг - оған дейін энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының генерацияланатын электр қуатының ағымдағы жиынтық мәні өзгертілетін генерациялайтын электр қуатының мәні, МВт;
Р∑ - тиісті күнтізбелік жылдың жиынтық электр қуаты, МВт;
Рқамт - электр қуатымен қамтамасыз ету қызметінің шартты көлемі.
Ршектеу - энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының не осы электр станцияларының қазандықтарының жұмысындағы қазандықтардың авариялық тоқтауына байланысты, сондай-ақ энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы белгіленген электр қуатының маусымдық шектеулеріне байланысты жүйелік операторға берілген, энергия өндіруші ұйымнан тестілік команданы беру уақыты (сағаты) ішінде барлық қолданыстағы жөндеу өтінімдерінде көрсетілген энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларын генерациялаудың электр қуатының ағымдағы жиынтық шектеулері мәндерінің сомасы,МВт-пен;
min((Р∑ + Рқамт.);Ржұмыс) - мәндерінің ең азы (Р∑ + Рқамт.) және Ржұмыс, МВт-пен;
(Р∑ + Рқамт.) - Р∑ және Рқамт. сомасы, МВт-пен;
Ржөнд - жөндеу қуаты (тестілік командасын орындаған уақытта), МВт;
Ржұмыс - тестілік команданы беру күні мен уақытына (сағатына) сәйкес келетін энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялаудың жұмыс электр қуатының мәні (генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдардың ведомосіне сәйкес), МВт,
содан соң аталған электр станциялары генерациялайтын қуаттың электр қуатын тіркеу уақыты ішінде (ұзақтығы) осы тармақшада көрсетілген формула бойынша анықталатын генерацияланатын электр қуаты аталған қуаттың талап етілетін тіркелген орта сағаттық мәнінен артуын немесе теңдігін қамтамасыз ететін деңгейде ұстап тұру.
Энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станциялары генерациялайтын электр қуаты талап етілетін мәнге жеткенде энергия өндіруші ұйым бұл туралы Жүйелік операторды хабардар етеді.
Бұл ретте, Жүйелік оператор тестілік команданы жеке орындау туралы қосымша өкіммен жоғарылатуға берген жағдайда, энергия өндіруші ұйым Жүйелік оператордың көрсетілген қосымша өкіміне сәйкес оның құрамына кіретін әрбір (кезек бойынша) станцияда алдымен тестілік команданың берілген күні мен уақытына (сағатына) сәйкес келетін энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялаудың жұмыс электр қуатының мәніне тең (генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдардың ведомосіне сәйкес) генерацияның электр қуатының деңгейіне қол жеткізуді, содан кейін, генерацияның электр қуатын осы қуаттың белгіленген орташа сағаттық мәнінің генерациялаудың электр қуатының талап етілетін деңгейіне асып кетуін немесе теңдігін қамтамасыз ететін деңгейде бекіту уақыты (ұзақтығы) ішінде ұстап тұруды қамтамасыз етеді.
Тиісті электр станциясында Генерацияланатын электр қуатының талап етілетін деңгейіне қол жеткізген кезде энергия өндіруші ұйым бұл туралы Жүйелік операторды шұғыл түрде хабардар етеді. Электр станцияларының генерацияланатын электр қуатының қол жеткізілген және тіркелген орта сағаттық мәндері біртіндеп (электр станцияларының іске қосылуы кезегі бойынша) энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының генерацияланатын электр қуатының қол жеткізілген және тіркелген мәндерін анықтау үшін жиынтықталады. Энергия өндіруші ұйымның электр станциясының электр қуатын ұлғайту жылдамдығын белгілеуді бастау Жүйелік оператор тиісті тестілік команда бергеннен кейін он минут өткен соң, ал аяқталуы Жүйелік оператор бекіткен энергия өндіруші ұйымнан осы электр станциясындағы генерацияның электр қуатының талап етілетін деңгейіне қол жеткізу туралы жедел ақпараттың келіп түсу уақытымен (бұдан әрі - қол жеткізілген қуат туралы ақпарат) жүргізіледі. Генерациялаудың электр қуаты мен желіге босатудың электр қуаты мәндерін тіркеуді бастау уақыты Жүйелік операторға қол жеткізілген қуат туралы тиісті ақпараттың келіп түскен уақытынан бастап есептеледі, бұл ретте тіркеу ұзақтығы бір сағатты құрайды. Схемалық-режимдік жағдай өзгерген кезде Жүйелік оператор тіркеу ұзақтығын өзгертеді. Егер энергия өндіруші ұйымның электр станциясы Генерацияланатын электр қуатының талап етілетін деңгейіне қол жеткізу (дейін) процесінде осы тармақшада көрсетілген формула бойынша анықталатын генерацияланатын электр қуаты аталған қуаттың талап етілетін тіркелген ағымдағы қол жеткізілген мәніне тең болатын немесе артатын болса, аталған электр станциясы генерацияланатын электр қуатының өзгеруін (арттыруын) тоқтатады және Жүйелік операторға генерацияланатын электр қуатының қол жеткізілген ағымдағы деңгейі туралы жедел түрде хабар береді, содан кейін генерацияның электр қуатын генерацияның электр қуатының көрсетілген қол жеткізілген деңгейіне белгіленген орташа сағаттық мәнінің асып кетуін немесе теңдігін қамтамасыз ететін деңгейде бекіту уақыты (ұзақтығы) ішінде ұстауды жүзеге асырады;

30. Фиксация значений электрической мощности генерации, электрической мощности отпуска в сеть и скоростей увеличения и уменьшения электрической мощности электрических станций энергопроизводящей организации во время исполнения тестовых команд Системного оператора осуществляется по данным измерений автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии с контролем по данным приборов телеметрии с автоматической трансляцией на диспетчерские пункты Системного оператора.
Начало фиксации скоростей увеличения и уменьшения электрической мощности электрических станций энергопроизводящей организации производится по истечении десяти минут после дачи соответствующей тестовой команды Системным оператором, а конец зафиксированным Системным оператором временем поступления от электрических станций энергопроизводящей организации оперативной информации о достижении соответствующего значения электрической мощности (далее – информация о достижении), указанного в пункте 32 настоящих Правил.
Время начала фиксации значений электрической мощности генерации и электрической мощности отпуска в сеть отсчитывается от времени поступления Системному оператору информации о достижении, при этом длительность фиксации составляет один час. При изменении схемно-режимной обстановки длительность фиксации изменяется Системным оператором.
При этом, по двум тестовым командам в рамках расчетного периода (календарного месяца) принимается допустимым отклонение показаний приборов телеметрии от показаний автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии (далее – Отклонение) в диапазоне +/- 1,0 % (от показаний автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии).
В случае, если Отклонение превысит допустимый диапазон, в учет принимаются показания только автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии.";
пункты 32 и 33 изложить в следующей редакции:
"32. Энергопроизводящая организация по тестовой команде Системного оператора обеспечивает изменение текущей электрической мощности генерации входящих в ее состав электрических станций, при этом:
1) в случае подачи Системным оператором тестовой команды на повышение, энергопроизводящая организация обеспечивает достижение электрической мощности генерации электрических станций, входящих в ее состав, значения, определяемого по следующим формулам:
для энергопроизводящих организаций, которые не заключили с единым закупщиком договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности согласно подпункту 4) пункта 11 настоящих Правил), за исключением энергопроизводящих организаций (в состав которых входят только теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов в период прохождения осенне-зимнего периода), входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц:
Ризм = (Р∑ + Робеспеч) – Ррем – Рогр , где
Ризм – значение электрической мощности генерации, до которого осуществляется изменение текущего значения электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;
Р∑ – суммарная электрическая мощность соответствующего календарного года, в МВт;
Робеспеч – договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, в МВт;
Ррем – ремонтная мощность (за время исполнения тестовой команды), в МВт;
Рогр - сумма значений совокупных текущих ограничений электрической мощности генерации тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, указанных во всех действующих в течение времени (часа) подачи тестовой команды ремонтных заявках от энергопроизводящей организации, поданных системному оператору в связи с аварийными остановами корпусов котлов находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации либо котлов данных электрических станций, а также в связи с сезонными ограничениями установленной электрической мощности находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;
для энергопроизводящих организаций, которые заключили с единым закупщиком договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности согласно подпункту 4) пункта 11 настоящих Правил), а также для энергопроизводящих организаций (в состав которых входят только теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов в период прохождения осенне-зимнего периода), входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц:
Ризм = min((Р∑ + Робеспеч);Рраб) , где
Ризм – значение электрической мощности генерации, до которого осуществляется изменение текущего значения электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;
Р∑ – суммарная электрическая мощность соответствующего календарного года, в МВт;
Робеспеч – договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, в МВт;
Рогр - сумма значений совокупных текущих ограничений электрической мощности генерации тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, указанных во всех действующих в течение времени (часа) подачи тестовой команды ремонтных заявках от энергопроизводящей организации, поданных системному оператору в связи с аварийными остановами корпусов котлов находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации либо котлов данных электрических станций, а также в связи с сезонными ограничениями установленной электрической мощности находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;
min((Р∑ + Робеспеч);Рраб) – минимальное из значений (Р∑ + Робеспеч) и Рраб, в МВт;
(Р∑ + Робеспеч) – сумма Р∑ и Робеспеч, в МВт;
Ррем – ремонтная мощность (за время исполнения тестовой команды), в МВт;
Рраб – значение рабочей электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации (согласно ведомости рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов), соответствующее дню и времени (часу) подачи тестовой команды, в МВт,
а затем удержание электрической мощности генерации данных электростанций в течение времени (длительности) фиксации на уровне, обеспечивающем превышение или равенство зафиксированного среднечасового значения данной мощности требуемому значению электрической мощности генерации, определяемому по формуле, указанной в настоящем подпункте.
По достижении электрической мощности генерации электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, требуемого значения, энергопроизводящая организация оперативно информирует об этом Системного оператора.
При этом, в случае подачи Системным оператором тестовой команды на повышение с дополнительным распоряжением о раздельном ее исполнении, энергопроизводящая организация, согласно указанному дополнительному распоряжению Системного оператора, обеспечивает на каждой (по очереди) входящей в ее состав электрической станции сначала достижение уровня электрической мощности генерации, равного значению рабочей электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации (согласно ведомости рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов), соответствующему дню и времени (часу) подачи тестовой команды, (далее - Требуемый уровень электрической мощности генерации), а затем удержание электрической мощности генерации в течение времени (длительности) фиксации на уровне, обеспечивающем превышение или равенство зафиксированного среднечасового значения данной мощности Требуемому уровню электрической мощности генерации.
По достижении Требуемого уровня электрической мощности генерации на соответствующей электрической станции, энергопроизводящая организация оперативно информирует об этом Системного оператора. Достигнутые и зафиксированные среднечасовые значения электрической мощности генерации электрических станций последовательно (по очереди задействования электрических станций) суммируются для определения достигнутого и зафиксированного среднечасового значений электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации. Начало фиксации скорости увеличения электрической мощности электрической станции энергопроизводящей организации производится по истечении десяти минут после дачи соответствующей тестовой команды Системным оператором, а конец зафиксированным Системным оператором временем поступления от энергопроизводящей организации оперативной информации о достижении Требуемого уровня электрической мощности генерации на данной электрической станции (далее – информация о достигнутой мощности). Время начала фиксации значений электрической мощности генерации и электрической мощности отпуска в сеть отсчитывается от времени поступления Системному оператору соответствующей информации о достигнутой мощности, при этом длительность фиксации составляет один час. При изменении схемно-режимной обстановки длительность фиксации изменяется Системным оператором. В случае, если в процессе достижения электрической станцией энергопроизводящей организации Требуемого уровня электрической мощности генерации, текущее достигнутое значение электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации станет равным или превысит требуемое значение электрической мощности генерации, определяемое по соответствующей формуле, указанной в настоящем подпункте, указанная электрическая станция прекращает изменение (увеличение) электрической мощности генерации и оперативно информирует Системного оператора о текущем достигнутом уровне электрической мощности генерации, а затем осуществляет удержание электрической мощности генерации в течение времени (длительности) фиксации на уровне, обеспечивающем превышение или равенство зафиксированного среднечасового значения данной мощности указанному достигнутому уровню электрической мощности генерации;

2) Жүйелік оператор азайтуға тестілік команда берген жағдайда, энергия өндіруші ұйым оның құрамына кіретін генерацияның электр қуатының ағымдағы мәнін осы электр станциялары өнеркәсіптік тұтынушыларды бумен жабдықтауды есепке алып, технологиялық және техникалық минимумдардың ағымдағы мәндерінен оларға ең көп мәнге сәйкес келетін мәнге өзгертуді қамтамасыз етеді.
Бұл ретте, Жүйелік оператор оны бөлек орындау туралы қосымша өкіммен азайтуға тестілік команда берген жағдайда, азайтуға тестілік команданы Жүйелік оператордың көрсетілген қосымша өкіміне сәйкес энергия өндіруші ұйымдардың электр станциялары генерацияның ағымдағы электр қуатын осы электр станцияларының өнеркәсіптік тұтынушыларын жабдықтың нақты құрамын есепке ала отырып, сонымен қатар бумен жабдықтауды есепке алып, технологиялық және техникалық минимумдардың ағымдағы мәндерінен оларға сәйкес келетін ең көп мәнге дейін алма-кезек өзгерту арқылы энергия беруші ұйым орындайды.
33. Егер энергия өндіруші ұйым Жүйелік оператордың тиісті командасы бойынша осы Қағидалардың 32-тармағы 2) тармақшасы немесе 1) тармақшасында көрсетілген іс-қимылдарды жүзеге асырмаса немесе осы іс-қимылдарды жүзеге асыру нәтижелері бойынша оларды жүзеге асыруға жұмылдырылған қандай да бір энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының электр қуатының артуының (азаюының) электр қуатының орташа жылдамдығының мәні (ондыққа дейін дөңгелектелген) ұлғаюының (азаюының) тиісті Аттестаттауды өткізу қағидаларында көрсетілген электр қуатын арттырудың (азайту) орташа жылдамдығының оның типіне сәйкес минималды мәнінің жылдамдығынан аз болған жағдайда, Жүйелік оператордың тестілік командасы орындалмаған болып саналады.".
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Егер энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын кезектен тыс аттестаттаудан өткізу нәтижелері бойынша оның аттестатталған электр қуаты желіге босатудың тиісті жиынтық электр қуатынан кем болған жағдайда, онда қолдау жөніндегі қызметтің шарттық көлемі төмендеу көлеміне (бұдан әрі - төмендеу) төмендетуге жатады, бұл ретте төмендеу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) бірінші кезекте төмендеу көлеміне, осы Қағидалардың 11-тармағының 5) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметтің көлемі төмендейді;
2) егер төмендеу көлемі осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген қызмет көлемінен асып кеткен жағдайда, осы Қағидалардың 11-тармағының 4) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемі төмендейді;

2) в случае подачи Системным оператором тестовой команды на понижение, энергопроизводящая организация обеспечивает изменение текущих значений электрических мощностей генерации входящих в ее состав электрических станций до соответствующих им наибольших из текущих значений технологического и технического минимумов с учетом снабжения паром промышленных потребителей данными электрическими станциями.
При этом, в случае подачи Системным оператором тестовой команды на понижение с дополнительным распоряжением о раздельном ее исполнении, тестовая команда на понижение исполняется энергопроизводящей организацией путем поочередного, согласно указанному дополнительному распоряжению Системного оператора, изменения текущей электрической мощности генерации электрическими станциями энергопроизводящей организации до соответствующих им наибольших из текущих значений технологического и технического минимумов с учетом фактического состава оборудования, а также с учетом снабжения паром промышленных потребителей данными электрическими станциями.
33. В случае, если энергопроизводящая организация не осуществила по соответствующей команде Системного оператора действий, указанных в подпункте 1) или подпункте 2) пункта 32 настоящих Правил, либо если по результатам осуществления данных действий значение (округленное до десятых) средней скорости увеличения (уменьшения) электрической мощности какой-либо задействованной в их осуществлении электрической станции энергопроизводящей организации окажется меньше соответствующего ее типу минимального значения средней скорости увеличения (уменьшения) электрической мощности, указанного в Правилах проведения аттестации, тестовая команда Системного оператора считается невыполненной.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. В случае, если по результатам проведения внеочередных Аттестаций электрических станций энергопроизводящей организации ее аттестованная электрическая мощность окажется меньше соответствующей суммарной электрической мощности отпуска в сеть, то договорной объем услуги по поддержанию подлежит снижению на объем снижения (далее – снижение), при этом снижение осуществляется в следующем порядке:
1) в первую очередь на объем снижения снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 5) пункта 11 настоящих Правил;
2) в случае, если объем снижения превышает объем услуги, указанный в подпункте 1) настоящего пункта, снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 4) пункта 11 настоящих Правил;

3) егер төмендеу көлемі осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген қызметтер көлемінің сомасынан асып кеткен жағдайда, осы Қағидалардың 11-тармағының 2) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемі төмендейді.
Энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы тиісті шарттарға төмендетуге қатысты өзгерістер енгізуді (бұдан әрі - Төмендетуге өзгерістер) бірыңғай сатып алушы жүйелік оператордан энергия өндіруші ұйымның аттестатталған электр қуаты туралы тиісті жазбаша ақпаратты алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Төмендетуге өзгерістерді қолданысқа енгізу күні энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының тиісті кезектен тыс Аттестаттауларының соңғысы жүргізілген айдың бірінші күні белгіленеді.
Төмендетуге өзгерістер олар қолданысқа енгізілген жылдың отыз бірінші желтоқсанына дейін қолданылады.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Осы Қағидалардың 36-тармағында көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген көрсетілетін қызметтің көлемін төмендету осы Шартқа бірыңғай сатып алушының тиісті түзетулерін енгізуі арқылы жүзеге асырылады.
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы тиісті шартқа түзетулерді бірыңғай сатып алушы жүйелік оператордан жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға енгізілетін энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының құрамына кіретін генерациялайтын қондырғылардың аттестатталған электр қуатын көрсете отырып, энергия өндіруші ұйымның аттестатталған электр қуаты туралы жазбаша түрде тиісті ақпаратты алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде енгізеді.
Бірыңғай сатып алушы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы тиісті шартқа енгізген түзетулер осы шартқа енгізілген күннен бастап қолданысқа енгізіледі және жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға енгізілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын кезекті аттестаттау өткізілетін күн басталғанға дейін қолданылады.
Жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттау Аттестаттауды өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) в случае, если объем снижения превышает сумму объемов услуги, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 2) пункта 11 настоящих Правил.
Внесение изменений, касающихся снижения, в соответствующие договоры о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации (далее – Изменения на снижение) осуществляется единым закупщиком в течение десяти рабочих дней со дня получения от Системного оператора соответствующей письменной информации об аттестованной электрической мощности энергопроизводящей организации.
Датой введения в действие Изменений на снижение устанавливается первое число месяца, в котором проведена последняя из соответствующих внеочередных Аттестаций электрических станций энергопроизводящей организации.
Изменения на снижение действуют до тридцать первого декабря года, в котором они были введены в действие.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Указанное в пункте 36 настоящих Правил снижение объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, осуществляется посредством внесения в данный договор соответствующих корректировок единым закупщиком.
Корректировки в соответствующий договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности вносятся единым закупщиком в течение десяти рабочих дней со дня получения им от системного оператора соответствующей информации в письменном виде об аттестованной электрической мощности энергопроизводящей организации с указанием аттестованной электрической мощности входящих в состав электрических станций энергопроизводящей организации генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление.
Внесенные единым закупщиком корректировки в соответствующий договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности вводятся в действие со дня их внесения в данный договор и действуют до наступления дня проведения очередной аттестации электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление.
Аттестация электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, осуществляется в соответствии с Правилами проведения аттестации.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:

"40. Энергия өндіруші ұйым Жүйелік операторға Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 112 бұйрығымен бекітілген Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10532 болып тіркелген) (бұдан әрі - Теңгерімдеуші нарықтың жұмыс істеу қағидалары) сәйкес электр энергиясының теңгерімделген нарығында арттыру үшін реттеуге қатысу туралы өтінімді (бұдан әрі - Арттыру туралы өтінім) күн сайын береді.
Бұл ретте арттыру туралы өтінімде көрсетілетін арттыру үшін реттеудің минималды ұйғарынды шамасы мына формула бойынша операциялық тәуліктердің әрбір сағаты үшін жеке анықталады:
ОЗарттыру = min((Р∑ + Рқамт); Ржұмыс) - Рген - Рқайта.рет. , онда
ОЗарттыру - операциялық тәуліктің тиісті сағаты үшін арттыруға реттеудің минималды шекті шамасы, МВт;
min((Р∑ + Рқамт.);Ржұмыс) - мәндердің ең азы (Р∑ + Рқамт.) және Ржұмыс, МВт-пен;
(Р∑ + Рқамт.) - Р∑ және Рқамт. сомасы., МВт-пен;
Р∑ - тиісті күнтізбелік жылдың жиынтық электр қуаты, МВт;
Рқамт - электр қуатымен қамтамасыз ету қызметінің шартты көлемі.
Ржұмыс - генерациялаудың, технологиялық және техникалық минимумдардың жұмыс электр қуаттарының ведомосіне сәйкес ағымдағы тәуліктің тиісті сағатына энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялаудың жұмыс электр қуатының мәні, МВт;
Рген - операциялық тәуліктің тиісті сағатына энергия өндіруші ұйымдар электр станциялары генерациясының электр қуатының жоспарлы жиынтық мәні, МВт;
Рқайта.рет. - жиілік пен қуатты қосалқы реттеу бойынша қосалқы қызметтер көлемі, оның ішінде Жүйелік операторға энергия өндіруші ұйымдар көрсететін жиілік пен қуатты автоматты реттеу арқылы, МВт;
Бұл ретте, егер арттыруға өтінім көлемін айқындау нәтижесінде оның мәні теріс болса, онда арттыруға өтінім көлемінің мәні нөлге теңеседі.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Есеп айырысу кезеңде (күнтізбелік ай) энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерін сатып алу туралы барлық қолданыстағы шарттары бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемі (бұдан әрі - ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі) мына формула бойынша ондықтарға дейінгі дәлдікпен есептеледі:
тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кірмейтін энергия өндіруші ұйымдар үшін:

"40. Энергопроизводящая организация ежедневно подает Системному оператору заявку на участие в регулировании на повышение на балансирующем рынке электрической энергии (далее – заявка на повышение) в соответствии с Правилами функционирования балансирующего рынка электрической энергии, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 112 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10532) (далее – Правила функционирования балансирующего рынка).
При этом, минимально допустимая величина регулирования на повышение, указываемая в заявке на повышение, определяется в МВт отдельно для каждого часа операционных суток по формуле:
ОЗповыш = min((Р∑ + Робеспеч.);Рраб) - Рген - Рвтор.рег , где
ОЗповыш – минимально допустимая величина регулирования на повышение для соответствующего часа операционных суток, в МВт;
min((Р∑ + Робеспеч.);Рраб) – минимальное из значений (Р∑ + Робеспеч.) и Рраб, в МВт;
(Р∑ + Робеспеч.) – сумма Р∑ и Робеспеч., в МВт;
Р∑ – суммарная электрическая мощность соответствующего календарного года, в МВт;
Робеспеч – договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, в МВт;
Рраб – значение рабочей электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации на соответствующий час текущих суток, согласно ведомости рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов, в МВт;
Рген – плановое за соответствующий час операционных суток совокупное значение электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;
Рвтор.рег – объем вспомогательных услуг по вторичному регулированию частоты и мощности, в том числе посредством автоматизированного регулирования частоты и мощности, оказываемый энергопроизводящей организацией Системному оператору, в МВт;
При этом, если в результате определения объема заявки на повышение его значение окажется отрицательным, то значение объема заявки на повышение приравнивается к нулю.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Фактически оказанный энергопроизводящей организацией за расчетный период (календарный месяц) объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности (далее – фактический объем услуги по поддержанию) по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации рассчитывается с точностью до десятых по следующим формулам:
для энергопроизводящих организаций, не входящих группу лиц, включенную в реестр групп лиц:

ҚН = ҚШ * k1 * k2 * min (k3; k4 ) * k5 * k7*k8 , онда
ҚН - энергия өндіруші ұйымның электр қуаты әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алудың барлық қолданыстағы шарттары бойынша ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі, МВт;
ҚШ - ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемі, МВт;
k1, k2, k3, k4, k5, k6, k7, k8 - электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бірыңғай сатып алушымен шарт (шарттар) немесе электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге шарт (шарттар) жасасқан әр энергия өндіруші ұйым үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік ай) қорытындысы бойынша Жүйелік оператор айқындайтын шексіз коэффиценттер;
min (k3; k4) - есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік ай) қорытындысы бойынша k3 және k4 коэффициенттерінен ішіндегі минималдысы.
тұлғалар тобы тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін:
ҚН = ҚШ - (ҚШ + ҚШг) * (1 - k2 * min (k3; k4) * k5 * k6 * k7 * k8) , онда
ҚН - энергия өндіруші ұйымның электр қуаты әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алудың барлық қолданыстағы шарттары бойынша ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі, МВт;
ҚШ - ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемі, МВт;
КШг - электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қызметтердің шарттық көлемі, МВт;
k1, k2, k3, k4, k5, k6, k7, k8 - электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бірыңғай сатып алушымен шарт (шарттар) немесе электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге шарт (шарттар) жасасқан әр энергия өндіруші ұйым үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік ай) қорытындысы бойынша Жүйелік оператор айқындайтын шексіз коэффиценттер;
min (k3; k4) - есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік ай) қорытындысы бойынша k3 және k4 коэффициенттерінен ішіндегі минималдысы.
k1, k2, k3, k4, k5, k6, k7, k8 коэффициенттерінің мәнін Жүйелік оператор береді:
1) растайтын құжаттармен бірге осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тиісті акт түрінде тиісті есеп айырысу кезең (күнтізбелік күн) аяқталған күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде бірыңғай сатып алушыға;
2) осы энергия өндіруші ұйымның тиісті сауалының негізінде растаушы есептермен бірге k1, k2, k3, k4, k5, k6, k7, k8 коэффициенттерінің оған сәйкес келетін мәндері туралы ақпарат түрінде электр қуаты әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алуға шартты (шарттарды) және электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қызметті көрсетуге шартты (шарттарды) бірыңғай сатып алушымен жасасқан энергия өндіруші ұйымға береді.
Қажет болған жағдайда, энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы барлық қолданыстағы шарттар бойынша қолдау бойынша қызметтердің нақты көлемі осы Қағидалардың 62-тармағына сәйкес түзетіледі.";

ФП = ДП * k1 * k2 * min (k3;k4 ) * k5 * k7*k8 , где
ФП – фактический объем услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, в МВт;
ДП – договорной объем услуги по поддержанию, в МВт;
k1, k2, k3, k4, k5, k6, k7, k8 – безразмерные коэффициенты, определяемые Системным оператором по итогам расчетного периода (календарного месяца) согласно приложению 2 к настоящим Правилам для каждой энергопроизводящей организации, заключившей с единым закупщиком договор (договоры) на покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности или заключившей договор (договоры) на оказание услуги по обеспечению электрической мощностью;
min (k3; k4) – минимальный из коэффициентов k3 и k4 по итогам расчетного периода (календарный месяц),
для энергопроизводящих организаций, входящих группу лиц, включенную в реестр групп лиц:
ФП = ДП - (ДП + ДПг) * (1 - k2 * min (k3; k4) * k5 * k6 * k7 * k8) , где
ФП – фактический объем услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, в МВт;
ДП – договорной объем услуги по поддержанию, в МВт;
ДПг – договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, в МВт;
k1, k2, k3, k4, k5, k6, k7, k8 – безразмерные коэффициенты, определяемые Системным оператором по итогам расчетного периода (календарного месяца) согласно приложению 2 к настоящим Правилам для каждой энергопроизводящей организации, заключившей с единым закупщиком договор (договоры) на покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности или заключившей договор (договоры) на оказание услуги по обеспечению электрической мощностью;
min (k3; k4) – минимальный из коэффициентов k3 и k4 по итогам расчетного периода (календарный месяц).
Значения коэффициентов k1, k2, k3, k4, k5, k6, k7, k8 предоставляются Системным оператором:
1) единому закупщику в течение пятнадцати рабочих дней со дня завершения соответствующего расчетного периода (календарного месяца) в виде соответствующего акта по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам вместе с подтверждающими расчетами;
2) энергопроизводящей организации, заключившей с единым закупщиком договор (договоры) на покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности или заключившей договор (договоры) на оказание услуги по обеспечению электрической мощностью, в виде информации о соответствующих ей значениях коэффициентов k1, k2, k3, k4, k5, k6, k7, k8 вместе с подтверждающими расчетами, на основании соответствующего запроса данной энергопроизводящей организации.
При необходимости, фактический объем услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации корректируется в соответствии с пунктом 62 настоящих Правил.";

45 және 46-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Егер осы Қағидалардың 43-тармағына сәйкес есептелген энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы барлық қолданыстағы шарттар бойынша қызметтердің нақты көлемі ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемінен аз болса, энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы әр қолданыстағы шарт бойынша ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің нақты көлемі мынадай тәртіпте айқындалады:
1) энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы әр қолданыстағы шарт бойынша қызметтердің нақты көлемі және ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің шарттық көлемі айырмасының мәні есептеледі (бұдан әрі - толымсыз жеткізу);
2) осы Қағидалардың 11-тармағының 5) тармақшасына сәйкес жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы қолданыстағы шарт бойынша қызметтің нақты көлемі электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемінің осы шартта көрсетілген айырмасы және толық жеткізбеу ретінде есептеледі (бұдан әрі - бірінші шарттың айырмасы), бұл ретте бірінші шарттың айырмасы толық жеткізбеудің теріс мәніне теңеледі;
3) егер толық жеткізбеу осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген шарттар бойынша қызметтер көлемінен аспаған жағдайда (аталған шарт бар болған кезде), энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы қолданыстағы барлық қалған шарттар бойынша ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің нақты көлемі осы шарттарда көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлеміне теңестіріледі;
4) егер толық жеткізбеу осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген шарт бойынша қызметтер көлемінен асса немесе аталған шарт жоқ болса, осы Қағидалардың 11-тармағы 4) тармақшасына сәйкес жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы қолданыстағы шарт бойынша ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің нақты көлемі электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің осы шартта көрсетілген айырмасы және бірінші шарттың айырмасы мәні модулі (бұдан әрі - екінші шарттың айырмасы) есептеледі, бұл ретте аталған шарт жоқ болса, екінші шарттың айырмасы бірінші шарттың айырмасының мәніне теңестіріледі;

пункты 45 и 46 изложить в следующей редакции:
"45. В случае если фактический объем услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, рассчитанный в соответствии с пунктом 43 настоящих Правил, окажется меньше договорного объема услуги по поддержанию, фактические объемы услуги по поддержанию по действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации определяются в следующем порядке:
1) рассчитывается значение разницы договорного объема услуги по поддержанию и фактического объема услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации (далее – недопоставка);
2) рассчитывается фактический объем услуги по поддержанию по действующему договору о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенному в соответствии с подпунктом 5) пункта 11 настоящих Правил, как разница указанного в данном договоре объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности и недопоставки (далее – разница первого договора), при этом, в случае отсутствия данного договора, разница первого договора приравнивается к отрицательному значению недопоставки;
3) в случае, если недопоставка не превышает объема услуги по договору, указанному в подпункте 2) настоящего пункта (при наличии данного договора), фактические объемы услуги по поддержанию по всем остальным действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации приравнивается к указанным в данных договорах объемам услуги по поддержанию готовности электрической мощности;
4) в случае если недопоставка превышает объем услуги по договору, указанному в подпункте 2) настоящего пункта, либо данный договор отсутствует, рассчитывается фактический объем услуги по поддержанию по действующему договору о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенному в соответствии с подпунктом 4) пункта 11 настоящих Правил, как разница указанного в данном договоре объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности и модуля значения разницы первого договора (далее – разница второго договора), при этом, в случае отсутствия данного договора, разница второго договора приравнивается к значению разницы первого договора;

5) егер толық жеткізбеу осы тармақтың 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген шарттар бойынша (аталған шарттар немесе олардың бірі бар болғанда) қызметтер көлемінен аспаса немесе аталған шарттар жоқ болса, энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы қолданыстағы барлық қалған шарттар бойынша ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің нақты көлемі осы шарттарда көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемдеріне теңестіріледі;
6) егер толық жеткізбеу осы тармақтың 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген шарттар бойынша (аталған шарттар немесе олардың бірі бар болғанда) қызметтер көлемінен асқан жағдайда немесе аталған шарттар жоқ болса, осы Қағидалардың 11-тармағы 2) тармақшасына сәйкес жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы қолданыстағы шарт бойынша ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің нақты көлемі осы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемдеріне айырма және екінші шарттың айырмасы модулі ретінде есептеледі.
Егер толық жеткізбеу осы тармақтың 2) және (немесе) 4) тармақшаларында көрсетілген шарттар бойынша көрсетілетін қызметтердің көлемінен (көлемдерінен) асса, аталған шартқа (шарттарға) сәйкес ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің нақты көлемі (көлемдері) нөлге теңестіріледі.
Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін есеп осы тармақтың 1) және 2) тармақшалары бойынша жүргізіледі. Бұл ретте, бірінші шарттың айырмасының мәні теріс болған жағдайда, осы шарттың 2) тармақшасында көрсетілген ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет шартының нақты көлемі нөлге теңестіріледі.";
"46. Бірыңғай сатып алушы төлеуге жататын энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы қолданыстағы шарттарды қолдау бойынша қызметтердің нақты көлемдері туралы ақпаратты тиісті есеп айырысу кезең (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде энергия өндіруші ұйымның бірыңғай сатып алушысы береді.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Заңның 15-3-бабы 2-тармағының бірінші абзацына сәйкес көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар мен тұтынушылар тұтынуға арналған болжамды өтінімдерді қалыптастырады, онда өздерінің құрамында меншік, жалдау құқығымен немесе өзге де заттай құқықпен бар генерациялайтын көздердің электр қуаты есебінен жабылмайтын, алдағы және келесі күнтізбелік жылдардың әр айына тұтынудағы электр қуатының ең жоғары мәндерін (бұдан әрі - тұтынудың максималды айлық қуаты) көрсетеді және оларды есепті жылдың алдындағы жылдың бірінші тамызынан кешіктірмей жүйелік операторға жібереді. Бұл ретте, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар өздерінің болжамды өтінімдерінде осы энергиямен жабдықтаушы ұйымдар электрмен жабдықтау қызметін көрсетуді жоспарлаған электр энергиясының бөлшек сауда нарығының субъектілері болып табылатын тұтынушыларға келетін ең жоғары айлық тұтыну қуаттарының бөлігін ғана көрсетеді.
Көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын және тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін тұтынушылар тұтынуға арналған болжамды өтінімдерді қалыптастырады, онда өздерінің құрамында меншік, жалдау құқығымен немесе өзге де заттай құқықпен бар генерациялайтын көздердің электр қуаты есебінен, сондай-ақ өздерімен бірге тиісті тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген энергия өндіруші ұйымдардың электр қуаты есебінен жабылмайтын, алдағы және келесі күнтізбелік жылдардың әр айына тұтынудағы электр қуатының ең жоғары мәндерін (бұдан әрі - тұлғалар тобының тұтынушылары үшін тұтынудың максималды айлық қуаты) көрсетеді және оларды есепті жылдың алдындағы жылдың бірінші тамызынан кешіктірмей жүйелік операторға жібереді.

5) в случае если недопоставка не превышает объемов услуги по договорам, указанным в подпунктах 2) и 4) настоящего пункта (при наличии данных договоров либо одного из них), фактические объемы услуги по поддержанию по всем остальным действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации приравнивается к указанным в данных договорах объемам услуги по поддержанию готовности электрической мощности;
6) в случае если недопоставка превышает объемы услуги по договорам, указанным в подпунктах 2) и 4) настоящего пункта (при наличии данных договоров либо одного из них), либо если указанные договоры отсутствуют, рассчитывается фактический объем услуги по поддержанию по действующему договору о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенному в соответствии с подпунктом 2) пункта 11 настоящих Правил, как разница указанного в данном договоре объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности и модуля разницы второго договора.
В случае если недопоставка превышает объем (объемы) услуги по договору (договорам), указанному (указанным) в подпункте 2) и (или) 4) настоящего пункта, соответствующие данному (данным) договору (договорам) фактический (фактические) объем (объемы) услуги по поддержанию приравниваются к нулю.
Для энергопроизводящих организаций, входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц, расчет производится только по подпунктам 1) и 2) настоящего пункта. При этом, в случае отрицательного значения разницы первого договора, фактический объем услуги по поддержанию по договору, указанному в подпункте 2) настоящего пункта, приравнивается к нулю.
46. Информация о фактических объемах услуги по поддержанию по действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, подлежащих оплате единым закупщиком, предоставляется единым закупщиком энергопроизводящей организации в течение пятнадцати рабочих дней со дня завершения соответствующего расчетного периода (календарного месяца).";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Энергоснабжающие, энергопередающие организации и потребители, являющиеся субъектами оптового рынка, формируют прогнозные заявки на потребление, в которых указывают максимальные значения электрической мощности потребления на каждый месяц предстоящего и последующего календарных годов, не покрываемые за счет электрической мощности имеющихся в их составе на праве собственности, аренды или ином вещном праве генерирующих источников (далее – максимальные месячные мощности потребления), и направляют их Системному оператору не позднее первого августа года, предшествующего расчетному году в соответствии с абзацем первым пункта 2 статьи 15-3 Закона. При этом, энергоснабжающие организации указывают в своих прогнозных заявках на потребление только ту часть максимальных месячных мощностей потребления, которая приходится на потребителей, являющихся субъектами розничного рынка электрической энергии, которым данные энергоснабжающие организации планируют оказывать услуги электроснабжения.
Потребители, являющиеся субъектами оптового рынка и входящие в группу лиц, включенную в реестр групп лиц, формируют прогнозные заявки на потребление, в которых указывают максимальные значения электрической мощности потребления на каждый месяц предстоящего и последующего календарных годов, не покрываемые за счет электрической мощности имеющихся в их составе на праве собственности, аренды или ином вещном праве генерирующих источников, а также за счет электрической мощности энергопроизводящих организаций, включенных с ними в реестр групп лиц соответствующей группы лиц (далее – максимальные месячные мощности потребления для потребителей групп лиц), и направляют их Системному оператору не позднее первого августа года, предшествующего расчетному году.

Осы тармақта көрсетілген тұтынуға арналған болжамды өтінімдер осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес нысанда ресімделеді.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Қажет болған жағдайда, қуат нарығының тұтынушылары қамтамасыз ету бойынша шарттық көлем белгіленген күнтізбелік (есеп айырысу) жыл ішінде бірыңғай сатып алушыға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзінің ресми бланкісінде қамтамасыз ету бойынша қызметтік шарттық көлемін ұлғайтуға өтінім (бұдан әрі - ұлғайтуға өтінім) береді.
Ұлғайтуға өтінімді қуат нарығының тұтынушысы желтоқсан айынан басқа, ағымдағы есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) он бесінші күнінен кешіктірмейтін мерзімде береді.
Егер ұлғайтуға өтінімді қуат нарығының тұтынушысы осы тармақтың бірінші және екінші бөлімдеріне сай берген жағдайда, бірыңғай сатып алушы жүктемені арттыруға электр қуатының дайындығын қамтамасыз ету бойынша қызметтерді көрсетуге арналған тиісті шартқа қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемін ұлғайту бөлігінде өзгерістер енгізеді, бұл өзгерістер алдағы есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) бірінші күнінен бастап күшіне енеді.
Бұл ретте, бірыңғай сатып алушы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті қосымша сатып алуды жүзеге асырмайды.";
55 және 56-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Осы Қағидалардың 53-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген қамтамасыз ету бойынша қызметтердің шарттық көлемдерін азайту тиісті энергиямен жабдықтаушы ұйымның бірыңғай жеткізушіге осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресми бланкіде ағымдағы күнтізбелік жылға белгіленген оның қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемін азайтуға өтінім (бұдан әрі - азайтуға өтінім) беру арқылы жүзеге асырады.
Осы Қағидалардың 53-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің шарттық көлемін азайту тиісті энергиямен жабдықтаушы ұйымның бірыңғай сатып алушыға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресми бланкіде азайтуға өтінім беруі арқылы жүзеге асырылады.
Азайтуға өтінім қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің тиісті шарттық көлемі белгіленген күнтізбелік жыл ішінде тиісті есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) жиырмасыншы күнінен кешіктірмей беріледі.
Егер азайтуға өтінім осы тармақтың бірінші, екінші және үшінші бөліктеріне сәйкес берілген жағдайда, Бірыңғай сатып алушы тиісті шартқа электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге арналған шартқа осы Қағидалардың 54-тармағын ескере отырып, оның қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетудің шарттық көлемін азайту бөлігінде өзгерістер енгізеді, олар аталған азайтуға өтінім берілген есеп айырысу кезеңнен (күнтізбелік айдан) кейінгі есеп айырысу кезеңнің (күнтізбелік айдың) бірінші күнінен бастап күшіне енеді.

Прогнозные заявки на потребление, указанные в настоящем пункте, оформляются по форме согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. При необходимости, потребители рынка мощности в течение календарного (расчетного) года, на который установлен договорной объем услуги по обеспечению, подают единому закупщику заявку на увеличение данного договорного объема услуги по обеспечению на своем официальном бланке по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – заявка на увеличение).
Заявка на увеличение подается потребителем рынка мощности в срок не позднее двадцатого числа текущего расчетного периода (календарного месяца), кроме декабря месяца.
В случае, если заявка на увеличение подана потребителем рынка мощности согласно частям первой и второй настоящего пункта, единый закупщик вносит в соответствующий договор на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки изменения в части увеличения договорного объема услуги по обеспечению, которые вступают в силу с первого числа предстоящего расчетного периода (календарного месяца).
При этом, единый закупщик не осуществляет дополнительную покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности.";
пункты 55 и 56 изложить в следующей редакции:
"55. Уменьшение договорного объема услуги по обеспечению, указанное в подпункте 1) пункта 53 настоящих Правил, осуществляется посредством подачи соответствующей энергоснабжающей организацией единому закупщику заявки на уменьшение ее договорного объема услуги по обеспечению, установленного на текущий календарный год (далее – заявка на уменьшение), на официальном бланке по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Уменьшение договорного объема услуги по обеспечению, указанное в подпункте 2) пункта 53 настоящих Правил, осуществляется посредством подачи соответствующей энергоснабжающей организацией единому закупщику заявки на уменьшение на официальном бланке по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Заявка на уменьшение подается в течение календарного года, на который установлен соответствующий договорной объем услуги по обеспечению, не позднее двадцатого числа соответствующего расчетного периода (календарного месяца).
В случае, если заявка на уменьшение подана согласно частям первой, второй и третьей настоящего пункта, единый закупщик вносит в соответствующий договор на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки изменения с учетом пункта 54 настоящих Правил в части уменьшения его договорного объема услуги по обеспечению, которые вступают в силу с первого числа расчетного периода (календарного месяца), следующего за расчетным периодом (календарным месяцем), в котором подана указанная заявка на уменьшение.

56. Қуат нарығы тұтынушысының электр энергиясының көтерме және бөлшек сауда нарықтарында электр энергиясын сатып алуы (бұдан әрі - Сатып алу) электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге Бірыңғай сатып алушымен жасалған шарт болған кезде жүзеге асырылады.
Нарық тұтынушысында бірыңғай сатып алушымен электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге жасалған шарты болмаған кезде, Жүйелік оператор тәуліктік графикті қалыптастыру кезінде осы тұтынушының алдағы тәуліктің әрбір сағатына электр энергиясын өндіру-тұтыну жөніндегі өтінімдерін қабылдамайды.";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Есеп айырысу кезеңі де (күнтізбелік айда) қуат нарығы тұтынушыларының электр қуатын тұтынуының нақты максималды мәндерін Жүйелік оператор әрбір есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) қорытындысы бойынша мына әдістермен айқындайды:
1) ішінара орташалау әдісі бойынша - энергия беруші ұйымдарды және өнеркәсіптік кешендерді қоспағанда, қуат нарығының барлық тұтынушылары үшін; Бұл ретте, осы әдісті энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға қолданған кезде электрмен жабдықтауды энергиямен жабдықтаушы ұйымдар жүзеге асырған электр энергиясының бөлшек сауда нарығы субъектілерін тұтынудың электр қуаты ғана есепке алынады;
2) толық орташалау әдісі бойынша - энергия беруші ұйымдар үшін;
3) аралас орташалау әдісі бойынша - өнеркәсіптік кешендер үшін.
Жүйелік оператор қуат нарығы тұтынушыларының электр қуатын тұтынуының есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік ай) нақты максималды мәнін бірыңғай сатып алушыға тиісті есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) аяқталғаннан күннен бастап он жұмыс күні ішінде бірыңғай сатып алушы қуат нарығының тұтынушысына электр қуатының жүктемені көтеруге дайындығын қамтамасыз ету бойынша есеп айырысу кезеңінде нақты көрсеткен қызметтер көлемін есептеу үшін негізгі құжат болып табылатын осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті акт түрінде ұсынады.
Қуат нарығы тұтынушысының тұтынатын электр қуатының есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік айдағы) нақты максималды мәнін айқындау кезінде пайдаланылатын электр қуатының мәндері Жүйелік оператордың электр энергиясын коммерциялық есепке алуының автоматтандырылған жүйесінің орталық деректер базасына келісілген хаттамалар бойынша электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің деректер базасынан сағат бойынша есепке алу деректерін беруді қамтамасыз ететін коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің деректері бойынша айқындалады. Жүйелік операторда электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі (бұдан әрі - ЭКЕАЖ) деректері болмаған жағдайда, есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік айда) қуат нарығы тұтынушысының тұтынатын электр қуатының нақты максималды мәнін анықтау кезінде пайдаланылатын есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) әр сағаты үшін электр қуатының мәндері қуат нарығының осы тұтынушысының тұтынған электр қуатының есеп айырысу кезеңіндегі және Жүйелік оператормен келісілген өңірлік жүктеме бейінінің есеп айырысу кезеңіне (күнтізбелік айына) сәйкес келетін нақты орташа мәнінің туындысы ретінде, МВт-пен, айқындалады.

56. Приобретение (покупка) электрической энергии на рынке электрической энергии (далее – Покупка) потребителем рынка мощности осуществляется при наличии заключенного с Единым закупщиком договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.
При отсутствии у потребителя рынка мощности заключенного с Единым закупщиком договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, Системный оператор при формировании суточного графика отклоняет заявки данного потребителя по производству-потреблению электрической энергии на каждый час предстоящих суток.";
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. Фактические максимальные за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителей рынка мощности определяются Системным оператором по итогам каждого расчетного периода (календарного месяца) по следующим методам:
1) по методу частичного усреднения – для всех потребителей рынка мощности, за исключением энергопередающих организаций и промышленных комплексов. При этом, при применении данного метода к энергоснабжающим организациям, в учет берется лишь электрическая мощность потребления субъектов розничного рынка электрической энергии, электроснабжение которых осуществляли энергоснабжающие организации;
2) по методу полного усреднения – для энергопередающих организаций;
3) по методу смежного усреднения – для промышленных комплексов.
Фактические максимальные за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителей рынка мощности предоставляются Системным оператором единому закупщику в течение десяти рабочих дней со дня завершения соответствующего расчетного периода (календарного месяца) в виде соответствующего акта по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, являющегося подтверждающим документом для расчета фактически оказанного потребителю рынка мощности единым закупщиком за расчетный период объема услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.
Значения электрической мощности, используемые при определении фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя рынка мощности, определяются по данным автоматизированной системы коммерческого учета, обеспечивающей передачу данных почасового учета из базы данных автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии по согласованным протоколам в центральную базу данных автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии Системного оператора. При отсутствии данных автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии (далее – АСКУЭ) у Системного оператора, значения электрической мощности для каждого часа расчетного периода (календарного месяца), используемые при определении фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя рынка мощности, определяются как произведение фактического среднего за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления данного потребителя рынка мощности, в МВт, и соответствующего расчетному периоду (календарному месяцу) регионального профиля нагрузки, согласованного Системным оператором.

Өңірлік жүктеме бейінін өңірлік электр желілік компания өткен есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) үшін ай сайын айқындайды және есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде Жүйелік операторға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келісуге ұсынылады. Өңірлік электр желілік компания Жүйелік оператормен келісілген өңірлік жүктеме бейінін осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде өзінің ресми интернет-ресурсында жариялайды.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Бірыңғай сатып алушы мен қуат нарығы тұтынушысы арасында жасалған электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсету шарты мына жағдайларда бұзылады:
1) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес қуат нарығының тұтынушысы таратылған жағдайда, бұл ретте энергия өндіруші ұйымдардың электр қуаты әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы барлық қолданыстағы шарттар бойынша қолдау қызметтерінің нақты көлемдері тиісті есеп айырысу кезеңінде (күнтізбелік ай) бірыңғай сатып алушы алдында осы тұтынушының қаржылық міндеттемелерін жабу үшін қажетті тиісті шамада ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемдеріне пропорционалды төмендейді;
2) мына талаптардың барлығы орындалған жағдайда: қуат нарығы тұтынушысының электр энергиясы нарығына қатысуы тоқтатылғанда, аталған тұтынушы энергиямен жабдықтаушы ұйыммен энергиямен жабдықтау шартын жасағанда, тиісті энергиямен жабдықтаушы ұйым қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемін арттырғанда, тұтынушының бірыңғай сатып алушыға электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметті көрсетуге шартты бұзуға өтінім (бұдан әрі - шартты бұзуға өтінім) бергенде және аталған тұтынушының Жүйелік оператордың интернет-ресурсында орналастырылған қуат нарығы тұтынушыларының тізбесінен тиісінше шығарылғанында;
3) мына талаптардың барлығы орындалған жағдайда: қуат нарығы тұтынушысының электр энергиясы көтерме сауда нарығына қатысуы тоқтатылғанда, аталған тұтынушының бірыңғай сатып алушы алдында берешегі болмағанда, аталған тұтынушы бірыңғай сатып алушыға шартты бұзуға өтінім бергенде, аталған тұтынушының Жүйелік оператордың интернет-ресурсында орналастырылған қуат нарығы тұтынушыларының тізбесінен тиісінше шығарылғанында.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген энергиямен жабдықтаушы ұйым осы тармақшада көрсетілген электр энергиясы көтерме сауда нарығында өзінің қатысуын тоқтатқан тұтынушының қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемінен кем емес көлемде қамтамасыз ету бойынша шарттық көлемді арттырады.

Региональный профиль нагрузки определяется региональной электросетевой компанией ежемесячно для прошедшего расчетного периода (календарного месяца), и в течение семи рабочих дней со дня завершения расчетного периода (календарного месяца) предоставляется Системному оператору на согласование по форме согласно Приложению 8 к настоящим Правилам. Региональная электросетевая компания публикует согласованный с Системным оператором региональный профиль нагрузки на своем официальном интернет-ресурсе в течение десяти рабочих дней со дня завершения соответствующего расчетного периода (календарного месяца) по форме согласно Приложению 8 к настоящим Правилам.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. Договор на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, заключенный между единым закупщиком и потребителем рынка мощности расторгается в следующих случаях:
1) в случае ликвидации потребителя рынка мощности в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, при этом фактические объемы услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящих организаций снижаются в соответствующем расчетном периоде (календарном месяце) пропорционально их договорным объемам услуги по поддержанию на соответствующую величину, необходимую для покрытия финансовых обязательств данного потребителя рынка мощности перед единым закупщиком;
2) в случае выполнения всех следующих условий: прекращения участия потребителя рынка мощности на оптовом рынке электрической энергии, заключения данным потребителем договора электроснабжения с энергоснабжающей организацией, увеличения договорного объема услуги по обеспечению соответствующей энергоснабжающей организации, подачи потребителем заявки на расторжение договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки (далее – заявка на расторжение) единому закупщику, и соответствующим исключением указанного потребителя из перечня потребителей рынка мощности, размещенном на интернет-ресурсе Системного оператора;
3) в случае выполнения всех следующих условий: прекращения участия потребителя рынка мощности на оптовом рынке электрической энергии, отсутствия задолженности данного потребителя перед единым закупщиком, подачи данным потребителем заявки на расторжение единому закупщику, соответствующим исключением указанного потребителя из перечня потребителей рынка мощности, размещенном на интернет-ресурсе Системного оператора.
Указанная в подпункте 2) настоящего пункта энергоснабжающая организация увеличивает свой договорной объем услуги по обеспечению в объеме, не менее договорного объема услуги по обеспечению указанного в данном подпункте потребителя, прекращающего свое участие на оптовом рынке электрической энергии.

Осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген шартты бұзуға өтінімді қуат нарығы тұтынушысы бірыңғай сатып алушыға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген энергиямен жабдықтаушы ұйым ұлғайтуға тиісті өтінімді берген есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) жиырмасынан кешіктірмей береді.
Осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген бұзуға арналған өтінімді қуат нарығының тұтынушысы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес бірыңғай сатып алушыға тұтынушы электр энергиясының көтерме сауда нарығына өзінің қатысуын тоқтататын есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) жиырмасынан кешіктірмей береді.
Осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген тұтынушының бірыңғай сатып алушы алдында берешегі болмауы ретінде алдыңғы есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік айлар) үшін қызметтің нақты көлемдерін төлеу бойынша берешектің болмауы және қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемін тұтынушы шартты бұзуға өтінім берген ағымдағы есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) және ағымдағы (есептік) жылдың кейінгі есеп айырысу кезеңдері (күнтізбелік айлар) үшін төлем қабылданады.
Бірыңғай сатып алушы электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге шартты осы тармақтың 2) тармақшасында (3) тармақшасында) көрсетілген барлық талаптар орындалған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде бұзады.";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Сауда-саттықты нарық операторы мына дәйектілікпен жүргізеді:
1) қатысушылары ҚР БЭЖ Солтүстік және Оңтүстік аймағының ғана жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдары (бұдан әрі - ЭӨҰ) болып табылатын ҚР БЭЖ Солтүстік және Оңтүстік аймақтарын байланыстыратын электр беру желілерінің өткізу қабілетін есепке алып, ҚР БЭЖ Солтүстік және Оңтүстік аймақтары бойынша бірлескен сауда-саттықтар;
2) ҚР БЭЖ Батыс аймағының батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарын ҚР БЭЖ Батыс аймағының қатысушылары ҚР БЭЖ Батыс аймағының ЭӨҰ болып табылатын ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысымен байланыстыратын электр беру желілерінің өткізу қабілетін ескере отырып, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысы бойынша сауда-саттық;
3) ҚР БЭЖ Батыс аймағының батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарын ҚР БЭЖ Батыс аймағының ЭӨҰ қатысушылары болып табылатын ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысымен байланыстыратын электр беру желілерінің өткізу қабілетін ескере отырып, ҚР БЭЖ Батыс аймағының батыс аймағы Батыс Қазақстан және Атырау облыстары бойынша бірлескен сауда-саттық.
Осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген сауда-саттық отыз минутқа тең негізгі уақыттан және осы Қағидалардың 70-тармағына сәйкес нарық операторы ұсынатын қосымша уақыттан тұрады. Сауда-саттықтың негізгі және қосымша уақытының жалпы ұзақтығы (бұдан әрі-сауда-саттықтың жалпы уақыты) бес сағаттан аспайды.";

Заявка на расторжение, указанная в подпункте 2) настоящего пункта, подается потребителем рынка мощности единому закупщику согласно приложению 8 к настоящим Правилам, в срок не позднее двадцатого числа расчетного периода (календарного месяца), в котором энергоснабжающая организация, указанная в подпункте 2) настоящего пункта подала соответствующую заявку на увеличение.
Заявка на расторжение, указанная в подпункте 3) настоящего пункта, подается потребителем рынка мощности единому закупщику согласно приложению 9 к настоящим Правилам, в срок не позднее двадцатого числа расчетного периода (календарного месяца), в котором потребитель прекращает свое участие на оптовом рынке электрической энергии.
В качестве отсутствия задолженности потребителя перед единым закупщиком, указанной в подпункте 3) настоящего пункта, принимается отсутствие задолженности по оплате фактических объемов услуги за предыдущие расчетные периоды (календарные месяцы) и оплата договорного объема услуги по обеспечению за текущий расчетный период (календарный месяц), в котором потребитель подал заявку на расторжение, и последующие расчетные периоды (календарные месяцы) текущего (расчетного) года.
Единый закупщик расторгает договор на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки в течение пяти рабочих дней со дня выполнения всех условий, указанных в подпункте 2) (подпункте 3) настоящего пункта.";
пункт 67 изложить в следующей редакции:
"67. Торги проводятся оператором рынка в следующей последовательности:
1) совместные торги по Северной и Южной зонам ЕЭС РК с учетом пропускной способности линий электропередачи, связывающих Северную и Южную зоны ЕЭС РК, участниками которых являются действующие энергопроизводящие организации (далее – ЭПО) только Северной и Южной зон ЕЭС РК;
2) торги по Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК с учетом пропускной способности линий электропередачи, связывающих Западно-Казахстанскую и Атыраускую области Западной зоны ЕЭС РК с Мангистауской областью Западной зоны ЕЭС РК, участниками которых являются ЭПО Западной зоны ЕЭС РК;
3) совместные торги по Западно-Казахстанской и Атырауской областям Западной зоны ЕЭС РК с учетом пропускной способности линий электропередачи, связывающих Западно-Казахстанскую и Атыраускую области Западной зоны ЕЭС РК с Мангистауской областью Западной зоны ЕЭС РК, участниками которых являются ЭПО Западной зоны ЕЭС РК.
Торги, указанные в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, состоят из основного времени, равного тридцати минутам, и дополнительного времени, которое предоставляется оператором рынка в соответствии с пунктом 70 настоящих Правил. Общая длительность основного и дополнительного времени торгов (далее – Общее время торгов) составляет не более пяти часов.";

70, 71, 72 және 73-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"70. ЭӨҰ сауда-саттыққа қатысу үшін сауда-саттықтың негізгі уақыты ішінде нарық операторына электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті сатуға өтінім (бұдан әрі - сатуға өтінім) береді.
Сауда-саттықтың негізгі уақыты аяқталғаннан кейін нарық операторы сауда-саттықтың негізгі уақыты ішінде сатуға өтінім берген барлық ЭӨҰ осы Қағидалардың 71 және 73-тармақтарына сәйкес сатуға жаңа өтінімдер беруге қосымша мүмкіндік беретін сауда-саттық үшін ұзақтығы бес минут (бұдан әрі-сауда-саттықты бес минутқа ұзартады) қосымша уақыт береді.
Егер сауда-саттықтың негізгі уақыты ішінде сатуға өтінім берген ЭӨҰ-дан бес минут ішінде сатуға жаңа өтінімдер берілмеген жағдайда, нарық операторы сауда-саттықты жабады.
Егер осы бес минут ішінде сауда-саттықтың негізгі уақыты ішінде сатуға өтінім берген ең болмағанда бір ЭӨҰ-дан сатуға жаңа өтінім берілген жағдайда, нарық операторы сауда-саттықты, есебінің басталуы көрсетілген ЭӨҰ-ға сатуға жаңа өтінім беру және сауда-саттықтың негізгі уақыты ішінде сатуға өтінім берген барлық ЭӨҰ-ға осы Қағидалардың 71 және 73-тармақтарына сәйкес сатуға жаңа өтінімдер беруге қосымша мүмкіндік берілетін уақыт болып табылатын тағы бес минутқа ұзартады.
Одан әрі, Сауда-саттықты, оның ішінде сауда-саттықтың негізгі уақыты ішінде сатуға өтінім берген әрбір ЭӨҰ (бұдан әрі ЭӨҰ-қатысушы) осы Қағидалардың 71 және 73-тармақтарына сәйкес сатуға жаңа өтінімдер беруге қосымша мүмкіндік берілетін бес минутқа ұзартуды нарық операторы ЭӨҰ-қатысушылардан сатуға жаңа өтінім бергеннен кейін, ЭӨҰ-қатысушылардан сатуға келіп түскен жаңа өтінімдер арасындағы уақыт аралығы бес минуттан аспаған жағдайда жүзеге асырады, бұл ретте сауда-саттықты кезекті ұзарту уақытын есептеу ЭӨҰ-қатысушылардан сатуға жаңа өтінім келіп түскен уақыттан бастап жүзеге асырылады.
Егер сауда-саттықты кезекті ұзарту уақыты ішінде қатысушы ЭӨҰ-дан сатуға жаңа өтінімдер берілмесе, нарық операторы сауда-саттықты жабады.
Егер сауда-саттықтың кезекті ұзартылуы сауда-саттықтың жалпы уақытының бес сағатқа тең болуына әкеп соқтыруы мүмкін болса, сауда-саттықтың осы кезекті ұзартылуын нарық операторы сауда-саттықтың жалпы уақытының аталған бес сағаты өткенге дейін қалған уақыт аралығында жүзеге асырады.
Сауда-саттықтың негізгі уақыты ішінде сатуға өтінім бермеген ЭӨҰ сауда-саттықтың кезекті ұзартылу уақыты (қосымша уақыт) ішінде сауда-саттыққа қатысуға жіберілмейді.

пункты 70, 71, 72 и 73 изложить в следующей редакции:
"70. Для участия в торгах ЭПО в течение основного времени торгов подает оператору рынка заявку на продажу услуги по поддержанию готовности электрической мощности (далее – заявка на продажу).
После окончания основного времени торгов, оператор рынка предоставляет дополнительное время для торгов длительностью пять минут (далее – продлевает торги на пять минут), в течение которого всем ЭПО, подавшим заявки на продажу в течение основного времени торгов, предоставляется дополнительная возможность подать новые заявки на продажу, согласно пунктам 71 и 73 настоящих Правил.
В случае, если в течение данных пяти минут от ЭПО, подавших заявки на продажу в течение основного времени торгов, не будут поданы новые заявки на продажу, торги закрываются оператором рынка.
В случае если в течение данных пяти минут хотя бы от одной ЭПО, подавшей заявку на продажу в течение основного времени торгов, была подана новая заявка на продажу, оператор рынка продлевает торги еще на пять минут, началом отсчета которых является время подачи указанной ЭПО новой заявки на продажу и в течение которых всем ЭПО, подавшим заявки на продажу в течение основного времени торгов, предоставляется дополнительная возможность подать новые заявки на продажу, согласно пунктам 71 и 73 настоящих Правил.
В дальнейшем, продление торгов на пять минут, в течение которых каждой ЭПО, подавшей заявку на продажу в течение основного времени торгов (далее ЭПО – участник), предоставляется дополнительная возможность подать новые заявки на продажу, согласно пунктам 71 и 73 настоящих Правил, осуществляется оператором рынка после каждой подачи новой заявки на продажу от ЭПО-участников, при условии, что временной интервал между поступающими новыми заявками на продажу от ЭПО-участников не превышает пяти минут, при этом, отсчет времени очередного продления торгов осуществляется от времени поступления новой заявки на продажу от ЭПО-участников.
В случае, если в течение времени очередного продления торгов от ЭПО-участников не будут поданы новые заявки на продажу, торги закрываются оператором рынка.
В случае, если очередное продление торгов может привести к превышению Общего времени торгов, равного пяти часам, данное очередное продление торгов осуществляется оператором рынка на отрезок времени, оставшийся до времени истечения указанных пяти часов Общего времени торгов.
ЭПО, не подавшие заявки на продажу в течение основного времени торгов, не допускаются к участию в торгах в течение времени очередных продлений торгов (дополнительного времени).

71. Сатуға өтінім мынаны қамтиды:
1) МВт-да көрсетілген және еселі бір МВт сауда-саттықта қуатты сатудың тиісті шекті көлемінен аспайтын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтер көлемі;
2) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтік минималды шекті көлемі, МВт және еселі бір МВт;
3) энергия өндіруші ұйымның атауы;
4) айына бір МВт үшін еселі бір мың теңге, уәкілетті орган бекіткен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметке шекті тарифтен аспайтын ҚҚС-сыз Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен айына бір МВт үшін мың теңгемен көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерге баға;
5) электр қуаты әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті көрсету мерзімі, оны көрсетуді бастаған және аяқтаған күн;
6) сатуға өтінімге қол қойған басшының немесе жауапты адамның тегі және аты-жөні;
7) энергия өндіруші ұйымдардың деректемелері (телефон, факс, электрондық пошта мекенжайы).
72. Сатуға өтінім беру Интернет желісін пайдалана отырып, сауда-саттық сессиясы барысында жүзеге асырылады, бұл ретте сатуға өтінім ЭӨҰ тікелей нарық операторының интернет-ресурсында қалыптастырылады.
73. ЭӨҰ сатуға жаңа өтінім беру арқылы бұрын берілген өтінімді өзгертуге құқылы. Бұл ретте, сатуға арналған жаңа өтінімде көрсетілетін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметтің көлемі сатуға арналған алдыңғы өтінімде көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметтің көлеміне тең көрсетіледі, ал сатуға арналған жаңа өтінімде көрсетілетін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметтің бағасы сатуға арналған алдыңғы өтінімде көрсетілген бағадан төмен көрсетіледі.";
76, 77 және 78-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Сауда-саттық нәтижелері бойынша нарық операторы сауда-саттыққа өтінімдері ҚР БЭЖ Солтүстік аймағына, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағына, ҚР БЭЖ Батыс аймағының жиынтығында Батыс Қазақстан және Атырау облыстарына, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысының Сауда-саттық көлеміне енгізілген ЭӨҰ тізімін анықтайды және осы тізімнің негізінде сауда-саттық жабылғаннан кейін бір сағат ішінде нарық операторының интернет-ресурсында сатуға арналған тиісті өтінімдердің электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің бағалары мен көлемін көрсете отырып жарияланатын сауда-саттық нәтижелері бойынша жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарттардың тізілімін қалыптастырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген шарттар сатуға тиісті өтінімдерде көрсетілген баға бойынша жасалады.

71. Заявка на продажу включает в себя:
1) объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, не превышающий соответствующего допустимого объема продажи мощности на торгах, указанный в МВт и кратный одному МВт;
2) минимальный допустимый объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в МВт и кратный одному МВт;
3) наименование энергопроизводящей организации;
4) цену на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, указанную в тысячах тенге за один МВт в месяц в национальной валюте Республики Казахстан без НДС, не превышающую предельный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, утвержденный уполномоченным органом, и кратную пяти тысячам тенге за один МВт в месяц;
5) срок оказания услуги по поддержанию готовности электрической мощности, даты начала и окончания ее оказания;
6) фамилию и инициалы руководителя или ответственного лица, подписавшего заявку на продажу;
7) реквизиты энергопроизводящей организации (телефон, факс, адрес электронной почты).
72. Подача заявок на продажу осуществляется в течении торговой сессии с использованием сети Интернет, при этом заявки на продажу формируются ЭПО непосредственно на интернет-ресурсе оператора рынка.
73. ЭПО вправе изменить ранее поданную заявку на продажу путем подачи новой заявки на продажу. При этом, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указываемый в новой заявке на продажу, указывается равным объему услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанному в предыдущей заявке на продажу, а цена на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, указываемая в новой заявке на продажу, указывается ниже цены, указанной в предыдущей заявке на продажу.";
пункты 76, 77 и 78 изложить в следующей редакции:
"76. По результатам торгов оператор рынка определяет список ЭПО, чьи заявки на продажу вошли в Объемы торгов, приходящиеся на Северную зону ЕЭС РК, Южную зону ЕЭС РК, Западно-Казахстанскую и Атыраускую области Западной зоны ЕЭС РК в совокупности, Мангистаускую область Западной зоны ЕЭС РК, и на основании данного списка формирует реестр заключаемых по результатам торгов договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, который публикуется на интернет-ресурсе оператора рынка в течение одного часа после закрытия торгов с указанием цен и объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности соответствующих заявок на продажу.
Договоры, указанные в части первой настоящего пункта, заключаются по ценам, указанным в соответствующих заявках на продажу.

77. Нарық операторы сауда-саттық нәтижесі бойынша сауда сессиясы жабылғаннан кейін бір сағат ішінде ЭӨҰ мен бірыңғай сатып алушыға электрондық түрде өткен сауда-саттық нәтижелері туралы хабарлама жібереді. Жазбаша хабарламаны тиісті сауда-саттық өткізген күннен кейінгі жұмыс күнінің сағат 18.00-ден (Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша) кешіктірмейтін мерзімде ЭӨҰ және бірыңғай сатып алушыға жібереді.
78. Нарық операторы тиісті сауда-саттық өткізген күннен кейінгі жұмыс күнінің сағат 18.00-ден (Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша) кешіктірмейтін мерзімде өткен сауда-саттықтың қорытындыларын қалыптастырады және уәкілетті органға және бірыңғай сатып алушыға жібереді.";
8-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-Параграф. Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар мен тұтынушылардың электр қуаты нарығына қатысуы";
85, 86 және 87-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"85. Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тиісті тұлғалар тобы шеңберінде энергия өндіруші ұйымдар мен тұтынушылар арасында электр қуатымен қамтамасыз ету жөнінде екіжақты шарттар жасалады.
Электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі екі жақты шарт алдағы күнтізбелік жылға не алдағы күнтізбелік жылдарға осы шарттардың тараптары айқындаған бағалар мен көлемде жасалады, бұл ретте осы Шартта мынадай міндетті параметрлер көрсетіледі:
1) он пайыздық резервті ескере отырып, тұтынушыға энергия өндіруші ұйым көрсетуге міндетті электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің көлемі (жылдар бойынша);
2) тұтынушы энергия өндіруші ұйымның электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметіне ақы төлеуге міндеттенетін баға (жылдар бойынша)
3) энергия өндіруші ұйым электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге, ал тұтынушы осы қызметті сатып алуға міндеттенетін шарттың қолданылу мерзімі (жылдары);
4) шарттың қолданылу мерзімі ішіндегі өз қажеттілігіне электр қуатын тұтынудың максималды мәні (соның ішінде электр станцияларының өз қажеттілігіне электр қуатының максималды мәні), бөлшек сауда нарығының субъектілеріне жеткізудің максималды электр қуаты және энергия өндіруші ұйым экспортының максималды электр қуаты.
86. Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген, тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар мен тұтынушылар жыл сайын электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша екі жақты шарттар жасалатын жылдың алдындағы жылының (кезеннің) бірінші тамызына дейін бірыңғай сатып алушыға көрсетілген (жасалған) шарттардың тиісті көшірмелерін (бұдан әрі - көшірмелер) ұсынады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген көшірмелерді ұсыну мерзімі өткеннен кейін электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі екі жақты шарттарда көрсетілген электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтердің көлемі осы Қағидалардың 87-тармағына сәйкес өзгертіледі, сондай-ақ Тиісті энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларын кезектен тыс аттестаттау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметтердің осы көлемдері төмендеген жағдайда өзгертуге жатады.

77. Оператор рынка по результатам торгов в течение одного часа после закрытия торговой сессии направляет ЭПО и единому закупщику в электронном виде уведомления об итогах прошедших торгов. Письменные уведомления направляются оператором рынка ЭПО и единому закупщику в срок не позднее 18:00 часов (по времени города Нур-Султана) рабочего дня, следующего за днем проведения соответствующих торгов.
78. Оператор рынка в срок не позднее 18:00 часов (по времени города Нур-Султана) рабочего дня, следующего за днем проведения соответствующих торгов, формирует и направляет уполномоченному органу и единому закупщику итоги прошедших торгов.";
заголовок параграфа 8 изложить в следующей редакции:
"Параграф 8. Участие энергопроизводящих организаций и потребителей, входящих в группы лиц, включенные в реестр групп лиц, в рынке электрической мощности"
пункты 85, 86 и 87 изложить в следующей редакции:
"85. В рамках соответствующей группы лиц, включенной в реестр групп лиц, заключаются двусторонние договоры по обеспечению электрической мощностью между энергопроизводящими организациями и потребителями.
Двусторонний договор по обеспечению электрической мощностью заключается на предстоящий календарный год либо на предстоящие календарные годы по ценам и в объемах, определенных сторонами данных договоров, при этом в данном договоре указываются следующие обязательные параметры:
1) объем услуги по обеспечению электрической мощностью (по годам), который обязана оказывать энергопроизводящая организация потребителю, с учетом десяти процентного резерва;
2) цена (по годам), по которой потребитель обязуется оплачивать услугу по обеспечению электрической мощностью энергопроизводящей организации;
3) срок (годы) действия договора, в течение которого энергопроизводящая организация обязуется оказывать услугу по обеспечению электрической мощностью, а потребитель покупать данную услугу;
4) максимальное значение электрической мощности собственного потребления (в том числе максимальное значение электрической мощности собственных нужд электрических станций), максимальная электрическая мощность поставок субъектам розничного рынка и максимальная электрическая мощность экспорта энергопроизводящей организации в течение срока действия договора.
86. Энергопроизводящие организации и потребители, входящие в группы лиц, включенные в реестр групп лиц, ежегодно в срок до первого октября года, предшествующего году (периоду), на который заключаются двусторонние договоры по обеспечению электрической мощностью, предоставляют единому закупщику соответствующие копии указанных договоров (заключенных) (далее - копии).
После истечения срока предоставления копий, указанного в части первой настоящего пункта, объемы услуги по обеспечению электрической мощностью, указанные в двусторонних договорах по обеспечению электрической мощностью, изменяются согласно пункту 87 настоящих Правил, а также подлежат изменению в случаях снижения данных объемов услуги по результатам проведения внеочередных Аттестаций электрических станций соответствующих энергопроизводящих организаций.

87. Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген энергия өндіруші ұйымдар аттестатталған электр қуатынан аспайтын көлемде орталықтандырылған сауда-саттықта бірыңғай сатып алушыға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатуды жүзеге асырады, бұл ретте мыналар шегеріледі:
1) экспорттың есепті жылдағы максимальды электр қуатын;
2) бөлшек сауда нарығының субъектілеріне берудің есепті жылдағы максимальды электр қуатын;
3) өзі тұтынатын электр қуатының есепті жылдағы максимальды мәнін;
4) көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын және онымен бірге тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін тұтынушыларға жеткізудің есептік жылдағы электр қуатының максималды мәні.
Электр қуатын кезектен тыс аттестаттауды өткізу нәтижесінде Тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген энергия өндіруші ұйымдардың аттестатталған электр қуатының мәні электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелері бойынша бірыңғай сатып алушымен жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемінен аз болған жағдайда, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көрсетілген көлемі аттестатталған мәнге дейін төмендетіледі.
Жиынтық шегерілетін электр қуаты және электр өндіруші ұйымның электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қызметтердің шарттық көлемі жоғарыда көрсетілген өзгеріс жоспарланып отырған есепті кезеңнің (күнтізбелік айдың) алдындағы есеп айырысу кезеңінің жиырмасыншы күнінен (күнтізбелік айдың) кешіктірілмейтін мерзімде бірыңғай сатып алушыға тиісті өтінім берген жағдайда, аттестатталған электр қуатының айырма мәні және жиынтық электр қуатының сомасы мен энергия өндіруші ұйымның электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің шарттық көлемі шегінде өзгертуге жатады.";
89 және 90-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"89. Осы Қағидалардың 11-тармағының 5) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы бірыңғай сатып алушымен шарт жасамаған, бірақ тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген бір тұлғалар тобына кіретін тұтынушымен (тұтынушылармен) электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша екі жақты шарт жасасқан энергия өндіруші ұйым мыналарды:
1) генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын тұрақты әзірлікте ұстап тұруды;
2) Жүйелік оператордың тестілік командаларын орындауды;

87. Энергопроизводящие организации, включенные в реестр групп лиц, осуществляют реализацию услуги по поддержанию готовности электрической мощности единому закупщику на централизованных торгах в объеме, не превышающем аттестованной электрической мощности, за вычетом:
1) максимальной в расчетном году электрической мощности экспорта;
2) максимальной в расчетном году электрической мощности поставок субъектам розничного рынка;
3) максимального в расчетном году значения электрической мощности собственного потребления;
4) максимального в расчетном году значения электрической мощности поставок потребителям, являющимся субъектами оптового рынка и входящим с ними в одну группу лиц, включенную в реестр групп лиц.
В случае если в результате проведения внеочередной аттестации электрической мощности значение аттестованной электрической мощности энергопроизводящих организаций, включенных в реестр групп лиц, окажется меньше объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенным с единым закупщиком по результатам централизованных торгов электрической мощностью, то указанный объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности снижается до аттестованного значения.
Суммарная вычитаемая электрическая мощность и договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью энергопроизводящей организации суммарно подлежат изменению в пределах значения разности аттестованной электрической мощности и суммы суммарной электрической мощности и договорного объема услуги по обеспечению электрической мощностью энергопроизводящей организации, при условии подачи соответствующей заявки единому закупщику в срок не позднее двадцатого числа расчетного периода (календарного месяца), предшествующего расчетному периоду (календарному месяцу), в котором планируется вышеуказанное изменение.";
пункты 89 и 90 изложить в следующей редакции:
"89. Энергопроизводящая организация, не заключившая с единым закупщиком договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемый в соответствии с подпунктом 5) пункта 11 настоящих Правил, но при этом заключившая с потребителем (потребителями), входящим (входящими) с ней в одну группу лиц, включенную в реестр групп лиц, двусторонний договор (двусторонние договоры) по обеспечению электрической мощностью, осуществляет:
1) поддержание в постоянной готовности электрической мощности генерирующих установок;
2) исполнение тестовых команд Системного оператора;

3) Жүйелік операторға теңгерімдейтін нарықта электр энергиясын арттыруға және азайтуға реттеуге қатысуға өтінімдерді күнделікті беруді;
4) Қазақстан Республикасының Электр энергетикасы саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес жиілік пен қуатты бастапқы және қайталама реттеу жүйелерін тұрақты әзірлікте ұстап тұруды (бұл ретте, энергия өндіруші ұйымды жиілік пен қуатты қайталама реттеуге тарту энергия өндіруші ұйымның келісімі бойынша жүргізіледі);
5) Алдағы жоспарлау тәулігіне энергия өндіруші ұйымдар құрамына кіретін электр станцияларының технологиялық және техникалық минимумдары, генерацияның жұмыс электр қуатының мәндері туралы ақпаратты Жүйелік операторға күнделікті беруді;
6) Жүйелік операторға өз қажеттілігіне тұтынуындағы ағымдағы электр қуаты және желіге жіберудің ағымдағы электр қуаты, генерацияның ағымдағы электр қуатының мәндері туралы телеметрикалық ақпаратты беруді;
7) Жоспарлаудың тиісті тәулігіне Жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымдар құрамына кіретін электр станцияларының технологиялық және техникалық минимумдары, жұмыс электрлік генерация қуатының мәндері туралы ақпарат бойынша айқындалған техникалық мүмкіндік шегінде тұтынушылардың өтінімдеріне сәйкес генерация режимін сағат бойынша жоспарлауды жүзеге асырады.
90. Егер тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын кезектен тыс аттестаттаудан өткізу нәтижелері бойынша оның аттестатталған электр қуаты электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің шарттық көлемінің мәніне ұлғайтылған желіге босатудың тиісті жиынтық электр қуатынан кем болған жағдайда электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтердің шарттық көлемі және қолдау жөніндегі қызметтердің жиынтық көлемі мынадай тәртіппен қысқарту көлеміне төмендетілуі тиіс:
1) бірінші кезекте қысқарту көлеміне, осы Қағидалардың 11-тармағының 5) тармақшасына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметтің көлемі төмендейді;
2) Егер қысқарту көлемі осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген қызмет көлемінен асып кеткен жағдайда не егер электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт болмаса, тиісті мәнге электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтердің шарттық көлемі төмендетіледі, бұл ретте осы төмендету электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтердің шарттық көлеміндегі олардың әрқайсысының үлесіне пропорционал түрде электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі екі жақты шарттардың электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтердің көлемдері арасында бөлінеді.
Энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы тиісті шарттарға тиісті өзгерістер енгізуді бірыңғай сатып алушы Жүйелік оператордан энергия өндіруші ұйымның аттестатталған электр қуаты туралы тиісті жазбаша ақпаратты алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі екі жақты шарттарға тиісті өзгерістер енгізуді энергия өндіруші ұйым және онымен тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалардың бір тобына кіретін тиісті тұтынушылар жүйелік оператордан аттестатталған электр қуаты туралы тиісті жазбаша ақпарат алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Енгізілген өзгерістері бар электр қуатымен қамтамасыз ету жөніндегі шарттардың көшірмелерін тиісті энергия өндіруші ұйым және тұтынушылар бірыңғай сатып алушыға аттестатталған электр қуаты туралы тиісті жазбаша ақпаратты жүйелік оператордан алған күннен бастап он екі жұмыс күні ішінде береді.
Осы тармақта көрсетілген шарттарға өзгерістер қолданысқа енгізілген күн энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының тиісті кезектен тыс аттестаттауларының соңғысы жүргізілген айдың бірінші күні белгіленеді.
Осы өзгерістер олар қолданысқа енгізілген жылдың отыз бірінші желтоқсанына дейін қолданылады.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

3) ежедневную подачу Системному оператору заявок на участие в регулировании на повышение и на понижение на балансирующем рынке электрической энергии;
4) поддержание в постоянной готовности систем первичного и вторичного регулирования частоты и мощности в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики (при этом, привлечение энергопроизводящей организации к вторичному регулированию частоты и мощности производится по согласованию с энергопроизводящей организацией);
5) ежедневное предоставление Системному оператору информации о значениях рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, на предстоящие сутки планирования;
6) предоставление Системному оператору телеметрической информации о значениях текущей электрической мощности генерации, текущей электрической мощности отпуска в сеть и текущей электрической мощности собственного потребления;
7) почасовое планирование режима генерации в соответствии с заявками потребителей в пределах технической возможности, определяемой по информации о значениях рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, предоставленной Системному оператору на соответствующие сутки планирования.
90. В случае, если по результатам проведения внеочередных аттестаций электрических станций энергопроизводящей организации, входящей в группу лиц, включенную в реестр групп лиц, ее аттестованная электрическая мощность окажется меньше соответствующей суммарной электрической мощности отпуска в сеть, увеличенной на значение договорного объема услуги по обеспечению электрической мощностью, то договорной объем услуги по поддержанию и договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью суммарно подлежат снижению на объем сокращения в следующем порядке:
1) в первую очередь на объем сокращения снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 5) пункта 11 настоящих Правил;
2) в случае, если объем сокращения превышает объем услуги, указанный в подпункте 1) настоящего пункта, либо если договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности отсутствует, на соответствующее значение снижается договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, при этом данное снижение распределяется между объемами услуги по обеспечению электрической мощностью двусторонних договоров по обеспечению электрической мощностью пропорционально доле каждого из них в договорном объеме услуги по обеспечению электрической мощностью.
Внесение соответствующих изменений в соответствующие договоры о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации осуществляется единым закупщиком в течение десяти рабочих дней со дня получения от Системного оператора соответствующей письменной информации об аттестованной электрической мощности энергопроизводящей организации.
Внесение соответствующих изменений в двусторонние договоры по обеспечению электрической мощностью осуществляется энергопроизводящей организацией и соответствующими потребителями, входящими с ней в одну группу лиц, включенную в реестр групп лиц, в течение десяти рабочих дней со дня получения от Системного оператора соответствующей письменной информации об аттестованной электрической мощности.
Копии договоров по обеспечению электрической мощностью с внесенными изменениями предоставляются соответствующими энергопроизводящей организацией и потребителями единому закупщику в течение двенадцати рабочих дней со дня получения от Системного оператора соответствующей письменной информации об аттестованной электрической мощности.
Датой введения в действие изменений в договоры, указанные в настоящем пункте, устанавливается первое число месяца, в котором проведена последняя из соответствующих внеочередных аттестаций электрических станций энергопроизводящей организации.
Данные изменения действуют до тридцать первого декабря года, в котором они были введены в действие.";
в приложении 2 к указанным Правилам:
заголовок изложить в следующей редакции:

"k1, k2, k3, k4, k5, k6, k7, k8 коэффициенттерін анықтау";
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. k3 коэффициентін анықтау:
k3 коэффициенті мынадай мәндерді қабылдайды:
1) k3 = 1,0, энергия өндіруші ұйымдар есеп айырысу кезеңі ішінде берілген барлық тестілік командаларды орындау кезінде немесе есеп айырысу кезеңі ішінде берілген тестілік командалар болмаған жағдайда;
2) k3 = 0,9, энергия өндіруші ұйымдар есеп айырысу кезеңі ішінде берілген бір тестілік команданы орындамаған жағдайда;
3) k3 = 0,7, энергия өндіруші ұйымдар есеп айырысу кезеңі ішінде берілген екі тестілік команданы орындамаған жағдайда;
4) k3 = 0,5, энергия өндіруші ұйымдар есеп айырысу кезеңі ішінде берілген үш және одан көп тестілік команданы орындамаған жағдайда.
4. k4 коэффициентін айқындау
k4 коэффициенті мынадай формулалар бойынша анықталады:
осы Қағидалардың 11-тармағының 4) тармақшасына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасаспаған энергия өндіруші ұйымдар үшін, тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдарды (құрамына күзгі-қысқы кезең өту кезеңінде қалаларды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары ғана кіретін) қоспағанда:
n - энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жалпы саны;
m - авариялық немесе жоспардан тыс жөндеудегі немесе резервтен тыс жағдайдағы энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының саны;
k - жоспарлы жөндеу ұзақтығы атаулы жоспарлы жөндеу кезеңінің ұзақтығынан асқан энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының саны;
q - энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы қазандықтар корпустарының авариялық тоқтауына байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) ішінде қолданыста болған жөндеу өтінімдерінің не осы электр станцияларының қазандықтарының нақты саны;
t - энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы белгіленген электр қуатының маусымдық шектеулеріне байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) ішінде қолданыста болған жөндеу өтінімдерінің нақты саны;
i-1 бастап k, m, n, q және t дейін өзгеретін реттік нөмір;
Рқонд.ав.i - авариялық немесе жоспардан тыс жөндеу немесе резервтен тыс жағдайдағы генерацияланатын қондырғының белгіленген электр қуаты, МВт;
Сав.i - авариялық немесе жоспардан тыс жөндеу немесе резервтен тыс жағдайдағы i-нің генерациялайтын қондырғының есеп айырысу кезеңінде нақты тұрып қалу ұзақтығы; минутпен;
Рқонд.арт.i - жоспарлы жөндеу ұзақтығы номиналдық жоспарлы жөндеу кезеңінен асып кеткен i-нің генерациялайтын қондырғының белгіленген электр қуаты, МВт;
Сарт.i. - номиналды жоспарлы жөндеу кезеңіне қатысты i-нің генерациялайтын қондырғыны жоспарлы жөндеу ұзақтығының есеп айырысу кезеңіндегі нақты арту ұзақтығы, минутпен;
Рорг.i - энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы қазандықтар корпустарының авариялық тоқтауына байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) ішінде қолданыстағы I-жөндеу өтінімінде көрсетілген энергия өндіруші ұйымның жылу электр станциялары генерациясының электр қуатын ағымдағы жиынтық шектеулерінің мәні, МВт
Чорг.i - есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік ай) энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы қазандықтар корпустарының авариялық тоқтауына байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан берілген І-ші жөндеу өтінімінің әрекет ету ұзақтығы, минутпен;
Рорг.сез.i - энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы белгіленген электр қуатының маусымдық шектеулеріне байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) ішінде қолданыста болған i-сол жөндеу өтінімінде көрсетілген энергия өндіруші ұйымның жылу электр станциялары генерациясының электр қуатын ағымдағы жиынтық шектеулерінің мәні, МВт
Чорг.сез.i - есеп айырысу кезеңі дегі (күнтізбелік ай) энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы белгіленген электр қуатының маусымдық шектеулеріне байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан берілген І-ші жөндеу өтінімінің іс-қимылының нақты ұзақтығы, минутпен;
Р
- тиісті күнтізбелік жылдың жиынтық электр қуаты, МВт;
Сай - есеп айырысу кезеңі нің (күнтізбелік айдың) ұзақтығы, минутпен;
Рқонд.i. - ἰ - ші генерациялайтын қондырғының белгіленген электр қуаты;
Робеспеч - электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қызметтердің шарттық көлемі, МВт;
- і бойынша сома;
- і бойынша сома;
- і бойынша сома;
- і бойынша сома;
- і бойынша сома;
осы Қағидалардың 11-тармағының 4) тармақшасына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасқан энергия өндіруші ұйымдар үшін, сондай-ақ тұлғалар тобының тізіліміне енгізілген тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін (құрамына күзгі-қысқы кезең өту кезеңінде қалаларды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары ғана кіретін):
p - есеп айырысу кезеңі сағаттарының жалпы саны (күнтізбелік ай);
j-1-ден p-ге дейін өзгеретін есеп айырысу кезеңі сағатының (күнтізбелік айдың) реттік нөмірі;
Р
- тиісті күнтізбелік жылдың жиынтық электр қуаты, МВт;
Робеспеч - электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қызметтердің шарттық көлемі, МВт;
- j бойынша сома;
Рвозм.j - энергия өндіруші ұйымның есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) j сағатына сәйкес келетін генерациялайтын ықтимал электр қуатының мәні, МВт;
min ((P
+ Pобеспеч); Pвозм.j) - мәндердің азы (P
+ Pобеспеч) және Pвозм.j
Чj - есеп айырысу кезеңінің j-сағатының ұзақтығы (күнтізбелік ай), сағат;
Р∆.j- келесі формула бойынша анықталатын есеп айырысу кезеңінің j сағаты (күнтізбелік ай) үшін ықтимал генерацияның төмендеуі, МВт-да:
Р∆.j = min((P + Pобеспеч); Pвозм.j) - Pраб.j , мұндағы,
Р∆.j = min(( +); ) - , мұндағы, - есеп айырысу кезеңінің j сағатында (күнтізбелік ай) ықтимал генерацияның төмендеуі, МВт)
P
- тиісті күнтізбелік жылдың жиынтық электр қуаты, МВт,
Pобеспеч - электр қуатымен қамтамасыз ету бойынша қызметтердің шарттық көлемі, МВт;
Pвозм.j - энергия өндіруші ұйымның есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) j сағатына сәйкес келетін генерациялайтын ықтимал электр қуатының мәні, МВт;
Pраб.j - есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) j сағатына сәйкес келетін генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдардың ведомосіне сәйкес энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялаудың жұмыс электр қуатының мәні, МВт;
min((P
+ Pобеспеч); Pвозм.j) - мәндердің азы (P
+ Pобеспеч) және Pвозм.j
Теріс (нөлден аз) мәндер Р∆.j нөлге тең қабылданады.

"Определение коэффициентов k1, k2, k3, k4, k5, k6, k7, k8";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Определение коэффициента k3.
Коэффициент k3 принимает следующие значения:
1) k3 = 1,0, при выполнении энергопроизводящей организацией всех тестовых команд, поданных в течение расчетного периода, либо при отсутствии поданных тестовых команд в течение расчетного периода;
2) k3 = 0,9, при невыполнении энергопроизводящей организацией одной тестовой команды в течение расчетного периода;
3) k3 = 0,7, при невыполнении энергопроизводящей организацией двух тестовых команд в течение расчетного периода;
4) k3 = 0,5, при невыполнении энергопроизводящей организацией трех тестовых команд в течение расчетного периода.
4. Определение коэффициента k4.
Коэффициент k4 определяется по следующим формулам:
для энергопроизводящих организаций, которые не заключили с единым закупщиком договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности согласно подпункту 4) пункта 11 настоящих Правил), за исключением энергопроизводящих организаций (в состав которых входят только теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов в период прохождения осенне-зимнего периода), входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц:
n – общее количество генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации;
m – количество генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации, находящихся в аварийном или внеплановом ремонте, или в состоянии вне резерва;
k – количество генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации, длительность планового ремонта которых превысила длительность номинального планового ремонтного периода;
q – фактическое количество действовавших в течение расчетного периода (календарного месяца) ремонтных заявок от энергопроизводящей организации, поданных системному оператору в связи с аварийными остановами корпусов котлов находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации либо котлов данных электрических станций;
t – фактическое количество действовавших в течение расчетного периода (календарного месяца) ремонтных заявок от энергопроизводящей организации, поданных системному оператору в связи с сезонными ограничениями установленной электрической мощности находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации;
i – порядковый номер, изменяющийся, соответственно, от 1 до: k, m, n, q и t;
Руст.ав.i – установленная электрическая мощность i-той генерирующей установки, находящейся в аварийном или внеплановом ремонте, или в состоянии вне резерва, в МВт;
Чав.i – фактическая за расчетный период длительность простоя i-той генерирующей установки в аварийном или внеплановом ремонте, или в состоянии вне резерва, в минутах;
Руст.пр.i – установленная электрическая мощность i-той генерирующей установки, длительность планового ремонта которой превысила длительность номинального планового периода, в МВт;
Чпр.i – фактическая за расчетный период длительность превышения длительности планового ремонта i-той генерирующей установки относительно номинального планового ремонтного периода, в минутах;
Рорг.i – значение совокупных текущих ограничений электрической мощности генерации тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, указанное в i-той действовавшей в течение расчетного периода (календарного месяца) ремонтной заявке от энергопроизводящей организации, поданной системному оператору в связи с аварийными остановами корпусов котлов находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации либо котлов данных электрических станций, в МВт
Чорг.i – фактическая за расчетный период (календарный месяц) длительность действия i-й ремонтной заявки от энергопроизводящей организации, поданной системному оператору в связи с аварийными остановами корпусов котлов находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации либо котлов данных электрических станций, в минутах;
Рорг.сез.i – значение совокупных текущих ограничений электрической мощности генерации тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, указанное в i-той действовавшей в течение расчетного периода (календарного месяца) ремонтной заявке от энергопроизводящей организации, поданной системному оператору в связи с сезонными ограничениями установленной электрической мощности находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт
Чорг.сез.i – фактическая за расчетный период (календарный месяц) длительность действия i-й ремонтной заявки от энергопроизводящей организации, поданной системному оператору в связи с сезонными ограничениями установленной электрической мощности находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, в минутах;
Р
– суммарная электрическая мощность соответствующего календарного года, в МВт;
Чмес – длительность расчетного периода (календарного месяца), в минутах;
Руст.i – установленная электрическая мощность i-той генерирующей установки, в МВт;
Робеспеч – договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, в МВт;
– сумма по i;
– сумма по i;
– сумма по i;
– сумма по i;
– сумма по i;
для энергопроизводящих организаций, которые заключили с единым закупщиком договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности согласно подпункту 4) пункта 11 настоящих Правил), а также для энергопроизводящих организаций (в состав которых входят только теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов в период прохождения осенне-зимнего периода), входящих в группу лиц, включенную в реестр групп лиц:
, где
p – общее количество часов расчетного периода (календарного месяца);
j – порядковый номер часа расчетного периода (календарного месяца), изменяющийся от 1 до p;
Р
– суммарная электрическая мощность соответствующего календарного года, в МВт;
Робеспеч – договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, в МВт;
– сумма по j;
Рвозм.j – значение возможной электрической мощности генерации энергопроизводящей организации, соответствующее j-му часу расчетного периода (календарного месяца), в МВт;
min((Р
+ Робеспеч); Рвозм.j) – минимальное из значений (Р
+ Робеспеч) и Рвозм.j;
Чj – длительность j-го часа расчетного периода (календарного месяца), в часах;
P∆.j – снижение возможной генерации, в МВт, за j-й час расчетного периода (календарного месяца), определяемое по следующей формуле:
P∆.j = min((Р + Робеспеч); Рвозм.j) – Рраб.j, где
P∆.j – снижение возможной генерации, в МВт, за j-й час расчетного периода (календарного месяца)
Р
– суммарная электрическая мощность соответствующего календарного года, в МВт,
Робеспеч – договорной объем услуги по обеспечению электрической мощностью, в МВт;
Pвозм.j – значение возможной электрической мощности генерации энергопроизводящей организации, соответствующее j-му часу расчетного периода (календарного месяца), в МВт;
Pраб.j – значение рабочей электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации, согласно ведомости рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов, соответствующее j-му часу расчетного периода (календарного месяца), в МВт;
min((Р
+ Робеспеч); Рвозм.j) – минимальное из значений (Р
+ Робеспеч) и Рвозм.j.
Отрицательные (меньше нуля) значения P∆.j принимаются равными нулю.

Егер осы Қағидалардың 11-тармағының 4) тармақшасына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасаспаған энергия өндіруші ұйымдар үшін айқындалған k4 коэффициентінің мәні бірліктен артық болған жағдайда, оның мәні бірлікке тең деп қабылданады.";
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. k8 коэффициентін анықтау
k8 коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:
Тасыру - есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік айдағы) нақты күн (тәулік) саны, олардың әрбір (әрбір) ішінде кемінде бір сағат шеңберінде ЭКЕАЖ деректері бойынша айқындалған (телеметрия аспаптарының деректері бойынша Жүйелік оператордың диспетчерлік пункттеріне автоматты түрде трансляциялай отырып бақылай отырып, энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялаудың (МВт) электр қуатының осы сағатына сәйкес келетін орташа мәнінен асып кетуі тіркелген (телеметрия аспаптарының деректері бойынша Жүйелік оператордың диспетчерлік пункттеріне автоматты түрде трансляциялай отырып бақылай отырып), генерациялаудың жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдардың тізімдемесінде көрсетілген энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялаудың жұмыс электр қуатының (МВт) осы сағатқа сәйкес келетін мәнінен асып кету (бұдан әрі - асып кету);
Тм - есеп айырысу кезеңіндегі күндер саны (күнтізбелік айдағы).
Анықтау кезінде телеметрия аспаптары көрсеткіштерінің АСКУЭ көрсетімдерінен +/- 1,0% диапазонында (АСКУЭ көрсетімдерінен) рұқсат етілген ауытқуы қабылданады. Егер осы ауытқу көрсетілген рұқсат етілген диапазон +/- 1,0 % (ЭКЕАЖ көрсеткішінен) асып кетсе, есепке электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің көрсеткіштері ғана қабылданады.
Егер Тасыру асып кету энергия өндіруші ұйымның Заңның 12-бабы 3-тармағының 11) тармақшасына сәйкес жүйелік оператордың осы өкімін (өкімдерін) орындауы себебінен болған жағдайда, онда бұл асып кету айқындау кезінде есепке алынбайды.";
3-1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 7-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеген күннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

В случае если значение коэффициента k4, определенное для энергопроизводящих организаций, которые не заключили с единым закупщиком договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности согласно подпункту 4) пункта 11 настоящих Правил), будет больше единицы, его значение принимается равным единице.";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Определение коэффициента k8
Коэффициент k8 определяется по формуле:
Тпревыш – фактическое за расчетный период (календарный месяц) количество дней (суток), в течение каждого (каждой) из которых как минимум в рамках одного часа было зафиксировано превышение соответствующего данному часу среднего значения электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации (в МВт), определенного по данным АСКУЭ (с контролем по данным приборов телеметрии с автоматической трансляцией на диспетчерские пункты Системного оператора), над соответствующим данному часу значением рабочей электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации (в МВт), указанным в ведомости рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов (далее – Превышение);
Тм – количество дней в расчетном периоде (календарном месяце).
При определении Тпревыш принимается допустимым отклонение показаний приборов телеметрии от показаний АСКУЭ в диапазоне +/- 1,0 % (от показаний АСКУЭ). В случае, если данное отклонение превысит указанный допустимый диапазон +/- 1,0 % (от показаний АСКУЭ), в учет принимаются показания только автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии.
В случае, если Превышение произошло по причине исполнения энергопроизводящей организацией распоряжения (распоряжений) системного оператора, данного (данных) в соответствии с подпунктом 11) пункта 3 статьи 12 Закона, то данное превышение не берется в учет при определении Тпревыш.";
приложение 3-1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 7-1 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

7-1-қосымша
Нысаны
Аймақтық жүктеме бейіні______________ (20 ___ жылғы есеп айырысу кезеңін
(күнтізбелік айды) көрсету) _____________________________________________ арналған (өңірлік бейін қолданылатын өңірді (облысты, энергия торабын) көрсету.
№ р/б
Күнтізбелік айдың сағаты
Аймақтық жүктеме бейіні (ki)**
1
2
3
1.
1 сағат
2.
2 сағат
3.
3 сағат
4.
n-ші сағат*
Ескертпе:
* - өңірлік бейін анықталатын есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) соңғы (шот бойынша) сағаты;
** - есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) әрбір сағаты үшін өңірлік жүктеме профилінің мәні мынадай формула бойынша анықталады:
ki - есеп айырысу кезеңінің і сағаты (күнтізбелік ай) үшін жүктеменің өңірлік бейінінің мәні;
Wөңір.i - өңірдегі (облыстағы, энергия торабындағы) барлық тұтынушылардың есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) і сағаты үшін тұтынған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ.;
WЭКЕАЖ.i - электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын, электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесімен (бұдан әрі - ЭКЕАЖ) жарақтандырылған, келісілген хаттамалар бойынша ЭКЕАЖ деректер базасынан Жүйелік оператордың ЭКЕАЖ орталық дерекқорына сағаттық есепке алу деректерін беруді қамтамасыз ететін өңірдің (облыстың, энергия торабының) тұтынушылары есеп айырысу кезеңінің і - сағатында (күнтізбелік айда) тұтынған электр энергиясы көлемінің және келісілген хаттамалар бойынша ЭКЕАЖ деректер базасынан Жүйелік оператордың ЭКЕАЖ орталық деректер базасына сағаттық есепке алу деректерін беруді қамтамасыз ететін, өңірдегі (облыстағы, энергия торабындағы) энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың келісімшарттық тұтынушылары есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) і сағаты үшін ЭКЕАЖ-мен жарақталған қосулар бойынша тұтынылған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ.;
і - 1-ден n-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
n - есеп айырысу кезеңіндегі (күнтізбелік айдағы) сағат саны;
Wөңір - өңірдегі (облыстағы, энергия торабындағы) барлық тұтынушылар есеп айырысу кезеңіде (күнтізбелік ай) тұтынған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ.;
WЭКЕАЖ - келісілген хаттамалар бойынша жүйелік оператордың ЭКЕАЖ-ның Орталық дерекқорына ЭКЕАЖ-мен жарақталған электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын, ЭКЕАЖ-мен жарақталған өңірдің (облыстың, энергия торабының) тұтынушылары есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) үшін тұтынған электр энергиясы көлемінің және өңірде (облыста, энергия торабында) орналасқан энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың келісімшарттық тұтынушылары есеп айырысу кезеңінде (күнтізбелік ай) Жүйелік оператордың ЭКЕАЖ орталық деректер базасына келісілген хаттамалар бойынша ЭКЕАЖ деректер базасынан сағаттық есепке алу деректерін беруді қамтамасыз ететін ЭКЕАЖ-мен жарақтандырылған қосылулар бойынша тұтынылған электр энергиясының көлемі кВт*сағ.

Приложение 7-1
к Правилам организации и
функционирования рынка
электрической мощности
Форма
Региональный профиль нагрузки для ______________ (указать расчетный период (календарный месяц)) 20____ года для _______________________________________ (указать регион (область, энергоузел), для которого применяется региональный профиль).
№ п/п
Час календарного месяца
Региональный профиль нагрузки (ki)**
1
2
3
1.
1 час
2.
2 час
3.
3 час
4.
n-й час*
Примечание:
* - последний (по счету) час расчетного периода (календарного месяца), для которого определяется региональный профиль;
** - значения регионального профиля нагрузки для каждого часа расчетного периода (календарного месяца) определяются по следующей формуле:
, где
ki – значения регионального профиля нагрузки для i-го часа расчетного периода (календарного месяца);
Wрегион.i – объем электрической энергии, потребленный за i-й час расчетного периода (календарного месяца) всеми потребителями в регионе (области, энергоузле), в кВт*ч;
WАСКУЭ.i – сумма объема электрической энергии, потребленного за i-й час расчетного периода (календарного месяца) потребителями региона (области, энергоузла), являющимися субъектам оптового рынка электрической энергии, оснащенными автоматизированной системой коммерческого учета электрической энергии (далее – АСКУЭ), обеспечивающей передачу данных почасового учета из базы данных АСКУЭ по согласованным протоколам в центральную базу данных АСКУЭ Системного оператора, и объема электрической энергии, потребленного по присоединениям, оснащенным АСКУЭ, обеспечивающей передачу данных почасового учета из базы данных АСКУЭ по согласованным протоколам в центральную базу данных АСКУЭ Системного оператора, за i-й час расчетного периода (календарного месяца) контрактными потребителями энергоснабжающих организаций, находящимся в регионе (области, энергоузле), в кВт*ч;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до n;
n – количество часов в расчетном периоде (календарном месяце);
Wрегион - объем электрической энергии, потребленный за расчетный период (календарный месяц) всеми потребителями в регионе (области, энергоузле), в кВт*ч;
WАСКУЭ - сумма объема электрической энергии, потребленного за расчетный период (календарный месяц) потребителями региона (области, энергоузла), являющимися субъектам оптового рынка электрической энергии, оснащенными АСКУЭ, обеспечивающей передачу данных почасового учета из базы данных АСКУЭ по согласованным протоколам в центральную базу данных АСКУЭ Системного оператора, и объема электрической энергии, потребленного по присоединениям, оснащенным АСКУЭ, обеспечивающей передачу данных почасового учета из базы данных АСКУЭ по согласованным протоколам в центральную базу данных АСКУЭ Системного оператора, за расчетный период (календарный месяц) контрактными потребителями энергоснабжающих организаций, находящимся в регионе (области, энергоузле), в кВт*ч.