"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 83 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 19 желтоқсандағы № 539 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 20 желтоқсанда № 19750 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 83 бұйрығына (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13317 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 11 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, иных гражданских служащих в области образования и науки"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 декабря 2019 года № 539. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2019 года № 19750
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 13317, опубликован в Информационно-правовой системе "Әділет" 11 марта 2016 года) следующие изменения:
Правила и условия проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки, утвержденный указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;

3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Ш.Т. Кариноваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі А. Аймагамбетов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 539 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы "27" қаңтардағы
№ 83 бұйрығымен бекітілген
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексінің 139-бабының 7-тармағына, "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді .
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) апелляцияларды қарау жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі – республикалық апелляциялық комиссия) – педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың ұлттық біліктілік тестілеуі нәтижелерімен келіспеуі жағдайында туындайтын даулы мәселелер бойынша шешім қабылдайтын, білім беру саласындағы уәкілетті орган құратын комиссия;
2) біліктілік санаты – осы Қағидалармен айқындалатын біліктілік талаптарына сай келетін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың кәсіби құзыреттілік деңгейі;

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Каринову Ш.Т.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
Приложение к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года № 539
Утверждены приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "27" января 2019 года № 83
Правила и условия проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки
Раздел 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года, Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (далее – Закон).
2. В настоящих Правилах применяются следующие основные термины и определения:
1) республиканская комиссия по рассмотрению апелляций (далее – республиканская апелляционная комиссия) – комиссия, создаваемая уполномоченным органом в области образования, которая принимает решение по спорным вопросам при несогласии педагогических работников и приравненных к ним лиц с результатами национального квалификационного тестирования;
2) квалификационная категория - уровень профессиональной компетентности педагогических работников и приравненных к ним лиц, соответствующий квалификационным требованиям, определяемым настоящими Правилами;

3) біліктілік тестілеуі – білім беру саласындағы уәкілетті орган әзірлеген тестілер бойынша мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың кәсіби құзыреттілігінің деңгейін айқындауға бағытталған рәсім;
4) кезекті аттестаттау – әр бес жыл өткен сайын педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларға біліктілік санатын беру (растау) үшін мерзімді жүзеге асырылатын рәсім;
5) қызметтің қорытындыларын кешенді талдамалық жинақтау – келесі көрсеткіштер негізінде педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың кәсіби құзыретін жүйелі, бірізді және объективті зерделеу: білім алушылардың (тәрбиеленушілер) білім сапасы, іскерлігі мен дағдылары, жетістіктері, сабақ беру (тәрбиелеу және оқыту) сапасы және аттестаттау кезеңіндегі кәсіби жетістіктері;
6) педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалар – "Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарын және педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 қаңтардағы № 77 қаулысымен бекітілген педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалар лауазымдарының тізбесінде көрсетілген лауазымды атқаратын тұлғалар;
7) педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың біліктілігін арттыру – білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен оқыту мен сабақ беру сапасын арттыру үшін кәсіби білімін, іскерлігін, дағдыларын және құзыреттілігін жаңартуға, сондай-ақ бұрын алғандарын қолдауға, кеңейтуге, тереңдетуге және жетілдіруге мүмкіндік беретін оқыту;
8) CEFR (Common European Framework of Reference, шет тілін меңгерудің жалпыеуропалық құзыреті) (Коммон Еуропиан Фреймворк Оф Референс) – тіл білу деңгейін сипаттау үшін қолданылатын халықаралық стандарт;
9) ұлттық біліктілік тестілеуі – білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған ұйым әзірлеген тестілер бойынша бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және арнайы білімнің оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың кәсіби құзыреттілік деңгейін айқындауға бағытталған рәсім.

3) квалификационное тестирование – процедура, направленная на определение уровня профессиональной компетентности педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования, по тестам, разработанным уполномоченным органом в области образования;
4) очередная аттестация – периодически осуществляемая процедура по присвоению (подтверждению) квалификационной категории педагогических работников и приравненных к ним лиц по истечении каждых пяти лет;
5) комплексное аналитическое обобщение итогов деятельности - системное, последовательное и объективное изучение профессиональной компетентности педагогических работников и приравненных к ним лиц на основе следующих показателей: качество знаний, умений и навыков, достижения обучающихся (воспитанников), качество преподавания (воспитания и обучения) и профессиональные достижения за аттестационный период;
6) педагогические работники и приравненные к ним лица - лица, занимающие должности, указанные в перечне должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2008 года № 77 "Об утверждении Типовых штатов работников государственных организаций образования и перечня должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц";
7) повышение квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц – обучение, позволяющее приобретать новые, а также поддерживать, расширять, углублять и совершенствовать ранее приобретенные профессиональные знания, умения, навыки и компетенции для повышения качества преподавания и обучения в порядке, определяемым уполномоченным органом в области образования;
8) CEFR (Common European Frameworkof Reference, общеевропейские компетенции владения иностранным языком) (Коммон Еуропиан Фреймворк Оф Референс) - международный стандарт, используемый для описания уровня знания языка;
9) национальное квалификационное тестирование – процедура, направленная на определение уровня профессиональной компетентности педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования и учебные программы специального образования, по тестам, разработанным организацией, определяемой уполномоченным органом в области образования.

3. Педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды аттестаттаудан өткізу үшін тиісті деңгейдегі: білім беру ұйымдарында, аудандық (қалалық) білім бөлімдерінде, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларында, білім беру саласындағы уәкілетті органда (республикалық ведомостволық бағынысты ұйымдар үшін), тиісті саланың уәкілетті органдарында аттестаттау комиссиялары құрылады.
4. Аттестаттау комиссиясының құрамына тиісті білім беру деңгейіндегі (мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша, арнайы) жоғары білікті педагогтер, ғылыми-әдістемелік кабинеттердің, орталықтардың, біліктілікті арттыру ұйымдарының әдіскерлері, қоғамдық және үкіметтік емес ұйымдардың, кәсіподақтардың, өндірістік кәсіпорындар мен ұйымдардың, ғылыми-педагогикалық кеңестер мен Қазақстан Республикасының "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасының (бұдан әрі – ҚР "Атамекен" ҰКП) (техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім үшін) өкілдері, білім беруді басқару органдарының мамандары кіреді.
5. Аттестаттау комиссиясының мүшелері тақ саннан құралады. Аттестаттау комиссиясының төрағасы, төрағасының орынбасары комиссия мүшелерінің арасынан сайланады. Хатшы аттестаттау комиссиясының мүшесі болып табылмайды.
6. Аттестаттау комиссиясының құрамы білім беру ұйымы, аудандық (қалалық) білім бөлімдері, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармалары, білім беру саласындағы уәкілетті орган (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар үшін), тиісті саланың уәкілетті органы басшысының бұйрығымен бекітіледі.
7. Салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлері мен оларға теңестірілген тұлғаларды аттестаттауды білім беру ұйымдарының және салалық мемлекеттік органдардың аттестаттау комиссиялары жүзеге асырады.
8. Салалық органдарда білікті мамандар болмаған жағдайда білім беру ұйымының басшысы білім беруді басқару органына педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды аттестаттау туралы өтінішпен жүгінеді.
9. Аттестаттау комиссиясының отырысы аудио- немесе бейнежазбаға жазылады. Аудио-бейнежазбалар архивте кемінде 3 жыл сақталады.
2-бөлім. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу тәртібі мен шарттары

3. Для проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц создаются аттестационные комиссии соответствующих уровней: в организациях образования, отделах образования районов (городов), управлениях образования областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкента, в уполномоченном органе в области образования (для республиканских подведомственных организаций), в уполномоченных органах соответствующей отрасли.
4. В состав аттестационной комиссии входят высококвалифицированные педагоги соответствующего уровня образования (дошкольное воспитание и обучение, начальное, основное среднее и общее среднее образование, техническое и профессиональное, послесреднее, дополнительное, специальное), методисты учебно-методических кабинетов, центров, организаций повышения квалификации, представители общественных и неправительственных организаций, профсоюзов, производственных предприятий и организаций, научно-педагогических советов и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (далее – НПП РК "Атамекен") (для технического и профессионального, послесреднего образования), специалисты органов управления образованием.
5. Аттестационная комиссия состоит из нечетного количества членов. Председатель, заместитель председателя аттестационной комиссии избираются из числа членов комиссии. Секретарь не является членом аттестационной комиссии.
6. Состав аттестационной комиссии утверждается приказом руководителя организации образования, отделов образования районов (городов), управлений образования областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, в уполномоченном органе в области образования (для республиканских подведомственных организаций), в уполномоченных органах соответствующей отрасли.
7. Аттестация педагогических работников и приравненных к ним лиц организаций образования отраслевых государственных органов осуществляется аттестационными комиссиями организаций образования и отраслевых государственных органов.
8. При отсутствии квалифицированных специалистов в отраслевых органах руководитель организации образования обращается с ходатайством об аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц в орган управления образованием.
9. Заседания аттестационной комиссии сопровождаются аудио- или видеозаписью. Аудио-видеозаписи хранятся в архиве не менее 3 лет.
Раздел 2. Порядок и условия проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки

1-тарау. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды аттестаттаудан өткізу тәртібі мен шарттары
1-параграф. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды кезекті аттестаттаудан өткізу тәртібі
10. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды аттестаттау кезекті немесе мерзімінен бұрын болып бөлінеді.
11. Аттестатталушылар кезекті аттестаттаудан Заңның 51-бабы 3-тармағының 6) тармақшасына сәйкес кемінде бес жылда бір рет өтеді.
12. Педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттау (бұдан әрі – біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар) аттестатталушы қызметінің қорытындыларын кешенді талдамалық жинақтау жолымен бір кезеңде жүзеге асырылады.
13. Біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті деңгейдегі білім беру ұйымының, аудандардың (қалалардың) білім бөлімдерінің, білім басқармаларының, мемлекеттік органдардың аттестаттау комиссиясына өтініш береді.
Кезекті аттестаттауға өтініш берген кезде аттестатталушылар нұсқаулықпен танысады.
14. Білім беру ұйымы біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушылардың тізімдік құрамын аудандардың (қалалардың) білім бөлімдеріне, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларына, республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар – тиісті мемлекеттік органға ұсынады.
15. Біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар қызметінің қорытындыларын кешенді талдамалық жинақтауды жүргізу үшін білім беру ұйымы, аудандардың (қалалардың) білім бөлімдері, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармалары, мемлекеттік орган басшысының бұйрығымен жыл сайын сараптамалық кеңес құрылады:
екінші біліктілік санатына – білім беру ұйымы деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, құрамында: әдістемелік кабинеттердің әдіскерлері, әдістемелік бірлестіктердің басшылары, ауданның (қаланың) жоғары білікті педагог қызметкерлері, ҚР "Атамекен" ҰКП-ның, қоғамдық ұйымдардың, кәсіподақтардың, жұмыс берушілердің өкілдері;
бірінші біліктілік санатына – аудан (қала) деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, құрамында: әдістемелік кабинеттердің әдіскерлері, әдістемелік бірлестіктердің басшылары, ауданның (қаланың) жоғары білікті педагог қызметкерлері, біліктілікті арттыру институттарының өкілдері, ҚР "Атамекен" ҰКП-ның, қоғамдық ұйымдардың, кәсіподақтардың, жұмыс берушілердің өкілдері;
жоғары біліктілік санатына – облыс деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, құрамында: әдістемелік кабинеттердің немесе орталықтардың әдіскерлері және облыстың білім беру ұйымдарының, біліктілікті арттыру ұйымдарының жоғары білікті педагог қызметкерлері, ҚР "Атамекен" ҰҒП-ның, қоғамдық ұйымдардың, кәсіподақтардың, жұмыс берушілердің өкілдері.

Глава 1. Порядок и условия проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования
Параграф 1. Порядок проведения очередной аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования
10. Аттестация педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования и реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования подразделяется на очередную или досрочную.
11. Аттестуемые проходят очередную аттестацию в соответствии с подпунктом 6) пункта 3 статьи 51 Закона не реже одного раза в пять лет.
12. Очередная аттестация педагогических работников и приравненных к ним лиц на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий (далее – аттестуемые на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий) осуществляется в один этап путем комплексного аналитического обобщения итогов деятельности аттестуемого.
13. Аттестуемые на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий подают заявление в аттестационную комиссию соответствующего уровня организации образования, отделов образования районов (городов), управлений образования, государственных органов по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При подаче заявления аттестуемые на очередную аттестацию знакомятся с инструкцией.
14. Организация образования представляет списочный состав аттестуемых на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий в отделы образования районов (городов), управления образования областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, республиканские подведомственные организации - в соответствующий государственный орган.
15. Для проведения комплексного аналитического обобщения итогов деятельности аттестуемых на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий приказом руководителя организации образования, отделов образования районов (городов), управления образования областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкента, государственного органа ежегодно создается экспертный совет:
на вторую квалификационную категорию - экспертный совет, организуемый на уровне организации образования, в составе: методистов методических кабинетов, руководителей методических объединений, высококвалифицированных педагогических работников района (города), представителей НПП РК "Атамекен", общественных организаций, профсоюзов, работодателей;
на первую квалификационную категорию - экспертный совет, организуемый на уровне района (города), в составе: методистов методических кабинетов, руководителей методических объединений, высококвалифицированных педагогических работников района (города), представителей институтов повышения квалификации, НПП РК "Атамекен", общественных организаций, профсоюзов, работодателей;
на высшую квалификационную категорию - экспертный совет, организуемый на уровне области, в составе: методистов методических кабинетов или центров и высококвалифицированных педагогических работников организаций образования области, организаций повышения квалификации, представителей НППРК "Атамекен", общественных организаций, профсоюзов, работодателей.

16. Біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушыларды аттестаттау үшін сараптамалық кеңестің қарауына мынадай құжаттар ұсынылады:
1) аттестаттауға өтініш (осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес);
2) барлық аттестатталушы педагог қызметкерлердің міндетті ұсынуы үшін қажетті құжаттардың көшірмелері:
жеке басты куәландыратын құжат;
білімі туралы диплом;
қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжат;
біліктілік санаты туралы куәлік;
біліктілікті арттыру курстарынан өту туралы құжаттар;
педагогикалық тәжірибені жинақтау материалдары: эссе, шығармашылық есеп, кәсіптік қызметіне өзіндік талдау жасау;
аттестатталушылар қызметінің қорытындыларын кешенді талдамалық жинақтау: пікірлер, білім алушылар мен тәрбиеленушілерге, ата-аналарға, әріптестерге және әкімшіліктерге сауалнама жүргізу нәтижелері, практика базасы басшыларының, жұмыс берушілердің пікірлері, ЖОО-ға түсу немесе жұмысқа орналасу туралы ақпарат;
педагогикалық қызмет нәтижелері: педагогикалық қызметкерлердің және оларға теңестірілген тұлғалардың, білім алушылар мен тәрбиеленушілердің оқу, шығармашылық, спорттық, пәндік олимпиадаларға, конкурстарға, байқауларға, жарыстарға, ойындарға қатысуын растайтын құжаттар, марапаттау материалдары.
17. Біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін әрбір аттестатталушы бойынша сараптамалық кеңес аттестаттаудан одан әрі өту үшін сәйкес келеді (сәйкес келмейді) деген ұсынымдар шығарады.
18. Білім беру ұйымдары, аудандардың (қалалардың) білім бөлімдері, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармалары, мемлекеттік орган тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссияларына ұсынымдары бар сараптамалық кеңес қараған аттестаттау құжаттарын береді.
19. Аудандардың (қалалардың) білім бөлімдерінің, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларының аттестаттау комиссиялары, білім беру саласындағы уәкілетті орган (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар үшін), тиісті саланың уәкілетті органдары аттестаттау процесінде сараптамалық кеңестің ұсынымдарын қарайды және талдайды.
20. Тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиялары кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушыларға біліктілік санаттарын беру (растау) туралы шешім қабылдайды:
білім беру ұйымының аттестаттау комиссиясы сараптамалық кеңестің ұсынымы негізінде педагогтердің екінші біліктілік санатын береді (растайды);
аудандық (қалалық) білім бөлімдерінің аттестаттау комиссиясы сараптамалық кеңестің ұсынымы негізінде педагогтердің бірінші біліктілік санатын береді (растайды);
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларының аттестаттау комиссиясы сараптамалық кеңестің ұсынымы негізінде педагогтердің жоғары біліктілік санатын береді (растайды).

16. Для аттестации аттестуемых на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий на рассмотрение экспертного совета представляются следующие документы:
1) заявление на аттестацию (согласно приложению 1 к настоящим Правилам);
2) копии документов, необходимых для обязательного представления всеми аттестуемыми педагогическими работниками:
документ, удостоверяющий личность;
диплом об образовании;
документ, подтверждающий трудовую деятельность работника;
удостоверение о квалификационной категории;
документы о прохождении курсов повышения квалификации;
материалы обобщения педагогического опыта: эссе, творческий отчет, самоанализ профессиональной деятельности;
комплексное аналитическое обобщение итогов деятельности аттестуемых: отзывы, результаты анкетирования обучающихся и воспитанников, родителей, коллег и администрации, отзывы со стороны руководителей баз практик, работодателей, информация о поступлениях в вуз или трудоустройстве;
результаты педагогической деятельности: документы, подтверждающие участие педагогических работников и приравненных к ним лиц, обучающихся и воспитанников в учебных, творческих, спортивных, предметных олимпиадах, конкурсах, смотрах, соревнованиях, играх, наградные материалы.
17. По каждому аттестуемому на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий экспертный совет выносит рекомендации соответствует (не соответствует) для дальнейшего прохождения аттестации.
18. Организации образования, отделы образования районов (городов), управления образования областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, государственного органа передают рассмотренные экспертным советом аттестационные документы с рекомендациями в аттестационные комиссии соответствующего уровня.
19. Аттестационные комиссии отделов образования районов (городов), управлений образования областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, уполномоченный орган в области образования (для республиканских подведомственных организаций), уполномоченные органы соответствующей отрасли в процессе аттестации рассматривают и анализируют рекомендации экспертного совета.
20. Аттестационные комиссии соответствующего уровня принимают решение о присвоении (подтверждении) квалификационных категорий аттестуемых на очередную аттестацию:
аттестационная комиссия организации образования на основании рекомендации экспертного совета присваивает (подтверждает) вторую квалификационную категорию педагогов;
аттестационная комиссия отделов образования районов (городов) на основании рекомендации экспертного совета присваивает (подтверждает) первую квалификационную категорию педагогов;
аттестационная комиссия управлений образования городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент на основании рекомендации экспертного совета присваивает (подтверждает) высшую квалификационную категорию педагогов.

21. Облыстық және республикалық ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушыларға бірінші және жоғары біліктілік санатын білім беру саласындағы уәкілетті орган береді (растайды).
22. Біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін әрбір аттестатталушы бойынша тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясы мынадай шешімдердің бірін шығарады:
1) өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келеді;
2) өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келмейді;
3) өтініш берілген біліктілік санатынан бір саты төмен санатқа сәйкес келеді.
23. Аттестаттау комиссиясының шешімі отырысқа оның мүшелерінің кемінде 2/3-сі қатысқан кезде қабылданды деп есептеледі. Дауыс беру нәтижелері қорытынды отырысқа қатысқан аттестаттау комиссиясы мүшелерінің көпшілік дауысымен айқындалады. Дауыстар саны тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
24. Аттестаттау комиссиясының шешімі тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясының хаттамасымен ресімделеді, оған барлық мүшелері қол қояды. Біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушыларға біліктілік санатын беру (растау) туралы тиісті деңгейдегі бұйрық ағымдағы жылдың 15 мамырынан кешіктірілмей шығарылады. Тиісті деңгейдегі бұйрықтың негізінде ағымдағы жылдың 1 маусымынан кешіктірмей білім беру ұйымы осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік беру (растау) туралы куәлікті және бұйрықтың көшірмесін береді.
2-параграф. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды мерзімнен бұрын аттестаттаудан өткізу тәртібі
25. Мерзімінен бұрын аттестаттауға үміткер аттестатталушылар (бұдан әрі – мерзімінен бұрын аттестатталушылар) аттестаттаудан екі кезеңде өтеді:
1) бірінші кезең – біліктілік тестілеуі;
2) екінші кезең – қызмет қорытындыларын кешенді талдамалық жинақтау.
26. Мерзімінен бұрын аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар аттестаттаудың бірінші кезеңі – біліктілік тестілеуінен өту үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім беру ұйымының, аудандардың (қалалардың) білім бөлімдерінің, білім басқармаларының, мемлекеттік органдардың тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясына өтініш береді:
1) екінші біліктілік санатына:
орта кәсіптік (техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі), жоғары оқу орнын "үздік" бітірген және кемінде бір жыл педагогикалық қызмет өтілі бар тұлғалар;
"Болашақ" бағдарламасы бойынша жоғары оқу орнын бітірген және кемінде бір жыл педагогикалық қызмет өтілі бар тұлғалар;
өндірістен техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына педагогикалық жұмысқа ауысқан, кемінде үш жыл өндірістік жұмыс өтілі бар тұлғалар;
аудандық (қалалық) деңгейдегі кәсіби конкурстардың жеңімпаздары болып табылатын тұлғалар;
мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары деңгейіндегі конкурстардың жеңімпаздары болып табылатын тұлғалар;

21. Первую и высшую квалификационную категории аттестуемым на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий областных и республиканских подведомственных организаций образования присваивает (подтверждает) уполномоченный орган в области образования.
22. По каждому аттестуемому на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий аттестационная комиссия соответствующего уровня выносит одно из следующих решений:
1) соответствует заявляемой квалификационной категории;
2) не соответствует заявляемой квалификационной категории;
3) соответствует квалификационной категории ниже заявленной на ступень.
23. Решение аттестационной комиссии считается принятым при присутствии на заседании не менее 2/3 ее членов. Результаты голосования определяются большинством голосов членов аттестационной комиссии, принявших участие в итоговом заседании. При равенстве количества голосов решающим является голос председателя.
24. Решение аттестационной комиссии оформляется протоколом аттестационной комиссии соответствующего уровня, который подписывается всеми членами. Приказ о присвоении (подтверждении) квалификационной категории аттестуемых на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий издается не позднее 15 мая текущего года соответствующего уровня. На основании приказа соответствующего уровня не позднее 1 июня текущего года организация образования выдает удостоверение о присвоении (подтверждении) квалификации по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам и копию приказа.
Параграф 2. Порядок проведения досрочной аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования
25. Аттестуемые, претендующие на досрочную аттестацию (далее – аттестуемые на досрочную аттестацию), проходят аттестацию в два этапа:
1) первый этап – квалификационное тестирование;
2) второй этап – комплексное аналитическое обобщение итогов деятельности.
26. Аттестуемые на досрочную аттестацию для прохождения первого этапа аттестации – квалификационного тестирования подают заявление в аттестационную комиссию соответствующего уровня организации образования, отделов образования районов (городов), управлений образования, государственных органов по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам:
1) на вторую квалификационную категорию:
лица, окончившие среднее профессиональное (техническое и профессиональное, послесреднее), высшее учебное заведение с "отличием" и имеющие стаж педагогической деятельности не менее одного года;
лица, окончившие высшее учебное заведение по программе "Болашақ" и имеющие стаж педагогической деятельности не менее одного года;
лица, перешедшие с производства на педагогическую работу в организации технического и профессионального, послесреднего образования, имеющие стаж производственной работы не менее трех лет;
лица, являющиеся победителями профессиональных конкурсов районного (городского) уровня;
лица, являющиеся победителями конкурсов на уровне организации дошкольного воспитания и обучения;

2) бірінші біліктілік санатына:
екінші біліктілік санаты бар, облыстық деңгейдегі кәсіби конкурстардың немесе олимпиадалардың жеңімпаздары болып табылатын тұлғалар;
екінші біліктілік санаты бар, облыстық деңгейдегі пәндік олимпиадаларға, шығармашылық, кәсіби конкурстарға, ғылыми және спорттық жарыстарға, әртүрлі қатысу нысандарына (күндізгі, сырттай, қашықтықтан) қатысушыларды дайындаған тұлғалар;
екінші біліктілік санаты бар, облыстық деңгейде өзінің педагогикалық тәжірибесін жинақтаған тұлғалар;
өндірістен техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына педагогикалық жұмысқа ауысқан, кемінде төрт жыл өндірістік жұмыс өтілі бар тұлғалар;
3) жоғары біліктілік санатына:
бірінші біліктілік санаты бар, облыстық деңгейдегі пәндік олимпиадаларға, шығармашылық, кәсіби конкурстарға, ғылыми және спорттық жарыстарға қатысушыларды немесе республикалық немесе халықаралық деңгейдегі қатысушыларды дайындаған тұлғалар;
бірінші біліктілік санаты бар, облыстық деңгейдегі кәсіби конкурстардың, педагогикалық олимпиадалардың қатысушылары немесе республикалық немесе халықаралық деңгейдегі қатысушылар болып табылатын тұлғалар;
бірінші біліктілік санаты бар, республикалық немесе халықаралық деңгейде өзінің педагогикалық тәжірибесін жинақтаған тұлғалар;
бірінші біліктілік санаты бар, біліктілікті арттыру институттарынан, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарынан білім беру ұйымдарына педагогикалық жұмысқа ауысқан, кемінде төрт жыл педагогикалық жұмыс өтілі бар тұлғалар;
жоғары оқу орнынан білім беру ұйымына педагогикалық жұмысқа ауысқан, магистр академиялық дәрежесі және кемінде төрт жыл педагогикалық жұмыс өтілі бар тұлғалар;
өндірістен техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына педагогикалық жұмысқа ауысқан, кемінде бес жыл өндірістік жұмыс өтілі бар тұлғалар.
Мерзімінен бұрын аттестаттауға өтініш берген кезде аттестатталушылар нұсқаулықпен танысады.
27. Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлерді аттестаттау олардың біліктілікті арттыру және қайта даярлау курстарынан өтуін ескере отырып жүргізіледі.
28. Мерзімінен бұрын аттестаттаудан өтетін аттестатталушылардың біліктілік тестілеуін білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын білім беру ұйымы жыл сайын 15 қазаннан 15 желтоқсанға дейін өткізеді.
29. Біліктілік тестілеуін өткізу күні білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын білім беру ұйымының сайтында рәсім өткізілгенге дейін 2 (екі) аптадан кешіктірілмей орналастырылады.

2) на первую квалификационную категорию:
лица, имеющие вторую квалификационную категорию, являющиеся победителями профессиональных конкурсов или олимпиад областного уровня;
лица, имеющие вторую квалификационную категорию, подготовившие участников предметных олимпиад, творческих, профессиональных конкурсов, научных и спортивных соревнований областного уровня, различных форм участия (очных, заочных, дистанционных);
лица, имеющие вторую квалификационную категорию, обобщившие собственный педагогический опыт на областном уровне;
лица, перешедшие с производства на педагогическую работу в организации технического и профессионального, послесреднего образования, имеющие стаж производственной работы не менее четырех лет;
3) на высшую квалификационную категорию:
лица, имеющие первую квалификационную категорию, подготовившие участников предметных олимпиад, творческих, профессиональных конкурсов, научных и спортивных соревнований областного уровня или участников республиканского или международного уровня;
лица, имеющие первую квалификационную категорию, являющиеся участниками профессиональных конкурсов, педагогических олимпиад областного уровня или участниками республиканского или международного уровня;
лица, имеющие первую квалификационную категорию, обобщившие собственный педагогический опыт на республиканском, или международном уровне;
лица, имеющие первую квалификационную категорию, перешедшие на педагогическую работу в организации образования из институтов повышения квалификации, организаций технического и профессионального, послесреднего образования, имеющие стаж педагогической работы не менее четырех лет;
лица, перешедшие на педагогическую работу в организации образования из вуза, имеющие академическую степень магистра и стаж педагогической работы не менее четырех лет;
лица, перешедшие с производства на педагогическую работу в организации технического и профессионального, послесреднего образования, имеющие стаж производственной работы не менее пяти лет.
При подаче заявления аттестуемые на досрочную аттестацию знакомятся с инструкцией.
27. Аттестация педагогических работников, работающих в дошкольных организациях образования, проводится с учетом прохождения ими курсов повышения квалификации и переподготовки.
28. Квалификационное тестирование аттестуемых на досрочную аттестацию проводится организацией образования, определяемой уполномоченным органом в области образования, ежегодно с 15 октября по 15 декабря.
29. Дата проведения квалификационного тестирования размещается на сайте организации образования, определяемой уполномоченным органом в области образования, не позднее, чем за 2 (две) недели до проведения процедуры.

30. Аттестаттау барысында біліктілік тестілеуіне жататын еңбек қызметінің бейіні бойынша бағыттардың тізбесі білім туралы құжат бойынша біліктілікке сәйкес айқындалады.
31. Біліктілік тестілеуі жүз тест тапсырмасынан тұрады:
"Қызмет бағыты бойынша" – жетпіс тапсырма;
"Педагогика, оқыту әдістемесі" – отыз тапсырма.
Біліктілік тестілеуінің жалпы уақыты екі жүз отыз минутты құрайды.
Біліктілік тестілеуінің нәтижесі "Қызмет бағыты бойынша" 50%-дан кем емес, "Педагогика және оқыту әдістемесі" бойынша 30%-дан кем емес дұрыс жауап алған кезде оң болып саналады.
Осы тармақта белгіленгеннен кем тестілеу нәтижелерін көрсеткен немесе дәлелді себептермен қатыспаған мерзімінен бұрын аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар бірінші тестілеуден кейін екі айдан кешіктірмей қайта тестілеуден өтеді.
Дәлелді себептер:
1) еңбекке уақытша жарамсыздық (екі айдан артық емес);
2) жүктілікке және босануға, бала күтіміне байланысты демалыста болу;
3) қызметтік іссапарда, оның ішінде шетелде іссапарда болу.
32. Қайта тестілеу кезінде осы Қағидалардың 31-тармағында белгіленгеннен кем нәтиже алған мерзімінен бұрын аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар аттестаттаудың екінші кезеңіне жіберілмейді.
Тестілеуден сәтті өткен мерзімінен бұрын аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар аттестаттаудың екінші кезеңіне жіберіледі.
33. Тестілеу аяқталғаннан кейін нәтиже білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйымның ресми сайтында орналастырылады.
34. Біліктілік тестілеуінің нәтижесі бір жылға жарамды.
Өндірістен техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына педагогикалық жұмысқа ауысқан адамдар біліктілік тестілеуінен босатылады.
35. Мерзімінен бұрын аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар қызметінің қорытындыларын кешенді талдамалық жинақтауды жүргізу үшін білім беру ұйымы, аудандардың (қалалардың) білім бөлімдері, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармалары, мемлекеттік орган басшысының бұйрығымен жыл сайын сараптамалық кеңес құрылады:
екінші біліктілік санатына – білім беру ұйымы деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, құрамына: әдістемелік кабинеттердің әдіскерлері, әдістемелік бірлестіктердің басшылары, ауданның (қаланың) жоғары білікті педагог қызметкерлері, "Атамекен" ҚР ҰКП, қоғамдық ұйымдар, кәсіподақтар, жұмыс берушілер өкілдері кіреді;
бірінші біліктілік санатына – аудан (қала) деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, құрамына: әдістемелік кабинеттердің әдіскерлері, әдістемелік бірлестіктердің басшылары, ауданның (қаланың) жоғары білікті педагог қызметкерлері, біліктілікті арттыру институттары, "Атамекен" ҚР ҰКП, қоғамдық ұйымдар, кәсіподақтар, жұмыс берушілер өкілдері кіреді;
жоғары біліктілік санатына – облыс деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, құрамына: әдістемелік кабинеттердің әдіскерлері немесе облыстық білім беру ұйымдарының, біліктілікті арттыру ұйымдарының жоғары білікті педагог қызметкерлері, "Атамекен" ҚР ҰҒП, қоғамдық ұйымдар, кәсіподақтар, жұмыс берушілер өкілдері кіреді.

30. Перечень направлений по профилю трудовой деятельности, подлежащих квалификационному тестированию в ходе аттестации, определяется согласно квалификации по документу об образовании.
31. Квалификационное тестирование состоит из ста тестовых заданий:
"По направлению деятельности" - семьдесят заданий;
"Педагогика, методика обучения" - тридцать заданий.
Общее время квалификационного тестирования составляет двести тридцать минут.
Результат квалификационного тестирования считается положительным при получении не менее 50% правильных ответов "По направлению деятельности", 30% - по "Педагогике и методике обучения".
Аттестуемые на досрочную аттестацию, показавшие результаты тестирования менее установленных настоящим пунктом или отсутствовавшие по уважительным причинам, проходят повторное тестирование в срок, не позднее двух месяцев после первого тестирования.
Уважительными причинами являются:
1) временная нетрудоспособность (не более двух месяцев);
2) нахождение в отпуске по беременности и родам, уходу за ребенком;
3) нахождение в служебной командировке, в том числе и за рубежом.
32. Аттестуемые на досрочную аттестацию, получившие при повторном тестировании результат менее установленных пунктом 31 настоящих Правил, не допускаются ко второму этапу аттестации.
Аттестуемые на досрочную аттестацию, успешно прошедшие тестирование, допускаются ко второму этапу аттестации.
33. По завершении тестирования результат размещается на официальном сайте организации, определяемой уполномоченным органом в области образования.
34. Результат квалификационного тестирования действителен один год.
Лица, перешедшие с производства на педагогическую работу в организации технического и профессионального, послесреднего образования, освобождаются от квалификационного тестирования.
35. Для проведения комплексного аналитического обобщения итогов деятельности аттестуемых на досрочную аттестацию приказом руководителя организации образования, отделов образования районов (городов), управления образования областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкента, государственного органа ежегодно создается экспертный совет:
на вторую квалификационную категорию - экспертный совет, организуемый на уровне организации образования, в составе: методистов методических кабинетов, руководителей методических объединений, высококвалифицированных педагогических работников района (города), представителей НПП РК "Атамекен", общественных организаций, профсоюзов, работодателей;
на первую квалификационную категорию - экспертный совет, организуемый на уровне района (города), в составе: методистов методических кабинетов, руководителей методических объединений, высококвалифицированных педагогических работников района (города), представителей институтов повышения квалификации, НПП РК "Атамекен", общественных организаций, профсоюзов, работодателей;
на высшую квалификационную категорию - экспертный совет, организуемый на уровне области, в составе: методистов методических кабинетов или центров и высококвалифицированных педагогических работников организаций образования области, организаций повышения квалификации, представителей НППРК "Атамекен", общественных организаций, профсоюзов, работодателей.

36. Білім беру ұйымы мерзімінен бұрын аттестатталатындардың тізімдік құрамын аудандардың (қалалардың) білім бөлімдеріне, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларына, республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар – тиісті мемлекеттік органға ұсынады.
37. Мерзімінен бұрын аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар қызметінің сәйкестігін анықтау үшін сараптамалық кеңестің қарауына мынадай құжаттар ұсынылады:
1) аттестаттауға өтініш (осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес);
2) барлық аттестатталатын педагог қызметкерлердің міндетті түрде ұсынуы үшін қажетті құжаттардың көшірмелері:
жеке басын куәландыратын құжат;
білімі туралы диплом;
қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжат;
біліктілік санаты туралы куәлік;
біліктілікті арттыру курстарынан өту туралы құжаттар;
педагогикалық тәжірибені жинақтау материалдары: эссе, шығармашылық есеп, кәсіптік қызметіне өзіндік талдау жасау;
педагогикалық қызметкерлер қызметінің қорытындыларын кешенді талдамалық жинақтау қорытындылары: пікірлер, білім алушылар мен тәрбиеленушілерге, ата-аналарға, әріптестеріне және әкімшіліктерге сауалнама жүргізу нәтижелері, тәжірибе базасы басшыларының, жұмыс берушілердің пікірлері, ЖОО-ға түсу немесе жұмысқа орналасу туралы ақпарат;
педагогикалық қызмет нәтижелері: педагогикалық қызметкерлердің және оларға теңестірілген тұлғалардың, білім алушылар мен тәрбиеленушілердің оқу, шығармашылық, спорттық, пәндік олимпиадаларға, конкурстарға, байқауларға, жарыстарға, ойындарға қатысуын растайтын құжаттар, марапаттау материалдары.
38. Мерзімінен бұрын аттестаттаудан өтетін әрбір аттестатталушы бойынша сараптамалық кеңес одан әрі аттестаттау үшін сәйкес келеді (сәйкес келмейді) деген ұсынымдар шығарады.
39. Білім беру ұйымдары, аудандардың (қалалардың) білім бөлімдері, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармалары, мемлекеттік орган тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссияларына ұсынымдармен бірге сараптамалық кеңес қараған аттестаттау құжаттарын береді.
40. Аудандардың (қалалардың) білім бөлімдерінің, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларының, білім беру саласындағы уәкілетті органдардың (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар үшін), тиісті саланың уәкілетті органдарының аттестаттау комиссиялары аттестаттау процесінде сараптамалық кеңестің ұсынымдарын қарайды және талдайды.
Тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиялары мерзімінен бұрын аттестатталушылардың біліктілік санаттарын беру туралы шешім қабылдайды:
білім беру ұйымының аттестаттау комиссиясы сараптамалық кеңестің ұсынымы негізінде педагогтердің екінші біліктілік санатын береді;
аудандық (қалалық) білім бөлімдерінің аттестаттау комиссиясы сараптамалық кеңестің ұсынысы негізінде педагогтердің бірінші біліктілік санатын береді;
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларының аттестаттау комиссиясы сараптамалық кеңестің ұсынысы негізінде педагогтердің жоғары біліктілік санатын береді.

36. Организация образования представляет списочный состав аттестуемых на досрочную аттестацию в отделы образования районов (городов), управления образования областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, республиканские подведомственные организации - в соответствующий государственный орган.
37. Для установления соответствия деятельности аттестуемых на досрочную аттестацию на рассмотрение экспертного совета представляются следующие документы:
1) заявление на аттестацию (согласно приложению 1 к настоящим Правилам);
2) копии документов, необходимых для обязательного представления всеми аттестуемыми педагогическими работниками:
документ, удостоверяющий личность;
диплом об образовании;
документ, подтверждающий трудовую деятельность работника;
удостоверение о квалификационной категории;
документы о прохождении курсов повышения квалификации;
материалы обобщения педагогического опыта: эссе, творческий отчет, самоанализ профессиональной деятельности;
итоги комплексного аналитического обобщения итогов деятельности педагогических работников: отзывы, результаты анкетирования обучающихся и воспитанников, родителей, коллег и администрации, отзывы со стороны руководителей баз практик, работодателей, информация о поступлениях в вуз или трудоустройстве;
результаты педагогической деятельности: документы, подтверждающие участие педагогических работников и приравненных к ним лиц, обучающихся и воспитанников в учебных, творческих, спортивных, предметных олимпиадах, конкурсах, смотрах, соревнованиях, играх, наградные материалы.
38. По каждому аттестуемому на досрочную аттестацию экспертный совет выносит рекомендации соответствует (не соответствует) для дальнейшей аттестации.
39. Организации образования, отделы образования районов (городов), управления образования областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, государственного органа передают рассмотренные экспертным советом аттестационные документы c рекомендациями в аттестационные комиссии соответствующего уровня.
40. Аттестационные комиссии отделов образования районов (городов), управлений образования областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, уполномоченных органов в области образования (для республиканских подведомственных организаций), уполномоченных органов соответствующей отрасли в процессе аттестации рассматривают и анализируют рекомендации экспертного совета.
Аттестационные комиссии соответствующих уровней принимают решения о присвоении квалификационных категорий аттестуемых на досрочную аттестацию:
аттестационная комиссия организации образования на основании рекомендации экспертного совета присваивает вторую квалификационную категорию педагогов;
аттестационная комиссия отделов образования районов (городов) на основании рекомендации экспертного совета присваивает первую квалификационную категорию педагогов;
аттестационная комиссия управлений образования городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент на основании рекомендации экспертного совета присваивает высшую квалификационную категорию педагогов.

41. Облыстық және республикалық ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарында мерзімінен бұрын аттестаттаудан өтетін аттестатталушыларға бірінші және жоғары біліктілік санаттарын білім беру саласындағы уәкілетті орган береді (растайды).
42. Мерзімінен бұрын аттестаттаудан өтетін әрбір аттестатталушы бойынша тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясы мынадай шешімдердің бірін шығарады:
1) өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келеді;
2) өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келмейді.
43. Мерзімнен бұрын аттестаттаудан өтетін әрбір аттестатталушы бойынша аттестаттау комиссиясының шешімі отырысқа қатысушы мүшелерінің кемінде 2/3-сі қатысқан кезде қабылданды деп есептеледі. Дауыс беру нәтижелері қорытынды отырысқа қатысқан аттестаттау комиссиясы мүшелерінің көпшілік дауысымен айқындалады. Дауыстар саны тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
44. Мерзімінен бұрын аттестаттаудан өтетін әрбір аттестатталушы бойынша аттестаттау комиссиясының шешімі тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясының хаттамасымен ресімделеді, оған барлық мүшелері қол қояды. Тиісті деңгейдегі біліктілік санатын беру туралы бұйрық ағымдағы жылдың 15 мамырынан кешіктірілмей шығарылады. Тиісті деңгейдегі бұйрықтың негізінде ағымдағы жылдың 1 маусымынан кешіктірмей білім беру ұйымы осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік беру туралы куәлікті және бұйрықтың көшірмесін береді.
2-тарау. Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды аттестаттаудан өткізу тәртібі мен шарттары
45. Білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін және бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды аттестаттау кезекті немесе мерзімінен бұрын болып бөлінеді.
46. Біліктілік санаттарын беру (растау) үшін аттестатталушыларды кезекті және мерзімінен бұрын аттестаттау екі кезеңде жүзеге асырылады:
1) бірінші кезең – ұлттық біліктілік тестілеуі;
2) екінші кезең – қызмет қорытындыларын кешенді талдамалық жинақтау.
1-параграф. Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды кезекті аттестаттаудан өткізу тәртібі

41. Первую и высшую квалификационную категории аттестуемым на досрочную аттестацию областных и республиканских подведомственных организаций образования присваивает уполномоченный орган в области образования.
42. По каждому аттестуемому на досрочную аттестацию аттестационная комиссия соответствующего уровня выносит одно из следующих решений:
1) соответствует заявляемой квалификационной категории;
2) не соответствует заявляемой квалификационной категории.
43. Решение аттестационной комиссии по каждому аттестуемому на досрочную аттестацию считается принятым при присутствии на заседании не менее 2/3 ее членов. Результаты голосования определяются большинством голосов членов аттестационной комиссии, принявших участие в итоговом заседании. При равенстве количества голосов решающим является голос председателя.
44. Решение аттестационной комиссии по каждому аттестуемому на досрочную аттестацию оформляется протоколом аттестационной комиссии соответствующего уровня, который подписывается всеми членами. Приказ о присвоении квалификационной категории издается не позднее 15 мая текущего года соответствующего уровня. На основании приказа соответствующего уровня не позднее 1 июня текущего года организация образования выдает удостоверение о присвоении квалификации по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам и копию приказа.
Глава 2. Порядок и условия проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования и специальные учебные программы
45. Аттестация педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования и реализующих общеобразовательные, учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования и специальные учебные программы, подразделяется на очередную или досрочную.
46. Очередная и досрочная аттестация аттестуемых на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий осуществляется в два этапа:
1) первый этап - национальное квалификационное тестирование;
2) второй этап - комплексное аналитическое обобщение итогов деятельности.
Параграф 1. Порядок проведения очередной аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования и специальные учебные программы

47. Кезекті аттестаттаудан өту үшін аттестатталушылар (бұдан әрі – біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар) тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясына өтініш береді: аудандардың (қалалардың) білім бөлімдері, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармалары, мемлекеттік органдар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір жыл ішінде.
Біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттауға өтініш берген кезде аттестатталушылар нұсқаулықпен танысады.
48. Біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйымдарда ұлттық біліктілік тестілеуін тапсырады.
49. Біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар аттестаттаудың бірінші кезеңі – ұлттық біліктілік тестілеуінен компьютерлік тестілеу арқылы өту үшін (кезекті немесе мерзімінен бұрын) уәкілетті білім беру органы айқындайтын ұйымға онлайн өтініш немесе білім беру ұйымының тиісті деңгейіндегі аттестаттау комиссиясына: білім беру ұйымына, аудандардың (қалалардың) білім бөлімдеріне, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларына, білім беру саласындағы уәкілетті органға (республикалық ведомстволық бағыныстағы ұйымдар үшін), тиісті саланың уәкілетті органына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
50. Білім беру ұйымы біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушылардың тізімдік құрамын аудандардың (қалалардың) білім бөлімдеріне, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармалары, республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар – тиісті мемлекеттік органға ұсынады.
51. Біліктілік санаттарын алу (растау) үшін аттестатталушыларды кезекті аттестаттау өтініш негізінде (оның ішінде қолданыстағы санат мерзімі өткенге дейін) өткізіледі:
1) "педагог" біліктілік санатына:
мамандығы бойынша жоғары педагогикалық және кәсіптік немесе техникалық және кәсіптік білімі бар, жұмыс өтіліне талап қойылмастан, мынадай кәсіби құзыреттерге сәйкес келетін тұлғалар: оқу пәнінің, оқу-тәрбие процесінің, оқыту және бағалау әдістемесінің мазмұнын біледі; білім алушылардың психологиялық-жас ерекшеліктерін ескере отырып, оқу-тәрбие процесін жоспарлайды және ұйымдастырады, білім алушының жалпы мәдениетін қалыптастыруға және оны әлеуметтендіруге ықпал етеді, білім беру ұйымы деңгейіндегі іс-шараларға қатысады, білім алушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, тәрбиелеу мен оқытуда жеке тәсілді жүзеге асырады, кәсіптік-педагогикалық диалог дағдыларын меңгерген, цифрлық білім беру ресурстарын қолданады;

47. Аттестуемые для прохождения очередной аттестации (далее – аттестуемые на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий) подают заявление в аттестационную комиссию соответствующего уровня: отделы образования районов (городов), управлений образования, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, государственные органы в течение года по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При подаче заявления аттестуемые на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий знакомятся с инструкцией.
48. Аттестуемые на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий сдают национальное квалификационное тестирование в организациях, определяемых уполномоченным органом в области образования.
49. Аттестуемые на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий для прохождения первого этапа аттестации - национального квалификационного тестирования путем компьютерного тестирования (очередная или досрочная) подают онлайн заявление в организацию, определяемую уполномоченным органом образования, или заявление в аттестационную комиссию соответствующего уровня организации образования: в организацию образования, отделы образования районов (городов), управлений образования областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкента, в уполномоченный орган в области образования (для республиканских подведомственных организаций), в уполномоченный орган соответствующей отрасли по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
50. Организация образования представляет списочный состав аттестуемых на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий в отделы образования районов (городов), управления образования областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, республиканские подведомственные организации - в соответствующий государственный орган.
51. Очередная аттестация аттестуемых на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий проводится на основании заявления (в том числе до истечения срока действующей категории):
1) на квалификационную категорию "педагог":
лица, имеющие высшее педагогическое и профессиональное или техническое и профессиональное образование по специальности, без предъявления требований к стажу работы, соответствующие следующим профессиональным компетенциям: знает содержание учебного предмета, учебно-воспитательного процесса, методики преподавания и оценивания; планирует и организует учебно-воспитательный процесс с учетом психолого-возрастных особенностей обучающихся, способствует формированию общей культуры обучающегося и его социализации, принимает участие в мероприятиях на уровне организации образования, осуществляет индивидуальный подход в воспитании и обучении с учетом потребностей обучающихся, владеет навыками профессионально-педагогического диалога, применяет цифровых образовательных ресурсов;

2) "педагог-модератор" біліктілік санатына:
мамандығы бойынша жоғары педагогикалық және кәсіптік немесе техникалық және кәсіптік білімі, кемінде екі жыл педагогикалық өтілі бар, мынадай кәсіби құзыреттерге сәйкес келетін тұлғалар: "педагог" біліктілік санатының жалпы талаптарына сәйкес келеді, сонымен қатар оқытудың инновациялық түрлерін, әдістері мен құралдарын пайдаланады, білім беру ұйымы деңгейінде тәжірибені жинақтайды, білім беру ұйымы деңгейінде олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға қатысушылары бар;
3) "педагог-сарапшы" біліктілік санатына:
мамандығы бойынша жоғары педагогикалық және кәсіптік немесе техникалық және кәсіптік білімі, кемінде 3 жыл педагогикалық өтілі бар, келесі кәсіби біліктіліктерге сәйкес келетін тұлғалар: "педагог-модератор" біліктілік санатына қойылатын жалпы талаптарға жауап береді, сонымен қатар ұйымдастырылған оқу қызметін талдау дағдыларын біледі, тәлімгерлікті жүзеге асырады, өзінің және білім беру ұйымы деңгейінде әріптестерінің кәсіби даму басымдылығын сындарлы түрде айқындайды, өз тәжірибесін аудан/қала деңгейінде жинақтайды, аудан/қала деңгейінде олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға қатысушылары бар;
4) "педагог-зерттеуші" біліктілік санатына:
мамандығы бойынша жоғары педагогикалық және кәсіптік немесе техникалық және кәсіптік білімі, кемінде 4 жыл педагогикалық өтілі бар, келесі кәсіби біліктіліктерге сәйкес келетін тұлғалар: "педагог-сарапшы" біліктілік санатына қойылатын жалпы талаптарға жауап береді, сонымен қатар сабақты зерттеу дағдыларын және бағалау құралдарын әзірлей біледі, білім алушылардың зерттеушілік дағдыларын дамытуды қамтамасыз етеді, тәлімгерлікті жүзеге асырады және аудан, қала деңгейінде педагогикалық қауымдастықта даму стратегиясын сындарлы түрде айқындайды, өз тәжірибесін облыс/Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары деңгейінде жинақтайды, облыс/Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары деңгейінде олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға қатысушылары бар;
5) "педагог-шебер" біліктілік санатына:
мамандығы бойынша жоғары педагогикалық және кәсіптік немесе техникалық және кәсіптік білімі, кемінде 5 жыл педагогикалық өтілі бар, келесі кәсіби біліктіліктерге сәйкес келетін тұлғалар: "педагог-зерттеуші" біліктілік санатына қойылатын жалпы талаптарға жауап береді, сонымен қатар авторлық бағдарламасы бар немесе Республикалық оқу-әдістемелік кеңесте мақұлданып, шығарылған оқулықтардың, оқу-әдістемелік құралдардың авторы (бірлескен авторы) болып табылады, ғылыми жобалау дағдыларын дамытуды қамтамасыз етеді, тәлімгерлікті жүзеге асырады және облыс деңгейінде кәсіби қауымдастық желісін дамытуды жоспарлайды, республикалық және халықаралық конкурстар мен олимпиадалардың қатысушысы болып табылады немесе республикалық және халықаралық конкурстар мен олимпиадалардың қатысушыларын дайындаған.

2) на квалификационную категорию "педагог-модератор":
лица, имеющие высшее педагогическое и профессиональное или техническое и профессиональное образование по специальности, педагогический стаж не менее двух лет, соответствующие следующим профессиональным компетенциям: соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог", кроме того использует инновационные формы, методы и средства обучения, обобщает опыт на уровне организации образования, имеет участников олимпиад, конкурсов, соревнований на уровне организации образования;
3) на квалификационную категорию "педагог-эксперт":
лица, имеющие высшее педагогическое и профессиональное или техническое и профессиональное образование по специальности, педагогический стаж не менее 3 лет, соответствующим следующим профессиональным компетенциям: соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог-модератор", кроме того владеет навыками анализа организованной учебной деятельности, осуществляет наставничество и конструктивно определяет приоритеты профессионального развития: собственного и коллег на уровне организации образования, обобщает опыт на уровне района/города, имеет участников олимпиад, конкурсов, соревнований на уровне района/города;
4) на квалификационную категорию "педагог-исследователь":
лица, имеющие высшее педагогическое и профессиональное или техническое и профессиональное образование по специальности, педагогический стаж не менее 4 лет, соответствующие следующим профессиональным компетенциям: соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог-эксперт", кроме того владеет навыками исследования урока и разработки инструментов оценивания, обеспечивает развитие исследовательских навыков обучающихся, осуществляет наставничество и конструктивно определяет стратегии развития в педагогическом сообществе на уровне района, города, обобщает опыт на уровне области/городов Нур-Султан, Алматы и Шымкента, наличие участников олимпиад, конкурсов, соревнований на уровне области/городов Нур-Султан, Алматы и Шымкента;
5) на квалификационную категорию "педагог-мастер":
лица, имеющие высшее педагогическое и профессиональное или техническое и профессиональное образование по специальности, педагогический стаж не менее 5 лет, соответствующие к следующим профессиональным компетенциям: соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог-исследователь", кроме того имеет авторскую программу или является автором (соавтором) изданных учебников, учебно-методических пособий, получивших одобрение на Республиканском учебно-методическом совете, обеспечивает развитие навыков научного проектирования, осуществляет наставничество и планирует развитие сети профессионального сообщества на уровне области, является участником республиканских и международных конкурсов и олимпиад или подготовил участников республиканских и международных конкурсов и олимпиад.

52. Ұлттық біліктілік тестілеуіне қатысу үшін өтініштер қабылдауды уәкілетті орган айқындайтын ұйымдар тестілеуді өткізу басталғанға дейін кемінде күнтізбелік 15 күн бұрын жүргізеді.
53. Ұлттық біліктілік тестілеуі аттестатталушының қалауы бойынша біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттауға өтініш берген кезде көрсетілетін тілдердің бірінде (қазақ, орыс) өткізіледі.
54. Біліктілік санаттарын алуға (растауға) кезекті аттестаттау үшін ұлттық біліктілік тестілеуі тегін негізде өтеді.
55. Біліктілік санаттарын алуға (растауға) кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар ұлттық біліктілік тестілеуінен өту үшін мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеуге қатысу үшін өтініш;
2) 3x4 көлеміндегі екі фотосурет;
3) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі.
56. Біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушы өтінішін деректер базасына енгізгеннен кейін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеуге рұқсат беріледі.
57. Ұлттық біліктілік тестілеуі 100 (жүз) тест тапсырмасынан тұрады:
"Оқу пәнінің мазмұны" – жетпіс тапсырма;
"Педагогика, оқыту әдістемесі" – отыз тапсырма.
Бастауыш білім беру педагогтері қазақ немесе орыс тілі (оқыту тілі), математика пәндері бойынша тест тапсырады.
58. Ұлттық біліктілік тестілеуінің жалпы уақыты екі жүз минутты, "Математика", "Физика", "Химия", "Информатика" пәндері үшін – екі жүз отыз минутты құрайды.
59. Біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушы ұлттық біліктілік тестілеуінен жылына екі реттен артық өтпейді.
60. Ұлттық біліктілік тестілеуі қаңтар айынан наурыз айына (қоса алғанда) дейін, тамыз айынан қараша айына (қоса алғанда) дейін өткізіледі.
61. Білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұлттық біліктілік тестілеуін өткізуге жауапты ұйымдар тест тапсырмаларының базасын, бағдарламалық қамтамасыз етуді (бұдан әрі – БҚ) әзірлейді:
компьютерлік тестілеуді сүйемелдеу және тестілеу нәтижелерін беру үшін;
педагог қызметкерлердің деректерін: ЖСН, аты-жөнін (бар болса әкесінің атын), өтініш берілген біліктілік санатын, пән атауын және тапсыру тілін енгізе отырып, біліктілік санаттарын алуға (растауға) кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушылардың базасын қалыптастыру үшін;
біліктілік санаттарын алуға (растауға) кезекті аттестатталушыларды дербес хабардар ету үшін;
апелляция жүргізу және апелляцияны есепке ала отырып нәтижелерді беру үшін;
білім беру ұйымдарын тестілеу нәтижелері туралы ақпараттандыру үшін (қаланың/ауданның білім бөлімі, білім басқармасы, республикалық білім беру ұйымдары және тиісті саланың мемлекеттік органдары);
аттестатталушылар біліктілік санаттарын алу (растау) үшін білім беру ұйымының тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясына, аудандардың (қалалардың) білім бөлімдеріне, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларына, білім беру саласындағы уәкілетті органға (республикалық ведомстволық бағыныстағы ұйымдар үшін), тиісті саланың уәкілетті органына кезекті аттестаттауға өтініш берген жағдайда.

52. Прием заявлений для участия в национальном квалификационном тестировании проводится организациями, определяемыми уполномоченным органом, не менее чем за 15 календарных дней до начала проведения тестирования.
53. Национальное квалификационное тестирование проводится по желанию аттестуемого на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий на одном из языков (казахском, русском) который указывается при подаче заявления.
54. Национальное квалификационное тестирование для очередной аттестации на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий проходит на бесплатной основе.
55. Аттестуемые на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий для прохождения национального квалификационного тестирования предоставляют следующие документы:
1) заявление для участия в тестировании по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) две фотографии размером 3x4;
3) копию документа, удостоверяющего личность.
56. После внесения заявления в базу данных аттестуемым на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий выдается пропуск на тестирование по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
57. Национальное квалификационное тестирование состоит из 100 (ста) тестовых заданий:
"Содержание учебного предмета" - семьдесят заданий;
"Педагогика, методика обучения" - тридцать заданий.
Педагоги начального образования сдают тестирование по предметам: казахский или русский язык (по языку обучения), математика.
58. Общее время национального квалификационного тестирования составляет двести минут, для предметов "Математика", "Физика", "Химия", "Информатика" - двести тридцать минут.
59. Аттестуемый на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий проходит национальное квалификационное тестирование не более двух раз в год.
60. Национальное квалификационное тестирование проводится в периоды: с января по март включительно, с августа по ноябрь включительно.
61. Организации, ответственные за проведение национального квалификационного тестирования, определяемые уполномоченным органом в области образования, разрабатывают базу тестовых заданий, программное обеспечение (далее - ПО):
для сопровождения компьютерного тестирования и выдачи результатов тестирования;
для формирования базы аттестуемых на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий (прием заявлений) с внесением данных педагогических работников: ИИН, ФИО (отчество при наличии), заявленная квалификационная категория, наименование предмета и язык сдачи; для персонального информирования аттестуемых на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий;
для проведения апелляции и выдачи результатов с учетом апелляции;
для информирования о результатах тестирования организации образования (отдел образования города/района, управление образования, республиканские организации образования и государственные органы соответствующей отрасли);
в случае подачи заявления аттестуемыми на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий в аттестационную комиссию соответствующего уровня организации образования, отделов образования районов (городов), управления образования областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, уполномоченного органа в области образования (для республиканских подведомственных организаций), уполномоченного органа соответствующей отрасли.

62. Білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұлттық біліктілік тестілеуін өткізуге жауапты ұйым өтініштерді қабылдау, тестілеуді өткізу, апелляциялық рәсімдерді өткізу, нәтижелерді өңдеу және беру кезеңінде бағдарламалық қамтамасыз етудің жұмысын сүйемелдейді.
63. Бақылауды жүзеге асыру үшін ахуалдық орталыққа және (немесе) ұлттық біліктілік тестілеуін өткізу пункттеріне білім беру саласындағы уәкілетті органның өкілдері, сондай-ақ үкіметтік емес және қоғамдық ұйымдардың өкілдері жіберіледі.
64. Ұлттық біліктілік тестілеуін өткізу пункттерінің кіретін есіктері, тестілеу аудиториялары және басқа да іске қосылған кабинеттері бейнебақылау жүйесімен және ұялы байланысты, мобильді және стационарлық интернетті, түрлі үлгідегі және әсер ету радиусындағы спутниктік сигналды басу құрылғыларымен қамтамасыз етіледі.
65. Ұлттық біліктілік тестілеуі кезінде тестілеуді өткізудің ашықтығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін бейнекамералар пайдаланылады.
Тестілеуді өткізу бойынша өтініштер түскен кезде тестілеудің бейнежазбасына талдау жүргізіледі. Тестілеуді тапсыру мерзіміне қарамастан аттестатталушылардың қағидаларды бұзу фактілері анықталған жағдайда тестілеу нәтижелерінің күші жойылады.
66. Аттестатталушы біліктілік санаттарын алуға (растауға) кезекті аттестаттаудан өту үшін тестілеуді өткізу пунктінің ғимаратына кірген кезде жеке басын куәландыратын құжат және рұқсаттама негізінде аттестатталушының жеке басын сәйкестендіру жүргізіледі.
67. Ұлттық біліктілік тестілеуін өткізу кезінде аттестатталушы кезекті аттестаттауға кезекшінің рұқсатынсыз және ертіп жүруінсіз аудиториядан шығуға, бір-бірімен сөйлесуге, бір орыннан басқа орынға ауысуға, материалдармен алмасуға, аудиториядан материалдарды шығаруға, аудиторияға кіргізуге және заттарды (оқулықтар мен әдістемелік әдебиеттерді, цифрлық смарт-аппаратураны) пайдалануға жол берілмейді.
68. Отырғаннан кейін тестілеу басталғанға дейін тестілеу кезінде біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттауға аттестатталушылардың мінез-құлық ережелері бойынша аудиожазба жүргізіледі.
69. Осы Қағидалардың 67-тармағын бұзған жағдайда біліктілік санатын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушыға заттарды табу және аудиторияда мінез-құлық қағидасын бұзған аттестатталушыны аудиториядан шығару актісі және (немесе) тестілеуде жалған тұлғаны анықтау актісі осы Қағидаларға 4 және 5-қосымшаларда көрсетілген нысанға сәйкес жасалады.

62. Организация, ответственная за проведение национального квалификационного тестирования, определяемая уполномоченным органом в области образования, сопровождает работу программного обеспечения в период приема заявлений, проведения тестирования, проведения апелляционных процедур, обработки и выдачи результатов.
63. Для осуществления контроля в ситуационный центр и (или) в пункты проведения национального квалификационного тестирования направляются представители уполномоченного органа в области образования, а также представители неправительственных и общественных организаций.
64. Входные двери, аудитории тестирования и другие задействованные кабинеты пунктов проведения национального квалификационного тестирования обеспечиваются системой видеонаблюдения и устройствами подавления мобильной связи, мобильного и стационарного интернета, спутникового сигнала разных типов и радиуса действия.
65. Во время национального квалификационного тестирования используются видеокамеры для обеспечения прозрачности и объективности проведения тестирования.
При поступлении обращений по проведению тестирования проводится анализ видеозаписи тестирования. При установлении фактов нарушения правил аттестуемыми в видеозаписи в независимости от срока сдачи тестирования, производится аннулирование результатов тестирования.
66. При входе аттестуемым на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий в здание пункта проведения тестирования производится идентификация личности аттестуемого на основании документа, удостоверяющего личность и пропуска.
67. При проведении национального квалификационного тестирования аттестуемым на очередную аттестацию не допускается выходить из аудитории без разрешения и сопровождения дежурного, разговаривать друг с другом, пересаживаться с места на место, обмениваться материалами, выносить материалы из аудитории, заносить в аудиторию и использовать предметы (учебники и методическую литературу, цифровую смарт-аппаратуру).
68. После рассадки до начала тестирования производится аудиозапись по правилам поведения аттестуемых на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий во время тестирования.
69. При нарушении пункта 67 настоящих Правил аттестуемыми на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий составляется акт обнаружения предметов и удаления из аудитории аттестуемого, нарушившего правила поведения в аудитории, и (или) акт выявления подставного лица на тестировании по форме согласно приложениям 4 и 5 к настоящим Правилам.

70. Тест тапсырмаларының жауаптарын бағалауды білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйымдар мынадай түрде жүзеге асырады:
1) ұсынылған бес жауаптан бір дұрыс жауап таңдалатын тапсырмалар үшін бір балл, қалған жағдайларда – нөл балл беріледі;
2) ұсынылған жауаптардан бірнеше дұрыс жауаптар таңдалатын тапсырмалар үшін:
барлық дұрыс жауаптар үшін - екі балл;
жіберілген бір қате үшін - бір балл;
жіберілген екі және одан да көп қателіктер үшін – нөл балл.
71. Тестілеу кезінде:
1) компьютерлік сыныптардың дайындығын бақылауды тестілеуді өткізуге жауапты ұйым өкілдері жүзеге асырады;
2) аудиториялық қорды тестілеуді өткізуге жауапты ұйым ұсынады;
3) ұлттық біліктілік тестілеуін өткізуге жауапты ұйым тестілеуге дейін бір күн бұрын тестілеу кезінде пайдаланылатын компьютерлерді дайындайды;
4) біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар компьютерлік сыныпқа рұқсаттама, жеке басын куәландыратын құжат бойынша бір-бірден кіргізіледі және компьютерге отырады;
5) біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар ұлттық біліктілік тестілеуін өткізуге жауапты ұйым ұсынған бағдарламалық қамтамасыз етудің көмегімен тестілеуден өтеді.
Тестілеу нәтижесі тестілеу аяқталғаннан кейін беріледі.
72. Тестілеу аяқталғаннан кейін біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушы компьютер экранында көрсетілетін тестілеу нәтижелерімен таныса алады.
73. Біліктілік санатын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушының қалауы бойынша тестілеу қорытындысы басып шығарылады және қолына беріледі.
74. Тестілеу нәтижесі:
"Оқу пәнінің мазмұны" бағыты бойынша:
"педагог-модератор" - 50%;
"педагог-сарапшы" - 60%;
"педагог-зерттеуші" - 70%;
"педагог-шебер" - 80%;
"Педагогика, оқыту әдістемесі" бағыты бойынша:
"педагог-модератор" - 30%;
"педагог-сарапшы" - 30%;
"педагог-зерттеуші" - 30%;
"педагог-шебер" - 30% балл жинаған жағдайда, оң болып есептеледі.
75. Тестілеудің оң нәтижелерін көрсеткен біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар аттестаттаудың екінші кезеңіне жіберіледі.
76. Ұлттық біліктілік тестілеуінің нәтижесі бір жыл жарамды.
77. Тестілеу аяқталғаннан кейін біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушы нәтижелерімен (негіздемелермен дұрыс және дұрыс емес жауаптар) танысады және негіздемелермен келіспеген жағдайда білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұлттық біліктілік тестілеуін өткізуге жауапты ұйымның сайтындағы жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) бойынша жеке кабинетке кіру арқылы онлайн апелляцияға береді.

70. Оценивание ответов тестовых заданий осуществляется организациями, определенными уполномоченным органом в области образования, следующим образом:
1) для заданий с выбором одного правильного ответа из пяти предложенных присуждается один балл, в остальных случаях - ноль баллов;
2) для заданий с выбором нескольких правильных ответов из предложенных:
− за все правильные ответы получает - два балла;
− за одну допущенную ошибку - один балл;
− за допущенные два и более ошибки - ноль баллов.
71. При тестировании:
1) контроль над подготовкой компьютерных классов осуществляют представители организации, ответственные за проведение тестирования;
2) аудиторный фонд предоставляется организацией, ответственной за проведение тестирования;
3) организация, ответственная за проведение национального квалификационного тестирования, за день до тестирования готовит компьютеры, используемые во время тестирования;
4) аттестуемые на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий запускаются в компьютерный класс по одному по пропуску, документу, удостоверяющему личность и занимает место за компьютером;
5) аттестуемые на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий проходят тестирование с помощью программного обеспечения, предоставленного организацией, ответственной за проведение национального квалификационного тестирования.
Результат тестирования выдается после завершения тестирования.
72. После завершения тестирования аттестуемый на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий может ознакомиться с результатами тестирования, отображаемые на экране компьютера.
73. По желанию аттестуемого на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий результат тестирования распечатывается и выдается на руки.
74. Результат тестирования считается положительным при получении набранных баллов:
по направлению "Содержание учебного предмета":
50% - "педагог-модератор";
60% - "педагог-эксперт";
70 % - "педагог-исследователь";
80 % - "педагог-мастер";
по направлению "Педагогика, методика обучения":
"педагог-модератор" - 30 % ;
"педагог-эксперт" - 30 %;
"педагог-исследователь" - 30 %;
"педагог-мастер" - 30 %.
75. Аттестуемые на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий, показавшие положительные результаты тестирования, допускаются ко второму этапу аттестации.
76. Результат национального квалификационного тестирования действителен один год.
77. По завершении тестирования аттестуемый на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий ознакамливается с результатами (правильные и неправильные ответы с обоснованиями) и в случае несогласия с обоснованиями подает на онлайн апелляцию путем входа в личный кабинет по индивидуальному идентификационному номеру (ИИН) на сайте организации, ответственной за проведении национального квалификационного тестирования, определяемой уполномоченным органом в области образования.

78. Бірыңғай өлшемшарттардың сақталуын қамтамасыз ету және тест тапсырмаларын бағалау кезінде даулы мәселелерді шешу, тестілеуді өткізу кезеңінде біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушылардың құқықтарын қорғау мақсатында онлайн республикалық апелляциялық комиссия өз қызметін жүзеге асырады.
Республикалық апелляциялық комиссияның төрағасы мен құрамы білім беру саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
79. Республикалық апелляциялық комиссия өкілеттігінің қолданылу мерзімі бір жылды құрайды.
80. Апелляция мынадай жағдайларда қаралады:
тест тапсырмаларының мазмұны бойынша:
1) дұрыс жауаптың түсінігімен сәйкес келмесе;
2) ) дұрыс жауап болмаса;
3) барлық ұсынылған нұсқалардан бір дұрыс жауап таңдалатын тест тапсырмаларында бір дұрыс жауаптан көп дұрыс жауап болса (дұрыс жауаптардың барлық нұсқалары көрсетіледі);
4) тест тапсырмасы дұрыс құрылмаса;
техникалық себептер бойынша:
тест тапсырмаларының фрагменті немесе мәтіні болмаса.
81. Апелляцияға берілген өтініште баяндалған нақты фактілер қарауға жатады.
Тест тапсырмаларын қайта қарау үшін мазмұны бойынша өтініш берген кезде аттестатталушы дәлелді негіздемені (толық түсініктеме) көрсетуі тиіс.
Әрбір тапсырма бойынша дәлелді негіздеме (толық түсініктеме, тапсырмаларды қадамдық шешу) көрсетілмеген барлық тест тапсырмаларын қайта қарау бойынша апелляцияға өтініш қарауға жатпайды.
82. Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады. Республикалық апелляциялық комиссияның шешімдері хаттамалармен ресімделеді, оған комиссияның төрағасы және барлық мүшелері қол қояды. Республикалық апелляциялық комиссия отырыстарының хаттамалары тестілеуді өткізуге жауапты ұйымда бір жыл бойы сақталады.
83. Онлайн апелляция нәтижелері бойынша біліктілік санаттарын алуға (растауға) кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушыға жеке кабинетте осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша апелляцияны ескере отырып нәтижелер көрсетіледі.
84. Тестілеудің теріс нәтижесін көрсеткен біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар аттестаттаудың екінші кезеңіне жіберілмейді.
85. Қайта біліктілік тестілеуінен өтпеген біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар үшін қазіргі біліктілік санатының күші тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясының шешімі негізінде бір біліктілік санатына төмендетіледі.

78. В целях обеспечения соблюдения единых критериев и разрешения спорных вопросов при оценке тестовых заданий, защиты прав аттестуемых на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий на период проведения тестирования осуществляет свою деятельность онлайн республиканская апелляционная комиссия.
Председатель и состав республиканской апелляционной комиссии утверждаются приказом уполномоченного органа в области образования.
79. Срок действия полномочий республиканской апелляционной комиссии составляет один год.
80. Апелляция рассматривается в случаях:
по содержанию тестовых заданий:
1) не согласен с обоснованием правильного ответа;
2) отсутствует правильный ответ;
3) имеется более одного правильного ответа в тестовых заданиях с выбором одного правильного ответа из всех предложенных (указываются все варианты правильных ответов);
4) некорректно составленное тестовое задание.
по техническим причинам:
отсутствие фрагмента или текста в тестовых заданиях.
81. Рассмотрению подлежат конкретные факты, изложенные в заявлении на апелляцию.
При подаче заявления по содержанию для пересмотра тестовых заданий аттестуемый должен указать мотивированное обоснование (полное пояснение).
Заявления на апелляцию по пересмотру всех тестовых заданий без указания мотивированного основания (полное пояснение, пошаговое решение задач) по каждому заданию рассмотрению не подлежат.
82. Решение республиканской апелляционной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя является решающим. Решения республиканской апелляционной комиссии оформляются протоколами, которые подписываются председателем и всеми членами комиссии. Протоколы заседаний республиканской апелляционной комиссии хранятся в течение года в организации, ответственной за проведение тестирования.
83. По результатам онлайн апелляции аттестуемым на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий в личном кабинете отображаются результаты с учетом апелляции по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
84. Аттестуемые на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий, показавшие отрицательный результат тестирования, не допускаются ко второму этапу аттестации.
85. За аттестуемыми на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий, не прошедшими повторно квалификационное тестирование, действие имеющейся квалификационной категории снижается на одну квалификационную категорию на основании решения аттестационной комиссии соответствующего уровня.

86. Аттестаттау кезінде біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушы қолданыстағы санаттан жоғары санат беруге не тең дәрежелі санат беруге өтініш береді:
екінші санат – "педагог-модератор";
бірінші санат – "педагог-эксперт";
жоғары санат – "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер".
87. Ұлттық біліктілік тестілеуінің оң нәтижесін алған біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар білім беру ұйымы (ауданның (қаланың) білім бөлімі, білім басқармасы және тиісті саланың уәкілетті органы) арқылы тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясына аттестаттау кезеңіндегі кәсіптік қызметінің нәтижелілігі бойынша портфолио ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес аттестаттауға өтініш;
2) міндетті түрде ұсыну үшін қажетті құжаттардың көшірмелері;
жеке басын куәландыратын құжат;
білімі туралы диплом;
қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжат;
берілген біліктілік санаты туралы куәлік және бұйрық (бұрын біліктілік санаты бар тұлғалар үшін);
біліктілікті арттыру курстарынан өту туралы құжаттар;
3) ұлттық біліктілік тестілеуінен өткені туралы құжат;
4) оқу жетістіктерін сырттай бағалау және (немесе) ағымдағы және (немесе) қорытынды аттестаттау нәтижелерін қамтитын аттестаттау кезеңіндегі білім алушылардың білім сапасының көрсеткіштері;
5) педагогтердің кәсіби жетістіктерін және тәжірибені жинақтауды растайтын құжаттардың көшірмелері;
6) сабақтарды бақылау парақтары (кемінде үш);
7) біліктілікті арттыру курстарынан өткендігі туралы құжаттың көшірмесі.
88. Тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясы аттестаттау материалдарын осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушының портфолиосын қабылдау-табыстау актісі бойынша жылына екі рет (ағымдағы жылдың 15 мамырына және 15 қарашасына дейін) тиісті деңгейдегі сараптамалық кеңеске жібереді.
89. Сараптамалық кеңестің құрамына сараптамалық кеңестің төрағасы мен мүшелері кіреді. Сараптамалық кеңес мүшелерінің тақ санынан, бірақ кемінде 5 адамнан тұрады.
90. Біліктілік санатын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушының қызметі қорытындыларын кешенді талдамалық жинақтаудың өтініш берілген біліктілік санатына сәйкестігін анықтау үшін сараптамалық кеңес құрылады:
"педагог-модератор" біліктілігі санатына - білім беру ұйымдары деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, оның құрамына: білім беру ұйымдарының жоғары білікті педагог қызметкерлері, "Атамекен" ҚР ҰКП, қоғамдық ұйымдар, кәсіподақ, жұмыс берушілер өкілдері кіреді;
"педагог-сарапшы" біліктілік санатына - аудан (қала) деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, оның құрамына: әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері, ауданның (қаланың) жоғары білікті педагог қызметкерлері, біліктілікті арттыру, ұйымдары, "Атамекен" ҚР ҰКП, қоғамдық ұйымдар, кәсіподақ, жұмыс берушілер өкілдері кіреді;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санатына - облыс деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, оның құрамына: әдістемелік орталықтардың әдіскерлері, облыстың жоғары білікті педагог қызметкерлері, біліктілікті арттыру, "Атамекен" ҚР ҰКП, қоғамдық ұйымдар, кәсіподақ, жұмыс берушілер өкілдері кіреді;
"педагог-шебер" біліктілік санатына - облыс, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары деңгейінде ұйымдастырылатын сараптамалық кеңес, оның құрамына: әдістемелік орталықтардың әдіскерлері және облыстың білім беру ұйымдарының, біліктілікті арттыру ұйымдарының, әдістемелік кабинеттердің жоғары білікті педагог қызметкерлері, қамқоршылық кеңестер, "Атамекен" ҚР ҰКП, "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымы, қоғамдық ұйымдар, кәсіподақ, жұмыс берушілер өкілдері кіреді, оның құрамы облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім беруді басқару органы басшысының бұйрығымен бекітіледі.

86. При аттестации аттестуемый на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий подает заявление на присвоение категории выше действующей категории либо на равнозначную:
вторая категория – "педагог-модератор";
первая категория – "педагог-эксперт";
высшая категория – "педагог-исследователь", "педагог-мастер".
87. Аттестуемые на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий, получившие положительный результат национального квалификационного тестирования, предоставляют в аттестационную комиссию соответствующего уровня через организацию образования (отдел образования района (города), управление образование и уполномоченный орган соответствующей отрасли) портфолио по результативности профессиональной деятельности за аттестационный период, включающее:
1) заявление на аттестацию, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копии документов, необходимых для обязательного представления:
документ, удостоверяющий личность;
диплом об образовании;
документ, подтверждающий трудовую деятельность работника;
удостоверение и приказ о присвоенной квалификационной категории (для лиц, ранее имевших квалификационную категорию);
документы о прохождении курсов повышения квалификации;
3) документ о прохождении национального квалификационного тестирования;
4) показатели качества знаний обучающихся за аттестационный период, включающий результаты внешней оценки учебных достижений и (или) текущей и (или) итоговой аттестации;
5) копии документов, подтверждающих профессиональные достижения педагогов и обобщение опыта;
6) листы наблюдения уроков (занятий) (не менее трех);
7) копию документа о прохождении курсов повышения квалификации.
88. Аттестационная комиссия соответствующего уровня направляет аттестационные материалы в экспертный совет соответствующего уровня два раза в год (до 15 мая и 15 ноября текущего года соответственно) по акту приема-передачи портфолио аттестуемого на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
89. В состав экспертного совета входят председатель и члены экспертного совета. Экспертный совет состоит из нечетного количества членов, но не менее 5 человек.
90. Для проведения комплексного аналитического обобщения итогов деятельности аттестуемых на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий на соответствие заявленной квалификационной категории создается экспертный совет:
на квалификационную категорию "педагог-модератор" - экспертный совет, организуемый на уровне организации образования, в составе: высококвалифицированных педагогических работников организации образования, НПП РК "Атамекен", общественных организаций, профсоюзов, работодателей;
на квалификационную категорию "педагог-эксперт" - экспертный совет, организуемый на уровне города (района), областей, городов Нур-Султан, Алматы, Шымкент в составе: методистов методических кабинетов (центров) и высококвалифицированных педагогических работников организаций образования, города (района), представителей организации повышения квалификации, НПП РК "Атамекен", общественных организаций, профсоюзов, работодателей;
на квалификационную категорию "педагог-исследователь" - экспертный совет, организуемый на уровне области, в составе: методистов методических центров и высококвалифицированных педагогических работников организаций образования области, организаций повышения квалификации, представителей НППРК "Атамекен", общественных организаций, профсоюзов, работодателей.
на квалификационную категорию "педагог-мастер" - экспертный совет, организуемый на уровне области, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент в составе: методистов методических центров и высококвалифицированных педагогических работников организаций образования области, организаций повышения квалификации, методических кабинетов, попечительских советов, представителей НППРК "Атамекен", автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы", общественных организаций, профсоюзов, работодателей, который утверждается приказом руководителя органа управления образования области, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент.

91. Тиісті деңгейдегі сараптамалық кеңес осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау парақтарын ескере отырып, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санатын алуға (растауға) аттестатталушылардың портфолиосын бағалау өлшемшарттарына сәйкес біліктілік санаттарын алуға (растауға) кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушылардың портфолиосын қарайды және бағалайды.
92. Сараптамалық кеңес осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушылардың портфолиосын бағалау парағын және осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ағымдағы жылдың 15 маусымына және 15 желтоқсанына дейінгі мерзімде тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясына біліктілік санатына аттестатталушы қызметінің қорытындыларын кешенді талдамалық жинақтау жөніндегі ұсынымдарды жібереді.
93. Біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін әрбір аттестатталушы бойынша сараптамалық кеңес осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша одан әрі аттестаттау үшін сәйкес келеді (сәйкес келмейді) деген ұсынымдарды шығарады.
94. Әрбір аттестатталушы бойынша тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясы мынадай шешімдердің бірін шығарады:
1) өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келеді;
2) өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келмейді;
3) өтініш берілген біліктілік санатынан бір саты төмен санатқа сәйкес келеді.
95. Аттестаттау комиссиясының отырыстары осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес біліктілік санатын беру (растау) және осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту туралы аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасымен ресімделеді.
96. Аттестаттау комиссиясының шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және отырысқа мүшелерінің кемінде 2/3-сі қатысқан кезде қабылданды деп есептеледі. Дауыс беру нәтижелері қорытынды отырысқа қатысқан аттестаттау комиссиясы мүшелерінің көпшілік дауысымен айқындалады. Дауыстар саны тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады. Біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар аттестаттау комиссиясының құрамына кірмейді.
Тиісті деңгейдегі біліктілік санатын беру (растау) туралы бұйрық ағымдағы жылдың 15 шілдесінен және 25 желтоқсанынан кешіктірілмей шығарылады. Тиісті бұйрықтың негізінде білім беру ұйымы осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес біліктілік санатын беру (растау) туралы куәлік береді.

91. Экспертный совет соответствующего уровня рассматривает и оценивает портфолио аттестуемых на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий в соответствии с критериями оценивания портфолио аттестуемых на присвоение (подтверждение) квалификационной категории по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, с учетом листов наблюдения по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
92. Экспертный совет направляет листы оценивания портфолио аттестуемых на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам и рекомендации по комплексному аналитическому обобщению итогов деятельности аттестуемого на квалификационную категорию в аттестационную комиссию соответствующего уровня в срок до 15 июня и 15 декабря текущего года по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
93. По каждому аттестуемому на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий экспертный совет выносит рекомендации соответствует (не соответствует) для дальнейшей аттестации по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
94. По каждому аттестуемому аттестационная комиссия соответствующего уровня выносит одно из следующих решений:
1) соответствует заявленной квалификационной категории;
2) не соответствует заявленной квалификационной категории;
3) соответствует квалификационной категории, ниже заявленной на одну ступень.
95. Заседания аттестационной комиссии оформляются протоколом заседания аттестационной комиссии на присвоение (подтверждение) квалификационной категории согласно приложению 12 к настоящим Правилам и о продлении срока действия квалификационной категории по формам согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
96. Решение аттестационной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым при присутствии на заседании не менее 2/3 ее членов. Результаты голосования определяются большинством голосов членов аттестационной комиссии, принявших участие в итоговом заседании. При равенстве количества голосов решающим является голос председателя. Аттестуемый на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий не входит в состав аттестационной комиссии.
Приказ о присвоении (подтверждении) квалификационной категории издается не позднее 15 июля и 25 декабря текущего года соответствующего уровня. На основании соответствующего приказа организация образования выдает удостоверение о присвоении (подтверждении) квалификации, согласно приложению 14 к настоящим Правилам.

97. Біліктілік санатын беруге кезекті аттестаттау кезінде аттестаттау комиссиясы "өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келмейді" деген шешім қабылдаған жағдайда қолданыстағы біліктілік санаты сақталады.
98. Аттестаттау комиссиясы "өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келмейді" деген шешім қабылдаған кезде кезекті аттестаттау кезінде қолданыстағы біліктілік санаты бір деңгейге төмендейді.
99. Біліктілік санатын, тиісінше еңбекақысын төмендету жөніндегі шешім тиісті деңгейдегі аттесттаттау комиссиясының шешімі негізінде білім беру ұйымының бұйрығымен ресімделеді.
100. Екінші, бірінші, жоғары біліктілік санатынан "педагог-модератор", "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаттарына ауысқан кезде және ұлттық біліктілік тестілеуінен қайта өткеннен кейін өтініш берілген біліктілік санаты расталмаған жағдайда тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясының шешімі негізінде біліктілік санаты бір деңгейге төмендетіледі.
101. Егер аттестатталушы біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті аттестаттауға өтініш берілген санатқа қажетті балл жинамаған жағдайда ол аттестаттаудың келесі кезеңіне төмен деңгеймен қатысуға құқылы.
Аттестатталушының қазіргі біліктілік санаты оның жарамдылық мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
102. Біліктілік санаттары берілген кезден бастап аттестатталушылардың келесі біліктілік санаттары сақталады немесе беріледі, сондай-ақ теңестіріледі:
"екінші санатты мұғалім" - "педагог-модератор";
"бірінші санатты мұғалім" - "педагог-сарапшы";
"жоғары санатты мұғалім" - "педагог-зерттеуші" және "педагог-шебер".
103. Осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санаттарын алуға (растауға) аттестатталушыларды аттестаттау туралы куәліктерді беруді білім беру ұйымдары аттестаттау комиссияларының шешімдері мен тиісті бұйрықтардың негізінде жүзеге асырады.
104. Аттестатталушыларға біліктілік санатын беру (растау) туралы куәліктерді беру осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санатын беру (растау) туралы куәліктерді тіркеу және беру журналында тіркеледі.
Қазақстан Республикасы шегінде педагогикалық салада жаңа жұмыс орнына ауысқан кезде педагогтердің қолданыстағы біліктілік санаты оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
Әдістемелік жұмысқа ауысқан кезде педагогикалық қызметкердің бұрын берілген санаты сақталады.

97. При очередной аттестации на присвоение квалификационной категории в случае принятия аттестационной комиссией решения "не соответствует заявляемой квалификационной категории" действующая квалификационная категория сохраняется.
98. При принятии аттестационной комиссией решения "не соответствует заявляемой квалификационной категории" при очередной аттестации на подтверждение действующая квалификационная категория снижается на один уровень.
99. Решение о снижении квалификационной категории, соответственно и оплаты труда оформляется приказом руководителя организации образования на основании решения аттестационной комиссии, соответствующего уровня.
100. При переходе со второй, первой, высшей квалификационных категорий на квалификационные категории "педагог-модератор", "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог-мастер" и в случае неподтверждения заявляемой квалификационной категории после повторного прохождения национального квалификационного тестирования квалификационная категория снижается на один уровень на основании решения аттестационной комиссии соответствующего уровня.
101. В случае, если аттестуемый на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий не набрал баллы на заявленную категорию, он вправе участвовать на следующем этапе аттестации уровнем ниже.
За аттестуемыми квалификации должностей сохраняются до истечения срока действия ранее присвоенной квалификационной категории.
102. Аттестуемым, которым присвоены нижеперечисленные квалификационные категории, сохраняются или присваиваются, а также приравниваются следующие квалификации должностей с момента присвоения:
"учитель второй категории" - "педагог-модератор";
"учитель первой категории" - "педагог-эксперт";
"учитель высшей категории" - "педагог-исследователь" и "педагог-мастер".
103. Выдача удостоверений об аттестации аттестуемых на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам осуществляется организациями образования на основании решений аттестационных комиссий и соответствующих приказов.
104. Выдача удостоверений аттестуемым о присвоении (подтверждении) квалификационной категории фиксируется в журнале регистрации и выдачи удостоверений о присвоении (подтверждении) квалификационной категории по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
При переходе на новое место работы в педагогической отрасли в пределах Республики Казахстан за педагогами сохраняется имеющаяся квалификационная категория до истечения срока ее действия.
При переходе на методическую работу за педагогическим работником сохраняется ранее присвоенная категория.

105. Педагог қызметкерлерге және оларға теңестірілген тұлғаларға біліктілік санатының қолданылу мерзімі аяқталған жағдайда, жасына байланысты зейнетақыларға дейін төрт жылдан аспайтын уақыт қалған жағдайда, оларда бар біліктілік санаттары кезекті аттестаттаудан босату туралы өтінішке (еркін нысан) сәйкес зейнеткерлік жасқа толғанға дейін сақталады. Біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту туралы бұйрықты білім беру ұйымының басшысы шығарады.
106. Зейнеткерлікке шыққаннан кейін педагогикалық қызметті жүзеге асыруды жалғастырушы аттестатталатын зейнеткерлік жастағы адамдар жалпы негізде аттестатталады. Жалпы негіздерде аттестаттаудан бас тартқан жағдайда біліктілік санаты бір деңгейге төмендейді.
107. Аттестаттау білім туралы дипломда немесе қайта даярлау туралы құжатта көрсетілген мамандыққа (біліктілікке) сәйкес атқарып отырған лауазымы бойынша тиісті біліктілік санаты беріле отырып жүзеге асырылады.
Білім туралы дипломда бір мамандық ретінде көрсетілген пәндерді оқытқан жағдайда аттестаттау оқытылатын пән (таңдау бойынша) көрсетіле отырып, негізгі лауазым бойынша жүргізіледі және негізгі лауазым бойынша санат беріледі.
108. Шағын жинақты мектептің аттестатталушысы үшін дипломда көрсетілмеген пәндерден сабақ берген жағдайда аттестаттау тиісті біліктілік санатын бере отырып, қайта даярлаудан өткен жағдайда атқаратын лауазымы бойынша жүргізіледі.
109. Педагог жоғары оқу орны (бұдан әрі – ЖОО) немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында мамандарды кәсіптік даярлау жүзеге асырылмайтын пән бойынша сабақ берген жағдайда оның бұрын алған санаты сақталады, ал біліктілікті арттыру туралы тиісті сертификаты болған кезде аттестаттау жалпы негізде өткізіледі.
Арнаулы білім беру ұйымдарында сабақ беретін аттестатталушылар білім беру ұйымдарындағы тиісті бейіні бойынша дипломға, бейіні бойынша немесе қайта даярлау туралы құжатқа сәйкес аттестатталады.
110. Педагог қызметкердің "Өзін-өзі тану" пәнін оқыту кезінде біліктілік санаты бұрын сабақ берген пән бойынша біліктілік санатына теңестіріледі және аттестаттаудың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
Психологиялық, диагностикалық (білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін анықтау бөлігінде), түзету, әлеуметтік-педагогикалық қызметті жүзеге асыратын педагог қызметкерлерге дипломда көрсетілген мамандыққа сәйкес немесе қайта даярлау курстарынан өтуді ескере отырып, "педагог-модератор", "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты беріледі.
"Көркем еңбек" пәні бойынша аттестаттау кезінде "Технология", "Бейнелеу өнері", "Сызу" мамандықтары бойынша диплом, сондай-ақ кәсіптік оқыту негізге алынады.

105. В случае истечения срока действия квалификационной категории педагогическим работникам и приравненным к ним лицам, которым до пенсии по возрасту остается не более четырех лет, имеющиеся у них квалификационные категории сохраняются до наступления пенсионного возраста согласно заявлению об освобождении от очередной аттестации (произвольная форма). Приказ о продлении срока действия квалификационной категории издает руководитель организации образования.
106. Аттестуемые пенсионного возраста, продолжающие осуществлять педагогическую деятельность после выхода на пенсию, аттестуются на общих основаниях. В случае отказа от аттестации на общих основаниях, квалификационная категория снижается на один уровень.
107. Аттестация осуществляется в соответствии со специальностью (квалификацией), указанной в дипломе об образовании или документе о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности.
В случае преподавания дисциплин, указанных в дипломе об образовании как одна специальность, аттестация проводится по основной должности с указанием преподаваемого/преподаваемых предмета/предметов (по выбору) и присваивается категория по основной должности.
108. Для аттестуемых малокомплектных школ в случае преподавания дисциплин, не указанных в дипломе, аттестация проводится по занимаемой должности при наличии переподготовки с присвоением соответствующей квалификации.
109. B случае преподавания педагогом дисциплин, по которым не осуществляется профессиональная подготовка специалистов в высших учебных заведениях (далее - вуз) или организациях образования технического и профессионального, послесреднего образования, за ним сохраняется ранее полученная категория, аттестация проводится на общих основаниях при наличии соответствующего сертификата о повышении квалификации.
Аттестуемые, преподающие в специальных организациях образования, аттестуются в соответствии с дипломом, по профилю или документом о переподготовке, по соответствующему профилю в организациях образования.
110. При преподавании предмета "Самопознание" у педагогического работника квалификационная категория приравнивается к квалификационной категории по ранее преподаваемому предмету, и сохраняется до истечения срока действия аттестации.
Педагогическим работникам, осуществляющим психологическую, диагностическую (в части определения особых образовательных потребностей обучающихся), коррекционную, социально-педагогическую деятельность, присваивается квалификационная категория: "педагог-модератор", "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог-мастер" в соответствии с указанной в дипломе специальностью или с учетом прохождения курсов переподготовки.
При аттестации по предмету "Художественный труд" за основу принимается диплом по специальностям: "Технология", "Изобразительное искусство", "Черчение", а также профессиональное обучение.

111. Арнайы білім беру ұйымдарында немесе арнаулы сыныптарда (топтарда) білім туралы дипломда көрсетілгеннен басқа мамандық бойынша қызмет жүргізген жағдайда аттестаттау олардың білім беру ұйымдарында қайта даярлау курстарынан өтуі нәтижесінде алған сертификаты негізінде атқаратын лауазымы бойынша жүргізіледі.
112. Арнайы білім беру ұйымдарында дипломда көрсетілген пәндерді оқытатын педагог қызметкерлер білім беру ұйымдарында қайта даярлау курстарынан өту нәтижесінде алынған сертификат негізінде оқытатын пәндер бойынша аттестатталады.
113. Инклюзивті білім беруді іске асыратын жалпы білім беретін мектептерде сабақ беретін аттестатталушылар инклюзивті білім беру бойынша біліктілікті арттыру курстары болған жағдайда дипломда көрсетілген мамандыққа сәйкес аттестаттаудан өтеді.
114. Біліктілік санаты педагог қызметкерлердің және оларға теңестірілген тұлғалардың өтініші негізінде, бірақ келесі жағдайларда 3 жылдан аспайтын мерзімге ұзартылады:
1) "Әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналадағылар үшін қауіп төндіретін аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 21 мамырдағы № 367 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11512 болып тіркелген) әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналадағылар үшін қауіп төндіретін аурулардың тізбесіне сәйкес педагог қызметкерлердің уақытша еңбекке жарамсыздығы;
2) жүктілігі және босануы бойынша, бала күтімі бойынша демалыста болуы;
3) Қазақстан Республикасынан тыс жерде мамандығы бойынша қызметтік іссапарда, оқуда (тағылымдамада) болуы;
4) тоқтату себептеріне қарамастан, біліктілік санаты берілген лауазымдағы жұмысқа қайта орналасу;
5) Қазақстан Республикасының шегінде жұмыс орнын ауыстыру;
6) жақын және алыс шет елдерден Қазақстан Республикасына келген адамдардың білімін, еңбек өтілі мен біліктілік санатын растайтын құжаттары болған кезде педагогикалық қызметті жүзеге асыруы;
7) білім беру саласындағы уәкілетті органнан, білім беруді басқару органдарынан, әдістемелік кабинеттерден, біліктілікті арттыру институттарынан білім беру ұйымдарына ауысуы.
115. Осы Қағидалардың 112-тармағында көрсетілген және жұмысқа шыққан педагогтердің біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту туралы мәселені шешу үшін білім беру ұйымының аттестаттау комиссиясына мынадай құжаттар ұсынылады:

111. В случае ведения деятельности в специальных организациях образования или специальных классах (групп) не по специальности, указанной в дипломе об образовании, аттестация проводится по занимаемой должности на основании сертификата, полученного в результате прохождения ими курсов переподготовки в организациях образования.
112. Педагогические работники, преподающие в специальных организациях образования дисциплины, указанные в дипломе, аттестуются по преподаваемым дисциплинам на основании сертификата, полученного в результате ими прохождения курсов переподготовки в организациях образования.
113. Аттестуемые, преподающие в общеобразовательных школах, реализующие инклюзивное образование, проходят аттестацию в соответствии с указанной в дипломе специальностью при наличии курсов повышения квалификации по инклюзивному образованию.
114. Квалификационная категория продлевается на основании заявления педагогических работников и приравненных к ним лиц, но не более чем на 3 года в следующих случаях:
1) временная нетрудоспособность педагогического работника и приравненного к нему лица, согласно перечню социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 мая 2015 года № 367 "Об утверждении перечня социально-значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11512);
2) нахождение в отпуске по беременности и родам, уходу за ребенком;
3) нахождение в служебной командировке, на обучении (стажировке) по специальности за пределами Республики Казахстан;
4) возобновление работы в должности, по которой присвоена (подтверждена) квалификационная категория, независимо от причин ее прекращения;
5) смена места работы в пределах Республики Казахстан;
6) осуществление педагогической деятельности лицами, прибывшими в Республику Казахстан из стран ближнего и дальнего зарубежья при наличии документов, подтверждающих образование, трудовой стаж и квалификационную категорию;
7) перешедших в организации образования с уполномоченного органа в области образования, органов управления образованием, методических кабинетов, институтов повышения квалификации.
115. Для решения вопроса о продлении срока действия квалификационной категории педагогам, указанным в пункте 112 настоящих Правил и вышедших на работу, аттестационная комиссия организации образования представляются следующие документы:

1) біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтініш (еркін нысан);
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) білімі туралы дипломның немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік берілген қайта даярлау туралы құжаттың көшірмесі;
4) біліктілікті арттыру туралы құжаттың көшірмесі;
5) педагог қызметкердің және оларға теңестірілген тұлғалардың еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі;
6) біліктілік санатын беру (растау) үшін аттестатталушыны (жоғары білім беру ұйымдарынан келген және біліктілік санаты жоқ педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардан басқа) аттестаттау туралы куәліктің көшірмесі);
7) біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзартудың негізділігін растайтын құжат.
116. Біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту бойынша аттестаттау комиссиясының отырысы өтініш келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өткізіледі.
Білім беру ұйымының әрбір аттестатталушысы бойынша шешімді тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясы осы Қағидалардың 93-95-тармақтарына сәйкес шығарады.
2-параграф. Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды мерзімнен бұрын аттестаттаудан өткізу тәртібі
117. Мерзімінен бұрын аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар (бұдан әрі – мерзімінен бұрын аттестатталушылар) мынадай өлшемшарттардың біріне сәйкес келетін өтініш негізінде жіберіледі:
1) "педагог-модератор" біліктілік санатына:
білім беру ұйымы деңгейінде пәндік олимпиадалардың, шығармашылық, кәсіби конкурстардың, ғылыми, спорттық жарыстардың жеңімпаздарын дайындаған тұлғалар;
білім беру ұйымы деңгейіндегі кәсіптік конкурстардың, педагогикалық олимпиадалардың жеңімпаздары болып табылатын тұлғалар;
аудан, қала деңгейінде өзінің педагогикалық тәжірибесін жинақтаған тұлғалар;
бейінді пән бойынша спорт шеберіне үміткер болып табылатын тұлғалар.
118. Мерзімінен бұрын аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар осы Қағидалардың 49-82-тармақтарына сәйкес білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйымдарда ұлттық біліктілік тестілеуін тапсырады.
119. Ұлттық біліктілік тестілеуі арқылы мерзімінен бұрын аттестаттауға мынадай санаттағы тұлғалар жіберіледі:
орта кәсіптік (техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі), жоғары оқу орнын "үздік" бітірген тұлғалар";
пәнді (пәнді) ағылшын тілінде оқыту құқығымен жоғары оқу орнын бітірген, В1 деңгейінен төмен емес ағылшын тілін білгенін растайтын сертификаты (куәлігі) бар тұлғалар (CEFR шкаласы бойынша);
жоғары оқу орнын бітіргеннен кейін білім беру ұйымдарына алғаш рет жұмысқа қабылданған тұлғалар.

1) заявление о продлении срока действия квалификационной категории (произвольная форма);
2) копия документа, удостоверяющего личность;
3) копия диплома об образовании или документа о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности при наличии;
4) копия документа о повышении квалификации при наличии;
5) копия документа, подтверждающего трудовую деятельность работника и приравненных к ним лиц;
6) копия удостоверения об аттестации аттестуемого на присвоение (подтверждение) квалификационной категории (кроме педагогических работников и приравненных к ним лиц, перешедших из организации высшего образования и не имеющих квалификационных категорий);
7) документ, подтверждающий обоснованность продления срока действия квалификационной категории.
116. Заседание аттестационной комиссии по продлению срока действия квалификационной категории проводится в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявления.
Решение по каждому аттестуемому организации образования аттестационная комиссия соответствующего уровня выносит согласно пунктам 93-95 настоящих Правил.
Параграф 2. Порядок досрочной аттестация педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования и специальные учебные программы
117. На досрочную аттестацию допускаются аттестуемые (далее – аттестуемые на досрочную аттестацию) на основании заявления, соответствующие одному из следующих критерий:
лица, подготовившие победителей предметных олимпиад, творческих, профессиональных конкурсов, научных, спортивных соревнований на уровне организации образования;
лица, являющиеся победителями профессиональных конкурсов, педагогических олимпиад на уровне организации образования;
лица, обобщившие собственный педагогический опыт на уровне района, города, области, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент;
лица, являющиеся кандидатами в мастера спорта по профилирующему предмету.
118. Аттестуемые на досрочную аттестацию сдают национальное квалификационное тестирование в соответствии с пунктами 49-82 настоящих Правил в организациях, определяемых уполномоченным органом в области образования.
119. На досрочную аттестацию через национальный квалификационный тест допускаются следующие категории лиц:
1) на квалификационную категорию "педагог-модератор":
лица, окончившие среднее профессиональное (техническое и профессиональное, послесреднее), высшее учебное заведение с "отличием";
лица, окончившие высшее учебное заведение с правом преподавания предмета (дисциплины) на английском языке, имеющие сертификат (удостоверение), подтверждающие знание английского языка не ниже уровня В1 (по шкале CEFR);
лица, впервые принятые на работу в организаций образования после завершения высшего учебного заведения.

2) "педагог-сарапшы" біліктілік санатына:
қалалық (аудандық) деңгейдегі пәндік олимпиадалардың, шығармашылық, кәсіби конкурстардың, ғылыми, спорттық жарыстардың жеңімпаздарын дайындаған тұлғалар;
қалалық (аудандық) деңгейдегі кәсіби конкурстардың жеңімпаздары болып табылатын тұлғалар;
облыстық деңгейде өзінің педагогикалық тәжірибесін жинақтаған тұлғалар (Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары);
"Болашақ" бағдарламасының түлектері болып табылатын тұлғалар;
ғылым кандидаты/доктор немесе PhD докторы ғылыми дәрежесі және кемінде екі жыл педагогикалық жұмыс өтілі бар тұлғалар.
ағылшын тілін B2 (CEFR шкаласы бойынша) төмен емес деңгейде меңгерген және ағылшын тілінде оқытатын тұлғалар;
жоғары оқу орнынан білім беру ұйымдарына педагогикалық жұмысқа ауысқан, кемінде екі жыл педагогикалық жұмыс өтілі бар тұлғалар;
бейінді пән бойынша халықаралық дәрежедегі спорт шебері болып табылатын тұлғалар.
3) "педагог-зерттеуші" біліктілік санатына:
облыстық деңгейдегі пәндік олимпиадалардың, шығармашылық конкурстардың, ғылыми, спорттық жарыстардың жеңімпаздарын немесе республикалық немесе халықаралық деңгейдегі қатысушыларды дайындаған тұлғалар;
облыстық деңгейдегі кәсіптік конкурстардың жеңімпаздары немесе республикалық немесе халықаралық деңгейдегі қатысушылар болып табылатын тұлғалар;
"Болашақ" бағдарламасының түлектері болып табылатын тұлғалар;
республикалық деңгейде өзінің педагогикалық тәжірибесін жинақтаған тұлғалар;
ғылым кандидаты/доктор немесе PhD докторы ғылыми дәрежесі және кемінде үш жыл педагогикалық жұмыс өтілі бар тұлғалар.
4) "педагог-шебер" біліктілік санатына:
республикалық деңгейдегі пәндік олимпиадалардың, шығармашылық конкурстардың, ғылыми, спорттық жарыстардың жеңімпаздарын немесе халықаралық деңгейдегі қатысушыларды дайындаған тұлғалар;
республикалық деңгейдегі кәсіптік конкурстардың жеңімпаздары немесе халықаралық деңгейдегі қатысушылар болып табылатын тұлғалар;
халықаралық деңгейде өзінің педагогикалық тәжірибесін жинақтаған, педагогикалық практикада ғылыми негізделген әдістерді, авторлық оқыту және тәрбиелеу технологияларын жүйелі түрде пайдаланатын тұлғалар.
120. Мерзімінен бұрын аттестаттаудан өтетін аттестатталушылар қызметінің сәйкестігін анықтау үшін құжаттар сараптамалық кеңеске ұсынылады. Одан әрі аттестаттау үшін сәйкес келеді (сәйкес келмейді) деген ұсынымды шығару рәсімі осы Қағидалардың 86-91-тармақтарында регламенттелген.
121. Аттестаттау комиссиясының әрбір аттестатталушы бойынша шешім қабылдау жөніндегі жұмыс тәртібі осы Қағидалардың 93-96-тармақтарында регламенттелген.

2) на квалификационную категорию "педагог-эксперт":
лица, подготовившие победителей предметных олимпиад, творческих, профессиональных конкурсов, научных, спортивных соревнований городского (районного) уровня;
лица, являющиеся победителями профессиональных конкурсов, городского (районного) уровня;
лица, обобщившие собственный педагогический опыт на областном уровне (городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент);
лица, являющиеся выпускниками программы "Болашақ";
лица, имеющие ученую степень кандидата наук/доктора или доктора PhD и стаж педагогической работы не менее двух лет.
лица, владеющие английским языком на уровне не ниже B2 (по шкале CEFR) и преподающие предметы на английском языке;
лица, перешедшие на педагогическую работу в организации образования из высшего учебного заведения, имеющие стаж педагогической работы не менее двух лет;
лица, являющиеся мастерами спорта международного класса по профилирующему предмету.
3) на квалификационную категорию "педагог-исследователь":
лица, подготовившие победителей предметных олимпиад, творческих, конкурсов, научных, спортивных соревнований областного уровня или участников республиканского или международного уровня;
лица, являющиеся победителями профессиональных конкурсов областного уровня, или участниками республиканского или международного уровня;
лица, являющиеся выпускниками программы "Болашақ";
лица, обобщившие собственный педагогический опыт на республиканском уровне;
лица, имеющие ученую степень кандидата наук/доктора или доктора PhD и стаж педагогической работы не менее трех лет.
4) на квалификационную категорию "педагог-мастер":
лица, подготовившие победителей предметных олимпиад, творческих конкурсов, научных, спортивных соревнований республиканского уровня или участников международного уровня;
лица, являющиеся победителями профессиональных конкурсов республиканского уровня или участниками международного уровня;
лица, обобщившие собственный педагогический опыт на международном уровне, системно использующие в педагогической практике научно обоснованные методы, авторские технологии обучения и воспитания.
120. Для установления соответствия деятельности аттестуемых на досрочную аттестацию представляются документы в экспертный совет. Процедура проведения вынесения рекомендации соответствует (не соответствует) для дальнейшей аттестации регламентирована пунктами 86-91 настоящих Правил.
121. Порядок работы аттестационной комиссии по принятию решения по каждому аттестуемому регламентирована пунктами 93-96 настоящих Правил.

122. Аттестаттау комиссиясы "өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келмейді" деген шешім қабылдаған кезде оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін қазіргі біліктілік санаты сақталады.
3-тарау. Білім және ғылым саласындағы өзге де азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізудің тәртібі мен шарттары
123. Білім және ғылым саласындағы азаматтық қызметшілерді аттестаттау мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) аттестаттауды дайындау және өткізу;
2) аттестаттау комиссиясы өткізетін қызметкерлермен әңгімелесу;
3) аттестаттау комиссиясының шешімін шығару.
124. Аттестаттауды өткізуге дайындықты білім беру ұйымдарында жауапты орындаушылар, білім және ғылым саласындағы мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындардың кадр қызметі (бұдан әрі – аттестаттаушы орган) оның басшысының тапсырмасы бойынша ұйымдастырады және мынадай іс-шараларды қамтиды:
1) білім және ғылым саласындағы аттестатталатын азаматтық қызметшілерге қажетті құжаттарды дайындау;
2) аттестаттауды өткізу кестесін әзірлеу;
3) аттестаттау комиссияларының құрамын анықтау;
4) әңгімелесу өткізу үшін сұрақтарды дайындау.
125. Аттестаттаушы органның кадр қызметі, білім беру ұйымдарындағы жауапты орындаушылар алты ай ішінде бір рет аттестаттауға жататын қызметшілерді айқындайды.
126. Аттестаттаушы органның басшысы органның кадр қызметінің ұсынысы бойынша бұйрық шығарады, онда аттестатталатын адамдардың тізімі, аттестаттауды өткізу кестесі мен аттестаттау комиссиясының құрамы бекітіледі.
127. Білім беру ұйымының жауапты орындаушылары, аттестаттаушы органның кадр қызметі қызметшілерді аттестаттаудан өткізу мерзімі туралы оны өткізу басталғанға дейін бір айдан кешіктірмей жазбаша хабардар етеді.
128. Аттестаттауға жататын қызметшінің тікелей басшысы қызметтік мінездеме ресімдейді және оны аттестаттаушы органның кадр қызметіне жібереді.
129. Қызметтік мінездеме аттестатталатын қызметшінің кәсіби, жеке басының қасиеттері мен қызметтік іс-әрекетінің нәтижелеріне негізделген, объективті бағалауды қамтиды.
130. Аттестаттаушы органның кадр қызметі қызметшіні аттестаттау комиссиясының отырысына дейін үш аптадан кешіктірмей оған берілген қызметтік мінездемемен таныстырады.
131. Ұсынылған қызметтік мінездемемен келіспеген жағдайда қызметші аттестаттаушы органның кадр қызметіне оны сипаттайтын қосымша ақпарат береді.
132. Аттестатталатын қызметшіге аттестаттаушы органның кадр қызметі осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестатталуға жататын азаматтық қызметшіге аттестаттау парағын ресімдейді.

122. При принятии аттестационной комиссией решения "не соответствует заявляемой квалификационной категории" за ним сохраняется имеющаяся квалификационная категория до завершения срока ее действия.
Глава 3. Порядок и условия проведения аттестации иных гражданских служащих в сфере образования и науки
123. Аттестация гражданских служащих в сфере образования и науки включает в себя следующие этапы:
1) подготовка и проведение аттестации;
2) собеседование со служащими, проводимое аттестационной комиссией;
3) вынесение решения аттестационной комиссии.
124. Подготовка к проведению аттестации организуется, ответственными исполнителями в организациях образования, кадровой службой государственных учреждений и казенных предприятий в сфере образования и науки (далее - аттестующий орган) по поручению его руководителя и включает следующие мероприятия:
1) подготовку необходимых документов на аттестуемых гражданских служащих в сфере образования и науки;
2) разработку графиков проведения аттестации;
3) определение состава аттестационных комиссий;
4) подготовку вопросов для проведения собеседования.
125. Кадровая служба аттестующего органа, ответственные исполнители в организациях образования один раз в течение шести месяцев определяют служащих, подлежащих аттестации.
126. Руководитель аттестующего органа по представлению кадровой службы органа издает приказ, которым утверждаются список аттестуемых лиц, график проведения аттестации и состав аттестационной комиссии.
127. Ответственные исполнители организации образования, кадровая служба аттестующего органа письменно уведомляют служащих о сроках проведения аттестации не позднее месяца до начала ее проведения.
128. Непосредственный руководитель служащего, подлежащего аттестации, оформляет служебную характеристику и направляет ее в кадровую службу аттестующего органа.
129. Служебная характеристика содержит обоснованную, объективную оценку профессиональных, личностных качеств и результатов служебной деятельности аттестуемого служащего.
130. Кадровая служба аттестующего органа ознакамливает служащего с представленной на него служебной характеристикой в срок, не позднее, чем за три недели до заседания аттестационной комиссии.
131. В случае несогласия с представленной служебной характеристикой служащий предоставляет в кадровую службу аттестующего органа дополнительную информацию, характеризующую его.
132. На аттестуемого служащего кадровой службой аттестующего органа оформляется аттестационный лист на гражданского служащего, подлежащего аттестации, по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.

133. Аттестаттаушы органның кадр қызметі жиналған аттестаттау материалдарын аттестаттау комиссиясына жібереді.
134. Аттестаттау комиссиясын аттестаттаушы органның басшысы оның кадр қызметінің ұсынысы бойынша құрады және мүшелердің тақ санынан, кемінде бес адамнан тұрады.
Аттестаттау комиссиясы мүшелерінің арасынан төраға мен хатшы тағайындалады.
135. Аттестаттау комиссиясының құрамына аттестаттаушы органның құрылымдық бөлімшелері мен кадр қызметінің басшылары, кәсіподақтың және ұйымның алқалы басқару кеңесінің өкілдері енгізіледі.
Аттестаттау комиссиясының жоқ мүшелерін алмастыруға жол берілмейді.
Аттестаттау комиссиясының хатшысы білім беру ұйымының жауапты орындаушысы, аттестаттаушы органның кадр қызметінің өкілі болып табылады, оны аттестаттаушы органның басшысы айқындайды.
Аттестаттау комиссиясының хатшысы аттестаттау комиссиясының отырысына материалдарды, қажетті құжаттарды дайындайды, хаттаманы ресімдеп, қол қояды және дауыс беруге қатыспайды.
136. Аттестаттау комиссиясының отырысы, егер оған оның құрамының кемінде 2/3-сі қатысса, заңды деп есептеледі.
137. Дауыс беру нәтижелері аттестаттау комиссиясы мүшелерінің көпшілік дауысымен айқындалады. Дауыстар тең болған жағдайда аттестаттау комиссиясы төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
138. Аттестаттау комиссиясы аттестаттауды аттестатталушы қызметшінің қатысуымен өткізеді.
Аттестатталушы аттестаттау комиссиясының отырысына дәлелді себеппен келмеген жағдайда оны аттестаттау мәселесін қарау бір айдан аспайтын мерзімге ауыстырылады.
Аттестатталушы дәлелсіз себептермен болмаған жағдайда қайта аттестаттау тағайындалады. Дәлелсіз себептермен қайта келмеген жағдайда азаматтық қызметші аттестаттаудан өтпеген болып есептеледі.
139. Отырыс барысында аттестаттау комиссиясы ұсынылған материалдарды зерделейді, аттестатталушы адамды тыңдайды.
Аттестатталатын адамға қойылатын сұрақтар оның кәсіби дайындық, іскерлік қасиеттер мәселелеріндегі құзыреттілік деңгейін анықтауға бағытталған.
140. Ұсынылған материалдарды зерделеу және қызметшімен әңгімелесу нәтижелері бойынша аттестаттау комиссиясының әрбір мүшесі осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттауға жататын азаматтық қызметшіге бағалау парағын толтырады, содан кейін аттестаттау комиссиясы мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқаратын лауазымына сәйкес келеді;
2) қайта аттестаттауға жатады.
141. Ұйым басшысы лауазымын атқаратын қызметшіні аттестаттауды өткізу үшін аттестаттау комиссиясын оны осы лауазымға тағайындауға құқығы бар лауазымды тұлға құрады.

133. Кадровая служба аттестующего органа направляет собранные аттестационные материалы в аттестационную комиссию.
134. Аттестационная комиссия создается руководителем аттестующего органа по представлению его кадровой службы и состоит из нечетного числа членов, не менее пяти человек.
Из числа членов аттестационной комиссии назначается председатель и секретарь.
135. В состав аттестационной комиссии включаются руководители структурных подразделений и кадровой службы аттестующего органа, представители профсоюза и совета коллегиального управления организацией.
Замещение отсутствующих членов аттестационной комиссии не допускается.
Секретарем аттестационной комиссии является ответственный исполнитель организации образования, представитель кадровой службы аттестующего органа, который определяется руководителем аттестующего органа.
Секретарь аттестационной комиссии подготавливает материалы, необходимые документы к заседанию аттестационной комиссии, оформляет и подписывает протокол и не принимает участие в голосовании.
136. Заседание аттестационной комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее 2/3 ее состава.
137. Результаты голосования определяются большинством голосов членов аттестационной комиссии. При равенстве голосов голос председателя аттестационной комиссии является решающим.
138. Аттестационная комиссия проводит аттестацию в присутствии аттестуемого служащего.
При неявке аттестуемого на заседание аттестационной комиссии по уважительной причине, рассмотрение вопроса его аттестации переносится на срок не более 1 месяца.
При отсутствии аттестуемого по неуважительной причине, назначается повторная аттестация. При повторной неявке по неуважительной причине гражданский служащий считается неаттестованным.
139. В ходе заседания аттестационная комиссия изучает представленные материалы, заслушивает аттестуемое лицо.
Вопросы, задаваемые аттестуемому лицу, направлены на выявление уровня его компетентности в вопросах профессиональной подготовки, деловых качеств.
140. По результатам изучения представленных материалов и собеседования со служащим каждым членом аттестационной комиссии заполняется оценочный лист на гражданского служащего, подлежащий аттестации по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам, после чего аттестационная комиссия принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) подлежит повторной аттестации.
141. Аттестационная комиссия для проведения аттестации служащего, занимающего должность руководителя организации, создается должностным лицом, имеющим право его назначения на эту должность.

1Егер аттестаттау кезеңдегі білім сапасы кемінде 70%-ды құраса, бұл өлшемшарт міндетті емес.
2Тиісті деңгейдегі деректер банкіне тәжірибе енгізу, конференцияларда, симпозиумдарда сөз сөйлеу туралы (іс-шараның бағдарламасы, іс-шараның кітапшасына жарияланған баяндама мәтіні қоса беріледі), әдістемелік материалдарды әзірлеу, семинарлар, мастер-кластар өткізу туралы құжаттар салынады.
Ескерту: білім алушылардың біліктілік санатын алуға (растауға) аттестатталушының портфолиосын бағалаудың 5 өлшемшартының ішінен педагог қызметінің қорытындыларын және кәсіби жетістіктерін жалпылау міндетті болып табылады.
Біліктілік санатын алуға (растауға) аттестатталушының портфолиосын бағалау өлшемшарттары
(арнайы білім беру ұйымдарының, жалпы орта білім беретін мектептердегі арнайы сыныптардың педагогтеріне арналған)
Бағалау өлшемшарттары
Біліктілік санаты
Педагог-модератор
Педагог-сарапшы
Педагог-зерттеуші
Педагог - шебер
Жеке дамыту бағдарламасын енгізу бойынша маманның әрекетінің нәтижелілігі
Жеке дамыту бағдарламасының енгізілуі 40%-50%
Жеке дамыту бағдарламасының енгізілуі 50%-60%
Жеке дамыту бағдарламасының енгізілуі 60%-70%
Жеке дамыту бағдарламасының енгізілуі 70%-80%
Түзету дамытушылық сабақтарының сапасы
Білім беру ұйымының сараптамалық кеңесінің ұсынымдары бар сабақтардың бақылау парақтары (2-ден кем емес)
Аудан/қала Білім басқармасының сараптамалық кеңесінің ұсынымдары бар сабақтардың бақылау парақтары (2-ден кем емес)
Облыс/Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары Білім басқармасының сараптамалық кеңесінің ұсынымдары бар сабақтардың бақылау парақтары (3-тен кем емес)
"Назарбаев Зияткерлік мектептері" ДБҰ немесе облыс/Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары Білім басқармасының сараптамалық кеңесінің ұсынымдары бар сабақтардың бақылау парақтары (3-тен кем емес)
қызмет қорытындыларын
жалпылау
Білім беру ұйымының деңгейінде
аудан/қала деңгейінде
облыстың/Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының деңгейінде
Республиканың деңгейінде (енгізілуі өзіндік авторлық идеясын негізінде)
Педагогтің кәсіби жетістігі
Кәсіби конкурстарға, олимпиада және басқа шараларға қатысуы
1Тиісті деңгейдегі деректер банкіне тәжірибе енгізу, конференцияларда, симпозиумдарда сөз сөйлеу туралы (іс-шараның бағдарламасы, іс-шараның кітапшасына жарияланған баяндама мәтіні қоса беріледі), әдістемелік материалдарды әзірлеу, семинарлар, мастер-кластар өткізу туралы құжаттар салынады.
Ескерту: білім алушылардың біліктілік санатын алуға (растауға) аттестатталушының портфолиосын бағалаудың 5 өлшемшартының ішінен педагог қызметінің қорытындыларын және кәсіби жетістіктерін жалпылау міндетті болып табылады.
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқытудың, бастауыш, негізгі
орта және жалпы орта білімнің
жалпы білім беретін оқу
бағдарламаларын, техникалық
және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі, қосымша білімнің білім
беру бағдарламаларын және
арнайы оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру
ұйымдарында жұмыс істейтін
педагог қызметкерлер мен
оларға теңестірілген тұлғаларды
және білім және ғылым
саласындағы басқа да азаматтық
қызметшілерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
9-қосымша
Нысан
Сабақты бақылау парағы (бейнежазбаға рұқсат етілген)
Сабақты бақылау күні:
Сынып:
Пән: Тақырыбы:
Педагог:
Бақылаушы:
Бақылау элементтері
Белгі (v)
1.
Сабақ жоспары берілді
2.
Күтілетін нәтижелер оқыту мақсаттарына сәйкес келеді
білім алушылардың қажеттіліктерін ескереді
зерттеу дағдыларын дамытуға бағытталған
3.
Педагог сабақ мақсаттары мен күтілетін нәтижелерді қоюға білім алушыларды тартады
4.
Сабақтың әр кезеңінде педагог барлық білім алушыларды белсенді оқуға тартады
5.
Оқу материалын зерделеуді ұйымдастыру кезінде педагог мыналарды қамтамасыз етеді:
білім алушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыруды
білім алушылардың қабілеттерін дамытуды
6.
Сабақ барысында педагог АКТ ресурстарын пайдаланады
білім беру нәтижелеріне қол жеткізу үшін дайын цифрлық білім беру ресурстарын пайдаланады
меншікті цифрлық білім беру ресурстарын пайдаланады
оқушылардың бірлескен жұмысы үшін желілік ресурстарды іске қосады
7.
Педагог оқыту мақсаттарына қол жеткізу бойынша әрбір білім алушының ілгерілеуін қадағалайды
8.
Педагог білім алушыларды бағалау процесіне тартады
9.
Педагог білім алушыларға конструктивті кері байланыс беру үшін жағдайлар жасайды
Бақылаудың қосымша элементтері
10.
11.
12.
Кері байланыс және ұсынымдар:
Бақылаушы: ________________________________________________________
Қолы, ТАӘ
Ескерту: Сабақты бақылау парағы болған жағдайда толтырылады
САБАҚТЫ БАҚЫЛАУ ПАРАҒЫ (бейнежазбаға рұқсат етілген)
(арнайы білім беру ұйымдарының, жалпы орта білім беретін мектептердегі арнайы сыныптардың педагогтеріне арналған)
Сабақты бақылау күні:
Баланың тобы немесе жасы:
Диагнозы:
Пәні: Тақырыбы:
Педагог:
Бақылаушы:
Бақылау элементтері
Бағасы (v)
1.
Жеке дамыту бағдарламасы немесе топтық жұмыс түзету-дамыту бағдарламасы бойынша берілген
2.
Қойылған мақсаттарға күтілетін нәтиженің сәйкестігі
балалардың жас ерекшелігі мен кемістігінің көріну дәрежесі ескертіледі
сөйлеу және психофизикалық дамытуды түзетуге бағытталған
3.
Жоспар құру барысында баланың (балалардың) жақын даму ортасы және жеке ерекшелігі ескеріледі
4.
Педагог тапсырма орындау барысында психологиялық ахуал қолданады
5.
Дағдыны қалыптастыру барысында педагог төмендегіні ескереді:
бұзушылық
баланың жасын
баланың даму деңгейін
пәндік орта (кабинетте немесе үйде)
6.
Сабақ барысында педагог дидактикалық материалды және АКТ ресурстарын пайдаланады
білім беру нәтижелеріне қол жеткізу үшін дайын компьютерлік бағдарламаларды пайдаланады
меншікті әдістемелік құралдарды, бағдарламаларды пайдаланады
оңалту процесі барысында бірлескен жұмыс үшін ата-аналарды тартады
7.
Тапсырманы орындау барысында педагог баланы ынталандырады
8.
Педагог баланың іс әрекетін бағалайды
Бақылаудың қосымша элементтері
9.
10.
11.
Кері байланыс және ұсынымдар:
Бақылаушы: ________________________________________________________
Қолы, ТАӘ
Ескерту: бақылау парағы бар болған жағдайда толтырылады
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқытудың, бастауыш, негізгі
орта және жалпы орта білімнің
жалпы білім беретін оқу
бағдарламаларын, техникалық
және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі, қосымша білімнің білім
беру бағдарламаларын және
арнайы оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру
ұйымдарында жұмыс істейтін
педагог қызметкерлер мен
оларға теңестірілген тұлғаларды
және білім және ғылым
саласындағы басқа да азаматтық
қызметшілерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
10-қосымша
Нысан
Біліктілік санатын алуға (растауға) аттестатталушының портфолиосын бағалау парағы
___________________________________
(өтініш берілетін біліктілік санаты)
Аттестатталушы адам: ____________________________________________
(Т.А.Ә.)
Портфолионың бөлімдері
Түсініктемелер
оқу жетістіктерін сырттай бағалау, қорытынды аттестаттау нәтижелерін қамтитын аттестаттау кезеңіндегі білім алушылардың білім сапасының көрсеткіштері
білім алушылардың жетістіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері, тәжірибесін жалпылауды растайтын құжаттардың көшірмелері
сабақтарды/оқуларды бақылау парақтары (кемінде 3 парақ)
педагог қызметкер мен оған теңестірілген тұлғаның (болған кезде) жетістігін растайтын құжаттардың көшірмелері
Ұсынымдар
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқытудың, бастауыш, негізгі
орта және жалпы орта білімнің
жалпы білім беретін оқу
бағдарламаларын, техникалық
және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі, қосымша білімнің білім
беру бағдарламаларын және
арнайы оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру
ұйымдарында жұмыс істейтін
педагог қызметкерлер мен
оларға теңестірілген тұлғаларды
және білім және ғылым
саласындағы басқа да азаматтық
қызметшілерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
11-қосымша
Нысан
______________________ біліктілік санатына аттестатталушының қызмет қорытындыларын кешенді талдамалық жинақтау бойынша сараптамалық кеңестің ұсынымы
Педагог қызметкер мен оған теңестірілген тұлғаның ТАӘ
Лауазымы
Өтініш берілген деңгейі
Сараптамалық кеңестің шешімі
Сараптамалық кеңестің құрамы:____________ ________________ __________
ТАӘ (әкесінің аты бар болғанда) жұмыс орны, лауазымы (қолы)
____________________________ ____________________________ ______________
ТАӘ (әкесінің аты бар болғанда) жұмыс орны, лауазымы (қолы)
____________________________ ____________________________ ______________
ТАӘ (әкесінің аты бар болғанда) жұмыс орны, лауазымы (қолы)
____________________________ _____________________________ ______________
ТАӘ (әкесінің аты бар болғанда) жұмыс орны, лауазымы (қолы)
____________________________ _____________________________ ______________
ТАӘ (әкесінің аты бар болғанда) жұмыс орны, лауазымы (қолы)
Күні: ______ж. "__" _________
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқытудың, бастауыш, негізгі
орта және жалпы орта білімнің
жалпы білім беретін оқу
бағдарламаларын, техникалық
және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі, қосымша білімнің білім
беру бағдарламаларын және
арнайы оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру
ұйымдарында жұмыс істейтін
педагог қызметкерлер мен
оларға теңестірілген тұлғаларды
және білім және ғылым
саласындағы басқа да азаматтық
қызметшілерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
12-қосымша
Нысан
Біліктілік санатын беретін (растайтын) аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасы
20 ____ жылғы "___"___________________
Аттестаттау комиссиясының төрағасы: _________________________________
Аттестаттау комиссиясының мүшелері:
1.______________________________________________________________

1 Данный критерий является не обязательным, в случае если качество знаний за аттестационный период составляет не менее 70%.
2 Документ о внесении опыта в банк данных соответствующего уровня, выступления на конференциях, симпозиумах (прилагается программа мероприятия и текст выступления, опубликованный в сборнике мероприятия), разработка методических материалов, проведение семинаров, мастер - классов.
Примечание: из 5 критериев оценивания портфолио аттестуемого на присвоение (подтверждение) квалификационной категории достижения обучающихся, обобщение итогов деятельности и профессиональные достижения педагога являются обязательными.
Критерии оценивания портфолио аттестуемого на присвоение (подтверждение) квалификационной категории (для педагогов специальных организаций образования, специальных классов в общеобразовательных школах)
Критерии оценивания
Квалификационная категория
Педагог-модератор
Педагог-эксперт
Педагог-исследователь
Педагог-мастер
Результативность
Деятельности специалиста по реализации индивидуальной развивающей программы
Реализация индивидуальной развивающей программы 40%-50%
Реализация индивидуальной развивающей программы 50%-60%
Реализация индивидуальной развивающей программы 60%-70%
Реализация индивидуальной развивающей программы 70%-80%
Качество коррекционно-развивающих занятий
Листы наблюдения занятий с рекомендациями экспертного совета организации образования (не менее 2)
Листы наблюдения занятий с рекомендациями экспертного совета орган управления образования (район/город) (не менее 2)
Листы наблюдения занятий с рекомендациями экспертного совета орган управления образования (область/городов Астаны, Алматы и Шымкента) (не менее 3)
Листы наблюдения занятий с рекомендациями экспертного совета (не менее 3)
Обобщение итогов деятельности 1
Уровень организации образования
Уровень района/города
Уровень области/городов Нур-Султан, Алматы и Шымкента
Республиканский уровень (на основе реализации собственной авторской идеи)
Профессиональные достижения педагога
Участие в профессиональных конкурсах, олимпиадах и иных мероприятиях
1 Документ о внесении опыта в банк данных соответствующего уровня, выступления на конференциях, симпозиумах (прилагается программа мероприятия и текст выступления, опубликованный в сборнике мероприятия), разработка методических материалов, проведение семинаров, мастер классов.
Примечание: из 5 критериев оценивания портфолио аттестуемого на присвоение (подтверждение) квалификационной категории достижения обучающихся, обобщение итогов деятельности и профессиональные достижения педагога являются обязательными.
Приложение 9 к Правилам и
условиям проведения аттестации
педагогических работников и
приравненных к ним лиц,
занимающих должности в
организациях образования,
реализующих общеобразовательные учебные
программы дошкольного
воспитания и обучения,
начального, основного среднего
и общего среднего образования,
образовательные программы
технического и профессионального,
послесреднего, дополнительного
образования и специальные
учебные программы, и иных
гражданских служащих в
области образования и науки
Форма
Лист наблюдения уроков/занятий (допускается видеозапись урока )
Дата наблюдения урока:
Класс:
Предмет: Тема:
Педагог:
Наблюдатель:
Элементы наблюдения
Отметка (v)
1.
Представлен план урока
2.
Ожидаемые результаты соответствуют целям обучения
Учитывают потребности обучающихся
направлены на развитие исследовательских навыков
3.
Педагог вовлекает обучающихся в постановку целей урока и ожидаемых результатов
4.
На каждом этапе урока педагог вовлекает всех обучающихся в активное обучение
5.
При организации изучения учебного материала педагог обеспечивает:
Удовлетворение потребностей обучающихся
Развитие способностей обучающихся
6.
В ходе урока педагог использует ресурсы ИКТ
использует готовые цифровые образовательные ресурсы для достижения образовательных результатов
использует собственные цифровые образовательные ресурсы
задействует сетевые ресурсы для совместной работы учащихся
7.
Педагог отслеживает прогресс каждого обучающегося по достижению целей обучения
8.
Педагог вовлекает обучающихся в процесс оценивания
9.
Педагог создает условия для предоставления обучающимися конструктивной обратной связи
Дополнительные элементы наблюдения
10.
11.
12.
Обратная связь и рекомендации:
Наблюдатель:
________________________________________________________
Подпись, ФИО
Примечание: лист наблюдения заполняется при наличии
ЛИСТ НАБЛЮДЕНИЯ ЗАНЯТИЯ (для педагогов специальных организаций образования, специальных классов в общеобразовательных школах) (допускается видеозапись урока )
Дата наблюдения занятия:
Группа или возраст ребенка:
Диагноз:
Предмет: Тема:
Педагог:
Наблюдатель:
Элементы наблюдения
Отметка (v)
1.
Представлена индивидуальная развивающая программа или коррекционно-развивающая программа групповой работы
2.
Ожидаемые результаты соответствуют поставленным целям
учитывают возрастные особенности детей и степень выраженности дефекта
направлены на коррекцию речевого и психофизического развития
3.
При планировании занятия учитывались индивидуальные особенности и зона ближайшего развития ребенка (детей)
4.
Педагог использует психологический настрой на выполнение заданий
5.
При формировании навыков педагог учитывает:
нарушение
возраст ребенка
уровень развития ребенка
предметная среда (в кабинете и дома)
6.
В ходе занятия педагог использует дидактический материал и ресурсы ИКТ
использует готовые компьютерные программы для достижения результатов
использует собственные методические пособия, программы
задействует родителей для совместной работы над процессом реабилитации
7.
Педагог мотивирует ребенка при выполнении заданий
8.
Педагог оценивает деятельность ребенка
Дополнительные элементы наблюдения
9.
10.
11.
Обратная связь и рекомендации:
Наблюдатель:
________________________________________________________
Подпись, ФИО
Примечание: лист наблюдения заполняется при наличии
Приложение 10 к Правилам и
условиям проведения аттестации
педагогических работников и
приравненных к ним лиц,
занимающих должности в
организациях образования,
реализующих общеобразовательные учебные
программы дошкольного
воспитания и обучения,
начального, основного среднего
и общего среднего образования,
образовательные программы
технического и профессионального,
послесреднего, дополнительного
образования и специальные
учебные программы, и иных
гражданских служащих в
области образования и науки
Форма
Лист оценивания портфолио аттестуемого на присвоение (подтверждение) квалификационной категории
____________________________________________________________________
(заявляемая квалификационная категория)
Аттестуемый: ______________________________________________
(Ф.И.О.)
Разделы портфолио
Комментарий
Показатели качества знаний обучающихся за аттестационный период, включающий результаты внешней оценки учебных достижений, итоговой аттестации
копии документов, подтверждающих достижения обучающихся, или копии документов, подтверждающих обобщение опыта
листы наблюдения уроков/занятий (не менее 3)
копии документов, подтверждающих достижения педагогического работника и приравненного к нему лица (при наличии)
Рекомендация
Приложение 11 к Правилам и
условиям проведения аттестации
педагогических работников и
приравненных к ним лиц,
занимающих должности в
организациях образования,
реализующих общеобразовательные учебные
программы дошкольного
воспитания и обучения,
начального, основного среднего
и общего среднего образования,
образовательные программы
технического и профессионального,
послесреднего, дополнительного
образования и специальные
учебные программы, и иных
гражданских служащих в
области образования и науки
Форма
Рекомендации экспертного совета по комплексному аналитическому обобщению итогов деятельности аттестуемого на квалификационную категорию __________________________
ФИО педагогического работника или приравненного к нему лица
Должность
Заявляемый уровень
Рекомендации экспертного совета
Состав экспертного совета:
__________________________ ______________________ ________
ФИО (отчество при наличии) место работы, должность (подпись)
__________________________ ______________________ ________
ФИО (отчество при наличии) место работы, должность (подпись)
__________________________ ______________________ ________
ФИО (отчество при наличии) место работы, должность (подпись)
__________________________ ______________________ ________
ФИО (отчество при наличии) место работы, должность (подпись)
__________________________ ______________________ ________
ФИО (отчество при наличии) место работы, должность (подпись)
Дата: "__" _________ _____ г.
Приложение 12 к Правилам и
условиям проведения аттестации
педагогических работников и
приравненных к ним лиц,
занимающих должности в
организациях образования,
реализующих общеобразовательные учебные
программы дошкольного
воспитания и обучения,
начального, основного среднего
и общего среднего образования,
образовательные программы
технического и профессионального,
послесреднего, дополнительного
образования и специальные
учебные программы, и иных
гражданских служащих в
области образования и науки
Форма
Протокол заседания аттестационной комиссии на присвоение (подтверждение)
квалификационной категории
"___"___________________ 20____ года
Председатель аттестационной комиссии:
_________________________________________________________________
Члены аттестационной комиссии:
1.________________________________________________________________

2. ______________________________________________________________
Аттестаттау кезеңдерінің қорытындылары бойынша аттестаттау комиссиясының ШЕШІМІ:
1. Мынадай педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалар мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келеді:
ТАӘ
Лауазымы
Кезекті/мерзімінен бұрын аттестаттау
Қазіргі біліктілік санаты
Өтініш берілетін біліктілік санаты
Берілетін біліктілік санаты
2. Мынадай педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалар мәлімделетін біліктілік санатына сәйкес келмейді:
ТАӘ
Лауазымы
Кезекті/мерзімінен бұрын аттестаттау
Қазіргі біліктілік санаты
Өтініш берілетін біліктілік санаты
Берілетін біліктілік санаты
Себебі
Аттестаттау комиссиясының төрағасы __________________________ (қолы)
Аттестаттау комиссиясының мүшелері:
1. ___________________________ (қолы)
2. ___________________________ (қолы)
3. ___________________________ (қолы)
4. ___________________________ (қолы)
Хатшы: ______________________ (қолы)
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқытудың, бастауыш, негізгі
орта және жалпы орта білімнің
жалпы білім беретін оқу
бағдарламаларын, техникалық
және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі, қосымша білімнің білім
беру бағдарламаларын және
арнайы оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру
ұйымдарында жұмыс істейтін
педагог қызметкерлер мен
оларға теңестірілген тұлғаларды
және білім және ғылым
саласындағы басқа да азаматтық
қызметшілерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
13-қосымша
Нысан
Аттестаттау комиссиясының біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту туралы отырысының хаттамасы
20 ____ жылғы "___"___________________
Аттестаттау комиссиясының төрағасы: _________________________________
Аттестаттау комиссиясының мүшелері:
1.______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
Аттестаттау кезеңдерінің қорытындылары бойынша аттестаттау комиссиясының ШЕШІМІ:
Мынадай педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың біліктілік санаттарының мерзімдері ұзартылсын:
ТАӘ
Лауазымы
Қазіргі біліктілік санаты
Негіздеме
Дейін қолданылады
Дейін ұзартылған
Аттестаттау комиссиясының төрағасы __________________________ (қолы)
Аттестаттау комиссиясының мүшелері:
1. ___________________________(қолы)
2. ___________________________(қолы)
3. ___________________________(қолы)
4. ___________________________(қолы)
Хатшы: ___________________________(қолы)
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқытудың, бастауыш, негізгі
орта және жалпы орта білімнің
жалпы білім беретін оқу
бағдарламаларын, техникалық
және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі, қосымша білімнің білім
беру бағдарламаларын және
арнайы оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру
ұйымдарында жұмыс істейтін
педагог қызметкерлер мен
оларға теңестірілген тұлғаларды
және білім және ғылым
саласындағы басқа да азаматтық
қызметшілерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
14-қосымша
Нысан
Біліктілік санатын алу (растау) үшін аттестатталушыны аттестаттау туралы куәлік
Осы куәлік _____________________________________________________
(ТАӘ (әкесінің аты бар болғанда), қолы)
20___ "___" ________ бұйрығымен біліктілік санаттарын беру (растау) бойынша аттестаттау комиссиясының шешіміне сәйкес берілді
____________________________________________________________________
(білім беру ұйымының немесе білім басқармасы органының толық атауы)
20 _______ жылғы " ____" ____ № ______________________________________
____________________________________________________________________
біліктілік санаты ________________________________________________
(лауазымның атауы)
лауазымы бойынша берілді (расталды).
Осы куәлік 20 ______ жылғы "____" _________________ дейін жарамды.
Білім беру ұйымының басшысы ___________________________________
(ТАӘ (әкесінің аты бар болғанда), қолы)
Мөрдің орны
Тіркеу нөмірі ________________
Берілген күні 20____ жылғы "___" _____________
Берілген орны
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқытудың, бастауыш, негізгі
орта және жалпы орта білімнің
жалпы білім беретін оқу
бағдарламаларын, техникалық
және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі, қосымша білімнің білім
беру бағдарламаларын және
арнайы оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру
ұйымдарында жұмыс істейтін
педагог қызметкерлер мен
оларға теңестірілген тұлғаларды
және білім және ғылым
саласындағы басқа да азаматтық
қызметшілерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
15-қосымша
Нысан
Біліктілік санаттарын беру (растау) туралы куәліктерді тіркеу және беру журналы
р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Лауазымның және берілген/расталған біліктілік санатының атауы
Аттестаттау комисссиясы шешімінің күні
Біліктілік санатын беру/растау туралы бұйрықтың күні және нөмірі
Куәліктің берілген күні
Педагогтың алған қолы
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқытудың, бастауыш, негізгі
орта және жалпы орта білімнің
жалпы білім беретін оқу
бағдарламаларын, техникалық
және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі, қосымша білімнің білім
беру бағдарламаларын және
арнайы оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру
ұйымдарында жұмыс істейтін
педагог қызметкерлер мен
оларға теңестірілген тұлғаларды
және білім және ғылым
саласындағы басқа да азаматтық
қызметшілерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
16-қосымша
Нысан
Аттестаттауға жататын азаматтық қызметшіге арналған аттестаттау парағы
Аттестаттау түрі: кезекті -
; қайталама -
(керектісін X белгісімен көрсетіңіз)

2. _______________________________________________________________
РЕШЕНИЕ аттестационной комиссии по итогам этапов аттестации:
1. Соответствуют заявляемой квалификационной категории следующие педагогические работники или приравненные к ним лица:
ФИО
Должность
Обязательная/ досрочная аттестация
Имеющаяся квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
2. Не соответствуют заявляемой квалификационной категории следующие педагогические работники или приравненные к ним лица:
ФИО
Должность
Обязательная/ досрочная аттестация
Имеющаяся квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Причина
Председатель аттестационной комиссии __________________________ (подпись)
Члены аттестационной комиссии:
1. ___________________________ (подпись)
2. ___________________________ (подпись)
3. ___________________________ (подпись)
4. ___________________________ (подпись)
Секретарь: ___________________________ (подпись)
Приложение 13 к Правилам и
условиям проведения аттестации
педагогических работников и
приравненных к ним лиц,
занимающих должности в
организациях образования,
реализующих общеобразовательные учебные
программы дошкольного
воспитания и обучения,
начального, основного среднего
и общего среднего образования,
образовательные программы
технического и профессионального,
послесреднего, дополнительного
образования и специальные
учебные программы, и иных
гражданских служащих в
области образования и науки
Форма
Протокол заседания аттестационной комиссии о продлении срока действия
квалификационной категории
"___"___________________ 20____ года
Председатель аттестационной комиссии:
_______________________________________________________________
Члены аттестационной комиссии:
1.______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
РЕШЕНИЕ аттестационной комиссии по итогам этапов аттестации:
Продлить сроки квалификационной категории следующим педагогическим работникам или приравненным к ним лицам:
ФИО
Должность
Имеющаяся квалификационная категория
Основание
Действует до
Продлен до
Председатель аттестационной комиссии __________________________ (подпись)
Члены аттестационной комиссии:
1. ___________________________(подпись)
2. ___________________________(подпись)
3. ___________________________(подпись)
4. ___________________________(подпись)
Секретарь: ___________________________(подпись)
Приложение 14 к Правилам и
условиям проведения аттестации
педагогических работников и
приравненных к ним лиц,
занимающих должности в
организациях образования,
реализующих общеобразовательные учебные
программы дошкольного
воспитания и обучения,
начального, основного среднего
и общего среднего образования,
образовательные программы
технического и профессионального,
послесреднего, дополнительного
образования и специальные
учебные программы, и иных
гражданских служащих в
области образования и науки
Форма
УДОСТОВЕРЕНИЕ
об аттестации аттестуемого на присвоение (подтверждение)
квалификационной категории
Настоящее удостоверение выдано _________________________________________
____________________________________________________________________________
(ФИО (отчество при наличии), подпись)
в том, что в соответствии с решением аттестационной комиссии по присвоению
(подтверждению) квалификационных категорий от "___" ________ 20___ приказом
____________________________________________________________________________
(полное наименование организации образования или органа управления образования)
№ _____ от "____" ____20 _______ года присвоена (подтверждена)
квалификационная категория _________________________________________по
должности_________________________________________________________________.
(наименование должности)
Настоящее удостоверение действительно до "____"______________20____года
Руководитель организации образования ________________________________________
(ФИО (отчество при наличии), подпись)
Место печати Регистрационный номер __________________
Дата выдачи "____" __________ 20 ____ года
Место выдачи
Приложение 15
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогических работников и
приравненных к ним лиц,
занимающих должности в
организациях образования,
реализующих общеобразовательные учебные
программы дошкольного
воспитания и обучения,
начального, основного среднего
и общего среднего образования,
образовательные программы
технического и профессионального,
послесреднего, дополнительного
образования и специальные
учебные программы, и иных
гражданских служащих в
области образования и науки
Форма
Журнал регистрации и выдачи удостоверений о присвоении (подтверждении) квалификационной категории
п/п
Фамилия, имя, отчество
Наименование должности и присвоенной/ подтвержденной квалификационной категории
Дата решения аттестационной комиссии
Дата и номер приказа о присвоении/ подтверждении и квалификационной категории
Дата выдачи удостоверения
Подпись педагога в получении
Приложение 16 к Правилам и
условиям проведения аттестации
педагогических работников и
приравненных к ним лиц,
занимающих должности в
организациях образования,
реализующих общеобразовательные учебные
программы дошкольного
воспитания и обучения,
начального, основного среднего
и общего среднего образования,
образовательные программы
технического и профессионального,
послесреднего, дополнительного
образования и специальные
учебные программы, и иных
гражданских служащих в
области образования и науки
Форма
Аттестационный лист на гражданского служащего, подлежащего аттестации
Вид аттестации: очередная -
; повторная -
(нужное отметить знаком X)

1. ТАӘ (әкесінің аты бар болғанда) ______________________________________
2. Туған күні _______ жылғы "___" __________.
3. Білімі туралы, біліктілігін арттырғаны, қайта даярлаудан өткені туралы мәліметтер (қашан және қандай оқу орнын тәмамдады, мамандығы және білімі бойынша біліктілігі, біліктілігін арттырғаны, қайта даярланғаны туралы құжаттар, ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы, олардың берілген күні)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Атқаратын лауазымы және тағайындау күні, біліктілік санаты
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Жалпы еңбек өтілі __________________________________________________
6. Мемлекеттік және азаматтық қызметші лауазымдарындағы жалпы жұмыс өтілі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Аттестаттау комиссиясының мүшелері білдірген ескертулер мен ұсыныстар:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Аттесталушының пікірі:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Аттестатталушының ____________________ қызметтік сипаттамасына сәйкес тікелей басшымен азаматтық қызметшінің қызметін бағалау
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
10. Отырысқа аттестаттау комиссиясының ___мүшесі қатысты.
11. Аттестаттау комиссиясының әрбір мүшесімен толтырылатын қоса беріліп отырған бағалау парағына сәйкес дауыс беру нәтижелері бойынша азаматтық қызметшінің қызметін бағалау:
1) атқаратын лауазымына сәйкес келеді: ______________________________;
(дауыстар саны)
2) қайта аттестаттауға жатады _______________________________________;
(дауыстар саны)
3) атқаратын лауазымына сәйкес келмейді ___________________________.*
(дауыстар саны)
12. Біліктілік санаты:
1)_______________________________ біліктілік санатына сәйкес келеді
(дауыстар саны)
_________________________________________________________________;
(әрбір біліктілік санаты (разряды) бойынша бөлек)

1. ФИО (отчество при наличии) ______________________________________
2. Дата рождения "___" __________ _______ года.
3. Сведения об образовании, о повышении квалификации, переподготовке (когда и какое учебное заведение окончил, специальность и квалификация по образованию, документы о повышении квалификации, переподготовке, ученая степень, ученое звание, дата их присвоения)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Занимаемая должность и дата назначения, квалификационная категория
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Общий трудовой стаж _______________________________________________
6. Общий стаж работы на должностях государственного и гражданского служащего
____________________________________________________________________
7. Замечания и предложения, высказанные членами аттестационной комиссии:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Мнение аттестуемого: _______________________________________________
____________________________________________________________________
9. Оценка деятельности гражданского служащего непосредственным руководителем согласно служебной характеристике аттестуемого
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
10. На заседании присутствовало ___членов аттестационной комиссии.
11. Оценка деятельности гражданского служащего по результатам голосования согласно прилагаемому оценочному листу, заполняемому каждым членом аттестационной комиссии:
1) соответствует занимаемой должности: _________________________________;
(количество голосов)
2) подлежит повторной аттестации _______________________________________;
(количество голосов)
3) не соответствует занимаемой должности __________________________________.*
(количество голосов)
12. Квалификационная категория:
1) соответствует квалификационной категории
_________________________________________________________________________
(количество голосов)
_______________________________________________________________________________;
(по каждой квалификационной категории отдельно)

2)______________________________ біліктілік санатын (разрядын) белгілеу
(дауыстар саны)
үшін негіздеме жоқ.
Қорытынды баға ___________________________________________________
(цифрлық белгіленімі бар біліктілік санаты (разряд) жазумен көрсетіледі)
13. Аттестаттау комиссиясының ұсынымдары (олар бойынша берілетін уәждемелерді көрсете отырып)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
14. Ескертпе
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Аттестаттау комиссиясының төрағасы:
____________________________ (қолы)
Аттестаттау комиссиясының хатшысы:
_____________________________(қолы)
Аттестаттау комиссиясының мүшелері:
_____________________________(қолы)
_____________________________(қолы)
_____________________________(қолы)
_____________________________(қолы)
Ұйым басшысы ______________________(қолы)
Ұйымның мөріне арналған орын
Аттестаттауды өткізу күні 20 _____ жылғы "____" __________________
Аттестаттау парағымен таныстым: ___________________________________
(азаматтық қызметшінің қолы және күні)
* қайталама аттестаттау кезінде баға қойылмайды
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқытудың, бастауыш, негізгі
орта және жалпы орта білімнің
жалпы білім беретін оқу
бағдарламаларын, техникалық
және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі, қосымша білімнің білім
беру бағдарламаларын және
арнайы оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру
ұйымдарында жұмыс істейтін
педагог қызметкерлер мен
оларға теңестірілген тұлғаларды
және білім және ғылым
саласындағы басқа да азаматтық
қызметшілерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
17-қосымша
Нысан
Аттестаттауға жататын азаматтық қызметшіге арналған бағалау парағы (аттестаттау комиссиясының мүшесі толтырады)
Аттестаттау түрі: кезекті -
; қайталама -
(керектісін X белгісімен көрсетіңіз)
ТАӘ (әкесінің аты бар болғанда) _______________________________________
Лауазымы _________________________________________________________
Аттесталушының бағасы _____________________________________________
(өте жақсы, жақсы, қанағаттанарлық, қанағаттанарлықсыз)
Аттестаттау комиссиясы мүшесінің шешімі (тізілгендердің біреуі: атқаратын лауазымына сәйкес келеді; қайтадан аттестаттауға жатады*; атқаратын лауазымына сәйкес келмейді):
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Аттестаттау комиссиясы мүшесінің өз шешімінің негіздемесі:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
____________________________біліктілік санатына сәйкес келеді.
Біліктілік санатын анықтау үшін негіз жоқ ______________________________
Негіздеме: ________________________________________________________
Аттестаттау комиссиясының мүшесі ___________________________________
(ТАӘ (әкесінің аты бар болғанда), қолы)
Аттестаттау комиссиясының хатшысы _________________________________
(ТАӘ (әкесінің аты бар болғанда), қолы)
Күні 20 ____ жылғы "____" __________
* қайталама аттестаттау кезінде шығарылмайды

2) отсутствуют основания для установления квалификационной категории
_______________________________________________________________________________.
(количество голосов)
Итоговая оценка ________________________________________________________________
(квалификационная категория с цифровым обозначением указывается прописью)
13. Рекомендации аттестационной комиссии (с указанием мотивов, по которым они даются)
_________________________________________________________________________
14. Примечания __________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Председатель аттестационной комиссии: ______________________________________
(подпись)
Секретарь аттестационной комиссии: _________________________________________
(подпись)
Члены аттестационной комиссии: _____________________(подпись)
_____________________(подпись)
_____________________(подпись)
_____________________(подпись)
Руководитель организации ____________________________
(подпись)
Место печати Дата проведения аттестации "____" ___________ 20 _____ года.
С аттестационным листом ознакомился:
__________________________________________________________________________
(подпись гражданского служащего и дата)
* оценка при проведении повторной аттестации не выставляется
Приложение 17 к Правилам и
условиям проведения аттестации
педагогических работников и
приравненных к ним лиц,
занимающих должности в
организациях образования,
реализующих общеобразовательные учебные
программы дошкольного
воспитания и обучения,
начального, основного среднего
и общего среднего образования,
образовательные программы
технического и профессионального,
послесреднего, дополнительного
образования и специальные
учебные программы, и иных
гражданских служащих в
области образования и науки
Форма
Оценочный лист на гражданского служащего, подлежащего аттестации
(заполняется членом аттестационной комиссии)
Вид аттестации: очередная -
; повторная -
(нужное отметить знаком X)
ФИО ____________________________________________________________________
(отчество при наличии)
Должность_______________________________________________________________
Оценка аттестуемого_______________________________________________________
(отлично, хорошо, удовлетворительно, неудовлетворительно)
Решение члена аттестационной комиссии (одно из перечисленных: соответствует занимаемой должности; подлежит повторной аттестации*; не соответствует занимаемой должности):
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Обоснование членом аттестационной комиссии своего решения:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Соответствует квалификационной категории ___________________________________
Отсутствуют основания для установления квалификационной категории
_________________________________________________________________________
Обоснование: _____________________________________________________________
Член аттестационной комиссии ______________________________________________
(ФИО (отчество при наличии), подпись)
Секретарь аттестационной комиссии __________________________________________
(ФИО (отчество при наличии), подпись)
Дата "____" __________ 20 ______ года