Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режимін енгізуі және оның күшін жоюы, қаржы ұйымдары болып табылмайтын төлем ұйымдарының және (немесе) өзге заңды тұлғалардың ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыруы қағидаларын, Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасасу үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің құжаттарды іріктеуі өлшемшарттарын және оларды қарау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 11 қарашадағы № 178 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 18 қарашада № 19608 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы нарығын реттеу мен дамыту, микроқаржылық қызмет және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режимін енгізуі және оның күшін жоюы, қаржы ұйымдары болып табылмайтын төлем ұйымдарының және (немесе) өзге заңды тұлғалардың ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыруы қағидалары бекітілсін.
2. Ерекше реттеу режиміне қатысу үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мынадай іріктеу өлшемшарттары бекітілсін:
1) өтініш беруші Қазақстан Республикасының резиденті - төлем ұйымы және (немесе) қаржы ұйымы болып табылмайтын Қазақстан Республикасының резиденті - өзге заңды тұлғасы болып табылады;
2) жеке тұлға құрылтайшыда не өтініш беруші заңды тұлға құрылтайшының атқарушы орғанының немесе басқару органының бірінші басшысында алынбаған немесе өтелмеген соттылығы жоқ және (немесе) оларға қатысты экономикалық қызмет саласында қылмыстық құқық бұзушылық үшін қылмыстық қудалау жүзеге асырылмады;
3) өтініш беруші төлем ұйымында ерекше реттеу режимі шеңберінде қатысу үшін өтініш берген күні Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қолданған қолданыстағы шектеулі ықпал ету шаралары мен санкциялары жоқ;
4) өтініш берушінің ерекше реттеу режимі шеңберінде жүзеге асыруға (көрсетуге) жоспарлап отырған қызметі (көрсетілетін қызметі) төменде аталған талаптардың біреуіне немесе бірнешеуіне сәйкес келеді:
көрсетілетін төлем қызметтері нарығында бәсекелестікті арттыруға ықпал етеді;
көрсетілетін төлем қызметтері нарығын дамытуға ықпал етеді және тұтынушылардың мүдделеріне сәйкес келеді;
көрсетілетін төлем қызметтерінің географиялық қолжетімділігін арттыруға ықпал етеді;
көрсетілетін төлем қызметтері нарығында жаңа технологиялар мен көрсетілетін қызметтерді (бизнес-процестерді) енгізуді көздейді;
көрсетілетін төлем қызметтерін тұтынушылар мен нарыққа қатысушылар үшін шығасылар мен тәуекелдерді төмендетуге бағытталған;

Об утверждении Правил введения и отмены Национальным Банком Республики Казахстан особого режима регулирования, осуществления деятельности в рамках особого режима регулирования платежными организациями и (или) иными юридическими лицами, не являющимися финансовыми организациями, критериев отбора Национальным Банком Республики Казахстан и Правил рассмотрения документов для заключения договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 ноября 2019 года № 178. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 ноября 2019 года № 19608.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2020 года.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 3 июля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и развития финансового рынка, микрофинансовой деятельности и налогообложения" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила введения и отмены Национальным Банком Республики Казахстана особого режима регулирования, осуществления деятельности в рамках особого режима регулирования платежными организациями и (или) иными юридическими лицами, не являющимися финансовыми организациями, согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Утвердить следующие критерии отбора Национальным Банком Республики Казахстан для участия в особом режиме регулирования:
1) заявитель является платежной организацией - резидентом Республики Казахстан, и (или) иным юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, не являющимся финансовой организацией;
2) у учредителя – физического лица либо первого руководителя исполнительного органа или органа управления учредителя – юридического лица заявителя отсутствует неснятая или непогашенная судимость и (или) в отношении них не осуществлялось уголовное преследование за уголовные правонарушения в сфере экономической деятельности;
3) у заявителя – платежной организации отсутствуют на дату подачи заявления для участия в рамках особого режима регулирования, действующие ограниченные меры воздействия и санкции, примененные Национальным Банком Республики Казахстан;
4) деятельность (услуга) заявителя, планируемая к осуществлению (предоставлению) в рамках особого режима регулирования, соответствует одному или нескольким из нижеперечисленных условий:
способствует повышению конкуренции на рынке платежных услуг;
способствует развитию рынка платежных услуг и соответствует интересам потребителей;
способствует повышению географической доступности платежных услуг;
предусматривает внедрение новых технологий и услуг (бизнес-процессов) на рынке платежных услуг;
направлено на снижение издержек и рисков для потребителей платежных услуг и участников рынка;

5) өтініш беруші ерекше реттеу режиміне қатысу үшін ұсынған бизнес-жоспар ерекше реттеу режимінің мақсаттарына сәйкес келеді.
3. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шартты жасасу үшін құжаттарды қарау қағидалары бекітілсін.
4. Төлем жүйелері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 5-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
5. Сыртқы коммуникациялар департаменті – Ұлттық Банктің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Е.А. Біртановқа жүктелсін.
7. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк Төрағасы Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 11 қарашадағы
№ 178 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режимін енгізуі және оның күшін жоюы, қаржы ұйымдары болып табылмайтын төлем ұйымдарының және (немесе) өзге заңды тұлғалардың ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыруы қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режимін енгізуі және оның күшін жоюы, қаржы ұйымдары болып табылмайтын төлем ұйымдарының және (немесе) өзге заңды тұлғалардың ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыруы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) ерекше реттеу режимін енгізуі және оның күшін жоюы, қаржы ұйымдары болып табылмайтын төлем ұйымдарының және (немесе) өзге заңды тұлғалардың (бұдан әрі – қатысушылар) ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыруы тәртібін айқындайды.

5) представленный заявителем для участия в особом режиме регулирования бизнес-план соответствует целям особого режима регулирования.
3. Утвердить Правила рассмотрения документов для заключения договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
4. Департаменту платежных систем в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 5 настоящего постановления.
5. Департаменту внешних коммуникаций – пресс-службе Национального Банка обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Биртанова Е.А.
7. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2020 года.
Председатель
Национального Банка
Е. Досаев
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 11 ноября 2019 года № 178
Правила введения и отмены Национальным Банком Республики Казахстан особого режима регулирования, осуществления деятельности в рамках особого режима регулирования платежными организациями и (или) иными юридическими лицами, не являющимися финансовыми организациями
1. Настоящие Правила введения и отмены Национальным Банком Республики Казахстан особого режима регулирования, осуществления деятельности в рамках особого режима регулирования платежными организациями и (или) иными юридическими лицами, не являющимися финансовыми организациями (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок введения и отмены Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) особого режима регулирования, осуществления деятельности в рамках особого режима регулирования платежными организациями и (или) иными юридическими лицами, не являющимися финансовыми организациями, связанной с платежными услугами (далее – участники).

2. Ерекше реттеу режимі Заңның 51-4-бабының 2-тармағында көзделген мақсаттарға қол жеткізу үшін енгізіледі.
2-тарау. Ерекше реттеу режимін енгізу және оның күшін жою тәртібі
3. Ерекше реттеу режимі Ұлттық Банк Басқармасының шешімімен енгізіледі, онда оның енгізілген күні, сондай-ақ қолданылу мерзімі көрсетіледі.
Ерекше реттеу режимін енгізу немесе оның күшін жою туралы ақпарат Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсына орналастырылады.
4. Ерекше реттеу режимі шеңберіндегі қызмет Қағидаларға қосымшаға сәйкес үлгі нысан бойынша Ұлттық Банк пен қатысушы арасында жасалатын ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шарт (бұдан әрі – шарт) негізінде жүзеге асырылады.
5. Шарттың қолданылу мерзімі тараптардың келісімі бойынша айқындалады, бірақ Заңның 51-4-бабының 4-тармағында белгіленген мерзімнен аспайды.
6. Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асырудың, көрсетілетін төлем қызметтеріне байланысты арнайы талаптарын (бұдан әрі – төлем қызметін және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызметті көрсету (жүзеге асыру)), шарттың қолданылу мерзімі, тұтынушылар саны, міндеттемелер көлемі "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы нормаларының және көрсетілген заңға сәйкес қабылданатын Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінің ерекше реттеу режиміне қатысушыларға қолданылу шектерін Ұлттық Банк әрбір қатысушыға қатысты жеке-жеке айқындайды.
7. Ерекше реттеу режимінің:
1) ерекше реттеу режимі шеңберінде қатысушылар төлем қызметін және (немесе) төлем қызметтерімен байланысты қызметті көрсетуді (жүзеге асыруды) тоқтатқан кезде;
2) ерекше реттеу режиміне қатысушымен шарттың мерзімі аяқталған және Ұлттық Банк оны бұзған кезде күші жойылады. Ұлттық Банк Заңның 51-5-бабының 6-тармағында көзделген жағдайларда шартты біржақты тәртіппен бұзады;
3) төлем ұйымы төлем ұйымдарының тізілімінен шығарылған кезде;
4) азаматтық заңнамада немесе шартта көзделген өзге жағдайларда күші жойылады.
8. Ерекше реттеу режимінің күші жойылған не ол енгізілген мерзім аяқталған кезде шарттың қолданылуы тоқтатылады және қатысушы ерекше реттеу режимі шеңберінде жүзеге асырылатын қызметті тоқтатады.
Шарттың қолданылуы тоқтатылғаннан кейін қатысушы 5 (бес) жұмыс күні ішінде өзінің тұтынушыларына ерекше реттеу режимі шеңберіндегі төлем қызметін және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызметті көрсетуді (жүзеге асыруды) тоқтату туралы хабарлайды және ерекше реттеу режимі шеңберінде тұтынушылармен жасалған төлем қызметін және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызметті көрсету (жүзеге асыру) туралы шартқа (бұдан әрі – тұтынушымен шарт), Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына және төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасына сәйкес өздерінің тұтынушылары алдындағы міндеттемелерін орындайды.

2. Особый режим регулирования вводится для достижения целей, определенных пунктом 2 статьи 51-4 Закона.
Глава 2. Порядок введения и отмены особого режима регулирования
3. Особый режим регулирования вводится решением Правления Национального Банка, в котором указываются дата его введения, а также срок действия.
Информация о введении особого режима регулирования или его отмене размещается на официальном интернет-ресурсе Национального Банка.
4. Деятельность в рамках особого режима регулирования осуществляется на основании договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования (далее – договор), заключаемого между Национальным Банком и участником по типовой форме согласно приложению к Правилам.
5. Срок действия договора определяется по соглашению сторон, но не превышает срока, установленного пунктом 4 статьи 51-4 Закона.
6. Специальные условия осуществления деятельности в рамках особого режима регулирования, связанные с платежными услугами (далее – оказание (осуществление) платежной услуги и (или) деятельность, связанная с платежными услугами), срок действия договора, количество потребителей, объем обязательств, пределы действия норм Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" и нормативных правовых актов Национального Банка, принимаемых в соответствии с указанным законом, на участников особого режима регулирования определяются Национальным Банком в отношении каждого участника индивидуально.
7. Особый режим регулирования отменяется:
1) при прекращении участниками оказания (осуществления) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами в рамках особого режима регулирования;
2) при истечении срока и досрочном расторжении Национальным Банком договора с участником особого режима регулирования. Национальный Банк расторгает договор в одностороннем порядке в случаях, предусмотренных пунктом 6 статьи 51-5 Закона;
3) при исключении платежной организации из реестра платежных организаций;
4) в иных случаях, предусмотренных гражданским законодательством или договором.
8. При отмене особого режима регулирования, либо истечении срока, на который он был введен, действие договора прекращается, и участник прекращает деятельность, осуществляемую в рамках особого режима регулирования.
После прекращения действия договора участник в течение 5 (пяти) рабочих дней уведомляет своих потребителей о прекращении оказания (осуществления) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами в рамках особого режима регулирования, и исполняет обязательства перед своими потребителями в соответствии с договором об оказании (осуществлении) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами, заключенных с потребителями в рамках особого режима регулирования (далее – договор с потребителем), гражданским законодательством и законодательством о платежах и платежных системах Республики Казахстан.

3-тарау. Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру тәртібі
9. Ұлттық Банк қатысушының шартқа сәйкес қабылданған міндеттемелерді сақтауына мониторингті ай сайын жүзеге асырады.
10. Ерекше реттеу режимі шеңберіндегі төлем қызметін және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызметті көрсету (жүзеге асыру) кезінде қатысушы Қағидаларға қосымшада көзделген Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы үлгі шарттың 9-тармағы 1) тармақшасының талаптарының сақталуын қамтамсыз етеді, сондай-ақ:
1) тұтынушыларға Ұлттық Банктен тиісті ақпаратты алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде енгізілген ерекше реттеу режимінің мерзімдері мен талаптарының өзгергені туралы хабарлайды;
2) ай сайын, айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей Ұлттық Банкке шарт талаптарына сәйкес төлем қызметін және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызметті көрсетудің (жүзеге асырудың) аралық нәтижелері туралы ақпаратты ұсынады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Қатысушы Ұлттық Банкке шарттың қолданылу мерзімін ұзарту қажеттілігінің негіздерін көрсете отырып, Заңның 51-4-бабының 4-тармағында көрсетілген мерзімнен аспайдындай ұзарту туралы өтінішхатпен өтініш жасайды.
Шарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішхат Ұлттық Банкке шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей ұсынылады.
12. Ұлттық Банк шарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішхатты келіп түскен күнінен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде қарайды және қатысушыға мерзімін ұзарту не мерзімін ұзартудан бас тарту туралы қабылданған шешім туралы хабарлама жібереді.
13. Шарттың қолданылу мерзімі ұзартуды есептегенде бес жылдан аспайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің ерекше реттеу режимін
енгізуі және оның күшін жоюы,
қаржы ұйымдары болып
табылмайтын төлем
ұйымдарының және (немесе)
өзге заңды тұлғалардың ерекше
реттеу режимі шеңберінде
қызметті жүзеге асыруы
қағидаларына қосымша
Нысан
Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы үлгі шарт
№ ___________                                    20__ жылғы "__" _________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________,
(заңды тұлғаның толық атауы және орналасқан жері) бұдан әрі "Қатысушы" деп аталады, Жарғы негізінде іс-әрекет жасайтын бірінші басшысы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
арқылы бір жағынан, және "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" республикалық мемлекеттік мекемесі, бұдан әрі "Ұлттық Банк" деп аталады, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) негiзiнде iс-әрекет жасайтын Төрағаның орынбасары ___________________________ _______________________ арқылы екінші жағынан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталады, Заңның 51-5-бабының 2-тармағына сәйкес, Ұлттық Банк Басқармасының 20__жылғы "__" __________ шешімі негізінде төмендегілер туралы осы Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты:

Глава 3. Порядок осуществления деятельности в рамках особого режима регулирования
9. Национальный Банк ежемесячно осуществляет мониторинг соблюдения участником обязательств, принятых в соответствии с договором.
10. При оказании (осуществлении) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами в рамках особого режима регулирования, участник обеспечивает соблюдение условий подпункта 1) пункта 9 Типового договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования, предусмотренного приложением к Правилам, а также:
1) информирует потребителей об изменении сроков и условий введенного особого режима регулирования в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения соответствующей информации от Национального Банка;
2) ежемесячно, не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, представляет в Национальный Банк информацию о промежуточных результатах оказания (осуществления) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами в соответствии с условиями договора.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
11. Участник обращается в Национальный Банк с ходатайством о продлении срока действия договора с указанием оснований необходимости его продления, не превышая срок, указанный в пункте 4 статьи 51-4 Закона. Ходатайство о продлении срока действия договора предоставляется в Национальный Банк не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней до окончания срока действия договора.
12. Национальный Банк рассматривает ходатайство о продлении срока действия договора в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня его поступления и направляет участнику уведомление о принятом решении о продлении срока либо отказе в продлении.
13. Срок действия договора с учетом продления не превышает пяти лет.
Приложение
к Правилам введения и отмены
Национальным Банком Казахстана
особого режима регулирования,
осуществления деятельности в
рамках особого режима
регулирования платежными
организациями и (или) иными
юридическими лицами, не
являющимися финансовыми организациями
Форма
Типовой договор
об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования
№ ___________                                           "__" _________ 20__ года
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________,
(полное наименование юридического лица и место нахождения)
именуемое в дальнейшем "Участник", в лице первого руководителя
__________________________________________________________________
___________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании Устава, с одной стороны и Республиканское государственное
учреждение "Национальный Банк Республики Казахстан", именуемое в дальнейшем "Национальный Банк",
в лице заместителя Председателя _______________________________________, действующего на основании Закона
Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон),
с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", заключили настоящий Договор об осуществлении
деятельности в рамках особого режима регулирования (далее – Договор) в соответствии с пунктом 2 статьи
51-5 Закона, на основании решения Правления Национального Банка от "__" __________20__года о
нижеследующем:

1. Шарттың мәні
1. Қатысушының
________________________________________________________________________________
(Қатысушы ерекше реттеу режимі шеңберінде көрсететін (жүзеге асыратын) төлем қызметінің түрлерін және (немесе) төлем қызметімен байланысты қызметті сипаттау) жүзеге асыруы Шарттың мәні болып табылады.
2. Шарттың мақсаты үшін ерекше реттеу режимі деп төлем қызметтеріне байланысты қызметті жүзеге асыру түсіндіріледі.
3. Қатысушы ерекше реттеу режимі шеңберінде Шарттың 1-тармағында көрсетілген төлем қызметін және (немесе) төлем қызметімен байланысты қызметті Ұлттық Банкке ұсынылатын және Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын бизнес-жоспарға сәйкес көрсетеді (жүзеге асырады).
4. Тұтынушылардың саны _________________________ аспайды.
5. Қатысушы ерекше реттеу режимі шеңберінде қабылдайтын міндеттемелерінің көлемі ____________________________ (цифрмен және ашып жазып) теңгеден аспайды.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
6. Ұлттық Банк:
1) Қатысушыдан Шарт бойынша міндеттемелерін тиісті түрде және уақтылы орындауды талап етуге;
2) Қатысушының Шарт бойынша қабылдаған міндеттемелерін орындауына мониторинг жүзеге асыру үшін Қатысушыдан қажетті ақпарат пен құжаттарды алуға;
3) Заңның 51-5-бабы 6-тармағының бірінші бөлігінде көзделген жағдайларда Шартты біржақты тәртіппен бұзуға;
4) Шарттың қолданылу мерзімін Қатысушының Шарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішхаты негізінде ұзартуға құқылы.
7. Қатысушы:
1) ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті Шартта белгіленген талаптармен жүзеге асыруға;
2) Ұлттық Банкке Шарттың талаптарын өзгерту туралы өтінішпен және (немесе) Шарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішхатпен Шарттың 21-тармағында көрсетілген мерзімде жүгінуге құқылы.
8. Ұлттық Банк:
1) Қатысушының Шарт бойынша қабылдаған міндеттемелерін орындауға мониторинг жүзеге асыруға;
2) Қатысушы Шартта көзделген міндеттемелерін орындамағаны анықталған жағдайда, Қатысушыға анықталған бұзушылықтарды Заңның 51-5-бабы 6-тармағының екінші бөлігінде көзделген мерзімде жою қажеттілігі туарлы жазбаша хабарлама жіберуге;
3) Қатысушының Шарт талаптарын өзгерту туралы өтінішін және (немесе) оның қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішхатын қарауға және Шарттың 21-тармағында көрсетілген мерзімде қарау нәтижелерін жіберуге;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында және Шартта көзделген міндеттерді адал және тиісті түрде орындауға міндетті.
9. Қатысушы:
1) төлем қызметін және (немесе) төлем қызметімен байланысты қызметті көрсеткенге (жүзеге асырғанға) дейін тұтынушыға мына:
Қатысушы ерекше реттеу режимі шеңберінде көрсететін (жүзеге асыратын) төлем қызметі және (немесе) төлем қызметімен байланысты қызметі туралы;
Қатысушының ерекше реттеу режимі шеңберінде көрсететін (жүзеге асыратын) төлем қызметі және (немесе) төлем қызметімен байланысты қызметінің ықтимал тәуекелдері туралы;
ерекше реттеу режимі шеңберінде төлем қызметін және (немесе) төлем қызметімен байланысты қызметті көрсету (жүзеге асыру) талаптары, төлем қызметін және (немесе) төлем қызметімен байланысты қызметті көрсету (жүзеге асыру) тәртібі, ерекше реттеу режимі шеңберінде тұтынушымен төлем қызметін және (немесе) төлем қызметімен байланысты қызметті көрсету (жүзеге асыру) туралы шартты (бұдан әрі – тұтынушымен шарт) жасасу үшін Қатысушының ішкі қағидаларында айқындалған құны (мөлшерлемелері, тарифтері), қажетті құжаттардың тізбесі туралы;
Қатысушының орналасқан жері, пошта және электрондық мекенжайлары, интернет-ресурсы және байланыс телефондары туралы ақпаратты жеткізуге;

1. Предмет Договора
1. Предметом Договора является осуществление Участником
_________________________________________________________________________
(описание видов платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами,
оказываемой (осуществляемой) Участником в рамках особого режима регулирования).
2. Для целей Договора под особым режимом регулирования понимается
осуществление деятельности, связанной с платежными услугами.
3. Участник оказывает (осуществляет) указанную в пункте 1 Договора платежную
услугу и (или) деятельность, связанную с платежными услугами в рамках особого режима
регулирования в соответствии с бизнес-планом, предоставляемым в Национальный Банк и
являющимся неотъемлемой частью Договора.
4. Количество потребителей не превышает _________________.
5. Объем обязательств, принимаемых Участником в рамках особого режима
регулирования, не превышает _____________________(цифрами и прописью) тенге.
2. Права и обязанности Сторон
6. Национальный Банк вправе:
1) требовать от Участника надлежащего и своевременного исполнения обязательств по Договору;
2) получать от Участника информацию и документы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения Участником обязательств, принятых по Договору;
3) в одностороннем порядке расторгнуть Договор в случаях, предусмотренных частью первой пункта 6 статьи 51-5 Закона;
4) продлить срок действия Договора на основании ходатайства Участника о продлении срока действия Договора.
7. Участник вправе:
1) осуществлять деятельность в рамках особого режима регулирования на условиях, установленных Договором;
2) обратиться в Национальный Банк с заявлением об изменении условий Договора и (или) с ходатайством о продлении срока действия Договора в срок, указанный в пункте 21 Договора.
8. Национальный Банк обязан:
1) осуществлять мониторинг исполнения Участником обязательств, принятых по Договору;
2) в случае установления неисполнения Участником предусмотренных Договором обязательств направить Участнику письменное уведомление о необходимости устранения выявленных нарушений в срок, предусмотренный частью второй пункта 6 статьи 51-5 Закона;
3) рассмотреть заявление Участника об изменении условий Договора и (или) ходатайство о продлении срока его действия и направить результаты рассмотрения в срок, указанный в пункте 21 Договора;
4) добросовестно и надлежащим образом выполнять обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан и Договором.
9. Участник обязан:
1) до оказания (осуществления) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами доводить до сведения потребителя следующую информацию о (об):
платежной услуге и (или) деятельности, связанной с платежными услугами, оказываемой (осуществляемой) Участником в рамках особого режима регулирования;
возможных рисках, связанных с платежной услугой и (или) деятельности, связанной с платежными услугами Участника в рамках особого режима регулирования;
условиях оказания (осуществления) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами в рамках особого режима регулирования, порядке оказания (осуществления) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами, стоимости (ставках, тарифах), перечне необходимых документов, определенных внутренними правилами Участника для заключения с потребителем договора об оказании (осуществлении) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами в рамках особого режима регулирования (далее - договор с потребителем);
месте нахождения, почтовом и электронном адресах, интернет-ресурсе и контактных телефонах Участника;

2) төлем қызметін және (немесе) төлем қызметімен байланысты қызметті Заңның 51-4-бабының 2-тармағына сәйкес ерекше реттеу режимін енгізу мақсатына, Шарттың талаптарына және Ұлттық Банкке ұсынылатын бизнес-жоспарға сәйкес көрсетуге (ұсынуға);
3) өзінің тұтынушылары алдындағы міндеттемелерін тұтынушылармен жасасқан шарттарда белгіленген тәртіппен орындауға;
4) Ұлттық Банктің сұратуы бойынша ерекше реттеу режимі шеңберінде көрсетілетін (жүзеге асырылатын) төлем қызметі және (немесе) төлем қызметімен байланысты қызмет туралы қажетті ақпаратты ұсынуға;
5) Ұлттық Банкке Шарттың қолданылу мерзімі ішінде ай сайын, айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей көрсетілетін (жүзеге асырылатын) төлем қызметінің және (немесе) төлем қызметімен байланысты қызметтің аралық нәтижелері туралы мына: тұтынушылармен жасасқан шарттардың саны (жеке және заңды тұлғалар бойынша);
тұтынушылармен шарттар бойынша қабылданған міндеттемелердің көлемі;
ерекше реттеу режимі шеңберінде төлем қызметін және (немесе) төлем қызметімен байланысты қызметті көрсету (жүзеге асыру) кезінде анықталған кемшіліктер (бар болса);
тұтынушылардың тарапынан болған шағымдардың сипаты (бар болса);
ерекше реттеу режимі шеңберінде төлем қызметін және (немесе) төлем қызметімен байланысты қызметті көрсету (жүзеге асыру) кезінде анықталған тәуекелдер туралы мәліметтерді қамтитын ақпаратты ұсынуға;
6) Ұлттық Банктен Шартта белгіленген міндеттемелердің орындалмауы туралы жазбаша хабарлама алған жағдайда, бұзушылықтарды және (немесе) себептерін, сондай-ақ оларды жасауға себепші болған жағдайларды 51-5-бабының 6-тармағында белгіленген тәртіппен жоюға;
7) ерекше реттеу режимі шеңберінде төлем қызметін және (немесе) төлем қызметімен байланысты қызметті көрсету (жүзеге асыру) барысында алынған мәліметтер мен ақпараттың конфиденциалдылығын қамтамасыз етуге;
8) Қатысушының жарғылық капиталдағы үлесін жаңа меншік иесіне берген (иеліктен шығарған) жағдайда, жоспарланып отырған мәміле туралы Ұлттық Банкке оны жасағанға дейін кемінде 2 (екі) ай бұрын хабарлауға;
9) Шарттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей Ұлттық Банкке ерекше реттеу режимі шеңберінде төлем қызметін және (немесе) төлем қызметімен байланысты қызметті көрсету (жүзеге асыру) қорытындылары туралы, мына:
Қатысушының төлем қызметінің және (немесе) төлем қызметімен байланысты қызметінің сипаты;
тартылған тұтынушылардың саны, төлем қызметінің және (немесе) төлем қызметімен байланысты қызметінің көлемі, қабылданған міндеттемелері;
ерекше реттеу режимі шеңберінде төлем қызметін және (немесе) төлем қызметімен байланысты қызметті көрсету (жүзеге асыру) процесінде анықталған тәуекелдер, олардың тұтынушыларға және Қатысушының негізгі қызметіне әсері;
төлем қызметін және (немесе) төлем қызметімен байланысты қызметті көрсету (жүзеге асыру) үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына қажетті өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізу жөніндегі ұсыныстары туралы мәліметтерді қамтитын ақпаратты беруге;

2) оказывать (осуществлять) платежную услугу и (или) деятельность, связанную с платежными услугами в соответствии с целями введения особого режима регулирования согласно пункту 2 статьи 51-4 Закона, условиями Договора и бизнес-планом, предоставляемым в Национальный Банк;
3) исполнять обязательства перед своими потребителями в порядке, установленном договорами с потребителями;
4) представлять необходимую информацию о платежной услуге и (или) деятельности, связанной с платежными услугами, оказываемой (осуществляемой) в рамках особого режима регулирования, по запросу Национального Банка;
5) представлять в Национальный Банк в течение срока действия Договора ежемесячно, не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, информацию о промежуточных результатах оказываемой (осуществляемой) платежной услуге и (или) деятельности, связанной с платежными услугами, включающую сведения о (об):
количестве заключенных договоров с потребителями (в разрезе физических и юридических лиц);
объеме обязательств, принятых по договорам с потребителями;
недостатках, выявленных при оказании (осуществлении) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами в рамках особого режима регулирования (при наличии);
характере жалоб со стороны потребителей (при наличии);
рисках, выявленных при оказании (осуществлении)платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами в рамках особого режима регулирования;
6) в случае получения письменного уведомления Национального Банка о неисполнении обязательств, определенных Договором, устранить нарушения и (или) причины, а также условия, способствовавшие их совершению, в порядке, установленном пунктом 6 статьи 51-5 Закона;
7) обеспечивать конфиденциальность сведений и информации, полученных в ходе оказания (осуществления) платежной услугу и (или) деятельности, связанной с платежными услугами в рамках особого режима регулирования;
8) в случае уступки (отчуждения) доли уставного капитала Участника новому собственнику, известить о планируемой сделке Национальный Банк не менее чем за 2 (два) месяца до ее совершения;
9) не позднее 10 (десятого) рабочего дня со дня окончания срока действия Договора представить в Национальный Банк информацию об итогах оказания (осуществления) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами в рамках особого режима регулирования, содержащую следующие сведения:
описание платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами Участника;
количество привлеченных потребителей, объемы платежных услуг и (или) деятельности, связанной с платежными услугами, принятые обязательства;
риски, выявленные в процессе оказания (осуществления) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами в рамках особого режима регулирования, их влияние на потребителей и основную деятельность Участника;
предложения по изменению и (или) дополнению законодательства Республики Казахстан, необходимые для оказания (осуществления) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами;

10) Шарттың 14-тармағында көрсетілген жағдайларда өз тұтынушыларына 5 (бес) жұмыс күні ішінде Шарттың қолданылуын тоқтату туралы жазбаша хабарлауға;
11) Қазақстан Республикасының заңдарында және Шартта көзделген міндеттерді адал және тиісті түрде орындауға міндетті.
3. Тараптардың жауапкершілігі
10. Шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптардың әрқайсысы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жауапкершілік атқарады.
11. Қатысушы Шарт бойынша қызметін (көрсетілетін қызметін, өнімін) жүзеге асыру (ұсыну) кезінде және салдарынан туындаған барлық тәуекел үшін жауапты болады.
4. Шартты өзгерту, толықтыру, тоқтату және бұзу талаптары
12. Шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар Тараптардың өзара жазбаша келісімі бойынша енгізіледі және Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын қосымша келісім түрінде ресімделеді.
13. Шарттың қолданылуы:
1) енгізілген мерзімі аяқталуына байланысты ерекше реттеу режимін қолдану тоқтатылған кезде, не оның күшін жойған кезде;
2) Шарттың мерзімі аяқталған немесе мерзімінен бұрын бұзылған кезде;
3) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында немесе Шартта көзделген өзге жағдайларда тоқтатылады.
14. Тараптардың келісімі бойынша Шарттың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтатуға рұқсат етіледі.
5. Дауларды шешу тәртібі
15. Шарт бойынша міндеттемелерін орындау барысында даулар мен келіспеушіліктер туындаған жағдайда, Тараптар оларды соттан тыс тәртіппен реттеу үшін барлық қажетті шараларды қабылдауға міндетті.
16. Қазақстан Республикасының соттары Тараптардың Шарт бойынша реттелмеген даулары мен келіспеушіліктерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарайды.
17. Тараптар туындаған даулар мен келіспеушіліктерін толық шешкенге дейін Шартта белгіленген міндеттемелерін орындаудан босатылмайды.
6. Шарттың қолданылу мерзімі
18. Шарт 20__ " "________ бастап 20__ " "________ дейінгі мерзімге жасалады.
19. Шарттың қолданылу мерзімі Ұлттық Банк Басқармасының шешімімен енгізілген ерекше реттеу режимінің мерзімінен аспайды.
20. Шарттың қолданылу мерзімі Тараптардың өзара келісімі бойынша ұзартылады және Заңның 51-4-бабының 4-тармағында белгіленген мерзімнен аспайды.
21. Шарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішхат Ұлттық Банкке Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей беріледі және ол Ұлттық Банкке түскен күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде қаралады.
22. Шарт Тараптар қол қойған күнінен бастап күшіне енеді.

10) письменно уведомить своих потребителей в течение 5 (пяти) рабочих дней о прекращении действия Договора в случаях, указанных в пункте 14 Договора;
11) добросовестно и надлежащим образом выполнять обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан и Договором.
3. Ответственность Сторон
10. Каждая из Сторон несет ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из Договора, в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
11. Участник несет ответственность за весь риск, возникающий в течение и вследствие осуществления (предоставления) деятельности (услуги, продукта) по Договору.
4. Условия изменения, дополнения, прекращения и расторжения Договора
12. Изменения и (или) дополнения в Договор вносятся по взаимному письменному согласию Сторон и оформляются в виде дополнительного соглашения, которое является неотъемлемой частью Договора.
13. Действие Договора прекращается:
1) при прекращении действия особого режима регулирования в связи с истечением срока, на который он был введен, либо при его отмене;
2) при истечении срока или досрочном расторжении Договора;
3) в иных случаях, предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан или Договором.
14. Досрочное прекращение действия Договора допускается по соглашению Сторон.
5. Порядок разрешения споров
15. При возникновении споров и разногласий в процессе исполнения обязательств по Договору Стороны обязаны предпринимать все необходимые меры для их урегулирования во внесудебном порядке.
16. Неурегулированные споры и разногласия Сторон по Договору рассматриваются судами Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Стороны не освобождаются от выполнения обязательств, установленных Договором, до полного разрешения возникших споров и разногласий.
6. Срок действия Договора
18. Договор заключается на срок с " "________ 20__ года до " "_________ 20__ года.
19. Срок действия Договора не превышает срока особого режима регулирования, введенного решением Правления Национального Банка.
20. Срок действия Договора продлевается по взаимному согласию Сторон и не превышает срока, установленного пунктом 4 статьи 51-4 Закона.
21. Ходатайство о продлении срока действия Договора подается в Национальный Банк не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней до окончания срока действия Договора и рассматривается в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня его поступления в Национальный Банк.
22. Договор вступает в силу со дня его подписания Сторонами.

7. Дүлей күш жағдайлары
23. Тараптардың Шарт бойынша өз функцияларын жүзеге асыруына кедергі келтіретін, табиғи апаттар, авариялар, өрт, жаппай тәртіпсіздіктер, ереуілдер, әскери іс-қимылдар жататын дүлей күш жағдайлары туындаған жағдайда, егер осындай жағдайлар туындаған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей және байланыс болған жағдайда олардың әсерінен зардап шеккен Тарап басқа Тарапқа болған оқиға туралы хабарласа, сондай-ақ төтенше жағдайлардың салдарларын жылдам жою үшін бар күш-жігерін салса, олар өздеріне қабылданған міндеттемелерді орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
24. Шарттың 23-тармағында көрсетілген дүлей күш жағдайларының ықпал ету объектісі болған Тарап басқа Тараптың талап етуі бойынша құзыретті органдар куәландырған, оқиғалардың болғандығын растайтын құжаттарды, сондай-ақ келтірілген шығынның көлемін есептеумен байланысты кез келген құжаттаманы ұсынуға міндетті.
25. Тараптардың Шарт бойынша міндеттемелерді орындауы дүлей күш жағдайлары орын алған уақытқа тоқтатыла тұрады және олар тоқтағаннан кейін бірден қайта басталады.
26. Шарттың 23-тармағында көрсетілген дүлей күш жағдайларының әсері тоқтатылғаннан кейін Тараптар Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауды жалғастыруға міндетті.
8. Қорытынды ережелер
27. Тараптардың Шартта келісілмеген құқықтық қатынастары Қазақстан Республикасының заңдарымен реттеледі.
28. Орналасқан жері және (немесе) нақты мекенжайы өзгерген кезде Қатысушы олар өзгерген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке жазбаша хабарлама беруге міндетті.
29. Шарт қазақ және орыс тілдерінде, заң күші бірдей 2 (екі) данада жасалды, олардың 1 (бір) данасы Ұлттық Банкте, 1 (бір) данасы Қатысушыда болады.
30. Шартқа Тараптардың уәкілетті өкілдері 20__ "___" _______ қол қойды.
9. Тараптардың деректемелері және қолдары
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" республикалық мемлекеттік мекемесі
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
(орналасқан жері, бизнес сәйкестендіру нөмірі, банктік сәйкестендіру коды, жеке сәйкестендіру коды, бенефициар коды)
_____________________________
(қолы)
Қатысушы
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
(Қатысушының атауы, орналасқан жері және нақты мекенжайы, телефондары, факсы, электрондық поштасы, бизнес сәйкестендіру нөмірі, банктік сәйкестендіру коды, жеке сәйкестендіру коды, бенефициар коды)
______________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 11 қарашадағы
№ 178 қаулысына
2-қосымша
Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасасу үшін құжаттарды қарау қағидалары

7. Обстоятельства непреодолимой силы
23. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, к которым относятся стихийные бедствия, аварии, пожары, массовые беспорядки, забастовки, военные действия, препятствующие осуществлению Сторонами своих функций по Договору, они освобождаются от ответственности за неисполнение взятых на себя обязательств, если не позднее 3 (трех) рабочих дней с момента наступления таких обстоятельств и при наличии связи Сторона, пострадавшая от их влияния, доведет до другой Стороны известие о случившемся, а также предпримет все усилия для скорейшей ликвидации последствий форс-мажорных обстоятельств.
24. Сторона, ставшая объектом воздействия обстоятельств непреодолимой силы, указанных в пункте 23 Договора, обязана по требованию другой Стороны представить подтверждающие документы о произошедших событиях, а также любую документацию, связанную с исчислением объема понесенного ущерба, заверенную компетентными органами.
25. Исполнение Сторонами обязательств по Договору приостанавливается на время действия обстоятельств непреодолимой силы и возобновляется сразу после их прекращения.
26. После прекращения действия обстоятельств непреодолимой силы, указанных в пункте 23 Договора, Стороны обязаны продолжить исполнение своих обязательств по Договору.
8. Заключительные положения
27. Правоотношения Сторон, не оговоренные Договором, регулируются законами Республики Казахстан.
28. При изменении места нахождения и (или) фактического адреса Участник обязан представить письменное уведомление Национальному Банку в течение 7 (семи) рабочих дней со дня изменения.
29. Договор составлен на казахском и русском языках в 2 (двух) экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, из которых 1 (один) экземпляр находится у Национального Банка, 1 (один) экземпляр – у Участника.
30. Договор подписан "___" _______ 20__ года уполномоченными представителями Сторон.
9. Реквизиты и подписи Сторон
Республиканское государственное учреждение "Национальный Банк Республики Казахстан"
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
(место нахождения, бизнес-идентификационный номер, банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код, код бенефициара)
_____________________________
(подпись)
Участник
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
(наименование Участника, место нахождения и фактический адрес, телефоны, факс, электронная почта, бизнес-идентификационный номер, банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код, код бенефициара)
______________________________
(подпись)
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "___" _________ 2019 года
№ ____
Правила рассмотрения документов для заключения договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасасу үшін құжаттарды қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және төлем ұйымдарымен және (немесе) қаржы ұйымдары болып табылмайтын өзге де заңды тұлғалармен ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шартты (бұдан әрі – шарт) жасасу үшін құжаттарды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) қарау тәртібін айқындайды.
2. Шартты жасасу үшін құжаттарды қарауды Ұлттық Банк өтініш берушінің осы қаулының 2-тармағында айқындалған іріктеу өлшемшарттарына сәйкес келуін ескере отырып жүзеге асырады.
2-тарау. Шартты жасасу үшін құжаттарды қарау тәртібі
3. Ерекше реттеу режимі шеңберінде төлем қызметін және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызметті көрсету (жүзеге асыру) үшін өтініш беруші Ұлттық Банкке мына құжаттар мен ақпаратты қоса бере отырып, Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ерекше реттеу режимі шеңберінде қатысуға өтініш (бұдан әрі – өтініш) ұсынады:
1) құрылтай құжаттарының (салыстырып тексеру үшін түпнұсқалар ұсынылмаған жағдайда, нотариат куәландырған) көшiрмелерін;
2) заңды тұлғаның толық атауы мен орналасқан жерін көрсете отырып, құрылтайшылары (қатысушылары), акционерлері, атқарушы органының бірінші басшысы (мүшелері) туралы мәліметтерді;
3) мыналарды қамтитын бизнес-жоспарды:
ерекше реттеу режимі шеңберінде төлем қызметін және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызметті көрсету (жүзеге асыру) қажеттілігінің негіздемесін;
ерекше реттеу режимі шеңберінде жүзеге асырылуы (ұсынылуы) жоспарланып отырған төлем қызметі және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызмет түрлерінің сипатын;
ерекше реттеу режимі шеңберінде көрсетілетін (жүзеге асырылатын) төлем қызметінің және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызметтің нысаналы тұтынушыларының (бар болса) сипатын және өтініш берушінің ерекше реттеу режимі шеңберінде ұсынылатын төлем қызметіне және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызметіне мүдделі тұтынушылардың болуы туралы мәліметтерді;
ерекше реттеу режимі шеңберінде төлем қызметін және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызметті көрсету (жүзеге асыру) аумағын көрсетуді;
төлем қызметі және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызмет түрлері артықшылықтарының, сондай-ақ тұтынушылар үшін әлеуетті тәуекелдерінің сипатын;
тәуекелдерді басқару жоспарын (ерекше реттеу режимі шеңберінде төлем қызметін және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызметті көрсетумен (жүзеге асырумен) байланысты тәуекелдердің сипаты және көрсету (жүзеге асыру) кезеңінде тәуекелдерді басқару тәсілдерін);
ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметтің жоспарланып отырған ауқымын: тұтынушылардың санын, көрсетілетін төлем қызметі және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызмет түрінің сипатын;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила рассмотрения документов для заключения договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок рассмотрения Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) документов для заключения договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования (далее – договор) с платежными организациями и (или) иными юридическими лицами, не являющимися финансовыми организациями.
2. Рассмотрение документов для заключения договора осуществляется Национальным Банком с учетом соответствия заявителя критериям отбора, определенным в пункте 2 настоящего постановления.
Глава 2. Порядок рассмотрения документов для заключения договора
3. Для оказания (осуществления) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами в рамках особого режима регулирования и заключения договора заявитель представляет в Национальный Банк заявление для участия в рамках особого режима регулирования (далее – заявление) по форме согласно приложению к Правилам, с приложением следующих документов и информации:
1) копии учредительных документов (нотариально засвидетельствованных в случае непредставления оригиналов для сверки);
2) сведения об учредителях (участниках), акционерах, о первом руководителе (членах) исполнительного органа, с указанием полного наименования и места нахождения юридического лица;
3) бизнес-план, содержащий:
обоснование необходимости оказания (осуществления) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами в рамках особого режима регулирования;
описание видов платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами, планируемой (планируемого) к оказанию (осуществлению) в рамках особого режима регулирования;
описание целевых потребителей (при наличии) оказываемой (осуществляемой) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами в рамках особого режима регулирования и сведения о наличии потребителей, заинтересованных в платежной услуге и (или) деятельности, связанной с платежными услугами заявителя, предоставляемой (предоставляемом) в рамках особого режима регулирования;
указание территории оказания (осуществления) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами в рамках особого режима регулирования;
описание потенциальных преимуществ видов платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами, а также возможных рисков для потребителей;
план управления рисками (описание рисков, связанных с оказанием (осуществлением) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами в рамках особого режима регулирования, и способы управления рисками на период оказания (осуществления);
планируемые масштабы деятельности в рамках особого режима регулирования: количество потребителей, описание вида платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами;

4) өтініш беруші ерекше реттеу режимі шеңберінде төлем қызметін және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызметті көрсетуді (жүзеге асыруды) жоспарлап отырған мерзімін;
5) ерекше реттеу режимі шеңберіндегі қызметтің даму сатыларын, ерекше реттеу режимі шеңберінде өтініш берушінің төлем қызметін және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызметті көрсету (жүзеге асыру) жөніндегі қызметінің тиімділігін бағалаудың күтілетін нәтижелерін, өлшемшарттары мен көрсеткіштерін;
6) шарттың қолданылуын жоспарлы немесе мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда, тұтынушылармен төлем қызметін және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызметті көрсетудің (жүзеге асырудың) және шарттық қатынастарды орындауды тоқтату тәртібін сипаттай отырып, іс-шаралар жоспарын;
7) "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы және Ұлттық Банктің көрсетілген заңға сәйкес қабылданатын нормативтік құқықтық актілері нормаларының ерекше реттеу режимі шеңберінде өтініш берушіге қолданылу шектерін.
Егер өтініш беруші қаржы ұйымы болып табылса, осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген мәліметтер ұсынылмайды.
4. Ұлттық Банк өтінішті алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде оны қарайды.
5. Өтініш беруші ұсынған құжаттарға ескертулер болған кезде Ұлттық Банк өтініш берушіге пошта, факсимильді байланыс және (немесе) электрондық пошта арқылы ескертулерін көрсете отырып хат жібереді. Өтініш беруші ескертулерді жояды және хатты алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде пысықталған (түзетілген) құжаттарды ұсынады.
6. Ұлттық Банк өтініш берушіге Заңның 51-5-бабының 4-тармағында айқындалған негіздер бойынша шартты жасасудан бас тартады.
Шарт жасасудан бас тартылған жағдайда, өтініш берушіге жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
Ерекше реттеу режимі
шеңберінде қызметті жүзеге
асыру туралы шарт жасасу үшін
құжаттарды қарау қағидаларына
қосымша
Нысан
Ерекше реттеу режимі шеңберінде қатысуға өтініш
1. Өтініш берушінің атауы ___________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
2. Өтініш берушінің орналасқан жері және нақты мекенжайы
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(индексі, облысы, қаласы, ауданы, көшесі, үйінің, офисінің нөмірі, телефон нөмірі)

4) срок, в течение которого заявитель планирует оказание (осуществление) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами в рамках особого режима регулирования;
5) этапы развития деятельности в рамках особого режима регулирования, ожидаемые результаты, критерии и показатели оценки эффективности деятельности по оказанию (осуществлению) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами заявителя в рамках особого режима регулирования;
6) план мероприятий с описанием порядка прекращения оказания (осуществления) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами и исполнения договорных отношений с потребителями на случай планового или досрочного прекращения действия договора;
7) пределы действия норм Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" и нормативных правовых актов Национального Банка, принятых в соответствии с указанным законом, на заявителя в рамках особого режима регулирования.
Если заявителем является платежная организация, сведения, предусмотренные подпунктами 1) и 2) части первой настоящего пункта не предоставляются.
4. Национальный Банк рассматривает заявление в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня его получения.
5. При наличии замечаний к представленным заявителем документам Национальный Банк направляет заявителю письмо с указанием замечаний посредством почтовой, факсимильной связи и (или) электронной почты. Заявитель устраняет замечания и представляет доработанные (исправленные) документы в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения письма.
6. Национальный Банк отказывает в заключении договора заявителю по основаниям, определенным пунктом 4 статьи 51-5 Закона.
В случае отказа в заключении договора заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде.
Приложение
к Правилам рассмотрения
документов
для заключения договора об
осуществлении деятельности
в рамках особого режима
регулирования
Форма
Заявление
для участия в рамках особого режима регулирования
1. Наименование заявителя ____________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2. Место нахождения и фактический адрес заявителя _______________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(индекс, область, город, район, улица, номер дома, офиса, номер телефона)

3. Өтініш берушінің мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы мәліметтер
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(нөмірі, күні, кім берді)
4. Бизнес-сәйкестендіру нөмірі _______________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
5. Қызмет түрі _____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(қызметтің негізгі түрлері көрсетілсін)
6. Өтініш беруші атқарушы органының бірінші басшысы туралы мәліметтер
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), туған күні)
Өтініш беруші өтінішке қоса берілген құжаттардың (ақпараттың) дәйектілігін растайды. Өтініш беруші ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Өтініш берушінің атқарушы органы басшысының не өтінішті беруге уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (растау құжаттарын қоса бере отырып).
Қосымша (жіберілетін құжаттардың тізбесі, олардың әрқайсысы бойынша парақтар саны көрсетілсін):
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________.
20__ жылғы "___" _____________ ____________________(қолы)

3. Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) заявителя
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(номер, дата, кем выдана)
4. Бизнес-идентификационный номер ___________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Вид деятельности _________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(указать основные виды деятельности)
6. Сведения о первом руководителе исполнительного органа заявителя
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
Заявитель подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению документов (информации).
Заявитель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах. Фамилия, имя, отчество (при его
наличии) первого руководителя исполнительного органа заявителя либо лица,
уполномоченного на подачу заявления (с приложением подтверждающих документов).
Приложение (указать перечень направляемых документов, количество листов по каждому из
них):
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
"___" _____________ 20__ года ____________________(подпись)