"Жүргізуші куәлігі және көлік құралын тіркеу туралы куәлік бланкілерінің нысандары мен үлгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 8 желтоқсандағы № 874 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 22 қарашадағы № 1002 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 22 қарашада № 19639 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жүргізуші куәлігі және көлік құралын тіркеу туралы куәлік бланкілерінің нысандары мен үлгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 8 желтоқсандағы № 874 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10064 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 12 (27888) санында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жүргізуші куәлігі бланкісінің үлгісі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Көлік құралын тіркеу туралы куәлік үлгісі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (М.Қ. Байболов) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы 22 қарашадағы
№ 1002 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 874 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Жүргізуші куәлігінің үлгісі
Беткі жағы
Сыртқы жағы
Жүргізуші куәлігінің интегралдық микросызбасы мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) жүргізуші куәлігі туралы:
сериясы мен нөмірі;
берілген күні;
жүргізуші куәлігін берген органның атауы;

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 декабря 2014 года № 874 "Об утверждении форм и образцов бланков водительского удостоверения и свидетельства о регистрации транспортного средства"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 ноября 2019 года № 1002. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 ноября 2019 года № 19639
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 декабря 2014 года № 874 "Об утверждении форм и образцов бланков водительского удостоверения и свидетельства о регистрации транспортного средства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10064, опубликован 21 января 2015 года № 12 (27888)) в газете "Казахстанская правда" следующие изменения:
Образец бланка водительского удостоверения, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Образец свидетельства о регистрации транспортного средства, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Байболов М.К.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Е. Тургумбаев
Приложение 1 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 22 ноября 2019 года № 1002
Приложение 1
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 8 декабря 2014 года № 874
Форма
Образец водительского удостоверения
Лицевая сторона
Оборотная сторона
Интегральная микросхема водительского удостоверения содержит следующие сведения:
1) о водительском удостоверении: серия и номер;
дата выдачи;
наименование органа, выдавшего водительское удостоверение;

2) жүргізуші туралы:
тегі, аты, әкесінің аты;
туған күні және жері;
тұрғылықты жері;
жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН);
жеке басты куәландыратын құжаттың түрі, сериясы, нөмірі және берілген күні;
фотосуреті;
3) көлік құралын басқаруға рұқсаты туралы:
рұқсат етілген санаттар;
жүргізуші куәлігінің қолданылу мерзімінің аяқталуы;
ерекше белгілер.
Ескертпе: Қазақстан Республикасының Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалалары мен облыстарына жүргізуші куәліктері бланкілерінің серияларын белгілеу үшін латын транскрипциясындағы мынадай әріптік белгілеулер бекітіледі.
р/с
Өңірдің атауы
Әріптік белгілеу
1
Нұр-Сұлтан қаласы
Z
2
Алматы қаласы
A
3
Ақмола облысы
C
4
Ақтөбе облысы
D
5
Алматы облысы
B
6
Атырау облысы
E
7
Батыс Қазақстан облысы
L
8
Жамбыл облысы
H
9
Қарағанды облысы
M
10
Қостанай облысы
P
11
Қызылорда облысы
N
12
Маңғыстау облысы
R
13
Түркістан облысы
X
14
Павлодар облысы
S
15
Солтүстік Қазақстан облысы
T
16
Шығыс Қазақстан облысы
F
17
Шымкент қаласы
Y
18
Резерв
G, Q, W
Осы үлгіге сәйкес жүргізуші куәліктері 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап беріледі.
2020 жылғы 1 қаңтарға дейін дайындалған және берілген жүргізуші куәліктері олардың әрекет ету немесе ауыстыру мерзімі аяқталғанға дейін жарамды болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы 22 қарашадағы
№ 1002 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 874 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының көлік құралын тіркеу туралы куәліктің үлгілері
Нысан
Беткі жағы
Сыртқы жағы
Көлік құралын тіркеу куәлігінің интегралдық микросызбасы мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) мемлекеттік тіркеу нөмір белгісі;
2) куәліктің сериясы мен тіркеу нөмірі;
3) куәліктің берілген күні;
4) маркасы, моделі;
5) көлік құралының шыққан жылы;
6) санаты (басқару құқығы/көлік құралы);
7) есептен шығарылғаны туралы белгі;
8) сәйкестендіру нөмірі (VIN, шанақ, шасси);
9) жүктемесіз массасы kg.;
10) қозғалтқыштың көлемі, см. куб.;
11) рұқсат етілген max массасы, kg;
12) көлік құралының түсі;
13) көлік құралының иесі;
14) тұрғылықты жері;
15) ерекше белгілері;
16) бастапқы тіркелген күні;
17) көлік құралын қайта жабдықтау түрлері туралы мәліметтер;
18) жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі;
19) көлік құралын тіркеу органының атауы;
20) дайындаушы ел;
21) өзге де мәліметтер.
Қажеттілігіне қарай, жолдар өзгертілуі және қосылуы мүмкін.
Ескертпе: Қазақстан Республикасының Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалалары мен облыстарына көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктер бланкілерінің серияларын белгілеу үшін латын транскрипциясындағы мынадай әріптік белгілеулер бекітіледі.
р/с
Өңірдің атауы
Әріптік белгілеу
1
Нұр-Сұлтан қаласы
Z
2
Алматы қаласы
A
3
Ақмола облысы
C
4
Ақтөбе облысы
D
5
Алматы облысы
B
6
Атырау облысы
E
7
Батыс Қазақстан облысы
L
8
Жамбыл облысы
H
9
Қарағанды облысы
M
10
Қостанай облысы
P
11
Қызылорда облысы
N
12
Маңғыстау облысы
R
13
Түркістан облысы
X
14
Павлодар облысы
S
15
Солтүстік Қазақстан облысы
T
16
Шығыс Қазақстан облысы
F
17
Шымкент қаласы
Y
18
Резерв
G, Q, W
Осы үлгіге сәйкес көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктер 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап беріледі.
2020 жылғы 1 қаңтарға дейін дайындалған және берілген көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктер көлік құралдарын қайта тіркегенге дейін жарамды болып табылады.

2) о водителе: фамилия, имя, отчество;
дата и место рождения;
место жительства;
индивидуальный идентификационный номер (ИИН);
тип, серия, номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность;
фотография;
3) о допуске к управлению транспортным средством:
разрешенные категории;
срок окончания действия водительского удостоверения;
особые отметки.
Примечание: За городами Нур-Султан, Алматы, Шымкент и областями Республики Казахстан для обозначения серий бланков водительских удостоверений закрепляются следующие буквенные обозначения в латинской транскрипции.
п/п
Наименование региона
Буквенное обозначение
1
город Нур-Султан
Z
2
город Алматы
A
3
Акмолинская область
C
4
Актюбинская область
D
5
Алматинская область
B
6
Атырауская область
E
7
Западно-Казахстанская область
L
8
Жамбылская область
H
9
Карагандинская область
M
10
Костанайская область
P
11
Кызылординская область
N
12
Мангистауская область
R
13
Туркестанская область
X
14
Павлодарская область
S
15
Северо-Казахстанская область
T
16
Восточно-Казахстанская область
F
17
город Шымкент
Y
18
резерв
G, Q, W
Водительские удостоверения в соответствии с настоящим образцом выдаются с 1 января 2020 года.
Водительские удостоверения, изготовленные и выданные до 1 января 2020 года, являются действительными до истечения срока их действия или замены.
Приложение 2 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 22 ноября 2019 года № 1002
Приложение 2
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 8 декабря 2014 года № 874
Форма
Образцы свидетельства о регистрации транспортного средства Республики Казахстан Лицевая сторона
Оборотная сторона
Интегральная микросхема свидетельства регистрации транспортного средства содержит следующие сведения:
1) Государственный регистрационный номерной знак;
2) Серия и регистрационный номер свидетельства;
3) Дата выдачи свидетельства;
4) Марка, модель;
5) Год выпуска транспортного средства;
6) Категория (на право управления/транспортного средства;
7) Отметка о снятии с учета;
8) Идентификационный номер (VIN, кузов, шасси);
9) Масса без нагрузки, kg;
10) Объем двигателя, см. куб.;
11) Разрешенная max масса, kg;
12) Цвет транспортного средства;
13) Владелец транспортного средства;
14) Место жительства;
15) Особые отметки;
16) Дата первичной регистрации;
17) Сведения о видах переоборудования транспортного средства;
18) Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер;
19) Наименование органа регистрации транспортного средства;
20) Страна изготовитель;
21) иные сведения.
По мере необходимости, поля могут изменяться и добавляться.
Примечание: За городами Нур-Султан, Алматы, Шымкент и областями Республики Казахстан для обозначения серий бланков свидетельств о регистрации транспортных средств закрепляются следующие буквенные обозначения в латинской транскрипции.
п/п
Наименование региона
Буквенное обозначение
1
город Нур-Султан
Z
2
город Алматы
A
3
Акмолинская область
C
4
Актюбинская область
D
5
Алматинская область
B
6
Атырауская область
E
7
Западно-Казахстанская область
L
8
Жамбылская область
H
9
Карагандинская область
M
10
Костанайская область
P
11
Кызылординская область
N
12
Мангистауская область
R
13
Туркестанская область
X
14
Павлодарская область
S
15
Северо-Казахстанская область
T
16
Восточно-Казахстанская область
F
17
город Шымкент
Y
18
Резерв
G, Q, W
Свидетельства о регистрации транспортных средств в соответствии с настоящим образцом выдаются с 1 января 2020 года.
Свидетельства о регистрации транспортных средств, изготовленные и выданные до 1 января 2020 года, являются действительными до перерегистрации транспортных средств.