"Инвестициялық қор активтерiнiң, инвестициялық қордың таза активтерiнiң құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептiк құнын және акционерлiк инвестициялық қор акциясын сатып алу бағасын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы № 259 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 11 қарашадағы № 180 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 21 қарашада № 19633 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1."Инвестициялық қор активтерінің, инвестициялық қордың таза активтерінің құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептік құнын және акционерлік инвестициялық қор акциясын сатып алу бағасын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы № 259 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3124 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Инвестициялық қор активтерінің, инвестициялық қордың таза активтерінің құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептік құнын және акционерлік инвестициялық қор акциясын сатып алу бағасын айқындау қағидаларын, талаптарын және әдістемесін белгілеу туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 38-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Инвестициялық қор активтерінің, инвестициялық қордың таза активтерінің құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептік құнын және акционерлік инвестициялық қор акциясын сатып алу бағасын айқындау қағидалары, талаптары және әдістемесі белгіленсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Инвестициялық қор активтерінің, инвестициялық қордың таза активтерінің құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептік құнын және акционерлік инвестициялық қор акциясын сатып алу бағасын айқындау қағидаларында:
жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі
Басқармасының
2004 жылғы 21 тамыздағы
№ 259 қаулысына
қосымша";
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Инвестициялық қор активтерінің, инвестициялық қордың таза активтерінің құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептік құнын және акционерлік инвестициялық қор акциясын сатып алу бағасын айқындау қағидалары, талаптары және әдістемесі";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года № 259 "Об утверждении Правил определения стоимости активов инвестиционного фонда, чистых активов инвестиционного фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 ноября 2019 года № 180. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 ноября 2019 года № 19633
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года № 259 "Об утверждении Правил определения стоимости активов инвестиционного фонда, чистых активов инвестиционного фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3124) следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об установлении Правил, условий и методики определения стоимости активов инвестиционного фонда, чистых активов инвестиционного фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 38 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных и венчурных фондах" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Установить Правила, условия и методику определения стоимости активов инвестиционного фонда, чистых активов инвестиционного фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда согласно приложению к настоящему постановлению.";
в Правилах определения стоимости активов инвестиционного фонда, чистых активов инвестиционного фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда, утвержденных указанным постановлением:
текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"Приложение к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 21 августа 2004 года № 259";
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила, условия и методика определения стоимости активов инвестиционного фонда, чистых активов инвестиционного фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда";
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Осы Инвестициялық қор активтерінің, инвестициялық қордың таза активтерінің құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептік құнын және акционерлік инвестициялық қор акциясын сатып алу бағасын айқындау қағидалары, талаптары және әдістемесі (бұдан әрі – Қағидалар) "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі және "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және инвестициялық қор активтерінің, инвестициялық қордың таза активтерінің құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептік құнын және акционерлік инвестициялық қор акциясын сатып алу бағасын айқындау талаптарын, әдістемесін және тәртібін айқындайды.";
3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын;
"4) бағалы қағаздардың эмитенттері (бағалы қағаздардың сәйкестендіру нөмірлері), салым шарттары жасалған банктер, инвестициялық қор сатып алған қаржы құралдарын шығарған тұлғалар;";
4-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) аралық және жабық инвестициялық пай қоры үшін әр айдың соңғы күнінің жағдайы бойынша;";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Инвестициялық қордың активтерін құрайтын және қор биржасының тізіміне кіретін қаржы құралы өзі оның тізіміне кіретін қор биржасының бағалы қағаздарын бағалау әдістемесіне сәйкес нарықтық құны бойынша не Bloomberg немесе Reuters ақпараттық-талдау жүйелерінің деректері бойынша бағаланады.
Қазақстан Республикасынан басқа өзге мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған қаржы құралдары Bloomberg немесе Reuters ақпараттық-талдау жүйелерінің деректері бойынша жұмыс күнінің соңына бағалау жүргізілетін сауда күнінің жабылу бағасы бойынша бағаланады.
Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының анықталу өлшемшарттары қор биржасының бағалы қағаздарын бағалау әдістемесінде белгіленген өтімді емес борыштық бағалы қағаздары қор биржасының ресми интернет-ресурсында жарияланған әділ құны бойынша есептеледі.
Бағалауы қор биржасының бағалы қағаздарын бағалау әдістемесінде және Қағидаларда көзделмеген борыштық бағалы қағаздардың әділ құны апта сайын ағымдағы аптаның бірінші жұмыс күнінің соңына амортизацияланған құны бойынша есепке алу арқылы анықталады.";
7-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7-2. Басқарушы компания ай сайын инвестициялық қордың активтерін құрайтын қаржы құралдарының құнсыздануына тест жүргізеді және қажетті құнсызданудың мөлшерін қалыптастырады немесе эмитенттің қаржы құралдары бойынша міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны салдарынан құнын жоғалтқан кездегі осы активтердің құнсыздануымен (арзандауымен) байланысты құнын теріс түзетуді жүзеге асырады.
Құнсыздануына тест жүргізуге инвестициялық қордың активтерін құрайтын барлық қаржы құралдары жатады.
"Пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтері" санатына жатқызылған және Қор биржасының бағалы қағаздарының өтімділік көрсеткіштерін айқындау әдістемесіне сәйкес айқындалған өтімділіктің бірінші сыныпты бағалы қағаздарының тізіміне кірмейтін активтерді құрайтын қаржы құралдары бойынша құнын төмендету эмитенттің өзінің міндеттемелері бойынша дефолт жариялаған, не эмитенттің бағалы қағаздарының делистингі және (немесе) эмитенттің банкроттығы және (немесе) эмитенттің өзге қаржы құралдары бойынша міндеттемелерін орындамау фактісі болған жағдайларда жүзеге асырылады.
Қаржы құралдарының құнсыздануы немесе құнын төмендету құнсыздандыру әдістемесіне (бұдан әрі – Әдістеме) сәйкес жүзеге асырылады.";

"Настоящие Правила, условия и методика определения стоимости активов инвестиционного фонда, чистых активов инвестиционного фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных и венчурных фондах" и от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и определяют условия, методику и порядок определения стоимости активов инвестиционного фонда, чистых активов инвестиционного фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда.";
подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) эмитенты ценных бумаг (идентификационные номера ценных бумаг), банки, с которыми заключены договоры вклада, лица, выпустившие финансовые инструменты, приобретенные инвестиционным фондом;";
подпункт 3) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"3) по состоянию на конец последнего дня каждого месяца для интервального и закрытого паевого инвестиционного фонда;";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Финансовый инструмент, составляющий активы инвестиционного фонда и входящий в список фондовой биржи, оценивается по рыночной стоимости в соответствии с методикой оценки ценных бумаг фондовой биржи, в список которой он входит либо по данным информационно-аналитических систем Bloomberg или Reuters.
Финансовые инструменты, выпущенные в соответствии с законодательством иных, помимо Республики Казахстан, государств, оцениваются на конец рабочего дня по цене закрытия торгового дня, за который производится оценка, по данным информационно-аналитических систем Bloomberg или Reuters.
Неликвидные долговые ценные бумаги организаций-резидентов Республики Казахстан, критерии определения которых установлены методикой оценки ценных бумаг фондовой биржи, учитываются по справедливой стоимости, опубликованной на официальном интернет-ресурсе фондовой биржи.
Справедливая стоимость долговых ценных бумаг, оценка которых не предусмотрена методикой оценки ценных бумаг фондовой биржи и Правилами, определяется посредством учета по амортизированной стоимости еженедельно на конец первого рабочего дня текущей недели.";
пункт 7-2 изложить в следующей редакции:
"7-2. Управляющая компания ежемесячно проводит тесты на обесценение финансовых инструментов, составляющих активы инвестиционного фонда, и формирует размер необходимого обесценения или осуществляет отрицательную корректировку стоимости, связанные с обесценением (уменьшением стоимости) данных активов при потере стоимости вследствие неисполнения или ненадлежащего исполнения эмитентом обязательств по финансовым инструментам.
Тестам на обесценение подлежат все финансовые инструменты, составляющие активы инвестиционного фонда.
По финансовым инструментам, составляющим активы, которые отнесены в категорию "финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток", и не входят в список ценных бумаг первого класса ликвидности, определенный в соответствии с Методикой определения показателей ликвидности ценных бумаг фондовой биржи, уменьшение стоимости осуществляется в случаях объявления эмитентом дефолта по своим обязательствам, либо делистинга ценных бумаг эмитента, и (или) банкротства эмитента, и (или) факта неисполнения эмитентом обязательств по иным финансовым инструментам.
Обесценение или уменьшение стоимости финансовых инструментов осуществляется согласно методике обесценения (далее – Методика).";

7-3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қор биржасы айқындайтын өтімділік көрсеткіші;";
7-5-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы құралын өтімділігі бірінші сыныпты тізімнен шығару қаржы құралы сапасының, сондай-ақ оның эмитентінің қаржы жағдайының нашарлауы туралы куәландыратын басқа факторлар болмаған жағдайда құнсызданудың негізі болып табылмайды. Қаржы құралының әділ құнының нақты шығындардан немесе амортизацияланған құнынан төмен төмендеуі құнсызданудың растауы болып табылады. Барлық жоғарыда аталған оқиғалар басқа қолжетімді деректермен жиынтығында қаралады.";
7-6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7-6. Өтімді емес акциялардың құны баланстық құны бойынша анықталады. Бұл ретте акция, егер инвестициялық қордың активтеріне қайта бағалау жүргізу күні осы бағалы қағаз Қор биржасының бағалы қағаздарының өтімділік көрсеткіштерін айқындау әдістемесіне сәйкес айқындалған өтімділіктің бірінші сыныпты бағалы қағаздарының тізіміне кірмесе, өтімді емес болып танылады.
Қағидалардың мақсаттары үшін жай акциялардың баланстық құны және артықшылық берілген акциялардың баланстық құны ретінде "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы 79-бабының талаптарына сәйкес жарияланатын эмитенттің қаржылық есептілігі негізінде айқындалатын тиісінше жай акциялардың құны мен артықшылық берілген акциялардың құны түсініледі.
Эмитенттің қаржылық жай-күйінің нашарлауына байланысты емес себептермен қор биржасының тізімінен алынып тасталған пайлар таза активтер құны бойынша бағаланады.";
мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. РЕПО және кері РЕПО операциялары, орналастырылған салымдар, инвестициялық қор алған және берген қарыздар амортизацияланған құны бойынша бағаланады.
Осы тармақта көзделген қаржы құралдары бойынша пайыздық кірістер және шығыстар тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі пайдаланыла отырып есептеледі.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Инвестициялық пай қоры пайының есепті құны мұндай қордың таза активтерінің құнын айқындау күніне осы құнды инвестициялық пай қорының пайларын ұстаушылардың тізілімі жүйесін жүргізуді жүзеге асыратын орталық депозитарийдің деректеріне сай сол күнге айналыста болатын пайлар санына бөлу арқылы айқындалады.";
1-қосымшаға сәйкес Бағалы қағаздар құнының құнсыздануын немесе азаюын тану критерийлерінде:
жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Инвестициялық қор
активтерінің, инвестициялық
қордың таза активтерінің құнын,
инвестициялық пай қоры
пайының есептік құнын
және акционерлік
инвестициялық қор акциясын
сатып алу бағасын
айқындау қағидаларына,
талаптарына және әдістемесіне
1-қосымша";

подпункт 4) пункта 7-3 изложить в следующей редакции:
"4) показатель ликвидности, определяемый фондовой биржей;";
часть третью пункта 7-5 изложить в следующей редакции:
"Исключение финансового инструмента из списка первого класса ликвидности не является основанием для обесценения в случае отсутствия других факторов, свидетельствующих об ухудшении качества финансового инструмента, а также финансового положения его эмитента. Снижение справедливой стоимости финансового инструмента ниже фактических затрат или амортизируемой стоимости является подтверждением обесценения. Все вышеперечисленные события рассматриваются в совокупности с другими доступными данными.";
пункт 7-6 изложить в следующей редакции:
"7-6. Стоимость неликвидных акций определяется по балансовой стоимости. При этом акция признается неликвидной, если на дату переоценки активов инвестиционного фонда, данная ценная бумага не входила в список ценных бумаг первого класса ликвидности, определенный в соответствии с Методикой определения показателей ликвидности ценных бумаг фондовой биржи.
Для целей Правил под балансовой стоимостью простых акций и балансовой стоимостью привилегированных акций понимается стоимость простых акций и стоимость привилегированных акций, соответственно, определяемые на основании финансовой отчетности эмитента, публикуемой в соответствии с требованиями статьи 79 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах".
Паи, которые были исключены из списка фондовой биржи по причинам, не связанным с ухудшением финансового состояния эмитента, оцениваются по стоимости чистых активов.";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Операции РЕПО и обратное РЕПО, размещенные вклады, займы, полученные и выданные инвестиционным фондом, оцениваются по амортизированной стоимости.
Процентные доходы и расходы по финансовым инструментам, предусмотренным настоящим пунктом, рассчитываются с использованием метода эффективной процентной ставки.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Расчетная стоимость пая паевого инвестиционного фонда определяется на дату определения стоимости чистых активов такого фонда путем деления данной стоимости на количество паев, находящихся в обращении на ту же дату, согласно данным центрального депозитария, осуществляющего ведение системы реестров держателей паев паевого инвестиционного фонда.";
в Критериях признания обесценения или уменьшения стоимости ценных бумаг согласно приложению 1:
текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"Приложение 1 к Правилам,
условиям и методике
определения стоимости активов
инвестиционного фонда,
чистых активов инвестиционного
фонда, расчетной стоимости пая
паевого инвестиционного фонда
и цены выкупа акции акционерного
инвестиционного фонда";

реттік нөмірлері 4, 4.1 және 4.2-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
4
Өтімділік көрсеткішінің болуы:
4.1
Өтімділіктің бірінші сыныбы
+0
4.2
Өтімділіктің бірінші сыныбының болмауы
+1
";
2-қосымшаға сәйкес Бағалы қағаздар құнсыздануының немесе құнының төмендетілуінің қажетті мөлшерінде:
жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Инвестициялық қор
активтерінің, инвестициялық
қордың таза активтерінің құнын,
инвестициялық пай қоры
пайының есептік құнын
және акционерлік
инвестициялық қор акциясын
сатып алу бағасын
айқындау қағидаларына,
талаптарына және әдістемесіне
2-қосымша".
2. Бағалы қағаздар нарығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Сыртқы коммуникациялар департаменті - Ұлттық Банктің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Е.А. Біртановқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Е. Досаев

строки, порядковые номера 4, 4.1 и 4.2 изложить в следующей редакции:
"
4
Наличие показателя ликвидности:
4.1
Первый класс ликвидности
+0
4.2
Отсутствие первого класса ликвидности
+1
";
в Размере необходимого обесценения или уменьшения стоимости ценных бумаг согласно приложению 2:
текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"Приложение 2 к Правилам,
условиям и методике
определения стоимости активов
инвестиционного фонда, чистых
активов инвестиционного фонда,
расчетной стоимости пая
паевого инвестиционного фонда
и цены выкупа акции акционерного
инвестиционного фонда".
2. Департаменту рынка ценных бумаг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту внешних коммуникаций - пресс-службе Национального Банка обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Биртанова Е.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Е. Досаев